PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22

Kris994
05-10-12, 23:22
ποσο καιρο την παρνει και ποσο καιρο θα ναι οφ περιπου?

βασικα χτες ξεκινησαμε την ληψη αλλα του ετυχε αυτο....οφφ θα ειναι(αν εννοεις αυτο) για περιπου 3 μερες....εγω πιστευω πως για 3 μερες και με μια ληψη δν θα μεινει πισω απλως με ρωτησε!!!!

ginus
05-10-12, 23:25
βασικα χτες ξεκινησαμε την ληψη αλλα του ετυχε αυτο....οφφ θα ειναι(αν εννοεις αυτο) για περιπου 3 μερες....εγω πιστευω πως για 3 μερες και με μια ληψη δν θα μεινει πισω απλως με ρωτησε!!!!

ε ναι...αφου γινει καλα και ξεκινησει τις προπονησεις τοτε ξαναρχιζει..

dio32
06-10-12, 11:25
αντε να πω και εγω την απορια μου η μαλλον τον προβληματισμο μου.
εχω ξαναρχισει κρεατινη creapure το πρωι και μετα την προπονηση.
βρε beef η devil μετα την προπονηση μιλαμε και σε ολη την διαρκεια της νυχτας πολυ κατουρημα εχει καταντησει συχνουρια και απο εξετασεις που εχω κανει μια χαρα ειμαι.
στην προπονηση πινω περιπου σταδιακα 750ml και μετα αντε να φτανω το λιτρο,αλλα μιλαμε καθε περιπου 20 λεπτα παω για κατουρημα,το βραδυ μετα την προπονηση.
ενω το πρωι δεν εχω τετοια που παρολου στην δουλεια καταφερνω 1,5 με 2 λιτρα.

φοβαμε προπαντον το βραδυ με τοσο πολυ μην υπερλειτουργουν τα νεφρα,να εβαζα κρεατινη το πρωι κανονικα?και να δοκιμαζα κρεατινη πριν την προπονηση αντι για μετα?
μετα την εχω βαλει για ανναρωση ποιο πολυ.

rex31
06-10-12, 14:41
Εχω αρχίσει κολυμβητηριο εδω και λιγες μερες και αναρωτιομουν εαν μπορω να παιρνω κρεατινη πριν η μετα η αν δεν "κανει" να παρω καθολου.Κανω πολλες ασκησεις και με βαρη κολυμβητηριου..Οποτε...?:unsure::unsure:

beefmeup
06-10-12, 14:42
πρεπει να ειναι πολυ ζορι να το ρωτησεις εδω μεσα ε?

Christos100
06-10-12, 14:49
Εχω αρχίσει κολυμβητηριο εδω και λιγες μερες και αναρωτιομουν εαν μπορω να παιρνω κρεατινη πριν η μετα η αν δεν "κανει" να παρω καθολου.Κανω πολλες ασκησεις και με βαρη κολυμβητηριου..Οποτε...?:unsure::unsure:
δεν λες ουτε ηλικια ουτε υψος ουτε βαρος ,ουτε διατροφη ,τωρα για κολυμπι δεν ξερω τι παιζει μηπως να ρωτησεις κανεναν προπονητη? η διατροφη σου γενικα ειναι πλουσια σε πρωτεινη και υδατανθρακες?

rex31
06-10-12, 14:49
πρεπει να ειναι πολυ ζορι να το ρωτησεις εδω μεσα ε?

ΣΡΥ!!!!!:unsure::unsure:Δεν το προσεξα...Αλλη φορα αμα κανω μαλακια κανε delete το ποστ μου γιατι ολο μου τα μεταφερεις..το ξερω σε κουρασα :P:P

rex31
06-10-12, 14:55
δεν λες ουτε ηλικια ουτε υψος ουτε βαρος ,ουτε διατροφη ,τωρα για κολυμπι δεν ξερω τι παιζει μηπως να ρωτησεις κανεναν προπονητη? η διατροφη σου γενικα ειναι πλουσια σε πρωτεινη και υδατανθρακες?

Νομιζα οτι δεν χρειαζεται να πω...απλα ρωτησα εαν επιτρεπεται να παιρνεις κρεατινη εφοσον δεν κανεις "¨βαρη" και κανεις στην ουσια αεροβια γυμναστικη που ειναι το κολυμβητηριο..αν και υπαρχουν βαρη για την πισινα.Δες εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13937-New-member-pics-advise-plox-p
εχω και ποστ με διατροφη αλλα την αλλαζω συνεχεια.Τωρα τρωω Πρωινο κορν φλακες μελι + γαλα + καφε σκετο.Δεκατιανο 1 τοστακι+γαλοπουλα+κοτατζε η κοτοπουλο+μαυρο ρυζι.Μεσημεριανο τρωω 1 ξυνομηλο,1 μπανανα 1 κουλουρι γιατι ειμαι στην δουλεια.Απογευματινο οτι φαι εχει το μεσημεριανο δλδ + μαρουλονοτματοσαλατα.Το βραδυ τρωω αραβικη πιτα τυρι,γαλοπουλα.Αυτα.Και σταματαω εδω γιατι το ποστ μου θα παει στην διατροφη και ο beefmeup με εχει αχτι για του τα εχω πρηξει :P

Christos100
06-10-12, 17:36
Νομιζα οτι δεν χρειαζεται να πω...απλα ρωτησα εαν επιτρεπεται να παιρνεις κρεατινη εφοσον δεν κανεις "¨βαρη" και κανεις στην ουσια αεροβια γυμναστικη που ειναι το κολυμβητηριο..αν και υπαρχουν βαρη για την πισινα.Δες εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13937-New-member-pics-advise-plox-p
εχω και ποστ με διατροφη αλλα την αλλαζω συνεχεια.Τωρα τρωω Πρωινο κορν φλακες μελι + γαλα + καφε σκετο.Δεκατιανο 1 τοστακι+γαλοπουλα+κοτατζε η κοτοπουλο+μαυρο ρυζι.Μεσημεριανο τρωω 1 ξυνομηλο,1 μπανανα 1 κουλουρι γιατι ειμαι στην δουλεια.Απογευματινο οτι φαι εχει το μεσημεριανο δλδ + μαρουλονοτματοσαλατα.Το βραδυ τρωω αραβικη πιτα τυρι,γαλοπουλα.Αυτα.Και σταματαω εδω γιατι το ποστ μου θα παει στην διατροφη και ο beefmeup με εχει αχτι για του τα εχω πρηξει :Pεγω θα σου ελεγα να παρεις και ενα συμπληρωμα πρωτεινης γιατι η διατροφη σου ειναι πολυ μετρια , τωρα αν η προπονηση που κανεις ειναι αρκετα σκληρη μπορεις να παρεις και κρεατινη και να την παιρνεις μια δοση μετα την προπονηση .

BlooDdeaD_MefiSt
06-10-12, 17:55
Εχω αρχίσει κολυμβητηριο εδω και λιγες μερες και αναρωτιομουν εαν μπορω να παιρνω κρεατινη πριν η μετα η αν δεν "κανει" να παρω καθολου.Κανω πολλες ασκησεις και με βαρη κολυμβητηριου..Οποτε...?:unsure::unsure:

Οταν λες βαρη κολημβητηριου? :unsure: Και κρεατινη θες να παρεις για ποιον λογο? :unsure:

rex31
06-10-12, 18:39
εγω θα σου ελεγα να παρεις και ενα συμπληρωμα πρωτεινης γιατι η διατροφη σου ειναι πολυ μετρια , τωρα αν η προπονηση που κανεις ειναι αρκετα σκληρη μπορεις να παρεις και κρεατινη και να την παιρνεις μια δοση μετα την προπονηση .

Παιρνω πρωτεινη whey,και πολυβιταμινες...χμμμ αρκετα σκληρη δεν θα το ελεγα..ειναι σιγουρα μετρια προς το δυσκολο..

rex31
06-10-12, 18:43
Οταν λες βαρη κολημβητηριου? :unsure: Και κρεατινη θες να παρεις για ποιον λογο? :unsure:

Τα βαρη κολυμβητηριου ειναι φτιαγμενα απο ενα υλικο σαν φελιζολ..δεν ειναι φελιζολ...απλα παρομοιο και μεσα στο νερο επειδη αυτο παει προς την επιφανεια εχει αντισταση αναλογα με το μεγεθος,σιγουρα δεν μπορεις να κανεις ολες τις ασκησεις η ακριβως με τον ιδιο τροπο που θα τις κανεις στο γυμναστηριο αλλα εμενα προσωπικα με "πιανουν".Κρεατινη θελω να παρω για κυριοτερο λογο τον ογκο,υστερα την δυναμη που δινει στην προπονηση εφοσον την εχεις παρει πριν.Πιο πολυ για αυτους τους λογους.Πιστευω θα με ανεβασει ενα επιπεδο ψηλοτερα απο αυτο που μπορω να φτασω.Αυτα

BlooDdeaD_MefiSt
06-10-12, 18:54
Τα βαρη κολυμβητηριου ειναι φτιαγμενα απο ενα υλικο σαν φελιζολ..δεν ειναι φελιζολ...απλα παρομοιο και μεσα στο νερο επειδη αυτο παει προς την επιφανεια εχει αντισταση αναλογα με το μεγεθος,σιγουρα δεν μπορεις να κανεις ολες τις ασκησεις η ακριβως με τον ιδιο τροπο που θα τις κανεις στο γυμναστηριο αλλα εμενα προσωπικα με "πιανουν".Κρεατινη θελω να παρω για κυριοτερο λογο τον ογκο,υστερα την δυναμη που δινει στην προπονηση εφοσον την εχεις παρει πριν.Πιο πολυ για αυτους τους λογους.Πιστευω θα με ανεβασει ενα επιπεδο ψηλοτερα απο αυτο που μπορω να φτασω.Αυτα

Ποιον ογκο τα 1-2 κιλα το πολυ που θα βαλεις σε νερα? :unsure: Γενικα κρεατινη και κολυμβηση δεν μου πανε καλα στο μυαλο..Την κρεατινη την παιρνεις για να ανεβεις σε δυναμη ετσι ωστε να ανεβεις λιγο στα κιλα και βοηθαει και στο τρεξιμο μικρων αποστασεων(σπριντ), τωρα τι νομιζεις οτι θα πετυχεις αν την παρεις δεν ξερω. Παντως γινεται να παρεις αν αυτο ηθελες να ρωτησεις :toast:

Christos100
06-10-12, 18:57
αμα τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λες εγω θα σου ελεγα να αρκεστεις στην πρωτεινη , η κρεατινη δεν προκειται να σου δωσει ογκο με την προπονηση που κανεις ,πεταμενα λεφτα θα ειναι..

BlooDdeaD_MefiSt
06-10-12, 19:03
αμα τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λες εγω θα σου ελεγα να αρκεστεις στην πρωτεινη , η κρεατινη δεν προκειται να σου δωσει ογκο με την προπονηση που κανεις ,πεταμενα λεφτα θα ειναι..

Η κρεατινη δεν δινει ογκο οτι προπονηση και αν κανεις...Ο ογκος ερχεται απο την προπονηση οχι απο την κρεατινη. Αυτη σου δινει μονο τα νερα και αυτα στα δινει κανεις δεν κανεις προπονηση..
Στην συγκεκριμενη περιπτωση συμφωνω παντως οτι ειναι πεταμενα λεφτα...:welcome:

Christos100
06-10-12, 19:05
Η κρεατινη δεν δινει ογκο οτι προπονηση και αν κανεις...Ο ογκος ερχεται απο την προπονηση οχι απο την κρεατινη. Αυτη σου δινει μονο τα νερα και αυτα στα δινει κανεις δεν κανεις προπονηση..
Στην συγκεκριμενη περιπτωση συμφωνω παντως οτι ειναι πεταμενα λεφτα...:welcome:
σωστος:toast:

rex31
06-10-12, 19:06
Ποιον ογκο τα 1-2 κιλα το πολυ που θα βαλεις σε νερα? :unsure: Γενικα κρεατινη και κολυμβηση δεν μου πανε καλα στο μυαλο..Την κρεατινη την παιρνεις για να ανεβεις σε δυναμη ετσι ωστε να ανεβεις λιγο στα κιλα και βοηθαει και στο τρεξιμο μικρων αποστασεων(σπριντ), τωρα τι νομιζεις οτι θα πετυχεις αν την παρεις δεν ξερω. Παντως γινεται να παρεις αν αυτο ηθελες να ρωτησεις :toast:

Τα 1-2 κιλα ειναι ογκος?ναι αρα μου κανει.Ουτε εμενα μου πανε καλα στο μυαλο γι αυτο και ρωτησα,θελω και αντοχη στο κολυμβητηριο.Ηθελα να ρωτησω εαν μπορω και εαν υπαρχει κατι θετικο,δλδ οχι οτι απαγορευετε να παρω κρεατινη αλλα αμα θα μου δωσει κατι.Εχω να παρω κατι καλο απο κρεατινη στην προπονηση κολυμβησης?

Christos100
06-10-12, 19:16
Τα 1-2 κιλα ειναι ογκος?ναι αρα μου κανει.Ουτε εμενα μου πανε καλα στο μυαλο γι αυτο και ρωτησα,θελω και αντοχη στο κολυμβητηριο.Ηθελα να ρωτησω εαν μπορω και εαν υπαρχει κατι θετικο,δλδ οχι οτι απαγορευετε να παρω κρεατινη αλλα αμα θα μου δωσει κατι.Εχω να παρω κατι καλο απο κρεατινη στην προπονηση κολυμβησης?
θεωρω πως οχι..σιγουρα δεν απαγορευεται,ουτε κακο κανει αμα τηρησεις τις δοσολογιες κλπ. απο εκει και περα ειναι επιλογη σου, μπορεις αμα εισαι τοσο περιεργος να παρεις και να δεις μονος σου αν εχει καποιο αποτελεσμα, αλλα αμα αποφασισεις να παρεις πρεπει να κανεις σωστη ληψη για εναν ολοκληρο μηνα,μην τα παρατησεις στα μισα.

BlooDdeaD_MefiSt
06-10-12, 19:16
Εχω να παρω κατι καλο απο κρεατινη στην προπονηση κολυμβησης?

Οχι :toast:

Christos100
06-10-12, 19:18
Οχι :toast:

μπορει να τον βοηθησει σε θεμα αντοχης ,ή κανω λαθος?

rex31
06-10-12, 19:19
Οχι :toast:

Οκ!:thumbup: αρα αμα υπαρξει καποια στιγμη αλλος με την ιδια απορια η απαντηση ειναι Η ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ.Η μηπως δεν ειναι ετσι?Ευχαριστω:P:P:P;)

BlooDdeaD_MefiSt
06-10-12, 19:20
μπορει να τον βοηθησει σε θεμα αντοχης ,ή κανω λαθος?

Η αντοχη που παιζει ρολο στην κολυμβηση ειναι η καρδιαγγειακη οχι η μυικη οποτε δεν ισχυει :thumbup:

Christos100
06-10-12, 19:33
Η αντοχη που παιζει ρολο στην κολυμβηση ειναι η καρδιαγγειακη οχι η μυικη οποτε δεν ισχυει :thumbup:
εχεις δικιο:thumbup:

moikan
09-10-12, 12:47
ALRI Cyclo-Creation
ποια η γνωμη σας για τον νεο προιον κρεατινης
Cyclo-Creation Supplement Facts

Serving Size: One (1) level scoop 7 g
Servings per Container: Sixty-Five (65)


Amount Per Serving % Daily Value

Hyper-Anaerobic/Aerobic & Volumizing Matrix

Cyclo-Creatine Phosphate, Betaine Anhydrous, Creatine Phosphate, Taurine, Glycocyamine


7 g




**





* Percent Daily Values are based on a 2000 calorie diet.
** Percent Daily Values not established.

RAMBO
09-10-12, 12:54
Υπαρχει στην ενοτητα με την αξιολογηση συμπληρωματων-κατηγορια κρεατινες

Steloukos
13-10-12, 01:23
Παιδια εχω μια απορια αν κανουμε εναν κυκλο κρεατινης μετα την ολοκληρωση του δεν πρεπει να καταναλωνουμε καθολου για τον επομενο 1 μηνα?Θελω να πω αυτον τον 1 μηνα αποχης απο την κρεατινη δεν κανει να τρωμε μοσχαρι ή να βαζουμε 1-2 γρ κρεατινη στο μεταπροπονητικο ας πουμε?Ευχαριστω εκ των προτερων.

panakos
13-10-12, 09:48
Παιδια εχω μια απορια αν κανουμε εναν κυκλο κρεατινης μετα την ολοκληρωση του δεν πρεπει να καταναλωνουμε καθολου για τον επομενο 1 μηνα?Θελω να πω αυτον τον 1 μηνα αποχης απο την κρεατινη δεν κανει να τρωμε μοσχαρι ή να βαζουμε 1-2 γρ κρεατινη στο μεταπροπονητικο ας πουμε?Ευχαριστω εκ των προτερων.

καλημερα φιλος!εννοειται οτι κανει να τρως μοσχαρι κτλ...ολα οσα ετρωγες θα τα τρως!
απλα κοψε κανα μηνα την κρεατινη που παιρνεις σε σκονη ή χαπι...
αυτο μονο!:toast:

Steloukos
13-10-12, 14:33
καλημερα φιλος!εννοειται οτι κανει να τρως μοσχαρι κτλ...ολα οσα ετρωγες θα τα τρως!
απλα κοψε κανα μηνα την κρεατινη που παιρνεις σε σκονη ή χαπι...
αυτο μονο!:toast:

A οκ ευχαριστω για την απαντηση:toast:.

6pack
13-10-12, 14:52
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η κρεατίνη είναι το καλύτερο συμπλήρωμα για όγκο και εάν ναι για πόσο καιρό πρέπει να την καταναλώνω. Τέλος ποια πρέπει να είναι η προτεινόμενη ημερησία πρόσληψη της.

BlooDdeaD_MefiSt
13-10-12, 14:55
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η κρεατίνη είναι το καλύτερο συμπλήρωμα για όγκο και εάν ναι για πόσο καιρό πρέπει να την καταναλώνω. Τέλος ποια πρέπει να είναι η προτεινόμενη ημερησία πρόσληψη της.

Φαινεται πως το εχεις ψαξει πολυ το θεμα πριν ρωτησεις..

6pack
13-10-12, 15:00
Φαινεται πως το εχεις ψαξει πολυ το θεμα πριν ρωτησεις..

Ποτέ δεν είπα ότι είμαι γνώστης του θέματος απλώς ρώτησα μιας και αρχάριος στο θέμα του όγκου για την λειτουργία της κρεατίνης και την απαραίτητη δοσολογίας της.

Giannistzn
13-10-12, 15:21
6pack σου εχει ξαναγινει συσταση απο διαχειριστη σε αλλο θεμα. Δεν μπαινεις ρωτας και λες "ειμαι αρχαριος απαντηστε".

Στο θεμα ειναι ολα απαντημενα, καθεσαι και ψαχνεις με τη βοηθεια της αναζητησης και αν δεν βρεις κατι βοηθαμε. Οποτε κατσε και ψαξε και μην λες οτι εψαξες και δεν σου λυθηκαν οι αποριες (οπως και σε αλλα θεματα ετσι ελεγες)

αλεξανδρος gracie
13-10-12, 18:42
γεια χαρα φιλοι κ φιλες του boduilding .ειμαι νεο μελος στο σιτε και σε επαφη μ συμπληρωματα. οποτε ισως γινω κουραστικος που θα επαλαναμβανω της ιδιες ερωτησες . μολις αρχησα να πινω μια κρεατινη κ απορια μου για την ωρα ειναι τ πρωι να την πινω με αδειο στομαχι ?τ αποσταση αφηνω μ το φαγητο?
πινω μονουδρικη της on ,micronized creatine powder . ευχαριστω

6pack
13-10-12, 21:10
6pack σου εχει ξαναγινει συσταση απο διαχειριστη σε αλλο θεμα. Δεν μπαινεις ρωτας και λες "ειμαι αρχαριος απαντηστε".

Στο θεμα ειναι ολα απαντημενα, καθεσαι και ψαχνεις με τη βοηθεια της αναζητησης και αν δεν βρεις κατι βοηθαμε. Οποτε κατσε και ψαξε και μην λες οτι εψαξες και δεν σου λυθηκαν οι αποριες (οπως και σε αλλα θεματα ετσι ελεγες)

Φυσικά και διάβασα και το topic αλλά και έψαξα γενικά το θέμα αλλά μέσα από την ενασχόληση με το θέμα ακόμη δεν έχω καταλάβει πόσα γραμμάρια κρεατίνης πρέπει να προσλαμβάνει κανείς καθημερινά καθώς οι απαντήσεις δεν είναι σταθερές αλλά κυμαίνονται στα 5-15gr για αυτό και ρώτησα πόση ακριβώς ποσότητα πρέπει να προσλαμβάνω, λαμβάνοντας φυσικά υπόψη ότι μιλώ για όγκο πάντοτε.

Steloukos
13-10-12, 22:25
γεια χαρα φιλοι κ φιλες του boduilding .ειμαι νεο μελος στο σιτε και σε επαφη μ συμπληρωματα. οποτε ισως γινω κουραστικος που θα επαλαναμβανω της ιδιες ερωτησες . μολις αρχησα να πινω μια κρεατινη κ απορια μου για την ωρα ειναι τ πρωι να την πινω με αδειο στομαχι ?τ αποσταση αφηνω μ το φαγητο?
πινω μονουδρικη της on ,micronized creatine powder . ευχαριστω

Aφου παρεις την κρεατινη μετα απο 20-30 λεπτα μπορεις να φας το πρωινο σου.

amateur666
15-10-12, 01:52
γεια χαρα φιλοι κ φιλες του boduilding .ειμαι νεο μελος στο σιτε και σε επαφη μ συμπληρωματα. οποτε ισως γινω κουραστικος που θα επαλαναμβανω της ιδιες ερωτησες . μολις αρχησα να πινω μια κρεατινη κ απορια μου για την ωρα ειναι τ πρωι να την πινω με αδειο στομαχι ?τ αποσταση αφηνω μ το φαγητο?
πινω μονουδρικη της on ,micronized creatine powder . ευχαριστω

βασικα μπορεις να μην την παιρνεις τ πρωι κ να την περνεις πριν κ μετα την προπο ..εγω ετσι τ κανω btw..

Steloukos
15-10-12, 03:19
γεια χαρα φιλοι κ φιλες του boduilding .ειμαι νεο μελος στο σιτε και σε επαφη μ συμπληρωματα. οποτε ισως γινω κουραστικος που θα επαλαναμβανω της ιδιες ερωτησες . μολις αρχησα να πινω μια κρεατινη κ απορια μου για την ωρα ειναι τ πρωι να την πινω με αδειο στομαχι ?τ αποσταση αφηνω μ το φαγητο?
πινω μονουδρικη της on ,micronized creatine powder . ευχαριστω

Α σορι μπερδευτηκα νομιζα οτι ρωτουσες για τις μερες ρεπο απο το γυμναστηριο.Ακυρο.Τις μερες που γυμναζεσαι οπως γραφει και ο φιλος amatuer666 πριν η μετα την προπονηση(εγω προτιμω μετα) και τις μερες ρεπο οπως σου εγραψα στην αρχη.

beefmeup
17-10-12, 11:45
αντε να πω και εγω την απορια μου η μαλλον τον προβληματισμο μου.
εχω ξαναρχισει κρεατινη creapure το πρωι και μετα την προπονηση.
βρε beef η devil μετα την προπονηση μιλαμε και σε ολη την διαρκεια της νυχτας πολυ κατουρημα εχει καταντησει συχνουρια και απο εξετασεις που εχω κανει μια χαρα ειμαι.
στην προπονηση πινω περιπου σταδιακα 750ml και μετα αντε να φτανω το λιτρο,αλλα μιλαμε καθε περιπου 20 λεπτα παω για κατουρημα,το βραδυ μετα την προπονηση.
ενω το πρωι δεν εχω τετοια που παρολου στην δουλεια καταφερνω 1,5 με 2 λιτρα.

φοβαμε προπαντον το βραδυ με τοσο πολυ μην υπερλειτουργουν τα νεφρα,να εβαζα κρεατινη το πρωι κανονικα?και να δοκιμαζα κρεατινη πριν την προπονηση αντι για μετα?
μετα την εχω βαλει για ανναρωση ποιο πολυ.

μαν σορυ,το ειδα μαλλον αργα..


δεν εχει σχεση η συχνοουρια με την κρεατινη,οπως την εννοεις οτι μπορει να εχει..
απλα τα νερα που πινεις φταινε..προσπαθησε να μην πινεις τοσο νερο αργα μεσα στην μερα αν σε ενοχλει κατα την διαρκεια του υπνου..

αλεξανδρος gracie
19-10-12, 00:48
βασικα μπορεις να μην την παιρνεις τ πρωι κ να την περνεις πριν κ μετα την προπο ..εγω ετσι τ κανω btw..

ευχαριστω παιδες !! λοιπον αρχισα να τι δουλευω μαζι με πρωτεινη syntha-6 .τα βαζω μαζι και κατω , μετα απο 1 ωρα τρωω ,αυτα για πρωι .και μετα απο προπονηση πινω μονο πρωτεινη .δν εχω κανει φορτομα στην κρεατινη .λετε να κανω ? amateur 3 φορες τ μερα απο 5γ δν εινια πολλα? δλδ 15γ κρεατινη ? βαρη κανω 3 φορες τν εβδομαδα κ τσ αλλες kick boxing . τ χω κανει λιγο μανταρα ?? με 3 λιτρα νερο ειμαι καλα η να παω στα 4 ?

dio32
19-10-12, 06:50
μαν σορυ,το ειδα μαλλον αργα..


δεν εχει σχεση η συχνοουρια με την κρεατινη,οπως την εννοεις οτι μπορει να εχει..
απλα τα νερα που πινεις φταινε..προσπαθησε να μην πινεις τοσο νερο αργα μεσα στην μερα αν σε ενοχλει κατα την διαρκεια του υπνου..

δεν πειραζει μαν.
η αληθεια ειναι τα νερα, οντος επινα υπερβολικα απλα ελλατωσα το νερο που επινα μετα την προπονηση τελειωνα στις 8 το βραδυ, με συνεπεια να βελτιωθει ο υπνος μου που σηκωνομουν για να παω τουαλετα.

6pack
19-10-12, 14:00
5-10γρ κατανάλωσης ημερησίως κρεατίνης για ένα μήνα περίπου είναι καλά ώστε να πετύχει κανείς μυική υπερτροφία ή χρειάζεται και κάτι άλλο;:?

Steloukos
19-10-12, 15:10
5-10γρ κατανάλωσης ημερησίως κρεατίνης για ένα μήνα περίπου είναι καλά ώστε να πετύχει κανείς μυική υπερτροφία ή χρειάζεται και κάτι άλλο;:?

Oπως το ειπες 5-10γρ κρεατινη ημερισιως με 3-4 λιτρα νερο για 4-6 εβδομαδες.

6pack
19-10-12, 16:08
Oπως το ειπες 5-10γρ κρεατινη ημερισιως με 3-4 λιτρα νερο για 4-6 εβδομαδες.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαβάζοντας αρκετά στο πάνω στο θέμα της κρεατίνης διαπίστωσα ότι η ποσότητα της διαφέρει ανά άτομο, ενώ ακόμη έχω αμφιβολίες εάν το μόνο συμπλήρωμα που πρέπει να παίρνω στον όγκο είναι η κρεατίνη ή χρειάζεται και καμιά πρωτεΐνη τύπου scoop whey;

Steloukos
20-10-12, 22:04
Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαβάζοντας αρκετά στο πάνω στο θέμα της κρεατίνης διαπίστωσα ότι η ποσότητα της διαφέρει ανά άτομο, ενώ ακόμη έχω αμφιβολίες εάν το μόνο συμπλήρωμα που πρέπει να παίρνω στον όγκο είναι η κρεατίνη ή χρειάζεται και καμιά πρωτεΐνη τύπου scoop whey;

Αμα εισαι σε ογκο κατα την χρειαζεσαι δεξτροζη-πολυβιταμινη-whey πρωτεινη-κρεατινη.Αυτα ειναι τα βασικα πιστευω και εγω αυτα χρησιμοποιω.Πριν την προπονηση πινω εναν καφε σκετο και δεν παιρνω συμπληρωμα ω3 επειδη τρωω ξηρους καρπους,λινελαιο,ελαιολαδο,λιναρροσπορο.Τωρα αναμεσα σε πρωτεινη και κρεατινη θα προτιμουσα το πρωτο.Το ποση κρεατινη θα απορροφησεις εξαρταται απο το σωματοτυπο σου.

6pack
20-10-12, 23:29
Αμα εισαι σε ογκο κατα την χρειαζεσαι δεξτροζη-πολυβιταμινη-whey πρωτεινη-κρεατινη.Αυτα ειναι τα βασικα πιστευω και εγω αυτα χρησιμοποιω.Πριν την προπονηση πινω εναν καφε σκετο και δεν παιρνω συμπληρωμα ω3 επειδη τρωω ξηρους καρπους,λινελαιο,ελαιολαδο,λιναρροσπορο.Τωρα αναμεσα σε πρωτεινη και κρεατινη θα προτιμουσα το πρωτο.Το ποση κρεατινη θα απορροφησεις εξαρταται απο το σωματοτυπο σου.

Ωστόσο δεν είναι κακό να παίρνεις την ίδια περίοδο κρεατίνη και πρωτεΐνη μαζί έτσι; Την κρεατίνη σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω κυρίως για την αύξηση της δύναμης στην προπόνηση. Οπότε μαζί με τα 5-10γρ κρεατίνης καθημερινά μπορώ να προσλαμβάνω και πρωτεΐνη whey και δεξτρόζη-πολυβιταμίνη χωρίς κανένα πρόβλημα.

BlooDdeaD_MefiSt
20-10-12, 23:47
Ωστόσο δεν είναι κακό να παίρνεις την ίδια περίοδο κρεατίνη και πρωτεΐνη μαζί έτσι; Την κρεατίνη σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω κυρίως για την αύξηση της δύναμης στην προπόνηση. Οπότε μαζί με τα 5-10γρ κρεατίνης καθημερινά μπορώ να προσλαμβάνω και πρωτεΐνη whey και δεξτρόζη-πολυβιταμίνη χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ναι :welcome:

Deest
22-10-12, 23:13
μια ερώτηση ο καλύτερος τρόπος για την κρεατίνη για να την πίνεις ποιος είναι
γιατί διάβασα διάφορα(με χυμο,μπαμ και κατώ,νερο κτλπ)

darksniper87
23-10-12, 11:26
μια ερώτηση ο καλύτερος τρόπος για την κρεατίνη για να την πίνεις ποιος είναι
γιατί διάβασα διάφορα(με χυμο,μπαμ και κατώ,νερο κτλπ)

Ότι σε βολεύει.

Steloukos
27-10-12, 03:32
μια ερώτηση ο καλύτερος τρόπος για την κρεατίνη για να την πίνεις ποιος είναι
γιατί διάβασα διάφορα(με χυμο,μπαμ και κατώ,νερο κτλπ)

Το καλυτερο ειναι να πινεις την κρεατινη με υδατανθρακα και η καλυτερη επιλογη ειναι η δεξτροζη ή μπορεις και με χυμο.

s0k0s
27-10-12, 23:49
Το καλυτερο ειναι να πινεις την κρεατινη με υδατανθρακα και η καλυτερη επιλογη ειναι η δεξτροζη ή μπορεις και με χυμο.

Και γιατι;
Και για ποια κρεατινη αναφερεσε, για ολες;

Giannistzn
28-10-12, 00:02
Το καλυτερο ειναι να πινεις την κρεατινη με υδατανθρακα και η καλυτερη επιλογη ειναι η δεξτροζη ή μπορεις και με χυμο.

Eχουμε πει χιλιες φορες οτι αυτο με την κρεατινη και τον υδατανθρακα δεν ισχυει. Και σκετη να την παρεις το ιδιο πραμα ειναι

s0k0s
28-10-12, 00:18
Eχουμε πει χιλιες φορες οτι αυτο με την κρεατινη και τον υδατανθρακα δεν ισχυει. Και σκετη να την παρεις το ιδιο πραμα ειναι

:thumbup:;)

Steloukos
28-10-12, 00:44
Και γιατι;
Και για ποια κρεατινη αναφερεσε, για ολες;
Aναφερομουν στην μονουδρικη.

Eχουμε πει χιλιες φορες οτι αυτο με την κρεατινη και τον υδατανθρακα δεν ισχυει. Και σκετη να την παρεις το ιδιο πραμα ειναι

Εχω διαβασει οτι η μονουδρικη κρεατινη απορροφαται καλυτερα οταν ειναι αυξημενα τα επιπεδα ινσουλινης.Δεν ειπα οτι δεν απορροφαται αν την παρεις με νερο, αλλα οτι απορροφαται καλυτερα με υδ/κα.Με τις αλλες κρεατινες δεν χρειαζεται υδ/κας.Τωρα λογικα για να λετε οτι αυτο ειναι μυθος μπορει να εχετε καποιες πηγες που εχετε διαβασει και εμενα μου εχουν διαφυγει:unsure:.Θα το ψαξω καλυτερα.

Socratis100
29-10-12, 14:43
Καλησπερα παιδια.Τελεισα εναν μηνα με την κρεατινη[πρτη φορα].Επερνα τις ημερες της προπ 5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπο[για ενα μηνα].Ρωταω τωρα.Συνεχιζω κανονικα?Σταματαω για λιγο[αν ναι ποσο?]
Για την ακριβεια ,την πρωτη εβδομαδαα επερνα 3 σκουπ,και τις αλλες επερνα 1 τις μερες που δεν πηγαινα gym και 2 τις μερες που πηγαινα ,ολα αυτα για ενα μηνα.Να σταματησω για καποιο χρονο?

beefmeup
30-10-12, 11:32
συνεχιζεις κ για δευτερο μηνα,κ μετα κανεις ενα οφ καμια 15αρα μερες..
αλλα μπορεις να σταματησεις κ τωρα βασικα,να κανεις παλι ενα οφ κ μετα ξανα..απο σενα εξαρταται,δεν υπαρχει σωστο κ λαθος.

dio32
30-10-12, 13:32
παντος να πω πηρα κρεατινη μονουδρικη απο το mp ουτε καν creapure, μιλαμε με εχει πιασει απιστευτα μπραβο πολυ καλη ποιοτητα εχω αρκετη δυναμη και το σωμα δειχνει πολυ δυνατο και γεματο,
βεβαια παιζει ρολο και η προπονηση και το φαγητο πλουσιο με πρωτεινη

Socratis100
30-10-12, 14:55
παντος να πω πηρα κρεατινη μονουδρικη απο το mp ουτε καν creapure, μιλαμε με εχει πιασει απιστευτα μπραβο πολυ καλη ποιοτητα εχω αρκετη δυναμη και το σωμα δειχνει πολυ δυνατο και γεματο,
βεβαια παιζει ρολο και η προπονηση και το φαγητο πλουσιο με πρωτεινη

Ποια ειναι η MP?Της dymitize εμενα μου εδωσε κατι αποτελεσματα,αλλα λιγα,οχι αυτο που περιμενα δηλαδη.Οποτε να συνεχισω αλλον 1 μηνα και μετα break 15 μερες εε?Δεν θα εχω κανενα θεμα ,σωστα[θεμα υγειας παντα μιλαω].

dio32
30-10-12, 15:34
Ποια ειναι η MP?Της dymitize εμενα μου εδωσε κατι αποτελεσματα,αλλα λιγα,οχι αυτο που περιμενα δηλαδη.Οποτε να συνεχισω αλλον 1 μηνα και μετα break 15 μερες εε?Δεν θα εχω κανενα θεμα ,σωστα[θεμα υγειας παντα μιλαω].

οχι βρε φιλε τι θεμα υγειας να εχεις?κανενα προβλημα.
και δυο μηνες σερι απο 5 γραμαρια κρεατινη να περνεις δεν παθαινεις κατι.
εγω ετσι κανω 2 μηνες σερι κρεατινη και ενα μηνα οφ μετα.
οσο αφορα δεν ειπα της mp ειπα απο το mp ειναι αγγλικο σιτε με bulk περισοτερα μου φαινετε δεν μπορω να πω

Socratis100
31-10-12, 03:13
αα οκ,απλα ειμαι noobas,θα παρω της reflex τωρα ,λογικα ειναι καλυτερη..:weights::weights:

shak3800
12-11-12, 20:21
Γεια σας ,

Είμαι 27 χρονών και έχω καποιες απορίες σχετικά με το αν θα πρέπει και αν θα βοηθήσει η χρήση κρεατίνης .

Εχω ύψος 1,71 και είμαι περίπου 63,5 κιλά .

Γυμνάζομαι εδω και 8-9 μήνες και έχω χάσει αρκετό λίπος που είχα στην κοιλιακή χώρα και έχω βάλει 2,5 κιλα μυική μάζα. Το θεμα είναι οτι ακόμη έχω λίπος στην κοιλιά , δηλαδή είμαι λεπτός με κοιλιά (το κάτω μέρος της κοιλιας) που προεξέχει . Φαντάζομαι αυτό ειναι λόγω γονιδίων .

Η εισήγηση του γυμναστή είναι να βάλω καθαρό όγκο όμως είναι μια δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία . Δηλαδή φαντάζομαι θα χρειαστώ ενα χρόνο για να βάλω 2 κιλα για παράδειγμα .

Αυτό που θέλω τώρα είναι να βάλω καθαρό όγκο και στην συνέχεια να χάσω το λοίπος στην κοιλιά . Θέλω να μεγαλώσει η μέση μου , και αν είναι δυνατόν οι καρποί των χεριών μου οι οποίοι είναι μικροί . Είναι δυνατόν να μεγαλώσουν οι καρποί κάπιου ?

Εχω διαβάσει αρκετά για την κρεατίνη , ανησυχώ αν θα μεγαλώσει η κοιλία μου(όπως κάποιο αναφέρουν) λόγω παρακράτησης των υγρών και θα έχω καποιες παρενεργείες , ή αν το αποτέλεσμα θα φαίνεται άσχημο λόγω του σωματότυπου μου .

Πιστεύω όμως οτι είναι η μόνη λύση για γρήγορα αποτελέσματα .

Αυτή την στιγμή παίρων whey τις ΟΝ η οποία διάβασα είναι απο τις καλύτερες , τι κρεατίνη μου εισηγείστε να πάρω ? Εχω ακούσει ότι oi κρεατίνες monohydrate είναι οι καλύτερες , αλλα ανυσηχώ λίγο γιατί ειναι φθηνές , περίπου (18ευρω) και πότε πρεπει να την παίρων και σε τι δοσολογία για το βάρος μου ?


Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και συγνώμη για την μεγάλη έκθεση ;)

Steloukos
12-11-12, 22:59
Γεια σας ,

Είμαι 27 χρονών και έχω καποιες απορίες σχετικά με το αν θα πρέπει και αν θα βοηθήσει η χρήση κρεατίνης .

Εχω ύψος 1,71 και είμαι περίπου 63,5 κιλά .

Γυμνάζομαι εδω και 8-9 μήνες και έχω χάσει αρκετό λίπος που είχα στην κοιλιακή χώρα και έχω βάλει 2,5 κιλα μυική μάζα. Το θεμα είναι οτι ακόμη έχω λίπος στην κοιλιά , δηλαδή είμαι λεπτός με κοιλιά (το κάτω μέρος της κοιλιας) που προεξέχει . Φαντάζομαι αυτό ειναι λόγω γονιδίων .

Η εισήγηση του γυμναστή είναι να βάλω καθαρό όγκο όμως είναι μια δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία . Δηλαδή φαντάζομαι θα χρειαστώ ενα χρόνο για να βάλω 2 κιλα για παράδειγμα .

Αυτό που θέλω τώρα είναι να βάλω καθαρό όγκο και στην συνέχεια να χάσω το λοίπος στην κοιλιά . Θέλω να μεγαλώσει η μέση μου , και αν είναι δυνατόν οι καρποί των χεριών μου οι οποίοι είναι μικροί . Είναι δυνατόν να μεγαλώσουν οι καρποί κάπιου ?

Εχω διαβάσει αρκετά για την κρεατίνη , ανησυχώ αν θα μεγαλώσει η κοιλία μου(όπως κάποιο αναφέρουν) λόγω παρακράτησης των υγρών και θα έχω καποιες παρενεργείες , ή αν το αποτέλεσμα θα φαίνεται άσχημο λόγω του σωματότυπου μου .

Πιστεύω όμως οτι είναι η μόνη λύση για γρήγορα αποτελέσματα .

Αυτή την στιγμή παίρων whey τις ΟΝ η οποία διάβασα είναι απο τις καλύτερες , τι κρεατίνη μου εισηγείστε να πάρω ? Εχω ακούσει ότι oi κρεατίνες monohydrate είναι οι καλύτερες , αλλα ανυσηχώ λίγο γιατί ειναι φθηνές , περίπου (18ευρω) και πότε πρεπει να την παίρων και σε τι δοσολογία για το βάρος μου ?


Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και συγνώμη για την μεγάλη έκθεση ;)

Για σου φιλε shak3800.Kαταρχας να ξερεις οτι για να βαλεις μυς και για να χασεις λιπος απο την κοιλια πρεπει να φτιαξεις την διατροφη σου.Κανενα συμπληρωμα δεν θα σε βοηθησει στους στοχους αν δεν κανεις διατροφη.Τωρα σε οτι αφορα την μονουδρικη κρεατινη παιρνει 5γρ πρωι μολις ξυπνησεις,5γρ το μεσημερι και αλλα 5γρ το βραδυ για 5 μερες.Μετα απο αυτες τις 5 μερες παιρνεις 5γρ κρεατινης μετα την προπονηση για διαστημα 4-6 εβδομαδων και μετα κανεις διακοπη στη χρηση της για 1 μηνα.

shak3800
13-11-12, 00:49
Για σου φιλε shak3800.Kαταρχας να ξερεις οτι για να βαλεις μυς και για να χασεις λιπος απο την κοιλια πρεπει να φτιαξεις την διατροφη σου.Κανενα συμπληρωμα δεν θα σε βοηθησει στους στοχους αν δεν κανεις διατροφη.Τωρα σε οτι αφορα την μονουδρικη κρεατινη παιρνει 5γρ πρωι μολις ξυπνησεις,5γρ το μεσημερι και αλλα 5γρ το βραδυ για 5 μερες.Μετα απο αυτες τις 5 μερες παιρνεις 5γρ κρεατινης μετα την προπονηση για διαστημα 4-6 εβδομαδων και μετα κανεις διακοπη στη χρηση της για 1 μηνα.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Στέλιο .

Διατρόφη κάνω εδώ και καιρό , η κοιλία μπορεί να φύγει με αερόβιο , αλλά θα πρέπει πρώτα να βάλω μυική δύναμη και μετά να χάσω το λοίπος για να μην γίνω σκελετός . Πιστεύεις ότι με την κρεατίνη θα μπορέσω να βάλω μυική δύναμη , μιας και είμαι σχετικά αρχάριος ?

Κάποια κρεατίνη που έχεις να προτείνεις ? Υπάρχει πρόβλημα να συνδυάζω την πρωτείνη με κρεατίνη το πρωί ? Αυτές τις πρώτες 5 μέρες δεν χρειάζεται να παίρνω κρεατίνη πριν την προπόνηση ή θα με καλύψει η δόση του μεσημεριού ?

Και τελευταίο αυτό το φούσκωμα που αναφέρουν καποιοι λόγω χρήσης της , ανησυχώ οτι θα γίνει η κοιλία μου τούμπανο απο την κατακράτηση νερού .

Σε ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για τις noobish ερωτήσεις ;)

dio32
13-11-12, 01:15
shak3800 δεν χρειαζετε να κανεις το λεγομενο φορτωμα που λεει ο στελουκος.
εγω ποτε δεν το κανω οπως και αρκετοι που ξερω.
5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπονηση και εισαι μια χαρα.
οσο αφορα το φουσκωμα στην κοιλια σε ισχυει αυτοι που το λενε μαλλον πλακονοντε στο πολυ φαγητο και στα αλατια.
αμα προσεξεις κατα την διαρκεια ογκου αμα εισαι την διατροφη σου συν την κρεατινη δεν φουσκωνει η κοιλια.

shak3800
13-11-12, 01:26
shak3800 δεν χρειαζετε να κανεις το λεγομενο φορτωμα που λεει ο στελουκος.
εγω ποτε δεν το κανω οπως και αρκετοι που ξερω.
5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπονηση και εισαι μια χαρα.
οσο αφορα το φουσκωμα στην κοιλια σε ισχυει αυτοι που το λενε μαλλον πλακονοντε στο πολυ φαγητο και στα αλατια.
αμα προσεξεις κατα την διαρκεια ογκου αμα εισαι την διατροφη σου συν την κρεατινη δεν φουσκωνει η κοιλια.

Ευχαριστω ,

απλα εγώ ρώτησα για το φούσκωμα επειδή για να είμαι λεπτός και να έχω κοιλία σημαίνει λόγω γονιδίων έχω αυτή την τάση να βάζω λοίπος στην κοιλία , τουλάχιστον ετσι πιστεύω .

Κρεατίνη παίρνω πριν ή μετα την προπόνηση , φαντάζομαι μετά είναι για αποκατάσταση μυών αλλα πρίν δεν χρειάζεται για περισσότερη δύναμη στο γυμναστήριο ?

Είναι εφικτό σε 3 μήνες να βάλω 3 kg μόνιμη μυική μάζα (επειδιη αυτό που θέλω είναι καθαρός όγκος) με την χρήση κρεατίνης ? Και πια συνιστάται για να μην πάρω μια φθηνή στα τυφλά ? ;)

Ευχαριστώ

Steloukos
13-11-12, 01:28
shak3800 δεν χρειαζετε να κανεις το λεγομενο φορτωμα που λεει ο στελουκος.
εγω ποτε δεν το κανω οπως και αρκετοι που ξερω.
5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπονηση και εισαι μια χαρα.
οσο αφορα το φουσκωμα στην κοιλια σε ισχυει αυτοι που το λενε μαλλον πλακονοντε στο πολυ φαγητο και στα αλατια.
αμα προσεξεις κατα την διαρκεια ογκου αμα εισαι την διατροφη σου συν την κρεατινη δεν φουσκωνει η κοιλια.

Ναι σωστα βασικα με ή χωρις φορτωμα το αποτελεσμα ειναι ιδιο.Σηακ3800 αμα αποφασισεις να παρεις καθαρη μονουδρικη δεν παιζει ρολο η εταιρια,ολες οι καθαρες μονουδρικες το ιδιο αποτελεσμα θα εχουν πανω σου.Η κρεατινη θα σε ανεβασει σε κιλα λογο κατακρατησης νερου αλλα και σε δυναμη.

shak3800
13-11-12, 19:22
Ναι σωστα βασικα με ή χωρις φορτωμα το αποτελεσμα ειναι ιδιο.Σηακ3800 αμα αποφασισεις να παρεις καθαρη μονουδρικη δεν παιζει ρολο η εταιρια,ολες οι καθαρες μονουδρικες το ιδιο αποτελεσμα θα εχουν πανω σου.Η κρεατινη θα σε ανεβασει σε κιλα λογο κατακρατησης νερου αλλα και σε δυναμη.

Να σε καλα Στελούκο ;)

Εχω βρεί διάφορες κρεατίνες που κυμαίνονται απο 15 ευρώ (f2 full force η εταιρία) , On Creatine Powder 600gr στα 25 . Μια αλλη επιλογή είναι της MP MusclePharm: Assault στα 23. Αν πάρω την πρώτη που είναι και η πιο φθηνή θα είμαι μια χαρά ?

Κατι τελευταίο , οταν κάποτε σταματήσω την κρεατίνη , η μυική μάζα που θα κερδίσω θα χαθεί ή μόνο τα υγρά ?

Ευχαριστώ

apoel1926
13-11-12, 21:57
Giati prepei na pairnoume to proi tin kreatini tis meres pou den gimnazomaste?

Steloukos
13-11-12, 22:11
Να σε καλα Στελούκο ;)

Εχω βρεί διάφορες κρεατίνες που κυμαίνονται απο 15 ευρώ (f2 full force η εταιρία) , On Creatine Powder 600gr στα 25 . Μια αλλη επιλογή είναι της MP MusclePharm: Assault στα 23. Αν πάρω την πρώτη που είναι και η πιο φθηνή θα είμαι μια χαρά ?

Κατι τελευταίο , οταν κάποτε σταματήσω την κρεατίνη , η μυική μάζα που θα κερδίσω θα χαθεί ή μόνο τα υγρά ?

Ευχαριστώ

Οποια και να παρεις απο τις πρωτες 2 το ιδιο κανει,ειναι και οι 2 καθαρες μονουδρικες.Τωρα το Assault που ανεφερες τελευταιο ειναι για πριν την προπονηση, δεν ειναι καθαρη μονουδρικη κρεατινη,ειναι φορμουλα που εχει κρεατινη αλλα και διαφορα αλλα πραγματακια που θα σου δωσουν ενεργεια στην προπονηση.Επισης για τα κιλα σου με 5γρ μονουδρικη κρεατινη την ημερα εισαι κομπλε,10γρ ειναι πολλα για το βαρος σου.Τελος με την κρεατινη τα κιλα που βαζεις στο σωμα σου ειναι κυριως υγρα και πολυ λιγοτερο μυικη μαζα,επισης μολις σταματησεις να την χρησιμοποιεις θα πεσεις και σε δυναμη.

fitness_gym
13-11-12, 22:55
Παιδια ειναι προτιμοτερο να παιρνει καποιος την κρεατινη μετα την προπονηση στο ιδιο shaker με whey και δεξτροζη ή με χρονικη διαφορα κ ποιο να προηγειται;

apoel1926
13-11-12, 23:03
Παιδια γιατι πρεπει να παιρνω κρεατινη το πρωι τις μερες που δεν γυμναζομαι;

Steloukos
13-11-12, 23:27
Παιδια ειναι προτιμοτερο να παιρνει καποιος την κρεατινη μετα την προπονηση στο ιδιο shaker με whey και δεξτροζη ή με χρονικη διαφορα κ ποιο να προηγειται;
Ναι μπορεις να την βαλεις μαζι με την πρωτεινη και την δεξτροζη στο ιδιο σεικερ ή μπορεις να παρεις και δεξτροζη-κρεατινη αμεσως μετα τα βαρη και μετα απο 20-30 λεπτα πρωτεινη.Εγω θα προτιμουσα το δευτερο γτ αν η πρωτεινη που χρησιμοποιεις εχει γλουταμινη μπορει να μειωνει τ αποτελεσματα της κρεατινης.

Παιδια γιατι πρεπει να παιρνω κρεατινη το πρωι τις μερες που δεν γυμναζομαι;

Τις μερες που δεν γυμναζεσαι θα παιρνεις το πρωι με το που ξυπνας την κρεατινη προκειμενου τα επιπεδα της στον οργανισμο σου να μενουν σταθερα σε ολον τον κυκλο.Επισης το πρωι με αδειο στομαχι απορροφαται καλυτερα.Αν μια παιρνεις μια δεν παιρνεις δεν θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα στο ιδιο χρονικο διαστημα.

shak3800
13-11-12, 23:28
Οποια και να παρεις απο τις πρωτες 2 το ιδιο κανει,ειναι και οι 2 καθαρες μονουδρικες.Τωρα το Assault που ανεφερες τελευταιο ειναι για πριν την προπονηση, δεν ειναι καθαρη μονουδρικη κρεατινη,ειναι φορμουλα που εχει κρεατινη αλλα και διαφορα αλλα πραγματακια που θα σου δωσουν ενεργεια στην προπονηση.Επισης για τα κιλα σου με 5γρ μονουδρικη κρεατινη την ημερα εισαι κομπλε,10γρ ειναι πολλα για το βαρος σου.Τελος με την κρεατινη τα κιλα που βαζεις στο σωμα σου ειναι κυριως υγρα και πολυ λιγοτερο μυικη μαζα,επισης μολις σταματησεις να την χρησιμοποιεις θα πεσεις και σε δυναμη.

Αυτα τα 5γρ να πινω μια ώρα πριν την προπόνηση ή μετά μαζι με whey ή το πρωι με whey και δημητριακά ?

Είχα την εντύπωση ότι με την κρεατίνη θα μπορέσω να βάλω μυυική μάζα , δεν εννοώ άμεσα εννοώ με χρήση της , καλή διατροφή και γυμναστική , για αυτο και ήθελα να την δοκιμάσω , επειδή μονο με whey δεν βάζω εύκολα καθαρό όγκο .

Φαντάζομαι όταν την σταματήσω θα πέσω δύναμη αφου θα φύγουν τα ύγρα , αλλα λογικά θα έχω περισσότερη μυική μάζα απο οτι πρίν την χρήση κρεατίνης ή κανώ λαθος?

Ευχαριστώ Στελούκο :thumbup:

Steloukos
13-11-12, 23:56
Αυτα τα 5γρ να πινω μια ώρα πριν την προπόνηση ή μετά μαζι με whey ή το πρωι με whey και δημητριακά ?

Είχα την εντύπωση ότι με την κρεατίνη θα μπορέσω να βάλω μυυική μάζα , δεν εννοώ άμεσα εννοώ με χρήση της , καλή διατροφή και γυμναστική , για αυτο και ήθελα να την δοκιμάσω , επειδή μονο με whey δεν βάζω εύκολα καθαρό όγκο .

Φαντάζομαι όταν την σταματήσω θα πέσω δύναμη αφου θα φύγουν τα ύγρα , αλλα λογικά θα έχω περισσότερη μυική μάζα απο οτι πρίν την χρήση κρεατίνης ή κανώ λαθος?

Ευχαριστώ Στελούκο :thumbup:

Τις ημερες προπονησης αμεσως μετα την προπονηση και μετα απο 20 λεπτα παρε την whey και τις μερες ξεκουρασης το πρωι με σκετο νερο ή με δεξτροζη μολις ξυπνησεις και μετα απο 30 λεπτα φαε πρωινο.Αν δεν μπορεις να την παιρνεις σκετη λογο γευσης παρε την μαζι με την whey δεν χαθηκε ο κοσμος:thumbup:.Θα σου βαλει λιγη μυικη μαζα αλλα μην περιμενεις και πολλα.Τους μυς τους βαζει κυριως η διατροφη και οχι τα συμπληρωματα.

dio32
14-11-12, 01:22
Να σε καλα Στελούκο ;)

Εχω βρεί διάφορες κρεατίνες που κυμαίνονται απο 15 ευρώ (f2 full force η εταιρία) , On Creatine Powder 600gr στα 25 . Μια αλλη επιλογή είναι της MP MusclePharm: Assault στα 23. Αν πάρω την πρώτη που είναι και η πιο φθηνή θα είμαι μια χαρά ?

Κατι τελευταίο , οταν κάποτε σταματήσω την κρεατίνη , η μυική μάζα που θα κερδίσω θα χαθεί ή μόνο τα υγρά ?

Ευχαριστώ

το assault ειναι νιτρικο που εχει κρεατινη μεσα.
παρε creapure η μικροινισμενη κοιτα για την dymatize universal,αλλα μην προβληματιζεσε ολες οι creapure η μονουδρικες το ιδιο ειναι μην κολας στην τιμη επειδη ειναι φτηνη δεν ειναι καλη μα πρεπει να ειναι φτηνη ετσι και αλιως

leon04
17-11-12, 16:30
Καλημέρα. Καταρχήν συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε. Υπάρχουν αρκετά ενδιαφέρον θέματα στο φόρουμ και βοηθάνε αρκετούς
Είμαι 18 χρονών, 78 κιλά και ύψος 1.70 κάτι. Εχω λίγη κοιλιά, αλλά πιστεύω διορθώνεται. Τον Μάιο-Ιούνιο έπαιρνα τα Lipotox, πήγαινα και σε γυμναστήριο και πρόσεχα τη διατροφή μου, και δεν έχασα πάρα πολλά (2-3 κιλά). Οποτε τααπορρίπτω αυτά. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι πιο φυσικό, να αφήσω τα χάπια.
Εχετε να προτείνετε καμία καλή διατροφή που θα βοηθάει στην απώλεια λίπους (σε συνδυασμό με μια καλή γυμναστική);

Επιπρόσθετα, διαβάζω αρκετό καιρό για τα χάπια creatine monohydrade και έχουν θαυμάσια αποτελέσματα.
Ερώτημα πρώτο: Αν δε γίνεται αλόγιστη χρήση, αλλά προσεγμένη, υπάρχει κίνδυνος για έμφραγμα και για άλλα ανεπιθύμητα αποτελέσματα που αναγράφονται στο διαδίκτυο;
Ερώτημα δεύτερο: Οι κρεατίνες βοηθούν στο χάσιμο λίπους;

Σκέφτομαι να κάνω καλή γυμναστική μέχρι το Πάσχα για να φύγει τελείως η κοιλιά κυρίως, και μετά να αρχίσω τα χάπια. Απο τότε που θα ξεκινήσω τα χάπια(ή σκόνη), σε πόσο καιρό θα δω αποτελέσματα;
(Επίσης, διαβάζω οτι αν κάνω αερόβιες ασκήσεις θα χάσω την κοιλιά. Τι ακριβώς είναι αυτές τις ασκήσεις; Σπίτι διαθέτω ποδήλατο, βαράκια και μια μπάρα στη πόρτα. Αν τα κάνω όλα αυτά με αρκετούς κοιλιακούς θα δω αποτελέσματα;)
Πόσους κοιλιακούς χρειάζεται να κάνω κάθε μέρα;

Τα χάπια (ή σκόνη), απ' όσο γνωρίζω δεν κυκλοφορούν στα φαρμακεία, παρά μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα ή στο διαδίκτυο. Ο φαρμακευτικός σύλλογος δε τα εγκρίνει και δεν υπάρχουν στα φαρμακεία(ίσως για τις ανεπιθύμητες ενέργειες) ή υπάρχουν άλλοι λόγοι;
Τέλος, μένω Θεσσαλονίκη εγώ. Υπάρχει κανένα κατάστημα που να πουλάει το creatine monohydrate;


Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις

beefmeup
17-11-12, 16:33
για τις παρενεργειες,ριξε μια ματια εδω..

Κρεατινη:μυθοι κ πραγματικοτητα. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?23827-Κρεατινη-μυθοι-κ-πραγματικοτητα.)

γενικα δεν υπαρχουν να ξερεις..

Lao
17-11-12, 17:19
Καλημέρα. Καταρχήν συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε. Υπάρχουν αρκετά ενδιαφέρον θέματα στο φόρουμ και βοηθάνε αρκετούς
Είμαι 18 χρονών, 78 κιλά και ύψος 1.70 κάτι. Εχω λίγη κοιλιά, αλλά πιστεύω διορθώνεται. Τον Μάιο-Ιούνιο έπαιρνα τα Lipotox, πήγαινα και σε γυμναστήριο και πρόσεχα τη διατροφή μου, και δεν έχασα πάρα πολλά (2-3 κιλά). Οποτε τααπορρίπτω αυτά. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι πιο φυσικό, να αφήσω τα χάπια.
Εχετε να προτείνετε καμία καλή διατροφή που θα βοηθάει στην απώλεια λίπους (σε συνδυασμό με μια καλή γυμναστική);

Επιπρόσθετα, διαβάζω αρκετό καιρό για τα χάπια creatine monohydrade και έχουν θαυμάσια αποτελέσματα.
Ερώτημα πρώτο: Αν δε γίνεται αλόγιστη χρήση, αλλά προσεγμένη, υπάρχει κίνδυνος για έμφραγμα και για άλλα ανεπιθύμητα αποτελέσματα που αναγράφονται στο διαδίκτυο;
Ερώτημα δεύτερο: Οι κρεατίνες βοηθούν στο χάσιμο λίπους;

Σκέφτομαι να κάνω καλή γυμναστική μέχρι το Πάσχα για να φύγει τελείως η κοιλιά κυρίως, και μετά να αρχίσω τα χάπια. Απο τότε που θα ξεκινήσω τα χάπια(ή σκόνη), σε πόσο καιρό θα δω αποτελέσματα;
(Επίσης, διαβάζω οτι αν κάνω αερόβιες ασκήσεις θα χάσω την κοιλιά. Τι ακριβώς είναι αυτές τις ασκήσεις; Σπίτι διαθέτω ποδήλατο, βαράκια και μια μπάρα στη πόρτα. Αν τα κάνω όλα αυτά με αρκετούς κοιλιακούς θα δω αποτελέσματα;)
Πόσους κοιλιακούς χρειάζεται να κάνω κάθε μέρα;

Τα χάπια (ή σκόνη), απ' όσο γνωρίζω δεν κυκλοφορούν στα φαρμακεία, παρά μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα ή στο διαδίκτυο. Ο φαρμακευτικός σύλλογος δε τα εγκρίνει και δεν υπάρχουν στα φαρμακεία(ίσως για τις ανεπιθύμητες ενέργειες) ή υπάρχουν άλλοι λόγοι;
Τέλος, μένω Θεσσαλονίκη εγώ. Υπάρχει κανένα κατάστημα που να πουλάει το creatine monohydrate;


Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις

Κάτσε και μελέτησε προσεκτικά τι είναι τα συμπληρώματα διατροφής, γιατί έχω την εντύπωση ότι προς το παρόν είσαι στο στάδιο κατά το οποίο τα θεωρείς «φάρμακα» και «χάπια».

Αφού το κάνεις, σκέψου κατά πόσο χρειάζεσαι το Χ ή το Ψ συμπλήρωμα σε συνάρτηση με την όποια διατροφή κάνεις και την καθημερινότητά σου γενικότερα.

Να ξέρεις πάντως ότι με το να παίρνεις ένα «εξειδικευμένο» συμπλήρωμα μεμονωμένα και μη έχοντας καλύψει βασικές ανάγκες σου, σπάνια θα δεις αποτελέσματα.

Επίσης, βγάλε από το μυαλό σου ότι κοιλιακοί = απώλεια λίπους από την κοιλιά.

leon04
17-11-12, 20:52
Επίσης, βγάλε από το μυαλό σου ότι κοιλιακοί = απώλεια λίπους από την κοιλιά.

Αυτό μου έχουν πει.:unsure::unsure: Και πως αλλιώς θα χάσω λίπος απ' την κοιλιά;

beefmeup
17-11-12, 21:06
Και πως αλλιώς θα χάσω λίπος απ' την κοιλιά;

αυτο τι σχεση εχει με την κρεατινη που ειναι το θεμα?
ριξε μια ματια στις υπολοιπες ενοτητες του φορουμ,για να σου λυθουν οι απορειες..

crewskas
18-11-12, 17:07
Γνωρίζει κανείς την κρεατίνη Decacor?
57321

Δεν την έχω καν ακουστά, αλλά σε πολλά reviews την έχουν για κορυφαία... :unsure:

Devil
18-11-12, 17:52
απο οτι καταλαβα ειναι blend με 10 κρεατινες μαζι....

κοιτα εδω το αρθρο... ;)
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20451-%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BA-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82

KARAOLANIS
20-11-12, 02:45
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα αν παρω στα 22 μου κρεατινη.Ειμαι 1.79 περιπου και 66 κιλα.προσπαθω τωρα με το προγραμμα ογκου και με τη διατροφη μου να παρω κιλα και θα ηθελα να σας ρωτησω ποια πρωτεινη να παρω και σε τι ποσοτητα,Ευχαριστω

Devil
20-11-12, 15:42
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα αν παρω στα 22 μου κρεατινη.Ειμαι 1.79 περιπου και 66 κιλα.προσπαθω τωρα με το προγραμμα ογκου και με τη διατροφη μου να παρω κιλα και θα ηθελα να σας ρωτησω ποια πρωτεινη να παρω και σε τι ποσοτητα,Ευχαριστω

οχι δεν υπαρχει....

οσο για την πρωτεινη παρε μια μαρκα που εμπιστευεσαι.... τσεκαρε την reflex στο eshop νομιζω ειναι οκ...

TheEnonymous
20-11-12, 16:45
Κρεατίνη μετά την προπόνηση,και το στερεό γεύμα μετά από πόση ώρα?(πρέπει δηλαδή να περιμένουμε λίγη ώρα?)

spartan77
20-11-12, 16:52
Κρεατίνη μετά την προπόνηση,και το στερεό γεύμα μετά από πόση ώρα?(πρέπει δηλαδή να περιμένουμε λίγη ώρα?)


μιση με μια ωρα μετα χοντρικα...

aris99
23-11-12, 20:13
Σημερα μου ηρθε η κρεατινη ειναι της Reflex-Creapure Monohydrate και επηδει διαβασα σχεδον ολο το τοπικ θα ηθελα να ρωτησω το πρωι πινω πρωτεινη ειναι της Biotech-Nitro Gold Pro μπορω να ριχνω και την κρεατινη μεσα στο σεικερ η οχι επηδει αυτη η προτεινη εχει και γλουταμινη και διαβασα οτι δεν ειναι σωστο αυτο ισχυει και για μετα την προπονηση που πινω παλι πρωτεινη θα μπορω να την ριχνω μεσα???

Ευχαριστω εκ των προτερων

Steloukos
24-11-12, 00:14
Σημερα μου ηρθε η κρεατινη ειναι της Reflex-Creapure Monohydrate και επηδει διαβασα σχεδον ολο το τοπικ θα ηθελα να ρωτησω το πρωι πινω πρωτεινη ειναι της Biotech-Nitro Gold Pro μπορω να ριχνω και την κρεατινη μεσα στο σεικερ η οχι επηδει αυτη η προτεινη εχει και γλουταμινη και διαβασα οτι δεν ειναι σωστο αυτο ισχυει και για μετα την προπονηση που πινω παλι πρωτεινη θα μπορω να την ριχνω μεσα???

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μπορεις να παιρνεις πρωτα κρεατινη-υδατανθρακες-bcaa και μετα απο 20 λεπτα να παιρνεις πρωτεινη-γλουταμινη,εγω τα συμπληρωματα ετσι τα χωριζω:thumbup:.

aris99
25-11-12, 17:24
Μπορεις να παιρνεις πρωτα κρεατινη-υδατανθρακες-bcaa και μετα απο 20 λεπτα να παιρνεις πρωτεινη-γλουταμινη,εγω τα συμπληρωματα ετσι τα χωριζω:thumbup:.

Ρωτησα αν υπαρχει καποιο προβλημμα να την ριχνω μεσα συμφονα με αυτα που εχει μεσα η Nitro Gold Pro...

aris99
25-11-12, 17:26
Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο η κρεατινη που πηρα τησ Reflex λεει σε 500ml νερο η χυμο γιατι τοσο πολυ μπορω να την αραιωσω και με λιγοτερο???

lila_1
25-11-12, 17:29
nai...βασικά τη βάζεις στο στόμα και τη κατεβάζεις με νερό αν θες
απλά λέει τόσο γιατί υποτίθεται ότι πρέπει να πίνεις αρκετό νερό ΓΕΝΙΚΑ με τη κρεατίνη

aris99
25-11-12, 17:34
nai...βασικά τη βάζεις στο στόμα και τη κατεβάζεις με νερό αν θες
απλά λέει τόσο γιατί υποτίθεται ότι πρέπει να πίνεις αρκετό νερό ΓΕΝΙΚΑ με τη κρεατίνη

Α οκ ευχαριστω πολυ

aris99
27-11-12, 21:11
Μετα το Loading πρεπει να παιρνω 5γρ η 10γρ την μερα και ποτε???

dio32
27-11-12, 21:24
Μετα το Loading πρεπει να παιρνω 5γρ η 10γρ την μερα και ποτε???

δεν χρειαζετε loading.
αναλογα τις αναγκες σου αμα θες 10 γραμμαρια θα παιξεις 5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπονηση.
οταν δεν εχεις προπονηση 5 γραμμαρια το πρωι.

aris99
27-11-12, 21:42
δεν χρειαζετε loading.
αναλογα τις αναγκες σου αμα θες 10 γραμμαρια θα παιξεις 5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπονηση.
οταν δεν εχεις προπονηση 5 γραμμαρια το πρωι.

Εγω εκανα φορτωμα τελοσπαντων καλυτερα ειναι 10 λες η 5 μετα την προπονηση μονο???

dio32
27-11-12, 22:16
Εγω εκανα φορτωμα τελοσπαντων καλυτερα ειναι 10 λες η 5 μετα την προπονηση μονο???

και 5 γραμμαρια μια χαρα θα εισαι μαν εγω τοσο περνω για δυο μηνες σερι και μετα κανω ενα μηνα οφφ

Aristosdem
03-12-12, 13:27
Για σας.. Εχω ακουσει οτι η Κρεατινη οταν μεινει περισσοτερο απο 10 λεπτα στο νερο αρχιζει και καταστρεφετε, μηπως γνωριζει καποιος αν ειναι αληθεια???:unsure:

Hoya
04-12-12, 23:57
Παίδες είμαι 1.78 και 82 κιλά.δν θέλω να ανεβάσω όγκο αλλά να γραμμώσω κ να παραμείνω στα ιδια κιλα.διατροφη έχω φτιάξει στο φουλ διαβάζοντας απο εδω μέσα.κ κανει δουλεια κ στην κοιλια.αν κ για να προχωρησω πλεον θα χρειαστει και αεροβικη που δν ειναι κ η αδυναμια μου.χρησιμοποιω πρωτεινη καθαρη κ νιτρικο.ο πωλητης μου προτεινε να κουμπώσω κ μια πρωτεινη.απο οσο μου ειπε με την μονουδρικη κρεατινη (αν θυμαμαι καλα) δν θα μου βάλει κιλα.με παραξένεψε λιγο αυτο.απλα θα μου δωσει ενεργεια για να την επομενη προπονηση αφου θα την λαμβανω μετα την προπονηση.δν θυμαμαι ποια ακριβως φορμουλα μου προτεινε για να τσεκαρω τα σχολια σε αυτην δυστυχως.οποτε ρωταω λιγο ενημερωτικα για αυτο αφου απο τα λιγα που ξερω κυριως την κρεατινη την παιρνουν για αυξηση ογκου.

demaio13
07-12-12, 19:06
καλησπερα παιδια,εχω παρει καποιες φορες κρεατινη παλιοτερα,την μονουδρικη της dymatize.εχω το κουτι περιπου 2 χρονια,τελευταια φορα πηρα πριν κανενα χρονο και βαλε,ειναι ενταξει να την ξαναπαρω η μηπως υπαρχει πιθανοτητα τυχον αλλοιωσης της κρεατινης?(μιας και εχω το κουτι περιπου 2 χρονια οπως ειπα),η μηπως να παρω μια καινουρια?

Devil
09-12-12, 12:20
Για σας.. Εχω ακουσει οτι η Κρεατινη οταν μεινει περισσοτερο απο 10 λεπτα στο νερο αρχιζει και καταστρεφετε, μηπως γνωριζει καποιος αν ειναι αληθεια???:unsure:

οχι δεν ειναι αληθεια....


Παίδες είμαι 1.78 και 82 κιλά.δν θέλω να ανεβάσω όγκο αλλά να γραμμώσω κ να παραμείνω στα ιδια κιλα.διατροφη έχω φτιάξει στο φουλ διαβάζοντας απο εδω μέσα.κ κανει δουλεια κ στην κοιλια.αν κ για να προχωρησω πλεον θα χρειαστει και αεροβικη που δν ειναι κ η αδυναμια μου.χρησιμοποιω πρωτεινη καθαρη κ νιτρικο.ο πωλητης μου προτεινε να κουμπώσω κ μια πρωτεινη.απο οσο μου ειπε με την μονουδρικη κρεατινη (αν θυμαμαι καλα) δν θα μου βάλει κιλα.με παραξένεψε λιγο αυτο.απλα θα μου δωσει ενεργεια για να την επομενη προπονηση αφου θα την λαμβανω μετα την προπονηση.δν θυμαμαι ποια ακριβως φορμουλα μου προτεινε για να τσεκαρω τα σχολια σε αυτην δυστυχως.οποτε ρωταω λιγο ενημερωτικα για αυτο αφου απο τα λιγα που ξερω κυριως την κρεατινη την παιρνουν για αυξηση ογκου.

το αν θα παρεις βαρος η' οχι το καθοριζεις εσυ αναλογα με τις θερμιδες που τρως.... αν εισαι υπερθερμιδικα θα παρεις.... αν εισαι υποθερμιδικα θα χασεις....

ναι η κρεατινη θα σου δωσει ενεργεια.... καλο ειναι να παρεις μια απλη μονουδρικη και οχι φορμουλα....




καλησπερα παιδια,εχω παρει καποιες φορες κρεατινη παλιοτερα,την μονουδρικη της dymatize.εχω το κουτι περιπου 2 χρονια,τελευταια φορα πηρα πριν κανενα χρονο και βαλε,ειναι ενταξει να την ξαναπαρω η μηπως υπαρχει πιθανοτητα τυχον αλλοιωσης της κρεατινης?(μιας και εχω το κουτι περιπου 2 χρονια οπως ειπα),η μηπως να παρω μια καινουρια?

2 χρονια ειναι πολλα.... μπορει και να μην εχει παθει τιποτα... μπορει ομως και να εχει αλλοιωθει (δεν ξερω σε τι συνθηκες ηταν).... απο την αλλη εισαι σιγουρος οτι δεν εχει λειξει?

προσωπικα δεν θα το ρισκαρα... θα πηγαινα για καινουργια...

leodo
31-12-12, 17:43
Παιδια γεια σας,
θελω να παρω μονουδρικη κρεατινη μεταπροπονητικα..

Μετα την προπονηση παιρνω πρωτεινη Gold standard της ΟΝ, να ριξω στο ιδιο σεικερ και ενα κουταλακι του γλυκου καθαρη μονουδρικη κρεατινη της ιδιας εταιριας και να τα ανακατεψω με νερο...ή

Να βαλω στο σεικερ πρωτεινη, κρεατινη και δεξτροζη θα ηταν καλυτερα???
και αν ναι δεξτροζη απο που μπορω να παρω φαρμακειο ας πουμε... και αν ναι ποση ποσοτητα?

COBRA_STYLE
31-12-12, 17:54
Αστη τη δεξτροζη,δε χρειαζεται.

Κρεατινη κατευθειαν στο στομα με ενα κουταλι και στο καπακι την κατεβαζεις με την πρωτεινη που εχεις στο shaker.

leodo
31-12-12, 18:03
Αστη τη δεξτροζη,δε χρειαζεται.

Κρεατινη κατευθειαν στο στομα με ενα κουταλι και στο καπακι την κατεβαζεις με την πρωτεινη που εχεις στο shaker.

αν την εχω ηδη στο σεικερ μαζι με την πρωτεινη και την χτυπησω με νερο δε θα διαλυθει καλα λες??
το λεω για να μη κουβαλαω μαζι μου κουταλακια και τετοια στα αποδυτηρια;)

COBRA_STYLE
31-12-12, 18:18
οχι δε θα διαλυθει.

δεν ειναι δυσκολο να εχεις ενα κουταλι στην τσαντα σου μαζι με το κουτακι της κρεατινης.

leodo
31-12-12, 20:41
οκ! ευχαριστω..:thumbup:

lila_1
01-01-13, 13:28
Καλέ μια χαρά διαλύεται, σιγά. Ειδικά αν είναι μικροιονισμένη. Αν δεν είναι απλά θα κατακάτσει στον πάτο, βάζεις λίγο νερό ακόμα και την κατεβάζεις....
Gay cobra :turtle::turtle:

COBRA_STYLE
01-01-13, 16:19
αμα εσενα σου διαλυεται:bowdown:

η creapure της Reflex δε νιωθει Χριστο.

Gorgojola
05-01-13, 15:08
ειναι αληθεια οτι τα effects των μονουδρικων εξαφανιζονται πιο γρηγορα απο τις εστερικες κρεατινες ?
εχει κανεις κανα hint για οικονομικες εστερικες?
αξιζουν??γιατι εχω ακουσει οτι σαν εργογονα οι μονουδρικες ειναι πολυ ανωτερες

efthimispapas
15-01-13, 11:45
CREATINE MONOHYDRATE DYMATIZE

60281

Δοσολογία: 4 δόσεις των 5 γρ. (κουταλάκι του γλυκού) για τις πρώτες 5 ημέρες και μόνο μία δόση αμέσως μετά την προπόνηση στη συνέχεια, σε χυμό φραγκοστάφυλο (κατά προτίμηση) ή νερό.


CREATINE POWDER, 300gr (OPTIMUM)

60282

Περίοδος φόρτωσης: Για τις πρώτες 5ημέρες ανακατεύουμε 5γρ σε 300-400ml νερού ή χυμού το πρωί και άλλα 5γρ. αμέσως μετά την προπόνηση.
Περίοδος συντήρησης: Η περίοδος συντήρησης διαρκεί για 4-6 εβδομάδες και λαμβάνουμε 5γρ. κρεατίνης σε νερό ή χυμό αμέσως μετά την προπόνηση.


Ποια από τις δυο θα προτείνατε και γιατί αυτή η διαφορά στο φόρτωμα , αφού στην θεωρία είναι τα ίδια .

HACKERWALLK3R
15-01-13, 15:47
Απ όσα έχω διαβάσει και έχω ακούσει από γνώστες, το φόρτωμα τελικά δεν έχει και κάποια ιδιαίτερη διάφορα. Δηλαδή όταν τελειωσεις το κουτί ίδια αποτελέσματα θ έχεις και με του 2 πρώτους απ ότι λένε.

mercy_
15-01-13, 16:08
Απ όσα έχω διαβάσει και έχω ακούσει από γνώστες, το φόρτωμα τελικά δεν έχει και κάποια ιδιαίτερη διάφορα. Δηλαδή όταν τελειωσεις το κουτί ίδια αποτελέσματα θ έχεις και με του 2 πρώτους απ ότι λένε.

:thumbup::thumbup: Και εγω το ιδιο ειχα διαβασει οτι τζαμπα επιβαρυνεις τον οργανισμο σου :P

beefmeup
16-01-13, 10:49
Ποια από τις δυο θα προτείνατε και γιατί αυτή η διαφορά στο φόρτωμα , αφού στην θεωρία είναι τα ίδια .

την πρωτη παρε που ειναι μικροιονισμενη..

για τετοιου ειδους ερωτησεις που απαντωντε με ενα ποστ,δεν ειναι αναγκη να ανοιξεις ολοκληρο θεμα..

mrks1201
17-01-13, 16:27
Φόρτωμα πρωί, βράβι και πριν την προπόνηση να την ανακατεύω με νερό και για μετά την προπόνηση μπορώ να την πέρνω με την προτεΐνει;

Steloukos
17-01-13, 16:38
Φόρτωμα πρωί, βράβι και πριν την προπόνηση να την ανακατεύω με νερό και για μετά την προπόνηση μπορώ να την πέρνω με την προτεΐνει;

Ναι μπορεις:thumbup:.

Andreas C.
17-01-13, 16:42
Φίλε δεν χρειάζεται να κανεις φόρτωμα, κάνεις δεν κάνεις στο τέλος τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις!

Ναι μπορείς μια χαρά να την παίρνεις μαζί με την πρωτεΐνη σου:toast:

mrks1201
17-01-13, 17:57
Με ποσα ml νερό να το ανακατεύω

andreasaxo
18-01-13, 21:02
Παιδια η κρεατινη micronized ειναι ξυνη;
Πηρα της Biotech USA και ειναι λες και περνω κιτρουλινη σε σκονη.

Metalhead|T|
19-01-13, 02:19
εγω η xcore που εχω (micronised) διαλυμένη σε νερο θα λεγα οτι ισως ειναι λιγο αλμυρη-γλυφή :unsure:...πλέον την παιρνω κατευθειαν με το κουταλι στο στομα και μετα νερο...αλλα ξινή οχι δεν θα το λεγα..βεβαια δεν εχω δοκιμασει και αλλες μικροιονισμένες για να ξέρω

tsoumi7
19-01-13, 17:01
Γεια σασ!περνω τ no xplode μπορω να βαζω και10 γρ μονουδρικη μεσα στην μερα;ευχαριστω

andreasaxo
19-01-13, 17:52
Παιδια η κρεατινη micronized ειναι ξυνη;
Πηρα της Biotech USA και ειναι λες και περνω κιτρουλινη σε σκονη.
Συγνομη, δεν ειναι micronized, ειναι ethyl ester.
Λαθος....

kokoman
01-02-13, 18:41
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΩ??? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΩ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ??

ελμερ
01-02-13, 19:41
Γεια σου κοκομαν.....ριξε μια ματια στις προηγουμενες σελιδες του θεματος και θα βρεις απαντησεις σε ολες σου τις ερωτησεις (εχουν απαντηθει ολα )αλλα σε γενικες γραμμες 5 γραμμαρια τη μερα ειναι οκ...επισης γραφε με μικρα γραμματα ειναι κανονας του forum.....:toast::toast::welcome:

ArgoSixna
01-02-13, 23:08
HCL 1.5 γρ την μερα ειναι καλα? Περνεις κανεις και αν ναι ποσο την μερα?

dio32
02-02-13, 13:54
βρε παιδια ειλικρινα καποιος αρμοδιος δεν μπορει να το κλειδωσει?τοσες σελιδες και ορισμενοι τα ιδια και τα ιδια ρωτανε που εχουν απαντηθει δεν ξερω και εγω ποσες σελιδες πριν.

Mikekan
02-02-13, 14:05
βρε παιδια ειλικρινα καποιος αρμοδιος δεν μπορει να το κλειδωσει?τοσες σελιδες και ορισμενοι τα ιδια και τα ιδια ρωτανε που εχουν απαντηθει δεν ξερω και εγω ποσες σελιδες πριν.

Συμφωνω! Έλεος! Ολοι μασημενη τροφή θέλουν!

Επειδη διάβασα το θεμα απο την αρχη τη προηγούμενη εβδομάδα πρεπει να έχουν απαντηθεί και 50 φορές τα ιδια πράγματα.

ArgoSixna
02-02-13, 15:05
Αλλου θελω να καταληξω αλλα τεσπα αφου εχουν απαντηθει .. μαλιστα

dio32
02-02-13, 15:58
Αλλου θελω να καταληξω αλλα τεσπα αφου εχουν απαντηθει .. μαλιστα

μαν δεν πηγαινε για εσενα αυτο που ειπα ποιο πανω,μην το περνεις ετσι.
κατι αλλα που λενε για φορτωμα για ποσα γραμμαρια την ημερα,απλα ελεος εχουν δωθει ποσες φορες αυτες οι απαντησεις.

Spiros1994
02-02-13, 20:19
Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι και γω να ξεκινησω κρεατινη για ενα μηνα δοκιμαστικα, η διατροφη μου οσο το δυνατον καλυτερη πριν το πρωινο πινω 200μλ γαλα με 5 γραμμαρια πρωτεινη και 10 γραμμαρια βρωμη αλεσμενη στο μπλεντερ και κατευθειαν μετα πρωινο επισης μιση ωρα πριν το γυμναστηριο τρωω ενα φρουτακι και αμεσως μετα 20 γραμμαρια πρωτεινη σε νερο προπονουμαι μερα παρα μερα με 2 μυικες ομαδες την φορα (πλατη τρικεφαλο π.χ.). Οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι α) ποια ωρα να την πινω ακριβως το πρωι και ποση ωρα μετα το γυμναστηριο μπορω να την συνδιασω με την πρωτεινη που ανεφερα ποιο πανω?η κυριως απορια μου πανω σ αυτο ειναι αν μπορω να την περνω το πρωι μαζι με το γαλα η θα υπαρξει καποιο προβλημα β) εσεις τι προτεινετε να παρω σε σκονη η χαπακια? παντα για μονουδρικη μιλαμε...μια εμπεριστατωμενη απαντηση θα με βοηθουσε ιδιαιτερως...(sorry για το μεγαλο ποστ)

Mikekan
02-02-13, 20:52
Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι και γω να ξεκινησω κρεατινη για ενα μηνα δοκιμαστικα, η διατροφη μου οσο το δυνατον καλυτερη πριν το πρωινο πινω 200μλ γαλα με 5 γραμμαρια πρωτεινη και 10 γραμμαρια βρωμη αλεσμενη στο μπλεντερ και κατευθειαν μετα πρωινο επισης μιση ωρα πριν το γυμναστηριο τρωω ενα φρουτακι και αμεσως μετα 20 γραμμαρια πρωτεινη σε νερο προπονουμαι μερα παρα μερα με 2 μυικες ομαδες την φορα (πλατη τρικεφαλο π.χ.). Οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι α) ποια ωρα να την πινω ακριβως το πρωι και ποση ωρα μετα το γυμναστηριο μπορω να την συνδιασω με την πρωτεινη που ανεφερα ποιο πανω?η κυριως απορια μου πανω σ αυτο ειναι αν μπορω να την περνω το πρωι μαζι με το γαλα η θα υπαρξει καποιο προβλημα β) εσεις τι προτεινετε να παρω σε σκονη η χαπακια? παντα για μονουδρικη μιλαμε...μια εμπεριστατωμενη απαντηση θα με βοηθουσε ιδιαιτερως...(sorry για το μεγαλο ποστ)

Το θέμα το έχεις διαβάσει?

Spiros1994
02-02-13, 21:04
Προφανος...ρωταω ομως καποια συγκεκριμενα πραγματα, οπως αν μπορω να την ταιριαξω με τα συγκεκριμενα γευματα...

Panosss
02-02-13, 22:34
Να παίρνεις κρεατίνη το πρωί... δεν έχει νόημα.
παίρνεις πριν και μετά το γυμναστήριο μαζί με την πρωτεΐνη σου

Mikekan
03-02-13, 00:10
Τελικά βοηθά στην απορρόφηση κρεατίνης να παίρνουμε μαζι υδατανθρακα (ζάχαρη;) ή όχι?

ArgoSixna
03-02-13, 01:54
Συμφωνω! Έλεος! Ολοι μασημενη τροφή θέλουν!

Επειδη διάβασα το θεμα απο την αρχη τη προηγούμενη εβδομάδα πρεπει να έχουν απαντηθεί και 50 φορές τα ιδια πράγματα.


Τελικά βοηθά στην απορρόφηση κρεατίνης να παίρνουμε μαζι υδατανθρακα (ζάχαρη;) ή όχι?

Δουλευομαστε μεταξυ μας ε? :unsure:

HIAB XS
03-02-13, 02:31
Τελικά βοηθά στην απορρόφηση κρεατίνης να παίρνουμε μαζι υδατανθρακα (ζάχαρη;) ή όχι?

Η cell tech σε καθε δοση εχει 15 γρ ζαχαρη!

Mikekan
03-02-13, 09:03
Η cell tech σε καθε δοση εχει 15 γρ ζαχαρη!

Μάλιστα, άρα αυτο σημάνει ότι βοηθάει στη σωστότερη απορρόφηση! Πολυ ζάχαρη ομως ρε γαμωτο...

HIAB XS
03-02-13, 10:26
Μάλιστα, άρα αυτο σημάνει ότι βοηθάει στη σωστότερη απορρόφηση! Πολυ ζάχαρη ομως ρε γαμωτο...

Η ζαχαρη εχει το σκοπο της....Κ εμενα με χαλαει πολυ αλλα οι επιστημονες που την εβαλαν ηξεραν κ τιποτα δεν ειναι τυχαιο....

Spiros1994
03-02-13, 11:11
Να παίρνεις κρεατίνη το πρωί... δεν έχει νόημα.
παίρνεις πριν και μετά το γυμναστήριο μαζί με την πρωτεΐνη σου

Ναι ομως πηγαινω 3 με 4 φορες την βδομαδα γυμναστηριο (καπως λιγο δηλαδη) αυτο δεν παιζει ρολο? :unsure:

Panosss
03-02-13, 14:42
Μια χαρά είναι 4 φορές την εβδομάδα.

the anthropologist
03-02-13, 19:21
καλησπερα περνουσα προχτεσ απο ενα καταστημα με συμπληρωματα και ειδα αυτην την κρεατινη:
http://www.xtr.gr/kreatines/13970/CREATINE_400gr_(ALLMAX).htm σε αρκετα χαμηλη τιμη που ¨υποσχεται¨ τα αναλογα αποτελεσματα..... γνωμεσ?????

Andreas C.
04-02-13, 11:50
Παιδιά μια χαρά είναι να την παίρνεις πρωί την κρεατίνη και η ζάχαρη δεν βοηθάει την απορρόφηση της!!!

Την ζάχαρη μάλλον την βάλανε μέσα για να πάρεις περισσότερα κιλά (μάλλον λίπος) και να πεις, α δούλεψε θα την ξανά πάρω :green:

Mikekan
04-02-13, 11:52
Thanks Ανδρέα! Κατανοητό! κρίμα να έχουμε κόψει τελείως τη ζάχαρη και να αναγκαζόμαστε να τη βάλουμε στη κρεατίνη!

stratos93
05-02-13, 22:05
παλια επερνα την Creapure Monohydrate creatine της reflex. ειχα καλα αποτελεσματα αλλα θελω να ξερω αν υπαρχουν αλλες πιο αποτελεσματικες. εχω βαλει στο ματι την Gaspari - Qualitine Creatine, γνωμες??

Christos100
06-02-13, 01:31
παλια επερνα την Creapure Monohydrate creatine της reflex. ειχα καλα αποτελεσματα αλλα θελω να ξερω αν υπαρχουν αλλες πιο αποτελεσματικες. εχω βαλει στο ματι την Gaspari - Qualitine Creatine, γνωμες??

Aν και υπαρχει συγκεκριμενο topik ,σε εμενα δουλεψε μια χαρα αυτη η κρεατινη ,χτυπα την ,ειναι και οικονομικη.

Mikekan
06-02-13, 10:51
Κάπου το διάβασα, μπορεί η κρεατίνη να αδυνατίσει το τριχωτό της κεφαλής? :unsure:

manos24
06-02-13, 11:14
Σχετικά με την ερώτηση για το πότε να πρεπει να πέρνουμε κρεατίνη ξέρω οτι πέρνουμε 5γρ πρίν και 5 γρ μετά την προπόνηση και την εντατική φάση που είναι για 5 μέρες απο 20γρ 4 φορές την ημέρα απο 5γρ το σύνολο δηλαδή 20 και ξέρω οτι την κρεατίνη την περνουμε με μια κουταλιά μέλι καθαρή ζάχαρη οπότε καλό είναι να πάρεις μια καθαρή κρεατίνη και να την πέρνεις με μέλι...

Jexin
06-02-13, 11:26
να συμπληρωσω οτι η φαση φορτωματος δεν ειναι απαραιτητη οποτε αν δεν θες να κανεις φορτωμα τοτε 5γρ μετα την προπονηση και τις μερες που δεν εχεις προπονηση τα 5 γρ τα παιρνεις το πρωι πριν το πρωινο σου..πιστευω οτι με το κουταλακι κατευθειαν στο στομα και ενα ποτηρακι νερο εισαι κομπλε!

alex-xx
07-02-13, 18:41
καλησπερα παιδια ειμαι 17 μισο και εδω και μια εβδομαδα παιρνω κρεατινη ασχολουμε με βαρη εδω και 7 μηνες, θα ηθελα να μαθω αν λογο της ηλικιας μου μπορει να εχω καποιο προβλημα, απο νερο πινω 3-4 λιτρα την ημερα

grtech
08-02-13, 00:07
Λόγο της ηλικίας σου δεν έχεις πρόβλημα, πρόβλημα θα υπάρξει αν έχεις κάποιο οργανικό πρόβλημα π.χ. στα νεφρά και επιβαρύνεις έτσι την κατάσταση περισσότερο.

Αιματολογικές και ουρολογικές εξετάσεις έχεις κάνει πρόσφατα;

Επίσης εγώ έχω κάποιες ενστάσεις διότι δεν γνωρίζω το επίπεδο ωριμότητάς σου ως ασκούμενος αλλά και τον τρόπο που διατρέφεσαι για να μπεις απο τώρα στο τρυπάκι με κρεατίνες. Αλλά αυτό δεν λέει κάτι, είναι καθαρά δικιά μου άποψη.

Αυτά τα γνωρίζεις εσύ και οι κηδεμόνες σου καλύτερα και πράττεται ανάλογα. ;)

Ότι αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτηση σου.
Αν και δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, οι περισσότεροι ασκούμενοι που κάνουν λήψη κρεατίνης παίζουν πάνω κάτω 3.5 με 5 λίτρα ανάλογα την κατάσταση, το άτομο, την δραστηριότητα, την διατροφή - συμπληρώματα που χρησιμοποιεί, τις καιρικές συνθήκες κλπ.

Γενικά η συχνή λήψη νερού πρέπει να περιλαμβάνετε στις καθημερινές μας συνήθειες είτε ασκούμαστε είτε όχι. http://smileys.smilchat.net/smiley/food/boire/vil2-drink.gif

alex-xx
08-02-13, 16:51
τρεφομαι σωστα 6 γευματα με 3 ωρες περιπου διαφορα το ενα με το αλλο ποσοτητες κ ολα αυτα υπολογισμενα αλλα ενας λογος που αρχισα απο τωρα ειναι γτ θελω να παω ειδικες δυναμεις για αυτο θελω να βαλω οσο το δυνατον περισσοτερο μυικο ογκο μεχρι τον αλλον Ιανουαριο και π πιο συμαντικος ειναι επειδη θελω να ασχολιθω επαγγελματικα με το αθλημα στο μελλον

Socratis100
09-02-13, 17:53
Καλησπερα
Παιρνω εδω και 3 μηνες κρεατινη non stop[reflex,on κ dymataze].Ρωταω τωρα,να την κοψω?Οταν λεω παιρνω κρεατινη οχι τιποτα φοβερο.Τις ημερες προπονησης[3-4 φορες] 2 σκουπ[10 γραμμαρια] και τις off παιρνω ενα το πρωι.Αυτο το κανω για 3 μηνες τωρα.Να σταματησω?Αν ναι για ποσο?

Mikekan
09-02-13, 18:28
Ναι στο δίμηνο θα έπρεπε να έχεις σταματήσει για ενα μήνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ArgoSixna
11-02-13, 03:01
Όχι απαραίτητα , αλλα γιατι βαζεις 10 γρ ? ποσα κιλα εισαι?

Με 5γρ εχω ακουσει και για ολο τον χρονο νον στοπ και μαλιστα μελετες λενε οτι η σωστη χρηση δεν εχει παρενεργειες αντιθετως βοηθαει :thumbup:

chiken
11-02-13, 13:15
γεια σας.. διαβαζω διαβαζω διαβαζω αλλα παλι μπερδεμενος ειμαι¨) πηρα προσφατα μια kre-alcalyn της scitec οπου πιννω πριν κ μετα το gym μια καψουλα και την συνδιαζω με την πρωτεινη της iso 100% της dymatize 3 1,5 scoop το πρωι με βρωμη κ 1,5 μετα το gym.. ποια η γνωμη σας? ο λογος που πηρα αλκαλικη και οχι μονουδρυικη ηταν για να αποφυγω το θολωμα και την κατακρατηση που κανει η μονοδρυηκη,, κ το αποτελεσμα που θα παρω.. να μου μηνει κ οχι να το χασω αφου το σταματισω.. το ερωτημα μου?? κανει οντος αυτα π λεει?? δλδ δεν κανει κατακρατηση??, δεν κανει θολομα.. ?? μπορω να το περνω χωρις διακοπη για μεγαλο χρονικο διαστημα?? τις μερες που δεν γυμναζομαι πρεπει να περνω τελικα ή οχι??? το καλοκαιρι που οι περισσοτεροι απο εμας το παλευουμαι για το 6pac k γραμμωση ,κανει να περνω?? :):) αν μπορειτε να βοηθησεται υα μ ηταν ευχαριστο.. ευχαριστω ¨)

Lao
11-02-13, 13:18
γεια σας.. διαβαζω διαβαζω διαβαζω αλλα παλι μπερδεμενος ειμαι¨) πηρα προσφατα μια kre-alcalyn της scitec οπου πιννω πριν κ μετα το gym μια καψουλα και την συνδιαζω με την πρωτεινη της iso 100% της dymatize 3 1,5 scoop το πρωι με βρωμη κ 1,5 μετα το gym.. ποια η γνωμη σας? ο λογος που πηρα αλκαλικη και οχι μονουδρυικη ηταν για να αποφυγω το θολωμα και την κατακρατηση που κανει η μονοδρυηκη,, κ το αποτελεσμα που θα παρω.. να μου μηνει κ οχι να το χασω αφου το σταματισω.. το ερωτημα μου?? κανει οντος αυτα π λεει?? δλδ δεν κανει κατακρατηση??, δεν κανει θολομα.. ?? μπορω να το περνω χωρις διακοπη για μεγαλο χρονικο διαστημα?? τις μερες που δεν γυμναζομαι πρεπει να περνω τελικα ή οχι??? το καλοκαιρι που οι περισσοτεροι απο εμας το παλευουμαι για το 6pac k γραμμωση ,κανει να περνω?? :):) αν μπορειτε να βοηθησεται υα μ ηταν ευχαριστο.. ευχαριστω ¨)

Πόση κρεατίνη έχει σε κάθε κάψουλα αυτό που παίρνεις; 750 mg;

chiken
11-02-13, 13:47
1200 mg αν δεν κανω λαθος

Lao
11-02-13, 14:35
1200 mg αν δεν κανω λαθος

Αν είναι τόσο, τότε παίρνεις 2,4 gr. Τέτοια ποσότητα έπαιρνα στις off days, πρέπει να ανεβάσεις.

Η χρήση που έκανα εγώ με την Kre-Alkalyn της NOW (750 mg ανά κάψουλα), ήταν 8 κάψουλες στις μέρες προπόνησης και 4 στις off.

Mikekan
11-02-13, 14:42
Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνω τα 5γρ κρεατίνης κατά της διάρκεια της προπόνησης μαζί με τον ηλεκτρολύτη μου?

Σκέφτομαι ότι ίσως να έχει καλύτερη απορρόφηση επειδή τη μοιράζω στη μιάμιση ώρα που κάνω προπόνηση.

Lao
11-02-13, 14:43
Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνω τα 5γρ κρεατίνης κατά της διάρκεια της προπόνησης μαζί με τον ηλεκτρολύτη μου?

Σκέφτομαι ότι ίσως να έχει καλύτερη απορρόφηση επειδή τη μοιράζω στη μιάμιση ώρα που κάνω προπόνηση.

Δεν έχω ακούσει να λειτουργεί έτσι η κρεατίνη...

Play it safe, μια δόση πριν και άλλη μία μετά.

Panosss
11-02-13, 15:06
Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνω τα 5γρ κρεατίνης κατά της διάρκεια της προπόνησης μαζί με τον ηλεκτρολύτη μου?

Δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό...

Mikekan
11-02-13, 15:11
Έγινε παίδες, ευχαριστώ θα παίζω τα 5γρ after workout ίσως και λίγο πριν.

chiken
11-02-13, 17:45
Αν είναι τόσο, τότε παίρνεις 2,4 gr. Τέτοια ποσότητα έπαιρνα στις off days, πρέπει να ανεβάσεις.

Η χρήση που έκανα εγώ με την Kre-Alkalyn της NOW (750 mg ανά κάψουλα), ήταν 8 κάψουλες στις μέρες προπόνησης και 4 στις off.

βασικα.. και ο κατασκευαστης και ο πωλητης απο οπου την ειχα λεει μια δοση πριν..ή οποια δηποτε αλλη ωρα της ημερας και μια αμεσως μετα το gym... φιλε Lao.. ειναι αληθεια για το οτι δεν κανει θολωμα κ κατακρατηση εσυ που εχεις δοκιμασει ηδη την Kre-Alkalyn? κατα την γνωμη σου μπορω να την περνω για αρκετο χρονικο διαστημα χωρισ διακοπη? ακομα και το καλοκαιρι που θελουμε γραμμωση?

manos24
11-02-13, 17:51
και εγώ ξέρω οτι είναι μόνο 5 γρ πρίν και 5 γρ μετά την προπόνηση!

Steloukos
12-02-13, 02:29
Δεν έχω ακούσει να λειτουργεί έτσι η κρεατίνη...

Play it safe, μια δόση πριν και άλλη μία μετά.

Ειναι πολυ 10 γρ κρεατινη καθε μερα, εκτος και αν ο Mikekean ειναι απο 85-90 κιλα και πανω και εχει ικανοποιητικη μυικη μαζα.Αν ειναι λιγοτερο πιστευω πως 5γρ πριν η μετα την προπονηση ειναι κομπλε,τα επιπλεον γραμμαρια δν απορροφουνται τα αποβαλλει ο οργανισμος,τζαμπα πανε χαμενες δοσεις.

Mikekan
12-02-13, 11:26
Φίλε Στέλιο είμαι 80 κιλά.

Ναι 5γρ παίρνω, εξάλλου αυτό λέει και στο site της creapure, ούτε φορτώματα ούτε τίποτα. :thumbup:

Lao
12-02-13, 15:42
βασικα.. και ο κατασκευαστης και ο πωλητης απο οπου την ειχα λεει μια δοση πριν..ή οποια δηποτε αλλη ωρα της ημερας και μια αμεσως μετα το gym... φιλε Lao.. ειναι αληθεια για το οτι δεν κανει θολωμα κ κατακρατηση εσυ που εχεις δοκιμασει ηδη την Kre-Alkalyn? κατα την γνωμη σου μπορω να την περνω για αρκετο χρονικο διαστημα χωρισ διακοπη? ακομα και το καλοκαιρι που θελουμε γραμμωση?

Και εγώ σου λέω την δική μου εμπειρία και άποψη, και επιμένω ότι 2 κάψουλες την μέρα είναι μικρή ποσότητα.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, έχεις διαβάσει / ρωτήσει / ασχοληθεί να μάθεις τι ακριβώς κάνει η κρεατίνη γενικά; Γιατί στην πραγματικότητα, δεν έχει να κάνει με όγκους, γραμμώσεις και θολώματα.

Πάντως, δεν είμαι υπέρ της επ'άπειρον χρήσης. 2 μήνες μέσα, 1 έξω.


Ειναι πολυ 10 γρ κρεατινη καθε μερα, εκτος και αν ο Mikekean ειναι απο 85-90 κιλα και πανω και εχει ικανοποιητικη μυικη μαζα.Αν ειναι λιγοτερο πιστευω πως 5γρ πριν η μετα την προπονηση ειναι κομπλε,τα επιπλεον γραμμαρια δν απορροφουνται τα αποβαλλει ο οργανισμος,τζαμπα πανε χαμενες δοσεις.

Σχετικά είναι αυτά. άλλοι κάνουν φορτώματα, άλλοι όχι, άλλοι παίρνουν 5 γρ κάθε μέρα, άλλοι 10 στις μέρες προπόνησης και 5 στις off... Στατιστικά, νομίζω ότι 10 στις in και 5 στις off είναι μια χαρούλα.

joadam
14-02-13, 20:46
καλησπερα
Ειμαι σε φαση φορτωματος και ξεχασα να παρω στη δουλεια μου το απογευματινο μου σεικερ με κρεατινη δεξτροζη...
Μπορω να το πιω στις 11 παρα και να κοιμηθω κατα τις 12?

Σας ευχαριστω

Socratis100
15-02-13, 00:03
Όχι απαραίτητα , αλλα γιατι βαζεις 10 γρ ? ποσα κιλα εισαι?

Με 5γρ εχω ακουσει και για ολο τον χρονο νον στοπ και μαλιστα μελετες λενε οτι η σωστη χρηση δεν εχει παρενεργειες αντιθετως βοηθαει :thumbup:

76 ειμαι.Λεω 5 γραμμαρια τις μερες που δεν παω gym και 10 τις μερες που παω[5 πρωι και 5 μετα το γυμναστηριο]

Andreas C.
15-02-13, 00:16
@joadam

Ναι φίλε μου :toast:

reignman007
20-02-13, 16:18
Ξερει κανει εαν η κρεατινη καταστρεφεται εαν παραμεινει για καποιο διαστημα σε νερο?
Μιλαμε για μια ωρα πχ,δηλαδη να την βαλεις σε σεικερ με πρωτεινη και νερο πριν την προπονηση,για να την πιεις μετα.

Steloukos
20-02-13, 19:44
Ξερει κανει εαν η κρεατινη καταστρεφεται εαν παραμεινει για καποιο διαστημα σε νερο?
Μιλαμε για μια ωρα πχ,δηλαδη να την βαλεις σε σεικερ με πρωτεινη και νερο πριν την προπονηση,για να την πιεις μετα.

Νομιζω η κρεατινη δεν κανει να μενει στο νερο.Γτ δεν τα βαζεις στο σεικερ σκετα και μετα στο τελος της προπονησης προσθετεις το νερο?

reignman007
21-02-13, 19:39
Και εγω ετσι εχω ακουσει απο παλια,αλλα δεν μπορω να βρω καποιον να μου εξηγησει το γιατι.

Σε γενικες γραμμες ετσι κανω,προσθετω νερο αργοτερα,προχτες ομως εβαλα νερο απο νωρις απο κεκτημενη ταχυτητα και το θυμηθηκα.

Fataoulas
21-02-13, 22:33
Εξηγηστε μου ρε παιδια κατι....

Υπαρχει λογος να παιρνουμε κρεατινη (κατακρατηση υγρων) και την ιδια περιοδο να κανουμε χρηση λιποδιαλυτικων (αποβολη υγρων)
Εδω λεμε οτι με κρεατινη καβουμε και τους καφεδες που ειναι διουρητικοι (η πινουμε πιο πολυ νερο αν πινουμε και καφεδες)

Εχει νοημα? Δεν ειναι καλυτερα να κανεις οτι κανεις με λιποδιαλυτες και μετα να παρεις κρεατινη?

lila_1
21-02-13, 23:17
Όχι γιατί σου κάνει ενδομυική κατακράτηση.
ειδικά αν είσαι σε φάση δίαιτας που υπάρχει ενδεχόμενη μείωση δύναμης
οι λιποδιαλύτες εκτός της αποβολής υγρών θεωρητικά σου ανεβάζουν καύσεις κ λειτουργούν και σαν ενεργογόνα pre-wo

Kαι ούτε τους καφέδες χρειάζεται να κόψεις, εδώ κ υπάρχουν supplements που συνδιάζουν καφείνη με κρεατίνη

NASSER
21-02-13, 23:55
Εξηγηστε μου ρε παιδια κατι....

Υπαρχει λογος να παιρνουμε κρεατινη (κατακρατηση υγρων) και την ιδια περιοδο να κανουμε χρηση λιποδιαλυτικων (αποβολη υγρων)
Εδω λεμε οτι με κρεατινη καβουμε και τους καφεδες που ειναι διουρητικοι (η πινουμε πιο πολυ νερο αν πινουμε και καφεδες)

Εχει νοημα? Δεν ειναι καλυτερα να κανεις οτι κανεις με λιποδιαλυτες και μετα να παρεις κρεατινη?

Η κρεατίμη λειτουργεί τελείως διαφορετικά απ'ο ένα λιποδιαλύτη και εν συσχετίζεται πουθενά η λειτουργία τους. Οι λιποδιαλύτες κατα βάση έχουν στόχο την θερμογένεση, ενώ η κρεατίνη βελτιώνει την απόδοση δύναμης και αντοχής στη προπόνηση. σε φάση δίαιτας θεωρώ πως είναι ένας πολύ καλός συνδιασμός και εφαρμόζεται απο πολλούς αγωνιστικούς αθλητές bodybuilding. Όσο για την κατακράτηση υγρών, είναι θέμα επιλογής κρεατίνης, ποσότητα κατανάλωσης αναλογικά με τα σωματικά κιλά και φυσικά με την ποιότητα διατροφής.

Fataoulas
22-02-13, 12:35
^^ Κατατοπιστικοτατοι :thumbup:

Greg1997
24-02-13, 02:28
Brutal cre-apt αξιζει?
******************


***Δεν επιτρέπονται links ηλεκτρονικών καταστημάτων,πλην των χορηγών. Team ***

AlexakisKon
25-02-13, 19:49
στο stackarisma ποσο παιρνω παιδια αν είναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω κρεατίνη? 5γρ το πρωι και 5 μετα την προπονηση καλα είναι για μια βδομαδα και μετα για κανα μήνα,5γρ μετα την προπονηση?

billys15
25-02-13, 21:17
Ποσταρεις στο θεμα για την κρεατινη,αλλα δεν καθεσαι να ψαξεις μεσα σε αυτο.Κανε λοιπον μια προσπαθεια.;)

Metalhead|T|
25-02-13, 21:33
εγω παντως παίδες....τον 1μηνα και 20μερες που κράτησε η κρεατινη,επαιρνα 10γρ τη μέρα (5πριν και 5 μετα)και 5 γραμμαρια τις μερες εκτος προπόνησης :welcome:

AlexakisKon
26-02-13, 10:14
Ποσταρεις στο θεμα για την κρεατινη,αλλα δεν καθεσαι να ψαξεις μεσα σε αυτο.Κανε λοιπον μια προσπαθεια.;)

εψαξα απλα θελω να κανω μια επιβεβαιωση:)

aelmon
26-02-13, 11:32
καλημερα φορουμ!!!
σκευτομαι να παρω απο το ιντερνετ μονουδρικη κρεατινη αλλα λόγο χρηματων με συμφερει να παρω την συσκευασια του ενως κιλου
η ερωτηση μου ειναι η εξης...αν ανοιξω το τσουβαλί και παρω ενα μερος (παραδειγμα 400 γραμμαρια) και τα βαλω σε ενα δοχειο ωστε να μην ανοιγω το τσουβαλι καθε μερα και το υπολοιπο το αφήσω μεσα στο τσουβαλι και το κλεισω πολυ καλα και το αποθηκεύσω σε ενα ντουλαπι για καποιους μηνες μπορει να παθει τιποτα; υπαρχει περιπτωση να χαλασει;



επισης το ιδιο θα κανω και με γλουταμινη... θα παρω μεγαλη συσκευασια και ενα μερος θα το αποθηκεύσω σε ντουλαπι υπαρχει κυνδυνος να χαλασει;


ευχαριστω !!!

kotsoum
26-02-13, 12:22
καλημερα φορουμ!!!
σκευτομαι να παρω απο το ιντερνετ μονουδρικη κρεατινη αλλα λόγο χρηματων με συμφερει να παρω την συσκευασια του ενως κιλου
η ερωτηση μου ειναι η εξης...αν ανοιξω το τσουβαλί και παρω ενα μερος (παραδειγμα 400 γραμμαρια) και τα βαλω σε ενα δοχειο ωστε να μην ανοιγω το τσουβαλι καθε μερα και το υπολοιπο το αφήσω μεσα στο τσουβαλι και το κλεισω πολυ καλα και το αποθηκεύσω σε ενα ντουλαπι για καποιους μηνες μπορει να παθει τιποτα; υπαρχει περιπτωση να χαλασει;



επισης το ιδιο θα κανω και με γλουταμινη... θα παρω μεγαλη συσκευασια και ενα μερος θα το αποθηκεύσω σε ντουλαπι υπαρχει κυνδυνος να χαλασει;


ευχαριστω !!!

Οχι φιλε δε χαλαει αμα το εχεις σε στεγνο και δροσερο μερος.

aelmon
26-02-13, 14:17
Οχι φιλε δε χαλαει αμα το εχεις σε στεγνο και δροσερο μερος.

ευχαριστω πολυ φιλε μου
να εισαι καλα!

ninjamousegr
27-02-13, 17:51
μια ερώτηση.. διάβασα αρκετές σελίδες και πραγματικά έμαθα πολλά. Απλά μια διευκρίνιση. τι ενοούμε οτι καλό είναι να λαμβάνεται με υδατάνθρακα άμεσης απορρόφησης? Ποια τρόφιμα το περιέχουν (ξέρω πια αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο). Μήπως είναι κάποιο συμπλήρωμα? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mikekan
27-02-13, 17:54
μια ερώτηση.. διάβασα αρκετές σελίδες και πραγματικά έμαθα πολλά. Απλά μια διευκρίνιση. τι ενοούμε οτι καλό είναι να λαμβάνεται με υδατάνθρακα άμεσης απορρόφησης? Ποια τρόφιμα το περιέχουν (ξέρω πια αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο). Μήπως είναι κάποιο συμπλήρωμα? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

π.χ. Ώριμη μπανάνα από τροφή, δεξτρόζη από συμπλήρωμα!

ninjamousegr
27-02-13, 17:56
π.χ. Ώριμη μπανάνα από τροφή, δεξτρόζη από συμπλήρωμα!
σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Devil
28-02-13, 19:04
μια ερώτηση.. διάβασα αρκετές σελίδες και πραγματικά έμαθα πολλά. Απλά μια διευκρίνιση. τι ενοούμε οτι καλό είναι να λαμβάνεται με υδατάνθρακα άμεσης απορρόφησης? Ποια τρόφιμα το περιέχουν (ξέρω πια αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο). Μήπως είναι κάποιο συμπλήρωμα? ευχαριστώ εκ των προτέρων. δεν νομιζω οτι ειναι και το καλητερο..... καλητερα με αδειο στομαχι... η' στην 1,5 ωρα μετα απο ενα γευμα....

Stefanos4
01-03-13, 12:15
πινω 4-5 καφεδες τη μερα , 2-3 το πρωι και 1-2 το απογευμα πριν την προπο

τι παιζει, ακουω διαφορα για καφεινη και κρεατινη

(επισης μερικοι λενε με μονουδρικη δε καταφερνεις και κατι το σπεσιαλ, η αλκα λενε καλυτερη κτλ)

vaggan
01-03-13, 12:20
μια χαρα ειναι η κρεατινη με την καφεινη ποτε δεν ειχα θεμα ισα ισα εκανα και καλυτερη προπονηση..τωρα απο κρεατινη μην ακους οτι η αλκαλικη ειναι καλυτερη στην μονουδρικη εχουν γινει οι περισσοτερες ερευνες και εχουν διεξαγει τα πιο σιγουρα αποτελεσματα οποτε ειναι ισως και η καλυτερη μορφη κρεατινης και αν δεν ειναι σιγουρα ειναι πολυ πιο αξιοπιστη απο αλλες:welcome:

Deest
03-03-13, 15:09
μισή ώρα πριν το gum πίνω ένα καφέ,αν πάρω μαζί με τον καφέ κρεατίνη είναι καλό η κακό?



*Δεν είδα ότι έχει απαντηθεί πιο πάνω κάντε delete το ποστ άμα είναι

Devil
04-03-13, 21:14
μισή ώρα πριν το gum πίνω ένα καφέ,αν πάρω μαζί με τον καφέ κρεατίνη είναι καλό η κακό?



*Δεν είδα ότι έχει απαντηθεί πιο πάνω κάντε delete το ποστ άμα είναι

δεν θα σου κανει διαφορα..... μπορεις και μαζι με τον καφε....

OneLoVe
07-03-13, 22:41
Θα ηθελα να ρωτισω ποιο ειδος κρεατινης θα πρεπει να προτιμισω αναμεσα στην σκονη και στα χαπια. Ειμαι στον χωρο μισο χρονο, τα παω πολυ καλα και μεχρι στιγμης χρησιμοποιουσα χαπια για τον λογο οτι ειναι πιο ευχριστα. Θα εκτιμουσα τις συμβουλες σας. Ζητω συγγνωμη αν υπαρχει ηδη παρομιο thread.:thumbup:

sensei
08-03-13, 15:23
Μια ερώτηση και από εμένα για τον τρόπο λήψης της κρεατίνης.

Καταρχήν να πω ότι είμαι 1.74, στα 63 κιλά οπότε νομίζω (απ' όσα διάβασα σε προηγούμενα ποστ) τα 5 γραμμάρια την ημέρα είναι υπέρ-αρκετά για μένα (ίσως τα κάνω 10γρ μόνο για την πρώτη εβδομάδα και μόνο για τις μέρες προπόνησης).

Απο όσα διάβασα λοιπόν, τις ημέρες που δεν έχω προπόνηση --> 5 γρ. 30 λεπτά πριν το πρωινό και είμαι οκ.

Τις ημέρες που έχω προπόνηση όμως, παίζει ρόλο πότε θα την παίρνω (πριν την προπόνηση; μετά; 2,5γρ. πριν + 2,5γρ. μετά; );

Ή η δράση της κρεατίνης εξαρτάται από τα επίπεδά της γενικά στον οργανισμό μας, τα οποία είναι σταθερά εντός 2μηνου κύκλου, και άρα δεν παίζει και τόσο ρόλο η ώρα λήψης;
(ζητάω διευκρίνηση γιατί στο συγκεκριμένο ζήτημα έχω διαβάσει εδώ πολλές διαφορετικές απόψεις και δεν έχω καταλάβει)

panakos
09-03-13, 00:32
Αν παιρνεις και νιτρικο βαλε την κρεατινη μετα με καποιον υδατανθρακα...
Αν οχι μπορεις να την παιρνεις και πριν την προπονα...
Λεπτομερια ειναι αυτοφιλε μου:weights:

giannis_ex
11-03-13, 15:26
Καλησπερα, λεω να ξεκινησω ενα γυρο κρεατινη μονουδρικη, πλεον κανω 3 φορες τη βδομαδα κραβ μαγκα και 1-2 βαρη, θα δω καποια διαφορα, σωματικη και στη δυναμη?

Επισης (και πολυ σημαντικο), υπαρχει περιπτωση να με βαρυνει και να χασω σε ταχυτητα-ευελιξια?

RAMBO
11-03-13, 15:28
Αν σου δουλεψει και κανεις κατακρατηση θα παρεις γυρω στα 3 κιλα μεγιστο και θα ανεβει κ η δυναμη σου

tkz
11-03-13, 23:56
kalispera paidia exw mia aporia eixa pare mia monoudriki kreatini htan peira kanonika gia ena mhna peripou kanw dialeima 1 mhna kai meta san na petrose ligo ( skoni einai ) enw dn exei liksei apo oti leei sto kouti ths!! ksereis kaneis ti paizei?? :S euxaristw! :unsure:

AlexakisKon
12-03-13, 00:17
ρε παιδια διαβασα σε ξενα φορουμ οτι με την κρεατινη πρηζεται καπως το προσωπο λογω της παρακρατης υγρων στα κυτταρα και οτι χανεται φλεβικοτητα, το δευτερο ακουγεται λογικο αλλα το πρωτο :unsure:

Andreas C.
12-03-13, 00:25
@tkz


Φίλε γράφε με ελληνικούς χαραχτήρες είναι κανόνας του φόρουμ :thumbup:

Δεν είναι τίποτα απλώς πρέπει να έχει πιάσει λίγη υγρασία:toast:

tkz
12-03-13, 00:58
@tkz


Φίλε γράφε με ελληνικούς χαραχτήρες είναι κανόνας του φόρουμ :thumbup:

Δεν είναι τίποτα απλώς πρέπει να έχει πιάσει λίγη υγρασία:toast:

οο ναι ζητω συγνμωμη!
αρα δν υπαρχει προβλημα να την ξανα χρησιμοποιησω?? :weights:

Andreas C.
12-03-13, 01:00
Όχι κανένα:toast:

tkz
12-03-13, 01:06
Όχι κανένα:toast:

ευχαριστω αδερφε!!! :toast:

andreasaxo
15-03-13, 17:19
Παιδια την γνωμη σας.
Εγω θεμα με την κρεατινη δεν εχω, παρενεργιες μηδενικες.
Ενα ατομο στο gym ξεκινησε κρεατινη προχθες, μονουδρικη κρεατινη, την 100% scitec, αυτες της 2 μρες αντεξε το φορτομα, το σταματισε σημερα και θα περνη μονο μετα την προπονιση.
Ο λογος, ζαλαδες, εχει πολλες ζαλαδες το παιδι, απο νερο επινε πολυ, 2 ποτηρια με καθε δοσει απο της τεσσερις της ημερας, αυτο που δεν εκανε και δεν ξερω αν παιζι ρολο για της ζαλαδες που εχει, ειναι οτι δεν επερνε την καθε δοσει μαζι με καποιο γευμα, ετσι χιμα της επερνε της δοσεις.
Προκαλει η μονουδρικη ζαλαδες;

Eddie
15-03-13, 17:25
Μηπως ειναι τιποτα ληγμενη?Και παλι ομως κουλο ακουγεται..Μηπως ειναι φορμουλα με τιποτα αλλο μεσα εκτος κρεατινης και τον πειραζει κατι αλλο?Προσωπικα μου φαινεται λιγο δυσκολο να οφειλονται οι ζαλαδες στην κρεατινη.

andreasaxo
15-03-13, 17:52
Μηπως ειναι τιποτα ληγμενη?Και παλι ομως κουλο ακουγεται..Μηπως ειναι φορμουλα με τιποτα αλλο μεσα εκτος κρεατινης και τον πειραζει κατι αλλο?Προσωπικα μου φαινεται λιγο δυσκολο να οφειλονται οι ζαλαδες στην κρεατινη.
Οχι οχι, ουτε λιγμενη ειναι, ουτε φορμουλα ειναι.
Κι'εμενα μου ακουγετε κουφο τελειος.

InvKid
15-03-13, 18:01
Κυριότερες αρνητικές επιδράσεις της χρήσης κρεατίνης αναφέρονται οι ζαλάδες, δύσπνοια, μυϊκές κράμπες και κάποιες γαστρεντερικές δυσλειτουργίες (διάρροια, πόνοι, εμμετοί), χωρίς ωστόσο να επιβεβαιώνονται σε μεγάλος εύρος.

Ο FDA έχει ανακοίνωσει ελάχιστες περιπτώσεις όπου η χρήση της κρεατίνης σχετίσθηκε με καρδιακές αρρυθμίες, καρδιομυοπάθειες, φλεβική θρόμβωση. Το γεγονός αυτό καθιστά τη χρήση της προσεκτική.

Από ότι φαίνεται είναι στο μικρό εύρος ατόμων που τους πειράζει.:(

giannis64
15-03-13, 18:55
ξεχασαμε να βαλουμε μεσα σαν παρενεργια και το αλτσχαιμερ, και το παρκισον.:P

οφ τοπικ. ζητω συγνωμη αλλα δεν αντεχα αλλο..:green:

taxidriver109
15-03-13, 22:35
Αντι για νιτρικο εχω φτιαξει ενα δικο μου με 8γρμ γλυκερινη 2γρμ αλλανινη 4γρμ κιτρουλινη και 200μγρμ καφεινη να βαλω και 5γρμ κρεατινη η να την περνω μετα την προπο?

Andreas C.
16-03-13, 02:37
Φίλε εγώ θα την έπαιρνα μετά μαζί με την αλανίνη :toast:

and345
18-03-13, 18:49
μπορει καποιος να μου πει εντιπωσεις απο HCL κρεατινη ? τουλαχιστον απο οτι διαβαζω δινει δυναμη, δεν κανει κατακρατιση και δεν χρειαζετε κυκλο (αυτη που εχ κοιταξει τουλαχιστον αυτο λεει)
σε σκονη και σε micronized αυτη που κοιταω και λεω να παρω ειναι η con-cret απο promera sport.
αλλα λεει οτι παι μαζι με την beta cret της ιδιας εταιριας και κανουν ενα καλο pre.
γνωμες για την κρεατινη μονη της και για τον συνδιασμο που προτεινει η ιδια εταιρια ?

ArgoSixna
18-03-13, 19:31
Αν θελεις HCL παρε την creacore muscletech ειναι πιο φθηνη και εχει και fenugreek μεσα.. καλα απο γευση διαλυτοτητα ειναι ψιλομαρτυριο αλλα δουλευει καλα!

Επεισης και απο muscle pharm creatine , ριξε μια ματια ειναι φθηνη και πολυ καλη!

AlexakisKon
19-03-13, 17:22
παιδες η κρεατινη σε κλειστη συσκευασια ποσο καιρο κραταει?
εχω βρει προσφορα απλα δεν θελω να την χρησιμοποιησω αμεσα π.χ σε κανα 3μηνο, προλαβαινω?

s0k0s
20-03-13, 02:01
Γραφει ημερομηνια ληξης οπως ολα τα συμπληρωματα. Απλα κρατα το σε θερμοκρασια δωματιου κ μακρια απο υγρασια.

amateur666
20-03-13, 05:35
μπορει καποιος να μου πει εντιπωσεις απο HCL κρεατινη ? τουλαχιστον απο οτι διαβαζω δινει δυναμη, δεν κανει κατακρατιση και δεν χρειαζετε κυκλο (αυτη που εχ κοιταξει τουλαχιστον αυτο λεει)
σε σκονη και σε micronized αυτη που κοιταω και λεω να παρω ειναι η con-cret απο promera sport.
αλλα λεει οτι παι μαζι με την beta cret της ιδιας εταιριας και κανουν ενα καλο pre.
γνωμες για την κρεατινη μονη της και για τον συνδιασμο που προτεινει η ιδια εταιρια ?

εχεισ δοκιμασει ξανα κρεατινη?

and345
20-03-13, 11:07
εχεισ δοκιμασει ξανα κρεατινη?

την αλκαλικη της efx σε καψουλες
και οση ειχαν μεσα το κ-οτικ και το ΝΟ370
γιατι ? εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο ?

tsoumi7
20-03-13, 18:08
Δν παει άλλο κάθε 20λεπτα τουαλέτα εχε βαρεθεί να κατοχύρωση τραγικό απλα

andreasaxo
20-03-13, 18:14
Τελος του μηνα θα κλεισω 6 μηνες συνεχους χρησης με 5gr την ημερα.
Υπαρχη θεμα που δεν εκανα καθολου off μεσα σ'αυτους τους 6 μηνες;

Mikekan
20-03-13, 18:19
Τελος του μηνα θα κλεισω 6 μηνες συνεχους χρησης με 5gr την ημερα.
Υπαρχη θεμα που δεν εκανα καθολου off μεσα σ'αυτους τους 6 μηνες;

Για μένα θα έπρεπε να έχεις κάνει off, ασφαλή απάντηση δεν θα πάρεις από κανένα. Έστω και 1% ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος το ρισκάρεις?

Εγώ πάντως κάνω 1.5 μήνα μέσα και 1 μήνα off με 5γρ τη μέρα.

andreasaxo
20-03-13, 18:44
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?23827-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1.&

amateur666
21-03-13, 02:44
την αλκαλικη της efx σε καψουλες
και οση ειχαν μεσα το κ-οτικ και το ΝΟ370
γιατι ? εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο ?

ακουσε με..κ δοκιμασε μονουδρικη κρεατινη μικροονισμενη(αν ειναι κ creapure καλυτερα)....ειναι η καλυτερη μορφη κ ποιο φτηνη στην αγορα...τα νερα π ακους δεν ειναι κατι τραγικο ειναι πολυ λιγα κ ειναι ενδομυιικα......δεν θα φουσκωσεις υπερβολικα μην φοβασαι :turtle:...

Mikekan
21-03-13, 10:56
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, μετά από 1.5 μήνα χρήσης (5γρ/ ημέρα) σε πόσο καιρό αφού διακόψουμε αποβάλουμε τα νερά που είχε κατακρατήσει η κρεατίνη στους μυς?

Πήρα για πρώτη φορά και θέλω να ξέρω πότε θα μπορέσω να υπολογίσω τα πραγματικά μυικά κέρδη αν υπάρχουν.

dimitris_leme
21-03-13, 13:27
Παίδες αγόρασα δεξτρόζη ..έτσι λέω να παιρνς σ ενα σεικερ για μεταπρονιτικο whey-dextrozh-kreatini διαλημενα σε νερό.Δεν υπαρχει προβλημα που τα αναμιγνιω ολα μαζι έτσι ή μηπως ειναι καλυτερα να τ παιρνς χωριστα???:unsure:

Andreas C.
21-03-13, 13:50
@Mikekan
Περίπου 2-4 μέρες φίλε:toast:




@dimitris_leme
Δεν υπάρχει θέμα φίλε, βάρτα όλα μαζί :toast:

Mikekan
21-03-13, 13:53
Να είσαι καλά φίλε Ανδρέα!

:welcome:

Έχουν περάσει λοιπόν 5 μέρες, είμαι ένα κιλό πάνω από τότε που τη ξεκίνησα και έχω χάσει και σίγουρα λίπος από τότε. Είναι δυνατόν να έχω πάρει 1-1.5 κιλό μυική μάζα σε 1.5 μήνα? Πολύ δεν είναι? Έκανα πολύ σκληρή προπόνηση βέβαια.

jeffpapadopoulos
21-03-13, 18:46
Εχω παρει την κρεατινη της ON και 3εκινησα να παιρνω 5 γραμ την μερα... Κανω kick boxing 3 φορες την εβδομαδα και αλλες 3 γυμναστηριο
1) να συνεχισω να παιρνω 5 γραμ κα8ημερινα η να κανω loading ???
2)στις προπονησεις kick boxing να παιρνω πριν η μετα ????
Ο μονος στοχος ειναι η μυικη αναπτυξη ....

AlexakisKon
22-03-13, 19:34
μετα την προπονηση φίλε

Metalhead|T|
22-03-13, 20:27
τελικα πρεπει να ημουν απο τους λίγους που επαιρνα 10γρ τη μερα κατα τη διαρκεια λήψης cre..:green:

akspoogy
23-03-13, 00:27
εμενα τελικα η κρεατινη απλα με γεμιζει νερα..
ελαχιστη διαφορα στη δυναμη! δεν νομιζω να ξαναπαρω ποτε..

kotsoum
24-03-13, 19:27
Παιδια τις off days μπορουμε να παρουμε κατα τη διαρκεια της ημερας π.χ. οπως τωρα, αν δεν πηραμε το πρωι?

Zigakos
24-03-13, 22:54
Καλησπέρα παιδιά αγόρασα την Νιτρο τεκ πρόσφατα
και αρχίζει να μου τελιώνει λέτε να πάω οφ απο τυν
συγεκριμένη φόρμουλα πρωτείνης?Γιατι περιέχει και
3Γραμμάρια κρεατίνης!!Τηχ!

akspoogy
24-03-13, 23:45
Παιδια τις off days μπορουμε να παρουμε κατα τη διαρκεια της ημερας π.χ. οπως τωρα, αν δεν πηραμε το πρωι?

ναι, αλλα καλυτερα να παιρνεις το πρωι

s0k0s
25-03-13, 00:01
ναι, αλλα καλυτερα να παιρνεις το πρωι

η διαφορα με αλλες στιγμες τις ημερας;

akspoogy
25-03-13, 00:32
το βασικο χαρακτηριστικο της κρεατινης ειναι η κατακρατηση υγρων..
οταν παιρνουμε μετα την προπονηση, κραταει τα υγρα στους μυες,
επειδη τι βραδυ το σωμα "αδειαζει" απ τα νερα (και επειδη δεν θα κανεις
προπονηση ολη τη μερα) ειναι καλυτερο να την παρεις το πρωι,
για να "κρατησεις" τα υγρα ολη μερα.. τωρα αν το ξεχασεις κ την παρεις
το μεσημερι, δεν χαθηκε ο κοσμος, αλλα ειναι καλυτερα το πρωι..
(ετσι λενε κ οι εταιριες)

s0k0s
25-03-13, 00:48
Μετα την προπονηση γιατι;
Στην ουσια αυξανει τα επιπεδα atp, οποτε με αποτελεσμα να μας προσφερει παραπανω δυναμη. Μετα την προπονηση οποτε για ποιο λογο; Μιπως πριν την προπονηση;

akspoogy
25-03-13, 01:13
Σίγουρα μετά την προπόνηση είναι η καλύτερη στιγμή κι αυτό γιατί:
• Λαμβάνοντας υπόψη ότι ένα μετα εξασκητικό γεύμα θα περιέχει πρωτεΐνη ορού γάλακτος και οπωσδήποτε μια ποσότητα υδατανθράκων, ικανή για να ανεβάσει τα επίπεδα ινσουλίνης, η λήψη κρεατίνης μετά την προπόνηση είναι πιο συμφέρουσα αφού η ινσουλίνη είναι αυτή που θα οδηγήσει μεγαλύτερη ποσότητα μέσα στους μυς.
• Το σώμα, ούτως ή άλλως, απορροφά περισσότερα θρεπτικά συστατικά αμέσως μετά την προπόνηση.
• Κατά τη διάρκεια της έντονης άσκησης, τα επίπεδα ΑΤΡ μειώνονται άρα είναι η κατάλληλη στιγμή για αναπλήρωση της.

s0k0s
25-03-13, 01:14
Clopy paste?

akspoogy
25-03-13, 01:16
ναι, ειχα ενα αρθρακι κ το εκανα copy, πειραζει? :P

Devil
25-03-13, 12:22
Σίγουρα μετά την προπόνηση είναι η καλύτερη στιγμή κι αυτό γιατί:
• Λαμβάνοντας υπόψη ότι ένα μετα εξασκητικό γεύμα θα περιέχει πρωτεΐνη ορού γάλακτος και οπωσδήποτε μια ποσότητα υδατανθράκων, ικανή για να ανεβάσει τα επίπεδα ινσουλίνης, η λήψη κρεατίνης μετά την προπόνηση είναι πιο συμφέρουσα αφού η ινσουλίνη είναι αυτή που θα οδηγήσει μεγαλύτερη ποσότητα μέσα στους μυς.
• Το σώμα, ούτως ή άλλως, απορροφά περισσότερα θρεπτικά συστατικά αμέσως μετά την προπόνηση.
• Κατά τη διάρκεια της έντονης άσκησης, τα επίπεδα ΑΤΡ μειώνονται άρα είναι η κατάλληλη στιγμή για αναπλήρωση της.


κατι τετοιο δεν ισχυει και τοσο..... η κρεατινη απορροφατε καλητερα απο το στομαχι η' σε πολυ χαμηλα επιπεδα pH (αδειο στομαχι) η' σε πολυ υψηλα επιπεδα pH (χρηση καποιου buffer οπως bicarbonate).....

προσωπικα θα ελεγα καλητερα με αδειο στομαχι.... δλδ κανα 30' πριν απο γευμα η' 2ωρο μετα απο γευμα.....

επεισης πιστευω καλητερα να υπαρχει και μια δοση πριν την προπονηση..... εκτος και αν εκεινη τη στιγμη χρεισημοποιητε μεγαλη δοση καφεινης (οχι καφε).....

αλλη λυση ειναι 2 σπασμενες δοσεις πριν και μετα την προπονηση..... και τις μερες οφφ μια πριν το πρωινο.....

Gun&Roses
25-03-13, 15:45
Παιδιά οι πολλές έρευνες και τα αποτελέσματα της κρεατίνης αφορούν την monohydrate.. Τα πιο πολλά τεστ έγιναν με αυτήν..
Επίσης για να λειτουργήσει καλά πρέπει να γίνει φόρτωμα.. και όταν λέω φόρτωμα εννοώ στον οργανισμό.. και δεν σημαίνει απαραίτητα το ότι θα πάρεις μεγάλη ποσότητα για μερικές ημέρες στην αρχή ότι θα φορτωθεί πιο γρήγορα... Το ότι γίνεται κατακράτηση νερών ισχύει.. Αυτός είναι και ένας λόγος που σου επιτρέπει καλύτερη προπόνηση.. Το θέμα είναι να ξέρεις γιατί την θέλεις την κρεατίνη.. Δεν είναι αναβολικό που θα σε τουμπανιάσει χωρίς παρενέργεις.. ούτε τίποτα δεν είναι αθώο αν δεν ξέρεις τι κάνεις και πως το χρησιμοποιείς.. Γιατί βλέπω μερικούς λένε για ότι πήρανε κρεατίνη και δεν ξέρουν καν τι είναι..:unsure:

Sofo007
26-03-13, 20:44
Καλησπέρα, Δημήτρης 23 χρονών σύντομα, κάνω 2,5 χρόνια γυμναστήριο και μέχρι τώρα παίρνω μόνο πρωτεΐνη. Σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω και κρεατίνη, κυρίως για να αποκτήσω περισσότερη δύναμη αλλά και για να πάρω και λίγο όγκο επειδή δεν είμαι ικανοποιημένος με το σώμα που έχω για 2,5 χρόνια γυμναστήριο, θε θέλω να "φουσκώσω" πολύ για να μην χάσω την απίστευτη ευλυγισία που έχω αλλά και την ταχύτητά μου (έκρηξη) για αυτό και θέλω τη συμβουλή σας, ή έστω κάποιο άλλο "ελαφρύ" συμπλήρωμα αν πιστεύετε πως θα βοηθήσει σε αυτό που θέλω να κάνω!
ευχαριστώ πολύ

billys15
26-03-13, 22:03
Γεια σου Δημητρη!


θε θέλω να "φουσκώσω" πολύ

εδω γιατι μου τα χαλας..?:) Οταν λες δε θελεις να φουσκωσεις πολυ,εννοεις μηπως αρχισει η αναπτυξη να γινεται με ταχυτατους ρυθμους και χασεις τον ελεγχο? Αυτο δεν προκειται να συμβει,οποτε βγαλτο απ το μυαλο σου.Εδω εμεις που θελουμε,δεν μπορουμε να το πετυχουμε τοσο γρηγορα οσο νομιζεις.

Οσο για την κρεατινη τωρα,θα σου 'λεγα να προτιμησεις καποια απλη μονοϋδατικη και να βαζεις λιγη δεξτροζη μετα την προπονηση.Μην περιμενεις να φανει η διαφορα απο την κρεατινη επανω σου ομως.Το περισσοτερο θα το δεις τις πρωτες μερες στο γυμναστηριο,κι αυτο γιατι θα ειναι ψυχολογικο.Μακροπροθεσμα ομως ναι βοηθαει κι αυτη με τη σειρα της,αλλα οχι οσο φανταζονται πολλοι.

amateur666
26-03-13, 23:00
Γεια σου Δημητρη!
Το περισσοτερο θα το δεις τις πρωτες μερες στο γυμναστηριο,κι αυτο γιατι θα ειναι ψυχολογικο.Μακροπροθεσμα ομως ναι βοηθαει κι αυτη με τη σειρα της,αλλα οχι οσο φανταζονται πολλοι.

+1 με αυτα που ειπε ο billy..επισης μην πας και μπλεξεις με blend κτλπ δοκιμασε πρωτα μια μικροονισμενη μονουδρικη...90% θα σου δουλεψει..μην περιμενεις ομως θαυματα..

Chaz
26-03-13, 23:19
Ό,τι σου πε ο billys.

Επίσης η creapure creatine από τη reflex είναι καλή. Υπάρχει και στο e-shop εδώ.

Sofo007
26-03-13, 23:38
εδω γιατι μου τα χαλας..?:) Οταν λες δε θελεις να φουσκωσεις πολυ,εννοεις μηπως αρχισει η αναπτυξη να γινεται με ταχυτατους ρυθμους και χασεις τον ελεγχο? Αυτο δεν προκειται να συμβει,οποτε βγαλτο απ το μυαλο σου.Εδω εμεις που θελουμε,δεν μπορουμε να το πετυχουμε τοσο γρηγορα οσο νομιζεις.
φυσικά και δε φοβάμαι μήπως "φουσκώσω" απότομα, :-P απλά δε θέλω ο όγκος να μου στερήσει πολλή από την ευλυγισία μου! ξέρω πως θέλει χρόνια σκληρών προπονήσεων για να γίνει αυτό...


Οσο για την κρεατινη τωρα,θα σου 'λεγα να προτιμησεις καποια απλη μονοϋδατικη και να βαζεις λιγη δεξτροζη μετα την προπονηση. Μην περιμενεις να φανει η διαφορα απο την κρεατινη επανω σου ομως.Το περισσοτερο θα το δεις τις πρωτες μερες στο γυμναστηριο,κι αυτο γιατι θα ειναι ψυχολογικο. Μακροπροθεσμα ομως ναι βοηθαει κι αυτη με τη σειρα της, αλλα οχι οσο φανταζονται πολλοι.


μμμμ σόρρυ αλλά αυτά τα μονοϋδατική και τα δεκτρόζη μου είναι παντελώς άγνωστα.... :-/ οπότε αν είχατε κάποιο παράδειγμα να μου προτείνετε θα σας ήμουν ευγνώμων!

πχ, ένας θείος μου μου πρότεινε Creamix από GOLDTOUCH. είναι καλή για αυτό που θέλω? λέει πάνω power-strength-endurance... το κουτί πάντως μου αρέσει.... :P:P:P

SOSTARAS
27-03-13, 00:08
μπορω να παιρνω κρεατινη και αντι για 5 γρ το πρωι και 5 μετα την προπονηση να βαζω 2.5 γρ το πρωι 2,5 γρ πριν την προπονα 2,5 γρ μετα και 2,5 με τον υπνο ...΄΄

amateur666
27-03-13, 00:18
Chaz

Επίσης η creapure creatine από τη reflex είναι καλή. Υπάρχει και στο e-shop εδώ.


μμμμ σόρρυ αλλά αυτά τα μονοϋδατική και τα δεκτρόζη μου είναι παντελώς άγνωστα.... :-/ οπότε αν είχατε κάποιο παράδειγμα να μου προτείνετε θα σας ήμουν ευγνώμων

διαβασε λιγο και τα ποστ :welcome:

vagosofron
30-03-13, 01:17
Ερώτηση που μπορεί να φανεί γελοία, αλλά δεν πειράζει. Με λήψη ΜΟΝΟ καθαρής κρεατίνης μετά την προπόνηση ( 5γρ, εφόσον αυτή είναι η συνιστώμενη ποσότητα), γίνεται τίποτα ή είναι χαμένος κόπος? Εννοώ χωρίς άλλο συμπλήρωμα διατροφής, απλά με όσο το δυνατόν σωστότερη διατροφή.
Βαγγέλης.

akspoogy
30-03-13, 03:18
κατι λιγο, ελαχιστο πρηξιμο θα στο κρατησει...
ισως κ λιγη δυναμη παραπανω να σου δωσει

chiken
30-03-13, 16:33
μονοδρυικη και γραμμωση?? συμφωνειται με αυτο..? δοκιμαζα μεχρι τωρα αλκαλικη..
αλλα τωρα θα κανω και αυτο το πειραμα.:) ελπιζω αυτο να βοηθησει¨)

ArgoSixna
31-03-13, 00:29
Ναι γιατι οχι? Στην γραμμωση την θεωρω πιο πολυτιμη την κρεατινη..

vagosofron
31-03-13, 20:10
κατι λιγο, ελαχιστο πρηξιμο θα στο κρατησει...
ισως κ λιγη δυναμη παραπανω να σου δωσει

Ξεκίνησα να την παίρνω την Παρασκευή, αλλά μόνο μετά τη γυμναστική. Τις ημέρες που δεν γυμνάζομαι να την παίρνω? Επίσης, επειδή δεν χρησιμοποιώ άλλο συμπλήρωμα, ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος χρήσης? Με χυμό, γάλα, νερό ( αηδία)?
Να προσθέσω γλυκόζη?
Ευχαριστώ.