PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22

Le_Roi
04-11-11, 19:09
Αρκετό διάβασμα πάλι αλλά κάπου χάθηκα…. Όποτε είπα να κάνω την ερώτηση μου…!

Σήμερα τελειώνει το πρώτο μου loading οπότε συνεχίζω με 10 g την ημέρα. Η ερώτηση είναι για πόσο καιρό? Λογικά για ένα μήνα… αλλά πόση πρέπει να είναι η παύση που θα ακολουθήσει μέχρι να ξαναρχίσω? Χρειάζεται πάλι loading στον επόμενο κύκλο? Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έκανα ένα κεφάλι καζάνι από το διάβασμα! :cursing:

eurogod
04-11-11, 21:59
α) Δεν υπάρχει προτιμότερο και μη προτιμότερο. Το τι δουλεύει στον καθένα είναι σχετικό. Δοκιμάζεις και τα δύο, βλέπεις τα αποτελέσματα και τι σε βολεύει πιο πολύ και πράτεις αναλόγως.

β) Αν κάνεις φόρτωση, για 5 μέρες στην αρχή παίρνεις 5 γρ επί 4-5 δόσεις ημερησίως και μετά 5 γραμμάρια το πρωί και άλλα 5 πριν ή μετά την προπόνηση. Εάν όχι, 5 γραμμάρια το πρωί και άλλα 5 πριν ή μετά την προπόνηση.

Δηλαδη μετα το φορτωμα (4χ5γρ) για 5 μερες, συνεχιζουμε με 10γρ (5+5) τις ημερες προπονησης και 5γρ τις off μερες για 2 μηνες?

pikolo
04-11-11, 22:07
φόρτωμα πέντε μέρες με 20 γρ την μέρα και στη συνέχεια για ένα μήνα 5 γρ την ημέρα για συντήρηση.

leftis
04-11-11, 22:44
Δεν ξέρω άν ισχύει αλλά πολλές ιστοσελίδες υποστηρίζουν ότι το φόρτωμα το μόνο που κάνει είναι εξοικονόμηση χρόνου. Και χωρίς φόρτωμα πετυχαίνεις το ίδιο αποτέλεσμα σε περισσότερο χρόνο βέβαια αλλά εξοικονομείς κρεατίνη και επιβαρύνεις λιγότερο τα νεφρά σου. Λένε πως το φόρτωμα είναι κόλπο των εταιριών για να πουλάνε περισσότερο. (δίνουν επίσης ως παράδειγμα τα σαμπουάν που γράφουν ξεπλύνετε και επαναλάβετε την διαδικασία.)

Τα συμπεράσματα δικά σου...:unsure:

Druid
05-11-11, 01:02
Σήμερα άκουσα ένα τρελό σενάριο! Μου είπαν πως στις τελευταίες έρευνες που έγιναν για την κρεατίνη τα 20γρ φόρτωμα είναι υπερβολή και τα 10 ημερισίως σε συντήρηση επίσης! Λένε το άλλο τώρα, 10 για φόρτωμα 5-7 ημέρες και 5 συντήρηση / μέρα για όσο θέλεις, μέχρι και χρόνια, χωρίς καμία επιβάρυνση στον οργανισμό ή διακοπή λήψης της.


Δεν παίζει.

Lao
05-11-11, 23:19
Δηλαδη μετα το φορτωμα (4χ5γρ) για 5 μερες, συνεχιζουμε με 10γρ (5+5) τις ημερες προπονησης και 5γρ τις off μερες για 2 μηνες?

Ναι.

Στις μέρες συντήρησης, και 5+5 να πάρεις, δεν τρέχει τίποτα, αλλά μπορείς να παίρνεις και μόνο 5, κατά προτίμηση το πρωί.


Σήμερα άκουσα ένα τρελό σενάριο! Μου είπαν πως στις τελευταίες έρευνες που έγιναν για την κρεατίνη τα 20γρ φόρτωμα είναι υπερβολή και τα 10 ημερισίως σε συντήρηση επίσης! Λένε το άλλο τώρα, 10 για φόρτωμα 5-7 ημέρες και 5 συντήρηση / μέρα για όσο θέλεις, μέχρι και χρόνια, χωρίς καμία επιβάρυνση στον οργανισμό ή διακοπή λήψης της.


Δεν παίζει.

Εγώ γι'αυτό σου πα στην αρχή πως τα πράγματα με την κρεατίνη είναι σχετικά.

Ξέρω άτομο που είχε κάτσει στην κρεατίνη και 3 και 4 και 5 μήνες με 7 μέρες φόρτωμα 30 gr ημερησίως και 10 γραμμάρια κάθε μέρα είτε πήγαινε gym είτε όχι.

Όλο το story έχει να κάνει με το ότι κάθε σώμα είναι διαφορετικό, συν το ότι ο καθένας μας έχει άλλο... στομάχι (που λέει ο λόγος), σηκώνει άλλα κιλά και με άλλο τρόπο, κτλ κτλ κτλ.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ είμαι της άποψης να παίζουμε με ασφάλεια, οπότε 2 μήνες μέσα και μισό με ένα έξω στατιστικά είναι ΟΚ και από κει και πέρα 5-10 γραμμάρια στην συντήρηση είναι και πάλι ΟΚ.

tasos025
06-11-11, 19:46
παιδια καλησπερα. επειδη το θεμα με την κρεατινη ειναι κλειδωμενο ειπα να γραψω εδω. μια γενικη ερωτηση. δε θελω να μακρυγορω.

αγορασα μια μαρκα που μεσα δεν εχει σκουπ. το κουταλακι του γλυκου ποσα γραμμαρια ειναι? δηλαδη πως να υπολογισω τα 5 γραμμαρια?

COBRA_STYLE
06-11-11, 20:02
αν ειναι καθαρη η κρεατινη,ενα κουταλακι του γλυκου ειναι περιπου 5γρ..μην κανει βουναλακι

albb
09-11-11, 23:40
Όταν γίνεται ο κύκλος της κρεατίνης δεν πρέπει γενικώς να πίνουμε ξινά πράγματα ή αλκοόλ ή να καπνίζουμε?
:unsure:

Kaloutsikos
10-11-11, 19:10
Όταν γίνεται ο κύκλος της κρεατίνης δεν πρέπει γενικώς να πίνουμε ξινά πράγματα ή αλκοόλ ή να καπνίζουμε?
:unsure:

μπορείς να κάνεις τα παραπάνω.

Polyneikos
10-11-11, 21:45
Το τοπικ με την κρεατινη ανοίχτηκε ξανα.
Καλο ειναι τα μελη να το διαβαζουν λιγο χωρις να ανοιγουν καινουργια θεματα γιατι νομίζω το θεμα έχει υπερακαλυφθει,αν όχι εξαντληθεί:thumbup:

Xxlakis
10-11-11, 22:00
Όταν γίνεται ο κύκλος της κρεατίνης δεν πρέπει γενικώς να πίνουμε ξινά πράγματα ή αλκοόλ ή να καπνίζουμε?
:unsure:

Απλα μην την παιρνεις σε οξινο περιβαλλον

ChRiSbB
12-11-11, 11:13
Είναι σωστό μετά την προπόνηση να βάλω στο ίδιο σέικερ κρεατίνη και δεξτρόζη και να τα ανακατέψω;

Kaloutsikos
12-11-11, 11:18
Είναι σωστό μετά την προπόνηση να βάλω στο ίδιο σέικερ κρεατίνη και δεξτρόζη και να τα ανακατέψω;

και βέβαια μπορείς να το κάνεις!

ChRiSbB
12-11-11, 13:55
Ευχαριστώ για την απάντηση Kaloutsikos. :thumbup:

Adinamos
12-11-11, 16:42
Το τοπικ με την κρεατινη ανοίχτηκε ξανα.
Καλο ειναι τα μελη να το διαβαζουν λιγο χωρις να ανοιγουν καινουργια θεματα γιατι νομίζω το θεμα έχει υπερακαλυφθει,αν όχι εξαντληθεί:thumbup:

Δυστυχως ομως μεσα σε τοσες πολλες σελιδες καπου το χανεις σιγουρα. Το λεω γιατι και εγω ειχα προσπαθησει πριν καιρο να το διαβασω το θρεντ και δεν πηγαινε με τιποτα...
Ευτυχως που ειχα τον Muscleboss στο γυμν τοτε και με κατατοπισε :toast:

albb
12-11-11, 17:55
Απλα μην την παιρνεις σε οξινο περιβαλλον

ευχαριστώ για την απάντηση ;)

murder
14-11-11, 17:31
An kai den diafono poly me tis kritikes pou eipothiken, kala tha itan otan katakrinoume kapoio sympliroma na anaferoume kai tous logous.
Sigoura i timi einai enas paragontas. Mporei to CELL-TECH na min einai to kalitero sympliroma stin katigoria tou alla as min to thavoume kiolas :)

Muscleboss

ela re bossss....twra t eida afto kai imoun para mia wra sto na paw na agorasw CELL-TECH ....dld dn kanei tpt??exeis na proteineis kati dokimasmeno??pou na paizei se katasthmata ?;)

murder
14-11-11, 17:35
τιν γνωμ σας για μια καλη κρεατινη ..δοκιμασμενη παντα γτ ειμουν στο τσακ να παρω CELL-TECH ΑΛΛΑ βλεπτω αρνιτηκα σχολια:unsure:

beefmeup
14-11-11, 17:51
παρε μια απλη μονουδρικη μικροιονισμενη..
αυτη της reflex ας πουμε ειναι στανταρακι..την εχει κ το e-shop ,οποτε την τσεκαρεις κ απο κει..

rey1989
14-11-11, 20:07
συγχωρέστε με για την ερώτηση αν έχει ήδη απαντηθεί αλλα δεν βρήκα κάτι που έψαξα

Με την χρήση μονοϋδρικής κρεατινης υπάρχει περίπτωση να βάλεις νερά στο πρόσωπο ? (μάγουλα) .:unsure:

exkaliber
14-11-11, 20:18
εγω παντως δεν εβαλα στα μαγουλα

rey1989
14-11-11, 20:23
εγω παντως δεν εβαλα στα μαγουλα

το σκέφτηκα γιατί και στα μάγουλα έχουμε μυς. :unsure:
ελπίζω να μην την πατήσω γιατί την έχω στα υπόψιν μου για τους επόμενους μήνες . :thumbup:

Dreiko
14-11-11, 20:26
και καπου αλλου εχεις μυες..:P:P:P:green:

οχι δε βαζεις στα μαγουλα ρε συ....αν ηταν να βαζαμε νερα με τη κρεατινη οπου εχουμε μυες θα γινομασταν σα μπαλες...:turtle:

rey1989
14-11-11, 21:00
@Dreiko στο αλλού νο πρόμπ! :green::green:

πολύ ωραία , γιατί το φοβόμουν ότι θα πετάξω μάγουλα ..
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :toast:

Konstantinos!
15-11-11, 05:43
παρε μια απλη μονουδρικη μικροιονισμενη..
αυτη της reflex ας πουμε ειναι στανταρακι..την εχει κ το e-shop ,οποτε την τσεκαρεις κ απο κει..


Είναι δηλαδή αποτελεσματική?Έχεις κάποια άποψη για τη μικροιονισμένη της Optimun nutrition? Εγώ που είχα χρησιμοποίησει ένα κουτάκι, δεν μπορώ να πω πως συγκλονίστηκα...

Kaloutsikos
15-11-11, 10:44
Είναι δηλαδή αποτελεσματική?Έχεις κάποια άποψη για τη μικροιονισμένη της Optimun nutrition? Εγώ που είχα χρησιμοποίησει ένα κουτάκι, δεν μπορώ να πω πως συγκλονίστηκα...

Της Reflex πάρε που έχει και στο e-shop,

μην νομίζεις ότι με μια φορά που θα πάρεις κρεατίνη θα γίνεις άλλως άνθρωπος,
επίσης καλό είναι όταν παίρνεις κρεατίνη εκείνο το διάστημα να μην πίνεις πολλούς
καφέδες και τσάι.

petrostr
17-11-11, 14:14
Λίγο τη βοήθεια σας ρε παιδιά...

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά Κρεατίνη και σκέφτομαι να δοκιμάσω τώρα. Βρήκα στα X-treme Stores τη παρακάτω και θα ήθελα τη γνώμη σας.

CREATINE DECANATE 300gr (MUSCLEMEDS)
http://www.xtr.gr/kreatines/11628/CREATINE_DECANATE_300gr_(MUSCLEMEDS).htm

Επίσης αν έχετε τη καλοσύνη με δυο λόγια...
πρέπει να προσέξω κάτι στη δοσολογία; ανεπιθύμητες ενέργειες; κάτι που πρέπει να προσέχω ή να αποφεύγω;

Ευχαριστώ!

beefmeup
17-11-11, 14:18
υπαρχει θεμα στην αξιολογηση φιλε..χρησιμοποιησε την αναζητηση για να το βρεις..
η συγκεκριμενη ειναι μαπα,παρε καποια αλλη.

petrostr
17-11-11, 14:20
υπαρχει θεμα στην αξιολογηση φιλε..χρησιμοποιησε την αναζητηση για να το βρεις..
η συγκεκριμενη ειναι μαπα,παρε καποια αλλη.

Έχεις να προτείνεις κάποια φίλε μου;
Σχετικά με αυτά που ρώτησα;;

beefmeup
17-11-11, 14:22
Έχεις να προτείνεις κάποια φίλε μου;
Σχετικά με αυτά που ρώτησα;;

δες κ στην αρχη αυτης της σελιδας..μια μονουδρικη παρε μικροιονισμενη..
για το αλλο που γραφεις μονο διαρροια μπορει να σου κανει,αλλα αυτο συμβαινει σε λιγους σχετικα..
αλλα δεν υπαρχουν εκτος αν εχεις ανεπαρκεια νεφρων..εκει δεν κανει για χρηση.

petrostr
17-11-11, 14:24
δες κ στην αρχη αυτης της σελιδας..μια μονουδρικη παρε μικροιονισμενη..
για το αλλο που γραφεις μονο διαρροια μπορει να σου κανει,αλλα αυτο συμβαινει σε λιγους σχετικα..
αλλα δεν υπαρχουν εκτος αν εχεις ανεπαρκεια νεφρων..εκει δεν κανει για χρηση.


Φίλε μου προτιμώ κάποιο προϊόν από τα x-treme stores, με βολεύουν.
Αν έχεις κάποιο προϊόν από εκεί πες μου...

beefmeup
17-11-11, 14:25
Φίλε μου προτιμώ κάποιο προϊόν από τα x-treme stores, με βολεύουν.
Αν έχεις κάποιο προϊόν από εκεί πες μου...


μια μονουδρικη παρε μικροιονισμενη..

:thumbup:

paokdz
23-11-11, 20:10
Ηθελα να ρωτησω αν παρω μια απλη κρεατίνη..καλυτερα να την χρησιμοποιήσω πριν την προπόνηση ή μετα?...και αν την χρησιμοποιήσω μετα...πρωτα κρεατίνη και μετα πρωτεινη..ενα απ τα δυο..ή πρωτα πρωτεινη μετα κρεατίνη..ευχαριστώ

Devil
23-11-11, 20:13
Ηθελα να ρωτησω αν παρω μια απλη κρεατίνη..καλυτερα να την χρησιμοποιήσω πριν την προπόνηση ή μετα?...και αν την χρησιμοποιήσω μετα...πρωτα κρεατίνη και μετα πρωτεινη..ενα απ τα δυο..ή πρωτα πρωτεινη μετα κρεατίνη..ευχαριστώ

και πριν και μετα θα ελεγα...

