PDA

Επιστροφή στο Forum : καλοκαιρι,δεν βγαινουν οι προπονησεις!!!



Τ.Ε.Φ.Α.Α
14-06-10, 20:52
λογω του καλοκαιριου και λογω της ζεστης αδυνατο να βγαλω δυνατες πρπονησεις........ξεκιναω (κανω προγραμα ογκου) και μολις ανεβασω την ενταση στο 85% κανω 2 ασκησεις και κομματιαζομαι και σταζω απο ιδρωτα!!! με λιγα λογια δε βγαινει σωστη προπονηση!! να μειωσω την ενταση στο 60% και να παιζω τις μεγαλες μυικες ομαδες 2 φορες την εβδομαδα επειδη θα εχω χαμηλη ενταση? τι προτινετε αγαπητοι φιλοι?

stelios17
14-06-10, 21:00
Το παθαινω και εγω αυτο τωρα τελευταια ...
Για να αντιμετοπισεις αυτο το προβλημα θα σου προτεινα ενα pre-workout συμπληρωμα ετσι ωστε να σου δωσει το "τσιτωμα" στην προπονα ....

Αλλιως αναγκαστικα κατεβασε λιγο την ενταση ...

Haris Pilton
14-06-10, 21:08
Δοκίμασε ηλεκτρολύτες.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
14-06-10, 21:14
Το παθαινω και εγω αυτο τωρα τελευταια ...
Για να αντιμετοπισεις αυτο το προβλημα θα σου προτεινα ενα pre-workout συμπληρωμα ετσι ωστε να σου δωσει το "τσιτωμα" στην προπονα ....

Αλλιως αναγκαστικα κατεβασε λιγο την ενταση ...

στελιο ακριβως αυτο ειναι ο καιρος και δε με βοηθαει καθολου δεν μπορω να βγαλω τις προπονησεις με τιποτα ομως μα με τιποτα!! γινομαι μουσκεμα και στο 85 % της εντασης που φτανει η προπονηση μου σταματαω δλδ στηθος σημερα επαιξα 85% ενταση αλλα απο τις 5 εβγαλα μονο 2 ασκησεις! οτι βγει πλεον!! η λυση που μπορω να σκεφτω ειναι να βαζω τις μεγαλες μυικες ομαδες 2 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον πλατη και στηθος με χαμηλη ενταση 50 με 60 τις εκατο!! τι λετε να το εφαρμοσω ετσι?

δυνατες προπονησεις με ενταση= σωστες
χαμηλες προπονησεις με λιγη ενταση=χασιμο χρονου ,αλλα τι να κανεις οταν λογω της ζεστης και τ καιρου δεν βγαζεις δυνατες προπονησεις?

Ramrod
14-06-10, 21:15
Δοκίμασε ηλεκτρολύτες.

έχεις να προτείνεις τπτ συγκεκριμένο? Powerade ας πούμε?

Machiavelli
14-06-10, 21:18
Δεν καταλαβαίνω σε τι εμποδίζει ο ιδρώτας και η ζέστη την προπόνηση.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
14-06-10, 21:18
φιλε παρις χιλτον δε θελω να σε προσβαλλω αλλα δε νομιζω να φταιει οτι δε πινω ηλεκτρολικες!!! πολλα παιδια μ το λενε οτι εχουμε το ιδιο προβλημα!! αρα καλοκαιρι δυνατες προπονησεις γιοκ!!! αρα παμε παλι στα προγραμματα που γυμναζουν καθε μυικη ομαδα 2 ι και 3 φορες τη βδομαδα με χαμηλη ενταση?

stelios17
14-06-10, 21:21
Καλα φιλε , λες και ακουω εμενα !!!! ...
Να φανταστεις σημερα εκανα του κ****ου προπονηση , και σε μια στιγμη τα παρατησα και λεω "δε γ******ε! , θα κανω αυριο προπονηση... ! " Δεν ηταν τοσο η κουραση , οσο η βαρεμαρα και η "νυστα" που ενιωθα ..! Αυριο κιολλας εχω παει για pre-workout , και αλλαζω το προγραμμα σε κυκλικο (Ετσι κι αλλιως θα το αλλαζα βεβαια ...)

Εσυ εχεις καιρο το προγραμμα σου ? Μηπως εαν εκανες καποιες αλλαγες θα ηταν καλυτερα ....


