PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22

lila_1
05-02-14, 21:38
Εχω τελειώσει μια reflex mono hydrate και δεν έμεινα κ πολυ ευχαριστημένος .. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για κάποια αλλη κρεατινη.. Εγώ λέω να δοκιμάσω την musclefarm αλλά αυτή ειναι φόρμουλα πείτε μου την γνώμη σας και για άλλες..

Τί ακριβώς περιμένεις να δείς με την κρεατίνη? ΚΑτ εμέ είναι πολύ υπερτιμημένη σαν συμπλήρωμα.

Anyway για την musclefarm υπάρχει θρεντ εδώ, έχουν γραφτεί καλά λόγια γενικότερα για αυτή τη φόρμουλα.

Mikekan
05-02-14, 21:38
Ναι Αλίκη αυτο ήταν. Δοκίμασα τη φόρμουλα της Musclepharm και ειχα καλα αποτελέσματα, τα γνωστά δηλαδή, αύξηση σε βάρος λόγω νερού, περισσότερη δύναμη κτλ.

kazos_GR
10-02-14, 22:48
επερνα για 2.5 μηνες κρεατινη 10 γρ /μερα .. εχει 25 μερες που σταματισα να παρω τωρα 5 γρ/ανα μερα η να περιμενω λιγο ακομα?

kosvag
10-02-14, 23:21
Καλησπέρα..
Αν καποιος παίρνει κρεατίνη μεσω νιτρικου(assault συγκεκριμενα) , χρειαζεται να παιρνει και σκετη κρεατινη ή ειναι καλυμενος?

Christos100
11-02-14, 01:42
επερνα για 2.5 μηνες κρεατινη 10 γρ /μερα .. εχει 25 μερες που σταματισα να παρω τωρα 5 γρ/ανα μερα η να περιμενω λιγο ακομα?
Σε 5 μερουλες ξανα ξεκινα κυκλο:)

Christos100
11-02-14, 01:50
Καλησπέρα..
Αν καποιος παίρνει κρεατίνη μεσω νιτρικου(assault συγκεκριμενα) , χρειαζεται να παιρνει και σκετη κρεατινη ή ειναι καλυμενος?

Κοιτα, σε [εριπτωση που θες να κανεις κυκλο με κρεατινη μπορεις να παιρνεις τις off μερες σου την κρεατινη οσα γραμμαρια σου αναλογουν και τις μερες που παιρνεις το νιτρικο σου συμπληρωνεις απλα στο τελος της προπονησης τα γραμμαρια που χρειαζεσαι. Το μονο που δεν ξερω ειναι σε τι ποσοτητα ανα δοση εχει την κρεατινη το assault και απο οτι θυμαμαι εχει πολαπλες πηγες κρεατινης.

Mikekan
11-02-14, 10:43
Το καινούργιο assault έχει 1γρ Νιτρική Κρεατίνη.

Mikekan
11-02-14, 10:44
Το καινούργιο assault έχει 1γρ Νιτρική Κρεατίνη οπότε συμπληρώνεις άλλα 4γρ μετά της προπόνηση και είσαι μια χαρά. Τις off μέρες παίρνεις 5 κανονικά το πρωί.

kosvag
11-02-14, 18:29
Το καινούργιο assault έχει 1γρ Νιτρική Κρεατίνη οπότε συμπληρώνεις άλλα 4γρ μετά της προπόνηση και είσαι μια χαρά. Τις off μέρες παίρνεις 5 κανονικά το πρωί.

δεν ξερω αν ειναι το καινουριο η το παλιο, στην περιγραφη του αναγραφει 5γρ. κρεατινης σε καθε δοση.. δεν ισχυει αυτο?

Mikekan
11-02-14, 18:35
Τότε ειναι το παλιό φίλε μου.

kosvag
11-02-14, 18:50
ευχαριστω Μιχαλη!
αρα ειμαστε οκ μονο με τα 5 γρ πριν την προπονηση? να σημειωσω οτι μετα θα παιρνω whey της allmax που περιεχει περιπου 2,5 γρ κρεατινης/σκουπ.
Χρειαζεται να παρω και ξεχωριστο συμπληρωμα κρεατινης?

Mikekan
11-02-14, 19:15
Όχι δεν χρειάζεται φίλε μου!

kosvag
11-02-14, 19:26
ευχαριστω και παλι φιλαρακι!

sailim
13-02-14, 11:04
Διαβάζω κατα καιρους οτι η κρεατίνη ειναι απο τα πιο συζητημένα και μελετημένα συπληρώματα διατροφής. Παράλληλα οτι αποτελει και απο τα περισσότερο χρησιμοποιημένα...
Στην απέναντι όχθη, υπάρχουν αυτοί που την θεωρούν ένα υπερεκτιμημένο προϊόν..

Υπάρχει στην αγορά σε φόρμουλες, καθός και σκέτη..
Σε μένα έχω παρατηρησει πως οι φόρμουλες φέρνουν μεγαλύτερα αποτελέσματα στο σώμα μου...
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι μήπως το αποτέλεσμα (ενέργεια-δύναμη-πρηξίματα) το φέρνουν οι υδατάνθρεκες (που υπάρχουν στις φόρμουλες) και όχι τόσο η ίδια η κρεατίνη;

sioutas
15-02-14, 10:52
Η κρεατινη φερνει καποια πρηξιματα λογω της κατακρατησης υγρων που κανει. Ως συμπληρωμα δινει καποια αντοχη κ δυναμη σε αρχικα σταδια. Σε προχωρημενους κ μπασμενους σε συμπληρωματα δε νομιζω οτι βλεπεις αισθητες διαφορες.

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sailim
15-02-14, 11:28
..Σε προχωρημενους κ μπασμενους σε συμπληρωματα δε νομιζω οτι βλεπεις αισθητες διαφορες.

Μαλλον αυτο συμβαίνει σε μενα..
Η αύξηση της ποσότητας δεξτροζης, θα είχε καποια επίπτωση σε πρηξατα κ ενέργεια γ την ερχόμενη προπόνηση;
Ειμαι σκέψη, που εχει να κανει με αύτα που παρατήρησα κ ανάφερω στο προηγούμενο μνμ μου

Billys51
20-02-14, 02:04
Παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι...Σκεφτομαι να δοκιμασω κρεατινη ( δν εχω παρει ποτε) και εχω μισο χρονο προπονησης..Η διατροφη μου ειναι καλη , εχω ποσοστο λιπους 15-16 % και αθλουμαι συστηματικα..Ηθελα να δοκιμασω κρεατινη για να μου δωσει εξτρα δυναμη στην προπονηση και καποιο ανεβασμα λογο νερων στα κιλα..Η ερωτηση μου ειναι η εξης..Ποια ειναι μια ασφαλης προσληψη ( ποσα γρ την μερα) και καθε ποσες μερεσ πρεπει να την σταματαω για να κανω οφφ..Επιπλεον αν μετα απο την χρηση της παρω μερικα κιλακια αυτα θα ειναι μονο νερα ή θα ειναι και μυς καποια?Μολις την σταματησω θα τα χασω ή θα τα κρατησω ? Επισης αν σηκωνα στο γυμναστηριο στον παγκο ας πουμε 70 κιλα και με την κρεατινη παω 80-85 θα ξαναγυρισω στα 70 μολις την σταματησω? Και κατι τελευταιο..Ο οργανισμος μας παραγει κρεατινη απο μονος του οποτε η εξογενης προσληψη εχει σαν συνεπεια να σταματησει να παραγει κρεατινη ή να την παραγει σε μικροτερες ποσοτητες επειδη του δινουμε κ εμεις εξτρα κρεατινη απο συμπληρωμα? ευχαριστω πολυ :)

Billys51
20-02-14, 11:07
??

Mikekan
20-02-14, 11:13
Κάτσε ρε αρχηγέ, τώρα ξημέρωσε! :green:

Αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί πολλές φορές αλλά ας κάνω άλλη μία προσπάθεια.

5γρ τη μέρα θα παίρνεις μετά τη προπόνηση. Τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση 5γρ το πρωί.

Με αυτή τη ποσότητα θεωρητικά off δεν χρειάζεται, εγώ κάνω ένα μήνα Off μετά από δύο μήνες χρήσης.

Αν προπονηθείς σκληρά θα πάρεις και μυική μάζα με το "κύκλο" που θα κάνεις. Όλα εξαρτώνται από τη προπόνηση που θα κάνεις!

Μόλις τη σταματήσεις θα χάσεις τα νερά και θα κρατήσεις την όποια μάζα έβαλες.

Αυτό που με ρωτάς για το πάγκο είναι μπακάλικο τελείως :green:, δεν υπάρχει απάντηση.

Billys51
20-02-14, 11:43
Καλημερα φιλαρακι!:) Εν μερη με καλυψες..Αλλα δν μου απαντησες αν ο οργανισμος επειδη του δινουμε εμεις εξτρα κρεατινη σταματαει να παραγει απο μονος του..Σχετικα με τον παγκο μην το βλεπεις συγκεκριμενα , δες το πιο γενικα..Η οποια αυξηση σε κιλα σε οργανα-μπαρες-αλτηρες του γυμναστηριου θα χαθει μολις την σταματησω?

Mikekan
20-02-14, 11:50
Όχι δεν σταματάει τη πρόσληψη κρεατίνης από το φαγητό ο οργανισμός.

Αν βάλεις μυική μάζα κατά τη περίοδο του κύκλου δεν είναι λογικό να παραμείνει και κάποια αύξηση στα κιλά που κάνεις όταν τη σταματήσεις? ;)

Billys51
20-02-14, 11:58
Όχι δεν σταματάει τη πρόσληψη κρεατίνης από το φαγητό ο οργανισμός.

Αν βάλεις μυική μάζα κατά τη περίοδο του κύκλου δεν είναι λογικό να παραμείνει και κάποια αύξηση στα κιλά που κάνεις όταν τη σταματήσεις? ;)

οχι δεν ειπα σχετικα με φαγητο..Εννοω οτι ο οργανισμος απο μονος του παραγει 2-3 γρ κρεατινης την μερα , αν εμεις του δωσουμε επιπλεον γρ κρεατινη απο συμπληρωμα θα σταματησει να παραγει φυσικα απο μονος αυτα τα 2-3 γρ που παραγει καθημερινα?

sailim
24-02-14, 18:34
Πως θα λειτουργούσε αν παίρναμε κρεατίνη, μερα παρα μερα 5gr, ή ανα δυο μερες, για μεγάλα διαστήματα;
Το εχει δοκιμάσει κανεις;

RAMBO
24-02-14, 19:03
Απ οσο ξερω κανεις,κανε μια δοκιμη και θα δεις

sailim
24-02-14, 20:00
Το σκέφτηκα ετσι ώστε να λειτουργει σαν τροφή (σαν να τρώμε μερα παρα μερα πολυ κρέας), ετσι ώστε να μη χρειαζεται διακόπτομενη χρήση

Apple
05-03-14, 20:14
Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι 25, 55κιλά, 1.65. Πολλά χρόνια γυμνάζομαι και παράλληλα χρησιμοποιώ μία καθαρή και κάποιες πρωτεϊνες αύξησης βάρους.
Δυστυχώς, ο μεταβολισμός μου δε μου επιτρέπει να διατηρήσω τα κιλά που παίρνω κάθε φορά. Δύο μέρες με μειωμένη διατροφή από το κανονικό και πέφτω κιλό.

Όλα τα παραπάνω είναι γενικά. Θα ήθελα να επικεντρωθούμε στο παρακάτω ερώτημα.

Θέλω να ξεκινήσω μία κρεατίνη. Θέλω να μου προτείνετε μία καλή μάρκα και δοσολογία. Πότε να την παίρνω και για πόσο καιρό.... ;) (ίσως να χρειαστώ κάποια φόρμουλα κρεατίνης)
Τέλος, δεν είχα ποτέ αμινοξέα στη ρουτίνα μου. Είναι απαραίτητα από όσο διαβάζω. Μία καλή μάρκα και δοσολογία επίσης :P

Διάβασα όλα τα παραπάνω ποστ και έχω μια γενική εικόνα, αλλά θα ήθελα πιο συγκεκριμένα τα παραπάνω.
Ευχαριστώ πολύ!

Billys51
11-03-14, 14:57
παιδια διαβασα καπου οτι η κρεατινη μπορει να εχει επιπτωση στο σπερμα κ επισης ο οργανισμος να σταματησει να παραγει κρεατινη εφοσον παιρνουμε απο συμπληρωμα...κατα ποσο ισχυει αυτο?:unsure:

Bodyfit1994
11-03-14, 15:41
Το σπέρμα που κολάει με την κρεατινινη..που ανεβενει απο την ρκεατινη;; Η κρεατινη αμα την περνεις σε μεγαλες δοσεις καθε μερα ..αυξάνει και την κρεατινινη..για το σπερμα δεν το ξέρω..έτσι λένε ότι σταματας να παραγκεις κρεατινη γιαυτο πρεπει να κανεις οφφ..αν και αν την περνςι σε λιγοτερο απο 5gr καθε μερα δεν εχει ρπβλημα

Mikekan
11-03-14, 15:42
Ρε παιδιά, ανά δύο σελίδες ρωτάμε συνεχώς τα ίδια πράγματα, κάντε ένα κόπο να διαβάσετε το θέμα, μην τα θέλετε όλα στο πιάτο.

Στη τελική έτσι θα βγάλετε και πιο ολοκληρωμένο συμπέρασμα. :thumbup:

Billys51
11-03-14, 16:33
Ρωταω επειδη θελω να κανω ενα κυκλο κρεατινης 8 εβδομαδων με 5 γρ την μερα (ουτε φορτωμα δεν θα κανω ουτε τπτ)

RAMBO
11-03-14, 16:34
Τπτ δεν σταματαει,τπτ δεν πεφτει

Billys51
11-03-14, 18:59
Τπτ δεν σταματαει,τπτ δεν πεφτει

:thumbup::thumbup:

jam
11-03-14, 21:36
το εψαξα και δεν βρηκα κατι παρομοιο , δεν ξερω εαν εχει ξανασηζυτηθει ξανα το θεματακι , εαν εχει τοτε λαθος μου .
Ετσι λοιπον πια ειναι η γνωμη , προτημηση , αξιολογηση σας κτλπ στην εξης συγκρηση τον δυο Micronized OR Regular Creatine :unsure:
πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα , ερευνες η κατι απλη συζητηση :turtle:

τα παρακατω δεν βρηκα ερευνες η κατι δεν το εψαξα αλλα ειναι τα κοινα λεγομενα για τα πλεονεκτηματα της micro

1. It Absorbs Faster

2. It Doesn’t Clump in Water

3. It Causes Fewer Side Effects

4. It’s Cost Efficient

5. It’s More Pure than Regular Creatine

sobral
11-03-14, 21:53
το εψαξα και δεν βρηκα κατι παρομοιο , δεν ξερω εαν εχει ξανασηζυτηθει ξανα το θεματακι , εαν εχει τοτε λαθος μου .
Ετσι λοιπον πια ειναι η γνωμη , προτημηση , αξιολογηση σας κτλπ στην εξης συγκρηση τον δυο Micronized OR Regular Creatine :unsure:
πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα , ερευνες η κατι απλη συζητηση :turtle:

τα παρακατω δεν βρηκα ερευνες η κατι δεν το εψαξα αλλα ειναι τα κοινα λεγομενα για τα πλεονεκτηματα της micro

1. It Absorbs Faster

2. It Doesn’t Clump in Water

3. It Causes Fewer Side Effects

4. It’s Cost Efficient

5. It’s More Pure than Regular Creatine

Στο μετέφερα στις γενικές, νομίζω δεν χρειάζεται να μπει σε ξεχωριστό θέμα. Θεωρείται καλύτερη λόγω του ότι έχει διασπαστεί σε μικρότερα μέρη, βοηθώντας στην καλύτερη αφομοίωση κ στην καλύτερη διαλυτότητα στο διάλυμα. Έρευνα πάνω σε αυτό δεν έχω εύκαιρη αλλά θα ψάξω μήπως βρω κάποια αξιόπιστη. Πρακτικά πάντως έχω δει μεγάλες διαφορές στην υφή από miconized σε micronized. Πιστεύω η αξιοπιστία της εταιρίας που την παράγει παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Προτίμησε creapure & micronized για σιγουριά.

jam
11-03-14, 22:36
πηρα της SAN , performance creatine ειναι η ονομασια , ειναι micro , η αληθεια προιοντα απο SAN παιρνω με κλειστα τα ματια οπως λεμε , ειναι απο της πιο αξιοπηστες κατεμενα , οπως και να χει δοκιμασα σημερα προτη φορα γενικα και ωντος ουτε να κατσει στο στομαχι ουτε να νιωσω γεματος , η προβλημα με την τουαλετε κτλ , μια χαρα μου φανηκε ουτε να μινει στον πατο του σχεικερ ητε αυτα τα μικροκοματακια! για διαφορα στο σωμα θα ειμαι ετοιμος να κρηνω τουλαχιστο μετα απο 2 βδομαδες ! παιρνω 5γρ πριν και 5γρ μετα , δεν κανω κυκλο κτλπ , να το δουλεψω ετσι λες ? τι προτεινεις ? εχει καποια διαφορα εννοω σαν micro απο την κανονικη σε αυτο τον τομεα , λες να παιρνω για παραδειγμα 2,5 πριν και 2,5 μετα ? :unsure: (ειμαι σε γραμμωση παντως )

Billys51
11-03-14, 23:17
φιλε jam μιλας γενικα για ολες τις micronized κρεατινες σωστα?

jam
11-03-14, 23:28
ναι γενικα για μικρο , γιατι εχουν διαφορα οι μικρο μεταξυ τους ? :banana:

sobral
12-03-14, 00:05
http://www.integratorisportiviefitness.it/image/data/suppfacts/san-performance-creatine-stats.jpg

;);):thumbup: πήρες την καινούργια την creasolv? ;) Προτείνω 5γρ. γενικά ή 10γρ. για μία βδομάδα κ μετά 5γρ. για ένα μήνα ή κ λίγο παραπάνω.

jam
12-03-14, 00:23
αυτη ναι :green: ειναι οντος οπως διχνει η εικονα , αφηνει ελαχιστα σχεδον καθολου κομματακια στον πατο και διαλιεται απευθειας μολις εχει επαφη με το νερο , νταξη κουναματακι το κανεις δεν λεω αλλα τοσο ωραια και ομοιομορφα γιαυτο και ο λογος στο θεμα που αρχησα :turtle: θα παιρνω 5 και 5 πριν μετα και οφφ τις μερες που δεν κανω για καμια βδομαδα και μετα 2,5 αι 2,5 πριν μετα :bbbiceps:
81630

mitsaras55
12-03-14, 00:41
εαν παρω CREATINE (MUSCLEPHARM) για ενα μηνα.θα εχω καποια κατακρατηση υγρων.για περιπου ποσα γραμμαρια υγρων μιλαμε και σε ποσο καιρο μετα που θα σταματησω το προιον θα αποβληθουν τα υγρα?

Billys51
12-03-14, 00:49
ναι γενικα για μικρο , γιατι εχουν διαφορα οι μικρο μεταξυ τους ? :banana:

οχι φιλε δεν εχουν διαφορα κ εγω πηρα της dymatize την κρεατινη που ειναι micronized και θα την δοκιμασω απο αυριο :weights:

Billys51
12-03-14, 00:51
εαν παρω CREATINE (MUSCLEPHARM) για ενα μηνα.θα εχω καποια κατακρατηση υγρων.για περιπου ποσα γραμμαρια υγρων μιλαμε και σε ποσο καιρο μετα που θα σταματησω το προιον θα αποβληθουν τα υγρα?

αναλογως φιλε..το βαρος σου θα ανεβει κ πρεπει να πινεις αρκετο νερο..3 κιλα πανω κατω πολυ μπακαλικα στα λεω τωρα

mitsaras55
12-03-14, 00:53
επειδη φιλε ειμαι κολυμβητης και δεν θελω να εχω περιττο βαρος μαζι μου στον αγωνα...ποσο καιρο μετα που θα σταματησω την ληψη κρεατινης θα αποβληθουν τα υγρα?επισης ειναι καλυτερα να πιω κρεατινη πριν τον αγωνα εστω κι αν μου κρατησει καποια υγρα η ειναι καλυτερα να διακοψω 1-2 βδομαδες πριν για να αποβληθουν τα υγρα?

Billys51
12-03-14, 01:03
απο την στιγμη που σταματησεις την κρεατινη το πολυ σε 1 εβδομαδα θα εχεις χασει σχεδον ολα τα νερα..σχετικα με τους αγωνες δν μπορω να σου απαντησω εσυ οτι νομιζεις..

jam
12-03-14, 01:13
σε θεμα κολυμβηση επειδη ημουν αθλητης και εγω , σε αγωνα μην παρεις για μπορει να σε πιασει κραμπα και παει ταμπα ο αγωνας να βεβαιωνεσε οτι παιρνεις περισσοτερα απο 3 λιτρα νερο την μερα και μην κανεις κυκλο , παιρνε πριν και μετα , και βασικα γιατι την θες εξηγησε μου λιγακι ?

totis
12-03-14, 01:13
http://www.integratorisportiviefitness.it/image/data/suppfacts/san-performance-creatine-stats.jpg

;);):thumbup: πήρες την καινούργια την creasolv? ;) Προτείνω 5γρ. γενικά ή 10γρ. για μία βδομάδα κ μετά 5γρ. για ένα μήνα ή κ λίγο παραπάνω.

Δεν παιζει κανενα ρολο ποσο κρεατινη μενει στο νερο και δεν διαλυεται απο την στιγμη που θα την παρει καποιος μολις φτασει στο στομαχι απο τα υγρα του στομαχιου δεν μενει τιποτα.....Παντος ο καλυτερος τροπος να περνει καποιος κρεατινη ειναι κατευθειαν το σκουπ στο στομα και μετα νερακι η χυμο(οτιδηποτε πινει ο καθενας) και δεν παει χαμενο τιποτα ..........

D1mitris
14-03-14, 22:29
Όταν σταματάς την λήψη κρεατίνης μετά από πόσο καιρό περίπου αρχίζουν να φεύγουν τα υγρά;
Χαζή ερώτηση αλλά έχω πετάξει κοιλιά τώρα τελευταία και θέλω να πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό και θα χαθεί όταν σταματήσω...:unsure:

Billys51
14-03-14, 23:15
Όταν σταματάς την λήψη κρεατίνης μετά από πόσο καιρό περίπου αρχίζουν να φεύγουν τα υγρά;
Χαζή ερώτηση αλλά έχω πετάξει κοιλιά τώρα τελευταία και θέλω να πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό και θα χαθεί όταν σταματήσω...:unsure:

1 με 2 εβδομαδες..αλλα τα νερα που κραταει η κρεατινη ειναι ενδομυικα..αυτο που λενε πολλοι "θολωμα" ισως και να μην ισχυει..Μηπως δεν προσεχες πολυ την διατροφη κ εβαλες πολυ λιπος?:unsure:

D1mitris
15-03-14, 00:59
1 με 2 εβδομαδες..αλλα τα νερα που κραταει η κρεατινη ειναι ενδομυικα..αυτο που λενε πολλοι "θολωμα" ισως και να μην ισχυει..Μηπως δεν προσεχες πολυ την διατροφη κ εβαλες πολυ λιπος?:unsure:

Πιστεύω ότι η διατροφή μου είναι καλή + ότι κάνω 15'-20' αερόβια άσκηση 5 φορές την εβδομάδα...
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό ότι ίσως φταίει είναι πως το γεύμα μετά το μεταπροπονητικό το τρώω αργά(10.30 ή 11) και περιέχει ρύζι/πατάτες με φιλέτο κοτόπουλο.

Tiridus
15-03-14, 01:18
Φίλε Δημήτρη καλό είναι γενικότερα στο διατροφικό σου πρόγραμμα, στο τελευταίο σου γεύμα ειδικά αμα είναι και μεταπροπονητικό να μην το καταναλώνεις μετά τις 21:00 με 21:30 βαρυά-βαρυά,
διότι μετά απο αυτή την ώρα (βάση εγκεκριμένων ερευνών πάντα) το ανθρώπινο σώμα αδυνατεί να αφομιώσει-επεξεργαστεί την τροφή αποτελεσματικά και ένα μεγάλο μέρος απο αυτήν αποθηκεύεται ως λίπος.
Αν το προσέξεις λίγο αυτό θα είσαι κομπλέ.

D1mitris
15-03-14, 14:49
Ναι φίλε μου μάλλον αυτό φταίει, αλλά όσο να ναι προβληματίζεσαι όταν κάνεις διατροφή-γυμναστική και βλέπεις κοιλίτσα από κει που είχες ελάχιστη..:P

thegravijia
15-03-14, 20:48
Πιστεύω ότι η διατροφή μου είναι καλή + ότι κάνω 15'-20' αερόβια άσκηση 5 φορές την εβδομάδα...
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό ότι ίσως φταίει είναι πως το γεύμα μετά το μεταπροπονητικό το τρώω αργά(10.30 ή 11) και περιέχει ρύζι/πατάτες με φιλέτο κοτόπουλο.

μετα την προπονηση το σωμα χρειαζεται υδατανθρακες ασχετα τι ωρα ειναι ...
αν μενεις κατω απο τις θερμιδες συντηρησης θα χασεις κιλα..δεν παιζει ρολο αν θας υδατανθρακες το βραδυ η το πρωι (ειδικα οταν ειναι το γευμα μετα την προπονηση)


Φίλε Δημήτρη καλό είναι γενικότερα στο διατροφικό σου πρόγραμμα, στο τελευταίο σου γεύμα ειδικά αμα είναι και μεταπροπονητικό να μην το καταναλώνεις μετά τις 21:00 με 21:30 βαρυά-βαρυά,
διότι μετά απο αυτή την ώρα (βάση εγκεκριμένων ερευνών πάντα) το ανθρώπινο σώμα αδυνατεί να αφομιώσει-επεξεργαστεί την τροφή αποτελεσματικά και ένα μεγάλο μέρος απο αυτήν αποθηκεύεται ως λίπος.
Αν το προσέξεις λίγο αυτό θα είσαι κομπλέ.

θηριο ποσταρε μια εγκεκριμενη ερευνα που να λεει αυτο με τους υδατανθρακες

Christos100
15-03-14, 23:38
Ρε tiridus δεν ισχυει αυτο ρε,τι ερευνες?
Εγω που εχω τελειως διαφορετικα ωραρια πρεπει μετα τις 9 να μην τρωω??please, κανω γυμναστηριο 10 το βραδυ.

Tiridus
15-03-14, 23:58
Ρε tiridus δεν ισχυει αυτο ρε,τι ερευνες?
Εγω που εχω τελειως διαφορετικα ωραρια πρεπει μετα τις 9 να μην τρωω??please, κανω γυμναστηριο 10 το βραδυ.

Λάθος κατάλαβα φίλε μου Χρήστο, ύστερα διάβασα ότι έχεις βραδυνό πρόγραμμα με συγχωρείς! :cry:
Διάβασα το γεύμα και μου διέφυγε το ωράριο των προπονήσεών σου!
Αυτό με τις πολυθερμιδικές τροφές τις νυχτερινές ώρες πάντως ισχύει.

Christos100
16-03-14, 00:31
Λάθος κατάλαβα φίλε μου Χρήστο, ύστερα διάβασα ότι έχεις βραδυνό πρόγραμμα με συγχωρείς! :cry:
Διάβασα το γεύμα και μου διέφυγε το ωράριο των προπονήσεών σου!
Αυτό με τις πολυθερμιδικές τροφές τις νυχτερινές ώρες πάντως ισχύει.
Γενικα το βραδυ αν δεν κανεις κατι αλλο και πας για υπνο μετα ο υδατανθρακας θα γινει λιπος, αν καταναλωσεις δε καθαρη πρωτεινη μονο ωφελη μπορεις να εχεις καθως την ωρα του υπνου χανεις πολυτιμα θρεπτικα συστατικα.

Tiridus
16-03-14, 00:48
Γενικα το βραδυ αν δεν κανεις κατι αλλο και πας για υπνο μετα ο υδατανθρακας θα γινει λιπος, αν καταναλωσεις δε καθαρη πρωτεινη μονο ωφελη μπορεις να εχεις καθως την ωρα του υπνου χανεις πολυτιμα θρεπτικα συστατικα.

Έχεις απόλυτο δίκιο και τα γνωρίζω αυτά που μου λες, μόνο που σήμερα το απογευματάκι αμάρτησα το πρόγραμμα και κατέβασα μισό μπολάκι κόλυβα (χωρίς ζάχαρη ) είχαν και σταβίδες-καρύδια..
Όπως καταλαβαίνεις πήγε φουλ ο υδατάνθρακας!! :(
Και μέχρι αυτή τη στιγμή, το στομάχι μου αρνείται να τα χωνέψει :turtle:

Nikolas_mk2
16-03-14, 00:57
Παιδια το τοπικ αφορά κατι πολύ συγκεκριμένο,τα υπολοιπα μπορείτε να τα συζητήσετε στα αντίστοιχα θέματα ;)

Christos100
16-03-14, 02:19
Παιδια το τοπικ αφορά κατι πολύ συγκεκριμένο,τα υπολοιπα μπορείτε να τα συζητήσετε στα αντίστοιχα θέματα ;)
οκ

jam
16-03-14, 02:45
Γενικα το βραδυ αν δεν κανεις κατι αλλο και πας για υπνο μετα ο υδατανθρακας θα γινει λιπος, αν καταναλωσεις δε καθαρη πρωτεινη μονο ωφελη μπορεις να εχεις καθως την ωρα του υπνου χανεις πολυτιμα θρεπτικα συστατικα.


Έχεις απόλυτο δίκιο και τα γνωρίζω αυτά που μου λες, μόνο που σήμερα το απογευματάκι αμάρτησα το πρόγραμμα και κατέβασα μισό μπολάκι κόλυβα (χωρίς ζάχαρη ) είχαν και σταβίδες-καρύδια..
Όπως καταλαβαίνεις πήγε φουλ ο υδατάνθρακας!! :(
Και μέχρι αυτή τη στιγμή, το στομάχι μου αρνείται να τα χωνέψει :turtle:

*οφφ τοπικ το γνωριζω παιδια απλα μια σημειωση να κανω , δεν ισχυει αυτο ειναι η παλια ιδεολογια των διατροφολογων κτλ οσες ειναι οι ημερισιες σου θερμιδες που πρεπει να καταναλωσεις τις παιρνεις χωρισμενα πρ/υδ/λιπ ομοιομορφα σε ολα σου τα γευματα . εαν θα συνεχειστει η συζητηση συνεχηζουμε στο αντοιστιχο τοπικ :thumbup:

sailim
18-03-14, 10:26
Τις ημέρες που κάνουμε μονο αεροβια, ποτε ειναι η κατάλληλη ωρα γ την κρεατινη; Ή ποσοτητα παραμένει η ίδια ή παιρνουμε 3gr, όπως τις μερες π δε γυμναζομαστε;



(Μετα την αεροβική, αφήνω να περάσει μια ωρα πριν φαω κατι, γ μέγιστα αποτελέσματα λιπολυσης)

Billys51
18-03-14, 11:34
Τις ημέρες που κάνουμε μονο αεροβια, ποτε ειναι η κατάλληλη ωρα γ την κρεατινη; Ή ποσοτητα παραμένει η ίδια ή παιρνουμε 3gr, όπως τις μερες π δε γυμναζομαστε;



(Μετα την αεροβική, αφήνω να περάσει μια ωρα πριν φαω κατι, γ μέγιστα αποτελέσματα λιπολυσης)

παρε κρεατινη για 6 εβδομαδες με 5 γρ την μερα ειτε κανεις προπο ειτε οχι.Τις μερες που κανεις προπονηση ή αεροβιο τελος παντων παρε 5 γρ μολις τελειωνεις και τις μερες που δεν κανεις τπτ παρε 5 γρ το πρωι κ εισαι κομπλε.Να πινεις πολυ νερο κ εισαι κομπλε:thumbup: Επισης αυτο που αφηνεις μετα το αεροβιο να περασει 1 ωρα για να φας για μεγιστη λιπολυση δεν ισχυει. Φαε κανονικα το γευμα σου μετα την προπονηση

sailim
18-03-14, 15:38
Ευχαριστω..

Αυτα που ειπα, τα διάβασα εδω μεσα κ τα ανάφερα

stevakos
26-03-14, 21:23
An kai den diafono poly me tis kritikes pou eipothiken, kala tha itan otan katakrinoume kapoio sympliroma na anaferoume kai tous logous.
Sigoura i timi einai enas paragontas. Mporei to CELL-TECH na min einai to kalitero sympliroma stin katigoria tou alla as min to thavoume kiolas :)

Muscleboss


geia sou file :) , m fenesai empeiros panw sto thema , kai tha ithela mia mikri voitheia , eimai begginer kai kanw gymnastiki spiti mu , me monozigous , dizigous , pushups kai alla , alla kanw kai vari , kai tha ithela na parw ogo kai skeftomai na parw mia kreatini , alla me ola auta pou akouw distazw kapos , an exeis parei o idios tha ithela na mou dwseis gnwmes , gia to an einai epikindino i oxi kai an ginei kati ti mporei na ginei , dldi an einai asfaleis na parw ( pados upologise oti thelw na parw mono mia fora kreatini 600g , dldi den tha parw gia 2h fora , kai an tha m dwsei ligo ogo i 1 fora pou tha parw) padws diatrofi kanw kanonika 6 geumata , kai gymnastiki taktika. An boreis episis pesmou pote prepei na tin perneis kai poses fores kai se ti posotites , euxaristw polu :)

sobral
27-03-14, 02:00
geia sou file :) , m fenesai empeiros panw sto thema , kai tha ithela mia mikri voitheia , eimai begginer kai kanw gymnastiki spiti mu , me monozigous , dizigous , pushups kai alla , alla kanw kai vari , kai tha ithela na parw ogo kai skeftomai na parw mia kreatini , alla me ola auta pou akouw distazw kapos , an exeis parei o idios tha ithela na mou dwseis gnwmes , gia to an einai epikindino i oxi kai an ginei kati ti mporei na ginei , dldi an einai asfaleis na parw ( pados upologise oti thelw na parw mono mia fora kreatini 600g , dldi den tha parw gia 2h fora , kai an tha m dwsei ligo ogo i 1 fora pou tha parw) padws diatrofi kanw kanonika 6 geumata , kai gymnastiki taktika. An boreis episis pesmou pote prepei na tin perneis kai poses fores kai se ti posotites , euxaristw polu :)

γράφε με ελληνικά είναι κανόνας του φόρουμ! :moderator:

Metalhead|T|
27-03-14, 02:06
geia sou file :) , m fenesai empeiros panw sto thema , kai tha ithela mia mikri voitheia , eimai begginer kai kanw gymnastiki spiti mu , me monozigous , dizigous , pushups kai alla , alla kanw kai vari , kai tha ithela na parw ogo kai skeftomai na parw mia kreatini , alla me ola auta pou akouw distazw kapos , an exeis parei o idios tha ithela na mou dwseis gnwmes , gia to an einai epikindino i oxi kai an ginei kati ti mporei na ginei , dldi an einai asfaleis na parw ( pados upologise oti thelw na parw mono mia fora kreatini 600g , dldi den tha parw gia 2h fora , kai an tha m dwsei ligo ogo i 1 fora pou tha parw) padws diatrofi kanw kanonika 6 geumata , kai gymnastiki taktika. An boreis episis pesmou pote prepei na tin perneis kai poses fores kai se ti posotites , euxaristw polu :)

καλησπερα αδερφέ..συνοπτικά θα σου πώ..οτι μπορείς όσες φορες θες να πάρεις κρεατινη..δεν ειναι αναβολική ουσία αλλα ενα απλό συμπλήρωμα που θα σε βοηθησει αρκετα στις προπονήσεις σου....ΔΕΝ ειναι το μαγικό φίλτρο που χτίζει σώμα σε μια νύχτα...αν εχεις όρεξη να διαβάσεις εδω μεσα θα βρείς πολλα ενδιαφεροντα πραγματα...

η ιδανικη δοσολογία ειναι 10γραμμαρια σπαστα μεσα στη μερα(5κ5) ή 5 γραμμαρια καθε μερα

σαν συμπλήρωμα ειναι απόλυτα ασφαλές και δεν θα εχεις παρενέργειες...απλα θα πρεπει να πίνεις πολυ νερο κατα τη διαρκεια της μερας,για να εκμεταλευτείς οσο πάει αυτα που θα σου δώσει :welcome:

alekoskara
31-03-14, 17:55
καλησπερα παιδια.θελω να βαλω λιγο ογκο κ αποφασισα να παρω κρεατινη.μπορειται να μου προτεινετε καποια κρεατινη η οποια να ειναι αποτελεσματικη?

Fataoulas
31-03-14, 18:06
H καλυτερη κρεατινη για ογκο ειναι τα ζυμαρικα, το ρυζι, η βρωμη, το φυστικοβουτυρο, το κρεας, και γενικα το πολυ φαγητο

Fataoulas
31-03-14, 18:08
Και τωρα δες τι ακριβως κανει η κρεατινη ;)
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7&p=14&viewfull=1#post14



καλο διαβασμα :green:

Hamlet
31-03-14, 18:45
Παιδες...εχω σταματησει την κρεατινη εδω και δυο εβδομαδες...οχι μονο δεν εχασα κανενα κιλο ( απο κατακρατηση ) αλλα ουτε επεσα καθολου σε δυναμη στο gym ... το αντιθετο, ανεβηκα κι αλλο .... Κι αναρωτιεμαι...υπαρχει περιπτωση να ημουν non responder και να μην το ειχα καταλαβει ;

Polyneikos
01-04-14, 00:16
καλησπερα παιδια.θελω να βαλω λιγο ογκο κ αποφασισα να παρω κρεατινη.μπορειται να μου προτεινετε καποια κρεατινη η οποια να ειναι αποτελεσματικη?

Creapure Creatine (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=6&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23) της Reflex, σιγουρη και εγγυημένη λύση.:welcome:

TheTimeTraveler
01-04-14, 14:45
Kalhspera!Eimai kainourgio sto forum k exw merikes apories aples tha elega!Eimai 21 xronown me 1.84 upsos kai baros gyro sta 71 kila!exoume teleiwsei thn agwnistikh periodo kai exw ksekinhsh 5 fores thn ebdomada gymmnasthrio kai diatrofh aykshshs barous!eimai gymnasmenos logw ton proponhsewn kathw paizw g ethnikh alla thew na anebw ligo dynamika kai an ftasw ta 76-77 kila
Agorasa thn kreatinh ths ON kai thn ksekinhsa xthes!den kserw gia to fortwma den tha to protimousa kai areskoma sta 5g meta ta barh!M eipan na thn anakateyw me dextrozh?mporei an em bohthisei kapoios me thn analogia?sta 5g kreatinhs posh skonh dextrozhs na balw?eyxaristw polu!

buddharho
08-04-14, 17:33
καλησπερα παιδια.
μια ερωτηση κ δεκτες ολες οι απαντησεις πανω στο θεμα.

33Ετων 100Κg
Gym Δευτερα-Παρασκευη(20m διαδρομο,2κυκλικα βαρη,40-60διαδρομο ή ποδηλατο ή mix).

πριν απο 5μερες εχω ξεκινησει την ληψη λιποδυαλιτη(2πρωι,2απογευμα +whey μετα το gym με προσεγμενη διατροφη).
εχω ηδη μειωση γυρω στα 3kg.

εαν προσθεσω στο προγραμμα μου κρεατινη μετα το gym 5mg(1φορα την ημερα) για 2μηνες και στην συνεχεια διακοπη για 1μηνα ,
στο διαστημα το οποιο θα παιρνω και τα 2συμπληρωματα θα κανουν δουλεια στην απωλεια κιλων?
το ενα ''καιει'' το λιπος και το αλλο ''προσθετει'' μυικα υγρα.
θα αφαιρει ο οργανισμος το λιπος και θα κραταει της κρεατινης?
το εχει δοκιμασει κανενας τον συνδιασμο?
χανεις κιλα(να τα πω κιλα παχους????) και περνεις μυικα???ή παραμενεις στασιμος στα ιδια???

αυτη η απορια μου.
ευχαριστω για τον χρονο σας

Γιωργος
Ροδος

alekoskara
09-04-14, 17:31
kalispera paidia.8elw na agorasw kreatinh kai eime anamesa sti monohydrate ths reflex kai ti cell tech ths muscletech.mporeite na m peite poia na protimisw?:unsure:

Metalhead|T|
09-04-14, 18:33
τη μονουδρικη

alekoskara
09-04-14, 19:28
τη μονουδρικη

exeis dokimasei kamia apo tis duo?



* Γραφε μ'ελληνικούς χαρακτήρες,τα greeklish απαγορευονται, mods team *

Metalhead|T|
10-04-14, 13:47
1ον Το θέμα που μπηκες και εγραψες...εχει 203 σελίδες..μπήκες στον κόπο να διαβάσεις εστω και τις 3 τελευταίες? να δεις αν λενε κατι?..

2ον ναι εχω δοκιμασει και τις 2,και αλλες διαφορετικές,..της muscletech ειναι φορμουλα ,ενω η αλλη απλη μονουδρική..παρτη να μην δώσεις και ενα σκασμο λεφτα,και να εχεις το κεφαλι σου σίγουρο,και σίγουρο αποτελεσμα(στα λιγα πραγματα που κανει)

Ειδαλλιώς οποια και να πάρεις(monohydrate) μεχρι 12~15ευρω ειναι ιδιες οι περισσότερες (πχ ON creatine,dymatize creatine,κ.ο.κ) αν βρείς της dymatize παρτη :welcome:

its Johnny
12-04-14, 13:23
Καλησπέρα παιδιά.
Ποια ήταν η καλύτερη κρεατίνη που πήρατε και είχε τα καλύτερα αποτελέσματα για εσάς;

Steloukos
12-04-14, 15:32
Καλησπέρα παιδιά.
Ποια ήταν η καλύτερη κρεατίνη που πήρατε και είχε τα καλύτερα αποτελέσματα για εσάς;

Οποιο συμπληρωμα δουλευει σε μενα δεν σημαινει οτι θα δουλεψει και σε σενα.Αλλα γενικα η καθαρη μονοϋδρικη κρεατινη δουλευει στους περισσοτερους:thumbup:

jam
13-04-14, 05:19
Οποιο συμπληρωμα δουλευει σε μενα δεν σημαινει οτι θα δουλεψει και σε σενα.Αλλα γενικα η καθαρη μονοϋδρικη κρεατινη δουλευει στους περισσοτερους:thumbup:

ακριβως ! :thumbup:
μονουδρικη παντως καθαρα ουτε φορμουλες ουτε τετοιες εμπορικες μα@#!κιες !

MRN
16-04-14, 01:42
Πρόκειται να χρησιμοποιήσω για 1η φορά μονουδρικη κρεατίνη και έχω την εξής απορία. Θα παίρνω 5 γρ μετα τη προπο και τις μέρες οφφ 5γρ το πρωί.

Επειδή το πρωί με το που ξυπνάω πίνω κατευθείαν 5γρ ΒCAA και 5 γρ γλουταμίνη και μετά από λίγη ώρα τρώω πρωινό τι θα ήταν καλύτερο? Να βάλω τη κρεατίνη μαζί με τα ΒCAA και τη γλουταμίνη πριν το πρωινό ή να την πάρω μόνη της μετά??
Ευχαριστώ πολύ.

totis
16-04-14, 01:56
Πρόκειται να χρησιμοποιήσω για 1η φορά μονουδρικη κρεατίνη και έχω την εξής απορία. Θα παίρνω 5 γρ μετα τη προπο και τις μέρες οφφ 5γρ το πρωί.

Επειδή το πρωί με το που ξυπνάω πίνω κατευθείαν 5γρ ΒCAA και 5 γρ γλουταμίνη και μετά από λίγη ώρα τρώω πρωινό τι θα ήταν καλύτερο? Να βάλω τη κρεατίνη μαζί με τα ΒCAA και τη γλουταμίνη πριν το πρωινό ή να την πάρω μόνη της μετά??
Ευχαριστώ πολύ.

Στην κρεατινη δεν παιζει κανενα ρολο ποτε θα την παρεις.Το σημαντικο ειναι να μην ξεχνας να την περνεις καθημερινα πας δεν πας γυμναστηριο.Με τα ΒCAA και την γλουταμίνη καλη ιδεα να τα περνεις μαζι ειναι βολικο........

basketball
16-04-14, 02:14
καλησπερα παιδια...θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι...επειδη θελω να αποκτησω λιγο παραπανω δυναμη και να μεγαλωσουν λιγο τα χερια μου, ειναι ασφαλες συμπληρωμα??γτ ασχολουμε με μπασκετ και δεν θελω να μου βγαλει κανενα προβλημα στον οργανισμο μου...ποιας εταιρια μου πρωτεινετε να παρω??

Nikolas_mk2
16-04-14, 09:16
Ασφαλέστατο ειναι αλλα δεν μεγαλώνουν τα χερια με συμπληρωματα φιλε... :welcome:

mloko
24-04-14, 00:27
εχετε να μου προτεινετε καποια καθαρη που εχετε χρησιμοποιησει και "δουλεψε"?

niath7
24-04-14, 16:59
Αυτή της Reflex. Υπάρχει και στο e-shop του φόρουμ αλλά μόλις είδα ότι δεν έχει προϊόντα προς το παρών.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3844-Creapure-Creatine-Monohydrate-(Reflex)

mloko
24-04-14, 19:01
δεν με τρελενει,κατι αλλο?

kazos_GR
24-04-14, 20:47
ρωτας για καθαρη κρεατινη σου απανταει πανω ο φιλος και λες ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ ε τοτε τι ρωτας παρε μια καθαρη που θα σε τρελανει....:welcome:

Christos100
25-04-14, 03:24
δεν με τρελενει,κατι αλλο?

παρε gaspari ,οικονομικη και σταθερη αξια.

Christos100
25-04-14, 03:28
Πρόκειται να χρησιμοποιήσω για 1η φορά μονουδρικη κρεατίνη και έχω την εξής απορία. Θα παίρνω 5 γρ μετα τη προπο και τις μέρες οφφ 5γρ το πρωί.

Επειδή το πρωί με το που ξυπνάω πίνω κατευθείαν 5γρ ΒCAA και 5 γρ γλουταμίνη και μετά από λίγη ώρα τρώω πρωινό τι θα ήταν καλύτερο? Να βάλω τη κρεατίνη μαζί με τα ΒCAA και τη γλουταμίνη πριν το πρωινό ή να την πάρω μόνη της μετά??
Ευχαριστώ πολύ.

εγω προτεινω γλουταμινη αμινοξεα κρεατινη καθε πρωι μαζι και τις ημερες προπονησης προσθετεις αλλα 5 μετα την προπονηση.

Virus
28-04-14, 00:25
παιδια να ρωτησω κατι εγω τωρα ειμαι of για 3 ευδομαδες, οταν ξαναρχισω θα πρεπει να κανω παλι φορτωμα η οχι?

Mikekan
28-04-14, 10:02
Φόρτωμα δεν χρειάζεται γενικώς φίλε μου.

reignman007
09-05-14, 21:38
Στο τελευταιο MD δημοσιευεται ενα αρθρο επικαλουμενο 2 ερευνες το οποιο ουσιαστικα λεει να μην παιρνουμε κρεατινη με καφεινη μαζι,καθως η μια ακυρωνει τη δραση της αλλης.Η παλια θεωρια η κατι καινουριο?

Ουσιαστικα ακυρωνει σχεδον ολα τα prewo?
Η κατι δεν καταλαβα καλα εγω?

jam
09-05-14, 21:57
κανα λιγκ ? η ιστορια αυτη υπαρχει και ακουγεται κατα καιρους δεν ειδα μεχρι τωρα κατι που το υποστηριζει με αποδειξεις πρωσοπικα

reignman007
09-05-14, 22:05
Στο περιοδικο το διαβασα λινκ δεν εχω βρει.

gymele
10-05-14, 00:07
Στο τελευταιο MD δημοσιευεται ενα αρθρο επικαλουμενο 2 ερευνες το οποιο ουσιαστικα λεει να μην παιρνουμε κρεατινη με καφεινη μαζι,καθως η μια ακυρωνει τη δραση της αλλης.Η παλια θεωρια η κατι καινουριο?

Ουσιαστικα ακυρωνει σχεδον ολα τα prewo?
Η κατι δεν καταλαβα καλα εγω?

αυτο που ηξερα εγω ειναι οτι η καφεινη πειδη ειναι διουριτικη δεν βωηθα στην απορροφηση της κρεατινης

gymele
10-05-14, 00:09
παρε gaspari ,οικονομικη και σταθερη αξια.

gaspari και σταθερη αξια στην ιδια προταση μου κανει καπως ... :P:P

beefmeup
10-05-14, 08:21
Στο τελευταιο MD δημοσιευεται ενα αρθρο επικαλουμενο 2 ερευνες το οποιο ουσιαστικα λεει να μην παιρνουμε κρεατινη με καφεινη μαζι,καθως η μια ακυρωνει τη δραση της αλλης.Η παλια θεωρια η κατι καινουριο?

Ουσιαστικα ακυρωνει σχεδον ολα τα prewo?
Η κατι δεν καταλαβα καλα εγω?

δεν ειναι καινουριο αυτο..εχουν υπαρξει 2-3 μελετες που το υποστηριζουν κ το ενα που γραφεις κ το αλλο..ολες εχουν ποσταριστει στο φορουμ μεσα στα αναλογα θεματα κατα καιρους κ εχουν συζητηθει αρκετα.
επειδη αναφερεις το τελευταιο MD αντε να βγηκε καμια αλλη ακομα κ να εκαναν μια ανασκοπιση..

μια μελετη ειναι αυτη (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8929583) εδω,που ουσιαστικα "χανεται" το οφελος απο την κρεατινη..αλλα οι δοσης της καφεινης που χρησιμοποιηθηκαν ηταν της αναλογιας των 400mg για ανδρα των 80 κιλων..που ειναι μαλλον πολλα.
οι περισοτεροι περνουν καπου 200mg για να δουν διαφορα σε ενεργεια κλπ..ισως με μικροτερη δοση να ειχαμε αλλα αποτελεσματα.

λιγα χρονια μετα βγηκε αυτη (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12439084) εδω που ουσιαστικα λεει οτι δεν αλληεπιδρουν μεταξυ τους,κ μαλιστα η δραση της καφεινης ειχε καλυτερα αποτελεσματα μετα απο καποιες (6) μερες αποχης..
αλλα προσεξε..στην πρωτη μελετη εγινε συνεχη χρηση κρεατινης κ καφεινης για καποιες μερες κ υπηρχε αυτη η "ακυρωση" μεταξυ τους..
στην δευτερη περιπτωση τα ατομα πηραν κρεατινη για καποιες μερες κ μετα εκαναν μια one off χρηση καφεινης σαν prewo ας πουμε..
εκει δεν υπηρξε θεμα.

οποτε μπορει να αλληλεπιδρουν αρνητικα μεταξυ τους με συνεχη καθημερινη χρηση,αλλα αν περνεις καφεινη μια φορα πριν την προπονηση ειναι διαφορετικα..βεβαια καποιος που κανει 5-6 φορες προπονησεις την βδομαδα δεν ξερω τι παιζει..:P
αλλα κ παλι οπως εγραψα κ απο πανω πιθανον να υπαρχει κ dose dependency.

sobral
10-05-14, 16:23
gaspari και σταθερη αξια στην ιδια προταση μου κανει καπως ... :P:P

:toast::toast::thumbup: κ εμένα μου ήρθε μια ανακατοσούρα στο στομάχι μόλις το είδα...

heavyaris
10-05-14, 18:09
Καλησπέρα παιδια,
Εδώ στην Τσεχια, ένα μαγαζί δίνει την NUTREND Creapure Creatine Monohydrate 500 (http://www.fitness007.cz/e-shop/sportovni-vyziva/kreatin/kreatin-monohydrat/nutrend-creatine-monohydrate) g 17€, αξιζει να την παρω;
Ευχαριστώ πολύ.

lila_1
10-05-14, 20:52
δεν ειναι κακή τιμή για creapure στο ράφι. Μπορείς να βρείς κ φθηνότερες online και να είναι επιπλέον micronized. Αλλιώς τσίμπα την

Takis_
13-05-14, 02:50
Να κάνω και εγώ μια ίσως χαζή ερώτηση ....
Γνωρίζουμε πως για να απορροφηθεί η κρεατίνη καλύτερα θέλει υδατάνθρακες και σκέφτομαι εγώ τώρα αυτοί που ακολουθούν δίαιτα με πολύ χαμηλό ποσοστό υδατανθράκων και δε θέλουν παράλληλα να ανεβάσουν θερμίδες θα μπορούσαν να βάλουν κάποια creapure σε ένα ισοτονικό ρόφημα όπως το powerade που έχει 50 θερμίδες τα 250ml και 14g υδατανθράκων θα βοηθήσει καθόλου ή καλύτερα να νεράκι ?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

jam
13-05-14, 03:15
εαν ταιριαζει με τα μακρος σου , αλλα γιατι οχι καλυτερα 120γρ περιπου μπανανα ? αν δεν κανω λαθος πανω κατω ιδιο spike ινσουλινης κανουν , προσπαθουσα να βρω κατι παρομοια με το θεματακι σου και εγω, και κατεληξα με την επιλογη μπανανας !

Davanellos
13-05-14, 04:28
Γεια σας παιδια,ηθελα να ρωτησω σε περιοδο φορτωματος με κρεατινη(inkospor),καθε φορα που θα την λαμβανω θα πρεπει να την βαζω μαζι με δεξτροζη η μονο μετα/πριν απο την προπονηση.μιλαω κυριως για την πρωινη ληψη,γιατι μου φαινεται αρκετη η δεξτροζη που θα καταναλωθει ημερησιως.

Andreas C.
13-05-14, 12:57
Φίλε μου δεν χρειάζεται να παίρνεις την κρεατίνη μαζί με δεξτρόζη:toast:

Davanellos
13-05-14, 15:23
Φίλε μου δεν χρειάζεται να παίρνεις την κρεατίνη μαζί με δεξτρόζη:toast:

Απλα μου το ειπαν απο το μαγαζι που την προμηθεθτικα για καλυτερη αποροφηση απο τους μυες.και επισης κατι ακομα,το πρωι κρεατινη 5g και πρωτεινη πριν την προπονηση 5 g κρεατινη και μετα την προπονηση 5γ κρεατινη και whey και δεξτροζη ολα μαζι στο shaker?

Nikolas_mk2
13-05-14, 15:59
Μετα την προπόνηση στο σεικερ 5 γρμ και αλλα 5 το πρωι,πριν την προπονηση δεν χρειαζεται....Τις μερες εκτος μονο 5 γρμ το πρωι.

Γλυκόζη οντως δεν ειναι απαραιτητη,την τραβαει ο οργανισμός και χωρις αλλά αν θες βαλε,δεν χαθηκε ο κόσμος. ;)

Davanellos
13-05-14, 16:20
Μετα την προπόνηση στο σεικερ 5 γρμ και αλλα 5 το πρωι,πριν την προπονηση δεν χρειαζεται....Τις μερες εκτος μονο 5 γρμ το πρωι.

Γλυκόζη οντως δεν ειναι απαραιτητη,την τραβαει ο οργανισμός και χωρις αλλά αν θες βαλε,δεν χαθηκε ο κόσμος. ;)


Καλυτερα με νερο?η με ενα μη οξινο χυμο?

Mikekan
13-05-14, 16:20
Και επίσης δεν χρειάζεται φόρτωμα.

jam
13-05-14, 16:54
Ρε παιδια με κρεατινη , εγω διαφωνω με το αν θελει δεξτρο κτλ , η κρεατινη παει χερακι με spike insulin , απο πρωσοπικη εμπειρια δουλευει πολυ καλυτερα με το σπαικ , και απο ερευνες που ειχα ψαξει το βρηκα πιο αποτελεσματικο .
3-5γρ πριν και μετα , για πριν την παιρνεις περιπου μιση ωριτσα με υδα και πρω ητε μονο υδα , για μετα παλι με υδα και πρω !

katsman17
15-05-14, 15:49
Θα ηθελα να μου πει καποιος τι σημαινει μονουδρικη;;

θοδωρης χουσακος
20-05-14, 19:13
ειμαι 16 χρονων κ πηγαινω εδω και εξι μηνες γυμναστηριο θελω να παρω κρεατινη για 2 μηνες θα παθω τιποτα στον οργανισμο και θα μου πεσουν τα μαλλια

kazos_GR
20-05-14, 19:14
οχι ρε φιλε μην ακους διαφορα.. δεν παθενεις τπτ..............................

θοδωρης χουσακος
20-05-14, 19:17
μηπως ξερετε μια καλη κρεατινη?

ktm620
20-05-14, 19:21
Συγνώμη αλλά.... :rolf:
Τώρα...
Α. 16 χρονών δεν χρειαζεσαι απολύτως κανένα συμπλήρωμα - εκτός και αν έχεις αγωνιστικές βλέψεις άλλο θέμα αυτό - . Φάε καλά , φάε σωστά και προπονήσου δυνατά....Τίποτα άλλο.
Β. Η κρεατίνη για να ξέρεις και στα υπόλοιπα χρόνια σου ενασχόλησης με το άθλημα είναι πιθανότατα το πιο ασφαλές και αποτελεσματικό συμπλήρωμα για το άθλημα αυτό σήμερα. Με δεκαετίες ερευνών και αποδείξεων να την στηρίζουν... Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι την χρειάζεται ένα 16χρόνο παιδί. Προς το παρόν τίποτα δεν θα σε ωφελήσει περισσότερο από αυτά που ανέφερα παραπάνω , εκεί επικεντρώσου.
Καλή συνέχεια!!

Fataoulas
20-05-14, 19:41
Γι'αυτο το κανουμε stackμονο capilarine

Δες εδω, επαιρνε κρεατινη χωρις capilarine και μετα με capilarine

83385



:P:P:P:P

Φιλε περα απο τη πλακα, αυτα που σου ειπαν δεν ισχυουν.
Η αποψη μου ομως ειναι, οτι στν ηλικια σου δε χρειαζεσαι κρεατινη ;)

junglist
21-05-14, 16:27
Φίλε μου δεν χρειάζεται να παίρνεις την κρεατίνη μαζί με δεξτρόζη:toast:

Μια παρένθεση για αυτό.
Άτομο που κατεβαίνει σε αγώνες και που έχει χτυπήσει και θέσεις, μου ανέφερε ξεκάθαρα ότι χωρίς Δεξτροζη δεν πρόκειται με τίποτα να γίνει σωστή απορρόφηση της κρεατινης.

Τελικά τι ισχύει;

Unleashed from Onda v957m on TDT

Mikekan
21-05-14, 16:30
Nα σου πω κατι το οποίο παθαίνουν όλοι όσοι ξεκινούν να ασχολούνται με το hobby αυτό. Ψάχνουν defacto απαντήσεις εκεί που δεν υπάρχουν. Στα περισσότερα πράγματα σε αυτο το hobby θα διαβάσεις διφορούμενες απόψεις. Τι κάνεις θα μου πεις? Δοκιμάζεις και βλέπεις τι δουλεύει καλύτερα πάνω σου ή ακούς αυτόν που εμπιστεύεσαι.

lila_1
21-05-14, 16:35
Μια παρένθεση για αυτό.
Άτομο που κατεβαίνει σε αγώνες και που έχει χτυπήσει και θέσεις, μου ανέφερε ξεκάθαρα ότι χωρίς Δεξτροζη δεν πρόκειται με τίποτα να γίνει σωστή απορρόφηση της κρεατινης.

Τελικά τι ισχύει;

Unleashed from Onda v957m on TDT

Ισχύει ότι αυτός που κατεβαίνει σε αγώνες κατά 99% δεν έχει ιδέα από βιοχημεία και το πώς τα διάφορα compounds μεταβολίζονται στο σώμα. Μόνο από εμπειρία ότι σου λένε.
Οι μελέτες έχουν δείξει ότι δε χρειάζεται ούτε δεξτρόζη ούτε άλλος υ/κας για απορρόφηση της κρεατίνης.
Αν εσύ είσαι χαρντγκείνερ και τη συνδιάζεις με υ/κα θα δείς καλύτερο αποτέλεσμα γιατί απλώς θα παίρνεις επιπλέον θερμίδες (κανένας συσχετισμός με τη κρεατίνη δηλαδή)

junglist
21-05-14, 16:37
Μπορείτε να μου πείτε αν ο συνδυασμός κρεατ.+πρωτεΐνη + υδατ (μπανάνα) αμέσως μετά την προπόνηση αν είναι σωστή λογική ή όχι;

Unleashed from Onda v957m on TDT

Mikekan
21-05-14, 16:41
Αν θες να συμπληρώσεις θερμίδες βάλε τη μπανάνα αλλιώς δεν είναι απαραίτητη, insulin spike προκαλεί και η whey.

jam
21-05-14, 21:06
Nα σου πω κατι το οποίο παθαίνουν όλοι όσοι ξεκινούν να ασχολούνται με το hobby αυτό. Ψάχνουν defacto απαντήσεις εκεί που δεν υπάρχουν. Στα περισσότερα πράγματα σε αυτο το hobby θα διαβάσεις διφορούμενες απόψεις. Τι κάνεις θα μου πεις? Δοκιμάζεις και βλέπεις τι δουλεύει καλύτερα πάνω σου ή ακούς αυτόν που εμπιστεύεσαι.

Συμφωνω απολυτα στην τελικη δοκιμαζεις και βλεπεις τι δουλευει καλυτερα δεν υπαρχει πιο σωστη μεθοδος , σε λογικα πλαισια παντα!


Ισχύει ότι αυτός που κατεβαίνει σε αγώνες κατά 99% δεν έχει ιδέα από βιοχημεία και το πώς τα διάφορα compounds μεταβολίζονται στο σώμα. Μόνο από εμπειρία ότι σου λένε.
Οι μελέτες έχουν δείξει ότι δε χρειάζεται ούτε δεξτρόζη ούτε άλλος υ/κας για απορρόφηση της κρεατίνης.
Αν εσύ είσαι χαρντγκείνερ και τη συνδιάζεις με υ/κα θα δείς καλύτερο αποτέλεσμα γιατί απλώς θα παίρνεις επιπλέον θερμίδες (κανένας συσχετισμός με τη κρεατίνη δηλαδή)

Ελα που εγω ειχα δει τελευτες ερευνες και καταληγουν στο ινσουλιν σπαικ για καλητερα αποτελεσματα πιο καλη ''απορρωφηση'' ουσιαστικα :turtle::P
εχεις κανα λινγκ να ληθει αυτο το θεματακι να ψαξω και εγω αυτο που ειχα βρει να βγαλουμε μια τελικη αποφαση ? :P
προς το παρον εγω αυτη την περιοδο προσπαθω να παιζω με το σπαικ αλλα μου ειναι δυσκολο λογο γραμμωσης..

Giannis.
06-06-14, 21:27
Παιδιά αν θέλω να παίρνω καφεΐνη σε χάπια, περίπου 300μγ/ ήμερα πως θα επηρεάσει την επίδραση της κρεατίνης? Πίνω τουλάχιστον 4 λίτρα νερό την ημέρα, αλλά φοβάμαι πως άμα πάρω καφεΐνη, λόγω της διουρητικής δράσης της, θα χρειάζομαι ακόμα περισσότερο Η δεν θα κάνω κατακράτηση υγρών (μιλάω για θεμιτή κατακράτηση μέσα στο μυικό κύτταρο).

beefmeup
07-06-14, 12:59
δεν ειναι καινουριο αυτο..εχουν υπαρξει 2-3 μελετες που το υποστηριζουν κ το ενα που γραφεις κ το αλλο..ολες εχουν ποσταριστει στο φορουμ μεσα στα αναλογα θεματα κατα καιρους κ εχουν συζητηθει αρκετα.
επειδη αναφερεις το τελευταιο MD αντε να βγηκε καμια αλλη ακομα κ να εκαναν μια ανασκοπιση..

μια μελετη ειναι αυτη (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8929583) εδω,που ουσιαστικα "χανεται" το οφελος απο την κρεατινη..αλλα οι δοσης της καφεινης που χρησιμοποιηθηκαν ηταν της αναλογιας των 400mg για ανδρα των 80 κιλων..που ειναι μαλλον πολλα.
οι περισοτεροι περνουν καπου 200mg για να δουν διαφορα σε ενεργεια κλπ..ισως με μικροτερη δοση να ειχαμε αλλα αποτελεσματα.

λιγα χρονια μετα βγηκε αυτη (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12439084) εδω που ουσιαστικα λεει οτι δεν αλληεπιδρουν μεταξυ τους,κ μαλιστα η δραση της καφεινης ειχε καλυτερα αποτελεσματα μετα απο καποιες (6) μερες αποχης..
αλλα προσεξε..στην πρωτη μελετη εγινε συνεχη χρηση κρεατινης κ καφεινης για καποιες μερες κ υπηρχε αυτη η "ακυρωση" μεταξυ τους..
στην δευτερη περιπτωση τα ατομα πηραν κρεατινη για καποιες μερες κ μετα εκαναν μια one off χρηση καφεινης σαν prewo ας πουμε..
εκει δεν υπηρξε θεμα.

οποτε μπορει να αλληλεπιδρουν αρνητικα μεταξυ τους με συνεχη καθημερινη χρηση,αλλα αν περνεις καφεινη μια φορα πριν την προπονηση ειναι διαφορετικα..βεβαια καποιος που κανει 5-6 φορες προπονησεις την βδομαδα δεν ξερω τι παιζει..:P
αλλα κ παλι οπως εγραψα κ απο πανω πιθανον να υπαρχει κ dose dependency.

:thumbup:

Giannis.
07-06-14, 13:53
δεν ειναι καινουριο αυτο..εχουν υπαρξει 2-3 μελετες που το υποστηριζουν κ το ενα που γραφεις κ το αλλο..ολες εχουν ποσταριστει στο φορουμ μεσα στα αναλογα θεματα κατα καιρους κ εχουν συζητηθει αρκετα.
επειδη αναφερεις το τελευταιο MD αντε να βγηκε καμια αλλη ακομα κ να εκαναν μια ανασκοπιση..

μια μελετη ειναι αυτη εδω,που ουσιαστικα "χανεται" το οφελος απο την κρεατινη..αλλα οι δοσης της καφεινης που χρησιμοποιηθηκαν ηταν της αναλογιας των 400mg για ανδρα των 80 κιλων..που ειναι μαλλον πολλα.
οι περισοτεροι περνουν καπου 200mg για να δουν διαφορα σε ενεργεια κλπ..ισως με μικροτερη δοση να ειχαμε αλλα αποτελεσματα.

λιγα χρονια μετα βγηκε αυτη εδω που ουσιαστικα λεει οτι δεν αλληεπιδρουν μεταξυ τους,κ μαλιστα η δραση της καφεινης ειχε καλυτερα αποτελεσματα μετα απο καποιες (6) μερες αποχης..
αλλα προσεξε..στην πρωτη μελετη εγινε συνεχη χρηση κρεατινης κ καφεινης για καποιες μερες κ υπηρχε αυτη η "ακυρωση" μεταξυ τους..
στην δευτερη περιπτωση τα ατομα πηραν κρεατινη για καποιες μερες κ μετα εκαναν μια one off χρηση καφεινης σαν prewo ας πουμε..
εκει δεν υπηρξε θεμα.

οποτε μπορει να αλληλεπιδρουν αρνητικα μεταξυ τους με συνεχη καθημερινη χρηση,αλλα αν περνεις καφεινη μια φορα πριν την προπονηση ειναι διαφορετικα..βεβαια καποιος που κανει 5-6 φορες προπονησεις την βδομαδα δεν ξερω τι παιζει..
αλλα κ παλι οπως εγραψα κ απο πανω πιθανον να υπαρχει κ dose dependency.
:thumbup:
Φίλε σε ευχαριστώ αλλά δεν με κατατοπίζει όσο θα ήθελα. Αν πέρνω 100μγ το πρωί της ημέρες προπόνησης και άλλα 200 πριν την προπόνηση, και τις μέρες χωρίς προπ. 200μγ το πρωί θα επιρεάσει την επίδραση της κρεατίνης? Πραγματικά είναι μπέρδεμα αυτό το θέμα.. Οταν θα πάρω κρεατίνη θα είναι περίοδος που δεν θα μπορώ να μείνω 8 βδομάδες χωρίς τη βοήθειά της.. (6 μήνες που θα παίρνω και δεν θα λειτουργεί+ 2 βδομαδες οφφ)

john619
16-06-14, 20:51
ρε παιδια..πηρα κρεατινη για 5 βδομαδες..επαιρνα περιπου 10-15 γρ καθημερινα καθως κανω σκληρη προπονηση και πηγαινω και kickboxing...εχω τωρα 20 μερες που την εκοψα και ουτε υγρα εχασα αλλα ουτε κιλα στο gym επεσα..ειναι φυσιολογικο? να πω οτι ανεβηκα αρκετα κιλα σχεδον σε ολες τις ασκησεις

Christos100
16-06-14, 23:49
γιατι να μην ειναι φυσιολογικο/?
Δεν ειναι και απιθανο να σου μεινουν καποια κιλα και δυναμη

Mikekan
17-06-14, 06:35
ρε παιδια..πηρα κρεατινη για 5 βδομαδες..επαιρνα περιπου 10-15 γρ καθημερινα καθως κανω σκληρη προπονηση και πηγαινω και kickboxing...εχω τωρα 20 μερες που την εκοψα και ουτε υγρα εχασα αλλα ουτε κιλα στο gym επεσα..ειναι φυσιολογικο? να πω οτι ανεβηκα αρκετα κιλα σχεδον σε ολες τις ασκησεις

Παίρνεις κάποιο preworkout με κρεατίνη? Μερικές φορές αυτά διατηρούν το κορεσμό στους μυς έστω με τη μικρή ποσότητα που έχουν.

SkillBill
17-06-14, 11:37
εμενα συνηθως τα νερα και η δυναμη κραταει 1μιση-2 μηνες οποτε μπορει να ειναι και σε σενα ετσι..μην ανησυχεις θα φυγουν!

john619
17-06-14, 22:30
Παίρνεις κάποιο preworkout με κρεατίνη? Μερικές φορές αυτά διατηρούν το κορεσμό στους μυς έστω με τη μικρή ποσότητα που έχουν.

οχι δεν παιρνω..τρωω πρωινο πινω και ενα καφε πιο μετα και οταν τελειωνω απο δουλεια παω gym
μακαρι να μεινουν παντως οτι πηρα στο 100%

The_Majesty
17-06-14, 23:02
Καλησπέρα.Θέλω να σας ρωτήσω αν τελικά πρέπει να βάζουμε μετά την προπόνηση μαζί με την μονουδρική δεξτρόζη.Ισχύει τελικά ότι είναι καλό για την ινσουλίνη ή δεν είναι απαραίτητο;Ευχαριστώ πολύ.

Fylpa17
18-06-14, 00:04
γενικα ειναι καλο εφοσον θα παρεις δεξτροζη αλλιως οποτε φας ζαχαρι μεσα στην μερα.

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Mikekan
18-06-14, 06:41
Όχι δεν είναι απαραίτητο. Μην ψάχνεις την απόλυτη απάντηση, δεν υπάρχει, κάνε αυτό που νομίζεις.

Giannis.
20-06-14, 23:28
Παιδιά.. μελάκι. εγώ θα βάζω στην τσάντα μου 1 μικρό βαζάκι μέλι και ενα κουταλάκι. έχει τον πιο υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και είναι και ωφέλιμο ;) , μαζί με μια μπανανούλα ή σταφίδες είναι ότι πρεπει.

Stefanos9
26-06-14, 23:23
Καλησπέρα...Εχω αρχισει την ληψη μονουδρικης κρεατινης και εχω ως βασικο πλανο την ληψη της περι 2 μηνες on και 3 εβδομαδων αποχη απο την ληψη της.Η ληψη που εχω ως στοχο ειναι 5 γρ μετα την προπ μαζι με το πρωτεινικο ροφημα.Αν δυναται καποιος ας μου διευκρινησει ποσο καιρο on και ποσο καιρο off απαιτειτε σε μια ληψη των 5 γρ κρεατινης.

zisis.z
27-06-14, 00:19
Καλησπέρα...Εχω αρχισει την ληψη μονουδρικης κρεατινης και εχω ως βασικο πλανο την ληψη της περι 2 μηνες on και 3 εβδομαδων αποχη απο την ληψη της.Η ληψη που εχω ως στοχο ειναι 5 γρ μετα την προπ μαζι με το πρωτεινικο ροφημα.Αν δυναται καποιος ας μου διευκρινησει ποσο καιρο on και ποσο καιρο off απαιτειτε σε μια ληψη των 5 γρ κρεατινης.

Μια χαρα τα ειπες φιλε ακολουθησε αυτα που ειπες ειναι σωστα......;)

Stefanos9
27-06-14, 13:00
Κατι ακομα η ληψη της κρεατινης συνεχιζεται κανονικα μετα την διακοπη της στις ιδιες ποσοτητες?δλδ 5 γρ ανα προπ ή καλυτερα ν την μειωσω στα 3 γρ?

zisis.z
27-06-14, 13:33
Κατι ακομα η ληψη της κρεατινης συνεχιζεται κανονικα μετα την διακοπη της στις ιδιες ποσοτητες?δλδ 5 γρ ανα προπ ή καλυτερα ν την μειωσω στα 3 γρ?

Μετα παντα απο την διακοπη που θα κανεις,παλι θα ξανακανεις τον γνωστο κυκλο που εκανες 5γραμμαρια ειναι μια καλη ποσοτητα που θα σε βοηθαει και ουτε ειναι υπερβολικη ποσοτητα ωστε να πιστευεις οτι ζοριζεις τον οργανισμο σου........

Zorba_The_Freak
27-06-14, 23:12
Αυτα τα 5 γραμ. ισχυουν και για καποιον που ειναι 50 κιλά?? Ξερω οτι καποιος πανω απο 80 αυξανει τη δοση...

MoBiLe SPeaKiNG...

Predator1995
28-06-14, 15:03
πρεπει αναγκαστικα εφοσον τελειωσω τον πρωτο κυκλο κρεατινης να σταματησω η μπορω να ολοκληρωσω και τον δευτερο κυκλο και να σταματησω μετα??? :unsure: :unsure:

gymele
04-07-14, 17:03
Ημουνα ετοιμος να παω για ΟΝ Creapure αλλα αλλαξε και εγινε non-creapure.

Παιζει τοσο μεγαλο ρολο να ειναι creapure κρεατινη?
Αν ειναι microionized ειναι το ιδιο?

Sobral τα φωτα σου!!! :turtle:

Zorba_The_Freak
04-07-14, 17:23
Δες και της jarrow. Creapure και σε εξαιρετική τιμή. Εγώ αυτή πήρα να δοκιμάσω.

MoBiLe SPeaKiNG...

zisis.z
04-07-14, 17:31
Ημουνα ετοιμος να παω για ΟΝ Creapure αλλα αλλαξε και εγινε non-creapure.

Παιζει τοσο μεγαλο ρολο να ειναι creapure κρεατινη?
Αν ειναι microionized ειναι το ιδιο?

Sobral τα φωτα σου!!! :turtle:

δεν ειναι το ιδιο.......της on ητανε και creapure και micronized αλλα μπορεις να παρεις της allmax την κρεατινη ειναι πολυ καλη και ειναι και creapure και micronized και η allmax ειναι σοβαρη εταιρεια και γενικα αυτη η κρεατινη ειναι απο τις καλες ψαξτο και στο ιντερνετ,εχει πολυ καλες κριτικες,εμενα επισης μου δουλεψε πολυ καλα και της musclepharm η κρεατινη η οποια ειναι blend και εχει 5 μορφες κρεατινης και αυτη πολυ δυνατη και ειδικα σε οσους δεν δουλευει καλα η μονουδρικη τους πιανει καλυτερα αυτη.Εγω πριν καμια εβδομαδα πηρα να δοκιμασω της mutant την creakong ειναι blend και αυτη με 3 μορφες κρεατινη η οποια η πρωτη της μορφη ειναι creapure, και αυτη επισης micronized,για αυτη θα γραψω αποψη σε καμια 10 μερες παντος καλα δουλευει μεχρι τωρα. Παντος αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι η διαλυτοτητα της ειναι εκπληκτικη με το που βαλεις νερο δεν μενει τιποτα,οπως επισης και η γευση της πραγματικα αγευστη χωρις να αφηνει κατι περιεργο....;)

beefmeup
05-07-14, 11:01
παιδια τα εχουμε πει για τις κρεατινες..2-3 εργοστασια ειναι που βγαζουν το ενα ειναι της alzchem (http://www.alzchem.com/en/markets-products/fit-active/creapure) κ βγαζει την creapure..
που σημαινει οτι η συγκεκριμενη κρεατινη τηρει υψηλα σταναταρ οσον αφορα την καθαροτητα της,επεξεργασια κλπ..οχι οτι τα υπολοιπα δεν τα τηρουν,απλα η συγκεκριμενη εταιρια ειναι παλια ειναι φαρμαμευτικη κλπ κλπ..κ αυτο πληρωνεις.
ουσιαστικα το creapure ειναι η ονομασια trademark που εχει δωση η εταιρια αυτη στην κρεατινη που βγαζει..
ακριβως ο,τι γινεται δλδ κ με τα αμινοξεα ajinomoto..
πραγμα που σημαινει οτι υπαρχουν φυσικα κ αλλες κρεατινες οπως κ αλλα αμινοξεα απο διαφορετικες εταιριες που δεν σημαινει οτι ειναι κατωτερης ποιοτητας...
η τελικη επιλογη ειναι του καθενος..

LuNaT1C
02-08-14, 13:04
Μέχρι πόσα γρ είναι "safe" και αν δε τηρηθούν κάποια μέτρα τι είναι αυτό το οποίο μπορείς να πάθεις?
Sorry αν έχει απαντηθεί ήδη είναι πάααρα πολλά τα page του θέματος διάβασα περίπου τις 10 τελευταίες χτες το βράδυ

PVT Nero
03-08-14, 20:03
Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να με διαφωτισετε σχετικα με των αλλων ειδων κρεατινες εκτος απο την μονουδρικη την οποια και χρησιμοποιουσα..

john619
04-08-14, 19:46
εγω επερνα 12 γρ την ημερα για 5 εβδομαδες και δεν ειχα καποιο προβλημα

dimitrispump
05-08-14, 19:25
ενώ δεν πηρα κιλα λογω διατροφης με τη χρηση κρεατινης πηρα ποντους στην κοιλια,5 γρ καθημερινως για 2,5 μηνες, τωρα θα σταματήσω να δω αν φυγουν τα νερα

salonikiozzz
19-08-14, 13:41
Βαζω το θεμα στις γενικες συζητησεις,διοτι δεν βρηκα καποιο αλλο καταληλο τμημα σχετικο με την ερωτηση μου.

Παρατηρησα κατι αρκετα παραξενο και προτογνωρο για μενα και θα ηθελα να το μοιραστω και να ρωτησω την γνωμη των πιο εμπειρων σχετικα με το θεμα.
Χτες, ηταν κλειστο το gym,βαριομουν και ειπα να κανω λιγη γυμναστικη στο σπιτι το μεσημερι. Μετα απο ενα 10λεπτο,περνω 5γρ μονουδρικη και βγενω εξω για ποτο. Νερο δεν ηπια σχεδον καθολου κατα την διαρκεια της ημερας. Μολις γυρναω σπιτι,αργα το βραδυ,πινω περιπου 2 λιτρα. Μετα απο μιση ωρα,απο το πουθενα,νιοθω ενα υπερβολικο πρηξιμο και αρχιζουν να πεταγονται ολες οι φλεβες. Η ερωτηση μου ειναι: αυτο προκληθηκε απο το νερο που ηπια,η απλα εγινε μια ακυρη εκριση τεστοστερονης και αρχισε η επισκευη των μυων το βραδυ?

Christos100
21-08-14, 14:01
φιλε μου μηπως ειχε πανσεληνο? πλακα κανω ,φιλικα παντα..
δεν μου εχει συμβει ποτε κατι παρομοιο ,παντως γενικα δεν ειναι και τοσο καλο να πινεις τοσο πολυ νερο σε μονο μια στιγμη μεσα στη μερα..Τωρα οσονο αφορα αυτο με τις φλεβες , λογικα ευθυνεται κατι αλλο και οχι κρεατινη..

COBRA_STYLE
21-08-14, 16:59
Επισκευές και βράδυ δεν πανε μαζι...ειναι ωρα κοινης ησυχιας...μαλλον τυχαιο ηταν

stef.
21-08-14, 17:28
χα χα...ενδιαφερον ακουγεται...
εγω λεω να το ξαναδοκιμασεις... ομως αυτη την φορα 10gr κρεατινη και 3lt νερο... :P

Billys51
21-08-14, 18:56
Βαζω το θεμα στις γενικες συζητησεις,διοτι δεν βρηκα καποιο αλλο καταληλο τμημα σχετικο με την ερωτηση μου.

Παρατηρησα κατι αρκετα παραξενο και προτογνωρο για μενα και θα ηθελα να το μοιραστω και να ρωτησω την γνωμη των πιο εμπειρων σχετικα με το θεμα.
Χτες, ηταν κλειστο το gym,βαριομουν και ειπα να κανω λιγη γυμναστικη στο σπιτι το μεσημερι. Μετα απο ενα 10λεπτο,περνω 5γρ μονουδρικη και βγενω εξω για ποτο. Νερο δεν ηπια σχεδον καθολου κατα την διαρκεια της ημερας. Μολις γυρναω σπιτι,αργα το βραδυ,πινω περιπου 2 λιτρα. Μετα απο μιση ωρα,απο το πουθενα,νιοθω ενα υπερβολικο πρηξιμο και αρχιζουν να πεταγονται ολες οι φλεβες. Η ερωτηση μου ειναι: αυτο προκληθηκε απο το νερο που ηπια,η απλα εγινε μια ακυρη εκριση τεστοστερονης και αρχισε η επισκευη των μυων το βραδυ?

Η κρεατινη κανει κατακρατηση υγρων , το ποτο αφυδατωνει και οταν δεν πινεις νερο το σωμα κανει επιπλεον κατακρατηση..Ο συνδυασμος απο αυτα τα 3 εφερε το αποτελεσμα αυτο (βεβαια αυτο δεν συμβαινει στον καθε οργανισμο απλα ο δικος σου ισως αντεδρασε ετσι παντως αυτα τα 3 επηρεασαν κατα εναν πολυ μεγαλο βαθμο)

stef.
22-08-14, 13:14
οταν δεν πινεις νερο το σωμα κανει επιπλεον κατακρατηση...
Πως γινεται αυτό φίλε εφ όσον δεν πίνεις καθόλου νερό απο που θα κατακρατήσει το σωμα;;

DimitrisT
22-08-14, 22:56
Βαζω το θεμα στις γενικες συζητησεις,διοτι δεν βρηκα καποιο αλλο καταληλο τμημα σχετικο με την ερωτηση μου.

Παρατηρησα κατι αρκετα παραξενο και προτογνωρο για μενα και θα ηθελα να το μοιραστω και να ρωτησω την γνωμη των πιο εμπειρων σχετικα με το θεμα.
Χτες, ηταν κλειστο το gym,βαριομουν και ειπα να κανω λιγη γυμναστικη στο σπιτι το μεσημερι. Μετα απο ενα 10λεπτο,περνω 5γρ μονουδρικη και βγενω εξω για ποτο. Νερο δεν ηπια σχεδον καθολου κατα την διαρκεια της ημερας. Μολις γυρναω σπιτι,αργα το βραδυ,πινω περιπου 2 λιτρα. Μετα απο μιση ωρα,απο το πουθενα,νιοθω ενα υπερβολικο πρηξιμο και αρχιζουν να πεταγονται ολες οι φλεβες. Η ερωτηση μου ειναι: αυτο προκληθηκε απο το νερο που ηπια,η απλα εγινε μια ακυρη εκριση τεστοστερονης και αρχισε η επισκευη των μυων το βραδυ?

Φταιει που επινες απο το μεσημερι μεχρι αργα το βραδυ.

Billys51
22-08-14, 23:31
Πως γινεται αυτό φίλε εφ όσον δεν πίνεις καθόλου νερό απο που θα κατακρατήσει το σωμα;;

Απο τα υγρα που εχει θα κρατησει.

stef.
23-08-14, 11:34
ολη μερα δεν ιπιε καθολου νερο...επιπλεον ηπιε και αλκοολ που σε αφυδατωνει και παλι η κρεατινη εχει την ταση να κανει κατακρατηση??
εισαι σιγουρος φιλε???

peri_ole13
26-08-14, 16:21
Καλησπέρα σας,

Είχα μια συζήτηση με ένα φίλο μου χορτοφάγο και με ρώτησε αν υπάρχει κρεατίνη για χορτοφάγους.

Γνωρίζω πως η κρεατίνη είναι ουσιαστικά ένα πολυμερές 3 αμινοξέων που αν τα βάλεις από ελευθέρας πηγής (θεωρητικά) μπορείς να φτιάξεις κρεατίνη. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Αν ναι, ποιάς εταιρείας;
Αξίζει γενικά ως συμπλήρωμα μιας και οι χορτοφάγοι ουσιαστικά, δεν λαμβάνουν καθόλου κρεατίνη.



Ευχαριστώ! :)

Nikolas_mk2
26-08-14, 16:53
Σιγουρα η μονουδρική της now ειναι,αναφερετε ως Vegetarian ρroduct - αρκετές ομως δεν είναι αφου η πρώτη ύλη τους διαφέρει - πχ. η creapure της reflex γραφει στη συσκευασία οτι ΔΕΝ απευθύνετε σε χορτοφάγους...

Οποτε οπως καταλαβαινεις θα πρεπει να τις κοιταξετε μιας προς μια ;)

Γύπας
26-08-14, 18:10
Καλησπέρα σε όλους , είμαι 16 χρονών , 1.80 ύψος 61 κιλά , πηγαίνω γυμναστήριο από τον Νοέμβρη του '13 και σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω κρεατίνη . Το κακό είναι ότι γεννήθηκα με ένα νεφρό ... Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ; Αν πίνω πολύ νερό (3 με 4 λίτρα την ημέρα) θα σωθεί η κατάσταση ; Αν παίρνω λιγότερες δόσεις ; μηπως βοηθήσει ; Πείτε μου :)

Με εκτίμηση ,

@Γύπας

Give me a Dip
26-08-14, 18:31
Όπως όλα τα συμπληρώματα, έτσι και η κρεατίνη εάν λαμβάνεται σε φυσιολογικές ημερήσιες δόσεις δε μπορεί να σου κάνει κακό. Το γεγονός όμως ότι διαθέτεις αυτήν την ιδιαιτερότητα στον οργανισμό σου, η συζήτηση με έναν νεφρολόγο είναι αναγκαία. Κάνεις από εδώ μέσα στο φόρουμ, δε μπορεί να σου εγγυηθεί το παραμικρό (εκτός και αν το φόρουμ διαθέτει και νεφρολόγο :P).

Γύπας
26-08-14, 18:47
σε ευχαριστώ πολύ

Nikolas_mk2
26-08-14, 18:48
Είναι καθαρά ιατρικό το θέμα οπότε καλύτερα να μιλήσεις μ'εναν γιατρό (που γνωρίζει απο συμπληρώματα). :welcome:

katekop
31-08-14, 16:31
Σκέφτομαι ν ξεκινήσω συμπληρώματα κ θέλω βοήθεια. Είμαι 17 (μη πει κανείς είσαι μικρή γι αυτά!) και κάνω προπόνηση (πλέον) 3 φορές την εβδομάδα βάρη κ καθημερινά αερόβιο. Λέω πλέον γιατί ενώ έκανα καθημερινά τώρα λόγω Πανελλαδικών δεν έχω τόσο χρόνο... Φυσικά ακολουθώ διατροφή πρωτεϊνική, οπότε όποιος μπορεί ας μ προτείνει ό,τι θεωρεί καταλληλότερο κ πιο αποτελεσματικό.

sobral
31-08-14, 18:32
Σκέφτομαι ν ξεκινήσω συμπληρώματα κ θέλω βοήθεια. Είμαι 17 (μη πει κανείς είσαι μικρή γι αυτά!) και κάνω προπόνηση (πλέον) 3 φορές την εβδομάδα βάρη κ καθημερινά αερόβιο. Λέω πλέον γιατί ενώ έκανα καθημερινά τώρα λόγω Πανελλαδικών δεν έχω τόσο χρόνο... Φυσικά ακολουθώ διατροφή πρωτεϊνική, οπότε όποιος μπορεί ας μ προτείνει ό,τι θεωρεί καταλληλότερο κ πιο αποτελεσματικό.

Καλως ήρθες στο φόρουμ κατ'αρχήν. :toast: Στο θέμα σου τώρα..γιατί θες να πάρεις κρεατίνη ή νιτρικό? κ τι περιμένεις από αυτά? είναι οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνουμε στον εαυτό μας πριν αγοράσουμε κάποιο σκεύασμα. Και επίσης τα χρειάζεσαι σε αυτή την ηλικία? Μπορεί εδώ μέσα, να γουστάρουμε τα συμπληρώματα, αλλά εγώ προσωπικά κοιτάζω πρώτα όλα τα παραπάνω κ μετά προτείνω ή όχι κάτι. Το σωστό αυτό είναι. Αν ρωτήσεις ένα κατάστημα θα σε φορτώσει με μια σακούλα πράγματα, αλλά το σωστό είναι αυτό που σου περιγράφω. Επίσης η πρωτεινικές διατροφές, δεν είναι κ ότι καλύτερο. Αυτά είναι βλακείες ορισμένων διασήμων που πέρασαν στον κόσμο πως οι υδατάνθρακες κάνουν κακό...Όλοι όμως οι μεγάλοι διατροφολόγοι της Αμερικής προτείνουν υδατάνθρακες αρκεί να ξέρεις να τους χρησιμοποιείς σωστά. Επιπλέον, τα λιπαρά παίζουν μεγάλο ρόλο σε διάφορες διεργασίες του οργανισμού μας. Μην τα αμελείς. Ότι χρειαστείς στη διάθεσή σου.

BodybuilderGr
01-09-14, 02:17
Cpreapure monohydrate και σκετη monohydrate ποια η διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο ειδη?? βλεπω οτι η creapure ειναι παντα ακριβωτερη!!

vagos789
01-09-14, 03:37
Cpreapure monohydrate και σκετη monohydrate ποια η διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο ειδη?? βλεπω οτι η creapure ειναι παντα ακριβωτερη!!


Η καθαρη κρεατινη ουτως ή αλλως ειναι φτηνη
Η creapure νομιζω ειναι κυριοτερα μια μαρκετινιστικη ονομασια παρα θεμα ουσιας

vagos789
01-09-14, 03:43
Σκέφτομαι ν ξεκινήσω συμπληρώματα κ θέλω βοήθεια. Είμαι 17 (μη πει κανείς είσαι μικρή γι αυτά!) και κάνω προπόνηση (πλέον) 3 φορές την εβδομάδα βάρη κ καθημερινά αερόβιο. Λέω πλέον γιατί ενώ έκανα καθημερινά τώρα λόγω Πανελλαδικών δεν έχω τόσο χρόνο... Φυσικά ακολουθώ διατροφή πρωτεϊνική, οπότε όποιος μπορεί ας μ προτείνει ό,τι θεωρεί καταλληλότερο κ πιο αποτελεσματικό.


3 φορες την εβδομαδα ειναι αρκετα ειδικα απο την στιγμη που κανεις κ αεροβια καθε μερα (να την κανεις μετα τα βαρη και οχι πριν)
Το σωμα χρειαζεται ξεκουραση και φυσικα χρειαζεται και υδατανθρακες
Οι πρωτεινικες διαιτες ειναι για ηθοποιους-μοντελα που θελουν να χωρανε σε στενα φορεματα,οχι για οσους γυμναζονται
Τα νιτρικα δεν εχουν την παραμικρη χρησιμοτητα
Η κρεατινη θα σε βοηθησει, κρατα την δοσολογια χαμηλα,2 γρ μεταπροπονητικα

Nikolas_mk2
01-09-14, 13:48
Η creapure νομιζω ειναι κυριοτερα μια μαρκετινιστικη ονομασια παρα θεμα ουσιας



Η creapure είναι πατενταρισμένη διαδικασία μικροϊονισμού της μονοϋδρικής κρεατίνης και πέρα απο το καθαρότερο αποτέλεσμα εξασφαλίζει το τελικό προιόν γιατί φτιάχνεται σε συγκεκριμένο εργαστήριο με στάνταρ διαδικασία και όποιος θέλει να πουλήσει creapure παίρνει μόνο απο κει - σε αντίθεση με τις απλές που μπορει να φτιάξει ο οποιοσδήποτε απο τις ΗΠΑ μέχρι το Πακιστάν. ;)

spirios1992
04-09-14, 16:17
Γεια σε όλους, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την μονοϋδρική κρεατίνη που θέλω να ξεκινήσω με ενα μήνα ON και ένα μήνα OFF χρειάζεται κάθε φορά που την ξεκινάω φόρτωμα; Δηλαδή αν ξεκινήσω Οκτώμβρη με φόρτωμα, και το Νοέμβρη δεν πάρω, το Δεκέμβρη θα ξανακάνω φόρτωμα; Ευχαριστώ.

stef.
04-09-14, 17:35
Όχι δεν είναι απαραίτητο ...

Fylpa17
07-09-14, 02:04
μην την σταματας στον μηνα! κανε τουλαχιστον 2! συνδιασετο με beta alanine και ταυρινη με το τελευταιο να ειναι σχετικα μη αναγκαιο

Στάλθηκε από το XT320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

sobral
07-09-14, 02:43
μην την σταματας στον μηνα! κανε τουλαχιστον 2! συνδιασετο με beta alanine και ταυρινη με το τελευταιο να ειναι σχετικα μη αναγκαιο

Στάλθηκε από το XT320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Εδώ κάνεις λάθος φίλε. Η β-αλανίνη με την ταυρίνη δεν πάνε μαζί 100%! Χρησιμοποιούν τα ίδια carrier κ το ένα παρεμβαίνει ας πούμε στη δράση του άλλου.

paral
10-09-14, 17:06
Εδώ κάνεις λάθος φίλε. Η β-αλανίνη με την ταυρίνη δεν πάνε μαζί 100%! Χρησιμοποιούν τα ίδια carrier κ το ένα παρεμβαίνει ας πούμε στη δράση του άλλου.

μπορείς να τρέχεις B αλανίνη και ταυρίνη την ίδια περίοδο αλλα η λήψη τους να γίνετε με διαφορα ώρας?

sobral
10-09-14, 17:54
μπορείς να τρέχεις B αλανίνη και ταυρίνη την ίδια περίοδο αλλα η λήψη τους να γίνετε με διαφορα ώρας?

όχι, για τον λόγο που εξήγησα από πάνω. Με τη διακοπή της β-αλανίνης μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυρίνη, ιδίως αν έκανες χρήση μεγάλης ποσότητας.

paral
10-09-14, 22:20
όχι, για τον λόγο που εξήγησα από πάνω. Με τη διακοπή της β-αλανίνης μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυρίνη, ιδίως αν έκανες χρήση μεγάλης ποσότητας.

νόμιζα ότι είχε να κάνει με την λήψη των συμπληρωμάτων και ότι γενικά με τη χρήση τους.
νόμιζα πως αν άφηνες ένα 3 ας πούμε διαφορα ανάμεσα στο ένα και το άλλο δεν επηρέαζαν.
(btw δεν το έκανα εγώ δεν είμαι fan τις ταυρίνης):P

Kostis20
27-09-14, 02:23
Kαλημέρα σας φίλοι. Μετά από μια καλοκαιρινή παύση, ξεκίνησα πάλι την προπόνηση που είχα ξεκινήσει από την Άνοιξη.
Μόλις αγόρασα μια κρεατίνη και είδα ότι στο κουτί έγραφε πως είναι για μετά την προπόνηση.
Από αυτά που έχω διαβάσει/ακούσει εγώ, η κρεατίνη χρησιμεύει στην απόκτηση ενέργειας και την αύξηση της δύναμης κατά την άσκηση. Αν λοιπόν την παίρνω μετά την προπόνηση, τότε πως θα μου χρησιμεύσουν αυτά;

Mikekan
27-09-14, 07:57
Είναι συσσωρευτικη η δράση της και όχι άμεση. Με απλά λόγια δεν την παίρνεις και βλέπεις διαφορά αλλα μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα σου δίνει κατι στη προπόνηση!

Kostis20
27-09-14, 15:22
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.
Επομένως δεν παίζει ρόλο είτε πάρεις τη δόση πριν την άσκηση, είτε μετά. Σωστά;

Nikolas_mk2
27-09-14, 15:30
Παίζει γιατί βοηθαει στην ταχυτερη αναπλήρωση του χαμενου ΑΤΡ στον οργανισμό και προσφέρει καλύτερη (ταχύτερη) ανάρρωση,γι'αυτο πάντα μια δόση μετά την προπ. ;)

COBRA_STYLE
27-09-14, 18:38
Το ιδιο πραγμα ειναι σχεδον...αυτο που μετραει ειναι οτι εχει κανει συγκεντρωση στους μυς.

Το βελτιστο βεβαια θα'λεγε κανεις ειναι πριν και μετα..κ γω ετσι το κανω..5+5

stathiskapl
28-09-14, 22:51
Καλησπέρα σας έκανα μια αγορα του συγκεκριμένου προϊόντος:

87718


Για τη δοσολογία αναφέρει:

Add one and a half MP small scoops (5g) to water, shake and consume. Use 1-2 times daily. After 8 weeks of continued use take 1 week off and start the period again.

Μου φαίνεται περίεργο ο κύκλος να κρατάει 8 βδομάδες ενώ το "διάλειμμα" μόλις 1 βδομάδα...

Έχει κανείς αγοράσει την ίδια creapure? Να ακολουθήσω τις οδηγίες ή να κάνω διάλειμμα περισσότερο της μιας βδομάδας?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Metalhead|T|
28-09-14, 23:08
ειναι οτι όλες οι κρεατίνες...απλα ειναι στην καλυτερη της μορφη (creapure) ...αρχισε με 5+5(πριν+μετα την προπο δηλαδη) και αν θες συνεχισε το μεχρι να σου τελειώσει η συσκευασία...αλλιως κρατα το την πρώτη βδομαδα και μετα 5γρ μετα την προπο....

αν κρατησεις το 5+5 τις μερες εκτος προπο θα βάζεις 5γρ με το πρωινό σου


καλοφαγωτη :toast:

stathiskapl
28-09-14, 23:10
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά έχω πάρει ένα κιλό...

Οπότε θα κάνω 2 3 κύκλους μέχρι να τελειώσει!

Metalhead|T|
28-09-14, 23:16
μη μασάς με τα κιλα...νερα ειναι απο την ενδομυική κατακρατηση...πίνε πολυ νερο μεσα στη μέρα ,για να εκμεταλευτείς τις δυνατοτητες της κρεατινης στο επακρο...καλη συνεχεια :welcome:

stathiskapl
28-09-14, 23:21
Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις άμεσες απαντήσεις και το χρόνο που διέθεσες!

Kostis20
03-10-14, 00:44
Ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Θα ήθελα να πω όμως και για κάποιους που δεν γνωρίζουν (επειδή είδα ότι έγινε και σχετική ερώτηση) ότι η κρεατίνη όντως σταματάει τον οργανισμό να παράγει δική του κρεατίνη από ένα χρονικό σημείο και μετά. Το διάβασα στο άρθρο που παραθέτω στο τέλος του ποστ μου.
Επειδή μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο με την κορτιζόλη, θα έλεγα (καθαρά προσωπική μου άποψη) ότι η παύση λήψης κρεατίνης είναι σίγουρα απαραίτητη για 1 μήνα ανά 2 μήνες.

Το άρθρο που παραθέτω λέει επίσης ότι η κρεατίνη μπορεί όντως να επιφέρει κάποιες παρενέργειες, ειδικά σε αγύμναστους ανθρώπους. Αν όμως μειώσουν τη δόση, τότε τα συμπτώματα υποχωρούν.
Εμένα μου προκάλεσε νευρόπονο στο στήθος (είμαι σχετικά αγύμναστος και αρχάριος). Το ίδιο μου είχε συμβεί και πριν 4 χρόνια που επιχείρησα να ξαναπάρω κρεατίνη μόλις πήγα να ξεκινήσω γυμναστήριο. Ενδιάμεσα, σε αυτό το χρονικό διάστημα, έτυχε να κάνω καρδιολογικές εξετάσεις (ηλεκτροκαρδιογράφημα, υπέρηχο) και δεν έχω απολύτως κανένα καρδιολογικό πρόβλημα. Μόλις διάβασα το άρθρο συμπέρανα ότι οι ενοχλήσεις ωφείλονται στη δοσολογία.

Έτσι, μείωσα τη δόση σε 2,5γρ μετά την προπόνηση και οι ενοχλήσεις υποχώρησαν. Όταν αποκτήσω όγκο και το σώμα μου αλλάξει διαστάσεις, θα αυξήσω και τη δόση, αλλά προς το παρόν μου είναι αρκετή. Ήδη, μετά από 7 ημέρες προπόνησης είδα μεγάλη διαφορά στο σώμα μου. Βέβαια, εργάστηκα σκληρά (2 ώρες τη μέρα, 5 μέρες/εβδομάδα).


Να και το (αρκετά ενδιαφέρον) άρθρο:
http://www.kratisionline.gr/kratisi/268_KREATINH-ALHThEIA-KAI-MYThOI-fitnessfood.gr

mike1992
04-10-14, 14:02
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΩ.ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΚΑΝΩ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΑ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΙΛΑ.ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,72 ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ 82-83 ΚΙΛΑ :( .ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ,ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ.ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΞΑΝΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΑΨΟΥΡΑ!!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΙΣΜΑ ΟΤΑΝ ΒΑΛΩ ΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΕΦΤΑΣΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΖΥΓΙΖΩ 65-66 ΚΙΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ 100ΑΡΑ ΠΑΓΚΟ ΣΗΚΩΝΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΖΟΡΙ ;) .ΑΠΛΑ ΛΟΓΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΕΧΩ ΑΦΟΣΟΙΩΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΜΟ,ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.ΕΤΣΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΠΡΙΝΤΕΡ,ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ.ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ SAN ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ 2-3 ΣΤΟΝ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ REFLEX CREAPURE ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΣ UNIVERSAL KAI ΤΗΣ DYMATIZE ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΕΣ.ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ.ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ.......... :)

Nikolas_mk2
04-10-14, 14:55
Καλωσήρθες,

γι'αρχή μην γράφεις με κεφαλαία,είναι σαν να φωνάζεις ;)

Καλό είναι να χρησημοποιείς την αναζήτηση πριν ανοίξεις καινούργιο θέμα,

Προτίμησε μια creapure για να κάνεις την δουλειά σου. :welcome:

mike1992
04-10-14, 15:20
Καλωσήρθες,

γι'αρχή μην γράφεις με κεφαλαία,είναι σαν να φωνάζεις ;)

Καλό είναι να χρησημοποιείς την αναζήτηση πριν ανοίξεις καινούργιο θέμα,

Προτίμησε μια creapure για να κάνεις την δουλειά σου. :welcome:

δεν το ήξερα αυτό για τα κεφαλαία :)

στην αναζητηση τι εννοεις?να κοιταω αν υπαρχει ηδη καποιο παρομοιο?

προτείνεις δηλαδή την reflex καλυτερα?

death4glory
04-10-14, 15:23
δεν εχουν διαφορες η κρεατινες μεταξυ τους... εκτος απο την εταιρεια.. η μονη διαφορα αναμεσα σε κρεατινες ειναι οτι χωριζοντε σε μονουδροικες και αλκαλικες.. εμεις προτιμαμε τις πρωτες γιατι γουσταρουμε να βλεπουμε την ζυγαρια πι ψηλα και ας ειναι υγρα (Υ)

death4glory
04-10-14, 15:24
οι κρεατινες*

Nikolas_mk2
04-10-14, 15:32
στην αναζητηση τι εννοεις?να κοιταω αν υπαρχει ηδη καποιο παρομοιο?

προτείνεις δηλαδή την reflex καλυτερα?



Nαι,αν δεν βρεις αυτό που σ'ενδιαφερει στην αναζήτηση τότε ανοίγεις θέμα ;)

Μια χαρά είναι η reflex.

mike1992
04-10-14, 16:34
δεν εχουν διαφορες η κρεατινες μεταξυ τους... εκτος απο την εταιρεια.. η μονη διαφορα αναμεσα σε κρεατινες ειναι οτι χωριζοντε σε μονουδροικες και αλκαλικες.. εμεις προτιμαμε τις πρωτες γιατι γουσταρουμε να βλεπουμε την ζυγαρια πι ψηλα και ας ειναι υγρα (Υ)

φιλε ξερω σε τι χωριζονται οι κρεατινες μην ανυσηχεις....;)
απλα ρωτησα αν εχει δοκιμασει κανεις αυτες τις εταιριες για να παρω μια γνωμη.
εγω δεν θελω να βαλω κιλα ετσι χωρις λογο.θελω μονο μυικα κιλα για εκρηξη και ταχυτητα.τιποτα παραπανω.
στο λεω γιατι ασχολουμαι με την γυμναστικη χρονια και ειχα παρει κιλα σε ογκο ειχα φτασει 83 κιλα με 1,72 υψος αλλα δεν μπορουσα ουτε να κλασω σε αντοχη.
τι να το κανεις αμα εισαι απλα ογκοδης?ετσι σκεφτηκα και γω και αυτην την στιγμη ειμαι 65-66 κιλα περιπου την ιδια δυναμη που ειχα αλλα τωρα μπορω και τρεχω
100αρια και κανω αντοχη στην μπαλα.ειμαι σε πολυ καλυτερη φυσικη κατασταση δεν το συζητω.απλα θελω το κατι παραπανω επειδη τον τελευταιο καιρο κανω
πολυ γυμναστικη.αεροβια και βαρη μαζι.μπορει δηλαδη να κανω 1μιση ωρα βαρη το πρωι και το απογευμα να παω και στο ποδοσφαιρο 2μιση ωρες προπονηση.
καθομαι και μια μερα την βδομαδα που δεν κανω τιποτα αλλα οχι παντα γιατι δεν μπορω να καθομαι χωρις γυμναστικη.

mike1992
04-10-14, 16:36
Nαι,αν δεν βρεις αυτό που σ'ενδιαφερει στην αναζήτηση τότε ανοίγεις θέμα ;)

Μια χαρά είναι η reflex.
οκ φιλος...λογικα θα την προτιμησω η' αυτην η' αυτην της universal

aelmon
16-10-14, 12:50
καλημερα φορουμ!!
ειμαι 25 χρονων , 83 κιλα με ποσοστο λυπους γυρω στο 20% και υψος 1,79
ακολουθω προγραμμα stronglift(DL,squats,κοπιλατικη με μπαρα, πιεσεις ομων με μπαρα, bench press + καποιες ασκησεις δικεφαλα τρικεφαλα με μπαρα)κοινων το stronglift 5X5 με καποιες μικρες αλλαγες που ειναι καθαρα προσωπική προτιμηση
παιρνω εδω και 4 εβδομαδες αυτη τη κρεατινη ****
εκανα 4 ημερες στην αρχη φορτωμα με 3 δοσεις των 5 γρ (πρωι , πριν προ, μετα προ) και τωρα παιρνω 5 το πρωι τις μερες χωρις προ και 5 πρωι και 5 μετα τη προπονηση τις μερες με προπονηση
πινω σιγουρα πανω απο 3 λιτρα νερο τη μερα και πινω μονο ενα καφε τη μερα το πρωι τουλαχιστον 1 ωρα μετα τη κρεατινη
δεν εχω δει κανενα προβλημα απο τη κρεατινη ουτε στο στομαχι ουτε κραμπες
με τη σειρα μου θελω και εγω να κανω καποιες ερωτησεις για τη κρεατινη
πιστευετε οτι η συγκεκριμενη απο τη συγκεκριμενη μαρκα ειναι καλη;
ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη; παρακαλω αν μπορειτε πειτε μου μαρκα-προιον. μετα απο ερευνα στο φορουμ κατελειξα σε αυτη http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3844-Creapure-Creatine-Monohydrate-(Reflex) συμφωνειτε;
πως κρινεται μια κρεατινη ως καλυτερη απο μια αλλη;
οταν λεμε μονουδρικη micronized ειναι απλα η κανονικη μονουδρικη με μικροτερους κοκους για καλυτερη διαλυση στο νερο και καλυτερη αποροφηση;
εκτος απο τη micronized υπαρχει αλλος τυπος μονουδρικη κρεατινης;
σκεφτομαι να κανω κυκλους κρεατινης , κυκλος 6 εβδομαδες ON και 2 OFF πιστευεται ειναι καλα;
ευχαριστω για το χρονο σας! συγνωμη που ρωταω πραγματα που εχουν σηζητηθει πολλεσ φορες αλλα διαβαζω μερες τωρα προσπαθοντας να καταλαβω και δεν μπορω να βγαλω ακρη

aelmon
16-10-14, 13:50
συγνωμη που κανω διπλο ποστ απλα δεν με αφηνει στο προηγουμενο να το επεξεργαστω
αναμεσα στη micronized μονουδρικη κρεατινη και στη Creatine Ethyl Ester (CEE) ποια προτειματε και γιατι;
αν στραφω στη χρηση Creatine Ethyl Ester ποια ειναι η δοσολογια; θελει φορτωμα; ο κυκλος τι περιοδο να εχει;
μπορειτε να μου προτεινεται τα πιο διαδεδομενα προιοντα Creatine Ethyl Ester;

AlexSk
16-10-14, 21:31
Καλησπερα μετα απο ψαξιμο στο forum και βλεποντας αρκετα θεματα, δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου και τα περισσοτερα ηταν κλειστα!
Οοοοποτεε..
Η ερωτηση μου ειναι απλη...1)απ τη στιγμη που θα παρω μονουδρικη κρεατινη χρειαζομαι απο την αρχη φορτωμα καπου 8-10γρ...Σωστο?
2)απο τη στιγμη που θα παρω μονουδρικη κρεατινη, εφοσον θα κανει κατακρατηση υγρων πρεπει να τρωω παρα πολλα γευματα...αρα με μια καλη διατροφη χρειαζομαι και πρωτεινη whey, που ειναι γευμα στην ουσια....Σωστο?
3)πρεπει να παιρνω την κρεατινη μου μετα απο την προπονηση και κανα μισαωρο μετα την whey...Σωστο?
Τις μερες που δεν εχω προπονηση πρεπει να παιρνω μονο το πρωι κρεατινη και κανα μισαωρο μετα παλιι.... -ιι-...Σωστο?
Ευχαριστω και συγγνωμη αν ανοιγω γνωστα θεματα...ειναι αναγκη.

ironjimis
16-10-14, 22:01
Καλησπερα μετα απο ψαξιμο στο forum και βλεποντας αρκετα θεματα, δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου και τα περισσοτερα ηταν κλειστα!
Οοοοποτεε..
Η ερωτηση μου ειναι απλη...1)απ τη στιγμη που θα παρω μονουδρικη κρεατινη χρειαζομαι απο την αρχη φορτωμα καπου 8-10γρ...Σωστο?
2)απο τη στιγμη που θα παρω μονουδρικη κρεατινη, εφοσον θα κανει κατακρατηση υγρων πρεπει να τρωω παρα πολλα γευματα...αρα με μια καλη διατροφη χρειαζομαι και πρωτεινη whey, που ειναι γευμα στην ουσια....Σωστο?
3)πρεπει να παιρνω την κρεατινη μου μετα απο την προπονηση και κανα μισαωρο μετα την whey...Σωστο?
Τις μερες που δεν εχω προπονηση πρεπει να παιρνω μονο το πρωι κρεατινη και κανα μισαωρο μετα παλιι.... -ιι-...Σωστο?
Ευχαριστω και συγγνωμη αν ανοιγω γνωστα θεματα...ειναι αναγκη.

1) λαθος
2) λαθος
3) λαθος

pantera37
17-10-14, 02:49
Καλησπερα σας εχω παρει κρεατινη απο φαρμακειο ειναι εταιρια lamberts pure monohydrate 1000mg σε μορφη ταμπλετας 250 εχει το κουτι τι λετε καλη ειναι αν την παρω μαζι με καποια διατροφη λετε να κανει τιποτα ειμαι 170 63 κιλα θελω να παρω λιγο ογκο ευχαριστω πολυ !!!!:thumbup:

AlexSk
17-10-14, 07:38
Για πες ironjimis δλδ αφού αγοράσω μια μονουδρικη κρεατινη και όχι φόρμουλες πως τη δουλεύω και με τι συνδιασμό;

AU77
17-10-14, 07:45
Καλησπερα σας εχω παρει κρεατινη απο φαρμακειο ειναι εταιρια lamberts pure monohydrate 1000mg σε μορφη ταμπλετας 250 εχει το κουτι τι λετε καλη ειναι αν την παρω μαζι με καποια διατροφη λετε να κανει τιποτα ειμαι 170 63 κιλα θελω να παρω λιγο ογκο ευχαριστω πολυ !!!!:thumbup:

΄Τα καλύτερα αποτελέσματα θα έρθουν με μια σωστή διατροφή.
Πρώτα βελτίωσε τη διατροφή και αν δεν ικανοποιήσε με τα αποτελέσματα τότε σκέφτου και την κρεατίνη.

ironjimis
17-10-14, 08:03
Για πες ironjimis δλδ αφού αγοράσω μια μονουδρικη κρεατινη και όχι φόρμουλες πως τη δουλεύω και με τι συνδιασμό;

στην βδομαδα φορτωσης βαζεις τα κιλα σου και τα διαιρεις δια του 3. το αποτελεσμα που θα σου βγει θα ειναι αυτο που θα περνεις για μια εβδομαδα. μετα θα περνεις τα μισα απο το αποτελεσμα που σου βγηκε.

AlexSk
17-10-14, 14:39
ironjimis θεοςςς ευχαριστω παααρα πολυ... και παραλληλα πολυ νερο ενα σταματιμα απο 2-κλπ.. εβδομαδες και γευματα

zisis.z
17-10-14, 14:59
ironjimis θεοςςς ευχαριστω παααρα πολυ... και παραλληλα πολυ νερο ενα σταματιμα απο 2-κλπ.. εβδομαδες και γευματα

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα θα περνεις καθε μερα 5 γραμμαρια κρεατινη θα εισαι υπερκαλλυμενος ενα σωμα μπορει να αποροφησει 3 εως 5 γραμμαρια το πολυ κρεατινη ανεξαρτητος κιλων, εκτος κιαν καποιος κανει χρηση απαγορευμενων φαρμακων οποτε παμε αλλου.οποτε οτι παραπανω του δωσεις θα το πεταει ο οργανισμος (θα το κατουρας) και θα χαλας την κρεατινη σου τσαμπα....Μπορει να την περνεις οποτε θελεις εσυ, δεν εχει καμια σημασια αν την παρεις πριν η μετα την γυμναστικη σου απλα δεν πρεπει να ξεχνας να την περνεις καθημερινα...Κανε τον κυκλο σου κανα διμηνο και σταματα για 3 βδομαδες και ξεκινα παλι.....;)
***φορτωση μην κανεις δεν θα κερδισεις κατι το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις,το μονο που θα καταφερεις ειναι να ξοδεψεις ασκοπα την κρεατινη σου......αυτα ειναι παπαριες των εταιριων για να υπαρχει μεγαλυτερη καταναλωση...

AlexSk
17-10-14, 15:32
ευχαριστω πολυ φιλοςςς.. για ολαα και εγω ειμαι 69 κιλα βγηκε δια 3= 23 την εβδομαδα οποτε βγαινει καπου στα 4,5-5 καθημερινα....βεβαια ειχα σκοπο ενα μηνα μονο και μετα 2-3 εβδομαδες σταματημα

zisis.z
17-10-14, 15:47
ευχαριστω πολυ φιλοςςς.. για ολαα και εγω ειμαι 69 κιλα βγηκε δια 3= 23 την εβδομαδα οποτε βγαινει καπου στα 4,5-5 καθημερινα....βεβαια ειχα σκοπο ενα μηνα μονο και μετα 2-3 εβδομαδες σταματημα

Δεν ισχυει αυτο με το πινακακι,το σωμα μπορει να αποροφησει 3 εως 5 γραμμαρια κρεατινη το πολυ ανεξαρτητος κιλων εκτος και αν περνει καποιος απαγορευμενα φαρμακα οπως ειπα και πιο πανω,οποτε παμε αλλου......Δυο μηνες συνεχομενα παρτην με ενα μηνα δεν θα προλαβεις να κερδισεις αυτα που θα σου προσφερει η κρεατινη.....

AlexSk
17-10-14, 16:51
ναι οντος αυτο με τη δοσολογια κολλαει πιο πολυ... βεβαια και απο τις δυο μεριες βγαινει η ιδια ποσοτητα για μενα...ευχαριστω πολυ για το βιντεακι αν και αυτους τους 2 δεν τους παω για καποιο αγνωστο λογο χααχαχαχ

AlexSk
17-10-14, 17:16
ironjimis δλδ σε περιπτωση whey πρωτεινης υπαρχει παλι πινακακι με δοσολογια και αν ναι ποιο ειναι?

Nikolas_mk2
17-10-14, 17:59
Καλησπερα σας εχω παρει κρεατινη απο φαρμακειο ειναι εταιρια lamberts pure monohydrate 1000mg σε μορφη ταμπλετας 250 εχει το κουτι τι λετε καλη ειναι αν την παρω μαζι με καποια διατροφη λετε να κανει τιποτα ειμαι 170 63 κιλα θελω να παρω λιγο ογκο ευχαριστω πολυ !!!!:thumbup:

Σε πρώτη φάση απέφευγε να αγοράζεις συμπληρώματα διατροφής απο φαρμακεία,είναι πανάκριβα χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Για τα κιλά μια διατροφή στα μέτρα σου μαζί μ'ενα πρόγραμμα προπόνησης αρχαρίων (με πολυαρθρικές ασκήσεις κατα βάση) είναι αρκετά.:welcome:

screamer
17-10-14, 19:54
Εκανα εναν κυκλο απο την κρεατινη της reflex thn creapure τελειωσα μια συσκευασια των 250γρ με πολυ νερο καθημερινα 4 λιτρα το λιγοτερο και πολλες φορες εως και 6 λιτρα και δεν ειδα καποια αυξηση στην δυναμη.Να σημειωσω οτι πρωτη φορα χρησιμοποιησα κρεατινη.Επρεπε να περιμενω κατι παραπανω η δεν δουλεψε σε εμενα αυτο το ειδος κρεατινης??

beefmeup
17-10-14, 22:13
φιλε 6 λιτρα νερο τα τεντωσες τα νεφρα σου..

screamer
17-10-14, 22:22
Αυτο εγινε 3-4 φορες συνηθως ημουν στα 4-4,5 λιτρα :)

AlexSk
18-10-14, 11:09
Ρε παιδια εφοσον χρειαζεται φορτωμα απο την πρωτη εβδομαδα εστω 3-5 γρ για καποιους που δεν κανουν φορτωμα...πως θα πρεπει να ειναι οι μερες προπονησης; εχει σημασια; δλδ αμα κανω μυικες ομαδες οπως στηθος δικεφαλα ωμους την αλλη μερα σπιτι και την αλλη μερα πλατη ποδια τρικεφαλους....ειναι σωστο να τη δουλευω με προπονηση μερα παρα μερα;
Σημ: εγω ειχα σα προγραμμα δευ. Στηθος,δικεφαλα τριτ. Πλατη τεταρτ. Κενο πεμπ. Τρικεφαλα,ωμους,τραπεζοειδεις παρασκ. Ποδια σκ..απο την αρχη το ιδιο. Τι ειναι σωστοτερο;

Nikolas_mk2
18-10-14, 14:08
Σε μια κουταλιά νερό πνίγεστε παιδιά,τι φόρτωμα και ξεφόρτωμα - στο τέλος δεν αλλάζει κάτι , απλά τις μέρες προπόνησης θα παίρνεις μια ακόμη δόση (ισόποση) σε διαφορετικό χρονικό σημείο - αν θες να κρατήσεις για καιρό την χρήση της τότε μείνε σταθερά σε μια δοση ;)

screamer
18-10-14, 14:29
Στις off μερες επερνα 5γρ το πρωι και τις μερες που εκανα προπονηση επερνα 5 πριν 5 μετα.

SkullWolf
23-10-14, 12:32
καλησπέρα να ρωτήσω κάτι και εγώ! περνώ το πρωί 7:30 1 κάψουλα Thermovol, μετά από 30 λεπτά παο γυμναστήριο 1 ώρα περίπου. και μόλις τελειώσω περνώ και μια δόση reflex την creapure..
το κάνω σωστά η επειδή έχει καφεΐνη μέσα το Thermovol δε κάνει?

Petran84
23-10-14, 13:44
Παίρνω μια αλκαλική κρεατίνη της SAN σε κάψουλες. Η εταιρεία προτείνει μια ή δύο κάψουλες μαζί με τα γεύματα. Ξέρει κανείς γιατί έτσι και όχι πχ με άδειο στομάχι ή αμέσως μετά την προπόνηση όπως την μονοϋδρική?

trikefalos REX
25-10-14, 18:42
χαιρεται παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας ! ειμαι 18 χρονων και σκοπευω να αγορασω μια κρεατινη ! δεν εχω ξαναπαρει ! ηθελα να ρωτησω πρεπει αναγκαστικα να ειναι μονουδρικη η και η blend ειναι εξισου καλη?

capo
30-10-14, 22:06
χαιρεται παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας ! ειμαι 18 χρονων και σκοπευω να αγορασω μια κρεατινη ! δεν εχω ξαναπαρει ! ηθελα να ρωτησω πρεπει αναγκαστικα να ειναι μονουδρικη η και η blend ειναι εξισου καλη?

δεν θα σου πω τα κλασσικα, εισαι μικρος και αλλες τετοιες *****, καλυτερα παρε μπλεντ γιατι η μονουδρικη ειναι λιγο ξεπερασμενη, και δεν ειναι για πολλα, απλα κανει κατακρατηση υγρων.. μια καλη κρεατινη ειναι η green magnitude..ειναι λιγο ακριβη αλλα σου κραταει 3 μηνες περιπου..

spirios1992
04-11-14, 12:31
Ρε παιδια αν η κρεατινη δεν βαζει λιπος εγω που ξεκινησα σεπτεμβρη με 11.5%λιπος/72kg πως τωρα μετα απο ενα κυκλο ειμαι 14,5%/76kg ?

stathiskapl
04-11-14, 13:59
Ρε παιδια αν η κρεατινη δεν βαζει λιπος εγω που ξεκινησα σεπτεμβρη με 11.5%λιπος/72kg πως τωρα μετα απο ενα κυκλο ειμαι 14,5%/76kg ?

Φίλε οι μετρήσεις πώς έγιναν? Με tanita ή με δερματοπτυχόμετρο? Αν έκανες με tanita (ζυγαριά που ανεβαίνεις ξυπόλητος) τότε υπάρχει μεγάλη απόκλιση. Αν έκανες με δερματοπτυχόμετρο τότε αυτό μπορεί να σημαίνει ότι έτρωγες ότι να ναι! Αλλά να έβαλες 4 κιλά στο σύνολο και τα 2,50 από αυτά να είναι λίπος δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σε 1-2 μήνες. Εγώ όταν ξεκίνησα τον κύκλο ήμουν 12% 76 κιλά και τώρα είμαι 13% 82 κιλά, αλλά όλες οι μετρήσεις γίνανε με δερματοπτυχόμετρο.

Nikolas_mk2
04-11-14, 20:27
Ρε παιδια αν η κρεατινη δεν βαζει λιπος εγω που ξεκινησα σεπτεμβρη με 11.5%λιπος/72kg πως τωρα μετα απο ενα κυκλο ειμαι 14,5%/76kg ?


Λίπος βάζουν οι θερμίδες (φαγητό) όταν καταναλώνονται σε ποσότητες μεγαλύτερες απο αυτές που μπορεί να διαχειριστεί ο οργανισμός,κανένα συμπλήρωμα δεν βάζει απο μονο του λίπος - οπότε,προφανως ετρωγες περισσότερο απ'οσο χρειαζόταν ;)

spirios1992
05-11-14, 16:12
με τανιτα....αλλα το τανιτα που εχει στο γυμναστηριο με μεταλλικες επαφες κ ανεβαινεις ξυπολητος....δεν ειναι ακριβες ???

ArgoSixna
05-11-14, 16:21
Τι ακριβες να ειναι μωρε , εγω συμφωνα με αυτο ειμαι 8% ετοιμος για αγωνες σε εναν μηνα :green:

stathiskapl
05-11-14, 18:02
με τανιτα....αλλα το τανιτα που εχει στο γυμναστηριο με μεταλλικες επαφες κ ανεβαινεις ξυπολητος....δεν ειναι ακριβες ???


Φυσικά και δεν είναι. Κάνε μια αναζήτηση στο google και θα δεις.

theoklis13
10-11-14, 16:10
Γεια σας παιδιά είμαι σε φάση ισοθερμιδικής τι κρεα΄τνη να επιλέξω?

panakos
10-11-14, 20:43
για ποιον λογο θες κρεατινη φιλε μου?

theoklis13
12-11-14, 00:25
Για καλίτερο πρήξιμο, δύναμη, Αντοχή αλλά θέλω να φανεί περισσότερο η μυικότητα μου γιααυτό δε Θέλω μονουδρική. ..

panakos
12-11-14, 23:50
και η μονουδρικη μια χατα ειναι φιλος!!
και δυναμη σου δινει και πριξηματακια..
αν θες παρε μια φορμουλα κρεατινων πχ cell mass η κατι παρομοιο...
εμενα απλα με φουσκωνε καπως η σελ μας και το ξαναγυρισα σε micronized

newbee
20-11-14, 23:05
Χαίρεται. Άρχισα τη λήψη κρεατίνης πρόσφατα αφού πρώτα έκανα κάποιες εξετάσεις. Είπα στο γιατρό ότι σκοπεύω να αρχίσω και μου έγραψε Κρεατινίνη SGOT-AST(Οξαλεική τρανσαμ.) SGPT-ALT(Πυροσταφυλικη τρανσ) Αλκααλική Φωσφατάση και τελος γGt ολες φυσιολογικες. Αρκουνε αυτές ή από την εμπειρία σας υπάρχει κάποια προσθετη που θα έπρεπε να γίνει( πχ ουρία);

beefmeup
21-11-14, 00:12
για ποιο λογο τις εκανες τις εξετασεις..?

newbee
21-11-14, 00:24
για ποιο λογο τις εκανες τις εξετασεις..?

για να δω οτι ολα πανε καλα.. διάβασα ότι αν έχεις ήδη κάποιο προυπάρχον πρόβλημα τότε δεν πρέπει να πάρεις κρεατίνη.
φυσικά αν δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει κανένα θέμα

beefmeup
21-11-14, 00:27
ναι ισχυει,αν το προβλημα που μπορει να εχεις ειναι νεφρικη ανεπαρκεια η εισαι με 1 νεφρο.

φιλε μου μια παλιοκρεατινη ειναι δεν ειναι τπτ τοξικα αποβλητα να σου λιωσουν τα εντοσθια..τπτ δεν προκειται να γινει..ουτε καν θα καταλαβεις διαφορα στις τιμες που γραφεις με την κρεατινη ετσι κ κανεις εξετασεις πριν κ μετα..τσαμπα τις εκανες.

newbee
21-11-14, 00:35
ναι ισχυει,αν το προβλημα που μπορει να εχεις ειναι νεφρικη ανεπαρκεια η εισαι με 1 νεφρο.

φιλε μου μια παλιοκρεατινη ειναι δεν ειναι τπτ τοξικα αποβλητα να σου λιωσουν τα εντοσθια..τπτ δεν προκειται να γινει..ουτε καν θα καταλαβεις διαφορα στις τιμες που γραφεις με την κρεατινη ετσι κ κανεις εξετασεις πριν κ μετα..τσαμπα τις εκανες.

Ίσως ήταν υπερβολικό αλλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τις έκανα. Δεν το κάνω για πριν και μετά. Κυρίως για να αποκλείσω κάποιο προυπάρχον θέμα (ειδικά συκώτι ήθελα επειδή τον τελευταίο καιρό το παράκανα με αλκόολ)

beefmeup
21-11-14, 00:39
οι επιστημονες >εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12500988)< λενε οτι μακροχρονια χρηση ουτε τα νεφρα πειραζει,ουτε το συκωτι..
ο καθενας φυσικα μπορει να εχει αλλη αποψη..

ελπιζω ομως να μην ξαναγραψεις μετα απο κανα 2 μηνες με ανεβασμενες τιμες κ να πεις οτι εφταιγε η κρεατινη αφου τα τσουζες οπως γραφεις..γιατι συνηθως κατι τετοια γινονται κ μετα φταινει η κρεατινη,η πρωτεινη κλπ..
κ οταν καποιος παει στον γιατρο κ δει τα αποτελεσματα των ρωταει ο γιατρος "τι πηρες?"
"πρωτεινη" απαντα ο αλλος.."αυτο φταιει" λεει ο γιατρος..οχι οτι επινε τον βοσπορο(που φυσικα ουτε καν το αναφερει στον γιατρο):)

newbee
21-11-14, 00:45
οι επιστημονες >εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12500988)< λενε οτι μακροχρονια χρηση ουτε τα νεφρα πειραζει,ουτε το συκωτι..
ο καθενας φυσικα μπορει να εχει αλλη αποψη..

ελπιζω ομως να μην ξαναγραψεις μετα απο κανα 2 μηνες με ανεβασμενες τιμες κ να πεις οτι εφταιγε η κρεατινη αφου τα τσουζες οπως γραφεις..γιατι συνηθως κατι τετοια γινονται κ μετα φταινει η κρεατινη,η πρωτεινη κλπ..
κ οταν καποιος παει στον γιατρο κ δει τα αποτελεσματα των ρωταει ο γιατρος "τι πηρες?"
"πρωτεινη" απαντα ο αλλος.."αυτο φταιει" λεει ο γιατρος..οχι οτι επινε τον βοσπορο(που φυσικα ουτε καν το αναφερει στον γιατρο):)

Χαχαχα! ειναι σαν το αλλο που λεει η βοτκα εχει παγο, το ουισκι εχει παγο το τζιν εχει παγο.. αυτος ο παγος μας εχει καταστρεψει : )

Ενδιαφέρουσα η έρευνα αν και δεν είχα αμφιβολία για την κρεατίνη. Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

beefmeup
21-11-14, 00:47
Χαχαχα! ειναι σαν το αλλο που λεει η βοτκα εχει παγο, το ουισκι εχει παγο το τζιν εχει παγο.. αυτος ο παγος μας εχει καταστρεψει : )

.

α γεια σου:green:

Αλεξανδρος Κυπρος
21-11-14, 12:22
βρε μαγκες να πουμε εχει μια εβδομαδα αρχισα μια μονοϋδρική κρεατίνη και απο εκεινη την μερα οτι κανω οπου ειμαι ποναω την κοιλια μου να πουμε τι γινετε?

newbee
21-11-14, 16:49
βρε μαγκες να πουμε εχει μια εβδομαδα αρχισα μια μονοϋδρική κρεατίνη και απο εκεινη την μερα οτι κανω οπου ειμαι ποναω την κοιλια μου να πουμε τι γινετε?

Πίνεις πολύ νερό; Πρέπει να πίνεις τουλάχιστον 3 λίτρα τη μέρα.

Αλεξανδρος Κυπρος
21-11-14, 17:17
νερο πινω,αλλα νομιζο καταλαβα επειδη διαβασα λιγα αθρα πριν λιγο και γραφανε οτι πρεπει να την δυαλεις πολυ καλα με χλιαρο νερο και να την πινεις,θα το δοκιμασω σημερα και αυριο θα δουμε τι θα γινει

stone garden
21-11-14, 17:30
ποσα ml φραγκοσταφυλο πινουμε μαζι με τη κρεατινη? πριν η μετα τη προπονηση?

beefmeup
21-11-14, 19:07
Πίνεις πολύ νερό; Πρέπει να πίνεις τουλάχιστον 3 λίτρα τη μέρα.

οχι φιλε αυτο δεν ισχυει..το πολυ νερο ζοριζει τα νεφρα..πινεις μονο οσο διψας.
αν τωρα εχεις παρατηρησει οτι ξεχνιεσαι μεσα στη μερα κ δεν πινεις κανα 2 λιτρα,εχεις διπλα σου ενα μπουκαλακι κ ρουφας που κ που.


ποσα ml φραγκοσταφυλο πινουμε μαζι με τη κρεατινη? πριν η μετα τη προπονηση?

250 μετα την προπονηση.

Αλεξανδρος Κυπρος
22-11-14, 21:29
ρε συ φιλε beefmeup που εισαι καιρο εδω βοηθα λιγο την κατασταση με το στομαχι μου δεν παει αλλο,εχει 3 μερες συνεχεια ειμαι στην τουαλετα,βεβαια την εκοπσα την κρεατινη να ηρεμισει λιγο το στομαχι μου αλλα τιποτα ειναι ασχημο αυτο που νιωθω στο στομαχι,την επινα πριν και μετα την προπονηση πεζει ρολο? δηλαδη 5γρ πριν και 5 γρ μετα,φτεει η ηλικια μου 17 ετων? επερνα 3 καψουλες αμινοξεων μαζι με την κρεατινη πριν την προπονηση και 3 καψουλες μετα μαζι με κρεατινη παλυ και πρωτεινη

beefmeup
22-11-14, 21:40
τουαλετα γιατι,σε παει σερπατινα?
κ αφου λες οτι την εκοψες κ δεν ειδες διαφορα,μαλλον δεν φταιει η κρεατινη..
μια λυση ειναι να σταματησεις οτι συμπληρωματα περνεις μαχαιρι για καμια βδομαδα να δεις αν ηρεμησεις..κ μετα ξεκινα 1-1 να δεις ποιο σου κανει την ζημια.
η μονη λυση βασικα ειναι αυτη..

Αλεξανδρος Κυπρος
22-11-14, 21:55
καλα λες εγινε

Master_of_Disaster
27-11-14, 03:34
Καλησπέρα παίδες, θα ήθελα τη γνώμη σας (εφόσον ξέρετε) σχετικά με το πόσο μπορεί να συνδέεται η τριχόπτωση με τη χρήση συμπληρωμάτων κρεατίνης.
Για σχεδόν τέσσερις εβδομάδες χρησιμοποιούσα (πρώτη φορά) μονοϋδρικη κρεατίνη, με φόρτωμα τις πρώτες 5 μέρες {4*5γρ.} και στη συνέχεια 5γρ./μέρα.
Τις τελευταίες μέρες, εντελώς ξαφνικά, παρατήρησα (μου το τόνισαν και οι δικοί μου) έντονη αραίωση στα μαλλιά μου και "αδυνάτισμα της τρίχας" ιδίως στην περιοχή πάνω από το μέτωπο, που αυξανόταν αλματωδώς.
Για να μην τα πολυλογώ, εδώ και δύο μέρες σταμάτησα τη χρήση της, αφού διάβασα και σε ξένα sait ότι με την κρεατίνη αυξάνονται τα επίπεδα μιας ορμόνης που είναι υπεύθυνη για την τριχόπτωση.
Θα ήθελα να μάθω μήπως έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό, γιατί μου φαίνεται περίεργο να έχει τέτοιες παρενέργειες ένα τόσο διαδεδομένο σκεύασμα..
Να επισημάνω ότι δεν τίθεται θέμα κληρονομικότητας!!
Ευχαριστώ.

pankol
01-12-14, 01:27
Καλησπέρα, πήρα για πρωτη φορά μια κρεατίνη μονουδρική και θέλω να ρωτήσω σχετικά με την κατανάλωση.

Διάβασα οτι τις μέρες χωρίς προπόνηση παίρνουμε 5γρ. και τις μέρες προπόνησης 10γρ., τα 5γρ στο μεταπροπονητικό. Δλδ θα τα βάζω μαζί με την πρωτεΐνη μέσα στο σείκερ όλα μαζί;
Και κάτι ακόμα, αν βάζω την κρεατίνη μέσα στη βρώμη με το γάλα στο πρωινό (το βάζω 1 λεπτό στα μικροκύματα) τρέχει τπτ; Διάβασα οτι γράφει να πίνεται με χυμό ή νερό.

panakos
01-12-14, 12:14
καλο ειμαι μολις τελειωνεις την προπονηση να βαζεις 5 γρ κρεατινη μεσα σε χυμο ή χλυαρο νερό να την ανακατεύεις καλα και να την πινεις...
μετα απο ενα 15λεπτο-20λεπτο μπορεις να πρεις και το σεικερ σου με την πρωτενη σου...

pankol
01-12-14, 22:12
¨αμα τα βάζω και τα 2 (κρεατίνη - πρωτεΐνη) στο μεταπροπονητικό σέικερ παίζει πρόβλημα;

Γτ αν είνια να παίρνω την πρωτεΐνη μετά από 20 λεπτά, πάω και τρώω στερεό...

herculas
12-01-15, 00:27
Αγόρασα την 100% pure creatine της body attack η οποία ειναι micronised σκόνη.
Στις οδηγίες λήψης αναφέρει να παίρνω 3 γρ κρεατίνης την ημέρα (1,5 scoops) και κατά προτίμηση πριν την προπόνηση .
Γιατί αναφέρει 3 μόνο γραμμάρια ?
Έχει διαφορά απο την μονουδρική ή γράφουν λιγα γραμμάρια για λόγους ασφαλείας ?