οσο για το μετα πρωτα κρεατινη+υδατανθρακες και μετα πρωτεινη... αλλα και ολα μαζι να τα βαλεις δεν λεει τπτ...

alexx
28-11-11, 00:46
Ειναι απαραιτητη η ληψη κρεατινης μαζι με δεξτροζη;
Δηλαδη αν παρει καποιος την κρεατινη μεταπροπονητικα με μπανανα, μελι, χυμο, δεν θα γινει δουλεια;

thedon
28-11-11, 04:08
Ειναι απαραιτητη η ληψη κρεατινης μαζι με δεξτροζη;
Δηλαδη αν παρει καποιος την κρεατινη μεταπροπονητικα με μπανανα, μελι, χυμο, δεν θα γινει δουλεια;


Μια χαρά είναι και η μπανάνα και το μέλι απλά, η δεξτρόζη έχει υψηλότερο γλυκαιμικό δείκτη, περίπου 100 αν θυμάμαι καλά!(ανάλογα και το τρόφιμο αναφοράς βέβαια)

Devil
28-11-11, 20:00
Ειναι απαραιτητη η ληψη κρεατινης μαζι με δεξτροζη;
Δηλαδη αν παρει καποιος την κρεατινη μεταπροπονητικα με μπανανα, μελι, χυμο, δεν θα γινει δουλεια;

οχι και σκετη κρεατινη κανει δουλεια...

dimitris56
01-12-11, 14:23
Μετα απο πολυ διαβασμα(καινουριος στην παρεα) μαλλον με λαθος επιλογη συμπληρωματος αρχισα... Θα ηταν καλυτερα να σθνδιασω την πρωτεινη μου με καποια καλη μονουδρικη παρα με kre-alkalyn που πηρα τελικα! Το θεμα μου ειναι απο δω και περα τι κανουμε??

-εχω αρκετη kre-alkalyn ακομα, περιπου την μιση εχω καταναλωσει (4 εβδομαδες σχεδον), συνεχιζω μεχρι τελους της, κανω κανα μηνα off κ μπαινω παλι με μονουδρικη ομως για 2ο κυκλο?
-την αφηνω στην μεση και αρχιζω μονουδρικη απο βδομαδα? φοβαμαι μηπως ετσι επιβαρυνθω μιας και θα κλεινω 2 μηνες συνεχομενα..

Οποια γνωμη δεκτη απο την εμπειρη παρεα!!

p.s ασχολουμαι με γυμναστηριο καπως πιο σοβαρα τα τελευταια 2 χρονια με συμπληρωμα τον τελευταιο μηνα.. (συνολο πανω απο 4 απλα εμεινα λιγο πισω λογω τραυματισμου κ σχολης)
υψος 1.78
κιλα 70 και κατι ψιλα.. φοτος soon μιας κ ειμαι καινουριος.... :unsure:

albb
01-12-11, 18:40
Μετα απο πολυ διαβασμα(καινουριος στην παρεα) μαλλον με λαθος επιλογη συμπληρωματος αρχισα... Θα ηταν καλυτερα να σθνδιασω την πρωτεινη μου με καποια καλη μονουδρικη παρα με kre-alkalyn που πηρα τελικα! Το θεμα μου ειναι απο δω και περα τι κανουμε??

-εχω αρκετη kre-alkalyn ακομα, περιπου την μιση εχω καταναλωσει (4 εβδομαδες σχεδον), συνεχιζω μεχρι τελους της, κανω κανα μηνα off κ μπαινω παλι με μονουδρικη ομως για 2ο κυκλο?
-την αφηνω στην μεση και αρχιζω μονουδρικη απο βδομαδα? φοβαμαι μηπως ετσι επιβαρυνθω μιας και θα κλεινω 2 μηνες συνεχομενα..

Οποια γνωμη δεκτη απο την εμπειρη παρεα!!

p.s ασχολουμαι με γυμναστηριο καπως πιο σοβαρα τα τελευταια 2 χρονια με συμπληρωμα τον τελευταιο μηνα.. (συνολο πανω απο 4 απλα εμεινα λιγο πισω λογω τραυματισμου κ σχολης)
υψος 1.78
κιλα 70 και κατι ψιλα.. φοτος soon μιας κ ειμαι καινουριος.... :unsure:

Εγώ θα έλεγα να τελειώσεις αυτη που που έχεις και άμα θέλεις να ξαναπάρεις κάντο,αλλά σταμάτα για όσο καιρο έπαιρνες.δηλ.άμα έπαιρνες για 2 μήνες σταμάτα τουλάχιστον για 2 μήνες γιατί άμα παίρνεις για πολύ καιρο συνεχόμενα σταματάει ο οργανισμός την παραγωγή κρεατίνης.;)

Ivan
02-12-11, 03:50
Πρωτα απ'ολα καλησπερα!Παρατηρησα ενα μικρο λαθος στο ερωτημα σου.Η κρεατινη να ξερεις πως δεν σε φουσκονει απο μονη της.Η κρεατινη με απλα λογια σου δινει ενεργια και δυναμη,ως αποτελεσμα να αυξανεις τα κιλα στις προπονησεις σου και με αυτο τον τροπο προκιπτει η μυικι αναπηξη..θα εχεις ακουσει σιγουρα για το ΑΤΡ..Το ATP είναι το ενεργειακό νόμισμα του οργανισμού μας, απαραίτητο για την έκλυση ενέργειας από το μυϊκό κύτταρο.Οσο για τις ωρες οπου γινετε ι λιψη τις,ειναι αναλογος το ιδος της...υπαρχουν και οδηγιες στο πισω μερος της συσκευασιας εαν εχεις στα χερια σου το προιον,εαν οχι μπορεις σε διαφορα σιτε να δεις περισσοτερα..

Lao
05-12-11, 01:07
Μετα απο πολυ διαβασμα(καινουριος στην παρεα) μαλλον με λαθος επιλογη συμπληρωματος αρχισα... Θα ηταν καλυτερα να σθνδιασω την πρωτεινη μου με καποια καλη μονουδρικη παρα με kre-alkalyn που πηρα τελικα! Το θεμα μου ειναι απο δω και περα τι κανουμε??

-εχω αρκετη kre-alkalyn ακομα, περιπου την μιση εχω καταναλωσει (4 εβδομαδες σχεδον), συνεχιζω μεχρι τελους της, κανω κανα μηνα off κ μπαινω παλι με μονουδρικη ομως για 2ο κυκλο?
-την αφηνω στην μεση και αρχιζω μονουδρικη απο βδομαδα? φοβαμαι μηπως ετσι επιβαρυνθω μιας και θα κλεινω 2 μηνες συνεχομενα..

Οποια γνωμη δεκτη απο την εμπειρη παρεα!!

p.s ασχολουμαι με γυμναστηριο καπως πιο σοβαρα τα τελευταια 2 χρονια με συμπληρωμα τον τελευταιο μηνα.. (συνολο πανω απο 4 απλα εμεινα λιγο πισω λογω τραυματισμου κ σχολης)
υψος 1.78
κιλα 70 και κατι ψιλα.. φοτος soon μιας κ ειμαι καινουριος.... :unsure:

Δεν συμφωνώ με όσα λες.

Έχω περάσει από μονοϋδρική και εδώ και καιρό χρησιμοποιώ Kre-Alkalyn. Μια χαρά είναι, δεν κατάλαβα ποιο είναι το θέμα σου.

dimitris56
05-12-11, 03:22
Ισως να κανω και λαθος απλα διαβαζοντας μαλλον η μονουδρικη προτιμαται περισσοτερο(ισως λογω κατακρατησης). Γι αυτο το ειπα.. Βεβαια εγω ακομη ολοκληρωμενη γνωμη ισως να μην ειμαι σε θεση να εκφερω μιας κ εχω δοκιμασει μονο κρεαλκαλινη, οποτε οποια συγκριση απο σενα καλυτερη μιας κ εχεις περασει κ απ τισ 2! :thumbup:

Lao
05-12-11, 03:30
Ισως να κανω και λαθος απλα διαβαζοντας μαλλον η μονουδρικη προτιμαται περισσοτερο(ισως λογω κατακρατησης). Γι αυτο το ειπα.. Βεβαια εγω ακομη ολοκληρωμενη γνωμη ισως να μην ειμαι σε θεση να εκφερω μιας κ εχω δοκιμασει μονο κρεαλκαλινη, οποτε οποια συγκριση απο σενα καλυτερη μιας κ εχεις περασει κ απ τισ 2! :thumbup:

Κοίτα, είμαι της άποψης ότι καλό είναι να διαβάζουμε γνώμες και να τις έχουμε υπόψη μας, αλλά το βασικό είναι να σχηματίζουμε την δική μας άποψη.

Λες ότι δεν έκανες καλά που πήρες αλκαλική κρεατίνη, σωστά;

Καταρχήν, τι περιμένεις από την κρεατίνη, γενικά;

Δεύτερον, ποια έχεις πάρει και πως την χρησιμοποιείς;

Και τρίτον, πόσο καιρό την χρησιμοποιείς; Γιατί ομολογώ ότι δεν κατάλαβα.

Αν θέλεις γράψε αναλυτικά, ώστε να βρούμε μια άκρη.

padelis71992
05-12-11, 05:08
Καλησπέρα παιδία όπως θα δείτε και απο τα μηνύματα μου ειμαι νέος στο forum.
Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά η ερώτηση μου ειναι αν η κρεατίνη σταματάει την ανάπτυξη γιατί κάτι τετοιο μου είπανε και δε ξέρω αν ισχύει.
Έψαξα στο google αλλα δε βρήκα κατι είμαι 20 παρα 4 μήνες και επειδή παίζω basket και επειδη αναπτύσομαστε μέχρι τα 20-21 απο ότι ξέρω.
Θέλω να πάρω όσο περισσότερο ύψος μπορώ.

Ευχαριστώ.

Devil
05-12-11, 08:17
Καλησπέρα παιδία όπως θα δείτε και απο τα μηνύματα μου ειμαι νέος στο forum.
Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά η ερώτηση μου ειναι αν η κρεατίνη σταματάει την ανάπτυξη γιατί κάτι τετοιο μου είπανε και δε ξέρω αν ισχύει.
Έψαξα στο google αλλα δε βρήκα κατι είμαι 20 παρα 4 μήνες και επειδή παίζω basket και επειδη αναπτύσομαστε μέχρι τα 20-21 απο ότι ξέρω.
Θέλω να πάρω όσο περισσότερο ύψος μπορώ.

Ευχαριστώ.

οχι...προσωπικα δεν εχω δει καποια μελετη που να γραφει κατι τετοιο....

dimitris56
05-12-11, 13:52
Φιλε Lao,

-την παιρνω εδω και ενα μηνα, με 3 καψουλες πριν την προπονηση κανα 15λεπτο
-βλεπω διαφορα,εχω ανεβασει κιλα σχεδον παντου και η πρπονηση βγαινει πολυ καλυτερα και σωστοτερα! Ισως ομως να περιμενα λιγο παραπανω διαφορα στο σωμα μου μιας και οι αλλαγες ειναι μικρες..(ισως αυτο να με 'ριχνει').
-Τελος ειναι της perfect nutrition, και την συνδιαζω με πρωτεινη πριν κ μετα την προπονηση + την διατροφη μου!

Απ την κρεατινη με βαση τα λιγα που ξερω, μιας και ρωτησες, περιμενα δυναμη την οποια εχουμε ευτυχως για δυνατοτερες προπονησεις και καποιο 'φουσκωμα' ισως.. Αυτα, σορυ αν κουρασα! :unsure:

paokdz
05-12-11, 23:56
Γεια σας..θέλω να ρωτήσω επειδη σκεύτομαι να παρω κρεατίνη..Six Star Pro Creatine X3 60 Caps ..τι γνώμη εχετε?..θα μπορούσατε να μου προτείνεται καποια καλύτερη?
πριν την προπονηση μιση ωρα ή μια ώρα??
και κατι ακομη..μετα την προπονηση απευθειας με χυμο??..γαλα?...

Vassilis_X
06-12-11, 00:09
εχετε παρατηρησει κατακρατηση υγρων με την creapure της Reflex? εγω οχι παντως.

Lao
06-12-11, 02:29
Φιλε Lao,

-την παιρνω εδω και ενα μηνα, με 3 καψουλες πριν την προπονηση κανα 15λεπτο
-βλεπω διαφορα,εχω ανεβασει κιλα σχεδον παντου και η πρπονηση βγαινει πολυ καλυτερα και σωστοτερα! Ισως ομως να περιμενα λιγο παραπανω διαφορα στο σωμα μου μιας και οι αλλαγες ειναι μικρες..(ισως αυτο να με 'ριχνει').
-Τελος ειναι της perfect nutrition, και την συνδιαζω με πρωτεινη πριν κ μετα την προπονηση + την διατροφη μου!

Απ την κρεατινη με βαση τα λιγα που ξερω, μιας και ρωτησες, περιμενα δυναμη την οποια εχουμε ευτυχως για δυνατοτερες προπονησεις και καποιο 'φουσκωμα' ισως.. Αυτα, σορυ αν κουρασα! :unsure:

Δεν με κούρασες.

Αναφέρεις: «βλεπω διαφορα,εχω ανεβασει κιλα σχεδον παντου και η πρπονηση βγαινει πολυ καλυτερα και σωστοτερα!».

Μα, αυτό ακριβώς κάνει η κρεατίνη. Το «φούσκωμα» που περίμενες, είναι μια «ευχάριστη παρενέργεια» η οποία ΑΝ συμβεί, φεύγει μόλις την σταματήσεις. Το βασικό όμως, είναι αυτό που είπες, δηλαδή να σε βοηθάει να κάνεις καλύτερες προπονήσεις.

Και μεταξύ μας, θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι ΠΟΛΥ σημαντικότερο από το πρόσκαιρο «φούσκωμα». ;)

dimitris56
06-12-11, 03:24
Εχεις δικιο...! :thumbup: Ισως να το ειχα εγω αλλιως στο μυαλο μου.. thanks anyway ;)

paokdz
07-12-11, 01:01
Γεια σας..θέλω να ρωτήσω επειδη σκεύτομαι να παρω κρεατίνη..Six Star Pro Creatine X3 60 Caps ..τι γνώμη εχετε?..θα μπορούσατε να μου προτείνεται καποια καλύτερη?
πριν την προπονηση μιση ωρα ή μια ώρα??
και κατι ακομη..μετα την προπονηση απευθειας με χυμο??..γαλα?...

Goofonly
07-12-11, 01:09
Γεια σας..θέλω να ρωτήσω επειδη σκεύτομαι να παρω κρεατίνη..Six Star Pro Creatine X3 60 Caps ..τι γνώμη εχετε?..θα μπορούσατε να μου προτείνεται καποια καλύτερη?
πριν την προπονηση μιση ωρα ή μια ώρα??
και κατι ακομη..μετα την προπονηση απευθειας με χυμο??..γαλα?...

έχουν απαντηθεί ήδη τα ερωτήματά σου... με χυμό πίνουμε τη σκόνη, ή με νερό... εσύ έχεις κάψουλες απότι βλέπω... άρα δεν έχει σημασία...

COBRA_STYLE
07-12-11, 01:16
έχουν απαντηθεί ήδη τα ερωτήματά σου... με χυμό πίνουμε τη σκόνη, ή με νερό... εσύ έχεις κάψουλες απότι βλέπω... άρα δεν έχει σημασία...

λαθος στα πανε;)

καλυτερα να αποφευγεται ο χυμος λογω του οτι προσπαθουμε να παρουμε την κρεατινη με κατι που το ph του να τεινει οσο γινεται στο "βασικο" και οχι οξινο.

beefmeup
07-12-11, 01:19
^^^

υποθεση ειναι αυτο,οχι κανονας.

Devil
07-12-11, 04:11
βασικα και ο χυμος ''βασικος'' ειναι σε σχεση με το ph των γαστρικων υγρων...:green:

απλα δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να βαλεις χυμο αντι για νερο...

paokdz
08-12-11, 14:09
αρα νερο καλυτερα μου λετε?...με μπερδέψατε λιγακι....παιρνεις τισ καψουλες σαν τα χαπια περιπου κ απευθεις νερο?..η ειναι σαν τα αναβράζοντα?

COBRA_STYLE
08-12-11, 14:16
^^^

υποθεση ειναι αυτο,οχι κανονας.

o,τι βιβλιογραφια υπαρχει πισω απο την κρεατινη υποστηριζει οτι πρεπει να αποφευγεται η ταυτοχρονη ληψη κρεατινης και αλλου στοιχειου που μπορει να επηρεασει το ph προς τα κατω.Αλλα ναι,σε ο,τι αφορα το bbing δεν μπορεις ποτε να εισαι απολυτος...πολλα ανατρεπονται.


