PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασχετος και γράμμωση



acab
24-05-10, 04:07
Καταρχάς καλησπέρα στο forum και ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις συμβουλές.

Ξέρω ότι υπάρχουν 100άδες παρόμοια θέματα με " χαζούς " σαν και εμένα να ρωτάνε τα ίδια και φαίνεται σαν να ζητάω το φαγητό μου μασημένο :unsure:

Εχω διαβάσει αμέτρητα άρθρα στο φόρουμ καθώς και επιστημονικά , και απλά θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας.Επίσης αν κάνω τραγικά λάθη λυπηθείτε με και απαντήστε με επιοίκια :shock::shock::shock:

Είμαι 20 στα 21 , 1.80 , 74 κιλά και γυμνάζομαι κάτι λιγότερο από 1 χρόνο.

Εχω πετύχει σχετικά καλή γράμμωση όλη τη χρονία και θέλω να στεγνώσω πλήρως για το καλοκαίρι με διατροφή χωρίς συμπληρώματα.

Παραθέτω ένα ενδεικτικό διαιτολόγιο και θα ήθελα τη γνώμη σας.

ΠΡΩΙΝΟ

2 ασπράδια αυγού , 60 γρ. κουάκερ , ένα γιαούρτι 2 % ή ένα ποτήρι γάλα 2%

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

1 τοστ γαλοπούλα , 100 γρ. τόνο (τόνος όχι κάθε μέρα , τι θα μπορούσα να βάλω εναλλάξ μερα παρα μερα)

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

Πράσινη σαλάτα
Μακαρόνια ολικής με Στήθος Κοτόπουλο ή τόνο ή προτείνετε συνοδευτικό των μακαρονιών με πρωτείνη.Αντί για μακαρόνια ολικής μέρα παρά μέρα μαύρο ρύζι.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

4 ασπράδια αυγού

ΚΟΛΑΤΣΙΟ

1 μήλο , 5 αμύγδαλα

ΒΡΑΔΥΝΟ

1 γιαούρτι 2% , 1 κουταλιά του γλυκού φυσικό φυστικοβούτυρο.

Συγνώμη αν είναι τραγικό , αλλά δέχομαι (πολλές) διορθώσεις , ξέρω πως δεν είναι πλήρες.

Εως τώρα κάνω μία σχετικά ισορροπημένη διατροφή , καθώς από τότε που ξεκίνησα την γυμναστική έχασα γύρω στα 4-5 κιλά λίπος.Οταν κατασταλάξω, ελπίζω με τη βοήθεια σας , στο νέο διαιτολόγιο , θα ξεκινήσω.

Ευχαριστώ πολύ. :)

giannis64
24-05-10, 08:22
εγώ μόνο ένα θα σου πω.........
αν έχεις φτάσει σε καλό σημείο γράμμωσης και θες στέγνωμα παίζοντας με τις λεπτομέρειες, κόψε τα μακαρόνια, τα ψωμιά και τα γαλακτοκομικά!!

-beba-
24-05-10, 09:45
1,80 ύψος και 74 κιλά................εγώ αναρωτιέμαι τι να γραμμώσεις..........
Δεν βάζεις καμιά φωτό, για να υπάρχει μια καλύτερη αντίληψη του θέματος.............................

gj
24-05-10, 10:13
Παραθέτω ένα ενδεικτικό διαιτολόγιο και θα ήθελα τη γνώμη σας.

ΠΡΩΙΝΟ

2 ασπράδια αυγού , 60 γρ. κουάκερ , ένα γιαούρτι 2 % ή ένα ποτήρι γάλα 2%
καντα 4 ασπράδια και 2 ολοκληρα (πιτακη βρώμης) διώξε το γιαουρτι

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

1 τοστ γαλοπούλα , 100 γρ. τόνο (τόνος όχι κάθε μέρα , τι θα μπορούσα να βάλω εναλλάξ μερα παρα μερα)
διόξε αμυλώδη υδατάνθρακα. Την πρωτείνη με πράσινο
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

Πράσινη σαλάτα
Μακαρόνια ολικής με Στήθος Κοτόπουλο ή τόνο ή προτείνετε συνοδευτικό των μακαρονιών με πρωτείνη.Αντί για μακαρόνια ολικής μέρα παρά μέρα μαύρο ρύζι.
παιζε κυριως με ρυζι ή πατάτα. μακαρονια οχι τοσο πολυ

ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

4 ασπράδια αυγού
δεν φτάνουν. Φάε καμιά 7-8 άρα και μια κουταλιά μέλι

ΚΟΛΑΤΣΙΟ

1 μήλο , 5 αμύγδαλα
που είναι η πρωτείνη?? Βάλε καμια τονοσαλάτα

ΒΡΑΔΥΝΟ

1 γιαούρτι 2% , 1 κουταλιά του γλυκού φυσικό φυστικοβούτυρο.
Φάε 2 γιαουρτια με λίγα αμύγδαλα

Συγνώμη αν είναι τραγικό , αλλά δέχομαι (πολλές) διορθώσεις , ξέρω πως δεν είναι πλήρες.

Εως τώρα κάνω μία σχετικά ισορροπημένη διατροφή , καθώς από τότε που ξεκίνησα την γυμναστική έχασα γύρω στα 4-5 κιλά λίπος.Οταν κατασταλάξω, ελπίζω με τη βοήθεια σας , στο νέο διαιτολόγιο , θα ξεκινήσω.

Ευχαριστώ πολύ. :)

Γενικως φρόντισε υδατάνθρακας να υπάρχει στο πρωινό στο γευμα πριν την προπόνηση και στο γευμα μετά.
Να μάθεις να παίζεις μαζί του για να πετυχεις στάγνωμα;)

acab
24-05-10, 15:47
1,80 ύψος και 74 κιλά................εγώ αναρωτιέμαι τι να γραμμώσεις..........
Δεν βάζεις καμιά φωτό, για να υπάρχει μια καλύτερη αντίληψη του θέματος.............................

Μα δε θέλω να χάσω κιλά , θέλω σε συνδυασμό με την εντονη γυμναστική τελευταία , να εξαφανιστεί το τελευταίο λίπος από κοιλιά κλπ. :)

(μεχρι του χρόνου , που απο Σεπτέμβρη αρχίζω όγκο αν όλα πάνε καλα :P )

paulakos
24-05-10, 15:57
Αν αρχισεις να τρως σωστα και τις σωστες ωρες το λιπος απο σουβλακια και τουρτες θα φευγει ετσι και αλλιως,κανε μια διατροφη ογκου και μετα γραμμωση,του χρονου!
Δεν ξερω για την διατροφη σου,παντως το νικ σου ειναι αρκετα καλο:green:

acab
25-05-10, 06:37
Επίσης θα μου προτείνατε κάποια πολυβιταμίνη που θα με βοηθήσει στη γυμναστική?Για κάνα δίμηνο έπαιρνα την Vital q10 plus.

AGGELOS.K
25-05-10, 21:14
Κατ ΄εμέ πολύ καλές είναι οι adams δες εδώ http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4249&category=568
Και η cal - C - Vita (απο φαρμακείο)
Αυτές χρησιμοποιώ αυτόν το καιρό:thumbup:

killer85
25-05-10, 21:50
1,80 ύψος και 74 κιλά................εγώ αναρωτιέμαι τι να γραμμώσεις..........
Δεν βάζεις καμιά φωτό, για να υπάρχει μια καλύτερη αντίληψη του θέματος.............................

Μην το λες, μπορει τα περιθωρια να είναι λίγα αλλά προσωπικά εγώ που ξεκίνησα 82 με 1.88 και έπεσα κάτω από τα 80 δείχνω πολύ καλύτερα, και δεν το βλέπω μόνο εγώ, όλοι οι γνωστοί αυτό μου λένε...

-beba-
26-05-10, 09:11
Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια. Για αυτό πρέπει να βάζουμε φωτό. Ετσι έχουμε καλύτερη αντίληψη του θέματος.

acab
26-05-10, 09:21
Θα βάλω φωτό σύντομα...

Για τις cal c vita τι προτείνετε για δοσολογία?Διαβασα πολλές απόψεις στο forum.

Littlejohn
26-05-10, 09:37
Σου λείπουν πολλοί ινώδης υδατάνθρακες... Αν θες να στεγνώσεις και από νερά, πρέπει να βάλεις αρκετά πράσινα λαχανικά (σε κάθε γεύμα)...

----------------------------------

Όσον αφορά τις βιταμίνες, έχε υπόψιν σου ότι καμμία δεν είναι πλήρως αφομιώσιμη (μάλιστα θα έλεγα ότι ούτε σε μέτριο βαθμό δεν αφομιώνονται) ...Οπότε οι και καλά προτεινώμενες δοσολογίες που αναγράφονται είναι σε πολλές περιπτώσεις άκυρες...

Η πιο σωστή λύση είναι να πάρεις μια ``βαριά`` βιταμίνη ειδικά για άτομα που αθλούνται (πχ. Mdy multimax) και θα υπολογίζεις στην προτεινώμενη δόσολογία μια απορόφηση της τάξεως του 30-40%... Τις υπόλοιπες βιταμίνες, μέταλλα, κτλ. αναγκαστικά θα πρέπει να τα παίρνεις από την διατροφή...

acab
27-05-10, 07:33
Οπότε εννοέις cal c vita να παίρνω μόνο μια φορά με το πρωινό πχ ή παραπάνω?

AGGELOS.K
27-05-10, 17:42
Οπότε εννοέις cal c vita να παίρνω μόνο μια φορά με το πρωινό πχ ή παραπάνω?
Κατά την ταπεινή μου άποψη για αρχή με μια είσαι οκ.:thumbup: τώρα εαν δεις τα ζόρια και νιώθεις ατονίες χτύπα και άλλη μια μαζί με το 2 μεταπροπ. γεύμα σου

acab
23-06-10, 19:24
Εδώ είμαι πάλι. :P

Εχω δει μεγάλο αποτέλεσμα στο στέγνωμα με την παραπάνω διατροφή , απλά σκέφτομαι να κόψω τα ασπράδια μετά την προπόνηση και να πάρω την Instant Whey της Reflex.Tι λέτε?Τι αλλαγές πρέπει να κάνω στη διατροφή σε περίπτωση που πάρω whey , σε σχέση με τη διατροφή που έκανα παραπάνω?

Συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις.

versus
23-06-10, 20:06
εγώ μόνο ένα θα σου πω.........καθόλου
αν έχεις φτάσει σε καλό σημείο γράμμωσης και θες στέγνωμα παίζοντας με τις λεπτομέρειες, κόψε τα μακαρόνια, τα ψωμιά και τα γαλακτοκομικά!!
:thumbup::thumbup:


Εδώ είμαι πάλι. :P

Εχω δει μεγάλο αποτέλεσμα στο στέγνωμα με την παραπάνω διατροφή , απλά σκέφτομαι να κόψω τα ασπράδια μετά την προπόνηση και να πάρω την Instant Whey της Reflex.Tι λέτε?Τι αλλαγές πρέπει να κάνω στη διατροφή σε περίπτωση που πάρω whey , σε σχέση με τη διατροφή που έκανα παραπάνω?

Συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις.
λέω να κόψεις τα γαλακτοκομηκά αφού θες την τέλεια γράμμωση!
καθόλου χαζές!:)

acab
23-06-10, 20:08
Οκ τα έχω κόψει σχεδόν τελείως!

Αλλά αυτό για την whey τι λες?

Nα κόψω τα αυγά , τα ασπράδια τους τόνους κλπ και να πάρω την Instant Whey?

Ευχαριστώ!

giannis64
23-06-10, 20:13
αν μπορεις να φας αυγα τονους κοτοπουλα μην παρεις συμπληρωμα! και αν παρεις βαλτην μονο στο μεταπροπονητικο ροφημα!

versus
23-06-10, 20:14
Οκ τα έχω κόψει σχεδόν τελείως!

Αλλά αυτό για την whey τι λες?

Nα κόψω τα αυγά , τα ασπράδια τους τόνους κλπ και να πάρω την Instant Whey?

Ευχαριστώ!

;όχι!!!!!άμα πάρεις την πρωτείνη δεν χρειάζεται να κόψεις τα τρόφιμα από τα οποία έπαιρνες τις πρωτείνες!δεν τα τρως μόνο να πάρεις την πρωτείνη!

acab
23-06-10, 20:18
Αρα απλά κόβω τα 6-7-8 ασπράδια που έτρωγα μέσα σε μισή ώρα από την προπόνηση , μεταπροπονητικα δηλαδη και παίρνω τότε την πρωτείνη?

