PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Daem
21-04-10, 16:45
εγω ξερω οτι απλα με την πρωτεινη ο μυς που τραυματιζεται κατα τη διαρκεια της προπονησης απλα αναπλαθεται με τη ληψη της μετα τη προπονηση
εκεινοι μου το αιτιολογησαν οτι με την πρωτεινη δε θα γεμισουν μονο νερο τα κυταρα που θα χουν μεγαλωσει απο τη κρεατινη, αλλα και πρωτεινη που οταν χαθουν τα υγρα στο τελος θα μεινει και το πρισιμο και ο ογκοσ και τα κιλα και ολα
με λιγα λογια με τη πρωτεινη δε θα χαθει ο ογκος, και αν δε παρω καθολου πρωτεινη θα χαθει και θα επανελθω σωματικα στο ιδιο σημειο με τωρα

thegravijia
21-04-10, 17:02
Παιδια καποιες ερωτησουλες και απο μενα
αγορασα κρεατινη, μη πω ποια και απο που για να μη κανω διαφημιση, και στο συγκεκριμενο καταστημα μου ειπαν να παιρνω 5 γραμ το πρωι που ξυπναω και αλλα 5 μετα τη προπονηση και οτι με τη συγκεκριμενη κρεατινη δε χρειαζεται να κανω loading γιατι ειναι δυνατη
επισης μου παν οπωσδηποτε να παρω και καποιο συμπληρωμα πρωτεινης μετα τη προπονηση την περιοδο που θα παιρνω κρεατινη για να μου μεινει ο ογκος και να μη χαθει οταν σταματησω την κρεατινη
για τη δοσολογια μου τα παν σωστα? και 2ον αυτο που μου ειπαν για την πρωτεινη οτι αν την παιρνω οσο παιρνω και τη κρεατινη δε θα χασω τον ογκο και τα κιλα που θα βαλω ισχυει? γιατι εγω ξερω οτι το κερδος μου απο την κρεατινη θα ναι υγρα και λιγη αυξηση δυναμης και οτι κερδος θα χω στο τελος θα ναι απο την προπονηση
:rolf:
apla lol
τεσπα ακου φιλε ναι καλο ειναι να κανεις ενα φορτωμα και την δοσολογια οτι σου παν.5 πρωι - 5 μετα.

διαβασε λιγο το φορουμ να καταλαβεις καποια πραγματα.
πχ πως αυξανεται ο μυς.-τι ειναι τα συμπληρωματα - πρωτεινες κτλ

thegravijia
21-04-10, 17:07
εγω ξερω οτι απλα με την πρωτεινη ο μυς που τραυματιζεται κατα τη διαρκεια της προπονησης απλα αναπλαθεται με τη ληψη της μετα τη προπονηση
εκεινοι μου το αιτιολογησαν οτι με την πρωτεινη δε θα γεμισουν μονο νερο τα κυταρα που θα χουν μεγαλωσει απο τη κρεατινη, αλλα και πρωτεινη που οταν χαθουν τα υγρα στο τελος θα μεινει και το πρισιμο και ο ογκοσ και τα κιλα και ολα
με λιγα λογια με τη πρωτεινη δε θα χαθει ο ογκος, και αν δε παρω καθολου πρωτεινη θα χαθει και θα επανελθω σωματικα στο ιδιο σημειο με τωρα
τι κρεατινη την περνεις για να βγαζεις πιο εντονες προπονησεις .
και απο την κατακρατηση αντε να παρεις μεσα σε ενα μηνα 1-2 κιλα ...
δηλ τοσο διαφορετικος θα σαι με 1-2 κιλα παραπανω και αυτα αν τα βαλεις?
δεν βλεπεις καμια διαφορα με κρεατινη

Daem
21-04-10, 17:10
μα αυτο τους ελεγα και γω οτι με τη κρεατινη αντε να βγαλω εντονοτερη προπονηση με λιγα παραπανω κιλα και στο τελος οταν χαθουν τα υγρα το κερδος μου να ναι αυτο, οτι θα χω δουλεψει εντονοτερα με λιγο περισσοτερα ισως κιλα και σε συνδυασμο με την καλη διατροφη που ουτως η αλλως κανω να δω διαφορα
καλα δε τα λεω? τι μου λενε για χαμενο ογκο χωρις ληψη πρωτεινης και μλκ...

thegravijia
21-04-10, 17:15
μα αυτο τους ελεγα και γω οτι με τη κρεατινη αντε να βγαλω εντονοτερη προπονηση με λιγα παραπανω κιλα και στο τελος οταν χαθουν τα υγρα το κερδος μου να ναι αυτο, οτι θα χω δουλεψει εντονοτερα με λιγο περισσοτερα ισως κιλα και σε συνδυασμο με την καλη διατροφη που ουτως η αλλως κανω να δω διαφορα
καλα δε τα λεω? τι μου λενε για χαμενο ογκο χωρις ληψη πρωτεινης και μλκ...
μαλακιες για να πουλησουνε...

Daem
21-04-10, 17:20
και κατι τελευταιο και τελος απο μενα μη σας κουραζω
ξυπναω 9 και πινω τη κρεατινη, 10 παρα τεταρτο πινω γαλα με ενα φρουτο και 11 ξεκιναω προπονηση και μετα τη προπονηση την κρεατινη παλι και μετα απο 45 λεπτα το μεσημεριανο μου
πειραζει που μετα τη κρεατινη το πρωι 45 λεπτα μετα πινω γαλα και φρουτο? Τις ωρες που μεσολαβουν πριν και μετα την κρεατινη και μετα με το μεσημεριανο τις εχω τομοθετησει σωστα?
Και αυτο με τον καφε, μπορω να πιω μετα απο κανα 6ωρο η να τον αποφυγω αν μπορω;

thegravijia
21-04-10, 17:26
και κατι τελευταιο και τελος απο μενα μη σας κουραζω
ξυπναω 9 και πινω τη κρεατινη, 10 παρα τεταρτο πινω γαλα με ενα φρουτο και 11 ξεκιναω προπονηση και μετα τη προπονηση την κρεατινη παλι και μετα απο 45 λεπτα το μεσημεριανο μου
πειραζει που μετα τη κρεατινη το πρωι 45 λεπτα μετα πινω γαλα και φρουτο? Τις ωρες που μεσολαβουν πριν και μετα την κρεατινη και μετα με το μεσημεριανο τις εχω τομοθετησει σωστα?
Και αυτο με τον καφε, μπορω να πιω μετα απο κανα 6ωρο η να τον αποφυγω αν μπορω;
αι καλα ...ασε την κρεατινη.δεν θα σε πιασει.για να πιασει η κρεατινη πρεπει να κανεις σωστη διατροφη και εσυ ουτε καν τρως...
διαβασε το φορουμ,
βγαλε ενα προγραμμα διατροφης και προπονησης - ποσταρε το να σε βοηθησουμε και την κρεατινη αστη για αργοτερα

Daem
21-04-10, 17:44
εγω παρεθεσα τι τρωω ως το μεσημερι και οχι οτι το μεσημερι σταματαει η διατροφη
τι μπορω να χωρεσω δηλαδη 1μιση ωρα πριν την προπονηση πρωι πρωι εκτος απο κρεατινη με μελι και μετα γαλα με ενα φρουτο - προπονηση - κρεατινη και μια μπανανα και μετα μεσημεριανο απο 45 λεπτα?

thegravijia
21-04-10, 17:49
εγω παρεθεσα τι τρωω ως το μεσημερι και οχι οτι το μεσημερι σταματαει η διατροφη
τι μπορω να χωρεσω δηλαδη 1μιση ωρα πριν την προπονηση πρωι πρωι εκτος απο κρεατινη με μελι και μετα γαλα με ενα φρουτο - προπονηση - κρεατινη και μια μπανανα και μετα μεσημεριανο απο 45 λεπτα?
με το ποστ σου τα εκανες ακομα χειροτερα.
για ποσταρε τη ολη τη διατροφη να δουμε.
δεν διαβαΖΕΙς ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ:shoot::sneaky::sneaky:

Daem
21-04-10, 17:57
οκ το βραδυ που θα γυρισω απο τη δουλεια θα στο στειλω σε mail μη spammarω εδω γιατι το θεμα ειναι μονο η κρεατινη και οχι η διατροφη, καλο απογευμα

Pain
21-04-10, 19:16
παιδια εγω λεω να παρω αυτη http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1621&category=423 ή αυτη εδω http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4344&category=566
ποια προτεινετε? επειδη μπορει να παω αυριο και βιαζομαι λιγο

Pain
21-04-10, 19:32
κι επειδη εχω μπερδευτει εντελως, η κρεατινη παχαινει μονο κατα τη διαρκεια της φορτωσης ή οχι μονο? επειδη κανει κατακρατηση υγρων.

GEORGEXX1
21-04-10, 19:39
ριξε μια ματια εδω.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102:2009-09-25-06-49-23&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Pain
22-04-10, 15:11
Λειι για το τι κανει κτλ, αλλα δεν λεει αν αυξανεται και το βαρος. Ειχα διαβασει πως κατα τη διαρκεια της φορτωσης παιρνεις περιπου 1,6 κιλα, και η ερωτηση μου ειναι αν συνεχιζεις να παιρνεις κιλα και μετα τη φορτωση.

Pain
22-04-10, 15:22
εδω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=702 λεει ---> Πρέπει όμως να τονισθεί ότι δεν ενδείκνυται η λήψη κρεατίνης από πάσχοντες νοσημάτων του ήπατος, των νεφρών, ανήλικους και κυοφορούσες. Οι αντενδείξεις αυτές ισχύουν προληπτικά, λόγω του ότι δεν έχει ερευνηθεί η ασφάλεια λήψης της κρεατίνης στις συγκεκριμένες κατηγορίες ανθρώπων και συνίσταται τα άτομα αυτά να λαμβάνουν κρεατίνη σύμφωνα με τις οδηγίες του ιατρού τους.
Δηλαδη εγω που ειμαι ανηλικος θα παθω κατι?

sTeLaKoS
22-04-10, 15:32
Ίσως ναι, ίσως και όχι.
Μπορούμε όμως να ρισκάρουμε με την υγεία μας;
Άφησέ τη για την ώρα, χρησιμοποίησε πρωτεινούλα και μια πολυβιταμίνη, κάνε μια σωστή διατροφή και τα αποτελέσματα θα έρθουν.

Pain
22-04-10, 15:36
κανω διατροφη αλλα παντα κατι χαλαει....μια λειπω απο το σπιτι,μια εχω φροντηστηριο δηλαδη....:banghead:

sTeLaKoS
22-04-10, 16:09
Δε νομίζω να έχεις φροντιστήριο πάνω από 3 ώρες ώστε να σου χαλάει τα γεύματα. Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι, στις 3 ώρες σίγουρα κάνετε διάλειμμα. Ταπεράκι κι άγιος ο θεός.

notis2005
23-04-10, 00:09
ηλίθια ερώτηση αλλά, κατάποση κρεατίνης μετα την προπόνηση με τη μία ή σιγά σιγά?
τη κατεβάζω με τη μία κ με ψιλοζαλίζει.φυσιολογική αντίδραση ή θα έπρεπε να ανησυχώ?

TheoV
23-04-10, 15:53
εγω φιλε με το σκυοπ(5 γρ) που εχει η reflex την βαζω στο στομα κατευθειαν και πινω 2 ποτηρακια νερο κατευθειαν και δεν με επηρεαζει καθολου πιστευω πως θα το συνηθισεις

Svein
23-04-10, 16:10
Φιλε με τα λιγοστα που εχω διαβασει εδω μεσα οι αποψεις διηστανται οσον αφορα την loading phase πολλοι την εκαναν (ειμαι μεσα σε αυτους :) )αλλοι υποστηριζουν πως αργα η γρηγορα μεσα στον κυκλο που θα κανεις θα κορεστει ο μυς και οτι δεν χρειαζεται.
Οσον αφορα το 2ο με την ληψη θα παρεις καποια κιλα λογο της κατακρατησης υγρων οπου κανει θα σου αυξησει την δυναμη ετσι ωστε να κανεις πιο εντονη προπονηση με οτι συνεπαγεται αυτο(περ. κιλα - ενταση) αλλα μετα τα πρησιματα που εχεις θα πεσουν αν ομως εχει μεσολαβησει καλη διατροφη στον κυκλο ληψης θα εχεις παρα πολυ καλα αποτελεσματα . καμμια πρωτεινη δεν θα κανει αυτο που ανεφερες η που σου προτειναν αυτοι ακομη δεν υπαρχει κρεατινη που να ειναι πιο δυνατη απο τις αλλες απλα προσεχουμε τη αγοοραζουμε και αυτο που αγοραζουμε ειναι φορμουλα η απλη κρεατινη.
Περιμενω παντως τους εμπειρους του φορουμ να προσθεσουν διωρθωσουν .

Καλα τα λες.... whey με δεξτροζη πρεπει να περνης γενικος μετα το gym οχι μονο τωρα που θα περνεις κρεατινη !

salpas18
23-04-10, 20:59
Δε νομίζω να έχεις φροντιστήριο πάνω από 3 ώρες ώστε να σου χαλάει τα γεύματα. Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι, στις 3 ώρες σίγουρα κάνετε διάλειμμα. Ταπεράκι κι άγιος ο θεός.


+1:thumbup:

Arlond
25-04-10, 18:27
ρε παιδια εγω επαιρνα την crealkaline 2 μηνες πυ την επαιρνα ημουν και full
πρηξιμο και αντοχες στο γυμναστηριο

αλλα οταν τελιωσε ξαναηρθα στα φυσιολογικα επιπεδα
πωσ γινεται να διατηρηθουν αυτα που παιρνουμε οταν μασ τελιωσει?

επεισησ αν εχετε κατι αλλο να προτινεται αντι κρεατινησ για πριν την προπονηση
μην πειτε ΝΟ ΧPLODE γιατι μου βγαζει αλλεργικο!

Svein
25-04-10, 19:17
ρε παιδια εγω επαιρνα την crealkaline 2 μηνες πυ την επαιρνα ημουν και full
πρηξιμο και αντοχες στο γυμναστηριο

αλλα οταν τελιωσε ξαναηρθα στα φυσιολογικα επιπεδα
πωσ γινεται να διατηρηθουν αυτα που παιρνουμε οταν μασ τελιωσει?

επεισησ αν εχετε κατι αλλο να προτινεται αντι κρεατινησ για πριν την προπονηση
μην πειτε ΝΟ ΧPLODE γιατι μου βγαζει αλλεργικο!

Super Pump 250 :thumbup:

Arlond
26-04-10, 13:56
Super Pump 250 :thumbup:

παλι νιτρικο δεν ειναι και αυτο φιλε? αν μου εκανε αλλεργια το noxplode δεν θα μου κανει και αυτo?

beefmeup
26-04-10, 14:07
παλι νιτρικο δεν ειναι και αυτο φιλε? αν μου εκανε αλλεργια το noxplode δεν θα μου κανει και αυτo?

k ta δυο αυτα,εχουν εκτος απτα βασικα συτατικα που μπορει να ειναι ιδια στα περισοτερα νιτρικα,κ αλλα συστατικα για καλυτερη αφομοιωση κλπ..το θεμα ειναι οτι μπορει να εχεις αλεργια σε κατι που εχει το ενα,κ οχι το αλλο..αν δεν το δοκιμασεις δεν θα το μαθεις..ζητα ενα δειγμα σε φακελακι αν ειναι διαθεσιμο στο μαγαζι που θα το παρεις για να δοκιμασεις..

εδω,να βγω λιγο οφ,αλλα για κατι που δειχνει ποσο κομπογιανιτικη νοοντοπια εχουμε στη ελλαδα..τα μαγαζια,κατα μεγαλο ποσοστο περουν αυτα τα τζαμπα δειγματα σε φακελακια,για να τα δινουν στον κοσμο για δοκιμη..οι μαγκες ομως τα καβατζωνουν για την παρτη τους..ετσι κ αλλιως 40 φακελακια ειναι μια γεματη συσκευασια ετσι??