βασικα και ο χυμος ''βασικος'' ειναι σε σχεση με το ph των γαστρικων υγρων...:green:

απλα δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να βαλεις χυμο αντι για νερο...

χαιρω πολυ Μανος:green:

beefmeup
08-12-11, 15:34
o,τι βιβλιογραφια υπαρχει πισω απο την κρεατινη υποστηριζει οτι πρεπει να αποφευγεται η ταυτοχρονη ληψη κρεατινης και αλλου στοιχειου που μπορει να επηρεασει το ph προς τα κατω.Αλλα ναι,σε ο,τι αφορα το bbing δεν μπορεις ποτε να εισαι απολυτος...πολλα ανατρεπονται.



εγω σε ολες τις μελετες που εχω διαβασει για την ληψη της πουθενα δεν το γραφει αυτο.
πρωτη φορα σε αυτο το φορουμ το εγραψα εγω,απο οσο θυμαμαι..δλδ πριν το γραψω δεν ειχα δει ουτε μια αναφορα σε κατι τετοιο,κ το ειχε γραψει σε μια κουβεντα που ειχαμε με τον ντεβιλ.
κ εγραψα οτι ειναι υποθεση βαση λογικης,αλλα παραμενει υποθεση.

Goofonly
08-12-11, 15:48
Τότε δεν μου τα είπανε λάθος. Οι πιθανές λύσεις παραμένει κατά βάση το νερό και ύστερα ο χυμός. Κάθε τρεις και λίγο κάτι καινούργιο βγαίνει που αναιρεί το ένα και το άλλο. Προσωπικά και με τα δύο τα έχω δοκιμάσει και αποτελέσματα είχα οπότε... υποθετικά " ίσως " το νερό είναι καλύτερο.

Devil
08-12-11, 17:44
Τότε δεν μου τα είπανε λάθος. Οι πιθανές λύσεις παραμένει κατά βάση το νερό και ύστερα ο χυμός. Κάθε τρεις και λίγο κάτι καινούργιο βγαίνει που αναιρεί το ένα και το άλλο. Προσωπικά και με τα δύο τα έχω δοκιμάσει και αποτελέσματα είχα οπότε... υποθετικά " ίσως " το νερό είναι καλύτερο.

λεπτομερια ειναι το πως και με τι θα παρεις την κρεατινη.... το συμαντικο ειναι το ποσα γρ θα παρεις....;)

Kaloutsikos
09-12-11, 03:44
λεπτομερια ειναι το πως και με τι θα παρεις την κρεατινη.... το συμαντικο ειναι το ποσα γρ θα παρεις....;)

+1

την ημέρα παίρνω, μια δόση με χυμό και την άλλη στο συμπλήρωμα και είμαι:bodybuilder2: :P:P

jannous44
09-12-11, 13:04
σημερα μου ηρθε το μονοκιλο τις nowfoods πανω απο οτι ειδα γραφει θερμιδες:unsure:. πρωτη φορα το βλεπω σε κρεατινη.
γραφη 5γ κρεατινη και απο πανω 15 θερμιδες.. δηλαδη ο 1γ κρεατινη εχει 3θερμιδες?..:unsure:

lila_1
09-12-11, 13:52
Ναι παίζει, απο κάτι αμινοξέα δεν αποτελείται η κρεα?
Αν και καμια ταμπέλα δεν γράφει πάνω creatine calories...

Devil
09-12-11, 17:22
Ναι παίζει, απο κάτι αμινοξέα δεν αποτελείται η κρεα?
Αν και καμια ταμπέλα δεν γράφει πάνω creatine calories...

η συνθεση της γινετε απο αργινινη,μεθιονινη και γλυκινη.....

TheWorst
09-12-11, 17:27
σημερα μου ηρθε το μονοκιλο τις nowfoods πανω απο οτι ειδα γραφει θερμιδες:unsure:. πρωτη φορα το βλεπω σε κρεατινη.
γραφη 5γ κρεατινη και απο πανω 15 θερμιδες.. δηλαδη ο 1γ κρεατινη εχει 3θερμιδες?..:unsure:

Υπαρχουν καποιες που εχουν και ζαχαρη μεσα :green: Για δες αν ειναι καθαρη :P

johnn2121
09-12-11, 17:42
καλησπερα σε ολους εδω και ενα διαστημα 40ημερων χρησιμοποιω μια κρεατινη της six star φορμουλα..εχω παρει δυο συσκευασιες.σκεφτομαι να παρω μια cell tech τωρα θα ηταν υπερβολη να σινεχισω κατευθειαν με αυτη η πρεπει να κανω μια διακοπη καλυτερα?

paokdz
09-12-11, 18:23
Μια ερώτηση...αν θέλω να παρω κρεατινη πριν τιν προπονση..ενοοωντας εχω φαει 2 ώρες πριν το γυμανστήριο ..1 ωρα πριν αμμύγδαλα ..κρεατίνη ποτε μπορω να πάρω?..μιση ωρα πριν?..η καλύτερα μετα την προπόνηση?

Devil
09-12-11, 18:27
Μια ερώτηση...αν θέλω να παρω κρεατινη πριν τιν προπονση..ενοοωντας εχω φαει 2 ώρες πριν το γυμανστήριο ..1 ωρα πριν αμμύγδαλα ..κρεατίνη ποτε μπορω να πάρω?..μιση ωρα πριν?..η καλύτερα μετα την προπόνηση?


ναι και μιση ωρα πριν....


καλο ειναι να βγαλεις τα αμυγδαλα απο εκει....

paokdz
09-12-11, 18:36
τα αμύγδαλα ειναι για ενεργεια.. ;)

την κρεατινη σε σκονη με χυμο τελικα ή νερο??

TheWorst
09-12-11, 18:37
Για ενεργεια λεει :P

gsisr
09-12-11, 18:39
τα αμύγδαλα ειναι για ενεργεια.. ;)

την κρεατινη σε σκονη με χυμο τελικα ή νερο??

τ αμύγδαλα είναι ενέργεια π προέρχεται από λιπαρά κοινώς δε θα χεις χωνέψει μέχρι τη προπό

gsisr
09-12-11, 18:40
Για ενεργεια λεει :P

γίνεσαι κακός.. (κι εγώ το ίδιο ήθελα ν πω)

Devil
09-12-11, 18:44
τα αμύγδαλα ειναι για ενεργεια.. ;)

την κρεατινη σε σκονη με χυμο τελικα ή νερο??

δεν σου χρειαζοντε εκεινη τη στιγμη..... σε εκεινη τη φαση οχι απλα δεν θα σου δωσουν ενεργεια αλλα το αντιθετο...


Για ενεργεια λεει :P

χαλαρωσε εσυ...

TheWorst
09-12-11, 18:46
Οχι οτι δεν δινει :green: 9 θερμιδες δλδ ανα 1 γρ

paokdz
09-12-11, 18:48
awww........twra katalava..alla i kreatini misi wra prin t gimnastirio tha exei xwneutei?..k dn m apantisate me ximo i nero?

Devil
09-12-11, 18:49
awww........twra katalava..alla i kreatini misi wra prin t gimnastirio tha exei xwneutei?..k dn m apantisate me ximo i nero?

ψηλε ελληνικα.....

ναι θα εχει..... με νερο...

jannous44
09-12-11, 21:15
Υπαρχουν καποιες που εχουν και ζαχαρη μεσα :green: Για δες αν ειναι καθαρη :P

δεν γραφει τιποτα ρε συ. σκετη ειναι. μονουδ. αλλα πραγματικα πρωτη φορα το βλεπω σε κρεατινη μονο στη nowfoods εχει θερμιδες. παραξενο:unsure::unsure:

alexx
13-12-11, 18:53
Ειναι μεγαλο προβλημα να παιρνω την μονουδρικη κρεατινη μια φορα την μερα πριν την προπονηση και οχι μετα; Θα εχει αποτελεσματα;
Επειδη το μεταπροπονητικο το παιρνω κατα της 10 μερικες φορες η κρεατινη με αφηνει ξυπνιο ολο το βραδυ, ισως απο φουσκωμα ή σηκωνομαι για τουαλετα το βραδυ απο την ποσοτητα νερου. Γιαυτο θελω να την παιρνω πριν την προπονηση.

Διαβασα οτι μπορεις να την παιρνεις και μια ωρα πριν την προπονηση και οτι δεν ειναι λαθος επειδη κανει μια ωρα να αποροφηθει μεσα στο αιμα. Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να εχει παει στους μυες και την ωρα της ασκησης να υπαρχει κρεατινη στους μυες και θα κρατηθει εκει.

Επισης διαβασα οτι δεν εχει σημασια ποια ωρα της μερας την παιρνεις απλα να την παιρνεις.

Οποτε αφου δεν θελω να την βαλω στο μεταπροπονητικο να την βαλω πριν;

Goofonly
13-12-11, 19:16
Ειναι μεγαλο προβλημα να παιρνω την μονουδρικη κρεατινη μια φορα την μερα πριν την προπονηση και οχι μετα; Θα εχει αποτελεσματα;
Επειδη το μεταπροπονητικο το παιρνω κατα της 10 μερικες φορες η κρεατινη με αφηνει ξυπνιο ολο το βραδυ, ισως απο φουσκωμα ή σηκωνομαι για τουαλετα το βραδυ απο την ποσοτητα νερου. Γιαυτο θελω να την παιρνω πριν την προπονηση.

Διαβασα οτι μπορεις να την παιρνεις και μια ωρα πριν την προπονηση και οτι δεν ειναι λαθος επειδη κανει μια ωρα να αποροφηθει μεσα στο αιμα. Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να εχει παει στους μυες και την ωρα της ασκησης να υπαρχει κρεατινη στους μυες και θα κρατηθει εκει.

Επισης διαβασα οτι δεν εχει σημασια ποια ωρα της μερας την παιρνεις απλα να την παιρνεις.

Οποτε αφου δεν θελω να την βαλω στο μεταπροπονητικο να την βαλω πριν;

μία δόση το πρωί και μία πριν... σε off days μία το πρωί :toast:

kazabubu
15-12-11, 11:06
Καλημερα.
Ρε παιδια εαν κάνω loading με creapure 15 γρ την ημερα αντι για 20 για 4 ή 5 μέρες ειναι καλά???????
και μετα στην συντηρηση με 5γρ ή με 10γρ μεχρι να ολοκληρωθουν 2 μηνες??????
Απλα το ρωταω γιατι δεν θελω να επιβαρυνω τον οργανισμο μου με 5γρ παραπανω.
Εχει βαση αυτο που ρωταω ή τα 5 γρ παραπανω δεν κανουν καμια διαφορα.??????
Ευχαριστω και καλημερα σε ολους.

dio32
15-12-11, 12:30
και loading να μην εκανες δεν ειχε μεγαλη διαφορα.
για συντηρηση ρις ημερες προπονησης ενα το πρωι και αλο ενα μετα την προπονηση.
στις ημερες οφφ μια το πρωι

marpi
15-12-11, 12:59
ρε παιδια εχει παρει κανενασ super pump max apo gaspari κ εχει νιωσει τπτ?κανα τσιτωμα?καμια αλλαγη?!

dio32
15-12-11, 13:40
ρε παιδια εχει παρει κανενασ super pump max apo gaspari κ εχει νιωσει τπτ?κανα τσιτωμα?καμια αλλαγη?!

το ειχα παρει εγω αρκετα καλο θα ελεγα.
αλλα σε αλους μπορει να τους πιανει,π.χ εμενα δεν με επιανε το jack3d παρολου που εβαζα δυο μεζουρες.

marpi
15-12-11, 15:45
το ειχα παρει εγω αρκετα καλο θα ελεγα.
αλλα σε αλους μπορει να τους πιανει,π.χ εμενα δεν με επιανε το jack3d παρολου που εβαζα δυο μεζουρες.

δεν μ πιανει καθολου!μαλλον θα αυξησω ποσοτητα!ποσο επαιρνεσ κ ποσα κιλα εισαι?

dio32
15-12-11, 15:57
δυο σκουπ επινα και ειμαι 80 κιλα

marpi
15-12-11, 16:34
εγω 1,5 κ ειμαι πολυ λιγοτερα κιλα!μαλλον 2 θα τα κανω κ γω..

moikan
15-12-11, 21:44
σε αμερικανικο σαιτ διαβασα απο ενα trainer που ποσταρε εκει
οτι καλο ειναι την κρεατινη να την ανακατευουμε με νερο που πριν το εχουμε βρασει κανα 10';
ισχυει;
εχετε ακουσει κατι παρομοιο;

Roid Rage
15-12-11, 23:00
Ναι ισχυει, αλλα για πιες νερο βραστο να δουμε.

Devil
16-12-11, 00:30
σε αμερικανικο σαιτ διαβασα απο ενα trainer που ποσταρε εκει
οτι καλο ειναι την κρεατινη να την ανακατευουμε με νερο που πριν το εχουμε βρασει κανα 10';
ισχυει;
εχετε ακουσει κατι παρομοιο;

οχι κανα 10' νταξ σιγα..... ελαχιστο ζεσταμα θελει.... ριχνεις την κρεατινη την ανακατευεις μεχρι να διαλυθει.... και μετα βαζεις λιγο κρυο μεσα για να μπορεις να το πιεις.....

moikan
16-12-11, 00:53
οχι κανα 10' νταξ σιγα..... ελαχιστο ζεσταμα θελει.... ριχνεις την κρεατινη την ανακατευεις μεχρι να διαλυθει.... και μετα βαζεις λιγο κρυο μεσα για να μπορεις να το πιεις.....

φιλε μου πηρα αυτο το προιον http://www.xtr.gr/kreatines/1410/CGT-10__600gr_%28OPTIMUM%29.htm
λεω να το παιρνω κατευθειαν απο το στομα μαζι με νερακι ζεσταμενο οπως ειπες
να μην το ανακατευω δηλαδη
καλα δεν ειναι;

Devil
16-12-11, 01:16
φιλε μου πηρα αυτο το προιον http://www.xtr.gr/kreatines/1410/CGT-10__600gr_(OPTIMUM).htm (http://www.xtr.gr/kreatines/1410/CGT-10__600gr_%28OPTIMUM%29.htm)
λεω να το παιρνω κατευθειαν απο το στομα μαζι με νερακι ζεσταμενο οπως ειπες
να μην το ανακατευω δηλαδη
καλα δεν ειναι;

οχι.... γιατι σε στελνει τουαλετα για πλακα.... αμα ειναι να το παρεις ετσι δεν βλεπω το λογο να ζεστανεις νερο...

moikan
16-12-11, 15:22
οχι.... γιατι σε στελνει τουαλετα για πλακα.... αμα ειναι να το παρεις ετσι δεν βλεπω το λογο να ζεστανεις νερο...

το νερο το ζεσταινουμε δηλαδη για να αποφυγουμε το κοψιμο;
δεν ειναι καλυτερα να το παιρνω κατευθειαν απο το στομα;

dio32
16-12-11, 17:29
εγω παντος την κρεατινη την περνω κατευθιαν στο στομα και μετα λιγες γουλιες νερο,αφηνω να κατσει το μιγμα στο στομαχι κανενα 15λεπτο και μετα πινω νερο

Devil
16-12-11, 17:46
το νερο το ζεσταινουμε δηλαδη για να αποφυγουμε το κοψιμο;
δεν ειναι καλυτερα να το παιρνω κατευθειαν απο το στομα;

το νερο το ζεστενουμε για να διευκοληνουμε τη διαληση της κρεατινης.... αυτο προυποθετη να τα ανακατεψεις σε ενα ποτηρι πρωτα μεχρι να διαληθουν και μετα να πιεις....

στην αλλη ερωτηση απαντησα ηδη.... οχι δεν ειναι...

Devil
16-12-11, 17:47
εγω παντος την κρεατινη την περνω κατευθιαν στο στομα και μετα λιγες γουλιες νερο,αφηνω να κατσει το μιγμα στο στομαχι κανενα 15λεπτο και μετα πινω νερο

σε μερικους δημιουργει προβλημα...

