PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22

Devil
06-02-12, 20:48
αναμεσα σε reflex kai dymatize ποια θα προτινατε?

ρεφλεχ;)

rey1989
06-02-12, 21:43
βασικα θα σου ελεγα να μην κανεις με 20γρ.... αλλα με 10γρ.... μια χαρα ειναι... και μετα συνεχισε να χρησιμοποιεις 5γρ....

καλητερα να την χρησιμοποιεις μετα απο ενα γευμα τις οφφ μερες... οποτε θες....

κρατα μια δοση στο prewo της ον μερες....

4λιτρα μου φαινοντε πολλα.... αλλα αμα μπορεις να τα πιεις τοτε οκ....

αυτό θα κάνω

prewo (αν κατάλαβα καλα εννοείς το γεύμα πριν την προπόνηση , γιατι αν εννοείς prewo συμπλήρωμα κάνω οφφ αυτο το μήνα:unsure:)
οπότε τις πρώτες 5 μέρες : 5γρ στο πρωινό μου πριν την προπόνηση(τρώω στις 7 και στις 8 έχω προπόνηση) και 5γρ με το απογευματινό μου (που έχω και 1 σκούπ whey )
τις καθημερινές μετά απο το loading 5γρ με το πρωινό μου
και τις οφφ 5γρ μετα απο κάποιο γεύμα (μάλλον μετα το πρωινό πάλι).

τις καθημερινές on μερες δεν θα ήταν καλύτερο να έχω τα 5γρ μετά την προπόνηση μαζι με την whey ? (γιατι το διάβασα απο άλλους οτι το κάνουν).
νερο πίνω άνετα 4λίτρα την μέρα , γιατι τα φαγητά μου τα φλομώνω στα πιπέρια και τις πάπρικες (επειδη μου αρέσει) και μετά πίνω το Βόσπορο να σβήσω την πυρκαγιά :turtle:

sak
06-02-12, 22:33
Να ρωτησω κατι για τα pre workout που αφορα και την κρεατινη. Περνω pre workouts με κρεατινη συνεχομενα περιπου 9-10 μηνες, εκτος απο 1-2 εβδομαδες που ειχα κανει off απο το γυμναστηριο. Εκτος απο το να συνηθισει ο οργανισμος και να μην "πιανουνε" , υπαρχει καποιος αλλος λογος ο οποιος αφορα την κρεατινη? Δηλαδη ας πουμε γιατι ειναι μεγαλο το χρονικο διαστημα που λαμβανουμε κρεατινη μαζι με το προεξασκητικο , στην συγκεκριμενη περιπτωση 2-3 γρ. για 4-5 μερες την εβδομαδα, να μην μπορει να συνθεσει μονος του ο οργανισμος μετα? Η εμ παση περιπτωση ο λογος που κανουμε off τα pre workout ειναι λογο stimulants ή λογο κρεατινης ? (sorry για το λιγο off του θεματος)

Devil
07-02-12, 07:34
αυτό θα κάνω

prewo (αν κατάλαβα καλα εννοείς το γεύμα πριν την προπόνηση , γιατι αν εννοείς prewo συμπλήρωμα κάνω οφφ αυτο το μήνα:unsure:)
οπότε τις πρώτες 5 μέρες : 5γρ στο πρωινό μου πριν την προπόνηση(τρώω στις 7 και στις 8 έχω προπόνηση) και 5γρ με το απογευματινό μου (που έχω και 1 σκούπ whey )
τις καθημερινές μετά απο το loading 5γρ με το πρωινό μου
και τις οφφ 5γρ μετα απο κάποιο γεύμα (μάλλον μετα το πρωινό πάλι).

τις καθημερινές on μερες δεν θα ήταν καλύτερο να έχω τα 5γρ μετά την προπόνηση μαζι με την whey ? (γιατι το διάβασα απο άλλους οτι το κάνουν).
νερο πίνω άνετα 4λίτρα την μέρα , γιατι τα φαγητά μου τα φλομώνω στα πιπέρια και τις πάπρικες (επειδη μου αρέσει) και μετά πίνω το Βόσπορο να σβήσω την πυρκαγιά :turtle:

nop....

μια δοση θα ελεγα πριν την προπονηση μονιμα.... κανα 30'

και την αλλη δοση με καποιο γευμα.... αν θες και 5γρ μετα την προπονηση...

στις οφ μερες οποτε θες με γευμα...

Devil
07-02-12, 07:36
Να ρωτησω κατι για τα pre workout που αφορα και την κρεατινη. Περνω pre workouts με κρεατινη συνεχομενα περιπου 9-10 μηνες, εκτος απο 1-2 εβδομαδες που ειχα κανει off απο το γυμναστηριο. Εκτος απο το να συνηθισει ο οργανισμος και να μην "πιανουνε" , υπαρχει καποιος αλλος λογος ο οποιος αφορα την κρεατινη? Δηλαδη ας πουμε γιατι ειναι μεγαλο το χρονικο διαστημα που λαμβανουμε κρεατινη μαζι με το προεξασκητικο , στην συγκεκριμενη περιπτωση 2-3 γρ. για 4-5 μερες την εβδομαδα, να μην μπορει να συνθεσει μονος του ο οργανισμος μετα? Η εμ παση περιπτωση ο λογος που κανουμε off τα pre workout ειναι λογο stimulants ή λογο κρεατινης ? (sorry για το λιγο off του θεματος)

λογο stimulants....

προσωπικα εγω την κρεατινη την κοβω μονο οταν δεν εχω....

παντα υπαρχουν 3-5γρ πριν την προπονηση μου.....

sak
07-02-12, 16:32
λογο stimulants....

προσωπικα εγω την κρεατινη την κοβω μονο οταν δεν εχω....

παντα υπαρχουν 3-5γρ πριν την προπονηση μου.....

:thumbup:

rey1989
07-02-12, 16:53
nop....

μια δοση θα ελεγα πριν την προπονηση μονιμα.... κανα 30'

και την αλλη δοση με καποιο γευμα.... αν θες και 5γρ μετα την προπονηση...

στις οφ μερες οποτε θες με γευμα...

ωραία, ευχαριστώ :thumbup:

JOHN65
08-02-12, 04:28
παιδια να ρωτησω,τη κρεατινη μπορουμε να τη χρησιμοποιησουμε και για αλλα αθληματα εκτος απο το bodybuilding?πχ για αυξηση αντοχης στο ποδοσφαιρο.

ROMAIOS
08-02-12, 08:56
παιδια να ρωτησω,τη κρεατινη μπορουμε να τη χρησιμοποιησουμε και για αλλα αθληματα εκτος απο το bodybuilding?πχ για αυξηση αντοχης στο ποδοσφαιρο.

Η κρεατίνη δείχνει αποτελεσματική σε αγωνίσματα που απαιτούν μέγιστη προσπάθεια σε σύντομο χρονικό διάστημα, με διαλείμματα ενδιάμεσα...(π.χ στο Β.Β. που καταβάλεις μέγιστη προσπάθεια για ένα σύντομο χρονικό διάστημα -κάποιων δευτερολέπτων για παράδειγμα-...ακολουθεί ένα διάλειμμα επίσης κάποιων δευτερολέπτων για ξεκούραση..και η άνωθεν διαδικασία επαναλαμβάνεται...)Στη βάση αυτής της λογικής και στο ποδόσφαιρο χρειάζεται να καταβάλλεις για κάποια δευτερόλεπτα προσπάθεια μέγιστης έντασης..(π.χ. να σπριντάρεις κλπ..). Επομένως δυνητικά ναι...βοηθάει...και ε γένει η κρεατίνη σύμφωνα με όσα αποδεικνύουν πολυάριθμες μελέτες, αποδεικνύεται αποτελεσματική στην αύξηση της δύναμης, όπως επίσης και στην αντοχή στην δύναμη...Περιττό να τονίσει κανείς πως όλα αυτά πάνε απλά περίπατο όταν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις που αφορούν στην σωστή λήψη υδατανθράκων, πρωτείνης και φυσικά στο τομέα της ξεκούρασης...

ROMAIOS
08-02-12, 09:16
>>>Έχω και εγώ μία απορία με την σειρά μου..Στην καρτέλα διατροφή>περισσότερα για την κρεατίνη αναφορικά με τον συνδυασμό των απλών υδατανθράκων και της κρεατίνης αναφέρεται το εξής:

"Ένα δεύτερο πρόβλημα με monohydrate κρεατίνη είναι ο τρόπος που λάμβανεται από τα κύτταρα μυών. Δεδομένου ότι στηρίζεται στην ινσουλίνη για να εισχωρήσει στα κύτταρα, μεσω των υδαταθρακων. Η ινσουλίνη ανοίγει τις διαβάσεις στα κύτταρα που επιτρέπουν στην κρεατίνη να περάσει από το αίμα στο μυ. Για όλα αυτά χρ ειάζεται μια σημαντική ποσότητα της ινσουλίνης για να περάσει 3-5 γραμμάρια, κρεατίνης στα κύτταρα, και αυτό σημαίνει πολύ υδατάνθρακα, περίπου 20 γραμμάρια ανά γραμμάριο κρεατίνης. Έτσι πρέπει να λάβετε 60-100 γραμμάρια απλών υδαταθρακων όταν παίρνετε monohydrate κρεατίνης για να βελτιστοποιήσετε τη λήψη τ ης. Πολλά από τα νεώτερα προϊόντα δεν στηρίζονται στην ινσουλίνη για να εισαγθουν στα κύτταρα μυών, που σημαίνει οτι μπορείτε να τα πάρετε χωρίς boatload τ ων υδαταθρακων."

>>>Στο άρθρο "Μονουδρική κρεατίνη - Οδηγίες λήψης" αναφορικά με τον συνδυασμο των απλών υδατανθράκων και της κρεατίνης αναφέρεται το εξής:

"Δεν είναι απαραίτητο να καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες απλών υδατανθράκων ταυτόχρονα με τη λήψη της μονοϋδρικής κρεατίνης. Οι μϋικές αποθήκες της κρ εατίνης μπορούν να γεμίσουν επαρκώς χωρίς τέτοιες πρακτικές οι οποίες μπορεί να είναι εις βάρος της δίαιτας του αθλητή. Η κρεατίνη θα πρέπει να λαμβάνεται με α πλούς υδατάνθρακες μόνο μετά από μια άσκηση υψηλής έντασης όπου ο αθλητής θα κατανάλωνε απλούς υδατάνθρακες όπως και να ’ταν."

>>>Η δική μου απορία έχει ως εξής: Δεδομένου ότι στο μεταπροπονητικό γεύμα υπάρχουν σε κάθε περίπτωση απλοί υδατάνθρακες και είναι απλά τα πράγματα ως προς την χρήση της κρεατίνης, στο προ-προπονητικό γεύμα πρέπει ή δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε την μεγάλη αυτή ποσότητα των απλών υδατανθράκων ώστε να προκαλέσουμε το insuline spike για καλύτερη αφομοίωση της κρεατίνης.???
Και όλα αυτά, δεδομένου ότι γίνεται χρήση της κρεατίνης 5 γρ πριν την προπόνηση και άλλα 5γρ μετά την προπόνηση..ενώ τις ημέρες ξεκούρασης 5 γρ (πριν το πρώτο γεύμα....-αλλά ακόμα και τότε, θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν παράλληλα απλοί υδατάνθρακες ή όχι.??)

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την όποια απάντηση :-)

ROMAIOS
08-02-12, 09:34
>>>Έχω και εγώ μία απορία με την σειρά μου..Στην καρτέλα διατροφή>περισσότερα για την κρεατίνη αναφορικά με τον συνδυασμό των απλών υδατανθράκων και της κρεατίνης αναφέρεται το εξής:

"Ένα δεύτερο πρόβλημα με monohydrate κρεατίνη είναι ο τρόπος που λάμβανεται από τα κύτταρα μυών. Δεδομένου ότι στηρίζεται στην ινσουλίνη για να εισχωρήσει στα κύτταρα, μεσω των υδαταθρακων. Η ινσουλίνη ανοίγει τις διαβάσεις στα κύτταρα που επιτρέπουν στην κρεατίνη να περάσει από το αίμα στο μυ. Για όλα αυτά χρ ειάζεται μια σημαντική ποσότητα της ινσουλίνης για να περάσει 3-5 γραμμάρια, κρεατίνης στα κύτταρα, και αυτό σημαίνει πολύ υδατάνθρακα, περίπου 20 γραμμάρια ανά γραμμάριο κρεατίνης. Έτσι πρέπει να λάβετε 60-100 γραμμάρια απλών υδαταθρακων όταν παίρνετε monohydrate κρεατίνης για να βελτιστοποιήσετε τη λήψη τ ης. Πολλά από τα νεώτερα προϊόντα δεν στηρίζονται στην ινσουλίνη για να εισαγθουν στα κύτταρα μυών, που σημαίνει οτι μπορείτε να τα πάρετε χωρίς boatload τ ων υδαταθρακων."

>>>Στο άρθρο "Μονουδρική κρεατίνη - Οδηγίες λήψης" αναφορικά με τον συνδυασμο των απλών υδατανθράκων και της κρεατίνης αναφέρεται το εξής:

"Δεν είναι απαραίτητο να καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες απλών υδατανθράκων ταυτόχρονα με τη λήψη της μονοϋδρικής κρεατίνης. Οι μϋικές αποθήκες της κρ εατίνης μπορούν να γεμίσουν επαρκώς χωρίς τέτοιες πρακτικές οι οποίες μπορεί να είναι εις βάρος της δίαιτας του αθλητή. Η κρεατίνη θα πρέπει να λαμβάνεται με α πλούς υδατάνθρακες μόνο μετά από μια άσκηση υψηλής έντασης όπου ο αθλητής θα κατανάλωνε απλούς υδατάνθρακες όπως και να ’ταν."

>>>Η δική μου απορία έχει ως εξής: Δεδομένου ότι στο μεταπροπονητικό γεύμα υπάρχουν σε κάθε περίπτωση απλοί υδατάνθρακες και είναι απλά τα πράγματα ως προς την χρήση της κρεατίνης, στο προ-προπονητικό γεύμα πρέπει ή δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε την μεγάλη αυτή ποσότητα των απλών υδατανθράκων ώστε να προκαλέσουμε το insuline spike για καλύτερη αφομοίωση της κρεατίνης.???
Και όλα αυτά, δεδομένου ότι γίνεται χρήση της κρεατίνης 5 γρ πριν την προπόνηση και άλλα 5γρ μετά την προπόνηση..ενώ τις ημέρες ξεκούρασης 5 γρ (πριν το πρώτο γεύμα....-αλλά ακόμα και τότε, θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν παράλληλα απλοί υδατάνθρακες ή όχι.??)

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την όποια απάντηση :-)
Βασικά από ότι είδα από προυπάρχοντα ποστς...πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν είναι απαραίτητη η λήψη απλών υδατανθράκων για την αφομοίωσή της(πέρα από το μετα-προπονητικό όπου ούτως ή αλλως παίρνουμε απλούς υδατάνθρακες)...Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στις οδηγίες λήψεις στο κουτί (από warriorlab..την μονοϋδρική έχω..), λέει να λαμβάνεται μαζί με δεξτρόζη, ενώ το ίδιο μου συνέστησε και ο πωλητής από το κατάστημα που την αγόρασα..(bber είναι και κατεβαίνει και σε αγώνες ο ίδιος....θέλω να πω ότι γνωρίζει αν μη τη άλλο τα ουσιώδη..)

rey1989
08-02-12, 18:15
επηρεάζει αρνητικά σε κάτι κάτι αν πίνω καφέ 3 ωρες μετα την λήψη της κρεατίνης???? γιατι κάπου πήρε το μάτι μου οτι δν πρέπει να τα μπλέκουμε..(?)

@ROMAIOS απο Πάτρα είσαι?

Devil
08-02-12, 19:10
επηρεάζει αρνητικά σε κάτι κάτι αν πίνω καφέ 3 ωρες μετα την λήψη της κρεατίνης???? γιατι κάπου πήρε το μάτι μου οτι δν πρέπει να τα μπλέκουμε..(?)

@ROMAIOS απο Πάτρα είσαι?

δεν νομιζω..... ταυτοχρονη ληψη καφεινης (οχι καφε) και κρεατινης εχει δειξει να την επιρεαζει αρνητικα.... αλλα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος...

rey1989
08-02-12, 19:53
δεν νομιζω..... ταυτοχρονη ληψη καφεινης (οχι καφε) και κρεατινης εχει δειξει να την επιρεαζει αρνητικα.... αλλα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος...

