PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

FoTiS3
13-01-10, 08:39
Ποση ωρα πριν την προπονηση πρεπει να παρουμε την κρεατινη με την δεξτροζη?

Ευχαριστω

45-60 λεπτα πριν.

FoTiS3
13-01-10, 08:40
οταν παιρνουμε την κρεατινη με καποιο γευμα,την πινουμε πριν αρχισουμε το γευμα ή μολις το τελειωσουμε?

kostas852456
14-01-10, 17:39
μπορουμε να αποφυγουμε τη περιοδο φορτοματος για να μην εππιβαρίνουμε τον οργανισμό μας?αφου ο οργανισμος μπορει να χρησιμοποιησει τα 5?εχω ακουσει οτι η κανεις φορτομα η δε κανεις το ιδιο αποτελεσμα εχεις..επισης αντι για σκονη δεχξτροζη μπορουμε να φαμε μια κουταλια μελι ετσι?

kyriakos23
15-01-10, 00:14
οπως τα ειπες σωστα

the_big_litho
15-01-10, 00:49
οταν παιρνουμε την κρεατινη με καποιο γευμα,την πινουμε πριν αρχισουμε το γευμα ή μολις το τελειωσουμε?
ποση διαφορα μπορει να εχει?

stauros1
22-01-10, 19:10
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι??Παιρνω μια καθαρη πρωτεινη και ξεκινησα και την cell-tech εδω και 2 μερες.πειραζει που τις πινω και τις 2 μαζι μετα την προπονηση?Δηλ. πινω πρωτα την whey και κατευθειαν γεμιζω το αλλο shaker και πινω την κρεα.μηπως δεν πρεπει να το κανω ετσι?

gj
22-01-10, 19:28
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι??Παιρνω μια καθαρη πρωτεινη και ξεκινησα και την cell-tech εδω και 2 μερες.πειραζει που τις πινω και τις 2 μαζι μετα την προπονηση?Δηλ. πινω πρωτα την whey και κατευθειαν γεμιζω το αλλο shaker και πινω την κρεα.μηπως δεν πρεπει να το κανω ετσι?

Πιες την σελ τεκ ... περιμενε κανα 15-20 λεπτο και πιες και την whey.

Machiavelli
22-01-10, 23:12
Πιες την σελ τεκ ... περιμενε κανα 15-20 λεπτο και πιες και την whey.

Γιατί; Εγώ βρίσκω πιο σωστό αυτό που κάνει.

gj
23-01-10, 00:53
Γιατί; Εγώ βρίσκω πιο σωστό αυτό που κάνει.
Επειδη ειναι φορμουλα λογικα. Δεν ξερω και εγω τον λογο ακριβως αλλα ετσι μου παν απο εκει που την αγορασα και επισης 2 ακομα ατομα που ξερω και χρησιμοποιουν σελ τεκ ετσι ακριβως την παιρνουν.
Η πιο λογικη εξηγησου που βρισκω να σου πω ειναι οπως λεει στο αρθρο με το μεταπροπονητικο γευμα το χωριζουμε σε 2 σταδια.
Πρωτα κρεατινη με το μισο ροφημα και μετα το υπολοιπο.

TakisV
24-01-10, 23:02
ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΔΕ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΞΤΡΟΖΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ

Τα συμπληρωματα μονουδριτη κρεατινης υπαρχουν εδώ και πανω από 15 χρονια . Ενώ είναι πολύ δημοφιλης, η κρεατινη είναι σχετικη φτηνη , κι ετσι δεν είναι πολύ επωφελης για τους παρασκευαστες συμπληρωματων. Σε μια προσπαθεια να παραμεινουν ανταγωνιστικες και να αυξησουν τα κερδη τους, οι εταιριες εχουν προσπαθησει να ενωσουν την κρεατινη με διαφορες ουσιες για να επιταχυνουν την απορροφηση της και την αποτελεσματικοτητα της.
Μια μελετη από το Πανεπιστημιο Creightonσυνεκρινε τις επιδρασεις της κρεατινης εναντι της κρεατινης σε συνδυασμο με δεξτροζη στην κρατακρατηση κρεατινης στους μυες.
Η δεξτροζη πυροδοτει την απελευθερωση ινσουλινης, που μπορει να ενισχυσει την απορροφηση κρεατινης. Βρηκαν ότι και οι δυο μορφες κρεατινης είναι το ιδιο αποτελεσματικες. Οσοι κανουν πολλα βαρη στην προπονηση θα πρεπει να αγοραζουν μονουδριτη κρεατινης από ένα φημισμενο παρασκευαστη και να ξεχασουν τις καμπανες και τα σφυριγματα

Αυτό το αρθρακι είναι αντιγραμενο από το περιοδικο MDΤευχος 41ο Δεκεμβριος-Ιανουαριος 2010

foko
25-01-10, 18:03
Ποσο βαρος μπορει να δωσει η κρεατινη οταν εισαι στον ογκο?????
Πριν 1 βδομαδα ξεκινησα το size on κ παιρνω οπως γραφει 1 σκουμπ.
Κρατωντας περιπου την ιδια διατροφη με πριν απο αυτο εχω παρει 1 κιλο σε 1 βδομαδα ενω το συνηθες μεχρι τωρα ηταν 600-700 γραμμαρια.

Τα 300 επιπλεον γραμμαρια μπορει να τα δωσει η κρεατινη ή να κοιταξω αλλου (διατροφη) για την λυση της αποριας αυτης?????

Εσας ποσο σας ανεβαζει σε βαρος η κρεατινη?????

gj
25-01-10, 18:17
Ποσο βαρος μπορει να δωσει η κρεατινη οταν εισαι στον ογκο?????
Πριν 1 βδομαδα ξεκινησα το size on κ παιρνω οπως γραφει 1 σκουμπ.
Κρατωντας περιπου την ιδια διατροφη με πριν απο αυτο εχω παρει 1 κιλο σε 1 βδομαδα ενω το συνηθες μεχρι τωρα ηταν 600-700 γραμμαρια.

Τα 300 επιπλεον γραμμαρια μπορει να τα δωσει η κρεατινη ή να κοιταξω αλλου (διατροφη) για την λυση της αποριας αυτης?????

Εσας ποσο σας ανεβαζει σε βαρος η κρεατινη?????

H κρεατινη σε γεμιζει νερα και αυτο εξαρταται απο τον ανθρωπο και την διατροφη που κανει. Αν τρως και πολους υδατανθρακες θα βαλεις περισσοτερο. Οταν κοψεις την κρεατινη θα πεσουν μεσα σε 3 μερες τα κιλα που εβαλες.
Εγω με την σελ τεκ στον πρωτο μου κυκλο εβαλα 3.5 κιλα σε μια βδομαδα... Συνολο στον κυκλο 4.5... οταν την εκοψα εχασα συνολο σε μια βδομαδα που ζυγιστηκα 3-3.5 κιλα δεν θυμαμαι ακριβως...

flowin_through
25-01-10, 18:25
Εσας ποσο σας ανεβαζει σε βαρος η κρεατινη?????

Η κρεατινη δεν ανεβαζει σε βαρος. Δινει μονο δυναμη. Μετα εσυ θα σηκωσεις περισσοτερα κιλα και μετα απο τη σωστη διατροφη θα παρεις ογκο εξαιτιας αυτου. Κατα συνεπεια, δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρεις βαρος αν δεν προσπαθησεις, ουτε ειναι αναλογικη διαδικασια.
Εγω δε βλεπω καμμια διαφορα σε βαρος (νερων) ουτε οταν αρχιζω την κρεατινη, ουτε οταν τη σταματαω.

NASSER
25-01-10, 23:48
Η κρεατινη δεν ανεβαζει σε βαρος. Δινει μονο δυναμη. Μετα εσυ θα σηκωσεις περισσοτερα κιλα και μετα απο τη σωστη διατροφη θα παρεις ογκο εξαιτιας αυτου. Κατα συνεπεια, δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρεις βαρος αν δεν προσπαθησεις, ουτε ειναι αναλογικη διαδικασια.


Αυτο ειναι σωστο και πειραματικα αποδεδειγμενο. Και υπαρχει εφαρμογει που κανεις χρηση της κρεατινης για μια βδομαδα εγω την προηγουμενη βδομαδα και σε αυτη που κανεις χρηση κρεατινης (ουσιαστικα μονο φορτωμα) δεν τρως καθολου πρωτεινη. Μονο υδατανθρακα.

extreemee
29-01-10, 17:14
Γεια σας,είμαι σχεδόν 18 χρονων..πηγενα γυμναστηριο 3 μηνες σοβαρα με διατροφη ογκου κλπ..ειχα κανει καλη δουλεια και ειχα παρει καποια μυικα κιλα..περα απο την διατροφη επερνα και πρωτεινη την muscletech nitrotech και αμινοξέα τα amino 2500 all stars..απο 65 κιλα ειχα φτασει περιπου 78 και ολα μυικα κιλα..Επειτα ειχα φυγει εξωτερικο και το αφησα το αθλημα και ξανα εχασα τα κιλα..τωρα ειμαι γυρω στα 73-74,..Εδω και μια βδομαδα ξαναξεκινησα γυναστηριο και πηρα παλι τα ιδια προιοντα την πρωτεινη και τα αμινοξεα και φυσικα κανω και διατροφη με τροφες πρωτεινης(τονος κοτοπουλο βρωμη μπανανες κλπ,χωρι γλυκα ποτα τσιγαρα και τετοια)..Και εχω το εξης ερώτημα.Να πάρω μήπως και κρεατίνη.??Θα βοηθησει?Ειναι επικινδυνη??(γΤ ο καθενας λει τα δικα του στο θεμα αυτο).ΑΝ κανω χρηση θα κανω κακο στον οργανισμο μου και γενικα θα εχω καποιο προβλημα ή θα με βοηθησει δινοντας μου ενεργεια,δυναμη,κιλα..??(Η σωστη διατροφη και ασκηση εξ υπακουεται..) Παρακαλω βοηθήστε...

zarras
29-01-10, 17:48
περιτο να σου πω οτι το θεμα εχει συζητηθει ηδη 239408320985023 φορες ε...

Use the "search" force, Luke!

KATERINI 144
29-01-10, 17:53
^^^+1

εδω θα βρεις 10 σελιδες θεματα για αυτο που ρωτας.

thegravijia
30-01-10, 20:56
ςτις καθαρες κρεατινες 5 γραμμαρια ειναι ενα κουταλακι του γλυκου η της σουπας?

-Giannis-
30-01-10, 20:57
ςτις καθαρες κρεατινες 5 γραμμαρια ειναι ενα κουταλακι του γλυκου η της σουπας?

γλυκου

Johnakos
31-01-10, 16:48
γλυκου

Παιδια είναι η πρωτη μ χρονια στον χορο και σκεφτομαι να παρω καποιο συμπληρωμα διατροφης. Από οτι εχω διαβασει η κρεατινη ειναι το Σταδαρ..
Το ξερω οτι θα μ δοσει καποια υγρα π στην ουσια θα φυγουν αλλα υπαρχει κατι π θα μ δοσει μονιμα αποτελεσματα? Δεν ψαχνω για καποιο μαγικο χαπι απλα επειδη εχω χασει αποτομα βαρος και ειμαι λιγο κοκαλιαρης ( 1.85 77 kg) θα ηθελα να γεμισω λιγο.

thegravijia
31-01-10, 16:58
Παιδια είναι η πρωτη μ χρονια στον χορο και σκεφτομαι να παρω καποιο συμπληρωμα διατροφης. Από οτι εχω διαβασει η κρεατινη ειναι το Σταδαρ..
Το ξερω οτι θα μ δοσει καποια υγρα π στην ουσια θα φυγουν αλλα υπαρχει κατι π θα μ δοσει μονιμα αποτελεσματα? Δεν ψαχνω για καποιο μαγικο χαπι απλα επειδη εχω χασει αποτομα βαρος και ειμαι λιγο κοκαλιαρης ( 1.85 77 kg) θα ηθελα να γεμισω λιγο.
oxi dεν υπαρχει τιποτα

η κρεατινη δυναμη δινει μονο και βαζεις κανα κιλο απο τα υγρα

Johnakos
31-01-10, 20:00
oxi dεν υπαρχει τιποτα

η κρεατινη δυναμη δινει μονο και βαζεις κανα κιλο απο τα υγρα

Καποιο ποσοστο απο αυτα τα κιλα μπορουν να μεινουν με τα το κυκλο της κρεατινης¨? Και ποια κρεατινη θα μ συνιστουσατε?

thegravijia
31-01-10, 20:07
Καποιο ποσοστο απο αυτα τα κιλα μπορουν να μεινουν με τα το κυκλο της κρεατινης¨? Και ποια κρεατινη θα μ συνιστουσατε?
ναι μπορει να μεινουν αλλα ποση διαφορα νομιζεις θα εχεις αμα εισαι 2 κιλα πανω.σιγα

για κρεατινη δες στις αξιολογηση συμπληρωματων και στους χορηγους

Svein
31-01-10, 20:48
Η κρεατίνη τελικά αυξάνει το γαλακτικό ?

Bane
01-02-10, 13:24
Όχι. Ουδεμία αξιόλογη επίδραση έχει στα επίπεδα γαλακτικού.

Bane
01-02-10, 13:26
oxi dεν υπαρχει τιποτα

η κρεατινη δυναμη δινει μονο και βαζεις κανα κιλο απο τα υγρα

Long term όπως έχουν δίξει οι έρευνες η επιπλέον δύναμη/αντοχή με κατάλληλη διατροφή και προπόνηση οδηγεί σε στατιστικά αξιόλογες επιπλέον αυξήσεις σε lean muscle mass.

sctp
01-02-10, 13:49
Ειχα διαβασει μια ερευνα που ελεγε πως αυξανει ακομη και την πρωτεινοσυνθεση ελαφρως,κανοντας το κυταρρικο περιβαλλον πιο αναβολικο.

thegravijia
01-02-10, 14:22
Long term όπως έχουν δίξει οι έρευνες η επιπλέον δύναμη/αντοχή με κατάλληλη διατροφή και προπόνηση οδηγεί σε στατιστικά αξιόλογες επιπλέον αυξήσεις σε lean muscle mass.
μακροπροθεσμα μιλαμε ε.... λογικο μου ακουγεται!
:thumbup:


ερωτηση- σημερα αρχισα κρεατινη -ποτε θα αρχισω να βλεπω καποια διαφορα?
φορτωμα λεω να κανω 15 γραμμαρια καθημερινα η 20λετε?

εχω να παρω κοντα 2 χρονια τωρα και δεν θυμαμαι

Johnakos
01-02-10, 14:22
Long term όπως έχουν δίξει οι έρευνες η επιπλέον δύναμη/αντοχή με κατάλληλη διατροφή και προπόνηση οδηγεί σε στατιστικά αξιόλογες επιπλέον αυξήσεις σε lean muscle mass.

Το συμπληρωμα της BSN No Xplode κανει δουλειά? Και ειδικοτερα σε καποιον π δεν εχει παρει συμπληρωμα κρεατινης η νιτρικου απο πριν? Και τελος, το πριξιμο και η αυξηση μυικης μαζας μενει αφου την σταματησεις?

Machiavelli
01-02-10, 14:53
μακροπροθεσμα μιλαμε ε.... λογικο μου ακουγεται!
:thumbup:


ερωτηση- σημερα αρχισα κρεατινη -ποτε θα αρχισω να βλεπω καποια διαφορα?
φορτωμα λεω να κανω 15 γραμμαρια καθημερινα η 20λετε?

εχω να παρω κοντα 2 χρονια τωρα και δεν θυμαμαι

Εμένα φαίνεται σε 4-6 μέρες. Εξαρτάται με το πόσο "βιάζεσαι", εγώ κάνω 20, σιγά τα λεφτά που γλιτώνεις αν κάνεις με 5 γραμμάρια λιγότερο. Συντήρηση με 5 ή με 10 θα κάνεις;

thegravijia
01-02-10, 15:00
Εμένα φαίνεται σε 4-6 μέρες. Εξαρτάται με το πόσο "βιάζεσαι", εγώ κάνω 20, σιγά τα λεφτά που γλιτώνεις αν κάνεις με 5 γραμμάρια λιγότερο. Συντήρηση με 5 ή με 10 θα κάνεις;
δεν ξερω 90κιλα ειμαι
με 5 λεω...
δεν ξερω

θελει καμια βδομαδα να σε πιασει,ξερεις?

Machiavelli
01-02-10, 15:46
δεν ξερω 90κιλα ειμαι
με 5 λεω...
δεν ξερω

θελει καμια βδομαδα να σε πιασει,ξερεις?
Να κι εγώ την προηγούμενη Δευτέρα άρχισα και φάνηκε διαφορά από το Σάββατο με 20 φόρτωμα. Εγώ είμαι 10 κιλά παραπάνω, λέω να το πάω με 10 και να πίνω 6-7 λίτρα νερό τουλάχιστον.

Bane
01-02-10, 16:19
Το συμπληρωμα της BSN No Xplode κανει δουλειά? Και ειδικοτερα σε καποιον π δεν εχει παρει συμπληρωμα κρεατινης η νιτρικου απο πριν? Και τελος, το πριξιμο και η αυξηση μυικης μαζας μενει αφου την σταματησεις?

To NO Xplode παραμένει νο1 σε πωλήσεις παγκωσμίος εδώ και 4 κάτι χρόνια. Δεν το χω δοκιμάσει αλλά πιστεύω κάτι θα κάνει σωστά για να είναι τοσο πετυχημένο. Το ΝΤ έχει και τα νιτρικά μου οπότε συνίσταται.

flowin_through
01-02-10, 16:38
Το ΝΤ έχει και τα νιτρικά μου οπότε συνίσταται.

Ποια ειναι τα νιτρικα σου? Δηλαδη συνεργαζεσαι με τη BSN ή παραλληλα εχει τα δικα της? Οποτε ΝοXPLODENT προτεινεται?

No Cash
01-02-10, 19:04
δεν ξερω 90κιλα ειμαι
με 5 λεω...
δεν ξερω

θελει καμια βδομαδα να σε πιασει,ξερεις?


εγω τελευταια φορα εκανα φορτωμα με 10.... και συνεχισα τη συντηρηση επισης με 10...

μεσα σε μια εβδομαδα σε πιανει ναι..


σε κανα δυο εβδομαδες λεω να δοκιμασω φορμουλα... το size on.... μαζι με το plasmajet.... και μετα να παω για εξετασεις.... γιατι πρεπει να εχω ξετιναξει νεφρα και συκωτια..... :unsure:

gas
04-02-10, 05:20
γεια σας και παλλη :welcome: εχω εναν μεγαλο προβληματισμο σχετικα με την κρεατινη διαβασα αυτο το λινκ http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=30974 το οποιο λει οτι η κρεατινη δημιουργει καρκινο :shock::shock::shock::shock::shock: τι συμβαινει? :unsure::unsure::unsure: :unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure: :affraid::affraid:

gj
04-02-10, 05:43
γεια σας και παλλη :welcome: εχω εναν μεγαλο προβληματισμο σχετικα με την κρεατινη διαβασα αυτο το λινκ http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=30974 το οποιο λει οτι η κρεατινη δημιουργει καρκινο :shock::shock::shock::shock::shock: τι συμβαινει? :unsure::unsure::unsure: :unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure: :affraid::affraid:

Νομίζω ότι έχει ξανααναφερθεί αυτό στο φόρουμ οταν μάλιστα κάποιος είπε οτι αφου προστατευτει τον εγκέφαλο απο βλάβες όταν θα πάθουμε καρκίνο θα μπορουμε να χτυπάμε ελέυθερα το κεφάλι μας στον τοιχο χωρίς να πάθουμε τπτ :P:P:P:P
Προσοπικά δεν τα πιστεύω αυτά αλλά και να ισχύουν με τόσο συντηρητικό που τρώμε καθημερινά η κρεατίνη θα ευθύνεται για τον καρκίνο?

Levrone
04-02-10, 07:16
γεια σας και παλλη :welcome: εχω εναν μεγαλο προβληματισμο σχετικα με την κρεατινη διαβασα αυτο το λινκ http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=30974 το οποιο λει οτι η κρεατινη δημιουργει καρκινο :shock::shock::shock::shock::shock: τι συμβαινει? :unsure::unsure::unsure: :unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure: :affraid::affraid:

γιατι δε ρωτας αυτους που τα γραφουν? :toast:

Svein
04-02-10, 16:47
Υπαρχη προβλημα αν περνουμε ταυτοχρονα μονουδρικη και Creatine Gluconate ?

gas
04-02-10, 16:51
γιατι δε ρωτας αυτους που τα γραφουν? :toast:

αφου το λει ξεκαθαρα τι να πω?

thegravijia
04-02-10, 16:54
εγω τελευταια φορα εκανα φορτωμα με 10.... και συνεχισα τη συντηρηση επισης με 10...

μεσα σε μια εβδομαδα σε πιανει ναι..


σε κανα δυο εβδομαδες λεω να δοκιμασω φορμουλα... το size on.... μαζι με το plasmajet.... και μετα να παω για εξετασεις.... γιατι πρεπει να εχω ξετιναξει νεφρα και συκωτια..... :unsure:
εγω θα προτινα να μην πας για εξετασεις αλλα να περιμενεις κανα μηνα εφοσον τελειωσεις και τον κυκλο και το size on-plasmajet-

περιμενουμε να μας πεις εντυπωσεις απο τα 2 τελευταια

Svein
05-02-10, 10:30
Ξαναρωτάω Size On(Creatine Gluconate ) και μονυδρικη πάνε μαζί ?

Johnakos
05-02-10, 23:06
Παιδια θελω να βαλω καθαρα μυικα κιλα με σχετικα λιγο λιπος αλλα δεν ξερω πια συμπληρωματα να χρησιμοποιήσω.. Οι κρεατινες ειναι παρα πολλες και ολες υποσχονται αποτελεσματα.. Ειναι καλυτερο ομως μια 100% whey πρωτείνη και μια απλή κρεατινη η να χρησιμοποιήσω επόνυμα προιόντα οπως Animal M-pack etc..

gj
06-02-10, 02:16
Παιδια θελω να βαλω καθαρα μυικα κιλα με σχετικα λιγο λιπος αλλα δεν ξερω πια συμπληρωματα να χρησιμοποιήσω.. Οι κρεατινες ειναι παρα πολλες και ολες υποσχονται αποτελεσματα.. Ειναι καλυτερο ομως μια 100% whey πρωτείνη και μια απλή κρεατινη η να χρησιμοποιήσω επόνυμα προιόντα οπως Animal M-pack etc..

Καταρχάς καλή διατροφή. Με την κρεατίνη θα πάρεις καποια κιλά και φουσκώματα αλλά αυτά θα είναι νερά. Χωρίς διατροφή σωστή δεν θα κερδίσεις και πολλά.
Τωρα μπορείς να πάρεις καθαρή και να την προσθέσεις στην διατροφή σου μαζί με μπόλικους υδατανθρακες ή να πάρεις καμιά έτοιμη φόρμουλα.
Εγώ προσοπικά φόρμουλα χρησιμοποιώ.

Judge
10-02-10, 14:49
Απο φορμουλες ειχα δοκιμασει και ημουν σχετικα ικανοποιημενος με την SIZE ON, οταν παιρνω κρεατινη (σπανια) προτιμω πλεον μια οποιαδηποτε Creapure.

GiorgosM
14-02-10, 14:47
Παιδια σκέφτομαι να παρω κρεατινη αλλα επειδη ειμαι μικρος (16 χρονων) φοβάμαι για τον οργανισμό μου... Να φανταστείτε ο γυμναστής στο γυμναστήριο που παω είπε σε ενα φιλαράκι μου ο οποιος ειναι 19 να μην παρει κρεατινη γιατι επιβαρυνει πολυ τον οργανισμο του...

thegravijia
14-02-10, 15:03
Παιδια σκέφτομαι να παρω κρεατινη αλλα επειδη ειμαι μικρος (16 χρονων) φοβάμαι για τον οργανισμό μου... Να φανταστείτε ο γυμναστής στο γυμναστήριο που παω είπε σε ενα φιλαράκι μου ο οποιος ειναι 19 να μην παρει κρεατινη γιατι επιβαρυνει πολυ τον οργανισμο του...
τι την θες την κρεατινη.
αστη.
παρε μια πολυβιταμινη - ω3 - και μια πρωτεινη να πινεις μετα την προπονηση

GiorgosM
14-02-10, 15:36
Ναι το ξερω οτι δεν είναι απαραίτητη αλλα βοηθάει πιστεύω... Τελοσπάντων δεν πρόκριται να την αγοράσω βεβιασμένα θα απλά αν δω μακροπρόθεσμα οτι με τη διατροφή και την πρωτεινη δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα θα το σκεφτώ ;)
Thnx για την απάντηση

thegravijia
14-02-10, 16:25
Ναι το ξερω οτι δεν είναι απαραίτητη αλλα βοηθάει πιστεύω... Τελοσπάντων δεν πρόκριται να την αγοράσω βεβιασμένα θα απλά αν δω μακροπρόθεσμα οτι με τη διατροφή και την πρωτεινη δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα θα το σκεφτώ ;)
Thnx για την απάντηση
to μονο που θα σου δωσει η κρεατινη ειναι κανΑ ΚΙλο σε νερα ..απο κατακρατηση και λιγη δυναμη αμα σε πιασει

Daem
16-02-10, 16:29
Καλησπερα
θελω να παρω κρεατινη αλλα δε ξερω ποια να επιλεξω, εχω βαλει στο ματι την Cell Tech Hardcore της οποιας τα διατροφικα της στοιχεια ειναι εδω

http://www.bodybuildingclub.gr/files/products/613_CEELTECH.gif
εχετε να προτεινετε κατι αλλο στην ιδια τιμη πανω κατω (50-60 euro) ; Ο κυκλος μου ληψης ποσο να ναι maximum; 6 βδομαδων; Να εφαρμοσω περιοδο loading με 4 ληψεις την μερα των 5 γραμμ για 5 μερες και ποτε να την εφαρμοσω; οταν ξεκινησω να τη παιρνω τις πρωτες μερες; Και μετα 5 γραμ το πρωι και 5 μετα την προπονηση; Και οποτε δεν εχω gym συντηρηση με 5 γραμ το πρωι και τελος; Συγνωμη αν ρωτησα πολλα και αν σας κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων :)

gj
16-02-10, 16:35
Καλησπερα
θελω να παρω κρεατινη αλλα δε ξερω ποια να επιλεξω, εχω βαλει στο ματι την Cell Tech Hardcore της οποιας τα διατροφικα της στοιχεια ειναι εδω
εχετε να προτεινετε κατι αλλο στην ιδια τιμη πανω κατω (50-60 euro) ; Ο κυκλος μου ληψης ποσο να ναι maximum; 6 βδομαδων; Να εφαρμοσω περιοδο loading με 4 ληψεις την μερα των 5 γραμμ για 5 μερες και ποτε να την εφαρμοσω; οταν ξεκινησω να τη παιρνω τις πρωτες μερες; Και μετα 5 γραμ το πρωι και 5 μετα την προπονηση; Και οποτε δεν εχω gym συντηρηση με 5 γραμ το πρωι και τελος; Συγνωμη αν ρωτησα πολλα και αν σας κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων :)
Kαταρχάς μην βάζεις λινκ από καταστήματα που δεν είναι χορηγοί.
Στο θέμα μας τώρα...Και γω αυτη χρησιμοποίησα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Δεν θέλει φόρτομα...2 σκουπ καθημερινά.1 το πρωι ένα μετά την προπόνηση. 4 βδομάδες μέσα 4 έξω...για να χεις και το κεφάλι σου ήσυχο....
Επισης να πίνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ...
αυτά...

thegravijia
16-02-10, 16:41
Καλησπερα
θελω να παρω κρεατινη αλλα δε ξερω ποια να επιλεξω, εχω βαλει στο ματι την Cell Tech Hardcore της οποιας τα διατροφικα της στοιχεια ειναι εδω
εχετε να προτεινετε κατι αλλο στην ιδια τιμη πανω κατω (50-60 euro) ; Ο κυκλος μου ληψης ποσο να ναι maximum; 6 βδομαδων; Να εφαρμοσω περιοδο loading με 4 ληψεις την μερα των 5 γραμμ για 5 μερες και ποτε να την εφαρμοσω; οταν ξεκινησω να τη παιρνω τις πρωτες μερες; Και μετα 5 γραμ το πρωι και 5 μετα την προπονηση; Και οποτε δεν εχω gym συντηρηση με 5 γραμ το πρωι και τελος; Συγνωμη αν ρωτησα πολλα και αν σας κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων :)
γιατι να δωσεις τοσα λεφτα?
παρε μια καθαρη κρεατινη και θα πληρωσεις τα μισα και θα σου κρατησει το διπλασιο

-beba-
16-02-10, 16:42
γιατι να δωσεις τοσα λεφτα?
παρε μια καθαρη κρεατινη και θα πληρωσεις τα μισα και θα σου κρατησει το διπλασιο

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Machiavelli
16-02-10, 16:56
Η καθαρή μονοϋδρική της optimum από Ελλάδα θα σου βγει 17 ευρώ για 5 μέρες φόρτωμα και 40 μέρες συντήρηση. Βάζεις και μέσα, ο,τι και αν θες, ζάχαρα (γιατί 5 μέρες να τρως ζάχαρες το πρωί χωρίς να τα έχεις ανάγκη δεν είναι και τόσο καλό) και είσαι μια χαρά. Μακριά από φόρμουλες, έχουν μέσα λέει sodium, C, calcium, magnesium και μπλα μπλα, αυτά αν πεις να τα βάλεις μόνος σου στις ποσότητες που τα έχει τα βάζεις με 5 ευρώ το μήνα και τα παίρνεις και τις ώρες που θες.
Edit: Ούτε καν 5 μέρες, τώρα το είδα, κάθε μέρα του κύκλου ζάχαρα το πρωί...

Daem
16-02-10, 17:17
Kαταρχάς μην βάζεις λινκ από καταστήματα που δεν είναι χορηγοί.
Στο θέμα μας τώρα...Και γω αυτη χρησιμοποίησα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Δεν θέλει φόρτομα...2 σκουπ καθημερινά.1 το πρωι ένα μετά την προπόνηση. 4 βδομάδες μέσα 4 έξω...για να χεις και το κεφάλι σου ήσυχο....
Επισης να πίνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ...
αυτά...

Συγνωμη πρωτη φορα εγραψα στο forum :(
το 4 μεσα 4 εξω δε το πολυκαταλαβα
οταν λες πολυ νερο, ειμαι 1,66 και 66-67 κιλα, ποσο νερο περιπου να πινω οσο θα παιρνω την κρεατινη;

thegravijia
16-02-10, 17:22
Συγνωμη πρωτη φορα εγραψα στο forum :(
το 4 μεσα 4 εξω δε το πολυκαταλαβα
οταν λες πολυ νερο, ειμαι 1,66 και 66-67 κιλα, ποσο νερο περιπου να πινω οσο θα παιρνω την κρεατινη;
,μην παρεις κρεατινη.παρε μια πρωτεινη και ω3 - δεν χρειαζεταικρεατινη.
και οχι δεν θα παθεις κατι αμα παρεις απλα δεν υπαρχει λογος

sTeLaKoS
16-02-10, 17:23
^^ o gj εννοεί 4 εβδομάδες να τη παίρνεις(μέσα) και 4 να μη τη παίρνεις(έξω).

5 λίτρα τη μέρα προτείνεται..

Daem
16-02-10, 17:41
^^ o gj εννοεί 4 εβδομάδες να τη παίρνεις(μέσα) και 4 να μη τη παίρνεις(έξω).

5 λίτρα τη μέρα προτείνεται..


στο πινακακι με τα διατροφικα στοιχεια που παρεθεσα λεει serving size 2 scoop=100g

100 γραμ συνολο καθε μερα δεν ειναι πολλα για κρεατινη η διαβαζω κατι λαθος;

sTeLaKoS
16-02-10, 17:56
Δεν είναι σκέτη κρεατίνη το συγκεκριμένο προιόν. Είναι φόρμουλα κρεατίνης. Αν δεις γράφει οτι το 75% είναι υδατάνθρακες.

Haris Pilton
16-02-10, 18:18
Υπάρχει κανείς,που μετά το σταμάτημα της κρεατίνης,να εμηνε στα ίδια κιλά που σήκωνε όταν επερνε κρεατίνη , εαν ανέβηκε στα κιλα με το ξεκίνημα της;

'Η να είδε κάποια αισθητή διαφορά κατόπιν του τέλους του κύκλου της κρεατίνης στο σώμα του;

sTeLaKoS
16-02-10, 18:55
Προσωπικά δεν ανεβαίνω σε δύναμη με τη κρεατίνη ούτε πέφτω όταν τη κόβω. Κρατάω λίγα νερά στο σώμα μου και ανεβαίνει το ηθικό μου λίγο κοιτάζοντας το σώμα μου στον καθρεύτη αλλά ώς εκεί. Δοκίμασα ethel-ester και μονουδρική ως τώρα. Έχω μονουδρική για ακόμη ένα κύκλο. Αν κάποια στιγμή έχω λεφτά για πέταμα θα δοκιμάσω και μια φόρμουλά έτσι για να μου φύγει η περιέργια.

Δε ξέρω αν μπορεί να συμβαίνει αλλά νιώθω πως δε με πιάνει..

Qlim4X
16-02-10, 19:45
Δε ξέρω αν μπορεί να συμβαίνει αλλά νιώθω πως δε με πιάνει..


και μενα μια απο τα ιδια ;)

τα νιτρικα δουλευουν καλυτερα:weights:

thegravijia
16-02-10, 19:49
και μενα μια απο τα ιδια ;)

τα νιτρικα δουλευουν καλυτερα:weights:
παιδια το κλιμα φταιει λολ και μενα η κρεατινη τιποτα δεν μου εχει κανει τωρα.παλιοτερα ανεβαινα αποτομα σε δυναμη τωρα τιποτα

gj
16-02-10, 21:22
Υπάρχει κανείς,που μετά το σταμάτημα της κρεατίνης,να εμηνε στα ίδια κιλά που σήκωνε όταν επερνε κρεατίνη , εαν ανέβηκε στα κιλα με το ξεκίνημα της;

'Η να είδε κάποια αισθητή διαφορά κατόπιν του τέλους του κύκλου της κρεατίνης στο σώμα του;

Εγώ :thumbup:
Με έχει πιάσει πάρα πολύ καλά...
Πριν δυο εβδομάδες έκοψα τον δεύτερο κύκλο και δεν έχω πέσει καθόλου σε δύναμη και οι διαφορές μου σε εμφάνιση είναι πολύ μικρές...
Ένας ξαδερφός μου επίσης ακριβώς το ίδιο...
Γενικώς μόνο καλές εντυπώσεις έχω από την κρεατίνη και αν ειδικά μετά από τις εξετάσεις που θα κάνω δω ότι βγουν καθαρές σίγουρα θα την ξαναχρησιμοποιήσω...

sTeLaKoS
17-02-10, 00:44
Εγώ :thumbup:
Με έχει πιάσει πάρα πολύ καλά...
Πριν δυο εβδομάδες έκοψα τον δεύτερο κύκλο και δεν έχω πέσει καθόλου σε δύναμη και οι διαφορές μου σε εμφάνιση είναι πολύ μικρές...
Ένας ξαδερφός μου επίσης ακριβώς το ίδιο...
Γενικώς μόνο καλές εντυπώσεις έχω από την κρεατίνη και αν ειδικά μετά από τις εξετάσεις που θα κάνω δω ότι βγουν καθαρές σίγουρα θα την ξαναχρησιμοποιήσω...

Μπορείς να αισθάνεσαι τυχερός λοιπόν που ένα φτηνό συμπλήρωμα κάνει καλή δουλειά πάνω σου! :green:

Qlim4X
17-02-10, 01:51
Μπορείς να αισθάνεσαι τυχερός λοιπόν που ένα φτηνό συμπλήρωμα κάνει καλή δουλειά πάνω σου! :green:

αν ο οργανισμος ειναι παρθενος φυσικο ειναι να πιασει

το ιδιο εχει παθει και ενας φιλος στο γυμναστηριο με μια καθαρη κρεατινη εχει γινει σνα μπαλονι

το θεμα ειναι μετα τι θα απομινει δεν ξερω:turtle:

gj
17-02-10, 15:33
αν ο οργανισμος ειναι παρθενος φυσικο ειναι να πιασει

το ιδιο εχει παθει και ενας φιλος στο γυμναστηριο με μια καθαρη κρεατινη εχει γινει σνα μπαλονι

το θεμα ειναι μετα τι θα απομινει δεν ξερω:turtle:

Στον πρώτο κύκλο βλέπεις τα μεγάλα αποτελέσματα αλλά αυτα φεύγουν...
Από εκεί και πέρα μένουν άλλα οφέλη όπως η δύναμη κτλ...
Στον δευτερο κύκλο εκτός από μια μικρή αυξηση της δυναμης δεν παρατήρησα κάτι παραπάνω...σχεδόν ούτε φουσκόματα (ισως να συνηθησε το μάτι μου)
Πιστευω ότι το κλειδί είναι να συνεχίζεις την σωστή προπόνηση και την πολύ καλή διατροφή και να μην έχεις στο μυαλό σου ότι πω πω τώρα σταμάτησα την κρεατίνη θα πέσω....
Το μυαλό παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο...
Πότε δεν θα ξεχάσω αυτό που είπε κάποιος admin κάποτε ότι σε κάποιον έδωσε ζαχαρίνη και ο τύπος πίστεψε ότι πήρε αναβολικά και αυξησε επιτόπου τις επιδόσεις του στο γυμν...:P:P:P

Jimmis
18-02-10, 07:37
Καλημέρα . Από χθες ξεκίνησα loading phase με πολύ νερό . Τελικά από ότι φαίνεται δεν αντέχω να πίνω 3,7 λίτρα νερό ( απλά το στομάχι μου είναι διαρκώς γεμάτο και δεν μπορώ να φάω με άνεση ). Αν σταματήσω να περνώ κρεατίνη με μονο μια μέρα loading θα χρειαστεί να καταναλώνω για μερικές μέρες ακόμα πολύ νερό? Πραγματικά πιστεύω θα σκάσω αν πιω μια γουλιά ακόμα :unsure:

(Είμαι 1.97 , 93 κιλά με 11% σωματικό λίπος και αθλούμαι 1 χρόνο περίπου )

gj
18-02-10, 12:01
Καλημέρα . Από χθες ξεκίνησα loading phase με πολύ νερό . Τελικά από ότι φαίνεται δεν αντέχω να πίνω 3,7 λίτρα νερό ( απλά το στομάχι μου είναι διαρκώς γεμάτο και δεν μπορώ να φάω με άνεση ). Αν σταματήσω να περνώ κρεατίνη με μονο μια μέρα loading θα χρειαστεί να καταναλώνω για μερικές μέρες ακόμα πολύ νερό? Πραγματικά πιστεύω θα σκάσω αν πιω μια γουλιά ακόμα :unsure:

(Είμαι 1.97 , 93 κιλά με 11% σωματικό λίπος και αθλούμαι 1 χρόνο περίπου )

Καλό είναι να πίνεις όσο το δυνατόν περισσότερο νερό για να καθαρίζουν τα νεφρά...
Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου....

liosis
18-02-10, 15:19
ποσα γραμμαρια κρεατινησ χρειαζεται ενασ αντρασ με υψοσ 1.75 κ 70 κιλα βαροσ????:unsure:

KATERINI 144
18-02-10, 15:37
10γρμ τις μερες που εχεις προπονηση, 5 γραμ οταν δεν εχεις.

Kiriakos
18-02-10, 18:03
Παρακολουθώ για αρκετό καιρό αυτό το forum και μπορώ να πω ότι έχω μάθει παρα πολλά σημαντικά πράγματα που με έχουν ωφελήσει στο γυμναστήριο.Μια ωραία κοινότητα που έχει κάνει αυτό το forum το καλύτερο .

Σκέφτομαι έπειτα από οχτώ μήνες(τους τελευταίους τρεις ξεκίνησα να περνώ whey ) σκληρής δουλειάς στο γυμναστήριο να αρχίσω το συμπλήρωμα
κρεατίνης. Είμαι 19 ετών(Aν πιστεύετε ότι είμαι μικρός για τέτοιου είδους συμπλήρωμα τότε πείτε μου σας παρακαλώ πια είναι η ιδανική ηλικία για
να ξεκινήσω) με 13%( από 37% ) σωματικό λίπος και 1.89m ύψος.

Από το forum λοιπόν διάβασα ότι πρέπει να πίνω 3,5 με 4 λίτρα νερό δηλαδή 14 με 15 ποτήρια .Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα μου .
Πίνω περίπου 8 ποτήρια νερό. Έχω 6 γεύματα την μέρα και μέσα σε αυτά καταναλώνω μεγάλες ποσότητες λαχανικών.Πιστεύω ότι με 15 ποτήρια νερό
μέσα στην ημερα θα ακούσω από την κοιλια μου μπαμ .:shock:

Εσείς πως καταφέρνετε και καταναλώνετε τόσο πολύ νερό ? Σκέφτομαι να πίνω κάθε 2 ώρες από 2 ποτήρια νερό . Επίσης έχω
διάβαση ότι η κρεατίνη μπορεί να σου φέρει ένα "πρήξιμο" στην κοιλια που μαζί με τόσο νερό νομίζω θα κάνω ένα είδος "μπυροκιλιάς" :rolf:

Θα προσαρμοστεί ο οργανισμός μου σε αυτήν την ποσότητα νερού ? Γιατί σκέφτομαι να ξεκινήσω να πίνω τόσο νερό μια βδομάδα πριν ξεκινήσω
την κρεατίνη . Ή θα τρέχω κάθε 30 λεπτά στην τουαλέτα ?

Ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός με τις ερώτησεις μου .

sTeLaKoS
18-02-10, 21:43
Γνώμη μου είναι να τη δοκιμάσεις τη κρεατίνη έτσι για να δεις ότι δεν είναι κάτι σπουδαίο σα συμπλήρωμα. Πολύς χαμός για το τίποτα.

Τώρα, όσον αφορά το νερό... όταν πρωτομπήκα σε διατροφή και έπαιρνα και κρεατίνη μου φάνηκε πάρα πολύ το νερό. Έπινα 2 ποτήρια με κάθε ένα από τα 6 γεύματα και 1 ποτήρι κάθε φορά που πήγαινα τουαλέτα... και πίστεψέ με, ήτανε πολλές! Πάνω από 10 φορές τη μέρα....

Απ' ότι μου είπανε τότε, ήτανε επειδή το σώμα μου δεν είχε συνηθίσει να εκμεταλλεύεται τόση ποσότητα νερού, του έπεσε πολύ και το απέβαλε αμέσως. Μετά από κανένα 2μηνο σταμάτησαν οι τόσο συχνές επισκέψεις στη τουαλέτα.

petros_samurai
19-02-10, 05:08
Καλησπερα παιδια,πηρα χτες κτεατινη με υδατανθρακες και με απασχολει κατι.Σωνει και καλα πρεπει παραλληλα να παιρνω και πρωτεινη?Ελα μην κραζετε που ρωταμε τα ιδια και τα ιδια δεν ξερουμε.Καθενας στο ειδος του...:P

thegravijia
19-02-10, 12:37
Καλησπερα παιδια,πηρα χτες κτεατινη με υδατανθρακες και με απασχολει κατι.Σωνει και καλα πρεπει παραλληλα να παιρνω και πρωτεινη?Ελα μην κραζετε που ρωταμε τα ιδια και τα ιδια δεν ξερουμε.Καθενας στο ειδος του...:P
αφου δεν ξερεις τι κανει το καθενα τι τα παιρνεις>?

πρωτεινη πρεπει να περνεις το βαροσ σου επι 1.5 καθημερινα...

petros_samurai
19-02-10, 14:02
Καλα μην με βαρεσεις κιολας... :P
Δεν ρωτησα τι κανει το καθενα,αλλο ρωτησα!
Υπαρχει καποιος να απαντησει?

gj
19-02-10, 16:00
Καλα μην με βαρεσεις κιολας... :P
Δεν ρωτησα τι κανει το καθενα,αλλο ρωτησα!
Υπαρχει καποιος να απαντησει?

Σου απάντησε...
πρωτείνη χρειάζεσαι το βάρος σου (άλυπη μάζα) * 1.5
Αν μπορείς να το πάρεις από τν διατροφή σου έχει καλώς.... δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα...
Συνήθως όλοι ξεκινάνε από την βάση τα συμπληρώματα (πρωτείνη και πολυβιταμίνη) και αργότερα προχοράνε στα περετέρω...

liosis
21-02-10, 21:41
καλησπερα...αρχιζο κυκλουσ κρεατινησ αλλα απο τη θυμαμαι δεν κανει καλο η καφεινη...τι καφε μπορο να πινω ο γαλλικοσ ειναι καλος???αν οχι πειτε μ κατι αλλο:unsure:

giannis64
21-02-10, 21:49
εγω αυτη την στιγμη πινω 5 καφεδες την μερα,και τα εξεις συμπληρωματα΄.....

πρωτεινη,κρεατινη,γλουταμινη,ω3-6-9,αμινοξεα,υδατανθρακες,πλυβιταμινη!!!!!

και αυτα γιατι δεν μπορω να φαω σωστα!!

gj
21-02-10, 21:55
καλησπερα...αρχιζο κυκλουσ κρεατινησ αλλα απο τη θυμαμαι δεν κανει καλο η καφεινη...τι καφε μπορο να πινω ο γαλλικοσ ειναι καλος???αν οχι πειτε μ κατι αλλο:unsure:

Βασικά δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα το τι παίζει με την καφείνη + κρεατίνη...
Αλλοι λένε ότι είναι καλό αλλοι ότι το ένα αντιστρέφει το άλλο...
Εγω θα σου λεγα αν θες τον καφέ σου το πρωί να ξυπνήσεις πιέστον...
Εγώ μιας και δεν πίνω καφέδες δεν τα συνδίαζα...

kyriakos23
22-02-10, 00:43
2 φωρες εκανα κυκλους κρεατινης.την μια δεν επινα καφεδες γιατι μου βαλανε ιδεες με αυτα που διαβασα εδω περα κ την αλλη επινα γιατι δεν μπορω χωρις καφε.και στις 2 φωρες ακριβοσ το ΙΔΙΟ αποτελεσμα.εσυ διαλεγεις τι 8α κανεις:turtle::turtle:

michael-nrg
22-02-10, 01:25
Και εγω επειδη δεν μπορω χωρις καφε αυτο που εκανα σε κυκλο κρεατινης ηταν να πινω καφε ωρες μετα την ληψη της κρεατινης.... και δεν νομιζω να επιρεασε η καφεινη τον κυκλο γιατι στο τελος ειχα τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Arlond
22-02-10, 16:59
re pedia perno tin crealkalyne eine xapia kreatini perno 1 to proi kai dio prin tin proponisi
episis perno kai tin proteini tin synhta eime 1.83 80 kila
thelo na paro 5 kilakia akoma alla den ginete me tpt
vasika den troo ke poli giati fovame min valo lipos
ti mporo allo na agoraso gia na paro ligo vitamines??

gj
22-02-10, 17:03
re pedia perno tin crealkalyne eine xapia kreatini perno 1 to proi kai dio prin tin proponisi
episis perno kai tin proteini tin synhta eime 1.83 80 kila
thelo na paro 5 kilakia akoma alla den ginete me tpt
vasika den troo ke poli giati fovame min valo lipos
ti mporo allo na agoraso gia na paro ligo vitamines??
1ον. Γράφε με ελληνικά...
2ον.Ξέρεις έστω και περιληπτικά τη δουλειά κάνει το καθένα?
3ον. Διάβασε τα άρθρα της διατροφής.
4ον. Βάλε καλά στο μυαλό σου ότι και με το φτυάρι να τα παίρνεις τα συμπληρώματα ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΣ δεν θα πάρεις τπτ...
Μάθε να τρώς πρώτα και μετά πάρε ότι θέλεις...

sTeLaKoS
22-02-10, 17:04
re pedia perno tin crealkalyne eine xapia kreatini perno 1 to proi kai dio prin tin proponisi
episis perno kai tin proteini tin synhta eime 1.83 80 kila
thelo na paro 5 kilakia akoma alla den ginete me tpt
vasika den troo ke poli giati fovame min valo lipos
ti mporo allo na agoraso gia na paro ligo vitamines??

Καταρχάς γράφε με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες.

Αν δε τρως δε κάνεις τπτ ότι και να πάρεις.


EDIT: Γιώργο με πρόλαβες ;)

+1 σε αυτά που λέει ο gj

Arlond
01-03-10, 23:35
να ρωτησω και κατι αλλο τωρα τον μαρτη μου τελιωνη η κρεατινη αν ξαναπαρω τον μαιο θα χω προβλημα με συκωτια και τετια η να παρω παλι?

gj
02-03-10, 04:53
να ρωτησω και κατι αλλο τωρα τον μαρτη μου τελιωνη η κρεατινη αν ξαναπαρω τον μαιο θα χω προβλημα με συκωτια και τετια η να παρω παλι?

1 μήνα μέσα 1 μήνα έξω και εισαι οκ.... Πολύ νερό να πίνεις

Senereison
07-03-10, 19:12
Ποια κρεατίνη θεωρείτε εσείς ποιο αξιόπιστη στην αγορά?

Machiavelli
07-03-10, 22:50
Prolab.

paulakos
08-03-10, 22:11
Καλησπερα παιδια κανω θελω να κανω μια ερωτηση ισως λιγο γενικη,κανω αεροβια ασκηση kick box και μετα απο μιση ωρα περιπου κανω 30 λεπτα βαρη στο σπιτι μου.Αν παρω κρεατινη καλυτερα θα ηταν να την πινω ενδιαμεσα στις δυο προπονησης η να πινω ενδιαμμεσα και μια δευτερη φορα μετα τα βαρη τι λετε?

KATERINI 144
08-03-10, 22:16
μετά το τέλος και τον δυο προπονήσεων. welcome:welcome:

Kolorizos
09-03-10, 08:34
γεια σας ...εχω βηχα ..μπορω να παρω κρεατινη η δεν κανει οπως και εισπνοες seretide??kanei taytoxrona???????

Svein
09-03-10, 22:50
Αν πάρω κρεατινη Size on Gaspari και λιγο μονουδρικη για 2 μηνες υπαρχει κανενα προβλημα απο αποψη υγιας ?

paulakos
09-03-10, 23:39
μετά το τέλος και τον δυο προπονήσεων. welcome:welcome:

Καταρχας ευχαριστω,αλλα κατι ακομα εννοεις πως θα παιρνω διπλασια δοση απο το αν εκανα μια προπονηση ή απλα θα παιρνω μιση ενσιαμμεσα και μιση μετα την δευτερη προπονηση?Νομιζω ειναι σημαντικο.

Svein
10-03-10, 00:04
Καταρχας ευχαριστω,αλλα κατι ακομα εννοεις πως θα παιρνω διπλασια δοση απο το αν εκανα μια προπονηση ή απλα θα παιρνω μιση ενσιαμμεσα και μιση μετα την δευτερη προπονηση?Νομιζω ειναι σημαντικο.

Πριν την προπονηση μια δόση μετα αλλη μια...τισ αλλες μέρες μόνο πρωι !


Αν πάρω κρεατινη Size on Gaspari και λιγο μονουδρικη στο τελος για 2 μηνες υπαρχει κανενα προβλημα απο αποψη υγιας ?

Machiavelli
10-03-10, 00:24
Αν πάρω κρεατινη Size on Gaspari και λιγο μονουδρικη στο τελος για 2 μηνες υπαρχει κανενα προβλημα απο αποψη υγιας ?
Επειδή σε βλέπω ρωτάς και ξαναρωτάς, είναι δυνατόν να σου πει κανείς ΝΑΙ πάρε 2 μήνες size on και μονοϋδρική δε θα πάθεις τίποτα; Δε πα να είναι και ο κορυφαίος επιστήμονας που παίρνει την κρεατίνη με κουβά, νέο παιδί είσαι, πως να σου πούμε εντάξει στο να παίρνεις 2 κρεατίνες ταυτόχρονα; Το πιο πιθανόν είναι να μην πάθεις απολύτως τίποτα αν πίνεις νερό, αλλά εγώ λέω να μην τα πάρεις ταυτόχρονα.

Svein
10-03-10, 00:28
Οχι απλα αν δεν μου βγουνε 60 μερεσ τα size on θα βάλω μερικες μονουδρικη στο τελοσ ! οχι και τα δυο μαζι :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps: !

gj
10-03-10, 05:19
Πριν την προπονηση μια δόση μετα αλλη μια...τισ αλλες μέρες μόνο πρωι !


Αν πάρω κρεατινη Size on Gaspari και λιγο μονουδρικη στο τελος για 2 μηνες υπαρχει κανενα προβλημα απο αποψη υγιας ?

Διαφωνώ.
Μια το πρωί μια μετά την προπόνηση...
Συνολο 5 γρ τη μέρα στη συντήρηση.

Machiavelli
10-03-10, 10:25
Οχι απλα αν δεν μου βγουνε 60 μερεσ τα size on θα βάλω μερικες μονουδρικη στο τελοσ ! οχι και τα δυο μαζι :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps: !

Γιατί δεν κάνεις απλώς δυο κύκλους με size on με διακοπή ανάμεσα;

Svein
10-03-10, 12:03
Γιατί δεν κάνεις απλώς δυο κύκλους με size on με διακοπή ανάμεσα;

Δεν μπορω πρεπει να παω μεχρι τον μαιο....! ΤΟ θεμα ειναι ενα μηνα μονουδρικη ενα Size On η και τουσ δυο size on ?

Machiavelli
10-03-10, 12:15
Γιατί να κάνεις δύο μήνες συνεχόμενους; Γιατί, τι γίνεται τον Μάιο;

GEORGEXX1
10-03-10, 12:38
ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΛΗΨΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ

Η ημερήσια λήψη συμπληρωμάτων κρεατίνης εξαρτάται από την ημερήσια ανάγκη εξωγενούς πρόσληψης, που με τη σειρά της εξαρτάται:

α) Από την ποσότητα κρεατίνης που περιέχει η κανονική διατροφή.

β) Από το καθαρό μυϊκό βάρος (προσοχή: όχι το σωματικό αλλά το καθαρό μυϊκό βάρος).

γ) Από τον τύπο της προπόνησης.

δ) Από την λειτουργική κατάσταση του οργανισμού.

Τα τρία βασικά σχήματα λήψης κρεατίνης είναι:

1. Πέντε (5) γραμμάρια τέσσερις φορές την ημέρα επί 5 ημέρες την εβδομάδα - διακοπή της λήψης της για τις υπόλοιπες δύο ημέρες κι επανέναρξη του κύκλου.

2. Λήψη 23-30 γραμμαρίων (ανάλογα με το μυϊκό βάρος του αθλητή) μια φορά την ημέρα, μία ώρα πριν την προπόνηση, σε "κύκλους" δύο ή τριών ημερών που ακολουθούνται από διακοπή της λήψης της για μια-δύο ημέρες.

3. Λήψη κρεατίνης τις ημέρες προπονήσεων υψηλής έντασης και αποφυγή της κατά τις ημέρες προπονήσεων πολλών επαναλήψεων.

Σε κάθε περίπτωση καλύτερα αποτελέσματα φαίνεται να επιτυγχάνονται όταν προηγείται ένας κύκλος υπερφόρτωσης με κρεατίνη (5-7 ημέρες Χ 20-30 γραμμάρια), ακολουθεί μία συντήρηση 15-20 ημερών με δόσεις των 5-10 γραμμαρίων και διακοπή της χρήσης της για μία περίοδο 1-2 μηνών.

Svein
10-03-10, 13:19
Γιατί να κάνεις δύο μήνες συνεχόμενους; Γιατί, τι γίνεται τον Μάιο;

Exω αγώνες....!

Machiavelli
10-03-10, 14:22
Τότε κάνε έναν.

sTeLaKoS
10-03-10, 15:11
Exω αγώνες....!

Τι αγώνες; Στίβο δε κάνεις; Πόσα μέτρα τρέχεις;

Svein
10-03-10, 15:22
400 τρέξιμο 50 κολύμπι !

sTeLaKoS
10-03-10, 15:29
400 τρέξιμο 50 κολύμπι !



ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Η αύξηση του βάρους λόγο της κρεατίνης, σε αθλήματα εκτός του bodybuilding, ανταγωνίζεται τις ευεργετικές συνέπειες της κρεατίνης στην ανασύνθεση του ΑΤΡ. Έτσι σε αθλήματα όπως το σπριντ, κολύμβηση και στο στίβο, τα αποτελέσματα δεν είναι ξεκάθαρα.

Εργασίες επιβεβαιώνουν τη μη θετική επίδραση (αλλά συνήθως όχι αρνητική) σε αθλήματα με σπριντ όπως τρέξιμο και κολύμπι, στο τζούντο κ.α. Αντίθετα αναφέρθηκαν ευεργετικές συσχετίσεις σε σπριντ με ποδήλατο.

Η συμπληρωματική χορήγηση κρεατίνης, ενώ δεν είναι ξεκάθαρο ότι έχει θετική δράση σε αθλήματα με μία μέγιστη προσπάθεια (πχ 100μ στο στίβο, 50μ κολύμπι), φαίνεται να βοηθά σε αθλήματα με επαναλαμβανόμενες μέγιστες προσπάθειες με μικρά ενδιάμεσα διαλείμματα όπως bodybuilding, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, χάντμπωλ κ.α.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Συμπερασματικά η κρεατίνη αποτελεί σήμερα ίσως την πιο διαδεμομένη εργογόνο ουσία με θετικές επιδράσεις στην αθλητική απόδοση. Η χρήση της όμως δεν αφορά όλους τους αθλητές και για όλα τα αθλήματα, ενώ έχει αποδειχθεί ότι άσκοπη χρήση έχει επιζήμια αποτελέσματα τόσο στην αθλητική απόδοση όσο και στην υγεία. Κρίνειται λοιπόν απαραίτητη η χρήση τουλάχιστον της κοινής λογικής ώστε η κρεατίνη να έχει ευεργετική δράση και σε καμιά περίπτωση άσκοπη ή αλόγιστη λήψη της.


ΚΡΕΑΤΙΝΗ (CREATINE) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=166)

Svein
10-03-10, 23:15
Eπειδη οι τρανσαμινασες μου ειναι μεν σε φυσιολογικά όρια αλλα επανο σχετικα ξέρη κανείς αμα τις επιρεαζει η κρεατινη ? Επίσης την CPK την επηρεάζει ?

vbatsigr
12-03-10, 16:28
Γεια σας!

Να πω πρωτα οτι διαβασα αρκετες σελιδες αλλα εχω ψιλομπερδευτει γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικη περιπτωση..

Ειμαι 1.80, ~83 κιλα και γυμναζομαι 1 χρονο τωρα.
Σκεφτομαι καπου στον Μαιο να ξεκινησω γραμμωση (διατροφη-προγραμμα) αλλα πριν απο αυτο σκεφτομαι να κανω 1 κυκλο κρεατινης και οτι κερδισω.
Διαβασα οτι πρεπει να παιρνω 10 γρ τις μερες προπονησης (5 πρωι - 5 μετα την προπ.) και 5 γρ τις υπολοιπες μερες.

Εχω μερικες αποριες ομως: Τα 5 γρ το πρωι, μαζι με το πρωινο? (Μολις ξυπναω μετα απο λιγο παιρνω whey+βρωμη+1 φετα τοστ μαυρη με λιγο φυστικοβουτυρο)
Τα 5 γρ μετα την προπονηση, μαζι με το μεταπροπονητηκο? (δηλαδη πρωτεινη-δεξτροζη-κρεατινη ολα μαζι στο σεικερ?)
Τελος ποσο κραταει ενας κυκλος περιπου? Οσπου να τελειωσει ο κουβας με την κρεατινη υποθετω αλλα ποσο περιπου κραταει? Κανα μηνα?

θενκς!

-beba-
12-03-10, 16:44
Γεια σας!

Να πω πρωτα οτι διαβασα αρκετες σελιδες αλλα εχω ψιλομπερδευτει γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικη περιπτωση..

Ειμαι 1.80, ~83 κιλα και γυμναζομαι 1 χρονο τωρα.
Σκεφτομαι καπου στον Μαιο να ξεκινησω γραμμωση (διατροφη-προγραμμα) αλλα πριν απο αυτο σκεφτομαι να κανω 1 κυκλο κρεατινης και οτι κερδισω.
Διαβασα οτι πρεπει να παιρνω 10 γρ τις μερες προπονησης (5 πρωι - 5 μετα την προπ.) και 5 γρ τις υπολοιπες μερες.

Εχω μερικες αποριες ομως: Τα 5 γρ το πρωι, μαζι με το πρωινο? (Μολις ξυπναω μετα απο λιγο παιρνω whey+βρωμη+1 φετα τοστ μαυρη με λιγο φυστικοβουτυρο)
Τα 5 γρ μετα την προπονηση, μαζι με το μεταπροπονητηκο? (δηλαδη πρωτεινη-δεξτροζη-κρεατινη ολα μαζι στο σεικερ?)ΣΩΣΤΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

Τελος ποσο κραταει ενας κυκλος περιπου? Οσπου να τελειωσει ο κουβας με την κρεατινη υποθετω αλλα ποσο περιπου κραταει? Κανα μηνα?

θενκς!

Επίσης τις 4-5 πρώτες μέρες θα πάρεις διπλή δόση.
Οσον αφορά τη διάρκεια της χρήσης της κρεατίνης νομίζω πως 2 μήνες είναι καλά, ωστόσο δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Περίμενε σίγουρα και κάποιος άλλος θα σου απαντήσει.
Οταν λές κουβάς........πόσο μεγάλη είναι η συσκευασία? Ελεγξε μήπως περιέχει και υδατάνθρακες...

vbatsigr
12-03-10, 18:49
Το ειπα κουβας επειδη δεν ηξερα πως να το πω :p
Εννοω η συσκευασια οσο ειναι.. Δεν εχω καποια στο νου μου εξάλλου και αυτο θα ηταν αλλη μια ερωτηση μου αν μπορειτε να μου πτροτεινεται καποια. :)

Θενκς!

Sourlas
13-03-10, 14:59
γεια σας ...εχω βηχα ..μπορω να παρω κρεατινη η δεν κανει οπως και εισπνοες seretide??kanei taytoxrona???????

Για τον βήχα το Seretide είναι άχρηστο. ΜΟΝΟ το SYMBICORT δουλεύει, και δεν έχει και πρόβλημα με την κρεατίνη...

vbatsigr
15-03-10, 01:24
Αφου διαβασα σχεδον ολα τα ποστ του τοπικ (και δεν εβγαλα 100% ακρη) επανερχομαι :p

αγορασα αυτη τελικα γιατι ειναι φτηνη (κατα ποσο ειναι καλη θα δειξει :p):
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4344&category=566

Η δοσολογια της ειναι λεει αυτη:
Περίοδος Φόρτωσης (για τις πρώτες 5 ημέρες): Ανακατέψτε 5g (1 κουταλάκι του γλυκού) σε 300-400ml χυμό για 2-4 φορές την ημέρα. Μην ξεπεράσετε τα 20g την ημέρα.

Περίοδος συντήρησης (6-7 εβδομάδες): Ανακατέψτε 5g σε 300-400ml χυμό για μια φόρα την ημέρα, κατά προτίμηση μετά την γυμναστική. - Καπου μεσα στο τοπικ διαβασα για 5+5 τις μερες προπονησης και μονο 5 το πρωι τις υπολοιπες. Τι απο τα δυο ακολουθω?

Το τηρω κανονικα ετσι?

Το πρωι που το πρωινο μου περιλαμβανει και πρωτεινη-βρωμη με λιγο γαλα τι κανω? τα τρωω αυτα κανονικα και βαζω την κρεατινη σε ενα ποτηρι με χυμο?
Για μετα την προπονηση μου το ξεκαθαρισε η -beba-!

Waiting an answer για να ξεκινησω απο αυριο-μεθαυριο!
Θενκς!!!

Haris Pilton
15-03-10, 01:30
Αφου διαβασα σχεδον ολα τα ποστ του τοπικ (και δεν εβγαλα 100% ακρη) επανερχομαι :p

αγορασα αυτη τελικα γιατι ειναι φτηνη (κατα ποσο ειναι καλη θα δειξει :p):
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4344&category=566

Η δοσολογια της ειναι λεει αυτη:
Περίοδος Φόρτωσης (για τις πρώτες 5 ημέρες): Ανακατέψτε 5g (1 κουταλάκι του γλυκού) σε 300-400ml χυμό για 2-4 φορές την ημέρα. Μην ξεπεράσετε τα 20g την ημέρα.

Περίοδος συντήρησης (6-7 εβδομάδες): Ανακατέψτε 5g σε 300-400ml χυμό για μια φόρα την ημέρα, κατά προτίμηση μετά την γυμναστική. - Καπου μεσα στο τοπικ διαβασα για 5+5 τις μερες προπονησης και μονο 5 το πρωι τις υπολοιπες. Τι απο τα δυο ακολουθω?
Θα σου προτείνω να ακολουθησεις το δευτερο,ο καθενας ακολουθει οτινανε πρωτοκολο ληψης ουτος η αλλος.
Το τηρω κανονικα ετσι?

Το πρωι που το πρωινο μου περιλαμβανει και πρωτεινη-βρωμη με λιγο γαλα τι κανω? τα τρωω αυτα κανονικα και βαζω την κρεατινη σε ενα ποτηρι με χυμο?
Για μετα την προπονηση μου το ξεκαθαρισε η -beba-!

Οχι μην το βαζεις σε χυμο,οι υδατανθρακες απο την βρωμη αρκουν,υπαρχουν ερευνες που υποστηριζουν οτι δεν χρειάζονται καν υδατανθρακες,ειτε γρηγοροι ειτε αργοι,το ιδιο κανει...

Waiting an answer για να ξεκινησω απο αυριο-μεθαυριο!
Θενκς!!!
.

vbatsigr
15-03-10, 12:47
danke!

*EDIT*
Κατι τελευταιο που ξεχασα να ρωτησω, εχει σημασια (για την κρεατινη) που το πρωι πινω την πρωτεινη-βρωμη με λιγο γαλα+νερο? Θελει σκετο νερο μηπως?

beefmeup
15-03-10, 19:49
καλο θα ηταν να μην πινεις κρεατινη με γαλα,κ αυτο κυριως γιατι το γαλα(μεταξυ)αλλων επιβραδυνει την αποροφηση της..κ για να το "παω"λιγο παρα περα,ακομα καλυτερα κ με αδειο στομαχι..:thumbup:

Haris Pilton
15-03-10, 20:51
Μαλιστα.
Αν όντως επιβραδυνει την αποροφηση.Υπαρχει νοημα;Γιατι;βιαζομαστε και στην αποροφηση της κρεατινης;Απο ποτε;

vbatsigr
15-03-10, 21:20
Παντως αυτο με το αδειο στομαχι μου το πε και η πωλητρια στο xtreme stores και με μπερδεψε :unsure:
Μου ειπε 15 λεπτα πριν το πρωινο, σε χυμο, με αδειο στομαχι

Επισης μου ειπε πρεπει να πηγαινεις καθε μερα προπονηση τις 5 μερες φορτωματος, ελα ομως που δε με βολευει γιατι δουλευω κιολας, εχει τεραστια σημασια αν δε παω 5 μερες αλλα 3? Μερα παρα μερα εννοω..

giannis64
15-03-10, 21:46
Παντως αυτο με το αδειο στομαχι μου το πε και η πωλητρια στο xtreme stores και με μπερδεψε :unsure:
Μου ειπε 15 λεπτα πριν το πρωινο, σε χυμο, με αδειο στομαχι

χυμος με κρεατινη!!!!! θα σου κανει το στομαχι ναρκοπαιδιο.
με δεξτροζη εχει καλυτερη αποροφηση η κρεατινη.
παρτην το πρωι και μετα την προπονηση με μια μπανανα, που εχει καλης ποιοτητας δεξτροζη.

Επισης μου ειπε πρεπει να πηγαινεις καθε μερα προπονηση τις 5 μερες φορτωματος,εεεεεεεε!!!!! δεν σου ειπε γιατι? :Pελα ομως που δε με βολευει γιατι δουλευω κιολας εε μην πας στην δουλεια!!!,:green: εχει τεραστια σημασια αν δε παω 5 μερες αλλα 3? οχι τεραστια!! Μερα παρα μερα εννοω..

:thumbup:

beefmeup
15-03-10, 22:58
στην αποροφηση της κρεατινης βιαζομαστε διοτι,πλην της "φορτωσης" την περνουμε μετα την προπονηση,η το πρωι.

κ στις 2 περιπτωσεις θες γρηγορη αφομιωση..εξου κ η χρηση υδατανθρακων..

beefmeup
15-03-10, 23:04
Παντως αυτο με το αδειο στομαχι μου το πε και η πωλητρια στο xtreme stores και με μπερδεψε :unsure:
Μου ειπε 15 λεπτα πριν το πρωινο, σε χυμο, με αδειο στομαχι

Επισης μου ειπε πρεπει να πηγαινεις καθε μερα προπονηση τις 5 μερες φορτωματος, ελα ομως που δε με βολευει γιατι δουλευω κιολας, εχει τεραστια σημασια αν δε παω 5 μερες αλλα 3? Μερα παρα μερα εννοω..


αυτο που σου πε η τυπισα δεν ισχυει..η κρεατινη αποροφαται ειτε κανεις προπονηση ειτε οχι..ακολουθα κανονικα το προγραμμα σου..τα αποτελεσματα θα ναι τα ιδια.

ο χυμος το πρωι οντος μπορει να σε "τιναξει"(καουρες κλπ),μπορει κ οχι..δοκιμασε κ βλεπεις αν το αντεχει το στομαχι σου.δεξτροζη ειναι η καλυτερη λυση:)

vbatsigr
16-03-10, 01:24
Ενταξει γενικα εχω γερο στομαχι οποτε θα το δοκιμασω.. Δεξτροζη παιρνω μετα την προπονηση με την πρωτεινη οποτε θα ριχνω στο σεικερ και τα 5γρ κρεατινη και ολα μαζι μεταπροπονητικο, αλλα πρωι πρωι δεξτροζη μου φαινεται πιο αναγουλα απο τον χυμο αυτη η γλυκα :p

beefmeup
16-03-10, 22:42
κ γω την κρεατινη την περνω με το shake προτεινης μετα την προπονηση,κ εχω μια χαρα αποτελεσματα..:liftheavy:

stavrozgr
18-03-10, 01:12
ερωτηση...

κρεατινη αν παρω μαζι με το mitotropin υπαρχει καποιο προβλημα ?
το λεω γιατι με το ενα βαζουμε νερα και με το αλλο βγαζουμε.

αφου δεν υπαρχει καποιο προβλημα οπως απεδηχθει με την γράμμωση
λεω να αρχισω και την κρεατινη ! ;)

aaabasilis
18-03-10, 02:48
αν κανεις γραμμωση κρεατινη δεν περνεις γιατι κανει κατακρατηση νερου.το να περνεις ενα συμπληρωμα που κραταει νερο και το αλλο να το διωχνει,δεν ξερω αλλα μου ακουγεται ασκοπο.περνε το μιτοτροπιν που λες τωρα που θες να χασεις κιλα και οταν αποφασισεις πως θελεις να κανεις ογκο παρε μια κρεατινη.

thegravijia
18-03-10, 02:52
αν κανεις γραμμωση κρεατινη δεν περνεις γιατι κανει κατακρατηση νερου.το να περνεις ενα συμπληρωμα που κραταει νερο και το αλλο να το διωχνει,δεν ξερω αλλα μου ακουγεται ασκοπο.περνε το μιτοτροπιν που λες τωρα που θες να χασεις κιλα και οταν αποφασισεις πως θελεις να κανεις ογκο παρε μια κρεατινη.
ναι αν ειναι καμια βδομαδα πριν το ολυμπια τοτε ναι πρεπει να την κοψει την κρεατινη αλλιως δεν υπαρχει προβλημα

Haris Pilton
18-03-10, 02:57
Πες τα ρε τερα,σιγα τα προαγωνιστικα επιπεδα...

aaabasilis
18-03-10, 03:06
γιατι ρε παιδια δεν ειναι σε αγωνιστικο επιπεδο ο σταβροζ?η δεν ειναι κουλο να περνεις κατι να κρατει νερο κ κατι να το διωχνει?ελα,φυγε,ελα,φυγε...το κερδος που ειναι?

thegravijia
18-03-10, 03:48
δεν θελω να μειωσω κανεναν και απλα την γνωμη μου λεω.
απλα και απο επαγγελματιες που εχω δει τον τελευταιο καιρο την κοβουν τη κρεατινη κ τα νιτρικα πριν το σοου.(κανα μηνα εναμιση πριιν)

Machiavelli
18-03-10, 12:02
Πόσα νερά διώχνει το mitotropin; Έχετε κάνει την καφεΐνη φαρμακευτικό διουρητικό. stavrozgr δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά εγώ λέω να μην πάρεις, να τελειώσεις το mitotropin να δεις ξεκάθαρα τα αποτελέσματα του, να γουστάρεις.

stavrozgr
18-03-10, 14:14
Δε νομιζω να μιλησε κανεις για αγωνιστικα επιπεδα....
μια απλη ερωτηση εκανα....

Machiavelli σαν να εχεις δικιο... τα αποτελεσματα θα ειναι πιο ξεκαθαρα...
ασε που εκανα λιπομετρηση μαι μερα πριν ξεκινησω το μιτοτροπιν
και θα κανω ακριβως μετα το τελος του κυκλου...

παντως η αληθεια ειναι οτι με το μιτο κατουραω υπερβολικα πολυ...
πραγματικα ομως... και η πλακα ειναι οτι μου ερχετε αποτομα και
δεν κρατιετε με την καμια... νιωθω θα σκασει η φουσκα μου...!!!

παντως αληθεια τωρα...
γιατι λενε μερικοι οχι στην γραμωση κρεατινη ?
θωλονουν οι κοιλιακοι ? σε τοσο εμφανες βαθμο ?
δυσκολο να το πιστεψω...

aaabasilis τι εννοεις οταν λες ''γιατι ρε παιδια δεν ειναι σε αγωνιστικο επιπεδο ο σταβροζ? " διευκρινησε φιλε μου γιατι ο γραπτος λογος παρεξηγειτε....

και ΟΧΙ δεν ειμαι κανενα τερας ! ουτε καν εστρωσε ακομα το σωμα μου...
απλως ρωταω για να μαθω το σωστο και για να μην κανω αχρηστες κινησεις
και λαθος πραματα... πιστευω πως η γνωση ειναι δυναμη... καλο ειναι
να ξερουμε τι περνουμε ποτε το περνουμε και γιατι το περνουμε...

noz1989
18-03-10, 14:20
Ρε μαγκες τα ''νερα'' που βαζεις με την κρεατινη ειναι ενδομυηκα! Δεν ειναι κατι κακο δηλαδη! αντιθετα θα ελεγα! Οσο για το μιτο τα νερα στα διωχνει στο τελος με τα peak condition pills που εχει!

flowin_through
18-03-10, 14:21
γιατι λενε μερικοι οχι στην γραμωση κρεατινη ?
θωλονουν οι κοιλιακοι ? σε τοσο εμφανες βαθμο ?

Oχι.

Machiavelli
18-03-10, 14:21
Θολώνουν εμφανώς αν είσαι σε αρκετά χαμηλά επίπεδα λίπους, αλλά το θόλωμα αυτό φεύγει εύκολα.
Ο aaabasilis το λέει γιατί η καφεΐνη είναι διουρητική (ηπίως φυσικά, μη τρελαθούμε), και φοβάται μη χάσει τα ενδομυικά νερά που δίνει η κρεατίνη. Πόσα παραπάνω νερά από το κανονικό να σου διώξει η καφεΐνη; Σιγά... Πίνετε μπόλικο νερό και μη σας νοιάζει.

flowin_through
18-03-10, 15:57
Εγω παλι λεω να ξεκινησω ενα κυκλο κρεατινης, που θα περιλαμβανει ολα τα ειδη μεσα. Προς το παρον παιρνω kre-alkalyn για δοκιμη μιας και τη βρηκα σε χαμηλη τιμη. Αυτο που λεει οτι δε θελει φορτωμα ειναι μουφα, εκανε 5 μερες να με πιασει. Και τα αποτελεσματα της, αν και αισθητα, δεν ξερω αν ειναι οσα θα ηταν με απλη μονοϋδρικη. Τωρα, για το θεμα της γρηγορης αποροφησης και της ασταθειας της κρεατινης στο στομαχι, λεω να παιρνω την Kre-alkalyn προ-προπονητικα και ενα μειγμα creatin ethyl ester- μονοϋδρικης- tricreatine malate μετα-προπονητικα (να πιασω ολα τα ενδεχομενα βρε αδερφε). Τα νερα δεν με ενδιαφερουν μιας και δεν πιστευω σε αυτα (δεν ειμαι και στο 3% λιπος).

beefmeup
18-03-10, 19:28
Θολώνουν εμφανώς αν είσαι σε αρκετά χαμηλά επίπεδα λίπους, αλλά το θόλωμα αυτό φεύγει εύκολα.
Ο aaabasilis το λέει γιατί η καφεΐνη είναι διουρητική (ηπίως φυσικά, μη τρελαθούμε), και φοβάται μη χάσει τα ενδομυικά νερά που δίνει η κρεατίνη. Πόσα παραπάνω νερά από το κανονικό να σου διώξει η καφεΐνη; Σιγά... Πίνετε μπόλικο νερό και μη σας νοιάζει.

:thumbup::thumbup::thumbup:

deluxe
18-03-10, 20:28
Θα ηθελα να μου πειτε τι δοσολογια προτεινετε για αντοχη και αναρρωση. Δε θελω να βαλω ογκο, αντιθετως θελω να χασω κοντα στα 5-7 κιλα μεχρι τον Ιουλιο. Να παιρνω 1 κουταλια του γλυκου μετα το γυμναστηριο με χυμο;

Τις ημερες που δε πηγαινω;

aaabasilis
18-03-10, 22:19
οκ λαθος μου μη βαρατε..σταβροζ χαβαλε κανω ρε συ,μην παρεξηγιεστε τοσο ευκολα ολοι εδω μεσα..

beefmeup
18-03-10, 23:08
Θα ηθελα να μου πειτε τι δοσολογια προτεινετε για αντοχη και αναρρωση. Δε θελω να βαλω ογκο, αντιθετως θελω να χασω κοντα στα 5-7 κιλα μεχρι τον Ιουλιο. Να παιρνω 1 κουταλια του γλυκου μετα το γυμναστηριο με χυμο;

Τις ημερες που δε πηγαινω;

ναι,5 γρ,μετα την προπονηση,κ τις οφ μερες το ιδιο αλλα το πρωι,κατα προτιμηση χωρις φαγητο(η μαζι με σεικ προτεινης η χυμο η δεξτροζη)..τρως μετα απο κανα μισαωρο το πρωινο σ..

beefmeup
18-03-10, 23:18
Μαλιστα.
Αν όντως επιβραδυνει την αποροφηση.Υπαρχει νοημα;Γιατι;βιαζομαστε και στην αποροφηση της κρεατινης;Απο ποτε;

το γαλα επιβραδυνει την αποροφηση σε οτιδηποτε θα φας μαζι του,γιατι "πηζει" στο στομαχι κ θελει περιπου μια με μιαμιση ωρα για να "αδειασει"..κ αυτο λογω καζεινης κυριως..γιαυτο κ οι προτεινες αργης αποροφησης εχουν καζεινη σαν προτευων συστατικο..επισης η περιεκτικοτητα του σε λακτοζη το κανει δυσπεπτο..η κρεατινη θα επιπλεει στο στομαχι σου καμια ωρα αν την παρεις με γαλα..

Haris Pilton
18-03-10, 23:43
το γαλα επιβραδυνει την αποροφηση σε οτιδηποτε θα φας μαζι του,γιατι "πηζει" στο στομαχι κ θελει περιπου μια με μιαμιση ωρα για να "αδειασει"..κ αυτο λογω καζεινης κυριως..γιαυτο κ οι προτεινες αργης αποροφησης εχουν καζεινη σαν προτευων συστατικο..επισης η περιεκτικοτητα του σε λακτοζη το κανει δυσπεπτο..η κρεατινη θα επιπλεει στο στομαχι σου καμια ωρα αν την παρεις με γαλα..

Δεν κολαω στο αν καθυστερεί η οχι.
Αλλα στο αν εχει νοημα...

Την καθηστερει,και;

Δεν την καθηστερει,και;

Θα την παρεις μετα απο μια ωρα,θα την παρεις μετα απο μιση ωρα,θα την παρεις σε ενα τεταρτο.
Και;

Δεν ειναι ουτε πρωτεινη ουτε υδατανθρακας που να την θελουμε σε συγκεκριμένες χρονικες στιγμες στη μερα.

Αλλος την παιρνει το πρωι,αλλος μετα την προπο,αλλος πριν και μετα,αλλος το βραδυ,στο φόρτωμα την παιρνεις 3-4 φορες την μερα,λακτοζη εχει και η whey.

beefmeup
18-03-10, 23:58
Δεν κολαω στο αν καθυστερεί η οχι.
Αλλα στο αν εχει νοημα...

Την καθηστερει,και;

Δεν την καθηστερει,και;

Θα την παρεις μετα απο μια ωρα,θα την παρεις μετα απο μιση ωρα,θα την παρεις σε ενα τεταρτο.
Και;

Δεν ειναι ουτε πρωτεινη ουτε υδατανθρακας που να την θελουμε σε συγκεκριμένες χρονικες στιγμες στη μερα.

Αλλος την παιρνει το πρωι,αλλος μετα την προπο,αλλος πριν και μετα,αλλος το βραδυ,στο φόρτωμα την παιρνεις 3-4 φορες την μερα,λακτοζη εχει και η whey.

εχει νοημα,αν την καθυστερει η οχι..μετα την προπονηση θες να φυγει γρηγορα απτο στομαχι να παει στο εντερο να αποροφηθει απτο αιμα να παει στου μυς..οσο πιο γρηγορα παει τοσο καλυτερα,γιατι οταν παει στουσ μυς τραβαει νερο οι μυς διογκονονται κ τραβανε με την σειρα τους περισοτερο αιμα..δεδομενο οτι το μεταπροπονητικο γευμα ειναι το σηματικοτερο,αν φας σωστα κ αυτο που πρεπει οι μυς θα τραβηξουν πιο γρηγορα αυτα που θα φας..γιαυτο πρεπει η κρεατινη να παει στους μυς πιο γρηγορα..:clapping:

beefmeup
19-03-10, 00:09
Δεν κολαω στο αν καθυστερεί η οχι.
Αλλα στο αν εχει νοημα...

Την καθηστερει,και;

Δεν την καθηστερει,και;

Θα την παρεις μετα απο μια ωρα,θα την παρεις μετα απο μιση ωρα,θα την παρεις σε ενα τεταρτο.
Και;

Δεν ειναι ουτε πρωτεινη ουτε υδατανθρακας που να την θελουμε σε συγκεκριμένες χρονικες στιγμες στη μερα.

Αλλος την παιρνει το πρωι,αλλος μετα την προπο,αλλος πριν και μετα,αλλος το βραδυ,στο φόρτωμα την παιρνεις 3-4 φορες την μερα,λακτοζη εχει και η whey.

σορυ ξεχασα...μην συγκρινεις την λακτοζη που εχει ενα καλο protein isolate(ελαχιστη,λιγοτερο απο 4%,κ περιεχουν κιολας ενζυμα για την αποροφηση της)με αυτη που εχει ενα ποτηρι γαλα..εγω ειμαι δυσανεκτικος στην λακτοζη..το γαλα με τιναζει,η ελιτ της dymatize,η optimum 100% gold,οχι..κ εκει βλεπεις την διαφορα..ασε που υπαρχουν ακριβοτερα isolate που ειναι 99% χςρις λακτοζη..
οτι πληρωνεις,περνεις.

sTeLaKoS
19-03-10, 13:32
εχει νοημα,αν την καθυστερει η οχι..μετα την προπονηση θες να φυγει γρηγορα απτο στομαχι να παει στο εντερο να αποροφηθει απτο αιμα να παει στου μυς..οσο πιο γρηγορα παει τοσο καλυτερα,γιατι οταν παει στουσ μυς τραβαει νερο οι μυς διογκονονται κ τραβανε με την σειρα τους περισοτερο αιμα..δεδομενο οτι το μεταπροπονητικο γευμα ειναι το σηματικοτερο,αν φας σωστα κ αυτο που πρεπει οι μυς θα τραβηξουν πιο γρηγορα αυτα που θα φας..γιαυτο πρεπει η κρεατινη να παει στους μυς πιο γρηγορα..:clapping:

Σωστά αυτά που είπες για τη κρεατίνη στο μεταπροπονητικό ρόφημα, ο Haris όμως αναφερότανε στη πρωινή λήψης της. Εκεί δεν έχει σημασία αν θα απορροφηθεί αμέσως μετά τη λήψη της ή μετά από 1 ώρα.

beefmeup
19-03-10, 16:48
Σωστά αυτά που είπες για τη κρεατίνη στο μεταπροπονητικό ρόφημα, ο Haris όμως αναφερότανε στη πρωινή λήψης της. Εκεί δεν έχει σημασία αν θα απορροφηθεί αμέσως μετά τη λήψη της ή μετά από 1 ώρα.


ας υποθεσουμε οτι την περνουμε με γαλα η φαγητο το πρωι..κ τα 2 θα φυγουν απτο στομαχι μετα απο ωρα(περιπου).αρα,αν ανακατεφτει η κρεατινη με το γαλα η το φαγητο,θα αργησει κ αυτη να φυγει απτο στομαχι..

το στομαχι εχει οξινο PH χαρακτηρα,k υπαρχουν πολλες μελετες βαση πειραματων, που δειχνουν οτι αν η κρεατινη μεινει πολυ ωρα στο στομαχι,την ψιλοαρχιστευει,κ μενει μικρο μερος που περναει τελικα στο εντερο,
γιαυτο το λογο κιολας,κανουν προσπαθειες με την kre alkalyn,για να βγαλουν μια μορφη της(κρεατινης)που δεν θα επηρεαζεται απο τον οξινο χαρακτηρα του στομαχου..

απτην αλλη,μολις ξυπναμε,ειμαστε σε καταβολικη φαση..που σημαινει μεταξυ αλλων οτι,το σωμα θα τραβηξει οτι παρουμε πιο γρηγορα,οπως μετα την προπονηση..γιατι λοιπον να μην παρουμε με την μια κρεατινη με αδειο στομαχι(με χυμο-δεξτροζη-σεηκ προτεινης κλπ),κ μετα μιση ωρα να φαμε που θα χουν ηδη διογκωθει τα μυικα κυταρα απο την κρεατινη,κ αρα θα τραβηξουν πιο πολλα θρεπτικα συστατικα??

TheoV
20-03-10, 16:19
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μολις τελειωσα την φαση φορτωσης αλλα θα ηθελα να ρωτησω σημερα πχ που απλα ειμαι σε φαση συντηρησης και δεν εχω προπονηση και εχοντας πιει τα 5γρ κρεατινης το πρωι μπορω να πιω ενα καφε το απογευμα η θα με επηρεασει ρωταω γιατι η αποψεις- μελετες διηστανται περι του θεματος και εχοντας κανει τοσες θυσιες ποτο - φαγητο δεν θελω να κοψω και το καφεδακι . συγνωμη αν σας κουρασα

sTeLaKoS
20-03-10, 16:46
Γεια σου TheoV. Καλώς όρισες στο :bodybuildinggr: φόρουμ. Πέρασε αν θέλεις από την ενότητα Νέα Μέλη να μας πεις λίγα πράγματα σε 'σένα και για τη σχέση σου με τη γυμναστική.

Κι εδώ μέσα ακόμη οι απόψεις διίστανται. Οι έρευνες που έχουνε γίνει κατά καιρούς (θα τις βρεις μερικές σελίδες πίσω) αλληλοακυρώνονται. Κάποιες λένε πως η καφεΐνη επηρεάζει, άλλες πως δε παίζει ρόλο και άλλες πως βοηθά κιόλας.
Προσωπικά τις πρώτες 10-15 μέρες του κύκλου, αποφεύγω τη καφείνη.

vbatsigr
22-03-10, 22:35
Εγω απο την αλλη 6η μερα ειμαι (5 μερες φορτωμα) καθε μερα τον καφε μου θα τον πιω :p -σκετο ομως εε

Τωρα η απορια μου ειναι η εξης:
Ποτε περιπου αρχιζεις να βλεπεις καποια "αποτελεσματα"? 6η μερα και δε νιωθω τιποτα, λογικα μετα απο καμια 10αρια μερες θα αρχιζω να βλεπω "πρηξιματα" και λιγη δυναμη παραπανω ετσι?

-Αναφορικα με το πρωινο, εγω προσωπικα πινω την μονουδρικη με χυμο μολις ξυπνησω και μετα απο κανα τεταρτο τρωω πρωινο - (λιγο) γαλα-πρωτεινη-βρωμη-φετα με φυστικοβουτηρο. Μηπως κανω πατατα?

Svein
22-03-10, 22:46
Εγω μετα το φορτομα βλεπω δύναμη ανεβασμένη....! Και αποτι διαβασα το 90% τον αποτελεσμάτων εχουν εμφανιστει σε 7 μερες(απο αποψη δυναμης )!

soscagon
23-03-10, 01:07
παιδια καταναλωνω τν gold whey standar 1 πρωι με βρωμη κ μελι κ 1 μετα τν προπονηση με μελι κ 1 μπανανα... εχω βαλει κ στν διατροφη μου 5 αυγα το 1 ολοκληρο με γαλα κ βρωμη... κα8ε μερα.. η ερωτηση μου ειναι οτι 8ελω να παρω κρεατινη τωρα ξερω 8ελει ανα μηνα η χρηση της.. μπορω να τν συνδιασω με τν whey?? κ πως να τν καταναλωνω??μαζι??? κ μια ακομα ερωτηση οτν 8α κανω το off τησ κρεατινης μπορω με τν καλη διατροφη κ τν χρηση μονο whey να μην εχω τοσες απολιες??? κ τελος αν εχετε να μου προτινετε καποια κρεατινη..... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!

beefmeup
23-03-10, 01:27
Εγω μετα το φορτομα βλεπω δύναμη ανεβασμένη....! Και αποτι διαβασα το 90% τον αποτελεσμάτων εχουν εμφανιστει σε 7 μερες(απο αποψη δυναμης )!

κ γω το ιδιο..με χρηση κρεατινης πρωτα παρατηρω αυξηση δυναμης(4-5 πρωτες μερες)..τωρα,ρε παιδια για το φορτομα..εχει κανεις καμια γνωμη,γιατι εχω ακουσει κ διαβασει καποιες αποψεις οτι δεν ειναι τελικα απαραιτητο..οτι δηλ.σε βαθος χρονου(διμηνο)τα ιδια κερδη εχεις..:unsure:

Machiavelli
23-03-10, 15:44
soscagon ναι μπορείς. Το πως να την καταναλώνεις μπορείς να το διαβάσεις 3 φορές σε κάθε μια από τις 34 σελίδες του θέματος. Θα χάσεις ο,τι πήρες από την κρεατίνη 100%, φρόντισε όσο την χρησιμοποιείς να κερδίσεις όσα περισσότερα μπορείς από την προπόνηση σου, αυτά θα μείνουν.
beefmeup δεν είναι απαραίτητη, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι παίρνει περισσότερο καιρό να ανέβεις αν δεν κάνεις φόρτωμα.

gj
24-03-10, 01:52
κ γω το ιδιο..με χρηση κρεατινης πρωτα παρατηρω αυξηση δυναμης(4-5 πρωτες μερες)..τωρα,ρε παιδια για το φορτομα..εχει κανεις καμια γνωμη,γιατι εχω ακουσει κ διαβασει καποιες αποψεις οτι δεν ειναι τελικα απαραιτητο..οτι δηλ.σε βαθος χρονου(διμηνο)τα ιδια κερδη εχεις..:unsure:

Ειναι μπέρδεμα αυτό με το φόρτομα. Αλλοι υποστηρίζουν το ένα άλλοι το άλλο. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το ένα και το άλλο και να αποφασίσεις.;)

beefmeup
24-03-10, 16:56
Ειναι μπέρδεμα αυτό με το φόρτομα. Αλλοι υποστηρίζουν το ένα άλλοι το άλλο. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το ένα και το άλλο και να αποφασίσεις.;)

κ τα δυο τα χω δοκιμασει..κ στις δυο περιπτοσεις ειχα θετικα αποτελεσματα..προσωπικα οταν κανω φορτοση ειτε σε φορμουλα κρεατινης ειτε μονουδρικη,περνω 5+5 γρμ τη μερα..οχι παρα πανω,γιατι τα αποτελεματα ηταν ιδια..κ μετα συνεχισζω με 5..

gj
24-03-10, 19:26
κ τα δυο τα χω δοκιμασει..κ στις δυο περιπτοσεις ειχα θετικα αποτελεσματα..προσωπικα οταν κανω φορτοση ειτε σε φορμουλα κρεατινης ειτε μονουδρικη,περνω 5+5 γρμ τη μερα..οχι παρα πανω,γιατι τα αποτελεματα ηταν ιδια..κ μετα συνεχισζω με 5..

Μωρε προφανώς θα έχει θετικά αποτελέσματα... Καλύτερα όμως πως ήταν ??
Ή μήπως ήταν το ίδιο ?

beefmeup
24-03-10, 19:32
Μωρε προφανώς θα έχει θετικά αποτελέσματα... Καλύτερα όμως πως ήταν ??
Ή μήπως ήταν το ίδιο ?

κοιτα δεν εκανα κ βιοψια στον μυ,για να ξερω ακριβεις μετρησεις(:green:)αλλα το ιδιο μου φανηκε..στις 4-5 προτες μερες παρατηρησα αυξηση δυναμης..:bbbiceps:

gj
24-03-10, 19:37
κοιτα δεν εκανα κ βιοψια στον μυ,για να ξερω ακριβεις μετρησεις(:green:)αλλα το ιδιο μου φανηκε..στις 4-5 προτες μερες παρατηρησα αυξηση δυναμης..:bbbiceps:

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ:P:P:P:P

Kiriakos
25-03-10, 01:59
Ρε παιδιά μπορεί να ακουστεί γέλoιο , αλλα είναι δυνατόν η κρεατίνη να σου φέρει αϋπνία? Βασικά εγώ περνώ την CGT-10 της ON και τις 2 μέρες τώρα που κάνω φόρτωμα πέφτω για ύπνο (2 ώρες μετά την κατανάλωση της ) και απλά κάθομαι , τίποτα από ύπνος και έχω και υπερένταση .Μήπως φταίει η ταυρίνη αν όχι η κρεατίνη?

giannis64
25-03-10, 08:36
η ταυρινη μπορει!!!

beefmeup
26-03-10, 14:08
Ρε παιδιά μπορεί να ακουστεί γέλoιο , αλλα είναι δυνατόν η κρεατίνη να σου φέρει αϋπνία? Βασικά εγώ περνώ την CGT-10 της ON και τις 2 μέρες τώρα που κάνω φόρτωμα πέφτω για ύπνο (2 ώρες μετά την κατανάλωση της ) και απλά κάθομαι , τίποτα από ύπνος και έχω και υπερένταση .Μήπως φταίει η ταυρίνη αν όχι η κρεατίνη?

εγω παλι κοιμαμαι σαν πουλακι:rolf::rolf:
..μηπως εχεις αυξησει την καταναλωση καφεινης αυτες τισ μερες κ δεν το καταλαβες??η εχεις παρα πανω αγχος??

Kiriakos
27-03-10, 01:27
εγω παλι κοιμαμαι σαν πουλακι:rolf::rolf:
..μηπως εχεις αυξησει την καταναλωση καφεινης αυτες τισ μερες κ δεν το καταλαβες??η εχεις παρα πανω αγχος??

Μπα , η διατροφή μου δεν έχει καθόλου καφεΐνη μέσα . Νομίζω τελικά φταίει που τελειώνω την προπόνηση με βάρη κατά τις 9 το βραδυ και από την υπερένταση δεν έχω ύπνο οποτε δεν νομίζω να φταίει η κρεατίνη .

beefmeup
27-03-10, 01:34
παιζει κ αυτο..το παθαινα κ γω οταν εκανα προπονησεις αργα βραδυ..μεχρι να ηρεμησεις για υπνο θες καποια ωρα..

kosterra
31-03-10, 00:10
αν καταλαβα καλα...
ο κυριοτερος ρόλος της κρεατίνης είναι να ανασυνθετει ATP που ουσιαστικά είναι το "καυσιμο" του μυ.
τότε γιατι την παιρνουμε μετά την άσκηση?

flowin_through
31-03-10, 01:18
αν καταλαβα καλα...
ο κυριοτερος ρόλος της κρεατίνης είναι να ανασυνθετει ATP που ουσιαστικά είναι το "καυσιμο" του μυ.
τότε γιατι την παιρνουμε μετά την άσκηση?

Η κρεατινη ειναι πολυ καλυτερη του ΑΤΡ. Ειναι ενα αλλο συστημα ενεργειας του οργανισμου. Αποδιδει περισσοτερη ενεργεια απο το ΑΤΡ και πολυ πιο γρηγορα, αλλα στερευουν και πολυ πιο γρηγορα τα αποθεματα, μετα αναλαμβανει το ΑΤΡ και μολις τελειωσει και αυτο (ας πουμε) καιγεται λιπος. Γι`αυτο χρειαζεται κρεατινη μετα το τζυμ γιατι μας τελειωσε απο την προπονηση.

The Rock
31-03-10, 01:25
η ταυρινη μπορει!!!
Τι είναι αυτά που λες ? Η ταυρίνη δουλεύει σαν νευροδιαβιβαστής, δλδ βοηθάει στο focus και είναι κατάλληλη για τον ύπνο αφού βελτιώνει την ποιότητα του και υποστηρίζει επίσης και την GH. Μόνο η ταυρίνη δεν φταίει για τις αϋπνίες.

beefmeup
31-03-10, 18:42
Τι είναι αυτά που λες ? Η ταυρίνη δουλεύει σαν νευροδιαβιβαστής, δλδ βοηθάει στο focus και είναι κατάλληλη για τον ύπνο αφού βελτιώνει την ποιότητα του και υποστηρίζει επίσης και την GH. Μόνο η ταυρίνη δεν φταίει για τις αϋπνίες.

:thumbup:

hardtraining
01-04-10, 14:06
η τελευταια πρωτεινη whey που εχω παρει την εχω σταματησει εδω και 2 εβδομαδες ,παντα κανω ενα με 2 μηνες στοπ απο πρωτεινη,γιατι κυριως καθως αυτη χρησημοποιω , για να μπορει να αποτοξυνωθει ο οργανισμος και μετα παλι την ξεκιναω! λοιπον θελω να ρωτησω αν μπορω να αρχισω αυτον τον καιρο τη ληψη κρεατινης??? η να αφησω εναν μηνα για να αποτοξυνωθω απο το συμπληρωμα της πρωτεινης και μετα απο αυτον τον μηνα να αρχισω την κρεατινη?? τι προτινετε?

Machiavelli
01-04-10, 18:23
Φοβάμαι ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, μάλλον πρέπει να πας σε κέντρο αποτοξίνωσης.

noz1989
01-04-10, 19:25
η τελευταια πρωτεινη whey που εχω παρει την εχω σταματησει εδω και 2 εβδομαδες ,παντα κανω ενα με 2 μηνες στοπ απο πρωτεινη,γιατι κυριως καθως αυτη χρησημοποιω , για να μπορει να αποτοξυνωθει ο οργανισμος και μετα παλι την ξεκιναω! λοιπον θελω να ρωτησω αν μπορω να αρχισω αυτον τον καιρο τη ληψη κρεατινης??? η να αφησω εναν μηνα για να αποτοξυνωθω απο το συμπληρωμα της πρωτεινης και μετα απο αυτον τον μηνα να αρχισω την κρεατινη?? τι προτινετε?

Την αποτοξυνωση, στον ΟΚΑΝΑ θα την κανεις?

Περα απο την πλακα, η whey δεν χρειαζεται διακοπη και μπορεις να την χρησιμοποιεις συνεχως! Οσο για την κρεατινη μπορεις να την παρεις οποτε θες! Το πρωτοκολο ληψης της ειναι 4-6 εβδομαδες ''on'' και 4-6 εβδομαδες ''off''

Svein
01-04-10, 19:36
Τι είναι αυτά που λες ? Η ταυρίνη δουλεύει σαν νευροδιαβιβαστής, δλδ βοηθάει στο focus και είναι κατάλληλη για τον ύπνο αφού βελτιώνει την ποιότητα του και υποστηρίζει επίσης και την GH. Μόνο η ταυρίνη δεν φταίει για τις αϋπνίες.

Η ταυρινη γιατι ειναι τοτε στα energy drinks ? δεν τσιτώνει ? τι ακριβος προσφέρει ?

The Rock
01-04-10, 19:59
Η ταυρινη γιατι ειναι τοτε στα energy drinks ? δεν τσιτώνει ? τι ακριβος προσφέρει ?

Τι είναι αυτά που λες ? Η ταυρίνη δουλεύει σαν νευροδιαβιβαστής, δλδ βοηθάει στο focus και είναι κατάλληλη για τον ύπνο αφού βελτιώνει την ποιότητα του και υποστηρίζει επίσης και την GH. Μόνο η ταυρίνη δεν φταίει για τις αϋπνίες.

Διάβαζε λίγο πιο προσεκτικά :banghead:

Svein
02-04-10, 22:41
Φοβάμαι ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, μάλλον πρέπει να πας σε κέντρο αποτοξίνωσης.

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Varaderistas
02-04-10, 23:26
η τελευταια πρωτεινη whey που εχω παρει την εχω σταματησει εδω και 2 εβδομαδες ,παντα κανω ενα με 2 μηνες στοπ απο πρωτεινη,γιατι κυριως καθως αυτη χρησημοποιω , για να μπορει να αποτοξυνωθει ο οργανισμος και μετα παλι την ξεκιναω! λοιπον θελω να ρωτησω αν μπορω να αρχισω αυτον τον καιρο τη ληψη κρεατινης??? η να αφησω εναν μηνα για να αποτοξυνωθω απο το συμπληρωμα της πρωτεινης και μετα απο αυτον τον μηνα να αρχισω την κρεατινη?? τι προτινετε?

Μιλάς σοβαρά??? :shock: Απο πού τα ακούτε αυτά ρε παιδιά??? Να αποτοξινωθεί ο οργανισμός απο ΤΙ???

Φίλε μπορείς να παίρνεις πρωτείνη και κρεατίνη κάθε μέρα (στις σωστές ποσότητες) και για 20 χρόνια (και βάλε) αν θέλεις και γυμνάζεσαι, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!!!

sTeLaKoS
03-04-10, 12:51
Μιλάς σοβαρά??? :shock: Απο πού τα ακούτε αυτά ρε παιδιά??? Να αποτοξινωθεί ο οργανισμός απο ΤΙ???

Φίλε μπορείς να παίρνεις πρωτείνη και κρεατίνη κάθε μέρα (στις σωστές ποσότητες) και για 20 χρόνια (και βάλε) αν θέλεις και γυμνάζεσαι, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!!!

Θα ήτανε καλό ένα κενό μεταξύ των κύκλων κρεατίνης... :thumbup:

thegravijia
06-04-10, 20:42
λοιπον παιδες ακουτε

ειμαι σΕ ΔΙΑΤα κανα 2 μηνο τωρα και λογικα θα με παει κανα 3 μηνο ακομα.

ειχα παρει κρεατινη στη αρχη αλλαδεν μου εκανε και πολλα
επερνα 5 γραμ.

τωρα επειδη βλπω πεφτοι η δυναμη λεω να ξαναπαρω αλλα τωρα λεω να αυξησω στα 10 γραμ τις μερες προπονησης
εχει βαση αυτο η δεν μπορει να κρατηση ο οργανισμος πανω απο 5...
89κιλα ειμαι περιπου.

bane μηπως ξερεις τι παιζει?

beefmeup
06-04-10, 21:17
λοιπον παιδες ακουτε

ειμαι σΕ ΔΙΑΤα κανα 2 μηνο τωρα και λογικα θα με παει κανα 3 μηνο ακομα.

ειχα παρει κρεατινη στη αρχη αλλαδεν μου εκανε και πολλα
επερνα 5 γραμ.

τωρα επειδη βλπω πεφτοι η δυναμη λεω να ξαναπαρω αλλα τωρα λεω να αυξησω στα 10 γραμ τις μερες προπονησης
εχει βαση αυτο η δεν μπορει να κρατηση ο οργανισμος πανω απο 5...
89κιλα ειμαι περιπου.

bane μηπως ξερεις τι παιζει?

δεν ειμαι ο μπεην,αλλα,μηπως λογω διατας που λες οτι κανεις,εχεις μειωμενη ληψη υδατανθρακων??παιζει ρολο για την κρεατινη..οχι οτι δεν αποροφαται χωρις υδατανθρακα,απλα η ιδανικη κ σε μεγαλυτερη ποσοτητα αποροφηση της γινεται με υδτθκα..

το σωμα δεν περιοριζεται μονο σε 5γρ.αποροφησης κρεατινης..αποροφα αναλογικα με τα κιλα σου..δεν περνουν την ιδια ποσοτητα κρεατινης ενας ββ που ειναι 100 κιλα κ ενας που ειναι 75..

----------------------------------

she said:"time is a healer".

thegravijia
06-04-10, 21:28
δεν ειμαι ο μπεην,αλλα,μηπως λογω διατας που λες οτι κανεις,εχεις μειωμενη ληψη υδατανθρακων??παιζει ρολο για την κρεατινη..οχι οτι δεν αποροφαται χωρις υδατανθρακα,απλα η ιδανικη κ σε μεγαλυτερη ποσοτητα αποροφηση της γινεται με υδτθκα..

το σωμα δεν περιοριζεται μονο σε 5γρ.αποροφησης κρεατινης..αποροφα αναλογικα με τα κιλα σου..δεν περνουν την ιδια ποσοτητα κρεατινης ενας ββ που ειναι 100 κιλα κ ενας που ειναι 75..

----------------------------------

she said:"time is a healer".
πολυ σωστος σε ολα.
ναι εχω χαμηλα υδατανθρακα αλλα ειπαμε σε διαιτα ειμαι και εχει περισσεψει μπολικο πραμαοποτε λεω να τη παρω.

ναι αλλαεγω ουτε 100 ειμαι ουτε75.

οποτε τι κανω?

beefmeup
06-04-10, 21:50
πολυ σωστος σε ολα.
ναι εχω χαμηλα υδατανθρακα αλλα ειπαμε σε διαιτα ειμαι και εχει περισσεψει μπολικο πραμαοποτε λεω να τη παρω.

ναι αλλαεγω ουτε 100 ειμαι ουτε75.

οποτε τι κανω?

προσαρομζεις την ληψη στις αναγκες σου..τσιμπα λιγο κανα 2-3 γρ. τη μερα κ βλεπεις..

παιζει και κατι αλλο ε??δεν φταιει απραιτητα η (μειωμενη)ληψη κρεατινης για το οτι χανεις σε δυναμη..μπορει τα 5 να ειναι αρκετα,αν τα χεις ξαναδουλεψει με καλα αποτελεσματα στα ιδια κιλα που εισαι..παιζει να φταιει κ η μειωση υδατανθρακων απο μονη της..μονο κ μονο ο περιορισμος τους ειναι αρκετος να σου μειωση την δυναμη,ειτε περνεις κρεατινη ειτε οχι..οποτε γι αυτο μπορει να μη βλεπεις διαφορα που εβλεπες στο παρελθον με κρεατινη.. μπορει δηλ.η κρεατινη να σου δινει κανονικα,αλλα να μη το βλεπεις λογω μειωσης δυναμης απο κομμενους υδατανθρακες..

-------------------------------------------------

she said:"time is a healer".

koulisss
08-04-10, 15:39
Γεια σας παιδεια εχω μερικες αποριες σχετικα με την κρεατινη τις muscletech την celltech και γιατην πρωτεινη τους την nitrotech που εχει και εκεινη λιγη ποσοτιτα κρεατινης 2,0g.χθες μου ηρθαν αυτα τα προιοντα και εχω μπερδευτη εντελος με της οδηγιες που γραφει ο λογος που μπερδευτικα ειναι οτι για αρχη η εταιρια προτεινη να αρχισω περιοδος loading για 5μερες να περνω 2 δοσεις 1 το πρωι και μια αμεσος μετα την προπονηση αλα δεν αναφερει ποση κρεατινη να παρω σε αυτες της 2 δοσεις και οσο γιατην περιοδος loading να την κανω απο την αρχη οπως προτεινη?αν οχι πειτε μου εσυς πως να παρω την κρεατινη μου γιατη ειμαι σε αδιεξοδο,επεισης γιατην nitrotech πως να την περνω 1 δοση το πρωι και μια μετα το γυμναστηριο και ποση ποσοτιτα ι καθε δοση να εχει??

beefmeup
08-04-10, 15:57
Γεια σας παιδεια εχω μερικες αποριες σχετικα με την κρεατινη τις muscletech την celltech και γιατην πρωτεινη τους την nitrotech που εχει και εκεινη λιγη ποσοτιτα κρεατινης 2,0g.χθες μου ηρθαν αυτα τα προιοντα και εχω μπερδευτη εντελος με της οδηγιες που γραφει ο λογος που μπερδευτικα ειναι οτι για αρχη η εταιρια προτεινη να αρχισω περιοδος loading για 5μερες να περνω 2 δοσεις 1 το πρωι και μια αμεσος μετα την προπονηση αλα δεν αναφερει ποση κρεατινη να παρω σε αυτες της 2 δοσεις και οσο γιατην περιοδος loading να την κανω απο την αρχη οπως προτεινη?αν οχι πειτε μου εσυς πως να παρω την κρεατινη μου γιατη ειμαι σε αδιεξοδο,επεισης γιατην nitrotech πως να την περνω 1 δοση το πρωι και μια μετα το γυμναστηριο και ποση ποσοτιτα ι καθε δοση να εχει??

για τη σελ τεκ,περνε μια μεζουρα το πρωι,κ μια μετα την προπο,για φορτομα..μετα τις 5 μερες,περνε μια μεζουρα μετα την προπο,κ τις μερες που δεν κανεις το πρωι.
ειναι 5+5 γρ η μερα για φορτομα,κ 5 μετα.

για την νιτρο,αναλογα τι κιλα σου..ενα "προτοκολλο"για ληψη προτεινης ειναι το πρωι με το πρωινο,μετα την προπο,κ αργοττερα το βραδακι..η μπορεις να περνεις το πρωι,πριν την προπο,κ μετα την προπο..το ποσο,εξαρταται κ παλι απτο (μυικο)βαρος σου.

-----------------------------------------

she said:"time is a healer".

stavrozgr
08-04-10, 16:13
το size on της gaspari το παρω για κρεατινη ?

η να προτιμησω μια μονουδρικη ?

-beba-
08-04-10, 17:07
το size on της gaspari το παρω για κρεατινη ?

η να προτιμησω μια μονουδρικη ?

Προτίμησε την μονουδρική. Πολύ πιο οικονομική και κλασική συνταγή τελικά.
Πρέπει να πίνεις πολύ νερό όταν παίρνεις κρεατίνη. Επίσης με την μονουδρική πρέπει να κάνεις πλήρωση. Δηλαδή τις 4-5 πρωτες μέρες να πάρεις διπλή δόση.

stavrozgr
08-04-10, 17:11
thanks for the info beba :thumbup:

Machiavelli
09-04-10, 00:35
Εγώ λέω να πάρεις το καινούργιο SizeOn Pre-Contest, να το δοκιμάσεις να μου πεις αν είναι καλό να το πάρω κι εγώ.
Αν θες αποτελέσματα κρεατίνης κάνε αυτό που λέει η -beba-, πάντως το παλιό το size on με λίγο overdose είναι πολύ καλό (και ακριβό) αλλά δε συμφέρει "για κρεατίνη".

Svein
09-04-10, 12:26
το size on της gaspari το παρω για κρεατινη ?

η να προτιμησω μια μονουδρικη ?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6077


:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

koulisss
09-04-10, 14:24
Γεια σας παιδεια εχω μερικες αποριες σχετικα με την κρεατινη τις muscletech την celltech και γιατην πρωτεινη τους την nitrotech που εχει και εκεινη λιγη ποσοτιτα κρεατινης 2,0g.χθες μου ηρθαν αυτα τα προιοντα και εχω μπερδευτη εντελος με της οδηγιες που γραφει ο λογος που μπερδευτικα ειναι οτι για αρχη η εταιρια προτεινη να αρχισω περιοδος loading για 5μερες να περνω 2 δοσεις 1 το πρωι και μια αμεσος μετα την προπονηση αλα δεν αναφερει ποση κρεατινη να παρω σε αυτες της 2 δοσεις και οσο γιατην περιοδος loading να την κανω απο την αρχη οπως προτεινη?αν οχι πειτε μου εσυς πως να παρω την κρεατινη μου γιατη ειμαι σε αδιεξοδο,επεισης γιατην nitrotech πως να την περνω 1 δοση το πρωι και μια μετα το γυμναστηριο και ποση ποσοτιτα ι καθε δοση να εχει??

Παιδεια κοιταξτε πως σκεφτηκα να παρω την κρεατινη μου και πειτε μου γνωμες αν ειναι καλη σκεπση ι οχι.Λοιπον 8α αρχισω με περιοδος φορτοματος για 5 μερες 8α παρω 1 σκουπακι cell-tech και ενα nitro-tech μετα μεσημερη προτου το φαγητο ενα σκουπακι cell-tech και μετα το γυμναστηριο ενα σκουπακι cell-tech και μετα απο 30 λεπτα 1σκουπακι nitro-tech,και το βραδυ παλι ενα σκουπακι cell-tech αυτο 8α κανω για περιοδος φορτοματος πως σας φενεται?Μολισ τελειωση ι περιοδος φορτοματος 8α περνω 1σκουπaκι nitro-tech το πρωι,και μετα το γυμναστηριο 1σκουπακι cell-tech και μετα απο 30λεπτα 1σκουπακι nitro-tech συνολο 8α περνω 11 γραμαρια κρεατινης την ημερα,και της μερες που δν 8α γυμναζομε μονο το πρςι 8α περνω 1σκουπακι cell-tech kai nitro-tech. τι γνομη εχετε παιδεια????:weights:

salpas18
09-04-10, 19:04
Παιδεια κοιταξτε πως σκεφτηκα να παρω την κρεατινη μου και πειτε μου γνωμες αν ειναι καλη σκεπση ι οχι.Λοιπον 8α αρχισω με περιοδος φορτοματος για 5 μερες 8α παρω 1 σκουπακι cell-tech και ενα nitro-tech μετα μεσημερη προτου το φαγητο ενα σκουπακι cell-tech και μετα το γυμναστηριο ενα σκουπακι cell-tech και μετα απο 30 λεπτα 1σκουπακι nitro-tech,και το βραδυ παλι ενα σκουπακι cell-tech αυτο 8α κανω για περιοδος φορτοματος πως σας φενεται?Μολισ τελειωση ι περιοδος φορτοματος 8α περνω 1σκουπaκι nitro-tech το πρωι,και μετα το γυμναστηριο 1σκουπακι cell-tech και μετα απο 30λεπτα 1σκουπακι nitro-tech συνολο 8α περνω 11 γραμαρια κρεατινης την ημερα,και της μερες που δν 8α γυμναζομε μονο το πρςι 8α περνω 1σκουπακι cell-tech kai nitro-tech. τι γνομη εχετε παιδεια????:weights:

γεια σου φιλε μου κουλη νομιζο οτι ειναι σοστο το προγραμα ποθ διαλεκσεσ εγω βεβαια δν ειμαι εμπιρος αλλα αποτι εχω διαβασι σιμφονο μαζι σου!!! τωρα καλητερα να απαντισουν οι ποιο εμπειρι απο εμενα!!!:P:P

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=166&highlight=%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7 ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ!!!

TheoV
11-04-10, 13:58
καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση σε μια εβδομαδα περιπου κλεινω ενα μηνα κρεατινης . και θα κανω τις καθιερωμενες γεν. εξ. αιματος θα φανουν τα αυξημενα ποσοστα κρεατινης- πρωτεινης οπου λαμβανω ?ευχαριστω εκ των προτερων

thegravijia
11-04-10, 14:07
καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση σε μια εβδομαδα περιπου κλεινω ενα μηνα κρεατινης . και θα κανω τις καθιερωμενες γεν. εξ. αιματος θα φανουν τα αυξημενα ποσοστα κρεατινης- πρωτεινης οπου λαμβανω ?ευχαριστω εκ των προτερων
τις καθιερωμενες εξετασεις αιμ?

τι δηλ οποτε περνεις κρεΑτινη κανεις εξετασεις?

αστο καλυτερα και κανε μετααπο κανα 2μηνο μην δουν τιποτα αυξημενεες τιμες οι δικοι σου και στα πριζουν μετα

TheoV
11-04-10, 14:45
οχι ρε συ απλα ετυχε να συμπεσουν οι εξετασεις με την ληψη κρεατινης(1 μηνα) πρωτεινης (εδω και 6 μηνες) γι αυτο λες να τις αναβαλλω θα βγουν τοξο τρομακτικες τιμες?

thegravijia
11-04-10, 15:07
oxi τρομακτικες - ισως λιγο πιο πανω απο το κανονικο - μπορει ναι μπορει οχι .
καντες και βλεπουμε.. σιγα 5 ευρω εχουν πας και ξανακανεις αμα ειναι

TheoV
11-04-10, 15:19
α οκ θα τις κανω και θα ξαναποσταρω αποτελεσματα . και κατι τελευταιο για να μην στα σπαω μεσημερακι κιολας. τριτη θα τις κανω τις εξετασεις και δευτερα εχω στηθoς να παω κανονικα και να κανω ληψη πρωτεινης και κρεατινης η θα επηρεασει τις εξετασεις που θα κανω τριτη πρωι .(σημειωτεοω την δευτερα 4 μμ θα κανω προπονηση) οποτε θα εχω περιπου 17 μεχρι την εξεταση .

thegravijia
11-04-10, 15:26
ιδεα δεν εχω - και κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια αν θα επηρεαστουν ...
εγω λεω μην πας δευτερα για προπονα.τωρα κανε οτι νομιζεις.
νηστικος πρεπει να κανεις εξετασειςνα ξερεις

TheoV
11-04-10, 15:28
οκ να σαι καλα αδερφε .

sTeLaKoS
11-04-10, 15:33
Εάν θέλεις να έχεις "καλά" αποτελέσματα μη πάς για 3-4 μέρες προπόνηση και κόψε και τα συμπληρώματα.
Εάν θέλεις να δεις πως πραγματικά λειτουργεί το σώμα σου με όλα αυτά που παίρνεις, κάνε εξετάσεις χωρίς να κόψεις τίποτα.

Όταν τα κόβουμε πριν τις εξετάσεις, μόνο τον εαυτό μας κοροιδεύουμε. Το θέμα είναι να δούμε πόσο πιέζουμε το σώμα μας με τη λήψη συμπληρωμάτων και τη bbing διατροφή και προπόνηση.

kosterra
11-04-10, 15:36
http://www.absolute-creatine.com

προσπαθώντας να καταλαβω πότε πρέπει να παιρνουμε κρεατινη...βρηκα αυτο το αρθρο που λέει πολλά ωραία πραγματα ...
όποιος θέλει ας το διαβασει....:thumbup:

kosterra
11-04-10, 15:42
http://www.absolute-creatine.com

προσπαθώντας να καταλαβω πότε πρέπει να παιρνουμε κρεατινη...βρηκα αυτο το αρθρο που λέει πολλά ωραία πραγματα ...
όποιος θέλει ας το διαβασει....:thumbup:


....t can take about 1 hour for the creatine to be absorbed into the bloodstream - and from that point you have about 1.5 hours to use the creatine or lose it. So, let's say you workout at 10am - here is our logic. At 9am you take the creatine powder. By 10am the creatine is in the blood stream. Your muscles are probably mostly saturated with creatine from the supplement you took the day before. So, some of the creatine you took at 9am may be absorbed into the muscles - but the rest is still in the blood. At 10am you start working out and depleting the creatine in your muscles. Your muscles then replenish their creatine supply from the creatine in the blood stream. Your workout ends at 11am (you really should not workout more than 1 hour - but that is a topic for a different day). Remember, you took creatine at 9am - but it was not absorbed into the blood stream until 10am. This means it will stay there until 11:30am (1.5 hours). So, now you have another 1/2 hour where your muscles can replenish their creatine supply if depleted. In a way you are getting the best of all worlds - you have creatine available before, during and after your workout. ......

ενα ενδιαφερον απόσπασμα

sTeLaKoS
11-04-10, 15:47
kosterra (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=4052) εξήγησε μας αν θες σε λίγες σειρές τι λέει η παραπάνω σελίδα...

kosterra
11-04-10, 16:21
ευχαρίστως,
λεει οτι η κρεατινη θελει 1 ωρα για να απορροφηθει και να κυκλοφορησει στον οργανισμο.
αφου απορροφηθεί πρέπει να αξιοποιηθεί μεσα σε 1,5 ωρα γιατι μετα γινεται κρεατινινη και αποβαλλεται.
οπότε....παιρνεις το συμπληρωμα μία ώρα πριν τη προπονηση,και εφόσον δεν ξεπερνας τη μια ώρα γυμναστικης ,όπως πρέπει, έχεις διαθεσιμη κρεατίνη και κατα τη διαρκεια και μετα τη προπονηση για αναπληρωση ATP.
και δε πηγαίνει τπτ χαμένο.


*θεωρεί προυποθεση οτι ξεκινώντας τη προπόνηση έχεις αποθέματα κρεατίνης ,από τη προηγούμενη προπόνηση, στους μυς.

αυτή η προσέγγιση μου φαίνεται πιο λογικη από το να παιρνεις τη κρεατίνη μετα τη προπόνηση.
(ακόμα δε τη χρησιμοποιω,αλλά προσπαθω να καταλαβω τι παιζει.....)

thegravijia
11-04-10, 17:09
ευχαρίστως,
λεει οτι η κρεατινη θελει 1 ωρα για να απορροφηθει και να κυκλοφορησει στον οργανισμο.
αφου απορροφηθεί πρέπει να αξιοποιηθεί μεσα σε 1,5 ωρα γιατι μετα γινεται κρεατινινη και αποβαλλεται.
οπότε....παιρνεις το συμπληρωμα μία ώρα πριν τη προπονηση,και εφόσον δεν ξεπερνας τη μια ώρα γυμναστικης ,όπως πρέπει, έχεις διαθεσιμη κρεατίνη και κατα τη διαρκεια και μετα τη προπονηση για αναπληρωση ATP.
και δε πηγαίνει τπτ χαμένο.


*θεωρεί προυποθεση οτι ξεκινώντας τη προπόνηση έχεις αποθέματα κρεατίνης ,από τη προηγούμενη προπόνηση, στους μυς.

αυτή η προσέγγιση μου φαίνεται πιο λογικη από το να παιρνεις τη κρεατίνη μετα τη προπόνηση.
(ακόμα δε τη χρησιμοποιω,αλλά προσπαθω να καταλαβω τι παιζει.....)
ενδιαφερον ...
περιμενω απο bane kai crow απαντησει ..αν γνωριζουν κατι πανω σε αυτο

Lexo
11-04-10, 20:57
ρε παιδες εχω ακουσει οτι σε μερικα ατομα η κρεατινη δεν λειτουργει και μαλλον ειμαι ενας απο αυτους αφου εδω και 2 εβδομαδες χρησιμοποιηω και δεν εχω κα8ολου αποτελεσματα μηπως κανω κατι λα8ος?

NASSER
11-04-10, 21:07
ρε παιδες εχω ακουσει οτι σε μερικα ατομα η κρεατινη δεν λειτουργει και μαλλον ειμαι ενας απο αυτους αφου εδω και 2 εβδομαδες χρησιμοποιηω και δεν εχω κα8ολου αποτελεσματα μηπως κανω κατι λα8ος?

Τι κρεατινη χρησημοποιησες? Εκανες φωρτωμα? Ηταν αρκετη η δοσολογια?
Δωσε μας περισσοτερα στοιχεια να σου πουμε που ειναι το προβλημα.

Lexo
11-04-10, 21:20
φιλε nasser κρεατινη της warriorlab εκανα σαφως φωρτομα 5 ημερων με 20γρ ημερισιως και τις κα8ημερινες περνω 5γρ πριν την προπονηση

flowin_through
11-04-10, 21:29
ρε παιδες εχω ακουσει οτι σε μερικα ατομα η κρεατινη δεν λειτουργει και μαλλον ειμαι ενας απο αυτους αφου εδω και 2 εβδομαδες χρησιμοποιηω και δεν εχω κα8ολου αποτελεσματα μηπως κανω κατι λα8ος?

Μηπως το λαθος ειναι στην προπονηση?

Lexo
11-04-10, 21:34
η προπονηση μια χαρα ειναι και υπαρχουν αποτελεσματα τοσο σε μυικο ιστο οσο και σε δυναμη να σου δωσω ενα παραδειγμα 5 μηνες γυμναζομαι ξεκινησα με 50κιλα και 6 επαναληψεις στο παγκο και τωρα σηκωνω 100 με τισ ιδιες επαναληψεις αυτο οφειλεται και στο οτι ειναι το δυνατο μου σημειο αλλα ρε συντροφε δε νομιζω να κανω κατι λα8ος αλλα δεν εχω παρει ουτε μισο κιλο

NASSER
11-04-10, 23:38
η προπονηση μια χαρα ειναι και υπαρχουν αποτελεσματα τοσο σε μυικο ιστο οσο και σε δυναμη να σου δωσω ενα παραδειγμα 5 μηνες γυμναζομαι ξεκινησα με 50κιλα και 6 επαναληψεις στο παγκο και τωρα σηκωνω 100 με τισ ιδιες επαναληψεις αυτο οφειλεται και στο οτι ειναι το δυνατο μου σημειο αλλα ρε συντροφε δε νομιζω να κανω κατι λα8ος αλλα δεν εχω παρει ουτε μισο κιλο

Tην κρεατινη σου δεν την γνωριζω. Επισης δεν μας ειπες τι ειδος κρεατινης ειναι? Μονουδρικη ή κατι αλλο?
Τα αποτελεσματα της κρεατινης και ο σκοπος της κρεατινης δεν ειναι να σου βαλει κιλα! Η Κρεατινη εχει σκοπο να ανεβασει την δυναμη ασχετα αμα κανει καποια κατακρατηση υγρων η μονοΰδρικη.

beefmeup
12-04-10, 13:22
ρε παιδες εχω ακουσει οτι σε μερικα ατομα η κρεατινη δεν λειτουργει και μαλλον ειμαι ενας απο αυτους αφου εδω και 2 εβδομαδες χρησιμοποιηω και δεν εχω κα8ολου αποτελεσματα μηπως κανω κατι λα8ος?

ok,ακου..υπαρχει μια μεριδα ανθρωπων,που δεν βλεπει αποτελεσματα με μονουδρικη κρεατινη..καπου διαβασα,οτι ισχυει για περιπου 20-25%,των ανθρωπων..τωρα γιατι αυτο συμβαινει επιστημονικα δεν εξηγειτε αμεσα,μονο ως εξης,οτι σε αυτους παραγετε απο το σωμα περισοτερη κρεατινη αποτι στους υπολοιπους..η οτι αν κανεις ηδη διαιτα με πολυ κοκκινο κρεας,οι αποδοχεις σου μπορει να εχουν καπως κορρεστει,κ αυτο να ειναι λογος.αλλα αυτο ειναι θεωρια,αν με πιανεις..μελετες αποσο ξερω δεν,υπαρχουν..

γιαυτο το λογο(μεταξυ αλλων),καταφευγουν οι εταιριες σε αλλα ειδη κρεατινης πλην της μονο..αν το συμπληρομα που περνεις εχει μονουδρικη λεμε ε??υπαρχουν αλλα,πολλα με αλλου τυπου κρεατινη μεσα,εκει μπορει να δεις καλυτερα αποτελεσματα

τι μπορεις να κανεις σε αυτην την περιπτωση?:αν εκανες φορτωμα 20 γρ κ δεν σε επιασε,δοκιμασε να περνεις 2-3 γρ(5+3 δλδ) παραπανω τη μερα,αν κ θα πρεπε να σε χει πιασει με 20 στο φορτομα..μπορεις αν δοκιμασεις αλλες μορφες τις,κ να δεις αποτελεσματα,ακομα κ μαρκες..υπαρχει διαφορα,ακομα κ απο μαρκα σε μαρκα συμπληρωματων..

υπαρχει περπτωση να φταιει κ η διατροφη σου..πολλα νερα,υδατανθρακες,βοηθανε για μεγοιστοποιηση της αποροφησης της.

καποιοι λενε(υπαρχουν βιβλια,θεωρητικα μονο ε??μην μου ζηταει μελετες κανεις:P),οτι ακομα κ οι αυτοι που δεν βλεπουν αποτελεσματα με την κρεατινη,με τον χρονο κ πειραματισμο(που προθποθετει σωστη ληψη ε??)μπορει να δουν διαφορα,κ να την κανουν να "δουλευει" μια χαρα κ γιαυτους..δοκιμασε διαφορες μεθοδους κ καποια θα δουλεψει...σε εμενα ας πουμε υπαρχει μορφη περαν τησ μονο,που με πιανει καλυτερα..

ουφ!!ελπιζω να μην κουρασα..

Lexo
12-04-10, 15:02
ναι ειναι μονουδρικη warriorlab 8υγατρικη της optimum και ναι δε με εχει πιασει και γενικα πινω πολυ νερο περιπου 6-7λιτρα τη μερα παντα επινα τοσο η μονη διαφορα ειναι στισ πιεσεις παγκου ανεβηκα 2 επαναληψεις αλλα φοθσκωματα και τετοια τυποτα
μπορει οντως να φταιει και η μαρκα

beefmeup
12-04-10, 15:49
ναι ειναι μονουδρικη warriorlab 8υγατρικη της optimum και ναι δε με εχει πιασει και γενικα πινω πολυ νερο περιπου 6-7λιτρα τη μερα παντα επινα τοσο η μονη διαφορα ειναι στισ πιεσεις παγκου ανεβηκα 2 επαναληψεις αλλα φοθσκωματα και τετοια τυποτα
μπορει οντως να φταιει και η μαρκα

εδω δεν εννοουμε οτι "φταιει" με την εννοια οτι δεν ειναι καλη ετσι??απλα εγω οπως κ αλλοι φανταζομαι εχω δει διαφορα απο μαρκα σε μαρκα,στα ιδια προιοντα..δεν ξερω γιατι,αλλα τυχαινει..

α!!για το θυγατρικη τησ οπτιμουμ μην περνεις ορκο..η μασλτεκ εχει 3 θυγατρικες,κ ολες πολουνται μεσα απο ξενα σιτε..η ΕΑΣ εχει 1 τουλαχιστον,κ παλι πωλουνται μεσα απο ξενα σαιτ..αυτην δεν την εχω δει πουθενα,κ η οπτιμουμ ειναι πολυ μεγαλη εταιρια,για να μην προωθει θυγατρικη της στο εξωτερικο..ειναι απλος συνειρμος κ απλα με βαζει σε υποψιες..

Lexo
12-04-10, 16:59
μπορει οντως για μετα σκεφτομαι να δοκιμασω το anabolic od ths map αλλα και παλι ρε φιλε δε ξερω σε 8εμα δυναμης ειμαι υπερκαλυμενος μη σου πω πως με προβληματιζει κιολας γιατι παγκο 100κιλα με μονο 5 μηνες προπονηση δεν ειναι περιεργο?:unsure:

NASSER
12-04-10, 17:00
Παιδια οταν προκειται για μονουδρικη κρεατινη, οτι μαρκα και να διαλεξετε δεν εχει διαφορα. Επιλέγετε αυτην που ειναι πιο οικονομικη!
Εαν δεν σας κανει μια μονουδρικη κρεατινη, απλα διαλεγετε αλλο ειδος κρεατινης!

Lexo
12-04-10, 17:05
φιλε νασσερ εχεις να μου προτεινεις καμια συγκεκριμενη?:toast:

NASSER
12-04-10, 20:02
φιλε νασσερ εχεις να μου προτεινεις καμια συγκεκριμενη?:toast:


PhD για μενα ειναι εγγυηση! Αν δεν σε ικανοποιησει και αυτη, μην ξαναπαρεις κρεατινη :)

giorgospet
12-04-10, 20:44
φιλε nasser κρεατινη της warriorlab εκανα σαφως φωρτομα 5 ημερων με 20γρ ημερισιως και τις κα8ημερινες περνω 5γρ πριν την προπονηση

φίλε μου πάρε 5γρ κρεατίνη μετά την προπόνηση πες μας μετά από 1 μήνα τα αποτελέσματα.

ΥΓ. Από ότι είχα πληροφορηθεί (πριν από 4 χρόνια) από 2 εργοστάσια παραγωγής κρεατίνης προμηθέυοντε όλες οι γνωστές εταιρίες παγκοσμίως.
Μια χαρά είναι αυτή που έχεις.

soscagon
13-04-10, 12:52
παιδια 8ελω να παρω κρεατινη.. εδω και 1 χρονο παιρνω τν gold whey standar ... το ερωτημα μου ειναι στο φορτομα της βδομαδας... ακκουσα για 25 γρ την μερα!! χωρισμενα σε 5 δοσεις των 5 γρ.. και μετα το περας της βδομαδας μονο 5 γρ πριν κ 5 γρ μετα την προπονηση παιζει κατι τετοιο?? και κατι ακομα να την ανακατεβω στν φραπεδιερα με νερο μονο?? και κατι διαβασα στο φορουμ οτι δεν πρεπει να πινεις καφε!! ειμαι 22 χρον 1,84 88 κιλ και γυρο στο 8,5 % λιπος ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

GEORGEXX1
13-04-10, 13:55
σωστοοοοος.Με κουταλακι μια χαρα ειναι.

Kolorizos
13-04-10, 14:05
κοιτα αμα πινεις ενα καφεδακι δεν πηραζει(τα νιτρικα πως εχουν κρεατινη μαζι με καφφεινη)
βαρα 20 γρ την ημερα για φορτωμα ειναι καλα θα το ωιωσεις εξαλου
αλλιως μπορεις να κανεις το εξεις
1 εβδ--26 γραμ την ημερα
2>>--12
3>>--5
5 μερες οφ και μετα παλι τον κυκλο και τελος για 2 μηνες:toast::turtle::turtle:
δουλευει τελεια

beefmeup
13-04-10, 16:07
κοιτα αμα πινεις ενα καφεδακι δεν πηραζει(τα νιτρικα πως εχουν κρεατινη μαζι με καφφεινη)
καλα bro,αυτο ειναι λιγο ατοπο,γιατι τα ντρικα υποτιθεται ειναι αγειοδαστολεις,ενω η καφε,ακριβως το αντιθετο..εγω παντα προσπαθω να περνω νιτρικα χωρις καφε,για να ελεγχω την ποσοτητα ληψης της..με 1 εξαιρεση ισως το shock therapy,που αποτι θυμαμαι ειχε καφε

βαρα 20 γρ την ημερα για φορτωμα ειναι καλα θα το ωιωσεις εξαλου
αλλιως μπορεις να κανεις το εξεις
1 εβδ--26 γραμ την ημερα
2>>--12
3>>--5
5 μερες οφ και μετα παλι τον κυκλο και τελος για 2 μηνες:toast::turtle::turtle:
δουλευει τελεια

.

Lexo
13-04-10, 19:42
ρε παιδια μια ερωτηση τη κρεατινη μαζι με νερο και δεξτροζη παει και με σκετο νερο δουλευει?στη πρωτεινη μπορω να το ριξω και να τα πιω μαζι?

sTeLaKoS
13-04-10, 19:55
Ναι μπορείς, πέτα τα όλα μέσα στο σέικερ και πιες τα. Πρόσεχε μόνο να μη κατακάτσει η κρεατίνη γιατί οι μονοϋδρικές δε διαλύονται. Εν ανάγκη, αφού το πιεις, βάλε λίγο νερό ακόμη και ξαναπιές. Έτσι θα είσαι σίγουρος πως δεν έχασες καθόλου "υλικό."

Lexo
13-04-10, 20:06
στελακο φιλε δηλαδη σακερ με πρωτεινη και κρεατινη και ειμαι καλθμενοσ?δεξτροζη δε χρειαζομαι?

sTeLaKoS
13-04-10, 20:10
Γράψε λάθος, παρανόησα.

Φαντάζομαι ότι μιλάμε μεταπροπονητικά.
Χρειάζεσαι και ένα απλό υδατάνθρακα εκείνη την ώρα. Απαραίτητη η δεξτρόζη.
Εναλλακτικά μέλι.

Lexo
13-04-10, 20:22
ωραιος ευχαρηστω ρε κολλητε

NASSER
13-04-10, 22:47
Φερνω στην επιφανεια ενα απο τα παλεοτερα τοπικ του φορουμ, σχετικα με την μονουδρικη κρεατικη και τον τροπο ληψης της.
Αξιζει να το διαβασουν τα μελη καθως και ο Bane αναφερει καποια καλα στοιχεια!

sTeLaKoS
13-04-10, 22:56
Διαβάζοντάς το μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι ο bane πρότεινε(σε παρελθόντα χρόνο:rolf:) CEE.

Τελικά είναι πολύ παλιό το τόπικ :green:

lef
13-04-10, 23:35
γεια σας παιδια.δν εχω ξαναπαρει κρεατινη,διαβασα οσα περισσοτερα ποστ μπορουσα αλλα δν βρηκα καποια απαντηση.σε περιοδο γραμμωσης ενδυκνειται η κρεατινη η θα ψαχνω τους κοιλιακους μ μετα:Pthanks.

Machiavelli
13-04-10, 23:41
Και να τους ψάχνεις, θα τους βρεις κατουρώντας οπότε δεν υπάρχει λόγος να σκας.

lef
13-04-10, 23:47
οκ ευχαριστω θα δοκιμασω αν ειναι.5γρ το πρωι μετα απο στερεα τροφη και 5 ποστ με δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη και τις μερες χωρισ προπονηση μονο 5 το πρωι απο οτι διαβασα σωστα?για ποσο καιρο να παρω μεχρι να κανω ενα διαλειμμα.και παλι ευχαριστω

Eddie
13-04-10, 23:48
Και να τους ψάχνεις, θα τους βρεις κατουρώντας οπότε δεν υπάρχει λόγος να σκας.

χαχαχαχχ Θεος :lol::lol::lol:

Plus
14-04-10, 07:43
Παιδιά χτες ακουσα κατι τυπους να συζητανε για την μονουδρικη κρεατινη και να λενε οτι η χρηση της περισσοτερο απο 20-25 μερες δεν κανει καλο και οτι μεχρι τοσο πρεπει να την χρησιμοποιει κανεις κτλ (5 μερες ειναι η φορτωση).

Συμφωνειτε με κατι τετοιο? Αν ναι σε τι βαθμο.

PRO199
15-04-10, 16:08
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος του foroum..πιγενω τορα 1 μινα γυμναστιριο και αρχισα κρεατινει εχει 9 μερες και νομιζω αρχισα και βλεπω μεγαλη διαφορα στο σωμα μου εβαλα και 2 κιλα..ειμαι 61 κιλα τορα αλλα με υψος 1.80 αυτα τα κιλα μολις σταματισο την κρεατινει 8α τα χασω??επειδη αυτα τα κιλα για εμενα ειναι πολλη σημαντικα...και κατι αλλο ποσα κιλα μπορεις να βαλεις με 1 μηνα χρηση κρεατινεις??ευχαριστο :)

-beba-
15-04-10, 16:12
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος του foroum..πιγενω τορα 1 μινα γυμναστιριο και αρχισα κρεατινει εχει 9 μερες και νομιζω αρχισα και βλεπω μεγαλη διαφορα στο σωμα μου εβαλα και 2 κιλα..ειμαι 61 κιλα τορα αλλα με υψος 1.80 αυτα τα κιλα μολις σταματισο την κρεατινει 8α τα χασω??επειδη αυτα τα κιλα για εμενα ειναι πολλη σημαντικα...και κατι αλλο ποσα κιλα μπορεις να βαλεις με 1 μηνα χρηση κρεατινεις??ευχαριστο :)

Με την κρεατίνη "βάζεις" και λιγα υγρά τα οποία χάνεις λίγες μέρες αφότου σταματήσεις την κρεατίνη.

PRO199
15-04-10, 17:20
δηλαδη μπορει να χασω και ολα τα κιλα που 8α εχω βαλει οταν σταματισω την κρεατινει?:unsure: δεν υπαρχει καπιος τροπος να μη τα χασω??πινω και πρωτεινη μαζι..δλδ η κρεατινει το μονο που σου δινει ειναι δυναμη και κιλα για το διαστιμα που την κανεις χρηση??και μετα ολα χανοντε??

sTeLaKoS
15-04-10, 17:27
ΝΑΙ :green: Σχεδόν όλα δηλαδή.

Κοίτα στο διάστημα που τη παίρνεις να τρως καλά και να κάνεις δυνατές προπονήσεις. Από εκεί θα είναι το κέρδος σου. :thumbup:

PRO199
15-04-10, 17:54
δλδ αδικος κοπος και εν8ουσιασμος.. ευχαριστος για της απαντησεις σας :thumbup:

beefmeup
15-04-10, 21:42
Παιδιά χτες ακουσα κατι τυπους να συζητανε για την μονουδρικη κρεατινη και να λενε οτι η χρηση της περισσοτερο απο 20-25 μερες δεν κανει καλο και οτι μεχρι τοσο πρεπει να την χρησιμοποιει κανεις κτλ (5 μερες ειναι η φορτωση).

Συμφωνειτε με κατι τετοιο? Αν ναι σε τι βαθμο.

μουφα ειναι..ουτε καν υπαρχει τετοια περιπτωση σαν ιστορικο να αναφερθουμε.τους ρωτησες γιατι το ελεγαν??

εγω χρονια τωρα,εκανα κυκλους 2μηνου,κ ακομα δεν πεθανα..

ολοι εχουν καποιο "φιλο"τους που τελικα καταληγει να ειναι "γνωστος" τους,που τελικα καταληγει να μην υπαρχει,που εχει χασει κανα 2 νεφρα απο χρηση κρεατινης..

κ τωρα κατουραει απτα αφτια,ο τυπος:green:

liosis
17-04-10, 13:02
καλησπερα καταρχας,,.,,λοιπον θα ειθελα να μ πειτε ποια η διαφορα τησ μονουδατικησ κρεατινης απο μια απλη??κ 2 επειδη χρησιμοποιο μονουδατικη τησ (ΟΝ) θα ειθελα να μοθ πειτε ποσ πρεπει να την χρησιμοποιησω..κ αν ειναι αληθεια αυτα για την καφεινη....ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ:thumbup::thumbup:

giannis64
17-04-10, 13:06
διαβασε εδω Περισσότερα για την κρεατίνη από Fotis_Patra (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2943)

Bane
17-04-10, 22:52
Διαβάζοντάς το μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι ο bane πρότεινε(σε παρελθόντα χρόνο:rolf:) CEE.

Τελικά είναι πολύ παλιό το τόπικ :green:

Τι να κάνουμε ουδείς αλάθητος, ούτε το πανεπιστήμιο δεν πρέπει να είχα βγάλει τότε. Και άλλοι μεγάλοι πρoτείναν CEE κάποτε (Patrick Arnold, Kneller κτλ.).

sTeLaKoS
17-04-10, 22:59
Bane εννοείται δε το είπα για να σε θίξω, ούτε για να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου.

Απλά τότε ήτανε νέο προϊόν και οι άνθρωποι πίστεψαν σε αυτό. Αργότερα και ενώ δοκιμάστηκε και ερευνήθηκε κατάλαβαν ότι είναι μούφα ;)

Bane
17-04-10, 23:05
Bane εννοείται δε το είπα για να σε θίξω, ούτε για να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου.

Απλά τότε ήτανε νέο προϊόν και οι άνθρωποι πίστεψαν σε αυτό. Αργότερα και ενώ δοκιμάστηκε και ερευνήθηκε κατάλαβαν ότι είναι μούφα ;)

Εδώ υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που λένε ότι η γλουταμίνη δουλεύει, τι να λέμε τώρα :D

liosis
18-04-10, 00:59
εχο παρει την κρετινη τισ (ΟΝ) σε χαπι ποσ να πιω την δεξτοζη σκετη?η να σπασο το χαπι κ να τα βαλο μαζι?

Svein
18-04-10, 01:06
τι ειναι το cee?

Eddie
18-04-10, 02:44
τι ειναι το cee?

Creatine Ethyl Ester.

Svein
18-04-10, 11:06
Τι δεν δουλευει ο εστέρας ?

beefmeup
18-04-10, 11:47
εχο παρει την κρετινη τισ (ΟΝ) σε χαπι ποσ να πιω την δεξτοζη σκετη?η να σπασο το χαπι κ να τα βαλο μαζι?

"κουμποσε" το χαπι μαζι με δεξτροζη με νερο,η σκετο χυμο..:turtle:

beefmeup
18-04-10, 12:06
Τι δεν δουλευει ο εστέρας ?

μωρε,εχουν κανει καποιες μελετες,κ ολες δειχνουν οτι δεν ειναι αυτο που πλασαρεται(καλυτερη βιοδιαθεσιμοτητα δλδ)..κ ξερω κ μια μελετη που την εβγαλε εντελως πλασιμπο..οτι ειναι αχρηστη δλδ.

τωρα το προιον πυ χρησιμοποιησαν,στην δευτερη μελετη,ηταν της λαμπραντα το CREALEAN 2..αυτο τωρα μας λεει κι αλλα ομως..οτι πολυ απλα το συγκεκριμενο προιον μπορει να ειναι μουφα,κ εκει να ευθυνονται τα αποτελσματα..

gspyropo
21-04-10, 10:58
ρε παιδια καποιος να βοηθησει....πηρα την kre alkalyne τις scifit και εχω μπερδευτει σχετικα με το ποτε να την χρησιμοποιω....πριν και μετα την προπονηση ή το πρωι και πριν την προπονηση?????

Daem
21-04-10, 15:58
Παιδια καποιες ερωτησουλες και απο μενα
αγορασα κρεατινη, μη πω ποια και απο που για να μη κανω διαφημιση, και στο συγκεκριμενο καταστημα μου ειπαν να παιρνω 5 γραμ το πρωι που ξυπναω και αλλα 5 μετα τη προπονηση και οτι με τη συγκεκριμενη κρεατινη δε χρειαζεται να κανω loading γιατι ειναι δυνατη
επισης μου παν οπωσδηποτε να παρω και καποιο συμπληρωμα πρωτεινης μετα τη προπονηση την περιοδο που θα παιρνω κρεατινη για να μου μεινει ο ογκος και να μη χαθει οταν σταματησω την κρεατινη
για τη δοσολογια μου τα παν σωστα? και 2ον αυτο που μου ειπαν για την πρωτεινη οτι αν την παιρνω οσο παιρνω και τη κρεατινη δε θα χασω τον ογκο και τα κιλα που θα βαλω ισχυει? γιατι εγω ξερω οτι το κερδος μου απο την κρεατινη θα ναι υγρα και λιγη αυξηση δυναμης και οτι κερδος θα χω στο τελος θα ναι απο την προπονηση

TheoV
21-04-10, 16:20
Φιλε με τα λιγοστα που εχω διαβασει εδω μεσα οι αποψεις διηστανται οσον αφορα την loading phase πολλοι την εκαναν (ειμαι μεσα σε αυτους :) )αλλοι υποστηριζουν πως αργα η γρηγορα μεσα στον κυκλο που θα κανεις θα κορεστει ο μυς και οτι δεν χρειαζεται.
Οσον αφορα το 2ο με την ληψη θα παρεις καποια κιλα λογο της κατακρατησης υγρων οπου κανει θα σου αυξησει την δυναμη ετσι ωστε να κανεις πιο εντονη προπονηση με οτι συνεπαγεται αυτο(περ. κιλα - ενταση) αλλα μετα τα πρησιματα που εχεις θα πεσουν αν ομως εχει μεσολαβησει καλη διατροφη στον κυκλο ληψης θα εχεις παρα πολυ καλα αποτελεσματα . καμμια πρωτεινη δεν θα κανει αυτο που ανεφερες η που σου προτειναν αυτοι ακομη δεν υπαρχει κρεατινη που να ειναι πιο δυνατη απο τις αλλες απλα προσεχουμε τη αγοοραζουμε και αυτο που αγοραζουμε ειναι φορμουλα η απλη κρεατινη.
Περιμενω παντως τους εμπειρους του φορουμ να προσθεσουν διωρθωσουν .