Αυτό ενοούσα :P

versus
23-06-10, 20:21
Αρα απλά κόβω τα 6-7-8 ασπράδια που έτρωγα μέσα σε μισή ώρα από την προπόνηση , μεταπροπονητικα δηλαδη και παίρνω τότε την πρωτείνη?

Αυτό ενοούσα :P

θα κόψεις όλα τα ασπράδια που έτρωγες για να πάρεις την πρωτείνη;

acab
23-06-10, 20:27
Αν δεις λίγο πιο πάνω έτρωγα 3 το πρωί με το πρωινό δηλαδη με τη βρώμη κλπ ,

και για μεταπροπονητικό έτρωγα 6-7 ασπράδια,δηλαδή για την πρωτεινη μετά τη γυμναστική.

Η αλλαγή εννοώ ότι θα είναι ότι μεταπροπονητικο θα είναι η Whey :D

Oχι οτι θα κοψω τα φαγητά με την πρωτείνη μέσα στη μέρα :)

versus
23-06-10, 20:30
οκ!σου 'πε και ο γιάννης παραπάνω,μόνο μεταπροπονητικά!

acab
23-06-10, 20:33
Ναι αυτό εννοούσα :)

Μάλλον θα τιμήσω σύντομα το νέο eshop και την Instant Whey της Reflex :D

Ενα σκουπ μεταπροπονητικά λογικά να είναι η προτεινόμενη δόση ?

versus
23-06-10, 20:35
Ναι αυτό εννοούσα :)

Μάλλον θα τιμήσω σύντομα το νέο eshop και την Instant Whey της Reflex :D

Ενα σκουπ μεταπροπονητικά λογικά να είναι η προτεινόμενη δόση ?

το συγκεκριμένο προιόν είναι 2 scoop!περίπου 25gr προιόντος!

acab
23-06-10, 20:40
Οπότε τόση λογικά...

versus
23-06-10, 20:42
Οπότε τόση λογικά...

γνώμη μου είναι να παίρνεις 2 1/2 scoop γιατί τα 2 scoop έχουν 20gr πρωτείνη!οπότε να αγγίζεις τα 30gr πρωτείνης μεταπροπονητικά!

acab
23-06-10, 20:47
Κατάλαβα... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου :D

versus
23-06-10, 20:48
γι' αυτό είναι το forum!σε ότι μπορώ βοηθάω!;)

acab
23-06-10, 23:26
Επίσης σε περίοδο διακοπών , λογικά δε θα παίρνω whey εφόσον δε θα γυμνάζομαι και θα την παιρνω μονο μεταπροπονητικά , σωστά?

versus
24-06-10, 10:41
Επίσης σε περίοδο διακοπών , λογικά δε θα παίρνω whey εφόσον δε θα γυμνάζομαι και θα την παιρνω μονο μεταπροπονητικά , σωστά?

δεν κατάλαβα..φάσκεις και αντιφάσκεις!δεν θα παίρνεις επειδή δεν θα γυμνάζεσαι αλλά θα παίρνεις μόνο μεταπροπονητικά;πως γίνεται αυτό;

acab
24-06-10, 12:12
Για κάνα δυο εβδομάδες στις διακοπές εννοώ.Τις μέρες που θα είμαι διακοπές και δε θα πάω γυμναστήριο.

versus
24-06-10, 12:19
Για κάνα δυο εβδομάδες στις διακοπές εννοώ.Τις μέρες που θα είμαι διακοπές και δε θα πάω γυμναστήριο.

αυτές τις 2 εβδομάδες να παίρνεις πρωί-βράδυ!2 scoop όμως όχι 2 1/2!και την διατροφή όσο μπορέσεις μην την χαλάσεις!

acab
24-06-10, 13:08
Δηλαδη στις διακοπές παίρνω MONO πρωί βράδυ , και στην κανονική σεζόν ΜΟΝΟ μεταπροπονητικά , σωστά?

2 το πρωί και 2 το βράδυ?

versus
24-06-10, 13:14
Δηλαδη στις διακοπές παίρνω MONO πρωί βράδυ , και στην κανονική σεζόν ΜΟΝΟ μεταπροπονητικά , σωστά?

2 το πρωί και 2 το βράδυ?

εγώ θα σου λεγα να πάρεις την Myofusion!http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=8&category_id=1&keyword=MyoFusion&option=com_virtuemart&Itemid=15!ότανόταν πας γυμναστήριο 2 φορές την ημέρα..πρωί-μεταπροπονητικά..το πρωί 1 scoop και μεταπροπονητικά 1 1/2 scoop!και όταν δεν πηγαίνεις πρωί-βράδυ 1 scoop!

versus
24-06-10, 21:53
Για την 100% whey standart της ON τι λες?


εγώ θα σου λεγα να πάρεις την Myofusion!http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=8&category_id=1&keyword=MyoFusion&option=com_virtuemart&Itemid=15!ότανόταν πας γυμναστήριο 2 φορές την ημέρα..πρωί-μεταπροπονητικά..το πρωί 1 scoop και μεταπροπονητικά 1 1/2 scoop!και όταν δεν πηγαίνεις πρωί-βράδυ 1 scoop!

;;;;;;;;;;

KATERINI 144
24-06-10, 23:33
ειναι καλη, γενικα οι καλες whey εχουν διαφορές σε μικρογραμμαρια, οποια και να πάρεις το ιδιο ειναι.

versus
25-06-10, 14:11
Αν είχες γνώμη για αυτή λέω

http://img715.imageshack.us/img715/1425/1596100whey2342gr300x30.jpg

πολύ καλή!:)εγώ σου προτείνω αυτήν ή την myofusion!

versus
26-06-10, 15:20
Πήρα την ON που πόσταρα πιο πάνω !

Να παίρνω μία δόση το πρωί με το πρωινό και μία μεταπροπονητικό ρόφημα?

Και για τις διακοπές να την κόψω?Τελευταία ερώτηση , δε θα σας ξαναενοχλήσω :P

να παίρνεις σίγουρα πρωί και μεταπροπονητικά!
για το βράδυ θα συνιστούσα καζείνη!
εγώ την πρωτείνη δεν την κόβω ποτέ!Στις διακοπές την παίρνω μόνο πρωί!

acab
26-06-10, 15:21
Ενα σκουπ είναι 5 κουταλιές του γλυκού?Δεν έχω ξαναπαρει πρωτείνη από συμπλήρωμα...

Οταν λες διακοπές εννοείς και τη μέρα που δε πάω γυμναστήριο?

Η μια δοση ειναι μια κουταλιά με το κουπακι που εχει μεσα?

versus
26-06-10, 15:26
Ενα σκουπ είναι 5 κουταλιές του γλυκού?Δεν έχω ξαναπαρει πρωτείνη από συμπλήρωμα...

Οταν λες διακοπές εννοείς και τη μέρα που δε πάω γυμναστήριο?

είπες οτι πήρες της ON!!δεν είδες μέσα ότι περιέχει ένα πλαστικό πράγμα για να μετράς την πρωτείνη που παίρνεις;
διακοπές λέω τις μέρες που δεν πας γενικά γυμναστήριο!

acab
26-06-10, 15:32
Αρα σε 300 ml νερο ενα γεματο με το πλαστικο....

versus
26-06-10, 15:35
Αρα σε 300 ml νερο ενα γεματο με το πλαστικο....

scoop λέγεται!
για πότε μιλάς;γίνε πιο συγκεκριμένος!

versus
26-06-10, 15:49
Μεταπροπονητικο και πρωι

το συγκεκριμένο συμπλήρωμα έχει 24gr πρωτείνης/scoop!άρα 1 το πρωί και 1 μεταπροπονητικά!πάει και ανάλογα με τα κιλά σου βέβαια και το ύψος!

Πάρε και μία Casein!

just
26-06-10, 18:55
γνώμη μου είναι να παίρνεις 2 1/2 scoop γιατί τα 2 scoop έχουν 20gr πρωτείνη!οπότε να αγγίζεις τα 30gr πρωτείνης μεταπροπονητικά!

δεν πρεπει σε καθε γευμα να εχουμε 30 gr πρωτεινης??

versus
26-06-10, 19:13
ναι!αλλά άμα πάρεις 2 1/2 scoop θα αγγίξεις τα 36gr πρωτεΐνης!
άμα δεν έχεις πρόβλημα:lol: