PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

RAMBO
05-05-09, 22:04
σε οτι θεσ δεν ηπαρχει προβλημα απλα φτοντισε να μην σου μενει τπτ στον πατο να το πινεισ ολο..

thomaslar
06-05-09, 13:49
μπορεισ να παιρνεισ πρωι πριν την προπο κ μετα κ μια το βραδυ

αυτο μονο για 5 μερες??

RAMBO
06-05-09, 15:01
ναι μονο για υπερπληρωση.μετα 5 γρ μετα την προπο.κ τισ μερεσ που δεν εχεισ 5 γρ το πρωι.

Gregory G
08-05-09, 17:31
η εποχη που βρισκομαστε τρ ειναι καλη γ την ληψη τησ?κ κατι αλλο μετα την προπονηση πινο αμινο κ πρςτεινη.την κρεατινη ν την πινς σκετη κ μετα τ αλλα ι μεσα στην πρωτεινη μ..?η πρωτεινη ειναι καθαρη κ τ αμινο υγρα.εγς δεν εκανα υπερπληρςση περνς μονο 5 γρ τ μερα....για ποσο καιρο θα μπορς ν πινω?

billys15
08-05-09, 18:11
Γιατι να μην ειναι καλη η εποχη? :D

Παιρνε την κρεατινη κατευθειαν μαζι με τα αμινοξεα και την πρωτεϊνη κατεβαζε την σιγα σιγα σε κανα 20λεπτο-μισαωρο.

Gregory G
08-05-09, 18:31
ευχαριστο ρε billy να σε ρωτησω κτ? επιδι περνω πρωτη φορα κρεατινη μιασ κ δεν εκανα υπερπληρωση με τα 5 γρ που περνω θα δω διαφορα?

billys15
09-05-09, 03:47
Ναι ναι δεν υπαρχει προβλημα,απλα παρτην για αρκετο διαστημα,π.χ. δοκιμασε να το τραβηξεις στους 2 μηνες +

Gregory G
09-05-09, 09:53
ευχαριστω πολυ ρε bill..

leangains
16-05-09, 00:17
Έχω μερικές απορίες. Σε πόση ώρα η κορυφή της ινσουλίνης από τη δεξτρόζη ή τη φρουκτόζη που περιέχει ο χυμός φραγκοστάφυλλου πέφτει σε κανονικά επίπεδα?? Κ σε πόση ώρα γίνεται η απορρόφηση της κρεατίνης κ η μεταφορά της στους μύες??
Κ άλλη μία απορία αν θέλω να κάνω μια μεταφορά πες να μετακομίσω και το φορτηγό πρέπει να πάει κ να έλθει 5 φορές, να το νοικιάσω για τις 3 και τα πράγματα που θα μείνουν να πω ¨έλα μωρέ κάποιος θα περνάει απέξω θα μου τα μεταφέρει¨ κ αν το φορτηγό είναι μικρό???
Και αυτό που λέει πιο πάνω κάποιος για την κρεατίνη την παίρνει τις ημέρες ξεκούρασης το πρωί με άδειο στομάχι. Ωραία ιδέα, πως σας φαίνεται???

ευχαριστώ!!

mantus3
16-05-09, 19:20
Έχω μερικές απορίες. Σε πόση ώρα η κορυφή της ινσουλίνης από τη δεξτρόζη ή τη φρουκτόζη που περιέχει ο χυμός φραγκοστάφυλλου πέφτει σε κανονικά επίπεδα?? Κ σε πόση ώρα γίνεται η απορρόφηση της κρεατίνης κ η μεταφορά της στους μύες??
Κ άλλη μία απορία αν θέλω να κάνω μια μεταφορά πες να μετακομίσω και το φορτηγό πρέπει να πάει κ να έλθει 5 φορές, να το νοικιάσω για τις 3 και τα πράγματα που θα μείνουν να πω ¨έλα μωρέ κάποιος θα περνάει απέξω θα μου τα μεταφέρει¨ κ αν το φορτηγό είναι μικρό???
Και αυτό που λέει πιο πάνω κάποιος για την κρεατίνη την παίρνει τις ημέρες ξεκούρασης το πρωί με άδειο στομάχι. Ωραία ιδέα, πως σας φαίνεται???

ευχαριστώ!!

επισεις την κρεατινη την περνουμε κ σε περιοδους νιστιας?

οσο για το φορτιγο νοικιασε το για 3 κ απλα προσπαθησε να δωσεις κατι extra στον οδηγο για να κανει αλλα 2 δρομολογια...

vagg
17-05-09, 02:12
Έχω μερικές απορίες. Σε πόση ώρα η κορυφή της ινσουλίνης από τη δεξτρόζη ή τη φρουκτόζη που περιέχει ο χυμός φραγκοστάφυλλου πέφτει σε κανονικά επίπεδα?? Κ σε πόση ώρα γίνεται η απορρόφηση της κρεατίνης κ η μεταφορά της στους μύες??
Κ άλλη μία απορία αν θέλω να κάνω μια μεταφορά πες να μετακομίσω και το φορτηγό πρέπει να πάει κ να έλθει 5 φορές, να το νοικιάσω για τις 3 και τα πράγματα που θα μείνουν να πω ¨έλα μωρέ κάποιος θα περνάει απέξω θα μου τα μεταφέρει¨ κ αν το φορτηγό είναι μικρό???
Και αυτό που λέει πιο πάνω κάποιος για την κρεατίνη την παίρνει τις ημέρες ξεκούρασης το πρωί με άδειο στομάχι. Ωραία ιδέα, πως σας φαίνεται???

ευχαριστώ!!


ti φορτηγα ρε φιλε??δεν καταλαβαινω τπτ...αχχαχαχαχαχα
ειτε με αδειο ειτε με γεματο το ιδιο ειναι...πετα τη μεσα σου και μη σε νοιαζει:green:

leangains
17-05-09, 03:01
^^ αν θες κάνε μου μια χάρη επειδή εμφανώς δεν κατάλαβες τι ρώτησα ξαναδιάβασε το

επειδή διάβασα κάτι για διάρροια κ ότι παίρνουν 10γρ κ ότι η κρατινίνη σε κάποιους ήταν ανεβασμένη στην τελευταία εξέταση αίματος.

η κρεατίνη δεν είναι whey τη πετάω μέσα κ έλα μωρέ κάπου θα πάει, η κρεατίνη πρέπει να πάει συστημένη.

kyriakos23
17-05-09, 04:30
ηπια πανω απο 1 μηνα και οι εξετασεις ηταν οκ

mantus3
19-05-09, 23:19
ηπια πανω απο 1 μηνα και οι εξετασεις ηταν οκ

σινιθος για ποσο επινες?

kyriakos23
20-05-09, 11:14
τοσο.αλλα εκανα θιμαμε και φορτομα και μετα επινα απο 2-3 φωρες την μερα τουλαχιστον.τωρα εκανα διακοπη φυσικα.
αλλα πολλους που ξερω πινουνε για μηνες ασταματητα απο λιγα γραμαρια ομως την ημερα

Gregory G
20-05-09, 18:28
εγω κανω αυτο που ειπε ο muscleboss εδω κ 15 μερεσ αλλα δεν παρατηρησα κ καμια μεγαλι διαφορα..πινο μετα την πρπονηση 5γρ μαζι με υδαταντηρακα κ μετα πρωτεινι κ οταν δεν εχς πρπονηση τ πρωι,δεν εκανα βεβεα υπερπλιρωση....μηποσ πρεπι ν ανεβασο τ δοσι τισ μερεσ που παω gym?

billys15
21-05-09, 00:23
Η υπολοιπη διατροφη σου πως ειναι?

kyriakos23
21-05-09, 00:30
διαφωρα μεγαλη με την κρεατινη μην περιμενεις να δεις.
στο υπογραφο απο τωρα.

Gregory G
22-05-09, 00:35
τρωω καθε 2,5 ωρες πινο πρωτεινη αμινο πολυβιταμινι..ισςσ ν ειναι νωρισ αν κ σμρ ποθ ζυγιστικα ειδα οτι πιρα 1,5 κιλο αλλα μαλλον ποσ πας καλα θ δεικσι...απλα ρωτισα αν αρκει αυτο ποθ κανω με τ κρεατινι

sctp
24-05-09, 10:01
Effect of creatine supplementation during cast-induced immobilization on the preservation of muscle mass, strength, and endurance.

Johnston AP, Burke DG, MacNeil LG, Candow DG. Strength Cond Res. 2009 Jan;23(1):116-20, Department of Human Kinetics, St Francis Xavier University, Antigonish, Canada.


Επιδραση της κρεατινης σε μυς ανω ακρου σε περιοδο ακινησιας..

Muscle and strength loss will occur during periods of physical inactivity and immobilization. Creatine supplementation may have a favorable effect on muscle mass and strength independently of exercise.

The purpose of this study was to determine the effects of creatine supplementation on upper limb muscle mass and muscle performance after immobilization. Before the study, creatine-na#239;ve men (n = 7; 18-25 years) were assessed for lean tissue mass (dual-energy X-ray absorptiometry), strength (1-repetition maximum [1RM] isometric single arm elbow flexion/extension), and muscle endurance (maximum number of single-arm isokinetic elbow flexion/extension repetitions at 60% 1RM). After baseline measures, subjects had their dominant or nondominant (random assignment) upper limb immobilized (long arm plaster cast) at 90 degrees elbow flexion.

Using a single-blind crossover design, subjects received placebo (maltodextrin; 4 x 5 gxd-1) during days 1-7 and creatine (4 x 5 gxd-1) during days 15-21. The cast was removed during days 8-14 and 22-29. The dependent measures of lean tissue mass, strength, and endurance were assessed at baseline, postcast, and after the study.

During immobilization, compared with isocaloric placebo, creatine supplementation better maintained lean tissue mass (Cr +0.9% vs. PLA 23.7%, p , 0.05), elbow flexor strength (Cr 24.1% vs. PLA 221.5%, p , 0.05), and endurance (Cr 29.6% vs. PLA 243%, p , 0.05), and elbow extensor strength (Cr 23.8% vs. PLA 218%, p , 0.05) and endurance (Cr 26.5% vs. PLA 235%, p , 0.05).

These results indicate that short-term creatine supplementation attenuates the loss in muscle mass and strength during upper-arm immobilization in young men.

Συμπερασμα: Τα αποτελεσματα της ερευνας δειχνουν οτι η συμπληρωση με κρεατινη μετριαζει την απωλεια μυικης μαζας και δυναμης σε περιοδο πληρης ακινησιας του ανω ακρου.

Svein
31-05-09, 15:55
Παιδιά μιλάτε για σωστή διατροφή (που κάνω ) και ξεκούραση για να δεις αποτελέσματα....πόση ξεκούραση δηλαδή εγώ συνηθίζω να πηγαίνω 4-5 φορες την βδομάδα και την 1 γυμνάζω στήθος,ωμους δικέφαλους και την 2 τρικέφαλους πόδια ,πλάτη και αυτό επί 2 και την 5 μονο αερόβια .Κάθε μέρα κάνω κοιλιακούς και 30 λεπτά διάδρομο είναι πολλά????Χρειάζομαι πιο πολύ ξεκούραση??????

kyriakos23
01-06-09, 07:57
το πολυ 8ωρο δεν θα κιμασε κ ολη την μερα

skrwz21
01-06-09, 15:19
Reflex creapure monohydrate ???
Tην εχει δοκιμασει κανεις ??
καλη ?

Georges
01-06-09, 15:32
Πολύ καλή. Go for it

skrwz21
01-06-09, 16:22
ναι ε ? ποσο επαιρνες ? 10γ την ημερα ?
δουλεια εκανε?

Georges
01-06-09, 16:50
Είμαι στη δεύτερη βδομάδα, την πρώτη 15-20gr από δω και στο εξής 5-10. Κάνει δουλειά όπως κάθε κρεατίνη. Στα συν της είναι ότι είναι creapure δηλ παρασκευάζεται κάπου στη Γερμανία (αν δεν κάνω λάθος) και έχει μεγαλύτερο βαθμό "καθαρότητας" από τις κοινές

Svein
12-06-09, 13:28
Παιδιά μίλησα με τον άνθρωπο που προμηθεύει τις πρωτεΐνες αλλα δεν μπόρεσε να μου λύση μια απορία...όταν είμαι σε κύκλο κρεατίνης και δεν παο γυμναστήριο και ξυπνήσω το πρωί περνώ την κρεατίνη ....αλλα με κάνει να πάρο μαζί και την προτείνει?????επίσης η προτείνει αυτή είναι σε κύκλους...1μηνα παίρνεις 1 δεν παίρνεις????για τα συκώτια και τα νεφρά λέω μην τα καταστρέψουμε....

RAMBO
12-06-09, 13:36
οταν δεν κανεισ προπο περνεισ το πρωι κρεατινη τωρα αν θα την παρεισ μαζι με πρωτεινη αυτο θα το διαλεξεισ εσυ δεν ειναι απαραιτητο.και η πρωτεινη μπορεισ να την παιρνεισ χωρισ διακοπει αρκει να πινεισ πολυ παρα πολυ νερο.

Svein
12-06-09, 14:17
οταν δεν κανεισ προπο περνεισ το πρωι κρεατινη τωρα αν θα την παρεισ μαζι με πρωτεινη αυτο θα το διαλεξεισ εσυ δεν ειναι απαραιτητο.και η πρωτεινη μπορεισ να την παιρνεισ χωρισ διακοπει αρκει να πινεισ πολυ παρα πολυ νερο.

Ωραία παρόλο που μου ακούγονται λίγο πολλά.....!!!!!Άμα δεν περνώ κάθε μέρα πρωτεΐνη παίζει κάνα ρολο????

RAMBO
12-06-09, 14:21
oxi.απλα θα τρωσ καλυτερα για να αναπληρωσεισ τισ ελλειψεισ σε ποσοτιτα πρωτεινησ απο αυτο που πρεπει να περνεισ καθε μερα.αλλα μεγαλο προβλημα δεν ηπαρχει.

toubanix
17-06-09, 17:04
Καλησπέρα παιδιά.θα ήθελα να ρωτήσω αν η λήψη κρεατίνης τους καλοκαιρινούς μήνες επηρεάζει αρνητικά τον οργανισμό..Και το λέω αυτό γιατί το καλοκαίρι λόγω της αφόρητης ζέστης το σώμα κάνει απο μόνο του κάποια κατακράτηση υγρών.Αν λοιπόν το τροφοδοτήσουμε με κρεατίνη(που θα κάνει πρόσθετη κατακράτηση) επηρεάζεται αρντητικά?

the_big_litho
17-06-09, 22:43
Το καλοκαιρι ουτως η αλλως πρεπει να λαμβανουμε μεγαλυτερες ποσοτητες υγρων λογω της αυξημενης απωλειας ιδρωτα, οποτε αν τηρεις αυτο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

toubanix
18-06-09, 19:22
Ok!Thanks!;)

giorgospet
23-06-09, 12:42
Πήρα χθες την μονουδρική κρεατίνη της allstars, δεν διαλύετε με τίποτα. Τη χτυπούσα 10 λεπτά με το μυξεράκι σε νερό. Την έχει δοκιμάσει κάποιος από το φόρουμ; Έχει το ίδιο πρόβλημα; Πως να τη διαλύσω; Ανυσυχώ μήπως μου προκαλέσει πρόβλημα στα νεφρά τόσο δυσδιάλυτη που είναι.

KATERINI 144
23-06-09, 12:57
δε διαλύονται εύκολα αυτές, βαλτει στο στόμα με ένα κουταλάκι και πιες νερό.

giorgospet
23-06-09, 13:16
Δεν υπάρχει πρόβλημα σε ότι αφορά την απορόφοση από τον οργανισμό;

the_big_litho
23-06-09, 23:16
Παντως εντυπωση μου κανει, αν και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια με κρεατινη της συγκεκριμενης εταιριας, εχω παρει 4 διαφορετικες μονουδατικες και διαλυονται...
Χτυπα τη παραπανω, λιωσ τη με κουταλι, πιρουνι οτι μπορεις... Εχω την εντυπωση οτι οσο πιο ζεστο ειναι το νερο τοσο πιο ευκολα διαλυεται, οποτε μπορεις να το διαλυεεις σε νερο βρυσης και μετα να προσθετεις κρυο.

sctp
24-06-09, 11:07
Εχει δοκιμασει κανεις Dicreatine malate ΚΑΙ την κλασσικη micronized monο ?κανα review-συγκριση :welcome:

asdf
24-06-09, 19:52
Σε περιπτωση που καποιος προτιμησει να χρησημοποιησει ΕΘΥΛΕΘΕΣΤΕΡΙΚΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗ (ethylethester creatine) νομιζω οτι ειναι καλυτερα να προτιμησετε Καψουλες-Χαπια διοτι αμα δοκιμασετε την μορφη σκονης θα ξενερωσετε με την πικρα που αφηνει στο στομα. Μπορει 2γρ (τοσο ειναι η συνηστωμενη δοση) να ακουγετε μια μικρη ποσοτητα αλλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ πικρη. Νομιζω οτι αξιζει να δωσετε 10 ευρω παραπανω στο συγκεκριμενο προιον :weights:

narta
25-06-09, 21:18
Creatine gluconate
Creatine orotate

Τί γνώμη εχετε;

eas2000
05-07-09, 23:03
Ξέρει κανένας ποιά ειναι καλύτερη, creapure ή micronized?

Βεβαια είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα αλλά το πρόβλημα ειναι οτι δεν
υπάρχει και creapure και micronized κρεατίνη μαζί.

Οπότε ποιά επιλέγουμε;

asdf
08-07-09, 01:00
Ναι υπαρχει μαν και ειναι η κρεατινη της Reflex (http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=3844&highlight=Reflex), που αμα θες την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει σε μονουδατικη... Creapure ειναι μια ονομασια που εχει δοθει στο προιον απο την παρακατω εταιρια AlzChem Trostberg Gmb η οποια προμυθευει αρκετες εταιριες με κρεατινη. Το micronized σημαινει οτι ειναι αλεσμενη σε ψιλους κοκκους αλλα λογικα αυτο το ξερεις ηδη :green:

eas2000
08-07-09, 11:21
Thanks φιλε!
Δηλ. η συγκεκριμένη της reflex ειναι και Micronized έτσι; γιατί δεν το γράφει

asdf
08-07-09, 20:43
Μην μασας ειναι δεν ειναι την δουλεια της την κανει super :bbbiceps:

scal
10-08-09, 00:06
Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι κατά πόσο ωφελεί η χρήση της κρεατίνης κατά την περίοδο της γράμμωσης.Αυτό που είχα αρχικά στο μυαλό μου ήταν η χρήση κρεατίνης για περίπου 2,5 μήνες κατά τον ογκο και 1 μήνα στη γράμμωση. Εσεις τι πιστεύετε για την χρήση κρεατίνης κατά την γράμμωση;

thegravijia
10-08-09, 00:39
Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι κατά πόσο ωφελεί η χρήση της κρεατίνης κατά την περίοδο της γράμμωσης.Αυτό που είχα αρχικά στο μυαλό μου ήταν η χρήση κρεατίνης για περίπου 2,5 μήνες κατά τον ογκο και 1 μήνα στη γράμμωση. Εσεις τι πιστεύετε για την χρήση κρεατίνης κατά την γράμμωση;

ναι βοηθαει στο να βγαινουν σωστες προπονησεις γιατι στην γραμμωση χανεις ενεργεια κ δυναμη με τον καιρο

flowin_through
10-08-09, 02:14
Εγω για πρωτη φορα εκοψα την κρεατινη και θα περιμενω 1 μηνα πριν επιστρεψω. Ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι η κρεατινη δε χρειαζεται να κοβεται, δηλαδη να εχει κυκλους ( 2 μηνες on 1 μηνας off ) καθως δε λειτουργει σα φαρμακο. Ειναι σα να κοβεις την πρωτεΐνη για 1 μηνα περιμενοντας οτι οταν την ξαναρχισεις θα δουλευει καλυτερα. Anyway ειμαι ανθρωπος του πειραματος και θελω να διαπιστωσω ακριβως τι γινεται. Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι η πτωση μου αυτο τον καιρο θα παρει περισσοτερο χρονο να καλυφθει οταν την ξαναρχισω, αποτι το boost που θα μου δωσει η επανοδος με κρεατινη. Μενει να το διαπιστωσω.

scal
10-08-09, 02:25
Περισσότερο με προβλημάτιΖε το πόσο καιρό θα μου πάρει για να ξεθολωσω μετά την κρεατίνη κατά την περίοδο γράμμωσης από τα νερά. Μάλλον θα πρέπει υποθέτω να την διακόψω κάποια χρονική περίοδο πριν το τέλος της γράμμωσης;

liosis
22-08-09, 12:16
καλισπερα κ σορυ π επεμβαινο κ αλλαζω τι συζητηση αλλα θα ηθελα οπιοσ μπορειι με ιλικρεινια να μ πει μια καλη κρεατινη!!k an .......ysxh ayto p lene giata 3 λιτρα με νερο΄...ευχαριστω

thegravijia
22-08-09, 12:18
καλισπερα κ σορυ π επεμβαινο κ αλλαζω τι συζητηση αλλα θα ηθελα οπιοσ μπορειι με ιλικρεινια να μ πει μια καλη κρεατινη!!

εχω ακουσει δεν ξερω αν ισχυει ..οτι ολες φτιαχνονται στι ιδιο εργοστασιο εκτος της reflex ...

liosis
23-08-09, 01:20
με λιγα λογια φιλε μ ,,ολλεσ ιδιεσ ειναι ε????

alexander
23-08-09, 10:58
Παιδία μια ερώτηση μπορώ να παρω πριν την προπόνηση κρεατίνη κ καφεϊνη? γιατι κατι εχω ακούσει οτι η κρεατίνη δεν θα "δουλέψει" αν παρεις και καφεϊνη μαζι...

**** Παιδια μην ανοιγετε καινουργια τόπικς την στιγμη που υπαρχουν ήδη μεγαλες αναφορες.Είναι λειτουργικο και θεμυτο να υπαρχουν συγκεντρωμενες πληροφορίες,όχι παρομοια τόπικς με 5 ποστς το καθενα.Χρησιμοποιείτε το κουμπι της αναζητησης,εγινε συγχωνευση των μηνυματων.Mods Team ****

Svein
23-08-09, 11:28
Παιδία μια ερώτηση μπορώ να παρω πριν την προπόνηση κρεατίνη κ καφεϊνη? γιατι κατι εχω ακούσει οτι η κρεατίνη δεν θα "δουλέψει" αν παρεις και καφεϊνη μαζι...

Όντως έτσι λένε και αυτό συμβαίνει γιατί η κρεατίνη κρατάει νερά ενώ ο καφές αφυδατώνει....οποτε άμα πιεις πολύ νερό δεν θα έχεις πρόβλημα !!!!

thegravijia
23-08-09, 12:26
ναι - τον οκτωμβρη θα δοκιμασω της reflex για 2.5 μηνες - εχω δοκιμασει και αλλες οποτε θα σου πω τοτε αποψεις μου...! παντως η κρεατινη ειναι πολυ καλο συμπληρωμα σε βοηθαει γενικα-δοκιμασε το !

liosis
23-08-09, 12:35
εχο δωκιμαση 2 φορεσ μεχρι τςρα με την πρωτη π πηρα ειδα τρελο φοθσκομα κ δεν τη πηρα κ σοστα αν θεσ λεο κ τα ονοματα ...παντςσ ηταν λιγο ακριβη η πρωτη εκανε 60 κ η δευτερη 20 ...

Exci
23-08-09, 13:12
με την πρωτη π πηρα ειδα τρελο φοθσκομα κ δεν τη πηρα κ σοστα
Οι επιδοσεις θα επρεπε να σε ενδιαφερουν μαν, οχι τοσο το φουσκωμα.

liosis
23-08-09, 13:25
με τη συγκεκριμη 1 ειχεσ κ καλη επιδςση ...ξερει κανεισ η εχει δςκιμαση για την cell-tech αν ειναι οντοσ καλη κρεατινη????????

stelios17
23-08-09, 13:57
Σε περιπτωση οπου καποιος μεσα στον χειμωνα θα αρρωστησει (κρυωμα , γριπη κ.α) θα πρεπει να διακοψει τον κυκλο με την κρεατινη η οχι ?

thegravijia
23-08-09, 14:21
Σε περιπτωση οπου καποιος μεσα στον χειμωνα θα αρρωστησει (κρυωμα , γριπη κ.α) θα πρεπει να διακοψει τον κυκλο με την κρεατινη η οχι ?

εφοσον δεν πας γυμναστηριο δεν υπαρχει λογος ..απλα αν δεις οτι εχασες πολυ κανε ξανα φοτρωμα ..αλλα εχω ακουσει οτι ακομα και ενα μηνα μετα το σταματημο της χρησης της κρεατινης εχει καποια αποθεματα οσο αφορα την κατακρατηση υγρων (μπορει να κανω λαθος σε αυτο:unsure:δεν ειμαι σιγουρος)

liosis
24-08-09, 16:36
καλησπερα κ παλι...μια εροτηση εχω 1 κρεατινη σε χαπι??η σε σκονη???και 2 αν το χαπι ειναι επικινδυνο???ευχαριστο/....

kyriakos23
25-08-09, 05:30
οπως σε βολευει εσενα.
γιατι επικινδινο?την ιδια δουλιεια κανει το χαπι με την σκονη

sctp
25-08-09, 12:43
Παιδες εχω καμια 200γρ. creapure αλλα εχει τραβηξει υγρασια για καποιο λογο,ειναι ΟΚ να τη χρησιμοποιησω η πεταμα?:unsure:

liosis
25-08-09, 12:48
οπως σε βολευει εσενα.
γιατι επικινδινο?την ιδια δουλιεια κανει το χαπι με την σκονη

φιλε μ ευχαριστο π μου απαντησεσ αλλα εχς ακουσει πςσ το χαπι ειναι χειροτερο βαση λογικησ ΄???δεν ξερο γιαφτο ροταω

flowin_through
25-08-09, 12:56
Τα χαπια δεν ειναι εξορισμου χειροτερα. Εξαρταται τι ουσιες εχουν. Τα φαρμακα οπως οι ασπιρινες ναι. Αλλα τα συμπληρωματα οπως αμινοξεα, λιπαρα οξεα, κρεατινες και τετοια δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αντιστοιχη σκονη σε μορφη χαπιου. Ειναι αντι να μασας ή να πινεις μια σκονη, να την καταπινεις. Υπαρχουν και κιτ μετατροπης των σκονων σε χαπια. Δηλαδη παιρνεις εσυ τη σκονη, πρωτεΐνης ή οτιδηποτε και την κανεις χαπι, τη βαζεις μεσα σε καψουλες για να την καταπινεις ευκολα.

Svein
01-09-09, 09:45
Το χάπι απορροφιέται πιο αργά και όχι 100% όπως η σκόνη....!(για κρεατίνη από όσο έχω διάβαση...!)

liosis
01-09-09, 14:51
Το χάπι απορροφιέται πιο αργά και όχι 100% όπως η σκόνη....!(για κρεατίνη από όσο έχω διάβαση...!)

δηλαδη ειναι καλυτερο???

flowin_through
01-09-09, 14:53
δηλαδη ειναι καλυτερο???
Αυτο το συμπερασμα εβγαλες?
Αν οχι καλυτερη η σκονη, τουλαχιστον τα ιδια θα ειναι.

Keysersoze27
04-09-09, 13:30
Αφου δοκιμασα και την ΟΝ Creatine Powder Micronized και την INKO Χ-treme Creatine και παρολο που υποτίθεται οτι και οι δυο ειναι Creapure... η ΟΝ μου εφερνε φουσκώματα και αερια:shock:?!?!?!

Τελικα κανενα καλο προϊόν η ΟΝ εχει ?????

kyriakos23
04-09-09, 14:13
η πρωτεινη της ειναι θαυμασια.

FoTiS3
09-09-09, 14:37
παιδιά τί γνώμη έχετε για τις κρεατίνες 4ης γενιάς?τί έχετε ακούσει?

narta
09-09-09, 22:12
Οι αλλες 3 γενιες ποιες ηταν;

FoTiS3
09-09-09, 23:09
Οι αλλες 3 γενιες ποιες ηταν;


δε ξερω φιλε μου...απλως ακουσα οτι την αλκαλικη κρεατινη και την κρεατινη απο αιθυλικο εστερα τις ονομαζουν 4ης γενιας...:unsure:

Zuki1000k6
10-09-09, 01:53
Γιατι το κουραζετε βρε παιδια με 3ης και 4ης γενιας???Σημασια εχει να κανει δουλεια η κρεατινη και 99% κανει...

Side effects θα υπαρχουν παντα σε οτι γενιας και να βγει,απλα σε αλλους θα βγαλει side και σε αλλους οχι....;)


Φιλικα Γιαννης

narta
10-09-09, 10:15
Προσωπικα εχω δοκιμασει και δει αποτελεσματα απο τις παρακατω:

Creatine Monohydrate
Creatine Gluconate
Creatine Orotate

και καποια στιγμη θα δοκιμασω και την νιτρικη της thermolife.

sctp
12-09-09, 17:52
αρθρο πανω στην creatine-ethyl-ester http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6WBK-4WXHBS2-2&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=c7fcbf805d338880408842ef9d570c7c

Το συμπερασμα της ερευνας ειναι οτι αφου περασει απο ολες τις διεργασιες που χρειαζεται μεταβολιζεται σαν ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ(κακο για τα νεφρα) και δεν προσφερει κανενα εργογονικο ωφελος.:welcome:

Adriano10
14-09-09, 19:14
Γεια σας!!!!
Προπονουμε 1 μισι χρονο σε γυμναστιριο και εχω δει αρκετι διαφορά στο σωμα μου..ειμαι 18 χρονον και κατι μηνεσ 1,76 υψος και ειμαι 70 κιλα...θα ηθελα να βελτιωσω το σωμα μου πιο γρηγορα.εχω ακουσει καλα και κακα πραγματα για την κρεατινη και δεν ξερω τι να κανω....χρειαζομαι συμβουλες παρακαλω...ευχαριστω

the_big_litho
24-09-09, 15:50
Γεια σας!!!!
Προπονουμε 1 μισι χρονο σε γυμναστιριο και εχω δει αρκετι διαφορά στο σωμα μου..ειμαι 18 χρονον και κατι μηνεσ 1,76 υψος και ειμαι 70 κιλα...θα ηθελα να βελτιωσω το σωμα μου πιο γρηγορα.εχω ακουσει καλα και κακα πραγματα για την κρεατινη και δεν ξερω τι να κανω....χρειαζομαι συμβουλες παρακαλω...ευχαριστω
διαβασες τιποτα απο οτι εχει γραφτει σε αυτο το κεφαλαιο?

sTeLaKoS
24-09-09, 22:39
παιδιά τί γνώμη έχετε για τις κρεατίνες 4ης γενιάς?τί έχετε ακούσει?


Σύμφωνα με τη πωλήτρια του x-treme της Καβάλας, 4ης γενίας είναι οι κρεατίνες που μπορούν να συνδιαστούν με καφείνη χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα....
Είναι απ' τiς "άλλες"... τις καινούργιες.... τις καλές! :green:

Ballbreaker
25-09-09, 08:54
Σύμφωνα με τη πωλήτρια του x-treme της Καβάλας, 4ης γενίας είναι οι κρεατίνες που μπορούν να συνδιαστούν με καφείνη χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα....
Είναι απ' τiς "άλλες"... τις καινούργιες.... τις καλές! :green:

Πφφφ,εγω θα βγαλω 12ης γενιας κατευθειαν,θα τους σκισω ολους :green:
Θα ειναι η κρεατινη που μπορει να συνδιαστει άφοβα με νερό :thumbup:

narta
25-09-09, 15:33
Σύμφωνα με τη πωλήτρια του x-treme της Καβάλας, 4ης γενίας είναι οι κρεατίνες που μπορούν να συνδιαστούν με καφείνη χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα....
Είναι απ' τiς "άλλες"... τις καινούργιες.... τις καλές! :green:

Και τις ακριβες να προσθεσω εγω... :green:

sTeLaKoS
02-10-09, 22:00
Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο μπορούμε να τρώμε αλάτι στη χρήση κρεατίνης..
Μίλαω συγκεκριμένα για ethyl-ester. Και τα 2 κάνουν κατακράτηση υγρών. Τι παίζει ακριβώς?

narta
03-10-09, 00:23
Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο μπορούμε να τρώμε αλάτι στη χρήση κρεατίνης..
Μίλαω συγκεκριμένα για ethyl-ester. Και τα 2 κάνουν κατακράτηση υγρών. Τι παίζει ακριβώς?

Η εθυλικη ειναι μαπα κρεατινη.
/offtopic


Η κατακράτυση υδατος της κρεατινης γινεται σωτερικα των μυων. Η κατακρατηση υδατος απο το νατριο γινεται εκτος μυων. Μια μικρη ποσοστητα αλατιου ομως ειναι καλη γιατι βοηθαει σαν transporter της κρεατινης εντος των μυων.

Με απλα λόγια:
Κοψε την εθυλικη και παρε μονουδατικη
Φαε οσο αλατι χρειάζεσαι

:bbbiceps:

sTeLaKoS
03-10-09, 00:25
Για να πω την αλήθεια μου από σένα περίμενα απάντηση!

Δε την αγόρασα, την έχω τσαμπα, γι αυτό τη ξεκίνησα. Λες ότι δε δουλεύει ή οτι μπορει να υπαρξουν άλλα προβληματα από τη χρήση της? Ρωτώ για να ξέρω τι να κάνω.

Όσο για το αλατι, το έχω περιορίσει αρκετά αλλά νομίζω πως τρώω όσο πρέπει.

deluxe
04-10-09, 08:53
Μιλησα με 3 παιδια και μου ειπαν οτι παιρνουν την κρεατινη πριν την προπονηση για ενεργεια και οτι πρωτη φορα ακουνε οτι τη παιρνουν και μετα. Τι γινεται;

Polyneikos
04-10-09, 11:56
Μονοϋδρική κρεατίνη - Οδηγίες λήψης (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=117&Itemid=57)
Πόσο σχέση εχουν με το άθλημα οι γνωστοί σου;;:rolf::rolf:

thegravijia
04-10-09, 12:07
Μονοϋδρική κρεατίνη - Οδηγίες λήψης (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=117&Itemid=57)
Πόσο σχέση εχουν με το άθλημα οι γνωστοί σου;;:rolf::rolf::rolf::clap:

narta
05-10-09, 15:45
Για να πω την αλήθεια μου από σένα περίμενα απάντηση!

Δε την αγόρασα, την έχω τσαμπα, γι αυτό τη ξεκίνησα. Λες ότι δε δουλεύει ή οτι μπορει να υπαρξουν άλλα προβληματα από τη χρήση της? Ρωτώ για να ξέρω τι να κάνω.

Όσο για το αλατι, το έχω περιορίσει αρκετά αλλά νομίζω πως τρώω όσο πρέπει.

To οτι ειναι μαπα, εννοω οτι δεν δουλευει καλυτερα απο την μονουδατικη. Μιας και δεν εχω διαβασει καποια μελετη που να λεει αν δουλευει καν, δεν την προτείνω. Τωρα για προβληματα, συμφωνα με τις αφηγησεις των εθελοντικων guinea pigs που λέγονται χρηστες συμπληρωματων, δεν εχει εμφανιστει καποιο.

Kolorizos
05-10-09, 15:58
για την sixstar strength creatine τι λετε???

sTeLaKoS
05-10-09, 16:23
To οτι ειναι μαπα, εννοω οτι δεν δουλευει καλυτερα απο την μονουδατικη. Μιας και δεν εχω διαβασει καποια μελετη που να λεει αν δουλευει καν, δεν την προτείνω. Τωρα για προβληματα, συμφωνα με τις αφηγησεις των εθελοντικων guinea pigs που λέγονται χρηστες συμπληρωματων, δεν εχει εμφανιστει καποιο.


Οκ narta, σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Και εγώ με το ψάξιμο στο web πάνω κάτω τα ίδια βρήκα.
Μιας και τη ξεκίνησα σε κανένα μήνα+ θα γράψω αν δούλεψε πάνω μου ή όχι.

Machiavelli
06-10-09, 16:08
Στο άρθρο του MuscleBoss Μεταπροπονητική διατροφή μας λέει να γίνεται η λήψη κρεατίνης απευθείας στο στόμα, είναι σημαντικό αυτό; Ποια η διαφορά με το να περιέχεται μέσα στο ρόφημα ξετρόζης- μαλτοδεξτρίνης- whey;

Geo84
06-10-09, 16:26
Εγώ έτσι τη ξεκίνησα για πρώτη φορά έτσι συνεχίζω. Στο στόμα με δυόμιση ποτήρια γλυκό χυμό το πρωί και μετά τη προπόνηση με τη δεξτροζομαλτοπρωτεινούλα μου. Πάλι απευθείας στο στόμα.

Machiavelli
06-10-09, 16:31
Παίρνεις το κουτί της κρεατίνης μαζί ή βρήκες καμιά πατέντα; Ξέρεις αν υπάρχει κάποια διαφορά;

kyriakos23
06-10-09, 18:20
απλα κατευθεια στο στομα θα την καταπιεις ολη την ιδια ωρα κ δεν υπαρχει περιπτωση να σου φιγει ουτε mg

liosis
11-10-09, 00:10
πολυ καλη ,,,αλλα εγο θα προτεινα σε ολουσ κ την TRANS X Tromera pragmata paidia!!

sTeLaKoS
11-10-09, 15:48
Το ερωτημα απλο, στοχος το κατεβασμα ποσοστου λιπους χανοντας τη λιγοτερη δυνατη μυικη μαζα.
Κρεατινη και θερμογενετικό μαζί ή πρωτα κρεατίνη, κλείνεις τον κυκλο της και μετα θερμογενετικο?

narta
12-10-09, 12:07
Κρεατινη και θερμογενετικο οταν κολησεις - οχι πριν.

sTeLaKoS
12-10-09, 12:49
Οταν "κολησω"?
Μαλλον δε καταλαβα καλα, αν μπορεις αξηγησε το μου λιγο.

Keysersoze27
14-10-09, 14:35
Παιδες ,

Προσωπικά παίρνω 3gr και μόνο μετα απο προπόνηση(Whey+Dextrose+Creatine) για μια περίοδο 2 μηνών(1 μηνα OFF μετα) . Δεν βλεπω καμία διαφορά με παλαιότερα που έκανα loading phase(4x5gr/day) και εχω πολύ λιγότερη κατακράτηση υγρών.. εως μηδαμινή .

Το πρήξιμο ειναι το ίδιο.....:green:

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω και τις 22 σελίδες αλλά απλός να αναφέρω ότι σε ένα μικρο ποσοστό του πληθυσμού η λήψη κρεατίνης δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Ballbreaker
14-10-09, 15:07
Παιδες ,

Προσωπικά παίρνω 3mg και μόνο μετα απο προπόνηση(Whey+Dextrose+Creatine) για μια περίοδο 2 μηνών(1 μηνα OFF μετα) . Δεν βλεπω καμία διαφορά με παλαιότερα που έκανα loading phase και εχω πολύ λιγότερη κατακράτηση υγρών.. εως μηδαμινή .

Το πρήξιμο ειναι το ίδιο.....:green:

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω και τις 22 σελίδες αλλά απλός να αναφέρω ότι σε ένα μικρο ποσοστό του πληθυσμού η λήψη κρεατίνης δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Eαν παιρνεις 3 mg ειναι λογικο να μην βλεπεις καμια διαφορα :green:
Μαλλον εννοεις οτι παιρνεις 3gr

Keysersoze27
14-10-09, 15:17
3gr my mistake :green:

Stephany Thes
14-10-09, 19:53
ερώτηση η μονουδατική κρεατίνη είναι το ίδιο με την μονουδρική κρεατίνη?

Bane
15-10-09, 17:37
ερώτηση η μονουδατική κρεατίνη είναι το ίδιο με την μονουδρική κρεατίνη?

y

george8gr
20-10-09, 14:13
Πρασινο τσαι τον καιρο που παιρνουμε κρεατινη πινουμε?
ρωταω επειδη αν δεν κανω λαθος και το τσαι περιεχει καφεινη

sctp
20-10-09, 14:18
Πρασινο τσαι τον καιρο που παιρνουμε κρεατινη πινουμε?
ρωταω επειδη αν δεν κανω λαθος και το τσαι περιεχει καφεινη

Το πρασινο τσαι εχει πολυ λιγη καφεινη και πιστευω ειναι ΟΚ,απλα προσπαθησε μη τα παιρνεις ταυτοχρονα.

kyriakos23
20-10-09, 16:19
αφους τωρα λενε πολλοι οτι η καφεινη δεν πηραζει τελικα

mantus3
25-10-09, 15:50
Το πρασινο τσαι εχει πολυ λιγη καφεινη και πιστευω ειναι ΟΚ,απλα προσπαθησε μη τα παιρνεις ταυτοχρονα.

το πρασινο εχει περισοτερη καφεινη απο τα υπολιπα "τσαγια"...

οσο για τον συνδιασμο καφεινης κ κρεατινης αυξανει αρκετα την ινσουλινη κ παραλιλα την κορτιζολη

The Rock
29-10-09, 23:38
Ο Bane έχει αναφέρει ότι η καφεϊνη επηρεάζει την κρεατίνη είναι μύθος,δεν ισχύει ...αν δεν με απατά η μνήμη μου ..

Το πράσινο τσάι έχει 3,5-3,7 % περιεκτικότητα σε καφεϊνη .

george8gr
02-11-09, 14:45
8 Eβδομαδες Κυκλος Κρεατινης φτανει σημερα στο τελος.
Δεν ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον και σε γενικες γραμμες εμεινα αρκετα ικανοποιημενος. Τι να περιμενω τωρα οσον αφορα δυναμη, πρηξιματα, νερα κτλ?

sctp
03-11-09, 22:47
http://v3.espacenet.com/publicationDetails/originalDocument?CC=US&NR=6114379A&KC=A&FT=D&date=20000905&DB=EPODOC&locale=en_EP

Αρκετα ενδιαφερουσα βιβλιογραφια

και ενα βασικο αποσπασμα A chelate comprised of creatine bonded to an essential mineral selected from the group consisting of Mg, Ca, Cu, Zn, Fe, Cr, Co, Mo, Se and Mn to form a heterocyclic ring. Preferably, the metal is Mg, but Ca, Zn, Fe, Cr and Mn are also preferred. The creatine chelates of the present invention are capable of being absorbed in the stomach or intestines via active transport without substantial metabolism of the chelate. In other words, the creatine ligand is protected by the metal from undergoing cyclization in the acidic environment of the stomach and the metal is made more bioavailable due to the presence of the creatine ligand.

Mεταφραση δε παιζει :P αλλα αυτο που προτεινει σε γενικες γραμμες ειναι οτι μια κρεατινη της μορφης της Magnesium Creatine Chelate ειναι η πλεον βιοδιαθεσιμη και αποτελεσματικη.

Bane
04-11-09, 00:21
http://v3.espacenet.com/publicationDetails/originalDocument?CC=US&NR=6114379A&KC=A&FT=D&date=20000905&DB=EPODOC&locale=en_EP

Αρκετα ενδιαφερουσα βιβλιογραφια

και ενα βασικο αποσπασμα A chelate comprised of creatine bonded to an essential mineral selected from the group consisting of Mg, Ca, Cu, Zn, Fe, Cr, Co, Mo, Se and Mn to form a heterocyclic ring. Preferably, the metal is Mg, but Ca, Zn, Fe, Cr and Mn are also preferred. The creatine chelates of the present invention are capable of being absorbed in the stomach or intestines via active transport without substantial metabolism of the chelate. In other words, the creatine ligand is protected by the metal from undergoing cyclization in the acidic environment of the stomach and the metal is made more bioavailable due to the presence of the creatine ligand.

Mεταφραση δε παιζει :P αλλα αυτο που προτεινει σε γενικες γραμμες ειναι οτι μια κρεατινη της μορφης της Magnesium Creatine Chelate ειναι η πλεον βιοδιαθεσιμη και αποτελεσματικη.

Αυτό είναι η πατέντα την Cre-Mg, όχι κάποια επιστημονική έρευνα.

Mitsos
20-11-09, 00:34
Καταρχην γεια σας,ειμαι νεο μελος κ χαιρομαι που ηρθα στην παρεα σας..λοιπον ειμαι 18 χρονον εχω υψος 1,83 κ ειμαι 73 κιλα...πιγαινω τωρα μισο χρονο γυμναστηριο...παιρνω μερικα συμπληρωματα και προσεχω την διατροφη μου..τα συμπληρωματα που παιρνω ειναι amino liquid της dymatize επισης κ την elite τισ ιδια εταιριας....πριν 3 μηνες ειχα παρει και μια φορμουλα κρεατινης τις scitec nutrition tin trans-x με την οποια ειχα δει αρκετα καλα αποτελεσματα αλλα τιν σταματισα μετα απο 1 μηνα..τςρα θελω να παρω παλι κρεατινη μιπωσ μπορειτε να μου πειτε αν αυτη ειναι καλη η να μου προτεινετε καποια αλλη??

gladiator
20-11-09, 18:23
ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη κρεατίνη;ποιά μάρκα;γενικά ποιά εταιρία είναι ασφαλής; (eas?)

The Rock
20-11-09, 18:31
ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη κρεατίνη;ποιά μάρκα;γενικά ποιά εταιρία είναι ασφαλής; (eas?)
Πάρε όποια θες. ΄Ολες είναι ίδιες .
Σημείωση ΜΟΝΟ Μονοϋδρική Κρεατίνη γιατί μόνο αυτή αποδεδειγμένα δουλεύει .

NASSER
21-11-09, 00:46
ΚΑταρχην καλως ορισες στο φορουμ. ΚΑλο θα ηταν να μας συστηθεις στην ενοτητα νεα μελη.
Επειτα υπαρχει μεγαλο τοπικ για την κρεατινη. Μπορεις να το διαβασεις και εκει να θεσεις τις αποριες σου.

:welcome:

NASSER
21-11-09, 00:54
ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη κρεατίνη;ποιά μάρκα;γενικά ποιά εταιρία είναι ασφαλής; (eas?)

Ειδικα οταν προκειταιο για απλη κρεατινη, μονουδρικη
οποια και να παρεις το ιδιο ειναι! Επομενως διαλεξε την πιο φτηνή!

Mitsos
21-11-09, 02:29
παιδια μπορειτε να μου πειτε τι ειναι καλυτερο κρεατινη η φορμουλα κρεατινης???κ προτεινετε μου καποια για να παρω...σκεφτομαι να παρω την x-pand της dymatize ειναι καλη??

gladiator
23-11-09, 20:34
Ευχαριστώ παιδιά!
Τώρα παίρνω kre-alkalyn 4 κάψουλες πριν την προπόνηση από το extreme store,real gain της universal πρωί,πριν την προπόνηση,πριν τον ύπνο και μία καθαρή πρωτεΐνη μετά την προπόνηση.
Είδα μια μικρή αύξηση κιλών αλλά δεν ξέρω αν είναι από την κρεατίνη ή από το real gain που έχει πολλούς υδατάνθρακες.Λέω να παίρνω έναν μήνα κ ένα να σταματάω (κρεατίνη)
Σκέφτομαι να παίρνω μόνο seas γιατί είχα διαβάσει ότι είναι η μόνη εταιρία που έχει αυτά που γράφει και θα είναι το λιγότερο επιβλαβής για την υγεία μου.
Είμαι 1.76 ,30 χρονών 72 κιλά.Τι λέτε για τα παραπάνω;

fanis
24-11-09, 16:11
Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου! Ενδείκνυται χρήση κρεατίνης σε περίοδο γράμμωσης ή θα υπάρξει "θόλωμα"?

sogoku
24-11-09, 16:40
Ρε μαγκες επειδη μπερδευτηκα.....οκ περιοδος φοστωματος 20 γρ την ημερα για πεντε μερες......Μετα 5 τις απλες μερες και 10 τις μερες προπονησης.Για ποσο ομως?δυο μηνες μεσα εναν εξω?ασ μου πει καποιος...Δευτερη ερωτηση.Μετα απο μια προπονηση μπασκετ που θεωρειται αεροβια υψηλης εντασης παιρνουμε κρεατινη?

Polyneikos
24-11-09, 17:15
Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου! Ενδείκνυται χρήση κρεατίνης σε περίοδο γράμμωσης ή θα υπάρξει "θόλωμα"?

Μεχρι 5 γρ μπορείς να χρυσιμοποιησεις(συντηρηση) για θεματα ενεργειας και δύναμης κατα τις προπονησεις.Θα κρατησεις καποια νερα ενδομυικα αλλά θα φαίνεσαι πιο γεματος.
Στο τελος μιας δίαιτας ,αν αφορα διαιτα για παραλία ή για την παρτη σου γενικα την κόβεις τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες και θα στεγνωσεις ακομα περισσότερο αποβαλλωντας τα υγρα με ενα φυσικο διουρητικο.
Οι αγωνιστικες διαιτες ειναι πιο σκληρες ,άλλο καπελο.Φανταζομαι αναφερεσαι στην πρωτη περιπτωση.

Polyneikos
24-11-09, 17:22
Ρε μαγκες επειδη μπερδευτηκα.....οκ περιοδος φοστωματος 20 γρ την ημερα για πεντε μερες......Μετα 5 τις απλες μερες και 10 τις μερες προπονησης.Για ποσο ομως?δυο μηνες μεσα εναν εξω?ασ μου πει καποιος...Δευτερη ερωτηση.Μετα απο μια προπονηση μπασκετ που θεωρειται αεροβια υψηλης εντασης παιρνουμε κρεατινη?

Υπαρχουν διαφορα πρωτόκολλα λήψης κρεατινης.Νομιζω αν παρεις το τοπικ από τη ναρχη θα τα διαβασεις.
Υπάρχουν καποιοι που παιρνουν όλο τον χρόνο 5 γρ μετα την προπόνηση και το πρωι τις ημερες off.
Αλλο πρωτόκολλο είναι 5 ημερες υπερπλήρωσης από 15-25 γρ ισόποσα μοιρασμενα σε 3-5 δόσεις(η καθε δόση 5γρ)και τις υπόλοιπες 25 ημερες 5 γρ μετα την προπόνηση.Έκεί προτιμαται ένας κυκλος 2 μηνες on-1off.
Aλλο πρωτόκολλο είναι τις ημερες προπόνσης 5 γρ πριν και αλλα 5 μετα,τις ημερες off 5 το πρωι,για όλη την διαρκεια του χρόνου καποιοι το τηρουν.
Μετα από προπονησεις υψηλες εντασης εγω την προτείνω,και ας μην είναι σιδεραδικη προπόνηση.

fanis
25-11-09, 04:00
Μεχρι 5 γρ μπορείς να χρυσιμοποιησεις(συντηρηση) για θεματα ενεργειας και δύναμης κατα τις προπονησεις.Θα κρατησεις καποια νερα ενδομυικα αλλά θα φαίνεσαι πιο γεματος.
Στο τελος μιας δίαιτας ,αν αφορα διαιτα για παραλία ή για την παρτη σου γενικα την κόβεις τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες και θα στεγνωσεις ακομα περισσότερο αποβαλλωντας τα υγρα με ενα φυσικο διουρητικο.
Οι αγωνιστικες διαιτες ειναι πιο σκληρες ,άλλο καπελο.Φανταζομαι αναφερεσαι στην πρωτη περιπτωση.

Δηλαδή μου προτείνεις 5γρ ημερησίως μετά την προπόνηση? Βασικά θα πάρω μόνο για ένα μήνα και μετά έχω σκοπό να ξαναπάρω προς τον Απρίλιο, λίγο πριν το καλοκαίρι δηλαδή! Δίαιτα εγώ δεν κάνω. Τρέχω στον διάδρομο και πιστεύω πως έχω καταφέρει να χάσω αρκετός λίπος. Τουλάχιστον η κοιλίτσα εξαφανίστηκε. Απλά θέλω να μου δώσει λίγη βοήθεια να σηκώσω περισσότερο κιλά!

sTeLaKoS
25-11-09, 15:01
Δηλαδή μου προτείνεις 5γρ ημερησίως μετά την προπόνηση? Βασικά θα πάρω μόνο για ένα μήνα και μετά έχω σκοπό να ξαναπάρω προς τον Απρίλιο, λίγο πριν το καλοκαίρι δηλαδή! Δίαιτα εγώ δεν κάνω. Τρέχω στον διάδρομο και πιστεύω πως έχω καταφέρει να χάσω αρκετός λίπος. Τουλάχιστον η κοιλίτσα εξαφανίστηκε. Απλά θέλω να μου δώσει λίγη βοήθεια να σηκώσω περισσότερο κιλά!


Αφού θα πάρεις μόνο ένα μήνα κάνε φόρτωμα γιατί διαφορετικά δε θα δεις μεγάλη διαφορά στα νερά που θα κρατήσεις(Άρα και σε δύναμη και σε πρηξίματα). 5 ημερες υπερπλήρωση 20 γραμμάρια τη μέρα(4x5g), και τις επόμενες 25 μέρες 5 γραμμάρια μετά τη προπόνηση. Τις μέρες που δεν κάνεις προπόνηση 5 γραμμάρια το πρωί.

Polyneikos
25-11-09, 16:03
Σωστο σαν αντιληψη.Συντηρητικα με 5 γρ παίζουν αυτοί που δεν διακόπτουν ποτέ την λήψη.

fanis
25-11-09, 17:55
Ωραία, ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά :)
Κάτι τελευταίο, σκεφτόμουν για την ON με τα αμινοξέα? Έχετε καμιά γνώμη πάνω σε αυτό?

Niiick
26-11-09, 20:35
Τελικα,μια καλη δοση καφεινης πριν την προπονηση, και 5γρ κρεατινης μονουδρικης μετα τη προπονηση αληλεπιδρουν? Γνωμες?

sctp
26-11-09, 22:02
Τελικα,μια καλη δοση καφεινης πριν την προπονηση, και 5γρ κρεατινης μονουδρικης μετα τη προπονηση αληλεπιδρουν? Γνωμες?

Αν δεν εχουν κορεστει οι μυες απο κρεατινη και την κατακρητηση υγρων που αυτη προκαλει,απο οσο εχω διαβασει,ναι αλληλεπιδρουν.

The Rock
26-11-09, 23:23
Αν δεν εχουν κορεστει οι μυες απο κρεατινη και την κατακρητηση υγρων που αυτη προκαλει,απο οσο εχω διαβασει,ναι αλληλεπιδρουν.
Έχεις έρευνα ?

Niiick
26-11-09, 23:52
οντως κατι τετοιο ισως να ισχυει αλλα ειναι ΜΕΓΑΛΟ το ισως.. Kαφεινη με κρεατινη ταυτοχρονα ναι φενεται οτι αλληλεπιδρουν αφου εχουν αντιθετες λειτουργιες (αφυδατωση-κατακρατηση).Τωρα με τις φορμουλες ή τα νιτρικα που εχουν και καφεινη και κρεατινη? Αυτο το ερωτημα δε με απασχολει τοσο οσο το αλλο. Αν απεχει ομως η καφεινη απ τη κρεατινη 2-3 ωρες και πινεται μονο πριν τις προπονησεις?

sTeLaKoS
27-11-09, 13:25
The Rock έχεις εσύ για το αντίθετο? Δεν έχω διαβάσει τπτ σε μορφή "έρευνας" και με απασχολεί πολύ το θέμα. Βασικά με ενδιαφέρει λιποδιαλύτης με συνεφρίνη - μονουδρική κρεατίνη αλλά το μόνο εμπόδιο που βλέπω είναι οι μεγάλες δόσεις καφείνης του λιποδιαλύτη.
Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, ας μας το πει για να κατατοπιστούμε...

Adriano10
27-11-09, 16:52
παιδιά xtes αγόρασα την Creatamax Extreme(Maximuscle) κρεατίνη φόρμουλα...simera ξεκινήσa το load(όπως μου είπε ο τύπος που μου την πούλησε)μου είπε για 4 μέρες να πίω 4 φορες(ανά μέρα)..και μετά από αυτό να την περνώ κανονικά...μια το πρωί και μια μετά την προπόνηση.....για να δούμε τα αποτελέσματα...

The Rock
27-11-09, 17:34
J Appl Physiol. 1996 Feb;80(2):452-7.

Caffeine counteracts the ergogenic action of muscle creatine loading.
Vandenberghe K, Gillis N, Van Leemputte M, Van Hecke P, Vanstapel F, Hespel P.

Faculty of Physical Education and Physiotherapy, Department of Kinesiology, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium.

This study aimed to compare the effects of oral creatine (Cr) supplementation with creatine supplementation in combination with caffeine (Cr+C) on muscle phosphocreatine (PCr) level and performance in healthy male volunteers (n = 9). Before and after 6 days of placebo, Cr (0.5 g x kg-1 x day-1), or Cr (0.5 g x kg-1 x day-1) + C (5 mg x kg-1 x day-1) supplementation, 31P-nuclear magnetic resonance spectroscopy of the gastrocnemius muscle and a maximal intermittent exercise fatigue test of the knee extensors on an isokinetic dynamometer were performed. The exercise consisted of three consecutive maximal isometric contractions and three interval series of 90, 80, and 50 maximal voluntary contractions performed with a rest interval of 2 min between the series. Muscle ATP concentration remained constant over the three experimental conditions. Cr and Cr+C increased (P < 0.05) muscle PCr concentration by 4-6%. Dynamic torque production, however, was increased by 10-23% (P < 0.05) by Cr but was not changed by Cr+C. Torque improvement during Cr was most prominent immediately after the 2-min rest between the exercise bouts. The data show that Cr supplementation elevates muscle PCr concentration and markedly improves performance during intense intermittent exercise. This ergogenic effect, however, is completely eliminated by caffeine intake.

Int J Clin Pharmacol Ther. 1998 May;36(5):258-62.

Creatine and caffeine in anaerobic and aerobic exercise: effects on physical performance and pharmacokinetic considerations.
Vanakoski J, Kosunen V, Meririnne E, Seppälä T.

National Public Health Institute, Department of Pharmacology and Toxicology, University of Helsinki, Finland.

The pharmacokinetics and effects of creatine and caffeine administration on anaerobic and aerobic performance of 7 trained athletes were studied in a randomized, placebo-controlled, double-blind crossover design. The treatments were: placebo (PLA), a single oral dose (7 mg x kg(-1)) of caffeine (CAF), repeated oral doses (3 x 100 mg x kg(-1) x day(-1)) of creatine for 3 days (CRE), or the combination of caffeine and creatine (CAF + CRE) before physical exercise. In one session CAF was administered without exercise. Drug administration was followed by 3 repetitive 1-minute exercise bouts on a bicycle ergometer at maximal speed (anaerobic exercise) starting 70 min after drug administration. Anaerobic exercise was followed by 45 min of cycling at constant pedalling speed and workload (aerobic exercise). CRE and CAF, alone or in combination, did not improve maximal pedalling speed (rpm), maintenance of maximal speed (rpm) or total work output (kJ) during the 1 -minute bouts, when compared with PLA. In addition, no statistically significant differences in heart rate or blood lactate were observed between the treatments either during anaerobic or aerobic exercise bouts. Creatine was rapidly and efficiently absorbed, as reflected by plasma concentrations. The mean +/-SEM value for creatine Cmax was 1.22+/-0.14 mmol x l(-1), tmax 92+/-7 min and plasma half-life (t1/2beta) 172+/-21 min. Caffeine pharmacokinetics were not affected by concomitant administration of creatine or by physical exercise. In conclusion, neither maximal performance and subsequent recovery nor aerobic performance were enhanced by oral creatine supplementation in the study.

J Appl Physiol. 2002 Feb;92(2):513-8.

Opposite actions of caffeine and creatine on muscle relaxation time in humans.
Hespel P, Op't Eijnde B, Van Leemputte M.

Exercise Physiology and Biomechanics Laboratory, Department of Kinesiology, Faculty of Physical Education and Physiotherapy, Katholieke Universiteit Leuven, Tervuursevest 101, B-3001 Leuven, Belgium.

The effect of creatine and caffeine supplementation on muscle torque generation and relaxation was investigated in healthy male volunteers. Maximal torque (T(max)), contraction time (CT) from 0.25 to 0.75 of T(max), and relaxation time (RT) from 0.75 to 0.25 of T(max) were measured during an exercise test consisting of 30 intermittent contractions of musculus quadriceps (2 s stimulation, 2 s rest) that were induced by electrical stimulation. According to a double-blind randomized crossover design, subjects (n = 10) performed the exercise test before (pretest) and after (posttest) creatine supplementation (Cr, 4 x 5 g/day, 4 days), short-term caffeine intake (Caf, 5 mg x kg(-1) x day(-1), 3 days), creatine supplementation + short-term caffeine intake (Cr+Caf), acute caffeine intake (ACaf, 5 mg/kg) or placebo. Compared with placebo, Cr shortened RT by approximately 5% (P < 0.05). Conversely, Caf increased RT (+ approximately 10%, P < 0.05), in particular as RT increased because of fatigue. RT was not significantly changed by either Cr+Caf or ACaf. T(max) and CT were similar during all experimental conditions. Initial T(max) was approximately 20% of voluntary maximal isometric contraction force, which was not different between treatments. It is concluded that Caf intake (3 days) prolongs muscle RT and by this action overrides the shortening of RT due to creatine supplementation.

Med Sci Sports Exerc. 2002 Nov;34(11):1785-92.

Caffeine is ergogenic after supplementation of oral creatine monohydrate.
Doherty M, Smith PM, Davison RC, Hughes MG.

Department of Sport, Exercise and Biomedical Sciences, University of Luton, United Kingdom. mike.doherty@luton.ac.uk

PURPOSE: The purpose of this investigation was to assess the acute effects of caffeine ingestion on short-term, high-intensity exercise (ST) after a period of oral creatine supplementation and caffeine abstinence. METHODS: Fourteen trained male subjects performed treadmill running to volitional exhaustion (T(lim)) at an exercise intensity equivalent to 125% VO(2max). Three trials were performed, one before 6 d of creatine loading (0.3 g x kg x d(-1) baseline), and two further trials after the loading period. One hour before the postloading trials, caffeine (5 mg x kg(-1)) or placebo was orally ingested in a cross-over, double-blind fashion. Four measurements of rating of perceived exertion were taken, one every 30 s, during the first 120 s of the exercise. Blood samples were assayed for lactate, glucose, potassium, and catecholamines, immediately before and after exercise. RESULTS: Body mass increased (P < 0.05) over the creatine supplementation period, and this increase was maintained for both caffeine and placebo trials. There was no increase in the maximal accumulated oxygen deficit between trials; however, total VO(2) was significantly increased in the caffeine trial in comparison with the placebo trial (13.35 +/- 3.89 L vs 11.67 +/- 3.61 L). In addition, caffeine T(lim) (222.1 +/- 48.9 s) was significantly greater (P < 0.05) than both baseline (200.8 +/- 33.4 s) and placebo (198.3 +/- 45.4 s) T(lim). RPE was also lower at 90 s in the caffeine treatment (13.8 +/- 1.8 RPE points) in comparison with baseline (14.6 +/- 1.9 RPE points). CONCLUSION: As indicated by a greater T(lim), acute caffeine ingestion was found to be ergogenic after 6-d of creatine supplementation and caffeine abstinence.



Η πρώτη και η δεύτερη έρευνα λέει ότι η δράση της κρεατίνης μπλοκάρεται από την καφεϊνης.

Η τρίτη λέει ότι όχι μόνο δεν μπλοκάρεται η δράση της όσον αφορά την χρόνο ξεκούρασης(άρα ταχύτητα ανάρρωσης) αλλά έχει θετικό αποτέλεσμα στην συντόμευση του χρόνου ανάρρωσης.(αν έχω κάνει λάθος διορθώστε μου γτ με δυσκόλεψε λιγάκι:green: δεν αποδίδω καλά σήμερα)

Η τέταρτη λέει ότι βοήθησε την δράση της κρεατίνης

Να προσθέσω ότι ο φαρμακοποιός μας Bane έχει πει ότι δεν μπλοκάρεται η δράση της κρεατίνης. Τέλος το θέμα :green:

sctp
27-11-09, 17:38
Η δεύτερη λέει ότι όχι μόνο δεν μπλοκάρεται η δράση της όσον αφορά την χρόνο ξεκούρασης(άρα ταχύτητα ανάρρωσης) αλλά έχει θετικό αποτέλεσμα στην συντόμευση του χρόνου ανάρρωσης.(αν έχω κάνει λάθος διορθώστε μου γτ με δυσκόλεψε λιγάκι:green: δεν αποδίδω καλά σήμερα)

Νομιζω αναποδα το ειπες :P

The Rock
27-11-09, 17:55
Δεν ξέρω για αυτό το τόνισα γτ κάπου χάθηκα .. είμαι λίγο κάπως σήμερα. Επιβεβαίωση κάποιος :green:

No Cash
27-11-09, 22:20
μετα την προπονηση....την κρεατινη μεσα στο ιδιο σεικερ με πρωτεινη κ δεξτροζη?η παιζει τπτ καλυτερο?

sTeLaKoS
27-11-09, 23:15
Η πρώτη και η δεύτερη έρευνα λέει ότι η δράση της κρεατίνης μπλοκάρεται από την καφεϊνης.

Η τρίτη λέει ότι όχι μόνο δεν μπλοκάρεται η δράση της όσον αφορά την χρόνο ξεκούρασης(άρα ταχύτητα ανάρρωσης) αλλά έχει θετικό αποτέλεσμα στην συντόμευση του χρόνου ανάρρωσης.(αν έχω κάνει λάθος διορθώστε μου γτ με δυσκόλεψε λιγάκι:green: δεν αποδίδω καλά σήμερα)

Η τέταρτη λέει ότι βοήθησε την δράση της κρεατίνης

Να προσθέσω ότι ο φαρμακοποιός μας Bane έχει πει ότι δεν μπλοκάρεται η δράση της κρεατίνης. Τέλος το θέμα :green:


Δε με βοηθάς, δε με βοηθας:unsure:
Και γιατί να μην δηλώσω υποστηρικτής των 2 πρώτων ερευνών? Επειδή είναι παλιές? Ε εντάξει, και τι έγινε.

Φφφφφ τελικά τα πραγματα είναι οντως πολυ συγκεχυμένα, δε βγαζουν άκρη οι επιστήμονες μεταξύ τους, θα βγάλουμε εμείς μέσα σε ένα φόρουμ?

Θα εγώ πάντως θα προτιμήσω να μη τα συνδιάσω... Τουλάχοστον μέχρι να βγει κι άλλη έρευνα και να ξεκαθαρίσουν λίγο ακόμη τα πράγματα.

The Rock
27-11-09, 23:23
Κοίτα προσωπικά έχω διαβάσει και έχω διαβάσει κα ιδεν έχω πετύχει πολλές φορές αν ακυρώνονται οι έρευνες ... κοίτα άλλα μέσα την δεκαετία του "90 και άλλα του '00,λογικό δεν είναι ?
Κοίτα εγώ αθ σου πω κάτι το οποίοι ισχύει στην Ελλάδα πιο πολύ από πολλές χώρες :
"Ο κόσμος θα πιστεύει αυτό που θέλει να πιστεύει"
Δικό μου .

Θες να πιστεύεις εσύ ότι κάτι δεν δουλεύει και αν το αγοράζεις απλά για να νιώθεις Placebo Effect και να δικαιώνεις τον εαυτό σου ότι το προϊόν δουλεύει και δεν έδωσες τζάμπα χρήματα ,δικό σου θέμα . --> Απευθύνομαι όχι σε σένα όπως καταλαβαίνεις απλά είναι ένα γενικό φαινόμενο .

Κοίτα δεν ξέρω γτ θες να πιστεύεις ότι ντε και καλά υπάρχει πρόβλημα δεν το ξέρω αγαπητέ :green:
Το μόνο που θα σου πω είναι δώσε μου λίγο χρόνο θα το ψάξω λίγο και θα σου απαντήσω και σε σένα και σε όποιον ρώτησε .

Υ.Γ. 1)Αν περάσει ο φίλτατος Bane μια βόλτα από δω,θα μας διαφωτίσει μια και καλή και με μια δική του ανάλυση στο φαινόμενο και θα την σερβίρει με μια έρευνα καπάκι να ρθει να δέσει το γλυκό ! Ελπίζω τουλάχιστον
2)Τα νιτρικά είναι Αργιρίνη-Κρεατίνη(είτε ΜΟΝΟ είτε ΕΘΥ που αποδεδειγμένα η 2η δεν κάνει τίποτα όμως)-Καφεϊνη σημειοτέον :green:

sTeLaKoS
27-11-09, 23:35
Κοίτα προσωπικά έχω διαβάσει και έχω διαβάσει κα ιδεν έχω πετύχει πολλές φορές αν ακυρώνονται οι έρευνες ... κοίτα άλλα μέσα την δεκαετία του "90 και άλλα του '00,λογικό δεν είναι ?
Κοίτα εγώ αθ σου πω κάτι το οποίοι ισχύει στην Ελλάδα πιο πολύ από πολλές χώρες :
"Ο κόσμος θα πιστεύει αυτό που θέλει να πιστεύει"
Δικό μου .

Θες να πιστεύεις εσύ ότι κάτι δεν δουλεύει και αν το αγοράζεις απλά για να νιώθεις Placebo Effect και να δικαιώνεις τον εαυτό σου ότι το προϊόν δουλεύει και δεν έδωσες τζάμπα χρήματα ,δικό σου θέμα . --> Απευθύνομαι όχι σε σένα όπως καταλαβαίνεις απλά είναι ένα γενικό φαινόμενο .

Κοίτα δεν ξέρω γτ θες να πιστεύεις ότι ντε και καλά υπάρχει πρόβλημα δεν το ξέρω αγαπητέ :green:
Το μόνο που θα σου πω είναι δώσε μου λίγο χρόνο θα το ψάξω λίγο και θα σου απαντήσω και σε σένα και σε όποιον ρώτησε .

Υ.Γ. 1)Αν περάσει ο φίλτατος Bane μια βόλτα από δω,θα μας διαφωτίσει μια και καλή και με μια δική του ανάλυση στο φαινόμενο και θα την σερβίρει με μια έρευνα καπάκι να ρθει να δέσει το γλυκό ! Ελπίζω τουλάχιστον
2)Τα νιτρικά είναι Αργιρίνη-Κρεατίνη(είτε ΜΟΝΟ είτε ΕΘΥ που αποδεδειγμένα η 2η δεν κάνει τίποτα όμως)-Καφεϊνη σημειοτέον :green:

Κοίτα, έχουμε 4 έρευνες. 2 λένε το μεν άλλες 2 το δε. Το 50% πως σου φαίνεται σα ποσοστό? Εμένα δε με καλύπτει. Φαντάζομαι ούτε εσένα θα σε κάλυπτε!
Έχεις όσο χρόνο θέλεις, μακάρι να με βοηθούσαν τα αγγλικά μου να συμβάλω κι εγώ στην έρευνα νέων ερευνών αλλά μπα:P
!:toast::toast::toast:

The Rock
27-11-09, 23:44
Κοίτα δεν με καλύπτει αλλά πιο έγκυρες φαίνεται να είναι οι νέες έρευνες(όχι για το θέμα αυτό μόνο) αλλά με βάση την λογική ενός μέσου ανθρώπου καταλαβαίνεις ότι όσο πιο πρόσφατη έρευνα τόσο περισσότερο κύρος. Βρε κάνε δοκιμασικά εσύ μια βδομαδά και τα 2 ,μια βδομάδα το ένα ... αλλά μέχρι τότε θα έχει απαντηθεί σίγουρα :green:

sctp
28-11-09, 01:51
Η πιο λογικη ειναι πιστευω αυτη CONCLUSION: As indicated by a greater T(lim), acute caffeine ingestion was found to be ergogenic after 6-d of creatine supplementation and caffeine abstinence.
Κατι παρομοιο προειπα και σε προηγουμενο ποστ,αλλα σου λεει οτι για να κανει δουλεια η καφεινη θελει 6 μερες off δλδ. την παρεις δε την παρεις ολα στο placebo παιζονται μαλλον :green:

The Rock
28-11-09, 01:53
Χμμμ.... ένα point το χεις παλικάρι .. κοίτα δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα ,απλά δεν έτυχε και σήμερα έκανα πια έρευνα μικρή . Θα κάνω μια πιο εκτεταμένη και θα δω τι παίζει .

sctp
28-11-09, 02:09
Χμμμ.... ένα point το χεις παλικάρι .. κοίτα δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα ,απλά δεν έτυχε και σήμερα έκανα πια έρευνα μικρή . Θα κάνω μια πιο εκτεταμένη και θα δω τι παίζει .

Μη τρελενεσαι,οποιος θελει μπορει ανετα να παρει κρεατινη με τυροσινη και εχεις τα ιδια αποτελεσματα χωρις να ψαχνεσαι αν δουλευει το ενα και δε δουλευει το αλλο :)

The Rock
28-11-09, 02:12
Κοίτα δεν αντιλέγω απλά να ξέρουμε τι παίζει.....:thumbsup: (από που είσαι αγαπητέ ? άσχετο απλά απάντησε λίγο αν θες ...)

finalgates
29-11-09, 22:10
ακουσα οτι με την κρεατινη δεν πρεπει να περνεις γλουταμινη ισχυει?

sTeLaKoS
29-11-09, 22:58
Στο παρακάτω άρθρο του Muscleboss προτείνεται η χρήση κρεατίνης και γλουταμίνης στο μεταπροπονητικό.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Δε το γνωρίζω αλλά βάσει του άρθρου δεν ισχύει αυτό που σου είπανε

Machiavelli
01-12-09, 11:24
Πόσο καιρό μετά τη διακοπή της κρεατίνης πέφτουμε σε δύναμη; Ξέρω ότι δεν είναι στάνταρ, άλλα όποιος έχει πάρει ας πει εμπειρικά.

Polyneikos
01-12-09, 12:37
όταν χασεις τα νερα τα οποια είχαν κατακρατηθει,πολύ αμεσα δηλαδη....

Machiavelli
01-12-09, 13:22
Είμαι 5 μέρες εκτός κύκλου και δεν έχω πέσει στις ασκήσεις. Μπορώ να αρχίσω να χαίρομαι;

isis
01-12-09, 14:55
όταν χασεις τα νερα τα οποια είχαν κατακρατηθει,πολύ αμεσα δηλαδη....

Γι' αυτό και η συντριπτική πλειοψηφία των σκευασμάτων κρεατίνης είναι άχρηστα , διότι ο λόγος που η κρεατίνη κατακρατεί νερά και δημιουργούνται έτσι οιδήματα , είναι επειδή δεν απορροφάται από το κύτταρο και κατά συνέπεια δε μπορεί να μπει στο κύκλο του Krebs , της παραγωγής ενέργειας και απορώ που τόσο καιρό δε το έχετε πάρει χαμπάρι και πετάτε τα χρήματά σας άσκοπά.

finalgates
01-12-09, 15:07
Γι' αυτό και η συντριπτική πλειοψηφία των σκευασμάτων κρεατίνης είναι άχρηστα , διότι ο λόγος που η κρεατίνη κατακρατεί νερά και δημιουργούνται έτσι οιδήματα , είναι επειδή δεν απορροφάται από το κύτταρο και κατά συνέπεια δε μπορεί να μπει στο κύκλο του Krebs , της παραγωγής ενέργειας και απορώ που τόσο καιρό δε το έχετε πάρει χαμπάρι και πετάτε τα χρήματά σας άσκοπά.

η γνωμη σου ειναι να μην παιρνουμε κρεατινη δλδ?

Machiavelli
01-12-09, 15:09
Γι' αυτό και η συντριπτική πλειοψηφία των σκευασμάτων κρεατίνης είναι άχρηστα , διότι ο λόγος που η κρεατίνη κατακρατεί νερά και δημιουργούνται έτσι οιδήματα , είναι επειδή δεν απορροφάται από το κύτταρο και κατά συνέπεια δε μπορεί να μπει στο κύκλο του Krebs , της παραγωγής ενέργειας και απορώ που τόσο καιρό δε το έχετε πάρει χαμπάρι και πετάτε τα χρήματά σας άσκοπά.

Δεν απορροφάται καθόλου ή δεν απορροφάται τμήμα της; Τα οιδήματα στα οποία αναφέρεσαι είναι μυικά; Αν σου είναι εύκολο εξήγησε πιο εκτενώς, με ενδιαφέρει (και άλλους νομίζω).

isis
01-12-09, 15:27
Δεν απορροφάται καθόλου ή δεν απορροφάται τμήμα της; Τα οιδήματα στα οποία αναφέρεσαι είναι μυικά; Αν σου είναι εύκολο εξήγησε πιο εκτενώς, με ενδιαφέρει (και άλλους νομίζω).

Δε φταίει η κρεατίνη ως συστατικό , το αντίθετο μάλιστα. Φταίει ο τρόπος που είναι κατασκευασμένη. Το γεγονός ότι κρατάς νερά , σημαίνει ότι δε τη παίρνει το κύτταρο και συνεπώς δε χρησιμοποιείται. Που είναι η μυϊκή ανάπτυξη με τα σκευάσματα κρεατίνης , έτσι όπως τη φτιάχνουν? Η λογική ποια είναι? Να πάρω κρεατίνη , να έχω κατακράτηση υγρών , να νιώθω πιο δυνατός και μόλις φύγουν τα νερά με τη διακοπή της , να χάσω ό,τι νόμιζα ό,τι κέρδισα? Γι' αυτό λέμε atp , το οποίο δυστυχώς δουλεύει ως ενέσιμο , εκτός και αν είναι κάποιος formulator τόσο επαρκής παρασκευαστής που δε τον ενδιαφέρουν τα έξοδα και εξασφαλίσει αξιοπρεπή βιοδιαθεσιμότητα υπογλωσσίως.Αυτό το ανέκδοτο με τη κρεατίνη και τις ενώσεις που περιέχουν ΝΟ , κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει , διότι το μόνο που στην ουσία καταφέρνετε , είναι να έχετε παροδικά ωφέλη και με τη διακοπή να συνειδητοποιείς ότι η μυϊκή ανάπτυξη που τυχόν είχες , ωφείλεται στη διατροφή και τη προπόνησή σου και σε ένα ωραίο όνειρο , στο οποίο ζούσες όταν τα έπαιρνες.Η ουσία ποια είναι , να σε φουσκώνω κρεατίνη και ενώσεις ΝΟ , να σου βλάπτω τα νεφρά και να σου δεσμεύω το οξυγόνο με το ΝΟ και μετά να σε γεμίζω με αντιοξειδωτικά , για να σε φυλάξω όσο μπορέσω.Η αρχή είναι μία : Θέλετε μυϊκή ανάπτυξη , συνεπώς θέλετε αίμα και οξυγόνο ακι αφού θέλετε και αυτά , τι χρειάζεσθε? Αtp και αιμοποιητικά στοιχεία , εκτός από τα λοιπά θρεπτικά συστατικά.Και δεν αναφέρομαι στα προβλήματα υγείας.

finalgates
01-12-09, 15:31
που το βρισκω?ποσο κοστιζει?το "χτυπαω" ενδομυικα?

Machiavelli
01-12-09, 15:46
Σε ευχαριστώ, είσαι απόλυτα κατατοπιστικός. Δε νομίζω πως ζει κανείς στην ψευδαίσθηση ότι θα πάρει την κρεατίνη και τα αποτελέσματα είναι μόνιμα. Απλά μια αύξηση δύναμης παροδική θα βοηθήσει στην προπόνηση (σηκώνοντας 10 κιλά παραπάνω στην κάθε άσκηση ας πούμε) και έστω σε ένα μικρό ποσοστό στη περαιτέρω, και πλέον μόνιμη, μυική ανάπτυξη. Επειδή δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic θα διαβάσω μόνος μου για την ενέσιμη ATP, αν και δε νομίζω να υπάγεται στα αναβολικά αλλά στα συμπληρώματα. Ευχαριστώ και πάλι.

psychedelic
01-12-09, 17:40
παιδια ειμαι 1.80 και 81 κιλα και σκεφτομαι να παρω μια monohydrate κρεατινη...
ποσα γραμμαρια πρεπει να καταναλωνω ημερησιως?γυρω στα 10 ειναι καλα?Η μηπως ειναι πολλα?

sTeLaKoS
01-12-09, 17:55
παιδια ειμαι 1.80 και 81 κιλα και σκεφτομαι να παρω μια monohydrate κρεατινη...
ποσα γραμμαρια πρεπει να καταναλωνω ημερησιως?γυρω στα 10 ειναι καλα?Η μηπως ειναι πολλα?


Προηγούμενο ποστ του Polyneikos

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=118120&postcount=555

psychedelic
01-12-09, 18:18
σε ευχαριστω φιλε...
ποτε μετατρεπεται η κρεατινη σε κρεατινινη?Απο την στιγμη που δεν καταναλωνεις πολυ νερο?

sogoku
02-12-09, 01:30
Εχει κανεις τις γνωσεις και τα επιχειχηρηματα να αντικορουσει τον isis σε αυτα που λεει περι κρεατινης?...Το λεω γιατι θα ηταν πολυ ενδιαφερον και να μαθουμε εμεισ μεσα απο την συζητηση[και να ανεβασει την ψυχολογια μας εμας που παιρνουμε κρεατινη]...

isis
02-12-09, 10:41
Πρόσφατα και συγκεκριμένα , πριν από 1 μήνα περίπου , μερικοί formulators , πέρασαν από τα καταστήματα συμπληρωμάτων της πρωτεύουσας και αγόρασαν 30 σκευάσματα κρεατίνης κάθε είδους και από όποια μάρκα έβρισκαν. Στη συνέχεια τα έκαναν διαλύματα , τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο περιβάλλον. Αυτό που βρήκαν, προς μεγάλη τους έκπληξη, ήταν ότι η κρεατίνη τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο ph , ήταν εξαιρετικά δυσδιάλυτη και όχι μόνο ήταν απίθανο να τύχει κάποιας απορρόφησης από τον οργανισμό , αλλά υπήρχε και μεγάλη πιθανότητα να κρυσταλλωθεί στα νεφρά. Δε χρειάζεται νομίζω να αναφέρουμε μάρκες.

eas2000
02-12-09, 11:18
Υπάρχει κάποια μορφή της που να μην έχει το παραπάνω μειονέκτημα;

finalgates
02-12-09, 14:17
Πρόσφατα και συγκεκριμένα , πριν από 1 μήνα περίπου , μερικοί formulators , πέρασαν από τα καταστήματα συμπληρωμάτων της πρωτεύουσας και αγόρασαν 30 σκευάσματα κρεατίνης κάθε είδους και από όποια μάρκα έβρισκαν. Στη συνέχεια τα έκαναν διαλύματα , τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο περιβάλλον. Αυτό που βρήκαν, προς μεγάλη τους έκπληξη, ήταν ότι η κρεατίνη τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο ph , ήταν εξαιρετικά δυσδιάλυτη και όχι μόνο ήταν απίθανο να τύχει κάποιας απορρόφησης από τον οργανισμό , αλλά υπήρχε και μεγάλη πιθανότητα να κρυσταλλωθεί στα νεφρά. Δε χρειάζεται νομίζω να αναφέρουμε μάρκες.

αμα δεν απορροφαται τοτε πως ανεβαινει η δυναμη μας με τη χρηση της?και αυτο το atp που το βρισκεις?λειτουργει οπως "υποτιθεται" πως λειτουργει η κρεατινη?

Bane
02-12-09, 18:31
Πρόσφατα και συγκεκριμένα , πριν από 1 μήνα περίπου , μερικοί formulators , πέρασαν από τα καταστήματα συμπληρωμάτων της πρωτεύουσας και αγόρασαν 30 σκευάσματα κρεατίνης κάθε είδους και από όποια μάρκα έβρισκαν. Στη συνέχεια τα έκαναν διαλύματα , τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο περιβάλλον. Αυτό που βρήκαν, προς μεγάλη τους έκπληξη, ήταν ότι η κρεατίνη τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο ph , ήταν εξαιρετικά δυσδιάλυτη και όχι μόνο ήταν απίθανο να τύχει κάποιας απορρόφησης από τον οργανισμό , αλλά υπήρχε και μεγάλη πιθανότητα να κρυσταλλωθεί στα νεφρά. Δε χρειάζεται νομίζω να αναφέρουμε μάρκες.

Είναι γνωστό ότι η απλή κρεατίνη είναι τελείως αδιάλυτη στο νερό ωστόσο αυτό ΔΕΝ επηρεάζει την απορρόφηση της(>90%) όπως έχουν δείξει επανελλημένα έρευνες (ενεργητικά Να/Κ μονοπάτια μεταφοράς). Και αυτό το λέω όντας κάτοχος πατέντας σε υδατοδιαλυτή μορφή κρεατίνης.

Bane
02-12-09, 18:32
Υπάρχει κάποια μορφή της που να μην έχει το παραπάνω μειονέκτημα;

Creatine Nitrate,Creatine HCl. Ωστόσο η μονουδατική δουλεύει μια χαρά και ας μην είναι και υδατοδιαλυτή.

finalgates
02-12-09, 18:50
Πρόσφατα και συγκεκριμένα , πριν από 1 μήνα περίπου , μερικοί formulators , πέρασαν από τα καταστήματα συμπληρωμάτων της πρωτεύουσας και αγόρασαν 30 σκευάσματα κρεατίνης κάθε είδους και από όποια μάρκα έβρισκαν. Στη συνέχεια τα έκαναν διαλύματα , τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο περιβάλλον. Αυτό που βρήκαν, προς μεγάλη τους έκπληξη, ήταν ότι η κρεατίνη τόσο σε αλκαλικό όσο και σε όξινο ph , ήταν εξαιρετικά δυσδιάλυτη και όχι μόνο ήταν απίθανο να τύχει κάποιας απορρόφησης από τον οργανισμό , αλλά υπήρχε και μεγάλη πιθανότητα να κρυσταλλωθεί στα νεφρά. Δε χρειάζεται νομίζω να αναφέρουμε μάρκες.

μιλας και για την μονουδρικη?

isis
03-12-09, 09:42
Σκεφτείτε κάτι άλλο , όταν γίνεται κατακράτηση υγρών , το νεφρικό σύστημα δουλεύει , όπως θα έπρεπε? Η μήπως κάποια συστατικά εμποδίζουν τους νεφρούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους? Ας εξηγήσει κάποιος , γιατί η κρεατίνη κατακρατεί υγρά και δημιουργεί οιδήματα? Η ουσία είναι μία , αυτό που προσπαθείτε να επιτύχετε έμμεσα με τη κρεατίνη , μπορείτε να το επιτύχετε άμεσα με το atp , το οποίο αν και το κυνηγάνε άτσαλα , ωστόσο οι θεραπευτικές του δράσεις και η αποτελεσματικότητά του δεν αμιφησβητούνται.

Bane
03-12-09, 10:25
Σκεφτείτε κάτι άλλο , όταν γίνεται κατακράτηση υγρών , το νεφρικό σύστημα δουλεύει , όπως θα έπρεπε? Η μήπως κάποια συστατικά εμποδίζουν τους νεφρούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους? Ας εξηγήσει κάποιος , γιατί η κρεατίνη κατακρατεί υγρά και δημιουργεί οιδήματα? Η ουσία είναι μία , αυτό που προσπαθείτε να επιτύχετε έμμεσα με τη κρεατίνη , μπορείτε να το επιτύχετε άμεσα με το atp , το οποίο αν και το κυνηγάνε άτσαλα , ωστόσο οι θεραπευτικές του δράσεις και η αποτελεσματικότητά του δεν αμιφησβητούνται.

Επανελλημένα γίναν έρευνες για την κρεατίνη και την λειτουργική κατάσταση των νεφρών και όλες δείξαν πως η κρεατίνη δεν έχει καμία αρνητική επίπτωση. Η κρεατίνη κρατάει υγρά γιατί είναι υπερβολικά υγροσκοπική. Ωστώσο το υπερυδατικό περιβάλλον αποτελεί ευνοική συνθήκη για τον αναβολισμό, οπότε αυτό σαν πλεονέκτημα πρέπει να ληφθεί.
Προσωπικά πιστεύω ότι συνδυασμός κρεατίνης+ΑΤΡ θα ήταν βέλτιστος, ωστώσο το ΑΤΡ έχει τα 2 βασικά μειονεκτήματα για συμπλήρωμα, τιμή και άθλια per os βιοδιαθεσημότητα.

isis
03-12-09, 10:41
Επανελλημένα γίναν έρευνες για την κρεατίνη και την λειτουργική κατάσταση των νεφρών και όλες δείξαν πως η κρεατίνη δεν έχει καμία αρνητική επίπτωση. Η κρεατίνη κρατάει υγρά γιατί είναι υπερβολικά υγροσκοπική. Ωστώσο το υπερυδατικό περιβάλλον αποτελεί ευνοική συνθήκη για τον αναβολισμό, οπότε αυτό σαν πλεονέκτημα πρέπει να ληφθεί.
Προσωπικά πιστεύω ότι συνδυασμός κρεατίνης+ΑΤΡ θα ήταν βέλτιστος, ωστώσο το ΑΤΡ έχει τα 2 βασικά μειονεκτήματα για συμπλήρωμα, τιμή και άθλια per os βιοδιαθεσημότητα.

Alex , και το νερό είναι υγροσκοπική ουσία. Ωστόσο το νερό κάνει κατακράτηση υγρών? Δε νομίζω! Η κατακράτηση υγρών από τη κρεατίνη δεν οφείλεται στον υγροσκοπικό της χαρακτήρα.

Bane
03-12-09, 10:51
Alex , και το νερό είναι υγροσκοπική ουσία. Ωστόσο το νερό κάνει κατακράτηση υγρών? Δε νομίζω! Η κατακράτηση υγρών από τη κρεατίνη δεν οφείλεται στον υγροσκοπικό της χαρακτήρα.

Η ικανότητα κάθαρσης του οργανισμού για το νερό είναι απείρως μεγαλύτερη από αυτήν άλλων υγροσκοπικών ουσιών που pροκαλούν κατακράτηση υγρών(Na+,κρεατίνη,πολυαλκοόλες κ.τ.λ.).
Αυτός είναι και ο λόγος που όταν έχουμε υπέρταση μας λένε κόψτε το αλάτι, όχι το νερό :rolf:

isis
03-12-09, 10:58
Η ικανότητα κάθαρσης υοθ οργανισμού για το νερό είναι απείρως μεγαλύτερη από αυτήν άλλων υγροσκοπικών ουσιών που κροκαλούν κατακράτηση υγρών(Na+,κρεατίνη,πολυαλκοόλες κ.τ.λ.).
Αυτός είναι και ο λόγος που όταν έχουμε υπέρταση μας λένε κόψτε το αλάτι, όχι το νερό :rolf:

Και η γλυκερίνη υγροσκοπική αλκοόλη είναι , αλλά μια χαρά χρησιμοποιείται ως διουρητικό. Ωστόσο τα οιδήματα που προκαλεί ειδικά η κρεατίνη και δεν αναφέρομαι σε όλες τις συνθέσεις κρεατίνης , δεν έχουν καμιά σχέση με τις υγροσκοπικές της ιδιότητες.

Bane
03-12-09, 11:26
Και η γλυκερίνη υγροσκοπική αλκοόλη είναι , αλλά μια χαρά χρησιμοποιείται ως διουρητικό. Ωστόσο τα οιδήματα που προκαλεί ειδικά η κρεατίνη και δεν αναφέρομαι σε όλες τις συνθέσεις κρεατίνης , δεν έχουν καμιά σχέση με τις υγροσκοπικές της ιδιότητες.

Η γλυκερίνη προκαλεί προσορινή κατακράτηση υγρών στο πλάσμα αλλά μετέπειτα λειτουργεί ως (πολύ ήπιο) διουρητικό ως αντίδραση του οργανισμού στον αυξημένο όγκο του πλάσματος. Εν ολίγης η διούρηση είναια ποτέλεσμα της αύξησης του όγκου των υγρών, όχι της ύπαρξης γλεκερίνης αυτής καθαυτής(αν δεν συνυπάρχει υπερτονία στο πλάσμα η γλεκερίνη απλά συμμετέχει στην κύκλο του Krebs). Η κρεατίνη απο την άλλη έχει πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση ενδοκυττάρια από ότι στο πλάσμα λόγω ενεργητικής μεταφοράς και αυτός είναι ο λόγος που κατακρατά ενδομυικά υγρά. Αυτά έχουν φανεί με έρευνες τόσο in vivo όσο και in vitro(ευτηχώς γίνονται έρευνες στην χρηση της κρεατίνης ως φάρμακο και έχω κάποια αξιόπιστα δεδομένα).

isis
03-12-09, 13:19
Η γλυκερίνη προκαλεί προσορινή κατακράτηση υγρών στο πλάσμα αλλά μετέπειτα λειτουργεί ως (πολύ ήπιο) διουρητικό ως αντίδραση του οργανισμού στον αυξημένο όγκο του πλάσματος. Εν ολίγης η διούρηση είναια ποτέλεσμα της αύξησης του όγκου των υγρών, όχι της ύπαρξης γλεκερίνης αυτής καθαυτής(αν δεν συνυπάρχει υπερτονία στο πλάσμα η γλεκερίνη απλά συμμετέχει στην κύκλο του Krebs). Η κρεατίνη απο την άλλη έχει πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση ενδοκυττάρια από ότι στο πλάσμα λόγω ενεργητικής μεταφοράς και αυτός είναι ο λόγος που κατακρατά ενδομυικά υγρά. Αυτά έχουν φανεί με έρευνες τόσο in vivo όσο και in vitro(ευτηχώς γίνονται έρευνες στην χρηση της κρεατίνης ως φάρμακο και έχω κάποια αξιόπιστα δεδομένα).

Ποια ενδομυϊκά υγρά βρε Άλεξ? Καταρχήν συγκρίνεις σκευάσματα κρεατίνης , σε ενέσιμα αναφέρομαι που έχω υπ' όψιν μου , τα οποία έχουν τη σωστή φαρμακοκινητική και βιοδιαθεσιμότητα με τη φαρμακοκινητική των συμπληρωμάτων κρεατίνης? Η πλειοψηφία των τελευταίων φασόν είναι και τα βάζουν στις δικές τους συσκευασίες. Αν τη κρεατίνη αυτών των συμπληρωμάτων την έπαιρνε το κύτταρο , θα είχες αύξηση στα επίπεδα atp , αύξηση στις καύσεις , μεγαλύτερη διούρηση και μυϊκή ανάπτυξη. Που είναι όλα αυτά με τη κρεατίνη , έτσι όπως κυκλοφορεί? Το αντίθετο συμβαίνει συν του ότι κρυσταλλώνεται στους νεφρούς. Η φαινομενική αύξηση στη δύναμη , ωφείλεται στη καταρχήν και μόνο κατακράτηση των υγρών και είναι εντελώς παροδική.

Bane
03-12-09, 13:45
Ποια ενδομυϊκά υγρά βρε Άλεξ? Καταρχήν συγκρίνεις σκευάσματα κρεατίνης , σε ενέσιμα αναφέρομαι που έχω υπ' όψιν μου , τα οποία έχουν τη σωστή φαρμακοκινητική και βιοδιαθεσιμότητα με τη φαρμακοκινητική των συμπληρωμάτων κρεατίνης? Η πλειοψηφία των τελευταίων φασόν είναι και τα βάζουν στις δικές τους συσκευασίες. Αν τη κρεατίνη αυτών των συμπληρωμάτων την έπαιρνε το κύτταρο , θα είχες αύξηση στα επίπεδα atp , αύξηση στις καύσεις , μεγαλύτερη διούρηση και μυϊκή ανάπτυξη. Που είναι όλα αυτά με τη κρεατίνη , έτσι όπως κυκλοφορεί? Το αντίθετο συμβαίνει συν του ότι κρυσταλλώνεται στους νεφρούς. Η φαινομενική αύξηση στη δύναμη , ωφείλεται στη καταρχήν και μόνο κατακράτηση των υγρών και είναι εντελώς παροδική.

Λυπάμει Κώστα αλλά θα διαφονήσω, όσες μελέτες έχουμε για την Per os λήψη κρεατίνης δείξαν ότι είναι αποτελεσματική και στην αύξηση ενδοκυττάριων υγρών και στην αύξηση ATP στο κύτταρο και στην βελτίωση του ΔΣΜ κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Π.χ.
Forearm muscles of twelve healthy male subjects (age = 22.3 +/- 1.1 years (mean +/- S.E.)) were examined during a 10 sec maximal dynamic handgrip exercise (Ex10) using 31-phosphorus magnetic resonance spectroscopy before and after ingestion with 30 g creatine (Cr) monohydrate or placebo per day for 14 days. Cr supplementation produced a 11.5 +/- 4.6% increase in the resting muscle phosphocreatine (PCr) concentration and a 65.0 +/- 4.2% increase in the PCr degradation during Ex10. ATP synthesis rate through PCr hydrolysis and total anaerobic ATP synthesis rate during Ex10 increased from 0.64 +/- 0.08 (pre-value) to 0.86 +/- 0.14 mmol/kg ww/sec (post-value, p < 0.05) and from 0.97 +/- 0.16 (pre-value) to 1.33 +/- 0.27 mmol/kg ww/sec (post-value, p < 0.05), respectively. An increase in total anaerobic ATP synthesis during Ex10 after Cr supplementation positively correlated with the increase in ATP synthesis through PCr hydrolysis. Cr supplementation produced a 15.1 +/- 3.8% increase in the mean power output during Ex10. There was no significant difference in the mean power output per unit of total anaerobic ATP synthesis during Ex10 between before and after Cr supplementation. ATP synthesis rate through PCr hydrolysis positively correlated with mean power output during Ex10 in all twelve subjects after treatment (r = 0.58, p < 0.05). The results suggest that Cr supplementation enhanced PCr degradation during Ex10. It is strongly indicated that an improvement in performance during Ex10 was associated with the increased PCr availability for the synthesis of ATP.


Higher concentrations of creatine phosphate in the muscles lead to a "lesser dependence on anaerobic glycolysis for the resynthesis of ATP" (Balsom et al 1994, Kamber et al 1999, Schilling et al 2001). It also leads to a delay in the onset of fatigue thus allowing a greater volume of training, in turn providing a greater stimulus for muscle hypertrophy.
Improved buffering effect on ADP leading to a relatively greater supply of ATP (Balsom et al 1994).
Direct or indirect stimulation of protein synthesis and therefore quicker rates of muscle hypertrophy (Balsom et al 1994) or decreased protein degradation (Young and Denome 1984 from Tarnopolsky 2000).

κ.τ.λ.
Στην συτριπτική τους πλειοψηφία οι ερευνητές χρησιμοποιήσαν απλή και αδιάλυτη μονουδατική κρεατίνη.

Edit:Yep βρήκα και την έρευνα που έψαχνα για την φαρμακοκινιτική της κρεατίνης

isis
03-12-09, 14:13
Λυπάμει Κώστα αλλά θα διαφονήσω, όσες μελέτες έχουμε για την Per os λήψη κρεατίνης δείξαν ότι είναι αποτελεσματική και στην αύξηση ενδοκυττάριων υγρών και στην αύξηση ATP στο κύτταρο και στην βελτίωση του ΔΣΜ κ.τ.λ. κ.τ.λ.
</p>Δε πειράζει Alex , είναι ωραίο να διαφωνούμε και να γίνεται διάλογος. Ακόμα και αν δεν είχα κανένα άλλο στοιχείο και τα συμπεράσματά μου ήταν εμπειρικά και μόνο , αυτό που με βεβαιότητα μπορώ να πω , είναι πως με το ενέσιμο atp , είχα παρατηρήσει όλα τα "συμπτώματα" που έπρεπε , δηλαδή :1) Σημαντική αύξηση στα ενεργειακά επίπεδα,2) Μεγαλύτερη αντοχή στη προπόνηση και καλύτερη αποκατάσταση ,3) Αύξηση του μεταβολισμού , καύσεων και εφίδρωση ,4) Μείωση στα επίπεδα CPK,5) Αύξηση της διούρησης ,6) Απώλεια σωματικού λίπους7) Μυϊκή Ενδυνάμωση.Απεναντίας τα αποτελέσματα με τα σκευάσματα κρεατίνης , ήταν σχεδόν πάντα απογοητευτικά σε σχέση πάντα με το atp.

Bane
03-12-09, 14:24
Υπάρχουν άνθρωποι που είναι "creatine non-responders", πράγμα που μπορεί να οφείλεται είτε στο ότι έχουν ήδη επαρκή λήψη κρεατίνης από την διατροφή, είτε στην αυξημένη ενδογενή παραγωγή κρεατίνης είτε στην προβληματική λειτουργία των ενεργητικών μηχανισμών μεταφοράς στο έντερο(σε αυτήν την περίπτωση η χρήση μιας υδατοδιαλυτής μορφής κρεατίνης θα μπορούσε να βοηθήσει). Προσωπικά είμαι creatine mega responder, η κρεατίνη με βοηθάει ΠΟΛΥ, για το υπογλώσσιο ATΡ αναμένω το πείραμα στην επόμενη επίσκεψη μου στο USA, η εύρεση κατασκευαστή πραγματικού ΑΤΡ εξελήχθηκε σε epic quest.

Svein
03-12-09, 15:17
Πώς καταλαβαίνεις πως δουλεύει πάνω σου η κρεατίνη και δεν είναι pacebo?

Bane
03-12-09, 15:22
Πώς καταλαβαίνεις πως δουλεύει πάνω σου η κρεατίνη και δεν είναι pacebo?

Εμπιστεύομαι την γνώση μου, την εμπειρία μου στις εργογονικές ουσίες, το γεγονός οτί από πράγματα που στο χαρτί έπρεπε να δουλεύουν σε μένα αλλα δουλέψαν και άλλα όχι καθώς και τις 100δες έρευνες που έχουν γίνει στην μονουδατική και ΟΛΕΣ έχουν δείξει πως πρόκειται για αποτελεσματικό και ασφαλές συμπλήρωμα.
Εσύ υποθέτω ότι δεν αγοράζεις κανένα συμπλήρωμα γιατί δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι placebo η όχι;

finalgates
03-12-09, 15:23
το atp απο που το βρισκουμε και με τι τιμη???????????????

Bane
03-12-09, 15:25
το atp απο που το βρισκουμε και με τι τιμη???????????????

Το από το στόμα λαμβανώμενο ΑΤΡ είναι ουσιαστικά άχρηστο. Ενέσιμο μόνο στην "μαύρη" όπου δεν μπορώ να βοηθήσω. Πρόκειται να πειραματιστώ με το υπογλώσσιο σύντομα, αν τα αποτελέσματα είναι θετικά μπορεί η Thermolife να βγάλει κάτι τέτοιο στο μέλλον(μπορεί λέμε).

The Rock
03-12-09, 15:27
Το θέμα αυτό είναι απλό δεν το καταλαβαίνεις . Μόνο με εξετάσεις και και και ..
Εδώ μπαίνουν στο παιχνίδι οι έρευνες που λένε τι και πως κα πράττεις ανάλογα.
Μόνο μονοϋδατική κρεατίνη και τέλος.

finalgates
03-12-09, 15:31
Το από το στόμα λαμβανώμενο ΑΤΡ είναι ουσιαστικά άχρηστο. Ενέσιμο μόνο στην "μαύρη" όπου δεν μπορώ να βοηθήσω. Πρόκειται να πειραματιστώ με το υπογλώσσιο σύντομα, αν τα αποτελέσματα είναι θετικά μπορεί η Thermolife να βγάλει κάτι τέτοιο στο μέλλον(μπορεί λέμε).

οκ τhanks

Bane
03-12-09, 15:31
Το θέμα αυτό είναι απλό δεν το καταλαβαίνεις . Μόνο με εξετάσεις και και και ..
Εδώ μπαίνουν στο παιχνίδι οι έρευνες που λένε τι και πως κα πράττεις ανάλογα.
Μόνο μονοϋδατική κρεατίνη και τέλος.

Θα κάνω c/p κάτι πολύ σωστό που είχε πει κάποτε ένα μέλος του bb.com:
"The best supplements are those that are backed BOTH from scientific studies and real world results. Where one is lacking, one should be wary".

dhmhtrhs
08-12-09, 21:43
πέδες σκέφτομαι να χρησιμοποίησω κρεατίνη σε περίοδο γράμμωσης για να ενισχύσω δύναμη και άντοχη.μπορείτε να μου πείτε αν είναι καλή επιλογή κι αν ναι να κάνω ίδιες δοσολογίες και κύκλους? επιπλέον η αποχή από κρεατίνη είναι στους 3 μήνες ύστερα από χρήση όλου του κουτιού?ευχαριστω!:weights:

Orc
12-12-09, 16:57
Ερώτηση: Mπορώ να ανακατεύω την κρεατίνη σε χλιαρό νερό?:green: Δε διαλύεται με τίποτα η ρημάδα. Έχω την Creatine Pure της All Stars.

Machiavelli
12-12-09, 17:30
Δεν διαλύονται στο νερό οι μονοϋδρικές κρεατίνες. Πιες το όπως είναι. Το καλύτερο είναι να την βάλεις στο στόμα και να καταπίνεις σιγά σιγά με κάποιο υγρό (μεταπροπονητικό ή νερό με δεξτρόζη).

Orc
12-12-09, 17:43
Τhanks man.

Polyneikos
12-12-09, 22:07
πέδες σκέφτομαι να χρησιμοποίησω κρεατίνη σε περίοδο γράμμωσης για να ενισχύσω δύναμη και άντοχη.μπορείτε να μου πείτε αν είναι καλή επιλογή κι αν ναι να κάνω ίδιες δοσολογίες και κύκλους? επιπλέον η αποχή από κρεατίνη είναι στους 3 μήνες ύστερα από χρήση όλου του κουτιού?ευχαριστω!:weights:

Eχει απαντηθει το ερωτημα σου 2-3 σελίδες πίσω...

makantonio
14-12-09, 16:44
Γειά σας παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.
Πήρα την Nutrisport Creatine Powder κ αναρωτιέμαι αν παίρνω για 1 μήνα 5gr ημερισίως μετά την προπόνηση, χωρίς φάση φόρτωσης-μόνο συντήρηση (είμαι 72kg κ 1,75 ) θα έχω αποτελέσματα?

Amount Per Serving
Calories 0
Protein 0
Carbohydrates 0
Fats 0
Other Ingredients
Creatine Monohydrate 5g
Directions For Use
Take the loading dose (8 grams or 2 heaped teaspoons) for 7 days, then switch to the maintenance dose (4 grams or 1 heaped teaspoon) thereafter.
Dissolve in hot water.

gj
14-12-09, 16:47
Γειά σας παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.
Πήρα την Nutrisport Creatine Powder κ αναρωτιέμαι αν παίρνω για 1 μήνα 5gr ημερισίως μετά την προπόνηση, χωρίς φάση φόρτωσης-μόνο συντήρηση (είμαι 72kg κ 1,75 ) θα έχω αποτελέσματα?

Amount Per Serving
Calories 0
Protein 0
Carbohydrates 0
Fats 0
Other Ingredients
Creatine Monohydrate 5g
Directions For Use
Take the loading dose (8 grams or 2 heaped teaspoons) for 7 days, then switch to the maintenance dose (4 grams or 1 heaped teaspoon) thereafter.
Dissolve in hot water.
Θα εχεις αποτελεσματα αλλα οχι τα αναμενομενα... Καλυτερα κανε φορτοση για 5 μερουλες να το εκμεταλευτεις στο full;)

sctp
14-12-09, 17:04
Γειά σας παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.
Πήρα την Nutrisport Creatine Powder κ αναρωτιέμαι αν παίρνω για 1 μήνα 5gr ημερισίως μετά την προπόνηση, χωρίς φάση φόρτωσης-μόνο συντήρηση (είμαι 72kg κ 1,75 ) θα έχω αποτελέσματα?

Amount Per Serving
Calories 0
Protein 0
Carbohydrates 0
Fats 0
Other Ingredients
Creatine Monohydrate 5g
Directions For Use
Take the loading dose (8 grams or 2 heaped teaspoons) for 7 days, then switch to the maintenance dose (4 grams or 1 heaped teaspoon) thereafter.
Dissolve in hot water.

Οι ερευνες παντως λενε οτι ειτε κανεις ειτε δεν κανεις loading στο τελος του μηνα τον ιδιο μυικο ιστο θα εχεις κερδισει,το loading μαλλον ειναι κολπο των εταιριων για εξτρα $$$.Αποτελεσματα θα εχεις αν ανταποκρινεσαι στη χρηση κρεατινης και φυσικα πινουμε αρκετο νερο ΕΙΔΙΚΑ σε περιοδο χρησης της.:thumbup:

gj
14-12-09, 20:05
Οι ερευνες παντως λενε οτι ειτε κανεις ειτε δεν κανεις loading στο τελος του μηνα τον ιδιο μυικο ιστο θα εχεις κερδισει,το loading μαλλον ειναι κολπο των εταιριων για εξτρα $$$.Αποτελεσματα θα εχεις αν ανταποκρινεσαι στη χρηση κρεατινης και φυσικα πινουμε αρκετο νερο ΕΙΔΙΚΑ σε περιοδο χρησης της.:thumbup:
Man την εχω δει και εγω αυτη την ερευνα αλλα με το φορτομα φουσκωνεις πιο πολυ και λενε οτι βγαζεις περισσοτερη δυναμη... Βεβαια αυτο μου το χει πει ατομο που πουλαει τετοια οποτε εχει υποσταση αυτο που λες οτι τους νοιαζαν τα $$$...
Εχεις δοκιμασει κανεις χωρις φορτομα και τι αποτελεσματα ειχε σε σχεση με το φόρτομα ?

sctp
14-12-09, 20:34
Man την εχω δει και εγω αυτη την ερευνα αλλα με το φορτομα φουσκωνεις πιο πολυ και λενε οτι βγαζεις περισσοτερη δυναμη... Βεβαια αυτο μου το χει πει ατομο που πουλαει τετοια οποτε εχει υποσταση αυτο που λες οτι τους νοιαζαν τα $$$...
Εχεις δοκιμασει κανεις χωρις φορτομα και τι αποτελεσματα ειχε σε σχεση με το φόρτομα ?

Δεν κανω πια φορτωμα και δεν εχω δει καμια διαφορα με παλιοτερα που εκανα,τωρα η κρεατινη φτηνη ειναι σχετικα οποιος θελει και νομιζει οτι το φορτωμα ειναι καλυτερο ας το κανει.:P

Bane
14-12-09, 22:48
Man την εχω δει και εγω αυτη την ερευνα αλλα με το φορτομα φουσκωνεις πιο πολυ και λενε οτι βγαζεις περισσοτερη δυναμη... Βεβαια αυτο μου το χει πει ατομο που πουλαει τετοια οποτε εχει υποσταση αυτο που λες οτι τους νοιαζαν τα $$$...
Εχεις δοκιμασει κανεις χωρις φορτομα και τι αποτελεσματα ειχε σε σχεση με το φόρτομα ?

Προσωπικά με φόρτωμαβλέπω αποτελέσματα γρηγορότερα από ότι χωρίς φόρτωμα.

sTeLaKoS
14-12-09, 23:38
Δλδ ίδια αποτελέσματα αλλά πιο άμεσα..

Ας το δοκιμάσουμε και έτσι κι αλλιώς και βλέπουμε.

makantonio
14-12-09, 23:40
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Με ενδιαφέρει περισσότερο το να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου από το να έχω πιο γρήγορα κάποια αποτελέσματα που ούτως ή άλλως θα έρθουν.

Τα 5gr μετά την προπόνηση είναι φυσιολογική δόση ε?
Συνδιασμός με αμινοξέα, γλουταμίνη,whey μπορεί να γίνει ή να περιμένω να περάσει κάποια ώρα?

sTeLaKoS
14-12-09, 23:43
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Με ενδιαφέρει περισσότερο το να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου από το να έχω πιο γρήγορα κάποια αποτελέσματα που ούτως ή άλλως θα έρθουν.

Τα 5gr μετά την προπόνηση είναι φυσιολογική δόση ε?
Συνδιασμός με αμινοξέα, γλουταμίνη,whey μπορεί να γίνει ή να περιμένω να περάσει κάποια ώρα?


Πολύ νερό να πίνεις.. Πάνω από 3 λίτρα τη μέρα. (Τουλάχιστον 12 ποτήρια δλδ)

gj
15-12-09, 01:09
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Με ενδιαφέρει περισσότερο το να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου από το να έχω πιο γρήγορα κάποια αποτελέσματα που ούτως ή άλλως θα έρθουν.

Τα 5gr μετά την προπόνηση είναι φυσιολογική δόση ε?
Συνδιασμός με αμινοξέα, γλουταμίνη,whey μπορεί να γίνει ή να περιμένω να περάσει κάποια ώρα?
Υπαρχει ενα αρθρο για μεταπροπονητικη διατροφη που σου λεει ακριβως τι πρεπει να κανεις. Θα βαλεις οπωσδηποτε την whey και δεξροζη (ή γενικως καποιον αλλο υδατανθρακα υψηλού γλυκεμικού δείκτη).
Αν θυμαμαι καλα το αρθρο λέει τρως μια κουταλια απο την κρεατινη και τν καταπίνεις με το μισο μίγμα απο whey+dextroze. Περιμενεις 20 λεπτά και χτυπάς και το υπόλοιπο ρόφημα και μετα απο μια ώρα γεύμα. Τσέκαρε το για να είσαι σίγουρος. Εγω τώρα που παίρνω τη φόρμουλα της cell tech πίνω ενα σκουπ μετά την προπονηση περιμενω 15-20 λεπτα και πινω την whey και μετα απο μια ωριτσα κρεας ή τόνο και γλυκοπατάτα.
Γλουταμίνη καλύτερα βάλτη το βραδυ αν παρεις extra για ανάρρωση.
Τα 5 γρ είναι η απαραίτητη δόση και καλύτερο ειναι να την παίρνεις μολις τελειώνεις την προπόνηση. Αν δεν εχεις προπόνηση το πρωι πριν το πρωινο.

makantonio
15-12-09, 01:41
thanks φίλος :toast:
θα τσεκάρω κ το άρθρο που μου λες.

gj
15-12-09, 01:47
thanks φίλος :toast:
θα τσεκάρω κ το άρθρο που μου λες.

np:thumbup: καλο διαβασμα :P

sTeLaKoS
15-12-09, 17:12
Μεταφέρω την ερώτηση φίλου μου, εγώ δεν ήξερα να του απαντήσω.

Κατά πόσο είναι σωστή η λήψη 5 γραμμαρίων κρεατίνης μεταπροπονητικά μόνο τις μέρες της προπόνησης? Το εφαρμόζει εδώ και κανένα δύμηνο ο φίλος μου και θα το συνεχίσει για κανένα 2μηνο ακόμη. 4 φορές τη βδομάδα κάνει προπόνηση.
Μπορεί το σώμα να κρατήσει τα νερά και να έχει οφέλη έτσι?

NASSER
15-12-09, 18:38
Μονο μεταπροπονητικα δηλαδη μια φορα τη μερα δεν εχει νοημα. ΠΟσο μαλλον αμα παιρνει 4 φορες τη βδομαδα.

sTeLaKoS
15-12-09, 18:42
Και όλο αυτό χωρίς περίοδο φορτώματος.

Οκ Νασσερ, σ'ευχαριστώ. Θα του το μεταβιβάσω.

thegravijia
15-12-09, 19:23
Μονο μεταπροπονητικα δηλαδη μια φορα τη μερα δεν εχει νοημα. ΠΟσο μαλλον αμα παιρνει 4 φορες τη βδομαδα.
νασσερ εσυ προτεινεις καθε μερα απο 5 γραμμαρια??
επισης θεωρεις καλο χρηση κρεατινης σε περιοδο γραμμωσης?

sctp
15-12-09, 20:21
Τα τελευταια επιστημονικα δεδομενα δειχνουν οτι η καθημερινη χρηση κρεατινης,ποσο μαλλον η ασταματητη χρηση της,ελαττωνει τη δραση της πρωτεινης που μεταφερει την κρεατινη στους μυες και δειχνουν οτι 5γρ. μονο της μερες προπονησης ειναι αρκετη για να τους κρατησει κορεσμενους.Η συζητηση-αρθρο στα αγγλικα οποιος ενδιαφερεται http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=3319711 :P

makantonio
16-12-09, 03:55
Το συμπέρασμα ποιό είναι?

1) Καλύτερα 5gr μόνο τις ημέρες της γυμναστικής, για ένα μήνα?
ή
2) 5gr κάθε μέρα, για ένα μήνα?

gj
16-12-09, 04:06
Το συμπέρασμα ποιό είναι?

1) Καλύτερα 5gr μόνο τις ημέρες της γυμναστικής, για ένα μήνα?
ή
2) 5gr κάθε μέρα, για ένα μήνα?
To 2 εγω λεω.
Παιδια να κάνω και γω μια ερωτηση... Μεχρι τον απριλη θα κάνω ογκο και θα δουλευω κρεατίνη. Σκεφτομουν να το παω ασταματητα αλλα κατεληξα οτι ειναι βλακώδες.:P
Σκεφτομαι να το παω 6 βδομαδες μεσα 2 εξω...Επειδη με βοηθάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην προπονηση και θελω μεχρι τον απριλη να παρω οσο περισοτερο ογκο μπορω γιατι δεν ξερω μετα λόγο εγχειρησης ποσο καιρο θα μείνω εκτος απο βαρη και θα το ρίξω στο κολυμπι... Να το κανω ή θα παρω τα νεφρα στα χέρια ?? Να μεινω στο 1μηνας μεσα 1 μήνας έξω ?

Machiavelli
16-12-09, 10:30
To 2 εγω λεω.
Παιδια να κάνω και γω μια ερωτηση... Μεχρι τον απριλη θα κάνω ογκο και θα δουλευω κρεατίνη. Σκεφτομουν να το παω ασταματητα αλλα κατεληξα οτι ειναι βλακώδες.:P
Σκεφτομαι να το παω 6 βδομαδες μεσα 2 εξω...Επειδη με βοηθάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην προπονηση και θελω μεχρι τον απριλη να παρω οσο περισοτερο ογκο μπορω γιατι δεν ξερω μετα λόγο εγχειρησης ποσο καιρο θα μείνω εκτος απο βαρη και θα το ρίξω στο κολυμπι... Να το κανω ή θα παρω τα νεφρα στα χέρια ?? Να μεινω στο 1μηνας μεσα 1 μήνας έξω ?

Κάνε μια εξέταση κρεατινίνης τώρα, άρχισε τον κύκλο, κάνε σε 1-1,5 μήνα, δες τι παίζει και κάνε αυτό που νομίζεις έπειτα.

Svein
16-12-09, 11:50
Τελικά ΠΩΣ δουλεύει η κρεάτινη στο σώμα μας?προκαλεί γαλακτικό οξύ οπότε δεν ενδεικνυτε σε σπρίντερ του τύπου 30 δευτερόλεπτα 100% δύναμη?

gj
16-12-09, 13:22
Κάνε μια εξέταση κρεατινίνης τώρα, άρχισε τον κύκλο, κάνε σε 1-1,5 μήνα, δες τι παίζει και κάνε αυτό που νομίζεις έπειτα.
Tωρα σε μια βδομαδα τελειωνει ο κυκλος μου... Λες να αραξω μια βδομαδα και να παω να κανω εξετασεις? Δλδ αν δω οτι τα επιπεδα ειναι χαμηλα ή τουλαχιστον κατω απο το οριο να το πάω καρφι τετράμηνο?:shock:

Machiavelli
16-12-09, 14:19
Tωρα σε μια βδομαδα τελειωνει ο κυκλος μου... Λες να αραξω μια βδομαδα και να παω να κανω εξετασεις? Δλδ αν δω οτι τα επιπεδα ειναι χαμηλα ή τουλαχιστον κατω απο το οριο να το πάω καρφι τετράμηνο?:shock:

Όχι τετράμηνο, κάνεις άλλη μια εξέταση σε 40 μέρες να δεις τι παίζει και κάνεις τις επιλογές σου.

gj
16-12-09, 14:25
Όχι τετράμηνο, κάνεις άλλη μια εξέταση σε 40 μέρες να δεις τι παίζει και κάνεις τις επιλογές σου.
Thx :thumbup:

the_big_litho
16-12-09, 19:47
Τελικά ΠΩΣ δουλεύει η κρεάτινη στο σώμα μας?προκαλεί γαλακτικό οξύ οπότε δεν ενδεικνυτε σε σπρίντερ του τύπου 30 δευτερόλεπτα 100% δύναμη?

Η κρεατινη ως cp(φωσφοκρεατινη) μαζι με το atp(τριφωσφορικη αδενοσυνη) ειναι τα πιο αμεσα ενεργειακα νομισματα του οργανισμου. Η φωσφοκρεατινη ειναι μια ενωση υψηλης ενεργειας που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει καθ αυτου απο το σωμα αλλα παραγει ταχυτατα atp.

Θεωρητικα παντα το ενεργειακο συστημα atp-cp εξαντληται στα πρωτα 10 δευτερολεπτα της ασκησης και μετα αναπληρωνονται απο αλλα ενεργειακα συστηματα οπως το ενεργειακο συστημα γαλακτικου οξεως αλλα τα ιοντα υδρογονου που προερχονται απ αυτο αυξανουν το ph στο κυτταρο και εχουμε ως αποτελεσμα την κουραση.

Οποτε η κρεατινη θεωρητικα παντα παρατεινει την αντοχη σε υψηλης εντασης ασκησης αλλα μικρης διαρκειας. Δηλαδη αν εμεις παρατεινουμε το 1ο ενεργειακο συστημα θα χρειαστει να ερθει λιγο πιο μετα το δευτερο σε σειρα (γαλακτικο) αρα θα αργησει η κοπωση.

Niiick
17-12-09, 01:13
Τελικα,μια καλη δοση καφεινης πριν την προπονηση, και 5γρ κρεατινης μονουδρικης μετα τη προπονηση αληλεπιδρουν? Γνωμες?

bump


Αυτο δεν εχει ακομα ξεκαθαρη απαντηση, παρολο που πολλους απασχολει, ή θα επρεπε να απασχολει, αφου μια συντριπτικη πλειοψηφια παιρνει καφεινη ειτε πριν τη προπονηση ειτε/και μεσα στη μερα,ισως και καθημερινα.

Svein
18-12-09, 20:40
Η κρεατινη ως cp(φωσφοκρεατινη) μαζι με το atp(τριφωσφορικη αδενοσυνη) ειναι τα πιο αμεσα ενεργειακα νομισματα του οργανισμου. Η φωσφοκρεατινη ειναι μια ενωση υψηλης ενεργειας που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει καθ αυτου απο το σωμα αλλα παραγει ταχυτατα atp.

Θεωρητικα παντα το ενεργειακο συστημα atp-cp εξαντληται στα πρωτα 10 δευτερολεπτα της ασκησης και μετα αναπληρωνονται απο αλλα ενεργειακα συστηματα οπως το ενεργειακο συστημα γαλακτικου οξεως αλλα τα ιοντα υδρογονου που προερχονται απ αυτο αυξανουν το ph στο κυτταρο και εχουμε ως αποτελεσμα την κουραση.

Οποτε η κρεατινη θεωρητικα παντα παρατεινει την αντοχη σε υψηλης εντασης ασκησης αλλα μικρης διαρκειας. Δηλαδη αν εμεις παρατεινουμε το 1ο ενεργειακο συστημα θα χρειαστει να ερθει λιγο πιο μετα το δευτερο σε σειρα (γαλακτικο) αρα θα αργησει η κοπωση.

Σε χρόνους των 30 η 40 δευτερόλεπτον θα προσφέρει τίποτα? αυτή τι στιγμή είμαι 67 κιλά στον επόμενο κύκλο να κάνω φόρτωμα? και αν ναι πως????

thegravijia
21-12-09, 16:54
προτεινεται καμια πολυ φθηνη κρεατινη να παρω..

gj
21-12-09, 16:59
προτεινεται καμια πολυ φθηνη κρεατινη να παρω..
Σκετη ή φόρμουλα ?

thegravijia
21-12-09, 17:08
Σκετη ή φόρμουλα ?
σκετη

εγω ειχα παρει μια απο τα extreme - μια με ενα μαυρο κουτι

gj
21-12-09, 17:23
σκετη

εγω ειχα παρει μια απο τα extreme - μια με ενα μαυρο κουτι

Πάρε την πιο φτηνη τότε... Ιδιες είναι...
Παρε της warriorlab (300g 11e) Την προτιμα πολυς κόσμος...

thegravijia
21-12-09, 17:27
Πάρε την πιο φτηνη τότε... Ιδιες είναι...
Παρε της warriorlab (300g 11e) Την προτιμα πολυς κόσμος...
ποσο καιρο θα με βγαλει αυτη?
μονουδατετοια ειναι?

gj
21-12-09, 17:48
ποσο καιρο θα με βγαλει αυτη?
μονουδατετοια ειναι?
Μονουδρικη ειναι...
Ενα μηνα θα σε βγαλει για τον κυκλο...
10-20γρ για 5 μερες για φορτομα και μετα συντηρηση με 5γρ τη μερα
Θα σου περισεψει και λιγη για τον επομενο κύκλο:P

sTeLaKoS
21-12-09, 17:58
ποσο καιρο θα με βγαλει αυτη?
μονουδατετοια ειναι?

Βασίλη θες: 5 γραμ x 4 φορες τη μέρα x 5 μέρες φόρτωμα = 100 γραμμαρια
+ 35 γραμμάρια για κάθε βδομάδα συντήρησης εαν παίρνεις 1 φορά τη μέρα 5 γραμ. Έτσι θα σου βγάλει φόρτωμα + 6 σχεδόν εβδομάδες, ολόκληρο κύκλο δλδ.
Εκτός κι αν παίρνεις 2 φορες τη μέρα οπότε δε θα σου φτάσει για τον κύκλο, εκεί θέλεις μισό κιλό.

Θέμα πρωτοκόλλου λήψης είναι, it's up to you.

dratsa
25-12-09, 18:21
Παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά.Έχω ψάξει εξονυχιστικά όλες τις συζητήσεις και τα θέματα που αφορόυν την κρεατίνη και δεν βρήκα την απάντηση στο εξής ερώτημα...Πόσα gr δεξτρόζης ανά κιλό σωματικού βάρους μαζί με την κρεατίνη?Έχω διαβασει και το άρθρο μεταπροπονητική διατροφή αλλά λέει σε συνδυασμό με ην Whey.Χωρίς αυτό,μόνο κρεατίνη με πόσα gr δεξρόζης συνδυάζεται?

sctp
25-12-09, 18:30
Παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά.Έχω ψάξει εξονυχιστικά όλες τις συζητήσεις και τα θέματα που αφορόυν την κρεατίνη και δεν βρήκα την απάντηση στο εξής ερώτημα...Πόσα gr δεξτρόζης ανά κιλό σωματικού βάρους μαζί με την κρεατίνη?Έχω διαβασει και το άρθρο μεταπροπονητική διατροφή αλλά λέει σε συνδυασμό με ην Whey.Χωρίς αυτό,μόνο κρεατίνη με πόσα gr δεξρόζης συνδυάζεται?

0

sTeLaKoS
25-12-09, 18:33
Παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά.Έχω ψάξει εξονυχιστικά όλες τις συζητήσεις και τα θέματα που αφορόυν την κρεατίνη και δεν βρήκα την απάντηση στο εξής ερώτημα...Πόσα gr δεξτρόζης ανά κιλό σωματικού βάρους μαζί με την κρεατίνη?Έχω διαβασει και το άρθρο μεταπροπονητική διατροφή αλλά λέει σε συνδυασμό με ην Whey.Χωρίς αυτό,μόνο κρεατίνη με πόσα gr δεξρόζης συνδυάζεται?


0


Γιατί 0 sctp? Η λογική δε λέει όσα και χωρίς whey? Μεταπροπονιτικά τουλάχιστον, δε μιλώ για το πρωί.

sctp
25-12-09, 20:00
Γιατί 0 sctp? Η λογική δε λέει όσα και χωρίς whey? Μεταπροπονιτικά τουλάχιστον, δε μιλώ για το πρωί.

Μεταπροπονητικα το αρθρο καλυπτει τις λεπτομερειες και δεν εχει απορια πανω σ'αυτο πιστευω,νομιζω πως εννοει για τις οφφ μερες,την παιρνεις συνηθως το πρωι με 0γρ. δεξτροζη :P

sTeLaKoS
25-12-09, 22:24
Αν είναι έτσι, συμφωνούμε.:thumbup:

dratsa
26-12-09, 01:32
Αν είναι έτσι, συμφωνούμε.:thumbup:

Αν μέτα την προπόνηση χρειάζομαι 90gr υδατάνθρακες 45gr δέξτρο/45gr μάλτο μαζί με την whey χωρίς τη whey πόσο δέξτρο χρειάζομαι με 5gr κρετίνης?90gr δλδ αναπληρώνω την μάλτο με την δέξτρο ή 45gr όσο θα έβαζα και με την whey?Κάπου στο Forum διάβασα ότι χρειάζεται 70-75gr.Άλλος έγραφε 80-100gr.Σε περιοδικό που ασχολείται με θέματα bb έγραφε 18gr.Όλα αυτά είναι αόριστα γι'αύτο ρωτάω συγκεκριμένα πόσα gr δέξτρο/κιλό σωματικού βάρους

Svein
30-12-09, 00:12
Είμαι 67 κιλά να κάνω φόρτωμα και πως γίνετε ? πόσο να παίρνω την μέρα τις πρώτες μέρες και πόσες :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps: ?

sTeLaKoS
30-12-09, 00:20
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=118

:thumbup::thumbup::thumbup:

FoTiS3
30-12-09, 01:51
ρε παιδια η κρεατινη οπως π.χ. της warriorlab δεν έχει γεύση...πως την πίνετε?με νερό?πσντως γλουταμινη που δοκιμασα της on δεν πινοταν με νερο...

Polyneikos
30-12-09, 09:13
με το κουταλακι κατευθειαν στο στόμα και έχε δίπλα σου ενα ποτηρι νερο και πιες το...

Svein
30-12-09, 18:11
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=118

:thumbup::thumbup::thumbup:

Ναι αλλά εγώ που είμαι 65 κιλά κάνει να κάνω φόρτωμα ? επίσης 10 γραμμάρια τι μέρα :shock: ? εγώ ξέρω για 5 !! (είμαι 17 χρονών ! )

sTeLaKoS
30-12-09, 19:06
Αυτό είναι το συνιστώμενο. Είμαι της άποψης αν κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά, αλλιώς μη το κάνεις καθόλου.

Αν είσαι 17 και 65 να μη πάρεις καθόλου.

Kolorizos
06-01-10, 13:19
μια ερωτηση...ειχα αρχισει φορτομα (15γρ) για μια εβδομαδα και συνεχησα αλλη μια εβδομαδα με σηντηρηση(5γρ) αλλα για καποιους οικογενειακους λογους σταματησα εδω και 10 μερες .θελω να ξανααρχισω ,να ξανακανω φορτωμα και ποσα γραμ. να περνω τωρα???

NASSER
06-01-10, 18:10
μια ερωτηση...ειχα αρχισει φορτομα (15γρ) για μια εβδομαδα και συνεχησα αλλη μια εβδομαδα με σηντηρηση(5γρ) αλλα για καποιους οικογενειακους λογους σταματησα εδω και 10 μερες .θελω να ξανααρχισω ,να ξανακανω φορτωμα και ποσα γραμ. να περνω τωρα???

Δεν χρειαζεται να ξανακανεις φορτωμα. Ξεκινας παλι με 5γρ την ημερα. Κανε χρηση για 4 βδομαδες και μετα σταματα για αλλες 3 βδομαδες. Μετα μπορεις να παρεις για αλλες 4 βδομαδες. Αυτο στο συστήνω για να εχεις αποτελεσματα. Διαφορετικα μπορεις να κανεις χρηση για 6 συνεχόμενες βδομαδες.
Επειτα θα κανεις για αρκετο διαστημα αποχη ωστε να ξαναδεις αποτελεσμα απο τη κρεατινη, διαφορετικα κανεις χρηση μιας διαφορετικης κρεατινης που συνηθως ειναι σε φορμουλες.

Maxwell Wolfen
06-01-10, 19:11
να κανω μια ερωτηση?

h size on που ειναι και αυτη κρεατινη αξιζει??θελω να κανω ενα κυκλο περιπου 1-2 μηνες.Ειμαι καλλυμενος με αυτη?

sTeLaKoS
06-01-10, 20:06
να κανω μια ερωτηση?

h size on που ειναι και αυτη κρεατινη αξιζει??θελω να κανω ενα κυκλο περιπου 1-2 μηνες.Ειμαι καλλυμενος με αυτη?

Πάρε μερικές γνώμες από άλλα μέλη για τη size on http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6077&highlight=size

SeXperT
06-01-10, 23:20
Σκέφτομαι να ξεκινήσω την κρεατίνη της ΟΝ για ένα κύκλο.
έχω καταλάβει αυτά για το φόρτωμα αλλά έχω καποιες αποριες.

1)εχω διαβασει οτι δεν κανει να πινω καφεινη εκεινη την περιοδο. οπως και πολυ νερο τουλαχιστον 3,5 λιτρα.

2) επισης τις οφφ μέρες θα την περνω πριν το πρωινο και τις ον μερες πρωι και μετα την προπονηση ετσι?

στο φορτωμα θα περνω 10γρ τη μερα, 5γρ το πρωι 5γρ μετα την προπονηση? αν δεν κανω προπονηση ομως μια μερα αλλα ειμαι στο φορτωμα παλι 10 θα παρω?

τις υπολοιπες μερες λεμε 5γρ. να περνω 2,5 το πρωι και 2,5 το απογευμα η 5γρ μετα την προπονα κατευθειαν?

3)οταν λετε απευθειας καταποση απο το στομα εννοειται οτι βαζω 1 κουταλακι του γλυκου της σκονης στο στομα, το κραταω εκει και μετα το καταπινω με νερο?

σκεφτομαι να την παρω σε λιγο καιρο για 6 βδομαδες και μετα να ξεκινησω γραμμωση. προφανως κρεατινη θα χρησιμοποιησω ξανα τον επομενο χειμωνα. Δεν πειραζει αυτο ετσι?

Kolorizos
06-01-10, 23:24
μια χαρα τα λες
στο φορτομα 5γρ το πρωι και 5γρ μετα (αφου θες ςυνολικα 10)
μετα μονο 5γρ μετα την προπ.

SeXperT
06-01-10, 23:54
διαβασα καπου εδω οτι πρεπει να την περνω μαζι με δεξτρο παντα. ακομα κ στο φορτωμα. ισχυει? αν ναι ποσο δεξτρο? 1 γρ/κιλο βαρους? οσο βαζω δηλαδη μεταπροπονητικα?

Svein
07-01-10, 01:18
Αυτό είναι το συνιστώμενο. Είμαι της άποψης αν κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά, αλλιώς μη το κάνεις καθόλου.

Αν είσαι 17 και 65 να μη πάρεις καθόλου.

Γιατι ??????? :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

gspyropo
07-01-10, 06:27
καλημερα σε ολους θα ηθελα γνωμες σχετικα με την kre alkalyne και εαν πρεπει να λαμβανετε σε κυκλους οπως η απλη κρεατινη....

Kolorizos
07-01-10, 13:44
διαβασα καπου εδω οτι πρεπει να την περνω μαζι με δεξτρο παντα. ακομα κ στο φορτωμα. ισχυει? αν ναι ποσο δεξτρο? 1 γρ/κιλο βαρους? οσο βαζω δηλαδη μεταπροπονητικα?

υποτιθεται οτι με δεξτρ. απορροφαται καλητερα
τι να σου πω εγω την περνω με 40-50 γρ δεξτροζη τη φορα
πιστευω οτι ειναι καλητερα ετσι και με τους βοηθας στο να βαλεις βαρος

sctp
07-01-10, 15:05
Κρεατινη+δεξτροζη ΜΟΝΟ μετα την προπονηση ειτε εισαι στο φορτωμα ειτε σε συντηρηση..και τις οφφ ημερες κρεατινη συνηθως το πρωι ΧΩΡΙΣ δεξτροζη.

SeXperT
07-01-10, 18:01
ευχαριστω!

στην αλλη μου απορια αν θες απαντησε μου.

σκεφτομαι να την παρω σε λιγο καιρο για 6 βδομαδες και μετα να ξεκινησω γραμμωση. προφανως κρεατινη θα χρησιμοποιησω ξανα τον επομενο χειμωνα. Δεν πειραζει αυτο ετσι?

sTeLaKoS
07-01-10, 19:42
Είμαι 67 κιλά να κάνω φόρτωμα και πως γίνετε ? πόσο να παίρνω την μέρα τις πρώτες μέρες και πόσες :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps: ?


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=118
:thumbup::thumbup::thumbup:


Ναι αλλά εγώ που είμαι 65 κιλά κάνει να κάνω φόρτωμα ? επίσης 10 γραμμάρια τι μέρα :shock: ? εγώ ξέρω για 5 !! (είμαι 17 χρονών ! )


Αυτό είναι το συνιστώμενο. Είμαι της άποψης αν κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά, αλλιώς μη το κάνεις καθόλου.

Αν είσαι 17 και 65 να μη πάρεις καθόλου.


Γιατι ??????? :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:


Θέλεις να πάρεις ένα συμπλήρωμα αλλά δε συμφωνείς με το πρωτόκολλο λήψης;
Αν θες 5γραμ παίρνε 5, αλλά δε θα έχεις τα μέγιστα δυνατά οφέλη.
Λες οτι είσαι 17, πόσο καιρό γυμνάζεσαι? Κρεατίνη καλό θα ήταν να πάρεις όταν φτάσεις σε ένα πλατώ και δε μπορείς πχ για καιρό να ανεβάσεις κιλά ή κάτι τέτοιο. Τώρα δε θα σου προσφέρει και πολλά πέρα από μερικά πρηξίματα που θα φύγουν μόλις τη σταματήσεις.

sctp
07-01-10, 20:46
ευχαριστω!

στην αλλη μου απορια αν θες απαντησε μου.

σκεφτομαι να την παρω σε λιγο καιρο για 6 βδομαδες και μετα να ξεκινησω γραμμωση. προφανως κρεατινη θα χρησιμοποιησω ξανα τον επομενο χειμωνα. Δεν πειραζει αυτο ετσι?

Ενα απο τα πολλα πρωτοκολλα ληψης κρεατινης ειναι 8 εβδομαδες ον και 2-4 εβδομαδες οφφ,ειτε ειναι ογκος ειτε γραμμωση(δε σε παχαινει η κρεατινη..ισα ισα μπορει να σε βοηθησει να κρατησεις τα κιλα που σηκωνες στην περιοδο ογκου),αρα ετσι πως θα την παρεις εσυ δεν προκειται να δημιουργησει κανενα προβλημα.

SeXperT
08-01-10, 00:23
Δηλαδη δεν πειραζει που θα σταματησω τη λήψη της για τοσο χρονο? Ξερω οτι θα χασω πολυ πραμα αλλα αυτο το 30-40% που θα μεινει κατι θα κανει... κ θελω κ να δω αν οντως δουλευει πανω μου... ωραια αυτο ηθελα να μαθω...

ξεκινησα χτες να διαβαζω ολες τις σελιδες σε αυτο το θεμα κ στο τσακ ημουν να μην παρω... αλλα αποφασισα να δοκιμασω κ αν δεν μεινω ικανοποιημενος εχει καλως. 15 ευρω στον καδο

Svein
08-01-10, 10:55
Θέλεις να πάρεις ένα συμπλήρωμα αλλά δε συμφωνείς με το πρωτόκολλο λήψης;
Αν θες 5γραμ παίρνε 5, αλλά δε θα έχεις τα μέγιστα δυνατά οφέλη.
Λες οτι είσαι 17, πόσο καιρό γυμνάζεσαι? Κρεατίνη καλό θα ήταν να πάρεις όταν φτάσεις σε ένα πλατώ και δε μπορείς πχ για καιρό να ανεβάσεις κιλά ή κάτι τέτοιο. Τώρα δε θα σου προσφέρει και πολλά πέρα από μερικά πρηξίματα που θα φύγουν μόλις τη σταματήσεις.

Συμφωνώ με το πρωτόκολλο άπλα δεν το γνώριζα ότι υπήρχε...!

FoTiS3
10-01-10, 20:58
ποσα γρ. δεξτροζη χρειαζονται για να απορροφηθει ενα γρ. κρεατινης?

koumparos
10-01-10, 21:28
Ποση ωρα πριν την προπονηση πρεπει να παρουμε την κρεατινη με την δεξτροζη?

Ευχαριστω