PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22

warrior s
09-08-13, 00:36
Creapure για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δοκιμασμένη και πολύ καλή. :geek:

Metalhead|T|
09-08-13, 02:08
επειδη δεν βρίσκω την αξιολόγηση της 100% pure creatine muscletech ,θέλω να πώ οτι την μια βδομάδα που την χρησιμοποιώ ειμαι πολύ ευχαριστημένος (ειναι η 4η διαφορετική μαρκα που δοκιμαζω) και πως απο άποψη υφης ειναι η καλύτερη που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης...διαλυτότητα 8/10 ειναι σαν μαγειρικη σοδα σε υφη..!! :green:

Andreas C.
09-08-13, 14:38
Αν και δεν μου αρέσει να βοηθώ μακρυμάλληδες 100% Ultra-Pure Creatine (Μuscletech) (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?23185-100-Ultra-Pure-Creatine-(%CE%9Cuscletech)):P:P:P

Ελπίζω φιλε Τάσο να σε βλέπουμε πιο συχνά στο φόρουμ :toast:

georgepyrrakis
10-08-13, 13:22
Creapure για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δοκιμασμένη και πολύ καλή. :geek:

kai apo de3trozi poso vazeis ana 5 gr creapure?

******Γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες ειναι κανονας του Forum Mods Team******

warrior s
11-08-13, 13:15
Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να δω αυτό το πόστ μετά από καιρό που θα γυρίσω από διακοπές αλλά για φαντάσου: Πιάνω wifi δίκτυο από το εξοχικό. Όχι πολύ δυνατό σήμα αλλά οκ θα έχω δωρεάν internet στις διακοπές.

Κοίτα εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου δεξτρόζη. Είναι ένας πολύ γρήγορος υδατάνθρακας. Ο λόγος που δεν χρησιμοποιώ δεξτρόζη είναι ότι είναι κενές θερμίδες, σκέτη ζάχαρη. Ναι κάνει δουλειά και βοηθάει στο να πάει περισσότερα θρεπτικά στοιχεία και κρεατίνη στους μυς αλλά εγώ δεν χρησιμοποιώ.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις δεξτρόζη με την κρεατίνη είναι οκ αλλά ΜΟΝΟ μετά την προπόνηση. Ποτέ δεξτρόζη σε άλλη ώρα της ημέρας. Το πρωί καλύτερα την κρεατίνη με λίγο χυμό. ;)

kinezos
11-08-13, 22:28
παιδια θελω μετα το 15αυγουστο να παρω κρεατινη.το γυμναστηριο μου προτεινε τη cell-tech για πιο γρηγορο ογκο.την εχει δοκιμασει κανεις η να ζητησω καποια αλλη κρεατινη

panakos
11-08-13, 22:37
παιδια θελω μετα το 15αυγουστο να παρω κρεατινη.το γυμναστηριο μου προτεινε τη cell-tech για πιο γρηγορο ογκο.την εχει δοκιμασει κανεις η να ζητησω καποια αλλη κρεατινηεχει πολυ ζαχαρη η συγκεκριμενη φορμουλα κρεατινης...αν κανεις πολυ σωστη διατροφη παρτην,αλλιως δεν θα στο προτεινα;)

Vag3lis
13-08-13, 21:30
Θα κανω αεροβια μερα παρα μερα για να καψω λιπος απο τη κοιλιά,πειραζει αν παρω κρεατίνη;Μεχρι τωρα ειμουν 1 μηνα on και 1 off,θα παθω τιποτα αν την αρχίσω μετα απο 2 βδομάδες για 1 μηνα πάλι;

Lao
14-08-13, 13:18
Ρε παιδιά, έχετε θεοποιήσει την κρεατίνη και πολλοί την παίρνετε για λάθος λόγους.

ΟΚ, δικαίωμα του καθενός να πάρει ό,τι θέλει και να κάνει τα λεφτά του επίσης ό,τι θέλει, αλλά τουλάχιστον διαβάστε λίγο να μάθετε τι ακριβώς κάνει. Δεν είναι κάτι δύσκολο, μισή ώρα (το πολύ) ψάξιμο και διάβασμα είναι...

TheWorst
14-08-13, 13:19
Επι του θεματος .. http://www.youtube.com/watch?v=dhMz4auB6hI
Δεν εχω τετοιες εντυπωσεις , αλλα αφου το λενε :green:

kotsoum
15-08-13, 15:59
Επι του θεματος .. http://www.youtube.com/watch?v=dhMz4auB6hI
Δεν εχω τετοιες εντυπωσεις , αλλα αφου το λενε :green:

Οτι να ναι..ποιο καραγκιοζηδες απο αυτους τους 2 στο internet δε θα βρεις!

TheWorst
15-08-13, 16:03
Ναι , στην αρχη που τους εβλεπα γελουσα πολυ .. Ε με αυτο κερδιζουν λεφτα οι ανθρωποι , τι θες .. :green:

kotsoum
15-08-13, 16:11
Ναι , στην αρχη που τους εβλεπα γελουσα πολυ .. Ε με αυτο κερδιζουν λεφτα οι ανθρωποι , τι θες .. :green:

Καλα κανουν, απλα ειναι πολυ παραπληροφορηση και λενε πολλα πραγματα που δεν ισχυουν.

TheWorst
15-08-13, 16:12
Ναι , οντως καμια φορα ειναι ετσι , καμια φορα δινουν οπως και καμια χρησιμη πληροφορια.. Αυτοι συνεχως αλλαζουν αποψη για πολλα πραγματα .. Αλλα ο σκοπος τους δεν ειναι να πληροφορουν ,η δουλεια τους ειναι να βγαζουν χρημα απο κει.

kotsoum
15-08-13, 16:19
Ναι , οντως καμια φορα ειναι ετσι , καμια φορα δινουν οπως και καμια χρησιμη πληροφορια.. Αυτοι συνεχως αλλαζουν αποψη για πολλα πραγματα .. Αλλα ο σκοπος τους δεν ειναι να πληροφορουν ,η δουλεια τους ειναι να βγαζουν χρημα απο κει.

Συμφωνοι, δεν ειναι ο σκοπος τους αλλα το δυστυχως το κανουν συχνα.

Mikekan
16-08-13, 07:34
Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι αποτελεσματική μία δόση κρεατίνης 3γρ καθημερινά.

Ο λόγος είναι ότι μου προκαλεί ακμή και θα ήθελα να κινηθώ λίγο πιο χαμηλά σε δοσολογία.

Andreas C.
22-08-13, 15:08
Φιλε Μιχάλη χωρίς να είμαι ειδικός πάνω στο θέμα νομίζω δεν θα επωφεληθείς σε κάτι από τέτοια μικρή ποσότητα, ο οργανισμός από μονος του παράγει την ημερα 2-3gr!

Mikekan
22-08-13, 15:11
Thanks Ανδρέα! Δεν μπορεί λέω, κάποιος θα μου απαντήσει! :green:

Εντάξει θα παίξω στα 5 και θα το υποστώ και αυτό με βαριά καρδιά! :shock:

Andreas C.
22-08-13, 15:20
Είναι όλη σε διακοπές :green:

Όταν λες σου προκαλεί ακμή τι εννοείς?
Κάτι σαν αλλεργία ή απλά μερικά σπυράκια?

Mikekan
22-08-13, 15:26
Ναι μωρέ βγάζω μερικά σπυράκια στο μέτωπο, τίποτα το ιδιαίτερο. 5-6 ας πούμε. Όχι αλλεργία.

Andreas C.
22-08-13, 15:34
Προσπάθησε να το πλένεις συχνά μέσα στην μέρα και πιστεύω θα είσαι μια χαρά!!!!

Mikekan
22-08-13, 15:36
To πλένω πάντα με οργανικό σαπούνι πρωί και βράδυ. Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα ακμής, ούτε στην εφηβεία! Θα δοκιμάσω να το πλένω και μέσα στη μέρα!

Thanks φιλαράκο μου! :)

Andreas C.
22-08-13, 15:43
Απλώς πρέπει να σου προκαλεί περισσότερη λιπαρότητα στο δέρμα:unsure:

Τίποτα φιλε μου θα περιμένω να μου πεις αν πέτυχε :toast:

and345
22-08-13, 23:12
ξεκινησα απο δευτερα την reflex.
αυτη που ειχα πριν ηταν της allmax creapure + micronized.
αλλα η υφή της reflex ειναι σαν πουδρα, ενω της αλλη ηταν σα ζαχαρη και μου φανηκε σαν να ειναι αναποδα :P
Και τωρα λεω να βαλω μαζι και τη δεξτροζη που ειχα αγορασει πριν καιρο και την ειχα στο ντουλαπι.
αλλα τις μερες που δεν παω για προπο λεω να την πινω μονο με χημο και οχι με δεξτροζη.
γνωμες ?

sanitarium20
27-08-13, 14:15
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει.


Υπάρχει η κρεατίνη η απλή η creapure κλπ όπως αυτη που παίρνω και υπάρχουν και φορμουλες κρεατινης που έχουν μέσα και ταυρίνες, υδατάνθρακα, λίγο πρωτείνη.

Ερώτηση. Εγω την κρεατίνη μου την απλή την παίρνω μετα την προπόνηση με πρωτείνη παρέα. Βλέπω άλλους να πίνουν τη φόρμουλα τους πριν την προπόνηση γιατί υποτίθεται ότι δίνει και ενέργεια (λόγω ταυρίνης και άλλων διεγερτικών) και ένα τέλει έχω μπερδυτεί... Δεν είναι καλύτερο να πίνουμε την κρεατίνη μεταπροπονητικά; Ποιο είναι το concept απο όλες αυτές τις φορμουλες και ποτε πρέπει να πίνονται τελικά;

Andreas C.
27-08-13, 14:29
Το μονο πράγμα που σου δίνει την ενέργεια που νιώθεις κατά την διάρκεια της προπόνησης είναι τα διεγερτικά τα αλλα όλα τα βάζουν μέσα απλώς για να σου γεμίζουν το μάτι!

sanitarium20
27-08-13, 14:36
Αφου έχουν και κρεατίνη όμως..

Andreas C.
27-08-13, 15:01
Φιλε μου η κρεατίνη για να δουλέψει θέλει να την παίρνεις καθημερινά και περισσότερη ποσότητα από αυτή που έχουντα pre, αν κανεις καιρό να πάρεις και μετα πάρεις 5gr πριν την προπόνηση δεν θα δεις καμια διαφορα!

sanitarium20
27-08-13, 15:11
Μιλάω για φόρμουλα που παίρνει γνωστός μου η οποία στη δοσολογία της λέει ότι το σκούπ περιέχει 5gr κρεατινης. Και την έπαιρνε preworkout

Andreas C.
27-08-13, 15:24
Αυτό που θέλω να σου πω φιλε μου είναι ότι αυτό που σε βοηθα άμεσα στο θέμα ενέργειας πριν την προπόνηση είναι τα διεγερτικά!

Vag3lis
04-09-13, 18:09
Να πάρω ενω είμαι σε υποθερμιδικη δίαιτα 5 γραμμάρια με 5 μέρες φορτομα,θα εχω κατακράτηση υγρών και στη κοιλιά;

ArgoSixna
04-09-13, 19:25
Οι φορμουλες και μερικα νιτρικα που εχουν κρεατινη β αλανινη σου λενε να παιρνεις 1-3 σκουπ σε μερα προπονησης και 1 σκουπ της οφφ συνηθως .

Το να απεχεις απο κρεατινη και να παρεις 5 10 ή20 γραμμαρια πριν την προπονηση δεν θα σε ωφελησει πουθενα. δεν λειτουργει ετσι

sanitarium20
04-09-13, 23:04
Πώς λειτουργεί;

ArgoSixna
05-09-13, 00:04
θελει συνεχομενα, καθε μερα. οχι μια στο τοσο

sanitarium20
05-09-13, 14:14
Α αυτό εννοούσες... Ναι καλά εννοείται αυτό. Οποιοδήποτε συμπλήρωμα θέλει μία συνέχεια και όχι περιστασιακή λήψη...

Mikekan
05-09-13, 14:16
Όχι δεν ισχύει αυτό, ελάχιστα συμπληρώματα θέλουν συνεχόμενη χρήση για να δουλέψουν, βλέπε κρεατίνη, β-αλανίνη κτλ.

sanitarium20
05-09-13, 14:22
Εντάξει μπορεί να έχεις και δίκιο. Απλά όπως το σκέφτηκα εγω και με βάση αυτά που παίρνω εγω, σε μία ισορροπημένη διατροφή παίρνεις πρωτείνη σε τακτική βάση (ανάλογα τις διατροφικές σου συνήθειες) όπως συμβαίνει και με τις πολυβιταμίνες που παίρνω εγω.. Τακτική λήψη

Mikekan
05-09-13, 14:26
Aμα δεν πάρεις 2-3 μέρες πρωτεΐνη δεν έγινε και τίποτα αν δεν πάρεις 2-3 μέρες κρεατίνη χαλάς τη συγκέντρωση στους μυς.

sanitarium20
05-09-13, 14:33
Ισχύει

geovagg
12-09-13, 12:37
παιδια υπαρχει περιπτωση η κρεατινη να μου δημιουργεί φαγούρα και λιγα εξανθηματα στο σώμα?
περνω 5γρ μετα τη προπόνηση μαζι με δεξτρόζη,μαλτροδεξτρίνη,πρωτείνη και γλουταμίνη (και βιταμίνη C). όπως περιγράφει στο ποστ για το μεταπροπονητικό ρόφημα
Παλιότερα έπερνα τα ετοιμα ροφήματα που είχαν και κρεατίνη μέσα και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Η κρεατίνη είναι αυτή της ON η απλή

SotosTheBoss
15-09-13, 20:32
Καλησπέρα.Βρίσκομαι σε υποθερμιδική δίαιτα και πηρα την CREATINE ETHYL ESTER 120 caps (NUTREND) (http://www.xtr.gr/kreatines/13920/CREATINE_ETHYL_ESTER_120_caps_(NUTREND).htm) για σκληρότερες προπονήσεις και λόγω του ότι θέλω να καίω και λίπος και να μην με δυσκολεύει σε κατακρατήσεις υγρών επειδη αυτή δεν κάνει.Δύο πράγματα

Εγώ γνώριζα πως όπως και στην μονουδρική θέλει φόρτωμα έτσι και αυτοι αλλά μου έιπαν πως οχι εδώ.Τι κάνω;
και επείσεις ξέρω πως την κρεατίνη την βάζουν μετά την προπόνα αλλα εμενα μ είπαν να την παίρνω 40 λεπτά πριν γιατί μετά πίνω πρωτεΐνη.Επείσης επειδή με την πρωτείνη βάζω και λίγο δεξτρόζη μ είπαν να πίνω την κρεατίνη πριν με λίγο δεξτρόζη αλλα διάβασα πως ποτε άλλη στιγμή της ημέρας δεξτρόζη εκτός μετά προπόνας.

Λοιπόν;

sanitarium20
15-09-13, 22:12
Ποιοι είναι όλοι αυτοί που στα είπαν αυτά;;;

SotosTheBoss
15-09-13, 23:09
Καλησπέρα από xtreme ήταν.Λοιπόν καμία απάντηση?

spartan77
16-09-13, 09:16
Καλησπέρα.Βρίσκομαι σε υποθερμιδική δίαιτα και πηρα την CREATINE ETHYL ESTER 120 caps (NUTREND) (http://www.xtr.gr/kreatines/13920/CREATINE_ETHYL_ESTER_120_caps_(NUTREND).htm) για σκληρότερες προπονήσεις και λόγω του ότι θέλω να καίω και λίπος και να μην με δυσκολεύει σε κατακρατήσεις υγρών επειδη αυτή δεν κάνει.Δύο πράγματα

Εγώ γνώριζα πως όπως και στην μονουδρική θέλει φόρτωμα έτσι και αυτοι αλλά μου έιπαν πως οχι εδώ.Τι κάνω;
και επείσεις ξέρω πως την κρεατίνη την βάζουν μετά την προπόνα αλλα εμενα μ είπαν να την παίρνω 40 λεπτά πριν γιατί μετά πίνω πρωτεΐνη.Επείσης επειδή με την πρωτείνη βάζω και λίγο δεξτρόζη μ είπαν να πίνω την κρεατίνη πριν με λίγο δεξτρόζη αλλα διάβασα πως ποτε άλλη στιγμή της ημέρας δεξτρόζη εκτός μετά προπόνας.

Λοιπόν;

με μονο 120καπς θες και φορτωμα? ουτε για το σ/κ δεν θα σε βγαλει το κουτι
ναι μπορεις να την παρεις και prewrk και postwo αλλα δεν συμφερει ρε φιλε δεν ειναι για πολλες μερες....γνωμη μου οταν την τελειωσεις παρε καλυτερα μια μονουδρικη :thumbup:

Mikekan
16-09-13, 09:31
Α ρε Σώτο, δεν ακούς!

morgoth
16-09-13, 09:43
υπαρχει αρθρο που εξηγει αναλυτικα το πρωτοκολλο ληψης της πρωτεινης.
προσωπικα τις περιοδους που παιρνω κρεατινη, βαζω 5γρ το πρωι και άλλα 5 μετα τη προπονηση. Σκονη μονουδρικη.

SotosTheBoss
16-09-13, 11:56
Α ρε Σώτο, δεν ακούς!

Ρε συ.Μιχάλη δεν είναι αυτό αλλά επειδή το παιδί αυτό με παρακολουθεί μ εξήγησε με επιχειρήματα πως θα με δυσκολέψει.Ντάξει κρεατινη είναι και
αυτή απλώς δεν θα μ.βαστηξει υγρά.Τώρα θα κάνω τον κύκλο της και στον επόμενο θα υο δοκιμάσω.Τώρα με αυτή τι κάνουμε να μεινω στα 6 γρ πριν η να πάω 3 γρ πριν η 3 πριν και 3 μετά..Γτ μ.είπαν ότι η λήψη της εστερικης είναι 3 και όχι 5 σαν την μουνοδρικη

str
17-09-13, 17:14
θα ηθελα να ρωτισω ποσο γρηγοροτερα θα δει αποτελεσματα ενας που περνει κρεατινη σε αντιθεση με εναν που δεν περνει???

RAMBO
17-09-13, 17:18
Πολυ γενικη ερωτηση..ρολο παιζουν χιλια δυο,μην φανταστεις τρελα πραματα απλα θα φενεται λιγο πιο πρησμενος

str
17-09-13, 17:26
τι ακριβος εννοεις με το πριζμενος ???:P

RAMBO
17-09-13, 17:32
Εμφανισιακα οτι μονο αυτο θα δεις και λιγη δυναμη

str
17-09-13, 17:34
πρησμενοσ*

str
17-09-13, 17:46
α ευχαριστω πολυ και κατι αλλο ειμαι 1,80 60 κιλα κανω 5 χρονια περιπου γυμναστικη για γραμμωση και ειμαι 15 χρονων και λεω να παρω και λιγο ογκο στο στηθος και στην πλατη τι ακριβωσ να κανω ?? και ποσα ειναι τα ιδανικα κιλα στην περιπτωση μου?(τα κιλα σχεδον ολα ειναι απο μυικη μαζα)

SotosTheBoss
17-09-13, 17:46
Βασικά το πρήξιμο είναι προϊόν σκληρής προπόνησης.Η κρεατινη σ δίνει δύναμη και σε βοηθάει λίγο στο πρήξιμο λόγω και της κατακράτησης υγρών.

str
17-09-13, 17:51
α ευχαριστω πολυ και κατι αλλο ειμαι 1,80 60 κιλα κανω 5 χρονια περιπου γυμναστικη για γραμμωση και ειμαι 15 χρονων και λεω να παρω και λιγο ογκο στο στηθος και στην πλατη τι ακριβωσ να κανω ?? και ποσα ειναι τα ιδανικα κιλα στην περιπτωση μου?(τα κιλα σχεδον ολα ειναι απο μυικη μαζα)

Ανδρεας
17-09-13, 19:07
α ευχαριστω πολυ και κατι αλλο ειμαι 1,80 60 κιλα κανω 5 χρονια περιπου γυμναστικη για γραμμωση και ειμαι 15 χρονων και λεω να παρω και λιγο ογκο στο στηθος και στην πλατη τι ακριβωσ να κανω ?? και ποσα ειναι τα ιδανικα κιλα στην περιπτωση μου?(τα κιλα σχεδον ολα ειναι απο μυικη μαζα)

εγω ειμαι 5 ποντους πιο κατω απο σενα και εχω στοχο να φτασω 75κιλα και μετα γραμμωση μεχρι τα 70
εισαι πολυ λιγα κιλα
τωρα για το αν κανεις 5 χρονια γραμμωση αμφιβαλλω
και σιγουρα εχεις πολυ λιγο λιπος και περισσοτερους μυς αφου θα επρεπε να βαλεις 10-15 κιλα
φιλικα παντα στα λεω και δεν θελω να παρεξηγησεις :P
υπαρχουν προγραμματα ογκου στο φορουμ ομως αυτο ειναι θεμα διατροφης περισσοτερο :welcome:

Υ.Γ και γω ειμαι στην ηλικια σου (θα κλεισω 15 τον Δεκεμβρη)

Aelistas94
17-09-13, 21:56
ρε παιδια έχω μια απορια ! η κρεατινη κραταει τα υγρα σωστά ? Δηλαδη καποιος ο οποιος εχει προβλημα στο να χανει λιπος απο την κοιλια δηλαδη σε περιοδο γραμμωσης δεν κανει να χρησιμοποια κρεατινη εστω και μονοουδρικη σωστά ?

SotosTheBoss
17-09-13, 22:20
Ίσα ίσα που καλό είναι να βάλεις την κρεατινη σε γραμμωση για να έχεις δύναμη και ενέργεια.Στον όγκο έχεις φουλ υδατάνθρακα.
Και εγώ σε περίοδο καύσης λίπους είμαι και έχω κρεατινη...Μ κρατάει υγρά αλλά είναι ενδομυικα..Μπορεί η ζυγαριά μου να δείχνει 2 - 3 κιλά παραπάνω αλλά είναι υγρά και μόλις τελειώσω τον κύκλο της κρεατινης θα φύγουν..Στο μάτι και στην λιπομετρηση χάνω λίπος.

Aelistas94
17-09-13, 23:10
Δηλαδη φιλε Σοτο με λιγα λογια δεν πολυ πεζει ρολο στο μη χασιμο λιπους απο την κοιλια η χρηση κρεατινης σε περιοδο γραμμωσης

ant0nisss
18-09-13, 01:35
kalispera, eime 18 xronon kai thelo na paro kreatini alla exw ena provlima me tin kardia m (piesi) kai exw akousi oti i kreatini ferni taxipalmies iparxi kapio idous kreatini p dn min kindinevo na patho kati?

SotosTheBoss
18-09-13, 10:28
Δηλαδη φιλε Σοτο με λιγα λογια δεν πολυ πεζει ρολο στο μη χασιμο λιπους απο την κοιλια η χρηση κρεατινης σε περιοδο γραμμωσης

Κοίτα μην νομίζεις ότι και εγώ τα ξέρω όλα καινούργιος είμαι σε αυτά και πειραματίζομαι ακούγοντας συμβουλές φίλων μου.Εγώ κάνω λιπομετρήσεις κάθε 15 μέρες σε ένα φίλο μου δωρεάν..Παίρνω κρεατίνη για να μ δίνει δύναμη και λίγα πρηξίματα στην προπόνα. Παίρνοντας κρεατίνη βάζεις περισσότερη δύναμη άρα πιο σκληρή προπόνα άρα περισσότερη έντση άρα καύση λίπους.Η ζυγαριά μου δείχνει 2 με 3 κιλάκια παραπάνω αλλα δεν την λογαριάζω καθόλου.Είναι υγρά.Στο μάτι φαίνομαι πιο αδυνατισμένος και πιο φουσκωμένος σε κάποια σημεία και αυτό φαίνεται και στις λιπομετρήσεις που μέτρηση με μέτρηση είμαι με λιγότερο λίπος.

Πρόσεξε όμως.Η ζυγαριά παίζει ρόλο στην ψυχολογία σου.Τώρα αν εσύ μπορείς να αντέξεις να βλέπεις την ζυγαριά να ανεβαίνει κάντο.

Andreas C.
18-09-13, 10:40
kalispera, eime 18 xronon kai thelo na paro kreatini alla exw ena provlima me tin kardia m (piesi) kai exw akousi oti i kreatini ferni taxipalmies iparxi kapio idous kreatini p dn min kindinevo na patho kati?

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Αντώνη :welcome:

Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες είναι κανόνας του φόρουμ :thumbup:

Φιλε μου αυτά τα θέματα πρέπει να τα μιλάς με τον γιατρό σου :toast:

Takis_
19-09-13, 19:14
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση . Χρησιμοποιώ con-cret 3 εβδομάδες τώρα και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει καθόλου αποτελέσματα και είπα μιας και τελειώνει το κουτί να δοκιμάσω την monohydrate της allmax . Εσείς τι πιστεύεται να κάνω ένα διάλειμμα 2-4 εβδομάδων και να αρχίσω μετά πάλι ή να συνεχίσω κανονικά ? Επίσης να κάνω φόρτωμα όπως προτείνει η συσκευασία 10γρ τη μέρα για 5 μέρες ή να συνεχίσω 5γρ μεταπροπονητικά ?

RAMBO
19-09-13, 19:39
Συνεχισε μονουδρικη για 1,5 μηνα ακομα και μετα διαλειμα,5 οταν δεν εχεις προπονηση και 10 οταν εχεις

Takis_
19-09-13, 20:49
Συνεχισε μονουδρικη για 1,5 μηνα ακομα και μετα διαλειμα,5 οταν δεν εχεις προπονηση και 10 οταν εχεις

Το πρωτόκολλο του προϊόντος λέει 5 γρ τη μέρα 10 δίνει μόνο στη φάση φορτώματος ...

RAMBO
19-09-13, 20:52
Κοιτα καποιοι πενρουν μονο 5 ολες τις μερες αλλοι 5 οταν δεν εχουν προπο και 10 οταν εχουν(2 δοσεις σπασμενες) εγω παντα εκανα το δευτερο τωρα διαλεγεις

Takis_
19-09-13, 21:34
Κοιτα καποιοι πενρουν μονο 5 ολες τις μερες αλλοι 5 οταν δεν εχουν προπο και 10 οταν εχουν(2 δοσεις σπασμενες) εγω παντα εκανα το δευτερο τωρα διαλεγεις

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σου Ράμπο :thumbup:

Takis_
24-09-13, 00:03
Να κάνω ακόμα μία ερώτηση που ξέχασα τις προάλλες . Εγώ που σηκώνομαι 7-8 ι ώρα και πάω γυμναστήριο κατα τις 12-1 τι ώρα να παίρνω την πρώτη δόση και τι τη δεύτερη ? Θέλω να πω πόση ώρα διαφορά πρέπει να έχει η μία δόση από την άλλη ώστε να τις αξιοποιήσει ο οργανισμός και τις 2 και να μην αποβάλει κάποια ? Γιατί από όσα έχω διαβάσει είναι καλό να παίρνετε η μία δόση με το που ξυπνήσει κάποιος με άδειο στομάχι και η επόμενη αμέσως μετά την προπόνηση , αλλά σε μένα αυτές οι ώρες είναι πολύ κοντινές άρα τι να κάνω ?

Επίσης μπορώ να την παίρνω την πρωινή δόση μαζί με καφεΐνη ? Το ρωτάω γιατί παίρνω το πρωί λιποδιαλύτη με καφεΐνη και αν θυμάμαι καλά η καφεΐνη χαλάει την κρεατίνη

RAMBO
24-09-13, 21:56
Παιρνε την πρωτη πριν την προπονηση και την αλλη το απογευμα,για την καφεινη δεν θυμαμαι

SotosTheBoss
25-09-13, 16:00
Καφεΐνη με κρεατινη πάντα διαφορά 3 ώρες

Metalhead|T|
25-09-13, 18:42
εγω τα επαιρνα μαζί πρίν την προπόνηση :welcome:

SotosTheBoss
26-09-13, 12:49
Εγώ όταν επερνα καφεΐνη από καφέ και κρεατινη μαζί αστα να πάνε ήμουν

Mikekan
26-09-13, 15:40
Και τότε γιατί υπάρχουν προ-εξασκητικά με καφεΐνη και κρεατίνη? ε? ε? :green:

Metalhead|T|
26-09-13, 16:01
Εγώ όταν επερνα καφεΐνη από καφέ και κρεατινη μαζί αστα να πάνε ήμουν

Επερνα καφείνη της prolab σε tabs,και απο δευτερα ξεκινάω της allmax στα 200mlg

SotosTheBoss
26-09-13, 16:27
Και τότε γιατί υπάρχουν προ-εξασκητικά με καφεΐνη και κρεατίνη? ε? ε? :green:

Αυτή η κρεατινη εκεί είναι σαν να μην υπάρχει

Mikekan
26-09-13, 19:21
3-5γρ κρεατίνη είναι μια χαρά ποσότητα.

crazylord
27-09-13, 14:04
Πριν το πρωινό κρατινη + αλανινη (08.00)
προπόνηση (10.30)

την δευτερη δόση να το πάρω μετα την προπόνηση (12.00) μαζί με την αλανινη η να την αφίσω για το απόγευμα?

Metalhead|T|
28-09-13, 13:15
μετα την προπόνηση

crazylord
28-09-13, 14:30
ευχαριστώ μεταλ! :thumbup:

kostas kou
28-09-13, 14:50
να ρωτησω κατι επειδη πρωτη φορα περνω κρεατινη,εχω ξεκινησει εδω και μιαμιση δβομαδα της reflex και περνω 5γρ το πρωι μαζι με το πρωινο μου και 5 μετα την προπο,απλα δεν την ανακαστευω με νερο πεταω το σκουπ κατευθειαν στο στομα μου και μετα πινω 5μλ νερο καλα ειναι ετσι?

crazylord
28-09-13, 15:15
μια χαρά είναι απλά φρόντισε να πίνεις αρκετό νερό καθ όλη την διάρκεια της μέρας!

Metalhead|T|
28-09-13, 15:22
k εγω ετσι το κάνω συνηθως....οπως ειπε και ο φιλος απο πανω..πολυ νερο κατα τη διαρκεια ΚΑΙ της προπόνησης,και μεσα στη μερα :welcome:

stef25
03-10-13, 17:07
Λοιπόν μετά από ένα χρόνο γυμναστηρίου και διατροφής, αποφάσισα να πάρω κρεατίνη, αφού αυτή τη χρονιά δεν θα ξεκινήσω από το απόλυτο μηδέν....:green:
Ιδού τα ερωτήματα μου...

Η κρεατίνη που πήρα είναι αυτή http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10558-X-treme-Creatine-(Inkospor), η γυμνάστριά μου, ο πωλητής και απ ότι διαβάζω κ στο forum μ είπαν καλά λόγια, ότι δεν κρατάει πολλά νερά...
Αν και περίμενα ο πωλητής να μ προτείνει περισσότερη δοσολογία και για αρκετό καιρό, ήταν ΠΟΛΥ συντηρητικός και θα λεγα και λίγο εκφοβιστικός!!!
Συγκεκριμένα μ πρότεινε φόρτωμα για 5 μέρες- 2 κουταλάκια του γλυκού (σκουπ δεν έχει η συσκευασία) ένα το πρωί και ένα μετά την προπό.....
Έπειτα μια δόση μετά την προπό ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για 20-25 μέρες....Ακολουθεί απαραίτητο διάλειμμα για κανα μήνα...

Ξεκαθάρισε ότι υπάρχουν άτομα που παίρνουν συνεχόμενα και 2χρόνια κ δεν έπαθαν τπτ αλλά υπάρχει κίνδυνος σοβαρός, αύξησης της κρεατινίνης...Οπότε αν κάνω κάτι άλλο ως προς το πρωτόκολλο λήψης είναι με δική μου ευθύνη....

Επίσης μ συνέστησε να την πίνω με χυμό (τους τυποποιημένους εγώ τους συχαίνομαι αλλά και βαριέμαι να αγοράζω και να στίβω φρούτα) γιατί χρειάζεται απαραιτήτως υδατάνθρακας καλύτερος δε είναι η φρουκτόζη για την απορρόφηση...Του είπα ότι εγώ μετά την προπό αλλά και το πρωί πίνω τη whey μου και μ είπε να τη βάζω μέσα την κρεατίνη...Αλλά συνδυασμός κρεατίνη. whey και χυμός δεν μ αρέσει.....

Ρε παίδες, μπορώ να βάζω απλά λίγη ζάχαρη (πχ μισό κουταλάκι) για να έχω τον υδατάνθρακα???
Ο συνδυασμός πρωτείνη και κρεατίνη μαζί παίζει???
Από τη στιγμή που το πρωινό μου είναι πλούσιο σε μαύρο ψωμί, ταχίνι και μέλι δεν καλύπτομαι από τον υδατάνθρακα?
Η μπανανούλα μετά την προπό δεν αρκεί? (ο πωλητής είπε είναι λάθος)
Τέλος ξεκίνησα σήμερα το φόρτωμα που μ πρότεινε αλλά Κυριακή και Τρίτη δεν θα πάω προπό υπάρχει θέμα που διακόπτεται το φόρτωμα και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη?

Τις παρατηρήσεις σας φίλοι!Σόρρυ αν κούρασα και αν κάποια πράγματα έχουν απαντηθεί ήδη...Δείξτε μια ανοχή σε ένα μέλος που είναι αρκετούς μήνες στην παρέα...

RAMBO
03-10-13, 18:24
Λοιπον ασε το φορτωμα,τις μερες προπονησεις περνε 5 γρ το πρωι και 5 μετα την προπονηση..τις μερες που δεν εχεις περνε 5 γρ το πρωι,για τον υδατανθρακα και την αποροφηση πινε τη με χυμο και καθαρισες,κανε κυκλο 2 μηνες,αυτα

warrior s
03-10-13, 20:34
@stef25
Την ίδια ακριβώς χρησιμοποιώ και εγώ. Πολύ καλή εταιρία με ποιοτικά προϊόντα αλλά η τιμή είναι το μειονέκτημα:thumbdown:.Τώρα θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον πωλητή. Εγώ παίρνω για 5 βδομάδες και μετά off για 1 μήνα.

Ο υδατάνθρακας μπαίνει μαζί με την κρεατίνη για καλύτερη απορρόφηση. Δεν είναι απαραίτητος, optional είναι.
Το φόρτωμα γίνεται σε συνεχόμενες μέρες είτε έχεις, είτε δεν έχεις προπόνηση. Kαι αυτό δεν είναι απαραίτητο αλλά είναι για πιο άμεσα αποτελέσματα. Μαζί με πρωτεΐνη πάλι είναι οκ που λες.

RAMBO
03-10-13, 20:37
Ρε παιδια σε 5 βδομαδες τι να πορλαβει να σε πιασει μην την παρεις καθολου αν ειναι..και με το υπερφορτωμα εχεις καλυτερα αποτελεσμα στο αδιασμα της τσεπης σου

warrior s
03-10-13, 20:41
Μπα, εγώ μετά την πρώτη βδομάδα βλέπω διαφορά. Αλλά τη διαλύω σε ζεστό νερό και διαλύεται 100%. Αυτό με το άδειασμα της τσέπης θα ίσχυε αν ήτανε ακριβό συμπλήρωμα. Αλλά με 500γρ θα βγάλεις και πάλι αρκετούς μήνες.

stef25
03-10-13, 20:52
Ρε παιδια σε 5 βδομαδες τι να πορλαβει να σε πιασει μην την παρεις καθολου αν ειναι..και με το υπερφορτωμα εχεις καλυτερα αποτελεσμα στο αδιασμα της τσεπης σου

Φίλε rambo σε σχέση με αυτό που μου πρότεινε ο πωλητής, απέχει παααρα πολύ η δική σου πρόταση...Αν συγκρίνουμε τις 2 εκδοχές η δική σου θεωρείται υπερφόρτωμα και άδειασμα τσέπης....

Οκ με ψήσατε για τον χυμό, αύριο πάω να αγοράσω μια αμίτα να τελειώνουμε, αφού τώρα ξεκινάω ας το κάνω σωστά απ την αρχή....Αν και όπως έγραψα τους τυποποιημένους χυμούς τους κατατάσσω στην κατηγορία των αναψυκτικών ως προς τη θρεπτική τους αξία=σαβούρα......:P

Mikekan
03-10-13, 22:43
Καλύτερα να φας μια μπανάνα, γιατί να πας σε Junk τύπου Amita? ;)

polo0
03-10-13, 23:36
Και τότε γιατί υπάρχουν προ-εξασκητικά με καφεΐνη και κρεατίνη? ε? ε? :green:

γιατι στα νιτρικά δεν σε ενδιαφέρει η απορρόφηση της κρεατίνης..

Mikekan
03-10-13, 23:41
Δηλαδή το Muscle Pharm assault που έχει 5gr κρεατίνη ανά δόση (με 125mg καφεΐνη) για ποιο λόγο την έχει αν δεν την έχει για απορρόφηση? :unsure:

H καφεΐνη θεωρείται διουρητική, απλά αν παίρνετε κρεατίνη και πίνετε καφέδες πιείτε παραπάνω νερό αν σας απασχολεί τόσο πολύ.

RAMBO
03-10-13, 23:50
Φίλε rambo σε σχέση με αυτό που μου πρότεινε ο πωλητής, απέχει παααρα πολύ η δική σου πρόταση...Αν συγκρίνουμε τις 2 εκδοχές η δική σου θεωρείται υπερφόρτωμα και άδειασμα τσέπης....

Οκ με ψήσατε για τον χυμό, αύριο πάω να αγοράσω μια αμίτα να τελειώνουμε, αφού τώρα ξεκινάω ας το κάνω σωστά απ την αρχή....Αν και όπως έγραψα τους τυποποιημένους χυμούς τους κατατάσσω στην κατηγορία των αναψυκτικών ως προς τη θρεπτική τους αξία=σαβούρα......:P

Aυτο που προτεινε βασικα ειναι μαλακια αλλα τεσπα...τoσα χρονια που περνω ποτε δεν ακουσα κυκλο κατω απο 2 μηνες,τσπ οπως νομιζει ο καθενας πραττει

RAMBO
03-10-13, 23:51
Μπα, εγώ μετά την πρώτη βδομάδα βλέπω διαφορά. Αλλά τη διαλύω σε ζεστό νερό και διαλύεται 100%. Αυτό με το άδειασμα της τσέπης θα ίσχυε αν ήτανε ακριβό συμπλήρωμα. Αλλά με 500γρ θα βγάλεις και πάλι αρκετούς μήνες.

Απο την πρωτη βδομαδα ουτε με αας δεν βλεπεις διαφορα.........

shazam
03-10-13, 23:59
Συμφωνω με τον Rambo.Και εγω ολα αυτα τα χρονια με μονουδρικη κανω φορτωμα κανονικα 20gr τις πρωτες 5 μερες επειτα 10gr τις μερες που γυμναζομαι και 5gr τις οφ μερες.Παντα λοιπον βλεπω καλα αποτελεσματα την 3η με 4η εβδομαδα και την παω συνολο 2μηνες.

RAMBO
04-10-13, 00:09
Θα ξεχασουμε οτι ξερουμε εδω περα:P

stef25
04-10-13, 10:00
Καλύτερα να φας μια μπανάνα, γιατί να πας σε Junk τύπου Amita? ;)

Φίλε Mike και εγώ αυτό του πρότεινα όταν συζητούσαμε αλλά μ είπε ότι η μπανάνα είναι γενικά λάθος μετά την προπό για πολλούς λόγους που δεν προλάβαινε να μ αναλύσει....Πάντως μου έκανε και μια νύξη για δεξτρόζη (αν δεν θυμάμαι καλά το όνομα-πάντως για συμπλήρωμα υδατάνθρακα γρήγορης απορρόφησης μιλούσε)....
Γενικά προωθούν πολύ την αντίληψη της γρήγορης-μέγιστης απορρόφησης για να πλασάρουν τα συμπληρώματα ως πιο αποτελεσματικά έναντι του κανονικού φαγητού....
Τεσπα μετά με πήγε στον χυμό...Πάντως και με άλλο κόσμο που το συζήτησα πάλι για χυμό μ μιλούσαν...Απ ότι κατάλαβα είναι πολύ διαδεδομένος με την κρεατίνη....

Mikekan
04-10-13, 10:16
ok, αλλά συντηρητικά, ζάχαρες, χρωστικές, καθημερινά!!?? Σε όλο το κύκλο σου?

stef25
04-10-13, 10:23
Γι αυτό ζήτησα τις απόψεις σας...Μέχρι στιγμής απ τους 3 οι δύο μ είπαν χυμό...Εσύ προσωπικά με τι τη πίνεις?Βάζεις και την πρωτείνη σ μαζί?

Mikekan
04-10-13, 11:03
Η με μπανάνα η με πρωτεΐνη. Βασικά κάποιοι λένε ότι θες κάτι να σου ανεβάσει απότομα την ινσουλίνη (μπανάνα, χυμό, δεκτρόζη κτλ.) ώστε να απορροφηθεί καλύτερα άλλοι λένε ότι δεν χρειάζεται.

Andreas C.
04-10-13, 11:41
Φίλε stef25 παίρνε 5gr αμέσως μετά την προπόνηση και όταν δεν έχεις 5gr το το πρωί όταν σηκωθείς με άδειο στομάχι!!!

Δεν χρειάζεται υδατάνθρακας, απορροφείται καλύτερα με άδειο στομάχι!!!

Αν σκοπεύεις να την πάρεις λιγότερο από 2 μήνες καλύτερα μην την πάρεις και όσον αφορά το φόρτωμα κάνεις δεν κάνεις τα αποτελέσματα στο τέλος είναι τα ίδια :toast:

stef25
04-10-13, 11:55
Μάλιστα..Σε ευχαριστώ Αντρέα για την τοποθέτησή σου!!!
Παίδες όπως καταλαβαίνετε υπάρχει μεγάλη σύγχυση ως προς το θέμα, με πολλές ετερόκλιτες απόψεις.....
Μέχρι στιγμής έχουμε 4 διαφορετικές γνώμες....:unsure:

RAMBO
04-10-13, 12:59
Mια ειναι,τα αλλα ειναι μαλακιες και το ψαχνεις πολυ ενω ειναι απλα τα πραματα

Metalhead|T|
04-10-13, 14:39
Ο χυμός πρεπει να εινια γλυκου τύπου(ρόδι,bluberry,raspberry κ.ο.κ) και ΟΧΙ Ξινος...πορτοκάλι λεμονι κ.ο.κ για να υπάρχει μεγιστη απορρόφηση... ο καλύτερος χυμός για αυτη τη δουλεια ειναι ο blueberry ,αλλα τετοιους χυμους δύσκολα βρίσκουμε εδω(εγώ προσωπικά αγοράζω σε σκόνη)...

