PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

mister_toubano
18-05-11, 16:14
[QUOTE=Kaloutsikos;374930]

στο youtube που εβλεπα ενα βιντεο νομιζω απο best price nutrition αν θυμαμε καλα...ελεγε οτι μαλλον η κρε-αλκαλυν παιζει να μετατρεπετε 30% σε κρεατινινη περισσοτερο απο τη μονουδρικη...

edit:http://www.youtube.com/user/BestPriceNutrition#p/u/10/rlQQ7Hv8CR8

Υ.Γ. ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ...

Οντως ετσι λενε οι τυποι στο βιντεο!! Οτι η μονουδρικη ειναι καλυτερη...
Τι να πω τωρα πηρα την αλκαλικη και ο θεος βοηθος :P

leftis
18-05-11, 17:17
[QUOTE=amateur666;374991]

Οντως ετσι λενε οι τυποι στο βιντεο!! Οτι η μονουδρικη ειναι καλυτερη...
Τι να πω τωρα πηρα την αλκαλικη και ο θεος βοηθος :P


+1 ...

amateur666
18-05-11, 17:32
ενταξει μια χαρα ειναι αμα δεν θεσ να σ κρατα νερα οπωσ η μονουδρικη εχω παρει κ εγω κρε-αλκλυν τσ εφχ την προ και μ αρεσε αρχικα(θα την προτιμισω κ σε 3 βδομαδεσ τωρα που κανω γραμμωση..)..απλωσ σε σχεση με την δυναμη που σ δινει ειναι καλυτερη η μονουδρικη..κ οπωσ φενετε κ μαλλον κ στο ποσοστο που σ επιβαρυνει τ νεφρα..κ ειναι κ πιο ακριβη η κρε-αλκαλυν σε σχεση με μονουδρικη.....

amateur666
18-05-11, 17:38
και γω πανω κατω τα ίδια περνω με σενα...το θεμα με το x-plod ειναι οτι παντα οταν τ σταματησεις τν πρωτι φορα (οπως και μ την κρεατινη οταν τν πρωτοχρησιμοποιεις) νομιζεις οτι χάνες δυναμη ενταση κλπ....εχω κανει προπονησεις τελειως ξεκουραστος με x-plod prin που να βαριεμαι να παω και να κανω και προπονησεις ξεπατωμενος απο τ διάβασμα χωρις νιτρικο και πολλες φορες μη εχοντας φαει καλα και ν τ δινω όλα!!! δν λεω οτι δν βοηθάνε τα συμπληρωματα αλλα όλα ειναι στο μυαλο και στο ποσο πιστεύεισ οτι θα σηλωσεις η οχι τ κιλα...και ειδκα τρ αν μιλαμε για τα ιδια κιλα με η χωρις τη βοηθεια του γυμναστη....!!

για το x-plod
πιστευω κ εγω 60% βοηθαει κ 40% κ μονο που τ περνεισ ανεβαινεις ψυχολογικα...

Kaloutsikos
18-05-11, 17:56
για το x-plod
πιστευω κ εγω 60% βοηθαει κ 40% κ μονο που τ περνεισ ανεβαινεις ψυχολογικα...

Ετσι ακριβώς! :green:

sopi
19-05-11, 00:28
ρε παιδεια βλεπω εδο στο site για την κρεατινη οτι μεγαλωνει την μυηκη μαζα,αλλα γραφει πως μεταφερει το νερο στους μυς και ειναι σαν να τους τρομπαρει.
εξυγηστε μου σας παρακαλω, ο μυς μεγαλωνει απο νερο? θα ηταν '' ο ιδιος μυς'' εαν μεγαλωνε πολυ πιο αργα αλλα χωρις την κρεατινη?
δηλαδη θα ηταν ιδιος ο μυς για καπιον που γυμναζετε για 3 μηνες με την βοηθεια κρεατινης και εχει φτασει σε ενα επιπεδο με εναν αλλον ο οπιος γυμναζετε π.χ. 1 χρονο και ειναι και αυτος στο ιδιο επιπεδο αλλα χωρις κρεατινη?

amateur666
19-05-11, 15:05
ρε παιδεια βλεπω εδο στο site για την κρεατινη οτι μεγαλωνει την μυηκη μαζα,αλλα γραφει πως μεταφερει το νερο στους μυς και ειναι σαν να τους τρομπαρει.
εξυγηστε μου σας παρακαλω, ο μυς μεγαλωνει απο νερο? θα ηταν '' ο ιδιος μυς'' εαν μεγαλωνε πολυ πιο αργα αλλα χωρις την κρεατινη?
δηλαδη θα ηταν ιδιος ο μυς για καπιον που γυμναζετε για 3 μηνες με την βοηθεια κρεατινης και εχει φτασει σε ενα επιπεδο με εναν αλλον ο οπιος γυμναζετε π.χ. 1 χρονο και ειναι και αυτος στο ιδιο επιπεδο αλλα χωρις κρεατινη?

ο μυσ μενει ο ιδιοσ απλωσ με την κρεατινη(π.χ. μονουδρικη..) γεμιζει με νερο κ φενεσαι λιγο πιο ογκοδεισ σε σχεση με προ κρεατινησ φαση...μολισ σταματησεισ να περνεισ κρεατινη τ νερα χανοντε...στην ουσια..προσπαθεισ τον καιρο που εισαι ον μ κρεατινη να ανεβασεισ σε κιλα καθωσ εισαι πιο δυνατοσ...ωστε οταν σταματησεισ την χρηση τησ μετα απο ενα μηνα μεσα οταν σ φυγουν τ νερα απο τουσ μυσ να κερδισεισ σε μυικη μαζα οσο περισσοτερο μπορεισ...σε σχεση με την κατασταση που βρισκοσουνα πριν την χρησιμοποιηση τησ..

δεσ και αυτο τ βιντεο:thumbup: λεει γενικα για την κρεατινη(μονουδρικη..)
http://www.youtube.com/user/BestPriceNutrition#p/u/20/W-1i0kcowDo

Kaloutsikos
19-05-11, 15:52
ο μυσ μενει ο ιδιοσ απλωσ με την κρεατινη(π.χ. μονουδρικη..) γεμιζει με νερο κ φενεσαι λιγο πιο ογκοδεισ σε σχεση με προ κρεατινησ φαση...μολισ σταματησεισ να περνεισ κρεατινη τ νερα χανοντε...στην ουσια..προσπαθεισ τον καιρο που εισαι ον μ κρεατινη να ανεβασεισ σε κιλα καθωσ εισαι πιο δυνατοσ...ωστε οταν σταματησεισ την χρηση τησ μετα απο ενα μηνα μεσα οταν σ φυγουν τ νερα απο τουσ μυσ να κερδισεισ σε μυικη μαζα οσο περισσοτερο μπορεισ...σε σχεση με την κατασταση που βρισκοσουνα πριν την χρησιμοποιηση τησ..

δεσ και αυτο τ βιντεο:thumbup: λεει γενικα για την κρεατινη(μονουδρικη..)
http://www.youtube.com/user/BestPriceNutrition#p/u/20/W-1i0kcowDo

Οταν σταματάς την κρεατίνη, φεύγει ένα μικρό ποσοστό από υγρά και βάζεις
μυικά κιλά, λόγο της δυνατής προπόνησης και φαγητού που συνεχίζεις,
εγώ προσωπικά όταν την σταμάτησα δεν έπεσα στον όγκο που είχα.

amateur666
19-05-11, 17:35
κοιτα κ εγω δεν εχω πεσει προσ τ παρον αισθητα στον ογκο αλλα σε θεμα δυναμησ βλεπω διαφορεσ..

Kaloutsikos
19-05-11, 17:45
κοιτα κ εγω δεν εχω πεσει προσ τ παρον αισθητα στον ογκο αλλα σε θεμα δυναμησ βλεπω διαφορεσ..

Εγώ πάλι ούτε εκεί έπεσα...

giannakospower
19-05-11, 18:22
καλησπερα παιδια εχω μια απωρια σχετικα με την κρεατινη....Βλεπω όλους που πέρνουν συμπληρώματα να την συνδιαζουν με πρωτεινη κτλ.....
Αυτο που θέλω να μάθω είναι αν μπορει κάποιος να την πιει μόνη της με καλή διατροφή παντα..... πως το βλέπετε ειναι χαμένος κοπος???

RAMBO
19-05-11, 18:24
πιεσ τη και μονη τησ

giannakospower
19-05-11, 20:35
πιεσ τη και μονη τησ


Φώρτωμα με χαπια γίνεται????
η καλυτερα να χρησιμοποιησεις σκονη....

gmalamos
19-05-11, 20:40
Φώρτωμα με χαπια γίνεται????
η καλυτερα να χρησιμοποιησεις....

σκονη

leftis
19-05-11, 21:07
Παιδιά παίρνω κρεατίνη 4 μέρες τώρα. Η δόση μου είναι 1 κάψουλα πριν και 1 μετά την προπόνηση και τις μέρες που δεν προπονούμαι τίποτα. Δηλαδή 1500 mg + 1500 mg = 3000 mg τις μέρες προπόνησης. Η ερώτηση μου είναι να αυξήσω τη δόση ή να την αφήσω ώς έχει λόγω ηλικίας? (16)

Kaloutsikos
19-05-11, 22:50
Φώρτωμα με χαπια γίνεται????
η καλυτερα να χρησιμοποιησεις σκονη....

Φυσικά και γίνετε,
το θέμα με τα χάπια είναι ότι έχουν μικρές δοσολογίες,
η σκόνη θα σου βγεί πιο φτηνά.


Παιδιά παίρνω κρεατίνη 4 μέρες τώρα. Η δόση μου είναι 1 κάψουλα πριν και 1 μετά την προπόνηση και τις μέρες που δεν προπονούμαι τίποτα. Δηλαδή 1500 mg + 1500 mg = 3000 mg τις μέρες προπόνησης. Η ερώτηση μου είναι να αυξήσω τη δόση ή να την αφήσω ώς έχει λόγω ηλικίας? (16)

Για μονοϋδρική η για Kre-Alkalyn μιλάς?

leftis
19-05-11, 23:10
Kre-Alkalyn

mister_toubano
19-05-11, 23:17
Παιδιά παίρνω κρεατίνη 4 μέρες τώρα. Η δόση μου είναι 1 κάψουλα πριν και 1 μετά την προπόνηση και τις μέρες που δεν προπονούμαι τίποτα. Δηλαδή 1500 mg + 1500 mg = 3000 mg τις μέρες προπόνησης. Η ερώτηση μου είναι να αυξήσω τη δόση ή να την αφήσω ώς έχει λόγω ηλικίας? (16)

Φιλε μου για ξαναριξε μια ματια στα χαπια σου... Αν μιλας για την kre-alkalyn της warriorlab το ενα χαπι ειναι 750mg. Η μια δοση ειναι κ καλα 2 χαπια και εσυ αφου παιρνεισ 2 χαπια την ημερα ειναι 1500mg την ημερα!
Εγω σημερα την πηρα για δευτερη μερα :P

mister_toubano
19-05-11, 23:18
καλησπερα παιδια εχω μια απωρια σχετικα με την κρεατινη....Βλεπω όλους που πέρνουν συμπληρώματα να την συνδιαζουν με πρωτεινη κτλ.....
Αυτο που θέλω να μάθω είναι αν μπορει κάποιος να την πιει μόνη της με καλή διατροφή παντα..... πως το βλέπετε ειναι χαμένος κοπος???

Κ εγω μονη της την παιρνω! Παιζει να ειμαι και ο μονος ανθρωπος στον κοσμο που παιρνει κρεατινη χωρις πρωτεινη!!! :turtle:
Δεν ειναι τυχαιο που με λενε Mister_Toubano!!! 8)

Kaloutsikos
19-05-11, 23:23
Kre-Alkalyn

Πάρε 2 + 2


Κ εγω μονη της την παιρνω! Παιζει να ειμαι και ο μονος ανθρωπος στον κοσμο που παιρνει κρεατινη χωρις πρωτεινη!!! :turtle:
Δεν ειναι τυχαιο που με λενε Mister_Toubano!!! 8)

:turtle::green:

leftis
20-05-11, 00:00
Φιλε μου για ξαναριξε μια ματια στα χαπια σου... Αν μιλας για την kre-alkalyn της warriorlab το ενα χαπι ειναι 750mg. Η μια δοση ειναι κ καλα 2 χαπια και εσυ αφου παιρνεισ 2 χαπια την ημερα ειναι 1500mg την ημερα!
Εγω σημερα την πηρα για δευτερη μερα :P

Έχεις δίκιο..Μπερδεύτηκα γιατί λέει δόση= 1500mg αλλά δόση εννοεί 2 κάψουλες :)

amateur666
20-05-11, 15:28
κοιτα εγω οταν επερνα κρε-αλκαλυν επερνα 2 καπς 30-45 λεπτα πριν την προπο μονο(αυτο ελεγε κ η συσκευασια απ'εξω!..)...αλλα ηταν τσ EFX PRO τωρα δεν ξερω αν εχουν καποια διαφορα EFX PRO -WARR..σε σχεση με την περιεκτικοτητα ανα καψουλα κτλπ..

mister_toubano
20-05-11, 21:46
Παντως απο οτι καταλαβα της EFX πρεπει να ειναι καλυτερη και τελικα συμφερει κι ας ειναι 15ε πιο ακριβη αφου παιρνεις μονο 1-2 χαπια τις ημερες της προπονησης και μονο!
Παντως στο site του extreme store δε λεει καν τα συστατικα της EFX! Ποιος ξερει τι θα εχει μεσα! :shock:
Επισης καμια απο αυτες δεν εχει εγκριση απο εοφ ετσι δεν ειναι?

Η ΕFX δουλεψε για σενα? Ειδες αποτελεσματα σε εμφανιση ή δυναμη?

alexfrag18
20-05-11, 23:01
να ρωτησω ρε παιδια.αν χρησιμοποιω λιποδιαλυτη=καφεινη ,κρεατινη μετα απο ποσες ωρες θα ναι καλο να παρω.το χο σκεφει ως εξεις,δεδομενου οτι παιρνω λιποδιαλυτη το πρωι να παιρνω κατα τις 2 την κρεατινη και μετα την αλλη δοση τουλιποδιαλυτη κατα της 6 30-7 το απογευμα ειναι οκ?:unsure:

Toxical
21-05-11, 13:36
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα την κρεατινη τωρα ειμαι σε φαση συντηρησης και περνω 2 φορες την ημερα απο 5γρ.Εχω της Reflex την μονουδρικη και εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να την περνω με γευματα που περιεχουν φυτικες ινες οπως η βρώμη που τρωω στο πρωινο και εγω περνω το πρωι και μετα την προπονηση μηπως να το κανω ετσι:30λεπτα πριν την προπονηση 5γρ κρεατινη και 5γρ μετα? δηλαδη οχι το πρωι αν ισχυει αυτο με τις φυτικες ινες(τρωω 100γρ κουακερ το πρωι)

Devil
21-05-11, 13:58
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα την κρεατινη τωρα ειμαι σε φαση συντηρησης και περνω 2 φορες την ημερα απο 5γρ.Εχω της Reflex την μονουδρικη και εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να την περνω με γευματα που περιεχουν φυτικες ινες οπως η βρώμη που τρωω στο πρωινο και εγω περνω το πρωι και μετα την προπονηση μηπως να το κανω ετσι:30λεπτα πριν την προπονηση 5γρ κρεατινη και 5γρ μετα? δηλαδη οχι το πρωι αν ισχυει αυτο με τις φυτικες ινες(τρωω 100γρ κουακερ το πρωι)

αυτο με τις ινες πρωτη φορα το ακουω.....

δοκιμασε να την παρεις 30' πριν την προπονηση και μετα την προπονηση..... δες πως παει.... αμα δεν σε βολευει το αλλαζεις...

Devil
21-05-11, 13:59
να ρωτησω ρε παιδια.αν χρησιμοποιω λιποδιαλυτη=καφεινη ,κρεατινη μετα απο ποσες ωρες θα ναι καλο να παρω.το χο σκεφει ως εξεις,δεδομενου οτι παιρνω λιποδιαλυτη το πρωι να παιρνω κατα τις 2 την κρεατινη και μετα την αλλη δοση τουλιποδιαλυτη κατα της 6 30-7 το απογευμα ειναι οκ?:unsure:

καλο ειναι να εχουν διαφορα κανα 2 ωρες....

amateur666
21-05-11, 17:34
Παντως απο οτι καταλαβα της EFX πρεπει να ειναι καλυτερη και τελικα συμφερει κι ας ειναι 15ε πιο ακριβη αφου παιρνεις μονο 1-2 χαπια τις ημερες της προπονησης και μονο!
Παντως στο site του extreme store δε λεει καν τα συστατικα της EFX! Ποιος ξερει τι θα εχει μεσα! :shock:
Επισης καμια απο αυτες δεν εχει εγκριση απο εοφ ετσι δεν ειναι?

Η ΕFX δουλεψε για σενα? Ειδες αποτελεσματα σε εμφανιση ή δυναμη?

ειχα πριξηματα μεσα στην προπο νερα δεν κραταγε καθολου τωρα σε θεμα δυναμησ η μονουδρικη ειναι πολυ καλυτερη..κατα την διαρκεια που την επερνα παρατηρησα οτι μ βοηθησε κατα ενα περιεργο τροπο να γραμμωσω στα ποδια..

Teo18
21-05-11, 19:38
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου ,που υπόθηκε και πριν απλά θέλω να είμαι καλυμένος!
Λοιπόν,έχω την Creatine της Reflex την μονοϋδρική...Την είχα στο ράφι κανένα δίμηνο και βάλε σίγουρα...Αλλά η συσκευασία της ,από το άνοιξε κλείσε ,έσπασε σε ένα σημείο ,με αποτέλεσμα σίγουρα να έμπαινε έστω και λίγος αέρασ...Σήμερα πως ανοίγω το κουτί..Πέτρα και σαν να κρυστάλωσε. Να την πετάξω?

Kaloutsikos
21-05-11, 21:02
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου ,που υπόθηκε και πριν απλά θέλω να είμαι καλυμένος!
Λοιπόν,έχω την Creatine της Reflex την μονοϋδρική...Την είχα στο ράφι κανένα δίμηνο και βάλε σίγουρα...Αλλά η συσκευασία της ,από το άνοιξε κλείσε ,έσπασε σε ένα σημείο ,με αποτέλεσμα σίγουρα να έμπαινε έστω και λίγος αέρασ...Σήμερα πως ανοίγω το κουτί..Πέτρα και σαν να κρυστάλωσε. Να την πετάξω?

Σε μένα προσωπικά δεν έσπασε το κουτί αλλά η σκόνη και σε μένα κρυστάλλωσε.

Να σου πω τώρα τι σκέφτηκα με το φτωχό μου το μυαλό,
λοιπόν ένας κύκλος κρεατίνης είναι ακριβώς ένα κουτί 250γρ. κρεατίνης
όποτε παίρνω ένα κουτί 250γρ. καινούριο και καταναλώνω από εκεί, γιατί αν
κάτσω και πάρω αυτά τα 20 σκουπάκια που μου έχουνε μείνει από το παλιό πάλι από
το καινούριο το κουτί θα μου μείνει, και ούτε θα κάτσω να σκάσω αν
έπαθε κάτι η όχι. :green:

Devil
21-05-11, 21:06
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου ,που υπόθηκε και πριν απλά θέλω να είμαι καλυμένος!
Λοιπόν,έχω την Creatine της Reflex την μονοϋδρική...Την είχα στο ράφι κανένα δίμηνο και βάλε σίγουρα...Αλλά η συσκευασία της ,από το άνοιξε κλείσε ,έσπασε σε ένα σημείο ,με αποτέλεσμα σίγουρα να έμπαινε έστω και λίγος αέρασ...Σήμερα πως ανοίγω το κουτί..Πέτρα και σαν να κρυστάλωσε. Να την πετάξω?

και εμενα μου ειχε τυχει κατι τετοιο.... την ειχα πεταξει αλλα ηταν μικρη ποσοτητα που ειχε μεινει μεσα....

Doctor7
22-05-11, 00:35
παιδιά γειά σας. τι λέτε για αυτή την Κρεατίνη???την είχα πάρει πολύ καιρό πριν και είχα μήνει ευχαριστημένος...διατροφή κάνω ενοείται καλή και είμαι 21 χρονών...θέλω γνώμες;)

Kaloutsikos
22-05-11, 02:28
παιδιά γειά σας. τι λέτε για αυτή την Κρεατίνη???την είχα πάρει πολύ καιρό πριν και είχα μήνει ευχαριστημένος...διατροφή κάνω ενοείται καλή και είμαι 21 χρονών...θέλω γνώμες;)

Απαγορεύεται να βάζουμε site πλην τον χορηγών,
σβήστω γιατί θα σε κράξουνε.

Ολες οι κρεατίνες ίδιες είναι φίλος, και γώ αυτήν είχα πάρει!

Doctor7
22-05-11, 02:54
Απαγορεύεται να βάζουμε site πλην τον χορηγών,
σβήστω γιατί θα σε κράξουνε.

Ολες οι κρεατίνες ίδιες είναι φίλος, και γώ αυτήν είχα πάρει!

Έσβησα το Λίνκ,ευχαριστώ για την παρατήρηση!!!
με αυτή την κρεατίνη είδες αποτελέσματα??απλά ρωτάω γιατί πλέον κυκλοφορούν και φόρμουλες τις οποίες προτείνουν αρκετοί(σε μένα τουλάχιστον) και ψιλοέχω ένα δίλημα!

Kaloutsikos
22-05-11, 03:31
Έσβησα το Λίνκ,ευχαριστώ για την παρατήρηση!!!
με αυτή την κρεατίνη είδες αποτελέσματα??απλά ρωτάω γιατί πλέον κυκλοφορούν και φόρμουλες τις οποίες προτείνουν αρκετοί(σε μένα τουλάχιστον) και ψιλοέχω ένα δίλημα!

Είδα αποτέλεσμα αλλά όχι τρελά πράγματα.

Οι περισσότερη προτιμούν μονοϋδρική, γιατί στης φόρμουλες,
- Εχει μικρές δοσολογίες σε κάποιες.
- Εχει πολλών ειδών κρεατίνη όπου δεν είναι και ότι καλύτερο.

terataki
22-05-11, 11:26
ειναι κανεις εδω που χρησιμοποιει την κρεατινη tis nutrabolics monohydrate?
ειμαι στην δευτερη βδομαδα,αλλα παπαλα δεν βλεπω διαφορα

chris corfu
22-05-11, 14:48
φιλε και η συγκεκιριμενη οπως αναφερεις ειναι μια μονουδρικη οποτε δεν αλλαζει κατι απ τις υπολοιπες. απλα μπορει κι εσενε να αργει να σε πιασει και να σε πιανει ελαχιστα εως καθολου. Ας πουμε εμενα η κρεατινη παιζει να μου δινει ελαχιστη δυναμη αν το κανει κι αυτο(η αμφιβολια γτ παιζει να ναι κ η ψυχολογια που δινει καποιο μικρο κλικ παραπανω αφου εμφανη διαφορα δεν βλεπω) επισεις ουτε νερα κτλ. συμπερασμα μπορει να σαι κι εσυ στα ατομΑ που βλεπουν πολυ μικρη διαφορα η και καθολου. στην πορεια οπως συνεχιζεις θα το δεις.. :toast:

DrNio
22-05-11, 15:10
φιλε και η συγκεκιριμενη οπως αναφερεις ειναι μια μονουδρικη οποτε δεν αλλαζει κατι απ τις υπολοιπες. απλα μπορει κι εσενε να αργει να σε πιασει και να σε πιανει ελαχιστα εως καθολου. Ας πουμε εμενα η κρεατινη παιζει να μου δινει ελαχιστη δυναμη αν το κανει κι αυτο(η αμφιβολια γτ παιζει να ναι κ η ψυχολογια που δινει καποιο μικρο κλικ παραπανω αφου εμφανη διαφορα δεν βλεπω) επισεις ουτε νερα κτλ. συμπερασμα μπορει να σαι κι εσυ στα ατομΑ που βλεπουν πολυ μικρη διαφορα η και καθολου. στην πορεια οπως συνεχιζεις θα το δεις.. :toast:


Δεν παίζει ρε φίλε αυτό που λες,εννοείται πως σου δίνει.Ένα επιστημονικό άρθρο να διαβάσεις θα καταλάβεις οτι βοηθάει.Διάβασε και μέσα στο forum άρθρα αλλά πληκτρολόγησε και στο google,να διαβάσεις.Μόνο σε αθλήματα που έχουν σχέση με το τρέξιμο*είναι πιο αμφιλεγόμενα τα αποτελέσματα της για το πόσο βελτιώνει την επίδοση σου.


Μεγαλύτερης διάρκειας χορήγηση συμπληρώματος με μικρότερες δόσεις δεν δείχνει να είναι εξίσου αποτελεσματική. Άτομα που έχουν ήδη υψηλά επίπεδα κρεατίνης στους μύες δεν ανταποκρίνονται το ίδιο καλά στο συμπλήρωμα σε σχέση με άτομα με χαμηλά επίπεδα. ( από ένα άρθρο που βρήκα στο net )
Εκτός αν την παίρνεις έτσι,ή ανήκεις στην κατηγορία ατόμων που έχεις υψηλό επίπεδο κρεατίνης( οπότε ρε φίλε δεν το χρειάζεσαι το συμπλήρωμα).

---

edit: στο * πρόσθεσε και το κολύμπι.

Teo18
22-05-11, 17:23
Θα πάρω μια 250άρα και εγώ και αν τελειώσει θα συνεχίσω την παλιά γιατί έμεινε αρκετή(σχεδόν η μισή,και θέλω να κάνω 2 μήνες περίπου!)
Πάντως κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι αν πετρώσει δεν τρέχει κάτι,την σπάς με ένα κουτάλι και όλα καλά!

chris corfu
22-05-11, 21:31
Δεν παίζει ρε φίλε αυτό που λες,εννοείται πως σου δίνει.Ένα επιστημονικό άρθρο να διαβάσεις θα καταλάβεις οτι βοηθάει.Διάβασε και μέσα στο forum άρθρα αλλά πληκτρολόγησε και στο google,να διαβάσεις.Μόνο σε αθλήματα που έχουν σχέση με το τρέξιμο*είναι πιο αμφιλεγόμενα τα αποτελέσματα της για το πόσο βελτιώνει την επίδοση σου.

( από ένα άρθρο που βρήκα στο net )
Εκτός αν την παίρνεις έτσι,ή ανήκεις στην κατηγορία ατόμων που έχεις υψηλό επίπεδο κρεατίνης( οπότε ρε φίλε δεν το χρειάζεσαι το συμπλήρωμα).

---

edit: στο * πρόσθεσε και το κολύμπι.

φιλε μου η απαντηση σου ειναι ατοπη, αν διαβασες ολα αυτα οπως λες θα κατελαβαινες οτι υπαρχει και στο bodybuilding η περιπτωση απλα να μην σε "πιανει" η κρεατινη ή να σε πιανει ελαχιστα. θα ξαναπω εγω οτι Ο ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. ειτε εχεις ηδη υψηλο επιπεδο κρεατινης στους μυες ειτε οχι μπορει απλα να μην σε "πιανει".. ολα τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται..

DrNio
22-05-11, 22:31
φιλε μου η απαντηση σου ειναι ατοπη, αν διαβασες ολα αυτα οπως λες θα κατελαβαινες οτι υπαρχει και στο bodybuilding η περιπτωση απλα να μην σε "πιανει" η κρεατινη ή να σε πιανει ελαχιστα. θα ξαναπω εγω οτι Ο ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. ειτε εχεις ηδη υψηλο επιπεδο κρεατινης στους μυες ειτε οχι μπορει απλα να μην σε "πιανει".. ολα τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται..

Φίλε μου απο αυτά που έχω διαβάσει,γιατί η αλήθεια είναι πως δεν παίρνω για να έχω και προσωπική εμπειρία,ποσταρα από πάνω ποια είναι η περίπτωση να μην σε πιάνει η κρεατίνη.Τώρα,αν εσύ μπορείς να βρεις κάποιο επιστημονικό κείμενο που να εξηγεί κάποιους άλλους λόγους που δεν σε "πιάνει"(όπως λες),με χαρά θα το διαβάσω.

Αν όχι,θα κλέψω την φράση σου,"όλα τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να γίνεται..".

Πάντως,εάν δίνεις τα λεφτά σου σε ένα συμπλήρωμα που απευθύνεται σε αθλητές με συγκεκριμένα αποτελέσματα που εσένα δεν εμφανίζονται,that's too bad.

terataki
22-05-11, 22:43
κρεατινη = placebo effects :P:green:

jannous44
22-05-11, 22:49
κρεατινη = placebo effects :P:green:

τωρα το γ.... το θεμα.:P:thumbup:

PMalamas
22-05-11, 23:02
Παιδια αυτο που ισχυει ειναι οτι καποιους δε τους πιανει η κρεατινη οπως αλλους..

και γτ μονο καποιοις και οχι ολους? :p

gmalamos
22-05-11, 23:14
κρεατινη = placebo effects :P:green:

:doh:

sobral
22-05-11, 23:43
δεν χρειάζεται να το κουράζεται το θέμα είναι γνωστό ότι υπάρχουν οι non responders στην λήψη κρεατίνης. Από εκεί κ πέρα η κρεατίνη είναι από τα καλύτερα συμπληρώματα όσον αφορα και τα αποτελέσματα και την ασφάλεια(με λογική χρήση εννοείται χωρίς υπερβολές και με διαλείμματα) έχει πολλά χρόνια έρευνας πίσω της. Μιλάω για μονουδρική πάντα.

Devil
23-05-11, 11:25
δεν χρειάζεται να το κουράζεται το θέμα είναι γνωστό ότι υπάρχουν οι non responders στην λήψη κρεατίνης. Από εκεί κ πέρα η κρεατίνη είναι από τα καλύτερα συμπληρώματα όσον αφορα και τα αποτελέσματα και την ασφάλεια(με λογική χρήση εννοείται χωρίς υπερβολές και με διαλείμματα) έχει πολλά χρόνια έρευνας πίσω της. Μιλάω για μονουδρική πάντα.

δυσκολο.... τουλαχιστον οι μισοι απο αυτους περιμενουν λαθος αποτελεσματα....

DrNio
23-05-11, 12:02
δυσκολο.... τουλαχιστον οι μισοι απο αυτους περιμενουν λαθος αποτελεσματα....

Ακριβώς αυτό,γι αυτό έγραψα
με συγκεκριμένα αποτελέσματα στο απο πάνω post μου.

Άλλωστε εγώ έψαξα και βρήκα τι λένε επιστημονικά άρθρα για την κρεατίνη και ανέφερα πιο πάνω τις περιπτώσεις όπου μπορεί να μην σε πιάσει.Γιατί όντως αυτό μπορεί να γίνει.

Τώρα,αν υπάρχουν και άλλοι μυστικοί-άγνωστοι λόγοι όπως υποστηρίζουν μερικοί,που δεν σε πιάνει,τι να πω..

Lao
23-05-11, 14:15
Πέραν των σωματικών αλλά και άλλων ιδιαιτεροτήτων του καθενός, το αν τον πιάνει ή όχι η κρεατίνη, είναι θέμα του τί περιμένει από αυτήν, πως την χρησιμοποιεί, ποια στακαρίσματα κάνει κτλ.

Η κρεατίνη απλά αυξάνει την δύναμη και την αντοχή. Όπως έχουμε ξαναπεί, είναι ένα εργαλείο που βοηθάει στο να κάνουμε καλύτερες προπονήσεις και μέσω αυτών να έχουμε καλύτερα και μονιμότερα αποτελέσματα.

Από κει και πέρα, αν κάποιος την παίρνει για να φουσκώσει, για μένα το κάνει για λάθος λόγους. Το να κατακρατήσεις λίγα νερά δεν λέει κάτι. Αυτό που μετράει είναι να έχεις αναπτυχθεί με σωστό φαγητό, σωστή προπόνηση και σωστή αποθεραπεία. ;)

amateur666
23-05-11, 16:42
τωρα το γ.... το θεμα.:P:thumbup:

:thumbup:

chris corfu
23-05-11, 23:35
Ακριβώς αυτό,γι αυτό έγραψα στο απο πάνω post μου.

Άλλωστε εγώ έψαξα και βρήκα τι λένε επιστημονικά άρθρα για την κρεατίνη και ανέφερα πιο πάνω τις περιπτώσεις όπου μπορεί να μην σε πιάσει.Γιατί όντως αυτό μπορεί να γίνει.

Τώρα,αν υπάρχουν και άλλοι μυστικοί-άγνωστοι λόγοι όπως υποστηρίζουν μερικοί,που δεν σε πιάνει,τι να πω..

κοιτα να δεις, εγω τις ερευνες για να το πω ευγενικα οπως και το εχω ξανα αναφερει τις γραφω εκει που δεν πιανει μελανι.. τα πραγματα ειναι απλα και δεν ειμαι ατομο απειρο που περιμενω να γινω σουπερ μαν απο την κρεατινη(ειμαι ηδη :P) και απλα ειδα απειροελαχιστη διαφορα που λεω ισως και καθολου γτ στον ογκο με τοσο φαι λογικο ειναι να χα παραπνω δυναμη αλλα καθε φορα τα ιδια, ενα πολυυ μικρο κλικ, ουτε καν αξιζει.. (για εμενα παντα) γι αυτο λοιπον αν ειχες χρησιμοποιησει κρεατινη θα καταλαβαινες οτι οι ερευνες ειναι για να παιρνουμε μια ιδεα τι παιζει και να δουμε μετα τι παιζει και ΠΑΝΩ ΜΑΣ.. αυτα παντα φιλικα στα λεω μπας και ξεκολεισετε ποτε απο τις γ@%0ερευνες...

Neo_Valbonne
24-05-11, 13:09
:thumbup:


:doh:

+1 Και στους δυο....Προφανως ο τυπος δεν ξερει τιποτα απο αυτα που λεει και η εχει ερθει εδω για να σπαμαρει η για ν πει κατι και αυτος...(ριχτε μια ματια στα ποστ του να δειτε τι μπουρδες λεει γενικως)

beefmeup
24-05-11, 14:58
:unsure:

gspyropo
25-05-11, 20:27
πως προτεινετε να την χρησιμοποιω??? 2 πριν την προπονηση λεει η συσκευασια

Devil
25-05-11, 22:01
πως προτεινετε να την χρησιμοποιω??? 2 πριν την προπονηση λεει η συσκευασια

εγω θα την εβαζα στα 5γρ την ημερα.... 4 caps... λογικα πριν και μετα....

απλα να εισαι παντα με αδειο στομαχι..... μακρεια απο γευμα η' shake....

pizzass
27-05-11, 01:48
παιδες επαιρνα για 2 βδομαδεσ κρεατινη κρεαπουρε (ολιμπ) την πρωτη βδομαδα 5 πρωι +5 μετα την προπ και την επομενη 5 μετα την προπ. σκοπευα να κρατησω τον κυκλο αλλες 2 εβδομαδες σερι. ομως λογω μιας στομαχικης διαταραχης(οχι λογω της κρεατινης) αποφασισα να την κοψω ετσι για να ειναι πιο ηρεμο το στομαχι για λιγο. ετσι ειμαι μια βδομαδα οφ απο κρεατινη. τι θα ηταν προτιμοτερο να κανω παλι απο δευτερα? να ξεκινησω καινουργιο κυκλο με 5+5 κ.ο.κ.? να συνεχισω τον κυκλο απο εκει π τον αφησα? δλδ να περνω 5 μετα την προπ για 2 ακομα βδομαδες? να κανω οφ καμια βδομαδα ακομα και μετα φτου απτν αρχη καινουργιο κυκλο?? τι λετε??????

Lao
27-05-11, 16:33
παιδες επαιρνα για 2 βδομαδεσ κρεατινη κρεαπουρε (ολιμπ) την πρωτη βδομαδα 5 πρωι +5 μετα την προπ και την επομενη 5 μετα την προπ. σκοπευα να κρατησω τον κυκλο αλλες 2 εβδομαδες σερι. ομως λογω μιας στομαχικης διαταραχης(οχι λογω της κρεατινης) αποφασισα να την κοψω ετσι για να ειναι πιο ηρεμο το στομαχι για λιγο. ετσι ειμαι μια βδομαδα οφ απο κρεατινη. τι θα ηταν προτιμοτερο να κανω παλι απο δευτερα? να ξεκινησω καινουργιο κυκλο με 5+5 κ.ο.κ.? να συνεχισω τον κυκλο απο εκει π τον αφησα? δλδ να περνω 5 μετα την προπ για 2 ακομα βδομαδες? να κανω οφ καμια βδομαδα ακομα και μετα φτου απτν αρχη καινουργιο κυκλο?? τι λετε??????

Δεν έκανες κανένα ιδιαίτερο «φόρτωμα», συνέχισε κανονικά όπως την χρησιμοποιούσες.

pizzass
27-05-11, 18:21
5 μεταπροπ δλδ??

terataki
27-05-11, 18:33
μην κανετε φορτομα με την κρεατινη...πεταμενα γραμμαρια....πινετε μονο 5γρ στο ποστ

Eddie
27-05-11, 19:50
μην κανετε φορτομα με την κρεατινη...πεταμενα γραμμαρια....πινετε μονο 5γρ στο ποστ

Διαφωνω καθετως πλαγιως και οριζοντιως.

Lao
27-05-11, 22:06
5 μεταπροπ δλδ??

Καλύτερα να παίρνεις 5 πριν και 5 μετά την προπόνηση. Άποψή μου, πάντα...


μην κανετε φορτομα με την κρεατινη...πεταμενα γραμμαρια....πινετε μονο 5γρ στο ποστ


Διαφωνω καθετως πλαγιως και οριζοντιως.

Χαχαχαχαχα αυτό μου αρέσει με την κρεατίνη, ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο που την χρησιμοποιεί :green:

Εγώ πάντως το χω ρίξει στις Kre-Alkalyn και έχω βρει την υγειά μου :thumbup::thumbup::thumbup:

Ramrod
27-05-11, 23:51
Καλύτερα να παίρνεις 5 πριν και 5 μετά την προπόνηση. Άποψή μου, πάντα...
Χαχαχαχαχα αυτό μου αρέσει με την κρεατίνη, ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο που την χρησιμοποιεί :green:

Εγώ πάντως το χω ρίξει στις Kre-Alkalyn και έχω βρει την υγειά μου :thumbup::thumbup::thumbup:

και ποιά μάρκα παίρνεις? Δοσολογία κανονική?

terataki
28-05-11, 00:57
προσωπικα εγω λυπηθηκα τα 100γρ που εκανα φορτωμα :unsure:

pizzass
28-05-11, 14:01
ramrod ειπα πιο πανω την creatine monohydrate creapure της olimp. λες να δοκιμασω και 5 πριν?? ποσο πριν ομως και πως..γτ περνω νιτρικο + κιτρουλινη + αμινοξεα..αλλα το νιτρικο δν εχει μεσα κρεατινη υποψιν

freestyler
28-05-11, 14:10
εγω θα την εβαζα στα 5γρ την ημερα.... 4 caps... λογικα πριν και μετα....

απλα να εισαι παντα με αδειο στομαχι..... μακρεια απο γευμα η' shake....

η κρεατινη δεν θελει γεματο στομαχι?

exkaliber
28-05-11, 16:59
η κρεατινη δεν θελει γεματο στομαχι?

οχι
σκεψου,εδω την παιρνουμε στο ποστ

freestyler
28-05-11, 17:06
σωστος ναι!!
Νομιζω οτι ειχα διαβασει εδω μεσα πως θελει γεματο στομαχι!εκτος αν ειχα καταλαβει λαθος!αλλα ενταξει σημασια εχει πως το ξεκαθαρισα τωρα!
thanks

sobral
28-05-11, 17:55
οχι
σκεψου,εδω την παιρνουμε στο ποστ

κ όμως θέλει γεμάτο στομάχι. Θέλει βασικό pH για να απορροφηθεί. Ρώτα και τον beef το έχει πει κι αυτός, αλλά κ εγώ έτσι ξέρω. Και η κρε-αλκαλιν σε αυτό βασίζεται γι αυτό και είναι μίξη μονουδρικής και σόδας ουσιαστικά.

Ramrod
28-05-11, 20:06
ramrod ειπα πιο πανω την creatine monohydrate creapure της olimp. λες να δοκιμασω και 5 πριν?? ποσο πριν ομως και πως..γτ περνω νιτρικο + κιτρουλινη + αμινοξεα..αλλα το νιτρικο δν εχει μεσα κρεατινη υποψιν

όχι στον Lao πήγαινε, με ποια kre-alkalyn βρήκε την "υγειά του" που λέει...

exkaliber
28-05-11, 20:40
κ όμως θέλει γεμάτο στομάχι. Θέλει βασικό pH για να απορροφηθεί. Ρώτα και τον beef το έχει πει κι αυτός, αλλά κ εγώ έτσι ξέρω. Και η κρε-αλκαλιν σε αυτό βασίζεται γι αυτό και είναι μίξη μονουδρικής και σόδας ουσιαστικά.

αλλο βασικο ph στο στομαχι αλλο γεματο στομαχι

Devil
29-05-11, 01:28
η κρεατινη δεν θελει γεματο στομαχι?



οχι
σκεψου,εδω την παιρνουμε στο ποστ



κ όμως θέλει γεμάτο στομάχι. Θέλει βασικό pH για να απορροφηθεί. Ρώτα και τον beef το έχει πει κι αυτός, αλλά κ εγώ έτσι ξέρω. Και η κρε-αλκαλιν σε αυτό βασίζεται γι αυτό και είναι μίξη μονουδρικής και σόδας ουσιαστικά.

το ποστ μου πηγαινε στο παιδι που πηρε την krealcalin...

την krealcalin η' μονουδρικη με buffer... καλητερα να την παιρνουμε με αδειο στομαχι...

αν την παρεις με τροφη... παει τσαμπα το buffer...


τεσπα... πριν καιρο ειχε γινει ενα μικρο πειραματακι με μια krealcalin.... νομιζω της EFX... (αυτοι που λενε οτι εχει ph 12...)
εχουμε 3 ποτηρια γεματα με...

1) νερο + sodium bicarbonate

2) νερο + whey isolate

3) νερο + krealcalin

το νερο ειναι απο το ιδιο μπουκαλι με το ιδιο pH και στα 3 ποτηρια....

τα αποτελεσματα απο τη μετρηση του pH...

1) νερο + sodium bicarbonate = βασικο...

2) νερο + whey isolate = οξινο...

3) νερο + krealcalin = βασικο...

οκ μεχρι εδω καμια εκπληξη... αυτα που περιμεναμε βγηκαν...

παιρνουμε και ενα 4ο ποτηρι....

4) νερο + whey isolate + krealcalin.....

και ως δια μαγιας..... το pH ηταν οξινο....


το λοιπον τωρα.... sodium bicarbonate και krealcalin ειχαν το ιδιο pH.... δλδ τι monohydrate + buffer τι krealcalin.... το ιδιο πραμα ειναι....

το αλλο λοιπον τωρα.... το buffer μακρια απο φαγητο... παει τσαμπα το buffer... και αμα μιλαμε και για ευαισθητα στομαχια..... καλητερα να ειναι κοντα στην τουαλετα μην του φυγουν στο κατεβασμα....:green:

sobral
29-05-11, 01:42
Σωστά όλα τα παραπάνω. :thumbup: Συμφωνούμε οπότε. Εγώ μιλούσα για την μονουδρική που θέλει βασικό pH. Δεν είχα δει παραπάνω για ποια μιλούσαν. Και είπα ότι εκεί βασίστηκε κ η δημιουργία της Krealkalin. Λογικό είναι να μην θέλει φαγητό η krealkalin αφού έχει δημιουργήσει ήδη βασικό pH από μόνη της. Καθαρό μάρκετινγκ δεν είναι κάτι σπουδαίο η δημιουργία της. Αυτά τα 10 φορές πιο δυνατή είναι βλακείες. Ωραίος που ανέβασες πείραμα:) . Να ανεβάζεις κι άλλα τέτοια όταν μπορείς, πιστεύω ενδιαφέρουν πολλούς από εδώ.

Devil
29-05-11, 02:01
Σωστά όλα τα παραπάνω. :thumbup: Συμφωνούμε οπότε. Εγώ μιλούσα για την μονουδρική που θέλει βασικό pH. Δεν είχα δει παραπάνω για ποια μιλούσαν. Και είπα ότι εκεί βασίστηκε κ η δημιουργία της Krealkalin. Λογικό είναι να μην θέλει φαγητό η krealkalin αφού έχει δημιουργήσει ήδη βασικό pH από μόνη της. Καθαρό μάρκετινγκ δεν είναι κάτι σπουδαίο η δημιουργία της. Αυτά τα 10 φορές πιο δυνατή είναι βλακείες. Ωραίος που ανέβασες πείραμα:) . Να ανεβάζεις κι άλλα τέτοια όταν μπορείς, πιστεύω ενδιαφέρουν πολλούς από εδώ.


το θεμα ειναι οτι οκ στο νερο που εχει pH 7 εβγαλε βαση.... στο στομαχι που εχει pH 1-2.... τι θα βγαλει??? ειναι αρκετα μερικα mg απο buffer να κανουν κατι για το pH του στομαχιου...???

αν παισουν στα χερια μου HCl , KCl και NaCl.... θα κανουμε κανα πειρματακι....:green::green::green::green::green:

sobral
29-05-11, 02:07
το θεμα ειναι οτι οκ στο νερο που εχει pH 7 εβγαλε βαση.... στο στομαχι που εχει pH 1-2.... τι θα βγαλει??? ειναι αρκετα μερικα mg απο buffer να κανουν κατι για το pH του στομαχιου...???

αν παισουν στα χερια μου HCl , KCl και NaCl.... θα κανουμε κανα πειρματακι....:green::green::green::green::green:

χαχαχααχα! αν το κάνεις αυτό δεν θα την βγάλεις με απλή αναφορά του πειράματος:green::green::green: θέλουμε βίντεο!:P:turtle: :turtle:

arisfwtis
29-05-11, 10:31
με αμινο λογικα το ph ειναι βασικο ετσι?

Devil
29-05-11, 14:17
με αμινο λογικα το ph ειναι βασικο ετσι?

οχι... τα αμινοξεα ειναι αμφοτερα...

themisdas
29-05-11, 16:33
στην Creatine Ethyl Ester ποσα γρ ειναι η δοση?

all_in
29-05-11, 21:12
Καλησπερα.Ειμαι ασχετος γενικα με το bodybuilding κλπ και θα ηθελα να μαθω οταν παιρνει καποιος κρεατινη τι επιπτωσεις εχει?

beefmeup
30-05-11, 11:04
Καλησπερα.Ειμαι ασχετος γενικα με το bodybuilding κλπ και θα ηθελα να μαθω οταν παιρνει καποιος κρεατινη τι επιπτωσεις εχει?

ξεκινα να διαβαζεις απτην αρχη το θεμα κ θα λυθουν οι απορειες σου στις 5 πρωτες σελιδες λογικα..

pizzass
30-05-11, 16:26
κρεατινη 5 πριν και 5 μετα. πως θα παρω τα 5 πριν? δεδομενου του οτι περνω 30 μιν πριν την προπονηση αμινοξεα(uni-liver) animal rage κ εξτρα κιτρουλινη . μιλαω για monohydrate creapure

RAMBO
30-05-11, 16:27
στο πρωινο

exkaliber
30-05-11, 16:31
κρεατινη 5 πριν και 5 μετα. πως θα παρω τα 5 πριν? δεδομενου του οτι περνω 30 μιν πριν την προπονηση αμινοξεα(uni-liver) animal rage κ εξτρα κιτρουλινη . μιλαω για monohydrate creapure

:green:


και?τα αμοινοξεα πανε με την κρεατινη
τα bcaa τουλαχιστον

pizzass
30-05-11, 16:42
εννος μωρε ποση ωρα πριν ! δν εχω ξαναπαρει πριν για αυτο θελω διευκρινιση :P το uni-liver εχει και eaa...

exkaliber
30-05-11, 16:46
εννοω το μιν :green:

δεν ξερω
θα σου πει καποιος φανταστικος officer που ξερει :green:

pizzass
30-05-11, 16:48
xaxaxa ***30 λεπτα πριν!! :turtle:
αντε ρε κανασ οφισερ να μπει θελω να παω τζιμ σε καμια ωρα :green:

terataki
30-05-11, 16:56
κρεατινη 5 πριν και 5 μετα. πως θα παρω τα 5 πριν? δεδομενου του οτι περνω 30 μιν πριν την προπονηση αμινοξεα(uni-liver) animal rage κ εξτρα κιτρουλινη . μιλαω για monohydrate creapure

γιατι να παρεις πριν κρεατινη?πιστευεις θα κανει κατι?

pizzass
30-05-11, 17:02
δεν το εχω δοκιμασει ποτε για να εχω αποψη. και εφοσον εχω καταλαβει πως δν υπαρχει συγκεκριμενο πρωτοκολο ληψης για την κρεατινη + οτι μερικα ατομα απο δω μ προτεινανε να δοκιμασω και 5 πριν το κανω. την ψαχνω π λεμε :thumbup:

terataki
30-05-11, 17:10
δεν το εχω δοκιμασει ποτε για να εχω αποψη. και εφοσον εχω καταλαβει πως δν υπαρχει συγκεκριμενο πρωτοκολο ληψης για την κρεατινη + οτι μερικα ατομα απο δω μ προτεινανε να δοκιμασω και 5 πριν το κανω. την ψαχνω π λεμε :thumbup:

δεν εχει διαφορα στο λεω εγω που το χω δοκιμασει πολλες φορες :green:

hlias102
31-05-11, 00:34
Εχει λίγο καιρό που κάνω προπονήσεις το πρωί στις 7.Και μάλλον κάνω χαζομάρα γιατί παίρνω 5 gr κρεατίνη πριν την προπόνηση.Ενώ μετά την προπόνηση δεν παίρνω καθόλου.Τί θα ήταν προτιμότερο,να παίρνω 10gr πριν την προπόνηση και καθόλου μετά ή 5 πριν και 5 μετά?

Kaloutsikos
31-05-11, 01:27
Εχει λίγο καιρό που κάνω προπονήσεις το πρωί στις 7.Και μάλλον κάνω χαζομάρα γιατί παίρνω 5 gr κρεατίνη πριν την προπόνηση.Ενώ μετά την προπόνηση δεν παίρνω καθόλου.Τί θα ήταν προτιμότερο,να παίρνω 10gr πριν την προπόνηση και καθόλου μετά ή 5 πριν και 5 μετά?

Τα 10γρ. πολλά είναι,
καλύτερα 5+5.

Lao
31-05-11, 03:35
και ποιά μάρκα παίρνεις? Δοσολογία κανονική?

Sorry, τώρα είδα το post σου.

Παίρνω αυτήν: http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14723-Kre-Alkalyn-Creatine-%28Now-Foods%29

Δοσολογία 2+2, 2+2+2 ή 3+3 και 2 στις off μέρες.


κρεατινη 5 πριν και 5 μετα. πως θα παρω τα 5 πριν? δεδομενου του οτι περνω 30 μιν πριν την προπονηση αμινοξεα(uni-liver) animal rage κ εξτρα κιτρουλινη . μιλαω για monohydrate creapure

Βάλτην μιά ώρα πριν την προπόνηση και αμέσως μετά.

pizzass
31-05-11, 14:23
λαο κανονικα κουταλακι στο στομα και μετα νερο? η τπτ περιεργο με σοδες και ετσι? γτ κτ τετοιο εχω διαβασει

Lao
31-05-11, 14:28
λαο κανονικα κουταλακι στο στομα και μετα νερο? η τπτ περιεργο με σοδες και ετσι? γτ κτ τετοιο εχω διαβασει

Μήπως αγχώνεσαι και το παραψάχνεις; :P

Όπως θες πάρτην, μην αναλώνεσαι με τέτοια θέματα. Εγώ απλά γέμιζα ένα ποτήρι, την ανακάτευα και την κατέβαζα μονορούφι γιατί αν αργούσα καθόταν στον πάτο.

pizzass
31-05-11, 14:33
:thumbup:

Devil
01-06-11, 17:01
xaxaxa ***30 λεπτα πριν!! :turtle:
αντε ρε κανασ οφισερ να μπει θελω να παω τζιμ σε καμια ωρα :green:

παρτη κανονικα με τα αμινο 30' πριν.... μην κολλας...;)

pizzass
01-06-11, 19:13
:toast: απο αυριο θα το κανω! ααα btw κρεατινη pre-work = ξεραμενος λαιμος μες στην προπονηση και προσωπικα αυτο μ τη δινει πολυ :cursing:

Lexo
03-06-11, 00:10
εγω που τωρα κανω διατροφη γραμμωσης και θελω να παρω κρεατινη πως θα κανω φορτωμα 3-5 φορες τη μερα 5γρ κρεατινη με δεξτροζη?

Kaloutsikos
03-06-11, 00:45
εγω που τωρα κανω διατροφη γραμμωσης και θελω να παρω κρεατινη πως θα κανω φορτωμα 3-5 φορες τη μερα 5γρ κρεατινη με δεξτροζη?

Οχι ρε συ δεν χρειάζεται να πάρεις μαζί με την δεξτρόζη.

Lexo
03-06-11, 14:11
υποτι8εται ομως οτι η κρεατινη λειτουργει μονο με αμεσης αποροφησης υδαταν8ρακα

Kaloutsikos
03-06-11, 14:29
υποτι8εται ομως οτι η κρεατινη λειτουργει μονο με αμεσης αποροφησης υδαταν8ρακα

Οχι ρε συ, υδατάνθρακα παίρνουμε μαζί με την κρεατίνη για πιο γρήγορη απορρόφηση,
σύμφωνα όμως με τα λεγόμενα του Devil από μελέτες αυτό έχει καταρριφθεί.

Toxical
03-06-11, 23:10
εμενα μου ειχαν πει με το που τελειωσω το γυμναστηριο κατευθειαν κρεατινη και μετα απο κανα 10λεπτο υδατανθρακα(μπανανα που τρωω εγω) και whey.Λες αμα τα περνω ολα μαζι να ειναι καλυτερα?

Kaloutsikos
04-06-11, 01:36
εμενα μου ειχαν πει με το που τελειωσω το γυμναστηριο κατευθειαν κρεατινη και μετα απο κανα 10λεπτο υδατανθρακα(μπανανα που τρωω εγω) και whey.Λες αμα τα περνω ολα μαζι να ειναι καλυτερα?

Το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες την κρεατίνη με αμινοξέα,
εφόσον δεν έχεις πάρε την κρεατίνη με την μπανάνα, και μετά από κανα 20λεπτο πάρε την πρωτεΐνη σου.

Toxical
04-06-11, 10:48
Το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες την κρεατίνη με αμινοξέα,
εφόσον δεν έχεις πάρε την κρεατίνη με την μπανάνα, και μετά από κανα 20λεπτο πάρε την πρωτεΐνη σου.

ευχαριστω ετσι θα το κανω.

Lexo
08-06-11, 11:01
εχω ακομα 3 εβδομαδες για να τελειωσω τη διατροφη γραμμωσης και τις τελευταιες 4 μερες θα κοψω τον υδαταν8ρακα τελειως να βαλω κρεατινη τωρα τι λετε?

turbocharged_male
08-06-11, 12:29
Παιδια μια ερωτηση, μπορει καποιος να περνει κρεατινη χωρις να περνει κατι αλλο?
Ρωταω γιατι μου εχει μεινει μια κρεατινη που την επερνα σε πολυ μικρη δοσολογια με την πρωτεινη κ τα αμινοξεα κ οταν μου τελειωσαν (πρωτ-αμινο) σταματησα να περνω κ την κρεατινη κ κ τωρα λεω να την ξαναρχισω μιας κ μου εμεινε σχεδον ολο το σκευασμα κ οικονομικα δ ειμαι σε φαση για να δωσω λεφτα για συμπληρωματα.
Να την περνω η καλυτερα να μην την περνω καθολου?

sobral
08-06-11, 12:37
Παιδια μια ερωτηση, μπορει καποιος να περνει κρεατινη χωρις να περνει κατι αλλο?
Ρωταω γιατι μου εχει μεινει μια κρεατινη που την επερνα σε πολυ μικρη δοσολογια με την πρωτεινη κ τα αμινοξεα κ οταν μου τελειωσαν (πρωτ-αμινο) σταματησα να περνω κ την κρεατινη κ κ τωρα λεω να την ξαναρχισω μιας κ μου εμεινε σχεδον ολο το σκευασμα κ οικονομικα δ ειμαι σε φαση για να δωσω λεφτα για συμπληρωματα.
Να την περνω η καλυτερα να μην την περνω καθολου?

άλλη η λειτουργία της πρωτείνης (και των αμινοξέων που την αποτελούν) κ άλλη της κρεατίνης. Αν μπορείς να πάρεις μόνο κρεατίνη να φροντίσεις να κρατάς υψηλή την πρωτείνη σου από τις τροφές σου.;)

livistros
08-06-11, 15:13
παιδια ποια η γνωμη σας...
cell mass της bsn η torrent της universal;
για την cell mass μου ειπαν οτι ουσιαστικα ειναι μια νομιμη ντοπα

turbocharged_male
08-06-11, 16:07
άλλη η λειτουργία της πρωτείνης (και των αμινοξέων που την αποτελούν) κ άλλη της κρεατίνης. Αν μπορείς να πάρεις μόνο κρεατίνη να φροντίσεις να κρατάς υψηλή την πρωτείνη σου από τις τροφές σου.;)

Ναι προσπαθω την διατροφη μου να την εχω πλουσια σε πρωτεινη.
Ευχαριστω!

giannis_s
08-06-11, 16:53
για την cell mass μου ειπαν οτι ουσιαστικα ειναι μια νομιμη ντοπα

δεν καταλαβαίνω πως μπορείτε να αγοράζετε πράγματα που το label με τα περιεχόμενά τους σας φαίνεται σαν πινακίδα σε κινέζικο αεροδρόμιο...ντόπα από πού και εώς που;
θες κρεατίνη ή φόρμουλα; τι περιμένεις να δεις ως αποτέλεσμα; τι είναι για εσένα τα συμπληρώματα και τι η ντόπα; φιλικά και με μεγάλη συμπάθεια...μην πέφτετε με τα μούτρα σε πολλά υποσχόμενα προιόντα αν δεν κατανοείτε αρχικά την βάση τους..ασχέτως είδους και εταιρείας..

livistros
09-06-11, 18:18
δεν καταλαβαίνω πως μπορείτε να αγοράζετε πράγματα που το label με τα περιεχόμενά τους σας φαίνεται σαν πινακίδα σε κινέζικο αεροδρόμιο...ντόπα από πού και εώς που;
θες κρεατίνη ή φόρμουλα; τι περιμένεις να δεις ως αποτέλεσμα; τι είναι για εσένα τα συμπληρώματα και τι η ντόπα; φιλικά και με μεγάλη συμπάθεια...μην πέφτετε με τα μούτρα σε πολλά υποσχόμενα προιόντα αν δεν κατανοείτε αρχικά την βάση τους..ασχέτως είδους και εταιρείας..
εχεις δικιο
θελω φορμουλα με υδανταθρακα γιατι με βοηθαει να παρω κιλα
τελειωσα με την size on και ψαχνω κατι αλλο,μου ειπαν και για την cell tech και torrent της universal
εχεις καμια καλη προταση;
ευχαριστω εκ των προτερων

giannis64
09-06-11, 19:43
αλλαξε τροπο σκεψεις αν θελεις να βαλεις κιλα, και δωσε μεγαλη προσοχη στο φαγητο. κανενα συμπληρωμα δεν θα σου δωσει κιλα.

livistros
09-06-11, 22:47
αλλαξε τροπο σκεψεις αν θελεις να βαλεις κιλα, και δωσε μεγαλη προσοχη στο φαγητο. κανενα συμπληρωμα δεν θα σου δωσει κιλα.

το ξερω φιλε
ξοδευω αρκετα λεφτα στο φαι
απλα θελω κατι να με πιασει οπως με το size on που οντως δουλεψε

deluxe
09-06-11, 23:35
Πριν 4 μηνες επαιρνα μια δοση green magnitude ( που εχει 5γρ κρεατινης ) πριν την προπονηση και 5γρ μονοϋδρικη μετα.

Εδω και ενα μηνα παιρνω μονο το green magnitude πριν την προπονηση. Εχουν μεινει αλλα 3,4 scoop.

Λετε μετα να την σταματησω τελειως ή να παιρνω μονο 3-5γρ μονοϋδρικη μετα την προπονηση; Εχω χασει μερικα κιλα, αλλα θελω να στεγνωσω, να φυγουν τα νερα που εχω.

