PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα γυμναστικης+διατροφης για 15χρ.



iLL_NiCk
13-05-10, 13:30
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος εδω...ειμαι 14-15 χρονων(ξερω ειμαι μικρος αλλα πιστευω πως η γυμναστικη ειναι καλη σε καθε ηλικια) και θελω να αρχισω να ασχολουμε με τη γυμναστικη(Δεν ειμαι τελειως αρχαριος).Ομως δεν εχει γυμναστιριο κοντα στη περιοχη μου και χρειαζεται να παιρνω ενα λεωφορειο για να παω κ η διαδρομη ειναι μιση ωρα.Περυσι το καλοκαιρι ειχα γραφτει αλλα πολλες φορες εχανα το λεωφορειο κ εξω ειχε αφοριτη ζεστη κ δε μπορουσα να περιμενω.Σκεφτομαι να παρω ενα πολυοργανο κ να αρχισω γυμναστικη σπιτι.Επισης θελω να αρχισω μια διατροφη που να μην ειναι κ τοσο σκληρη(τρωω τα παντα μ'αρεσουν ολα τα λαχανικα)Σκεφτομαι να αγορασω κατι σαν κ αυτο http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4586&category=548

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=10849&stc=1&d=1273816548

κ ενα παγκο κοιλιακων αν χρειαστει.Γυμναζομαι αρκετο καιρο μεσω αθληματων.
Εχω πολυ καλο μεταβολισμο ενοω πως τρωω αρκετα ζαχαροϊδι κ ομως δε παχαινω,ειμαι 68 κιλα κ υψος 1.82.θελω να κανω ασκησεις που να μην εμποδιζουν την αναπτυξη μου κ να μη χασω υψος.Χρειαζομαι μερικες συμβουλες.Ειναι καλα αυτα που προτινω(ενοω τη γυμναστικη στο σπιτι,το πολυοργανο)??Και αν μπορει καποιος να μου πει τι να τρωω περισσοτερο(τρωω σαλατες κ "κυνηγαω τα λαχανικα στο τραπεζι)Το μονο προβλημα ειναι οτι δε μπορω να πιω γαλα,αν και τωρα θα κανω καποιες προσπαθειες.Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Polyneikos
14-05-10, 08:50
Μεταφερθηκαν τα ερωτηματα σου από τα νεα μελη σε αυτη την Ενότητα για να σου πουν τα μελη την γνωμη τους.

GEORGEXX1
14-05-10, 12:21
Το οτι τρως πολλα ζαχαρωδη ειναι πολυ κακο,ο μεταβολισμος σου ειναι στα μεγιστα επιπεδα λογω ηλικιας,αμα το συνεχισεις αυτο θα καταστραφεις.

Φτιαξε μια υγιεινη διατροφη, και μετα κανε και ενα προγραμμα γυμναστικης.

Το μηχανημα αυτο θα σε βοηθησει στην αρχη,αλλα δεν μπορει να σου δωσει οτι χρειαζεσαι,λογικα πρεπει να παρεις και καποια ελευθερα βαροι.

iLL_NiCk
14-05-10, 12:32
Το οτι τρως πολλα ζαχαρωδη ειναι πολυ κακο,ο μεταβολισμος σου ειναι στα μεγιστα επιπεδα λογω ηλικιας,αμα το συνεχισεις αυτο θα καταστραφεις.

Φτιαξε μια υγιεινη διατροφη, και μετα κανε και ενα προγραμμα γυμναστικης.

Το μηχανημα αυτο θα σε βοηθησει στην αρχη,αλλα δεν μπορει να σου δωσει οτι χρειαζεσαι,λογικα πρεπει να παρεις και καποια ελευθερα βαροι.

Εχω αρχισει και τα περιοριζω αυτα...δε τρωω σχεδον καθολου τωρα.Ευχαριστω για τις συμβουλες :)

Polyneikos
14-05-10, 13:17
To βασικο είναι να κατανοησεις την τεχνικη των ασκησεων...Αν εχεις καποια εμπειρια από γυμναστηρια σίγουρα θα εχεις δει πως εκτελουνται οι βασικες ασκησεις ετσι ωστε να τις κανεις αναλογα και στο σπίτι και να μην κανεις βασικα λαθη.
To Προβλημα αυτων των πολυμηχανηματων είναι ότι σου δινουν μια περιορισμενη γκαμα ασκησεων με αποτέλεσμα να μην εχεις ποικιλια επιλογων....Αλλα για την ηλικια σου μπορεί να σου αρκουν ,προσεθεσε και καμψεις και ενα μονοζυγο και εισαι κομπλε...
Λόγω ηλικιας φανταζομαι ότι ίσως είσαι επιρρεπής σε αναψυκτικα,γλυκίσματα ή junk food,αυτα προσπαθησε να περιορίσεις αν όχι να τα κόψεις και βαλε στην διατροφη σου υδατανθρακες από βρωμη,ρυζι,πατατες(οχι τηγανητες ε;; ),
μακαρόνια,πρωτεινη από κοτόπουλο,γαλοπουλα,ψαρι,απαχο μοσχαρι,τονους,όλες τις σαλατες ,και καλα λιπαρα από ωμο ελαιολαδο,καρύδια,αμυγδαλα κτλ

iLL_NiCk
14-05-10, 15:34
To βασικο είναι να κατανοησεις την τεχνικη των ασκησεων...Αν εχεις καποια εμπειρια από γυμναστηρια σίγουρα θα εχεις δει πως εκτελουνται οι βασικες ασκησεις ετσι ωστε να τις κανεις αναλογα και στο σπίτι και να μην κανεις βασικα λαθη.
To Προβλημα αυτων των πολυμηχανηματων είναι ότι σου δινουν μια περιορισμενη γκαμα ασκησεων με αποτέλεσμα να μην εχεις ποικιλια επιλογων....Αλλα για την ηλικια σου μπορεί να σου αρκουν ,προσεθεσε και καμψεις και ενα μονοζυγο και εισαι κομπλε...
Λόγω ηλικιας φανταζομαι ότι ίσως είσαι επιρρεπής σε αναψυκτικα,γλυκίσματα ή junk food,αυτα προσπαθησε να περιορίσεις αν όχι να τα κόψεις και βαλε στην διατροφη σου υδατανθρακες από βρωμη,ρυζι,πατατες(οχι τηγανητες ε;; ),
μακαρόνια,πρωτεινη από κοτόπουλο,γαλοπουλα,ψαρι,απαχο μοσχαρι,τονους,όλες τις σαλατες ,και καλα λιπαρα από ωμο ελαιολαδο,καρύδια,αμυγδαλα κτλ

Θα ψαξω πληροφοριες για τις ασκησεις τα σετ κτλ αφου πρωτα παρω το οργανο(σε κανα μηνα περιπου γιατι τωρα εχω εξετασεις)
Τα γλυκισματα κανω προσπαθειες να τα κοψω,αναψυκτικα σπανια πινω,πινω περισσοτερο χυμους,junk food κ αυτα σπανια τα τρωω.θα προσπαθησω να κανω μια διατροφη.

gj
16-05-10, 22:41
Κατά τη γνώμη μου μην δωσεις τόσα λεφτα για πολυόργανο.
Πάρε ένα πάγκο , μπάρα ισια και στραβόμπαρα, ένα ζευγάρι αλτήρες και μονόζυγο και μπορείς σιγά σιγά να ξεκινήσεις κάνοντας την δουλειά σου.