PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωματοτυποι και διατροφη.



Luffy
20-05-10, 01:47
Οπως ξερετε υπαρχουν 3 σωματοτυποι...
Εγω ανηκω στην κατηγορια των εκτομορφικων.Προσπαθω εδω και ποσο καιρο να αποκτησω λιγο μυικο ογκο..
Εδω περα http://www.menshealth.gr/nutrition.diet.6.7667.html λεει καποια πραγματα για το πως να βελτιωθουν οι εκτομορφικοι και γενικα κ οι 3 σωματοτυποι απλα θα ηθελα καποιες παραπανω συμβουλες για διατροφη/γυμναστικη απο τους εμπειρους . Επειδη μου ειναι πολυ δυσκολο να βαλω μυικη μαζα μηπως μπορεσετε να βοηθησετε.

Ramrod
20-05-10, 02:31
Οπως ξερετε υπαρχουν 3 σωματοτυποι...
Εγω ανηκω στην κατηγορια των εκτομορφικων.Προσπαθω εδω και ποσο καιρο να αποκτησω λιγο μυικο ογκο..
Εδω περα http://www.menshealth.gr/nutrition.diet.6.7667.html λεει καποια πραγματα για το πως να βελτιωθουν οι εκτομορφικοι και γενικα κ οι 3 σωματοτυποι απλα θα ηθελα καποιες παραπανω συμβουλες για διατροφη/γυμναστικη απο τους εμπειρους . Επειδη μου ειναι πολυ δυσκολο να βαλω μυικη μαζα μηπως μπορεσετε να βοηθησετε.

Και εγώ εκτομορφικός είμαι...
Πολύς υδατάνθρακας φίλε...αυτό είναι το μυστικό. Τρώγε αρκετή πρωτεϊνη και πολλούς υδατάνθρακες. Επειδή δεν παιρνουμε ευκολα κιλά θέλουμε πολλές θερμίδες. Και εχουμε την ευτυχία να λιπώνουμε δυσκολα οπότε το σώμα σου δε θα μετατρέψει τις πολλές περιτες θερμίδες σε λίπος. Σίγουρα θα λιπώσεις λίγο αλλά απλά θα θολώσεις λιγάκι. Και ξεθολώνεις εύκολα μετά...
Αν καταναλώνεις πολλές θερμίδες και αρκετή πρωτεϊνη ο οργανισμός σου θα τραβήξει την πρωτεϊνη για μυες, αυτό είναι το μυστικό. Να τρως κάθε 2μιση ώρες αντί για 3.
Σε εμένα αυτά δουλευουν...Α και πολλά κιλά λίγες επαναλήψεις!

Luffy
20-05-10, 02:33
ευχαριστω φιλε για την συμβουλη σου πιστευεις οτι μπορουμε να φτασουμε σε ενα νορμαλ επιπεδο μυικου ογκου και να τον διατηρησουμε? δεν λεω πολυ απλα ξες το νορμαλ το ωραιο.

Ramrod
20-05-10, 03:36
ευχαριστω φιλε για την συμβουλη σου πιστευεις οτι μπορουμε να φτασουμε σε ενα νορμαλ επιπεδο μυικου ογκου και να τον διατηρησουμε? δεν λεω πολυ απλα ξες το νορμαλ το ωραιο.

Φυσικά και γίνεται...απλά η αποχή απο το φαϊ και την προπόνηση μπορεί να είναι καταστροφική για εμάς...
φαϊ να ναι και ότι ναναι...αρκει να λαμβάνουμε αρκετή πρωτεϊνη και θερμίδες. Σαφώς, αντρως όλο λίπος και γλυκα δε θα διατηρήσεις μυώδες σώμα αλλά μπορείς να φας και το κοκορέτσι και την πίτσα για να συμπληρώσεις θερμίδες χωρίς πολλές τύψεις...
Σε εμένα πάντως για συντήρηση δουλευει. Αλλά η αυξηση μάζας θέλει πολύ φαϊ.