οπότε όπως και να χει αφου ειναι 3 ώρες μετά και όχι ταυτόχρονα δεν θα έχει πρόβλημα .. σωστά ? :bbbiceps:
ο καφές δεν περιέχει καφεΐνη ? :unsure:

giorgos1234
08-02-12, 22:09
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο site και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα συμπληρωμα που αποφασισα να παρω.Ειμαι στα 83 κιλα με 12% (αποτελεσματα λιπομετρησης σας λεω).Αποφασισα λοιπον να δοκιμασω μια αγωγη κρεατινης οχι πολυ εντονης, οπως τις λετε φορμουλες ογκου αν δεν κανω λαθος, αλλα μια για να ξεκινησω ας πουμε και το παλικαρι που εχει το μαγαζι, ευγενεστατος και πολυ εξυπηρετικος, μου προτεινε την παρακατω:http://www.google.gr/imgres?q=qnt+creatine+x3+elite&um=1&hl=el&sa=N&biw=1366&bih=480&tbm=isch&tbnid=t7YjPSD9mI8t-M:&imgrefurl=http://www.sportingdiet.com/product_info.php%3Fproducts_id%3D204&docid=Nl7z3XbSscoDmM&imgurl=http://www.sportingdiet.com/images/creatine-x3-elite.jpg&w=223&h=223&ei=r8cyT_i8CYfV8QPK3vCUBw&zoom=1&iact=rc&dur=204&sig=104229702062870591999&page=1&tbnh=128&tbnw=128&start=0&ndsp=17&ved=1t:429,r:2,s:0&tx=99&ty=80.Eχετε καποια αποψη πανω σε αυτην?την γνωριζετε?και πανω απο ολα περιεχει αυτα που υποτιθεται οτι περιεχει ή ειναι full στην ζαχαρη και ποιος αλλος ξερει σε τι αλλο.Παρεπιπτοντως οι συνιστωμενες δοσεις απο το παληκαρι ηταν 40gr δηλαδη το σκουπ, μια ωρα πριν τη προπονηση και στις μερες αναπαυσης πρωι πρωι με αδειο στομαχι ενα σκουπ.Απλα για να εχετε πληρη εικονα της αγωγης μου.Καθε σχολιο πραγματικα θα με βοηθουσε, αναμενω και σας ευχαριστω εκ των προτερων

billys15
09-02-12, 04:36
Φιλε σ'αυτο το topic υπαρχουν ολες οι αποριες που χεις απαντημενες.;) Την συγκεκριμενη δεν την γνωριζω προσωπικα.

ROMAIOS
09-02-12, 07:10
επηρεάζει αρνητικά σε κάτι κάτι αν πίνω καφέ 3 ωρες μετα την λήψη της κρεατίνης???? γιατι κάπου πήρε το μάτι μου οτι δν πρέπει να τα μπλέκουμε..(?)

@ROMAIOS απο Πάτρα είσαι?

Καλησπέρα rey1989..Όχι...από Λάρισα κατάγομαι και είμαι φοιτητής στο Πολυτεχνείο :-)

Rantaplan
09-02-12, 17:05
παιδες μια ερωτηση...λεω να ξεκινησω παλι(ειμαι 2μηνες οφ λογω τραυματισμου στον ωμο)κρεατινη(reflex oπως μ προτινατε:)_.....επιπλεον λεω να παρω βιταμινες(now adams) και μια πρωτεινη ορου μαλλον της ΟΝ...το σικοτι μου θα ειναι κομπλε η παιζει μαλακια γιατι θα παιρνω και βιτανες//προτεινη..Γενικα το συκωτι μου ειναι μια χαρα δεν παιζει προβλημα..

billys15
09-02-12, 20:13
Δεν εχεις προβλημα.

Devil
09-02-12, 20:54
οπότε όπως και να χει αφου ειναι 3 ώρες μετά και όχι ταυτόχρονα δεν θα έχει πρόβλημα .. σωστά ? :bbbiceps:
ο καφές δεν περιέχει καφεΐνη ? :unsure:

οχι δεν νομιζω να υπαρχει θεμα....

ναι εχει αλλα εχει διαφορα καφες και καφεινη....;)

ROMAIOS
10-02-12, 19:19
Η δική μου απορία αφορά στο πού ακριβώς συνίσταται η διαφορά τους....Δεδομένου ότι ο καφές περιέχει καφεΐνη..και αποτελεί την πλέον γνωστή και συνηθισμένη πηγής της...( εννοείτε προφανώς ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην πρόσληψη καφεΐνης μέσω της κατανάλωσης καφέ και στην πρόσληψή της μέσω κάποιας κάψουλας..κάποιου χαπιού ενδεχομένως....)

dio32
10-02-12, 20:14
τελικα κρεατινη με κρεατινη διαφερει.
ειχα παρει κρεατινη την απλη της universal μου ηταν creapure micronized η υφη της σκονης ηταν σαν την ζαχαρη κρυσταλικη να το πω καπως ετσι,πολυ καλη μπορω να πω οτι μου εβαλε λιγα νερα.
σημερα ανοιξα της now την ειχε σε καλη τιμη το βοτανο και την πηρα αυτη ειναι micronized αλλα πισω γραφει οτι ειναι pure η υφη της ειναι σαν την ζαχαρη αχνη και απο γευση επειδη και την μια και την αλλη δεν την βαζω σε νερο κατευθιαν απο το στομα η now εχει ψιλοαπασια γευση σαν πλαστελινη.

τωρα θα δειξει ποια ηταν η καλυτερη ποιο πολυ σε θεμα νερου ποια θα βαλει λιγοτερο.

Fratsou
11-02-12, 13:51
Έχω διαβάσει σε πολλά περιοδικά και σε πολλά site ότι όταν παίρνεις κρεατίνη δεν θα πρέπει την την ίδια στιγμή να λαμβάνεις καφεΐνη
γιατί η καφεΐνη την εξουδετερώνει.Πολλοί μου έχουν πει ότι αυτό συμβαίνει μόνο με την μονοϋδρική,και άλλοι ότι αυτό δεν συμβαίνει καθόλου.
Γνωρίζει κανείς τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα;

Devil
11-02-12, 13:55
Έχω διαβάσει σε πολλά περιοδικά και σε πολλά site ότι όταν παίρνεις κρεατίνη δεν θα πρέπει την την ίδια στιγμή να λαμβάνεις καφεΐνη
γιατί η καφεΐνη την εξουδετερώνει.Πολλοί μου έχουν πει ότι αυτό συμβαίνει μόνο με την μονοϋδρική,και άλλοι ότι αυτό δεν συμβαίνει καθόλου.
Γνωρίζει κανείς τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα;

υπαρχει ηδη ενα αρκετα μεγαλο θεμα.... αν εψαχνες θα εβρισκες απαντησεις...

τι ακριβως θες να μαθεις?

ναι ισχυει αυτο.... με ολες τις κρεατινες...

MusclesOfShadow
11-02-12, 14:37
Εχει νοημα η ληψη κρεατινης σε περιοδο "γραμμωσης"?
Και αν ναι, πώς? (ποσοτητα, κτλ )

Devil
11-02-12, 14:58
Εχει νοημα η ληψη κρεατινης σε περιοδο "γραμμωσης"?
Και αν ναι, πώς? (ποσοτητα, κτλ )

ναι προφανος και εχει....

κανα 5γρ τη μερα καλα ειναι...

ROMAIOS
11-02-12, 21:41
Γιατί μόνο 5γρ κατά την γράμμωση.??

dio32
11-02-12, 23:47
Γιατί μόνο 5γρ κατά την γράμμωση.??

γιατι μηπως αμα βαλεις 10 γραμαρια σε περιοδο γραμωσης θα γεμισεις νερα κατι που δεν το θες αφου εισαι σε γραμωση.

Devil
12-02-12, 06:03
Γιατί μόνο 5γρ κατά την γράμμωση.??

αμα θες βαζεις και παραπανω αλλα προσωπικα για μακροχρονια χρηση πανω απο 5γρ το βρισκω ασκοπο....


γιατι μηπως αμα βαλεις 10 γραμαρια σε περιοδο γραμωσης θα γεμισεις νερα κατι που δεν το θες αφου εισαι σε γραμωση.

δεν εχει να κανει με αυτο.... τα νερα φευγουν 2-3 μερες μετα την τελευταια δοση...

mathemagician
13-02-12, 04:21
Γεια σας είμαι πρωτάρης στο φόρουμ ,αλλά οχι στον αθλητισμό...
Δεν ήξερα αν έπρεπε να ανοίξω νεο θέμα γιατί η ερώτηση μου αφορά τη χρησιμοποίηση κρεατίνης.
Δεν ζητώ οδηγίες λήψης ακριβώς καθώς έχω ξαναχρησιμοποιήσει.
Θα ήθελα να κάνω έναν κύκλο 2 μηνών και επειδή οι προηγούμενοι μου κύκλοι ήταν 1 μήνα έχω κάποιες απορίες.

Η δοσολογία να είναι ίδια 3-5 γρ. τη μέρα ; ή λιγότερα αφού ο κύκλος θα διαρκέσει παραπάνω ;
Να την παίρνω καθημερινά ή όσες μέρες γυμνάζομαι μόνο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και άν υπάρχει κάτι που συμπληρώνει τις ερωτήσεις μου είναι φυσικά αποδεκτό.

Devil
13-02-12, 04:46
καλως ηρθες στο φορουμ....:welcome:


ναι μπορεις ανετα να την παρεις για 2μηνες ισως και παραπανω αμα θες....

προσωπικα θα σου προτινα να την χρησιμοποιησεις για 2-4 εβδομαδες στα 5γρ καθημερα.... και μετα να συνεχισεις για τον υπολοιπο καιρο πυ θες με 3-5γρ πριν απο την προπονηση σου....

πιστευω οτι ειναι πιο αποδοτικο ετσι και θα σου βγει σχετικα φτηνα....;)

dio32
13-02-12, 18:40
καλως ηρθες στο φορουμ....:welcome:


ναι μπορεις ανετα να την παρεις για 2μηνες ισως και παραπανω αμα θες....

προσωπικα θα σου προτινα να την χρησιμοποιησεις για 2-4 εβδομαδες στα 5γρ καθημερα.... και μετα να συνεχισεις για τον υπολοιπο καιρο πυ θες με 3-5γρ πριν απο την προπονηση σου....

πιστευω οτι ειναι πιο αποδοτικο ετσι και θα σου βγει σχετικα φτηνα....;)

devil που εχω δει στα τελευταια 3 απαντησεις σου λες για πριν την προπονηση,καλυτερα δεν ειναι μετα την προπονηση να πιεις την κρεατινη?
εγω παντος περνω 10 γραμμαρια οποτε εχω προπονηση ενα το πρωι και ενα μετα την προπονηση και οταν δεν εχω προπονηση περνω 5 γραμμαρια το μεσημερι μετα το φαγητο.

Devil
13-02-12, 19:52
devil που εχω δει στα τελευταια 3 απαντησεις σου λες για πριν την προπονηση,καλυτερα δεν ειναι μετα την προπονηση να πιεις την κρεατινη?
εγω παντος περνω 10 γραμμαρια οποτε εχω προπονηση ενα το πρωι και ενα μετα την προπονηση και οταν δεν εχω προπονηση περνω 5 γραμμαρια το μεσημερι μετα το φαγητο.

δεν νομιζω... πριν την προπονηση ειναι καλητερα...;)

dio32
13-02-12, 21:13
δεν νομιζω... πριν την προπονηση ειναι καλητερα...;)
οσο αφορα τι?την αποδοση στην προπονηση?επειδη εχω διαβασει σε αυτο το ποστ απο την αρχη και πολοι λεγανε για μια το πρωι και μια για μετα την προπονηση.
στην μεταπροπονητικη διατροφη παντος λεει για μετα την προπονηση κρεατινη.

βεβαια τον καθενα οπως του δουλευει καλυτερα

sticky fingaz
13-02-12, 21:13
Παντως οι καψουλες κρεατινης της reflex πρεπει να τις παιρνουμε με αδειο στομάχι και οχι μετα το γεύμα!

επισης βρηκα αυτό στο ιντερνετ το οποιο ειναι πολυ ενδιαφέρον για τον συνδυασμο καφε (καφεινη) με κρεατινη
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η καφεΐνη επηρρεάζει την κρεατίνη;

Πολλές από τις αρχικές μελέτες για την κρεατίνη ανέμιξαν κρεατίνη σε καυτό καφέ ή τσάι για να βοηθήσουν στη διάλυση της κρεατίνης. Αυτές οι μελέτες έδειξαν ότι η καφεΐνη ΔΕΝ είχε επιπτώσεις στη λήψη κρεατίνης από τους μυς.

Μερικές επίσης έχουν προειδοποιήσει ότι η μίξη της κρεατίνης μαζί με όξινες λύσεις (π.χ. χυμοί) μπορεί να σπάσει την κρεατίνη στην κρεατινίνη. Ακόμα, το όξινο επίπεδο (pH) του καφέ (περίπου 4,5), του χυμού σταφυλιού (περίπου 3), και του χυμού από πορτοκάλι (περίπου 2,8) είναι λιγότερο όξινο από τις γαστροεντερικές εκκρίσεις (περίπου 1) και του οξέος στο στομάχι (περίπου 1,5). Ξέρουμε ότι η κρεατίνη δεν διασπάται μέσω της κανονικής χωνευτικής διαδικασίας. Διάφορες μελέτες κρεατίνης καθοδήγησαν τα πειραματιζόμενα μέλη να αναμίξουν την κρεατίνη με χυμό και ανέφεραν αύξηση στους μυς. Επομένως, είναι απίθανο ότι η μίξη της κρεατίνης σε χυμό φρούτων θα διασπούσε την κρεατίνη εκτός αν την αφήνατε να καθίσει για αρκετές ημέρες.

Adinamos
16-02-12, 19:47
Να ρωτησω εγω κατι: Ειναι δυνατον να παρατηρω εντερικη διαταραχη απο τη ληψη κρεατινης ενω στο παρελθον στον ιδιο κυκλο να μην ειχα ποτε τετοιο προβλημα?
Να σημειωσω οτι δεν εχω αλλαξει ουτε μαρκα, ουτε διατροφηκες συνηθειες, ουτε τροπο ληψης...

thanos98
17-02-12, 00:39
Geia sas tha ithela na kanw merikes erwthseis sto thema this kreatinhs...Eimai 15 xronwn kai asxoloumai me ta vari girw ston ena xrono...exw ipsos 1.80 kai varos girw sta 80 kila....xrisimopoiousa mia proteinh ths Met-rx SIZE UP kai twra skeftomai gia mia kreatinh tha ithela na mou peite ean tha mporesw na xrisimopoihsw kreatinh se authn thn hlikia kai ti apotelesmata se ogko kai gramwsh tha exw kai an ipraxoun parenergeies... EUXARISTW poli!!!

billys15
17-02-12, 07:23
Να ρωτησω εγω κατι: Ειναι δυνατον να παρατηρω εντερικη διαταραχη απο τη ληψη κρεατινης ενω στο παρελθον στον ιδιο κυκλο να μην ειχα ποτε τετοιο προβλημα?
Να σημειωσω οτι δεν εχω αλλαξει ουτε μαρκα, ουτε διατροφηκες συνηθειες, ουτε τροπο ληψης...

Το βρισκω λιγο δυσκολο να επηρεαζει η κρεατινη την λειτουργια του εντερου,αλλα για σιγουρα θα σου πουν τα αλλα παιδια.

Οσο για το τελευταιο post,του Θανου,οχι δεν υπαρχει προβλημα στα 15 να παρεις κρεατινη,και επισης οχι δεν θα δεις αποτελεσμα.Ειμαι σιγουρος οτι θελεις να δεις σωματικη διαφορα,αλλα δεν ειναι αυτος ο κυριος λογος που παιρνουμε κρεατινη.Ουσιαστικα δεν ειναι καν λογος γιατι ειναι ελαχιστη η διαφορα,δεν φαινεται.Θα σου προτεινα να κρατησεις τα λεφτα σου και να τα ξοδεψεις καπου αλλου.Αν θελεις ντε και καλα συμπληρωμα,παρε πολυβιταμινη και ψαρολαδα.

Devil
17-02-12, 12:49
οσο αφορα τι?την αποδοση στην προπονηση?επειδη εχω διαβασει σε αυτο το ποστ απο την αρχη και πολοι λεγανε για μια το πρωι και μια για μετα την προπονηση.
στην μεταπροπονητικη διατροφη παντος λεει για μετα την προπονηση κρεατινη.

βεβαια τον καθενα οπως του δουλευει καλυτερα

την προτιμω πριν γιατι τουλαχιστον σε εμενα φαινετε να κανει διαφορα....

και απο οσο ξερω σχεδον παντου την εχουν πριν την προπονηση... τσεκαρε διαφορα prewo.... ειναι σχεδον must...

Devil
17-02-12, 12:50
Να ρωτησω εγω κατι: Ειναι δυνατον να παρατηρω εντερικη διαταραχη απο τη ληψη κρεατινης ενω στο παρελθον στον ιδιο κυκλο να μην ειχα ποτε τετοιο προβλημα?
Να σημειωσω οτι δεν εχω αλλαξει ουτε μαρκα, ουτε διατροφηκες συνηθειες, ουτε τροπο ληψης...

υπαρχει μια περιπτωση αν δεν εχει διαλυθει καλα.... μερικοι το παθαινουν....

Adinamos
17-02-12, 18:33
υπαρχει μια περιπτωση αν δεν εχει διαλυθει καλα.... μερικοι το παθαινουν....

Θα δοκιμασω να τη διαλυω σε ξεχωριστο ποτυρι με νερο και οχι ολα μαζι τουρλουμπουκι στο σεικερ.
Το περιεργο ειναι οτι στον προηγουμενο κυκλο την επαιρνα κατευθειαν στο στομα με κουταλακι χωρις να εχω καμια ενοχληση.

mathemagician
20-02-12, 05:03
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...
Στο post του Thanos98 Θα πρότεινα και συμβούλευα στην ηλικία του να μην χρησιμοποιήσει κρεατίνη ούτε καν πρωτείνη,να τα σταματήσει κιόλας!!!!
Μια αξιοπρεπής διατροφή φτάνει και περισσεύει για όλα...και ω λιπαρά θα 'χει και βιταμίνες.
Πάνω κάτω συμφωνώ δηλαδή με τον billys15.

Mcstefan7
20-02-12, 17:11
Geia sas tha ithela na kanw merikes erwthseis sto thema this kreatinhs...Eimai 15 xronwn kai asxoloumai me ta vari girw ston ena xrono...exw ipsos 1.80 kai varos girw sta 80 kila....xrisimopoiousa mia proteinh ths Met-rx SIZE UP kai twra skeftomai gia mia kreatinh tha ithela na mou peite ean tha mporesw na xrisimopoihsw kreatinh se authn thn hlikia kai ti apotelesmata se ogko kai gramwsh tha exw kai an ipraxoun parenergeies... EUXARISTW poli!!!

