PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για την Κρεατινη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

dominik
13-12-10, 18:19
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=7144

dominik
13-12-10, 18:20
http://anastasiamoschovaki1.blogspot.com/2008/12/blog-post.html

Devil
13-12-10, 18:23
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=7144

σε παρακαλω βρες κατι καλητερο...

δεν μου λεει κατι... ειναι αερολογιες

ουτε το ονομα αυτου που το εγραψε λεει, ουτε references εχει, ουτε τιποτα...

Devil
13-12-10, 18:24
http://anastasiamoschovaki1.blogspot.com/2008/12/blog-post.html

καπως καλητερα....

τουλαχιστον εχει το ονομα αυτου που το εγραψε....

beefmeup
13-12-10, 18:27
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=7144


http://anastasiamoschovaki1.blogspot.com/2008/12/blog-post.html

τετοια αρθρα μπορω να γραψω κ γω αν θελω.καμια μελετη εχει να ποσταρει που να συνδεει την ληψη κρεατινης με αυτα που λεει εκει?
γιατι σε αυτο αναφερομαστε νομιζω.

αναφερεται γενικα σε αυξημενη κρεατινινη,δεν γραφει πουθενα οτι η ληψη κρεατινης στο κανει αυτο.

η κρεατινινη ειναι υποπαραγωγο,αλλα εγω περνω πολλα χρονια κρεατινη,κ ποτε δεν βγηκα εξω απτα ορια..αυτο πως το εξηγεις δλδ??
κ αλλοι τοσοι μαζι με εμενα.

το να πιστευεις εσυ οτι η κρεατινη κ τα αμινο κ δεν ξερω γω τι αλλο σου κανουν κακο,ειναι δεκτο.
το να αμφισβητεις ομως ενα σκασμο μελετες κ βιβλιογραφεια που λενε το αντιθετο,ειναι ατοπο,κ κακως το αναλυουμε τοσο.

ο καθενας κανει οτι νομιζει,στο τελος.

Gaspari
13-12-10, 18:35
αυτες η ερωτησεις εχουν απαντηθει πολλες φορες εδω..

Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886&highlight=%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1)

οποτε διαβασε το θεμα..:toast:

υγ, και μην πεις οτι σου παω παλι κοντρα..:)

Ναι είδα πολλές φορές ρε αγορίνα απλά έχει πάρα πολλές σελίδες κ δεν βρίσκω τίποτα για αυτό που ψάχνω.. :(

giannis64
13-12-10, 18:39
Οπότε ενα 5γρ μετά την προπόνα ή πρίν απο καμιά ώρα κ σε μέρες που δεν πάω γυμναστήριο, το πρωί πχ;




μονο την πρωτη σελιδα που ειδα κρατησα αυτο.



sosta gia tis meres proponisis, an exeis afthoni posotita kreatinis partin proi kai meta proponisi.

tis meres pou den kaneis porponisi meine sta 5gr mono to proi (misi dosi apo tis alles meres) de xreiazetai perissotero katho to soma sou den ti xreisimopoiei.

Muscleboss


Το loading κραταει 5-7 μερες.Σ'αυτες τις μερες παιρνεις 20-25 γρ. κρεατινη τη μερα,αλλα οχι ολα μαζι.Ας πουμε για 20 γρ. παιρνεις 4 φορες τη μερα απο 1 κουταλακι του γλυκου γεματο (5 γρ.) και μετα απο αυτην την περιοδο παιρνεις 5-10 γρ τη μερα για συντηρηση.Τωρα αν θολωνει τους κοιλιακους,νομιζω ναι γιατι κραταει νερο στους μυς.Τους κανει να φαινονται πιο πρησμενους.Τα αποτελεσματα δεν μπορεις να τα κρατησεις στο 100% μετα το τελος του κυκλου.Θα χασεις καποια κερδη,αλλα με σωστη ασκηση-διατροφη μπορεις να κρατησεις το μεγιστο δυνατο απο αυτο που ειχες μεσα στον κυκλο.


ελπιζω να σε καλυπτει..

Devil
13-12-10, 18:39
αφου ποσταρετε ολοι βαζω και εγω ενα λινκ... (νταξ 2)...

http://adisonline.com/sportsmedicine/pages/articleviewer.aspx?year=2000&issue=30030&article=00002&type=abstract

We have investigated liver changes during medium term (4 weeks) creatine supplementation in young athletes. None showed any evidence of dysfunction on the basis of serum enzymes and urea production. Short term (5 days), medium term (9 weeks) and long term (up to 5 years) oral creatine supplementation has been studied in small cohorts of athletes whose kidney function was monitored by clearance methods and urine protein excretion rate. We did not find any adverse effects on renal function.

4 εβδομαδες , 5 μερες , 9 εβδομαδες , 5 χρονια.... και κανενα προβλημα....



http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15758854

The only documented side effect is an increase in body mass

το μοναδικο side ου εχει ειναι να σου αυξανει την μυικη μαζα.....

ωραιο side....:green:

Gaspari
13-12-10, 18:44
μονο την πρωτη σελιδα που ειδα κρατησα αυτο.







ελπιζω να σε καλυπτει..

Χμμ.. Ναι.. Ευχαριστώ.. :) :unsure:

Edit: Στην ουσία η κρεατίνη είναι συμπλήρωμα το οποίο το πέρεις για τον χρόνο που θέλεις, κάνεις αρκετές αλαγές στο σώμα σου ως προς όγκο - δύναμη κτλ κ οταν σταματάς, τα χάνεις όλα αυτά που είχες αποκτήσει με την βοήθειά της; Κάπου έτσι διάβασα και συγκεκριμένα ο Στελάκος συμφώνησε..

dominik
13-12-10, 18:49
.
τετοια αρθρα μπορω να γραψω κ γω αν θελω.καμια μελετη εχει να ποσταρει που να συνδεει την ληψη κρεατινης με αυτα που λεει εκει?
γιατι σε αυτο αναφερομαστε νομιζω.

αναφερεται γενικα σε αυξημενη κρεατινινη,δεν γραφει πουθενα οτι η ληψη κρεατινης στο κανει αυτο.

η κρεατινινη ειναι υποπαραγωγο,αλλα εγω περνω πολλα χρονια κρεατινη,κ ποτε δεν βγηκα εξω απτα ορια..αυτο πως το εξηγεις δλδ??
κ αλλοι τοσοι μαζι με εμενα.

το να πιστευεις εσυ οτι η κρεατινη κ τα αμινο κ δεν ξερω γω τι αλλο σου κανουν κακο,ειναι δεκτο.
το να αμφισβητεις ομως ενα σκασμο μελετες κ βιβλιογραφεια που λενε το αντιθετο,ειναι ατοπο,κ κακως το αναλυουμε τοσο.

ο καθενας κανει οτι νομιζει,στο τελος.

τους αλκολικους γιαυτο τους ανεφερα,γιατι οι τρανσαμινανσες τους κ τα ενζυμα τους ειναι στα ορια πολλη καιρο,αλλα καποια στιγμη φτανουν στο θεο.δεν αμφισβητω κανεναν κ δεν πιστευω κ κανενα ετσι απλα..το σωμα μου κ τον οργανισμο μου ακουω.κ στην τελικη πολλοι απο το forum se diafora topik,μολις κανουν εξετασεις τα μαντατα δεν ειναι κ τελεια ετσι δεν ειναι?τεσπα.

sTeLaKoS
13-12-10, 19:05
Η κρεατίνη είναι το συμπλήρωμα που θα προκαλέσει κατακράτηση ενδομυϊκών υγρών στο σώμα με ότι αυτό συνεπάγεται. Συνήθως δύναμη και πρήξιμο(φούσκωμα).

Με τη διακοπή της χρήσης αυτά θα φύγουν. Στην ουσία αυτό που θα έχει μείνει είναι τα κέρδη από τις δυνατότερες προπονήσεις που έκανες κατά τη διάρκεια της χρήσης της.

Devil
13-12-10, 19:13
^^^ καλα ναι... καλα κανεις εννοειτε αλλα δεν μπορεις να μπαινεις σε ενα φορουμ και να σκορπιζεις ενα πανικο λεγοντας για κρεατινινη και αλκολικους....

και στο τελος να ποσταρεις 2-3 κειμενα που να μιλανε γενικα για 2 παθησεις.... και εσυ να τα συνδεεις με την χρηση της κρεατινης....

καταλαβαινεις οτι ετσι δεν γινετε κατι... το μονο που γινετε ειναι να δημιουργητε ενας τρομος γυρο απο τα συμπληρωματα...

και ετσι καταληγουν ολοι να λενε... οτι μην παιρνετε συμπληρωματα κανουν κακο...

δεν σου κανω επιθεση απλα θελω να καταλαβεις με ποια λογικη τα λεω...

Gaspari
13-12-10, 19:14
Η κρεατίνη είναι το συμπλήρωμα που θα προκαλέσει κατακράτηση ενδομυϊκών υγρών στο σώμα με ότι αυτό συνεπάγεται. Συνήθως δύναμη και πρήξιμο(φούσκωμα).

Με τη διακοπή της χρήσης αυτά θα φύγουν. Στην ουσία αυτό που θα έχει μείνει είναι τα κέρδη από τις δυνατότερες προπονήσεις που έκανες κατά τη διάρκεια της χρήσης της.

Με την χρήση της, δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να παράγει κρεατίνη απο μόνο του ο οργανισμός ούτε μετά την παύση ή το σταματημό της.. Έτσι;
Χαζή ερώτηση.. Αλλά μου ήρθε..

Dreiko
13-12-10, 19:49
για κρετινη δε μιλαει?κ για φορμουλες κρεατινης?

δεν ειχα δει το ποστ για τη φορμουλα....και σε πηρε η μπαλα αδικα;)


θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου φιλε μου.οπως ειπα κ στον φιλο πανο,δεν χρειαζεται να παιρνεις την ποσοτητα της μονουδρικης,αλλα πιο λιγη,με τα ιδια κ παραπανω αποτελεσματα.κ το βασικο,χωρις αποβλητα!χωρις να ερεθιζεις συκωτι κ νεφρουςε..

εδω θα διαφωνησω,γιατι εμενα σα τη μονουδρικη δεν με ειχε πιασει....υπαρχει χασμα αποτελεσματικοτητας αναμεσα στις δυο,δεν κραταει νερα αλλα δεν εχει και τα αποτελεσματα της μονουδρικης,


εσυ βαση ερευνων λειτουργεις?κ βασει τι ποσταρει ο beefmeup η' ο κεθενας δηλ. δεν το λεω προσωπικα για το παιδι..προς θεου.αλλα μαλλον σου αρκει το ποσταρισμα..εμενα παλι οχι.. καλα τα ολα συμπληρωματα,αλλα αν σου κανουν ενα peak καναδυο μετρησεις αστα βραστα..κ οι αλκολικοι στα ορια ειναι πολλα χρονια..κ τα ενζυμα τους ειναι λιγο τσιμπημενα,αλλα μετα καταληγουν 3 μετρα βαθος,αν δεν το κοψουν

εμενα προσωπικα οταν μου παραθετουν εμπεριστατωμενες ερευνες που παραλληλα συμβαδιζουν με τις προσωπικες εμπειριες της πλειοψηφιας των ατομων γυρω μου(και εμενα του ιδιου)δεν εχω λογω να μην τα πιστευω...αυτα

giannis64
13-12-10, 20:08
είναι αλήθεια ότι πολλοί όπως και εγώ, μετά από πολύ καιρό χρήση κρεατίνης η εξετάσεις μου ήταν σε τιμές που σχεδόν δεν μαρτυρούσαν την χρήση κρεατίνης.

καλά είναι όμως όταν φτάνουμε σε σημεία να συμβουλεύουμε άτομα μέσα στο φόρουμ να αναφέρουμε όλες τις περιπτώσεις λήψης κρεατίνης, από μικρότερο χρονικό διάστημα μέχρι το μεγαλύτερο, αναφέροντας και στην προσοχή που θα πρέπει να έχει ο καθένας.

έτσι, όλοι θα πρέπει να έχουν στο μυαλό τους πως από την στιγμή που θα μπουν στην διαδικασία μιας δίαιτας, η αυτή είναι όγκου η γράμμωσης, άσχετα αν θα έχουν μέσα σε αυτήν συμπληρώματα, και ακόμα περισσότερο αν έχουν, πως θα πρέπει να ελέγχουν την κατάσταση τους με εξετάσεις αίματος.

το λέω αυτό γιατί η λήψη κόκκινου κρέατος με την λήψη κρεατίνης δεν νομίζω να έχει και μεγάλη διαφορά.

όπως επίσης πως ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές και τις συμβουλές που εισπράττει και ακολουθει.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

kostaras8
14-12-10, 00:20
επειδη σκεφτομαι αυτη την βδομαδα να ξεκινησω την ληψη κρεατινης για 4βδομαδες θα ηθελα να σας ρωτησω κατα την διαρκεια του κυκλου απαγορευεται η καταναλωση αλκοολουχων ποτων?πιο συγκεκριμενα επειδη σε 2 βδομαδες εχω κανονισει με την παρεα μου να παμε στα μπουζουκια η καταναλωση ενος ποτηριου ουισκι απαγορευεται?σας ρωταω για να ξερω αν ειναι να ξεκινησω τον κυκλο τωρα ή να το αφησω για πιο μετα..

beefmeup
14-12-10, 00:21
^^^

δεν εχει να κανει φιλε..1-2 ποτα δεν προκειτε να σου κανουν τπτ.
νερακι να πινεις κ θα σαι κομπλε.

Dreiko
14-12-10, 00:22
επειδη σκεφτομαι αυτη την βδομαδα να ξεκινησω την ληψη κρεατινης για 4βδομαδες θα ηθελα να σας ρωτησω κατα την διαρκεια του κυκλου απαγορευεται η καταναλωση αλκοολουχων ποτων?πιο συγκεκριμενα επειδη σε 2 βδομαδες εχω κανονισει με την παρεα μου να παμε στα μπουζουκια η καταναλωση ενος ποτηριου ουισκι απαγορευεται?σας ρωταω για να ξερω αν ειναι να ξεκινησω τον κυκλο τωρα ή να το αφησω για πιο μετα..

για ενα ποτηρι ουισκακι δεν παθαινεις τιποτα ουτε με δυο.....;)



εκτος αν εισαι κανας αλκοολας:rolf::rolf::rolf::turtle::green::P:P

εντιτ.ποτε προλαβες παλι mr officer??

kostaras8
14-12-10, 01:00
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!!

Mitsen
14-12-10, 06:59
Παραθέτω το κάτωθι άρθο για σχολιασμό. :toast:
Λογικά θα αναφέρεται σε κατάχρηση κρεατίνης και όχι μέσα σε ελεγχομενη χρήση:unsure:

Αντενδείξεις

Κυριότερες αρνητικές επιδράσεις της χρήσης κρεατίνης αναφέρονται οι μυϊκές κράμπες και κάποιες γαστρεντερικές δυσλειτουργίες(διάρροια, πόνοι), χωρίς ωστόσο να επιβεβαιώνονται σε μεγάλος εύρος. Το 1999 ο FDA ανακοίνωσε 32 περιπτώσεις όπου η χρήση κρεατίνης σχετίσθηκε με καρδιακές αρρυθμίες, καρδιομυοπάθειες, φλεβική θρόμβωση ακόμα και θάνατο. Το γεγονός αυτό καθιστά τη χρήση τους ιδιαίτερα προσεκτική.

Συμπερασματικά η κρεατίνη αποτελεί σήμερα ίσως την πιο διαδεμομένη εργογόνο ουσία με θετικές επιδράσεις στην αθλητική απόδοση. Η χρήση της όμως δεν αφορά όλους τους αθλητές και για όλα τα αθλήματα, ενώ έχει αποδειχθεί ότι άσκοπη χρήση έχει επιζήμια αποτελέσματα τόσο στην αθλητική απόδοση όσο και στην υγεία. Κρίνεται λοιπόν απαραίτητη η συμβουλή του ειδικού ώστε η κρεατίνη να έχει ευεργετική δράση και σε καμιά περίπτωση άσκοπη και αλόγιστη λήψη της, ειδικά με τον τρόπο που γίνεται σε διάφορα γυμναστήρια ή άλλους χώρους.

beefmeup
14-12-10, 11:19
εκει που το διαβσες μητσεν,ειχε καμια πηγη να σε παραπεμπει καπου,η απλα ετσι εγραφε οπως το ποσταρες εσυ?
αν ειχε καμια πηγη καλο θα ηταν να την παραθεσεις κ αυτη,για να κανουμε ενα καλυτερο σχολιασμο.:thumbup:

Mitsen
14-12-10, 17:58
Ναι Διονύση, έχεις δίκιο:thumbup:

Το κείμενο είναι παρμένο από το iatronet.gr (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=391)

Devil
14-12-10, 18:12
βασικα δεν ηταν το 1999 αλλα το 1998... (μουχαχαχα του την ειπα τωρα......λολ!!!)

και γραφει αυτο...

A 1998 FDA report lists 32 adverse creatine-associated events that had been reported to FDA. These include seizure, vomiting, diarrhea, anxiety, myopathy, cardiac arrhythmia, deep vein thromboses and death. However, there is no certainty that a reported adverse event can be attributed to a particular product [22]

το σπαστικο ειναι οτι δεν μου ανοιγει το λινκ γκκρρρρρρρρ
http://vm.cfsan.fda.gov/cgi-bin/aems.cgi?QUERY=creatine%20&STYPE=EXACT.
FDA Special Nutritionals Adverse Event Monitoring System. Accessed June 7, 1999.

τεσπα.... μετα γραφει....

A recent survey of 28 male baseball players and 24 male football players, ages 18 to 23, found that 16 (31%) experienced diarrhea, 13 (25%) experienced muscle cramps, 7 (13%) reported unwanted weight gain, 7 (13%) reported dehydration, and 12 reported various other adverse effects [23].

και το λινκ ειναι αυτο...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=10333782&dopt=Abstract

(τι διαολο ουτε αυτο μου ανοιγει...???? πφφφφφφ...)

Mitsen
14-12-10, 18:15
Ούτε εμενα μου τα ανοίγει ρε Devil!:shock:

Και έχει κάνα λεπτό που περιμένω και κάνει loading το δεύτερο link:unsure:

Devil
14-12-10, 18:18
Ούτε εμενα μου τα ανοίγει ρε Devil!:shock:

Και έχει κάνα λεπτό που περιμένω και κάνει loading το δεύτερο link:unsure:

ναι δεν ξερω τι διαολο γινετε και εμενα loading κανει το 2ο...

το πρωτο μου βγαζει error..!!!

σκατ@.... αμα βρω αλλα λινκ θα τα ποσταρω....

kostaras8
14-12-10, 22:31
το πρωι πως μπορω να συνδιασω την κρεατινη με την πρωτεινη?την κρεατινη ή την πρωτείνη καταναλωνω πρώτα?

beefmeup
14-12-10, 22:33
το πρωι πως μπορω να συνδιασω την κρεατινη με την πρωτεινη?την κρεατινη ή την πρωτείνη καταναλωνω πρώτα?

μαζι αν τα παρεις καλα ειναι..κ αν φας κ το πρωινο,μαζι εισαι κομπλε.

Dreiko
14-12-10, 22:33
το πρωι πως μπορω να συνδιασω την κρεατινη με την πρωτεινη?την κρεατινη ή την πρωτείνη καταναλωνω πρώτα?

και μαζι βαλτες.....δεν υπαρχει θεμα.....:thumbup:

εντιτ.τι θα γινει με τη παρτυ σου ρε διονυση??

oldhiphop
15-12-10, 21:27
μια ερωτιση.. μετα την προπονα να την παρω μαζη με προτεινη, η να παρω την προτεινη μετα απο 20 λεπτα?

Dreiko
15-12-10, 21:34
μια ερωτιση.. μετα την προπονα να την παρω μαζη με προτεινη, η να παρω την προτεινη μετα απο 20 λεπτα?

υ/α παιρνεις?ποση ωρα μετα την προπονα τρως στερεο γευμα?

Devil
16-12-10, 01:26
μια ερωτιση.. μετα την προπονα να την παρω μαζη με προτεινη, η να παρω την προτεινη μετα απο 20 λεπτα?

μαζι με υδατανθρακες

και μετα πινεις την πρωτεινη...

ισως ειναι καλητερα ετσι,αλλα παιζεις με λεπτομεριες...;)

oldhiphop
16-12-10, 16:30
εγω κανω το εξεις.

καπακια μετα την προπονιση περνω:
κρεατινη+δεξτροζη και μετα απο 20 λεπτα την whey.

ειναι σωστα η να τα βαζω ολα μεσα? (κρεατινη+δεξτροζη+whey)

κουλης
16-12-10, 16:34
η κρεατινη πρεπει να καταναλωνετε μαζι με αφθονο νερο αλλιως μπορει να προκαλεσει δυσφοριες-ενοχλησεις στο στομαχι?

Devil
16-12-10, 16:50
εγω κανω το εξεις.

καπακια μετα την προπονιση περνω:
κρεατινη+δεξτροζη και μετα απο 20 λεπτα την whey.

ειναι σωστα η να τα βαζω ολα μεσα? (κρεατινη+δεξτροζη+whey)

ναι σωστο ειναι δεν ειναι λαθος

Devil
16-12-10, 16:50
η κρεατινη πρεπει να καταναλωνετε μαζι με αφθονο νερο αλλιως μπορει να προκαλεσει δυσφοριες-ενοχλησεις στο στομαχι?

ναι υπαρχει περιπτωση να το κανει σε μερικους...

oldhiphop
16-12-10, 16:56
ναι σωστο ειναι δεν ειναι λαθος

eυχαριστω φιλε! :toast:

28782878
16-12-10, 22:24
Παιδια μολις εχω τελειωσει με τον κανονικο κυκλο κρεατινης(5 μερες φορτωμα+1 μηνα απο5 γρ /μερα) αλλα το νιτρικο που εχω jack 3d (1,5 γρ creatine /scoop) εχει αρκετο ακομα να συνεχίσω να το περνω η να κόψω και να συνεχισω ενα μηνα μετα????

giannis64
16-12-10, 22:26
παρτο κανονικα.

28782878
16-12-10, 22:29
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και κατι ακομα θα θεωρειται παυση η θα πρεπει καποια στιγμη να κοψω την λήψη εντελώς????

giannis64
16-12-10, 22:37
1.5 γρ κρεατινη σε προπροπονητικο ειναι μηδαμινη ποσοτητα.
τοση μπορει να παρει και καποιος που καταναλωνει κρεας και δεν κανει βαρη.

ας πουμε οτι ειναι σαν να κανεις οφ.

κουλης
16-12-10, 23:19
ποτε ειναι καλητερα να λαμβανεται η κρεατινη πριν η μετα την προπονηση? η δεν παιζει κανενα ρολο?

giannis64
16-12-10, 23:23
μετα την προπονηση..

chaniotis.manos
17-12-10, 01:12
αμεσως μετα την προπονηση οπως λεει και ο γιαννης,και παιρνε την μαζι με την πρωτεινη σου και εισαι οκ!!

jannous44
17-12-10, 22:17
παιδια σημερα ξεκινησα την κρεατινη πηρα 5γ μετα την προπονηση ο γυμναστης που ρωτησα μου ειπε οτι για να συνηθισει ο οργαμισμος μου πριν παω στο φορτωμα καλο θα ηταν για 3 εβδομαδες να περνω 10γ την μερα και στην 4η να ξεκινησω για 5 μερες τα 20γ. το θεμα ειναι οτι ξεχασα αν πρεπει να περνω την ιδια ποσοτητα και το σ/κ που δεν εχω προπονηση η πρεπει απλα να μεινω στα 5γ.. τι λετε εσεις? ελπιζω καποιος να μ απαντησει γρηγορα πριν την Δευτέρα :P:P

beefmeup
17-12-10, 22:42
παιδια σημερα ξεκινησα την κρεατινη πηρα 5γ μετα την προπονηση ο γυμναστης που ρωτησα μου ειπε οτι για να συνηθισει ο οργαμισμος μου πριν παω στο φορτωμα καλο θα ηταν για 3 εβδομαδες να περνω 10γ την μερα και στην 4η να ξεκινησω για 5 μερες τα 20γ. το θεμα ειναι οτι ξεχασα αν πρεπει να περνω την ιδια ποσοτητα και το σ/κ που δεν εχω προπονηση η πρεπει απλα να μεινω στα 5γ.. τι λετε εσεις? ελπιζω καποιος να μ απαντησει γρηγορα πριν την Δευτέρα :P:P

καλα ασε τι σου ειπε,ο τυπος κ αν θες να κανεις φορτωμα παρε 5+5(10γρ συνολο δλδ) τις 5 πρωτες μερες(πρωι κ μετα την προπονα),κ μετα μεινε σε 5γρ μονο μετα την προπονα.

jannous44
17-12-10, 22:48
το θεμα ειναι οτι ο τυπος ειναι επαγγελματιας bb γιαυτο κ τον εμπιστευομαι σε καποια πραγματα απλα θελω να περνω οπως ολοι εδω μεσα 2-3 γνωμες παραπανω μιας και τωρα μπαινω στον δρομο των συμπληρωματων...

beefmeup
17-12-10, 22:50
το θεμα ειναι οτι ο τυπος ειναι επαγγελματιας bb γιαυτο κ τον εμπιστευομαι σε καποια πραγματα απλα θελω να περνω οπως ολοι εδω μεσα 2-3 γνωμες παραπανω μιας και τωρα μπαινω στον δρομο των συμπληρωματων...

για γελια ειναι αμα σου ειπε κατι τετοιο φιλε,οχι επαγγελματιας ββ..

πρωτα απο ολα,ουτε το φορτωμα ειναι απαραιτητο,γιαυτο σου εγραψα,"αν θες να κανεις"..

κ να μην κανεις φορτωμα κ παρεις 5 ανα μερα,παλι καλα θα σαι.

metz
18-12-10, 00:46
για γελια ειναι αμα σου ειπε κατι τετοιο φιλε,οχι επαγγελματιας ββ..

πρωτα απο ολα,ουτε το φορτωμα ειναι απαραιτητο,γιαυτο σου εγραψα,"αν θες να κανεις"..

κ να μην κανεις φορτωμα κ παρεις 5 ανα μερα,παλι καλα θα σαι.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Μια χαρά δουλεύει και χωρίς φόρτωμα, δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεις άσκοπα τα νεφρά σου...

mojojojo
23-12-10, 21:36
Καλησπέρα παιδιά, είμαι 19 χρονών 1,75 και 58 κιλά. Μέχρι και πριν το καλοκαίρι ακολουθούσα διατροφή και γυμναζόμουν, ωστόσο το καλοκαίρι σταμάτησα το γυμναστήριο. Την διατροφή την συνεχίζω. Τώρα θα ξαναξεκινήσω γυμναστήριο, ωστόσο είμαι πολύ αδύνατος και πρέπει μέχρι το καλοκαίρι να αποκτήσω λίγη μάζα (όχι για την παραλία, υπάρχει άλλος λόγος). Σκεφτόμουν να πάρω κρεατίνη. Απλά δεν ξέρω, επειδή τυπικά είμαι ξανά αρχάριος. Τί λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Pavlos17
23-12-10, 22:12
Καλησπέρα παιδιά, είμαι 19 χρονών 1,75 και 58 κιλά. Μέχρι και πριν το καλοκαίρι ακολουθούσα διατροφή και γυμναζόμουν, ωστόσο το καλοκαίρι σταμάτησα το γυμναστήριο. Την διατροφή την συνεχίζω. Τώρα θα ξαναξεκινήσω γυμναστήριο, ωστόσο είμαι πολύ αδύνατος και πρέπει μέχρι το καλοκαίρι να αποκτήσω λίγη μάζα (όχι για την παραλία, υπάρχει άλλος λόγος). Σκεφτόμουν να πάρω κρεατίνη. Απλά δεν ξέρω, επειδή τυπικά είμαι ξανά αρχάριος. Τί λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

φιλε δεν νομιζω να χρειαζεσαι συμπληρωμα,το πρωτο συμπληρωμα που ισως χρειαστεις ειναι η πρωτεινη και μετα ολα τα αλλα.

mojojojo
23-12-10, 23:55
Ευχαριστώ ρε φίλε για την απάντηση... :thumbup: Πρωτείνη έπαιρνα και πριν σταματήσω το γυμναστήριο, παίρνω και τώρα. Επίσης παίρνω μια πολυβιταμίνη. Δεν είμαι κυριολεχτικά αρχάριος. Απλά αποτραβήχτηκα για μισό χρόνο (ξέρεις, κυρίως επειδή βαρέθηκα...). Δεν ξέρω όμως εαν λόγω αυτού δεν πρέπει να πάρω κρεατίνη κατευθείαν. Πρέπει να περιμένω ξανα κάποιο διάστημα;

salpas18
24-12-10, 11:59
Ευχαριστώ ρε φίλε για την απάντηση... :thumbup: Πρωτείνη έπαιρνα και πριν σταματήσω το γυμναστήριο, παίρνω και τώρα. Επίσης παίρνω μια πολυβιταμίνη. Δεν είμαι κυριολεχτικά αρχάριος. Απλά αποτραβήχτηκα για μισό χρόνο (ξέρεις, κυρίως επειδή βαρέθηκα...). Δεν ξέρω όμως εαν λόγω αυτού δεν πρέπει να πάρω κρεατίνη κατευθείαν. Πρέπει να περιμένω ξανα κάποιο διάστημα;

θα σε βοηθήσει να επανελθης και πιο γρηγορα η κρεατινη εγω παντος ετσι ξεκηνισα ξανα οταν ειχα σταματιση για καιρο παντος κακο δεν κανει μονο βοηθαει :) τωρα δικια σου επιλογη ειναι τι θα κανεις μπορει και να σου απαντιση και κανενας αλλος πιο κατατοπιστικος απο εμενα ;) καλη συνεχεια!

mojojojo
25-12-10, 10:25
θα σε βοηθήσει να επανελθης και πιο γρηγορα η κρεατινη εγω παντος ετσι ξεκηνισα ξανα οταν ειχα σταματιση για καιρο παντος κακο δεν κανει μονο βοηθαει :) τωρα δικια σου επιλογη ειναι τι θα κανεις μπορει και να σου απαντιση και κανενας αλλος πιο κατατοπιστικος απο εμενα ;) καλη συνεχεια!

Σ'ευχαριστώ πολύ ρε φίλε για την απάντηση...Χαίρομαι που απάντησε κάποιος με την ίδια περιπτωση και εμπειρία...:thumbup: Μάλλον θα την ξεκινήσω κι εγώ λοιπόν...

salpas18
25-12-10, 21:28
Σ'ευχαριστώ πολύ ρε φίλε για την απάντηση...Χαίρομαι που απάντησε κάποιος με την ίδια περιπτωση και εμπειρία...:thumbup: Μάλλον θα την ξεκινήσω κι εγώ λοιπόν...

:thumbup::toast:

jannous44
29-12-10, 10:59
να ρωτησω παιδια.. εγω το πρωι περνω 5γ κρεατινη μαζι με πρωτεινη και μετα τη προπονα 5γ με νερο +1μισι κουταλια μελι και μετα απο 10 λεπτα πρωτεινη.. εινα σωστος αυτος ο τροπος χρησης?

salpas18
29-12-10, 11:03
να ρωτησω παιδια.. εγω το πρωι περνω 5γ κρεατινη μαζι με πρωτεινη και μετα τη προπονα 5γ με νερο +1μισι κουταλια μελη και μετα απο 10 λεπτα πρωτεινη.. εινα σωστος αυτος ο τροπος χρησης?

