PDA

Επιστροφή στο Forum : νυχτερινη υπερφαγια



akiskoum
02-06-10, 22:38
το να σικωνεται κανενας το βραδι 2-3-4 φορες μεσα στον υπνο του και να καταναλωνει βουλιμικα μεγαλες ποσοτητες τροφης κιριως υδατατανθρακων το εχετε ξανακουσει μηπως?το αντιμετωπιζω μεγαλο χρονικο διαστιμα και ειναι πολι ασχιμο επειδη χαλαει ολη ι αυστηρη διατροφη που κανω κατα τιν διαρκεια της ημερας.μοιαζει με ιπνοβασια,δεν υπαρχει δηλαδη ελεγχος της προσλαμβανομενης τροφης,με τιν διαφορα οτι το επομενο πρωι θυμαμαι τις τροφες που καταναλωσα τιν νυχτα.ειναι απιστευτα ασχημο συναισθημα να κανεις δυνατες προπονισεις και προσεχεις πολυ τιν διατροφη σου και το βραδυ να πεφτεις χωρισ ελεγχο με τα μουτρα στην 'σαβουρα'ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΙΠΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ??ευχαριστω προκαταβολικα

KATERINI 144
02-06-10, 22:46
μηπως εισαι παραπανω απ'οσο αντέχεις αυστηρός κατα τη διάρκεια της ημέρας? δεν ξέρω φιλε μου πρώτη φορα ακου τετοιο πράγμα,

καλος ηρθες στο φορουμ.

panos21
02-06-10, 22:49
εγω δεν εχω προσωπικη εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα αλλα εκανα μια αναζητηση στο google και βρικα το παρακατω σχετικα με τη νυχτερινη υπερφαγια.



* σύνδρομο της βραδινής υπερφαγίας

To 1955 πρωτοπεριγράφτηκε από τον Καθηγητή Al. Stunkard μια μορφή διαταραχής με βασικό τρίπτυχο αναγνώρισης, την πρωινή ανορεξία, την βραδινή υπερφαγία και την αϋπνία. Από το 1955 μέχρι σήμερα, ο Καθηγητής Al. Stunkard επέκτεινε τις κλινικές έρευνες που αφορούσαν το σύνδρομο βραδινής υπερφαγίας (night eating syndrome , NES) και κατέληξε στο ότι η εν λόγω διαταραχή, εμφανίζεται δυσανάλογα ανάμεσα σε παχύσαρκα άτομα, κυρίως τις περιόδους έντονου stress και αποτελεί οργανική προσπάθεια άμβλυνσης του στρεσογόνου φορτίου.

Το βασικό χαρακτηριστικό κλινικό γνώρισμα του συνδρόμου είναι η καθυστέρηση στον εικοσιτετράωρο συγχρονισμό της πρόσληψης ενέργειας. Το σύνδρομο της βραδινής υπερφαγίας εμφανίζεται σε ποσοστό περίπου 10% σε νοσηρά παχύσαρκους ασθενείς οι οποίοι φαίνεται ότι προσπαθούσαν να βρουν θεραπεία για τον έλεγχο του σωματικού τους βάρους. Η παρουσία του αυξάνεται σε συνάρτηση με το αυξανόμενο σωματικό βάρος και τουλάχιστον τα μισά από τα άτομα με το σύνδρομο αυτό, αναφέρουν φυσιολογικό σωματικό βάρος πριν την εμφάνιση του συνδρόμου.

Η συχνότητα στο γενικό πληθυσμό αγγίζει το 1,5%, αφορά σε μεγαλύτερο ποσοστό (9-27%) παχύσαρκα άτομα και αυξάνεται όσο μεγαλώνει η ηλικία.
Υπάρχουν συγκεκριμένες αιτίες εμφάνισης του συνδρόμου;

Έρευνες δείχνουν ότι η κατάθλιψη, η αγωνία, διαπροσωπικοί στρεσογόνοι παράγοντες, ανία, μακροχρόνιες δίαιτες και απογοήτευση από την εικόνα του σώματος μπορεί να οδηγήσουν το άτομο στη βραδινή υπερφαγία.
Σημάδια και συμπτώματα