Δέν χρειάζεσαι κρεατίνη άντε ενα σκούπ πρωτείνη μαξ μετά το γυμν. φάε καλά και ξεκουράσου πολλές ώρες.Δέν χρειάζεσαι τπτ άλλο..

nikos1233
20-02-12, 19:54
Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετικά με τον κύκλο κρεατίνης. Εγώ γυμνάζομαι 5 φορές την εβδομάδα από δευτέρα- παρασκευή. Το σαββατοκύριακο που δεν πάω γυμναστήριο παίρνω κανονικά ?

ka2sel
20-02-12, 20:02
Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετικά με τον κύκλο κρεατίνης. Εγώ γυμνάζομαι 5 φορές την εβδομάδα από δευτέρα- παρασκευή. Το σαββατοκύριακο που δεν πάω γυμναστήριο παίρνω κανονικά ?

Ναι το πρωι με το πυ ξυπνησεις...και μετα απο 15-20 λεπτο το πρωινο σου...

nikos1233
20-02-12, 20:13
Ναι το πρωι με το πυ ξυπνησεις...και μετα απο 15-20 λεπτο το πρωινο σου...
Καθημερινά την παίρνω μετά την προπόνηση (5γρ). Το σαββατοκύριακο να παίρνω έτσι όπως μου γράφεις?

Mcstefan7
20-02-12, 20:29
εγώ όταν δεν παω τζιμ πέρνω πριν το μεσημεριανό η καμια ώρα μετα!

BlooDdeaD_MefiSt
21-02-12, 00:22
Ναι το πρωι με το πυ ξυπνησεις...και μετα απο 15-20 λεπτο το πρωινο σου...

Εγώ ξέρω ότι πρώτα τρως το πρωινό και μετά την κρεατίνη για ανεβάσεις λίγο το ph του στομάχου με το πρωινό ώστε όταν πάρεις την κρεατίνη να μην είναι τόσο όξινο αφού για καλύτερη αφομοίωση θέλει βασικό ή όσο πιο βασικό γίνεται...

nikossamos
21-02-12, 16:26
τι κρεατινη να πάρω? βρήκα μια αλλα είναι σκετη κρεατίνι.. δεν έχει τίποτα αλλο μέσα :P ετσι πρεπει να ειναι? Optimum Micronized Creatine Powder λέγεται...

BlooDdeaD_MefiSt
21-02-12, 17:23
τι κρεατινη να πάρω? βρήκα μια αλλα είναι σκετη κρεατίνι.. δεν έχει τίποτα αλλο μέσα :P ετσι πρεπει να ειναι? Optimum Micronized Creatine Powder λέγεται...

Aυτή είναι απλή μονουδρική(monohydrate). Aπο κεί και πέρα υπάρχει kre-alkanyn, cee και διάφορες φόρμουλες κρεατίνης που έχουν μέσα διάφορα πράγματα(υδατάνθρακες, πολλές μορφές κρεατίνης, ταυρίνη κλπ) Εμένα κατά την γνώμη μου η καλύτερη και φθηνότερη λύση είναι η monohydrate. Tώρα εσύ κοιτάς τι σου αρέσει καλύτερα και αποφασίζεις.;)

Konstantinos!
21-02-12, 17:26
τι κρεατινη να πάρω? βρήκα μια αλλα είναι σκετη κρεατίνι.. δεν έχει τίποτα αλλο μέσα :P ετσι πρεπει να ειναι? Optimum Micronized Creatine Powder λέγεται...


Η μικρονισμένη κρεατίνη είναι από τους καλύτερους τύπους κρεατίνης που υπάρχει. Ναι, δεν έχει τίποτα άλλο μέσα, επειδή τα άλλα συμπληρώματα που βλέπεις προ-προπονητικα και μετα-προπονητικά που έχουν και άλλες ουσίες μέσα είναι για αναπλήρωση γλυκογόνου και θρεπτικών στοιχείων στην περίπτωση των μετά ,και για να σου δώσουν ενέργεια κατά την προπόνηση στα προ .

Και ναι, έτσι πρέπει να είναι η κρεατίνη, γιατί αν πρόσεξες η τιμή της είναι πολύ χαμηλή, που αυτή είναι και η πραγματική τιμή μιας κρεατίνης. Πάρε την,ή αυτή της Ον ή της Reflex που είναι επίσης πολύ καλή. Προσωπικά προτιμώ της Ρεφλεξ .

Mcstefan7
22-02-12, 00:41
Οι πατενταρισμένες ίδιες είναι μόνο μάρκα και συσκευασία αλλάζει..πάρε όποια βρείς φτηνότερη να είναι κρέπτουρ και Micronized

Le_Roi
22-02-12, 00:51
Καλησπέρα... αμα βάλω Jack3d™ μαζί με τη κρεατίνη μου είναι οκ η μήπως είναι πολύ; ρωτάω γιατί βλέπω οτι έχει και το Jack3d™ μέσα κρεατίνη...

dio32
22-02-12, 01:15
Καλησπέρα... αμα βάλω Jack3d™ μαζί με τη κρεατίνη μου είναι οκ η μήπως είναι πολύ; ρωτάω γιατί βλέπω οτι έχει και το Jack3d™ μέσα κρεατίνη...


μπορεις να βαλεις την κρεατινη μετα την προπονηση 5 γραμαρια και πριν την προπονηση jack3d το εχω κανει και εγω με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.

Le_Roi
22-02-12, 01:24
μπορεις να βαλεις την κρεατινη μετα την προπονηση 5 γραμαρια και πριν την προπονηση jack3d το εχω κανει και εγω με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.

Ευχαριστώ... αυτό θα κάνω! Ούτε που μου είχε περάσει απο το μυαλό!

ThodorisPatra
22-02-12, 21:20
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι 22 ετών,184 ύψος και 82 κιλά με ποσοστό λίπους 11%.Γυμνάζομαι εντατικά τα τελευταία 3 χρόνια.Σκέφτομαι τη χρήση μονουδρικής κρεατίνης>Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι με τι είδους πρωτεϊνη να τη χρησιμοποιήσω.Καθαρή?Με υδατάνθρακα? Καθώς και πότε να τη χρησιμοποήσω.Πριν την προπόνηση η μετά??Ευχαριστώ!

Mcstefan7
22-02-12, 22:55
καθαρή πάρε..Την κρεατίνη θα την βάζει μετα την προπ. μαζί με την πρωτείνη και δεξτρόζη αν θες και οταν δεν πας τζιμ θα παίρνεις ή το πρωί ή το μεσημεράκι καλύτρερα

Fratsou
23-02-12, 14:35
Ρε παιδια ξερει κανεις τι παιζει με την καφεινη και την κρεατινη;;;
Πολλοι μου εχουν πει οτι η καφεινη εξουδετερωνει την κρεατινη,αλλοι μου εχουν πει οτι αυτο συμβαινει μονο με την μονουιδρικη
και αλλοι οτι αυτο δεν συμβαινει με καμια

nikossamos
23-02-12, 15:53
Αν έπρεπε να διαλέξετε μόνο μια κρεατίνη ποια θα ήταν κατα την γνώμη σας η καλύτερη για τα καλύτερα αποτελέσματα?

Διαλέξτε μια πείτε την μάρκα τις και πείτε αναλυτικά τους λόγους όπου πιστεύετε ότι η κρεατίνη που διαλέξατε είναι η καλύτερη.. :green::green:

beefmeup
23-02-12, 16:05
αυτη που εχει τις περισοτερες μελετες πισω της.
μονουδρικη..
κ απλα κοιτας να την παρεις μικροιονισμενη.
αυτα.

primordial
23-02-12, 18:06
Αν έπρεπε να διαλέξετε μόνο μια κρεατίνη ποια θα ήταν κατα την γνώμη σας η καλύτερη για τα καλύτερα αποτελέσματα?

Διαλέξτε μια πείτε την μάρκα τις και πείτε αναλυτικά τους λόγους όπου πιστεύετε ότι η κρεατίνη που διαλέξατε είναι η καλύτερη.. :green::green:

Πώς το βλέπεις, να ρίξουμε κ την παραγγελία..????
Ξεκίνα με αυτό που σου λέει ο beef από κάτι. Απλά, λιτά κ αποτελεσματικά. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κ gluconate. Μέχρι στιγμής είμαι στην 3η εβδομάδα κ δεν είχα κανένα θέμα με το στομάχι μου κ άλλα "δυσάρεστα" πράγματα που είχα με την κλασσική monohydrate...!! Να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ περίπου 5-6 γρ. την ημέρα, σπασμένα 2-3 το πρωί κ τα υπόλοιπα post με αμινοξέα κ vitargo σε shaker.

chrisv
23-02-12, 23:11
Καλησπερα παιδια πηρα σημερα κρεατινη και ξεκιναω απο αυριο τη φαση φορτοματος.Ηθελα να ρωτησω μετα το γυμναστηριο που περνουμε πρωτεινη υπαρχει προβλημα αν παρουμε την πρωτεινη και μετα απο ενα λεπτο την κρεατινη;πρεπει να αφησουμε καποιο διαστημα ή τα περνουμε μαζι δηλαδη;

RAMBO
23-02-12, 23:20
το θεμα υπερφορτωσης εχει ξεπεραστει πλεον απ οσο γνωριζω,δεν εχει προβλημα παρτα οπως θες

rey1989
23-02-12, 23:24
ρε παιδιά εγώ που ξεκίνησα με 10γρ χ 5 μέρες και μετά συντήρηση με 5γρ/μερα πριν την προπόνηση είναι οκ η κάνω λάθος ? γιατι όλοι διαβάζω πως την παίρνετε μετά την προπόνηση..

giwrgaras
24-02-12, 01:02
Ρε παιδια συγνωμη για την ενοχληση αλλα εχω μπερδευτει πολυ κ αν μπορει καποιος ν με βοηθησει αν κ εχω ψαξει αρκετα απο google. Γυμναζομαι 8 μηνες κ θελω να παρω κρεατινη για καλυτερα αποτελεσματα αλλα για αρχη εχω 2 αποριες
1) Η κρεατινη δινει προσωρινα αποτελεσματα? Δλδ οταν σταματησω την κρεατινη θα επανελθω στο επιπεδο που ημουν σε θεμα εμφανισης?αν ναι τοτε μιλαμε για πεταμενα λεφτα
2) Λογω ογκου εχω μαζεψει πολυ λιπος στην κοιλια, ειναι καλυτερο να το χασω πριν την κρεατινη?

Δεν εχω ξαναπαρει στο παρελθον κρεατινη.

billys15
24-02-12, 15:16
Δεν θα σου δωσει σωματικα αποτελεσματα σαν αυτα που ακουγονται.Το οτι θα σου δωσει καποια νερα δεν σημαινει οτι θα σε κανει σαν ντουλαπα.Επισης,τα νερα αυτα χανονται οταν την σταματησεις,αλλα δεν ειναι οτι θα σε παει πισω αυτο.Και τελος,το αν χρειαζεται να χασεις λιπος ή οχι ειναι δικο σου θεμα,δεν εχει καποια στανταρ που πρεπει να τηρεις πριν την χρηση.Αν θελεις να την βαλεις στην γραμμωση ή στον ογκο αποφασιζεις εσυ ;)

kostas_Pi
24-02-12, 16:12
δεν θα γινεις ντουλαπα οπως ειπε ο φιλος απο πανω αλλα με την καταλληλη διατροφη κ καποια συμπληρωματα θα σε βοηθησει να αναπτυχθεις κ να σε ανεβαζει πολυ σταδιακα....μην περιμενεις να ανεβαζεις κιλα καθε μερα!Κ την συνδυαζεις ανετα σε γραμμωση κ ογκο...!!Κ η κοιλιτσα με σκληρη διατροφη κ αεροβιες ασκησεις σιγα σιγα θα απομακρυνθει!!Θελει δουλεια κ υπομονη!!

BlooDdeaD_MefiSt
24-02-12, 17:07
Ρε παιδια συγνωμη για την ενοχληση αλλα εχω μπερδευτει πολυ κ αν μπορει καποιος ν με βοηθησει αν κ εχω ψαξει αρκετα απο google. Γυμναζομαι 8 μηνες κ θελω να παρω κρεατινη για καλυτερα αποτελεσματα αλλα για αρχη εχω 2 αποριες
1) Η κρεατινη δινει προσωρινα αποτελεσματα? Δλδ οταν σταματησω την κρεατινη θα επανελθω στο επιπεδο που ημουν σε θεμα εμφανισης?αν ναι τοτε μιλαμε για πεταμενα λεφτα
2) Λογω ογκου εχω μαζεψει πολυ λιπος στην κοιλια, ειναι καλυτερο να το χασω πριν την κρεατινη?

Δεν εχω ξαναπαρει στο παρελθον κρεατινη.

1) Το effect της κρεατίνης που θέλεις να εκμεταλευτείς είναι η αυξημένη δύναμη και ενέργεια που θα έχεις την περίοδο που την χρησιμοποιείς για να βγάζεις πιο δυνατές προπονήσεις άρα και περισσότεροι μυς. Η κρεατίνη τραβάει και νερό στους μυς(όταν μιλάμε για μονουδρική κυρίως) και αυτό θεώρησε το σαν ένα ευχάριστο side-effect. Δεν πέρνεις την κρεατίνη για αυτόν τον λόγο. Για να τραβήξει το νερό στους μυς δλδ. Την πέρνεις για την αύξηση της απόδοσής σου στο gym. Μόλις σταματήσεις αυτή η αύξηση δύναμης μαζί και τα νερά θα φύγουν. Αυτό που θα μείνει είναι οι καθαροί μυς που θα έχεις βάλει από την προπόνηση που έκανες εκείνη την περίοδο.;)

2) Δεν παίζει ρόλο ότι θες κάνεις την διαφορά στην δύναμη θα την δεις όποτε και να την πάρεις.:green:

giwrgaras
25-02-12, 20:53
Α ευχαριστω πολυ. Ξερει κανεις που πουλανε κρεατινη με το κιλο? Εχω ακουσει για τιμες 2-3 ευρω το κιλο

BlooDdeaD_MefiSt
26-02-12, 01:44
Α ευχαριστω πολυ. Ξερει κανεις που πουλανε κρεατινη με το κιλο? Εχω ακουσει για τιμες 2-3 ευρω το κιλο

Όχι ρε συ ούτε καν..:green: Ούτε η δεξτρόζη δεν έχει τόσο..:P Γύρω στα 20-25Ε εχει το μισο κιλό(500gr) αν μιλάμε για μονοϋδρική. Αλλά κρατάει πολύ γιατί η δόση είναι μικρή.

ROMAIOS
29-02-12, 05:21
αμα θες βαζεις και παραπανω αλλα προσωπικα για μακροχρονια χρηση πανω απο 5γρ το βρισκω ασκοπο....



δεν εχει να κανει με αυτο.... τα νερα φευγουν 2-3 μερες μετα την τελευταια δοση...

τί εννοείς το θεωρείς άσκοπο.???Θέλω να πω, το να παίρνει κανείς 10 γρ τις μέρες που γυμνάζεται (5 πριν την προπόνηση και 5 μετά) και 5 γρ τις υπόλοιπες γιατί είναι άσκοπο??Εννοώ, μία τυπική δηλαδή, δοσοληψία της, όπως την ανέφερα μόλις τώρα δεν έχει νόημα..???Γιατί.??αφού όπως χαρακτηριστικά ανέφερες δεν τίθεται ζήτημα νερών..

BlooDdeaD_MefiSt
29-02-12, 16:18
τί εννοείς το θεωρείς άσκοπο.???Θέλω να πω, το να παίρνει κανείς 10 γρ τις μέρες που γυμνάζεται (5 πριν την προπόνηση και 5 μετά) και 5 γρ τις υπόλοιπες γιατί είναι άσκοπο??Εννοώ, μία τυπική δηλαδή, δοσοληψία της, όπως την ανέφερα μόλις τώρα δεν έχει νόημα..???Γιατί.??αφού όπως χαρακτηριστικά ανέφερες δεν τίθεται ζήτημα νερών..

Σου λέει για μακροχρόνια χρήση...Άμα κάνεις κύκλο έχει λίγο περισσότερο νόημα να πέρνεις 10 τις ημέρες προπόνησης..Καποιοι λένε όμως ότι μετά από μαρκοχρόνια συνεχόμενη χρήση δεν σε πιάνει πια οπότε λογικό είναι να λέει ότι είναι άσκοπο να πέρνεις 10γρ...τσάμπα λεφτά

arxangelos
01-03-12, 22:48
Καθως μπηκε ο Μαρτης θα αρχισω τον πρωτο μου κυκλο κρεατινης...Διαβασα για φορτωματα κτλ και μετα συζητησα χθες με τον προπονητη μου κ μου ειπε να περνω 5 γρμ την μερα για 5 μερες, 5 μερες off, μετα ξανα 5 γρμ για 5 μερες και παει λεγοντας...γνωμη?

BlooDdeaD_MefiSt
02-03-12, 00:09
Καθως μπηκε ο Μαρτης θα αρχισω τον πρωτο μου κυκλο κρεατινης...Διαβασα για φορτωματα κτλ και μετα συζητησα χθες με τον προπονητη μου κ μου ειπε να περνω 5 γρμ την μερα για 5 μερες, 5 μερες off, μετα ξανα 5 γρμ για 5 μερες και παει λεγοντας...γνωμη?

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό..Όταν λέμε κύκλο εννούμε να πέρνεις ένα διάστημα κάθε μέρα κρεατίνη, εξάλου αν αφήνεις 5 μέρες οφφ η επίδραση της κρεατίνης φεύγει τελείως, μετά κάνεις 5 ον ίσα ίσα που προλαβαίνει να σε "πιάσει" και πάλι την σταματάς...Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Απλά εκεί που πάει να λειτουργήσει η κρεατίνη εσύ την σταματάς και μετά το ίδιο και το ίδιο..Κατά την γνώμη μου δεν έχει κάποιο νόημα η όλη φάση, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

arxangelos
02-03-12, 09:16
και μένα μου φάνηκε πόλυ περίεργο...η πλάκα ειναι ότι το κανει για ένα μήνα κ έχει δει αποτελέσματα(και γω τον βλέπω τούμπανο) επίσης λέει ότι εται μπορεί να συνεχίζει να παίρνει κρεατινη για 2-3 μήνες συνεχόμενα...θα το δοκιμάσω κ γω για 20-30 μέρες κ θα σας πω τα αποτελέσματα

Adinamos
02-03-12, 14:51
Θα δοκιμασω να τη διαλυω σε ξεχωριστο ποτυρι με νερο και οχι ολα μαζι τουρλουμπουκι στο σεικερ.
Το περιεργο ειναι οτι στον προηγουμενο κυκλο την επαιρνα κατευθειαν στο στομα με κουταλακι χωρις να εχω καμια ενοχληση.

Tελικα ετσι ειναι καλυτερα. Σκετη σε ενα ποτυρι νερο και ανεκατεμα μεχρι να διαλυθει. Το κακο ειναι οτι δεν ειναι micronised αυτη που εχω (σσ reflex) και θελει αρκετη ωρα ανακατεμα και παλι δεν καταφερνει ποτε να διαλυθει 100%.

nikos1233
03-03-12, 21:58
Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετικά με την κρεατίνη.
Όταν κάποιος αρχίσει την λήψη κρεατίνης χωρίς φόρτωμα , με 5gr/ημέρα, σε πόσο καιρό αρχίζει η δράση της?

BlooDdeaD_MefiSt
04-03-12, 12:37
Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετικά με την κρεατίνη.
Όταν κάποιος αρχίσει την λήψη κρεατίνης χωρίς φόρτωμα , με 5gr/ημέρα, σε πόσο καιρό αρχίζει η δράση της?

Κανονικά σε 1-2 βδομάδες πρέπει να έχεις δει αυξημένη δύναμη..:weights:

zAMUNdA
05-03-12, 00:40
Γεια σας παιδια, ηθελα να ρωτησω τι πεζει με την μονουδρυκη κ την μικροναιζτ.συνηθως περνω μονουδρικες αλλα εχω δει οτι τελευταια πεζει κ πολυ μικτοναιζτ.ειναι το ιδιο πραγμα?τι διαφορα εχουν?στην αποροφηση να φανταστω?συγνωμη αν ειναι ηδη καποιος αλλος εχει κανει παρομοιο τοπικ. : )

andrikos3kala
05-03-12, 14:40
Εγω σε σεικερ την παιρνω μαζι με τους υδατ, ξεχωριστα απο την πρωτεινη, δεν εχω δοκιμασει ποτε να την παρω σε ποτηρι με νερο.

eurogod
05-03-12, 15:54
Ρε παιδια, αν εισαι σε κυκλο κρεατινης και για επαγγελματικους λογους δεν μπορεις να κανεις προπονηση για 1 εβδομαδα τι κανεις?
Παιρνεις κανονικα ολη την εβδομαδα 5gr το πρωι οπως θα εκανες οταν δεν ειχες προπονηση ή κοβεις τον κυκλο για 1 εβδομαδα και μετα ξανα αρχιζεις?
Νομιζω πως ειναι καλυτερη η 1η περιπτωση αλλα θελω και τη γνωμη σας.

Dimitrios
05-03-12, 16:04
Ρε παιδια, αν εισαι σε κυκλο κρεατινης και για επαγγελματικους λογους δεν μπορεις να κανεις προπονηση για 1 εβδομαδα τι κανεις?
Παιρνεις κανονικα ολη την εβδομαδα 5gr το πρωι οπως θα εκανες οταν δεν ειχες προπονηση ή κοβεις τον κυκλο για 1 εβδομαδα και μετα ξανα αρχιζεις?
Νομιζω πως ειναι καλυτερη η 1η περιπτωση αλλα θελω και τη γνωμη σας.

Εξαρτάται για πόσο καιρό κάνεις τον κύκλο. Για εμένα είναι εντελώς υποκειμενικό... Εγώ μάλλον θα τη σταματούσα, αλλά όπως είπα είναι ανάλογα στο άτομο και στο πόσο καιρό είσαι σε κύκλο.

eurogod
05-03-12, 16:42
Ειμαι στην 3η εβδομαδα και ελεγα να κανω κυκλο για κανα 2μηνο.

Dimitrios
05-03-12, 16:48
Ειμαι στην 3η εβδομαδα και ελεγα να κανω κυκλο για κανα 2μηνο.

E ότι θέλεις τότε. Ειδικά αν έχεις ξαναπάρει θα σου έλεγα να τον συνεχίσεις την επόμενη βδομάδα ή έστω πάρε 3γρ. την ημέρα. Τώρα αν δεν έχεις ξαναπάρει παίρνε 5γρ. την ημέρα κάθε πρωί. Αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό. Αφού δεν θα γυμνάζεσαι δεν θα δεις καμία διαφορά με καμία από τις δύο περιπτώσεις..;)

BlooDdeaD_MefiSt
05-03-12, 17:35
Γεια σας παιδια, ηθελα να ρωτησω τι πεζει με την μονουδρυκη κ την μικροναιζτ.συνηθως περνω μονουδρικες αλλα εχω δει οτι τελευταια πεζει κ πολυ μικτοναιζτ.ειναι το ιδιο πραγμα?τι διαφορα εχουν?στην αποροφηση να φανταστω?συγνωμη αν ειναι ηδη καποιος αλλος εχει κανει παρομοιο τοπικ. : )

Επιπλέον χαρακτηριστικό της μονοϋδρικής ειναι το να είναι micronized...Απλά είναι η ίδια κρεατίνη διασπασμένη σε μικρότερα κομματάκια για να διαλύεται και να απορροφάται υποτίθεται πιο εύκολα.


Ρε παιδια, αν εισαι σε κυκλο κρεατινης και για επαγγελματικους λογους δεν μπορεις να κανεις προπονηση για 1 εβδομαδα τι κανεις?
Παιρνεις κανονικα ολη την εβδομαδα 5gr το πρωι οπως θα εκανες οταν δεν ειχες προπονηση ή κοβεις τον κυκλο για 1 εβδομαδα και μετα ξανα αρχιζεις?
Νομιζω πως ειναι καλυτερη η 1η περιπτωση αλλα θελω και τη γνωμη σας.

Εγώ θα σου έλεγα να την συνεχίσεις μην πάνε τσάμπα οι βδομάδες που έχεις κάνει.. Αλλά όπως είπε και ο Dimitrios πέρνε 3γρ την ημέρα αφού δεν θα τα χρησιμοποιείς..

nikos1233
05-03-12, 20:13
Καλησπέρα σήμερα έχασα πάνω από 2 ώρες ψάχνοντας για το αν η καφεΐνη επηρεάζει την κρεατινή. Τι είναι αλήθεια?
Άλλος λέει έχει ξεπεραστεί αυτό με την καφεΐνη και την χρησιμοποιούμε άφοβα . Άλλος λέει όχι 4 ώρες πριν και μετά την λήψη κρεατίνη καφέ.. άλλος λέει 6 ώρες.
Υπάρχει τελικά απάντηση?

Mcstefan7
05-03-12, 21:51
H ταυτόχρονη λήψη επιρεάζει την κρεατίνη και δεν αφομοιώνεται για το πόσες ώρες πριν κ μετά θέλει δν ξέρω να σ απαντήσω!

rey1989
06-03-12, 11:35
μπορεί να μας απαντήσει κάποιος που ξέρει για το χρονικό όριο που μπορούμε να πίνουμε καφέ μετα την λήψη της ? γιατι και εγω την πίνω στις 7:30 και κατα τις 10-10:30 με 11:00 πίνω Ελληνικό καφέ. :toast:

Adinamos
06-03-12, 12:11
μπορεί να μας απαντήσει κάποιος που ξέρει για το χρονικό όριο που μπορούμε να πίνουμε καφέ μετα την λήψη της ? γιατι και εγω την πίνω στις 7:30 και κατα τις 10-10:30 με 11:00 πίνω Ελληνικό καφέ. :toast:


Aμα ειναι ελληνικος φιλε δεν εχεις προβλημα κανενα!!! Εχω βαρεθει να φλεπω φρεντοτσινα στις καφετεριες γ@μω τη μοδα...:box1:

johnsta7
06-03-12, 14:45
PAIDIA EIMAI 18 XRONWN KAI KSEKINISA ME KRE ALKALYN THS EFX ALLA EIDA APOTELESMATA MONO SE DYNAMH! DEN ANEVIKA SE BAROS KAI SKEFTOMAI GIA MONOYDRIKH! TI MOY PROTEINETE GIA NA PARW ARKETA KILA SE GRIGORO XRONIKO DIASTHMA!

arxangelos
06-03-12, 15:08
φίλε ότι κρεατινη κ να πάρεις άμα η διατροφή σου δεν ειναι επαρκής και υπερθερμιδικη κιλά δεν θα πάρεις....Στην κρεατινη που θα πάρεις να προσέξεις να λέει micronized και να ειναι 100% καθαρή(pure)

επίσης γράφουμε με ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες στο φόρουμ

BlooDdeaD_MefiSt
06-03-12, 15:21
PAIDIA EIMAI 18 XRONWN KAI KSEKINISA ME KRE ALKALYN THS EFX ALLA EIDA APOTELESMATA MONO SE DYNAMH! DEN ANEVIKA SE BAROS KAI SKEFTOMAI GIA MONOYDRIKH! TI MOY PROTEINETE GIA NA PARW ARKETA KILA SE GRIGORO XRONIKO DIASTHMA!


Καταρχήν γράφε ελληνικά και μικρά γράμματα. 2ον η kre-alkalyn δεν κάνει κατακράτηση νερών οπότε λογικό είναι το αποτέλεσμα που είδες. Με μονοϋδρική άντε να παρεις 2-3 κιλά το πολύ τα οποία θα είναι τα νερά που θα κρατήσει και θα τα χάσεις έτσι κι αλλιώς μόλις σταματήσεις...

billys15
07-03-12, 04:33
μπορεί να μας απαντήσει κάποιος που ξέρει για το χρονικό όριο που μπορούμε να πίνουμε καφέ μετα την λήψη της ? γιατι και εγω την πίνω στις 7:30 και κατα τις 10-10:30 με 11:00 πίνω Ελληνικό καφέ. :toast:

Εχω την εντυπωση οτι απ'την στιγμη που παιρνεις κρεατινη,οποτεδηποτε και να παρεις καφεϊνη θα "επηρεασει" την χρηση της.Δεν νομιζω να εχει σχεση το ποτε θα πιεις καφε,αφου ουτως ή αλλως θα συμβαλλει στο να φυγουν τα νερα που εχεις παρει ;)

rey1989
07-03-12, 08:10
Εχω την εντυπωση οτι απ'την στιγμη που παιρνεις κρεατινη,οποτεδηποτε και να παρεις καφεϊνη θα "επηρεασει" την χρηση της.Δεν νομιζω να εχει σχεση το ποτε θα πιεις καφε,αφου ουτως ή αλλως θα συμβαλλει στο να φυγουν τα νερα που εχεις παρει ;)

βασικά εδώ και μια εβδομάδα ξεκίνησα κετο και απο αυριο ξεκινάω lipo 6 black
άρα κανω μ...@ που συνεχίζω την μονουδρική ? να την σταματήσω?
την ειχα πριν αρχίσω κετο και την κράτησα για βοήθεια σε θέμα δύναμης ..
αμα πάει στράφι πάντως καλύτερα να την κρατήσω για αργότερα που θα γυρίσω σε ισοθερμιδική και δεν θα πίνω καφέδες , γιατι η κετο χωρις καφε δεν παλεύεται ..

johnsta7
07-03-12, 23:02
Σκεφτομαι συνδιασμο κρεατινης μονουδρικης και πρωτεινης !! Θελω ογκο οπως σας ειπα!! Εχετε να μου προτεινετε κατι καλο ;

BlooDdeaD_MefiSt
08-03-12, 00:28
Σκεφτομαι συνδιασμο κρεατινης μονουδρικης και πρωτεινης !! Θελω ογκο οπως σας ειπα!! Εχετε να μου προτεινετε κατι καλο ;

Tι εννοείς να σου προτείνουμε? Προϊόντα? Μονοϋδρική όποια θες πάρε απλά κοίτα να είναι 100% pure και micronized. Αν είναι και creapure ακόμα καλύτερα..Πρωτεΐνη ανάλογα για πότε την θες..

COBRA_STYLE
08-03-12, 01:05
μπορεί να μας απαντήσει κάποιος που ξέρει για το χρονικό όριο που μπορούμε να πίνουμε καφέ μετα την λήψη της ? γιατι και εγω την πίνω στις 7:30 και κατα τις 10-10:30 με 11:00 πίνω Ελληνικό καφέ. :toast:


Εχω την εντυπωση οτι απ'την στιγμη που παιρνεις κρεατινη,οποτεδηποτε και να παρεις καφεϊνη θα "επηρεασει" την χρηση της.Δεν νομιζω να εχει σχεση το ποτε θα πιεις καφε,αφου ουτως ή αλλως θα συμβαλλει στο να φυγουν τα νερα που εχεις παρει ;)

Eχει ενα point ο billys στο τελευταιο που λεει.Αλλα αμα παιξεις με την ημιζωη της καφεινης,που αυτο ειναι το θεμα,ισως την "γλιτωσεις":green:


Rey,η καφεινη εχει ημιζωη περι τις 4 ωρες περιπου.Αυτο εχει να κανει και με το σωμα του καθενος ομως.Εγω θα σου ελεγα να αφηνεις ενα κενο των 5 ωρων μεταξυ καφεινης-κρεατινης.;)

Καλο θα ηταν ομως να μειωσεις και την ποσοτητα του καφε παντως.

rey1989
08-03-12, 08:13
απο σήμερα που άρχισα lipo6 θα μειώσω τον καφέ στον ένα την μέρα.
πάντως διάβαζα σε ξένα site για lipo6 (που έχει καφεΐνη κ διουρητικές ιδιότητες) σε συνδυασμό με μονουδρική κρεατίνη και όλοι έλεγαν πως είναι οκ αρκεί να αυξήσεις τις ποσότητες νερού που πίνεις .

θα το δοκιμάσω και θα δούμε πως θα πάει, το πολύ πολύ να χαραμίσω την κρεατίνη :green:.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις guys, ναστε καλά :toast:

Adinamos
08-03-12, 12:21
απο σήμερα που άρχισα lipo6 θα μειώσω τον καφέ στον ένα την μέρα.
πάντως διάβαζα σε ξένα site για lipo6 (που έχει καφεΐνη κ διουρητικές ιδιότητες) σε συνδυασμό με μονουδρική κρεατίνη και όλοι έλεγαν πως είναι οκ αρκεί να αυξήσεις τις ποσότητες νερού που πίνεις .

θα το δοκιμάσω και θα δούμε πως θα πάει, το πολύ πολύ να χαραμίσω την κρεατίνη :green:.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις guys, ναστε καλά :toast:

Aντε καλο κοψιμο.;)

giwrgaras
08-03-12, 14:21
Παιδια 2 ερωτησεις.
1) Ισχιει οτι με την κρεατινη μαζευεις λιπος στην κοιλια λογω κατακρατησης υγρων ή ειναι μυθος?
2) Την warrior lab κρεαλαλιν σε χαπια θα την παιρνατε ή οχι επειδη δν ειναι μονουβρυδικη?

billys15
08-03-12, 16:07
απο σήμερα που άρχισα lipo6 θα μειώσω τον καφέ στον ένα την μέρα.
πάντως διάβαζα σε ξένα site για lipo6 (που έχει καφεΐνη κ διουρητικές ιδιότητες) σε συνδυασμό με μονουδρική κρεατίνη και όλοι έλεγαν πως είναι οκ αρκεί να αυξήσεις τις ποσότητες νερού που πίνεις .

θα το δοκιμάσω και θα δούμε πως θα πάει, το πολύ πολύ να χαραμίσω την κρεατίνη :green:.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις guys, ναστε καλά :toast:

Χρειαζεται κι ενας πειραματισμος,πες μας κι εμας να ξερουμε! :green: Φανταζομαι ομως οτι ακομα και να μην σ'αφησει η καφεϊνη να μαζεψεις νερα,την ιδιοτητα της περισσοτερης "δυναμης" που σου δινει θα την εχεις γιατι αλλο ειναι το κομματι του νερου :green:


Παιδια 2 ερωτησεις.
1) Ισχιει οτι με την κρεατινη μαζευεις λιπος στην κοιλια λογω κατακρατησης υγρων ή ειναι μυθος?
2) Την warrior lab κρεαλαλιν σε χαπια θα την παιρνατε ή οχι επειδη δν ειναι μονουβρυδικη?

Δεν μαζευεις λιπος με την κρεατινη,οχι.Επισης,αφου το αναφερεις,οι αλκαλικες ειναι μια χαρα ναι.Η διαφορα απ την μονοϋδρικη ειναι στην τιμη και στο οτι δεν μαζευεις νερα.

