PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωσίβιο... ΒΟΗΘΕΙΑ!



das
19-05-10, 15:52
καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Θέλω τη βοήθεια σας στο προβλημα που με βασανίζει... πολύ καιρό... Το σωσίβιο της κοιλιάς :(

Ειμαι αρκετά αδυνατος (73κιλα) και ύψος 1.83. γυμνάζομαι κατι παραπάνω από έναν χρόνο. Το πρόβλημα μου είναι ότι παρόλο που βάζω αρκετή αεροβική άσκηση (περίπου 5 χλμ τρεις φορές την εβδομάδα) και αρκετούς (σχετικά) κοιλιακούς δεν μπορώ να απαλλαγώ με τίποτα απο το σωσίβιο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ακούω πολλά για διατροφές αλλα δεν βγάζω άκρη. Απο τα κιλά μου καταλαβαίνετα ότι δεν τρώω πολύ αλλά μήπως δεν τρώω σωστά? Δεν έχω επιχείρει να δοκιμάσω λιποδιαλύτες γιατί τους φοβάμαι...
Το προβλημα εντοπίζεται στους κάτω κοιλιακούς και στην περιοχή του αφαλού... ¨4-5 πόντους υπολογίζω

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας και τις συμβουλές σας για να καταφέρω να ρίξω το πολύ ανεπιθύμητο (και σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου) σωσίβιο... ερχεται και ο γάμος μου και δεν θέλω να είμαι... :( Οπως καταλαβαίνεται είναι ΕΠΕΙΓΟΝ!

Κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφή ή οτιδήποτε άλλο που θα με βοηθήσει άμεσα... Ευχαριστω!

KATERINI 144
19-05-10, 16:01
καλα με το μαγιο θα πας στο γαμο και ειναι προβλημα το σωσίβιο?! τεσπα ριξε μια ματια εδω για να καταλαβεις Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)

καλος ηρθες στο φορουμ.

knowledgeowner
19-05-10, 16:30
φιλε δεν ξερω πως ειναι η διατροφη σου απλα θα σου ελεγα να κρατας σιγουρα 3 κυρια γεβματα και ενδιαμεσα σνακ .. να μη τρος απο εξω και να προσεχεις τις υγρες θερμιδες. τορα δεν ξερω κατα ποσο εισαι σχετικος αλλα θα σου ελεγα μετα το μεσημεριανο να κοβεις και τους υδατανθρακες... οσο αφορα το αεροβιο καλυτερα να δουλεβεις interval κοματια... δλδ κανε 30-40 λεπτα ασκηση με "ανοιγματα¨ δλδ να ανοιγεις λιγο τον ρηθμο και μετα να τον ριχνεις... οσο αφορα τα λυποδιαλιτικα το παν ειναι η φιατροφη και να τα παρεις αμα δεν κανεις τα παραπανω τζαμπα τα λεφτα που θα δωσεις... :thumbup::thumbup::thumbup:

Jumaru
19-05-10, 16:45
Αυτές οι ζώνες που φοράνε διάφοροι βοηθάνε? Αν κάποιος έχει δει αποτελέσματα και ξέρει ότι κάνουν δουλειά στο σωσίβιο ας πει μια γνώμη.

KATERINI 144
19-05-10, 16:49
οι ζωνες διώχνουν μονο νερα δεν καίνε λιπος.

killer85
19-05-10, 17:26
Το σωσίβιο μέχρι πριν δυο μήνες ήταν ο εφιάλτης μου... τώρα το βλέπω να πηγαίνει από εκεί που ήρθε...

Το "μυστικό":
1. Δϊαβασμα των άρθων αρκετές φορές να εμπεδωθούν
2. Διατροφή σύμφωνα με τις συμβουλές και τις διορθώσεις των παιδίων
3. Σωστή προπόνηση με τις υποδείεξις της Μαρίας και των παιδίων
4. Υπομονή (αυτό ακόμα δεν το έχω βρει)...

das
19-05-10, 20:04
ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις... λίγο πιο συγκεκριμένα θα με βοηθούσε πάρα πολύ.. ευχαριστω και πάλι

giannis64
19-05-10, 20:25
οι ζωνες διώχνουν μονο νερα δεν καίνε λιπος.

:thumbup:


ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις... λίγο πιο συγκεκριμένα θα με βοηθούσε πάρα πολύ.. ευχαριστω και πάλι


σου ειπε!!! μονο νερα διωχνει την στιγμη που την φορας! μετα απο 1-2-3 ποτηρια νερο που θα πιεις τα εχεις ξαναβαλει!!! τι πιο σαφες!!!

das
19-05-10, 20:32
sorry δεν εννούσα πιο συγκεκριμένα για τις ζώνες για τη διατροφή και τις ασκήσεις μιλούσα...

giannis64
19-05-10, 20:37
οσους κοιλιακους και να κανεις δεν θα τους δεις αν δεν κανεις σωστη διατροφη. το οτι δεν τρως πολυ αφτο ειναι σχετικο. εγω αρχησα να τους βλεπω οταν αρχησα να τρωω πολλες φορες την μερα και σωστα.
τωρα για να σου πουμε για την διατροφη σου θα πρεπει να την ποσταρεις.

Mitsen
20-05-10, 19:22
καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Θέλω τη βοήθεια σας στο προβλημα που με βασανίζει... πολύ καιρό... Το σωσίβιο της κοιλιάς :(

Ειμαι αρκετά αδυνατος (73κιλα) και ύψος 1.83. γυμνάζομαι κατι παραπάνω από έναν χρόνο. Το πρόβλημα μου είναι ότι παρόλο που βάζω αρκετή αεροβική άσκηση (περίπου 5 χλμ τρεις φορές την εβδομάδα) και αρκετούς (σχετικά) κοιλιακούς δεν μπορώ να απαλλαγώ με τίποτα απο το σωσίβιο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ακούω πολλά για διατροφές αλλα δεν βγάζω άκρη. Απο τα κιλά μου καταλαβαίνετα ότι δεν τρώω πολύ αλλά μήπως δεν τρώω σωστά? Δεν έχω επιχείρει να δοκιμάσω λιποδιαλύτες γιατί τους φοβάμαι...
Το προβλημα εντοπίζεται στους κάτω κοιλιακούς και στην περιοχή του αφαλού... ¨4-5 πόντους υπολογίζω

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας και τις συμβουλές σας για να καταφέρω να ρίξω το πολύ ανεπιθύμητο (και σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου) σωσίβιο... ερχεται και ο γάμος μου και δεν θέλω να είμαι... :( Οπως καταλαβαίνεται είναι ΕΠΕΙΓΟΝ!

Κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφή ή οτιδήποτε άλλο που θα με βοηθήσει άμεσα... Ευχαριστω!

Φιλε όσο και να παλεύεις να γυμνάσεις του κοιλιακούς σου δεν πρόκειται να εμφανιστούν και αυτό στην περίπτωση που τους γυμνάζεις και σωστά γιατί απότι καταλαβαίνω οι γνώσεις σου είναι περιορισμένες. Πόλις κόσμος πιστεύει ότι θα εμφανιστούν άμα τους γυμνάσεις. (πριν λίγο καιρό και εγώ) Το μυστικό όμως βρίσκεται στην διατροφή.
Το σωσίβιο είναι και το ποιο δύσκολο να χαθεί στον άντρα γνώμη μου πάντα. Αλλα άμα φτιάξεις μια διατροφή και την ακολουθήσεις σίγουρα θα δεις αποτελέσματα! Εγώ αυτό έκανα.. :thumbup:
A! μην ξεχνάς φυσικά και την αερόβια!

Manos1989
20-05-10, 19:34
Αχ αυτό το σωσίβιο ταλαιπωρία σκέτη!!! Δεν καταλαβαίνει χριστό από διατροφές και αερόβια! Εκεί να μας καταπιέζει.

kwstas25
20-05-10, 19:48
Αχ αυτό το σωσίβιο ταλαιπωρία σκέτη!!! Δεν καταλαβαίνει χριστό από διατροφές και αερόβια! Εκεί να μας καταπιέζει.

να ρωτήσω κάτι ποίες ασκήσεις "λεγονατε" αερόβια??

Mitsen
20-05-10, 19:55
να ρωτήσω κάτι ποίες ασκήσεις "λεγονατε" αερόβια??
Τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι, steps, κωπηλατική αν και για το τελευταίο ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος, γιατί μπορείς να βάλεις και αντίσταση...

kwstas25
20-05-10, 19:59
Τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι, steps, κωπηλατική αν και για το τελευταίο ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος, γιατί μπορείς να βάλεις και αντίσταση... thx file .... siga siga rotaw k mathenw ... se liges meres arxizo k gimnastirio k thelo help gia programa .....to steps ti eine ???

giannis64
20-05-10, 20:03
να ρωτήσω κάτι ποίες ασκήσεις "λεγονατε" αερόβια??

αερόβια είναι οποιαδήποτε άσκηση κάνεις και βρίσκεσαι στους 120- 140-150 παλμούς. από κει και πάνω είσαι στην αναερόβια!!!

dionisos
20-05-10, 21:40
καλα με το μαγιο θα πας στο γαμο και ειναι προβλημα το σωσίβιο?!

:rolf::rolf::rolf::rolf:

Όσον αφορά το σωσίβιο δεν υπάρχουν μαγικές ζώνες, φόρμες κτλ. μόνο διατροφή, αερόβια και υπομονή όπως λένε και οι φίλοι γιατί αυτό είναι το τελευταίο σημείο από όπου χάνουμε λίπος!

KATERINI 144
20-05-10, 22:42
thx file .... siga siga rotaw k mathenw ... se liges meres arxizo k gimnastirio k thelo help gia programa .....to steps ti eine ???
κωστας25 γιατι συνεχίζεις αυτο το βιολι με τα κινέζικα? ξεχνιέσαι η δεν εχεις μαθει να λειτουργείς με κανόνες?
δε θα σου γίνει άλλη παρατήρηση, μηνύματα σου με greeklish θα σβήνονται.

kwstas25
21-05-10, 00:50
κωστας25 γιατι συνεχίζεις αυτο το βιολι με τα κινέζικα? ξεχνιέσαι η δεν εχεις μαθει να λειτουργείς με κανόνες?
δε θα σου γίνει άλλη παρατήρηση, μηνύματα σου με greeklish θα σβήνονται. παιδία για άλλη μια φορα συγγνώμη ξεχάστηκα. δεν ξέρω πως να το σβήσω τώρα

just
21-05-10, 02:50
Το σωσίβιο μέχρι πριν δυο μήνες ήταν ο εφιάλτης μου... τώρα το βλέπω να πηγαίνει από εκεί που ήρθε...

Το "μυστικό":
1. Δϊαβασμα των άρθων αρκετές φορές να εμπεδωθούν
2. Διατροφή σύμφωνα με τις συμβουλές και τις διορθώσεις των παιδίων
3. Σωστή προπόνηση με τις υποδείεξις της Μαρίας και των παιδίων
4. Υπομονή (αυτό ακόμα δεν το έχω βρει)...

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Mitsen
21-05-10, 18:55
thx file .... siga siga rotaw k mathenw ... se liges meres arxizo k gimnastirio k thelo help gia programa .....to steps ti eine ???

Όπως πολύ σωστά είπαν και οι σιμφοφουριστες μου, το σωσίβιο είναι το τελευταίο που θα φύγει.
Steps είναι ένα μηχάνημα που ανεβαίνεις πάνω και κανεις ακριβώς την ίδια κίνηση όταν ανεβαίνεις σκαλιά! ;)
Δεν ξέρω αν υπάρχει σε όλα τα gyms στο δικό μου υπάρχει

Svein
21-05-10, 18:59
αερόβια είναι οποιαδήποτε άσκηση κάνεις και βρίσκεσαι στους 120- 140-150 παλμούς. από κει και πάνω είσαι στην αναερόβια!!!


κατσε αεροβια δεν ειναι και διαδρομος στους 70 παλμους?

giannis64
21-05-10, 19:10
70 παλμούς έχω εγώ όταν κοιμάμαι!!:green:

Svein
21-05-10, 19:16
70 παλμούς έχω εγώ όταν κοιμάμαι!!:green:

ενοω στο 60-70 της καρδιας σορρυ !

giannis64
21-05-10, 19:24
εεε γιατι εγω τι ελεγα????:rolf:

Svein
21-05-10, 19:29
εεε γιατι εγω τι ελεγα????:rolf:

μίλησες γενικά ... η γιαγια μου στους 130 εχει φύγει :turtle::turtle::turtle: !

giannis64
21-05-10, 19:33
ρε συ........ για πιεση μιλας??? εγω στους αγωνες ανεβαζω 190-200 και βαλε παλμους!!!!!!!! δεν καταλαβενω τι ρωτας!!!!!!!!!

Mitsen
24-05-10, 16:05
ρε συ........ για πιεση μιλας??? εγω στους αγωνες ανεβαζω 190-200 και βαλε παλμους!!!!!!!! δεν καταλαβενω τι ρωτας!!!!!!!!!

lool:P

Παρεπιπτόντως και το σκοινάκι είναι πολύ καλή αερόβια! Αν και άρχισα πρόσφατα και δεν είμαι και expert μαρεσει παρα πολύ! Νομίζω κάνει την ίδια δουλειά με τα steps στο gym αν δεν κάνω λάθος?!

Svein
24-05-10, 16:44
ρε συ........ για πιεση μιλας??? εγω στους αγωνες ανεβαζω 190-200 και βαλε παλμους!!!!!!!! δεν καταλαβενω τι ρωτας!!!!!!!!!

Λεω οτι ειναι προτιμότερο να μιλαμε με % της καρδιας και οχι με νουμερα...!

π.χ. στους 120 καις λιπος ενω στο 100 δεν καις !

giannis64
24-05-10, 19:24
Λεω οτι ειναι προτιμότερο να μιλαμε με % της καρδιας και οχι με νουμερα...!

π.χ. στους 120 καις λιπος ενω στο 100 δεν καις !


γιατι με παλμους μπερδευεσαι? και οταν κανεις αεροβια πως θα μετρας το % ποσοστο? θα ριχνεις κορονα γραμματα?