PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα με βαρη για αθλητες kick boxing



thanosman
08-06-10, 16:46
Τα βαρη για αθλητες που ασχολουνται με το kick boxing (ή box, muay thai κτλ) κατα την γνωμη μου ειναι πολυ σημαντικο...και για την κατασταση και αντοχη των μυων αλλα και για την φυσικη μας δυναμη..

προσωπικα λοιπον κανω 5 φορες την εβδομαδα 30 χιλιομετρα ποδηλατο και 5 φορες ασκησεις με βαρη για να συμπληρωσω την γυμναστικη που κανω στο βασικου αθλημα, το kick boxing.

Το θεμα είναι..κανω τις σωστες ασκησεις?

Να σας πω το προγτραμμα μου να μου πειτε την γνωμη σας.

Αρχικα πρεπει να τονισω το θεμα της ωρας…καταλαβαινετε ότι με το σο εντονη γυμναστικη είναι βασικο να λαμβανω την ωρα στα υπ’ οψην μου…αρα δεν μπορω να αφιερωσω πολύ ωρα στα βαρη γιατι απλα…δεν προλαβαινω.Τα 30 χλμ με το ποδηλατο τα κανω τα κανω πηγαινε – ελα στην δουλεια μου αρα εκξοικονομω χρονο καπως. Από βαρη κανω τα εξης:

1η μερα: 2 Ασκησεις πλατη: ελξης σε τροχαλια, και κωπηλατικη σε μηχανημα , επαναληψεις 8-10, σετ 5 η κάθε μια & 1 ασκηση τρικεφαλα: Γαλλικες σε τροχαλια , επαναληψεις 20, σετ 3

2η μερα: 2 Ασκησεις στηθος: πιεσεις επικλινη μπαρα στο squat, και πιεσεις σε μηχαναμαα , επαναληψεις 8-10, σετ 5 η κάθε μια & 1 ασκηση δικεφαλα: αλτηρες , επαναληψεις 20, σετ 3

3η μερα: 3 Ασκησεις ποδια: προβολες , leg curl και εκτασεις, επαναληψεις 15, σετ 5 η κάθε μια & 1 ασκηση ωμους: πλαγιες εκτασεις , επαναληψεις 20, σετ 3

4η μερα: 2 ασκησεις δικεφαλα: μπαρα μαξιλαρι και ορθιος μπαρα, επαναληψεις 8-10 σετ 5 η κάθε μια & 1 στηθος: πιεσεις παρα, επαναληψεις 20, σετ 3

5η μερα: 2 ασκησεις τρικεφαλα: πιεσεις τροχαλια και γαλλικες τροχαλιας, επαναληψεις 8-10 σετ 5 η κάθε μια & 1 πλατη: κωπηλατικη σε μηχανημα, επαναληψεις 20, σετ 3

6η μερα: 3 ασκησεις ωμους: πλαγιες εκτασεις, εκτασεις σκυφτος, τραμηγματα με λαστιχο επαναληψεις 15 σετ 5 η κάθε μια & 1 ποδια: πιεσεις σε πρεσα επαναληψεις 20, σετ 3

Είναι καλά την γνωμη σας?

(ευχαριστω πολυ για το χρονο σας εκ των προτερων!!)