PDA

Επιστροφή στο Forum : Επεξηγηση ορισμενων διατροφικων στοιχειων



SepTum
31-05-10, 19:27
Ψαχνοντας google και μην καταφερνοντας να βρω καποιον αναλυτικο πινακα θελω οποιος γνωριζει να μου σχολιασει αυτο που αφορα τη διατροφη γραμμωσης.
"Τρώτε λαχανικά κατά βούληση, μειώστε δε τα φρούτα,τους αμυλώδεις υδατάνθρακες,τα δημητριακά και τις υγρές θερμίδες."
Οι ερωτησεις ειναι οι εξης:Εχω ακουσει οτι φρουτα με βιταμινη Ε πχ πορτοκαλια ειναι καλα για περιοδο γραμμωσης γιατι βοηθανε στην ελαστικοτητα του δερματος,ισχυει?
Ποιοι ειναι οι αμυλωδεις υδατανθρακες και ποιοι οι μη?Για πρωινο ετρωγα δημητριακα με γαλα,αφου λεει για μειωση τι μπορω να βαλω στη θεση αυτου?Και τελος ποιες ειναι οι υγρες θερμιδες?τα αναψυκτικα?

Manos1989
31-05-10, 19:43
Ψαχνοντας google και μην καταφερνοντας να βρω καποιον αναλυτικο πινακα θελω οποιος γνωριζει να μου σχολιασει αυτο που αφορα τη διατροφη γραμμωσης.
"Τρώτε λαχανικά κατά βούληση, μειώστε δε τα φρούτα,τους αμυλώδεις υδατάνθρακες,τα δημητριακά και τις υγρές θερμίδες."
Οι ερωτησεις ειναι οι εξης:Εχω ακουσει οτι φρουτα με βιταμινη Ε πχ πορτοκαλια ειναι καλα για περιοδο γραμμωσης γιατι βοηθανε στην ελαστικοτητα του δερματος,ισχυει?
Ποιοι ειναι οι αμυλωδεις υδατανθρακες και ποιοι οι μη?Για πρωινο ετρωγα δημητριακα με γαλα,αφου λεει για μειωση τι μπορω να βαλω στη θεση αυτου?Και τελος ποιες ειναι οι υγρες θερμιδες?τα αναψυκτικα?

Οι υδατάνθρακες είναι αμυλώδεις και ινώδεις.Ινώδεις έχουν τα λαχανικά.Αμυλωδεις έχουν τα μακαρόνια,ρύζι,ψωμί,παξιμάδια,δημητριακά,πατάτα κλπ!
Το ιδανικό για πρωινό θα ήταν η βρώμη(quaker).
Αυτό που λες για τα φρούτα και την ελαστικότητα δεν το γνωρίζω αλλά σε περίοδο γράμμωσης πολλοί αποφεύγουν την (υπερ-)κατανάλωση φρούτων λόγω της φρουκτόζης που περιέχουν.
Υγρές θερμίδες είναι τα αναψυκτικά και τα ποτά φαντάζομαι!

SepTum
31-05-10, 20:09
η βρωμη δηλαδη δεν θεωρειται δημητριακο?

giannis64
31-05-10, 20:22
δημητριακο ειναι!! και μαλιστα οχι επεξεργασμενο!!!

SepTum
31-05-10, 20:32
δημητριακο ειναι!! και μαλιστα οχι επεξεργασμενο!!!
αρα συμφωνα με την παραπανω συμβουλα που βρηκα δεν πρεπει να τρωμε βρωμη σε περιοδο γραμμωσης?

Manos1989
31-05-10, 20:40
αρα συμφωνα με την παραπανω συμβουλα που βρηκα δεν πρεπει να τρωμε βρωμη σε περιοδο γραμμωσης?

ΔΕΝ πρέπει να τρώμε ΕΠΕΞΡΓΑΣΜΕΝΟΥΣ υδατάνθρακες.
Η βρώμη είναι ΜΗ επεξεργασμένος,άρα όχι μόνο κάνει αλλά είναι και η καλύτερη δυνατή επιλογή.

