PDA

Επιστροφή στο Forum : βαρη στην εφηβια



HRAKLHS
21-05-10, 16:58
υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ασκησεις μς βαρη που πρεπει να αποφευγει καποιος εφηβος για να μην περιοριστει η αναπτυξη του?

kwstas25
22-05-10, 00:30
υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ασκησεις μς βαρη που πρεπει να αποφευγει καποιος εφηβος για να μην περιοριστει η αναπτυξη του?
θέλω να ακούσω και εγώ την απάντηση σε αυτό το θέμα γιατί είμαι 16 χρόνον k σε λίγες μέρες αρχίζω γυμναστήριο

Silvester
16-04-12, 00:10
Γεια σας παιδια θελω να ρωτησω για τον αδερφο μου που ειναι 13,5 χρονων και ξεκινησε πριν απο 1 μηνα γυμναστηριο και αποφευγει αρσεις θανατου και σκουωτ....υπαρχει καποια αλλη ασκηση που πρεπει να αποφευγει και καποια αλλη που μπορει να σταματησει την αναπτυξη του?
Ευχαριστω...
Πληροφοριακα εχει υψος 1,74

destroyerody94
16-04-12, 16:54
Tην ανάπτυξη να την περιορίσει είναι ψιλοδύσκολο, απλά θέλει πολύ προσοχή στην τεχνική και καλύτερα να παίζει με bw ασκήσεις.

Πάντως είναι αρκετά μικρός για βάρη, και θα πρότινα να το ξανασκεφτεί για κανα ομαδικό άθλημα, κυρίως για λόγους υγιούς κοινωνικοποίησης κτλ.

Btw και εγώ στα 14 άρχισα υποτίθεται, αλλά πολύ ότι ναναι στο πλαίσιο της ομάδας μπάσκετ και από τα 15-15+ κανονικά

Silvester
16-04-12, 17:06
Tην ανάπτυξη να την περιορίσει είναι ψιλοδύσκολο, απλά θέλει πολύ προσοχή στην τεχνική και καλύτερα να παίζει με bw ασκήσεις.

Πάντως είναι αρκετά μικρός για βάρη, και θα πρότινα να το ξανασκεφτεί για κανα ομαδικό άθλημα, κυρίως για λόγους υγιούς κοινωνικοποίησης κτλ.

Btw και εγώ στα 14 άρχισα υποτίθεται, αλλά πολύ ότι ναναι στο πλαίσιο της ομάδας μπάσκετ και από τα 15-15+ κανονικά

δεν του αρεσουνε αυτα τα αθληματα και τα βαριεται ενω τα βαρη οπως βλεπω τα συνεχιζει μια χαρα....τι ενοεις ασκησεις bw΄?

destroyerody94
16-04-12, 17:11
bw = bodyweight..
Chins, dips, inverted rows κτλπ

Silvester
16-04-12, 17:47
bw = bodyweight..
Chins, dips, inverted rows κτλπ

αα καταλαβα..οκ ευχαριστω...αυτα σιγουρα θα τα εχει μεσα στην προπονηση του αλλα τα βαρη δεν τα αφηνει γιαυτο ρωτησα για να ειμαι σιγουρος..σκουωτ αρσεις αποφευγει.

xgiwrgos
16-04-12, 18:12
Απλώς να παίζει με λίγα κιλά σε σμιθ όταν κάνει ώμους ιδιαίτερα..

Δεν έχει να φοβάται τίποτε γενικώς.. αλλά μην ξεχνάμε οτι όλα θέλουν μέτρο

Silvester
16-04-12, 20:01
Απλώς να παίζει με λίγα κιλά σε σμιθ όταν κάνει ώμους ιδιαίτερα..

Δεν έχει να φοβάται τίποτε γενικώς.. αλλά μην ξεχνάμε οτι όλα θέλουν μέτρο

οκ τα κιλα βασικα επειδη εχει φυσικη δυναμη για αρχη ειναι καπως..πχ δικεφαλα 10 κιλα τρικεφαλα 8 ωμους 10 πλατη τροχαλια 45 μπαρα 30

destroyerody94
16-04-12, 20:08
45 κιλά στην τροχαλία τραβάει με τα χέρια 100% :welcome: όχι ότι είναι κακό βέβαια στην φάση που είναι..

Silvester
16-04-12, 20:27
45 κιλά στην τροχαλία τραβάει με τα χέρια 100% :welcome: όχι ότι είναι κακό βέβαια στην φάση που είναι..

δεν το καταλαβα..ενοεις πως ειναι λιγα?

destroyerody94
16-04-12, 20:29
Εννοώ πως είναι αρκετά για να τα στέλνει στην πλάτη..

Silvester
16-04-12, 20:39
Εννοώ πως είναι αρκετά για να τα στέλνει στην πλάτη..

ΑΑ οκ..βασικα το θεμα ειναι πως αυτος δεν αγχωνεται ουτε για την αναπτυξη κτλλ..
Εγω αγχωνομαι γιαυτον..
Οκ για την ηλικια του πιστευω πως εχει καλο υψος....παντος με το γυμναστηριο εχει μεγαλη βελτιωση:bbbiceps:

leftis
16-04-12, 20:46
Εδώ εγώ σκέφτομαι να παρατήσω τα squats για κανα χρόνο (είμαι 17).
Πάντως ο αδερφός σου δεν νομίζω να δει καλή ανάπτυξη στην ηλικία του. Καλύτερα να αρχίσει σε 2 χρονάκια και τώρα να κάνει πιο πολυ calisthenics.

Silvester
16-04-12, 21:07
Εδώ εγώ σκέφτομαι να παρατήσω τα squats για κανα χρόνο (είμαι 17).
Πάντως ο αδερφός σου δεν νομίζω να δει καλή ανάπτυξη στην ηλικία του. Καλύτερα να αρχίσει σε 2 χρονάκια και τώρα να κάνει πιο πολυ calisthenics.

Το θεμα ειναι πως εχει ηδη δει αναπτυξη ηδη και την εχω παρατηρησει κι εγω..και μαλιστα πολυ αποτομα!
Εσυ θες να παρατησεις τα σκουωτ λογο αναπτυξης?

leftis
16-04-12, 21:19
Το θεμα ειναι πως εχει ηδη δει αναπτυξη ηδη και την εχω παρατηρησει κι εγω..και μαλιστα πολυ αποτομα!
Εσυ θες να παρατησεις τα σκουωτ λογο αναπτυξης?

Αν όντως βλέπει τότε μπράβο του. Δεν μου λές είναι από αυτούς τους 13χρονους μουσάτους που έχει τελειώσει η ανάπτυξη τους γιατί τότε λογικό :P.
Εγώ λέω να τα αφήσω γιατί την μία διαβάζω ότι επιβαρύνουν την μέση την άλλη ότι την βοηθάνε κλπ κλπ και λέω καλύτερα να την ξαναρχίσω του χρόνουν που θά μαι πιο σίγουρος. Έτσι κι αλλιώς διαφορά στην ανάπτυξη σε σχέση με leg press δεν θα δείς. Απλά βοηθάει και στα hip flexors κλπ όπου τα leg press δεν σχετίζονται καθόλου.

Silvester
16-04-12, 21:22
Αν όντως βλέπει τότε μπράβο του. Δεν μου λές είναι από αυτούς τους 13χρονους μουσάτους που έχει τελειώσει η ανάπτυξη τους γιατί τότε λογικό :P.
Εγώ λέω να τα αφήσω γιατί την μία διαβάζω ότι επιβαρύνουν την μέση την άλλη ότι την βοηθάνε κλπ κλπ και λέω καλύτερα να την ξαναρχίσω του χρόνουν που θά μαι πιο σίγουρος. Έτσι κι αλλιώς διαφορά στην ανάπτυξη σε σχέση με leg press δεν θα δείς. Απλά βοηθάει και στα hip flexors κλπ όπου τα leg press δεν σχετίζονται καθόλου.

Ε οκ δεν ειναι κ ετσι ........ εχει μυοστακι και λιγες τριχες στο πιγουνι αλλα οχι κατι το τρομερο(ξυριζεται βεβαια:green:)...Κ εγω το ιδιο με τα σκουωτ γιατι πιστευω πως επιβαρυνουνε τη μεση...(ετσι λενε τουλαχιστον αλλα δε θα παθεις και τπτ αν την αποφυγεις)

chro
16-04-12, 21:53
Καλό είναι να κάνει για αρχή μόνο squats, άρσεις θανάτου και pull ups με μικρό αριθμό reps (3αρες είναι το ιδανικό).
Εγώ αυτά έκανα στα 15 μου και τώρα στα 30 μου έχω ατσάλινη μέση και γόνατα. Κάνω πλέον 2.8 φορές το βάρος μου άρσεις θανάτου χωρίς να χρειάζομαι ζώνη. Τα squat να τα κάνει μέχρι κάτω κάτω, γιατί αλλιώς θα φάει τα γόνατά του, αφού η φυσιολογική ροή του δώματος είναι να πας μέχρι κάτω και όχι να σταματάς σε ένα άκυρο σημείο είναι είναι parallel είτε semi squat είναι ότι άλλη βλακεία έχουν ανακαλύψει για να κόψουν την κίνηση.

Διάβασε και αυτό το άρθρο της Καθημερινής που τα εξηγεί και ένας γιατρός, ώστε να μη φοβάσαι για την ανάπτυξη.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_sport_1_20/09/2008_285394

Silvester
18-04-12, 15:40
1 απορια ακομα...οι προβολες ειναι πιο ακινδυνες απο τα σκουωτ η ειναι το ιδιο;;
δηλαδη συνισταται στον αδερφο μου να κανει προβολες η οχι;;

mercy_
18-04-12, 15:45
Μιας που ειμαι και γω στην ηλικια δν αποφευγω τα σκουοτ...αλλα τις αρσεις θανατου σιγουρα.....καλα εινα να φοραει και μια ζωνη στηριξης μεσης....αξιζει τα λεφτα της :thumbup::thumbup:

billys15
18-04-12, 16:24
Μιας που ειμαι και γω στην ηλικια δν αποφευγω τα σκουοτ...αλλα τις αρσεις θανατου σιγουρα.....καλα εινα να φοραει και μια ζωνη στηριξης μεσης....αξιζει τα λεφτα της :thumbup::thumbup:

Ειναι απλο,οσο αποφευγεις τις αρσεις θανατου,τοσο καθυστερεις την αναπτυξη σου και τοσο καθυστερεις την ενδυναμωση της μεσης σου,που θα σε βοηθησει να αποφυγεις τραυματισμους μετα.Το οτι θα κανεις βαριες ασκησεις δεν σημαινει οτι θα οδηγηθεις σε νοσοκομειο κατευθειαν.Το θεμα ειναι πως τις κανεις και ποσα κιλα βαζεις.Αν βαλεις 100 κιλα κατευεθειαν,ειναι δικο σου λαθος.Γι'αυτο αρχιζουμε με εντελως σκετη μπαρα,για να μαθουμε καλη τεχνικη.

Οσο για την ζωνη ασ'το...Με τα ιδια λεφτα παρε ιμαντες που οντως αξιζουν τα λεφτα τους.

Silvester,πιο ακινδυνες με βαση ποιο κριτηριο? Το θεμα τεχνικης και εγωισμου ειναι κυριως αυτο που σε τραυματιζει.Οταν πρωτοαρχισα,τραβηξα την μεση μου με καμψεις αυτοσυγκεντρωσης,απλα επειδη ηθελα να παρω παραπανω κιλα απ'ο,τι μπορουσα.Δεν μπορουσα να συνειδητοποιησω οτι η συγκεκριμενη ασκηση ΔΕΝ ειναι για πολλα κιλα.

mercy_
18-04-12, 16:33
Ειναι απλο,οσο αποφευγεις τις αρσεις θανατου,τοσο καθυστερεις την αναπτυξη σου και τοσο καθυστερεις την ενδυναμωση της μεσης σου,που θα σε βοηθησει να αποφυγεις τραυματισμους μετα.Το οτι θα κανεις βαριες ασκησεις δεν σημαινει οτι θα οδηγηθεις σε νοσοκομειο κατευθειαν.Το θεμα ειναι πως τις κανεις και ποσα κιλα βαζεις.Αν βαλεις 100 κιλα κατευεθειαν,ειναι δικο σου λαθος.Γι'αυτο αρχιζουμε με εντελως σκετη μπαρα,για να μαθουμε καλη τεχνικη.

Οσο για την ζωνη ασ'το...Με τα ιδια λεφτα παρε ιμαντες που οντως αξιζουν τα λεφτα τους.

Silvester,πιο ακινδυνες με βαση ποιο κριτηριο? Το θεμα τεχνικης και εγωισμου ειναι κυριως αυτο που σε τραυματιζει.Οταν πρωτοαρχισα,τραβηξα την μεση μου με καμψεις αυτοσυγκεντρωσης,απλα επειδη ηθελα να παρω παραπανω κιλα απ'ο,τι μπορουσα.Δεν μπορουσα να συνειδητοποιησω οτι η συγκεκριμενη ασκηση ΔΕΝ ειναι για πολλα κιλα.

εχω και ιμαντες εχω και την ζωνουλα κομπλε ειμαι !! :P:P

Silvester
18-04-12, 16:40
Ειναι απλο,οσο αποφευγεις τις αρσεις θανατου,τοσο καθυστερεις την αναπτυξη σου και τοσο καθυστερεις την ενδυναμωση της μεσης σου,που θα σε βοηθησει να αποφυγεις τραυματισμους μετα.Το οτι θα κανεις βαριες ασκησεις δεν σημαινει οτι θα οδηγηθεις σε νοσοκομειο κατευθειαν.Το θεμα ειναι πως τις κανεις και ποσα κιλα βαζεις.Αν βαλεις 100 κιλα κατευεθειαν,ειναι δικο σου λαθος.Γι'αυτο αρχιζουμε με εντελως σκετη μπαρα,για να μαθουμε καλη τεχνικη.

Οσο για την ζωνη ασ'το...Με τα ιδια λεφτα παρε ιμαντες που οντως αξιζουν τα λεφτα τους.

Silvester,πιο ακινδυνες με βαση ποιο κριτηριο? Το θεμα τεχνικης και εγωισμου ειναι κυριως αυτο που σε τραυματιζει.Οταν πρωτοαρχισα,τραβηξα την μεση μου με καμψεις αυτοσυγκεντρωσης,απλα επειδη ηθελα να παρω παραπανω κιλα απ'ο,τι μπορουσα.Δεν μπορουσα να συνειδητοποιησω οτι η συγκεκριμενη ασκηση ΔΕΝ ειναι για πολλα κιλα.

θελω να πω σε σχεση με τα σκουωτ..ο αδερφος μου τα αποφευγει λογω αναπτυξης μην τυχον σταματησει η αναπτυξη του..υπαρχει τετοιος φοβος με τις προβολες;

billys15
18-04-12, 17:02
Δεν υπαρχει τετοιος φοβος ουτε με προβολες ουτε με σκουωτ.

Silvester
18-04-12, 17:14
Δεν υπαρχει τετοιος φοβος ουτε με προβολες ουτε με σκουωτ.

με σκουωτ υπαρχει το εχω ακουσει παρα πολλες φορες και το ειχε πει και ο muscleboss σε τετοια ηλικια να το αποφευγουμε..

loukiss
18-04-12, 17:18
-.^

silvester μηπως το αντιθετο ακουσες...

τα full squat θα βοηθησουν παρα πολυ στην αναπτυξη και στη δυναμη του κορμου με σωστη τεχνικη παντα οχι ατσουμπαλα...

τωρα αυτο που εχω ακουσει απο ανθρωπους που ξερουν κινησιολογια (και μου φαινεται και λογικο) ειναι οτι στις προβολες θελει προσοχη το ποσο αποτομα πεφτεις με το γονατο (αν ακουμπαει στο πατωμα) γτ εκει υπαρχει κινδυνος κακκωσης for sure ειδικα σε πολλες και συχνες επαναληψεις...

τα squat για μενα ειναι ακινδυνα εκτος αν υπαρχει καποιο παρελθον υγειας στον αθλουμενο οποτε εκει πρεπει να απευθυνθει σε ΑΘΛΙΑΤΡΟ και μετα σε ορθοπεδικο..

Silvester
18-04-12, 17:39
-.^

silvester μηπως το αντιθετο ακουσες...

τα full squat θα βοηθησουν παρα πολυ στην αναπτυξη και στη δυναμη του κορμου με σωστη τεχνικη παντα οχι ατσουμπαλα...

τωρα αυτο που εχω ακουσει απο ανθρωπους που ξερουν κινησιολογια (και μου φαινεται και λογικο) ειναι οτι στις προβολες θελει προσοχη το ποσο αποτομα πεφτεις με το γονατο (αν ακουμπαει στο πατωμα) γτ εκει υπαρχει κινδυνος κακκωσης for sure ειδικα σε πολλες και συχνες επαναληψεις...

τα squat για μενα ειναι ακινδυνα εκτος αν υπαρχει καποιο παρελθον υγειας στον αθλουμενο οποτε εκει πρεπει να απευθυνθει σε ΑΘΛΙΑΤΡΟ και μετα σε ορθοπεδικο..

ισως δε με καταλαβες φιλε μου...οταν λεω αναπτυξη ενοω αν θα ψηλωσει κι αλλο αμα συνεχισει να κανει προβολες,σκουωτ..οχι αν θα εχει μυικη αναπτυξη;););)

chro
18-04-12, 19:16
Έδωσα πιο πανω άρθρο επ' αυτού, δε το διάβασες? Σε καμία περίπτωση λέει ο γιατρός τα olympic style squat δε περιορίζουν το ύψος, (που είναι αυτά που περιγράφει ο Loykis) τι δεν κατάλαβες?

Silvester
18-04-12, 19:18
Έδωσα πιο πανω άρθρο επ' αυτού, δε το διάβασες? Σε καμία περίπτωση λέει ο γιατρός τα olympic style squat δε περιορίζουν το ύψος, (που είναι αυτά που περιγράφει ο Loykis) τι δεν κατάλαβες?

Το καταλαβα ρε φιλε αλλα εχω ακουσει καποιοι λενε οτι μολις αρχισαν σκουωτ σταματησε η αναπτυξη τους.....τεσπα ευχαριστω η αληθεια ειναι πως τωρα το διαβασα το αρθρο.

BlooDdeaD_MefiSt
18-04-12, 19:32
To θέμα τους ύψους είναι ήδη προκαθορισμένο από τα γονίδια μας. Το μόνο πράγμα που μπορεί να επηρεάσει το τελικό ύψος είναι η κακή διατροφή...Τα βάρη δεν παίζουν ρόλο έχει ειπωθεί πολλές φορές.

Silvester
18-04-12, 19:54
ευχαριστω πολυ παιδια και για την υπομονη που δειξατε μαζι μου:):)

Keirox
18-04-12, 20:05
Ότι είπαν τα παιδιά. Με τίποτα δεν υπάρχει πρόβλημα. Μια χαρά μπορεί να κάνει και σκουάτ και άρσεις και τα πάντα.

Για περαιτέρω

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19620931
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21178368

Silvester
18-04-12, 23:06
Ότι είπαν τα παιδιά. Με τίποτα δεν υπάρχει πρόβλημα. Μια χαρά μπορεί να κάνει και σκουάτ και άρσεις και τα πάντα.

Για περαιτέρω

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19620931
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21178368

ευχαριστώ πολύ φίλε...βέβαια δεν το κατάλαβα όλο αλλά το νόημα το έβγαλα;):welcome: