PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφη μετα απο 7 χρονια!



db4
07-06-10, 21:34
Γεια σας,

Ξεκινησα γυμναστικη το 2001 για 18 μηνες. Σε αυτο το διαστημα ευτασα απο τα 54 κιλα στα 79. Το υψος μου ειναι 1,78.

Πλεον ειμαι 92 κιλα, και 28 ετων και αρχισα παλι γυμναστικη. Οπως εγραψα και στο τοπικ για τα νεα μελη, οι διαστασεις μου τωρα ειναι:Οι διαστάσεις μου είναι:

Μεση 101cm
Στηθος 115cm
Ωμοι 127cm
Δικεφαλοι 37.5 cm
Μηρος 63 cm

Εχω αρχισει με ογκο, πιστευετε οτι ειναι σωστη τακτικη η καλυτερα θα ηταν να
χασω για αρχη λιγο λιπος; Οπως και να εχει, έχω την εντυπωση οτι τα χερια μου ειναι πισω σε ογκο σε σχεση με το υπολυπο σωμα μου. Τις μερες προπονησης τις εχω χωρισει ως εξης:


1η Στηθος - Ωμοι -Τρικεφαλοι
2η ξεκουραση
3η Ποδια
4η Ξεκουραση
5η Πλατη - Δικεφαλοι - Πηχεις
6η Ξεκουραση
7η Ξεκουραση

Με χαρα θα ακουσω συμβουλες,

Κωστας

GEORGEXX1
07-06-10, 22:02
Βλεποντας τα κιλα σου φιλε db4 σε σχεσει με το υψος σου εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με την γραμμωση,να ξεκινησεις με μια καλη διατροφη γραμωσης με αεροβια, τωρα το καλοκαιρι να πεσεις στα 80 κιλλα και τον Σεπτεμβριο να μπεις στον ογκο.

Οσο για το προγραμμα που εχεις για αρχη θα σου ειναι πολυ βαρυ να κανεις 3 ομαδες την ημερα,πραγμα που για μενα σημαινει τζαμπα κοπος,δηλαδη τις τεσσερις μερες ξεκουραζεσαι απο το προγραμμα;;

KATERINI 144
08-06-10, 10:43
καλα θα ειναι να κανεις αυτο που σου λεει ο γιωργος, αν παλι για καποιο λογο δε γινεται και μπορεις να κανεις μονο τρεις μερες προπονηση προτείνω να κανεις ετσι:


1η Στηθος - Ωμοι -Τρικεφαλοι
2η ξεκουραση
3η Ποδια
4η Ξεκουραση
5η Πλατη - Δικεφαλοι - Πηχεις
6η Ξεκουραση
7η Ξεκουραση


στηθος-εμπρος ομοι-τρικεφαλοι
ποδια
πλατη-πισω ομοι-δικεφαλοι

Machiavelli
08-06-10, 10:55
Δεν υπάρχει σωστή και λάθος τακτική, ο,τι αρέσει σε σένα.

ioannis1
09-06-10, 10:55
καλα θα ειναι να κανεις αυτο που σου λεει ο γιωργος, αν παλι για καποιο λογο δε γινεται και μπορεις να κανεις μονο τρεις μερες προπονηση προτείνω να κανεις ετσι:


στηθος-εμπρος ομοι-τρικεφαλοι
ποδια
πλατη-πισω ομοι-δικεφαλοι

ετσι κανε.προσεχε τη διατροφη σου να χασεις λιπος.βαλε αεροβια τουλαχιστον 4 φορες την εβδομαδα απο 40 λεπτα.

db4
15-06-10, 13:20
Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντήσεις,

Μάλλον θα τροποποιήσω το πρόγραμμα μου.

Θέλω να σας πω ότι γυμνάζομαι στο σπίτι και στον εξοπλισμό μου έχω

οριζόντιο πάγκο που γίνεται επικλινής και κατακλινής, μπάρα και στραβομπάρα ,πάγκο
δικεφάλων και αλτήρες, επίσης έχω και έναν διάδρομο γυμναστικής. Εάν εχει καποιος την διαθεσει να μου προτείνει ασκήσεις
πρόγραμμα θα με βοηθούσε πολύ.

Την διατροφή δυστυχώς δεν μπορώ να την προσέξω και παρά πολύ, παρόλα αυτα
καταναλώνω συχνά βρώμη, κρέας, αυγά, γάλα και whey.

GEORGEXX1
15-06-10, 13:30
Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντήσεις,

Μάλλον θα τροποποιήσω το πρόγραμμα μου.

Θέλω να σας πω ότι γυμνάζομαι στο σπίτι και στον εξοπλισμό μου έχω

οριζόντιο πάγκο που γίνεται επικλινής και κατακλινής, μπάρα και στραβομπάρα ,πάγκο
δικεφάλων και αλτήρες, επίσης έχω και έναν διάδρομο γυμναστικής. Εάν εχει καποιος την διαθεσει να μου προτείνει ασκήσεις
πρόγραμμα θα με βοηθούσε πολύ.

μια χαρα ειναι αυτα που εχεις,ενα πολυοργανο θα βοηθουσε ακομα πιο πολυ για μεγαλυτερη γκαμα ασκησεων,και ξεκουραση απο την μπαρα.
ασκησεις παρε απο εδω
http://www.exrx.net/Lists/WtMale.html


Την διατροφή δυστυχώς δεν μπορώ να την προσέξω και παρά πολύ, παρόλα αυτα
καταναλώνω συχνά βρώμη, κρέας, αυγά, γάλα και whey.

Αυτο ειναι το πιο σοβαρο κοματι της προπονησης,αν δεν κανεις σωστα γευματα σε τακτικες ωρες με συγκεκριμενες θερμιδες, δυστυχως ολα πανε στραφη.

db4
15-06-10, 13:36
Αυτο ειναι το πιο σοβαρο κοματι της προπονησης,αν δεν κανεις σωστα γευματα σε τακτικες ωρες με συγκεκριμενες θερμιδες, δυστυχως ολα πανε στραφη.


Ευχαριστώ, προσπάθω να τρώω όσο μπορώ πιο σωστά,
μάλλον πρέπει να πάρω και μια ζυγαριά για το φαγητό ;) .

GEORGEXX1
15-06-10, 13:38
Ευχαριστώ, προσπάθω να τρώω όσο μπορώ πιο σωστά,
μάλλον πρέπει να πάρω και μια ζυγαριά για το φαγητό ;) .

διαβασε στο θεμα διατροφη τα αρθρα και φτιαξε μια δικη σου.

db4
16-06-10, 09:24
Μετα από 2 εβδομάδες μετρηση

Μεση 101cm --> 97.5cm
Στηθος 115cm --> 115.5cm
Ωμοι 127cm --> 133cm
Δικεφαλοι 37.5 cm --> 39cm
Μηρος 63 cm --> 67.5

Επισης το βαρος μου αυξηθηκε κατα ενα κιλο.