PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22

reborn
01-07-12, 13:06
Δες εδω (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=23) εχει καποιες. Ολες το ιδιο ειναι, μια μονοΰδρικη creapure παρε και εισαι καλυμενος. Ο,τι βρεις πιο φθηνα απο οπου ψωνιζεις (ειτε ελλαδα ειτε απ'εξω)
το creapure τι ειναι ?

panakos
01-07-12, 13:11
ειναι μορφη κρεατινης!θεωρειται απο παρα πολλους η καλυτερη κρεατινη!
δες να γραφει αυτο το κουτι απ εξω!
οπως ειπαν και τα παιδια να δεις τι σε συμφερει οικονομικα μην κοιταζεις και τοσο πολυ μαρκα στην κρεατινη!

reborn
01-07-12, 15:48
ειναι μορφη κρεατινης!θεωρειται απο παρα πολλους η καλυτερη κρεατινη!
δες να γραφει αυτο το κουτι απ εξω!
οπως ειπαν και τα παιδια να δεις τι σε συμφερει οικονομικα μην κοιταζεις και τοσο πολυ μαρκα στην κρεατινη!

δηλαδη αν γραφει μονο monohydrate ?

panakos
01-07-12, 15:56
αυτο ολες το γραφουν σχεδον!πρεπει να γραφει και crepure:thumbup:

TrankLL
02-07-12, 15:01
Φίλε παίρνε την μετά και μην ξεχνάς να υπολογίζεις την κρεατίνη που έχει μέσα το jack3d, είναι κάπου στο 1.5gr το σκουπ :toast:
Ναι το έχω στο μυαλό μου αυτό για το 1,5γρ που έχει το jack3d.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...μπορεί με την κρεατίνη να "φουσκώσω"και να αρχίσω να παίρνω όγκο αντί να οδεύω προς τον στόχο μου πει είναι η γράμμωση;...Αν και έχω διαβάσει αυτό το άρθρο http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 που λέει ότι χρειάζεται και η κρεατίνη...θέλω να μου πείτε και τις δικές σας γνώμες.

Andreas C.
02-07-12, 16:00
Φίλε όταν είσαι σε υποθερμιδική δίαιτα δεν μπορείς να βάλεις όγκο με τίποτα!

Τώρα αν βάλεις κανένα κιλό είναι νερά που θα φύγουν μόλις την σταματήσεις και δεν σε "θολώνουν" γιατί είναι στους μυείς που μπαίνουν :toast:

billys15
02-07-12, 16:17
Φίλε όταν είσαι σε υποθερμιδική δίαιτα δεν μπορείς να βάλεις όγκο με τίποτα!

Λυπαμαι Ανδρεα αλλα δεν θα συμφωνησω μαζι σου,αυτη η αποψη αρχιζει να καταρριπτεται.:) Μπορεις να βαλεις ογκο,αλλα ναι δεν θα ειναι τοσος οσο αν ετρωγες πανω απο την συντηρηση.

Andreas C.
02-07-12, 16:52
Δεν το ήξερα αυτό φιλε Βασίλη :toast:
Δηλαδή αν είμαι 400-500 θερμίδες κάτω από την συντήρηση μου μπορώ και να βάζω μυς?
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί με ενδιαφέρει το θέμα :thumbup:

billys15
02-07-12, 17:14
Απλα μπορεις να υπολογισεις αναλογιες που θα ετρωγες στην συντηρηση και να βγαλεις υδατανθρακα-λιπη μεχρι να φτασεις εκει που ειπες,400-500 θερμιδες κατω,ανεβαζοντας ταυτοχρονα την πρωτεϊνη.Καντο ομως σταδιακα.

Μπορεις να το δοκιμασεις και να δεις αν σ'αρεσει η προοδος αναλογικα με τον χρονο που σου παιρνει αυτο το recomp.

beefmeup
02-07-12, 22:43
μην ξεφυγουμε απτο θεμα παιδια..
απλα για την ιστορια,αλλο ογκος κ αλλο μυς.
δειτε κ εδω μια..

Γινεται να χτισεις μυεις ενω κανεις υποθερμιδικη διετα? (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?21837-%CE%93%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CF%85%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%89-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%84%CE%B1)

dj-thanos
03-07-12, 01:11
ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς την Muscle Freak Professional της Weider και αν ναι ποια η γνώμη σας...
Διατροφικές Πληροφορίες:
Ενέργεια Ανά 100g 1347kg/316kcal
Πρωτεΐνη 25.6 g
Υδατάνθρακες 46.8 g
Λίπη 0.1 g
Beta Alanine ( Β-Αλανίνη) 5000 mg
KREA-GENIC®. κρεατίνη 7500 mg
L-Citrullin 3300 mg
L-Αργινίνη ( Νιτρικό Οξύ) 12500 mg
L-Ορνιθίνη 2000 mg
L-Βαλίνη 750 mg
PTK (Alginic Acid) 75 mg
Καφεϊνη 375 mg
Ασβέστιο 1000 mg
Μαγνήσιο 470 mg
Παντοθενικό Οξύ 15 mg
Βιταμίνη Β12 6,3 μg
Φολικό Οξύ 500 μg
Βιταμίνη Β6 3,5 mg
Νιασίνη 40 mg
Βιταμίνη Β2 3,5 mg
Βιταμίνη Β1 2,8 mg
Βιταμίνη C 200 mg
Βιταμίνη Ε 30 mg
Νάτριο 0,56 g
Ίνες <0,1g

reborn
03-07-12, 15:31
Λυπαμαι Ανδρεα αλλα δεν θα συμφωνησω μαζι σου,αυτη η αποψη αρχιζει να καταρριπτεται.:) Μπορεις να βαλεις ογκο,αλλα ναι δεν θα ειναι τοσος οσο αν ετρωγες πανω απο την συντηρηση.
θα γεμισεις και νερα εκει που συνιθως μαζευεις λιπος (σωσιβιο) για παραδειγμα?

billys15
03-07-12, 15:53
Τα εχεις μπερδεψει λιγο.Οταν λεμε οτι σου βαζει νερα η κρεατινη,δεν σημαινει οτι σε κανει σαν μπαλα.Ουτε καν φαινεται το οτι σου βαζει νερα.Επισης,δεν θα βαλεις νερα αντι του λιπους στην κοιλια.

moikan
03-07-12, 16:14
παιδια ποια η αποψη σας για την κρεατινη nitrate;

beefmeup
03-07-12, 19:31
δεν λεει κ τπτ φιλε..
σε σχεση με την τιμη της κιολας ειναι τελειως ασυμφορη..

moikan
04-07-12, 14:47
την κρεατινη καλυτερα σε χαπια η σε σκονη;
υπαρχει διαφορα;

lila_1
04-07-12, 15:02
Ναι...στη τιμή

Πάρε σκόνη

moikan
04-07-12, 15:41
ειμαι μεταξυ c boll της thermolaif και την creapure της refleχ
διαβασα τα κομεντ στου site διαβασα και κομεντ απο ξενα και διαφορα review
αλλα δεν μπορω να καταληξω...
και εχουμε και κριση και μια κακη επιλογη μπορει να στοιχησει

Giannistzn
04-07-12, 18:09
Την πιο φθηνη παρε, διαφορα δεν θα δεις (μεταξυ των τριων εννοω, ολες το ιδιο αποτελεσμα θα εχουν)

Mavridis
05-07-12, 13:42
Εγώ προτείνω την μονουδρική τησ ΟΝ, εχει + των άλλων φοβερή διαλυτότητα :bowdown:

sharkatack
05-07-12, 17:04
Τα εχεις μπερδεψει λιγο.Οταν λεμε οτι σου βαζει νερα η κρεατινη,δεν σημαινει οτι σε κανει σαν μπαλα.Ουτε καν φαινεται το οτι σου βαζει νερα.Επισης,δεν θα βαλεις νερα αντι του λιπους στην κοιλια.

ετσι ειναι φιλος νερα και π@..ριες λες και ολοι ειναι ''αγωνιστικοι'' κανω τον 2ρο κυκλο τωρα και ειμαι πολυ καλα για το 7 μηνο που ασχολουμε ... σημερα εκανα αιμοτολογικες κ ουρα και ειναι ολα απολυτος φυσιολογικα..... "ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ'' ... Τον χειμωνα θα μπω στον ογκο .με ¨ Καθαρη Αργινινη πριν την προπο και Κρεατινη μετα σε σινδιασμο με αμινος-πρωτεινη-πολυβιταμινη και Ω3....

sobral
05-07-12, 17:07
ετσι ειναι φιλος νερα και π@..ριες λες και ολοι ειναι ''αγωνιστικοι'' κανω τον 2ρο κυκλο τωρα και ειμαι πολυ καλα για το 7 μηνο που ασχολουμε ... σημερα εκανα αιμοτολογικες κ ουρα και ειναι ολα απολυτος φυσιολογικα..... "ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ'' ... Τον χειμωνα θα μπω στον ογκο .με ¨ Καθαρη Αργινινη πριν την προπο και Κρεατινη μετα σε σινδιασμο με αμινος-πρωτεινη-πολυβιταμινη και Ω3....

Η αργινίνη φίλε αποδεδειγμένα πια δεν δουλεύει, μην μπεις στον κόπο. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές για pre.

sharkatack
05-07-12, 17:10
Η αργινίνη φίλε αποδεδειγμένα πια δεν δουλεύει, μην μπεις στον κόπο. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές για pre.


Η αργινινη ειναι το βασικο αμινοξυ που δημιουργει το Νιτρικο οταν μεταβολιζεται .... πως το κρινεις αυτο???

reborn
06-07-12, 12:37
γενικα τι πρεπει να προσεχουμε με την χρηση της και για να εχουμε καλα αποτελεσματα -δοσολογια και διατροφη ??

sobral
06-07-12, 13:02
Η αργινινη ειναι το βασικο αμινοξυ που δημιουργει το Νιτρικο οταν μεταβολιζεται .... πως το κρινεις αυτο???

θα ψάξω τις έρευνες και θα τις ποστάρω γιατί δεν τις έχω εύκαιρες. Μην σε ακούσει μόνο ο Devil γιατί θα βγάλει σπυράκια.χαχα:turtle::turtle::turtle: Χωρίς πλάκα τώρα η αργινίνη δεν δουλεύει ως προς την παραγωγή ΝΟ. Όλες οι εμπεριστατωμένες έρευνες (που δεν πληρώθηκαν από τις εταιρίες για να ευλογήσουν τα γένια τους) έδειξαν αυτό. Εγώ παραδέχτηκα την purus labs που ήταν από τις πρώτες που το είπε και έκραζε τις άλλες εταιρίες.

Andreas C.
06-07-12, 14:35
Παιδιά αν δεν σας κάνει κόπο μπορείτε να δείτε κάτι έρευνες για αργινίνη και nitrates που πόσταρε ο σατανάς:P στο θέμα PreWorkouts - Νιτρικα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6143-PreWorkouts-Νιτρικα&highlight=%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1) στην σελίδα 19 :toast:

sobral
06-07-12, 15:01
Παιδιά αν δεν σας κάνει κόπο μπορείτε να δείτε κάτι έρευνες για αργινίνη και nitrates που πόσταρε ο σατανάς:P στο θέμα PreWorkouts - Νιτρικα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6143-PreWorkouts-Νιτρικα&highlight=%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1) στην σελίδα 19 :toast:

:toast::toast:

moikan
06-07-12, 20:28
παιδες πηρα την κρεατινη της assault
μπορω να την παρω κατευθειαν δια στοματος
πρεπει σων και καλα να την ανακατεψω...

sobral
06-07-12, 20:39
παιδες πηρα την κρεατινη της assault
μπορω να την παρω κατευθειαν δια στοματος
πρεπει σων και καλα να την ανακατεψω...

το assault είναι pre workout, μήπως εννοείς της musclepharm? λογικά γίνεται αλλά δεν το έχω επιχειρήσει καλύτερα έχω σε νερό ή χυμό.

moikan
06-07-12, 20:50
το assault είναι pre workout, μήπως εννοείς της musclepharm? λογικά γίνεται αλλά δεν το έχω επιχειρήσει καλύτερα έχω σε νερό ή χυμό.

ναι συγνωμη εχεις δικιο

SPARTA
06-07-12, 21:15
καλησπερα παιδια.
εδω και λιγο καιρο ηρθε ενας νεος στο γυμναστιριο που παω γεματουλης με κοιλια.
μου ζητησε βοηθεια στο θεμα της διατροφης..τα λεγαμε σχετικα με το τι πρεπει να κανει για να χασει κοιλα.
μου ειπε οτι περνει κρεατινη.ρωτουσε πραγματα για την κρεατινη αλλα δεν ηξερα να του απαντησω.
το ερωτημα ειναι:αφου η κρεατινη σε αφινει νερα κανει να την παρεις οταν εχεις ΑΡΚΕΤΑ παραπανω κοιλα;

GeoDask
06-07-12, 21:21
ναι δες στα συμπληρωματα με τις κρεατινες..... υπαρχουν μερικα reviews....

ναι απλη μονουδρικη ειναι.... βασικα το creapure ειναι στανταρ... δλδ οτι εχει μεσα 100% κρεατινη μονουδρικη..... ισως ειναι η καλητερη στην αγορα...

+1 :thumbup:

creapure 5γρ την ημέρα-κάθε μέρα, no cycle needed, no loading phasing kλπ κλπ :green:

sharkatack
08-07-12, 08:02
θα ψάξω τις έρευνες και θα τις ποστάρω γιατί δεν τις έχω εύκαιρες. Μην σε ακούσει μόνο ο Devil γιατί θα βγάλει σπυράκια.χαχα:turtle::turtle::turtle: Χωρίς πλάκα τώρα η αργινίνη δεν δουλεύει ως προς την παραγωγή ΝΟ. Όλες οι εμπεριστατωμένες έρευνες (που δεν πληρώθηκαν από τις εταιρίες για να ευλογήσουν τα γένια τους) έδειξαν αυτό. Εγώ παραδέχτηκα την purus labs που ήταν από τις πρώτες που το είπε και έκραζε τις άλλες εταιρίες.

καλημερα.. βλεπω υπαρχουν πολλες αποψεις....αλλα αν δεις δεν υπαρχει Νιτρικο χωρις Αργινινη (που ειναι το βασικο συστατικο) οποτε μιλαμε για φορμουλες (μαζι με καφεινη ταυρινες β.αλανινη ) και τετοια...οπως και με τις Κρεατινες το βασικο συστατικο της ειναι η Μονουδρικη ολα τα αλλα ειναι προσθετα ( Γλουταμινη-ταυρινες ).......

sobral
08-07-12, 10:49
καλημερα.. βλεπω υπαρχουν πολλες αποψεις....αλλα αν δεις δεν υπαρχει Νιτρικο χωρις Αργινινη (που ειναι το βασικο συστατικο) οποτε μιλαμε για φορμουλες (μαζι με καφεινη ταυρινες β.αλανινη ) και τετοια...οπως και με τις Κρεατινες το βασικο συστατικο της ειναι η Μονουδρικη ολα τα αλλα ειναι προσθετα ( Γλουταμινη-ταυρινες ).......

εδώ κάνεις λάθος, μια χαρά υπάρχουν: Assault (MusclePharm), Muscle Marinade (Purus Labs), Animal Rage (Universal), NeuroCore (Muscletech), Novem (Scivation) κ η λίστα έχει πολλά ακόμη. Αυτά μου ήρθαν στα γρήγορα αμα ψάξεις υπάρχουν κι άλλα...Και έτσι κ αλλιώς είναι όλα τα pre-workout φορμουλες αυτό που λες δεν έχει βάση, δεν υπάρχουν pre με ένα συστατικό. Για την κρεατίνη ναι ισχύει.

giannis_ex
08-07-12, 12:25
Παιδια απο τη στιγμη που θα σταματησεις την κρεατινη, σε ποσες μερες πανω κατω θα εχεις χασει το οποιο νερο κατακρατουσε επιπλεον στο σωμα? Θελω να κανω τις συγκρισεις να δω αν οντως ειναι εμφανης η διαφορα ή οχι.

tyler_durden
08-07-12, 12:41
κρεατινη με βιταργκο πινεται;

beefmeup
08-07-12, 23:56
Παιδια απο τη στιγμη που θα σταματησεις την κρεατινη, σε ποσες μερες πανω κατω θα εχεις χασει το οποιο νερο κατακρατουσε επιπλεον στο σωμα? Θελω να κανω τις συγκρισεις να δω αν οντως ειναι εμφανης η διαφορα ή οχι.

δεν θα δεις διαφορα..σε δυναμη ισως μονο θα παρατηρησεις διαφορα που θα πεσεις λιγο.


κρεατινη με βιταργκο πινεται;

ευκολα.

sharkatack
09-07-12, 15:27
εδώ κάνεις λάθος, μια χαρά υπάρχουν: Assault (MusclePharm), Muscle Marinade (Purus Labs), Animal Rage (Universal), NeuroCore (Muscletech), Novem (Scivation) κ η λίστα έχει πολλά ακόμη. Αυτά μου ήρθαν στα γρήγορα αμα ψάξεις υπάρχουν κι άλλα...Και έτσι κ αλλιώς είναι όλα τα pre-workout φορμουλες αυτό που λες δεν έχει βάση, δεν υπάρχουν pre με ένα συστατικό. Για την κρεατίνη ναι ισχύει.

καλησπερα ..μπορει να και να κανω λαθος αλλα δες λιγο και αυτο( το 10 βημα ) για την αργινινη που λεγαμε και την ληψη της....
**************

***Δεν επιτρεπονται παρόμοια λινκς. Mods Team***

ROMAIOS
14-07-12, 10:58
Καλημέρα κύριοι (και κυρίες -.-) και από εμένα....Έχω και εγώ μία απορία σχετικά με την χρήση της κρεατίνης και πιο συγκεκριμένα με την δοσολογία της....Γνωρίζω τα σχετικά περί "φορτώματος" και μη-"φορτώματος"..καθώς έχω διαβάσει τα αντίστοιχα topics εδώ στο φόρουμ αρκετές φορές...Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι, ότι στο άρθρο αναφορικά με την διατροφή γράμμωσης και το ρόλο της κρεατίνης μέσα σε αυτήν, που βρίσκεται στο συγκεκριμένο λινκ,

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

αναφέρει κάπου:

"Κρεατίνη και γράμμωση

Η κρεατίνη έχει θέση στη δίαιτα της γράμμωσης προωθώντας την ενέργεια και τα πρηξίματά μας στην προπόνηση. Ωστόσο, συνήθως, η λήψη της θα πρέπει να περιοριστεί σε 5γρ ημερησίως."

Η απορία μου είναι....Γιατί μόνον 5 γρ και όχι 10γρ...με την συνηθισμένη γνωστή τυπική δοσολογία (δηλαδή 5γρ πριν την προπόνηση, 5γρ μετά)..??? Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος πάνω σε αυτό.??

beefmeup
14-07-12, 11:00
παρε κ 10 αμα θες μαν..
δεν τρεχει.

ROMAIOS
14-07-12, 11:33
ναι, αυτό έκανα και κάνω και εγώ, beefmeup...Την τυπική δοσολογία ακολουθώ, με τα 10γρ...και πιστεύω, ή έστω θέλω να πιστεύω, πως, επιφέρει μία κάποια διατήρηση της δύναμης, στο πλαίσιο της υποθερμιδικής με όχι πολλούς υδατάνθρακες διατροφή γράμμωσης που ακολουθώ....καλοκαίρι γαρ :D
thanx για την γρήγορη απάντηση :)

Fataoulas
16-07-12, 19:15
Aπορια γιατι θα σκασω

Η κρεατινη πρεπει να συνδιαζεται με παρα πολυ νερο. Ναι!

Το νερο πρεπει να ειναι 3-4 λιτρα τουλαχοστον. Ξανα ναι!

Βασικο για την αναπτυξη των μυων ειναι ο υπνος. Ασε, θα ξαναπαντησω. Ναι!


Πως να κοιμηθω ενα 8ωρο συνεχομενο οταν πρεπει να σηκωθω για κατουρημα τουλαχιστον 3 φορες? ? ? ?
:banghead::banghead::banghead::banghead:

Εσεις τι κανετε ρε παιδια? Το πιανετε με σφηκτηρακι και κοιμαστε ξενοιαστοι? :lol:

Giannistzn
16-07-12, 19:25
Κοιτα, θελει αρκετο νερο αλλα οχι υπερβολες. Στα 3 λιτρα με 5γρ εισαι οκ πιστευω. Αλλα και 4 να πιεις δεν θα τα πιεις πριν κοιμηθεις..

Πρωι μεσημερακι, και οσο παει το βραδυ το ελατωνεις αν σηκωνεσαι 3φορες για τουαλετα οπως λες. Ξαναλεω, οχι ακροτητες..

Fataoulas
16-07-12, 19:33
3 γραμμαρια παιρνω, χωρις αρχικο φορτωμα και πινω 3 λιτρα (2 μπουκαλια)
Το πρωτο μπουκαλι το πινω κατα τη διαρκεια της μερας, το δευτερο το βραδυ που παω γυμναστηριο

:welcome:

giannis8695
19-07-12, 17:29
geia sas eimai neo melos molis simera ekana eggrafh sorry gia ta greeklish alla o upologisths mou den exei ellinikh glosa exei germanikh kai agglikh logo ton windows mou.
loipon:eimai 17 xronon kai 8a i8ela na agorasw ena proion apo to e-shop sas me antikatavolh(antikatavolh einai pou plironeis sto taxidromio swsta?)
episeis 8a h8ela na mou peite pote prepei na thn pernw paw gimnastirio 5 fores thn evdomada apo deutera eos paraskevh alla tora ths 3 teleftees vdomades paw mono 2 gt gimnazomai sto spiti to idio taktika kai tis idies askiseis alla pio elafria
afto h8ela na rotisw kai to pos mporw na promi8euto to proion sas (Creapure Creatine)
kai opos ipa prin sorry gia ta greeklish

kokolakis
19-07-12, 17:33
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8642-Bodybuilding.gr-e-Shop

για περισσοτερες πληροφοριες για ποαραγγελια ρωτα εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=5

giannis8695
19-07-12, 17:38
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8642-Bodybuilding.gr-e-Shop

για περισσοτερες πληροφοριες για ποαραγγελια ρωτα εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=5

OK file efxaristw 8a steilo minima to sintomotero

gk
20-07-12, 17:49
Ερωτηση:
αντι να βαλω την κρεατινη στο νερο με λιγη δεξτροζη, πειραζει σε κατι αν την αναμιξω με κανενα καοτονικ/χεμο/κλπ (που ειναι κ αυτα ολο υδατανθρακα, δηλαδη ζαχαρη) για να παρει κ λιγη γευση? :P

s0k0s
20-07-12, 18:09
Ερωτηση:
αντι να βαλω την κρεατινη στο νερο με λιγη δεξτροζη, πειραζει σε κατι αν την αναμιξω με κανενα καοτονικ/χεμο/κλπ (που ειναι κ αυτα ολο υδατανθρακα, δηλαδη ζαχαρη) για να παρει κ λιγη γευση? :P

Δοκιμασε το με χυμο καλυτερα.

Mcstefan7
20-07-12, 18:24
Σήμερα έκανα ένεση κορτιζόνης...Είναι κορτιζονοστεροιδή και γίνεται σαν τα ΑΑΣ κ μου πε ο γιατρος η κορτιζονη μένει στν οργανισμό για 10-12 μέρες...Κατα την δίαρκεια αυτών το μερών μου πε να αποφεύγω το αλάτι το ψάρι και τα λιπαρά γτ θα πάρω πολυ βάρος απότομα.Με τν κρεατίνη ξέρουμε τι παίζει?? Γτ κ αυτή σαν το αλάτι κρατάει νερα μήπως υπάρχει πρόβλημα??

s0k0s
20-07-12, 18:33
Οπως κ να εχει τωρα καλοκαιρι γτ να παρεις κρεατινη, με τα νερα που χανουμε ειναι μπερδεμα το πραμα.. :unsure:

Andreas C.
21-07-12, 00:23
Ερωτηση:
αντι να βαλω την κρεατινη στο νερο με λιγη δεξτροζη, πειραζει σε κατι αν την αναμιξω με κανενα καοτονικ/χεμο/κλπ (που ειναι κ αυτα ολο υδατανθρακα, δηλαδη ζαχαρη) για να παρει κ λιγη γευση? :P

Όχι φίλε δεν πειράζει καθόλου :toast:

Andreas C.
21-07-12, 00:27
@Mcstefan7

Φίλε μου η γνώμη μου είναι καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου για αυτό το θέμα :toast:

ducaki
21-07-12, 13:36
απο σεμπεμβριο λεω να ξεκινησω πρωτη φορα κρεατινη.το θεμα ειναι ομως οτι τα 2 τελευταια χρονια στις αιματολογικες μου εξετασεις ειναι παντα οριακα στο max(1.1).οι γιατροι μου ελεγαν παντα οτι δεν υπαρχει προβλημα για το 1,1.
λετε αμα την ξεκινησω να ανεβει και αλλο?φυσικα θα ρωτησω και γιατρο πριν ξεκινησω αλλα ρωταω μηπως υπαρχει και κανας αλλος εδω με το ιδιο θεμα

Inferno1988
11-08-12, 20:44
Καλησπέρα. Σκέφτομαι κάποια στιγμή να ξεκινήσω να παίρνω crea pure. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για αυτή, αλλά και πάλι δεν ξέρω ούτε τα μισά, οπότε επειδή είναι χειρότερο να έχεις μισές γνώσεις απ' ό,τι καθόλου, θέλω μερικές γνώμες σχετικά με το πότε πρέπει να την παίρνω. Από προηγούμενα ποστ κατάλαβα ότι πρέπει να την παίρνω μετά την προπόνηση, ωστόσο δεν θα ήταν καλύτερο να την παίρνω λίγο πριν την προπόνηση, για να μου δίνει περισσότερη ενέργεια; Σκέφτομαι να παίρνω ποσότητες των 3γρ καθημερινά, χωρίς να σταματάω ανά περιόδους

lila_1
11-08-12, 20:50
Tην παίρνεις όποτε μπορείς να την πάρεις....
Κάποιοι προτείνουν με τα γεύματα, κάποιοι pre-wo, άλλοι post-wo

κάποιοι κάθε μέρα, άλλοι μέρες προπόνησης...

5 γραμ είναι οκ δόση

Inferno1988
11-08-12, 21:06
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω πριν. Οι δόσεις δεν έχουν κάποια αναλογία με την καθαρή μυϊκή μάζα;

lila_1
11-08-12, 21:30
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω πριν. Οι δόσεις δεν έχουν κάποια αναλογία με την καθαρή μυϊκή μάζα;

Εχουν ναι αλλά οι δόσεις αλλάζουν τόσο που θα πρέπει να μετράς το δέκατο του γραμμαρίου....δε θα χει καμία διαφορά

Γι αυτό σου πα ότι τα 5 γραμ είναι μία στάνταρ δόση (και με 3 γρ. μπορείς να παίξεις..)

Inferno1988
11-08-12, 21:46
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Επειδή είμαι αρκετά αδύνατος και επειδή οι προπονήσεις μου δεν είναι υπερβολικά έντονες (τουλάχιστον προς το παρόν), θεώρησα ότι οι απαιτήσεις του οργανισμού μου δεν θα είναι τόσο μεγάλες όσο π.χ. ενός αθλητή που ασχολείται πιο σοβαρά, οπότε προτίμησα να πάω με μια μικρότερη δόση. Επαναλαμβάνω ότι τα ξέρω μισά και πιθανώς να λέω βλακείες :P

lila_1
11-08-12, 22:03
πόσα κιλά είσαι, με τί ύψος και πόσο καιρό γυμνάζεσαι?

Inferno1988
11-08-12, 22:07
Αυτή τη στιγμή είμαι σε λίγο τραγική φάση. Έχω γύρω στο μήνα που παράτησα τόσο τις προπονήσεις όσο και τη διατροφή, λόγω προσωπικών θεμάτων και καλοκαιρινής βαρεμάρας. Πριν από αυτά ήμουν κοντά στα 68 κιλά με μικρό ποσοστό λίπους και ύψος 1,75. Σαν στόχο έχω να φτάσω στα 70-72 κιλά

lila_1
11-08-12, 22:20
ε οκ, παίρνε 5γρ τις μέρες προπόνησης ή 3γρ κάθε μέρα
Καλά είναι

Inferno1988
11-08-12, 22:24
Δεν θα σε ευχαριστήσω πάλι για να μην γίνω κουραστικός :P

TheEnonymous
18-08-12, 18:03
Τις μέρες που δεν πηγαίνουμε γυμναστήριο,πρέπει να παίρνουμε κρεατίνη?
Και κάτι ακόμα,για την ασφαλέστερη χρήση της,είναι καλά 3 εβδομάδες(μαζί με την εβδομάδα φόρτωσης) συνεχχόμενη χρήση,μετα 3 εβδομάδες διακοπή και μετά ξανά κλπ κλπ...

hunteranimator
19-08-12, 16:09
Μια απορια ξερει κανεις κατα ποσο % σου αυξανεται η μυηκη αναπτυξη με την κρεατινη π,χ, απο ποσο μεχρι ποσο η υπαρχει καποιο στανταρ.
Σαν μεσος ορος μπορει ο ανθρωπος να παρει στην καλητερη περιπτωση 3 μυηκα αλιπα κιλα απλα με διατροφη σε 1 χρονο δηλαδη σαν να λεμε 8 γρ μυς την μερα. Με την κρεατινη?

angus young
19-08-12, 16:15
Φιλαρακι,απο οσα εχω διαβασει,γυρω στα 3 κιλα μυικα,παιρνουν το χρονο οι επαγγελματιες bb,που ειναι τεζα στα φαρμακα...
οποτε,δεν ισχυει κατι τετοιο για διατροφη+κρεατινη που λες....:toast:

jimnys
19-08-12, 20:30
υπαρχει καποιο σκευασμα απο καποια εταιρεια που να ειναι creapure αλλα και micronized ?

angus young
19-08-12, 20:47
Τσεκαρε την κρεατινη της musclepharm,ειναι μειγμα κρεατινων....;)

Nickolas
19-08-12, 21:01
Από όσα ξέρω η κρεατίνη δε σου δίνει μυικά κιλά.

Η κρεατίνη έχει δύο ιδιότητες μία ανούσια και μία ουσιαστική: Η ανούσια είναι η συσσώρευση νερού στους μύες με αποτέλεσμα να φαίνονται μεγαλύτεροι, η ουσιαστική είναι η δυνατότητα μεταβολισμού της σε κρεατινίνη η οποία έχει την ιδιότητα να ανασυνθέτει ταχύτατα την ATP (τριφωσφορική αδενοσίνη) με αποτέλεσμα να παρέχει άμεση και γρήγορη ενέργεια στον οργανισμό, και επομένως να έχουμε περισσότερη δύναμη για παραπάνω κιλά ή/και παραπάνω επαναλήψεις και έτσι να έχουμε και τις προϋποθέσεις για μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη.

Η κρεατίνη λοιπόν δεν "τρέφει" τους μύες.

marvin
19-08-12, 21:42
Από όσα ξέρω η κρεατίνη δε σου δίνει μυικά κιλά.

Η κρεατίνη έχει δύο ιδιότητες μία ανούσια και μία ουσιαστική: Η ανούσια είναι η συσσώρευση νερού στους μύες με αποτέλεσμα να φαίνονται μεγαλύτεροι, η ουσιαστική είναι η δυνατότητα μεταβολισμού της σε κρεατινίνη η οποία έχει την ιδιότητα να ανασυνθέτει ταχύτατα την ATP (τριφωσφορική αδενοσίνη) με αποτέλεσμα να παρέχει άμεση και γρήγορη ενέργεια στον οργανισμό, και επομένως να έχουμε περισσότερη δύναμη για παραπάνω κιλά ή/και παραπάνω επαναλήψεις και έτσι να έχουμε και τις προϋποθέσεις για μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη.

Η κρεατίνη λοιπόν δεν "τρέφει" τους μύες.

:thumbup:Περιεκτικοτατο ποστ!!!:clap:

hunteranimator
20-08-12, 00:57
Φιλαρακι,απο οσα εχω διαβασει,γυρω στα 3 κιλα μυικα,παιρνουν το χρονο οι επαγγελματιες bb,που ειναι τεζα στα φαρμακα...
οποτε,δεν ισχυει κατι τετοιο για διατροφη+κρεατινη που λες....:toast:


Oταν καποιος ειναι τεζα στο φαρμακο το μηνα περνει 3 μεχρι 10 μυηκα κιλα σε ενα μηνα. Σε ενα χρονο σαν μεσο ορο υπο συνθηκες σκληρης προπονησης και καλης διατροφης για μυηκη αναπτυξη περνεις ΠΕΡΙΠΟΥ(αναλογος και την ηληκια και οχι μονο)3 μυηκα κιλα. Σκεψου ενας ανθρωπος να κανει βαρια προπονηση και να τρωει την μερα 150γρ πρωτεϊηνη σε ενα χρονο θα εχει φαει 54.750γρ πρωτεϊηνη και σε ενα χρονο να εχει αποχτησει περιπου μισο κιλο μυς δεν σου φαινεται χαζο? Εχω κανει format αλλιως θα σου εστελνα λινκς, θα σου προτεινα να διαβαζες τα αρθα απο το αρχειο του forum.

hunteranimator
20-08-12, 01:12
Από όσα ξέρω η κρεατίνη δε σου δίνει μυικά κιλά.

Η κρεατίνη έχει δύο ιδιότητες μία ανούσια και μία ουσιαστική: Η ανούσια είναι η συσσώρευση νερού στους μύες με αποτέλεσμα να φαίνονται μεγαλύτεροι, η ουσιαστική είναι η δυνατότητα μεταβολισμού της σε κρεατινίνη η οποία έχει την ιδιότητα να ανασυνθέτει ταχύτατα την ATP (τριφωσφορική αδενοσίνη) με αποτέλεσμα να παρέχει άμεση και γρήγορη ενέργεια στον οργανισμό, και επομένως να έχουμε περισσότερη δύναμη για παραπάνω κιλά ή/και παραπάνω επαναλήψεις και έτσι να έχουμε και τις προϋποθέσεις για μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη.

Η κρεατίνη λοιπόν δεν "τρέφει" τους μύες.

Θα ελεγα οτι η απορια μου ειναι καπως δυσκολη και περιπλοκη:unsure:
Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαρει κρεατινη ειχα καταφερει υστερα απο 1 μηνα σκληρη προπονηση να κανω 10+ παγκο και μου ειχε μεινει μονιμο,αρα αναπτυξα καποιες ινες παραπανω απο οτι θα μπορουσα αν δεν επερνα.
Στην ουσια θα λεγαμε οτι η μυηκη αναπτυξη προερχεται απο την υπερβαση που κανει ο μυς σαν αποδοση οταν ασκηται, λογο των μεγαλων ενεργειακων αποθεματων που αποκτα χαρις στην κρεατινη, ετσι εχει το ερεθισμα να αναπτυχθει. Εγω κολαω στο εξης αυτο το ποσοστο ΑΤΡ αυξανεται ως ενα Α σημειο 30% 40% δεν ξερω ποσο, πες οτι μαθαμε οτι αυξανεται 30% με αυτο το +30% ποσοστο ΑΤΡ κατα ποσο παραπανω μυηκη αναπτυξη θα ειχαμε εαν με αυτο το +30% διναμε το 100% τις προπονησης μας κατα ποσο % θα αυξανονταν η μυηκη αναπτυξη?

angus young
20-08-12, 08:57
Oταν καποιος ειναι τεζα στο φαρμακο το μηνα περνει 3 μεχρι 10 μυηκα κιλα σε ενα μηνα. Σε ενα χρονο σαν μεσο ορο υπο συνθηκες σκληρης προπονησης και καλης διατροφης για μυηκη αναπτυξη περνεις ΠΕΡΙΠΟΥ(αναλογος και την ηληκια και οχι μονο)3 μυηκα κιλα. Σκεψου ενας ανθρωπος να κανει βαρια προπονηση και να τρωει την μερα 150γρ πρωτεϊηνη σε ενα χρονο θα εχει φαει 54.750γρ πρωτεϊηνη και σε ενα χρονο να εχει αποχτησει περιπου μισο κιλο μυς δεν σου φαινεται χαζο? Εχω κανει format αλλιως θα σου εστελνα λινκς, θα σου προτεινα να διαβαζες τα αρθα απο το αρχειο του forum.

3-10 μυικα κιλα σε ενα μηνα?????
τι οραμα ηταν αυτο που ειδες????????

Nickolas
20-08-12, 11:12
Θα ελεγα οτι η απορια μου ειναι καπως δυσκολη και περιπλοκη:unsure:
Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαρει κρεατινη ειχα καταφερει υστερα απο 1 μηνα σκληρη προπονηση να κανω 10+ παγκο και μου ειχε μεινει μονιμο,αρα αναπτυξα καποιες ινες παραπανω απο οτι θα μπορουσα αν δεν επερνα.
Στην ουσια θα λεγαμε οτι η μυηκη αναπτυξη προερχεται απο την υπερβαση που κανει ο μυς σαν αποδοση οταν ασκηται, λογο των μεγαλων ενεργειακων αποθεματων που αποκτα χαρις στην κρεατινη, ετσι εχει το ερεθισμα να αναπτυχθει. Εγω κολαω στο εξης αυτο το ποσοστο ΑΤΡ αυξανεται ως ενα Α σημειο 30% 40% δεν ξερω ποσο, πες οτι μαθαμε οτι αυξανεται 30% με αυτο το +30% ποσοστο ΑΤΡ κατα ποσο παραπανω μυηκη αναπτυξη θα ειχαμε εαν με αυτο το +30% διναμε το 100% τις προπονησης μας κατα ποσο % θα αυξανονταν η μυηκη αναπτυξη?


Και πάλι θα απαντήσω από αυτά που γνωρίζω, αν κάποιος φίλος έχει νεώτερες πληροφορίες ας τις παραθέσει.

Η κρεατίνη δεν "αυξάνει" τα ποσοστά του ATP που έχεις στον οργανισμό.

Όταν γυμνάζεσαι και ο οργανισμός σου χρειάζεται ενέργεια γρήγορα το ATP που διαθέτεις αρχίζει να διασπάται, η διάσπαση σου δίνει την άμεση ενέργεια που χρειάζεσαι και το ATP χάνοντας το μόριο που μετατράπηκε σε ενέργεια από τη διάσπαση μετατρέπεται από 3φωσφορική αδενοσίνη (ATP) σε 2φωσφορική αδενοσίνη (ADP), δλδ έχει χάσει ένα μόριο φωσφορικού άλατος.

Η κρεατίνη έχει την ιδιότητα μόλις το ATP χάσει αυτό το μόριο να διασπάται αμέσως και να απελευθερώνει ένα μόριο φωσφορικού άλατος το οποίο προσκολλάται στη 2φωσφορική αδενοσίνη (ADP) και τη μετατρέπει ξανά σε 3φωσφορική αδενοσίνη (ATP) ώστε να την ανασυνθέσει.

Η άντληση ενέργειας από τη διάσπαση της ATP είναι η ταχύτερη μορφή ενέργειας που μπορεί να έχει ο άνθρωπος, όλες οι άλλες πηγές ενέργειας είναι βραδύτερες και αρχίζουν να δουλεύουν για να αναπληρώσουν σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτό της διάσπασης της ATP.

hunteranimator
20-08-12, 12:23
3-10 μυικα κιλα σε ενα μηνα?????
τι οραμα ηταν αυτο που ειδες????????

Το οτι ο μεσος ορος ειναι 3 μυηκα κιλα το ετος, και πως με αναβολικα-φαρμακα μπορεις να παρεις 2-3 ακομα και 10 μυηκα σε 1 μηνα ειναι καποιες απο τις πιο αυτονοητες γνωσεις-πληροφοριες οσων εχουν ασχοληθει με διατροφη, μυηκη αναπτυξη bb η δυναμη κτλ.

Αν ξερεις τις ονομασιες δυνατων αναβολικων και ψαξτεις στο google λενε ποσσα μυηκα μπορεις να παρεις σε ενα μηνα, συνηθως ειναι 3-5 κιλα. Πηγαινε σε οποιοδηποτε μαγαζι με συμπληρωματα και ρωτα μεχρι ποσσα μυηκα κιλα μπορει να παρει καποιος σε 1 χρονο χωρις αναβολικα,να δεις τι θα δου πουν. Καποιο λινκ απο το foroum που ισως σε δθαφωτισει http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12251-%CE%9C%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%B1-amp-%CE%91%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%B1

hunteranimator
20-08-12, 12:56
Και πάλι θα απαντήσω από αυτά που γνωρίζω, αν κάποιος φίλος έχει νεώτερες πληροφορίες ας τις παραθέσει.

Η κρεατίνη δεν "αυξάνει" τα ποσοστά του ATP που έχεις στον οργανισμό.

Όταν γυμνάζεσαι και ο οργανισμός σου χρειάζεται ενέργεια γρήγορα το ATP που διαθέτεις αρχίζει να διασπάται, η διάσπαση σου δίνει την άμεση ενέργεια που χρειάζεσαι και το ATP χάνοντας το μόριο που μετατράπηκε σε ενέργεια από τη διάσπαση μετατρέπεται από 3φωσφορική αδενοσίνη (ATP) σε 2φωσφορική αδενοσίνη (ADP), δλδ έχει χάσει ένα μόριο φωσφορικού άλατος.

Η κρεατίνη έχει την ιδιότητα μόλις το ATP χάσει αυτό το μόριο να διασπάται αμέσως και να απελευθερώνει ένα μόριο φωσφορικού άλατος το οποίο προσκολλάται στη 2φωσφορική αδενοσίνη (ADP) και τη μετατρέπει ξανά σε 3φωσφορική αδενοσίνη (ATP) ώστε να την ανασυνθέσει.

Η άντληση ενέργειας από τη διάσπαση της ATP είναι η ταχύτερη μορφή ενέργειας που μπορεί να έχει ο άνθρωπος, όλες οι άλλες πηγές ενέργειας είναι βραδύτερες και αρχίζουν να δουλεύουν για να αναπληρώσουν σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτό της διάσπασης της ATP.

δεν φανταζομουν οτι ειναι καπως ετσι τα πραγματα με ADP & ATP. Τα νερα που σου δινει η κρεατινη οποτε ειναι τελιως αχρηστα?σαν νερα ειναι μονο μονο νερα?εννοω δεν εχουν ATP η κατι αλλο οφελημο?:unsure:

tyler_durden
20-08-12, 13:13
Από όσα ξέρω η κρεατίνη δε σου δίνει μυικά κιλά.

Η κρεατίνη έχει δύο ιδιότητες μία ανούσια και μία ουσιαστική: Η ανούσια είναι η συσσώρευση νερού στους μύες με αποτέλεσμα να φαίνονται μεγαλύτεροι, η ουσιαστική είναι η δυνατότητα μεταβολισμού της σε κρεατινίνη η οποία έχει την ιδιότητα να ανασυνθέτει ταχύτατα την ATP (τριφωσφορική αδενοσίνη) με αποτέλεσμα να παρέχει άμεση και γρήγορη ενέργεια στον οργανισμό, και επομένως να έχουμε περισσότερη δύναμη για παραπάνω κιλά ή/και παραπάνω επαναλήψειςκαι έτσι να έχουμε και τις προϋποθέσεις για μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη.

Η κρεατίνη λοιπόν δεν "τρέφει" τους μύες.
γενικα το θεμα κρεατινη σηκωνει κουβεντα.. το ζητημα ειναι στις ποσες επαναληψεις σου δινει τη +1..
τις 10 μπορει αν εισαι ρισποντερ να τις κανει 11-12..τις 5 να τις κανει 6 πολυυυυυ δυσκολο.

υπαρχει καποιο σκευασμα απο καποια εταιρεια που να ειναι creapure αλλα και micronized ?

Κοιτα προς ΟΝ μερια

Nickolas
20-08-12, 13:27
δεν φανταζομουν οτι ειναι καπως ετσι τα πραγματα με ADP & ATP. Τα νερα που σου δινει η κρεατινη οποτε ειναι τελιως αχρηστα?σαν νερα ειναι μονο μονο νερα?εννοω δεν εχουν ATP η κατι αλλο οφελημο?:unsure:

Η συγκέντρωση νερού στους μύες μπορεί να αποτελέσει βελτίωση τους περιβάλλοντος για πρωτεϊνοσύνθεση, αλλά αν δεν γυμναστείς κυρίως με βάρη για να υπάρξει η αυξημένη ανάγκη πρωτεινοσύνθεσης στους μύες τότε είναι απλώς νερό. Γι' αυτό και έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα ότι η συγκέντρωση νερού είναι ανούσια επίδραση της κρεατίνης. Ίσως η λέξη "ανούσια" να είναι λίγο υπερβολική αλλά θέλω να γίνει σαφές ότι η ουσιαστική συμβολή της κρεατίνης στον οργανισμό είναι η δεύτερη ιδιότητα της, αυτή της ταχείας ανασύνθεσης του ATP.

Οπότε όχι, τα νερό που συγκεντρώνει (γιατί το τραβάει από άλλο σημείο του σώματος, γι' αυτό και είναι απαραίτητη η πρόσληψη αυξημένης ποσότητας νερού σε περίοδο κύκλου κρεατίνης) στους μύες δεν είναι τελείως άχρηστο, αλλά δεν είναι κάτι παραπάνω από νερό.

angus young
20-08-12, 14:22
Το οτι ο μεσος ορος ειναι 3 μυηκα κιλα το ετος, και πως με αναβολικα-φαρμακα μπορεις να παρεις 2-3 ακομα και 10 μυηκα σε 1 μηνα ειναι καποιες απο τις πιο αυτονοητες γνωσεις-πληροφοριες οσων εχουν ασχοληθει με διατροφη, μυηκη αναπτυξη bb η δυναμη κτλ.

Αν ξερεις τις ονομασιες δυνατων αναβολικων και ψαξτεις στο google λενε ποσσα μυηκα μπορεις να παρεις σε ενα μηνα, συνηθως ειναι 3-5 κιλα. Πηγαινε σε οποιοδηποτε μαγαζι με συμπληρωματα και ρωτα μεχρι ποσσα μυηκα κιλα μπορει να παρει καποιος σε 1 χρονο χωρις αναβολικα,να δεις τι θα δου πουν. Καποιο λινκ απο το foroum που ισως σε δθαφωτισει http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12251-%CE%9C%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%B1-amp-%CE%91%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%B1

δηλαδη με καποιους πολυ προχειρους υπολογισμους,ο και γκριν ας πουμε,σε 2 χρονια,θα ειναι γυρω στα 400 κιλα,και θα τον μεταφερουν με γερανο....
μαλιστα.......:turtle:

hunteranimator
20-08-12, 16:10
δηλαδη με καποιους πολυ προχειρους υπολογισμους,ο και γκριν ας πουμε,σε 2 χρονια,θα ειναι γυρω στα 400 κιλα,και θα τον μεταφερουν με γερανο....
μαλιστα.......:turtle:

Το οτι πιστευεις κατι δεν σημαινει πως ειναι και η πραγματικοτητα.
Yστερα απο οσα σου ειπα εσυ εκει κατεληξες? :shock:
Ειναι οπως σε ενα παιχνιδι τα πρωτα level τα αναιβενεις ευκολα μετα γινεται ολο και πιο δυσκολο, ετσι ειναι και στο σχολειο οσο ανεβαινεις ταξη τοσο δυσκολευουν τα μαθηματα. Ετσι και η μυηκη αναπτηξη γινεται ολο και πιο δυσκολη οσο γινεσαι μυωδης αλλα μυηκα επερνες οταν ησουν αρχαριος και αλλα αμα εισαι προχωρημενος, οταν εισαι προχωρημενος λιγοστευουν τα μυηκα κιλα που περνεις.Και καποια στιγμη φτανεις στα ορια και δεν περνεις αλλα μυηκα. Καποια στιγμη το σωμα σταματαει να περνει μυηκα κιλα ειτε με αναβολικα ειτε χωρις.

beefmeup
20-08-12, 19:11
angus k hunter μεινετε στην κρεατινη,γιατι θα γινουν μεταφορες μετακομισεις με γερανους.
η κουβεντα που κανετε ειναι ατοπη κ χωρις βαση ετσι κ αλλιως.

--------------------------

αυτα που γραφει ο Nickolas ισχυουν κ τα εχουμε ξανασυζητησει αλλωστε.
απο κει κ περα για τα νερα,αχρηστα δεν ειναι,ακομα κ για το εφε που σου δινουν αν θελετε.
περαν τουτου,το οτι ειναι ενδομυικα,σημαινει πως βηθουν κ στην διαστολη του μιυκου κυταρου με ο,τι μπορει να συνεπαγεται αυτο για καποιν που προπονειται.

kafros gate 7
23-08-12, 17:05
Φιλαρακι,απο οσα εχω διαβασει,γυρω στα 3 κιλα μυικα,παιρνουν το χρονο οι επαγγελματιες bb,που ειναι τεζα στα φαρμακα...
οποτε,δεν ισχυει κατι τετοιο για διατροφη+κρεατινη που λες....:toast:

θα διαφωνισω με αυτο που λες.
1) γιατι ξερω απο γνωστο μ που παιρνει αναβολικα και κανει 9 χρονια γυμναστηριο
κατεβαινει σε αγωνες και εχει και πααρα πολυ καλη θεση, απλα δε θελω να αναφερω το ονομα του
πως μπορει σε μια χρονια μεσα να βαλει αρκετα παραπανω απο 3 μυϊκα κιλα για να μην πω περισσοτερα
και απο τα διπλασια.
2)λεγοντας οτι επαγγελματιες που ειναι τεζα στα φαρμακα παιρνουν μεχρι 3 μυϊκα κιλα το χρονο
δεν ξερω αν συνειδητοποιεις οτι αυτοι οι ανθρωποι κανουν 20+ χρονια γυμναστικη, bodybuilding και
εχουν ξεπερασει καμποσες φορες το οριο μεχρι το οποιο μπορουν να αναπτυχθουν φυσιολογικα.
με λιγα λογια εχουν <<αλλαξει>> αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε την εκφραση αυτη τα γονιδια τους
και ειναι επομενο οσο περισσοτερα χρονια κανεις , οσο πιο μεγαλος εισαι και οσο περισσοτερο εχεις ξεπερασει το
φυσιολογικο τοσο δυσκολοτερα να βαζεις πανω σου κιλα.


τωρα για το ποσα κιλα μπορεις να βαλεις με την κρεατινη και διατροφη? δεν ξερω... γνωμη μου ομως αυτα που
ακουγονται τα στανταρ δηλαδη το πολυ μεχρι 3-4 κιλα ειναι βλακειες. στον οργανισμο του καθενος δεν υπαρχει τιποτα
στανταρ.αλλος μπορει να βαλει 1,5 , αλλος 3 και αλλος 5....πολλοι παραγοντες επηρεαζουν αυτο...ποσα χρονια
γυμναζεσαι, ποσο τρως , ποσο προχωρημενος εισαι, η δυναμη σου , τα κιλα που κανεις , αν το προγραμμα σου ειναι
καλο για εσενα , αν μπορεις να αναρρωνεις κ.α. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ...!!!ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΕΧΕΤΕ
ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΕΝΑ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΣΕ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ.... ΑΛΛΑ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕ
ΓΥΜΝΑΖΟΣΟΥΝ!

Noobas
26-08-12, 10:55
γεια σας παιδια έχω από πέρσι το creatine powder της ΟΝ αλλά δν πήρα καθόλου γιατί μπήκα φαντάρο. Μου θυμίζετε λίγο δοσολογία και για πόσο καιρό μπορώ να πέρνω κρεατίνη με ασφάλεια γιατί αν θυμαμαι καλά δν μπορώ να παίρνω συνέχεια έτσι?

angus young
26-08-12, 11:00
θα διαφωνισω με αυτο που λες.
1) γιατι ξερω απο γνωστο μ που παιρνει αναβολικα και κανει 9 χρονια γυμναστηριο
κατεβαινει σε αγωνες και εχει και πααρα πολυ καλη θεση, απλα δε θελω να αναφερω το ονομα του
πως μπορει σε μια χρονια μεσα να βαλει αρκετα παραπανω απο 3 μυϊκα κιλα για να μην πω περισσοτερα
και απο τα διπλασια.
2)λεγοντας οτι επαγγελματιες που ειναι τεζα στα φαρμακα παιρνουν μεχρι 3 μυϊκα κιλα το χρονο
δεν ξερω αν συνειδητοποιεις οτι αυτοι οι ανθρωποι κανουν 20+ χρονια γυμναστικη, bodybuilding και
εχουν ξεπερασει καμποσες φορες το οριο μεχρι το οποιο μπορουν να αναπτυχθουν φυσιολογικα.
με λιγα λογια εχουν <<αλλαξει>> αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε την εκφραση αυτη τα γονιδια τους
και ειναι επομενο οσο περισσοτερα χρονια κανεις , οσο πιο μεγαλος εισαι και οσο περισσοτερο εχεις ξεπερασει το
φυσιολογικο τοσο δυσκολοτερα να βαζεις πανω σου κιλα.


τωρα για το ποσα κιλα μπορεις να βαλεις με την κρεατινη και διατροφη? δεν ξερω... γνωμη μου ομως αυτα που
ακουγονται τα στανταρ δηλαδη το πολυ μεχρι 3-4 κιλα ειναι βλακειες. στον οργανισμο του καθενος δεν υπαρχει τιποτα
στανταρ.αλλος μπορει να βαλει 1,5 , αλλος 3 και αλλος 5....πολλοι παραγοντες επηρεαζουν αυτο...ποσα χρονια
γυμναζεσαι, ποσο τρως , ποσο προχωρημενος εισαι, η δυναμη σου , τα κιλα που κανεις , αν το προγραμμα σου ειναι
καλο για εσενα , αν μπορεις να αναρρωνεις κ.α. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ...!!!ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΕΧΕΤΕ
ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΕΝΑ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΣΕ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ.... ΑΛΛΑ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕ
ΓΥΜΝΑΖΟΣΟΥΝ!

ρε παιδια,τι νομιζετε οτι ειναι τα μυικα κιλα???στραγαλια????
και πριν κανα δυο μερες,καπου πηρε το ματι μου σε ενα ποστ του tefaatzi νομιζω,οτι ο columbu ελεγε πως ενας επαγγελματιας bb,δεν μπορει να βαλει παραπανω απο 2.5 με 3 μυικα κιλα το χρονο.
τελοσπαντων,δεν το συνεχιζω γιατι ο beef ειπε να το κοψουμε.ετσι κι αλλιως,δεν με απασχολει να αλλαξω κανενος την αποψη....;)

panakos
26-08-12, 11:02
καλημερα φιλος!κοτια μπορεις να κανεις το λεγομενο φορτωμα..
που ειναι 20 γρ τις πρωτες 4 μερες!
5 πρωι,5 πριν την προπο,5 μετα την προπο,5 βραδυ...
μετα το περας των 4 ημερωνκραταςμια δοσολογια 5 γρ μετα την προπο μαζι με καποιον υδαυανθρακα!
αυτο μπορεις να το κανεις σε κυκλους οπως πιασστευεις οτι ειναι σωστο!συνηθως ενας κυκλος ειναι 6 -8βδομαδες!
βεβαια υπαρχουν ερευνες που λενε οτι με 5 ρ την μερα μπορεις να κανεις και μακροχρονια χρηση,αλλα εγω λεω φυλαγ τα ρουχα για αν χεις τα μισα!;)

Noobas
26-08-12, 12:04
ευχαριστώ πολύ φίλε μου να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όταν λες 5γρ είναι περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού?

s0k0s
26-08-12, 12:27
ευχαριστώ πολύ φίλε μου να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όταν λες 5γρ είναι περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού?

Yeap!
Χωρις βουναλακι, ισιο.

HIAB XS
26-08-12, 14:39
Θα ελεγα οτι η απορια μου ειναι καπως δυσκολη και περιπλοκη:unsure:
Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαρει κρεατινη ειχα καταφερει υστερα απο 1 μηνα σκληρη προπονηση να κανω 10+ παγκο και μου ειχε μεινει μονιμο,αρα αναπτυξα καποιες ινες παραπανω απο οτι θα μπορουσα αν δεν επερνα.
Στην ουσια θα λεγαμε οτι η μυηκη αναπτυξη προερχεται απο την υπερβαση που κανει ο μυς σαν αποδοση οταν ασκηται, λογο των μεγαλων ενεργειακων αποθεματων που αποκτα χαρις στην κρεατινη, ετσι εχει το ερεθισμα να αναπτυχθει. Εγω κολαω στο εξης αυτο το ποσοστο ΑΤΡ αυξανεται ως ενα Α σημειο 30% 40% δεν ξερω ποσο, πες οτι μαθαμε οτι αυξανεται 30% με αυτο το +30% ποσοστο ΑΤΡ κατα ποσο παραπανω μυηκη αναπτυξη θα ειχαμε εαν με αυτο το +30% διναμε το 100% τις προπονησης μας κατα ποσο % θα αυξανονταν η μυηκη αναπτυξη?

Ποσο????????:shock::shock: 10+παγκο με την κρεατινη??δηλ αν επαιρνες κατι αλλο τι θα σηκωνες κιλα olympia??

nostos
28-08-12, 16:21
καλισπερα σε ολους
το φορτομα που λετε για την κρεατινη,πος μπορω να το κανω οταν παω gym στης 12 το βραδι?
πιες ωρες μπορω να την περνω? ευχαρηστω :welcome:

sharkatack
28-08-12, 20:48
καλησπερα σημερα αρχισα κυκλο κρεατινης(μονουδρικης) για 4-6 βδομαδες επισης χρησιμοποιω πριν την προπονηση αργινινη κ αμινοξεα.....την κρεατινη την βαζω μαζι μαζι με την πρωτεινη ογκου μεσα..... επισης πολυβιταμινη το πρωι και Ω3 στο μεσημεριανο γευμα...μαζι με τα γευματα εχω προσθεση μαγια μπυρας σε καψουλες 4 με καθε γευμα 12 συνολικα την μερα........ thnks

Nikolas_mk2
28-08-12, 21:42
την κρεατινη την βαζω μαζι μαζι με την πρωτεινη ογκου μεσα.....

Αυτο το σκευασμα που χρησημοποιείς δεν εχει μεσα κρεατινη?

sharkatack
28-08-12, 21:50
Αυτο το σκευασμα που χρησημοποιείς δεν εχει μεσα κρεατινη?

Οχι φιλε δεν εχει γι'αυτο και την βαζω μεσα.....μολις τελιωσω το gym εχω μαζι μου τα αμινοξεα κ γλουταμινη και μετα μολις παω σπιτι κανα ( 10 λεπτο) παιρνω την πρωτεινη κ την κρεατινη μαζι..... ειχα ξαναχρησιμοποιησει παλιοτερα κρεατινη σε καψουλες αλλα δεν εμεινα κ πολυ ευχαριστιμενος.... τωρα να δουμε με την μονουδρικη...:P βεβαια εχω βελτιωση και την διατροφη μου....

Andreas C.
29-08-12, 11:36
καλισπερα σε ολους
το φορτομα που λετε για την κρεατινη,πος μπορω να το κανω οταν παω gym στης 12 το βραδι?
πιες ωρες μπορω να την περνω? ευχαρηστω :welcome:

Φίλε αν θα κάνεις φόρτωμα με 15gr να παίρνεις 5gr όταν ξυπνήσεις, 5gr πριν την προπόνηση και 5gr όταν τελειώσεις!
Αν θα κάνεις με 20gr βάλε ακόμη μια δόση 5gr ενδιάμεσα!

Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά κάνεις δεν κάνεις φόρτωμα τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια :toast:

nostos
30-08-12, 19:41
οχι δεν το ξερω ανδρεα,οποτε για πιο λογο κανουμε το φορτομα?
και μετα το φορτομα?ποσα γρ και ποσες φορες μεσα στην μερα?

ευχαρηστω ;)

panakos
30-08-12, 19:49
οχι δεν το ξερω ανδρεα,οποτε για πιο λογο κανουμε το φορτομα?
και μετα το φορτομα?ποσα γρ και ποσες φορες μεσα στην μερα?

ευχαρηστω ;)
φορτωμα κανεις για να δεις τα αποτελεσματα μια βδομαδα νωριτερα στην ουσια..
οπως ειπε ο ανδρεας! εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις!
με τις 4 μερες του φορτωματος,θα πρεπει να παιρνεις 5 γρ την ημερα μετα την προπονηση σου για ενα διαστημα 6-8 βδομαδων...
μετα αποχη κανα μηνα και αν θελεις αξνα απο την αρχη;)

kwstasgr90
30-08-12, 21:27
Αν κατάλαβα καλα :
Φορτωμα 25γρ την ημέρα για 5-7 μέρες
Συντήρηση 10γρ την ημέρα 5 πρωί και 5 μετα την προπόνηση
( μέρες που δεν έχουμε προπόνηση 5γρ το πρωί)

Σωστά;
(αν έχω προπόνηση το πρωι πχ στης 10 παίρνω πάντα μετα την προπόνηση έτσι; Όχι πριν.)
Θελω να πω δεν μπορω να πάρω πριν την προπόνηση στις 9 ας πούμε και μετα πάλι στις 13:00
Αν έχω κάπου λάθος διορθωστε με παρακαλώ .

panakos
30-08-12, 21:37
φορτωμα ΕΩΣ 20 γρ το πολυ για μερες!
συντηρησζη 5 γρ την μερα ΜΟΝΟ μετα την προπονηση!
ποσα κιλα εισαι?

kwstasgr90
30-08-12, 22:04
79 αλλα μόλις γύρισα απο διακοπές..στα 76 είμαι συνήθως αλλα χωρίς χρήση κρεατινης

panakos
30-08-12, 22:08
ωραια...τοτε τα 5 γρ μετα την προπονησηειναι πολυ καλη ποσοτητα για τα κιλα σου!δεν χρειαζεται να παιρνεις και πριν!:thumbup:

kwstasgr90
30-08-12, 22:31
ωραια...τοτε τα 5 γρ μετα την προπονησηειναι πολυ καλη ποσοτητα για τα κιλα σου!δεν χρειαζεται να παιρνεις και πριν!:thumbup:

Έχω κρεατινη σε καψουλες
Creatine caps scitec nutrition και η κάθε καψουλα περιέχει 650mg.
1γρ=1000mg αν δεν κάνω λάθος. Θελω να πω ότι μου φαίνονται πολλές οι καψουλες που πρέπει να πάρω ημερησίως.

panakos
30-08-12, 22:37
αν σου φαινονται πολλες καψουλες παρε σκονη κρεατινη...ενα κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γρ...;)

kwstasgr90
30-08-12, 23:53
Μόλις τελειώσω τις καψουλες :)
Κάτι τελευταίο τώρα...
Αν παίρνω τις καψουλες κρεατινης μαζι με τους λυποδιαλιτες υπάρχει πρόβλημα;
Μήπως ακυρώνει ο ένας τον άλλον; (απλα ρωτάω δεν ξέρω)
Επίσης λένε να παίρνουμε κρεατινη με απλό υδατάνθρακα (μακαρόνια η πατάτα είναι Όκ ; )
Χαχα χαχα για φορτωμα η δοσολογια είναι 30caps την ημέρα.
Τα λέω σωστά η θα πάω στο 1ο νεκροταφείο :)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 23:56
η κρεατινη σε καψουλα δεν εχει καλη αφομοιωση...

panakos
31-08-12, 00:00
η κρεατινη σε καψουλα δεν εχει καλη αφομοιωση...
αυτο ειναι σιγουρο που λες?
γιατι νομιζω την βγαζουν σ εχαπι για και καλα καλυτερη απορροφηση:unsure:

beefmeup
31-08-12, 00:00
οι καψουλες σκονη εχουν μεσα.

panakos
31-08-12, 00:01
οι καψουλες σκονη εχουν μεσα.

αρα το ιδιο δεν ειναι??:unsure:

kwstasgr90
31-08-12, 00:02
Την επόμενη φορα θα πάρω σε σκόνη γιατι μου φαίνονται πολλές 30caps την ημέρα (φορτωμα).
650mg/cap
Απαντήσετε μου στις παραπάνω ερωτήσεις παρακαλώ :) δεν έχω άλλες απορίες ^^

beefmeup
31-08-12, 00:08
αρα το ιδιο δεν ειναι??:unsure:

ναι,απλα χανεις χρηματα αμα παρεις καπς.


Την επόμενη φορα θα πάρω σε σκόνη γιατι μου φαίνονται πολλές 30caps την ημέρα (φορτωμα).
650mg/cap
Απαντήσετε μου στις παραπάνω ερωτήσεις παρακαλώ :) δεν έχω άλλες απορίες ^^

καλυτερα να περνεις τους λιποδιαλυτες με μια διαφορα ωρας απο την κρεατινη..οι αποψεις/μελετες διιστανται,αλλα αν θες να εισαι σιγουρος μην τα περνεις πολυ κοντα.
δεν ακυρωνει τπτ,απλα μπορει να μειωθει η δραση της κρεατινης..αν κ παλι σου ειπα ειναι μη συμπερασματικο αυτο σαν αποτελεσμα.
κ σκετη να την παρεις,οκ ειναι δεν θα χαθει στο σωμα.
για αυτη την κρεατινη που θες να παρεις καπου τοσο θες για φορτωμα..αλλα κ να μην κανεις δεν τρεχει.

kwstasgr90
31-08-12, 00:19
ναι,απλα χανεις χρηματα αμα παρεις καπς.



καλυτερα να περνεις τους λιποδιαλυτες με μια διαφορα ωρας απο την κρεατινη..οι αποψεις/μελετες διιστανται,αλλα αν θες να εισαι σιγουρος μην τα περνεις πολυ κοντα.
δεν ακυρωνει τπτ,απλα μπορει να μειωθει η δραση της κρεατινης..αν κ παλι σου ειπα ειναι μη συμπερασματικο αυτο σαν αποτελεσμα.
κ σκετη να την παρεις,οκ ειναι δεν θα χαθει στο σωμα.
για αυτη την κρεατινη που θες να παρεις καπου τοσο θες για φορτωμα..αλλα κ να μην κανεις δεν τρεχει.

Λυποδιαλιτες παίρνω μισή ώρα πριν την προπόνηση . Οταν λες διάφορα ώρας πόση ώρα περίπου πρην την προπόνηση να παίρνω την κρεατινη ;

beefmeup
31-08-12, 00:19
αν περνεις πριν τους λιπο,περνε την μετα καλυτερα απο την προπονηση.

kwstasgr90
31-08-12, 00:27
Όκ σε ευχαριστώ πολυ με καλυψες πλήρως μπορω να πω :)
Το κουτί (250caps) θα μου παει 2 εβδομάδες περίπου όπως τα υπολόγισα, θα κοιτάξω να πάρω σκόνη μετα εφόσον λέτε ότι είναι καλύτερη.

nostos
31-08-12, 16:32
πανακος ευχαρηστω πολη,να σε ροτισω γιατι δεν το καταλαβα καλα
εα και εφοσον δεν κανω φορτομα. εγο που ειμαι στα 1,84 και 84 κιλα ποσα γρ πρεπη να πηνω την μερα? και απο οτι ιδα ουσιαστηκα
μπορω να ειμαι 2 μινες σχεδον μεσα και εναν μινα εκσο? ευχαρηστω και παλι :)

panakos
04-09-12, 13:26
ελα φιλε μου τωρα το ειδα τι μνμ...
παιρνε 5 γρ μετα την προπονηση και οταν δεν κανεις προπονηση παρε το πρωι παλι 5 γρ....
ναι 2 μηνες μεσα 1 εξω!:thumbup:

nostos
04-09-12, 18:41
panakos νασε καλα ευχαρηστω και παλι :welcome:

kwstasgr90
05-09-12, 23:30
Κάποιες ακόμα απορίες σχετικά με την κρεατινη ...
1: ακούω πολλούς να μιλούν για συνδυασμό της κρεατινης με κάποιο άλλο συμπλήρωμα για καλύτερα αποτελέσματα .(τι ακριβός εννοούν;τι είδος συνδυασμός είναι αυτός; Σε τι είδος συμπληρωματος αναφέρονται;)
2: o όρος "creature" συμβολίζει την "καθαρή" κρεατινη;'

Αυτα προς το παρών :) είμαι σίγουρος ότι κάτι ξεχνώ να ρωτήσω αλλα Όκ :)

BlooDdeaD_MefiSt
06-09-12, 00:09
Κάποιες ακόμα απορίες σχετικά με την κρεατινη ...
1: ακούω πολλούς να μιλούν για συνδυασμό της κρεατινης με κάποιο άλλο συμπλήρωμα για καλύτερα αποτελέσματα .(τι ακριβός εννοούν;τι είδος συνδυασμός είναι αυτός; Σε τι είδος συμπληρωματος αναφέρονται;)
2: o όρος "creature" συμβολίζει την "καθαρή" κρεατινη;'

Αυτα προς το παρών :) είμαι σίγουρος ότι κάτι ξεχνώ να ρωτήσω αλλα Όκ :)

1: Δεν υπαρχει καπιιος συνδυασμος για "καλυτερα" αποτεσματα. Ισως ειχες ακουσει για υδατανθρακα(δεξτροζη κλπ) αλλα δεν ισχυει οτι θα εχει καλυτερο αποτελεσμα.

2: Ο ορος creapure οχι creature ;), σημαινει οτι το προιον ειναι 100% κρεατινη

kwstasgr90
06-09-12, 00:23
1: Δεν υπαρχει καπιιος συνδυασμος για "καλυτερα" αποτεσματα. Ισως ειχες ακουσει για υδατανθρακα(δεξτροζη κλπ) αλλα δεν ισχυει οτι θα εχει καλυτερο αποτελεσμα.

2: Ο ορος creapure οχι creature ;), σημαινει οτι το προιον ειναι 100% κρεατινη

Μάλλον κατάλαβα λάθος :)
Creapure ήθελα να γράψω αλλα μου άλλαξε την λέξη το iphone :)
Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. :)

aelmon
06-09-12, 02:36
καλησπερα και απο εμενα παιδια
ειμαι 23 γυμναζομαι περιπου 7 μηνες με βαρη και τον τελευταιο μηνα κανω σοβαρη διατροφη ογκου...πρως το παρων περνω whey protein + πολυβιταμινη + γλουταμινη και θελω να αρχισω και κρεατινη
μετα απο αρκετη αναγνωση στο φορουν κατελιξα σε αυτη http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=6&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23 αλλα εχω καποιες αποριες

1) στο 5ημερο φωρτωσης ειναι οκ να περνω 5γρ το πρωι, 5γρ με το μεσιμεριανο, 5γρ πριν την προπονηση,5γρ μετα (παντα μαζι με 500ml νερο) ;

2) διαβασα οτι οποτε δεν κανω προπονηση πρεπει να περνω 5γρ ανα μερα...
και να την περνω μαζι με το στερεο πρωινο μου..εμενα το πρωινο μου ειναι αυγα βραστα ολοκληρα+τοστ γαλοπουλα+γαλα με πρωτεινη... απλα σε αυτα προσθετω και 500ml νερο + 5γρ κρεατινη και ειμαι οκ; αν δεν την παρω με το πρωινο και απλα μετα το μεσιμεριανο μου πιω 5γρ+500ml νερο ειναι οκ;πιο ειναι καλυτερο;

3) διαβασα οτι για καλυτερα αποτελεσματα πρεπει να περνω μαζι και δεξτροζη...ισχυει;
αν ναι... ποση να περνω; μονο μετα την προπονηση να περνω δεξτροζη;
αμεσως μετα την προπονηση αν πινω 500ml νερο+ 1,5 scoup whey protein + 5γρ κρεατινη + δεξτροζη ολα μαζι στο ιδιο shaker ειμαι οκ;

ευχαριστω :)

BlooDdeaD_MefiSt
06-09-12, 02:47
καλησπερα και απο εμενα παιδια
ειμαι 23 γυμναζομαι περιπου 7 μηνες με βαρη και τον τελευταιο μηνα κανω σοβαρη διατροφη ογκου...πρως το παρων περνω whey protein + πολυβιταμινη + γλουταμινη και θελω να αρχισω και κρεατινη
μετα απο αρκετη αναγνωση στο φορουν κατελιξα σε αυτη http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=6&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23 αλλα εχω καποιες αποριες

1) στο 5ημερο φωρτωσης ειναι οκ να περνω 5γρ το πρωι, 5γρ με το μεσιμεριανο, 5γρ πριν την προπονηση,5γρ μετα (παντα μαζι με 500ml νερο) ;

2) διαβασα οτι οποτε δεν κανω προπονηση πρεπει να περνω 5γρ ανα μερα...
και να την περνω μαζι με το στερεο πρωινο μου..εμενα το πρωινο μου ειναι αυγα βραστα ολοκληρα+τοστ γαλοπουλα+γαλα με πρωτεινη... απλα σε αυτα προσθετω και 500ml νερο + 5γρ κρεατινη και ειμαι οκ; αν δεν την παρω με το πρωινο και απλα μετα το μεσιμεριανο μου πιω 5γρ+500ml νερο ειναι οκ;πιο ειναι καλυτερο;

3) διαβασα οτι για καλυτερα αποτελεσματα πρεπει να περνω μαζι και δεξτροζη... ποση να περνω; μονο μετα την προπονηση να περνω δεξτροζη;
αμεσως μετα την προπονηση αν πινω 500ml νερο+ 1,5 scoup whey protein + 5γρ κρεατινη + δεξτροζη ολα μαζι στο ιδιο shaker ειμαι οκ;

ευχαριστω :)

1) ναι οκ ειναι αν και δεν χρειαζεται να παιρνεις 20γρ ακομα και αν θες να κανεις φορτωμα..και με 15 πχ παλι φορτωμα κανεις.
2)οποτε θες παρτην δεν εχει σημασια...εγω θα την επαιρνα με το πρωινο λογω προτιμησης και μονο
3) καλυτερα αποτελεσματα δεν εχεις..ειναι καποιοι που λενε οτι απορροφαται καλυτερα αν συνδιαστει με υδατανθρακα αλλα αυτο δεν ειναι αποδεδειγμενο, το αντιθετο μαλιστα...αν βαλεις και δεξτροζη παρε μετα την προπονηση 5γρ+δεξτροζη και μετα απο 15-20 λεπτα παιρνεις και την πρωτεινη.

aelmon
06-09-12, 02:55
1) ναι οκ ειναι αν και δεν χρειαζεται να παιρνεις 20γρ ακομα και αν θες να κανεις φορτωμα..και με 15 πχ παλι φορτωμα κανεις.
2)οποτε θες παρτην δεν εχει σημασια...εγω θα την επαιρνα με το πρωινο λογω προτιμησης και μονο
3) καλυτερα αποτελεσματα δεν εχεις..ειναι καποιοι που λενε οτι απορροφαται καλυτερα αν συνδιαστει με υδατανθρακα αλλα αυτο δεν ειναι αποδεδειγμενο, το αντιθετο μαλιστα...αν βαλεις και δεξτροζη παρε μετα την προπονηση 5γρ+δεξτροζη και μετα απο 15-20 λεπτα παιρνεις και την πρωτεινη.

ευχαριστω για την απαντηση

αν δεν εχει διαφορα δεν θα αγορασω δεξτροζη κυριως και λογο χρηματων...

μια ακομη ερωτηση

ειναι καλυτερα 5γρ με το πρωινο και 5γρ μετα την προπονηση ή 5γρ ακριβως πριν την προπονηση και 5γρ μετα;

Andreas C.
06-09-12, 10:09
Φίλε αν θα κάνεις τελικά το φόρτωμα παίρνε 5gr το πρωί, 5gr πριν την προπόνηση και 5gr μόλις τελειώσεις :toast:

BlooDdeaD_MefiSt
06-09-12, 16:46
ευχαριστω για την απαντηση

αν δεν εχει διαφορα δεν θα αγορασω δεξτροζη κυριως και λογο χρηματων...

μια ακομη ερωτηση

ειναι καλυτερα 5γρ με το πρωινο και 5γρ μετα την προπονηση ή 5γρ ακριβως πριν την προπονηση και 5γρ μετα;

10gr θα παιρνεις για συνεχη χρηση? ποσα κιλα εισαι? ρωταω επειδη και 5γρ ειναι μια χαρα για τους περισσοτερους. Αν παρεις 10 παντως παρε 5γρ με το πρωινο και 5γρ πριν ή μετα την προπονηση(εγω θα τα εβαζα μετα). ;)

Kris994
07-09-12, 00:45
Καλησπερα παιδια...σκεφτομαι να παρω το πρωτο μου συμπληρωμα κρεατινης :green: αλλα εχω μια απορια...θελω να ρωτησω αν ανιχνευεται η χρηση της μεσω εξετασεων(απορια φιλου μν με παρετε στο ψιλο :P ).επισης υπαρχει πιθανοτητα να βγαλει καποιο προβλημα στα νεφρα(με καταναλωση νερου 4 λιτρα τν μερα)??ξερω ακουγομαι σαν γιαγια 80 χρονων αλλα θελω πρωτα απ ολα την υγεια μου και μετα τα υπολοιπα :)

Devil
07-09-12, 01:19
οχι...

και οχι αν δεν εχεις ηδη προβλημα στα νεφρα....

Kris994
07-09-12, 03:26
οχι...

και οχι αν δεν εχεις ηδη προβλημα στα νεφρα....

Ευχαριστω πολυ devil.αυτα που μ ειπες με χαροποιησαν ιδιαιτερα :) :) :) :) :)

TheEnonymous
07-09-12, 16:06
Συστήνεται η χρήση κρεατίνης σε ανήλικους?
Ποιοι είναι οι κίνδυνοι?

sobral
07-09-12, 16:14
λες ολόκληρο bb forum και να μην είχε θεμα για την κρεατίνη? ό,τι θες ρώτα το εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7/page165
Για μένα όχι δεν συνίσταται. Όχι λόγω παρενεργειών αλλά για πολλούς και διάφορους άλλους λόγους. Σαν ανήλικος δεν έχεις φτάσει σε πλατώ για να πεις ότι χρειάζομαι κάτι να με <σπρώξει> παραπάνω, δεν έχεις μάθει να γυμνάζεσαι ούτε έχεις εξαντλήσει τα περιθώρια (τις προπονητικές τεχνικές κτλ), δεν έχεις δοκιμάσει διάφορες διατροφές επίσης σε αυτή την ηλικία (μπορεί να μην ξέρεις καν από διατροφή) και γενικότερα πλάθεσαι ακόμα, άστο για αργότερα. Δεν απευθύνομαι σε σενα προσωπικά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, αλλά σε όλους τους ανήλικους φίλους του φόρουμ μας.;)

TheEnonymous
07-09-12, 16:32
:thumbup::thumbup: ναι ρε,μίλα ελεύθερα.

ΦΩΤΗΣ83
08-09-12, 13:53
Καλημέρα παιδιά…
Θα ήθελα μια διευκρίνηση για την λείψει κρεάτινης εγώ δεν κάνω φόρτωμα και ξεκίνησα με 10 γρ την μέρα ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός να περνούμε 5 γρ το πρωί και αλλά 5 μετά την προπόνηση η 5 πριν και 5 μετά??..
Εννοείτε της μέρες οφφ 5 το πρωί…

panakos
08-09-12, 13:55
Καλημέρα παιδιά…
Θα ήθελα μια διευκρίνηση για την λείψει κρεάτινης εγώ δεν κάνω φόρτωμα και ξεκίνησα με 10 γρ την μέρα ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός να περνούμε 5 γρ το πρωί και αλλά 5 μετά την προπόνηση η 5 πριν και 5 μετά??..
Εννοείτε της μέρες οφφ 5 το πρωί…

10 σαν πολλα μου φαινονται...ποσα κιλα εισαι?

BlooDdeaD_MefiSt
08-09-12, 14:52
Καλημέρα παιδιά…
Θα ήθελα μια διευκρίνηση για την λείψει κρεάτινης εγώ δεν κάνω φόρτωμα και ξεκίνησα με 10 γρ την μέρα ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός να περνούμε 5 γρ το πρωί και αλλά 5 μετά την προπόνηση η 5 πριν και 5 μετά??..
Εννοείτε της μέρες οφφ 5 το πρωί…

5 το πρωι και 5 μετα καλυτερα...;)

ΦΩΤΗΣ83
08-09-12, 18:17
10 σαν πολλα μου φαινονται...ποσα κιλα εισαι?

1.80 80 κιλά είμαι… δεν είναι πολλά .
γιατί δεν έκανα ούτε φόρτωμα

ΦΩΤΗΣ83
08-09-12, 18:21
5 το πρωι και 5 μετα καλυτερα...;)



Αυτό νομίζω και εγώ πως είναι καλύτερο.. γιατί όλοι την νύχτα τα επίπεδα πέφτουν και το πρωί χιάζεσαι άμεση αναπλήρωση …
Άλλοι λυγάνε καλυτέρα πριν για να έχεις περισσότερο δύναμη στο γυμ.
Εγώ πιστεύω έτσι είναι καλό.. Όπως μου είπες.
Και να βάζω πριν β αλανινη μαζί με κάτι Άλο για ανεργία…

panakos
09-09-12, 09:48
[QUOTE=ΦΩΤΗΣ83;627173]1.80 80 κιλά είμαι… δεν είναι πολλά .
γιατί δεν έκανα ούτε φόρτωμα[/QUOTE
καλημερα φωτη!
εγω παντωε που ειμαι στα 80 κιλα,δηλαδη το ιδιο βρος με σενα,5 γρ την μερα παιρνω...
αν θες οντως 10 γρ την μερα απρε οπως ειπαν τα παιδια πρωι και μετα την προπο...

morbit_killer
09-09-12, 11:14
Καλησπέρα. Σκέφτομαι κάποια στιγμή να ξεκινήσω να παίρνω crea pure. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για αυτή, αλλά και πάλι δεν ξέρω ούτε τα μισά, οπότε επειδή είναι χειρότερο να έχεις μισές γνώσεις απ' ό,τι καθόλου, θέλω μερικές γνώμες σχετικά με το πότε πρέπει να την παίρνω. Από προηγούμενα ποστ κατάλαβα ότι πρέπει να την παίρνω μετά την προπόνηση, ωστόσο δεν θα ήταν καλύτερο να την παίρνω λίγο πριν την προπόνηση, για να μου δίνει περισσότερη ενέργεια; Σκέφτομαι να παίρνω ποσότητες των 3γρ καθημερινά, χωρίς να σταματάω ανά περιόδους

Καλημέρα φίλε πρώτον παίρνεις 5 γραμμάρια πριν την προπόνηση σε χυμο φραγκοστάφυλο - η κοκτέιλ φρούτων για καλύτερη αφομοίωση , μετά την προπόνηση παίρνεις άλλα 5 γραμμάρια μαζί με πρωτεϊνη για αποκατάσταση , τέλος ποτε!! ποτέ!! δεν παιρνεις συνεχόμενα κρεατίνη γιατί η μονοϋδρική (που είναι ακι η καλύτερη ) μετατρέπεται σε κρεατινίνη και επιβαρύνει τα νεφρά και πίνε και πολύ νερό!!!

TheEnonymous
09-09-12, 11:42
Εννοείς να ακολουθούμε κυκλικό πρόγραμμα...

antonis5
09-09-12, 20:17
χαιρετω τα παιδια στο forum, θα ηθελα να συνδυασω pre-work out συγκεκριμενα το nano vapor pro και μετα την προπονηση να παρω αμεσα κρεατινη (cell-tech pro) ομως βλεπω οτι το nano vapor εχει 130mg καφειινης και γνωριζω οτι καφεινη και κρεατινη δεν πανε μαζι, μαλιστα στην επισημη σελιδα της muscletech αναφερουν οτι ο συνδυασμος των 2 (μαζι με την πρωτεινη τους) ειναι απτα καλυτερα stack. any thoughts??

Fratsou
09-09-12, 21:08
Μου φαινεται αν περασει ωρα δεν εχεις προβλημα.Εγω παντως πινω καφε πριν
και περνω την κρεατινη μετα.Μεχρι στιγμης κανει δουλεια

lila_1
09-09-12, 23:45
χαιρετω τα παιδια στο forum, θα ηθελα να συνδυασω pre-work out συγκεκριμενα το nano vapor pro και μετα την προπονηση να παρω αμεσα κρεατινη (cell-tech pro) ομως βλεπω οτι το nano vapor εχει 130mg καφειινης και γνωριζω οτι καφεινη και κρεατινη δεν πανε μαζι, μαλιστα στην επισημη σελιδα της muscletech αναφερουν οτι ο συνδυασμος των 2 (μαζι με την πρωτεινη τους) ειναι απτα καλυτερα stack. any thoughts??

Δεν έχεις θέμα εφόσον την πάρεις post-wo. (βασικά δεν έχεις θέμα ούτε αν τα πάρεις μαζί ενδεχομένως)
Οι απόψεις διίστανται ακόμα για το αν πάνε μαζί κρεατίνη-καφείνη. Πολλά prework συμπληρώματα έχουν τέτοιο συνδιασμό οπότε κλάιν... :turtle:

vaggan
09-09-12, 23:56
και εγω παιρνω κρεατινη φορμουλα με καφεινη και με τουρμπιζει ιδιαιτερα δεν εχω κανενα προβλημα

antonis5
10-09-12, 00:06
http://www.ergo-log.com/creatinecaffeine.html δεστε λιγο και αυτο...

antonis5
10-09-12, 00:13
Ο ρόλος της κρεατίνης
Ημερομηνία δημοσίευσης: 7 Μαϊου 2008
Γράφει: Δημητρούλης Εμμανουήλ MSc, Κλινικός Διαιτολόγος-Διατροφολόγος

Η κρεατίνη δεν είναι αμινοξύ, αλλά μια ένωση που περιέχει άζωτο, γνωστή ως αμίνη. Την κρεατίνη τη βρίσκουμε σε μερικές τροφές, κυρίως παράγωγα του κρέατος, αλλά μπορεί να συντεθεί και στους νεφρούς και το ήπαρ του ανθρώπινου οργανισμού.

Ένα μέσο άτομο χρειάζεται περίπου 2 γρ. κρεατίνης την ημέρα. Η φυσιολογική πρόσληψη κρεατίνης προσεγγίζει το 1 γρ./ημέρα για άτομα που καταναλώνουν κρέας, αλλά μπορεί να είναι μηδενική στους καθαρά χορτοφάγους. Η ενδογενής παραγωγή κρεατίνης συμβάλλει ώστε μαζί με τη διατροφική κρεατίνη να υπάρχουν διαθέσιμα τα 2 γρ. που απαιτούνται.

Ωστόσο, ανεπαρκής διαιτητική πρόσληψη έχει σαν αποτέλεσμα χαμηλότερα επίπεδα κρεατίνης στο αίμα. Η κρεατίνη, σε φυσιολογικές συνθήκες, φτάνει στο μυ όπου συνδέεται αμέσως με φωσφορική ρίζα, ώστε να σχηματίσει φωσφοκρεατίνη, μια υψηλής ενέργειας ένωση στο ενεργειακό σύστημα ATP-PC που βρίσκεται στο μυ. Το ενεργειακό σύστημα αυτό είναι απαραίτητο για άμεση και γρήγορη παραγωγή ενέργειας σε αθλήματα ταχύτητας και δύναμης.

Πολλά συμπληρώματα και τρόποι χορήγησης έχουν προταθεί στην προσπάθεια να αυξηθούν τα αποθέματα κρεατίνης. Μια αποτελεσματική στρατηγική είναι να καταναλωθούν συνολικά 20-30 γρ. κρεατίνης, συνήθως καθαρής μονοϋδρικής κρεατίνης, σε τέσσερις ίσες δόσεις (5-7 γρ. η δόση) στη διάρκεια μιας ημέρας (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ). Επιπλέον ποσά κρεατίνης δεν θα αποθηκευτούν. Μεγαλύτερης διάρκειας χορήγηση συμπληρώματος με μικρότερες δόσεις δεν δείχνει να είναι εξίσου αποτελεσματική. Άτομα που έχουν ήδη υψηλά επίπεδα κρεατίνης στους μύες δεν ανταποκρίνονται το ίδιο καλά στο συμπλήρωμα σε σχέση με άτομα με χαμηλά επίπεδα. Πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι ο συνδυασμός κρεατίνης με απλούς υδατάνθρακες, αυξάνει τη μεταφορά της κρεατίνης στους μύες.

Tο 60% περίπου της ολικής μυϊκής κρεατίνης βρίσκεται στη μορφή PC (φωσφοκρεατίνης), ενώ το υπόλοιπο 40% βρίσκεται ως ελεύθερη κρεατίνη. Θεωρητικά, αυξημένα επίπεδα PC θα παρέχουν περισσότερο υπόστρωμα για δημιουργία ΑΤΡ στη διάρκεια άσκησης μεγάλης έντασης και υψηλότερα επίπεδα ελεύθερης κρεατίνης θα βοηθήσουν στην επανασύνθεση PC. Οι περισσότερες έρευνες έχουν μελετήσει την επίδραση συμπληρώματος κρεατίνης σε μικρής διάρκειας, μέγιστης έντασης άσκηση, μικρότερης των 30 δευτερολέπτων, που εξαρτάται από το ενεργειακό σύστημα ATP-PC. Αρκετές μελέτες της κρεατίνης που έγιναν από κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου παρέχουν ισχυρά στοιχεία που υποστηρίζουν θετική εργογόνο επίδραση συμπληρώματος κρεατίνης σε ορισμένου είδους ασκήσεις, κυρίως σε αυτές που χαρακτηρίζονται από επαναλαμβανόμενη, μεγάλης έντασης άσκηση, με μικρής διάρκειας μεσοδιαστήματα ανάνηψης.

Από προσεκτική ανασκόπηση της σχετικής βιβλιογραφίας, η πλειονότητα των μελετών δηλώνει ότι τα συμπληρώματα κρεατίνης μπορούν να βοηθήσουν στην απόδοση, ειδικά σε επαναλαμβανόμενη, μικρής διάρκειας και υψηλής έντασης άσκηση στην οποία η σωματική μάζα δεν μετακινείται, όπως για παράδειγμα στο εργομετρικό ποδήλατο και σε ασκήσεις με αντιστάσεις. Τα συμπληρώματα κρεατίνης δεν φαίνεται να βελτιώνουν την επίδοση σε αθλήματα στα οποία το σώμα μετακινείται, όπως το κολύμπι και το τρέξιμο.

Η χορήγηση συμπληρωμάτων κρεατίνης έχει αποδειχθεί ότι προκαλεί μια αύξηση στη σωματική μάζα, που μπορεί να ανέλθει σε αρκετά κιλά μέσα σε μια εβδομάδα. Η κρεατίνη, θεωρητικά, ελκύει μόρια νερού αυξάνοντας έτσι τα ενδομυϊκά αποθέματα νερού. Έτσι η αύξηση του σωματικού βάρους που παρατηρείται, πιθανότατα οφείλεται σε κατακράτηση νερού και όχι σε αύξηση της μυϊκής μάζας. Πολλές πρόσφατες μελέτες έχουν δείξει ότι συγκεκριμένη κατανάλωση καφεΐνης μαζί με κρεατίνη αναιρεί την εργογόνο επίδραση της κρεατίνης.

Υπερβολική μακροχρόνια πρόσληψη κρεατίνης μπορεί να προκαλέσει σπασμούς, διάρροια, έμετο, άγχος, μυοπάθεια, κολπική μαρμαρυγή, καρδιακή αρρυθμία, μυοπάθεια και σε ακραίες περιστάσεις εν τω βάθει φλεβοθρόμβωση και θάνατο.

Devil
10-09-12, 05:09
σπασε την κρεατινη μεσα στη μερα.... και και παρε την καφεινη πριν την προπονηση....

antonis5
10-09-12, 12:09
ευχαριστω πολυ.

nikolaosgeo
10-09-12, 16:30
Παιδες γεια χαρα σε όλους και υγεία, θέλω συμβουλές και 1 ,2 προτάσεις το πολύ για να μη μπερδευτούμε για καλή κρεατίνη ειμαι 28 χρονων 1,82 77 kg κανω ερασιτεχνικα Kick boxing 3 φορες την εβδομάδα και παζω και μπάλα, λέω να πάρω κρεατίνη γιατι δουλευω και πηγαινω στα καπακια στις προπονήσεις με αποτέλεσμα να ειμαι εξανλτημένος και επίσης επειδη θα συμβάλει στο χτίσιμο ενος ωραίου αισθητικά σώματος! Σας ακούω....

BlooDdeaD_MefiSt
12-09-12, 13:15
Παιδες γεια χαρα σε όλους και υγεία, θέλω συμβουλές και 1 ,2 προτάσεις το πολύ για να μη μπερδευτούμε για καλή κρεατίνη ειμαι 28 χρονων 1,82 77 kg κανω ερασιτεχνικα Kick boxing 3 φορες την εβδομάδα και παζω και μπάλα, λέω να πάρω κρεατίνη γιατι δουλευω και πηγαινω στα καπακια στις προπονήσεις με αποτέλεσμα να ειμαι εξανλτημένος και επίσης επειδη θα συμβάλει στο χτίσιμο ενος ωραίου αισθητικά σώματος! Σας ακούω....

Δεν ειναι για αυτα η κρεατινη...δεν θα σε βοηθησει σε κατι...

koulara!
14-09-12, 12:04
ξεκινησα για πρωτη φορα κρεατινη και πηρα αυτη της vitalife...δν βρηκα καποιο τοπικ για δαυτη αμα υπαρχει πειτε μ...τελος παντων...λεω να κανω φορτωμα 5 ημερων με 5γρ το πρωιμ,5 γρ μιση ωρα πριν την προπο και 5γρ αμεσως μετα....συνολο 15 και μετα τις πρωτες 5 μερες 5 γρ το πρωι και 5 γρ μετα απο προπονα...ειναι εντα3ει????τις μερες π δν εχω προπονα να χτυπαω 3-5 γρ μονο το πρωι?

giorgos th.
14-09-12, 13:17
Ώντας παρθενος οργανισμος απο συμπληρωματα,ειμαι στην 2η εβδομαδα που χρησιμοποιω 1500mg kre την μερα...πριν-μετα την προπονηση...
Εχω επισης να κανω προπονηση περιπου 3 μηνες λογω ενος καταγματος στον αγκωνα,αλλα τωρα ειμαι ηδη στην 3η εβδομαδα που ξεκινησα...
το πιεσα λιγο παραπανω χθες και ειδα φανερη (ολοφανερη...) βελτιωση στην δυναμη μου,κρινοντας απο κιλα/reps...
Σουπερ η κρεατινουλα..

sobral
14-09-12, 13:23
Παιδες γεια χαρα σε όλους και υγεία, θέλω συμβουλές και 1 ,2 προτάσεις το πολύ για να μη μπερδευτούμε για καλή κρεατίνη ειμαι 28 χρονων 1,82 77 kg κανω ερασιτεχνικα Kick boxing 3 φορες την εβδομάδα και παζω και μπάλα, λέω να πάρω κρεατίνη γιατι δουλευω και πηγαινω στα καπακια στις προπονήσεις με αποτέλεσμα να ειμαι εξανλτημένος και επίσης επειδη θα συμβάλει στο χτίσιμο ενος ωραίου αισθητικά σώματος! Σας ακούω....

κάποιο preworkout θα σε βοηθούσε σε αυτή την περίπτωση (που μπορεί να περιέχει κ κρεατίνη μέσα), θα πρόσεχα να έχει μεγάλη ποσότητα από b-alanine. Να προσέξεις επίσης την αναπλήρωση νερού και ηλεκτρολυτών του οργανισμού γιατί οι προπονήσεις σου είναι αερόβιες. Και βασικά να τρως καλά πριν κ μετά τις προπονήσεις γιατί αν δεν τρως ότι κ να πάρεις δεν θα βοηθήσει.

Inferno1988
14-09-12, 22:31
Καλημέρα φίλε πρώτον παίρνεις 5 γραμμάρια πριν την προπόνηση σε χυμο φραγκοστάφυλο - η κοκτέιλ φρούτων για καλύτερη αφομοίωση , μετά την προπόνηση παίρνεις άλλα 5 γραμμάρια μαζί με πρωτεϊνη για αποκατάσταση , τέλος ποτε!! ποτέ!! δεν παιρνεις συνεχόμενα κρεατίνη γιατί η μονοϋδρική (που είναι ακι η καλύτερη ) μετατρέπεται σε κρεατινίνη και επιβαρύνει τα νεφρά και πίνε και πολύ νερό!!!

Κακώς δεν το διευκρύνισα καλύτερα. Δεν έχω σκοπό να παίρνω για πάντα, αλλά για ένα διάστημα 3 ή 4 μηνών μέχρι να πετύχω τον στόχο μου και μετά τέρμα. Από αυτά που διάβασα πρέπει να την πέρνω και με υδατάνθρακα για καλύτερη αφομοίωση. Ένα φρούτο αρκεί ή θα πρέπει να παίρνω παραπάνω;

Devil
15-09-12, 13:45
Κακώς δεν το διευκρύνισα καλύτερα. Δεν έχω σκοπό να παίρνω για πάντα, αλλά για ένα διάστημα 3 ή 4 μηνών μέχρι να πετύχω τον στόχο μου και μετά τέρμα. Από αυτά που διάβασα πρέπει να την πέρνω και με υδατάνθρακα για καλύτερη αφομοίωση. Ένα φρούτο αρκεί ή θα πρέπει να παίρνω παραπάνω;

δεν ειναι αναγκαιο.... και με ενα στερεο γευμα εισαι μια χαρα...

Inferno1988
15-09-12, 17:46
Απλά το φρούτο είναι γρήγορη επιλογή. Το γεύμα θα καθυστερήσει γύρω στα τρια τέταρτα μετά την προπόνηση. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

sobral
15-09-12, 19:00
Κακώς δεν το διευκρύνισα καλύτερα. Δεν έχω σκοπό να παίρνω για πάντα, αλλά για ένα διάστημα 3 ή 4 μηνών μέχρι να πετύχω τον στόχο μου και μετά τέρμα. Από αυτά που διάβασα πρέπει να την πέρνω και με υδατάνθρακα για καλύτερη αφομοίωση. Ένα φρούτο αρκεί ή θα πρέπει να παίρνω παραπάνω;

πόσο?? όχι φίλε μου δεν παίρνεις έτσι κρεατίνη, είναι πολύ μεγάλο διάστημα. 6-8 εβδομάδες ον, άλλο τόσο οφφ τουλάχιστον. Ξέρω ότι θα πουν πολλοί εντάξει μπορεί και παραπάνω κτλ κτλ....εμπιστεύομαι τις έρευνες που υπάρχουν τόσα χρόνια (αυτό αναγράφουν κ οι εταιρίες πάνω στα κουτιά συνήθως, δεν είναι μαλάκες να μην θέλουν να πουλήσουν,αλλιώς δεν θα έγραφαν για οφφ διαστήματα). Είναι το πιο ασφαλές διάστημα αυτό που λέω εγώ.

Inferno1988
15-09-12, 19:07
Απ' όσα ξέρω, τα οποία ξαναλέω είναι μισά, το ον οφ το κάνεις όταν κάνεις και φόρτωμα στην αρχή. Εγώ δεν έχω σκοπό να κάνω φόρτωμα και θα παίρνω δόσεις 3g τη μέρα (σαν κοκαΐνη τη μετράμε :P). Αν κάνω κάποιο λάθος πείτε μου να ξέρω

sobral
15-09-12, 19:11
Απ' όσα ξέρω, τα οποία ξαναλέω είναι μισά, το ον οφ το κάνεις όταν κάνεις και φόρτωμα στην αρχή. Εγώ δεν έχω σκοπό να κάνω φόρτωμα και θα παίρνω δόσεις 3g τη μέρα (σαν κοκαΐνη τη μετράμε :P). Αν κάνω κάποιο λάθος πείτε μου να ξέρω

δεν έχει σχέση αν κάνεις φόρτωμα και επίσης το φόρτωμα δεν είναι αναγκαίο γιατί τα οφέλη στο τέλος είναι τα ίδια είτε κάνεις είτε όχι. Επίσης, γιατί να πάρεις 3γρ για τόσο διάστημα και να μην την πάρεις κανονικά (5-6γρ) για 6-8 βδομάδες? Για μένα αυτό είναι καλύτερο.;)

Inferno1988
15-09-12, 19:14
Να σου πω την αλήθεια μου φαίνονται πολλά 5g ή τα 10 που πρότεινε ένας φίλος σε προηγούμενο ποστ, τουλάχιστον για εμένα και την προπόνηση που κάνω. Θα προτιμούσα να παίρνω μικρές ποσότητες για μεγαλύτερο διάστημα. Ίσως να μην το σκέφτηκα καλά για τους 3 μήνες που είπα. Είχα στο μυαλό που ότι σε ένα τέτοιο διάστημα θα έφτανα τον στόχο μου

s0k0s
15-09-12, 19:40
Sobral γιατι οφφ απο την κρεατινη; Μπορει να προκαλεσει κατι;

sobral
16-09-12, 15:24
Sobral γιατι οφφ απο την κρεατινη; Μπορει να προκαλεσει κατι;

Κοίτα, δεν είναι νόμος αλλά φυλάω τα ρούχα μου. Εγώ σύμφωνα με τις έρευνες που έχω και για τους λόγους που εξήγησα από πάνω, πράττω έτσι. Οι έρευνες είναι από Γερμανία μεριά, και μιλάνε για 6-8 εβδομάδες και μάλιστα σε δοσολογία 3-5γρ. Από εκεί κ πέρα δεν νομίζω ότι είναι καλό να παίζεις με κάτι που το παράγει ο ίδιος σου ο οργανισμός. Και λογικά να το πάρεις εδώ λέμε να μην τρώμε συνέχεια κόκκινο κρέας (κατ' εξοχήν πηγή κρεατίνης) δεν μπορείς να δίνεις στον οργανισμό σου εξωγενώς κρεατίνη σε 10πλάσιες ποσότητες -απ' ότι μπορεί με την τροφή- για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και κάθε μέρα. Άσε που πιστεύω ότι με διαλείμματα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα.

lila_1
16-09-12, 17:56
Βασικά οι έρευνες λένε ότι και συνεχόμενα για χρόνια να την παίρνεις δεν παίζει να πάθεις τίποτα...
Τώρα τα οφφ διαστήματα υποθέτω ότι βοηθάνε στο να καταλαβαίνεις τη διαφορά που σου κάνει η κρεα...
Γιατί όταν σταματήσεις να παίρνεις θα πέσεις ελαφρώς σε δύναμη κ βάρος λόγω υγρών..

marios89
17-09-12, 19:09
παιδια για σας..8α η8ελα τη βοη8εια σας...8α ξεκινησω κρεατινη..ειναι καλυτερα να κανω ενα προγραμα που 8α γυμναζομαι απο δευτερα - παρασκευη για να ειναι συνεχομενα και δεν 8α εχω διακοπη μεσα στην εβδομα?? η μπορω να κανω και προγραμα 4 ημερων που 8α γυμναζομαι δευτερα-τριτη πεμπτη-παρασκευη...επειδι αποτι ειδα εχει προγραματα πθ ειναι με ρεπο την τεταρτη.... βασικα η απορια μου ειναι 8α δω καλυτερα αποτελεσματα με την κρεατινη αν γυμναζομε κα8ε μερα απο δευτερα μεχρι παρασκευη η δεν πεζει ρολο?

panakos
17-09-12, 19:11
παιδια για σας..8α η8ελα τη βοη8εια σας...8α ξεκινησω κρεατινη..ειναι καλυτερα να κανω ενα προγραμα που 8α γυμναζομαι απο δευτερα - παρασκευη για να ειναι συνεχομενα και δεν 8α εχω διακοπη μεσα στην εβδομα?? η μπορω να κανω και προγραμα 4 ημερων που 8α γυμναζομαι δευτερα-τριτη πεμπτη-παρασκευη...επειδι αποτι ειδα εχει προγραματα πθ ειναι με ρεπο την τεταρτη.... βασικα η απορια μου ειναι 8α δω καλυτερα αποτελεσματα με την κρεατινη αν γυμναζομε κα8ε μερα απο δευτερα μεχρι παρασκευη η δεν πεζει ρολο?
οπως γυμναζοσουν θα γυμναζεσαι!!δεν παιζει καποιον ρολο το ενα με το αλλο!!
κανονικα θα κανεις το προγραμμα σου!:toast:

marios89
17-09-12, 19:13
διλαδι δεν παιζει ρολο στην κρεατινη αν κανεις 4 φορες βαροι την εωδομαδα ή 5? το ιδιο αποτελεσμα 8α δεις?

panakos
17-09-12, 19:15
διλαδι δεν παιζει ρολο στην κρεατινη αν κανεις 4 φορες βαροι την εωδομαδα ή 5? το ιδιο αποτελεσμα 8α δεις?

ναι ως γνωστον η υπεπροπονηση βλαπτει...
νομιζω οτι 4 φορες ειναι αρκετα καλα, το πολυ 5...παραπανω δεν....

marios89
17-09-12, 19:50
οκ ευχαριστω μεγαλε

panakos
17-09-12, 21:16
να σια καλα μποι!!!!

polo0
18-09-12, 00:42
στα 69 κιλα με ποσα γρ ειμαι?5? 10 πιστευω ειναι πολλά:P δεν θα κανω φόρτωμα με ποσα γρ λετε να αρχισωω? :unsure:

ginus
18-09-12, 01:02
στα 69 κιλα με ποσα γρ ειμαι?5? 10 πιστευω ειναι πολλά:P δεν θα κανω φόρτωμα με ποσα γρ λετε να αρχισωω? :unsure:

5 συνεχεια αφου δεν κανεις φορτωμα

koulara!
18-09-12, 13:13
ειμαι 70 κιλα...με 15 γρ. φορτωμα και 10 στιν συνεχεια ειναι εντα3ει?

polo0
18-09-12, 14:52
ειμαι 70 κιλα...με 15 γρ. φορτωμα και 10 στιν συνεχεια ειναι εντα3ει?
μπααα,πολλα ειναι 10 γρ για 70...



5 συνεχεια αφου δεν κανεις φορτωμα
και εγω 5 γρ ειπα,γτ τωρα 10 γρ ειναι πολλα :welcome:
5 γρ μετα προπονηση μονοο και μερες οφφ να παιρνω 2,5 το πρωι?
η λες να τα σπασω 2,5 πρωι με πρωινο και 2,5 μετα προπονηση?

Christos100
19-09-12, 18:01
καλησπερα, απο αυριο ξεκιναω κρεατινη ,θα ηθελα να μαθω εαν αυτες τις 5 μερες που θα κανω φορτωμα, θα φαινομαι χονδροσ? και επισης εαν κανω φορτωμα 5 ημερων και παω 3 μερες μερες μονο γυμνααστηριο θα υπαρχει προβλημα?

ευχαριστω εκ των προτερων

lila_1
19-09-12, 18:26
:rolf:

Γιατί να φαίνεσαι χοντρός??
Δεν κάνει τόση κατακράτηση όση νομίζεις, για την ακρίβεια μάλλον δε θα την καταλάβεις καν στο καθρέφτη παρά μόνο (ίσως) στη ζυγαριά.

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις φόρτωμα, δουλεύει και χωρίς
πήγαινε 3 από τις 5 μέρες ή και 2.... δεν έχει να κάνει...

Devil
19-09-12, 22:43
καλησπερα, απο αυριο ξεκιναω κρεατινη ,θα ηθελα να μαθω εαν αυτες τις 5 μερες που θα κανω φορτωμα, θα φαινομαι χονδροσ? και επισης εαν κανω φορτωμα 5 ημερων και παω 3 μερες μερες μονο γυμνααστηριο θα υπαρχει προβλημα?

ευχαριστω εκ των προτερων

αμα θες δοκιμασε να παρεις 10γρ για 10-15 μερες.... και μετα απο 3-5γρ τη μερα.... το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις...

vagelis24
20-09-12, 17:24
(ελπιζω να μην ειναι παλι λαθος section)
Πηγαινω 3 χρονια σχεδον γυμναστηριο αλλα πιο ψαγμενα με συμπληρωματα και αυστηρη διατροφη(6 γευματα-30γρ πρωτεινη το καθενα)εδω και 1.5 χρονο κυριως,το θεμα που εχω ειναι οτι αυγουστο λογω διακοπων δν καταφερα να παω γυμναστηριο και αρχισα καπου στις 25 αυγουστου ,για να μπω πιο γρηγορα ομως και να επανελθω στα κιλα που ειμουν ειχα παρει το complete pump της warriorlab ..τελικα δν ειχα πεσει οπως νομιζα τοσο στα κιλα Η οντως εκανε δουλεια το pump και δν το καταλαβα ,το θεμα ειναι οτι θελω να γυρισω παλι στην creapure της reflex και εδω ειναι η απορια μ ,πρεπει να σταματησω 1-2 εβδομαδες το pump και να αρχισω με loading η μπορω να κανω loading και τωρα? γτ το θεμα ειναι οτι το pump ειχε 3.3 creatine (οχι monohydrate).....(γενικα εχω δει οτι το loading βοηθαει σε εμενα (μπορει να ειναι και placebo)για αυτο το προτιμω)

panakos
20-09-12, 20:33
(ελπιζω να μην ειναι παλι λαθος section)
Πηγαινω 3 χρονια σχεδον γυμναστηριο αλλα πιο ψαγμενα με συμπληρωματα και αυστηρη διατροφη(6 γευματα-30γρ πρωτεινη το καθενα)εδω και 1.5 χρονο κυριως,το θεμα που εχω ειναι οτι αυγουστο λογω διακοπων δν καταφερα να παω γυμναστηριο και αρχισα καπου στις 25 αυγουστου ,για να μπω πιο γρηγορα ομως και να επανελθω στα κιλα που ειμουν ειχα παρει το complete pump της warriorlab ..τελικα δν ειχα πεσει οπως νομιζα τοσο στα κιλα Η οντως εκανε δουλεια το pump και δν το καταλαβα ,το θεμα ειναι οτι θελω να γυρισω παλι στην creapure της reflex και εδω ειναι η απορια μ ,πρεπει να σταματησω 1-2 εβδομαδες το pump και να αρχισω με loading η μπορω να κανω loading και τωρα? γτ το θεμα ειναι οτι το pump ειχε 3.3 creatine (οχι monohydrate).....(γενικα εχω δει οτι το loading βοηθαει σε εμενα (μπορει να ειναι και placebo)για αυτο το προτιμω)

καληπσερ αφιλε!!αν το παιρνεις πανω απο ενα μηνα κανε ενα brake και μπες σε crepure...εγω ετσι θα εκανα...:thumbup:

vagelis24
20-09-12, 20:38
εγινε, και εγω να σου πω την αληθεια κατι τετοιο σκεφτομουν..ευχαριστω :) :)

panakos
20-09-12, 20:56
εγινε, και εγω να σου πω την αληθεια κατι τετοιο σκεφτομουν..ευχαριστω :) :)

να σαι καλα φιλε!!

Sfixterman21
21-09-12, 01:47
Επιδη παιδια διαβασα ''οτι εχει σχεση για την κρεατινη'' (οτι μπορεσα φυσικα απο τις 161 σελιδες :turtle:) δεν βρηκα πουθενα για την φαση υπερπληρωσης...ξερω τι ειναι αλλα δεν ξερω αν ειναι απαρετητη...για να ακριβολογω κατι διαβασα στις πρωτες σελιδες περι κερδοσκοπηκη ενεργεια εταιριων ωστε να πουλανε περισοτερο πραγμα...κατα ποσο ισχιει ???? Τι χρειαζεται η υπερπληρωση κατα την αποψη σας ??????

panakos
21-09-12, 09:01
Επιδη παιδια διαβασα ''οτι εχει σχεση για την κρεατινη'' (οτι μπορεσα φυσικα απο τις 161 σελιδες :turtle:) δεν βρηκα πουθενα για την φαση υπερπληρωσης...ξερω τι ειναι αλλα δεν ξερω αν ειναι απαρετητη...για να ακριβολογω κατι διαβασα στις πρωτες σελιδες περι κερδοσκοπηκη ενεργεια εταιριων ωστε να πουλανε περισοτερο πραγμα...κατα ποσο ισχιει ???? Τι χρειαζεται η υπερπληρωση κατα την αποψη σας ??????

καλημερα φιλος!!κανεις δεν κανεις το ιδιο ειναι!;)
εσυ αποφασιζεις ομως!!

Sfixterman21
21-09-12, 16:42
[QUOTE=panakos;632563]καλημερα φιλος!!κανεις δεν κανεις το ιδιο ειναι!;)
εσυ αποφασιζεις ομως!![/QU

Φιλε μου αφου μου λες οτι ειναι το ιδιο..για ποιο λογο καποιος να παει να κανει? :smash: Η χαζος θα ειναι η καποιος λογος θα υπαρχει...Ενωω οτι και εγω μπορω να πω σε καποιον παρε φαρμακο ειναι καλο και αλλος να λεει ξερω γω μην παρεις ποτε ;) (παραδειγμα) εχεις στοιχεια για αυτο που λες??

Socratis100
21-09-12, 16:45
Καλησπερα
Πηρα της dymatize την καθαρη κρεατινη ,οχι φορμουλα.Λεει 2 g[ενα κουταλακι της σουπας]την ημερα.ΜΟνο τοσο?ΤΟ παιδι οταν την πηρα μου ειπε 3 φορες την μερα,το πρωι,πριν την προπο και μετα την προπο.Γενικα ηθελα να δοκιμασω μια κρεατινη[πρωτη φορα]και επειδη εχω ακουσει πολλα δεν ξερω τι σου δινει τελικα.Η πλαη κρεατινη σου βαζει κιλα?ΣΟυ δινει μεγαλυτερη δυναμη?Ποσες μερες πρεπει να την χρησιμοποιησω?

Nickolas
21-09-12, 17:12
Καλησπερα
Πηρα της dymatize την καθαρη κρεατινη ,οχι φορμουλα.Λεει 2 g[ενα κουταλακι της σουπας]την ημερα.ΜΟνο τοσο?ΤΟ παιδι οταν την πηρα μου ειπε 3 φορες την μερα,το πρωι,πριν την προπο και μετα την προπο.Γενικα ηθελα να δοκιμασω μια κρεατινη[πρωτη φορα]και επειδη εχω ακουσει πολλα δεν ξερω τι σου δινει τελικα.Η πλαη κρεατινη σου βαζει κιλα?ΣΟυ δινει μεγαλυτερη δυναμη?Ποσες μερες πρεπει να την χρησιμοποιησω?


Προσωπική γνώμη.

Χρησιμοποιώ κρεατίνη όταν έχω φτάσει το πάνω όριο της προπονητικής και διατροφικής πορείας στο πρόγραμμα μου. Όσο είμαι ικανοποιημένος από την άνοδο σε κιλά και δύναμη στην προπόνηση δε χρησιμοποιώ. Θέλω η κρεατίνη αν ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ τις δυνατότητες μου όταν αυτές έχουν φτάσει στο όριο τους.

Αν χρησιμοποιήσω κρεατίνη χωρίς να έχω φτάσει στα όρια μου δε μπορώ να αξιολογήσω ούτε τα δικά μου όρια αλλά ούτε και αν η κρεατίνη με βοηθάει.

Συνεπώς η προσωπική μου συμβουλή (πέρα από τη σωστή της χρήση την οποία πολλά παιδιά εδώ έχουν περιγράψει), είναι ΠΡΩΤΑ ξεκαθάρισε τι θέλεις να κάνεις και τι σκοπό έχεις στο γυμναστήριο, φτιάξε το προπονητικό και διατροφικό σου πρόγραμμα ΓΙΑ ΑΥΤΟ που θέλεις να κάνεις και όταν φτάσεις στο σημείο που πλέον με τα δικά σου κριτήρια έχεις "κολλήσει" εκεί θα ξεκινήσεις ένα κύκλο κρεατίνης για να δώσεις την παραπάνω ώθηση στο σώμα σου.

Socratis100
21-09-12, 17:23
Προσωπική γνώμη.

Χρησιμοποιώ κρεατίνη όταν έχω φτάσει το πάνω όριο της προπονητικής και διατροφικής πορείας στο πρόγραμμα μου. Όσο είμαι ικανοποιημένος από την άνοδο σε κιλά και δύναμη στην προπόνηση δε χρησιμοποιώ. Θέλω η κρεατίνη αν ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ τις δυνατότητες μου όταν αυτές έχουν φτάσει στο όριο τους.

Αν χρησιμοποιήσω κρεατίνη χωρίς να έχω φτάσει στα όρια μου δε μπορώ να αξιολογήσω ούτε τα δικά μου όρια αλλά ούτε και αν η κρεατίνη με βοηθάει.

Συνεπώς η προσωπική μου συμβουλή (πέρα από τη σωστή της χρήση την οποία πολλά παιδιά εδώ έχουν περιγράψει), είναι ΠΡΩΤΑ ξεκαθάρισε τι θέλεις να κάνεις και τι σκοπό έχεις στο γυμναστήριο, φτιάξε το προπονητικό και διατροφικό σου πρόγραμμα ΓΙΑ ΑΥΤΟ που θέλεις να κάνεις και όταν φτάσεις στο σημείο που πλέον με τα δικά σου κριτήρια έχεις "κολλήσει" εκεί θα ξεκινήσεις ένα κύκλο κρεατίνης για να δώσεις την παραπάνω ώθηση στο σώμα σου.

Δεν ειμαι αρχαριος ρε συ:):)
Παω καιρο γυμανστηριο με διακοπες φυσικα.Απλα τωρα ειμαι 6 κιλα πανω απο το υψος μου,χωρις παρα πολυ λοιπος[φαινονται μονο οι 4 κοιλιακοι] και ρωταω αν θα παρω και αλλα κιλα ,καθως δεν θελω..
Λογο δουλειας,παω αρκετα αργα γυμναστηριο και πολλες φορες ειμαι κουρασμενος,και δεν βγαζω τα κιλα που θελω ακομα και αν εχω πιει 2 καφεδες.Ισως η κρεατινη μου δωσει αυτη την εξτρα δυναμη .ΑΠλα δεν ξερω να την χειρηστω αν με πιανεις.

HIAB XS
21-09-12, 17:40
Δεν ειμαι αρχαριος ρε συ:):)
Παω καιρο γυμανστηριο με διακοπες φυσικα.Απλα τωρα ειμαι 6 κιλα πανω απο το υψος μου,χωρις παρα πολυ λοιπος[φαινονται μονο οι 4 κοιλιακοι] και ρωταω αν θα παρω και αλλα κιλα ,καθως δεν θελω..
Λογο δουλειας,παω αρκετα αργα γυμναστηριο και πολλες φορες ειμαι κουρασμενος,και δεν βγαζω τα κιλα που θελω ακομα και αν εχω πιει 2 καφεδες.Ισως η κρεατινη μου δωσει αυτη την εξτρα δυναμη .ΑΠλα δεν ξερω να την χειρηστω αν με πιανεις.

Κοιτα τωρα μεσα σε 5 γραμμες τι να σου εξηγησει καποιος??πολλα παιζουν ρολο απο την στιγμη που δουλευεις κ βραδυ μαλιστα!!θα βαζεις οσα κιλα μπορεις κ δεν πιεζεσαι για παραπανω...η κρεατινη θα σε βοηθησει κ πολυ μαλιστα αλλα πρεπει να τρως πολυ καλα κ ποιοτικα κ οχι σαβουρια....

Socratis100
21-09-12, 17:49
Κοιτα τωρα μεσα σε 5 γραμμες τι να σου εξηγησει καποιος??πολλα παιζουν ρολο απο την στιγμη που δουλευεις κ βραδυ μαλιστα!!θα βαζεις οσα κιλα μπορεις κ δεν πιεζεσαι για παραπανω...η κρεατινη θα σε βοηθησει κ πολυ μαλιστα αλλα πρεπει να τρως πολυ καλα κ ποιοτικα κ οχι σαβουρια....

Τελειωνω την δουλεια 10,το gym Κλεινει 12 οποτε παω περιπου στις 11 [εχω δεν εχω προλλαβει να φαω],οποτε καταλαβαινεις οτι το προγραμμα δεν βγαινει.ΔΟυλευω πρωι απογευμα,εχουμε καταστημα ,οποτε τα πραγματα δεν ειναι ευκολα..
Να την παιρνω για ποσο καιρο?Πρωι και πριν την προπο?>Μπορεω να την παιρνω συνεχεια αλλα μονο μια φορα την ημερα[πριν την προπο?

shazam
21-09-12, 19:43
Καλησπερα
Πηρα της dymatize την καθαρη κρεατινη ,οχι φορμουλα.Λεει 2 g[ενα κουταλακι της σουπας]την ημερα.

πριν καταλήξης στη δόση μία συμβουλή τα 5g κρεατίνης που αναφέρει η dymatize sto κουτι οχι 2γ ειναι ένα κουταλάκι του γλυκού και όχι της σούπας!!!! γι αυτο πρόσεχε με τις δόσεις.

HIAB XS
21-09-12, 20:15
Τελειωνω την δουλεια 10,το gym Κλεινει 12 οποτε παω περιπου στις 11 [εχω δεν εχω προλλαβει να φαω],οποτε καταλαβαινεις οτι το προγραμμα δεν βγαινει.ΔΟυλευω πρωι απογευμα,εχουμε καταστημα ,οποτε τα πραγματα δεν ειναι ευκολα..
Να την παιρνω για ποσο καιρο?Πρωι και πριν την προπο?>Μπορεω να την παιρνω συνεχεια αλλα μονο μια φορα την ημερα[πριν την προπο?

Στις 11 ε??αφου εχεις κουραγιο σε παραδεχομαι!!!Λαμβανεις 1.5-2 γρ πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους?300 γρ υδατανθρακες? Αυτα πρεπει να τα κανεις κ παλι λιγο δυσκολο αν κουραζεσαι...για να παρεις την κρεατινη πρεπει να εχεις φθασει σε ενα ψιλοκαλο επιπεδο... εαν θελεις τοσο πολυ παρε 3 γρ μερα παρα μερα!κ μετα απο 1.5 μηνα αν δεις οτι ανεβαινεις αυξησε σε 5 γρ καθε μερα!να ξερεις οτι το καθε σωμα αντιδρα διαφορετικα κ εσυ που δουλευεις θα αναπτυχθεις πολυ ποιο δυσκολα απο εναν που κανει δουλεια γραφειου...

Metropontix
21-09-12, 20:16
Βασικά 5g είναι ένα κουταλάκι του γλυκού και 15g ένα κουταλάκι της σούπας. 2 g είναι στη μύτη του γλυκού του κουταλιού. Αν κάνω λάθος σόρρυ.

Socratis100
21-09-12, 22:07
Οποτε 1 κουταλακι του γλυκου μεσα σε 500 ml Νερο?Πρεπει να εχω φαει ή οχι?Το παιρνω ακριβως πριν την προπο?Μπορω να την απρω μαζι με το σκουπ προτεινης?Πχ ενα σκουπ και 5 g κρεατινης στο saker?

ΦΩΤΗΣ83
21-09-12, 23:46
να κάνω και εγώ μια ερώτηση για την κρεάτινη..
κάνουμε στην αρχή 5 ημέρες φόρτωμα των 20 γρ
και μετά συντήρηση 10 γρ με προπόνηση
και 5 γρ στης οφφ μέρες..
κάνουμε χρήση 2 μήνες και ένα μήνα οφφ
μετά πάλη για να ξεκινήσω το κύκλο μου θα πρέπει να ξανά κάνω φόρτωμα??

Βεβαία ξέρω και χωρίς φόρτωμα να κάνουμε τα αποτελέσματα θα είναι ιδία βέβαια…
Αλλά η ερώτηση μου είναι πόσες φορές το χρόνο μπορούμε να κάνουμε φόρτωμα

billys15
22-09-12, 01:56
Οι κυκλοι κρεατινης δεν ειναι στανταρ,υπαρχουν πολλες παραλλαγες.Αλλα στην ερωτηση σου τωρα,ναι μπορεις να ξανακανεις φορτωμα γιατι αδειαζεις τον καιρο που εισαι εκτος.Τωρα ποσες φορες τον χρονο...ειναι σχετικο,αναλογως με το ποσες φορες θα χρησιμποιησεις.

BlooDdeaD_MefiSt
22-09-12, 09:58
Φιλε μου αφου μου λες οτι ειναι το ιδιο..για ποιο λογο καποιος να παει να κανει? :smash: Η χαζος θα ειναι η καποιος λογος θα υπαρχει...Ενωω οτι και εγω μπορω να πω σε καποιον παρε φαρμακο ειναι καλο και αλλος να λεει ξερω γω μην παρεις ποτε ;) (παραδειγμα) εχεις στοιχεια για αυτο που λες??

Απλα με το φορτωμα βοηθας να παει η κρεατινη πιο γρηγορα στους μυς. Αν κανεις π.χ θα δεις αυξηση δυναμης σε μια βδομαδα(τυχαια σου λεω τωρα) ενω αν δεν κανεις θα δεις σε μιαμιση-δυο βδομαδες για να σου δωσω να καταλαβεις. Αλλα αυτο που θα δεις θα ειναι το ιδιο, αυτο εννοουσε το παιδι μαλλον.

panakos
22-09-12, 10:02
Απλα με το φορτωμα βοηθας να παει η κρεατινη πιο γρηγορα στους μυς. Αν κανεις π.χ θα δεις αυξηση δυναμης σε μια βδομαδα(τυχαια σου λεω τωρα) ενω αν δεν κανεις θα δεις σε μιαμιση-δυο βδομαδες για να σου δωσω να καταλαβεις. Αλλα αυτο που θα δεις θα ειναι το ιδιο, αυτο εννοουσε το παιδι μαλλον.

αυτο ακριβως εννοουσα!!:thumbup::thumbup:
αν δεν κανεις φορτωμα συνηθως σε 3 βδομαδες εχεις το πρωτο <αποτελεσμα>..
αν κανεις θα <γεμισεις>στις 2 βδομαδες!

Socratis100
22-09-12, 11:59
Εγω λεω την πρωτη εβδομαα να παιρων ενα κουταλακι το πρωι και ενα μετα την προπο για μια εβδομαδα ,και μετα στις off μερες να παιρνω ενα το πρωι μονο,και οταν κανω προπο 1.5 κοθταλακι για μετα την προπο μονο.Δηλαδη για πρωτη εβδοαμδα 2 κουταλακια την ηεμρα[οχι 4 ,ειναι παρα πολλα νομιζω]και για την επομενη εβδομαδα 1 την ημερα για περιπου 1 μηνα.
Με γαλα αξιζει να την κατεβασω ή παει τσαμπα?

panakos
22-09-12, 13:13
Εγω λεω την πρωτη εβδομαα να παιρων ενα κουταλακι το πρωι και ενα μετα την προπο για μια εβδομαδα ,και μετα στις off μερες να παιρνω ενα το πρωι μονο,και οταν κανω προπο 1.5 κοθταλακι για μετα την προπο μονο.Δηλαδη για πρωτη εβδοαμδα 2 κουταλακια την ηεμρα[οχι 4 ,ειναι παρα πολλα νομιζω]και για την επομενη εβδομαδα 1 την ημερα για περιπου 1 μηνα.
Με γαλα αξιζει να την κατεβασω ή παει τσαμπα?

μια χαρα ειναι ετσι οπως το λες!με γαλα γιατι?καλυτερα με χυμο...;)

Metropontix
22-09-12, 13:48
Εγώ που παίρνω 1 γραμμάριο με 2 την μέρα παίρνω πολύ λίγο; :(

panakos
22-09-12, 14:24
Εγώ που παίρνω 1 γραμμάριο με 2 την μέρα παίρνω πολύ λίγο; :(

ο οργανισμος παραγει περιπου 1-2 γρ την μερα...οποτε αν θες ανεβασε την δοση στα 2 3 γρ θα ιεναι λιγο καλυτερα!:thumbup:

Metropontix
22-09-12, 14:26
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. θα το αυξήσω από σήμερα κιόλας. ^-^

panakos
22-09-12, 14:28
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. θα το αυξήσω από σήμερα κιόλας. ^-^

να σαι καλα!:toast:
καλες προπονησεις να εχουμε~!!;)

Socratis100
22-09-12, 20:09
Οταν λες χυμο ,ενοεις και amita motion?Αν ναι γουσταρω,γιατι ακουσα οτι αν φιαξεις πορτοκαλαδα καλυτερα μην παρεις καθολου κρεατινη,ακουσα οτι αν θες χυμο πρεπει να ειναι χυμος μηλο ή κατι παρομοιο
Επισης αν μενει κατι στον πατο του sheiker τι κανουμε.Καλυτερα πρωτα να βαζουμε την κρεατινη μεσα στο στομα και μετα να πινουμε νερο[πχ οπως παινρουμε το ντεπον χωρις να το θρυματισουμε]

Devil
22-09-12, 22:33
καλητερα θα ελεγα να βαλεις την κρεατινη με χλιαρο νερο για να διαλυθει καλητερα.... και θα ελεγα να την παρεις με αδειο στομαχι....

sobral
22-09-12, 23:59
καλητερα θα ελεγα να βαλεις την κρεατινη με χλιαρο νερο για να διαλυθει καλητερα.... και θα ελεγα να την παρεις με αδειο στομαχι....

αυτό γιατί? σε βασικό pH δεν κάνει καλύτερη απορρόφηση?

Devil
23-09-12, 00:50
αυτό γιατί? σε βασικό pH δεν κάνει καλύτερη απορρόφηση?

λενε....

αυτο που εχουμε ειναι οτι σε οξινο pH η κρεατινη γινετε κρεατινινη... το θεμα ειναι οτι για να γινει αυτο θελει και μερικες ωρες να περασει η κρεατινη σε χαμηλο pH....

τωρα αν ειναι γεματο το στομαχι (δλδ την παρεις με γευμα) το pH δεν αλλαζει δραματικα.... δλδ αντε απο 1-2 που ειναι με αδειο στομαχι να παει στο 3-4 με γεματο..... συν οτι πιθανοτατα να καθηστερισει το περασμα απο το στομαχι της κρεατινης.... οποτε να παραμεινει περισσοτερη ωρα σε οξινο περιβαλον....

βεβαια για να μετατραπει σε κρεατινινη θελει παρα μα παρα πολλες ωρες.... οποτε μιλαμε για λεπτομεριες....
απλα εν τελη με αδειο μπορει να ειναι και καλητερα..... εκτος αν πας να παιξεις με buffer οπου θα αυξησει κατα πολυ το pH....

Socratis100
23-09-12, 23:24
Λενε παντως με νερο μην την παιρνω.Με amita μπορω ,amita motion:unsure::unsure:?

sobral
24-09-12, 02:24
Λενε παντως με νερο μην την παιρνω.Με amita μπορω ,amita motion:unsure::unsure:?

αυτό το λένε επειδή παρουσία ινσουλίνης η κρεατίνη απορροφάται καλύτερα. Αυτό τελευταία δεν αποδεικνύεται 100%. Αν φας μετά γεύμα με υδατάνθρακα πάλι δημιουργείς ανάλογο περιβάλλον. Προσωπικά την βάζω σε λίγο χυμό πιο πολύ για την γεύση, δεν μπλέκω με δεξτρόζες κτλ. Όχι amita motion ρε φίλε δεν έμαθες τι της βρήκαν?στύψε ένα πορτοκάλι οτιδήποτε...οι συσκευασμένοι είναι τίγκα στα γλυκαντικά και τα Ε για να συντηρηθούν.

Socratis100
24-09-12, 09:37
αυτό το λένε επειδή παρουσία ινσουλίνης η κρεατίνη απορροφάται καλύτερα. Αυτό τελευταία δεν αποδεικνύεται 100%. Αν φας μετά γεύμα με υδατάνθρακα πάλι δημιουργείς ανάλογο περιβάλλον. Προσωπικά την βάζω σε λίγο χυμό πιο πολύ για την γεύση, δεν μπλέκω με δεξτρόζες κτλ. Όχι amita motion ρε φίλε δεν έμαθες τι της βρήκαν?στύψε ένα πορτοκάλι οτιδήποτε...οι συσκευασμένοι είναι τίγκα στα γλυκαντικά και τα Ε για να συντηρηθούν.

Διαβασα για πορτοκαλαδα ,και λενε τα χειροτερα,κατι εχει και την διασπα,ή κατι παρομοιο
Λενε για μηλο ΄κατι παρομοιο.ΚΑτι παντως εχει το πορτοκαλι:unsure:
2 του γλυκου την ημερα ειναι οκ για 1 εβδομαδα η θελω περισσοτερα?ΕΙμαι 75 κιλα τωρα.Μετα απο την εβδομαδα για ποσο ακομα θα παιρνω κρεατινη,ειμαι newbie σε αυτο το θεμα.Πρωτη φορα που παιρνω κρεατινη.

uplifter7
24-09-12, 20:16
καλησπερα..θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με εναν κυκλο κρεατινης μονουδρικης που θελω να κανω τωρα..ποια θα ηταν η καλυτερη ωρα να την παρω..μoλις τελιωνω την προπονηση περνω αμινοξεα και μετα απο μιση ωρα την προτεινη με ενα φρουτο..μαζι με τα αμινοξεα η την προτεινη?η διαφορετικη ωρα?

Socratis100
27-09-12, 00:26
Ολοι λενε μετα την προπονηση ειναι καλυτερα.
Ερωτηση
Αυριο τελειωνω μια εβδομαδα κρεατινη [2-3 φορες την ημερα την παιρνω παω δεν παω],τωρα τι κανω?Σταματαω για 2 ημερες και ξεκιναω?Συνεχιζω και εναν μηνα αλλα με 1 κουταλακι την ημερα?Συνεχιζω non stop?Τα φωτα σας :unsure::unsure:

Christos100
27-09-12, 16:06
Ολοι λενε μετα την προπονηση ειναι καλυτερα.
Ερωτηση
Αυριο τελειωνω μια εβδομαδα κρεατινη [2-3 φορες την ημερα την παιρνω παω δεν παω],τωρα τι κανω?Σταματαω για 2 ημερες και ξεκιναω?Συνεχιζω και εναν μηνα αλλα με 1 κουταλακι την ημερα?Συνεχιζω non stop?Τα φωτα σας :unsure::unsure:
καλησπέρα φιλε , λοιπον , οπως αναφερεται και στο φορουμ,η μια δοση δεν πρεπει να ξεπερναει τα 5γρ δηλαδη ενα κουταλακι του γλυκου,ακομη πρεπει να υπαρχει ενα διαστημα 3-4 ωρων που θα πρειπει να χωρισεις τις δοσεις σου, τελος κανονικα κανεις 5 μερες φορτωμα δηλαδη 4 δοσεις την ημερα, πρωι ,πριν την προπονηση και μετα , και το βραδυ και τισ τπολοιπες μερες παιρνεις μια δοση το πρωι οταν δεν πας γυμναστηριο και τις ημερες που πας παιρνεις 5γρ το πρωι και αλλα 5γρ μετα την προπονηηση.
Στην φαση που εισαι εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις με 5γρ τις off μερες και 10 τις on.

RAMBO
27-09-12, 16:38
Το φορτωμα(υπερπληρωση) ειναι ξεπερασμενο πλεον και με ερευνα αν θυμαμαι καλα

Christos100
27-09-12, 16:57
Το φορτωμα(υπερπληρωση) ειναι ξεπερασμενο πλεον και με ερευνα αν θυμαμαι καλα
Σε καποιους κανει δουλεια σε αλλους οχι , σιγουρα στο τελος θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα κανεις δεν κανεις φορτωμα, απλα θεωρω οτι τα αποτελεσματα θα ερθουν πιο γρηγορα με φορτωμα.

RAMBO
27-09-12, 17:33
Kαι το αδειασμα στο κουτακι επισης:P

Inferno1988
28-09-12, 01:25
Παιδιά, για να ξεκαθαρίσω μια απορία μου, επειδή έχω δει απόψεις που να στηρίζουν τόσο τα 10γρ τη μέρα, όσο και τα 5γρ, γιατί οι μεν προτείνετε τα 10 και γιατί οι δε τα 5;

Socratis100
28-09-12, 02:55
καλησπέρα φιλε , λοιπον , οπως αναφερεται και στο φορουμ,η μια δοση δεν πρεπει να ξεπερναει τα 5γρ δηλαδη ενα κουταλακι του γλυκου,ακομη πρεπει να υπαρχει ενα διαστημα 3-4 ωρων που θα πρειπει να χωρισεις τις δοσεις σου, τελος κανονικα κανεις 5 μερες φορτωμα δηλαδη 4 δοσεις την ημερα, πρωι ,πριν την προπονηση και μετα , και το βραδυ και τισ τπολοιπες μερες παιρνεις μια δοση το πρωι οταν δεν πας γυμναστηριο και τις ημερες που πας παιρνεις 5γρ το πρωι και αλλα 5γρ μετα την προπονηηση.
Στην φαση που εισαι εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις με 5γρ τις off μερες και 10 τις on.

Συνεχιζω non stop δηλαδη?Ποτε πρεπει να σταματησω την δοσολογια?Ή απλα συνεχιζω οσο θελω απλα 1-2 κουταλακια την ημερα?Τωρα παιρνω 3 εδω και 6 μερες.Να τα χαμηλωσω στα 2?
Παντως ακομα διαφορες δεν εχω δει,αντε λιγο στην αντοχη.Παιζει και ρολο η κρεατινη?Μηπως να παρω καποια αλλη?Εχω την Dymatize Creatine Micronized

panakos
28-09-12, 09:51
Συνεχιζω non stop δηλαδη?Ποτε πρεπει να σταματησω την δοσολογια?Ή απλα συνεχιζω οσο θελω απλα 1-2 κουταλακια την ημερα?Τωρα παιρνω 3 εδω και 6 μερες.Να τα χαμηλωσω στα 2?
Παντως ακομα διαφορες δεν εχω δει,αντε λιγο στην αντοχη.Παιζει και ρολο η κρεατινη?Μηπως να παρω καποια αλλη?Εχω την Dymatize Creatine Micronized

χαμηλωσε την δοση τωρα...το πολυ στα 2 κουταλακια την μερα της προπονησης!1 την μερα που δεν πηγαιενις γυμανστηριο...
σταματα μετα απο 6-8 βδομαδες κανα μηνα και μετα μπορεις να ξαναμπεις...
αποτελεσμα θα δεις σε περιπου 10 μερες απο σημερα...δηλαδη μολις περασουν 2 εβδομαδες απο την πρωτη μερα που ξεκινησες την ληψη της...

Socratis100
28-09-12, 13:00
χαμηλωσε την δοση τωρα...το πολυ στα 2 κουταλακια την μερα της προπονησης!1 την μερα που δεν πηγαιενις γυμανστηριο...
σταματα μετα απο 6-8 βδομαδες κανα μηνα και μετα μπορεις να ξαναμπεις...
αποτελεσμα θα δεις σε περιπου 10 μερες απο σημερα...δηλαδη μολις περασουν 2 εβδομαδες απο την πρωτη μερα που ξεκινησες την ληψη της...

Αααα οκ,ευχαιστω.
δηλαδη 5 εβδομαδες ακομα και μετα την κοβω για 1 μηνα και ξαναξεκιναω?
Για να δουμε

panakos
28-09-12, 13:12
Αααα οκ,ευχαιστω.
δηλαδη 5 εβδομαδες ακομα και μετα την κοβω για 1 μηνα και ξαναξεκιναω?
Για να δουμε

ε ναι ετσι τουλαχιστον το κανει η πλειοψηφια...

Christos100
28-09-12, 22:29
Παιδιά, για να ξεκαθαρίσω μια απορία μου, επειδή έχω δει απόψεις που να στηρίζουν τόσο τα 10γρ τη μέρα, όσο και τα 5γρ, γιατί οι μεν προτείνετε τα 10 και γιατί οι δε τα 5;

κοιταξε να δεις, τις ημερες που δεν πας γυμναστηριο χρειαζεσαι μονο 5 γραμμαρια και εινια υπερ αρκετα, τωρα ομως τις ημερες που πας γυμναστηριο ο οργανισμος χρειαζεται σιγουρα την διπλασια για αποκατασταση. τωρα εγω προσωπικα γνωριζω ατομα τα οποια παιρνουν καθε μερα 5 γρ , και αλλους που παιρνουν 10. Εσυ θα το δεις πως δουλευει στον οργανισμο σου και θα καταλαβεις ποσο χρειαζεσαι ,γιατι γνωριζω και ανθρωπους που δεν τους ''πιανει'' καθολου η κρεατινη.

s0k0s
01-10-12, 10:56
Καλημερα.
Υπαρχει πουθενα ερευνα για μονουδρικη κρεατινη, για ληψη πριν ή μετα προπονησης;

Christos100
01-10-12, 12:23
Καλημερα.
Υπαρχει πουθενα ερευνα για μονουδρικη κρεατινη, για ληψη πριν ή μετα προπονησης;

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2009-09-25-06-48-41&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

KiTz
01-10-12, 12:24
Επειδή έχω χαθεί λίγο...

Έχω πάρει την Creapure της Reflex και ξεκινάω από σήμερα για πρώτη φορά με Loading και η ερώτηση μου είναι η εξής:

Είμαι 1.80 και 78κιλά. Ασχολούμαι με τα βάρη εδώ και 3 χρόνια αλλά σοβαρά μόνο τον ενάμισο χρόνο. Να ξεκινήσω κανονικά τα 5γρ 4 φορές την ημέρα για πιο άμεσα αποτελέσματα? Και αν ναι, σε τι απόσταση το ένα με το άλλο?

Ξυπνάω γύρω στις 10 το πρωι και τρώω πρωινο μετά από κανένα μισάωρο και γύρω στις 2 ή και 3 το μεσημέρι πηγαίνω για προπόνηση. Μπορώ να τα βολέψω κάπως? Πχ να παίρνω 5γρ πριν ή μαζι με το πρωινό (11:00), μετά να ξαναπαίρνω από κανα δυωρο άλλα 5 (13:00) να πηγαίνω στις 2 προπόνηση και κατά τις 15:30 την τρίτη δόση και μια το βράδυ? Δεν ξέρω πως να τα βολέψω!!

s0k0s
01-10-12, 12:29
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2009-09-25-06-48-41&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Χρηστο ρωτησα για ερευνες.

Christos100
01-10-12, 12:58
Επειδή έχω χαθεί λίγο...

Έχω πάρει την Creapure της Reflex και ξεκινάω από σήμερα για πρώτη φορά με Loading και η ερώτηση μου είναι η εξής:

Είμαι 1.80 και 78κιλά. Ασχολούμαι με τα βάρη εδώ και 3 χρόνια αλλά σοβαρά μόνο τον ενάμισο χρόνο. Να ξεκινήσω κανονικά τα 5γρ 4 φορές την ημέρα για πιο άμεσα αποτελέσματα? Και αν ναι, σε τι απόσταση το ένα με το άλλο?

Ξυπνάω γύρω στις 10 το πρωι και τρώω πρωινο μετά από κανένα μισάωρο και γύρω στις 2 ή και 3 το μεσημέρι πηγαίνω για προπόνηση. Μπορώ να τα βολέψω κάπως? Πχ να παίρνω 5γρ πριν ή μαζι με το πρωινό (11:00), μετά να ξαναπαίρνω από κανα δυωρο άλλα 5 (13:00) να πηγαίνω στις 2 προπόνηση και κατά τις 15:30 την τρίτη δόση και μια το βράδυ? Δεν ξέρω πως να τα βολέψω!!
κοιτα απλα να εχεις στο μυαλο σου οτι πρεπει να εχει κενο 3 ωρες η μια δοση απο την αλλη, εγω θα σ ελεγα με βαση το ωραριο σου να παιρνεις μια δοση στις 12 μια μετα την προπονηση μια το απογευμα και μια το βραδυ, τωρα αν το καταφερεις και ξυπνας νωρισ πχ 9 παρε 9.00 στις 12.30 μετα την προπονηση και αλλη μια το απογευμα.

Christos100
01-10-12, 13:03
Χρηστο ρωτησα για ερευνες.
Οι παρακάτω δηλώσεις που αναφέρονται εδώ αποτελούν την επίσημη θέση του Παγκόσμιου Οργανισμού Αθλητικής Διατροφής (International Society of Sports Nutrition) μετά από την διεξοδική εξέταση της βιβλιογραφίας που βασίστηκε σε έναν έλεγχο 500 έγκυρων επιστημονικών εργασιών

http://www.fdi.gr/xdot.asp?process=item&webitemid=ARC-ARTICLES_156

Christos100
01-10-12, 13:09
Οι παρακάτω δηλώσεις που αναφέρονται εδώ αποτελούν την επίσημη θέση του Παγκόσμιου Οργανισμού Αθλητικής Διατροφής (International Society of Sports Nutrition) μετά από την διεξοδική εξέταση της βιβλιογραφίας που βασίστηκε σε έναν έλεγχο 500 έγκυρων επιστημονικών εργασιών

http://www.fdi.gr/xdot.asp?process=item&webitemid=ARC-ARTICLES_156




http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=391

KiTz
01-10-12, 13:51
κοιτα απλα να εχεις στο μυαλο σου οτι πρεπει να εχει κενο 3 ωρες η μια δοση απο την αλλη, εγω θα σ ελεγα με βαση το ωραριο σου να παιρνεις μια δοση στις 12 μια μετα την προπονηση μια το απογευμα και μια το βραδυ, τωρα αν το καταφερεις και ξυπνας νωρισ πχ 9 παρε 9.00 στις 12.30 μετα την προπονηση και αλλη μια το απογευμα.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αυτό ακριβώς θα κάνω! Μόλις πήρα την 2η δόση (τώρα τελείωσα προπ και η πρώτη ήταν στις 11:00). Σε κανα 20λεπτο θα πάρω την Micro Whey που έχω της Reflex και καπάκι φαγητό. Το απογευματάκι θα πάρω άλλα 5γρ μαζί με το απογευματινό και μια το βράδυ πριν παω για ύπνο.

Κατά την διάρκεια της προπόνησης..δεν ξέρω αν ήταν Placebo ή απλά καθαρά ψυχολογικό αλλά ανέβηκα 5+5 κιλά στον πάγκο..!!

Υ.Γ: Επειδή την πρώτη δόση την δοκίμασα με νερό και μέσα στο ποτήρι και δεν μ΄αρεσε... την 2η την έβαλα απευθείας στο στόμα και κατέβασα και ένα ποτήρι νερό και μου φάνηκε καλύτερο!

cheers!

Christos100
01-10-12, 14:05
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αυτό ακριβώς θα κάνω! Μόλις πήρα την 2η δόση (τώρα τελείωσα προπ και η πρώτη ήταν στις 11:00). Σε κανα 20λεπτο θα πάρω την Micro Whey που έχω της Reflex και καπάκι φαγητό. Το απογευματάκι θα πάρω άλλα 5γρ μαζί με το απογευματινό και μια το βράδυ πριν παω για ύπνο.

Κατά την διάρκεια της προπόνησης..δεν ξέρω αν ήταν Placebo ή απλά καθαρά ψυχολογικό αλλά ανέβηκα 5+5 κιλά στον πάγκο..!!

Υ.Γ: Επειδή την πρώτη δόση την δοκίμασα με νερό και μέσα στο ποτήρι και δεν μ΄αρεσε... την 2η την έβαλα απευθείας στο στόμα και κατέβασα και ένα ποτήρι νερό και μου φάνηκε καλύτερο!

cheers!
kαι εγω ετσι την πινω μπαμ και κατω:toast:

s0k0s
03-10-12, 00:01
Χρήστο μολις τα είδα! Πολυ καλος, ευχαριστώ πολυ!

Christos100
03-10-12, 00:09
Χρήστο μολις τα είδα! Πολυ καλος, ευχαριστώ πολυ!

Να εισαι καλα φιλε:toast:

Christos100
03-10-12, 00:20
μαγκες χρειαζομαι λιγη βοηθεια. Ειμαι σε φαση που παινρω κρεατινη και πινω γυρω στα 3 λιτρα νερο την μερα , αλλα πηγαινω 9 με 10 φορες τουαλετα για κατουρημα (συγνωμη κιολας)... ενολιγης αντι να κρατησω τα υγρα τα αποβαλω... δεν κανω δουλεια ετσι ε??

Nikolas_mk2
03-10-12, 00:29
μαγκες χρειαζομαι λιγη βοηθεια. Ειμαι σε φαση που παινρω κρεατινη και πινω γυρω στα 3 λιτρα νερο την μερα , αλλα πηγαινω 9 με 10 φορες τουαλετα για κατουρημα (συγνωμη κιολας)... ενολιγης αντι να κρατησω τα υγρα τα αποβαλω... δεν κανω δουλεια ετσι ε??

Καλησπέρα αδερφέ,βασικά λιγα ειναι όλα-και τα νέρα και οι επισκέψεις στο wc!!! :green: Γύρω στα 4-5 λίτρα είσαι οκ...Γενικά το νερό θα πρέπει να είναι τόσο πολύ που ή να ξεχειλίσει απο τα αυτιά ή να σηκωθεί το καζανάκι και να σε χτυπήσει στο κεφάλι απο απελπισία!!! :P Πινε νερό και μην αγχνωνεσαι,αυτά που χρειαζεται ο οργανισμός ενδομυικά θα τα κρατήσει....

Christos100
03-10-12, 00:38
Καλησπέρα αδερφέ,βασικά λιγα ειναι όλα-και τα νέρα και οι επισκέψεις στο wc!!! :green: Γύρω στα 4-5 λίτρα είσαι οκ...Γενικά το νερό θα πρέπει να είναι τόσο πολύ που ή να ξεχειλίσει απο τα αυτιά ή να σηκωθεί το καζανάκι και να σε χτυπήσει στο κεφάλι απο απελπισία!!! :P Πινε νερό και μην αγχνωνεσαι,αυτά που χρειαζεται ο οργανισμός ενδομυικά θα τα κρατήσει....

ααα τελεια, μπορω να πω πως ανακουφιστηκα, σε ευχαριστω παρα πολυ.

Nikolas_mk2
03-10-12, 00:43
ααα τελεια, μπορω να πω πως ανακουφιστηκα, σε ευχαριστω παρα πολυ.

Ναι σαι καλά.

Hardy
03-10-12, 00:46
εγω παλι γενικα εχω προβλημα με το νερο...ποτε δεν επινα αρκετο...ποσο μαλλον τωρα που κανω χρηση συμπληρωματων (+κρεατινη)
πινω μαχ 3-3.5 λιτρα...τι λετε ? θα ζησω?

Christos100
03-10-12, 01:05
εγω παλι γενικα εχω προβλημα με το νερο...ποτε δεν επινα αρκετο...ποσο μαλλον τωρα που κανω χρηση συμπληρωματων (+κρεατινη)
πινω μαχ 3-3.5 λιτρα...τι λετε ? θα ζησω?

θα ζησεις αλλα πινε οσο πιο πολυ μοορεις ωστε να πιασει τοπο η κρεατινη,και για να καθαριζει και ο οργανισμος σου απο ολες αυτες τις σκονες.

sioutas
04-10-12, 23:45
Aν πιούμε την Κρεατίνη μόνο με νερό, ή με ελάχιστη ζάχαρη και χωρίς Δεξτρόζες κλπ. δεν μας δίνει όγκο και πρηξίματα? και είναι μόνο για δύναμη?

Christos100
05-10-12, 00:10
Aν πιούμε την Κρεατίνη μόνο με νερό, ή με ελάχιστη ζάχαρη και χωρίς Δεξτρόζες κλπ. δεν μας δίνει όγκο και πρηξίματα? και είναι μόνο για δύναμη?
καλο ειναι να τρως και λιγο υδατανθρακα στο καπακι για να βοηθησει στη αποροφηση.μπορεις να την πιεις με ενα ποτηρι χυμο και να τελειωνεις, επισης μην νομιζεις οτι η κρεατινη κσνει θαυματα,δεν σ δινει ογκο ετσι απλα,αυτο θα εξαρτηθει απο την δουλεια που θα κανεις στο γυμναστηριο.

sioutas
05-10-12, 00:15
Σωστά, θα την πίνω με ένα ποτήρι χυμό που έχει και υδατάνθρακες και κάποια ποσότητα ζάχαρης.

Christos100
05-10-12, 00:17
Σωστά, θα την πίνω με ένα ποτήρι χυμό που έχει και υδατάνθρακες και κάποια ποσότητα ζάχαρης.
good choice
:army2::army2:

sioutas
05-10-12, 00:35
Και άλλη μια ερώτηση "Κρίσεως" :P

Όταν ανοίξουμε τη συσκευασία με την Πρωτείνη/Κρεατίνη, μπορούμε να την ξαναχρησιμοποιήσουμε μετά από καιρό? Ή χαλάει? (Όταν λέω καιρό, εννοώ μερικούς μήνες).

Steloukos
05-10-12, 01:36
Και άλλη μια ερώτηση "Κρίσεως" :P

Όταν ανοίξουμε τη συσκευασία με την Πρωτείνη/Κρεατίνη, μπορούμε να την ξαναχρησιμοποιήσουμε μετά από καιρό? Ή χαλάει? (Όταν λέω καιρό, εννοώ μερικούς μήνες).

Τα συμπληρωματα χαλανε μονο οταν εχει περασει η ημερομηνια ληξης η αμα τα εχεις σε κακο περιβαλλον πχ. πολυ υγρασια ή τα βλεπει ο ηλιος.Ετσι νομιζω ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

sioutas
05-10-12, 02:04
Από ότι διάβασα, σχεδόν οι περισσότεροι εδώ μέσα, προτείνουν τα 5γρ. ημερησίως. Αλλά θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου της Muscletech τώρα. Μια δόση Celltech την ημέρα περιέχει 10γρ. κρεατίνης και σε συνδυασμό με την πρωτείνη Nitrotech (όπως συνιστά η εν λόγω εταιρεία), η οποία περιέχει 3γρ. κρεατίνης ανα δόση, παίρνοντας τη 2 φορές τη μέρα πάμε στα 6 γρ. + τα 10 γρ. της Celltech μας κάνει 16 γρ./ημερησίως... κατά πόσο είναι ασφαλή τα 16γρ.? και αν δεν είναι τότε γιατί τα συνιστά η εταιρεία?

billys15
05-10-12, 03:34
Τα συμπληρωματα χαλανε μονο οταν εχει περασει η ημερομηνια ληξης

Και παλι δεν ισχυει σιγουρα.

Christos100
05-10-12, 14:12
Από ότι διάβασα, σχεδόν οι περισσότεροι εδώ μέσα, προτείνουν τα 5γρ. ημερησίως. Αλλά θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου της Muscletech τώρα. Μια δόση Celltech την ημέρα περιέχει 10γρ. κρεατίνης και σε συνδυασμό με την πρωτείνη Nitrotech (όπως συνιστά η εν λόγω εταιρεία), η οποία περιέχει 3γρ. κρεατίνης ανα δόση, παίρνοντας τη 2 φορές τη μέρα πάμε στα 6 γρ. + τα 10 γρ. της Celltech μας κάνει 16 γρ./ημερησίως... κατά πόσο είναι ασφαλή τα 16γρ.? και αν δεν είναι τότε γιατί τα συνιστά η εταιρεία?

δεν μιλησε κανεις για 5 , ημερησιως πρεπει να ειναι 10 γρ εαν πας γυμναστηριο, 5 τις off μερες και τις 5 μερες που θα κανεις φορτωμα μπορεισ να καταναλωσεις 15-20.
Τωρα 10 γρ μετα την προπονηση οκ μπορεις να το κανεις οχι καθε μερα(μονο μετα απο μια εξαντλιτικη προπονηση) αλλα οχι και 16...δεν ξερω τωρα , εγω δεν το ρισκαρω ,χιλιες φορες να παιρνω λιγοτερη παρα περισσοτερη απο οσο χρειαζομαι..

ΥΓ.οι εταιριες να πουλησουν θελουν .

panakos
05-10-12, 19:42
παιδια το εχουμε πει 1000 φορες!τι 16 γρ την μερα?
και δεν καταλαβαινω τον λογο να παιρνεις το πρωι που ξυπνας νιτρο τεκ?
αν θες να εχεις μονο μια πρωτεινη σε καμια περιπτωση για μενα τουλαχιστον δεν παιρνεις νιτροτεκ...
τωρα για την σελ τεκ παρε ενα σκουπ μετα την προπονηση και 1 σκουπ νιτορ πας κατευθειαν στα 8!!!:thumbup:

Kris994
05-10-12, 21:00
guys καλησπερα...σημερα ξεκινησα να παιρνω κρεατινη(inkospor) αλλα εχω καποιες αποριες σχετικα με την ωρα ληψης κατα τη διαρκεια του φορτωματος(15gr για να μου βγει ακριβως και η συσκευασια ;) ) Πρεπει να εχω ενα στανταρ ωραριο(δλδ 7 το πρωι και αλλες καθορισμενες ωρες) η μια οταν ξυπναω μια πριν τν προπονηση και μια αμεσως μετα??επισης πινω γυρω στα 4-5 λιτρα νερο την ημερα....το φαινομενο της συχνοουριας ειναι φυσιολογικο??αν οχι γιατι(να ξεκαθαρισω οτι την ανακατεβω με 3 κουταλιες σουπας ζαχαρη και μετα την πινω)

panakos
05-10-12, 21:04
καλο ειναι νομιζω να την παιρνεις περιπου τις ιδιες ωρες αλλα αυτα για μενα ειναι λεπτομεριες...
παρε οπως λες την ωρα που ξυπνας, μετα την προπο και το βραδυ...
με 4 5 λιτρα νερο ειναι λογικο να πηγαινεις συχνα για κατουρημα:green::green:
το αν ο οργανισμος σου εχει αναγκη απο νερο φιανεται και στο χρωμα...εσενα λογικα θα ειναι ασπρο με τοσο νερο οποτε δεν εχεις θεμα!!!;)

Kris994
05-10-12, 21:09
καλο ειναι νομιζω να την παιρνεις περιπου τις ιδιες ωρες αλλα αυτα για μενα ειναι λεπτομεριες...
παρε οπως λες την ωρα που ξυπνας, μετα την προπο και το βραδυ...
με 4 5 λιτρα νερο ειναι λογικο να πηγαινεις συχνα για κατουρημα:green::green:
το αν ο οργανισμος σου εχει αναγκη απο νερο φιανεται και στο χρωμα...εσενα λογικα θα ειναι ασπρο με τοσο νερο οποτε δεν εχεις θεμα!!!;)

οκ φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση!!!θα την παιρνω οταν ξυπναω,μια πριν και μια μετα την προπονηση....και οσο για το κατουρημα(ελεος.τι συζητηση :P )ακριβως ετσι ειναι!!!ασπρο σαν το χιονι :green: :P

panakos
05-10-12, 21:43
οκ φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση!!!θα την παιρνω οταν ξυπναω,μια πριν και μια μετα την προπονηση....και οσο για το κατουρημα(ελεος.τι συζητηση :P )ακριβως ετσι ειναι!!!ασπρο σαν το χιονι :green: :P

τιποτα φιλε να σαι καλα!!οποτε ολα καλα αφου ειναι σαν χιονι!!:green::green::thumbup:
καλες προπονησεις να εχεις!:weights:

Kris994
05-10-12, 23:11
τιποτα φιλε να σαι καλα!!οποτε ολα καλα αφου ειναι σαν χιονι!!:green::green::thumbup:
καλες προπονησεις να εχεις!:weights:

thkns!!!!να σε ρωτησω και κατι αλλο...επειδη κανω προπονησεις μαζι με ενα φιλο μου και ξεκινησαμε μαζι και τη ληψη κρεατινης αλλα κατι του ετυχε και αρρωστησε και παιρνει αντιβιωσεις με ρωταει αν κανει να παρει τωρα που παιρνει και αντιβιωσεις η πρεπει να ανναρωσει πληρως???

ginus
05-10-12, 23:19
thkns!!!!να σε ρωτησω και κατι αλλο...επειδη κανω προπονησεις μαζι με ενα φιλο μου και ξεκινησαμε μαζι και τη ληψη κρεατινης αλλα κατι του ετυχε και αρρωστησε και παιρνει αντιβιωσεις με ρωταει αν κανει να παρει τωρα που παιρνει και αντιβιωσεις η πρεπει να ανναρωσει πληρως???

ποσο καιρο την παiρνει και ποσο καιρο θα ναι οφ περιπου?