PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωμοι(το κλειδι στην επιτυχια)



pontios22
29-05-10, 15:07
Οι ωμοι αποτι διαβαζω και αποσο κανω κι εγω βλεπω οτι ειναι δυσκολο να δουλευτουν και να δεις αποτελεσματα μεγαλα και γρηγορα.ξερει κανεις πιο εμπειρος πιο ειναι το κλειδι οπως λεει και ο τιτλος για την επιτυχια σε αυτην την μυικη ομαδα.?

loukiss
29-05-10, 16:23
αν ως επιτυχια εννοεις το φουσκωμα απλα θελει σκληρη προπονηση οπως και οι υπολοιπες μυικες ομαδες.φροντισε να γυμναζεις και τα 3 μερη του ωμου σου....αν βεβαια εννοεις γραμμωση ωστε να βλεπεις καθε μυ του ωμου σου τοτε πρεπει να χεις κ χαμηλο ποσοστο λοιπους αλλα και να τους γυμνασεις αρκετα καλα .αλλα γενικοτερα δν υπαρχει μια καλυτερη μεθοδος εκτος απο σκληρη γυμναστικη υπομονη κ καλη διατροφη ;)

silk
29-05-10, 16:32
δοκιμασε για 1 μηνα το εξης
σουπερσετ οπισθολαιμιες με εμπροσθολαιμιες ρεπς 6+6 και σετ 3 λειτουργικα.
μετα τρισετ πλαγιες εκτασεις με μπροστινες εκτασεις και αναποδο πεκ ντεκ.
πρωτο σετ απο 12 ρεπς δευτερο σετ 10 ρεπς τριτο σετ8 ρεπς.
μολις τελειωσει ο μηνας ελα κ πες μου αποτελεσματα.
να θυμασαι..τα κιλα στις ασκησεις στα λειτουργικα σετ πρεπει να ειναι τοσα ωστε η τελευταια επαναλ να βγαινει ζορικα.
και προπαντων βαλε τοσα ωστε να την κανεις ολοσωστα.

pontios22
29-05-10, 16:39
δοκιμασε για 1 μηνα το εξης
σουπερσετ οπισθολαιμιες με εμπροσθολαιμιες ρεπς 6+6 και σετ 3 λειτουργικα.
μετα τρισετ πλαγιες εκτασεις με μπροστινες εκτασεις και αναποδο πεκ ντεκ.
πρωτο σετ απο 12 ρεπς δευτερο σετ 10 ρεπς τριτο σετ8 ρεπς.
μολις τελειωσει ο μηνας ελα κ πες μου αποτελεσματα.
να θυμασαι..τα κιλα στις ασκησεις στα λειτουργικα σετ πρεπει να ειναι τοσα ωστε η τελευταια επαναλ να βγαινει ζορικα.
και προπαντων βαλε τοσα ωστε να την κανεις ολοσωστα.

δυνατο μου φαινεται,ωραιο..
σουπερσερ εννοεις συνεχομενα χωρις ξεκουραση.σωστα.?

Fotis_Patra
29-05-10, 17:04
Οι ωμοι θελουν προσοχη. ειναι μικρη μυικη ομαδα αναπτυσσεται γρηγορα αλλα τραυματιζετε επισεις ευκολα. για αυτο οχι πολλα κιλα και οχι πανω απο 30 λεπτα προπονηση για ωμους.

paulakos
29-05-10, 17:17
Οι ωμοι θελουν προσοχη. ειναι μικρη μυικη ομαδα αναπτυσσεται γρηγορα αλλα τραυματιζετε επισεις ευκολα. για αυτο οχι πολλα κιλα και οχι πανω απο 30 λεπτα προπονηση για ωμους.