Οσο για το 2 φωρες την εβδομαδα την ιδια (μεγαλη) μυικη ομαδα , μου φενεται πιο πολυ σαν "πασαλημα" , μιας και το εχω δοκιμασει ....
Και δεν ξερω εαν θα δινει τα καταλληλα ερεθισματα στον μυ ....

Τ.Ε.Φ.Α.Α
14-06-10, 21:22
Δεν καταλαβαίνω σε τι εμποδίζει ο ιδρώτας και η ζέστη την προπόνηση.

δηλαδη φιλε εσυ μπορεις να βγαζεις δυνατες προπονησεις με μεγαλη ενταση? δε σε επηρεαζουν οι παραγοντες που ανεφερα? ακομα και στη γραμμωση τα προγραμματα και ειδικα αυτα που βγαζει ο γιαννης ειναι πολυ καταπονιστικα με μεγαλη ενταση και παλι δυσκολευεσαι να τα βγαλεις!! ισως να συμβαινει μονο σε εμενα.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
14-06-10, 21:26
Καλα φιλε , λες και ακουω εμενα !!!! ...
Να φανταστεις σημερα εκανα του κωλου προπονηση , και σε μια στιγμη τα παρατησα και λεω "δε γαμιετε! , θα κανω αυριο προπονηση... ! " Δεν ηταν τοσο η κουραση , οσο η βαρεμαρα και η "νυστα" που ενιωθα ..! Αυριο κιολλας εχω παει για pre-workout , και αλλαζω το προγραμμα σε κυκλικο (Ετσι κι αλλιως θα το αλλαζα βεβαια ...)

Εσυ εχεις καιρο το προγραμμα σου ? Μηπως εαν εκανες καποιες αλλαγες θα ηταν καλυτερα ....


Οσο για το 2 φωρες την εβδομαδα την ιδια (μεγαλη) μυικη ομαδα , μου φενεται πιο πολυ σαν "πασαλημα" , μιας και το εχω δοκιμασει ....
Και δεν ξερω εαν θα δινει τα καταλληλα ερεθισματα στον μυ ....

ακριβως αυτο ειπα δε γ*****ε!!! δλδ κυκλικο εννοεις καθε μερα τις ιδιες μυικες ομαδες πως εννοεις το κυκλικο......αν μπορεις εξηγησε το μου γτ θα με βοηθησει πολυ!!! για πες μ λιγο -πως το κανεις εσυ το κυκλικο>?

Ramrod
14-06-10, 21:27
Δεν καταλαβαίνω σε τι εμποδίζει ο ιδρώτας και η ζέστη την προπόνηση.


δηλαδη φιλε εσυ μπορεις να βγαζεις δυνατες προπονησεις με μεγαλη ενταση? δε σε επηρεαζουν οι παραγοντες που ανεφερα? ακομα και στη γραμμωση τα προγραμματα και ειδικα αυτα που βγαζει ο γιαννης ειναι πολυ καταπονιστικα με μεγαλη ενταση και παλι δυσκολευεσαι να τα βγαλεις!! ισως να συμβαινει μονο σε εμενα.

Δε φταίει ο ιδρώτας. Είναι η υψηλή θερμοκρασία...
Νιώθεις μια ζαβλακωμάρα απο τη ζέστη συνέχεια...σα να υπολειτουργεί ο οργανισμός σου, είναι σα να είσαι συνέχεια κουρασμένος.

Αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό...εγώ απλά αν μια μέρα δε μπορώ να βγάλω καλά προπόνηση ρίχνω λίγο τα κιλά και επικεντρώνομαι όσο μπορώ σε τεχνική. Και πάλι με "πιάνει" μια χαρά...
Συνήθως σκέφτομαι ότι έιναι στο μυαλό μου και συνεχίζω...

Α! και εννοείται πίνω λίτρα περισσότερο νερό απ ότι το χειμώνα, ακόμα και αν δε διψάω πίνω μερικές γουλιές...


ακριβως αυτο ειπα δε γαμιετε!!! δλδ κυκλικο εννοεις καθε μερα τις ιδιες μυικες ομαδες πως εννοεις το κυκλικο......αν μπορεις εξηγησε το μου γτ θα με βοηθησει πολυ!!! για πες μ λιγο -πως το κανεις εσυ το κυκλικο>?

Δεν είμαι και ειδικός αλλά δε νομίζω ότι το κυκλικό σε καθημερινή βάση θα σε βοηθήσει να βάλεις όγκο...ούτε το θεωρώ πολύ ξεκούραστο...απλά πιο πολύ "κοροιδέυεις" τον εαυτό σου επειδή κάνεις πολλές ασκήσεις. Καλύτερα άλλαξε πρόγραμμα, άλλα κιλά, άλλα σετ.

Machiavelli
14-06-10, 21:28
Ιδρώνω παραπάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς δε κάνω προπόνηση με πουκάμισο για να με ενοχλεί. Κάνεις δε χάνει τη δύναμη του από τη ζέστη, άντε να έχεις λίγο υπνηλία, πίνεις ένα φραπέ δυνατό και είσαι κομπλέ. Τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Οι ηλεκτρολύτες είναι πάντα χρήσιμοι, ειδικά το καλοκαίρι.

stelios17
14-06-10, 21:30
ακριβως αυτο ειπα δε ........ε!!! δλδ κυκλικο εννοεις καθε μερα τις ιδιες μυικες ομαδες πως εννοεις το κυκλικο......αν μπορεις εξηγησε το μου γτ θα με βοηθησει πολυ!!! για πες μ λιγο -πως το κανεις εσυ το κυκλικο>?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8387&page=2 Εδω ειναι το αναλογο τοπικ

Εν ολογις το κυκλικο εχεις ως σκοπο το ανεβασμα των παλμων ....
Εγω προσωπικα θα το κανω μερα-παρα-μερα ή ανα δυο μερες , αναλογα με το πιασιμο...


EDIT : Φιλε μου αν κανεις ογκο , τοτε το κυκλικο δεν προκειτε να σου δωσει τιποτα...

Ramrod
14-06-10, 21:32
Ιδρώνω παραπάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς δε κάνω προπόνηση με πουκάμισο για να με ενοχλεί. Κάνεις δε χάνει τη δύναμη του από τη ζέστη, άντε να έχεις λίγο υπνηλία, πίνεις ένα φραπέ δυνατό και είσαι κομπλέ. Τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Οι ηλεκτρολύτες είναι πάντα χρήσιμοι, ειδικά το καλοκαίρι.

Συμφωνώ Μακ.

Για ηλεκτολύτες τα energy drinks τύπου Powerade αξίζουν? Περιέχουν ζάχαρες κλπ?

stelios17
14-06-10, 21:36
Ιδρώνω παραπάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς δε κάνω προπόνηση με πουκάμισο για να με ενοχλεί. Κάνεις δε χάνει τη δύναμη του από τη ζέστη, άντε να έχεις λίγο υπνηλία, πίνεις ένα φραπέ δυνατό και είσαι κομπλέ. Τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Οι ηλεκτρολύτες είναι πάντα χρήσιμοι, ειδικά το καλοκαίρι.

4 κουταλιες καφε βαζω , και ουτε που με πιανει ... (Και να φανταστεις πινω 4-5 φωρες την εβδομαδα , οχι συνεχεια !!! )
Δεν παλευεται αυτη η κατασταση !!!:weights:

Machiavelli
14-06-10, 21:36
Δε ξέρω δε τα έχω κοιτάξει, πανάκριβα είναι. Πρέπει να έχει και στα φαρμακεία ηλεκτρολύτες, ρώτα.

Ramrod
14-06-10, 21:37
Δε ξέρω δε τα έχω κοιτάξει, πανάκριβα είναι. Πρέπει να έχει και στα φαρμακεία ηλεκτρολύτες, ρώτα.

Ναι είναι...σίγουρα δε συμφέρει για καθημερινή χρήση.

Θα το τσεκάρω...

Haris Pilton
14-06-10, 21:45
ΤΕΦΑΑ ,ιδρώνεις πολύ ,πίνεις πολύ νερό στη προπόνηση ,σκέτο νερο;Αν ναι ,πόσο;

Orc
14-06-10, 21:47
Παιδιά πριν πάω γυμναστήριο το θερμόμετρο έγραφε 36 σήμερα. Μέχρι την Τετάρτη θα ανέβει μέχρι 39. Κάτω απ'αυτές τις συνθήκες δε γίνεται να τραβήξουμε κιλά όπως το χειμώνα. Μιλάω για μας που δουλεύουμε στο καθαρό επίπεδο. Επίσης και τα γεύματα δε βγαίνουν όπως πρέπει. Και σας μιλάει κάποιος που αγαπάει το άθλημα όσο τίποτα. Τώρα αν τα καταφέρνετε κάποιοι και δεν σας αγγίζει ο καύσωνας μπράβο απο μένα.:bbbiceps:

stelios17
14-06-10, 21:50
Α και κατι αλλο .... Η πρωινη προπονηση βγαινει καλυτερα το καλοκαιρι ...
Περσι το καλοκαιρι ( πηγαινα απο τις 8 στο gym , και καμια φορα περιμενα να ανοιξει ο μαγαζατορ γιατι ηταν κλειστο ...) ...!

Ramrod
14-06-10, 21:52
Παιδιά πριν πάω γυμναστήριο το θερμόμετρο έγραφε 36 σήμερα. Μέχρι την Τετάρτη θα ανέβει μέχρι 39. Κάτω απ'αυτές τις συνθήκες δε γίνεται να τραβήξουμε κιλά όπως το χειμώνα. Μιλάω για μας που δουλεύουμε στο καθαρό επίπεδο. Επίσης και τα γεύματα δε βγαίνουν όπως πρέπει. Και σας μιλάει κάποιος που αγαπάει το άθλημα όσο τίποτα. Τώρα αν τα καταφέρνετε κάποιοι και δεν σας αγγίζει ο καύσωνας μπράβο απο μένα.:bbbiceps:

Μας αγγίζει αλλά κουτσα στραβά το παλέυουμε, δεν είναι τόσο τραγικά ώστε να το κάνουμε θέμα. Ας πούμε μια μέρα που έκανε τρομερή ζέστη έβαλα 5 κιλά λιγότερα στον οριζόντιο πάγκο...ε και τι έγινε? Δούλεψα πιο αργά και πιο τεχνικά και μια χαρά μου δούλεψε.

Δε περιμένω και να δυναμώσω αυτή την εποχή...με τα κιλά που έφτασα να παίζω θα πάιξω κανα 2μηνο και απο σεπέμβρη φορτσάρουμε πάλι.

Orc
14-06-10, 21:59
Καλός ο Ramrod. Επειδή τα γράφω σε τετράδιο έχω πέσει 10 κιλά πάγκο ίσιο και επικλινή, 5 κιλά εμπροσθολαίμιες έλξεις πλάτης,
10 κιλά κάμψεις με ίσια μπάρα για δικέφαλα και για να μην τα παραθέσω όλα γενικά βλέπω μια πτώση
αλλά έχω σταθεροποιηθεί εδω και μια βδομάδα.
Πάντως ο ιδρώτας ρέει αφθονα. Μια πετσέτα έχω και μετά την προπόνα ζυγίζει κανά δυο κιλά.:rabbit:

beefmeup
14-06-10, 22:08
ελα ελα..υπαρχει γενικα μια δυσφορια λογω ζεστης,αλλα δεν κανει κανεις προπο μες τον ηλιο σε καμια αλανα ετσι??

νερακι,τπτ ηλεκρολυτες, ειμαστε κομπλε..οι δικες μου προπο,δεν αλλαζουν καθολου ειτε ειναι χειμωνας ειτε καλοκαιρι..

Machiavelli
14-06-10, 22:11
Ναι αλλά εσύ κάνεις δικέφαλα με γαλάζιος αλτήρες για γκόμενες και πάγκο μόνο με την μπάρα, δε πιάνεσαι.

beefmeup
14-06-10, 22:12
Ναι αλλά εσύ κάνεις δικέφαλα με γαλάζιος αλτήρες για γκόμενες και πάγκο μόνο με την μπάρα, δε πιάνεσαι.

σωστο κ αυτο..

περνω κ τους ροζ καμια φορα

Hercules
14-06-10, 23:52
λογω του καλοκαιριου και λογω της ζεστης αδυνατο να βγαλω δυνατες πρπονησεις........ξεκιναω (κανω προγραμα ογκου) και μολις ανεβασω την ενταση στο 85% κανω 2 ασκησεις και κομματιαζομαι και σταζω απο ιδρωτα!!! με λιγα λογια δε βγαινει σωστη προπονηση!! να μειωσω την ενταση στο 60% και να παιζω τις μεγαλες μυικες ομαδες 2 φορες την εβδομαδα επειδη θα εχω χαμηλη ενταση? τι προτινετε αγαπητοι φιλοι?

και εγω μια απ τα ιδια..μιλαμε για κατακορυφη πτωση αποδοσης σε σχεση με τον χειμωνα.μου φαινεται τωρα η εποχη ειναι για κολυμπι,οσο λιγοτερο κανουμε βαρη και περισσοτερο κολυμπι τοσο καλυτερα ειναι

Mitsen
15-06-10, 01:56
Παιδιά έχει δίκιο το παλικάρι το καλοκαίρι πέφτει η απόδοση, η προπόνηση δεν βγαίνει και αν βγει δεν έχει καμια σχέση με την χειμερινή!