BlooDdeaD_MefiSt
08-03-12, 17:09
Παιδια 2 ερωτησεις.
1) Ισχιει οτι με την κρεατινη μαζευεις λιπος στην κοιλια λογω κατακρατησης υγρων ή ειναι μυθος?
2) Την warrior lab κρεαλαλιν σε χαπια θα την παιρνατε ή οχι επειδη δν ειναι μονουβρυδικη?

Λίπος?! Αν φουσκώσεις λίγο από την κατακράτηση θα είναι όχι από λίπος(που κολλάει το λίπος με την κατακράτηση??). Άσε που θα είναι τόσο λίγα τα νερά που δεν θα φαίνεται έτσι κι αλλιώς πολύ...
Εγώ krealkalyn δεν θα έπερνα. όχι επειδή δεν είναι μονοϋδρική, αλλά επειδή είναι πολύ ακριβή και είναι κάτι που αν θες το παρασκευάζεις μόνος σου με πολύ μικρότερο κόστος...(μονοϋδρική+buffer)

Giannistzn
08-03-12, 22:18
Διαβασα πιο πισω καποια ποστ (του devil) που ελεγε μπορεις να το σπας και pre-post.

Εν τελη, καλυτερο ειναι
1)pre-post ή
2)πρωι-post ή παιζεις με τις λεπτομεριες και ειναι το ιδιο?

Εαν ειναι πρωι η προπονηση δεν εχει διαφορα στο ποστ εφοσον εχουν περασει τουλαχιστον 4-5 ωρες σωστα? (γιατι παλι κατι διαβασα πιο πισω που ειχε πει ο metz οτι δεν απορροφαται σωστα)

Dreiko
08-03-12, 22:23
Διαβασα πιο πισω καποια ποστ (του devil) που ελεγε μπορεις να το σπας και pre-post.

Εν τελη, καλυτερο ειναι
1)pre-post ή
2)πρωι-post ή παιζεις με τις λεπτομεριες και ειναι το ιδιο?


οσες φορες το εχω δοκιμασει το εχω κανει και με τους 2 τροπους....
διαφορα καμια....εμφανης τουλαχιστον....
αποψη μου ειναι οτι δε χρειαζεται τοσο αναλυση...:thumbup:

TEFAAtzis
08-03-12, 22:27
το προτιμω πρωι - ποστ αλλα οπως ειπε και ο Dreiko δεν νομιζω να χει τοσο μεγαλη διαφορα.Απλα οι πολεμιοι του πρε κρεατινης υποστηριζουν οτι δεν προλαβαινει να αφομοιωθει καλα σε μιση ωρα απο τον οργανισμο ωστε να δωσει τα αναμενομενα αποτελεσματα

Giannistzn
08-03-12, 23:20
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια :thumbup:

οσον αφορα το διαστημα 4-5ωρων εαν η προπονηση ειναι πρωΐνη καποιες μερες δεν υπαρχει θεμα αποτι καταλαβαινω (εαν ειναι πρωι - ποστ)

leftis
09-03-12, 00:21
Παιδιά, αύριο φεύγω τριήμερη που σημαίνει πως αύριο άντε να πάρω το πρωί και κυριακή το βράδυ που γυρνάω. Με το σάββατο τι κάνω? Άμα δεν πάρω θα χαθεί το απόθεμα που έχουν οι μύες?

COBRA_STYLE
09-03-12, 01:15
Μεχρι 1 μερα χωρις να παρεις κρεατινη μπορει να κρατησει ο οργανισμος σου την υπαρχουσα...μετα it's gone.

leftis
09-03-12, 01:43
Μεχρι 1 μερα χωρις να παρεις κρεατινη μπορει να κρατησει ο οργανισμος σου την υπαρχουσα...μετα it's gone.

Χμμ, υπολογίζω αύριο να πάρω γύρω στη 1 το μεσημέρι και μετά την κυριακή πάλι γύρω στις 21:00 το βράδυ. Βγένει πάνω απο 24ώρο. Λες να έχω "πρόβλημα"?

exkaliber
09-03-12, 01:45
Λες να έχω "πρόβλημα"?


εγω λεω ναι
παρτην μαζι σου

Giannistzn
09-03-12, 01:49
Οντως.. Γιατι δεν την παιρνεις σε ενα poly-bag εαν σε προβληματιζει τοσο? Δεν θα βρεις καποια στιγμη μεσα στη μερα να την παρεις?

exkaliber
09-03-12, 01:50
εγω την μετεφερα στο γυμ σε ενα αδειο κουτακι απο συμπληρωμα
εβαζα απο το σπιτι 5γρ και το ριχνα,απλα και ευκολα

leftis
09-03-12, 01:56
Κλασικές μαλακίες μωρέ, θα πέσει δούλεμα από άλλους κλπ κλπ. Αλλά χέστηκα αν είναι να πρέπει να ξανακάνω φόρτωμα απτην αρχή. Θα την "φυγαδεύσω" στην τσάντα μου.
Μπορώ να την έχω σε ένα μπουκαλάκι με νερό από την παρασκευή και να το καταναλώσω την επόμενη? Δεν παίζει κανα πρόβλημα??

exkaliber
09-03-12, 01:57
ποιος θα την δει ρε?

βαλτην σε μπουκαλακι νερο που χωραει 500μλ ακριβως

giwrgaras
09-03-12, 02:41
Για τι διαφορα τιμης μιλαμε αναμεσα σε μονουδρικη κ αλκαλικη?διαφερουν πολυ?
BlooDdeaD_MefiSt δωσε αναλογια για μονουδρικη και σογια να το δοκιμασω.10 προς 1?
Ερωτηση : με μειγμα μονουδρικης και σογιας βαζεις νερα ή γινεται αλκαλικη?

Andreas C.
09-03-12, 11:32
Κλασικές μαλακίες μωρέ, θα πέσει δούλεμα από άλλους κλπ κλπ. Αλλά χέστηκα αν είναι να πρέπει να ξανακάνω φόρτωμα απτην αρχή. Θα την "φυγαδεύσω" στην τσάντα μου.
Μπορώ να την έχω σε ένα μπουκαλάκι με νερό από την παρασκευή και να το καταναλώσω την επόμενη? Δεν παίζει κανα πρόβλημα??

Φίλε βάλε την στο μπουκάλι αλλά μην βάλεις νέρο μέσα! Όταν θα έρθει η ώρα να την καταναλώσεις βάλε το νερό γιατί μετά που μικρό χρονικό διάστημα η κρεατίνη μέσα στο νερό γίνεται κρεατινίνη! :toast:

Andreas C.
09-03-12, 11:45
Για τι διαφορα τιμης μιλαμε αναμεσα σε μονουδρικη κ αλκαλικη?διαφερουν πολυ?
BlooDdeaD_MefiSt δωσε αναλογια για μονουδρικη και σογια να το δοκιμασω.10 προς 1?
Ερωτηση : με μειγμα μονουδρικης και σογιας βαζεις νερα ή γινεται αλκαλικη?

Φίλε γιώργο είναι μαγειρική σόδα όχι σόγια!;) Άρχισε με 1 ή 2 γραμμάρια στην αρχή να δεις και πως θα αντιδράσει το στομάχι σου και αν δεις ότι δεν σε ενοχλή το πας μέχρι 5 γραμμάρια.
Αν θες την γνώμη μου πάρε μόνο μονοϋδρική :toast:

johnsta7
09-03-12, 18:50
CREAPURE κρεατίνη τησ reflex ειναι καλη? εχει δοκιμαστεί ?

metalwar
09-03-12, 20:20
Πολύ καλή, εγώ αυτή έχω, έχει και scoop μέσα ;)
οσο για τη καφεΐνη, νομίζω η ποσότητα καφεΐνης μέσα στο καφέ είναι μικρή και δεν επιρεάζει τόσο (1-2 καφέδες τη μέρα)
αν παίρνουμε καφεΐνη σα συμπλήρωμα (100+mg) εδώ δε ξέρω ίσως δε κάνεις τόση κατακράτηση.
Επίσης, προσέχτε πως τη κουβαλάτε τη κρεατίνη γιατι φαίνεται σαν κάτι άλλο και σας μπαγλαρώσουν :rolf::turtle:

johnsta7
09-03-12, 21:30
Πολύ καλή, εγώ αυτή έχω, έχει και scoop μέσα ;)
οσο για τη καφεΐνη, νομίζω η ποσότητα καφεΐνης μέσα στο καφέ είναι μικρή και δεν επιρεάζει τόσο (1-2 καφέδες τη μέρα)
αν παίρνουμε καφεΐνη σα συμπλήρωμα (100+mg) εδώ δε ξέρω ίσως δε κάνεις τόση κατακράτηση.
Επίσης, προσέχτε πως τη κουβαλάτε τη κρεατίνη γιατι φαίνεται σαν κάτι άλλο και σας μπαγλαρώσουν :rolf::turtle:

Ευχαριστω πολύ! τι εννοείς πως την κουβαλαμε ?

johnsta7
09-03-12, 22:43
καταλαβα :rolf: :turtle::green::green:

giwrgaras
10-03-12, 04:00
Andreas C. σου εστειλα και pm. Βασικα παρουσιαζουν την KRE-ALKALYN ως την επανασταση στην κρεατινη απο την αποψη οτι δεν προκαλεί κατακράτηση νερών, ούτε πρήξιμο στο στομάχι,δεν μετατρεπεται μερος της σε κρεατινίνη και ετσι δεν επιφέρει τις αρνητικές επιδράσεις της απλής κρεατίνης (επιβαρυνση στα νεφρα). Μπορει να ειναι πιο ακριβη απο την μονουδρικη ομως ειναι και θεμα υγειας. Μου προτεινεις να κανω μειγμα μονουδρικης με σοδα και να γλυτωσω λεφτα?Η σοδα ομως δεν εχω καταλαβει τι καλο κανει.
Σημειωση : Δεν γνωριζω απο κρεατινες, πρωτη φορα θα παω να παρω

AntonisOMG
10-03-12, 06:22
Γειαααα παιδια.....δεν γραφω γενικα,( ειμαι νροπαλουλης!!!) αλλα παρακολουθω το φορουμ καθημερινα.....ας πω και εγω λοιπον με την ευκαιρια πως παιρνω τη κρεατινη μιας και δεν εχω διαβασει πουθενα να τη παιρνει κανεις με χυμο motion που την παιρνω εγω ( εκτος και αν δεν το προσεξα )

Σαν φορτωμα κανω 5(πρωι με το που ξυπναω)+5(μετα προπονα) και στη συνεχεια 5 μονο μετα τη προπονα για 2 μηνες και μετα 1 μηνα off....ολα καλα σε δυναμη,λιγο ογκο και ποτε δεν θολωσαν οι κοιλιακοι μου αν και επινα πολυ νερο 3L τουλαχιστον,μονουδρικη κρεατινη παντα....αλκαλυκες δ πηρα ποτε...

Παντα τν παιρνω μαζι με πρωτεινη+motion+5gr και απο πισω πινω και κανα ποτηρι νερο και τουμπανιαζει η κοιλιτσα μου για λιγο......:P κατα τα αλλα μια χαρα...ποτε δεν ειχα προβλημα....μονο πριν κανα χρονο που με ειχε πιασει η το Τουαλετατο,την εκοψα και ξανα μετα χωρις προβλημα.... αυτααααα :turtle:

BlooDdeaD_MefiSt
10-03-12, 11:19
Για τι διαφορα τιμης μιλαμε αναμεσα σε μονουδρικη κ αλκαλικη?διαφερουν πολυ?
BlooDdeaD_MefiSt δωσε αναλογια για μονουδρικη και σογια να το δοκιμασω.10 προς 1?
Ερωτηση : με μειγμα μονουδρικης και σογιας βαζεις νερα ή γινεται αλκαλικη?

Έχουν μεγάλη διαφορά τιμής...
Η αναλογία είναι 3 προς 1 αν θυμάμαι καλά δηλαδή για 1 γρ μοονοϋδρικής 3γρ μ. σόδας αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ας πει και κανείς άλλος. Πάντως αυτό δεν το συνηθίζουν πολλοί γιατί μπορεί εύκολα να σε στείλει στην τουαλέτα εκείνη την στιγμή..:green:

edge
11-03-12, 04:19
Θρυλικό το θέμα με την κρεατίνη ... Είμαι νέος στο forum αλλά σας παρακολουθώ καιρό Διάβασα πάρα πολύ πριν γράψω αλλα έχω ακόμα δυο-τρεις ερωτησούλες

Μέχρι τώρα επαιρνα το πρωί πρωτείνη και πολυβιταμίνες , pre work out αμινοξέα και post work out πρωτεινη με βρώμη μπανάνα μέλι γάλα ή γιαούρτι .

Απο εβδομάδα ξεκινάω μονουδρική κρεατίνη.
Σκέφτομαι να την συνδυάσω το πρωί με ένα τόστ γαλοπούλα και πρωτεινή με γάλα και βρώμη και post workout κατευθείαν κρεατίνη και μετά απ ο κανα εικοσάλεπτο πρωτεινη .

Λέω να σταματήσω τα αμινοξέα και τις βιταμίνες έτσι και αλλιώς περιέχουν και εκχυλίσματα καφείνης και δεν ταιριάζουν με κρεατίνη (νομίζω ) Σωστά?

Τι προτείνεται για ένα οικονομικό βοήθημα pre workout ? θέλω να βγάζω εντατικές προπονήσεις και δεν είμαι 20 χρονών !!!

Μετά την απογευματινή προπόνηση τι άλλο να τρώω για να βοηθήσω την κρεατίνη ? ( γλυκό χυμό , μέλι κτλ /// μαλτο ή δέξτρο - εδώ με έχετε μπερδέψει και συνήθως δεν τρώω βραδυνό δείπνο παρα φρούτα γιαούρτια και τέτοια )

Ο decaffeine είναι τελικά μια λύση στο ασυμβίβαστο κρεατίνης - καφείνης ή είναι μύθος ?

Ευχαριστώ.

BlooDdeaD_MefiSt
11-03-12, 12:46
Θρυλικό το θέμα με την κρεατίνη ... Είμαι νέος στο forum αλλά σας παρακολουθώ καιρό Διάβασα πάρα πολύ πριν γράψω αλλα έχω ακόμα δυο-τρεις ερωτησούλες

Μέχρι τώρα επαιρνα το πρωί πρωτείνη και πολυβιταμίνες , pre work out αμινοξέα και post work out πρωτεινη με βρώμη μπανάνα μέλι γάλα ή γιαούρτι .

Απο εβδομάδα ξεκινάω μονουδρική κρεατίνη.
Σκέφτομαι να την συνδυάσω το πρωί με ένα τόστ γαλοπούλα και πρωτεινή με γάλα και βρώμη και post workout κατευθείαν κρεατίνη και μετά απ ο κανα εικοσάλεπτο πρωτεινη .

Λέω να σταματήσω τα αμινοξέα και τις βιταμίνες έτσι και αλλιώς περιέχουν και εκχυλίσματα καφείνης και δεν ταιριάζουν με κρεατίνη (νομίζω ) Σωστά?

Τι προτείνεται για ένα οικονομικό βοήθημα pre workout ? θέλω να βγάζω εντατικές προπονήσεις και δεν είμαι 20 χρονών !!!

Μετά την απογευματινή προπόνηση τι άλλο να τρώω για να βοηθήσω την κρεατίνη ? ( γλυκό χυμό , μέλι κτλ /// μαλτο ή δέξτρο - εδώ με έχετε μπερδέψει και συνήθως δεν τρώω βραδυνό δείπνο παρα φρούτα γιαούρτια και τέτοια )

Ο decaffeine είναι τελικά μια λύση στο ασυμβίβαστο κρεατίνης - καφείνης ή είναι μύθος ?

Ευχαριστώ.


Την πολυβιταμίνη να μην την κόψεις. Για μένα είναι ίσως το βασικότερο συμπλήρωμα, γιατί η υγεία είναι πάνω απ'όλα. Γιατί να εμποδίζει την κρεατίνη δεν κατάλαβα?:unsure: Ποια multi πέρνεις και έχει καφεΐνη μέσα?
Όσο για τον ντεκαφεϊνέ είναι μια λύση ναι, γιατί αν και περιέχει καφεΐνη είναι τόσο μικρές οι ποσότητες που δεν παίζουν ρόλο...

edge
11-03-12, 13:54
Τα ESSENTIAL AMINO ENERGY 270g (OPTIMUM) έχουν εκχυλίσματα καφείνης , όχι οι πολυβιταμίνες. Είναι και πανάκριβα, μάλλον θα τα κόψω αλλά θα ήθελα μια γνώμη για ένα pre workout τονωτικό που να συνδυάζεται με κρεατίνη

BlooDdeaD_MefiSt
11-03-12, 16:31
Τα ESSENTIAL AMINO ENERGY 270g (OPTIMUM) έχουν εκχυλίσματα καφείνης , όχι οι πολυβιταμίνες. Είναι και πανάκριβα, μάλλον θα τα κόψω αλλά θα ήθελα μια γνώμη για ένα pre workout τονωτικό που να συνδυάζεται με κρεατίνη

Αν και είμαστε off-topic:green:
c4, superpump 250/max, n.o. explode :turtle:

Andreas C.
12-03-12, 11:31
Andreas C. σου εστειλα και pm. Βασικα παρουσιαζουν την KRE-ALKALYN ως την επανασταση στην κρεατινη απο την αποψη οτι δεν προκαλεί κατακράτηση νερών, ούτε πρήξιμο στο στομάχι,δεν μετατρεπεται μερος της σε κρεατινίνη και ετσι δεν επιφέρει τις αρνητικές επιδράσεις της απλής κρεατίνης (επιβαρυνση στα νεφρα). Μπορει να ειναι πιο ακριβη απο την μονουδρικη ομως ειναι και θεμα υγειας. Μου προτεινεις να κανω μειγμα μονουδρικης με σοδα και να γλυτωσω λεφτα?Η σοδα ομως δεν εχω καταλαβει τι καλο κανει.
Σημειωση : Δεν γνωριζω απο κρεατινες, πρωτη φορα θα παω να παρω

Και την MuscleTech την παρουσιάζουν ότι είναι η καλύτερη εταιρεία αλλά εδώ στο φορούμ την αποφεύγουν οπώς ο δίαβολος το λιβάνι:green:
Η σόδα λειτουργεί σαν buffer!
Φίλε γιώργο εγώ έχει 10 χρόνια που παίρνω κρεατίνη και δεν έπαθα τίποτα τώρα αν εσύ φοβάσαι να πάρεις καλύτερα μην πάρεις να γλυτώσεις και το άγχος ότι κάτι θα πάθεις! Αλλά να θυμάσαι ότι κάθε φορά που τρως κρέας παίρνεις και κρεατίνη αλλά σε μικρές ποσότητες;)

yiantheo
12-03-12, 16:44
ερωτηση! η χρηση κρεατινης για 2 συνεχόμενους μηνες δεν επηρεαζει τον οργανισμο σωστα? επισης μολις σταματήσω την ληψη κρεατινης μπορω να παρω αμεσως νιτρικο η διάλυμα κανα μηνα πρωτα?

