PDA

Επιστροφή στο Forum : καθε μερα κοιλιακους ?????????



hardtraining
05-06-10, 14:29
σημερα λοιπον η γυμναστρια στο γυμναστηριο μου εβγαλε ενα προγραμματακι γραμμωσης αλλα αυτο που με παραξενεψε πολυ ειναι οτι με βαζει κοιλιακους καθε μερα απο 100 επαναληψεις:shock: πως γινεται αυτο ? απο οτι ξερω και οι κοιλιακοι μυες ειναι και για να αναπτυχθουν θελουν τον απαραιτητο χρονο ξεκουρασης!

Υ.Γ να θημησω κιολας οτι εχω και αεροβια καθε μερα.........!

beefmeup
05-06-10, 14:31
φιλε,να την ρωτησεις απο που το πηρε το διπλωμα της,να παω να παρω μια τυροπιτα..

2-3 φορες την βδομαδα,ειναι οκ..

GEORGEXX1
05-06-10, 14:33
Κατι θελει απο σενα προσεχε την.
Κανε στο πατωμα και πες της να σου κραταει τα ποδια.

Drsarru
05-06-10, 14:51
φιλε,να την ρωτησεις απο που το πηρε το διπλωμα της,να παω να παρω μια τυροπιτα..

2-3 φορες την βδομαδα,ειναι οκ..

+1:thumbup:

Littlejohn
05-06-10, 15:01
Και 3 φορές την εβδομάδα πολύ είναι...

Γενικά έχει περάσει αυτή η εντύπωση, ότι όσο ``χτυπάς`` τους κοιλιακούς τόσο καλύτεροι θα γίνουν. Γι`αυτό και βλέπεις τους περισσότερους στο γυμναστήριο (σημ. κανένας απ`αυτούς δεν έχει εμφανή κοιλιακούς ;)) να τους πλακώνουν κάθε μέρα, κυρίως με sit ups και leg raises...

Λες και είναι καμιά εξωτική μυική ομάδα που θέλει διαφορετική αντιμετώπιση από τις άλλες.

Μία φορά την εβδομάδα σε πρόγραμμα μία μυική ομάδα την ημέρα ή δύο φορές την εβδομάδα σε πρόγραμμα σπλιτ, είναι υπεραρκετά.

Αλλά όταν τους προπονούμε πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε ,όπως όλες τις άλλες μυικές ομάδες. Αντίσταση με βάρος, καθαρές επαναλήψεις μέχρι μυική αποτυχία. Να φεύγεις από το γυμναστήριο και να μη μπορείς να σταθείς ίσια...

Οι δύο καλύτερες (κατ`εμέ) ασκήσεις, είναι άρσεις ποδιών στο μονόζυγο (ίσιες και πλάγιες) και κάμψεις γονατιστός στην τροχαλία...

ledis
05-06-10, 17:05
Οι δύο καλύτερες (κατ`εμέ) ασκήσεις, είναι άρσεις ποδιών στο μονόζυγο (ίσιες και πλάγιες) και κάμψεις γονατιστός στην τροχαλία...

η δευτερη πως ακριβως εκτελειται?

hardtraining
05-06-10, 19:44
φιλε,να την ρωτησεις απο που το πηρε το διπλωμα της,να παω να παρω μια τυροπιτα..

2-3 φορες την βδομαδα,ειναι οκ..

η συγκεκριμενη γυμναστρια εχει ειδικοτητα personal trainer δλδ ειδικοτητα που εχει σχεση με πιλατες αερομπικ βαρη κια λοιπα,εχει δλδ την ειδικοτητα των γυμναστηριων...

και κατι ακομα με ειπε οτι επειδη ειναι καλοκαιρι και δεν εχουν οι πιο πολλοι τοσο ορεξη για προπονηση μου ετοιμαζει ενα προγραμμα βαρων γραμμωσης ως εξης

θα μου βαλει 4 φορες τη βδομαδα αεροβια απο 15 λεπτα στο τελος και την 4 ημερα θα εχω μονο αεροβια 25 λεπτα χωρις βαρη ...........μετα τα βαρη καθε μερα θα κανω στο τελος 15 λεπτα αεροβια....!
επεισης μου εβαλε σπλιτ πλατη τρικεφαλα ,στηθος δικεφαλα, ωμοι ποδια ,κοιλιακους καθε μερα απο 100 ,50 για πανω μου ειπε και 50 για κατω με αρση των ποδιων στο μηχανημα!
οι επαναληψεις μου ειπε στα βαρη επειδη ειναι γραμμωση θα ειναι σε καθε ασκηση 3 σετ των 10 επαναληψεων.....μου ειπε οτι θα βαλεις κιλα που να σε πιανουν σε αυτες τις 10 επαναληψεις.........!

δευτερα το ξεκιναω μου ειπε! σας παρεθεσα λιγο το πλανο που μου ειπε αλλα για να το δειτε ολοκληρωμενο θα το ανεβασω!

τι λετε?:bbbiceps:

hardtraining
05-06-10, 20:00
εγω παντως την ειπα παιδια κανονισε με το προγραμμα που μου βγαζεις να δω διαφορα σε σχεση με διατροφη φυσικα.......δλδ να ειναι ενα σωστο προγραμμα γραμμωσης για να δω διαφορα ..........αυτη μου ειπε θα το δεις και εσυ και θα το εκτελεσεις και θα μου πεις!!!! αν δε δω διαφορα σε 2 βδομαδες θα τη πω να μου το αλλαξει!!

βασικα εκτελουσα το προγραμμα του ιοαννις1 για ογκο το α προγραμμα και οντως ειχα φαει ζορι γτ ηταν δυνατο προγραμμα και μου ειπε η γυμναστρια οτι αυτο το προγραμμα που μου εδειξες ειναι πολυ βαρη για την καρδια!!

beefmeup
05-06-10, 20:12
η συγκεκριμενη γυμναστρια εχει ειδικοτητα personal trainer δλδ ειδικοτητα που εχει σχεση με πιλατες αερομπικ βαρη κια λοιπα,εχει δλδ την ειδικοτητα των γυμναστηριων...

και κατι ακομα με ειπε οτι επειδη ειναι καλοκαιρι και δεν εχουν οι πιο πολλοι τοσο ορεξη για προπονηση μου ετοιμαζει ενα προγραμμα βαρων γραμμωσης ως εξης

θα μου βαλει 4 φορες τη βδομαδα αεροβια απο 15 λεπτα στο τελος και την 4 ημερα θα εχω μονο αεροβια 25 λεπτα χωρις βαρη ...........μετα τα βαρη καθε μερα θα κανω στο τελος 15 λεπτα αεροβια....!
επεισης μου εβαλε σπλιτ πλατη τρικεφαλα ,στηθος δικεφαλα, ωμοι ποδια ,κοιλιακους καθε μερα απο 100 ,50 για πανω μου ειπε και 50 για κατω με αρση των ποδιων στο μηχανημα!
οι επαναληψεις μου ειπε στα βαρη επειδη ειναι γραμμωση θα ειναι σε καθε ασκηση 3 σετ των 10 επαναληψεων.....μου ειπε οτι θα βαλεις κιλα που να σε πιανουν σε αυτες τις 10 επαναληψεις.........!

δευτερα το ξεκιναω μου ειπε! σας παρεθεσα λιγο το πλανο που μου ειπε αλλα για να το δειτε ολοκληρωμενο θα το ανεβασω!

τι λετε?:bbbiceps:

φιλε,αυτο το προγραμμα ειναι..μαγεια σκετη.ειδικα εκει που σου πε οτι ειναι για γραμμωση με 3χ10 σετ..

το σπλιτ παντως ειναι οκ.καθε μερα θα το κανεις?δεν εχει οφ μερες?

Mitsen
05-06-10, 22:24
φιλε,να την ρωτησεις απο που το πηρε το διπλωμα της,να παω να παρω μια τυροπιτα..


χαχαχαχαχα! Θεαααα!:rolf:

noz1989
06-06-10, 05:06
Και 3 φορές την εβδομάδα πολύ είναι...

Γενικά έχει περάσει αυτή η εντύπωση, ότι όσο ``χτυπάς`` τους κοιλιακούς τόσο καλύτεροι θα γίνουν. Γι`αυτό και βλέπεις τους περισσότερους στο γυμναστήριο (σημ. κανένας απ`αυτούς δεν έχει εμφανή κοιλιακούς ;)) να τους πλακώνουν κάθε μέρα, κυρίως με sit ups και leg raises...

Λες και είναι καμιά εξωτική μυική ομάδα που θέλει διαφορετική αντιμετώπιση από τις άλλες.

Μία φορά την εβδομάδα σε πρόγραμμα μία μυική ομάδα την ημέρα ή δύο φορές την εβδομάδα σε πρόγραμμα σπλιτ, είναι υπεραρκετά.