Βεβαια ειναι 9 Ιουνιου ακομα. Εχω περιπου αλλες 35-40 ημερες που θα προπονουμαι και μετα αδεια+διακοπες. Λετε να παρω τις πρωτες 20 ημερες μονοϋδρικη και μετα τις αλλες 20 ημερες να την κοψω τελειως;

lila_1
09-06-11, 23:45
το ξερω φιλε
ξοδευω αρκετα λεφτα στο φαι
απλα θελω κατι να με πιασει οπως με το size on που οντως δουλεψε

Δεν χρειαζεται...
Φαε σαβουρίτσα

livistros
10-06-11, 10:15
Δεν χρειαζεται...
Φαε σαβουρίτσα

θεωρεις σαβουρα το εν λογω σκευασμα

giannis_s
10-06-11, 12:53
θεωρεις σαβουρα το εν λογω σκευασμα

η Lila εννοεί οτί, εκτός και αν πήρες το Pre-contest, το size on έχει απλούς υδατάνθρακες, "άδειες" θερμίδες που πιθανώς σε γέμισαν πέρα από την κρεατίνη..οπότε με αυτή τη λογική, φάε "σαβουρίτσα" αν την ανάπτυξή σου την μετράς καθαρά με κιλά...επειδή όμως είναι καλοκαίρι, προφανώς έχεις δρόμο μπροστά σου και δεν θες να τρέχεις μετά για δίαιτες, φάε περισσότερο και ποιοτικά..μακροπρόθεσμα θα έχεις ουσιαστικά οφέλη..μην κυνηγάτε το "φούσκωμα της επόμενης μέρας"..το "όγκος να 'ναι κι ο,τι να 'ναι" το μετανιώνουμε αργά ή γρήγορα..

lila_1
10-06-11, 13:14
Ούτε το ένα ούτε το άλλο εννοούσα
Σε κανένα σκέυασμα δεν αναφέρομαι ..
Απλώς διάβασα πως το παλικάρι προσπαθεί να πάρει κιλά..
Όταν ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να παρεις κιλά, που σημαίνει ότι ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΑΙ, μαλλον είσαι εκτόμορφος...
Εκεί δεν έχουν τόσο νόημα διατροφές με ασπράδια, άπαχα κοτόπουλα, σαλάτες, καθαρούς υ/κες κλπκλπκλπ...
Εκτός και αν μπορείς να φάς τόσο πολύ.
Απλά φροντίζεις να παίρνεις μία επαρκή ποσότητα πρωτείνης και γεμίζεις τις υπόλοιπες θερμίδες με ότι βρείς.
Κ αυτό γίνεται αρκετά εύκολα...και με ένα συμπλήρωμα whey ακόμα πιο εύκολα..
Ούτε περιουσίες σε διατροφές όυτε σε συμπληρώματα ,,,,
That's all

livistros
10-06-11, 13:44
Ούτε το ένα ούτε το άλλο εννοούσα
Σε κανένα σκέυασμα δεν αναφέρομαι ..
Απλώς διάβασα πως το παλικάρι προσπαθεί να πάρει κιλά..
Όταν ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να παρεις κιλά, που σημαίνει ότι ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΑΙ, μαλλον είσαι εκτόμορφος...
Εκεί δεν έχουν τόσο νόημα διατροφές με ασπράδια, άπαχα κοτόπουλα, σαλάτες, καθαρούς υ/κες κλπκλπκλπ...
Εκτός και αν μπορείς να φάς τόσο πολύ.
Απλά φροντίζεις να παίρνεις μία επαρκή ποσότητα πρωτείνης και γεμίζεις τις υπόλοιπες θερμίδες με ότι βρείς.
Κ αυτό γίνεται αρκετά εύκολα...και με ένα συμπλήρωμα whey ακόμα πιο εύκολα..
Ούτε περιουσίες σε διατροφές όυτε σε συμπληρώματα ,,,,
That's all

οχι δεν ειμαι εκτομορφος
ειμαι 1.84 με 85 κιλα
με μετρηση πριν απο ενα χρονο 18% λιπος
απλα δεν μπορω να παρω με τιποτα αλλα κιλα
*αν γεμιζεις με οτι βρεις τοτε βαζεις λιπος και κυριως γυρω απο την κοιλια

Kaloutsikos
10-06-11, 16:31
οχι δεν ειμαι εκτομορφος
ειμαι 1.84 με 85 κιλα
με μετρηση πριν απο ενα χρονο 18% λιπος
απλα δεν μπορω να παρω με τιποτα αλλα κιλα
*αν γεμιζεις με οτι βρεις τοτε βαζεις λιπος και κυριως γυρω απο την κοιλια

Οταν λες ότι θες να βάλεις κιλά τι εννοείς λίπος ή μυικά κιλά?

lila_1
10-06-11, 16:42
ΜΕ 18% λίπος δεν νομίζω να θες άλλα κιλα...:turtle:
τί στόχο έχεις?

livistros
10-06-11, 19:21
ΜΕ 18% λίπος δεν νομίζω να θες άλλα κιλα...:turtle:
τί στόχο έχεις?
απλα να μην μενω στασιμος
να γινομαι ολο και καλυτερος

Kaloutsikos
11-06-11, 02:28
απλα να μην μενω στασιμος
να γινομαι ολο και καλυτερος

Mε 18% λίπος μάλλον για μυικά κιλά σε κόβω να θες,
για να βάλεις μυικά κιλά αυτό δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη,
υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξεις, όπως σωστή γυμναστική, καλό φαγητό, και ξεκούραση.

boxer1
11-06-11, 20:10
καλησπερα σε ολους εχει δοκιμασει κανεις το get pumped της mdy? ειναι καλο??

Lao
11-06-11, 21:14
Πριν 4 μηνες επαιρνα μια δοση green magnitude ( που εχει 5γρ κρεατινης ) πριν την προπονηση και 5γρ μονοϋδρικη μετα.

Εδω και ενα μηνα παιρνω μονο το green magnitude πριν την προπονηση. Εχουν μεινει αλλα 3,4 scoop.

Λετε μετα να την σταματησω τελειως ή να παιρνω μονο 3-5γρ μονοϋδρικη μετα την προπονηση; Εχω χασει μερικα κιλα, αλλα θελω να στεγνωσω, να φυγουν τα νερα που εχω.

Βεβαια ειναι 9 Ιουνιου ακομα. Εχω περιπου αλλες 35-40 ημερες που θα προπονουμαι και μετα αδεια+διακοπες. Λετε να παρω τις πρωτες 20 ημερες μονοϋδρικη και μετα τις αλλες 20 ημερες να την κοψω τελειως;

Για να καταλάβω, εδώ και 4 μήνες, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, είσαι μέσα στην κρεατίνη;

deluxe
12-06-11, 07:43
Ναι, αλλα σημειωσε οτι τις ημερες που δε παω γυμναστηριο δε παιρνω. Δλδ υπολογισε το μηνα να επαιρνα το πολυ 20 δοσεις.

Βασικα και περισσοτερο διαστημα. Γιατι και πριν το green magnitude, επαιρνα σκετη κρεατινη ή κανενα νιτρικο. Στην ουσια ποτε δεν την εχω σταματησει για πολυ μεγαλο διαστημα, εκτος απο τις αδειες που ειχα κατι 10ημερα. Μπορει να παιρνω και πανω απο χρονο κρεατινη με τον εναν ή με τον αλλο τροπο.

lila_1
12-06-11, 08:40
Για να καταλάβω, εδώ και 4 μήνες, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, είσαι μέσα στην κρεατίνη;

Γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν την παίρνει συνεχόμενα?

livistros
12-06-11, 11:43
ενας φιλος απο αμερικη που ασχολειται επαγγελματικα με τι fitness
μου ειπε οτι το μελλον για τα συμπληρωματα κρεατινης
και οτι καλυτερο υπαρχει μακραν ειναι το σκευασμα της con-cret *********
απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικη τεχνολογια
απο αυτα που ξεραμε μεχρι τωρα...
*αλλα ρε γαμωτο δεν μπορω να την βρω εδω
τα xtrme δεν την εχουν...

Polyneikos
12-06-11, 12:36
ενας φιλος απο αμερικη που ασχολειται επαγγελματικα με τι fitness
μου ειπε οτι το μελλον για τα συμπληρωματα κρεατινης
και οτι καλυτερο υπαρχει μακραν ειναι το σκευασμα της con-cret *********
απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικη τεχνολογια
απο αυτα που ξεραμε μεχρι τωρα...
*αλλα ρε γαμωτο δεν μπορω να την βρω εδω
τα xtrme δεν την εχουν...


Δεν επιτρεπονται λινκς εμπορικων e-shops,πλην των χορηγων.
Yπάρχει τόπικ στην Αξιολογηση Συμπληρωματων για το εν λόγω προιον Con-Cret (Pro Mera Health) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13997-Con-Cret-(Pro-Mera-Health)).

sobral
12-06-11, 12:54
Δεν επιτρεπονται λινκς εμπορικων e-shops,πλην των χορηγων.
Yπάρχει τόπικ στην Αξιολογηση Συμπληρωματων για το εν λόγω προιον Con-Cret (Pro Mera Health) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13997-Con-Cret-(Pro-Mera-Health)).

αν εννοεί αυτά που ξέρω σαν καλό φόρουμ έχουμε ήδη ανοίξει θέμα στην αξιολόγηση.:):)

Λογικά γι αυτά εδώ μιλάει:
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13997-Con-Cret-(Pro-Mera-Health)&

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13981-Creatine-Freak-(Pharma-Freak)&

livistros
12-06-11, 13:26
Δεν επιτρεπονται λινκς εμπορικων e-shops,πλην των χορηγων.
Yπάρχει τόπικ στην Αξιολογηση Συμπληρωματων για το εν λόγω προιον Con-Cret (Pro Mera Health) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13997-Con-Cret-(Pro-Mera-Health)).

οκ δεν το ξερα
απλα ηθελα να δειτε τα συστατικα του σκευασματος

Lao
12-06-11, 22:21
Ναι, αλλα σημειωσε οτι τις ημερες που δε παω γυμναστηριο δε παιρνω. Δλδ υπολογισε το μηνα να επαιρνα το πολυ 20 δοσεις.

Βασικα και περισσοτερο διαστημα. Γιατι και πριν το green magnitude, επαιρνα σκετη κρεατινη ή κανενα νιτρικο. Στην ουσια ποτε δεν την εχω σταματησει για πολυ μεγαλο διαστημα, εκτος απο τις αδειες που ειχα κατι 10ημερα. Μπορει να παιρνω και πανω απο χρονο κρεατινη με τον εναν ή με τον αλλο τροπο.


Γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν την παίρνει συνεχόμενα?

Σε ό,τι αφορά την μονοϋδρική, δεν έχουμε πει ότι πρέπει να κάνουμε κύκλους;

deluxe
12-06-11, 23:20
Ποιος το εχει πει αυτο; Μπορεις να την παρεις και ενα χρονο συνεχομενα.

Kaloutsikos
13-06-11, 00:59
Ποιος το εχει πει αυτο; Μπορεις να την παρεις και ενα χρονο συνεχομενα.

Δεν συμφωνώ με αυτή σου την άποψή,
αλλά εντάξει ο καθένας κάνει αυτό που κρίνει ότι είναι σωστό. :thumbup:

Lao
13-06-11, 02:31
Ποιος το εχει πει αυτο; Μπορεις να την παρεις και ενα χρονο συνεχομενα.

Και αυτό που λες εσύ ποιος το έχει πει; Το ότι κάποιοι το κάνουν δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Γενικά, όλοι όσοι ξέρω κάνουν κύκλους αλλά αν δεν απατώμαι και οι εταιρείες αυτό συνιστούν.

Anyway, περί ορέξεως...

sobral
13-06-11, 02:53
Και αυτό που λες εσύ ποιος το έχει πει; Το ότι κάποιοι το κάνουν δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Γενικά, όλοι όσοι ξέρω κάνουν κύκλους αλλά αν δεν απατώμαι και οι εταιρείες αυτό συνιστούν.

Anyway, περί ορέξεως...

:thumbup::thumbup: μετά θα φταίει το ''κακό'' συμπλήρωμα η κρεατίνη αμα σου προξενήσει τίποτα ή η κατάχρηση? λέω εγώ τώρα.... φιλικά όλα αυτά και απευθύνομαι σε όλους αλλά πήρα την πάσα από τα παραπάνω. Όλοι από γιατρούς μέχρι τις ίδιες τις εταιρίες προτείνουν 6-8 βδομάδες μέσα άλλες τόσες έξω. Λετε να μην θέλουν να πουλήσουν? μην κοιτάτε τους Αμερικάνους που την έχουν για πρωινό. Από την άλλη, ο καθένας λειτουργεί όπως θέλει πάνω του και είναι υπεύθυνος των πράξεων του.

Lao
13-06-11, 03:58
:thumbup::thumbup: μετά θα φταίει το ''κακό'' συμπλήρωμα η κρεατίνη αμα σου προξενήσει τίποτα ή η κατάχρηση? λέω εγώ τώρα.... φιλικά όλα αυτά και απευθύνομαι σε όλους αλλά πήρα την πάσα από τα παραπάνω. Όλοι από γιατρούς μέχρι τις ίδιες τις εταιρίες προτείνουν 6-8 βδομάδες μέσα άλλες τόσες έξω. Λετε να μην θέλουν να πουλήσουν? μην κοιτάτε τους Αμερικάνους που την έχουν για πρωινό. Από την άλλη, ο καθένας λειτουργεί όπως θέλει πάνω του και είναι υπεύθυνος των πράξεων του.

Ακριβώς αυτό... Εδώ βλέπεις τις ίδιες τις εταιρείες να προτείνουν κύκλους, που είναι οι πιο άμεσα ενδιαφερόμενες. Πάρτυ θα έκαναν αν οι κρεατίνες ήταν για όλο τον χρόνο.

Το ξέρω ότι έχουν υπάρξει και άνθρωποι που έχουν κάτσει μέσα και μισό και ένα χρόνο, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Ξέρω επίσης ότι δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα σχετικά με τους κινδύνους που απορρέουν από την μακροχρόνια λήψη της αλλά ούτε αυτό λέει κάτι.

Anyway, προσωπικά τα φυλάω τα ρούχα μου...

lila_1
13-06-11, 09:42
Και αυτό που λες εσύ ποιος το έχει πει; Το ότι κάποιοι το κάνουν δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Γενικά, όλοι όσοι ξέρω κάνουν κύκλους αλλά αν δεν απατώμαι και οι εταιρείες αυτό συνιστούν.

Anyway, περί ορέξεως...
Όλοι όσοι ξέρεις, σου έχουν πεί για ποιό λόγο κάνουν κύκλους στην κρεα?
Μάλλον επειδή έτσι λένε οι οδηγίες. :turtle:
Κ επειδή όλοι όσοι ξέρουν και οι ίδιοι κάνουν το ίδιο πραγμα.
Ο μόνος λόγος που κάνεις κύκλους στην κρεατίνη είναι για να βγαίνει το σώμα απο τυχόν πλατώ. Παύει να είναι αποδοτική απο ένα σημείο κ έπειτα γιατί το σώμα τη συνήθισε και δεν αντιδρά περαιτέρω στη λήψη της.



:thumbup::thumbup: μετά θα φταίει το ''κακό'' συμπλήρωμα η κρεατίνη αμα σου προξενήσει τίποτα ή η κατάχρηση?

Υπάρχει σχετική έρευνα που δείχνει ότι η συνεχόμενη μακροχρόνια λήψη κρεατίνης δεν προκαλέι καμία επίπτωση σε υγιή άτομα.

oxia
13-06-11, 09:50
Όποια να ναι πάρε, αρκεί να είναι creapure.

εχω παρει την κρεατινη μονουδρικη τις reflex μπορω να την συνδιασω και με το νιτρικο το nanox9???

Kaloutsikos
13-06-11, 11:14
Υπάρχει σχετική έρευνα που δείχνει ότι η συνεχόμενη μακροχρόνια λήψη κρεατίνης δεν προκαλέι καμία επίπτωση σε υγιή άτομα.

Ολα αυτά που ακούγονται ότι η μεγάλη συνεχόμενη χρήση σου προκαλεί προβλήματα
με τα νεφρά σου, ένας μεγάλος μύθος είναι?


εχω παρει την κρεατινη μονουδρικη τις reflex μπορω να την συνδιασω και με το νιτρικο το nanox9???

Μπορείς,
πρίν την προπόνηση το νιτρικό,
μετά την προπόνηση η κρεατίνη.

Lao
13-06-11, 15:19
Όλοι όσοι ξέρεις, σου έχουν πεί για ποιό λόγο κάνουν κύκλους στην κρεα?

Για τους ίδους λόγους που το κάνω και εγώ:

1) Διότι από ένα σημείο και μετά δεν σε πιάνει, άρα δεν έχει νόημα η λήψη.
2) Για την ΠΙΘΑΝΗ επιβάρυνση των νεφρών.



Μάλλον επειδή έτσι λένε οι οδηγίες. :turtle:
Κ επειδή όλοι όσοι ξέρουν και οι ίδιοι κάνουν το ίδιο πραγμα.

Ακόμα και αν κάποιος δεν γνωρίζει και απλά ακολουθεί τις οδηγίες, που είναι το κακό; Δεν πρέπει να υπάρχει ένας μπούσουλας; Και από πότε είναι κακό να ακολουθεί κανείς τις οδηγίες;



Ο μόνος λόγος που κάνεις κύκλους στην κρεατίνη είναι για να βγαίνει το σώμα απο τυχόν πλατώ. Παύει να είναι αποδοτική απο ένα σημείο κ έπειτα γιατί το σώμα τη συνήθισε και δεν αντιδρά περαιτέρω στη λήψη της.

Υπάρχει σχετική έρευνα που δείχνει ότι η συνεχόμενη μακροχρόνια λήψη κρεατίνης δεν προκαλέι καμία επίπτωση σε υγιή άτομα.

Για το 1ο συμφωνούμε, αν και πρέπει να προσθέσουμε ότι ο χρόνος από τον οποίο και μετά το σώμα δεν αντιδρά ποικίλλει.

Για το 2ο, το ότι έχει βγει μια έρευνα που λέει ό,τι λέει δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Στις στατιστικές έρευνες, για να βγουν αξιόλογα συμπεράσματα πέραν πάσης αμφιβολίας πρέπει να παρακολουθούνται αρκετά άτομα με συγκεκριμένες προδιαγραφές (το λεγόμενο στατιστικό δείγμα) και σε μεγάλο βάθος χρόνου.

Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι απλά δεν υπάρχουν αξιόπιστες στατιστικές μελέτες που να δείχνουν ότι η συνεχής και μακροχρόνια λήψη κρεατίνης είναι ακίνδυνη ή επικίνδυνη. Όποια συμπεράσματα έχουν βγει ως τώρα, αφορούν σχετικά μικρά χρονικά διαστήματα και βάσει αυτών, ναι, μπορούμε να πούμε ότι είναι ακίνδυνη για άτομα που δεν έχουν κάποιο ιστορικό. Όχι όμως για μακρά διαστήματα, εκεί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Εν ολίγοις, προσωπικά για τους 2 λόγους που ανέφερα στην αρχή κάνω κύκλους. Έτσι, προστατεύω όσο μπορώ και την τσέπη μου αλλά και την υγεία μου. ;)

boxer1
13-06-11, 23:15
παιδια ξερει κανενας ποσο ειναι η δοση στο get pumped?1 σκουπ η μισο???λεει 25 γρ

oxia
13-06-11, 23:28
Ολα αυτά που ακούγονται ότι η μεγάλη συνεχόμενη χρήση σου προκαλεί προβλήματα
με τα νεφρά σου, ένας μεγάλος μύθος είναι?



Μπορείς,
πρίν την προπόνηση το νιτρικό,
μετά την προπόνηση η κρεατίνη.
ευχαριστω

Devil
14-06-11, 00:08
Και αυτό που λες εσύ ποιος το έχει πει; Το ότι κάποιοι το κάνουν δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Γενικά, όλοι όσοι ξέρω κάνουν κύκλους αλλά αν δεν απατώμαι και οι εταιρείες αυτό συνιστούν.

Anyway, περί ορέξεως...

υπαρχουν και ερευνες οι οποιες εχουν μπει εδω.... χρηση κρεατινης για αρκετα μεγαλα διατηματα χωρις το παραμικρο side effect...

οι εταιριες το κ@λο τους κοιτανε... συνηστουν κυκλους με κρεατινη και δεν εχουν κρεατινη καλης ποιοτητας.... τον κυκλο τον συνηστουν για να αποφυγουν τυχον προβληματα με το νομο....

Devil
14-06-11, 00:09
ενας φιλος απο αμερικη που ασχολειται επαγγελματικα με τι fitness
μου ειπε οτι το μελλον για τα συμπληρωματα κρεατινης
και οτι καλυτερο υπαρχει μακραν ειναι το σκευασμα της con-cret *********
απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικη τεχνολογια
απο αυτα που ξεραμε μεχρι τωρα...
*αλλα ρε γαμωτο δεν μπορω να την βρω εδω
τα xtrme δεν την εχουν...

μαλλον παρελθον θα ελεγα..... αλλη μια απατη ειναι....

lila_1
14-06-11, 01:04
οι εταιριες το κ@λο τους κοιτανε... συνηστουν κυκλους με κρεατινη και δεν εχουν κρεατινη καλης ποιοτητας.... τον κυκλο τον συνηστουν για να αποφυγουν τυχον προβληματα με το νομο....
http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0074.gif
Ti σχεση έχει το ότι συνηστούν κύκλους με την κακή ποιότητα της κρεα?
Και γιατί δεν έχουν καλή ποιότητα περικαλώ?http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0083.gif

lila_1
14-06-11, 01:44
Για το 1ο συμφωνούμε, αν και πρέπει να προσθέσουμε ότι ο χρόνος από τον οποίο και μετά το σώμα δεν αντιδρά ποικίλλει.


Για το 2ο, το ότι έχει βγει μια έρευνα που λέει ό,τι λέει δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Στις στατιστικές έρευνες, για να βγουν αξιόλογα συμπεράσματα πέραν πάσης αμφιβολίας πρέπει να παρακολουθούνται αρκετά άτομα με συγκεκριμένες προδιαγραφές (το λεγόμενο στατιστικό δείγμα) και σε μεγάλο βάθος χρόνου.

Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι απλά δεν υπάρχουν αξιόπιστες στατιστικές μελέτες που να δείχνουν ότι η συνεχής και μακροχρόνια λήψη κρεατίνης είναι ακίνδυνη ή επικίνδυνη. Όποια συμπεράσματα έχουν βγει ως τώρα, αφορούν σχετικά μικρά χρονικά διαστήματα και βάσει αυτών, ναι, μπορούμε να πούμε ότι είναι ακίνδυνη για άτομα που δεν έχουν κάποιο ιστορικό. Όχι όμως για μακρά διαστήματα, εκεί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Εν ολίγοις, προσωπικά για τους 2 λόγους που ανέφερα στην αρχή κάνω κύκλους. Έτσι, προστατεύω όσο μπορώ και την τσέπη μου αλλά και την υγεία μου. ;)

1ον το ότι τη συνηθίζει το σώμα ακόμα δεν έιμαι πεπεισμένη ότι αποτελέι λόγο διακοπής λήψης της. Όταν αρχίζεις να την παίρνεις ανεβαίνεις σε ενδομυικά υγρά και δύναμη. Λογικά για ΟΣΟ διαστημα την παίρνεις είσαι ανεβασμένος ασχέτως αν απο ένα σημείο κ ύστερα σταματήσεις να ανεβαίνεις περαιτέρω. Το θέμα είναι ότι όταν την κόψεις πέφτεις σε υγρά και δύναμη. Οπότε όταν την ξαναρχίσεις διαπιστώνεις πρόοδο γιατί συγκρίνεις το πρίν με το μετά σε αντίθεση με αν εξακολουθείς να την παίρνεις ασταμάτητα που απλώς είσαι στάσιμος.
Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στη μεν το φτάνεις με σκαμπανευάσματα απλά για να γίνεται αντιλληπτο σε σένα και στη δε είσαι μόνιμα στο πικ.

Υποθέσεις κάνω απλά αυτό μου φαίνεται λογικό.

2ον με τι κριτήρια διαχωρίζεις τις αξιόπιστες απο τις μη αξιόπιστες επιστημνικές έρευνες?http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0077.gif
Το διάστημα που εξετάζεται κυμαίνεται απο λίγες μέρες έως και 5 χρόνια. Τα 5 χρόνια θεωρείς ότι είναι μικρό διάστημα για να βγεί το όποιο αποτέλεσμα?
Ή ότι το στατιστικό δείγμα είναι μικρό?Ή μη έγκυρο?
Τις έχεις διαβάσει τις συγκεκριμένες έρευνες και γνωρίζεις τους παράγοντες που έλαβαν υπόψην ?


Δεν διαφωνώ στο να γίνονται κύκλοι. Όντως συμφέρει κατι στο μάτι και στη τσέπη :green:

Devil
14-06-11, 01:45
http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0074.gif
Ti σχεση έχει το ότι συνηστούν κύκλους με την κακή ποιότητα της κρεα?
Και γιατί δεν έχουν καλή ποιότητα περικαλώ?http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0083.gif

απλο ειναι..... κοιταν να καληψουν τον κ@λο τους....

συνηστουν 3-5γρ κρεα την ημερα για 4-8 εβδομαδες πχ... αν καποιος παρει 50γρ για 35 εβδομαδες και παθει κατι.... τοτε αυτοι ειναι καλημενοι... δεν ακολουθησε τις οδηγιες...

κακη ποιοτητα.... πoσες εταιριες ξερεις να σου λενε τι ποιοτητα χρησιμοποιουν...? εγω πολυ λιγες....

lila_1
14-06-11, 02:08
κακη ποιοτητα.... πoσες εταιριες ξερεις να σου λενε τι ποιοτητα χρησιμοποιουν...? εγω πολυ λιγες....

Τι κάνει τη διαφορά στη ποιότητα της κρεατίνης δηλαδή?
Της μονουδρικής πχ...?

Devil
14-06-11, 02:14
Τι κάνει τη διαφορά στη ποιότητα της κρεατίνης δηλαδή?
Της μονουδρικής πχ...?

οταν αγοραζεις μονουδρικη δεν ειναι σχεδον ποτε 100% μονουδρικη.... εκτος και αν εχει ελενχους.... πχ creapure....

τωρα αν η εταιρια δεν σου γραφει προελευση.... μπορει να ειναι και γυψος απο την κινα:green:

lila_1
14-06-11, 02:34
οταν αγοραζεις μονουδρικη δεν ειναι σχεδον ποτε 100% μονουδρικη.... εκτος και αν εχει ελενχους.... πχ creapure....

τωρα αν η εταιρια δεν σου γραφει προελευση.... μπορει να ειναι και γυψος απο την κινα:green:

Shit...κ εδώ παίζει σκάρτο πραμα δηλαδη...
Creapure είναι brand παρασκευής κρεατίνης απο την οποία προμυθεύονται εταιρίες συμπληρωμάτων??
Αν είναι να παίζει γύψος, με την ίδια λογική παίζει άμμος και στις άλλες σκόνες...γιατί ειδικά στην κρεατίνη θέλουμε προέλευση και έλεγχο?

Devil
14-06-11, 03:57
Shit...κ εδώ παίζει σκάρτο πραμα δηλαδη...
Creapure είναι brand παρασκευής κρεατίνης απο την οποία προμυθεύονται εταιρίες συμπληρωμάτων??
Αν είναι να παίζει γύψος, με την ίδια λογική παίζει άμμος και στις άλλες σκόνες...γιατί ειδικά στην κρεατίνη θέλουμε προέλευση και έλεγχο?

ναι... καπως ετσι ειναι....

μιλαω μονο για την κρεατινη γιατι ειναι το thread της κρεατινης.... και σε bcaa και σε πρωτεινες.... σχεδον παντου...

livistros
14-06-11, 15:24
υπαρχουν και ερευνες οι οποιες εχουν μπει εδω.... χρηση κρεατινης για αρκετα μεγαλα διατηματα χωρις το παραμικρο side effect...

οι εταιριες το κ@λο τους κοιτανε... συνηστουν κυκλους με κρεατινη και δεν εχουν κρεατινη καλης ποιοτητας.... τον κυκλο τον συνηστουν για να αποφυγουν τυχον προβληματα με το νομο....

το εχεις δοκιμασει και το απορριπτεις τοσο ευκολα
νομιζω εχεις αδικο
σε ολα τα σαιτ περι αξιολογησης συμπηρωματων ειναι σχεδον πρωτο
κατι λεει αυτο...

Blackie
14-06-11, 19:28
Καλησπέρα παιδιά! Μετά από συζήτηση σε άλλο θέμα, σκέφτομαι να αρχίσω την creapure, αλλά της olimp. Εφόσον προέρχεται από την creapure, φαντάζομαι πως δεν έχει διαφορές με τη reflex, έτσι; Και κάποια ερωτήματα ακόμα:

α.Διάβασα πως είναι μύθος αυτό για τον υδατάνθρακα, κοινώς, βοηθάει μεν, δεν είναι απαραίτητος δε. Αν όμως πάρουμε κρεατίνη μεταπροπονητικά και ταυτόχρονα πρωτεΐνη με δεξτρο+μαλτο, θα υπολειτουργήσει η κρεατίνη ή η πρωτεΐνη γιατί το σώμα θα προσπαθεί να προωθήσει και τις 2 ουσίες;

β. Δημιουργείται κάποια αλληλεπίδραση -που δε νομίζω, αλλά ας το διασταυρώσω- με συμπλήρωμα τύπου animal pak; Το ρωτάω λόγω υπερβολής σε θέμα ενέργειας. Για διαφορετικό λόγο το κάθε ένα, απλά δε θέλω να έχω κάποιο πρόβλημα στο νευρικό μου σύστημα ή σε νεφρά (χωρίς καταχρήσεις πάντα).

γ. Είναι αλήθεια πως πέρα από πρήξιμο στους μυς -λόγω νερού πάντα- δημιουργεί πρήξιμο και στην κοιλιά, καθώς το σώμα παρακρατεί περισσότερο νερο κατά τη λήψη της;

δ. Ξανάρχισα πρόσφατα γυμναστήριο μετά από πάροδο 5 μηνών απραξίας. Είναι καλή περίοδος να αρχίσω ή θα έπρεπε να πάρω όταν τα βρω "σκούρα" από άποψη δύναμης στο gym;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Devil
14-06-11, 19:55
το εχεις δοκιμασει και το απορριπτεις τοσο ευκολα
νομιζω εχεις αδικο
σε ολα τα σαιτ περι αξιολογησης συμπηρωματων ειναι σχεδον πρωτο
κατι λεει αυτο...

αυτο το διαβασες?
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13997-Con-Cret-%28Pro-Mera-Health%29&

δεν εχει καμια σοβαρη μελετη απο πισω.... και αυτη που εχει βαλει η εταιρια ειναι ελλιπεστατη... ειναι ποτε δυνατον να λεει οτι ειναι Χ % καλητερη απο την αλλη κρεατινη και να μην δινει ουτε μια μελετη....

οσο για τα reviews που λες... πανω απο τα μισα ειναι απο αμερικα... οπου εκει στακαρουν ισα με 10 συμπληρωματα.... αρα αντε βρες τι δουλευει....

Lao
15-06-11, 01:13
1ον το ότι τη συνηθίζει το σώμα ακόμα δεν έιμαι πεπεισμένη ότι αποτελέι λόγο διακοπής λήψης της. Όταν αρχίζεις να την παίρνεις ανεβαίνεις σε ενδομυικά υγρά και δύναμη. Λογικά για ΟΣΟ διαστημα την παίρνεις είσαι ανεβασμένος ασχέτως αν απο ένα σημείο κ ύστερα σταματήσεις να ανεβαίνεις περαιτέρω. Το θέμα είναι ότι όταν την κόψεις πέφτεις σε υγρά και δύναμη. Οπότε όταν την ξαναρχίσεις διαπιστώνεις πρόοδο γιατί συγκρίνεις το πρίν με το μετά σε αντίθεση με αν εξακολουθείς να την παίρνεις ασταμάτητα που απλώς είσαι στάσιμος.
Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στη μεν το φτάνεις με σκαμπανευάσματα απλά για να γίνεται αντιλληπτο σε σένα και στη δε είσαι μόνιμα στο πικ.

Υποθέσεις κάνω απλά αυτό μου φαίνεται λογικό.

Εμένα πάλι δεν μου φαίνεται λογικό... Από την στιγμή που το σώμα δεν αντιδράει στηνν λήψη της κρεατίνης, τι νόημα έχει; Όσα λες θα ίσχυαν με την προϋπόθεση ότι ο οργανισμός «την ακούει», κάτι που από ένα σημείο και μετά δεν ισχύει.



2ον με τι κριτήρια διαχωρίζεις τις αξιόπιστες απο τις μη αξιόπιστες επιστημνικές έρευνες?http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0077.gif
Το διάστημα που εξετάζεται κυμαίνεται απο λίγες μέρες έως και 5 χρόνια. Τα 5 χρόνια θεωρείς ότι είναι μικρό διάστημα για να βγεί το όποιο αποτέλεσμα?
Ή ότι το στατιστικό δείγμα είναι μικρό?Ή μη έγκυρο?
Τις έχεις διαβάσει τις συγκεκριμένες έρευνες και γνωρίζεις τους παράγοντες που έλαβαν υπόψην ?


Δεν διαφωνώ στο να γίνονται κύκλοι. Όντως συμφέρει κατι στο μάτι και στη τσέπη :green:

Έχω μεγάλη σχέση με την στατιστική, λόγω σπουδών και επαγγέλματος. Δεν θέλω να γίνω πιο αναλυτικός, απλά θα σου πω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία τους οι έρευνες δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστες κυρίως λόγω δυσκολίας του υπό εξέταση αντικειμένου. ;)

tonycub
15-06-11, 16:30
Γεια σε ολους,μετα απο ενα μεγαλο διαστημα που ειχα να μπω στο forum επεστρεψα και παλυ με μια ερωτηση.Λοιπον πριν απο πολυ καιρο ειχα παρει μια κρεατινη την dymatize micronized αλλα δεν την ειχα χρησιμοποιησει καθολου.Χθες που την ανοιξα και εβαλα σε νερο 3γρ και στο ζεστο αλλα και στο κρυο ειχε ιδιο αποτελεσμα,δηλαδη δεν διαλυοταν απλα μετα απο λιγο καθοταν ολη στον πατο του ποτηριου.Αυτη η συγκεκριμενη κρεατινη δεν υποτιθετε οτι πρεπει να διαλυετε τελειως στο νερο?

Ευχαριστω σε ολους και χαιρομαι που ειμαι ξανα στην παρεα σας:thumbup:

Devil
15-06-11, 18:17
Έχω μεγάλη σχέση με την στατιστική, λόγω σπουδών και επαγγέλματος. Δεν θέλω να γίνω πιο αναλυτικός, απλά θα σου πω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία τους οι έρευνες δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστες κυρίως λόγω δυσκολίας του υπό εξέταση αντικειμένου. ;)

αυτο γιατι? εχεις προσβαση σε ολοκληρη τη μελετη η' αυτο το βγαζεις μονο απο τα abstract???

pan01
15-06-11, 19:46
thelo na matho ean gnorizi kapoios na mou pi ean mporo na sindiaso tin kreatini 5mg imerisi se treis diaforetikes doseis ( proi - prin tin proponisi - meta tin proponisi) me tavrini 500mg tis SOLGAR.
Ean nai, tote poioes ores prepei na sindiastoune?
ean einai sosti i anologia ton posotiton
kai poia ta apotelesmata tis xrisis ton dio ousion.
evxaristo

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.MODS TEAM***

Lao
15-06-11, 23:55
αυτο γιατι? εχεις προσβαση σε ολοκληρη τη μελετη η' αυτο το βγαζεις μονο απο τα abstract???

Ποτέ δεν βγάζω συμπεράσματα βασισμένος σε αφηρημένες εικασίες, ιδιαίτερα στο γνωστικό πεδίο μου που είναι η Στατιστική.

Έγραψα ότι δεν θέλω να γίνω αναλυτικός, αφενός γιατί θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα μας και αφετέρου γιατί για να εξηγήσω τι εννοώ θα πρέπει να γράψω ένα κατεβατό γεμάτο με μαθηματικούς όρους και ένα forum δεν προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

Πάντως, θα σου πω ότι σε πολλές έρευνες η δειγματοληψία που γίνεται έχει πολλά προβλήματα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα «ύποπτο», ούτε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο σκοτεινό κίνητρο, απλά σε κάποιες περιπτώσεις το να συγκεντρώσεις, να παρακολουθήσεις για μακρύ χρονικό διάστημα ένα αντιπροσωπευτικό και αξιόπιστο στατιστικό δείγμα και να είσαι σίγουρος ότι ελέγχεις τις συνθήκες μέσα στις οποίες κάνεις την έρευνά σου, είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Ένας από τους λόγους που συχνά βλέπεις έρευνες στην Ιατρική να αναιρούν η μία την άλλη, είναι αυτός.

tonycub
16-06-11, 01:22
Γεια σε ολους,μετα απο ενα μεγαλο διαστημα που ειχα να μπω στο forum επεστρεψα και παλυ με μια ερωτηση.Λοιπον πριν απο πολυ καιρο ειχα παρει μια κρεατινη την dymatize micronized αλλα δεν την ειχα χρησιμοποιησει καθολου.Χθες που την ανοιξα και εβαλα σε νερο 3γρ και στο ζεστο αλλα και στο κρυο ειχε ιδιο αποτελεσμα,δηλαδη δεν διαλυοταν απλα μετα απο λιγο καθοταν ολη στον πατο του ποτηριου.Αυτη η συγκεκριμενη κρεατινη δεν υποτιθετε οτι πρεπει να διαλυετε τελειως στο νερο?

Ευχαριστω σε ολους και χαιρομαι που ειμαι ξανα στην παρεα σας

Το ξαναβαζω γιατι δεν μου απαντησε κανεις...

Lao
16-06-11, 01:27
Γεια σε ολους,μετα απο ενα μεγαλο διαστημα που ειχα να μπω στο forum επεστρεψα και παλυ με μια ερωτηση.Λοιπον πριν απο πολυ καιρο ειχα παρει μια κρεατινη την dymatize micronized αλλα δεν την ειχα χρησιμοποιησει καθολου.Χθες που την ανοιξα και εβαλα σε νερο 3γρ και στο ζεστο αλλα και στο κρυο ειχε ιδιο αποτελεσμα,δηλαδη δεν διαλυοταν απλα μετα απο λιγο καθοταν ολη στον πατο του ποτηριου.Αυτη η συγκεκριμενη κρεατινη δεν υποτιθετε οτι πρεπει να διαλυετε τελειως στο νερο?

Ευχαριστω σε ολους και χαιρομαι που ειμαι ξανα στην παρεα σας

Το ξαναβαζω γιατι δεν μου απαντησε κανεις...

Φυσιολογικό είναι να κάθεται στον πάτο. Απλά πιες την μονορούφι. ;)

Devil
16-06-11, 03:40
Ποτέ δεν βγάζω συμπεράσματα βασισμένος σε αφηρημένες εικασίες, ιδιαίτερα στο γνωστικό πεδίο μου που είναι η Στατιστική.

Έγραψα ότι δεν θέλω να γίνω αναλυτικός, αφενός γιατί θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα μας και αφετέρου γιατί για να εξηγήσω τι εννοώ θα πρέπει να γράψω ένα κατεβατό γεμάτο με μαθηματικούς όρους και ένα forum δεν προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

Πάντως, θα σου πω ότι σε πολλές έρευνες η δειγματοληψία που γίνεται έχει πολλά προβλήματα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα «ύποπτο», ούτε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο σκοτεινό κίνητρο, απλά σε κάποιες περιπτώσεις το να συγκεντρώσεις, να παρακολουθήσεις για μακρύ χρονικό διάστημα ένα αντιπροσωπευτικό και αξιόπιστο στατιστικό δείγμα και να είσαι σίγουρος ότι ελέγχεις τις συνθήκες μέσα στις οποίες κάνεις την έρευνά σου, είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Ένας από τους λόγους που συχνά βλέπεις έρευνες στην Ιατρική να αναιρούν η μία την άλλη, είναι αυτός.

Lao δεν σε ρωτησα για μαθηματικους ορους, στατιστικη κτλ κτλ.... απλα ρωτησα αν εχεις προσβαση σε ολοκληρα τα κειμενα.


Γεια σε ολους,μετα απο ενα μεγαλο διαστημα που ειχα να μπω στο forum επεστρεψα και παλυ με μια ερωτηση.Λοιπον πριν απο πολυ καιρο ειχα παρει μια κρεατινη την dymatize micronized αλλα δεν την ειχα χρησιμοποιησει καθολου.Χθες που την ανοιξα και εβαλα σε νερο 3γρ και στο ζεστο αλλα και στο κρυο ειχε ιδιο αποτελεσμα,δηλαδη δεν διαλυοταν απλα μετα απο λιγο καθοταν ολη στον πατο του ποτηριου.Αυτη η συγκεκριμενη κρεατινη δεν υποτιθετε οτι πρεπει να διαλυετε τελειως στο νερο?

Ευχαριστω σε ολους και χαιρομαι που ειμαι ξανα στην παρεα σας

Το ξαναβαζω γιατι δεν μου απαντησε κανεις...

περιεργο...

την χτυπησες σε σεικερ η' απλα την εβαλες στο νερο?

με ζεστο νερο διαλυεται με ενα απλο ανακατεμα με κουταλι....

δεν θα σου δωσει προβλημα λογικα.... αν και μερικους τους πειραζει στο στομαχι νομιζω...

jimmy007
16-06-11, 06:50
Lao δεν σε ρωτησα για μαθηματικους ορους, στατιστικη κτλ κτλ.... απλα ρωτησα αν εχεις προσβαση σε ολοκληρα τα κειμενα.



περιεργο...

την χτυπησες σε σεικερ η' απλα την εβαλες στο νερο?

με ζεστο νερο διαλυεται με ενα απλο ανακατεμα με κουταλι....

δεν θα σου δωσει προβλημα λογικα.... αν και μερικους τους πειραζει στο στομαχι νομιζω...


Αν θες πρόσβαση σε ολόκληρα κείμενα πες μου μήπως έχω εγώ γιατί έχω σε κάποια παραπάνω χάρη στη σχολή.:thumbup::thumbup:

Παρεπιπτόντως, ολόκληρος φαρμακοποιός και κίνουμενη βιβλιοθήκη Βιοχημείας :thumbup::thumbup:, και δεν φοβάσαι για τα νεφρά σου με την κρεατίνη?:P:P

tonycub
16-06-11, 15:36
Lao δεν σε ρωτησα για μαθηματικους ορους, στατιστικη κτλ κτλ.... απλα ρωτησα αν εχεις προσβαση σε ολοκληρα τα κειμενα.



περιεργο...

την χτυπησες σε σεικερ η' απλα την εβαλες στο νερο?

με ζεστο νερο διαλυεται με ενα απλο ανακατεμα με κουταλι....

δεν θα σου δωσει προβλημα λογικα.... αν και μερικους τους πειραζει στο στομαχι νομιζω...
Την εβαλα απλα σε ενα ποτηρι με νερο και την ανακατεψα με κουταλι αλλα οσο και να ανακατευω δεν διαλυεται και μετα καθεται στον πατο.Δυο φορες εχω παρει ως τωρα και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα μονο χθες που ετρεχα στον διαδρομο μια ξαφνικη κραμπα στην γαμπα,δεν ξερω αν φτιαει η κρεατινη γι αυτο βεβαια.

Devil
16-06-11, 16:03
Αν θες πρόσβαση σε ολόκληρα κείμενα πες μου μήπως έχω εγώ γιατί έχω σε κάποια παραπάνω χάρη στη σχολή.:thumbup::thumbup:

Παρεπιπτόντως, ολόκληρος φαρμακοποιός και κίνουμενη βιβλιοθήκη Βιοχημείας :thumbup::thumbup:, και δεν φοβάσαι για τα νεφρά σου με την κρεατίνη?:P:P

εχεις προσβαση στο pubmed?

βιοχημεια....χαχαχαχα.... την συχενομαι.... δεν μου αρεσει ιδιαιτερα...:green::green:

μπα οχι τα νεφρα μου φοβουντε εμενα.....;)



Την εβαλα απλα σε ενα ποτηρι με νερο και την ανακατεψα με κουταλι αλλα οσο και να ανακατευω δεν διαλυεται και μετα καθεται στον πατο.Δυο φορες εχω παρει ως τωρα και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα μονο χθες που ετρεχα στον διαδρομο μια ξαφνικη κραμπα στην γαμπα,δεν ξερω αν φτιαει η κρεατινη γι αυτο βεβαια.

οχι δεν νομιζω....

καλα κοιτα δεν πρεπει να παιζει προβλημα λογικα....

evdoxis
16-06-11, 16:46
καλησπερα παιδια...αγορασα μια κρεατινη ethyl ester(μονο και μονο επειδη την προτινε ενας φιλος) να κανω φορτομα για μια βδομαδα η οχι? θα πρεπει να την παρω με κυκλο η οχι?

Devil
16-06-11, 18:53
καλησπερα παιδια...αγορασα μια κρεατινη ethyl ester(μονο και μονο επειδη την προτινε ενας φιλος) να κανω φορτομα για μια βδομαδα η οχι? θα πρεπει να την παρω με κυκλο η οχι?

οχι μην κανεις.... 5-10γρ την ημερα...

αν δεν την εχεις ανοιξει καλητερα να την πας πισω.... ειναι μαπα....

evdoxis
16-06-11, 23:14
την ανοιξα!!!χα... ααα...να την παρω με κυκλο?η οχι?

Devil
17-06-11, 00:01
την ανοιξα!!!χα... ααα...να την παρω με κυκλο?η οχι?

με το ''κυκλο'' τι εννοεις?

παρτη για κανα 1-1,5 μηνα και κανε οφ κανα 2βδομαδο

tonycub
17-06-11, 01:12
Σημερα παλυ επαθα κραμπα και μαλιστα και στα δυο ποδια...νομιζω οτι γι αυτο φταιει οντως η κρεατινη και το γεγονος το οτι ξεχναω να πινω πολυ νερο.Αν αποιος ξερει κατι σχετικα ας μου πει..:thumbup:

exkaliber
17-06-11, 01:15
κραμπες γτ??

εγω οταν επερνα κρεατινη,δεν ξαναπερνω αλλη φορα,
και δεν επινα πολυ νερο απλα δεν πολυ πηγαινα τουαλετα

καμια παρενεργεια

COBRA_STYLE
17-06-11, 01:19
κραμπες γτ??

εγω οταν επερνα κρεατινη,δεν ξαναπερνω αλλη φορα,
και δεν επινα πολυ νερο απλα δεν πολυ πηγαινα τουαλετα

καμια παρενεργεια

κραμπες γιατι ειναι μια απο τις παρενεργειες της κρεατινινης...ειναι πολυ πιθανο

exkaliber
17-06-11, 01:22
κραμπες γιατι ειναι μια απο τις παρενεργειες της κρεατινινης...ειναι πολυ πιθανο

παθαινεις εσυ κραμπες λογω κρεατινης?

Kaloutsikos
17-06-11, 09:57
GEIA SAS PAIDIA KAINPURGIOS EDW!!!EGW PHRA KREATINH THS MET-RX MOYDRIKH ALLA DEN KATALABA KAI POLA OSO AFORA THN MYIKH ANAPTHKSH!!

Διάβασε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102:2009-09-25-06-49-23&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) για να καταλάβεις τι παίζει με την κρεατίνη.

Είναι κανόνας του forum να γράφουμε με Ελληνικά και μικρά γράμματα. :welcome:

tonycub
17-06-11, 16:40
Οχι οντως ειναι μια παρενεργεια της κρεατινης οι κραμπες...απο σημερα προσπαθω να πινω περισσοτερο νερο και θα δειξει.

miss
22-06-11, 15:38
ego 2 mines tora pino kreatini kai eftixos den mou exei parousiasti tipota pino to neraki mou sosta;)


γραφε με ελληνικα. και διαβασε τους Κανόνες του Φόρουμ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1626-Κανόνες-του-Φόρουμ)

jimmy007
22-06-11, 16:16
εχεις προσβαση στο pubmed?

βιοχημεια....χαχαχαχα.... την συχενομαι.... δεν μου αρεσει ιδιαιτερα...:green::green:

μπα οχι τα νεφρα μου φοβουντε εμενα.....;)


.


Nαι σε μερικά παραπάνω άρθρα έχω π.χ. χτες είδα ολόκληρο αυτό που λέει για τις έρευνες του Crick για ανωτερότητα DNA κτλ. Αν θες κανένα και μπορείς να δεις μόνο περίληψη πες μου να δω μήπως το έχω ολόκληρο.:thumbup:

:green::green:

Πυγμάχος
24-06-11, 01:59
Καλησπερα παιδια ..

Είμαι σε περίοδο γράμμωσης .. πειράζει να πέρνω 10 γρ κρεατίνη ? Θα με θολώσει ?? Η να μείνω στα 5 γρ ?

Θέλω να κόψω ... οσο πάει με φυσικό τρόπο ... απλα έχω ελατώσει το φαγητο και έχω δεί τρελή διαφορά ... απλα σκεφτόμουν να αυξήσω την κρεατίνη μπας και φανουν οι Μυες πιο έντονα ..

Ευχαριστώ .

beefmeup
24-06-11, 13:28
παρε οσα γρ θεωρεις οτι σε πιανει.
για το θολωμα κλπ που λες δεν θα χεις θεμα.

Πυγμάχος
24-06-11, 22:52
Οκ ευχαριστώ .

boxer1
27-06-11, 17:45
γεια σας παιδες μια πρωτεινη με κρεατινη εχετε να προτεινετε???

wonderboy
27-06-11, 17:46
Promax extreme

Ευρης
27-06-11, 17:46
γεια σας παιδες μια πρωτεινη με κρεατινη εχετε να προτεινετε???
Nitro-tech, cell-tech..δουλεψε καλα πανω μου...;)

Devil
27-06-11, 18:41
γεια σας παιδες μια πρωτεινη με κρεατινη εχετε να προτεινετε???

παρε ξεχωριστα κρεατινη και πρωτεινη θα σου κοστισει λιγοτερο....


Nitro-tech, cell-tech..δουλεψε καλα πανω μου...;)

σιγουρα....

sofos
27-06-11, 19:28
σιγουρα....

με τοση ζαχαρη δουλευει η celltech :P:green:

boxer1
27-06-11, 21:07
παρε ξεχωριστα κρεατινη και πρωτεινη θα σου κοστισει λιγοτερο....



σιγουρα....

ευχαριστω για την βοηθεια να στε καλα...

Ευρης
27-06-11, 21:56
εμενα δουλεψε παντως...το οτι δουλεψε σ εμενα δεν σημαινει οτι 8 δουλψει στν καθενα...γ αυτο ειπα προσωπικη γνωμη και οχι απολυτη.

Toxical
27-06-11, 22:39
ρε παιδια να ρωτησω κατι εχω παρει κρεατινη μονουδρικη εδω και 1.5 μινα γινετε να κανω ενα διαλλειμα 5 ημερων και να ξαναρχισω για κανα μηνα περιπου και μετα να σταματησω τελειως για μηνα και πανω? ή θα "πεταξουν" τα νεφρα.Δηλαδη σκεφτομαι κατι για 3.5 μηνες συνεχομενα με ενα 5ημερο διαλλειμα στον 1.5 μηνα.

Devil
27-06-11, 22:41
εμενα δουλεψε παντως...το οτι δουλεψε σ εμενα δεν σημαινει οτι 8 δουλψει στν καθενα...γ αυτο ειπα προσωπικη γνωμη και οχι απολυτη.

στον καθενα δουλευει.... με τοση ζαχαρη οτι θα βαλεις κιλα ειναι σιγουρο...

Devil
27-06-11, 22:42
ρε παιδια να ρωτησω κατι εχω παρει κρεατινη μονουδρικη εδω και 1.5 μινα γινετε να κανω ενα διαλλειμα 5 ημερων και να ξαναρχισω για κανα μηνα περιπου και μετα να σταματησω τελειως για μηνα και πανω? ή θα "πεταξουν" τα νεφρα.Δηλαδη σκεφτομαι κατι για 3.5 μηνες συνεχομενα με ενα 5ημερο διαλλειμα στον 1.5 μηνα.

αμα θες να κανεις διαλημα κανε για κανα 2βδομαδο....

αμα τα νεφρα σου ειναι οκ.... μπορεις να το πας και συνεχομενα...

Toxical
27-06-11, 22:55
αμα θες να κανεις διαλημα κανε για κανα 2βδομαδο....

αμα τα νεφρα σου ειναι οκ.... μπορεις να το πας και συνεχομενα...

λεω να το παω για ενα μηνα ακομα με 5γρ την ημερα και μετα σταματαω για κανα μηνα.Ποτε λες τα περνω καλυτερα τα 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα ή προπροπονητικα? Αν και δεν εχω καταλαβει γιατι μερικοι προτειμανε προπροπονητικα δεν νομιζω να προσφερει κατι(ισως επειδη βοήθα στο να εισχωρήσει νερό στους μύες κατά την διάρκεια της προπόνησης, κάτι το οποίο θα τους κάνει προσωρινά δυνατότερους)

Devil
27-06-11, 23:00
λεω να το παω για ενα μηνα ακομα με 5γρ την ημερα και μετα σταματαω για κανα μηνα.Ποτε λες τα περνω καλυτερα τα 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα ή προπροπονητικα? Αν και δεν εχω καταλαβει γιατι μερικοι προτειμανε προπροπονητικα δεν νομιζω να προσφερει κατι(ισως επειδη βοήθα στο να εισχωρήσει νερό στους μύες κατά την διάρκεια της προπόνησης, κάτι το οποίο θα τους κάνει προσωρινά δυνατότερους)

το ιδιο μου κανει εμενα.... αν και εγω θα σου ελεγα προπροπονητικα.... εχεις και το pump...

κατα τα αλλα οπως σε βολευει.... μπορεις και 2,5+2,5...

Toxical
27-06-11, 23:35
να σε ρωτησω και κατι που με προβληματιζει μητα την προπονηση οταν περνω την κρεατινη πρεπει παντα να την πινω μαζι με υδατανθρακα ή αμεσως μετα την προπονηση πινω την κρεατινη μετα απο 10 λεπτα υδατανθρακα και μετα απο αλλα 10 λεπτα πρωτεινη?

Kaloutsikos
27-06-11, 23:46
να σε ρωτησω και κατι που με προβληματιζει μητα την προπονηση οταν περνω την κρεατινη πρεπει παντα να την πινω μαζι με υδατανθρακα ή αμεσως μετα την προπονηση πινω την κρεατινη μετα απο 10 λεπτα υδατανθρακα και μετα απο αλλα 10 λεπτα πρωτεινη?

Υδατάνθρακα μαζί με κρεατίνη,
και μετά την πρωτεΐνη σου.

Toxical
27-06-11, 23:53
οκ ευχαριστω

ChRiSbB
27-06-11, 23:58
Σήμερα ξεκίνησα τον 2 κύκλο ... πριν το gym ήπια την κρεατίνη με νερό της βρύσης (ζεστό) μετά το gym είπα να βάλω την κρεατίνη σε κρύο νερό .... δεν διαλυόταν με τίποτα :cursing: ήπια όλο το νερό και στο τέλος την σκόνη...
Οπότε κρεατίνη + νερό της βρύσης και λίγο ανακάτεμα = διαλύεται πανεύκολα.

Kaloutsikos
28-06-11, 00:29
Σήμερα ξεκίνησα τον 2 κύκλο ... πριν το gym ήπια την κρεατίνη με νερό της βρύσης (ζεστό) μετά το gym είπα να βάλω την κρεατίνη σε κρύο νερό .... δεν διαλυόταν με τίποτα :cursing: ήπια όλο το νερό και στο τέλος την σκόνη...
Οπότε κρεατίνη + νερό της βρύσης και λίγο ανακάτεμα = διαλύεται πανεύκολα.

Ποία εταιρία είναι η κρεατίνη που πήρες?

ChRiSbB
28-06-11, 01:21
Ποία εταιρία είναι η κρεατίνη που πήρες?

Reflex

giannisxtx
28-06-11, 12:04
Καλημερα παιδια, μαζι με κρεατινη, για καλυτερη απορροφηση τι προτεινεται ?? (μαλτ+δεξτροζη) που τα βρισκουμαι ?:unsure:

Kaloutsikos
28-06-11, 16:23
Reflex

Kαι γώ αυτή έπαιρνα το χειμώνα με εμφιαλομένο νερό και δεν είχα πρόβλημα,
με κρύο δεν την έχω δοκιμάσει αλλά μου φένεται πολυ περίεργο αυτό. :unsure:


Καλημερα παιδια, μαζι με κρεατινη, για καλυτερη απορροφηση τι προτεινεται ?? (μαλτ+δεξτροζη) που τα βρισκουμαι ?:unsure:

Απο xtreme stores θα βρείς αυτό που θες.

wonderboy
28-06-11, 17:20
Κατευθειαν το κουταλακι στο στομα και μετα φουλ νερακι

amateur666
28-06-11, 17:25
γεια σας παιδες μια πρωτεινη με κρεατινη εχετε να προτεινετε???

carnivor(musclemeds)...αλλα οπωσ ειπε κ ο devil πιο πανω ειναι καλυτερα ξεχωριστα...

amateur666
28-06-11, 17:29
Σήμερα ξεκίνησα τον 2 κύκλο ... πριν το gym ήπια την κρεατίνη με νερό της βρύσης (ζεστό) μετά το gym είπα να βάλω την κρεατίνη σε κρύο νερό .... δεν διαλυόταν με τίποτα :cursing: ήπια όλο το νερό και στο τέλος την σκόνη...
Οπότε κρεατίνη + νερό της βρύσης και λίγο ανακάτεμα = διαλύεται πανεύκολα.

εγω με νερο τησ βρισησ την ανακατευω(creapure reflex..) αλλα ματαια δεν μ διαλυετε με τιποτα

Kaloutsikos
28-06-11, 17:38
εγω με νερο τησ βρισησ την ανακατευω(creapure reflex..) αλλα ματαια δεν μ διαλυετε με τιποτα

Αν το κάνεις με το κουτάλι είναι λογικό να μην γίνει,
θέλει χτύπημα στο σέικερ.

amateur666
28-06-11, 17:46
Αν το κάνεις με το κουτάλι είναι λογικό να μην γίνει,
θέλει χτύπημα στο σέικερ.

ευτυχωσ που μου τ ειπεσ :green: γτ κοντεβει να τουμπανιασει το χερι μου καθε φορα απο το ανακατεμα με το κουταλι! :P

Kaloutsikos
28-06-11, 18:25
ευτυχωσ που μου τ ειπεσ :green: γτ κοντεβει να τουμπανιασει το χερι μου καθε φορα απο το ανακατεμα με το κουταλι! :P

:green::green::green:
Tάσπασες.

ChRiSbB
28-06-11, 21:22
Αν το κάνεις με το κουτάλι είναι λογικό να μην γίνει,
θέλει χτύπημα στο σέικερ.

Εγώ με κουτάλι την ανακατεύω και διαλύεται μια χαρά :)
Ανακατεύω γρήγορα για 15 δευτερόλεπτα την αφήνω να κάτσει όση δεν διαλύθηκε και την ξανα ανακατεύω. :thumbup:

Kaloutsikos
29-06-11, 00:34
Εγώ με κουτάλι την ανακατεύω και διαλύεται μια χαρά :)
Ανακατεύω γρήγορα για 15 δευτερόλεπτα την αφήνω να κάτσει όση δεν διαλύθηκε και την ξανα ανακατεύω. :thumbup:

Ρε παιδιά θα πάθετε τίποτα από το πολύ χτύπημα. :P

ChRiSbB
29-06-11, 02:58
Ζέσταμα :bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:

Kaloutsikos
29-06-11, 10:13
Ζέσταμα :bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:

Προσοχή όμως μην:evil2:. :green:

amateur666
29-06-11, 12:49
Ζέσταμα :bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:

xa0xa0xa0xa :rolf::eleph::smash::clapping::turtle:

giannisxtx
29-06-11, 13:45
*ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΩ ΜΙΑΣ Κ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΤΟ ΒΑΛΑ ΕΔΩ**σημερα αλλαξα γυμναστηριο (το εμαθα απο εδω το gym). Ειχα να παω 20 μερες γιατι ειχα κανει εγχειρηση κ μου ειπαν να μην ζοριζομαι. Τις τελευταιες μερες πηρα μια κρεατινη (οn-creatine powder) σημερα λοιπον που πιασαμε κουβεντα για τα συμπληρωματα με τον καινουργιο γυμναστη του ειπα να παιρνω πρωτεινη gaspari και ενω πουλουσε gaspari κ την myofusion συγκεκριμενα την ειχε μπροστα-μπροστα,μου λεει ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ σαν εταιρια.. αντιγραφει τις αλλες μου ειπε.. και του λεω θα κανω 1-2 βδομαδες χαλαρα να ξαναμπω κ μετα θελω να φορτωσω το προγραμμα για να παρω την κρεατινη,μου λεει
-τωρα το καλοκαιρι μην το κανεις απο σεπτεμβριο βλεπουμε..

*ρε παιδια ειναι δυνατον να το τρεναρουμε μεχρι σεπτεμβριο !?!?
*μπορω να παρω τωρα το καλοκαιρι ? ενταξει ολοι κανουν γραμμωση αλλα δεν με ενδιαφερει για τους αλλους..

Lao
29-06-11, 14:12
*ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΩ ΜΙΑΣ Κ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΤΟ ΒΑΛΑ ΕΔΩ**σημερα αλλαξα γυμναστηριο (το εμαθα απο εδω το gym). Ειχα να παω 20 μερες γιατι ειχα κανει εγχειρηση κ μου ειπαν να μην ζοριζομαι. Τις τελευταιες μερες πηρα μια κρεατινη (οn-creatine powder) σημερα λοιπον που πιασαμε κουβεντα για τα συμπληρωματα με τον καινουργιο γυμναστη του ειπα να παιρνω πρωτεινη gaspari και ενω πουλουσε gaspari κ την myofusion συγκεκριμενα την ειχε μπροστα-μπροστα,μου λεει ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ σαν εταιρια.. αντιγραφει τις αλλες μου ειπε.. και του λεω θα κανω 1-2 βδομαδες χαλαρα να ξαναμπω κ μετα θελω να φορτωσω το προγραμμα για να παρω την κρεατινη,μου λεει
-τωρα το καλοκαιρι μην το κανεις απο σεπτεμβριο βλεπουμε..

*ρε παιδια ειναι δυνατον να το τρεναρουμε μεχρι σεπτεμβριο !?!?
*μπορω να παρω τωρα το καλοκαιρι ? ενταξει ολοι κανουν γραμμωση αλλα δεν με ενδιαφερει για τους αλλους..

Μην ασχολείσαι με το τί λέει ο κάθε γυμναστής. Επίσης, καιρός να ξεκολλήσουμε από το θέμα κρεατίνη = όγκος = θόλωμα = whatever.

Η κρεατίνη είναι απλά ένα μέσο για δυνατότερες προπονήσεις. Αυτό και μόνο αυτό. Το αν κάποιος μέσω αυτών των προπονήσεων αποκτάει όγκο ή γραμμώνει, είναι άλλο θέμα.

giannisxtx
29-06-11, 15:02
σε ευχαριστω πολυ φιλε που απαντας ξεκαθαρα κ κατανοητα!! σκεφτομαι να την ξεκινησω σε 2 βδομαδες,αφου ξαναμπω στο κλιμα,επισης επειδη παιρνω και myofusion (70αρα) μηπως θα πρεπει η επομενη πρωτεινη να ειναι πιο καθαρη λογω του θα χρησιμοποιω κρεατινη ?

Lao
29-06-11, 15:46
σε ευχαριστω πολυ φιλε που απαντας ξεκαθαρα κ κατανοητα!! σκεφτομαι να την ξεκινησω σε 2 βδομαδες,αφου ξαναμπω στο κλιμα,επισης επειδη παιρνω και myofusion (70αρα) μηπως θα πρεπει η επομενη πρωτεινη να ειναι πιο καθαρη λογω του θα χρησιμοποιω κρεατινη ?

Γιατί όχι, κάντο.

Alexakos3
29-06-11, 16:11
Παιδιά να ρωτήσω κάτι μπορώ να χρησιμοποιήσω μια κρεατίνη μονουδρική που έχει ανοιχτεί κανα χρόνο?? Βέβαια με κλειστό καπάκι αλλα ανοιγμένη υπάρχει πρόβλημα???

AdoSyn
30-06-11, 13:17
Γεια χαρά, Καινούργιος στο forum αν και έχω διαβάσει αρκετά από όσα γράφονται. Μία άποψη ζητάω. Είμαι 29 ετών 1.80 ύψος. Τα τελευταία 4 χρόνια ξεκινάω γυμναστήριο τον Ιανουάριο και σταματάω Ιούνιο, χωρίς να ήμουν ιδιαίτερα επιμελής στη συχνότητα των προπονήσεων. Πέρυσι ξεκίνησα πάλι Γενάρι επειδή όμως είχα παχύνει πολύ (κοντά στα 90 κιλά) ήμουν αρκετά τυπικός στις επισκέψεις μου (4 φορές/εβδομάδα). Σταμάτησα πάλι τον Ιούνιο. Φέτος ξεκίνησα πάλι από τον Ιανουάριο 4 φορές την εβδομάδα, 2 μυϊκές ομάδες τη φορά 20 λεπτά κοιλιακοί, 30 λεπτά διάδρομο γρήγορο περπάτημα. Είχα πάρει μια πρωτεΐνη από τα xtream Cοmplete 8. Το θέμα είναι ότι δεν ήξερα να τρώω και αποδείχτηκε ότι έχανα μαζί με λιπώδη και μυϊκό ιστό. Επίσης την περίοδο της Σαρακοστής δεν έτρωγα κρέας. Πήγα τη Μ.Εβδομάδα στο διατροφολόγο, του εξήγησα το πρόγραμμα μου και μου έδωσε διατροφικό πρόγραμμα. Περίπου 2500 θερμίδες/μέρα με 5 γεύματα τα οποία περιέχουν 20-30 γρ πρωτείνης το καθένα. Πλέον πηγαίνω γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα με 10 λεπτά προθέρμανση διάδρομο, 2μυικές ομάδες (4-5 ασκήσεις όργανα+βαρη, 4 σετ το καθένα) 20 λεπτά κοιλιακοί και 35 λεπτά γρήγορο περπάτημα. Συνεχίζω τη διατροφή. Νιώθω εξαντλημένος. Η πρωτεΐνη τελείωσε αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να την ξαναγοράσω. Σκέφτηκα για κρεατίνη. Μου πρότειναν από το γυμναστήριο την Phoshagen από EAS. Ψάχτηκα λίγο, δεν βρήκα κάτι κακό πέραν ίσως της τιμής. Μου πρότειναν και την Reflex Creapure Creatine. Κάποια γνώμη. Με συγχωρείτε για την κούραση του διαβάσματος. Υ.Γ Έχω γενικά όξινο περιβάλλον στομάχου λόγω ζητημάτων που έχουν προκείψει. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω. Ευχαριστώ.

AdoSyn
30-06-11, 14:25
Γεια χαρά, Καινούργιος στο forum αν και έχω διαβάσει αρκετά από όσα γράφονται. Μία άποψη ζητάω. Είμαι 29 ετών 1.80 ύψος. Τα τελευταία 4 χρόνια ξεκινάω γυμναστήριο τον Ιανουάριο και σταματάω Ιούνιο, χωρίς να ήμουν ιδιαίτερα επιμελής στη συχνότητα των προπονήσεων. Πέρυσι ξεκίνησα πάλι Γενάρι επειδή όμως είχα παχύνει πολύ (κοντά στα 90 κιλά) ήμουν αρκετά τυπικός στις επισκέψεις μου (4 φορές/εβδομάδα). Σταμάτησα πάλι τον Ιούνιο. Φέτος ξεκίνησα πάλι από τον Ιανουάριο 4 φορές την εβδομάδα, 2 μυϊκές ομάδες τη φορά 20 λεπτά κοιλιακοί, 30 λεπτά διάδρομο γρήγορο περπάτημα. Είχα πάρει μια πρωτεΐνη από τα xtream Cοmplete 8. Το θέμα είναι ότι δεν ήξερα να τρώω και αποδείχτηκε ότι έχανα μαζί με λιπώδη και μυϊκό ιστό. Επίσης την περίοδο της Σαρακοστής δεν έτρωγα κρέας. Πήγα τη Μ.Εβδομάδα στο διατροφολόγο, του εξήγησα το πρόγραμμα μου και μου έδωσε διατροφικό πρόγραμμα. Περίπου 2500 θερμίδες/μέρα με 5 γεύματα τα οποία περιέχουν 20-30 γρ πρωτείνης το καθένα. Πλέον πηγαίνω γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα με 10 λεπτά προθέρμανση διάδρομο, 2μυικές ομάδες (4-5 ασκήσεις όργανα+βαρη, 4 σετ το καθένα) 20 λεπτά κοιλιακοί και 35 λεπτά γρήγορο περπάτημα. Συνεχίζω τη διατροφή. Νιώθω εξαντλημένος. Η πρωτεΐνη τελείωσε αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να την ξαναγοράσω. Σκέφτηκα για κρεατίνη. Μου πρότειναν από το γυμναστήριο την Phoshagen από EAS. Ψάχτηκα λίγο, δεν βρήκα κάτι κακό πέραν ίσως της τιμής. Μου πρότειναν και την Reflex Creapure Creatine. Κάποια γνώμη. Με συγχωρείτε για την κούραση του διαβάσματος. Υ.Γ Έχω γενικά όξινο περιβάλλον στομάχου λόγω ζητημάτων που έχουν προκείψει. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω. Ευχαριστώ.

Ξέχασα να γράψω ότι πλέον είμαι 73 κιλά.

xristos1987
01-07-11, 10:39
εγω αυτο που εχω να πω με την μικρη εμπειρια μου ειναι οτι ειναι πρεπει να ξερουμε τι θελουμε....

και εξηγουμε τα συμπληρωματα δεν ειναι για να τα περνεισ 4 μηνες και μετα να εξαφανιζεσαι απο το γυμναστηριο θελει να το παρεις αποφαση και να γινει τροπος ζωης

τωρα για την πρωτεινη αποψη μου ειναι οτι ειναι απαραιτητη καθως οι πιο πολυ απο εμας δεν μπορουν να κανουν την ιδανικη διατροφη. εγω εμπιστευομαι μονο την ON και δυσκολα θα παρω κατι αλλο ever!!!

για την κρεατικη δοκιμασα της ΟΝ και εχω να πω τα καλυτερα

πηρα για 6βδομαδες και τωρα σταματησα για ενα μηνα και θα ξαναρχισω
ειδα μεγαλη διαφορα σε συνδιασμο με 4 σκουπ πρωτεινη την ημερα και προγραμμα 6 μερων

αποψη μου ειναι οτι αξιζει αλλα ποτε μονη της θελει και την πρωτεινη της μαζι

Kaloutsikos
01-07-11, 11:08
εγω αυτο που εχω να πω με την μικρη εμπειρια μου ειναι οτι ειναι πρεπει να ξερουμε τι θελουμε....

και εξηγουμε τα συμπληρωματα δεν ειναι για να τα περνεισ 4 μηνες και μετα να εξαφανιζεσαι απο το γυμναστηριο θελει να το παρεις αποφαση και να γινει τροπος ζωης

τωρα για την πρωτεινη αποψη μου ειναι οτι ειναι απαραιτητη καθως οι πιο πολυ απο εμας δεν μπορουν να κανουν την ιδανικη διατροφη. εγω εμπιστευομαι μονο την ON και δυσκολα θα παρω κατι αλλο ever!!!

για την κρεατικη δοκιμασα της ΟΝ και εχω να πω τα καλυτερα

πηρα για 6βδομαδες και τωρα σταματησα για ενα μηνα και θα ξαναρχισω
ειδα μεγαλη διαφορα σε συνδιασμο με 4 σκουπ πρωτεινη την ημερα και προγραμμα 6 μερων

αποψη μου ειναι οτι αξιζει αλλα ποτε μονη της θελει και την πρωτεινη της μαζι

Oταν λες την πρωτεΐνη της τι εννοείς συμπλήρωμα?
Γιατί αν εννοείς αυτό δεν ισχύει.

Και γω την έχω πάρει την κρεατίνη της ON και έχω να πω τα χειρότερα όσον αφορά την γεύση της,
είναι unflavor αλλά η γεύση της είναι σα ναφθαλίνη.

Lao
01-07-11, 13:07
Γεια χαρά, Καινούργιος στο forum αν και έχω διαβάσει αρκετά από όσα γράφονται. Μία άποψη ζητάω. Είμαι 29 ετών 1.80 ύψος. Τα τελευταία 4 χρόνια ξεκινάω γυμναστήριο τον Ιανουάριο και σταματάω Ιούνιο, χωρίς να ήμουν ιδιαίτερα επιμελής στη συχνότητα των προπονήσεων. Πέρυσι ξεκίνησα πάλι Γενάρι επειδή όμως είχα παχύνει πολύ (κοντά στα 90 κιλά) ήμουν αρκετά τυπικός στις επισκέψεις μου (4 φορές/εβδομάδα). Σταμάτησα πάλι τον Ιούνιο. Φέτος ξεκίνησα πάλι από τον Ιανουάριο 4 φορές την εβδομάδα, 2 μυϊκές ομάδες τη φορά 20 λεπτά κοιλιακοί, 30 λεπτά διάδρομο γρήγορο περπάτημα. Είχα πάρει μια πρωτεΐνη από τα xtream Cοmplete 8. Το θέμα είναι ότι δεν ήξερα να τρώω και αποδείχτηκε ότι έχανα μαζί με λιπώδη και μυϊκό ιστό. Επίσης την περίοδο της Σαρακοστής δεν έτρωγα κρέας. Πήγα τη Μ.Εβδομάδα στο διατροφολόγο, του εξήγησα το πρόγραμμα μου και μου έδωσε διατροφικό πρόγραμμα. Περίπου 2500 θερμίδες/μέρα με 5 γεύματα τα οποία περιέχουν 20-30 γρ πρωτείνης το καθένα. Πλέον πηγαίνω γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα με 10 λεπτά προθέρμανση διάδρομο, 2μυικές ομάδες (4-5 ασκήσεις όργανα+βαρη, 4 σετ το καθένα) 20 λεπτά κοιλιακοί και 35 λεπτά γρήγορο περπάτημα. Συνεχίζω τη διατροφή. Νιώθω εξαντλημένος. Η πρωτεΐνη τελείωσε αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να την ξαναγοράσω. Σκέφτηκα για κρεατίνη. Μου πρότειναν από το γυμναστήριο την Phoshagen από EAS. Ψάχτηκα λίγο, δεν βρήκα κάτι κακό πέραν ίσως της τιμής. Μου πρότειναν και την Reflex Creapure Creatine. Κάποια γνώμη. Με συγχωρείτε για την κούραση του διαβάσματος. Υ.Γ Έχω γενικά όξινο περιβάλλον στομάχου λόγω ζητημάτων που έχουν προκείψει. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω. Ευχαριστώ.

Καταρχήν, αν μπορείς, να πατάς και κανα Enter ώστε να διαβάζονται πιο εύκολα τα posts σου και να παίρνεις και πιο πολλές απαντήσεις.

Τώρα, σχετικά με τα λεγόμενά σου, αφενός θα πρέπει να σου πω ότι η τακτική «πάω 4 μήνες τον χρόνο gym», «δεν ξέρω τι τρώω / κάνω νηστεία» κτλ δεν θα σε πάνε πουθενά. Χρειάζεται σταθερότητα, επιμονή, πειθαρχεία και συνέπεια, και αυτό ισχύει όχι μόνο στο bodybuilding αλλά παντού στην ζωή.

Από κει και πέρα, αν καταλαβαίνω καλά, ζητάς συμβουλές σχετικά με το αν πρέπει ή δεν πρέπει να παίρνεις πρωτεϊνες, κρεατίνες κτλ.

Για να πάρεις σοβαρές απαντήσεις, θα πρέπει να αναφέρεις και ποιος είναι ο στόχος σου. Υποπτεύομαι όμως ότι δεν υπάρχει κάποιος σαφής, πράγμα που και πάλι είναι λάθος. Αν δεν έχεις έναν μπούσουλα, μονίμως θα βολοδέρνεις χωρίς αποτελέσματα, όσα συμπληρώματα και να πάρεις, όσα σετ και να κάνεις στο gym.

Άρα, ξεκίνα καταρχήν από το τι ακριβώς θέλεις, μετά φτιάξε ένα σωστό διατροφικό πλάνο καθώς και ένα πρόγραμμα ασκήσεων που να έχει κάποιο νόημα, αποφάσισε ότι η γυμναστική θα γίνει τρόπος ζωής σου και μετά ψάχνεσαι και με τα συμπληρώματα.

Τα συμπληρώματα πρέπει να σε απασχολούν όταν έχεις λύσει σε κάποιο βαθμό όλα τα προηγούμενα. ;)

AdoSyn
01-07-11, 15:17
Ο στόχος που είχα πάντα όταν ξεκινούσα το gym ήταν να χάσω τα περιττά κιλά. Πέτυχα το στόχο σε πολύ καλό βαθμό πέρυσι. Φέτος όντας πιο αδύνατος από άλλες χρονιές θέλησα να πετύχω ένα πιο στρωτό κορμί, δλδ όχι μόνο να μην είμαι παχύς αλλά να σφίξει/δέσει το κορμί μου ουσιαστικά αυξάνοντας το μυικό ιστό. Αυτός ήταν ο στόχος μου γι'αυτο και πήγα στο διατροφολόγο.

Έδειξα επιμονή περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Ήμουν όπως προέγραψα συνεπείς και τυπικός τόσο στη ποσότητα όσο και στη ποιότητα της γυμναστικής μου. Ακολουθούσα το πρόγραμμα του διατροφολόγου και του γυμναστή.
Μου αρέσει που η κοιλία μου έχει ελαττωθεί πάρα πολύ. Δεν μου αρέσει που με είπαν μιτσιαλό (μιτσιαλό=λεπτοκαμωμένος) και ότι έχω αδυνατήσει πάρα πολύ.
Στόχος μου λοιπόν ήταν να αδυνατήσω σε λίπος και είναι να κερδίσω μυς.

Βάσει του προγράμματος του διατροφολόγου καταναλώνω περίπου 2500 θερμίδες/μέρα. Βάσει του προγράμματος του γυμναστηρίου ξεκινάω με λιγότερα κιλά με πολλές επαναλήψεις για να καταλήξω σε περισσότερα κιλά με λίγες επαναλήψεις.
Αντιλαμβάνομαι ότι χρόνος είναι σύμμαχος και όχι εχθρός μου.

Ρωτάω ποια εξωγενής ουσία (μάλλον κρεατίνη χρειάζομαι παρά πρωτεινη) έχετε να μου προτείνετε όχι για να γίνω θηρίο σε 1 μήνα αλλά για να μπορέσω να βγάλω το πρόγραμμα της προπονήσεις που έχω αναφέρει.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τη δυνατότητα που μου δίνεται να συμμετέχω στην ομάδα σας. Ξέρω ότι τα σχόλια σας γίνονται με καλή την πίστη.

Lao
01-07-11, 15:28
Ο στόχος που είχα πάντα όταν ξεκινούσα το gym ήταν να χάσω τα περιττά κιλά. Πέτυχα το στόχο σε πολύ καλό βαθμό πέρυσι. Φέτος όντας πιο αδύνατος από άλλες χρονιές θέλησα να πετύχω ένα πιο στρωτό κορμί, δλδ όχι μόνο να μην είμαι παχύς αλλά να σφίξει/δέσει το κορμί μου ουσιαστικά αυξάνοντας το μυικό ιστό. Αυτός ήταν ο στόχος μου γι'αυτο και πήγα στο διατροφολόγο.

Έδειξα επιμονή περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Ήμουν όπως προέγραψα συνεπείς και τυπικός τόσο στη ποσότητα όσο και στη ποιότητα της γυμναστικής μου. Ακολουθούσα το πρόγραμμα του διατροφολόγου και του γυμναστή.
Μου αρέσει που η κοιλία μου έχει ελαττωθεί πάρα πολύ. Δεν μου αρέσει που με είπαν μιτσιαλό (μιτσιαλό=λεπτοκαμωμένος) και ότι έχω αδυνατήσει πάρα πολύ.
Στόχος μου λοιπόν ήταν να αδυνατήσω σε λίπος και είναι να κερδίσω μυς.

Βάσει του προγράμματος του διατροφολόγου καταναλώνω περίπου 2500 θερμίδες/μέρα. Βάσει του προγράμματος του γυμναστηρίου ξεκινάω με λιγότερα κιλά με πολλές επαναλήψεις για να καταλήξω σε περισσότερα κιλά με λίγες επαναλήψεις.
Αντιλαμβάνομαι ότι χρόνος είναι σύμμαχος και όχι εχθρός μου.

Ρωτάω ποια εξωγενής ουσία (μάλλον κρεατίνη χρειάζομαι παρά πρωτεινη) έχετε να μου προτείνετε όχι για να γίνω θηρίο σε 1 μήνα αλλά για να μπορέσω να βγάλω το πρόγραμμα της προπονήσεις που έχω αναφέρει.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τη δυνατότητα που μου δίνεται να συμμετέχω στην ομάδα σας. Ξέρω ότι τα σχόλια σας γίνονται με καλή την πίστη.

Εννοείται πως ο,τι σου λέμε το λέμε καλοπροαίρετα.

Πάμε τώρα σε ό,τι ρωτάς.

Καταρχήν, χρειάζεσαι κάπου 120-150 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα, κάθε μέρα. Κάνε υπολογισμούς ώστε να δεις αν την παίρνεις.

Παράλληλα, θα πρέπει να βάλεις υδατάνθρακες μετά την προπόνησή σου.

Σχετικά με την κρεατίνη, θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα δουλέψει αν δεν ακολουθείς ένα σωστό διατροφικό πλάνο και όσον αφορά το τί κάνει και πως το κάνει, κάνε μια μικρή έρευνα στις τελευταίες σελίδες στο παρόν θέμα ώστε να κατατοπιστείς πλήρως.

Όσον αφορά την άσκησή σου, θεωρώ περιττό να πω ότι πρέπει να «καις» τους μύες σου. Αν δεν το κάνεις αυτό, όσες επαναλήψεις και να κάνεις δεν θα πάρεις τον όγκο που θες.

Όπως και να'χει, αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ξεκινάς από λάθος βάση. Η διατροφή που ακολουθείς δεν είναι η σωστή και πρώτα πρέπει να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς εκεί και μετά να ψαχτείς με τα συμπληρώματα.

xristos1987
01-07-11, 17:25
Oταν λες την πρωτεΐνη της τι εννοείς συμπλήρωμα?
Γιατί αν εννοείς αυτό δεν ισχύει.

Και γω την έχω πάρει την κρεατίνη της ON και έχω να πω τα χειρότερα όσον αφορά την γεύση της,
είναι unflavor αλλά η γεύση της είναι σα ναφθαλίνη.

Ναι παντα για συμπληρωματα μιλαω....

δεν εχεισ αδικο για την γευση εαν και εμενα δεν με ενοχλει....

αλλα τα αποτελεσματα ηταν αυτα που ηθελα για εμενα μιλαω παντα

μεσα σε 6 βδομαδες φουσκωσα

πχ στα δικεφαλα πηρα σε ενα μηνα 3εκ. ενω κανονικα ειχα μετρησει 0,5εκ/μηνα την πρωτη βδομαδα που την εκοψα εχασα μισο εκ. αλλα τωρα τα πηρα παλι

περιμενω σε 2 βδομαδεσ να αρχισω ξανα

ginus
01-07-11, 17:59
Ναι παντα για συμπληρωματα μιλαω....

δεν εχεισ αδικο για την γευση εαν και εμενα δεν με ενοχλει....

αλλα τα αποτελεσματα ηταν αυτα που ηθελα για εμενα μιλαω παντα

μεσα σε 6 βδομαδες φουσκωσα

πχ στα δικεφαλα πηρα σε ενα μηνα 3εκ. ενω κανονικα ειχα μετρησει 0,5εκ/μηνα την πρωτη βδομαδα που την εκοψα εχασα μισο εκ. αλλα τωρα τα πηρα παλι

περιμενω σε 2 βδομαδεσ να αρχισω ξανα

:clown2:

blackhack
01-07-11, 18:56
εγω παιρνω εδω και 2,5 μηνες αλκαλικη,εχω δει διαφορα σε δυναμη.Εχω αυξησει δηλαδη κιλα που σηκωνω σε αρκετες ασκησεις σε σχεση με πριν ενω ταυτοχρονα εχω χασει 3-4 κιλα σωματικου βαρους.
Δεν εχω δοκιμασει ποτε μονουδρικη απλα επειδη ξεκινησα με αυτη ειπα να τελειωσω και το τελευταιο κουτακι και μετα απο σεπτεμβριο να δοκιμασω μονουδρικη.
Η συσκευασια λεει να παιρνεις 1-2 καψουλες πριν προπονηση αλλα σκεφτομαι για ακομα 8-9 προπονησεις που εχω να δοκιμασω αυτο που διαβασα οτι προτεινει ενας φιλος μερικες σελιδες πιο πισω,να παιρνω δηλαδη 2 το πρωι και 2 μετα το γυμναστηριο
Ακριβως το ιδιο ειδα να προτεινουν και σε ξενη σελιδα στην οποια μιλουσαν για την συγκεκριμενη αλκαλικη κρεατινη(απο οτι ελεγαν κατα κοινη ομολογια ειχαν δει τα καλυτερα αποτελεσματα με αυτο τον τροπο.)
Λετε να το δοκιμασω ετσι?
Να σημειωσω οτι η καθε καψουλα ειναι 1,2 mg

Kaloutsikos
01-07-11, 21:07
Ναι παντα για συμπληρωματα μιλαω....

δεν εχεισ αδικο για την γευση εαν και εμενα δεν με ενοχλει....

αλλα τα αποτελεσματα ηταν αυτα που ηθελα για εμενα μιλαω παντα

μεσα σε 6 βδομαδες φουσκωσα

πχ στα δικεφαλα πηρα σε ενα μηνα 3εκ. ενω κανονικα ειχα μετρησει 0,5εκ/μηνα την πρωτη βδομαδα που την εκοψα εχασα μισο εκ. αλλα τωρα τα πηρα παλι

περιμενω σε 2 βδομαδεσ να αρχισω ξανα

Δεν είναι ο συνδυασμός πρωτεΐνης και κρεατίνης που έβαλες αυτά τα κιλά,
αλλά κρεατίνης φαγητού.

Σόρρυ κιώλας, αλλά μήπως κάνεις λάθος στα 3εκ. που λες?

xristos1987
01-07-11, 22:25
Δεν είναι ο συνδυασμός πρωτεΐνης και κρεατίνης που έβαλες αυτά τα κιλά,
αλλά κρεατίνης φαγητού.

Σόρρυ κιώλας, αλλά μήπως κάνεις λάθος στα 3εκ. που λες?

οχι δεν λεω μλκιες

μετρημενα πραγματα ξεκινησα 35εκ εκανα overload 5 μερες μετρηθηκα και ημουν 36,5

και μετρηθηκα και χθες και ειμαι 38εκ μετα απο 7 βδομαδες

απλα να πω οτι για 5 μερες πηρα 25γρ. κρεατινη και τον υπολοιπο καιρο 10γρ την ημερα καθεμερα, μαζι με 4 σκουπ πρωτεινης και φαγητο

Devil
02-07-11, 01:30
οχι δεν λεω μλκιες

μετρημενα πραγματα ξεκινησα 35εκ εκανα overload 5 μερες μετρηθηκα και ημουν 36,5

και μετρηθηκα και χθες και ειμαι 38εκ μετα απο 7 βδομαδες

απλα να πω οτι για 5 μερες πηρα 25γρ. κρεατινη και τον υπολοιπο καιρο 10γρ την ημερα καθεμερα, μαζι με 4 σκουπ πρωτεινης και φαγητο

νννναι.... αυτο ειναι κοντα στα 3 κιλα μυικα.... στο περιπου...

διαβαζεις πολυ poliquin....

Kaloutsikos
02-07-11, 01:41
Aμα ξαναπάρεις κανα δυό φορές ακόμα πόσο θα πας?

xristos1987
02-07-11, 08:55
τι να σας πω? ελπιζω 40εκ.

εγω αυτο που ειδα λεω....

κιλα δεν εβαλα κιλα απο 75 πηγα 77

μπορει να εχει να κανει οτι πριν απο 3 μηνεσ ημουν στα 37 εκ. αλλα μαζεψα υγρο στον αγκωνα και σταματησα για κανα διμηνο και τοτε εχασα γενικα...

παντως να πω ψεματα δεν εχω κανεναν λογο και στο κατω κατω μονο εγω εχω δει τετοια διαφορα απο την κρεατινη? γιατι στο γυμναστηριο μου δεν ειμαι ο μονος

poliquin αυτο δεν ξερω τι ειναι

Παντως δεν θελω να αντιπαρατεθω με ανθρωπους που εχουν 10πλασια εμπειρια απο εμενα, μπορει να μετραω σε λαθος στιγμεσ, ισως θα ηταν σωστο να μετραω την μερα της ξεκουρασης που εχω ξεπρηστει..

εγω αυτο που θελω να μαθω ειναι εαν υπαρχει καποια αναλογια κρεατινης πρωτεινης?

και ενα ισχυει οτι εμποδιζει την λειτουργια της η καφεινη και οτι αντιθετα τα λιπαρα την ενισχυουν?

αυτα

AdoSyn
02-07-11, 09:56
Καταρχήν, χρειάζεσαι κάπου 120-150 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα, κάθε μέρα. Κάνε υπολογισμούς ώστε να δεις αν την παίρνεις.

Παράλληλα, θα πρέπει να βάλεις υδατάνθρακες μετά την προπόνησή σου.

Όπως και να'χει, αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ξεκινάς από λάθος βάση. Η διατροφή που ακολουθείς δεν είναι η σωστή και πρώτα πρέπει να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς εκεί και μετά να ψαχτείς με τα συμπληρώματα.

Ακολουθώ το διατροφικό πρόγραμμα που συνέταξε ο διατροφολόγος. 5 γεύματα, 20-30 γρ πρωτεινης ανά γεύμα και 3 φορές τη βδομάδα μακαρόνια/ρύζι, 3 φορές κοτόπουλο/ψάρι/μοσχάρι κ 1 όσπρια, στο κυρίως. Λόγω ωραρίου το μεσημεριανό μου το τρώω στι 5:30-6:00 αμέσως μόλις γυρίσω από την προπόνηση. Ακολουθω αυτή τη διατροφή από το Πάσχα, προπονούμε 5 φορές την εβδομάδα. Αυτό που ρωτά είναι αν κατά την άποψη σας θα μπορούσα να πάρω κάποιο συμπλήρωμα ή όχι.
Thanks guys.

themisdas
02-07-11, 13:06
παιδια μαζι με κρεατινη δεν ειναι καλο να πινουμε και καφε η σμπληρωματα με καφεινη .. αν ειναι ο καφες ειναι decafeine ?:unsure:

Toxical
02-07-11, 14:28
αφου υπαρχουν και νιτρικα με το συνδιασμο κρεατινης και καφεινης μαλλον δεν πρεπει να ισχυει οτι η καφεινη δεν αφηνει την κρεατινη να απορροφηθει.

Devil
02-07-11, 15:29
παιδια μαζι με κρεατινη δεν ειναι καλο να πινουμε και καφε η σμπληρωματα με καφεινη .. αν ειναι ο καφες ειναι decafeine ?:unsure:

τοτε δεν εχει καφεινη.... δλδ εχει αλλα η ποσοτητα ειναι πολυ μικρη...


αφου υπαρχουν και νιτρικα με το συνδιασμο κρεατινης και καφεινης μαλλον δεν πρεπει να ισχυει οτι η καφεινη δεν αφηνει την κρεατινη να απορροφηθει.

κι ομως ισχυει.... και εχει ποσταριστει και ερευνα εδω μεσα...

οι εταιριες ειναι στα @@ δεν τις νοιαζει.... ετσι κι αλλιως το εφε ''με πιανει'' θα το παρεις μονο απο τα στιμς του....

xristos1987
02-07-11, 16:21
αυτο με τα λιπαρα ισχυει?οτι και καλα βοηθαει

και αλλαζει κατι σχετικα με την ημερησια προσληψη πρωτεινης?

δλδ εαν περνεισ κρεατινη πρεπει να παρεις παραπανω και εαν ναι ποσο?

Πυγμάχος
02-07-11, 18:35
Παιδιά εγώ πίνω κρεατινη μόνο πριν την προπόνηση 5 γρ .. μαλακια ?
Το κάνω μπάς και βοηθάει καλύτερα στην προπόνηση .. και μήπως την αποροφώ καλύτερα που στάζω ...

Τι λέτε ?

beefmeup
02-07-11, 18:37
και αλλαζει κατι σχετικα με την ημερησια προσληψη πρωτεινης?

δλδ εαν περνεισ κρεατινη πρεπει να παρεις παραπανω και εαν ναι ποσο?

οχι δεν εχει να κανει..δεν υπαρχει λογος λογω κρεατινης να παρεις περισοτερη πρωτεινη απο οση σου αναλογει.


Παιδιά εγώ πίνω κρεατινη μόνο πριν την προπόνηση 5 γρ .. μαλακια ?
Το κάνω μπάς και βοηθάει καλύτερα στην προπόνηση .. και μήπως την αποροφώ καλύτερα που στάζω ...

Τι λέτε ?

κ ετσι μπορεις να την παρεις..διαφορα βλεπεις?
αν οχι δοκιμασε με το ποστ σου.

Πυγμάχος
02-07-11, 18:42
Μια χαρά είμαι .. απλά δεν ξέρω πότε είναι καλύτερα .. σε θέμα απόδοσης .

Την κάνω και σαν placebo .. και καλά πήρα κρεατίνη και θερίζω .. :P

Θα μείνω όπως είμαι αφου υπάρχει και σαν pre workout .. ;)

Alexakos3
03-07-11, 11:03
Παιδιά να ρωτήσω κάτι μπορώ να χρησιμοποιήσω μια κρεατίνη μονουδρική που έχει ανοιχτεί κανα χρόνο?? Βέβαια με κλειστό καπάκι αλλα ανοιγμένη υπάρχει πρόβλημα???

Κανείς???

xristos1987
03-07-11, 11:18
εγω δεν θα το εκανα...

βεβαια εχουν πανω ημερομηνια ληξης αλλα αυτη απο οτι ξερω ειναι για οσο ειναι κλειστη

εαν το ανοιξεις αλλαζουν τα πραγματα....

αυτο νομιζω ισχυει για ολα τα τροφιμα αρα λογικα και εδω

ginus
03-07-11, 12:06
Παιδιά να ρωτήσω κάτι μπορώ να χρησιμοποιήσω μια κρεατίνη μονουδρική που έχει ανοιχτεί κανα χρόνο?? Βέβαια με κλειστό καπάκι αλλα ανοιγμένη υπάρχει πρόβλημα???
?


το χω κανει και δεν επαθα τιποτα..το πολυ πολυ να χασει απο την δραστικοτητα της..
βεβαια ακομα μου την λενε για τα εξογκωματα που γεμισα σε ολο σωμα...αλλα λεω οτι ειναι μυεις και το καλυπτω:P

Alexakos3
03-07-11, 14:57
το χω κανει και δεν επαθα τιποτα..το πολυ πολυ να χασει απο την δραστικοτητα της..
βεβαια ακομα μου την λενε για τα εξογκωματα που γεμισα σε ολο σωμα...αλλα λεω οτι ειναι μυεις και το καλυπτω:P

Τι εξογκώματα?? σπυράκια???

ginus
03-07-11, 19:18
οχι ρε...πλακα εκανα...αφοβα..;)

Alexakos3
03-07-11, 19:25
οχι ρε...πλακα εκανα...αφοβα..;)

με έστειλες αδερφέ!! :P Και εγώ έτσι διάβαζα... λένε απλά το μόνο που μπορεί να έχει πάθει είναι να ''παγώσει'' να έχει σχηματίσει δηλαδή κάτι μπαλάκια ομοιογενή τα διαλύεις λέει τα κάνεις σκόνη και τα κατεβάζεις ωραία και απλά!! :D Απλά όπως πάντα δεν κάνω τίποτα αν δεν πάρω την γνώμη των ειδικών από εδώ μέσα!! ;)

mister_toubano
03-07-11, 21:49
εγω αυτο που εχω να πω με την μικρη εμπειρια μου ειναι οτι ειναι πρεπει να ξερουμε τι θελουμε....

και εξηγουμε τα συμπληρωματα δεν ειναι για να τα περνεισ 4 μηνες και μετα να εξαφανιζεσαι απο το γυμναστηριο θελει να το παρεις αποφαση και να γινει τροπος ζωης

τωρα για την πρωτεινη αποψη μου ειναι οτι ειναι απαραιτητη καθως οι πιο πολυ απο εμας δεν μπορουν να κανουν την ιδανικη διατροφη. εγω εμπιστευομαι μονο την ON και δυσκολα θα παρω κατι αλλο ever!!!

για την κρεατικη δοκιμασα της ΟΝ και εχω να πω τα καλυτερα

πηρα για 6βδομαδες και τωρα σταματησα για ενα μηνα και θα ξαναρχισω
ειδα μεγαλη διαφορα σε συνδιασμο με 4 σκουπ πρωτεινη την ημερα και προγραμμα 6 μερων

αποψη μου ειναι οτι αξιζει αλλα ποτε μονη της θελει και την πρωτεινη της μαζι


Μαλλον εννοεις εξηγουμαι και παιρνεις ετσι δεν ειναι μικρε?
Εκτος αν τα δαχτυλα σου εχουν πρηστει τοσο πολυ απο την κρεατινη που δεν ξερεις τι πατας χαχαχαχαχα :geek:
Οσο για τις εταιρειες μην εισαι τοσο απολυτος! Μπορει η ΟΝ να εχει την καλυτερη πρωτεινη αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι η καλυτερη σε ολα τα προιοντα! Καποια εταιρεια ειναι καλυτερη σε καποιο συμπληρωμα αλλη σε αλλο κλπ ;)

Με αγωνιστικους χαιρετισμους.... Mister_Toubano!!! :bodybuilder2:

xristos1987
04-07-11, 09:58
Μαλλον εννοεις εξηγουμαι και παιρνεις ετσι δεν ειναι μικρε?
Εκτος αν τα δαχτυλα σου εχουν πρηστει τοσο πολυ απο την κρεατινη που δεν ξερεις τι πατας χαχαχαχαχα :geek:
Οσο για τις εταιρειες μην εισαι τοσο απολυτος! Μπορει η ΟΝ να εχει την καλυτερη πρωτεινη αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι η καλυτερη σε ολα τα προιοντα! Καποια εταιρεια ειναι καλυτερη σε καποιο συμπληρωμα αλλη σε αλλο κλπ ;)

Με αγωνιστικους χαιρετισμους.... Mister_Toubano!!! :bodybuilder2:

σωστος δεν τα προσεξα πανω στη μανια να γραψω φταιει και αυτη η βρωμη που τρωω το πρωι δεν παλευω μια

και οσο για την ΟΝ δεσ το ποστ με τισ δημοσκοπησεις πρωτη ειναι !!!!

βεβαια παντα θα υπαρχουν καποιοι να αγοραζουν warriorlab και αλκαλικη κρεατινη:P

πες μασ και εσυ την εμπειρια σου απο την κρεατινη και τι πηρες

themisdas
04-07-11, 11:26
Μαλλον εννοεις εξηγουμαι και παιρνεις ετσι δεν ειναι μικρε?
Εκτος αν τα δαχτυλα σου εχουν πρηστει τοσο πολυ απο την κρεατινη που δεν ξερεις τι πατας χαχαχαχαχα :geek:
Οσο για τις εταιρειες μην εισαι τοσο απολυτος! Μπορει η ΟΝ να εχει την καλυτερη πρωτεινη αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι η καλυτερη σε ολα τα προιοντα! Καποια εταιρεια ειναι καλυτερη σε καποιο συμπληρωμα αλλη σε αλλο κλπ ;)

Με αγωνιστικους χαιρετισμους.... Mister_Toubano!!! :bodybuilder2:

:cyclops::eleph::eleph::eleph::eleph::banghead:
σε τι το στιριζεις αυτο που λες?

mister_toubano
04-07-11, 13:18
:cyclops::eleph::eleph::eleph::eleph::banghead:
σε τι το στιριζεις αυτο που λες?

Στα βραβεια που κερδισε απο τη δημοσκοπηση του bodybuilding.com φυσικα! Γιατι 400.000 τουμπανοι δε μπορει να κανουν λαθος!! :thumbup:

Devil
04-07-11, 13:23
Στα βραβεια που κερδισε απο τη δημοσκοπηση του bodybuilding.com φυσικα! Γιατι 400.000 τουμπανοι δε μπορει να κανουν λαθος!! :thumbup:

λογικο ειναι αφου ειναι η πιο φτηνη πρωτεινη στην αμερικη....

εδω μιλαμε για κρεατινη νομιζω...