για μέγιστη απορόφηση,πάρε 1 κιλο δεξτρόζη με 6ευρώ απο το φαρμακείο(σε σκόνη) και θα βάζεις μερικα γραμμάρια μετα την προπόνηση μαζί με την κρεατίνη σου...αλλιως σκέτη...εγω δεν εχω κανένα απολυτως πρόβλημα που την πίνω μονο με σκέτο νερο


το μονο που θα καταφέρεις με τους χυμους ειναι να γεμίσεις εξτρα ζάχαρη τον οργανισμό σου....

sanitarium20
05-10-13, 03:51
Πρώτη φορά ακούω χυμό με κρεατίνη! Εγω την αναμιγνύω πάντα με τη whey μου. Και λίγο πιο μετα τρώω ναι μία μπανάνα

Aelistas94
07-10-13, 20:13
Παιδιά για όσους έχουν πρόβλημα με το σωματικό λίπος το καλοκαίρι , προτείνεται αλκαλικη κρεατινη για αποφυγή των υγρών ?

kazos_GR
07-10-13, 20:59
μην παρεις αλκαλικη τζαμπα λεφτα εγω πηρα και δεν ειδα διαφορα!
περιμενε κιαλες γνωμες.

tasos2
07-10-13, 21:18
Η micronized ειναι καλη? Τι διαφορα εχει πρακτικα απο την μονουδρικη?

Metalhead|T|
07-10-13, 21:23
Aπο προσωπικη εμπειρία η μικροιονισμένη διαλύεται πολύ πιο γρηγορα και κατα μεγαλυτερο βαθμό ακομα κι σε κρύο νερο,και δεν προκαλεί φουσκωμα μετα...

τώρα συμφωνα με γενικες γνωμες,αποροφφάται πολυ πιο γρηγορα και σε μεγαλυτερο βαθμό απο την απλη μονουδρική...εγώ δεν βρηκα και πολλες διαφορες παντως...:unsure:αλλα ευχαρίστως θα ξαναπερνα για να δοκιμασω


Συμφωνα και με αρθρο (http://www.bodybuilding.com/fun/topicoftheweek67.htm)

Micronized Creatine:


Micronized Creatine is essentially creatine monohydrate, except it has been micronized, which means the molecules of creatine have been divided or cut up. This increases their surface area 20 times, increasing absorption and reducing stomach discomfort.

Pros(υπερ):

-Essentially the same as monohydrate but with a larger surface area and smaller molecules, so the same amazing effects of monohydrate.

-Greatly reduces unwanted monohydrate side effects such as bloating and stomach discomfort.

-More effective than monohydrate, and most monohydrate non-responders should respond to this.

-Purer than monohydrate because it goes through more processes.

Cons(κατα):

-Slightly more expensive than monohydrate

-Requires a loading phase

tasos2
07-10-13, 22:28
Ωραιος ευχαριστω! :thumbup:

Με προβληματισε λιγο το τελευταιο, οτι απαιτει περιοδο υπερπληρωσης :-|

Metalhead|T|
07-10-13, 23:11
μια φορα ετυχε να δοκιμάσω φόρτωμα...ουσιαστικές διαφορές δεν είδα...πιστευω οτι βοηθάει περισσότερο,οταν ξαναξεκινάς τη λήψη μετα απο μια μικρη περίοδο off...

InvKid
08-10-13, 13:06
Βασικά από όλα αυτά μόνο το

Cons(κατα):
-Slightly more expensive than monohydrate

ισχύει. οπότε μη σε προβληματίζουν τα υπόλοιπα.

kostas_ntoum
08-10-13, 14:41
Ο χυμός πρεπει να εινια γλυκου τύπου(ρόδι,bluberry,raspberry κ.ο.κ) και ΟΧΙ Ξινος...πορτοκάλι λεμονι κ.ο.κ για να υπάρχει μεγιστη απορρόφηση... ο καλύτερος χυμός για αυτη τη δουλεια ειναι ο blueberry ,αλλα τετοιους χυμους δύσκολα βρίσκουμε εδω(εγώ προσωπικά αγοράζω σε σκόνη)...

για μέγιστη απορόφηση,πάρε 1 κιλο δεξτρόζη με 6ευρώ απο το φαρμακείο(σε σκόνη) και θα βάζεις μερικα γραμμάρια μετα την προπόνηση μαζί με την κρεατίνη σου...αλλιως σκέτη...εγω δεν εχω κανένα απολυτως πρόβλημα που την πίνω μονο με σκέτο νερο


το μονο που θα καταφέρεις με τους χυμους ειναι να γεμίσεις εξτρα ζάχαρη τον οργανισμό σου....

Με τον γλυκό χυμό (υψειλου γλεικεμικο'υ δεικτη υδατανθρακα)πετυχαίνεις εκκριση ινσουλίνης και ταχυτερη απορρόφηση κρεατινης από τα μυικά κύτταρα,η κρεατινη από μόνη της χωρίς την βοηθεια της ινσουλίνης δεν αφομοιώνετε 100% με αποτέλεσμα την μετατροπή της σε κρεατινινη.

Hamlet
19-10-13, 01:28
παιδια σκοπευω να ξεκινησω την reflex creapure ... εχω διαβασει οτι συνηθως την παιρνουμε 5γ το πρωι και 5 μετα την προπονηση ...και τις off μερες 5 γ ... θελω να ρωτησω ομως, επειδη ξερω οτι πηγαινει αναλογα με τα κιλα... εγω ειμαι 82 κιλα ...ειναι πολλα τα 10 γ συνολο για τις ημερες προπονησης ή ειναι οκ ; ποσα γραμμαρια να παιρνω ; thnx

m1k3
20-10-13, 03:25
εγω παιρνω μισο κουταλακι πριν κ αλλο μισο μετα...
1. κρεατινη νομιζω πρεπει να παιρνουμε σιγουρα πριν την προπο για να μας δινει καποια δυναμη εγω ετσι ξερω..
2. αν πιουμε πριν την προπονηση καφε κ μετα μολις τελειωσουμε κρεατινη δεν ειναι τα 2 ακρα αντιθετα?
γιατι αλλοι λενε οτι αν πιεις καφε μετα απο κανα 5ωρο μπορεις να πιεις κρεατινη...

Christos100
21-10-13, 19:56
παιδια σκοπευω να ξεκινησω την reflex creapure ... εχω διαβασει οτι συνηθως την παιρνουμε 5γ το πρωι και 5 μετα την προπονηση ...και τις off μερες 5 γ ... θελω να ρωτησω ομως, επειδη ξερω οτι πηγαινει αναλογα με τα κιλα... εγω ειμαι 82 κιλα ...ειναι πολλα τα 10 γ συνολο για τις ημερες προπονησης ή ειναι οκ ; ποσα γραμμαρια να παιρνω ; thnx
εγω θα σου ελεγα να παιρνεις 5 γρ καθε πρωι για 30 μερες και τις ημερες προπονησης άλλα 5 γρ μετα την προπονηση .

Christos100
21-10-13, 19:58
εγω παιρνω μισο κουταλακι πριν κ αλλο μισο μετα...
1. κρεατινη νομιζω πρεπει να παιρνουμε σιγουρα πριν την προπο για να μας δινει καποια δυναμη εγω ετσι ξερω..
2. αν πιουμε πριν την προπονηση καφε κ μετα μολις τελειωσουμε κρεατινη δεν ειναι τα 2 ακρα αντιθετα?
γιατι αλλοι λενε οτι αν πιεις καφε μετα απο κανα 5ωρο μπορεις να πιεις κρεατινη...

Εγω προσωπικα οταν χρησιμοποιω κρεατινη αποφευγω την καφεινη. Μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιου αλλου ειδουσ διεγερτικο, πχ γκουαρανα

Christos100
21-10-13, 19:59
εγω θα σου ελεγα να παιρνεις 5 γρ καθε πρωι για 30 μερες και τις ημερες προπονησης άλλα 5 γρ μετα την προπονηση .
επισης να προσθεσω οτι για κιλα σου ειναι κομπλε τα 10 γρ. Θεωρω οτι και με παραπανω θα μπορουσες να παιξεις τις on μερες

Hamlet
21-10-13, 20:11
Σ ευχαριστώ για την απαντηση christos100 ! Θα ξεκινησω μ αυτη τη δοσολογια ...μια χαρα ! Εντωμεταξύ πηγα σε ενα καταστημα σημερα να παρω την reflex , δεν την ειχε και ηθελε να μου πουλησει την all stars , δεν την πηρα... κοιταξα εδω στο forum για reviews αλλα δεν βρηκα τιποτα για την συγκεκριμενη κρεατινη...την all stars... αυτος ειπε οτι ειναι πολυ καλη...αν εχει καποιος link με αξιολογηση, ας μου πει... thnks !

Christos100
21-10-13, 22:49
Σ ευχαριστώ για την απαντηση christos100 ! Θα ξεκινησω μ αυτη τη δοσολογια ...μια χαρα ! Εντωμεταξύ πηγα σε ενα καταστημα σημερα να παρω την reflex , δεν την ειχε και ηθελε να μου πουλησει την all stars , δεν την πηρα... κοιταξα εδω στο forum για reviews αλλα δεν βρηκα τιποτα για την συγκεκριμενη κρεατινη...την all stars... αυτος ειπε οτι ειναι πολυ καλη...αν εχει καποιος link με αξιολογηση, ας μου πει... thnks !
υπαρχουν και αλλες πολυ καλες κρεατινες ,πχ Qualitine δες και στο e-shop του site. εμενα μου αρεσε πολυ της universal

loufas
22-10-13, 13:46
Την κρεατινη μπορω να την παίρνω μονο τις μέρες προπόνησης?δηλαδη μετα την προπόνηση?γυμναζομαι 4φορες την εβδομάδα και κανω λήψη πρωτεΐνης και κρεατινης μαζι τρώγοντας μια κουτάκια μέλι για καλητερα απορρόφηση.εν τελεί θέλω να ρωτήσω πρεπει να κανω λήψη κάθε μέρα για να δώ αποτέλεσμα?παντως τέσσερις βδομάδες τωρα εχω δει τρομερά αποτελεσματα στην δύναμη μου και κάπως στον όγκο.αυτα απο μενα

Mikekan
22-10-13, 13:50
Τις μέρες προπόνησης μετά τη προπόνηση, τις Off μέρες πριν το πρωινό.

Christos100
23-10-13, 00:01
Την κρεατινη μπορω να την παίρνω μονο τις μέρες προπόνησης?δηλαδη μετα την προπόνηση?γυμναζομαι 4φορες την εβδομάδα και κανω λήψη πρωτεΐνης και κρεατινης μαζι τρώγοντας μια κουτάκια μέλι για καλητερα απορρόφηση.εν τελεί θέλω να ρωτήσω πρεπει να κανω λήψη κάθε μέρα για να δώ αποτέλεσμα?παντως τέσσερις βδομάδες τωρα εχω δει τρομερά αποτελεσματα στην δύναμη μου και κάπως στον όγκο.αυτα απο μενα
την παιρνεις ασταματητα για τριαντα μερες και μετα κανεις οφφ αλλες 30.Θεωρω πως το πρωι πρεπει να επιλεξεις μια συγκεκριμενη ωρα που θα κανεις ληψη και τις ημερες προπονησης παιρνεις και μετα τη γυμναστικη σου

kostas kou
24-10-13, 14:03
να ρωτησω κατι, κατα την περιοδο που κανουμε ληψη κρεατινης ισχυει οτι απαγορέυεται να περνουμε καφεινη?(να πινουμε καφεδες και τετοια)

Mikekan
24-10-13, 14:04
Δεν ισχύει, εγώ πίνω μια χαρά καφέδες και βλέπω εξαιρετικά αποτελέσματα. Αν έχεις αμφιβολία πιες λίγο παραπάνω νερό.

kostas kou
24-10-13, 14:21
πινω παρα πολυ νερο,απλα πιγα στο ενα καταστημα με συμπληροματα σημερα και μου ειπε ετσι ο υποληλος...

Andreas C.
24-10-13, 14:33
Φίλε Κώστα με καφέ δεν έχει πρόβλημα αλλά αν παίρνεις χάπια καφεΐνης που περιέχουν 200mg εκεί έχει λίγο θέμα :toast:

kostas kou
24-10-13, 16:10
δεν περνω χαπια απλα πινω 4-5 καφεδες την ημερα,γιαυτο...

Hamlet
25-10-13, 12:02
Τι ειναι αυτο το πραγμα με την κρεατινη ! Διαβαζεις , διαβαζεις και συμπέρασμα μηδέν :P... Λοιπον...Μετά απο αρκετό διάβασμα εδω μεσα , σε ξένα sites , ερευνες , κατι βιντεακια που ειδα κτλ ... προσωπικά , αποφασισα να κανω το εξης και να δω αν μου δωσει αποτελεσματα...
1) Χωρις φόρτωμα , παιρνω απλα 5 γραμ κρεατινης καθε μερα... Και τα παιρνω μετά την προπονηση ...ή 2,5 πριν και 2,5 μετά... (Δεν παιρνω παραπανω με τη λογικη οτι μεχρι 5 αφομοιώνει ο οργανισμος)
2) Τη χτυπαω στο σεικερ μεταπροπονητικά μαζι με τη whey μου και οταν γυρναω σπιτι τρωω και μια μπανανα
3)Πινω δυο καφεδακια το πρωι , εχω καταληξει οτι δεν επηρεαζουν την κρεατινη

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης : Εχει κανεις , μετά απο προσωπική εμπειρια και παρατηρηση , δει διαφορά σε φάση που μπορει να επαιρνε 5 γραμ ημερησιως monohydrate creatine για 2 μηνες και σε άλλη φαση που επαιρνε 10 γραμ ημερησιως για δυο μηνες ;

Mikekan
25-10-13, 12:25
Πολύ σωστά έχεις καταλήξει σε αυτά που έχεις καταλήξει.

kazos_GR
25-10-13, 12:34
εγω περνω 2 κουτ.γ την ημερα ενα πρωι ενα το απογευμα μετα την προπο (δεν ειναι γεματα ενοω με βουναλακη ) .δεν εχω δοκιμασει για 1 κουτ.γ παντως αν δεν αφωμειωνεται απο τον οργανισμο ας απαντιση καποιος ειδικος μην τη πεταω τζαμπα!;)

sanitarium20
25-10-13, 14:04
Τι ειναι αυτο το πραγμα με την κρεατινη ! Διαβαζεις , διαβαζεις και συμπέρασμα μηδέν :P... Λοιπον...Μετά απο αρκετό διάβασμα εδω μεσα , σε ξένα sites , ερευνες , κατι βιντεακια που ειδα κτλ ... προσωπικά , αποφασισα να κανω το εξης και να δω αν μου δωσει αποτελεσματα...
1) Χωρις φόρτωμα , παιρνω απλα 5 γραμ κρεατινης καθε μερα... Και τα παιρνω μετά την προπονηση ...ή 2,5 πριν και 2,5 μετά... (Δεν παιρνω παραπανω με τη λογικη οτι μεχρι 5 αφομοιώνει ο οργανισμος)
2) Τη χτυπαω στο σεικερ μεταπροπονητικά μαζι με τη whey μου και οταν γυρναω σπιτι τρωω και μια μπανανα
3)Πινω δυο καφεδακια το πρωι , εχω καταληξει οτι δεν επηρεαζουν την κρεατινη

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης : Εχει κανεις , μετά απο προσωπική εμπειρια και παρατηρηση , δει διαφορά σε φάση που μπορει να επαιρνε 5 γραμ ημερησιως monohydrate creatine για 2 μηνες και σε άλλη φαση που επαιρνε 10 γραμ ημερησιως για δυο μηνες ;

Ακριβώς το ίδιο κάνω με σένα και γω. Και νομίζω ότι δουλεύει μία χαρα. Δεν θα έπαιρνα 10 προσωπικά...

Hamlet
25-10-13, 16:42
sanitarium και mikekan ευχαριστώ για τις απαντησεις και την επιβεβαιωση ...γιατι οσο και να διαβαζω και να σιγουρευομαι, παντα εχω αποριες... αλλα αφου τα 5 μονο την ημερα λειτουργουν σε εσας μια χαρα , ειμαι καλυμενος ! Προφανως οι εταιριες θελουν να μοσχοπουλησουν και βαζουν τον κοσμο να παιρνει 10 γρ την ημερα...ας μη μιλησω για το φορτωμα... thnks guys ! btw κανετε 1 μηνα on 1 off ? 2 on 1 off ? Ή συνεχεια και κανα -δυο μηνες τον χρονο διακοπη ;

Christos100
25-10-13, 18:18
sanitarium και mikekan ευχαριστώ για τις απαντησεις και την επιβεβαιωση ...γιατι οσο και να διαβαζω και να σιγουρευομαι, παντα εχω αποριες... αλλα αφου τα 5 μονο την ημερα λειτουργουν σε εσας μια χαρα , ειμαι καλυμενος ! Προφανως οι εταιριες θελουν να μοσχοπουλησουν και βαζουν τον κοσμο να παιρνει 10 γρ την ημερα...ας μη μιλησω για το φορτωμα... thnks guys ! btw κανετε 1 μηνα on 1 off ? 2 on 1 off ? Ή συνεχεια και κανα -δυο μηνες τον χρονο διακοπη ;

κανεις ληψη 1 μηνα και τον επομενο σταματας .και ξανα το ιδιο

Mikekan
25-10-13, 19:42
Άμα κάνει λήψη ένα μήνα και μετά σταματήσει καλύτερα να μην πάρει καθόλου, τσάμπα θα τη πάρει.

Δύο μήνες λήψη minimum.

Hamlet
25-10-13, 20:16
Άμα κάνει λήψη ένα μήνα και μετά σταματήσει καλύτερα να μην πάρει καθόλου, τσάμπα θα τη πάρει.

Δύο μήνες λήψη minimum.

κι εγω αυτο σκεφτομαι...και απο τη στιγμη που παιρνω μονο 5 την ημερα, νομιζω με παιρνει για 2 μηνες on 1 off !

Christos100
25-10-13, 23:13
κι εγω αυτο σκεφτομαι...και απο τη στιγμη που παιρνω μονο 5 την ημερα, νομιζω με παιρνει για 2 μηνες on 1 off !
αμα μιλαμε για 5 γρ την μερα ναι με 2 μηνες ον και 1 οφφ εισαι κομπλε , για 10 γρ και πανω θεωρω πως το ενα ενα ειναι κομπλε .Εμενα προσωπικα καλα δουλευει ετσι αλλα παιζω με 10 γρ.

Aristosdem
26-10-13, 01:08
αμα μιλαμε για 5 γρ την μερα ναι με 2 μηνες ον και 1 οφφ εισαι κομπλε , για 10 γρ και πανω θεωρω πως το ενα ενα ειναι κομπλε .Εμενα προσωπικα καλα δουλευει ετσι αλλα παιζω με 10 γρ.

:thumbup::thumbup::thumbup: και εγω αυτο ακριβως κανω...

sanitarium20
26-10-13, 01:54
Εγω 2 on και ένα με ενάμιση μήνα σταματάω..

hoffman
26-10-13, 03:21
Και εγώ 2 ον και 1 off με 10 γραμμάρια

Sent from my Xperia Neo V using Tapatalk

Γιαννης77
03-11-13, 23:49
ΚΑΙ Η ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΘΕΩΡΙΤΑΙ ΚΡΕΑΤΙΝΗ?

Takis_
03-11-13, 23:49
Καλησπέρα και από μένα , είπα να γράψω δυο λόγια και εγώ (να κάνω 2 ερωτήσεις βασικά) μιας και πριν 2 μέρες τελείωσα κύκλο κρεατίνης (ίσως και παραπάνω από κύκλο) .

1 μήνα χρησιμοποιούσα Promera CON-CRET 2 scoup (1500mg) μετά την προπόνηση και τις ημέρες ξεκούρασης μία δόση το πρωί με το που ξύπναγα.
36 μέρες χρησιμοποίησα All Max monohydrate Creapure 10 gr τη μέρα (5 στο ξύπνημα και 5 μετά την προπόνηση) και τις off days 5 στο ξύπνημα.
Εδώ να πω πως προπονούμαι 6 φορές τη βδομάδα με μία μέρα off (απλά για να καταλάβετε πόση κρεατίνη έπαιρνα τη βδομάδα) και εδώ έρχομαι να αναφέρω πως σε αυτούς τους μήνες δεν είδα καμία διαφορά σε όγκο (μα καμία όμως ) , σε δύναμη ελάχιστη (που είναι κάτι το αναμενόμενο πιστεύω όταν δεν σταματάς τα βάρη για ένα διάστημα 7 μηνών) και απολύτως καμία διαφορά στη ζυγαριά (βάρος από κατακράτηση νερού) . Πώς γίνεται αυτό όταν όλοι λένε πως η κρεατίνη δουλεύει και βλέπουν διαφορές στον όγκο και σε δύναμη !?!?!?!?!?!?
Να αναφέρω πως η διατροφή μου είναι σωστή , πίνω 4 έως 6 λίτρα νερό τη μέρα , πως έχω σταματήσει τελείως το αερόβιο (εκτός από τις 2 μέρες που παίζω ποδόσφαιρο) και πως δεν έπινα καφέ 3 ώρες πριν και 3 μετά την κρεατίνη.
Να πω ακόμα πως τα 2 προϊόντα τα πήρα από διαφορετικά καταστήματα το ένα από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων της Ελλάδας (που σπονσοράρει και το forum ) και το άλλο από τον Πορτογάλο , το αναφέρω για να μην ακούσω πως μου πούλησαν αλεύρι η ζάχαρη.
Τι δεν πήγε καλά λοιπόν ??? Μήπως απλά ο οργανισμός αδιαφορεί και δεν αντιδρά στο συμπλήρωμα (NON RESPONDER όπως μου είπε κάποιος ) ? Υπάρχει κάποιο blend κρεατίνης που να λειτουργεί σίγουρα και να είναι δοκιμασμένο από πολλούς ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

totis
04-11-13, 00:37
Καλησπέρα και από μένα , είπα να γράψω δυο λόγια και εγώ (να κάνω 2 ερωτήσεις βασικά) μιας και πριν 2 μέρες τελείωσα κύκλο κρεατίνης (ίσως και παραπάνω από κύκλο) .

1 μήνα χρησιμοποιούσα Promera CON-CRET 2 scoup (1500mg) μετά την προπόνηση και τις ημέρες ξεκούρασης μία δόση το πρωί με το που ξύπναγα.
36 μέρες χρησιμοποίησα All Max monohydrate Creapure 10 gr τη μέρα (5 στο ξύπνημα και 5 μετά την προπόνηση) και τις off days 5 στο ξύπνημα.
Εδώ να πω πως προπονούμαι 6 φορές τη βδομάδα με μία μέρα off (απλά για να καταλάβετε πόση κρεατίνη έπαιρνα τη βδομάδα) και εδώ έρχομαι να αναφέρω πως σε αυτούς τους μήνες δεν είδα καμία διαφορά σε όγκο (μα καμία όμως ) , σε δύναμη ελάχιστη (που είναι κάτι το αναμενόμενο πιστεύω όταν δεν σταματάς τα βάρη για ένα διάστημα 7 μηνών) και απολύτως καμία διαφορά στη ζυγαριά (βάρος από κατακράτηση νερού) . Πώς γίνεται αυτό όταν όλοι λένε πως η κρεατίνη δουλεύει και βλέπουν διαφορές στον όγκο και σε δύναμη !?!?!?!?!?!?
Να αναφέρω πως η διατροφή μου είναι σωστή , πίνω 4 έως 6 λίτρα νερό τη μέρα , πως έχω σταματήσει τελείως το αερόβιο (εκτός από τις 2 μέρες που παίζω ποδόσφαιρο) και πως δεν έπινα καφέ 3 ώρες πριν και 3 μετά την κρεατίνη.
Να πω ακόμα πως τα 2 προϊόντα τα πήρα από διαφορετικά καταστήματα το ένα από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων της Ελλάδας (που σπονσοράρει και το forum ) και το άλλο από τον Πορτογάλο , το αναφέρω για να μην ακούσω πως μου πούλησαν αλεύρι η ζάχαρη.
Τι δεν πήγε καλά λοιπόν ??? Μήπως απλά ο οργανισμός αδιαφορεί και δεν αντιδρά στο συμπλήρωμα (NON RESPONDER όπως μου είπε κάποιος ) ? Υπάρχει κάποιο blend κρεατίνης που να λειτουργεί σίγουρα και να είναι δοκιμασμένο από πολλούς ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Πρωτα απο ολα μπορεις να πινεις καφε ανετα την περιοδο που πινεις κρεατινη αυτο ειναι μυθος,.....Δευτερον για να παρεις ογκο απο τη κρεατινη πρεπει να μην την σταματας πανω στον μηνα......εμενα μετα απο τις 35 μερες αρχιζει και μου ανεβαζει τα κιλα μου......Τριτον και η κρεατινη που θα παρεις θα πρεπει να σου ταιριαζει....Γιατι και εμενα αρκετες δεν με πιανανε.....Εμενα με βοηθησε πολυ η κρεατινη της muscle pharm η οποια ειναι μπλεντ και εχει 5 ειδη κρεατινης μεσα....Με αυτη καταφερα να παρω 3 κιλακια,αυτη εκατσε σε μενα καλα....Και εγω εχω παρει αρκετες κρεατινες που και μενα δεν με πιανανε αλλα παιζει πολυ ρολο στο ξαναλεω εκτος απο το να βρεις πια κρεατινη σου ταιριαζει σε σενα να μην σταματησεις πανω στον μηνα ειναι λαθος,,,,,,Νερο πινεις πολυ εισαι μια χαρα.....τωρα για την ποσοτητα κρεατινης 5 γραμμαρια καθημερινα ειναι υπεραρκετα,εκτος και αν εισαι πανω απο 100 κιλα.....

Christos100
04-11-13, 21:10
ΚΑΙ Η ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΘΕΩΡΙΤΑΙ ΚΡΕΑΤΙΝΗ?
ολα τα κρεατα περιεχουν κρεατινη ,αλλα ενδεικτικα να σου πω οτι το μοσχαρισιο εχει 5 γρ κρεατινης ανα κιλο μοσχαρισιου κρεατος.
Στην γαλοπουλα απο οσα εχω διαβασει περιεχεται περιπου 3 γρ κρεατινης ανα κιλο γαλοπουλας.
αρα στα 180-200 γρ που ειναι μια μεριδα περιεχονται μηδαμινα γρ κρεατινης, περιπου 800mg για γαλοπουλακαι 1gr για μοσχαρισιο.

SotosTheBoss
08-11-13, 21:57
Μάγκες πήρα την κρεατινη της sci-MX και μ είπε οτυπας ότι το φόρτωμα 4 φορές την μέρα για 5 μέρες είναι είναι ξεπερασμενος μύθος.
Πλέον λέει θέλεις φόρτωμα 2 φορές την μέρα και μετά στην φάση συντήρησης θες μόνο 5 γρ μετά την προπονα.

Πρώτον ισχύει αυτό το φόρτωμα
Δεύτερον για άτομα σαν εμένα άνω των 100 κιλών αρκούν 5 γρ/μέρα;

Christos100
09-11-13, 02:30
Μάγκες πήρα την κρεατινη της sci-MX και μ είπε οτυπας ότι το φόρτωμα 4 φορές την μέρα για 5 μέρες είναι είναι ξεπερασμενος μύθος.
Πλέον λέει θέλεις φόρτωμα 2 φορές την μέρα και μετά στην φάση συντήρησης θες μόνο 5 γρ μετά την προπονα.

Πρώτον ισχύει αυτό το φόρτωμα
Δεύτερον για άτομα σαν εμένα άνω των 100 κιλών αρκούν 5 γρ/μέρα;
μην κανεις φορτωμα, επισης εδω παιζω εγω στα 10 γρ που ειμαι 87 δεν θα παιξεις εσυ??
εγω ειμαι της αποψης 5 γρ μια συγκεκριμενη ωρα μεσα στη μερα και 5 γρ μεταπροπονητικα.

Christos100
09-11-13, 02:32
Μάγκες πήρα την κρεατινη της sci-MX και μ είπε οτυπας ότι το φόρτωμα 4 φορές την μέρα για 5 μέρες είναι είναι ξεπερασμενος μύθος.
Πλέον λέει θέλεις φόρτωμα 2 φορές την μέρα και μετά στην φάση συντήρησης θες μόνο 5 γρ μετά την προπονα.

Πρώτον ισχύει αυτό το φόρτωμα
Δεύτερον για άτομα σαν εμένα άνω των 100 κιλών αρκούν 5 γρ/μέρα;

και κανε καποια στιγμη ενα review για την συγκεκριμενη , πολυ αξιοπιστη εταιρια

SotosTheBoss
09-11-13, 11:20
Review θα κάνω από το άλλο Σάββατο καθώς θέλω να έχω μια εβδομάδα χρήσης πρώτα....


Απλώς πήρα και άλλες γνώμες και μου είπαν ότι 5γρ μεταπτοπονητικα αρκεί δεν χρειάζομαι λέει δύο φορές την μέρα.

Christos100
09-11-13, 20:27
Review θα κάνω από το άλλο Σάββατο καθώς θέλω να έχω μια εβδομάδα χρήσης πρώτα....


Απλώς πήρα και άλλες γνώμες και μου είπαν ότι 5γρ μεταπτοπονητικα αρκεί δεν χρειάζομαι λέει δύο φορές την μέρα.
οκ:)

SeXperT
10-11-13, 21:01
φόρτωμα ή όχι τελικα. Παλιοτερα ειχα κανει, αλλα τωρα λεω να τν τραβηξω διμηνο κ να μην κανω... 5 γρ μονο μεταπροπονητικα με whey + dextrose

Επισης εχω χρησιμοποιησει μονο της ΟΝ κ εμεινα ευχαρηστημενος...

SotosTheBoss
10-11-13, 21:17
Μια ή άλλη ειναι..........


αντι να γεμισουν οι μυες σε 5 μερες θα γεμίσουν σε 15 μέρες

SeXperT
10-11-13, 23:40
τις on μερες 5γρ μετα την προπονηση και τις off μέρες μαζι με το πρωινο 5γρ, και Κυριακη καθολου? 6/1

tasos2
10-11-13, 23:49
Εγω παντως δεν εχω δει καμια διαφορα μεχρι στιγμης και παιρνω 1μιση μηνα

SotosTheBoss
11-11-13, 00:15
Εγω παντως δεν εχω δει καμια διαφορα μεχρι στιγμης και παιρνω 1μιση μηνα

Πια κρεατινη παίρνεις;

Δεν έχεις δει καθόλου διαφορά σε δύναμη;Δεν έχεις ανεβάσει κιλά σε ασκήσεις;

tasos2
11-11-13, 00:29
Πια κρεατινη παίρνεις;

Δεν έχεις δει καθόλου διαφορά σε δύναμη;Δεν έχεις ανεβάσει κιλά σε ασκήσεις;

Της on, micronized.

Ειχα μια ελαχιστη αυξηση σε καποιες ασκησεις αλλα ηταν παρομοια με αυτην που εχω ουτως ή αλλως λογω της προπονησης, δεν ειδα αυξηση σε ποιο γρηγορο ρυθμο δηλαδη. Επισης ειδα μια αυξηση σωματικου βαρους αλλα εκανα και υπερθερμιδικη οποτε δεν ξερω αν προερχεται απο τα υγρα που βαζει η κρεατινη

Predator1995
11-11-13, 14:57
να κανω μια ερωτηση η κρεατινη επιτρεπεται σε καποιον ο οποιος εχει φυσιμα??? η οχι?? και αν ναι γινεται κυκλος
1 εβδομαδα 5 γραμμαρια
2 εβδομαδα 10 γραμμαρια
3 εβδομαδα 15 γραμμαρια
4 εβδομαδα 20 γραμμαρια
5 εβδομαδα 20 γραμμαρα
6 εβδομαδα 15 γραμμαρια
7 εβδομαδα 10 γραμμαρια
8 εβδομαδα 5 γραμμαρια

Andreas C.
11-11-13, 18:10
Φίλε μου αυτό είναι καλό να ρωτήσεις τον γιατρό σου και αν σου δώσει το ok παίρνε 5gr την ημέρα :toast:

stone garden
11-11-13, 18:29
20γρ την ημερα? ποσα κιλα εισαι ρε φιλε?

SotosTheBoss
11-11-13, 18:54
Νομίζω δεν.πρέπει να παίζει ρόλο με τα κιλά κιόλας.

Εγώ ας πούμε Π ειμαι 112 είμαι στα 10γρ μέρα

tasos2
12-11-13, 01:40
να κανω μια ερωτηση η κρεατινη επιτρεπεται σε καποιον ο οποιος εχει φυσιμα??? η οχι?? και αν ναι γινεται κυκλος
1 εβδομαδα 5 γραμμαρια
2 εβδομαδα 10 γραμμαρια
3 εβδομαδα 15 γραμμαρια
4 εβδομαδα 20 γραμμαρια
5 εβδομαδα 20 γραμμαρα
6 εβδομαδα 15 γραμμαρια
7 εβδομαδα 10 γραμμαρια
8 εβδομαδα 5 γραμμαρια

Για το φυσημα το μονο που σε νοιαζει ειναι να παιρνεις αντιβιωση πριν απο εξαγωγη δοντιου για να μην παει μικροβιο στην καρδια, τιποτα αλλο. Και αν ειναι προχωρημενο να μη σηκωνεις πολλα κιλα. Αυτα. Στα υπολοιπα οτι ισχυει για αυτους που δεν εχουν φυσημα.

Δεν χρειαζονται ομως τοσα γραμμαρια που παιρνεις

Retos
12-11-13, 02:30
Καλησπερα,
Αυτο το πραγμα με την κρεατινη ειναι μυστηριο τι να πω,διαφορες αποψεις...

Λοιπον μετα απο καποια απωλεια βαρους απο 68 kg πηγα 63 και ειμαι στο 1.75 υψος,δυστηχως κιλα παιρνω παρα πολυ δυσκολα οποτε για να ανεβω λιγο παω για αγορα κρεατινης(λογικα προς ον) σε συνδιασμο με την myprotein μου!

Το θεμα ειναι διαβαζω αλλοι λενε 1 μηνα αλλοι 2...αλλοι 10 γρ αλλοι 5 γρ..Τελικα τι πρεπει να κανουμε?
5 το πρωι κ 5 μετα την προπονηση για 1 μηνα η και για 2μηνες..? Η τελικα 5γρ μονο μετα την προπονηση για 2 μηνες(λογικα!)?
Επισης αυτο το μετα την προπονηση δεν μπορω να το καταλαβω,ουσιαστικα αφου δινει δυναμη δεν θα επρεπε η χρηση να γινεται πριν?

Επισης αυτα τα λιτρα του νερου θα πρεπει να καταναλωνονται απο την χρηση της και μετα η δεν υπαρχει προβλημα και κατα την διαρκεια της ημερας,σαν συνολο απο το πρωι ας πουμε//?!.

SotosTheBoss
12-11-13, 10:35
Λειτουργεί συγκεντρωτικά.Δηλαδή δεν θα την πάρεις πριν την προπόνηση και θα σου δώσει δύναμη αλλά σκοπός σου είναι να γεμίσεις τους μύες σου κρεατινη.

Επίσης βοηθά και στην αποθεραπεία.

Mikekan
12-11-13, 11:43
To θέμα έχει φτάσει τις 197 σελίδες και ακόμα ρωτάμε τα ίδια πράγματα ανά τρεις σελίδες. :unsure:

Big Foot
12-11-13, 21:55
Εδω και 1 βδομαδα παιρνω κρεατινη μονοδρούκη!Πραγματικα εχω δει τρομερα αποτελεσματα...οταν ειμαι off απο τα βαρη σφιγγω τους δικεφαλους στα χερια αλλα δεν εχω την αισθηση του πρηξιματος. πριν την χρηση κρεατινης ενιωθα!Μηπως επειδη πινω πολυ νερο και εχει συμπηκνωθει στους μυς γι αυτο δεν το νιωθω?:bbbiceps:

totis
15-11-13, 05:02
*****Αυτή είναι μι μελετη που διαβασα εχθες για την κρεατινη*****
Η ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ
Η έντονη προπόνηση με βάρη προκαλεί ακαμψία στις αρτηρίες. Αν και αυτό είναι προσωρινό, η μακροχρόνια προπόνηση με βάρη μπορεί να προκαλέσει αλλαγές στις αρτηρίες, που μπορεί να οδηγήσουν στην υπέρταση και να αυξήσουν την πίεση που δέχεται η καρδιά. Τα συμπληρώματα μονοϋδρικής κρεατίνης μπορούν να προστατεύσουν τα αιμοφόρα αγγεία και την καρδιά από τις αρνητικές επιπτώσεις της προπόνησης με βάρη.

Μια μελέτη του Πολιτειακού Πανεπιστημίου της Florida, με συντονιστή τον Marco Sanchez Gonzales ανακάλυψε ότι η λήψη κρεατίνης (10 γραμ. την ημέρα για τρεις εβδομάδες) μείωσε τη σκληρότητα των αρτηριών και τις αλλαγές στην αρτηριακή πίεση που προκαλεί η προπόνηση με βάρη. Η προπόνηση με βάρη είναι ένας υγιεινός τρόπος άσκησης για ενήλικες, που βελτιώνει την υγεία του μεταβολισμού και προάγει τη μακροζωία.

Αυτή η μελέτη έδειξε ότι τα συμπληρώματα μονοϋδρικής κρεατίνης μπορούν να αποτρέψουν κάποιες από τις αρνητικές επιπτώσεις της προπόνησης με βάρη. (European Journal of Applied Physiology. 111:1965-1971

Christos100
15-11-13, 13:00
*****Αυτή είναι μι μελετη που διαβασα εχθες για την κρεατινη*****
Η ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ
Η έντονη προπόνηση με βάρη προκαλεί ακαμψία στις αρτηρίες. Αν και αυτό είναι προσωρινό, η μακροχρόνια προπόνηση με βάρη μπορεί να προκαλέσει αλλαγές στις αρτηρίες, που μπορεί να οδηγήσουν στην υπέρταση και να αυξήσουν την πίεση που δέχεται η καρδιά. Τα συμπληρώματα μονοϋδρικής κρεατίνης μπορούν να προστατεύσουν τα αιμοφόρα αγγεία και την καρδιά από τις αρνητικές επιπτώσεις της προπόνησης με βάρη.

Μια μελέτη του Πολιτειακού Πανεπιστημίου της Florida, με συντονιστή τον Marco Sanchez Gonzales ανακάλυψε ότι η λήψη κρεατίνης (10 γραμ. την ημέρα για τρεις εβδομάδες) μείωσε τη σκληρότητα των αρτηριών και τις αλλαγές στην αρτηριακή πίεση που προκαλεί η προπόνηση με βάρη. Η προπόνηση με βάρη είναι ένας υγιεινός τρόπος άσκησης για ενήλικες, που βελτιώνει την υγεία του μεταβολισμού και προάγει τη μακροζωία.

Αυτή η μελέτη έδειξε ότι τα συμπληρώματα μονοϋδρικής κρεατίνης μπορούν να αποτρέψουν κάποιες από τις αρνητικές επιπτώσεις της προπόνησης με βάρη. (European Journal of Applied Physiology. 111:1965-1971
Πολυ ενδιαφερον και καθυσηχαστικο για καποιους παραλληλα.
Ευχαριστουμε.

Lao
15-11-13, 13:47
Εδω και 1 βδομαδα παιρνω κρεατινη μονοδρούκη!Πραγματικα εχω δει τρομερα αποτελεσματα...οταν ειμαι off απο τα βαρη σφιγγω τους δικεφαλους στα χερια αλλα δεν εχω την αισθηση του πρηξιματος. πριν την χρηση κρεατινης ενιωθα!Μηπως επειδη πινω πολυ νερο και εχει συμπηκνωθει στους μυς γι αυτο δεν το νιωθω?:bbbiceps:

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά έχεις φάει placebo που είναι όλο δικό σου :P:P:P

totis
15-11-13, 14:53
Από εχθες σταματησα την κρεατινη μου μετα από 2 συνεχομενους μηνες.Μπορω να πω ότι εχω τις καλυτερες εντυπώσεις,Συνηθως την επαιρνα 1μηνα συνεχομενο 1μηνα σταματαγα καλα ητανε αλλα δεν ειχα καταλαβει την πραγματικη της βοηθεια στην δυναμη στην αποθεραπεια και περισσοτερο στην βοηθεια που σου δινει να παρεις καποια κιλα,,,,,Αυτό το διαπιστωσα όταν συνεχισα μετα τον 1μηνα τοτε ητανε εκπληκτικα τα αποτελέσματα πανω μου πηρα 3 κιλα συν ότι τελειωνα την προπονηση και σκληρη προπονηση και μπορουσα και άλλο....Να προσθεσω ότι παντα κανω παρα πολύ καλη διατροφή είμαι αρρωστος με το φαγητο μου,οπως θα εχετε δει και στο φορουμ,απλα ειχα κολησει στα ιδια κιλα και με την κρεατινη μπορεσα και ξεκολησα από αυτά τα κιλα που ημουνα....Οποτε η προταση μου ειναι οποιος θελει να δει πολύ καλυτερα αποτελέσματα από την κρεατινη του να μην την σταματηση στον μηνα αλλα να την συνεχισει 2 με 3 μηνες θα τον βοηθησει πολύ.....Τυχαια τωρα ειδα ένα βιντεακι εχθες για την κρεατινη και την επιδραση της που αφορα ότι ειπα πιο πανω,Αξιζει να το δειτε......
***Θα ξαναμπω μετα από 10 μερες στο τοπικ να γραψω αν μπορεσα να κρατησω αυτά τα κιλα που κερδισα από την κρεατινη***
Εδώ το βιντεο
http://youtu.be/L3vdyMjU8K0

Grigoris Tsiaousis
17-11-13, 00:52
Από εχθες σταματησα την κρεατινη μου μετα από 2 συνεχομενους μηνες.Μπορω να πω ότι εχω τις καλυτερες εντυπώσεις,Συνηθως την επαιρνα 1μηνα συνεχομενο 1μηνα σταματαγα καλα ητανε αλλα δεν ειχα καταλαβει την πραγματικη της βοηθεια στην δυναμη στην αποθεραπεια και περισσοτερο στην βοηθεια που σου δινει να παρεις καποια κιλα,,,,,Αυτό το διαπιστωσα όταν συνεχισα μετα τον 1μηνα τοτε ητανε εκπληκτικα τα αποτελέσματα πανω μου πηρα 3 κιλα συν ότι τελειωνα την προπονηση και σκληρη προπονηση και μπορουσα και άλλο....Να προσθεσω ότι παντα κανω παρα πολύ καλη διατροφή είμαι αρρωστος με το φαγητο μου,οπως θα εχετε δει και στο φορουμ,απλα ειχα κολησει στα ιδια κιλα και με την κρεατινη μπορεσα και ξεκολησα από αυτά τα κιλα που ημουνα....Οποτε η προταση μου ειναι οποιος θελει να δει πολύ καλυτερα αποτελέσματα από την κρεατινη του να μην την σταματηση στον μηνα αλλα να την συνεχισει 2 με 3 μηνες θα τον βοηθησει πολύ.....Τυχαια τωρα ειδα ένα βιντεακι εχθες για την κρεατινη και την επιδραση της που αφορα ότι ειπα πιο πανω,Αξιζει να το δειτε......
***Θα ξαναμπω μετα από 10 μερες στο τοπικ να γραψω αν μπορεσα να κρατησω αυτά τα κιλα που κερδισα από την κρεατινη***
Εδώ το βιντεο
http://youtu.be/L3vdyMjU8K0

Πωω αυτους τους hodgetwins ποτε δεν μπορεσα να τους παρακολουθησω... Φωναζουν ασκοπα και δεν μπορω να καταλαβω τι γλωσσα μιλανε.. Πρεπει να εισαι αμερικανος για να τους καταλαβεις... Αν τους καταλαβε καποιος ας μου εξηγησει πλιζ

Mikekan
17-11-13, 19:52
Παίδες τελείωσα ενα δίμηνο με μονουδρικη κρεατινη και θα κανω ενα μήνα off. Θα ήθελα σε ενα μήνα που θα ξεκινήσω παλι να δοκιμάσω κάποια άλλη, ίσως κάποια φόρμουλα με πολλα είδη κρεατινης.

Έχετε να προτείνετε κάτι που δούλεψε καλα πάνω σας?

totis
17-11-13, 20:02
Παίδες τελείωσα ενα δίμηνο με μονουδρικη κρεατινη και θα κανω ενα μήνα off. Θα ήθελα σε ενα μήνα που θα ξεκινήσω παλι να δοκιμάσω κάποια άλλη, ίσως κάποια φόρμουλα με πολλα είδη κρεατινης.

Έχετε να προτείνετε κάτι που δούλεψε καλα πάνω σας?
Mιχαλη καλησπέρα,φιλε εμενα μου δουλεψε πολύ καλα της Μuscle pharm η κρεατινη, η οποια εχει 5 ειδοι κρεατινης μεσα,πηρα 3 κιλακια από αυτην.....Τελικα επανω μου δουλευει καλυτερα τετοιου είδους κρεατινη από μια απλη μονουδρικη.......και εγω πριν λιγες μερες σταματησα μετα από 2 μηνες...την ιδια θα ξαναπαρω δεν χρειαζεται να πειραματιστω αφου μου δουλεψε πολύ καλα....

Mikekan
17-11-13, 20:03
Σε ευχαριστω ρε man!

Να σου πω την αλήθεια, αυτή είχα στο μυαλό μου ως πρώτη επιλογή. Δεν ξέρω, δεν ειμαι σίγουρος οτι με πιάνει η μονουδρικη. Νερά πάντως δεν κρατάω σίγουρα.

totis
17-11-13, 20:09
Σε ευχαριστω ρε man!

Να σου πω την αλήθεια, αυτή είχα στο μυαλό μου ως πρώτη επιλογή. Δεν ξέρω, δεν ειμαι σίγουρος οτι με πιάνει η μονουδρικη. Νερά πάντως δεν κρατάω σίγουρα.

60 δοσεις βγαζει και εχει και σκουπ μεσα,τωρα που την εχουνε τα x-treme και σε προσφορα συμφερει......;)

totis
17-11-13, 20:20
Kαι μην μπερδευτείς αυτή είναι η ανανεωμενη εκδοση,το ένα σκουπ είναι 5 γραμμαρια κρεατινης......γιατι ειδα ότι ακομα γραφουνε σε πολλα site 3σκουπ = 5 γραμμαρια αυτό δεν ισχυει ειναι η παλια εκδοση, εχουνε ξεχασει τα site να το αλλαξουνε ....Εξαλλου θα το διαβασεις και πισω από το κουτακι της κρεατινης, και δεν πρεπει να ξεπεράσεις ποτε τα 5 γραμμαρια την ημερα το απαγορευει η muscle pharm......

Mikekan
17-11-13, 22:14
Ευχαριστω πολυ παίχτη θα το κοιτάξω!

Christos100
21-11-13, 00:42
Η ληψη της κρεατινης αργα το βραδυ πρεπει να αποφευγεται ή ειναι οκ?

totis
21-11-13, 00:56
Η ληψη της κρεατινης αργα το βραδυ πρεπει να αποφευγεται ή ειναι οκ?

Κανενα πρόβλημα είναι οκ,την κρεατινη οποτε θελεις την περνεις το ιδιο αποτέλεσμα εχει απλα δεν πρεπει να ξεχνας να την περνεις καθημερινα.........;)

spartan77
21-11-13, 00:56
Η ληψη της κρεατινης αργα το βραδυ πρεπει να αποφευγεται ή ειναι οκ?

άμα τελείωσες την προπόνηση το βράδυ είσαι οκ, αλλιώς για ποιό λόγο να πάρεις

totis
21-11-13, 00:59
άμα τελείωσες την προπόνηση το βράδυ είσαι οκ, αλλιώς για ποιό λόγο να πάρεις

Μπορει να ξεχασε να παρει την καθημερινη του δοση....οποτε αν ξεχασε,πρεπει να την παρει....

spartan77
21-11-13, 01:03
άμα την ξέχασε τότε να την πάρει , και να μην την ξανα ξεχάσει :)

Christos100
21-11-13, 17:19
άμα την ξέχασε τότε να την πάρει , και να μην την ξανα ξεχάσει :)
χαχα οκ, ευχαριστω παιδια.

kendal
25-11-13, 12:58
σε περίοδο κρεατίνης ποσο είναι το απαιτούμενο αερόβιο χωρίς να χάνουμε πολύ μάζα?

vaggan
25-11-13, 14:20
^^ δεν υπαρχει καποιο προκαθορισμενο οριο γνωμη μου ειναι να κανεις αεροβιο 45 λεπτα τρεις φορες την εβδομαδα ειτε παιρνεις ειτε οχι

kendal
25-11-13, 14:23
πολλοί μου λένε πως ειδικά σε περίοδο κρεατίνης χάνεις πολλά υγρά άρα δεν δουλεύει στο maximum το συμπλήρωμα

billy89
25-11-13, 14:45
Αφού παίρνεις κρεατίνη αύξησε την πρόσληψη υγρών.

Αερόβια δεν είναι απαραίτητη (λόγω της κρεατίνης τουλάχιστον) αλλά αν θέλεις να κάνεις κάνε μέτριας έντασης και δεν πρόκειται να χάσεις μάζα.

Mikekan
25-11-13, 14:49
Λέτε ρε παιδιά για αυτό να μην με πιάνει καθόλου η κρεάτινη? Λόγω του αερόβιου που κάνω? Παίζει τέτοιο πράγμα?

vaggan
25-11-13, 15:27
Λέτε ρε παιδιά για αυτό να μην με πιάνει καθόλου η κρεάτινη? Λόγω του αερόβιου που κάνω? Παίζει τέτοιο πράγμα?δεν παιζει πιστευω εγω κανω και με πιανει μια χαρα μηπως τρως λιγο σχετικα εκει πιστευω οτι ειναι το θεμα

Mikekan
25-11-13, 15:29
Κινούμαι μεταξύ 2700-3500 θερμίδες καθημερινά με δουλειά γραφείου, λίγο δεν το λες!

billy89
25-11-13, 15:30
Λέτε ρε παιδιά για αυτό να μην με πιάνει καθόλου η κρεάτινη? Λόγω του αερόβιου που κάνω? Παίζει τέτοιο πράγμα?

Αποκλείεται τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

kendal
25-11-13, 16:22
Αποκλείεται τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

έχει γιατί η κρεατίνη κάνει κατακράτηση και το αερόβιο δημιουργεί εμφιδρωση άρα η κατακράτηση έχει αντίπαλο την εμφιδρωση αν τα λέω λάθος διορθώστε με

stone garden
28-11-13, 03:18
αν ισχυε αυτο με την αεροβια και τη κρεατινη αθλητες στιβου,ποδοσφαιρο κτλπ θαταν ανουσιο να χρησιμοποιουν κρεατινη.

προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλο να τρεχουμε ενα στανταρ χρονο καθε βδομαδα , στεγνωνεις και γενικα στο τρεξιμο σου δινει ζωντανια.

bros
04-12-13, 21:09
καλησπέρα παιδιά...Πριν από 10 μέρες τελείωσα έναν κύκλο με καθαρή μονουιδρικη κρεάτινη...κατά την διάρκεια του κύκλου είδα ότι πήρα κάποια κιλά(λόγω του νερού υπέθεσα) το θεμα ειναι οτι ακομα και μετα απο 10 μερες αφότου την σταμάτησα δεν εχω χασει ουτε ενα γραμμάριο,ουτε εχω δει διαφορα στο σωμα μου(να πεσω ίσος λιγο μυικά).Τι μπορει να συμβαινει εδω?

sanitarium20
10-12-13, 23:16
Κάποια προτίμηση ανάμεσα σε Dymatize και Universal???

dio32
11-12-13, 09:18
Κάποια προτίμηση ανάμεσα σε Dymatize και Universal???

univesal προσωπικα με ανεβασε αρκετα.

Mikekan
11-12-13, 12:29
Universal, ειναι creapure.

Metalhead|T|
11-12-13, 12:41
universal με τα 1000,την εχεις βρεί απο ελλαδα? :unsure:

kostas kou
11-12-13, 14:26
μετα την προπο να περνω 5γρ κρεατινη και δεητροζη και μετα απο 20λεπτα πρωτεινη, να συνεχισω ετσι η να τα περνω μετα την προπο ολα μαζι στο σαεικερ?

sobral
11-12-13, 14:47
μετα την προπο να περνω 5γρ κρεατινη και δεητροζη και μετα απο 20λεπτα πρωτεινη, να συνεχισω ετσι η να τα περνω μετα την προπο ολα μαζι στο σαεικερ?

δεν ξέρω πρακτικά αν υπάρχει διαφορά εμφανή στο σώμα μας, αλλά κανονικά το σωστό είναι αυτό που κάνεις τώρα. Πρώτα η κρεατίνη με τον υδατάνθρακα κ μετά η πρωτείνη.

sanitarium20
11-12-13, 15:24
universal με τα 1000,την εχεις βρεί απο ελλαδα? :unsure:

Όχι όχι...

Η Dymatize δεν είναι creapure???

sobral
11-12-13, 15:39
Όχι όχι...

Η Dymatize δεν είναι creapure???

η Dymatize όχι δεν είναι σίγουρα.

dio32
12-12-13, 10:56
η universal ειναι creapure και μικροινοσμενη καλα το γραφω?

Mikekan
12-12-13, 12:35
Όχι, μόνο creapure.

sanitarium20
12-12-13, 15:24
η universal ειναι creapure και μικροινοσμενη καλα το γραφω?

Τι είναι το δεύτερο;

Mikekan
12-12-13, 15:35
Στην ουσία είναι πιο πούδρα, αντί για κόκκους που είναι οι περισσότερες. Θεωρητικά προσφέρει καλύτερη απορρόφηση.

sanitarium20
13-12-13, 12:26
Όπως είναι η Dymatize που είχα τώρα δηλαδή ε;

dio32
13-12-13, 12:39
Στην ουσία είναι πιο πούδρα, αντί για κόκκους που είναι οι περισσότερες. Θεωρητικά προσφέρει καλύτερη απορρόφηση.

:turtle:οχι κανεις λαθος επειδη εγω την ειχα παρει η υφη της ηταν σαν σαχαρη ενω μια αλη που ειχα παρει ηταν σαν πουδρα που λες εγω την λεω ζαχαρη αχνη

Mikekan
13-12-13, 12:40
Koίτα, θεωρητικά έτσι πρέπει να είναι, το τι κάνει η κάθε εταιρία είναι δικό της θέμα.

Metalhead|T|
13-12-13, 14:26
η universal ειναι creapure και ειναι σε κρυσταλλική μορφη...η micronized ειναι πάλι σε κρυσταλλική μορφή αλλα φαίρνει σε παχνη,τελείως άχνη(σαν ζαχαρη αχνη για οσους καταλαβαινουν) ειναι η απλη της muscletech που εχω δοκιμασει :welcome:

οριστε μερικες φωτό..η πρώτη ειναι η κρυσταλλικη ,η 2η η αχνη,και η 3η η μικρο-ιονισμενη
http://www.sicrx.com/images/Creatine-Monohydrate.jpg


http://relentlessgains.com/wp-content/uploads/2013/06/creatine-mono-powder.jpg

http://www.inerboristeria.com/files/creatina-micronizzata-monoidrata.jpg

sanitarium20
13-12-13, 15:05
Την δεύτερη την καταλαβαίνω. Έτσι ήταν η Dymatize. Αλλα μεταξύ πρώτης και τρίτης δεν μπορώ να καταλάβω αισθητά τη διαφορά

Metalhead|T|
13-12-13, 15:11
στην κοκκομετρία ειναι η διαφορα ;)

gate 7
14-12-13, 03:28
παιδια βρηκα σε ενα σιτε για πολυ καλη (οικονομικα) κρεατινη http://www.xtr.gr/kreatines/14479/CREATINE__300gr_%28SCITEC%29.htm και θα την αγορασω οπωςδηποτε.. επισης δεν την θελω για πολυ ογκο νορμαλ πραγματα 5γρ πριν και 5γρ μετα ..σκεφτομαι να παιρνω μονο της ημερες της προπονησης και οχι της ημερες που ξεκουραζομαι..επισης θα πρεπει να κανω διακοπη χρησης μετα απο 1 μηνα για 2 βδομαδες ισχυει αυτο??.. και κατι τελευταιο σε ποσο καιρο θα ανεβει η μυικη μαζα?

RAMBO
14-12-13, 03:49
Και για πολυ ογκο να την ηθελες,στο ηθελες θα μεινεις,μια κρεατινη ειναι,τπτ το θαυματουργο 2 με 4 κιλα αν εισαι τυχερος και απλα θα φενεσαι πιο πρησμενος..
Περνε οπως ειπες τις μερες προπονησης και οταν δεν εχεις 5 γρ το πρωι,αυτη την μαλακια να περνεται 1 μηνα κρεατινη που την εχετε δει ολοι τελευταια..2 μηνες παρε και διαλειμα αλλους 2...μετα απο 7 με 10 μερες κατι θα αρχησει να σε πιανει.

gate 7
14-12-13, 03:52
Και για πολυ ογκο να την ηθελες,στο ηθελες θα μεινεις,μια κρεατινη ειναι,τπτ το θαυματουργο 2 με 4 κιλα αν εισαι τυχερος και απλα θα φενεσαι πιο πρησμενος..
Περνε οπως ειπες τις μερες προπονησης και οταν δεν εχεις 5 γρ το πρωι,αυτη την μαλακια να περνεται 1 μηνα κρεατινη που την εχετε δει ολοι τελευταια..2 μηνες παρε και διαλειμα αλλους 2...μετα απο 7 με 10 μερες κατι θα αρχησει να σε πιανει.

σε ποσο καιρο θα μου δωσει π.χ 2 ποντους στο χερι??

RAMBO
14-12-13, 03:54
Αν σου δωσει 2 ποντους μια κρεατινη θα κλαιγανε οι κατασκευαστες αναβολικων

gate 7
14-12-13, 03:58
Αν σου δωσει 2 ποντους μια κρεατινη θα κλαιγανε οι κατασκευαστες αναβολικων

δηλαδη μονο το πριψιμο θα φαινεται και τιποτα αλλο?

RAMBO
14-12-13, 04:01
Ναι και αυτο αν σε πιασει.Στο καθε σωμα λειτουργει διαφορετικα,υπαρχουν κρεατινες που ειναι πολλων πηγων και λειτουργουν σε αλλους,εμενα ας πουμε η καθαρες μονο δυναμη μου δινουν,ενω οι πολλων πηγων μου βαζουν και νερα,αν δεν δοκιμασεις δεν θα μπορεσεις να μαθεις,αλλα και παλι μην περιμενεις τρελα πραματα σε πιασει δεν σε πιασει!

gate 7
14-12-13, 04:04
Ναι και αυτο αν σε πιασει.Στο καθε σωμα λειτουργει διαφορετικα,υπαρχουν κρεατινες που ειναι πολλων πηγων και λειτουργουν σε ολλους,εμενα ας πουμε η καθαρες μονο δυναμη μου δινουν,ενω οι πολλων πηγων μου βαζουν και νερα,αν δεν δοκιμασεις δεν θα μπορεσεις να μαθεις,αλλα και παλι μην περιμενεις τρελα πραματα σε πιασει δεν σε πιασει!

εχω δει πολλους που παιρνουν κρεατινη και μεσα σε λιγο καιρο ειναι αλλαγμενο το σωμα τους θελω να πιστευω οτι εστω θα μεινει το πριξιμο..

RAMBO
14-12-13, 04:06
Θα μεινει για καποιο διαστημα,μονιμα δεν μενει τπτ.Καλα το τι λεει ο καθενας μην το ακους,μπορει να περνει χιλια δυο και να μην το λεει..και να θυμασαι οπαυτο που σου ειπα ολα τα συμπληρωματα λειτουργουν αλλιος το καθε σωμα,και πανω απο ολα η διατροφη αν δεν κανεις τπτ εκει μην περιμενεις κανενα θαυμα

gate 7
14-12-13, 04:08
Θα μεινει για καποιο διαστημα,μονιμα δεν μενει τπτ.Καλα το τι λεει ο καθενας μην το ακους,μπορει να περνει χιλια δυο και να μην το λεει..και να θυμασαι οπαυτο που σου ειπα ολα τα συμπληρωματα λειτουργουν αλλιος το καθε σωμα,και πανω απο ολα η διατροφη αν δεν κανεις τπτ εκει μην περιμενεις κανενα θαυμα

οκ ευχαριστω

stone garden
16-12-13, 16:50
εχω ξεκινησει εδω και 10 μερες κυκλο με τη κρεατινη της Musclepharm , ειχα να χρησιμοποιησω κρεατινη τουλαχιστον 6 μηνες. το προβλημα μου τωρα ποιο ειναι . . . σα να εχω στουμπωσει . . . αποτι μπορει να ευθυνεται ολο αυτο? σημειωση οτι η διατροφη μου δεν εχει αλλαξει καθολου σε σχεση με πριν ξεκινησω το κυκλο. οποιος γνωριζει κατι παραπανω να μου απαντησει πριβε η εδω. ευχαριστω :)

ILIAS75
16-12-13, 19:28
Θα μεινει για καποιο διαστημα,μονιμα δεν μενει τπτ.Καλα το τι λεει ο καθενας μην το ακους,μπορει να περνει χιλια δυο και να μην το λεει..και να θυμασαι οπαυτο που σου ειπα ολα τα συμπληρωματα λειτουργουν αλλιος το καθε σωμα,και πανω απο ολα η διατροφη αν δεν κανεις τπτ εκει μην περιμενεις κανενα θαυμα

ετσι ακριβως!

gate 7
17-12-13, 04:02
ετσι ακριβως!

διατροφη κανω δεν τρωω τηγανιτα,πατατακια,σοκολατες) και οσο μπορω εστιαζω στην πρωτεινη ασπραδια,τονος,δημητριακα,φρουτα, λαχανικα οσπρια την εχω υπο ελεγχο. ψωμι τρωω λευκο δεν μπορω ολικης ετσι και αλλιως εχω διαβασει δεν εχει καμια συμαντικη διαφορα με το λευκο..

Lao
17-12-13, 15:55
ψωμι τρωω λευκο δεν μπορω ολικης ετσι και αλλιως εχω διαβασει δεν εχει καμια συμαντικη διαφορα με το λευκο..

Που διάβασες κάτι τέτοιο;

gate 7
17-12-13, 19:59
Που διάβασες κάτι τέτοιο;

φιλε κατι ασχετο με το ψωμι και σχετικο με την κρεατινη οταν καποιος λεει οτι μπορει να μην σε πιασει εννοει οτι θα ειναι σαν να μην πηρες καθολου κρεατινη δεν θα εχεις καθολου διαφορα ??? γιατι αμα ειναι ετσι τοτε θα εχουμε κλαματα:unsure:

Mr.crazy
30-12-13, 13:32
καλημερα σας!! θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε να βαζω την κρετινη στο ιδιο σεικερ μαζι με πρωτεινη κ δεξτροζη ή να τα περνω ξεχωριστα..δλδ..κρετινη δεξτροζη μαζι κ μετα απο κανα 20λεπτο πρωτεινη..για μεταπροπονιτικο γευμα ολα αυτα...

dio32
30-12-13, 18:33
καλημερα σας!! θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε να βαζω την κρετινη στο ιδιο σεικερ μαζι με πρωτεινη κ δεξτροζη ή να τα περνω ξεχωριστα..δλδ..κρετινη δεξτροζη μαζι κ μετα απο κανα 20λεπτο πρωτεινη..για μεταπροπονιτικο γευμα ολα αυτα...

οπως και να το κανεις με αυτα που ειπες το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις,δεν εχει καμια διαφορα.

Bodyfit1994
02-01-14, 00:12
Κρεατινή το βράδυ με δεξτροζι 5 γραμάρια κρεα..μπορω να πέρνω μετα την προπονησι στο γυμναστηριο που τελειώνω 10 ιόρα;;

Mikekan
02-01-14, 07:33
Ναι δεν υπαρχει κάποιο προβλημα!

Bodyfit1994
05-01-14, 02:59
Ναι δεν υπαρχει κάποιο προβλημα!

ok thanks!

PAIN&GAIN
12-01-14, 16:08
Γειά σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ και ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
Είμαι 16 χρονών, έχω ύψος 1,80 και είμαι γύρο στα 70 κιλά, θελω να αρχισω γυμναστηριο αλλά πως το λένε θέλω κάπως να φουσκωσω...
Ειμαι μια χαρα στη φυσικη κατασταση, κανω καθε μερα καμψεις 50-50-50 και παιζω ποδοφφαιρο.
Τι μου προτεινετε; Να παίρνω κερατίνη ;; είμαι λίγο άσχετος

Mikekan
12-01-14, 19:16
Να φτιάξεις μια διάτροφη και να τρως πολυ και καθαρα οςο γινεται. Τιποτα αλλο. Μονο με διατροφή θα πάρεις κιλα.

PAIN&GAIN
12-01-14, 23:09
Να φτιάξεις μια διάτροφη και να τρως πολυ και καθαρα οςο γινεται. Τιποτα αλλο. Μονο με διατροφή θα πάρεις κιλα.

Ευχαριστώ, σε καμια δυο βδομάδες θα αρχίσω γυμναστήριο να παίρνω κερατίνη; κάτι έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω τι προσφέρει ακριβώς

aetosa
13-01-14, 11:07
Όχι γιατί θα βγάλεις κέρατα.





















:green:
Πέρα απ' την πλάκα, άσε τα συμπληρώματα, δεν θα σου προσφέρουν τίποτα.
Διάβασε τα περί διατροφής στο φόρουμ και θα 'σαι οκ.

spirus
13-01-14, 17:49
καλησπερα,
ειναι σωστο απο αποψη σωστης ληψης και καλης αποροφησης το παρακατω?

μιση ωρα πριν την προπονηση - κρεατινη (cellmass 2)
κατα την διαρκεια της προπο - αμινοξεα
καπακι μετα την προπονηση - κρεατινη (cellmass 2)
20-30 λεπτα μετα - πρωτεινη
20-30 λεπτα μετα - φαγητο

Andreas C.
13-01-14, 18:27
Μια χαρά είναι φίλε μου :toast:

PAIN&GAIN
14-01-14, 17:31
Για κερατίνη τι λέτε παιδιά;;;
Μόλις αρχίσω γυμ να αρχίσω και κερατίνη;;
Οπως ειπε και ο φιλος πανω μεχρι να αρχισω γυμ θα τρωω πολυ

SkillBill
14-01-14, 21:15
αντε παλι με την κερατινη.. οχι αστο καλυτερα γυμνασου μαθε να τρεφεσαι σωστα και μετα αποφασισε αν θες..

Ανδρεας
14-01-14, 21:59
+1

δεν υπαρχει λογος αφου δεν θα σου προσφερει κατι συγκεκριμενο στην περιπτωση που εισαι

PAIN&GAIN
15-01-14, 02:58
Χαχα να 'στε καλά πάντως, ευχαριστώ, επειδή είχα ακούσει πολλά για τη κερατίνη, είμαι λογο άσχετος σε αυτά τα θεματα

MyoBomb
23-01-14, 00:13
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω τι επίδραση έχει η κρεατίνη στο αερόβιο.
Ρωτάω γιατί εκτός απο βάρη κάνω και αερόβια 1-2 φορές την εβδομάδα.

Θα πρέπει να μην παίρνω prewo με κρεατίνη λόγω κατακράτησης ή δεν παίζει ρόλο?

stone garden
23-01-14, 18:08
τοσα ποστς και ενας δεν τον διορθωσε , ΚΡΕΑτινη οχι ΚΕΡΑτινη φιλε μου :turtle::turtle::turtle:

MUSCLE MASTER
23-01-14, 18:24
Λέτε ρε παιδιά για αυτό να μην με πιάνει καθόλου η κρεάτινη? Λόγω του αερόβιου που κάνω? Παίζει τέτοιο πράγμα?

Πολυ σημαντικο ρολο στη περιοδο χρησης κρεατινης και ειδικα μονουδρικης ειναι η προσληψη υδατανθρακα και οι προπονησεις που κανεις!Καλο ειναι να τη συνδυαζεις με υδατανθρακα καθως μια απο τις ενεργειες της ειναι να δινει τη δυνατοτητα στο μυικο κυτταρο να γεμιζει με ενεργεια-γλυκογονο!Φυσικα οι προπονησεις σου θα πρεπει να ειναι δυναμικες περιπου στις 8-10 επαναληψεις! Το αεροβιο που κανεις βοηθα στην αποφυγη κατακρατησης - θολωματος φυσικα αναλογα με το σωματοτυπο του καθενος!;)

Fylpa17
04-02-14, 02:48
ερωτηση! τελικα πρεπει να αποφευγουμε να πινουμε καφε οταν παιρνουμε κρεατινη η οχι? εχει μια λογικη αλλα το.εχω απορεια!!!....

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Metalhead|T|
04-02-14, 02:51
Εγω επαιρνα καφείνη σε tabs και κρεατινη για μεγαλο διαστημα,μαζι..και δεν ειχα καποιο θέμα...απλα αφενως εχεις κατακράτηση..και αφετέρου,διουρηση ..για αυτο πρεπει να πινεις πολυ πολυ νερο(που ουτως η αλλως πρεπει)..

τωρα το να πίνεις καφε,μεσα στη μερα,δεν νομιζω οτι ειναι ιδιαίτερα κατασταλτικος παραγον :welcome:

Fylpa17
04-02-14, 02:59
μαλιστα ! ειχε τυχει ν πιω καφε και κρεατινη περιπου 1:30 πριν την προπονιση ειχα ανεβει σε δυναμη απιστευτα σε συνδιασμο ...αυτο με το κατουρημα ισχυει οπωςειναι λογικο χαχαχαχαχα

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

mpoutou
04-02-14, 21:28
Εχω τελειώσει μια reflex mono hydrate και δεν έμεινα κ πολυ ευχαριστημένος .. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για κάποια αλλη κρεατινη.. Εγώ λέω να δοκιμάσω την musclefarm αλλά αυτή ειναι φόρμουλα πείτε μου την γνώμη σας και για άλλες..

Mikekan
05-02-14, 14:18
Θεωρητικά όλες οι μονουδρικες ίδιες ειναι, ειδικά αν ειναι microionized και creapure. Η Reflex θεωρείται πολυ σοβαρή εταιρία. Μπορείς όντως να δοκιμασεις τη musclepharm, εμένα με επιασε ενώ απο τις μονουδρικες δεν είδα κάτι.

Metalhead|T|
05-02-14, 19:39
ψαξε να βρείς την creapure της UNIVERSAL ...εχω ανοιξει και θεμα στις αξιολογήσεις..:welcome:

Mikekan
05-02-14, 20:53
Τάσο, αν το λες σε μένα, την εχω δοκιμάσει δύο φορές και δεν είδα απολύτως τίποτα. Απλά δεν με πιάνει καθόλου η μονουδρική προφανώς.

Metalhead|T|
05-02-14, 21:05
στον mpoutou απο πάνω το λεω Mike ;) ...ειναι value for money ,k εχω δεί και εχω ακουσει τα καλύτερα...

τώρα ειναι και πως δουλευει στον καθεναν :) και εγω εχω δοκιμασει κανα 2 που δεν ειδα τπτ

lila_1
05-02-14, 21:35
Λέτε ρε παιδιά για αυτό να μην με πιάνει καθόλου η κρεάτινη? Λόγω του αερόβιου που κάνω? Παίζει τέτοιο πράγμα?

Mπα...ένα 30% λένε των χρηστών είναι non responders στην κρεατίνη οπότε έιναι πολύ πιθανό να μην σε πιάνει γενικά, δεν έχει να κάνει με αερόβια και υ/κες.
Αν δοκίμαζες μία πολλαπλών πηγών ?