PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί πρωινού και βραδινού ο λόγος...



skiron
13-06-10, 20:22
Καλησπέρα.
Το όνομά μου είναι Αργύρης, νέος στο φόρουμ και οφείλω να δώσω συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνετε εδώ μέσα....βοηθάτε τα μέγιστα παιδιά!

Έχω ύψος 1,74 με βάρος 65kg στην ηλικία των 29.
Όπως είναι φανερό, ξεκινάω ένα πρόγραμμα αύξησης μυικής μάζας (όγκου) που συνδιάζει προπονήσεις με βάρη , με λίγη αεροβική στο ενδιάμεσο, και κατάληλλη διατροφή για καθαρό όγκο. Στόχος είναι σε βάθος 12μήνου να έχω δεί σαφή αποτελέσματα.

Έχω όμως κάποιες άλυτες απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας.
(σημειώνω πως έχω ηδη διαβάσει αρκετά άρθρα και συζητήσεις του φόρουμ για να καταλήξω στις παρακάτω απορίες)

Θέμα 1)

α)Διαβάζω πως σε πρόγραμμα όγκου, οι προπονήσεις δεν θα πρεπει να υπερβαίνουν τις 3-4 την εβδομάδα (με max 1 ώρα καθαρά βάρη ανά προπόνηση),για να προλαβαίνει η κάθε μυική ομάδα να αναρώνει. Οκ μέχρι εδώ... αλλά θέλω να ρωτήσω... Αν το πρόγραμμά μου το χωρίσω ως εξής:
1)Στηθος+Δικέφαλα
2)Πλάτη+ Τρικέφαλα
3)Πόδια+Ώμοι
Γιατί δεν "επιτρέπεται" να προπονούμε καθημερινά αντί για 3-4 την εβδομάδα, αφού με το εν λόγω πρόγραμμα θα μεσολαβούν πάντα 2 μέρες μέχρι να ξαναγυμνάσω την ίδια μυική ομάδα??

β)Αεροβική να κάνω μαζί με τα βάρη ή σε ξεχωριστές μέρες? και για την περίπτωσή μου, με τι συχνότητα να γίνεται αυτό? πχ να κανω ραχιαιους+κοιλιακούς+λίγο τρέξιμο σε κάθε προπόνηση ή κάτι διαφορετικό μιας κ ειμαι σε όγκο αλλά θέλω και φυσική κατάσταση?

Θέμα 2)
Οι θερμίδες συντήρησης για το βάρος μου και την δραστηριότητά μου ανέρχονται σε 2500+/-. Έτσι, η διατροφή που προγραμματίζω θα αποτελείτε αρχικά από
3000kcal (+500) όσο πιο καθαρές μπορώ για να αποφύγω την αύξηση του λίπους στο σώμα μου.
Ερωτήσεις:

α)Στο μεταπροπονητικό γεύμα (max 45 λεπτά μετά την προπόνηση) θα καταναλώνω 30g καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος σε νερό, και 60g υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη για μέγιστη έκκριση ινσουλίνης κλπ κατά τα γνωστά. Δεδομένου οτι δεν θέλω να πάρω συμπλήρωμα δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης, μπορεί το μέλι ή κάτι άλλο πχ να κάνει αυτή τη δουλειά? Φρούτα και χυμούς δεν θέλω γιατι η φρουκτόζη δεν βοηθάει εδώ..Ποιοι υδατάνθρακες από τροφές μπορουν να με εξηπυρετήσουν εδώ κατά την εμπειρία σας??

β)Έχω μια σύγχηση σχετικά με το πρωινό και δεκατιανό γεύμα. Απ τη μία θέλω (εκτώς πρωτεινών φυσικά) υδατάνθρακες Υ.Γ.Δ μιας κ αυτες τις ωρες δεν αποθηκευεται λίπος, το σώμα προερχεται απο καταβολικό περιβάλλον λόγω ύπνου, και πρέπει να εκμεταλευτώ κ πάλι την αύξηση της ινσουλίνης χωρίς φόβο αποθήκευσης λίπους. Απ την άλλη, χρειάζομαι και υδατάνθρακες πιο σύνθετους με χαμηλό Γ.Δ για να έχω ενέργεια για τις επόμενες ώρες... αν παίρνω Υ.Γ.Δ, ναι μεν θα έχω έκκριση ινσουλίνης κλπ, αλλά όταν θα πέφτει μετά απότομα το σάκχαρο θα με πιάνει κούραση και νύστα, κ μιας κ ειναι πρωί, δεν το θέλω αυτό.. αν πάλι φάω μονο υδατάνθρακες χαμηλού Γ.Δ, θα έχω ενέργεια αλλά όχι την επιθυμητή πρωινή έκρηξη ινσουλίνης... Τι να κάνω???

