PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22

Metalhead|T|
31-03-13, 20:15
το σκουπ κατευθειαν στο στόμα και μετα ενα ποτηρι νερο...;) εγω ετσι το εκανα

amateur666
31-03-13, 20:17
HardCore!.. :bodybuilder1:

akspoogy
31-03-13, 21:17
Ξεκίνησα να την παίρνω την Παρασκευή, αλλά μόνο μετά τη γυμναστική. Τις ημέρες που δεν γυμνάζομαι να την παίρνω? Επίσης, επειδή δεν χρησιμοποιώ άλλο συμπλήρωμα, ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος χρήσης? Με χυμό, γάλα, νερό ( αηδία)?
Να προσθέσω γλυκόζη?
Ευχαριστώ.

Εγω με νερο την επαιρνα :unsure: ,
τις μερες που δεν γυμναζεσαι παρε
το πρωι μια δοση

Gun&Roses
01-04-13, 00:10
Η creapure ξέρω τι είναι αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι.. Φτιάχνεται στην Γερμανία από κάποια συγκεκριμένη εταιρία η οποία την δίνει σε εταιρίες συμπληρωμάτων ή είναι τύπος κρεατίνης που την φτιάχνουν οι εταιρίες συμπληρωμάτων;

amateur666
01-04-13, 00:21
μέθοδος επεξεργασιας νομιζω..που την εχει πατενταρει η Reflex και την πουλαει και σε αλλες εταιρείες.

Gun&Roses
01-04-13, 00:43
μέθοδος επεξεργασιας νομιζω..που την εχει πατενταρει η Reflex και την πουλαει και σε αλλες εταιρείες.

Ναι σωστά.. μέθοδος επεξεργασίας καλύτερα μπορείς να το πεις.. :thumbup:

magavaTOUT
01-04-13, 16:21
Θα κανω φορτωμα για 5 μερες με 15-20γρ την μερα. Υπαρχει θεμα με την ληψη καφεινης κατι την περιοδο του φορτωματος;;;

Mikekan
01-04-13, 16:31
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις φόρτωμα.

magavaTOUT
01-04-13, 16:43
Μωρε κι εγω αυτο σκεφτομουν αρχικα, απλα διαβαζω οτι με το φορτωμα τα αποθεματα κρεατινης αυξανουν γρηγοροτερα και επειτα διατηρουνται μεσω των 5γρ. την μερα. Λες να μην κανω ε;

Mikekan
01-04-13, 16:48
Πολλοί λένε ότι δεν χρειάζεται. Επίσης στο επίσημο site creapure, λέει για χρήση κρεατίνης 5 γρ τη μέρα χωρίς φόρτωμα.

Εγώ ακολουθώ τι λένε εκεί και όχι τι λέει ο καθένας σε κάθε forum όταν πρόκειται για την υγεία μου.

5γρ τη μέρα είσαι οκ.

Metalhead|T|
01-04-13, 16:49
εγω επαιρνα απο την πρώτη μερα για ολη τι διαρκεια 10γρ τη μερα..5 πριν και 5 μετα..με πολυ νερο και στην προπο και κατα τη διαρκεια της μερας...κανενα απολυτως φουσκωμα ή κραμπα στο στομαχι..:welcome:

amateur666
01-04-13, 16:52
Θα κανω φορτωμα για 5 μερες με 15-20γρ την μερα. Υπαρχει θεμα με την ληψη καφεινης κατι την περιοδο του φορτωματος;;;

θα κατουρας σαν τον πο**στη :turtle: :P

Aristosdem
04-04-13, 11:44
Εγω παιρνω 3 μηνες συνεχομενα μονοϋδρική 5γ ημερησιος ,δεν ειχα καποιο προβλημα και πινω αρκετω νερο.. Μπορω να συνεχισω η να κανω ενα διαλυμα???

kotsoum
04-04-13, 11:59
Εγω παιρνω 3 μηνες συνεχομενα μονοϋδρική 5γ ημερησιος ,δεν ειχα καποιο προβλημα και πινω αρκετω νερο.. Μπορω να συνεχισω η να κανω ενα διαλυμα???

Θα σου προτεινα να εκανες τουλαχιστον 1 μηνα off

vagosofron
04-04-13, 18:06
Όταν γράφετε για πολύ νερό...για τι ποσότητα μιλάμε? Επειδή το έχω άγχος...

akspoogy
04-04-13, 18:28
τουλαχιστον 3 λιτρα

gretyl666
04-04-13, 18:50
να ρωτήσω κάτι επειδη έχω περιέργεια ,, οταν πάρεις κρεατίνη ποσο περιπου αυκηση στα κιλα παρατηρείς ; και μετα οταν τη σταματήσεις ποσο πέφτεις ; περιπου;

Chaz
04-04-13, 21:09
1 κιλό πάνω κάτω. Συνήθως όταν σταματάς τη λήψη χάνεις ό,τι πήρες σε θέμα βάρους(τα νερά που σου δώσε δηλαδή).

gretyl666
06-04-13, 22:04
Σε θέμα δυναμης ομως ;

Metalhead|T|
06-04-13, 22:09
και δύναμης...

gretyl666
06-04-13, 22:14
Ναι λέω ποσο περιπου ανεβαίνεις σε δύναμη,πχ από 27,5 καμψεις μπαρας πας 35;

Metalhead|T|
06-04-13, 22:20
εγω δεν ξέρω να στο προσδιορίσω αυτο...στον καθένα λειτουργεί διαφορετικά...εγώ ειδα διαφορα στα κιλά που επεζα και στην κουραση,ανεβηκα δηλαδη σε κιλα,και αντίστοιχα επεσα οταν τη σταμάτησα...δεν μπορώ ομως αριθμητικά να σου πώ τι γινεται...το να πεις απο τα 27 στα 35 δεν ειναι κατι αν δεν πάς πρωτα στα 30 κλπ....βημα βήμα γινεται η δουλεια...
:welcome:

Chaz
07-04-13, 00:27
Α, πίστεψα ότι η ερώτηση ήταν για το σωματικό βάρος. Προσωπικά σε θέμα δύναμης όταν σταματάω δε χάνω τίποτα. Τώρα το πόσο θα ανεβείς και τι θα χάσεις δεν μπορώ να σου πω.

ArgoSixna
07-04-13, 01:27
Τα 27.5 αντι για 8 επαναληψεις θα τα κανεις 10 :welcome: ΑΝ σε πιασει.

Mikekan
07-04-13, 08:57
Εγω ανέβηκα σε δυναμη οπως είπαν τα παιδια παραπάνω αλλα και σωματικό βάρος. Την οποία δύναμη αλλα και τα κιλα (1 περιπου) δεν έχασα οταν σταμάτησα μετα απο 1,5 μηνα. Δεν έκανα φόρτωμα.

gretyl666
07-04-13, 09:24
ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις.

and345
09-04-13, 16:54
ο αδελφος μου μετα απο το πρωτο κουτακι με την creatine rt που ειχε παρει, λεει να αλλαξει και να παρει αλλη κρεατινη μονουδρικη κυριως οικονομικου λογου. αυτη την ειχε επιλεξει γιατι ηταν creapure και micronized. εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για την reflex που ειναι creapure αλλα απο οτι ειδα δεν ειναι micronized. εσεις κατα ποσο λετε οτι παιζει ρολο αυτο ? οποτε περιμενω να μου πειτε τι εχετε να προτεινετε.

uplifter7
09-04-13, 20:46
καλησπερα..γινετε να παρεις μετα απο κυκλο με μονοϋδρική κρεατίνη στο καπακι κρεαλκαλικη για αλλον εναν κυκλο?

Andreas C.
09-04-13, 22:14
Καλύτερα φίλε να κάνεις ένα διάλειμμα :thumbup:

uplifter7
09-04-13, 23:56
Καλύτερα φίλε να κάνεις ένα διάλειμμα :thumbup:

οκ..σε ευχαριστω..

and345
11-04-13, 17:42
αν δεν ειναι μικρο και creapure
τοτε σαν μεμονομενο προιον τι ειναι καλυτερο ?
να ειναι micronized ή creapure ?

sanitarium20
17-04-13, 09:11
Καλημέρα, μία δυο ερωτήσεις που ακόμα δεν έχω καταλάβει..

1) Λέμε πχ ότι πρέπει να πίνω 5lt νερό τη μέρα, μαζί με την κρεατίνη μου. Όταν θα πιω το πρωί ένα λίτρο γάλα, προσμετράει αυτό, ή μιλάμε για καθαρά για νερό;;;

2) Πόσο είναι ο κύκλος που παίρνουμε την κρεατίνη στο περίπου και πόσο είναι το διάλειμμα που πρέπει να κάνουμε μετά μέχρι να ξαναπάρουμε;

3) Μπορεί να αναμιχθεί στο ίδιο μπουκαλάκι με πρωτείνη μετά την προπόνηση για να μη φουσκώνεις παίρνοντασ καθε μία ξεχωριστά ή πρέπει να καταναλώνονται σε ξεχωριστές στιγμές;

4) Χάπι ή σκόνη καλύτερα;

Ευχαριστώ πολύ!

kazos_GR
17-04-13, 10:58
πεδες υπαρχει καποιο αρθο επανω στην κρεατινη που να λεει ποσο καιρο πρεπει να την περνεις ποτε να σταματας και σε τη σε βοηθαει?

panakos
17-04-13, 13:51
Καλημέρα, μία δυο ερωτήσεις που ακόμα δεν έχω καταλάβει..

1) Λέμε πχ ότι πρέπει να πίνω 5lt νερό τη μέρα, μαζί με την κρεατίνη μου. Όταν θα πιω το πρωί ένα λίτρο γάλα, προσμετράει αυτό, ή μιλάμε για καθαρά για νερό;;;

2) Πόσο είναι ο κύκλος που παίρνουμε την κρεατίνη στο περίπου και πόσο είναι το διάλειμμα που πρέπει να κάνουμε μετά μέχρι να ξαναπάρουμε;

3) Μπορεί να αναμιχθεί στο ίδιο μπουκαλάκι με πρωτείνη μετά την προπόνηση για να μη φουσκώνεις παίρνοντασ καθε μία ξεχωριστά ή πρέπει να καταναλώνονται σε ξεχωριστές στιγμές;

4) Χάπι ή σκόνη καλύτερα;

Ευχαριστώ πολύ!

νερο μετραμε συνηθως απο παντου...αλλα καλο ειναι 2 μπουκαλια μεγαλα του νερου να καταναλωνεις...
ενας νορμαλ κυκλος ειναι 6-8 βδομαδες και να μενεις εκτος 4 βδομαδες...
δεν υπαρχει προβλημα ειτε την βαλεις μεσα στην πρωτεινη ειτε μονη της(το ιδιο πραγμα ειναι)
καλυτερα σκονη...οχι για τιποτα αλλο απλα για την τιμη..:turtle:

Chaz
17-04-13, 15:03
πεδες υπαρχει καποιο αρθο επανω στην κρεατινη που να λεει ποσο καιρο πρεπει να την περνεις ποτε να σταματας και σε τη σε βοηθαει?

Κάνεις πλάκα τώρα..

kazos_GR
17-04-13, 16:31
εψαξα και βρηκα :):green::green:

sanitarium20
17-04-13, 17:32
Δε βάζεις και εδω ένα λινκ να δούμε και εμείς οι αρχάριοι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mikekan
17-04-13, 19:52
Παίδες....το τίτλο του θέματος τον προσέξατε?

bazukakias
19-04-13, 18:31
Γεια σας!
ειμαι αρχαριος στην κρεατινη και πήρα πριν απο 2 βδομαδες αυτην την φορμουλα.
Το θεμα ειναι οτι λήγει τον αυγουστο και εγω ελεγα να κανω 2 μηνες on 2 off επειδη, ομως ειναι 5κιλα δεν με βλεπω να προλαβαινω....
λετε να υπαρξει κανενα προβλημα αν την παρω 4 μηνες σερι για να μην παει χαμένη???
παιρνω ενα σκουπ την μερα (6γραμ κρεατινης)
ΥΓ:δεν εχω κανει καθολου φόρτωμα

65282
65283

Metalhead|T|
19-04-13, 18:51
αδερφέ πως γινεται να παίρνεις εσυ 6γρ στο σκουπ αφου σου λεει προτείνόμενη 2 σκουπ(100γρ) ?...το κουτι λεει οτι βγάζει 45 δοσεις δηλαδη 1 μηνα και 15μερες..!!:unsure:

Metalhead|T|
19-04-13, 18:53
1 αυτο..και κατα 2ον..ειναι φορμουλα κρεατίνης αυτο...!! μεχρι στιγμής τι σκουπ χρησιμοποιείς?..ποσα γραμαρια ειναι?...


για τη συνεχη χρήση δεν μπορώ να σου πω..αν και με τα οσα εχω διαβάσει πιστευω οτι συνετη χρήση ακομα κ για μεγάλο διαστημα δεν εχει καμια απολυτως παρενέργεια :welcome:

bazukakias
19-04-13, 19:17
1 αυτο..και κατα 2ον..ειναι φορμουλα κρεατίνης αυτο...!! μεχρι στιγμής τι σκουπ χρησιμοποιείς?..ποσα γραμαρια ειναι?...


για τη συνεχη χρήση δεν μπορώ να σου πω..αν και με τα οσα εχω διαβάσει πιστευω οτι συνετη χρήση ακομα κ για μεγάλο διαστημα δεν εχει καμια απολυτως παρενέργεια :welcome:
το καθε σκουπ ειναι 50 γραμμαρια

αδερφέ πως γινεται να παίρνεις εσυ 6γρ στο σκουπ αφου σου λεει προτείνόμενη 2 σκουπ(100γρ) ?...το κουτι λεει οτι βγάζει 45 δοσεις δηλαδη 1 μηνα και 15μερες..!!:unsure:

παίρνω ενα σκουπ γτ θελω γύρω στα 5-6 γραμμαρια κρεατινης οχι παραπανω...
αυτο με το 45 δεν το ειχα καταλαβει :P αρα θα με βγαλει κανα 3 μηνο αρα μια χαρα δεν νμζω να εχω κανα προβλημα

Arlond
21-04-13, 17:53
Κρεατινη με θερμογενητικους λυποδιαλυτες κάνει να παιρνουμε

Metalhead|T|
21-04-13, 19:49
δεν νομίζω οτι θα δείς καποιο απο τα αποτελέσματα της κρεατίνης αμα παίρνεις λιποδυαλίτες!!..εγω΄επαιρνα καφείνη παράλληλα αλλα τη σταμάτησα ακριβώς για αυτο το λόγο...πολυ κατουρημα και εχανα τα νερα που επαιρνα απο την κρεατινη

ArgoSixna
21-04-13, 22:32
κρεατινη και λιποδιαλυτης μπορουν να συνδιαστουν και συνιστατε σε περιοδους γραμμωσης !

s0k0s
22-04-13, 02:34
κρεατινη και λιποδιαλυτης μπορουν να συνδιαστουν και συνιστατε σε περιοδους γραμμωσης !

Λογου οτι στην γραμμωση εχουμε λιγοτερη ενεργεια οποτε κ δυναμη κ με την κρεατινη αυξανοντας τα atp τουλαχιστον βγαζουμε καλυτερη προπονηση;

chiken
22-04-13, 09:15
τι αλλο μπορουμε να συνδιασουμε με μονοδρυικη κρεατινη κ πρωτεινη για καλυτερα αποτελεσματα ?

kotsoum
22-04-13, 11:48
Bcaa

s0k0s
22-04-13, 11:50
τι αλλο μπορουμε να συνδιασουμε με μονοδρυικη κρεατινη κ πρωτεινη για καλυτερα αποτελεσματα ?

Με κρεατινη - β-αλανινη.

Aristosdem
22-04-13, 14:01
Με κρεατινη - β-αλανινη.

:bbbiceps::bbbiceps::thumbup:

amateur666
22-04-13, 14:19
τι αλλο μπορουμε να συνδιασουμε με μονοδρυικη κρεατινη κ πρωτεινη για καλυτερα αποτελεσματα ?

hmb-λευκινη-κιτρουλινη-αλανινη

Aristosdem
22-04-13, 15:46
Εγω την πρωτεινη την επερνα ξεχωριστα και μετα απο 2 ωρες επαιρνα (μονοϋδρική+β-αλανίνη+κιτρουλίνη+αργινινη+Bcaa) με χυμο και πηγαινα gym. Μπορω να πω πως εβγαζα καλες προπονησεις:lift2hand:

Metalhead|T|
22-04-13, 17:20
κρεατινη και λιποδιαλυτης μπορουν να συνδιαστουν και συνιστατε σε περιοδους γραμμωσης !

πχ εγώ μπορώ να παίρνω κρεατινη μονουδρική και ταυτόχρονα το poison(ALR) που ειναι θερμογενετικο-λιποδυαλ. :unsure: ?? και αν ναι..τι ακριβώς κερδίζω:welcome:

stef25
23-04-13, 10:01
Παίδες τα φώτα σας! Είμαι 1,92 και μετά από 6 μήνες εντατικής προπό κατάφερα να φτάσω τα 87κιλά (άγγιξα και τα 89 αλλά μάζεψα πολλά υγρά και έπεσα στα 87)....
Ξέρω δεν είναι αρκετά για το ύψος μου αλλά για φέτος δεν προλαβαίνω κάτι παραπάνω:P
Είμαι σε φάση που θέλω απλά λίγο να στεγνώσω αλλά σε καμία περίπτωση να μην πέσω κάτω από τα 85κιλά και ας μην φανουν κοιλιακοί φέτος...
Από συμπλήρωμα παίρνω 3σκπουπ whey τη μέρα...Θα βοηθούσε ίσως και μια κρεατίνη συνδυαστικά, και αν ναι τι είδους? Ή δεν ενδείκνυται αυτήν την περίοδο?Άκουσα ότι προκαλεί κατακράτηση υγρών...

stef25
23-04-13, 12:47
κανένας ρε παιδιά?:unsure:

sanitarium20
23-04-13, 14:49
Εγω φίλε (έχουμε μιλήσει και σε μηνύματα νομίζω) είμαι 1.95 και είχα φτάσει το χειμώνα σε διάστημα όγκου και πολύ φαγητού τα 105 κιλά και μπήκα σε προγράμμα γράμμωσης εδω και 2 βδομάδες ενώ κάνω και ανάλογη διατροφή για να στεγνώσω λίγο. Έχω ήδη πέσει κατά 1μιση δύο κιλά και έχω στόχο να πάω στα 100 για αρχή... Προσωπικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μπορείς να βάλεις λίγο κρεατονη στο προγράμμα, εγω θα το κάνω σύντομα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

amateur666
23-04-13, 15:06
Παίδες τα φώτα σας! Είμαι 1,92 και μετά από 6 μήνες εντατικής προπό κατάφερα να φτάσω τα 87κιλά (άγγιξα και τα 89 αλλά μάζεψα πολλά υγρά και έπεσα στα 87)....
Ξέρω δεν είναι αρκετά για το ύψος μου αλλά για φέτος δεν προλαβαίνω κάτι παραπάνω:P
Είμαι σε φάση που θέλω απλά λίγο να στεγνώσω αλλά σε καμία περίπτωση να μην πέσω κάτω από τα 85κιλά και ας μην φανουν κοιλιακοί φέτος...
Από συμπλήρωμα παίρνω 3σκπουπ whey τη μέρα...Θα βοηθούσε ίσως και μια κρεατίνη συνδυαστικά, και αν ναι τι είδους? Ή δεν ενδείκνυται αυτήν την περίοδο?Άκουσα ότι προκαλεί κατακράτηση υγρών...

μονουδρικη κρεατινη-bcaa-hmb-λευκινη-whey concentrate-vitamini c(3gr)

αυτα που μπορεις να χρησιμοποιησεις ή μαλλον εγω θα χρησιμοποιουσα στην θεση σου..

επισης καλο ειναι να σταματησεις να κοιτας τα κιλα σου και να κοιτας τον καθρεφτη σου...

stef25
23-04-13, 16:43
Εγω φίλε (έχουμε μιλήσει και σε μηνύματα νομίζω) είμαι 1.95 και είχα φτάσει το χειμώνα σε διάστημα όγκου και πολύ φαγητού τα 105 κιλά και μπήκα σε προγράμμα γράμμωσης εδω και 2 βδομάδες ενώ κάνω και ανάλογη διατροφή για να στεγνώσω λίγο. Έχω ήδη πέσει κατά 1μιση δύο κιλά και έχω στόχο να πάω στα 100 για αρχή... Προσωπικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μπορείς να βάλεις λίγο κρεατονη στο προγράμμα, εγω θα το κάνω σύντομα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έλα φίλε sanitarium:welcome: Βασικά εγώ είμαι εντελώς άλλη κατηγορία από εσένα...
Όταν ξεκίνησα 6μήνες πριν ήμουν τελείως αγύμναστος και μόλις 75κιλά:shock::shock::shock:
Συνεπώς για φέτος πιστεύω ότι άγγιξα ταβάνι στα 89κιλά αφού άρχισε να ξεφεύγει το θέμα στο λίπος:(
Στην παρούσα φάση ΄κινούμε ισοθερμιδικά (αν και δεν μετράω θερμίδες) γιατί έχω σταθεροποιηθεί εδώ και βδομάδες στα 87κιλά..
Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την πρόοδο μου αφού από σκιάχτρο έγινα κανονικός άνθρωπος...Όσο για λίπος, οκ δεν φαίνονται κοιλιακοί αλλά είμαι πολύ πιο σφιχτός απ όταν ζύγυζα 75κιλά, κοιλιές-πατσές δεν έχω...
Την κρεατίνη θα την έπαιρνα μόνο για το κάτι παραπάνω αλλά άμα είναι να γεμίσω υγρά και να φτάσω πάλι 89-90 με φούσκωμα και όταν την κόψω να γίνω όπως είμαι τώρα, δεν βλέπω το νόημα....:unsure:

stef25
23-04-13, 16:50
μονουδρικη κρεατινη-bcaa-hmb-λευκινη-whey concentrate-vitamini c(3gr)

αυτα που μπορεις να χρησιμοποιησεις ή μαλλον εγω θα χρησιμοποιουσα στην θεση σου..

επισης καλο ειναι να σταματησεις να κοιτας τα κιλα σου και να κοιτας τον καθρεφτη σου...

:unsure::unsure::unsure:αρκετά συμπληρώματα για έναν αρχάριο με μόλις 6μήνες gym στο ενεργητικό του....
φοβάμαι μην τα κάνω μαντάρα με τις δοσολογίες και τους χρόνους:(:(
τον καθρέφτη κοιτάω amateur666 γι αυτό όταν έφτασα 89κιλά είπα φτάνει ο όγκος για φέτος, είχα φτάσει στο όριο και έβαζα μόνο λίπος και υγρά, διαφορετικά με 1,92 ύψος θα συνέχιζα να ανεβαίνω, αλλά είπα καλύτερα από Σεπτέμβρη....
Ευχαριστώ για την απάντηση:welcome:

sanitarium20
23-04-13, 19:32
Ελπίζω να έχεις τότε ανάλογη συνέχεια τότε φίλε stef, μακάρι να πετύχεις τους στόχους σου! Καλή συνέχεια!

Αν και νομίζω ότι το πιο σωστό το είπε ο φίλος από πάνω ο amateur666. Μην κοιτάς τη ζυγαριά αλλά τον καθρέφτη σου. Κι εγώ αυτό κάνω. :thumbup:

Greg1997
24-04-13, 16:06
η κρεατινη πριν η μετα την προπονηση εχει καλυτερα αποτελεσματα?

Metalhead|T|
24-04-13, 16:09
διαλέγεις ...μπορείς να την παίρνεις πρίν και μετα..ή μονο μετα...συνηθίστερη χρηση ειναι μετα την προπόνηση γιατι τοτε θα εχεις χάσει τα απαραίτητα και τα αναπληρώνεις πίνοντας τη..;)

m1k3
24-04-13, 19:09
οι περισσοτεροι γραφετε για τις off μερες οτι πρεπει να περνουμε τα 5γρ το πρωι..
επειδη εγω πινω γαλα με πρωτεινη τα πρωινα πειραζει αν τη δοση κρεατινης την βολεψω το απογευματακι?
τα σαββατοκυριακα ας πουμε που δεν παω προπονηση κ ξυπναω μεσημερι... δεν μπορω να την πινω το απογευμα? ποια η διαφορα πρωι κ βραδυ..?

Metalhead|T|
24-04-13, 20:26
εγω ειπα για τις μέρες προπόνησης..της μέρες οφ μπορείς να την πίνεις οποτε θες...αν εχω αδικο ας με διορθώσει καποιος πιο εμπειρος

s0k0s
24-04-13, 22:47
διαλέγεις ...μπορείς να την παίρνεις πρίν και μετα..ή μονο μετα...συνηθίστερη χρηση ειναι μετα την προπόνηση γιατι τοτε θα εχεις χάσει τα απαραίτητα και τα αναπληρώνεις πίνοντας τη..;)

χανεις τα απαραιτητα κ με την κρεατινη δλδ τα αναπληρωνεις;
η κρεατινη οχι οτι ανεβαζει τα atp μας. οποτε ποιος ο λογος να την παρουμε μετα?

Mcstefan7
24-04-13, 23:06
Κρεατίνη μετά...τότε ο οργανισμός είναι σαν σφουγκάρι...και ετσι αποθηκεύεται ευκολότερα στο μύ και να υπάρχει έτοιμη μέχρι την επόμενη προπόνηση :green: για να δώσει μεγαλύτερη σύσπαση στο μυ

Metalhead|T|
24-04-13, 23:07
τωρα που το ξαναδιάβασα ακουστηκε πολυ λαθος...:P εννοουσα οτι *(εκτος του οτι αυξάνει τα επιπεδα ATP κ.ο.κ) μετα την προπόνηση -θεωρω προσωπικα-μιας και ο οργανισμός ειναι ''αδειος'' αυξανεται ο ρυθμός απορροφησης της και εχει γενικότερα καλύτερη απήχηση...σε σχέση με πρίν που απλα βοήθα στο να εισχωρήσει νερό στους μύες κατά την διάρκεια της προπόνησης, κάτι το οποίο θα τους κάνει προσωρινά δυνατότερους κ πιο πρησμένους

s0k0s
25-04-13, 02:16
Κρεατίνη μετά...τότε ο οργανισμός είναι σαν σφουγκάρι...και ετσι αποθηκεύεται ευκολότερα στο μύ και να υπάρχει έτοιμη μέχρι την επόμενη προπόνηση :green: για να δώσει μεγαλύτερη σύσπαση στο μυ

δλδ για εξηγα μου τι κανει η κρεατινη οταν την παιρνουμε; γτ υπαρχει; (αφου λες οτι αποθηκευται στον μυ)


τωρα που το ξαναδιάβασα ακουστηκε πολυ λαθος...:P εννοουσα οτι *(εκτος του οτι αυξάνει τα επιπεδα ATP κ.ο.κ) μετα την προπόνηση -θεωρω προσωπικα-μιας και ο οργανισμός ειναι ''αδειος'' αυξανεται ο ρυθμός απορροφησης της και εχει γενικότερα καλύτερη απήχηση...σε σχέση με πρίν που απλα βοήθα στο να εισχωρήσει νερό στους μύες κατά την διάρκεια της προπόνησης, κάτι το οποίο θα τους κάνει προσωρινά δυνατότερους κ πιο πρησμένους

πηγη; :green:

uplifter7
28-04-13, 16:44
καλησπερα.γινετε να κανεις κυκλο κρεατινης μαζι με κρεαλκαλικη?

Metalhead|T|
28-04-13, 16:47
για ποιο λόγο να το κάνεις αυτο!?

m1k3
28-04-13, 20:37
τι πραμα ειναι αυτο...παιρνω κρεατινη εδω κ 1 βδομαδα κ παω σχεδον 10 φορες τη μερα για κατουρημα...τελικα κανει κατακρατηση υγρων ή θα χασουμε ολα τα υγρα?
πινω γυρω στα 3 λιτρα νερο..λογικο να παω τουαλετα, ελπιζω να κανει δουλεια....την μικροιονισμενη της ον εχω παρει...

uplifter7
28-04-13, 21:19
για ποιο λόγο να το κάνεις αυτο!?

ροταω αν γινετε οχι να το κανω..

kazos_GR
28-04-13, 21:40
τι πραμα ειναι αυτο...παιρνω κρεατινη εδω κ 1 βδομαδα κ παω σχεδον 10 φορες τη μερα για κατουρημα...τελικα κανει κατακρατηση υγρων ή θα χασουμε ολα τα υγρα?
πινω γυρω στα 3 λιτρα νερο..λογικο να παω τουαλετα, ελπιζω να κανει δουλεια....την μικροιονισμενη της ον εχω παρει...

πεδες καποια γνωμη εχω σκοπο να την παρω και εγω (1η φορα θα παρω κρεατινη)

Metalhead|T|
28-04-13, 21:41
απολυτα φυσιολογικό εινια..σε καμια περίπτωση δεν κρατιόμαστε..ουτε μειώνουμε την ποσότητα που πίνουμε...2-3 λιτρα ελάχιστο τη μερα

Vangebuell
29-04-13, 01:11
πεδες καποια γνωμη εχω σκοπο να την παρω και εγω (1η φορα θα παρω κρεατινη)

Ξεκίνησε με 3gr ("κοφτό" κουταλάκι γλυκού) monohydrate μετά την προπόνηση , για να δεις πόσο σε πιάνει , και άν είσαι απο τους τυχερούς που τους πιάνει πολύ.....

Προσωπικά, δοκίμασα το "φόρτωμα" πολλές φορές , και κατέληξα να μην το κάνω....... απλά παίρνω 3γρ μετά την προπόνηση για 1 μήνα.....και 1 μήνα off.... Εμένα μου ανεβάζει την όρεξη για φαγητό.....που είναι πού καλό.....

Mikekan
29-04-13, 07:21
Και μένα μου ανεβάζει την όρεξη για φαγητό!

tsoumi7
29-04-13, 09:14
Η προπόνηση σ ανεβάσει την ωρεξη όχι η κρέατινη

Mikekan
29-04-13, 09:25
Και εγώ αυτό σκέφτηκα φίλε μου, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

tsoumi7
29-04-13, 10:07
Δεν νμζ ν είναι απο την κρέατινη μπορεί και μ συμβάλει και αυτή αλλά πιστεύω απο την προπόνηση πειναμε

Metalhead|T|
29-04-13, 16:02
παιδες τώρα που θα φυγω μια βδομαδα διακοπές..και δεν θα εχω την πολυτέλεια ασκήσεων με βάρη..να συνεχίσω να παίρνω 5γρ κρεατινη το πρωί με το πρωινό μέρα παρα μέρα :unsure: ??

HIAB XS
29-04-13, 17:24
παιδες τώρα που θα φυγω μια βδομαδα διακοπές..και δεν θα εχω την πολυτέλεια ασκήσεων με βάρη..να συνεχίσω να παίρνω 5γρ κρεατινη το πρωί με το πρωινό μέρα παρα μέρα :unsure: ??

Φυσικα κ δεν την κοβεις!Καθε πρωι 3-5 γρ κ εισαι ok!

liveris
29-04-13, 17:26
παιδες τώρα που θα φυγω μια βδομαδα διακοπές..και δεν θα εχω την πολυτέλεια ασκήσεων με βάρη..να συνεχίσω να παίρνω 5γρ κρεατινη το πρωί με το πρωινό μέρα παρα μέρα :unsure: ??

τι να την κανεις αμα δεν γυμναζεσαι ..!

Metalhead|T|
29-04-13, 17:32
liveri με το ιδιο σκεπτικό που την παίρνουμε και τις day-off :welcome:


Φυσικα κ δεν την κοβεις!Καθε πρωι 3-5 γρ κ εισαι ok!

θα παίρνω 3 γραμμάρια μέρα παρα μέρα...

απο γυμναστικη θα κάνω πεζοπορία push-ups και τετοια...αντε καμια hardcore προπόνηση με πιέσεις με πλάκες οικοδομής και τετοια :rolf:

liveris
29-04-13, 17:39
αλλο day of αλλο 10ημερο οφ..εξαλλου ευκαιρια ειναι να κανεις κ ενα διαλειμμα..εγω αυτη την εβδομαδα που δεν θα παω τα εκοψα ολα..
ετσι κανεις κ μια μινι αποτοξινωση που λεει ο λογος ..;)
τι να το κανω δλδ να πηγαινω για πους απς κ να παιρνω κρεατινες πρωτεινες κτλ?ας μην ειμαστε υπερβολικοι..

HIAB XS
29-04-13, 17:39
liveri με το ιδιο σκεπτικό που την παίρνουμε και τις day-off :welcome:



θα παίρνω 3 γραμμάρια μέρα παρα μέρα...

απο γυμναστικη θα κάνω πεζοπορία push-ups και τετοια...αντε καμια hardcore προπόνηση με πιέσεις με πλάκες οικοδομής και τετοια :rolf:

Σωστη η απαντηση σου....Ο οργανισμος χρειαζεται κ την ξεκουραση του!Κανε τζοκιν κ λιγα πους απς με μονοζυγο κ μην πολυζοριζεσαι...Κ οταν ξαναμπεις στην προπονηση κανε 50-60 τις εκατο των δυναμεων σου για 1-2 βδομαδες κ μετα μπαινεις κανονικα.....

Metalhead|T|
29-04-13, 17:40
δεν ξέρω φίλε μου για αυτο ρώτησα εξάλλου...!!! αποτοξίνωση εκανα 1.5μηνα απο την κρεατινη περίπου..και εχω 4 μερες που την ξεκίνησα (θα μου πεις,αφου ηξερες οτι θα φύγεις τι την ξεκίνησες :P) ...απλα θα κάνω μια mini συντήρηση ...:welcome:

HIAB XS
29-04-13, 17:44
δεν ξέρω φίλε μου για αυτο ρώτησα εξάλλου...!!! αποτοξίνωση εκανα 1.5μηνα απο την κρεατινη περίπου..και εχω 4 μερες που την ξεκίνησα (θα μου πεις,αφου ηξερες οτι θα φύγεις τι την ξεκίνησες :P) ...απλα θα κάνω μια mini συντήρηση ...:welcome:

Σωστος ετσι μπραβο....

Metropontix
30-04-13, 21:09
Ερώτηση. Άνοιξα μια κρεατίνη πριν 5 εβδομάδες και διέκοψα 1 εβδομάδα... Κανονικά ήθελα να διακόψω 3. Ανοίγοντας όμως το κουτί είδα πως είχε κιτρινίσει. :( Χάλασε;; Τι στο καλό έπαθε;; Δεν έχει και ημερομηνία λήξης πουθενά να καταλάβω αν χάλασε. Να την αρχίσω ξανά για να τελειώσω το κουτί;

edit: ημερομηνία λήξης ιούνιος 2013. Δικαιολογείται όμως να χαλάσει από τον απρίλιο;; :(

Metropontix
02-05-13, 00:20
Δηλαδή κανενός δεν του έχει κιτρινίσει η κρεατίνη να ξέρουμε και εμείς οι νέοι τι παίζει; :unsure:

Lao
02-05-13, 23:14
Ερώτηση. Άνοιξα μια κρεατίνη πριν 5 εβδομάδες και διέκοψα 1 εβδομάδα... Κανονικά ήθελα να διακόψω 3. Ανοίγοντας όμως το κουτί είδα πως είχε κιτρινίσει. :( Χάλασε;; Τι στο καλό έπαθε;; Δεν έχει και ημερομηνία λήξης πουθενά να καταλάβω αν χάλασε. Να την αρχίσω ξανά για να τελειώσω το κουτί;

edit: ημερομηνία λήξης ιούνιος 2013. Δικαιολογείται όμως να χαλάσει από τον απρίλιο;; :(


Δηλαδή κανενός δεν του έχει κιτρινίσει η κρεατίνη να ξέρουμε και εμείς οι νέοι τι παίζει; :unsure:

Η μυρωδιά πως είναι; Εκεί που την έχεις την χτυπάει ήλιος ή έχει υγρασία;

Metropontix
03-05-13, 16:29
Νομίζω έχει πάρει μια ελαφριά μυρωδιά αυγού (πολύ ελαφριά όμως) και επίσης έχει πάρει και μια ελαφριά γεύση, ενώ δεν είχε γεύση αρχικά και ήταν λευκή.

Δεν την χτυπάει ήλιος διότι την έχω σε έναν πάγκο κρυμμένη, επίσης δεν έχει ζέστη εκεί που είναι, έχει όμως μια σχετική υγρασία αλλά πίστεψα πως με σφραγισμένο το κουτί δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως και το νερό μόλις την βάλω μέσα γίνεται κατακίτρινο σαν ούρα :P τόσο πολύ!!! Κι είναι κρίμα γμτ. Βέβαια για να πω την αλήθεια την πίνω για να τελειώσει, δεν πιστεύω κακώς να την πίνω ε;

Lao
03-05-13, 17:03
Νομίζω έχει πάρει μια ελαφριά μυρωδιά αυγού (πολύ ελαφριά όμως) και επίσης έχει πάρει και μια ελαφριά γεύση, ενώ δεν είχε γεύση αρχικά και ήταν λευκή.

Δεν την χτυπάει ήλιος διότι την έχω σε έναν πάγκο κρυμμένη, επίσης δεν έχει ζέστη εκεί που είναι, έχει όμως μια σχετική υγρασία αλλά πίστεψα πως με σφραγισμένο το κουτί δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως και το νερό μόλις την βάλω μέσα γίνεται κατακίτρινο σαν ούρα :P τόσο πολύ!!! Κι είναι κρίμα γμτ. Βέβαια για να πω την αλήθεια την πίνω για να τελειώσει, δεν πιστεύω κακώς να την πίνω ε;

Αν ήμουν στην θέση σου θα την πετούσα...

morbit_killer
03-05-13, 17:39
Νομίζω έχει πάρει μια ελαφριά μυρωδιά αυγού (πολύ ελαφριά όμως) και επίσης έχει πάρει και μια ελαφριά γεύση, ενώ δεν είχε γεύση αρχικά και ήταν λευκή.

Δεν την χτυπάει ήλιος διότι την έχω σε έναν πάγκο κρυμμένη, επίσης δεν έχει ζέστη εκεί που είναι, έχει όμως μια σχετική υγρασία αλλά πίστεψα πως με σφραγισμένο το κουτί δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως και το νερό μόλις την βάλω μέσα γίνεται κατακίτρινο σαν ούρα :P τόσο πολύ!!! Κι είναι κρίμα γμτ. Βέβαια για να πω την αλήθεια την πίνω για να τελειώσει, δεν πιστεύω κακώς να την πίνω ε;

καταρχήν η κρεατίνη άπαξ και ανοιχθεί θέλει ψυγείο , τώρα στην περίπτωσή σου θέλει πέταμα , πάρε μια καινούργια σου προτείνω του gaspari την μονοϋδρική που έβγαλε΄πρόσφατα από τα xtreme spors και προσοχή όχι υπερκατανάλωση επηρεάζεται η λειτουργία του συκωτιού

GodSlayer
03-05-13, 20:15
πετα την γιατι αν την καταναλωσεις και παθεις κατι χτυπα ξυλο τα λεφτα που θα δαπανησεις θα ειναι περισσοτερα μετα! και παντα πολυυυ νερο με την κρεατινη

Fluffy
03-05-13, 20:41
θέλει η κρεατίνη ψυγείο όταν ανοιχτεί? δέν εχω ξανακούσει κάτι τέτοιο πάντως.

GodSlayer
03-05-13, 21:24
σε θερμοκρασια δωματιου φυλασσεται

Metropontix
03-05-13, 23:32
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αυτήν έχω πάρει του Gaspari από το εξτριμ. Δεν την έχω βάλει στο ψυγείο η αλήθεια είναι. Είναι σίγουρο δηλαδή αυτό; πως θέλει ψυγείο; :unsure: Δεν έχει μείνει πολύ 3-4 δόσεις το πολύ άντε 5. Απλά με ανησύχησε διότι έχω ήδη άλλα 2 κουτιά κρεατίνη και δε ξέρω πως να τα χειριστώ αν τα ανοίξω. Στις δόσεις παίρνω 5 γραμμάρια κάθε μέρα για 8 εβδομάδες και κάνω 2 εβδομάδες διακοπή. :D

GodSlayer
04-05-13, 13:47
δεν θελει ψυγειο ρε μαν, θα μαζεψει υγρασια και δεν το θελεις αυτο πιστεψε με!. σε θερμοκρασια δωματιου φυλασεται.

sanitarium20
04-05-13, 16:27
Παρενέργειες αν δεν πίνεις πολύ νερό με την κρεατίνη ποιες είναι;
Έχω διαβάσει σε αυτο το φόρουμ για κράμπες... Ισχύει; Κάτι πιο σοβαρό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Metropontix
04-05-13, 19:39
ty GodSlayer!!:welcome:

sanitarium20 φαντάζομαι η αφυδάτωση. Οι κράμπες είναι σημάδι αφυδάτωσης, δεν είναι η παρενέργεια δηλαδή αλλά το σύμπτωμα της παρενέργειας. Απαιτείται να πίνεις πολύ νερό με την κρεατίνη, υποτίθεται πως μερικές φορές βάζεις και 4 kg+ νερό στο σώμα σου. Μη λοιπόν σκέφτεσαι το νερό άλλωστε 0 θερμίδες το νεράκι. :P

sanitarium20
04-05-13, 20:20
Ναι metropontix το γνωρίζω. Εγω προσπαθώ να πίνω 3 μπουκάλια τη μέρα κοινώς 4.5 λίτρα όταν παίρνω κρεατίνη.

Ναι συνέπειες της αφυδάτωσης εννοούσα στο προηγούμενο πόσο. Πλην των κραμπών υπάρχει κάτι άλλο;


Να ρωτήσω κα κάτι άλλο; Αν πάρει κάποιος παραπάνω από την προτεινόμενη ποσοστητα για καιρό τι επιπτώσεις μπορει να έχει αυτό;

GodSlayer
04-05-13, 20:32
φιλε ειναι απαραιτητη η ληψη νερου κατα την κρεατινη για να διευκολυνεις τα νεφρα σου

sanitarium20
04-05-13, 21:12
Αυτό ακριβώς ρωτάω τόση ώρα... Ποιο όργανο είναι πιθανο να επιβαρυνθει. Νεφρά επομένως... Να τόλμησω να ρωτήσω γιατί ή είναι υπερβολικά ιατρική η εξήγηση;

GodSlayer
04-05-13, 21:19
φιλε μου δεν θελω να σε τρομαξω προς Θεου! η κρεατινη ειναι φυσικο προιον και βρισκεται στο κοκκινο κρεας που τρως και σε ψαρια. αυτο για να σε καθησυχασω. τωρα οταν λαμβανεις μεγαλες ποσοτητες κρεατινης επιβαρυνεται το συκωτι και τα νεφρα. γιαυτο χρειαζεσαι πολυ νερο για να αντιμετωπισεις αφενος την αφυδατωση μιας και η κρεατινη κατακρατει υγρα και αφετερου για να απομακρυνεις την κρεατινινη που ειναι τα "απομειναρια" απο το σωμα σου

sanitarium20
05-05-13, 00:30
Δεν με τρομάρα φίλε μου μην ανησυχείς.. Έχω πάρει κρεατίνη και πάντα παίρνω τη σωστή δοσολογία και επίσης πάντα με σωστή ποσότητα νερού. Απλά ρωτάω εγκυκλοπαιδικά γιατί μου αρέσει να μαθαίνω και τις ιατρικές εξηγήσεις των πραγμάτων για τις επιπτώσεις που κάτι μπορει να έχει κάτι στο κορμί μου...

ΥΓ. Σε ευχαριστώ και για την απάντηση στους λιποδιαλύτες φίλε μου..

GodSlayer
05-05-13, 15:06
τιποτα φιλε να'σαι καλα και Χριστος ανεστη!

Metropontix
06-05-13, 03:11
Η αφυδάτωση είναι κάτι πιο σύνθετο, και δεν έχει να κάνει μόνο με τα νεφρά. Ίσως για τα νεφρά αναφέρεται καθώς εκεί φιλτράρονται όλα όμως η αλήθεια είναι πως με την αφυδάτωση επηρεάζονται ΟΛΕΣ οι λειτουργίες του οργανισμού. Η πίεση πέφτει, τα όργανα και οι ιστοί δεν παίρνουν το οξυγόνο που χρειάζεται, ο οργανισμός εξαντλείται.

Για αυτό πρέπει να πίνουμε νερό διότι η κρεατίνη το χρησιμοποιεί και δεν πρέπει να αφήνουμε το σώμα μας χωρίς νερό.

GodSlayer
06-05-13, 03:25
συμφωνω φιλε μου με ολες τις συνεπειες που επιφερει η αφυδατωση, απλα εμμενω στα νεφρα γιατι εκει δημιουργειται το καιριο προβλημα, οι αχρηστες ουσιες δεν αποβαλλονται απο τον οργανισμο και αντιλαμβανεστε τη συνεχεια

Metropontix
06-05-13, 17:38
Το ξέρω εννοείται ναι για αυτό το επισήμανα για να το δει και το παιδί. Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό για τα νεφρά. Ανέφερα και τα υπόλοιπα για να καταλάβει πως δεν είναι κάτι απλό αλλά είναι κάτι που μπορεί να δημιουργήσει θέμα και καλό είναι να το μελετήσει μιας και έχει ήδη κράμπες που παραπέμπει ήδη σε αφυδάτωση.

sanitarium20
06-05-13, 18:07
Αν λέτε για μένα εγω δεν έχω κράμπες παιδιά ενημερωτικά ρωτάω!

Metropontix
06-05-13, 18:12
ώπα σόρρυ, ναι επέστρεψα και είδα πως το διάβασες όχι πως έχεις. :P

Εν τω μεταξύ πήγαινα να σου γράψω να δεις μήπως προέρχονται από αλλού γιατί με 4+λίτρα είσαι οκ και δεν έχει λογική να έχεις κράμπες.

Γενικά πάντως το νεράκι μην το φοβάσαι. Μπορείς να πάρεις ένα μπουκαλάκι και να τριγυρίζεις με αυτό, αυτό κάνω εγώ αυτές τις περιόδους με την κρεατίνη για να μην το ξεχνάω και να πίνω γουλιά γουλιά.

sanitarium20
06-05-13, 18:20
Ναι και εγω αυτό κάνω πρακτικά. Έχω ένα μπουκάλι του ενάμιση λίτρου και προσπαθώ να το γεμίζω και να το πίνω 3 φορές τη μέρα

GodSlayer
06-05-13, 19:31
το νερο ειναι το ΜΟΝΟ αγαθο που σε μεγαλες ποσοτητες εξακολουθει να ειναι ευεργετικο :thumbup:

Mikekan
07-05-13, 07:53
Ειναι σχεδόν έτσι. Σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει οίδημα στον εγκέφαλο και θάνατο! Φαντάζομαι βέβαια οτι αυτές οι ποσότητες ειναι πολύ μεγάλες.

koronaKLMT
07-05-13, 09:31
Ειναι σχεδόν έτσι. Σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει οίδημα στον εγκέφαλο και θάνατο! Φαντάζομαι βέβαια οτι αυτές οι ποσότητες ειναι πολύ μεγάλες.
Ναι,μιλάμε για ποσότητες άνω των 20 λίτρων νερό την μέρα.

sanitarium20
07-05-13, 19:05
4 με 5 λίτρα τη μέρα πίνω και είμαι ανα δεκάλεπτο στην τουαλέτα για κατούρημα. Που να βγεις με 20 λίτρα; :shock:

Mikekan
07-05-13, 21:02
Αφησε τα φίλε, αυτό με τη τουαλέτα είμαι θέμα. Και εγω πρέπει να πίνω 5-6 λίτρα τη μέρα και είμαι συνέχεια στη τουαλέτα! Έχω συναντήσεις στη δουλειά και τρέχω πανικόβλητος στη τουαλέτα να μη σου πω οτι σηκώνομαι 5 φορές κατα μέσο όρο μέσα στη νύχτα για τουαλέτα! Χαχα, πακέτο!

COBRA_STYLE
08-05-13, 11:56
Αυτη η καραμελα ημιμαθειας περι αααφθονου νερου,οτι μονο καλο θα κανει,ειναι γτπ...καταχρηση σε βαθος χρονου-->υπονατριαιμια...google is ur friend.

Tωρα οσο για τον Godslayer,δε χρειαζεται να πω κατι,γραφικος θα γινω.

sharkatack
08-05-13, 19:49
καλησπερα και χρονια πολλα...εχει περιπου 2 βδομαδες που βγηκα απο τον κυκλο κρεατινης Storm (universal) ειμαι αρκετα ικανοπποιημενος και σημερα ξεκηνισα AAKG(αργινινη) μαζι με CLA -Tribulus-Zma.... θα ηθελα να ρωτησο αν ειναι αρκετες 2 βδομαδες αποχης γιατη η Storm λει πως εχει μεσα κ AAKG....THNKS

Ace
08-05-13, 20:06
Κρεατινη .
Μια βαρια μορφη "πρωτεινης" (αυθαιρετη ονομασια απο μενα) απο την στιγμη που σχηματιζεται απο 3 αμινοξεα.
Συντιθεται στο ανθρωπινο σωμα.
Απαραιτητη για τον κυκλο Νατριου - καλιου . Αυτο που στην βιολογια ονομαζεται παραγωγη ενεργειας απο τα κυτταρα.
Τα αιλουροειδη δεν παραγουν κρεατινη γι αυτο και ειναι σαρκοβορα!
Ακινδυνη.
Δεν χρειαζονται υπερβολες στην καταναλωση νερου! Ειναι μυθος! Νερο πινουμε για αναπληρωση υγρων. Αυξημενη ζεστη -> απωλεια υγρασιας απο το δερμα. Αυξημενη εφυδρωση απο προπονηση. Προσλαμβανουμε νερο και με στερεα τροφή!
Δεν χρειαζεται κύκλος!!
Δεν χρειαζεται "φορτωμα" στην αρχη! Ειναι κολπο για να αποκτησεις αποτομη αυξηση ενεργειας.
Ευεργετικες ποσοτητες απο 5γρ μεχρι 20 γρ. Αναλογα το μεγεθος του σωματος και των μυων.
Για γυναικες και ανδρες.
Το μονο συμπληρωμα αποδεδειγμενο οτι αυξανει τις αθλητικες επιδοσεις.

P.s : stay with basics!! Αργινινες , Κρε αλκανινες , Νανο halotestin , myosifoclirod και αλλα τετοια μαντζουνια ειναι για να γεμιζουν τα ραφια οι κουβαδες!
Eat big , Train big , Get big!

sharkatack
08-05-13, 20:27
Δηλαδη προχωραμε κανονικα??? ο παραπανω σινδιασμος σιμπλιρωματων πως τον βλεπεις

Ace
09-05-13, 00:38
Δηλαδη προχωραμε κανονικα??? ο παραπανω σινδιασμος σιμπλιρωματων πως τον βλεπεις

Δωστου να καταλαβει!!!

bisba
09-05-13, 01:52
magkes pira nitriko oksi to animal rage an to kserete pia einai h kaliteri kreatini gia na to syndiazw???

Lao
09-05-13, 11:04
Αυτη η καραμελα ημιμαθειας περι αααφθονου νερου,οτι μονο καλο θα κανει,ειναι γτπ...καταχρηση σε βαθος χρονου-->υπονατριαιμια...google is ur friend.

Tωρα οσο για τον Godslayer,δε χρειαζεται να πω κατι,γραφικος θα γινω.

Πέστα ρε man, έχω φρίξει με όσα διαβάζω...

Ace
09-05-13, 12:23
magkes pira nitriko oksi to animal rage an to kserete pia einai h kaliteri kreatini gia na to syndiazw???

H Κρεατινη ειναι μια! Δεν υπαρχει αλλη . Creatine monohydrate ! Ολα τα αλλα ειναι τρικ διαφημισης και πληρωνεις μια ερευνα με λογικη ψυχιατριου!!
Τα 100 γρ. δε πρεπει να σου κοστισουν πανω απο 3€!!!!!
Η κρεατινη καταστρεφεται σε καποια ποσοτητα απο τα υγρα του στομαχιου. Απο 5-20γρ η ληψη σου.

Αν θες συγκεκριμενο να σου προτεινω.. το εκανα ηδη . Creatine monohydrate.ΣΚΕΤΗ. Ενα κουβαδακι των 300γρ δε πρεπει να σου κοστισει πανω απο 9 ευρω.
Βρες μια αξιολογη εταιρια και τιμησε την !
Δεν διαφημιζω , δεν πουλαω.

bisba
09-05-13, 16:55
H Κρεατινη ειναι μια! Δεν υπαρχει αλλη . Creatine monohydrate ! Ολα τα αλλα ειναι τρικ διαφημισης και πληρωνεις μια ερευνα με λογικη ψυχιατριου!!
Τα 100 γρ. δε πρεπει να σου κοστισουν πανω απο 3€!!!!!
Η κρεατινη καταστρεφεται σε καποια ποσοτητα απο τα υγρα του στομαχιου. Απο 5-20γρ η ληψη σου.

Αν θες συγκεκριμενο να σου προτεινω.. το εκανα ηδη . Creatine monohydrate.ΣΚΕΤΗ. Ενα κουβαδακι των 300γρ δε πρεπει να σου κοστισει πανω απο 9 ευρω.
Βρες μια αξιολογη εταιρια και τιμησε την !
Δεν διαφημιζω , δεν πουλαω.
και εγω αφτο σκεφτομουν να κανω γτ το επσακσα και μονος μου

tottaliaris
12-05-13, 15:22
Αν παίρνεις 2-3 γρ. καθημερινά κρεατίνη μονουδρικη, για πόσο καιρό μπορείς?

s0k0s
12-05-13, 22:47
Για μια ζωη :turtle:

bisba
12-05-13, 23:01
tin pernw mazi me nitriko oksideio to animal rage pou einai apo ta kalitera pou yparxoun

Greg1997
19-05-13, 22:41
Αν παρω κρατινη 5γρ την ημερα χωρις διακοπη για καιτο πχ 4-5 μηνες μπορει να μαθω τιποτα?

arnoldmitsos88
19-05-13, 23:24
Αν παρω κρατινη 5γρ την ημερα χωρις διακοπη για καιτο πχ 4-5 μηνες μπορει να μαθω τιποτα?

μαλλον εννοεις να παθεις τιποτα*. οχι δεν παθαινεις τιποτα αλλα καλο ειναι να βγαινεις και off και να πινεις αρκετο νερο.

Greg1997
20-05-13, 00:26
ευχαριστω πολυ

Arlond
20-05-13, 14:44
η κρεαλκανινη βαζει νερα? ειναι καλυτερη απο τημ μονουδρικη?
επισης η αυξημενη κρεατινινη επηρεαζει τα νεφρα θα ηπαρχει προβλημα με 5 γ τημ μερα?

Andreas C.
20-05-13, 14:49
Φίλε δες λίγο το θέμα να πάρεις μια γενική εικόνα Κρεατίνη Kre-Alkalyn (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10006-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7-Kre-Alkalyn&highlight=alkalyn):toast:

swimmer_90
26-05-13, 16:32
Αν η μονουδατικη κρεατινη προκαλει φουσκωματα η/και διαρροιες σε καποιον που τη λαμβανει-οχι σε υπερβολικη δοση-θεωρητε οτι φταει το ειδος της κρεατινης (μονουδατικη) η ισως η μαρκα της και τα χαρακτηριστικα αυτης...?

Aristosdem
28-05-13, 01:18
Αν η μονουδατικη κρεατινη προκαλει φουσκωματα η/και διαρροιες σε καποιον που τη λαμβανει-οχι σε υπερβολικη δοση-θεωρητε οτι φταει το ειδος της κρεατινης (μονουδατικη) η ισως η μαρκα της και τα χαρακτηριστικα αυτης...?

Δεν πιστευω να ευθυνεται η κρεατινη για τις διαρροιες και τα φουσκωματα, μαλλον κατι αλλο φταιει, ισως η πρωτεινη η κακη διατροφη...

Nassos13
28-05-13, 16:48
Είμαι 19 χρονόν 1.89..84 κιλά..και θέλω να φουσκοσο λιγο να γραμωσω και να χάσω λιπως..αγορασα κρεατινη χαπια..2 κάψουλες μιση ωρα πριν την προπονηση λενε οι οδηγειες..και αν δεν γυμναστεις την ημερα λεει 2 με αδιο στομαχη το πρωει..αυτη ειναι η κρεατινη..http://www.xtr.gr/kreatines/11855/CREA_TOR_120_CAPS_%28BIOTECH%29.htm....λέτε να πάρω κιλά και να παχύνω..παίζω ποδοσφιαρο θα εχω αρνητικα στην αντοχη..;; θα αυξησω αλμα και στοιθος κιλιακους και ολλα αυτα..;; Ευχαριστω πολυ!!

Christos100
28-05-13, 22:52
Είμαι 19 χρονόν 1.89..84 κιλά..και θέλω να φουσκοσο λιγο να γραμωσω και να χάσω λιπως..αγορασα κρεατινη χαπια..2 κάψουλες μιση ωρα πριν την προπονηση λενε οι οδηγειες..και αν δεν γυμναστεις την ημερα λεει 2 με αδιο στομαχη το πρωει..αυτη ειναι η κρεατινη..http://www.xtr.gr/kreatines/11855/CREA_TOR_120_CAPS_%28BIOTECH%29.htm....λέτε να πάρω κιλά και να παχύνω..παίζω ποδοσφιαρο θα εχω αρνητικα στην αντοχη..;; θα αυξησω αλμα και στοιθος κιλιακους και ολλα αυτα..;; Ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα φίλε μου, καταρχάς μπές εδώ να διαβάσεις κάποια πράγματα http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102:2009-09-25-06-49-23&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 . Επίσης η κρεατινη ,επειδή όπως είπες παίζεις ποδόσφαιρο ,το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι παραπάνω τρεξίματα . Διάφορα στα κιλά σου λογικά δεν θα δεις διότι δεν θα κατα κρατήσεις υγρά και τέλος δεν είναι η κρεατινη αυτή που θα σου δώσει όγκο η γραμμωση ,αυτό εξαρτάται από εσένα κΙ την γυμναστική που κανείς , η κρεατινη ένα συμπλήρωμα είναι ,τίποτα παραπάνω.
Αυτή ήταν η ταπεινή μου γνώμη ,επίσης δες και το άρθρο με την διατροφή που υπάρχει στο forum .
Φιλικά παντα

Nassos13
28-05-13, 23:56
Καλησπέρα φίλε μου, καταρχάς μπές εδώ να διαβάσεις κάποια πράγματα http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102:2009-09-25-06-49-23&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 . Επίσης η κρεατινη ,επειδή όπως είπες παίζεις ποδόσφαιρο ,το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι παραπάνω τρεξίματα . Διάφορα στα κιλά σου λογικά δεν θα δεις διότι δεν θα κατα κρατήσεις υγρά και τέλος δεν είναι η κρεατινη αυτή που θα σου δώσει όγκο η γραμμωση ,αυτό εξαρτάται από εσένα κΙ την γυμναστική που κανείς , η κρεατινη ένα συμπλήρωμα είναι ,τίποτα παραπάνω.
Αυτή ήταν η ταπεινή μου γνώμη ,επίσης δες και το άρθρο με την διατροφή που υπάρχει στο forum .
Φιλικά παντα

ok θα το διαβασω..

bisba
06-06-13, 13:28
τι αλλαζει αν κανεις παυση κυκλου τισ κρεατινης η αν δεν κανεις μπωρειτε να μου το εξηγεισετε γτ δν εχς καταλαβει??

tsoumi7
06-06-13, 20:16
Παιδιά αν ένα συμπλήρωμα έχει 3γρ ethyl-ester μπορώ ν προσθέσω 5γρ μονουδρικι;

tsoumi7
08-06-13, 09:13
Κανείς;

Mikekan
08-06-13, 10:27
Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορείς. Εξάλλου υπάρχουν και συμπληρώματα με blend κρεατινών.

tsoumi7
08-06-13, 11:41
Αυτό σκέφτηκα και εγώ.μ έφεραν μια φόρμουλα αδερφε και έχω μπλέξει

z00m
09-06-13, 19:39
Παιδιά, να κάνω και εγώ μια ερώτηση... Η κρεατίνη πρέπει να πίνεται μαζί με υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό...Αν το μεταπροπονητικό είναι κοτόπουλο, υπάρχει κάποιο θέμα; Και πιο θα πρέπει να καταναλώνεται πρώτο, το κοτόπουλο ή η δεξτρόζη με την κρεατίνη;

tsoumi7
09-06-13, 20:43
Η δεξτροζη με την κρεατινη αμέσως μετά την προπόνηση αμέσως όμως.και μετά απο καμία ωριτσα να κανείς κανονικό γευμα

z00m
09-06-13, 22:16
Η δεξτροζη με την κρεατινη αμέσως μετά την προπόνηση αμέσως όμως.και μετά απο καμία ωριτσα να κανείς κανονικό γευμα

και πρωτείνη στο μεταπροπονητικό;; :unsure:

Andreas C.
11-06-13, 12:47
Φιλε μόλις τελειώσεις την προπόνηση σου παίρνε μονο την κρεατίνη και όταν πας σπίτι κανε κανονικό γεύμα :toast:

Greg1997
11-06-13, 14:33
Υπαρχει προβλημα αν στο μεταπροπονητικο ενα σκουπ πρωτεινη ριξω μεσα στο σεικερ και 5 γρ κρεατινη?

Mikekan
11-06-13, 14:37
Πιστεύω ότι αν κάναμε μία έρευνα ποια ερώτηση έχει ερωτηθεί-απαντηθεί πιο πολύ στο forum θα ήταν αυτή φίλε Greg.

Gun&Roses
11-06-13, 15:38
Πιστεύω ότι αν κάναμε μία έρευνα ποια ερώτηση έχει ερωτηθεί-απαντηθεί πιο πολύ στο forum θα ήταν αυτή φίλε Greg.

:rolf:

Mitsarass
12-06-13, 21:03
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι . αυτη η κρεατινη λεει οτι παιρνω 2.5 γρ πριν την προπονηση και αλλα 2.5 μετα εγω ομως δεν θελω να παιρνω πριν (επειδη ειναι για δυναμη) μπορω να περνω μια και καλη 5 γρ μετα την προπονηση ? και λεει οτι την περνω πριν και μετα την προπονηση δηλαδη τις μερες που δν γυμναζομαι δεν την χρησιμοποιω καθολου? ας με βοηθησει καποιος ευχαιστω

ThanosJJ
15-06-13, 18:12
Μια ερώτηση και εδώ...κρεατίνη μαζί με πρωτεΐνη είναι καλό να παίρνουμε η όχι?

Δηλαδή να παίρνει κάποιος κανονικά όλο τον μήνα την πρωτεΐνη του και μαζί ανά κύκλο δηλαδή 3 βδομάδων δηλαδή μία κρεατίνη?

beefmeup
15-06-13, 20:35
γιατι να μην ειναι?
κ μετα,ποιος ο λογος για κυκλους κ τετραγωνα?
περνεις μεχρι να σταματησεις να περνεις..θες ενα μηνα,θες 2,θες 3 δεν εχει να κανει.

ThanosJJ
15-06-13, 20:44
Κατάλαβα ;)
Δοσολογία για την πρώτη εβδομάδα?

πρωί * πριν & μετά την προπόνηση * βράδυ?

beefmeup
15-06-13, 20:51
ε,αν θες να κανεις φορτωμα περνε 2-3 φορες την μερα απο 5γρ την φορα..δλδ συνολο 15-20γρ κρεατινη την μερα,κ μετα κρατας 5 ανα μερα.
οπως το γραφεις καλα ειναι.

εγω ας πουμε πριν 2 βδομαδες που ξεκινησα πηρα 15γρ ανα μερα σε 3 δοσεις των 5γρ για 5 μερες,κ μετα κραταω 5γρ τις οφ μερες κ 10 σπαστά (5+5) ,τις μερες προπονησης..
αναλογα πως θες να το δουλεψεις..δοκιμασε διαφορα να δεις τι σε πιανει καλυτερα..

Metalhead|T|
15-06-13, 20:52
κρεατινη διαλέγεις και παίρνεις πως σε βολεύει..ή 2.5 πριν και 2.5 μετα την προπό ή 5πριν 5μετα ή 5μονο μετα (+5γρ τις μερες που δεν πας gym)


πρωτείνη 2 φορες τη μερα ειναι καλα(πρωί και μετα την προπόνηση)_

ThanosJJ
15-06-13, 20:55
thanks παίδες..απλά την πρώτη εβδομάδα επειδή διάβαζα πολλά και άλλα τόσα από αυτά που μου έλεγαν άτομα ήθελα κάποιες γνώμες σίγουρες.. ;)

Gallegos
17-06-13, 19:43
καλησπερα...ενας γνωστος μου ειπε οτι δεν πρεπει να περνεισ κρεατινη μαζι με λιποδιαλυτες γιατι οι λιποδιαλυτες εχουν μεσα καφεΐνη και δεν ειναι καλο να τα συνδιαζουμε...γνωριζεται εαν ισχυει;

μπορει να εχει ξαναυποθει η ερωτηση αλλα δεν εχω δει κατι...

Metalhead|T|
17-06-13, 19:53
προσωπικα λαμβάνω καφεινη σε συνδοιασμό με κρεατινη και δεν εχω δεί καποια δυσλειτουργια :welcome:

spartan77
18-06-13, 10:35
καλησπερα...ενας γνωστος μου ειπε οτι δεν πρεπει να περνεισ κρεατινη μαζι με λιποδιαλυτες γιατι οι λιποδιαλυτες εχουν μεσα καφεΐνη και δεν ειναι καλο να τα συνδιαζουμε...γνωριζεται εαν ισχυει;

μπορει να εχει ξαναυποθει η ερωτηση αλλα δεν εχω δει κατι...


φιλε αρκετα pre-wrk περιεχουν συνδιασμο κρεατινης-καφεινης :thumbup:

No Fear
18-06-13, 13:50
Και οι δυο απαντησεις παραπανω ειναι σωστες.Μπορεις ομως να ρυθμισεις τα διαστηματα της μεταξυ τους ληψης.Δηλαδη,καλο θα ηταν να αφησεις ενα κενο 2 ωρων πριν και 2 ωρων μετα την ληψη της κρεατινης στο περιπου.Αν μπορεις να το αυξησεις περισσοτερο,ακομα καλυτερα.Εγω ετσι κανω.

kostasgwc
18-06-13, 14:24
για παιδεσ να ρωτισω την κρεατινη για ποσο καιρο μπορεις να την περνης

beefmeup
18-06-13, 14:28
7-8 ποστ απο πανω.

kostasgwc
18-06-13, 18:48
7-8 ποστ απο πανω.

τι ειναι το 7-8 ποστ

beefmeup
18-06-13, 20:41
ειναι να διαβασεις περιπου 7 η 8 ποστ πιο πανω.

InvKid
19-06-13, 02:07
Καλησπέρα, μια micronized creapure διαλύεται στο νερό καλύτερα από μία απλή creapure. Αυτό εν τέλη τι προσφέρει ?

Spider_job
19-06-13, 12:28
γεια χαρα πεδες θα παρω το ανιμαλ κατς και θελω σε συνδιασμο να παρω αλκαλικη κρεατινη για ενεργεια και δυναμη ειναι καλος συνδιασμος η δεν χρειαζεται .
και ποια κρεατινη πρωτεινετε?

Andreas C.
19-06-13, 12:45
Φιλε πάρε μια μονοϋδρική και παίρνε 5gr μετά την προπόνηση :toast:

Spider_job
19-06-13, 12:49
Φιλε πάρε μια μονοϋδρική και παίρνε 5gr μετά την προπόνηση :toast:

το θεμα ειναι πως δεν θελω να παρω νερα.
και το αλλο θεμα ειναι πως μπορει να γινει μπερδεμα με τα κιλα γτ θα ζυγιζομε αναλογα για να μυωνω θερμιδες και με την κρεατινη θα περω κιλα τι λες ?:)

Andreas C.
19-06-13, 12:59
Φιλε τα νερά θα πάνε στους μυείς και δεν νομίζω να σε χαλα αυτό :green:

Δεν μπορώ να ξέρω ποσο θα σου αυξήσει το βάρος σου αλλα νομίζω θα καταλάβεις αμέσως γιατί παρακολουθείς το βάρος σου και θερμίδες :thumbup:

kostasgwc
19-06-13, 14:45
Για παιδεσ μπορειτε να μου πητε μια καλη φορμουλα κρεατινης:weights:

kotsoum
19-06-13, 14:53
Για παιδεσ μπορειτε να μου πητε μια καλη φορμουλα κρεατινης:weights:

Musclepharm creatine, πολυ καλη

leonidas4
19-06-13, 16:49
1.Ειναι κακο να περνεις κρεατινη αν εισαι ανηλικος? Αν ναι τοτε γιατι και πως βλαπτει τον οργανισμο ενος ανηλικου..
2. ι κρεατινη κοβει την αναπτιξη?
3.υπαρχη φοβος μετα ο οργανησμος σου να σταματησει να παραγη απο μονος του κρεατινη?

beefmeup
19-06-13, 16:55
βλεπεις κ ρωτας εδω (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?23827-Κρεατινη-μυθοι-κ-πραγματικοτητα.).

leonidas4
19-06-13, 16:58
Οκ ευχαριστω.

Unstable
25-06-13, 11:03
Καλημέρα παιδιά
Παρακολουθώ το φόρουμ γύρω στον 1.5 χρόνο τώρα και θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια σε όλους σας, πραγματικά πιστεύω ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά εδώ.
Είμαι 27 χρονών αθλούμαι συστηματικά γύρω στους 10 μήνες (5 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο) και κατάφερα μετά από πολύ δουλειά να κάνω αυτό που λέμε
αθλητικό σώμα (ξεκίνησα 69.5 κιλά 11%λίπος και έφτασα 76 κιλά 13% , ύψος 1.84). Να τονίσω πως ουδέποτε πήρα κάποιο συμπλήρωμα.

Προμηθεύτηκα πριν από λίγες μέρες μαζί με ένα φίλο μου συμπλήρωμα μονουδρικής κρεατίνης και η ερώτηση μου είναι η εξής. Διάβασα παντού ότι πρήζει τους μύες
λόγω κατακράτησης υγρών οπότε γιατί πολλοί από εσάς λένε ότι θα χαθεί με την χρήση της (ιδιαίτερα στο φόρτωμα) κάποια γράμμωση. Δηλαδή αυτό που δεν
καταλαβαίνω είναι πως αφού ο μυς θα πρηστεί άρα θα εμφανιστεί και περισσότερο θα χαθεί γράμμωση ή θα θολώσουν κοιλιακοί ( και τι σημαίνει θόλωμα; )
Εγώ είχα σκοπό να την πάρω σίγουρα για μακροπρόθεσμα έτσι ώστε να βοηθήσει αλλά και βραχυπρόθεσμα για το πρήξιμο. Άμα την πάρω και πρηστώ που αυτό
ήθελα θα χάσω όποια γράμμωση έχω;

ευχαριστώ

Mikekan
25-06-13, 11:22
Tα υγρά είναι ενδομυϊκά, δεν θολώνεις.

Spider_job
25-06-13, 16:05
εχετε να προτεινετε καποια μαρκα για να παρω αλκαλικη κρεατινη??
γιατι βλεπω οτι απο ολες τις μαρκες λιγες εχουν αλκαλικη κρεατινη,

Spider_job
25-06-13, 20:36
εχετε να προτεινετε καποια μαρκα για να παρω αλκαλικη κρεατινη??
γιατι βλεπω οτι απο ολες τις μαρκες λιγες εχουν αλκαλικη κρεατινη,

καποιος κατι?

InvKid
26-06-13, 15:03
καποιος κατι?

Δες εδω...
http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?14723-Kre-Alkalyn-Creatine-%28Now-Foods%29

spyros_gi
01-07-13, 16:46
Έχω την κρεατίνη της ON (monohydrate) . Πίσω στο κουτί γράφει σαν tip οτί μπορείς να την παίρνεις 5γρ μαζί με την την πρωτείνη ΟΝ (1,5 scoop) μετά την προπόνηση.
Ε'δώ στο μαγαζί της xtreme μου είπαν ότι δεν κάνει καλό και ότι πρέπει να την παίρνεις με υδατάνθρακα και δεξτρόζη .

Απλή απορία ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστή ο υπάλληλος????
Το κάνει για να πουλήσει κι άλλα συμπληρώματα????

Παρακαλώ βοηθήστε με να ξέρω γιατί πάνω από όλα πρέπει να ξέρουμε τι παίρνουμε για τον οργανισμό μας..

InvKid
01-07-13, 17:10
Έχω την κρεατίνη της ON (monohydrate) . Πίσω στο κουτί γράφει σαν tip οτί μπορείς να την παίρνεις 5γρ μαζί με την την πρωτείνη ΟΝ (1,5 scoop) μετά την προπόνηση.
Ε'δώ στο μαγαζί της xtreme μου είπαν ότι δεν κάνει καλό και ότι πρέπει να την παίρνεις με υδατάνθρακα και δεξτρόζη .

Απλή απορία ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστή ο υπάλληλος????
Το κάνει για να πουλήσει κι άλλα συμπληρώματα????

Παρακαλώ βοηθήστε με να ξέρω γιατί πάνω από όλα πρέπει να ξέρουμε τι παίρνουμε για τον οργανισμό μας..

Μπούρδες σου είπε....

spyros_gi
01-07-13, 17:53
Άρα μπορώ να πίνω μαζί με την πρωτεΐνη μου κι 5 γρ κρεατίνης και όλα καλά;;
(Εννοείται με την απαραίτητη διατροφή καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας και με αρκετή ποσότητα νερού)

InvKid
01-07-13, 18:28
Άρα μπορώ να πίνω μαζί με την πρωτεΐνη μου κι 5 γρ κρεατίνης και όλα καλά;;
(Εννοείται με την απαραίτητη διατροφή καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας και με αρκετή ποσότητα νερού)

:thumbup:

idees
02-07-13, 09:07
Παιδιά καλημέρα .
Αρρώστησ α και αναγκαστικά να πάρω αντιβίωση.
Να πάρω κρεατίνη η οχι;
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν τα πάρω κ τα δυο;

Ευχαριστώ.

Andreas C.
02-07-13, 12:20
Περαστικά σου φιλε:toast:

Δεν υπάρχει λόγος να την πάρεις, καλύτερα ξεκούραστου και μόλις είσαι καλύτερα παίρνεις!

idees
02-07-13, 12:43
Περαστικά σου φιλε:toast:

Δεν υπάρχει λόγος να την πάρεις, καλύτερα ξεκούραστου και μόλις είσαι καλύτερα παίρνεις!

Σ ευχαριστώ πολυ
Μια χαρά νιώθω, δυΝατος, απλά πρέπει να πάρω για άλλες 4ημέρες να τελειώσει η αντιβίωση.
Απλά δε θέλω να χάσω άλλο χρονο.

Andreas C.
02-07-13, 13:14
Δεν νομίζω φιλε οι 4 μέρες είναι τόσο σημαντικός χρόνος :unsure:

Εγώ θα έκανα ένα off και μετά θα ξανά άρχιζα για 2-3 μήνες:toast:

themis1990
02-07-13, 17:15
kalispera kai apo emena ... diavazw arketo kairo to forum kai pragmatika bravo sas ... exw mia aporia oson afora tin proslipsi kreatinis kai tha ithela tin gnwmi sas ... tha itam kalo na tin pairnw me nero 30 lepta prin tin prop kai amesws meta me tin prwteini (ON gold) .. i kalutera mono meta?euxaristw.. :D

Andreas C.
02-07-13, 22:38
Καλώς ήρθες στο φόρουμ:welcome:

Τόσο καιρό που μας διαβάζεις δεν είδες ότι γράφουμε μονο με ελληνικούς χαραχτήρες :P:P

Φιλε παίρνε την μόλις τελειώσεις την προπόνηση σου μονη της και μετά από 20 λεπτά ότι άλλο θέλεις :toast:

themis1990
02-07-13, 23:20
αν την επαιρνα σε νερο θα υπηρχε προβλημα?

Andreas C.
02-07-13, 23:32
Όχι φιλε μου, όλοι μας εδώ έτσι κάνουμε :toast:

No Fear
03-07-13, 08:59
Mπορεις να την παρεις μαζι με την πρωτεινη μετα την προπονηση.

Andreas C.
03-07-13, 11:50
η κρεατινη απορροφατε καλητερα απο το στομαχι η' σε πολυ χαμηλα επιπεδα pH (αδειο στομαχι) η' σε πολυ υψηλα επιπεδα pH (χρηση καποιου buffer οπως bicarbonate).....

προσωπικα θα ελεγα καλητερα με αδειο στομαχι.... δλδ κανα 30' πριν απο γευμα η' 2ωρο μετα απο γευμα.....

επεισης πιστευω καλητερα να υπαρχει και μια δοση πριν την προπονηση..... εκτος και αν εκεινη τη στιγμη χρεισημοποιητε μεγαλη δοση καφεινης (οχι καφε).....

αλλη λυση ειναι 2 σπασμενες δοσεις πριν και μετα την προπονηση..... και τις μερες οφφ μια πριν το πρωινο.....

Φέρνω στην επιφάνεια αυτό το ποστ έτσι για να υπάρχει!!!

DENNISGR
03-07-13, 12:23
Hello , και απο εμενα εγω στην θεση σου θα χρησιμοποιουσα κρεατινη 2 φορες την ημερα μια πριν την προπονηση και μια αμεσως μετα , απο 3gr την φορα.:thumbup:

tasos2
04-07-13, 10:17
Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει. Αν σε ενδιαφερει καθαρα η αυξηση δυναμης, ποια μορφη κρεατινης ενδεικνυται?

Επισης τι αποτελεσματα μπορει να περιμενει κανεις σε αυξηση δυναμης απο την κρεατινη και ποσο καιρο χρεαιζεται για να ερθουν??

billy89
04-07-13, 10:26
Από όσο ξέρω, οι διάφορες μορφές κρεατίνης δεν έχουν διαφορά όσον αφορά τα αποτελέσματα παρά μόνο όσον αφορά την απορρόφηση. Οπότε πάρε την παλιά καλή και δοκιμασμένη μονουδρική.

Θα χρειαστείς μερικές μέρες να πιάσει συγκέντρωση στους μυς, αν κάνεις φόρτωμα αυτό θα γίνει πιο γρήγορα, πιστεύω θες καμιά βδομάδα για να δεις αποτελέσματα.

Τώρα για αποτελέσματα, πιστεύω ότι σε εσένα που παίζεις οριακά λίγα πράγματα θα σου δώσει. Εμένα το χειμώνα μου είχε δώσει περίπου 10 κιλά πάνω στις βασικές πχ σκουωτ, κωπηλατική με μπάρα κλπ όχι απότομα όμως, σταδιακά, και φυσικά ποτέ δεν ξέρεις αν είναι η κρεατίνη ή ήταν η ώρα σου να ανέβεις.

Πριν το Πάσχα που δοκίμασα το epic της dedicated δεν είδα και τίποτα μπορώ να σου πω...

tasos2
04-07-13, 11:18
Mαλιστα :)

Πως δεν καταλαβες αν ηταν η κρεατινη ή θα ανεβαινες ετσι κι αλλιως? Οταν εκανες διακοπη ποση απο την αυξηση αυτη διατηρησες?

Και τι εννοεις οτι παιζω οριακα? Εσυ πως παιζεις δηλαδη, δε φτανεις σε κοπωση? Και γιατι εχει σημασια αυτο για την κρεατινη? :unsure:

billy89
04-07-13, 12:15
Μετά τραυματίστηκα και αναγκάστηκα να κόψω ασκήσεις, να κάνω ξεκούραση 2 εβδομάδες και να κόψω την κρεατίνη. Αργότερα τα κιλά εκείνης της περιόδου τα έπιασα πάλι στον πάγκο και στις πιέσεις ώμων χωρίς κρεατίνη, ενώ πχ σκουωτ δεν τα ξαναδοκίμασα λόγω του τραυματισμού.

Πχ πιστεύω ότι αν παίζεις παράδειγμα 120 Χ 3 στον πάγκο δύσκολα η κρεατίνη θα στο κάνει 120 Χ 4. Γενικά μην περιμένεις κάτι φοβερό, αυτό λέω.

tasos2
04-07-13, 12:35
Πχ πιστεύω ότι αν παίζεις παράδειγμα 120 Χ 3 στον πάγκο δύσκολα η κρεατίνη θα στο κάνει 120 Χ 4. Γενικά μην περιμένεις κάτι φοβερό, αυτό λέω.

A καταλαβα. Δεν περιμενα κατι φοβερο ετσι κι αλλιως απο ενα συμπηρωμα απλα να ξερω τι να περιμενω :) Δεν παιζω τοσο οριακα παντως τωρα 6-8 επαναληψεις παω, θα ηθελα πχ με το ιδιο βαρος να τις παω 7-9 ή και 8-10

Galazoaiamtos
06-07-13, 15:28
χαιρεται παιδια καλως σας βρηκα. λοιπον μετα απο περιοδο γραμμωσης, την οποια θα χαρακτηριζα επιτυχημενη, και εχοντας ακομα 1 μηνα για να γραμμωσω οσο περισσοτερο γινεται, τρεχουν σκεψεις στο μυαλο μου, για σεπτεμβριο και φουσκωμα. ( :green: ) . λοιπον μεχρι στιγμης ολα ηταν προσαρμοσμενα στην γραμμωση, δλδ η διατροφη, τα συμπληρωματα και η γυμναστικη. απο διατροφη και γυμναστικη, γνωριζω πως πρεπει να βαδισω για να παρω ογκο. τι γινεται ομως με τα συμπληρωματα? μεχρι στιγμης χρησιμοποιω, ΟΝ whey, amino 2222, και πολυβιταμινες το πρωι. καποιες φορες και pre ripped freak. εκει που θελω να καταληξω, ειναι τι παιζει με κρεατινη. η μονουδρικη ειναι η καλυτερη συμφωνα με το forum και γενικα τις ερευνες που εχω κανει. ωστοσο, δεν γνωριζω πολλα απο brand names, ποια να επιλεξω, τι να προσεξω κτλ. ερωτηση : υπαρχει τροπος απ την στιγμη που θα παρω μια κρεα να αποφυγω το θολωμα για το οποια ματωνα 1 χρονο? διοτι αν επελθει θολωμα η ψυχολογια θα πεσει ειναι σιγουρο. και ολοι ξερουμε οτι ολα ξεκιναν απ το μυαλο. διαβασα στο forum σχετικα με τις δοσολογιες, το φορτωμα, τα νερα που πρεπει να καταναλωνεις κτλ. απλα επειδη δεν εχω ξαναπαιξει με κρεα, δεν γνωριζω πως λειτουργει και αυτο με φοβιζει. ευχαριστω για το χρονο σας παιδια.

death4glory
07-07-13, 09:58
καλημερα..θα παρεις υγρα και θα θολωσεις, τουλαχιστον +3 κιλα αλλα ειναι υγρα ΄φευγουν ευκολα... μια αλλη λυση για χρηση κρεατινις ειναι οι kre-alkalyn κρεατινη.. σιγουρα δεν θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα με την μονουδρικη(παραπανω δυναμη και ανεβασμα) αλλα δεν κραταει υγρα... δεν εχω δοκιμασει δεν ξερω!

s0k0s
14-07-13, 22:14
Τλκ κραταει ή δν κραταει νερα η κρεατινη; :P
Εμενα δν μ βαζει κιλα παντως...

InvKid
16-07-13, 00:53
Τλκ κραταει ή δν κραταει νερα η κρεατινη; :P
Εμενα δν μ βαζει κιλα παντως...

Και μένα στα 5 γρ δε μου έβαζε νερά (δεν ανέβηκε το βάρος μου). Με φόρτωμα γύρω στα 15 γρ τη μέρα για 4 μέρες αυξήθηκε το βάρος μου κανα 1.5 κιλο το πολύ... Ισως να θέλει κάποιες δοκιμές στις δόσεις.
τα τουλάχιστον +3 κιλα πάντως υπερβολή μου φαίνεται που λέει απο πάνω....

themis1990
16-07-13, 14:21
αν παρω την κρεατινη 30 λεπτα πριν την προπονηση υπαρχει προβλημα ??

Andreas C.
16-07-13, 22:37
Όχι φιλε Θέμη!

klag
18-07-13, 23:42
Ειμαι 17..1,82 υψος και 87 κιλα..
παιρνω τον λυποδιαλυτη Brutal balde...και θελω να παρω και μια κρεατινη τωρα
Παντα κατι οικονομικο..Σκεφτικα να παρω της warriorlab την monohydrate τι λετε;
Εχετε να προτεινεται καποια αλλη;

Pyre
20-07-13, 22:11
Λοιπον κοιταζα το sticky της κρεατινης εδω, και ειδα πολλους να δινουν συμβουλες χωρις να ξερουν τι τους γινετε στο θεμα κρεατινη.

Ας αρχισω με την λαθος αντιληψη οτι η κρεατινη εχει αμεση επιδραση, δηλαδη πρεπει να την παιρνεις μιση-μια ωρα πριν απο την προπονηση (ειδα μερικους να λενε οτι πρεπει να την παρεις ποσα δευτερολεπτα πριν απο την προπονηση, ελεος!) Η κρεατινη θελει περιπου μια με δυο εβδομαδα απο οταν αρχιζεις για να φτασει στο μεγιστο επιπεδο μεσα στους μυες και να αρχιζεις να βλεπεις επιδραση. Δεν προκειτε να δεις καμια απολυτως επιδραση ακομα και αν παρεις και 30 γρ κρεατινης πριν ασκηθεις.

Δευτερο που προσεξα σε πολλα ατομα ειναι οτι δεν ξερουν τι κανει καν η κρεατινη και νομιζουν οτι ειναι καποιο νομιμο στεροιδες που σε "φουσκωνει" οπως διαβασα στο sticky.
Το μονο που κανει η κρεατινη στον οργανισμο μας ειναι να συνθετει τριφωσφορικη αδενοσινη που την σπαει ο οργανισμος σε διφωσφορικη αδενοσινη και η αντιδραση απελευθερωνει ενεργεια στο κυτταρο. (ολως περιεργως τα μαθαμε αυτα περσι στην βιολογια λυκειου οποτε ξερω και κατι παραπανω της διαδικασιας). Επισης η κρεατινη ελκει τα μοριακα διπολα του νερου και ετσι εχουμε κατακρατηση υγρων.
Οσοι παιρουνε κρεατινη για να "φουσκωσουν" τους συμβουλευω να σταματησουν γιατι θα χασουν ( για το χρονικο διαστημα χρησης) καμια τυχων γραμμωση και ταση των μυων τους.

Για να κλεισω, η καθημερινη δοση κρεατινης θα πρεπει να ειναι 5 με 8 γρ. αναλογα με την μυικη μαζα σας. Να παιρνετε μονο την 100% καθαρη "creatine monohydrate", ολες οι αλλες κρεατινες δεν ειναι αξιοπιστες στις επιδοσεις τους και δεν ειναι πληρως επιστημονικα ερευνημενες οπως η monohydrate. Επισης ποτε την παιρνετε καθε μερα δεν παιζει κανενα ρολο, απλως μην παρετε στις 12 το βραδυ και την επομενη μερα την παρετε 6-7 το πρωι.

/thread

Mikekan
20-07-13, 22:16
Και γιατί άνοιξες καινούργιο θέμα για να μας πεις όλα αυτά τα πολύ σωστά που γράφεις? :unsure:

A1200
20-07-13, 22:18
Ισως γιατί στο θέμα της κρεατινης χάνει η μάνα το παιδι και το παιδί την μάνα από τα άσχετα πόστ

Pyre
20-07-13, 22:27
Και γιατί άνοιξες καινούργιο θέμα για να μας πεις όλα αυτά τα πολύ σωστά που γράφεις? :unsure:


ανοιξα καινουργιο ποστ γιατι οταν ηρθα στο φορουμ να ψαξω να δω τι γινετε γενικα γιατι πρωτη φορα ειμαι σε ελληνικο φορουμ, και αρχισα να διαβαζω το sticky της κρεατινης και μου γυρισαν τα μυαλα απο τι ειδα εκει μεσα.
Πιστευω πρεπει να υπαρχει ενα μερος που να λεει ολα τα σωστα σε ενα ποστ και οχι 200 σελιδες με 90% παπαριες του καθενος στην κρεατινη, σιγουρα υπαρχουν καλες συμβουλες και ποστ σε εκεινο το ποστ αλλα ποιος θα κατσει να ψαξει 200 σελιδες?

Αν ειμαι λαθος με τους κανονες του φορουμ τοτε ριξτε το ποστ, τι να πω.

grtech
21-07-13, 13:33
Γεια σου Pyre και καλώς όρισες στην παρέα :welcome:.
Περισσότερα για την κρεατίνη από Fotis_Patra (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?2943-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Fotis_Patra)
Κρεατίνη (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?166-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7)
Μονοϋδρική κρεατίνη - Οδηγίες λήψης (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?118-%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%8B%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82)
Kre-Alkalyn (KA) Vs Creatine Monohydrate (CM) (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?22066-Kre-Alkalyn-%28KA%29-Vs-Creatine-Monohydrate-%28CM%29)
Ανάλυση της αποτελεσματικότητας κ ασφάλειας διαφόρων μορφών κρεατίνης (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?20451-%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BA-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82)
20γρ κρεατινης σε κανουν δυνατοτερο,αλλα 2γρ betain οχι.. (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?18066-20%CE%B3%CF%81-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1-2%CE%B3%CF%81-betain-%CE%BF%CF%87%CE%B9..)



Αν ειμαι λαθος με τους κανονες του φορουμ τοτε ριξτε το ποστ, τι να πω.
Την γνώμη σου λες και εσύ αλλά δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο αυτό που γράφεις για το φόρουμ και τα περισσότερα μέλη που βρίσκονται καιρό στην παρέα όποτε δεν χρειάζεται ξεχωριστό ίδιο θέμα για την κρεατίνη.
Όποιο μέλος ενδιαφέρεται να μάθει κάθετε και διαβάζει στα άρθρα και μελέτες, όποιο μέλος δεν θέλει κάνει εδώ τις ίδιες και ίδιες ερωτήσεις για να ακούσει τις ίδιες και ίδιες λάθος ή σωστές κατά τα λεγόμενα σου απαντήσεις.

Μια παρατήρηση αυτό το ύφος ....

και οχι 200 σελιδες με 90% παπαριες του καθενος στην κρεατινη, σιγουρα υπαρχουν καλες συμβουλες και ποστ σε εκεινο το ποστ αλλα ποιος θα κατσει να ψαξει 200 σελιδες?
διόρθωσέ το σε παρακαλώ, κανείς δεν έχει το αλάθητο παρά μόνο ο Θεός.

Grigoris Tsiaousis
21-07-13, 17:28
Sta grigoria... H kreatini einai to pio meletimeno simpliroma sto xoro tou bodybuilding. Toses dekaeties pou xrisimopoiete den exoun anaferthei parenergeies (den einai ormoniko sympliroma, ara kamia epidrasi sto ormoniko systims). Efoson pineis poly nero den tha exeis kanena provlima. An den pineis poly nero otan xrisimopoies kreatini mporei na exeis kapoies krampes stous myes kai kapois sxetikosu ponous. An katanaloneis arketo nero (gia mena toulaxiston 4 ltr ti mera) den exeis kanena apolitos provlima.
Meletes pou eginan ta teleytaia xronia sxetika me tin epidasi tis kreatinis sta nefra, to apotelesma itan oti se atoma pou eixan ygiei nefra den parousiastike kanena apolytos symptoma.

Meliga logia i kreatini einai aplytos asfaleis. Ta media merikes fores lene diafora, alla stin ousia den xeroun ti toys ginetai. H kreatini protinete kai apo tis Olympiakes odigies san voithima athlitikon epidoseon.

programma ogou? ti enoeis? proponisi?diatrofi?sympliromata?
(ayto ton kairo den yparxei polys xronos, siga siga to site tha emploutistei me poly yliko kai tha exete etoima programmata kai diatrofes)

Muscleboss

ναι αλλα αμα σταματησεις την κρεατινη επειδη δεν κανει να την παιρνεις συνεχεια δεν θα χασεις μυικη μαζα??

kwstasEV
21-07-13, 18:09
η κρεατινη δεν σου δινει μυικη μαζα αλλα νερα που σε βοηθαν να κανεις πιο σκληρη προπονα και δειχνουν καπως μεγαλυτερη οι μυες..εφοσον σταματησεις την κρεατινη φευγουν και τα νερα αρα πευτεις και σε κιλα τα οποια ομως ειναι νερα και οχι μυικη μαζα...απλως μπορει να εχεις καποια μικρα μυικα κερδη απο την κρεατινη επειδη κανεις πιο εντονες προπονησεις

Pyre
22-07-13, 05:11
ναι αλλα αμα σταματησεις την κρεατινη επειδη δεν κανει να την παιρνεις συνεχεια δεν θα χασεις μυικη μαζα??

θα χασεις ογκο. οχι μυικη μαζα, οι μυες ιδιοι θα μεινουν απλως δεν θα εχεις κατακρατηση υγρων απο την κρεατινη

Επισης δεν βλεπω κανενα λογο γιατι να μην παιρνεις κρεατινη συνεχομενα για χρονια, δεν εχω βρει καμια ερευνα που να δειχνει μακροπροθεσμες επιδρασεις της κρεατινης.

and345
22-07-13, 15:49
Καλησπερα παιδια.
εκανα το λαθος και εφτασε πατο η κρεατινη μου και ειναι σε ελειψη. κρεατινη της allmax.
Ξερει καποιος καμια αλλη που να ειναι creapure + micronized ?

Mikekan
22-07-13, 16:02
Της ΟΝ.

and345
22-07-13, 16:07
φιλε Mikekan την ΟΝ ηταν παλιοτερα creapure. εδω και καποιο καιρο εχει σταματισει.
το εχει βγαλει κιολας απο την ετικέτα.
εκτος και αν ξαναρχισε η συνεργασια

Grigoris Tsiaousis
24-07-13, 13:38
θα χασεις ογκο. οχι μυικη μαζα, οι μυες ιδιοι θα μεινουν απλως δεν θα εχεις κατακρατηση υγρων απο την κρεατινη

Επισης δεν βλεπω κανενα λογο γιατι να μην παιρνεις κρεατινη συνεχομενα για χρονια, δεν εχω βρει καμια ερευνα που να δειχνει μακροπροθεσμες επιδρασεις της κρεατινης.

ομως θα εχω καποια οφελη οσον αφορα την αυξηση της μυικης μαζας ετσι ωστε να εχω περισσοτερο αντοχη και δυναμη στις προπονησεις...

Pyre
26-07-13, 02:24
ομως θα εχω καποια οφελη οσον αφορα την αυξηση της μυικης μαζας ετσι ωστε να εχω περισσοτερο αντοχη και δυναμη στις προπονησεις...

με την κρεατινη βαζεις μυ γιατι μπορεις να ασκησαι παραπανω και βαζεις μυικη μαζα ευκολοτερα

Michaelangelo
26-07-13, 04:44
πιστεύω ότι αν παίζεις παράδειγμα 120 Χ 3 στον πάγκο δύσκολα η κρεατίνη θα στο κάνει 120 Χ 4. Γενικά μην περιμένεις κάτι φοβερό, αυτό λέω.

Διαφωνώ σε αυτό, αν και το θεωρώ τελείως υποκειμενικό αν θα σου δώσει! Και αυτό γιατί, υποτίθεται θα σου δώσει κιλά ''ενδομυικά'', οπότε θα έχεις και μια επιπλέον δύναμη! Οπότε θεωρώ (σε θεωρία πάντα), η αύξηση της μιας επανάληψης, είναι εφικτή! :toast:

Pyre
26-07-13, 04:54
Διαφωνώ σε αυτό, αν και το θεωρώ τελείως υποκειμενικό αν θα σου δώσει! Και αυτό γιατί, υποτίθεται θα σου δώσει κιλά ''ενδομυικά'', οπότε θα έχεις και μια επιπλέον δύναμη! Οπότε θεωρώ (σε θεωρία πάντα), η αύξηση της μιας επανάληψης, είναι εφικτή! :toast:


και εγω συμφωνω, εχω δει μεγαλες διαφορες με την κρεατινη.

οντως ειναι τελειως υποκειμενικο (οπως και το 99% ολων τον πραγματων)

Grigoris Tsiaousis
27-07-13, 16:45
μπορει καποιος,τελος, να με απαντησει τεκμηριωμενα ποτε ειναι η καλυτερη ωρα της ημερας για να παρω κρεατινη;; Αλλοι μου λενε πρωι αλλοι μου λενε μετα τη γυμναστικη αλλοι μου λενε πριν την γυμναστικη.. Αν μπορεσετε να μου απαντησετε θα σας ημουν αρκετα ευγνομων..

Mikekan
27-07-13, 16:48
Ξέρεις ποιος είναι ο λόγος που έχεις πάρει πολλές απαντήσεις? Είναι απλό. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ. Just take it.

Mετά τη γυμναστική είναι μια καλή ώρα.

Χριστοφορος123
27-07-13, 17:42
ναι αλλα αμα σταματησεις την κρεατινη επειδη δεν κανει να την παιρνεις συνεχεια δεν θα χασεις μυικη μαζα??

Η κρεατινη δε δινει μαζα m8..
Δυναμη δινει και μεσω της δυναμης ερχεται η μαζα. Το θεμα ειναι να μπορεσεις να κρατησεις οση περισσοτερη δυναμη μπορεις (ισως κ ολη αν γινεται) ωστε να μη χασεις και μυικη μαζα

LoCoPaKo
28-07-13, 14:09
Paidia eimai 57 kila kai den exw parei pote tpt apo simpliromata... Kai skeftomai na parw Creakic Hardcore.... tha me boithisi sto na parw grigora ogko ?

Mikekan
28-07-13, 14:09
Διάβασες καθόλου το θέμα πριν ποστάρεις ή το μόνο που σε νοιάζει είναι να "φουσκώσεις" γρήγορα?

Lao
28-07-13, 14:15
Έχουμε φτάσει τις 190 σελίδες, και ακόμα δεν έχουμε βγει από το τριπάκι «παίρνω κρεατίνη για να φουσκώσω».

Νομίζω ότι το thread δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα πλέον...

LoCoPaKo
28-07-13, 14:18
Rwtaw apla gt eimai telios asxetos me ola auta!!!! kai alli m lene prwteines alli udatanthrakes kai alli kreatini...!!!kai den 3erw pou kai pion na rwtisw..!!

Mikekan
28-07-13, 14:20
Να διαβάσεις το θέμα φίλε μου. 190 σελίδες έχουν γραφτεί για αυτό το σκοπό.

Και για να μην κουράζεσαι να σε βοηθήσω. Η κρεατίνη ΔΕΝ "φουσκώνει". Η γυμναστική και η καλή διατροφή σε βάθος χρόνου "φουσκώνουν".

LoCoPaKo
28-07-13, 14:23
nai ok to 3erw alla trww oso den mporeis na fantastis kai den mporw na parw kila .. kai athloume..!!! eimai 57 kila gramosi.. alla thelw na parw kila grigora..kai as min exw gramosi..auto ennousa na fouskoso .. to na parw kila !!!

Lao
28-07-13, 14:24
Rwtaw apla gt eimai telios asxetos me ola auta!!!! kai alli m lene prwteines alli udatanthrakes kai alli kreatini...!!!kai den 3erw pou kai pion na rwtisw..!!

Καταρχήν, για να μην σου κάνουν παρατήρηση, μην γράφεις με λατινικά.

Κατά δεύτερον, διάβασε το παρόν θέμα όσο αντέχεις (το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά από ένα σημείο και μετά κανένας παλιός δεν θα απαντήσει για 54354573η φορά, ούτε εγώ πλέον) και λογικά δεν θα έχεις απορίες.

Πάντως το thread θέλει ένα γερό ξεκαθάρισμα.

LoCoPaKo
28-07-13, 14:33
οκ ευχαριστω...Αλλα οπως διαβαζω βλεπω πως προτινουν κρεατινες...Για ογκο και κ.λ.π.. Δεν εχω δει πουθενα να λενε μην παρεις γιατι δεν σου δινει ογκο...

Lao
28-07-13, 14:40
οκ ευχαριστω...Αλλα οπως διαβαζω βλεπω πως προτινουν κρεατινες...Για ογκο και κ.λ.π.. Δεν εχω δει πουθενα να λενε μην παρεις γιατι δεν σου δινει ογκο...

Ουφ, θα σκάσεις αν δεν σου βγει από το μυαλό ότι κρεατίνη = όγκος, έτσι; :P

Άντε, ας τα ξαναπούμε άλλη μια φορά.

- Η κρεατίνη από μόνη της, δεν δίνει όγκο.

- Η κρεατίνη, είναι απλά ένα εργαλείο για να κάνει ο χρήστης καλύτερες προπονήσεις, είτε θέλει να φουσκώσει, είτε θέλει να στεγνώσει, είτε οτιδήποτε θέλει να κάνει.

- Το φούσκωμα ή στέγνωμα, είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα διατροφής και ανάλογης προπόνησης.

Ελπίζω, πλέον να σου βγει από το μυαλό ότι κρεατίνη = όγκος και να αρχίσεις να κοιτάς προς την σωστή προπόνηση, δηλαδή το γνωστό τρίπτυχο προπόνηση, διατροφή, αποκατάσταση.

LoCoPaKo
28-07-13, 14:43
ωραια ευχαριστω...μηπως ξερεις πως θα μποροθσα να αυξησω το σωματικο μου βαρος?
Ειμαι αθλητης του Tae Kwon Do 1 χρονο τωρα.. και εκανα 10 χρονια στιβο...οποτε την αθληση την εχω....

Lao
28-07-13, 14:45
ωραια ευχαριστω...μηπως ξερεις πως θα μποροθσα να αυξησω το σωματικο μου βαρος?
Ειμαι αθλητης του Tae Kwon Do 1 χρονο τωρα.. και εκανα 10 χρονια στιβο...οποτε την αθληση την εχω....

Και εγώ ασχολoύμαι 16 χρόνια με τις Πολεμικές Τέχνες, και το μόνο που έχω να σου πω είναι το εξής:

Φτιάξε την διατροφή σου και την προπόνησή σου.

LoCoPaKo
28-07-13, 14:46
Ναι αλλα πως? Δεν ξερω.. εχεις καμια ιδεα?

Lao
28-07-13, 14:51
Ναι αλλα πως? Δεν ξερω.. εχεις καμια ιδεα?

Είναι αδύνατον να σου βγάλω εγώ την διατροφή που χρειάζεσαι σε ένα post.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας εδώ

http://forum.bodybuilding.gr:8081/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE

και να ανοίξεις ένα θέμα να πάρεις γνώμες ώστε να φτιάξεις την ΔΙΚΗ ΣΟΥ διατροφή.

Όσον αφορά την προπόνησή σου, πρέπει να μιλήσεις με τον εκπαιδευτή σου.

Ας το σταματήσουμε εδώ, γιατί είμαστε off topic.

LoCoPaKo
28-07-13, 14:58
Ευχαριστω..ανοιξα δικο μου θεμα μπας και καταφερω να κανω τπτ..:/ ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου και κατατοπισι μ....

funkylov3r
31-07-13, 02:18
Γεια σας παιδια.
Μου έδωσε ενας φιλος μου λιγο απο την κρεατινη που πήρε (100 creatine monohydrate)...
και γενικα μου φτάνει για 1 βδομάδα.. (η βδομάδα φορτωσης που λένε)
Αυριο ξεκινάω να κάνω το προγραμμα μου κανονικά)
να πάρω το πρωι οταν ξυπνήσω 5 γρμ..μετά την προπονηση πάλι 5..και το βράδυ άλλα 5? η μονο μετα την προπονηση και το βράδυ?

Edit: πρωτη φορα θα δοκιμάσω. 19 χρονών, υψος 1.86, κιλλά 80. (το σωμα μου στο avatar)

MUSKLGEORGE
31-07-13, 02:22
αν σκεφτεσαι για 15 γρ.τη μερα
5γρ. το πρωι
5γρ. πριν
5γρ. μετα
αν θες 20 γρ.τη μερα,βαλε και αλλα 5γρ. πριν τον υπνο.

Metalhead|T|
31-07-13, 02:25
για τοσες λιγες μερες...δεν θα δεις απολυτως καμια διαφορα....τι ακριβως την θες την κρεατινη?>..ή πηρες καθαρα και μονο απο περιεργεια να δοκιμασεις

funkylov3r
31-07-13, 02:26
ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!
η κρεατινη που θα παρω το πρωι, θα μου χρησιμεύσει μεχρι την ώρα που θα παω στο γυμναστήριο? (συγνωμη για αυτές τις ερωτήσεις απλα δεν ξερω)
(με λιγα λογια θελω να πω εφοσον δεν εχω κανει ασκησει την προηγουμενη μερα...ειναι αναγκαιο να παρω το πρωι? θα μου χρειαστει για το απογευμα μεχρι να πάρω αμέσως μετα παλι?)
(διοτι εχω να γυμναστώ απο παρασκευή)

funkylov3r
31-07-13, 02:27
για τοσες λιγες μερες...δεν θα δεις απολυτως καμια διαφορα....τι ακριβως την θες την κρεατινη?>..ή πηρες καθαρα και μονο απο περιεργεια να δοκιμασεις

για περιεργια γιατι μου ειπαν οτι σου δηνει και δυναμη στην προπονηση...γιαυτο και θα το κανω μονο για μια βδομαδα..δεν θα εμπαινα καν σε διαδικασια να αγορασω διοτι δεν ασχολουμαι με αυτα...απλ ετυχε απο τον φιλο μου :)

MUSKLGEORGE
31-07-13, 02:33
γιατι δε μας λες απο την αρχη οτι ειναι απο δικη σου περιεργεια;για μια βδομαδα υπερφορτωση δε θα καταλαβεις τιποτα.δωσε την πισω καλυτερα.αλλα επειδη νομιζω οτι δεν ειναι απο απλη περιεργεια,μετα την πρωτη εβδομαδα μπορεις να συνεχισεις με 5 γρ./μερα προπονησης για κανα διμηνο και να δεις αποτελεσμα.

Numerouno
31-07-13, 02:35
για περιεργια γιατι μου ειπαν οτι σου δηνει και δυναμη στην προπονηση...γιαυτο και θα το κανω μονο για μια βδομαδα..δεν θα εμπαινα καν σε διαδικασια να αγορασω διοτι δεν ασχολουμαι με αυτα...απλ ετυχε απο τον φιλο μου :)

Για να δουλεψει η κρεατινη πανω σου, χρειαζεσαι τουλαχιστον 2-3 βδομαδες χρησης της, ωστε να δεις τα αποτελεσματα απο αυτην, μετα απο 2-3 βδομαδες. Φορτωμα δεν χρειαζεσαι, παιρνε 5γρ την ημερα, μετα την προπονηση, ωστε να σου βγαλει και παραπανω καιρο :)

themis1990
07-08-13, 15:39
εχω μια απορια ... στιν φαση φορτωσης ποσες φορεσ τη μερα πρεπει να παιρνουμε κρεατινη ? σε τι ποση ποσοτητες ? και ανα ποση ωρα ... ?

Ανδρεας
07-08-13, 15:58
φιλε μου, διαβασε αυτο το θεμα τουλαχιστον τις πρωτες 5-6 σελιδες και θα σου λυθουν οι αποριες..ρωτατε τα ιδια και τα ιδια και εχουν γραφτει 190 σελιδες..τι λες να τες γραψαν αδικα?
οποτε αν διαβασεις αυτα που σου ειπα θα σου λυθουν οι αποριες :welcome:

georgepyrrakis
08-08-13, 20:13
paidia kalispera na rwtisw i8ela ti pistevete kalitera creapure i ethylesteriki creatine i krealkalyn?