BlooDdeaD_MefiSt
12-03-12, 16:50
ερωτηση! η χρηση κρεατινης για 2 συνεχόμενους μηνες δεν επηρεαζει τον οργανισμο σωστα? επισης μολις σταματήσω την ληψη κρεατινης μπορω να παρω αμεσως νιτρικο η διάλυμα κανα μηνα πρωτα?

εννοείς να τον επηρεάζει αρνητικά? όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο αν πέρνεις φυσιολογικές ποσότητες...τώρα για τα νιτρικά μπορείς ναι, αλλά για μένα αν αυτό που θα πάρεις έχει κρεατίνη μέσα καλύτερα μην τ πάρεις μόλις τελειώσεις τον κύκλο. κάνε ένα μήνα οφφ από ότιδηποτε πέρνεις που έχει κρεατίνη και μετά πάρτο.

yiantheo
12-03-12, 18:57
εννοείς να τον επηρεάζει αρνητικά? όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο αν πέρνεις φυσιολογικές ποσότητες...τώρα για τα νιτρικά μπορείς ναι, αλλά για μένα αν αυτό που θα πάρεις έχει κρεατίνη μέσα καλύτερα μην τ πάρεις μόλις τελειώσεις τον κύκλο. κάνε ένα μήνα οφφ από ότιδηποτε πέρνεις που έχει κρεατίνη και μετά πάρτο.

ενταξει σε ευχαριστω πολυ

alexx
12-03-12, 19:57
Η κρεατινη εκτος απο αυτο το λιγο extra παραπανω κιλων που ανεβαζεις σε καθε ασκηση 5-6 κιλα και την ενταση που σου δινει βοηθαει σε τιποτα αλλο;

Οπως να μην καταβολιζεσαι την ωρα την προποπονησης ή να εχεις καλυτερη αποκατασταση; Ισχυουν και αυτα ή κυριως η ληψη της ειναι για την λιγη παραπανω δυναμη;

turbocharged_male
12-03-12, 22:59
Λιγο τα φωτα σας παιδια..
Σκεφτομαι αυριο να ξεκινησω την κρεατινη να την παρω μεχρι τελος του Απριλη με σκοπο αν κ καθυστερημενα να βελτιωσω οσο γινεται τους μυς μου και απο Μαιο να ξεκινησω να καιω λιπος με πολυ αεροβια (χωρις εννοειται να σταματησω τα βαρη) κ την βοηθεια ενος λιποδιαλυτη.
Η ερωτηση ειναι αν ειναι σωστο αυτο που εχω προγραμματισει η αν πρεπει να κανω κατι διαφορετικο.
Για να εχετε μια εικονα ειμαι 25 ετων 93 κιλα 1.80 υψος λιπος που φαινεται εχω μονο στην κατω περιοχη της κοιλιας κανω γυμναστικη απο τα 15 μου με μια παυση στα 21-23 (λογω καποιων ορθοπεδικων προβληματων αλλα τωρα ειμαι ενταξει), η διατροφη μου ειναι σχετικα καλη (το "σχετικα' επειδη δ ζυγιζω τροφες) απο συμπληρωματα περνω μονο πρωτεινη κ εχω παρει αμινοξεα παλιοτερα.
Η συμβουλη σας θα μου ηταν πολυ χρησιμη:bowdown::bowdown::bowdown:

CapoFighter
14-03-12, 00:37
Λιγο τα φωτα σας παιδια..
Σκεφτομαι αυριο να ξεκινησω την κρεατινη να την παρω μεχρι τελος του Απριλη με σκοπο αν κ καθυστερημενα να βελτιωσω οσο γινεται τους μυς μου και απο Μαιο να ξεκινησω να καιω λιπος με πολυ αεροβια (χωρις εννοειται να σταματησω τα βαρη) κ την βοηθεια ενος λιποδιαλυτη.
Η ερωτηση ειναι αν ειναι σωστο αυτο που εχω προγραμματισει η αν πρεπει να κανω κατι διαφορετικο.
Για να εχετε μια εικονα ειμαι 25 ετων 93 κιλα 1.80 υψος λιπος που φαινεται εχω μονο στην κατω περιοχη της κοιλιας κανω γυμναστικη απο τα 15 μου με μια παυση στα 21-23 (λογω καποιων ορθοπεδικων προβληματων αλλα τωρα ειμαι ενταξει), η διατροφη μου ειναι σχετικα καλη (το "σχετικα' επειδη δ ζυγιζω τροφες) απο συμπληρωματα περνω μονο πρωτεινη κ εχω παρει αμινοξεα παλιοτερα.
Η συμβουλη σας θα μου ηταν πολυ χρησιμη:bowdown::bowdown::bowdown:

Αν εσυ εισαι 93 κιλα και εχεις μονο 10% λιπους και θες να γραμμωσεις και να πας στο 6-7% τοτε ναι μπορεις να ξεκινησεις μαιο...Αλλα αν εχεις ξεφυγει πολυ απο τα κιλα σου και εχεις 18+% λιπους τοτε ισως να μην προλαβεις να γραμμωσης μεχρι την εποχη της παραλιας(αν αυτο σε νοιαζει?!). Παντα μιλαμε με συνεση και να χανεις σιγα σιγα τα κιλα με σωστη διατροφη και οχι ολα μαζι.

Devil
14-03-12, 01:11
Η κρεατινη εκτος απο αυτο το λιγο extra παραπανω κιλων που ανεβαζεις σε καθε ασκηση 5-6 κιλα και την ενταση που σου δινει βοηθαει σε τιποτα αλλο;

Οπως να μην καταβολιζεσαι την ωρα την προποπονησης ή να εχεις καλυτερη αποκατασταση; Ισχυουν και αυτα ή κυριως η ληψη της ειναι για την λιγη παραπανω δυναμη;

κρεατινη = ΑΤΡ = ενεργεια....

δεν γινετε να μην καταβολισεις την ωρα της προπονησης.... καταβολισμος δεν γινετε μονο στους μυς.....

BlooDdeaD_MefiSt
14-03-12, 14:48
κρεατινη = ΑΤΡ = ενεργεια....

δεν γινετε να μην καταβολισεις την ωρα της προπονησης.... καταβολισμος δεν γινετε μονο στους μυς.....

Eξαρτάται από την προπόνηση:green::green:

Devil
14-03-12, 17:52
Eξαρτάται από την προπόνηση:green::green:

δεν μιλαω μονο για μυικο....

απο εκει και περα αμα πας για ταβλι στο γυμν οκ νταξ εκει δεν θες bcaa για να μην καταβολισεις:green::turtle:

george sterg
16-03-12, 00:50
geia sas paidia ti kreatini kaneis stin arxi ti prwti bdamada fortwma 5gr 4 fores ti mera k meta 5 prin k 5 meta ti proponisi mexri poso kairo mporoume na sinexisoume etsi xwris stop?

billys15
16-03-12, 02:52
5γρ πριν και 5 μετα την προπονηση ειναι 10γρ μεσα σε 1μιση-2 ωρες.Δεν νομιζω να τα απορροφας και τα 10,οποτε τσαμπα μια δοση.Καλυτερα πρωι 5 και 5 μετα τα βαρη.Η διαρκεια ειναι αναλογως.Επειδη ομως δεν εχεις ορεξη να ψαξεις,θα στα γραψω πολυ περιληπτικα! :) Ενας τυπικος κυκλος μπορει να ειναι 5-6 βδομαδες χρηση και αποχη ενα μηνα.Υπαρχουν διαφοροι τροποι...

Jimy
16-03-12, 03:28
Εγω παιρνω 5 γραμμαρια μετα την προπονηση μονο.Λαθος?

billys15
16-03-12, 05:48
Οχι φιλε καλυμμενος εισαι.

george sterg
16-03-12, 15:10
οκ σ'ευχαριστω απλως λεω 5γρ πριν μηπως σε δωσει καποια δυναμη πανω στη προπονηση γιατι απ το πρωι που θα τι παρω μεχρι το γυμναστηριο
περναν πολλες ωρες..

Mcstefan7
16-03-12, 16:17
ΟΧι στι πρώτο και εγώ προσώπικά θα απάνταγα όχι και στο 2τερο!

JOHN65
17-03-12, 19:59
παιδια ξεκινησα κρεατινη ειμαι στο φορτωμα και λεω να την κρατησω κανα εναμιση μηνα.απο εκει και περα θα προλαβω λετε να κανω καποια καλη δουλεια στη γραμμωση, θα προλαβω δηλαδη η δεν προλαβαινω την παραλια?ειμαι γυρω στο 14 15% λιπος

RAMBO
17-03-12, 20:00
μια κρεατινη ειναι μην περιμενεις εκεινη για να βγεισ παραλια,κανε καλη προπονηση -διατροφη και ολα θα γινουν;)

JOHN65
17-03-12, 20:25
μια κρεατινη ειναι μην περιμενεις εκεινη για να βγεισ παραλια,κανε καλη προπονηση -διατροφη και ολα θα γινουν;)

ναι εννοειται φιλε,ομως λεω πως για οσο ειμαι στον κυκλο τησ κρεατινης θα ειμαι και σε ογκο.οποτε θα προλαβω επειτα να γραμμωσω η δυσκολο?με διατροφη γραμμωσης εννοειται.

RAMBO
17-03-12, 20:26
αυτο εξαρταται απο το ποσο γρηγορα χανεις ,το σωματοτυπο σου,κτλ

JOHN65
17-03-12, 20:32
αυτο εξαρταται απο το ποσο γρηγορα χανεις ,το σωματοτυπο σου,κτλ

την πατησα μαλλον τοτε..δεν εχω ξανακανει και ποτε γραμμωση αλλα δεν νομιζω να προλαβω και πολλα..

chrysafis
18-03-12, 01:03
piadia gia sas .tha ithela na rotiso pies eine h kaliteres ores gia na paro creatini.ipopsin kano proponisi mia vdomada proi 9 i ora ke mia apogevma 9 to vradi ke tis meres pu den pao gimnastirio an kani na perno(2fores apo 5 gr)efxaristo.ke signomi pu den grafo ellinika ala den mu anigi to site gia na ta kano ellinika

Giannistzn
18-03-12, 01:13
Αν ειναι μονουδρικη 5γρ στο πρωινο και 5γρ μετα την προπονηση σου.

Γενικα "καλυτερες" ωρες ειναι πρωι και μετα την προπονηση σου, οι ποσοτητες αλλαζουν μονο.

chrysafis
18-03-12, 17:34
την εβδομάδα που έκανα απόγευμα προπόνηση έπαιρνα 5 gr το πρωί και 5 gr μετά την proponisi.apo αύριο που θα κάνω το πρωί προπόνηση ποτε να πάρο και ποσότητα πάλι 2 φορες από 5 gr?το σάββατο και την κυριακή που δεν έχω προπόνίση μια φορα το πρωί από 5 gr είναι kala?

BlooDdeaD_MefiSt
18-03-12, 17:47
την εβδομάδα που έκανα απόγευμα προπόνηση έπαιρνα 5 gr το πρωί και 5 gr μετά την proponisi.apo αύριο που θα κάνω το πρωί προπόνηση ποτε να πάρο και ποσότητα πάλι 2 φορες από 5 gr?το σάββατο και την κυριακή που δεν έχω προπόνίση μια φορα το πρωί από 5 gr είναι kala?

Πάρε πριν και μετά την προπόνηση άμα κάνεις το πρωί. Όταν δεν έχεις προπο πάρε 5 ναι, μια χαρά είναι αφού δεν τα χρησιμοποιείς..

edge
20-03-12, 00:50
BlooDdeaD_MefiSt ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

Ρε παιδιά κάτι ακόμα . Στην εβδομη ημέρα λήψης είμαι και πίνω τουλάχιστον 4 λίτρα νερό την ημέρα - κάθε μια-δυο ώρες είμαι για ...ουρημα,:toast: αλλά το πρωί που ξυπνάω το στόμα μου είναι ξερό και κολλημένο απίστευτα και διψάω σαν τρελλός ... σας έχει συμβεί και εσάς ?

Jimy
20-03-12, 03:26
Κοιτα δεν σημαινει οτι δεν παμε και καθολου τουαλετα επειδη ο οργανισμος λαμβανει κρεατινη.Με 4 λιτρα λογικο,αν και καθε μια ωρα ειναι υπερβολικο.Τωρα για το πρωινο ξυπνημα που ανεφερες ας σου απαντησει καποιος που ξερει.

primordial
20-03-12, 17:07
BlooDdeaD_MefiSt ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

Ρε παιδιά κάτι ακόμα . 1o) Στην εβδομη ημέρα λήψης είμαι και πίνω τουλάχιστον 4 λίτρα νερό την ημέρα - κάθε μια-δυο ώρες είμαι για ...ουρημα,:toast: 2o) αλλά το πρωί που ξυπνάω το στόμα μου είναι ξερό και κολλημένο απίστευτα και διψάω σαν τρελλός ... σας έχει συμβεί και εσάς ?

1o) Με 4λίτρα νερό την ημέρα είναι λογικό να τρέχεις κάθε λίγο κ λιγάκι στην τουαλέτα.
2ο) Αυτό είναι λίγο σύνθετο. Γιατί......???
Εξαρτάται από παράγοντες όπως, τι έφαγες πρίν κοιμηθείς, αν κοιμασαι με ανοιχτό το στόμα ή όχι κ πολλά άλλα τα οποία θα μας έβγαζαν (όχι πώς δεν βγήκαμε ήδη :green:) off-topic.
Παρόλ'αυτά κ το 1ο κ το 2ο σε μερικές περιπτώσεις συνδυάζονται ή αποτελούν ενδείξεις για αυξημένο σάκχαρο. Εξετάσεις για να τσεκάρεις κάποιες τιμούλες στο αίμα σου θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα.

Αυτά από εμένα...;)

JOHN65
20-03-12, 18:33
μολις διακοψω την κρεατινη θα παω κεγω να κανω εξετασεις αιματος και εχω πολυ αγχος πως θα βγουνε..

turbocharged_male
20-03-12, 19:43
K εγω εδω κ μια βδομαδα που ξεκινησα την κρεατινη κατουραω συνεχεια κ το πρωι ξυοναω κ εγω με στεγνο το στομα μου..ενω πριν ημουν νορμαλ..

chrysafis
20-03-12, 23:33
εγώ από την παρασκευή που άρχισα την κρεατίνη έχω βαρεθεί να πηγαίνω τουαλέτα.ξυπνάω και το βραδυ μια με δυο φορες(για μένα)και μια για τον γιο μου και άντε να κοιμηθείς meta.ala έτσι ine.i τέχνη θέλει θυσίες

Devil
20-03-12, 23:38
μηπως.... πινετε πολυ νερο?....

γιατι μου φαινετε λιγο περιεργο....

exkaliber
20-03-12, 23:40
κι εγω το παθαινα αυτο και γι αυτο την σταματησα


:unsure:

Dimitrios
21-03-12, 12:54
Ρε παιδιά λογικό είναι αυτό. Εγώ και τώρα που είμαι οφ και πίνω 3-4 λίτρα κάθε μέρα συνέχεια πηγαίνω. Όταν το σώμα δεν χρειάζεται νερά(εννοώ όταν δεν διψάς) και του δίνεις λογικό είναι να πηγαίνεις πιο συχνά τουαλέτα.
Το πρόβλημα θα ήταν να μην πηγαίνατε.

edge
22-03-12, 00:26
Παιδιά είναι όντως λογικό να πηγαίνεις τουαλέτα συνέχεια και απλά το αναφέρω / αυτό που με προβληματίζει είναι το απίστευτα ξερό στόμα το πρωί και η έντονη διψα

Primordial ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου θα το τσεκάρω το σάκχαρο
γιατί σχεδόν κάθε βράδυ ( εκτός αν βγώ ) τρώω ένα γιαούρτάκι με μέλι λίγα flakes ή βρώμη ή ξηροκάρπια και λίγο γάλα.
(πιστέυω οτι δεν είμαστε off-topic- thanks)

JOHN65
22-03-12, 00:59
παιδια αν στακαρω την κρεατινη με καποιο νιτρικο θα ειμαι οκ η δεν χρειαζεται λετε?

