PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

sTeLaKoS
06-09-10, 00:23
Κάποιοι προτείνουν λήψη 3-5gr κρεατίνης εφόρου ζωής.
Υπάρχει και μια σχετική μελέτη την οποία όμως δεν έχω εύκαιρη. Αν μπορεί να τη βρει κάποιος ας τη παραθέσει στον onymos.

Όπως και να 'χει εγώ προτιμώ να διακόπτω τη χρήση κρεατίνης ανά 6-8 εβδομάδες.

Devil
06-09-10, 00:26
υπαρχουν ατομα που την χρησιμοποιουν συνεχομενα σε μικρες ποσοτητες^^

onymos
06-09-10, 00:40
Δεν ξερω εχς μπερδευτει! Παντως εγω που χρησιμοποιω τν μονουδρικι τησ ρεφλεξ το κουτι γραφει πωσ μετα απο 8 βδομαδες πρεπει να τη σταματησεις. τυχαιο δε νομιζω?:thumbup: παντωσ παρεξενευτικα γτ το ελεγε ενασ αθλιατρος!

pureblood
06-09-10, 09:43
καλημερα.
θα ηθελα να ξεκινησω να παιρνω κρεατινη για αυξηση βαρους κανω διατροφη ογκου την τελευταια βδομαδα για να παρω λιγο βαρος,ειδα αυτη Creapure Creatine πως την βλεπετε,ειναι και οικονομικη?

alien.carmania
06-09-10, 11:10
καλημερα.
θα ηθελα να ξεκινησω να παιρνω κρεατινη για αυξηση βαρους κανω διατροφη ογκου την τελευταια βδομαδα για να παρω λιγο βαρος,ειδα αυτη Creapure Creatine πως την βλεπετε,ειναι και οικονομικη?

πολυ καλη.............

Nosblos
07-09-10, 03:16
δηλαδη με λιγα λογια...
ποια ειναι η σωστη χρηση..για την ληψη..κρεατινης..
..μονουδρικης κρεατινης η νιτρικης??

geo28
07-09-10, 10:26
Πειραζει αν κατα τη διαρκεια του κυκλου αλλαξω μαρκα μονουδρικης..??

beefmeup
07-09-10, 10:56
Πειραζει αν κατα τη διαρκεια του κυκλου αλλαξω μαρκα μονουδρικης..??

οχι παρε οποια θες.

Panagos7
13-09-10, 16:02
Καλησπέρα σε όλους.Από αύριο αρχίζω γυμναστήριο και ήδη έχω πάρει πρωτεΐνη και αμινοξέα....σήμερα θέλω να πάω να πάρω και μια κρεατίνη γιατί όπως ακούω χρειάζεται και βλέπεις κα ηδιαφορά....Απλά θέλω να μάθω αν η κρεατίνη σου δίνει και καθόλου μύες η απλά σου δίνει μονο νερά και έτσι φαίνεσαι πιο φουσκωτός και μόλις σταματήσεις ανά την παίρνεις τέλος ? :P Ευχαριστώ.

Devil
13-09-10, 16:41
Καλησπέρα σε όλους.Από αύριο αρχίζω γυμναστήριο και ήδη έχω πάρει πρωτεΐνη και αμινοξέα....σήμερα θέλω να πάω να πάρω και μια κρεατίνη γιατί όπως ακούω χρειάζεται και βλέπεις κα ηδιαφορά....Απλά θέλω να μάθω αν η κρεατίνη σου δίνει και καθόλου μύες η απλά σου δίνει μονο νερά και έτσι φαίνεσαι πιο φουσκωτός και μόλις σταματήσεις ανά την παίρνεις τέλος ? :P Ευχαριστώ.

οχι δεν σου δινει αμεσα μυς

νερα.... μπαχχχχ σιγα τα νερα που σου δινει δεν κρατας και κανα 5 κιλο παραπανω απο νερα

αλλα εσυ πρωτη μερα gym και πας καρφι για κρεατινη?

λιγο υπερβολικο ε?

jessie pavelka
16-09-10, 15:03
ρε παιδια για διαφωτιστε με λιγο σε κατι. παιρνω μια μονουδρικη κρεατινη της warriorlab μαζι με δεξτροζη παλι της warriorlab.. μπορω μετα απο ενα μηνα που θα πρρπει να σταματησω την χρηση της για μια εβδομαδα να παρω μια κρε αλκαλυν? και μετα να συνεχισω κανονικα τη μονουδρικη? επισης ενω κατεβαζω 6 λιτρα νερο τη μερα η κρεατινινη μου ειχε φτασει καποτε στο 2,2 με οριο το 1,3... και η ουρια στα ορια... εαν παιρνω συνεχως μονουδρικη ακομα και με τα απαραιτητα διαλλειματα 1 εβδομαδας θα μπορω να ειμαι ησυχος οτι τα νεφρα μου δεν θα κλαταρουν? οχι τπτ αλλο αλλα δεν καταλαβαινεις κιολασ αν τα νεφρα σου ειναι ετοιμα να σκασουν.. μην παμε για καμια αιμοκαθαρση φοβαμαι... επισης η κρε αλκαλυν ειναι μονο σε καψουλες απ οσο μ χουν πει.. λενε παει στο συκωτι και μετα περναει καλυτερα στο σωμα σου και αλλα τετοια.. αλλα εγω ακουω να λενε γενικοτερα οτι οι καψουλες ειναι χειροτερες απο σκονη και οτι παιρνεις μονο το 10% κλπ.. (για πολυβιταμινες το λενε πιο πολυ). μετα διαβαζω στο site εδω οτι η κρε αλκλυν ειναι μονουδρικη με μαγειρικη σοδα..! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι θαυματα κανει η σοδα και απο κει που παιρνεις νερα αρχιζεις να παιρνεις καθαρα μονο δυναμη??? ευχαριστω.

beefmeup
16-09-10, 15:36
ρε παιδια για διαφωτιστε με λιγο σε κατι. παιρνω μια μονουδρικη κρεατινη της warriorlab μαζι με δεξτροζη παλι της warriorlab.. μπορω μετα απο ενα μηνα που θα πρρπει να σταματησω την χρηση της για μια εβδομαδα να παρω μια κρε αλκαλυν? και μετα να συνεχισω κανονικα τη μονουδρικη? επισης ενω κατεβαζω 6 λιτρα νερο τη μερα η κρεατινινη μου ειχε φτασει καποτε στο 2,2 με οριο το 1,3... και η ουρια στα ορια... εαν παιρνω συνεχως μονουδρικη ακομα και με τα απαραιτητα διαλλειματα 1 εβδομαδας θα μπορω να ειμαι ησυχος οτι τα νεφρα μου δεν θα κλαταρουν? οχι τπτ αλλο αλλα δεν καταλαβαινεις κιολασ αν τα νεφρα σου ειναι ετοιμα να σκασουν.. μην παμε για καμια αιμοκαθαρση φοβαμαι... επισης η κρε αλκαλυν ειναι μονο σε καψουλες απ οσο μ χουν πει.. λενε παει στο συκωτι και μετα περναει καλυτερα στο σωμα σου και αλλα τετοια.. αλλα εγω ακουω να λενε γενικοτερα οτι οι καψουλες ειναι χειροτερες απο σκονη και οτι παιρνεις μονο το 10% κλπ.. (για πολυβιταμινες το λενε πιο πολυ). μετα διαβαζω στο site εδω οτι η κρε αλκλυν ειναι μονουδρικη με μαγειρικη σοδα..! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι θαυματα κανει η σοδα και απο κει που παιρνεις νερα αρχιζεις να παιρνεις καθαρα μονο δυναμη??? ευχαριστω.

ειχες ποτε τπτ προβλημα με νεφρα??

εγω περνω κρεατινη διμηνα,κ μεσα σε κυκλο εκανα εξετασεις κ η υψηλοτερη τιμη κρεατινινης που ειχα ποτε ηταν 1,2.το κανονικο μου ειναι 0.9-1.1,κ καμια φορα κ πολυ λιγοτερο.
πρεπει να το τσεκαρεις.
ξεκιαμε απο κει κ βλεπουμε.
τι ποσοτητες περνεις ανα μερα?

κρεατινη περνεις 2 μηνες κ μετα 15 μερες οφ..αυτα που σου παν για την κρε αλκαλιν κ συκωτια ειναι μουφες.
ειτε καψουλα παρεις ειτε σκονη η ηδια ποσοτητα θα καταληξει στο στομαχι..
μαλλον στις ταμπλετες αναφερεσαι που ειναι αλλο πραμα.
η σοδα μπλοκαρει το οξινο ph του στομαχου κ βοηθαει στην καλυτερη αφομιωση της κρεατινης με αυτον τον τροπο..

ουφ,πολλα ρωτας σε ενα ποστ..

Manos1989
16-09-10, 16:12
ειχες ποτε τπτ προβλημα με νεφρα??

εγω περνω κρεατινη διμηνα,κ μεσα σε κυκλο εκανα εξετασεις κ η υψηλοτερη τιμη κρεατινινης που ειχα ποτε ηταν 1,2.το κανονικο μου ειναι 0.9-1.1,κ καμια φορα κ πολυ λιγοτερο.
πρεπει να το τσεκαρεις.
ξεκιαμε απο κει κ βλεπουμε.
τι ποσοτητες περνεις ανα μερα?

κρεατινη περνεις 2 μηνες κ μετα 15 μερες οφ..αυτα που σου παν για την κρε αλκαλιν κ συκωτια ειναι μουφες.
ειτε καψουλα παρεις ειτε σκονη η ηδια ποσοτητα θα καταληξει στο στομαχι..
μαλλον στις ταμπλετες αναφερεσαι που ειναι αλλο πραμα.
η σοδα μπλοκαρει το οξινο ph του στομαχου κ βοηθαει στην καλυτερη αφομιωση της κρεατινης με αυτον τον τροπο..

ουφ,πολλα ρωτας σε ενα ποστ..

2 μήνες μέσα, 15 μέρες έξω?
1-1 ή 2-2 δεν λένε συνήθως?

beefmeup
16-09-10, 16:16
2 μήνες μέσα, 15 μέρες έξω?
1-1 ή 2-2 δεν λένε συνήθως?

ποιοι το λενε αυτο?

υπαρχει μια μελετη προσφατη με αθλουμενους που εκαναν 2 χρονια συνεχομενα χρηση κρεατινης με 4γρ ανα μερα,χωρις καμια απολυτως παρενεργεια,πουθενα.

κ γιατι να κανεις 1 μηνα οφ??η 2 ας πουμε?
δεν υπαρχει λογος για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα εκτος αν ετσι θες εσυ..αλλο αυτο.

jessie pavelka
16-09-10, 16:54
:rolf::rolf: rebel σε κουρασα ε?? δν πειραζει ειμαι σιγουρος οτι και πολλοι αλλοι θα ειχαν τις ιδιες αποριες και ευχαριστω για τις απαντησεις. ειναι οκ να παρω για ενα μηνα μονουδρ και μετα για 15 μερες κρε αλκαλυν, και μετα να συνεχισω κανονικα τον κυκλο? με τα νεφρα ναι ειχα προβλημα μικρος και παρα τριχα δεν πεθανα.. ειχα αλλεργικη πορφυρα απο λαθος χορηγηση φαρμακου, του ponstan. τωρα με τη δοσολογια ισως να εφτασα και τα 20-25 γρ ημερησιως για 2 εβδομαδες... και χωρις δεξτροζη... :green: αλλα τοτε δν ηξερα τπτ.. απλα μου χει μεινει μια μικρη φοβια.. υπαρχει τροπος να φτιαξω μονος μου κρε αλκαλυν με σογια? η αναλογια ποια ειναι?

beefmeup
16-09-10, 16:58
:rolf::rolf: rebel σε κουρασα ε?? δν πειραζει ειμαι σιγουρος οτι και πολλοι αλλοι θα ειχαν τις ιδιες αποριες και ευχαριστω για τις απαντησεις. ειναι οκ να παρω για ενα μηνα μονουδρ και μετα για 15 μερες κρε αλκαλυν, και μετα να συνεχισω κανονικα τον κυκλο? με τα νεφρα ναι ειχα προβλημα μικρος και παρα τριχα δεν πεθανα.. ειχα αλλεργικη πορφυρα απο λαθος χορηγηση φαρμακου, του ponstan. τωρα με τη δοσολογια ισως να εφτασα και τα 20-25 γρ ημερησιως για 2 εβδομαδες... και χωρις δεξτροζη... :green: αλλα τοτε δν ηξερα τπτ.. απλα μου χει μεινει μια μικρη φοβια.. υπαρχει τροπος να φτιαξω μονος μου κρε αλκαλυν με σογια? η αναλογια ποια ειναι?

φιλε...

ακου,κανε οφ εντελως κ κανε εξετασεις να δεις τα νεφρα αφου εχεις θεματακι.
ενδεχομενως να μην κανει να περνεις κρεατινη.

στην συνεχεια κ αφου δεις οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ θεματακι με τα νεφρα,ξεκινα με 10 γρ κρεατινη για 5 μερες(5+5) κ μετα περνε μονο 5 γρ ανα μερα.
με 20 γρ ανα μερα για 2 βδομαδες τα τεντωσες τα νεφρα σου..

αυτο που λες γιατι να τι κανεις με την κρε αλκαλιν??

jessie pavelka
16-09-10, 17:04
ενοουσα να παρω μονουδρικη και να βαλω και σογια ετσι ωστε να ειναι αλκαλυν.. κοιτα για τα νεφρα ειχα παει να κανω εξετασεις οταν βγηκε 2,2 η κρεατινινη. και υπερηχο και τα παντα. και ολα βγηκαν φυσιολογικα και οτι λειτουργουν σωστα.. και μ ειπαν οτι εκανα απλα υπερβολικη χρηση κρεατινης. thanks παντως φιλε για τις απαντησεις. θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα κανω ενα τσεκαπ παλι.

beefmeup
16-09-10, 17:07
ενοουσα να παρω μονουδρικη και να βαλω και σογια ετσι ωστε να ειναι αλκαλυν.. κοιτα για τα νεφρα ειχα παει να κανω εξετασεις οταν βγηκε 2,2 η κρεατινινη. και υπερηχο και τα παντα. και ολα βγηκαν φυσιολογικα και οτι λειτουργουν σωστα.. και μ ειπαν οτι εκανα απλα υπερβολικη χρηση κρεατινης. thanks παντως φιλε για τις απαντησεις. θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα κανω ενα τσεκαπ παλι.

oxi σογια,σοδα...