γ)Στα άλλα γεύματα και κυρίως στο ελαφρύ βραδινό γεύμα, μαζι με την απαραίτητη πρωτείνη θέλω υδατάνθρακες πολύ χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη για ελάχιστη αποθηκευση λίπους κ σταθερή ενέργεια... απο κάποιους πίνακες που βρήκα στο φόρουμ, δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα για το ποιοι υδατάνθρακες είναι πολύ χαμηλού Γ.Δ. ώστε να τρώω σε ολα αυτα τα γεύματα που το απαιτούν... (ίσως και το πρωί μαζι με υδατανθρακες υψηλού Γ.Δ για να έχω και σταθερή ενέργεια)
Με τα ψωμιά ρυζια και ζυμαρικά έχω μπερδευτεί για το πού ανοίκουν, μόνο για την πρασινάδα (μαρουλια κλπ) έχω εικόνα... Θα βοηθούσε λοιπον ιδιαίτερα κάποια πρόταση που χρησιμοποιείτε και εσεις... πχ για βραδινά σκέφτομαι πράσινη σαλάτα, άλλοτε με τόνο, άλλοτε με αυγά, άλλοτε γαλοπουλα. Εκτώς απο πρασινάδα όμως...ποιοι άλλοι υδατανθρακες Χ.Γ.Δ παίζουν ως επιλογή εδώ?

δ)Εκτώς της καζείνης, ποια άλλη πρωτείνη είναι βραδείας απορρόφησης για βραδινή κατανάλωση πριν τον ύπνο?? ο τόνος, το αυγό και η γαλοπούλα πχ πού ανοίκουν..βραδείας ή ταχείας?

Ελπίζω να μην σας κούρασα... αλλά θέλω αυτά τα πράγματα να τα έχω ξεκάθαρα στο μυαλό μου πριν καταστρώσω την πρώτη μου σωστή και καθαρή διατροφή..
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις και απόψεις σας!

φιλικά, Αργύρης

giannis64
13-06-10, 20:39
Καλησπέρα.
Το όνομά μου είναι Αργύρης, νέος στο φόρουμ και οφείλω να δώσω συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνετε εδώ μέσα....βοηθάτε τα μέγιστα παιδιά!

Έχω ύψος 1,74 με βάρος 65kg στην ηλικία των 29.
Όπως είναι φανερό, ξεκινάω ένα πρόγραμμα αύξησης μυικής μάζας (όγκου) που συνδιάζει προπονήσεις με βάρη , με λίγη αεροβική στο ενδιάμεσο, και κατάληλλη διατροφή για καθαρό όγκο. Στόχος είναι σε βάθος 12μήνου να έχω δεί σαφή αποτελέσματα.

οσο αυτο ειναι εφηκτο!!!

Έχω όμως κάποιες άλυτες απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας.
(σημειώνω πως έχω ηδη διαβάσει αρκετά άρθρα και συζητήσεις του φόρουμ για να καταλήξω στις παρακάτω απορίες)

Θέμα 1) Διαβάζω πως σε πρόγραμμα όγκου, οι προπονήσεις δεν θα πρεπει να υπερβαίνουν τις 3-4 την εβδομάδα (με max 1 ώρα καθαρά βάρη ανά προπόνηση),για να προλαβαίνει η κάθε μυική ομάδα να αναρώνει. Οκ μέχρι εδώ... αλλά θέλω να ρωτήσω... Αν το πρόγραμμά μου το χωρίσω ως εξής:
1)Στηθος+Δικέφαλα
2)Πλάτη+ Τρικέφαλα
3)Πόδια+Ώμοι
Γιατί δεν "επιτρέπεται" να προπονούμε καθημερινά αντί για 3-4 την εβδομάδα, αφού με το εν λόγω πρόγραμμα θα μεσολαβούν πάντα 2 μέρες μέχρι να ξαναγυμνάσω την ίδια μυική ομάδα??