Giannistzn
22-03-12, 01:10
Το νιτρικο (λογικα) θα σου δωσει ενταση στην προπονηση. Δεν αντικαθιστα την δραση της κρεατινης. Οποτε οκ εισαι

JOHN65
22-03-12, 01:23
Το νιτρικο (λογικα) θα σου δωσει ενταση στην προπονηση. Δεν αντικαθιστα την δραση της κρεατινης. Οποτε οκ εισαι

προτεινεις φιλος το νιτρικο να εχει και αυτο κρεατινη μεσα η οχι?

Giannistzn
22-03-12, 01:26
Αν και δεν ειμαι σιγουρος, πιστευω καλυτερα να μην εχει. Εαν εχει, θα σου αυξανει την ημερησια προσληψη. Οποτε πιστευω καλυτερα θα ειναι καποιο χωρις.

Devil
22-03-12, 07:33
και να χει κλαϊν.... μειωνεις λιγο την κρεατινη....;)

metalwar
22-03-12, 21:34
Μια απορία δικια μου παιδια:
Τις ημέρες που δεν κάνουμε προπόνηση, μπορούμε να κάνουμε λήψη (μονουδρικη) οποιαδήποτε ώρα εκτός απο πρωι με ένα γευμα;
πχ μεσημέρι ή απογευμα

Devil
22-03-12, 21:39
Μια απορία δικια μου παιδια:
Τις ημέρες που δεν κάνουμε προπόνηση, μπορούμε να κάνουμε λήψη (μονουδρικη) οποιαδήποτε ώρα εκτός απο πρωι με ένα γευμα;
πχ μεσημέρι ή απογευμα

ναι...;)

s0k0s
22-03-12, 21:40
Παλι 5γρ. ετσι;

Devil
22-03-12, 21:42
Παλι 5γρ. ετσι;

αναλογα με ποσα εχεις προγραμματισει να παρεις στις οφφ μερες.... μπορει να ειναι 0γρ... μπορει 3γρ μπορει και 5γρ...

chrysafis
23-03-12, 21:30
εγώ μονο τις 2 πρώτες μέρες είχα πρόβλημα με την τουαλέτα αλλα τώρα είμαι ok.μάλλον φταίω και εγώ γιατί το παράκανα με το nero.mono στην προπόνηση έπινα πάνω 2 λίτρα νερό.τώρα είμαι ένταξη και πίνω περίπου 4 λίτρα νερό την ημερα,και στην προπόνηση το ελάττωσα στο 1 λίτρο.

JOHN65
26-03-12, 12:32
παιδια την κρεατινη πρεπει να την περνω καθε μερα τις ιδιες ωρες αλλιως δεν κανει δουλεια?:unsure:

Giannistzn
26-03-12, 13:13
Το στανταρ ειναι το πρωι. Αν εχεις προπονηση, μετα την προπονηση η 2η δοση. Δεν παιζει ρολο τι ωρα θα ειναι η προπονηση σου.

Εαν ρωτας εαν πρεπει π.χ. να παιρνεις καθε μερα το πρωι στις 10 ακριβως και μετα την προπονηση στις 5 30 ακριβως (π.χ.) οχι δεν ισχυει κατι τετοιο.

JOHN65
26-03-12, 13:27
Το στανταρ ειναι το πρωι. Αν εχεις προπονηση, μετα την προπονηση η 2η δοση. Δεν παιζει ρολο τι ωρα θα ειναι η προπονηση σου.

Εαν ρωτας εαν πρεπει π.χ. να παιρνεις καθε μερα το πρωι στις 10 ακριβως και μετα την προπονηση στις 5 30 ακριβως (π.χ.) οχι δεν ισχυει κατι τετοιο.

το δευτερο εννοουσα φιλε,αν δηλαδη πρπει να την παιρνεις σαν αντιβιωση, καθε μερα την ιδια ωρα.οποτε μια χαρα,σευχαριστω!:)

Mcstefan7
26-03-12, 14:08
Περίπου τις ίδιες θέλει..Αλλα και άλλες αν πέρνεις 2 φορές την ημέρα 8α δείς διαφορά!

JOHN65
27-03-12, 23:13
παιδια,εκανα φορτωμα 4 μερες και τωρα τις μερες προπονησης παιρνω 10 γρ..μηπως επειδη εχω κανει φορτωμα πρεπει να παιρνω μονο 5 γρ καθημερηνα?

BlooDdeaD_MefiSt
28-03-12, 08:04
παιδια,εκανα φορτωμα 4 μερες και τωρα τις μερες προπονησης παιρνω 10 γρ..μηπως επειδη εχω κανει φορτωμα πρεπει να παιρνω μονο 5 γρ καθημερηνα?

Aν είσαι αρκετά κιλά(κυρίως για μυικά μιλάω) δεν έχεις θέμα..Όχι οτι θα έχεις αν δεν είσαι απλά δεν θα τα χρησιμοποιείς όλα..

s0k0s
28-03-12, 14:32
Δεν μου λετε εχω μια απορια, εαν καποιος λαβει μετα το γυμναστηριο 5γρ. χωρις δεξτροζυ την κρεατινη; ή 2,5γρ. πριν και 2,5γρ. μετα; (Και χωρις πρωτεινη)

BlooDdeaD_MefiSt
28-03-12, 15:03
Δεν μου λετε εχω μια απορια, εαν καποιος λαβει μετα το γυμναστηριο 5γρ. χωρις δεξτροζυ την κρεατινη; ή 2,5γρ. πριν και 2,5γρ. μετα; (Και χωρις πρωτεινη)

Το ίδιο είναι..
δεν χρειάζεται υδατάνθρακα για να απορροφηθεί η κρεατίνη οπότε δεν έχει σημασία..;)

s0k0s
28-03-12, 15:04
Το ίδιο είναι..
δεν χρειάζεται υδατάνθρακα για να απορροφηθεί η κρεατίνη οπότε δεν έχει σημασία..;)

Απλα με την δεξτρ. απορροφιεται πιο γρηγορα.. μαλιστα οκ ;)

BlooDdeaD_MefiSt
28-03-12, 15:12
Απλα με την δεξτρ. απορροφιεται πιο γρηγορα.. μαλιστα οκ ;)

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό αλλά και πάλι δεν έχει σημασία αν την πέρνεις στο ποστ...

s0k0s
28-03-12, 15:16
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό αλλά και πάλι δεν έχει σημασία αν την πέρνεις στο ποστ...

Ειμαι σιγουρος εγω ;)

BlooDdeaD_MefiSt
28-03-12, 15:18
Ειμαι σιγουρος εγω ;)

Σου είπα δεν έχει σημασία εκτός αν την πέρνεις pre workout...

Devil
28-03-12, 19:51
Απλα με την δεξτρ. απορροφιεται πιο γρηγορα.. μαλιστα οκ ;)

δεν νομιζω....

JOHN65
30-03-12, 23:10
παιδια τα αποτελεσματα απο την χρηση της κρεατινης ποτε εμφανιζονται περιπου?εχω συμπληρωσει 14 μερες χρησεως της και δεν εχω δει ακομα καποιο αποτελεσμα στη δυναμη..

Devil
30-03-12, 23:29
παιδια τα αποτελεσματα απο την χρηση της κρεατινης ποτε εμφανιζονται περιπου?εχω συμπληρωσει 14 μερες χρησεως της και δεν εχω δει ακομα καποιο αποτελεσμα στη δυναμη..

συνηθως δεν το καταλαβαινει κανεις.... και απλα λεει οτι δεν δουλευει..... οταν την κοψεις βλεπεις την διαφορα...:green:

bab13
31-03-12, 00:58
οταν σταματισεις να περνεις της κρεατινες μετα απο ποσο καιρο κανει να ξανα παρεις ????

spartan77
31-03-12, 01:02
οταν σταματισεις να περνεις της κρεατινες μετα απο ποσο καιρο κανει να ξανα παρεις ????

μετα απο μηνα η 40 μερες περιπου...

bab13
31-03-12, 01:07
α μαλιστα γτ οταν την επερνα με ειπαν παρτην για δυο μινεσ και μετα σταματατην και μετα κσανα αρχιστην γτ δεν κανει να την περνεισ σαν χρονια οπως την πρωτεεινη. και αυτοι πως την σινδιαζεισ με πρωτεεινη αυτος με ελεγε μετα την προπονισι ενα σκουπ κρεατινι και μετα απο μισι ωρα την πρωτεεινη και μετα φαει ειναι σωστο ???

Konstantinos!
31-03-12, 02:57
α μαλιστα γτ οταν την επερνα με ειπαν παρτην για δυο μινεσ και μετα σταματατην και μετα κσανα αρχιστην γτ δεν κανει να την περνεισ σαν χρονια οπως την πρωτεεινη. και αυτοι πως την σινδιαζεισ με πρωτεεινη αυτος με ελεγε μετα την προπονισι ενα σκουπ κρεατινι και μετα απο μισι ωρα την πρωτεεινη και μετα φαει ειναι σωστο ???


Σε πολλά προ εξασκητικά συμπληρώματα υπάρχει κρεατίνη μέσα, όπως επίσης και σε μεταπροπονητικά συμπληρώματα. Άλλοι λένε πως είναι καλύτερο να την πέρνεις πριν την προπόνηση και άλλοι μετά. Αν την πέρνεις μετά , τότε την πέρνεις κατευθείαν μετά την προπόνηση και μετά από μαχ 40 λεπτά το ρόφημα πρωτείνης, και ύστερα φαγητό .

Η κρεατίνη δεν πρόκειται να σου κάνει κάποιο κακό ακόμα και αν την καταναλώνεις για παρατεταμένο χρόνο εφόσον καταναλώνεις επαρκείς ποσότητες νερού και ο κύριος λόγος που κάνουν κύκλο στη λήψη της αν δεν κάνω λάθος είναι επειδή μετά από ένα σημείο και αυτή τη συνηθίζει ο οργανισμός σου. Προσωπικά όταν χρησιμοποιώ παίρνω 2 μήνες και σταματώ για 20 μέρες.

basilisεκ9
31-03-12, 14:21
Καλησπέρα σας, εχω την κρεατίνη reflex creapure monohydrate και οταν την διαλυω σε νερό 500ml (ακομα και με saker που έχει το διχτακι), κατακαθεται στον πάτο η σκονη της κρεατινης και αρκετο ποσοστο μενει αδιάλυτο μεσα στο νερό. Να φανταστίτε οτι άκουσα ακόμα οτι ειναι νοθευμένη.. Ενω αλλοι λενε οτι ειναι φυσιολογικο αυτο..
Ακόμη παρατήρησα το εξής, την χτυπησα πολύ καλά σε νερό βρυσης και εμεινε οσο έμεινε.. (οχι και παρα πολυ)
Tην άφησα στο saker και μετά απο 6 ώρες περίπου διαλύθηκε πλήρως.. Δεν έβλεπα ίχνος κρεατίνης..
{Η ερώτηση μου είναι η εξής} Αυτο ειναι καλό? Υπάρχει περίπτωση να μειόνοντε ή να χάνοντε οι ουσίες της κρεατίνης?
Μπορειτε σας παρακαλω να που πειτε καποιος γνώστης του θέματος τι ισχυει τελικά γιατι ειμαι λίγο μπερδεμένος

Andreas C.
31-03-12, 15:34
Καλησπέρα σας, εχω την κρεατίνη reflex creapure monohydrate και οταν την διαλυω σε νερό 500ml (ακομα και με saker που έχει το διχτακι), κατακαθεται στον πάτο η σκονη της κρεατινης και αρκετο ποσοστο μενει αδιάλυτο μεσα στο νερό. Να φανταστίτε οτι άκουσα ακόμα οτι ειναι νοθευμένη.. Ενω αλλοι λενε οτι ειναι φυσιολογικο αυτο..
Ακόμη παρατήρησα το εξής, την χτυπησα πολύ καλά σε νερό βρυσης και εμεινε οσο έμεινε.. (οχι και παρα πολυ)
Tην άφησα στο saker και μετά απο 6 ώρες περίπου διαλύθηκε πλήρως.. Δεν έβλεπα ίχνος κρεατίνης..
{Η ερώτηση μου είναι η εξής} Αυτο ειναι καλό? Υπάρχει περίπτωση να μειόνοντε ή να χάνοντε οι ουσίες της κρεατίνης?
Μπορειτε σας παρακαλω να που πειτε καποιος γνώστης του θέματος τι ισχυει τελικά γιατι ειμαι λίγο μπερδεμένος

Φίλε για να σταματήσεις να αγχώνεσαι πάρε την κατευθείαν από το στόμα και δεν είναι νοθευμένη απλώς θέλει χλιαρό νερό για να διαλυθεί πιο εύκολα:thumbup:

bab13
31-03-12, 18:10
δηλαδη εγω που εχω πανω απο 2 μηνες να παρω μπορω να ξανα παρω ανετα ετσι ??

BlooDdeaD_MefiSt
31-03-12, 18:40
δηλαδη εγω που εχω πανω απο 2 μηνες να παρω μπορω να ξανα παρω ανετα ετσι ??

Ναι :toast:

bab13
01-04-12, 22:49
δηλαδη να το συνεχισω ετσι ?? μετα την προπονισι την κρεατινι και μετα απο μισι ςρα την πρωτεεινη και μετα απο 45-60 λεπτα να τρωω

Chr1s
01-04-12, 22:57
Στη ληψη της monohydrate κρεατίνης χρειαζεται ενα boatload 60-100γρ υδατανθρακων μαζι.Αυτό μπορεί να γίνει με στερεούς υδατάνθρακες ή πχ quaker η χρειάζεται καποιο αλλο συμπληρωμα?
Γενικά μπορει να παίρνεις κρεατίνη σε περίοδο που δεν παίρνεις κανένα αλλο συμπληρωμα(ουτε πρωτεινη)???ή ειναι απαραιτητο να παιρνεις μαζι και κατι αλλο

BlooDdeaD_MefiSt
01-04-12, 23:07
δηλαδη να το συνεχισω ετσι ?? μετα την προπονισι την κρεατινι και μετα απο μισι ςρα την πρωτεεινη και μετα απο 45-60 λεπτα να τρωω

Ναι κάπως έτσι κάντο. Και πιο νωρίς να φας (30 λεπτά μετά την πρωτεΐνη) το ίδιο είναι..;)


Στη ληψη της monohydrate κρεατίνης χρειαζεται ενα boatload 60-100γρ υδατανθρακων μαζι.Αυτό μπορεί να γίνει με στερεούς υδατάνθρακες ή πχ quaker η χρειάζεται καποιο αλλο συμπληρωμα?
Γενικά μπορει να παίρνεις κρεατίνη σε περίοδο που δεν παίρνεις κανένα αλλο συμπληρωμα(ουτε πρωτεινη)???ή ειναι απαραιτητο να παιρνεις μαζι και κατι αλλο

Έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι δεν είναι απαραίτητο να πέρνεις υδατάνθρακες με την κρεατίνη..
Και ναι μπορείς να πέρνεις κρεατίνη χωρίς να πέρνεις άλλα συμπληρώματα, γιατί όχι?

metalwar
04-04-12, 17:14
Καλησπέρα παιδια,

Να ρωτήσω κάτι, θεωρείται πρόβλημα εαν κάνω λήψη της κρεατίνης μαζί με μια ποσότητα β-αλανινης;
Το ρωτάω γιατι παίρνη ήδη κάθε πρωι 5γρ μονουδρικη και σκέφτομαι να πάρω την anavite πολυβιταμίνη gaspari.
Οπότε μιλάμε για τις 3 πρωινές κάψουλες με αλανινη σε συνδιασμό με 5γρ κρεατίνης.

Ευχαριστώ παιδες

BlooDdeaD_MefiSt
04-04-12, 17:25
Καλησπέρα παιδια,

Να ρωτήσω κάτι, θεωρείται πρόβλημα εαν κάνω λήψη της κρεατίνης μαζί με μια ποσότητα β-αλανινης;
Το ρωτάω γιατι παίρνη ήδη κάθε πρωι 5γρ μονουδρικη και σκέφτομαι να πάρω την anavite πολυβιταμίνη gaspari.
Οπότε μιλάμε για τις 3 πρωινές κάψουλες με αλανινη σε συνδιασμό με 5γρ κρεατίνης.

Ευχαριστώ παιδες

Όχι δεν πειράζει καθόλου, ίσα ίσα που θεωρείται και καλό να τα συνδιάζεις αυτά τα δύο.;)

reborn
09-04-12, 21:08
για στεγνωμα βοηθαει μικρη ποσοτητα κρεατινης η θα με θωλοσει ?με το νιτρικο τι παιζει για γραμμωση?

CapoFighter
09-04-12, 21:19
για στεγνωμα βοηθαει μικρη ποσοτητα κρεατινης η θα με θωλοσει ?με το νιτρικο τι παιζει για γραμμωση?

Θα σε θολωσει μεχρι να την σταματησεις...Μετα κομπλε!

BlooDdeaD_MefiSt
09-04-12, 23:29
Θα σε θολωσει μεχρι να την σταματησεις...Μετα κομπλε!

Γιατί να τον θολώσει?:unsure:

dio32
09-04-12, 23:57
Γιατί να τον θολώσει?:unsure:

γιατι η κρεατινη μαζευεις νερα μαν με συνεπεια να θολωνεις

CapoFighter
10-04-12, 00:13
γιατι η κρεατινη μαζευεις νερα μαν με συνεπεια να θολωνεις

Οχι ακριβως...Δεν ειναι το ιδιο να "μαζευεις" νερα απο κρεατινη και να μαζευεις νερα απο την διατροφη σου...

