PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Matsablokos
06-04-11, 21:39
Να κρεμασεις οχι , αλλα χανεις ενα % ποσοστο απο αυτο που πηρες .. Αφου κανει κατακρατηση υγρων οταν σταματησες φευγουν :) Οπως λεω πανω συνηθως με ΜΟΝΟΥΔΡΙΚΗ χανεις το 40 % περιπου απο αυτο που πηρες οταν τη σταματησεις ..

οταν ενοις κατακρατησι?μολις παω τουαλαιτα θα χαθι? :shock:

TheWorst
06-04-11, 21:49
οταν ενοις κατακρατησι?μολις παω τουαλαιτα θα χαθι? :shock:

Οχι ρε :green: Οταν λεω κατακρατηση αυτο ειναι το χαρακτηριστικο της κρεατινης οτι κανει κατακρατηση , οταν τη σταματησεις χανεις ενα ποσοστα απτα υγρα αυτο ειναι ..

Matsablokos
06-04-11, 21:52
Οχι ρε :green: Οταν λεω κατακρατηση αυτο ειναι το χαρακτηριστικο της κρεατινης οτι κανει κατακρατηση , οταν τη σταματησεις χανεις ενα ποσοστα απτα υγρα αυτο ειναι ..

δεν καταλαβενο φηλε σορυ
διλαδι τορα που χο κανι αρκετα μεγαλο χερι,μολης σταματισο θα μικρινει?
εχο νερα στα χερια μ?

TheWorst
06-04-11, 21:52
Τις έχεις δοκιμάσει πάνω σου?

Οχι εχω γνωστους , φιλους που ξερουν και πιο πολλα απο μενα και συζηταμε , βεβαια προτιμω μια Green Magnitude της Controlled labs , στη φαση ομως που ειμαι δε χρειαζομαι κρεατινη .. Ας κανω 3-4 χρονια σοβαρα στο γυμναστηριο και οταν και αν βαλω 110-120 κιλα στον παγκο για 5-6 επαναληψεις τοτε το σκεφτομαι , γιατι τοτε θα χρειαστω περισσοτερο βοηθεια απο οτι τωρα με τα 70 κιλα που παλευω :green:

TheWorst
06-04-11, 21:54
δεν καταλαβενο φηλε σορυ
διλαδι τορα που χο κανι αρκετα μεγαλο χερι,μολης σταματισο θα μικρινει?
εχο νερα στα χερια μ?

Θα μικρινει εφοσον ειναι απο κατακρατηση υγρων ... Θα φυγουν σιγα σιγα τα υγρα οταν σταματησεις την κρεατινη ... Αν ηταν και πριν ετσι το χερι οχι δε θα μικρινει .. Και αυτο για φυγουν τα νερα πρεπει να σταματησεις την κρεατινη .. Αν δε σταματησεις δεν εχεις τετοιο προβλημα .. Αναρωτιεμαι οταν εισαι 1 μηνα οφφ πως πας τοτε και απο δυναμη και ο ογκος :D

Anabolasss
06-04-11, 22:02
οταν ενοις κατακρατησι?μολις παω τουαλαιτα θα χαθι? :shock:

Aστα να πανε,και εγω εχω παρει μια παλιοκρεατινη κια μόλις παω τουαλετα χανω 3 κιλα ,τωρα ειναι από τα χερια,είναι απο τα πόδια,εγω μαλλον από πισω βλεπω να τα χανω ρε φ΄λιλε,τι πραμα είναι αυτο:(

TheWorst
06-04-11, 22:21
Aστα να πανε,και εγω εχω παρει μια παλιοκρεατινη κια μόλις παω τουαλετα χανω 3 κιλα ,τωρα ειναι από τα χερια,είναι απο τα πόδια,εγω μαλλον από πισω βλεπω να τα χανω ρε φ΄λιλε,τι πραμα είναι αυτο:(

Χαχαχα , δε παιζεσαι :turtle::turtle:

Kaloutsikos
07-04-11, 00:04
δεν καταλαβενο φηλε σορυ
διλαδι τορα που χο κανι αρκετα μεγαλο χερι,μολης σταματισο θα μικρινει?
εχο νερα στα χερια μ?


Θα μικρινει εφοσον ειναι απο κατακρατηση υγρων ... Θα φυγουν σιγα σιγα τα υγρα οταν σταματησεις την κρεατινη ... Αν ηταν και πριν ετσι το χερι οχι δε θα μικρινει .. Και αυτο για φυγουν τα νερα πρεπει να σταματησεις την κρεατινη .. Αν δε σταματησεις δεν εχεις τετοιο προβλημα .. Αναρωτιεμαι οταν εισαι 1 μηνα οφφ πως πας τοτε και απο δυναμη και ο ογκος :D

Δεν ισχυη αυτο που λες, άμα συνεχίσεις την σκληρή προπόνηση και την σωστή διατροφή δεν μικραίνει κανένα μέρος του σώματος.

Εγώ προσωπικά είδα ένα καλούτσικο αποτέλεσμα με την μονοϋδρική και όταν την σταμάτησα, στα κιλά που σήκωνα παρέμεινα, και οι μύες μου δεν μίκρυναν!

TheWorst
07-04-11, 00:09
Δεν ισχυη αυτο που λες, άμα συνεχίσεις την σκληρή προπόνηση και την σωστή διατροφή δεν μικραίνει κανένα μέρος του σώματος.

Εγώ προσωπικά είδα ένα καλούτσικο αποτέλεσμα με την μονοϋδρική και όταν την σταμάτησα, στα κιλά που σήκωνα παρέμεινα, και οι μύες μου δεν μίκρυναν!

Δε ξερω σε σενα πως προπονησαι τι διατροφη κανεις κτλ .. Η στατιστικη λεει αυτο .. Χανεις υγρα και χανεις και ενα % ποσοστο .. Αντε να εισαι 1 στους 1000 που εχει τετοια διατροφη ωστε δε χανεις και εξαρταται παλι για ποσο καιρο και πως .. Και αφου τη σταματησες και συκωνες ιδια κιλα , λογικα να υποθεσω δε σε βοηθησε και πολυ ?

metz
07-04-11, 11:50
Δε ξερω σε σενα πως προπονησαι τι διατροφη κανεις κτλ .. Η στατιστικη λεει αυτο .. Χανεις υγρα και χανεις και ενα % ποσοστο .. Αντε να εισαι 1 στους 1000 που εχει τετοια διατροφη ωστε δε χανεις και εξαρταται παλι για ποσο καιρο και πως .. Και αφου τη σταματησες και συκωνες ιδια κιλα , λογικα να υποθεσω δε σε βοηθησε και πολυ ?

Ούτε εγώ χάνω κάτι ιδιαίτερο όταν σταματήσω τη χρήση κρεατίνης. Πέφτω 1 άντε 2 επαναλήψεις στα πολλά κιλά αλλά μέχρι εκεί. Σε 1-2 προπονήσεις τις έχω ξανά όμως!
Τώρα όσον αφορά τον όγκο καλά είναι να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο που δεν ξέρει. Θα έχεις ένα παραπάνω φούσκωμα και στρογγύλεμα αλλά δεν είναι και αναβολικά! Όταν σταματήσεις τη χρήση θα έχεις μια μικρή απώλεια αλλά στους ποιο πολλούς χρειάζεται μεζούρα για να μετρήσεις τα 1-2 χιλιοστά που ίσως να ΄χάσει κανείς στο μπράτσο.

Καλές οι στατιστικές αλλά κάτι ξέρουμε κι εμείς που χρησιμοποιούμε χρόνια κρεατίνες...:thumbup:

metz
07-04-11, 11:51
Δεν ισχυη αυτο που λες, άμα συνεχίσεις την σκληρή προπόνηση και την σωστή διατροφή δεν μικραίνει κανένα μέρος του σώματος.

Εγώ προσωπικά είδα ένα καλούτσικο αποτέλεσμα με την μονοϋδρική και όταν την σταμάτησα, στα κιλά που σήκωνα παρέμεινα, και οι μύες μου δεν μίκρυναν!

+1 :thumbup::thumbup::thumbup:

Kaloutsikos
07-04-11, 15:58
Ούτε εγώ χάνω κάτι ιδιαίτερο όταν σταματήσω τη χρήση κρεατίνης. Πέφτω 1 άντε 2 επαναλήψεις στα πολλά κιλά αλλά μέχρι εκεί. Σε 1-2 προπονήσεις τις έχω ξανά όμως!
Τώρα όσον αφορά τον όγκο καλά είναι να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο που δεν ξέρει. Θα έχεις ένα παραπάνω φούσκωμα και στρογγύλεμα αλλά δεν είναι και αναβολικά! Όταν σταματήσεις τη χρήση θα έχεις μια μικρή απώλεια αλλά στους ποιο πολλούς χρειάζεται μεζούρα για να μετρήσεις τα 1-2 χιλιοστά που ίσως να ΄χάσει κανείς στο μπράτσο.

Καλές οι στατιστικές αλλά κάτι ξέρουμε κι εμείς που χρησιμοποιούμε χρόνια κρεατίνες...:thumbup:
+1 :thumbup::turtle:

TheWorst
07-04-11, 15:59
Μακαρι να ειναι πραγματικα ετσι :)

TheWorst
08-04-11, 00:05
Παιδια οταν παιρνετε κρεατινη πριν απο τη προπονηση την περνετε αμεσως πριν δλδ δευτερολεπτα πριν ξεκινισετε ? ή πριν απο μιση - μια ωρα ?

Kaloutsikos
08-04-11, 01:05
Παιδια οταν παιρνετε κρεατινη πριν απο τη προπονηση την περνετε αμεσως πριν δλδ δευτερολεπτα πριν ξεκινισετε ? ή πριν απο μιση - μια ωρα ?

Μισή ώρα.

beefmeup
08-04-11, 01:58
Παιδια οταν παιρνετε κρεατινη πριν απο τη προπονηση την περνετε αμεσως πριν δλδ δευτερολεπτα πριν ξεκινισετε ? ή πριν απο μιση - μια ωρα ?

ρε ανθρωπε συγνωμη τωρα,κατι ποστ πιο πανω γραφεις διαφορα για την κρεατινη κ την κατακρατηση υγρων κλπ,κ τωρα ρωτας πως να την παρεις πριν την προπονηση??
δλδ πως ειναι δυνατον να μην ξερεις βασικα για την ληψη της,αλλα κατα τα αλλα να εισαι σχεδον σιγουρος για το τι κανει γενικοτερα??

Kaloutsikos
08-04-11, 09:35
ρε ανθρωπε συγνωμη τωρα,κατι ποστ πιο πανω γραφεις διαφορα για την κρεατινη κ την κατακρατηση υγρων κλπ,κ τωρα ρωτας πως να την παρεις πριν την προπονηση??
δλδ πως ειναι δυνατον να μην ξερεις βασικα για την ληψη της,αλλα κατα τα αλλα να εισαι σχεδον σιγουρος για το τι κανει γενικοτερα??

Από την μια τον δικαιολογώ, γιατί άμα κάτι δεν το έχεις δοκιμάσει και ακούς από κάποιους λάθος γνώμες είναι φυσικό με την σειρά σου και συ να τα λες λάθος τα πράγματα.

Από την άλλη όμως τον έχω δεί σε κάποια post να πετάει κοτσάνες (φιλικά πάντα:)) και να τον κράζετε όλοι. Και απορώ πόσο χρονών είναι...

hlias102
08-04-11, 10:10
Εγώ την παίρνω το πρωί μόλις ξυπνάω νυστικός και μετά την προπόνηση.Και την Κυριακή που έχω ελεύθερη μέρα μόνο το πρωί.

Kaloutsikos
08-04-11, 14:35
Εγώ την παίρνω το πρωί μόλις ξυπνάω νυστικός και μετά την προπόνηση.Και την Κυριακή που έχω ελεύθερη μέρα μόνο το πρωί.

Σωστός!

under
08-04-11, 15:27
Γεια σας παιδια!
Εδω και 1 χρόνο κάνω γυμναστική εντατικά.. και παίρνω και whey όλο αυτόν τον καιρό..
Θέλω να βάλω όγκο (σε ένα τρίμηνο) και να πάρω 4 κιλά.. (είμαι 1.81 - 76,5 κιλα)
Πιστεύετε οτι χρειάζεται να δοκιμάσω και κρεατίνη? θα με βοηθήσει?

Απο οτι βλέπω πρέπει ενα μήνα να παιρνω και ένα off..
Άρα θα πάρω όλο τον Απρίλιο και όλον τον Ιούνιο?

TheWorst
08-04-11, 15:40
ρε ανθρωπε συγνωμη τωρα,κατι ποστ πιο πανω γραφεις διαφορα για την κρεατινη κ την κατακρατηση υγρων κλπ,κ τωρα ρωτας πως να την παρεις πριν την προπονηση??
δλδ πως ειναι δυνατον να μην ξερεις βασικα για την ληψη της,αλλα κατα τα αλλα να εισαι σχεδον σιγουρος για το τι κανει γενικοτερα??

Στα αρθρα που διαβαζω στο φορουμ δεν λεει ποση ωρα πριν , λεει π.χ. πριν απο προπονηση , πολυ γενικο πριν απο προπονηση , δυο-τρεις ωρες πριν , δευτερολεπτα πριν ή μιση ωρα πριν ? .. Κατα τα αλλα δεν εχω παρει γιατι δεν οφελει στα λιγα κιλα που συκωνω .. Θα χρειαστω αργοτερα αρχισω να κανω 110-120 χ 5-6 επαναληψεις και αν , ας πουμε τοτε :)

TheWorst
08-04-11, 15:41
Σωστός!

Δηλαδη αν τη παιρνει 5 γραμμαρια πριν και 5 γραμμαρια μετα πειραζει ?

Kaloutsikos
08-04-11, 15:45
Δηλαδη αν τη παιρνει 5 γραμμαρια πριν και 5 γραμμαρια μετα πειραζει ?

Είναι πολύ κοντά η μία δόση με την άλλη.

Καλύτερα μια πρωί και μία μετα την προπόνηση!

TheWorst
08-04-11, 15:47
Είναι πολύ κοντά η μία δόση με την άλλη.

Καλύτερα μια πρωί και μία μετα την προπόνηση!

Σωστο κι αυτο , δε μπορει ο οργανισμος να απορροφησει , απλα τη μονουδρικη τη παιρνουμε οπως λες 30 λεπτα πριν για τη δυναμη ? Γενικα η κρεατινη .. Τοτε αν παιρνεις πριν απο τη προπονηση να υποθεσω οτι δε θα παρεις μετα ?

metz
08-04-11, 16:14
Είναι πολύ κοντά η μία δόση με την άλλη.

Καλύτερα μια πρωί και μία μετα την προπόνηση!

+1 :thumbup:

exkaliber
08-04-11, 16:30
εγω παιρνω 5γρ μιση ωρα πριν
και 5γρ μετα
και ειμαι καλα :cool::cool::cool:

Kaloutsikos
08-04-11, 16:45
Σωστο κι αυτο , δε μπορει ο οργανισμος να απορροφησει , απλα τη μονουδρικη τη παιρνουμε οπως λες 30 λεπτα πριν για τη δυναμη ? Γενικα η κρεατινη .. Τοτε αν παιρνεις πριν απο τη προπονηση να υποθεσω οτι δε θα παρεις μετα ?

Πιστεύω πως είναι καλύτερα για post.

Για pre δεν παίρνω τίποτα για τον λόγο ότι τρώω καλά 2 ώρες νωρίτερα,

Αν και σκέφτομαι τώρα να πάρω κανένα νιτρικό για pre.

giannis64
08-04-11, 17:08
με αυτο το ποστ εχουμε συμπληρωσει 2451 ποστ στο θεμα κρεατινη. ουτε πυρηνικο αποκαταστατο να ηταν. αλλα και να ηταν, θα ειχαμε βγαλει μια ακρη..:P

Kaloutsikos
08-04-11, 17:32
με αυτο το ποστ εχουμε συμπληρωσει 2451 ποστ στο θεμα κρεατινη. ουτε πυρηνικο αποκαταστατο να ηταν. αλλα και να ηταν, θα ειχαμε βγαλει μια ακρη..:P

:green:

metz
08-04-11, 18:03
με αυτο το ποστ εχουμε συμπληρωσει 2451 ποστ στο θεμα κρεατινη. ουτε πυρηνικο αποκαταστατο να ηταν. αλλα και να ηταν, θα ειχαμε βγαλει μια ακρη..:P

Αν μετρήσεις πόσες φορές έχουν υποβληθεί οι ίδιες ερωτήσεις θα τρελαθείς!
Άντε μετά να πεις σε κάποιον να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες και μετά να ρωτήσει... :turtle::turtle::turtle:

livistros
08-04-11, 22:04
υπαρχει περιπτωση η κρεατινη να επιφερει το λεγομενο ''τσιρλιο'';

beefmeup
08-04-11, 22:05
υπαρχει περιπτωση η κρεατινη να επιφερει το λεγομενο ''τσιρλιο'';

αβιαστα..το παθαινεις καθε φορα η οχι?

PMalamas
08-04-11, 22:06
για τη σερπατινα μιλας? :P:P:P

παιζει....

livistros
08-04-11, 22:19
υπαρχει περιπτωση η κρεατινη να επιφερει το λεγομενο ''τσιρλιο'';

οταν λες αβιαστα;

beefmeup
08-04-11, 22:20
οταν λες αβιαστα;

οτι γινεται..το παθαινεις καθε φορα που περνεις?

livistros
08-04-11, 22:25
οταν λες αβιαστα;

οχι φιλε μου
ηταν η εκτη δοση απο την κρεατινη size on που χρησιμοποιω
τις πρωτες 5 φορες ολα ηταν οκ
απλα το συνεδεσα γιατι ποτε στα 26 μου ετη παρα μονο μια φορα στο στρατο
δεν ειχα παθει γαστρεντεριτιδα και καπου ειχε παει το αυτι μου οτι η κρεατινη μπορει επιφερει τετοια συμπτωματα
ευχαριστω για το ενδιαφερον σου...

beefmeup
08-04-11, 22:28
οχι φιλε μου
ηταν η εκτη δοση απο την κρεατινη size on που χρησιμοποιω
τις πρωτες 5 φορες ολα ηταν οκ
απλα το συνεδεσα γιατι ποτε στα 26 μου ετη παρα μονο μια φορα στο στρατο
δεν ειχα παθει γαστρεντεριτιδα και καπου ειχε παει το αυτι μου οτι η κρεατινη μπορει επιφερει τετοια συμπτωματα
ευχαριστω για το ενδιαφερον σου...