* Ο ασθενής παρουσιάζει πρωινή ανορεξία, δηλαδή πολύ μικρή όρεξη για πρωινό. Καθυστερεί να πάρει το πρώτο γεύμα της ημέρας για αρκετές ώρες από τη στιγμή που θα ξυπνήσει. Δεν πεινάει και ανησυχεί για το πόσο πολύ έφαγε το προηγούμενο βράδυ.
* Καταναλώνει μεγαλύτερες ποσότητες φαγητού μετά το πέρας του βραδινού του γεύματος παρά κατά την ώρα που αυτό εξελίσσεται.
* Τρώει περισσότερες θερμίδες από το μισό της ημερήσιας πρόσληψής του κατά τη διάρκεια του βραδινού του γεύματος και κατά τη διάρκεια της νύχτας.
* Το φαινόμενο αυτό επιμένει για περισσότερο από 2 μήνες.
* Το άτομο νιώθει πιεσμένο, αγχωμένο, ανήσυχο ή ακόμα και ένοχο για το τι έχει φάει.
* Ιδίως κατά τη διάρκεια της νύχτας ο ασθενής είναι πιθανό να βρίσκεται σε κατάθλιψη, να έχει νευρικότητα, να έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση κτλ.
* Υπάρχει πρόβλημα στο να κοιμηθεί εύκολα όπως επίσης και να παραμείνει κοιμισμένος. Τα άτομα αυτά ξυπνάνε κατά μέσο όρο 4 φορές το βράδυ σε αντίθεση με τα φυσιολογικά άτομα που σηκώνονται κατά μέσο όρο 1 φορά το βράδυ.
* Τα τρόφιμα που καταναλώνει είναι κυρίως υδατάνθρακες (περίπου το 65% των τροφίμων που καταναλώνουν): φαγητά με μεγάλη περιεκτικότητα σε ζάχαρη ή αμυλούχες τροφές και κυρίως φαγητά κακής ποιότητας και υψηλής θερμιδικής αξίας.
* Το σύνδρομο της βραδινής υπερφαγίας περιλαμβάνει συνεχόμενα επεισόδια λήψης τροφής μέχρι τις πρωινές ώρες.
* Η κατανάλωση τροφής προκαλεί στον ασθενή αισθήματα ενοχής και τροπής και όχι απόλαυσης ή ικανοποίησης.

Πρόσληψη ενέργειας και κατανάλωση υδατανθράκων

Πιο συγκεκριμένα, στο σύνδρομο αυτό, η λήψη ενέργειας μειώνεται στο πρώτο μισό της ημέρας και αυξάνεται πολύ στο δεύτερο μισό, έτσι ώστε ο ύπνος να διακόπτεται από την πρόσληψη τροφής. Σε πρόσφατη μελέτη αναφέρθηκε η κατανάλωση του 40% της συνολικής ημερήσιας πρόσληψης τροφής, από το πρωί μέχρι το βράδυ, και το υπόλοιπο 60% τις βραδινές ώρες, σε αντιδιαστολή με τη φυσιολογική κατανάλωση του 80% της συνολικής ημερήσιας πρόσληψης τροφής, στο πρώτο μισό της ημέρας.

Η αναλογία κατανάλωσης υδατανθράκων προς πρωτεΐνη είναι 7:1 και πιθανολογείται πως μια τέτοια αναλογία θρεπτικών συστατικών, προάγει την προώθηση τρυπτοφάνης στον εγκέφαλο και την μετατροπή της σε σεροτονίνη, ουσία με σημαντικές ιδιότητες κατά της αϋπνίας, ενώ προκαλεί μια αίσθηση χαλάρωσης και ηρεμίας.

Όσον αφορά τη συσχέτιση του συνδρόμου με τη ψυχολογική διάθεση, οι ειδικοί αναφέρουν ότι η αγάπη των night eaters για τους υδατάνθρακες, εξηγείται από το μήνυμα που στέλνουν οι υδατάνθρακες στους νευροδιαβιβαστές του εγκεφάλου για να προκαλέσουν το αίσθημα της ευχαρίστησης. Ίσως, η νυχτερινή επιδρομή σε υδατανθρακούχα σνακ να αποτελεί μια ασυνείδητη προσπάθεια για να αποκαταστήσουν την κακή ψυχολογία τους. Στην πραγματικότητα, ο εγκέφαλος του ανθρώπου φαίνεται ότι έχει συσχετίσει την πρόσληψη τροφής με ευχάριστα και χαλαρωτικά συναισθήματα.
Σύγκριση συνδρόμου βραδινή υπερφαγίας με την ψυχογενή ή νευρική βουλιμία.