:thumbup::thumbup::thumbup:

silk
29-05-10, 17:52
φυσικα.προτιμησε σμιθιερα απο ελευθερο για να μπορεις να τραβασ απλα τ κααθισμα και να παιζεις μπροστινες πισινες χωρις διαλειμματα και μ περισσοτερη ασφαλεια.
οχι χωρις ιδιαιτερο διαλειμμα το τρισετ.

pontios22
29-05-10, 18:21
φυσικα.προτιμησε σμιθιερα απο ελευθερο για να μπορεις να τραβασ απλα τ κααθισμα και να παιζεις μπροστινες πισινες χωρις διαλειμματα και μ περισσοτερη ασφαλεια.
οχι χωρις ιδιαιτερο διαλειμμα το τρισετ.
εγω για το σουπερσετ ελεγα..τα τρισετ δεν ειναι κανονικα,?εννοω καθε μια ασκηση 3 σετ και προχοραω σε επομενη.?ε.?
τα σουπερσετ ειναι χωρις διαλειμμα.

panos21
29-05-10, 19:07
εγω για το σουπερσετ ελεγα..τα τρισετ δεν ειναι κανονικα,?εννοω καθε μια ασκηση 3 σετ και προχοραω σε επομενη.?ε.?
τα σουπερσετ ειναι χωρις διαλειμμα.

απο οτι ξερω και τα τρισετ ειναι σουπερ σετ.
δηλαδη ξεκινας πλαγιες εκτασεις κανεις τις επαναληψεις που ειναι να κανεις μετα αμεσως πας και κανεις τις μπροστινες εκτασεις και αμεσως πας και κανεις το αναποδο πεκ ντεκ. ετσι ειναι το τρισετ νομιζω.
αυτο ειναι ενα τρισετ ξεκουραση αναμεσα στα σετ σε τετοια συστηματα ειναι μεγαλυτερης διαρκειας απο τα κανονικα σετ.

απο οσο ξερω ομως ποντιε ασχολησε λιγο διαστημα με την γυμναστικη.
δεν νομιζω να ειναι το σωμα σου σε κατασταση να κανεις για ωμους 5 ασκησεις
τις 2 σε δισετ και τις αλλες 3 σε τρισετ μου φενεται αρκετα επιφοβο προγραμμα.

θα σου ελεγα να αφησεις τα δισετ και τρισετ για αργοτερα οταν ισως να εχεις κολησει και να θες να σοκαρεις το σωμα σου .

εαν θες να το δοκιμασεις καντο αλλα μεγαλη προσοχη στα κιλα που θα κανεις και στη σωστη εκτελεση των ασκησεων.

αν θυμαμε καλα εχεις ενα πολυμηχανημα ε? και δεν εχει σμιθ για να κανεις πιεσεις εμπρο/οπισθολαιμιες. εαν δεν πας σε γυμναστηριο και κανεις μονο στο σπιτι χωρις μηχανημα σμιθ τοτε κανε πιεσεις με αλτηρες καθιστος σε ενα παγκο με πλατη για να ακουμπας πισω.

αυτα απο εμενα :green:καλες προπονησεις και με προσοχη οποιο συστημα και να επιλεξεις:turtle:

tommygunz
29-05-10, 19:21
Κατά τη γνώμη μου άμα είσαι αρχάριος ούτε τρισέτ χρειάζονται ούτε σούπερσετ... Αυτά είναι για κάποιους που είναι κάπως πιο προχωρημένοι. Αν κάποιος ξεκινάει δηλαδή την ενασχόλησή του με τα βάρη τώρα, δεν είναι σωστό να μπει κατευθείαν στις προπονήσεις με σουπερσετ... Με τις βασικές ασκήσεις για τους ώμους είναι κομπλέ. Όταν φτάσει στο επίπεδο που οι βασικές ασκήσεις να μην του κάνουν τίποτα, τότε προχωράει σε αυτά... Γνώμη μου πάντα, δεν ξέρω αν συμφωνούνε κάποιοι πιο έμπειροι.

GEORGEXX1
29-05-10, 20:03
Οι ωμοι αποτι διαβαζω και αποσο κανω κι εγω βλεπω οτι ειναι δυσκολο να δουλευτουν και να δεις αποτελεσματα μεγαλα και γρηγορα.ξερει κανεις πιο εμπειρος πιο ειναι το κλειδι οπως λεει και ο τιτλος για την επιτυχια σε αυτην την μυικη ομαδα.?

Να τους προσεχεις να μην εμπλεκονται σε αλλες ασκησεις π.χ οταν κανεις ισιο παγκο στηθος,οταν κανεις πλατη τραπεζια.

Στο προγραμμα σου να τους εχεις μακρια απο αλες ομαδες για να ξεκουραζονται π.χ πεμπτη ποδια παρασκευη ομοι και τελος.

Και τριτον καθε δυο εβδομαδες αλλαγη ασκησεων σε καθε μυ (πλαγιο,εμπροσθιο,οπισθιο).

προθερμανση το βασικοτερο

Ramrod
29-05-10, 20:10
Ούτε σουπερ σετ(δισετ, τρισετ κλπ) ούτε τίποτα. 1 μήνα ασχολείσαι, θες να σακατευτείς? Για δισετ το συζητάμε μετά το 3μηνο-4τράμηνο και αν!

Μαθε πρώτα κάλά την τεχνική των ασκήσεων
Υστερα αφού συνηθίσεις και τις κάνεις σωστά κάνε λιγες απαναλήψεις-αρκετά κιλά για όγκο και περισσότερες με πιο λίγα κιλά για καλύτερη γράμμωση.
Άφηνε τουλάχιστον 48 ώρες κενό μεταξύ προπόνησης στήθους και ώμων για αν αναπτυχθείς...

pontios22
29-05-10, 20:31
Ούτε σουπερ σετ(δισετ, τρισετ κλπ) ούτε τίποτα. 1 μήνα ασχολείσαι, θες να σακατευτείς? Για δισετ το συζητάμε μετά το 3μηνο-4τράμηνο και αν!οκ,αυτο ειναι σιγουρο απλα για να δω κι εγω αποτελεσματα ρωταω.

Μαθε πρώτα κάλά την τεχνική των ασκήσεων
Υστερα αφού συνηθίσεις και τις κάνεις σωστά κάνε λιγες απαναλήψεις-αρκετά κιλά για όγκο και περισσότερες με πιο λίγα κιλά για καλύτερη γράμμωση.
Άφηνε τουλάχιστον 48 ώρες κενό μεταξύ προπόνησης στήθους και ώμων για αν αναπτυχθείς...
....

Ramrod
29-05-10, 20:59
Τα αποτελέσματα απαιτούν υπομονή. Το σώμα θέλει χρόνο να προσαρμοστεί και ειδικά το δικό σου που το προπονείς από μόνος σου χωρίς κάποιον να σε παρακολουθεί και να βλέπει την πορεία σου. Θες εμπειρία για να περάσεις σε πιο έντονα προγράμματα αλλά δεν υπάρχει και λόγος απο τη στιγμή που είσαι αρχάριος. Το σώμα σου δεν έχει συνηθίσει, ότι πρόγραμμα και να κάνεις θα σε πιάσει. Δε θέλει πολύ το αδούλευτο σώμα. Αποτελέσματα θα δεις σε κανα 2 μήνες στην καλύτερη, μη περιμένεις απο τώρα...

thegravijia
21-06-10, 17:41
KPpzWCtFJ5Y&feature

πως το κανει κ εχει πισω τη μπαρα???
οποτε το εχω δοκιμασει χτυπαει στους γλοτους

kaiowas
21-06-10, 17:46
άμα μάθεις βίγια πες μου και μένα το ίδιο πρόβλημα έχω:(

noz1989
21-06-10, 19:08
Ρε παιδια το βιντεο ειναι εφετζιδικο! Αν κοιτατε τους ωμους του ενω εκτελει την ασκηση ουτε που κουνιουνται!

thegravijia
21-06-10, 20:58
Ρε παιδια το βιντεο ειναι εφετζιδικο! Αν κοιτατε τους ωμους του ενω εκτελει την ασκηση ουτε που κουνιουνται!
μηπως ειναι ψευτικες και οι πλακες?

The Rock
21-06-10, 21:04
KPpzWCtFJ5Y&feature

πως το κανει κ εχει πισω τη μπαρα???
οποτε το εχω δοκιμασει χτυπαει στους γλοτους
thegravijia τι εννοείς ? Δεν την κατάλαβα την απορία σου.
Εμένα πάντως τα shrugs, με βολεύουν με μπάρα και πιο πολύ ειδικά πίσω από την πλάτη σε Smith.

Eddie
21-06-10, 21:09
Ρε παιδια το βιντεο ειναι εφετζιδικο! Αν κοιτατε τους ωμους του ενω εκτελει την ασκηση ουτε που κουνιουνται!


Συμφωνω!!Ελαχιστη κινηση,πολυ κλεψιμο.Βιγια τα κιλα σιγουρα δεν ειναι ψευτικα αλλα οχι οτι κανει και σωστα την ασκηση!!


thegravijia τι εννοείς ? Δεν την κατάλαβα την απορία σου.
Εμένα πάντως τα shrugs, με βολεύουν με μπάρα και πιο πολύ ειδικά πίσω από την πλάτη σε Smith.

Και γω σε σμιθ την κανω για πισω και με βολευει πολυ!!!Μπροστα ελευθερα.

Φωτη τι γνωμη εχεις για την οπισθια κοπηλατικη?Την κανω στη σμιθ και καταλαβαινω οτι με πιανει αρκετα.Απλως παιζεις λιγα κιλα.

The Rock
21-06-10, 21:14
Συμφωνω!!Ελαχιστη κινηση,πολυ κλεψιμο.Βιγια τα κιλα σιγουρα δεν ειναι ψευτικα αλλα οχι οτι κανει και σωστα την ασκηση!!



Και γω σε σμιθ την κανω για πισω και με βολευει πολυ!!!Μπροστα ελευθερα.

Φωτη τι γνωμη εχεις για την οπισθια κοπηλατικη?Την κανω στη σμιθ και καταλαβαινω οτι με πιανει αρκετα.Απλως παιζεις λιγα κιλα.
Εννοείς αυτήν για πίσω δελτοειδείς ?

Eddie
21-06-10, 21:42
Εννοείς αυτήν για πίσω δελτοειδείς ?

Ναι,βασικα πιανει και λιγο κατω-μεσο τραπεζοειδη εαν ενωνεις τις ωμοπλατες.

The Rock
21-06-10, 21:47
Ναι,βασικα πιανει και λιγο κατω-μεσο τραπεζοειδη εαν ενωνεις τις ωμοπλατες.
Δεν μου αρέσει σαν άσκηση ιδιαίτερα, προτιμώ για πίσω ειδικά εκτάσεις με αλτήρες, κλασσική heavy compound κίνηση !

Eddie
21-06-10, 21:56
Δεν μου αρέσει σαν άσκηση ιδιαίτερα, προτιμώ για πίσω ειδικά εκτάσεις με αλτήρες, κλασσική heavy compound κίνηση !

Καλα σταθερη αξια!!Η πιο κυρια ασκηση που κανω για πισω ever!Κλειστα ποδια,λυγισμενα γονατα σε στυλ Scott Wilson:thumbup:

noz1989
21-06-10, 22:33
οταν λες οπισθια κωπηλατικη εννοεις αυτην?
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRow.html

GEORGEXX1
21-06-10, 22:55
οταν λες οπισθια κωπηλατικη εννοεις αυτην?
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRow.html

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRaise.html

Eddie
21-06-10, 23:05
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRaise.html

Σωστος,αυτην εννοω:thumbup:

GEORGEXX1
21-06-10, 23:08
Σωστος,αυτην εννοω:thumbup:

βασιλη για εμενα αυτη ειναι η κορυφη γιατι μπορω να παρω παραπανω κιλα.
Και την αισθανομε οτι με πιανει.

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRow.html

noz1989
21-06-10, 23:12
βασιλη για εμενα αυτη ειναι η κορυφη γιατι μπορω να παρω παραπανω κιλα.
Και την αισθανομε οτι με πιανει.

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRow.html

Οντως ειναι καλη αν εκτελεστει σωστα!

Επισης για πισω εμενα μου αρεσει το αναποδο πεκ ντεκ με αντιστροφη λαβη(παλαμες κοιτανε προς τα εξω)

http://www.youtube.com/watch?v=vWT01FlMSac

Eddie
21-06-10, 23:13
βασιλη για εμενα αυτη ειναι η κορυφη γιατι μπορω να παρω παραπανω κιλα.
Και την αισθανομε οτι με πιανει.

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRow.html

Aυτην Γιωργο θυμιζει πολυ την κινηση της κοπηλατικης για πλατη!Κοπηλατικη ανω παντα και σε γενικες γραμμες με αρκετα ανοιχτη λαβη οποτε και με πιανει.

Θα την δοκιμασω ομως και για πισω με λιγοτερα κιλα και πιο σκυφτος:thumbup:


Οντως ειναι καλη αν εκτελεστει σωστα!

Επισης για πισω εμενα μου αρεσει το αναποδο πεκ ντεκ με αντιστροφη λαβη(παλαμες κοιτανε προς τα εξω)

http://www.youtube.com/watch?v=vWT01FlMSac

Ναι,κι αυτη πολυ καλη!Στο γυμναστηριο ομως εμεις εχουμε αλλο μηχανημα με κλειστη λαβη για πεκ και δε βολευει.

GEORGEXX1
21-06-10, 23:16
Aυτην Γιωργο θυμιζει πολυ την κινηση της κοπηλατικης για πλατη!Κοπηλατικη ανω παντα και σε γενικες γραμμες με αρκετα ανοιχτη λαβη οποτε και με πιανει.

Θα την δοκιμασω ομως και για πισω με λιγοτερα κιλα και πιο σκυφτος:thumbup:



Ναι,κι αυτη πολυ καλη!Στο γυμναστηριο ομως εμεις εχουμε αλλο μηχανημα με κλειστη λαβη για πεκ και δε βολευει.

ναι εχεις δικιο η διαφορα της ειναι οτι εχει ανοιχτα τα πιασιματα στην μπαρα για αυτο πιανει πισω ωμους

Giannis9
22-06-10, 01:10
δοκιμασε για 1 μηνα το εξης
σουπερσετ οπισθολαιμιες με εμπροσθολαιμιες ρεπς 6+6 και σετ 3 λειτουργικα.
μετα τρισετ πλαγιες εκτασεις με μπροστινες εκτασεις και αναποδο πεκ ντεκ.
πρωτο σετ απο 12 ρεπς δευτερο σετ 10 ρεπς τριτο σετ8 ρεπς.
μολις τελειωσει ο μηνας ελα κ πες μου αποτελεσματα.
να θυμασαι..τα κιλα στις ασκησεις στα λειτουργικα σετ πρεπει να ειναι τοσα ωστε η τελευταια επαναλ να βγαινει ζορικα.
και προπαντων βαλε τοσα ωστε να την κανεις ολοσωστα.


δεν σε πιανω..οπισθολαιμιεσ και εμπροσ. ελξεις??για πλατη δεν ειναι οι ελξεις??
βαλε καποιο βιντε με τισ ασκησεισ που λες..
και αυτο ειναι για ογκο-φουσκωμα η γραμμωση?

εγω για ογκο κανω πιεσεις με αλτηρες-πλαγιες&μπροστινες εκτασεις-στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα-με την μπαρα ελξεις νομιζω,την τραβαω απο κατω προς τουσ ωμους,στραβομπαρα-τραπεζοειδης με αλτηρες σουπερ σετ ολα 3χ10

noz1989
22-06-10, 11:10
δεν σε πιανω..οπισθολαιμιεσ και εμπροσ. ελξεις??για πλατη δεν ειναι οι ελξεις??
βαλε καποιο βιντε με τισ ασκησεισ που λες..
και αυτο ειναι για ογκο-φουσκωμα η γραμμωση?

εγω για ογκο κανω πιεσεις με αλτηρες-πλαγιες&μπροστινες εκτασεις-στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα-με την μπαρα ελξεις νομιζω,την τραβαω απο κατω προς τουσ ωμους,στραβομπαρα-τραπεζοειδης με αλτηρες σουπερ σετ ολα 3χ10

Δενεννοει ελξεις! Πιεσεις εννοει!