PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22

BlooDdeaD_MefiSt
24-04-12, 21:10
ο καθενας γυμναζεται για διαφορους λόγους. εγω γυμναζομαι πιο πολυ για να εχω ενα ωραίο σωμα δηλαδη σωμα παραλια που λεμε. αξιζει να παρω κρεατινη ετσι ωστε να επιτευχθεί ο στόχος μου ι οχι? και μιλαω για χρονικο διαστημα 2 μηνων

Αυτό εξαρτάται από το πως είναι ήδη το σώμα σου και πως θες να το κάνεις. Το τι κάνει η κρεατίνη το ξέρεις πιστεύω. Θα σου δώσει δύναμη για πιο βαριές προπονήσεις. Αν πιστεύεις ότι την χρειάζεσαι πάρτην δικό σου θέμα. Πάντως σε 2 μήνες εκπληκτικά απότελέσματα μην περιμένεις, είτε παίρνεις κρεατίνη, είτε όχι.:toast:

ilias1313
27-04-12, 19:22
παιδια η κρεατινη x-treme creatine creapure ειναι καλη??κανει δουλεια?

Fiesta S 09
27-04-12, 19:29
παιδια η κρεατινη x-treme creatine creapure ειναι καλη??κανει δουλεια?
H Creapure είναι η καλύτερη ποιοτικά κρεατίνη.Εγώ θα σου πρότινα όμως να αγοράσεις την κρεατίνη της Reflex αν εχεις την δυνατότητα.

Crased
27-04-12, 19:56
H Creapure είναι η καλύτερη ποιοτικά κρεατίνη.Εγώ θα σου πρότινα όμως να αγοράσεις την κρεατίνη της Reflex αν εχεις την δυνατότητα.

της ον ειναι καλη ;

Fiesta S 09
27-04-12, 19:57
της ον ειναι καλη ;

Ναι μιά χαρούλα είναι.

Crased
27-04-12, 20:10
Ναι μιά χαρούλα είναι.

ωραια γιατι αυτη χρησιμοποιω εδω και 2 μερες... κατι αλλο την διαφορα την βλεπεις σε 2 μηνες ετσι ξερω.. υπαρχει μια με ποιο γρηγορα αποτελεσματα;

Fiesta S 09
27-04-12, 20:13
ωραια γιατι αυτη χρησιμοποιω εδω και 2 μερες... κατι αλλο την διαφορα την βλεπεις σε 2 μηνες ετσι ξερω.. υπαρχει μια με ποιο γρηγορα αποτελεσματα;

Γενικότερα δεν υπάρχει το μαγικό ραβδάκι στο bodybuilding.Απαιτεί μεγάλη υπομονή.Οχι δεν υπάρχει αυτό που ζητάς,αλλά απο την στιγμή που αρχίζεις κρεατίνη θα δείς διαφορά,κυρίως στην δύναμη της τάξεως του 10-15%.

Crased
27-04-12, 20:14
Γενικότερα δεν υπάρχει το μαγικό ραβδάκι στο bodybuilding.Απαιτεί μεγάλη υπομονή.Οχι δεν υπάρχει αυτό που ζητάς,αλλά απο την στιγμή που αρχίζεις κρεατίνη θα δείς διαφορά,κυρίως στην δύναμη της τάξεως του 10-15%.

συννεπως σε δυναμη θα δω. και νταξει δεν υπαρχει το ''μαγικο ραβδακι'' και παλι καλα.. σε θεμα εφμανισης βλεπεις οντως σε ενα 2 μηνω διαφφορα ;

Fiesta S 09
27-04-12, 20:18
συννεπως σε δυναμη θα δω. και νταξει δεν υπαρχει το ''μαγικο ραβδακι'' και παλι καλα.. σε θεμα εφμανισης βλεπεις οντως σε ενα 2 μηνω διαφφορα ;

Οχι,γιατι είναι ανεπαίσθητη.Διαφορά θα δείς με ενα δυνατό πρόγραμμα εκγύμνασης σε συνδιασμό με μια σωστή διατροφή.Η κρεατίνη απο μόνη της δεν θα σου επιφέρει τετοια αποτελεσματα.Θα μπορούσαμε να πούμε οτι συμβάλει με την υιοθέτηση των ανωτέρω.

pizzass
28-04-12, 00:25
σχεδιαζω 3μηνο κυκλο κρεατινης. γνωριζω οτι ειναι μεγαλο διαστημα αλλα ετυχε να χρειαζεται μια φορα και δεδομενης της μεγαλης αποχης μου (6μηνες) κ του μεγαλου οφ επειτα (2μηνες) νομιζω οτι δεν θα εχω καποιο θεμα. το πλανο μου ειναι το εξης :
-1 μηνα creapure. 15γρ/μερα την 1η βδομαδα και τις υπολοιπες 3 απο 5γρ/μερα
-2 μηνες kre-alk. 5γρ/μερα

Η ερωτηση μου αφορα στο αν μπορει να αλλαξει η μορφη κρεατινης μεσα στον κυκλο. απο κρεαπυρε δλδ να συνεχισω με κρε-αλκ (κυριως για να αποφυγω την κατακρατηση νερων)

sooo ??

Devil
28-04-12, 04:32
''κυκλος'' ασχημη λεξη για συμπληρωματα....

απο εκει και περα.... μπορεις να αλλαξεις κρεατινη οποτε θες.....

αλλα η κρεαλκ και τα νερα ειναι μουφα.... δεν κρατας νερα επειδη παιρνεις λιγοτερη κρεατινη απλο....

Νικος Τ.
28-04-12, 10:18
καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση εχω παιρνω 1 σκουπ πρωτεινη και ενα κουταλακι κρεατινη την πηρα 8 ωρα η επομενη δοσει πρεπει να ειναι μετα απο καποιες ωρες ; η μετα την προπονηση ; ρωταω γιατι καθημερινα παω 5 ωρα και σημερα σκεφτομαι να παω 11

s0k0s
28-04-12, 10:20
καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση εχω παιρνω 1 σκουπ πρωτεινη και ενα κουταλακι κρεατινη την πηρα 8 ωρα η επομενη δοσει πρεπει να ειναι μετα απο καποιες ωρες ; η μετα την προπονηση ; ρωταω γιατι καθημερινα παω 5 ωρα και σημερα σκεφτομαι να παω 11

Tην ημερα ποσα γρ. κρεατινης παιρνεις εσυ;

Νικος Τ.
28-04-12, 10:21
Tην ημερα ποσα γρ. κρεατινης παιρνεις εσυ;

2 κουταλακια του γλυκου παιρνω μια το πρωι με το γαλα και μια πριν την προπονηση... απλα επειδη σημερα θα παω ποιο νωρις και οχι 5μμ λεω κανει να την πιω μετα την προπονηση η να την πιω 5 ;

s0k0s
28-04-12, 10:27
2 κουταλακια του γλυκου παιρνω μια το πρωι με το γαλα και μια πριν την προπονηση... απλα επειδη σημερα θα παω ποιο νωρις και οχι 5μμ λεω κανει να την πιω μετα την προπονηση η να την πιω 5 ;

Οχι μαν ολα οκ παρε 30 λεπτα πριν την προπονηση 5γρ. με χλιαρο νερο ;)

Νικος Τ.
28-04-12, 10:28
Οχι μαν ολα οκ παρε 30 λεπτα πριν την προπονηση 5γρ. με χλιαρο νερο ;)

πριν ; εγω συνηθως πινω μαζι με πρωτεινη μετα την προπονηση με νερο λαθος το κανω ;

s0k0s
28-04-12, 10:29
πριν ; εγω συνηθως πινω μαζι με πρωτεινη μετα την προπονηση με νερο λαθος το κανω ;

Οχι γινεται κ αυτο οκ, ο καθενας οπως θελει.. ;)
Εγω προσωπικα παιρνω μονο πριν την προπονηση 5γρ. με χλιαρο νερο, και μετα την προπονηση την πρωτεινη κανονικα.

Παλιοτερα εκανα ομως αυτο που κανεις επαιρνα μετα την προπονηση την κρεατ. με την πρωτεινη. ;)

Νικος Τ.
28-04-12, 10:30
Οχι γινεται κ αυτο οκ, ο καθενας οπως θελει.. ;)
Εγω προσωπικα παιρνω μονο πριν την προπονηση 5γρ. με χλιαρο νερο, και μετα την προπονηση την πρωτεινη κανονικα.

ειναι καλυτερο ; η το ιδιο ειναι ;

s0k0s
28-04-12, 10:32
ειναι καλυτερο ; η το ιδιο ειναι ;

Αληθεια να σε πω, δεν γνωριζω. Φανταζομαι ομως πριν για την δυναμη βοηθαει. Προσωπικα βλεπω διαφορες. Για μετα δεν ξερω, δεν θυμαμαι καν εχει περαααασει καιρος.

Νικος Τ.
28-04-12, 10:33
Αληθεια να σε πω, δεν γνωριζω. Φανταζομαι ομως πριν για την δυναμη βοηθαει. Προσωπικα βλεπω διαφορες. Για μετα δεν ξερω, δεν θυμαμαι καν εχει περαααασει καιρος.

θα το κανω ετσι να το ποιο πριν να δω τι λεει και αν ειναι σου λεω διαφορες...! ;) σε ευχαριστω παντως φιλε :thumbup:

s0k0s
28-04-12, 10:43
θα το κανω ετσι να το ποιο πριν να δω τι λεει και αν ειναι σου λεω διαφορες...! ;) σε ευχαριστω παντως φιλε :thumbup:

Δοκιμασε, δεν χανεις τιποτα ;)
Κανε το 2-3 φορες..
Καλη προπονηση :weights:

bab13
28-04-12, 23:58
απο ποιες τροφες μπορεις να παρεις την κρεατινη π.χ. την πρωτεινη μπορεις να την παρεις απο το γαλα ι τα αυγα ι διαφορα αλλα την κρεατινη απο που ??

BlooDdeaD_MefiSt
28-04-12, 23:59
απο ποιες τροφες μπορεις να παρεις την κρεατινη π.χ. την πρωτεινη μπορεις να την παρεις απο το γαλα ι τα αυγα ι διαφορα αλλα την κρεατινη απο που ??

Από το κρέας και κυρίως το κόκκινο κρέας.

bab13
29-04-12, 00:16
οκ ευχαριστο αδερφε

pizzass
29-04-12, 05:10
ποτε σταματησε η περιοδοσ ληψης κρεατινης να λεγεται κυκλος κ δν το πηρα πρεφα? :P
η νιτρατε κανει τπτ για την κατακρατηση η μονο σε pump δινει κατι εξτρα ??

Νικος Τ.
29-04-12, 10:49
Δοκιμασε, δεν χανεις τιποτα ;)
Κανε το 2-3 φορες..
Καλη προπονηση :weights:

απο μια δεν μπορω να βγαλω και πολλα αλλα ενταξει ειδα διαφορα μην κοροιδευομαστε! ανεβηκα και σε κιλα και σε επιδοση ετσι!

Davman
30-04-12, 15:33
Καλησπερα παιδες , εχω ξεκινησει το εξης προγραμμα απο τη προηγουμενη βδομαδα και θα το κρατησω για αλλες 4 βδομαδες με σκοπο να χασω 4-5 παραπανισια κιλα που θελω.
3 προπονησεις με βαρη τη βδομαδα , την μια απο τις τρεις διπλη (πρωι ωμους/απογευμα ποδια).
3 μερες τη βδομαδα 8 χιλιομετρα τζοκινγκ , στις οποιες παιρνω μια καψουλα λιποδιαλυτη με 300 mg καφεινη (μονο εκεινες τις μερες) , καθαρα για το τσιτωμα για να βγαλω την προπονηση.
1 μερα ξεκουραση + γενικα υποθερμιδικη διατροφη.

Επειδη βλεπω οτι χανω λιγο σε δυναμη/αντοχη τις μερες που κανω βαρη , αν παιρνω για αυτες τις 4 βδομαδες κρεατινη τις 3 μερες που θα κανω βαρη θα με βοηθησει καθολου ΄η πρεπει να παιρνω καθε μερα ?
Αυτα με την καφεινη δεν θελω να τα σταματησω γιατι με βοηθανε να βγαζω την μια ωρα τζοκινγκ που κανω.

Περιμενω απαντησεις:)

BlooDdeaD_MefiSt
30-04-12, 16:04
Καλησπερα παιδες , εχω ξεκινησει το εξης προγραμμα απο τη προηγουμενη βδομαδα και θα το κρατησω για αλλες 4 βδομαδες με σκοπο να χασω 4-5 παραπανισια κιλα που θελω.
3 προπονησεις με βαρη τη βδομαδα , την μια απο τις τρεις διπλη (πρωι ωμους/απογευμα ποδια).
3 μερες τη βδομαδα 8 χιλιομετρα τζοκινγκ , στις οποιες παιρνω μια καψουλα λιποδιαλυτη με 300 mg καφεινη (μονο εκεινες τις μερες) , καθαρα για το τσιτωμα για να βγαλω την προπονηση.
1 μερα ξεκουραση + γενικα υποθερμιδικη διατροφη.

Επειδη βλεπω οτι χανω λιγο σε δυναμη/αντοχη τις μερες που κανω βαρη , αν παιρνω για αυτες τις 4 βδομαδες κρεατινη τις 3 μερες που θα κανω βαρη θα με βοηθησει καθολου ΄η πρεπει να παιρνω καθε μερα ?
Αυτα με την καφεινη δεν θελω να τα σταματησω γιατι με βοηθανε να βγαζω την μια ωρα τζοκινγκ που κανω.

Περιμενω απαντησεις:)

Μπα μην πάρεις, δεν πολυλέει για τον σκοπό που την θες. Αντοχή δεν βοηθάει γενικά μόνο παραπάνω δύναμη. Και δεν νομίζω τώρα που είσαι σε γράμμωση ο σκοπός σου να είναι να σηκώνεις παραπάνω κιλά απ'ότι πριν. Επιπλέον θα πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα και όχι μόνο όταν έχεις προπόνηση και έτσι και αλλιώς θα πάρει καμιά βδομάδα μέχρι να δεις διαφορά σε δύναμη. + ότι παίρνεις και την καφεΐνη(όχι θα υπάρχει θέμα αλλά λέμε τώρα:P)

billys15
30-04-12, 16:05
Εγω θα σου προτεινα να επαιρνες καθημερινα κρεατινη για να φουλαρουν οι μυες σου και να μπορεις να αποδιδεις καλυτερα.Αν τωρα παιρνεις 3 φορες π.χ. την εβδομαδα,δεν θα εχεις τοσο καλο αποτελεσμα,εκτος κι αν το κανεις σε βαθος χρονου αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο που ζητας.

s0k0s
30-04-12, 16:13
απο μια δεν μπορω να βγαλω και πολλα αλλα ενταξει ειδα διαφορα μην κοροιδευομαστε! ανεβηκα και σε κιλα και σε επιδοση ετσι!

Οποτε δουλεψε! Καλη συνεχεια

Νικος Τ.
01-05-12, 12:02
Οποτε δουλεψε! Καλη συνεχεια

ναι φιλε δουλεψε...! ευχαριστω και παλι επισης σε οτι θες να πετυχεις... αα και καλο μηναα:)

Kostas17
04-05-12, 13:50
Παιδες εχω ακουσει 1500 εκδοχες απο καθε ατομο και διαφορετικη... Θελω να μαθω αν οντος μια μονουδρικη κρεατινη σε λογικες δοσεις για μια μικρη δοσει ογκου 4-5 κιλα δηλαδη θα κανει τιποτα στο σωμα μου οπως αν σταματησω την γυμναστικη για καποιο χρονικο διαστημα ισως κρεμασει.

Lao
04-05-12, 14:46
Παιδες εχω ακουσει 1500 εκδοχες απο καθε ατομο και διαφορετικη... Θελω να μαθω αν οντος μια μονουδρικη κρεατινη σε λογικες δοσεις για μια μικρη δοσει ογκου 4-5 κιλα δηλαδη θα κανει τιποτα στο σωμα μου οπως αν σταματησω την γυμναστικη για καποιο χρονικο διαστημα ισως κρεμασει.

Εκτός και αν έχεις κάποιο ήδη προϋπάρχον πρόβλημα με την υγεία σου και ιδιαίτερα με τα νεφρά, η απάντηση στο πρώτο σκέλος του ερωτήματός σου, είναι «όχι».

