PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22]

Billys51
12-01-15, 11:14
Αγόρασα την 100% pure creatine της body attack η οποία ειναι micronised σκόνη.
Στις οδηγίες λήψης αναφέρει να παίρνω 3 γρ κρεατίνης την ημέρα (1,5 scoops) και κατά προτίμηση πριν την προπόνηση .
Γιατί αναφέρει 3 μόνο γραμμάρια ?
Έχει διαφορά απο την μονουδρική ή γράφουν λιγα γραμμάρια για λόγους ασφαλείας ?

απο οτι βλεπω μια απλη monohydrate ειναι οποτε παρε και 5 γρ δν παιζει προβλημα...:thumbup:


¨αμα τα βάζω και τα 2 (κρεατίνη - πρωτεΐνη) στο μεταπροπονητικό σέικερ παίζει πρόβλημα;

Γτ αν είνια να παίρνω την πρωτεΐνη μετά από 20 λεπτά, πάω και τρώω στερεό...

δν υπαρχει προβλημα αν τα χτυπησεις και τα 2 μαζι στο ιδιο σεικερ :thumbup:

sailim
12-01-15, 17:09
Στη φάση που παίρνουμε κρεατίνη, αν προκειψουν 3-4 ημερες που δε μπορουμε να γυμναστουμε, πως συνεχιζουμε με τη λήψη της;

Billys51
12-01-15, 18:53
Στη φάση που παίρνουμε κρεατίνη, αν προκειψουν 3-4 ημερες που δε μπορουμε να γυμναστουμε, πως συνεχιζουμε με τη λήψη της;

τις μερες που δεν μπορεις να γυμναστεις παρτην το πρωι και τις μερες που μπορεις να γυμναστεις παρτην μετα την προπονηση σου :thumbup:

sailim
12-01-15, 20:29
Ευχαριστω για την απαντηση
Ηθελα να ρωτησω επισης για τη σχεση που εχει η κρεατινη με την τροχόπτωση
Διαβασα διαφορα post στο φορουμ και σε διαφορα αρθρα οτι αυξανει την dht, η οποια με τη σειρά της μπορει να οδηγησει σε τριχόπτωση
Υπαρχει καποιος που κανει χρηση κρεατινης αρκετο καιρο να εχει δει αναλογα αποτελεσματα;

NASSER
12-01-15, 20:32
Για τριχόπτωση πρώτη φορά ακούω. Δεν επηρεάζει η κρεατίνη ορμονικά για να φτάσεις στο σύμπτωμα τη τριχόπτωσης...

Billys51
12-01-15, 20:48
Ότι είπε ο νασσερ! Δν υπάρχει θέμα τριχόπτωσης σε κάποιον υγιή ενήλικα.

sailim
12-01-15, 20:59
Το ρωτησα γιατι διαβαζοντας διαφορα επεσε στην αντιληψη μου..
Και κυριως για την αυξηση της διυδροτεστοστερόνης (εχθρος των μαλλίων)..

NASSER
12-01-15, 21:08
Η αύξηση της διυδροτεστοστερόνης γίνεται με επιρροή της ελέυθερης τεστοστερόνης στο αίμα. Δηλαδή με ορμονική διαταραχή. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται από την κρεατίνη. Και πες πως λόγο απότομης αύξησης δύναμης να επέλθει διαταραχή (άνοδο) της τεστοστερόνης. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει από φυσική αιτία δίχως χρίση κρεατίνης. Επομένως εν τέλη τριχόπτωση λόγο κρεατίνης είναι άκυρη.

NASSER
12-01-15, 21:13
Πριν μια 5ετία έπαιζε αρκετά στο διαδίκτυο, έρευνες που έλεγαν την επίδραση μεταξύ αυτών που ίσως απώτερο σκοπό είχαν την προώθηση άλλων σκευασμάτων. Φαίνεται πως αυτή η προσπάθεια δεν απέδωσε.
Εδώ και θέμα που είχαμε ανοίξει παλαιότερα στο φόρουμ http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9572-%CE%88%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82

sailim
12-01-15, 21:14
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση γιατι θορυβηθηκα διαβαζοντας κατι τετοιο
http://www.nicehair.org/dht/can-creatine-cause-hair-loss
...Και διαφορα άλλα ανάλογα

sailim
13-01-15, 15:46
Στον αντίποδα όμως, διαβασα πως η ανδρογενετική αλωπεκία δεν οφείλεται στην υπερβολική συγκέντρωση ανδρικών ορμονών, αλλά στην αντίδραση των τριχών στην παρουσία τους.
Είναι σημαντικό επίσης ότι οι άνδρες με πρόβλημα τριχόπτωσης δε διαθέτουν απαραίτητα υψηλότερα επίπεδα τεστοστερόνης και άλλων ανδρογόνων στον οργανισμό τους, απλώς τα τριχοθυλάκιά τους είναι πιο ευαίσθητα και επιρρεπή στην επίδραση των ανδρογόνων από ότι των υπολοίπων ανδρών. Ενδεχομένως επίσης να διαπιστώνεται ευρύτητα των υποδοχέων DHT ή μεγαλύτερα επίπεδα 5-α αναγωγάσης. Για παράδειγμα, οι άνδρες που διαθέτουν χαμηλά επίπεδα 5α – αναγωγάσης, δεν παρουσιάζουν ανδρογενετική αλωπεκία. Κατανοούμε επομένως ότι τα ανδρογόνα προκαλούν τριχόπτωση μόνο σε συνδυασμό με την ύπαρξη κληρονομικής προδιάθεσης.

beefmeup
13-01-15, 15:47
ειναι ασχετα ολα αυτα με την κρεατινη.

raiden
14-01-15, 19:04
Μολις διαπιστωσα οτι το τοπικ αυτο υπαρχει εδω και δεκα χρονια !!!Αντε βρε , να τα χιλιασουμε :P . Αναρωτιεμαι αν πριν το 2005 που ανοιχτηκε επικρατουσε ο σκοταδισμος και αντεμιτωπιζοταν η κρεατινη σαν ταμπου ! Οπως και να εχει μαθαμε πολλα για την "κυρια" τοσα χρονια .

sailim
15-01-15, 18:31
Χαχαχα...πραγματικα..

MR.bicepius
31-01-15, 13:24
χαιρεται ! ασχολουμαι με την γυμναστικη 3 χρονια και εδω και 1.5 χρονο προπονησεις και διατροφες ειναι αυστηρα οργανωμενες! μεχρι στιγμης απο συμπληρωματα ειχα χρησημοποιησει whey και για ενα διαστημα καποιες gainer! (κακως) αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με τη χρηση κρεατινης κατα ποσο θα με ωφελησει και αν αξιζει λογο του νεαρου της ηλικιας μου! ειμαι 18 παρα 2 μηνες χρονων 1.83 υψος και 73 κιλα! διαβασα το αρθρο στο φορουμ σχετικα με την κρεατινη και βασικα αυτο που με απασχολει πριν προβω στην αγορα της ειναι απο φιλοσοφικης αποψης ! εννοω αν ειναι ''σωστο'' σαυτην την ηλικια! θα ηθελα πολυ την αποψη σας ! ευχαριστω εκ των προτερων:thumbup:

PanosDanis
31-01-15, 13:29
Η κρεατινη θα σε βοηθησει μια χαρα, δε θα παθεις κατι. Απλα Μιας και εισαι ακομα εφηβος (οπως κ γω) δε μας χρειαζεται τοσο, ειναι περιττο πιστευω. Εχουμε πολυ πραμα να δωσουμε στην προπονηση μας, δε χρειαζομαστε εξτρα βοηθεια. Εχω κανει ληψη κρεατινης 2 φορες παλιοτερα σιγουρα με βοηθησε αλλα ενταξει το θεωρησα λιγο περιττο. Αν θες φυσικα ομως να δοκιμασεις να δεις δοκιμασε αφοβα.

LostAvenue
31-01-15, 13:59
Οπως σου ειπε και ο πανος, πιστευω οτι στην ηλικια που εισαι δεν την πολυχρειαζεσαι...με σωστη προπονηση και πανω απ'ολα διατροφη θα δεις σιγουρα αποτελεσματα...

Η κρεατινη θα σε βοηθησει οταν φτασεις σε ενα σημειο και θα θελεις "το κατι παραπανω"...

LazexSt
16-03-15, 00:31
μια βοηθεια:idea:, θελω να παρω μια κρεατινη και θελω να δω εαν η εξης ληψης της ειναι σωστη, 5ή7 μερες φορτωμα 20ή15γρ και στην συνεχεια 5γρ για 55 μερες, διοτι δεν εχω ξαναπαρει , εκτος απο τo gainer που εχει λιγη..

NASSER
16-03-15, 00:46
5γρ πρωί και 5γρ πριν την προπόνηση είναι μια λογική μέθοδος χρίσης της. Θα νιώσεις την αποτελεσματικότητα της σε δύναμη και απόδοση μετά από 3 ημέρες.
Το φόρτωμα είναι μια μέθοδος που εντάσσεται σε διαφορετική τεχνική, άσχετα αν την αναφέρουν στις περισσότερες συσκευές μονοϋδρικής κρεατίνης.

LazexSt
16-03-15, 01:05
:thumbup:

sailim
22-03-15, 10:53
Το πόσο ζεστο ειναι το νερο που διαλυουμε την κρεατίνη, μπορει να επηρεασει τη συσταση ή τη χήμεια της;

beefmeup
22-03-15, 15:01
χλιαρο ,οχι ζεστο.

vaggan
22-03-15, 15:45
μια ζωη την πινω με νερο βρυσης ενιοτε και παγωμενο αν ειναι κανενα προεξασκητικο και ειναι καλοκαιρακι

sailim
27-03-15, 09:24
Ενα ατομο που τον πειραζει η κρεατίνη, δοσεις τυπου 1-2gr ανα μερα, εχουν καποιο αποτελεσμα σε σωματικό βαρος 65-66kg, ή ειναι σαν να μην παιρνει τιποτα;
Από το καθόλου, ισως και το λιγο να ειναι καλύτερο..ισχύει;

Polyneikos
27-03-15, 09:39
Δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το "σε πειράζει κρεατίνη".
Αν καποιον τον πειράζουν τα 5 γρ κρεατίνη, πιθανόν να τον πειράζουν και τα 1-2 γρ, τα οποία γενικά είναι υποδοσολογία.

sailim
27-03-15, 09:47
Εχω διασταυρωσει πως οταν την ξεκιναω, μου αρχιζουν πονοκέφαλοι, παρα το μπολικο νερο που πινω
Οταν την διακοπτω, περνάνε...

beefmeup
27-03-15, 11:10
ποσο μπολικο νερο πινεις?
κ το πινεις σε αυτη την ποσοτητα οταν την ξεκινας η γενικα ολο τον χρονο?

sailim
27-03-15, 11:50
Αυξάνω τη λήψη νερού, με την έναρξη της κρεατινης..
Πινω τοσο, που πηγαίνω το λιγοτερο καθε ωρα στην τουαλέτα

beefmeup
27-03-15, 14:23
μαλλον δεν το ξερεις οτι η αυξημενη ληψη νερου μπορει να προκαλεσει υπερταση κ κατα συνεπεια κ πονοκεφαλους ε?

SOLID
27-03-15, 16:27
Και η πολυ λιγη ληψη νερου ομως το ιδιο μπορει να φερει.Οσο για τους πονοκεφαλους τουλαχιστον.Και πολλα ακομα βεβαια.Τωρα εξαρταται τι εννοει καποιος πολυ και λιγο.1 λιτρο τη μερα (που πολλοι που γνωριζω ειτε γυμναζονται ειτε οχι τοσο πινουν) ειναι απαραδεκτα λιγο.Αλλα και 8 που πινουν απο την αλλη καποιοι και αυτο παραειναι πολυ.

beefmeup
27-03-15, 16:28
ναι ισχυει ,αλλα δεν νομιζω να μιλαμε για λιγη εδω μιας κ ο απο πανω γραφει οτι την αυξανει..
αν τωρα καθε μια ωρα παει για κατουρημα ,μαλλον το παρακανει..εκτος αν εχει κ συχνοουρια:turtle:

sailim
27-03-15, 17:18
Υπαρχει πιθανοτητα η πονοκέφαλοι να οφειλονται στο πολυ νερο με την έναρξη του κυκλου κρεατίνης;
Λεγοντας πολυ νερο, το υπολογίζω γύρω στα εξτρα 2 λιτρα, απλα ο οργανισμος μου τα ...αποβαλει τακτικα

beefmeup
27-03-15, 17:20
Υπαρχει πιθανοτητα η πονοκέφαλοι να οφειλονται στο πολυ νερο με την έναρξη του κυκλου κρεατίνης;
Λεγοντας πολυ νερο, το υπολογίζω γύρω στα εξτρα 2 λιτρα, απλα ο οργανισμος μου τα ...αποβαλει τακτικα

αυτα τα ποστ μου φτιαχνουν την μερα...
φιλε αν κρινω απο τα ποστ που κανεις γενικα ,μαλλον η κρεατινη ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να σε απασχολει στη ζωη σου:toast:

theoklis13
20-04-15, 11:03
παιδιά σε φάση γραμμωσης θα ταν καλύτερα μια νιτρική κρεατίνη ή κρεαλκαλική δε θέλω καποια που να κάνει κατακράτυση (είχα πάρει την cell αλλά με φούσκοσε πολύ):unsure:

spartan77
20-04-15, 13:12
η celltech ειναι φόρμουλα κρεατίνης με υδατάνθρακα και διάφορα άλλα..........δεν ξέρω εαν ψάχνεις φόρμουλα κρεατίνης ή απλά μια σκέτη κρεατίνη...... πάρε μια καθαρή μονουδρική creapure ......

theoklis13
20-04-15, 22:33
Εγώ ψάχνω κάτι που να μη με φορτόσει υγρα και να φένεται καλύτερα η μυηκότητα μουκαι φλεβικότητα γιαυτό σκέφτομαι και την νιτρική εσείς τι λέτε?:unsure:

sanitarium20
28-04-15, 15:50
Να ρωτήσω κάτι. Έπαιρνα πάντα μονοϋδρικη κρεατίνη μεταπροπονητικά στο ίδιο shaker με την πρωτεΐνη μου και νερό. Υπάρχει κάποιο ζήτημα ως προς την απορροφητικότητα της;

Και κάτι άλλο. Πάντα έπαιρνα σε σκόνη μονοϋδρικη και έβαζα ένα κουταλάκι περίπου 5gr. Τόσο θυμάμαι ότι είναι η δόση της. Αλλά κάπου έχω διαβάσει εδώ μέσα στο παρελθόν για φόρτωμα με 10γρ και τέτοια. Τι ακριβώς είναι το φόρτωμα, ποτέ γίνεται και ποσό διαρκεί;

Τέλος, θυμάμαι καλά ότι ο κύκλος της είναι 2 μήνες να παίρνω και ένα να σταματάω;;;

Σας ευχαριστώ πολύ για ενδεχόμενες απαντήσεις!


Sent from my iPad using Tapatalk

kostas kou
28-04-15, 22:06
[QUOTE=sanitarium20;826044]Να ρωτήσω κάτι. Έπαιρνα πάντα μονοϋδρικη κρεατίνη μεταπροπονητικά στο ίδιο shaker με την πρωτεΐνη μου και νερό. Υπάρχει κάποιο ζήτημα ως προς την απορροφητικότητα της;
οχι κανενα
Και κάτι άλλο. Πάντα έπαιρνα σε σκόνη μονοϋδρικη και έβαζα ένα κουταλάκι περίπου 5gr. Τόσο θυμάμαι ότι είναι η δόση της. Αλλά κάπου έχω διαβάσει εδώ μέσα στο παρελθόν για φόρτωμα με 10γρ και τέτοια. Τι ακριβώς είναι το φόρτωμα, ποτέ γίνεται και ποσό διαρκεί;

φορτομα κανεις την πρωτη βδομαδα που ξεκινας την κρεατινη αντο για 5+5 γρ ημερισιος παιρνεις 10+10, δεν ειναι υποχραιωτικο να κανεις εγω δεν κανω

Τέλος, θυμάμαι καλά ότι ο κύκλος της είναι 2 μήνες να παίρνω και ένα να σταματάω;;;

κανονικα ναι αν και εγω οταν περνω, περνω σερι

Σας ευχαριστώ πολύ για ενδεχόμενες απαντήσεις!

sanitarium20
28-04-15, 22:26
φορτομα κανεις την πρωτη βδομαδα που ξεκινας την κρεατινη αντο για 5+5 γρ ημερισιος παιρνεις 10+10, δεν ειναι υποχραιωτικο να κανεις εγω δεν κανω



Καταρχάς χίλια ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις...

Απλά μια ερώτηση πάνω σ αυτο. Γιατί λες "αντί για 5+5"; Εγω παίρνω 5 συνολικά τη μέρα. Που ειναι τα 5+5;



Sent from my iPad using Tapatalk

kostas kou
28-04-15, 22:51
Καταρχάς χίλια ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις...

Απλά μια ερώτηση πάνω σ αυτο. Γιατί λες "αντί για 5+5"; Εγω παίρνω 5 συνολικά τη μέρα. Που ειναι τα 5+5;



5γρ με το πρωινο και 5 μετα την προπονηση, η μπορεις και 5 πριν την προπονηση και αλλα 5γρ μετα

sanitarium20
28-04-15, 22:59
Αφού η ημερήσια προτεινόμενη δοσολογια ειναι 5γρ αυτο δεν είπαμε νωρίτερα;


Sent from my iPad using Tapatalk

AntonisN
02-05-15, 19:22
Τσίμπησα και εγώ μια μονουδρικη κρεατίνη σήμερα. Πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με το εν λόγω συμπλήρομα και δευτέρα την ξεκινάω. Μου είπανε απο το μαγαζί που την πήρα οτι αν την διαλύω σε νερό δεν θα αποροφάτε καλά διότι δυστηχός πρέπει να πίνεται με κάτι γλυκο (δεξτροζη/χυμος φραγκοσταφιλλο/βυσσινο) για να απορροφατε αποτελεσματικά. Κατα πόσο ισχύει αυτό;

Επίσης, η προτείνη που πέρνω έχει ανα σκοοπ 2γ Κρεατίνης, θα πέρνω κανονικά τα 5 μετά την προπόνηση + τα δυο απο την πρωτεινη στον κυκλο μου, παλι δεν πιστευω να εχω οποιοδηποτε προβλημα.

Feth
02-05-15, 19:30
Τσίμπησα και εγώ μια μονουδρικη κρεατίνη σήμερα. Πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με το εν λόγω συμπλήρομα και δευτέρα την ξεκινάω. Μου είπανε απο το μαγαζί που την πήρα οτι αν την διαλύω σε νερό δεν θα αποροφάτε καλά διότι δυστηχός πρέπει να πίνεται με κάτι γλυκο (δεξτροζη/χυμος φραγκοσταφιλλο/βυσσινο) για να απορροφατε αποτελεσματικά.

Ειτε την πιεις με νερο ειτε με χυμο μια χαρά θα απορροφηθεί. Οσο για το 2ο σκελος της ερωτησης σου, δεν πιστευω πως θα έχεις καποιο πρόβλημα:)

AntonisN
02-05-15, 19:30
Ειτε την πιεις με νερο ειτε με χυμο μια χαρά θα απορροφηθεί. Οσο για το 2ο σκελος της ερωτησης σου, δεν πιστευω πως θα έχεις καποιο πρόβλημα:)Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε.

puzzykillah
04-05-15, 16:20
την κρεατινη πως να την πινω?

5γρ πριν και 5 μετα?
ή μονο πριν η΄μονο μετα

vaggan
04-05-15, 16:45
οπως θες την πινεις δεν υπαρχει προβλημα και πριν και μετα μια χαρα ειναι

puzzykillah
04-05-15, 16:51
prin το καταλαβαινω να την πιεις για να εχεις ενεργεια
μετα ομως γτ?

vaggan
05-05-15, 19:53
αποκατασταση

amplaxoublis
12-05-15, 14:48
Kαλησπερα!! Τελικα παιδια η φυσιολογικη ημερησια δοση ειναι 10γρ?? Γιατι ολοι λενε 5γρ? Τουλαχιστον οι κατασκευαστες!

ΑΝΕ
23-05-15, 21:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΙΜΑΙ 19 ΚΑΙ ΠΡΙΝ 2,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗΜΟΥ.. ΛΑΜΒΑΝΩ ΕΝΑ ΣΚΟΥΠ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΦΟΡΤΩΜΑ Η ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΠΟΥ ΧΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ Η BIOTECHUSA 100% CREATINE MONOHYDRATE.... ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ; ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ!! ( Η ΠΟΣΟΤΗΤΕς ΦΑΓΗΤΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΝΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΩ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΟΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΩ)

ΑΝΕ
23-05-15, 21:13
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΛΑΜΒΑΝΩ ΕΝΑ ΣΚΟΥΠ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΙΝ ΦΑΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..

grtech
23-05-15, 21:34
Γεια σου ΑΝΕ και καλώς όρισες στην παρέα. :welcome:

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς περιμένεις να πάρεις απο την κρεατίνη, αυτό που συνήθως ελέγχετε και απο τις έρευνες αλλά και απο τους ασκούμενους που κάνουν χρήση κρεατίνης είναι οτι θα σου δώσει ένα με 3 ρεπ παραπάνω και ένα γέμισμα στους μυς και αυτό με προϋποθέσεις.

Συνήθως αυτά ξεκινάς να τα βλέπεις μετα τις δύο βδομάδες με φόρτωμα κρεατίνης (για αυτούς που ανταποκρίνονται καλά σε αυτή) και στο μήνα για όσους δεν μπαίνουν στην διαδικασία φορτώματος (5 γρ. κρεατίνη την ημέρα).

Κάποιους τους βοηθάει μαζί με την κρεατίνη να χρησιμοποιούν απλό υδατάνθρακα σε άλλους δεν χρειάζεται.

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να αυξήσεις την κατανάλωση νερού μέσα στην ημέρα.

Υ.Γ. Μιας και είσαι νέο μέλος καλο είναι να γνωρίζεις οτι είναι κανόνας του φορουμ να μην γράφουμε με κεφαλαία γράμματα.

ThomasK
30-05-15, 00:33
Μαγκες ισχυει σιγουρα οτι η κατακρατηση υγρων απο την κρεατινη γινεται μονο ενδοκυτταρια? (ενδομυικα) η και απ'εξω? γιατι κατι τετοιο ακουσα τελευταια.

beefmeup
30-05-15, 10:15
που το ακουσες αυτο τωρα τελευταια?

ThomasK
30-05-15, 10:37
ενας τυπος ειπε οτι τα νερα θα σου κανουν την γραμμωση να παει βολτα. θα πρεπει να σταματησω την κρεατινη για να στεγνωσω?

beefmeup
30-05-15, 11:36
δεν τον ρωτησες γιατι θα παει η γραμμωση βολτα?
δλδ σου λεει καποιος κατι..οκ,το ακους..δεν τον ρωτας απο περιεργεια να μαθεις γιατι μπορει να γινει αυτο που σου λεει?
πως το αιτιολογει δλδ?

Nive
30-05-15, 12:43
Η κρεατινη αυξανει την ποσοτητα του αζωτου στον μυικο ιστο. Αυτο οδηγει στην υπερτροφια.
Αν τωρα βαλεις μονουδρικη θα σε πρηξει περισσοτερο απο την αλκαλικη αλλα θελει προσοχη με το αλατι γιατι η κατακρατηση ειναι πιθανη.
Η γραμμωση θα παει βολτα γιατι οι μυικες σου ινες θα πρηστουν με νερα αρα χανεις την διαχωριστικοτητα και την λεπτομερια.
Εγω θα σου προτεινα να δεις την προσληψη κρεατινης σαν ευκαιρια ν'αυξησεις τα κιλα που παιζεις μιας και θα δεις διαφορα σε δυναμη. Με ενα καλο νιτρικο πχ στην προπονηση σου θα δεις μεγαλη διαφορα σε αντοχη-δυναμη-διαρκεια

Υ.γ. Τα περισσοτερα νιτρικα εχουν λιγη κρεατινη οποτε ριξε μια ματια πριν υπολογισεις ποση κρεατινη θα προσλαβεις.

ThomasK
30-05-15, 12:50
πολυ σαφης απαντηση ευχαριστω πολυ φιλε.

beefmeup
30-05-15, 15:07
η κρεατινη αυξανει το ΑΤP στους μυς..το ATP ειναι η πρωτη μορφη ενεργειας που δαπανα το σωμα..στα 3 πρωτα δευτερολεπτα μιας εντονης δραστηριοτητας τα αποθεματα του υπαρχοντος ATP θα ελλατωθουν κατα πολυ..η ληψη κρεατινης σαν συμπληρωμα ,αυξανει τα επιπεδα της φωσφοκρεατινης στο σωμα η οποια με την σειρα της δινει την φωσφωρικη ομαδα στο ADP που με την σειρα του βοηθα να δημιουργηθει ATP..

η κατακρατηση νερου γινεται στο μυικο κυταρο πραγμα που σημαινει οτι αν παρεις κρεατινη οι μυς θα δειχνουν πιο γεματοι κ σκληροι..αυτο με την προυποθεση οτι εισαι χαμηλα σε ποσοστα λιπους κ μπορεις να δεις τους μυς σου.

ThomasK
30-05-15, 20:33
και κατι ακομα. αποφασισα να μην κανω κυκλους στην κρεατινη . σε περιπτωση που σταματησω σε ποσες μερες περιπου θα αρχισουν να φευγουν τα νερα?

beefmeup
30-05-15, 20:38
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=94880&stc=1

Feth
30-05-15, 20:44
http://i60.tinypic.com/2gxe26u.gif

ThomasK
30-05-15, 20:48
μπορει να μου απαντησει καποιος αν ειναι δυνατο? ευχαριστω

PanosDanis
24-06-15, 23:05
Μεταξυ της creacore κ μιας απλης μονουδρικης/μικροιονισμενης κρεατινης ποια θα προτιμουσατε;

beefmeup
24-06-15, 23:23
ρωτα αλλη μια φορα..ολο κ καπου αλλου θα υπαρχει θεμα να ρωτησεις το ιδιο πραγμα:)

την φτηνοτερη παρε..εκτος αν εχεις λεφτα για ξοδεμα κ ορεξη για δοκιμες..

PanosDanis
24-06-15, 23:28
Χαχα sorry ρε συ απλα ειμαι ετοιμος για παραγγελεια και επειδη η creacore εχει 4 ευρω πανω απο την μικροιονισμενη καταλαβαινεις.. :P
αρα να παρω να δοκιμασω την creacore?

beefmeup
24-06-15, 23:30
αν σε περνει οκ..αλλα μην περιμενεις κ σημαντικες διαφορες.

P2W
09-07-15, 23:33
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα (πρώτο thread),

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την μονοϋδρική κρεατίνη - creapure. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν την creature της Beast Sports Nutrition η οποία δούλεψε πάρα πολύ καλά πάνω μου αλλά θα ήθελα να την αλλάξω (λόγο υψηλής "πλέον τιμής). Η creature είναι "φόρμουλα" που αποτελείτε από 5 διαφορετικούς τύπους κρεατίνης σε αντίθεση με μια creapure μονοϋδρική ... γιατί το λέω τώρα αυτό... διότι δεν γνωρίζω αν θα μου προσφέρει (αν αυτοί οι 5 τύποι κρεατίνης κάνουν όντως την διαφορά) την ίδια εκρηκτικότητα την στιγμή που την χρειάζομαι και αν θα μειώσει τον απαιτούμενο χρόνο ανάρρωσης μετά από κάθε άσκηση και κατ' επέκταση προπόνηση .... σε σχέση με τα οφέλη εκείνα που μπορούσε να μου προσφέρει η creature. Έχω διαβάσει βέβαια πάρα πολύ καλά λόγια για την μονοϋδρική απλά δεν την έχω δοκιμάσει "σκέτη" γι' αυτό είμαι λίγο διστακτικός στο να προβώ σε αγορά χωρίς πρώτα να έχω πάρει μια δεύτερη, τρίτη, τέταρτη γνώμη ρε αδερφέ! Και κάτι ακόμα η micronised σε αντίθεση με μια απλή μονοϋδρική έχει σημαντική διαφορά ή απλά και μόνο η micronised έχει καλύτερη διαλυτότητα? Ποια μονοϋδρική θα μου προτείνατε?

Αυτά για την ώρα (πιστεύω)... Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Στο μετέφερα εδω,καλο ειναι να κάνεις μια αναζήτηση πρίν ανοιξεις ενα νέο θέμα....!!!υπάρχει ακομα και ξεχωριστώ section στο φόρουμ για τα συμπληρώματα κρεατινης..να διαβάσεις κριτικές και γνώμες..

P2W
11-07-15, 09:57
Καλημέρα σας, θα μπορούσατε να μου πείτε γνώμες.... (όλες οι απόψεις δεκτές)

beefmeup
11-07-15, 11:13
παρε μια απλη μονουδρικη που να ειναι κ μικροιονισμενη..
αυτες της ΟΝ κ της warriorlab ειναι καλες κ φτηνες..υπαρχουν κ στο eshop του φορουμ..

PanosDanis
13-07-15, 15:53
Καλησπέρα. Από την Δευτέρα μέχρι την Παρασκευή έκανα φόρτωμα κρεατινης 20 γραμ. Την μέρα και το σκ 5 γραμ συντήρηση. Σήμερα όμως έφυγα διακοπες και γυρνάω Παρασκευή και ξέχασα την κρεατινη σπίτι. Υπάρχει θέμα να μη παίρνω για αυτές τις 4-5 μέρες;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Metalhead|T|
13-07-15, 16:40
Κανενα...πίνε μπολικο νερό μονο :welcome:

Feth
13-07-15, 16:42
Καλησπέρα. Από την Δευτέρα μέχρι την Παρασκευή έκανα φόρτωμα κρεατινης 20 γραμ. Την μέρα και το σκ 5 γραμ συντήρηση. Σήμερα όμως έφυγα διακοπες και γυρνάω Παρασκευή και ξέχασα την κρεατινη σπίτι. Υπάρχει θέμα να μη παίρνω για αυτές τις 4-5 μέρες;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την πάτησες.. αυτές τις 5 μέρες θα χάσεις 50% της μυικης σου μάζας

PanosDanis
13-07-15, 18:36
Χαχα έλα ρε Νταξει ξέρω ότι δε θα συμβεί και τίποτα απλά προοληπτικα

Nive
21-07-15, 17:34
Σωστός ο Τάσος :thumbup:
Αλήθεια μιας και το έθιξε το παιδί, μετά πρέπει-μπορεί να ξανακάνει φόρτωμα ή πάει 10γρ ημερισίως?:unsure:

PanosDanis
21-07-15, 19:24
Εγω παντως τωρα συνεχιζω 5γρ την μερα μετα την προπονηση

SOLID
21-07-15, 19:33
Σωστός ο Τάσος :thumbup:
Αλήθεια μιας και το έθιξε το παιδί, μετά πρέπει-μπορεί να ξανακάνει φόρτωμα ή πάει 10γρ ημερισίως?:unsure:

Οχι δεν χρειαζεται φορτωμα μετα.Βασικα δεν χρειαζεται καν το 20γρ την μερα για μια εβδομαδα.Ο κορεσμος και η πληροτητα θα ερθει ετσι κι αλλιως στο 20ημερο ειτε παρεις 10 ειτε παρεις 20.

Nive
21-07-15, 19:49
Solid ολοι λενε για περιοδο loading και μετα 5-10 (5 την θεωρω ελαχιστη) φυσικα μαζι με δεξτροζη για να την "ταξιδεψεις".

SOLID
21-07-15, 20:00
Solid ολοι λενε για περιοδο loading και μετα 5-10 (5 την θεωρω ελαχιστη) φυσικα μαζι με δεξτροζη για να την "ταξιδεψεις".

Κοιτα και εγω τις περισσοτερες φορες παντα με loading το εκανα αλλα (δεν μπορω να την βρω τωρα) υπαρχουν αρκετες μελετες που δειχνουν πως αν περνεις πολυ ποσοτητα πανω απο το 46% θα το διωξει ο οργανισμος σου,αρα και 20 να παρεις δεν επιταχυνεις κατι οπως παλια νομιζανε και πως ο κορεσμος θα ερθει στο 20αημερο πανω κατω ειτε με δεκα ειτε με εικοσι.
Τις τελευταιες φορες απο προσωπικη εμπειρια που επαιξα με 10 γραμμαρια αντι για 20 γραμμαρια δεν διαπιστωσα κατι διαφορετικο,κοινως για να το πω διαφορετικα οταν επαιρνα 20 γραμαμρια δεν ειχα βελτιωση ανωτερη αποτι οταν επερνα 10.

Φυσικα παντα ειδικα στο μεταπροπονητικο με απλο υδατανθρακα (αγαπαμε υδατανθρακα,και οι μυες το ιδιο) :green:.

LostAvenue
21-07-15, 20:09
Εγώ προσωπικά δεν έκανα ποτέ loading, ακολουθώ το στυλ 10γρ μέρες on (5πρωι-5μετα) και 5γρ μέρες off (πρωι)

Nive
22-07-15, 09:35
Mάλιστα, θα το ψάξω solid ευχαριστώ για την πληροφορία. ;)

gasperg
25-07-15, 14:27
Μολις αγορασα την Scitec Nutrition 100% Creatine. Ειναι η 1η φορα που αγοραζω κρεατινη και θα ηθελα να μου πειτε ποσα γραμμαρια πρεπει να περνω και καθε πότε.

Feth
25-07-15, 14:44
Επρεπε να ρωτήσεις εδώ φίλε:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?886-Γενικές-Ερωτήσεις-για-την-Κρεατινη&highlight=%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

Αν ψάξεις λίγο θα βρείς την απάντηση στο τοπικ που έβαλε σε quote.

gasperg
25-07-15, 14:53
εκει ψαχνω αλλα δεν βλεπω ξεκαθαρη απαντηση... Θελω να πω γραφει ημερισια δοση 5g. μηπως ειναι λιγα?

Feth
25-07-15, 14:58
εκει ψαχνω αλλα δεν βλεπω ξεκαθαρη απαντηση... Θελω να πω γραφει ημερισια δοση 5g. μηπως ειναι λιγα?

Πήρα ένα reply από τα εκατονταδες που υπάρχουν στο τοπικ

Μετα την προπόνηση στο σεικερ 5 γρμ και αλλα 5 το πρωι,πριν την προπονηση δεν χρειαζεται....Τις μερες εκτος μονο 5 γρμ το πρωι.



Άλλο 1

αστο το φορτωμα τσαμπα θα παει η κρεατινη

παρε 10γρ τις μερες που πας γυμναστηριο και 5γρ τις μερες που δεν πας

τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις

Άλλο 1


Τις μέρες που πας στο gym παίρνεις μία δόση πριν και μία μετά. Στις off μέρες, μία δόση το πρωί.


:

Άλλο 1

10γρ τις μερες της προπονησης και 5 στις εκτος τα 5 γραμμαρια το πρωι πριν το γευμα και τα αλλα 5 μετα την προπονηση

gasperg
25-07-15, 15:15
εγινε ευχαριστω και πως θα την συνδιασω και με την whey που πηρα? Γινεται να τις παιρνω ταυτοχρονα? π.χ μιση ωρα μετα την προπονηση την κρεατινη και 1 ωρα μετα την whey?

Feth
25-07-15, 15:20
Αν παιρνεις shaker πρωτεΐνης μετα ακριβως την προπονηση σου απλά ριξε την κρεατινη μέσα στο shaker και κατεβασετο.

gasperg
25-07-15, 15:42
επειδη εχω ενα θεμα με τις γευσεις το λεω. η εστω να τα παρω χωρια το ενα μετα το αλλο γινεται?

make your dream true
25-07-15, 16:10
γίνεται γίνεται...η κρεατίνη δεν έχει ιδιαίτερη γεύση έτσι κ αλλιώς

gasperg
25-07-15, 18:14
εγινε ευχαριστω πολυ νομιζω καλυφθηκα

sobral
26-07-15, 16:43
Μην βαριέστε να ψάξετε λίγο το φόρουμ. Γίνεται σε φόρουμ bbing να μην υπήρχε θέμα για τη λήψη κρεατίνης; σίγουρα όχι. Το μετέφερα στις γενικές, εδώ να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις, δεν χρειάζεται να ανοίγετε νέο θέμα. Όπως σου είπε κ ο Feth υπάρχουν πολλές απαντήσεις. Για μένα και τα 5γρ. για μια περίοδο λήψης 8 εβδομάδων είναι μια χαρά αποτελεσματική.

costaser
26-07-15, 19:26
Παίδες ασχολούμαι 2 χρόνια τώρα. 1.71 80 κιλά. Αποφάσισα να ξεκινήσω κρεατινη. Θα βάζω πέντε το πρωί μαζί με τη whey που πίνω σε νερό και πέντε μετά τη προπόνηση;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Feth
26-07-15, 21:40
Παίδες ασχολούμαι 2 χρόνια τώρα. 1.71 80 κιλά. Αποφάσισα να ξεκινήσω κρεατινη. Θα βάζω πέντε το πρωί μαζί με τη whey που πίνω σε νερό και πέντε μετά τη προπόνηση;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην ακριβως προηγουμενη σελίδα είναι η απαντήση σου.

Nive
26-07-15, 23:59
Feth πώς να παρω την κρεατινη ρε φιλε?? :P χαρα στο κουραγιο σου.

Παιδες κατανταει κουραστικο...εχει απαντηθει 6942634 φορες...ψαξτε λιγες σελιδες πισω!!

costaser
27-07-15, 15:45
Ωραία για να μην κουράζεστε, δημιουργήστε ένα sticky που να εξηγει πως μπορεί κάποιος να κάνει κύκλο κρεατινη χωρίς πολλά πολλά..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

beefmeup
27-07-15, 15:51
φιλε μου δεν ειναι θεμα κουρασης..
στην ενοτητα με τις μελετες κ τα αρθρα, υπαρχουν 2 αρθρακια που εξηγουν καποιες βασικες αρχες για την κρεατινη κ την ληψη της.

Άρθρα & Μελέτες Μελών (http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?15-%CE%86%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-amp-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD)

κ θα βρεις κ αλλα στην ενοτητα με τα συμπληρωματα αν ψαξεις..

τωρα για το αν ειναι να γινουν στικυ ειναι αλλο θεμα, γιατι εσυ πχ θες κατι για κρεατινη,ο αλλος θελει κατι για γλουταμινη, αν ειναι να τα κανουμε ολα στικυ θα γεμισουμε 3 σελιδες απο αυτα..
οποτε καλο ειναι να ψαχνει ο καθενας αν θελει να βρει κατι:thumbup:
επισης σε αυτο εδω το θεμα αν ανατρεξεις σε καθε σελιδα ειναι ακριβως τα ιδια κ τα ιδια γραμμενα για δοσεις κλπ, γιατι σε καθε σελιδα υπαρχει καποιος που ρωταει τα ιδια κ τα ιδια επειδη δεν κανει τον κοπο να διαβασει 2 ποστ..