νουμερα..κ μετα σκιζονται να σου πουλησουν τα προιοντα που φερνουν..

Svein
26-04-10, 14:26
παλι νιτρικο δεν ειναι και αυτο φιλε? αν μου εκανε αλλεργια το noxplode δεν θα μου κανει και αυτo?

το no εχει αιθυλική κρεατινη...το σουπερ μονουδρικη ...!

Machiavelli
26-04-10, 15:29
Arlond νιτρικό είναι και δεν είναι καθόλου καλό για τα λεφτά που δίνεις. Άσε που έχει μέσα κρεατίνη, αφού δοκίμασες αυτό που λες και σε έπιασε, καλύτερα να συνεχίσεις αυτό (και στις δύο περιπτώσεις θα συνεχίσεις την κρεατίνη).
Αλλά μη βασίζεσαι σε νιτρικά και κρεατίνες, είναι για περιόδους που έχεις κολλήσει και θες κάτι παραπάνω, τα καλά που θα σου δώσουν έτσι κι αλλιώς δε πρόκειται να κρατήσουν, θα φύγουν μόλις τα τελειώσεις ενώ τα λεφτά σου θα έχουν φύγει για πάντα.

Savou
27-04-10, 01:33
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΚΟΝΕς ΚΑΙ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΟΓΚΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΓΚΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙς ΤΡΕΦΕΣ?

Machiavelli
27-04-10, 09:50
Δεν είναι ανάγκη να πάρεις τίποτα. Οι σκόνες και τα χάπια κάποια τροφή αντικαθιστούν. Απλά είναι αρκετά δύσκολο να φας όσο πρέπει.

fanis
27-04-10, 10:19
Μία ερώτηση και από μένα! Cell-Tech Hardcore την βδομάδα φόρτωσης παίρνουμε 2 scoop το πρωί και 2 μετά την προπόνηση ή 1 scoop το πρωί και 1 μετά την προπόνηση?

salpas18
27-04-10, 17:02
Μία ερώτηση και από μένα! Cell-Tech Hardcore την βδομάδα φόρτωσης παίρνουμε 2 scoop το πρωί και 2 μετά την προπόνηση ή 1 scoop το πρωί και 1 μετά την προπόνηση?


αν δεν κανο λαθος για 5 μερες που 8α κανεις φορτομα θα παρεις 1 σκουπ πρωι ενα μεσημερη ενα μετα προπονιση και ενα το βραδυ για 5 μερες και μετα μολις τελιοση 8α περνεις 1 το πρωη και ενα μετα την προπονηση και της μερες που δν θα πιγενις 1 μονο το πρωη τα ιπολιπα τα παιδια 8α στα πουνε αν κανο λα8ος

george cc
27-04-10, 20:01
Καλησπέρα παιδια.Σήμερα μου ήρθε απο Αγγλία μια φόρμουλα EAS Phosphagen.Την έπαιρνα και παλιότερα και είμαι ικανοποιημένος.Το θέμα είναι ότι γράφει use by date before 02/2010.Αυτό δεν σημαινει ότι έχει λήξει;Θα έχω παρενέργειες αν την παρω μιας και δεν έχω άλλη;

kosterra
27-04-10, 20:13
http://anamo.gr/a/sports/plus/posts/3

εγχειριδιο κρεατίνης....
μη μου ζητησετε περίληψη,είναι μεγάλο
όποιος θέλει να μαθει ας το διαβάσει

είναι αρκετά ενδιαφέρον και μιλάει με μελέτες....

Machiavelli
27-04-10, 20:28
Πολύ ωραίο kosterra.

noz1989
27-04-10, 20:43
Καλησπέρα παιδια.Σήμερα μου ήρθε απο Αγγλία μια φόρμουλα EAS Phosphagen.Την έπαιρνα και παλιότερα και είμαι ικανοποιημένος.Το θέμα είναι ότι γράφει use by date before 02/2010.Αυτό δεν σημαινει ότι έχει λήξει;Θα έχω παρενέργειες αν την παρω μιας και δεν έχω άλλη;


Φιλε ναι εχει ληξει!! Τωρα αν θα την χρησιμοποιησεις η οχι ειναι στο δικο σου χερι! Οσο για τις παρενεργεις δεν μπορει να απαντησει κανεις με σιγουρια!

Παντως γενικα τα ληγμενα συμπληρωματα δεν ειναι οτι θα σου κανουν καποιο κακο απλα δεν θα ειναι το ιδιο αποτελεσματικα!

salpas18
28-04-10, 01:27
Καλησπέρα παιδια.Σήμερα μου ήρθε απο Αγγλία μια φόρμουλα EAS Phosphagen.Την έπαιρνα και παλιότερα και είμαι ικανοποιημένος.Το θέμα είναι ότι γράφει use by date before 02/2010.Αυτό δεν σημαινει ότι έχει λήξει;Θα έχω παρενέργειες αν την παρω μιας και δεν έχω άλλη;

ενταξη ρε παιδια ας πουμε οτι λεει 02/2010 δεν σημενη οτι ειναι και τελιος ακριβις η ημερομινια οτι 8α χαλαση κατεθιαν εκινο το μηνα απλα απο 02/2010 και παρακατο μπορει να αλιονοντε τα σιστατικα (γενικα μηλαω αποψη μου μην με κραξετε):P

beefmeup
28-04-10, 13:48
τα ληγμενα παντα "λειτουργουν" καλυτερα..:bowdown:

γουτου,γουτου..

J.D.
29-04-10, 20:06
σκεφτομαι να παρω κρεατινη ολο το μηνα μαιο ωστε τον ιουνιο να μαι φετες διοτι απλα με πρωτεινη σιγα σιγα βλεπω να μην υπαρχει προοδος. αλλα εχω ενδιασμους. ισχυει οτι με την κρεατινη φουσκονεις ευκολα αλλα μετα αν δεν συνεχισεις να παιρνεις κρεμας? κανει κακο στην καρδια και γενικα στην υγεια? αμα παρεις μετα μπορει να μην σου σικονεται η π***? ισως σε καποιυς ψαγμενους αυτα να φενονται ανοησιες αλλα γενικα αυτες ειναι οι φημες που υπαρχουν. διαφοτιστε με. δεν ξερω αν χρειαζετε αλλα γραφω τα κιλα μ κτλ μηπος καποιος που ξερει να μου πει αν πρεπει η αν δεν πρεπει να παρω, ειμαι 90 κιλα, υψος 1,95, λιπος περιπου 12% και γυμναζομαι ενα χρονο περιπου με προγραμα 3πλου σπλιτ και σε ενα τεστ που εκανα στο bodybuilding.com βγαινω μεσομορφικος.

Machiavelli
29-04-10, 20:23
Δε μπήκες ούτε στον κόπο να γράψεις "κρεατίνη παρενέργειες" στο google δηλαδή. Ναι μετά κρεμάς, ο Giovanni γι' αυτό είχε κρεμάσει τον Modragon τότε με την Galata, έπαιρνε κρεατίνη και την σταμάτησε.
Το κακό που μπορεί να κάνει είναι πρόβλημα στα νεφρά αν δεν πίνεις νερό. Εκτός από το google μπορείς να δεις και τα άρθρα του forum για περαιτέρω πληροφορίες.

J.D.
29-04-10, 20:38
προφανος εχω ψαξει. απλα σολα τα φορουμ οι αποψεις διιστανται και νομιζω οτι ο καθενας γραφει οτι θελει, οπως το ιδιο γινετε και με της δημοσιευμενες ερευνες οι οποιες η μια καταριπτει την αλλη. τωρα απο αυτα που γραφει στο φορουμ εχω χαθει καπως και ηθελα μια γενικη περιλιψη αυτων και μια αποψη επι του θεματος πανω στα δικα μου χαρακτηριστικα.
υγ: αστοχο το χιουμορ και η ειρωνια σου φιλε μου, αν ξερεις να μου απαντησεις καντο αλλλιος ανεκδοτα τυπου σταθη εχει και στο ραδιοαρβυλα...

Machiavelli
29-04-10, 21:01
Μου δείχνεις δύο αλληλοκαταρριπτώμενες έρευνες πάνω στο θέμα του κρεμάσματος, των καρδιακών προβλημάτων και των προβλημάτων στύσης λόγω κρεατίνης, απ' αυτές που βρήκες, αφού προφανώς έχεις ψάξει;
Αυτό το τύπου Στάθη δε το ξέρω, με συγχωρείς.

Polyneikos
29-04-10, 21:07
Συγχωνευτηκε το τόπικ που ανοιξες καθως υπάρχει ενα ολοκληρο τόπικ περι κρεατινης.....Εν ταχει γιατί εχει υπεραναλυθει το θεμα σε αυτο το τόπικ και δεν θα σου πω κατι καινουργιο...
Η κρεατινη καθαυτου δεν μπορεί να σε κανει κομματια...Εχει τελειως διαφορετικη προσεγγιση σαν συμπλήρωμα...Αυξανει τα επίπεδα ενεργειας και δύναμης,απλα είναι παρεξηγημενη απο πολλους ότι ταιριαζει μονο σε φασεις όγκου επειδη ουσιαστικα κατακρατει υγρα στους μυς και σου βαζει καποια κιλα...Κατα την αποψη πολλων μπορεί να χωρεσει και σε περιοδο γραμμωσης (όχι ακραιας όμως ή αγωνιστικης γιατι εκει μιλαμε για αλλες συνθηκες και κόλπα)γιατί λόγω υποθερμιδικης διατροφης και μειωμενης ενεργειας και δυναμεων σε βοηθαει να ανταπεξελθεις καλύτερα...
Ελπίζω να σε καλυψα...

beefmeup
29-04-10, 21:08
προφανος εχω ψαξει. απλα σολα τα φορουμ οι αποψεις διιστανται και νομιζω οτι ο καθενας γραφει οτι θελει, οπως το ιδιο γινετε και με της δημοσιευμενες ερευνες οι οποιες η μια καταριπτει την αλλη. τωρα απο αυτα που γραφει στο φορουμ εχω χαθει καπως και ηθελα μια γενικη περιλιψη αυτων και μια αποψη επι του θεματος πανω στα δικα μου χαρακτηριστικα.
υγ: αστοχο το χιουμορ και η ειρωνια σου φιλε μου, αν ξερεις να μου απαντησεις καντο αλλλιος ανεκδοτα τυπου σταθη εχει και στο ραδιοαρβυλα...

bro,σορυ που θα το πω καπως ωμα αλλα αν ειχες ψαξει δεν θα εγραφες τετοιες "επιστημονιες" σαν αναφερομενες παρενεργεις κρεατινης..
το ψαξιμο που εκανες προφανως ηταν μεταξυ των κολλητων σου,κ διαφορων αλλων στο γυμναστηριο που ειναι "πανεπιστημονες" το λιγοτερο οι περισοτεροι..

ποτε μα ποτε δεν εχω διαβασει ερευνα που να λεει οτι αν περνεις κρεατινη δεν σου σηκωνεται..αφου την βρηκες κ την διαβασες λοιπον ποσταρε τη να τη δουμε κ μεις.

ο μακις εκτος απτην πλακα σου απαντησε κιολας..ενα αστειακι που κ που αν συνοδευται απο απαντηση δεν ειναι κ τπτ..

κουακ,κουακ

Polyneikos
29-04-10, 21:14
EΝταξει παιδια,δεν είναι θεμα τωρα που πρεπει να το συνεχίσουμε πιστευω.
Παντως από τετοιες έρευνες έχεις να διαβασεις πολλες,γενικα η κρεατινη είναι από τα πρωτα συμπληρωματα που πλασαριστηκαν ως "επικινδυνα" από ερευνες αλλα παραλληλα και από τα πρωτα συμπληρωματα που απομυθοποιηθηκαν ως προς την υποτιθεμενη επικινδυνότητα τους μετα από αλλεπάληλες ΣΟΒΑΡΕΣ ερευνες...

Svein
29-04-10, 21:17
bro,σορυ που θα το πω καπως ωμα αλλα αν ειχες ψαξει δεν θα εγραφες τετοιες "επιστημονιες" σαν αναφερομενες παρενεργεις κρεατινης..
το ψαξιμο που εκανες προφανως ηταν μεταξυ των κολλητων σου,κ διαφορων αλλων στο γυμναστηριο που ειναι "πανεπιστημονες" το λιγοτερο οι περισοτεροι..

ποτε μα ποτε δεν εχω διαβασει ερευνα που να λεει οτι αν περνεις κρεατινη δεν σου σηκωνεται..αφου την βρηκες κ την διαβασες λοιπον ποσταρε τη να τη δουμε κ μεις.

ο μακις εκτος απτην πλακα σου απαντησε κιολας..ενα αστειακι που κ που αν συνοδευται απο απαντηση δεν ειναι κ τπτ..

κουακ,κουακ

τωρα καταλαβα γιατι αμα περνω super pump μετα ναθινγκ ....:shock::shock::shock: !

thegravijia
29-04-10, 23:00
τωρα καταλαβα γιατι αμα περνω super pump μετα ναθινγκ ....:shock::shock::shock: !
τι πες τωρα ρε?????

flowin_through
29-04-10, 23:26
Nαι αφου μετα απο κρεατινη θελεις αποθεραπεια. Ολοι το λενε, ο Μπαμπης ο σουγιας, ο Πεταλουδας ο Νικος...

xstreeme
30-04-10, 00:05
Παιδια εχετε καποια γνωμη για την αλκαλυκη κρεατινη?Ρωτισα εναν πωλητη και μου ειπε οτι δν κραταει νερα οπως η μονουδρικη..Αν κανεις εναν κυκλο 2 μινο με 5 γραμμαρια την ημερα(4 καψουλες πριν την προπονηση) θα εχεις προβλημα?

flowin_through
30-04-10, 00:12
Δεν ξερω αν κραταει ή δεν κραταει νερα (και για την απλη διατηρω τις ιδιες αμφιβολιες), παντως εχει χειροτερα απο τα μισα αποτελεσματα της μονοϋδρικης. Πεταμενα λεφτα.

beefmeup
30-04-10, 00:26
Παιδια εχετε καποια γνωμη για την αλκαλυκη κρεατινη?Ρωτισα εναν πωλητη και μου ειπε οτι δν κραταει νερα οπως η μονουδρικη..Αν κανεις εναν κυκλο 2 μινο με 5 γραμμαρια την ημερα(4 καψουλες πριν την προπονηση) θα εχεις προβλημα?

φιλε για τα νερα κ την κρεατινη..θα γινω παλι ο μαλκας(γενικα το λεω,δεν παει για σενα,ετσι??) αλλα δεν πειραζει..

εχουμε ενα τυπα με 3%λιπος..αν παρει κρεατινη θα θαμπωσουν οι κοιλιακοι του??
ΟΧΙ..

γιατι??γιατι η κρεατινη κανει κατακρατηση υγρων στο μυικο κυταρο κ οχι στον υποδοριο λιπωδη ιστο..
οποτε για ποιο λογο να θαμπωσουν οι κοιλιακοι με χρηση κρεατινης απο νερα??αφου πανε ολα στους μυς..

κ για να προλαβω καταστασεις...οι ββ που κατεβαινουν σε αγωνες δεν την σταματανε για να μην χασουν γραμμωση..αλλα γιατι η κρεατινη ειναι μια ουσια που "παιζει"με τα υγρα του σωματος..κ ολοι ξερουμε ποσο σημαντικο ειναι αυτο οταν κατεβαινεις σε αγωνες..αρα αν παρει καποιος προαγωνιστικα,κ δεν θα εχει 100% αποτελσματα λογω κομμενων υδατανθρακων,κ θα χει κινδυνο να μην αποβαλει σωστα τα υγρα του,οταν χρειαστει..

αυτα..

για σενα τωρα που λες,ο πωλητης που στο πε ηταν ασχετος..
την εχω χρησημοποιησει χωρις αποτελεσμα..αν κ καποιοι λενε οτι δουλευει,απο δικια τους εμπηρια..

αν εχεις λεφτα,παρε κ δοκιμασε..αν οχι παρε μονουδρικη που ειναι φτηνη,κ καθαρσες..

Arlond
30-04-10, 14:37
ρε μαγκεσ ωραια η κρεατινη αλλα μονο κατα το διαστημα που την παιρνεις
μολις τελιωσει ξαναερχεσε στα φισιολογικα επιπεδα!! εγω θελω κατι οχι πολυ βαρη για πριν την προπονηση εκτοσ noxplode υπαρχει κατι καλο?

sTeLaKoS
30-04-10, 14:43
Σουπερμαντολίνη.

Machiavelli
30-04-10, 14:43
Κι αυτό που ζητάς μόνο για το διάστημα που το παίρνεις είναι. Black Powder της MRI.
Η σουπερμαντολίνη με ενοχλεί στο στομάχι.

Arlond
30-04-10, 16:23
η σουπερμαντολινη του λοχαγου κορελη!!
τι ειναι ειναι αυτη η μαντολινη?? χαπια??κανει δουλεια?

το black powder ειναι νιτρικο?

sTeLaKoS
30-04-10, 16:27
Το Black Powder είναι δυνατό νιτρικό. http://forum.bodybuilding.gr/images/totallypro/misc/paperclip.gif (http://forum.bodybuilding.gr/search.php?searchid=876131#) Black Powder (MRI) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5188&highlight=black+powder)


Η Σουπερμαντολίνη είναι για προχωρημένους, άστη για την ώρα.

giannis64
30-04-10, 20:18
εκανες καιρο αλλα το πετυχες!!!!:green: :smash::smash:

mercedes
03-05-10, 10:36
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει για το άν η κρεατίνη οφείλεται στην αύξηση των τρανσαμινάσων sgot/ast & sgpt /alt;

flowin_through
03-05-10, 10:53
Τι εννοεις ¨η κρεατινη¨? Ανεβασμενη κρεατινινη?
Τεσπα, παντως οχι.

mercedes
03-05-10, 10:58
SORRY , συμπλήρωμα διατροφής κρεατίνης εάν μπορεί να αυξήσει τις τρανσαμινάσες.

Svein
03-05-10, 19:25
SORRY , συμπλήρωμα διατροφής κρεατίνης εάν μπορεί να αυξήσει τις τρανσαμινάσες.
ολα περνανε απο το συκώτι αρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΆ ναι...!

salpas18
03-05-10, 20:25
γεια σας παιδια περνω κρεατινι εχω τελιοση το λοαντ και θελω να μαθω ποσο κρεατινη να περνω καθημερηνα της μερες που γυμναζομε οσ τωρα επερνα 5 μια ωρα πριν το γυμναστιριο και 5 μετα και ο δασκαλος στο γυμν μου ειπε καλητερα 3 πρωι 3 μετα προπο... ειμαι 59 κιλα ...:bowdown:

giannis64
03-05-10, 20:30
καλά την έπαιρνες!! και όταν δεν κάνεις προπόνηση 5γρ το πρωί μόνο!!

άλλωστε 5 γρ είναι 1 κουταλιά του γλυκού περίπου, 3 γρ πως θα τα υπολογίσεις??

salpas18
04-05-10, 01:07
καλά την έπαιρνες!! και όταν δεν κάνεις προπόνηση 5γρ το πρωί μόνο!!

άλλωστε 5 γρ είναι 1 κουταλιά του γλυκού περίπου, 3 γρ πως θα τα υπολογίσεις??



εχω ακριβιας ζυγαρια καθε φορα ετσι περνω :P


δλδ 5 πριν μια ωρα και 5κατευ8ειαν μολις τελιονο?

sTeLaKoS
04-05-10, 07:33
δλδ 5 πριν μια ωρα και 5κατευ8ειαν μολις τελιονο?

Amen :thumbup:

salpas18
04-05-10, 13:27
Amen :thumbup:

ok ευχαριστω!:bowdown:

lef
07-05-10, 11:00
Παιδια η καφεινη δν συνισταται μονο στην περιοδο φορτωματος η γενικα με την χρηση κρεατινης γτ 5 μερες δν την παλεψα χωρις καφε:P

Machiavelli
07-05-10, 11:20
Μη τρελαίνεστε, αν τελικά κάνει κάτι κακό στον κύκλο κρεατίνης θα το κάνει σε μεγάλη ποσότητα, δεν είναι ανάγκη να πιεις και 3 εσπρέσσο, πιες ένα φραπέ τώρα με τη ζέστη και δε θα γίνει τίποτα.

beefmeup
07-05-10, 13:30
Παιδια η καφεινη δν συνισταται μονο στην περιοδο φορτωματος η γενικα με την χρηση κρεατινης γτ 5 μερες δν την παλεψα χωρις καφε:P

o καφες που θα πιεις το πρωι,δεν εχει σχεση με την κρεατινη που θα παρεις το απογευμα μετα την προπο(η μετα απο 2-3 ωρες ας πουμε)..η το αντιστροφο αν προπονεισαι πρωι..

λες κ η καφεινη "κοβει" βολτες κανα 24ωρο στον οργανισμο απτην ωρα ληψης της..:turtle:

lef
07-05-10, 16:06
okkk guys!!!εφυγα για φραπα....:turtle:

Adinamos
14-05-10, 17:28
Παιδια ερωτηση: Ποσο καιρο κανει να φυγει η κρεατινη απο τον οργανισμο μετα το τελος του κυκλου της??? Ειμαι στις 6 μερες και ακομα να ξεφουσκωσω.... :unsure:

flowin_through
14-05-10, 18:16
Παιδια ερωτηση: Ποσο καιρο κανει να φυγει η κρεατινη απο τον οργανισμο μετα το τελος του κυκλου της??? Ειμαι στις 6 μερες και ακομα να ξεφουσκωσω.... :unsure:

Αν εφευγε η κρεατινη απο τον οργανισμο σου μαλλον θα γινουσουν πιο μαλθακος και απο βραδυποδα, ΑΝ μπορουσες να κινηθεις καθολου!

TheoV
14-05-10, 19:25
καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω εκλεισα επιτυχως τον 2ο μηνα κρεατινης σημερα και εχει μεινει λιγο κρεατινη ακομη υπολογιζοντας με το ματι περιπου 8, 10 servings ακομη να την κρατησω για την επομενη φορα(θα αντεξει μεχρι τον σεπτεμβρη ?) η να παιρνω 5 mg την μερα μεχρι να τελειωσει και αν ναι πριν η μεταπρονητικα σορυ αν σας κουρασα

Svein
14-05-10, 20:10
Παιδια ερωτηση: Ποσο καιρο κανει να φυγει η κρεατινη απο τον οργανισμο μετα το τελος του κυκλου της??? Ειμαι στις 6 μερες και ακομα να ξεφουσκωσω.... :unsure:

Ενας αθλητιατρος μου ειπε απο 2 μερες μεχρη μήνα αναλογα τον οργανισμό ...!

Polyneikos
15-05-10, 17:44
Παιδια ερωτηση: Ποσο καιρο κανει να φυγει η κρεατινη απο τον οργανισμο μετα το τελος του κυκλου της??? Ειμαι στις 6 μερες και ακομα να ξεφουσκωσω.... :unsure:

Εεεε;Μηπως εχεις μπερδευτει;Η κρεατινη δεν είναι καποιο ξενο σωμα που το λαμβανεις και όταν σταματησεις αποβαλλεται...Μαλλον εννοείς να φυγουν τα υγρα που κατακρατουν οι μυς κατα την ληψη της κρεατινης...Είναι θεμα ημερων στον καθενα,αναλογα και τι είδους διατροφη κανει..

Polyneikos
15-05-10, 17:46
καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω εκλεισα επιτυχως τον 2ο μηνα κρεατινης σημερα και εχει μεινει λιγο κρεατινη ακομη υπολογιζοντας με το ματι περιπου 8, 10 servings ακομη να την κρατησω για την επομενη φορα(θα αντεξει μεχρι τον σεπτεμβρη ?) η να παιρνω 5 mg την μερα μεχρι να τελειωσει και αν ναι πριν η μεταπρονητικα σορυ αν σας κουρασα


Γενικα αντεχει..Τωρα με 8-10 μερες παραπανω δεν θεωρω ότι εχεις πρόβλημα,καποιοι δνε σταματανε καθολου την λήψη...Αν εχεις να επιλεξεις ΜΙΑ φορα μεσα στην ημερα προτείνω μετα την προπόνηση...

Adinamos
16-05-10, 01:06
Εεεε;Μηπως εχεις μπερδευτει;Η κρεατινη δεν είναι καποιο ξενο σωμα που το λαμβανεις και όταν σταματησεις αποβαλλεται...Μαλλον εννοείς να φυγουν τα υγρα που κατακρατουν οι μυς κατα την ληψη της κρεατινης...Είναι θεμα ημερων στον καθενα,αναλογα και τι είδους διατροφη κανει..

Αυτο εννοουσα..!

pan0z
16-05-10, 02:41
Να κανω μια ερωτηση?Βρηκα χθες μια παλια κρεατινη μονουδρικη που ειχα αφησει δεν την ειχα ανοιξει καθολου.Σημερα την ξεσφραγισα αλλα ειδα οτι εχει ημερομηνια ληξης 1 ιουλιου 2010 λετε να εχω προβλημα μεχρι τοτε δηλαδη μπορω να την χρησιμοποιησω μεχρι της 1?Και αν γινεται να την παρω και μετα της 1 ιουλιου που στην ουσια θα εχει ληξη?

Polyneikos
16-05-10, 09:49
Mεχρι την 1η Ιουλιου θεωρητικα δεν εχεις πρόβλημα,ξεκινα την τωρα !!:thumbup:

pan0z
16-05-10, 14:18
Ειχα κανει φορτωμα με την tri-creatine malate μολις εκανα για 5 μερες φορτωμα την χρησιμοποιησα για 1 βδομαδα μετα με κανονικες δοσεις και τελιωσε γιατι μου ειχε μεινει λιγη.Τωρα με την μονουδρικη να ξανακανω φορτωμα ή να παω με την κανονικη δοσολογια?Γιατι νομιζω διαφερουν ως προς την αποθηκευση της κρεατινης.


Σορρυ για τις συνεχομενες ερωτησεις απλα δεν μου ξαναετυχε να αλλαξω κρεατινη μεσα στον κυκλο και δεν ξερω τι να κανω :green:

pan0z
16-05-10, 19:34
Να κανω και με την μονουδρικη loading phase ή θα κλαιω το συκωτακι μου?Δεδομενου οτι ειχα κανει και με την tri-creatine malate loading πριν 1.5 βδομαδα

beefmeup
17-05-10, 00:40
Να κανω και με την μονουδρικη loading phase ή θα κλαιω το συκωτακι μου?Δεδομενου οτι ειχα κανει και με την tri-creatine malate loading πριν 1.5 βδομαδα

βασικα,bro με την tri creatine,δεν θες φορτωμα η ετσι υσχυριζονται οι εταιριες,οπως κ με την εστερικη..

αφου ξεκινησες ετσι ομως,δεν εχει νοημα στη μεση του κυκκλου σου να ξανακανεις φορτομα με μονουδρικη..απλα συνεχισε να την περνεις κανονικα,χωρις φορτωμα..
δεν θα κλαις τπτ,σε αντιθετη περιπτωση..κ δεν εχει σχεση τοσο με το συκωτι..με τα νεφρα εχει.

Kiriakos
19-05-10, 00:36
Να ξεκινήσω κρεατίνη τώρα που είμαι πιασμένος η να κάνω κάποιο διάλειμμα μέχρι να ξεπιαστώ τελείως ?

Machiavelli
19-05-10, 00:51
Πες κάποιον να σου κάνει μασάζ και την ξεκινάς μετά.

flowin_through
19-05-10, 00:54
Πιασιμο και κρεατινη μαζι???
Για να κανουμε ενα stack δοκιμαζουμε παντα ενα- ενα ξεχωριστα τι κανουν. Νομος.

Kiriakos
19-05-10, 01:06
Πες κάποιον να σου κάνει μασάζ και την ξεκινάς μετά.

Ίσως να μην κατάλαβα καλά, αλλα το πιάσιμο είναι μυϊκό :turtle: . σκέφτομαι για την CGT τις ON . αξίζει?

Machiavelli
19-05-10, 01:13
Καταρχήν θέλω να σου πω ότι σε αγαπώ.
Μη δίνεις σημασία στο πιάσιμο, θα περάσει.
Μη πάρεις της CGT της ΟΝ γιατί θα δώσεις άδικα παραπάνω λεφτά, πάρε μια καθαρή μονοϋδρική να κάνεις την δουλειά σου πολύ φθηνότερα και με ίδια αποτελέσματα.

Kiriakos
19-05-10, 01:23
Καταρχήν θέλω να σου πω ότι σε αγαπώ.
Μη δίνεις σημασία στο πιάσιμο, θα περάσει.
Μη πάρεις της CGT της ΟΝ γιατί θα δώσεις άδικα παραπάνω λεφτά, πάρε μια καθαρή μονοϋδρική να κάνεις την δουλειά σου πολύ φθηνότερα και με ίδια αποτελέσματα.

Αχα ! Σε ευχάριστω. Οποτε θα κοιτάξω όπως λες για μια καθαρή κρεατίνη . Η X-ΤΡΈΜΕ τις Ινκο αξίζει? Μπορείς να μου προτείνεις κάποια καλή?

Machiavelli
19-05-10, 01:31
Γενικά όλες οι καθαρές είναι ίδιες, η μόνη διαφορά τους είναι η τιμή και η αξιοπιστία της εταιρίας. Αυτή που ρωτάς δεν την έχω πάρει αλλά η εταιρία είναι αξιόπιστη. Εγώ παίρνω της Prolab και σπάνια της ON.

Kiriakos
19-05-10, 01:43
Γενικά όλες οι καθαρές είναι ίδιες, η μόνη διαφορά τους είναι η τιμή και η αξιοπιστία της εταιρίας. Αυτή που ρωτάς δεν την έχω πάρει αλλά η εταιρία είναι αξιόπιστη. Εγώ παίρνω της Prolab και σπάνια της ON.

Ok κατάλαβα . ευχαριστώ και πάλι

fast
21-05-10, 20:34
Ηπαρχη περιπτωση οταν περνεις κρεατινη την δευτερη βδομαδα του κικλου να αυξανεις τα κιλα σου που σικωνεις κ τις αλλες βδομαδες που απομενουν να πεφτεις στα κανονικα κιλα ενω σινεχιζεις ακομα την χρηση της?

Svein
21-05-10, 20:37
Εεεε;Μηπως εχεις μπερδευτει;Η κρεατινη δεν είναι καποιο ξενο σωμα που το λαμβανεις και όταν σταματησεις αποβαλλεται...Μαλλον εννοείς να φυγουν τα υγρα που κατακρατουν οι μυς κατα την ληψη της κρεατινης...Είναι θεμα ημερων στον καθενα,αναλογα και τι είδους διατροφη κανει..

Εγω ενοουσα να πεσουν τα νουμερα κρεατινινης στα νορμαλ !

deluxe
24-05-10, 02:01
Εχω την μονουδρικη κρεατινη της dynamize. Κανω γραμμωση. Να την παρω ή οχι; Παιρνω νιτρικο μονο.

giannis64
24-05-10, 12:28
αν το νιτρικο εχει μεσα κρεατινη μην παρεις εξτρα. αν οχι τοτε παρτην!

Svein
24-05-10, 17:08
Αχα ! Σε ευχάριστω. Οποτε θα κοιτάξω όπως λες για μια καθαρή κρεατίνη . Η X-ΤΡΈΜΕ τις Ινκο αξίζει? Μπορείς να μου προτείνεις κάποια καλή?

Την εχω χρησιμοπoihsh αρκετα της Inko . Τα καλύτερα εχω να πω πρηξίματα και δυναμη στο max :toast:!

TEFAAtzis
24-05-10, 17:18
η x-celarator λεει τπτ???

Svein
25-05-10, 15:34
η x-celarator λεει τπτ???

Δεξτροζη , γλουταμινη και κρεατινη...εχω παρει παρομια και ειδα διαφορα απο τις αλλες κρεατινες (ισως...λεω ισως επιδη ηταν η πρωτη φορά που πηρα...!) Παρε καθαρη , γλουταμινη και δεξτροζη και ...ο θαυμα !

Dimitris91
26-05-10, 13:14
Γεια σας παιδια, εκανα research στα topics για την κρεατινη αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη. Θα ηθελα οποιος εχει την ευγενη καλοσυνη, να με βοηθησει σε κατι που θελω. Θα ηθελα να αγορασω και να χρησιμοποιησω καποιο προιον κρεατινης για να αυξησω την μυικη μαζα μου στους ωμους και μπρατσα κυριως.

Μερικα πραγματα για μενα που ισως βοηθησουν οσοι θελετε να βοηθησετε:

Κιλα -> 82
Υψος -> 1. 86
Ηλικια -> 19

-Γυμναστικη -> Λογω του οτι μου ειναι δυσκολο να παω γυμναστηριο στην περιοχη που μενω, εχω αγορασει τα Vektor βαρη. Πανε απο 5-15 κιλα. Ακολουθω ενα προγραμμα που λεγετε p90x και τηρω την καθημερινη ασκηση που λεει.

-Εχω περιττο δερμα στην κοιλιακη χωρα και τους γλουτους λογω του οτι εχασα πολλα κιλα γρηγορα. Μπορει η κρεατινη να επηρεασει αυτο αρνητικα?

-Δεν θα ηθελα να αυξησω μυικη μαζα σε ποδια (Μπουτια, γαμπες κτλπ)

-Η κρεατινη βοηθαει κατα καποιο τροπο στην συσφιξη του σωματος?


Θα ηθελα να μου πειτε ενα καλο προιον, τις λεπτομεριες πιστευω θα τις βρω με το ψαξιμο. Αν εχετε κατι να πειτε σε αυτα που εγραψα και να με συμβουλευσετε, ειμαι ανοικτος σε ολες τις αποψεις.

gmalamos
26-05-10, 16:19
Με σταματημα κρεατινης μονουδρικης χανω λιγα υγρα-κιλα?Ο ογκος που πηρα μπορει να διατηρηθει οσο το δυνατον περισοτερο με μια καλη διατροφη??

Machiavelli
26-05-10, 17:38
Ο όγκος των νερών όχι. Οι μύες που έβαλες (αν έβαλες) θα διατηρηθούν.

gmalamos
26-05-10, 18:30
Ο όγκος των νερών όχι. Οι μύες που έβαλες (αν έβαλες) θα διατηρηθούν.

Aμαν ρε Machiavelli αν εβαλα ογκο..κατι καναμε και μεις :P:P

fast
27-05-10, 16:23
Ηπαρχη περιπτωση οταν περνεις κρεατινη την δευτερη βδομαδα του κικλου να αυξανεις τα κιλα σου που σικωνεις κ τις αλλες βδομαδες που απομενουν να πεφτεις στα κανονικα κιλα ενω σινεχιζεις ακομα την χρηση της?

NASSER
29-05-10, 00:32
Ηπαρχη περιπτωση οταν περνεις κρεατινη την δευτερη βδομαδα του κικλου να αυξανεις τα κιλα σου που σικωνεις κ τις αλλες βδομαδες που απομενουν να πεφτεις στα κανονικα κιλα ενω σινεχιζεις ακομα την χρηση της?


Ολα εξαρτιονται απο τη διατροφη που ακολουθεις. Οταν παιρνεις κρεατινη καλο ειναι να τρεφεσαι επαρκως και να ξεκουραζεσαι καλα.

fast
29-05-10, 11:39
Ολα εξαρτιονται απο τη διατροφη που ακολουθεις. Οταν παιρνεις κρεατινη καλο ειναι να τρεφεσαι επαρκως και να ξεκουραζεσαι καλα.

Το λογικο ομως ειναι οτι απο την στιγμη που ανεβηκες στα κιλα με την χρηση της να συνεχιζεις μεχρι το τελος του κυκλου με τα ιδια κιλα που σε ανεβασε κ οχι να ριχνεις κιλα ενω εισε σε χρηση?πως εξιγειται? αν εφοσον κανεις την σωστη διατροφη μιλαμε παντα!

Machiavelli
29-05-10, 13:31
Σου τέλειωσε το placebo.

char
02-06-10, 18:07
Καλησπέρα,

Ενδεχομένως να είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά... Λέω να αρχίσω ένα κύκλο με κρεατίνη της reflex.
Για 15 μέρες θα χρειαστεί να είμαι εκτός γυμναστηρίου...θα την πάρω με την μέθοδο του φορτώματος... έχει νόημα να κάνω φόρτωμα το διάστημα που δεν θα γυμνάζομαι ή να περιμένω να κάνω το φόρτωμα με το που θα αρχίσω πάλι το gym;

kyriakos23
03-06-10, 21:56
εγω θα την επερνα οταν αρχιζα κανονικα γυμναστικη.

tommygunz
05-06-10, 02:45
Παιδιά, έχω να κάνω μια ερώτηση:

Η Creatine Ethyl Ester είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Monohydrate? Έχει κάποια από τις 2 περισσότερα πλεονεκτήματα?

Έψαξα κάτι άρθρα στο forum, αλλά ήταν λίγο παλιά και γι' αυτό είπα να ρωτήσω.

beefmeup
05-06-10, 02:52
Παιδιά, έχω να κάνω μια ερώτηση:

Η Creatine Ethyl Ester είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Monohydrate? Έχει κάποια από τις 2 περισσότερα πλεονεκτήματα?

Έψαξα κάτι άρθρα στο forum, αλλά ήταν λίγο παλιά και γι' αυτό είπα να ρωτήσω.

αστο καλυτερα..stick to basics:monohydrate.

tommygunz
05-06-10, 02:55
Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου μου είπε πως η CEE θα με γεμίσει με λιγότερα νερά από την μονοϋδρική. Ισχύει? Και θα έχουνε όμως τα ίδια αποτελέσματα?

beefmeup
05-06-10, 02:58
Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου μου είπε πως η CEE θα με γεμίσει με λιγότερα νερά από την μονοϋδρική. Ισχύει? Και θα έχουνε όμως τα ίδια αποτελέσματα?

οχι,κ στα 2..δεν υπαρχουν αρκετες μελετες σε αθλουμενους να υποστηριξουν την εστερικη,κ οσες υπαρχουν ενια απογοητευτικες,για τα λεφτα που σου ζητανε,γιαυτην..

οποτε μονο,μονο(υδρικη):thumbup:

Devil
05-06-10, 05:18
Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου μου είπε πως η CEE θα με γεμίσει με λιγότερα νερά από την μονοϋδρική. Ισχύει? Και θα έχουνε όμως τα ίδια αποτελέσματα?

ισχυει

αλλα δεν ειναι τοσο αποτελασματικη οσο η mono

μεχρι στιγμης η mono ειναι η καλητερη στην αγορα

beefmeup
05-06-10, 12:54
Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου μου είπε πως η CEE θα με γεμίσει με λιγότερα νερά από την μονοϋδρική. Ισχύει?


ισχυει


γιατι αυτο,bro?

εντιt:ακυρο,μικρε διαβολακο,μην απαντας:toast:

tommygunz
05-06-10, 15:24
γιατι αυτο,bro?

εντιt:ακυρο,μικρε διαβολακο,μην απαντας:toast:

Όχι! Απάντα μικρέ διαβολάκο!:)

Devil
05-06-10, 15:47
λοιπον υπαρχουν αρκετα board στο εξωτερικο που το λενε
για ερευνες δεν ξερω και δεν εχω κοιταξει
μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και απο feedback φιλων μου

σε σχεση βεβαια με ερευνες και feedback που εχω διαβασει και μου εχουν πει η mono ειναι πολυ καλητερη απο αποψη δυναμης και κτλ
διαφορες ερευνες που εχω δει λενε οτι η CEE δεν δουλευει και αυτο πιστευω κι εγω

σε σχεση με τα νερα της μονο δεν ειναι τιποτα γιατι οταν σταματησεις να την παιρνεις τα ωερα φευγουν

αν δεν θες νερα τοτε μπορεις να δοκιμασεις την krealk αλλα κοστιζει

μια αλλη λυση θα ηταν να χρησιμοποιησεις potassium η' sodium bicarbonate μαζι με την κρεατινη ετσι θα εχεις μια krealk αλλα home made
δεν συμαινει οτι δεν κραταει νερα αλλα θα εχει καλητερη αποροφηση

beefmeup
05-06-10, 16:30
Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου μου είπε πως η CEE θα με γεμίσει με λιγότερα νερά από την μονοϋδρική. Ισχύει?


ισχυει

αλλα δεν ειναι τοσο αποτελασματικη οσο η mono

μεχρι στιγμης η mono ειναι η καλητερη στην αγορα

αυτο ειναι αληθεια,γιατι δεν ειναι το ιδιο αποτελεσματικη,με την μονο,αρα κ κανει λιγοτερη κατακρατηση υγρων σε σχεση με την μονο..

οποτε αυτο:Και θα έχουνε όμως τα ίδια αποτελέσματα?,που σουπε ο φιλος σου τομμυ,δεν ισχυει..

βαση μελετω κ η κρεαλκαλιν,κ η εστερικη δεν αξιζουν γιατι απλα δεν κανουν αυτο που λενε οσον αφορα την αποροφηση τους απτο σωμα.
κ ενω οι εταιριες που της πουλανε δινουν λιγοτερες δοσεις κ χωρις φορτομα(σε σχεση με την μονο),δεν εχεις τα ιδια αποτελσματα γιατι στην ουσια ειναι σαν να περνεις,μικροτερες δοσεις μονο..

απο προσωπικη εμπηρια,τωρα τπτ ατπις δυο(κρε αλκαλιν,η εστερικη)δουλεψε για μενα το ιδιο καλα με την μονο..αλλα αυτα παλι,να αλλαζουν απο σωμα σε σωμα ενδεχομενως..

Devil
05-06-10, 16:41
beefemup κρεαλκαλιν σε τι δωσεις την δοκιμασες?

beefmeup
05-06-10, 16:56
beefemup κρεαλκαλιν σε τι δωσεις την δοκιμασες?

ειχα παρει 4 κουτια (απο αμερικη,που μου τα χε φερει φιλος,ακους μακι??),με 100 καπς των 750μιλι..οποτε δοκιμασα κ την προτινομενη(2-3 ηταν αποτι θυμαμαι),αλλα κ ανεβασα για δοκιμη σε 2,5 γρ τη μερα..δεν εκανε τπτ..παραπανω δε ανεβασα γιατι αν ειναι να περνω την συγκεκριμενη σε 3γρ κ πανω για ναδω διαφορα,περνω "μονο" καλυτερα 5 τη μερα κ τελειωσα..

γιαυτο εγραψα οτι δεν κανει αυτο που λεει,οσον αφορα ητν αφομιωση.

The Rock
05-06-10, 17:11
Πάλι το κουράζετε πολύ παλικάρια :green::green::green::green:
Χρόνια τώρα(15++ ) η Μόνο έχει 100++ έρευνες από πίσω. Τα τελευταία 5-7, προσπαθούν οι εταιρείες να βγάλουν νέες σούπερ ντούπερ μορφές κρεατίνης που να προσδίδουν κιλά νερό για να μασήσουν τα λεφτά του κόσμου και όλες τρώνε Χ από την επιστημονική κοινότητα. Απλά τα πράγματα κρεατίνη Μόνο, δοκιμασμένη, έρευνες από πίσω, πάμφθηνη = stick to it.

Devil
05-06-10, 17:52
ειχα παρει 4 κουτια (απο αμερικη,που μου τα χε φερει φιλος,ακους μακι??),με 100 καπς των 750μιλι..οποτε δοκιμασα κ την προτινομενη(2-3 ηταν αποτι θυμαμαι),αλλα κ ανεβασα για δοκιμη σε 2,5 γρ τη μερα..δεν εκανε τπτ..παραπανω δε ανεβασα γιατι αν ειναι να περνω την συγκεκριμενη σε 3γρ κ πανω για ναδω διαφορα,περνω "μονο" καλυτερα 5 τη μερα κ τελειωσα..

γιαυτο εγραψα οτι δεν κανει αυτο που λεει,οσον αφορα ητν αφομιωση.


thanks:thumbup:

απλα σκεφτομαι να της κανω καμια δοκιμη απο 6γρ και πανω

δεν ξερω ειναι πολλα τα λεφτα:(



the rock οκ δεν διαφωνω σε αυτο αλλα υπαρχουν και αλλες κρεατινες στο εμποριο που δουλευου εξισου καλα
και καλο ειναι να το κουραζεις γιατι μιλαμε για πραγματα που μπαινουν στον οργανισμο μας , πρεπει να ξερουμε αν δουλευουν η οχι και τι προκαλουν.

flowin_through
05-06-10, 18:08
Νομιζω οτι το θεμα της krealkalyn ειναι λυμενο. Οπως ηρθε θα φυγει. Εμενα μου εδωσε ενα 20% απο οτι μου δινει η μονοϋδρικη. Ακομα και με β-Αλανινη εχεις καλυτερα αποτελεσματα. Ακομα και με πανω απο 5γρ το πολυ πολυ να πιασεις τα επιπεδα μονοϋδρικης, ετσι κιαλλιως αυτο ειναι αν βγαλεις τη σοδα.

beefmeup
05-06-10, 20:28
thanks:thumbup:

απλα σκεφτομαι να της κανω καμια δοκιμη απο 6γρ και πανω

δεν ξερω ειναι πολλα τα λεφτα:(


αστο,λαθος σκεπτικο..κ αυτο γιατι τα παραπανω λεφτα που λες κ συ,τα σκας για τον λογο οτι με μικρη ποσοτητα(1.5-2γρ)κανεις δουλεια..αυτο ομως δεν γινεται,οποτε αν ανεβασεις σε 6 γρ τη μερα,γιατι να δωσεις παρα πανω γκα-φρα,ενω με την ιδια ποσοτητα μονοθδρικης θα σαι στανταρ κομπλε..

εκτος αν εχεις βιτσιο να την δοκιμασεις:green:

α!την con cret,την εχεις υποψιν σου??ths promera ειναι..αν θες να δοκιμασεις κατι,παρε αυτη:thumbup:

Devil
05-06-10, 20:59
αστο,λαθος σκεπτικο..κ αυτο γιατι τα παραπανω λεφτα που λες κ συ,τα σκας για τον λογο οτι με μικρη ποσοτητα(1.5-2γρ)κανεις δουλεια..αυτο ομως δεν γινεται,οποτε αν ανεβασεις σε 6 γρ τη μερα,γιατι να δωσεις παρα πανω γκα-φρα,ενω με την ιδια ποσοτητα μονοθδρικης θα σαι στανταρ κομπλε..

εκτος αν εχεις βιτσιο να την δοκιμασεις:green:

μαλλον απο βιτσιο γιατι μου εχουν ζαλισει τα @@ δουλευει :green:

α!την con cret,την εχεις υποψιν σου??ths promera ειναι..αν θες να δοκιμασεις κατι,παρε αυτη:thumbup:

ναι ναι την ξερω , αυτη ειναι η μεγαλητερη μ***κια που εχει βγει EVER!!!!!

ειναι απλη creatine hcl η οποια εχει καλητερη διαλητοτητα στο νερο.

αυτοι οι ασχετοι υπεθεσαν οτι εφοσον διαλιετε καλητερα στο νερο σημενει οτι αποροφατε καλητερα και απο τον οργανισμο αρα χρειαζετε μικροτερη ποσοτητα απο την μονο.

δεν κανω πλακα για τα παραπανω, ισχυει!!! :green::green::green:

tommygunz
05-06-10, 22:12
Μάλιστα... καταλήξαμε λοιπόν σε μονοϋδρική...

Απ' ότι ξέρω γενικά το ίδιο είναι όλες οι μονοϋδρικές (αν δεν κάνω λάθος). Υπερτερεί σε κάποιον τομέα, όπως πχ διαλυτότητα κτλ. κάποια εταιρεία?
Επειδή δεν έχω ξαναπάρει, έχει να μου προτείνει κάποιος κάποια συγκεκριμένη?

(Δεν θα την πάρω στο άμεσο μέλλον, σε μερικούς μήνες μάλλον, αλλά έτσι για να ξέρω ρωτάω.)

flowin_through
05-06-10, 22:22
Της Prolab, Reflex ακομα και MDΥ ειναι καλες.

Devil
05-06-10, 22:27
Μάλιστα... καταλήξαμε λοιπόν σε μονοϋδρική...

Απ' ότι ξέρω γενικά το ίδιο είναι όλες οι μονοϋδρικές (αν δεν κάνω λάθος). Υπερτερεί σε κάποιον τομέα, όπως πχ διαλυτότητα κτλ. κάποια εταιρεία?
Επειδή δεν έχω ξαναπάρει, έχει να μου προτείνει κάποιος κάποια συγκεκριμένη?

(Δεν θα την πάρω στο άμεσο μέλλον, σε μερικούς μήνες μάλλον, αλλά έτσι για να ξέρω ρωτάω.)

οτι και να παρεις απο μονο τσεκαρε την να δεις αν ειναι micronized
και να ειναι creapure ;)

tommygunz
05-06-10, 23:02
οτι και να παρεις απο μονο τσεκαρε την να δεις αν ειναι micronized
και να ειναι creapure ;)

Ρίξε και καμιά πρόταση αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου σου...

Devil
05-06-10, 23:13
Ρίξε και καμιά πρόταση αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου σου...

isatori, primordial performance ,reflex, ultimate

mousatos
07-06-10, 08:44
Εγώ προτείνω Reflex-Nutrition Creapure Creatine Monohydrate. Απλά τα σπάει :thumbup: ... τιμή - ποιότητα.

michael-nrg
07-06-10, 09:56
Εγώ προτείνω Reflex-Nutrition Creapure Creatine Monohydrate. Απλά τα σπάει :thumbup: ... τιμή - ποιότητα.


:thumbup:
ειδικα τα 500γρ, πολυ καλη αναλογια τιμης ποσοτητας και κραταει και για 2 κυκλους και με φορτομα...

deluxe
14-06-10, 14:16
Κανω γραμμωση εδω και περιπου 2 μηνες, εχω αλλο τοσο. Σταματησα το νιτρικο εδω και 10 ημερες και παιρνω μονο καφεϊνη τωρα. Λετε να ξεκινησω την κρεατινη για ενα μηνα, να μου δινει λιγη ενεργεια και αντοχη;

Η δοση ειναι κανονικα παλι στα 5 γρ μετα το γυμναστηριο ή λιγοτερο; Την παιρνω αμεσως μετα την προπο μαζι με δεξτροζη ή μετα μαζι με την πρωτεινη;

Της dynamize που εχω δε ειναι creapure. Πειραζει;

giannis64
14-06-10, 14:23
5γρ το πρωί και 5 γρ μετά την προπόνηση μαζί με την δεξτροζη, και την πρωτεΐνη 10-15 λεπτά αργότερα!

για την συνεργασία καφεΐνης-κρεατίνης κάτι αρνητικό παίζει σε θέμα λειτουργικότητας της κρεατίνης, αλλά είναι και οργανικό. ίσως σου δουλέψει και ίσως όχι. δοκίμασε!

deluxe
14-06-10, 16:44
Λες καλυτερα να την ξεκινησω σε εναμιση μηνα μαζι με το νιτρικο; Και τωρα μονο καφεϊνη + Intra απο αυριο που θα ερθουν ( amino + bcaa )

versus
15-06-10, 18:47
θα 'θελα να ρωτήσω ποίες είναι οι παρενέργειες της κρεατίνης?κάνει πριν τα 18?η δοσολογία πάει με τα κιλά?

giannis64
15-06-10, 18:50
ότι απορίες έχεις για την κρεατίνη εδώ Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886)!!

versus
15-06-10, 18:51
θα 'θελα να ρωτήσω ποίες είναι οι παρενέργειες της κρεατίνης?κάνει πριν τα 18?η δοσολογία πάει με τα κιλά?

takis4
16-06-10, 09:39
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του site.

Λοιπόν παιδιά, πρίν απο ένα μήνα άρχησα να παίρνω μονουδρική κρεατίνη για να με βοηθήσει.Η αλήθεια είναι πως είδα αρκετή βελτίωση σε θέμα αντοχής και σε θέμα κιλών στο γυμναστήριο.
Παράλληλα με σωστη διατροφή και εντατική προπόνηση άρχησα να βλέπω αλλαγές στο σώμα μου και χάρηκα πολύ γιατι ο κόπος μου δεν πήγε χαμένος.Βέβαια θέλω πολύ δουλειά ακόμα, ιδιαίτερα στην περιοχή της κοιλιάς.

Συμπλήρωσα λοιπόν ένα μήνα και τωρα πρέπει να διακόψω την κρεατίνη και θέλω να σας ρωτήσω:
1) Κόβωντας την θα χάσω οτι εχω κάνει μέχρι τώρα?
2) Μπορώ να πάρω κάποιο άλλο συμπλήρωμα που θα με βοηθήσει?
3) Κρεατίνη μετά απο πόσο χρονικό διάστημα αποχής μπορώ να ξαναπάρω?

Καλημέρα σε όλους!!!!!

Υ.Γ. Τα μπλουζάκια τα σπάνε.......:)

beefmeup
16-06-10, 10:47
Συμπλήρωσα λοιπόν ένα μήνα και τωρα πρέπει να διακόψω την κρεατίνη και θέλω να σας ρωτήσω:
1) Κόβωντας την θα χάσω οτι εχω κάνει μέχρι τώρα?
2) Μπορώ να πάρω κάποιο άλλο συμπλήρωμα που θα με βοηθήσει?
3) Κρεατίνη μετά απο πόσο χρονικό διάστημα αποχής μπορώ να ξαναπάρω?


1)θα χασεις λιγο σε δυναμη..σε κιλα οχι τοσο,αν τα χεις παρει καλα..ισως,κανα μισοκιλο αποτα υγρα που θα χασεις.
2)κατι σε νιτρικο,καψουλες οχι preworkout(τυπου nitrix),ενδεχομενως να σε κρατησει λιγο σε επιπεδο δυναμης,αλλα να μην εχει κρεατινη.
3)μετα απο 15 μερες.

lef
16-06-10, 10:54
1)θα χασεις λιγο σε δυναμη..σε κιλα οχι τοσο,αν τα χεις παρει καλα..ισως,κανα μισοκιλο αποτα υγρα που θα χασεις.
2)κατι σε νιτρικο,καψουλες οχι preworkout(τυπου nitrix),ενδεχομενως να σε κρατησει λιγο σε επιπεδο δυναμης,αλλα να μην εχει κρεατινη.
3)μετα απο 15 μερες.

μετα τις 15 μερες θελει παλι περιοδο φορτωματος?:unsure:

beefmeup
16-06-10, 10:54
μετα τις 15 μερες θελει παλι περιοδο φορτωματος?:unsure:

ναι κανονικα.

pan0z
16-06-10, 15:51
Μετα απο 1 μηνα χρησης μονουδρικης αρχησα να βγαζω κοκκινα σπυρακια στο σωμα μου τα οποια δεν λενε να φυγουν δεν ειναι πολλα 3-4 αλλα οσο περναει ο καιρος βλεπω εμφανιζοντε και αλλα.Πιστευω οτι πρεπει να φταιει η μονουδρικη γιατι δεν εχω αλλαξει τιποτα αλλο απο αυτα που επερνα μονο την μονουδρικη που παλια επερνα tri-creatine malate.Ειχατε ποτε τετοιο προβλημα εσεις?

Nick86
16-06-10, 19:12
Καλησπερα σε ολους.
Μπηκα να ρωτησω καποια βασικα πραγματα για τα συμπηρωματα διατροφης με βαση τις προπονησεις μου.

Εβδομαδιαια οι προπονησεις που κανω ειναι οι παρακατω:
4 φορεσ την βδομαδα εχω απο 1-1.30 ωρα τρεξιμο ειτε αεροβιο ειτε δουλευω συχνοτητα
2 φορες ανεβαινω και κανω διαδρομη παρνηθα η οποια συνολο σαν προπονηση ειναι περιπου 2.30 ωρες ορεινο τρεξιμο ορειβασια καταβαση βουνου με ελαφρυ τρεξιμο.
Τα παραπανω γινονται για να μπορεσω να ειμαι ετοιμος σε φυσικη κατασταση και δυναμη στα ποδια για ενα ειδος kick boxing Που κανω (semi contact συγκεκριμενα)
Περα απο αυτα κανω μερα παρ αμερα κοιλιακους και ενδυναμωση με ενα κυκλικο προγραμμα για χερια και στηθος.

Και στην προκειμενη κανω και 2 προπονησεις για semi καθως δεν ειμαστε σε περιοδο αγωνων.

Τα συμπληρωματα που εχω ξεκινησει εδω και 2 μηνες ειναι μια πρωτεινη ορου γαλακτος που πινω ενα scoop την μερα μετα απο την προπονηση και ηλεκτρολυτη γιατι με το νερο δεν...

Για να μην σας ζαλιζω..Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης.
Θα βοηθουσε να βαλω στην διατροφη μου και ενα συμπληρωμα κρεατινης??Και τι εννοοω..Ειμαι 1.72 69 κιλα.Λογω των κατηγοριων δεν μπορω να παρω κιλα γιατι η κατηγορια μου ειναι η -69.Με την κρεατινη θα δω αυξηση βαρους??

Δεν με ενδιαφερει να νιωσω οτι πρηζομαι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου αλλα θα ηθελα να δω τι διαφορες θα εχω σε ταχυδυναμη(εκρηκτικοτητα)εκει ειναι το βασικοτερο σημειο.
Τελος διαβασα σε αρθρα οτι με την κρεατινη λογω αυξησης της μυικης μαζας γινεται γρηγοροτερη καταναλωση λιπους.
ισχυει??

Ρωταω γιατι Περισυ τετοια εποχη ημουν 93 κιλα και αυτη την στιγμη εχω ξεκινησει με το αεροβιο και με τις προπονησεις να χανω το αρκετο παραπανισιο λιπος που ειχα και οσο εχει παραμεινει..αυτη την στιγμη ειμαι σε σημειο που οι πανω κοιλιακοι εχουν φανει ελαχιστα αλλα εχω ακομα δουλιτσα για να καθαρισω απο λιπος,βεβαια το παλευω με αρκετη θεληση και πιστευω να τα καταφερω.. :P :P

Ευχαριστω προκλαταβολικα για τις απαντησεις ολων και συγνωμη για το μακροσκελες Post..:)

giannis64
16-06-10, 19:30
η κρεατίνη θα σε βοηθήσει στο να έχεις πιο έντονες προπονήσεις αλλά θα σου δώσει και εκρηκτικότητα!!

θα βάλεις κιλά αλλά θα είναι νερά, κανόνισε 2-3 εβδομάδες (ισως και μηνα) πριν από τους αγώνες να την κόψεις και τα νερά αυτά θα φύγουν.

η κρεατίνη δεν βοήθα στην λιποδιαλυση αλλά δεν την σταματά κιόλας!


ΥΓ. πίνε πολύ νερό με την χρήση της!!

Nick86
16-06-10, 21:56
η κρεατίνη θα σε βοηθήσει στο να έχεις πιο έντονες προπονήσεις αλλά θα σου δώσει και εκρηκτικότητα!!

θα βάλεις κιλά αλλά θα είναι νερά, κανόνισε 2-3 εβδομάδες (ισως και μηνα) πριν από τους αγώνες να την κόψεις και τα νερά αυτά θα φύγουν.

η κρεατίνη δεν βοήθα στην λιποδιαλυση αλλά δεν την σταματά κιόλας!


ΥΓ. πίνε πολύ νερό με την χρήση της!!

Το θεμα ειναι κοβωντας την το θεμα εκρηκτικοτητα παραμενει η αρχιζει η σταδιακη πτωση δυναμης αντοχης εκρηκτικοτητας απο την στιγμη που ο οργανισμος δεν εχει πλεον την καθημερινη του δοση??

Devil
16-06-10, 22:06
παραμενει για λιγο καιρο

cleveland23
16-06-10, 22:14
Καλησπέρα σας,
Μιας και σχετικα νέος με τα συμληρώματα εχω μερικές βασικές απορίες σχετικα με τον συνδυασμο κρεατινησ και πρωτεινης οπως και με τον τροπο ληψης τους.
Αρχικα να σας ενημερωσω οτι εδνιαφερομαι για γραμμωση και οχι να βαλω κιλα αρκετα κιλα πανω μου.Για το λογο αυτο χρησιμοποιω την πρωτεϊνη Low Carb isopure ths nature's best απο την οποια ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.Οσον αφορα ομως την κρεατινη θα ηθελα να βρω μια παρα πολυ καθαρη για τον σκοπο που την χρειαζομαι.Γι αυτο θα ηθελα να ακουσω τισ γνωμες σας.
Επειτα με νοιαζει και ο τροπος ληψης της πρωτεινης και της κρεατινης.
Θα χαιρομουν να ακουγα τισ αποψεις σας και να με κατατοπιζατε.

*****τέτοιου τυπου ερωτήσεις εδώ:Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886) mods team *****

GEORGEXX1
16-06-10, 22:18
εσυ απο τα αρθρα που εχει μεσα στο φορουμ και αφορουν την πρωτεινη και την κρεατινη τη καταλαβες;;

cleveland23
16-06-10, 23:26
εσυ απο τα αρθρα που εχει μεσα στο φορουμ και αφορουν την πρωτεινη και την κρεατινη τη καταλαβες;;

Κοιτα,την πρωτεινη την περνω το πρωι και μετα την προπονηση.
Οσο για την κρεατινη θα ηθελα καποια αποψη/προταση για καποια μαρκα καθαρησ κρεατινης.Επισης για τον τροπο ληψης της μου εχει πει ενας φιλος οτι ο τροπος ληψης τησ ειναι ο εξης : Λήψη 2-5γρ. κρεατίνης ημερησίως για διάστημα 2 μηνών. Στη συνέχεια
συνίσταται διακοπή λήψεως για διάστημα ενός μήνα.Αλλιως μου ειπε: λήψη 20γρ. κρεατίνης σε 4 ισόποσες δόσεις μοιρασμένες κατά την διάρκεια
μιας ημέρας. Προτείνεται επανάληψη για τέσσερις με έξι ημέρες (συνολικά 5-7
ημέρες). Στην συνέχεια συνίσταται να λαηψη 2-5γρ. ημερησίως
για διάστημα έως και 2 μηνών.
Για πιο άμεσα αποτελέσματα μου πορτεινε την πρώτη μέθοδος, διοτι η δεύτερη
μπορεί να αποφέρει τα ίδια αποτελέσματα ύστερα από 2-3 εβδομάδες από την
πρώτη λήψη κρεατίνης.


Αλλα θα ηθελα και τι δικη σας γνωμη,οπως και για το πως 8α συνδυασω την πρωτεινη με την κρεατινη

giannis64
16-06-10, 23:30
άλλο η πρωτεΐνη και άλλο η κρεατίνη. δεν υπάρχει συνδυασμός, δεν εξαρτάτε το ένα με το άλλο.

ότι θες να μάθεις θα το μάθεις αν διαβάσεις αυτό το τοπικ!!

GEORGEXX1
16-06-10, 23:46
άλλο η πρωτεΐνη και άλλο η κρεατίνη. δεν υπάρχει συνδυασμός, δεν εξαρτάτε το ένα με το άλλο.

ότι θες να μάθεις θα το μάθεις αν διαβάσεις αυτό το τοπικ!!


και
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2009-09-25-06-48-41&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

pikos
17-06-10, 03:06
Η κρεατίνη πάντως δεν διαλύεται στο νερό εντελώς η κάνω κάτι λάθος; Πρέπει να ανακατεύεις με το κουταλάκι συνέχεια για να μη κάθεται στο πάτο :

Devil
17-06-10, 03:08
δοκιμασε με λιγο ζεστο νερο θα διαλυθει καλητερα
1γρ σε 100μλ νερο περιπου

takis4
17-06-10, 08:57
Η κρεατίνη πάντως δεν διαλύεται στο νερό εντελώς η κάνω κάτι λάθος; Πρέπει να ανακατεύεις με το κουταλάκι συνέχεια για να μη κάθεται στο πάτο :
Εγω αγόρασα κρεατίνη μονουδρική απο τα X-treme stores (δεν θυμαμαι τη μαρκα της τωρα....warrior κάτι.....) και δεν ειχα κανενα παράπονο σε θέμα διαλυτότητας.Διαλύεται πάρα πολύ καλα σε σχέση με άλλη μάρκα που παίρνουν φίλοι μου.Εγω την παίρνω με χυμό βύσσινο γιατι έχει καλύτερη απορρόφηση.

Devil
17-06-10, 15:57
Εγω αγόρασα κρεατίνη μονουδρική απο τα X-treme stores (δεν θυμαμαι τη μαρκα της τωρα....warrior κάτι.....) και δεν ειχα κανενα παράπονο σε θέμα διαλυτότητας.Διαλύεται πάρα πολύ καλα σε σχέση με άλλη μάρκα που παίρνουν φίλοι μου.Εγω την παίρνω με χυμό βύσσινο γιατι έχει καλύτερη απορρόφηση.

γιατι? τι εννοεις?

sTeLaKoS
17-06-10, 16:02
[/B]

γιατι? τι εννοεις?


Αντί κάποιου απλού υδατάνθρακα φαντάζομαι. Το προτείνουν πολλοί.



@takis4, η μονοϋδρικές κρεατίνες δεν είναι υδατοδιάλυτες.

Devil
17-06-10, 16:32
Αντί κάποιου απλού υδατάνθρακα φαντάζομαι. Το προτείνουν πολλοί.

ειναι ξεπερασμενη η τεχνικη εδω και χρονια
αν ειναι να την παρει με γεματο στομαχι καλητερα μετα απο ενα γευμα με υδατανθρακες αν ειναι με αδειο στομαχι (πχ prewo) καλητερα με potassium η' sodium bicarbonate σε δωσεις 1:3 ,κρεατινη : bicarbonate

@takis4, η μονοϋδρικές κρεατίνες δεν είναι υδατοδιάλυτες.

διαλυετε αν ειναι micronized αλλα 1γρ σε 100μλ νερο και οχι κρυο, ελαχιστα ζεστο

beefmeup
17-06-10, 20:54
διαλυετε αν ειναι micronized αλλα 1γρ σε 100μλ νερο και οχι κρυο, ελαχιστα ζεστο

:thumbup::thumbup::thumbup:

αχαχα...ααανθρωπεε μου!!

BON
17-06-10, 23:56
Καλησπερα, πηρα πριν 10 μερες την μονουδρικη την ΟΝ μαζι με ενα νιτρικο που ειχε το εξτριμ σε προσφορα, το ΝΟΖ της nutrabolics. Τα ξεκηνισα μαζι. Την κρεατινη με φορτωμα 20 γρ(5 μερες) και 5 συντηρηση και πολυ νερο. Δεν εχω δει την παραμικρη διαφορα στο βαρος μου, στα κιλα που σηωνω και στην εμφανιση μου. Μονο για 2 ωρες μετα το γυμναστηριο εχω μια πολυ ευχαριστηση διαθεση...αυτο μονο. Τι συμβαινει? Μηπως τα 2 σαν συμπληρωματα δεν πρεπει να συνδιαστουν??? Απ'οσο ξερω θα επρεπε ηδη να εχω δει το 90% των αποτελεσματων της κρεατινης...Ευχαριστω,

pan0z
18-06-10, 01:47
Καλησπερα, πηρα πριν 10 μερες την μονουδρικη την ΟΝ μαζι με ενα νιτρικο που ειχε το εξτριμ σε προσφορα, το ΝΟΖ της nutrabolics. Τα ξεκηνισα μαζι. Την κρεατινη με φορτωμα 20 γρ(5 μερες) και 5 συντηρηση και πολυ νερο. Δεν εχω δει την παραμικρη διαφορα στο βαρος μου, στα κιλα που σηωνω και στην εμφανιση μου. Μονο για 2 ωρες μετα το γυμναστηριο εχω μια πολυ ευχαριστηση διαθεση...αυτο μονο. Τι συμβαινει? Μηπως τα 2 σαν συμπληρωματα δεν πρεπει να συνδιαστουν??? Απ'οσο ξερω θα επρεπε ηδη να εχω δει το 90% των αποτελεσματων της κρεατινης...Ευχαριστω,

Καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα μπορει πολυ απλα να μην σε πιανει η μονουδρικη.

kyriakos23
19-06-10, 15:32
πολυ απλα η κρεατινη δεν κανεισ θαυματα που νομιζουν πολλοι.

Devil
19-06-10, 16:43
Καλησπερα, πηρα πριν 10 μερες την μονουδρικη την ΟΝ μαζι με ενα νιτρικο που ειχε το εξτριμ σε προσφορα, το ΝΟΖ της nutrabolics. Τα ξεκηνισα μαζι. Την κρεατινη με φορτωμα 20 γρ(5 μερες) και 5 συντηρηση και πολυ νερο. Δεν εχω δει την παραμικρη διαφορα στο βαρος μου, στα κιλα που σηωνω και στην εμφανιση μου. Μονο για 2 ωρες μετα το γυμναστηριο εχω μια πολυ ευχαριστηση διαθεση...αυτο μονο. Τι συμβαινει? Μηπως τα 2 σαν συμπληρωματα δεν πρεπει να συνδιαστουν??? Απ'οσο ξερω θα επρεπε ηδη να εχω δει το 90% των αποτελεσματων της κρεατινης...Ευχαριστω,

απο διατροφη πως πας?

η κρεατινη δεν θα σε κανει ''τουμπανο'' , ενεργια σου δινει και λιγο ογκο λογο της κατακρατησεις υγρων



ps: η φαση loading ειναι εντελως αχρηστη, σου φτανει pre και post wo.

BON
20-06-10, 19:51
Απο διατροφη αρκετα καλα, δεν ασχολουμε επγγελματικα με το αθλημα αλλα εχω το καθημερινο μου προγραμμα με ολοκληρωμενα γευματα καθε 3 ωρες.

Ενταξει δεν περιμενα θαυματα αλλα περιμενα μια αυξηση στα κιλα που σηκωνω κατα 3-4(στον παγκο π.χ). Πολλα ηθελα???

Θα τα σταματησω ολα, νιτρικο και κρεατινη, δεν με βοηθησαν και επιβαρυνω τον οργανισμο μου αδικως(σε μικρο η μεγαλυτερο βαθμο)...

Ευχαριστω για τις απαντησεις

pikos
20-06-10, 21:16
Εγώ την κρεατίνη την χρησιμοποιώ σε άλλου είδους άσκηση και η διαφορά είναι ότι σε μεγάλη ένταση που καίνε οι μύες δεν νοιώθω το ίδιο κάψιμο με την κρεατίνη.

Devil
21-06-10, 00:16
Απο διατροφη αρκετα καλα, δεν ασχολουμε επγγελματικα με το αθλημα αλλα εχω το καθημερινο μου προγραμμα με ολοκληρωμενα γευματα καθε 3 ωρες.

Ενταξει δεν περιμενα θαυματα αλλα περιμενα μια αυξηση στα κιλα που σηκωνω κατα 3-4(στον παγκο π.χ). Πολλα ηθελα???

πολλα δεν ειναι αλλα εξαρταται περισσοτερο απο την προπονηση σου και οχι απο την κρεατινη

πχ σε 3χ15 τα 3-4 κιλα ειναι πολλα

σε 7χ3 τα 3-4 κιλα δεν ειναι πολλα



Θα τα σταματησω ολα, νιτρικο και κρεατινη, δεν με βοηθησαν και επιβαρυνω τον οργανισμο μου αδικως(σε μικρο η μεγαλυτερο βαθμο)...

Ευχαριστω για τις απαντησεις

.

deluxe
26-06-10, 17:48
Παιδια η κρεατινη θα μου δωσει καθολου ενεργεια; Εχω σταματησει την καφεϊνη και το νιτρικο και εχω πεσει λιγο..

Ποσα γρ να παιρνω; 5γρ ειναι καλα μετα το γυμναστηριο; Και ποσο καιρο να κανω κυκλο; Δε θελω για ογκο, αλλα για ενεργεια και αντοχη.

giannis64
26-06-10, 17:49
δεν μπορω να το πω ενεργεια αλλα δυναμη θα σου δωσει και ιδικα τωρα που εισαι σε γραμμωση!!!

οσο για κυκλους και δοσεις διαβασε το θεμα!! τα λεει ολα!

deluxe
26-06-10, 17:56
Γιατι λες 5 το πρωι και 5 μετα την προπο;

giannis64
26-06-10, 18:02
:thumbup:
έτσι πάει η δοσολογία, εκτός από το φόρτωμα και της μέρες εκτός προπόνησης!

Devil
26-06-10, 18:08
Γιατι λες 5 το πρωι και 5 μετα την προπο;

και 5gr pre και 5gr post μπορεις να κανεις

η' 3γρ πρωι,3γρ pre,3γρ post

giannis64
26-06-10, 18:09
5 πρωι και 5 μετα προ!!

deluxe
26-06-10, 18:15
Γιατι στο κουτι λεει μονο 5 μετα την προπονηση; Και εγω ετσι το ηξερα και το επαιρνα. 10 δεν ειναι πολλα;

COBRA_STYLE
26-06-10, 18:18
Γιατι στο κουτι λεει μονο 5 μετα την προπονηση; Και εγω ετσι το ηξερα και το επαιρνα. 10 δεν ειναι πολλα;

αν πινεις το νερο που πρεπει και κανεις τους κυκλους που πρεπει δεν εχεις προβλημα

Devil
26-06-10, 18:18
Γιατι στο κουτι λεει μονο 5 μετα την προπονηση; Και εγω ετσι το ηξερα και το επαιρνα. 10 δεν ειναι πολλα;

και 5γρ σε μερικους δουλεουν αλλα συνηθος 10γρ ειναι προτηνομενη

deluxe
26-06-10, 18:21
Οκ. Να υποθεσω οτι θα χαθει η οποια γραμμωση εχω, σωστα; Μονο μη φουσκωσει η κοιλια!

Για 15 ημερες θα την παρω, οχι παραπανω, μετα εχω αδεια 25 ημερες! Τοτε μονο τρεξιμο και καμψεις/ελξεις! Και βεβαια ατελειωτο κολυμπι!!

Οποτε θα παιρνω 5γρ το πρωι και 5γρ αμεσως μετα μαζι με 25γρ μαλτο και 1κ.γ μελι. Και μετα απο 15 λεπτα την πρωτεινη.

COBRA_STYLE
26-06-10, 18:28
Οκ. Να υποθεσω οτι θα χαθει η οποια γραμμωση εχω, σωστα; Μονο μη φουσκωσει η κοιλια!

Για 15 ημερες θα την παρω, οχι παραπανω, μετα εχω αδεια 25 ημερες! Τοτε μονο τρεξιμο και καμψεις/ελξεις! Και βεβαια ατελειωτο κολυμπι!!

σιγα μη φουσκωσει η κοιλια...αραξε μην ανησυχεις...αλλα σε 15 μερες τι να δεις?δεν ξερω;)

deluxe
26-06-10, 18:32
Επειδη εχω και το Intrabolic αυτο το καιρο, διαβαζω στο bb.com οτι πολλοι παιρνουν intrabolic ( Και γενικα Intra συμπληρωματα ) μαζι με την κρεατινη κατα την διαρκεια της προοπονησης. Λενε οτι ειναι καλυτερα ετσι, παρα να παιρνεις μετα το τελος την κρεατινη.

Τι λετε;

COBRA_STYLE
26-06-10, 18:42
Επειδη εχω και το Intrabolic αυτο το καιρο, διαβαζω στο bb.com οτι πολλοι παιρνουν intrabolic ( Και γενικα Intra συμπληρωματα ) μαζι με την κρεατινη κατα την διαρκεια της προοπονησης. Λενε οτι ειναι καλυτερα ετσι, παρα να παιρνεις μετα το τελος την κρεατινη.

Τι λετε;

ολα αυτα φιλε δουλευουν διαφορετικα στον καθενα....το καλυτερο ειναι να ακους μεν τι λενε οι αλλοι,αλλα κυριως να τα δοκιμαζεις εσυ πανω σου και να κρινεις...ειναι το πιο αντικειμενικο

nikos*
28-06-10, 19:51
εγω σκεφτομουνα ενα συνδιασμο γουει+μαλτο η μελι+μονουδρικη,δε ξερω αν συμφωνειτε,επισης δε ξερω απο αναλογιες ποσο να βαζω απ το καθενα

giannis64
28-06-10, 19:56
νικολα αμα διαβασεις τα αρθρα τα λεει ολα αναλυτικα!!!

deluxe
28-06-10, 23:19
Ετσι θα το κανω τελικα. Intrabolic + Κρεατινη κατα την διαρκεια του γυμναστηριου.

salpas18
05-07-10, 15:36
καλησπερα παιδιά κάνω αυτό το "γκάλοπ" για να ενημερωθούν και άλλα άτομα του φόρουμ περί αυτού του θέματος διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ και έχω πάρει πολλές απόψεις και θα ήθελα να ρωτήσω πως κατά την γνώμη σας είναι καλύτερα να παίρνουμε την κρεατίνη δηλαδή εγώ έκανα φόρτωμα 5 μέρες που ειναι απο 20 γραμμάρια την μέρα και μετα συνέχιζα για διατήρηση 5 γραμμάρια μια ωρα πριν την προπονηση και αμεσος μετα αλλα 5 γραμμάρια αλλοι λενε να την παίρνουμε ετσι και αλλοι λενε 5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπόνηση εσεις πια ειναι κατα την γνωμη σας πιο σωστή χρήση???

salpas18
05-07-10, 23:32
καλησπερα παιδιά κάνω αυτό το "γκάλοπ" για να ενημερωθούν και άλλα άτομα του φόρουμ περί αυτού του θέματος διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ και έχω πάρει πολλές απόψεις και θα ήθελα να ρωτήσω πως κατά την γνώμη σας είναι καλύτερα να παίρνουμε την κρεατίνη δηλαδή εγώ έκανα φόρτωμα 5 μέρες που ειναι απο 20 γραμμάρια την μέρα και μετα συνέχιζα για διατήρηση 5 γραμμάρια μια ωρα πριν την προπονηση και αμεσος μετα αλλα 5 γραμμάρια αλλοι λενε να την παίρνουμε ετσι και αλλοι λενε 5 γραμμαρια το πρωι και 5 μετα την προπόνηση εσεις πια ειναι κατα την γνωμη σας πιο σωστή χρήση???

kanenas???

KATERINI 144
05-07-10, 23:41
κανενας προφανος γιατι εχει απαντηθει πολλες φορες μεσα στο συγκεκριμένο θεμα, 5 το πρωι και 5 μετα την προπονηση.

salpas18
05-07-10, 23:45
οκ παντος και 5 μια ωρα πριν και 5 μετα που εκανα εναν κυκλο ειχα φουσκοση πολυ καλα τωρα θα δοκημασο αυτο που μου ειπες!:turtle::toast:

jessie pavelka
07-07-10, 00:22
καλησπερα σε ολους.. χρησιμοποιουσα κρεατινη μονουδρικη για 2 μηνες.. παρατηρησα μεγαλη αυξηση ογκου και γενικοτερα περισσοτερη ενεργεια. απλα το παρακανα λιγακι και στις εξετασεις αιματος που εκανα αργοτερα η κρεατινινη μ ειχε φτασει 1,37 με οριο 1,2 η 1,3 αν δν κανω λαθος.... στη συνεχεια χρησιμοποιησα για 2 εβδομαδες τωρα την κρε-αλκαλυν και εχω διαπιστωσει πολυ λιγοτερο ογκο... ενω εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλυτερη απο την απλη μονουδρικη.. χρειαζομαι βοηθεια και γνωμες πανω σ αυτο παιδια.. να ξαναγυρισω στην μονουδρικη? φανταστειτε οτι την επαιρνα και χωρις δεχτροζη! και παλι λειτουργουσε..:shock: υπαρχει περιπτωση να μην πιανει σε μενα? εχει και τερμα πικρη γευση... τεσπα ακουω γνωμες. :weights::turtle:

Eddie
07-07-10, 00:29
Απο την προηγουμενη Δευτερα,ξεκινησα φορτωμα με την μονουδρικη της Nutrisport που ειναι δωρο με την πρωτεινη.Σημερα που ειχα χερια,ειδα μια αισθητη βελτιωση στη δυναμη.Παιζει να εγινε αυτο τοσο γρηγορα η ειναι placebo?

Στο φορτωμα 4 κουταλακια του γλυκου μοιρασμενα και στη συνεχεια 1 το πρωι και 1 post,σωστα?

Οι κυκλοι πανε ενα μηνα μεσα ενα εξω?

Ρωταω γιατι εχω πολλα χρονια να παρω κρεατινη.

noz1989
07-07-10, 00:33
Απο την προηγουμενη Δευτερα,ξεκινησα φορτωμα με την μονουδρικη της Nutrisport που ειναι δωρο με την πρωτεινη.Σημερα που ειχα χερια,ειδα μια αισθητη βελτιωση στη δυναμη.Παιζει να εγινε αυτο τοσο γρηγορα η ειναι placebo?

Στο φορτωμα 4 κουταλακια του γλυκου μοιρασμενα και στη συνεχεια 1 το πρωι και 1 post,σωστα?

Οι κυκλοι πανε ενα μηνα μεσα ενα εξω?

Ρωταω γιατι εχω πολλα χρονια να παρω κρεατινη.

Σωστα!

Eddie
07-07-10, 00:46
Σωστα!

Thanks!!
Και ειναι λογικο να αυξηθει η δυναμη απο τη 2η βδομαδα,η μηπως ειναι ιδεα μου?

noz1989
07-07-10, 12:54
εγω βλεπω αυξηση αντοχης κυριως απο την πρωτη κιολας μερα!

Προσωπικα το θεωρω λογικοτατο!

COBRA_STYLE
07-07-10, 20:18
Απο την προηγουμενη Δευτερα,ξεκινησα φορτωμα με την μονουδρικη της Nutrisport που ειναι δωρο με την πρωτεινη.Σημερα που ειχα χερια,ειδα μια αισθητη βελτιωση στη δυναμη.Παιζει να εγινε αυτο τοσο γρηγορα η ειναι placebo?

Στο φορτωμα 4 κουταλακια του γλυκου μοιρασμενα και στη συνεχεια 1 το πρωι και 1 post,σωστα?

Οι κυκλοι πανε ενα μηνα μεσα ενα εξω?

Ρωταω γιατι εχω πολλα χρονια να παρω κρεατινη.

αν και καλο ειναι να κανεις το πολυ 2-3 κυκλους το χρονο...με 2-3 μηνες διαλλειμμα απο κυκλο σε κυκλο...γιατι επιβαρυνονται και τα νεφρα και ερευνες εχουν δειξει οτι αυξανονται και οι πιθανοτητες καρκινου των νεφρων!και οσον αφορα αυτο που λενε "πολυ νερο",παλι επιβαρυνονται τα νεφρα επειδη δουλευουν συνεχως και υπερβολικα για την αποβολη υγρων!!!:toast:

Eddie
07-07-10, 22:09
Kαλα ουτως η αλλως οπως ειπα,δωρο μου τη στειλανε δεν την αγορασα.Αν ηταν αλλη περιοδος θα την πετουσα,απλα τωρα καλοκαιρι με υποθερμιδικη,ηθελα ενα boost στη δυναμη αν και δεν εχω πεσει βεβαια..

Ολα καλα λοιπον:thumbup:

beefmeup
07-07-10, 23:09
Απο την προηγουμενη Δευτερα,ξεκινησα φορτωμα με την μονουδρικη της Nutrisport που ειναι δωρο με την πρωτεινη.Σημερα που ειχα χερια,ειδα μια αισθητη βελτιωση στη δυναμη.Παιζει να εγινε αυτο τοσο γρηγορα η ειναι placebo?

Στο φορτωμα 4 κουταλακια του γλυκου μοιρασμενα και στη συνεχεια 1 το πρωι και 1 post,σωστα?

Οι κυκλοι πανε ενα μηνα μεσα ενα εξω?

Ρωταω γιατι εχω πολλα χρονια να παρω κρεατινη.

xaxa,λαμογιο χθες ξεκινησα την ιδια κ γω:P

παρτην για 2 μηνακια..το φορτομα με 20 γρ τη μερα δεν χρειαζεται,αλλα αφου το ξεκινησες,οκ.

εγω περνω 5 πρωι,κ 5 μεταπροπο,τις 5 μερες κ μετα 5 γρ μεταπροπο.στην βδομαδα πανω,βλεπεις διαφορα σε δυναμη,δεν ειναι πλασιμπο,μην ανυσηχεις:green:

Eddie
07-07-10, 23:19
xaxa,λαμογιο χθες ξεκινησα την ιδια κ γω:P

παρτην για 2 μηνακια..το φορτομα με 20 γρ τη μερα δεν χρειαζεται,αλλα αφου το ξεκινησες,οκ.

εγω περνω 5 πρωι,κ 5 μεταπροπο,τις 5 μερες κ μετα 5 γρ μεταπροπο.στην βδομαδα πανω,βλεπεις διαφορα σε δυναμη,δεν ειναι πλασιμπο,μην ανυσηχεις:green:

Xαχαχα,μια χαρα ρε!!

Ειχα πολλα χρονια να παρω κρεατινη,βασικα ουτε καν κρεατινη,φορμουλα επερνα την Cell tech.Μονοιδρωτικη περνο γεια πρροτει φωρα :P:P

Θα γινω και γω κρεατινος τοτε:P

themisdas
09-07-10, 17:42
hello
Λοιπον σκεφτομαι να παρω μονοϋρδικη κρεατινη σε συνδιασμο με πρωτεινη καθαρη (80αρα)
παω γυμναστηριο 3 χρονια και τα 2 τελευταια παιρνω μετα την προπονηση την optimum gold whey standard
*******************************************************και ειμαι ευχαριστιμενος αλλα θα ηθελα κατι παραπανω για να με βοηθα να εχω πιο πολυ ενταση μεχρι το τελος της προπονησης μου (πηγαινω 3-4 φορεσ την εβδομαδα)
Δεν εχω κανει πολυ μεγαλη ερευνα αλλα σκευτομαι να παρω αυτην *************************************************
τι λετε?

noz1989
09-07-10, 18:47
Μια χαρα ειναι! παρτην!

themisdas
10-07-10, 12:07
a ok,
γινεται να μου δωσετε και οδηγιεσ για το ποτε θα την περνω? (δεν θελω να κανω φορτωμα)
Δηλαδη μετα την προπονηση μπορω να παρω και την πρωτεινη και την κρεατινη?

noz1989
10-07-10, 12:09
ενα κουταλακι του γλυκου μετα την προπο μαζι με την πρωτεινη και εισαι Οκ!

KATERINI 144
10-07-10, 12:18
hello
Λοιπον σκεφτομαι να παρω μονοϋρδικη κρεατινη σε συνδιασμο με πρωτεινη καθαρη (80αρα)
παω γυμναστηριο 3 χρονια και τα 2 τελευταια παιρνω μετα την προπονηση την optimum gold whey standard
*******************************************************και ειμαι ευχαριστιμενος αλλα θα ηθελα κατι παραπανω για να με βοηθα να εχω πιο πολυ ενταση μεχρι το τελος της προπονησης μου (πηγαινω 3-4 φορεσ την εβδομαδα)
Δεν εχω κανει πολυ μεγαλη ερευνα αλλα σκευτομαι να παρω αυτην *************************************************
τι λετε?κατα την εγγραφή σου ήρθε ενα πμ, το διάβασες?! διαβασε τους κανονες του φορουμ.

Κανόνες του Φόρουμ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1626)

καλος ηρθες.

Mentorasgr
10-07-10, 13:36
Παίδες καλημέρα και από μένα!!

Σας διαβάζω αρκετό καιρό τώρα αν και μόλις τώρα έκανα εγγραφή στο φόρουμ. Θα ήθελα τα φώτα σας σε μια απορία: Εδώ και 2 εβδομάδες παίρνω το Dymatize Xpand Xtreme αλλά δεν έχω δει ιδιαίτερες διαφορές ούτε και στην προπόνηση αλλά ούτε και επάνω μου. Έχοντας διαβάσει τις γνώμες σας και βλέποντας ότι μάλλον δεν αξίζει και πολλά, σκέφτομαι να το σταματήσω και να πάρω ένα άλλο συμπλήρωμα καθαρής μονουδρικής κρεατίνης. Να το κάνω ή μιας και έχω ήδη ξεκινήσει το άλλο να το τελειώσω και μετά να ξεκινήσω άλλο; Τι πιστεύετε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!

salpas18
10-07-10, 15:12
Παίδες καλημέρα και από μένα!!

Σας διαβάζω αρκετό καιρό τώρα αν και μόλις τώρα έκανα εγγραφή στο φόρουμ. Θα ήθελα τα φώτα σας σε μια απορία: Εδώ και 2 εβδομάδες παίρνω το Dymatize Xpand Xtreme αλλά δεν έχω δει ιδιαίτερες διαφορές ούτε και στην προπόνηση αλλά ούτε και επάνω μου. Έχοντας διαβάσει τις γνώμες σας και βλέποντας ότι μάλλον δεν αξίζει και πολλά, σκέφτομαι να το σταματήσω και να πάρω ένα άλλο συμπλήρωμα καθαρής μονουδρικής κρεατίνης. Να το κάνω ή μιας και έχω ήδη ξεκινήσει το άλλο να το τελειώσω και μετά να ξεκινήσω άλλο; Τι πιστεύετε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!

κανε τον κυκλο με αυτο κανε παυση μια εβδομαδα και μετα παρε καθαρι εγω ετσι λεω!:toast:

geo28
10-07-10, 16:02
κανε τον κυκλο με αυτο κανε παυση μια εβδομαδα και μετα παρε καθαρι εγω ετσι λεω!:toast:

Aν ειναι για μια βδομαδα να μν κανει καθολου τοτε..ενα μηνα οφφ τουλαχιστον...

salpas18
10-07-10, 17:00
Aν ειναι για μια βδομαδα να μν κανει καθολου τοτε..ενα μηνα οφφ τουλαχιστον...

οπως θελει ο καθενας :toast::toast: :D

geo28
10-07-10, 17:03
νταξει δεν εινει οπως θελει ο καθενας ,υπαρχουν και καποια πρωτοκολα που λενε 1-2 μηνες οφφ:thumbup:...

beefmeup
10-07-10, 17:42
νταξει δεν εινει οπως θελει ο καθενας ,υπαρχουν και καποια πρωτοκολα που λενε 1-2 μηνες οφφ:thumbup:...

οχι.

για την κρεατινη θες 15 μερες.ειναι αρκετες,κ ξαναμπαινεις μετα.

Mentorasgr
10-07-10, 20:21
Οκ, σας ευχαριστώ για την απάντηση!!Θα το τελειώσω, θα περιμένω 15 μέρες και μετά θα ξεκινήσω μονουδρική. Δυστυχώς το συγκεκριμένο προιόν το πήρα προτού αρχίσω να ψάχνομαι μεθοδικά και γι'αυτό τώρα πρέπει να το τελειώσω.

Ευχαριστώ και πάλι!!

sogoku
19-07-10, 20:30
Η κρεατινη γνωστη στους αθλητες για την δραση της τωρα φαινεται οτι μπορει να ειναι και αντιξειδωτικη ουσια.Ιταλοι ερευνητες παρατηρησαν οτι οταν προστεθηκε το αμινοξυ κρεατινη σε ανθρωπινα κυτταρα μειωσε την οξειδωση αυτων.Παλαιοτερες μλετες εδειξαν οτι η συμπληρωματικη κρεατινη μπορει να δρασει προληπτικα σε καρδιαγγειακες και νευρολογικες ασθενειες.Θα πρεπει να σημειωθει οτι εχουν υπαρξει προβληματισμοι σχετικα με την περιπτωση της κρεατινης να αυξανει τις πιθανοτητες καρκινου,πραγμα το οποιο οδηγησε στην μειωση της ζητησης του τα τελευταια χρονια.


Ειναι μια ερευνα που βρηκα σε ενα περιοδικο.Την εγραψα ετσι γιατι δεν ειχα τι να κανω ουτε να το παιξω γνωστης ουτε να φοβισω κοσμο.Ετσι απλα.

stavrozgr
24-07-10, 14:45
ερωτηση κρισεως...

μεσα στην διαρκεια του κυκλου της κρεατινης αν δεν παω για τρεις μερεσ συνεχομενες γυμναστηριο, να περνω κρεατινη ? να μην περνω ?

και αν δεν περνω χαλαει ο κύκλος ? δηλαδη με το που θα ξαναπαρω μετα απο τρεις
μερες που δεν επερνα , θα έχω μικρότερα οφέλη ???

sogoku
24-07-10, 14:49
ερωτηση κρισεως...

μεσα στην διαρκεια του κυκλου της κρεατινης αν δεν παω για τρεις μερεσ συνεχομενες γυμναστηριο, να περνω κρεατινη ? να μην περνω ?

και αν δεν περνω χαλαει ο κύκλος ? δηλαδη με το που θα ξαναπαρω μετα απο τρεις
μερες που δεν επερνα , θα έχω μικρότερα οφέλη ???



Παιρνε μια δοση με το πρωινο σου και τις 3 μερες.Τωρα αν χασεις και μια μερα δεν πειραζει.

Fiesta S 09
07-08-10, 15:02
Μόλις αγόρασα την Creapure Creatine της Reflex και 8έλω να μάθω την κατάλληλη δοσολογία για τα κιλά μου.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά μονουδρική,μόνο φορμουλα κρεατίνης.Είμαι 97 κιλά.20 γρ την ημέρα είναι αρκετά?και κάθε πότε?
Ευχαριστώ:thumbsup:

Devil
08-08-10, 20:32
Μόλις αγόρασα την Creapure Creatine της Reflex και 8έλω να μάθω την κατάλληλη δοσολογία για τα κιλά μου.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά μονουδρική,μόνο φορμουλα κρεατίνης.Είμαι 97 κιλά.20 γρ την ημέρα είναι αρκετά?και κάθε πότε?
Ευχαριστώ:thumbsup:

10γρ σου φτανουν

5γρ στο prewo και 5γρ στο postwo
και τις μερες χωρις γυμναστηριο 5γρ το πρωι και 5γρ το απογευμα

thegravijia
08-08-10, 21:18
Μόλις αγόρασα την Creapure Creatine της Reflex και 8έλω να μάθω την κατάλληλη δοσολογία για τα κιλά μου.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά μονουδρική,μόνο φορμουλα κρεατίνης.Είμαι 97 κιλά.20 γρ την ημέρα είναι αρκετά?και κάθε πότε?
Ευχαριστώ:thumbsup:
5 μετα την προπονηση

dimitris500
19-08-10, 15:15
γεια σας θελω να κανω μια ερωτηση απο ποσο χρωνων κανει να περνει καπιος κρεατινη

arisfwtis
19-08-10, 15:17
xaxxaxaxaxa
α ρε μητσο εισαι κορυφαιος

:rolf::rolf::rolf::rolf:

koulisss
19-08-10, 15:37
πριν καιρο ειχα διαβαση καπου η στο φορουμ ηταν η σε καποιο περιοδικο οτι η πιο καταλληλη ωρα για να παρουμε κρεατινη ειναι 1 ωρα προτου την προπονηση μολις παρουμε την κρεατινη μετα απο μια ωρα αρχιζει να κυκλοφορει στο αιμα και να πηγαινει στους μυς και οτι μετα απο 2 ωρες αρχιζει να μετατρεπεται σε κρεατινηνη και χανουμε τα οφελητης νομιζο αυτο ειχα διαβαση.εχετε ακουση κατι γιαυτο???

dimitris500
20-08-10, 18:56
Αν δεν εχουν κορεστει οι μυες απο κρεατινη και την κατακρητηση υγρων που αυτη προκαλει,απο οσο εχω διαβασει,ναι αλληλεπιδρουν.

παιδια εχει γινει μαι ερευνα για πριν την προπονηση αν κανει να περνουμε καφεινη και αποδειχθηκε πως οχι δεν βοηθαει αλλα αντιθετος

dimitris500
20-08-10, 19:03
συγνωμη παιδια εκανα λαθος

koulisss
20-08-10, 19:10
παιδια εχει γινει μαι ερευνα για πριν την προπονηση αν κανει να περνουμε καφεινη και αποδειχθηκε πως οχι δεν βοηθαει αλλα αντιθετος

ενας λογος που βρηκα στο Musclemag ειναι αυτος!!! Σύμφωνα με έρευνα που έγινε από Ελβετούς επιστήμονες η καφεΐνη μειώνει την κυκλοφορία του άιματος πρός την καρδιά κατά την διάρκεια της άσκησης σε ποσοστό που φτάνει έως και 39%.Όταν αυξάνετε το επίπεδο της δραστηριότητας σας οι στεφανιαίες αρτηρίες διαστέλλονται ώστε να περάσει από μέσα περισσότερο αίμα που μεταφέρει οξυγόνο.Οταν όμως εκείνοι που συμμετείχαν στην έρευνα ήπιαν 200mg καφείνης(2 φλυτζάνια καφέ) περίπου μια ώρα πρίν την άσκηση,αυτή η διαστολή μειώθηκε πολύ.

koulisss
22-08-10, 15:58
πριν καιρο ειχα διαβαση καπου η στο φορουμ ηταν η σε καποιο περιοδικο οτι η πιο καταλληλη ωρα για να παρουμε κρεατινη ειναι 1 ωρα προτου την προπονηση μολις παρουμε την κρεατινη μετα απο μια ωρα αρχιζει να κυκλοφορει στο αιμα και να πηγαινει στους μυς και οτι μετα απο 2 ωρες αρχιζει να μετατρεπεται σε κρεατινηνη και χανουμε τα οφελητης νομιζο αυτο ειχα διαβαση.εχετε ακουση κατι γιαυτο???

????

Devil
22-08-10, 16:38
????

ακυρο. δεν νομιζω οτι ισχυει

Devil Randime
22-08-10, 17:15
Για την καφεινη + κρεατινη μαζι πριν την προπονηση εχουν ακουστει πολλα μη ωφελιμα για τον αθλητη. Ωστοσο ειναι επισης αληθεια οτι σε αρκετα θα ελεγα συμπληρωματα εχουν καφεινη και κρεατίνη μαζί και τα πλασαρουν σα pre-workout συμπληρώματα... (π.χ. MYOSHOCK το οποιο και χρησιμοποιω). Ωστοσο ειναι και αρκετα αλλα (π.χ. της Stacker καποια κ.α.) τα οποια δε βαζουν καθολου κρεατινη παρα μονο καφεινη, guarana κλπ. Δυιστανται οι γνωμες νομιζω σε αυτο το θεμα...

giannis64
22-08-10, 17:21
ενω η καφεινη φρεναρει την δρασει της κρεατινης!!!;)

arisfwtis
22-08-10, 17:22
και το γαλα δν φρεναρει την δραση της κρεατινης η κανω λαθος?

Devil Randime
22-08-10, 17:23
Παντως εγω προσωπικα νομιζω ειναι ανουσιο η χρηση της κρεατινης πριν τη προπονηση. Εγω προσωπικα προτιμω κατι που να μου δωσει ενεργεια για πριν τη προπονηση (π.χ. καφεινη, guarana , κατι με υδατανθρακες κλπ) και την κρεατινη είτε πρωι και μετα προπό, ειτε μόνο μετα την προπό...

giannis64
22-08-10, 17:29
η καλύτερη χρήση της κρεατίνης είναι για μυϊκή ανάρρωση!!

άρα το πρωί και μετά την προπόνηση!!

αν και υπάρχουν και άλλες απόψεις για την χρησιμοποίηση της!!!

Devil Randime
22-08-10, 17:33
η καλύτερη χρήση της κρεατίνης είναι για μυϊκή ανάρρωση!!

άρα το πρωί και μετά την προπόνηση!!

αν και υπάρχουν και άλλες απόψεις για την χρησιμοποίηση της!!!

+1
Συμφωνώ με τον Γιάννη.

beefmeup
22-08-10, 18:53
????


ακυρο. δεν νομιζω οτι ισχυει

καπου το χα διαβασει κ γω,αλλα δε θυμαμαι αν ελεγε τπτ για το 2ο μερος.

prewo ισχυει,περνουμε ετσι κ αλλιως..

αν θελουμε

Devil
22-08-10, 20:15
καπου το χα διαβασει κ γω,αλλα δε θυμαμαι αν ελεγε τπτ για το 2ο μερος.

prewo ισχυει,περνουμε ετσι κ αλλιως..

αν θελουμε

καλα prewo αλλοι παιρνουν αλλοι οχι
ετσι κι αλλιως καθαρα για λογους ενεργιας ειναι

αλλα αυτο με τα ακριβη ωραρια πρωτη φορα το ακουω

giannis64
22-08-10, 20:33
η καλύτερη χρήση της κρεατίνης είναι για μυϊκή ανάρρωση!!

άρα το πρωί και μετά την προπόνηση!!

αν και υπάρχουν και άλλες απόψεις για την χρησιμοποίηση της!!!


καλα prewo αλλοι παιρνουν αλλοι οχι
ετσι κι αλλιως καθαρα για λογους ενεργιας ειναι

αλλα αυτο με τα ακριβη ωραρια πρωτη φορα το ακουω

αυτό εννοείς?????

Devil
22-08-10, 20:39
αυτό εννοείς?????

οχι. το ποστ που λεει για την 1 ωρα πριν την προπονηση και τις 2 ωρες μετα που γινετε κρεατινινη μπλα μπλα μπλα .......!!!

ειναι εντελως ακυρο πρωτη φορα το βλεπω

μετα την προπονηση πρεπει να την παρεις ετσι κι αλλιως

giannis64
22-08-10, 20:41
οχι. το ποστ που λεει για την 1 ωρα πριν την προπονηση και τις 2 ωρες μετα που γινετε κρεατινινη μπλα μπλα μπλα .......!!!

ειναι εντελως ακυρο πρωτη φορα το βλεπω

μετα την προπονηση πρεπει να την παρεις ετσι κι αλλιως

+100000:thumbup:

koulisss
22-08-10, 21:48
οχι. το ποστ που λεει για την 1 ωρα πριν την προπονηση και τις 2 ωρες μετα που γινετε κρεατινινη μπλα μπλα μπλα .......!!!

ειναι εντελως ακυρο πρωτη φορα το βλεπω

μετα την προπονηση πρεπει να την παρεις ετσι κι αλλιως

δεν ειπα οτι δεν πρεπη να παρουμε μετα την προπο απλος ηπα οτι οταν περνουμε μετα απο 2 ωρες αρχιζει να μετατρεπετε σε κρεατινηνη και για να εκμεταλευτουμε οσο καλητερα τα οφελη της κρεατινης συνιστανε 1ωρα πριν την προπο αυτα!θα ψαξω να βρω το κειμενο αυτο και 8α το ανεβασο να το δειτο!

Devil
22-08-10, 21:51
οχι. το ποστ που λεει για την 1 ωρα πριν την προπονηση και τις 2 ωρες μετα που γινετε κρεατινινη μπλα μπλα μπλα .......!!!

ειναι εντελως ακυρο πρωτη φορα το βλεπω

μετα την προπονηση πρεπει να την παρεις ετσι κι αλλιως


δεν ειπα οτι δεν πρεπη να παρουμε μετα την προπο απλος ηπα οτι οταν περνουμε μετα απο 2 ωρες αρχιζει να μετατρεπετε σε κρεατινηνη και για να εκμεταλευτουμε οσο καλητερα τα οφελη της κρεατινης συνιστανε 1ωρα πριν την προπο αυτα!θα ψαξω να βρω το κειμενο αυτο και 8α το ανεβασο να το δειτο!

.

gspyropo
01-09-10, 04:14
καλημερα και καλο μηνα σε ολο το forum....θελω να ακουσω γνωμες κατα ποσο ειναι σωστο και ασφαλες να χρησιμοποιησω kre alkalyne 1 μηνα on - 1 μηνα off????μεχρι ποσο μπορω να την χρησιμοποιω συνεχομενα???

Devil
01-09-10, 04:16
και 2 μηνες ον δεν θα εχεις προβλημα

alien.carmania
01-09-10, 15:06
θα ξεκινησω μονουδρικη κρεατινη απο βδομαδα και της μερες που θα εχω προ, θα περνω 5 γρ μιση ωρα πριν την προ κ 5 γρ αμεσως μετα...! το ερωτημα ειναι αν για πριν την προ αντι για 5 γρ μονουδρικη παρω μια δοση storm θα ειναι οκ η καλυτερα να μην της συνδιασω..?

giannis64
01-09-10, 15:08
για ποιο λογο να παρεις πριν την προπονηση κρεατινη??
γνωμη μου ειναι να την παρεις την μια δοση το πρωι πριν το γευμα σου!!

hunteranimator
01-09-10, 15:21
θα ξεκινησω μονουδρικη κρεατινη απο βδομαδα και της μερες που θα εχω προ, θα περνω 5 γρ μιση ωρα πριν την προ κ 5 γρ αμεσως μετα...! το ερωτημα ειναι αν για πριν την προ αντι για 5 γρ μονουδρικη παρω μια δοση storm θα ειναι οκ η καλυτερα να μην της συνδιασω..?
Κατα την γνωμη μου,καλο θα ητανε να αποφασισεις σκετο storm? η μονουδρικη? μην τα συνδιαζεις οχι οτι θα παθεις τιποτα,προς θεου.Απλα στο λεω για να μην μπερδευεσαι γιατι ολο αυτο γενικα ειναι πραγματικα ακαρπο και χρονοβορο απο την αποψη οτι περνεις 2 συμπληρωματα για την ιδια δουλεια.Ποιο πολυ δουλεια θα σου κανει το storm παρα η σκετη μονουδρικη.

alien.carmania
01-09-10, 16:19
απλα ηξερα οτι της οφ μερες περνουμε την κρεατινη μια δοση την ημερα το πρωι... και την μερες με προ μια πριν και μια μετα....! οκ ετσι θα το κανω μια δοση παντα το πρωι και της μερες με προ μια δοση αμεσως μετα..! σας ευχασιστω....!

alien.carmania
01-09-10, 16:20
Κατα την γνωμη μου,καλο θα ητανε να αποφασισεις σκετο storm? η μονουδρικη? μην τα συνδιαζεις οχι οτι θα παθεις τιποτα,προς θεου.Απλα στο λεω για να μην μπερδευεσαι γιατι ολο αυτο γενικα ειναι πραγματικα ακαρπο και χρονοβορο απο την αποψη οτι περνεις 2 συμπληρωματα για την ιδια δουλεια.Ποιο πολυ δουλεια θα σου κανει το storm παρα η σκετη μονουδρικη.

οκ θα τα δοκημασω ξεχωριστα για να δω τιν διαφορα..!

giannis64
01-09-10, 16:26
απλα ηξερα οτι της οφ μερες περνουμε την κρεατινη μια δοση την ημερα το πρωι... και την μερες με προ μια πριν και μια μετα....! οκ ετσι θα το κανω μια δοση παντα το πρωι και της μερες με προ μια δοση το πρωι και αμεσως μετα την προ..! σας ευχασιστω....!


:thumbup:

Devil
02-09-10, 05:38
θα ξεκινησω μονουδρικη κρεατινη απο βδομαδα και της μερες που θα εχω προ, θα περνω 5 γρ μιση ωρα πριν την προ κ 5 γρ αμεσως μετα...! το ερωτημα ειναι αν για πριν την προ αντι για 5 γρ μονουδρικη παρω μια δοση storm θα ειναι οκ η καλυτερα να μην της συνδιασω..?

δεν θα εχεις κανενα προβλημα μπορεις να παρεις το strorm πριν απο την προπονηση και μετα να παρεις μονουδρικη

αν και πρωσοπικα θα σου ελεγα μονουδρικη μονο αλλα αμα το εχεις μπορεις να το χρησιμοποιησεις

alien.carmania
02-09-10, 08:44
το εχω για αυτο το λεω...! οτι και να κανω δεν παυει να ειναι κρεατινες και οι δυο...! ξεχωριστα θα φανουν και τα αποτελεσματα της καθε μιας....!

Devil
02-09-10, 12:09
το εχω για αυτο το λεω...! οτι και να κανω δεν παυει να ειναι κρεατινες και οι δυο...! ξεχωριστα θα φανουν και τα αποτελεσματα της καθε μιας....!

οκ τοτε βαλε μερες on storm και μερες off κρεατινη μονο

βασικα και ολες τις μερες να βαλεις storm το ιδιο πραγμα πρεπει να ειναι...

Qlim4X
02-09-10, 12:18
δοκιμασα την creatine glyconate για preworkout. σε σχεση με την μουδρικη ενιοσα πολυ μεγαλυτερη ενεργεια και δυναμη. λογικα θα οφιλετε στην γλυκοζι που περιεχει.

beefmeup
02-09-10, 12:48
δοκιμασα την creatine glyconate για preworkout. σε σχεση με την μουδρικη ενιοσα πολυ μεγαλυτερη ενεργεια και δυναμη. λογικα θα οφιλετε στην γλυκοζι που περιεχει.

αυτη με ειχε πιασει κ μενα.δεν ειναι ακριβως γλυκοζη,ειναι προιον της οξειδωσης της.
κ αποτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν ρυθμιστης οξυτητας,οποτε γιαυτο κ η χρηση του στην κρεατινη αυτη.

Qlim4X
02-09-10, 13:10
αυτη με ειχε πιασει κ μενα.δεν ειναι ακριβως γλυκοζη,ειναι προιον της οξειδωσης της.
κ αποτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν ρυθμιστης οξυτητας,οποτε γιαυτο κ η χρηση του στην κρεατινη αυτη.

θελω να δοκιμασω και την creatine akg, creatine ororate να δουμε τι λενε και αυτες.

hunteranimator
02-09-10, 15:50
θελω να δοκιμασω και την creatine akg, creatine ororate να δουμε τι λενε και αυτες.
αυτες οι κρεατινες ειναι στο storm

deluxe
02-09-10, 16:30
Τελικα την κρεατινη την παιρνουμε με ζεστο ή κρυο νερο;

giannis64
02-09-10, 18:12
χλιαρο!!!!!!!!!

onymos
05-09-10, 23:09
kalispera.exw mia aporia.gt gnwstos a8liatros isxirizete pws xrisimopoiei kreatinh epi 15 xronia ka8imerinws? dn akougetai paratravigmeno. to eida se sxetiko site k m fanike para3eno!

***Διαβασε μια τους κανονες του φορουμ και γραφε με ελληνικα!!!***