PDA

Επιστροφή στο Forum : μικρα και συχνα γευματα.........αποδοση????



Τ.Ε.Φ.Α.Α
21-05-10, 15:30
καλησπερα παιδια! προσωπικα κανω 5 με 6 γευματα τη μερα αλλα οχι στανταρ τροφες ......δλδ το πρωι θα φαω γαλα 2% με βρωμη και δημητριακα(με σιταρι και μελι μεσα φτιαγμενα) στη συνεχεια σαν 2 γευμα τρωω ενα τοστ μονο με γαλοπουλα χωρις κασερι γτ εχει λιπαρα...για 3 γευμα τρωω μαγειρεμενο φαγητο οπως κοτοπουλο,ψαρι,οσπρια,λαχανικα κλπ...για 4 γευμα συνηθως τρωω γιαουρτι 2% με φρουτα και μελι μεσα και εν τελη το 5 γευμα θα αποτελειται αναλογως η απο ψωμη ολικης αλεσεως με βουτυρο φυτικο χωρις λιπαρα και φετα με γαλοπουλα( 2 φετες με γαλοπουλα) τρωω!

δεν κανω διατροφη μποντιμπιλντινγκ ουτε διατροφη ογκου κλπ απλα προσπαθω να κανω σωστη και προσεγμενη διατροφη η οποια σε συνδιασμο με τη προπονηση στο γυμναστηριο θα με βοηθησει στο σωμα μου!

γιατι ειναι καλο να κανεις 5 με 6 μικρα γευματα τη μερα .....σε τι βοηθαει? μου το προτινε ο προπονητης μου!!! οπως βλεπετε φιλοι μου κανω 5 με 6 γευματα τη μερα προσεγμενα δλδ σωστα και υγειανα χωρις πολλα λιπαρα....!!!

giannis64
21-05-10, 15:38
γιατι ειναι καλο να κανεις 5 με 6 μικρα γευματα τη μερα .....σε τι βοηθαει? τη μερα προσεγμενα δλδ σωστα και υγειανα χωρις πολλα λιπαρα....!!!

κρατας το μεταβολισμο σου ενεργο!!!

Τ.Ε.Φ.Α.Α
21-05-10, 15:54
γιαννη σαν διατροφη πως το βλεπεις θα εχει αποδοσει? θα κρατας αυτο που λες το μεταβολισμο σου ενεργο?
απο προπονηση κανω μια μυικη ομαδα απο 1 φορα την εβδομαδα σκληρα και εξαντλητικα!
βασικα γιαννη θελω να προσθεσω και πρωτεινη whey αναμεσα σε αυτα τα γευματα !
γιαννη και κατι τελευταιο μετα απο το γυμναστηριο πρεπει να λαμβανω δεξτροζη και whey πρωτεινη? αν παρω δεξτροζη σε σκονη και whey πρωτεινη και τα βαλω ολα μαζι στο σεικερ δλδ 1 σκοοπ πρωτεινη και ενα σκοοπ δεξτροζη και τα ανακατεψω με νερο και τα πιο με νερο ειναι σωστο?
βασικα μετα τη προπονηση πρεπει να περνω δεξτροζη και πρωτεινη ετσι δεν ειναι?

giannis64
21-05-10, 19:22
δεν κανω διατροφη μποντιμπιλντινγκ ουτε διατροφη ογκου κλπ απλα προσπαθω να κανω σωστη και προσεγμενη διατροφη η οποια σε συνδιασμο με τη προπονηση στο γυμναστηριο θα με βοηθησει στο σωμα μου!

.!!![/QUO



[QUOTE=Τ.Ε.Φ.Α.Α;176046]γιαννη σαν διατροφη πως το βλεπεις θα εχει αποδοσει? θα κρατας αυτο που λες το μεταβολισμο σου ενεργο?

τον κρατα με τα σωστα σε χρονο γευματα, αλλα δεν σημενει οτι θα εχεις τα αποτελεσματα που θελεις αν οι τροφες σου δεν ειναι οκ.


