PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ασκήσεις πλάτης Καταπόνηση δικε/ων



Mitsen
17-05-10, 17:04
Καλησπέρα σε όλους!:welcome:
αν και είμαι νέος στον χώρο έχω διαπιστώσει αλλαγές στο σώμα μου τους τελευταίους μήνες! Θα ποστάρω και photos για την πρoόδο μου.Το ότι δεν ποστάρω δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ το forum. Λιώνω καθημερινά στο διάβασμα του forum και εδώ θα ήθελα να πω ένα μεγάλο bravo σε όλους τους αρμοδιους αλλα και στα μέλη αυτού του forum.:clap:
Βρίσκω αρκετά θέματα που θα λύσουν κάποιες απορίες μου, αν πάλι κάποιο θέμα δεν απαντα στα ερωτήματα μου η δεν μου καλήπτει όλες μου τις απορίες τότε κάνω και εγώ κάνα νέο thread:P

Στο θέμα μας τώρα! Μιας και έφτιαξα το θέμα διατροφής έχω επικεντρωθεί αρκετά στις ασκήσεις και στην σωστή εκτέλεση τους. Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα:
Οποτε γυμνάζω πλάτη με πονάνε πολύ τα δικέφαλα. Γνωρίζω πως καταπονιουνται και τα δικέφαλα στις ασκήσεις πλάτης. Πλέον που ανέβασα και τα κιλά δεν μπορώ να ολοκληρώσω τα set μου επειδή πιάνονται τα χερια μου! Δεν αισθάνομαι τι πλάτη μου να γυμνάζεται ούτε καν να μουδιάζει. Για παράδειγμα στην κωπηλατική άσκηση όπου κάθομαι κάτω τεντώνω τα πόδια μου τραβάω πίσω χρησιμοποιώ 50 κιλά για 12 επεναλήψεις και 4-5 sets. Ε! μετά δεν μπορώ να βγάλω αλλη άσκηση! Δοκίμασα να βελτιώσω την τεχνική μου παρακολουθώντας μαθήματα από το internet αλλα και πάλι το ίδιο πρόβλημα! Μην μιλήσω για τις ασκήσεις δικεφάλων τα οποια τα έχω βάλει ίδια μέρα με την πλάτη. Εκεί ρε παιδιά δυσκολεύομαι να ξεκινήσω μιας και είναι ήδη πιασμένα από τις προηγούμενες ασκήσεις τις πλάτης.

Έχετε και εσείς στο ίδιο βαθμό αυτό το πρόβλημα? τι μου προτείνεται? ευχαριστώ θερμά!

Jud0ka
17-05-10, 18:04
Καλησπέρα σε όλους!:welcome:
αν και είμαι νέος στον χώρο έχω διαπιστώσει αλλαγές στο σώμα μου τους τελευταίους μήνες! Θα ποστάρω και photos για την πρoόδο μου.Το ότι δεν ποστάρω δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ το forum. Λιώνω καθημερινά στο διάβασμα του forum και εδώ θα ήθελα να πω ένα μεγάλο bravo σε όλους τους αρμοδιους αλλα και στα μέλη αυτού του forum.:clap:
Βρίσκω αρκετά θέματα που θα λύσουν κάποιες απορίες μου, αν πάλι κάποιο θέμα δεν απαντα στα ερωτήματα μου η δεν μου καλήπτει όλες μου τις απορίες τότε κάνω και εγώ κάνα νέο thread:P

Στο θέμα μας τώρα! Μιας και έφτιαξα το θέμα διατροφής έχω επικεντρωθεί αρκετά στις ασκήσεις και στην σωστή εκτέλεση τους. Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα:
Οποτε γυμνάζω πλάτη με πονάνε πολύ τα δικέφαλα. Γνωρίζω πως καταπονιουνται και τα δικέφαλα στις ασκήσεις πλάτης. Πλέον που ανέβασα και τα κιλά δεν μπορώ να ολοκληρώσω τα set μου επειδή πιάνονται τα χερια μου! Δεν αισθάνομαι τι πλάτη μου να γυμνάζεται ούτε καν να μουδιάζει. Για παράδειγμα στην κωπηλατική άσκηση όπου κάθομαι κάτω τεντώνω τα πόδια μου τραβάω πίσω χρησιμοποιώ 50 κιλά για 12 επεναλήψεις και 4-5 sets. Ε! μετά δεν μπορώ να βγάλω αλλη άσκηση! Δοκίμασα να βελτιώσω την τεχνική μου παρακολουθώντας μαθήματα από το internet αλλα και πάλι το ίδιο πρόβλημα! Μην μιλήσω για τις ασκήσεις δικεφάλων τα οποια τα έχω βάλει ίδια μέρα με την πλάτη. Εκεί ρε παιδιά δυσκολεύομαι να ξεκινήσω μιας και είναι ήδη πιασμένα από τις προηγούμενες ασκήσεις τις πλάτης.

Έχετε και εσείς στο ίδιο βαθμό αυτό το πρόβλημα? τι μου προτείνεται? ευχαριστώ θερμά!

ισως φταιει το οτι εισαι νεος στο χωρο ακομα και να μην αντεχουν οι μυες σ τοσα κιλα με τοσες επαναληψεις..πιστευω οτι θα ηταν καλο να δοκιμασεις να κανεις λιγοοτερα κιλα η κατεβασε επαναληψεις ξερω εγω και δες τι κανεις...μην πιεζεσαι απο τοσο νωρις καλιτερα!

beefmeup
17-05-10, 20:35
μην χρησιμοποιεις τουσ δικεφαλους τοσο..

μια καλη τεχνικη ειναι να βαζεις τον αντιχειρα,πανω απο την μπαρα,στην ιδια ευθεια με την παλαμη,κ να μην "αγκαλιαζει"την μπαρα..

κ οταν τραβας,να προσπαθεις να τραβας με τους αγκωνες κ οχι με ολα τα χερια..δλδ ολη η δυναμη σου να συγκεντρωνεται στους αγκωνες,κ ετσι δεν θα πεφτει στα δικεφαλα..

ειναι λιγο περιεργο να στο εξηγησω ακριβως,αν δεν μπορω να στο δειξω,αλλα ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω..η πλατη ειναι περιεργη μυικη ομαδα,καθως δεν βλεπεις τι γυμναζεις,κ θελει εξασκηση για να καταλαβεις πως να τραβας με αυτη(πρωτιστως),κ οχι με τα χερια.

GEORGEXX1
17-05-10, 20:41
Δωσε μας το προγραμμα σου ,της ασκησεις που κανεις, και την προθερμανση,ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ.
Μηπως βιαζομαστε να ανεβασουμε τα κιλα;;;

giannis64
17-05-10, 20:42
ένας άλλος καλός τρόπος είναι να δουλέψεις με ιμάντες έτσι ώστε να απομονώνεις τους δικέφαλους.

Mitsen
18-05-10, 00:25
Δωσε μας το προγραμμα σου ,της ασκησεις που κανεις, και την προθερμανση,ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ.
Μηπως βιαζομαστε να ανεβασουμε τα κιλα;;;

Δεν θα έλεγα ότι βιάζομαι να ανεβάσω κιλά μιας και 2 μήνες τώρα δουλεύω με 40 κιλά, είπα σιγά σιγά να πάω στα 50. Προσπαθώ να έχω πάντα τι πλάτη μου σε ίσια θέση ώστε να επιβαρύνω πάντα λιγότερο τα δικέφαλα.
Το πρόγραμμα μου έχει ως έχεις:
5 λεπτά τροχαδιν στο 10
5 λεπτά γρήγορο βάδισμα

πλάτη:
2 set των 30 κυλώ από 12 επαναλήψεις
1 set των 40 κιλών από 12 επαναλήψεις
4 set των 50 κιλών από 10 επαναλήψεις
εκεί τα φτύνουν τα δικέφαλα μου! Δεν μπορώ να συνεχίσω τι πλάτη μου δεν την νιώθω γυμνασμένη!

μετά πάω για δικέφαλα..
διάδρομο κάνα 20λεπτό
και μετά φαγάκι σπίτι!

Mitsen
18-05-10, 00:27
ένας άλλος καλός τρόπος είναι να δουλέψεις με ιμάντες έτσι ώστε να απομονώνεις τους δικέφαλους.
φιλε iannis64
θες να μου εξηγήσεις λίγο αυτή την τεχνική? Πως ακριβώς δουλεύουν οι ιμάντες?
Θα δοκιμάσω και αυτό που λέει ο beefmeup!:unsure::unsure::unsure:

GEORGEXX1
18-05-10, 00:30
μια ασκηση κανεις;;;γιατι 7 σετ ειναι πολλα
πιστευω ο καθενας μας 50 κιλα 40 επαναληψεις δεν μπορει να τις κανει.

Mitsen
18-05-10, 00:42
μια ασκηση κανεις;;;γιατι 7 σετ ειναι πολλα
πιστευω ο καθενας μας 50 κιλα 40 επαναληψεις δεν μπορει να τις κανει.

πλέον με τα 50 κιλά ναι GEORGEXX1, δεν κάνω άλλη άσκηση, αφού έχω να γυμνάσω και τα ήδη καταπονεμενα δικέφαλα :unsure:
θες να πεις ότι είναι normal τα κιλά και οι αντοχές μου? πάω για πλάτη και βγαίνω με τουμπανιασμένα χερια! Με ξενερώνει κάπως η αλήθεια είναι..

GEORGEXX1
18-05-10, 01:17
τα κιλα και η αντοχες σου μια χαρα ειναι, το κακο ειναι οτι κανοντας σε μια ασκηση τοσες επαναληψεις ο δικεφαλος κουραζετε γιατι γυμναζετε σε μια συγκεκριμενη θεση για πολυ ωρα και για τον δικεφαλο τα κιλα αυτα ειναι πολλα.
Λοιπον επειδη αν συνεχισεις με μια ασκηση να κανεις 7 σετ και 76 επαναληψεις θα παθεις ζημια σιγουρα ,κανε ενα διαλειμμα απο τα βαροι 10 μερες και ξαναμπες με αυτο το προγραμμα.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6233
με τοσα σετ η πλατη μπορει να μην κουραζετε αλα τα δικεφαλα τα παιζουν

Mitsen
18-05-10, 01:37
τα κιλα και η αντοχες σου μια χαρα ειναι, το κακο ειναι οτι κανοντας σε μια ασκηση τοσες επαναληψεις ο δικεφαλος κουραζετε γιατι γυμναζετε σε μια συγκεκριμενη θεση για πολυ ωρα και για τον δικεφαλο τα κιλα αυτα ειναι πολλα.
Λοιπον επειδη αν συνεχισεις με μια ασκηση να κανεις 7 σετ και 76 επαναληψεις θα παθεις ζημια σιγουρα ,κανε ενα διαλειμμα απο τα βαροι 10 μερες και ξαναμπες με αυτο το προγραμμα.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6233
με τοσα σετ η πλατη μπορει να μην κουραζετε αλα τα δικεφαλα τα παιζουν

Το έχω δει αυτό το πρόγραμμα, το έκανα τον προηγούμενο μηνα, δεν καταπονούσα τόσο τα δικέφαλα. Θα επιστρέψω πάλι σε αυτό για λίγο διάστημα αφού το προτείνεις και βλέπουμε στο μέλλον. thank you!;)

The Rock
18-05-10, 02:21
μην χρησιμοποιεις τουσ δικεφαλους τοσο..

μια καλη τεχνικη ειναι να βαζεις τον αντιχειρα,πανω απο την μπαρα,στην ιδια ευθεια με την παλαμη,κ να μην "αγκαλιαζει"την μπαρα..

κ οταν τραβας,να προσπαθεις να τραβας με τους αγκωνες κ οχι με ολα τα χερια..δλδ ολη η δυναμη σου να συγκεντρωνεται στους αγκωνες,κ ετσι δεν θα πεφτει στα δικεφαλα..

ειναι λιγο περιεργο να στο εξηγησω ακριβως,αν δεν μπορω να στο δειξω,αλλα ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω..η πλατη ειναι περιεργη μυικη ομαδα,καθως δεν βλεπεις τι γυμναζεις,κ θελει εξασκηση για να καταλαβεις πως να τραβας με αυτη(πρωτιστως),κ οχι με τα χερια.
Σου χω πει πόσο σε συμπαθώ, μέσα στο μυαλό μου είσαι :green:
1) ΠΟΤΕ δεν θα βάζεις αντίχειρα
2) Θα τραβάς με τους αγκώνες

Φαντάσου ότι έχεις μια φτερούγα όπως λέει και ο B.C. από τον αγκώνα μέχρι τα φτερά, ο τρόπος που κουνάς τον αγκώνα έχει το αντίστοιχο αποτέλεσμα. Απλά συγκεντρώσου σε αυτό.

Mitsen
20-05-10, 20:51
Παιδιά σήμερα που είχα ασκήσεις πλάτης, ακολούθησα τις οδηγίες σας!8)
Ομολογώ πως έχει διαφορα! Όχι μονο έβγαλα τα set πόθ ε χω σαν στόχους αλλα προχώρησα και με άλλη άσκηση! Προσέχοντας να τραβάω πάντα με τους αγκώνες διαπίστωσα τα χερια μου κλείνουν προς τα μέσα.. δεν ξέρω αν αυτό ιάνει καλο...