μπορει να επιφερει διαρροια..
δοκιμασε να το αραιωσεις σε περισοτερο νερο κ βλεπεις.

livistros
08-04-11, 22:29
οχι φιλε μου
ηταν η εκτη δοση απο την κρεατινη size on που χρησιμοποιω
τις πρωτες 5 φορες ολα ηταν οκ
απλα το συνεδεσα γιατι ποτε στα 26 μου ετη παρα μονο μια φορα στο στρατο
δεν ειχα παθει γαστρεντεριτιδα και καπου ειχε παει το αυτι μου οτι η κρεατινη μπορει επιφερει τετοια συμπτωματα
ευχαριστω για το ενδιαφερον σου...

οκ

stoup
09-04-11, 12:52
μεχρι σημερα την κρεατινη την επερνα αμεσοσ μετα το γυμνστηριο και ηξερα πωσ δεν πρεπει να καταναλωνω καφεδεσ...με εναν γιατρο που το συζηταγα μου ειπε πωσ ειναι προτιμοτερο να τιν περνω κανα 2ωρο πριν την προπονησι και να πεινω και εναν καφε μαζι και ετσι λεει θα μου δοσει πολυ ενεργεια στη προπονηση....ποιο ειναι προτιμοτερο να ακολουθησω απο τα 2????:unsure:

Lao
09-04-11, 13:38
μεχρι σημερα την κρεατινη την επερνα αμεσοσ μετα το γυμνστηριο και ηξερα πωσ δεν πρεπει να καταναλωνω καφεδεσ...με εναν γιατρο που το συζηταγα μου ειπε πωσ ειναι προτιμοτερο να τιν περνω κανα 2ωρο πριν την προπονησι και να πεινω και εναν καφε μαζι και ετσι λεει θα μου δοσει πολυ ενεργεια στη προπονηση....ποιο ειναι προτιμοτερο να ακολουθησω απο τα 2????:unsure:

Εγώ πάντως και καφέδες πίνω και κρεατίνες παίρνω, όλα τα αλέθω. Όσο περνάει ο καιρός γίνομαι beef :green:

Κάνε ό,τι σ'ευχαριστεί, μην το ψειρίζεις τόσο. ;)

gmalamos
09-04-11, 13:42
Εγώ πάντως και καφέδες πίνω και κρεατίνες παίρνω, όλα τα αλέθω. Όσο περνάει ο καιρός γίνομαι beef :green:

Κάνε ό,τι σ'ευχαριστεί, μην το ψειρίζεις τόσο. ;)

:thumbup::thumbup:

Lexo
09-04-11, 18:35
μεχρι σημερα την κρεατινη την επερνα αμεσοσ μετα το γυμνστηριο και ηξερα πωσ δεν πρεπει να καταναλωνω καφεδεσ...με εναν γιατρο που το συζηταγα μου ειπε πωσ ειναι προτιμοτερο να τιν περνω κανα 2ωρο πριν την προπονησι και να πεινω και εναν καφε μαζι και ετσι λεει θα μου δοσει πολυ ενεργεια στη προπονηση....ποιο ειναι προτιμοτερο να ακολουθησω απο τα 2????:unsure:

ετσι δε 8α κανει κατακρατηση νεροθ οργανισμοσ η καφεινη σε αφυδατωνει

exkaliber
09-04-11, 20:52
με εναν γιατρο που το συζηταγα μου ειπε πωσ ειναι προτιμοτερο να τιν περνω κανα 2ωρο πριν την προπονησι και να πεινω και εναν καφε μαζι και ετσι λεει θα μου δοσει πολυ ενεργεια στη προπονηση....ποιο ειναι προτιμοτερο να ακολουθησω απο τα 2????:unsure:

να μν ξαναπας σ αυτον το γιατρο
αυτο ειναι

av_dimitris
11-04-11, 17:46
πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να ξεκινησει κανεις κρεατινη οταν φτασει σε πλατω?

Kaloutsikos
11-04-11, 17:59
πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να ξεκινησει κανεις κρεατινη οταν φτασει σε πλατω?

Τι εννοείς?

av_dimitris
11-04-11, 18:14
εννοω οτι επειδη η κρετινη δινει καποια δυναμη και σε βαζει σε "αναβολικη" διαθεση θα ειναι καλυτερο να την παρουμε μονο οταν φτανουμε σε πλατω. το ρωταω αυτο γιατι συζητουσα με παιδια στο gym και μου ειπαν οτι καλυτερα να παρεις σε αυτην την περιπτωση.

Ramrod
11-04-11, 18:57
εννοω οτι επειδη η κρετινη δινει καποια δυναμη και σε βαζει σε "αναβολικη" διαθεση θα ειναι καλυτερο να την παρουμε μονο οταν φτανουμε σε πλατω. το ρωταω αυτο γιατι συζητουσα με παιδια στο gym και μου ειπαν οτι καλυτερα να παρεις σε αυτην την περιπτωση.

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι, οχι όμως πως έτσι πρέπει...είναι πως τη χρησιμοποιεί ο καθένας...

TheWorst
11-04-11, 20:22
Ρε παιδια αμα κανουμε οπως λετε να παιρνουμε πρωι και μετα τη προπονηση κρεατινη (γιατι αν παιρναμε πριν και μετα τη προπονηση δε θα μπορουσαμε να την απορροφησουμε) τοτε αφου τη παιρνουμε για δυναμη απτο πρωι μεχρι και τη προπονηση ειναι παρα πολλες ωρες .. Τοτε τι κανουμε ?

Lao
11-04-11, 21:20
Ρε παιδια αμα κανουμε οπως λετε να παιρνουμε πρωι και μετα τη προπονηση κρεατινη (γιατι αν παιρναμε πριν και μετα τη προπονηση δε θα μπορουσαμε να την απορροφησουμε) τοτε αφου τη παιρνουμε για δυναμη απτο πρωι μεχρι και τη προπονηση ειναι παρα πολλες ωρες .. Τοτε τι κανουμε ?

:doh::doh::doh:

Βρε Χειρότερε :green: δεν λειτουργεί σαν τα αμινοξέα η κρεατίνη...

stel106
13-04-11, 22:15
λοιπον ηθελα να κανω μια ερωτηση! για κρεατινη αν παρω για μια βδομαδα μονο θα ειναι γενικα σαν να μην πηρα ποτε απο θεμα αποτελεσματος?
το λεω γιατι παντα ειμαι της αποψης το καλητερο σωμα ειναι το υγιεστερο
απλα επειδη ηθελα να δοκιμασω λιγο που λενε σε ανεβαζει αποτομα σε κιλα επαναληψεις

μια λογικη απαντηση θα με βοηθουσε ευχαριστω

TheWorst
13-04-11, 22:24
:doh::doh::doh:

Βρε Χειρότερε :green: δεν λειτουργεί σαν τα αμινοξέα η κρεατίνη...

Δλδ και πρωι να παρω και πριν απο προπονα να παρω το ιδιο ειναι ρε ? :green:

Kaloutsikos
13-04-11, 22:43
λοιπον ηθελα να κανω μια ερωτηση! για κρεατινη αν παρω για μια βδομαδα μονο θα ειναι γενικα σαν να μην πηρα ποτε απο θεμα αποτελεσματος?
το λεω γιατι παντα ειμαι της αποψης το καλητερο σωμα ειναι το υγιεστερο
απλα επειδη ηθελα να δοκιμασω λιγο που λενε σε ανεβαζει αποτομα σε κιλα επαναληψεις

μια λογικη απαντηση θα με βοηθουσε ευχαριστω

Σε τι δοσολογία την μία βδομάδα?

stel106
13-04-11, 22:48
ενα κουταλακι πριν προπο

Kaloutsikos
14-04-11, 00:01
ενα κουταλακι πριν προπο

Δεν νομίζω να δεις διαφορά με μόνο 5γρ. την ημέρα.

Σε μένα είδα διαφορά την δεύτερη βδομάδα,
και σκέψου πως την πρώτη βδομάδα έπαιρνα 4 φορές την μέρα.

TheWorst
14-04-11, 15:10
Δεν νομίζω να δεις διαφορά με μόνο 5γρ. την ημέρα.

Σε μένα είδα διαφορά την δεύτερη βδομάδα,
και σκέψου πως την πρώτη βδομάδα έπαιρνα 4 φορές την μέρα.

4 φορες την ημερα χ 5 γραμμαρια καθε φορα ? (δλδ συνολο 20 γραμμαρια / ημερα) ?

Kaloutsikos
14-04-11, 15:42
4 φορες την ημερα χ 5 γραμμαρια καθε φορα ? (δλδ συνολο 20 γραμμαρια / ημερα) ?

Ναι!

Devil
14-04-11, 16:06
Ναι!

το φορτωμα ειναι ξεπερασμενο.... φορτωμα κανεις και με 10γρ....

αν και νομιζω οτι παει και αναλογα με τα κιλα σε πολλους...

Kaloutsikos
14-04-11, 16:45
το φορτωμα ειναι ξεπερασμενο.... φορτωμα κανεις και με 10γρ....

αν και νομιζω οτι παει και αναλογα με τα κιλα σε πολλους...

Οδηγίες λήψης (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2009-09-25-06-48-41&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)

metz
14-04-11, 16:58
το φορτωμα ειναι ξεπερασμενο.... φορτωμα κανεις και με 10γρ....

αν και νομιζω οτι παει και αναλογα με τα κιλα σε πολλους...

+1

Dreiko
19-04-11, 21:07
σχετικα με το αλκοολ,
εφοσον εχει κρεατινη ρε παιδια,πως μπορει να πινει ελευθερα?????????

το 1 και κατι ψιλα γρ κρεατινης που εχει μεσα δε λεει τιποτα...εδω με κανονικες δοσεις κρεατινης και αμα εισαι στα νερα σου οκ μπορεις και πινεις νορμαλ...τωρα με αυτην τη ποσοτητα δεν υπαρχει καν λογος να το συζητας...;):thumbup:

ChRiSbB
24-04-11, 17:55
Γεια χαρά σε όλους.
Κρεατίνη θα αρχίσω να παίρνω για πρώτη φορά από μεθαύριο, έχω αγοράσει την Creapure Creatine της Reflex, για την χρήση λέει ότι πρέπει να καταναλώνω μία μεζούρα 4 φορές την ημέρα το max 8 εβδομάδες.
Να προχωρήσω στην κατανάλωση όπως γράφει στις οδηγίες;
Αν παίζουν ρόλο τα κιλά είμαι 74,2kg (1.78 ύψος)

exkaliber
24-04-11, 18:01
το 1 και κατι ψιλα γρ κρεατινης που εχει μεσα δε λεει τιποτα...εδω με κανονικες δοσεις κρεατινης και αμα εισαι στα νερα σου οκ μπορεις και πινεις νορμαλ...τωρα με αυτην τη ποσοτητα δεν υπαρχει καν λογος να το συζητας...;):thumbup:

Ορεστη.....

Lao
24-04-11, 18:42
Γεια χαρά σε όλους.
Κρεατίνη θα αρχίσω να παίρνω για πρώτη φορά από μεθαύριο, έχω αγοράσει την Creapure Creatine της Reflex, για την χρήση λέει ότι πρέπει να καταναλώνω μία μεζούρα 4 φορές την ημέρα το max 8 εβδομάδες.
Να προχωρήσω στην κατανάλωση όπως γράφει στις οδηγίες;
Αν παίζουν ρόλο τα κιλά είμαι 74,2kg (1.78 ύψος)

Υπάρχουν δύο «σχολές» πάνω στο θέμα αυτό.

Η μία λέει ότι καλό είναι να γίνεται το λεγόμενο «φόρτωμα», το οποίο πρακτικά συνίσταται στην αυξημένη λήψη κρεατίνης για περίπου μια βδομάδα. Η άλλη, λέει ότι το «φόρτωμα» δεν είναι αναγκαίο.

Το αν θα κάνεις «φόρτωμα» ή όχι εξαρτάται από εσένα. Σε μακροπρόθεσμη βάση τα αποτελέσματα δεν θα διαφέρουν ιδιαίτερα. Έχουμε λοιπόν:

α) Αν κάνεις «φόρτωμα», παίρνεις 20-25 γραμμάρια την μέρα για μια βδομάδα, χωρισμένα σε 4-5 δόσεις των 5 γρ., δηλαδή από ένα κουταλάκι του γλυκού κάθε φορά. Μετά την 1η βδομάδα, τις μέρες που δεν γυμνάζεσαι παίρνεις 5 γρ. και τις μέρες που γυμνάζεσαι 10 γρ.

Μετά την 1η βδομάδα τώρα, υπάρχουν και πάλι διάφορα πρωτόκολλα λήψης. Άλλοι παίρνουν τις off days 5 γρ. το πρωί, άλλοι 5 γρ. την ώρα που θα έπαιρναν την ώρα του γυμναστηρίου κτλ.

Ομοίως, τις μέρες του γυμναστηρίου άλλοι παίρνουν 5 γρ. το πρωί και άλλα 5 μετά την προπόνηση, άλλοι 5 πριν και 5 μετά και ούτω καθεξής.

Προσωπικά, προτείνω τις off days 5 γρ την ώρα που κάνεις συνήθως προπόνηση και τις gym days 5 πριν και 5 μετά.

β) Αν δεν κάνεις «φόρτωμα», κάνεις ό,τι έγραψα παραπάνω σχετικά με το τί γίνεται μετά από την 1η βδομάδα.

Τέλος, το συνηθέστερο είναι να ακολουθείς έναν «κύκλο», δηλαδή παίρνεις κρεατίνη για έναν μήνα, σταματάς για 2 βδομάδες κτλ. Υπάρχουν και μεγαλύτεροι «κύκλοι», 2 μήνες μέσα 2 βδομάδες έξω ή 3 μήνες μέσα 1 μήνα έξω κτλ, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί αυτό.

Καλή αρχή. ;)

ChRiSbB
24-04-11, 21:38
Ευχαριστώ Lao θα ακολουθήσω το α)

extraOrdinary
25-04-11, 22:31
Παιδια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση φαντάζομαι ότι είναι σχετική....
Ξεκίνησα κρεατίνη με 5 πρίν προπόνηση 5 μετά και 5 τις off.
Επείδή όλοι λένε να πίνουμε πολύ νερο έτσι πράτω κι εγώ. Το θέμα είναι ότι είμαι συνέχεια τουαλέτα για κατούρημα και το χειρότερο είναι το βράδυ που κατάτη διάρκεια του ύπνου σηκώνομαι 4-5 φορές και μου διαταράσει τον ύπνο. Αντιμετωπίζει κανείς τα ίδια συμπτώματα?
(P.S με την κρεατίνη έχω ενα περίεργο κάψιμο στο λαιμο από ότι διάβασα είναι φυσιολογικό??)

Ευχαριστώ

freestyler
26-04-11, 13:33
Παιδια σκεφτομαι να ξεκινησω μια κρεατινη!!!Το μονο που με βαζει σε σκεψης ειναι οτι οταν σταματησω να την παιρνω και αρχισω να χανω τα υγρα που πηρα τι γινεται?Θα επιστρεψω σε αυτο που ημουν πριν την κρεατινη?Δεν θελω ας πουμε να φουσκωσω αρχικα και μετα να ξεφουσκωσω και να κανει μπαμ η διαφορα...

beefmeup
26-04-11, 13:36
Παιδια σκεφτομαι να ξεκινησω μια κρεατινη!!!Το μονο που με βαζει σε σκεψης ειναι οτι οταν σταματησω να την παιρνω και αρχισω να χανω τα υγρα που πηρα τι γινεται?Θα επιστρεψω σε αυτο που ημουν πριν την κρεατινη?Δεν θελω ας πουμε να φουσκωσω αρχικα και μετα να ξεφουσκωσω και να κανει μπαμ η διαφορα...

η κρεατινη δεν ειναι τρομπα να "φουσκωνει" κ να "ξεφουσκωνει"..
σε δυναμη θα σου δωσει κατι,κ μετα θα χασεις λιγο απο αυτο που θα σου δωσει οταν την σταματησεις.
μπορει κ να σου βαλει κ κανα κιλο.

freestyler
26-04-11, 17:29
η κρεατινη δεν ειναι τρομπα να "φουσκωνει" κ να "ξεφουσκωνει"..
σε δυναμη θα σου δωσει κατι,κ μετα θα χασεις λιγο απο αυτο που θα σου δωσει οταν την σταματησεις.
μπορει κ να σου βαλει κ κανα κιλο.

:P :P :P :P
οχι ενταξει απλως το ειπα γιατι διαβαζα εδω μεσα οτι σου προκαλει ενα """"τουμπανιασμα""" οταν την παιρνει το οποιο χανεται οταν την σταματησεις λογω της κατακρατησης!
Οποτε η δυναμη που σου δινει κανει ολη την διαφορα?!
Αρα καλυτερα να μεινω σε μια πρωτεινη μεχρι να φτασω στο οριο της δυναμης μου και απο εκει και περα να παρω κρεατινη για να "ξεκολλησω" στα κιλα που θα βαζω στις ασκησεις?

Kaloutsikos
26-04-11, 18:29
:P :P :P :P
οχι ενταξει απλως το ειπα γιατι διαβαζα εδω μεσα οτι σου προκαλει ενα """"τουμπανιασμα""" οταν την παιρνει το οποιο χανεται οταν την σταματησεις λογω της κατακρατησης!
Οποτε η δυναμη που σου δινει κανει ολη την διαφορα?!
Αρα καλυτερα να μεινω σε μια πρωτεινη μεχρι να φτασω στο οριο της δυναμης μου και απο εκει και περα να παρω κρεατινη για να "ξεκολλησω" στα κιλα που θα βαζω στις ασκησεις?

Βλέπεις μια μικρή αύξηση στα κιλά και ένα μικρό τουμπάνιασμα.

Καλύτερα αμα δεν έχεις και πολύ καιρό με τα γυμναστήρια άστο για αργότερα...

freestyler
27-04-11, 02:54
Βλέπεις μια μικρή αύξηση στα κιλά και ένα μικρό τουμπάνιασμα.

Καλύτερα αμα δεν έχεις και πολύ καιρό με τα γυμναστήρια άστο για αργότερα...

χρονο για να πηγαινω εχω αν εννοεις αυτο!!!φοιτητης ειμαι και ασ εισαι καλα η ανεργια που ειναι στο 20 %(black humor) απλως επειδη εχω 1 προβληματακι με την με την μεση μου και πρεπει να προσεχω μπορει καποια στιγμη να με πιασει πονος και να πρεπει να σταματησω το gym για 2-3 βδομαδες(στην χειροτεροτερη )!!!μην χασω τοτε οτι εχω παρει!!!

Kaloutsikos
27-04-11, 12:01
χρονο για να πηγαινω εχω αν εννοεις αυτο!!!φοιτητης ειμαι και ασ εισαι καλα η ανεργια που ειναι στο 20 %(black humor) απλως επειδη εχω 1 προβληματακι με την με την μεση μου και πρεπει να προσεχω μπορει καποια στιγμη να με πιασει πονος και να πρεπει να σταματησω το gym για 2-3 βδομαδες(στην χειροτεροτερη )!!!μην χασω τοτε οτι εχω παρει!!!

Εννοώ άμα ξεκίνησες φέτος με το γυμναστήριο μην την ξεκινήσεις ακόμα!
Δεν θέλει να τρελαινόμαστε με κάποια πράγματα!;)

freestyler
27-04-11, 13:12
Εννοώ άμα ξεκίνησες φέτος με το γυμναστήριο μην την ξεκινήσεις ακόμα!
Δεν θέλει να τρελαινόμαστε με κάποια πράγματα!;)

ξεκινησα το φθινοπωρο!Ειχα να παω απο τον προηγουμενο Μαρτη (6 μηνες περιπου)
γενικα δεν ξεκιναω τωρα την γυμναστικη!!Ειμαι 24 και απο τα 14 εχω αρχισει!!!Οχι συνεχομενα βεβαια αλλα καθε χρονο πηγαινα για ενα διαστημα 3-6 μηνες!!ειδικα απο την στιγμη που τελειωσα με το σχολειο φορτσαρα περισσοτερο!!!

jackieboy
27-04-11, 14:22
Παλι μπερδευτηκα ρε πστ:green:

Εγω τοσο καιρο επαιρνα 5 γρ μετα την προπονηση και οταν ειχα off 5 γραμμαρια το πρωι. Τωρα διαβαζω οτι οταν δεν κανω φορτωμα μπορω να παιρνω 5 πριν και 5 μετα την προπονηση. Αλλα 10 γραμμαρια τη μερα, φορτωμα δεν θεωρειται?:unsure:

f-panos
27-04-11, 15:05
το φορτωμα συνηθως ειναι στα 20 γρ. 4 φορες την ημερα απο 5 γρ

beefmeup
27-04-11, 15:35
Αλλα 10 γραμμαρια τη μερα, φορτωμα δεν θεωρειται?:unsure:

ναι.

jackieboy
27-04-11, 16:39
So,

αν δεν θελω να φορτωσω παιρνω 5γρ μεταπροπονητικα και 5γρ τις μερες off? Η τις μερες off καθολου?
Αλλοι κανουν φορτωμα με 20γρ τη μερα και αλλοι με 10? Οποτε γενικα η χρηση της κρεατινης ποικιλει...

RAMBO
27-04-11, 16:41
ναι τισ μερεσ που δεν εχεισ περνεισ το πρωι

exkaliber
27-04-11, 16:42
yo

θα παιρνεις 10γρ τις μερες που προπονεισαι και 5γρ τις of μερες

jackieboy
27-04-11, 16:46
Μα αφου 10γρ ειναι φορτωμα και γω δεν θελω να φορτωσω. Η κατι εχω καταλαβει λαθος? Μαλλον 5γρ που επαιρνα τοσο καιρο ειναι πολυ λιγο τελικα ε?

(σορυ για το πρηξιμο, καταλαβαινετε:green:)

exkaliber
27-04-11, 16:49
μια χαρα ειναι τα 10γρ

οταν σου λενε οτι ειναι φορτωμα εννοουν οτι κανει την ιδια δουλεια
με το φορτωμα των 20 γρ την μερα

jackieboy
27-04-11, 16:53
θεεεεεεεεεεεενκς:thumbup:

deluxe
28-04-11, 21:07
Ειναι καλο να παιρνεις καφεϊνη και κρεατινη μαζι; Δεν ειναι ανταγωνιστικα μεταξυ τους; Διαβασα οτι αλληλοκαταστρεφονται μεταξυ τους. Το ειχαμε ξαναπει νομιζω παλαιοτερα, αλλα δε θυμαμαι τι γινεται.

Eddie
28-04-11, 21:16
Ειναι καλο να παιρνεις καφεϊνη και κρεατινη μαζι; Δεν ειναι ανταγωνιστικα μεταξυ τους; Διαβασα οτι αλληλοκαταστρεφονται μεταξυ τους. Το ειχαμε ξαναπει νομιζω παλαιοτερα, αλλα δε θυμαμαι τι γινεται.

Οι αποψεις 3ιστανται.

Δοκιμαζεις και βλεπεις.Εγω που επαιρνα κρεατινη και στα καπακια επινα τον καφε (πρωι και postw) μια χαρα με επιασε,τωρα τι λενε οι ερευνες και η νικολουλη,αφτσα τσαουλια τσι τζιμπαν.

deluxe
28-04-11, 22:55
Εγω αυτο κανω εδω και τοσο καιρο, αλλα πως μπορω να ξερω αν λειτουργει; Οι διαφορες που βλεπεις απο την κρεατινη ειναι αμελητεες. Η καφεϊνη παντως με πιανει σιγουρα.

Toxical
29-04-11, 12:21
Παιδια επειδη θελω να παρω μια κρεατινη και σκεφτομαι για αυτη της Reflex Creapure Creatine.Ισως να παρω αυτη με τα χαπακια και οχι με τη σκονη και θα ηθελα να μου πειτε αμα εχει διαφορα απο τη σκονη και ποσα χαπακια την ημερα πρεπει να περνω για φαση φορτωσης στην αρχη και μετα για φαση συντηρησης και ποιες ωρες μεσα στην ημερα πρεπει να την καταναλωνω.Ευχαριστω

Toxical
29-04-11, 13:46
Μπορειτε να μου απαντησετε οσο πιο γρηγορα γινεται? γιατι θελω να την παραγγειλω σημερα απο το e-shop.Επισης κοιταξα στο ιντερνετ οτι τα 700mg που περιεχει καθε χαπακι ειναι 0.7 γραμμαρια δηλαδη αμα θελω να παρω 5γρ κρεατινη θα πινω 4-5χαπακια ετσι κατευθειαν?(με νερο παντα)

Ramrod
29-04-11, 14:06
Μπορειτε να μου απαντησετε οσο πιο γρηγορα γινεται? γιατι θελω να την παραγγειλω σημερα απο το e-shop.Επισης κοιταξα στο ιντερνετ οτι τα 700mg που περιεχει καθε χαπακι ειναι 0.7 γραμμαρια δηλαδη αμα θελω να παρω 5γρ κρεατινη θα πινω 4-5χαπακια ετσι κατευθειαν?(με νερο παντα)

Για τη δοσολογία τα λέει και στο e-shop αλλά οι 2 κάψουλες βγάζουν 1,4mg κρεατίνης. Δε ξέρω κατα πόσο θα κάνει δουλειά στη συνιστώμενη δόση....

Εγώ θα προτιμούσα τη σκόνη.

Toxical
29-04-11, 14:15
Ενταξει φιλε παραγγειλα την σκονη των 500 γραμμαριων για ποσο καιρω θα μου κρατησει?Μαλλον στην αρχη θα ξεκινησω με το φωτρομα και μετα συντηρηση για παραδειγμα:
4 φορες την ημερα απο 5γρ ανα 4 ωρες τωρα θελω να ρωτησω αυτες οι ωρες ποτε πρεπει να ειναι παντα μετα απο φαγητο και πριν και μετα το γυμναστηριο?Αν ειναι 2 φορες την ημερα μετα απο φαγητο και πριν και μετα το gym ποση ωρα πριν και ποση ωρα μετα?
Ευχαριστω και συγνωμη αν σε κουραζω

Ramrod
29-04-11, 14:19
Ενταξει φιλε παραγγειλα την σκονη των 500 γραμμαριων για ποσο καιρω θα μου κρατησει?Μαλλον στην αρχη θα ξεκινησω με το φωτρομα και μετα συντηρηση για παραδειγμα:
4 φορες την ημερα απο 5γρ ανα 4 ωρες τωρα θελω να ρωτησω αυτες οι ωρες ποτε πρεπει να ειναι παντα μετα απο φαγητο και πριν και μετα το γυμναστηριο?Αν ειναι 2 φορες την ημερα μετα απο φαγητο και πριν και μετα το gym ποση ωρα πριν και ποση ωρα μετα?
Ευχαριστω και συγνωμη αν σε κουραζω

Εχουν απαντηθεί τα περι δοσολογίας, κανε ενα κόπο να διαβάσεις προηγούμενα ποστ γιατί είναι κουραστικό να επαναλαμβάνονται τα ίδια...

αν δε βγάλεις ακρη με κάτι ρώτα...

Toxical
29-04-11, 14:22
Τα εχω διαβασει απλα η ερωτηση μου ειναι αν κατα το φορτωμα θα πρεπει οπωσδηποτε οι 2 απο τις 4 φορες την ημερα που θα περνω κρεατινη να ειναι πριν και μετα το γυμναστηριο.Επισης αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν μετα το γυμναστηριο πρεπει να περνω πρωτα την κρεατινη και μετα την πρωτεινη με καποιον υδατανθρακα ή πρωτα την πρωτεινη με καποιον υδατανθρακα και μετα την κρεατινη.

Kaloutsikos
29-04-11, 14:46
Τα εχω διαβασει απλα η ερωτηση μου ειναι αν κατα το φορτωμα θα πρεπει οπωσδηποτε οι 2 απο τις 4 φορες την ημερα που θα περνω κρεατινη να ειναι πριν και μετα το γυμναστηριο.Επισης αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν μετα το γυμναστηριο πρεπει να περνω πρωτα την κρεατινη και μετα την πρωτεινη με καποιον υδατανθρακα ή πρωτα την πρωτεινη με καποιον υδατανθρακα και μετα την κρεατινη.

Προσπαθείς οι 4 δώσεις να μην είναι κοντά η μία στην άλλη!

Αμέσως μετά το γυμναστήριο παίρνεις κρεατίνη με υδατάνθρακα αν έχεις,
και μετά από λίγο πρωτεΐνη.

jackieboy
29-04-11, 15:45
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει και πιο πριν αλλα υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στο να παρω 10γρ κρεατινη μετα την προπονηση απο το να παρω 5 μιση ωρα πριν και αλλα 5 αμεσως μετα?

beefmeup
29-04-11, 16:22
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει και πιο πριν αλλα υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στο να παρω 10γρ κρεατινη μετα την προπονηση απο το να παρω 5 μιση ωρα πριν και αλλα 5 αμεσως μετα?

καλυτερα πριν κ μετα.
10 ειναι μαλλον πολλα με την μια.

Toxical
29-04-11, 17:40
Μαλλον θα την περνω καπως ετσι:
5γρ κρεατινη το πρωι αμεσως αφου φαω το πρωινο μετα απο κανα 5-6 ωρες 5γρ κρεατινη αμεσως μετα το μεσημεριανο και μετα απο 2,5 ωρες 5γρ κρεατινη και μετα απο 30 λεπτα γυμναστηριο.Τωρα μετα το γυμναστηριο παλι 5γρ κρεατινη μαζι με μια μπανανα που τρωω για υδατανθρακα και μετα απο κανα 10λεπτο την πρωτεινη.Την υπολιπη μερα δεν θα περνω αλλο ε?Πειτε μου αν ειναι σωστη η δοσολογια η οποια θα κρατησει για 5 μερες

aepiskeptis
29-04-11, 18:57
Ειναι καλο να παιρνεις καφεϊνη και κρεατινη μαζι; Δεν ειναι ανταγωνιστικα μεταξυ τους; Διαβασα οτι αλληλοκαταστρεφονται μεταξυ τους. Το ειχαμε ξαναπει νομιζω παλαιοτερα, αλλα δε θυμαμαι τι γινεται.

αρχικα ανταγωνιστικα δεν ειναι οχι. ανταγωνιστικα θα ηταν αν το ενα ενυδατωνε και το αλλο αφυδατωνε.
το οτι αλληλοκαταστρεφονται 1η φορα το ακουω, επομενως δε το ξερω. Γιατι? και πως αλληλοκαταστρεφονται?


τωρα σε ο,τι αφορα την ενυδατωση

πιστευαν για πολυυυυυ καιρο οτι η καφεινη σε αφυδατωνει, που ειναι λαθος η καφεινη ειναι διουρητικη μεχρι να προσαρμοστεις στη δοσολογια. επιπλεον αν την παιρνεις με καφε ως ροφημα, το νερο που φτιαχνεις τον καφε ειναι περισσοτερο απ το νερο-υγρο που θα απορριφθει μεσω ουρησης.


Να σε ρωτησω τα Νιτρικα δεν εχουν καφεινη+κρεατινη +ο,τι αλλο?


Εγω αυτο κανω εδω και τοσο καιρο, αλλα πως μπορω να ξερω αν λειτουργει; Οι διαφορες που βλεπεις απο την κρεατινη ειναι αμελητεες. Η καφεϊνη παντως με πιανει σιγουρα.
ερευνες δειχνουν οτι δινει 1-2 επαναληψεις οταν καποιος κανεις σετς 10+ επαναληψεων, αν κανεις 1-4 οπως εγω πχ δε προσφερει κ πολλα, ιδως αν τρως 3-4 φορες την εβδομαδα κοκκινο κρεας. Επισης, η κρεατινη δεν του πιανει ολους, και εξ κι ο ορος Creatine Non Responder ψαξτο

TheWorst
29-04-11, 23:18
Ειναι καλο να παιρνεις καφεϊνη και κρεατινη μαζι; Δεν ειναι ανταγωνιστικα μεταξυ τους; Διαβασα οτι αλληλοκαταστρεφονται μεταξυ τους. Το ειχαμε ξαναπει νομιζω παλαιοτερα, αλλα δε θυμαμαι τι γινεται.

Κανονικα οι ερευνες λενε κατι τετοιο , η κρεατινη κραταει νερα , η καφεινη διωχνει (απο οτι ξερω..) Οποτε πραττεις οπως νομιζεις :)

beefmeup
29-04-11, 23:20
Κανονικα οι ερευνες λενε κατι τετοιο , η κρεατινη κραταει νερα , η καφεινη διωχνει (απο οτι ξερω..) Οποτε πραττεις οπως νομιζεις :)

οι ερευνες λενε οτι η ταυτοχρονη ληψη τους πριν την προπονηση ηταν counterproductive σε σχεση με την σκετη ληψη κρεατινης.
δεν λενε τπτ για νερα.

deluxe
30-04-11, 00:04
Νομιζω οτι σχεδον σε ολα τα νιτρικα, εχουν ειδικη μορφη καφεϊνης, ωστε να μη υπαρχει καποιο προβλημα με την κρεατινη που υπαρχει μεσα. Μεθυλξανινη ή καπως ετσι.

beefmeup
30-04-11, 00:06
Νομιζω οτι σχεδον σε ολα τα νιτρικα, εχουν ειδικη μορφη καφεϊνης, ωστε να μη υπαρχει καποιο προβλημα με την κρεατινη που υπαρχει μεσα. Μεθυλξανινη ή καπως ετσι.

αυτο που προσπαθεις να γραψεις ειναι η χημικη ονομασια της καφεινης.
καφεινη ειναι οπως κ να την γραψεις..κ αυτην εχουν μεσα ολα.

Toxical
30-04-11, 00:13
Παιδια επειδη δεν εχω ηλεκτρονικη ζυγαρια αλλα μονο την αλλη με τους δεικτες μπορειτε να μου πειτε αν η κρεατινη της Reflex εχει μεσα καποιο scoop ή οχι και αν δεν εχει τοτε μπορω να το υπολογιζω με το κουταλακι του γλυκου τα 5γρ?δηλαδη ενα κουταλακι του γλυκου ειναι 5γρ?

deluxe
30-04-11, 00:28
Η κανονικη ονομασια της καφεϊνης ειναι trimethylxanthine. Στα νιτρικα εχει την methylxanthine, η οποια δεν εχει ορισμενα απο τα side effects της πρωτης.

beefmeup
30-04-11, 00:35
το ιδιο ειναι.
η μεθυλ ειναι η "οικογενεια" που ανοικει κ η καφεινη(τριμεθυλ).
κ στο συκωτι διασπαται σε 3 διαφορετικες xanthines.

Kaloutsikos
30-04-11, 05:07
Παιδια επειδη δεν εχω ηλεκτρονικη ζυγαρια αλλα μονο την αλλη με τους δεικτες μπορειτε να μου πειτε αν η κρεατινη της Reflex εχει μεσα καποιο scoop ή οχι και αν δεν εχει τοτε μπορω να το υπολογιζω με το κουταλακι του γλυκου τα 5γρ?δηλαδη ενα κουταλακι του γλυκου ειναι 5γρ?

Εχει μέσα scoop!

ChRiSbB
30-04-11, 11:46
Παιδια επειδη δεν εχω ηλεκτρονικη ζυγαρια αλλα μονο την αλλη με τους δεικτες μπορειτε να μου πειτε αν η κρεατινη της Reflex εχει μεσα καποιο scoop ή οχι και αν δεν εχει τοτε μπορω να το υπολογιζω με το κουταλακι του γλυκου τα 5γρ?δηλαδη ενα κουταλακι του γλυκου ειναι 5γρ?


Εχει μέσα scoop!

Της Reflex παίρνω και εγώ και έχει μέσα ένα μικρό scoop που είναι για 5gr.

Toxical
01-05-11, 00:19
ευχαριστω πολυ παιδια.Τωρα κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω οταν θελω να παρω κρεατινη μετα το γυμναστηριο πρεπει να την παρω μεσα σε κανα 10λεπτο αφου τελειωσω τη γυμναστηκη μαζι με μια μπανανα που τρωω εγω και μετα απο κανα 10λεπτο την πρωτεινη?Επισης πριν το γυμναστηριο να την περνω 30 λεπτα νωριτερα?

Ramrod
01-05-11, 00:27
ευχαριστω πολυ παιδια.Τωρα κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω οταν θελω να παρω κρεατινη μετα το γυμναστηριο πρεπει να την παρω μεσα σε κανα 10λεπτο αφου τελειωσω τη γυμναστηκη μαζι με μια μπανανα που τρωω εγω και μετα απο κανα 10λεπτο την πρωτεινη?Επισης πριν το γυμναστηριο να την περνω 30 λεπτα νωριτερα?

Την κρεατίνη την παίρνεις αμέσως, δεν περιμένεις....θα παίρνεις και πριν και μετά?

gspyropo
01-05-11, 04:29
Παιδιά ξεκιναω απο Δευτέρα την kre alkaline της EFX την PRO σε συνδυασμό με jacked.. Aυτο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν η δοσολογια που προτείνει η συσκευασία είναι σωστή δηλαδή 1 καψουλα πριν και 1 μετα την προπόνηση...;; Τις ημερες που δεν Κάνω προπόνηση χρειάζεται ν περνω???

beefmeup
01-05-11, 15:09
Παιδιά ξεκιναω απο Δευτέρα την kre alkaline της EFX την PRO σε συνδυασμό με jacked.. Aυτο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν η δοσολογια που προτείνει η συσκευασία είναι σωστή δηλαδή 1 καψουλα πριν και 1 μετα την προπόνηση...;; Τις ημερες που δεν Κάνω προπόνηση χρειάζεται ν περνω???

με τις δοσεις που σου λεει στο κουτι(λογικα 1,5γρ οι 2 καπς),μαλλον δεν θα δεις τπτ.
δοκιμασε το κ αν δεν δεις διαφορα πανω στη βδομαδα ανεβαζεις..
η γνωμη μου ειναι οτι θες πανω απο 4(2+2) καπς για να κανεις κατι,ΑΝ κανεις.

καλο ειναι να περνεις κ τις οφ μερες.

Toxical
01-05-11, 22:48
Την κρεατίνη την παίρνεις αμέσως, δεν περιμένεις....θα παίρνεις και πριν και μετά?

Δηλαδη με το που τελειωσω την προπονηση κατευθειαν?Δηλαδη να την περνω μαζι στο γυμναστηριο μεσα σε ενα μπουκαλι με νερο.Θα περνω και πριν και μετα πριν την προπονηση νομιζω 30 λεπτα νωριτερα ειναι καλα ε?

TheWorst
01-05-11, 23:35
Δηλαδη με το που τελειωσω την προπονηση κατευθειαν?Δηλαδη να την περνω μαζι στο γυμναστηριο μεσα σε ενα μπουκαλι με νερο.Θα περνω και πριν και μετα πριν την προπονηση νομιζω 30 λεπτα νωριτερα ειναι καλα ε?

Καλυτερα μην παιρνεις πριν και μετα ..Παρε το πρωι και ή πριν ή μετα τη προπονηση ..

exkaliber
01-05-11, 23:53
^ τι του λες του ανθρωπου ρε συ?
σου χει φαει γκομενα?:green:

TheWorst
02-05-11, 00:03
^ τι του λες του ανθρωπου ρε συ?
σου χει φαει γκομενα?:green:

Εγω ρε ? Γιατι ? Του λεω για την κρεατινη να μη παιρνει και πριν και μετα ..

Toxical
02-05-11, 17:26
Δηλαδη αμα παρω 5γρ κρεατινης το μεσημερι και μετα απο τρεις ωρες παω γυμναστηριο και θελω να παρω και πριν το γυμναστηριο πρεπει να παρω 30 λεπτα νωριτερα?Αλλα μετα αυτα τα 2 διαστηματα που θα εχω παρει κρεατινη θα ειναι αρκετα κοντα,συγκεκριμενα 2.5 ωρες αυτο ειναι καλο?

Kaloutsikos
02-05-11, 17:36
Δηλαδη αμα παρω 5γρ κρεατινης το μεσημερι και μετα απο τρεις ωρες παω γυμναστηριο και θελω να παρω και πριν το γυμναστηριο πρεπει να παρω 30 λεπτα νωριτερα?Αλλα μετα αυτα τα 2 διαστηματα που θα εχω παρει κρεατινη θα ειναι αρκετα κοντα,συγκεκριμενα 2.5 ωρες αυτο ειναι καλο?

Είναι προτιμότερο η μία δόση να είναι μετά το γυμναστήριο...

Toxical
02-05-11, 17:46
Αμα θελω να περνω και πριν και μετα γιατι θα αρχισω φαση φορτωσης?Λες να περνω 10γρ μετα την προπονηση? δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις.

Kaloutsikos
02-05-11, 18:18
Αμα θελω να περνω και πριν και μετα γιατι θα αρχισω φαση φορτωσης?Λες να περνω 10γρ μετα την προπονηση? δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις.

Eγραψες ότι θες να παίρνεις μια δόση το μεσημέρι και μία πριν το γυμναστήριο,
από αυτες τις δύο δόσεις είναι προτιμότερο να παίρνεις την δεύτερη δόση μετα
το γυμναστήριο και όχι πριν.

Toxical
02-05-11, 18:31
Ακου πως εχει για αρχη θελω να κανω φορτωμα για 5 μερες οποτε λεω να περνω 5γρ με το πρωινο που ειναι στις 8:00 μετα 5γρ το μεσημερι στις 2:30 και μετα απο κανα 3ωρο παω γυμναστηριο οποτε να παρω αλλα 5γρ κατα τις 5:00 και μετα απο 30 λεπτα gym και μετα το γυμναστηριο κατευθειαν αλλα 5γρ και τελος.Ειναι σωστα ετσι οπως λεω να τα κανω ή οχι?

TheWorst
02-05-11, 19:15
Ακου πως εχει για αρχη θελω να κανω φορτωμα για 5 μερες οποτε λεω να περνω 5γρ με το πρωινο που ειναι στις 8:00 μετα 5γρ το μεσημερι στις 2:30 και μετα απο κανα 3ωρο παω γυμναστηριο οποτε να παρω αλλα 5γρ κατα τις 5:00 και μετα απο 30 λεπτα gym και μετα το γυμναστηριο κατευθειαν αλλα 5γρ και τελος.Ειναι σωστα ετσι οπως λεω να τα κανω ή οχι?

Για το φορτωμα που θα κανεις,ναι , αν και δε χρειαζονται 20 γραμμαρια/ημερα

exkaliber
02-05-11, 23:25
θελω να κανω φορτωμα για 5 μερες

γιατι??

d3m
02-05-11, 23:35
Υπαρχει προβλημα κατα την περιοδο κρεατινης να γινεται ληψη καφεινης?Γιατι εμενα μ αρεσει πολυ ο καφες ειδικα το πρωι στη δουλεια.:)

Kaloutsikos
02-05-11, 23:36
γιατι??

Tι δοσολογία προτείνεις φίλος?

exkaliber
02-05-11, 23:40
Υπαρχει προβλημα κατα την περιοδο κρεατινης να γινεται ληψη καφεινης?Γιατι εμενα μ αρεσει πολυ ο καφες ειδικα το πρωι στη δουλεια.:)

εμενα μ αρεσει ολη την μερα :green:

και απ οσο ξερω καφεινη και κρεατινη δεν πανε μαζι





Tι δοσολογία προτείνεις φίλος?

5 μιση ωρα πριν και 5 μετα

Kaloutsikos
02-05-11, 23:44
5 μιση ωρα πριν και 5 μετα

Δεν το έπιασα...:unsure:

exkaliber
02-05-11, 23:46
Δεν το έπιασα...:unsure:

5γρ μιση ωρα πριν την προπονηση και 5 μετα,μαζι με τα bcaa

d3m
02-05-11, 23:59
Ναι αλλα υπαρχουν τα νιτρικα που εχουν μεσα καφεινη και κρεατινη.:unsure:

Kaloutsikos
03-05-11, 00:01
5γρ μιση ωρα πριν την προπονηση και 5 μετα,μαζι με τα bcaa

Η δικιά μου κρεατίνη λέει για δοσολογία, 5γρ χ 4 την ημέρα για μια βδομάδα, και
για 4 βδομάδες 5 γρ. ημερησίως.

Αυτό που βλέπω, πολύ την χρησιμοποιούν με διαφορετικούς τρόπους όχι πως αυτό είναι
κακό, απλώς δεν έχει καταλήξει το θέμα σε μια συγκεκριμένη δοσολογία.

Ramrod
03-05-11, 00:03
Ρε παιδιά πως κάνεται έτσι με τη δοσολογία. Δεν είναι και τόσο φοβερό. ΣΥνήθως το δίλημμα είναι αν θα κάνει κανείς φόρτομα ή όχι. Αλλιώς δοκιμάζεις και πριν την προπόνα και μετα και γενικά κάνεις διάφορους κύκλους και βλέπεις...

idees
03-05-11, 18:55
Λοιπόν επανέρχομαι!
Πήρα κρεατίνη 5γρ+5γρ για 1 μήνα. Για πόσο καιρό πρέπει να σταματήσω πρωτού ξεκινήσω τη νέα δοσολογία?
;)

Kaloutsikos
03-05-11, 19:00
Λοιπόν επανέρχομαι!
Πήρα κρεατίνη 5γρ+5γρ για 1 μήνα. Για πόσο καιρό πρέπει να σταματήσω πρωτού ξεκινήσω τη νέα δοσολογία?
;)

20 με 30 μέρες.

RAMBO
04-05-11, 16:32
Συμπληρώματα κρεατίνης με συνδυασμό αμινοξέων, θεωρούνται μετρίως αποτελεσματικά ως προς την εξωγενή χορήγησή της, αλλά πολύ σημαντικά για την ενδογενή της παραγωγή στο συκώτι.


Ουσιαστικά οι σκόνες κρεατίνης βοηθούν στην γρήγορη χρησιμοποίηση, αποθήκευση και παραγωγή ενέργειας ενώ οι συνδυασμοί αμινοξέων και κρεατίνης διεγείρουν την ενδογενή παραγωγή εξασφαλίζοντας επάρκεια αμινοξέων για την διαδικασία σχηματισμού της.

pizzass
06-05-11, 14:57
λοιπον περα απτα 5γρ κρεατινησ(κρεαπουρε) π παιρνω με το πρωινο πινω και 5 γρ στο μεταπροπονητικο μ..δλδ ενα κουταλακι του γλουκου στο στομα και μετα καπακι waxy(70γρ + bcaa)..απλα για να ειμαι σιγουρος..σωστο δν ειναι το μεταπροπονητικο μ?δλδ δν υπαρχει θεμα με τον τροπο π παιρνω την κρεατινη π ειναι creapure

COBRA_STYLE
06-05-11, 15:00
λοιπον περα απτα 5γρ κρεατινησ(κρεαπουρε) π παιρνω με το πρωινο πινω και 5 γρ στο μεταπροπονητικο μ..δλδ ενα κουταλακι του γλουκου στο στομα και μετα καπακι waxy(70γρ + bcaa)..απλα για να ειμαι σιγουρος..σωστο δν ειναι το μεταπροπονητικο μ?δλδ δν υπαρχει θεμα με τον τροπο π παιρνω την κρεατινη π ειναι creapure
οχι καλα εισαι...οι περισσοτεροι ετσι με κουταλακι το κανουμε...απο το να την βαζουμε σε ζεστο νερο κ να ανακατευουμε

pizzass
06-05-11, 15:02
:thumbup:

geo.k
07-05-11, 11:10
καλημερα σας !
αν και εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ εχω μπερδευτει λιγο !Βοηθεια !
Λοιπον αρχισα κρεατινη εδω και 5 ημερες !
Φορτωμα για 6 ημερες !
-Πρωι με αδειο στομαχι 5 γρ + δεξτροζη
πρωινο & μετα απο 3 ωρες καφες ελληνικος .

- μετα απο προπονηση 5 γρ & μετα απο 20 λεπτα πρωτεινη

την κρεατινη την ανακατεβω με νερο απο τη βρυση .

μετα το φορτωμα θα πινω 1 φορα την ημερα 5 γρ .
οταν δεν εχω προπονηση το πρωι με αδειο στομαχι
& οταν εχω προπονηση μετα κατευθειαν .
κανω κατι λαθος ?
περνω την κρεατινη της on & την complete whey πρωτεινη

COBRA_STYLE
07-05-11, 11:13
καλημερα σας !
αν και εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ εχω μπερδευτει λιγο !Βοηθεια !
Λοιπον αρχισα κρεατινη εδω και 5 ημερες !
Φορτωμα για 6 ημερες !
-Πρωι με αδειο στομαχι 5 γρ + δεξτροζη
πρωινο & μετα απο 3 ωρες καφες ελληνικος .

- μετα απο προπονηση 5 γρ & μετα απο 20 λεπτα πρωτεινη

την κρεατινη την ανακατεβω με νερο απο τη βρυση .

μετα το φορτωμα θα πινω 1 φορα την ημερα 5 γρ .
οταν δεν εχω προπονηση το πρωι με αδειο στομαχι
& οταν εχω προπονηση μετα κατευθειαν .
κανω κατι λαθος ?
περνω την κρεατινη της on & την complete whey πρωτεινη
μην παιρνεις την κρεατινη με δεξτροζη το πρωι με αδειο στομαχι...εχει καταρριφθει ο μυθος κρεατινη+υ/ας για απορροφηση...μολις τελειωνεις το πρωινο σου τσιμπας κ την κρεατινη...το ιδιο θα κανεις κ οταν τελειωσεις το φορτωμα(στις οφ μερες)

geo.k
07-05-11, 11:24
Στανταρ ειναι ετσι ?
Απο ext***e sports μου τα ειπαν & απο διαβασμα στο forum !

Kaloutsikos
07-05-11, 12:31
Στανταρ ειναι ετσι ?
Απο ext***e sports μου τα ειπαν & απο διαβασμα στο forum !

Δεν χρειάζεται να την παίρνεις ντε και καλά με δεξτρόζη, όχι πως είναι λάθος αλλά περιττό.

jackieboy
07-05-11, 16:29
Καλα ρε παιδια, πως καταφερνετε και παιρνετε την κρεατινη σκετη απο το στομα? Εγω την ανακατευω με νερο, αλλιως δεν την παλευω....:green:

COBRA_STYLE
07-05-11, 16:34
Στανταρ ειναι ετσι ?
Απο ext***e sports μου τα ειπαν & απο διαβασμα στο forum !

εχει περασει αυτη η μοδα...εχουν βγει ερευνες εδω και καιρο...πολυ απλα ΔΕΝ...αμα εσυ θες να πινεις dex πινε...κακο θα σου κανει...


οσο για αυτους στα xtreme αστο....

Kaloutsikos
07-05-11, 16:48
Καλα ρε παιδια, πως καταφερνετε και παιρνετε την κρεατινη σκετη απο το στομα? Εγω την ανακατευω με νερο, αλλιως δεν την παλευω....:green:

Εδώ έχουμε κάνει άλλα χειρότερα... :P:green:

deluxe
07-05-11, 19:31
Παιρνω κρεατινη εδω και αρκετους μηνες, αλλα πολλες φορες ξεχναω να παρω τις ημερες που δε παω γυμναστηριο. Μη πω δε παιρνω ποτε τοτε.. Ελαχιστες μονο φορες μετα το πρωϊνο. Δλδ για να καταλαβαινετε μπορει να παιρνω 15 ημερες μεσα στο μηνα και τις αλλες 15 ημερες οχι.

Γινεται δουλεια ετσι; Ολο το ξεχναω ρε μαμωτο.. :unsure:

Ramrod
07-05-11, 19:49
Παιρνω κρεατινη εδω και αρκετους μηνες, αλλα πολλες φορες ξεχναω να παρω τις ημερες που δε παω γυμναστηριο. Μη πω δε παιρνω ποτε τοτε.. Ελαχιστες μονο φορες μετα το πρωϊνο. Δλδ για να καταλαβαινετε μπορει να παιρνω 15 ημερες μεσα στο μηνα και τις αλλες 15 ημερες οχι.

Γινεται δουλεια ετσι; Ολο το ξεχναω ρε μαμωτο.. :unsure:

Εσύ να μας πεις...γίνεται πως το βλέπεις?

pizzass
07-05-11, 20:06
κρεατινη τισ οφ μερες με το πρωινο η την ιδια ωρα που θα την περναμε μετα το τζιμ?!:unsure::unsure:

Kaloutsikos
07-05-11, 20:09
κρεατινη τισ οφ μερες με το πρωινο η την ιδια ωρα που θα την περναμε μετα το τζιμ?!:unsure::unsure:

To πρωί..

pizzass
07-05-11, 20:13
φτου προδοσια δν πηρα σμρ γτ περιμενα να παρω σε κανα μισαωρο οπως θα παιρνα μετα το τζιμ :P

Kaloutsikos
07-05-11, 20:21
φτου προδοσια δν πηρα σμρ γτ περιμενα να παρω σε κανα μισαωρο οπως θα παιρνα μετα το τζιμ :P

Πάρε τώρα ρε συ,
δεν έγινε και τίποτα αμα πάρεις από αύριο το πρωί! :thumbup:

pizzass
07-05-11, 20:25
τωρα δυσκολα γτ μολισ ειδα π μ ειπεσ πρωι εβαλα καφεδακι να πιω:green: κ κρεατινη με καφεινη...δεν :P απο αυριο λοιπον πρωι :thumbup:

extraOrdinary
07-05-11, 21:32
Σε μία εβδομάδα κλέινει ο κύκλος ενός μηνός χρήσης κρεατίνης. Από την πρώτη μέρα παίρνω 5 γρ πριν και 5 μετά την προπό και 5 τις οφφ και κάνω γυμν 3 φορές την εβδομάδα.
Από δύναμη είδα μιά μικρή αύξηση αλλά το κυρίοτερο είναι οτι πριν εφευγα από το γυμν κομματια με την κρεατινη εφευγα energised και το προγραμμα εβγαινε πιο ανετα δλδ δεν επεφτα προς το τελιωμα τοου προγραμματος
Επίσης πρέπει να πω οτι δεν γεμισα καθολου νερα, αντιθετως το βλεπω και εγω αλλα και οι φιλοι μου μου λενε οτι ειμαι ελαφρως πιο γραμμωμενος. Βασικα δεν ξερω γιατι αλλα ειναι στην φυση του οργανισμου μου να κατουραω πολυ....οποτε εχω την εντυπωση οτι οσο επινα το κατουραγα μην σας πω και παραπανω απο οσο επινα :P
Ερωτηση: Μετα από τον ενα μηνα χρησης μπορω να την συνεχισω με την ιδια συχνοτητα για εναν ακομη μηνα και μετα ουτως η αλλως θα κανω μεγαλο off? να ελλατωσω δοσολογια? η να το κανω εντελως off?

sobral
07-05-11, 22:05
Σε μία εβδομάδα κλέινει ο κύκλος ενός μηνός χρήσης κρεατίνης. Από την πρώτη μέρα παίρνω 5 γρ πριν και 5 μετά την προπό και 5 τις οφφ και κάνω γυμν 3 φορές την εβδομάδα.
Από δύναμη είδα μιά μικρή αύξηση αλλά το κυρίοτερο είναι οτι πριν εφευγα από το γυμν κομματια με την κρεατινη εφευγα energised και το προγραμμα εβγαινε πιο ανετα δλδ δεν επεφτα προς το τελιωμα τοου προγραμματος
Επίσης πρέπει να πω οτι δεν γεμισα καθολου νερα, αντιθετως το βλεπω και εγω αλλα και οι φιλοι μου μου λενε οτι ειμαι ελαφρως πιο γραμμωμενος. Βασικα δεν ξερω γιατι αλλα ειναι στην φυση του οργανισμου μου να κατουραω πολυ....οποτε εχω την εντυπωση οτι οσο επινα το κατουραγα μην σας πω και παραπανω απο οσο επινα :P
Ερωτηση: Μετα από τον ενα μηνα χρησης μπορω να την συνεχισω με την ιδια συχνοτητα για εναν ακομη μηνα και μετα ουτως η αλλως θα κανω μεγαλο off? να ελλατωσω δοσολογια? η να το κανω εντελως off?

κοίτα το πρωτόκολλο λέει 6-8 βδομάδες χρήση και άλλο τόσο (και λιγότερο) διάλειμμα για να μην επηρεάζεις την ενδογενή κρεατίνη (η κρεατίνη είναι ουσία που υπάρχει μες στο σώμα και σχετίζεται με το ΑΤΡ). Θα σου έλεγα να κάνεις ένα διάλειμμα 4-6 βδομάδων και μετά ξαναμπαίνεις. Έτσι πιστεύω ότι έχεις και καλύτερα αποτελέσματα απ ότι με τη συνεχόμενη χρήση.

extraOrdinary
07-05-11, 22:53
Sobral απλά έλεγα να τα δώσω ολα πριν το καλοκαιρι διοτι μετα αρχιζουν οι κρεπαλες :), τον αυγουστο σταματαω παντα συμπληρωματα και γυμναστηριο (παιζω ρακετες κολυμπι και αλλες δραστηριοτητες)
γιατι δινει η ατιμη η ατιμη η κρεατινη, κατι μικρο...αλλα αισθητο
Οποτε με τις 8 εβδομαδες θεωρητικα δεν υπαρχει προβλημα αλλα ειναι οριακα?

sobral
07-05-11, 23:20
Sobral απλά έλεγα να τα δώσω ολα πριν το καλοκαιρι διοτι μετα αρχιζουν οι κρεπαλες :), τον αυγουστο σταματαω παντα συμπληρωματα και γυμναστηριο (παιζω ρακετες κολυμπι και αλλες δραστηριοτητες)
γιατι δινει η ατιμη η ατιμη η κρεατινη, κατι μικρο...αλλα αισθητο
Οποτε με τις 8 εβδομαδες θεωρητικα δεν υπαρχει προβλημα αλλα ειναι οριακα?

κολύμπι, ρακέτες τα καλύτερα ρε φίλε..μην μου τα λες ανυπομονώ ήδη. :green:
ναι κάνε 1μιση μήνα χρήση δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, κάνεις και λογική χρήση απ' ότι είδα οπότε οκ. Θα μπω κι εγώ σε καμιά βδομάδα μάλλον. Τα εφόδια ήρθαν χαχα;)

geo.k
08-05-11, 07:31
μην παιρνεις την κρεατινη με δεξτροζη το πρωι με αδειο στομαχι...εχει καταρριφθει ο μυθος κρεατινη+υ/ας για απορροφηση...μολις τελειωνεις το πρωινο σου τσιμπας κ την κρεατινη...το ιδιο θα κανεις κ οταν τελειωσεις το φορτωμα(στις οφ μερες)

καλημερα, περνω την κρεατινη το πρωι με αδειο στομαχι στο φορτωμα & τις off ημερες .
20 λεπτα μετα πρωινο , κανει ?
Μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα τι να κανω ? Απλα με νερο απο την βρυση ανακατεμα ?
Αυτος στα extr*** μου ειπε αν δεν παρω δεξτροζη οτι δεν θα γινει αποροφηση , θα την κατουραω .

geo.k
08-05-11, 07:32
εχει περασει αυτη η μοδα...εχουν βγει ερευνες εδω και καιρο...πολυ απλα ΔΕΝ...αμα εσυ θες να πινεις dex πινε...κακο θα σου κανει...


οσο για αυτους στα xtreme αστο....

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο ?

Dark
08-05-11, 08:37
παλικάρια βρήκα αυτό...

Manufacture
Main article: Manufacture of synthetic creatine

Synthetic creatine is usually made from Sarcosine (Sarcosine salts) and cyanamide. Sarcosine is a naturally occurring amino acid like creatine, but manufacturers use a synthetic version. Sarcosine is usually made from chloroacetic acid. Sarcosine is N-methylglycine (H3C-NH-CH2-COOH) which is also an endogenous antagonist of glycine transporter-1. Cyanamide is an amide of cyanogen, and has white crystalline composition.

The creatine made from sarcosine and cyanamise is made in a glass-lined vat called a reactor. Because of the cost of manufacturing reactors and the need for specialist technicians, most synthetic creatine is made by a few firms, which resell to a number of retailers. The reactor has a big rod-like whisk that shoots into the mix to agitate it. The reactor is filled with water, the sarcosine and cyanamide are put in with catalyst compounds. The reactor is heated and pressurized, causing synthetic creatine crystals to form.[20] The crystalline creatine is then centrifuged to spin out undesirable by-products like creatinine and di-cyandiamide and subsequently vacuum dried. The dried creatine compound is milled into a fine powder for improved bioabsorption. Milling techniques differ, resulting in final products of varying solubility and bioabsorbability. For instance, creatine compounds milled to 200 mesh are referred to as micronized.

από εδώ --> http://en.wikipedia.org/wiki/Creatine_supplements

από ότι λέει είναι καθαρή συνθετική χημεία λόγω κόστους κυρίως
και όλοι οι συμπληρωματάδες ουσιαστικά αγοράζουν από τον ίδιο προμηθευτή...

geo.k
08-05-11, 10:09
καλημερα σας !
αν και εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ εχω μπερδευτει λιγο !Βοηθεια !
Λοιπον αρχισα κρεατινη εδω και 5 ημερες !
Φορτωμα για 6 ημερες !
-Πρωι με αδειο στομαχι 5 γρ + δεξτροζη
πρωινο & μετα απο 3 ωρες καφες ελληνικος .

- μετα απο προπονηση 5 γρ & μετα απο 20 λεπτα πρωτεινη

την κρεατινη την ανακατεβω με νερο απο τη βρυση .

μετα το φορτωμα θα πινω 1 φορα την ημερα 5 γρ .
οταν δεν εχω προπονηση το πρωι με αδειο στομαχι
& οταν εχω προπονηση μετα κατευθειαν .
κανω κατι λαθος ?
περνω την κρεατινη της on & την complete whey πρωτεινη

sorry αλλα ξαναποσταρω το ερωτημα μου γιατι θα χαθει στην προηγουμενη σελιδα .
ειναι κακο ειπε καποιος να πινω την κρεατινη με την δεξτροζη , γιατι ?
Πινω την κρεατινη με αδειο στομαχι & μετα 20 λεπτα παιρνω πρωινο για καλυτερη αποροφηση.
Επισης αναφερθηκε οτι δεν θα πρεπει να την παιρνω με αδειο στομαχι ?

COBRA_STYLE
08-05-11, 12:39
Μπορεις να το αναλυσεις λιγο ?

τι να αναλυσω...εχουν γινει ερευνες στις οποιες υπηρχαν 2 ομαδες ατομων,στη μια ομαδα δινανε κρεατινη+υ/α υψηλου γλυκαιμικου δεικτη(dextroze) και στην αλλη σκετη κρεατινη...ε διαφορες στην απορροφηση ΔΕΝ...

οσο για τους υπαλληλους στα xtreme εχουν ακουσει πολλα τα αυτακια μας και εγω μεσα...πιπιλανε αυτη την καραμελα γιατι τους συμφερει κ πουλανε περισσοτερο στους αρχαριους που τωρα μπαινουνε

beefmeup
08-05-11, 23:15
sorry αλλα ξαναποσταρω το ερωτημα μου γιατι θα χαθει στην προηγουμενη σελιδα .
ειναι κακο ειπε καποιος να πινω την κρεατινη με την δεξτροζη , γιατι ?

κακο δεν ειναι,αλλα δεν ειναι κ απαραιτητο.


Επισης αναφερθηκε οτι δεν θα πρεπει να την παιρνω με αδειο στομαχι ?

τις μερες που την περνεις πρωι καλυτεραμ μαζι με το πρωινο,γιατι το οξινο ph του αδειου στομαχου της ψιλομαμαει τα ραματα.
βεβαια,μια θεωρια ειναι αυτο,αλλα εχει κ μια βαση..

Txc
09-05-11, 11:47
Τελικα ρε παιδια ποιος ειναι ο κυκλος της κρεατινης?

Αλλοι λενε 1 μηνα μεσα και 1 μηνα εξω...
Αλλοι λενε οτι δεν το κοβουν ποτε και δεν εχει κυκλο...
Αλλοι λενε 2 μηνες μεσα και 1 μηνα εξω...

Τι φαση?

Στον κυκλο της κρεατινης να ενσωματωσω και το νιτρικο μιας και περιεχει και αυτο κρεατινη?

Συνολο 8γρ την ημερα...

Νιτρικο - pre workout ( 3gr )

Kρεατινη - post workout ( 5gr )

Δεν θα κανω φορτωμα...

beefmeup
09-05-11, 12:27
μην κανεις τις ιδιες ερωτησες σε 2 διφορετικα θεματα..
μια φορα ειναι αρκετη εκτιμω..

περνε οσο θες..
εγω περνω 2 μηνες κ μετα κανω 15 μερες οφ,κ μετα παλι 2 μηνες.
αλλοι θα σου πουν ενα μηνα,αλλοι 6 βδομαδες κοκ..

κ αλλοι θα σου πουν να περνεις συνεχομενα χωρις να κανεις ποτε οφ..

τπτ απο αυτα δεν ειναι λαθος,απλα διαλεξε εσυ τι θες κ ξεκινα το.

με το νιτρικο κ την κρεατινη καλα εισαι στην ποσοτητα που λες..

Txc
09-05-11, 12:32
μετα τις 15 μερες off που κανεις, ξανακανεις φορτωμα?

beefmeup
09-05-11, 12:33
ναι,αλλα μαλλον δεν ειναι κ απαραιτητο.

Txc
09-05-11, 12:42
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...

Κατι αλλο...

Το εχω ποσταρει και αλλου αυτο, αλλα anyway...

Αξιζει το φορτωμα ή οχι?

Αν παιρνω νιτρικο και κρεατινη τις ημερες προπονησης δλδ 8γρ, χωρις φορτωμα, λες να ειναι οκ?

Αν κανω φορτωμα 20γρ για 5 μερες, μετα για συντηρηση λεει 5γρ τις ημερες προπονησης, αν εγω παιρνω 8 ( +3 απο νιτρικο ), μηπως θα ειναι υπερβολικο?

Δεν ξερω, πρεπει να τα δοκιμασω και τα 2 και να βγαλω συμπερασματα, απλα λες μηπως το εχεις δοκιμασει και ξερεις απο προσωπικη εμπειρια...

beefmeup
09-05-11, 12:49
το φορτωμα ειναι 5+5 καλυτερα.

Txc
09-05-11, 12:53
το φορτωμα ειναι 5+5 καλυτερα.

Τι εννοεις? Δεν καταλαβα...

Κρεατινη παιρνεις μονο σε περιοδο ογκου ε?

Kaloutsikos
09-05-11, 14:18
Τι εννοεις? Δεν καταλαβα...

Κρεατινη παιρνεις μονο σε περιοδο ογκου ε?

2 δώσεις από 5γρ. θέλει να πει.

Και στην γράμμωση παίρνουμε κρεατίνη.

freestyler
09-05-11, 21:39
εχω μια απορια!!!οταν παιρνετε κρεατινη?την δοση την πρωτεινης την παιρνετε κανονικα?απλως με μια διαφορα στην ωρα?Αν παρεις κρεατινη το πρωι μετα το πρωινο πινεις και καπακι whey? ή μετα την προπονηση ας πουμε!!!
:turtle: :turtle: :turtle: :turtle:

exkaliber
09-05-11, 21:44
το ενα δεν επηρεαζει το αλλο

extraOrdinary
09-05-11, 22:05
Ποσο εχω ξενερωσει :( Αρχισα την κρεατινη πριν ενα μηνα και την κατατασω στο πιο καλο συπληρωμα, οχι οτι εχω δει τρελλες αλλαγες αλλα εχω δει.....και σε κιλα ανεβηκα, και χτυπιεμαι σαν σκυλι και το καλυτερο φευγω απο το γυμν και εχω ενεργεια να ανεβω τον ψειλοριτη οχι σαν πριν που μετα το gym σερνομουνα σαν αλοιφη....κριμα που πριν δεν τα ειχα αυτα και ακομα πιο κριμα αν τα χασω με το που την σταματησω...δεν ειναι κριμα χανοντας ενα συπληρωμα να χανεισ τετοιο boost :(

freestyler
09-05-11, 22:33
Ποσο εχω ξενερωσει :( Αρχισα την κρεατινη πριν ενα μηνα και την κατατασω στο πιο καλο συπληρωμα, οχι οτι εχω δει τρελλες αλλαγες αλλα εχω δει.....και σε κιλα ανεβηκα, και χτυπιεμαι σαν σκυλι και το καλυτερο φευγω απο το γυμν και εχω ενεργεια να ανεβω τον ψειλοριτη οχι σαν πριν που μετα το gym σερνομουνα σαν αλοιφη....κριμα που πριν δεν τα ειχα αυτα και ακομα πιο κριμα αν τα χασω με το που την σταματησω...δεν ειναι κριμα χανοντας ενα συπληρωμα να χανεισ τετοιο boost :(

δεν εχω παρει ποτε αλλα λογικα απ'οτι εχω καταλαβει τα ωφελη της δεν ειναι μονο οταν την παιρνεις!!!οταν σταματησεις θελει να δωσεις προσπαθεια ωστε να κρατησεις οσο το δυνατον περισσοτερο απο αυτα που σου εδωσε!! λογικα μεσα σε αυτα συγκαταλεγεται και η δυναμη!!!αλλα καποιος που εχει κανει χρηση και ξερει πολυ περισσοτερα θα σε κατατοπισει περισσοτερο

the_mechanic
09-05-11, 22:49
Θα κανω σιγουρα μια ηλιθια ερωτηση.Αφου η κρεατινη σου προσφερει μονο οσο την λαμβανεισ ενω οταν την σταματας χανεις τουλαχιστον το 70% των κεκτημενων τοτε γιατι να την παρεις?Για να τουμπανιασεις 1μηνα?




Ειναι ηλιθια το παραδεχομαι......αλλα δεν παυει να ειναι ερωτηση;)

extraOrdinary
09-05-11, 22:57
Θα κανω σιγουρα μια ηλιθια ερωτηση.Αφου η κρεατινη σου προσφερει μονο οσο την λαμβανεισ ενω οταν την σταματας χανεις τουλαχιστον το 70% των κεκτημενων τοτε γιατι να την παρεις?Για να τουμπανιασεις 1μηνα?




Ειναι ηλιθια το παραδεχομαι......αλλα δεν παυει να ειναι ερωτηση;)

Κοιτα φιλε εγω θα σου απαντησω προσωπικα, πολλοι λενε οτι γεμιζουν με νερα , εγω παλι δεν γεμισα καθολου (αρα οτι τουμπανιασμα εκανα, μικρο μερος οφειλεται στο νερο και περισσοτερο στο φορτωμενο προγραμμα που μου επιτρεπει), και επισης αυτο το διαστημα (1-2 μηνες) φορτωνεις σε κιλα και στο τελος του κυκλου αυτο που εχεις αποκομισει ειναι σιγουρα καλυτερο από οτι αν το εκανες χωρις...
my point of view

metz
09-05-11, 23:02
Θα κανω σιγουρα μια ηλιθια ερωτηση.Αφου η κρεατινη σου προσφερει μονο οσο την λαμβανεισ ενω οταν την σταματας χανεις τουλαχιστον το 70% των κεκτημενων τοτε γιατι να την παρεις?Για να τουμπανιασεις 1μηνα?




Ειναι ηλιθια το παραδεχομαι......αλλα δεν παυει να ειναι ερωτηση;)

Από πού συμπεραίνεις πως χάνεις το 70% ''των κεκτημένων;''

Αν συνεχίσεις να προπονείσαι κανονικά δεν χάνεις - δεν είναι αναβολικό!

the_mechanic
09-05-11, 23:09
Και γω φιλε μου το θετικο που βλεπω στην κρεατινη ειναι οτι βγαζεις καλυτερεσ κ πιο σκληρεσ προπονησεισ.ομωσ διαβαζοντασ υποθετω οτι εχει πιο πολλα αρνητικα.δεν ξερω.Παντως ειμαι μονο για ενα πραγμα σιγουρος.Αν καποιοσ αποφασισει να παρει κρεατινη πρεπει να ξερει τι παιρνει και γιατι.Γιατι μονο με σωστη καθημερινοτητα και υγιεινο τροπο ζωησ μπορεισ να τολμησεισ να χρησιμοποιησεισ κρεατινη (ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ).Τιποτα δεν ειναι πανακεια.Ισωσ εχω σχηματισει αυτην την αποψη για την κρεατινη γιατι οσοι απ τον περιγυρο μου χρησιμοποιησαν εκαναν τετοια ζωη που δεν επρεπε να παρουν ουτε ngr αυτης.K γ αυτο εχουν γινει τωρα σαν βουβαλια

the_mechanic
09-05-11, 23:12
Από πού συμπεραίνεις πως χάνεις το 70% ''των κεκτημένων;''

Αν συνεχίσεις να προπονείσαι κανονικά δεν χάνεις - δεν είναι αναβολικό!

Αυτα διαβαζω φιλε μου γ αυτο.Ισωσ εμπιστευομαι λαθοσ πηγεσ.Παντως δεν αμφισβητω αυτα που λενε καποια ατομα του φορουμ γτ φαινεται πωσ γνωριζουν κ ξερουν τι λενε

Kaloutsikos
09-05-11, 23:29
Αυτα διαβαζω φιλε μου γ αυτο.Ισωσ εμπιστευομαι λαθοσ πηγεσ.Παντως δεν αμφισβητω αυτα που λενε καποια ατομα του φορουμ γτ φαινεται πωσ γνωριζουν κ ξερουν τι λενε

Λογικά θα στο είπε κανένας γιατρός για να μην πάρεις. :green:

the_mechanic
09-05-11, 23:36
Λογικά θα στο είπε κανένας γιατρός για να μην πάρεις. :green:

Οχι οχι...Αλλα δεν νομιζω οτι πολλοι γιατροι θα προτειναν την ληψη τησ.Οι περισσοτεροι πιστευω πως ειναι αρνητικοι.Δε γνωριζω το λογο.Κ δεν ειμαι αρνητικος στην κρεατινη.Απλα οχι σιγουρος για το αν θα ανταποκριθω στισ απαιτησεισ τισ.:thumbup:

Nio
10-05-11, 00:21
Θα κανω σιγουρα μια ηλιθια ερωτηση.Αφου η κρεατινη σου προσφερει μονο οσο την λαμβανεισ ενω οταν την σταματας χανεις τουλαχιστον το 70% των κεκτημενων τοτε γιατι να την παρεις?


Ποιος ήρθε? :unsure:


Για να τουμπανιασεις 1μηνα?

Τουμπάνιασμα με την κρεατίνη? Και να θες, έτσι δε τουμπανιάζεις.

Αν θες, διάβασε τον τρόπο που λειτουργεί, που στοχεύει, πως θα σε βοηθήσει στην προπόνηση, έτσι ώστε να ξέρεις και τι αποτελέσματα να περιμένεις.

Κάτι πολύ γενικό, αλλά ενδεικτικό:

Η κρεατίνη απλά θα σε βοηθήσει να κάνεις καλύτερες και δυνατότερες προπονήσεις. Μέσω αυτών και σε συνδυασμό με σωστή διατροφή θα βάλεις κιλά, όχι μέσω της κρεατίνης αυτής καθεαυτής.

sobral
10-05-11, 00:47
Ποιος ήρθε? :unsure:



Τουμπάνιασμα με την κρεατίνη? Και να θες, έτσι δε τουμπανιάζεις.

Αν θες, διάβασε τον τρόπο που λειτουργεί, που στοχεύει, πως θα σε βοηθήσει στην προπόνηση, έτσι ώστε να ξέρεις και τι αποτελέσματα να περιμένεις.

Κάτι πολύ γενικό, αλλά ενδεικτικό:

:thumbup::clap: επιτέλους καταλάβετε ότι αυτά που λένε ''όταν σταματήσω την λήψη κρεατίνης θα κρεμάσω'' και λοιπές βλακείες δεν ισχύουν. Με σωστή διατροφή και συνέχιση των δυνατών προπονήσεων θα κρατήσεις την δύναμη (δύναμη όχι τουμπάνιασμα όπως λένε ). Είναι από τα πιο ερευνημένα ανά τα χρόνια συμπληρώματα και από τα καλύτερα, όταν χρησιμοποιηθεί σωστά.;)

the_mechanic
10-05-11, 18:59
δεν υπαρχει αυτο ρε συ...τι φοβασαι??εξαλλου μεσα σε 2-3 μερες απο τη διακοπη της φευγει το μεγαλυτερο ποσοστο...στην καλυτερη να κρατησεις ενα 20% των αποτελεσματων της κρεατινης....

Οριστε ρε παιδια.Δεν τα λεω απο το μυαλο μου.Τα διαβαζω.Οπωσ διαβαζω κ αυτα που γραφετε κ δεν διαφωνω καθολου.Κ επισησ ειχα τονισει οτι η ερωτηση μου θα ειναι ηλιθια:)

mister_toubano
10-05-11, 20:10
Μαγκες ξερετε τι παιζει με την αλκαλικη κρεατινη που απο οτι βλεπω ειναι καινουργια στην πιατσα? Τη λεγομενη kre alkalyn! Λενε οτι ειναι πολυ καλυτερη απο τη μονουδρικη που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι. Την εχει δοκιμασει κανεις? Κανει δουλεια?
Βρικα μια στο... γνωστο καταστημα σε χαπια απο τη warriorlab.

Και κατι αλλο.. μπορει κανεις να μου επιτρεψει προσβαση στην περιοχη του φορουμ για τη χημικη υποστηριξη? Δεν ειμαι ανηλικος αν αυτο ειναι το προβλημα :P

Με αγωνιστικους χαιρετισμους... Mister_Toubano!!!! :turtle:

giannis64
10-05-11, 20:44
Εχουν μπει κάποιοι οροι από το team προκειμένου κάποιος να αποκτά πρόσβαση.

Πρώτον να είναι μελος στο φόρουμ για 4-5 μηνες,να εχει μινιμουμ ποστς το τελευταίο διάστημα 200(μας ενδιαφέρει κυριως στις ενότητες διατροφής-συμπληρωμάτων-προπόνησης),ετσι ωστε να εντοπίζουμε το επίπεδο του μελους που ζηταει πρόσβαση και να είναι ανω των 22.


Γιατί δεν μπορούμε να δούμε το θέμα αναβολικά? (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3310-Γιατί-δεν-μπορούμε-να-δούμε-το-θέμα-αναβολικά/page8)

Devil
10-05-11, 21:31
Μαγκες ξερετε τι παιζει με την αλκαλικη κρεατινη που απο οτι βλεπω ειναι καινουργια στην πιατσα? Τη λεγομενη kre alkalyn! Λενε οτι ειναι πολυ καλυτερη απο τη μονουδρικη που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι. Την εχει δοκιμασει κανεις? Κανει δουλεια?
Βρικα μια στο... γνωστο καταστημα σε χαπια απο τη warriorlab.

Και κατι αλλο.. μπορει κανεις να μου επιτρεψει προσβαση στην περιοχη του φορουμ για τη χημικη υποστηριξη? Δεν ειμαι ανηλικος αν αυτο ειναι το προβλημα :P

Με αγωνιστικους χαιρετισμους... Mister_Toubano!!!! :turtle:

δεν ειναι και τοσο καινουργια..... εγω την θυμαμαι μινιμουμ 5-6χρονια....

κοροιδια ειναι.... μονουδρικη κρεατινη μαζι με sodium bicarbonate ειναι για να της χαμηλωνει το ph.... την φτιαχνεις ανετα και στο σπιτι.....

mister_toubano
10-05-11, 21:40
δεν ειναι και τοσο καινουργια..... εγω την θυμαμαι μινιμουμ 5-6χρονια....

κοροιδια ειναι.... μονουδρικη κρεατινη μαζι με sodium bicarbonate ειναι για να της χαμηλωνει το ph.... την φτιαχνεις ανετα και στο σπιτι.....


Εγω ειμαι καινουργιοσ κ την ανακαλυψα τωρα :P
Ενταξει ειναι βολικη ομως γιατι βγαινει κ σε χαπια. Ειναι πιο ευκολο να παρεις 2 χαπια παρα να εχεις να ετοιμασεις ζουμακι που μπορει να σου χαλασει κ το στομαχι κλπ.
Το θεμα ειναι: κανει δουλεια οπως η κλασικη μονουδρικη η ειναι για πεταμα?

Kaloutsikos
10-05-11, 21:46
Εγω ειμαι καινουργιοσ κ την ανακαλυψα τωρα :P
Ενταξει ειναι βολικη ομως γιατι βγαινει κ σε χαπια. Ειναι πιο ευκολο να παρεις 2 χαπια παρα να εχεις να ετοιμασεις ζουμακι που μπορει να σου χαλασει κ το στομαχι κλπ.
Το θεμα ειναι: κανει δουλεια οπως η κλασικη μονουδρικη η ειναι για πεταμα?

Kαι η μονοϋδρική βγαίνει σε χάπια ρε μάγκα.

Devil
10-05-11, 21:47
Εγω ειμαι καινουργιοσ κ την ανακαλυψα τωρα :P
Ενταξει ειναι βολικη ομως γιατι βγαινει κ σε χαπια. Ειναι πιο ευκολο να παρεις 2 χαπια παρα να εχεις να ετοιμασεις ζουμακι που μπορει να σου χαλασει κ το στομαχι κλπ.
Το θεμα ειναι: κανει δουλεια οπως η κλασικη μονουδρικη η ειναι για πεταμα?

αν ειχε μεγαλητερες δοσεις κρεατινης και ηταν πιο φτηνη θα ελεγα οτι κανει....

τεσπα αμα την βρεις φτηνη παρτη....αλλιως καλητερα μονουδρικη....

Nio
10-05-11, 21:50
Ενταξει ειναι βολικη ομως γιατι βγαινει κ σε χαπια. Ειναι πιο ευκολο να παρεις 2 χαπια παρα να εχεις να ετοιμασεις ζουμακι που μπορει να σου χαλασει κ το στομαχι κλπ.

Εάν επιμένεις να πάρεις κρεατίνη σε χάπια, και μάλιστα kre-alkalyn,
αγόρασε μια μονοϋδρική creatine, μαγειρική σόδα, και empty caps,
και voilà.

mister_toubano
11-05-11, 02:40
Εάν επιμένεις να πάρεις κρεατίνη σε χάπια, και μάλιστα kre-alkalyn,
αγόρασε μια μονοϋδρική creatine, μαγειρική σόδα, και empty caps,
και voilà.

Ενταξει υπερβολες τωρα! Δε λεω οτι θελω ντε και καλα να παρω kre-alkalyn απλα ρωταω αν αξιζει η αν ειναι απατη!
Εχει δικιο ο φιλος πιο πανω βγαινει και η μονουδρικη σε χαπια τωρα το προσεξα...
Εσεις τι λετε να παρω? Τη μονουδρικη της ΟΝ ή την αλκαλικη της warriorlab?
Επιτρεπεται να βαλω λινκ απο το.. γνωστο καταστημα για να τις δειτε?

Kaloutsikos
11-05-11, 09:52
Ενταξει υπερβολες τωρα! Δε λεω οτι θελω ντε και καλα να παρω kre-alkalyn απλα ρωταω αν αξιζει η αν ειναι απατη!
Εχει δικιο ο φιλος πιο πανω βγαινει και η μονουδρικη σε χαπια τωρα το προσεξα...
Εσεις τι λετε να παρω? Τη μονουδρικη της ΟΝ ή την αλκαλικη της warriorlab?
Επιτρεπεται να βαλω λινκ απο το.. γνωστο καταστημα για να τις δειτε?

Η μονοϋδρική κάνει κατακράτησή υγρών και σου δίνει δύναμη.

Η kre-alkalyn σου δίνει μόνο δύναμη.
Εγώ προσωπικά δεν την έχω πάρει, αλλά όση την δοκίμασαν δεν ενθουσιάστηκαν
με την και καλά δύναμη που ανεβάζεις!

Αν πατήσεις πάνω στην καρτέλα Forum έχει τους χορηγούς, αν είναι από εκεί
τα προϊόντα μπορείς να ανεβάσεις link.

mister_toubano
11-05-11, 11:14
Η μονοϋδρική κάνει κατακράτησή υγρών και σου δίνει δύναμη.

Η kre-alkalyn σου δίνει μόνο δύναμη.
Εγώ προσωπικά δεν την έχω πάρει, αλλά όση την δοκίμασαν δεν ενθουσιάστηκαν
με την και καλά δύναμη που ανεβάζεις!

Αν πατήσεις πάνω στην καρτέλα Forum έχει τους χορηγούς, αν είναι από εκεί
τα προϊόντα μπορείς να ανεβάσεις link.

Ευχαριστω φιλε μου! Λοιπον οπως εχετε ηδη καταλαβει οταν μιλας για το γνωστο καταστημα.. δεν ειναι αλλο απο τα extreme stores! Το απολυτο καταστημα για αθλητες!!! Την επιλογη του παγκοσμιου πρωταθλητη Μιχαλη Ζαμπιδη! Γιατι η κορυφη ειναι θεμα επιλογης!!! :P
Ετσι οπως τα λες η kre-alkalyn φαινεται καλυτερη αφου δε σου κραταει τοσα υγρα δε θα σε πρηζει τοσο πολυ αρα δε θα χανεις τα περισσοτερα απο αυτα που κερδισες οταν την κοψεις! Ενα αλλο πλεονεκτιμα συμφωνα με τους κατασκευαστες ειναι οτι παιρνεις μικροτερες δοσεις, δε μετατρεπεται σε κρεατινινη κλπ...
Ειμαι αναμεσα στις εξης:

Κre-alkalyn απο warriorlab
http://www.xtr.gr/kreatines/280/KRE_ALKALYN__120_caps_%28WARRIORLAB%29.htm

και CREATINE 2500 απο ΟΝ (μονουδρικη)
http://www.xtr.gr/kreatines/282/CREATINE_2500_/200_caps_%28ON%29.htm

Η ΟΝ εχει την καλυτερη φημη κυριως λογω της πρωτεινης της ενω για τη warriorlab λενε οτι δεν ειναι τοσο αξιοπιστη γενικα... Εσεις τι λετε για τα παραπανω προιοντα?

PMalamas
11-05-11, 12:38
Παρε μονουδρικη! Την ΚΡΕΑΛΚ δε την καταλαβα!

Kaloutsikos
11-05-11, 15:13
Ευχαριστω φιλε μου! Λοιπον οπως εχετε ηδη καταλαβει οταν μιλας για το γνωστο καταστημα.. δεν ειναι αλλο απο τα extreme stores! Το απολυτο καταστημα για αθλητες!!! Την επιλογη του παγκοσμιου πρωταθλητη Μιχαλη Ζαμπιδη! Γιατι η κορυφη ειναι θεμα επιλογης!!! :P Mάλλον τα x-treme διάλεξαν τον Ζαμπίδη φίλος! :P
Ετσι οπως τα λες η kre-alkalyn φαινεται καλυτερη αφου δε σου κραταει τοσα υγρα δε θα σε πρηζει τοσο πολυ αρα δε θα χανεις τα περισσοτερα απο αυτα που κερδισες οταν την κοψεις! Ενα αλλο πλεονεκτιμα συμφωνα με τους κατασκευαστες ειναι οτι παιρνεις μικροτερες δοσεις, δε μετατρεπεται σε κρεατινινη κλπ... Υπάρχουν άτομα που μετά από χρόνια χρήση δε τους έχει βγάλει πρόβλημα, επίσης υπάρχουν και έρευνες, τώρα όλα αυτά τα θετικά που έχει η kre-alkalyn μάλλον είναι από τον κατασκευαστή για να την προτιμούν! :P
Ειμαι αναμεσα στις εξης:

Κre-alkalyn απο warriorlab
http://www.xtr.gr/kreatines/280/KRE_ALKALYN__120_caps_%28WARRIORLAB%29.htm

και CREATINE 2500 απο ΟΝ (μονουδρικη)
http://www.xtr.gr/kreatines/282/CREATINE_2500_/200_caps_%28ON%29.htm

Η ΟΝ εχει την καλυτερη φημη κυριως λογω της πρωτεινης της ενω για τη warriorlab λενε οτι δεν ειναι τοσο αξιοπιστη γενικα... Εσεις τι λετε για τα παραπανω προιοντα?

Με την μονοϋδρική αν συνεχίσεις τις δυνατές προπονήσεις και την σωστή διατροφή,
λίγο δύσκολο να χάσεις αυτά που κέρδισες, εγώ προσωπικά όταν την έκοψα δεν είδα
διαφορά!

Η επιλογή είναι δική σου! :turtle:

Nio
11-05-11, 16:29
Λοιπον οπως εχετε ηδη καταλαβει οταν μιλας για το γνωστο καταστημα.. δεν ειναι αλλο απο τα extreme stores! Το απολυτο καταστημα για αθλητες!!! Την επιλογη του παγκοσμιου πρωταθλητη Μιχαλη Ζαμπιδη! Γιατι η κορυφη ειναι θεμα επιλογης!!! :P
Και λίγα λες.


αφου δε σου κραταει τοσα υγρα δε θα σε πρηζει τοσο πολυ αρα δε θα χανεις τα περισσοτερα απο αυτα που κερδισες οταν την κοψεις!

Κέρδος θεωρείται το πρήξιμο από υγρά, και όχι η δυνατότητα που σου δίνει για πιο σκληρή προπόνηση?
Που και πάλι σιγά το 'πρήξιμο', άντε να το δεις στην περίπτωση που έχεις χαμηλό ποσοστό σωματικού λίπους.

Εάν θες αγαπητέ μας φίλε, θα μπορούσες να επικεντρωθείς στην διαφορά της έντασης της προπόνησης ως αποτέλεσμα της λήψης κρεατίνης.
Τα υπόλοιπα του τύπου γεμίσω/δεν γεμίσω υγρά, που και πάλι το πολύ να πάρεις 1/1,5kg από υγρά, είναι λεπτομέρειες που δεν πολυαρμόζει να σε απασχολούν μιας και όπως έχεις πει άρχισες το γυναστήριο πριν από 2 μήνες.

A, και:
Σύμφωνα με έρευνα που θα τυπωθεί στο AACS σε λίγο καιρό η σταθερότητα και διαλυτότητα της kre-alkalyn και της απλής μονουδρικής είναι ακριβώς ίδιες

:toast: :welcome:

freestyler
11-05-11, 19:25
Παιδια πηρα και εγω μια κρεατινη(μονουδρικη)!
Μια απορια: θα παιρνω 5γρ στο πρωινο και 5 μεταπροπονητικα!!!Επειδη θα την παιρνω με δεξτροζη...ποσα γρ απ'αυτη βαζω?
Επισης επειδη εκεινες τις στιγμες θα πινω και whey πειραζει να τα βαλω ολα μαζι σε ενα?

Nio
11-05-11, 19:40
Μια απορια: θα παιρνω 5γρ στο πρωινο και 5 μεταπροπονητικα!!!
:thumbup:

Επειδη θα την παιρνω με δεξτροζη...ποσα γρ απ'αυτη βαζω?
Δεν είναι απαραίτητο να βάζεις extra dextro ειδικά για την κρεατίνη.
Νομίζω έχει καταρριφθεί το ότι πρέπει creatine+carbs μαζί.

Αλλά έτσι και αλλιώς, και να υποθέσουμε πως ίσχυε το παραπάνω μην αγχώνεσαι, καθώς λογικά στο μεταπροπονητικό έχεις (high GI) carbs, και το πρωϊ σύνθετους(βρώμη), οπότε παλι οκ.

freestyler
12-05-11, 02:26
θα την παιρνω τουλαχιστον μεταπροπονητικα που χρειαζομαι υδατανθρακα και με βολευει να εχω την σκονη ετοιμη στο shaker!!!τις αλλες ωρες που ειμαι σπιτι εχω βρωμη και οτι χρειαστει...

freestyler
12-05-11, 20:50
Σημερα ξεκινησα την κρεατινη!!!ειμαι ηδη στα 4 λιτρα νερο και εχω ξεκ*λοθει στο κ*τουρημα!!!Ειναι φυσιολογικο ?γιατι μου φαινεται πως δεν κανει καμια κατακρατηση...

lef
12-05-11, 20:56
Σημερα ξεκινησα την κρεατινη!!!ειμαι ηδη στα 4 λιτρα νερο και εχω ξεκ*λοθει στο κ*τουρημα!!!Ειναι φυσιολογικο ?γιατι μου φαινεται πως δεν κανει καμια κατακρατηση...

με 4 λιτρα νερο να ανησυχουσες αν δεν κατουρουσες
παντως μην προσπαθεις με το ζορι να πιεσ παρα πολυ νερο.δεν χρειαζονται υπερβολες

mister_toubano
12-05-11, 21:20
Ξερει κανεις αν ισχυει το ιδιο και για την αλκαλικη κρεατινη (kre-alkalyn)?
Θα πρεπει να πινω κ εγω 4 λιτρα νερο την ημερα αμα την παρω?

freestyler
12-05-11, 21:34
ενταξει γιατι σε λιγο θα με εβαζαν στο σπιτι για συντριβανακι!!!
δεν πολυ ζοριζομαι...γενικα πινω νερο πολυ!!! ειδικα αν εχει και λιγο ζεστι...

Kaloutsikos
12-05-11, 22:53
Ξερει κανεις αν ισχυει το ιδιο και για την αλκαλικη κρεατινη (kre-alkalyn)?
Θα πρεπει να πινω κ εγω 4 λιτρα νερο την ημερα αμα την παρω?

Λογικά όχι γιατί δεν κάνει κατακράτησή υγρών!

PMalamas
12-05-11, 23:11
Ξερει κανεις αν ισχυει το ιδιο και για την αλκαλικη κρεατινη (kre-alkalyn)?
Θα πρεπει να πινω κ εγω 4 λιτρα νερο την ημερα αμα την παρω?

δν ειχα πολυ διψα με αυτη οπως με τη μονουδρικη

livistros
13-05-11, 12:33
ισχυει οτι με την κρεατινη θα παθεις προβλημα στα υδραυλικα κατω διοτι αυξανει την ταχυτητα του αιματος για να το πω απλα και μετα απο καιρο κουραζονται οι αρτηριες
και μπορει να αντιμετωπισεις προβληματα στυσης;

Lao
13-05-11, 12:35
ισχυει οτι με την κρεατινη θα παθεις προβλημα στα υδραυλικα κατω διοτι αυξανει την ταχυτητα του αιματος για να το πω απλα και μετα απο καιρο κουραζονται οι αρτηριες
και μπορει να αντιμετωπισεις προβληματα στυσης;

Που το άκουσες/διάβασες αυτό;

livistros
13-05-11, 12:37
Που το άκουσες/διάβασες αυτό;

μου το ανεφερε ενας ερασιτεχνης βετερανος αθλητης του στιβου στο γυμναστηριο
σε διαμαχη μας για το αν η κρεατινη μπορει να αποβει βλαβερη

Devil
13-05-11, 12:38
μου το ανεφερε ενας ερασιτεχνης βετερανος αθλητης του στιβου στο γυμναστηριο
σε διαμαχη μας για το αν η κρεατινη μπορει να αποβει βλαβερη

πες του να βρει κατι αλλο να τρομοκρατει τον κοσμο....

Lao
13-05-11, 12:46
μου το ανεφερε ενας ερασιτεχνης βετερανος αθλητης του στιβου στο γυμναστηριο
σε διαμαχη μας για το αν η κρεατινη μπορει να αποβει βλαβερη


πες του να βρει κατι αλλο να τρομοκρατει τον κοσμο....

Θα συμφωνήσω με τον Devil. Η κρεατίνη είναι ένα από τα πιο μελετημένα συμπληρώματα και οι κίνδυνοι από την μακροχρόνια υπερβολική λήψη αφορούν τα νεφρά.

freestyler
13-05-11, 13:31
υπαρχει απιστευτη παραπληροφορηση τελικα σε οτι αφορα την κρεατινη!!!
Και εγω αλλα πιστευα πριν αρχισω να το ψαχνω εδω μεσα!!!
Γενικα υπαρχουν φημες οτι σε τουμπανιαζει αμεσως...κανεις τους τρελους μυς αλλα οταν σταματας κρεμας σαν χελωνα!!!Συν τις βλαβες για συκωτι,νεφρα...
Ενταξει η ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ χρηση λογικο να δημιουργησουν προβληματα...!!!Αυτο ισχυει για τα παντα!!! εδω κανουμε τρελη χρηση στα κινητα αλλα εκει δεν το σκεφτομαστε...

geo.k
15-05-11, 20:05
sorry αλλα ξαναποσταρω το ερωτημα μου γιατι θα χαθει στην προηγουμενη σελιδα .
ειναι κακο ειπε καποιος να πινω την κρεατινη με την δεξτροζη , γιατι ?
Πινω την κρεατινη με αδειο στομαχι & μετα 20 λεπτα παιρνω πρωινο για καλυτερη αποροφηση.
Επισης αναφερθηκε οτι δεν θα πρεπει να την παιρνω με αδειο στομαχι ?


ευχαριστω για τις απαντησεις !

Nio
15-05-11, 21:21
καλημερα, περνω την κρεατινη το πρωι με αδειο στομαχι στο φορτωμα & τις off ημερες .
20 λεπτα μετα πρωινο , κανει ?
Μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα τι να κανω ? Απλα με νερο απο την βρυση ανακατεμα ?

Μπορείς να το κάνεις και αυτό. Ιδίως αν έχεις πάρει micronized.
Αν και αρκετοί(count me in) τη βάζουν(την creatine) κατευθείαν στο στόμα, δλδ. κουτάλι μέσα στην κρεα, και μετά μέσα στο στόμα και στο καπάκι πίνεις νερό για να κατέβει.



ειναι κακο ειπε καποιος να πινω την κρεατινη με την δεξτροζη , γιατι ?
Σου έχει απαντήσει ο cobras και ο beef στα post #2579 και #2580 αντίστοιχα.
Κακό δεν είναι, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ και απαραίτητο.
Έχει καταρριφθεί αυτό που καθιστούσε αναγκαία την dextro για να απορροφηθεί η κρεατίνη.
Ακόμη έχει παρουσιαστεί το φαινόμενο η dextro να γίνεται ultra απαραίτητη για την κρεα, σε περιπτώσεις που ο πωλητής θέλει να μείνει με ένα κουβαδάκι dextro less.:welcome:


Επισης αναφερθηκε οτι δεν θα πρεπει να την παιρνω με αδειο στομαχι ?
Ναι το low ph αρέσκεται να ρίχνει χυλόπιτα στην κρεατίνη.(and it's not irony)


Αυτος στα extr*** μου ειπε αν δεν παρω δεξτροζη οτι δεν θα γινει αποροφηση , θα την κατουραω .
Όχι....όχι δεν θα το πω γιατί θα βγούμε και κακοί.:unsure:
Όχι όμως ότι δεν θα είχαμε δίκιο. Τέσπα.:green:

leftis
15-05-11, 21:29
Γειά σας σοφοί συμφορουμίστες μου!! :green:
Ως νέος έχω και γω τις απορίες μου. Χίλια συγγνώμη αν έχουν ήδη απαντηθέι οι ερωτήσεις μου αλλά είναι πολλές οι σελιδες και δεν μπορώ να κοιτάω μια προς μια,κουράζονται τα μάτια μου.

Λοιπόν,στο ψητό:
1)Πότε πρέπει να πάιρνουμε κρεατίνη (πχ πριν προπόνηση?)
2)Τίς μέρες που δεν γυμναζόμαστε παίρνουμε??
3)Είναι καλύτερο να την αναμυγνειουμε ( το σκότωσα το ξέρω ) σε νερό ή χυμό?
4)Για πόσο καιρό πρέπει να παίρνω και πόσο να κάνω αποχή ( το λεγόμενο cycle αν το λέω σωστά)
5)Η κρεατίνη της ON είναι καλή? http://www.xtr.gr/kreatines/277/CREATINE_POWDER_/_300_gr_(ON).htm
6)Τέλος ώς ανήλικος σκέφτομαι πως καλό θα ήταν να παίρνω λιγότερο από την αναγραφόμενη δόση,3-4 γρ ας πούμε,καλά κάνω??




Συγνώμη για την ταλαιπωρία και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Titanium
15-05-11, 21:35
Γειά σας σοφοί συμφορουμίστες μου!! :green:
Ως νέος έχω και γω τις απορίες μου. Χίλια συγγνώμη αν έχουν ήδη απαντηθέι οι ερωτήσεις μου αλλά είναι πολλές οι σελιδες και δεν μπορώ να κοιτάω μια προς μια,κουράζονται τα μάτια μου.

Λοιπόν,στο ψητό:
1)Πότε πρέπει να πάιρνουμε κρεατίνη (πχ πριν προπόνηση?)μετα
2)Τίς μέρες που δεν γυμναζόμαστε παίρνουμε?? ναι το πρωι
3)Είναι καλύτερο να την αναμυγνειουμε ( το σκότωσα το ξέρω ) σε νερό ή χυμό? σε οτι θες και αν θες προσθετεις και υδατανθρακα ΥΓΔ αλλα για εμενα ειναι λεπτομεριες
4)Για πόσο καιρό πρέπει να παίρνω και πόσο να κάνω αποχή ( το λεγόμενο cycle αν το λέω σωστά) σηνιθος ενα μηνα
5)Η κρεατίνη της ON είναι καλή? http://www.xtr.gr/kreatines/277/CREATINE_POWDER_/_300_gr_(ON).htm Καλη ειναι
6)Τέλος ώς ανήλικος σκέφτομαι πως καλό θα ήταν να παίρνω λιγότερο από την αναγραφόμενη δόση,3-4 γρ ας πούμε,καλά κάνω?? Κατα την γνωμη μου η περνεις η δεν περνεις....Παρε κανονικά την συνιστώμενη δωση:toast:




Συγνώμη για την ταλαιπωρία και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

:thumbup::toast:

leftis
15-05-11, 22:57
Εφόσον δίνει ενέργεια ποιός ο λόγος να την πάρεις μετά?? ;);)

Eddie
15-05-11, 23:01
Εφόσον δίνει ενέργεια ποιός ο λόγος να την πάρεις μετά?? ;);)

Δε δινει ενεργεια η κρεατινη.Αυξανει τη δυναμη και την αντοχη στη δυναμη.

Lao
15-05-11, 23:03
6)Τέλος ώς ανήλικος σκέφτομαι πως καλό θα ήταν να παίρνω λιγότερο από την αναγραφόμενη δόση,3-4 γρ ας πούμε,καλά κάνω??



Εφόσον δίνει ενέργεια ποιός ο λόγος να την πάρεις μετά?? ;);)

Αυτά τα δύο σημεία με προβλημάτισαν κάπως.

leftis, γιατί θέλεις να πάρεις κρεατίνη;

leftis
15-05-11, 23:34
Για καλύτερα αποτελέσματα και εφόσον δεν είναι βλαβερή σκέφτηκα να δώ τι επίδραση θα έχει πάνω μου.

Lao
15-05-11, 23:38
Για καλύτερα αποτελέσματα και εφόσον δεν είναι βλαβερή σκέφτηκα να δώ τι επίδραση θα έχει πάνω μου.

Το «καλύτερα αποτελέσματα» είναι πολύ γενικό. Σε τι πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει;

leftis
15-05-11, 23:39
Στο να δώσει ένα γρήγορο "look" όγκου και φυσικά να με βοηθήσει να κάνω σκληρότερες προπνήσεις.

Lao
15-05-11, 23:48
Στο να δώσει ένα γρήγορο "look" όγκου και φυσικά να με βοηθήσει να κάνω σκληρότερες προπνήσεις.

Ο όγκος που ίσως σου δώσει η κρεατίνη, είναι κάτι προσωρινό. Θεώρησέ το ως «ευχάριστη παρενέργεια». Το ότι θα δεις μια βελτίωση στην δύναμη και στην αντοχή, όπως σου είπε και ο Eddie, είναι κάτι που ισχύει.

Θα πρέπει, γενικά, να έχεις στο μυαλό σου ότι η κρεατίνη είναι απλά ένα «εργαλείο» που σε βοηθάει να πας ένα σκαλί πιο πάνω.

Από κει και πέρα, με προβληματίζει το ότι είσαι ανήλικος και πραγματικά δεν ξέρω αν η λήψη κρεατίνης εγκυμονεί κάποιον κίνδυνο ή όχι. Ίσως να πρέπει να το ψάξεις λίγο.

leftis
15-05-11, 23:52
Έψαξα όλα τα άρθρα που υπήρχαν σχετικα με "creatine and teens" και όλα λένε πως δεν υπάρχει αποδεδειγμένος κίνδυνος αλλά εφόσον είναι σχετικά καινούργιο συμπλήρωμα δεν έχει δοκιμαστεί σε νέους. Επίσης έψαξα και σε φορουμς του εξωτερικού για να δώ άτομα στην ηλικία μου τη λενε και δεν είδα τίποτα αρνητικό. Γι'αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα μικρό κουτί της ΟΝ να δώ πως θα μου λειτουργήσει και βλέπω από κει και πέρα. Τι λες? :green:

Lao
16-05-11, 00:03
Έψαξα όλα τα άρθρα που υπήρχαν σχετικα με "creatine and teens" και όλα λένε πως δεν υπάρχει αποδεδειγμένος κίνδυνος αλλά εφόσον είναι σχετικά καινούργιο συμπλήρωμα δεν έχει δοκιμαστεί σε νέους. Επίσης έψαξα και σε φορουμς του εξωτερικού για να δώ άτομα στην ηλικία μου τη λενε και δεν είδα τίποτα αρνητικό. Γι'αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα μικρό κουτί της ΟΝ να δώ πως θα μου λειτουργήσει και βλέπω από κει και πέρα. Τι λες? :green:

Κοίτα, με κάθε ειλικρίνεια, είμαι αρκετά διστακτικός στο να προτείνω συμπληρώματα που δεν είναι «φαγητό» όπως π.χ. μια πολυβιταμίνη ή μια πρωτεϊνη σε νέα παιδιά όπως εσύ, ακριβώς για τον λόγο που ανέφερες: δεν υπάρχουν ασφαλείς ενδείξεις για το πως λειτουργούν στους έφηβους.

Θα μου πεις βέβαια ότι ένας έφηβος μπορεί να κάνει πολύ πιο επιβλαβή πράγματα όπως να καπνίζει, να τρώει ετοιματζίδικα, να πίνει και ό,τι άλλο θες και δεν θα διαφωνήσω.

Η λογική λέει ότι η κρεατίνη δεν θα σου κάνει κάποιο κακό, αρκεί να τηρήσεις τις προδιαγραφές και να μην κάνεις υπερβολές. Σου προτείνω όμως να περιμένεις να απαντήσουν και άλλα παιδιά που μπορεί να ξέρουν κάτι παραπάνω από εμένα.

Πάντως, μεταξύ μας, είναι αναγκαίο για εσένα να πάρεις κρεατίνη; Νιώθεις ότι δεν «τραβάς» στο γυμναστήριο και θέλεις κάτι να σε βοηθήσει ώστε να έχεις περισσότερη δύναμη ή απλά έχεις επηρεαστεί από όσα έχεις διαβάσει;

leftis
16-05-11, 00:07
Δεν είναι ότι δεν τραβάω,απλά πολλές φορές αισθάνομαι "πτώμα" και δεν κάνω ούτε τα μισά από αυτά που πρέπει... Επίσης φυσικά και γνωρίζω πως όλα γίνονται και χωρίς συμπληρώματα αλλά ποιός δεν θα ήθελε γρηγορότερα αποτελέσματα ειδικά εν όψει του καλοκαιριού? ;)

Lao
16-05-11, 00:15
Δεν είναι ότι δεν τραβάω,απλά πολλές φορές αισθάνομαι "πτώμα" και δεν κάνω ούτε τα μισά από αυτά που πρέπει... Επίσης φυσικά και γνωρίζω πως όλα γίνονται και χωρίς συμπληρώματα αλλά ποιός δεν θα ήθελε γρηγορότερα αποτελέσματα ειδικά εν όψει του καλοκαιριού? ;)

Είμαι της λογικής ότι τα αποτελέσματα είναι καλύτερα όταν έχουν έρθει από σωστή και μακροχρόνια προπόνηση, διατροφή και αποθεραπεία και, αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ, μακροχρόνια τα οφέλη είναι μεγαλύτερα.

Θα σου πρότεινα να μην βλέπεις την κρεατίνη ως κάτι που θα σε βοηθήσει «να πας πιο γρήγορα» απ'όσο σου αναλογεί και πρέπει να πας. Και θα πρέπει να ξέρεις ότι για να δουλέψει καλά, πρέπει και η διατροφή σου να είναι αυτή που πρέπει και, φυσικά, να έχεις μια σωστή σωματική υποδομή.

Δεν ξέρω το background σου και πόσο σκληρές είναι οι προπονήσεις σου. Εγώ είμαι 35 χρονών, ασκούμαι 20 χρόνια, γνωρίζω αρκετά καλά το σώμα μου και όταν παίρνω κρεατίνη το κάνω για συγκεκριμένους λόγους. ;)

leftis
16-05-11, 00:21
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου,θα σκεφτώ όλα όσα μου είπες.
Τώρα για να είμαι καλλυμένος σε περίπτωση που πάρω θέλω αν μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις - οι οποίες απαντήθηκαν πιο πάνω αλλα όχι όλες με σαφήνεια και έχω κάπως μπερδευτεί-

1) Τις μέρες που έχω προπόνηση παίρνω μόνο μετά απο αυτήν 5γρ?
2) Τις μέρες που δεν έχω προπόνηση παίρνω μόνο το πρωί 5γρ?
3) Τις μέρες που έχω προπόνηση μπορώ να πίνω στο ίδιο shake και την πρωτείνη και την κρεατίνη για ευκολία? Και άν ναι τότε πρέπει να ειναι σε νερό ή σε γάλα?
4) Άμα πάρω για έναν μήνα μετα ή αποχή είναι μιας εβδομάδας??

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Lao
16-05-11, 00:28
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου,θα σκεφτώ όλα όσα μου είπες.
Τώρα για να είμαι καλλυμένος σε περίπτωση που πάρω θέλω αν μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις - οι οποίες απαντήθηκαν πιο πάνω αλλα όχι όλες με σαφήνεια και έχω κάπως μπερδευτεί-

1) Τις μέρες που έχω προπόνηση παίρνω μόνο μετά απο αυτήν 5γρ?
2) Τις μέρες που δεν έχω προπόνηση παίρνω μόνο το πρωί 5γρ?
3) Τις μέρες που έχω προπόνηση μπορώ να πίνω στο ίδιο shake και την πρωτείνη και την κρεατίνη για ευκολία? Και άν ναι τότε πρέπει να ειναι σε νερό ή σε γάλα?
4) Άμα πάρω για έναν μήνα μετα ή αποχή είναι μιας εβδομάδας??

