PDA

Επιστροφή στο Forum : alpen mouesli ή quaker και γιατί ??



kwstas25
06-06-10, 15:20
πιο είναι το καλύτερο και γιατί ??

NASSER
06-06-10, 16:35
Και τα δυο ειναι εξισου καλα.
Το mouesli ειναι ιδανικο για το πρωινο καθως περιεχει συνθετους και απλους υδατανθρακες οπως και λιπαρα, ολα παραιτητα για μια ισορροπημενη διατροφη.
Το quaker ή βρωμη στα ελληνικα, ειναι πολυ θρεπτικη με πολλες φυτικες ινες και καλο συνθετο υδατανθρακα. Μπορεις να το χρησιμοποιείς και εκτος απο το πρωινο και σε αλλα γευματα της ημερας. Ειναι και ενα απο τα κυρια συστατικα του ''πιτακι βρωμης'' (δες συνταγες)
Οι εναλλαγες αυτων των δυο στα γευματα σου ειναι ο καλυτερος συνδιασμος πιστευω και καλο ειναι να τα εχεις και τα δυο στη κουζινα σου. ;)

Eddie
06-06-10, 18:53
Το καλο με την βρωμη ειναι οτι μπορεις να την χτυπησεις στο μιξερ και να την πιεις και με νερο ενω το μουσλι αναγκαστικα το τρως!

Και θελει γερα δοντια,πρεπει να μασας κοκκαλα για καμια βδομαδα μεχρι να γυμναστουν οι μυες του σαγονιου και μετα να το φας.

Ασε που εγω μπορουσα να το φαω μονο με συμπηκνωμενο γαλα.

kwstas25
06-06-10, 21:54
ευχαριστώ

NASSER
07-06-10, 02:34
Το καλο με την βρωμη ειναι οτι μπορεις να την χτυπησεις στο μιξερ και να την πιεις και με νερο ενω το μουσλι αναγκαστικα το τρως!

Και θελει γερα δοντια,πρεπει να μασας κοκκαλα για καμια βδομαδα μεχρι να γυμναστουν οι μυες του σαγονιου και μετα να το φας.
Ασε που εγω μπορουσα να το φαω μονο με συμπηκνωμενο γαλα.

Eddie υπομονη θελει μονο τιποτα αλλα!
Πολυ απλα ειτε με νερο ειτε με γαλα, απλα τα αφινεις και μουσκεβουν καλα, μαλακωνουν και επειτα θα εχιε ενα ευχαριστω γευμα!

Καποτε να μουσκεβα απο το βραδυ και τα εβαζα στο ψυγειο. Ξυπνουσα χωρις ξυπνητηρι απλα για να απολαυσω το γευμα ;)

Mitsen
07-06-10, 04:07
Εγώ προτιμώ τη βρώμη γιατί είναι ποιο εύκολο να την φας. Ειδικά άμα την αλέσεις κιόλας την κανεις ότι θες!
Έχω πάρει αρκετές φορες μούσλι εδώ Αγγλία και μαρεσει (έχει και σταφίδες μέσα) αλλα πονάνε τα σαγόνια μου! Θέλει πολύ μάσημα! και πίστεψε με τα σαγόνια μου είναι από τα ποιο δυνατά που διαθέτει το forum:P κάποτε κατέβαζα Εγγλέζικη σαβούρα! :P:P

Τώρα άμα το μαλακώνεις σε νερό όπως λέει και ο NASSER ok!

Kaloutsikos
07-06-10, 23:19
Καποτε να μουσκεβα απο το βραδυ και τα εβαζα στο ψυγειο. Ξυπνουσα χωρις ξυπνητηρι απλα για να απολαυσω το γευμα ;)[/QUOTE]

Δηλαδη λες να τα βάζουμε απο το βράδυ σε ενα ποτηρι με νερό μέσα στο ψηγείο και το πρωί που θα ξυπναμε θα ειναι ετοιμο για να το ποιούμε???

Eddie
08-06-10, 00:59
Δηλαδη λες να τα βάζουμε απο το βράδυ σε ενα ποτηρι με νερό μέσα στο ψηγείο και το πρωί που θα ξυπναμε θα ειναι ετοιμο για να το ποιούμε???

Προφανως αναφερεται στο μουσλι και οχι στη βρωμη.Το μουσλι δε πινεται,εχει σταφιδες και αλλα τετοια,θα πνιγεις.


Το μουσλι το βαζεις σε ενα μπολ με νερο και στο ψυγειο κανα 8ωρο.

Kaloutsikos
08-06-10, 12:42
Προφανως αναφερεται στο μουσλι και οχι στη βρωμη.Το μουσλι δε πινεται,εχει σταφιδες και αλλα τετοια,θα πνιγεις.


Το μουσλι το βαζεις σε ενα μπολ με νερο και στο ψυγειο κανα 8ωρο.

Nαι ρε συ και γω για το μούσλι έλεγα.
Τη βρώμε την πίνω πολυ ανετα απλως για αλλαγη ειπα να τρωω και μουσλι.
Μιλησα με ένα τέρας στο γυμναστήριο, τον είπα ότι ηταν σαν άχυρο δεν μαλάκοναν καθόλου και μου είπε πως έτσι πήνετε το μούσλι. Ετσι δεν μπορώ να το φάω με τίποτα.
Αυτο πως πήνετε ρε πέδες καλύτερα με γάλα η με νερό? Εγω με ζεστο γάλα το δοκίμασα.........

noz1989
08-06-10, 12:51
Βασικα εχετε κιολας υποψιν οτι στα 100γρ muesli εχει 78γρ υδατ και απο αυτα τα 31γρ ειναι sugars!

Kaloutsikos
08-06-10, 15:06
Βασικα εχετε κιολας υποψιν οτι στα 100γρ muesli εχει 78γρ υδατ και απο αυτα τα 31γρ ειναι sugars!

Φίλος πολύ ενδιαφέρων αυτο. Καποιος δηλαδή που κανει γράμωση δεν λεει για πρωινό....

Eddie
08-06-10, 23:08
Βασικα εχετε κιολας υποψιν οτι στα 100γρ muesli εχει 78γρ υδατ και απο αυτα τα 31γρ ειναι sugars!


Λογικο,εχει πολλα αποξηραμενα φρουτα.



Φίλος πολύ ενδιαφέρων αυτο. Καποιος δηλαδή που κανει γράμωση δεν λεει για πρωινό....

Εγω δε θα προτεινα,καλυτερα βρωμη.Εκτος και αν τρως μικρες ποσοτητες.

gmalamos
08-06-10, 23:14
Εγω προτιμω βρωμη πιστευω πως ειναι καλυτερη σχετικα...

stamos007
09-06-10, 23:04
παιδια τι ακριβως ειναι το μουσλι???

Zylo
09-06-10, 23:07
παιδια τι ακριβως ειναι το μουσλι???

Αποξηραμενα φρουτα: σταφιδες,μηλα με φλοιο,χουρμαδες,μπανανα,αχλαδια,ροδακινα,δαμασκηνα ,βερυκοκα,συκα

Δημητριακα: νιφαδες βρωμης,νιφαδες σιταριου,νιφαδες σικαλης,νιφαδες καλαμποκιου,σποροι σογιας

Ξηροι καρποι: ηλιοσποροι,φυστικια,φυστικια κασιους,φουντουκια,,αμυγδαλα,φυσικο αρωμα

αυτο βρηκα:green::toast:

stamos007
09-06-10, 23:13
ευχαριστω πολυ φιλε εχουν λιπος?

Zylo
09-06-10, 23:18
ευχαριστω πολυ φιλε εχουν λιπος?

δεν ξερω για την διατροφικη του αξια...δεν εχω ασχοληθει καθολου...προτιμω την βρωμη...

stamos007
09-06-10, 23:20
και εγω οκ

stamos007
09-06-10, 23:21
ευχαριστω

ioannis1
10-06-10, 14:21
τα μουσλι εδω στην ελλαδα εχουν ζαχαρη αρκετη,διαβαστε τα συστατικα.

Doctorg
10-06-10, 14:56
Υπάρχει περίπτωση απο τη βρώμη να σου φουσκώνει το στομάχι; Έχει μια βδομάδα τώρα που ξαναέβαλα τη βρώμη στο πρωινό μου και παρατηρώ κάτι φουσκώματα που πριν δεν τα είχα...

Haris Pilton
10-06-10, 15:13
Ναι ,έχει αρκετές φυτικές ίνες και λίπος.
Το οποίο την κάνει να εχει και χαμηλο γλυκαιμηκο.Κατ`ουσίαν αργή στη χώνεψη.

Doctorg
10-06-10, 16:03
Ευχαριστώ Haris, καλά το είχα ψιλιαστεί, θα τη βγάλω και θα το γυρίζω στα αυγά όπως και πριν.

daro801
17-06-10, 01:11
πριν πείτε ότι υπάρχει αυτό το θέμα νας σα πω ότι δεν κατάφερα να βρω την απάντηση που ήθελα(και το λόγο)..δεν με καλύπτει το "ναι,μάλλον","ναι,φυσικά","το ίδιο". Κάνει για γράμμωση κοιλικών?αντικαταστεί τη βρώμη και σε ποσότητα?τι διαφορά έχει από τη βρώμη?τι υδατάνθρακες έχει η βρώμη και τι το μούσλι(σύνθετοι,απλοί..).

Ευχαριστώ εκ τον προτέρω...!!:)

Zylo
17-06-10, 01:14
πριν 11 μερες εγινε αυτο το θεμα..
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8802
....στην επομενη σελιδα του φορουμ ειναι.....ουτε 30 δετερολεπτα δε μου πιρε ν τ βρω!!!

kwstas25
17-06-10, 01:22
xaaxxaxa zylo δικο μου εινε :P:P:P

Zylo
17-06-10, 01:23
xaaxxaxa zylo δικο μου εινε :P:P:P

το ξερω -_- :P

Mitsen
17-06-10, 02:24
xaxxaaxaxa ότι νάναi!

Είναι ωραίο να ανοίγεις topics που δεν υπάρχουν. Μα πάνω απόλα ποιο ωραίο είναι που όλοι πλέον χρησιμοποιούν την αναζήτηση.
Ρε παιδιά κάντε και λίγο κράτη! αν Είχε η αναζήτηση μίλια θα φώναζε ξεπατώθηκα...

daro801 σε πάω ρε man μην το παρεξηγείς! Μπορεί νασουν λίγο άκυρος αλλα σε πάω!:thumbup::rolf:

daro801
17-06-10, 11:01
πριν 11 μερες εγινε αυτο το θεμα..
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8802
....στην επομενη σελιδα του φορουμ ειναι.....ουτε 30 δετερολεπτα δε μου πιρε ν τ βρω!!!

η απάντηση ποια είναι?????κάνει για γράμμωση κοιλικών ναι η όχι και γτ!!??;)

Zylo
17-06-10, 11:10
η απάντηση ποια είναι?????κάνει για γράμμωση κοιλικών ναι η όχι και γτ!!??;)

οχι βεβαια το ειχε πει και καποιος εκει αλλα δε θυμαμαι και ποιος...κατι ελεγε για πολυ ζαχαρη...πολι υδατανθρακα....δε θυμαμαι καλα....κατι τετοιο παντως...αμα δε βαριεσαι να ψαξεις ολα τα ποστ θα το βρεις...παντως για γραμμωση εγω δεν το αγγιζω:P

KATERINI 144
17-06-10, 11:18
πριν 11 μερες εγινε αυτο το θεμα..
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8802
....στην επομενη σελιδα του φορουμ ειναι.....ουτε 30 δετερολεπτα δε μου πιρε ν τ βρω!!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

παιδια ειναι τοσα πολλα τα ποστ και τα νεα θεματα που χάνουμε την μπαλα μερικες φορες, οσοι μπορείτε και εχετε την διάθεση βοηθήστε οπως ο φιλος Zylo.

tommygunz
17-06-10, 11:23
η απάντηση ποια είναι?????κάνει για γράμμωση κοιλικών ναι η όχι και γτ!!??;)

Ναι μεν το μούσλι έχει πολλούς υδατάνθρακες, αλλά από αυτούς πάρα πολλά είναι σάκχαρα (λόγω των φρούτων που έχει μέσα κτλ). Οπότε για γράμμωση δε νομίζω να κάνει.

Εγώ αν βαριέμαι καμιά φορά να φάω το quaker σκέτο, αντί να βάζω στο πρωινό μου για παράδειγμα 4 κουταλίες quaker, βάζω 3 κουταλιές quaker και 1 κουταλιά μούσλι, έτσι για να σπάει η γεύση.

daro801
17-06-10, 13:34
Ναι μεν το μούσλι έχει πολλούς υδατάνθρακες, αλλά από αυτούς πάρα πολλά είναι σάκχαρα (λόγω των φρούτων που έχει μέσα κτλ). Οπότε για γράμμωση δε νομίζω να κάνει.

Εγώ αν βαριέμαι καμιά φορά να φάω το quaker σκέτο, αντί να βάζω στο πρωινό μου για παράδειγμα 4 κουταλίες quaker, βάζω 3 κουταλιές quaker και 1 κουταλιά μούσλι, έτσι για να σπάει η γεύση.

καποιος είπε οτι εχουν πολλη προσθηκη ζαχαρης και για αυτο δεν κανει...μονο τα σαγχαρα εχει απο τα φρουτα...οκ?
υπαρχουν και χωρις ζαχαρη!!!!
απλως έχουν λίγο παραπάνω υδατανθρακες

flinstone
17-06-10, 15:01
καποιος είπε οτι εχουν πολλη προσθηκη ζαχαρης και για αυτο δεν κανει...μονο τα σαγχαρα εχει απο τα φρουτα...οκ?
υπαρχουν και χωρις ζαχαρη!!!!
απλως έχουν λίγο παραπάνω υδατανθρακες

γιατι η ζαχαρη τι είναι;