ναι!! μπορεις και να τα παρεις μαζι με την πρωτεινη και μετα την προπο εγω παντα ετσι κανο :P αλλα πιο σωστο μπορει να ειναι αυτο που κανεις για πιο γρηγορη αποροφησει αλλα μπορει και να ειναι το ιδιο γιατι μετα την προπο ειμαστε σαν τον μπομπ τον σφουγαρακι :turtle: :P

jannous44
29-12-10, 11:27
κοιτα εμενα με βολευει και ο τροπος χρησης... μετα τη προπο σε 5 λεπτα ειμαι σπιτι περνω την κρεατινη με το μελι κανω το 10λεπτο κλασικο μπανιο ωστε να φυγει ολη η μπιχλα απο πανω μου :P και μετα περνω πρωτεινη με νερο:bbbiceps:

salpas18
29-12-10, 11:45
κοιτα εμενα με βολευει και ο τροπος χρησης... μετα τη προπο σε 5 λεπτα ειμαι σπιτι περνω την κρεατινη με το μελι κανω το 10λεπτο κλασικο μπανιο ωστε να φυγει ολη η μπιχλα απο πανω μου :P και μετα περνω πρωτεινη με νερο:bbbiceps:

:thumbup:;)

d3m
29-12-10, 16:51
Δημιουργει προβλημα η καφεινη κατα τι ληψη κρεατινης?:unsure:

ΦΥΓΑΣ
29-12-10, 17:19
Δημιουργει προβλημα η καφεινη κατα τι ληψη κρεατινης?:unsure:


η καφεΐνη νομιζω εμποδίζει τη συγκράτηση της κρεατίνης

metz
29-12-10, 17:49
Δημιουργει προβλημα η καφεινη κατα τι ληψη κρεατινης?:unsure:

Αν πίνεις μπόλικο νερό κανένα πρόβλημα!

Devil
29-12-10, 18:36
Δημιουργει προβλημα η καφεινη κατα τι ληψη κρεατινης?:unsure:

ναι... αλλα ''νομιζω'' οτι ειναι λεπτομερια....


Αν πίνεις μπόλικο νερό κανένα πρόβλημα!

δεν εχει να κανει...

metz
29-12-10, 18:39
ναι... αλλα ''νομιζω'' οτι ειναι λεπτομερια....



δεν εχει να κανει...

Δεν έχω βρει καμία σοβαρή μελέτη που να το αποδεικνύει, μόνο ''φήμες'', επιβεβαίωση καμία.

Devil
29-12-10, 19:15
Δεν έχω βρει καμία σοβαρή μελέτη που να το αποδεικνύει, μόνο ''φήμες'', επιβεβαίωση καμία.

την εχει ποσταρει ο beef κατι σελιδες πισω... αλλα πρεπει να ειναι πολυ πισω νομιζω

beefmeup
29-12-10, 20:16
Δεν έχω βρει καμία σοβαρή μελέτη που να το αποδεικνύει, μόνο ''φήμες'', επιβεβαίωση καμία.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8929583

Wolve
29-12-10, 21:21
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8929583

:thumbup:

Mitsen
29-12-10, 21:36
Ωραίος Διονύση για το άρθρο:thumbup:

Ψάχνοντας στο net βρήκα και εγώ παρόμοιες αναφορές που επαληθεύουν τα όσα προειπώθηκαν για την καφεΐνη και ήθελα να ρωτήσω σε αυτό το σημείο...

Ένα άτομο ας πάρουμε εμενα, που πίνω 1-2 ελληνικούς τη μέρα και άλλους τόσους πριν τη προπόνηση, μήπως θάταν καλλίτερο να μειωθεί η ακόμα να μηδενιστεί η καθημερινή λήψη καφεΐνης σε περιόδους λήψης κρεατίνης? :unsure:

Επίσης μερικοί προτιμούν να χρησιμοποιούν λιποδιαλυτές για ενέργεια σε περιόδους όγκου. Αυτό σύμφωνα και με το άρθρο του Beef έρχεται σε κόντρα σε περιόδους λήψης κρεατίνης.:unsure:

giannis64
29-12-10, 21:54
αν φτασεις σε σημειο να σκεφτεις να κοψεις τον τους καφεδες, που για πολλους ειναι μια απολαυση της ζωης, για να σε πιασει η κρεατινη, ενα πιασιμο που μαλλων πολυ σπανια καταλαβενεις, ε τοτε τι να πω. λες και αν επρνες κρεατινη και επινες και καφε θα καταλαβενες αν δουλευει η οχι?
αλλωστε νομιζω πως με καφε η χωρις, μικρη ειναι η διαφορα.

tommygunz
29-12-10, 22:32
Προφανώς θα καταλάβαινες αν δούλευε ή όχι.

Ωραίο το άρθρο btw.:thumbup:

beefmeup
29-12-10, 23:45
παιδια,αλλο η φαρμακευτικη καφεινη,κ αλλο ενας καφες.
κ απο πλευρας ποσοτητας καφεινης,αλλα κ οτι τον καφε θα τον πιεις λιγο λιγο,οποτε σε αλλους χρονους θα μεταβολιστει η καφεινη απτο σωμα.
η δραση της τελικα,κραταει καποιες ωρες απτην ληψη,αλλα αν θελουμε να ειμαστε σιγουροι αποφευγουμε την ληψη της μαζι με κρεατινη.

το ξαναγραφω οτι εχει διαφορα,ενας καφες απο 200μιλι καφεινη σε ταμπλετα.

metz
30-12-10, 00:55
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8929583

Δεν αποδεικνύει κάτι. Δεν έχει γίνει με σωστό τρόπο. Μικρά διαστήματα έρευνας (on και off creatine).
Χρησιμοποιεί το ίδιο γκρουπ ανθρώπων όπου δίνει κρεατίνη για ένα διάστημα, ακολουθεί 6 μέρες placebo και μετά κρεατίνη και καφεΐνη. Δεν αφήνει αρκετό χρόνο για να αδειάσει το σώμα από την κρεατίνη και σίγουρα δεν χρησιμοποιεί την κρεατίνη και το συνδυασμό κρεατίνης+καφεΐνη για αρκετό διάστημα.
Σίγουρα τα αποτελέσματα δεν είναι αξιόπιστα με τη μέθοδο που ακολούθησαν.

Εδώ μας τα αλλάζει κάπως...

έτος έρευνας 2002
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12439084

έτος έρευνας 2010
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20934602

και εδώ

έτος έρευνας 2010
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20156347

εδώ μας λέει πως η καθημερινή/συστηματική λήψη καφεΐνης εξουδετερώνει τη δράση της κρεατίνης

http://www.warriorfx.com/2009/05/creatine-and-caffeine-for-performance/


εδώ απενοχοποιεί την καφεΐνη παντελώς
http://www.bodybuilding.com/fun/berardi5.htm?welcome=true

Βέβαια, στον καθένα μας το κάθε συμπλήρωμα δουλεύει διαφορετικά. Οπότε δοκιμάζουμε και αποφασίζουμε.

beefmeup
30-12-10, 14:32
Δεν αποδεικνύει κάτι. Δεν έχει γίνει με σωστό τρόπο. Μικρά διαστήματα έρευνας (on και off creatine).
Χρησιμοποιεί το ίδιο γκρουπ ανθρώπων όπου δίνει κρεατίνη για ένα διάστημα, ακολουθεί 6 μέρες placebo και μετά κρεατίνη και καφεΐνη. Δεν αφήνει αρκετό χρόνο για να αδειάσει το σώμα από την κρεατίνη και σίγουρα δεν χρησιμοποιεί την κρεατίνη και το συνδυασμό κρεατίνης+καφεΐνη για αρκετό διάστημα.

καποιο λαθος κανεις εδω..

Before and after 6 days of placebo, Cr (0.5 g x kg-1 x day-1), or Cr (0.5 g x kg-1 x day-1) + C (5 mg x kg-1 x day-1) supplementation, ,
πραγμα που σημαινει οτι τα..θυματα δοκιμασαν κ placebo,μαζι με τα αλλα για 6 μερες.
κ αυτο φενεται μετα που γραφει.

Muscle ATP concentration remained constant over the three experimental conditions.
δλδ placebo,cr,cr+caffeine.

giannis64
30-12-10, 18:11
Προφανώς θα καταλάβαινες αν δούλευε ή όχι.

Ωραίο το άρθρο btw.:thumbup:


δεν θα έπρεπε να συμπεραίνεις, αλλά να δοκιμάζεις και να αποφασίζεις.
και αν δεις αναφέρομαι στον καφέ (ρόφημα) που καμία διαφορά δεν έχει σε συνδυασμό με κρεατίνη.



παιδια,αλλο η φαρμακευτικη καφεινη,κ αλλο ενας καφες.
κ απο πλευρας ποσοτητας καφεινης,αλλα κ οτι τον καφε θα τον πιεις λιγο λιγο,οποτε σε αλλους χρονους θα μεταβολιστει η καφεινη απτο σωμα.
η δραση της τελικα,κραταει καποιες ωρες απτην ληψη,αλλα αν θελουμε να ειμαστε σιγουροι αποφευγουμε την ληψη της μαζι με κρεατινη.

το ξαναγραφω οτι εχει διαφορα,ενας καφες απο 200μιλι καφεινη σε ταμπλετα.

+1 στον διονυση.

metz
30-12-10, 20:25
καποιο λαθος κανεις εδω..

Before and after 6 days of placebo, Cr (0.5 g x kg-1 x day-1), or Cr (0.5 g x kg-1 x day-1) + C (5 mg x kg-1 x day-1) supplementation, ,
πραγμα που σημαινει οτι τα..θυματα δοκιμασαν κ placebo,μαζι με τα αλλα για 6 μερες.
κ αυτο φενεται μετα που γραφει.

Muscle ATP concentration remained constant over the three experimental conditions.
δλδ placebo,cr,cr+caffeine.

Ακριβώς, δηλαδή τους έδωσαν κρεατίνη, ακολούθησε κάποιο placebo για 6 ημέρες και στη συνέχεια κρεατίνη συν καφεΐνη. Δηλαδή σε 6 μέρες περίμεναν να καθαρίσει η κρεατίνη και να έχουν στη συνέχεια φρέσκα στοιχεία από το συνδυασμό κρεατίνης και καφεΐνης; Εδώ είναι η ένστασή μου, όπως αναφέρεται και στα 2 τελευταία links που δίνω ποιο πάνω. Η βαρύτητα της μελέτης και τον αποτελεσμάτων ουσιαστικά χάνει από τη μεθοδολογία που ακολουθήθηκε.

Θα συμφωνήσω όμως πως απ' ότι φαίνεται η συνεχόμενη, καθημερινή λήψη καφεΐνης φαίνεται να εξουδετερώνει τη δράση της κρεατίνης.

Θα είχε ίσως ενδιαφέρον μια μακροχρόνια έρευνα (πχ 2μηνών), σε αθλητές που χρησιμοποιούν κρεατίνη και παίρνουν καφεΐνη 1-2 φορές την εβδομάδα.

beefmeup
30-12-10, 21:27
Ακριβώς, δηλαδή τους έδωσαν κρεατίνη, ακολούθησε κάποιο placebo για 6 ημέρες και στη συνέχεια κρεατίνη συν καφεΐνη. Δηλαδή σε 6 μέρες περίμεναν να καθαρίσει η κρεατίνη και να έχουν στη συνέχεια φρέσκα στοιχεία από το συνδυασμό κρεατίνης και καφεΐνης;

διαβαζεις λαθος την προταση.

υπηρξαν τρεις ομαδες..placebo,cr,cr+caff.
6 μερες κ για τις 3 ομαδες.

το before and after,παει αλλου οχι στην χορηγηση συμπληρωματων,αλλα δες τι τονιζω στην παρακατω προταση.

Before and after 6 days of placebo, Cr (0.5 g x kg-1 x day-1), or Cr (0.5 g x kg-1 x day-1) + C (5 mg x kg-1 x day-1) supplementation, 31P-nuclear magnetic resonance spectroscopy of the gastrocnemius muscle and a maximal intermittent exercise fatigue test of the knee extensors on an isokinetic dynamometer were performed.

δλδ οτι πριν αλλα κ μετα την χορηγηση 3 ομαδων με συμπληρωματα,υπηρξαν μετρησεις,κ τεστ μυικης κοπωσεως.

metz
30-12-10, 21:53
Έχεις δίκιο :thumbup:

Mitsen
31-12-10, 04:30
^^ ξεκαθαρίσαμε και αυτό το θέμα;)

:toast:

outnumb
31-12-10, 22:53
παιδια γεια σας και καλη χρονια σε ολους...τον συνδυασμο μονοϋδρικης και β-αλανινης πριν την προπονηση πως τον βλεπετε; με ενδιαφερει να εχω διαρκεια δυναμης στην προπονηση (γιατι μετα απο ενα σημειο με εγκαταλειπει) και σκεφτηκα αυτον τον συνδυασμο

beefmeup
31-12-10, 23:38
παιδια γεια σας και καλη χρονια σε ολους...τον συνδυασμο μονοϋδρικης και β-αλανινης πριν την προπονηση πως τον βλεπετε; με ενδιαφερει να εχω διαρκεια δυναμης στην προπονηση (γιατι μετα απο ενα σημειο με εγκαταλειπει) και σκεφτηκα αυτον τον συνδυασμο

ειναι πολυ καλος.

5γρ κρεατινη κ 2γρ β-αλανινη κ εισαι κομπλε.

tommygunz
31-12-10, 23:45
δεν θα έπρεπε να συμπεραίνεις, αλλά να δοκιμάζεις και να αποφασίζεις.
και αν δεις αναφέρομαι στον καφέ (ρόφημα) που καμία διαφορά δεν έχει σε συνδυασμό με κρεατίνη.



αν φτασεις σε σημειο να σκεφτεις να κοψεις τον τους καφεδες, που για πολλους ειναι μια απολαυση της ζωης, για να σε πιασει η κρεατινη, ενα πιασιμο που μαλλων πολυ σπανια καταλαβενεις, ε τοτε τι να πω. λες και αν επρνες κρεατινη και επινες και καφε θα καταλαβενες αν δουλευει η οχι?
αλλωστε νομιζω πως με καφε η χωρις, μικρη ειναι η διαφορα.

Εγώ για αυτό απάντησα Γιάννη. Δεν θα έλεγα πως είναι ένα πιάσιμο το πιάσιμο της κρεατίνης που πολύ σπάνια καταλαβαίνεις. Το αντίθετο.

Το πως άλλο καφές και άλλο καφεΐνη λογικό, απλά δεν απάντησα σε αυτό, απάντησα σε αυτά που έγραψες με το κόκκινο.:toast:

(Άσχετο, αλλά τα γράμματά σου γιατί τα βάζεις πάντα να είναι μαύρα? Ήθελα καιρό να στο πω, δεν έχω το White Template, αλλά το Underground Style και έτσι όπως είναι μάυρο το φόντο δυσκολεύομαι να διαβάσω αυτά που γράφεις!)

ierapetra
01-01-11, 13:29
παιδια να κανω και εγω μια ερωτησουλα???? επειδη ειχα παρει και εγω κρεατινh αλλα επερνα μικρες ποσοτητες 2 γρ την φορα .... πριν και μετα τιν προπονηση ....και επερνα μεχρι να τελειωσει 250γρ ηταν tis weider καθαρη ... λετε να μου εκανε κακο στο ATP>>????

beefmeup
01-01-11, 14:28
... λετε να μου εκανε κακο στο ATP>>????

γιατι??

γυμναστηριο στην ιεραπετρα που πας φιλε??

ierapetra
01-01-11, 14:58
γιατι??

γυμναστηριο στην ιεραπετρα που πας φιλε??
απλα ρωτησα και καλα επειδη 250 γρ να περνω 2 γρ πριν και μετα την προπονηση συνολικα 4 γρ και βγαινει πολυ καιρος χρησης και ειπα μπας και εχει μειωσει τα απιπεδα atp ... στο Lifefitness γτ ρωτας εχεις κανενα γνωστο??? μπορει να ξερεις τον φυτρο βαγγελη ?? δες sto hall of the fame :)

beefmeup
01-01-11, 16:10
απλα ρωτησα και καλα επειδη 250 γρ να περνω 2 γρ πριν και μετα την προπονηση συνολικα 4 γρ και βγαινει πολυ καιρος χρησης και ειπα μπας και εχει μειωσει τα απιπεδα atp ... στο Lifefitness γτ ρωτας εχεις κανενα γνωστο??? μπορει να ξερεις τον φυτρο βαγγελη ?? δες sto hall of the fame :)

4γρ δεν ειναι πολλα,μια χαρα ειναι..μπορεις να τα παρεις ολα μαζι η 5γρ μετα την προπονα.ισως ειναι λιγο καλυτερα ετσι.
κατα τα αλλα δεν μειωνει τπτ η κρεατινη.

ναι,εχουμε μιλησει με τον βαγγελη απο παλιοτερα,πριν ανοιξει το γυμναστηριο του..πηγαινε στο λακη,που πηγαινα κ γω εκει;)

themisdas
01-01-11, 21:54
Καλη χρονια σε ολους!
σκευτομαι να αρχισω να παιρνω την MuscleTech Cell-Tech Hardcore Pro Series.
Στις οδηγειες λεει φορτωμα για 5 μερες απο 2 δοσεις ( η καθε δοση ειναι 2 σκουπ και καθε σκουπ εχει 5 γραμ κρεατινης) δηλαδη 20 γραμ κρεατινης, Και την περιοδο συντηρησης μια δοση καθε μερα , δηλαδη 10 γραμ κρεατινης.
Ολο αυτο μου φαινετε υπερβολικο!
Εγω σκευτομαι ή να κανω φορτωμα για 2 μερες να παιρνω 1 σκουπ το πρωι και ενα μετα την προπονηση δηλαδη 10 γραμμ συνολο. Και για εναν μηνα να συνεχισω να παιρνω 1 σκουπ (δηλ 5 γραμ) μετα την προπονηση

ΥΣ ειμαι 19 χρονων και παω 4 φορες την εβδ γυνμαστ. και ασχολουμε 2 χρονια με την γυμναστικη

Δωστε μου τα φωτα σας!!

Mitsen
02-01-11, 01:40
τόσες εταιρίες έχουν συμπλήρωμα κρεατίνης, την Muscletech βρήκες?:unsure::P

Δεν είναι αναγκαία η φάση loading

edit: στη photo εσύ είσαι?:unsure:

Wolve
02-01-11, 02:42
τόσες εταιρίες έχουν συμπλήρωμα κρεατίνης, την Muscletech βρήκες?:unsure::P

Δεν είναι αναγκαία η φάση loading

edit: στη photo εσύ είσαι?:unsure:

:thumbup:

themisdas
02-01-11, 11:04
γιατι βρε παιδια τι εχει η musletech? βασικα σκευτομουν να παρω φορμουλα για να μην εχω να προσθετω και υδατανθρακα. Εχετε να μου προτεινετε καποια καλυτερη?
( σε αυτην την φωτο ειμαι εγω στην προηγουμενη ηταν το προτυπο μου, my bro:thumbup:)

Ευρης
02-01-11, 23:40
Καλησπερα παιδια, ξεφυλλισα αυτο το θεμα και τλκ δεν βρηκα απαντηση σε μια απορια που εχω γυρω απο την κρεατινη. Γενικα μετα τον κυκλο τι μας μενει? Μπορει να μας αφησει καποια ποσοτητα λιπους στο σωμα μας?Και τελικα 8 καταφερω να ανεβω εστω μερικα κιλα στο τελος?

giannis64
02-01-11, 23:47
το κερδος απο την κρεατινη ειναι η δυναμη που σου δινει κατα την διαρκεια ληψης της για ποιο εντονες προπονησεις και πιο γρηγορη μυικη αναρωσει. τιποτα δεν παραμενει απο τις ιδιοτητες της κατα τον τερμαστισμο της.

Ευρης
03-01-11, 09:04
ευχριστω πολυ!

Triumph
03-01-11, 10:51
Θα ηθελα να ρωτησω κατι,οταν εισαι σε κυκλο κρεατινης(σε φαση φορτοματος και
συντηρησης) και ταυτοχρονα λαμβανεις και πρωτεινη, υπαρχει προβλημα να λαμβανονται κ τα δυο συμπλιροματα μετα την προπονηση ?
μπορο να λαμβανω και τα δυο ?

Ευρης
03-01-11, 11:10
απ οτι ξερω η ληψη της κρεατινης συνεπαγεται και τη ληψη του γνωστου πακετου πρωτεινης-υδατανθρακα μετα την προπονηση. Εξαλλου γ αυτο υπαρχουν και η φορμουλες. Αν κανω λαθος ας μ διορθωσει καποιος.

beefmeup
03-01-11, 12:36
μπορο να λαμβανω και τα δυο ?

ανετα.


απ οτι ξερω η ληψη της κρεατινης συνεπαγεται και τη ληψη του γνωστου πακετου πρωτεινης-υδατανθρακα μετα την προπονηση. Εξαλλου γ αυτο υπαρχουν και η φορμουλες. Αν κανω λαθος ας μ διορθωσει καποιος.

ουτε λαθος,ουτε σωστο αυτο που γραφεις.
τπτ δεν συνεπαγεται τπτ..δεν υπαρχει μαγικος συνδιασμος σε αυτα που αναφερεις.
οι φορμουλες απλα υπαρχουν για μια σχετικη ευκολια,να μην μπαινεις στην διαδικασια να ανακατευεις 500 σκονες μαζι.
αλλα εγω δεν τις προτιμω..καλυτερα να ανακατευω σκονες.

themisdas
03-01-11, 13:22
τόσες εταιρίες έχουν συμπλήρωμα κρεατίνης, την Muscletech βρήκες?:unsure::P

Δεν είναι αναγκαία η φάση loading

εχετε καποια καλυτερη φορμουλα κρεατινης να προτεινετε? :unsure:

beefmeup
03-01-11, 13:42
εχετε καποια καλυτερη φορμουλα κρεατινης να προτεινετε? :unsure:

παρε μια αξιοπιστη μονυδρικη τυπου reflex,κ ενα υ/α τυπου μαλτο με 12 ευρο,κ εισαι κομπλε.
μην δινεις λεφτα αλλου.

Georgealex
03-01-11, 14:05
Ρε παιδια γτ οταν πινω βαζω την κρεατινη μεσα στην πρωτεινη και την πινω μετα την προπονηση παω κατευθειαν τουαλετα.....

5 γρ, βαζω....

beefmeup
03-01-11, 14:07
Ρε παιδια γτ οταν πινω βαζω την κρεατινη μεσα στην πρωτεινη και την πινω μετα την προπονηση παω κατευθειαν τουαλετα.....

5 γρ, βαζω....

δεν εχει να κανει η ποσοστητα..αν κ μπορεις να δοκιμασεις μικροτερη δοση να το τσεκαρεις.
αυτο συμβαινει με την κρεατινη σε καποιους..τους στελνει δλδ.

Georgealex
03-01-11, 14:08
δεν εχει να κανει η ποσοστητα..αν κ μπορεις να δοκιμασεις μικροτερη δοση να το τσεκαρεις.
αυτο συμβαινει με την κρεατινη σε καποιους..τους στελνει δλδ.

Μου ειπαν να την πινω πριν την προπονηση και την πρωτεινη μονη της....

beefmeup
03-01-11, 14:20
Μου ειπαν να την πινω πριν την προπονηση και την πρωτεινη μονη της....

δεν εχει να κανει αυτο..
δοκιμασε να μειωσεις λιγο την δοση σταδιακα,κ βλεπεις.
αλλιως δοκιμασε να περνεις την κρεατινη μονη της,μετα την προπονα(μαζι με ενα υ/α) κ μετα απο 20 λεπτα την πρωτεινη.
οτι σου ειπαν δλδ,αλλα να βαλεις κ λιγο υ/α μαζι με την κρεατινη.μπορει να βοηθησει.

Georgealex
03-01-11, 14:21
δεν εχει να κανει αυτο..
δοκιμασε να μειωσεις λιγο την δοση σταδιακα,κ βλεπεις.
αλλιως δοκιμασε να περνεις την κρεατινη μονη της,μετα την προπονα(μαζι με ενα υ/α) κ μετα απο 20 λεπτα την πρωτεινη.

Οκ... Να σαι καλα...

Devil
03-01-11, 14:30
Μου ειπαν να την πινω πριν την προπονηση και την πρωτεινη μονη της....

ποσο νερο βαζεις? τι κρεατινη ειναι? απλη μονουδρικη ?

Ευρης
03-01-11, 15:01
Γενικα απο τη χρηση κρεατινης εινα δυνατον να προκυψει μακροχρονια καποια παρενεργεια ή δυσλειτουργια οργανων? π.χ. νεφρα?

Devil
03-01-11, 15:04
Γενικα απο τη χρηση κρεατινης εινα δυνατον να προκυψει μακροχρονια καποια παρενεργεια ή δυσλειτουργια οργανων? π.χ. νεφρα?

αν εχεις απο πριν προβλημα στα νεφρα ναι....

αν δεν εχεις τοτε οχι...

Ευρης
03-01-11, 15:05
Με εξετασεις μπορει να εντοπιστει αυτο ετσι?Εννοω αν εχεις προβλημα ηδη...

Devil
03-01-11, 15:07
Με εξετασεις μπορει να εντοπιστει αυτο ετσι?Εννοω αν εχεις προβλημα ηδη...

ναι

Ευρης
03-01-11, 15:32
Σκεφτομαι για αρχη τη Creatine Micronized τησ Dymatize. Απλα αυτο που μ κολωνει λιγο γτ οπως ειπα ειναι πρωτη φορα που 8 παρω κρεατινη είναι οι παρενεργειες. Αν εχει....

giannis64
03-01-11, 15:36
ευρη το ρωτησες και παρπανω και σου απαντησα.

αν φοβασαι μην περνεις. αστο..
δεν υπαρχει κανεις να σου πει παρε και δεν θα παθεις τιποτα. γιατι απλα δεν ξερει κανεις πως ακριβως θα το διαχειριστεις.
σου ειπα και πιο πανω..

οτι και να παρεις, αν το παρεις με μετρο και ετσι οπως πρεπει δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Ευρης
03-01-11, 15:37
οκ ευχαριστω πολυ..

Devil
03-01-11, 15:38
Σκεφτομαι για αρχη τη Creatine Micronized τησ Dymatize. Απλα αυτο που μ κολωνει λιγο γτ οπως ειπα ειναι πρωτη φορα που 8 παρω κρεατινη είναι οι παρενεργειες. Αν εχει....

σκεψου το.... δες το καλητερα και αποφασισε με την ησυχια σου...

παρενεργιες σε καποιον που δεν εχει προβλημα δεν υπαρχουν...

Ευρης
03-01-11, 15:45
ok και εγω πιστευω με 5 γρ μετα την προπονηση/ημερα δεν θ υπαρξει προβλημα και αν ειχα ηδη θ τ ηξερα...

giannis64
03-01-11, 15:46
:thumbup:

Ευρης
03-01-11, 15:48
;)

Ευρης
04-01-11, 11:07
Η φαση loading ειναι απαραιτητη γι εναν αρχαριο?

tommygunz
04-01-11, 12:57
Ούτε και για έμπειρο είναι απαραίτητη.;) Αυτό που θα μπορούσες να ακολουθήσεις είναι τα εξής:
5γρ. μετά την προπόνηση
ή
5γρ. με το πρωινό και άλλα 5γρ. μετά την προπόνηση.

Εγώ που έχω δοκιμάσει το 2ο δύο φορές είδα αρκετά μεγάλη άνοδο σε δύναμη. Αλλά και άτομα που παίρνουν μόνο 5γρ. μετά την προπόνηση μια χαρά ανέβασμα σε δύναμη βλέπουν.

themisdas
04-01-11, 18:30
η δυναμη μενει μετα το τελος του κυκλου?

beefmeup
04-01-11, 18:31
η δυναμη μενει μετα το τελος του κυκλου?

θα πεσεις λιγο,αλλα αν εχεις παρει σε δυναμη μεσα στην χρηση της,θα σου μεινει μερος της.

Wolve
04-01-11, 18:45
Εγω περνω μια απλη μονουδρικη, την πρωτεινη και την μαλτο (ή waxy maize, εξαρταται) και τα κανω ολα μπλουμ σε ενα shaker. Ουτε συνδιασμους αλλους και 100 πραματα σε 1 προιον ουτε τιποτα.

Να αλλαξω κατι ή ειναι ενταξει ? Αυτο ξερω τοσο καιρο και αυτο θεωρω πως βγαινει σαν νοημα και απο ολα οσα λεμε.

giannis64
04-01-11, 18:47
και εγω το ιδιο..:thumbup:

Wolve
04-01-11, 20:21
και εγω το ιδιο..:thumbup:

5γρ κρεατινης / 35γρ πρωτ / 30γρ υδατ για μεταπροπονητικο ειναι καλη αναλογια ?

giannis64
04-01-11, 20:39
αυτο εχει σχεση με τα κιλα σου, τους στοχους σου, αλλα και με το διατροφικο προγραμμα που εχεις επιλεξει.

εγω πχ καποιες φορες εχω 5 κρεατινη- 40 πρωτεινη και 80-100 υδατανθρακα.

Wolve
04-01-11, 22:03
:thumbup:

Ευρης
05-01-11, 10:30
Χθες με την ευκαιρια ειχα μια συζητηση με 2 γυμναστες μου,και μου ειπαν κ οι δυο οτι αν κανω μια χρηση των 5 γρ ανα ημερα και οχι υπερπληρωση απο τα κιλα που πιθανον 8 παρω ενα μεγαλο μερος αυτων 8 μεινει . Αλη8ευει ? Με ενα μηνα μεσα ενα μηνα off ...

kikoko23
05-01-11, 11:21
Καλημερα!! ρε παιδια λυστε μου λιγο την εξης απορια: αν ξεκινησεις να παιρνεις κρεατινη δεν μπορεις αργοτερα να τη σταματησεις? πρεπει να την παιρνεις επ' αοριστον? και αν τη σταματησεις θα εχεις καποιο αρνητικο αποτελεσμα στο σωμα? (ευχαριστω)..

Ευρης
05-01-11, 12:11
Ετσι κ αλλιως πρεπει ν κανεις διαλλειματα στη ληψη της δλδ ν την παιρνεις ανα δυο μηνες και ν κανεις εχεις ενα μηνα off . Κτ τετοιο αναλογα και μ τ σωμα σου και τις αναγκες σου.
Αναλογα επισης με τις δοσεις που παιρνεις επειδη η κρεατινη κανει κατακρατηση υγρων 8 εχεις παρει καποια κιλα τα οποια μετα τον κυκλο σου 8 τ αποβαλλεις και τα περισσοτερα κιλα 8 φυγουν. Παρακαλω διορ8ωστε με αν κανω λα8ος!:)

kikoko23
05-01-11, 13:08
η αποβολή αυτων των κιλων μπορει να εχει σαν αποτελεσμα την χαλαρωση των μυων? ''το λεγομενο κρεμασμα?''

arisfwtis
05-01-11, 13:09
οχι

Ευρης
05-01-11, 13:22
η αποβολή αυτων των κιλων μπορει να εχει σαν αποτελεσμα την χαλαρωση των μυων? ''το λεγομενο κρεμασμα?''
Δεν νομιζω οτι ισχυει κτ τετοιο ...

kikoko23
05-01-11, 13:26
α οκ ευχαριστω!!! και κατι αλλο... ο ογκος μετα το σταματημα της ληψης θα φυγει?

Ευρης
05-01-11, 13:30
Τα κιλα που 8 παρεις στην ουσια ειναι απο την κατακρατηση υγρων , φυσικο ειναι οτι μετα τ τελος του κυκλου αφου 8 αποβαλλεις τ υγρα καποια κιλα 8 φυγουν..

COBRA_STYLE
05-01-11, 13:55
η λογικη και η ιστορια μεχρι τωρα εχει δειξει οτι τα χανεις τα κιλα αυτα στις περισσοτερες περιπτωσεις!!!

εγω περυσι που επαιρνα size on τα ειχα κρατησει τα 3-4 κιλα που πηρα και απλα τα εχασα μετα απο καιρο στη γραμμωση!!!ειναι αναλογα το ποσο καλη διατροφη θα κανεις και προπονηση και επισης εξαρταται και απο το σωμα του καθενος:green:

Ευρης
05-01-11, 14:05
Μετα απο ποσο καιρο περιπου???

kikoko23
05-01-11, 14:23
Cobra, κατα τη γραμμωση εχασες μυικο ογκο?

giannis64
05-01-11, 20:43
παιδια διαβαστε λιγο το θεμα απο την αρχη και μην ανακυκλωνετε τις ερωτησεις παλι και παλι...

μην βαριεστε γιατι ολα αυτα που ρωτατε εχουν απαντηθει....

δεν θυμαμαι ποσες φορες.

den23
05-01-11, 20:57
ποια κρεατινη λετε να προτιμήσω σε συνδιασμο με την premium whey(sci-mentor)? ξέρει κανείς αν H creaclean(sci-mentor) Είναι καλή? να προτιμησω μονουδρικη η μπλεντ πολλων ειδων???

beefmeup
05-01-11, 20:57
καλυτερα μια μονουδρικη μικροιονισμενη.

COBRA_STYLE
05-01-11, 21:07
Μετα απο ποσο καιρο περιπου???
μεχρι το πασχα επινα size on και 1η ιουνιου ξεκινησα διαδρομο και πιο προσεγμενη διατροφη καταλληλη για γραμμωση και εχασα 5 κιλα μεχρι 23 ιουλιου!επαιρνα Cytolean

Cobra, κατα τη γραμμωση εχασες μυικο ογκο?ε δεν ξερω ακριβως,παντως σε δυναμη δεν ειχα πεσει!!!και χωρις κρεατινη

Ευρης
06-01-11, 18:17
Παιδια εχω βαλει καποια προιοντα στο ματι. Μπορειτε ν μ πειτε ποιο ειναι καταλληλοτερο?
Είναι τα εξής:
-Creatine Micronized -Dymatize
-Creatine Micronized-Nutrabolics
Και τα ατνιστοιχα της On kai Warriorlab. Ποια εταιρεια προτεινετε?

arisfwtis
06-01-11, 18:19
ολες ιδιες ειναι αδερφε
παρε την πιο φτηνη:toast:

Ευρης
06-01-11, 18:45
:thumbup:

exkaliber
06-01-11, 18:57
Παιδια εχω βαλει καποια προιοντα στο ματι. Μπορειτε ν μ πειτε ποιο ειναι καταλληλοτερο?
Είναι τα εξής:
-Creatine Micronized -Dymatize
-Creatine Micronized-Nutrabolics
Και τα ατνιστοιχα της On kai Warriorlab. Ποια εταιρεια προτεινετε?

κατι εχει γραψει ο devil οτι η creapure ειναι καλυτερη :unsure::chinese:

den23
06-01-11, 20:45
εγω ειμαι αναμεσα στις εξείς:MICRONIZED CREATINE-Nutrabolics PhD - Creatine Monohydrate Micronized Creatine-Dymatize ποια προτείνετε???

kikoko23
06-01-11, 20:47
παιδια ειδα αυτη την κρεατινη (6th GEAR CREATINE COMPLEX stacker) η οποια αναφερει οτι δεν προκαλει κατακρατηση υγρων.. παιζει κατι τετοιο?

f-panos
06-01-11, 21:05
παιδια ειδα αυτη την κρεατινη (6th GEAR CREATINE COMPLEX stacker) η οποια αναφερει οτι δεν προκαλει κατακρατηση υγρων.. παιζει κατι τετοιο?

Καλυτερα να δοκιμασεις την κανονικη κ χιλιοδοκιμασμενη μονουδρικη κρεατινη(creatine monohydrate ή micronized creatine) κ παρε κ μια δεξτροζη.

Θα σου βγουν στην ιδια τιμη, περισσοτερες δοσεις κ οπως προανεφερα ειναι χιλιοδοκιμασμενη απ'ολους οσους εχουν παρει κρεατινη.

kikoko23
06-01-11, 21:36
απλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να παιρνω καθαρη κρεατινη και καθαρη δεξτροζη χωριστα, ή να παρω ενα συμπληρωμα που εχει μεσα κρεατινη, αργινινη , δεξτροζη και ταυρινη μαζι?... για πειτε καμια γνωμη....

giannis64
06-01-11, 21:38
αν υπαρχει τετοιο προιον που να εχει τις σωστες αναλογιες, παρτο.

απλα δες ποσο κανει το ενα που τα εχει ολα και ποσο θα σου βγουν αν τα παρεις χωρια. αν και η ταυρινη ειναι περιτη.

kikoko23
06-01-11, 22:15
βασικα το προιον ειναι το GET PUMPED (MDY) . αν το ξερετε πειτε μου παρακαλω γνωμη.. αυτο ή καθαρη κρεατινη και δεξτροζη χωριστα?

themisdas
07-01-11, 00:29
κατα την περίοδο που παιρνω κρεατινη ( 5 γραμμ μετα την προπονηση)
Ποσα λιτρα νερο πρεπει να πινω? Παει αναλογα με τα κιλα? Υπαρχει καποιος τυπος? (πχ 100 ml ανα κιλο απαχης μαζας)

Ευρης
07-01-11, 00:31
βασικα το προιον ειναι το GET PUMPED (MDY) . αν το ξερετε πειτε μου παρακαλω γνωμη.. αυτο ή καθαρη κρεατινη και δεξτροζη χωριστα?
Δεν μου γεμιζει το ματι , δεν ξερω γτ... Αυτα περι απιστευτων πρηξιματων που λεει κτλ κτλ ...."Οπου λαλουν πολλα κοκορια, αργει ν ξημερωσει".....

Ευρης
07-01-11, 00:48
Εγω παντως κατεληξα στη Nutrabolics..!

kikoko23
07-01-11, 01:19
για να πω την αληθεια και γω μαλλον της nutrabolics θα παρω.. απλα σκεφτομουν μηπως και το αλλο κανει καλυτερη δουλεια επειδη εχει και αλλα συστατικα...

mixalis_13
07-01-11, 01:39
geia sas paidia! h8ela na rwtisw ti epiptwseis exei h lhpsh kreatinhs se atoma me zakxarwdh diavhth tupou 1 k an prepei na na xorhgeitai se tetoia atoma.. Efxaristw

*****φιλε γραφε με ελληνικα ειναι κανονας του φορουμ*****

Ευρης
07-01-11, 11:16
για να πω την αληθεια και γω μαλλον της nutrabolics θα παρω.. απλα σκεφτομουν μηπως και το αλλο κανει καλυτερη δουλεια επειδη εχει και αλλα συστατικα...

Απ'οτι ξερω και προτιμω εγω ο ιδιος ,καλο ειναι αν μπορεις να παιρνεις μεμονωμενα το καθε συστατικο να τ κανεις.

themisdas
07-01-11, 16:59
κατα την περίοδο που παιρνω κρεατινη ( 5 γραμμ μετα την προπονηση)
Ποσα λιτρα νερο πρεπει να πινω? Παει αναλογα με τα κιλα? Υπαρχει καποιος τυπος? (πχ 100 ml ανα κιλο απαχης μαζας)

καμια ιδεα καποιος?:unsure:

beefmeup
07-01-11, 17:05
καμια ιδεα καποιος?:unsure:

αν γυμναζεσαι καλο ειναι να πινεις περι τα 3 λιτρα νερο,περνεις δεν περνεις κρεατινη ανα μερα.
μπορεις να υπολογισεις μεσα σε αυτα κ διαφορα αναψυκτικα,καφεδες που πινεις σαν υγρα.
ουτε μαγικος τυπος υπαρχει,ουτε τπτ..το σωμα σου θα σου δειξει τι χρειαζεται.

Ευρης
07-01-11, 17:06
κ εγω διαβασα οτι γυρω στ 2-2.5-3 λιτρα ειναι καλα......

Lao
08-01-11, 14:52
Παιδιά, ήξερα από παλιά ότι η κρεατίνη θέλει μια περίοδο «φορτώματος» και όσες φορές την έχω πάρει ακολούθησα πιστά αυτό το πρωτόκολλο λήψης.

Πλέον, είναι αρκετοί που υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Τελικά τι ισχύει και πως στοιχειοθετείται;

Ευρης
08-01-11, 14:55
Αν ψαξεις στο θεμα εχουμε απαντησει σε αυτο.
Ενα σχετικο αρθρο γραφει:
Πρέπει να κάνω "φόρτωμα";
Δεν είναι απαραίτητο αλλά δεν είναι και λάθος. Όταν λέμε φόρτωμα εννοούμε να πάρουμε μεγαλύτερη δόση τις πρώτες 5 μέρες έτσι ώστε να επωφεληθούμε συντομότερα από την κρεατίνη. Το τελικό αποτέλεσμα βέβαια θα είναι ίδιο είτε κάνουμε φόρτωμα είτε όχι.

Lao
08-01-11, 14:57
Αν ψαξεις στο θεμα εχουμε απαντησει σε αυτο.
Ενα σχετικο αρθρο γραφει:
Πρέπει να κάνω "φόρτωμα";
Δεν είναι απαραίτητο αλλά δεν είναι και λάθος. Όταν λέμε φόρτωμα εννοούμε να πάρουμε μεγαλύτερη δόση τις πρώτες 5 μέρες έτσι ώστε να επωφεληθούμε συντομότερα από την κρεατίνη. Το τελικό αποτέλεσμα βέβαια θα είναι ίδιο είτε κάνουμε φόρτωμα είτε όχι.

Έγραψα «πως στοιχειοθετείται»...

Wolve
08-01-11, 16:01
Αφου διαβασα ολες τις κουβεντες εδω περι κρεατινης κτλ εμεινα εν τελη με μια απορια...

Τελικα η ληψη της κρεατινης πρεπει να γινεται 1 μηνα on 1 μηνα off ( και οπως πολλοι λενε 3 φορες max το χρονο για να αποφυγουμε την περιπτωση καρκινου οπως δειχνουν καποιες ερευνες ) ή για να εχεις αποτελεσματα πρεπει να πας χωρις να σταματησεις σε 2 μηνες χρησεις ( με τι επιπτωσεις τελικα? ) ...

Ειναι πολυ αμφιλεγομενο συμπληρωμα και βλεποντας τα αρθρα εδω ( αλλα και τoυ gasturb ) δεν ξερω τι συμπερασματα να βγαλω.

Lao
08-01-11, 16:07
Αφου διαβασα ολες τις κουβεντες εδω περι κρεατινης κτλ εμεινα εν τελη με μια απορια...

Τελικα η ληψη της κρεατινης πρεπει να γινεται 1 μηνα on 1 μηνα off ( και οπως πολλοι λενε 3 φορες max το χρονο για να αποφυγουμε την περιπτωση καρκινου οπως δειχνουν καποιες ερευνες ) ή για να εχεις αποτελεσματα πρεπει να πας χωρις να σταματησεις σε 2 μηνες χρησεις ( με τι επιπτωσεις τελικα? ) ...

Ειναι πολυ αμφιλεγομενο συμπληρωμα και βλεποντας τα αρθρα εδω ( αλλα και τoυ gasturb ) δεν ξερω τι συμπερασματα να βγαλω.

Κοίτα, από την έρευνα που έχω κάνει και εγώ, έχω καταλήξει στο ότι καλό είναι να υπάρχουν και off διαστήματα. Προσωπικά, η χρήση που κάνω είναι 2 μήνες μέσα στην κρεατίνη και 2 βδομάδες με 1 μήνα έξω.

Δεν είμαι σε θέση να αποδείξω κάποιον «σωστό» τρόπο χρήσης, από όσα έχω διαβάσει και έχω ακούσει υπάρχουν πολλοί και εν τέλει ο καθένας κρίνει με βάση τα αποτελέσματα.

Πάντως, η κρεατίνη όντως δουλεύει αλλά όπως συμβαίνει με όλα τα συμπληρώματα πρέπει να ξέρεις και πως να την χρησιμοποιείς.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι τα όσα λες περί καρκίνου. Που το διάβασες αυτό;

Devil
08-01-11, 16:11
Αφου διαβασα ολες τις κουβεντες εδω περι κρεατινης κτλ εμεινα εν τελη με μια απορια...

Τελικα η ληψη της κρεατινης πρεπει να γινεται 1 μηνα on 1 μηνα off ( και οπως πολλοι λενε 3 φορες max το χρονο για να αποφυγουμε την περιπτωση καρκινου οπως δειχνουν καποιες ερευνες ) ή για να εχεις αποτελεσματα πρεπει να πας χωρις να σταματησεις σε 2 μηνες χρησεις ( με τι επιπτωσεις τελικα? ) ...

Ειναι πολυ αμφιλεγομενο συμπληρωμα και βλεποντας τα αρθρα εδω ( αλλα και τoυ gasturb ) δεν ξερω τι συμπερασματα να βγαλω.

δεν νομιζω οτι διαβασες ολο το thread....

πιο πισω υπαρχη μια μελετη που εχει ποσταρει ο beef... με χρηση κρεατινης non-stop για μερικα χρονια.... χωρις sides....

Wolve
08-01-11, 16:26
Κοίτα, από την έρευνα που έχω κάνει και εγώ, έχω καταλήξει στο ότι καλό είναι να υπάρχουν και off διαστήματα. Προσωπικά, η χρήση που κάνω είναι 2 μήνες μέσα στην κρεατίνη και 2 βδομάδες με 1 μήνα έξω.

Δεν είμαι σε θέση να αποδείξω κάποιον «σωστό» τρόπο χρήσης, από όσα έχω διαβάσει και έχω ακούσει υπάρχουν πολλοί και εν τέλει ο καθένας κρίνει με βάση τα αποτελέσματα.

Πάντως, η κρεατίνη όντως δουλεύει αλλά όπως συμβαίνει με όλα τα συμπληρώματα πρέπει να ξέρεις και πως να την χρησιμοποιείς.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι τα όσα λες περί καρκίνου. Που το διάβασες αυτό;

Υπαρχει αρθρα στα "Συμπληρωματα"... http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1363


δεν νομιζω οτι διαβασες ολο το thread....

πιο πισω υπαρχη μια μελετη που εχει ποσταρει ο beef... με χρηση κρεατινης non-stop για μερικα χρονια.... χωρις sides....

το διαβασα αλλα πιθανον να μου ξεφυγε, μεσα σε τοσα comments ειναι λογικο να χανεσαι καποια στιγμη ( μην ξεχνας οτι εγω δεν εχω adamantium :turtle: )

παω να ξαναριξω μια ματια :unsure:

Devil
08-01-11, 16:30
το διαβασα αλλα πιθανον να μου ξεφυγε, μεσα σε τοσα comments ειναι λογικο να χανεσαι καποια στιγμη ( μην ξεχνας οτι εγω δεν εχω adamantium :turtle: )

παω να ξαναριξω μια ματια :unsure:

χαχαχαχα....:green::turtle::turtle::turtle:

τσεκαρε το λιγο πιο πισω νομιζω ειναι...

Lao
08-01-11, 16:46
Υπαρχει αρθρα στα "Συμπληρωματα"... http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1363


Για να δούμε λοιπόν...


Παρίσι: Η κρεατίνη που περιέχεται σε αρκετά συμπληρώματα διατροφής, τα οποία χρησιμοποιούν αρκετοί αθλητές κυρίως για τη διόγκωση των μυών του σώματος, μπορεί να προκαλέσει καρκίνο. Αυτό υποστηρίζει η Γαλλική Υπηρεσία Ιατρικής Ασφάλειας για τη Διατροφή.

Σύμφωνα με το BBC, η υπηρεσία υποστηρίζει ότι η κατανάλωση κρεατίνης είναι επικίνδυνη για τους χρήστες, ειδικά σε περιπτώσεις στις οποίες λαμβάνεται μακροχρόνια.

Επίσης, σε δημοσίευμά της αναφέρει ότι η χρήση κρεατίνης είναι πολύ πιθανόν να δημιουργήσει καρκινογένεση στους χρήστες του προϊόντος, το οποίο πωλείται ελεύθερα σε αρκετές χώρες.

Το εν λόγω αμινοξύ δεν περιλαμβάνεται στις απαγορευμένες ουσίες της ΔOE και ουσιαστικά αναφέρεται ως νόμιμο στεροειδές.

Η ουσία είναι η πιο δημοφιλής από αυτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο, διότι αυξάνει τη δύναμη, χωρίς να προκαλεί ανεπιθύμητες ενέργειες που συνδέονται με τα αναβολικά στεροειδή.

Προηγούμενη έρευνα, πάντως, έδειξε ότι η κρεατίνη μπορεί να προστατεύσει τον εγκέφαλο από βλάβες, οι οποίες έχουν προέλθει από τραυματισμό.

Το κείμενο στο οποίο αναφέρεσαι, είναι από το in.gr.

Εκτός του ότι όπως είναι γραμμένο είναι ασαφές, δεν αιτιολογεί πως προκύπτει το συμπέρασμα ότι η κρεατίνη μπορεί να ευθύνεται για καρκινογέννεση.

Χάριν της συζήτησης όμως, μπορούμε να δεχτούμε ότι όντως υπάρχει αυτή η πιθανότητα. Ρωτάω όμως, τί εννοεί ο ποιητής όταν λέει «μακροχρόνια»; Κάτω από ποιες συνθήκες; Για τι χρήση μιλάμε, πόσα gr την μέρα; Βάσει ποιων στατιστικών στοιχείων και βάσει ποιου δείγματος βγήκαν τα συμπεράσματα;

Wolve
08-01-11, 17:00
Αυτα που ρωτας φιλε μου δεν πρεπει να τα ρωτας σε εμενα αλλα σε αυτους που αναρτησαν αυτα τα link. Εγω διαβαζω και αυτα και πολλα αλλα ( οπως και στα αγγλικα και διαφορες βιβλιογραφιες ) και προσπαθω να βγαλω ενα καθαρο συμπερασμα. Για τον λογο του οτι ειναι πολυ αμφιλεγομενο, δεν μπορω να ειμαι σιγουρος παρα τις ερευνες που εχω κανει.

Lao
08-01-11, 17:06
Αυτα που ρωτας φιλε μου δεν πρεπει να τα ρωτας σε εμενα αλλα σε αυτους που αναρτησαν αυτα τα link. Εγω διαβαζω και αυτα και πολλα αλλα ( οπως και στα αγγλικα και διαφορες βιβλιογραφιες ) και προσπαθω να βγαλω ενα καθαρο συμπερασμα. Για τον λογο του οτι ειναι πολυ αμφιλεγομενο, δεν μπορω να ειμαι σιγουρος παρα τις ερευνες που εχω κανει.

Τα ερωτήματα που έθεσα είναι ρητορικά και προφανώς δεν περιμένω να δώσεις εσύ τις απαντήσεις μιας και δεν έκανες εσύ την έρευνα, ούτε έγραψες το άρθρο.

Έγραψα ό,τι έγραψα απλά και μόνο για να δείξω ότι το επίμαχο άρθρο είναι πρόχειρα γραμμένο, δεν δίνει καμία ουσιαστική πληροφορία και πιθανότατα είναι γραμμένο από άτομο που δεν κατέχει το θέμα και απλά αναπαρήγαγε κάτι που διάβασε.

Wolve
08-01-11, 17:11
χαχαχαχα....:green::turtle::turtle::turtle:

τσεκαρε το λιγο πιο πισω νομιζω ειναι...

http://ergo-log.com/creatwoyears.html

εβρηκα :thumbup: ( το εβαλα παλι εδω το λινκ του beef γιατι ηταν αρκετα πισω και ειναι σημαντικο για οποιον το ψαχνει )

Wolve
08-01-11, 17:12
Τα ερωτήματα που έθεσα είναι ρητορικά και προφανώς δεν περιμένω να δώσεις εσύ τις απαντήσεις μιας και δεν έκανες εσύ την έρευνα, ούτε έγραψες το άρθρο.

Έγραψα ό,τι έγραψα απλά και μόνο για να δείξω ότι το επίμαχο άρθρο είναι πρόχειρα γραμμένο, δεν δίνει καμία ουσιαστική πληροφορία και πιθανότατα είναι γραμμένο από άτομο που δεν κατέχει το θέμα και απλά αναπαρήγαγε κάτι που διάβασε.

εχεις δικιο για οτι λες, και για εμενα τα περισσοτερα απο αυτα ειναι αερολογιες καθως δεν εχουν βασεις :thumbup:

kikoko23
09-01-11, 02:19
παιδια εγω παντως που διαβασα εχθες τα σχολια ενος ελληνα ιατρου μου διαφευγει το ονομα του υποστηριζε οτι με βαση πολλες ερευνες που εγιναν στην ευρωπη φανηκε οτι η κρεατινη στις ποσοτητες που θα πρεπει να λαμβανεται δεν προκαλει προβλημα.. η υπερβολη ειναι που οδηγει σε προβληματα τον οργανισμο.. ισως ολα αυτα περι καρκινου να αφορουν καποια ατομα που ισως να μην ηταν συνετοι στον τροπο που διαχειριστηκαν την κρεατινη...

Ευρης
09-01-11, 14:44
εννοειται οτι η υπερβολη δεν κανει ποτε καλο σε τιποτα. Κ ας μη λεμε οτι να ναι , καποια ατομα που ισως εχουν ηδη προβλημα οπως με το συκωτι η τ νεφρα τοτε ναι η κρεατινη μπορει ν τους επηρεασει πολυ αρνητικα.

Ευρης
10-01-11, 16:52
Παιδες μηπως μπορειτε να μου πειτε σε ποια σελιδα εγινε λογος περι κρεατινης-καφεινης? γτ δεν τ βρισκω.....

giannis64
10-01-11, 16:56
http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=886&page=70

απο εδω και περα..

Mitsen
10-01-11, 20:28
συνισταται η λήψη κρεατίνης και σε διατροφικό πρόγραμμα γράμμωσης?:unsure:

Ποια τα θετικά/αρνητικά κατά τη λήψη της εκείνη τη χρονική στιγμή?
(μην μου πείτε κανεις κατακράτηση άρα αρνητικό:green:)

beefmeup
10-01-11, 20:28
συνισταται η λήψη κρεατίνης και σε διατροφικό πρόγραμμα γράμμωσης?:unsure:

Ποια τα θετικά/αρνητικά κατά τη λήψη της εκείνη τη χρονική στιγμή?
(μην μου πείτε κανεις κατακράτηση άρα αρνητικό:green:)

δεν υπαρχει θεμα..μια χαρα την περνεις κ τοτε.

την κρεατινη,ε?:green:

giannis64
10-01-11, 20:30
ναι μπορει. μπορει να σου δωσει το κατι παραπανω απο θεμα δυναμης μιας και θα εισαι σε υποθερμιδικη διατροφη, αλλα και να σε βοηθησει σε μυικη αναρωση.

οσο για νερα και τετοια, για να προλαβω, και να βαλεις καποια σε λιγες μερες απο τον τερματισμο της τα εχασες.

εντιτ. διονυση εγραφα την ωρα που ποσταρες φιλε.

Mitsen
10-01-11, 20:52
ναι μπορει. μπορει να σου δωσει το κατι παραπανω απο θεμα δυναμης μιας και θα εισαι σε υποθερμιδικη διατροφη, αλλα και να σε βοηθησει σε μυικη αναρωση.

οσο για νερα και τετοια, για να προλαβω, και να βαλεις καποια σε λιγες μερες απο τον τερματισμο της τα εχασες.

εντιτ. διονυση εγραφα την ωρα που ποσταρες φιλε.

ναι, αυτό εννοούσα με τα νερά ότι χάνονται. Δεν τίθεται θέμα:thumbup:

κάτι άλλο γιάννη, όταν λες για μυϊκή ανάρρωση δε βοηθα περισσότερο η γλουταμίνη εδώ?:unsure:

Devil
10-01-11, 20:54
η γλουταμινη δεν κανει τιποτα....

η γλουταμινη παραγετε στο σωμα απο τα bcaa.... αμα παιρνεις bcaa δεν χρειαζετε γλουταμινη...

giannis64
10-01-11, 21:02
ετσι ακριβος.:thumbup:

Mitsen
10-01-11, 21:02
η γλουταμινη δεν κανει τιποτα....

η γλουταμινη παραγετε στο σωμα απο τα bcaa.... αμα παιρνεις bcaa δεν χρειαζετε γλουταμινη...

γαμώτο! και αγόρασα μισόκιλο μακάκας!:banghead::banghead:

beefmeup
10-01-11, 21:03
γαμώτο! και αγόρασα μισόκιλο μακάκας!:banghead::banghead:

καλα μην τρελενεσαι..κακο δεν κανει..:green:

κ γω περνω τωρα μετα την προπονα..σιγα.

Devil
10-01-11, 21:04
γαμώτο! και αγόρασα μισόκιλο μακάκας!:banghead::banghead:

εεε τι να σου πω.... υπαρχει ολοκληρο thread....

κοιτα αμα θες εχω και εγω ενα μισοκιλο καπου... (αν δεν εχει ληξη...) αμα θες στο πουλαω να το κανεις 1 κιλο...!!!! λολολολολλλλλ:green::green::green::turtle::turtle:

Ευρης
12-01-11, 13:07
Παιδια ερωτηση φιλου: 8α υπαρξει προβλημα με τη ληψη κρεατινης στην περιπτωση που καποιος επαιρνε χαπια για ακμη? Ειναι πλ δυνατα αυτα...βεβαια τωρα εχει σταματησει εδω κ 6 μηνες...8 υπαρξουν επιπτωσεις?

metz
12-01-11, 14:29
Παιδια ερωτηση φιλου: 8α υπαρξει προβλημα με τη ληψη κρεατινης στην περιπτωση που καποιος επαιρνε χαπια για ακμη? Ειναι πλ δυνατα αυτα...βεβαια τωρα εχει σταματησει εδω κ 6 μηνες...8 υπαρξουν επιπτωσεις?

Αν έπαιρνε χάπια για ακμή να υποθέσω πως είναι περίπου 13-14 ετών;
Αν είναι έτσι καλά είναι να περιμένει μερικά χρόνια ακόμη πριν μπει στο χορό των συμπληρωμάτων.
Μια πολυβιταμίνη και μια πρωτεΐνη και είναι αρχηγός!

Ευρης
12-01-11, 15:14
Αν έπαιρνε χάπια για ακμή να υποθέσω πως είναι περίπου 13-14 ετών;
Αν είναι έτσι καλά είναι να περιμένει μερικά χρόνια ακόμη πριν μπει στο χορό των συμπληρωμάτων.
Μια πολυβιταμίνη και μια πρωτεΐνη και είναι αρχηγός!
Οχι ειναι 20, και τα σταματησε πριν 1 χρονο γτ ειχε αρκετα μεγαλο προβλημα.

metz
12-01-11, 15:46
Οχι ειναι 20, και τα σταματησε πριν 1 χρονο γτ ειχε αρκετα μεγαλο προβλημα.

Δε νομίζω να έχε θέμα αλλά ας ρωτήσει και το γιατρό του... αν και ξέρω τι θα του πεί :turtle:

Ευρης
12-01-11, 15:50
Ναι...μαλλον και εγω ξερω....

arisfwtis
12-01-11, 15:56
ειχα και εγω προβλημα με ακμη και πηρα αυτα τα χαπια

οταν τα σταματησα ο ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε δν υπαρχει προβλημα
για κρεατινη

καλυτερα παντως να ρωτησει τον δερματολογο του για να ειναι σιγουρος

Ευρης
12-01-11, 22:37
Λοιπον,ερωτησουλα...πηρα τη κρεατινη της Nutrabolics και μπαινω στη 4η ημερα φορτωματος αυριο.... 8 επρεπε μεχρι τωρα ν εχω δει καποια διαφορα? γτ ρε παιδια δεν ειδα τιποτα..ισως ν εχω εγω λα8ος ιδεα γ τη περιοδο loading.... Ποτε 8 δω τη διαφορα?σ 2 ημερες 8 σταματησω την δοση των 20gr/day γτ δεν θελω ν επιβαρυνω τ νεφρα μου...

Devil
12-01-11, 22:40
το φωρτομα ειναι αχρηστο....

και με 20γρ τα ναφρα σου (αν δεν εχεις προβλημα) δεν παθαινουν τιποτα...

τι περιμενεις να δεις????

Ευρης
12-01-11, 22:48
Υποτι8εται οτι 8 εβλεπα καποια διαφορα στο σωμα μου...γ αυτο νομιζα οτι υπηρχε η περιοδος φορτωματος και συντηρησης.

Devil
12-01-11, 22:54
Υποτι8εται οτι 8 εβλεπα καποια διαφορα στο σωμα μου...γ αυτο νομιζα οτι υπηρχε η περιοδος φορτωματος και συντηρησης.

ισως λιγο πιο φουσκομενος απο τα νερα... τιποτα αλλο...

αλλα δεν εχει σχεση με αυτο το φορτωμα...

Ευρης
12-01-11, 22:56
''Λιγο'' πιο φουσκωμενος??? Στο τελος του κυκλου ειχα την αποψη οτι 8 εχω εμφανη διαφορα στο σωμα μου..

Devil
12-01-11, 23:06
''Λιγο'' πιο φουσκωμενος??? Στο τελος του κυκλου ειχα την αποψη οτι 8 εχω εμφανη διαφορα στο σωμα μου..

ε ναι τι νομιζεις οτι ειναι....

το ''εμφανη'' ειναι 2.10 100 κιλα και με φλεβες στον αυχενα????:green::green::green:

Ευρης
13-01-11, 17:32
Οχι αλλα ουτε και τ απολυτο τιποτα..εκτος και αν -ξαναλεω- εχω λα8ος αποψη. Κ η διαφορα φανει μεσα στο μηνα π.χ.

Devil
13-01-11, 17:44
Οχι αλλα ουτε και τ απολυτο τιποτα..εκτος και αν -ξαναλεω- εχω λα8ος αποψη. Κ η διαφορα φανει μεσα στο μηνα π.χ.

περιμενε και βλεπεις πως παει...

αμα αναιβεις σε ''δυναμη'' τοτε δουλευει...

Ευρης
14-01-11, 11:52
Υπαρχει περιπτωση μια κρεατινη ν μην δουλεψει πανω μου????και αν ναι τι κανω?

Lao
14-01-11, 12:20
Εύρης, είναι λίγο νωρίς για να δεις αποτέλεσμα από την κρεατίνη. Και έχε στο μυαλό σου ότι ο ρόλος της είναι να σε βοηθήσει να κάνεις καλύτερες προπονήσεις.

Το «φούσκωμα», εάν συμβεί, θεώρησέ το σαν μια «παρενέργεια» που θα φύγει μόλις την σταματήσεις, όταν δηλαδή τελειώσεις τον κύκλο.

giannis64
14-01-11, 17:28
βρε εύρη έχεις κάνει τόσες ερωτήσεις για την κρεατίνη χωρίς να έχεις τελειώσει ούτε μια συσκευασία κρεατίνης? και ασχολείσαι με τον αν και το γιατί.

κατανάλωσε μια συσκευασία και μετά καταθέτεις τις απορίες σου.

θαρρείς και θα πάρεις κανένα συμπλήρωμα με πυρηνικά χημικά.

edit: αν σε ενδιαφερει τοσοπολυ το θεμα διαβασε το τοπικ απο την αρχη και θα σου ληθουν ολες σου η αποριες.

Devil
14-01-11, 17:28
Υπαρχει περιπτωση μια κρεατινη ν μην δουλεψει πανω μου????και αν ναι τι κανω?

εγω λεω να χαλαρωσεις και να περιμενεις....

δες πως τα πας στο gym....

βασικα αν δουλεψε η' οχι το καταλαβαινεις οταν σταματησεις να την παιρνεις...

δηλαδη με τις επιδοσεις που θα εχεις στο gym χωρις κρεατινη....

Ευρης
15-01-11, 11:17
ok ευχαριστω πολυ...και συγνωμη για τις πολλες αποριες απλα ειναι κτ καινουριο γ μενα. Δεν εχω ξαναπαρει!!!:(

sTeLaKoS
15-01-11, 19:07
Υπαρχει περιπτωση μια κρεατινη ν μην δουλεψει πανω μου????και αν ναι τι κανω?

Ναι υπάρχει και αυτή η περίπτωση.

Τι κάνεις... πετάς χρήματα δοκιμάζοντας ένα σωρό τύπους κρεατίνης περιμένοντας κάποιος να σου δουλέψει. :unsure:

Ramrod
17-01-11, 00:59
Παιδιά απ ότι διαβάζω η κρε-αλκαλική κρεατίνη (kre-alkalyn), αν τη γράφω σωστά, δεν μετατρέπεται σε κρεατινίνη. Αυτό σημαίνει πως επηρεάζει/επιβαρύνει λιγότερο τα νεφρα?

Γενικότερα ποια τα οφέλη της σε σχέση με τη μονοϋδρική?

COBRA_STYLE
17-01-11, 01:09
Παιδιά απ ότι διαβάζω η κρε-αλκαλική κρεατίνη (kre-alkalyn), αν τη γράφω σωστά, δεν μετατρέπεται σε κρεατινίνη. Αυτό σημαίνει πως επηρεάζει/επιβαρύνει λιγότερο τα νεφρα?

Γενικότερα ποια τα οφέλη της σε σχέση με τη μονοϋδρική?
ειναι μονουδρικη μαζι με sodium bicarbonate(σοδα) που θεωρητικα υποσχεται αυτα π λες!!
ομως εχει αναφερει ο Bane στο θεμα με τους τυπους κρεατινων οτι στην ουσια ειναι το ιδιο με την σκετη,κ οτι οση μετατρεπεται στη 1 μετατρεπεται κ στην αλλη

edit:επισης δεν κραταει νερα

Ramrod
17-01-11, 01:21
ειναι μονουδρικη μαζι με sodium bicarbonate(σοδα) που θεωρητικα υποσχεται αυτα π λες!!
ομως εχει αναφερει ο Bane στο θεμα με τους τυπους κρεατινων οτι στην ουσια ειναι το ιδιο με την σκετη,κ οτι οση μετατρεπεται στη 1 μετατρεπεται κ στην αλλη

edit:επισης δεν κραταει νερα

Σε ποιο θέμα εννοείς? Παίζει λινκ?

Δε κρατάει νερά? Καλή φάση!

Την έχεις δοκιμάσει?

Κανείς αλλος που να έχει κάνει τεστ drive? Αξίζει?

COBRA_STYLE
17-01-11, 01:26
Σε ποιο θέμα εννοείς? Παίζει λινκ?

Δε κρατάει νερά? Καλή φάση!

Την έχεις δοκιμάσει?

Κανείς αλλος που να έχει κάνει τεστ drive? Αξίζει?
δεν θυμαμαι ρε φιλε!!ρωτα και καποιον αλλο,δεν προλαβαινω κιολας τωρα αλλιως θα το εψαχνα!

ε ναι εχω δοκιμασει,δεν καταλαβα τπτ διαφορετικο εγω προσωπικα απο το οταν δεν επαιρνα!!!:thumbup:

Ramrod
17-01-11, 01:28
δεν θυμαμαι ρε φιλε!!ρωτα και καποιον αλλο,δεν προλαβαινω κιολας τωρα αλλιως θα το εψαχνα!

ε ναι εχω δοκιμασει,δεν καταλαβα τπτ διαφορετικο εγω προσωπικα απο το οταν δεν επαιρνα!!!:thumbup:

Δεν είδες αυξηση σε δύναμη? Αποκατάσταση?

Οκ μαν! κανένα πρόβλημα! :thumbup:

Κανείς άλλος?

COBRA_STYLE
17-01-11, 01:30
Δεν είδες αυξηση σε δύναμη? Αποκατάσταση?

Οκ μαν! κανένα πρόβλημα! :thumbup:

Κανείς άλλος?
οχι οχι κ οχι;)

καληνυχτες σε ολους παιδες:toast::welcome:

giannis50
17-01-11, 02:20
παιδες θα αρχησω και γω κρεατινη και θα ηθελα να ξερω ποια προτεινετε.

reflex creapure creatine ή gaspari size on??

υ.γ πρωτη φορα θα παρω.

tommygunz
17-01-11, 02:28
Η reflex είναι καθαρή μονοϋδρική. Είναι και creapure εγγύηση.
Το size on είναι φόρμουλα κρεατίνης.

Είναι και θέμα χρημάτων. Η μονοϋδρική ξέρεις πως θα την κάνει την δουλειά της σίγουρα και είναι και οικονομική. Τώρα το size on δεν το έχω δοκιμάσει όπως την reflex για να σου πω, αλλά τσέκαρε στην αξιολόγηση συμπληρωμάτων στο τόπικ του size on για να δεις τι κριτικές έχει. Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις.

giannis50
17-01-11, 02:40
εγω αποτι εχω καταλαβει η reflex ειναι φτηνη εγγυηση οπως λες..
και η size on εχει πιο εμφανη αποτελεσματα αλλα με περισσοτερα λεφτα.
μπορει να αρχισω με reflex και στην συνεχεια με size on..θα δουμε..

beefmeup
17-01-11, 15:38
Παιδιά απ ότι διαβάζω η κρε-αλκαλική κρεατίνη (kre-alkalyn), αν τη γράφω σωστά, δεν μετατρέπεται σε κρεατινίνη. Αυτό σημαίνει πως επηρεάζει/επιβαρύνει λιγότερο τα νεφρα?

Γενικότερα ποια τα οφέλη της σε σχέση με τη μονοϋδρική?

ραμ αστο καλυτερα..

σκετη μονουδρικη ειναι με ενα buffer(σοδα)..

ιδιες μετατροπες εχει με την μονουδρικη,κ δεν εχει πουθενα κανενα παραπανω οφελος,αντιθετα δεν κανει αυτο που υποσχεται στις δοσεις που προτεινουν οι κατασκευαστριες εταιριες(1.5γρ ανα μερα)..
εχω παρει 4 κουτια καπου στο 2006 απο αμερικα..τσαμπα λεφτα λεμε,αλλα τα χα παρει πολυ φτηνα.

κατα τα αλλα,η κρεατινη δεν εχει καμια επιβαρυνση στα νεφρα ουτε πουθενα βασικα εκτος αν εχεις ιστορικο.

Ramrod
17-01-11, 15:59
ραμ αστο καλυτερα..

σκετη μονουδρικη ειναι με ενα buffer(σοδα)..

ιδιες μετατροπες εχει με την μονουδρικη,κ δεν εχει πουθενα κανενα παραπανω οφελος,αντιθετα δεν κανει αυτο που υποσχεται στις δοσεις που προτεινουν οι κατασκευαστριες εταιριες(1.5γρ ανα μερα)..
εχω παρει 4 κουτια καπου στο 2006 απο αμερικα..τσαμπα λεφτα λεμε,αλλα τα χα παρει πολυ φτηνα.

κατα τα αλλα,η κρεατινη δεν εχει καμια επιβαρυνση στα νεφρα ουτε πουθενα βασικα εκτος αν εχεις ιστορικο.

κατάλαβα, ανθρακας ο θυσαυρός...σα τη μονοϋδρική δεν υπάρχει...

Οκ beef thanx!

:thumbup:

28782878
17-01-11, 21:37
Παίδες μια ερωτησουλα στις 16 δεκ τελείωσα τον πρωτο κυκλο μου κρεατινης με creapure της reflex και τώρα 1 μηνα μετα απο το τυπικο σταμάτημα αλλα με παράλληλη καταναλωση νιτρικου με λιγη κρεατινη 1,5 gr (jack 3d usplabs) λεω να ξαναξεκινησω !!!
Χρειαζεται παλι φόρτωση κανονικά με 20 γρ για 5 μερες η να 3εκινισω με 5 γραμαρια κατεφθιαν????/
Ευχαριστω!!!! ;-)

Ευρης
17-01-11, 21:38
Παίδες μια ερωτησουλα στις 16 δεκ τελείωσα τον πρωτο κυκλο μου κρεατινης με creapure της reflex και τώρα 1 μηνα μετα απο το τυπικο σταμάτημα αλλα με παράλληλη καταναλωση νιτρικου με λιγη κρεατινη 1,5 gr (jack 3d usplabs) λεω να ξαναξεκινησω !!!
Χρειαζεται παλι φόρτωση κανονικά με 20 γρ για 5 μερες η να 3εκινισω με 5 γραμαρια κατεφθιαν????/
Ευχαριστω!!!! ;-)

Δεν ειναι απαραιτητο το φορτωμα ...ΓΕΝΙΚΑ. Στο κατω κατω τα ιδια αποτελεσματα 8 εχεις στ τελος του κυκλου ειτε κανεις φορτωμα ειτε οχι.

28782878
17-01-11, 21:45
Δεν ειναι απαραιτητο το φορτωμα ...ΓΕΝΙΚΑ. Στο κατω κατω τα ιδια αποτελεσματα 8 εχεις στ τελος του κυκλου ειτε κανεις φορτωμα ειτε οχι.
Μεγάααααλη κουβεντα φιλε μου επειδή ειμαι φοιτητής ιατρικης στο 3ο ετος βεβαια αλλα γενικα απο φυσιολογια της ασκησης εχω διαβασει μερικα πραγματακια εγω πιστεύω οτι το φόρτωμα χρειάζεται οπως λενε και τοσες και τοσες ερευνες ,ο καθενας βεβαια οτι πιστεύει κανει και φυσικα ολα αυτα ειναι ρευστά και δυσκολα μετρήσιμα σαν αποτελεσματα

Ευρης
17-01-11, 21:46
Μεγάααααλη κουβεντα φιλε μου επειδή ειμαι φοιτητής ιατρικης στο 3ο ετος βεβαια αλλα γενικα απο φυσιολογια της ασκησης εχω διαβασει μερικα πραγματακια εγω πιστεύω οτι το φόρτωμα χρειάζεται οπως λενε και τοσες και τοσες ερευνες ,ο καθενας βεβαια οτι πιστεύει κανει και φυσικα ολα αυτα ειναι ρευστά και δυσκολα μετρήσιμα σαν αποτελεσματα

Εγω παντως απο τις 80 σελιδες αυτου τ θεματος αυτο εχω κτλβει...Ειναι στην κριση του κα8ενος αν 8 κανει to loading ή οχι..:bodybuilder2:

eras
17-01-11, 22:30
δεν εχω καταλαβει ακομα ποση ειναι η χρονικη διαρκεια του κυκλου...ξερει καποιος ?

28782878
18-01-11, 05:09
δεν εχω καταλαβει ακομα ποση ειναι η χρονικη διαρκεια του κυκλου...ξερει καποιος ?

Τυπικά ειναι 5 μερες loading με 20 γρ και 20 μερες με 5 γρ ανα μερα και σταμάτημα μετα για 1 μηνα και εισαι οκ δηλ 6 κυκλοι πανω κατω /ετος !!!

Ευρης
18-01-11, 11:01
δεν εχω καταλαβει ακομα ποση ειναι η χρονικη διαρκεια του κυκλου...ξερει καποιος ?

Αν διαβασεις το 8εμα 8 δεις οτι εχει απαντη8ει πολλες φορες.

SGP
18-01-11, 11:04
ρε παιδια πηρα την κρεατινη της nutrabolics και η μεζουρα της σε συγκριση με της reflex ειναι τουλαχιστον διπλασια..ειναι η υφη της σαν αλευρι και τα 500γραμμαρια σε ογκο φαινονται ανετα σαν ενα κιλο reflex..μονουδρικεσ και οι 2...ξερετε τι παιζει??

Ευρης
18-01-11, 11:06
ρε παιδια πηρα την κρεατινη της nutrabolics και η μεζουρα της σε συγκριση με της reflex ειναι τουλαχιστον διπλασια..ειναι η υφη της σαν αλευρι και τα 500γραμμαρια σε ογκο φαινονται ανετα σαν ενα κιλο reflex..μονουδρικεσ και οι 2...ξερετε τι παιζει??

Κ εγω της Nutrabolics εχω, σαν αλευρι ειναι οι μονουδρικες...τι περιμενες?

beefmeup
18-01-11, 12:17
Τυπικά ειναι 5 μερες loading με 20 γρ και 20 μερες με 5 γρ ανα μερα και σταμάτημα μετα για 1 μηνα και εισαι οκ δηλ 6 κυκλοι πανω κατω /ετος !!!

αν θες να ξανεις φορτωμα παρε 5+5 για 5 μερες κ μετα μεινε στα 5..δεν χρειαζεται να παρεις 20γρ ανα μερα.
κ οφ κανεις για 15 μερες μετα το 2μηνο.

Ramrod
18-01-11, 12:39
ρε παιδια πηρα την κρεατινη της nutrabolics και η μεζουρα της σε συγκριση με της reflex ειναι τουλαχιστον διπλασια..ειναι η υφη της σαν αλευρι και τα 500γραμμαρια σε ογκο φαινονται ανετα σαν ενα κιλο reflex..μονουδρικεσ και οι 2...ξερετε τι παιζει??


Κ εγω της Nutrabolics εχω, σαν αλευρι ειναι οι μονουδρικες...τι περιμενες?

Καλή? Κάντε ένα review μόλις τελειώσετε τον κύκλο...αν σας δουλεψε κλπ.

Ευρης
18-01-11, 13:08
Καλή? Κάντε ένα review μόλις τελειώσετε τον κύκλο...αν σας δουλεψε κλπ.

:bodybuilder2:ok!

SGP
18-01-11, 16:18
ρε φιλε ειναι πιο αλευρι απο της REFLEX..αυτο μαλλον οφειλετε στον τροπο επεξεργασιας αλλα δεν ειναι εκει το θεμα...εχει 2,5 φορες μεγαλυτερη μεζουρα απο την αντιστοιχη της reflex..ειναι φυσιολογικο αυτο??επισης αν την συγκρινεις με το ματι σαν ποσοτητα ενω ειναι ιδια φαινεται σαν να ειναι πολυ παραπανω απο την αντιστοιχη 500αρα τις reflex...και απλα μ κανει εντιπωση γιατι εαν ειναι λαθος η μεζουρα εχω παρει τουλαχιστον 25γραμαρια κρεατινης μεσα σε 5 ωρες(πρωτη μερα φορτωματοσ)

θα γραψω review οταν μου τελειοσει....ειχα ανοιξει και θεμα κιολασ

giannis50
18-01-11, 17:56
παιδια θα αρχησω με την reflex τελικα..

θελω να ξερω αν πρεπει να παρω κανενα αλλο συμπληρωμα ταυτοχρονα

και επισης θα περνω πριν η μετα την προπο?

Ramrod
18-01-11, 18:04
ρε φιλε ειναι πιο αλευρι απο της REFLEX..αυτο μαλλον οφειλετε στον τροπο επεξεργασιας αλλα δεν ειναι εκει το θεμα...εχει 2,5 φορες μεγαλυτερη μεζουρα απο την αντιστοιχη της reflex..ειναι φυσιολογικο αυτο??επισης αν την συγκρινεις με το ματι σαν ποσοτητα ενω ειναι ιδια φαινεται σαν να ειναι πολυ παραπανω απο την αντιστοιχη 500αρα τις reflex...και απλα μ κανει εντιπωση γιατι εαν ειναι λαθος η μεζουρα εχω παρει τουλαχιστον 25γραμαρια κρεατινης μεσα σε 5 ωρες(πρωτη μερα φορτωματοσ)


δεν έχει μέσα οδηγίες? Θα λέει πόσο είναι το scoop καθώς και η δόση...

Ζυγισέ το με τη ζυγαριά να δεις...

metz
18-01-11, 18:07
Διαβάζει κανείς όλα αυτά που έχουν γραφτεί τόσο καιρό στις προηγούμενες σελίδες;;;

Βλέπω τις ίδιες ερωτήσεις κάθε 2 σελίδες. Μήπως τσάμπα απαντάμε;

giannis64
18-01-11, 18:10
Διαβάζει κανείς όλα αυτά που έχουν γραφτεί τόσο καιρό στις προηγούμενες σελίδες;;;

Βλέπω τις ίδιες ερωτήσεις κάθε 2 σελίδες. Μήπως τσάμπα απαντάμε;

+1000:thumbup:

Ευρης
18-01-11, 18:17
Διαβάζει κανείς όλα αυτά που έχουν γραφτεί τόσο καιρό στις προηγούμενες σελίδες;;;

Βλέπω τις ίδιες ερωτήσεις κάθε 2 σελίδες. Μήπως τσάμπα απαντάμε;

+1000000000000

Ευρης
18-01-11, 18:19
ρε φιλε ειναι πιο αλευρι απο της REFLEX..αυτο μαλλον οφειλετε στον τροπο επεξεργασιας αλλα δεν ειναι εκει το θεμα...εχει 2,5 φορες μεγαλυτερη μεζουρα απο την αντιστοιχη της reflex..ειναι φυσιολογικο αυτο??επισης αν την συγκρινεις με το ματι σαν ποσοτητα ενω ειναι ιδια φαινεται σαν να ειναι πολυ παραπανω απο την αντιστοιχη 500αρα τις reflex...και απλα μ κανει εντιπωση γιατι εαν ειναι λαθος η μεζουρα εχω παρει τουλαχιστον 25γραμαρια κρεατινης μεσα σε 5 ωρες(πρωτη μερα φορτωματοσ)

θα γραψω review οταν μου τελειοσει....ειχα ανοιξει και θεμα κιολασ

ΑΝ ειναι πιο αλευρι οπως λες φυσικο μου φαινεται να ειναι πιο μεγαλο το σκουπ λογω του οτι αλλαζει η πυκνοτητα . Micronized ειναι της Nutrabolics . Τωρα τι να πω το ιδιο ειδικο βαρος εχει το αλευρι και η ζαχαρη π.χ.????παρτο και ετσι..ή στη τελικη μετρα το.

jannous44
19-01-11, 13:29
παιδια σε περιοδο διετας-γραμμωσης κανει να περνω 5 γρ πριν το προπονα και αλλα 5 μετα?

2ον σε περιοδο διετας-γραμμωσης γινετε παλι "φορτομα" οταν μπενει μετα απο περιοδο παυσης?

και 3ον σε περιδο διετα-γραμμωσης κρεατινη μονοϋδρική? τα λεγομενα (pre-work) pumps? η και τα δυο?

giannis50
19-01-11, 16:45
παιδια θα αρχησω με την reflex τελικα..

θελω να ξερω αν πρεπει να παρω κανενα αλλο συμπληρωμα ταυτοχρονα

και επισης θα περνω πριν η μετα την προπο?

*bump

+ που μπορω να την βρω εκτος απο το e-shop τ site ??

jannous44
19-01-11, 17:15
παιδια σε περιοδο διετας-γραμμωσης κανει να περνω 5 γρ πριν το προπονα και αλλα 5 μετα?

2ον σε περιοδο διετας-γραμμωσης γινετε παλι "φορτομα" οταν μπενει μετα απο περιοδο παυσης?

και 3ον σε περιδο διετα-γραμμωσης κρεατινη μονοϋδρική? τα λεγομενα (pre-work) pumps? η και τα δυο?

giannis64
19-01-11, 17:26
παιδια σε περιοδο διετας-γραμμωσης κανει να περνω 5 γρ πριν το προπονα και αλλα 5 μετα?

2ον σε περιοδο διετας-γραμμωσης γινετε παλι "φορτομα" οταν μπενει μετα απο περιοδο παυσης?

και 3ον σε περιδο διετα-γραμμωσης κρεατινη μονοϋδρική? τα λεγομενα (pre-work) pumps? η και τα δυο?


ναι 5 γρ πριν και 5 μετα.

δεν ειναι αναγκη να κανεις φορτωμα.

μονουδρικη παντα.

Devil
19-01-11, 17:31
ναι

σου φτανουν τα 10γρ την ημερα

αμα θες και τα 2....

Michaelangelo
19-01-11, 17:42
Σε περίοδο γράμμωσης συνληθως λαμβάνεται μόνο 5γρ μετά την προπόνα και αυτό για να έχεις δύναμη να σηκώνεις κάποια κιλά. Τις τελευταίες όμως 2 βδομάδες, προκειμένου να δείξει παραπάνω η γράμμωση αφαιρούνται και αυτά. Τώρα για pre-workout, δεν βρίσκω λόγο να λείπει.

jannous44
20-01-11, 11:35
σε περιοδο που ειμαστε off στην κρεατινη. κανει να βαλω το pump η οχι? επειδη μερικα περιεχουν μεσα κρεατινη η και μιξεις κρεατινων...

κατι ακομα.
το pump σου δινει πριξιμο μονο στις προπονηση? η και τις αλλες μερες οπως η κρεατινη? δηλαδη σου δινει αυτο το φουσκομα?

Eddie
20-01-11, 13:13
σε περιοδο που ειμαστε off στην κρεατινη. κανει να βαλω το pump η οχι? επειδη μερικα περιεχουν μεσα κρεατινη η και μιξεις κρεατινων...

κατι ακομα.
το pump σου δινει πριξιμο μονο στις προπονηση? η και τις αλλες μερες οπως η κρεατινη? δηλαδη σου δινει αυτο το φουσκομα?

Μπορεις να βαλεις νιτρικο,αλλα καλυτερα χωρις κρεατινη μεσα.Κυκλοφορουνε 4-5 στην αγορα τα οποια δεν εχουν καθολου κρεατινη.

Το νιτρικο σου δινει πριξηματα κυριως στην προπονηση.Τωρα πολλες εταιριες υποσχονται και πριξηματα για αρκετες ωρες μετα την προπονηση,κατι που εγω τουλαχιστον με την μικρη εμπειρια μου δεν εχω δει!!Γυμναζεσαι,πριζεσαι και μετα απο μια ωρα ξανα στο φυσιολογικο.

Toubanos1
20-01-11, 23:30
παιδες εχω μια απορια...αφου κανω κυκλο κρεατινης για 1-2 μηνες,κ υστερα την σταματισω τελειως,η δυναμη που πηρα κατα την διαρκεια χρησης της θα χαθει? ποσα κιλα θα μεινουν απο αυτα που πηρα κατα την χρηση της?ευχαριστω!

Ramrod
20-01-11, 23:31
παιδες εχω μια απορια...αφου κανω κυκλο κρεατινης για 1-2 μηνες,κ υστερα την σταματισω τελειως,η δυναμη που πηρα κατα την διαρκεια χρησης της θα χαθει? ποσα κιλα θα μεινουν απο αυτα που πηρα κατα την χρηση της?ευχαριστω!

Ναι
Ότι προλάβεις να βάλεις σε μυς

Toubanos1
20-01-11, 23:37
Ναι
Ότι προλάβεις να βάλεις σε μυς

δηλαδη φιλε μου πριν ξεκινισω την κρεατινη,ειμαι σε ενα επιπεδο Α,και φτασω σε ενα επιπεδο Β με την κρεατινη..αμα την σταματισω θα πεσω κατακορυφα στα κιλα που σηκωνα πριν την αρχισω?

Ramrod
20-01-11, 23:41
δηλαδη φιλε μου πριν ξεκινισω την κρεατινη,ειμαι σε ενα επιπεδο Α,και φτασω σε ενα επιπεδο Β με την κρεατινη..αμα την σταματισω θα πεσω κατακορυφα στα κιλα που σηκωνα πριν την αρχισω?

Αυτό εξαρτάται απο πόλλους παράγοντες, όπως η διατροφή και η ένταση της προπόνησης που θα ακολουθείς κατα τη διάρκεια του κύκλου.

Αν έχουν δυναμώσει οι μυες σου τότε δε θα είσαι στο επίπεδο που βρισκόσουν. Θεωρητικά, αν γίνει σωστή χρηση τους συμπληρώματος, δε θα ξαναβρεθείς στο σημείο που ήσουν, θα είσαι πιο δυνατός. Αλλά σίγουρα η δύναμη που θα σου δώσει η κρεατίνη θα φύγει.

Το ίδιο ισχύει και με τη μάζα...θα μείνει μόνο η καθαρή μάζα που θα βάλεις.

Ουσιαστικά εκμεταλλευεσαι το boost δύναμης που σου δίνει η κρεατίνη για να βγάλεις καλύτερες προπονήσεις με ότι θετικό συνεπάγεται αυτό...

Toubanos1
20-01-11, 23:45
Αυτό εξαρτάται απο πόλλους παράγοντες, όπως η διατροφή και η ένταση της προπόνησης που θα ακολουθείς κατα τη διάρκεια του κύκλου.

Αν έχουν δυναμώσει οι μυες σου τότε δε θα είσαι στο επίπεδο που βρισκόσουν. Θεωρητικά, αν γίνει σωστή χρηση τους συμπληρώματος, δε θα ξαναβρεθείς στο σημείο που ήσουν, θα είσαι πιο δυνατός. Αλλά σίγουρα η δύναμη που θα σου δώσει η κρεατίνη θα φύγει.

Το ίδιο ισχύει και με τη μάζα...θα μείνει μόνο η καθαρή μάζα που θα βάλεις.

Ουσιαστικά εκμεταλλευεσαι το boost δύναμης που σου δίνει η κρεατίνη για να βγάλεις καλύτερες προπονήσεις με ότι θετικό συνεπάγεται αυτό...

αμα εχω αυξηση κατα 10 κιλα ας πουμε σε πιεσεις στον παγκο σε αυτους τους 2 μηνες,εφοσον δινω το 100% στην προπονηση,και εχω μια καλη διατροφη,κανονικα δεν πρεπει να εχω δυναμωσει οταν τελειωσει ο κυκλος?

Ramrod
20-01-11, 23:55
αμα εχω αυξηση κατα 10 κιλα ας πουμε σε πιεσεις στον παγκο σε αυτους τους 2 μηνες,εφοσον δινω το 100% στην προπονηση,και εχω μια καλη διατροφη,κανονικα δεν πρεπει να εχω δυναμωσει οταν τελειωσει ο κυκλος?

Ε ναι αλλά αν σου δώσει 10% παραπάνω δύναμη(πχ απο 100 κιλά παγκο πας 110), όταν τελειώσει ο κύκλος δε θα έχεις 10% παραπάνω δύναμη. Θα έχεις 1-2%, ανάλογα με τον οργανισμό...και ανάλογα τον κύκλο. Πάλι 100 θα σηκώνεις δηλαδή αλλά πιο άνετα ή θα βγάζεις 1-2 επαναλήψεις παραπάνω.
Τα νούμερα που λέω είναι τυχαία...

Toubanos1
20-01-11, 23:55
Ε ναι αλλά αν σου δώσει 10% παραπάνω δύναμη(πχ απο 100 κιλά παγκο πας 110), όταν τελειώσει ο κύκλος δε θα έχεις 10% παραπάνω δύναμη. Θα έχεις 1-2%, ανάλογα με τον οργανισμό...και ανάλογα τον κύκλο. Πάλι 100 θα σηκώνεις δηλαδή αλλά πιο άνετα ή θα βγάζεις 1-2 επαναλήψεις παραπάνω.
Τα νούμερα που λέω είναι τυχαία...

ναι αλλα τα 110 δεν θα τα ξανασηκωσω :( .. θελω να ακουσω κιαλες γνωμες,απο ατομα που καναν κυκλο και μετα την σταματησαν

Toubanos1
21-01-11, 00:32
κανας αλλος ρε παιδια?

metz
21-01-11, 01:07
Χαλαρώστε με την κρεατίνη, είναι πολύ καλό συμπλήρωμα αλλά δεν είναι αναβολικό!

Κρεατίνη παίρνω χρόνια τώρα, οπότε φαινόμενα placebo και τα σχετικά πλέον δεν υπάρχουν.

Η δύναμη ΔΕΝ χάνεται μετά τον κύκλο κρεατίνης.

Χάνω 1-2 κιλά από τα νερά που έχω κατακρατήσει και οι μυς χάνουν λίγο από το πρήξιμο που τους δίνει η κρεατίνη. Μη φανταστεί κανείς ότι θα φουσκώσει σαν τον Arnold στο Mr O και μετά τον κύκλο θα μείνει μισός - μιλάμε για μικρές διαφορές.

Μη ξεχνάτε, η κρεατίνη θέλει πολύ νερό, δυνατές προπονήσεις και πολλή πρωτεΐνη.

Αυτά.

Ramrod
21-01-11, 01:15
Χαλαρώστε με την κρεατίνη, είναι πολύ καλό συμπλήρωμα αλλά δεν είναι αναβολικό!

Κρεατίνη παίρνω χρόνια τώρα, οπότε φαινόμενα placebo και τα σχετικά πλέον δεν υπάρχουν.

Η δύναμη ΔΕΝ χάνεται μετά τον κύκλο κρεατίνης.

Χάνω 1-2 κιλά από τα νερά που έχω κατακρατήσει και οι μυς χάνουν λίγο από το πρήξιμο που τους δίνει η κρεατίνη. Μη φανταστεί κανείς ότι θα φουσκώσει σαν τον Arnold στο Mr O και μετά τον κύκλο θα μείνει μισός - μιλάμε για μικρές διαφορές.

Μη ξεχνάτε, η κρεατίνη θέλει πολύ νερό, δυνατές προπονήσεις και πολλή πρωτεΐνη.

Αυτά.

Δηλαδή όταν σταματάς εντελώς τη λήψη κρεατίνης παραμένεις ακριβώς στα ίδια επίπεδα δύναμης και αντοχής με όταν την έπερνες?