PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαριος...λιγο βοηθεια



alexx
08-06-10, 20:42
γεια σας ειμαι νεο μελος ;)

εκανα γυμναστηριο περσι για 5 μηνες και δυστηχως δεν ειδα καμια διαφωρα...απο τοτε που ξεκινησα... :(
εκανα 5-6 φορες την εβδομαδα απο 1μισι ωρα καθε φορα
τελικα τα παρατησα και πριν λιγες μερες αρχισα παλι (μετα απο 8 μηνες)
αυτο τον καιρο γυμναζω ολα τα μερη του σωματος απο 2-3 φορες και μετα θα αρχισω το προγραμμα οπως μου ειπε το γυμναστηριο...

ελπιζω να δω εστω και μια μικρη διαφορα τωρα που κανω παλι...

μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες για να δω καποιο αποτελεσμα?

γενικοτερα ειμαι αγυμναστος.
ειμαι 66 κιλα 1,70 (17 ετων)
θελω σιγα σιγα να ξεκινησουν να φανουν λιγο οι μυες σε διαφωρα μερη του σωματος..το μεγαλυτερο προβλημα υπαρχει στην κοιλια κατω που υπαρχει ενα μεγαλο "σωσιβιο"

δεν εκανα διατροφη παλια που εκανα γυμναστηριο..απλα μειωσα να τροω "βλακειες"

ειναι απαραιτητο να κανω διατροφη?

πως μου προτεινετε να αρχισω...οπως ειπα και πιο πανω θελω να χασω αυτο το φουσκωμα χαμηλα στον κοιλια

υγ: για "φουσκωμα" ειναι απαραιτητο να παρει καποιος προτεινες η κατι παρομοιο (δεν εχω καμια ιδεα με αυτο το θεμα)

ευχαριστω

giannis64
08-06-10, 20:47
η διατροφή είναι το α και το ω!! δεν είναι ανάγκη να πάρεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης. όλο το μυστικό είναι να μάθεις να τρως σωστά και να γυμνάζεσαι σωστά!!!

tommygunz
08-06-10, 20:50
Μαν, όσο γυμναστήριο και να κάνεις, χωρίς διατροφή δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα. Διάβασε τα παρακάτω άρθρα:

Διατροφή Όγκου: http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3&Itemid=4

Διατροφή Γράμμωσης: http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3&Itemid=4

Λογικά από αυτά που λες γράμμωση θες να κάνεις, αφού θες να χάσεις λίπος.

Και δεν χρειάζεται να λιώνεις στο γυμναστήριο 1μιση ώρα. Γυμνάσου "έξυπνα". Διάβασε και άρθρα για την προπόνηση στο αντίστοιχο θέμα, θα καταλάβεις.

Και όχι, για να τουμπανιάσεις δεν χρειάζεται να πάρεις συμπληρώματα, πόσο μάλλον στην ηλικία σου (όχι ότι είσαι πάρα πολύ μικρός, αλλά δεν τα χρειάζεσαι). Τα συμπληρώματα είναι αυτό ακριβώς που δηλώνει ο όρος-συμπληρώνουνε την διατροφή. Με σωστή διατροφή θα έχεις και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

KATERINI 144
08-06-10, 20:52
μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες για να δω καποιο αποτελεσμα?

διαβασε τα αρθρα του φορουμ αλεξ.

alexx
08-06-10, 20:55
με λιγα λογια ατομα στην ηλικια μου πρεπει να ακολουθουν συγκεκριμενη διατροφη για να δουν αποτελεσμα?

οταν εκανα γυμναστηρια παλιοτερα
ετρωγα κατι ελαφρυ το πρωι/βραδυ και κανονικο γευμα το μεσημερι


@tommygunz
για την γραμμωση που ειπες..
αυτο που βασικα θελω να κανω ειναι χασω λιπος στην κοιλια..και να δυμαμωσουν να φανουν εστω λιγακι οι μυες μου...

KATERINI 144
08-06-10, 20:58
με λιγα λογια ατομα στην ηλικια μου πρεπει να ακολουθουν συγκεκριμενη διατροφη για να δουν αποτελεσμα?ανεξάρτητα απο την ηλικια η διατροφη παιζει μεγαλο ρολο, απλα στις ποιο μεγαλες ηλικιες ειναι κατώτερος ο μεταβολισμός. κανε διατροφή.

tommygunz
08-06-10, 21:04
με λιγα λογια ατομα στην ηλικια μου πρεπει να ακολουθουν συγκεκριμενη διατροφη για να δουν αποτελεσμα?

οταν εκανα γυμναστηρια παλιοτερα
ετρωγα κατι ελαφρυ το πρωι/βραδυ και κανονικο γευμα το μεσημερι


@tommygunz
για την γραμμωση που ειπες..
αυτο που βασικα θελω να κανω ειναι χασω λιπος στην κοιλια..και να δυμαμωσουν να φανουν εστω λιγακι οι μυες μου...

Με 3 γεύματα την μέρα ρε μαν δεν έχεις αποτέλεσμα... Διάβασε τα άρθρα του φόρουμ και θα τα καταλάβεις όλα.

Όσο για το λίπος που θες να χάσεις στην κοιλιά... Να ξέρεις, δεν υφίσταται η έννοια "τοπικό αδυνάτισμα". Δεν γίνεται να χάσεις μόνο τοπικά λίπος.

Αυτό που θες εσύ είναι να κάνεις γράμμωση εν ολίγοις. Διάβασε λοιπόν το αντίστοιχο άρθρο και κάνε τα κουμάντα σου...

giannis64
08-06-10, 21:07
Με 3 γεύματα την μέρα ρε μαν δεν έχεις αποτέλεσμα... Διάβασε τα άρθρα του φόρουμ και θα τα καταλάβεις όλα.

Όσο για το λίπος που θες να χάσεις στην κοιλιά... Να ξέρεις, δεν υφίσταται η έννοια "τοπικό αδυνάτισμα". Δεν γίνεται να χάσεις μόνο τοπικά λίπος.

Αυτό που θες εσύ είναι να κάνεις γράμμωση εν ολίγοις. Διάβασε λοιπόν το αντίστοιχο άρθρο και κάνε τα κουμάντα σου...

:smash::smash: τι γραμμωση να κανει 1.70 66 κιλα???

καθαρισε τηνδιατροφη σου και ανεβαζε σταδιακα θερμιδες!! αλλα πρωτα διαβασε τα αρθρα!! και πρωτα αυτο Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)

tommygunz
08-06-10, 21:09
:smash::smash: τι γραμμωση να κανει 1.70 66 κιλα???

καθαρισε τηνδιατροφη σου και ανεβαζε σταδιακα θερμιδες!! αλλα πρωτα διαβασε τα αρθρα!! και πρωτα αυτο Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)

Ωχ!! Είχα διαβάσει 1,70 και 76 κιλά! Διάβασα και που έλεγε πως θέλει να χάσει λίπος... Έχεις δίκιο Γιάννη! 1000 συγγνώμη!

alexx
08-06-10, 21:10
παντως παλιοτερα (ετρωγα normal) εκανα ασκησεις με βαρη σε ολα τα σημεια του σωματος και διαδρομο 20 λεπτα 3-4 φωρες την εβδομαδα..δεν εχανα τιποτα

μαλλον δεν εκανα σωστη διατροφη

στο γυμναστηριο δεν μου ειπαν ποτε για διατροφες κλπ..αλλα και εγω ποτε δεν εψαξα και ρωτησα

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

alexx
08-06-10, 23:51
:smash::smash: τι γραμμωση να κανει 1.70 66 κιλα???

καθαρισε τηνδιατροφη σου και ανεβαζε σταδιακα θερμιδες!! αλλα πρωτα διαβασε τα αρθρα!! και πρωτα αυτο Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)


δηλαδη καλυτερα ογκο και οχι γραμωση? :unsure:

ioannis1
09-06-10, 00:40
εννοειτε βαζεις καποια χρονια μυικα κιλα και μετα τα γραμμωνεις γιατι συγχρονως θα παρεις και λιπος.τι να γραμμωσεις αν εχεις ελαχιστα ανεπτυγμενους μυς;

alexx
09-06-10, 22:43
εννοειτε βαζεις καποια χρονια μυικα κιλα και μετα τα γραμμωνεις γιατι συγχρονως θα παρεις και λιπος.τι να γραμμωσεις αν εχεις ελαχιστα ανεπτυγμενους μυς;

ευχαριστω

alexx
17-06-10, 00:11
καλυτερα ειναι λοιπον να αρχισω να κανω αρκετη αεροβια ασκηση για να καψω το αρκετο λιπος που εχω σε καποια σημεια του σωματος..?

η να "δυναμωσω' τους μυες μου (παιζωντας αρκετα κιλα αυτο?)

μπορουν να γινουν και τα 2 μαζι?

66 κιλα 1,70 ( οπως ανεφερα και πιο πανω..πως δεν βλεπω αποτελεσματα οταν εκανα γυμναστικη :( )

βοηθηστε με παρακαλω!!!

GEORGEXX1
17-06-10, 00:25
καλυτερα ειναι λοιπον να αρχισω να κανω αρκετη αεροβια ασκηση για να καψω το αρκετο λιπος που εχω σε καποια σημεια του σωματος..?
πολυ σωστα + διατροφη
η να "δυναμωσω' τους μυες μου (παιζωντας αρκετα κιλα αυτο?)
και αυτο μαζι, το αρκετα κιλα δεν εχει να κανει τοσο στην αρχη οσο το να γινετε σωστα η ασκησηκαι με προγραμμα
μπορουν να γινουν και τα 2 μαζι?
βεβαιως.
66 κιλα 1,70 ( οπως ανεφερα και πιο πανω..πως δεν βλεπω αποτελεσματα οταν εκανα γυμναστικη :( )

βοηθηστε με παρακαλω!!!

καλη επιτυχια.

alexx
17-06-10, 00:33
καλη επιτυχια.

ευχαριστω!!!

παλιοτερα που εκανα 5 μηνες σχεδον..δεν ειδα ΚΑΜΙΑ διαφωρα...(ισος ηταν και λιγος ο καιρος που εκανα) δεν ειχα ασχοληθει ποτε ξανα μεχρι τοτε...

ελπιζω να τα παω καλυτερα τωρα που ξανααρχισα...

αυτο που πιστευω πως χρειαζομαι ειναι να μεγαλωσουν οι μυες μου (ογκος) και να χασω το αρκετο λιπος που εχω...

απο διατροφη και προγραμματα να ακολουθησω καποια απο αυτα που ειναι στο φορουμ?

GEORGEXX1
17-06-10, 15:30
ευχαριστω!!!

παλιοτερα που εκανα 5 μηνες σχεδον..δεν ειδα ΚΑΜΙΑ διαφωρα...(ισος ηταν και λιγος ο καιρος που εκανα) δεν ειχα ασχοληθει ποτε ξανα μεχρι τοτε...

ελπιζω να τα παω καλυτερα τωρα που ξανααρχισα...

αυτο που πιστευω πως χρειαζομαι ειναι να μεγαλωσουν οι μυες μου (ογκος) και να χασω το αρκετο λιπος που εχω...

απο διατροφη και προγραμματα να ακολουθησω καποια απο αυτα που ειναι στο φορουμ?

οχι θα βγαλεις μια που να εχει εφαρμογη πανω σου.
διαβασε στο θεμα διατροφη.