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Μην με ευχαριστείς, χαρά μου να συζητάω. :toast:

Πάμε τώρα σε ό,τι ρωτάς.

1) Εγώ προτείνω 5 γραμμάρια πριν και 5 μετά την προπόνηση

2) Ναι, αλλά και σε άλλη χρονική στιγμή να πάρεις την δόση δεν τρέχει τίποτα.

3) Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά εγώ θα σου προτείνω να παίρνεις την κρεατίνη αμέσως μετά την προπόνηση και την πρωτεϊνη κανά 20λεπτο μετά. Καλύτερα όχι με γάλα, θα σου γίνει το στομάχι χυλός :P

4) Δεν υπάρχει στανταρ πρωτόκολλο που να λέει πόσο μεγάλος πρέπει να είναι ο κύκλος χρήσης. Για να μην γίνεσαι πειραματόζωο όμως :green: ένας μήνας μέσα και 2-3 βδομάδες έξω είναι καλά. Α, και πίνε αρκετό νερό.

leftis
16-05-11, 00:37
:toast: :thumbup:

the_mechanic
16-05-11, 18:04
Ναι το low ph αρέσκεται να ρίχνει χυλόπιτα στην κρεατίνη.(and it's not irony)


το χαμηλο ph δεν εχει σχεση κ με την ποσοτητα της τοξικης κρεατινινης?

Neo_Valbonne
16-05-11, 19:32
Dont worry Vson, μαθαίνουν να έχουν μετά την gym σου έτοιμο το φαγητό ή τον τόνο μαζί με την γλυκοπατάτα, μην ανυσυχείς, λένε ότι δεν μπορούν κ δεν ξέρουν αλλά αν θέλουν τα 'πάντα' κάνουν.. http://yelims.free.fr/IPB/Invision-Board-France-554.gif

Gt

LOL!!!!!!! +1 Gasturb!!!!!

Neo_Valbonne
16-05-11, 19:42
Δεν είναι ότι δεν τραβάω,απλά πολλές φορές αισθάνομαι "πτώμα" και δεν κάνω ούτε τα μισά από αυτά που πρέπει... ;)

Σε αυτο μην περιμένεις ν δεις πολυ διαφορα (αισθητη θα ελεγα) με την κρεατινη....Αντε τν πρωτη βδομαδα λόγω placebo effect...

Και πες οτι την ξεκινας...Μετα μια δυο φορες θα αρχισεις παλι ν μην θες να πας γυμναστηριο γτ εισαι κουρασμενος ή γτ εχεις μαθηματα ή γτ θες ν πας στη γκομενα κλπ κλπ και θα πεσεις στην παγιδα "ενταξει μωρε για μια δυο φορές δεν πειραζει ετσι και αλλιως παιρνω κρεατινη και θα με κρατησει"....Το θεμα ειναι οτι δν σε κραταει αλλα αν δν την "γυμνασεις" σε θολωνει και μετα γινεσαι σαν τους βιοχλαπάτσες που βλέπω και εδω στην αγγλια που παρνουν κρεατινη κανουν ατελειωτα κιλα και 10 επαναληψεις και καταντανε να ειναι μια αμορφη μαζα.....Ενπειται οτι αυτο ειναι το χειροτερο, απλα σ παραθετο μια λογικη σειρα "κακων συγκιριων" ....
Εν γενη και απο προσωπικη πειρα βέβαια καλυτερα να αρχισεις με τ φαι της μαμας και καλη γυμναστικη κανα 2 χρονια, να μαθει το σωμα ν συνεχιζει εκει που μπορει (ωστε ν μν πεσεις στην ψευδαισθηση οτι ααα δν πηρα συμπληρωμα αρα θα ειμαι πεσμενος οποτε πρπ ν παρω) και μετα αν ακομα εχεις τη φαγουρα της κρεατινης παρε!

Φιλια πολλα καλη συνέχεια και με προσοχη!!! :green:

amateur666
16-05-11, 20:52
εχω 4 μερεσ που εχω σταματησει την ληψη(κανω γραμμωση πλεον...) κρεατινησ καθωσ κ φορμουλασ νιτρικου(no-xplode)....
γιαυτο θελω να παραθεσω καποια παραδειγματα πιο κατω για να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικη η παρακατω πτωση μ....
π.χ.
πιεσεισ με μπαρα εκανα 75 κιλα μ λιγη βοηθεια απο τ γυμναστη...σημερα 75 με τ ζορι!...
ανοιγματα εκανα σε επιπεδο κ επικληνη 27,5 κιλα(το καθε βαρακι) με βοηθεια απο τον γυμναστη σε επικληνη παγκο..σημερα 27,5 σε επιπεδο παγκο με το ζορι..ενω σε επικληνη 25 με το ζορι + οτι με βοηθαγε ο γυμναστησ
..cross-over..20 κιλα τ εκανα πσιλοχλαρα κ 25 ζοριζομουνα σημερα στο τελευταιο σετ 20 κιλα τ πηγαινα εν'ολιγοισ γα@@ντασ...

ειναι φυσιολογικη η παραπανω πτωση μ στισ ασκησεισ???...:unsure:

beefmeup
16-05-11, 22:09
αν ανεβηκες κατα την χρηση της σε δυναμη λογικη ειναι η διαφορα που βλεπεις.

amateur666
17-05-11, 09:25
τωρα που ειμαι off απο κρεατινη για να εχω πανω κατω τ ιδια αποτελεσματα οπωσ με την κρεατινη η β- αλανινη βοηθαει σ δινει την ιδια δυναμη οπωσ η κρεατινη η παπαΛΑΑΑ..

Devil
17-05-11, 13:27
τωρα που ειμαι off απο κρεατινη για να εχω πανω κατω τ ιδια αποτελεσματα οπωσ με την κρεατινη η β- αλανινη βοηθαει σ δινει την ιδια δυναμη οπωσ η κρεατινη η παπαΛΑΑΑ..

οχι δεν ειναι το ιδιο πραγμα....

mister_toubano
17-05-11, 17:32
Λοιπον μαγκιτες σημερα πηγα στο υπερτατο αθλητικο καταστημα (ναι ναι καλα καταλαβατε φυσικα μιλαω για το EXTREME STORE :bowdown:) και πηρα με 30ε την αλκαλικη κρεατινη της warriorlab. Αυτην εδω: http://www.xtr.gr/kreatines/280/KRE_ALKALYN__120_caps_%28WARRIORLAB%29.htm
Επισης υπηρχε και η αλκαλικη της EFX http://www.xtr.gr/kreatines/1409/KRE_ALKALYN_PRO_/60_caps_%28EFX%29.htm η οποια εχει 45ε.
Πιστευετε οτι εκανα βλακεια που διαλεξα warriorlab? Εχω ακουσει οτι δεν ειναι τοσο αξιοπιστη εταιρια ενω η EFX ειναι καλη αλλα 45ε για κρεατινη ειναι τρελα λεφτα αν σκεφτεις οτι η μονουδρικη σκονη της ΟΝ εχει γυρω στα 17ε.

Εχετε καμια συμβουλη? Ξερει κανεις να μου πει δοσολογια? Στο site του extreme store λεει για τη warriorlab 2-6 χαπια πριν την προπονηση ενω για την EFX 1-2 χαπια πριν την προπονηση. Εγω λεω να παρω 2 χαπια πριν την προπονηση και καθολου τις αλλες μερες :unsure:

Επισης ισχυει και για την αλκαλικη οτι πρεπει να κανω κυκλους και να μη τη χρησιμοποιω για πολυ καιρο? Λεω να την παρω για ενα μηνα.. καλα δεν ειναι?

Και κατι τελευταιο... Στο γυμνασιο μαθαμε οτι οξυ + βαση κανει εξουδετερωση (μια βιαιη χημικη αντιδραση...) δεν ειναι επικινδυνο να ριχουμε στο οξινο στομαχι με το πολυ χαμηλο pH αλκαλικη κρεατινη με pH 12?
Για οσους δεν ξερουν τι εστι εξουδετερωση....
http://www.youtube.com/watch?v=m3S1fmU0R2c&feature=related

Φιλακια απο το Mister_Toubano!!!! :turtle:

leftis
17-05-11, 18:22
Χωρίς να είμαι σχετικός,ρώτισα τον υπάλληλο του xtreme για την συγκεκριμένη και είπε πως μπορείς να είσαι και 2 μήνες μέσα και να κάνεισ αποχή 1 μήνα.

leftis
17-05-11, 22:08
Λοιπόν,ας πώ και γώ τις εντυπώσεις μου. Πήρα το ρίσκο ως 16χρονος να δοκιμάσω κρεατίνη (χωρίς να είμαι muscle freak ή τίποτα τέτοιο,απλά για καλύτερες επιδόσεις). Ο πωλητής του xtreme μου πρότεινε αλκαλική και πήρα την kre-alkalyn (warriorlab) ή οποία είναι σε κάψουλες 1500 Mg η κάθε μια. Μου πρότεινε 1 80 λεπτά πριν και 1 20 λεπτά μετα και της μέρες που δεν έχω προπόνηση τίποτα. Παρενέργειες μηδέν μέχρι σήμερα ( δεύτερη μέρα) και από διαφορά στα κιλά λίγη. Η ερώτηση μου είναι μήπως να αυξήσω τις δόσεις σε 2 κάψουλες πριν και 2 μετά? Η κανονική δόση είναι 2 πριν 2 μετα ή ακομα 3 πριν 3 μετα απλά εμένα μου είπε λιγότερο λόγο ηλικίας. Ρωτάω μήπως η διαφορά στα κιλά είναι κυρίως placebo ή είναι οκ3000 mg κρεατίνης για μια μέρα.
Επίσης αλλαγή στο σώμα μου δεν έχω δεί ακόμα,ίσως φταίει το ότι η αλκαλική δεν κάνει τόσο μεγάλη κατακράτηση.


Κάτι τελευταίο: με την αλκαλική χρειάζεται να πίνουμε όσο νερό πρέπει να πίνουν και με τις μονουδρικες ή ισχύει η μικρότερη κατακράτηση? γιατί κάποιοι λένε πως δεν ισχύει.

beefmeup
17-05-11, 22:16
Παρενέργειες μηδέν μέχρι σήμερα ( δεύτερη μέρα) και από διαφορά στα κιλά λίγη.

δλδ περνεις 2 ολοκληρες μερες??

πρεπει να παρεις μεγαλυτερο διαστημα για να δεις διαφορα.

PMalamas
17-05-11, 22:19
Αραξε πολυ βιαστικος εισαι για να περιμενεις αποτελεσματα απο την 2η μερα..;)
Ποσα κιλα εισαι?
καλο ειναι να πινεις νερο οπως και να χει, η μονουδρικη φερνει διψα παντως αυτη οχι τοσο..
δν ειναι πολλα τα 3 γρ που λες αλλα ισως αρκετα για πριν και μετα για αλκαλικη, στην μονο δηλαδη χρειαζεσαι 15-20 αρχη και 5-10 μετα..

Δε θα εχεις παρενεργειες αδερφε μην ανησυχεις..:toast:

leftis
17-05-11, 22:50
Συγνώμη επηρεάστηκα επειδή λέει αποτελέσματα από την πρώτη μέρα. Μάλλον εννοεί αποτελέσματα στη διαφορά κιλών στα βάρη. Λάθος μου :green::green:
Τα κιλά μου είναι 75.

Kaloutsikos
17-05-11, 22:56
Συγνώμη επηρεάστηκα επειδή λέει αποτελέσματα από την πρώτη μέρα. Μάλλον εννοεί αποτελέσματα στη διαφορά κιλών στα βάρη. Λάθος μου :green::green:
Τα κιλά μου είναι 75.

Αυτά είναι παραμύθια για να παραμυθιάζεται ο κόσμος!

Θέλει ένα μικρό χρονικό διάστημα για να δεις αποτέλεσμα. :welcome:

leftis
17-05-11, 23:27
Ευχαριστώ! :welcome:

Πυγμάχος
18-05-11, 01:50
Ρε παιδιά .. πιά είναι η καλύτερη κρεατινη ?

Μονουδρική Η Kre-Alkalyn ?

Πιά η διαφορά τους ?

Εγώ παίρνω της ON και ειναι οκ .. την μονουδρική .

Kaloutsikos
18-05-11, 10:18
Ρε παιδιά .. πιά είναι η καλύτερη κρεατινη ?

Μονουδρική Η Kre-Alkalyn ?

Πιά η διαφορά τους ?

Εγώ παίρνω της ON και ειναι οκ .. την μονουδρική .

Η μονοϋδρική κάνει κατακράτηση υγρών, σου δίνει δύναμη.

Η Kre-Alkalyn δεν κάνει κατακράτηση υγρών, σου δίνει δύναμη, δεν μετατρέπεται
σε κρεατινήνη.


Τώρα πια από τα δύο έχει καλύτερα αποτελέσματα?
Η μονοϋδρική επειδή κάνει κατακράτηση υγρών.

sobral
18-05-11, 10:46
[QUOTE=Kaloutsikos;374917]Η μονοϋδρική κάνει κατακράτηση υγρών, σου δίνει δύναμη.

Η Kre-Alkalyn δεν κάνει κατακράτηση υγρών, σου δίνει δύναμη, δεν μετατρέπεται
σε κρεατινήνη.

Aυτό το ξέρεις σίγουρα?:green::green: γιατί εγώ έχω τις αμφιβολίες μου. Άμα ξέρεις καμία έρευνα αντικειμενική (όχι της EFX που την έφτιαξε;) ) δώσ'τη να δούμε κι εμείς...(για την κρεατινίνη μιλάω)

Kaloutsikos
18-05-11, 10:55
[QUOTE=Kaloutsikos;374917]

Aυτό το ξέρεις σίγουρα?:green::green: γιατί εγώ έχω τις αμφιβολίες μου. Άμα ξέρεις καμία έρευνα αντικειμενική (όχι της EFX που την έφτιαξε;) ) δώσ'τη να δούμε κι εμείς...(για την κρεατινίνη μιλάω)


Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους. (και γω δεν τα πολυπιστεύω να σου πω την αλήθεια) :green::green:

leftis
18-05-11, 11:46
Άρα έκανα μακακία που πήρα αλκαλική? Αν ξαναπάρω να προτιμήσω μονουδρική?

Πυγμάχος
18-05-11, 12:28
Εγώ παιδιά πάντως ισως επειδη εχω παρθενο οργανισμο σε συμπληρωματα .. μολις ξεκινησα την μονουδρικη της ΟΝ ειδα τεραστια διαφορα .. δυναμη κτλ .. και ευτυχως οταν φουσκωσα και ειπα να την κοψω .. αμεσως επανηλθα σε πιο Φιτ κατασταση ..

Καλό προιον και δε θα το αλλαξω .. ;)

amateur666
18-05-11, 14:23
Λοιπον μαγκιτες σημερα πηγα στο υπερτατο αθλητικο καταστημα (ναι ναι καλα καταλαβατε φυσικα μιλαω για το EXTREME STORE :bowdown:) :turtle:

καλα κοψε κατι....:P

amateur666
18-05-11, 14:28
[QUOTE=sobral;374923]


Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους. (και γω δεν τα πολυπιστεύω να σου πω την αλήθεια) :green::green:

στο youtube που εβλεπα ενα βιντεο νομιζω απο best price nutrition αν θυμαμε καλα...ελεγε οτι μαλλον η κρε-αλκαλυν παιζει να μετατρεπετε 30% σε κρεατινινη περισσοτερο απο τη μονουδρικη...

edit:http://www.youtube.com/user/BestPriceNutrition#p/u/10/rlQQ7Hv8CR8

Υ.Γ. ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ...

Neo_Valbonne
18-05-11, 15:02
δλδ περνεις 2 ολοκληρες μερες??

πρεπει να παρεις μεγαλυτερο διαστημα για να δεις διαφορα.

+1 Se beefmeup σε μια βδομαδα με 7 μερες βλέπεις τη διαφορα οποιουδηποτε συμπληρωματος η οποιαςδηποτε αλλαγης προγράμματος στο gym.

Neo_Valbonne
18-05-11, 15:07
εχω 4 μερεσ που εχω σταματησει την ληψη(κανω γραμμωση πλεον...) κρεατινησ καθωσ κ φορμουλασ νιτρικου(no-xplode)....
γιαυτο θελω να παραθεσω καποια παραδειγματα πιο κατω για να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικη η παρακατω πτωση μ....
π.χ.
πιεσεισ με μπαρα εκανα 75 κιλα μ λιγη βοηθεια απο τ γυμναστη...σημερα 75 με τ ζορι!...
ανοιγματα εκανα σε επιπεδο κ επικληνη 27,5 κιλα(το καθε βαρακι) με βοηθεια απο τον γυμναστη σε επικληνη παγκο..σημερα 27,5 σε επιπεδο παγκο με το ζορι..ενω σε επικληνη 25 με το ζορι + οτι με βοηθαγε ο γυμναστησ
..cross-over..20 κιλα τ εκανα πσιλοχλαρα κ 25 ζοριζομουνα σημερα στο τελευταιο σετ 20 κιλα τ πηγαινα εν'ολιγοισ γα@@ντασ...

ειναι φυσιολογικη η παραπανω πτωση μ στισ ασκησεισ???...:unsure:

και γω πανω κατω τα ίδια περνω με σενα...το θεμα με το x-plod ειναι οτι παντα οταν τ σταματησεις τν πρωτι φορα (οπως και μ την κρεατινη οταν τν πρωτοχρησιμοποιεις) νομιζεις οτι χάνες δυναμη ενταση κλπ....εχω κανει προπονησεις τελειως ξεκουραστος με x-plod prin που να βαριεμαι να παω και να κανω και προπονησεις ξεπατωμενος απο τ διάβασμα χωρις νιτρικο και πολλες φορες μη εχοντας φαει καλα και ν τ δινω όλα!!! δν λεω οτι δν βοηθάνε τα συμπληρωματα αλλα όλα ειναι στο μυαλο και στο ποσο πιστεύεισ οτι θα σηλωσεις η οχι τ κιλα...και ειδκα τρ αν μιλαμε για τα ιδια κιλα με η χωρις τη βοηθεια του γυμναστη....!!