PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία



Daniel
18-05-10, 21:31
Χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ. Βασικα ειμαι νεος εδω και σχετικα νεος στον κοσμο της γυμναστικης, αλλα με πολυ ορεξη και μερακι! Ελπιζω να μην ειμαι σε λαθος thread.

Εχω μια απορια απο μια προσφατη λιπομετρηση που εκανα. Τα αποτελεσματα της μετρησης αυτης ηταν:

FAT: 10.9%
FAT MASS: 9.6 kg
FFM: 78.4 kg
TBW: 57.4 kg

Αλλα στοιχεια μου ειναι:

Age: 26
Height: 1.96
Weight:88 kg
BMI: 22.9
BMR: 9636 kl/2303 kcal

Εκανα καποιες αναζητησεις στο διαδυκτυο για να δω τι ακριβως σημαινουν οι αριθμοι αυτοι και βρηκα οτι το FFM ειναι Fat Free Mass. Αυτο σημαινει οτι ειναι μυς ή μυς και νερο ή κατι αλλο;

Επισης το TBW βρηκα οτι σημαινει Total Body Water. Αλλα πως ειναι αυτο δυνατον; Αν ηταν ετσι δε θα επρεπε να ζυγιζω 78.4+57.4;

Εν πασι περιπτωση καταλαβαινετε οτι χρειαζομαι λιγη βοηθεια στην ερμηνεια των δεδομενων. Θα εκτιμουσα οποια αποψη μπορει να προσφερθει.

ΥΓ: Συγγνωμη αν ανοιξα το thread σε ακυρο σημειο!

Machiavelli
18-05-10, 21:43
FFM είναι η συνολική μάζα σου χωρίς λίπος δηλαδή 96-96*10,9=FFM.
Το TBW αυτό που λες.
Άντε και τα ερμήνευσες τώρα, τι κατάλαβες; Το ίδιο λίπος έχεις και την ίδια μάζα με πριν τα υπολογίσεις.

Daniel
19-05-10, 02:03
Άντε και τα ερμήνευσες τώρα, τι κατάλαβες; Το ίδιο λίπος έχεις και την ίδια μάζα με πριν τα υπολογίσεις.

Βασικα εισαι λιγο επιθετικος..Εν πασι περιπτωση το ξερω οτι η μαζα και το λιπος θα ειναι το ιδιο, η κατανοηση μου ομως οχι και αυτο ειναι που θελω να βελτιωσω τωρα..την κατανοηση των αριθμων.

Machiavelli
19-05-10, 10:32
Όχι με παρεξήγησες. Απλώς αυτούς τους αριθμούς που μας λένε πόσο καλοί είμαστε τους σιχαίνομαι.

thegravijia
19-05-10, 10:40
υπαρχει καποιος τυπος για να βρω το ποσοστο λιπος μου.
πχ να βαλω περιφερειες κτλ και να μου το βγαλει


???

Daniel
19-05-10, 11:12
Κοιταξε Μακιαβελλι, και γω δεν ειμαι των αριθμων γι αυτο αλλωστε εκανα και την ερωτηση. Καλυτερος κριτης απο τους αριθμους ειναι παντα η κοινη λογικη και η αντιληψη. Κανενας μας δε χρειαζεται ποσοστα για να ξερει ποσο καλα ή ασχημα ειναι αλλα μαλλον εναν καθρεφτη. Παρα ταυτα ειναι η μοναδικη μετρηση που εχω κανει και αποτελει ενα σημειο αναφορας εξ ου και το thread. Οποτε ακομη περιμενω καποια γνωμη απο καποιους φιλους.

Daniel
19-05-10, 23:51
Το ενιγμα λυθηκε, ρωτησα σημερα τον γυμναστη και μου εξηγησε.
Το FFM περιεχει μεσα νερο και μυς δλδ 78.4 kg. Το TBW ειναι μονο το νερο δλδ 57.4 kg. Για να βρουμε καθαρα τους μυς αφαιρουμε απο το μεικτο 78.4 το 57.4 δλδ 21 kg μυς. Οποτε εχουμε νερο 57.4 + μυς 21 + λιπος 9.6 = 88 kg

Το ανεφερα γιατι ισως καποιος ακομη τυχει να συναντησει αυτα τα μεγεθη οποτε να βοηθηθει. Ευχαριστω.

Και με την ευκαιρια, ποσο ρεαλιστικος ειναι ενας μονοψηφιος δεικτης σωματικου λιπους υπο την εννοια της διατηρησης του και οχι μονο να τον φτασεις; Οσοι ειναι σε αυτην την κατηγορια παρακαλω ας προσφερουν τα σχολια τους.

superman79
20-05-10, 10:46
Το ενιγμα λυθηκε, ρωτησα σημερα τον γυμναστη και μου εξηγησε.
Το FFM περιεχει μεσα νερο και μυς δλδ 78.4 kg. Το TBW ειναι μονο το νερο δλδ 57.4 kg. Για να βρουμε καθαρα τους μυς αφαιρουμε απο το μεικτο 78.4 το 57.4 δλδ 21 kg μυς. Οποτε εχουμε νερο 57.4 + μυς 21 + λιπος 9.6 = 88 kg

Το ανεφερα γιατι ισως καποιος ακομη τυχει να συναντησει αυτα τα μεγεθη οποτε να βοηθηθει. Ευχαριστω.

Και με την ευκαιρια, ποσο ρεαλιστικος ειναι ενας μονοψηφιος δεικτης σωματικου λιπους υπο την εννοια της διατηρησης του και οχι μονο να τον φτασεις; Οσοι ειναι σε αυτην την κατηγορια παρακαλω ας προσφερουν τα σχολια τους.
φιλε μου θα σου απαντησω ως ατομο που πιανω μονοψηφιους αριθμους λιπους για μεγαλα διαστηματα,οσο ειμαι προσεκτικος στη διατροφη μου δηλαδη, οταν αφεθω ειμαι παντα αρκετα πανω. Θεωρω οτι για να διατηρεις μονοψηφιο αριθμο πρεπει να εισαι συνεχως σε προγρμμα διατροφης ελεγχομενο και μελετημενο διαρκως. Εγω η αληθεια ειναι οτι 2 μηνες το χρονο αφηνομαι( λαθος, αλλα το κανω). Εσυ αν εχεις τη ψυχολογια και τη δυναμη να μπεις σε αυτο το τριπ κανε το, το σιγουρο ειναι οτι μονο καλο θα σου κανει.