Συγκρίνοντας το σύνδρομο νυχτερινής υπερφαγίας με την ψυχογενή βουλιμία διακρίνουμε μια διαφοροποίηση όσον αφορά την έλλειψη σχετικών αντισταθμιστικών συμπεριφορών, το χρονικό διάστημα της πρόσληψης τροφής και το γεγονός ότι το μέγεθος των προσλαμβανόμενων τροφών είναι μικρό, κυρίως μικρά και συχνά γεύματα, παρά ένα ιδιαίτερα μεγάλο σε όγκο και θερμίδες γεύμα. Διαφέρει επίσης από τα υπόλοιπα σύνδρομα κατανάλωσης τροφής κατά τη διάρκεια της νύχτας, λόγω της πλήρους και συνειδητής κατανάλωσης τροφής σε αντιδιαστολή με την ασυνείδητη νυχτερινή κατανάλωση φαγητού.

Επομένως, ο συνδυασμός διαταραχής της πρόσληψης τροφής, της διαταραχής του ύπνου και της άσχημης ψυχολογικής διάθεσης, αποτελούν πρόδρομες καταστάσεις που οδηγούν στην εμφάνιση της παχυσαρκίας. Τα τρία αυτά επίπεδα διαταραχής σύμφωνα με τον Καθηγητή Al. Stunkard, πιθανόν να συνδέονται μέσω νευροενδοκρινολογικών μηχανισμών, και αφορούν στα επίπεδα κορτιζόλης, μελατονίνης, γρελίνης αλλά και της λεπτίνης, με εξέχοντα ρόλο στην εκδήλωση του συνδρόμου.
Μπορεί να θεραπευτεί το σύνδρομο της βραδινής υπερφαγίας;

Kαταρχάς, ο ασθενής πρέπει να επισκεφτεί κάποιους ειδικούς σε θέματα διαταραχών λήψης τροφής. Ειδικό ψυχοθεραπευτή, ιατρό και διαιτολόγο - διατροφολόγο. Να είσαστε προετοιμασμένοι ότι ο ασθενής θα προβάλει έντονη άρνηση, αντίσταση, ακόμα και θυμό απέναντί στην οικογένεια και απέναντι στην προτεινόμενη θεραπεία. Η θεραπεία περιλαμβάνει συμβουλευτική αγωγή και χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη φαρμακευτική και διατροφική αγωγή που θα ακολουθήσει ο ασθενής. Η θεραπεία δεν είναι ίδια για όλους τους ασθενείς αλλά προσαρμόζεται ανάλογα με την προσωπικότητα του ασθενούς, την σοβαρότητα του σταδίου της διαταραχής του, στα ιδιαίτερα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει ο ασθενής, στις ανάγκες του και στις δυνάμεις και αντοχές του.

Οι ασθενείς με βραδινή υπερφαγία θα πρέπει να ακολουθήσουν φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά αλλά και με φάρμακα όπως η SSRI sertraline, οι βενζοδιαζεπίνες, τα αγχολυτικά, το λίθιο ενώ και άλλα θεραπευτικά σχήματα όπως η σπασμολυτική topiramate, η paroxetine, η φωτοθεραπεία, η χορήγηση μελατονίνης και μερικά SSRIs αποτελούν μελλοντικές υποσχέσεις. Τα υπνωτικά χάπια δεν συνίστανται σε αυτή την περίπτωση καθότι μπορεί να επιδεινώσουν την κατάσταση, προκαλώντας στο άτομο αστάθεια την ώρα που σηκώνεται να φάει και έτσι αυξάνεται ο κίνδυνος τραυματισμού κατά τη διάρκεια της νύχτας.