SepTum
01-06-10, 00:20
ΔΕΝ πρέπει να τρώμε ΕΠΕΞΡΓΑΣΜΕΝΟΥΣ υδατάνθρακες.
Η βρώμη είναι ΜΗ επεξεργασμένος,άρα όχι μόνο κάνει αλλά είναι και η καλύτερη δυνατή επιλογή.
Για τη βρωμη ως δημητριακο αναφερομαι.Γιατι το κειμενο που εκανα copy-paste λεει οχι δημητριακα και ο φιλος απο πανω μου ειπε οτι ειναι δημητριακο.αρα επιτρεπεται η οχι?

Ramrod
01-06-10, 00:42
Για τη βρωμη ως δημητριακο αναφερομαι.Γιατι το κειμενο που εκανα copy-paste λεει οχι δημητριακα και ο φιλος απο πανω μου ειπε οτι ειναι δημητριακο.αρα επιτρεπεται η οχι?

Και το σιτάρι δημητριακό είναι αλλά δε νομίζω να ψήνεσαι να μασουλάς σιτάρι...
Όταν λέμε δημητριακά εννοούμε τα επεξεργασμένα που πωλούνται στο εμπόριο (corn flakes, All bran, Cherios κλπ.) Αυτά τα αποφευγουμε γιατί έχουν ζάχαρες, μέλια, σοκολάτες κλπ.
Η βρώμη είναι μια και είναι ανεπεξέργαστη...

Γενικά στη γράμμωση παίζει ρόλο πότε θα φας τον υδατάνθρακα και σε τι ποσότητα...
Το πρωϊ μπορείς να τρως πάντως...

Σε ότι αφορά τα φρούτα δε τρώμε πολλά στη γράμμωση γιατί έχουν φρουκτόζη και φυσικά σάκχαρα.

traffic
02-06-10, 00:08
σορρυ για το ψιλο οφφ αλλα μιας και ειπατε για βρώμη και δημητριακα,το κουακερ π.χ. το τρωτε ωμο..?? απο το κουτι μες το νερο και κατω!!!?????:unsure:

Ramrod
02-06-10, 00:21
σορρυ για το ψιλο οφφ αλλα μιας και ειπατε για βρώμη και δημητριακα,το κουακερ π.χ. το τρωτε ωμο..?? απο το κουτι μες το νερο και κατω!!!?????:unsure:

ναι

σε νερό, σε γάλα, με αυγά...ωμό, όπως είναι απο το κουτί το πετάς μέσα.

ellaki
02-06-10, 00:25
σορρυ για το ψιλο οφφ αλλα μιας και ειπατε για βρώμη και δημητριακα,το κουακερ π.χ. το τρωτε ωμο..?? απο το κουτι μες το νερο και κατω!!!?????:unsure:

εχει τοσες συνταγες..αν ψαξεις θα βρεις γευστικες λυσεις..
παντως απο ενα σημειο και μετα εγω αν και στην αρχη τη συχαινομουν,οχι μονο μ αρεσει σε νερο αλλα και κατσαριδες θα ετρωγα(αμα πεσει πεινα αυτα γινονται) :P :P :P

traffic
02-06-10, 09:13
θενξ για τις απαντησεις!!!εχω βρει αρκετους τροπους μαγειρεματος..αν και σκετη μ αρεσει πολυ σαν γευση!!!!!!;)

Svein
02-06-10, 11:17
σορρυ για το ψιλο οφφ αλλα μιας και ειπατε για βρώμη και δημητριακα,το κουακερ π.χ. το τρωτε ωμο..?? απο το κουτι μες το νερο και κατω!!!?????:unsure:

Εγω βάζω την βρώμη απο το βραδυ σε νερο και μετα πίνω νερο και την ρίχνω σε γαλα η γιαούρτη με κακάο !

Mitsen
05-06-10, 21:10
Εγώ βάζω λίγο νερό μεστή βρώμη να γίνει πολτός και προσθέτω άλλοτε λίγη κανέλα η μια κουταλια σκόνη πρωτεΐνης και παίρνει γεύση!
Κατεβαίνει σφαίρα!

Όταν βαριέμαι την τρώω κατευθείαν όπως είναι! Όπως λέει και το ellaki άμα πεινάσεις...:rolf: