PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

stefan1d1s
20-02-11, 15:14
καλως αυτο θα κανω, για την Οne Stop τι εχεις να πεις? να παραμινω σε αυτην?

Devil
20-02-11, 15:18
καλως αυτο θα κανω, για την Οne Stop τι εχεις να πεις? να παραμινω σε αυτην?

αν την εχεις παρει καλος... αν δεν την εχεις αγορασει καλητερα οχι.... παρε ξεχωριστα μαλτοδεξτρινη,whey και κρεατινη... θα σου ερθει πιο φτηνα...

stefan1d1s
20-02-11, 15:22
Whey οπως Instant Whey της Reflex??

stefan1d1s
20-02-11, 15:23
whey οπως την Instant Whey της Reflex??

Devil
20-02-11, 15:32
Whey οπως Instant Whey της Reflex??

ναι ;)

stefan1d1s
20-02-11, 15:35
οκ φιλε μου, σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια να σαι καλα :)

pizzass
22-02-11, 15:00
Ξερω πως ο κυκλος της κρεατινης ειναι 2 μηνες μεσα 1 μηνα εξω αλλα θελω να ρωτησω το εξης..σχεδον για 2 μηνες(κατι λιγοτερο) επαιρνα συμπληρωμα με κρεατινη αλλα πολυ μικρη δοση..τωρα που μου τελειωσε και εκανα μια παραγγελια απτ ιντερνετ συμπληρωματα χωρις κρεατινη πειραζει για καμια 15 μερες να παιρνω ενα συμπληρωμα με κρεατινη π μου εδωσε ενας φιλος γτ κ αυτοσ τελειωσε τον κυκλο του? ισα ισα μεχρι να ερθει η παραγγελια μου

giannis64
22-02-11, 16:12
ναι μπορεις.

pizzass
22-02-11, 16:13
:thumbup:
μουσικη στα αυτια μου :turtle:

PanosDeu
24-02-11, 22:12
Καλησπερα ξεκινησα να χρησιμοποιω τη μονουδρικη της Warriorlab και στη συσκευασια λεει πως πρεπει να συνδιαζεται με δεξτροζη.Ειναι απαραιτητο να κανω συνδιασμο?Επιπλεον γραφει πως πρεπει να χρησιμοποιειται σε χυμο 300-400ml.Ειναι σωστο να την χρησιμοποιω με νερο 250ml?

Pavlos17
24-02-11, 22:15
Καλησπερα ξεκινησα να χρησιμοποιω τη μονουδρικη της Warriorlab και στη συσκευασια λεει πως πρεπει να συνδιαζεται με δεξτροζη.Ειναι απαραιτητο να κανω συνδιασμο?Επιπλεον γραφει πως πρεπει να χρησιμοποιειται σε χυμο 300-400ml.Ειναι σωστο να την χρησιμοποιω με νερο 250ml?

αδερφε,φαε ενα φρουτο μαζι με την κρεατινη σου :thumbup:

Devil
24-02-11, 22:19
Καλησπερα ξεκινησα να χρησιμοποιω τη μονουδρικη της Warriorlab και στη συσκευασια λεει πως πρεπει να συνδιαζεται με δεξτροζη.Ειναι απαραιτητο να κανω συνδιασμο?Επιπλεον γραφει πως πρεπει να χρησιμοποιειται σε χυμο 300-400ml.Ειναι σωστο να την χρησιμοποιω με νερο 250ml?

καλητερα με νερο.... αλλιως παλι με νερο... μετα απο ενα γευμα...

αλλιως κανε τον κοπο και διαβασε μερικες σελιδες πισω...



αδερφε,φαε ενα φρουτο μαζι με την κρεατινη σου :thumbup:

δεν νομιζω...

Pavlos17
24-02-11, 22:21
καλητερα με νερο.... αλλιως παλι με νερο... μετα απο ενα γευμα...

αλλιως κανε τον κοπο και διαβασε μερικες σελιδες πισω...




δεν νομιζω...

γιατι? κατι με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη χρειαζεσαι...εφοσον δεν μπορει να παρει γλυκοζη.

PanosDeu
24-02-11, 22:26
Πραγματι γραφει με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη.Ωστοσο ο καταστηματαρχης μου ειπε με νερο και αν θυμαμαι καλα σε προηγουμενες σελιδες εγραφαν πως οι χυμοι ακυρωνουν τη δραση της κρεατινης.Τα 250ml νερου ειναι ενταξει τελικα?

Eddie
24-02-11, 22:29
γιατι? κατι με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη χρειαζεσαι...εφοσον δεν μπορει να παρει γλυκοζη.

Αφου δε χρειαζεται insulin spike για την απορροφηση κρεατινης,για ποιο λογο??

Pavlos17
24-02-11, 22:30
Αφου δε χρειαζεται insulin spike για την απορροφηση κρεατινης,για ποιο λογο??

κοιτα για μεταπροπονητικα θα φας ετσι κιαλιος κατι με υψηλο γ.δ...την υπολοιπη μερα οντως δεν χρειαζεται να την παρεις με κατι.

Dreiko
24-02-11, 22:34
κοιτα για μεταπροπονητικα θα φας ετσι κιαλιος κατι με υψηλο γ.δ...την υπολοιπη μερα οντως δεν χρειαζεται να την παρεις με κατι.

καλα δεν ειναι στανταρ αυτο....;):)

PanosDeu
24-02-11, 22:35
Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδες.

Eddie
24-02-11, 22:36
καλα δεν ειναι στανταρ αυτο....;):)

Οντως,εγω δε παιρνω καθολου υδατανθρακα μεταπροπονητικα πλεον.Μονο 10γρ ζαχαρη στον καφε :green:


Panosdeu,καλυτερα αραιωσε την σε 500 ml.

Pavlos17
24-02-11, 22:40
ναι δεν ειναι αναγκη...για αυτους που εχουν πληρης καληψη υδατανθρακων ολοκληρη την μερα ;)

Dreiko
24-02-11, 22:42
Οντως,εγω δε παιρνω καθολου υδατανθρακα μεταπροπονητικα πλεον.Μονο 10γρ ζαχαρη στον καφε :green:


Panosdeu,καλυτερα αραιωσε την σε 500 ml.


ναι δεν ειναι αναγκη...για αυτους που εχουν πληρης καληψη υδατανθρακων ολοκληρη την μερα ;)

κι οχι μονο αυτο...υπαρχουν και ατομα που παιρνουν συνθετους υ/ες μεταπροπο....

PanosDeu
24-02-11, 22:44
500ml δεν ειναι πολυ?στο καταστημα μου ειπαν πιο κατω απο 300ml.Παιζει καποιο ρολο το ποσο την αραιωνεις?Παντως η μονουδρικη οσο χτυπημα και να ριξω δε χανεται στο νερο,μπορει να φταινε τα λιγα ml.

Pavlos17
24-02-11, 22:47
500ml δεν ειναι πολυ?στο καταστημα μου ειπαν πιο κατω απο 300ml.Παιζει καποιο ρολο το ποσο την αραιωνεις?Παντως η μονουδρικη οσο χτυπημα και να ριξω δε χανεται στο νερο,μπορει να φταινε τα λιγα ml.

η ζεστανε το λιγο το νερο,η πιες την με το κουταλι.

Dreiko
24-02-11, 22:49
η ζεστανε το λιγο το νερο,η πιες την με το κουταλι.

καλυτερα αυτο...ετσι κανω κι εγω και εχω βρει την ηρεμια μου...:green::thumbup:

PanosDeu
24-02-11, 22:51
Δηλαδη κουταλακι και μετα κατεβασμα με νερο?

Dreiko
24-02-11, 22:56
Δηλαδη κουταλακι και μετα κατεβασμα με νερο?

aha...;):thumbup:

Devil
25-02-11, 00:22
γιατι? κατι με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη χρειαζεσαι...εφοσον δεν μπορει να παρει γλυκοζη.


Πραγματι γραφει με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη.Ωστοσο ο καταστηματαρχης μου ειπε με νερο και αν θυμαμαι καλα σε προηγουμενες σελιδες εγραφαν πως οι χυμοι ακυρωνουν τη δραση της κρεατινης.Τα 250ml νερου ειναι ενταξει τελικα?

παλια ιστορια με GI και κρεατινη που δεν ισχυει και τοσο εν τελη....

1γρ ανα 100μλ νερου...

Ramrod
25-02-11, 03:12
Πραγματι γραφει με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη.Ωστοσο ο καταστηματαρχης μου ειπε με νερο και αν θυμαμαι καλα σε προηγουμενες σελιδες εγραφαν πως οι χυμοι ακυρωνουν τη δραση της κρεατινης.Τα 250ml νερου ειναι ενταξει τελικα?

παιδιά αυτό με το χυμό δε μπορεί να ισχύει! Είναι δυνατόν το οξινο ph του χυμού να επηρεάζει όταν το ph του στομαχιού είναι πολυ πιο όξινο? Ουσιαστικά σε οξύ πετάς την κρεατίνη, ο χυμός θα πειράξει?

Devil
25-02-11, 12:59
παιδιά αυτό με το χυμό δε μπορεί να ισχύει! Είναι δυνατόν το οξινο ph του χυμού να επηρεάζει όταν το ph του στομαχιού είναι πολυ πιο όξινο? Ουσιαστικά σε οξύ πετάς την κρεατίνη, ο χυμός θα πειράξει?

οχι δεν θα την επιρεασει τρελα.... αλλα μου φαινετε μαλακια να διαλυσεις την κρεατινη σε ενα οξινο περιβαλον οταν μπορεις να το κανεις σε ενα ουδετερο που το εχεις τσαμπα απο την βρυση σου... (νερο)....

dabes1988
25-02-11, 20:19
Γεια σας παιδια.. λεω να ξεκινισω κ εγω κρεατινη..Ειναι καλα να παρω την Reflex που εχει στο eshop? Κ να την περνω μιση ωρα πριν την προπονα με νερο αφου εχω ηδη φαει? Η εχετε να προτινετε καποια αλλη μαρκα?

Lao
26-02-11, 01:56
Γεια σας παιδια.. λεω να ξεκινισω κ εγω κρεατινη..Ειναι καλα να παρω την Reflex που εχει στο eshop? Κ να την περνω μιση ωρα πριν την προπονα με νερο αφου εχω ηδη φαει? Η εχετε να προτινετε καποια αλλη μαρκα?

Πάνω-κάτω ολες οι μονοϋδρικές το ίδιο είναι. Αν θες ντε καλά να δώσεις έμφαση στην λεπτομέρεια, κοίτα απλά να είναι creapure.

Όσον αφορά τον τρόπο λήψης, έχεις δύο επιλογές:

1. Με «φόρτωμα»

Παίρνεις 4 δόσεις την μέρα (5 gr η κάθε μία) για 5 μέρες. Αφού τελειώσεις, τις μέρες που πας στο gym παίρνεις μία δόση πριν και μία μετά. Στις off μέρες, μία δόση το πρωί.

2. Χωρίς «φόρτωμα»

Τις μέρες που πας στο gym παίρνεις μία δόση πριν και μία μετά. Στις off μέρες, μία δόση το πρωί.

Όποιο πρωτόκολλο και αν ακολουθήσεις (υπάρχουν και άλλα, όχι μόνο αυτά που ανέφερα) κοιτάς μετά την προπόνηση να παίρνεις και υδατάνθρακες μαζί.

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ, παίρνεις μια Kre-Alkalyn όπως εγώ και ησυχάζεις. :green:

George 7
26-02-11, 13:47
Kαλησπερα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τις διαφορές μεταξύ αυτών των προϊόντων:

Gaspari - size on Pro-Contest
Gaspari- size on
Gaspari maximum performance

Ηδη παιρνω τα αμινοξεα της dymatize 23000mg σε υγρη μορφη και την Νitro-tech και θα ηθελα να προσθεσω και μια φορμουλα κρεατινης. Ειχα δοκιμασει την Phosphagen Elite της EAS αλλα δυστηχως την κατεργησαν και παρουσιασαν την Pro Science Push 14p στα 53e ελεος.:shock: 14 φακελακια?

Ευρης
26-02-11, 13:58
Kαλησπερα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τις διαφορές μεταξύ αυτών των προϊόντων:

Gaspari - size on Pro-Contest
Gaspari- size on
Gaspari maximum performance

Ηδη παιρνω τα αμινοξεα της dymatize 23000mg σε υγρη μορφη και την Νitro-tech και θα ηθελα να προσθεσω και μια φορμουλα κρεατινης. Ειχα δοκιμασει την Phosphagen Elite της EAS αλλα δυστηχως την κατεργησαν και παρουσιασαν την Pro Science Push 14p στα 53e ελεος.:shock: 14 φακελακια?
φιλε γιωργο γτ παιρνεις φορμουλα και οχι μεμονωμενα τα προιντα π θες..8 σ ερ8ει πιο φ8ηνα το πακετο...
τα παραπανω προιοντα δεν τα εχω ''εξετασει'' προσωπικα...ας πει καποιος αλλος.

deluxe
26-02-11, 20:11
Αν παιρνεις και νιτρικο και κρεατινη δεν ειναι υπερβολικο; Γιατι συνηθως σε μια φουλ δοση στα νιτρικα πρεπει να παιρνεις πανω απο 5γρ κρεατινης.

Καλυτερα ειναι το πρωι μετα το πρωϊνο ή πριν την προπονηση η 1η δοση; Εγω παιρνω το πρωι και μετα την προπονηση;

George 7
26-02-11, 22:09
Παιδιά δεν παίρνω Νιτρικό λέω για το καλοκαίρι. Ρωτάω της διαφορές απο αυτές της 3 κρεάτινες που αναφέρω ποιο πάνω, εχω κολλήσει λίγο και έχω μπερδευτεί.
Ήδη παιρνω τα αμινοξεα της dymatize 23000mg σε υγρη μορφη και την Νitro-tech και θα ηθελα να προσθεσω και μια φορμουλα κρεατίνης.

sobral
27-02-11, 01:07
ποια η γνώμη σας για την creatine pyruvate? έχει κάποιος καμία έρευνα αξιόπιστη να ενημερωθώ? βρίσκω κάποια πραγματάκια αλλά δεν νιώθω καλυμμένος προς το παρόν.:green:

anek
27-02-11, 16:44
giasas pedia tha ithela na rotisw merika pragmata gia tin kreatini
pos mporw na kanw ton kiklo
kathe pote prepi na stamataw
mporei na me voithisi kapios ???

Devil
27-02-11, 16:49
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

pizzass
27-02-11, 16:49
Aπο οσο μ εχουν πει εδω στο φορουμ και οσο εχω διαβασει ο κυκλος ειναι 1.5-2 μηνες παιρνεις κρεατινη και σταματας για 1 μηνα. Μετα παλι το ιδιο.

TheWorst
27-02-11, 16:57
Απο οτι ξερω:

Πρωτη εβδομαδα παιρνεις περιπου 20-25 γραμμαρια/ημερα

Μετα παιρνεις περιπου 5-7 γραμμαρια/ημερα

Αυτο για 8 εβδομαδες και μετα 4 εβδομαδες δε παιρνεις ..

Kaloutsikos
27-02-11, 17:05
Απο οτι ξερω:

Πρωτη εβδομαδα παιρνεις περιπου 20-25 γραμμαρια/ημερα

Μετα παιρνεις περιπου 5-7 γραμμαρια/ημερα

Αυτο για 8 εβδομαδες και μετα 4 εβδομαδες δε παιρνεις ..

Oχι ρε συ. 1 βδομάδα φόρτωμα και μετά 4 βδομάδες συντήριση!

TheWorst
27-02-11, 17:10
Σωστα.

Μπερδευτηκα με boldenone :green:

EDIT: Μετα απο τις 4 εβδομαδες συντηρηση δε θελει 4 αποχη?

Kaloutsikos
27-02-11, 17:14
Σωστα.

Μπερδευτηκα με boldenone :green:

EDIT: Μετα απο τις 4 εβδομαδες συντηρηση δε θελει 4 αποχη?

ναι!

Devil
27-02-11, 17:18
Σωστα.

Μπερδευτηκα με boldenone :green:

EDIT: Μετα απο τις 4 εβδομαδες συντηρηση δε θελει 4 αποχη?

οφφ τοπικ??? που κολλαει?

TheWorst
27-02-11, 17:25
οφφ τοπικ??? που κολλαει?

Μπερδεψα τη περιοδο συντηρησης της κρεατινης εκει κολλαει :D

sobral
27-02-11, 21:28
όποιος γνωρίζει κάτι για την creatine pyruvate ας μου δώσει κάποιες πληροφορίες..ευχαριστω!:)

Devil
27-02-11, 21:45
Μπερδεψα τη περιοδο συντηρησης της κρεατινης εκει κολλαει :D

με το boldenone ???? ... καλα οτι να ναι....


όποιος γνωρίζει κάτι για την ας μου δώσει κάποιες πληροφορίες..ευχαριστω!:)

μικροτερο ποσοστο κρεατινης απο την κανονικη...

ισως εχει καλητερη διαλητοτητα απο την κανονικη... δεν νομιζω οτι εχει κανενα αλλο εξτρα....

sobral
27-02-11, 22:36
με το boldenone ???? ... καλα οτι να ναι....



μικροτερο ποσοστο κρεατινης απο την κανονικη...

ισως εχει καλητερη διαλητοτητα απο την κανονικη... δεν νομιζω οτι εχει κανενα αλλο εξτρα....

δηλ καμία άλλη διαφορά από την μονουδρική? μάρκετινγκ πάλι δηλ? stick to basics τελικά..... ;)

Devil
27-02-11, 23:02
δηλ καμία άλλη διαφορά από την μονουδρική? μάρκετινγκ πάλι δηλ? stick to basics τελικά..... ;)

δυσκολο να σου δινει κατι εχτρα το piruvic acid....

jetlee
01-03-11, 19:37
Για σας παιδιά, είμαι 22 χρονων, ύψος 1.79 και βάρος 78kg...

Έχω ξεκινήσει κρεατίνη και έχω ήδη κάνει το loading phase. Τώρα περνώ 5g το πρωί και 5g μετά την προπόνηση.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν τα 10g ημερησίως κρεατίνη είναι πολλά για το βάρος μου.

ευχαριστώ

Eddie
01-03-11, 20:48
Για σας παιδιά, είμαι 22 χρονων, ύψος 1.79 και βάρος 78kg...

Έχω ξεκινήσει κρεατίνη και έχω ήδη κάνει το loading phase. Τώρα περνώ 5g το πρωί και 5g μετά την προπόνηση.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν τα 10g ημερησίως κρεατίνη είναι πολλά για το βάρος μου.

ευχαριστώ

Γεια σου και σενα!!

Προσωπικα τα βλεπω πολλα τα 10 γρ για τα κιλα σου.Το καλυτερο θα ηταν να κανεις ενα κυκλο με 5γρ (στη φαση συντηρησης) μετα την προπονηση να δεις αν σε πιανει.Αν δεις διαφορα στη δυναμη τοτε δε βλεπω το λογο να παιρνεις παραπανω,αν παλι δε δεις τιποτα,στον επομενο κυκλο βαζεις 10.

Για τα κιλα σου 10γρ θα ηταν ενταξει σε περιπτωση που δεν εκανες φορτωμα πιστευω.

N.K
02-03-11, 21:38
καλησπερα παιδια:welcome:, εχω μια απορεια αν μπορει καποιος να με βοηθησει..
ξεκινησα για πρωτη φορα και πηρα κρεατινη απ'οτι ειχα διαβασει η κρεατινη κανει κατακρατησει υγρον και ετσι τουλαχιστον στην ζυγαρια εχεις καποια αυξησει, ειναι η τεταρτη εβδομαδα οπου και τελειωνω και αναθεμα αν ανεβηκε μισο κιλο μηπως μπορει να μου πει καποιος τι μπορει να φταιει?:green:

giannis64
02-03-11, 21:42
καταρχην η ερωτηση σου μεταφερθηκε εδω.

δεν ειναι δυνατων ρε παιδια να εχουμε ενα θεμα με 89 σελιδες και εμεις να ανοιγουμε καινουργιο που να αφορα την κρεατινη.

N.K
03-03-11, 01:14
συγνωμη ακομη δεν τα παω καλα με αυτα δεν τα ξερω καλα...................

jetlee
03-03-11, 03:53
Γεια σου και σενα!!

Προσωπικα τα βλεπω πολλα τα 10 γρ για τα κιλα σου.Το καλυτερο θα ηταν να κανεις ενα κυκλο με 5γρ (στη φαση συντηρησης) μετα την προπονηση να δεις αν σε πιανει.Αν δεις διαφορα στη δυναμη τοτε δε βλεπω το λογο να παιρνεις παραπανω,αν παλι δε δεις τιποτα,στον επομενο κυκλο βαζεις 10.

Για τα κιλα σου 10γρ θα ηταν ενταξει σε περιπτωση που δεν εκανες φορτωμα πιστευω.


ευχαριστώ για την απάντηση.

αν το δοκιμάσω με 5g θα ήταν καλύτερο να τα περνώ μετά το work out ή να το μοιράσω 2.5g το πρωί και 2.5 μετά το work out???


κάτι άλλο το οποιο ήθελα να ρωτήσω είναι, πρέπει να παίρνουμε αμέσως μετά το work out την κρεατίνη?? Αν μεσολαβεί αερόβια επηρεάζει?

AGGELOS.K
05-03-11, 12:18
ευχαριστώ για την απάντηση.

αν το δοκιμάσω με 5g θα ήταν καλύτερο να τα περνώ μετά το work out ή να το μοιράσω 2.5g το πρωί και 2.5 μετά το work out???


κάτι άλλο το οποιο ήθελα να ρωτήσω είναι, πρέπει να παίρνουμε αμέσως μετά το work out την κρεατίνη?? Αν μεσολαβεί αερόβια επηρεάζει?

Καλύτερη λήψη είναι 5γρ. μετα την προπόνηση και μετα το αερόβιο εαν θες μαζί με γλυκό χυμό και τις ημέρες που δεν έχεις προπόνηση 5γρ. το πρωί

AGGELOS.K
05-03-11, 12:22
καλησπερα παιδια:welcome:, εχω μια απορεια αν μπορει καποιος να με βοηθησει..
ξεκινησα για πρωτη φορα και πηρα κρεατινη απ'οτι ειχα διαβασει η κρεατινη κανει κατακρατησει υγρον και ετσι τουλαχιστον στην ζυγαρια εχεις καποια αυξησει, ειναι η τεταρτη εβδομαδα οπου και τελειωνω και αναθεμα αν ανεβηκε μισο κιλο μηπως μπορει να μου πει καποιος τι μπορει να φταιει?:green:

Ίσως δεν έπινες πολύ νερό κατα την περίοδο λήψης ,αλλα και πάλι δεν έχει να λέει κάτι έγω όταν πήρα για πρώτη φορά πηρα 2 κιλά και μετα την διακοπή της δεν τα έχασα άλλοι λένε ότι τα χάνουν,διαφέρουν πολλά απο οργανισμό σε οργανισμό..

Ευρης
05-03-11, 16:05
Ίσως δεν έπινες πολύ νερό κατα την περίοδο λήψης ,αλλα και πάλι δεν έχει να λέει κάτι έγω όταν πήρα για πρώτη φορά πηρα 2 κιλά και μετα την διακοπή της δεν τα έχασα άλλοι λένε ότι τα χάνουν,διαφέρουν πολλά απο οργανισμό σε οργανισμό..

+1
ουτε εγω εχασα κανενα απο τ κιλα που πηρα απο τη ληψη της ...και τωρα ειμαι ηδη στον 2ο κυκλο...

N.K
05-03-11, 17:28
Ίσως δεν έπινες πολύ νερό κατα την περίοδο λήψης ,αλλα και πάλι δεν έχει να λέει κάτι έγω όταν πήρα για πρώτη φορά πηρα 2 κιλά και μετα την διακοπή της δεν τα έχασα άλλοι λένε ότι τα χάνουν,διαφέρουν πολλά απο οργανισμό σε οργανισμό..

4 λιτρα νερο επινα, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ειδα κ διαφορα στο σωμα μου.............

Ramrod
05-03-11, 18:13
4 λιτρα νερο επινα, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ειδα κ διαφορα στο σωμα μου.............

τι κρεατίνη πήρες? Τι δοσολογίες?

N.K
05-03-11, 19:53
τι κρεατίνη πήρες? Τι δοσολογίες?

την reflex creapure,απο δοσολογια εκανα 5 μερες φορτωση επαιρνα 15γρ την μερα
πρωι,μεσημερι,βραδυ και μετα 5γρ την μερα πριν την προπονηση,
η μονη διφορα που ειδα ειναι οτι ειχα πιο πολυ ενεργεια στο γυμναστηριο τιποτα αλλο.....

Ramrod
05-03-11, 20:17
την reflex creapure,απο δοσολογια εκανα 5 μερες φορτωση επαιρνα 15γρ την μερα
πρωι,μεσημερι,βραδυ και μετα 5γρ την μερα πριν την προπονηση,
η μονη διφορα που ειδα ειναι οτι ειχα πιο πολυ ενεργεια στο γυμναστηριο τιποτα αλλο.....

Τι να σου πω, μήπως περίμενες πολλά? Γιατί αφού είδες διαφορά στην ενέργεια(που αυτό κάνει η κρεατίνη) πάει να πει ότι σου δουλευει...εκτός και αν ήταν placebo effect!

N.K
05-03-11, 20:21
Τι να σου πω, μήπως περίμενες πολλά? Γιατί αφού είδες διαφορά στην ενέργεια(που αυτό κάνει η κρεατίνη) πάει να πει ότι σου δουλευει...εκτός και αν ήταν placebo effect!

δεν ξερω περιμενα εστω μια μικρη διαφορα να δω η δοσολογια οποτε ηταν μια χαρα ε?
και την πηρα απο e-shop απο εδω..............

Gus G
07-03-11, 11:47
Ισχύει ότι πρέπει την κρεατίνη να την παίρνεις ένα μηνα και τον άλλο μηνα off? Δηλαδή η λήψη της να γίνετε μηνα παρα μηνα η όχι? Και αν ναι χρειάζεται να κανεις πάλι φόρτωμα?

AGGELOS.K
07-03-11, 12:15
Ισχύει ότι πρέπει την κρεατίνη να την παίρνεις ένα μηνα και τον άλλο μηνα off? Δηλαδή η λήψη της να γίνετε μηνα παρα μηνα η όχι? Και αν ναι χρειάζεται να κανεις πάλι φόρτωμα?
Η λήψη της μπορεί να είναι 6 - 8 εβδομάδες οn και 4 εβομάδες off.
To φόρτωμα δεν είναι απαραίτητο είτε κάνεις είτε όχι το τελικο αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο

kostaras8
07-03-11, 15:45
μετα την κολυβηση μπορω να παιρνω κρεατινη? (κανω βαρη και την χρησιμοποιω)

Lao
07-03-11, 15:58
μετα την κολυβηση μπορω να παιρνω κρεατινη? (κανω βαρη και την χρησιμοποιω)

Γιατί να μην μπορείς;

giannis64
10-03-11, 17:05
εγινε μια μεταφορα καποιων ποστ εδω Αμινοξέα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?703-Αμινοξέα)

TheWorst
11-03-11, 16:23
Παιδια την κρεατινη με ποσο νερο περιπου την παιρνετε ? Αμεσως μετα τη ληψη της εννοω oχι καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας

Devil
11-03-11, 16:31
Παιδια την κρεατινη με ποσο νερο περιπου την παιρνετε ? Αμεσως μετα τη ληψη της εννοω oχι καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας

1γρ κρεατινης σε 100μλ νερο...

TheWorst
11-03-11, 16:54
10 γραμμαρια 1 λιτρο ? :D

Devil
11-03-11, 17:19
1gr - 100ml

10gr - X

X = 10 x 100 / 1 = 1000ml = 1 lt

:green::green::green::green::green:

Pavlos17
11-03-11, 17:23
1gr - 100ml

10gr - X

X = 10 x 100 / 1 = 1000ml = 1 lt

:green::green::green::green::green:

μεθοδος των τριων φτω?:green:

γουρστ αυτο μπορεις να το κανεις?
2χ=6

TheWorst
11-03-11, 17:53
μεθοδος των τριων φτω?:green:

γουρστ αυτο μπορεις να το κανεις?
2χ=6

Δυσκολο φαινεται,θα το σκεφτω :turtle::turtle:

blindmouse
11-03-11, 18:28
Καλησπερα παιδες τι κανετε?ηθελα να ρωτησω κατι αν δεν σας κανει κοπος να απαντησετε.ειμαι 76kg και ειπα να ξεκινησω να παρω κρεατινη για πρωτη φορα.σε περιοδο φορτωσης μου ειπαν οτι καλο ειναι να παρω το πρωι 5γρ+40γρ δεξτροζη πριν το πρωινο που ειναι αδειο το στομαχι,ενα τεταρτο μετα την πρωτεινη και μετα να φαω πρωινο...5γρ+40γρ. δεξτροζη μιση ωρα πριν την προπονηση και 5γρ+40γρ δεξτροζη αμεσως μετα την προπονηση και ενα τεταρτο μετα την πρωτεινη με γλουταμινη.
θελω απλα να μου πειτε την γνωμη σας και αν θεωρειται σωστο αυτο το προγραμμα αλλιως αν εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο.επισης σε περιοδο φορτωσης ειναι καλυτερο να παιρνεις 3 ή 4 φορες την ημερα κρεατινη?αν ναι ποτε σας παρακαλω(πριν το μεσημεριανο,πριν το υπνο)

ευχαριστω

den23
11-03-11, 18:44
δηλαδή τα σαββατοκύριακα που πρέπει να παίρνω 4γραμμάρια με το πρωινό θα τα παίρνω με 500 ml νερό ΠΡΙΝ το πρωινό η με 500 ml νερό ΑΚΡΙΒΏΣ μετά το πρωινό??? άμα μετά το πρωινό πίνω και μισό λίτρο νερό δεν θα χωνέψω ποτε όμως....

TheWorst
11-03-11, 21:36
Κανονικα νομιζω οτι πριν απτο πρωινο πρεπει :unsure:

den23
12-03-11, 03:07
thanks για την απάντηση the worst... απλά αν μπορεί ας απαντήσει και κάποιος που να ναι σίγουρος... ακριβώς πριν?? δηλαδή καταπίνω την κρεατίνη μαζί με μισό λίτρο νερό και αρχίζω να τρώω το πρωινό μου???

beefmeup
12-03-11, 03:09
φαε οτι τρως,κ πιες την με ενα ποτηρι νερο μετα.

den23
12-03-11, 03:18
ευχαριστώ beef..:thumbup:

TheWorst
12-03-11, 13:35
Ρε παιδια ποιες κρεατινες και ποτε παιρνουμε με νερο και ποτε με σοδα ?

beefmeup
12-03-11, 14:01
Ρε παιδια ποιες κρεατινες και ποτε παιρνουμε με νερο και ποτε με σοδα ?

μην μπερδευεσαι..κ χωρις σοδα να την παρεις την κρεατινη μια χαρα ειναι..
δεν εγραψε κανεις πουθενα οτι ειναι υποχρεωτικο..
θεωριες αναπτυσουμε για κουβεντα κ δοκιμη,δεν σημαινει οτι ειναι κ σωστες η οτι ισχυουν απαραιτητα.

TheWorst
12-03-11, 14:04
Τωρα διαβασα στην αξιολογηση συμπληρωματων για την "Green Magnitude Controled Labs" απο οτι ελεγαν στην μονουδρικη τη παιρνουμε με σοδα , με ποσα μλ ? Μπορεις να μου πεις?

beefmeup
12-03-11, 14:09
Τωρα διαβασα στην αξιολογηση συμπληρωματων για την "Green Magnitude Controled Labs" απο οτι ελεγαν στην μονουδρικη τη παιρνουμε με σοδα , με ποσα μλ ? Μπορεις να μου πεις?

οχι γιατι δεν εχω ασχοληθει,κ δεν βλεπω τον λογο να το κανω κιολας βασικα.
..καπου ειχε γραψει ο bane η ο devil,αλλα ειπαμε θεωριες ειναι..βασιμες μεν,αλλα αν δεν αποδειχτουν με καποιο τροπο παραμενουν θεωριες.

μια ζωη μονουδρικη επερνα κ ποτε δεν ειχα προβλημα με σοδες κ τα ρεστα..

TheWorst
12-03-11, 14:16
Παντως φανεται πολυ λογικο..

beefmeup
12-03-11, 14:18
Παντως φανεται πολυ λογικο..

καμια μελετη υπαρχει?

TheWorst
12-03-11, 14:22
Αστη μελετη.. Λεω βασικο pH θελει η κρεατινη εμεις ριχνουμε σοδα γιατι το στομαχι εχει οξινο (για να το κανουμε βασικο) Αυτο λεω οτι μου ακουγεται λογικο.Για μελετη μπορει και να εχει που να ξερω εγω :green:

Αντωνης
12-03-11, 14:57
Ρε παιδια κρεατινη σε χαπια υπαρχει?Και αν ναι,την πουλανε σε καταστηματα στην Ελλαδα η' μονο μεσω Ιντερνετ μπορει να την προμηθευτει κανεις?Μαλλον το δευτερο ε?

den23
12-03-11, 15:50
υπάρχει και στην ελλάδα... και από πολλές μάρκες κιόλας... σε οποιοδήποτε κατάστημα συμπληρωμάτων διατροφής θα βρείς...;)

Αντωνης
12-03-11, 15:55
υπάρχει και στην ελλάδα... και από πολλές μάρκες κιόλας... σε οποιοδήποτε κατάστημα συμπληρωμάτων διατροφής θα βρείς...;)

Eυχαριστω φιλος;)
Φανταζομαι και η τιμη θα ναι πιο τσιμπημενη σε σχεση με την κρεατινη σε σκονη ε?

beefmeup
12-03-11, 20:01
Αστη μελετη.. Λεω βασικο pH θελει η κρεατινη εμεις ριχνουμε σοδα γιατι το στομαχι εχει οξινο (για να το κανουμε βασικο) Αυτο λεω οτι μου ακουγεται λογικο.Για μελετη μπορει και να εχει που να ξερω εγω :green:

πανω σε οτι γραφεις ακου ενα αλλο λογικο που μου φενεται εμενα κ μου λες.

εχουν γινει κατι κατοσταδες μελετες με απλη μονουδρικη πανω σε αθλουμενους κ μη,κ ολες δειχνουν οτι δουλευει μια χαρα κ ετσι,απο μονη της..
γιατι πιστευεις οτι η λογικη που μου λες ειναι πιο..."λογικη" απο αυτο που γραφω εδω?
κ αρα να θεωρησουμε απο μονοι μας οτι οι εικασιες μας ειναι σωστοτερες απτην πραγματικοτητα?

TheWorst
12-03-11, 20:41
Οχι ρε! Απλα λεω οτι φαινεται λογικο .. Και επισης που ξερεις αν εχουν γινει ή οχι πειραματα με τη σοδα :D

beefmeup
12-03-11, 20:48
Οχι ρε! Απλα λεω οτι φαινεται λογικο .. Και επισης που ξερεις αν εχουν γινει ή οχι πειραματα με τη σοδα :D

η λογικη εχει να κανει με γεγονοτα που μπορουν να αποδειχθουν..κ στην προκειμενη περιπτωση ειναι το παρακατω..



εχουν γινει κατι κατοσταδες μελετες με απλη μονουδρικη πανω σε αθλουμενους κ μη,κ ολες δειχνουν οτι δουλευει μια χαρα κ ετσι,απο μονη της..


το τι πιστευει ο καθενας μετα ειναι δικο του θεμα,δεν με αφορα κιολας βασικα..

Ramrod
13-03-11, 03:13
Ρε παιδια κρεατινη σε χαπια υπαρχει?Και αν ναι,την πουλανε σε καταστηματα στην Ελλαδα η' μονο μεσω Ιντερνετ μπορει να την προμηθευτει κανεις?Μαλλον το δευτερο ε?

Έχει το e-shop....

Παντού τις βρίσκεις...πιο ευκολα πλέον βρίσκεις σε κάψουλες παρά σε σκόνη. Το έχω πάθει!

den23
13-03-11, 03:27
Eυχαριστω φιλος;)
Φανταζομαι και η τιμη θα ναι πιο τσιμπημενη σε σχεση με την κρεατινη σε σκονη ε?

γενικά σαν τιμή/ποσότητα συμφέρει πιο πολύ η σκόνη... αλλα δεν είναι ακριβό σαν συμπλήρωμα ακόμα και σε κάψουλες(συγκριτικά με αλλα συμπληρώματα διατροφής πάντα)...

den23
13-03-11, 15:51
παιδιά ποσο off πρέπει να κάνω από δίμηνο κύκλο κρεατίνης??? θα λαμβάνω 2.5 γραμμάρια πριν την προπόνηση από το "performance matrix caffeine free" και 4 γραμμάρια μετά τη προπόνηση από το "one stop xtreme" σύνολο 6.5 γραμμάρια ημερησίως... τις μέρες που δεν έχω προπόνηση 4 γραμμάρια απλής μονοϋδρικής της nutrisport... όλα αυτά χωρίς φόρτωμα... οποτε ποσο πρέπει να απέxω μετά??

το λέω επειδή παρόλο που θα μειώσω θερμίδες και λοιπά μετά το μάιο δεν θέλω να χάσω πολύ μυϊκή μάζα και σκέφτομαι να συνδυάσω καμια isolate(της nutrisport η την zero carb vpx) με τη φόρμουλα κρεατίνης της universal το storm που από ότι είδα στο σχολιασμό συνισταται σε περιόδους γράμμωσης...

COBRA_STYLE
13-03-11, 16:13
παιδιά ποσο off πρέπει να κάνω από δίμηνο κύκλο κρεατίνης??? θα λαμβάνω 2.5 γραμμάρια πριν την προπόνηση από το "performance matrix caffeine free" και 4 γραμμάρια μετά τη προπόνηση από το "one stop xtreme" σύνολο 6.5 γραμμάρια ημερησίως... τις μέρες που δεν έχω προπόνηση 4 γραμμάρια απλής μονοϋδρικής της nutrisport... όλα αυτά χωρίς φόρτωμα... οποτε ποσο πρέπει να απέxω μετά??

το λέω επειδή παρόλο που θα μειώσω θερμίδες και λοιπά μετά το μάιο δεν θέλω να χάσω πολύ μυϊκή μάζα και σκέφτομαι να συνδυάσω καμια isolate(της nutrisport η την zero carb vpx) με τη φόρμουλα κρεατίνης της universal το storm που από ότι είδα στο σχολιασμό συνισταται σε περιόδους γράμμωσης...
1 μηνα + προσωπικα

den23
13-03-11, 16:18
ok οποτε άκυρο... από σεπτέμβρη πάλι βλέπουμε γιατί δεν θέλω να είναι μέσα στο καλοκαίρι..

off:που σκατά τα βρίσκεις αυτά τα avatar?:P:P

COBRA_STYLE
13-03-11, 16:20
ok οποτε άκυρο... από σεπτέμβρη πάλι βλέπουμε γιατί δεν θέλω να είναι μέσα στο καλοκαίρι..

off:που σκατά τα βρίσκεις αυτά τα avatar?:P:P
καλυτερα ετσι,οχι μεσα στο summer κρεατινη...

εχω και αλλα πολλα...:P

den23
15-03-11, 02:30
καλυτερα ετσι,οχι μεσα στο summer κρεατινη...

εχω και αλλα πολλα...:P

καλά μην νομίζεις μέσα μαΐου θα σταματήσω τον κύκλο... ότι προλάβουμε μετά...

ένα πουλάκι μου είπε και ότι περιμένεις και ένα super duper συμπλήρωμα...:P:P:P

ktm
16-03-11, 15:34
Παιδια εδω κ κατι μηνες επερνα την πρωτεινη stealth , η οποια εχει και κρεατινη μεσα αλλα δεν ξερω αν ειναι μονουδρικη , αλλα απαγορευτικε ..τωρα πηρα την κρεατινη της muscletech (ξερω οχι οτι καλυτερο αλλα τι να κανουμε τωρα την πηρα ) , θα παρω επιπλεον κιλα λογω κυκλου κρεατινης η τα εχω παρει ηδη απο την stealth ? Η επειδη εχουν διαφορετικα ειδη κρεατινης θα δω αποτελεσμα ? (πχ η κρεατινη της stealth ισως δεν προκαλει κατακρατηση )

sobral
16-03-11, 16:18
Παιδια εδω κ κατι μηνες επερνα την πρωτεινη stealth , η οποια εχει και κρεατινη μεσα αλλα δεν ξερω αν ειναι μονουδρικη , αλλα απαγορευτικε ..τωρα πηρα την κρεατινη της muscletech (ξερω οχι οτι καλυτερο αλλα τι να κανουμε τωρα την πηρα ) , θα παρω επιπλεον κιλα λογω κυκλου κρεατινης η τα εχω παρει ηδη απο την stealth ? Η επειδη εχουν διαφορετικα ειδη κρεατινης θα δω αποτελεσμα ? (πχ η κρεατινη της stealth ισως δεν προκαλει κατακρατηση )

της VPX εννοείς έτσι? και τι είδος κρεατίνης δεν έχει μέσα να λες. τα πάντα όχι μόνο μονουδρική. το ''εδώ και κάτι μήνες'' δεν μου αρέσει. η κρεατίνη το ξέρεις ότι πρέπει να λαμβάνεται σε κύκλους και να διακόπτεται? θέλει συγκεκριμένη χρήση. Είναι ακίνδυνη γενικά αλλά μόνο όταν την χρησιμοποιείς σωστά. Δεν σ λέω ότι θα πάθεις τπτ 100% αλλά γιατί να επιβαρύνεις την υγεία σου? Επιπλέον, τα αποτελέσματα είναι καλύτερα όταν την χρησιμοποιείς σε κύκλους.;)
ΥΓ1(που έμαθες ότι απαγορεύτηκε?)
ΥΓ2 δεν είναι πρωτείνη

ktm
16-03-11, 16:38
μου το ειπαν απο το μαγαζι που την επαιρνα.. Δηλαδη στην ουσια ειμουν σε κανονικο κυκλο κρεατινης τοσο καιρο και δεν θα δω αυξηση σε κιλα / δυναμη με την muscletech ετσι ??

giannis64
16-03-11, 16:43
αν την λαμβανεις με μια δοση την μερα και πινεις αρκετο νερο μπορεις να την εχεις και ολο τον χρονο.

και η κατακρατηση τι σε πειραζει? πως το λαμβανεις αυτο στο μυαλο σου?
καλο σου κανει παρα κακο η κατακρατηση.

jackieboy
16-03-11, 18:29
Παιδια, η κρεατινη αν ΔΕΝ κανεις ποτε φορτωμα βοηθαει? Η το φορτωμα ειναι απαραιτητο? Πχ εγω παιρνω για 2 μηνες 5 γραμμαρια μετα την προπονηση μαζι με τη whey μου και μετα κανω break για ενα μηνα. Μηπως δεν εχει νοημα αυτο που κανω τελικα?

beefmeup
16-03-11, 18:50
Πχ εγω παιρνω για 2 μηνες 5 γραμμαρια μετα την προπονηση μαζι με τη whey μου και μετα κανω break για ενα μηνα. Μηπως δεν εχει νοημα αυτο που κανω τελικα?

κ γω το ιδιο κανω περιπου απλα το δικο μου οφ ειναι 15 μερες.
το φορτωμα δεν ειναι απαραιτητο.

ktm
16-03-11, 19:48
αν την λαμβανεις με μια δοση την μερα και πινεις αρκετο νερο μπορεις να την εχεις και ολο τον χρονο.

και η κατακρατηση τι σε πειραζει? πως το λαμβανεις αυτο στο μυαλο σου?
καλο σου κανει παρα κακο η κατακρατηση.


το λαμβανω ως εξης ... αν εχω ηδη μερικα κιλα λογω κατακρατισης , τοτε σημαινει οτι απο τα 88 π ειμαι 2-3 ειναι λογω υγρων... οχι οτι και πολλα ακομα δεν ειναι υγρα, αλλα 2-3 ειναι σιγουρα λογω κρεατινης .. κ αν την κοψω θα τα χασω αυτο φοβαμαι στην ουσια..

Pavlos17
16-03-11, 20:03
το λαμβανω ως εξης ... αν εχω ηδη μερικα κιλα λογω κατακρατισης , τοτε σημαινει οτι απο τα 88 π ειμαι 2-3 ειναι λογω υγρων... οχι οτι και πολλα ακομα δεν ειναι υγρα, αλλα 2-3 ειναι σιγουρα λογω κρεατινης .. κ αν την κοψω θα τα χασω αυτο φοβαμαι στην ουσια..

μα θα τα χασεις...μπορει να κρατισεις πολυ λιγα,αν εβαλες μυικα κιλα κατα την διαρκεια χρησης της.

ktm
16-03-11, 20:10
οποτε σταματαω και την υπερφορτωση π υποτιθεται οτι θα εκανα με την μασκλτεκ.. μιας και τοσο καιρο ηδη παιρνω κανονικα κρεατινη με την stealth χωρις να το ξερω .. Νομιζα οτι δεν ηταν κανονικη κρεατινη , απλα ιχνη.. ετσι δηλαδη μου ειχε πει ο μ**ας ο πωλητης..

jackieboy
17-03-11, 11:27
κ γω το ιδιο κανω περιπου απλα το δικο μου οφ ειναι 15 μερες.
το φορτωμα δεν ειναι απαραιτητο.

Δηλαδη να μην παιρνω και το πρωι πριν το πρωινο?:unsure:

beefmeup
17-03-11, 13:52
Δηλαδη να μην παιρνω και το πρωι πριν το πρωινο?:unsure:

αν εννοεις σαν φορτωμα μπορεις κ να μην την περνεις ετσι.

jackieboy
17-03-11, 15:49
Δεν εννοω σα φορτωμα, απλα 5 γραμμαρια το πρωι και αλλα 5 μεταπροπονητικα. Θεωρειται οτι φορτωνω με αυτην την ποσοτητα? Εγω ειχα την εντυπωση οτι φορτωμα ειναι 20 γρ..

Δεν θελω να φορτωσω, οποτε να μεινω στα 5 μετα την προπονηση?

θενκς για τις απαντησεις:green:

beefmeup
17-03-11, 16:07
Δεν εννοω σα φορτωμα, απλα 5 γραμμαρια το πρωι και αλλα 5 μεταπροπονητικα. Θεωρειται οτι φορτωνω με αυτην την ποσοτητα? Εγω ειχα την εντυπωση οτι φορτωμα ειναι 20 γρ..

Δεν θελω να φορτωσω, οποτε να μεινω στα 5 μετα την προπονηση?

θενκς για τις απαντησεις:green:

ναι το φορτωμα ειναι 10γρ..μπορεις να παρεις κ παραπανω αλλα νοημα δεν εχει,τσαμπα θα παει.
οποτε η κανεις φορτωμα με 5+5γρ κ μετα μενεις στα 5γρ ανα μερα,η περνεις εξ αρχης 5γρ κ εισαι κομπλε.
το ιδιο αποτελεσμα θα χει πανω σου.

jackieboy
17-03-11, 17:09
ευχαριστω ρε μαν:thumbup:

idees
18-03-11, 22:06
Καλησπέρα σας :)
Καινούριος στο forum και θα ήθελα μια βοήθεια.
Γυμνάζομαι 1,5 χρόνο, ενώ εδώ και λίγους μήνες παίρνω πρωτείνη whey.
Σκέφτομαι να πάρω και κρεατίνη η οποία αυξάνει την απόδοση απ ότι έχω καταλάβει.
Η "καθαρή" κρεατίνη λαμβάνεται λίγο πρίν την προπόνηση?

Θα ήθελα τη γνώμη σας :)

giannis64
18-03-11, 22:10
κανε εναν κοπο να διαβασεις το θεμα στο οποιο εθεσες την ερωτηση σου. εχει απαντηθει 1.000000000 φορες η ερωτηση σου.

και καλως ηρθες στο φορουμ.

περναν θες και απο εδω Νέα Μέλη (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?30-Νέα-Μέλη) να μας πεις κατι για σενα!

PMalamas
19-03-11, 10:35
Παιδες εδω και κανα 2 μηνο ετρεχα Kre-Alkalyn με προηγουμενη 2μηνη διακοπη.
Δεν ειδα και τρομερα πραγματα καθως και σε μενα αποδειχθηκε πιο light απ τη μονουδρυκη.
Τωρα λοιπον πηρα μια Creapure, να την αρχισω στα καπακια λετε η να αφησω να περασει λιγος καιρος???
Σημειωση επαιρνα 4 χαπια τη μερα ΚΡΕ 1 πρωι, 1 πριν προπο, 2 μετα προπο.
Εσεις τι θα κανατε?:unsure:

Adinamos
19-03-11, 12:09
Παιδες εδω και κανα 2 μηνο ετρεχα Kre-Alkalyn με προηγουμενη 2μηνη διακοπη.
Δεν ειδα και τρομερα πραγματα καθως και σε μενα αποδειχθηκε πιο light απ τη μονουδρυκη.
Τωρα λοιπον πηρα μια Creapure, να την αρχισω στα καπακια λετε η να αφησω να περασει λιγος καιρος???
Σημειωση επαιρνα 4 χαπια τη μερα ΚΡΕ 1 πρωι, 1 πριν προπο, 2 μετα προπο.
Εσεις τι θα κανατε?:unsure:

Πολυς κοσμος ειναι υπερ του κυκλου κρεατινης, για μενα ομως συνεχισε κανονικα 3γρ με το μεταπροπονητικο σου.

PMalamas
19-03-11, 14:37
Να μη κανω υπερπληρωση λετε?

Devil
19-03-11, 14:39
Να μη κανω υπερπληρωση λετε?

για μενα κανε 15-20 μερες off

και μετα παρε την μονουδρικη...... κλασικα 5γρ πριν + 5γρ μετα.... και 5γρ τις μερες οφφ...

PMalamas
19-03-11, 15:11
θα δουμε μαλλον καπως ετσι..

askmeister
22-03-11, 00:19
καλησπέρα παιδιά θέλω να σας κάνω μια ερωτησουλα σε σχέση με την κρεατίνη γιατί εχω πραγματικά τρομάξει... παίρνω εδώ και κάμποσο καιρώ καθαρή κρεατίνη της warriorlab...εκανα φορτωμα 5 μέρες και μετα και μεχρι σημερα παιρνω ενα κουταλακι γεμάτο πρέπει να ναι 6 γραμμάρια...το πρόβλημα λοιπόν ειναι οτι δεν θυμάμαι καθολου ποσο καιρο την παιρνω και θυμάμαι πως ειχα διαβασει οτι μετα απο μερικες βδομάδες πρεπει να σταματησω να κανω ενα κενο και να αρχισω παλι...πραγματικα δεν εχω ιδεα ποσο καιρο την παιρνω..ειναι κοθτι 400 γραμμαριων και εχει μεινει περιπου το ενα δεκατο....τι παρενέργειες παιζει να εχει αν το πηρα για παραπανω????εχω τρομαξει γιατι εχω αυτες τισ μερες κατι ξεμπαρκους πηρετους πυ μια εμφανιζονται και μια εξαφανιζονται....να ανησυχω??????????

pizzass
22-03-11, 00:37
παιδες παιρνω αυτη την περιοδο ανιμαλ μ στακ ανιμαλ πακ ανιμαλ ραιτζ πρωτεινη bcaa k waxy...σ λιγο κλεινω ενα μηνα απο τοτε π σταματησα την κρεατινη...μπορω οταν 8α περασει ο μηνας να παρω μια μονουδρικη και να περνω 5γρ στο μεταπροπονητικο μ?(το οποιο ειναι bcaa+waxy κ μετα 20' πρωτεινη)

Ramrod
22-03-11, 00:42
καλησπέρα παιδιά θέλω να σας κάνω μια ερωτησουλα σε σχέση με την κρεατίνη γιατί εχω πραγματικά τρομάξει... παίρνω εδώ και κάμποσο καιρώ καθαρή κρεατίνη της warriorlab...εκανα φορτωμα 5 μέρες και μετα και μεχρι σημερα παιρνω ενα κουταλακι γεμάτο πρέπει να ναι 6 γραμμάρια...το πρόβλημα λοιπόν ειναι οτι δεν θυμάμαι καθολου ποσο καιρο την παιρνω και θυμάμαι πως ειχα διαβασει οτι μετα απο μερικες βδομάδες πρεπει να σταματησω να κανω ενα κενο και να αρχισω παλι...πραγματικα δεν εχω ιδεα ποσο καιρο την παιρνω..ειναι κοθτι 400 γραμμαριων και εχει μεινει περιπου το ενα δεκατο....τι παρενέργειες παιζει να εχει αν το πηρα για παραπανω????εχω τρομαξει γιατι εχω αυτες τισ μερες κατι ξεμπαρκους πηρετους πυ μια εμφανιζονται και μια εξαφανιζονται....να ανησυχω??????????

Αν παίρνεις κανονική δοσολογία και δε κάνεις υπερβολές δε νομίζω να έχεις πρόβλημα...πόσο καιρό, 2-3 μήνες? Περίπου...

Αμα φοβάσαι τόσο κάνε ένα break 1 μήνα. Δε νομίζω να σε έχει βλάψει, απίθανο μου φαίνεται...αλλά κάνε προληπτικά εξαιτάσεις, ούτως η άλλως πρέπει να κάνεις που και που....

Άλλοι παίρνουν ασταμάτητα (άλλες δοσολογίες βέβια...)

askmeister
22-03-11, 00:57
ε οχι μαλλον δεν πρεπει να ανησυχω τοτε...δεν παιρνω πανω απο ενα μηνα....

Kaloutsikos
22-03-11, 01:00
παιδες παιρνω αυτη την περιοδο ανιμαλ μ στακ ανιμαλ πακ ανιμαλ ραιτζ πρωτεινη bcaa k waxy...σ λιγο κλεινω ενα μηνα απο τοτε π σταματησα την κρεατινη...μπορω οταν 8α περασει ο μηνας να παρω μια μονουδρικη και να περνω 5γρ στο μεταπροπονητικο μ?(το οποιο ειναι bcaa+waxy κ μετα 20' πρωτεινη)

Μπορείς να πάρεις κρεατίνη στο μεταπροπονητικό σου μαζί με bcaa και waxy! :thumbup:

pizzass
22-03-11, 01:04
ασχετα αν παιρνω τα ανιμαλ ετσι? κ επισης τι κρεατινη λετε? creapure η απλη μονουδρικη?

Ramrod
22-03-11, 01:05
ασχετα αν παιρνω τα ανιμαλ ετσι? κ επισης τι κρεατινη λετε? creapure η απλη μονουδρικη?

Τι εννοείς?
Μονοϋδρική creapure!

pizzass
22-03-11, 01:07
τα ανιμαλ π προανεφερα! πακ,μ στακ,ραιτζ! ξερω πως ειναι ασχετα με την κρεατινη απλα ειπα μηπως μετα ειναι 2 much :green: εννοω..απλη μονουδρικη η creapure μονουδρικη r ramrod !

Ramrod
22-03-11, 01:09
τα ανιμαλ π προανεφερα! πακ,μ στακ,ραιτζ! ξερω πως ειναι ασχετα με την κρεατινη απλα ειπα μηπως μετα ειναι 2 much :green: εννοω..απλη μονουδρικη η creapure μονουδρικη r ramrod !

Για το αν είναι πολλά δε μπορώ να σε βοηθήσω...Δεν έχω τόσες γνώσεις κ εμπειρία, αλλά αν κρίνω απο τη φύση του καθενος μου φαίνεται ότι στακάρονται μια χαρά...

Creapure πάρε μωρε :thumbup:

pizzass
22-03-11, 01:11
:thumbup:
την olimp την εταιρια την ξερουμε κθλ? γτ μονο αυτη εχει creapure απ το σιτε π θα κανω παραγγελια!

COBRA_STYLE
22-03-11, 01:18
ασχετα αν παιρνω τα ανιμαλ ετσι? κ επισης τι κρεατινη λετε? creapure η απλη μονουδρικη?
creapure

sobral
22-03-11, 01:47
:thumbup:
την olimp την εταιρια την ξερουμε κθλ? γτ μονο αυτη εχει creapure απ το σιτε π θα κανω παραγγελια!

ναι. πολωνική είναι δείχνει ποιοτική βάση των προδιαγραφών που παρουσιάζει αλλά δεν ξέρω σίγουρα δεν την έχω χρησιμοποιήσει. ακριβή είναι πάντως απ ότι έχω δει. Ας πει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει προιόντα της εταιρίας. (από που παραγγέλνεις απ έξω ή από εδώ?:green: αν θες στειλε ενα πμ)

tasos_varel
22-03-11, 05:21
Γεια σας παιδια...σκεφτομαι να παρω μονουδρικη κρεατινη...Διαβασα πιο πισω αλλα εχω μπερδευτει...Περνω και καθαρη πρωτεινη και κανω διατροφη γραμμωσης...ειμαι 76 κιλα με 1.74 υψος..Περιπου 20% λιπος πρεπει να εχω...Ακουσα οτι η μονουδρικη θα με βοηθησει γενικα χωρις να βαλω κιλα...Αυξηση της μυικης μαζας μονο...Σε φυσιολογικες ποσοτητες παντα καιγια κανενα μηνα να ανεβω λιγο μυικα...Τι λετε θα κανει δουλεια με γραμμωση και αεροβια?Φοβαμε μηπως και παρω κιλα και τσαμπα τρεχω καθε μερα...Σε τι ποσοτητες συνισταται?Μια φορα μετα την προπονηση ε?Εχετε να μου προτινετε καμια καλη οχι ομως για αυξηση βαρους?Ευχαριστω

Ramrod
22-03-11, 06:13
Γεια σας παιδια...σκεφτομαι να παρω μονουδρικη κρεατινη...Διαβασα πιο πισω αλλα εχω μπερδευτει...Περνω και καθαρη πρωτεινη και κανω διατροφη γραμμωσης...ειμαι 76 κιλα με 1.74 υψος..Περιπου 20% λιπος πρεπει να εχω...Ακουσα οτι η μονουδρικη θα με βοηθησει γενικα χωρις να βαλω κιλα...Αυξηση της μυικης μαζας μονο...Σε φυσιολογικες ποσοτητες παντα καιγια κανενα μηνα να ανεβω λιγο μυικα...Τι λετε θα κανει δουλεια με γραμμωση και αεροβια?Φοβαμε μηπως και παρω κιλα και τσαμπα τρεχω καθε μερα...Σε τι ποσοτητες συνισταται?Μια φορα μετα την προπονηση ε?Εχετε να μου προτινετε καμια καλη οχι ομως για αυξηση βαρους?Ευχαριστω

Δε τα διάβασες καλά πίσω, όλα αυτά έχουν απαντηθεί...

Όταν λες βάρος εννοείς λίπος. Αν κάνεις σωστή διατροφή δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας.
Όταν λες για κανένα μήνα, εννοείς ένα μήνα θα κάνεις χρήση? Η σε ένα μήνα θες να βάλεις μυϊκά κιλά?
Για τις ποσότητες πρέπει να διαβάσεις, οι υπάρχουν διάφορες απόψεις για τη δοσολογία. Με φόρτομα, χωρίς, ανάλογα με το βάρος κλπ...

Τι εννοείς να σου προτείνουμε καλή αλλά όχι για αυξηση βάρους?
Ίσως πρέπει να διαβάσεις λιγάκι τις προηγούμενες σελίδες...

jackieboy
22-03-11, 14:26
Διαβασα πιο πισω οτι ειναι καλυτερο να παιρνω υδανανθρακα μαζι με την κρεατινη αμεσως μετα την προπονηση και μετα απο λιγη ωρα την πρωτεινη μου(ισως δεν καταλαβα και σωστα). Εγω βαζω την κρεατινη και την πρωτεινη σε ενα shaker και το κατεβαζω στα καπακια μολις τελειωνω, μαζι με μια μπανανα. Υπαρχει καποιος πιο ενδεδειγμενος τροπος?:unsure:

Η κρεατινη που χρησιμοποιω ειναι της San η performance creatine. Οχι πως παιζει και μεγαλο ρολο.

TheWorst
22-03-11, 15:34
Φιλε διαβασε αυτο Κρεατινη-Οδηγιες ληψης (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?166-%CE_%CF_%CE%B5%CE%B1%CF_%CE%AF%CE%BD%CE%B7&highlight=%CE_%CF_%CE%B5%CE%B1%CF_%CE%AF%CE%BD%CE%B7) Αρκετα καλο αρθρο οσον αφορα ποσες χρειαζεσαι και τι κανει..

Για τον συνδυασμο επειδη εχω παρακολουθησει και τις προηγουμενες σελιδες μαζι με ενα ροφημα καθαρης + γλυκοζης νομιζω ειναι μια χαρα :green:

jackieboy
22-03-11, 15:54
Καλο το αρθρο αλλα δεν μου ειπε κατι καινουριο. Εγω ρωτησα αν ειναι πιο ενδεδειγμενο να την παιρνω ξεχωριστα μετα την προπονηση μαζι με μια μπανανα πχ και μετα απο λιγο να παιρνω την whey ή μαζι την whey και την κρεατινη σε ενα shaker.

sobral
22-03-11, 16:04
Καλο το αρθρο αλλα δεν μου ειπε κατι καινουριο. Εγω ρωτησα αν ειναι πιο ενδεδειγμενο να την παιρνω ξεχωριστα μετα την προπονηση μαζι με μια μπανανα πχ και μετα απο λιγο να παιρνω την whey ή μαζι την whey και την κρεατινη σε ενα shaker.

καλύτερα ξεχωριστά. Το καθένα θέλει διαφορετικό περιβάλλον για να απορροφηθεί. Λεπτομέρειες είναι αυτά αλλά αφού ξέρουμε το σωστό καλό είναι να το εφαρμόζουμε κιόλας.:green:

TheWorst
22-03-11, 17:05
Κανονικα πρωτα οι υδατανθρακες + κρεατινη και μετα η πρωτεινη ? Καπως ετσι δε πιγενε ? Και αν δε παιρνεις υδατανθρακες τοτε πρωτα κρεατινη και μετα τη πρωτεινη ?

pizzass
22-03-11, 17:28
worts ναι κ μενα ετσ μ ειπαν κ ετσι περιπου τα παιρνω..bcaa+creatine+waxy κ μετα κανα 20λεπτο γουει αργα αργα..

tasos_varel
22-03-11, 17:33
Δε τα διάβασες καλά πίσω, όλα αυτά έχουν απαντηθεί...

Όταν λες βάρος εννοείς λίπος. Αν κάνεις σωστή διατροφή δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας.
Όταν λες για κανένα μήνα, εννοείς ένα μήνα θα κάνεις χρήση? Η σε ένα μήνα θες να βάλεις μυϊκά κιλά?
Για τις ποσότητες πρέπει να διαβάσεις, οι υπάρχουν διάφορες απόψεις για τη δοσολογία. Με φόρτομα, χωρίς, ανάλογα με το βάρος κλπ...

Τι εννοείς να σου προτείνουμε καλή αλλά όχι για αυξηση βάρους?
Ίσως πρέπει να διαβάσεις λιγάκι τις προηγούμενες σελίδες...

ναι φιλε μου εννοω χρηση για ενα μηνα και μετα θα την κοψω για αλλον εναν και αν με βοηθησει θα συνεχισω...Αφου καλο ειναι να μην την περνω συνεχομενα...Ειμαι σε γραμμωση και επειδη δεν ειμαι και προχωρημενος ωστε να εχω καλη μυικη μαζα τωρα που ερχεται καλοκαιρακι να παρω λιγο ογκο...Το θεμα ειναι οτι θελω να ριξω το ποσοστο λιπους μου...Κανω αεροβιο καθε μερα περιπου 50λεπτα...Και φοβαμε οτι αν παρω κρεατινη θα παρω και κιλα...δεν ξερω αν ειναι σκετα νερα η και αν ειναι και λιπος γι'αυτο ρωταω...Καμια καθαρη μονουδρικη λεω να παρω...Κανω διατροφη γραμμωσης οποτε δεν εχω πολλους υδατανθρακες...Μπορω με την κρεατινη να αυξησω την μαζα μου και να χασω και καποια κιλα?Λιπος πιο πολυ με ενδιαφερει...

Ramrod
22-03-11, 17:39
ναι φιλε μου εννοω χρηση για ενα μηνα και μετα θα την κοψω για αλλον εναν και αν με βοηθησει θα συνεχισω...Αφου καλο ειναι να μην την περνω συνεχομενα...Ειμαι σε γραμμωση και επειδη δεν ειμαι και προχωρημενος ωστε να εχω καλη μυικη μαζα τωρα που ερχεται καλοκαιρακι να παρω λιγο ογκο...Το θεμα ειναι οτι θελω να ριξω το ποσοστο λιπους μου...Κανω αεροβιο καθε μερα περιπου 50λεπτα...Και φοβαμε οτι αν παρω κρεατινη θα παρω και κιλα...δεν ξερω αν ειναι σκετα νερα η και αν ειναι και λιπος γι'αυτο ρωταω...Καμια καθαρη μονουδρικη λεω να παρω...Κανω διατροφη γραμμωσης οποτε δεν εχω πολλους υδατανθρακες...Μπορω με την κρεατινη να αυξησω την μαζα μου και να χασω και καποια κιλα?Λιπος πιο πολυ με ενδιαφερει...

Αν κάνεις σωστή διατροφή δε θα λιπώσεις...η κρεατίνη δε σου δίνει κιλά, βάρος παρά μόνο νερά. Η λήψη της έχει να κάνει με την ενέργεια των μυών, γι αυτό λαμβάνεται.
Μπορείς λοιπόν να κάνεις αυτό που σκέφετσαι μόνο αν η διατροφή σου είναι η κατάλληλη.

Όσο για καθαρή μονοϋδρική όλες πάνω κάτω ίδιες είναι, όποια και να πάρεις...
Η creapure της reflex είναι μια σύνηθης επιλογή. Αμα ψάξεις στην αξιολόγηση θα βρεις πληροφορίες για διάφορες...

:thumbup:

pizzass
22-03-11, 18:03
σκοπευω να κανω loading τωρα π θα ξαναξεκινησω..πιστεψτε με διαβασα ΟΟΟΛΕΣ τις προηγουμενες σελιδες( τα ματια μ:shock:) . Κατεληξα στο εξης πλανο με κρεατινη creapure olimp:
-5 πρωτες μερες 20γρ τη μερα σε 4 δοσεις
-4 υπολοιπες βδομαδες 5γρ μετα την προπ και την οφ μερα 5 γρ μετα το στερεο πρωινο

-----τιθεται το εξης ερωτημα..θα ηταν καλυτερα την περιοδο συντηρησης 2.5γρ μαζι με το prewo(animal rage) και αλλα 2.5 γρ μετα την προπ? θα κερδισω δυναμη μες στην προπ αν σπασω ετσι τη δοσολογια η δν παιζει ρολο?

(1.70 - 64 κιλα :green:)

tasos_varel
22-03-11, 18:26
Αν κάνεις σωστή διατροφή δε θα λιπώσεις...η κρεατίνη δε σου δίνει κιλά, βάρος παρά μόνο νερά. Η λήψη της έχει να κάνει με την ενέργεια των μυών, γι αυτό λαμβάνεται.
Μπορείς λοιπόν να κάνεις αυτό που σκέφετσαι μόνο αν η διατροφή σου είναι η κατάλληλη.

Όσο για καθαρή μονοϋδρική όλες πάνω κάτω ίδιες είναι, όποια και να πάρεις...
Η creapure της reflex είναι μια σύνηθης επιλογή. Αμα ψάξεις στην αξιολόγηση θα βρεις πληροφορίες για διάφορες...

:thumbup:

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου...Η διατροφη μου εδεν ειναι πλουσια σε υδατανθρακες εχει πιο πολυ πρωτεινη και οχι πολλες θερμιδες...Θελω να χασω καποια κιλα...5-6 σε κανενα 2μηνο....Ελπιζω να τα καταφερω και με την κρεατινη να βοηθησω το σωμα μου να πρηστει λιγο....

tommygunz
22-03-11, 18:35
σκοπευω να κανω loading τωρα π θα ξαναξεκινησω..πιστεψτε με διαβασα ΟΟΟΛΕΣ τις προηγουμενες σελιδες( τα ματια μ:shock:) . Κατεληξα στο εξης πλανο με κρεατινη creapure olimp:
-5 πρωτες μερες 20γρ τη μερα σε 4 δοσεις
-4 υπολοιπες βδομαδες 5γρ μετα την προπ και την οφ μερα 5 γρ μετα το στερεο πρωινο

-----τιθεται το εξης ερωτημα..θα ηταν καλυτερα την περιοδο συντηρησης 2.5γρ μαζι με το prewo(animal rage) και αλλα 2.5 γρ μετα την προπ? θα κερδισω δυναμη μες στην προπ αν σπασω ετσι τη δοσολογια η δν παιζει ρολο?

(1.70 - 64 κιλα :green:)

Το rage έχει και καφεΐνη μέσα, που σε μεγάλες ποσότητες αναιρεί την εργογενική ιδιότητα της κρεατίνης.

Στο site της Creapure γράφει τα εξής:

Taking large doses of caffeine (5 mg per kg body weight per day) cancels the ergogenic (performance enhancing) effect of creatine. Smaller amounts of caffeine (for example, 1–2 cups of coffee), on the other hand, do not seem to have an adverse impact on the effects of creatine.

Για μένα δοκίμασε στην αρχή να παίρνεις για 2 εβδομάδες την κρεατίνη μόνη της pre-wo και μετά άμα θες να δοκιμάσεις, βάλε και το rage. Αν δεις πως δεν δουλεύει η κρεατίνη πλέον λόγω του rage τότε σταμάτα το rage και βάλτο σε μια περίοδο που δεν θα έχεις κρεατίνη (το βρίσκω και πιο οικονομικό αυτό, μιας και θα σου βγάλουνε πιο πολύ καιρό και τα 2 απ' ότι αν τα χρησιμοποιούσες ταυτόχρονα;))

Και ναι, μπορείς να το κάνεις αυτό, να σπάσεις την δόση της κρεατίνης πριν και μετά την προπόνηση. Βάλε 3 γρ. πριν και 3 γρ. μετά. Απλά πριν πάρτην μαζί με 3 γρ. σόδα, για να γίνει πιο βασικό το ph στο στομάχι (θέλει βασικό ph η κρεατίνη). Και μετά την προπόνηση με τον υδατάνθρακα.

pizzass
23-03-11, 01:45
αν παιρνω μονο μετα την προπ? παλι θα επιρρεαζει η καφεινη του ραιτζ?

Ramrod
23-03-11, 02:23
αν παιρνω μονο μετα την προπ? παλι θα επιρρεαζει η καφεινη του ραιτζ?

Αφού σε καίει τόσο πολύ γιατί δε παίρνεις το pump για pre-wo...?

pizzass
23-03-11, 02:25
εχω ηδη παραγγειλει το ραιτζ :green: ειναι ομως τοσο πολυ η καφεινη του?!

Ramrod
23-03-11, 05:24
εχω ηδη παραγγειλει το ραιτζ :green: ειναι ομως τοσο πολυ η καφεινη του?!

Ρε συ τι να σου πω...πως να ξέρει κανείς? Απο τη στιγμή που η Uni λέει καλύτερα να μη λαμβάνεται μαζί προφανώς θα είναι αρκετή για να επηρεάσει τη δράση της κρεατίνης...

pizzass
23-03-11, 14:35
λεει τετοιο πραγμα στην universal? :O

idees
23-03-11, 14:42
κανε εναν κοπο να διαβασεις το θεμα στο οποιο εθεσες την ερωτηση σου. εχει απαντηθει 1.000000000 φορες η ερωτηση σου.

και καλως ηρθες στο φορουμ.

περναν θες και απο εδω Νέα Μέλη (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?30-Νέα-Μέλη) να μας πεις κατι για σενα!
Διάβασα κάποιες σελίδες, αλλά έχω μπερδευτεί.
Δεν έχω ξαναπάρει κρεατίνη και κοιτώντας την "reflex creapure creatine monohydrate" που αγόρασα, αναφέρει για τη δοσολογία:

-loading phase: 5gr (είναι ολόκληρη η μεζούρα απ ότι κατάλαβα) σε 500ml νερό, 4 φορές τη μέρα για 5 μέρες.
-maintenance phase: 5gr σε 500ml νερό.

Δυό ερωτήσεις πάνω σε αυτά:
-Προτείνετε να κάνω τη φάση φορτώματος?
-Η κρεατίνη λαμβάνεται πρίν, ή μετά την προπόνηση? Και αν είναι μετά, τί γίνεται με την πρωτείνη που λαμβάνω αμέσως μετά?
Να σημειώσω πως είμαι 1,72 και 64 κιλά.

Ευχαριστώ:)

Kaloutsikos
23-03-11, 16:09
Διάβασα κάποιες σελίδες, αλλά έχω μπερδευτεί.
Δεν έχω ξαναπάρει κρεατίνη και κοιτώντας την "reflex creapure creatine monohydrate" που αγόρασα, αναφέρει για τη δοσολογία:

-loading phase: 5gr (είναι ολόκληρη η μεζούρα απ ότι κατάλαβα) σε 500ml νερό, 4 φορές τη μέρα για 5 μέρες.
-maintenance phase: 5gr σε 500ml νερό.

Δυό ερωτήσεις πάνω σε αυτά:
-Προτείνετε να κάνω τη φάση φορτώματος?
-Η κρεατίνη λαμβάνεται πρίν, ή μετά την προπόνηση? Και αν είναι μετά, τί γίνεται με την πρωτείνη που λαμβάνω αμέσως μετά?
Να σημειώσω πως είμαι 1,72 και 64 κιλά.

Ευχαριστώ:)

Λοιπόν υπάρχουν δυο περιπτώσεις όσον αφορά τον κύκλο την κρεατίνης.

1) Κάνεις φόρτωμα 5 μέρες, από 4 φορές την μέρα, 5γρ,
και μετά είναι 4 βδομάδες η συντήρηση από 5γρ. την ημέρα. Τις μέρες που πας γυμναστήριο παίρνεις 5γρ. μετά την προπόνηση τις μέρες που είσαι off παίρνεις το πρωί.

2) Παίρνεις για 5 εβδομάδες 5γρ. πρίν και 5γρ. μετά την προπόνηση σου.
Η επιλογή είναι δική σου!:thumbup:

Τώρα όσον αφορά, να πίνεις την κρεατίνη μαζί με την πρωτεΐνη καλύτερα ξεχωριστά.

Ramrod
23-03-11, 16:17
λεει τετοιο πραγμα στην universal? :O

Όχι άκυρο! Αλλο διάβασα, γραψε λάθος...

pizzass
23-03-11, 16:56
hehe :P παντως ειδα στην αξιολογηση οτι δν βαλανε κρεατινη μεσα για να μην αυξησουν το κοστος και για να κρατησουν το μπλεντ πιο "καθαρο" οχι λογω της κρεατινης..αλλωστε προτεινουν στακ με το pump π εχει μεσα καμποση κρεατινη..!

metz
23-03-11, 22:29
Λοιπόν υπάρχουν δυο περιπτώσεις όσον αφορά τον κύκλο την κρεατίνης.

1) Κάνεις φόρτωμα 5 μέρες, από 4 φορές την μέρα, 5γρ,
και μετά είναι 4 βδομάδες η συντήρηση από 5γρ. την ημέρα. Τις μέρες που πας γυμναστήριο παίρνεις 5γρ. μετά την προπόνηση τις μέρες που είσαι off παίρνεις το πρωί.

2) Παίρνεις για 5 εβδομάδες 5γρ. πρίν και 5γρ. μετά την προπόνηση σου.
Η επιλογή είναι δική σου!:thumbup:

Τώρα όσον αφορά, να πίνεις την κρεατίνη μαζί με την πρωτεΐνη καλύτερα ξεχωριστά.

Καλύτερα όχι πριν και μετά την προπόνηση. Είναι πολύ μικρό το διάστημα που μεσολαβεί και η δεύτερη δόση (αυτή μετά την προπόνηση) δεν θα απορροφηθεί. Μπορεί κανείς να παίρνει μία το πρωί και μία μετά την προπόνηση, ή απλά τις off μέρες το πρωί και στην προπόνηση αμέσως μετά.

deluxe
24-03-11, 04:11
Δε ξερω αν φταιει η κρεατινη που παιρνω ( Μονοϋδρικη της reflex + green magnitude ), αλλα εδω και 1 μηνα, εχω βαλει κοντα στα 4 κιλα, αρκετα καλα χωρις σχεδον καθολου κοιλια! Αρκετος ογκος και μαρεσει αυτο που βλεπω.

Ισως να φταιει και το glycergrow λιγακι.

metz
24-03-11, 16:39
Δε ξερω αν φταιει η κρεατινη που παιρνω ( Μονοϋδρικη της reflex + green magnitude ), αλλα εδω και 1 μηνα, εχω βαλει κοντα στα 4 κιλα, αρκετα καλα χωρις σχεδον καθολου κοιλια! Αρκετος ογκος και μαρεσει αυτο που βλεπω.

Ισως να φταιει και το glycergrow λιγακι.

πως τα συνδυάζεις;

TheWorst
24-03-11, 17:08
Οταν λετε 5 γραμμαρια πρωι και 5 γραμμαρια μετα απτη προπονηση γιατι δε μπορει να απορροφηθει απτον οργανισμο εννοειτε μονο την μονουδρικη ?

metz
24-03-11, 17:12
Οταν λετε 5 γραμμαρια πρωι και 5 γραμμαρια μετα απτη προπονηση γιατι δε μπορει να απορροφηθει απτον οργανισμο εννοειτε μονο την μονουδρικη ?

Λάθος κατάλαβες!

Στην περίπτωση που πάρεις 5 πριν και 5 μετά την προπόνηση, η κρεατίνη που θα πάρεις μετά την προπόνηση δεν θα απορροφηθεί, διότι οι 2 δόσεις θα καταναλωθούν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (2-3 ώρες το πολύ). Έτσι δημιουργείται ένα είδος υπερκορεσμού με αντίστροφα αποτελέσματα από τα επιθυμητά - δηλ. διόγκωση κυττάρων, αύξηση δύναμης κλπ.

Η έρευνα που διάβασα γι αυτό το θέμα έγινε με μονοϋδρική αλλά φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβαίνει και με τα υπόλοιπα είδη.

Devil
24-03-11, 17:25
για δωσε link απο την ερευνα....;)

metz
24-03-11, 17:27
για δωσε link απο την ερευνα....;)

Την είχα διαβάσει σε hard copy φυλλάδιο... Θα ψάξω να το βρω όμως να το σκανάρω, έχει ενδιαφέρον.

Devil
24-03-11, 17:28
Την είχα διαβάσει σε hard copy φυλλάδιο... Θα ψάξω να το βρω όμως να το σκανάρω, έχει ενδιαφέρον.

ποσταρε μονο τιτλο και ονοματα θα την βρω.... thnx;)

TheWorst
24-03-11, 17:35
Παιδια νομιζω οτι αρκετα μεγαλο ποσοστο παιρνει πριν και μετα τη προπονηση 5 γραμμαρια και μαλιστα μου εξηγουσε ενα παιδι (αρκετα προχωρημενος) για να καταλαβω , πιο απλα.. Φαντασου οτι εισαι ενα σφουγγαρι,πριν απτην προπονηση βαζεις νερο , κατα τη διαρκεια της προπονησης το σφουγγαρει το στριβεις καλα , δεν εχει νερο και μετα ξανα κατω απτην βρυση . Μιλαμε για μονουδρικη ..

Καθως με τετοιες σαν π.χ. Green Magnitude το λεει και η εταιρεια , οτι παιρνεις 10 γραμμαρια ή πριν ή μερα , ΑΛΛΑ ΤΑ 10 ΜΑΖΙ :)

Devil
24-03-11, 17:41
ρε συ..... ελληνικα καταλαβαινεις????????????:green::green::green:

σου ειχαν πει και στο αλλο thread οτι.... 10γρ green mag εχουν μεσα 5γρ κρεατινη....οκ?

τωρα για σφουγκαρια , βετεξ , πετσετες δεν ξερω......

η κλασσικη δοσολογια ειναι 5-10γρ την ημερα.... διαλεγεις ποσα γρ θα παρεις..... και τα σπας πριν και μετα την προπονηση....

αν θες μπορεις να τα κανεις και σε μια δοση αν ειναι λιγα τα γρ.... (5γρ ας πουμε...) τα βαζεις ολα prewo και εισαι κομπλε....

TheWorst
24-03-11, 17:46
σου ειχαν πει και στο αλλο thread οτι.... 10γρ green mag εχουν μεσα 5γρ κρεατινη....οκ?



Σωστο και αυτο το ξεχασα :green:

deluxe
25-03-11, 08:16
πως τα συνδυάζεις;Τις ημερες που δε παω, αν δε το ξεχασω (!!!) παιρνω 5γρ μονοϋδρικη μετα το πρωϊνο.

Τις ημερες προπονησης, παιρνω 1 scoop green magnitude 30 λεπτα πριν και 3γρ μονοϋδρικη μετα την προπονηση.


* Worst εισαι 1000 φορες χειροτερος απο εμενα!! *

idees
25-03-11, 21:38
Λοιπόν υπάρχουν δυο περιπτώσεις όσον αφορά τον κύκλο την κρεατίνης.

1) Κάνεις φόρτωμα 5 μέρες, από 4 φορές την μέρα, 5γρ,
και μετά είναι 4 βδομάδες η συντήρηση από 5γρ. την ημέρα. Τις μέρες που πας γυμναστήριο παίρνεις 5γρ. μετά την προπόνηση τις μέρες που είσαι off παίρνεις το πρωί.

2) Παίρνεις για 5 εβδομάδες 5γρ. πρίν και 5γρ. μετά την προπόνηση σου.
Η επιλογή είναι δική σου!:thumbup:

Τώρα όσον αφορά, να πίνεις την κρεατίνη μαζί με την πρωτεΐνη καλύτερα ξεχωριστά.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τί ακριβώς πετυχαίνεις με τη διαδικασία της "φόρτωσης", σε σχέση με την άλλη περίπτωση?
Επίσης απ ότι κατάλαβα είναι καλύτερα να παίρνεις 5γρ το πρωί και 5γρ μετά την προπόνηση.

Vlado
27-03-11, 16:57
Αν λάβεις κρεατίνη πριν την προπόνηση απλά θα λειτουργήσει περίσσοτερο ως ενέργεια.

Georgealex
28-03-11, 13:35
Παιδια καλησπερα... Θα ηθελα να ρωτησω, υπαρχει κανα προβλημα αν παιρνω μονουδρικη κρεατινη 40 λεπτα πριν την προπονηση και 15 λεπτα πριν ενα σκουπ νιτρικο??

cannondale
28-03-11, 14:01
παιδια επειδη ειμαι νεος στην ομαδα...θα ηθελα καποιος ειδικος να μου αναφερει και ποιες συνεπειες μπορει να εχει η κρεατινη...πιστευω οπως τα περισσοτερα συμπληρωματα διατροφης εχει και αυτο τις παρενεργειες του....

Devil
28-03-11, 14:29
Παιδια καλησπερα... Θα ηθελα να ρωτησω, υπαρχει κανα προβλημα αν παιρνω μονουδρικη κρεατινη 40 λεπτα πριν την προπονηση και 15 λεπτα πριν ενα σκουπ νιτρικο??

ναι....μπορεις να τα παρεις και μαζι....


παιδια επειδη ειμαι νεος στην ομαδα...θα ηθελα καποιος ειδικος να μου αναφερει και ποιες συνεπειες μπορει να εχει η κρεατινη...πιστευω οπως τα περισσοτερα συμπληρωματα διατροφης εχει και αυτο τις παρενεργειες του....

για πες μου ενα απο αυτα τα ''περισσοτερα συμπληρωματα'' που εχει παρενεργεις στη συνηστομενη δοση....?

η μοναδικη παρενεργεια που ξερω ειναι η ''αυξηση δυναμης'' που εχουν οι χρηστες....

cannondale
28-03-11, 14:37
επειδη οπως ανεφερα και προηγουμενος ειμαι νεος στην ομαδα...θα ηθελα να μου αναφερετε εσεις αν υπαρχουν καποιες παρενεργειες που θα πρεπει να λαβω υποψιν μου ειτε τωρα ειτε στο μελλον...

stelios17
28-03-11, 14:40
παιδια επειδη ειμαι νεος στην ομαδα...θα ηθελα καποιος ειδικος να μου αναφερει και ποιες συνεπειες μπορει να εχει η κρεατινη...πιστευω οπως τα περισσοτερα συμπληρωματα διατροφης εχει και αυτο τις παρενεργειες του....

Οπως ειπε και ο devil ,η πιο συμαντικη παρενεργεια ειναι η αυξηση δυναμης...

Παρολαυτα εχουν παρατηρηθει φαινομενα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας , γυναικομαστιας , στραβισμου , ονειροξης (Κατα τη διαρκεια του μεσημεριανου υπνου μονο ) και habemus papam (Δεν ξερω πως το λενε στα ελληνικα... ) ....

Περα απο την πλακα τωρα ,οπως ολα τα συμπληρωματα διατροφης , ετσι και η κρεατινη , οταν καταναλωνεται στις καταλληλες ποσοτητες δεν εχει καμια απολυτως παρενεργεια....

Πιο πολλες παρενεργειες μπορει να εχουν 2 πιτογυρα , παρα μια δοση κρεατινης....

EDIT: 1. Ισως μερικοι που κανουν εξετασεις , παραξενευονται -τρομαζουν για καποιες υψηλες τιμες σε διαφορους δεικτες...
Και απο εκει βγαινουν πολλοι μυθοι που κατηγορουν την κρεατινη και αλλα συμπληρωματα...
Η αληθεια ομως ειναι οτι το σωμα ενως που κανει σοβαρη προπονηση διαφερει κατα πολυ απο το σωμα του μεσου ανθρωπου (Που αθληται ελαχιστα εως καθολου...)

cannondale
28-03-11, 14:46
μετα απο την πρωτη χρηση θα πρεπει να γινετε ανα τακτα χρονικα διαστηματα χρηση κρεατινης η δεν ειναι απαρετητο?

Devil
28-03-11, 14:50
Παρολαυτα εχουν παρατηρηθει φαινομενα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας , γυναικομαστιας , στραβισμου , ονειροξης (Κατα τη διαρκεια του μεσημεριανου υπνου μονο ) και habemus papam (Δεν ξερω πως το λενε στα ελληνικα... ) ....



wtf???????????/

που τα βρηκες αυτα? δωσε πηγη?

δρεπανοκυτταρικη ειναι κληρονομικη.....

γυναικομαστια δεν παιζει γιατι η κρεα αυξανει την DHT...

ονηροξη και στραβισμο.... δεν εακουσει κατι....

habemus papam..........?????????????? ΕΕΕΕ??? ο παλιος δεν πεθανε ακομα!!!!!!:green::green::green:

habemus papam = εχουμε καινουργιο παπα.....:green::green::green:

TheWorst
28-03-11, 14:58
* Worst εισαι 1000 φορες χειροτερος απο εμενα!! *

Αυτο τωρα απο που σου ηρθε ? Την παλευεις ρε αγορι μου ?

cannondale
28-03-11, 15:08
EDIT: 1. Ισως μερικοι που κανουν εξετασεις , παραξενευονται -τρομαζουν για καποιες υψηλες τιμες σε διαφορους δεικτες...
Και απο εκει βγαινουν πολλοι μυθοι που κατηγορουν την κρεατινη και αλλα συμπληρωματα...


δλδ σε καθε περιπτωση η ιατρικη παρακολουθηση ειναι απαρετιτη πριν την χρηση?

beefmeup
28-03-11, 15:10
δλδ σε καθε περιπτωση η ιατρικη παρακολουθηση ειναι απαρετιτη πριν την χρηση?

αν εχεις ιστορικο με τα νεφρα σου,τοτε ναι.

cannondale
28-03-11, 15:17
σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση δεν ειναι απαραιτητη η ιατρικη παρακολουθηση? αρκει να τηρουντε οι καταλληλες δοσολογιες?

PMalamas
28-03-11, 15:59
Στελιο αυτα που λες δεν ισχυουν για τα συμπληρωματα.. τα βασικα τουλαχιστον..
Δε ξερω αν μιλας για προορμονες..

Georgealex
28-03-11, 17:33
Δλδ ρε παιδια αυτο που λενε κρεατινη μαζι με καφεινη δεν κανει γτ το ενα ανερει το αλλο ισχυει η μυθος?

Devil
28-03-11, 17:35
Δλδ ρε παιδια αυτο που λενε κρεατινη μαζι με καφεινη δεν κανει γτ το ενα ανερει το αλλο ισχυει η μυθος?

ισχυει αν παρεις σχετικα μεγαλες ποσοτητες απο καφεινη....

exkaliber
28-03-11, 17:35
Δλδ ρε παιδια αυτο που λενε κρεατινη μαζι με καφεινη δεν κανει γτ το ενα ανερει το αλλο ισχυει η μυθος?

το ενα κραταει υγρα και το αλλο διωχνει

Georgealex
28-03-11, 17:43
ισχυει αν παρεις σχετικα μεγαλες ποσοτητες απο καφεινη....

Μια δοση νιτρικου

Devil
28-03-11, 17:44
Μια δοση νιτρικου

ποιου?

Georgealex
28-03-11, 17:45
ποιου?

Pump Fixx

Georgealex
28-03-11, 17:52
Pump Fixx

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13520-Pump-Fixx-%28Advanced-Muscle-Science%29&highlight=pump+fixx

Devil
28-03-11, 17:54
Pump Fixx

ενας θεος ξερει ποση εχει μεσα... δεν ξερω να σου πω....

Georgealex
28-03-11, 17:56
[QUOTE=Devil;348585]ενας θεος ξερει ποση εχει μεσα... δεν ξερω να σου πω....[/QUOTE

χαχαχα εχεις δικιο....ευχαριστς παντωσ για την προθυμια... :-)

av_dimitris
29-03-11, 00:25
οταν ξεκιναει καποιος ενα κυκλο κρεατινης θα πρεπει να αλλαξει κατι στη διατροφη του για καλυτερα αποτελεσματα?για παραδειγμα να αυξησει την ποσοτητα των υδατανθρακων.

Ramrod
29-03-11, 01:14
οταν ξεκιναει καποιος ενα κυκλο κρεατινης θα πρεπει να αλλαξει κατι στη διατροφη του για καλυτερα αποτελεσματα?για παραδειγμα να αυξησει την ποσοτητα των υδατανθρακων.

Γιατί να το κάνεις αυτό? Και μάλιστα υδατάνθρακα...? Με ποιά λογική?

av_dimitris
29-03-11, 11:26
Γιατί να το κάνεις αυτό? Και μάλιστα υδατάνθρακα...? Με ποιά λογική?

για καλυτερη αποροφηση.

stelios17
29-03-11, 13:57
wtf???????????/

που τα βρηκες αυτα? δωσε πηγη?

δρεπανοκυτταρικη ειναι κληρονομικη.....

γυναικομαστια δεν παιζει γιατι η κρεα αυξανει την DHT...

ονηροξη και στραβισμο.... δεν εακουσει κατι....

habemus papam..........?????????????? ΕΕΕΕ??? ο παλιος δεν πεθανε ακομα!!!!!!:green::green::green:

habemus papam = εχουμε καινουργιο παπα.....:green::green::green:

Πλακα εκανα ρα συ...!!!... :P:P:P
(Απλα κοτσαρα εκει 4+1 μλκιες που μου ηρθαν στο κεφαλι εκεινη την ωρα....Αλλωστε συνηθες το φαινομενο οι γιατροι να σου φορτωνουν οτι και αν σου βρησκουν στην χρηση συμπληρωματων...)

Devil
29-03-11, 14:26
Πλακα εκανα ρα συ...!!!... :P:P:P
(Απλα κοτσαρα εκει 4+1 μλκιες που μου ηρθαν στο κεφαλι εκεινη την ωρα....Αλλωστε συνηθες το φαινομενο οι γιατροι να σου φορτωνουν οτι και αν σου βρησκουν στην χρηση συμπληρωματων...)

ρε το μ@κ@κ@....:green::green::green::green::green::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

το τελευταιο ηταν ολα τα λεφτα.....:green::green::green::green:

Kaloutsikos
29-03-11, 15:11
οταν ξεκιναει καποιος ενα κυκλο κρεατινης θα πρεπει να αλλαξει κατι στη διατροφη του για καλυτερα αποτελεσματα?για παραδειγμα να αυξησει την ποσοτητα των υδατανθρακων.

Δεν αυξάνεις την ποσότητα του υδατάνθρακα, απλά όταν θα ποιείς κρεατίνη καλό είναι να το συνδυάσεις με waxy maize για γρήγορη απορρόφηση!


Πλακα εκανα ρα συ...!!!... :P:P:P
(Απλα κοτσαρα εκει 4+1 μλκιες που μου ηρθαν στο κεφαλι εκεινη την ωρα....Αλλωστε συνηθες το φαινομενο οι γιατροι να σου φορτωνουν οτι και αν σου βρησκουν στην χρηση συμπληρωματων...)

χαχα, καλά ε τάσπασες!:green::green::green:

Ramrod
29-03-11, 16:08
για καλυτερη αποροφηση.

Δεν είναι αποδεδειγμένο ότι ισχύει...αλλωστε εσύ απ όσο κατάλαβα μίλας για αυξηση του υδατάνθρακα γενικά στη διατροφή, όχι μόνο τη στιγμή λήψης της κρεατίνης.

COBRA_STYLE
29-03-11, 16:12
Δεν αυξάνεις την ποσότητα του υδατάνθρακα, απλά όταν θα ποιείς κρεατίνη καλό είναι να το συνδυάσεις με waxy maize για γρήγορη απορρόφηση!



χαχα, καλά ε τάσπασες!:green::green::green:


Δεν είναι αποδεδειγμένο ότι ισχύει...αλλωστε εσύ απ όσο κατάλαβα μίλας για αυξηση του υδατάνθρακα γενικά στη διατροφή, όχι μόνο τη στιγμή λήψης της κρεατίνης.
σωστα τα λεει ο Ραμροντ... και ισα ισα που οι τελευταιες ερευνες εχουν δειξει οτι τελικα αυτο με την κρεατινη και υ/ες δεν ισχυει....επισης αυτος ο μυθος εχει να κανει με υ/ες υψηλου GI οπως dextroze και οχι wms:thumbup:

PMalamas
29-03-11, 16:25
παντως εμενα χωρις υδατανθρακες της ωρες ληψης μια χαρα με πιανει η κρεατινουλα:bbbiceps:

Kaloutsikos
29-03-11, 17:34
παντως εμενα χωρις υδατανθρακες της ωρες ληψης μια χαρα με πιανει η κρεατινουλα:bbbiceps:

Εγώ το πρωί την πίνω σκέτη και μετά την προπόνηση την πίνω με waxy maize μαζί.

Σίγουρα ρε συ δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς εγώ ήμουνα της άποψης ότι απορροφάτε ποιο γρήγορα έτσι.:)

av_dimitris
29-03-11, 18:25
Δεν είναι αποδεδειγμένο ότι ισχύει...αλλωστε εσύ απ όσο κατάλαβα μίλας για αυξηση του υδατάνθρακα γενικά στη διατροφή, όχι μόνο τη στιγμή λήψης της κρεατίνης.

ναι,αυτο εννοουσα!

Ramrod
29-03-11, 18:55
ναι,αυτο εννοουσα!

Οπότε όχι, όπως στο είπα...δεν έχει λογική. Μάλλον περισσότερο κακό κάνεις....

PMalamas
29-03-11, 19:59
Εγώ το πρωί την πίνω σκέτη και μετά την προπόνηση την πίνω με waxy maize μαζί.

Σίγουρα ρε συ δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς εγώ ήμουνα της άποψης ότι απορροφάτε ποιο γρήγορα έτσι.:)


ενιοτε κανα μελι μετα προπονηση εβαζα.. αλλα ετρωγα και πριν περασει 1 ωρα στερεο γευμα με αρκετους καρμπς;)

Kaloutsikos
29-03-11, 22:51
ενιοτε κανα μελι μετα προπονηση εβαζα.. αλλα ετρωγα και πριν περασει 1 ωρα στερεο γευμα με αρκετους καρμπς;)
:thumbup:

pizzass
01-04-11, 14:02
τελευταιο τσεκ απ π εκανα ειχα 308 κρεατινη :P με μεγιστο φυσιολογικο το 195 π εγραφε πανω..κρεατινινη οκ ηταν..λογικα αυτο οφειλεται σ συμπληρωμα ετσι? βεβαια ειχα 2-3 μερες π το χα κοψει αλλα κ παλι..θα κανω ξανα σ κανα 20ημερο..

livistros
01-04-11, 22:55
τελευταιο τσεκ απ π εκανα ειχα 308 κρεατινη :P με μεγιστο φυσιολογικο το 195 π εγραφε πανω..κρεατινινη οκ ηταν..λογικα αυτο οφειλεται σ συμπληρωμα ετσι? βεβαια ειχα 2-3 μερες π το χα κοψει αλλα κ παλι..θα κανω ξανα σ κανα 20ημερο..

εννοεις τρανσαμιναση...
κοψτο φιλε δεν το τραβαει ο οργανισμος σου

Devil
02-04-11, 00:15
εννοεις τρανσαμιναση...
κοψτο φιλε δεν το τραβαει ο οργανισμος σου

αν ειχε τις τρανσαμινασες τοσο θα τον κραταγαν μεσα....:green:

PMalamas
02-04-11, 00:27
κρεατινινι καλα λεει..

PanosDeu
02-04-11, 15:09
Εχετε γνωμες για την Cell-Tech Hardcore Pro Series απο Muscletech?

giannis64
02-04-11, 19:46
Cell-Tech HardCore Pro Series (Muscletech) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6321-Cell-Tech-HardCore-Pro-Series-(Muscletech))
:thumbup:

PanosDeu
02-04-11, 20:49
Ποσταρα εδω αν και υπαρχει θεμα,γιατι δεν μπορω να καταληξω καπου για το προιον.Ολοι μασανε τα λογια τους για τη Muscletech.

giannis64
02-04-11, 20:55
εε οτι λενε στο θεμα της εν λογο εταιριας τα ιδια θα πουν και εδω. τι δηλαδη? εδω θα πουν αλλα? οτι θες ρωτα το στο θεμα του.;)

Devil
02-04-11, 21:01
δεν μασαει κανεις τα λογια του.... η εταιρια ειναι για κλαματα.... τοσα χρονια 2-3 καλα προιοντα εχει βγαλει και αυτα ηταν/ειναι πανακριβα....

γενικα οσο υπαρχουν αλλες εταιριες στην αγορα δεν θα αγορασω κατι απο αυτην......

geo28
02-04-11, 21:05
δεν μασαει κανεις τα λογια του.... η εταιρια ειναι για κλαματα.... τοσα χρονια 2-3 καλα προιοντα εχει βγαλει και αυτα ηταν/ειναι πανακριβα....

γενικα οσο υπαρχουν αλλες εταιριες στην αγορα δεν θα αγορασω κατι απο αυτην......

μη μου πεις οτι τ ενα ειναι το halo:green:

Devil
02-04-11, 21:11
μη μου πεις οτι τ ενα ειναι το halo:green:

χαχαχαχαχα.... ουτε καν....

anator p70.... gakic... αντε κ κανα αλλο...

oxia
03-04-11, 21:18
Γεια σας παιδες ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε και να μου πειτε απο την εμπειρεια σας ποια ειναι κατα την γνωμη σας η πιο καλη κρεατινη?

Lao
03-04-11, 21:56
Γεια σας παιδες ειμαι καινουργιος στο φορουμ και σας χαιρετω,θα ηθελα την βοηθεια σας και να μου πειτε απο την εμπειρεια σας ποια ειναι κατα την γνωμη σας η πιο καλη κρεατινη?

Όποια να ναι πάρε, αρκεί να είναι creapure.

PMalamas
03-04-11, 22:22
Όποια να ναι πάρε, αρκεί να είναι creapure.

Creapure micronized παιζει?

Lao
03-04-11, 22:28
Creapure micronized παιζει?

Κοίτα, με κάθε ειλικρίνεια, η όλη φάση που ακολουθούν οι εταιρείες μου θυμίζει αυτό που κάνουν χρόνια τώρα οι κατασκευαστές κινητών. Όπως ακριβώς για να μας δελεάσουν προσθέτουν λειτουργίες και χαρακτηριστικά που εν τέλει δεν μας αλλάζουν και τόσο την ζωή, το ίδιο βλέπω σε ανάλογο βαθμό και με τα συμπληρώματα.

Αρχικά είχαμε την κρεατίνη, μετά είχαμε creapure, τώρα έχουμε micronized, μετά θα έχουμε nuclear creatine :green: και πάμε πάλι...

Εν ολίγοις, η κρεατίνη είναι καλή φάση, όντως δουλεύει αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να το ψειρίζουμε τόσο. Να πουλήσουν θέλουν, να διαφοροποιηθούν μεταξύ τους κτλ αλλά εμάς δεν πρέπει να μας απασχολεί και τόσο.

Δεν ξέρω αν συμφωνείς...

av_dimitris
03-04-11, 23:00
θα ξεκινησω κυκλο κρεατινης μετα το πασχα και ειμαι αναμεσα στην storm και την creapure της reflex. ποια λετε να προτιμησω?

Lao
03-04-11, 23:13
θα ξεκινησω κυκλο κρεατινης μετα το πασχα και ειμαι αναμεσα στην storm και την creapure της reflex. ποια λετε να προτιμησω?

Πάρε την απλή. Old school, που λένε και οι Αμερικάνοι ;)

PMalamas
03-04-11, 23:21
Κοίτα, με κάθε ειλικρίνεια, η όλη φάση που ακολουθούν οι εταιρείες μου θυμίζει αυτό που κάνουν χρόνια τώρα οι κατασκευαστές κινητών. Όπως ακριβώς για να μας δελεάσουν προσθέτουν λειτουργίες και χαρακτηριστικά που εν τέλει δεν μας αλλάζουν και τόσο την ζωή, το ίδιο βλέπω σε ανάλογο βαθμό και με τα συμπληρώματα.

Αρχικά είχαμε την κρεατίνη, μετά είχαμε creapure, τώρα έχουμε micronized, μετά θα έχουμε nuclear creatine :green: και πάμε πάλι...

Εν ολίγοις, η κρεατίνη είναι καλή φάση, όντως δουλεύει αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να το ψειρίζουμε τόσο. Να πουλήσουν θέλουν, να διαφοροποιηθούν μεταξύ τους κτλ αλλά εμάς δεν πρέπει να μας απασχολεί και τόσο.

Δεν ξέρω αν συμφωνείς...

Ναι οντως δικιο εχεις συμφωνω.. Stick to the basics:thumbup:
Κι εγω μια Creapure Reflex ξεκιναω απο δευτερα.

geo.k
04-04-11, 04:13
καλημερα ! Αν και διαβασα αρκετα ηθελα 1 απαντηση.
Πινω εδω & 4 μηνες μονο 1 scoop πρωτεινης ορου γαλακτος μετα την προπονηση & μετα απο 1 ωρα φαγητο .
Σκεφτομαι να ξεκινησω την συγκεκριμενη κρεατινη http://www.xtr.gr/proteines/367/MYOFUSION_908_gr_(GASPARI).htm. τι γνωμη εχετε ?
Διαβασα για 5 γραμ. ημερησιως ισχυει ? ομως να την πινω το πρωι ?

gmalamos
04-04-11, 09:37
καλημερα ! Αν και διαβασα αρκετα ηθελα 1 απαντηση.
Πινω εδω & 4 μηνες μονο 1 scoop πρωτεινης ορου γαλακτος μετα την προπονηση & μετα απο 1 ωρα φαγητο .
Σκεφτομαι να ξεκινησω την συγκεκριμενη κρεατινη http://www.xtr.gr/proteines/367/MYOFUSION_908_gr_(GASPARI).htm. τι γνωμη εχετε ?
Διαβασα για 5 γραμ. ημερησιως ισχυει ? ομως να την πινω το πρωι ?

Αυτη που παρεθεσες ηταν πρωτεινη..:green:

metz
04-04-11, 14:55
Creapure micronized παιζει?

Παίζει, αυτή της Optimum Nutrition

http://www.xtr.gr/kreatines/277/CREATINE_POWDER_/_300_gr_%28ON%29.htm

oxia
04-04-11, 14:58
Όποια να ναι πάρε, αρκεί να είναι creapure.

μονουδρικη ενοοεις? ποια ειναι η γνωμη σου για την κρεατινη της EAS? και για την κρεατινη την DYMATIZE-MICRONIZED?

RAMBO
04-04-11, 15:13
ΕΑΣ ηταν η πρωτη που ειχα παρει δεν τρελαθηκα κιολασ και η reflex τα ιδια η μονη που με ευχαριστησε ηταν η διφοσφορικη τησ alri cr2:green:

metz
04-04-11, 16:01
Γενικά με τις κρεατίνες πρέπει να πειραματιστείς λιγάκι με κατασκευαστές, τύπους κρεατίνης, τρόπο λήψης γιατί δεν τους πιάνουν όλους το ίδιο.

PMalamas
04-04-11, 16:32
Παίζει, αυτή της Optimum Nutrition

http://www.xtr.gr/kreatines/277/CREATINE_POWDER_/_300_gr_%28ON%29.htm


Δε θα πρεπε να λεει Creapure?

Lao
05-04-11, 14:17
μονουδρικη ενοοεις? ποια ειναι η γνωμη σου για την κρεατινη της EAS? και για την κρεατινη την DYMATIZE-MICRONIZED?

Ναι, μονοϋδρική. Όλες καλές είναι, πάρε όποια θέλεις.

metz
05-04-11, 15:32
Δε θα πρεπε να λεει Creapure?

Λέει Creapure!!!

PMalamas
05-04-11, 16:08
Λέει Creapure!!!

Που και δε το βλεπω?

metz
05-04-11, 17:13
Που και δε το βλεπω?

Πλάκα μου κάνεις ε;;;

Πανω στο κουτί το γράφει!!!!!!

Αν πάλι δεν το βλέπεις μπες στο επίσημο website της ON (δεν βάζω λινκ γιατί απαγορεύεται - google it!) και δες το!

Υ.Γ.: Έχω τη συγκεκριμένη κρεατίνη οπότε σου διαβεβαιώνω πως το έχω διαπιστώσει και δια ζώσης! :green:

PMalamas
05-04-11, 19:22
Ναι αληθεια δε μπορεσα να το δω στο σιτε του χτρεμε. Πανω στο κουτι κατι.
Αλλα το βρηκα οντως στην ΟΝ:thumbup:

oxia
05-04-11, 20:23
Ναι, μονοϋδρική. Όλες καλές είναι, πάρε όποια θέλεις.
Ευχαριστω. σκεφτομαι να παρω την μονουδρικη της ALLSTARS..τι λετε??:unsure:

PMalamas
05-04-11, 23:41
Ρε παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση..

Στην υπερπληρωση της κρεατινης εχετε αυπνιες?

metz
06-04-11, 00:18
Ρε παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση..

Στην υπερπληρωση της κρεατινης εχετε αυπνιες?

Ποτέ...
Κάτι άλλο θα φταίει

PMalamas
06-04-11, 00:33
Ποτέ...
Κάτι άλλο θα φταίει

Δε φταιει κατι αλλο, εχει τυχει και τις 5 φορες που εχω κανει υπερπληρωση στη ζωη μου με κρεατινη και συμβαινει για μια εβδομαδα οσο δηλαδη ειμαι σε 15 γραμαρια. Την πρωτη μερα που θα παω στα 5 γραμμαρια τοτε και θα κοιμηθω.Ουτε εγω το εχω ακουσει να το λενε σαν side effect κρεατινης.

PMalamas
06-04-11, 00:57
H αληθεια ειναι οτι μαλλον ειναι ενα σπανιο side effect της κρεατινης.. γιατι σε οποιο φορουμ και να μπηκα παντα καποιος το ανεφερε και οι υπολοιποι του ελεγαν οτι δε φταιει η κρεατινη, ενω αυτο ηταν το μονο πραγμα που αλλαξε τις μερες η νυχτες με insomnia, οπως ακριβως κι εγω δηλαδη. Δειτε εδω πχ.. ιδιος διαλογος περιπου. http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?p=597657123

Ετσι και αλλιως σε οτι υπαρχουν side effects δε σημαινει οτι θα επηρεασουν ολους τους χρηστες αλλα μερικους η σπανια μερικους και αλλο θα συμβει στον ενα αλλο σε καποιον αλλο.

metz
06-04-11, 16:06
H αληθεια ειναι οτι μαλλον ειναι ενα σπανιο side effect της κρεατινης.. γιατι σε οποιο φορουμ και να μπηκα παντα καποιος το ανεφερε και οι υπολοιποι του ελεγαν οτι δε φταιει η κρεατινη, ενω αυτο ηταν το μονο πραγμα που αλλαξε τις μερες η νυχτες με insomnia, οπως ακριβως κι εγω δηλαδη. Δειτε εδω πχ.. ιδιος διαλογος περιπου. http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?p=597657123

Ετσι και αλλιως σε οτι υπαρχουν side effects δε σημαινει οτι θα επηρεασουν ολους τους χρηστες αλλα μερικους η σπανια μερικους και αλλο θα συμβει στον ενα αλλο σε καποιον αλλο.

Σωστός, τα side effects δεν ισχύουν πάντα σε όλους. Γι αυτό λέμε δοκιμάζεις και βλέπεις. Εγώ έχω δει διαφορές από χρήση ίδιας μορφής κρεατίνης (μονοϋδρικής) από εταιρία σε εταιρία, ενώ λογικά εφ' όσον παίρνω την ίδια ουσία θα έπρεπε να έχω παρόμοια, αν όχι ίδια, αποτελέσματα.

Πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό που λες σαν σπάνιο side effect και καλά κάνεις και το ψάχνεις. Μην ξεχνάμε πως κάποιοι άνθρωποι, λίγοι βέβαια, δεν αντιδρούν καθόλου στη χρήση κρεατίνης (non-responders).

Δοκίμασε και χωρίς φόρτωμα πάντως. Σε εμένα, προϊόντα που δούλεψαν με φόρτωμα, δούλεψαν και χωρίς φόρτωμα. Απλά η αύξηση δύναμης και το πρήξιμο/στρογγύλεμα των μυών δεν ήρθε τόσο γρήγορα. Στο τέλος της δίμηνης χρήσης όμως (αλλά και στο μήνα - μέσο της διάρκειας λήψης) τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.

Τη βέλτιστη απόκριση στο σώμα μου την είδα με χρήση 5 γραμ κάθε πρωί και απλά τις μέρες προπόνησης παίρνω άλλα 5 μετά την προπόνηση. ΑΝ παίρνω κάποιο προεξασκητικό συμπλήρωμα που έχει και κρεατίνη τότε δεν παίρνω και μετά την προπόνηση αλλά διατηρώ τη δόση το πρωινού ως έχει.

TheWorst
06-04-11, 16:23
Παίζει, αυτή της Optimum Nutrition

http://www.xtr.gr/kreatines/277/CREATINE_POWDER_/_300_gr_%28ON%29.htm

Καθαρη μονουδρικη :thumbup:

Αν και δε προτιμω μονουδρικες , καλυτερα φορμουλες .. :green:

Kaloutsikos
06-04-11, 17:39
Καθαρη μονουδρικη :thumbup:

Αν και δε προτιμω μονουδρικες , καλυτερα φορμουλες .. :green:

Για ποιο λόγο προτιμάς φόρμουλες?

TheWorst
06-04-11, 20:42
Για ποιο λόγο προτιμάς φόρμουλες?

Σε συγκριση με τη μονουδρικη δε κανει τετοια κατακρατηση υγρων και στην τελικη δε χανεις οπως με τη μονουδρικη το 40-50% της μαζας που πηρες (σε νερο :D )

beefmeup
06-04-11, 20:44
Σε συγκριση με τη μονουδρικη δε κανει τετοια κατακρατηση υγρων και στην τελικη δε χανεις οπως με τη μονουδρικη το 40-50% της μαζας που πηρες (σε νερο :D )

αυτο απο που το εχουμε?:unsure:
ολο το ποστ εννοω.

Pavlos17
06-04-11, 20:46
Σε συγκριση με τη μονουδρικη δε κανει τετοια κατακρατηση υγρων και στην τελικη δε χανεις οπως με τη μονουδρικη το 40-50% της μαζας που πηρες (σε νερο :D )

1)αλλη κατακρατηση κανει η μονουδρικη απτις φορμουλες?
2)γινεται να παρεις μαζα και σε νερο μαλιστα?
3)40-50?αν χασω 51%?

TheWorst
06-04-11, 20:48
1)αλλη κατακρατηση κανει η μονουδρικη απτις φορμουλες?
2)γινεται να παρεις μαζα και σε νερο μαλιστα?
3)40-50?αν χασω 51%?

1)Απο οτι ξερω ναι!
2)Εννοω απτην κατακρατηση υγρων , μη κανεις τωρα ..
3)Εμ μπορει και 70% να χασεις , το μεσο ειναι περιπου 40% αντε εως 50 ..

PMalamas
06-04-11, 21:17
Σωστός, τα side effects δεν ισχύουν πάντα σε όλους. Γι αυτό λέμε δοκιμάζεις και βλέπεις. Εγώ έχω δει διαφορές από χρήση ίδιας μορφής κρεατίνης (μονοϋδρικής) από εταιρία σε εταιρία, ενώ λογικά εφ' όσον παίρνω την ίδια ουσία θα έπρεπε να έχω παρόμοια, αν όχι ίδια, αποτελέσματα.

Πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό που λες σαν σπάνιο side effect και καλά κάνεις και το ψάχνεις. Μην ξεχνάμε πως κάποιοι άνθρωποι, λίγοι βέβαια, δεν αντιδρούν καθόλου στη χρήση κρεατίνης (non-responders).

Δοκίμασε και χωρίς φόρτωμα πάντως. Σε εμένα, προϊόντα που δούλεψαν με φόρτωμα, δούλεψαν και χωρίς φόρτωμα. Απλά η αύξηση δύναμης και το πρήξιμο/στρογγύλεμα των μυών δεν ήρθε τόσο γρήγορα. Στο τέλος της δίμηνης χρήσης όμως (αλλά και στο μήνα - μέσο της διάρκειας λήψης) τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.

Τη βέλτιστη απόκριση στο σώμα μου την είδα με χρήση 5 γραμ κάθε πρωί και απλά τις μέρες προπόνησης παίρνω άλλα 5 μετά την προπόνηση. ΑΝ παίρνω κάποιο προεξασκητικό συμπλήρωμα που έχει και κρεατίνη τότε δεν παίρνω και μετά την προπόνηση αλλά διατηρώ τη δόση το πρωινού ως έχει.

Ναι οντως μου εχει τυχει φιλος που δεν τον πιανει καθολου σχεδον.. ευτυχως εγω την καταλαβαινω καλα..

Matsablokos
06-04-11, 21:34
οκ,πεδια.ΒΟΗΘΕΙΑ!
χρισιμοπιω μια κρεατινι,ιμε 19 χρονον,μωλις τν σταματισο ηπαρχει κινδηνος να κρεμασο?η πρεπη να αγοραζο συνεχια για να μην κρεμασο?

TheWorst
06-04-11, 21:37
οκ,πεδια.ΒΟΗΘΕΙΑ!
χρισιμοπιω μια κρεατινι,ιμε 19 χρονον,μωλις τν σταματισο ηπαρχει κινδηνος να κρεμασο?η πρεπη να αγοραζο συνεχια για να μην κρεμασο?

Να κρεμασεις οχι , αλλα χανεις ενα % ποσοστο απο αυτο που πηρες .. Αφου κανει κατακρατηση υγρων οταν σταματησες φευγουν :) Οπως λεω πανω συνηθως με ΜΟΝΟΥΔΡΙΚΗ χανεις το 40 % περιπου απο αυτο που πηρες οταν τη σταματησεις ..

Kaloutsikos
06-04-11, 21:37
Σε συγκριση με τη μονουδρικη δε κανει τετοια κατακρατηση υγρων και στην τελικη δε χανεις οπως με τη μονουδρικη το 40-50% της μαζας που πηρες (σε νερο :D )

Τις έχεις δοκιμάσει πάνω σου?