αυτο που λεει το παιδι απο πανω βεβαια εχει και ταυρινη μεσα.... οπου εκει εχουν προβλημα οι περισσοτεροι... τουαλετικο...:green:

alexx
16-12-11, 19:15
Μπορω πριν την προπονηση να πινω καφε και κρεατινη; Ξεχωριστα εννοω καμια ωρα διαφορα το καθενα μεταξυ τους.
Τα pre workouts εχουν αλλη καφεινη μεσα σε σχεση με αυτη του εμποριου;

dio32
16-12-11, 19:57
σε μερικους δημιουργει προβλημα...

αυτο που λεει το παιδι απο πανω βεβαια εχει και ταυρινη μεσα.... οπου εκει εχουν προβλημα οι περισσοτεροι... τουαλετικο...:green:

α ωπα δεν το προσεξα οτι εχει ταυρινη μεσα,ειναι ενα θεμα τουαλετικο.
εγω που πινω απλη κρεατινη στο στομα δεν εχω θεμα.

Devil
16-12-11, 20:15
Μπορω πριν την προπονηση να πινω καφε και κρεατινη; Ξεχωριστα εννοω καμια ωρα διαφορα το καθενα μεταξυ τους.
Τα pre workouts εχουν αλλη καφεινη μεσα σε σχεση με αυτη του εμποριου;

ναι μπορεις... δεν νομιζς να εχει διαφορα...

moikan
21-12-11, 16:09
εχει να μου προτεινει κανεις καποια καλη Kre Alkalyn;
ευχαριστω εκ των προτερων

beefmeup
21-12-11, 22:18
εχει να μου προτεινει κανεις καποια καλη Kre Alkalyn;
ευχαριστω εκ των προτερων

ολες ιδιες ειναι φιλε..δες απο αυτες τις εταιριες..
now foods
all american efx

kostas z
28-12-11, 00:21
παιδια καλησπερα. θα ηθελα την αποψη σας οσον αφορα την επιλογη μιας κρεατινης. εχω διαβασει πολλα αρθρα και εχω καταληξει σε 2. Νιτρικη κρεατινη (τυπου C-POL, Swolex της Scitec Nutrition) η μια πολλων μορφων κρεατινης? (οπως η Crea-Tech PX9 της All Star) ευχαριστω προκαταβολικα.

ginus
28-12-11, 00:23
τι ακριβως θες να πετυχεις..?η νιτρικη σου δινει περισσοτερα πρηξιματα..
παντως εγω συστηνω stick to the basics ιδιως εαν ειναι η πρωτη φορα χρησης..δλδ μονουδρικη κρεατινη

kostas z
28-12-11, 00:35
φιλε ginus ευχαριστω για την απαντηση. εχω ξαναχρησιμοποιησει μονουδρικη κρεατινη 2 φορες αλλα δεν ειδα σχεδον καθολου διαφορα ουτε σε δυναμη, ουτε σε πρηξιμο. (συγκεκριμενα της victory weider)δεν ξερω αν δεν εκανα κατι καλα ωστοσο αποφασισα να δω και καποια αλλη μορφη. το πρηξιμο παντως με ενδιαφερει

ginus
28-12-11, 00:40
η η δοσολογια που πηρες δεν ηταν σωστη η εισαι απο τους λιγους που δεν σου κανει διαφορα..δοκιμασε κατι σε νιτροξειδικη που δινει τα περισσοτερα πρηξιματα και μπορεις να δεις τις alkalyn...μα να μην σε πιανει η μονουδρικη...:(

kostas z
28-12-11, 00:48
νιτροξειδικη φανταζομε εννοεις τη νιτρικη.την Alkalyn την ειχα υπ'οψιν μου αλλα αλαξα γνωμη οταν ειδα οτι εδω μεσα δεν της εχουν ιδιαιτερη υπολυψη

ginus
28-12-11, 00:58
ναι την νιτρικη....να ξερεις οτι ολα υποκεινται στην μεθοδο trial and error...ποσοι απο εδω μεσα θα σου ελεγαν οτι η μονουδρικη δεν πιανει μια?σχεδον κανεις...τα παιδια του φορουμ εχουν πολλες γνωσεις αλλα κανεις δεν εχει γνωση του οργανισμου σου...πχ σε μενα δουλευει η ethel ester αλλα σε αλλους οχι...αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ενα καλο προιον αλλα ουτε και κακο...αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις;)

kostas z
28-12-11, 01:08
ginus σ'ευχαριστω με διαφωτισες αρκετα και αυτο ακριβως θα κανω. θα δοκιμασω. να'σαι καλα και καλες γιορτες ;)

tvg5
28-12-11, 03:56
BSN Cell Mass :thumbup:

morbit_killer
28-12-11, 12:09
Gia sa eimai o mr-mass kai ksexasa to password mou :D lipon h8ela akoma na rotiso ean ton muiko ogko pou 8a paro xrisimopioontas kreatinh 8a ton xaso eukola. legodas eukola enoo ota gia kanena mina gia paradigma den kao barh ala kano treksimo kai aerobikes askhshs?? :lol:

καλημέρα όταν κάνεις τρέξιμο γενικά χάνεις μυική μάζα , όσων αφορά την κρεατίνη έχει πιό σταθερά κέρδη όταν την χρησιμοποείς χρόνια πάντα σε κύκλους του ενός με δυο μήνες

morbit_killer
28-12-11, 12:11
τα αμύγδαλα ειναι για ενεργεια.. ;)

την κρεατινη σε σκονη με χυμο τελικα ή νερο??

ΜΕ χυμό και υδατάνθρακα πάντα

ggeorge
28-12-11, 12:44
εννοείται με νερο...

Dimitrios
28-12-11, 13:45
Με τι υδατάνθρακα μπορώ να συνδυάζω την κρεατίνη για καλύτερη απορόφηση;
Να πάρω δεξτρόζη και να ρίξω μέσα στο σέικερ με την κρεατίνη, ή και μια κουαλιά μέλι ή ζάχαρη είναι κομπλέ;

Andreas C.
28-12-11, 14:23
Με τι υδατάνθρακα μπορώ να συνδυάζω την κρεατίνη για καλύτερη απορόφηση;
Να πάρω δεξτρόζη και να ρίξω μέσα στο σέικερ με την κρεατίνη, ή και μια κουαλιά μέλι ή ζάχαρη είναι κομπλέ;

Φίλε η απόψεις διίστανται πάνω σε αυτό το θέμα! Άλλοι υποστηρίζουν οτι δεν βοηθάει στην απορρόφηση ο υδατάνθρακας άλλοι το υποστηρίζουν!
Αυτοί που το υποστηρίζουν λένε οτι είναι καλύτερα με δεξτρόζη αλλά και η ζάχαρη μια χαρά είναι!

Dimitrios
28-12-11, 14:43
Φίλε η απόψεις διίστανται πάνω σε αυτό το θέμα! Άλλοι υποστηρίζουν οτι δεν βοηθάει στην απορρόφηση ο υδατάνθρακας άλλοι το υποστηρίζουν!
Αυτοί που το υποστηρίζουν λένε οτι είναι καλύτερα με δεξτρόζη αλλά και η ζάχαρη μια χαρά είναι!

Και εγώ αυτό έχω διαβάσει απλά επειδή δεν θέλω να πάρω και δεξτρόζη γι αυτό ρωτάω.
Στον προηγούμενο κύκλο την έπινα με χυμό, απλά τώρα λέω να την πιω με ζάχαρη ή μέλι και νερό μιας και μου έχει μείνει μισό κουτί μονουδρική, αλιώς θα πήγαινα σε κρυαλκαλική που θέλω να την δοκιμάσω.

Andreas C.
28-12-11, 16:07
Και εγώ αυτό έχω διαβάσει απλά επειδή δεν θέλω να πάρω και δεξτρόζη γι αυτό ρωτάω.
Στον προηγούμενο κύκλο την έπινα με χυμό, απλά τώρα λέω να την πιω με ζάχαρη ή μέλι και νερό μιας και μου έχει μείνει μισό κουτί μονουδρική, αλιώς θα πήγαινα σε κρυαλκαλική που θέλω να την δοκιμάσω.

Γιατί να μην πάρεις? Θα σου χρησιμεύσει στο μεταπροπονητικό σου:thumbup:
Η ζάχαρη είναι η 2 καλύτερη επιλογή αν και στην θέση δεν θα την έπερνα γιατί με μισό κουτί δεν μπορείς να κάνεις κανονικό κύκλο!

Dimitrios
28-12-11, 16:14
Γιατί να μην πάρεις? Θα σου χρησιμεύσει στο μεταπροπονητικό σου:thumbup:
Η ζάχαρη είναι η 2 καλύτερη επιλογή αν και στην θέση δεν θα την έπερνα γιατί με μισό κουτί δεν μπορείς να κάνεις κανονικό κύκλο!

Βγάζει περίπου 1μιση μήνα το μισό περίπου...;)

Andreas C.
28-12-11, 16:27
Βγάζει περίπου 1μιση μήνα το μισό περίπου...;)

Τι να σου ρε φίλε δική σου είναι η απόφαση:)
Εγώ προσωπικά κάτω από 2-3 μήνες κύκλο δεν κάνω:toast:

Dimitrios
28-12-11, 16:44
Τι να σου ρε φίλε δική σου είναι η απόφαση:)
Εγώ προσωπικά κάτω από 2-3 μήνες κύκλο δεν κάνω:toast:

Επειδή θα την στακάρω με β-αλανίνη για περίπου 2 μήνες οπότε μάλλον θα την πάρω γι όσο πάει αυτή και ύστερα βλέπουμε.
μην την πετάξω τσάμπα μισό κουτί...
Κάτι άσχετο θα έχω θέμα αν τον ένα μήνα πάρω αυτήν που έχω(είναι της ΟΝ) και μετά πάρω άλλη μονουδρική ή αλκαλική για τον επόμενο μήνα;:unsure:

Andreas C.
28-12-11, 17:29
Επειδή θα την στακάρω με β-αλανίνη για περίπου 2 μήνες οπότε μάλλον θα την πάρω γι όσο πάει αυτή και ύστερα βλέπουμε.
μην την πετάξω τσάμπα μισό κουτί...
Κάτι άσχετο θα έχω θέμα αν τον ένα μήνα πάρω αυτήν που έχω(είναι της ΟΝ) και μετά πάρω άλλη μονουδρική ή αλκαλική για τον επόμενο μήνα;:unsure:

Την β-αλανίνη να την πάρεις 3 μήνες!
Δεν έχει καμία διαφορά, όλες οι εταιρίες από ένα προμηθευτή τις παίρνουνε:)
Όσο για την αλκαλική δεν ξέρω αν και αυτή γίνεται απο μονουδρική και μαγειρική σόδα που λειτουργεί σαν buffer:thumbup:
Αν κοιτάξεις το θέμα από την αρχή θα λύθουν όλες σου οι απορίες!
Τα αναλύουν όλα ο βοδινός και ο 666:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle: :toast:

Eratical
30-12-11, 03:50
Kalispera se olous kai kales giortes! (eimai neos edw)

Ithela na rwtisw kati sxetika me auti tin kreatini...

eimai 18 etwn kai tin ksekinisa proxthes, pairnwntas 2 doseis, i mia meta tin proponisi, i alli prin, syn alli mia x8es to prwi

imoun 82 kila prin tin ksekinisw kai twra pou zugistika eimai 84

auto wfeilete stin xrisi tis kreatinis? den einai ypervolika 2 kila se toso mikro xroniko diastima?

ta fwta sas...



**Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες ,ειναι κανονας του φόρουμ.Mods Team ***

Lao
30-12-11, 04:04
Kalispera se olous kai kales giortes! (eimai neos edw)

Ithela na rwtisw kati sxetika me auti tin kreatini...

eimai 18 etwn kai tin ksekinisa proxthes, pairnwntas 2 doseis, i mia meta tin proponisi, i alli prin, syn alli mia x8es to prwi

imoun 82 kila prin tin ksekinisw kai twra pou zugistika eimai 84

auto wfeilete stin xrisi tis kreatinis? den einai ypervolika 2 kila se toso mikro xroniko diastima?

ta fwta sas...

Λίγο χλωμό να οφείλεται στην κρεατίνη.

P.S. Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες, μην στην πέσουν οι Mods. :P

Agapoukis
02-01-12, 20:28
Καλησπερα παιδια. Πηρα μια κρεατινη προχτες PD6 Creatine (Gensan) αν καποιος ξερει μπορει να μου δωσει καποιες συμβουλες στο πως τη χρησιμοποιω? Εμενα μου ειπαν να παιρνω 2 χαπια πριν την προπονα. Α και κατι αλλο τα χαπια τα βλεπω πλαστικα απεξω, πρεπει να τα ανοιγω και να διαλυω τη σκονη με νερο? Ευχαριστω!

moikan
04-01-12, 15:41
http://www.weider.com.gr/product_info.php?cPath=19&products_id=103
παιδια εχετε καμια αποψη για αυτο;
δεν καταλαβα ακριβως τι παιζει με αυτο το συμπηρωμα

Dreiko
04-01-12, 15:51
ριξε μια ματια εδω (http://www.krea-genic.com/english/index.php)...
εμενα δε μου γεμιζει το ματι θα εμενα στη μονουδρικη...:thumbup:

moikan
04-01-12, 22:52
ριξε μια ματια εδω (http://www.krea-genic.com/english/index.php)...
εμενα δε μου γεμιζει το ματι θα εμενα στη μονουδρικη...:thumbup:

φιλε μου στο σαιτ που παρεθεσες τα λεει ιδανικα
ιδωμεν...θα την δοκιμασω και θα σας πω αποτελεσματα...

GeoDask
07-01-12, 00:50
ριξε μια ματια εδω (http://www.krea-genic.com/english/index.php)...
εμενα δε μου γεμιζει το ματι θα εμενα στη μονουδρικη...:thumbup:

:thumbup: 5gr την ημέρα post workout πάντα, είναι αρκετά !

Chrisis
07-01-12, 17:28
βρηκα αυτο...

How to Cycle Creatine

The principle is simple. We do short term ‘creatine loading‘ following by ‘creatine abstinence’ over and over again. The pattern goes like this:

Load for 3 Days
Abstain For 3 Days
Repeat Steps 1 and 2

Creatine Dosage

The daily dose of creatine will range from 15-25 grams/day depending upon the size of the individual. If you weigh over Over 180 pounds, go for 25 grams per day. The are no further details unfortunately from Cribb on this but I think the following is a pretty good dosing strategy:

> 180 pounds – 25 grams
150 – 180 pounds – 20 – 25 grams
140 – 150 pounds – 15 – 20 pounds
< 140 pounds – 15 grams

This is a sliding scale so someone weighing 146 pounds might go for 18 grams of creatine per day. This is my guess at dosage for different weights so feel free to experiment.
How To Use Creatine Monohydrate

Take 1 serving 10 mins before your workout
Take 1 serving 10 mins after your workout with your post workout shake
Take 1 more serving within 3 hours of working out
Take 1 or 2 more (if necessary depending on your dosage) throughout the day, morning and/or night.

εχει δοκιμασει καποιος αυτη την μεθοδο? βασικα 3 μερες ον μετα 3 μερες οφφ και παλι απο την αρχη..

xLitE
09-01-12, 01:39
Χελόου μάι ντίαρ φρέντζ :weights:

Μια μέρα, καθώς αγνάντευα εις τα υγρά και σκοτεινά σοκάκια του διαδικτύου, αντίκρισα στο βάθος του δωματίου μια μυστήρια αντανάκλαση φωτός. Γοητευμένος απο αυτή την πανδαισία χρωμάτων αποφάσισα να δω τι ήταν. Προς έκπληξη μου ήταν ένα ξεχασμένο κουτί της Reflex, με ονομασία creapure-creatine monohydrate. Ενθουσιασμένος απο την νέα (παλιά) μου ανακάλυψη, αποφάσισα να την εντάξω στην καθημερινότητα μου.
Έλα όμως που ο κακός μου εαυτός είχε ήδη μπει σε κύκλο με Superpump250! Απογοητευμένος απο αυτή την ατυχή σειρά γεγονότων, ήρθα στα άδυτα του φόρουμ ώστε να ζητήσω συμβουλή από τους Αρχαίους Μάγους του ΣωματοΧτισίματος.
Υποθέτοντας λοιπον, πως θα αποφύγω το load, θα έχω κάποιο σοβαρό πλεονέκτημα/μειονέκτημα εάν προσθέσω 3-5gr τις off ημέρες & 6-10gr τις ημέρες προπόνησης,ταυτόχρονα με το εκάστοτε νιτρικό;

Devil
09-01-12, 06:51
καλα loading δεν κανεις.... οποτε μιλαμε για 3-5γρ καθημερινα... συν οτι αλλο εχει μεσα το sp250...

jimmys46
10-01-12, 14:34
Δηλαδη η κρεατινη δεν ειναι αυξητικη αλλα συμπληρωμα διατροφης?????

Andreas C.
10-01-12, 15:03
Δηλαδη η κρεατινη δεν ειναι αυξητικη αλλα συμπληρωμα διατροφης?????

Καλά ρε φίλε εσύ ξέρεις την αυξητική και δεν ξέρεις τι είναι η κρεατίνη?:bowdown::bowdown::bowdown:

jimmys46
10-01-12, 15:14
Καλά ρε φίλε εσύ ξέρεις την αυξητική και δεν ξέρεις τι είναι η κρεατίνη?:bowdown::bowdown::bowdown:

Νταξει ρε φιλε δεν ασχολουμε και τοσο ωστε να τα ξερω...Πανω σε αυτα που εχω ακουσει λεω...Εχω ακουσει οτι ειναι αυξιτικη μυΐκης μαζας , αλλα εχω ακουσει οτι ειναι και συμπληρωμα διατροφης...
Τι απο τα δυο ειναι ????? Αν εχεις σκοπο να με βοηθησεις φιλε Adrea και μπορεις λυσε μου την απορια , ομως γιατι ειρωενυεσαι?????
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

Mcstefan7
10-01-12, 15:16
Μιας και αρχίζω απο παρασκευή τον κύκλο πάμε μια ανακεφαλέωση. έχουμε και λέμε 5 μέρες φόρτωμα (πρωι,μεσημέρι.απόγευμα,βράδι,πρν ύπνο) οταν παίζει γυμν.(πρωί,μετα γυμν.,απογευμα,βραδι,πρν υπνο) σωστά? Μετα το φόρτωμα της μέρες ον 5γρ πρν τ γυμν κ τις οφ 5 το πρωι?
ειμαι 72 κιλά!

beefmeup
10-01-12, 15:17
Νταξει ρε φιλε δεν ασχολουμε και τοσο ωστε να τα ξερω...Πανω σε αυτα που εχω ακουσει λεω...Εχω ακουσει οτι ειναι αυξιτικη μυΐκης μαζας , αλλα εχω ακουσει οτι ειναι και συμπληρωμα διατροφης...
Τι απο τα δυο ειναι ????? Αν εχεις σκοπο να με βοηθησεις φιλε Adrea και μπορεις λυσε μου την απορια , ομως γιατι ειρωενυεσαι?????
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

μαν ολα υπαρχουν..ψαξε λιγο μονος σου πριν,ξεκκινησεις να ρωτας δεξια αριστερα..
Κρεατίνη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?166-Κρεατίνη)

Mcstefan7
10-01-12, 15:21
beef απαντησε μου γιατί είσαι τοπ σε αυτα...Εχω ξάψει αλλα θέλω και την γνώμη σου

jannous44
10-01-12, 15:26
Μιας και αρχίζω απο παρασκευή τον κύκλο πάμε μια ανακεφαλέωση. έχουμε και λέμε 5 μέρες φόρτωμα (πρωι,μεσημέρι.απόγευμα,βράδι,πρν ύπνο) οταν παίζει γυμν.(πρωί,μετα γυμν.,απογευμα,βραδι,πρν υπνο) σωστά? Μετα το φόρτωμα της μέρες ον 5γρ πρν τ γυμν κ τις οφ 5 το πρωι?
ειμαι 72 κιλά!

φορτομα. 5 μερες ( πρωι, μεσημερι, πριν την προπ, μετα την προπ απο 5γ.)
συντηρηση 5γ πρωι + 5γ μετα προπ.

9 στα 10 ποστ εδω μεσα αυτο λενε. διαβασε λιγο:thumbup:

beefmeup
10-01-12, 15:27
Μιας και αρχίζω απο παρασκευή τον κύκλο πάμε μια ανακεφαλέωση. έχουμε και λέμε 5 μέρες φόρτωμα (πρωι,μεσημέρι.απόγευμα,βράδι,πρν ύπνο) οταν παίζει γυμν.(πρωί,μετα γυμν.,απογευμα,βραδι,πρν υπνο) σωστά? Μετα το φόρτωμα της μέρες ον 5γρ πρν τ γυμν κ τις οφ 5 το πρωι?
ειμαι 72 κιλά!

το φορτωμα δεν ειναι απαραιτητο...εχω κανει κ χωρις φορτωμα,αλλα κ με 10γρ φορτωμα,αλλα κ με 15γρ ανα μερα..διαφορα δεν ειδα σοβαρη..

καλυτερα να περνεις για 5 μερες 5+5γρ..
κ μετα μεινε στα 5 οπως γραφεις...με το πρωινο στα οφ,κ μετα την προπονα τις υπολοιπες..

Mcstefan7
10-01-12, 15:32
φορτομα. 5 μερες ( πρωι, μεσημερι, πριν την προπ, μετα την προπ απο 5γ.)
συντηρηση 5γ πρωι + 5γ μετα προπ.

9 στα 10 ποστ εδω μεσα αυτο λενε. διαβασε λιγο:thumbup:

Φίλε σύμφωνα με το άρθρο πρέπει να παίρνω μετα το φόρτωμα 2,10γρ τα 10 π λες εσύ είναι 500% πανω.Κοίτα θέλω απο κάποιον που ξέρει και όχι απλα να μου πει τι κάνει ο καθένας... :unsure:

Blackie
10-01-12, 15:33
Καλησπέρα! Μια γρήγορη ερώτηση... Οι non-responders στην μονοϋδρική, τι να προτιμήσουν; Επίσης, έχω διαβάσει μια θεωρία περί τύπου 1 και 2 των μυών, όπου στον έναν δουλεύει η μονοϋδρικη και στον άλλον όχι. Δε ξέρω αν ισχύει, αλλά απ'όσο είδα τους τύπους ανθρώπων που ανήκουν στον τύπο 2, ταιριάζει στο προφίλ μου. Τέλοσπαντων, κάποια πρόταση; Ευχαριστώ!

Mcstefan7
10-01-12, 15:34
το φορτωμα δεν ειναι απαραιτητο...εχω κανει κ χωρις φορτωμα,αλλα κ με 10γρ φορτωμα,αλλα κ με 15γρ ανα μερα..διαφορα δεν ειδα σοβαρη..

καλυτερα να περνεις για 5 μερες 5+5γρ..
κ μετα μεινε στα 5 οπως γραφεις...με το πρωινο στα οφ,κ μετα την προπονα τις υπολοιπες..

Να σου πω και το άλλο, δεν τρώω κρέας (μονο κοτόπουλο κ γαλοπούλα) ούτε τυρια και βούτυρα. Γι αυτό λεω να κάνω φορτωμα..Εσυ τι λες?

Mcstefan7
10-01-12, 15:35
Καλησπέρα! Μια γρήγορη ερώτηση... Οι non-responders στην μονοϋδρική, τι να προτιμήσουν; Επίσης, έχω διαβάσει μια θεωρία περί τύπου 1 και 2 των μυών, όπου στον έναν δουλεύει η μονοϋδρικη και στον άλλον όχι. Δε ξέρω αν ισχύει, αλλά απ'όσο είδα τους τύπους ανθρώπων που ανήκουν στον τύπο 2, ταιριάζει στο προφίλ μου. Τέλοσπαντων, κάποια πρόταση; Ευχαριστώ!

Η άλλη είναι εθιλ εστερ για του τύπου 2. Αλλα απο όσο έχω διαβάσει δεν είναι σωστή η θεωρία με τους τυπους :)

beefmeup
10-01-12, 15:41
Να σου πω και το άλλο, δεν τρώω κρέας (μονο κοτόπουλο κ γαλοπούλα) ούτε τυρια και βούτυρα. Γι αυτό λεω να κάνω φορτωμα..Εσυ τι λες?

ολα σχετικα ειναι....αν θες ενα τυφλοσουρτι,κανεις φορτωμα..να χασεις δεν παιζει..η να επιβαρυνθεις..
στο χερι σου ειναι,κ αν δεν δοκιμασεις καποιες φορες με διαφορυος τροπους δεν θα δεις τι θα σε πιασει καλυτερα..

κ αυτο που εγραψε ο jannous44,λαθος δεν ειναι...απλα εμενα μου φαινεται περιτο να παρω 10γρ καθε μερα ενω με 5,κανω μια χαρα δουλεια..
σε αλλους μπορει να μην φτανουν τα 5..
οπως κ τα 20γρ φορτωμα μου φαινονται πολλα χωρις λογο..
οποτε παλι δοκιμαζεις κ βλεπεις..

Mcstefan7
10-01-12, 15:47
Σου έχω απαντήσει πιο πάνω!!

Blackie
10-01-12, 15:58
Η άλλη είναι εθιλ εστερ για του τύπου 2. Αλλα απο όσο έχω διαβάσει δεν είναι σωστή η θεωρία με τους τυπους :)

Συγνώμη, διπλό μήνυμα! Το ξέρω κι αυτό, απλά διάβασα πως εκτός του ότι είναι υπερεκτιμημένη, πως αρκετοί λανσάρουν μονοϋδρική για CEE (βλέπε BSN)... Αλλά υπερεκτιμημένη ή μη, μήπως αυτή είναι η απάντηση για εμένα; Επίσης, ποια να διαλέξω;

Mcstefan7
10-01-12, 16:12
Μάθε οτι η εθιλ εστερ είναι τοξική για το συκώτι. Η ποιο αποδοτικες κρεατίνες είναι
Η Νιτρική κρεατίνη

kafros gate 7
10-01-12, 16:56
πειραζει μεταπροπονητικα να παρω την κρεατινη μαζι με whey?

Andreas C.
10-01-12, 18:12
Νταξει ρε φιλε δεν ασχολουμε και τοσο ωστε να τα ξερω...Πανω σε αυτα που εχω ακουσει λεω...Εχω ακουσει οτι ειναι αυξιτικη μυΐκης μαζας , αλλα εχω ακουσει οτι ειναι και συμπληρωμα διατροφης...
Τι απο τα δυο ειναι ????? Αν εχεις σκοπο να με βοηθησεις φιλε Adrea και μπορεις λυσε μου την απορια , ομως γιατι ειρωενυεσαι?????
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

Φίλε jimmy δεν σε ειρωνεύμαι καθόλου και έγω κάποτε ήμουνα στην θέση σου και ξέρω πως νιώθεις!!!:thumbup:
Απλώς διερωτώμαι με τι άτομα κάθεσαι και συζητάς και προπαντώς τι σου λένε:unsure:

Στο θέμα μας τώρα.
Ναι η κρεατίνη είναι συμπλήρωμα και υπάρχει και στο κρέας που τρως αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες!

Αν θες την γνώμη μου φίλε αφίερωσε λίγο χρόνο και διάβασε το φόρουμ θα μάθεις πάρα πολλά και σταμάτα να ακούς τον κάθε βλάκα!!!!

ps. Για ότι βοήθεια θέλεις μπορείς να μου στείλεις πμ μην ντραπής!:toast:

Blackie
10-01-12, 18:54
Μάθε οτι η εθιλ εστερ είναι τοξική για το συκώτι. Η ποιο αποδοτικες κρεατίνες είναι
Η Νιτρική κρεατίνη

Νιτρική κρεατίνη=; Δεν την έχω ξανακούσει... Όσο για την τοξικότητα της CEE, αυτό που ξέρω -διόρθωσε με αν κάνω λάθος- είναι πως διασπάται πιο εύκολα σε κρεατινίνη, εξού και η υπερφόρτωση στους νεφρούς, αλλά δε δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα... Το θέμα είναι αν δουλεύει σε αθλητές που δε δουλεύει η μονοϋδρική!

Devil
10-01-12, 19:05
Νιτρική κρεατίνη=; Δεν την έχω ξανακούσει... Όσο για την τοξικότητα της CEE, αυτό που ξέρω -διόρθωσε με αν κάνω λάθος- είναι πως διασπάται πιο εύκολα σε κρεατινίνη, εξού και η υπερφόρτωση στους νεφρούς, αλλά δε δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα... Το θέμα είναι αν δουλεύει σε αθλητές που δε δουλεύει η μονοϋδρική!

αποδεδειγμενα δουλευει χειροτερα απο την μονουδρικη....

πιο απλα ηταν μεγαλη αποτυχια....

Mcstefan7
10-01-12, 19:18
nitrate creatine λέγεται,δεν ξέρω αν την φέρνουν Ελλάδα και αν θες μία που ξέρω APS και νομίζω μονο αυτή έχει γιατι είναι πατέντα (Δεν είμαι σίγουρος μονίζω κάπου το διάβασα)

jimmys46
10-01-12, 19:18
Φίλε jimmy δεν σε ειρωνεύμαι καθόλου και έγω κάποτε ήμουνα στην θέση σου και ξέρω πως νιώθεις!!!:thumbup:
Απλώς διερωτώμαι με τι άτομα κάθεσαι και συζητάς και προπαντώς τι σου λένε:unsure:

Στο θέμα μας τώρα.
Ναι η κρεατίνη είναι συμπλήρωμα και υπάρχει και στο κρέας που τρως αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες!

Αν θες την γνώμη μου φίλε αφίερωσε λίγο χρόνο και διάβασε το φόρουμ θα μάθεις πάρα πολλά και σταμάτα να ακούς τον κάθε βλάκα!!!!

ps. Για ότι βοήθεια θέλεις μπορείς να μου στείλεις πμ μην ντραπής!:toast:

Φιλε Adrea....σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...οντως δεν πρεπει να ακουω τον καθενα...εχεις απολυτο δικιο...Αν χρειαστω τιποτα θα σου στειλω...και παλι ευχαριστω για τον βοηθεια!!!!

nikossamos
11-01-12, 01:13
γεια σας :D είμαι 1.75 και 57 κιλά... έλεγα να πάρω μια whey προτείνει και αμινοξέα... μετά μου ήρθε στο μυαλό αν είναι να πάρο και κρεατίνη... αλλα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για αυτήν... σε περίπτωση που πάρο και μετά από λίγους μήνες την σταματήσω χάνω όλο τον μυϊκό όγκο που πήρα χάρις αυτήν? επίσης τι παρενέργειες μπορεί να έχουν όλα αυτά?

Devil
11-01-12, 06:06
γεια σας :D είμαι 1.75 και 57 κιλά... έλεγα να πάρω μια whey προτείνει και αμινοξέα... μετά μου ήρθε στο μυαλό αν είναι να πάρο και κρεατίνη... αλλα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για αυτήν... σε περίπτωση που πάρο και μετά από λίγους μήνες την σταματήσω χάνω όλο τον μυϊκό όγκο που πήρα χάρις αυτήν? επίσης τι παρενέργειες μπορεί να έχουν όλα αυτά?

λογικο μου φαινετε να μην εχεις ακουσει και τα καλητερα... γενικα οσοι δεν ασχολουντε με τον αθλητισμο και κυριως με τα βαρη δεν λενε και τα καλητερα λογια...αμαθεια βλεπεις...

οχι δεν χανεις καθολου μυικο ιστο μετα τη χρηση της...

απο οτι φαινετε απο μελετες σε υγιεις ατομα δεν εχει παρενεργειες...

mariostdm900
11-01-12, 12:23
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΡΕΑΤΙΝΗ!ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΗ KRE ALCALYN ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΡΕΑΤΙΝΗ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ!ΑΠΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΗ ΗΤΑΝ!

Casper5
11-01-12, 12:28
Γεία σας είμαι καινούργιο μέλος εδώ και ήθελα να ρώτησω κάποια πράγματα για την κρεατίνη....είμαι αθλητής,παιζώ ποδόσφαιρο είμαι 16,5 χρονών έχω ύψος 1,80 και 61 κιλά είμαι αδύνατος έχω καλό μεταβολισμό συμβουλευτικά προπονητες για να αποκτίσω όγκο και μου είπαν να πάρω πρωτείνη πήγα σε μαγαζί με συμπληρώματα και μου είπαν να πάρω την ISO-GOLD πρωτείνη την αγορασά και δεν ειδα αποτελέσματα.Μετά ένας φίλος που ξέρει απο συμπληρώματα μου είπε οτι η ISO-GOLD ειναι καθαρή πρωτείνη και μου πρότεινε την πρωτείνη MAMMOUTH 2500 μαζι με αμινοξέα σε υγρή μορφή,έχω παρει 1 κιλο τους τελευταιους 3 μηνες αμα παρω κρεατινη και με καλη διατροφη μπορω να αποκτησω κιλα;και ποσα;.Κανω προπονισεις καθε μερα και θελω να ξερω τι επιπτωσεις θα εχει αμα την κοψω την κρεατινη στην αθλητικη μου αποδωσει;και στην υγεια μου τι επιπτωσεις θα εχω;υπαρχει και αλλος τροπος να αποκτησω κιλα και σχετικα γρηγορα εκτος απο αναβολικα;Ευχαριστω για την υπομονη περιμενω συμβουλες

Andreas C.
11-01-12, 12:35
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΡΕΑΤΙΝΗ!ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΗ KRE ALCALYN ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΡΕΑΤΙΝΗ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ!ΑΠΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΗ ΗΤΑΝ!

Πάρε καλύτερα μονοϋδρική!!!
Υπάρχη θέμα για την κρεατίνη και κάνε εκεί τις ερωτήσεις σου γιατί αυτό θα σου το κλείσουν:thumbup:

ps. Γράφε με μικρά γράμματα είναι κανόνας του φόρουμ:toast:

Dimitrios
11-01-12, 12:42
Φίλε μου μονοϋδρική και να πίνεις πολύ νερό.
Και να έχει περάσει και ένα διάστημα που ήσουν οφ από την προηγούμενη φορά που πήρες.

mariostdm900
11-01-12, 12:43
ποια κατα τη γνωμη σας η καλυτερη κρεατινη!δοκιμασα τη κρε αλκαλιν καλη μου φανηκε να συνεχισο την ιδια η υπαρχει κατι καλυτερο!!

Dimitrios
11-01-12, 12:57
ποια κατα τη γνωμη σας η καλυτερη κρεατινη!δοκιμασα τη κρε αλκαλιν καλη μου φανηκε να συνεχισο την ιδια η υπαρχει κατι καλυτερο!!

Μάριε το ίδιο θέμα δεν άνοιξες και πριν λίγο; :unsure:

Andreas C.
11-01-12, 12:58
Γεία σας είμαι καινούργιο μέλος εδώ και ήθελα να ρώτησω κάποια πράγματα για την κρεατίνη....είμαι αθλητής,παιζώ ποδόσφαιρο είμαι 16,5 χρονών έχω ύψος 1,80 και 61 κιλά είμαι αδύνατος έχω καλό μεταβολισμό συμβουλευτικά προπονητες για να αποκτίσω όγκο και μου είπαν να πάρω πρωτείνη πήγα σε μαγαζί με συμπληρώματα και μου είπαν να πάρω την ISO-GOLD πρωτείνη την αγορασά και δεν ειδα αποτελέσματα.Μετά ένας φίλος που ξέρει απο συμπληρώματα μου είπε οτι η ISO-GOLD ειναι καθαρή πρωτείνη και μου πρότεινε την πρωτείνη MAMMOUTH 2500 μαζι με αμινοξέα σε υγρή μορφή,έχω παρει 1 κιλο τους τελευταιους 3 μηνες αμα παρω κρεατινη και με καλη διατροφη μπορω να αποκτησω κιλα;και ποσα;.Κανω προπονισεις καθε μερα και θελω να ξερω τι επιπτωσεις θα εχει αμα την κοψω την κρεατινη στην αθλητικη μου αποδωσει;και στην υγεια μου τι επιπτωσεις θα εχω;υπαρχει και αλλος τροπος να αποκτησω κιλα και σχετικα γρηγορα εκτος απο αναβολικα;Ευχαριστω για την υπομονη περιμενω συμβουλες

Πέρνα εν γύρο από εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?30-Νέα-Μέλη) να γνωριστείς με τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ!

Φίλε το πρόβλημα σου δεν είναι ούτε η πρωτεϊνη ούτε αν θα πάρεις κρεατίνη αλλά η ποσότητα φαγητού που τρως!!!
Με αλλά λόγια δεν τρως αρκετά για να βάλεις βάρος!! :thumbup:
Άρχισε να τρως πολύ φαγητό και αν δεν βάζεις βάρος να τρως περισσότερο!!!:toast:

ps Αφιέρωσε λίγο χρόνο εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-Διατροφή) να μάθεις λίγα πράγματα για την διατροφή:thumbup:

mariostdm900
11-01-12, 13:02
ναι απλα μου ειπαν να το βαλω το θεμα εκει που υπαρχει ηδη με κρεατινη και με μικρα γραμματα!εχεις να προτεινεις καμια συγκεκριμενη??

Dimitrios
11-01-12, 13:07
ναι απλα μου ειπαν να το βαλω το θεμα εκει που υπαρχει ηδη με κρεατινη και με μικρα γραμματα!εχεις να προτεινεις καμια συγκεκριμενη??

Εννοούσαν εδώ τα παιδιά..http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

Όλες είναι ίδιες φίλε μου. Πάρε όποια βρεις που να έχει τα εξής χαρακτηριστικά: καθαρή-μονοϋδρική-μικροϊονισμένη(creapure-monohydrate-micronized) :thumbup:

Andreas C.
11-01-12, 13:20
ναι απλα μου ειπαν να το βαλω το θεμα εκει που υπαρχει ηδη με κρεατινη και με μικρα γραμματα!εχεις να προτεινεις καμια συγκεκριμενη??

Συγνώμη φίλε mariostdm900 έπρεπε να ήμουνα πιο κατατοπιστικός:toast:
Δίαβασε το λινκ που έβαλε ο Dimitrios και θα μάθεις τα πάντα για την κρεατίνη!!!!!:thumbup:

GeoDask
11-01-12, 15:00
Πάρε καλύτερα μονοϋδρική!!!


:thumbup::toast:

Casper5
11-01-12, 15:40
Ποια η διαφορα της μονουδρικη κρεατινη απο τις υπολοιπες και κατι αλλο καλυτερα σε σκονη ή σε χάπι?

amateur666
12-01-12, 03:51
nitrate creatine λέγεται,δεν ξέρω αν την φέρνουν Ελλάδα και αν θες μία που ξέρω APS και νομίζω μονο αυτή έχει γιατι είναι πατέντα (Δεν είμαι σίγουρος μονίζω κάπου το διάβασα)

υπαρχει κ σε σιτε ελληνικο

νομιζω της thermolife ειναι η πατεντα..

Konstantinos!
13-01-12, 15:20
Έχοντας μονουδρική της reflex ,μου είπε φίλος πως καλύτερα θα είναι να την πέρνω με κύκλο 3 βδομαδες ον 2 οφφ.Τελικά χρειάζεται όντως αποτοξίνωση ο οργανισμός ,ή μπορούν να μην υπάρχουν κύκλοι στη λήψη της;

amateur666
13-01-12, 15:53
Έχοντας μονουδρική της reflex ,μου είπε φίλος πως καλύτερα θα είναι να την πέρνω με κύκλο 3 βδομαδες ον 2 οφφ.Τελικά χρειάζεται όντως αποτοξίνωση ο οργανισμός ,ή μπορούν να μην υπάρχουν κύκλοι στη λήψη της;

πρεπει να υπαρχουν κυκλοι στη ληψη κρεατινης..τ πως θ ειναι αυτοι οι κυκλοι ειναι αναλογα μ τς δοσεις κ τ ποσο διατημα περνεις..βασικα ειναι στην δικη σ ευχαιρεια να βρεις τον κυκλο πιστευω π σ ταιριαζει καλυτερα...παντως 3 εβδομαδες μ φαινεται μικρο τ διαστημα...

spartan77
13-01-12, 16:01
κυκλοι για κρεατινη υπαρχουν αλλα δεν εχω ακουσει για τοσο λιγο 3 βδομαδες κλπ
εγω παιρνω καθαρη κρεατινη μονοϋδρικη μαζι με καποια γλυκαντικη (πχ δεξτροζη-γλυκοζη) και την κραταω 8 βδομαδες ,μετα σταματαω για 40 μερες περιπου !
αλλα βλεπω απ τις 2-3 βδομαδες και μετα οτι πιανει και δουλευει!

Konstantinos!
13-01-12, 16:19
Οπότε ένα δίμηνο περίπου χρήση και 1 μήνας οφφ σε γενικές γραμμές.Σας ευχαριστώ :)

amateur666
13-01-12, 17:15
χωρις φορτωμα..

Mcstefan7
13-01-12, 19:53
Τι παίζει με αυτό το είδος κρετίνης Con-Cret ?? Την είδα σε ένα ξένο σιτε και δεν είδα κανα θέμα εδω για το συγκεκριμένο προιον. Για να μας δώσει τα φωτα του κάποιος έμπειρος... Beef :green:????

beefmeup
13-01-12, 21:58
υπαρχει θεμα στην αξιολογηση αποτι θυμαμαι..
ριξε μια ματια κ ρωτας εκει τυχων αποριες..:thumbup:

Keirox
13-01-12, 22:38
Μόλις έγινε release το πρώτο rubric of effects για την κρεατίνη απο το examine.com

http://examine.com/supplements/Creatine/#main_rubric

Mcstefan7
13-01-12, 23:00
υπαρχει θεμα στην αξιολογηση αποτι θυμαμαι..
ριξε μια ματια κ ρωτας εκει τυχων αποριες..:thumbup:

Μάρκα είναι η είδος κρεατίνης? Διάβασα για καλά αποτελέσματα έχεις δοκιμάσει εσύ ποτε??

beefmeup
13-01-12, 23:08
Μόλις έγινε release το πρώτο rubric of effects για την κρεατίνη απο το examine.com

http://examine.com/supplements/Creatine/#main_rubric

ωραιος μαν,πολυ χρησιμο..:clap:
θα δουμε μηπως το σωσουμε καπου για να μην χαθει εδω μεσα..:thumbup:


Μάρκα είναι η είδος κρεατίνης? Διάβασα για καλά αποτελέσματα έχεις δοκιμάσει εσύ ποτε??

ειναι υδροχλωρικη κρεατινη..
δλδ κρεατινη δεμενη με υδροχλωρικο οξυ..κ την εχει κανει πατεντα μια εταιρια(promera)
βεβαια σαν ενωση αλλοι λενε οτι ευσταθει,αλλοι λενε οοτι δεν...
υποτιθεται οτι εχεις μικροτερες δοσεις γιατι ειναι πολυ ευδιαλυτη σε σχεση με την κανονικη..
στο εξωτερικο εχει οντως τρελες κριτικες,αλλα δεν εχει τυχει να δοκιμασω..

λογικα θα γραψει κ ο ντεβιλ κατι εδω αν το δει..

Mcstefan7
13-01-12, 23:28
Σε σύγκριση με την νιτρική? Για τί λέω για 2τερο κύκλο μετα απο κανα μήνα να δοκιμάσω μια απο αυτες τις 2

GeoDask
13-01-12, 23:34
Μόλις έγινε release το πρώτο rubric of effects για την κρεατίνη απο το examine.com

http://examine.com/supplements/Creatine/#main_rubric

:thumbup:

Πολύ καλό !

quotάρο το εξής : A dose of 5g daily has strong evidence for not causing any adverse side effects.[77] Such a dose has also been demonstrated for long-term safety in Parkinson's Disease.[78]

beefmeup
13-01-12, 23:40
Σε σύγκριση με την νιτρική? Για τί λέω για 2τερο κύκλο μετα απο κανα μήνα να δοκιμάσω μια απο αυτες τις 2

αν εχεις λεφτα για ξοδεμα παρε αυτη που νομιζεις οτι εχει τις καλυτερες κριτικες..
εγω δεν θα περνα καμια απο αυτες παντως.

Lao
13-01-12, 23:46
Αν ξέρει κάποιος να μου πει, η μοναδική απορία που έχω με την κρεατίνη είναι πως τα πάει με τον καφέ (ιδιαίτερα τον νες...:green:)

spartan77
13-01-12, 23:58
εγω οποτε ξεκιναω κρεατινη σταματαω το καφε ! μονο σ/κ θα πιω που δν κανω και προπονησεις!
αυτα δν πανε μαζι, καλο ειναι να αποφευγετε ο καφες! ειδικα ο νες? αστα βραστα! μακριααα :green:

beefmeup
14-01-12, 00:10
Αν ξέρει κάποιος να μου πει, η μοναδική απορία που έχω με την κρεατίνη είναι πως τα πάει με τον καφέ (ιδιαίτερα τον νες...:green:)

δες το λινκ πο πανω...εχει αρκετα συγκεντρωτικα μεσα..


Creatine with Caffeine In regards to Caffeine usage with creatine, it seems to negate the benefits of creatine loading when coingested during the loading phase possibly via upregulation of AMPK and thus causing a state of energy surplus which is not conducive to the storing of creatine phosphate. However, caffeine does not negate the benefits of creatine loading when not coingested, but just taken before exercise in the same dosage.

Lao
14-01-12, 01:06
δες το λινκ πο πανω...εχει αρκετα συγκεντρωτικα μεσα..

Αν καταλαβαίνω καλά, λέει ότι δεν πάει όταν κάνεις loading αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν κάνεις; Το είχα δει αυτό το κομμάτι στο link που αναφέρθηκε και πιο πάνω, αλλά δεν καταλαβαίνω τι λέει.

beefmeup
14-01-12, 01:10
οταν τις παρεις κ τις 2 μαζι ταυτοχρονα.
αλλιως θεμα δεν υπαρχει ειτε κανεις φορτωμα ειτε μετα..

Lao
14-01-12, 01:14
οταν τις παρεις κ τις 2 μαζι ταυτοχρονα.
αλλιως θεμα δεν υπαρχει ειτε κανεις φορτωμα ειτε μετα..

Αααααααα coinjested = co-injested δηλαδή όταν την ώρα που πίνεις καφέ και παίρνεις και κρεατίνη.

Χαχαχαχαχα αυτό το το coinjested με είχε μπερδέψει :P

Άρα, αν πιω έναν νες (έχω αδυναμία) και μετά από π.χ. μισή ώρα (ή και το ανάποδο) πάρω κρεατίνη δεν παίζει πρόβλημα, ε; Γιατί αυτό είναι κάτι που κάνω συχνά :green:

beefmeup
14-01-12, 01:18
καλα κοιτα τωρα με τους χρονους το παιζεις..η καφεινη κανει μεχρι κ 12 ωρες για να φυγει απο το σωμα..
μιση ωρα διαφορα μπορει να ειναι κ λιγο μπορει κ οχι...
αν βλεπεις οτι σε πιανει η κρεατινη,τοτε εισαι κομπλε..αν οχι,παιζεις με τους χρονους..:)

murder
20-01-12, 18:24
παιδια reflex i AllMax Nutrition:
Micronized Creatine Monohydrate??

kafros gate 7
20-01-12, 20:46
πειραζει μεταπροπονητικα να παρω την κρεατινη μαζι με whey?
?????????

Devil
20-01-12, 20:55
?????????

καλητερα να παρεις πρωτα την κρεατινη και μετα απο 15-20 την πρωτεινη.... αλλα και μαζι να τις βαλεις δεν θα εχεις θεμα.... τουλαχιστον ειναι πιο πρακτικο αν δεν σε ενδιαφερει η λεπτομερια...

Dimitrios
20-01-12, 21:11
παιδια reflex i AllMax Nutrition:
Micronized Creatine Monohydrate??

Αφού είναι Micronized Creapure Monohydrate ότι εταιρεία και να πάρεις το ίδιο είναι. Πάρε μια αξιόπιστη σε καλή τιμή.;)

kafros gate 7
20-01-12, 21:15
καλητερα να παρεις πρωτα την κρεατινη και μετα απο 15-20 την πρωτεινη.... αλλα και μαζι να τις βαλεις δεν θα εχεις θεμα.... τουλαχιστον ειναι πιο πρακτικο αν δεν σε ενδιαφερει η λεπτομερια...
αν δεν γυρισεις αμεσως μετα σπιτι ρε μεγαλε ειναι πεδεμα γτ πρεπει να εχεις 2 σκουπ μαζι
και εγω 2 σκουπ δεν εχω.
γι' αυτο τα βαζω και τα 2 μαζι...

ευχαριστω παντως....
εχει καλυτερη αφομοιωση η κρεατινη μονη της??

beefmeup
20-01-12, 21:18
αν δεν γυρισεις αμεσως μετα σπιτι ρε μεγαλε ειναι πεδεμα γτ πρεπει να εχεις 2 σκουπ μαζι
και εγω 2 σκουπ δεν εχω.
γι' αυτο τα βαζω και τα 2 μαζι...

ευχαριστω παντως....
εχει καλυτερη αφομοιωση η κρεατινη μονη της??

φιλε αφου εχεις καταληξει σε αυτο που κανεις,τι ρωτας να σου πουμε εφ οσον δεν εχεις σκοπο να παρεις αλλη γνωμη,γιατι δεν σε βολευει?

kafros gate 7
21-01-12, 00:06
φιλε αφου εχεις καταληξει σε αυτο που κανεις,τι ρωτας να σου πουμε εφ οσον δεν εχεις σκοπο να παρεις αλλη γνωμη,γιατι δεν σε βολευει?
πως δεν εχω. αν μου πεις οτι με αυτο που κανω παει τσαμπα η κρεατινη η ξερω και εγω η δραση της πεφτει στο 60%
θα παω αν παρω και 2ο σεϊκερ...γι' αυτο και ρωταω.

Devil
21-01-12, 00:37
αν δεν γυρισεις αμεσως μετα σπιτι ρε μεγαλε ειναι πεδεμα γτ πρεπει να εχεις 2 σκουπ μαζι
και εγω 2 σκουπ δεν εχω.
γι' αυτο τα βαζω και τα 2 μαζι...

ευχαριστω παντως....
εχει καλυτερη αφομοιωση η κρεατινη μονη της??

περιπου...

μην χανεσε στην λεπτομερια.... δεν θα δεις διαφορα στο κρεατινη σκετη η' κρεατινη και πρωτεινη....

Mcstefan7
21-01-12, 13:14
ρε βαλτα μετα την προπονηση στο σεικερ με πρωτεινη και δεξτρόζη και μια χαρα είναι..Πίνεται πανεύκολα :P και μετα λεγο νερο στο σεικερ μήπως σ έχει μείνει τπτ στον πάτο και στα τοιχόματα(που θα έχει μείνει) :green:

moikan
21-01-12, 23:37
Τι παίζει με αυτό το είδος κρετίνης Con-Cret ?? Την είδα σε ένα ξένο σιτε και δεν είδα κανα θέμα εδω για το συγκεκριμένο προιον. Για να μας δώσει τα φωτα του κάποιος έμπειρος... Beef :green:????

αυτη και το c-bol της θερμολαιφ γαμανε...

morbit_killer
22-01-12, 11:22
mou akougontai poly liga ta 2gr/mera.Gia recovery meta apo entoni proponisi xreiazontai 5-8gr

Διαίρεσε το σωματικό σου βάρος δια του 3 πχ εγώ είμαι 120 κιλα 120/3= 40 τόσα γραμμάρια απαιτούνται για εμένα την περίοδο της φόρτωσης , μετά 20 γραμμάρια είναι αρκετά για συτήρηση , προσωπικά δεν είμαι οπαδός της φόρτωσης γιατί πιστέυω ότι επιβαρύνει τα νεφρά :thumbup:

morbit_killer
22-01-12, 11:28
Γεια σας παιδεια εχω μερικες αποριες σχετικα με την κρεατινη τις muscletech την celltech και γιατην πρωτεινη τους την nitrotech που εχει και εκεινη λιγη ποσοτιτα κρεατινης 2,0g.χθες μου ηρθαν αυτα τα προιοντα και εχω μπερδευτη εντελος με της οδηγιες που γραφει ο λογος που μπερδευτικα ειναι οτι για αρχη η εταιρια προτεινη να αρχισω περιοδος loading για 5μερες να περνω 2 δοσεις 1 το πρωι και μια αμεσος μετα την προπονηση αλα δεν αναφερει ποση κρεατινη να παρω σε αυτες της 2 δοσεις και οσο γιατην περιοδος loading να την κανω απο την αρχη οπως προτεινη?αν οχι πειτε μου εσυς πως να παρω την κρεατινη μου γιατη ειμαι σε αδιεξοδο,επεισης γιατην nitrotech πως να την περνω 1 δοση το πρωι και μια μετα το γυμναστηριο και ποση ποσοτιτα ι καθε δοση να εχει??

καλημέρα για την κρεατίνη - φόρμουλα celltech πιστέυω οτι είναι πεταμένα λεφτά πάρε μια απλή μονοϋδρική και συνδίασέ την με υδατάνθρακα , δηλαδή με χυμό φρούτων κατα προτίμηση φρανκοστάφυλο και δεξτρόζη , στην ουσία κάτι τέτοιο είναι και αυτή η περίφημη φόρμουλα ;)

Giannistzn
22-01-12, 12:03
Ευτυχως που απαντησες και στους 2 εγκαιρα να ξερουν τα παιδια δηλαδη.. Τι και αν περασαν 7 και 2 χρονια, η απορια θα ειναι παντα απορια :turtle:

rey1989
22-01-12, 12:23
Επειδή πλησιάζει ο καιρός για την πρώτη μου προσπάθεια με κέτο , αναρωτιέμαι η κρεατίνη χωράει σε μια περίοδο με κέτο? σκεφτόμουν για μονουδρικη αλλα χρειάζεται και ΥΔ . θα ηταν καλύτερα να την χρησιμοποιήσω τώρα για ενα μήνα σωστά η θα μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο ? :unsure:

με ένα μήνα θα εποφεληθω η θέλει κανα δύο τουλάχιστον?

amateur666
22-01-12, 17:04
Επειδή πλησιάζει ο καιρός για την πρώτη μου προσπάθεια με κέτο , αναρωτιέμαι η κρεατίνη χωράει σε μια περίοδο με κέτο? σκεφτόμουν για μονουδρικη αλλα χρειάζεται και ΥΔ . θα ηταν καλύτερα να την χρησιμοποιήσω τώρα για ενα μήνα σωστά η θα μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο ? :unsure:

με ένα μήνα θα εποφεληθω η θέλει κανα δύο τουλάχιστον?

ΔΕΝ ισχύει ..

rey1989
22-01-12, 19:16
ΔΕΝ ισχύει ..

α ok γιατι ειχα διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες που όλοι έπιναν την κρεατίνη με ΥΔ και μου είχε μείνει.

ευχαριστώ :toast:

Mcstefan7
23-01-12, 13:29
Καλά δεν ειναι και απαραίτητο να είναι σωστο κάτι επειδή το κάνουνε πολυ ;)

murder
23-01-12, 16:17
Αφού είναι Micronized Creapure Monohydrate ότι εταιρεία και να πάρεις το ίδιο είναι. Πάρε μια αξιόπιστη σε καλή τιμή.;)

γνικα εχω δει πολυ καλα σχολια για reflex και ινε και καλη τιμη:P

oldhiphop
23-01-12, 21:28
μετά την προπονά να ρίχνω πρωτεΐνη κρεατίνη μαζί καπάκια?
επίσης επειδή φοβάμαι λίγο μην "λιποσω" παραπάνω.Πειράζει εάν δεν βάζω υδατάνθρακα μετά την προπόνηση?γιατί η γλυκόζη είναι σκέτη ζάχαρη. θα την απορροφά ο οργανισμός όμως?

worfel
24-01-12, 23:38
μετά την προπονά να ρίχνω πρωτεΐνη κρεατίνη μαζί καπάκια?
επίσης επειδή φοβάμαι λίγο μην "λιποσω" παραπάνω.Πειράζει εάν δεν βάζω υδατάνθρακα μετά την προπόνηση?γιατί η γλυκόζη είναι σκέτη ζάχαρη. θα την απορροφά ο οργανισμός όμως?

θα την απορροφήσει ο οργανισμος και θα πάει κατευθείαν να αναπληρώσει το γλυκογόνο. λιπος θα γινοταν αμα οι αποθηκες γλυκογονου ηταν ήδη γεμάτες, πράγμα που μετά απο την προπόνηση ειναι αδυνατο

μην το παρακάνεις όμως με την ποσότητα ΥΔ

COBRA_STYLE
25-01-12, 00:38
μετά την προπονά να ρίχνω πρωτεΐνη κρεατίνη μαζί καπάκια?
επίσης επειδή φοβάμαι λίγο μην "λιποσω" παραπάνω.Πειράζει εάν δεν βάζω υδατάνθρακα μετά την προπόνηση?γιατί η γλυκόζη είναι σκέτη ζάχαρη. θα την απορροφά ο οργανισμός όμως?


θα την απορροφήσει ο οργανισμος και θα πάει κατευθείαν να αναπληρώσει το γλυκογόνο. λιπος θα γινοταν αμα οι αποθηκες γλυκογονου ηταν ήδη γεμάτες, πράγμα που μετά απο την προπόνηση ειναι αδυνατο

μην το παρακάνεις όμως με την ποσότητα ΥΔ

αλλο λεει,ρωταει αν θα απορροφηθει η κρεατινη εαν δεν βαλει υ/α με high GI.Οχι αν απορροφηθει η γλυκοζη στο post.

Oldhiphop,ναι θα απορροφηθει η κρεατινη και χωρις υ/α.Τωρα αν σε νοιαζει η λεπτομερεια παρε κρεατινη στα καπακια και την whey κανα 20λεπτο μετα,γιατι θελει διαφορετικο ph το καθενα για καλυτερη απορροφηση.

oldhiphop
25-01-12, 12:32
αλλο λεει,ρωταει αν θα απορροφηθει η κρεατινη εαν δεν βαλει υ/α με high GI.Οχι αν απορροφηθει η γλυκοζη στο post.

Oldhiphop,ναι θα απορροφηθει η κρεατινη και χωρις υ/α.Τωρα αν σε νοιαζει η λεπτομερεια παρε κρεατινη στα καπακια και την whey κανα 20λεπτο μετα,γιατι θελει διαφορετικο ph το καθενα για καλυτερη απορροφηση.

ευχαριστώ για τις διευκρίνισης σας παιδιά.
όσο για τη γλυκόζη δεν ειπαρχη πρόβλημα να την παίρνουμε και σε περίοδο γράμμωσης διότι απορροφάται από τον οργανισμό χωρίς να πηγαίνει σε λίπος σωστά? γύρο στα 40 gr για post μαζί με την κρεατίνη στην πρώτη φάση και μετά η πρωτεινη μονη της?

COBRA_STYLE
25-01-12, 13:12
ευχαριστώ για τις διευκρίνισης σας παιδιά.
όσο για τη γλυκόζη δεν ειπαρχη πρόβλημα να την παίρνουμε και σε περίοδο γράμμωσης διότι απορροφάται από τον οργανισμό χωρίς να πηγαίνει σε λίπος σωστά? γύρο στα 40 gr για post μαζί με την κρεατίνη στην πρώτη φάση και μετά η πρωτεινη μονη της?

Σε αυτο δεν μπορει να απαντησει κανεις με σιγουρια.Εξαρταται απο διαφορους παραγοντες....εξαρταται απο τον ανθρωπο,απο την ευαισθησια στην ινσουλινη του καθενος,απο το σε τι επιπεδα βρισκεται η ινσουλινη σου εκεινη τη στιγμη κτλ.Δηλαδη,αν εσυ εχεις φαει μπολικους υ/ες στο γευμα πριν την προπονηση,η ινσουλινη θα ειναι ανεβασμενη και μετα την προπονηση,οποτε αμα πας και κοτσαρεις και τη γλυκοζη δεν ξερω τι θα γινει σε σενα.

Γιαυτο λεω οτι δεν μπορει να πει κανεις με σιγουρια.Παντως εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις γλυκοζη στο post σε φαση cutting.

kafros gate 7
25-01-12, 18:25
παιδια να ρωτησω κατι?αν βαλω σε ενα σεϊκερ την κρεατινη και τη διαλυσω με χυμο και την αφησω να
την πιω μετα τη γυμναστικη,θα αλλοιωθει η κρεατινη?χανεται δηλαδη η λειτουργικοτητα της?πρεπει να τη διαλυσω εκεινη
τη στιγμη?

COBRA_STYLE
25-01-12, 18:41
1ον ασε τον χυμο,και πινε τη με νερο...να εχεις στο σεικερ νερο,σε ενα μικρο σακουλακι την ποσοτητα κρεατινης που θες και να την πινεις μετα.

2ον η καθαρη κρεατινη δεν διαλυεται...ακομα και σε ζεστο νερο ελαχιστα πραγματα.

3ον ΑΛΛΑΞΕ ΟΜΑΔΑ

Dimitrios
25-01-12, 18:44
1ον ασε τον χυμο,και πινε τη με νερο...να εχεις στο σεικερ νερο,σε ενα μικρο σακουλακι την ποσοτητα κρεατινης που θες και να την πινεις μετα.

2ον η καθαρη κρεατινη δεν διαλυεται...ακομα και σε ζεστο νερο ελαχιστα πραγματα.

3ον ΑΛΛΑΞΕ ΟΜΑΔΑ

Συμφωνώ σε όλα με ιδιαίτερη έμφαση στο 3ο!! :P:P

kafros gate 7
26-01-12, 02:50
1ον ασε τον χυμο,και πινε τη με νερο...να εχεις στο σεικερ νερο,σε ενα μικρο σακουλακι την ποσοτητα κρεατινης που θες και να την πινεις μετα.

2ον η καθαρη κρεατινη δεν διαλυεται...ακομα και σε ζεστο νερο ελαχιστα πραγματα.

3ον ΑΛΛΑΞΕ ΟΜΑΔΑ

1ον εννοεις να μην βαζω καθολου υδατανθρακες ή αφου την πιω με νερο μετα να βαζω και υδατανθρακες?
2ον οντως το εχω παρατηρησει.
3ον επειδη το ρητο:ΘΡΥΛΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ 'ΣΑΓΑΠΩ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΘΑ Σ'ΑΓΑΠΑΩ ΑΚΟΜΑ!!!
με εκφραζει απολυτα,απ' οσο καταλαβες δεν υφισταται καν 3ον:P

Devil
26-01-12, 04:08
1ον εννοεις να μην βαζω καθολου υδατανθρακες ή αφου την πιω με νερο μετα να βαζω και υδατανθρακες?
2ον οντως το εχω παρατηρησει.
3ον επειδη το ρητο:ΘΡΥΛΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ 'ΣΑΓΑΠΩ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΘΑ Σ'ΑΓΑΠΑΩ ΑΚΟΜΑ!!!
με εκφραζει απολυτα,απ' οσο καταλαβες δεν υφισταται καν 3ον:P

βαλεις δεν βαλεις υδατανθρακα η διαφορα ειναι μικρη....

θα σου ελεγα να την διαλυεις καλα πρωτα πριν την χρησιμοποιησεις σε μερικους δημιουργει θεμα....you know...toilet...

kostas_Pi
27-01-12, 17:21
θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η σχεση κρεατινης κ αλκοολ....;Ενα ποτηρακι κρασι κοκκινο μια φορα ή αμα ενα ποτηρι ποτο πχ ουισκι ; υπαρχουν καποιες μελλοντικες επιπτωσεις;

Devil
27-01-12, 20:13
θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η σχεση κρεατινης κ αλκοολ....;Ενα ποτηρακι κρασι κοκκινο μια φορα ή αμα ενα ποτηρι ποτο πχ ουισκι ; υπαρχουν καποιες μελλοντικες επιπτωσεις;

οχι δεν θα εχεις προβλημα...

chrisv
30-01-12, 02:29
Παιδια ηθελα να ρωτησω επειδη ειχα ακουσει παλαιοτερα καποιον να λεει οτι αν περνεις κρεατινη το διαστημα μιση ωρα πριν την παρεις και μετα οτι δεν πρεπει να καταναλωνεις καποιες συγκεκριμενες τροφες γιατι αλλιωνετε η κρεατινη πχ γαλα και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τωρα...ισχυει κατι τετοιο;Και αν ναι ποιες ειναι αυτες οι τροφες;

Devil
30-01-12, 05:51
Παιδια ηθελα να ρωτησω επειδη ειχα ακουσει παλαιοτερα καποιον να λεει οτι αν περνεις κρεατινη το διαστημα μιση ωρα πριν την παρεις και μετα οτι δεν πρεπει να καταναλωνεις καποιες συγκεκριμενες τροφες γιατι αλλιωνετε η κρεατινη πχ γαλα και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τωρα...ισχυει κατι τετοιο;Και αν ναι ποιες ειναι αυτες οι τροφες;

οχι... πλεον δεν ισχυει....;)

Mcstefan7
30-01-12, 19:14
Μόνο καφείνη να μην συνδιάζεις με την κρεατίνη.

alexx
31-01-12, 15:51
Εκτος απο κατι φουσκωματα και περιεργα ρεψιματα που ειχα τις πρωτες μερες σημερα απο το πρωι νιωθω εντονο πονο στο πανω αριστερο μερος της κοιλιας εκει που σταματανε οι κοιλιακοι .
Παιρνω περιπου 20 μερες κρεατινη βαζω 1 κουταλακι του γλυκου την μερα δηλαδη περιπου 4γρ την μερα.
Δεν την παιρνω μεταπροπονητικα εχω διαβασει πολλα αρθρα για αυτο και δεν εχει τοση μεγαλη σημασια.
Το κουταλακι το βαζω στο πρωινο μαζι με το γαλα την πρωτεινη και την βρωμη.
Ο εντονος πονος σε αυτο το σημειο που εχω μπορει να ειναι επειδη παιρνω την κρεατινη μαζι με γαλα;

υγ: εχω την μονουδρικη της warriorlab αν και αυτο δεν νομιζω να εχει σημασια γιατι ολες οι μονουδρικες το ιδιο ειναι.

marpi
31-01-12, 17:31
Εκτος απο κατι φουσκωματα και περιεργα ρεψιματα που ειχα τις πρωτες μερες σημερα απο το πρωι νιωθω εντονο πονο στο πανω αριστερο μερος της κοιλιας εκει που σταματανε οι κοιλιακοι .
Παιρνω περιπου 20 μερες κρεατινη βαζω 1 κουταλακι του γλυκου την μερα δηλαδη περιπου 4γρ την μερα.
Δεν την παιρνω μεταπροπονητικα εχω διαβασει πολλα αρθρα για αυτο και δεν εχει τοση μεγαλη σημασια.
Το κουταλακι το βαζω στο πρωινο μαζι με το γαλα την πρωτεινη και την βρωμη.
Ο εντονος πονος σε αυτο το σημειο που εχω μπορει να ειναι επειδη παιρνω την κρεατινη μαζι με γαλα;

υγ: εχω την μονουδρικη της warriorlab αν και αυτο δεν νομιζω να εχει σημασια γιατι ολες οι μονουδρικες το ιδιο ειναι.

φιλε κ γω αυτην πηρα! ειδεσ καμια διαφορα σωματικα-σε δυναμη?

alexx
31-01-12, 17:58
φιλε κ γω αυτην πηρα! ειδεσ καμια διαφορα σωματικα-σε δυναμη?

39210

Συγκεκριμενα αυτη.
Δεν θα ελεγα οτι κρατησα νερα και γεμισαν οι μυες μου ουτε ειδα σωματικη αλλαγη.
Δεν πιανομαι τοσο πολυ και νιωθω πιο ξεκουραστα..ανεβηκα και λιγο στα κιλα.
Αλλωστε τα 3,5-4 γραμμαρια (1 κουταλακι του γλυκου οχι γεματο) που περνω ειναι λιγα δεν εκανα και φορτωμα.
Εσυ;

marpi
31-01-12, 18:12
39210

Συγκεκριμενα αυτη.
Δεν θα ελεγα οτι κρατησα νερα και γεμισαν οι μυες μου ουτε ειδα σωματικη αλλαγη.
Δεν πιανομαι τοσο πολυ και νιωθω πιο ξεκουραστα..ανεβηκα και λιγο στα κιλα.
Αλλωστε τα 3,5-4 γραμμαρια (1 κουταλακι του γλυκου οχι γεματο) που περνω ειναι λιγα δεν εκανα και φορτωμα.
Εσυ;

ναι η ιδια ειναι
εγω θα κανω φορτωμα λογικα 5ημερων 1πριν 1 μετα, χοντρικα ενα κουταλακι γτ δεν το μετραω κ καλα, κ μετα ισωσ πριν απο προπονηση

JOHN65
02-02-12, 02:21
καλησπερα παιδια.θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.ειμαι 1.77 80 κιλα και σκεφτομαι να ξεκινησω κρεατινη για κανα 2μηνο το πολυ γτ μετα εχει διαιτα και ξεθολωμα.πιστευεται οτι σε αυτο το χρονικο διαστημα θα εχω αποτελεσματα η τσαμπα θα την ξεκινησω?αν ναι ποια μου προτεινεται να παρω,reflex μηπως?

vasillis13
02-02-12, 02:49
καλησπερα παιδια.θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.ειμαι 1.77 80 κιλα και σκεφτομαι να ξεκινησω κρεατινη για κανα 2μηνο το πολυ γτ μετα εχει διαιτα και ξεθολωμα.πιστευεται οτι σε αυτο το χρονικο διαστημα θα εχω αποτελεσματα η τσαμπα θα την ξεκινησω?αν ναι ποια μου προτεινεται να παρω,reflex μηπως?

ναι θα μπορούσες να πάρεις πιστευω 2-3 μήνες θα έκανε δουλίτσα....
τώρα για της μάρκες πιστευω όλες ίδιες είναι αρκή να είναι καθαρή μονουδρική.
και η reflex πιστευω είναι πολύ καλή σε όλατα συμπληρώματα :bowdown::bowdown:

geosimos
02-02-12, 03:18
καλησπερα παιδια.θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.ειμαι 1.77 80 κιλα και σκεφτομαι να ξεκινησω κρεατινη για κανα 2μηνο το πολυ γτ μετα εχει διαιτα και ξεθολωμα.πιστευεται οτι σε αυτο το χρονικο διαστημα θα εχω αποτελεσματα η τσαμπα θα την ξεκινησω?αν ναι ποια μου προτεινεται να παρω,reflex μηπως?

τι θες να πεις...σε δυο μηνες μπαινεις σε γραμμωση?

JOHN65
02-02-12, 03:57
τι θες να πεις...σε δυο μηνες μπαινεις σε γραμμωση?

ακριβως,ετσι ελπιζω δηλαδη.

geosimos
02-02-12, 04:26
την κρεατινη την περνεις για πρηξιμο η δυναμη?

JOHN65
02-02-12, 04:35
την κρεατινη την περνεις για πρηξιμο η δυναμη?

κυριως για την δυναμη αλλα ανεξαρτητα απο αυτο,με τη χρηση της εκτος απο τη δυναμη δεν θα εχω και καποια πρηξιματα?

geosimos
02-02-12, 04:43
κυριως για την δυναμη αλλα ανεξαρτητα απο αυτο,με τη χρηση της εκτος απο τη δυναμη δεν θα εχω και καποια πρηξιματα?
εννοειτε πως θα εχεις,,,, θα δεις και μια αυξησει στα κιλα σου....να πινεις πολυ νερο!!!
βασικα ηθελα να καταληξω...οτι μπορεις να παρεις τρ ειτε και στην γραμμωση...
δες www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102:2009-09-25-06-49-23&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
good luck!

JOHN65
02-02-12, 04:46
εννοειτε πως θα εχεις,,,, θα δεις και μια αυξησει στα κιλα σου....να πινεις πολυ νερο!!!
βασικα ηθελα να καταληξω...οτι μπορεις να παρεις τρ ειτε και στην γραμμωση...
δες www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102:2009-09-25-06-49-23&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
good luck!

οκ μαν,σευχαριστω πολυ!

ka2sel
02-02-12, 04:52
Προτου ανοιξεις καποιο topic τσεκαρε τα ηδη υπαρχοντα... επρεπε να κανεις τη δημοσιευση σου στο 'Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη'...αργα η γρηγορα θα παρεμβει καποιος απο τους διαχειριστες του forum....ακομα θα μπορουσες και εκειι να εβρισκες καποιες απαντησεις εκει..τεσπα...μπορεις να βαλεις κρεατινη τωρα..θα εχεις gains..αρκει να κανεις σωστη προπονηση και διατροφη..ακομα αφου θες να δουλεψεις γραμμωση αμεσως μετα απο το κυκλο κρεατινης θα πρεπει να προσεξεις μερικα πραγματα εκεινη τη περιοδο που σχετιζονται με τη προπονηση τη διατροφη και τα συμπληρωματα που τυχον μπορει να βαλεις τοτε...

Devil
02-02-12, 05:17
και ως δια μαγιας περασε η μεταφορικη.... την επομενη φορα καλο ειναι να κανουμε και ενα search....;)

ka2sel
02-02-12, 06:15
JOHN65 στα πα μαν!φανερωθει ο Devil!

rey1989
02-02-12, 18:16
1,74 77kg

αύριο θα παραγγείλω την μονουδρικη του e-shop και σκεφτόμουν πότε ειναι καλύτερα να την αρχίσω (με 5 ημέρες φόρτωμα κανονικά) απο Σ/Κ που ειμαι off η απο Δευτέρα κανονικά που θα έχω προπόνηση ? (σκέφτομαι το 2ρο απλά ρωτάω μηπως ειναι το ίδιο , μην χάσω τσάμπα χρόνο).

Τι θα μπορούσα να κάνω εκτός της σωστής λήψης (πολύ νερό κλπ ) για να εχω το καλύτερο αποτέλεσμα?

Λέω να την τρέξω κανα 2 μήνες και μετά να αρχίσω Κέτο κ βραδινό jogging που το γουστάρω τρελά.(προπόνηση πάω πρωί)

πως σας φαίνεται?;)

billys15
02-02-12, 18:57
Δεν χρειαζεται να περιμενεις μεχρι Δευτερα,καντην απο Σαββατο,να μπεις πιο "αναβολικα" στην προπονηση της Δευτερας :) Οσο για το πλανο κοψιματος,δεν ειναι κακο,δοκιμασε το και βλεπεις ;) Ισως να ηταν καλυτερα να βαλεις εκει την κρεατινη για διατηρηση,αλλα οπως θελεις.

rey1989
02-02-12, 19:03
Δεν χρειαζεται να περιμενεις μεχρι Δευτερα,καντην απο Σαββατο,να μπεις πιο "αναβολικα" στην προπονηση της Δευτερας :) Οσο για το πλανο κοψιματος,δεν ειναι κακο,δοκιμασε το και βλεπεις ;) Ισως να ηταν καλυτερα να βαλεις εκει την κρεατινη για διατηρηση,αλλα οπως θελεις.

ισως την τρέξω δύο μήνες και μετά να πάω οφφ ένα μήνα και μετά πάλι απο την αρχή :green:
γιατι όχι ? :P

billys15
02-02-12, 19:28
Καλη ιδεα μου φαινεται.Μια αλλη ιδεα θα ηταν να παιρνεις απο την αρχη 5γρ τη μερα και να το πας μακροπροθεσμα.

JOHN65
02-02-12, 21:25
πωπω παιδια σορρυ που ανοιξα καινουργιο θεμα..

Vassilis_X
05-02-12, 14:16
Καλημέρα παιδια.. σε loading παιρνω 20γρ για 5 μερες και μετα το loading 5γρ μετα τη προπονηση. πειραζει οτι σε περιοδο loading τη βαζω μεσα σε shaker μαζι με πρωτεινη, virtago και γαλα το πρωι και το βραδυ?

billys15
05-02-12, 17:51
Δεν εχεις προβλημα,μπορει να απορροφαται και καλυτερα ετσι.

NickTheGr3ek
06-02-12, 11:51
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι καινούργιος στην κοινότητα!!Αύριο θα ξεκινήσω την κρεατίνη χωρίς φόρτωμα μόνο με 5 γρ. μετά απο την προπόνηση και 2.5γρ. τις μέρες χωρίς προπόνηση.Ήθελα να ρωτήσω : με τι να την παίρνω την κρεατίνη???Χυμό η γάλα είναι καλύτερα?

Mcstefan7
06-02-12, 12:19
Με νερό μια χαρά είσαι!!

NickTheGr3ek
06-02-12, 18:00
Με νερό μια χαρά είσαι!!

ok ευχαριστώ!

Rantaplan
06-02-12, 19:49
Παιδια μια ερωτηση να σας κανω γιατι ειμαι καινουργιος στο θεμα της κρεατινης...πια η διαφορα μεταξυ την κλασσικη μονουδρικη,,,την creapure kai την micronized?

Devil
06-02-12, 19:58
Παιδια μια ερωτηση να σας κανω γιατι ειμαι καινουργιος στο θεμα της κρεατινης...πια η διαφορα μεταξυ την κλασσικη μονουδρικη,,,την creapure kai την micronized?

creapure ειναι μονουδρικη micronized.... απλα ειναι ποιοτητα... ειναι 100% καθαρα κρεατινη.... με λιγα λογια οτι καλητερο παιζει στην αγορα....

rey1989
06-02-12, 20:03
επειδή ειναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ κρεατίνη(μονουδρικη της reflex) και αύριο θα την παραλάβω , οπότε να ρωτήσω κάτι τελευταίο γιατι έψαξα σε προηγούμενες σελίδες αλλά δεν εβγαλα άκρη :unsure:

θα κάνω 1-5η μέρα 20γρ φόρτωμα και μετά θα συνεχίσω για 2 μήνες 5γρ την ημέρα μετά την προπόνηση μαζί με την πρωτεΐνη .

ερώτηση 1 Τις ημέρες off πότε την λαμβάνουμε?
ερώτηση 2 Τις μέρες φορτώματος να την πάρω 5γρ με το πρωινό / 5γρ μετα την προπόνηση (πηγαίνω πρωί) 5 γρ μεσημέρι / 5γρ βράδυ ? η να την σπάσω σε ίσες ώρες μεταξύ τους ?
4λίτρα νερο την ημέρα ειναι αρκετό φαντάζομαι , σωστά?

Devil
06-02-12, 20:06
επειδή ειναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ κρεατίνη(μονουδρικη της reflex) και αύριο θα την παραλάβω , οπότε να ρωτήσω κάτι τελευταίο γιατι έψαξα σε προηγούμενες σελίδες αλλά δεν εβγαλα άκρη :unsure:

θα κάνω 1-5η μέρα 20γρ φόρτωμα και μετά θα συνεχίσω για 2 μήνες 5γρ την ημέρα μετά την προπόνηση μαζί με την πρωτεΐνη .

ερώτηση 1 Τις ημέρες off πότε την λαμβάνουμε?
ερώτηση 2 Τις μέρες φορτώματος να την πάρω 5γρ με το πρωινό / 5γρ μετα την προπόνηση (πηγαίνω πρωί) 5 γρ μεσημέρι / 5γρ βράδυ ? η να την σπάσω σε ίσες ώρες μεταξύ τους ?
4λίτρα νερο την ημέρα ειναι αρκετό φαντάζομαι , σωστά?


βασικα θα σου ελεγα να μην κανεις με 20γρ.... αλλα με 10γρ.... μια χαρα ειναι... και μετα συνεχισε να χρησιμοποιεις 5γρ....

καλητερα να την χρησιμοποιεις μετα απο ενα γευμα τις οφφ μερες... οποτε θες....

κρατα μια δοση στο prewo της ον μερες....

4λιτρα μου φαινοντε πολλα.... αλλα αμα μπορεις να τα πιεις τοτε οκ....

Rantaplan
06-02-12, 20:47
αναμεσα σε reflex kai dymatize ποια θα προτινατε?