Αυτό με το κρέμασμα γελάω κάθε φορά που το βλέπω. Άλλος ένας αστικός μύθος των γυμναστηρίων και των fitness studios. :welcome:

Kostas17
04-05-12, 16:00
Εκτός και αν έχεις κάποιο ήδη προϋπάρχον πρόβλημα με την υγεία σου και ιδιαίτερα με τα νεφρά, η απάντηση στο πρώτο σκέλος του ερωτήματός σου, είναι «όχι».

Αυτό με το κρέμασμα γελάω κάθε φορά που το βλέπω. Άλλος ένας αστικός μύθος των γυμναστηρίων και των fitness studios. :welcome:

Αρα σε καμια περιπτωση δεν ηταν απο κρεατινη τα ατομα που εχω δει να κρεμαει το σωμα τους πολυ ασχημα ?

DimitrisT
04-05-12, 16:25
Οχι δεν κρεμαει το δερμα λογω κρεατινης.
Αυτοι που βλεπεις κατι αλλο εχουν κανει και κρεμασαν..

PRO BB
05-05-12, 10:30
http://proteinsindia.com/wp-content/uploads/2011/05/Super-Pump-250.jpg
γεια σας παιδες
ειμαι 15 χρονων και θελω να παρω αυτο το προιον..
ομος περιεχει κρεατινη μεσα
αμα το παρω θα με προκαλεσει τιποτα σοβαρο ;

Devil
06-05-12, 06:22
ναι θα σου πεσουν τα φρυδια και θα γινεις πρασινος....:turtle:

λολ... μαν εισαι 15 ελεος τι την θες την κρεατινη... εδω δεν ξερεις τι κανει και θες να την παρεις?

ntragas
06-05-12, 13:31
Σήμερα μου ήρθε η creapure της reflex.
Είμαι 1,85 75 κιλά 10% λίπος .το πρόγραμμα διατροφής μου περιλαμβάνει 5-6 γεύματα καθημερινά και χρησιμοποιώ και συμπλήρωμα πρωτεΐνης.
1) Να ξεκινήσω με 3 φορές την μέρα πρωί ,πριν την προπόνηση και μετά την προπόνηση για 5 μέρες φόρτωμα μιας και τα κιλά μου είναι λίγα
και χρησιμοποιώ για πρώτη φορά συμπλήρωμα κρεατίνης ή να πάω κατ ευθείαν στις 4 την μέρα όπως προτείνει το κουτί?
2)Το πρόγραμμα γυμναστικής που ακολουθώ για όγκο περιλαμβάνει για όλες τις ασκήσεις 5 σετ με επαναλήψεις 6-6-5-4-4 να συνεχίσω έτσι ή να αλλάξω κάτι?
3)Διάβασα ότι η καφεΐνη δεν κάνει κάλο όταν παίρνεις κρεατίνη?Πίνω δυο καφέδες την μέρα...να τους κόψω ή οχι?

BlooDdeaD_MefiSt
06-05-12, 13:47
Σήμερα μου ήρθε η creapure της reflex.
Είμαι 1,85 75 κιλά 10% λίπος .το πρόγραμμα διατροφής μου περιλαμβάνει 5-6 γεύματα καθημερινά και χρησιμοποιώ και συμπλήρωμα πρωτεΐνης.
1) Να ξεκινήσω με 3 φορές την μέρα πρωί ,πριν την προπόνηση και μετά την προπόνηση για 5 μέρες φόρτωμα μιας και τα κιλά μου είναι λίγα
και χρησιμοποιώ για πρώτη φορά συμπλήρωμα κρεατίνης ή να πάω κατ ευθείαν στις 4 την μέρα όπως προτείνει το κουτί?
2)Το πρόγραμμα γυμναστικής που ακολουθώ για όγκο περιλαμβάνει για όλες τις ασκήσεις 5 σετ με επαναλήψεις 6-6-5-4-4 να συνεχίσω έτσι ή να αλλάξω κάτι?
3)Διάβασα ότι η καφεΐνη δεν κάνει κάλο όταν παίρνεις κρεατίνη?Πίνω δυο καφέδες την μέρα...να τους κόψω ή οχι?

1) Το φόρτωμα δεν είναι απαραίτητο. Αν θες να κάνεις πάρε 10-15 γρ χωρισμένα σε δόσεις των 5, μην πάρεις 20 γιατί είναι αχρείαστα εντελώς imo ειδικά στα κιλά σου.
2)Καλά είναι απλά κοίτα να φτάνεις μέχρι αποτυχίας.
3) Αλλο καφές και άλλο καφεΐνη. 2 καφέδες μπορείς να τους πίνεις δεν είναι τίποτα το σοβαρό.

pikos
06-05-12, 17:21
Έχω 4 ημέρες περιθώριο για αγώνα που απαιτεί δύναμη. Τι προτείνετε σε δόσεις κρεατίνης πόσα γραμμάρια την ημέρα και αν σε 4 ημέρες θα έχω κάποιο όφελος.

RAMBO
06-05-12, 17:22
Σε 4 μερες ουτε με :green::P

BlooDdeaD_MefiSt
06-05-12, 18:47
Έχω 4 ημέρες περιθώριο για αγώνα που απαιτεί δύναμη. Τι προτείνετε σε δόσεις κρεατίνης πόσα γραμμάρια την ημέρα και αν σε 4 ημέρες θα έχω κάποιο όφελος.

Tώρα το θυμήθηκες?:green:

pikos
06-05-12, 19:19
Βασικά να συμπληρώσω ότι πίνω καθε μέρα 1 σκουπ sizeon κατα την διάρκεια που έχει λίγη κρεατίνη.

Τώρα προέκυψε. Το θέμα είναι αν ανεβάσω κάποια χ δόση για 4 ημέρες αν βοηθήσει αλλιώς το βράζω.

Lucif3r
06-05-12, 20:55
ποια ειναι η σωστη χρηση κρεατινης?

1 μηνα χρηση - 1 μηνα παυση??

BlooDdeaD_MefiSt
06-05-12, 21:19
ποια ειναι η σωστη χρηση κρεατινης?

1 μηνα χρηση - 1 μηνα παυση??

Δεν υπάρχει "σωστή" χρήση...Ο καθένας μπορεί να ακολουθεί τον δικό του τρόπο χρήσης. Οι περισσότεροι που έχω ακούσει πάντως κάνουν 1-3 μήνες ον και 2 βδομάδες-1 μήνα οφ. Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα η "σωστή χρήση".

polo0
08-05-12, 21:28
παιδια με 5 γραμμαρια πριν και 5 μετα ειμαι υπερκαλημενος πιστευω διοτι ειμαι 60 κιλα..μηπως ειναι πολλα 10 γρμαρια συνολικα?και πρεπει να μειωσω τν δοση?αν δν τν μειωσω θα προκαλεση τπτ προβλημα η απλα πανε αχρηστα και τζαμα που τα περνω και τα βγαζω μετα?

BlooDdeaD_MefiSt
08-05-12, 21:45
παιδια με 5 γραμμαρια πριν και 5 μετα ειμαι υπερκαλημενος πιστευω διοτι ειμαι 60 κιλα..μηπως ειναι πολλα 10 γρμαρια συνολικα?και πρεπει να μειωσω τν δοση?αν δν τν μειωσω θα προκαλεση τπτ προβλημα η απλα πανε αχρηστα και τζαμα που τα περνω και τα βγαζω μετα?

Aπλά τσάμπα τα παίρνεις...με 5 είσαι υπερκαλυμένος στα 60 κιλά.

polo0
08-05-12, 22:17
Aπλά τσάμπα τα παίρνεις...με 5 είσαι υπερκαλυμένος στα 60 κιλά.

αρα δν θα εχω και κανενα προβλημα με τοσα που περνω εε? ωραια δλδ να περνω 2,5 πριν και 2,5 μετα ε? :)

s0k0s
08-05-12, 22:18
αρα δν θα εχω και κανενα προβλημα με τοσα που περνω εε? ωραια δλδ να περνω 2,5 πριν και 2,5 μετα ε? :)

Μπορεις 5γρ. μονο πριν.

polo0
08-05-12, 22:27
Μπορεις 5γρ. μονο πριν.

και θα εχω αποτελεσματα με 5 γρ μονο?ενταξει τοτε..λετε να εκανα καμια μ@λακια στην υγεια μου με 10 γραμμαρια που επερνα? :unsure:

s0k0s
08-05-12, 22:35
και θα εχω αποτελεσματα με 5 γρ μονο?ενταξει τοτε..λετε να εκανα καμια μ@λακια στην υγεια μου με 10 γραμμαρια που επερνα? :unsure:

Ναι.
Θα ζησεις dont worry ;)

BlooDdeaD_MefiSt
08-05-12, 23:56
και θα εχω αποτελεσματα με 5 γρ μονο?ενταξει τοτε..λετε να εκανα καμια μ@λακια στην υγεια μου με 10 γραμμαρια που επερνα? :unsure:

παίρνε 5γρ πριν ή μετά(ότι σε βολεύει). μια χαρά θα είσαι. δεν πειράζει που έπαιρνες 10 απλά δεν τα χρειάζεσαι.

striker
09-05-12, 02:28
ρε παιδια..5γρ κρεατινης ειναι ενα κουταλακι μικρο η το μεγαλο της σουπας??

BlooDdeaD_MefiSt
09-05-12, 07:03
ρε παιδια..5γρ κρεατινης ειναι ενα κουταλακι μικρο η το μεγαλο της σουπας??

Ένα κουταλάκι του γλυκού.:thumbup:

Lucif3r
09-05-12, 10:41
Αν παιρνεις ενα preworkout που περιεχει κρεατινη (πχ το xplode) σε καλυπτει η πρεπει να παιρνεις κ καθαρη?

CapoFighter
09-05-12, 17:51
Αν παιρνεις ενα preworkout που περιεχει κρεατινη (πχ το xplode) σε καλυπτει η πρεπει να παιρνεις κ καθαρη?

Αναλογα την δοση... Αν εχει την καταλληλη ποσοτητα κρεατινης τοτε εισαι comple και δεν χρειαζεσαι καθαρη!
Αλλωστε αν παιρνεις καθαρη και preworkout(με κρεατινη) τοτε πρεπει να μειωσεις κατι απο τα δυο για να εισαι μεσα στο οριο:thumbup:

Lucif3r
09-05-12, 22:27
Αναλογα την δοση... Αν εχει την καταλληλη ποσοτητα κρεατινης τοτε εισαι comple και δεν χρειαζεσαι καθαρη!
Αλλωστε αν παιρνεις καθαρη και preworkout(με κρεατινη) τοτε πρεπει να μειωσεις κατι απο τα δυο για να εισαι μεσα στο οριο:thumbup:

α οκ αυτο φανταζομουν κ γω...παντως μερικα που εχω δει δε λενε ακριβη ποσοτητα κρεατινης απλα λενε οτι περιεχουν

κατι αλλο...ξερω οτι καφεινη και κρεατινη μαζι δε κανει..δε ειναι λαθος ενα μπλεντ να τα εχει μαζι ? :unsure::unsure:

s0k0s
09-05-12, 22:29
α οκ αυτο φανταζομουν κ γω...παντως μερικα που εχω δει δε λενε ακριβη ποσοτητα κρεατινης απλα λενε οτι περιεχουν

κατι αλλο...ξερω οτι καφεινη και κρεατινη μαζι δε κανει..δε ειναι λαθος ενα μπλεντ να τα εχει μαζι ? :unsure::unsure:

Και το jack3d τα εχει μαζι.. μπλεντ ειναι οτι θελει κανει :turtle:

Lucif3r
09-05-12, 22:53
Και το jack3d τα εχει μαζι.. μπλεντ ειναι οτι θελει κανει :turtle:

αυτο λεω...αρνητικο ομως δε ειναι αυτο?

Andreas C.
10-05-12, 10:27
αυτο λεω...αρνητικο ομως δε ειναι αυτο?

Ναι είναι!

s0k0s
10-05-12, 10:36
Ναι είναι!

Αμα θες και κρεατινη και καφεινη τοτε..
2ωρες πριν την προπονηση κρεατινη
20-30λεπτα πριν την προπονηση καφεινη.

Andreas C.
10-05-12, 10:42
Αμα θες και κρεατινη και καφεινη τοτε..
2ωρες πριν την προπονηση κρεατινη
20-30λεπτα πριν την προπονηση καφεινη.

Είναι καλύτερο να πάρεις την κρεατίνη το πρωί και την καφεΐνη πριν την προπόνηση σου!
Φυσικά αυτό ισχύ αν κάνεις απόγευμα την προπόνηση σου:toast:

manosboy
11-05-12, 10:48
γεια σας παιδιά και από 'μένα! είμαι νέος στον χώρο και θα ήθελα την βοήθειά σας!
έχει χρησιμοποιήσει κανείς την κρεατίνη creadex και το νιτρικό nano vapor;
γνωρίζετε αν λειτουργούν, θα δω αποτελέσματα; τα έχω αγοράσει, αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα! ευχαριστώ

Ευρης
12-05-12, 23:20
γεια σας παιδιά και από 'μένα! είμαι νέος στον χώρο και θα ήθελα την βοήθειά σας!
έχει χρησιμοποιήσει κανείς την κρεατίνη creadex και το νιτρικό nano vapor;
γνωρίζετε αν λειτουργούν, θα δω αποτελέσματα; τα έχω αγοράσει, αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα! ευχαριστώ

Εφοσον , τα εχεις αγορασει ο μονος τροπος να μαθεις αν λειτουργουν πανω σου ή οχι , ειναι να τα χρησιμοποιησεις!!!!! το συγκεκριμενο νιτρικο δεν τ εχουν και πολλα ατομα σ υποληψη αλλα εσυ θα μας πεις!:green::green::green:

theoskoul
15-05-12, 13:52
Παιδες μια ερωτηση
Σε φαση χρησιμοποιησης κρεατινης(παιρνω 5 γρ, μετα την προπονα),επιτρεπεται η χρηση της σαουνας ή χαμαμ ???
Το λεω γιατι ξερω οτι με κρεατινη μαζευεις νερα και επιβαλεται καταποση αρκετου νερου ημερησιως,αν με τη σαουνα κανουμε ζημια
Οποιος γνωριζει θα εκτιμουσα πολυ τη γνωμη του
(σαουνα κανω κυριως για λογους αποτοξινωσης του σωματος και οχι για καψιμο λιπους,που οπως διαβασα σε ποστ στο φορουμ δεν ισχυει)

bab13
15-05-12, 22:43
γεια σας παιδια 8α η8ελα να κανω μια ερωτηση σκεφτομαι να παρω κρεατινες. αλλα 8ελω να με πει καποιοσ αν ξερει ( περνω τωρα της κρεατινεςσ για 1.5 μινα και μετα σταματισο για 3 μηνες τελειως το γυμναστιριο τι 8α γινει ???? 8α κρεμασο ?? 8α τα διατιρισο ??? τι 8α γινει ?? και κατι ακομα ποια κρεατινη με πρωτινετε και τωρα που ειμαι σε γραμωση κανει να της παρω ??? + οτι περνω πρωτη φορα αν π[αρω

BlooDdeaD_MefiSt
15-05-12, 22:57
Παιδες μια ερωτηση
Σε φαση χρησιμοποιησης κρεατινης(παιρνω 5 γρ, μετα την προπονα),επιτρεπεται η χρηση της σαουνας ή χαμαμ ???
Το λεω γιατι ξερω οτι με κρεατινη μαζευεις νερα και επιβαλεται καταποση αρκετου νερου ημερησιως,αν με τη σαουνα κανουμε ζημια
Οποιος γνωριζει θα εκτιμουσα πολυ τη γνωμη του
(σαουνα κανω κυριως για λογους αποτοξινωσης του σωματος και οχι για καψιμο λιπους,που οπως διαβασα σε ποστ στο φορουμ δεν ισχυει)

Δεν παίζει πρόβλημα απλά κοίτα να πίνεις μπόλικο νερό.:thumbup:


γεια σας παιδια 8α η8ελα να κανω μια ερωτηση σκεφτομαι να παρω κρεατινες. αλλα 8ελω να με πει καποιοσ αν ξερει ( περνω τωρα της κρεατινεςσ για 1.5 μινα και μετα σταματισο για 3 μηνες τελειως το γυμναστιριο τι 8α γινει ???? 8α κρεμασο ?? 8α τα διατιρισο ??? τι 8α γινει ?? και κατι ακομα ποια κρεατινη με πρωτινετε και τωρα που ειμαι σε γραμωση κανει να της παρω ??? + οτι περνω πρωτη φορα αν π[αρω

Απλά δεν υπάρχει νόημα να το κάνεις αυτό...Δεν θα κρεμάσεις αλλά ότι και να πάρεις θα το χάσεις δεν μένει..

bab13
15-05-12, 23:01
α δηλαδη καλυτερα να της παρω τον χειμονα ποθ 8α πιγενω σιγουρα γυμναστιριο. απλα δεν ειναι σιγουρο οτι 8α το σταματησω αλλα εβαλα την χειροτερη περιπτοσι λογο δουλειας ευχαριστω παντος !

Ευρης
15-05-12, 23:02
γεια σας παιδια 8α η8ελα να κανω μια ερωτηση σκεφτομαι να παρω κρεατινες. αλλα 8ελω να με πει καποιοσ αν ξερει ( περνω τωρα της κρεατινεςσ για 1.5 μινα και μετα σταματισο για 3 μηνες τελειως το γυμναστιριο τι 8α γινει ???? 8α κρεμασο ?? 8α τα διατιρισο ??? τι 8α γινει ?? και κατι ακομα ποια κρεατινη με πρωτινετε και τωρα που ειμαι σε γραμωση κανει να της παρω ??? + οτι περνω πρωτη φορα αν π[αρω

Το μονο που θα σ δωσει η κρεατινη ειναι δυναμη γ τ προπονηση σου απο κει και περα η διαφορα που πιθανον θ δεις στα κιλα σ ειναι υγρα τα οποια θ φυγουν ετσι κ αλλιως μετα το κυκλο κρεατινης.Τωρα εαν σταματησεις τ γυμναστηριο γ 3 μηνες θ εχεις τ αναλογα αποτελεσματα που θ ειχε γ ολους μας εαν μεναμε εκτος γ τοσο καιρο.πιστευω θ ειναι αισθητη η διαφορα στ σωμα σου

bab13
15-05-12, 23:28
ευχαριστω πολυ αδελφε

Ευρης
15-05-12, 23:53
ευχαριστω πολυ αδελφε

Να σαι καλα :·)

sneepur
16-05-12, 01:16
καλησπερα/καλημερα και απο μενα..ειμαι σχετικα καινουριος στο χωρο της γυμναστικης..πηγαινα γυμναστηριο πριν 1-1.5 χρονο,αλλα λογο σχολης το σταματησα και ξαναρχισα πριν μια εβδομαδα..Σε αυτη τη 1 εβδομαδα παιρνω τη φορμουλα (για αυξηση ογκου) ULTRA MASS STACKER 2 & σκεφτομαι να παρω κρεατινη για να βαλω μερικα κιλα πανω μου..Ειμαι γυρω στα 72 τωρα..Εχω διαβασει μερικα αρθρα γυρω απο τις κρεατινες..Δηλαδη 5γρ μαζι με το πρωινο σου και 5 αμεσως μετα την προπονηση..Οποτε θα ηθελα να κανω κεγω 2 ερωτησεις πανω σε αυτο το θεμα..

-Για το πρωι Μπορω να παιρνω τα 5 γρ κρεατινης οπως λενε οι πιο πολλοι στο στομα και μετα καπακι μισο λιτρο νερο και στη συνεχεια κανονικα τη φορμουλα μου ?

-Για μετα τη προπονηση Ειδα οτι ειπανε οι πιο πολλοι οτι η κρεατινη ειναι καλο να "συνοδευετε" με υδατανθρακα..Μπορω μετα την προπονηση να παρω τα 5 γρ κρεατινης μου με νερο παντα και με μια μπανανα π.χ και καπακι μετα τη φορμουλα μου με νερο ή γαλα ?

Οι ερωτησεις αποσκοπουν στο αν θα υπαρξει κανενα προβλημα με το "παντρεμα" κρεατινη-φορμουλα..
Και επισης μεσα Ιουλιου θα σταματησω το γυμναστηριο για 2 μηνες λογο του οτι ειμαι φοιτητης και θα παω πισω στη πολη μου.Και μετα παλι το σεπτεμβρη

Ευχαριστω για το χρονο σας.

beefmeup
16-05-12, 01:28
Οι ερωτησεις αποσκοπουν στο αν θα υπαρξει κανενα προβλημα με το "παντρεμα" κρεατινη-φορμουλα..
.

βασικα μπορεις να τα περνεις μαζι κ τα 2 χωρις κανενα προβλημα.

sneepur
16-05-12, 01:45
ευχαριστω..και κατι αλλο..οπως ειπα επειδη θελω να βαλω κιλα πανω μου,πως ειναι καλυτερο να τη παιρνω?σε τι δοσολογια ? 5γρ χ4 φορες τη μερα=20γρ/μερα ? για ποσο καιρο ? και μετα απο ποσο καιρο να ελαττωσω τη δοση ?

beefmeup
16-05-12, 01:47
μπορεις να κανεις φορτωμα αν θες με 5+5 για 5 μερες,κ μετα να μεινεις στα 5γρ ανα μερα..
αυτο το 20γρ ανα μερα για φορτωμα δεν χρειαζεται..
αν παλι ντε κ καλα θες να το κανεις,καντο δεν θα παθεις κ τπτ..

BlooDdeaD_MefiSt
16-05-12, 15:17
α δηλαδη καλυτερα να της παρω τον χειμονα ποθ 8α πιγενω σιγουρα γυμναστιριο. απλα δεν ειναι σιγουρο οτι 8α το σταματησω αλλα εβαλα την χειροτερη περιπτοσι λογο δουλειας ευχαριστω παντος !

Ε ναι ρε φίλε άρχισε όταν είσαι σίγουρος ότι θα πηγαίνεις για να πιάσουν τόπο οι καλύτερες προπονήσεις που θα κάνεις..;)Τώρα και τέλειες προπονήσεις να βγάλεις αν σταματήσεις για 3 μήνες θα πάνε χαμένες...

Massimo
21-05-12, 17:13
Καλησπερα μαγκες!

Ξεκιναω γυμναστικη παλι σημερα μετα απο αποχη 2 μηνων (λογω διαβασματος.) Επειδη θελω να ανακτησω τη φορμα που ειχα για το καλοκαιρι, μπηκε στο μυαλο μ η ιδεα να αγορασω κρεατινη για ενα μηνα το πολυ. Ειμαι 18 χρονων, 1,80 και 70-71 κιλα. Η ερωτησεις μου ειναι οι εξεις: Αμα τελικα παρω κρεατινη, τη συνδοιαζω μαζι με whey protein στο ημερισιο προγραμμα μου? Aν οχι, ποτε τη παιρνω κατα τη διαρκεια της μερας και με ποια δοσολογια? Το ξεπριξιμο μετα τη χρηση κρεατινης θα ειναι πολυ μεγαλο και αποθαρυντικο?

Να στε καλα! Ευχαριστω!

BlooDdeaD_MefiSt
21-05-12, 17:23
Καλησπερα μαγκες!

Ξεκιναω γυμναστικη παλι σημερα μετα απο αποχη 2 μηνων (λογω διαβασματος.) Επειδη θελω να ανακτησω τη φορμα που ειχα για το καλοκαιρι, μπηκε στο μυαλο μ η ιδεα να αγορασω κρεατινη για ενα μηνα το πολυ. Ειμαι 18 χρονων, 1,80 και 70-71 κιλα. Η ερωτησεις μου ειναι οι εξεις: Αμα τελικα παρω κρεατινη, τη συνδοιαζω μαζι με whey protein στο ημερισιο προγραμμα μου? Aν οχι, ποτε τη παιρνω κατα τη διαρκεια της μερας και με ποια δοσολογια? Το ξεπριξιμο μετα τη χρηση κρεατινης θα ειναι πολυ μεγαλο και αποθαρυντικο?

Να στε καλα! Ευχαριστω!


Κοίτα σε ένα μήνα δεν θα βάλεις πολλούς μυς οπότε μόλις την σταματήσεις θα είσαι λιιιγο καλύτερος από ότι είσαι τώρα(αν βέβαια προπονείσαι και τρως σωστά). Αλλά τα νερά που θα σου δώσει ναι θα τα χάσεις και είναι κάπως ξενέρα η φάση αλλά δεν βαριέσαι...Αν πάρεις τότε τις μέρες προπόνησης 5γρ πριν ή μετά(εγώ προτιμώ μετά) και τις μέρες ξεκούρασης 5γρ με το πρωινό. Και αν θες κάνεις και φόρτωμα(10-20γρ τις πρώτες 5 μέρες μοιρασμένα σε 2-4 δόσεις) αν και δεν είναι απαραίτητο...

sneepur
23-05-12, 16:40
ειναι απαραιτητο οταν παιρνω τη κρεατινη,να την πινω μαζι με κατι γλυκο? π.χ ανακατεμενη στο shaker με χυμο ?
ή μπορω και με νερο ανακατεμενη και μετα να τρωω λιγο γλυκοζη π.χ ?
μιλαω για την κρεατινη OPTINUM της ΟΝ 300γρ

Giannistzn
23-05-12, 16:51
Και με νερο μια χαρα εισαι. Δεν ειναι απαραιτητη η πηγη υδατανθρακα για καλυτερη απορροφηση. Εαν θες / σε βολευει / ειναι στα μακρος σου δεν υπαρχει θεμα.

deluxe
25-05-12, 03:29
Οταν λεμε οτι με την κρεατινη θελει να πινουμε 3,4 λιτρα νερο την ημερα, συμπεριλαμβανεται το γαλα, καφες, αναψυκτικα; Επισης το νερο που πινω μαζι με νιτρικο, πρωτεϊνη, αμινοξεα; Γιατι μονο το τελευταιο ειναι κοντα στα 2 λιτρα την ημερα.

billys15
25-05-12, 04:37
Ναι μετρας και το νερο που πινεις με σκονες... Σχετικα με το γαλα κλπ,υπολογισε το κι αυτο αλλα ποσο να ειναι? Ο καφες ενταξει εχει νερο,το γαλα ομως?

ilias1313
25-05-12, 09:25
γεια σας,παιρνω κρεατινη της inkospor x-treme creatine creapure για περιπου ενα μηνα και κατι και δεν εχω παρει τον ογκο που περιμενα,εχω ανεβασει κιλα βεβαια αλλα δεν ειδα τον ογκο που περιμενα!ειναι λιγος ο χρονος?η κρεατινη δεν ειναι απο τις καλες?και επειδη πρεπει να κανω το off τωρα,οταν ξαναρχισω να παρω την ιδια η καποια αλλη?ευχαριστω!

Andreas C.
25-05-12, 11:00
γεια σας,παιρνω κρεατινη της inkospor x-treme creatine creapure για περιπου ενα μηνα και κατι και δεν εχω παρει τον ογκο που περιμενα,εχω ανεβασει κιλα βεβαια αλλα δεν ειδα τον ογκο που περιμενα!ειναι λιγος ο χρονος?η κρεατινη δεν ειναι απο τις καλες?και επειδη πρεπει να κανω το off τωρα,οταν ξαναρχισω να παρω την ιδια η καποια αλλη?ευχαριστω!

Φίλε Ηλία μια χάρα δούλεψε η κρεατίνη! Το θέμα είναι μην περιμένεις να δεις θαύματα και να φτίαξεις κορμί μέσα σε ένα μήνα :toast:

ilias1313
25-05-12, 11:10
Φίλε Ηλία μια χάρα δούλεψε η κρεατίνη! Το θέμα είναι μην περιμένεις να δεις θαύματα και να φτίαξεις κορμί μέσα σε ένα μήνα :toast:

δεν περιμενα και θαυματα μεσα σε ενα μηνα απλα λιγο παραπανω ογκο!η σιγκεκριμενη κρεατινη πως σου φαινεται?εχεισ να μου προτεινεις καποια αλλη?και κατι ακομα,να τη συνεχισω για αλλο ενα μηνα κ μετα off η τωρα στον ενα μηνα?

Andreas C.
25-05-12, 11:21
δεν περιμενα και θαυματα μεσα σε ενα μηνα απλα λιγο παραπανω ογκο!η σιγκεκριμενη κρεατινη πως σου φαινεται?εχεισ να μου προτεινεις καποια αλλη?και κατι ακομα,να τη συνεχισω για αλλο ενα μηνα κ μετα off η τωρα στον ενα μηνα?

Φίλε Ηλία αν θες παραπάνω όγκο τρώγε περισσότερο φαγητό! Μια χαρά κρεατίνη είναι μην φοβάσαι :thumbup:
Ναι συνέχισε την για ακόμα ένα μηνα :toast:

Giannistzn
25-05-12, 12:28
δεν περιμενα και θαυματα μεσα σε ενα μηνα απλα λιγο παραπανω ογκο!η σιγκεκριμενη κρεατινη πως σου φαινεται?εχεισ να μου προτεινεις καποια αλλη?και κατι ακομα,να τη συνεχισω για αλλο ενα μηνα κ μετα off η τωρα στον ενα μηνα?

Οπως σου ειπε ο ανδρεας απο πανω, εαν θες ογκο, αυξησε τις θερμιδες σου.

Με την κρεατινη το μονο που θα δεις ειναι νερα που θα σου "βαλει" και η αυξηση δυναμης (σε μικρα-λογικα πλαισια). Μην περιμενεις να σε "φουσκωσει".

Μιας και αυξησες κιλα, πιθανως να δουλεψε.. Εκτος εαν ξεκινησες τωρα να γυμναζεσαι οποτε μαλλον θα ειναι απλα η προοδος σου και οχι (τοσο) η κρεατινη

BlooDdeaD_MefiSt
25-05-12, 12:36
γεια σας,παιρνω κρεατινη της inkospor x-treme creatine creapure για περιπου ενα μηνα και κατι και δεν εχω παρει τον ογκο που περιμενα,εχω ανεβασει κιλα βεβαια αλλα δεν ειδα τον ογκο που περιμενα!ειναι λιγος ο χρονος?η κρεατινη δεν ειναι απο τις καλες?και επειδη πρεπει να κανω το off τωρα,οταν ξαναρχισω να παρω την ιδια η καποια αλλη?ευχαριστω!

Τι περίμενες δηλαδή?:unsure: Μάλλον περιμενες άλλα πραγματα απο αυτά που σου δινει η κρεατινη..Δεν την παίρνεις για να σου δωσει ογκο, άσχετα αμα σου κρατάει λίγα νερά...

deluxe
25-05-12, 12:41
Ναι μετρας και το νερο που πινεις με σκονες... Σχετικα με το γαλα κλπ,υπολογισε το κι αυτο αλλα ποσο να ειναι? Ο καφες ενταξει εχει νερο,το γαλα ομως?Μα το γαλα στο μεγαλυτερο του μερος αποτελειται απο νερο.

Andreas C.
25-05-12, 12:57
Μα το γαλα στο μεγαλυτερο του μερος αποτελειται απο νερο.

Φίλε αυτά είναι μικρολεπτομέρειες, προσπάθησε να πίνεις περισσότερο νερό :toast:

ilias1313
25-05-12, 13:54
Τι περίμενες δηλαδή?:unsure: Μάλλον περιμενες άλλα πραγματα απο αυτά που σου δινει η κρεατινη..Δεν την παίρνεις για να σου δωσει ογκο, άσχετα αμα σου κρατάει λίγα νερά...

απο τα λιγα που ξερω η κρεατινη σου δινει δυναμη με αποτελεσμα να ανεβαζεις επιδοσεις κτλ!κ επιπλεον κανει κατακρατηση υγρων οπου μαζι με τα περισσοτερα κιλα που σηκωνεις αυξανεται ο ογκος σου!απλα περιμενα περισσοτερο ογκο!ισως στο τελος του δευτερου μηνα να εχω μεγαλυτερο αποτελεσμα!ευχαριστω για τισ απαντησεισ παντως!

BlooDdeaD_MefiSt
25-05-12, 15:14
απο τα λιγα που ξερω η κρεατινη σου δινει δυναμη με αποτελεσμα να ανεβαζεις επιδοσεις κτλ!κ επιπλεον κανει κατακρατηση υγρων οπου μαζι με τα περισσοτερα κιλα που σηκωνεις αυξανεται ο ογκος σου!απλα περιμενα περισσοτερο ογκο!ισως στο τελος του δευτερου μηνα να εχω μεγαλυτερο αποτελεσμα!ευχαριστω για τισ απαντησεισ παντως!

Η κατακράτηση από άτομο σε άτομο διαφέρει...Αλλά και μεγάλη κατακράτηση να έχεις άντε να πάρεις 2-3 κιλά μαξ από τα νερά...

venom1987
25-05-12, 16:57
Μπορουμε να παιρνουμε την πρωινη δωση 5γρ μαζι με το γαλα στο πρωινο???

Giwrg0s
27-05-12, 18:28
γεια σας παιδια θα ηθελα να παω γυμναστηριο 2 μηνες τορα το καλοκερι και επισης ενα ωρεο σωμα
οι ερωτησεις μου ειναι η εξης:
Αν θα φανει η διαφορα χωρις (κρεατινη) που θα ηθελα να παρω και πια θα ιταν
καθολου μικρη μεγαλη...??
Και πια θα ηταν ι διαφορα αν επερνα
καθολου μικρη μεγαλη...??

beefmeup
27-05-12, 18:32
μαν,ριξε μια ματια στους κανονες του φορουμ.
δεν υπαρχει λογος να ανοιγεις νεα θεματα για πραγματα που μπορεις να ρωτησεις σε ηδη υπαρχοντα..

Giannistzn
27-05-12, 18:44
γεια σας παιδια θα ηθελα να παω γυμναστηριο 2 μηνες τορα το καλοκερι και επισης ενα ωρεο σωμα
οι ερωτησεις μου ειναι η εξης:
Αν θα φανει η διαφορα χωρις (κρεατινη) που θα ηθελα να παρω και πια θα ιταν
καθολου μικρη μεγαλη...??
Και πια θα ηταν ι διαφορα αν επερνα
καθολου μικρη μεγαλη...??

Εαν ξεκινησεις τωρα γυμναστηριο (αρχαριος) και γυμναζεσαι σωστα μαζι με διατροφη, και οταν λεω σωστα εννοω να διαβασεις το φορουμ και να καταλαβεις πως ειναι ενα σωστο προγραμμα προπονησης, δεν θα σου χρησιμευσει σε κατι η κρεατινη. Αρχισε να τρως σωστα, και να γυμναζεσαι, και οταν κολησεις στο γυμναστηριο σε κιλα ή θες ενα μικρο boost, ψαξου για συμπληρωματα.

sharkatack
27-05-12, 19:09
Καλησπερα στο forum ...θα ηθελα να μαθω ποσους κυκλους Κρεατινης μπορουμε να κανουμε σε 1 χρονο.... παιρνεις για 1,5 μηνα και σταματας για αλλο 1,5 ( 3 μηνες) δλδ βγαινουν 4 κυκλοι σωστα? η πρεπει να απεχεις περισοτερο? thnks

billys15
27-05-12, 19:24
Εχουν γραφτει ολα αυτα στο συγκεκριμενο θεμα...Στα γρηγορα,δεν υπαρχει πρεπει.Μπορεις να κατσεις και 1 χρονο με κρεατινη αν παιρνεις 5γρ τη μερα.Οι πιο συνηθισμενοι κυκλοι ειναι 6-8 βδομαδες χρηση με 3-4 βδομαδες αποχη.

sharkatack
28-05-12, 00:22
Εχουν γραφτει ολα αυτα στο συγκεκριμενο θεμα...Στα γρηγορα,δεν υπαρχει πρεπει.Μπορεις να κατσεις και 1 χρονο με κρεατινη αν παιρνεις 5γρ τη μερα.Οι πιο συνηθισμενοι κυκλοι ειναι 6-8 βδομαδες χρηση με 3-4 βδομαδες αποχη.

αρα μπορω να κανω αυτο που σου ειπα.... 1,5 μηνα χρηση 1,5 μην αποχη συνεχεια.... εκανα ενα κυκλο 2 μηνων και θελω να ξανακανω το καλοκαιρι 1 ακομα και να συνεχισω και τον χειμωνα αλλους 2 π.χ

billys15
28-05-12, 01:36
Καν'το,ναι.

Magneto
29-05-12, 19:29
Γεια σας. Εδώ και 1μιση μήνα έχω ξεκινήσει πάλι γυμναστήριο. Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι 1,81 ύψος και μόλις 62 κιλά. Παλιότερα είχα δοκιμάσει για περίπου 3 μήνες μία πολύ καλύ πρωτεϊνη για συμπλήρωμα αν και βελτίωση ποτέ δεν είδα (εννοώ δεν πήρα κιλά). Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος με το θέμα της κρεατίνης θα ήθελα την συμβουλή από κάποιον έμπειρο. Θέλω να μου προτείνεται μία κρεατίνη που θα ήταν καλή για αυτό που θέλω (δηλαδή να βάλω μερικά κιλά και να φαίνεται λίγο πιο δουλεμένο το σώμα μου) και επισής πως την χρησιμοποιώ. Θυμάμαι η πρωτεϊνη ήταν 3 σκουπ την ημέρα μεσα σε γάλα ή νερό. Όποιος μπορεί και έχει την διάθεση ας με ενημερώσει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

DENNISGR
29-05-12, 20:18
Mπορει να σε βοηθησει να βαλεις κιλα αλλα τα κιλα θα ειναι ολα water για τον απλο λογο οτι ι κρεατινη ειναι water retention supplement .
Και οταν την σταμτησεις τα χασεις επιδης πιστευω πως θα ηταν καλο να την παρεις 5γρ πριν και 5γρ μετα την προπονηση ( αυτο εξαρταται απο τα κιλα που εισαι).Απλα να ξερεις οτι η κρεατινη ειναι απο τα λιγα τα οποια μπορουμε να που οτι "it's really does the job".
Εχει πολλα θετικα απλα κανε ενα research και θα καταλαβεις

Magneto
29-05-12, 21:58
Αποφάσισα να πάρω αυτή την μάρκα κρεατίνης μιας και είχα δοκιμάσει παλιότερα σε πρωτεϊνη την reflex. -> Creapure Creatine Monohydrate (Reflex)
Διαβάζωντας τώρα για κανά 2ωρο το forum κατάλαβα πως ενα κουτί κρεατίνης 500gr θα μου κρατήσει περίπου 8 εβδομάδες. Αυτό το loading τι είναι ? Πρέπει να πέρνω 4 φορές την μέρα κρεατίνη από 5γρ
για 1 εβδομάδα και στην συνέχεια 5γρ πριν και 5γρ μετά την προπόνηση και όταν δεν έχω προπόνηση 5γρ την ημέρα? Και μετά συνεχίζω έτσι όλες τις υπόλοιπες εβδομάδες μέχρι να τελειώσει η σκόνη και κάνω ένα διάλειμμα 40 ημερών χωρίς κρεατίνη? Και κάθε 5γρ κρεατίνης με 500ml χλιαρό νερό?! Ελπίζω να τα κατάλαβα σωστά.

beefmeup
29-05-12, 22:00
ναι σε ολα,εκτος απο την ποσοστητα του νερου..κ σε ενα ποτηρι καλα ειναι..
η μπορεις να την περνεις απευθειας απο το στομα κ μετα να πινεις νερο απο πανω.
α,κ το φορτωμα μπορει να γινει 10γρ ανα μερα..5+5 δλδ..δεν ειναι απαραιτητο να περνεις 20γρ,αλλα ουτε κ λαθος.

Magneto
29-05-12, 22:01
ναι σε ολα,εκτος απο την ποσοστητα του νερου..κ σε ενα ποτηρι καλα ειναι..
η μπορεις να την περνεις απευθειας απο το στομα κ μετα να πινεις νερο απο πανω.
α,κ το φορτωμα μπορει να γινει 10γρ ανα μερα..5+5 δλδ..δεν ειναι απαραιτητο να περνεις 20γρ,αλλα ουτε κ λαθος.

Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να καταφέρω να πάρω κανά κιλό.

evans13
30-05-12, 02:45
Παιδια θελω να παρω κρεατινη αλλα δεν ξερω ποια και ποσο. εχω ακουσει οτι η BEAST creature ειναι καλη.

θα σας ήμουν ευγνωμων αν μπορουσατε να με βοηθήσετε
ευχαριστω

billys15
30-05-12, 03:19
Evans ο,τι ισχυει για ολα τα μελη σε γενικα πλαισια,ισχυει και για σενα.Μολις πανω γραφτηκε ο τροπος χρησης της.Παρε οποια θελεις,μονοϋδρικη να ειναι.

evans13
30-05-12, 03:54
Evans ο,τι ισχυει για ολα τα μελη σε γενικα πλαισια,ισχυει και για σενα.Μολις πανω γραφτηκε ο τροπος χρησης της.Παρε οποια θελεις,μονοϋδρικη να ειναι.

αυτη η κρεατινη βγαινει σε μορφη χαπιων. πως θα κανω την λεγωμενη load phase ? και οταν λεει 4 χαπια μετα την προπ τα παιρνω καπακι?

billys15
30-05-12, 04:09
Με την συγκεκριμενη θελεις 6 καψουλες για 5γρ και το κουτι θα παει για 10 δοσεις.Οποτε κοιτα καμια κλασσικη μονοϋδρικη σε σκονη και παιρνε την κατευθειαν στο στομα και με νερο κατω,θα συνηθισεις σιγα σιγα την υφη.

Magneto
30-05-12, 22:08
Όταν πέρνεις για πρώτη φορά κρεατίνη καλό είναι να την πάρεις για 1μήνα? Γτ εγώ αγόρασα τα 500γρ και μάλλον θα φτάσει το 2μηνο μέχρι να τελειώσει.

BlooDdeaD_MefiSt
30-05-12, 22:16
Όταν πέρνεις για πρώτη φορά κρεατίνη καλό είναι να την πάρεις για 1μήνα? Γτ εγώ αγόρασα τα 500γρ και μάλλον θα φτάσει το 2μηνο μέχρι να τελειώσει.

Για όσο θες παρτην φιλε δεν υπαρχει θεμα.

GeoPk
01-06-12, 12:58
ΚΑΛΗΜΕΕΡΑΑ..!! Προσπαθω να αποφασισω τι ειναι καλυτερο για μενα ωστε να αυξησω τη ΜΥΙΚΗ μου μάζα.... κανω ερωτησεις σε διάφορα αντιστοιχα καταστηματα σχετικά με την κρεατινη.. παρατηρώ ομως πως όλοι τελικα αποφευγουν να μου πριτεινουν καθαρη κρεατινη και με παραπέμπουν σε λυσεις οπως πρωτεινες αυξησης όγκου και φόρμουλες που περιεχουν κ κρεατινη μεχρι κ σε ποσοτητα 5γρ το μεγιστο.. υπάρχει άποιοσ λόγος π δεν ξέρω ή δεν μπορω να σκεφτω ρε παιδιά ??? βοηθήστε με γτ τα χω μπλέξει.... είμαι 175 και 64 κιλα...με καλή γράμμωση.. παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας .!!!

panakos
01-06-12, 13:19
ΚΑΛΗΜΕΕΡΑΑ..!! Προσπαθω να αποφασισω τι ειναι καλυτερο για μενα ωστε να αυξησω τη ΜΥΙΚΗ μου μάζα.... κανω ερωτησεις σε διάφορα αντιστοιχα καταστηματα σχετικά με την κρεατινη.. παρατηρώ ομως πως όλοι τελικα αποφευγουν να μου πριτεινουν καθαρη κρεατινη και με παραπέμπουν σε λυσεις οπως πρωτεινες αυξησης όγκου και φόρμουλες που περιεχουν κ κρεατινη μεχρι κ σε ποσοτητα 5γρ το μεγιστο.. υπάρχει άποιοσ λόγος π δεν ξέρω ή δεν μπορω να σκεφτω ρε παιδιά ??? βοηθήστε με γτ τα χω μπλέξει.... είμαι 175 και 64 κιλα...με καλή γράμμωση.. παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας .!!!

προφανως, επειση μια κρεατινη εχει καπου στο 20ευρω και οι φορμουλες εχουν 50αρικο!οικονομικος ειναι ο λογος πιστευω!
δεν αξιζουν οι φορμουλες ή τα gainers.
πληρωνες ακριβα τον υδατανθρακα...
παρε μια παλη πρωτεινη μια παλη κρεατιν ηκαι κανε την δουλεια σου!:thumbup:

Andreas C.
01-06-12, 15:05
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Καλά τα λέει ο Πάνος πιο πάνω, αυτοί να πουλήσουν θέλουν :thumbup:

Πάρε κρεατίνη και μην φοβάσαι δεν θα πεθάνεις :P :P

s0k0s
01-06-12, 15:12
Φαε κρεας να βαλεις κρεας :green::P

anek
01-06-12, 18:23
5 μέρες φόρτωμα 20 με 25 γρ
μετά το φόρτωμα 5 με 10 γρ ημερησίως
2 μήνες on 1 off ????

beefmeup
01-06-12, 18:25
10-12 ποστ πιο πανω.

anek
01-06-12, 18:49
10-12 ποστ πιο πανω.


δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά :1laugh: :oops:

Giannistzn
01-06-12, 18:54
Αποφάσισα να πάρω αυτή την μάρκα κρεατίνης μιας και είχα δοκιμάσει παλιότερα σε πρωτεϊνη την reflex. -> Creapure Creatine Monohydrate (Reflex)
Διαβάζωντας τώρα για κανά 2ωρο το forum κατάλαβα πως ενα κουτί κρεατίνης 500gr θα μου κρατήσει περίπου 8 εβδομάδες. Αυτό το loading τι είναι ? Πρέπει να πέρνω 4 φορές την μέρα κρεατίνη από 5γρ
για 1 εβδομάδα και στην συνέχεια 5γρ πριν και 5γρ μετά την προπόνηση και όταν δεν έχω προπόνηση 5γρ την ημέρα? Και μετά συνεχίζω έτσι όλες τις υπόλοιπες εβδομάδες μέχρι να τελειώσει η σκόνη και κάνω ένα διάλειμμα 40 ημερών χωρίς κρεατίνη? Και κάθε 5γρ κρεατίνης με 500ml χλιαρό νερό?! Ελπίζω να τα κατάλαβα σωστά.


ναι σε ολα,εκτος απο την ποσοστητα του νερου..κ σε ενα ποτηρι καλα ειναι..
η μπορεις να την περνεις απευθειας απο το στομα κ μετα να πινεις νερο απο πανω.
α,κ το φορτωμα μπορει να γινει 10γρ ανα μερα..5+5 δλδ..δεν ειναι απαραιτητο να περνεις 20γρ,αλλα ουτε κ λαθος.

Εγω νομιζω οτι βαριεσαι να διαβασεις..

anek
01-06-12, 18:59
:thumbup:
Εγω νομιζω οτι βαριεσαι να διαβασεις.. :thumbup:

ελεος δεν ειχα καταλαβει ότι συνδέονται αυτα τα δυο :doh:

eprepal
01-06-12, 22:54
Weider - Muscle Freak Professional

Για την παραπάνω κρεατίνη τι άποψη έχετε και αν την έχει πάρει κανείς ας πει τα αποτελέσματα που είδε

anek
02-06-12, 16:55
Η dymatize είναι καλή ?

panakos
02-06-12, 16:57
Η dymatize είναι καλή ?
αδερφε μου ολες καλες ειναι!την πιο οικονομικη crepure παρε...
μην κοιταζεις και τοσο πολυ μαρκα....:thumbup:

anek
02-06-12, 16:58
Η dymatize είναι καλή ?


Μονοϋδρικές dymatize είναι καλές

anek
02-06-12, 16:59
αδερφε μου ολες καλες ειναι!την πιο οικονομικη crepure παρε...
μην κοιταζεις και τοσο πολυ μαρκα....:thumbup:

ευχαριστώ

panakos
02-06-12, 17:01
ευχαριστώ
να σαι καλα φιλε μου!:toast:

anek
02-06-12, 20:12
Κρεατίνη
H κρεατίνη είναι ένα φυσικό αµινοξύ, η οποία ανακαλύφθηκε το 1832 από τον
Σεβρίλ. Βρίσκεται συγκεντρωµένη κυρίως µέσα στο σκελετικό µυ (!95% της
συνολικής κρεατίνης στον άνθρωπο), στον εγκέφαλο, στα νευρικά κύτταρα, στο
σπέρµα και την καρδιά. Η κρεατίνη συντίθεται κυρίως στο ήπαρ (~1γρ.
ηµερησίως), ενώ καθηµερινά καταναλώνεται ένα γραµµάριο, το οποίο
λαµβάνεται µέσω της διατροφής του ανθρώπου µε την κατανάλωση ειδών
κρέατος.
∆οσολογία
H δοσολογία λήψης κρεατίνης συνιστάται µε µια από τις παρακάτω δύο
µεθόδους και αφορούν την λήψη καθαρής κρεατίνης (100%)
1) Λήψη 20γρ. κρεατίνης σε 4 ισόποσες δόσεις µοιρασµένες κατά την διάρκεια
µιας ηµέρας. Προτείνεται επανάληψη για τέσσερις µε έξι ηµέρες (συνολικά 5-7
ηµέρες). Στην συνέχεια ο αθλητής /τρια συνίσταται να λαµβάνει 2-5γρ. ηµερησίως
για διάστηµα έως και 2 µηνών.
2) Λήψη 2-5γρ. κρεατίνης ηµερησίως για διάστηµα 2 µηνών. Στη συνέχεια
συνίσταται διακοπή λήψεως για διάστηµα ενός µήνα.
Για πιο άµεσα αποτελέσµατα συνίσταται η πρώτη µέθοδος, ενώ η δεύτερη
µπορεί να αποφέρει τα ίδια αποτελέσµατα ύστερα από 2-3 εβδοµάδες από την
πρώτη λήψη κρεατίνης.
Απαιτείται προσοχή και έλεγχος της ποσότητας της κρεατίνης που λαµβάνεται,
διότι πολλά συµπληρώµατα διατροφής που υπάρχουν στο εµπόριο περιέχουν
περιορισµένες ποσότητες κρεατίνης (5γρ. κρεατίνης/100γρ. προϊόντος), και
συνεπώς υπάρχει η πιθανότητα να καταναλωθεί λιγότερη κρεατίνη από ότι είναι
απαραίτητη. ∆ράση
Αύξηση της ενδοµυϊκής κρεατίνης µε την λήψη της ως συµπλήρωµα διατροφής
στις ενδεδειγµένες ποσότητες, µπορεί να συµβάλει στην βελτιωµένη απόδοση και
αύξηση της παραγωγής έργου κατά την διάρκεια έντονης αναεροβικής άσκησης
(κυρίως όταν εκτελείται κατά εξακολούθηση), στον χρόνο αναπλήρωσης της
φωσφοκρεατίνης µε αποτέλεσµα την παραγωγή ATP µέσα στις µυϊκές ίνες.
Οι περισσότερες έρευνες αναφέρονται στην πιο εµφανή και άµεση λειτουργία της
κρεατίνης στο ενεργό µυϊκό κύτταρο, όµως πρόσφατες έρευνες έχουν δείξει ότι η
κρεατίνη συµβάλει θετικά και σε άλλες λειτουργίες µέσα στον µυϊκό ιστό. Έχει
παρατηρηθεί ότι η αύξηση της ενδοµυϊκής κρεατίνης µπορεί να έχει σαν
αποτέλεσµα την αύξηση της φωσφοκρεατίνης, του ενδοµυϊκού γλυκογόνου (όταν
καταναλώνονται πηγές υδατανθράκων µαζί µε την κρεατίνη), και οξειδωτικών
ενζύµων. Επιπρόσθετα αύξηση της ενδοµυϊκής κρεατίνης συµβάλει στην
διατήρηση των επιπέδων του ΑΤΡ και στη µεταφορά του από το σηµείο
παραγωγής στο σηµείο κατανάλωσης του.
Οι θετικές αυτές δράσεις/λειτουργείες της κρεατίνης και της λήψης της αποτελούν
ενδεχοµένως και τον λόγο αυξηµένης µέγιστης δύναµης, παραγωγής έργου,
ταχύτητας, καθώς και στην βελτίωση χρόνων επαναλαµβανόµενων sprint και
νευροµυϊκής αντοχής που έχουν παρατηρηθεί σε διάφορους αθλητές.
Επιπλέον, αύξηση της ενδοµυϊκής κρεατίνης επιφέρει ενδοµυϊκή κατακράτηση
υγρών. Το οίδηµα αυτό πιθανότατα να διεγείρει την σύνθεση µυϊκής πρωτεΐνης.
Η κρεατίνη επίσης συµβάλει στην συνοχή της δοµής των µεµβρανών και
εποµένως στην προστασία του, ενώ υπάρχουν και αναφορές για αντιοξειδωτικές
ιδιότητες της. Τέλος έχει παρατηρηθεί ότι η λήψη κρεατίνης βελτιώνει την
οξυγόνωση του εγκέφαλου και επιφέρει µείωση της πνευµατικής κόπωσης.
Ασφάλεια
Μέχρι σήµερα, υπάρχουν λίγες αναφορές σχετικά µε την ασφάλεια λήψης της
κρεατίνης. Έχει παρατηρηθεί όµως, ότι λήψη κρεατίνης από υγιείς ανθρώπους
για διάστηµα µέχρι και δυο µηνών δεν έχει καµία αρνητική επίπτωση σε
νοσήµατα του ήπατος και των νεφρών. Έρευνες µεγαλύτερης διάρκειας (έως 5 χρόνων συνεχόµενης λήψης κρεατίνης ) επίσης δεν έχουν επιδείξει αρνητικές
επιδράσεις.
Πρέπει όµως να τονισθεί ότι δεν ενδείκνυται η λήψη κρεατίνης από πάσχοντες
νοσηµάτων του ήπατος, των νεφρών, ανήλικους και κυοφορούσες. Οι
αντενδείξεις αυτές ισχύουν προληπτικά, λόγω του ότι δεν έχει ερευνηθεί η
ασφάλεια λήψης της κρεατίνης στις συγκεκριµένες κατηγορίες ανθρώπων και
συνίσταται τα άτοµα αυτά να λαµβάνουν κρεατίνη σύµφωνα µε τις οδηγίες του
ιατρού τους.
Συµπερασµατικά, η κρεατίνη είναι ένα φυσικό αµινοξύ, η οποία όταν λαµβάνεται
στις συνιστώµενες ποσότητες ως συµπλήρωµα διατροφής, είναι ακίνδυνη και
µπορεί να λειτουργησεί ευεργετικά για τον αθλητή κατά την διάρκεια έντονης
αναεροβικής άσκησης.

giannis_ex
05-06-12, 00:24
Παιδια η κρεατινη (γυρω στα 15γρ τη μερα συνολο, απο φορμουλες κρεατινης και πρωτεινης) μπορει να συνδυαστει με φαρμακευτικη αγωγη που επιβαρυνει το συκωτι λογω υψηλης τοξικοτητας ή καλυτερα να την ελατωσω για οσο διαστημα χρειαστει?

beefmeup
05-06-12, 00:29
καλο ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου βασικα..
μετα να ξερεις πως δεν επιβαρυνει το συκωτι.
κ μετα να ξερεις πως κ 5γρ ειναι αρκετα για τους περισοτερους ανθρωπους..

αφου διαβασεις κ τις τρεις σειρες,γυρνα πισω στην πρωτη ξανα,κ μεινε εκει.

giannis_ex
05-06-12, 00:47
καλο ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου βασικα..
μετα να ξερεις πως δεν επιβαρυνει το συκωτι.
κ μετα να ξερεις πως κ 5γρ ειναι αρκετα για τους περισοτερους ανθρωπους..

αφου διαβασεις κ τις τρεις σειρες,γυρνα πισω στην πρωτη ξανα,κ μεινε εκει.

Και ο γιατρος το ιδιο μου ειπε αλλα ηθελα να το βεβαιωσω και εδω μεσα :)
Και βασικα επειδη ειχα διαβασει οτι επιβαρυνει τα νεφρα (δεν ξερω φυσικα αν ισχυει και αυτο) και μου ειχε κολλησει στο μυαλο το συκωτι (αλλωστε κοντα ειναι :P)
Τα 15γρ φυσικα ειναι για 1,5-2 μηνες, μετα οφφ και ξανα απο σεπτεμβρη.

panakos
05-06-12, 08:49
Τα 15γρ φυσικα ειναι για 1,5-2 μηνες, μετα οφφ και ξανα απο σεπτεμβρη.
καλημερα φιλος!15 γρ. για 2 μηνες εναι πολλα...
καλυτερα μεινε στα 5 γρ.την μερα μετα την προπονηση σου!
δεν υπαρχει ο λογος να παιρνεις τοσο μεγαλη ποσοστητα!:thumbup:

giannis_ex
05-06-12, 11:45
Παιδες απο ποια αποψη "πολλα"? Οικονομικη, υγειας ή αποτελεσματων? Απο θεμα αποτελεσματων παντως εχω δει μεγαλη διαφορα και πρηξιματα σε σημεια που δεν περιμενα (οπως ειναι κ οι τρεις μυες των ωμων).

Επισης μην ξεχνατε οτι διαφορες φορμουλες κρεατινης με υδατανθρακα παρεχουν 10-12γρ τη δοση, οποτε μαζι με τη ποσοτητα απο τ'αλλα σκευασματα φτανει τα 14-15γρ.

Α και ξεχασα να αναφερω οτι αυτες οι ποσοτητες ειναι μονο τις μερες προπονησης, δλδ 4 φορες τη βδομαδα. Εκτος προπονησης ειναι 3-4 γρ.

lila_1
05-06-12, 11:50
Και μένα μου φαίνονται υπερβολικά τόσα γραμμάρια...
Αν σκεφτείς ότι μόνο τα πρωτόκολλα λήψης με φόρτωμα δίνουν ΄τετοιες δόσεις...και μάλιστα μόνο για τις 5 πρώτες μέρες..
3-4 γραμ τη μέρα είναι οκ.
Εγώ παίρνω 5-6 γραμ μόνο τις μέρες τις προπόνησης και πάλι μια χαρά δουλεύει...

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να κάνεις οφφ με 5 γραμ τη μέρα

Αν συνυπάρχει θέμα υγείας πάντως, αλλάζει..δε ξέρω τι γίνεται εκεί

CapoFighter
05-06-12, 15:35
Κανε καποιες εξετασεις και δεν τελικα αν αυτο που κανεις σε επιβαρυνει ή οχι. Απο μια φορα δεν θα παθεις κατι αλλα να εισαι προετοιμασμενος για την επομενη και να ξερεις τι δοσεις να παιρνεις.:thumbup:

SPARTA
05-06-12, 18:25
καλησπερα.
ηθελα να ρωτησω.
η κρεατινη σε βαζει κιλα η απλα σε 'πριζει'

billys15
05-06-12, 18:26
Σου βαζει νερα αρχικα,μετα αν εισαι σωστος θα σε βοηθησει να βαλεις κι αλλα.

SPARTA
05-06-12, 19:03
Σου βαζει νερα αρχικα,μετα αν εισαι σωστος θα σε βοηθησει να βαλεις κι αλλα.

εγινεεε

giannis_ex
05-06-12, 21:13
Tελικα πειστηκα, τον αλλο μισο κυκλο συντηρηση (στο σωμα και στην τσεπη), 7-8γρ :thumbup:

BlooDdeaD_MefiSt
05-06-12, 22:22
Tελικα πειστηκα, τον αλλο μισο κυκλο συντηρηση (στο σωμα και στην τσεπη), 7-8γρ :thumbup:

ποσα κιλα εισαι? τα 8 γρ θα τα παρνεις σε 2 δοσεις φανταζομαι?:unsure:

lila_1
05-06-12, 23:20
Tελικα πειστηκα, τον αλλο μισο κυκλο συντηρηση (στο σωμα και στην τσεπη), 7-8γρ :thumbup:

Και τόσο πολύ είναι εκτός αν παίρνεις μόνο μέρες προπόνησης

BlooDdeaD_MefiSt
05-06-12, 23:26
Και τόσο πολύ είναι εκτός αν παίρνεις μόνο μέρες προπόνησης

δεν ειναι πολυ...αναλογα και τα κιλα του βασικα. αρκει να τα παιρνει σε 2 δοσεις (4+4).

giannis_ex
05-06-12, 23:26
78 κιλα ειμαι, 1.75 υψος, μια δοση αμεσως μετα την προπονηση, μονο τις μερες προπονησης.

BlooDdeaD_MefiSt
05-06-12, 23:29
78 κιλα ειμαι, 1.75 υψος, μια δοση αμεσως μετα την προπονηση, μονο τις μερες προπονησης.

κοιτα καλυτερα να τα παιρνεις σε 2 δοσεις πριν κ μετα την προπονηση γιατι 8γρ κατευθειαν θα χασεις πολλα.... και οταν δεν εχεις προπονηση παιρνε 5 γρ δεν εισαι πολλα κιλα δεν θες παραπανω.

lila_1
05-06-12, 23:30
δεν ειναι πολυ...αναλογα και τα κιλα του βασικα. αρκει να τα παιρνει σε 2 δοσεις (4+4).

Δεν έχει να κάνει σε ποσες δόσεις θα τη χωρίσει....ειδικά αν τη παίρνει μαζί με φαγητό..
7-8 γραμ ΤΗ ΜΕΡΑ για τα κιλά του είναι μάλλον πολλά...μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με 5...
Ή με αυτή τη δόση μόνο μέρες προπονησης

lila_1
05-06-12, 23:31
78 κιλα ειμαι, 1.75 υψος, μια δοση αμεσως μετα την προπονηση, μονο τις μερες προπονησης.

Οκ κομπλέ...
Εγώ θα την έπαιρνα πριν τη προπόνα με φαγητό...

BlooDdeaD_MefiSt
05-06-12, 23:33
Δεν έχει να κάνει σε ποσες δόσεις θα τη χωρίσει....ειδικά αν τη παίρνει μαζί με φαγητό..
7-8 γραμ ΤΗ ΜΕΡΑ για τα κιλά του είναι μάλλον πολλά...μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με 5...
Ή με αυτή τη δόση μόνο μέρες προπονησης

γιαυτο σου ειπα αναλογα τα κιλα. τωρα που ειδα ποσο ειναι συμφωνω και εγω τις μερες προπονησης 8γρ ειναι μια χαρα αλλα ειναι αχρειαστα οταν δεν εχει. και το ποσες δοσεις εχει να κανει γιατι δεν μπορεις να απορροφησεις παραπανω απο 5γρ γιαυτο οι δοσεις στο φορτωμα π.χ ειναι 5γρ η καθεμια .οχι οτι αυτα τα 5 μονουδρικης τα απορροφας ολα αλλα οτι επιπλεον παιρνεις παει στην τουαλετα.

giannis_ex
05-06-12, 23:38
Aν ισχυει οτι μονο 5γρ απορροφαμε τη δοση, πεταγα 7γρ μετα απο καθε προπονηση, γιατι επαιρνα 12γρ (μαζι με 77γρ υδατανθρακα)! Μιλαμε για μονο τις μερες προπονησης. Βεβαιως δεν τον εβγαλα απο το μυαλο μου αυτο τον τροπο ληψης, ειναι η οδηγια της φορμουλας κρεατινης που πινω τωρα (πριν επινα καθαρη μονουδρικη, οντως 5γρ τη δοση).

BlooDdeaD_MefiSt
05-06-12, 23:51
Aν ισχυει οτι μονο 5γρ απορροφαμε τη δοση, πεταγα 7γρ μετα απο καθε προπονηση, γιατι επαιρνα 12γρ (μαζι με 77γρ υδατανθρακα)! Μιλαμε για μονο τις μερες προπονησης. Βεβαιως δεν τον εβγαλα απο το μυαλο μου αυτο τον τροπο ληψης, ειναι η οδηγια της φορμουλας κρεατινης που πινω τωρα (πριν επινα καθαρη μονουδρικη, οντως 5γρ τη δοση).

κοιτα ο υδατανθρακας δεν παιζει ρολο. το μονο πραγμα ξερω γω που μπορει να βοηθησει ειναι αν εχεις φαει κατι πριν για να ειναι ανεβασμενο το ph του στομαχιου απο τι εχω διαβασει, αλλα και παλι δεν απορροφας παραπανω. εγω παντως προτεινω αν πας στα 8-10γρ τις μερες προπονησεις να το κανεις 2 δοσεις...στα 8 νταξει δεν θα εχεις τεραστια απολεια αλλα γιατί να εχεις? τις μερες που δεν εχεις προπονηση παιρνε 5γρ απλα για να συντηρεις την υπαρχουσα κρεατινη στους μυς δεν χρειαζεσαι καθολου παραπανω.

s7p
06-06-12, 16:17
ποτε ειναι καλυτερο να λαμβανετε η κρεατινη? πριν την προπονηση γ ν μας δεινει ενεργεια και δυναμη? η μετα π αποροφατε καλυτερα?

spartan77
06-06-12, 16:19
φιλος ριξε μια ματια σ αυτο θα σε βοηθησει σε πολλα ;)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7&highlight=%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9+%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7+%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

pikos
06-06-12, 19:05
Kre-Alkalyn αξίζει τα παραπάνω eurο; Όντως έχεις τα οφέλη της κρεατίνης χωρίς κατακράτηση υγρών;

billys15
06-06-12, 19:53
Υπαρχει ερευνα φιλε.Οχι δεν αξιζει τα λεφτα καμια κρεατινη εκτος της μονοϋδατικης.

GIANNIS10
06-06-12, 19:57
καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση...εχω αγορασει την μονοιδρικη της dymatize...και εχω και την φορμουλα ογκου super mass gainer της dymatize....αυτο που ηθελα να ρωτησω...μετα την προπονηση μπορω να παρω την κρεατινη με την φορμουλα μαζι????

s0k0s
06-06-12, 20:06
καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση...εχω αγορασει την μονοιδρικη της dymatize...και εχω και την φορμουλα ογκου super mass gainer της dymatize....αυτο που ηθελα να ρωτησω...μετα την προπονηση μπορω να παρω την κρεατινη με την φορμουλα μαζι????

Παρε πριν την προπονηση, 2-3γραμμαρια.

GIANNIS10
06-06-12, 20:27
αλλο ρωτησα...αν μπορω να παρω μαζι την μονοιδρικη με την φορμουλα η με πρωτεινη???

Giannistzn
06-06-12, 20:32
Το βελτιστο ειναι μετα την προπονηση την κρεατινη, και μετα απο κανενα 20λεπτο πανω κατω την πρωτεΐνη.

Εαν εχεις ηδη την φορμουλα που εχει κρεατινη μεσα, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Απλα αθροιζε τα γρ για να παιρνεις οσα χρειαζεσαι. Εννοω να υπολογιζεις και απο την φορμουλα και απο την μονοΰδρικη. Και παρτα στο post w/o

GIANNIS10
06-06-12, 20:38
post w/o ??

Giannistzn
06-06-12, 20:40
μετα την προπονηση σου

GIANNIS10
06-06-12, 20:41
ευχαριστω..κ κατι αλλο...την συγκεκριμενη φορμουλα ογκου για ποσο καιρο μπορω να την παιρνω συνεχομενα???

Andreas C.
06-06-12, 20:52
Φίλε Γιάννη να την σταματήσεις όταν θα σταματήσεις την κρεατίνη :toast:

GIANNIS10
06-06-12, 20:56
την κρεατινη θα την παιρνω για 4 βδομαδες...τοτε να σταματησω και την φορμουλα....???και μετα μονο πρωτεινη???

Andreas C.
06-06-12, 21:09
Θα σου πρότεινα να παίρνεις για 8 εβδομάδες!
Γενίκα σταματάς ότι έχει κρεατίνη μέσα μόνο:toast:

PETER VENETHS
11-06-12, 17:19
Γεια σας παιδια διαβασα κατι και με προβληματισε που ειναι το εξης: οτι το πρασινο τσαι διωχνει τα υγρα απο το σωμα αν συμβαινει οντως αυτο, σε αυτους που κανουν χρηση κρεατινης τι συμβαινη δηλαδη τα ενδομυικα υγρα τους που τα περνουν απο κρεατινη τα διωχνει το τσαι η οχι ? γιατι αν συμβαινει αυτο δωρον αδωρον το τσαι και πανε χαμενα και τα γρ τις κρεατινης ξερει να μου πει κανεις ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

reignman007
11-06-12, 17:38
Γεια σας παιδια διαβασα κατι και με προβληματισε που ειναι το εξης: οτι το πρασινο τσαι διωχνει τα υγρα απο το σωμα αν συμβαινει οντως αυτο, σε αυτους που κανουν χρηση κρεατινης τι συμβαινη δηλαδη τα ενδομυικα υγρα τους που τα περνουν απο κρεατινη τα διωχνει το τσαι η οχι ? γιατι αν συμβαινει αυτο δωρον αδωρον το τσαι και πανε χαμενα και τα γρ τις κρεατινης ξερει να μου πει κανεις ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Κατι τετοιο ετοιμαζομουν να ρωτησω και εγω.Σε περιοδο γραμμωσης(διατροφη-αεροβιο) η χρηση κρεατινης θα εχει νοημα?Ο σκοπος ειναι να φυγει λιπος με παραλληλη διατηρηση του "μπαλαρισματος".Αμεσος στοχος να διαγραφονται καθαρα οι κοιλιακοι.

PETER VENETHS
11-06-12, 19:16
Κατι τετοιο ετοιμαζομουν να ρωτησω και εγω.Σε περιοδο γραμμωσης(διατροφη-αεροβιο) η χρηση κρεατινης θα εχει νοημα?Ο σκοπος ειναι να φυγει λιπος με παραλληλη διατηρηση του "μπαλαρισματος".Αμεσος στοχος να διαγραφονται καθαρα οι κοιλιακοι.
Κοιτα φιλε η κρεατινη τα νερα που σου δινει ειναι ενδομυικα δηλ μεσα στους μυες και οχι αναμεσα στο λιπος ισα ισα που σε περιοδο γραμμωσης σου στρογγυλεύει τους μυες σου , και εγω ειχα ακουσει κατι αναλογο του τυπου οτι οταν εισαι σε περιοδο γραμμωσεις και παιρνεις κρεατινη στο δινει σε λιπος μπουρδες το εχω διασταυρωσει αυτο δεν μιλαω στον αερα !!

killer85
11-06-12, 20:18
Γεια σας παιδια διαβασα κατι και με προβληματισε που ειναι το εξης: οτι το πρασινο τσαι διωχνει τα υγρα απο το σωμα αν συμβαινει οντως αυτο, σε αυτους που κανουν χρηση κρεατινης τι συμβαινη δηλαδη τα ενδομυικα υγρα τους που τα περνουν απο κρεατινη τα διωχνει το τσαι η οχι ? γιατι αν συμβαινει αυτο δωρον αδωρον το τσαι και πανε χαμενα και τα γρ τις κρεατινης ξερει να μου πει κανεις ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Δεν ξέρω τι γίνεται με την καφείνη που έχει το πράσινο τσάι και την κρεατίνη, νομίζω πως δεν πρέπει να συμβαδίζουν.

Giannistzn
11-06-12, 21:03
Κατι τετοιο ετοιμαζομουν να ρωτησω και εγω.Σε περιοδο γραμμωσης(διατροφη-αεροβιο) η χρηση κρεατινης θα εχει νοημα?Ο σκοπος ειναι να φυγει λιπος με παραλληλη διατηρηση του "μπαλαρισματος".Αμεσος στοχος να διαγραφονται καθαρα οι κοιλιακοι.

Μπορεις να χρησιμοποιεις για να εχεις καποια οφελη στη δυναμη. Ισως σου κρατησει καποια νερα, τα οποια θα χασεις κατευθειαν μολις την κοψεις, οποτε δεν εχεις θεμα.


Γεια σας παιδια διαβασα κατι και με προβληματισε που ειναι το εξης: οτι το πρασινο τσαι διωχνει τα υγρα απο το σωμα αν συμβαινει οντως αυτο, σε αυτους που κανουν χρηση κρεατινης τι συμβαινη δηλαδη τα ενδομυικα υγρα τους που τα περνουν απο κρεατινη τα διωχνει το τσαι η οχι ? γιατι αν συμβαινει αυτο δωρον αδωρον το τσαι και πανε χαμενα και τα γρ τις κρεατινης ξερει να μου πει κανεις ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Με 1-2 καφεδες δεν θα εχεις προβλημα. Νομιζω οτι οι μεγαλες συγκεντρωσεις καφεΐνης επηρεαζουν. Τωρα αν πινεις 2λιτρα τσαι και 2λιτρα καφε τη μερα, εκει ναι μαλλον δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

Παντως, για 1-2 καφεδες ή τσαι μην σε απασχολει τοσο

PETER VENETHS
11-06-12, 21:11
δηλ το τσαι απο μονο του δεν μας περνει τα ενδομυικα υγρα που τα πηραμε απο την κρεατινη?

beefmeup
11-06-12, 21:25
Γεια σας παιδια διαβασα κατι και με προβληματισε που ειναι το εξης: οτι το πρασινο τσαι διωχνει τα υγρα απο το σωμα αν συμβαινει οντως αυτο, σε αυτους που κανουν χρηση κρεατινης τι συμβαινη δηλαδη τα ενδομυικα υγρα τους που τα περνουν απο κρεατινη τα διωχνει το τσαι η οχι ? γιατι αν συμβαινει αυτο δωρον αδωρον το τσαι και πανε χαμενα και τα γρ τις κρεατινης ξερει να μου πει κανεις ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

φιλε μου,οταν ρωτας σε ενα θεμα να περιμενεις απαντηση εκει περα..αυτο σημαινει πως δεν κανεις το ιδιο ποστ σε αλλο θεμα,κ δεν στελνεις πμ δεξια αριστερα με το ιδιο πραγμα..
καποιοι εχετε παρεξηγησει εδω περα..
δεν ειμαστε υπηρετες κανενος,κ σιγουρα δεν καθομαστε πισω απο ενα πληκτρολογιο ολη μερα να απανταμε ερωτησεις..
υπαρχουν κ οι στοιχειωδεις κανονες καλης συμπεριφορας στην ζωη,οπως κ εδω μεσα..
καποιοι,αποτι φαινεται δεν τους μαθατε ακομα..
αλλα ποτε δεν ειναι αργα.

Lucif3r
11-06-12, 21:39
φιλε μου,οταν ρωτας σε ενα θεμα να περιμενεις απαντηση εκει περα..αυτο σημαινει πως δεν κανεις το ιδιο ποστ σε αλλου θεμα,κ δεν στελνεις πμ δεξια αριστερα με το ιδιο πραγμα..
καποιοι εχετε παρεξηγησει εδω περα..
δεν ειμαστε υπηρετες κανενος,κ σιγουρα δεν καθομαστε πισω απο ενα πληκτρολογιο ολη μερα να απανταμε ερωτησεις..
υπαρχουν κ οι στοιχειωδεις κανονες καλης συμπεριφορας στην ζωη,οπως κ εδω μεσα..
καποιοι,αποτι φαινεται δεν τους μαθατε ακομα..
αλλα ποτε δεν ειναι αργα.

Eχω ρωτησει κ εγω πραγματα μεσω pm ..δηλαδη αυτο τι σημαινει οτι δεν εχω καλη συμπεριφορα? αμα δε θες/ δε μπορεις (εσυ η ο οποιοσδηποτε) δε απαντας..

***οφ τοπικ ποστ..το οτι ενα μελος την διαχειρισης κανει μια παρατηρηση,σε ενα θεμα δεν σημαινει οτι ξεκιναμε διαλογο απο κατω.υπαρχουν κ τα οφ τοπικ για αυτο.BEEF***

reignman007
11-06-12, 21:43
Μπορεις να χρησιμοποιεις για να εχεις καποια οφελη στη δυναμη. Ισως σου κρατησει καποια νερα, τα οποια θα χασεις κατευθειαν μολις την κοψεις, οποτε δεν εχεις θεμα.




Ευχαριστω παρα πολυ

PETER VENETHS
11-06-12, 21:57
δεν νμζ οτι εκανα κανενα εγκημα που στο κατω κατω το εχουν κανει πολοι απο εδω μεσα αλλα αν υπαρχη προβλημα οκ δεν το ξανακανω αποπληστικα απο δω και περα μονο στα θεματα του foroum!

Giorgos23
12-06-12, 14:58
Παιδια γεια χαρα εχω να κανω και γω μια ερωτηση. Στην περιοδο φορτωσης πρεπει να παιρνεις τεσσερις φορες τη μερα απο 5γρ κρεατινη για μια εβδομαδα συμπεριλαμβανονται οι μερες που δεν κανεις βαρη; Επισης τα 5γρ πως τα υπολογιζεις αν δεν εχει δοσομετρητη η συσκεβασια;

spartan77
12-06-12, 15:12
αν δεν εχει μεζουρα βαλε με κουταλακι του γλυκου!;)
ναι μια βδομαδα κανε υπερπληρωση

lila_1
12-06-12, 15:21
Ναι και τις μέρες που δεν πάς γυμ.
5γρ. είναι περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού..

Giorgos23
12-06-12, 22:10
Ευχαριστω παιδια. Επισης στις προηγουμενες σελιδες διαβασα οτι για καλυτερη αποροφηση (της κρεατινης) να παιρνει ο αθλητης και υδατανθακα. Ενα φρουτο η ενα παστελι ειναι αρκετα;

Andreas C.
13-06-12, 10:50
Φίλε Γιώργο πρέπει να διάβασες λάθος γιατί δεν βοηθά ο υδατάνθρακας στην απορρόφηση τις κρεατίνης :toast:

Giorgos23
15-06-12, 00:16
Ευχαριστω Ανδρεα για το ενδιαφερον σου, επισης θα ηθελα να ρωτησω πως ειναι καλυτερα με αδειο η γεματο στομαχι;

Andreas C.
15-06-12, 11:34
Φίλε Γιώργο να την παίρνεις με άδειο στομάχι, εξάλλου τις ώρες που πρέπει να την παίρνεις είναι άδειο το στομάχι σου :toast:

killbill
15-06-12, 12:59
γεια σας παιδια περνω κρεατινη εδω και δυο εβδομαδες...με το που την παιρνω αρχιζω και πηγαινω ολη την ωρα τουαλετα...καθε μερα παιζει να πηγαινω 25 φορες :unsure: ειναι φυσιολογικο αυτο?

spartan77
15-06-12, 13:01
γεια σας παιδια περνω κρεατινη εδω και δυο εβδομαδες...με το που την παιρνω αρχιζω και πηγαινω ολη την ωρα τουαλετα...καθε μερα παιζει να πηγαινω 25 φορες :unsure: ειναι φυσιολογικο αυτο?

Ποση κρεατινη παιρνεις καθημερινα φιλε? τι ποσοτητες?

killbill
15-06-12, 13:19
Ποση κρεατινη παιρνεις καθημερινα φιλε? τι ποσοτητες?
παιρνω της reflex creapure creatine...εκανα φοτρωμα για 5 μερες και τωρα πειρνω 5 γραμ την μερα μετα εην προπονηση

spartan77
15-06-12, 13:24
περιεργο παντως να σε στελνει ολη μερα...:unsure:

τι αλλους συνδιασμους κανεις με την κρεατινη?απο την πρωτη μερα αρχισε να σε... στελνει?

killbill
15-06-12, 13:28
περιεργο παντως να σε στελνει ολη μερα...:unsure:

τι αλλους συνδιασμους κανεις με την κρεατινη?απο την πρωτη μερα αρχισε να σε... στελνει?
ε ναι απο την πρωτη...παιρνω μονο πρωτεινη και κρεατινη...επισης συμπληρωματα παιρνω για πρωτη φορα...και ειχα να κανω ενα χρονο περιπου γυμναστικη γιατι εγραφα πανελληνιες...μηπως παιζει αυτο ρολο?μηπως θελει καποιο χρονο για να το συνιθησει ο οργανισμος?γιατι πινω και 3-4 λιτρα νερο την μερα...

s0k0s
15-06-12, 13:42
ε ναι απο την πρωτη...παιρνω μονο πρωτεινη και κρεατινη...επισης συμπληρωματα παιρνω για πρωτη φορα...και ειχα να κανω ενα χρονο περιπου γυμναστικη γιατι εγραφα πανελληνιες...μηπως παιζει αυτο ρολο?μηπως θελει καποιο χρονο για να το συνιθησει ο οργανισμος?γιατι πινω και 3-4 λιτρα νερο την μερα...

Κατι ειχα ακουσει οτι μπορεις πριν παρεις την κρεατινη κανα 10λεπτα να φας μια κ.γ. μελι. Για να μην σε πειράξει...
Ο Andreas C. πρεπει να το ειχε πει...
Πρωτη φορα παιρνεις κρεατινη;

killbill
15-06-12, 13:59
Κατι ειχα ακουσει οτι μπορεις πριν παρεις την κρεατινη κανα 10λεπτα να φας μια κ.γ. μελι. Για να μην σε πειράξει...
Ο Andreas C. πρεπει να το ειχε πει...
Πρωτη φορα παιρνεις κρεατινη;
ναι πρωτη...γενικα συμπληρωματα παιρνω πρωτη φορα

lila_1
15-06-12, 14:54
Ti περιλαμβάνει το μεταπροπονητικό σου?
Μπορεί να μη φταίει η κρεατίνη

killbill
15-06-12, 15:02
Ti περιλαμβάνει το μεταπροπονητικό σου?
Μπορεί να μη φταίει η κρεατίνη

μετα την προπονηση παιρνω ενα σψοοπ πρωτεινη και 5 γραμ κρεατινη

beefmeup
15-06-12, 19:33
παιρνω της reflex creapure creatine...εκανα φοτρωμα για 5 μερες και τωρα πειρνω 5 γραμ την μερα μετα εην προπονηση

τι πρωτεινη περνεις?

killbill
15-06-12, 20:22
τι πρωτεινη περνεις?
την full force...αν δν σ λεει τπτ τ ονομα ειναι μια με κιτρινη συσκευασια

beefmeup
15-06-12, 20:29
την full force...αν δν σ λεει τπτ τ ονομα ειναι μια με κιτρινη συσκευασια

μια μερα,παρε σκετη κρεατινη κ μετα φαε..
αν δεν σε πειαραξει,μαλλον η πρωτεινη στην κανει την ζημια,πραγμα διολου απιθανο αποτι θυμαμαι για την συγκεκριμενη που ειναι μια μ@λ@κια κ μιση..

killbill
15-06-12, 20:51
μια μερα,παρε σκετη κρεατινη κ μετα φαε..
αν δεν σε πειαραξει,μαλλον η πρωτεινη στην κανει την ζημια,πραγμα διολου απιθανο αποτι θυμαμαι για την συγκεκριμενη που ειναι μια μ@λ@κια κ μιση..

ναι οντως εκανα μαλακια βιαστηκα π την πηρα...αναγγαζομαι και την πινω κιολας με γαλα γιατι την πρωτη φορα π την ηπια με νερο πηγα να κανω εμετο...θα τ κανω αυριο να δω αποτελεσματα και αμα ειναι θα παει στ σκουπιδια...

marko keselj
15-06-12, 23:53
Καλησπερα στην παρεα του φορουμ. Υπαρχει περιπτωση η κρεατινη που παιρνω ( micronized creatine powder on) να μην αποδιδει 100% επειδη την παιρνω με αμιτα motion ? και δεν την παιρνω με νερο?

ginus
16-06-12, 00:09
Καλησπερα στην παρεα του φορουμ. Υπαρχει περιπτωση η κρεατινη που παιρνω ( micronized creatine powder on) να μην αποδιδει 100% επειδη την παιρνω με αμιτα motion ? και δεν την παιρνω με νερο?

οχι..συνεχισε χωρις σκοτουρες

marko keselj
16-06-12, 00:17
ευχαριστω.

Nosblos
16-06-12, 16:38
ακλαλικη vs αιθυλικη......??
ομοιτητες διαφορες??πλιν οτι δεν κραταει νερα...

SGP
16-06-12, 16:46
για καλοκαιρι αξιζει ethyl ester?η καλυτερα μαι μονουδρικη με πολυ χαμηλο υ/α για να αποφυγουμε το φλαταρισμα??

Devil
16-06-12, 16:49
ακλαλικη vs αιθυλικη......??
ομοιτητες διαφορες??πλιν οτι δεν κραταει νερα...


για καλοκαιρι αξιζει ethyl ester?η καλυτερα μαι μονουδρικη με πολυ χαμηλο υ/α για να αποφυγουμε το φλαταρισμα??

η ethyl ester ειναι για πεταμα.... δεν πολυ χρησιμοποιητε απο σοβαρες εταιριες πλεον....

η αλκαλικη ειναι απλα μονουδρικη μαζι με sodium bicarbonate.... μπορεις να την φτιαξεις και σπιτι σου δλδ....

για μενα καλητερα μονουδρικη...

Ziniar
16-06-12, 21:03
παιρνω της reflex creapure creatine...εκανα φοτρωμα για 5 μερες και τωρα πειρνω 5 γραμ την μερα μετα εην προπονηση

Καλησπερα σε ολους,

killbill αναφερομενος στην κρετινη που ανεφερες μπορω να σου οτι και εγω αν και ειμαι καινουργιος στα συμπληρωματα θα ηθελα να αναφερω οτι checkarw καιρο το forum και βρηκα μεγαλη βοηθεια κ βρηκα απαντησεις σε θεματα που ειχα ενδιασμους... Θα ηθελα να σ πω λοιπον οτι αγορασα και εγω προσφατα το ιδιο προιον και μολις τελειωσα με το φορτωμα... Ειχα και εγω θεμα την πρωτη φορα με την τουαλετα μολις την ηπια.... εκατσα στην λεκανη (δεν ξερω πως να το πω ευγενικα) αλλα απο τοτε ολα οκ...τρ κανω το εξης μιασ και δν παιρνω πρωτεινη συνηθιζω μετα την προπονηση να τρωω μια ρυζογκοφρετα με φυστικοβουτιρο που ειναι πλ καλη πηγη πρωτεινης η τρωω μια φετα μαυρο ψωμι με τυρι...πιστευω ειναι πλ καλη και θρεπτικη λυση...επισης εγω προσωπικα δεν την διαλυω σε νερο/χυμο την πινω απτο σκουπ κ απο πισω νερο για να μν εχω απωλιες...αλλα οπωσ βολευεσαι...ενημερωσε με αν βοηθησα και θα χαρω πλ αν εχεις θετικα αποτελεσματα :)

killbill
17-06-12, 20:04
Καλησπερα σε ολους,

killbill αναφερομενος στην κρετινη που ανεφερες μπορω να σου οτι και εγω αν και ειμαι καινουργιος στα συμπληρωματα θα ηθελα να αναφερω οτι checkarw καιρο το forum και βρηκα μεγαλη βοηθεια κ βρηκα απαντησεις σε θεματα που ειχα ενδιασμους... Θα ηθελα να σ πω λοιπον οτι αγορασα και εγω προσφατα το ιδιο προιον και μολις τελειωσα με το φορτωμα... Ειχα και εγω θεμα την πρωτη φορα με την τουαλετα μολις την ηπια.... εκατσα στην λεκανη (δεν ξερω πως να το πω ευγενικα) αλλα απο τοτε ολα οκ...τρ κανω το εξης μιασ και δν παιρνω πρωτεινη συνηθιζω μετα την προπονηση να τρωω μια ρυζογκοφρετα με φυστικοβουτιρο που ειναι πλ καλη πηγη πρωτεινης η τρωω μια φετα μαυρο ψωμι με τυρι...πιστευω ειναι πλ καλη και θρεπτικη λυση...επισης εγω προσωπικα δεν την διαλυω σε νερο/χυμο την πινω απτο σκουπ κ απο πισω νερο για να μν εχω απωλιες...αλλα οπωσ βολευεσαι...ενημερωσε με αν βοηθησα και θα χαρω πλ αν εχεις θετικα αποτελεσματα :)

απο που μπορω να αγορασω την ρυζογκοφρετα?υπαρχει στα σουπερμαρκετ?επισης θελω να πω πως δεν φταιει η πρωτεινη που παιρνω οπως με ειχε ρωτησει ο φιλος πιο πανω γιατι μια μερα πηρα σκετη κρεατινη και παλι ειχα το ιδιο προβλημα...δν ξερω πλεον τι να κανω το προβλημα συνεχιζει ακομα και τωρα και μπορει να την σταματησω...παντως θελω να πω πως οταν την παιρνω πινω στο καπακι ενα λιτρο νερο...δν ξερω αν φταιει αυτο...μπορει να παω και σε κανα γιατρο να ρωτησω...

beefmeup
17-06-12, 20:06
δοκιμασε να σπασεις τις δοσεις στο μισο..
2.5γρ πριν την προπονα,κ αλλα 2.5 μετα..μπορει να μην σε πειραξει ετσι..
η μιση δοση το πρωι,κ αλλη μιση μετα η πριν την προπονα..το ιδιο αποτελεσμα θα χει..

Giorgos23
17-06-12, 21:50
Παιδια καλησπερα, σημερα τελειωσα το "φοτωμα" και δεν εχω δει καποια ιδιετερη διαφορα στα κιλα (μισο κιλο πανω), οχι οτι περιμενα να γινω τερας αλλα ειχα την εντυπωση οτι με την κρεατινη βαζεις καποια κιλα στο φορτωμα και μετα τα διατηρεις. Κανω καποιο λαθος;;;

sTeLaKoS
17-06-12, 21:52
Και πάλι καλά να λες, κάποιοι δε βάζουν καθόλου.

Σε δύναμη ανέβηκες καθόλου; Εκεί είναι όλη η δουλειά.

Giorgos23
17-06-12, 22:37
Και πάλι καλά να λες, κάποιοι δε βάζουν καθόλου.

Σε δύναμη ανέβηκες καθόλου; Εκεί είναι όλη η δουλειά.

Αυτο ξεχασα να αναφερω, αν και ειχα ενα 2μηνο να παω γυμ λογω ελειψης χρονου (εκανα σταθερα ομως μονοζυγο καμψεις ποδηλατο) απο τη πρωτη μερα επαιζα τα ιδια κιλα και δεν ενιωθα κουραση :P Επισης τωρα που τελειωσα με το φορτωμα ποιες ειναι οι καλυτερες ωρες για να παιρνω τις 2 δοσεις, εχω διαβασει για μια το πρωι και μια πριν το γυμ (αν η προπονηση εινα απογευμα);

sTeLaKoS
17-06-12, 22:39
Πρωί πριν το φαγητό και μετά τη προπόνηση, ή πριν και μετά τη προπόνηση.

Andreas C.
18-06-12, 11:09
Κατι ειχα ακουσει οτι μπορεις πριν παρεις την κρεατινη κανα 10λεπτα να φας μια κ.γ. μελι. Για να μην σε πειράξει...
Ο Andreas C. πρεπει να το ειχε πει...
Πρωτη φορα παιρνεις κρεατινη;

Φίλε Σωκράτη παρεξήγησες αυτό που σου είπα, εγώ απλώς είπα αν σου κάθεται βαριά να την πάρεις με άδειο στομάχι να πάρεις λίγο μέλι πριν την πάρεις ;)

Δεν θα βοηθήσει καθόλου το μέλι στο να μην σε στέλνει τουαλέτα :green:

pizzass
18-06-12, 17:03
αν κ ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει καπου εψαξα καμια 30αρια σελιδες random κ δν βρηκα αυτο π εψαχνα..οποτε επειδη το θεμα ειναι ατελειωτο κανω μια ερωτηση π σιγουρα εχει απαντηθει : εχω μια κρεατινη απο περυσι. μονουδρικη κρεαπουρε. εχει γινει λιγο σαν ζαχαρη-αχνη και εχει κανει κ τουβλακια. δεν υπαρχει προβλημα να την καταναλωσω ετσι? ηδη πηρα μια δοση το πρωι κ ειμαι οκ μεχρι στιγμης.

spartan77
18-06-12, 17:13
αν κ ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει καπου εψαξα καμια 30αρια σελιδες random κ δν βρηκα αυτο π εψαχνα..οποτε επειδη το θεμα ειναι ατελειωτο κανω μια ερωτηση π σιγουρα εχει απαντηθει : εχω μια κρεατινη απο περυσι. μονουδρικη κρεαπουρε. εχει γινει λιγο σαν ζαχαρη-αχνη και εχει κανει κ τουβλακια. δεν υπαρχει προβλημα να την καταναλωσω ετσι? ηδη πηρα μια δοση το πρωι κ ειμαι οκ μεχρι στιγμης.


απο ημ/ληξης πως παει?
αν ειναι οκ, ανακινησε το κουτι λιγο δυνατα για να τα ξαναγινει οπως ηταν ;)

δεν υπαρχει θεμα παντως εχω παρει κ εγω ετσι κρεατινη που την ειχα αφησει καιρο...

lila_1
18-06-12, 17:24
Τι να πάθει ρε η σκόνη σε 1 χρόνο..
ΜΙα χαρά είναι, φάτη :thumbup:

Εκτός αν έχει λήξει από πέρσυ (που και πάλι δε τρέχει νομίζω)

s0k0s
18-06-12, 18:36
Φίλε Σωκράτη παρεξήγησες αυτό που σου είπα, εγώ απλώς είπα αν σου κάθεται βαριά να την πάρεις με άδειο στομάχι να πάρεις λίγο μέλι πριν την πάρεις ;)

Δεν θα βοηθήσει καθόλου το μέλι στο να μην σε στέλνει τουαλέτα :green:

Σορυ φιλε μου Ανδρεα, λαθος μου ;)

Giorgos23
19-06-12, 00:46
Παιδες πειραζει να βαζω μεσα στο shaker μαζι με πρωτεινη και την κρεατινη μετα την προπονηση;

lila_1
19-06-12, 00:53
oxi τι να πειράζει?

Giorgos23
19-06-12, 01:20
oxi τι να πειράζει?

Ρωτησα για παν ενδεχομενο, ευχαριστω παντως!

procop
20-06-12, 16:00
διαβαζα απο πολυ πισω τα ποστς και οσο αφορα τις μορφες κρατινης και τα αποτελεσματα ολοι προτεινουν μονουδρικη.Ελεγα να παρω μια για το καλοκαιρι,,οποτε κατεληξα σε οτιδηποτε εκτος μοουδρικης.τι προτεινεται οταν δεν θες να βαλεις νερα,και να δουλεψει παραλληλα?ελεγα για crεatine nitrate,αλλα δεν βρισκω ελλαδα να πουλανε :(

procop
20-06-12, 16:18
διαβαζα απο πολυ πισω τα ποστς και οσο αφορα τις μορφες κρατινης και τα αποτελεσματα ολοι προτεινουν μονουδρικη.Ελεγα να παρω μια για το καλοκαιρι,,οποτε κατεληξα σε οτιδηποτε εκτος μοουδρικης.τι προτεινεται οταν δεν θες να βαλεις νερα,και να δουλεψει παραλληλα?ελεγα για crεatine nitrate,αλλα δεν βρισκω ελλαδα να πουλανε :(

edit:εντοπισα που πουλανε τελικα,αλλα δεν ξερω αν αξιζει,σε review λενε καλα λογια..εγω το θελω για λιγο πρηξιμο ,δυναμη και λιγη αντοχη..αν ειμαι σε λαθος συπληρωμα μ λετε

vaggan
20-06-12, 18:00
διαβαζα απο πολυ πισω τα ποστς και οσο αφορα τις μορφες κρατινης και τα αποτελεσματα ολοι προτεινουν μονουδρικη.Ελεγα να παρω μια για το καλοκαιρι,,οποτε κατεληξα σε οτιδηποτε εκτος μοουδρικης.τι προτεινεται οταν δεν θες να βαλεις νερα,και να δουλεψει παραλληλα?ελεγα για crεatine nitrate,αλλα δεν βρισκω ελλαδα να πουλανε :(η δουλεια της κρεατινης ειναι να βαζει νερα αν παρεις κρεατινη που δεν βαζει νερα τι θα ειναι αυτο που θα βαλει??

beefmeup
20-06-12, 18:06
η δουλεια της κρεατινης ειναι να βαζει νερα αν παρεις κρεατινη που δεν βαζει νερα τι θα ειναι αυτο που θα βαλει??

οχι ακριβως..
η κρεατινη βοηθα στην γρηγοροτερη επανασυνθεση του ΑΤP(φωσφοκρεατινη κλπ)..μεσω αυτου αλλα κ αλλων μηχανισμων που ακομα δεν ξερουμε πληρως οδηγει σε αυξηση δυναμης..
ενας απο αυτους,μαλλον ειναι κ η κατακρατηση υγρων αλλα στο μυικο κυταρο..

σε αυτο που ρωταει ο φιλος απο πανω ειναι λαθος να νομιζουμε πως η κρεατινη θολωνει κλπ..πως να θολωσει αου κραταει νερα μονο στους μυς?:unsure:
αν υποθεσουμε πως οντως θολωνει σημαινει πως εχει δραση κ στο υποδοριο λιπος..
μπορει να το ισχυριστει κανεις αυτο?

τα εχω 1000γραψει,κ αλλοι μαζι με μενα,αλλα καμια φορα καλο ειναι να τα θυμομαστε..

μην ακουτε τους αγωνιστικους που λενε για κρεατινες κ κατακρατησεις νερων..ετσι δημιουργουνται οι μυθοι που τυρανουν τοσα χρονια αυτο το "αθλημα"..

γιαυτο περνουμε μονο,μονουδρικη κ ειμαστε κομπλε..
απο κει κ περα καλοι οι πειραματισμοι με διαφορες μορφες,αλλα σαν την μονο δεν εχει.

ginus
20-06-12, 18:06
θα ανεβασει atp προφανως..
δλδ εγω που παιρνω Krealkalyn και βλεπω αποτελεσμα ζαβος ειμαι?:P


edit:ρε μπιφ μια προταση εγω 10 εσυ και παλι προλαβες...πωωωωωωωωωωωω...

procop
20-06-12, 20:35
ευχαριστω για τις απαντησεις
Θα παρω creatine nitrate για αλλαγη και βλεπουμε..

Devil
23-06-12, 03:04
θα ανεβασει atp προφανως..
δλδ εγω που παιρνω Krealkalyn και βλεπω αποτελεσμα ζαβος ειμαι?:P


edit:ρε μπιφ μια προταση εγω 10 εσυ και παλι προλαβες...πωωωωωωωωωωωω...

οχι.... η krealkalyn ουσιαστικα ειναι μονουδρικη κρεατινη με buffer.... το οποιο λογικα ειναι sodium η' potassium bicarbonate....
η βαση της κρεατινης δεν αλλαζει.... αυτο που εχουν κανει σουσιαστικα ειναι να βαλουν αυτα τα 2 συστατικα σε ενα δοχειο.... να τα ανακατεψουν καλα... και μετα να βαλουν το μειγμα σε καψουλες....

με λιγα λογια αυτο το κανεις και στην κουζινα σου.... μαγειρικη σοδα(sodium bicarbonate) μαζι με μονουδρικη κρεατινη.... πολυ πιο οικονομικο...
και αμα θες να παιξεις και τον μικρο χημικο παρνεις και ενα ph-μετρικο χαρτι και τσεκαρεις τις διαφορες του ph....;)

SPARTA
24-06-12, 19:18
ρε παιδια η μονουδρικη κρεατινη μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε φαση διαιτας η θα παρεις κιλα?
ευχαριστω

Giannistzn
25-06-12, 08:38
Κιλα θα παρεις απο τα νερα που θα σου κρατησει. Δηλαδη, υγρα θα παρεις, μολις την κοψεις θα φυγουν.

lila_1
25-06-12, 12:23
ρε παιδια η μονουδρικη κρεατινη μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε φαση διαιτας η θα παρεις κιλα?
ευχαριστω

Πάρτη ειδικά σε διαιτα τη θεωρώ πιο χρήσιμη...

morbit_killer
25-06-12, 12:38
Παιδες πειραζει να βαζω μεσα στο shaker μαζι με πρωτεινη και την κρεατινη μετα την προπονηση;

είναι καλός συνδιασμός , αφού η κρεατίνη κάνει πρωτεϊνοσύνθεση:thumbup:

morbit_killer
25-06-12, 12:43
ναι οντως εκανα μαλακια βιαστηκα π την πηρα...αναγγαζομαι και την πινω κιολας με γαλα γιατι την πρωτη φορα π την ηπια με νερο πηγα να κανω εμετο...θα τ κανω αυριο να δω αποτελεσματα και αμα ειναι θα παει στ σκουπιδια...

καλησπέρα μήπως πίνεις πολύ νερό ? αν ναι σωστά κάνεις γιατί η κρεατίνη μετατρέπεται σε κρεατινίνη η οποία είναι επικίνδυνη για τα νεφρά σε μεγάλες ποσότητες εννοείται , το νερό βοηθάει στην απομάκρυνση της κρεατινίνης απο τους υποδοχείς :thumbup:

Devil
25-06-12, 13:15
είναι καλός συνδιασμός , αφού η κρεατίνη κάνει πρωτεϊνοσύνθεση:thumbup:

καμια σχεση.....:doh::doh::doh:

s0k0s
25-06-12, 13:18
Πάρτη ειδικά σε διαιτα τη θεωρώ πιο χρήσιμη...

Γιατι;;;;

beefmeup
25-06-12, 13:22
γιατι σε βοηθα να κρατησεις δυναμη που ενδεχομενως θα χασεις λογω υποθερμιδικης..

s0k0s
25-06-12, 13:26
γιατι σε βοηθα να κρατησεις δυναμη που ενδεχομενως θα χασεις λογω υποθερμιδικης..

Ευχαριστω :toast:

morbit_killer
25-06-12, 16:53
καμια σχεση.....:doh::doh::doh:

tο καμία σχέση που κολλάει ? ειρωνεια ?

polo0
25-06-12, 21:24
αποτελεσματα απο τν κρεατινη θα δω απο τν μι βδομαδα και μετα?μεσα στην βδομαδα? στο περιπου :P

Θεμιστοκλης
25-06-12, 22:16
Παιδια μια διευκρινη οποιος ξερει... Ποσο καιρο πρεπει να κανω αποχη απο την κρεατινη πριν ξεκινησω και παλι;

polo0
25-06-12, 23:44
Παιδια μια διευκρινη οποιος ξερει... Ποσο καιρο πρεπει να κανω αποχη απο την κρεατινη πριν ξεκινησω και παλι;
2 βδομαδες :P

powerbuilder
26-06-12, 01:26
ακυρο αλλα στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες μορφες κρεατινης εχει δοκιμασει κανεις τπτ διαφορετικο????
επισης creapure η απλη μονουδρικη????

Devil
26-06-12, 08:31
ακυρο αλλα στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες μορφες κρεατινης εχει δοκιμασει κανεις τπτ διαφορετικο????
επισης creapure η απλη μονουδρικη????

ναι δες στα συμπληρωματα με τις κρεατινες..... υπαρχουν μερικα reviews....

ναι απλη μονουδρικη ειναι.... βασικα το creapure ειναι στανταρ... δλδ οτι εχει μεσα 100% κρεατινη μονουδρικη..... ισως ειναι η καλητερη στην αγορα...

s0k0s
26-06-12, 10:31
Μια ερωτηση. Ποια η διαφορα στο λαμβανουμε την κρεατινη πριν και ποια στο να την λαμβανουμε μετα; Για διαφορετικους λογους καποιοι παιρνουν πριν κ καποια αλλοι μετα;

Devil
26-06-12, 10:40
Μια ερωτηση. Ποια η διαφορα στο λαμβανουμε την κρεατινη πριν και ποια στο να την λαμβανουμε μετα; Για διαφορετικους λογους καποιοι παιρνουν πριν κ καποια αλλοι μετα;

προσωπικα την προτιμω πριν.... για αμεσο ΑΤΡ... η' για ενα ωραιο placebo effect που νιωθω....

για μετα απ οσο ξερω μερικοι την βαζουν και καλα για καλητερη αποροφηση.... αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο....

s0k0s
26-06-12, 10:43
προσωπικα την προτιμω πριν.... για αμεσο ΑΤΡ... η' για ενα ωραιο placebo effect που νιωθω....

για μετα απ οσο ξερω μερικοι την βαζουν και καλα για καλητερη αποροφηση.... αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο....

Καλα δεν ξερω πως ακριβους λειτουργουν οι σκονες πανω μας, απο την στιγμη που το λαμβανω πριν λογικα τοτε για τοτε δεν μου δινει την δυναμη που χρειαζομαι;

morgoth
26-06-12, 10:48
εγώ παιρνω μια δοση στο πρωινο ροφημα (πρωτεινη + κρεατινη 5γρ) και αλλη μια μετα την προπονηση οταν εχω προπονηση (πρωτεινη + κρεατινη 5γρ).
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως το βαρος μου εχει ανεβει λιγο (κανα μισοκιλο με ενα κιλο, κανω υποθερμιδικη διαιτα), νιωθω πιο γεματος και σιγουρα πιο δυνατος απο τη 2η - 3η βδομαδα της διαιτας οπου δεν επαιρνα κρεατινη και ενιωθα χωμα.

Devil
26-06-12, 10:48
Καλα δεν ξερω πως ακριβους λειτουργουν οι σκονες πανω μας, απο την στιγμη που το λαμβανω πριν λογικα τοτε για τοτε δεν μου δινει την δυναμη που χρειαζομαι;

δυναμη οχι ακριβως..... ενεργεια καλητερα....

λογικα παιζει να ισχυει και αυτο που λες.... χωρις να ειμαι σιγουρος....

αλλα απο εκει και περα θελει και συνεχωμενη χρηση για να αυξηθει η συγκεντρωση στο σωμα...;)

spartan77
26-06-12, 10:49
προσωπικα την προτιμω πριν.... για αμεσο ΑΤΡ... η' για ενα ωραιο placebo effect που νιωθω....

για μετα απ οσο ξερω μερικοι την βαζουν και καλα για καλητερη αποροφηση.... αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο....


Πριν την προπο δεν εχω παρει ποτε!
συνηθως πρωι παιρνω και αμεσως μετα την προπονηση μαζι με πρωτεινη!

δεν παιζει ρολο? δεν εχει καλυτερη αποροφηση μετα τις προπονησεις?

(θα το δοκιμασω και πριν παντως! ποσο κανα μισαωρο πριν την προπονα? )

s0k0s
26-06-12, 10:50
δυναμη οχι ακριβως..... ενεργεια καλητερα....

λογικα παιζει να ισχυει και αυτο που λες.... χωρις να ειμαι σιγουρος....

αλλα απο εκει και περα θελει και συνεχωμενη χρηση για να αυξηθει η συγκεντρωση στο σωμα...;)

ε ναι ας πουμε κ ενεργεια καλυτερα.
Απλα γιαυτο το λογο δεν βρισκω καποιο λογο να την παιρνουν μεταπροπονητικα.. :unsure:

Devil
26-06-12, 11:27
Πριν την προπο δεν εχω παρει ποτε!
συνηθως πρωι παιρνω και αμεσως μετα την προπονηση μαζι με πρωτεινη!

δεν παιζει ρολο? δεν εχει καλυτερη αποροφηση μετα τις προπονησεις?

δεν ειναι λαθος αυτο που κανεις....

απο εκει και περα δεν εχω κατι που να λεει οτι εχει οντως καλητερη αποροφηση μετα την προπο....


ε ναι ας πουμε κ ενεργεια καλυτερα.
Απλα γιαυτο το λογο δεν βρισκω καποιο λογο να την παιρνουν μεταπροπονητικα.. :unsure:


κοιτα ουσιαστικα ενεργεια ειναι....

ουσιαστικα δεν εχει και τοση σημασια ποτε θα την παρεις.... απο την συγκεντρωση στο σωμα εξαρτατε κυριως..... για αυτο καποιοι κανουν loading... για να αυξηθει η συγκεντρωση στο σωμα πιο γρηγορα...

αν υποθεσουμε οτι ενα κλασσικο σετ για bbing προπονηση εχει διαρκεια περιπου 30-40'' λογικα καμια 10αρια ρεπς ας πουμε.... τα συστηματα ενεργειας που θα μπουν κυριως στη μεση θα ειναι το ΑΤΡ και το CP.... και μετα το μυικο γλυκογονο.... αναεροβια γλυκολιση που λεμε....

το δε CP... phosphocreatine... προερχεται απο την μετατροπη της creatine σε CP....

τωρα το ΑΤΡ.... που ειναι η κλασικη μορφη ενεργειας που θα χρησιμοποιησουμε για να κουνηθει ο μυς.... απο ΑΤΡ θα μειωθει σε ΑDP χανοντας ενα phosphate.... εδω μπαινει το CP στη μεση... οπου δινει ενα phosphate στο ADP και το ξανακανει ATP.... ετοιμο για χρηση....

και αυτη ειναι η βασικη δουλεια της κρεατινης....

απο εκει και περα μη ρωτηση κανεις πως βγαινει το ATP γιατι θα πρεπει να γραφουμε 2 μερες....:green:

οποιος ενδιαφερεται μπορει να κανει ενα search στο google για γλυκολιση, κυκλο του krebs και beta oxidation....

marvin
28-06-12, 01:23
δεν ειναι λαθος αυτο που κανεις....

απο εκει και περα δεν εχω κατι που να λεει οτι εχει οντως καλητερη αποροφηση μετα την προπο....




κοιτα ουσιαστικα ενεργεια ειναι....

ουσιαστικα δεν εχει και τοση σημασια ποτε θα την παρεις.... απο την συγκεντρωση στο σωμα εξαρτατε κυριως..... για αυτο καποιοι κανουν loading... για να αυξηθει η συγκεντρωση στο σωμα πιο γρηγορα...

αν υποθεσουμε οτι ενα κλασσικο σετ για bbing προπονηση εχει διαρκεια περιπου 30-40'' λογικα καμια 10αρια ρεπς ας πουμε.... τα συστηματα ενεργειας που θα μπουν κυριως στη μεση θα ειναι το ΑΤΡ και το CP.... και μετα το μυικο γλυκογονο.... αναεροβια γλυκολιση που λεμε....

το δε CP... phosphocreatine... προερχεται απο την μετατροπη της creatine σε CP....

τωρα το ΑΤΡ.... που ειναι η κλασικη μορφη ενεργειας που θα χρησιμοποιησουμε για να κουνηθει ο μυς.... απο ΑΤΡ θα μειωθει σε ΑDP χανοντας ενα phosphate.... εδω μπαινει το CP στη μεση... οπου δινει ενα phosphate στο ADP και το ξανακανει ATP.... ετοιμο για χρηση....

και αυτη ειναι η βασικη δουλεια της κρεατινης....

απο εκει και περα μη ρωτηση κανεις πως βγαινει το ATP γιατι θα πρεπει να γραφουμε 2 μερες....:green:

οποιος ενδιαφερεται μπορει να κανει ενα search στο google για γλυκολιση, κυκλο του krebs και beta oxidation....


:unsure:


ενα search στο google για γλυκολιση, κυκλο του krebs και beta oxidation...

:shock::dooreek:Εισαι σιγουρος;

TrankLL
28-06-12, 15:19
Θέλω να κάνω μια ερώτηση...είμαι σε περίοδο γράμμωσης και θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να πάρω κρεατίνη, και αν ναι τι είδους και πότε να την παίρνω σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα;
αυτά που παίρνω τώρα είναι ως εξής:

Πρωί
Λιποδιαλύτη

Αερόβια
BCAA

Απόγευμα (πριν γυμναστήριο)
BCAA
JACK3D


(Μετά από Γυμναστήριο)
Whey

Βράδυ
BCAA

Να πω ότι τα συμπληρώματα είναι τα εξής: Λιποδιαλύτης: Thermofusion (reflex), Whey Shake (syntrax), Αμινοξέα BCAA 1000 (OPTIMUM), Νιτρικό JACK 3D ( USΡ LABS).

BlooDdeaD_MefiSt
28-06-12, 23:47
Θέλω να κάνω μια ερώτηση...είμαι σε περίοδο γράμμωσης και θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να πάρω κρεατίνη, και αν ναι τι είδους και πότε να την παίρνω σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα;
αυτά που παίρνω τώρα είναι ως εξής:

Πρωί
Λιποδιαλύτη

Αερόβια
BCAA

Απόγευμα (πριν γυμναστήριο)
BCAA
JACK3D


(Μετά από Γυμναστήριο)
Whey

Βράδυ
BCAA

Να πω ότι τα συμπληρώματα είναι τα εξής: Λιποδιαλύτης: Thermofusion (reflex), Whey Shake (syntrax), Αμινοξέα BCAA 1000 (OPTIMUM), Νιτρικό JACK 3D ( USΡ LABS).

Mπορεις να παρεις ναι, γιατι οχι?:unsure: Οτι ειδος θες μπορεις να παρεις δεν παιζουν ρολο τα συμπληρωματα που παιρνεις...Μια μονουδρικη θα κανει την δουλεια της παντως.

TrankLL
29-06-12, 14:56
Mπορεις να παρεις ναι, γιατι οχι?:unsure: Οτι ειδος θες μπορεις να παρεις δεν παιζουν ρολο τα συμπληρωματα που παιρνεις...Μια μονουδρικη θα κανει την δουλεια της παντως.
Και για την δόση, πως να την παίρνω λες; 2γρ πριν απο το gym και 3γρ μετά ή και τα 5γρ μετά ή πως αλλιώς;

Andreas C.
29-06-12, 15:51
Φίλε παίρνε την μετά και μην ξεχνάς να υπολογίζεις την κρεατίνη που έχει μέσα το jack3d, είναι κάπου στο 1.5gr το σκουπ :toast:

reborn
01-07-12, 01:49
καμια οικονομικη κρεατινη για δοκιμη εχετε να προτινετε? εκει στα 200gr..

Giannistzn
01-07-12, 09:02
Δες εδω (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=23) εχει καποιες. Ολες το ιδιο ειναι, μια μονοΰδρικη creapure παρε και εισαι καλυμενος. Ο,τι βρεις πιο φθηνα απο οπου ψωνιζεις (ειτε ελλαδα ειτε απ'εξω)