PDA

Επιστροφή στο Forum : ασκησεις στηθους



ledis
03-06-10, 16:31
μπορει καποιος να μου δωσει καποιο λινκ η να μου πει σε ποσες μικροτερες μυικες ομαδες διαχωριζεται το στηθος και ποια ασκηση <<πιανει>> πιο ακριβως σημειο?
το λεω αυτο γιατι φοβαμαι μηπως ασκησεις μου πιανουν το ιδιο ακριβως με αποτελεσμα αλλα σημεια να υπερπροπονουνται και αλλα να μενουν αγυμναστα

giannis64
03-06-10, 19:57
κάνε επικλινή, ίσιο, κατακλινή, πουλ οβερ, πεκ ντεκ, και τα έχεις πιάσει όλα!!!

έχεις την επιλογή στους πάγκους να δουλέψεις και μπάρα και αλτήρες!!

όταν φτάσεις σε σημείο όπου είσαι ευχαριστημένος με το στήθος σου, τα λέμε για περαιτέρω λεπτομέρειες!!

ledis
03-06-10, 20:40
μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ για να δω πως γινεται το πουλ οβερ χωρις μηχανημα?
αλλαξα γυμναστηριο και στο καινουργιο δεν το εχουμε :(

T0ny
03-06-10, 21:00
μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ για να δω πως γινεται το πουλ οβερ χωρις μηχανημα?
αλλαξα γυμναστηριο και στο καινουργιο δεν το εχουμε :(


τσεκαρε μια
http://www.youtube.com/watch?v=Pu7NZ2BVpJI

thegravijia
03-06-10, 21:35
μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ για να δω πως γινεται το πουλ οβερ χωρις μηχανημα?
αλλαξα γυμναστηριο και στο καινουργιο δεν το εχουμε :(
jXXXjSJLeuM

ledis
04-06-10, 00:10
ευχαριστω για τη βοηθεια :thumbup:
θα τη κανω ετσι την ασκηση λοιπον
ποιο ακριβως ομως σημειο του στηθους πιανει αυτη ?

κανω και μια αλλη ,αν τη λεω σωστα πρεπει να λεγεται ανοιγματα με αλτηρες
(ξαπλωτος στον ισιο παγκο ανοιγμα τα χερια μεχρι κατω και παλι πανω τους αλτηρες)αυτη ποιο ακριβως σημειο πιανει?:unsure:

kwctac
24-09-10, 17:49
μια μικρη ερωτηση...εγω κανω καμψεις κ βυ8ισεις πιο μερος του στηθους πιανω?

Hellenic_Torque
28-09-10, 17:13
Σε κάθε σχεδόν μυ, υπάρχει η κίνηση έκτασης και πίεσης. Οι ασκήσεις που δουλεύουν το στήθος είναι οι πιέσεις στήθους (αλτήρες, πάγκο) και τα ανοίγματα. Ένα απλό και εύκολο πρόγραμμα είναι να ξεκινήσεις με ορίζοντιο πάγκο και σε κάθε σετ να αλλάζεις την κλίση μέχρι να φτάσεις σε γωνία 90 μοιρών. Σε κάθε γωνία θα κάνεις ανοίγματα και πιέσεις. 2Χ10 ανα γωνία και άσκηση στην αρχή και μετά βλέπεις και αναλόγως πράττεις.

GEORGEXX1
28-09-10, 17:25
βασικα εγω θα σου προτεινω 3 ασκησεις:
επικλινη: αλαγη μπαρα-αλτηρες καθε προπονηση
ισιο:το ιδιο με επικλινη
ανοιγματα:μια εβδομαδα αλτηρες,μια μηχανημα.