BlooDdeaD_MefiSt
10-04-12, 12:06
γιατι η κρεατινη μαζευεις νερα μαν με συνεπεια να θολωνεις

H κρεατίνη μαζεύει νερά μέσα στα μυικά κύτταρα..δεν θολώνεις..

exkaliber
10-04-12, 15:07
εχω μια κρεατινη απο περυσι και ληγει το 13
και λεω να την παρω μετα το πασχα για 2 βδομαδες,δε βαριεσαι..
το θεμα ειναι οτι εχει σβολιασει σε μερικα σημεια,μηπως χαλασε?:unsure:

Jimy
10-04-12, 15:23
Ειναι απο την υγρασια.Και εμενα ειχε σβολιασει ελαφρως μια που ειχα της Reflex,αλλα δεν υπηρξε κανενα προβλημα με την καταναλωση της,αν και μετα απο λιγο καιρο σε μια παραγγελια μου,πηρα μια φρεσκια και πεταξα την παλια.

exkaliber
10-04-12, 15:25
υγρασια?
περιεργο εκει που την ειχα,στο βαθος του ντουλαπιου
και αλλες σκονες που ειχα μαζι δεν επαθαν τπτ
:unsure:

BlooDdeaD_MefiSt
10-04-12, 15:46
εχω μια κρεατινη απο περυσι και ληγει το 13
και λεω να την παρω μετα το πασχα για 2 βδομαδες,δε βαριεσαι..
το θεμα ειναι οτι εχει σβολιασει σε μερικα σημεια,μηπως χαλασε?:unsure:

σαν να πέτρωσε δηλαδή? νομίζω δεν είναι τίποτα το παθαίνουν καμιά φορά..

exkaliber
10-04-12, 15:47
εχει κανει σβωλους,ναι
θα την δοκιμασω μετα το πασχα
αν δεν ξαναγραψω,να ξερεται απ αυτο θα ναι:green:

COBRA_STYLE
10-04-12, 17:55
και μενα ειχει σβολιασει της Reflex που πινω τωρα,αλλα δεν εχει θεμα...σπας τα πετρωμενα κομματια και γινεται οπως πριν.

exkaliber
10-04-12, 21:08
^
:thumbup::thumbup::thumbup:

ετσι θα κανω

Giorgos23
11-04-12, 23:30
Γεια χαρα στο forum, ειμαι καινιουριος οπως και στο χωρο της γυμανστικης και γι αυτο ψαχνω απαντησεις στα πολλα ερωτηματα που εχω. Γυμναζομαι 8 μηνες τωρα με σταθερες προπονησεις αλλα τον τελευταιο καιρο δεν μπορω να βαλω κιλα. Στην αρχη, οπως και ηταν λογικο, πηρα με βοηθεια πρωτεινης βεβαια. Για την κρεατινη οσο διαβαζω δεν ειναι τοσο "κακη" οσο ακουγεται και σκεφτομαι να παρω. Αν τελικα παρω θα χρειαστω και καποιο αλλο συμπληρωμα, πχ πρωτεινη η υδατανθακα?

Polyneikos
12-04-12, 10:26
Τον τίτλο δεν τον καταλάβαίνω καθως αλλο πράγμα η πρωτεινη και αλλο η κρεατινη.
Παρε μια πρωτεινη και μια κρεατινη και εισαι μια χαρα :thumbup:

Giorgos23
12-04-12, 21:24
Εχεις δικιο ξεχασα το ερωτηματικο. Ευχαριστω παντως

s0k0s
13-04-12, 21:54
Ακουσα πως η κρεατινη αντιδρα αρνητικα με την καφεινη.. αληθευει ή μ@λακια με ειπανε;;;

Tasos Green
13-04-12, 22:25
Ακουσα πως η κρεατινη αντιδρα αρνητικα με την καφεινη.. αληθευει ή μ@λακια με ειπανε;;;

ανταγωνίζονται... γιαυτο το πραγμα αναρωτιέμαι καιρο τωρα... μια ετσι μια αλλιως ειναι οι απόψεις...

εντιτ: εχουν ανεβάσει και ερευνα νομιζω γιαυτο...

Devil
13-04-12, 22:37
http://jap.physiology.org/content/80/2/452.short

ισχυει...;)

s0k0s
13-04-12, 22:43
επειδη μπερδευτικα, γενικα κ καφε δν κανει ολη μερα ή πριν κ μετα την προπ. οτι εχει καφεινη;

BlooDdeaD_MefiSt
13-04-12, 22:49
επειδη μπερδευτικα, γενικα κ καφε δν κανει ολη μερα ή πριν κ μετα την προπ. οτι εχει καφεινη;

Nτάξει με έναν καφέ δεν δημιουργείς πρόβλημα απλά κοίτα να υπάρχει ένα δίαστημα χρόνου(γύρω στις 3-4 ώρες) μεταξύ του καφέ και της κρεατίνης..

Devil
13-04-12, 22:52
καλα με ενα καφε δεν νομιζω να γινει τιποτα..... αλλο καφεινη και αλλο καφες..... εκτος αν μιλαμε για 5 κουταλιες της σουπας καφε....:green:

s0k0s
13-04-12, 23:01
:thumbup: Προσωπικα δεν πινω καθολου το συχαινομαι αυτο το πραμα. Απλα να ξερω :) Οσο ζω μαθαινω :green:

xgiwrgos
19-04-12, 12:31
Παιδιά είμαι στο φόρτωμα με μονοϋδρική κρεατίνη και στο γυμναστήριο εχθές όταν έκανα πιέσεις σε ίσιο πάγκο ένιωθα τα χέρια μου να τρέμουνε στις τελευταίες επαναλήψεις. Λέτε να είναι κάτι από την κρεατίνη ή κάποιος άσχετος παράγοντας?

mercy_
19-04-12, 12:43
Παιδιά είμαι στο φόρτωμα με μονοϋδρική κρεατίνη και στο γυμναστήριο εχθές όταν έκανα πιέσεις σε ίσιο πάγκο ένιωθα τα χέρια μου να τρέμουνε στις τελευταίες επαναλήψεις. Λέτε να είναι κάτι από την κρεατίνη ή κάποιος άσχετος παράγοντας?

Μπα ιδεα σου ειναι....δεν νομιζω να ειναι απο την κρεατινη ;)

Andreas C.
19-04-12, 13:07
Παιδιά είμαι στο φόρτωμα με μονοϋδρική κρεατίνη και στο γυμναστήριο εχθές όταν έκανα πιέσεις σε ίσιο πάγκο ένιωθα τα χέρια μου να τρέμουνε στις τελευταίες επαναλήψεις. Λέτε να είναι κάτι από την κρεατίνη ή κάποιος άσχετος παράγοντας?

Μάλλον σε επισκέφτηκε πρόωρα ο πάρκινσον :P :P :turtle: :turtle:

Μην φοβάσαι φίλε μου δεν είναι από την κρεατίνη, μάλλον θα ζορίστηκες λίγο περισσότερο και για αύτο:thumbup:

xgiwrgos
19-04-12, 15:15
Μάλλον σε επισκέφτηκε πρόωρα ο πάρκινσον :P :P :turtle: :turtle:

Μην φοβάσαι φίλε μου δεν είναι από την κρεατίνη, μάλλον θα ζορίστηκες λίγο περισσότερο και για αύτο:thumbup:

Και εγώ έτσι νομίζω επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που πέρνω κρεατίνη..απλώς είναι η πρώτη φορά που κάνω φόρτωμα.

polo0
20-04-12, 15:56
η κρεατινη τς warriolab τα που ειναι φθηνα η συσκευασια με τα 200 ποσα γραμαρια εχει το ενα χαπι..? δν μπορω να βγαλω ακρη με αυτα !!:-|

BlooDdeaD_MefiSt
20-04-12, 16:03
η κρεατινη τς warriolab τα που ειναι φθηνα η συσκευασια με τα 200 ποσα γραμαρια εχει το ενα χαπι..? δν μπορω να βγαλω ακρη με αυτα !!:-|

500mg δηλαδή 0,5 γραμμάρια...

polo0
20-04-12, 17:11
500mg δηλαδή 0,5 γραμμάρια...

δηλαδη 10 χαπια εχουν 5 gr..πωωω και εγω τα πηρα για ευκολια !:shock: σε ευχαριστω πολυ παντως!

s0k0s
21-04-12, 12:02
Ειμαι αναμεσα σε δυο κρεατινες, ποια προτεινετε;

1. http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=103&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23 Gaspari Qualitine


2. http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=6&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23 Reflex Creapure

lila_1
21-04-12, 12:03
Παρε reflex....είναι και creapure

Βασικά ίδια δουλειά κάνουν...πάρε όποια να ναι ανάλογα τι ποσότητα θες

s0k0s
21-04-12, 12:11
Παρε reflex....είναι και creapure

Βασικά ίδια δουλειά κάνουν...πάρε όποια να ναι ανάλογα τι ποσότητα θες

Το βλεπω για γκασπαρι, λιγοτερα λεφτα λιγοτερες και δοσεις... θενξ

evans13
21-04-12, 16:29
Παιδιά σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω κρεατίνη μιας που έρχεται και το καλοκαιράκι. είμαι 18 αλλά βέβαια δεν τη θέλω τόσο πολύ για όγκο όσο για γράμμωση (καλό θα ήταν όμως να πάρω και κάποια κιλά). δίνω πανελλήνιες φέτος οπότε θα μπορέσω να πάρω για 2 μήνες μέχρι να φύγω για διακοπές. όταν σταματήσω το γυμναστήριο επειδή θα φύγω τι θα γίνει ακριβώς? θα συνεχίσω να παίρνω? αν σταματήσω θα χάσω ότι έφτιαξα? αα ήδη περνώ whey protein και γυμνάζομαι σπίτι και έχω δει μεγάλη διαφορά απλώς θέλω κάτι παραπάνω.

(ξέρω τι κάνει η κρεατίνη περίπου και ότι φουσκώνεις από το νερό και μου φαίνεται απολύτως λογικό να χαθεί αρκετό από ότι θα φτιάξω)

θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε

BlooDdeaD_MefiSt
22-04-12, 11:55
Παιδιά σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω κρεατίνη μιας που έρχεται και το καλοκαιράκι. είμαι 18 αλλά βέβαια δεν τη θέλω τόσο πολύ για όγκο όσο για γράμμωση (καλό θα ήταν όμως να πάρω και κάποια κιλά). δίνω πανελλήνιες φέτος οπότε θα μπορέσω να πάρω για 2 μήνες μέχρι να φύγω για διακοπές. όταν σταματήσω το γυμναστήριο επειδή θα φύγω τι θα γίνει ακριβώς? θα συνεχίσω να παίρνω? αν σταματήσω θα χάσω ότι έφτιαξα? αα ήδη περνώ whey protein και γυμνάζομαι σπίτι και έχω δει μεγάλη διαφορά απλώς θέλω κάτι παραπάνω.

(ξέρω τι κάνει η κρεατίνη περίπου και ότι φουσκώνεις από το νερό και μου φαίνεται απολύτως λογικό να χαθεί αρκετό από ότι θα φτιάξω)

θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε

Koίτα, θα σου δώσει όγκο το νερό και μόλις την σταματήσεις αυτό το νερό θα χαθεί. Αλλά ότι μυς έβαλες κατά την διάρκεια αυτή, θα μείνουν, δεν τους χάνεις..;) Και αυτό που φτιάχνεις είναι οι μυς, όχι το νερό, οπότε δεν θα χάσεις αυτά που έφτιαξες. Μόλις σταματήσεις το γυμναστήριο, σταμάτα την δεν υπάρχει λόγος να την συνεχίζεις..

evans13
22-04-12, 19:14
Koίτα, θα σου δώσει όγκο το νερό και μόλις την σταματήσεις αυτό το νερό θα χαθεί. Αλλά ότι μυς έβαλες κατά την διάρκεια αυτή, θα μείνουν, δεν τους χάνεις..;) Και αυτό που φτιάχνεις είναι οι μυς, όχι το νερό, οπότε δεν θα χάσεις αυτά που έφτιαξες. Μόλις σταματήσεις το γυμναστήριο, σταμάτα την δεν υπάρχει λόγος να την συνεχίζεις..

να ρωτήσω και κάτι άλλο. σε 2 μήνες διάφορα θα υπάρξει η οχι?
:unsure:

COBRA_STYLE
22-04-12, 19:25
ολο και κατι θα δεις λογικα.Δυναμη,καλυτερα μπαλαρισματα,αντοχη,αναρρωση κτλ

evans13
23-04-12, 13:57
ολο και κατι θα δεις λογικα.Δυναμη,καλυτερα μπαλαρισματα,αντοχη,αναρρωση κτλ

σωματικές διαφορές?

ilias1313
23-04-12, 14:01
γεια σας.θελω να ρωτησω,παιρνω πρωτεινη κ κρεατινη,μετα την προπονηση πρωτα παιρνω κρεατινη κ μετα πο λιγο πρωτεινη?η καπω αλλιωσ?ευχαριστω

BlooDdeaD_MefiSt
23-04-12, 14:03
σωματικές διαφορές?

Αυτά θα τα δεις από την προπόνηση, την διατροφή και την ξεκούραση, όχι από την κρεατίνη. Θα σου δώσει λίγο όγκο επιπλέον χάρη στα νερά, αλλά αυτά θα φύγουν μόλις την κόψεις.

BlooDdeaD_MefiSt
23-04-12, 14:05
γεια σας.θελω να ρωτησω,παιρνω πρωτεινη κ κρεατινη,μετα την προπονηση πρωτα παιρνω κρεατινη κ μετα πο λιγο πρωτεινη?η καπω αλλιωσ?ευχαριστω

Το καλύτερο κάπως έτσι είναι. Αμέσως μετά την προπόνηση κρεατίνη και τους υδατάνθρακες(ΑΝ παίρνεις) και μετά από 15 λεπτά περίπου την πρωτεΐνη.;)

ilias1313
24-04-12, 13:06
μετα την προπονηση παιρνω κρεατινη κ λιγο μετα πρωτεινη,μου ειπαν να συνδυασω τιν κρεατινη με δεξτροζη.ισχυει?σε τι βοηθαει?

Tasos Green
24-04-12, 13:14
H δεξτροζη ανεβαζει την ινσουλίνη και ετσι υπαρχει μια καλυτερη μεταφορα της κρεατινης στους μυς. αλλα και χωρις δεξτροζη να την παρεις παλι κανει δουλεια...

evans13
24-04-12, 18:15
Αυτά θα τα δεις από την προπόνηση, την διατροφή και την ξεκούραση, όχι από την κρεατίνη. Θα σου δώσει λίγο όγκο επιπλέον χάρη στα νερά, αλλά αυτά θα φύγουν μόλις την κόψεις.

ο καθενας γυμναζεται για διαφορους λόγους. εγω γυμναζομαι πιο πολυ για να εχω ενα ωραίο σωμα δηλαδη σωμα παραλια που λεμε. αξιζει να παρω κρεατινη ετσι ωστε να επιτευχθεί ο στόχος μου ι οχι? και μιλαω για χρονικο διαστημα 2 μηνων

Crased
24-04-12, 19:09
Θα ηθελα να ρωτησω για αυτην την κρεατινη ( Micronized Creatine Powder 300g ) και να μου πειτε δυο τρια πραγματα χρηση και παρενεργειες! γιατι πολυ μου λενε οτι δεν ειναι απαρετητη να παρεις,,

s0k0s
24-04-12, 19:10
Θα ηθελα να ρωτησω για αυτην την κρεατινη ( Micronized Creatine Powder 300g ) και να μου πειτε δυο τρια πραγματα χρηση και παρενεργειες! γιατι πολυ μου λενε οτι δεν ειναι απαρετητη να παρεις,,

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4428-Micronized-Creatine-Powder-(Optimum-Nutrition)

Crased
24-04-12, 19:16
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4428-Micronized-Creatine-Powder-(Optimum-Nutrition)

ωραια ! παρενεργειες ; και γιατι λενε πολυ δεν ειναι καλο να παρεις δεν σου δινει ; αν κανεις σωστη χρηση που το προβλημα ;

Tasos Green
24-04-12, 20:12
ωραια ! παρενεργειες ; και γιατι λενε πολυ δεν ειναι καλο να παρεις δεν σου δινει ; αν κανεις σωστη χρηση που το προβλημα ;

πουθενα δεν δημιουργεί πρόβλημα αν την χρησιμοποιείς νορμαλ και δεν εχεις καποιο προβλημα υγεια που μπορει να επηρεάσει η χρηση της. δεν υπαρχει επίσημη βιβλιογραφια που να αποδίδει στην κρεατινη οποιαδήποτε παρενεργια. απλα χρειαζεται νερο για να λειτουργήσει καλα.... 4 λιτρα νερο την μερα αμα μπορεις να πινεισ εισαι οκ.. αλιως μπορει να σου προκαλέσει καμια κραμπα..

Crased
24-04-12, 20:47
πουθενα δεν δημιουργεί πρόβλημα αν την χρησιμοποιείς νορμαλ και δεν εχεις καποιο προβλημα υγεια που μπορει να επηρεάσει η χρηση της. δεν υπαρχει επίσημη βιβλιογραφια που να αποδίδει στην κρεατινη οποιαδήποτε παρενεργια. απλα χρειαζεται νερο για να λειτουργήσει καλα.... 4 λιτρα νερο την μερα αμα μπορεις να πινεισ εισαι οκ.. αλιως μπορει να σου προκαλέσει καμια κραμπα..

μα ειδη πινω τοσο... το νερο κανει καλο :D επισης ηθελα να μαθω γιατι η ποιο πολυ λενε μην το παρεις δεν χρειαζεται αφου ποσοστα κρεατινης στην διατροφη σου δυσκολα να παρεις νομιζω το ποιο πολυ το εχει το μοσχαρι αμα δεν κανω λαθος..