PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

RUHL
23-01-09, 01:18
γιατι πρεπει να λεω 2-3 φορες τα ιδια πραγματα
αυτα που κανεις ειναι καλα οκ το εμπεδωσες?5 γραμ ειναι υπερ αρκετα
ιδια δοση και τις μερες που δεν πηγαινεις για προπονηση στο πρωινο σου παλι καλα παλι τα ιδια λεω
ναι αυτα που περνεις το λιγοτερο ειναι 10 φορες ακριβα
μετρα μονος σου ποσο cell tech σου βγαζει αν παρεις το μισο κιλο (καθαρη κρεατινη!!) 9-10 ευρω και 1 κιλο δεξροζη κανει 3 ευρω ποσες δοσεις σου βγαζει?

skrwz21
23-01-09, 01:36
2κιλα καθαρη παει στα 40ευρω δλδ.
εξαρταται τι δοσεις πρεπει να παιρνει ομως, με την καθαρη και την δεξροζη δεν τα ξερω αυτα..
τεσπα επειδη ξεκινησα με τη σελτεκ θα την καταλυσω μαυτην προς το παρων και βλεπουμε αποτελεσματα και κανουμε...

μουχε δωσει κατι φυλλαδες με δοσολογιες για την σελτεκ ενας φιλος αποκει που την αγορασα, η οποια ελεγε για 2 σκουπ το πρωι και 2 μετα για 7 ημερες (υπερπληρωση), και ακολουθως μονο! 2 σκουπ μετα την προπονηση..
νομιζω οτι θελουν να εχουν δουλεια οι τυποι που εφτιαξαν το προγραμμα και τπτ περισσοτερο.. 2 σκουπ (10γρ μον.) νομιζω ειναι υπερ αρκετα :smash:

slaine
23-01-09, 01:57
πόσα κιλά πήρες και πόσα φράγκα?

skrwz21
23-01-09, 02:05
πόσα κιλά πήρες και πόσα φράγκα?

ειχα παρει 4-5 κιλα απο την Μαστεκ (πρωτεινη ογκου)
κρεατινη τωρα ξεκινησα ! κατσε να την τελειωσω σε 2 μηνες θα σου πω :wink: ξερω οτι θα με ρωτησεις, ειμαι 88 τωρα με υψος 1,88 περιπου !

πηρα μαστεκ με νιτροτεκ.. μεχρι τα χριστουγεννα

τωρα ξεκινησα σελτεκ με καθαρη πρωτεινη της PLV (αν την γνωριζεις)
εχω και τα amino pro 2500 αλλα δεν τα ξεκινησα, σκεφτομαι να τα παρω αργοτερα με καθαρη μονο !

slaine
23-01-09, 02:09
πόσα κιλά εννοουσα από το προιόν και πόσα έδωσες

skrwz21
23-01-09, 16:01
πόσα κιλά εννοουσα από το προιόν και πόσα έδωσες

ρε φιλε, τωρα ξεκινησα την κρεατινη σου λεω
35 ευρω την εχω παρει 2κιλη

tezaman
23-01-09, 17:47
με υδατάνθρακα μέσα σου πουλίσανε?

slaine
23-01-09, 17:52
επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι ξεκαθαρίστηκε το θεμα:
ρωτάω πόσο ζυγίζει το προιον που αγόρασες και συγκεκριμένα το καθαρό βάρος χωρίς τη συσκευασία :P
2 κιλά 35 ευρώ αν είναι σκέτη μονουδατική είναι καλή τιμή

tezaman
23-01-09, 17:56
δεν έχω δει δίκιλη μονουδρική :shifty:

skrwz21
23-01-09, 20:33
ελα ρε η celltech της muscletech


εχει και υδατανθρακα!
αν δε κανω λαθος το καθαρο βαρος ειναι 1κιλο.

the_big_litho
23-01-09, 20:38
ολο το κουτι των 2 κιλων περιεχει

200 γραμμαρια κρεατινη, 1,5 κιλο υδατανθρακας(δεξτροζη) και τα υπολοιπα βιταμινη c και κατι ανοργανα συστατικα

skrwz21
23-01-09, 20:42
ολο το κουτι των 2 κιλων περιεχει

200 γραμμαρια κρεατινη, 1,5 κιλο υδατανθρακας(δεξτροζη) και τα υπολοιπα βιταμινη c και κατι ανοργανα συστατικα

καπως ετσι βγαινει αν τα υπολογισεις σωστα

slaine
23-01-09, 20:43
σβήσε το λινκ ρε απο το κατάστημα, απαγορεύεται και θα στ σβήσουν ούτως ήαλλως

tezaman
23-01-09, 21:13
ολο το κουτι των 2 κιλων περιεχει

200 γραμμαρια κρεατινη, 1,5 κιλο υδατανθρακας(δεξτροζη) και τα υπολοιπα βιταμινη c και κατι ανοργανα συστατικα

Και το ψόφιο το ALA :lol: :lol: :lol:

slaine
23-01-09, 21:17
:lol:

skrwz21
23-01-09, 23:50
σβήσε το λινκ ρε απο το κατάστημα, απαγορεύεται και θα στ σβήσουν ούτως ήαλλως

γιατι τι εχει? αγγλικο σαιτ ητανε ! :?
για να δεις τα συστατικα

vagg
24-01-09, 10:24
γιατι διαφημηζεισ το σαιτ...απαγορευετε....το φορουμ εχει χορηγουσ....κανε τα συστατικα copy paste

sotirisalex
05-02-09, 18:23
παιδια απο βδομαδα αρχίζω κρεατινη μονουδ.φαση υπερπληρωσης 4 φορεσ τη μερα σωστα για 5 μερες.επειδη κανω προπονηση κατα τις 7 το απογευμα εχω σκεφτει τιν εξεις δοσολογια.
9 το προι μαζι με τη whey και 5 γραμμ κρεατινη.
1 το μεσημερι δευτερη δοση κρεατινης
8 το απογευμα μετα τη προπονηση μαζι με το μεταπροπονητικο...ροφημα
11 το βραδυ η τελευταια δοση..

να ακολουθησω αυτη τη δοσολογια ειναι καλη η να βγαλω τη τελευταια δοση και να τη βαλω μιση ωρα πριν τη προπονηση μαζι με τα bcaa?

μετα τη φαση υπερπληρωσης να βαζω 1 δοση το πρωι και μετα τη προπονηση η πριν και μετα τη προπονηση ευχαριστω

slaine
05-02-09, 18:26
στην υπερπλήρωση δεν πάιζει και τόσο ρόλο το πότε ακριβώς παρά μόνο εννοειταί μετά την προπόνηση. όπως και αν το κάνεςι καλά έιναι. θα είσαι ήδη "μπουκωμένος"

skrwz21
05-02-09, 21:06
εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι βιαζεσται με την κρεατινη τοσο πολυ και κανετε μια βδομαδα υπερπληρωση. αφου ουτως η αλλιως η κρεατινη θα κορεσει τους μυς μετα απο καποιο διαστημα δοσοληψιας.
νομιζω η μεταπροπονητικη δοση ειναι αρκετη

RAMBO
05-02-09, 21:12
δεν νομιζω να ειναι γιατι την σπαταλασ και για ενεργεια στο γυμναστηριο και κατα την διαρκεια τησ ημερασ. :weights:

peris
05-02-09, 21:32
δεν νομιζω να ειναι γιατι την σπαταλασ και για ενεργεια στο γυμναστηριο και κατα την διαρκεια τησ ημερασ. :weights:

μια χαρα ειναι 5 γρ μετα τη προπονηση και αντε αλλα 5 το πρωι ποσο να βαλεις 100γρ τη μερα ρε rambo :smash: :smash: :smash: :smash:

RAMBO
05-02-09, 21:37
για την περιοδο υπερπληρωσησ το ειπα.

_kwstas_
05-02-09, 23:07
δεν ειναι απαρετιτο για εμενα να κανεις υπερπλιρωση... ακουω που λενε μερικοι οτι αν δεν κανεις περιοδο υπερπλιροσης δεν κανεις τιποτα! ΜΕΓΑ ΜΟΥΦΑ... εχω κανει και τα 2 το αποτελεσμα λειτουργισε εξισου ικανοποιητικο και στα 2 σε εμενα...
επισεις η κρεατινη παιδια δεν ειναι απαρετητο οτι προοριζετε για μυηκη αναπτυξη ,πριξιματα και ΜΟΝΟ! την κρεατινη την προσαρμοζεις στις προπονισεις σου και την χρησιμοποιεις αναλογα για αυτο που την χρειαζεσε... την κρεατινη την χρισιμοποιουνε ατομα απο διαφορα αθληματα! μεχρι και οι ποδοσφαιριστες εμαθα προσφατα οτι χρησιμοποιουνε! την κρεατινη μετα την διακοπη της το πολυτιμο κερδος που σου δινει δεν ειναι μονο τα μυηκα πριξηματα αλλα σου δινει ενα πολυτιμο αγαθο τον αναβολισμο τον οποιο μπορεις να τον συνεχισεις...

mantus3
05-02-09, 23:38
την κρεατινη μετα την διακοπη της το πολυτιμο κερδος που σου δινει δεν ειναι μονο τα μυηκα πριξηματα αλλα σου δινει ενα πολυτιμο αγαθο τον αναβολισμο τον οποιο μπορεις να τον συνεχισεις...

κωστα τι ακριβως ενοεις? οταν λες μετα την διακοπη της? τι ειναι τα μυηκα πριξηματα? κ αυτος ο "αναβολισμος" πως συνεχιζεται?

_kwstas_
05-02-09, 23:52
τιποτα μετα την διακοπη τα νερα που κατακραταει καποια στιγμη φευγουνε κοινως χανεις μεγαλο απο τα μηικα πριξιματα οχι το 70% οπως εχει υποθει στο site αλλα το 85%(σε εμενα αλλα εγω δεν κανω και την καλυτερη διατροφη) τον αναβολισμο μπορεις να τον κρατισεις με την δυνατη ασκηση και την διατροφη φυσικα.. εισαι σε κυκλο κρεατινης?

mantus3
06-02-09, 00:22
εισαι σε κυκλο κρεατινης?

το λες κ κυκλο. εχεις να προτινεις κατι καλο?

_kwstas_
06-02-09, 00:26
ενοω κανεις την λυψη κρεατινης αυτον τον καιρο??? αν οχι εχεις κανει γενικοτερα?

goutsos
06-02-09, 04:34
εκανε αλλα σταματησε γτ ειχε παρενεργειες :rolf:

kyriakos23
06-02-09, 04:48
τι παρενεργειες?
επειδη σκεφτομε να αγωρασω κ γω.
η πρωτεινη η μια που εχω εχει κρεατινη αλλα λιγο 1gr και δεν με πειραξε.

slaine
06-02-09, 04:51
σε κάποιους μπορέι να προκαλέσει διάροια στις μεγάλες δόσεις και σπανιότατα συχνουρία.

η μονουδατική εννοώ. οι άλλες και καλά δεν έχουν παρανέργεις? αλλά δεν ξέρω και σίγουρα

kyriakos23
06-02-09, 05:01
το πιο λιγο μεχρι το πιο πολυ που μπορει να πινεις απο ποσο μεχρι ποσο ειναι?
εγω τωρα 1gr μετα την προπονηση πινω.
κανει τπτ η ειναι πολυ λιγο τοσο?

goutsos
06-02-09, 05:05
πλακα κανω..........

slaine
06-02-09, 05:08
το πιο λιγο μεχρι το πιο πολυ που μπορει να πινεις απο ποσο μεχρι ποσο ειναι?
εγω τωρα 1gr μετα την προπονηση πινω.
κανει τπτ η ειναι πολυ λιγο τοσο?
5 γρ μετά τηνπροπόνηση και άλλη μία δόση κάποια στιγμή από το πρωί μέχρι πριν την προπόνηση μέχρι 5 γρ είναι οκ. με πιο λίγο έχεις λιγότερα κέρδη ας πούμε κατά κάποιο τρόπο. μην αγχώνεσαι για παρενέργειες.

kyriakos23
06-02-09, 05:14
εντωμεταξυ ειναι καλυτερα σε χαπι η σε σκονη?
σε σκονη πως ειναι,με γευσεις οπως η πρωτεινη?
τωρα η πρωτεινη μου εχει μεσα,δεν αγωρασα ποτε ξεχωριστα κρεατινη κ δεν ξερω...

goutsos
06-02-09, 05:24
σκετη ειναι αγευστη...συνηθως την αναμιγνυεις με την πρωτεινη,,,

slaine
06-02-09, 05:43
εντωμεταξυ ειναι καλυτερα σε χαπι η σε σκονη?
σε σκονη πως ειναι,με γευσεις οπως η πρωτεινη?
τωρα η πρωτεινη μου εχει μεσα,δεν αγωρασα ποτε ξεχωριστα κρεατινη κ δεν ξερω...
υπάρχουν όλες οι επιλογές. η σκέτη μονουδατική σε σκόνη ειναι άγευστη εκτός απο μερικές που έχουν κάπως γεύση σαν φάρμακο...
η ε8υλεστερική αν πάρεις μόνο σε χάπι γιατί σε σκόνη είναι σαν χλωρίνη :puke:

_kwstas_
06-02-09, 05:56
:puke: :puke: :puke: :puke:

embrance
06-02-09, 08:10
Η ελεθτστερικη εχει απαιια γευση,αλλα βλεπεις αποτελεσμα πολυ γηργορα.Απλα δενειναι σαν τηνμοναυδραικη που δεν γεμιζει νερα κτλ,και εγω δεν ειχα προβλημα με το στομαχι οπως ειχα με την μονουδραικη.Απλα πλεον υπαρχει και η Malate CEE που δενεχει ασχημη γευση.Θα παραγγκειλω γι ανα αναμειγνιω με χυμο...:Ρ

psilos3
07-02-09, 15:19
Λοιπόν , βλέπω οτι οι αποόψεις περι κρεατίνης διίστανται..
Προσωπικά δεν είχα κάνει ποτέ χρήση του συγκεκριμένου συμπληρώματος.
Θέλησα όμως να δοκιμάσω , γιατί χρειάζεται να βάλω μερικα μυικά κιλά.
Σαν πρωτάρη στο αντικείμενο , τα παιδιά στο x-treme stores που πήγα μου συνέστησαν την συγκεκριμένη : http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1624&category=566.

Μόλις χθές τελείωσα τη περίοδο ''φόρτωσης'' οπως ακριβώς μου είπαν και απο σήμερα και για τις επόμενες 25 μέρες ξεκινάει η φάση συντήρησης.

Θα επανέλθω στο τόπικ για να αναφέρω τα αποτελέσματα.
Οποιος έχει ιδίαν αποψη για το συγκεκριμένο συμπλήρωμα , καλοδεχούμενη.
Να αναφέρω επίσης οτι λαμβάνω και πρωτείνη όγκου (40αρα) και προσπαθώ να κάνω όσο καλύτερη διατροφή μπορώ.Δεν λαμβάνω άλλο συμπλήρωμα.

slaine
07-02-09, 15:33
παίρνεις μία φόρμουλα κρεατίνης με υδατάνθρακες και μία πρωτείνη όγκου δηλαδή πάλι με υδατάνθρακες.... και έκανες και υπερφόρτωση....
πρόσεχε μην παχύνεις

pikolo
07-02-09, 15:46
Δεν ξερω αν ετυχε καποιος να διαβασει μια ερευνα στο muscular develkopment το αγγλικο, αλλα λεει οτι αποδηστηκε οτι αν περνεισ κρεατινη διχως φορτωμα αν και θα παρεις νερα και σωματικοβαρος δνε θα αυξηθει η δυναμη η η αντοχη σου.Οι επιστημονες ηρθαν σε συμπερασμα ο τι μονο κανοντας φορτωμα μπορει να επιτευχθει!Muscular development august 2008 :notice:

peris
07-02-09, 15:55
παντως εγω που δεν εκανα υπερπληρωση μια χαρη αυξηθηκε η δυναμη μου :P :P

slaine
07-02-09, 16:09
Δεν ξερω αν ετυχε καποιος να διαβασει μια ερευνα στο muscular develkopment το αγγλικο, αλλα λεει οτι αποδηστηκε οτι αν περνεισ κρεατινη διχως φορτωμα αν και θα παρεις νερα και σωματικοβαρος δνε θα αυξηθει η δυναμη η η αντοχη σου.Οι επιστημονες ηρθαν σε συμπερασμα ο τι μονο κανοντας φορτωμα μπορει να επιτευχθει!Muscular development august 2008 :notice:

κάπου υπάρχει και μία αντίθετη έρευνα

pikolo
07-02-09, 16:27
ναι αλλα ειναι πιοπαλια..χεχε :P

tezaman
07-02-09, 17:24
εγώ δεν βρίσκω λόγο να μην κάνεις φόρτωμα, ίσα ίσα που θα φτάσεις ποιο γρήγορα στο επιθυμητό σημείο 8)

psilos3
07-02-09, 17:53
παίρνεις μία φόρμουλα κρεατίνης με υδατάνθρακες και μία πρωτείνη όγκου δηλαδή πάλι με υδατάνθρακες.... και έκανες και υπερφόρτωση....
πρόσεχε μην παχύνεις

Το σκέφτηκα κι εγώ φιλε slaine. Αλλα ακολούθησα πιστά οτι μου είπαν τα παιδιά στο κατάστημα.
Ελπίζω να μην επιβαρυνθώ πολύ.
Στόχος είναι να πάρω 2-3 κιλάκια μυικά , που ξέρω οτι είναι δύσκολο , αλλα αν λάβεις υπόψην τις αναλογίες μου (ύψος-βάρος) χρειάζονται οπωσδήποτε.

slaine
07-02-09, 18:04
πόσο καιρό κάνεις προπόνηση? έκανες και πιο παλιά? 2-3 μυικά κιλάκια... μάλιστα... στο εύχομαι ολόψυχα... αν το κάνεις πες τον τρόπο και σε μας...

mantus3
07-02-09, 18:31
τα παιδιά στο x-treme stores που πήγα μου συνέστησαν την συγκεκριμένη : http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1624&category=566.


Οποιος έχει ιδίαν αποψη για το συγκεκριμένο συμπλήρωμα , καλοδεχούμενη.


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4378

vagg
07-02-09, 20:12
Το σκέφτηκα κι εγώ φιλε slaine. Αλλα ακολούθησα πιστά οτι μου είπαν τα παιδιά στο κατάστημα.
Ελπίζω να μην επιβαρυνθώ πολύ.
Στόχος είναι να πάρω 2-3 κιλάκια μυικά , που ξέρω οτι είναι δύσκολο , αλλα αν λάβεις υπόψην τις αναλογίες μου (ύψος-βάρος) χρειάζονται οπωσδήποτε.

αμα εχεις λεφτουδακια μπορεισ να παρεις μια καθαρη κρεατινη και τη φορμουλα να την εχεισ για μετα την προπονηση μονο...πρωτεινη ογκου εγω δεν θα ξαναπερνα

παντως αυτο που λεει ο πικολο το ειδα πανω μου

kyriakos23
08-02-09, 01:45
στην περιοδο φορτωματοσ τι ακριβως πετυχενεις?
μια εβδομαδα διαρκει?

peris
08-02-09, 01:50
στην περιοδο φορτωματοσ τι ακριβως πετυχενεις?
μια εβδομαδα διαρκει?

αυξανεις τα αποθεματα κρεατινης στους μυς αν και αλλοι λενε οτι ειναι μυθος η περιοδο φωρτοματος και αλλοι το αντιθετο

ναι μια εβδομαδα διαρκει :D

kyriakos23
08-02-09, 01:57
δηλαδη σε μια εβδομαδα κανεις φουσκομα καλο? :bodybuilder2:
κ ποσο διαρκει?

peris
08-02-09, 01:59
δηλαδη σε μια εβδομαδα κανεις φουσκομα καλο? :bodybuilder2:
κ ποσο διαρκει?

τι ποσο διαρκει? και τι φουσκομα να κανεις σε μια εβδομαδα? :lol: :lol: :lol: σιγα μη γινεις και colemann :P :P

slaine
08-02-09, 02:07
απλά ανεβάζεις λίγο πιο απότομα τα κιλά στις ασκήσεις+ανάλογα την κρεατίνη πρήζεσαι-θολώνεις λίγο.

την κρεατίνη θα την πάρεις ένα μήνα μίνιμουμ. μετά τι θα μείνει εξαρτάται απο σένα. αλλά η κρεατίνη δε σε "μεγαλώνει". έμμεσα σε βοηθάει. μάσα και προπόνηση θέλει καλή και θα έρθουν και τα υπόλοιπα

peris
08-02-09, 02:09
απλά ανεβάζεις λίγο πιο απότομα τα κιλά στις ασκήσεις+ανάλογα την κρεατίνη πρήζεσαι-θολώνεις λίγο.

την κρεατίνη θα την πάρεις ένα μήνα μίνιμουμ. μετά τι θα μείνει εξαρτάται απο σένα. αλλά η κρεατίνη δε σε "μεγαλώνει". έμμεσα σε βοηθάει. μάσα και προπόνηση θέλει καλή και θα έρθουν και τα υπόλοιπα

γιατι μονο ενα μηνα? :unsure: :unsure:

slaine
08-02-09, 02:13
απλά ανεβάζεις λίγο πιο απότομα τα κιλά στις ασκήσεις+ανάλογα την κρεατίνη πρήζεσαι-θολώνεις λίγο.

την κρεατίνη θα την πάρεις ένα μήνα μίνιμουμ. μετά τι θα μείνει εξαρτάται απο σένα. αλλά η κρεατίνη δε σε "μεγαλώνει". έμμεσα σε βοηθάει. μάσα και προπόνηση θέλει καλή και θα έρθουν και τα υπόλοιπα :spank: :cyclops:

peris
08-02-09, 02:54
το μινιμουμ δε το ειδα :oops: :oops: :oops: :green:

skrwz21
08-02-09, 03:27
δηλαδη εμενα, με τα 2κ της σελτεκ, ενα σκουπ μετα απο καθε προπονηση θα μου παρει 1μιση μηνα τουλαχιστον.. μετα την κοβουμαι, φυσικα και θα δουμε τι θα κρατησουμε :wink:

mantus3
08-02-09, 04:35
δηλαδη εμενα, με τα 2κ της σελτεκ, ενα σκουπ μετα απο καθε προπονηση θα μου παρει 1μιση μηνα τουλαχιστον.. μετα την κοβουμαι, φυσικα και θα δουμε τι θα κρατησουμε :wink:

βρηκες κ εσυ κρεατινη να παρεις... εμενα αυτη δυστοιχως ηταν η πρωτη που ξεκινησα κ με ειχε τρελανει στο κοψιμο.... ετρεχα κ δεν εφτανα....

μπορεις κ να μην την κοψεις. αμα περνεις μικρη δωση μεχρι 5 πχ μπορεις να περνεις μεχρι κ τριμηνο κ να εισαι κυριλε. διαφορες ερευνες καθος κ αθλιατροι λενε οτι μπορεις να περνεις συνεχεια αρκει να μην ξεπερνας τα 5-7γρ... αν κ εγω δεν τους πιστεβω...

kyriakos23
08-02-09, 04:45
οι αγευστες στο θεμα γευσης δεν ειναι ολες το ιδιο?
αφους δεν καταλαβεις γευση..

slaine
08-02-09, 04:49
άγευστη με άγευστη έχει διαφορά. διάβασες όλο το τόπικ ή μόνο τα τελευταία ποστς? λένε ποιες θεωρούν καλές μέσα τα παιδιά.

καληνύχτα

skrwz21
08-02-09, 05:06
δηλαδη εμενα, με τα 2κ της σελτεκ, ενα σκουπ μετα απο καθε προπονηση θα μου παρει 1μιση μηνα τουλαχιστον.. μετα την κοβουμαι, φυσικα και θα δουμε τι θα κρατησουμε :wink:

βρηκες κ εσυ κρεατινη να παρεις... εμενα αυτη δυστοιχως ηταν η πρωτη που ξεκινησα κ με ειχε τρελανει στο κοψιμο.... ετρεχα κ δεν εφτανα....

μπορεις κ να μην την κοψεις. αμα περνεις μικρη δωση μεχρι 5 πχ μπορεις να περνεις μεχρι κ τριμηνο κ να εισαι κυριλε. διαφορες ερευνες καθος κ αθλιατροι λενε οτι μπορεις να περνεις συνεχεια αρκει να μην ξεπερνας τα 5-7γρ... αν κ εγω δεν τους πιστεβω...

:? τι να σου πω εγω χτυπα ξυλο καλα ειμαι..
παιρνω μονο τις μερες που γυμναζομαι μετα την προπονηση 1 σκουπ δλδ 5γ κρεατινης

_kwstas_
08-02-09, 09:10
η περιοδο φορτοματος για εμενα ειναι απατη για αλλους οχι! το μονο π κανεις ειναι να επιβαρινεις τον οργανισμο σου! αλλοι βεβαια λενε το ακριβως αντιθετο!! εγω δοκιμασα κ τα δυο!

kyriakos23
08-02-09, 10:45
στο φορτωμα ειδες καποια διαφωρα να αξιζει ο κοπος?

vagg
08-02-09, 15:15
η περιοδο φορτοματος για εμενα ειναι απατη για αλλους οχι! το μονο π κανεις ειναι να επιβαρινεις τον οργανισμο σου! αλλοι βεβαια λενε το ακριβως αντιθετο!! εγω δοκιμασα κ τα δυο!


και εγω ετσι το σκεφτομουνα και δεν εκανα φορτωμα....με 10γρ τη μερα ξεκιναγα με 10 τελειωνα αλλα την επομενη θα κανω φορτωμα να δω μηπως με παει καλυτερα...


στο φορτωμα ειδες καποια διαφωρα να αξιζει ο κοπος?


καντω και δες τι ειναι για σενα καλυτερο..
απο κει και περα εχουν γραφτει στο φορουμ αρθρα που μα8αινεις τα παντα για την κρεατινη και γραφεις και λιγοτερο :P :P

slaine
08-02-09, 15:39
παιρνω μονο τις μερες που γυμναζομαι μετα την προπονηση 1 σκουπ δλδ 5γ κρεατινης
1 scoop ή μία δόση έχει 5 γρ κρεατίνης? :roll:

skrwz21
08-02-09, 16:06
παιρνω μονο τις μερες που γυμναζομαι μετα την προπονηση 1 σκουπ δλδ 5γ κρεατινης
1 scoop ή μία δόση έχει 5 γρ κρεατίνης? :roll:

ναι, μια μεζουρα(50γ σκονη) περιεχει 5γ μονουδρικης.. επισης 1γ ταυρινη και 100mg α-λιποικο οξυ

kyriakos23
08-02-09, 18:09
να σας ρωτισω η κρεατινη μηπως προκαλει αυπνια??
επειδει αυτο το λιγο που πινο,που εχει η πρωτεινη μου,απο την μερα που την αρχισα εχω λιγες αυπνιες.

tezaman
08-02-09, 18:16
κόψε τους καφέδες και την βραδινή προπόνηση :lol:

slaine
08-02-09, 18:27
παιρνω μονο τις μερες που γυμναζομαι μετα την προπονηση 1 σκουπ δλδ 5γ κρεατινης
1 scoop ή μία δόση έχει 5 γρ κρεατίνης? :roll:

ναι, μια μεζουρα(50γ σκονη) περιεχει 5γ μονουδρικης.. επισης 1γ ταυρινη και 100mg α-λιποικο οξυ

είσαι σίγουρος? μήπως είναι πχ 2 μεζούρες το serving? καλά τι σκουπ έχει?

asdf
08-02-09, 18:55
ναι, μια μεζουρα(50γ σκονη) περιεχει 5γ μονουδρικης.. επισης 1γ ταυρινη και 100mg α-λιποικο οξυ

Coolare skrwz21. 50γρ σκονης ειναι τρελη ποσοτητα. Στην μισου κιλου συσκευασια ειναι το 1/10.... Δεν ειναι δυνατον να εχει 10 δοσεις η συσκευασια... Συνηθως 5γρ σκονης ειναι και 5γρ Κρεατινης...

slaine
08-02-09, 19:03
ναι, μια μεζουρα(50γ σκονη) περιεχει 5γ μονουδρικης.. επισης 1γ ταυρινη και 100mg α-λιποικο οξυ

Coolare skrwz21. 50γρ σκονης ειναι τρελη ποσοτητα. Στην μισου κιλου συσκευασια ειναι το 1/10.... Δεν ειναι δυνατον να εχει 10 δοσεις η συσκευασια... Συνηθως 5γρ σκονης ειναι και 5γρ Κρεατινης...φόρμουλα είναι

asdf
08-02-09, 19:31
E και ποση ποσοτητα σκονης εχει η συσκευασια αν μια δοση ειναι 50γρ ?

psv
08-02-09, 22:13
E και ποση ποσοτητα σκονης εχει η συσκευασια αν μια δοση ειναι 50γρ ?

Εχει πει οτι εχει την 2κιλη σελτεκ

:idea:

skrwz21
09-02-09, 02:28
ρε παιδια ελεος.. μπειτε στα suppluments facts της celltech να δειτε.. η συνιστομενη δοση που γραφουνε αυτοι στα αγγλικα και στο κουτι επανω, ειναι 2 σκουπ (100g) = 10g creatine, εγω πινω 1 σκουπ.. τι αλλο να πω ?

slaine
09-02-09, 02:30
ρε παιδια ελεος.. μπειτε στα suppluments facts της celltech να δειτε.. η συνιστομενη δοση που γραφουνε αυτοι στα αγγλικα και στο κουτι επανω, ειναι 2 σκουπ (100g) = 10g creatine, εγω πινω 1 σκουπ.. τι αλλο να πω ?
δε θα κάνουμε εμείς τη δουλειά σου επειδή βαριέσαι.
αν θες σωστές απαντήσεις και ταυτόχρονα να βοηθήσεις και όσους δεν ξέρουν θα έπρεπε να γράψεις μόνος σου τα στοιχεία και όχι να σε ρωτάμε εμείς και αν υπάρχουν ασάφειες. επίσης υπάρχει ήδη τόπικ για το συγκεκριμένο προιόν.

skrwz21
09-02-09, 02:54
επίσης υπάρχει ήδη τόπικ για το συγκεκριμένο προιόν.

Ωραια οποτε ? επρεπε να βαλω κι εδω τα συστατικα ?
εγω απαντησα στο παιδι που εκπλαγηκε για τα 50γ σκονης .
αμα θες τα βαζω σιγα

slaine
09-02-09, 02:56
οι λεπτομέρειες που αφορούν το προιόν στο συγκεκριμένο τόπικ

kyriakos23
11-02-09, 18:30
λοιπον αγωρασα κρεατινη και το κουτι λεει να πινο 2-3 gr το πολυ,ενω εδω διαβασα 5.τελικα ποσα?
το φωρτωμα καθε ποσο μπορω να το κανω?
π.χ 5 μερες και μετα συντηρηση καθε μηνα?μπορω ετσι?

RUHL
11-02-09, 18:43
:doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: ^^^^^^^^^ γιατι πρεπει να λεμε τουλαχιστον απο 15 φορες καποια πραγματα για να τα καταλαβουν μερικοι 10 σελιδες πηγε το τοπικ αρθρα υπαρχουν αλλα αρθρα παλι υπαρχουν οχι πρεπει να λεμε τα ιδια και τα ιδια

κατσε θα σου απαντησει ο σλαινε τωρα :turtle: :turtle: :inandout:

peris
11-02-09, 19:24
[quote="kyriakos23"]λοιπον αγωρασα κρεατινη και το κουτι λεει να πινο 2-3 gr το πολυ,ενω εδω διαβασα 5.τελικα ποσα?
το φωρτωμα καθε ποσο μπορω να το κανω?
π.χ 5 μερες και μετα συντηρηση καθε μηνα?μπορω ετσι?

παιρνεις για 7 μερες 4 φορες τη μερα απο 5 γραμμαρια τη φορα μετα την εβδομη μερα παιρνεις 5 μετα τη προπονηση αν θες παρε και 5 το πρωι αν θες να μη κανεις υπερπληρωση 5 μονο μετα τη προπονηση και αν θες και αλλα 5 το πρωι απλα πραγματα που εχουν γραφτει 100000000 φορες αν εψαχνες λιγο σε 5 λεπτα θα το εβρισκες :clown2:

kyriakos23
11-02-09, 19:32
ναι αλλα το φορτωμα ποσες φωρες μπορω να το κανω?
αν το κανω τωρα γι μια εβδομαδα κ μετα συντηρηση ,ποτε μπορω να ξανακανω φωρτομα?

peris
11-02-09, 19:43
ναι αλλα το φορτωμα ποσες φωρες μπορω να το κανω?
αν το κανω τωρα γι μια εβδομαδα κ μετα συντηρηση ,ποτε μπορω να ξανακανω φωρτομα? :doh: :doh: :doh:

ρε συ οταν σταματησεις να παιρνεις κρεατινη για καποιο διαστημα την επομενη φορα που θα θες να ξαναμπεις τοτε παλι θα ξανακανεις υπερπληρωση με βαση τη λογικη και μονο αν το σκεφτεις δε χρειαζεται να το ρωτησεις αυτο :D

skrwz21
11-02-09, 19:44
ναι αλλα το φορτωμα ποσες φωρες μπορω να το κανω?
αν το κανω τωρα γι μια εβδομαδα κ μετα συντηρηση ,ποτε μπορω να ξανακανω φωρτομα?

το φορτωμα μια φορα το κανεις αδερφε, (μολις ξεκινησεις την κρεατινη δλδ) αν και εγω το θεωρω αχρειαστο.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ 5Γ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ ! ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ ΠΑΛΙ 5Γ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΔΕΙΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ !!!

kyriakos23
11-02-09, 19:47
δηλαδη φιλε αν κανω φωρτωμα 7 μερες κα8ε 2-3 μηνες μπορει να μου κανει ζημια?
συγνωμη κιολας απλα ρωταω μην παθουμε και τπτ...

RUHL
11-02-09, 20:20
ναι συνηθως νεφρα και σικωτι χτυπαει και δεν φτιαχνοντε αυτα αλλα τα κερδη ειναι πολυ καλα :bowdown:

BRaWNy
11-02-09, 21:06
:doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: ^^^^^^^^^ γιατι πρεπει να λεμε τουλαχιστον απο 15 φορες καποια πραγματα για να τα καταλαβουν μερικοι 10 σελιδες πηγε το τοπικ αρθρα υπαρχουν αλλα αρθρα παλι υπαρχουν οχι πρεπει να λεμε τα ιδια και τα ιδια

κατσε θα σου απαντησει ο σλαινε τωρα :turtle: :turtle: :inandout:Προφανώς διότι αυτά που λέμε/λέτε/λες να μην είναι πειστικά, και πιθανότατα όχι απαραίτητα σωστά/λογικά/πραγματικά, αν με πιάνεις και με πιάνετε.

π.χ.να υπάρχει κάποιο αρθρο/αρθρα τα οποία ασπάζονται κάποια μέλη, ενω κάποια μέλη όχι, που σημαίνει ότι μπορει να υπάρξουν και άρθρα ή σχόλια/προτάσεις/απόψεις διαφορετικές απο αυτό, και σιγουρα υπάρχουν.
Και έτσι, να θέλει κανείς να ακούσει κι άλλες γνώμες ή πιό συγκεκριμένες ή και γιατι δεν του κάθονται καλά όσα έχει διαβάσει εδω μέσα περι κάποιου θέματος.
Και για τον λόγο ακριβως που λέγεται φόρουμ, και είναι και γενικού χαρακτήρα.

Πολύ συχνά σε βλέπω να απαντάς με αυτόν τον τρόπο και να λες υπάρχουν σχετικά αρθρα και όλες οι απαντήσεις είναι εκει κλπ κλπ, λες και είναι κανόνες αυτα τα αρθρα και στανταρ.
Κι όμως, κατα τη δική μου άποψη, δεν είναι έτσι, και απο τη δική μου πλευρά σε πολλά θέματα και αρθρα κλπ, έρχομαι σε αντίθεση και δεν τα θεωρώ όλα σαν απάντηση, και φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και πολλοί που ψάχνουν και για κάτι διαφορετικό ή για κάτι επιπλέον και ότι θα τους ενδιέφεραν και απόψεις άλλων, ακόμη και αυτών (και εγω μέσα) που δεν θεωρούν αυτά τα αρθρα/σχόλια/προτάσεις που υπάρχουν τέλεια/ολοκληρωμένα/σωστά (ότι λεξη θες βάλε) και που μπορει να έρθουν να ανατρέψουν κάποια πράγματα, που πολλοί (ένας πιθανότατα και εσύ) μπορει να πιστεύουν ότι είναι τετελεσμένα ή κανόνες.

Πολλές φορές ο τρόπος που απαντάς έτσι, είναι σαν να έχεις κάποια πράγματα απολυτα και δεδομένα, και πολλές φορές επειδή τα λέει κάποιος που ασπάζεσαι (π.χ. Aceto, poliquin κλπ).
Ξέρεις πόσοι τέτοιοι υπάρχουν?

Δε λέω ότι είναι λάθος, αλλά δεν χρειάζεται σε κάθε τόπικ μωρε αδερφέ, να λες όλο ότι είναι γραμμένα όλα όσα θελει να ξέρει κανείς, και να "κόβεις" τη συζήτηση κατα κάποιον τρόπο αν με πιάνεις.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις με ποιά έννοια το λέω, δε το λέω με κακία.

Υ.Γ.Μερικοί πράγματι χρειάζονται 15 φορες για να καταλάβουν κάτι καλύτερα (όχι απλώς να το καταλάβουν) και δεν είναι κακό.
Πολλές φορές (μην πω όλες), η επανάληψη και η υπενθύμιση, βοηθάει ακόμη και τους γνωστες να καταλάβουν ακόμη καλύτερα κάτι, διότι και πολλές φορές χρησιμοποιούν και διαφορετικές προσεγγίσεις και ανάλογα το άτομο που ρωτα σε καθε επανάληψη/υπενθύμιση/σχόλιο κλπ, και έτσι ανακαλύπτουν όλο και περισσότερο και τον ίδιο τον εαυτό τους, Αν με πιάνετε

RUHL
11-02-09, 21:49
αρθρο κρεατινης απο τον ΜΒ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=149
και 11 σελιδες πηγε το τοπικ προσοχη αυτο το τοπικ αν μπορουσε καποιος να ενωσει τα ιδια τοπικ για την κρεατινη θα εβγαινε πανω απο 20 σελιδες (και λιγες λεω)

μαλον πρεπει να αλαξω τις απαντησεις μου και να τις κανω ερωτησεις το τοπικ το διαβασες? το αρθρο το διαβασες?παρομοια τοπικ που εχει απαντηθει ερωτησεις για την κρεατινη βρηκες? τα διαβασες αυτα ολα ?

εχω παραθεσει αρκετα χρησημα πραγματα στο τοπικ κατι περα απο το παρε 5 γραμ χ 4 την ημερα και μετα 5 μετα την προπονηση και 5 το πρωι τις ημερες που δεν προπονησε
Για να την κανουμε ποιο αποτελεσματικη

ας βαλουμε και αυτο αφου ζηταμε και αλλες αποψεις ποσες ακομα θα χρειαστουν δεν ξερω
http://www.bodybuilding.com/fun/layne13.htm
εβαλα και την αλλη την ερευνα οτι δεν χρειαζετε να περνουμε τις οφφ μερες κρεατινη μονο τις μερες προπονησης σε αλλο τοπικ εβαλα γιατι ειναι το ιδιο πραγμα να κανουμε η να μην κανουμε υπερπληρωση

αντε βαλτε και αλλα τι να πω εγω γιατι ειναι εντελως αλλο πραγμα το θελω και αλλες γνωμες δεν σας εμπειστευομε ενω εψαξα και αλλο ας ποσταρουμε χωρις να διαβασουμε καν το ιδιο το τοπικ

καλο εικονιδιο παντως :doh: χρησιμο

kyriakos23
11-02-09, 22:05
εντωμεταξυ αυτο που ρωτισα μπορει να μου απαντησει καποιος ?
στο forum δεν το βρηκα πουθενα.
καθε ποσο μπορω να κανω φωρτοματα?
π.χ μια φωρα στην ζωη μου η κα8ε 5 μηνες π.χ.
ξερει κανεις?

RUHL
11-02-09, 22:17
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1979

slaine
11-02-09, 23:19
εντωμεταξυ αυτο που ρωτισα μπορει να μου απαντησει καποιος ?
στο forum δεν το βρηκα πουθενα.
καθε ποσο μπορω να κανω φωρτοματα?
π.χ μια φωρα στην ζωη μου η κα8ε 5 μηνες π.χ.
ξερει κανεις?

αν αποφασίσεις να κάνεις υπερφόρτωση θ ακάνεις κάθε φορά που ξεκινάς κρεατίνη. πόσες φορές το χρόνο 8α παίρνεις κρεατίνη με πόση διάρκεια? δεν υπάρχει κανόνας. ένας μήνας ον ένας οφ, 2 και 2, 1 ον 2 οφ κλπ, κάποιοι παίρνουν και όλο το χρόνο από πολύ μικρές δόσεις τις μέρες προπόνησης πχ 1-3 γρ. όλ απαίζουν, τα αξιολογείς ανάλογα με τις παραμέτρους που υπάρχουν στη ζωή σου (διατροφή, προπόνηση κλπ) και πράττεις παίρνοντας και τα ανάλογα ρίσκα.

BRaWNy
12-02-09, 00:38
Τι θα λέγατε αν σας έλεγε κάποιος, να είστε σε όλη τη διάρκεια χρησης κρεατίνης με φόρτωμα?

Θέλω να πουν τη γνώμη τους και οι πολύ έμπειροι.

Δεν θέλω απαντήσεις του τύπου θα πάθουν τα νεφρά σου κλπ, γιατι αυτό είναι σχετικό, μπορει να το πάθει κανείς και χωρις κρεατίνη απο άλλα πράγματα, ειδικά αν δεν πίνει νερό κλπ.

Θέλω γνωμες ως προς το αποτέλεσμα.
Και με τα ΑΑΣ λέμε κάνουν κακό μην παίρνετε, αλλά όσοι παίρνουν υπάρχει κάποιο συζητήσιμο αποτέλεσμα.

Βέβαια η κρεατίνη δεν είναι ΑΑΣ, ουτε νομίζω προκαλεί προβλήματα όπως τα ΑΑΣ, αν είναι να προκαλέσει.

slaine
12-02-09, 00:44
εμένα με πιάνει κόψιμο οπότε δεν κάνω καθόλου

RUHL
12-02-09, 01:10
Τι θα λέγατε αν σας έλεγε κάποιος, να είστε σε όλη τη διάρκεια χρησης κρεατίνης με φόρτωμα?

Θέλω να πουν τη γνώμη τους και οι πολύ έμπειροι.

.

Δεν παθαινεις κατι στα νεφρα :lol: :lol: αυτο ανεκδοτο ειναι :lol:

εγω οταν φτανω μεγαλες δοσεις 30-35 γραμ με πιανει στομαχοπονος κοινο συπτωμα οπως διαβασα μετα σε μεγαλες δοσεις και κρατας παραπανω νερα εγω τουλαχιστον και το κακο οταν σε ποναει περνεις ελαχιστες δοσεις ουτε καν 5 η καθολου για να σε περασει(παλι δικη μου παρατηρηση πανω μου) αλλιος αν συνεχηζεις συνεχηζει ο πονος
Οχι πως ειναι τραγικος αλλα ενοχλητικος ποιο πολυ

ακομα και για δοση συντηρησης τωρα περνω 10 γραμ αλλα παρατηρησα δεν "αδειαζουν" οι αποθηκες με τετοιες δοσεις δεν ξερω μπορει να φταιει η να ειναι κατι κατι αλλο που δεν χανοντε

Αλλα πως δρα η κρεατινη περνεις νερο την κοβεις το χανεις(η μονουδατικη τουλαχιστον) με τετοιες δοσεις εγω δεν χανω ουτε τα νερα-κιλα(ενω περνω πριν οχι δραματικα κιλα κανονικα πραγματα) που πηρα ακομα και 1,5 μηνα να κατσω εκτος χρησης
Αλλα ουτε και σε δυναμη πεφτω αυτες ειναι οι δικες μου παρατηρησεις δεν εχουν βαση καπου επιστιμονικα


Γενικα νομιζω δεν θα μπορουσα να περνω δοσεις υπερπληρωσεις σε ολη την διαρκεια θα με επιανε γαστρεντεριτιδα στα σιγουρα+ φουσκωματα

RUHL
12-02-09, 01:19
Τι θα λέγατε αν σας έλεγε κάποιος, να είστε σε όλη τη διάρκεια χρησης κρεατίνης με φόρτωμα?
Η λογικη ομως πησω απο αυτο τι μπορει να γηνει να γεμησουν αρκετα οι αποθηκες? σε πραγματικα δεδομενα νομιζω φτανουν κοντα στα μεγιστα με την υπερληρωση μονο για μερικες μερες που κανεις φορτωμα κει μετα σιγα σιγα πεφτουν

Ισως να γηνετε κατι αλλα κατα ποσο αξηζουν οι παρενεργειες+ τα χρηματα που θα δοσεις

παντως ενα ειναι το γνωστο η διαφορα την μονουδατικες με τις καινουριες ειναι οτι θελεις παραπανω δοση απο την μονουδατικη ενω με τις καινουριες λιγοτερη για να σε "πιασει" αλλα περνεις ιδιο αποτελεσμα

tezaman
12-02-09, 01:25
εμένα που δεν με πιάνει κόψιμο :green: δεν θα το έκανα διότι θεωρώ πώς αφού βάση ερευνών κορέσοντε οι αποθήκες των μυών με κρεατίνη περίπου πάνω στις 5 ημέρες φορτώματος, μετά απλά χρειάζεσαι γύρο στα 5 γραμμάρια για να συντηρήσεις τους ήδη γεμάτους με κρεατίνη μυς

Οπότε κάτι τέτοιο μάλλον θα ήταν υπερβολικό και δεν νομίζω να έκανε κάποια διαφορά ως προς το αποτέλεσμα

βέβαια πάντα μιλάω υποθετικά βάση των δικών μου γνώσεων

slaine
12-02-09, 01:37
εμένα με πειράζει, αλλιώς θα έπαιρνα μόνο τις μέρες προπόνησης 5+5, για πόσο καιρό δεν ξέρω κανα δίμηνο ίσως και παραπάνω.

Eimai_fetes
12-02-09, 01:47
Σημερα παρελαβα κρεατινη που παρηγγειλα της Dymatize (Monohydrate,Micronized)...Eιναι 1,1 κιλα κ ξεκιναω απο δευτερα κ για 2 μηνες να την παιρνω...δεν θα ρωτησω για μερες φορτωσης κ για μερες χορηγησης...Δοξα το Θεο βαρεθηκα σε 11 σελιδες να διαβαζω τα ιδια κ τα ιδια...Εγινε πλεον εξπερ σε αυτο...

Εγω θα ηθελα αν εχει δοκιμασει κανεις την εν λογο κρεατινη...
Οσο αφορα τα συστατικα λεει πως ειναι καθαρη πρωτεινη χωρις υδατανθρακες... Απο γευση τι λεει ??
Εχει σημασια αν θα την περνω με γαλα η νερο ?? (Θεωρητικα οχι)

skrwz21
12-02-09, 03:12
με γαλα τη κρεατινη ??? :? τι γευση ειναι ?

Kyriakos23 αδερφε εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις κανονικα να παιρνεις τη δοση σου μετα την προπονηση και τελος.. ουτε loading ουτε τιποτα... αργα η γρηγορα θα κορεσει τους μυες η κρεατινη φιλε μου οποτε.. ειναι δικη σου επιλογη τι θα κανεις..

προσοχη αν κανεις υπερπληρωση, ΜΟΝΟ 7 ημερες ετσι οχι περισσοτερο..

τα λεμε
:wink:

tezaman
12-02-09, 04:14
o απο πάνω μου είναι φανατικός αντιυπερπληρικός :green:

BRaWNy
12-02-09, 09:31
Σχετικά με αυτό που είπα, δεν είναι πρότασή μου κλπ, εγω δεν ασχολούμε με κρεατίνες.
Απλά ήθελα μια γνώμη γαι τέτοια περίπτωση, γιατί το άκουσα να το κάνει κάποιος πολύ παλιά.

Αν μπορουν να που κάτι και οι "επαγγελματίες" μας, οι αγωνσιτικοί.

skrwz21
12-02-09, 12:19
o απο πάνω μου είναι φανατικός αντιυπερπληρικός :green:

ε ναι ρε φιλε, κοροοιδευουνε τον κοσμο για να χαλαει τζαμπα λεφτα..
αυτος που θα παρει 2κ κρεατινη πχ και θα κανει υπερπληρωση, σε διαστημα 6 βδομαδων, τι διαφορες θα εχει με αυτον που θα την εχει τελειωσει 1-2 βδομαδες αργοτερα χωρις να εχει κανει υπερπληρωση ?

BRaWNy
12-02-09, 12:43
αυτος που θα παρει 2κ κρεατινη πχ και θα κανει υπερπληρωση, σε διαστημα 6 βδομαδων, τι διαφορες θα εχει με αυτον που θα την εχει τελειωσει 1-2 βδομαδες αργοτερα χωρις να εχει κανει υπερπληρωση ?Έλα ντε, αυτό θέλουμε να μάθουμε, το δοκίμασε κανείς?

Όσοι έχουν πάρει κρεατίνη (είτε με φόρτωμα, είτε χωρις), μπορουν να μας πουν τι αποτελέσματα είχαν, που δεν θα μπορουσαν να τα είχαν χωρις αυτή?

RUHL
12-02-09, 14:04
δυναμη 10-15% (σε προπονησεις υπετροφιας)
"γεμησμα"
καλυτερες προπονησεις
μυικη μαζα
περισσοτερες επαναληψεις
περισσοτερη αντοχη

μην την ψαχνετε δεν υπαρχει καλυτερο συμπληρωμα στον κοσμο
:^^:

skrwz21
12-02-09, 14:48
δυναμη 10-15% (σε προπονησεις υπετροφιας)
"γεμησμα"
καλυτερες προπονησεις
μυικη μαζα
περισσοτερες επαναληψεις
περισσοτερη αντοχη

μην την ψαχνετε δεν υπαρχει καλυτερο συμπληρωμα στον κοσμο
:^^:

ετσι ακριβως, και γω αυτα νομιζω εχω επωφεληθει απο τοτε που ξεκινησα να παιρνω αυτο το συμπληρωμα.. (χωρις υπερπληρωση και με 5γ την ημερα)
8)
φυσικα και οταν την σταματησεις θα χασεις καποια απο αυτα που ανεφερε ο RUHL, οχι ολα ομως, και εξαρταται απο τον καθενα πως θα συνεχισει με τις προπονησεις του και την διατροφη παντα..
θα χασεις τα νερα που λεμε !!! :bodybuilder2:

BRaWNy
12-02-09, 14:58
Όλα αυτά Ruhl μπορουν να επιτευχθούν και χωρις κρεατίνη, και ξέρεις κάτι, δεν χάνονται μετα όπως χάνονται αυτα με την κρεατίνη όπως λέτε.

Όπως παρόμοια είπε και ο φίλος skrwz21 σε κάποια φαση, τι κι αν έρθουν τα παραπάνω μερικές εβδομάδες αργότερα?

skrwz21
12-02-09, 15:16
Όλα αυτά Ruhl μπορουν να επιτευχθούν και χωρις κρεατίνη, και ξέρεις κάτι, δεν χάνονται μετα όπως χάνονται αυτα με την κρεατίνη όπως λέτε.

Όπως παρόμοια είπε και ο φίλος skrwz21 σε κάποια φαση, τι κι αν έρθουν τα παραπάνω μερικές εβδομάδες αργότερα?

ενταξει να σου πω.. θα προσπαθησεις να κρατησεις τον ογκο ρε φιλε και μετα που θα την κοψεις.. με το φαι και την αναλογη προπονηση, τωρα αμα θες να μην τα χασεις ολα, τοτε συνεχιζεις με το συγκεκριμενο συμπληρωμα, ε δε γινεται κι αλλιως..
φραγκακια ναχεις να δινεις :wink:

RUHL
12-02-09, 15:19
Όλα αυτά Ruhl μπορουν να επιτευχθούν και χωρις κρεατίνη, και ξέρεις κάτι, δεν χάνονται μετα όπως χάνονται αυτα με την κρεατίνη όπως λέτε.


Δεν φευγει τιποτα :lol:
Αλλα φαντασου ολα αυτα χωρις κρεατινη + κρεατινη :idea: :idea:

BRaWNy
12-02-09, 16:11
Αλλα φαντασου ολα αυτα χωρις κρεατινη + κρεατινηΘα είναι προσωρινά και θα ξέρεις ότι θα είναι λόγω κρεατίνης.

Όπως και να έχει, εμένα μου αρέσει να λειτουργώ διαφορετικά με κάποια πράγματα αλλά και σε κάποια πράγματα.
Εσείς πάρτε κρεατίνη, δεν είναι κακό.

tezaman
12-02-09, 16:44
όπως έχουμε ξαναπεί κανένα συμπλήρωμα δεν είναι μαγικό :D

η κρεατίνη θα σου δώσει την δύναμη για βγάλεις 2-3 επαναλήψεις παραπάνω και να δώσεις τον παραπάνω μικροτραυματισμό στο μυ σου να μεγαλώσει και να γίνει ποιο δυνατός, επίσης την υπερπλήρωση δεν την θεωρώ άχρηστο πράγμα μιας και θα φτάσεις ποιο γρήγορα στο επιθυμητό σημείο, επίσης ο λόγος που λέμε ότι χρειάζεται η διακοπή άπο την κρεατίνη είναι γιατί υπάρχει περίπτοση το σώμα να σταματήσει την ενδογενή παραγωγή κρεατίνης αν παίρνει συνέχεια την ποσότητα που χρειάζεται " απέξω " οπότε έτσι όπως το βλέπω εγω, τι 5 γραμμάρια παίρνεις τι 20 για 5 ημέρες στο βάθος χρόνου την ίδια περίοδο πρέπει να κόψεις την λήψη του συμπληρώματος, διλαδί δεν είναι ότι σου κόβει ημέρες ημέρες το loading απλά σε βάζει ποιο γρήγορα στο επιθυμητό σημείο, είχα διαβάσει και μια έρευνα για το φόρτωμα που έλεγε πολύ καλα πράγματα κρίμα που δεν την έσωσα

RUHL
12-02-09, 17:27
Αλλα φαντασου ολα αυτα χωρις κρεατινη + κρεατινηΘα είναι προσωρινά και θα ξέρεις ότι θα είναι λόγω κρεατίνης.

Όπως και να έχει, εμένα μου αρέσει να λειτουργώ διαφορετικά με κάποια πράγματα αλλά και σε κάποια πράγματα.
Εσείς πάρτε κρεατίνη, δεν είναι κακό.

Και τα αποτελεσματα των αας μεχρι να φτασεις τα γενετικα σου μπορεις να τα εχεις αλλα θα σε παρει χρονο/ια η κρεατινη δεν ειναι τιποτα αναβολικο ουτε βοηθησε καποιον να παρει τεραστειες ποσοτητες μυεις για μικροπραγματα μηλαμε οπως και με ολα τα συμπληρωματα απλος για την κρεατινη εχει αποδειχτει μεχρι αιδιας με ερευνες οτι εχει να προσφερει στον αθλητισμο και παλι δεν προσφερει πολλα πραγματα οπως τα θεωποιουν μερικοι


πολυ περιεργη τροπη πηρε η κουβεντα παντως :lol: :lol:

mantus3
12-02-09, 18:38
Όλα αυτά Ruhl μπορουν να επιτευχθούν και χωρις κρεατίνη, και ξέρεις κάτι, δεν χάνονται μετα όπως χάνονται αυτα με την κρεατίνη όπως λέτε.


μαλον τα παιδια δεν το εθεσαν κ τοσο σωστα..
αμα περνεις γιΑ κανενα διαστιμα 1,5 2 μηνων ειτε το θελεις ειτε οχι ολα οσα σου δινει θα μηνουν καθος οι μυες θα εχουν σινηθησει. το μονο που πηστεβω θα χασεις ειναι ογκος κ υγρα. απο πρωσοπικη μου εμπιρια, υγρα ουτε περνω, ουτε χανω αλλα ουτε κ μου μενουν...

BRaWNy
12-02-09, 19:15
Ρε παιδιά, δε χρειάζεται να μου κάνετε μάθημα για την κρεατίνη, ουτε καταλάβατε τι εννοώ.

Σας είπα, εγω έχω άλλες προτεραιότητες και λειτουργώ διαφορετικά με και σε κάποια πράγματα.
Κατα κάποιον τρόπο εγω, θα έπαιρνα κρεατίνη για να επιβραβεύσει τις προσπάθειές μου και όχι για να κάνει τις προσπάθειές μου, αν μπορείτε να με πιάσετε τι και πως το εννοώ.

Δυστυχώς με τον γραπτό λόγο είναι δύσκολο, αν τα λέγαμε απο κοντά μάλλον θα ηταν διαφορετικά.

Τεσπα, δε θα το συζητήσω άλλο για αυτό, απλά αν γίνεται να υπάρξει κάποια απάντηση-σχόλιο κλπ, και απο αγωνιστικούς για το θέμα που έθιξα νωρίτερα, περι συνεχούς μεγάλης (όπως το φόρτωμα) δόσης καθ'όλη τη διάρκεια της χρησης/κύκλου της κρεατίνης.

kyriakos23
12-02-09, 21:53
λοιπον κατι τελευτεο.
αν κανο 3 μηνες χρηση κ κα8ε εβδομαδα του μηνα κανο φωρτωση δηλαδη 3 φωρες συνολικα μπορει να εχει παρενεργειες?

Eimai_fetes
12-02-09, 22:29
λοιπον κατι τελευτεο.
αν κανο 3 μηνες χρηση κ κα8ε εβδομαδα του μηνα κανο φωρτωση δηλαδη 3 φωρες συνολικα μπορει να εχει παρενεργειες?

φιλε μου φορτωση κανεις 1 φορα.... οταν βγεις σε περιοδο off , κ ξαναξεκινησεις, ξανακανεις φορτωση...
απο ολα οσα διαβασες αυτο καταλαβες ??? μονο οταν σταματησεις την κρεατινη για οσο καιρο την επαιρνες, ξανακανεις φορτωση...

γιαυτο κ στο νετ λενε πως την παιρνεις για 6 - 8 εβδομαδες, κ το λιγοτερο που θα την σταματησεις ειναι για 4 εβδομαδες....

κ μετα θα κανεις παλι φορτωση...το σωστοτερο ειναι πχ 2 μηνες on - 2 μηνες off... :thumbsup:

kyriakos23
12-02-09, 22:33
δηλαδη πινο για 2 μηνες και την πρωτη εβδομαδα κανς φορτοση.
μετα σταματαω 2 μηνες.
κ μετα αρχιζω για 2 μηνες με 5 μερες φορτωση?

RUHL
12-02-09, 22:57
^^^^ ωρε φιλε :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :doh: :doh: κανονησε θα πω τον ΜΒ να σε βαλει τιμωρια να γραψεις 15 φορες πως να περνεις την κρεατινη :lol: :doh:

skrwz21
13-02-09, 01:11
δηλαδη πινο για 2 μηνες και την πρωτη εβδομαδα κανς φορτοση.
μετα σταματαω 2 μηνες.
κ μετα αρχιζω για 2 μηνες με 5 μερες φορτωση?

Ρε φιλε συγνωμη, απο που την πηρες, και δεν σου εχουνε πει τιποτα απολυτως?
και απο ιντερνετ να την πηρες, θα επρεπε να γνωριζεις τα βασικα ρε συ..

παρε 2 μηνες και σταματα 1 και μετα ξαναρχιζεις παλι..

Eimai_fetes
13-02-09, 01:14
δηλαδη πινο για 2 μηνες και την πρωτη εβδομαδα κανς φορτοση.
μετα σταματαω 2 μηνες.
κ μετα αρχιζω για 2 μηνες με 5 μερες φορτωση?

αααα γεια... καλο ειναι να παιρνεις για 2 μηνες (5 -7 μερες φορτωση για αρχη κ μετα 5 γρ την ημερα) για 2 μηνες... μετα κοφτην λιγο για 1+ μηνα...
Υστερα ξαναξεκινα την...κανε 5-7 μερες φορτωση κ ου το καθεξης...
αλλα τωρα αν την ξεκινησεις, 13 απριλιου την κοβεις... αλλα τελος για φετος...μετα θα πας για οκτωμβρη... μην πλακωθεις στην κρεατινη καλοκαιριτατικα....

Ruhl .... για καντου ενα διαγωνισμα να δουμε τι εμαθε.... :clapping:

RUHL
13-02-09, 01:22
Θα δεις ρε θα ξαναποσταρει και θα πει δεν το καταλαβε :doh: :doh: :green:

Georges
13-02-09, 01:23
Λοιπόν σε λίγο θα αρχίσω "φόρτωμα" με creapure. Mαζί παίζουν malto - dext waxy maze starch και λιποικό οξύ. Όποιος θέλει ας δώσει καμιά πρόταση για το πως θα τα συνδιάσω τροπικά αλλά και χρονικά. Ruhl είσαι εδώ; :lol:

RUHL
13-02-09, 01:27
λολ ρωτα τον κυριακο τα ξερει απο εξω πλεον :lol: :lol: :lol: :lol:

κρεατινη-μαλτο-δεξτρο πρωτεινες οπως το αρθρο του βοςς
ΑΛΑ 300μγ μετα την προπονηση (σε συντηρηση αυτα)

Στην υπερπληρωση ας το ξαναπω θα την χωρησεις ολη σε γευματα που θα εχουν μεσα πρωτεινη+υδατανθρακα και θα χωνεις και ΑΛΑ μεσα σε καθε γευμα+κρεατινη 250-300μγ ΑΛΑ αναλογως ποια πηρες και 3 γραμ αλα την ημερα δεν παθαινεις τιποτα μονο κοστηζουν αλλα θα γεμησης πολυ καλα

Exci
13-02-09, 01:27
Mαζί παίζουν malto - dext waxy maze starch
4 υδατανθρακες ? :unsure:

RUHL
13-02-09, 01:32
3 :^^:



waxy maze starch
Αυτο γιατι το πηρες περημενεις να κανει οτι υποσχοντε οι διαφημησεις? :lol: :lol: παντως στον επιστημονικο κοσμο απετυχε να δηξει κατι καλυτερο

Exci
13-02-09, 01:34
α, right

Georges
13-02-09, 01:41
3 :^^:



waxy maze starch
Αυτο γιατι το πηρες περημενεις να κανει οτι υποσχοντε οι διαφημησεις? :lol: :lol: παντως στον επιστημονικο κοσμο απετυχε να δηξει κατι καλυτερο

Όχι ρε συ έτσι για να το δοκιμάσω bulk φυσικά. Τo 'γραψα και στο άλλο thread, σε κάνει να πεινάς πιο γρήγορα βάζοντάς το στο μεταπροπονητικό σε σχέση με malto - dext
primaforce 300mg :P η κάψουλα λέει max 3 την ημέρα

kyriakos23
13-02-09, 09:43
thanks τωρα τα καταλαβα :thumbup:
ειναι καλιτερα με χυμο να την πινεις?(αγευστη ειναι).
εσεις πως την πινετε?

RUHL
13-02-09, 14:45
για το waxy
http://www.bodybuilding.com/fun/waxy_maize_starch_myth.htm

tezaman
13-02-09, 15:59
This time, blood glucose levels were not only lower than maltodextrin, but lower even than the slower carbohydrate sucrose. In fact, the glycemic response of WMS was low enough for researchers to call it a "low-glycemic-index treatment", like the slow starch

μάλιστα.. :lol: :lol: :lol:

RUHL
13-02-09, 16:09
τεζα ντροπη σου :sneaky: :sneaky: :spank: :spank: :spank: παλιο αλητη διαβαζεις τελικα αυτα τα λινκ που δηνω :lol: :lol: :rolf: :rolf:

που ειναι ο κυριακος δεν εχει αποριες πως περνεις την κρεατινη :green:

tezaman
13-02-09, 17:04
χαχαχαχα συγνώμη Άλεξ δεν θα ξαναγίνει :roll:

έδωσα στον Κυριάκο το μσν μου για να με ρωτάει κάθε μέρα πως να την παίρνει την κρεατίνη :green:

vagg
13-02-09, 18:42
με συγχωρειτε καθε ποτε κανω υπερπληρωση???εχω σκοπο να βαλω καθαρο μυικο λιπος...ευχαριστω 8)

Eimai_fetes
13-02-09, 20:12
με συγχωρειτε καθε ποτε κανω υπερπληρωση???εχω σκοπο να βαλω καθαρο μυικο λιπος...ευχαριστω 8)

Αναλογως με το ποτε θα σταματησεις την κρεατινη...θες να πας 2 μηνες On 2 μηνες off ;;;


Αυτο που ακομα δεν εχω καταλαβει εγω ειναι...
παιρνουμε 1 κουτακια του γλυκου σε νερο ;;; (λογικα ναι)
Σε ποσο νερο ;;
Αν το πιουμε σε γαλα το πρωι, με βρωμη κ πρωτεινη θα εχουμε κανα
θεμα ;;;

goutsos
13-02-09, 20:56
πειτε μου οτι κανετε πλακα......?αμα τ δει ο ρουλ θα χει δικιο να φωναζει :smash: :smash: :smash:

KM2909
13-02-09, 21:03
εχω σκοπο να βαλω καθαρο μυικο λιπος

wtf??? :cyclops: :green: :green: :green:

tezaman
13-02-09, 21:05
πλάκα κάνει νιώστε :green:

RAMBO
13-02-09, 21:07
ρε παιδια μολισ εκλεισα 1μηνα και μια βδομαδα με κρεατινη και πρωτεινη.εκτοσ απο την αναβολικη διαθεση να ειμαι ολη μερα τραλαλα τραλαλο δεν ειδα πολυ μεγαλη αυξησξ στον ογκο ουτε στα κιλα.ειναι νωρισ?

tezaman
13-02-09, 21:07
ράμπε δεν είναι αναβολίκα 8)

KM2909
13-02-09, 21:08
πλάκα κάνει νιώστε

χαχα :rolf: πολλα εχουν δει τα ματια μου σε αυτο το τοπικ, πλεον δν μπορω να καταλαβω ποιος κανει πλακα κ ποιος μλαει σοβαρα!! :green: :green: :green:[/quote]

RAMBO
13-02-09, 21:10
οχι απλα ειμαι μεσ την τρελη χαρα.

tezaman
13-02-09, 21:55
μακάρι να μέπιανε και εμένα το πλασίμπο όπως όταν ήμουνα 16 :cry: :cry: :cry:

Polyneikos
13-02-09, 22:30
ρε παιδια μολισ εκλεισα 1μηνα και μια βδομαδα με κρεατινη και πρωτεινη.εκτοσ απο την αναβολικη διαθεση να ειμαι ολη μερα τραλαλα τραλαλο δεν ειδα πολυ μεγαλη αυξησξ στον ογκο ουτε στα κιλα.ειναι νωρισ?

Είναι η τρανη απόδειξη αυτό που λες ότι τα συμπληρωματα απλά συμπληρωνουν την διατροφή,μην περιμενετε σε ενα μήνα θαυματα.
Μην επαφίεστε στο ότι παιρνουμε ενα καλο συμπληρωμα ότι θα "γίνουμε",θελει συνδυασμο πραγματων,διατροφη,εξυπνη προπόνηση,ξεκούραση και σωστα συμπληρωματα αλλά πάνω από ολα μια συνεχής πορεία ετών και όραμα.

vagg
14-02-09, 01:36
πλάκα κάνει νιώστε :green:
tezaman ειναι ο man ox αμαν αμαν αμαν

Eimai_fetes
14-02-09, 01:36
ρε παιδια μολισ εκλεισα 1μηνα και μια βδομαδα με κρεατινη και πρωτεινη.εκτοσ απο την αναβολικη διαθεση να ειμαι ολη μερα τραλαλα τραλαλο δεν ειδα πολυ μεγαλη αυξησξ στον ογκο ουτε στα κιλα.ειναι νωρισ?

μια συνεχής πορεία ετών και όραμα.

:shock: :shock: :shock: :shock:

Τι δηλ. δεν θα εχω γινει εως το καλοκαιρι σαν τον Κο Τριανταφυλλου ??? :P :P :P :P

vagg
14-02-09, 01:38
οχι απλα ειμαι μεσ την τρελη χαρα.

mdma,cocaine??



Τι δηλ. δεν θα εχω γινει εως το καλοκαιρι σαν τον Κο Τριανταφυλλου ??? :P

ο μισος τουλαχιστον???αχαχχααχαχ

Eimai_fetes
17-02-09, 19:31
Τι δηλ. δεν θα εχω γινει εως το καλοκαιρι σαν τον Κο Τριανταφυλλου ??? :P

ο μισος τουλαχιστον???αχαχχααχαχ[/quote]



:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

Χθες ξεκινησα τον 2ο κ τελευταιο για φετος κυκλο της κρεατινης...
ειμαι σε βδομαδα φορτωσης κ θα σταματησω γενικα την κρεατινη για φετος το πασχα οπως θα μπουμε σε μια περιοδο για μειωση λιπους καθαρα...

Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα αυτη την φορα ειναι οτι εχω μια διαταραχη μικρη στο στομαχι. Μια ενοχληση, γουργουριτα ΠΟΛΛΑ κ συνεχεια θελω να.... "Αεριζομαι¨". Μιλαμε δεν παλευεται η φαση...
Τουαλετα δεν εχουμε θεμα...ουτε διαρροιες ουτε τιποτα, απλα δεν καταλαβαινω γιατι ετσι....
Κ παλι πλακωμα στο νερο.... κ παω τουλαχιστον 8-9 φορες την ημερα στο μπανιο...Πινω 1,5-2 λιτρα το λιγοτερο.

blackgym
17-02-09, 21:45
εγω παω 15 φορες για κατουρημα με κρεατινη και νιωθω οτι ειμαι αφυδατωμενος ολη την μερα ..πινω παρα μα παρα πολυ νερο..δεν μπορω να το μετρισω..

kyriakos23
17-02-09, 22:00
κλανιες εχω αμετρητες εγω απο την μερα που αρχισα πρωτεινη :P :P
σοβαρα δεν ξερω γιατι.
ανοιξε ο κολος μου με την πρωτεινη :rolf: :rolf:

NASSER
17-02-09, 22:59
κλανιες εχω αμετρητες εγω απο την μερα που αρχισα πρωτεινη :P :P
σοβαρα δεν ξερω γιατι.
ανοιξε ο κολος μου με την πρωτεινη :rolf: :rolf:

Bαλε ταπα για το καλο των συνανθρωπων σου :cursing:

tezaman
17-02-09, 23:26
χααχαχαχαχ πες τα νάσερ!! :turtle:

blackgym
17-02-09, 23:33
εμενα με εποιανε στην αρχη τωρα δεν εχω τετοια προβληματα γιατι τιν εχω κανει σε 3 σκοοπ απο 5 που επερνα..

BRaWNy
18-02-09, 10:49
κλανιες εχω αμετρητες εγω απο την μερα που αρχισα πρωτεινη :P :P
σοβαρα δεν ξερω γιατι.
ανοιξε ο κολος μου με την πρωτεινη :rolf: :rolf:

Bαλε ταπα για το καλο των συνανθρωπων σου :cursing:χε χε, θέλει προσοχή όμως, διότι και η τάπα μπορει να γίνει επικίνδυνη, αν οι κλανιές του συσσωρευτούν και φτάσουν π.χ. τα 200 p.s.i. πίεση και εκσφενδωνιστεί/εκτοξευθει, μπορει να βλάψει ανθρώπους, ζώα, τζάμια κλπ :lol:
Εκτος κι αν φοράει φόρμα adidas, της οποίας το ύφασμα είναι ειδικό και δεν σχίζεται απο τέτοια πίεση, οπότε η τάπα θα παραμείνει να κάνει γκελ εντός ενδυμασίας, προκαλώντας προβλήματα οπως μελανιές στο ίδιο το άτομο.

thegravijia
18-02-09, 11:01
η κρεατινη αυξανει τις τρανσαμινασες στο συκωτι?
κ σχετιζεται με τα λευκωματα στα ουρα?

slaine
18-02-09, 11:05
ρε συ είσαι σε κάποιο ταμείο γραμμένος? αν ναι, άνοιξε τον κατάλογο και δες ποιος αθλίατρος παίζει κοντά σου και πήγαινε να σου πει ό,τι θες

LordOfTerror
19-02-09, 20:43
Δεν είδα όλο το topic αλλά έχω να παραθέσω κάποια χρήσιμα links, τα οποία ανακάλυψα πρόσφατα ψάχνοντας στο internet, μιας και θέλω να πάρω κρεατίνη αλλά θέλω να ξέρω τι βάζω στο σώμα μου. Tο πρώτο αναφέρεται στην δοσολογία, στις παρενέργειες και πολλά άλλα, το δεύτερο αναφέρεται στις διάφορες μορφές κρεατίνης, την βιοδιαθεσιμότητα της κάθε μιας, τις παρενέργειες κλπ. και το τρίτο μιλάει για τις σοβαρές παρενέργειες που περιέχει η χρήση κρεατίνης όχι εξαιτίας της κρεατίνης αυτής καθεαυτής, αλλά των πρόσθετων χημικών που περιέχονται σε αυτήν. Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω λοιπόν τις απόψεις σας για τα άρθρα αυτά, καθώς και πόσοι από τους χρήστες κρεατίνης είχαν επίγνωση των όσων αναφέρονται στο άρθρο νούμερο 3.

1: http://www.creatinemonohydrate.net/
2: ****************************** ****Αποτελουν διαφημιστικα αλλων site και δεν επιτρεπεται****
3: ******************************


Εεμ ΟΚ, αν και δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό, απλά το έκανα για να μην κόψω κομμάτια από ένα μεγάλο άρθρο, που ακόμα και αυτό θα οδηγούσε σε ένα πολύ μεγάλο post. Αν κάποιος θέλει τις πληροφορίες μπορώ να του τις στείλω.

:jason: :wcourt:

LordOfTerror
19-02-09, 20:52
Και μια άσχετη ερώτηση, ο kyriakos23 από που είναι; Ρωτάω γιατί έχω ένα γνωστό με το ίδιο όνομα που μένει Ηράκλειο και παραπονιέται ότι του έχει ανοίξει ο ....... από τότε που άρχισε να παίρνει προτεΐνη.

vagg
19-02-09, 21:57
αυτος θα ειναι σιγουρα....βαζω και στοιχημα μια dymatize micronized creatine κλειστη στο κουτι της....αχαχχααχχαχα

kyriakos23
19-02-09, 22:47
LordOfTerror αποκλιετε να ειμαι εγω επειδη κανεις δεν ξερει τι πινο εκτος απο εσας, εκτος και αν λες παπα....ς

thanos90
23-02-09, 15:38
Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το παρακατω συμπλυρωμα κρεατινης και αν το εχει χρησιμοποιησει καποιος απο εσας. Εχει 240 caps το καθε κουτι και αν το παρεις συμφωνα με την δοσολογια που λεει τελειωνει σε ενα μηνα. Σταματας για καποιο διαστημα και μετα μπορεις να το ξαναχρησιμοποιησεις;

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1862&category=565

goutsos
23-02-09, 18:14
ναι.εχει κ νιτρικο οξειδιο μεσα κ πολλα ειδη κρεατινης....τι σε προβληματιζει?

thanos90
23-02-09, 18:53
ειναι καλο σαν συμπληρωμα κρεατινης? το εχει χρησιμοποιησει καποιος?

thegravijia
23-02-09, 19:41
παιδες να ρωτησω κατι ειμαι 92 κιλα τωρα και περνω κρεατινη., ποσα γραμμαρια πρεπει να περνω 5 ή 10????/

skrwz21
23-02-09, 20:18
παιδες να ρωτησω κατι ειμαι 92 κιλα τωρα και περνω κρεατινη., ποσα γραμμαρια πρεπει να περνω 5 ή 10????/

και γω τοσο ειμαι και παιρνω 5 (μετα τη προπονηση φυσικα )

Bane
23-02-09, 20:39
η κρεατινη αυξανει τις τρανσαμινασες στο συκωτι?
κ σχετιζεται με τα λευκωματα στα ουρα?

Οχι
Οχι

peris
23-02-09, 21:33
παιδες να ρωτησω κατι ειμαι 92 κιλα τωρα και περνω κρεατινη., ποσα γραμμαρια πρεπει να περνω 5 ή 10????/

εγω προτιμω 5 το πρωι και 5 μετα τη προπονηση και ειδα περισσοτερη αυξηση της δυναμης μου απο οταν επαιρνα 5 μονο μετα τη προπονηση αλλος πχ παιρνιε 5 μετα τη προπονηση η 5 πριν και 5 μετα τη προπονση η συσκευασια που εχεις τη δοσολογια λεει?

thegravijia
23-02-09, 21:39
λεει 5 αλλα εχω ακουσει οτι για ατομα που ειναι ανω τον 90 κιλων πρεπει να παιρνουν 10 ...
επειδη εχω να παρω απο περσι και περσι ημουν 80 κιλα γι αυτο πωταω...

εγω παιρνω 10 μετα την προπονηση...

kyriakos23
23-02-09, 21:44
δηλαδη πεζουν ρολο ποσα κιλα εισαι για το ποσο θα παρεις?

_kwstas_
23-02-09, 21:48
οχι καμια σχεση αυτο με τα κιλα ...διλαδη αν εισαι 80 θα παρεις 5 κ αν εισαι 90 θα παρεις 10 δηλαδη καποιος που ειναι 130???

thegravijia
23-02-09, 21:49
οχι καμια σχεση αυτο με τα κιλα ...διλαδη αν εισαι 80 θα παρεις 5 κ αν εισαι 90 θα παρεις 10 δηλαδη καποιος που ειναι 130???

φανταζομαι πολυ παραπανω :P
δεν ξερω ρε γι αυτο ρωτησα...

_kwstas_
23-02-09, 21:54
οχι ρε συ.. ειδικα στην διαφορα 10 κιλων.. 80 με 90.. ο καθενας περνει την κρεατινη συμφονα με τις αναγκες του..και την προσαπμοζει στην προπονιση του!!!

peris
23-02-09, 22:06
οχι καμια σχεση αυτο με τα κιλα ...διλαδη αν εισαι 80 θα παρεις 5 κ αν εισαι 90 θα παρεις 10 δηλαδη καποιος που ειναι 130???

φανταζομαι πολυ παραπανω :P
δεν ξερω ρε γι αυτο ρωτησα...

εγω παιρνω 5 το πρωι και 5 μετα τη προπονηση και ειδαι διαφορα ετσι στη δυναμη μου και στα κιλα που σηκωνω απο οταν επαιρνα 5 μετα τη προπονηση μονο

YΓ και οχι δεν ειναι placebo effect :lol: :lol: :D

psv
26-02-09, 22:23
Αν κανω φορτωμα για 4 μερες αντι για 5,εχει καμια διαφορα?

tezaman
26-02-09, 23:01
αν είχες κατανοήσει τον μηχανισμό της κρεατίνης στο σώμα δεν θα ρώταγες :jason:

the_big_litho
27-02-09, 01:37
οχι καμια σχεση αυτο με τα κιλα ...διλαδη αν εισαι 80 θα παρεις 5 κ αν εισαι 90 θα παρεις 10 δηλαδη καποιος που ειναι 130???

μην παιρνεις ορκο γι αυτο... Υπαρχουν και αλλα πρωτοκολλα ληψης της μονουδατικης....

vagg
27-02-09, 04:03
Αν κανω φορτωμα για 4 μερες αντι για 5,εχει καμια διαφορα?

οχι

psv
02-03-09, 17:10
Thanx

Harnold
03-03-09, 23:12
gia sas paidia.....thelo na rotiso kati...perno kreatini 1 mina kai thelo na sinexiso allla exo akousi oti prepi na tin stamatiso gia kamia evdomada kai meta mporo na 3anaparo...ayto isxiei,,gia monohydrate creatine milame panta.....kai kati allo....pia i xrisi tis kreatinis stous mus?..tous dini ogko?
i kreatini p pernw einai tis "on" (extremestores)

vagg
03-03-09, 23:25
πηγες πηρες κρεατινη,δεν ξερεις καν τι κανει,γραφεις με greeklish ενω ειναι κανονας να γραφεις μονο με ελληνικα,δεν εχεις περασει απο τα νεα μελη να πεις ενα γεια αλλα http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2051

εδς ειναι οτι ψαχνεις :P :P

peris
03-03-09, 23:52
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1380http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=229

και κανα search δε βλαπτει :banghead: :banghead: :banghead:

goutsos
04-03-09, 02:08
τελικα ειχε δικιο ο ρουλης και νεον να βαζαμε πανω απ τ στικυ θα υπηρχαν κ ατομα που δεν τ βλεπουν :smash:

mantus3
04-03-09, 09:21
ντροπη ρε παιδια, μην αποπερνετε τον κοσμο... ολοι σαν νεοι καναμε καποια λαθακια... απο οτι εχω κΑΤαλαβει σε απασχολει ποιο πολυ το πως πρεπει να την περνουμε (την κρεατινη), παρα το τι κανει...

ριξε μια ματια στα τοπικ που προτιναν τα παιδια απο πανω γιατι παιζουν πολες γνωμες πανω στο θεμα... :liftheavy:

αν θες την ταπινη μου γνωμη, ενας μηνας ειναι πολυ "λιγος" οπως επισεις κ μια ευδομαδα off....

sotirisalex
08-03-09, 16:03
ρε παιδια,καταναλωνω τωρα τη τριτη βδομάδα κρεατινης.
5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα τη προπονηση
το πρωι μολις τη παιρνω παω αμεσως τουαλετα διαρια...να βαζω λιγοτερα γραμμαρια?τι να κανω?πιστευω οτι την αποβαλεει ο οργανισμος μου.περνει αυτη που χρειαζεται και την υπολοιπη την αποβαλει

peris
08-03-09, 16:05
παρε 5 μονο μετα τη προπονηση τοτε και βλεπεις η 2,5 το πρωι η πριν τη προπονηση και αλλα 2,5 μετα

αν και δε νομιζω οτι φταει η κρεατινη για αυτα που ανεφερες

sotirisalex
08-03-09, 16:15
η κρεατινη φταιει...επισης μολις τη καταναλωσω,τρωω musle,ωστε να μην εχω διαρια μετα.αλλα και παλι την αποβαλει.αρα θα περνω2.5 το πρωι και 5 μετα τη προπονηση

slaine
08-03-09, 16:35
λογικό να σε πειράζει, πολλούς τους πειράζει , υπάρχει και σχετικό άρθρο νομίζω στο φόρουμ. και μένα με πειράζει και δεν παίρνω πια. δεν έχει να κάνει με την περίσσεια.

σε πειράζει μετά την προπόνηση? μουσλι = φυτικές ίνες = τουαλέτα!
επίσης παίζει ρόλο και αν πίνεις καφέ.

μείωσε αν θες μόνο στα 5 μετά την προπόνηση ή 2,5 πριν και μετά ή 5 γρ κατά τη διάρκεια της προπόνησης. δες το λίγο πως είναι καλύτερα γαι σένα.

επίσης αν φας ωμό τραχανά (δοκιμασμένο) επειδή ρουφάει τα υγρά θα σε βοηθήσει.

eas2000
08-03-09, 17:11
Σε όσους συμβαίνει το παραπάνω (καθεται η κρεατίνη στο έντερο) σημαίνει οτι αποβάλεται και δεν δουλεύει;
Η λήψη micronized έχει σκοπό να αντιμετωπίσει το παραπάνω φαινόμενο;

vagg
08-03-09, 17:43
λογικό να σε πειράζει, πολλούς τους πειράζει , υπάρχει και σχετικό άρθρο νομίζω στο φόρουμ. και μένα με πειράζει και δεν παίρνω πια. δεν έχει να κάνει με την περίσσεια.

σε πειράζει μετά την προπόνηση? μουσλι = φυτικές ίνες = τουαλέτα!
επίσης παίζει ρόλο και αν πίνεις καφέ.

μείωσε αν θες μόνο στα 5 μετά την προπόνηση ή 2,5 πριν και μετά ή 5 γρ κατά τη διάρκεια της προπόνησης. δες το λίγο πως είναι καλύτερα γαι σένα.

επίσης αν φας ωμό τραχανά (δοκιμασμένο) επειδή ρουφάει τα υγρά θα σε βοηθήσει.


αναγουλα μου ηρ8ε :puke:

slaine
08-03-09, 18:33
Σε όσους συμβαίνει το παραπάνω (καθεται η κρεατίνη στο έντερο) σημαίνει οτι αποβάλεται και δεν δουλεύει;
Η λήψη micronized έχει σκοπό να αντιμετωπίσει το παραπάνω φαινόμενο;

υποτίθεται αλλά δεν έχω δει ουσιαστική διαφορά (αν έχω δει).
δεν είναι ότι δε οδυλεύει, αλλά άμα σε πιάνει κόψιμο και ό,τι τρως το βγάζεις χωρίς να το εκμεταλλευτεί ο οργανισμός σου δε λέει.

vag ίσως να μην έχει μαμάτη γεύση αλλά βοηθάει.

RAMBO
15-03-09, 17:50
αυριο ξαναρχιζω κρεατινη.μετα την υπερπληρωση θα παιρνω 5 γρ οπωσ κ πριν...παλια ειδα μεγαλη διαφορα σε δυναμη και ψυχολογια αλλα οχι αρκετα φουσκωματα.και ηθελα να ρωτησω το εξησ (μαλλον μαλακια ειναι)αν παιρνω 10γρ αντι των 5 δεν θα μενει περισσοτερο στουσ μυσ και θα φουσκωσω πιο πολυ?
a και εκανα 1 μηνα και 1 εβδομαδα κ σταματησα για 1 μηνα.

thegravijia
16-03-09, 14:19
αυριο ξαναρχιζω κρεατινη.μετα την υπερπληρωση θα παιρνω 5 γρ οπωσ κ πριν...παλια ειδα μεγαλη διαφορα σε δυναμη και ψυχολογια αλλα οχι αρκετα φουσκωματα.και ηθελα να ρωτησω το εξησ (μαλλον μαλακια ειναι)αν παιρνω 10γρ αντι των 5 δεν θα μενει περισσοτερο στουσ μυσ και θα φουσκωσω πιο πολυ?
a και εκανα 1 μηνα και 1 εβδομαδα κ σταματησα για 1 μηνα.


οχι θα την βγαζεις στην τουαλετα - μεχρι 5 μπορει να δεχθει ο οργανισμος νομιζω..
κ για το σωμ.βαρος σου μια χαρα ειναι 5 γραμμαρια...:cool:

RAMBO
16-03-09, 15:44
κατα την υπερπληρωση παιρνω 3 φορεσ την ημερα απο 5 γρ.να παιρνω 4 φορεσ?

skrwz21
16-03-09, 18:48
κατα την υπερπληρωση παιρνω 3 φορεσ την ημερα απο 5 γρ.να παιρνω 4 φορεσ?

:shock:ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ? ΠΑΣ ΚΑΛΑ ? ! ΧΑΛΑΡΩΣΕ

yasou
16-03-09, 19:50
Rambo ακολουθα τις οδηγιες του κουτιου, γιατι η κρεατινι δυιλιζετε απο νεφρα και συκωτη.
Γιατι κανεις πειραματα?
Προσεχε την υγεια σου...........

ajax
17-03-09, 12:30
οχι ρε μεγαλε σιγα μην παρεις και ολο του κουτι.προσωπικα στο φορτωμα περνω δεκα πριν την προπονη δεκα μετα και κατοπιν στην συντηρηση 5 και 5.προσεξε ομως....οταν την παιρνεις θα φροντισεις το προγραμμα σου να εχει μεγαλη ενταση...δεν υπαρχει λογος να παιρνεις κρεατινη να πηγαινεις γυμναστηριο (η οπου αλλου πας)να κανεις 40 λεπτα διαδρομο να παιρνεις ματι και κανενα μωρο και μετα σπιτι.. ;)

Piratis
17-03-09, 21:06
πριν λιγες μερες εκανα εξετασεις αιματος.

ολα τα νουμερα ηταν εξαιρετικα (μαγικα θα ελεγα) εκτος απο το τελευταιο..

Ουρια - Urea το οποιο κανονικα θα επρεπε να κυμαινεται απο 10-50mg και βρισκοταν στο 55.

Ο οικογενειακος μας γιατρος ειπε στη μητερα μου οτι δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση στην ηλικια μου να εμφανιζω αυξημενη Ουρια και την ρωτησε αν παιρνω κρεατινη οπου φυσικα και παιρνω..5 γρ το πρωι και 5 αμεσως μετα την γυμναστικη.

Ψαχνωντας και λιγο στο ιντερνετ ειδα οτι η Ουρια συσχετιζεται με την κρεατινη και αποφασισα να την σταματησω η τουλαχιστον να την ελαχιστοποιησω.

Ενδεικτικο αποσπασμα.

"Η κρεατινίνη αποβάλλεται από τους νεφρούς και η μέτρηση των επιπέδων της στο αίμα χρησιμοποιείται για να εκτιμηθεί η νεφρική λειτουργία. Μαζί με την ουρία είναι οι δύο σημαντικότεροι δείκτες λειτουργίας των νεφρών."

το εψαξα παραπανω το θεμα και τελικα ισως να φταινε τα 2 ολοκληρα αυγα που τρωω καθε μερα , θα σιγουρευτω γιατι δεν θελω να παραπληροφορησω κανεναν απλα να ενημερωσω για το κοινο μας καλο , την υγιεινη διατροφη-γυμναστικη.

peris
24-03-09, 21:28
:shock:ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ? ΠΑΣ ΚΑΛΑ ? ! ΧΑΛΑΡΩΣΕ


γιατι τοσο εκπληξη ρε φιλε?:doh::doh::doh::lol::lol::lol:

πρωτη φορα ακους για τη περιοδο υπερπληρωσης(loading phase)?

προτεινεται μολις ξεκινησεις κρεατινη να κανεις μια περιοδο υπερπληρωσης για να αυξηθουν τα αποθεματα κρεατινης στους μυς δηλαδη 4 φορες τη μερα απο 5γρ τη φορα

προσωπικα εγω δε το κανω παιρνω 5γρ το πρωι και 5 μετα τη προπονηση

skrwz21
24-03-09, 23:31
γιατι τοσο εκπληξη ρε φιλε?:doh::doh::doh::lol::lol::lol:

πρωτη φορα ακους για τη περιοδο υπερπληρωσης(loading phase)?

προτεινεται μολις ξεκινησεις κρεατινη να κανεις μια περιοδο υπερπληρωσης για να αυξηθουν τα αποθεματα κρεατινης στους μυς δηλαδη 4 φορες τη μερα απο 5γρ τη φορα

προσωπικα εγω δε το κανω παιρνω 5γρ το πρωι και 5 μετα τη προπονηση

4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ 2,5γ ΟΧΙ 5, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΛΗΡΩΣΗ, ΑΦΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ.
ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 5 ΠΑΡΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΚΑΛΟ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙ ΚΙ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ

kyriakos23
24-03-09, 23:38
σε λιγες μερες που θα την κανω θα σας τα πω ολα αναλυτικα.
θα σας πω αν ειναι καλη η βλακιες,γιατι εμενα δεν με ενθουσιαζει οτιδιποτε ευκολα.
αν πω ειναι καλη....:thumbup:
θα κανω κ εξετασεις μετα οποτε....
ολα αναλυτικα!

the_big_litho
24-03-09, 23:50
Παιδια ηρεμηστε, υπαρχουν αρκετα πρωτοκολα ληψης απλα εχουν επικρατησει καποια

Εγω παιρνω στην υπερπληρωση 40 γραμμαρια την μερα απο 4 φορες τη μερα
και μετα 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα

Παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο για την ποσοτητα της ληψης
Ειχα μια ερευνα στα χερια μου απο την βιβλιοθηκη του τεφαα τεκμιριωμενη με πειραμα που ελεγε για ληψη ανα κιλο σωματικου βαρους αλλα δεν επικρατει αυτη η αποψη γενικα
Δεν υποστηριζω κατι τετοιο αλλα μην σας εκπλησουνε διαφορετικοτητες στις αποψεις

kyriakos23
25-03-09, 00:02
υπερπληρωση μπορεις να κανεις μηνα παρα μηνα?
ενοω ενα μηνα 5 μερες υπερπληρωση και 25 μερες κανονικα 5 γραμαρια μετα ενα μηνα εξω και τον επομενο μηνα υπερπληρωση?
δλδ συνολικα 6 μηνες τον χρονο?

the_big_litho
25-03-09, 00:10
υπερπληρωση κανουμε για να πιασουμε καποια συγκεντρωση mmol κρεατινης και στη συνεχεια διατηρουμε την ποσοτητα αυτη με τη δοση που προανεφερες,

αν δεν διακοψουμε την ληψη για καποιο χρονικο διαστημα δεν χρειαζεται υπερπληρωση ξανα

Polyneikos
25-03-09, 01:00
+1 στον big litho,μην απορείτε όταν ακουτε περισσότερα γραμμαρια στην υπερπλήρωση,ούτε να τα θεωρείτε υπερβολικα .Ένα κλασσικο παραδειγμα υπερπληρωσης ήταν 25 γρ τις 5 πρώτες ημερες, σε 5 ισόποσες δόσεις την ημερα,και μετα άλλες 25 μερες από 5 γρ. για συντηρηση.

peris
25-03-09, 01:23
4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ 2,5γ ΟΧΙ 5, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΛΗΡΩΣΗ, ΑΦΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ.
ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 5 ΠΑΡΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΚΑΛΟ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙ ΚΙ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ

καταρχην δε καταλαβαινω γιατι γραφεις με κεφαλαια τι θες να μας επιβαλεις τη γνωμη σου ετσι:doh::doh::doh::angry:

και αυτο οτι τα 2,5 ειναι το ιδανικο απο που προκυπτει επειδη το λες εσυ εγω σου λεω 100γρ στην υπερπληρωση ετσι επειδη το λεω εγω υπαρχουν ερευνες και ερευνες αυτο απο τι ειναι απο δικια σου ερευνα η απο την εμπειρια σου?:lol::lol::lol:

ελεος δηλαδη:1laugh::doh::doh::doh:

Stephany
26-03-09, 18:41
καταρχην δε καταλαβαινω γιατι γραφεις με κεφαλαια τι θες να μας επιβαλεις τη γνωμη σου ετσι:doh::doh::doh::angry:

και αυτο οτι τα 2,5 ειναι το ιδανικο απο που προκυπτει επειδη το λες εσυ εγω σου λεω 100γρ στην υπερπληρωση ετσι επειδη το λεω εγω υπαρχουν ερευνες και ερευνες αυτο απο τι ειναι απο δικια σου ερευνα η απο την εμπειρια σου?:lol::lol::lol:

ελεος δηλαδη:1laugh::doh::doh::doh:
έχω βρει κάποιες καραμέλες κρεατίνης από τον αρβανιτίδη(έχουν 10γραμμάρια ανά 2σακουλάκια) ΄Τι λέτε,να τσιμπάω 1σακουλάκι που & που,όχι κάθε μέρα, μετά την προπόνηση? βασικά λόγω του ότι είμαι κοπέλα & μικρή σε ηλικία δε θέλω να πειραματίζομαι με μονουδρική κρεατίνη και τέτοια σε μορφή σκόνης,καταλαβαίνετε.

yasou
26-03-09, 19:39
Να ρωτήσω κάτι?
Επειδή είμαι άσχετος με κρεάτινες (έχω πάρει μόνο no-xplode και αυτό αραιά και που)
νόμιζα ότι έπρεπε να παίρνουμε ότι λέει το κουτί, και εδώ διαβάζω για 40gr τη μέρα σε φάση υπερπλήρωσης?
Να σε ρωτήσω big_litho, αυτή η έρευνα που διάβασες, τη αναλογία βγάζει ανα κιλο βάρους κρεάτινη?
Ρωτάω σε περίπτωση που πάρω κρεάτινη να ξέρω τη ποσότητα να πάρω και αν την προτείνεις αυτή τη μέθοδο.
Συκώτια νεφρά επιβαρύνονται με 40γρ κρεάτινης η όχι?


Thanks

the_big_litho
26-03-09, 20:04
Nα διευκρινισω οτι μια απο τις πολλες ερευνες που εχω διαβασει
Ελεγε σε φαση υπερπληρωσης 0.4γρ ανα κιλο σωμ. βαρ. και στη φαση συντηρησης 0,045 με λιγα λογια για μενα που ειμαι 100 κιλα παει 40 και 4,5. Επιπλεον ανεφερε οτι ο κυκλος πρεπει να διαρκει 28 ημερες και με 2 εβδομαδες εξω επαναλαμβανεις.

Οταν τη βρω θα την ποσταρω, αν θυμαμαι καλα ειναι απο το πανεπιστημιο του μισισιπι στην αμερικη

Δεν προτεινω την ερευνα απλα την ανεφερα γιατι ηθελα να πω πως υπαρχουν παρα πολλες αποψεις
Ισως αν παιξεις safe με 20 και 5 να ναι καλυτερα, αλλα να προτεινω κατι δεν μπορω

RAMBO
26-03-09, 20:55
kaneι μαζι με την κρεατινη να παιρνεισ αντιοξιδιοτικα?

traffic
26-03-09, 21:20
Γεία σας!!!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...εχει κανεις δοκιμασει την κρεατινη της ΕΑΣ??την μονουδρικη,καθαρη.ευχαριστω..

RAMBO
26-03-09, 21:30
ναι εγω αυτην χρησιμοποιω τωρα

traffic
26-03-09, 22:58
αξιζει??πες μας την γνωμη σου!!

RAMBO
26-03-09, 23:03
koita απο την πρωτη μερα ειδα μεγαλη διαφορα ανεβασα κιλα δεν κουραζομουν κτλ βασικα ειμαι αρκετα ικανοποιημενοσ.αλλα επειδη δεν ειχα ξαναπαρει δεν ξερω σαν συγκριση με αλλεσ ουτε κατα ποσο αν φουσκωσα πολυ..παντοσ διαφορα ειδα

traffic
26-03-09, 23:11
ωραια...ευχαριστω για την απαντηση..εγω ψαχνομαι ακομα...ειμαι αναμεσα σε αυτην της εας και εκεινη της optimum...σου εμφανισε μηπως τπτ παρενεργιες η ΕΑΣ?τι ποσοτητες περνεις??

RAMBO
26-03-09, 23:26
οχι απο παρενεργειεσ απολυτοσ τπτ.την βδομαδα υπερπληρωσησ επαιρνα 3 φορεσ την μερα απο 5 γρ και τωρα για συντηρηση 5 μετα την γυμναστικη

slaine
26-03-09, 23:33
Γεία σας!!!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...εχει κανεις δοκιμασει την κρεατινη της ΕΑΣ??την μονουδρικη,καθαρη.ευχαριστω..

δεν έχει πολύ καλή διαλυτότητα και αφήνει κατάλοιπα

traffic
26-03-09, 23:42
σας ευχαριστω...εγω ειμαι της αποψης οτι η optimum ειναι καλυτερη και μαλον εκεινη θα προτιμησω..βεβαια αυτα ειναι στο μυαλο..στην πρακση θα δουμε!!

RAMBO
26-03-09, 23:44
α ναι οσο γι αυτο συμφωνω αλλα εγω την ανακατευω γρηγορα την πινω κ μετα προσθετο παλι λιγο νερο κ κατεβαζω κ το υπολοιπο

billys15
27-03-09, 01:38
Παντα η μονοϋδρικη με κουταλακι στο στομα και νερο.Στην αρχη θα ειναι λιγο περιεργο,αλλα μετα απο 4-5 δοσεις το συνηθιζεις,δεν ειναι τιποτα.Δεν χανεις και ποσοτητα που μενει στον πατο του ποτηριου.

Οσο για την κρεατινη της EAS,ηταν η πρωτη μου κρεατινη και το μονο ασχημο που παρατηρησα ηταν μια μικρη ζαλαδα στα πρωτα 5-10 λεπτα τις πρωτες 2-3 δοσεις.Μετα περναει,μην ανησυχεις.Με την συγκεκριμενη παντως με ειχαν πιασει και κραμπες στο στηθος 2 φορες,μαλλον επειδη δεν επινα αρκετο νερο και λογω του οτι ηταν πρωτη φορα.

RAMBO
27-03-09, 15:26
ασ μου πει καποιοσ αν μπορεισ μαζη με την κρεατινη να παιρνεισ αντιοξιδιοτικα?παιζει ρολο?

the_big_litho
27-03-09, 15:33
ασ μου πει καποιοσ αν μπορεισ μαζη με την κρεατινη να παιρνεισ αντιοξιδιοτικα?παιζει ρολο?

Χωρις να ξερω συγκεκριμενα υποθετω βαση των συστατικων πως δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα καλυτερα να παρεις γνωμη απο καποιον πιο αρμοδιο στο συγκεκριμενο θεμα.

RAMBO
27-03-09, 15:36
το λεω γιατι οι βιταμινεσ που χρησιμοποιω ειναι πλουσιεσ σε αντιοξιδιοτηκα.παρακαλω αν καποιοσ ξερει ασ μου πει...:moderator::moderator::moderator:

billys15
27-03-09, 16:14
Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα,δεν μου φαινεται λογικο να υπαρχει...

No Cash
06-04-09, 10:00
παιδες τον περασμενο μηνα επινα κρεατινη.την εκοψα για ενα μηνα..

να ξαναπαρω τωρα η ειναι πολυ μικρο το διαστημα αποχης?

skrwz21
06-04-09, 15:52
παιδες τον περασμενο μηνα επινα κρεατινη.την εκοψα για ενα μηνα..

να ξαναπαρω τωρα η ειναι πολυ μικρο το διαστημα αποχης?

γιατι την εκοψες ?

No Cash
06-04-09, 16:58
γιατι την εκοψες ?


δεν πρεπει να κανεις λιγο off μετα απο ενα μηνα χρησης?

Kaskani Konstantina
06-04-09, 17:52
δεν πρεπει να κανεις λιγο off μετα απο ενα μηνα χρησης?


Ολα τα συμπληρώματα 2 μήνες μέσα 2 εξω!! στο ξαναείπα!!:P

No Cash
06-04-09, 17:56
Ολα τα συμπληρώματα 2 μήνες μέσα 2 εξω!! στο ξαναείπα!!:P


οκ τοτε θα πιασω κ τον μαιο τωρα...

thnx :bbbiceps:

skrwz21
07-04-09, 13:53
εγω ειμαι της γνωμης να παιρνεις αδιακοπα απο 5γ την ημερα, και ουτε προβλημα υπαρχει.. αν ειναι να σε πειραξει η κατι αν φοαβσαι αυτο θα γινει απ'την αρχη.
Οι συνιστωμενοι κυκλοι που λενε (1 μηνα μέσα, ενα εξω ή 2 μήνες μέσα, 2 εξω) έχουν ως σκοπό την μεγιστοποίηση της απορρόφησης, πραγμα που δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει.
απο κει και περα κανεις οτι νομιζεις

slaine
07-04-09, 17:46
μην ακούω χαζά. την κρεατίνη την παίρνουμε σε κύκλο γιατί επιρεάζεται η ενδογενής παραγωγή. αν έχεις όλες τις άλλες συνιστώσες οκ και δε σε νοιάζει αυτό το θέμα μπορείς να παίρνεις συνέχεια (όπως κάνουν και αρκετοί γνωστοί μου αγωνιστικοί ή μη) αλλά όχι 5γρ, λιγότερο. μια τέτοια χρήση θα σου δώσει άλαλ πράγματα από ότι ένας κύκλος με μεγαλύτερη δόση. δεν υπάρχει μονόδρομος. ο καθένας πράττει όπως νομίζει αλλά να περιμένει και τις ανάλογες επιπτώσεις.

εκφραζομαστε πιο κοσμια!
moderator team

skrwz21
07-04-09, 19:02
μην ακούω χαζά. την κρεατίνη την παίρνουμε σε κύκλο γιατί επιρεάζεται η ενδογενής παραγωγή. αν έχεις όλες τις άλλες συνιστώσες οκ και δε σε νοιάζει αυτό το θέμα μπορείς να παίρνεις συνέχεια (όπως κάνουν και αρκετοί γνωστοί μου αγωνιστικοί ή μη) αλλά όχι 5γρ, λιγότερο. μια τέτοια χρήση θα σου δώσει άλαλ πράγματα από ότι ένας κύκλος με μεγαλύτερη δόση. δεν υπάρχει μονόδρομος. ο καθένας πράττει όπως νομίζει αλλά να περιμένει και τις ανάλογες επιπτώσεις.

εκφραζομαστε πιο κοσμια!
moderator team
τι αλλα πραγματα θα σου δωσει δεν καταλαβα, την κρεατινη την παιρνεις για ενα σκοπο ! μεχρι 5γ δεν ειναι και πολλη.. αναλογα με τα μετρα του καθενος, καποιος πχ μπορει να παιρνει 2,5. δεν ειναι απολυτο.
οπως και να'χει, γνωμη του καθενος ειναι οπως και δικη μου συμφωνα μ'αυτα που γνωριζω. Μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια..

gus
18-04-09, 13:34
ποια μαρκα κρεατινης δεν περιεχει υδατανθρακες?

thegravijia
18-04-09, 13:45
ποια μαρκα κρεατινης δεν περιεχει υδατανθρακες?
γιατι τι σε χαλανε οι υδατανθρακες..?
απο τα x-treme αμα παρεις δεν εχει

lefteris
20-04-09, 11:33
η κρεατινη μπορει να δωση καποια βοηθεια στην προπονηση αλλα μεχρι εκει μονιμα πρηξηματα η μυικα κιλα οχι μεγαλες δοσεις κρεατινης ειναι αχρηστες ενας συνδιασμος κρεατινης και νιτρικου πανω στην προπονηση ειναι καλη ιδεα το εχω δοκιμαση

Eimai_fetes
21-04-09, 23:47
Ποσο καιρο κανει ο οργανισμος να καθαρισει απο χρηση κρεατινης ?? (8 εβδομαδες με 1 εβδομαδα loading) .... ????

RUHL
22-04-09, 00:14
Δεν καταλαβα πως ακριβως το ενοεις αλλα αν γεμησουν οι αποθηκες και για ολο τον επομενο μηνα φευγει ενα 30-40% σταδιακα σιγα σιγα

2 μηνες οφφ νομιζω θα εχουν καθαρησει η θα ειναι πολυ χαμηλα τελος παντων

Γενικα το πας οσο εισαι μεσα τοσο εξω(για να σε πιανει καλυτερα οχι για καποιο αλλο ιδιαιτερο λογω)

peris
22-04-09, 12:23
Δεν καταλαβα πως ακριβως το ενοεις αλλα αν γεμησουν οι αποθηκες και για ολο τον επομενο μηνα φευγει ενα 30-40% σταδιακα σιγα σιγα

2 μηνες οφφ νομιζω θα εχουν καθαρησει η θα ειναι πολυ χαμηλα τελος παντων

Γενικα το πας οσο εισαι μεσα τοσο εξω(για να σε πιανει καλυτερα οχι για καποιο αλλο ιδιαιτερο λογω)

+1 συμφωνω με ruhl:clap::clap::thumbup::thumbup:

Eimai_fetes
23-04-09, 14:07
Δεν καταλαβα πως ακριβως το ενοεις αλλα αν γεμησουν οι αποθηκες και για ολο τον επομενο μηνα φευγει ενα 30-40% σταδιακα σιγα σιγα

2 μηνες οφφ νομιζω θα εχουν καθαρησει η θα ειναι πολυ χαμηλα τελος παντων

Γενικα το πας οσο εισαι μεσα τοσο εξω(για να σε πιανει καλυτερα οχι για καποιο αλλο ιδιαιτερο λογω)

ruhl εννοω οτι επαιρνα 8 εβδομαδες....μια εβδομαδα πηρα 25γρ/μερα κ τις υπολοιπες 7 επαιρνα 5 γρ/μερα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μεινω 2 μηνες εκτος απλα θελω να δω ποσο γρηγπρα φευγει απο τον οργανισμο...

ευχαριστω πολυ παντως :thumbup:

songoku
30-04-09, 00:54
paidia mia boh8eia an ginete. . nomizw eimai sto swsto topic :)

Exw parei mia kreatinh ths Met-Rx opu einai ethyl ester. . . leei 2 xapia prin kai 2 meta synolo 5 grammaria. . omws m eipan oti ayth h morfh kreatinhs to mono pou s kanei einai na s bazei nera sthn perioxh ths koilias kai oti nera balleis stous myes 8a einai apo ekswterika twn mywn. .kai kala oti einai mono gia dynamh. (m proteinan aplh monoudrikh kreatinh pou einai pio fthnh kai pio kalh m eipan. . na tn petaksw twra pou tn phra? peite an isxyoun sas parakalw. . :unsure:

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες, ειναι κανονας του φορουμ***mods team

NASSER
30-04-09, 01:00
Η ethyl ester κρεατινη δεν κανει κατακρατιση υγρων εξω απο τους μυς. Μαλλον αναποδα σου τα ειπαν. Συνεχισε με αυτην και καποια αλλη φορα παιρνεις και μονουδρικη.

billys15
30-04-09, 01:01
Δεν νομιζω να στοχευει στο να σου γεμισει νερα την κοιλια.Σαν καινουργιος μυθος μου φαινεται.Οχι δεν χρειαζεται να την πεταξεις,χρησιμοποιησε την.Οι εθυλεστερικες υποτιθεται οτι δεν κραταν νερα.Οι μονοϋδατικες απο την αλλη ναι σου κανουν κατακρατηση.

Ο στοχος,τωρα,της κρεατινης δεν ειναι αυτο για το οποιο την παιρνει το 90% των αθλουμενων.Στοχος της ειναι να σε βοηθησει να βγαζεις περισσοτερες επαναληψεις,αρα να ανεβεις και σε κιλα.Η κατακρατηση νερου που κατι ειναι κατι σαν αντι-ενδειξη ας πουμε,μην το παρεις ομως σαν κατι κακο,ισα ισα κανει αναβολικο το περιβαλλον για αναπτυξη.

songoku
30-04-09, 09:57
Παιδια σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις!Απλως εχω διαβασει τοσα πολλα που ειχα μπερδευτει και η8ελα μια σιγουρη απαντησει απο καποιους που τα εχουν δει στην πρακση και οχι μονο σε οτι λεει το ιντερνετ. .8α τν ξεκινησω απο δευτερα τοτε.. :thumbup:

kyriakos23
01-05-09, 20:47
γεια σας χαθηκα λιγακι;)
λοιπον δοκιμασα κρεατινη.
γεια ωσους δεν δοκιμασαν κ θα δοκιμασουν απλα θελο να πω οτι ναι κανει καλη δουλεια η κρεατινη αλλα οχι και κατι τρελο οπως λενε πολλοι.
α!μιλισα και με ενα πολυ καλο χημικο και μου ειπε μπορεις να την περνεις και συνεχεια χωρις διακοπη αλλα πολυ λιγο π.χ 2-3 γρ.

isis
01-05-09, 21:44
Η ethyl ester κρεατινη δεν κανει κατακρατιση υγρων εξω απο τους μυς. Μαλλον αναποδα σου τα ειπαν. Συνεχισε με αυτην και καποια αλλη φορα παιρνεις και μονουδρικη.

oh yes! +1000 nas! :clap:

Η atp (αδενοσίνη με τρεις ρίζες φωσφόρου - το ενεργειακό νόμισμα του κυττάρου), παρέχει ενέργεια , απελευθερώνοντας ένα από τα φωσφορικά της μόρια και έτσι μετατρέπεται σε adp (αδενοσίνη με δύο ρίζες φωσφόρου). Όταν συμβαίνει αυτό , η κρεατίνη είναι χρήσιμη , καθώς μέσω πολύπλοκων διεργασιών, δίνει μία ρίζα φωσφόρου στην adp και έτσι δημιουργείται πάλι η atp. Εάν υπάρχει επαρκής ποσότητα atp στον οργανισμό αποτρέπεται η υπερβολική χρησιμοποίηση της οδού της γλυκόλυσης , για τη παραγωγή ενέργειας για τις μυϊκές συστολές. Η γλυκόλυση είναι η διάσπαση της γλυκόζης σε 2 μόρια
πυροσταφυλικού οξέος. Το πυροσταφυλικό οξύ το οποίο παράγεται μετατρέπεται σε γαλακτικό οξύ , οπότε μιλάμε για αναερόβια γλυκόλυση , στις αναερόβιες δραστηριότητες και γι' αυτό έχουμε την αίσθηση του καψίματος σε ασκήσεις bodybuilding. Γι' αυτό το λόγο παίρνετε τη κρεατίνη , για να έχετε επαρκή ποσότητα στον οργανισμό σας atp και όχι , για να σας πρήζει η κρεατίνη, δεν είναι φάρμακο. Ο ρόλος της atp στο bodybuilding για την αύξηση της μυϊκής μάζας είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο.

the_big_litho
04-05-09, 23:16
oh yes! +1000 nas! :clap:

Η atp (αδενοσίνη με τρεις ρίζες φωσφόρου - το ενεργειακό νόμισμα του κυττάρου), παρέχει ενέργεια , απελευθερώνοντας ένα από τα φωσφορικά της μόρια και έτσι μετατρέπεται σε adp (αδενοσίνη με δύο ρίζες φωσφόρου). Όταν συμβαίνει αυτό , η κρεατίνη είναι χρήσιμη , καθώς μέσω πολύπλοκων διεργασιών, δίνει μία ρίζα φωσφόρου στην adp και έτσι δημιουργείται πάλι η atp. Εάν υπάρχει επαρκής ποσότητα atp στον οργανισμό αποτρέπεται η υπερβολική χρησιμοποίηση της οδού της γλυκόλυσης , για τη παραγωγή ενέργειας για τις μυϊκές συστολές. Η γλυκόλυση είναι η διάσπαση της γλυκόζης σε 2 μόρια
πυροσταφυλικού οξέος. Το πυροσταφυλικό οξύ το οποίο παράγεται μετατρέπεται σε γαλακτικό οξύ , οπότε μιλάμε για αναερόβια γλυκόλυση , στις αναερόβιες δραστηριότητες και γι' αυτό έχουμε την αίσθηση του καψίματος σε ασκήσεις bodybuilding. Γι' αυτό το λόγο παίρνετε τη κρεατίνη , για να έχετε επαρκή ποσότητα στον οργανισμό σας atp και όχι , για να σας πρήζει η κρεατίνη, δεν είναι φάρμακο. Ο ρόλος της atp στο bodybuilding για την αύξηση της μυϊκής μάζας είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο.

Παρα πολυ σωστα....

Η κατακρατηση υγρων της κρεατινης ,που οι περισσοτεροι νομιζουν πως αυτο κανει και μετα ξεπρηζεσαι, ειναι ας πουμε ενα απο τα χαρακτηριστικα των ιδιοτητων της οχι το ζητουμενο της

thomaslar
05-05-09, 13:45
πηρα αυτην εδω την κρεατινη CREATINE POWDER 150 gr (ON) σε τι δοσολογια πρεπει να την παιρνω?πρωτα πρεπει να παιρνω την πρωτεινη και μετα την κρεατινη?

RAMBO
05-05-09, 14:01
Δοσολογία:
Για bodybuilding
Για τις 5 πρώτες ημέρες παίρνετε 4 φορές από 1 κουταλάκι του γλυκού (5 γρ) Creatine Powder σε γλυκό χυμό ή σε νερό με δεξτρόζη. Για τις υπόλοιπες 25 ημέρες παίρνετε 1 κουταλάκι του γλυκού (5 γρ.), σε γλυκό χυμό ή σε νερό με δεξτρόζη, αμέσως μετά
την προπόνηση.



.δεν παιζει ρολο μπορεισ να τα παρεισ μαζη δεν ηπαρχει προβλημα

thomaslar
05-05-09, 14:59
τα τεσσερα κουταλακια ανα ποσες ωρες?

the_big_litho
05-05-09, 15:16
Στανταρ μια δοση αμεσως μετα την προπονηση και οι αλλες ομοια κατανεμημενες ανα την ημερα

RAMBO
05-05-09, 15:32
μπορεισ να παιρνεισ πρωι πριν την προπο κ μετα κ μια το βραδυ

thomaslar
05-05-09, 21:06
να ριχνω το ενα κουταλακι μεσα σε ενα ποτηρι με χυμο?