PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή και ζύθος...



elias1988
31-05-10, 11:18
:toast:

Πρόσφατα έσπασα μια διατροφή γράμμωσης και πλέον χωρίς να τρώω σαβούρα (αραιά), είμαι πιο χαλαρός.
Τόσο ώστε έχω την εντύπωση πως συντηρούμαι σε καλά επίπεδα, έτσι ώστε γύρω στα τέλη Ιούνη να ξαναρχίσω, για να βγάλω το καλοκαίρι σε καλό (για μένα πάντα) επίπεδο χωρίς να με πιάσει κρίση. (πρέπει να μαι κοντά στο 10%, εμπειρικά πάντα).

Γενικά δεν είμαι πότης, ούτε τρελαίνομαι για αλκοολούχα ποτά, αλλά στην μπύρα έχω μια αδυναμία....
Αν κάποιος ασχολείται έστω και λίγο, ξέρει πως δεν είναι το "ποτό του εργάτη" όπως λανθασμένα σε πολλούς υπάρχει αυτή η αντίληψη, αλλά ίσως απ' τα ποτά (μαζί με το κρασί) με τις πιο ευεργετικές ιδιότητες, (πηγές βιταμινών Β2, Β6, νιασίνης, πανθενολικού οξέος, φυλλικού οξέος με πολύ μεγάλη αγγειοπροστατευτική δράση και επίσης πολλές μπύρες είναι πλούσιες σε φλανοβοειδή. Εννοείται δεν αναφέρομαι σε "χαζομπύρες-εμπορικές" όπως heiniken-amstel, αλλά μπύρες τύπου weiss, trappist (μοναστηριακές) κλπ. Οι weiss μπύρες κάπου είχα διαβάσει πως ευνοούν και την παραγωγή αυξητικής ορμόνης, λόγω της μαγιάς τους.

Το θέμα είναι πως όσο μη βλαβερά και να μην είναι, είναι αλκοολούχα ποτά με σάκχαρα, αλκοόλ κτλ, οπότε δεν ενδύκνονται για διατροφή γράμμωσης.
Καταρχάς πριν συνεχίσω, να πω πως μπορεί να 'ναι ιδέα μου, αλλά η αλήθεια είναι πως εκεί που περίμενα μετά από μια μπύρα, να ξυπνάω την άλλη μέρα τίγκα στο νερό, ξυπνάω με φλέβα στην κοιλιά.:unsure:
Καταναλώνω μπύρα περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα, από 300 έως και 800 (ε πιο σπάνια) ml την φορά.
Βέβαια την αντικαθιστώ με ένα γεύμα μου. (παίρνει τη θέση του υδατάνθρακά μου). Δλδ, παράδειγμα μια μέρα που θα σχολάσω απ' τη δουλειά στις 23:00, θα φάω τη σαλάτα μου, το κοτόπουλό μου και μετά (ή ακόμα πιο μετά) την μπύρα μου :toast: Θα κοιμηθώ στις 02:00 και ίσως να ξανατσιμπήσω λίγο ακόμα κοτόπουλο (μισή μερίδα).
Πριν με κράψετε (αν και όσοι) για αυτό το θέμα, να υπενθυμίσω πως είμαι noob (αρχάριος) όσο αναφορά το BB, μαθαίνω, θέλω να μαθαίνω και κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ένα ποτήρι μπύρας (250 ml) έχει 115-120 θερμίδες).

Υ.Γ.2 Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους του χθεσινού αγώνα!!
θα θελα πολύ να είχα παρεβρεθεί, αλλά δυστυχώς δούλευα μέχρι αργά.
(ήπια και μισή μπύρα)!:P

paulakos
01-06-10, 16:09
Δεν υπαρχουν ουτε γερμανοι ουτε Ολλανδοι εδω μεσα φιλε αρα κανεις δεν θα σου απαντησει...Και εγω για 3 χρονια περιπου επινα πολλες μπυρες καμια δεκαρια την εβδομαδα,το θεμα ειναι να νιωθεις οκ με τον εαυτο σου.Αν περνας καλα,θα εχεις παντα χρονο να κοψεις την μπυρα και το λιπος σου,το προβλημα ειναι να κανεις διατροφη και να εισαι ετοιμος να την κανεις!!!Να μην σου λειπει τιποτα που να σε ριχνει ψυχολογικα,ολα τα υπολοιπα ειναι λεπτομεριες...

G3orge
03-06-10, 23:00
πιστευω πως αυτο το λινκ θα καλυψει αρκετες απαντησεις σου!

http://eatthis.menshealth.com/slideshow/slideshow-best-beers