ελπιζω να σε βοηθησει

panos21
02-06-10, 22:51
κατερινι 144 αυτο που λει υπαρχει τωρα το κατα ποσο εχει προβλημα οντος η λιμοκτονει κατα τι διαρκεια της ημερας με αποτελεσμα να τρωει ανεξελενκτα τη νυχτα μαλλον πρεπει να μας πει και τη διατροφη του για να δουμε

akiskoum
02-06-10, 22:52
καλως σας βρηκα..νομιζω οτι διατηρω σε γενικα πλαισια πολυ σωστη διατροφη για γραμμωση και αντικειμενικα και εμπειρικα απο προηγουμενα ετη.πεφτω το βραδυ να ξαπλωσω για να ξεκουραστω και το επομενο πρωινο ειμαι γεματος τυψεις...καταστρεφεται η ψυχολογια μου...

Manos1989
02-06-10, 22:57
καλως σας βρηκα..νομιζω οτι διατηρω σε γενικα πλαισια πολυ σωστη διατροφη για γραμμωση και αντικειμενικα και εμπειρικα απο προηγουμενα ετη.πεφτω το βραδυ να ξαπλωσω για να ξεκουραστω και το επομενο πρωινο ειμαι γεματος τυψεις...καταστρεφεται η ψυχολογια μου...

Αν δεν σου κάνει κόπο,γράψε την διατροφή σου να δούμε....μήπως είσαι για πάρα πολύ καιρό σε χαμηλότατα επίπεδα υδατάνθρακα?

giannis64
02-06-10, 22:58
μηπως εισαι παραπανω απ'οσο αντέχεις αυστηρός κατα τη διάρκεια της ημέρας? δεν ξέρω φιλε μου πρώτη φορα ακου τετοιο πράγμα,

καλος ηρθες στο φορουμ.

+1:thumbup:



πρόσεξε μήπως σε πιάνει υπογλυκαιμία το βράδυ!!!
αν το πρόβλημα σου είναι ότι τρως φαγητό, δεν μπορώ να σε βοηθήσω! αν τώρα τρως γλυκά, το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας φίλος. το έλυσε με τον εξής τρόπο. (δοκίμασε το και εσύ).
πήρε μια MyoFusion σοκολάτα η οποία είναι πολύ γλυκιά, την έβαζε πριν πάει για ύπνο σε ένα ποτήρι γάλα 0%, και όταν σηκωνόταν το βράδυ την έπινε και ήταν οκ.

akiskoum
02-06-10, 23:09
Αν δεν σου κάνει κόπο,γράψε την διατροφή σου να δούμε....μήπως είσαι για πάρα πολύ καιρό σε χαμηλότατα επίπεδα υδατάνθρακα?το πρωι 5 κουταλιες βρωμης σε απαχο γαλα και ενα cottage cheese.δεκατιανο 1 ξυνομηλο με πρωτεινη.μεσημερι προπονηση.μετα τιν προπονηση πρωτεινη ειτε σοκολατα πρωτεινης,απογευμα λευκοματουχο γευμα με σαλατα και το βραδυ πριν τον ιπνο cottage με ξυνομηλο.ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.αναζηταω μεσα στον ιπνο μου ζαχαρη.ειμαι ικανος να καταναλωσω τεραστιες ποσοτητες γλυκων ουσιων.δοκιμασα να ξεγελασω τον εαυτο μου myofusion σε γαλα και ηπια περιπου 6 scoop se εναμισι λιτρο γαλα.ΤΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!

giannis64
02-06-10, 23:11
εε με τέτοια διατροφή......... φυσικό και επόμενο είναι να βρικολακιάζεις!!!

panos21
02-06-10, 23:13
η μονη φορα που εχεις υδατανθρακα στη διατροφη σου ειναι μονο το πρωι 5 κουταλιες βρομη?

akiskoum
02-06-10, 23:14
βαζω την κοπελα μου να μας κλειδωνει στο δωματιο μεσα και να κρυβει το κλειδι της πορτας.ΕΛΕΟΣ

akiskoum
02-06-10, 23:17
η μονη φορα που εχεις υδατανθρακα στη διατροφη σου ειναι μονο το πρωι 5 κουταλιες βρομη?ναι,αν αισθανθω καταπτωση και ατονια τρωω 100 γρ αμιλουχα τροφη μαζι με το κρεασ μου στο προτελευταιο γευμα μου

drago
02-06-10, 23:17
πανο ευχαριστουμε για τις πληροφωριες!!! δεν ηξερα οτι παει τοσο μακρια η βαλιτσα...

λοιπον αυτο το ειχα για πολλα χρονια. και ετρωγα μετα μανιας. μιλαμε για πολυ καφριλα, πλακωνα το βαζο με τις ελιες, και μια φραντζολα μπορει και ολοκληρη!

επισης, για να δεις τι ειναι η ψυχολογια, αν ηξερα οτι υπηρχε τπτ στυλ γλυκο, τουρτα απο καμια γιορτη, παστα κλπ, δεν υπηρχε περιπτωση να μην σηκωθω 4-5 φορες.

μια αλλη φορα θυμαμαι, εφαγα σχεδον κοιμησμενος απειρο καρπουζι. κοιμησμενος με κλειστα ματια μιλαμε. και οταν πηγα να σηκωθω, δεν μπορεουσα να τεντωσω. ποναγα αφανταστα. και εκει ξυπνησα. και βλεπω φιλε το στοχαχι σαν μπαλονι!!! πραγματικα κοντεψα να σκασω. παω σκυφτος στο κρεβατι, παω να ξαπλωσω, τιποτα! πονος μιλαμε δεν μπορουσα να τεντωθω. τελικα εκατσα σε recovery possition για καμια ωρα και ετσι αρχισα να συνερχομαι. πανε πολλα χρονια κι ακομα το θυμαμαι το σκηνικο.

τελικα μου εφυγε αυτο το πραγμα μονο του. φανταζομαι μια εξηγηση ειναι οτι τωρα κοιμαμαι 4-5 ωρες και δεν σηκωνομαι με τπτ :rolf:

giannis64
02-06-10, 23:19
άρχισε να τρως σωστά στην διάρκεια της μέρας και όλα θα στρώσουν!!!

αυτό που κάνεις (και καλά διατροφή αυστηρή) είναι χειρότερο από το να φας σωστά μέσα στην μέρα!!!

akiskoum
02-06-10, 23:22
αρα δεν ειμαι και ο μονος ασθενης!οι ωρες του ιπνου ειναι γυρω στις 6 πανω κατω,στατιστικα ι πρωτη επιδρομη στο ψυγειο γινεται 2 ωρες μετα που με παιρνει ο ιπνος

giannis64
02-06-10, 23:24
άρχισε να τρως σωστά στην διάρκεια της μέρας και όλα θα στρώσουν!!!

αυτό που κάνεις (και καλά διατροφή αυστηρή) είναι χειρότερο από το να φας σωστά μέσα στην μέρα!!!



ρε άστε τις ασθένειες και άρχισε να τρως σωστά μέσα στην μέρα!!!!!!!!

akiskoum
02-06-10, 23:27
άρχισε να τρως σωστά στην διάρκεια της μέρας και όλα θα στρώσουν!!!

αυτό που κάνεις (και καλά διατροφή αυστηρή) είναι χειρότερο από το να φας σωστά μέσα στην μέρα!!!τισ μερες που αυξανω υδατανθρακα μεσα στην μερα διστιχως δεν αλλαζουν και πολλα.φοβαμαι ορμονικες διαταραχες....δεν παει καποθ αλλοθ το μιαλο μου,περασα απο σταδια πολι χαμιλου λιπους τα 5 τελευταια ετη χωρις αναλογα παρατραγουδα!ο Θεος φυλαξει!

panos21
02-06-10, 23:30
χμ τοτε ισως καλο θα ειναι να κανεις καποιες εξετασεις.

γραψε μας αν σου ειναι ευκολο μια μερα διατροφης με αυξημενη προσληψη υδατανθρακα.

τιποτα drago μια αναζητηση εκανα ενα μια επικοληση:green:

akiskoum
02-06-10, 23:47
εννοω κοντα τριπλασια ποσοτητα απλου και συνθετου υδατανθρακα διασπαρτος στα γευματα τισ ιμερας απο το πρωι μεχρι το προ υπνου γευμα

Eddie
02-06-10, 23:50
Υπαρχουν 2 ορμονες που ελεγχουν το αισθημα της πεινας.Μια ειναι η γκρελινη και μια η λεπτινη.Μπορει η μια να εμποδιζει την παραγωγη της αλλης η απλα να συμβαινει κατι αλλο.Πηγαινε σε εναν ενδοκρινολογο για εξετασεις.


Δοκιμασε το βραδυ να παιρνεις μπολικη καζεινη και πολλα Ω λιπαρα που προκαλουν κορεσμο,μπορει να βοηθησουν.

akiskoum
02-06-10, 23:55
θα το δοκιμασω αμεσα

panos21
02-06-10, 23:56
εννοω κοντα τριπλασια ποσοτητα απλου και συνθετου υδατανθρακα διασπαρτος στα γευματα τισ ιμερας απο το πρωι μεχρι το προ υπνου γευμα


δηλαδη για να καταλαβω ασ πουμε οτι εχεισ στο προγαμμα σου κυκλικη ληψη υδατανθρακα και τις χαμηλες ημερες τρως μονο το πρωι τη βρομη και τις υψηλες τρως ασ το πουμε χοντρικα την τριπλασια ποσοτητα? δηλαδη κατι σα να λεμε 15 κουταλιες βρομη για παραδειγμα?

εχεις προβλημα στη διατροφη σου και απο οτι λες σε επιρεαζει ασχημα ψυχολογικα
δεν ειναι φαση αυτη που λες να κλειδωνεις το δωματιο και να κρυβει η κοπελα σου το κλειδι για ονομα κοιτα το φορουμ και κανε μια ισοροπιμενη διατροφη εδω σου δινω ενα λινκ που εχει οτι χρειαζεσε για να αρχισεις. http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 για γραμμωση
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 και για ογκο

killer85
03-06-10, 00:24
Βασικά, αν μπορύσαμε να χωρίσουμε τις αποφάσεις του ανθωπίνου εγκαφάλου σε δύο βασικές κατηγορίες αυτές θα διαχωρίζονταν από το συνηδειδητό (η τροφή μέσα στην ημέρα) και το υποσυνείδητο (η ανεξέλακτη τροφή το βράδυ).

Προφανώς το υποσυνείδητο και για την ομαλή λειτουργία του οργανισμού (ένστικτο επιβίωσης) κρίνει πως χρειάζετε τροφή κατά την διάρκεια της νύχτας, και αυτό συμβαίνει διότι προφανώς υποσιτίζεσε κατά την διάρκεια της ημέρας.

Άυξησε λίγο τους υδατάνθρακες σταδιακά και νομίζω πως θα αρχίσει να εξαλείφετε το φαινόμενο. Υπόψη για να κάψεις λίπος δεν πρέπει να τρως αποκλειστικά λίγους υδατάνθρακες, χοντρικά πρέπει να κοροθδέψεις τον μεταβολισμό σου και τις ορμόνες σου οι οποίες καθορίζονται από τον εγκέφαλο...

akiskoum
03-06-10, 00:46
apettite controlers?????

Littlejohn
03-06-10, 00:57
Εγώ το ίδιο πρόβλημα το έχω συνήθως τις ημέρες της υδατανθράκωσης. Μπορεί για παράδειγμα, μέσα στην ημέρα να έχω φάει 400γρ. υδατάνθρακα και το βράδυ να με πιάνει τρέλα και να θέλω να σηκωθώ και να φάω όλο το σπίτι. Προφανέστατα εμένα έχει σχέση με υπογλυκαιμικά επεισόδια, αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά από την ψυχολογική βραδινή υπερφαγία που υποκινείται από το υποσυνείδητο...

Το αντιμετωπίζω, αποτελεσματικότατα με έναν πολύ απλό τρόπο, ο οποίος είναι άσχετος με λήψη τροφής. Στην μέσα μεριά της πόρτας του δωματίου, έχω αναρτήσει χαρτί το οποίο γράφει με μεγάλα πράσινα γράμματα, τα εξής :`` ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΒΡΑΔΥ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ. ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΧΑΛΑΡΩΣΕ. ΚΟΙΜΗΣΟΥ.``

Αν λοιπόν με χτυπήσει η τρέλα και σηκωθώ για φαί, αναγκαστικά βλέπω το αναρτημένο χαρτί και το διαβάζω. Στα καπάκια μου κόβεται κάθε όρεξη για φαγητό και επιστρέφω στο κρεββάτι...Και μιλάω σοβαρά. :green::green:

Το υποσυνείδητο μπορούμε να το ελέγξουμε και αυτό το κάνουμε δίνοντας του οδηγίες με οπτικά και ηχητικά ερεθίσματα. Αν και κατά γενική ομολογία τα οπτικά ερεθίσματα δουλεύουν καλύτερα...