Σήμερα πρώτη μέρα γυμναστηρίου στην Ελλάδα, (έχω λίγες μέρες που ήρθα και δεν τη παλεύω με τη ζεστη). Δεν μπορούσα να ανεβάσω ένταση, απλά δεν βγήκε η προπόνηση!!

Τ.Ε.Φ.Α.Α
15-06-10, 12:08
Παιδιά έχει δίκιο το παλικάρι το καλοκαίρι πέφτει η απόδοση, η προπόνηση δεν βγαίνει και αν βγει δεν έχει καμια σχέση με την χειμερινή!

Σήμερα πρώτη μέρα γυμναστηρίου στην Ελλάδα, (έχω λίγες μέρες που ήρθα και δεν τη παλεύω με τη ζεστη). Δεν μπορούσα να ανεβάσω ένταση, απλά δεν βγήκε η προπόνηση!!

αρα τα ιδια ακριβως αντιμετωπιζουμε πολλα παιδια...και εμενα χθες η προπονηση δεν εβγαινε με τιποτα αφου τα παρατησα δλδ σταματησα να κανω στηθος και λεω δε γαμιετε και αρχισα δικεφαλα!! πλεον κανω οτι να ναι γτ οσες φορες λεω σημερα εχω προπονηση πλατης παντα βλεπω οτι δεν βγαινει η προπονηση ετσι οπως ηθελα δλδ με λιγα λογια κανουμε πασαλημα οπως ειπε το παλικαρι απο κατω!! πλεον εγω μειωνω την ενταση της προπονησης και γυμναζω τις μεγαλες μυικες ομαδες 2 φορες τη βδομαδα με χαμηλη ενταση.ενταση ρε παιδια με 2 φορες τη βδομαδα τις μεγαλες μυικες ομαδες με χαμηλη ενταση δε θα δω τη μεγαλη διαφορα οπως επαιζα το χειμωνα με 1 φορα την εβδομαδα σκληρα και εξαντλητικα αλλα και τι να κανεις.......

δλδ τις 2 μεγαλες μυικες ομαδες κανω το εξης ενταση 50 με 60% την 1 φορα προπονηση του στηθους με ελευθερα βαρη παγκο κλπ και την 2 φορα προπονηση στηθους μονο με μηχανηματα και οχι ελευθερα βαρη!!! αν θελετε δοκιμαστε το

Mitsen
15-06-10, 15:04
δλδ τις 2 μεγαλες μυικες ομαδες κανω το εξης ενταση 50 με 60% την 1 φορα προπονηση του στηθους με ελευθερα βαρη παγκο κλπ και την 2 φορα προπονηση στηθους μονο με μηχανηματα και οχι ελευθερα βαρη!!! αν θελετε δοκιμαστε το

Εγώ ρε φιλε TEFFAA δεν μπορώ! Είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας και της τελειότητας. Η θα κάνω σωστή δουλειά η δεν θα κάνω καθόλου! Είναι η λοξά μου αυτή...

Η θα γυρίσω σπίτι και θα πω σήμερα έκανα δουλειά η δεν θα πάω καθόλου gym. Αν συνεχίσω να μην βγάζω τις προπονήσεις μου απλά θα τις κόψω το καλοκαίρι και θα παίξω μονο με διατροφή.
Για prework δεν παίζει! δε με πιάνουν και γενικότερα δεν βασίζομαι σε prework για να βγάλω προπόνηση αλλα στο boost του να την ολοκληρώσω

Τ.Ε.Φ.Α.Α
15-06-10, 15:11
Εγώ ρε φιλε TEFFAA δεν μπορώ! Είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας και της τελειότητας. Η θα κάνω σωστή δουλειά η δεν θα κάνω καθόλου! Είναι η λοξά μου αυτή...

Η θα γυρίσω σπίτι και θα πω σήμερα έκανα δουλειά η δεν θα πάω καθόλου gym. Αν συνεχίσω να μην βγάζω τις προπονήσεις μου απλά θα τις κόψω το καλοκαίρι και θα παίξω μονο με διατροφή.
Για prework δεν παίζει! δε με πιάνουν και γενικότερα δεν βασίζομαι σε prework για να βγάλω προπόνηση αλλα στο boost του να την ολοκληρώσω

ωραια ρε παιδια αλλα τι λυση μπορουμε να βρουμε απο προπονητικη αποψη εννοω!! τι να κανουμε τι προγραμμα να ακολουθησουμε ρε παιδια? εχει το σιτε ενα προγραμμα για τετοιες περιπτωσεις? για πειτε γνωμες τι να κανουμε? να δοθει μια λυση

Haris Pilton
15-06-10, 15:19
Πήγαινε πρωί η πολύ αργά ,αν ιδρώνεις πάρα πολύ και πινεις και πάρα πολύ νερο μέσα στη προπόνηση ,βάλε οποιοσδήποτε ελεκτρολυτες.

ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΣ
15-06-10, 23:11
Παιδιά πριν πάω γυμναστήριο το θερμόμετρο έγραφε 36 σήμερα. Μέχρι την Τετάρτη θα ανέβει μέχρι 39. Κάτω απ'αυτές τις συνθήκες δε γίνεται να τραβήξουμε κιλά όπως το χειμώνα. Μιλάω για μας που δουλεύουμε στο καθαρό επίπεδο. Επίσης και τα γεύματα δε βγαίνουν όπως πρέπει. Και σας μιλάει κάποιος που αγαπάει το άθλημα όσο τίποτα. Τώρα αν τα καταφέρνετε κάποιοι και δεν σας αγγίζει ο καύσωνας μπράβο απο μένα.:bbbiceps:

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ:weights::weights::weights:

Mitsen
15-06-10, 23:43
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ:weights::weights::weights:

hehhe
Μπουγάτσα, είσαι μετριόφρων ρε μπαγάσα πάντως:)

racingman
16-06-10, 00:49
εγω ρε παιδια που εχω να παω 2 βδομαδες τι να πω....δεν μπορω,ειδικα αμα παω για κανα μπανακι και γυρισω στις 5-6 το απογευμα σχεδον νηστικος ....

Mitsen
16-06-10, 01:45
εγω ρε παιδια που εχω να παω 2 βδομαδες τι να πω....δεν μπορω,ειδικα αμα παω για κανα μπανακι και γυρισω στις 5-6 το απογευμα σχεδον νηστικος ....

Εγώ βάζω σε ένα σείκερ λίγη προτείνει μαζί με λίγο μέλι και βρώμη μετά από ρακέτες και μπάνιο. Δεν σκέφτηκα κάτι καλύτερο.:unsure:

Βασικά σκέφτηκα να πάρω αβγά αλλα θα χαλάσουν τόσες ώρες με τέτοια ζεστη. Ακόμα και η σκόνη μου φαίνεται ότι αλλάζει γεύση... τι να πω δεν ξέρω:unsure:

CROCOJET
16-06-10, 08:22
Παιδιά κι εγώ μ αυτή τη ζέστη στάζω στην κυριολεξία απ την προθέρμανση κιόλας!

γιαννης93
16-06-10, 12:33
και μενα με πειραζει η ζεστη παρα πολυ ειδικα φετος ακομα και τον χειμωνα ζεστενομουνα ,αλλα αλλο ο ιδρωτας απο ζεστη,αλλο απο τον γυμναστηριο,οταν παω εκει το ευχαριστιεμαι που ιδρωνω δεν με ενοχλει.

vAnY
16-06-10, 18:40
:green:και εγω εχω μεγαλο προβλημα με τη ζεστη, ειμαι και ανθρωπος που ιδρωνει και σχετικα ευκολα, και στο γυμναστηριο σταζω κυριολεκτικα σε καθε προπονηση.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: η αποτελεσματικοτητα μιας προπονησης που περιεχει βαρη περιπου 45 λεπτα και μετα 45 λεπτα διαδρομο, τι διαφορα εχει ως προς το αποτελεμα ,οταν κανει πολυ ζεστη και ιδρωνεις παραπανω, απο οταν κανει πιο "χειμωνιατικες" θερμοκρασιες? υπαρχει περιτπτωση να ειναι πιο αποτελεσματικη οταν κανει ζεστη, επειδη ζεσταινεσαι ιδρωνεις και εχεις πιο πολυ ταχυκαρδια?:bbbiceps:

flexakis
16-06-10, 19:02
Δεν εχει σημασια αν εχει κρυο η ζεστη,το σωμα μας εχει το δικο του (θερμοστατη) οποτε το μονο που χανουμε ειναι ιδρωτας,και μολις ποιουμε νερο ο οργανισμος το ξαναβαζει,ασε που χανουμε και πολυτιμα μεταλα με αποτελεσμα να εχουμε μειωμενη αποδοση.

vAnY
16-06-10, 19:08
Δεν εχει σημασια αν εχει κρυο η ζεστη,το σωμα μας εχει το δικο του (θερμοστατη) οποτε το μονο που χανουμε ειναι ιδρωτας,και μολις ποιουμε νερο ο οργανισμος το ξαναβαζει,ασε που χανουμε και πολυτιμα μεταλα με αποτελεσμα να εχουμε μειωμενη αποδοση.

α οκ καταλαβα αρα απο τη ζεστη....τιποτα θετικο δε βγαινει....:( ισα ισα το αντιθετο...

Titanium
16-06-10, 22:00
Μαλον θα με πειτε μαζοχα μετα απο αυτο, αλλα εγω δεν εχω και πολυ μεγαλο προβλιμα με τι ζεστη....ισα ισα ευχαριστεμε καλητερα τιν προπονιση οταν τελιονο και ειμαι λες και εκανα βουτια με τα ρουχα μεσα στιν θαλασσα...να φανταστιτε οτι εδο και μια ευδομαδα εχω ξεκινισει το προγραμα του μπουρναζου με τα super sets...μιλαμε για πολυ ζορια :liftheavy: οχι αστια παρο αυτα το ευχαριστεμε...:lift2hand::lift2hand::thumbsup:

να ενα θετικο χαχαχαχα ;)

flinstone
16-06-10, 23:16
εγ'ω πάντος οσο ποιο πολύ ιδρώνω τόσο καλίτερη προπόνιση κάνω. δεν ξέρω γιατί.

CROCOJET
17-06-10, 02:00
:green:και εγω εχω μεγαλο προβλημα με τη ζεστη, ειμαι και ανθρωπος που ιδρωνει και σχετικα ευκολα, και στο γυμναστηριο σταζω κυριολεκτικα σε καθε προπονηση.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: η αποτελεσματικοτητα μιας προπονησης που περιεχει βαρη περιπου 45 λεπτα και μετα 45 λεπτα διαδρομο, τι διαφορα εχει ως προς το αποτελεμα ,οταν κανει πολυ ζεστη και ιδρωνεις παραπανω, απο οταν κανει πιο "χειμωνιατικες" θερμοκρασιες? υπαρχει περιτπτωση να ειναι πιο αποτελεσματικη οταν κανει ζεστη, επειδη ζεσταινεσαι ιδρωνεις και εχεις πιο πολυ ταχυκαρδια?:bbbiceps:

Με επιφύλαξη, νομίζω ότι το καλοκαίρι είναι πιο αποτελεσματική η αερόβια. Η αύξηση της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος επηρεάζει κάποιες ορμόνες που σχετίζονται με το ρυθμό του μεταβολισμού και καίμε πιο πολύ λίπος (με την προϋπόθεση ότι δεν γίνονται γουρουνιές στο φαγητο!! ). Είμαι στο ψάξιμο ακόμα γι αυτό το ζήτημα και δε θέλω να πώ κατι άλλο άσχετο.

Για το ότι "σερνόμαστε" στα βάρη πιθανότατα φταίει η απώλεια ηλεκτρολυτών με τον ιδρώτα που είναι πολύ βασικοί. Μεγάλο ρόλο όμως παίζει η απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας. Σε καμια βδομάδα θα έχουμε προσαρμοστεί και θα βγαίνει το πρόγραμμα πιο άνετα (ελπίζω).

BTW, επειδή διαβάζω καιρό το forum έχω δει φωτογραφίες σου :cyclops: από τις αλλαγές που πέτυχες στο σώμα σου. Είσαι καταπληκτική! Συγχαρητήρια! :clap::clap::clap:


Μαλον θα με πειτε μαζοχα μετα απο αυτο, αλλα εγω δεν εχω και πολυ μεγαλο προβλιμα με τι ζεστη....ισα ισα ευχαριστεμε καλητερα τιν προπονιση οταν τελιονο και ειμαι λες και εκανα βουτια με τα ρουχα μεσα στιν θαλασσα...να φανταστιτε οτι εδο και μια ευδομαδα εχω ξεκινισει το προγραμα του μπουρναζου με τα super sets...μιλαμε για πολυ ζορια :liftheavy: οχι αστια παρο αυτα το ευχαριστεμε...:lift2hand::lift2hand::thumbsup:

να ενα θετικο χαχαχαχα ;)


εγ'ω πάντος οσο ποιο πολύ ιδρώνω τόσο καλίτερη προπόνιση κάνω. δεν ξέρω γιατί.