Αλλά όταν τους προπονούμε πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε ,όπως όλες τις άλλες μυικές ομάδες. Αντίσταση με βάρος, καθαρές επαναλήψεις μέχρι μυική αποτυχία. Να φεύγεις από το γυμναστήριο και να μη μπορείς να σταθείς ίσια...

Οι δύο καλύτερες (κατ`εμέ) ασκήσεις, είναι άρσεις ποδιών στο μονόζυγο (ίσιες και πλάγιες) και κάμψεις γονατιστός στην τροχαλία...

Πολυ σωστος!!:thumbup:

hardtraining
06-06-10, 13:48
παιδια σαν προγραμμα πειτε μου πως το βλεπετε θα εχει διαφορα? απο αυτα που ξερετε θα εχει διαφορα στο σωμα σαν προγραμμα?

αμα ειναι να πηγαινω καθε απογεμα 1 και μισι ωρα και να κανω αυτο το προγραμμα και να δω διαφορα οκ ,αλλα θα δω? εδω σας θελω

beefmeup
06-06-10, 16:47
παιδια σαν προγραμμα πειτε μου πως το βλεπετε θα εχει διαφορα? απο αυτα που ξερετε θα εχει διαφορα στο σωμα σαν προγραμμα?

αμα ειναι να πηγαινω καθε απογεμα 1 και μισι ωρα και να κανω αυτο το προγραμμα και να δω διαφορα οκ ,αλλα θα δω? εδω σας θελω

φιλε ΔΕΝ θα πηγαινεις καθε μερα,αλλα θα αφηνεις μερες οφ,αναμεσα.

διαφορα θα δεις με το σπλιτ,οση θα εβλεπες κ με ενα αλλο..

την διαφορα θα την κανουν η διατροφη σου,κ το ποσα κιλα προπονησεις μπορεις να κανεις..κ εδω δεν αναφερομαι σε κιλα βαρους,αλλα κιλα αρχ***..

γραμμωση δεν θα δεις μονο κ μονο απτο προγραμμα αυτο ουτε απτις επαναληψεις..η διατροφη σου θα παιξει ρολο εκει οχι το προγραμμα.

TEFAAtzis
06-06-10, 16:52
η συγκεκριμενη γυμναστρια εχει ειδικοτητα personal trainer δλδ ειδικοτητα που εχει σχεση με πιλατες αερομπικ βαρη κια λοιπα,εχει δλδ την ειδικοτητα των γυμναστηριων...

και κατι ακομα με ειπε οτι επειδη ειναι καλοκαιρι και δεν εχουν οι πιο πολλοι τοσο ορεξη για προπονηση μου ετοιμαζει ενα προγραμμα βαρων γραμμωσης ως εξης

θα μου βαλει 4 φορες τη βδομαδα αεροβια απο 15 λεπτα στο τελος και την 4 ημερα θα εχω μονο αεροβια 25 λεπτα χωρις βαρη ...........μετα τα βαρη καθε μερα θα κανω στο τελος 15 λεπτα αεροβια....!
επεισης μου εβαλε σπλιτ πλατη τρικεφαλα ,στηθος δικεφαλα, ωμοι ποδια ,κοιλιακους καθε μερα απο 100 ,50 για πανω μου ειπε και 50 για κατω με αρση των ποδιων στο μηχανημα!
οι επαναληψεις μου ειπε στα βαρη επειδη ειναι γραμμωση θα ειναι σε καθε ασκηση 3 σετ των 10 επαναληψεων.....μου ειπε οτι θα βαλεις κιλα που να σε πιανουν σε αυτες τις 10 επαναληψεις.........!

δευτερα το ξεκιναω μου ειπε! σας παρεθεσα λιγο το πλανο που μου ειπε αλλα για να το δειτε ολοκληρωμενο θα το ανεβασω!

τι λετε?:bbbiceps:

απο ποια σχολη???Να ξερω να τους κοροιδευω
Το καθε μερα κοιλιακοι παντως ειναι μεγαλη λαλακια που σου ειπε οπως και οι επαναληψεις που σου ειπε οτι ειναι για γραμμωση.Στην γραμμωση το φαι αλαζει περισσοτερο αυτο που σου ειπε το 3 χ 10 για γραμμωση πρωτη φορα το ακουω

G3orge
09-06-10, 01:29
Και 3 φορές την εβδομάδα πολύ είναι...

Γενικά έχει περάσει αυτή η εντύπωση, ότι όσο ``χτυπάς`` τους κοιλιακούς τόσο καλύτεροι θα γίνουν. Γι`αυτό και βλέπεις τους περισσότερους στο γυμναστήριο (σημ. κανένας απ`αυτούς δεν έχει εμφανή κοιλιακούς ;)) να τους πλακώνουν κάθε μέρα, κυρίως με sit ups και leg raises...

Λες και είναι καμιά εξωτική μυική ομάδα που θέλει διαφορετική αντιμετώπιση από τις άλλες.

Μία φορά την εβδομάδα σε πρόγραμμα μία μυική ομάδα την ημέρα ή δύο φορές την εβδομάδα σε πρόγραμμα σπλιτ, είναι υπεραρκετά.

Αλλά όταν τους προπονούμε πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε ,όπως όλες τις άλλες μυικές ομάδες. Αντίσταση με βάρος, καθαρές επαναλήψεις μέχρι μυική αποτυχία. Να φεύγεις από το γυμναστήριο και να μη μπορείς να σταθείς ίσια...

Οι δύο καλύτερες (κατ`εμέ) ασκήσεις, είναι άρσεις ποδιών στο μονόζυγο (ίσιες και πλάγιες) και κάμψεις γονατιστός στην τροχαλία...

δηλαδη εγω ρε φιλε που κανω 3 φορες την εβδομαδα πριν και μετα τα βαρη ειναι πολυ.δεν φευγω με τετοιο πρηξιμο που λες εσυ αλλα τι μπορω να κανω για φευγω με τετοιο πρηξιμο και στους κοιλιακους?

michael-nrg
09-06-10, 09:58
δηλαδη εγω ρε φιλε που κανω 3 φορες την εβδομαδα πριν και μετα τα βαρη ειναι πολυ.δεν φευγω με τετοιο πρηξιμο που λες εσυ αλλα τι μπορω να κανω για φευγω με τετοιο πρηξιμο και στους κοιλιακους?

και πριν και μετα τα βαρη? 2 φορες το ιδιο προγραμμα κοιλιακων κανεις την ιδια μερα? η απλα χωριζεις μισες ασκησεις πριν τις αλλες μετα? γνωμη μου οπως και ολων πιστευω κανε 2-3 φορες κοιλιακους με βαρη την εβδομαδα και κοιτα να τους κανεις στην αρχη η στο τελος.... σκεψου για παραδειγμα οτι εχεις να γυμνασεις 2 μυικες ομαδες στηθος-δυκεφαλο. τι θα εκανες? στηθος δυκεφαλο και μετα παλι στηθος?

ioannis1
09-06-10, 11:03
δεν ειναι ακριβως ετσι παιδια οι κοιλιακοι εχουν αντοχη.προτεινω προπονηση μερα παρα μερα μετα την αεροβια κανοντας μια μερα τους πανω μια τους κατω και μια συνδιασμο με πλαγιους.

michael-nrg
09-06-10, 11:10
δεν ειναι ακριβως ετσι παιδια οι κοιλιακοι εχουν αντοχη.προτεινω προπονηση μερα παρα μερα μετα την αεροβια κανοντας μια μερα τους πανω μια τους κατω και μια συνδιασμο με πλαγιους.

δηλαδη Γιαννη εννοεις μερα παρα μερα 3 ασκησεις πανω,κατω,πλαγιους ή καθε φορα και απο ενα τμημα?

Hattrick
11-06-10, 16:24
loipon paides eimai 16 xronwn k se 2 mhnes 8a ginw 17...
ta teleutaia duo xronia peira uperbolika para poly upsos apo fusiologikos p eimoun mazi me tous filous mou k egina 1.89 k eimai 74 kila...!
paizw podosfairo... kai logo oti ta paw perifhma k 8elw na anebw para panw.. eipa na mhn ka8omai tr t kalokairi... alla douleia k eksaskhsh panw sthn mpala :P

logo upsous eimoun adunatos k eipa na arxisw gumnasthrio...
alla oloi mou lene na parw kati sumplhrwmata opws Prwteinh ogkou ktl...
alla egw den 8elw... exw magazi k mporw na kanw swsth diatrofh gemath me prwteines opws kotopoula, mosxarisies.... ktl...
prin 4 bdomades arxisa gumnasthrio... tis prwtes 2 bdomades apo 74 kila exasa 4 k phga 70!!! kontepsa na trela8w gt h8l na parw oxi na xasw... euthxws me pio polu faghto k swsto opws kreas k salates... k xwris thganhta... ksanagurisa sta 73....

epeidh epaiza mpala o gumnasths m ebgale proggrama k m eixe pio poly gia grammwsh k diples omades ka8e mera... alla den eida megalh diafora... para mono sta xeria, paraxeno gt ekana ma fora tn bdomada xeria mono!
egw exw ana mia mera... 5x30 koiliakous... 4x12 leg ups... k 4x15 raxiaous...
ola ta alla t kanw monos m ektos programmatos opws sth8os podia k plath kanw gia ogko mazi me enan filo m.... Blepete swstous tous koiliakous autous 4 fores tn bdomada???? ( phgainw gumnasthrio apo deutera ews paraskeuh gurw stis 1,5 wres tn mera einai swsto auto??? )

sTeLaKoS
11-06-10, 16:27
Hattrick (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=5507) καλώς όρισες στο φόρουμ.

Κανόνας του φόρουμ είναι να γράφουμε στα ελληνικά, έπρεπε να τους έχεις διαβάσει.
Κάνε ένα EDIT και γράψτο στα ελληνικά γιατί τα greeklish δε διαβάζονται.

(http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=5507)

G3orge
11-06-10, 20:18
Nαι παιδια αυτο εννοουσα τρεις φορες την εβδομαδα κοιλιακους το ιδιο προγραμμα πριν και μετα.Περα απο οτι βγαζω την μιση μερα στο γυμναστηριο δεν προκαλει εκρηκτικοτητα και δεν εχει και νοημα...γενικως εχω την εντυπωση οτι αμα κανεις προγραμματακια κοιλιακων χωρις διαλειμματα παρα με σετακια εχεις περισσοτερα αποτελεσματα μεσα απο τους πειραματισμους μου οποτε σκεφτομαι να υιοθετησω αυτον τον τροπο γυμναστικης...Μαλιστα απλες ασκησεις που ειδα στο youtube
στο vid 8 min abs αν και δεν ηταν τρελου επιπεδου ασκησεις με επιασαν για το λογο οτι εκανα συνεχομενα...Οποτε δυσκολες ασκησεις χωρις χρονο ξεκουραση θα δινει καλα αποτελεσματα υποθετω.το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πολλες δυσκολες ασκησεις:rolf:

ioannis1
11-06-10, 21:23
δηλαδη Γιαννη εννοεις μερα παρα μερα 3 ασκησεις πανω,κατω,πλαγιους ή καθε φορα και απο ενα τμημα?

καθε φορα ενα τμημα.με πλαγιους αν θες κανε τους πανω ξανα.

michael-nrg
16-06-10, 15:10
καθε φορα ενα τμημα.με πλαγιους αν θες κανε τους πανω ξανα.

:thumbup::thumbup:

Billy
16-06-10, 20:20
φιλε,να την ρωτησεις απο που το πηρε το διπλωμα της,να παω να παρω μια τυροπιτα..

2-3 φορες την βδομαδα,ειναι οκ..


Αν πας ρώτα πόσο έχουν τα προφυλακτικά, δεν μπορεί θα έχουν και απ' αυτά.


Επί του θέματος. Συμφωνώ, 2-3 φορές την βδομάδα ΑΛΛΑ με βάρος.
Κράτα έναν 5κιλο (σε πρώτη φάση) αλτήρα στο στήθος και κάνε 5 σετ των 15-20 επαναλήψεων σε κατακλεινή πάγκο.
Μετά από μία βδομάδα ανέβασε το βάρος.
Επίσης κάνε "Καρέκλα" με βάρος στα πόδια.
Και φυσικά σωστό φαϊ, χωρίς αυτό δεν κάνεις τίποτα.

sogoku
17-06-10, 12:16
Αλλο δεν καταλαβαινω εγω.Σας ακουω να λετε και οι κοιλιακοι μυικη ομαδα ειναι θελουν αντιμετωπιση οπως οι αλλες αλλα απο την αλλη λετε 2 με 3 φορες την εβδομαδα κοιλιακους.Κανει κανεις σας 2 με 3 φορες στηθος την εβδομαδα?.Δεν σας αμφισβητω διερωτομαι.

