PDA

Επιστροφή στο Forum : max τρεξιματος



gmalamos
23-05-10, 21:26
ποσο ειναι το max τρεξιματος που μπορω να κανω σε χρονικη διαρκεια??1 ωρα το πρωι και 15 λεπτα το απογευμα με βαρη..δεν αναφερομαι σε ταχυτητα τρεξιματος..εννοειται σε χαμηλους σγιφμους..21 χρονων 82 κιλα 186cm..

panzor
23-05-10, 21:50
εγώ κάνω κάθε πρωί με άδειο στομάχι 45 λεπτά στατικό ποδήλατο σε χαλαρό ρυθμό και το απόγεμα μετά τα βάρη 20-30 λεπτά διάδρομο ( συνήθως ΗΙΙΤ ). :weights:

μήπως είναι πολύ και κουράζομαι τσάμπα? :unsure:

thegravijia
23-05-10, 22:00
εγώ κάνω κάθε πρωί με άδειο στομάχι 45 λεπτά στατικό ποδήλατο σε χαλαρό ρυθμό και το απόγεμα μετά τα βάρη 20-30 λεπτά διάδρομο ( συνήθως ΗΙΙΤ ). :weights:

μήπως είναι πολύ και κουράζομαι τσάμπα? :unsure:
ε οχι ενταξει ισως να αρχισες νωρις ..αν υποθεουμε οτι φθανεις στο las vegas αρχες σεπτεμβρη και πρεπει να σαι ετοιμος τοτε...ναι αρχισες νωρις πιστευω...:P:P:P

για μενα πολυ κανεις -μονο στο τελος της διαιτας θελει τοσο

panzor
23-05-10, 23:11
ε οχι ενταξει ισως να αρχισες νωρις ..αν υποθεουμε οτι φθανεις στο las vegas αρχες σεπτεμβρη και πρεπει να σαι ετοιμος τοτε...ναι αρχισες νωρις πιστευω...:P:P:P

για μενα πολυ κανεις -μονο στο τελος της διαιτας θελει τοσο


αν μπορώ να το αντέξω όμως σωματικά δε θα έχω καλύτερα αποτελέσματα αν συνεχίσω σε αυτόν το ρυθμό?

Μαρία
25-05-10, 11:03
Το ποσο μπορει να κανει ο καθενας ειναι υποκειμενικο,καποιος που ξεκιναει τωρα σε σχεση με καποιον που εχει πολύ χρονο στην πλατη του.........ο καθενας βρισκει αυτο που τον βολευει στην πορεια και δεν υπαρχει καλουπι σε αυτο...

gmalamos
19-06-10, 18:29
Παιδες τελευταια αισθανομαι μουδιασμα στις γαμπες και δεν μπορω να κανω ακετη αεροβιο ενω αισθανομαι ξεκουραστος στο υπολιπο σωμα..Τρεχω 1 ωρα καθε μερα κηριως το πρωι..Η αληθεια ειναι πως τις γαμπες δεν τις γυμναζα οσο επρεπε..Λετε να φταιει αυτο η ειναι θεμα αποθεραπειας δηλαδη οτι οι γαμπες χρειαζονται περισσοτερο χρονο γιατι απιβαρυνονται αρκετα..??

Μαρία
19-06-10, 19:22
Να κανεις καλες διατασεις στις γαμπες πριν το τρεξιμο αλλα και μετα.Ο γαστροκνημιος επιβαρυνεται αρκετα κατα την διαρκεια του τρεξιματος και αν επεσες με τα "μουτρα"στην αεροβια ειναι φυσικο να εχει πονο,μουδιασμα και πιασιμο.Σιγα σιγα δεν θα εχει προβλημα αλλα διατασεις στις γαμπες οσες πιο πολλες.

Machiavelli
19-06-10, 20:04
Εμένα με πιάνει πάντα στον διάδρομο, έχω δοκιμάσει τα πάντα, στο διάδρομο οι γάμπες στο 20λεπτο με σκίζουν . Αν και να κάνω σπριντ στον διάδρομο δεν έχω πρόβλημα, σε μέτρια ένταση με πεθαίνουν, επίσης ούτε σε γήπεδο έχω πρόβλημα να κάνω μέτριας έντασης, μόνο στον διάδρομο συμβαίνει.

gmalamos
19-06-10, 21:09
Διατασεις κανω πριν και μετα το τρεξιμο..Η αληθεια ειναι πως τελευταια εχω εντεινει την αεροβιο γι αυτο και κουραζονται οι γαμπες..Το παθαινω οντως οταν κανω αεροβια χαμηλης εντασης αλλα τι να κανω λιπος θελω να χασω!!Τωρα πλεον δινω οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο ξεκουρασης στις γαμπες για να τα βγαλω περα.Ευχομαι με το καιρο να προσαρμοστουν καλυτερα.

vAnY
19-06-10, 21:36
:unsure:ενταξει και το καθε μερα μια ωρα ισως να ειναι και υπερπροπονηση και μαυτον τον τροπο το σωμα σου να σου λεει "στοπ ! ελα βρε μεγαλε κοψε λιγο δεν αντεχω"
πιστευω 2 μερες συνεχομενα και την τριτη οχι αεροβια ειναι καλυτερα απο καθε μερα...:thumbup:

gmalamos
26-06-10, 12:19
Με συγχωρειτε που ανοιγω νεο ποστ που αφορα καποιον τραυματισμο εδω απλα το κανω γαι να μην ανοιξω ενα καινουριο thread για ψιλουπηδημα.Τη τελευταια λοιπον βδομαδα προστεθηκε νεα οχληση αυτη τη φορα στο δεξι μου γονατο δεν ειναι κατι τραγικο οσο ενοχλητικο..Να σημειωσω οτι αυτος ο πονος επιμενει εδω και μια βδομαδα και δεν προηλθε απο καποια αποτομη κινηση η χτυπημα αλλα ισως απο κουραση.Τωρα τρεχω πλεον μερα παρα μερα..:unsure:

gmalamos
26-06-10, 16:57
:unsure::unsure:

vAnY
26-06-10, 21:28
κι εγω νιωθω ενοχλησεις στο γονατο μερικες φορες ειδικα στο τελος της αεροβιας πχ στα τελευταια 10-5 λεπτα. Ακομα και μεσα στην ημερα αργοτερα μου εχει τυχει επισης.... δεν ξερω τι ειναι, δεν ανησυχω ομως ιδιαιτερα διοτι φευγει αμα ξεκουραστω μια μερα....πιστευω οτι ειναι απο τη κουραση, ακου το σωμα σου και ξεκουρασου οσο πρεπει, μη ζοριζεσαι οταν πονας, δεν κανει.;)

gmalamos
27-06-10, 09:38
κι εγω νιωθω ενοχλησεις στο γονατο μερικες φορες ειδικα στο τελος της αεροβιας πχ στα τελευταια 10-5 λεπτα. Ακομα και μεσα στην ημερα αργοτερα μου εχει τυχει επισης.... δεν ξερω τι ειναι, δεν ανησυχω ομως ιδιαιτερα διοτι φευγει αμα ξεκουραστω μια μερα....πιστευω οτι ειναι απο τη κουραση, ακου το σωμα σου και ξεκουρασου οσο πρεπει, μη ζοριζεσαι οταν πονας, δεν κανει.;)

το ξερω αλλα οταν θελω να τρεξω και εχω διαφορες ενοχλησεις με πιανουν τα νευρα μου ουτε ποδια δεν μπορω να γυμνασω με ενα εμπλαστρο ειμαι ...απο βδομαδα κανω διαλιμα για 2 βδομαδες γιατι φαινεται να χω καταπονισει πολυ το σωμα μου..:P