κ αν εισαι οκ απο εξετασεις κανε οτι σου πα,για την ληψη της.

ακου 20-25 γρ αναμερα..χαχα!!:turtle:
too much..

mekefi
16-09-10, 17:20
με την ευκαιρια να ρωτησω κι εγω
μου ηρθε δωρο με την παραγγελια μια κρεατινη nutrisport 100γρ
τι λετε να την παρω ή οχι?

beefmeup
16-09-10, 17:20
με την ευκαιρια να ρωτησω κι εγω
μου ηρθε δωρο με την παραγγελια μια κρεατινη nutrisport 100γρ
τι λετε να την παρω ή οχι?

εσυ θες να την παρεις??

jessie pavelka
16-09-10, 17:42
κατι τελευταιο... εκτος απο την κρεατινη θα ηταν καλο να παρω καποιους ηλεκτρολυτες κατα τη διαρκεια της προπονησης? αλλα εχουν μεσα σουκραλοζες και αλλα τετοια σκατα και γιαυτο το αποφευγω ως τωρα..

Devil
16-09-10, 17:53
κατι τελευταιο... εκτος απο την κρεατινη θα ηταν καλο να παρω καποιους ηλεκτρολυτες κατα τη διαρκεια της προπονησης? αλλα εχουν μεσα σουκραλοζες και αλλα τετοια σκατα και γιαυτο το αποφευγω ως τωρα..

δεν ειναι must αλλα αμα δεις οτι σε βοηθανε παρε

just chris
19-09-10, 10:10
ασχετο με ολα αυτα που ρωτανε εδω αλλα εγω προτιμω την καθαρη κρεατινη (που ειναι κ φθηνη...βλεπε reflex).κ οπως μου ειχε πει κ ο γιαννης...ειναι καλυτερο αναρωτικο μυων για μετα την προ.οποτε ενα κουταλακι του γλυκου μαζι με την πρωτ σε νερακι κ μια μπανανα κ εισαι boss!!!

dimitris500
20-09-10, 14:18
παιδια ειμαι 16 χρονων κανει να παρω αυτη την κρεατινη? http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1621&category=566

Devil
20-09-10, 17:51
παιδια ειμαι 16 χρονων κανει να παρω αυτη την κρεατινη? http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1621&category=566

που ακριβως πας με την κρεατινη...???????????????

εδω δεν εχεις διατροφη ρε μητσο και θες κρεατινη...

dimitris500
21-09-10, 16:38
θα φτιαξουμε και διατροφη ρε συ δλδ μπορω να παρω κρεατινη?

Devil
21-09-10, 18:09
θα φτιαξουμε και διατροφη ρε συ δλδ μπορω να παρω κρεατινη?

για μενα οχι

εισαι 16 καλο ειναι να αρχησεις με διτροφη και αργοτερα βλεπεις για συμπληρωματα

dimitris500
21-09-10, 18:58
περνω μονο πρωτεινη καθαρη

sTeLaKoS
21-09-10, 22:57
Καλά κάνεις. Πάρε και μια πολυβιταμίνη.

Θα εκπλαγείς απ' τη πρόοδό σου αν αφοσιωθείς στη διατροφή. :thumbup:

giannis50
22-09-10, 23:30
θα αρχισω και γω κρεατινη και μιας και ειναι η πρωτη μ φορα θελω λιγη βοηθεια απο τους εμπειρους..;)

αρχικα εχω βαλει αυτη (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=6&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23) στο ματι γιατι εχω δει πολους να την προτεινουν και ειναι και φθινη..

δευτερον θελω να ξερω για την δοσολογια..
εχω ακουσει ενα σορο εκδοχες (πχ 20γρ. για καθημερινα για 1 μηνα, 10γρ για 15 μερες κλπ..) και δεν μπορω να καταλαβω ακομα ποια ειναι καλυτερη για μενα..

περιμενω απαντησεις thnx!.. :)

Mitsen
22-09-10, 23:34
Όσο αφορά το φόρτωμα κρεατίνης στην αρχή είμαι λίγο επιφυλακτικός, τόσο για μήπως μείνω με τα νεφρά στο χέρι όσο για το ποσο πραγματικά αποτελεσματικό είναι :unsure:

Δεν έχω ξαναπαίξει με κρεατίνη...

KATERINI 144
22-09-10, 23:34
θα αρχισω και γω κρεατινη και μιας και ειναι η πρωτη μ φορα θελω λιγη βοηθεια απο τους εμπειρους..:wink:

αρχικα εχω βαλει αυτη (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=6&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23) στο ματι γιατι εχω δει πολους να την προτεινουν και ειναι και φθινη..

δευτερον θελω να ξερω για την δοσολογια..
εχω ακουσει ενα σορο εκδοχες (πχ 20γρ. για καθημερινα για 1 μηνα, 10γρ για 15 μερες κλπ..) και δεν μπορω να καταλαβω ακομα ποια ειναι καλυτερη για μενα..

περιμενω απαντησεις thnx!.. :-)


Φάση φορτώματος: Καταναλώστε μία μεζούρα (5γρ) αναμιγμένη σε 500ml νερού, ή χυμού ή συμπλήρωμα υποκατάστασης γεύματος, 4 φορές την ημέρα κατανεμημένες σε ίσα χρονικά διαστήματα, για 5 ημέρες.
Φάση συντήρησης: Καταναλώστε μία μεζούρα (5γρ) ημερησίως αναμιγμένη σε 500ml νερού, ή χυμού ή συμπλήρωμα υποκατάστασης γεύματος.


αφου σου λεει καθαρα ποσο να παρεις, δε χρειαζεται να μπερδευεσαι.

giannis50
22-09-10, 23:38
ναι αλλα ποσο διαρκει η φαση φορτοματος και η φαση συντηρησης?

Devil
22-09-10, 23:40
δεν ισχυει και τοσο η φαση του loading την ιδια δουλεια κανεις και με μικροτερη ποσοτητα καθημερινα

Devil
22-09-10, 23:41
δεν ισχυει το φορτωμα

το εκαναν πριν χρονια

παρε μια σταθερη ποσοτητα ολες τις μερες 5-10γρ

Mitsen
22-09-10, 23:44
δεν ισχυει το φορτωμα

το εκαναν πριν χρονια

παρε μια σταθερη ποσοτητα ολες τις μερες 5-10γρ

και τις on και τις off? :shock:

KATERINI 144
22-09-10, 23:44
ναι αλλα ποσο διαρκει η φαση φορτοματος και η φαση συντηρησης?
καλα δε διαβαζεις τη γραφει στο λινκ που εβαλες?! :unsure:


Φάση φορτώματος: Καταναλώστε μία μεζούρα (5γρ) αναμιγμένη σε 500ml νερού, ή χυμού ή συμπλήρωμα υποκατάστασης γεύματος, 4 φορές την ημέρα κατανεμημένες σε ίσα χρονικά διαστήματα, για 5 ημέρες.


Προειδοποίηση: Μην υπερβαίνετε την συνιστώμενη δόση. Να μην χρησιμοποιείτε περισσότερο από 8 συνεχόμενες εβδομάδες. Συνίσταται διάλειμμα 4 εβδομάδων πριν την επανάληψη του κύκλου χρήσης.

υσ: ισχύει και αυτο που λεει ο ντεβιλ, μπορεις να μην κανεις φόρτωμα δε θελεις.

Devil
22-09-10, 23:49
και τις on και τις off? :shock:

ναι

γιατι που ειναι το περιεργο????

αντε αμα θες κανε 10γρ (σε 2 δοσεις) τις on και 5γρ τις off

μπορεις και 5γρ ολες

Mitsen
22-09-10, 23:51
ναι

γιατι που ειναι το περιεργο????

αντε αμα θες κανε 10γρ (σε 2 δοσεις) τις on και 5γρ τις off

μπορεις και 5γρ ολες

Έτσι είχα σκοπό...

Είχε γράψει και ο MB στις on 5-5 (πρωί-postwork) και 5 τις off

Devil
22-09-10, 23:53
Έτσι είχα σκοπό...

Είχε γράψει και ο MB στις on 5-5 (πρωί-postwork) και 5 τις off

οκ

καντο ετσι δεν εχει καμια διαφορα;)

traffic
23-09-10, 10:32
Εχω ακουσει επισης οτι πρεπει να περνουμε την κρεατινη(μονουδατικη) με αδειο στομαχι για να μην αφηνουμε περιθωρια να μετατραπει σε κρεατινινη...ισχυει κατι τετοιο...?

beefmeup
23-09-10, 11:23
Εχω ακουσει επισης οτι πρεπει να περνουμε την κρεατινη(μονουδατικη) με αδειο στομαχι για να μην αφηνουμε περιθωρια να μετατραπει σε κρεατινινη...ισχυει κατι τετοιο...?

μονοΥδρικη..

βσικα τοτε ειναι που εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γινει αυτο που λες.

υπαρχει μια λογικη οτι αν την παρεις με γεματο στομαχι,το περιεχομενο του θα ειναι κατι σαν buffer,για το οξινο περιβολον του στομαχου κ θα βοηθησει στην καλυτερη αφομιωση της..

αλλα αν γινει αυτο,μετα εχεις ενα θεματακι στο ποστ,οτι η κρεατινη θα κανει πολυ παραπανω χρονο να περασει στους μυς..

φεξε μου κ γλιστρισα δλδ..εγω στις οφ μερες την περνω μαζι με το πρωινο(γεματο),κ στις μερες που κανω προπονα,μετα το τζυμ με wms κ τα ρεστα..(αδειο δλδ στομαχι).

kyriakos23
23-09-10, 19:39
εγω δοκιμασα να πινο 3γρ καθε μερα για 2 μηνες και ειχα ακριβος τα ιδια αποτελεσματα χωρις φορτωμα

giannis50
23-09-10, 19:52
δλδ για να καταλαβω, γτ ειμαι νεος στα κοπλα..

θα περνω 10γρ πχ για 2 μινες και μετα για 1 μινα καθολου?
και επαναληψη τ κυκλου.

KATERINI 144
23-09-10, 19:58
Φάση συντήρησης: Καταναλώστε μία μεζούρα (5γρ) ημερησίως αναμιγμένη σε 500ml νερού, ή χυμού ή συμπλήρωμα υποκατάστασης γεύματος.

:cyclops::cyclops:


δλδ για να καταλαβω, γτ ειμαι νεος στα κοπλα..

θα περνω 10γρ πχ για 2 μινες και μετα για 1 μινα καθολου?
και επαναληψη τ κυκλου.5 λέμε, 5!!!!! την ήμερα για 2 μήνες και μετα στοπ ενα για μηνα, εκτος αν εισαι 100 μυικά κιλά......

giannis50
23-09-10, 20:43
οκ!! οκ!!! απλα ρωταω γτ εχω ακουσει κ αλλους π περνουν και 25γρ ημερησιως..

κατι αλλο..
εχω 1 ξεδερφο 17 χρονων κ θελει να παρει κ αυτος κρεατινη..τ θεμα ειναι πως ειναι 1.86 υψος και 56 κιλα μονο.. τ λεω να παει σε διατροφολογο. εχει ιδι αρχησει γυμναστηριο..

θα μπορουσε να παρει κρεατινη η θα παθει τπτ?

KATERINI 144
23-09-10, 21:07
πάρει δεν πάρει, πάθει δεν πάθει, αν δε φάει δεν κάνει τίποτα πέστου.

giannis50
23-09-10, 21:25
αυτα εδω θα τον βοηθησουν σε τπτ η μπαααα..? (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=49&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=24)

arisfwtis
23-09-10, 21:28
17 χρονων ειναι ρε συ και πολθ λιγα κιλα
πες του να φχαριστιθει το φαει τωρα που καιει σα χαμερ
ουτε πρωτεινες ουτε τπτ
πολυ φαι και θα δει διαφορα
εγω θυμαμαι στα 18 ετρωγα 2 πιτσες μπεικον τηγανιτα σχεδον καθημερινα γλυκα
και παλι δν εβαζα κιλα

κοιλιτσα ειχα βεβαια αλλα οχι τπτ τρελλα πραματα

stelios025
23-09-10, 21:43
17 χρονων ειναι ρε συ και πολθ λιγα κιλα
πες του να φχαριστιθει το φαει τωρα που καιει σα χαμερ
ουτε πρωτεινες ουτε τπτ
πολυ φαι και θα δει διαφορα
εγω θυμαμαι στα 18 ετρωγα 2 πιτσες μπεικον τηγανιτα σχεδον καθημερινα γλυκα
και παλι δν εβαζα κιλα

κοιλιτσα ειχα βεβαια αλλα οχι τπτ τρελλα πραματα

Αααααααχ, ωραίες εποχές!!!! :rolf: :rolf:

KATERINI 144
23-09-10, 21:50
παιδια μη βγαίνετε εκτος θέματος.@ giannis50 εχει υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη, καλο ειναι, οτι αλλο θέλεις να ρωτήσεις και δεν αφορά την κρεάτινη ρωτα στα αναλογα θέματα.

COBRA_STYLE
24-09-10, 14:17
παιδια εχω την εξης απορια εδω και καιρο αλλα δεν βρισκω απαντηση....το ποσοστο της κρεατινης που θα μετατραπει σε κρεατινινη εξαρταται απο το ph του στομαχου ωραια?αρα οσο πιο οξινο τοσο μεγαλυτερη μετατροπη...

εχω δει οτι υπαρχουν κατι τσιχλες με μαγνησιο και ασβεστιο που λιωνουν μετα για αυτους που εχουν θεμα με το στομαχι...και ουσιαστικα εξουδετερωνουν τα οξεα του στομαχου...

και λεω...εαν παρουμε τετοιες τσιχλες λιγο πριν παρουμε κρεατινη δεν ειναι καλυτερα???

Devil
24-09-10, 14:19
εχουμε ξαναθιξει το θεμα με το ρυθμιστικο η' κατι για να κανει λιγοτερο οξινο το pH στο στομαχι

κυριος χρησιμοποιητε sodium bicarbonate η' potasium

COBRA_STYLE
24-09-10, 15:06
εχουμε ξαναθιξει το θεμα με το ρυθμιστικο η' κατι για να κανει λιγοτερο οξινο το pH στο στομαχι

κυριος χρησιμοποιητε sodium bicarbonate η' potasium
που την βρισκω την ουσια??επδ δεν ειναι το ιδιο με σοδα ακριβως

Devil
24-09-10, 15:31
ειχε ποσταρει μια αναλογια ο bane με κρεατινη και σοδα μαγηρεματος αλλα δεν θυμαμαι που

αλλιως μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτα που ειναι σε σκονη τα διαλυομενα για την χωνεψη ...δεν θυμαμαι πως τα λενε

γιατι δεν την παιρνεις με το φαγητο?

COBRA_STYLE
24-09-10, 15:48
ειχε ποσταρει μια αναλογια ο bane με κρεατινη και σοδα μαγηρεματος αλλα δεν θυμαμαι που

αλλιως μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτα που ειναι σε σκονη τα διαλυομενα για την χωνεψη ...δεν θυμαμαι πως τα λενε

γιατι δεν την παιρνεις με το φαγητο?
αφου την θελω για post

Devil
24-09-10, 16:11
αφου την θελω για post

βαλτην μαζι με υδατανθρακες

δεν ειναι και τοσο καλο να παρεις whey μαζι με bicarbonate

mekefi
24-09-10, 16:16
παιδια η κρεατινη τι ακριβως κανει?
εχω ακουσει οτι κραταει τα υγρα και προσφερει φουσκωμα ισχυει?
εχω μια δωρο 100γρ,να την χρησιμοποιησω,τι λετε?

COBRA_STYLE
24-09-10, 16:18
βαλτην μαζι με υδατανθρακες

δεν ειναι και τοσο καλο να παρεις whey μαζι με bicarbonate
ε το κλασσικο δλδ...whey+dex+crea ε?

Devil
24-09-10, 16:20
ε το κλασσικο δλδ...whey+dex+crea ε?

yes;)

Devil
24-09-10, 16:21
παιδια η κρεατινη τι ακριβως κανει?
εχω ακουσει οτι κραταει τα υγρα και προσφερει φουσκωμα ισχυει?
εχω μια δωρο 100γρ,να την χρησιμοποιησω,τι λετε?

....τα παντα ολα...λολ

ψαξε ρε συ λιγο στο φορουμ

μην τα θελεις ετοιμα

mekefi
24-09-10, 16:28
....τα παντα ολα...λολ

ψαξε ρε συ λιγο στο φορουμ

μην τα θελεις ετοιμα

αστα να παν μ εχει πιασει μια βαρεμαρα απο το μεσημερι
δεν λεει να μ αφησει:turtle::turtle::turtle::turtle:
devil πες μου εσυ
και θα σου στειλω εναν κουβα μελι,τι λες?

panosralliart
25-09-10, 07:52
καλησπερα παιδια θελω την γνωμη σας.μπορω να παρω την κρεατινη reflex και την superpump μαζι?εννοω την ιδια περιοδο.

KATERINI 144
25-09-10, 08:46
καλησπερα παιδια θελω την γνωμη σας.μπορω να παρω την κρεατινη reflex και την superpump μαζι?εννοω την ιδια περιοδο.ναι, αυτα ακριβος παιρνω και εγω τωρα, παμπ μιση ωρα πριν την προπονηση και κρεατινη μετα την προπονηση.

Devil
25-09-10, 13:32
αστα να παν μ εχει πιασει μια βαρεμαρα απο το μεσημερι
δεν λεει να μ αφησει:turtle::turtle::turtle::turtle:
devil πες μου εσυ
και θα σου στειλω εναν κουβα μελι,τι λες?

μμμ.......

με κανα κιλο μελομακαρονα κατι γινετε:green:

chaniotis.manos
25-09-10, 14:01
[QUOTE=billys15;8029]Το loading κραταει 5-7 μερες.Σ'αυτες τις μερες παιρνεις 20-25 γρ. κρεατινη τη μερα,αλλα οχι ολα μαζι.Ας πουμε για 20 γρ. παιρνεις 4 φορες τη μερα απο 1 κουταλακι του γλυκου γεματο (5 γρ.) και μετα απο αυτην την περιοδο παιρνεις 5-10 γρ τη μερα για συντηρηση.Τωρα αν θολωνει τους κοιλιακους,νομιζω ναι γιατι κραταει νερο στους μυς.Τους κανει να φαινονται πιο πρησμενους.Τα αποτελεσματα δεν μπορεις να τα κρατησεις στο 100% μετα το τελος του κυκλου.Θα χασεις καποια κερδη,αλλα με σωστη ασκηση-διατροφη μπορεις να κρατησεις το μεγιστο δυνατο απο αυτο που ειχες μεσα στον κυκλο.[/QUOσωστος!!:thumbup:

mekefi
25-09-10, 21:18
μμμ.......

με κανα κιλο μελομακαρονα κατι γινετε:green:

με βρηκες στην αναγκη και με εκμεταλευσαι που να παρεις ο διαολος:green::green::green:

tommygunz
25-09-10, 22:42
Εγώ ρε παιδιά πάντως με το που τελειώνω την προπόνηση παίρνω την μάλτο και μετά από κάνα 20λεπτο whey+creatine.

Μήπως να έβαζα την κρεατίνη μαζί με την μάλτο και την whey μόνη της ή καλύτερα έτσι?

Devil
26-09-10, 04:54
κρεατινη μαζι με μαλτο και whey μονη της ειναι μια λυση

αμα δεν θες να το σπας ετσι τοτε ολα μαζι

tommygunz
26-09-10, 16:02
Καλύτερα έτσι πιστεύω. Τα έχω δοκιμάσει και όλα μαζί, αλλά τώρα που παίρνω πρώτα την μάλτο και μετά από κάνα 20λεπτο την whey, παρατήρησα πως έχω κάπως καλύτερη ανάρρωση. Δεν νομίζω να είναι στο μυαλό μου...

Devil
26-09-10, 16:07
Καλύτερα έτσι πιστεύω. Τα έχω δοκιμάσει και όλα μαζί, αλλά τώρα που παίρνω πρώτα την μάλτο και μετά από κάνα 20λεπτο την whey, παρατήρησα πως έχω κάπως καλύτερη ανάρρωση. Δεν νομίζω να είναι στο μυαλό μου...

στο μυαλο σου ειναι.....χιχιχιχιχι:P:P:P:green:

Eddie
26-09-10, 16:08
Χαχα,αυτο με την αναρρωση ποτε δε το καταλαβα.4 χρονια γυμναζομαι χωρις υδατανθρακες στο ποστ,το τελευταιο 5μηνο εχω που βαζω waxy.

Διαφορα καμια απολυτως!

gmalamos
26-09-10, 16:28
Ειχα κανει ενα κυκλο κρεατινης πριν απο 3 μηνες περιπου..Πρεπει να κανω ξανα φορτωμα η κανω μονο συντηρηση..??

arisfwtis
26-09-10, 16:32
εγω θα σου λεγα να μην κανει ποτε φορτωμα αφου ετσι και αλλιως στο τελος τα αποτελεσματα τα ιδια θα ειναι
προσωπικη αποψη βεβαια παντα:toast:

Devil
26-09-10, 16:40
ναι πντως δεν χρειαζετε να κανεις φορτωμα

παρε 10γρ τις μερες ον και 5γρ τις οφφ και εισαι οκ

gmalamos
26-09-10, 16:51
ναι πντως δεν χρειαζετε να κανεις φορτωμα

παρε 10γρ τις μερες ον και 5γρ τις οφφ και εισαι οκ

Δεν χρειαζεται γενικα να κανω φορτομα η επειδη εχω κανει ενα φοτωμα ηδη??

Devil
26-09-10, 16:55
Δεν χρειαζεται γενικα να κανω φορτομα η επειδη εχω κανει ενα φοτωμα ηδη??

οχι

απλα τι να κανεις φορτωμα τι να την παρεις οπως σου ειπα απο πανω εχεις τα ιδια αποτελεσματα

απλα δεν εχει νοημα....εφοσον εχεις το ιδιο αποτελεσμα με μικροτερες δωσεις γιατι να παρεις μεγαλητερες

gmalamos
26-09-10, 17:00
οχι

απλα τι να κανεις φορτωμα τι να την παρεις οπως σου ειπα απο πανω εχεις τα ιδια αποτελεσματα

απλα δεν εχει νοημα....εφοσον εχεις το ιδιο αποτελεσμα με μικροτερες δωσεις γιατι να παρεις μεγαλητερες

Ετσι φανταζομαι θα μου βγαλει και περισσοτερο καιρο κανενα 1.5 μηνα εχω τη 250.Μπορω φανταζομαι να τη χρησιμοποιησω για τοσο καιρο ε??

Devil
26-09-10, 18:31
Ετσι φανταζομαι θα μου βγαλει και περισσοτερο καιρο κανενα 1.5 μηνα εχω τη 250.Μπορω φανταζομαι να τη χρησιμοποιησω για τοσο καιρο ε??

ναι ανετα

εκτος και αν εχεις προβλημα υγειας

gspyropo
27-09-10, 21:50
καλησπερα σε ολους.. θελω να μου λυσετε εναν προβληματισμο που εχω....
σκεφτομαι για φετος να χρησιμοποιησω c-bol, kre alkalyne , και size on pre contest πιστευετε οτι ειναι too much??? εαν οχι με ποια σειρα λετε να τα χρησιμοποιησω????

beefmeup
27-09-10, 21:56
καλησπερα σε ολους.. θελω να μου λυσετε εναν προβληματισμο που εχω....
σκεφτομαι για φετος να χρησιμοποιησω c-bol, kre alkalyne , και size on pre contest πιστευετε οτι ειναι too much??? εαν οχι με ποια σειρα λετε να τα χρησιμοποιησω????

ολα μαζι θα τα παρεις??πως το εννοεις.

αλλιως μπορεις να κανεις 2 μηνες απο καθε προιον,κ μετα 15 μερες οφ.
οποτε τα περνεις κ τα 3 μες τον χρονο.

gspyropo
27-09-10, 22:30
ολα μαζι θα τα παρεις??πως το εννοεις.

αλλιως μπορεις να κανεις 2 μηνες απο καθε προιον,κ μετα 15 μερες οφ.
οποτε τα περνεις κ τα 3 μες τον χρονο.


σκεφτομαι να τα αγορασω τωρα και να τα χρησιμοποιησω σταδιακα αλα με ποια σειρα???

beefmeup
27-09-10, 22:32
σκεφτομαι να τα αγορασω τωρα και να τα χρησιμοποιησω σταδιακα αλα με ποια σειρα???

η σειρα δεν εχει να κανει..

παρε 2 μηνες απτο καθενα με 15 μερες οφ,κ μετα πας στο επομενο.

panosralliart
28-09-10, 14:23
παιδια τι προτεινετε καλυτερα super pump και reflex κρεατινη η superpump kai size on?

beefmeup
28-09-10, 15:35
παιδια τι προτεινετε καλυτερα super pump και reflex κρεατινη η superpump kai size on?

αυτο εχει να κανει με τα χρηματα που θες να διαθεσεις.

panosralliart
28-09-10, 15:58
αν δεν υπαρχει προβλημα χρηματων?τι προτεινεις?

beefmeup
28-09-10, 18:57
αν δεν υπαρχει προβλημα χρηματων?τι προτεινεις?

αν εχεις λεφτακια παρε το σαηζ,μαζι με το παμπ..

αν οχι,παρε κρεατινη ρηφλεξ.

το ιδιο ειναι.

panosralliart
28-09-10, 22:35
ευχαριστω για την βοηθεια.καλα λεφτα για πεταμα δεν εχω αλλα καλυτερα να παρω οτι αξιζει

lyk
28-09-10, 22:38
καλησπερα παιδια ειμαι ο Κωνσταντινος, νεο μελος στην παρεα σας. μπαινω συχνα ως επισκεπτης σημερα εγινα και με μελος για να θεσω καποια ερωτηματα που εχω.
να πω οτι εχω χασει 40 κιλα πριν απο 4 χρονια και τους τελευταιους 6 μηνες εχω ξεκινησει συστηματικα γυμναστηριο. τα σημαδια απο το περασμα των 110 στα 70 κιλα καταλαβαινετε οτι εχει αφησει αρκετα σημαδια στο σωμα μου.
ειμαι 1,86 και πλεον 81 κιλα.

διαβασα για την κρεατινη που λεγατε πιο πανω οτι σου δινει παραπανω ενεργεια και αντοχες. πηρα σημερα μια κουταλια μιας κρεατινης που ειχε δωρο η whey μαρκα nutris .. κατι. μολις γυρισα απο το γυμναστηριο και εχω να πω οτι σημερα οι αντοχες μου ηταν μηδενικες και στους ωμους πχ που κανω 32,5 κιλα σημερα δεν μπορουσα να βγαλω ουτε 8 επαναληψεις με 15 κιλα!
η κρεατινη εχει βαλει το χερακι της σε ολο αυτο;

giannis64
28-09-10, 22:42
οχι φιλε μου.
η κρεατινη για να δουλεψει θελει χρονο και μνο θετικα θα σου δωσει σε θεμα δυναμης.



ισως ηταν ψυχολογικο!

kolakos
06-10-10, 10:25
παιδια καλημερα...ειμαι στην 7 μερα χρησης κρεατινης (5 μερες φορτωμα) και εχω παρατηρησει μια μικρη αυξηση στη δυναμη.....μπορω πιο ευκολα να ανεβαζω κιλα κα8ε βδομαδα αλλα οχι τρελα πραγματα....καποιες φορες που 8α κολλαγα στην 8η επαναληψη για 10 και 8α η8ελα βοη8εια τωρα τις βγαζω με λιγη πιεση μονος μου και επισης εχω λιγο πιο πολυ αντοχη....ειναι η δραση της κρεατινης?? επισης Κραμπες δεν εχω κα8ολου κα8ως πινω 5 μιση λιτρα νερο τη μερα..μηπως 8α επρεπε να εχω κραμπες?

fast
06-10-10, 12:02
Γεια σας :thumbup: ηθελα να μαθω για την κρεατινη που περνω το θεμα ειναι οτι ελιξε σημερα κ μενει στο κουτι για αλλο διο βδομαδες μεσα να τιν παρο?ι να την πεταξω? και κατι αλλο σχετικα με την κρεατινη ¨ κανει να περνουμε αντιφλεγμονοδη φαρμακα μαζι με την κρεατινη?

beefmeup
06-10-10, 14:21
παιδια καλημερα...ειμαι στην 7 μερα χρησης κρεατινης (5 μερες φορτωμα) και εχω παρατηρησει μια μικρη αυξηση στη δυναμη.....μπορω πιο ευκολα να ανεβαζω κιλα κα8ε βδομαδα αλλα οχι τρελα πραγματα....καποιες φορες που 8α κολλαγα στην 8η επαναληψη για 10 και 8α η8ελα βοη8εια τωρα τις βγαζω με λιγη πιεση μονος μου και επισης εχω λιγο πιο πολυ αντοχη....ειναι η δραση της κρεατινης?? επισης Κραμπες δεν εχω κα8ολου κα8ως πινω 5 μιση λιτρα νερο τη μερα..μηπως 8α επρεπε να εχω κραμπες?
λογικο ειναι να εχεις αυξηση δυναμης στον χρονο που λες.καμια φορα αυτο αλλαζει απο σωμα σε σωμα,αλλα κ εμενα εκει ξεκιναει να μου δινει.
γιατι να εχεις κραμπες??μια χαρα δεν ειχαι κ χωρις??:P


Γεια σας :thumbup: ηθελα να μαθω για την κρεατινη που περνω το θεμα ειναι οτι ελιξε σημερα κ μενει στο κουτι για αλλο διο βδομαδες μεσα να τιν παρο?ι να την πεταξω? και κατι αλλο σχετικα με την κρεατινη ¨ κανει να περνουμε αντιφλεγμονοδη φαρμακα μαζι με την κρεατινη?

για 2 βδομαδες δεν τρεχει,παρτην,κ δεν παθαινεις τπτ.
αντιφλεγμονοδη,αν χρειαστει μπορεις να παρεις αφοβα κατα την περιοδο ληψη της κρεατινης,δεν εχει να κανει.

kolakos
06-10-10, 14:29
λογικο ειναι να εχεις αυξηση δυναμης στον χρονο που λες.καμια φορα αυτο αλλαζει απο σωμα σε σωμα,αλλα κ εμενα εκει ξεκιναει να μου δινει.
γιατι να εχεις κραμπες??μια χαρα δεν ειχαι κ χωρις??:P



χαχαχαχα.....:green: οπωσδηποτε..απλα αρκετοι ακουω πα8αινουν την περιοδο που παιρνουν κρεατινη και αναρωτηθηκα αν πανε μαζι πακετο αυτα...καλως τοτε...ευχαριστω..

Eddie
06-10-10, 14:34
χαχαχαχα.....:green: οπωσδηποτε..απλα αρκετοι ακουω πα8αινουν την περιοδο που παιρνουν κρεατινη και αναρωτηθηκα αν πανε μαζι πακετο αυτα...καλως τοτε...ευχαριστω..

Σοβαρα??Εγω ξερω μονο απο ελλειψη ηλεκτρολυτων και συγκεκριμενα απο καλιο.

beefmeup
06-10-10, 15:00
Σοβαρα??Εγω ξερω μονο απο ελλειψη ηλεκτρολυτων και συγκεκριμενα απο καλιο.

αυτα ειναι αιτιες για κραμπες:P

Eddie
06-10-10, 16:49
αυτα ειναι αιτιες για κραμπες:P

Εγω νομιζα οτι ειναι αιτιες για κραμπες :turtle:

DHMHTRHS12345
06-10-10, 21:53
γεια σας παιδια..θελω να κανω μια ερωτιση...για την κρεατινη cell-tech τι αποψη εχετε(καλη,κακη,εχει αποτελεσματα κτλ) και τι ωρες ειναι οι καλυτερες για να παρεις κρεατινη?

fast
06-10-10, 23:13
για 2 βδομαδες δεν τρεχει,παρτην,κ δεν παθαινεις τπτ.
αντιφλεγμονοδη,αν χρειαστει μπορεις να παρεις αφοβα κατα την περιοδο ληψη της κρεατινης,δεν εχει να κανει.[/QUOTE]


κατι αλλο για την κρεατινη ποσα κιλα βαζεις με την χρηση της σε ενα μηνα ?κ αν κανω λιπομετρηση θα διξει οτι ειναι λιπος το φουσκομα που δημιουργη?

beefmeup
06-10-10, 23:15
για 2 βδομαδες δεν τρεχει,παρτην,κ δεν παθαινεις τπτ.
αντιφλεγμονοδη,αν χρειαστει μπορεις να παρεις αφοβα κατα την περιοδο ληψη της κρεατινης,δεν εχει να κανει.



κατι αλλο για την κρεατινη ποσα κιλα βαζεις με την χρηση της σε ενα μηνα ?κ αν κανω λιπομετρηση θα διξει οτι ειναι λιπος το φουσκομα που δημιουργη?

οσα μπορει να βαλει το σωμα σου,αναλογα με την διατροφη που κανεις..
κυριως σε δυναμη θα σου δωσει.

μην εμπιστευσαι τοσο τις λιπομετρησεις εκτος αν κατεβαινεις σε αγωνες..αλλα κ παλι.

ποιος ειπε οτι δημιουργει φουσκωμα η κρεατινη?

liosis
10-10-10, 14:35
ποσο κρεατινη χρειαζομαι την μερα 10 γραμμαρια ειναι αρκετα η 5 ειμαι 70 κιλα ακριβωσ???:unsure::unsure:

gmalamos
10-10-10, 14:41
ποσο κρεατινη χρειαζομαι την μερα 10 γραμμαρια ειναι αρκετα η 5 ειμαι 70 κιλα ακριβωσ???:unsure::unsure:

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2009-09-25-06-48-41&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

liosis
10-10-10, 16:17
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2009-09-25-06-48-41&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

σευχαριστω φιλε αλλλα η πληροφορια π μ εδωσεσ δεν με βοηθησε στην ερωτηση μου..

beefmeup
10-10-10, 16:32
ποσο κρεατινη χρειαζομαι την μερα 10 γραμμαρια ειναι αρκετα η 5 ειμαι 70 κιλα ακριβωσ???:unsure::unsure:

παρε 5.

giannis64
10-10-10, 16:33
+1:thumbup: σωστος!!

Galletiosfp
10-10-10, 18:56
Ποια πιστευετε πως ειναι καλυτερη κρεατινη?θελω να αρχισω αλλα δεν ξερω με ποια....εχω ακουσει πως αυτες που λαμβανονται κατα την διαρκεια της προπονησης ειναι απο τις καλυτερες......

Devil
11-10-10, 04:35
Ποια πιστευετε πως ειναι καλυτερη κρεατινη?θελω να αρχισω αλλα δεν ξερω με ποια....εχω ακουσει πως αυτες που λαμβανονται κατα την διαρκεια της προπονησης ειναι απο τις καλυτερες......

μονουδρικη για αρχη
που ειναι η στανταρ και μετα βλεπεις για αλλες

μεχρι στιγμης ειναι η καλητερη ;)

Galletiosfp
11-10-10, 14:06
μονουδρικη για αρχη
που ειναι η στανταρ και μετα βλεπεις για αλλες

μεχρι στιγμης ειναι η καλητερη ;)
αμα μπορεις πρωτεινε μου καποιες εταιριες.......

Eddie
11-10-10, 16:06
αμα μπορεις πρωτεινε μου καποιες εταιριες.......

Reflex,prolab.

Devil
11-10-10, 16:17
Reflex,prolab.

:thumbup:

Galletiosfp
11-10-10, 18:02
:thumbup:
size on της gaspar πωσ την βλεπεται??

beefmeup
11-10-10, 20:30
size on της gaspar πωσ την βλεπεται??

ακριβη.

αν δεν εχεις θεμα με φραγκακια παρτη τοτε.αλλιως..μονουδρικη.

sogoku
11-10-10, 21:20
Στην κρεατινη η δοση των 5 γραμμαριων η 10 την ημερα αναφερεται σε ολα τα σωματα ειτε ειναι 60 ειτε 100 κιλα?

Galletiosfp
11-10-10, 22:01
ακριβη.

αν δεν εχεις θεμα με φραγκακια παρτη τοτε.αλλιως..μονουδρικη.
Caps ή Σκονη?

beefmeup
11-10-10, 22:02
Caps ή Σκονη?

σκονη υπαρχει βασικα παντου.

Galletiosfp
11-10-10, 23:21
σκονη υπαρχει βασικα παντου.
Εννοω ποιο ειναι καλυτερο ? caps ή σκονη?

COBRA_STYLE
11-10-10, 23:23
Εννοω ποιο ειναι καλυτερο ? caps ή σκονη?
σκονη μαν!!!:thumbup:

Galletiosfp
11-10-10, 23:25
σκονη μαν!!!:thumbup:
Ολα τα caps λενε πως δεν κανουν κατακρατηση υγρων.......φοβαμαι το φουσκωμα στην κοιλια

COBRA_STYLE
11-10-10, 23:30
Ολα τα caps λενε πως δεν κανουν κατακρατηση υγρων.......φοβαμαι το φουσκωμα στην κοιλια
υπαρχει καλυτερη απορροφησιμοτητα με τη σκονη!!!Αυτο με το φουσκωμα δεν ισχυει ρε παιδια...τι εννοεις δλδ οτι θα πεταξεις κοιλια??
δεν γινονται αυτα...εκτος αν θες να εμφανισεις 6 πακ...σε περιοδο ογκου εισαι μη τα σκεφτεσαι αυτα

Υ.Γ:μου ελεγε ενας το σαββατο στο γυμναστηριο να μην παρω ποτε καθαρη κρεατινη γτ ειχε παρει και αυτος και γεμισε νερα γυρω απο τη μεση και εβαλε πολυ λιπος εκει λεει και εκανε αμαν και πως να το διωξει...:rolf::rolf::rolf::rolf:..απλα ελιωσα

lef
11-10-10, 23:37
υπαρχει καλυτερη απορροφησιμοτητα με τη σκονη!!!Αυτο με το φουσκωμα δεν ισχυει ρε παιδια...τι εννοεις δλδ οτι θα πεταξεις κοιλια??
δεν γινονται αυτα...εκτος αν θες να εμφανισεις 6 πακ...σε περιοδο ογκου εισαι μη τα σκεφτεσαι αυτα

Υ.Γ:μου ελεγε ενας το σαββατο στο γυμναστηριο να μην παρω ποτε καθαρη κρεατινη γτ ειχε παρει και αυτος και γεμισε νερα γυρω απο τη μεση και εβαλε πολυ λιπος εκει λεει και εκανε αμαν και πως να το διωξει...:rolf::rolf::rolf::rolf:..απλα ελιωσα

:thumbup:
μηπως την εριχνε στα πιτογυρα αντι για αλατι:P

Devil
11-10-10, 23:39
Εννοω ποιο ειναι καλυτερο ? caps ή σκονη?

μα και τα καπς σκονη εχουν μεσα;)

Devil
11-10-10, 23:41
Ολα τα caps λενε πως δεν κανουν κατακρατηση υγρων.......φοβαμαι το φουσκωμα στην κοιλια

δεν υπαρχει κανενα φουσκομα στην κοιλια

λιγα νερα θα κρατησεις αν εχεις 6-πακ δεν θα το χασεις με την κρεατινη

και οταν την κοψεις σε 2-3 μερες τα νερα φευγουν

COBRA_STYLE
11-10-10, 23:46
:thumbup:
μηπως την εριχνε στα πιτογυρα αντι για αλατι:P
αρχιζε και μου ελεγε μπλα μπλα μπλα...λες και δεν ηξερα και περιμενα αυτον να μου πει για την κρεατινη...και επδ ελεγε μαλακιες τον εγραφα και συνεχιζα τις ασκησεις μου και αφου εβλεπε οτι δεν...σταματαγε

και ακου το καλυτερο...μου λεει αν θες παρε καλυτερα φορμουλα κρεατινης που δεν βαζεις νερα και τα αποτελεσματα ειναι και μονιμα...ουτε γω δεν ξερω πως κρατηθηκα:turtle::rolf::rolf::rolf::rolf:ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧ

Galletiosfp
12-10-10, 14:28
Η size on maximum performance κανει μεγαλυτερη κρατηση υγρων απο μια μονοουδρικη κρεατινη?

Devil
12-10-10, 14:37
Η size on maximum performance κανει μεγαλυτερη κρατηση υγρων απο μια μονοουδρικη κρεατινη?

γιατι αυτο?

το size on μονουδρικη εχει μεσα?

εισαι σιγουρος οτι θες να χρησιμοποιησεις κρεατινη????

υγρα και κρεατινη πανε μαζι

Galletiosfp
12-10-10, 16:21
θελω να χρησιμοποιησω κρεατινη απλα ψαχνω αυτη που θα κανει την λιγοτερη κατακρατηση υγρων....

Devil
12-10-10, 16:26
θελω να χρησιμοποιησω κρεατινη απλα ψαχνω αυτη που θα κανει την λιγοτερη κατακρατηση υγρων....

το θεμα ειναι οτι την κατακρατηση υγρων τη θες οταν χρησιμοποιεις κρεατινη

μιλαμε για κατακρατηση υγρων μεσα στα μυικα κυταρα

τωρα αν θες να δοκιμασεις με krealk καν το αλλα για να σου βγουν οι δοσεις θες αρκετα λεφτα

beefmeup
12-10-10, 16:28
τωρα αν θες να δοκιμασεις με krealk καν το αλλα για να σου βγουν οι δοσεις θες αρκετα λεφτα

κ ειναι αμφιβολο το κατα ποσο θα δουλεψει.

Galletiosfp
12-10-10, 16:29
Φοβαμαι την κατακρατηση υγρων στην κοιλια

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:29
κ ειναι αμφιβολο το κατα ποσο θα δουλεψει.
οντως!!!εμενα προσωπικα δεν με ειχε ακουμπησει ι krealkanine

beefmeup
12-10-10, 16:30
Φοβαμαι την κατακρατηση υγρων στην κοιλια

φιλε η κρεατινη,δε κραταει νερα στον υποδοριο ιστο..στο γραψα πιο πανω.
στο μυικο κυταρο κραταει,που στο γραψε κ ο ντεβιλ.

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:31
Φοβαμαι την κατακρατηση υγρων στην κοιλια
δεν υπαρχει αυτο ρε συ...τι φοβασαι??εξαλλου μεσα σε 2-3 μερες απο τη διακοπη της φευγει το μεγαλυτερο ποσοστο...στην καλυτερη να κρατησεις ενα 20% των αποτελεσματων της κρεατινης....

Galletiosfp
12-10-10, 16:32
οκ size on maximum perfomance σκεφτομαι να παρω....τι λετε ?

Devil
12-10-10, 16:38
οκ size on maximum perfomance σκεφτομαι να παρω....τι λετε ?

γιατι θες αυτο???

υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος?

δεν ειναι και τοσο συμπληρωμα κρεατινης.... μπαινεις σε αλλη κατηγορια

Galletiosfp
12-10-10, 16:43
γιατι θες αυτο???

υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος?

δεν ειναι και τοσο συμπληρωμα κρεατινης.... μπαινεις σε αλλη κατηγορια
Απλα μου το εχουν συστησει κ εχω διαβασει πολλες καλες κρητικες...εσενα γιατι δεν σου αρεσει?

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:45
οκ size on maximum perfomance σκεφτομαι να παρω....τι λετε ?
κατα τη γνωμη μου παρε το pre-contest!!!:thumbup:

Devil
12-10-10, 16:46
Απλα μου το εχουν συστησει κ εχω διαβασει πολλες καλες κρητικες...εσενα γιατι δεν σου αρεσει?

δεν ειναι αυτο που θες...

ειναι περισσοτερο intrawo συμπληρωμα και κακοφτιαγμενο μαλιστα...

θα προτημουσα να επαιρνες μια απλη κρεατινη μονουδρικη

και να την χρησιμοποιουσες 10γρ τις μερες με προπονηση και 5γρ τις μερες χωρις προπονηση

Devil
12-10-10, 16:47
κατα τη γνωμη μου παρε το pre-contest!!!:thumbup:

και αυτο ιντρα ειναι απλα γλυτωνεις τους υδατανθρακες

καλητερο βεβαια απο το αλλο

Galletiosfp
12-10-10, 16:49
χωρις φορτωμα?

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:52
και αυτο ιντρα ειναι απλα γλυτωνεις τους υδατανθρακες

καλητερο βεβαια απο το αλλο
το ξερω οτι ειναι ειναι intra,απλα απο το αλλο με τις ζαχαρες ειναι καλυτερο...μπορει να το βαλει και πριν την προπονηση!!!

beefmeup
12-10-10, 16:53
μπορει να το βαλει και πριν την προπονηση!!!

γιατι?

Devil
12-10-10, 16:53
χωρις φορτωμα?

οχι δεν χρειαζετε φορτωμα

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:56
γιατι?
γιατι γινεται κατα τη γνωμη μου και επισης το εχω διαβασει σαν εναλλακτικη!!!και βαση συστατικων...γιατι οχι??

beefmeup
12-10-10, 16:57
γιατι γινεται κατα τη γνωμη μου και επισης το εχω διαβασει σαν εναλλακτικη!!!και βαση συστατικων...γιατι οχι??

εχει ζαχαρη ρε συ.
καλο ειναι να αποφευγεις συπληρωματα με ζαχαρες πριν την προπονα.

Galletiosfp
12-10-10, 16:59
Απο απλη κανονικη κρεατινη...μονουδρικη 100% ποια λετε?

Devil
12-10-10, 17:01
εχει ζαχαρη ρε συ.
καλο ειναι να αποφευγεις συπληρωματα με ζαχαρες πριν την προπονα.

beef για το pre contest πρεπει να λεει νομιζω ειναι χωρις υδατανθρακες


Απο απλη κανονικη κρεατινη...μονουδρικη 100% ποια λετε?

της reflex ειναι μια χαρα

COBRA_STYLE
12-10-10, 17:01
εχει ζαχαρη ρε συ.
καλο ειναι να αποφευγεις συπληρωματα με ζαχαρες πριν την προπονα.
αφου λεω για το pre-contest βρειιιιιιιιιιι......τσαπρρρρρρρ

Eddie
12-10-10, 17:02
Απο απλη κανονικη κρεατινη...μονουδρικη 100% ποια λετε?


Reflex,prolab.

Διαβαζεις αυτα που γραφουμε η τσαμπα το μελανι?

Εκτος αυτου οπου δεις κρεατινη μονουδρικη ειναι ολες ιδιες.

Devil
12-10-10, 17:04
αφου λεω για το pre-contest βρειιιιιιιιιιι......τσαπρρρρρρρ

μπρρρρρρρρρρρρρρ:green::green::green:

lol:P

beefmeup
12-10-10, 17:06
το ξερω οτι ειναι ειναι intra,απλα απο το αλλο με τις ζαχαρες ειναι καλυτερο...μπορει να το βαλει και πριν την προπονηση!!!

εχει ζαχαρη ρε συ.
καλο ειναι να αποφευγεις συπληρωματα με ζαχαρες πριν την προπονα.

αφου λεω για το pre-contest βρειιιιιιιιιιι......τσαπρρρρρρρ

θα με τρελανεις??
ρε συ ο τροπος που γραφεις,ειναι ακαταληπτος,δεν καταλαβαινω γιατι μιλας,κ γραφεις παντου σε ολα τα θεματα ετσι.
:welcome:

COBRA_STYLE
12-10-10, 17:13
θα με τρελανεις??
ρε συ ο τροπος που γραφεις,ειναι ακαταληπτος,δεν καταλαβαινω γιατι μιλας,κ γραφεις παντου σε ολα τα θεματα ετσι.
:welcome:
ουτε γω καταλαβαινω εσενα πολλες φορες!!αμοιβαιο

στην προκειμενη περιπτωση εσυ δεν με καταλαβες μονο!!!λες να εχω δυσλεξια??^^

απλα λεω πιο πανω με τον ντεβιλ οτι καλυτερα να παρει το παιδι το pre contest,και μου λεει ο ντεβιλ οτι και αυτο ειναι ιντρα...και απανταω οτι το ξερω απλα συγκριτικα με τα 2 size on ειναι καλυτερο το πρε κοντ!!που ειναι το ακαταλαβιστηκο??

Galletiosfp
12-10-10, 17:28
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας....αλλα εχω μια απορια....τωρα μεταπροπονητικο πινω whey και τροω μια μπανανα.λεω να βγαλω την μπανανα κ να βαλω δεξτροζη....αλλα δεν ξερω τις ποσοτητες που πρεπει να περνω

COBRA_STYLE
12-10-10, 17:49
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας....αλλα εχω μια απορια....τωρα μεταπροπονητικο πινω whey και τροω μια μπανανα.λεω να βγαλω την μπανανα κ να βαλω δεξτροζη....αλλα δεν ξερω τις ποσοτητες που πρεπει να περνω
40 γρ!!!αν εισαι στον ογκο αλλιως 20 στην γραμμωση

Devil
12-10-10, 20:51
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας....αλλα εχω μια απορια....τωρα μεταπροπονητικο πινω whey και τροω μια μπανανα.λεω να βγαλω την μπανανα κ να βαλω δεξτροζη....αλλα δεν ξερω τις ποσοτητες που πρεπει να περνω

ποσα κιλα εισαι?

Galletiosfp
12-10-10, 21:32
74 koila 1,77 upsos

Devil
12-10-10, 23:35
74 koila 1,77 upsos

παρε μια μαλτοδεξτρινη και υπολογισε απο 50 μεχρι 70 γραμμαρια περιπου

Galletiosfp
13-10-10, 15:11
την παρασκευη ερχετε και η δεξτροζη.....μεταπροπητικα θα πινω πρωτα κρεατινη κ μετα την whey-δεξτροζη ?θελω να μου πειτε κ τι γινετε σε περιπτωση που περνω κρεατινη κ το πρωι....θα περνω πρωτα την κρεατινη κ μετα τιν πρωτεινη?

KATERINI 144
13-10-10, 15:12
ολα μαζι στο σέικερ.

Galletiosfp
13-10-10, 15:14
Οκ ευχαριστω πολυ

GEORGEXX1
13-10-10, 15:17
και στις δυο περιπτωσεις τα παιρνεις μαζι,γνωμη μου ειναι να μην περνεις και το πρωι,ουτως η αλως περνεις και απο την διατροφη σου.

Galletiosfp
13-10-10, 19:44
και στις δυο περιπτωσεις τα παιρνεις μαζι,γνωμη μου ειναι να μην περνεις και το πρωι,ουτως η αλως περνεις και απο την διατροφη σου.

Δηλαδη να περνω μονο 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα?και τις μερες ξεκουρασης?

giannis64
13-10-10, 19:47
μερες ξεκουρασεις μπορεις να παρεις το πρωι.

Eddie
13-10-10, 19:47
Δηλαδη να περνω μονο 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα?και τις μερες ξεκουρασης?

Με το πρωινο:thumbup:

Galletiosfp
13-10-10, 19:56
οκ!απλα διαβασα καπου πως πρεπει να περνω........τις μερες προπονησης το πρωϊ και μετα την προπ...και τις μερες ξεκουρασεις πρωϊ!

giannis64
13-10-10, 19:58
αυτο λεμε και μεις.
αλλα μπορεις να περνεις στις ον μερες πριν και μετα την προπονηση.

Galletiosfp
13-10-10, 21:57
αυτο λεμε και μεις.
αλλα μπορεις να περνεις στις ον μερες πριν και μετα την προπονηση.




Ποια η διαφορα αμα περνω πρωι η' πριν την προπ?

Devil
14-10-10, 00:20
Ποια η διαφορα αμα περνω πρωι η' πριν την προπ?

απλα πριν την προπονηση σου δινει και ενα εφε pump (οχι φλεβες τουμπανο)

Galletiosfp
14-10-10, 07:03
Περνω πριν την προπ to sumperpumb της gaspar....οποτε δεν εχω προβλημα...

SCHATZI
14-10-10, 12:11
Καλημέρα σας!Έχω απορία σχετικά με τον τρόπο χρήσης της μονουδρικής κρεατίνης.20γρ η 10γρ στο φόρτωμα;

GEORGEXX1
14-10-10, 12:15
καλωσορισες.






Καλημέρα σας!Έχω απορία σχετικά με τον τρόπο χρήσης της μονουδρικής κρεατίνης.20γρ η 10γρ στο φόρτωμα;

σε λαθος θεμα ποσταρισες τον προβληματισμο σου,ριξε μια καλυτερη ματια γυρω-γυρω.

Devil
14-10-10, 12:35
Καλημέρα σας!Έχω απορία σχετικά με τον τρόπο χρήσης της μονουδρικής κρεατίνης.20γρ η 10γρ στο φόρτωμα;

δεν ειναι απαραιτητο το φορτωμα

και με 10γρ τις μερες με προπονηση και 5γρ τις μερες χωρις προπονηση μια χαρα εισαι

τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις

beefmeup
14-10-10, 16:18
αυτο λες?τελειωσε προσφατα στην γερμανια,με 8 χρονια συνεχους.η μεγαλυτερη σε διαρκεια..NADA.


οχι αυτο πρεπει να εγινε στην αμερικη

8 χρονια??????!!! μπραβοοοο...

πιριμπιριμπομ:turtle:

μαλακια εγραψα,αλλα το ρεζουμε ειναι το ιδιο.σορυ,παιδες.:green:
η ερευνα που ελεγα ειναι για 2 χρονια συνεχους ληψης,στην γερμανια σε 60χρονους ασθενεις με παρκινσον!
ξεκινησαν με 20γρ φορτωμα,μετα πηγαν σε 2γρ ανα μερα για 6 μηνες,κ τους υπολοιπους 18 μηνες με 4γρ ανα μερα.
το θεεικο ειναι οτι η ερευνα δειχνει οτι οι χρηστες κρεατινης μακροπροθεσμα,τεινουν να ελαχιστοποιουν την μεταβολη της σε κρεατινινη,αποτελεσματικοτερα!

http://ergo-log.com/creatwoyears.html

καμια παρενεργεια.
σημαντικη επησεις ειναι κ η τελευταια παραγραφος,που παραπεμπει σε αλλη ερευνα,η οιποια μας λεει οτι μετα το 2μηνο χρησης κρεατινης η συγκεντρωση της φθεινει στους μυς.οποτε καλο ειναι να σταματαμε για λιγο(οτι εκανα χρονια τωρα για 15 μερες οτα επερνα:green:).
"φτου σου",μου!

Galletiosfp
16-10-10, 01:34
Αμα καποιος αρχισει ληψη κρεατινης χωρις φορτωμα....και αποφασισει να κανει φορτωμα μετα τι γινετε?

Devil
16-10-10, 01:49
Αμα καποιος αρχισει ληψη κρεατινης χωρις φορτωμα....και αποφασισει να κανει φορτωμα μετα τι γινετε?

δεν εχει νοημα να κανεις φορτωμα

και με 5γρ την ημερα καλα εισαι

Galletiosfp
16-10-10, 08:20
5 γρ την ημερα χωρις προπ και 10 γρ την ημερα με προπ...

giannis64
16-10-10, 14:32
τα ποστ που αφορουσαν την χημικη μεταφερθηκαν εδω Στην αλάνα με τα χαλίκια............ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5486)

kaiafasg9
17-10-10, 19:25
καλησπερα πεδια θελο να βαλο ογκο μου σηστιναν κρεατινι και νιτρικο εσισ τι λετε θα δο διαφορα?

giannis64
17-10-10, 19:51
ειναι 2 συμπληρωματα τα οποια βοηθουν.

βασικη προυποθεση ειναι να εχεις σωστη διατροφη, προπονηση, και να εχεις φτασει σε καποια σωματικα και προπονητικα ορια!

LEVO8
17-10-10, 23:41
Kαλησπερα και απο εμενα σαν καινουργιος εχω καποιες αποριες,ειναι καλυτερη η αγορα πρωτεινης-κρεατινης σε ιδιο σκευος η να ειναι ξεχωριστα μεταξυ τους[2 κουτια]?

tommygunz
17-10-10, 23:49
Καλωσόρισες στο φόρουμ φίλε.:welcome:

Υπάρχουν αρκετά συμπληρώματα πρωτεΐνης που έχουνε και μια δόση κρεατίνης μέσα, συνήθως όμως κάπως μικρή. Για μένα καλύτερα πάρε μια whey και μια κρεατίνη μονοϋδρική ξεχωριστά, να παίρνεις όσο χρειάζεσαι από το καθένα χωρίς να είναι μπερδεμένα.

LEVO8
18-10-10, 00:06
Aν ειναι ξεχωριστα η ληψη τους γινεται μαζι σε ενα ποτηρι νερο?

procop
18-10-10, 00:37
παιδια δεν καταφερα να διαβασω ολα τα ποστ αλλα επειδη και εγω πρωτη φορα λεω να παρω κρεατινη και δεν θελω να βαλω υγρα(κανω διατροφη γενικα) προσπαθησα να δω τι παιζει με την εστερικη τυπου kre warriorlab και βεβαια οπως και σε καθε τοπικ υπαρχει συγχηση αποψεων.
στο ερωτημα να την παρω εφοσον δεν θελω να γεμισω υγρα και την θελω μονο για δυναμη δεν καταφερα να βρω απαντηση , αυτοανερειστε μεταξυ σας και εγω ως νεος στο ββ τι να κανω???? ασ μιλησει καποιος που ξερειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tommygunz
18-10-10, 01:26
Aν ειναι ξεχωριστα η ληψη τους γινεται μαζι σε ενα ποτηρι νερο?

Ναι.

TheoV
18-10-10, 01:36
παιδια ξενκιναω αυριο με φαση φορτωματος αλλα θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω και το superpump ως preworkout πως να τα συνδυασω ?
πχ 8 το πρωι 5 γρ κρ , 13:00 5 γρ ,στις 4 νιτρικο , 4 30 προπονηση και μετα την προπονηση 5 γρ κρ και αλλα 5 βραδυ πρωτου κοιμηθω ?
Λογω του οτι εχει και το superpump κρεατινη φοβαμαι μην παρω αρκετα γρ 20 +
ποσο εχει το νιτρικο μηπως ειανι υπερβολη ?

panosge0
18-10-10, 02:36
παιδια ξενκιναω αυριο με φαση φορτωματος αλλα θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω και το superpump ως preworkout πως να τα συνδυασω ?
πχ 8 το πρωι 5 γρ κρ , 13:00 5 γρ ,στις 4 νιτρικο , 4 30 προπονηση και μετα την προπονηση 5 γρ κρ και αλλα 5 βραδυ πρωτου κοιμηθω ?
Λογω του οτι εχει και το superpump κρεατινη φοβαμαι μην παρω αρκετα γρ 20 +
ποσο εχει το νιτρικο μηπως ειανι υπερβολη ?

Το ρεζουμέ της υπόθεσης που έχω βγάλει μεσο των συζητήσεων διαφόρων μελών στο φόρουμ για τη χρήση της κρεατίνης, είναι ότι:
1) δεν χρειάζεται φόρτομα με την κρεατίνη,
2) Της μέρες προπόνησης παίρνεις 5γρ. πρωί και 5γρ. στο τέλος της προπόνησης,
3) Της μέρες ξεκούρασης παίρνεις 5γρ. το πρωί.
Ελπίζω να σε κάλυψα!!!! ;) :toast:

TheoV
18-10-10, 03:12
βασικα φιλε μου οι αποψεις δινστανται στην φαση φορτωματος η οχι αλλα δεν με απασχολει αυτο, το κυριο ερωτημα μου ειναι πως να συνδυασω σωστα νιτρικο και κρεατινη και την πρωτη βδομαδα εαν κανω φορτωμα πως να το παρω γιατι νομιζω πως θα λαμβανω περπου 25 γρ κρεατινης που τα θεωρω πολλα .

LEVO8
18-10-10, 12:39
Μου προτειναν την trans-x της scitec nutricion την ξερετε?εγω ζητησα μια καλη κρεατινη και προταθηκε αυτη γιατι απορροφαται πιο ευκολα απο τον οργανισμο,η ληψη πριν και μετα την προπονηση.Καθε αποψη καλοδεχουμενη.
υ.γ Καλως σας βρηκα.

panosge0
18-10-10, 13:21
βασικα φιλε μου οι αποψεις δινστανται στην φαση φορτωματος η οχι αλλα δεν με απασχολει αυτο, το κυριο ερωτημα μου ειναι πως να συνδυασω σωστα νιτρικο και κρεατινη και την πρωτη βδομαδα εαν κανω φορτωμα πως να το παρω γιατι νομιζω πως θα λαμβανω περπου 25 γρ κρεατινης που τα θεωρω πολλα .

Για εμένα, πάρε το superpump 30-45 λεπτά πρίν την προπόνηση και την κρεατίνη(5γρ) απευθείας μετάτην προπόνηση. Τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση πάρε μόνο κρεατίνη(5γρ.) το πρωι.

metz
18-10-10, 13:22
βασικα φιλε μου οι αποψεις δινστανται στην φαση φορτωματος η οχι αλλα δεν με απασχολει αυτο, το κυριο ερωτημα μου ειναι πως να συνδυασω σωστα νιτρικο και κρεατινη και την πρωτη βδομαδα εαν κανω φορτωμα πως να το παρω γιατι νομιζω πως θα λαμβανω περπου 25 γρ κρεατινης που τα θεωρω πολλα .

Πάρε το superpump 30-50λεπτά πριν την προπόνηση και μέτρα το και σαν δόση κρεατίνης. Μετά την προπόνηση πάρε άλλα 5 γραμμάρια μαζί με υδατάνθρακα.

Από 'κει και πέρα αν θέλεις να πάρεις και το πρωί και το βράδυ, ΟΚ, δικά σου είναι τα λεφτά...

Πόσα κιλά είσαι και τί προπόνηση κάνεις;

metz
18-10-10, 13:23
Για εμένα, πάρε το superpump 30-45 λεπτά πρίν την προπόνηση και την κρεατίνη(5γρ) απευθείας μετάτην προπόνηση. Τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση πάρε μόνο κρεατίνη(5γρ.) το πρωι.

Με πρόλαβες φίλε!!! :thumbup:

metz
18-10-10, 13:28
Μου προτειναν την trans-x της scitec nutricion την ξερετε?εγω ζητησα μια καλη κρεατινη και προταθηκε αυτη γιατι απορροφαται πιο ευκολα απο τον οργανισμο,η ληψη πριν και μετα την προπονηση.Καθε αποψη καλοδεχουμενη.
υ.γ Καλως σας βρηκα.

Κάνε και ένα search... http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=11007

πολύ ζάχαρη έχει, δεν θα την προτιμούσα....

Πάρε μια μονουδρική

metz
18-10-10, 13:30
Και μην ξεχνάτε, ειδικά όταν παίρνετε κρεατίνη να πίνετε ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!

LEVO8
18-10-10, 18:10
Eυχαριστω για την απαντηση,αυτο που ειπες το βρηκα και το διαβασα απλα ηθελα καμμια γνωμη παραπανω.Λογω αγνοιας ποια η διαφορα αυτης που αναφερα και της μονουδρικης που προτεινεις?

metz
18-10-10, 19:02
Eυχαριστω για την απαντηση,αυτο που ειπες το βρηκα και το διαβασα απλα ηθελα καμμια γνωμη παραπανω.Λογω αγνοιας ποια η διαφορα αυτης που αναφερα και της μονουδρικης που προτεινεις?

H μονοϋδρική είναι απλά καθαρή μονοϋδρική κρεατίνη (σκόνη), σκέτη, χωρία άλλα πρόσθετα. Οπότε προσθέτεις εσύ ότι θέλεις αν θέλεις.

Αυτή που ανέφερες έχει πολλούς υδατάνθρακες και μικρές ποσότητες από διάφορα άλλα συστατικά. Θα ήταν ΟΚ για αμέσως μετά την προπόνηση αλλά δε θα την συνιστούσα για οποιαδήποτε άλλη στιγμή.

Οπότε παίρνεις μια μονουδρική, και την προσθέτεις στην πρωτείνη σου για μετά την προπόνηση, βάζεις και κάποιο υδατάνθρακα αν θέλεις και είσαι κομπλέ.

LEVO8
18-10-10, 19:14
Σε ευχαριστω για την βοηθεια,μου ειπαν οτι η ληψη της ειναι πριν και μετα την προπονηση και οχι πρωι και μετα την προπονηση αν καταληξω εκει θα πω και εντυπωσεις.

Mitsen
18-10-10, 19:26
Λογω του οτι εχει και το superpump κρεατινη φοβαμαι μην παρω αρκετα γρ 20 +
ποσο εχει το νιτρικο μηπως ειανι υπερβολη ?

Μη σε απασχολεί αυτό, έχει πολύ μικρή ποσότητα.
Τα υπόλοιπα έτσι όπως τα είπανε τα παιδιά!:toast:

LEVO8
18-10-10, 19:46
Μια διευκρινιση[ολες οι κρεατινες διαλυονται σε νερο]??

metz
18-10-10, 22:39
Μη σε απασχολεί αυτό, έχει πολύ μικρή ποσότητα.
Τα υπόλοιπα έτσι όπως τα είπανε τα παιδιά!:toast:

Πως ξέρεις ότι έχει πολύ μικρή ποσότητα; Δεν έχω δει πουθενά ποσότητες στα συστατικά του Superpump...

beefmeup
18-10-10, 22:42
Πως ξέρεις ότι έχει πολύ μικρή ποσότητα; Δεν έχω δει πουθενά ποσότητες στα συστατικά του Superpump...

αν κρινουμε απτο μπλεντ πρεπει να χει περι τα 3 γρ κρεατινης συνολο σε 2 μορφες που τις εχει.

LEVO8
19-10-10, 21:31
Αν και εχει ξαναειπωθει οσο και αν διαβασα παλαιοτερα posts δεν εβγαλα συμπερασμα για το αν πρεπει να πινουμε καφε κατα την διαρκεια που παιρνουμε κρεατινη,επηρεαζει αρνητικα και καλυτερα να μην πινω??

Fiesta S 09
19-10-10, 21:35
Αν και εχει ξαναειπωθει οσο και αν διαβασα παλαιοτερα posts δεν εβγαλα συμπερασμα για το αν πρεπει να πινουμε καφε κατα την διαρκεια που παιρνουμε κρεατινη,επηρεαζει αρνητικα και καλυτερα να μην πινω??

Οχι ρε συ,μπορείς να πίνεις κανονικά το καφεδάκι σου όποτε θες.

metz
19-10-10, 21:56
Αν και εχει ξαναειπωθει οσο και αν διαβασα παλαιοτερα posts δεν εβγαλα συμπερασμα για το αν πρεπει να πινουμε καφε κατα την διαρκεια που παιρνουμε κρεατινη,επηρεαζει αρνητικα και καλυτερα να μην πινω??

Έχω διαβάσει διάφορες έρευνες πάνω στο αν και κατά πόσον επηρεάζει την αφομοίωση κρεατίνης η πρόσληψη καφεΐνης.
Κάποιες έρευνες καταλήγουν στο ότι μειώνεται (δεν εμποδίζεται εντελώς όμως) η αφομοίωση της κρεατίνης αν συνδυαστεί με πρόσληψη καφεΐνης, ενώ άλλες τάσσονται υπέρ του συνδυασμού των δύο.
Μάλιστα κάποιοι προτείνουν ζεστό ρόφημα με περιεκτικότητα καφεΐνης (καφέ, τσάι κλπ) ώστε να βοηθήσει την αφομοίωση της κρεατίνης!

Πολλά προπονητικά σκευάσματα (βλέπε super pump 250 και άλλα παρεμφερή) συμπεριλαμβάνουν ανάμεσα στα συστατικά του καφεΐνη και πρωτεΐνη - ελπίζω να μην μας κοροϊδεύουν...

Προσωπικά, αλλά και από συζητήσεις με φίλους, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά, αρνητική ή θετική, στην πρόσληψη κρεατίνης σε συνδυασμό με καφεΐνη ή σκέτη.

Αυτό που βοηθάει είναι η λήψη κρεατίνης σε συνδυασμό με υδατάνθρακα όπως δεξτρόζη ή waxy maize.

LEVO8
19-10-10, 22:13
Ευχαριστω παιδια..

Lao
28-10-10, 14:08
Παιδιά, πόσο υδατάνθρακα (δεξτρόζη) προτείνετε για 5 γραμμάρια κρεατίνης;

Είμαι 1,94 και 95 κιλά.

Devil
28-10-10, 18:29
Παιδιά, πόσο υδατάνθρακα (δεξτρόζη) προτείνετε για 5 γραμμάρια κρεατίνης;

Είμαι 1,94 και 95 κιλά.

0 γρ

η κρεατινη δεν θελει υδατανθρακα για να αποροφηθει

beefmeup
28-10-10, 18:30
0 γρ

η κρεατινη δεν θελει υδατανθρακα για να αποροφηθει

:thumbup:

deluxe
28-10-10, 18:38
Απο μεθαυριο ξεκιναω κρεατινη της reflex. Εχω ξαναπαρει κρεατινη ανα καιρους, αλλα οχι τιποτα σπουδαιο. Φορτωμα δε χρειαζεται, ετσι;

Να παιρνω 5γρ το πρωι και 5 μετα την προπονηση; Αν προσθεσω και νιτρικο, να βγαζω μια δοση κρεατινης ή οχι;

(Βεβαια το jack3d εχει μονο 1,5γρ στο σκουπ, οποτε δε πιστευω να υπαρχει προβλημα )

Και για τις off ημερες, μονο 5γρ το πρωι, ετσι;

Το κουτι ειναι για 100 δοσεις, δλδ θα κρατησει κοντα στο 2μηνο. Να παρω συνεχομενο ή να κανω μια παυση;

beefmeup
28-10-10, 18:40
Το κουτι ειναι για 100 δοσεις, δλδ θα κρατησει κοντα στο 2μηνο. Να παρω συνεχομενο ή να κανω μια παυση;

νταξ ειναι οπως το λες,αλλα μπορεις να ξεκινησεις κ με 5γρ αναμερα για καμια βδομαδα 10 μερες,κ αν δεν δεις διαφορα να ανεβασεις μετα.
το γραφω γιατι μπορει να δεις διαφορα κ με 5γρ,οποτε γιατι να πας στα 10,με την μια?

παρτην 2 μηνες φουλ κ μετα 15 μερες οφ.

Devil
28-10-10, 18:42
:thumbup:

τσιμπησα την orotine της MAN τελικα....;)

deluxe
28-10-10, 18:42
Οκ, ετσι θα κανω. Post λογικα, ε;

metz
28-10-10, 18:43
Απο μεθαυριο ξεκιναω κρεατινη της reflex. Εχω ξαναπαρει κρεατινη ανα καιρους, αλλα οχι τιποτα σπουδαιο. Φορτωμα δε χρειαζεται, ετσι;

Να παιρνω 5γρ το πρωι και 5 μετα την προπονηση; Αν προσθεσω και νιτρικο, να βγαζω μια δοση κρεατινης ή οχι;

(Βεβαια το jack3d εχει μονο 1,5γρ στο σκουπ, οποτε δε πιστευω να υπαρχει προβλημα )

Και για τις off ημερες, μονο 5γρ το πρωι, ετσι;

Το κουτι ειναι για 100 δοσεις, δλδ θα κρατησει κοντα στο 2μηνο. Να παρω συνεχομενο ή να κανω μια παυση;

Δεν έχω παρατηρήσει διαφορά με και χωρίς φόρτωμα, οπότε μη φορτώνεις...

Πάρτο όπως αναφέρεις και μόλις τελειώσει (στο 2μηνο) κάνε μια παύση 3-4 εβδομάδες. :thumbup:

beefmeup
28-10-10, 18:43
τσιμπησα την orotine της MAN τελικα....;)

ανοιξε ενα θεμα τεμπελακο να την δουμε κ μεις:P


Post λογικα, ε;

ω,ναι.

Devil
28-10-10, 18:44
ανοιξε ενα θεμα τεμπελακο να την δουμε κ μεις:P



ω,ναι.

εγινε....;)

Giannhs.
28-10-10, 22:53
Γεια σας κυριοι και κυριες.Θα ηθελα να με διαφωτισετε λιγο πανω στο θεμα χρησης κρεατινης και πρωτεινικων συμπληρωματων.
Ασχολουμε με τα βαρη γυρω στα 2-2.5 χρονια και 1 χρονο σοβαρα με διατροφη και μπορω να πω πως εχω δει διαφορα.Ειμαι 69 κιλα 1.79 και 17 χρονων.
Πριν λιγες μερες αγορασα την gold standar της on και την κρεατινη της on.
Αυτο π ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης.
μετα την προπονηση τροω ενα κουταλακι μελι μια μπανανα και βαζω 2 scoop της whey και 3-4 g απο την κρεατινη.
Οποτε ρωταω γινεται ετσι σωστη χρηση της κρεατινης?θα δω ποτε διαφορα?
Να δοκιμασω με κυκλους?Η μακροχρονια το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο?

Υγ: εψαξα πριν φτιαξω το θεμα αλλα δν μου λυθηκαν οι αποριες.
ευχατιστω

beefmeup
28-10-10, 22:58
μετα την προπονηση τροω ενα κουταλακι μελι μια μπανανα και βαζω 2 scoop της whey και 3-4 g απο την κρεατινη.
Οποτε ρωταω γινεται ετσι σωστη χρηση της κρεατινης?θα δω ποτε διαφορα?
Να δοκιμασω με κυκλους?Η μακροχρονια το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο?

Υγ: εψαξα πριν φτιαξω το θεμα αλλα δν μου λυθηκαν οι αποριες.
ευχατιστω

μπορουσες να ρωτησεις στις γενικες για συμπληρωματα..δεν χρειαζοταν νεο θεμα.

πολυ περνεις 2 σκουπ πρωτεινη.με ενα εισαι κομπλε μετα προπο.
κ 5 γρ κρεατινη κ εισαι αρχοντας.
την πρωτεινη την περνεις κατα βουληση.
την κρεατινη 2 μηνες,κ μετα οφ 15 μερες.

Giannhs.
28-10-10, 23:03
μπορουσες να ρωτησεις στις γενικες για συμπληρωματα..δεν χρειαζοταν νεο θεμα.

πολυ περνεις 2 σκουπ πρωτεινη.με ενα εισαι κομπλε μετα προπο.
κ 5 γρ κρεατινη κ εισαι αρχοντας.
την πρωτεινη την περνεις κατα βουληση.
την κρεατινη 2 μηνες,κ μετα οφ 15 μερες.
δηλαδη με 24 γρ πρωτεινη μεταπροπονητικα ειμαι καλυμενος?
οσο για την κρεατινη εχει μεγαλη διαφορα σε διαστημα μηνων ειτε κανεις κυκλους ειτε περνεις καθημερινα 5 γρ
? μετα απο την πρωτεινη και την κρεατινη μετα απο ποση ωρα να βαλω στερεα τροφη?γιατι οι αποψεις ποικιλουν και χαθηκα xD.
και ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

beefmeup
28-10-10, 23:09
δηλαδη με 24 γρ πρωτεινη μεταπροπονητικα ειμαι καλυμενος?

απολυτα..αν καποιος εχει αλλη αποψη ας παρουσιαστει τωρα,η ας σωπασει για παντα.


οσο για την κρεατινη εχει μεγαλη διαφορα σε διαστημα μηνων ειτε κανεις κυκλους ειτε περνεις καθημερινα 5 γρ
τι διαφορα να εχει??απλα καλο ειναι να κανεις ενα οφ καθε 2 μηνες,για να αντιδρα καλυτερα μετα το σωμα οταν θα ξαναπαρεις.


? μετα απο την πρωτεινη και την κρεατινη μετα απο ποση ωρα να βαλω στερεα τροφη?γιατι οι αποψεις ποικιλουν και χαθηκα xD.
και ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

απτο μισαωρο κ μετα αν φας εισαι οκ.

Giannhs.
28-10-10, 23:12
απολυτα..αν καποιος εχει αλλη αποψη ας παρουσιαστει τωρα,η ας σωπασει για παντα.


τι διαφορα να εχει??απλα καλο ειναι να κανεις ενα οφ καθε 2 μηνες,για να αντιδρα καλυτερα μετα το σωμα οταν θα ξαναπαρεις.



απτο μισαωρο κ μετα αν φας εισαι οκ.
απλα διαβασα καπου πως με "φορτωμα" αυτο εννοω κυκλους λαθος μου εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Για αυτο ρωταω τα αποτελεσματα ειναι απλα αμεσα η και καλυτερα?
Υγ : Αυτο δεν το διαβασα σε αυτη την σελιδα η σε σελιδα σχετικη με bodybuilding οποτε δν το θεωρω αξιοπιστο.

beefmeup
28-10-10, 23:16
απλα διαβασα καπου πως με "φορτωμα" αυτο εννοω κυκλους λαθος μου εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Για αυτο ρωταω τα αποτελεσματα ειναι απλα αμεσα η και καλυτερα?
Υγ : Αυτο δεν το διαβασα σε αυτη την σελιδα η σε σελιδα σχετικη με bodybuilding οποτε δν το θεωρω αξιοπιστο.

φιλε σε χανω εδω..αλλο ο "κυκλος"κ αλλο το "φορτωμα" κρεατινης..
να μαντεψω τι θες να πεις,δεν μπορω.

γιατι μιλαω σαν το δασκαλο Γιοντα(αναποδα)??

Giannhs.
28-10-10, 23:18
φιλε σε χανω εδω..αλλο ο "κυκλος"κ αλλο το "φορτωμα" κρεατινης..
να μαντεψω τι θες να πεις,δεν μπορω.

γιατι μιλαω σαν το δασκαλο Γιοντα(αναποδα)??
αυτο λεω μπερδεψα το "φορτωμα" με τον κυκλο.
:)
αν εχει διαφορα το φορτωμα ηθελα να ρωτησω

beefmeup
28-10-10, 23:22
αυτο λεω μπερδεψα το "φορτωμα" με τον κυκλο.
:)
αν εχει διαφορα το φορτωμα ηθελα να ρωτησω

μπορεις να το δοκιμασεις κ αυτο,με 5+5 γρ αναμερα για 5 μερες.
κ μετα μενεις στα 5 ανα μερα μεταπροπο.

αν κ δεν πολυχρειαζεται μακροπροθεσμα,αλλα δεν χανεις τπτ να το κανεις.

Giannhs.
28-10-10, 23:25
μπορεις να το δοκιμασεις κ αυτο,με 5+5 γρ αναμερα για 5 μερες.
κ μετα μενεις στα 5 ανα μερα μεταπροπο.

αν κ δεν πολυχρειαζεται μακροπροθεσμα,αλλα δεν χανεις τπτ να το κανεις.
οποτε θα δω πως παει αλλιως θα το δοκιμασω.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.
Καληνυχτα σας γιατι εχει και σχολειο αυριο :p

Lao
29-10-10, 01:38
0 γρ

η κρεατινη δεν θελει υδατανθρακα για να αποροφηθει


:thumbup:

Χμ παιδιά δεν ήμουν σαφής. Εγώ φταίω, sorry.

Εννοούσα πόση δεξτρόζη να βάζω στην κρεατίνη μετά την προπόνηση.

Devil
29-10-10, 02:05
Χμ παιδιά δεν ήμουν σαφής. Εγώ φταίω, sorry.

Εννοούσα πόση δεξτρόζη να βάζω στην κρεατίνη μετά την προπόνηση.

δεν εξαρτατε απο την κρεατινη αυτο

αναλογα με ποσα γρ υδατανθρακες παιρνεις στο ποστ

και αναλογα με τα συνολικα γρ υδατανθρακα που παιρνεις απο την διατροφη σου

giannis_s
29-10-10, 15:47
Μιας που συζητάμε για "κύκλους", υπάρχει κάτι που δεν είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον για εμένα. Υπάρχουν 2 λόγοι που οι περισσότεροι επικαλούνται ένα off μετά από 2 μήνες. Ο ένας είναι το να μην "τεμπελιάσει" το σώμα στο να παράγει δική του ΑΤP, καθιστώντας την λήψη κρεατίνης άχρηστη (ουσιαστικά να μην μας "πιάνει" εφεξής). Ο 2ος λόγος είναι η προστασία νεφρών κλπ για τους υποστηρικτές του "κρεατίνη=κρεατινίνη" (δεν είμαι ειδίμων για να πω αν όντως επιβαρύνει τον οργανισμό, εδώ δεν έχουν καταλήξει οι ίδιο οι γιατροί και αντικρουόμενες μελέτες δημοσιεύονται διαρκώς).
Να ξεκαθαρίσω πως για εμένα η κρεατίνη είναι ένα χρήσιμο και ασφαλές συμπλήρωμα εφόσον δεν γίνεται κατάχρηση, όπως με όλα στη ζωή άλλωστε.
Το ερώτημά μου..υποτίθεται πως η Kre-Alkalyn δεν μετατρέπεται σε κρεατινίνη (τονίζω το υποτίθεται γιατί και αυτό υπό μελέτη και αμφισβήτηση είναι).
Εφόσον όμως είναι κατά βάση μονοϋδρική με buffered ph για να μην διασπάται στο στομάχι, δεν θα έπρεπε να γίνεται και "οff" για μια περίοδο; (είτε για λόγους υγείας είτε για να μην "συνηθίζουμε")
Ρωτάω γιατί έχω κουραστεί να διαβάζω τη διαφήμιση "no need to cycle" στην εν λόγω κατηγορία, και σίγουρα υπάρχουν αρκετοί στην παρέα μας με την εμπειρία ή τη γνώση να ρίξουν λίγο φως...ευχαριστώ και sorry για το μέγεθος..

Senereison
29-10-10, 15:53
Μιας που συζητάμε για "κύκλους", υπάρχει κάτι που δεν είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον για εμένα. Υπάρχουν 2 λόγοι που οι περισσότεροι επικαλούνται ένα off μετά από 2 μήνες. Ο ένας είναι το να μην "τεμπελιάσει" το σώμα στο να παράγει δική του ΑΤP, καθιστώντας την λήψη κρεατίνης άχρηστη (ουσιαστικά να μην μας "πιάνει" εφεξής). Ο 2ος λόγος είναι η προστασία νεφρών κλπ για τους υποστηρικτές του "κρεατίνη=κρεατινίνη" (δεν είμαι ειδίμων για να πω αν όντως επιβαρύνει τον οργανισμό, εδώ δεν έχουν καταλήξει οι ίδιο οι γιατροί και αντικρουόμενες μελέτες δημοσιεύονται διαρκώς).
Να ξεκαθαρίσω πως για εμένα η κρεατίνη είναι ένα χρήσιμο και ασφαλές συμπλήρωμα εφόσον δεν γίνεται κατάχρηση, όπως με όλα στη ζωή άλλωστε.
Το ερώτημά μου..υποτίθεται πως η Kre-Alkalyn δεν μετατρέπεται σε κρεατινίνη (τονίζω το υποτίθεται γιατί και αυτό υπό μελέτη και αμφισβήτηση είναι).
Εφόσον όμως είναι κατά βάση μονοϋδρική με buffered ph για να μην διασπάται στο στομάχι, δεν θα έπρεπε να γίνεται και "οff" για μια περίοδο; (είτε για λόγους υγείας είτε για να μην "συνηθίζουμε")
Ρωτάω γιατί έχω κουραστεί να διαβάζω τη διαφήμιση "no need to cycle" στην εν λόγω κατηγορία, και σίγουρα υπάρχουν αρκετοί στην παρέα μας με την εμπειρία ή τη γνώση να ρίξουν λίγο φως...ευχαριστώ και sorry για το μέγεθος..

+1:thumbup:

Devil
29-10-10, 15:59
Μιας που συζητάμε για "κύκλους", υπάρχει κάτι που δεν είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον για εμένα. Υπάρχουν 2 λόγοι που οι περισσότεροι επικαλούνται ένα off μετά από 2 μήνες. Ο ένας είναι το να μην "τεμπελιάσει" το σώμα στο να παράγει δική του ΑΤP, καθιστώντας την λήψη κρεατίνης άχρηστη (ουσιαστικά να μην μας "πιάνει" εφεξής). Ο 2ος λόγος είναι η προστασία νεφρών κλπ για τους υποστηρικτές του "κρεατίνη=κρεατινίνη" (δεν είμαι ειδίμων για να πω αν όντως επιβαρύνει τον οργανισμό, εδώ δεν έχουν καταλήξει οι ίδιο οι γιατροί και αντικρουόμενες μελέτες δημοσιεύονται διαρκώς).
Να ξεκαθαρίσω πως για εμένα η κρεατίνη είναι ένα χρήσιμο και ασφαλές συμπλήρωμα εφόσον δεν γίνεται κατάχρηση, όπως με όλα στη ζωή άλλωστε.
Το ερώτημά μου..υποτίθεται πως η Kre-Alkalyn δεν μετατρέπεται σε κρεατινίνη (τονίζω το υποτίθεται γιατί και αυτό υπό μελέτη και αμφισβήτηση είναι).
Εφόσον όμως είναι κατά βάση μονοϋδρική με buffered ph για να μην διασπάται στο στομάχι, δεν θα έπρεπε να γίνεται και "οff" για μια περίοδο; (είτε για λόγους υγείας είτε για να μην "συνηθίζουμε")
Ρωτάω γιατί έχω κουραστεί να διαβάζω τη διαφήμιση "no need to cycle" στην εν λόγω κατηγορία, και σίγουρα υπάρχουν αρκετοί στην παρέα μας με την εμπειρία ή τη γνώση να ρίξουν λίγο φως...ευχαριστώ και sorry για το μέγεθος..

τσεκαρε λιγο πιο πισω υπαρχουν ερευνες με την χρηση κρεατινης για μερικα χρονια συνεχομενα... δες τα αποτελεσματα

η krealk ειναι απλα μια μουφα το buffer δεν φτανει στα σιγουρα για να ριξει το ph στο στομαχι

giannis_s
29-10-10, 16:57
Ναι έχω όντως ρίξει μια ματιά, για αυτό και εντοπίζω κάποια στοιχεία που με "μπερδεύουν".Γνωρίζω την μελέτη που αναφέρεται στην λήψη κρεατίνης για χρόνια, σε μικρότερη όμως ποσότητα. Δεδομένου ότι η συνιστώμενη για την krealkalyn είναι 1,5-3 γρ. την ημέρα, εμπίπτει στην κατηγορία της ασφαλούς δοσολογίας για μακροχρόνια χρήση.Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτό που είναι κοινό είναι η μείωση με την πάροδο του χρόνου της συγκέντρωσης του ΑΤP στους ιστούς, το οποίο θα ήταν λόγος για ένα off.τώρα αυτό αν θα είναι 15 ημέρες (που θα το προτιμούσα) ή 2 μήνες (που μου φαίνεται μεγάλο διάστημα) είναι και υπό συζήτηση και σίγουρα σημαντικό ζήτημα..

zabou
29-10-10, 19:55
καλησπερα..ειναι λαθος να παιρνω σκετη κρεατινη?

giannis64
29-10-10, 20:15
για γινε λιγο πιο σαφης.

zabou
29-10-10, 20:18
1.82 65κιλα θα ηθελα λιγο αυξηση βαρους..κανω 3-4 προπονησεις..δν 8ελω να παρω πολλα..αμινοξεα κ τα λοιπα...οταν λες σκετη εννοω οχι πρωτεινες κρεατινες ..πακετο δηλαδη οπως μ προτειναν

giannis64
29-10-10, 20:21
η κρεατινη δεν θα σου αυξησει το βαρος. το πολυ πολυ να σου δωσει 2-3 κιλα σε νερα (και αυτα αν).
η κρεατινη αντε να σου δωσει λιγο δυναμη παραπανω και μυικη αποκατασταση.

για ογκο θελεις πολυ και νσωστο φαι.

zabou
29-10-10, 20:27
εχω προβλημα με το φαι..τρωω αρκετα!απλα ειμαι πολυ δραστηριως κ καιω πολλες θερμιδες...γιαυτο κ δν περνω κιλα!αν παω σε διατροφολογο?τσαμπα λεφτα λες?

giannis64
29-10-10, 20:31
αν ο διατροφολόγος γνωρίζει από διατροφές ββ και δεν είναι κατά των συμπληρωμάτων θα σου κάνει καλό.

εγώ πιστεύω πως αν κάτσεις και διαβάσεις και εμπεδώσεις τα τοπικ του φόρουμ θα γλυτώσεις αρκετά λεφτά.

ανέβασε θερμίδες αν δεν μπορείς να βάλεις κιλά.

zabou
29-10-10, 20:39
οταν λες να ανεβασω θερμιδες??δηλαδη?

giannis64
29-10-10, 20:44
ποσοτητες φαγητου.....

zabou
29-10-10, 20:47
ποσο ακομα????δν προλαβαινω!:) σε ευχαριστω φιλε π ασχοληθηκες!

θα τν βρω τν ακρη...

kostas_lamia
30-10-10, 01:42
Ποσοτητες φαγητου με ποιότητα φαγητου και πολλα σωστα γευματα ,ρίξε μια ματια στις διατροφες ογκου και θα φτιάξεις απο μόνος σου την σωστη για σένα διατροφη,κανε και ενα log σου αν θες αναφέροντας την διατροφη σου.Είσαι στην προνομιολυχα θέση (οπως ολοι μας :) ) να εχεις στην διαθεση σου οχι εναν αλλα δεκαδες διατροφολόγους που θα συζητησουν μαζί σου λεπτομερεστατα την διατροφη σου και θα σε συμβουλέψουν . Καλη τύχη με τους στόχους σου :toast:

becks86
30-10-10, 03:24
Γεια σας και απο εμενα παιδια..Διαβασα ολο το τοπικ περι(οτι εχει σχεση με κρεατινη) μου πηρε 1 μερα :D αλλα μπορω να πω οτι μου λυσατε ολες τις αποριες..λεω να ξεκινησω και αγω αυτες τις μερες με κρεατινη και δεξτρο.μεχρι τωρα επερνα περιστασιακα την gold της optimum. μονη απορια αν αντι για δεξτροζη χρησιμοποιω γλυκοζη υπαρχει διαφορα?? αυτα σορι για το μεγαλο κειμενο. Α και που μπορω να πω ενα καλως σας βρηκα στους παλιους??

Devil
30-10-10, 03:39
Ναι έχω όντως ρίξει μια ματιά, για αυτό και εντοπίζω κάποια στοιχεία που με "μπερδεύουν".Γνωρίζω την μελέτη που αναφέρεται στην λήψη κρεατίνης για χρόνια, σε μικρότερη όμως ποσότητα. Δεδομένου ότι η συνιστώμενη για την krealkalyn είναι 1,5-3 γρ. την ημέρα, εμπίπτει στην κατηγορία της ασφαλούς δοσολογίας για μακροχρόνια χρήση.Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτό που είναι κοινό είναι η μείωση με την πάροδο του χρόνου της συγκέντρωσης του ΑΤP στους ιστούς, το οποίο θα ήταν λόγος για ένα off.τώρα αυτό αν θα είναι 15 ημέρες (που θα το προτιμούσα) ή 2 μήνες (που μου φαίνεται μεγάλο διάστημα) είναι και υπό συζήτηση και σίγουρα σημαντικό ζήτημα..

κοιτα εγω πιστευω οτι η κρεατινη και ολα τα συμπληρωματα θα πρεπει να χρησιμοποιουντε σε κυκλους αναλογα με την διατροφη και την προπονηση του καθενος

off για 2 μηνες τον χρονο μπορεις να εισαι ανετα και να σπασεις την χρηση της σε 2 πενταμηνα με διαλημα 1 μηνα αναμεσα τους

ειναι μια ιδεα... αλλιως το κανεις οπως σε βολευει εσενα...;)

giannis_s
30-10-10, 10:06
Σωστά..ΤΗΧ Devil, θα το ρυθμίσω..αφού καταλήξω πρώτα στο κατα πόσον είμαι πιο στεγνός επειδή η Kre-alkalyn είναι "μαγική" (μπαααααα) ή επειδη παίρνω μόνο 1,5 γρ. κρεατίνης την ημέρα.....Μου κάνει εντύπωση όμως που ακόμα και έμπειρα άτομα λένε πως τους δουλεύει ακόμα και σε τέτοια δοσολογία..καλά εμένα λόγω απειρίας μπορεί είτε να μου φανούν όλα ίδια, είτε να είναι Placebo..ΒΒers όμως όπως και ο ΜΒ έχω διαβάσει σε κάποιο thread του forum μας ότι έμειναν ευχαριστημένοι, και σίγουρα ο συγκεκριμένος έχει την αντίληψη να καταλάβει την διαφορά..εκτός και αν πλέον έκανε switch σε κάτι άλλο...

Devil
30-10-10, 16:05
Σωστά..ΤΗΧ Devil, θα το ρυθμίσω..αφού καταλήξω πρώτα στο κατα πόσον είμαι πιο στεγνός επειδή η Kre-alkalyn είναι "μαγική" (μπαααααα) ή επειδη παίρνω μόνο 1,5 γρ. κρεατίνης την ημέρα.....Μου κάνει εντύπωση όμως που ακόμα και έμπειρα άτομα λένε πως τους δουλεύει ακόμα και σε τέτοια δοσολογία..καλά εμένα λόγω απειρίας μπορεί είτε να μου φανούν όλα ίδια, είτε να είναι Placebo..ΒΒers όμως όπως και ο ΜΒ έχω διαβάσει σε κάποιο thread του forum μας ότι έμειναν ευχαριστημένοι, και σίγουρα ο συγκεκριμένος έχει την αντίληψη να καταλάβει την διαφορά..εκτός και αν πλέον έκανε switch σε κάτι άλλο...

κοιτα για 1,5 γρ και να δουλευει μου φαινετε δυσκολο

αν αρχησεις να ανεβαινεις στα 3γρ κατι γινετε.. λογικα

αν διπλασιασεις στα 6γρ τοτε ναι δουλευει στανταρ αλλα εχεις φτασει τις δοσεις μιας νορμαλ κρεατινης

υπαρχουν ατομα που δουλευουν χρονια με krealk αλλα παιζουν σε μεγαλητερες απο 3γρ δοσεις

τωρα το τι γινετε με αυτη την kreaalk δεν μπορω να κατραλαβω δεν την εχω δοκιμασει ακομα...

Giannhs.
30-10-10, 17:29
γεια σας και παλι.
θα ηθελα να ρωτησω αν η χρηση κρεατινης φενεται στις εξετασεις αιματος και αν ναι ποσο καιρο πρεπει να την κοψεις για να μην φανει και αν ειναι λογος για να σε κοψουνε στις εξετασεις αιματος για τα αθληματα στρατιωτικων σχολων κτλ.
Παρακαλω να μου απαντησει καποιος που γνωριζει σιγουρα.ξερω πως η κρεατινη ειναι νομιμο συμπληρωμα αλλα στρατος ειναι αυτος...
ευχαριστω

Titanium
30-10-10, 17:32
γεια σας και παλι.
θα ηθελα να ρωτησω αν η χρηση κρεατινης φενεται στις εξετασεις αιματος και αν ναι ποσο καιρο πρεπει να την κοψεις για να μην φανει και αν ειναι λογος για να σε κοψουνε στις εξετασεις αιματος για τα αθληματα στρατιωτικων σχολων κτλ.
Παρακαλω να μου απαντησει καποιος που γνωριζει σιγουρα.ξερω πως η κρεατινη ειναι νομιμο συμπληρωμα αλλα στρατος ειναι αυτος...
ευχαριστω

Γιατι να σε κοψουνε????Τι ειναι ντοπα????:P
Edit:απλα θα ειναι ανεβασμενη η cpk.....

Giannhs.
30-10-10, 17:42
Γιατι να σε κοψουνε????Τι ειναι ντοπα????:P
Edit:απλα θα ειναι ανεβασμενη η cpk.....
για αυτο ειπα οτι ξερω οτι η κρεατινη ειναι νομιμη.Απλα νομιζω σε κοβουνε και αμα δν ειναι καλες οι εξετασεις.Δηλαδη δν ειναι σε φυσιολογικες τιμες.

με την διακοπη της κρεατινης πεφτει η cpk?και αν ναι σε ποσο καιρο περιπου?

Titanium
30-10-10, 17:50
για αυτο ειπα οτι ξερω οτι η κρεατινη ειναι νομιμη.Απλα νομιζω σε κοβουνε και αμα δν ειναι καλες οι εξετασεις.Δηλαδη δν ειναι σε φυσιολογικες τιμες.

Ναι καταλαβα...πλακα κανω...απλα η cpk δεν ανεβενει μονο οταν περνεις κρεατινη αλλα και μετα την προπονηση ανεβασμενη φουλ ειναι γιατι διχνει ποσο κατεστραμενος ειναι ο μυς....Οποτε πρεπει να σταματισεις και την προπονα για ενα διαστημα για να βγουν φυσιολογικες....τωρα για ποσο θα σε γελασω.....

Giannhs.
30-10-10, 17:52
Ναι καταλαβα...πλακα κανω...απλα η cpk δεν ανεβενει μονο οταν περνεις κρεατινη αλλα και μετα την προπονηση ανεβασμενη φουλ ειναι γιατι διχνει ποσο κατεστραμενος ειναι ο μυς....Οποτε πρεπει να σταματισεις και την προπονα για ενα διαστημα για να βγουν φυσιολογικες....τωρα για ποσο θα σε γελασω.....
χχμμμμμμ..... Δεν εχουμε και κανεναν που εχει περασει στρατιωτικες σχολες να μας πει σιγουρα? :)

και κατι αλλο.Επειδη διαβασα πως για να περασουν στο αιμα μερικα ειδη κρεατινης χρειαζονται 20 γρ υδατανθρακα ανα γραμμαριο κρεατινης θα ηθελα να ρωτησω το εξης.
Εχω την εξης κρεατινη CREATINE POWDER / 300 gr (ON).Μετα την προπονηση βαζω σε 400 μλ νερο 3-5 γραμμαρια κρεατινη 1 scoop gold standar και το πινω αφου φαω μια μπανανα και μια κουταλια μελι.Ειναι οκ? θα απορροφηθει η κρεατινη?

Eddie
30-10-10, 19:13
Τι λετε ρε?Πρωτη φορα ακουω οτι ανεβαινει η cpk με την κρεατινη:???:

Titanium
30-10-10, 19:37
Οχ:doh::oops:...Σορυ φιλε λαθος...εχει δικιο ο eddie....Το cpk δεν ανεβενει απο την κρεατινη αλλα μονο απο την καταστροφη των μυων(Απο την υπερπροπονισει μπορει να ειναι και 10 φορες πιο πανω απο το κανονικο)......μπερδευτικα λιγακι:banghead:

becks86
31-10-10, 02:23
Γεια σας και απο εμενα παιδια..Διαβασα ολο το τοπικ περι(οτι εχει σχεση με κρεατινη) μου πηρε 1 μερα :D αλλα μπορω να πω οτι μου λυσατε ολες τις αποριες..λεω να ξεκινησω και αγω αυτες τις μερες με κρεατινη και δεξτρο.μεχρι τωρα επερνα περιστασιακα την gold της optimum. μονη απορια αν αντι για δεξτροζη χρησιμοποιω γλυκοζη υπαρχει διαφορα?? αυτα σορι για το μεγαλο κειμενο. Α και που μπορω να πω ενα καλως σας βρηκα στους παλιους??

ηταν λιγο οφτοπικ απαντηθηκα απο αλλο τοπικ..:1laugh: