PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρωτηση για μεταπροπονητικο σπιτικο ροφημα



SepTum
18-05-10, 04:11
Σαν μεταπροπονητικο ροφημα μου ειπε καποιος οτι ειναι καλο ενα ροφημα που να περιεχει:γαλα,μπανανα,μελι,(+ασπραδια αλλα εγω δε βαζω).Το θεωρειτε καλο?Εαν ναι να παιρνω το ιδιο ειτε για ογκο ειτε για γραμμωση η να του αλλαξω κατι?

killer85
18-05-10, 10:39
Αν τα ασπράδια είναι ωμά τότε για μένα όχι... απο το να πάθεις καμία σαλμονέλα καλύτερα να μείνεις σε γάλα με μια μπανάνα ή σε γάλα και μέλι.

Machiavelli
18-05-10, 10:53
Χωρίς το γάλα και οπωσδήποτε ασπράδια.

pan0z
18-05-10, 11:13
Μεταπροπονητικο φαι: 8 ασπραδια 2 κροκοι,2κ.σ μελι,μπανανα

Οχι γαλα γιατι περιεχει καζεινη και θα καθηστερησει να αποροφηθει απο τον οργανισμο.

killer85
18-05-10, 12:52
Απο ότι κατάλαβα ο φίλος εννοεί ωμά ασπράδια... Αν όντως αυτό ισχύει τότε υπάρχει πολύ σόβαρος κίνδυνος για την υγεία του... Με την σαλμονέλα δεν είναι να παίζεις.

Καλύτερα να πάρει μια whey.

pan0z
18-05-10, 13:17
Απο ότι κατάλαβα ο φίλος εννοεί ωμά ασπράδια... Αν όντως αυτό ισχύει τότε υπάρχει πολύ σόβαρος κίνδυνος για την υγεία του... Με την σαλμονέλα δεν είναι να παίζεις.

Καλύτερα να πάρει μια whey.

Ναι γιαυτο εγραψα μεταπροπονητικο φαι και οχι ροφημα.Καλο θα ηταν να μην τα τρωει ωμα ενας ηταν ο Rocky:turtle:

killer85
18-05-10, 14:19
Δυστηχώς πάνε οι εποχές που μπορούσες να φας τα αυγά ωμά και δεν κινδύνευες, Θυμάμε μικρός που μου έκανε η γιαγία μου χτυπητό αυγό με χέμο και ζάχαρι, απλά τέλειο... Sorry για το offtopic...

Machiavelli
18-05-10, 14:24
Δυστηχώς πάνε οι εποχές που μπορούσες να φας τα αυγά ωμά και δεν κινδύνευες, Θυμάμε μικρός που μου έκανε η γιαγία μου χτυπητό αυγό με χέμο και ζάχαρι, απλά τέλειο... Sorry για το offtopic...

Η σαλμονέλα οφείλεται στα κόπρανα της κότας. Δηλαδή παλιά οι κότες δεν κάνανε την ανάγκη τους;

killer85
18-05-10, 14:41
¨οχι μόνο στα κόπρανα υπάρχουν δυο περιπτώσεις αν δεν κάνω λάθος, πάντως βρίσκετε σίγουρα στο αυγό... το θέμα είναι ότι άρχισε να μας απασχολεί τώρα τελευταία με τα εκτοφρεία και τις σύγχρονες παραγωγικές μονάδες και τις μεθόδους εκτροφής.

Δεν ξέρω περισσότερα να σας αναλύσω δεν είμαι βιολόγος απλώς αυτά τα έχω ακούσει από την μητέρα μου... και από τους γιατρούς...

Machiavelli
18-05-10, 14:53
Βακτηρίδιο στο έντερο είναι η σαλμονέλα, είτε το γεννήσει ακέφαλη κότα από KFC είτε από κότα της γιαγιάς έχει τις ίδιες πιθανότητες να έχει μεγάλη συγκέντρωση βακτηριδίων και να σου προκαλέσει πρόβλημα.

killer85
18-05-10, 14:59
Στις μέρες συμφωνώ απλώς από ότι ξέρω παλιότερα ήταν εξαφανισμένη ασθένεια για ένα διάστημα... δεν πέρνω και όρκο...

paulakos
18-05-10, 15:35
Βακτηρίδιο στο έντερο είναι η σαλμονέλα, είτε το γεννήσει ακέφαλη κότα από KFC είτε από κότα της γιαγιάς έχει τις ίδιες πιθανότητες να έχει μεγάλη συγκέντρωση βακτηριδίων και να σου προκαλέσει πρόβλημα.

Σε ολα μεσα εισαι ρε μπαγασα...:rolf::rolf::rolf:

baracuda
18-05-10, 15:43
Καλως σας βρήκα όλους, :welcome:

πρώτο μου μήνυμα και με ερώτηση για να μαθαίνω και τίποτα.

Σαν ρόφημα/γεύμα συνδιάζω: 1 μπανάνα, 2 αυγά ασπράδια βρασμένα, 40γρ βρώμη και 30-40γρ Whey

Όλα αυτά άμα τα κτυπίσεις στο μπλέντερ με λίγο κρύο νερό κάνουν ένα πολύ εύγευστο ρόφημα.

Το καταναλώνω σαν ένα από τα γευματά μου, μετά από κολύμπι (45min - 1ώρα) ή μετά από 40-50λεπτά στατικό ποδήλατο.

Αρκεί? είναι υπερβολικό? ..πώς σας φαίνεται?:unsure:

από γεύση πάντως ειναι μια χαρά:thumbup:.

baracuda
18-05-10, 19:08
..χμμ διαβάζοντας το άρθρο του Muscleboss για το μεταπροπονητικό ρόφημα σκέφτομαι ότι μάλλον οι μπανάνες δεν είναι σωστή επιλογή (μιας και ως φρούτο δίνουν φρουκτόζη ).. (και ίσως και η βρώμη δεν πρέπει να είναι μέσα):(

Επίσης επειδή ακόμα δεν είμαι στη φάση άθλησης με βάρη αλλά σκέτη αεροβική και κολύμπι.. (κάπως πρέπει να κατέβω αρχικά από τα 130 κιλά! :(:( ) ισχύει το ίδιο ρόφιμα και μετά από τέτοιες ασκήσεις?

.. και τελευταίο μια και μιλάμε για σπιτικά ροφήματα .. από ποιές τροφές για παράδειγμα θα μπορούσαμε να πάρουμε τους σωστούς υδατάνθρακες που προτείνει στο άρθρο ο Muscleboss?? :unsure:

Ramrod
18-05-10, 19:21
.. και τελευταίο μια και μιλάμε για σπιτικά ροφήματα .. από ποιές τροφές για παράδειγμα θα μπορούσαμε να πάρουμε τους σωστούς υδατάνθρακες που προτείνει στο άρθρο ο Muscleboss?? :unsure:

δατάνθρακες για το μεταπροπονητικό εννοείς?

Δεξτρόζη+μαλτοδεξτρίνη...

Αλλιώς από τρόφημα μπανάνα...ή μέλι εναλλακτικα στο μεταπροπονητικό...

Τα αυγά γιατί τα βάζεις? Αφού παίρνεις whey και μάλιστα αρκετή....υπερβολή μου φαίνεται...

dionisos
18-05-10, 19:21
Εγώ χτυπάω τη whey με μία παγωμένη μπανάνα και γάλα 0% που παρόλο που έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη (GI) [6,7], έχει πολύ υψηλό ινσουλινικό δείκτη [8,9].

baracuda
18-05-10, 19:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

οπότε μαλλόν καλή η επιλογή της μπανάνας... ;)

τα αυγά τα έβαζα για να διατηρήσουν αμινοξέα για μεγαλύτερο χρόνο μετά το ρόφημα/γεύμα .. πέρα από την άμεση δράση της whey. Αν είναι υπερβολή μπορούν να παραληφθούν.

Η βρώμη μάλλον και αυτή πρέπει να φύγει ε? λάθος υδατάνθρακας τι λάθος στιγμή? .:unsure:

Ramrod
18-05-10, 19:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

οπότε μαλλόν καλή η επιλογή της μπανάνας... ;)

τα αυγά τα έβαζα για να διατηρήσουν αμινοξέα για μεγαλύτερο χρόνο μετά το ρόφημα/γεύμα .. πέρα από την άμεση δράση της whey. Αν είναι υπερβολή μπορούν να παραληφθούν.

Η βρώμη μάλλον και αυτή πρέπει να φύγει ε? λάθος υδατάνθρακας τι λάθος στιγμή? .:unsure:

τα αυγά έχουν την ταχύτερη απορροφητικότητα απο τρόφημα οπότε μάλλον λάθος επιλογη. Αργή απορροφητικότητα έχει η καζεϊνη (γάλα, συμπλήρωμα) αλλά εγώ θα σου πρότεινα πρωτεϊνη πολλών πηγών. Είναι λιγάκι πιο ακριβές βέβαια...

Για τη βρώμη, εγώ δε θα την έτρωγα στο μεταπροπονητικό...

baracuda
18-05-10, 20:39
..Αααχ για αυτό ρωτάμε να μαθαίνουμε.:thumbup:

ευχαριστώ.. τροποποιούμε σύσταση και συνεχίζουμε :)

FatCap
11-05-14, 14:47
Εχετε καμια ιδεα για ροφημα αλλα χωρις καποιο συμπληρωμα..Αν ειναι να βαλω συμπληρωμα μονο γλυκοζη.
Επισης ειναι υπερβολικο αν φαω μεταπροπονητικα μια μπανανα + γλυκοζη;

jimaras22
12-05-14, 01:24
σταματα να ανγχωνεσε για αυτο
και μαθε οτι δεν εχει σχεση πότε μεσα στην μερα η σε ποσα γευματα θα παρεις τα μακρος/θερμιδες που χρειαζεσε
αρα μην βαλεις τπτ μεταπρονητικο ισως μονο κρεατινη και φαε αν θες. :)

FatCap
12-05-14, 18:29
Τοτε τι εχει σχεση;

Χριστοφορος123
12-05-14, 21:01
Λογικά εννοεί ότι άμα παίρνεις στο σύνολο της ημέρας τις θερμίδες και τα μακρυσυστατικά που χρειάζεσαι είτε τα παίρνεις σε 5 είτε σε 2-3 γεύματα είναι το ίδιο.

FatCap
13-05-14, 16:06
Νταξ και παλι πιστευω ας πουμε το πρωι που πρεπει το γευμα να εχει πολλους υδατανθρακες πιστευω χρειαζεται γιατι κατα την διαρκεια της ημερας θα τους καταναλωσεις ..τωρα ας πουμε μετα την προπονηση τι να τους κανεις τοσους πολλους υδατανθρακες..