PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

oldhiphop
31-10-10, 12:11
Παιδια αν καποιος περνει κρεατινη μπορει να πιγενει καθε μερα γυμναστιριο ,με σαβατοκυριακο μονο εκτος?

το ροταω αυτο γιατι η κρεατινη ξεκουραζει πιο γρυγορα και αποκαταστα τους μυς.Ετση αν πιγεναμε καθε μερα θα την εκμεταλευομασταν καλιτερα.λαθος?

MetalSlave
31-10-10, 14:09
Παιδιά έχω μια ερώτηση να σας κάνω.....

Έχω μια μονουδρική κρεατίνη, την οποία έχω να την χρησιμοποιήσω περίπου 5 μήνες.
Πρίν 2 ημέρες την άνοιξα και είδα πως είχε γίνει πέτρα....:green:

Δε ξέρω πως να το περιγράψω... Κάτι σαν να είχε σβολιάσει.....

Πήρα ενα κουταλάκι, την ''έσπασα'' και τώρα είναι μια χάρα...
Υποψιάζομαι ότι είχε γίνει έτσι από την υγράσια.

Η ερώτηση μου ειναι αν θα πρέπει να την χρησιμοποιήσω.
Όχι τπτ άλλο, άλλα έχει μέσα γύρω στα 350-400 γρ.

Η ημερομηνιά λήξης είναι 11/4/2012...

beefmeup
31-10-10, 14:53
.

Η ημερομηνιά λήξης είναι 11/4/2012...

αν δεν εχει ληξει,καντην σκονη παλι κ ολο μεσα:thumbup:

MetalSlave
31-10-10, 14:57
αν δεν εχει ληξει,καντην σκονη παλι κ ολο μεσα:thumbup:

Thanx m8!:thumbup:

GEORGEXX1
31-10-10, 15:00
κ ολο μεσα:thumbup:

Mε το κουτι;;;;:shock:

metalwar
31-10-10, 16:50
Καλησπέρα παιδιά, μετά από ένα μήνα χρήσης κρεατίνης μονουδρικής (5γρ μετά τη προπόνηση) διέκοψα για μια βδομάδα. Να αρχίσω κανονικά κύκλο ή να αρχίσω μετά από 7 μέρες πάλι ώστε να συμπληρώσω 15 μέρες διακοπής ας πούμε??

tommygunz
01-11-10, 01:29
^^

Σχεδόν ίδια περίπτωση με τον παίχτη από πάνω...

3μιση εβδομάδες λήψης μονοϋδρικής 10 γρ. την ημέρα και έκανα οφφ για 5 ημέρες λόγω υποχρεώσεων.

Να ξανασυνεχίσω από αύριο ή να κάνω οφφ ένα 15θήμερο και πάλι μετά?

oldhiphop
01-11-10, 17:24
Exω μια ερωτηση.. αν καποιος περνει κρεατινη μπορει να πιγενει καθε μερα γυμναστιριο ,με σαβατοκυριακο μονο εκτος?

το ροταω αυτο γιατι η κρεατινη ξεκουραζει πιο γρυγορα και αποκαταστα τους μυς.Ετση αν πιγεναμε καθε μερα θα την εκμεταλευομασταν καλιτερα. λαθος?

Devil
01-11-10, 17:35
Exω μια ερωτηση.. αν καποιος περνει κρεατινη μπορει να πιγενει καθε μερα γυμναστιριο ,με σαβατοκυριακο μονο εκτος?

το ροταω αυτο γιατι η κρεατινη ξεκουραζει πιο γρυγορα και αποκαταστα τους μυς.Ετση αν πιγεναμε καθε μερα θα την εκμεταλευομασταν καλιτερα. λαθος?

λαθος

την κρεατινη την χρησιμοποιεις αναλωγα με την διατροφη σου και την προπονηση σου

δεν θα παρεις κρεατινη για να πας 5 φορες την βδομαδα στο gym

αμα πας 5 φορες την βδομαδα στο gym και το προγραμμα ειναι βαρυ τοτε θα παρεις κρεατινη

tommygunz
01-11-10, 19:37
^^

Σχεδόν ίδια περίπτωση με τον παίχτη από πάνω...

3μιση εβδομάδες λήψης μονοϋδρικής 10 γρ. την ημέρα και έκανα οφφ για 5 ημέρες λόγω υποχρεώσεων.

Να ξανασυνεχίσω από αύριο ή να κάνω οφφ ένα 15θήμερο και πάλι μετά?

Κανείς??

Galletiosfp
01-11-10, 19:39
Παιδια για μια αποχη 6 ημερων απο το γυμναστιριο....συνεχιζω κανονικα την ληψη συμπληρωματων?Θα φυγω 6 ημερη για αυτο ρωταω....με την διατροφη δεν θα εχω προβλημα πιστευω....



Επισεις την κρεατινη κανω 2 μηνες χρησι κ μετα 15 μερες οχι?

oldhiphop
01-11-10, 20:08
λαθος

την κρεατινη την χρησιμοποιεις αναλωγα με την διατροφη σου και την προπονηση σου

δεν θα παρεις κρεατινη για να πας 5 φορες την βδομαδα στο gym

αμα πας 5 φορες την βδομαδα στο gym και το προγραμμα ειναι βαρυ τοτε θα παρεις κρεατινη


Το προγραμμα μου ειναι αρκετα δυνατο αλα 3ημερο.

Για το loading ομως που κραταει 5 ημερες παλι 3ημερο να το κανω? γιατι τις 2 μερες που ειναι το κενο τριτη/πεμπτη θα περνω τσαμπα 20 γραμαρια πιστευω.

διορθοστεμε αν ειμαι λαθος :bowdown:

beefmeup
01-11-10, 20:13
Το προγραμμα μου ειναι αρκετα δυνατο αλα 3ημερο.

Για το loading ομως που κραταει 5 ημερες παλι 3ημερο να το κανω? γιατι τις 2 μερες που ειναι το κενο τριτη/πεμπτη θα περνω τσαμπα 20 γραμαρια πιστευω.

διορθοστεμε αν ειμαι λαθος :bowdown:

δεν θες φορτωμα με 20.
παρε 5+5 κ εισαι οκ.
ολες τις μερες που θα κανεις φορτωμα.
κ μετα μεινε σε 5 αναμερα.

beefmeup
01-11-10, 20:16
Κανείς??

αφου σταματησες κανε οφ.


Παιδια για μια αποχη 6 ημερων απο το γυμναστιριο....συνεχιζω κανονικα την ληψη συμπληρωματων?Θα φυγω 6 ημερη για αυτο ρωταω....με την διατροφη δεν θα εχω προβλημα πιστευω....

αναλογα τι περνεις..συνεχιζεις βιαταμινη,κ πρωτεινη(μικροτερη ποσοτητα),κ ολα τα αλλα αστα.


Επισεις την κρεατινη κανω 2 μηνες χρησι κ μετα 15 μερες οχι?

κ ετσι γινεται,ναι.

Giannhs.
02-11-10, 19:25
Γεια σας και παλι.
Λοιπον σημερα πηγα στον δερματολογο για να μου πει για τα σπυρακια και μ ειπε πως θα κανουμε μια θεραπεια και οτι πρεπει να κανω εξετασεις αιματος.
η ερωτηση μου ειναι επειδη εχω ξεκινησει μια εβδομαδα κρεατινη,λετε να φανει στις εξετασεις η να υπαρχει καποια παρενεργεια της κρεατινης με την κορτιζόνη που πιθανον να εχει η αγωγη? αν ξερει καποιος να μου πει.
ευχαριστω

arisfwtis
02-11-10, 19:29
στον γιατρο το ειπες για την κρεατινη?

Devil
02-11-10, 19:29
Γεια σας και παλι.
Λοιπον σημερα πηγα στον δερματολογο για να μου πει για τα σπυρακια και μ ειπε πως θα κανουμε μια θεραπεια και οτι πρεπει να κανω εξετασεις αιματος.
η ερωτηση μου ειναι επειδη εχω ξεκινησει μια εβδομαδα κρεατινη,λετε να φανει στις εξετασεις η να υπαρχει καποια παρενεργεια της κρεατινης με την κορτιζόνη που πιθανον να εχει η αγωγη? αν ξερει καποιος να μου πει.
ευχαριστω

οχι δεν νομιζω να εχει καμια παρενεργια με την κορτιζονη

Giannhs.
02-11-10, 19:56
στον γιατρο το ειπες για την κρεατινη?

οχι αλλα και παλι μια εβδομαδα εχω ξεκινησει δν νομιζω να υπαρχει προβλημα....
Αλλα οσο κανω την θεραπεια δεν ξερω αμα κανει να χρησιμοποιω κρεατινη και γενικα αμα μπορω να κανω διατροφη γιατι ειπε πως αυτες οι καψουλες θελουν ειδικη διατροφη.θα μου πει ακριβως αυριο.

arisfwtis
02-11-10, 19:57
με ισοτρετινοινη ειναι η θεραπεια?
αν ναι να ξερεις οτι θα σου ανεβουν τα ενζυμα παρα πολυ (απο την θεραπεια)

πες το στο γιατρο σου για να εισαι σιγουρος

Giannhs.
02-11-10, 20:42
με ισοτρετινοινη ειναι η θεραπεια?
αν ναι να ξερεις οτι θα σου ανεβουν τα ενζυμα παρα πολυ (απο την θεραπεια)

πες το στο γιατρο σου για να εισαι σιγουρος
νομιζω πως με ισοτρετινοινη ειναι για πολυ βαριες περιπτωσεις ακμεις.Δεν εχω κατι τετοιο.Ελαχιστα σπυρακια.
Οταν εννοεις θα ανεβουν τα ενζυμα?

arisfwtis
02-11-10, 21:02
νομιζω πως με ισοτρετινοινη ειναι για πολυ βαριες περιπτωσεις ακμεις.Δεν εχω κατι τετοιο.Ελαχιστα σπυρακια.
Οταν εννοεις θα ανεβουν τα ενζυμα?

αν δν κανεις θεραπεις ισοτρετιονοινης ακυρο
με αυτη την θεραπεια εννουσα οτι ανεβαινουν τα ενζυμα συκωτιου και σπληνας

ειναι οντως δυνατη θεραπεια

d3m
03-11-10, 16:20
Γεια σας παιδια.:)
Πηρα τι κρεατινη τις reflex να ξεκινησω το φορτωμα και μετα να παω στα 5γρ πριν την προπονηση και 5γρ μετα?
Στο φορτωμα να περνω τις δοσεις πριν το γευμα η μετα το γευμα.

Ευχαριστω.:)

Devil
03-11-10, 18:05
Γεια σας παιδια.:)
Πηρα τι κρεατινη τις reflex να ξεκινησω το φορτωμα και μετα να παω στα 5γρ πριν την προπονηση και 5γρ μετα?
Στο φορτωμα να περνω τις δοσεις πριν το γευμα η μετα το γευμα.

Ευχαριστω.:)

αστο το φορτωμα τσαμπα θα παει η κρεατινη

παρε 10γρ τις μερες που πας γυμναστηριο και 5γρ τις μερες που δεν πας

τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις

Eddie
03-11-10, 18:07
Εγω παλι ειδα οτι χωρις φορτωμα δε γινεται τιποτα..

Πηρα την ιδια κρεατινη απο το ιδιο κουτι και την πρωτη φορα που εκανα φορτωμα ειδα διαφορα ενω τωρα καμια απολυτως.Παει χαμενος ο κυκλος..:(

Titanium
03-11-10, 18:13
Σε ενα αρθρο διαβασα οτι και 1 κιλο κρεατινη να παρεις δεν θα παθεις τπτ γιατι θα κρατισει ο οργανισμος οσο χριαζετε και το υποληπο θα το αποβαλει.....μλκ εεεε?????:unsure:

Devil
03-11-10, 18:16
Σε ενα αρθρο διαβασα οτι και 1 κιλο κρεατινη να παρεις δεν θα παθεις τπτ γιατι θα κρατισει ο οργανισμος οσο χριαζετε και το υποληπο θα το αποβαλει.....μλκ εεεε?????:unsure:

οχι σωστο ειναι...

Titanium
03-11-10, 18:18
οχι σωστο ειναι...

τοτε γιατι να κανει καπιος φορτισει για μια βδομαδα και να μη παει ολο τον κυκλο ετσι????Μη μου πεις για τα λευτα....:P

Devil
03-11-10, 18:20
τοτε γιατι να κανει καπιος φορτισει για μια βδομαδα και να μη παει ολο τον κυκλο ετσι????Μη μου πεις για τα λευτα....:P

μαλλον ναι....;) σε τοσο μεγαλες δοσεις δεν νομιζω οτι υπαρχει ερευνα που να λεει οτι υπαρχουν προβληματα...

Titanium
03-11-10, 18:21
μαλλον ναι....;) σε τοσο μεγαλες δοσεις δεν νομιζω οτι υπαρχει ερευνα που να λεει οτι υπαρχουν προβληματα...

χαχαχαχαΕιδες που ηξερα οτι θα μου το πεις...χαχαχαχα:green::P

d3m
03-11-10, 18:24
Μου ειπαν στο γυμ οτι γινεται το φορτωμα τι πρωτη φορα για ξεκινησει ο οργανισμος και να εχεις καλυτερα αποτελεσματα θα τα μοιρασω αν ειναι ετσι για 4 φορες την ημερα και μετα θα περνω 10 γρ.

Devil
03-11-10, 18:28
Μου ειπαν στο γυμ οτι γινεται το φορτωμα τι πρωτη φορα για ξεκινησει ο οργανισμος και να εχεις καλυτερα αποτελεσματα θα τα μοιρασω αν ειναι ετσι για 4 φορες την ημερα και μετα θα περνω 10 γρ.

αμα πας στα 10γρ την ημερα με ποσα θα κανεις φορτωμα????

d3m
03-11-10, 18:29
Με 20γρ δηλαδη 5γρ επει 4η φορες για 5 μερες.

Devil
03-11-10, 18:30
Με 20γρ δηλαδη 5γρ επει 4η φορες για 5 μερες.

οκ

αν νομιζεις οτι ειναι καλητερα ετσι καντο;)

d3m
03-11-10, 18:32
Ειναι καλυτερα αν η δοσεις γινωνται οταν εισαι με αδειο στομαχι?

Devil
03-11-10, 18:34
Ειναι καλυτερα αν η δοσεις γινωνται οταν εισαι με αδειο στομαχι?

καλητερα μετα απο το γευμα

d3m
03-11-10, 18:36
Οκ:thumbup:

dio32
03-11-10, 18:37
βρε παιδια γι απειτε μου κατι.
λοιπον θελω να παρω απλη κρεατινη και να κανω κυκλο,1 θα παρω ολο το κουτι?η να παρω ενα μηνα,να σταματησω και μετα απο ενα μηνα ξαναρχιζω?
2.λενε μια δοση το πρωι και μια μετα την προπονηση, το πρωι παιδια σηκωνομε στις 6.30 τρωω την βρομη με την whey ποτε να βαλω την κρεατινη?μπορω μετα απο μια ωρα αφου φαω αυτα που ειπα?

Devil
03-11-10, 18:41
βρε παιδια γι απειτε μου κατι.
λοιπον θελω να παρω απλη κρεατινη και να κανω κυκλο,1 θα παρω ολο το κουτι?η να παρω ενα μηνα,να σταματησω και μετα απο ενα μηνα ξαναρχιζω?
2.λενε μια δοση το πρωι και μια μετα την προπονηση, το πρωι παιδια σηκωνομε στις 6.30 τρωω την βρομη με την whey ποτε να βαλω την κρεατινη?μπορω μετα απο μια ωρα αφου φαω αυτα που ειπα?

μπορεις να την παρεις και για 2 μηνες ... αυτο το κανονιζεις εσυ αναλογα με τους στοχους σου...

ναι βαλε μια δωση το πρωι... και γιατι να μην την παρεις μαζι με την βρομη και την whey...τρως κανονικα και μετα παιρνεις και την κρεατινη

metz
03-11-10, 18:46
μπορεις να την παρεις και για 2 μηνες ... αυτο το κανονιζεις εσυ αναλογα με τους στοχους σου...

ναι βαλε μια δωση το πρωι... και γιατι να μην την παρεις μαζι με την βρομη και την whey...τρως κανονικα και μετα παιρνεις και την κρεατινη

Εγώ την κρεατίνη κατευθείαν στο στόμα, σκέτη, και την ''ξεπλένω'' με χυμό η πρωτεΐνη, στην αρχή του πρωινού. Το έχω διαβάσει σαν πρόταση και νομίζω πως λειτουργεί μια χαρά.

Γενικώς, κρεατίνη χωρίς συνοδεία υδατανθράκων, πρωτεΐνης ή αμινοξέων δεν παίρνω ποτέ.

metz
03-11-10, 18:47
SizeOn Max Performance της Gaspari?
cell-tech της muscletech?
η μονουδρικη????

Μονουδρική! ;)

Devil στο νήμα με πρόλαβες...

Devil
03-11-10, 18:47
SizeOn Max Performance της Gaspari?
cell-tech της muscletech?
η μονουδρικη????

μονουδρικη...;)

jimmy007
03-11-10, 18:48
Σε ενα αρθρο διαβασα οτι και 1 κιλο κρεατινη να παρεις δεν θα παθεις τπτ γιατι θα κρατισει ο οργανισμος οσο χριαζετε και το υποληπο θα το αποβαλει.....μλκ εεεε?????:unsure:

Όχι σωσό είναι γιατί και η κρεατίνη ένα αμινοξύ είναι. Το θέμα είναι βέβαια ότι για να την αποβάλλεις προκαλείς υπερλειτουργία των νεφρών και αυτό αν γίνεται συνεχώς και σε μεγάλο βαθμό ΜΠΟΡΕΙ να σου δημιουργήσει πρόβλημα..

dio32
03-11-10, 18:49
μπορεις να την παρεις και για 2 μηνες ... αυτο το κανονιζεις εσυ αναλογα με τους στοχους σου...

ναι βαλε μια δωση το πρωι... και γιατι να μην την παρεις μαζι με την βρομη και την whey...τρως κανονικα και μετα παιρνεις και την κρεατινη

α γιατι καποιος ελεγε οτι το πρωι περνεις κρεατινη μια ωρα πριν φας,γιαυτο ρωτησα εγω δεν μπορω να σηκωνομε απο τα χαραματα ηδη ειναι αρκετα το πρωι που σηκονομε.
οκ ευχαριστω με καλυψες αρκετα.

Devil
03-11-10, 18:53
α γιατι καποιος ελεγε οτι το πρωι περνεις κρεατινη μια ωρα πριν φας,γιαυτο ρωτησα εγω δεν μπορω να σηκωνομε απο τα χαραματα ηδη ειναι αρκετα το πρωι που σηκονομε.
οκ ευχαριστω με καλυψες αρκετα.

οχι ουτε καν

κανε αυτο που σου ειπα και εισαι κομπλε

Devil
03-11-10, 18:54
ποια μου προτεινεται απο μονουδρικη?

οποια θες παρε φτανει να ειναι degussa η' creapure

metz
03-11-10, 18:58
Δες την μονουδρική της Reflex - είναι creapure.

Βέβαια και με απλή μονουδρική είχα μια χαρά αποτελέσματα - και χωρίς φόρτωμα. Η διαφορά όμως στην τιμή αν επιλέξεις μια creapure είναι κατά τη γνώμη μου αμελητέα, οπότε ίσως αξίζει τον κόπο.

Devil
03-11-10, 18:59
φιλε μου αν ειναι ευκολο να μ εξηγησεις τον λογο θα ημουν ευγνομων!

ειναι οι πιο καλες στην αγορα

σημαινει οτι ειναι micronized και εχουν 100% κρεατινη μεσα χωρις τιποτα αλλο...

Devil
03-11-10, 19:08
οκ ευχαριστω.σκεφτομαι γ το κατι παραπανω να παρω μια μονουδρικη σε συνδυσμο με καθαρη πρωτεινη πολυβιταμινες, αμινοξεα, καζεινη και πριν την προπονηση αργινινη η λευκινη..
τωρα η κατακρατηση υγρων που θα εχω θα μ ''χαλασει'' το σωμα?δηλαδη τα νερα θα εξαφανισουν την γραμμωση?εχω σωστη αναλογια λιπους!

καλητερα λευκινη...

ενταξη θα εχεις μια κατακρατηση αλλα μην φανταστεις τιποτα το τραγικο

οταν την κοψεις θα φυγει μετα απο 2 μερες

dio32
03-11-10, 19:13
εγω την κρεατινη της Scitec Nutrition θα παρω απλη ειναι καλη θα ειναι πιστευω,ειμαι αναμεσα και στις on την κρεατινη.

dio32
03-11-10, 19:14
τωρα σε κουραζω αλλα επειδη δεν εχω ξαναπαρει μονουδρικη θα θελα να ξερω αν το θολωμα θα ειναι τετοιο ωστε η κοιλια μου να ειναι ''ευθεια'' σαν καποιου με ''κοιλιτσα'' κ πιανοντας το στηθος να πιανω κ νερο..

το πολυ βαλε φιλε αεροβια για να μην εχεις το θεμα θολωμα .
πως θα θολωσεις ναι αλλα ενταξει χειμωνας ειναι μην τρελενεσε.

metz
03-11-10, 19:15
οκ ευχαριστω.σκεφτομαι γ το κατι παραπανω να παρω μια μονουδρικη σε συνδυσμο με καθαρη πρωτεινη πολυβιταμινες, αμινοξεα, καζεινη και πριν την προπονηση αργινινη η λευκινη..
τωρα η κατακρατηση υγρων που θα εχω θα μ ''χαλασει'' το σωμα?δηλαδη τα νερα θα εξαφανισουν την γραμμωση?εχω σωστη αναλογια λιπους!


Δεν υπάρχει κατακράτηση. Είναι λάθος αυτό που λέγεται!

Η κρεατίνη ''φουσκώνει'' τους μυς στέλνοντας ποιο πολλά νερά ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΙΚΟ κύταρο. Αν μη τι άλλο θα φαίνεσαι ποιο μυώδης - δεν πρόκειται η κρεατίνη να σε κάνει να φαίνεσαι ποιο παχύς!

metz
03-11-10, 21:30
δηλαδη δεν ειναι υποδορια η κατακρατηση?

Όχι, αφού στο εξηγώ ξεκάθαρα - στο μυ στέλνει το νερό!

metz
03-11-10, 21:34
θα πρεπει την μονουδρικη να την συνδυασω με υδατανθρακεσ??κ αν ναι τι δοσολογιες?

Δεν είναι απαραίτητο να συνδυαστεί με υδατάνθρακα. Οι δοσολογίες του υδατάνθρακα εξαρτώνται από το βάρος σου. Υπολόγιζε γύρω στα 30-60 γραμμάρια.

Μπορείς να την παίρνεις και με την πρωτεΐνη σου.

Έχω δοκιμάσει και τις δύο μεθόδους και σ' εμένα δουλεύει καλύτερα με την πρωτεΐνη.

Γενικά τους υδατάνθρακες τους αποφεύγω τελευταία γιατί θέλω να ρίξω λίγο τα κιλά μου.

oldhiphop
04-11-10, 17:36
εγω ρωτισα και μου ειπαν το πρωη νυστικος πριν φαω. λαθος?

Devil
04-11-10, 17:49
Δεν είναι απαραίτητο να συνδυαστεί με υδατάνθρακα. Οι δοσολογίες του υδατάνθρακα εξαρτώνται από το βάρος σου. Υπολόγιζε γύρω στα 30-60 γραμμάρια.

Μπορείς να την παίρνεις και με την πρωτεΐνη σου.

Έχω δοκιμάσει και τις δύο μεθόδους και σ' εμένα δουλεύει καλύτερα με την πρωτεΐνη.

Γενικά τους υδατάνθρακες τους αποφεύγω τελευταία γιατί θέλω να ρίξω λίγο τα κιλά μου.

καλητερα οχι

οι πρωτεινες θελουν οξινο ph ενω η κρεατινη θελει βασικο (η' οσο πιο βασικο γινετε...)

Gaspari
04-11-10, 18:16
Γεια σας και απο εμενα παιδια..Διαβασα ολο το τοπικ περι(οτι εχει σχεση με κρεατινη) μου πηρε 1 μερα :D αλλα μπορω να πω οτι μου λυσατε ολες τις αποριες..λεω να ξεκινησω και αγω αυτες τις μερες με κρεατινη και δεξτρο.μεχρι τωρα επερνα περιστασιακα την gold της optimum. μονη απορια αν αντι για δεξτροζη χρησιμοποιω γλυκοζη υπαρχει διαφορα?? αυτα σορι για το μεγαλο κειμενο. Α και που μπορω να πω ενα καλως σας βρηκα στους παλιους??

Εάν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, μην σταματίσεις την gold της on που πέρνεις τώρα.. Αυτό που θέλω να σου δώσω να καταλάβεις είναι, εαν πάρεις κρεατίνη, μην σταματίσεις την πρωτεϊνη σου. :toast:

fast
04-11-10, 23:24
παρελαβα σημερα κρεατινη και θα θελα την γνωμη σας..η κρεατινη εχει μεσα κ καφεινη κ βιταμινες κανει να περνουμε κρεατινη μαζι με καφεινη τιν ιδια στιγμη? επειδη τα εχει ολα μεσα ι κρεατινη κ καφεινη κ βιταμινες

beefmeup
04-11-10, 23:54
παρελαβα σημερα κρεατινη και θα θελα την γνωμη σας..η κρεατινη εχει μεσα κ καφεινη κ βιταμινες κανει να περνουμε κρεατινη μαζι με καφεινη τιν ιδια στιγμη? επειδη τα εχει ολα μεσα ι κρεατινη κ καφεινη κ βιταμινες

τι κρεατινη πηρες φιλε??
μαλλον σε φορμουλα κρεατινης αναφερεσαι,οχι σκετη ετσι?

metz
04-11-10, 23:55
καλητερα οχι

οι πρωτεινες θελουν οξινο ph ενω η κρεατινη θελει βασικο (η' οσο πιο βασικο γινετε...)

Σε άδειο στομάχι, το περιβάλλον είναι όξινο - άρα ξεχνάμε τα περί λήψης κρεατίνης με άδειο στομάχι. Το βασικό περιβάλλον πώς το πετυχαίνεις;

Ένας καλός τρόπος να μειώσεις τα οξέα του στομάχου είναι με γάλα ή γιαούρτι χαμηλών λιπαρών ή με whey πρωτείνη

Έχω διαβάσει έρευνες που υποστηρίζουν τη λήψη κρεατίνης μαζί με πρωτεΐνη. Δοκιμάζοντάς το είδα καλή ανταπόκριση, οπότε σ' εμένα πιστεύω πως δουλεύει καλά...

beefmeup
04-11-10, 23:59
^^^
μια θεωρια,(που καπου την ειχα ξαναγραψει),λεει οτι αν παρεις κρεατινη με φαγητο,εχεις καλυτερες πιθανοτητες για αφομιωση της,για αυτον τον λογο ακριβως οτι δλδ ελλατωνει(το φαγητο) το οξινο ph,που υπαρχει με αδειο στομαχι.

τεσπα,εγω εχω δοκιμασει με φαγητο/με αδειο στομαχι/με χυμο/με πρωτεινη/με wms/με σκονη αμινο/με σκονη υ/α(ζακχαρα)/σκετη κρεατινη,κ σε καθε περιπτωση μια χαρα δουλευε.
διαφορα δεν ειδα καμια.

fast
05-11-10, 00:57
τι κρεατινη πηρες φιλε??
μαλλον σε φορμουλα κρεατινης αναφερεσαι,οχι σκετη ετσι?

ειναι της εδερ φορμυλα λετε να ειναι οκ με την καφεινη μεσα?

Devil
05-11-10, 01:48
Σε άδειο στομάχι, το περιβάλλον είναι όξινο - άρα ξεχνάμε τα περί λήψης κρεατίνης με άδειο στομάχι. Το βασικό περιβάλλον πώς το πετυχαίνεις;

αδειο στομαχι και κρεατινη με sodium bicarbonate

Ένας καλός τρόπος να μειώσεις τα οξέα του στομάχου είναι με γάλα ή γιαούρτι χαμηλών λιπαρών ή με whey πρωτείνη

και οι 3 αν δεν κανω λαθος εχουν ph οξινο...

Έχω διαβάσει έρευνες που υποστηρίζουν τη λήψη κρεατίνης μαζί με πρωτεΐνη. Δοκιμάζοντάς το είδα καλή ανταπόκριση, οπότε σ' εμένα πιστεύω πως δουλεύει καλά...



^^^
μια θεωρια,(που καπου την ειχα ξαναγραψει),λεει οτι αν παρεις κρεατινη με φαγητο,εχεις καλυτερες πιθανοτητες για αφομιωση της,για αυτον τον λογο ακριβως οτι δλδ ελλατωνει(το φαγητο) το οξινο ph,που υπαρχει με αδειο στομαχι.

:thumbup:
τεσπα,εγω εχω δοκιμασει με φαγητο/με αδειο στομαχι/με χυμο/με πρωτεινη/με wms/με σκονη αμινο/με σκονη υ/α(ζακχαρα)/σκετη κρεατινη,κ σε καθε περιπτωση μια χαρα δουλευε.
διαφορα δεν ειδα καμια.

:green:

Devil
05-11-10, 01:49
ειναι της εδερ φορμυλα λετε να ειναι οκ με την καφεινη μεσα?

οχι...

τι ειναι η εδερ?

fast
05-11-10, 02:00
οχι...

τι ειναι η εδερ?

ειναι ι κρεατινη τα εχει ολα μεσα καφεινη βιταμινες κ πρωτεινες σιγουρα θα ειναι δυνατο σιμπλιρωμα θα το αρχισο αυριο

Devil
05-11-10, 02:02
ειναι ι κρεατινη τα εχει ολα μεσα καφεινη βιταμινες κ πρωτεινες σιγουρα θα ειναι δυνατο σιμπλιρωμα θα το αρχισο αυριο

ποσταρε τα συστατικα του στις γενικες για συμπληρωματα

giannis_s
05-11-10, 10:24
εδερ?? ether? μήπως εννοεί καμία φόρμουλα CEE?

Devil
05-11-10, 10:30
εδερ?? ether? μήπως εννοεί καμία φόρμουλα CEE?

