PDA

Επιστροφή στο Forum : Αερόβια με βάρη ταυτόχρονα?



Blist3r
14-05-10, 17:45
Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει πρόγραμμα το οποίο να συνδιάζει αερόβια με βάρη?

Δεν εννόω βάρη και μετά αερόβια, αλλά παράλληλη συνύπαρξή τους.Για παράδειγμα όπως είναι το πρόγραμμα του Men's Health για το Spartacus(τη σειρά).

Όχι το συγκεκριμένο, απλά άμα έχετε δοκιμάσει κάτι παρόμοιο και πως σας φάνηκε.

thegravijia
14-05-10, 17:47
δε μας λες πως ειναι το προγραμμα αυτο ...

Jud0ka
14-05-10, 17:50
αν ενοεις να εχεις βαρακια στα χερια και να τρεχεις...το εκανε ο παπαδιοτης ταεκβοντο κανει δεν ξερω αν τον εχεις ακουστα ειχε πολλες διακρισεις και το εκανε στην ομαδα τ!

Blist3r
14-05-10, 17:51
Λάθος μου, απλά νόμισα πως θα το είχατε δει :P Ορίστε το λινκ.

Ξαναλέω πως το αναφέρω ενδεικτικά, για να καταλάβετε το σκεπτικό μου.(αργεί να φορτώσει λίγο, τουλάχιστον για εμένα.)


http://www.starz.com/SiteCollectionImages/Spartacus2009/downloads/MH_Spartacus_Workout.pdf

Jud0ka
14-05-10, 17:54
ερμ νμζ ειπες αεροβια με βαρη:P?

Blist3r
14-05-10, 17:59
Κοίτα, το σκεπτικό είναι ότι κάνεις ασκήσεις με έξτρα αντίσταση, δηλαδή βάρη,
απλά τις κάνεις για περιορισμένο χρονικό διάστημα(όχι επαναλήψεις) βγάζοντας
όσες πιο πολλές επαναλήψεις μπορείς και κάνοντας ελάχιστο διάλειμμα μεταξύ
των ασκήσεων.

Λόγω της ταχύτητας, καθώς πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 20 επαναλήψεις/λεπτό (στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλα γενικά αυτή είναι η φιλοσοφία, λίγος χρόνος πολλές επαναλήψεις) και των σχεδόν ανύπαρκτων διαλειμμάτων ανάμεσα στις ασκήσεις/σετ ανεβάζεις ιδιαίτερα υψηλούς χτύπους/λεπτό και γι'αυτό έγραψα αερόβια.

Χρήστος Κ.
15-05-10, 20:50
Μάλλον body pump εννοείς?

killer85
15-05-10, 21:52
Μια φορά είχα ζητήσει από τον γυμναστή να μου βγάλει ένα πρόραμμα γράμμωσης, έκανα όλες τις μυικές ομάδες σε δύο μέρες και έκανα 1 σετ σε κάθε άσκηση με τα μέγιστα κιλά που μπορούσα και 10 επαναλήψεις, ο στόχος ήταν να έχω ελάχιστω διάλειμα μεταξύ των ασκήσεων ή και καθόλου αν άντεχα... Το συγκεκριμένο πρόγραμμα με κούραζε πάρα πολύ. Έφευγα σχεδόν πτώμα από το γυμανστήριο...

Blist3r
16-05-10, 07:25
Παρατήρισες διαφορά σε σχέση με άλλα προγράμματα ?
Δηλαδή έκαιγες περισσότερο λίπος, έχασες πιο λίγη μυική μαζα?

killer85
16-05-10, 13:44
Παρατήρησα μεγάλη διαφορά αλλά δεν ξέρω αν ήταν από το πρόγραμμα για την ίδια περίοδο βελτίωσα και την διατροφή... Πάντως, αυτό που θυμάμαι είναι ότι έφευγα από γυμναστήριο και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου και έκανα μόνο 1 μήνα το πρόγρμμα δεν άντεξα παραπάνω...

Λίπος έκαιγα και όχι μυική μάζα...