Είναι κλασσική τεχνική που χρησιμοποιούν ψυχίατροι, ψυχολόγοι, διαφημιστές, λογοθεραπευτές και πολλοί άλλοι...

akiskoum
03-06-10, 01:00
xaxaxaaaxaxxaax.xarti kai stilo loipon!!!MIN TRWS PESE KOIMISOU!!!

killer85
03-06-10, 01:24
Η άλλη λύση είναι συναγερμός στην πόρτα του ψυγείου μόλις ανοίξει το βράδυ να χτυπάει, και θα σου πω πως κόβετε η όρεξη...

Eddie
03-06-10, 01:28
Η άλλη λύση είναι συναγερμός στην πόρτα του ψυγείου μόλις ανοίξει το βράδυ να χτυπάει, και θα σου πω πως κόβετε η όρεξη...

Ναι,αμα βαλεις και καποιον απ την οικογενεια να σε κυνηγαει με ενα ροπαλο θα ειναι καλυτερα πιστευω:turtle:


Ελα ρε,σιγα!!Τι συναγερμο λες?Αμα ειναι ορμονικο το προβλημα τι να κανει!!Εγω λεω εξετασεις!!Αιματος,ενδοκρινολογικες και απο κει και περα βλεπει τι θα δειξουν.

killer85
03-06-10, 02:58
Όχι δεν είναι τίποτα τέτοιο μάλλον δεν τρέφετε σωστά ή παθαίνει υπογλυκεμικές κρίσεις,πιστεύω πως αν αυξήσει τον υδατάνθρακα θα βελτιωθεί...

Τρώει μόνο 5 κουταλίες βρώμη την ημέρα, έχει ξεμείνει από γλυκογόνο σίγουρα... κανένας δεν μπορεί να αντέξει χωρίς υδατάνθρακες. Το γεγονός ότι δεν έχει καταρευσεί ακόμα είναι επειδή τρώει το βράδυ.

Μια περίοδο είχα κόψει τους υδατάνθρακες και εγώ γιατί νόμιζα ότι θα κάνω λίπος, μετά από κάποιες ημέρες χωρίς να το θέλω ένα πρωί πήγα και έφαγα δύο κιλά παγωτό, ο οργανισμός χρειαζόταν άμεσα ενέργεια, δεν ήθελα να το φάω αλλά κατά κάποιο τρόπο ήμουν εξαναγκασμένος...

Πάντως το ρόπαλο δεν είναι κακό...:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf:

G3orge
03-06-10, 22:45
ειχα το ιδιο προβλημα περιπου εγω καθομουν και εβλεπα ταινιες τα βραδια και ξαφνικα με επιανε μια μανια χωρις να νιωθω κορεσμο και ετρωγα μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακα(μιλαμε τονους κονφλεικς με γαλα τονους ομως)οποτε αρχισα να ανησυχω γιατι οπως και εκανα μια παρομοια αυστηρη διατροφη με αποτελεσμα ο οργανισμος μου το βραδυ να αντιδραει με αυτον τον ασχημο τροπο.για να μν μιλησω για τις τυψεις μετα φιλε αστο.Αυτο που βρηκα ηταν οτι αν αυτο το φαινομενο συνεχιζεται για αρκετους μηνες τοτε αυτο ειναι ενα ειδος νυχτερινης βουλιμιας δεν θυμαμαι την ακριβη ονομασια.Το ατομο δλδ το βραδυ να πηγαινει στο ψυγειο να καταναλωνει εναν υπερογκο υδατανθρακων πολυ γρηγορα και υστερα να ερχονται οι τυψεις.Εγω για να το διορθωσω αυτο εφτιαξα αρκετα την διατροφη μου.την εφτιαξα ετσι ωστε να μν μου λειπει τπτ μια φορα την εβδομαδα ετρωγα τις βλακειουλες μ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και αυξησα λιγο τις ποσοστητες υδατανθρακα και πρεπει να πω οτι ετσι εχω φτασει πιο καλα επιπεδα γραμμωσης αποτι πριν.

αυτο που λεω ειναι να πας σε εναν διατροφολογο να κανεις και αιματολογικες εξετασεις και να φτιαξεις λιγο την διατροφη σου.φιλε με τετοια αυστηροτητα θα τρελαθεις!προσθεσε ποικιλια στην διατροφη σου ωστε να μν την βαρεθεις και κανεις αμαρτιες!!:thumbup:

killer85
03-06-10, 22:53
Άμα πάει σε διατροφολόγο (και πέσει σε αυτούς που πήγα εγώ) θα κλαιει με μαυρό δάκρυ.

Θα πρέπει να τρέχει αθήνα κόρινθο για να χάσει το λίπος που έβαλε, η θα χάσει τα πάντα εκτός από λίπος...

sTeLaKoS
04-06-10, 12:33
αν το πρόβλημα σου είναι ότι τρως φαγητό, δεν μπορώ να σε βοηθήσω! αν τώρα τρως γλυκά, το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας φίλος. το έλυσε με τον εξής τρόπο. (δοκίμασε το και εσύ).
πήρε μια MyoFusion σοκολάτα η οποία είναι πολύ γλυκιά, την έβαζε πριν πάει για ύπνο σε ένα ποτήρι γάλα 0%, και όταν σηκωνόταν το βράδυ την έπινε και ήταν οκ.

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle: :green:

ellaki
06-06-10, 02:01
Εγώ το ίδιο πρόβλημα το έχω συνήθως τις ημέρες της υδατανθράκωσης. Μπορεί για παράδειγμα, μέσα στην ημέρα να έχω φάει 400γρ. υδατάνθρακα και το βράδυ να με πιάνει τρέλα και να θέλω να σηκωθώ και να φάω όλο το σπίτι. Προφανέστατα εμένα έχει σχέση με υπογλυκαιμικά επεισόδια, αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά από την ψυχολογική βραδινή υπερφαγία που υποκινείται από το υποσυνείδητο...

Το αντιμετωπίζω, αποτελεσματικότατα με έναν πολύ απλό τρόπο, ο οποίος είναι άσχετος με λήψη τροφής. Στην μέσα μεριά της πόρτας του δωματίου, έχω αναρτήσει χαρτί το οποίο γράφει με μεγάλα πράσινα γράμματα, τα εξής :`` ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΒΡΑΔΥ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ. ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΧΑΛΑΡΩΣΕ. ΚΟΙΜΗΣΟΥ.``

Αν λοιπόν με χτυπήσει η τρέλα και σηκωθώ για φαί, αναγκαστικά βλέπω το αναρτημένο χαρτί και το διαβάζω. Στα καπάκια μου κόβεται κάθε όρεξη για φαγητό και επιστρέφω στο κρεββάτι...Και μιλάω σοβαρά. :green::green:

Το υποσυνείδητο μπορούμε να το ελέγξουμε και αυτό το κάνουμε δίνοντας του οδηγίες με οπτικά και ηχητικά ερεθίσματα. Αν και κατά γενική ομολογία τα οπτικά ερεθίσματα δουλεύουν καλύτερα...

Είναι κλασσική τεχνική που χρησιμοποιούν ψυχίατροι, ψυχολόγοι, διαφημιστές, λογοθεραπευτές και πολλοί άλλοι...


καλα ε..καθομαι κ το κοιταω τοση ωρα κ οντως πιανει...τι σου κανει αυτο το ψυχολογικο..ειναι βραδυ βλεπετε κ ως γνωστο κοιλιοδουλο πλασμα παλι πειναω :P :P

Manos1989
06-06-10, 02:03
καλα ε..καθομαι κ το κοιταω τοση ωρα κ οντως πιανει...τι σου κανει αυτο το ψυχολογικο..ειναι βραδυ βλεπετε κ ως γνωστο κοιλιοδουλο πλασμα παλι πειναω :P :P

Φάε Έλλη φάαααααεεεεεεεεεε,το ξέρεις ότι το θες!
Το ψυγείο είναι γεμάτο καλούδια,πρέπει να ενδώσεις στην επιθυμία σου να φας τώρα παρότι είναι βράδι,φάε!






Βοήθησα?:P