PDA

Επιστροφή στο Forum : καλο το προγραμμα?



kostas1992
24-05-10, 01:50
Καλησπέρα, είμαι 18 χρονών 70 κιλά και ύψος 178-180cm με αρκετά χαμηλά ποσοστά λίπους , μετά από 5 μήνες γυμναστήριο από εκεί που έκανα στήθος με δικέφαλο, πλάτη με τρικέφαλο και πόδια μαζί με ώμους και οι επαναλήψεις στα σετ να είναι 1*12,2*10,1*8, μου το αλλάζουν βάζοντας στήθος με τρικέφαλο, πλάτη με δικέφαλο και πόδια με ώμους, ακόμη οι επαναλήψεις και τα σετ αλλάξαν.. πχ στην πιο βασική άσκηση σε κάθε μυική ομάδα όπως ο οριζοντιος πάγκος στο στήθος ή στο σμιθ με μπάρα για ώμους έχω 1*12,1*10,1*8,1*10,1*12 και σε άλλες έχω 3*10, με αποτέλεσμα να μου βγαίνει η πίστη ειδικά στο στήθος τρικέφαλο που έχω και στον οριζόντιο και στον επικλινή πάγκο έτσι τέτοια σετ κουράζομαι τόσο που μετά για τρικέφαλο στις γαλλικές πιέσεις με μπάρα βάζω 10 κιλά(χωρια τη μπαρα) από εκεί που παλιότερα έβαζα 20(χωρια την μπαρα) αυτα. Εγώ θέλω περισσότερο όγκο πιο πιστευετε θα με βοηθισει περισσοτερο? ευχαριστώ

loukiss
28-05-10, 09:23
κοιτα για τα reps/sets δεν ειμαι απολυτα σιγουρος παντως αν τ split π κανεις ειναι 3 φορες τη βδομαδα ανα 2 μυικες ομαδες τοτε ασυζητητις αυτο που σου προτεινουν..αυτο γιατι πχ τη μερα του στηθους ολες οι ασκησεις στον παγκο που ειναι τυπου push δουλευουν παρα πολυ εντονα τους τρικεφαλους σου..ετσι δν μπορεις να τους βαλεις ακομα μια φορα τη μερα πλατης γτ αν θες τα μεγιστα αποτελεσματα ο μυς πρεπει να ξεκουραστει για να αναπτυχθει....για τη μερα της πλατης αφου ολες οι ασκησεις ειναι τυπου pull γυμναζουν επισης αρκετα τοσο δικεφαλους οσο και αγκωνες γι αυτο ειναι καλο να μπαινουν δικεφαλοι σε μερα πλατης...ελπιζω να βοηθησα

KATERINI 144
28-05-10, 13:51
loukiss καλος ηρθες στο φορουμ, πέρασε αν θελεις απο την ενότητα των νεων μελών να συστηθεις.

@ kostas1992 δοκίμασε να κανεις ποιο αυστηρά της ασκήσεις του στηθους, για να μην επιβαρύνονται τοσο οι τρικέφαλοι, το σίγουρο ειναι πως οι τρικεφαλοι σου θα δουλέψουν οταν κανεις οριζοντιες πιεσεις αλλα αν κανεις αυστηρά την άσκηση θα ειναι οσο το δυνατον λιγότερη η επιβάρυνση, το ιδιο υσχιει και για πλατη δικεφαλους,

αν πάλι νομιζεις πως ειναι ποιο αδύναμα τα χερια σε σχέση με στήθος-πλατη κανε στήθος με δικέφαλους και πλάτη με τρικέφαλους, σε περίπτωση που ακολουθησεις αυτο το προγραμμα θα πρεπει να εχει τρεις μερες διαφορα η προπονηση στηθους-πλατης.