Θέμα 2)Οι θερμίδες συντήρησης για το βάρος μου και την δραστηριότητά μου ανέρχονται σε 2500+/-. Έτσι, η διατροφή που προγραμματίζω θα αποτελείτε αρχικά από
3000kcal (+500) όσο πιο καθαρές μπορώ για να αποφύγω την αύξηση του λίπους στο σώμα μου.
Ερωτήσεις:

α)Στο μεταπροπονητικό γεύμα (max 45 λεπτά μετά την προπόνηση) θα καταναλώνω 30g καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος σε νερό, και 60g υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη για μέγιστη έκκριση ινσουλίνης κλπ κατά τα γνωστά. αυτο θα πρεπει να το λαμβανεις 10 λεπτα μετα την προπονηση. 45 λεπτα ειναι αργα, σε 1 με 1,5 ωρες θα παρεις γευμα! Δεδομένου οτι δεν θέλω να πάρω συμπλήρωμα δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης, μπορεί το μέλι ναι μπορει ή κάτι άλλο πχ να κάνει αυτή τη δουλειά? Φρούτα και χυμούς δεν θέλω γιατι η φρουκτόζη δεν βοηθάει εδώ..Ποιοι υδατάνθρακες από τροφές μπορουν να με εξηπυρετήσουν εδώ κατά την εμπειρία σας?? μπορεις και μια μπανανα! εχει 134γρ υδατανθρακα!

β)Έχω μια σύγχηση σχετικά με το πρωινό και δεκατιανό γεύμα. Απ τη μία θέλω (εκτώς πρωτεινών φυσικά) υδατάνθρακες Υ.Γ.Δ μιας κ αυτες τις ωρες δεν αποθηκευεται λίπος, το σώμα προερχεται απο καταβολικό περιβάλλον λόγω ύπνου, και πρέπει να εκμεταλευτώ κ πάλι την αύξηση της ινσουλίνης χωρίς φόβο αποθήκευσης λίπους. Απ την άλλη, χρειάζομαι και υδατάνθρακες πιο σύνθετους με χαμηλό Γ.Δ για να έχω ενέργεια για τις επόμενες ώρες... αν παίρνω Υ.Γ.Δ, ναι μεν θα έχω έκκριση ινσουλίνης κλπ, αλλά όταν θα πέφτει μετά απότομα το σάκχαρο θα με πιάνει κούραση και νύστα, κ μιας κ ειναι πρωί, δεν το θέλω αυτό.. αν πάλι φάω μονο υδατάνθρακες χαμηλού Γ.Δ, θα έχω ενέργεια αλλά όχι την επιθυμητή πρωινή έκρηξη ινσουλίνης... Τι να κάνω???

παρε μελι-βρωμη-και πρωτεινη και εισαι οκ αφου σε 3 ωρες θα ξαναφας!

γ)Στα άλλα γεύματα και κυρίως στο ελαφρύ βραδινό γεύμα, μαζι με την απαραίτητη πρωτείνη θέλω υδατάνθρακες πολύ χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη για ελάχιστη αποθηκευση λίπους κ σταθερή ενέργεια... απο κάποιους πίνακες που βρήκα στο φόρουμ, δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα για το ποιοι υδατάνθρακες είναι πολύ χαμηλού Γ.Δ. ώστε να τρώω σε ολα αυτα τα γεύματα που το απαιτούν... (ίσως και το πρωί μαζι με υδατανθρακες υψηλού Γ.Δ για να έχω και σταθερή ενέργεια)
Με τα ψωμιά ρυζια και ζυμαρικά έχω μπερδευτεί για το πού ανοίκουν, μόνο για την πρασινάδα (μαρουλια κλπ) έχω εικόνα... Θα βοηθούσε λοιπον ιδιαίτερα κάποια πρόταση που χρησιμοποιείτε και εσεις... πχ για βραδινά σκέφτομαι πράσινη σαλάτα, άλλοτε με τόνο, άλλοτε με αυγά, άλλοτε γαλοπουλα. Εκτώς απο πρασινάδα όμως...ποιοι άλλοι υδατανθρακες Χ.Γ.Δ παίζουν ως επιλογή εδώ?
τονο-σολομο-αυγα, αυτα δουλεψε για πρωτεινη!! και σαλατα πρασινη για βραδινο, για την υποληπη μερα ρυζι-βραστη πατατα και εισαι οκ.

δ)Εκτώς της καζείνης, ποια άλλη πρωτείνη είναι βραδείας απορρόφησης για βραδινή κατανάλωση πριν τον ύπνο?? ο τόνος, το αυγό και η γαλοπούλα πχ πού ανοίκουν..βραδείας ή ταχείας?

μονο γιαουρτι η κοτατζ εχεις για αργη αποροφηση εκτος της καζεινης.

Ελπίζω να μην σας κούρασα... αλλά θέλω αυτά τα πράγματα να τα έχω ξεκάθαρα στο μυαλό μου πριν καταστρώσω την πρώτη μου σωστή και καθαρή διατροφή..
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις και απόψεις σας!

φιλικά, Αργύρης

ελπιζω να βοηθεισα!!

alex17x
13-06-10, 20:42
δ)Εκτώς της καζείνης, ποια άλλη πρωτείνη είναι βραδείας απορρόφησης για βραδινή κατανάλωση πριν τον ύπνο?? ο τόνος, το αυγό και η γαλοπούλα πχ πού ανοίκουν..βραδείας ή ταχείας?

Γεια σου φίλε από τις λίγες γνώσεις μου μπορώ να σου πω ότι το γιαούρτι είναι για το βράδυ και είναι ισοδύναμο με την καζεΐνη τώρα για τα άλλα θέματα σου μόνο οι πιο έμπυροι θα σου απαντήσουν ίσα ίσα σου είπα για το βράδυ τι είναι καλό μιας που βραδιάζει ;) Επίσης καλό είναι να ρίχνεις και αμύγδαλα 1 χούφτα μες το γιαούρτι αλλά περισσότερα θα μας πουν οι ειδικοί :P

GEORGEXX1
13-06-10, 20:54
Καλησπέρα.
Το όνομά μου είναι Αργύρης, νέος στο φόρουμ και οφείλω να δώσω συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνετε εδώ μέσα....βοηθάτε τα μέγιστα παιδιά!

Έχω ύψος 1,74 με βάρος 65kg στην ηλικία των 29.
Όπως είναι φανερό, ξεκινάω ένα πρόγραμμα αύξησης μυικής μάζας (όγκου) που συνδιάζει προπονήσεις με βάρη , με λίγη αεροβική στο ενδιάμεσο, και κατάληλλη διατροφή για καθαρό όγκο. Στόχος είναι σε βάθος 12μήνου να έχω δεί σαφή αποτελέσματα.

Έχω όμως κάποιες άλυτες απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας.
(σημειώνω πως έχω ηδη διαβάσει αρκετά άρθρα και συζητήσεις του φόρουμ για να καταλήξω στις παρακάτω απορίες)

Θέμα 1)

α)Διαβάζω πως σε πρόγραμμα όγκου, οι προπονήσεις δεν θα πρεπει να υπερβαίνουν τις 3-4 την εβδομάδα (με max 1 ώρα καθαρά βάρη ανά προπόνηση),για να προλαβαίνει η κάθε μυική ομάδα να αναρώνει. Οκ μέχρι εδώ... αλλά θέλω να ρωτήσω... Αν το πρόγραμμά μου το χωρίσω ως εξής:
1)Στηθος+Δικέφαλα
2)Πλάτη+ Τρικέφαλα
3)Πόδια+Ώμοι
Γιατί δεν "επιτρέπεται" να προπονούμε καθημερινά αντί για 3-4 την εβδομάδα, αφού με το εν λόγω πρόγραμμα θα μεσολαβούν πάντα 2 μέρες μέχρι να ξαναγυμνάσω την ίδια μυική ομάδα??
Kανεις δεν ειπε οτι δεν μπορεις να το κανεις αυτο,αυτο που επικρατει σαν αποψη ειναι οτι γυμναζοντας μια μυικη ομαδα την φορα εχουμε καλυτερη αναπτυξη λογω του οτι δουλευουμε με περισοτερη ενταση.


β)Αεροβική να κάνω μαζί με τα βάρη ή σε ξεχωριστές μέρες? και για την περίπτωσή μου, με τι συχνότητα να γίνεται αυτό? πχ να κανω ραχιαιους+κοιλιακούς+λίγο τρέξιμο σε κάθε προπόνηση ή κάτι διαφορετικό μιας κ ειμαι σε όγκο αλλά θέλω και φυσική κατάσταση?
η καλυτερη ωρα ειναι η πρωινη νηστικος,απο εκει και περα μπορεις να κανεις αεροβια μετα την προπονηση

Θέμα 2)
Οι θερμίδες συντήρησης για το βάρος μου και την δραστηριότητά μου ανέρχονται σε 2500+/-. Έτσι, η διατροφή που προγραμματίζω θα αποτελείτε αρχικά από
3000kcal (+500) όσο πιο καθαρές μπορώ για να αποφύγω την αύξηση του λίπους στο σώμα μου.
για πιο λογο ξεκινας με 3500 θερμιδες;;; αφου μετρησες 2500 ξεκινα με +250 και βλεπεις πως ανταποκρινετε ο οργανισμος σου και αναλογα αυξομειωνεις

Ερωτήσεις:

α)Στο μεταπροπονητικό γεύμα (max 45 λεπτά μετά την προπόνηση) θα καταναλώνω 30g καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος σε νερό, και 60g υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη για μέγιστη έκκριση ινσουλίνης κλπ κατά τα γνωστά. Δεδομένου οτι δεν θέλω να πάρω συμπλήρωμα δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης, μπορεί το μέλι ή κάτι άλλο πχ να κάνει αυτή τη δουλειά? Φρούτα και χυμούς δεν θέλω γιατι η φρουκτόζη δεν βοηθάει εδώ..Ποιοι υδατάνθρακες από τροφές μπορουν να με εξηπυρετήσουν εδώ κατά την εμπειρία σας??

β)Έχω μια σύγχηση σχετικά με το πρωινό και δεκατιανό γεύμα. Απ τη μία θέλω (εκτώς πρωτεινών φυσικά) υδατάνθρακες Υ.Γ.Δ μιας κ αυτες τις ωρες δεν αποθηκευεται λίπος, το σώμα προερχεται απο καταβολικό περιβάλλον λόγω ύπνου, και πρέπει να εκμεταλευτώ κ πάλι την αύξηση της ινσουλίνης χωρίς φόβο αποθήκευσης λίπους. Απ την άλλη, χρειάζομαι και υδατάνθρακες πιο σύνθετους με χαμηλό Γ.Δ για να έχω ενέργεια για τις επόμενες ώρες... αν παίρνω Υ.Γ.Δ, ναι μεν θα έχω έκκριση ινσουλίνης κλπ, αλλά όταν θα πέφτει μετά απότομα το σάκχαρο θα με πιάνει κούραση και νύστα, κ μιας κ ειναι πρωί, δεν το θέλω αυτό.. αν πάλι φάω μονο υδατάνθρακες χαμηλού Γ.Δ, θα έχω ενέργεια αλλά όχι την επιθυμητή πρωινή έκρηξη ινσουλίνης... Τι να κάνω???

γ)Στα άλλα γεύματα και κυρίως στο ελαφρύ βραδινό γεύμα, μαζι με την απαραίτητη πρωτείνη θέλω υδατάνθρακες πολύ χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη για ελάχιστη αποθηκευση λίπους κ σταθερή ενέργεια... απο κάποιους πίνακες που βρήκα στο φόρουμ, δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα για το ποιοι υδατάνθρακες είναι πολύ χαμηλού Γ.Δ. ώστε να τρώω σε ολα αυτα τα γεύματα που το απαιτούν... (ίσως και το πρωί μαζι με υδατανθρακες υψηλού Γ.Δ για να έχω και σταθερή ενέργεια)
Με τα ψωμιά ρυζια και ζυμαρικά έχω μπερδευτεί για το πού ανοίκουν, μόνο για την πρασινάδα (μαρουλια κλπ) έχω εικόνα... Θα βοηθούσε λοιπον ιδιαίτερα κάποια πρόταση που χρησιμοποιείτε και εσεις... πχ για βραδινά σκέφτομαι πράσινη σαλάτα, άλλοτε με τόνο, άλλοτε με αυγά, άλλοτε γαλοπουλα. Εκτώς απο πρασινάδα όμως...ποιοι άλλοι υδατανθρακες Χ.Γ.Δ παίζουν ως επιλογή εδώ?

δ)Εκτώς της καζείνης, ποια άλλη πρωτείνη είναι βραδείας απορρόφησης για βραδινή κατανάλωση πριν τον ύπνο?? ο τόνος, το αυγό και η γαλοπούλα πχ πού ανοίκουν..βραδείας ή ταχείας?

Ελπίζω να μην σας κούρασα... αλλά θέλω αυτά τα πράγματα να τα έχω ξεκάθαρα στο μυαλό μου πριν καταστρώσω την πρώτη μου σωστή και καθαρή διατροφή..
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις και απόψεις σας!

φιλικά, Αργύρης

καλη επιτυχια

skiron
13-06-10, 21:00
Βοηθάτε ήδη αρκετά!! :)

ξεκινάω με 3000kcal φίλε George, όχι 3500.. γι αυτό έγραψα +500 από τις 2500 συντηρησης ;)

για τα υπόλοιπα:

- Καλή ιδέα το γιαούρτι για βραδείας απορρόφησης πρωτείνη, κάποιο με 2% λιπαρά θα κάνει τη δουλειά, μου αρέσει και πολύ..οπότε thanks!!!!

- Συμφωνώ για το 10λεπτο στο μεταπροπονητικό...όσο σύντομα τοσο καλύτερα
αλλά η μπανάνα, όσο και να μου αρέσει, δεν έχει φρουκτόζη την οποία δεν προτιμάμε εκείνη την ώρα μιας κ πάει πρώτα πάγκρεας αντί για μυς κλπ???
Θα μείνω στο μέλι μάλλον μιας κ είπατε οκ για τον Υ.Γ.Δ του :)

- Η βρώμη είναι χαμηλού Γ.Δ? αν ναι, τοτε σύμφωνα με την απάντηση, προτίνετε συνδιασμο υψηλού (μέλι) και χαμηλού (βρώμη) γλυκαιμικού δείκτη για πρωινό..σωστα? (αυτό βλέπω κ εγώ λογικό για να μην υπαρχουν τα προβλήματα που ανέφερα αρχικά..)

- Για την πρώτη ερώτηση στο θέμα 1 περι γυμναστικής , αν κάνω μια ομάδα την ημέρα τοτε οντως βγαινει καθημερινη προπόνηση για να κλεισει ο κυκλος σε μια βδομάδα.... αν όμως κάνω αυτό που πόσταρα (2 μυικες ομάδες την ημέρα, και καθημερινη προπόνηση) δεν είναι καλύτερο μιας κ γυμναζω την καθε ομαδα 2 φορες μες την ιδια εβδομαδα αφηνοντας κ 2 μερες για ξεκουραση καθε ομαδας ?


ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια...!

giannis64
13-06-10, 21:02
η βρωμη ειναι η καλυτερη επιλογη υδατανθρακα!!!

GEORGEXX1
13-06-10, 21:41
οντως αυτή βλέπω να συζητάτε περισσότερο, οπότε Βρώμη φίλε george! Γενικά με τα διατροφικά μου λύσατε τις απορίες μου ..

με το πρόγραμμα γυμναστικής θέλω να δουμε τι ειναι καλύτερο... :

Επιλογη α) - εδώ έχουμε 1 εκγυμναση καθε ομαδας την εβδομάδα , κ αρκετες μερες ξεκουρασης για καθε ομαδα
Δευτερα: στηθος+δικεφαλα
Τριτη: Ξεκουραση
Τεταρτη: Πλατη+τρικεφαλα
Πεμπτη: ξεκουραση
Παρασκευή: Ποδια+ώμοι
Σάββατο+Κυριακή: ξεκουραση
δεν μου αρεσει για το λογο οτι χανω μερες προπονησης,εντασει και πιεση σε δυο ομαδες για μια φορα την εβδομαδα δηλ τρεις δουλευω τεσσερις καθομαι



Επιλογή β) - εδώ έχουμε 2 εκγυμνασεις καθε ομαδας την εβδομάδα, με 2 μερες ξεκουρασης για καθε ομαδα
Δευτέρα: στηθος+δικέφαλα
Τριτη: Πλατη+Τρικεφαλα
Τεταρτη: πόδια+ώμοι
Πέμπτη-Παρασκευή-Σαββατο: Επανάληψη το παραπάνω
αυτο ακολουθω τον χειμωνα που λογω καιρου μπορω να το βγαλω δεν μπορω ομως να αποδωσω τα μεγιστα σε ανεβασμα κιλων και ενταση.Μετα την πλατη δεν εχω δυναμεις να δουλεψω δυνατα τα χερια.Φυσικα αυτη ειναι δικια μου αποψη δεν σημαινει οτι ειναι σωστο.


Επιλογή γ) - εδώ έχουμε 1 εκγυμναση καθε ομαδας την εβδομάδα, και τρελή ξεκούραση καθε ομαδας μεχρι να την ξαναπιασουμε..
Δευτέρα: στηθος
Τριτη: δικεφαλα
Τεταρτη: πλάτη
Πεμπτη: τρικεφαλα
Παρασκευή: πόδια
σαββατο: ώμοι
Εδω βαλε τρικεφαλα-δικεφαλα μαζι, αυτο εμενα μου δουλεψε καλυτερα τους λογους του εξηγησα παραπανω.Δυναμη,ενταση,αναρωση.

Δοκιμαζεις και αποφασιζεις το τη σε βολευει.

Τι προτινετε απ τα τρια? εγω λέω την επιλογή Β μιας κ ικανοποιεί την συνθήκη 2 μερες ξεκουραση καθε μυικής ομάδας, ενω καταφερνω να γυμνασω καθε ομαδα 2 φορες την εβδομάδα, κ οχι μόνο μία...

Δυστυχώς το παραπάνω είναι off topic αλλα ήταν 'τσοντα' στο πρωτο μου ποστ για την διατροφή και τις αποριες...ας με συγχωρέσουν οι admin..

να ξαναευχαριστήσω ολους σας...βοηθάτε απίστευτα πολύ!

.

skiron
13-06-10, 21:44
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αν κ καποιος άλλος θελει να πει την γνώμη του, θα χαρώ ιδιαίτερα..να συγκεντρωσω απόψεις κ ιδέες! κ κάποιον αναλυτικό πίνακα με ποιοι υδατανθρακες ειναι υψηλού και ποιοι χαμηλού θα ηταν ιδιαιτερα βολικό...

υγ: το κομμάτι της ερωτησης που αφορά το προγραμμα γυμναστικής το μεταφέρω στο σωστο μέρος μιας κ εδώ δεν κολλάει... ;)

giannis64
13-06-10, 21:46
Πίνακας : Γλυκαιμικός δείκτης διαφόρων προϊόντων
Προϊόν Γλυκαιμικός δείκτης (%)
Γλυκόζη 100
Λευκό ψωμί 69
Μαύρο ψωμί 72
Λευκό ρύζι 72
Μαύρο ρύζι 62
Καρότα 92
Μήλα 39
Πορτοκάλια 40
Χυμός πορτοκάλι 46
Πατάτες ψητές 95
Πατάτες βραστές 70
Σόγια 15
Φασόλια γίγαντες 36
Μπανάνα 62
Παγωτό 36
Γιαούρτι 36
Μέλι 87
Πατατάκια 51
Φακές 29
Μακαρόνια 50
Δημητριακά 80

απο το αρθρο Υδατάνθρακες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=27)

skiron
13-06-10, 21:55
Υπερ ευχαριστώ...!

Μια παρατήρηση μόνο...απ οσο βλέπω, το μέλι υπολείπεται πολύ της γλυκόζης σε Γ.Δ....
παραπάνω αναφέρθηκε οτι ειναι καλή λύση για μεταπροπονητικό υδατάνθρακα Υψηλού ΓΔ για καποιον που δε θελει να αγοράσει δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη κλπ...και για καποιον που δε θελει φρουκτοζη (φρουτα) για ευνοητους λογους..(παγκρεας κλπ)
τελικά, κανει τη δουλεια που θέλω? κ αν ναι, πόσα κουταλακια λετε ειναι οκ για να καλυψω 60g υδατανθρακα Υ.Γ.Δ??

giannis64
13-06-10, 22:01
το μέλι δεν το παίρνεις για να καλύψεις τους υδατάνθρακες αλλά για να αναβάσεις την ινσουλίνη σου την στιγμή εκείνη!!

skiron
13-06-10, 22:34
μμμ...άρα σαν μεταπροπονητικο μαζι με τη Whey που καταλήγουμε απο υδατάνθρακα αν δεν θελω να αγοράσω δεξτροζη κλπ? Τι επιλογες εχω (εκτώς φρουκτοζης-φρουτων-χυμων)?

ναι μεν το μελι εχει υψηλο δεικτη, αλλά σαν ποσοτητα χρειαζομαι υπολογισμενα 60gr υδατανθρακα υψηλου γλυκ. δεικτη...το μελι δεν νομιζω αρκει..αλλά πρεπει κ τα 60 να ειναι Υ.Γ.Δ...

Help... :(

giannis64
13-06-10, 22:54
τα εχεις λιγο μπερδεμενα. αντι για δεξτροζη (γλυκοζη) περνεις μελι.
σχεδον το ιδιο ειναι!!

διαβασε λιγο εδω Μεταπροπονητική Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74)

skiron
13-06-10, 23:01
ναι, οκ, είναι το ίδιο (αν κ υπολείπεται λίγο της καθαρής δεξτροζης) αλλά εγω που χρειάζομαι 60gr - να τα πάρω μονο από μέλι, αυτο ρωτάω βασικά...!

Για να εξηγήσω...
Εχω καταλάβει οτι κ τα 60g υδτανθρακα (τόσο υπολόγισα για μένα) πρέπει να εχουν ψηλό γλυκαιμικό δείκτη....και τα 60.. όχι λίγο έτσι λίγο αλλιώς...! άρα μιλάμε για πολύυυ μέλι...!διόρθωσέ με αν κάνω λάθος φιλε John..μπορει οντως να μπερδευτηκα.. :(

giannis64
13-06-10, 23:06
παρε 4 κουταλακια του γλυκου.. εχουν 68 γρ υδατανθρακα!!

tommygunz
13-06-10, 23:10
Στα σουπερμάρκετ πουλάνε γλυκόζη (σε βαζάκια, όπως για παράδειγμα και τις μαρμελάδες). Οπότε μπορείς να πάρεις γλυκόζη αντί για μέλι.

skiron
13-06-10, 23:11
Ωραία! αυτό περιμενα να ακουσω βασικά :) από πού θα πάρω 60g υδατανθρακα ψηλού ΓΔ για να έχω έκκριση ινσουλίνης καπάκι μετά την προπόνηση ... δεν ηταν το θεμα μου τα 60g...αυτό είναι η ποσότητα που χρειάζομαι...απλά αυτη η ποσότητα πρέπει να είναι ψηλού δείκτη, όλη! κ νομιζα το μέλι δεν αρκουσε..!
Ίσως το έθεσα λανθασμένα και σε μπέρδεψα!

θα τσεκάρω κ σουπερμάρκετ για καθαρή γλυκόζη... δεν ηξερα οτι υπήρχε έτσι εύκολα διαθεσιμη :)

Thanks....a lot!

giannis64
13-06-10, 23:14
το μέλι δεν το παίρνεις για να καλύψεις τους υδατάνθρακες αλλά για να αναβάσεις την ινσουλίνη σου την στιγμή εκείνη!!


Ωραία! αυτό περιμενα να ακουσω βασικά :) από πού θα πάρω 60g υδατανθρακα ψηλού ΓΔ για να έχω έκκριση ινσουλίνης καπάκι μετά την προπόνηση ... δεν ηταν το θεμα μου τα 60g...αυτό είναι η ποσότητα που χρειάζομαι...απλά αυτη η ποσότητα πρέπει να είναι ψηλού δείκτη, όλη! κ νομιζα το μέλι δεν αρκουσε..!
Ίσως το έθεσα λανθασμένα και σε μπέρδεψα!

Thanks....a looooot!

:smash::smash:

skiron
13-06-10, 23:40
Μη βαράς ρε John!!! Το ίδιο εννοουσα κ εγω! Βρήκαμε το είδος Υ.Γ.Δ, απλά με ενοιάζε κ η ποσότητα του.. αφου πρεπει να ειναι συγκεκριμένη λέει το άρθρο..τάδε ποσότητα Υδ/κα Υ.Γ.Δ λέει..δεν ηξερα την % σύσταση του μελιού σε αυτόν..τι να κάνω :) :) :)
4 κουταλάκια λοιπον, κ ξεμπέρδεψα....!

gspyropo
14-06-10, 03:28
Πίνακας : Γλυκαιμικός δείκτης διαφόρων προϊόντων
Προϊόν Γλυκαιμικός δείκτης (%)
Γλυκόζη 100
Λευκό ψωμί 69
Μαύρο ψωμί 72
Λευκό ρύζι 72
Μαύρο ρύζι 62
Καρότα 92
Μήλα 39
Πορτοκάλια 40
Χυμός πορτοκάλι 46
Πατάτες ψητές 95
Πατάτες βραστές 70
Σόγια 15
Φασόλια γίγαντες 36
Μπανάνα 62
Παγωτό 36
Γιαούρτι 36
Μέλι 87
Πατατάκια 51
Φακές 29
Μακαρόνια 50
Δημητριακά 80

απο το αρθρο Υδατάνθρακες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=27)

δεν περιμενα οτι τα καροτα εχουν τοσο υψηλο Γ.Δ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kroisos
15-06-10, 23:48
Πίνακας : Γλυκαιμικός δείκτης διαφόρων προϊόντων
Προϊόν Γλυκαιμικός δείκτης (%)
Γλυκόζη 100
Λευκό ψωμί 69
Μαύρο ψωμί 72
Λευκό ρύζι 72
Μαύρο ρύζι 62
Καρότα 92
Μήλα 39
Πορτοκάλια 40
Χυμός πορτοκάλι 46
Πατάτες ψητές 95
Πατάτες βραστές 70
Σόγια 15
Φασόλια γίγαντες 36
Μπανάνα 62
Παγωτό 36
Γιαούρτι 36
Μέλι 87
Πατατάκια 51
Φακές 29
Μακαρόνια 50
Δημητριακά 80

απο το αρθρο Υδατάνθρακες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=27)

Το λευκό ψωμί έχει λιγότερο απο το μαύρο ????:shock: Απο που κι ως που ?

giannis64
15-06-10, 23:54
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=12674&stc=1&d=1276635213


απο δω μεχρι εδω!!!!