PDA

Επιστροφή στο Forum : απόψεις για πρόγραμμα! (σπλιτ!)



mike1987
06-06-10, 01:43
δευτέρα. στήθος (κανονική-βαριά προπόνηση)
τρίτη. πλάτη (κανονική-βαριά προπόνηση)
τετάρτη. οφφ
πέμπτη. στήθος-ώμους (ελαφριά προπόνηση στήθους. κανονική ώμων)
παρασκ. πλάτη-πίσω ώμους (ελαφριά προπόνηση πλάτης. κανονική ώμων)
σαββατο. οφφ
κυριακή. χέρια-πόδια (βαριά προπόνηση)

τι λέτε?

το, βαριά ή ελαφρια προπόνηση, το καθορίζει το ότι καποιες μυικες ομαδες γυμναζονται 2 φορες τη βδομαδα. οποτε την 2η μερα εκγυμνασης τους, η προπόνηση είναι πιο ελφρια. π.χ. αντι για 4 ασκησεις κανουμε 2 των 4 σετ.
μπορει να γινει και σε ογκο και σε γραμμ. αν και αυτο ειναι θεμα καθαρα διατροφης.

εγω επελεξα στηθος πλατη γιατι με ενδιαφερουν αυτα τα σημεια περισσοτερο.

πως σας φαινεται? :welcome:

thegravijia
06-06-10, 01:51
εγω ψηφιζω οτι ειναι το χειροτερο που εχω δει εδω και καιρο!

κατσε να δουμε τι θα πουνε και οι αλλοι

Devil
06-06-10, 02:06
εξαρτατε απο την προπονηση intesity η' volume και τι προγραματισμο εχεις

βαλε ασκησεις,κιλα,σετ,επαναληψεις και βλεπουμε

κανοντας βεβαια τρικεφαλους την κυριακη δεν ξερω αν θα μπορεις να κανεις στηθος την δευτερα

mike1987
06-06-10, 02:08
εγω ψηφιζω οτι ειναι το χειροτερο που εχω δει εδω και καιρο!

κατσε να δουμε τι θα πουνε και οι αλλοι

γιατι?? εχω δει πολλα με σπλιτ.. τι πρεπει να εχει για να ειναι καλο προγραμμα? τι προτεινεις?

Ramrod
06-06-10, 17:02
δευτέρα. στήθος (κανονική-βαριά προπόνηση)
τρίτη. πλάτη (κανονική-βαριά προπόνηση)
τετάρτη. οφφ
πέμπτη. στήθος-ώμους (ελαφριά προπόνηση στήθους. κανονική ώμων)
παρασκ. πλάτη-πίσω ώμους (ελαφριά προπόνηση πλάτης. κανονική ώμων)
σαββατο. οφφ
κυριακή. χέρια-πόδια (βαριά προπόνηση)

τι λέτε?

το, βαριά ή ελαφρια προπόνηση, το καθορίζει το ότι καποιες μυικες ομαδες γυμναζονται 2 φορες τη βδομαδα. οποτε την 2η μερα εκγυμνασης τους, η προπόνηση είναι πιο ελφρια. π.χ. αντι για 4 ασκησεις κανουμε 2 των 4 σετ.
μπορει να γινει και σε ογκο και σε γραμμ. αν και αυτο ειναι θεμα καθαρα διατροφης.

εγω επελεξα στηθος πλατη γιατι με ενδιαφερουν αυτα τα σημεια περισσοτερο.

πως σας φαινεται? :welcome:

Δε μου αρέσει καθόλου...

Καταρχάς, για μένα μη γυμνάζεις 2 μεγάλες ομάδες απο 2 φορές...πάει πολύ...και το οτι κάνεις 2 ασκήσεις στη χαλαρή προπόνηση, σε τόσο μεγάλες ομάδες σημαίνει πως πρέπει να γυμνάζεις πολύ συγκεκριμένο μυ και να περιορίζεσαι σε αυτόν.

Το βρίσκω πολύ λάθος να γυμνάζεις ώμους μαζί με στήθος. Εκτός του ότι θα τους κουράζεις πολύ (ειδικά μπροστά δελτοειδεις) και δε θα μπορείς να τα δώσεις όλα σε κάποια απο τις 2 ομάδες, θα τους ξεκάνεις γρήγορα...οι ώμοι είναι ευπαθείς ομάδα...

Έχεις 2 συνεχόμενες μέρες ώμους? OMG!!! Ξαναλέω πως οι ώμοι είναι ευπαθείς ομάδα...τους ταλαιπωρείς με το στήθος, τους γυμνάζεις κανονική προπόνηση στο καπάκι και δε τους δίνεις αρκετές μέρες να επανέλθουν...προσωπικά μου φαίνεται αδύνατο να αναπτυχθούν...μάλλον θα τους τραυματίσεις. Επίσης γιατί διαχωρίζεις τους ώμους σε μπροστά και πίσω? Δεν είναι και τόσο μεγάλη ομάδα...

Kάνεις χέρια την κυριακή (φαντάζομαι και τρικέφαλα) και τη δευτέρα πριν προλάβουν να επανέλθουν κάνεις στήθος...