απο προπονηση κανω μια μυικη ομαδα απο 1 φορα την εβδομαδα σκληρα και εξαντλητικα!
βασικα γιαννη θελω να προσθεσω και πρωτεινη whey αναμεσα σε αυτα τα γευματα !
γιαννη και κατι τελευταιο μετα απο το γυμναστηριο πρεπει να λαμβανω δεξτροζη και whey πρωτεινη? αν παρω δεξτροζη σε σκονη και whey πρωτεινη και τα βαλω ολα μαζι στο σεικερ δλδ 1 σκοοπ πρωτεινη και ενα σκοοπ δεξτροζη και τα ανακατεψω με νερο και τα πιο με νερο ειναι σωστο? ναι!!
βασικα μετα τη προπονηση πρεπει να περνω δεξτροζη και πρωτεινη ετσι δεν ειναι?ναι!!


για αν αξιζει τον κοπο να παρεις whey και δεξτροζη θα πρεπει να φυγεις απο την λογικη που εχεις στο πρωτο ποστ!

Τ.Ε.Φ.Α.Α
24-05-10, 14:28
καταρχας οπως παντα θελω να ευχαριστησω ολα τα μελη του bodybuilding.gr για την αξιοπιστη και πολυτιμη βοηθεια που προσφερουν σε ολους εμας που αποτελουμε ενεργα μελη μεσα σε αυτο το forum που απο προσωπικης αποψης εχω μαθει πολλα και αξιολογα πραγματα που δεν τα ειχω διδαχθει αναλυτικα στη σχολη μου! ευχαριστω πολυ προσωπικα!

το θεμα μου ειναι το εξης ολα τα παιδια μεσα σε αυτο το φορουμ προσπαθουμε να φτιαξουμε οσο γινεται τη διατροφη μας...προσωπικα προσπαθω να ανεβασω τα κιλα μου αλλα δεν αποδιδει αυτο για τους εξης λογους

1.το αρθρο της διατροφης ογκου λεει αξιολογα και χρησιμα πραγματα αλλα για να μπορεσεις να φτιαξεις μονος σου το προγραμμα διατροφης ογκου... δεν γινεται γιατι δεν εισαι διατροφολογος
2.πως μπορει καποιος να φτιαξει προγραμμα διατροφης ογκου χωρις να εχει παει σε εναν ειδικο ,..........διατροφολογο στη περιπτωση του ο οποιος θα του πει τι και ποτε θα τρωει και σε τι ποσοτητα τα γευματα του
3.πως εγω θα ξερω ποσες θερμιδες καταναλωνω τη μερα δλδ θα μπαινω στο νετ και θα παταω ποσες θερμιδες εχει ενα αβγο ,ποσες θερμιδες εχει η βρωμη κλπ και θα τα προσθετω και θα λεω σμρ καταναλωσα 1200 θερμιδες? οποτε για να παρω ογκου οπως λεει και το αρθρο θα αυξανω τις θερμιδες σταδιακα ανα 250!!
4.εγω πχ κανω 5 με 6 γευματα τη μερα μικρα και προσεγμενα χωρις λιπαρα και ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 1.5 ΚΙΛΟ...αρα αντι να ανεβασω κιλα κατεβασα απλα γτ δεν ειμαι διατροφολογος για να ξερω τι προγραμμα διατροφης θα βγαλω συμφωνα με τα κιλα μου
5.θα μου πειτε οκ πανε σε διατροφολογο για να ανεβασεις κιλα που θα σε βοηθησει αλλα σγρ ολοι δεν εχουμε τα χρηματα για να παμε στους ειδικους.....μιασ και οι καιροι εχουν στενεψει!

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΑΙ?

ΦΙΛΙΚΑ ΤΕΦΑΑ


*****μην ανοίγεις συνεχώς νέα θέματα εφόσον οι απορίες σου δεν αφορούν σε κατι ιδικά αλλά ειναι γενικές, συγχωνεύτηκαν δυο θέματα σου εδω, επίσης οταν ανοίγεις ενα θεμα φρόντισε ο τίτλος να παραπέμπει κάπου..... *****

Svein
24-05-10, 14:41
καταρχας οπως παντα θελω να ευχαριστησω ολα τα μελη του bodybuilding.gr για την αξιοπιστη και πολυτιμη βοηθεια που προσφερουν σε ολους εμας που αποτελουμε ενεργα μελη μεσα σε αυτο το forum που απο προσωπικης αποψης εχω μαθει πολλα και αξιολογα πραγματα που δεν τα ειχω διδαχθει αναλυτικα στη σχολη μου! ευχαριστω πολυ προσωπικα!

το θεμα μου ειναι το εξης ολα τα παιδια μεσα σε αυτο το φορουμ προσπαθουμε να φτιαξουμε οσο γινεται τη διατροφη μας...προσωπικα προσπαθω να ανεβασω τα κιλα μου αλλα δεν αποδιδει αυτο για τους εξης λογους

1.το αρθρο της διατροφης ογκου λεει αξιολογα και χρησιμα πραγματα αλλα για να μπορεσεις να φτιαξεις μονος σου το προγραμμα διατροφης ογκου... δεν γινεται γιατι δεν εισαι διατροφολογος
2.πως μπορει καποιος να φτιαξει προγραμμα διατροφης ογκου χωρις να εχει παει σε εναν ειδικο ,..........διατροφολογο στη περιπτωση του ο οποιος θα του πει τι και ποτε θα τρωει και σε τι ποσοτητα τα γευματα του
3.πως εγω θα ξερω ποσες θερμιδες καταναλωνω τη μερα δλδ θα μπαινω στο νετ και θα παταω ποσες θερμιδες εχει ενα αβγο ,ποσες θερμιδες εχει η βρωμη κλπ και θα τα προσθετω και θα λεω σμρ καταναλωσα 1200 θερμιδες? οποτε για να παρω ογκου οπως λεει και το αρθρο θα αυξανω τις θερμιδες σταδιακα ανα 250!!
4.εγω πχ κανω 5 με 6 γευματα τη μερα μικρα και προσεγμενα χωρις λιπαρα και ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 1.5 ΚΙΛΟ...αρα αντι να ανεβασω κιλα κατεβασα απλα γτ δεν ειμαι διατροφολογος για να ξερω τι προγραμμα διατροφης θα βγαλω συμφωνα με τα κιλα μου
5.θα μου πειτε οκ πανε σε διατροφολογο για να ανεβασεις κιλα που θα σε βοηθησει αλλα σγρ ολοι δεν εχουμε τα χρηματα για να παμε στους ειδικους.....μιασ και οι καιροι εχουν στενεψει!

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΑΙ?

ΦΙΛΙΚΑ ΤΕΦΑΑ
Απλο αν αδυνατιζησης φαε περισοτερο...αν λιπονης λιγοτερο !

gj
24-05-10, 14:41
καταρχας οπως παντα θελω να ευχαριστησω ολα τα μελη του bodybuilding.gr για την αξιοπιστη και πολυτιμη βοηθεια που προσφερουν σε ολους εμας που αποτελουμε ενεργα μελη μεσα σε αυτο το forum που απο προσωπικης αποψης εχω μαθει πολλα και αξιολογα πραγματα που δεν τα ειχω διδαχθει αναλυτικα στη σχολη μου! ευχαριστω πολυ προσωπικα!

το θεμα μου ειναι το εξης ολα τα παιδια μεσα σε αυτο το φορουμ προσπαθουμε να φτιαξουμε οσο γινεται τη διατροφη μας...προσωπικα προσπαθω να ανεβασω τα κιλα μου αλλα δεν αποδιδει αυτο για τους εξης λογους

1.το αρθρο της διατροφης ογκου λεει αξιολογα και χρησιμα πραγματα αλλα για να μπορεσεις να φτιαξεις μονος σου το προγραμμα διατροφης ογκου... δεν γινεται γιατι δεν εισαι διατροφολογοςΠροσθεση και να χειριζεσαι υπολογιστή ξέρεις??Αν ναι τοτε με τον vita θερμιδομετρητή και με ενα κομπιουτερακι δεν θα εχεις προβλημα
2.πως μπορει καποιος να φτιαξει προγραμμα διατροφης ογκου χωρις να εχει παει σε εναν ειδικο ,..........διατροφολογο στη περιπτωση του ο οποιος θα του πει τι και ποτε θα τρωει και σε τι ποσοτητα τα γευματα του
Βημα 1: διαβαζεις τα αρθρα και τα εμπεδωνεις
βημα2:φτιαχνεις ενα πλανο για το τι θα φας σημερα
βημα3:προγραμμα και κομπιουτερακι και ιδου το αποτελεσμα
3.πως εγω θα ξερω ποσες θερμιδες καταναλωνω τη μερα δλδ θα μπαινω στο νετ και θα παταω ποσες θερμιδες εχει ενα αβγο ,ποσες θερμιδες εχει η βρωμη κλπ και θα τα προσθετω και θα λεω σμρ καταναλωσα 1200 θερμιδες? οποτε για να παρω ογκου οπως λεει και το αρθρο θα αυξανω τις θερμιδες σταδιακα ανα 250!!
ακριβως αυτό. Προτειμάς να δινεις 100 ευρω κάθε βδομάδα σε επισκεψη και μάλιστα σε καποιον που δεν ξέρεις αν θα στα λέει σωστά??
4.εγω πχ κανω 5 με 6 γευματα τη μερα μικρα και προσεγμενα χωρις λιπαρα και ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 1.5 ΚΙΛΟ...αρα αντι να ανεβασω κιλα κατεβασα απλα γτ δεν ειμαι διατροφολογος για να ξερω τι προγραμμα διατροφης θα βγαλω συμφωνα με τα κιλα μου
πειραματιζεσαι και αυτό ειναι καλό. Βλέπεις ότι δεν δουλεψε. Πιο ευκολο δεν είναι να αυξήσεις αυτό που τρως από το να τρέχεις κάπου που θα κάνει την ιδια δουλεια ??
5.θα μου πειτε οκ πανε σε διατροφολογο για να ανεβασεις κιλα που θα σε βοηθησει αλλα σγρ ολοι δεν εχουμε τα χρηματα για να παμε στους ειδικους.....μιασ και οι καιροι εχουν στενεψει!
Εγω προσοπικά δεν θα στο πω... Ειμαι κατά των διατροφολόγων μιας και οι περισότεροι (μην με κράξετε οι περισότεροι ειπα όχι όλοι) είναι παντελώς ανιδεοι για αυτό το άθλημα

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΑΙ?
προγραμμα , κομπιουτερακι , πείραμα...Μάθε το σώμα σου και όλα θα γίνουν

ΦΙΛΙΚΑ ΤΕΦΑΑ
:toast::toast::toast::toast::toast:

Svein
24-05-10, 14:44
:toast::toast::toast::toast::toast:

σωστα τα ειπες +1 !

Jeik
24-05-10, 14:45
φίλε μ τα πράγματα είναι απλά..υπολογίζεις τις θερμίδες συντήρης σου και τρως παραπάνω αυτές..όπως λέει και το αρθρο ανεβάζεις σιγά σιγά τις θερμίδες και όταν δεις οτι κολλήσεις ανεβάζεις!!θέλει χρόνο και υπομονή..χρήσιμο σαιτ είναι το health.in.gr όπου υπάρχει θερμιδομετρητής..πάρε κομπιουτεράκι,χαρτί και ξεκίνα!!πειραματίσου!!!;)