οχ... ναι παιζει... δεν το ειχα καταλαβει

το μονο ether που ξερω ειναι τις get diesel nut... και ειναι και μ***κια!!!:green:

giannis_s
05-11-10, 10:35
και η VPX βγάζει όμως φόρμουλα με CEE η οποία είναι αξιοπρεπής (άλλο το ότι διαφωνώ με την CEE γενικότερα..)

Devil
05-11-10, 10:36
και η VPX βγάζει όμως φόρμουλα με CEE η οποία είναι αξιοπρεπής (άλλο το ότι διαφωνώ με την CEE γενικότερα..)

μια απ τα ιδια....και γενικα με τα etyl ester

μαπα ειναι η cee;)

fast
09-11-10, 13:17
ποσταρε τα συστατικα του στις γενικες για συμπληρωματα

Ingredients:
Creatine malic acid complex, glutamine rich protein hydrolysate, citrus powder, magnesium
glycerophosphate, yeast, carnitine tartrate, potassium citrate, citric acid, guarana extract,
ascorbic acid (vitamin C), aromes, aspartame, vitamin E, bioflavonoids from citrus fruit, glutamine,
cysteine, paraaminobenzoic acid, ß-carotin, vitamines B6, B1, B2 and folic acid

Nutrition facts (per 100g):
energy 118 kcal / 493 kJ
protein / amino acids 18,1 g
carbohydrates approx. 3 g
fat 0 g

Devil
09-11-10, 16:12
ποσα γραμμαρια δεξτροζης πρεπει να βαζεις μαζι με 5 γρ κρεατινης???

κ αν δεν βρω δεξτροζη, ποση γλυκοζη θα πρεπει να βαζω!?
ευχαριστω

και 0γρ και οσα θες εσυ...;)

Devil
09-11-10, 16:13
Ingredients:
Creatine malic acid complex, glutamine rich protein hydrolysate, citrus powder, magnesium
glycerophosphate, yeast, carnitine tartrate, potassium citrate, citric acid, guarana extract,
ascorbic acid (vitamin C), aromes, aspartame, vitamin E, bioflavonoids from citrus fruit, glutamine,
cysteine, paraaminobenzoic acid, ß-carotin, vitamines B6, B1, B2 and folic acid

Nutrition facts (per 100g):
energy 118 kcal / 493 kJ
protein / amino acids 18,1 g
carbohydrates approx. 3 g
fat 0 g

οπα κατσε λειπουν πραγματα....

δεν ειναι ολη η τααμπελα...

ποιο ειναι το συμπληρωμα?

τακης
09-11-10, 23:10
Για χρήση ως συμπλήρωμα διατροφής για αύξηση δύναμης, ενέργειας και αντοχής.

Φάση φορτώματος: Καταναλώστε μία μεζούρα (5γρ) αναμιγμένη σε 500ml νερού, ή χυμού ή συμπλήρωμα υποκατάστασης γεύματος, 4 φορές την ημέρα κατανεμημένες σε ίσα χρονικά διαστήματα, για 5 ημέρες.

Φάση συντήρησης: Καταναλώστε μία μεζούρα (5γρ) ημερησίως αναμιγμένη σε 500ml νερού, ή χυμού ή συμπλήρωμα υποκατάστασης γεύματος. παιδια καλησπερα εχο παραγκιλη μια πολη γνοστη κρεατινη γερμανικη και λεει αφτες της της συνηστομενες δοσης..τη ενοη ομως φαση φορτοματος κ τη συντηρησης.. :toast::toast::bowdown::bowdown::bowdown: μηπως ενοης της μερες προπονησης..οταν λεει φορτομα...?πρωτη φορα περνο κρεατινη κ δεν γνοριζω σορη παιδια αν γινομαι κουραστικως

beefmeup
09-11-10, 23:35
διαβασε εδω για απορειες που τυχον εχεις..

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=886&highlight=%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7

Marine
10-11-10, 01:25
το loading για την κρεατινη ειναι μεγαλος μυθος παντως..

beefmeup
10-11-10, 18:26
ρωτησα διοτι πηγα εχθες να αγορασω μια μονουδρικη κ ο υπαλληλος μου ειπε οτι αν παιρνεισ την κρεατινη σκετη με νερο δεν αφομοιωνεται και μετατρεπεται αμεσα σε κρεατινη που ειναι επιβλαβεισ!δεν ισχυει ε?

δεν ισχυει,μαλακια σου πε.

deluxe
11-11-10, 00:11
Κυκλοφορει ενα βιντεο στο ιντερνετ που δειχνει οτι η κρεατινη δε διαλυεται στο κρυο νερο. Ενω στο ζεστο διαλυεται το μεγαλυτερο μερος της.

Δλδ εμεις που την βαζουμε κατευθειαν στο στομα και καταπινουμε με νερο, τι γινεται;

Βεβαια δε ξερω και τι παιζει με τη θερμοκρασια του σωματος..

beefmeup
11-11-10, 00:16
Κυκλοφορει ενα βιντεο στο ιντερνετ που δειχνει οτι η κρεατινη δε διαλυεται στο κρυο νερο. Ενω στο ζεστο διαλυεται το μεγαλυτερο μερος της.

αυτο το λεμε κ μεις εδω μηνες τωρα.


Δλδ εμεις που την βαζουμε κατευθειαν στο στομα και καταπινουμε με νερο, τι γινεται;

οταν την παρεις ετσι,μαλλον στο στομαχι θα διαλυθει,κ οχι στο νερο.



Βεβαια δε ξερω και τι παιζει με τη θερμοκρασια του σωματος..
:unsure::unsure::unsure:

deluxe
11-11-10, 00:19
Εσεις το λετε, και σε μερικα κουτια το γραφει, αλλα ποιος καθεται και το κανει;

Τι ειναι το πιο σωστο τελικα;

Παντως παρατηρω οτι στα σεικερ πολλες φορες η κρεατινη μενει παντα κατω αδιαλυτη.

lef
11-11-10, 00:23
Εσεις το λετε, και σε μερικα κουτια το γραφει, αλλα ποιος καθεται και το κανει;

Τι ειναι το πιο σωστο τελικα;

Παντως παρατηρω οτι στα σεικερ πολλες φορες η κρεατινη μενει παντα κατω αδιαλυτη.

με 100μλ ανα γρ σε χλιαρο νερο διαλυεται τελεια

tommygunz
11-11-10, 00:36
Εσεις το λετε, και σε μερικα κουτια το γραφει, αλλα ποιος καθεται και το κανει;

Τι ειναι το πιο σωστο τελικα;

Παντως παρατηρω οτι στα σεικερ πολλες φορες η κρεατινη μενει παντα κατω αδιαλυτη.

Εγώ το παρατηρώ αυτό αν περάσει λίγη ώρα και την αφήσω. Αν την κουνήσω στο σεηκερ και την πιώ με τη μια, πριν περάσει χρόνος και καθίσει κάτω, τότε είναι μια χαρά. Και όπως έγραψαν και παραπάνω, 1γρ/100ml σε χλιαρό νερό. Και μερικές φορές καλό είναι και λίγο παραπάνω, π.χ. 5γρ σε 600ml νερό.

beefmeup
11-11-10, 00:37
Τι ειναι το πιο σωστο τελικα;


κοιτα,εγω μολις τελειωσα σημερα φορτωμα με 10γρ ανα μερα(5+5),για 5 μερες με απλη μονουδρικη.

ηδη απτην τεταρτη μερα(χθες δλδ),ειδα αυξηση σε δυναμη.

οι 16αρηδες αλτηρες μου φανηκαν λιγοι για πλαγια ανοιγματα ωμων.(χωρις να κανω τραμπολινο κατα την διαρκεια των επανηληψεων ετσι??).:green:

την επερνα κανονικα μετα την προπονα με αμινο κλπ,κ σε κρυο νερο..κ την αλλη δοση το πρωι,με πρωτεινη κ το γευμα μου.
ουτε κουταλια στο στομα,ουτε τπτ.
μενει λιγο υπολειμα στο σεηκερ..ε,και??
την δουλεια της παλι την εκανε.:green:

Galletiosfp
11-11-10, 01:08
κοιτα,εγω μολις τελειωσα σημερα φορτωμα με 10γρ ανα μερα(5+5),για 5 μερες με απλη μονουδρικη.

ηδη απτην τεταρτη μερα(χθες δλδ),ειδα αυξηση σε δυναμη.

οι 16αρηδες αλτηρες μου φανηκαν λιγοι για πλαγια ανοιγματα ωμων.(χωρις να κανω τραμπολινο κατα την διαρκεια των επανηληψεων ετσι??).:green:

την επερνα κανονικα μετα την προπονα με αμινο κλπ,κ σε κρυο νερο..κ την αλλη δοση το πρωι,με πρωτεινη κ το γευμα μου.
ουτε κουταλια στο στομα,ουτε τπτ.
μενει λιγο υπολειμα στο σεηκερ..ε,και??
την δουλεια της παλι την εκανε.:green:
Ειναι λαθος να την πινουμε με το κουταλακι μπαμ κ κατω?

beefmeup
11-11-10, 01:10
Ειναι λαθος να την πινουμε με το κουταλακι μπαμ κ κατω?

οχι,κανεις δεν ειπε κατι τετοιο..αντιθετως σωστο ειναι κ αυτο.
απλα εγω δεν το κανω γιατι δεν νομιζω οτι μενει πολυ κρεατινη στον πατο του σεηκερ..αλλα κ να μεινει βαζω λιγο νερο ακομα,το κουναω κ το κατεβαζω..

δεν ειναι απαραιτητο για να δεις αποτελεσμα δλδ.

Marine
11-11-10, 01:17
εγω επινα την κρεατινη με δεξτροζη και ηταν μπομπα!

:thumbup:

Devil
11-11-10, 10:35
Ειναι λαθος να την πινουμε με το κουταλακι μπαμ κ κατω?


οχι,κανεις δεν ειπε κατι τετοιο..αντιθετως σωστο ειναι κ αυτο.
απλα εγω δεν το κανω γιατι δεν νομιζω οτι μενει πολυ κρεατινη στον πατο του σεηκερ..αλλα κ να μεινει βαζω λιγο νερο ακομα,το κουναω κ το κατεβαζω..

δεν ειναι απαραιτητο για να δεις αποτελεσμα δλδ.

:thumbup::thumbup::thumbup:

το μονο που μπορει να παθεις ειναι να σε στειλει καμια βολτα απο την τουαλετα...

αλλα εφοσον δεν εχεις τετοιο προβλημα τοτε dont worry;)

metz
11-11-10, 12:42
Αυτό τον καιρό παίρνω εθυλεστερική η οποία έχει αρκετά πικρή γεύση.
Επειδή χαλάει τη γεύση σε οτιδήποτε την προσθέσω την παίρνω απλά με το κουταλάκι και την καταπίνω με νερό, πριν πιω την πρωτεΐνη μου.

Κανένα πρόβλημα με το στομάχι.
Σημειωτέον, έχω αρκετά ευαίσθητο στομάχι με χρόνιο πρόβλημα παλινδρόμησης.

Devil
11-11-10, 13:11
Αυτό τον καιρό παίρνω εθυλεστερική η οποία έχει αρκετά πικρή γεύση.
Επειδή χαλάει τη γεύση σε οτιδήποτε την προσθέσω την παίρνω απλά με το κουταλάκι και την καταπίνω με νερό, πριν πιω την πρωτεΐνη μου.

Κανένα πρόβλημα με το στομάχι.
Σημειωτέον, έχω αρκετά ευαίσθητο στομάχι με χρόνιο πρόβλημα παλινδρόμησης.

κανενα προβλημα με το στομαχι αλλα με την κρεατινη...????:green:

metz
11-11-10, 13:14
κανενα προβλημα με το στομαχι αλλα με την κρεατινη...????:green:

Εκτός της γεύσης κανένα, μετά από παύση 4 εβδομάδων μια χαρά με ''πιάνει''.

Devil
11-11-10, 13:16
Εκτός της γεύσης κανένα, μετά από παύση 4 εβδομάδων μια χαρά με ''πιάνει''.

σχετικο... εσενα σε πιανει... ολοι οι αλλοι την εχουν βγαλει αχρηστη;)

metz
11-11-10, 13:44
Μιλάμε για την εθυλεστερική πάντα έτσι;

Όχι kre-alkalyn!

Devil
11-11-10, 13:46
Μιλάμε για την εθυλεστερική πάντα έτσι;

Όχι kre-alkalyn!

ναι για την CEE;)

metz
11-11-10, 13:53
Όταν τελειώσω με την CEE θα κάνω παύση και μετά θα πάρω απλή μονοϋδρική. Οπότε κάνω μια σύγκριση και βλέπουμε...

Devil
11-11-10, 14:00
Όταν τελειώσω με την CEE θα κάνω παύση και μετά θα πάρω απλή μονοϋδρική. Οπότε κάνω μια σύγκριση και βλέπουμε...

ναι οκ δοκιμασε;)

d3m
13-11-10, 14:48
Τι τελευταια μερα φορτωματος με κρεατινη το βραδυ με επιασε εντονος πονος στο στομαχι και συνεχιζεται καπως πιο ηρεμα αυτος ο πονος και σημερα σαν να εχω πετρες μεσα μηπως οφειλεται στη λυψη κρεατινης?Ειχε καποιος αλλος το ιδιο προβλημα?

salpas18
14-11-10, 21:39
κυκλος κρεατινης 1.5 μηνα με σηνεχη φορτομα δηλαδη 4 φορες την μερα απο 5 γρ κρεατινη πιος ξερη κατι γιαυτο τον τροπο λειψεις?

Devil
14-11-10, 21:48
κυκλος κρεατινης 1.5 μηνα με σηνεχη φορτομα δηλαδη 4 φορες την μερα απο 5 γρ κρεατινη πιος ξερη κατι γιαυτο τον τροπο λειψεις?

και χωρις να κανεις χρηση τις αλλες μερες?

sTeLaKoS
14-11-10, 21:52
Απ' ότι καταλαβαίνω εννοεί 20(4x5) γραμμάρια ημερησίως για 45 μέρες συνεχόμενα.

Devil
14-11-10, 21:54
και χωρις να κανεις χρηση τις αλλες μερες?


Απ' ότι καταλαβαίνω εννοεί 20(4x5) γραμμάρια ημερησίως για 45 μέρες συνεχόμενα.

οπα ναι εχεις δικαιο καταλαβα αλλο

αυτο οχι δεν το εχω ακουσει ποτε και δεν μου γαινετε και λογικο

salpas18
14-11-10, 21:55
και χωρις να κανεις χρηση τις αλλες μερες?

πιες αλλες μερες? κανεις αυτο το φορτομα για 45 μερες και μετα τιν κοβεις για 3-4 βδομαδες και μετα ξανα μπενεις αμα 8ες

Devil
14-11-10, 21:57
πιες αλλες μερες? κανεις αυτο το φορτομα για 45 μερες και μετα τιν κοβεις για 3-4 βδομαδες και μετα ξανα μπενεις αμα 8ες

οχι ακυρο ξεχνα το δεν εχει νοημα...

δλδ κανεις loading για 6 εβδομαδες και κανεις οφφ για 4

ποιος ο λογος?

και γιατι οχι 10 εβδομαδες σε νορμαλ ποσοτητες?

salpas18
14-11-10, 22:01
οχι ακυρο ξεχνα το δεν εχει νοημα...

δλδ κανεις loading για 6 εβδομαδες και κανεις οφφ για 4

ποιος ο λογος?

και γιατι οχι 10 εβδομαδες σε νορμαλ ποσοτητες?

ειναι σαν να κανεις κυκλο κανονiκο απλα περνεις μεγαλητερες ποσοτητες αυτο το προτινε σε ενα φιλαρακι μου ενας ΒΒer που το κανει και αυτος! για να το δοκημαση και το φιλαρακι μου να δει! λογικα κατι θα ξερει για να το κανει ετσι λεω εγω τωρα!

Galletiosfp
14-11-10, 22:04
ειναι σαν να κανεις κυκλο κανονηκο απλα περνεις μεγαλητερες ποσοτητες αυτο το προτινε σε ενα φιλαρακι μου ενα ΒΒ που το κανει και αυτος για να το δοκημασι! λογικα κατι θα ξερει για να το κανει ετσι λεω εγω τωρα!
Παιδια επειδη εγω μια εβδομαδα θα φυγω 6 ημερη κ θα πρεπει να κοψω την κρεατινη...περνω καπου στον 1 μηνα νορμαλ δωσεις...μπορω να κανω φορτωμα τωρα?

salpas18
14-11-10, 22:13
Παιδια επειδη εγω μια εβδομαδα θα φυγω 6 ημερη κ θα πρεπει να κοψω την κρεατινη...περνω καπου στον 1 μηνα νορμαλ δωσεις...μπορω να κανω φορτωμα τωρα?

σταματατην οταν φυγεις και για ακομα 8 μερες οταν ερθεις και μετα ξανα ξεκηνα την αλλιος περνε 5 γρ κα8ε μερα για οσο θα λειπεις αλλα δεν ξερω αν ειναι και το σωστο αυτο!

Galletiosfp
14-11-10, 22:31
Kοιτα αμα βρω γυμναστηριο εκει περα,που λογικα θα εχει στα 5 αστερα ξενοδοχεια της Ιταλιας θα περνω κ εκει περα....αλλιως ρωτησα για την πρωτεινη κ πολυβιταμινες κ μου ειπαν να συνεχισω να περνω κ εκει

Devil
14-11-10, 22:55
ειναι σαν να κανεις κυκλο κανονiκο απλα περνεις μεγαλητερες ποσοτητες αυτο το προτινε σε ενα φιλαρακι μου ενας ΒΒer που το κανει και αυτος! για να το δοκημαση και το φιλαρακι μου να δει! λογικα κατι θα ξερει για να το κανει ετσι λεω εγω τωρα!

δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια

παντως ειναι καλος τροπος να χαλασεις λεφτα σε κρεατινη...

μου φαινετε ακυρο..

salpas18
15-11-10, 00:09
δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια

παντως ειναι καλος τροπος να χαλασεις λεφτα σε κρεατινη...

μου φαινετε ακυρο..

εγω το βαζο ! παντος μια δοκημη θα μας το αποδιξη!!!

Devil
15-11-10, 00:47
εγω το βαζο ! παντος μια δοκημη θα μας το αποδιξη!!!

οκ you try αμα θες

ενα κιλακι κρεατινη το θες στανταρ;):green:

beefmeup
15-11-10, 02:35
^^^

κ τα νεφρα στο χερι.

Galletiosfp
15-11-10, 10:02
Παιδια επειδη εγω μια εβδομαδα θα φυγω 6 ημερη κ θα πρεπει να κοψω την κρεατινη...περνω καπου στον 1 μηνα νορμαλ δωσεις...μπορω να κανω φορτωμα τωρα?
Εδω τι κανουμε μπορειται να βοηθισετε?

salpas18
15-11-10, 10:25
^^^

κ τα νεφρα στο χερι.

εδω περνουν ποσες ουσιες και δεν παθενουν τιποτα 45 μερες κρεατινης θα πιραξουν καλα καθε οργανισμος ειναι και διαφορετικος και δεν σηνηστουντε τετιες δοσεις

salpas18
15-11-10, 10:33
οκ you try αμα θες

ενα κιλακι κρεατινη το θες στανταρ;):green:

2 κουτακια now creatin tabs φτανουν :P

beefmeup
15-11-10, 13:25
εδω περνουν ποσες ουσιες και δεν παθενουν τιποτα 45 μερες κρεατινης θα πιραξουν καλα καθε οργανισμος ειναι και διαφορετικος και δεν σηνηστουντε τετιες δοσεις

45 μερες απο 20γρ αν δεν κανω λαθος..

αλλιως κ γω περνω 2μηνες γεματους παντα απο 5..

πως το βλεπεις,δεν εχει διαφορα?
κ το να περνουν ουσιες αλλα δεν παθαινουν κατι,ειναι σχετικο σαλπα..δεν ξερεις αν εχουν παθει,η αν ΘΑ παθουν μακροπροθεσμα..
να πεθανει κανεις χλωμο το κοβω..αλλα οι βλαβες καμια φορα δεν ειναι τοσο αμμεσα εμφανεις..
ναι εισαι σιγουρος οτι με τοσο κρεατινη κατι θα τσιτωσει κ μαλλον τα νεφρα θα ειναι..

κ να σου πω κ κατι??εγω κ οι περιοστεροι βλεπουν διαφορα με 5-10γρ κρεατινη ανα μερα..γιατι να πας στα 20??νομιζεις οτι θα τα χρησιμοποιησει το σωμα??

χα
χα
χα:P

Galletiosfp
15-11-10, 13:45
45 μερες απο 20γρ αν δεν κανω λαθος..

αλλιως κ γω περνω 2μηνες γεματους παντα απο 5..

πως το βλεπεις,δεν εχει διαφορα?
κ το να περνουν ουσιες αλλα δεν παθαινουν κατι,ειναι σχετικο σαλπα..δεν ξερεις αν εχουν παθει,η αν ΘΑ παθουν μακροπροθεσμα..
να πεθανει κανεις χλωμο το κοβω..αλλα οι βλαβες καμια φορα δεν ειναι τοσο αμμεσα εμφανεις..
ναι εισαι σιγουρος οτι με τοσο κρεατινη κατι θα τσιτωσει κ μαλλον τα νεφρα θα ειναι..

κ να σου πω κ κατι??εγω κ οι περιοστεροι βλεπουν διαφορα με 5-10γρ κρεατινη ανα μερα..γιατι να πας στα 20??νομιζεις οτι θα τα χρησιμοποιησει το σωμα??

χα
χα
χα:P
Εγω που 8α πρεπει να την κοψω 5-6 μερες....τ να κανω ωστε να την τελειωσω μεχρι τοτε?γινετε να φορτωσω τωρα?μετα απο εναν μηνα που περνω 5-10 γρ την ημερα?ή να κανω παυση για εκεινες τις 5-6 μερες?

beefmeup
15-11-10, 13:47
Εγω που 8α πρεπει να την κοψω 5-6 μερες....τ να κανω ωστε να την τελειωσω μεχρι τοτε?γινετε να φορτωσω τωρα?μετα απο εναν μηνα που περνω 5-10 γρ την ημερα?ή να κανω παυση για εκεινες τις 5-6 μερες?

σταματα την..

ετσι κ αλλιως αν δεν υπαρχει μυικο ερεθισμα,δεν εχεις λογο να περνεις κρεατινη.

οποτε σταματας,κ ξεκινας μετα απο 2 βδομαδες παλι αν θες..

noz1989
15-11-10, 14:10
εδω περνουν ποσες ουσιες και δεν παθενουν τιποτα 45 μερες κρεατινης θα πιραξουν καλα καθε οργανισμος ειναι και διαφορετικος και δεν σηνηστουντε τετιες δοσεις

Ασχολιαστο....

salpas18
15-11-10, 14:53
Ασχολιαστο....

για πιο λογο?

Devil
15-11-10, 14:56
για πιο λογο?

ρε να σου πω... μηπως εχεις πνευμονια στο μυαλο?:unsure:

salpas18
15-11-10, 15:02
ρε να σου πω... μηπως εχεις πνευμονια στο μυαλο?:unsure:

κατσε γιατι ειναι ψεμα αυτο που λεω? η λαθος εχω φιλαρακια που περνουν διαφορα και ξερω και τι αλλα δεν εχουν παθει τιποτα... αν θες να σου πω και τι στειλε μ μνμ!
εκτος παλι αν λεω μαλακια

El Topo
15-11-10, 15:02
για πιο λογο?

Προφανώς γιατί δεν ισχύει.

Γνώμη μου κι εμένα να αφήσεις τις υπερβολές και να παίρνεις 5 το πολύ 10γρ τη μέρα.

Devil
15-11-10, 15:17
κατσε γιατι ειναι ψεμα αυτο που λεω? η λαθος εχω φιλαρακια που περνουν διαφορα και ξερω και τι αλλα δεν εχουν παθει τιποτα... αν θες να σου πω και τι στειλε μ μνμ!
εκτος παλι αν λεω μαλακια

μα προσπαθω να σου εξηγησω οτι με 20γρ την ημερα ενα μεγαλο ποσοστο θα παει στην τουαλετα....

δεν το αποροφα ο οργανισμος.... δλδ τι παιρνεις 20γρ την ημερα τι 10γρ στο τελος θα ειναι το ιδιο πραμα... δεν θα εχεις διαφορα...

τεσπα μπορεις να δοκιμασεις αμα θες αλλα εχω δεν παιρνω ευθυνες να ξερεις ειμαι αντιθετος

giannis64
15-11-10, 15:19
εγω σχεδον και με τα 10 γρ ειμαι αντιθετος..

salpas18
15-11-10, 15:24
οκ παλικαρια!!!!

giannis64
15-11-10, 15:27
σαλπα να εισαι σιγουρος οτι δεν σου λεει κανενας την συμβουλη του για το κακο σου. μην νομιζεις οτι ειναι αντιδραστικες η απαντησεις που σου δινουν τα παιδια. απλα στο θεμα αυτο περισοτερο κακο θα κανεις την υγεια σου χωρις να εχεις το παραμικρο κερδος.;)

salpas18
15-11-10, 15:28
μα προσπαθω να σου εξηγησω οτι με 20γρ την ημερα ενα μεγαλο ποσοστο θα παει στην τουαλετα....

δεν το αποροφα ο οργανισμος.... δλδ τι παιρνεις 20γρ την ημερα τι 10γρ στο τελος θα ειναι το ιδιο πραμα... δεν θα εχεις διαφορα...

τεσπα μπορεις να δοκιμασεις αμα θες αλλα εχω δεν παιρνω ευθυνες να ξερεις ειμαι αντιθετος

για να σας πω την αλι8εια εγω δεν ξερω αν 8α το κανο αυτο το προτιναν στον κολιτο μου και ειναι ενα παλικαρι αυτος που του το ειπε που κατεβενη και σε αγονες μεγαλος οχι πιτσιρικας ξερει τι κανει θελω να σας πω γτ δλδ να τον αμφησβιτουμε ολη παντα υπαρχη κατι να καταριπτι κατι αλλο τεσπα και βλακια μου πριν που δεν ποσταρα μια ερευνα που ελεγε οτι επερναν αθλητες 16 γρ για 5 χρονια και δεν επαθαν τιποτε απολιτος τωρα δν μπορω να το βρω.... τεσπα ελιξε το θεμα εχετε δικιο θα πω τον φιλο μου να μιν το κανει γτ δν εχει οφελος και ουτε εγω θα το κανο!

salpas18
15-11-10, 15:32
σαλπα να εισαι σιγουρος οτι δεν σου λεει κανενας την συμβουλη του για το κακο σου. μην νομιζεις οτι ειναι αντιδραστικες η απαντησεις που σου δινουν τα παιδια. απλα στο θεμα αυτο περισοτερο κακο θα κανεις την υγεια σου χωρις να εχεις το παραμικρο κερδος.;)

οκ γιαννη και τους ευχαριστω!!
απλα επιμενο γιατι το ατομο δν ειναι ασχετο στον χορο !!! δλδ οτι ξερει 5-10 πραγματα!

Devil
15-11-10, 16:52
για να σας πω την αλι8εια εγω δεν ξερω αν 8α το κανο αυτο το προτιναν στον κολιτο μου και ειναι ενα παλικαρι αυτος που του το ειπε που κατεβενη και σε αγονες μεγαλος οχι πιτσιρικας ξερει τι κανει θελω να σας πω γτ δλδ να τον αμφησβιτουμε ολη παντα υπαρχη κατι να καταριπτι κατι αλλο τεσπα και βλακια μου πριν που δεν ποσταρα μια ερευνα που ελεγε οτι επερναν αθλητες 16 γρ για 5 χρονια και δεν επαθαν τιποτε απολιτος τωρα δν μπορω να το βρω.... τεσπα ελιξε το θεμα εχετε δικιο θα πω τον φιλο μου να μιν το κανει γτ δν εχει οφελος και ουτε εγω θα το κανο!

ρε συ εδω υπαρχουν πανω απο 10 ατομα που κατεβαινουν σε αγωνες που θα σου πουν το αντιθετο

το να παθεις κατι.... οχι 9/10 δεν θα παθεις τιποτα

salpas18
15-11-10, 18:48
ρε συ εδω υπαρχουν πανω απο 10 ατομα που κατεβαινουν σε αγωνες που θα σου πουν το αντιθετο

το να παθεις κατι.... οχι 9/10 δεν θα παθεις τιποτα

λιπον εμαθα τι παιζει παει 0.3 ανα κιλο σοματικου βαρους δλδ εγω στα 60 κιλα πρεπει να περνω παραδιγμα γιρο στα 18 γρ και λεει οτι αυτος ειναι ενας καινουργιος τροπος ληψεις και το κανεις για 45 μερες οπιος θελει το ακολουθει δεν ειπε κανενας με το ζορι να το παρουμε μια σηζητηση κανουμε περι καπιου θεματος! και επισεις λεει οτι ο παλιος ο τροπος και αυτος ειναι καλος απλα αυτο ακολου8ι αλλη τακτικη τωρα δουλευει δεν δουλευει δεν το ξερουμε εγω αυτα εμαθα αυτα σας λεω ουτε λεω οτι θα το κανο ουτε τιποτα απλα τα λεμε για να ξερουμε!

giannis64
15-11-10, 23:44
καποια ποστ μεταφερθηκαν εκει οπου ανηκουν. στην αλανα με τα χαλικια.

salpas18
15-11-10, 23:48
καποια ποστ μεταφερθηκαν εκει οπου ανηκουν. στην αλανα με τα χαλικια.

αυτο ειναι σαν δικαιοση :P :bowdown: σορρυ για το οφ !

Devil
16-11-10, 01:45
λιπον εμαθα τι παιζει παει 0.3 ανα κιλο σοματικου βαρους δλδ εγω στα 60 κιλα πρεπει να περνω παραδιγμα γιρο στα 18 γρ και λεει οτι αυτος ειναι ενας καινουργιος τροπος ληψεις και το κανεις για 45 μερες οπιος θελει το ακολουθει δεν ειπε κανενας με το ζορι να το παρουμε μια σηζητηση κανουμε περι καπιου θεματος! και επισεις λεει οτι ο παλιος ο τροπος και αυτος ειναι καλος απλα αυτο ακολου8ι αλλη τακτικη τωρα δουλευει δεν δουλευει δεν το ξερουμε εγω αυτα εμαθα αυτα σας λεω ουτε λεω οτι θα το κανο ουτε τιποτα απλα τα λεμε για να ξερουμε!

καινουργιος δεν ειναι...

αν δουλευει φαινετε στην πραξη;)

Marine
16-11-10, 11:40
καινουργιος δεν ειναι...

αν δουλευει φαινετε στην πραξη;)

ναι αλλα δεν θα ηταν καλυτερο αν ηταν 0,3 ανα μυικο κιλο??

γιατι για σωματικο βαρος ειναι too much δηλαδη καποιος που ειναι 100 + θα πρεπει να παιρνει 30+ γραμμαρια κρεατινη καθε μερα..:shock:

salpas18
16-11-10, 11:42
καινουργιος δεν ειναι...

αν δουλευει φαινετε στην πραξη;)

αυτο θα το μαθουμαι σε λιγο καιρο που θα το ξεκηνιση ο φιλος μ!

Devil
16-11-10, 13:25
αυτο θα το μαθουμαι σε λιγο καιρο που θα το ξεκηνιση ο φιλος μ!

οκ;) φοτο πριν και μετα....:green:

f-panos
16-11-10, 13:40
ναι αλλα δεν θα ηταν καλυτερο αν ηταν 0,3 ανα μυικο κιλο??

γιατι για σωματικο βαρος ειναι too much δηλαδη καποιος που ειναι 100 + θα πρεπει να παιρνει 30+ γραμμαρια κρεατινη καθε μερα..:shock:

:thumbup::thumbup::thumbup:

salpas18
16-11-10, 14:22
ναι αλλα δεν θα ηταν καλυτερο αν ηταν 0,3 ανα μυικο κιλο??

γιατι για σωματικο βαρος ειναι too much δηλαδη καποιος που ειναι 100 + θα πρεπει να παιρνει 30+ γραμμαρια κρεατινη καθε μερα..:shock:

αυτος που του το προτινε του ειπε ανα κιλο σοματικου βαρους και λεει εγω περσει που ημουν 100+ κιλα επερνε 32 γραμμαρια καπου τοσο :/
τι να σας πω δεν ξερω παραπανο αλλα ανα μυικο κιλο θα ηταν πιο ασφαλες νομηζο!

A_l_e_x_i_s
16-11-10, 15:28
ρε σεις πείτε μου κάτι..η κρεατίνη ξέρω ότι σου δίνει δύναμη κ καλά..αυτή η δύναμη που αποκτάς, αν σταματήσεις τη λήψη της μένει η ''χάνεται'' ?

giannis64
16-11-10, 17:56
την χανεις..
το θεμα ειναι να την εκμεταλευτεις το διαστημα αυτο αφου θα μπορεις να κανεις πιο δυνατες προπονησεις.

Eddie
16-11-10, 18:00
την χανεις..
το θεμα ειναι να την εκμεταλευτεις το διαστημα αυτο αφου θα μπορεις να κανεις πιο δυνατες προπονησεις.

Ναι αλλα ποσο ξενερωμα ειναι οταν θα πεφτεις στα κιλα!!!


Βασικα την πρωτη φορα που πηρα κρεατινη την αυξηση που ειχα στη δυναμη δε την εχασα τελειως,εμεινε αρκετη.

giannis64
16-11-10, 18:03
δεν την εχασες γιατι ειχες και τους υπολοιπους παραγοντες σωστους και δυναμωσες γενικα. δεν ηταν καθαρα δυναμη απο την κρεατινη.;)

Eddie
16-11-10, 18:06
δεν την εχασες γιατι ειχες και τους υπολοιπους παραγοντες σωστους και δυναμωσες γενικα. δεν ηταν καθαρα δυναμη απο την κρεατινη.;)

Βασικα εγω μιλαω για φορμουλα,την cell tech που εχει ενα σωρο σακχαρα μεσα οποτε λογικο ειναι με τοσο υδατανθρακα να αυξηθει και να μεινει καποιο μερος της δυναμης.

Θυμαμαι ενδεικτικα οτι στις οπισθολεμιες πιεσεις ειχα ανεβει λιγο παραπανω απο 20κιλα σε λιγοτερο απο μηνα.Δε τα λεω για πλακα αυτα,σοβαρα μιλαω!Μην αρχισετε το κραξιμο:green:

Devil
16-11-10, 18:10
Βασικα εγω μιλαω για φορμουλα,την cell tech που εχει ενα σωρο σακχαρα μεσα οποτε λογικο ειναι με τοσο υδατανθρακα να αυξηθει και να μεινει καποιο μερος της δυναμης.

Θυμαμαι ενδεικτικα οτι στις οπισθολεμιες πιεσεις ειχα ανεβει λιγο παραπανω απο 20κιλα σε λιγοτερο απο μηνα.Δε τα λεω για πλακα αυτα,σοβαρα μιλαω!Μην αρχισετε το κραξιμο:green:

οχι θα λιθοβολιστης:green:

λογικα εβαλες και κιλα... ειχες παραπανω υδατανθρακα αρα και παραπανω θερμιδες

Eddie
16-11-10, 18:12
οχι θα λιθοβολιστης:green:

λογικα εβαλες και κιλα... ειχες παραπανω υδατανθρακα αρα και παραπανω θερμιδες

Που να θυμαμαι πριν 5 χρονια,παντως αν εβαλα 2-3 παραπανω οχι.Θα το θυμωμουν:green:

exkaliber
16-11-10, 18:15
δεν την εχασες γιατι ειχες και τους υπολοιπους παραγοντες σωστους και δυναμωσες γενικα. δεν ηταν καθαρα δυναμη απο την κρεατινη.;)



εννοεις διατροφη??????????

giannis64
16-11-10, 20:06
ναι σωστη διτροφη και προπονηση.

exkaliber
16-11-10, 20:13
ναι σωστη διτροφη και προπονηση.



:thumbup:

A_l_e_x_i_s
16-11-10, 22:34
A μάλιστα..δηλαδή είναι παροδική για να κάνεις δυνατότερες προπονήσεις..και ουσιαστικά η δύναμη που έχεις μετά είναι απο τις προπονήσεις και όχι απο την κρεατίνη, σωστά ?

liosis
17-11-10, 00:07
καλησπερα ...ηρθε η ωρα να αρχισω κυκλο κρεατινησ αλλα ειδα ποσ υπααρχει ενα νεο ειδοσ κρεταινησ με εθελυκο εστερα μπορει καπιοσ να μου εξηγησει τι ειναι κ ποια η διφορΑ απτουσ συνηθισμενουσ τυπουσ κρεατινησ ??????ευχαριστω

Devil
17-11-10, 00:25
καλησπερα ...ηρθε η ωρα να αρχισω κυκλο κρεατινησ αλλα ειδα ποσ υπααρχει ενα νεο ειδοσ κρεταινησ με εθελυκο εστερα μπορει καπιοσ να μου εξηγησει τι ειναι κ ποια η διφορΑ απτουσ συνηθισμενουσ τυπουσ κρεατινησ ??????ευχαριστω

etyl ester ... μαλιστα.. απλα μην την αγορασεις ειναι μουφα δεν κανει για τιποτα

παρε μια καλη μονουδρικη

υποτιθετε οτι την εκαναν CEE για να εχει καλητερη αποροφηση αλλα @@

ειναι χειρωτερη απο την απλη κρεατινη και λογικα και σε μακροχρονια χρηση θα επιρεαζει και το συκωτι

skiadis
17-11-10, 01:04
καλησπερα!!
σε λιγο καιρο αρχιζω κυκλο κρεατινης!!
παιρνω την καθαρη της reflex..
θελω να βαλω για μετα τν προπονα καποια φορμουλα κρεατινης.
τισ υπολοιπες δοσεις με pure της reflex(πρωι ασ πουμε)
επισης στο μεταπροπονιτικο μου ροφημα δεν περιεχονται καθολου υδατανθρακες (ουτε μελι).
τωρα ερχεται ι αποψη σας..
να παρω για μεταπροπο φορμουλα κρεατινης ι καθαρη κρεατινη? (χωρις charbs το ροφημα... το πολυ πολυ να προσθεσω μελι)

ευχαριστω!!!

ps σκεφτομαι για την pre-load creatine της on που εχει λιγη "ζαχαρη" σε σχεση με αλλες

Devil
17-11-10, 06:35
καλησπερα!!
σε λιγο καιρο αρχιζω κυκλο κρεατινης!!
παιρνω την καθαρη της reflex..
θελω να βαλω για μετα τν προπονα καποια φορμουλα κρεατινης.
τισ υπολοιπες δοσεις με pure της reflex(πρωι ασ πουμε)
επισης στο μεταπροπονιτικο μου ροφημα δεν περιεχονται καθολου υδατανθρακες (ουτε μελι).
τωρα ερχεται ι αποψη σας..
να παρω για μεταπροπο φορμουλα κρεατινης ι καθαρη κρεατινη? (χωρις charbs το ροφημα... το πολυ πολυ να προσθεσω μελι)

ευχαριστω!!!

ps σκεφτομαι για την pre-load creatine της on που εχει λιγη "ζαχαρη" σε σχεση με αλλες

το ps ουτε καν...

παρε μονο αυτη της reflex

κανε μια δοση το πρωι μια μετα την προπονηση....

στο ποστ γιατι δεν εχεις υδατανθρακες?

giannis_s
17-11-10, 11:42
ειναι χειρωτερη απο την απλη κρεατινη και λογικα και σε μακροχρονια χρηση θα επιρεαζει και το συκωτι

είναι του σατανά...δεμένη με μόριο αλκοόλης..δεν πίνω κανένα ουισκάκι καλύτερα;; :P

έχει απόλυτο δίκιο ο devil..

A_l_e_x_i_s
18-11-10, 13:59
ρε παιδιά πήρα ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης το οποίο έχει μέσα μπόλικη κρεατίνη..το διαλύω σε νερό αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι κάπως στυφό, σαν να υπάρχει μια ποσότητα σκόνης μέσα που είναι αδιάλυτη..σε σχετικό θέμα στο forum μου είπαν ότι είναι η κρεατίνη η οποία δε διαλύεται στο νερό..τι να κάνω ?

sogoku
18-11-10, 14:27
ρε παιδιά πήρα ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης το οποίο έχει μέσα μπόλικη κρεατίνη..το διαλύω σε νερό αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι κάπως στυφό, σαν να υπάρχει μια ποσότητα σκόνης μέσα που είναι αδιάλυτη..σε σχετικό θέμα στο forum μου είπαν ότι είναι η κρεατίνη η οποία δε διαλύεται στο νερό..τι να κάνω ?



Bαζεις την κρεατινη απευθειας στο στομα και πινεις.

A_l_e_x_i_s
18-11-10, 15:40
όχι όχι μάλλον δεν έγινα κατανοητός..το συγκεκριμένο συμπλήρωμα είναι αυτό http://www.sciteconline.com/language/en/product.php?ver=1&name=scitec_jumbo υπάρχει καμιά πρόταση στο τι μπορεί να φταίει ?

salpas18
18-11-10, 18:51
όχι όχι μάλλον δεν έγινα κατανοητός..το συγκεκριμένο συμπλήρωμα είναι αυτό http://www.sciteconline.com/language/en/product.php?ver=1&name=scitec_jumbo υπάρχει καμιά πρόταση στο τι μπορεί να φταίει ?

πολυ απλα πινεις το ροφημα και οτι μενει προσθετις λιγο ακομα νερο και πινεις και το υπολιπο δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανο!

Marine
18-11-10, 19:21
η φορμουλες με κρεατινη καλο ειναι να τις πινουμε με χλιαρο νερο..

salpas18
18-11-10, 19:35
η φορμουλες με κρεατινη καλο ειναι να τις πινουμε με χλιαρο νερο..

+1000 :thumbup:

A_l_e_x_i_s
18-11-10, 20:03
μαλιστα..παντως δεν μένει κάτι στο shaker έχω την εντύπωση ότι πίνω τη σκόνη μαζί με το νερό..

Devil
18-11-10, 20:05
μαλιστα..παντως δεν μένει κάτι στο shaker έχω την εντύπωση ότι πίνω τη σκόνη μαζί με το νερό..

αυτο που ειπαν τα παιδια απο πανω...

στην αναγκη δοκιμασε και με ζεστο και αστο να ψιλοκρυωσει...

metz
18-11-10, 21:12
είναι του σατανά...δεμένη με μόριο αλκοόλης..δεν πίνω κανένα ουισκάκι καλύτερα;; :P

έχει απόλυτο δίκιο ο devil..

δεν είναι δεμένη με αλκοόλη αλλά με εστέρα...

για το ουίσκι συμφωνώ :clap::clap::clap:

A_l_e_x_i_s
18-11-10, 21:26
τελικά δεν ήταν τίποτα απλά επειδή το συγκεκριμένο συμπλήρωμα έχει πολλά μέσα είναι παχύρευστο.

giannis_s
19-11-10, 10:11
δεν είναι δεμένη με αλκοόλη αλλά με εστέρα...

για το ουίσκι συμφωνώ :clap::clap::clap:

εμμ για την ακρίβεια είναι δεμένη με αιθυλικό εστέρα, και το μόριο όταν σπάσει δίνει κρεατίνη και αιθανόλη..αλκοόλ...pure.... ;)

edit: απλά για να είμαι ακριβής, τα 50 γρ. αντιστοιχούν στο αλκοόλ μιας μπυρας, και κανένας δεν παίρνει δόση 50 γρ..και πάλι όμως προτιμώ το ουισκάκι :P

metz
20-11-10, 00:35
εμμ για την ακρίβεια είναι δεμένη με αιθυλικό εστέρα, και το μόριο όταν σπάσει δίνει κρεατίνη και αιθανόλη..αλκοόλ...pure.... ;)

edit: απλά για να είμαι ακριβής, τα 50 γρ. αντιστοιχούν στο αλκοόλ μιας μπυρας, και κανένας δεν παίρνει δόση 50 γρ..και πάλι όμως προτιμώ το ουισκάκι :P

Πως γίνεται ο εθυλικός εστέρας να διασπαστεί και μάλιστα να δώσει και αιθανόλη;

Κατ' αρχήν, ο εθυλικός εστέρας είναι δεμένος με το νερό της μονοϋδρικής κρεατίνης δημιουργώντας την CEE.

Όταν ο εθυλικός εστέρας διασπαστεί από την μονοϋδρική κρεατίνη, δεν διασπάται περεταίρω αλλά απλά ενώνεται σε ένα μόριο νερού.

giannis_s
20-11-10, 00:46
Πως γίνεται ο εθυλικός εστέρας να διασπαστεί και μάλιστα να δώσει και αιθανόλη;

Κατ' αρχήν, ο εθυλικός εστέρας είναι δεμένος με το νερό της μονοϋδρικής κρεατίνης δημιουργώντας την CEE.

Όταν ο εθυλικός εστέρας διασπαστεί από την μονοϋδρική κρεατίνη, δεν διασπάται περεταίρω αλλά απλά ενώνεται σε ένα μόριο νερού.

δεν είπα να διασπαστεί ο αιθυλικός εστέρας, αλλά το μόριο της CEE..και ναι μένει κρεατίνη και αποδεσμεύεται ο μεταφορέας που την βοηθάει να "μπει" στα κυτταρα ο οποίος είναι αλκοόλη...δεν πειθεσαι, θα χρειαστώ την βοήθεια του devil και ενδεχομένως κανένα link :P

metz
20-11-10, 00:51
δεν είπα να διασπαστεί ο αιθυλικός εστέρας, αλλά το μόριο της CEE..και ναι μένει κρεατίνη και αποδεσμεύεται ο μεταφορέας που την βοηθάει να "μπει" στα κυτταρα ο οποίος είναι αλκοόλη...δεν πειθεσαι, θα χρειαστώ την βοήθεια του devil και ενδεχομένως κανένα link :P

Όχι, αυτό που έχω διαβάσει εγώ είναι πως ο αιθυλικός εστέρας αφού χωριστεί από την κρεατίνη δένεται σε νερό - δεν δίνει αλκοόλη...

Αν έχεις κανένα link θα με ενδιέφερε να το δω (αγγλικά, ελληνικά δεν με πειράζει)

giannis_s
20-11-10, 01:14
Αν έχεις κανένα link θα με ενδιέφερε να το δω (αγγλικά, ελληνικά δεν με πειράζει)

ένα από έρευνα πανεπιστημίου:
http://www.utulsa.edu/academics/colleges/College-of-Engineering-and-Natural-Sciences/Departments-and-Schools/Department-of-Chemistry-and-Biochemistry/Research/analysis-of-creatine-ethyl-ester.aspx

και από ότι φαίνεται ο αιθυλικός εστέρας δένεται όπως λες με νερό, και αυτό δίνει αιθανόλη:

O O
RC-OC(2)H(5) + H(2)O-------- RC-OH + C(2)H(5)OH
Ethyl Ester + Water Fatty Acid + Ethanol

metz
20-11-10, 15:54
ένα από έρευνα πανεπιστημίου:
http://www.utulsa.edu/academics/colleges/College-of-Engineering-and-Natural-Sciences/Departments-and-Schools/Department-of-Chemistry-and-Biochemistry/Research/analysis-of-creatine-ethyl-ester.aspx

και από ότι φαίνεται ο αιθυλικός εστέρας δένεται όπως λες με νερό, και αυτό δίνει αιθανόλη:

O O
RC-OC(2)H(5) + H(2)O-------- RC-OH + C(2)H(5)OH
Ethyl Ester + Water Fatty Acid + Ethanol

Ευχαριστώ για το link. Έχεις δίκιο! :thumbup:

Απ' ότι φαίνεται στην καλύτερη των περιπτώσεων πληρώνουμε ποιό ακριβά την CEE για να καταλήξει σε μονοϋδρική σε μερικά λεπτά.

Στη χειρότερη, σύμφωνα με κάποια άλλα άρθρα, περίπου το 70% της CEE έχει μετατραπεί σε κρεατινίνη σε 10-15 λεπτά οπότε δεν έχουμε τα οφέλη που θα περιμέναμε από τη χρήση κρεατίνης.

giannis_s
20-11-10, 18:52
να είσαι καλά αδερφέ..δυστυχώς η εκάστοτε "πατέντα" με τον super-duper μεταφορέα υπόσχεται σταθερότητα και καλύτερη απορρόφηση, αλλά όσες έχουν μπει σε μικροσκόπιο δεν αποδεικνύονται καλύτερες της old-time classic μονουδρικής..όπως έγραψα και πιο πάνω, ακόμα και για την Kre-alkalyn που είναι αυτή που παίρνω τώρα, είμαι δύσπιστος..το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει και θα το κάνω είναι οι nitrate κρεατίνες όπως η c-bol..αν και παλιά λέγανε πως τα nitrates είναι καρκινογόνα, τελευταία αν δεν κάνω λάθος έχει καταρριφθεί αυτή η άποψη..και σε κάθε περίπτωση προτιμώ αν την πληρώσω ακριβότερα να πάρω Nitrates ως υπο-προιόν που θεωρητικά καλό θα μου κάνει, παρά αιθανόλη ;)

metz
20-11-10, 18:56
να είσαι καλά αδερφέ..δυστυχώς η εκάστοτε "πατέντα" με τον super-duper μεταφορέα υπόσχεται σταθερότητα και καλύτερη απορρόφηση, αλλά όσες έχουν μπει σε μικροσκόπιο δεν αποδεικνύονται καλύτερες της old-time classic μονουδρικής..όπως έγραψα και πιο πάνω, ακόμα και για την Kre-alkalyn που είναι αυτή που παίρνω τώρα, είμαι δύσπιστος..το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει και θα το κάνω είναι οι nitrate κρεατίνες όπως η c-bol..αν και παλιά λέγανε πως τα nitrates είναι καρκινογόνα, τελευταία αν δεν κάνω λάθος έχει καταρριφθεί αυτή η άποψη..και σε κάθε περίπτωση προτιμώ αν την πληρώσω ακριβότερα να πάρω Nitrates ως υπο-προιόν που θεωρητικά καλό θα μου κάνει, παρά αιθανόλη ;)

Kre-alkalyn είχα δοκιμάσει στο παρελθόν. Δεν είχα καμία διαφορά σε δύναμη, αντοχή κλπ... Για 'μενα, πεταμένα λεφτά...

giannis_s
20-11-10, 19:12
Kre-alkalyn είχα δοκιμάσει στο παρελθόν. Δεν είχα καμία διαφορά σε δύναμη, αντοχή κλπ... Για 'μενα, πεταμένα λεφτά...

το υποψιάζομαι ;) ένας μήνας μου έμεινε περίπου ακόμα..μετά λίγο off και θα δοκιμάσω την c-bol..

Galletiosfp
21-11-10, 18:47
Παιδιά εχω μια ψύξη και θα μείνω έξω 1-2μέρες το πολύ...να κόψω την κρέατινη εκείνες τις μέρες?ή να περνώ 5γρ το πρώι?

wonderboy
21-11-10, 18:50
Κανονικα 5γρ με το πρωινο

Galletiosfp
24-11-10, 01:22
Με μια κρεατινη μονουδρικη μετα απο ενα μιση μηνα χρηση κ μια καλη διατροφη ποσα κοιλα περιπου βαζει ο καθενας?

Devil
24-11-10, 02:05
Με μια κρεατινη μονουδρικη μετα απο ενα μιση μηνα χρηση κ μια καλη διατροφη ποσα κοιλα περιπου βαζει ο καθενας?

μπορει και 0 μπορει και 2 μπορει και 5.... who knows???!!!

Galletiosfp
24-11-10, 08:20
To καλοκαιρι ειχα κανει βλακεια κ εκοψα τελειος τους υδατ....κ δεν ειχα καλες υψηλες ποσοτητες πρωτεινης και λιπαρων....εχασα πολλα κοιλα!Τωρα στον ογκο αρχισα με κρεατινη κ καθαρα φαι!Εχω παρει περιπου 5 κοιλα απλα σε ενα αλλο θεμα μου ειπαν πως ειναι πολλα,και μαλλον δεν κανω διατροφη....

Mitsen
24-11-10, 12:33
To καλοκαιρι ειχα κανει βλακεια κ εκοψα τελειος τους υδατ....κ δεν ειχα καλες υψηλες ποσοτητες πρωτεινης και λιπαρων....εχασα πολλα κοιλα!Τωρα στον ογκο αρχισα με κρεατινη κ καθαρα φαι!Εχω παρει περιπου 5 κοιλα απλα σε ενα αλλο θεμα μου ειπαν πως ειναι πολλα,και μαλλον δεν κανω διατροφη....

5 κιλά σε ποσο καιρό?

Galletiosfp
24-11-10, 14:09
5 κιλά σε ποσο καιρό?
2 μηνες....

dhmhtrhs
24-11-10, 14:13
τα 5 κιλα σε 2 μηνες λογικα ειναι...ετσι κ αλλιως δεν ειναι ολα μυς..καποια ειναι νερα και λιπος!!

Galletiosfp
24-11-10, 14:41
τα 5 κιλα σε 2 μηνες λογικα ειναι...ετσι κ αλλιως δεν ειναι ολα μυς..καποια ειναι νερα και λιπος!!
Σιγουρα δεν ειναι ολα μυς...απλα μ ειπαν πως τα 5 κοιλα σημαινει πως δεν κανω διατροφη....Ενταξει ειμαι 17 χρονων δινω πανελληνιες αλλα η διατροφη ειναι διατροφη....

dhmhtrhs
24-11-10, 14:43
Σιγουρα δεν ειναι ολα μυς...απλα μ ειπαν πως τα 5 κοιλα σημαινει πως δεν κανω διατροφη....Ενταξει ειμαι 17 χρονων δινω πανελληνιες αλλα η διατροφη ειναι διατροφη....

τι εννουν οτι δεν κανεις διατροφη??τους φανηκαν πολλα ή λιγα τα 5 κιλα δηλαδη??

beefmeup
24-11-10, 14:45
Σιγουρα δεν ειναι ολα μυς...απλα μ ειπαν πως τα 5 κοιλα σημαινει πως δεν κανω διατροφη....Ενταξει ειμαι 17 χρονων δινω πανελληνιες αλλα η διατροφη ειναι διατροφη....

ναι φιλε,μην τρελενεσαι με διατροφες κλπ..

απλα τρωγε 3-4 γευματα σωστα οσο μπορεις,που να χουν απολα μεσα,κ εισαι οκ για την ηλικια σου..μην πολυξεφευγεις με σαβουρες/γλυκα κλπ(αλλα να τρως κ απο αυτα με μετρο).
στην ηλικα σου ειναι λογικο να βαλεις κ 5 κιλα σε 2 μηνες κ να ειναι τα περισοτερα καλα..

μην ακους τι λενε γενικα για τα ποσα κιλα βαζεις σε ενα-δυο μηνες κλπ..ολα σχετικα ειναι..
η κρεατινη σιγουρα βοηθησε παντως.

Galletiosfp
24-11-10, 14:46
Πολλα τους φανηκαν κ μου ειπαν πως σιγουρα δεν κανω σωστη διατροφη...σε ενα thread εδω μ το ειπαν....σιγουρα μονο εγω ξερω για τον εαυτο μου,τι κανω σωστα κ τι οχι!αλλα ηθελα να μαθω αν τα κοιλα ειναι υπερβολικα...

dhmhtrhs
24-11-10, 14:47
Πολλα τους φανηκαν κ μου ειπαν πως σιγουρα δεν κανω σωστη διατροφη...σε ενα thread εδω μ το ειπαν....σιγουρα μονο εγω ξερω για τον εαυτο μου,τι κανω σωστα κ τι οχι!αλλα ηθελα να μαθω αν τα κοιλα ειναι υπερβολικα...

δεν ειναι καθολου υπερβολικα....εμενα μου φαινονται απολυτα λογικα....

beefmeup
24-11-10, 14:49
Πολλα τους φανηκαν κ μου ειπαν πως σιγουρα δεν κανω σωστη διατροφη...σε ενα thread εδω μ το ειπαν....σιγουρα μονο εγω ξερω για τον εαυτο μου,τι κανω σωστα κ τι οχι!αλλα ηθελα να μαθω αν τα κοιλα ειναι υπερβολικα...

ολα σχετικα ειναι..

για την ηλικα σου δεν ειναι κ απιθανο να βαλεις 5 κιλα σε 2 μηνες.μπορει να εχεις κ υγρα εκει μεσα,η λιγο λιπος αλλα τα περισοτερα λογικα θα ειναι καλα..

αν δεις οτι κρεμας σε κοιλιτσες κλπ,κατι παει στραβα..αν οχι,εισαι οκ.

Galletiosfp
24-11-10, 14:56
Πηρα καποια υγρα στην μεση αλλα μην φανταστης....οι κοιλιακοι μ φαινονται ακομα

PanosDeu
04-12-10, 21:11
1 scoop κρεατινης ειναι 5 γρ.?χρησιμοποιω την Κρεατίνη CELL-TECH HARDCORE 2 kg.

Eddie
04-12-10, 21:26
1 scoop κρεατινης ειναι 5 γρ.?χρησιμοποιω την Κρεατίνη CELL-TECH HARDCORE 2 kg.

H cell tech δεν ειναι καθαρη κρεατινη αλλα φορμουλα.Το σκουπ (δε ξερω αν το αλλαξαν) ηταν 40 γρ με 5γρ κρεατινη και τα υπολοιπα σακχαρα.

PanosDeu
04-12-10, 23:57
Η Cell-Tech ειναι καλη?θα δω αποτελεσμα με 1 scoop 4 φορες την εβδομαδα μετα την προπονηση?

Devil
05-12-10, 00:00
Η Cell-Tech ειναι καλη?θα δω αποτελεσμα με 1 scoop 4 φορες την εβδομαδα μετα την προπονηση?

τι αποτελεσμα?

η διατροφη σου και η προπονηση σου ειναι οκ? α ναι τοτε θα δεις αποτελεσμα

PanosDeu
05-12-10, 00:08
5-6 γευματα τη μερα.2 μερες γυμναστηριο και 2 σπιτι.Δε γινεται να αυξησω τις μερες προπονησης λογω διαβασματος.(Ενα χρονο παω γυμναστηριο)

GeoL
06-12-10, 16:31
Παιδιά η γνώμη σας για τη Creapure Creatine της Reflex??

Στελιος
06-12-10, 16:53
Παιδιά η γνώμη σας για τη Creapure Creatine της Reflex??

πολυ καλη :thumbup:

GeoL
06-12-10, 20:55
πολυ καλη :thumbup:

αυτή την περίοδο παίρνω το n.o.xplode μόλις τελείωσει (σε καμιά βδομάδα) να αρχίσω αυτή?

Eddie
06-12-10, 21:06
αυτή την περίοδο παίρνω το n.o.xplode μόλις τελείωσει (σε καμιά βδομάδα) να αρχίσω αυτή?

Το no xplode πρεπει να περιεχει κρεατινη!!Για πες λιγο αν γνωριζει ποσο κρεατινη εχει στο σκουπ και ποσα σκουπ παιρνεις εσυ?

Αν δε γνωριζεις εγω θα σε συμβουλευα να διακοψεις ενα μηνα απο νιτρικα ΚΑΙ κρεατινη και μετα να παρεις την ρηφλεξ.

GeoL
06-12-10, 21:14
Το no xplode πρεπει να περιεχει κρεατινη!!Για πες λιγο αν γνωριζει ποσο κρεατινη εχει στο σκουπ και ποσα σκουπ παιρνεις εσυ?

Αν δε γνωριζεις εγω θα σε συμβουλευα να διακοψεις ενα μηνα απο νιτρικα ΚΑΙ κρεατινη και μετα να παρεις την ρηφλεξ.

περιέχει κρεατίνη αλλά δεν αναγράφει την ποσότητα. Πρέπει να είναι λίγη. Εγώ παίρνω 2 σκουπ πριν την προπόνηση και τις μέρες που δεν πάω 1. Και εγώ να σου πω την αλήθεια αυτό σκλεφτομαι, ή να αρχίσω σε κανά μήνα το Muscle Freak της KREA GENIC όπου έχει μεγάλη ποσότητα κρεατίνης

Eddie
06-12-10, 21:26
περιέχει κρεατίνη αλλά δεν αναγράφει την ποσότητα. Πρέπει να είναι λίγη. Εγώ παίρνω 2 σκουπ πριν την προπόνηση και τις μέρες που δεν πάω 1. Και εγώ να σου πω την αλήθεια αυτό σκλεφτομαι, ή να αρχίσω σε κανά μήνα το Muscle Freak της KREA GENIC όπου έχει μεγάλη ποσότητα κρεατίνης

Αυτο το τελευταιο νιτρικο ειναι??Αν ναι,εχε στο νου σου και το massacra της Olimp που περιεχει κι αυτο κρεατινη και ακουγεται πως ειναι μπομπα.

Αν δε ξερεις ποσο εχει,καλυτερα να κανεις οφ!!Εγω που επερνα το Jack3d ειχε 1.5γρ στο σκουπ!2 σκουπ 3 γρ δλδ,δεν ειναι και λιγο.

Απ την αλλη πολλοι παιρνουν κανονικα κρεατινη για 2 μηνες και μετα κανουν οφ,εσυ διαλεγεις.

GeoL
06-12-10, 21:40
Αυτο το τελευταιο νιτρικο ειναι??Αν ναι,εχε στο νου σου και το massacra της Olimp που περιεχει κι αυτο κρεατινη και ακουγεται πως ειναι μπομπα.

Αν δε ξερεις ποσο εχει,καλυτερα να κανεις οφ!!Εγω που επερνα το Jack3d ειχε 1.5γρ στο σκουπ!2 σκουπ 3 γρ δλδ,δεν ειναι και λιγο.

Απ την αλλη πολλοι παιρνουν κανονικα κρεατινη για 2 μηνες και μετα κανουν οφ,εσυ διαλεγεις.

απλά ρε δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να ξαναπάρω νιτρικό ή να αρχίσω κρεατίνη...

Eddie
06-12-10, 21:42
απλά ρε δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να ξαναπάρω νιτρικό ή να αρχίσω κρεατίνη...

Αυτο εσυ το αποφασιζεις,εγω στη θεση σου θα περιμενα ενα μηνα και θα επερνα νιτρικο με μπολικη κρεατινη μεσα.

Εγω αυτον τον καιρο παιρνω νιτρικο χωρις κρεατινη ωστε μολις τελειωσει ο κυκλος να παρω μονουδρικη.

PanosDeu
07-12-10, 15:07
Γνωριζει κανεις αν η Get Pumped απο MDY ειναι καλη?ειναι επικινδυνη επειδη αποτελειται απο 4 κρεατινες και ειμαι 18 χρονων?

stormbringer
09-12-10, 11:12
Kαλημερα :) Σκεφτομαι να πάρω (για πρωτη φορά) κρεατίνη. Έχω διαβασει ότι η kre- alkaline- το λεω καλά??- είναι περισσοτερο απορροφήσιμη και με λιγοτερες παρενέργειες στσ νεφρά..(έχω μια ανασφαλεια στο θεμα νεφρών- εδω και κάνα μήνα "κατόρθωσα" να πίνω 7 ποτηρια τη μερα νερό) Ισχύει κατι τέτοιο? είναι αποτελεσματική? Γνωμες απ' 'οσους δοκιμασανε??

Αν παιζει ρόλο, 56 κιλά - 1,64

beefmeup
09-12-10, 13:45
Kαλημερα :) Σκεφτομαι να πάρω (για πρωτη φορά) κρεατίνη. Έχω διαβασει ότι η kre- alkaline- το λεω καλά??- είναι περισσοτερο απορροφήσιμη και με λιγοτερες παρενέργειες στσ νεφρά..(έχω μια ανασφαλεια στο θεμα νεφρών- εδω και κάνα μήνα "κατόρθωσα" να πίνω 7 ποτηρια τη μερα νερό) Ισχύει κατι τέτοιο? είναι αποτελεσματική? Γνωμες απ' 'οσους δοκιμασανε??

Αν παιζει ρόλο, 56 κιλά - 1,64

ριξε μια ματια εδω..

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=9788

αν δεν εχεις καποιο παθολογικο προβλημα με νεφρα,δεν εχεις θεμα.
καλυτερα παρε απλη μονουδρικη,μικροιονισμενη..reflex,η κατι τετοιο.
φτηνα κ σιγουρα αποτελεσματα..με ολα τα αλλα "παιζεις" κ στα δυο αυτα.(λεφτα κ αποτελεσματα).

stormbringer
09-12-10, 17:32
Eυχαριστω πολύ !

kostaras8
10-12-10, 22:57
οταν παρουμε κρεατινη κ λεμε οτι τις 5πρωτες ημερες κανουμε φορτωση 20γρ αυτα τα 20γρ πως κατανεμονται την ημερα?δλδ θα παρω το πρωι,θα παρω το μεσημερι,θα παρω το απογευμα κ το βραδυ απο 5γρ μαζι με γευμα?επισης το πρωι η κρεατινη ειναι καλυτερα να λαμβανεται με αδειο στομαχι?η' πρεπει πρωτα να φαμε κατι κ μετα να την παρουμε?

giannis64
10-12-10, 23:08
αν διαβασεις το θεμα στο οποιο ποσταρες το αναφερει.

Dreiko
10-12-10, 23:09
οταν παρουμε κρεατινη κ λεμε οτι τις 5πρωτες ημερες κανουμε φορτωση 20γρ αυτα τα 20γρ πως κατανεμονται την ημερα?δλδ θα παρω το πρωι,θα παρω το μεσημερι,θα παρω το απογευμα κ το βραδυ απο 5γρ μαζι με γευμα?επισης το πρωι η κρεατινη ειναι καλυτερα να λαμβανεται με αδειο στομαχι?η' πρεπει πρωτα να φαμε κατι κ μετα να την παρουμε?

ολα εχουν χιλιοειπωθει σ'αυτο το θεμα αλλα δε πειραζει....;)
λοιπον,γεμισμα δεν ειναι αναγκαιο...αν θες κανεις...αν τελικα κανεις το χωριζεις σε 4 πεντογραμμα,πρωι,πριν προπονα,μετα προπονα,βραδυ....και ειναι καλυτερα με γεματο στομαχι.....αυτα...:green:

FoTiS3
12-12-10, 16:37
απο αυριο ξεκιναω μονουδρικη κρεατινη...στο φορτωμα των πεντε ημερων παιρνουμε 5γρ. σε 4 δοσεις την ημερα...αυτες οι τεσσερις δοσεις πως χωριζονται μεσα στην μερα?σε ισα χρονικα διαστηματα?

salpas18
12-12-10, 17:18
απο αυριο ξεκιναω μονουδρικη κρεατινη...στο φορτωμα των πεντε ημερων παιρνουμε 5γρ. σε 4 δοσεις την ημερα...αυτες οι τεσσερις δοσεις πως χωριζονται μεσα στην μερα?σε ισα χρονικα διαστηματα?

ολα εχουν χιλιοειπωθει σ'αυτο το θεμα αλλα δε πειραζει....
λοιπον,γεμισμα δεν ειναι αναγκαιο...αν θες κανεις...αν τελικα κανεις το χωριζεις σε 4 πεντογραμμα,πρωι,πριν προπονα,μετα προπονα,βραδυ....και ειναι καλυτερα με γεματο στομαχι.....αυτα... by dreiko :thumbup:

metz
12-12-10, 19:02
Για το άδειο στομάχι μην παίρνεις και όρκο...

Για καλύτερη απορρόφηση με άδειο στομάχι, μαζί με υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη προτείνεται (πχ πορτοκαλάδα)

Devil
12-12-10, 19:13
Για το άδειο στομάχι μην παίρνεις και όρκο...

Για καλύτερη απορρόφηση με άδειο στομάχι, μαζί με υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη προτείνεται (πχ πορτοκαλάδα)

καλητερα με φαγητο...

και μακρια απο χυμους.... εχουν αρκετα χαμηλο ph

αν πας να την παρεις με αδειο στομαχι καλητρα κρεατινη μαζι με sodium bicarbonate

Kaloutsikos
12-12-10, 21:04
Παιδιά η γνώμη σας για τη Creapure Creatine της Reflex??


πολυ καλη :thumbup:

Απ ότι έχω διαβάσει αυτή η κρεατίνη δεν έχει καλή διαλυτότητα, εμένα με ψιλόχαλάει αυτό, γιατί δεν μπορώ να την παίρνω μαζί με υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό. Για την CREATINE POWDER της ΟPTIMUM τι λέτε?

Devil
12-12-10, 21:14
Απ ότι έχω διαβάσει αυτή η κρεατίνη δεν έχει καλή διαλυτότητα, εμένα με ψιλόχαλάει αυτό, γιατί δεν μπορώ να την παίρνω μαζί με υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό. Για την CREATINE POWDER της ΟPTIMUM τι λέτε?

μπορεις...

γιατι οχι αυτη της reflex που εχει και πολλα feedback εδω στο φορουμ???

PanosDeu
13-12-10, 00:02
Ειναι πιο αποτελεσματικο να παιρνω 25γρ.πριν την προπονηση(ετσι λεει η δοσολογια αν και αποτελεσμα δεν εχω δει).Επιπλεον,25γρ. ειναι 1,5 scoop?

Kaloutsikos
13-12-10, 02:00
μπορεις...

γιατι οχι αυτη της reflex που εχει και πολλα feedback εδω στο φορουμ???

Επειδή διάβασα πως πολύ την κρεατίνη της reflex την τρώνε με κουτάλι γιατί αν την βάλουνε μαζι με άλλο συμπλήρωμα δεν διαλλήται καλά, και επειδή εγώ θέλω να την τρώω με συμπλήρωμα μαζί γι αυτό είπα να πάρω άλλη εταιρία, ισχύει τελικά κάτι τέτοιο?

jimmy007
13-12-10, 02:17
Για το άδειο στομάχι μην παίρνεις και όρκο...

Για καλύτερη απορρόφηση με άδειο στομάχι, μαζί με υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη προτείνεται (πχ πορτοκαλάδα)

Έχω διαβάσει πτυχιακή εργασία η οποία οδηγεί μεταξύ άλλων στο συμπέρασμα ότι για την μέγιστη απορρόφηση κρεατίνης απαιτείται έκκριση ινσουλίνης, άρα υδ/κες και κατά προτίμηση υψηλού Γ.Δ. . Θα πει κάποιος και η κρεατίνη σαν αμινοξύ δεν προκαλεί έκκριση ινσουλίνης? Ναι, αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι αρκετή...

salpas18
13-12-10, 02:42
Ειναι πιο αποτελεσματικο να παιρνω 25γρ.πριν την προπονηση(ετσι λεει η δοσολογια αν και αποτελεσμα δεν εχω δει).Επιπλεον,25γρ. ειναι 1,5 scoop?

πια κρεατινη εχεις (μαλλον φορμουλα κρεατινης) γιατι δεν παιζει να εχει το σκουπ 25 γρ κρεατινη λογικα θα εχει και ζαχαρι και αλλα μεσα

dominik
13-12-10, 03:06
Ειναι πιο αποτελεσματικο να παιρνω 25γρ.πριν την προπονηση(ετσι λεει η δοσολογια αν και αποτελεσμα δεν εχω δει).Επιπλεον,25γρ. ειναι 1,5 scoop?

γιατι δεν δοκιμαζεις κρεαλκαλικη κρεατινη?

Dreiko
13-12-10, 11:39
Ειναι πιο αποτελεσματικο να παιρνω 25γρ.πριν την προπονηση(ετσι λεει η δοσολογια αν και αποτελεσμα δεν εχω δει).Επιπλεον,25γρ. ειναι 1,5 scoop?

αδερφε τι 25γρ..κρεατινη???:shock::shock::shock:
μηπως κανεις καποιο λαθακι???για τσεκαρε το...;)


Επειδή διάβασα πως πολύ την κρεατίνη της reflex την τρώνε με κουτάλι γιατί αν την βάλουνε μαζι με άλλο συμπλήρωμα δεν διαλλήται καλά, και επειδή εγώ θέλω να την τρώω με συμπλήρωμα μαζί γι αυτό είπα να πάρω άλλη εταιρία, ισχύει τελικά κάτι τέτοιο?

εμενα μια χαρα μου διαλυεται της reflex και την πινω και γω με υ/α,μη μασας...τσιμπα τη;)


γιατι δεν δοκιμαζεις κρεαλκαλικη κρεατινη?

:geek:
απο που προεκυψε αυτο?

beefmeup
13-12-10, 13:20
Γνωριζει κανεις αν η Get Pumped απο MDY ειναι καλη?ειναι επικινδυνη επειδη αποτελειται απο 4 κρεατινες και ειμαι 18 χρονων?


Ειναι πιο αποτελεσματικο να παιρνω 25γρ.πριν την προπονηση(ετσι λεει η δοσολογια αν και αποτελεσμα δεν εχω δει).Επιπλεον,25γρ. ειναι 1,5 scoop?


αδερφε τι 25γρ..κρεατινη???:shock::shock::shock:
μηπως κανεις καποιο λαθακι???για τσεκαρε το...;)


για φορμουλα λεει βαγγο..οποτε λογικα αυτο θα ειναι το σκουπ της στα 25γρ.
οχι μονο κρεατινη δλδ.;)

Dreiko
13-12-10, 13:23
για φορμουλα λεει βαγγο..οποτε λογικα αυτο θα ειναι το σκουπ της στα 25γρ.
οχι μονο κρεατινη δλδ.;)

αααα.λεω και γω ρε συ...:thumbup:
δεν το ειχα δει το αλλο ποστ.....;)

metz
13-12-10, 14:56
καλητερα με φαγητο...

και μακρια απο χυμους.... εχουν αρκετα χαμηλο ph

αν πας να την παρεις με αδειο στομαχι καλητρα κρεατινη μαζι με sodium bicarbonate

Σωστός για το χυμό πορτοκάλι - τα οξέα θα επιταχύνουν τη μετατροπή της κρεατίνης σε κρεατινίνη αφήνοντας λιγότερη ποσότητα διαθέσιμη για αφομοίωση. Το σωστό είναι με υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη (π.χ. δεξτρόζη). Προσωπικά με πρωτεΐνη την παίρνω και μια χαρά δουλεύει.



Έχω διαβάσει πτυχιακή εργασία η οποία οδηγεί μεταξύ άλλων στο συμπέρασμα ότι για την μέγιστη απορρόφηση κρεατίνης απαιτείται έκκριση ινσουλίνης, άρα υδ/κες και κατά προτίμηση υψηλού Γ.Δ. . Θα πει κάποιος και η κρεατίνη σαν αμινοξύ δεν προκαλεί έκκριση ινσουλίνης? Ναι, αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι αρκετή...


Η κρεατίνη ΔΕΝ είναι αμινοξύ φίλε, αλλά μία ένωση που περιέχει άζωτο, γνωστή ως αμίνη. Δες κι εδώ http://www.dietstories.gr/arthra/kreatini.html.

dominik
13-12-10, 15:02
αδερφε τι 25γρ..κρεατινη???:shock::shock::shock:
μηπως κανεις καποιο λαθακι???για τσεκαρε το...;)



εμενα μια χαρα μου διαλυεται της reflex και την πινω και γω με υ/α,μη μασας...τσιμπα τη;)



:geek:
απο που προεκυψε αυτο?

για κρετινη δε μιλαει?κ για φορμουλες κρεατινης?

PanosDeu
13-12-10, 15:08
Παιδια για φορμουλα λεω Get Pumped απο MDY.Τη χρησιμοποιω 4 μερες και δεν εχω δει αποτελεσμα.Να κανω φορτωμα αν και λεει 1,5 scoop πριν την προπονηση?

beefmeup
13-12-10, 15:09
Παιδια για φορμουλα λεω Get Pumped απο MDY.Τη χρησιμοποιω 4 μερες και δεν εχω δει αποτελεσμα.Να κανω φορτωμα αν και λεει 1,5 scoop πριν την προπονηση?

4 μερες ειναι λιγες.
περιμενε λιγο ακομα κ βλεπεις.

κ να την περνεις μετα καλυτερα.

PanosDeu
13-12-10, 15:16
Μου ειπε αυτος απο το x-streme stores να την παιρνω πριν.Ετσι λεει και η δοσολογια γιατι υποτιθεται πως δινει ενεργεια.Οχι μονο δεν πηρα ενεργεια αλλα κατεβασα και τα κιλα...

beefmeup
13-12-10, 15:17
Μου ειπε αυτος απο το x-streme stores να την παιρνω πριν.Ετσι λεει και η δοσολογια γιατι υποτιθεται πως δινει ενεργεια.Οχι μονο δεν πηρα ενεργεια αλλα κατεβασα και τα κιλα...

καλα νταξ,πες του..

μετα περνε την.

το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο προιον,μπορει να μην σε πιανει.
οποτε...

PanosDeu
13-12-10, 15:34
Η Kre-Alkalyn απο Warriorlab θα ταν καλη?

Kaloutsikos
13-12-10, 15:35
αδερφε τι 25γρ..κρεατινη???:shock::shock::shock:
μηπως κανεις καποιο λαθακι???για τσεκαρε το...;)



εμενα μια χαρα μου διαλυεται της reflex και την πινω και γω με υ/α,μη μασας...τσιμπα τη;)



:geek:
απο που προεκυψε αυτο?

o.k. φίλος θα την τσιμπήσω. :thumbup:

Gaspari
13-12-10, 15:40
Για μετά την προπόνηση 5γρ είναι καλά ή πρίν απο καμιά ώρα με πολύ νερό;

metz
13-12-10, 15:48
Η Kre-Alkalyn απο Warriorlab θα ταν καλη?

Πάρε μονοϋδρική - ποιο φθηνή και ποιο αποτελεσματική!

PanosDeu
13-12-10, 15:53
Οπως η micronized creatine powder της Optimum?Θα μπορουσα να τη συνδιαζα με την Get Pumped?

metz
13-12-10, 16:01
Οπως η micronized creatine powder της Optimum?Θα μπορουσα να τη συνδιαζα με την Get Pumped?

Ναι, ή όπως οποιαδήποτε απλή μονοϋδρική (και της warrior μια χαρά είναι).

Η get pumped έχει ήδη 4γραμ κρεατίνης - τί θες να κάνεις ακριβώς;

PanosDeu
13-12-10, 16:10
4 φορες την εβδομαδα γυμναζομαι.Πριν 4 μερες ξεκινησα την Get Pumped επειδη ηθελα να αποφυγω το φορτωμα.Ετσι παιρνω 1,5 scoop πριν την προπονηση.Τωρα δε θα παρω αλλο μεχρι την Πεμπτη.Δεν εχω δει αποτελεσμα ομως.Ενα παλικαρι μου ειπε πως μετα απο μια εβδομαδα φαινονται αποτελεσματα.Να περιμενω μηπως δω τιποτα στο τελος της εβδομαδας?

Mitsen
13-12-10, 16:33
Για μετά την προπόνηση 5γρ είναι καλά ή πρίν απο καμιά ώρα με πολύ νερό;

Άλλοι συνιστούν την λήψη της το πρωί, άλλοι μετά την προπόνηση...
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, διάλεξε μια ώρα και παίρνε καθημερινά τα 5gr. (+ 5gr μετά την προπόνηση)
Το πολύ νερό παραμένει στο πρόγραμμα:toast:



Μόνο για διαλυτότητα μπορώ να σου πω που δε παίζει οπότε κατευθείαν στο στόμα και χυμό από πάνω.
Τι εννοείς?

Παραμένει στο στόμα, δεν καταπίνεται?:unsure:

tommygunz
13-12-10, 16:35
5 γρ. μετά και είσαι κομπλέ.

Εγώ βέβαια παίρνω 5 γρ. με το πρωινό και άλλα 5 μετά την προπόνηση, αλλά και μόνο μετά την προπόνηση να παίρνεις 5 γρ. δεν τρέχει θέμα.

metz
13-12-10, 16:41
4 φορες την εβδομαδα γυμναζομαι.Πριν 4 μερες ξεκινησα την Get Pumped επειδη ηθελα να αποφυγω το φορτωμα.Ετσι παιρνω 1,5 scoop πριν την προπονηση.Τωρα δε θα παρω αλλο μεχρι την Πεμπτη.Δεν εχω δει αποτελεσμα ομως.Ενα παλικαρι μου ειπε πως μετα απο μια εβδομαδα φαινονται αποτελεσματα.Να περιμενω μηπως δω τιποτα στο τελος της εβδομαδας?

Τί αποτέλεσμα περιμένεις δηλαδή. Με άδειο στομάχι παίρνεις την Get Pumped;

Devil
13-12-10, 16:48
Τί αποτέλεσμα περιμένεις δηλαδή. Με άδειο στομάχι παίρνεις την Get Pumped;

ναι οντως αυτο το εχω απορια και εγω....

Gaspari
13-12-10, 16:52
Αυτό για 5 μέρες; Στην φάση "φορτώματως"; Τι παίζει με την συντήρηση κ το φόρτωμα;

Mitsen
13-12-10, 17:06
Αυτό για 5 μέρες; Στην φάση "φορτώματως"; Τι παίζει με την συντήρηση κ το φόρτωμα;
Το φόρτωμα είναι για πεντε μέρες παιρνουμε 5γρ. σε 4 δοσεις την ημερα
Δεν είναι αναγκαία η φάση φορτώματος...
Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886&highlight=%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1)
:toast:

Gaspari
13-12-10, 17:14
Οπότε ενα 5γρ μετά την προπόνα ή πρίν απο καμιά ώρα κ σε μέρες που δεν πάω γυμναστήριο, το πρωί πχ;

dominik
13-12-10, 17:17
Η Kre-Alkalyn απο Warriorlab θα ταν καλη?

πολυ καλη..τουλαχιστον σε μενα επιανε.κ χωρισ αποβλητα κρετινινης,με εξετασεισ κατω απο το οριο κ δυναμη φουλ!

dominik
13-12-10, 17:22
Πάρε μονοϋδρική - ποιο φθηνή και ποιο αποτελεσματική!

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου φιλε μου.οπως ειπα κ στον φιλο πανο,δεν χρειαζεται να παιρνεις την ποσοτητα της μονουδρικης,αλλα πιο λιγη,με τα ιδια κ παραπανω αποτελεσματα.κ το βασικο,χωρις αποβλητα!χωρις να ερεθιζεις συκωτι κ νεφρουςε..

PanosDeu
13-12-10, 17:26
Η αληθεια ειναι πως εχω ενα προβλημα με το βαρος.Ειμαι 1,74 και 69 κιλα.Επισης εχω πολυ υψηλο μεταβολισμο αλλα καθημερινα το παλευω με 5 γευματα.Καλυτερη ειναι η καθαρη κρεατινη ή φορμουλα?

Devil
13-12-10, 17:27
θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου φιλε μου.οπως ειπα κ στον φιλο πανο,δεν χρειαζεται να παιρνεις την ποσοτητα της μονουδρικης,αλλα πιο λιγη,με τα ιδια κ παραπανω αποτελεσματα.κ το βασικο,χωρις αποβλητα!χωρις να ερεθιζεις συκωτι κ νεφρουςε..

γιατι το κανει αυτο η κρεατινη????..... δεν νομιζω...

και εγω με τη σειρα μου διαφωνω μαζι σου... και πιστευω οτι η krealk ειναι απλα για πεταμα...

απλη μονουδρικη κρεατινη ειναι μαζι με buffer...

αυτο το φτιαχνεις και σπιτι σου.... και σου ερχετε και πιο φτηνα...

dominik
13-12-10, 17:46
γιατι το κανει αυτο η κρεατινη????..... δεν νομιζω...

και εγω με τη σειρα μου διαφωνω μαζι σου... και πιστευω οτι η krealk ειναι απλα για πεταμα...

απλη μονουδρικη κρεατινη ειναι μαζι με buffer...

αυτο το φτιαχνεις και σπιτι σου.... και σου ερχετε και πιο φτηνα...

απο την κρεατινη,παραγεται ενα υποπροιον που λεγεται κρεατινινη,η πραγματικοτητα ειναι αυτη,το θελουμε η' οχι.τωρα αν πειραζει τους νεφρους κ το συκωτι,μπορεις απλα να κανεις μια εξεταση κ να δεις το ποσοστο κρεατινινης στο αιμα σου.οτι τρως κ οτι πινεις παιρναει απο αυτα τα δυο οργανα

Devil
13-12-10, 17:49
απο την κρεατινη,παραγεται ενα υποπροιον που λεγεται κρεατινινη,η πραγματικοτητα ειναι αυτη,το θελουμε η' οχι.τωρα αν πειραζει τους νεφρους κ το συκωτι,μπορεις απλα να κανεις μια εξεταση κ να δεις το ποσοστο κρεατινινης στο αιμα σου.οτι τρως κ οτι πινεις παιρναει απο αυτα τα δυο οργανα

οκ τοτε πηγαινε μερικες σελιδες πισω και τσεκαρε μια ερευνα που εχει ποσταρει ο beefmeup και θα δεις οτι δεν υπηρχε κανενα προβλημα σε ατομα που εκαναν συνεχομενη χρηση κρεατινης για 2 χρονια non-stop....

ααα και δεν ηταν στα 3γρ την ημερα.... αλλα πολυ παραπανω....

dominik
13-12-10, 18:03
οκ τοτε πηγαινε μερικες σελιδες πισω και τσεκαρε μια ερευνα που εχει ποσταρει ο beefmeup και θα δεις οτι δεν υπηρχε κανενα προβλημα σε ατομα που εκαναν συνεχομενη χρηση κρεατινης για 2 χρονια non-stop....

ααα και δεν ηταν στα 3γρ την ημερα.... αλλα πολυ παραπανω....

εσυ βαση ερευνων λειτουργεις?κ βασει τι ποσταρει ο beefmeup η' ο κεθενας δηλ. δεν το λεω προσωπικα για το παιδι..προς θεου.αλλα μαλλον σου αρκει το ποσταρισμα..εμενα παλι οχι.. καλα τα ολα συμπληρωματα,αλλα αν σου κανουν ενα peak καναδυο μετρησεις αστα βραστα..κ οι αλκολικοι στα ορια ειναι πολλα χρονια..κ τα ενζυμα τους ειναι λιγο τσιμπημενα,αλλα μετα καταληγουν 3 μετρα βαθος,αν δεν το κοψουν

beefmeup
13-12-10, 18:09
εσυ βαση ερευνων λειτουργεις?κ βασει τι ποσταρει ο beefmeup η' ο κεθενας δηλ. δεν το λεω προσωπικα για το παιδι..προς θεου.αλλα μαλλον σου αρκει το ποσταρισμα..εμενα παλι οχι.. καλα τα ολα συμπληρωματα,αλλα αν σου κανουν ενα peak καναδυο μετρησεις αστα βραστα..κ οι αλκολικοι στα ορια ειναι πολλα χρονια..κ τα ενζυμα τους ειναι λιγο τσιμπημενα,αλλα μετα καταληγουν 3 μετρα βαθος,αν δεν το κοψουν

φιλε,η "ερευνα" που λες,ειναι οτι πιο εγκυρο υπαρχει,οσον αφορα τα σημεια αναφορας που μπορεις να εχεις πανω σε κατι.
αν τωρα εσενα δεν σου κανει,καλως.

στην ερευνα αυτη,εγινε χορηγηση για τον μεγαλυτερο χρονο(2 συνεχομενα χρονια) κρεατινης,που εχει παρακολουθηθει σε 65χρονους ασθενεις με παρκινσον(η κατι τετοιο τεσπα).
λες να μην επειρεασε τους ασθεινεις αυτους κ να επειρεαζει οπως λες τα δικα σου ενζυμα?
υπαρχουν κ αλλες παρα πολλες με μικροτερους χρονους,που εχουν τα ιδια αποτελεσματα.
οτι δλδ δεν επειρεαζει πουθενα σε οτι λες εσυ οτι επειρεαζει.

τι σχεση εχει το αλκοολ που αναφερεις σαν παραδειγμα με την κρεατινη?
αυτο δειχνει οτι ουτε εσυ εχεις πολυ μεγαλη επαφη με συμπληρωματα.
αλλιως δεν θα το χρησιμοποιουσες σαν παραδειγμα.

αν εγω προσωπικα εχω να διαλεξω ποιον θα πιστεψω,εσενα δλδ η την επιστημη,διαλεγω την επιστημη.:welcome:

Devil
13-12-10, 18:10
εσυ βαση ερευνων λειτουργεις?κ βασει τι ποσταρει ο beefmeup η' ο κεθενας δηλ. δεν το λεω προσωπικα για το παιδι..προς θεου.αλλα μαλλον σου αρκει το ποσταρισμα..εμενα παλι οχι.. καλα τα ολα συμπληρωματα,αλλα αν σου κανουν ενα peak καναδυο μετρησεις αστα βραστα..κ οι αλκολικοι στα ορια ειναι πολλα χρονια..κ τα ενζυμα τους ειναι λιγο τσιμπημενα,αλλα μετα καταληγουν 3 μετρα βαθος,αν δεν το κοψουν

εεεεεεε? σορρυ αλλα εσυ με τι βαση λειτουργεις???

αυτο με το ποσταρισμα....??? τι θες να πεις???

τι peak να μου κανουν??? που κολλανε οι αλκολικοι με την κρεατινη??? βασικα τι λες??? εντελως οφ τοπικ ομως.....???!!!

κοιτα επειδη εχω κανει και εξετασεις μετα απο χρηση κρεατινης και οχι σε δοσεις των 3γρ οπου το 1γρ να ειναι το buffer (ναι στην krealk αναγαιρομαι) αλλα σε δωσεις των 10γρ με αλλα τοσα γραμμαρια buffer δεν ειχα κανενα προβλημα...

αρα το τι μου λες εσυ για αλκολικους και peak στα ενζυμα... δεν μου λεει κατι... εκτος αν εχεις να ποσταρεις κατι σχετικο.... που να ειναι επιβεβαιομενο απο καποια μελετη και οχι αερολογιες....

giannis64
13-12-10, 18:13
αυτες η ερωτησεις εχουν απαντηθει πολλες φορες εδω..

Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886&highlight=%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1)

οποτε διαβασε το θεμα..:toast:

υγ, και μην πεις οτι σου παω παλι κοντρα..:)