Και τέλος, αφού το σαββατο το έχεις κενό γιατί δε χωρίζεις τα πόδια και τα χέρια? Θα μου πεις, αν βάλεις τα χέρια σάββατο δεν έχουν επανέλθει απο την πλάτη, αν τα αφήσεις κυριακή δεν επανέρχονται έγκαιρα για το στήθος τη δευτέρα...βλέπεις, γίνεται λάθος στο λάθος.
Τα πόδια είναι ομάδα διάλειμμα για εμένα επειδή δεν εμπλέκουν το επάνω σώμα οπότε και δεν το επηρεάζουν και μπορώ να ξεκουράσω τις ομάδες που έκανα τις προηγούμενες μέρες. Εκτός αυτού θεωρώ πως τα πόδια επειδή είναι μεγάλη ομάδα θέλουν μια μέρα μόνα τους για να τα δώσεις όλα...Έτσι με βολευει εμένα τουλαχιστον...

Συμφωνώ με τον Βιγια, πολύ κακοφτιαγμένα split.

GEORGEXX1
06-06-10, 17:21
και εμενα μου φαινεται λαθος.
αφου γυμναζεσαι μονο 5 μερες καντες δυνατα και σωστα.
Βαρειες προπονησεις =ναι-Ελαφριες προπονησεις=χασιμο χρονου γιατι;;;
2 μερες κανονικη ωμον=σακατεμα, αχρηστο γιατι;;;

mike1987
07-06-10, 00:37
Δε μου αρέσει καθόλου...

Καταρχάς, για μένα μη γυμνάζεις 2 μεγάλες ομάδες απο 2 φορές...πάει πολύ...και το οτι κάνεις 2 ασκήσεις στη χαλαρή προπόνηση, σε τόσο μεγάλες ομάδες σημαίνει πως πρέπει να γυμνάζεις πολύ συγκεκριμένο μυ και να περιορίζεσαι σε αυτόν.

Το βρίσκω πολύ λάθος να γυμνάζεις ώμους μαζί με στήθος. Εκτός του ότι θα τους κουράζεις πολύ (ειδικά μπροστά δελτοειδεις) και δε θα μπορείς να τα δώσεις όλα σε κάποια απο τις 2 ομάδες, θα τους ξεκάνεις γρήγορα...οι ώμοι είναι ευπαθείς ομάδα...

Έχεις 2 συνεχόμενες μέρες ώμους? OMG!!! Ξαναλέω πως οι ώμοι είναι ευπαθείς ομάδα...τους ταλαιπωρείς με το στήθος, τους γυμνάζεις κανονική προπόνηση στο καπάκι και δε τους δίνεις αρκετές μέρες να επανέλθουν...προσωπικά μου φαίνεται αδύνατο να αναπτυχθούν...μάλλον θα τους τραυματίσεις. Επίσης γιατί διαχωρίζεις τους ώμους σε μπροστά και πίσω? Δεν είναι και τόσο μεγάλη ομάδα...

Kάνεις χέρια την κυριακή (φαντάζομαι και τρικέφαλα) και τη δευτέρα πριν προλάβουν να επανέλθουν κάνεις στήθος...

Και τέλος, αφού το σαββατο το έχεις κενό γιατί δε χωρίζεις τα πόδια και τα χέρια? Θα μου πεις, αν βάλεις τα χέρια σάββατο δεν έχουν επανέλθει απο την πλάτη, αν τα αφήσεις κυριακή δεν επανέρχονται έγκαιρα για το στήθος τη δευτέρα...βλέπεις, γίνεται λάθος στο λάθος.
Τα πόδια είναι ομάδα διάλειμμα για εμένα επειδή δεν εμπλέκουν το επάνω σώμα οπότε και δεν το επηρεάζουν και μπορώ να ξεκουράσω τις ομάδες που έκανα τις προηγούμενες μέρες. Εκτός αυτού θεωρώ πως τα πόδια επειδή είναι μεγάλη ομάδα θέλουν μια μέρα μόνα τους για να τα δώσεις όλα...Έτσι με βολευει εμένα τουλαχιστον...

Συμφωνώ με τον Βιγια, πολύ κακοφτιαγμένα split.

συνφωνω!! σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!:weights:

mike1987
07-06-10, 01:01
και εμενα μου φαινεται λαθος.
αφου γυμναζεσαι μονο 5 μερες καντες δυνατα και σωστα.
Βαρειες προπονησεις =ναι-Ελαφριες προπονησεις=χασιμο χρονου γιατι;;;
2 μερες κανονικη ωμον=σακατεμα, αχρηστο γιατι;;;

παιδια να ρωτησω κατι? ειχα δει ενα αντιστοιχο σπλιτ του branch warren. εκεινο γιατι εστεκε? και εκεινος ειχε δυο φορες στηθος.. δεν ξερω αν ισχυει.... αλλα αυτο ειχα διαβασει.

thegravijia
07-06-10, 01:16
παιδια να ρωτησω κατι? ειχα δει ενα αντιστοιχο σπλιτ του branch warren. εκεινο γιατι εστεκε? και εκεινος ειχε δυο φορες στηθος.. δεν ξερω αν ισχυει.... αλλα αυτο ειχα διαβασει.
kai o coleman 2 φορες εχει .

βαλε ακριβως το σπλιτ του μπραντσ

και αμα εχεις και καμια καλη φωτο της γυναικας του ριχτη και αυτη:P