KATERINI 144
17-06-10, 12:31
Αλλο δεν καταλαβαινω εγω.Σας ακουω να λετε και οι κοιλιακοι μυικη ομαδα ειναι θελουν αντιμετωπιση οπως οι αλλες αλλα απο την αλλη λετε 2 με 3 φορες την εβδομαδα κοιλιακους.Κανει κανεις σας 2 με 3 φορες στηθος την εβδομαδα?.Δεν σας αμφισβητω διερωτομαι.είπαμε δεν κανει καθε μερα, αλλα οπως και τις γαμπες μπορείς μεχρι τρεις φορες τη βδομαδα.



δεν ειναι ακριβως ετσι παιδια οι κοιλιακοι εχουν αντοχη.προτεινω προπονηση μερα παρα μερα μετα την αεροβια κανοντας μια μερα τους πανω μια τους κατω και μια συνδιασμο με πλαγιους.

sogoku
17-06-10, 12:36
είπαμε δεν κανει καθε μερα, αλλα οπως και τις γαμπες μπορείς μεχρι τρεις φορες τη βδομαδα.



οκ ευχαριστω.Προχτες κανοντας κοιλιακους με κλιση 45 μοιρων πηγα να παθω κραμπα σε αυτους και φοβηθηκα.

Εγινε μηπως δεν τους γυμναζα τον χειμωνα και ψιλοσοκαριστηκαν?

Απο ελλειψη ηλεκτρολυτων μηπως?

giannis64
17-06-10, 12:50
κραμπα στους κοιλιακους?? μηπως τιποτα αλλο?
θα εισουν 1 στους 1000. μην πω και παραπανω!!

Machiavelli
17-06-10, 12:53
Η μαγκιά είναι μη μπορείς να κάνεις κάθε μέρα γιατί θα σε πονάνε από την τελευταία φορά που έκανες, αν μπορείς να κάνεις κάθε μέρα, κάτι κάνεις λάθος.

sogoku
17-06-10, 13:01
κραμπα στους κοιλιακους?? μηπως τιποτα αλλο?
θα εισουν 1 στους 1000. μην πω και παραπανω!!



Δεν θα το ελεγα.Καπου εσυ μπερδευεσαι ισως.Μυς ειναι και αυτος και ενιωσα ακριβως τα συμπτωματα κραμπας σαν να μαζευει δηλαδη.Εγω υποθετω επειδη ηταν στο τελος της προπονησης και ειχα χασει ηλεκτρολυτες πολλους.

Billy
17-06-10, 20:53
κραμπα στους κοιλιακους?? μηπως τιποτα αλλο?
θα εισουν 1 στους 1000. μην πω και παραπανω!!

και κράμπα και θλάση μπορείς να πάθεις στους κοιλιακούς.
Η θλάση πονάει αφάνταστα, μιλάμε για πολύ πόνο.
Βασικά μπορεί να πάθεις πολύ εύκολα θλάση αμα βάζεις βάρος όταν κάνεις κοιλιακούς

giannis64
17-06-10, 21:22
ναι μπιλη!! για θλαση το εχω αναφερει σε πιο πανω ποστ. για κραμπα μιλησα!!

ειναι παρα μα παρα πολυ σπανιο!!

beatshooter
17-06-10, 22:10
Ασκησεις κοιλιακων που μπορω να δω εδω στο σαιτ?

κανω ελξης ποδιων,ροκανισματα(μλκι δεν μ αρεσει πολυ αυτη η ασκηση) κ το μηχανημα των κοιλιακων.....Αρκουν?2-3 φορες την βδομαδα μετα την αεροβια μου παντα.

GEORGEXX1
17-06-10, 22:15
Ασκησεις κοιλιακων που μπορω να δω εδω στο σαιτ?

κανω ελξης ποδιων,ροκανισματα(μλκι δεν μ αρεσει πολυ αυτη η ασκηση) κ το μηχανημα των κοιλιακων.....Αρκουν?2-3 φορες την βδομαδα μετα την αεροβια μου παντα.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:32-&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

ναι αρκουν

beatshooter
17-06-10, 22:30
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:32-&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

ναι αρκουν


γυμναζονται κ οι πανω κ οι κατω κ οι πλαγιοι με αυτες τις ασκησεις?:unsure:

GEORGEXX1
17-06-10, 22:31
γυμναζονται κ οι πανω κ οι κατω κ οι πλαγιοι με αυτες τις ασκησεις?:unsure:

τις ειδες ποιες ειναι;;

beatshooter
17-06-10, 22:43
τις ειδες ποιες ειναι;;

Ναι βρε τις ειδα.Καταλαβα τι να κανω για κατω κ πλαγιους που ειχα απορια

giannis64
17-06-10, 22:46
Ναι βρε τις ειδα.Καταλαβα τι να κανω για κατω κ πλαγιους που ειχα απορια


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=12731&stc=1&d=1276803987

Billy
18-06-10, 17:47
ναι μπιλη!! για θλαση το εχω αναφερει σε πιο πανω ποστ. για κραμπα μιλησα!!

ειναι παρα μα παρα πολυ σπανιο!!


σπάνιο είναι επειδή η κράμπα θα "χτυπήσει" όταν έχεις ξεπεράσει κάποιο όριο σύσπασης δεν είναι αναγκαίο να έχεις πολύ βάρος, είναι θέμα σύσπασης, δηλαδή του πόσο σωστά ξέρεις να συσπάς τους κοιλιακούς σου.
Μπορεί να κάνεις δεκάδες setups και να μην υπάρχει πρόβλημα απλά γιατί δεν γίνονται 100% οι συσπάσεις.

Εγώ ειχα πάθει κράμπα με μία πολύ απλή κίνηση που απαιτούσε πλήρη σύσπαση και μιλάμε είδα αστεράκια από τον πόνο, μόλις χαλάρωσα πέρασε ο πόνος και όλα ήταν καλά, τις επόμενες μέρες όταν πήγαινα για πλήρη σύσπαση εμφανιζόταν πάλι και σταματούσα.
Σιγα-σιγα πέρασε.

GEORGEXX1
18-06-10, 17:58
ναι μπιλη!! για θλαση το εχω αναφερει σε πιο πανω ποστ. για κραμπα μιλησα!!

ειναι παρα μα παρα πολυ σπανιο!!


σπάνιο είναι επειδή η κράμπα θα "χτυπήσει" όταν έχεις ξεπεράσει κάποιο όριο σύσπασης δεν είναι αναγκαίο να έχεις πολύ βάρος, είναι θέμα σύσπασης, δηλαδή του πόσο σωστά ξέρεις να συσπάς τους κοιλιακούς σου.
Μπορεί να κάνεις δεκάδες setups και να μην υπάρχει πρόβλημα απλά γιατί δεν γίνονται 100% οι συσπάσεις.

Εγώ ειχα πάθει κράμπα με μία πολύ απλή κίνηση που απαιτούσε πλήρη σύσπαση και μιλάμε είδα αστεράκια από τον πόνο, μόλις χαλάρωσα πέρασε ο πόνος και όλα ήταν καλά, τις επόμενες μέρες όταν πήγαινα για πλήρη σύσπαση εμφανιζόταν πάλι και σταματούσα.
Σιγα-σιγα πέρασε.




παιδια το εγραψα και σε καποιο αλο ποστ.

εγω την κραμπα την επαθα πανω στον παγκο,ουτε να σηκωθω μπορουσα αλα και ουτε να ανασανω απο τον πονο, μετα απο πολα τεντοματα προς τα πισω ο πονος περασε,αλα μολις εκανα να σηκωθω απο τον παγκο με ξαναπειανε με αποτελασμα να πεσω τεντωμενος απο τον παγκο για να καταφερω σιγα-σιγα να σηκωθω.

just
18-06-10, 18:36
ειναι αναγκαιο να ειναι οι κοιλιακοι μετα απο αεροβια? παραδειγμα..κοιλιακοι-βαρη και μετα αεροβια δεν ειναι καλυτερα?

KATERINI 144
18-06-10, 18:44
βάρη-κοιλιακοί-αερόβια.

sogoku
18-06-10, 20:12
παιδια το εγραψα και σε καποιο αλο ποστ.

εγω την κραμπα την επαθα πανω στον παγκο,ουτε να σηκωθω μπορουσα αλα και ουτε να ανασανω απο τον πονο, μετα απο πολα τεντοματα προς τα πισω ο πονος περασε,αλα μολις εκανα να σηκωθω απο τον παγκο με ξαναπειανε με αποτελασμα να πεσω τεντωμενος απο τον παγκο για να καταφερω σιγα-σιγα να σηκωθω.



Για αυτο το πραγμα μιλαω μονο που εγω εκανε πληρεις συσπασεις οπως λεει ο φιλος george.

takisg
14-07-10, 15:01
Καλημέρα σε όλους . Προσωπικά κάνω 5 φορές την εβδομάδα από 200 την μέρα μεγάλης δυσκολίας :) και έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα είναι εμφανής και οι 8 .

-beba-
14-07-10, 15:02
Και εγώ κάνω 100 κοιλιακούς σε κάθε προπόνηση.

kwstas25
14-07-10, 15:05
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8780&highlight=%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B5+%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1


κοιτα εδω λολ ρε παιδια :SS

giannis64
14-07-10, 15:10
σε λαθος τοπικ εισαι, αλλα και στα προγραμματα προπονησεων υπαρχουν πολλα θεματα με αυτον τον τιτλο ανοιχτα!!

Thns.tnt
14-07-10, 22:00
Διαβασα κατι παραπανω που με παραξενεψε ...(αμα κανεισ καθε μερα κοιλιακους και την αμεσως επομενη μερα απο την μερα που τους γυμνασες , τους ξαναγυμνασεις και δεν σε πονανε κατι κανεις λαθος...) σορρυ για το πολυπλοκο !!!!!!!
Αυτο εμενα μου συνεβαινε στους κοιλιακους στην αρχη αρχη που ηταν ακομη αγυμναστοι...τωρα ομως που φαινεται το six pack και ειμαι σε ενα καλο σημειο δεν μου συμβαινει και κανω ανενοχλητα καθε μερα κοιλιακους.....Επειδη δεν με πονανε παει να πει οτι κατι κανω λαθος?:green::green:

Surfer
15-07-10, 18:45
Είμαι της άποψης ότι κοιλιακούς μπορείς να κάνεις και κάθε μέρα, αρκεί να υπάρχει ποικιλία στις ασκήσεις και στις εντάσεις...Το κάνω και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά....Δε βάζω ποτέ κιλά και όλοι εκτελούνται με τη μέση ακίνητη. Άρσεις ποδιών πολύ προσεκτικά για να μη κάνει "κούρμπα" η μέση. Πλάγιους επίσης πολύ προσεκτικά, ποτέ, είμαι της άποψης, σε καρέκλα ραχιαίων με βάρος κτλ. Οι πλάγιοι φουσκώνουν εύκολα και με ρουχα φαίνεται σαν να έχεις "σαμπρέλα" στη μέση. Όπως επίσης και για τους πάνω, καλό είναι να μη κάνετε με βάρος, διότι έχουν και αυτοί τη τάση να πρήζονται εύκολα και δείχνει σαν κοιλίτσα (διόγκωση ορθού κοιλιακού και διαφράγματος).
Επίσης καλό είναι να αποφεύγουμε ασκήσεις που περιλαμβάνουν περιστροφές της μέσης, είναι αναποτελεσματικές και επικίνδυνες.

sogoku
15-07-10, 20:13
Διαφωνω με το καθε μερα και με το κρητηριο εχω αποτελεσματα.Και στηθος αμα κανεις καθε μερα[οχι μεχρι εξαντλησεως 3με 5 σετ συνολο] και η διατροφη σου ειναι καλη παλι θα εχεις αποτελεσματα οποτε τι λες καλυτερα ετσι?Δεν νομιζω.Δεν ειναι καθαρη αποψη μου υποκειμενικη αν παρεις σαν αντικειμενικο δεδομενο οτι και αυτοι ειναι μυς[ενας].Στα πλαισια δηλαδη του΄χτυπαω εναν μυ μεχρι εξαντλησεως και τον αφηνω να αναρρωσει για να εχει μεγαλυτερη αναπτυξη' θα ελεγα ειναι λαθος αλλα στα πλαισια του΄κανω καποια σετ την ημερα ετσι για την ισχυροποιηση της ζωνης της σπονδυλικης στηλης' το βρισκω σωστο.
Γνωμη μου...

rafail
18-06-12, 16:00
εγω κανω 3 φορες την εβδομαδα στηθος και ξερω πως ειναι λαθος. αλλο ηθελα να ρωτησω: ειναι καλο να κανεις ανω και κατω κοιλιακους την ιδια μερα;

CapoFighter
18-06-12, 17:14
εγω κανω 3 φορες την εβδομαδα στηθος και ξερω πως ειναι λαθος. αλλο ηθελα να ρωτησω: ειναι καλο να κανεις ανω και κατω κοιλιακους την ιδια μερα;

Φυσικα μπορεις, αμα θες κανε και πλαγιους κοιλιακους την ιδια μερα δεν υπαρχει προβλημα...

tonexw2sio
18-06-12, 17:29
Κατι θελει απο σενα προσεχε την.
Κανε στο πατωμα και πες της να σου κραταει τα ποδια.
χαχαχα σωστος!