Κατά τα άλλα να πω κι εγώ ότι δε με ενοχλει ο ιδρώτας. Mε κάνει να νιώθω ότι έχω δουλέψει σκληρά, κάτι που είναι αλήθεια!
:bbbiceps::hantel::bblifthard::liftheavy::2guns:

ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΣ
17-06-10, 02:06
εγ'ω πάντος οσο ποιο πολύ ιδρώνω τόσο καλίτερη προπόνιση κάνω. δεν ξέρω γιατί.

Εγώ νομίζω ότι είμαι στο METROFLEX στο TEXAS καλοκαίρι
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:CqC86Nyb7hCFwM:http://i145.photobucket.com/albums/r217/er1994/Europa%25202009/Europa-Metroflex09027.jpg (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://i145.photobucket.com/albums/r217/er1994/Europa%25202009/Europa-Metroflex09027.jpg&imgrefurl=http://forums.musculardevelopment.com/showthread.php%3Ft%3D41866%26page%3D5&usg=__u5iRw1i8KgOTeCG-h9uu_45LXfE=&h=480&w=640&sz=33&hl=el&start=14&itbs=1&tbnid=CqC86Nyb7hCFwM:&tbnh=103&tbnw=137&prev=/images%3Fq%3Dmetroflex%26hl%3Del%26sa%3DN%26gbv%3D2%26ndsp%3D18%26tbs%3Disch:1)

gmalamos
17-06-10, 18:04
Η αποψη μου ειναι να πηγαινεις πρωι στο gym!Παρε κανενα pre wokout!Αυτα απο μενα..

deluxe
17-06-10, 18:10
Και εγω πολυς ιδρωτας. Βεβαια εκει που παω δε εχει κλιματισμο, ισως για αυτο να δυσκολευομαι να βγαλω προπονηση.

beatshooter
17-06-10, 22:41
Πρωι γυμναστηριο κατα τις 9-9.30...Αλλα δεν εχω προβλημα με τον ιδρωτα ισα ισα αισθανομαι πως κανω καλυτερη δουλεια :shock:

manos_
19-06-10, 04:58
Γιατι δεν πατε κατα τις 8 το βραδυ εγω αυτο κανω,δεν εχει νοημα να πηγαινεις με την κολοζεστη στην διαδρομη και μονο χανεις τοσα υγρα που δεν.

GasRaps
20-06-10, 17:40
- Δεν είναι ότι δεν με πειράζει η ζέστη ,.. αλλά δεν την αφίνω να με επιρεάσει ,.. :)

- Αποφεύγω τις πρωινές προπονήσεις με βάρη , γιατί αισθάνομαι ότι οι αρθρώσεις μου δεν έχουν πάρει ακόμα την "Θερμοκρασία" τους (στα 44 μου θέλει λίγο προσοχή ειδικά όταν έχουν προηγηθεί τραυματισμοί) ,... και επείσης δεν έχω ακόμα την απαιτούμενοι ποσότητα υδατανθρακών (από τα γεύματα) για να τραβίξω την προπόνηση που θέλω . Έτσι προτιμώ να γυμνάζομαι το καλοκαίρι λίγο πιό αργά το βράδυ .

- Θεωρώ ότι ο σωματότυπος παίζει επίσεις σημαντικό ρόλο ,.. σαν εκτόμορφος που είμαι αισθάνομαι ότι πρέπει να "μπουκοθώ" αρκετά καλά για να τραβίξω την προπόνηση που θέλω ,..... Επίσης ο σωματότυπος πιστεύω ότι μας υπαγορεύει από μόνος του, το είδος του προγράμματος που θα ακολουθήσουμε ,.. Προσωπικά ο δικός μου κύκλος προπόνησης είναι 6ήμερος ,.. έχω δηλ. χωρήσει το σώμα μου σε 6 προπονήσεις ,.. οπότε δεν γυμνάζομαι πάνω από 45 λεπτά , εκτός και αν είναι η μέρα των Τετρακεφάλων όπου μπορεί να πάρει 10 λεπτά παραπάνω .

- Έχω ανεβάσει την λήψη νερού σε κάθε μου γεύμα ,.. και στη διάρκεια της προπόνησης κάθε 2ο με 3ο σετ πίνω μιά γουλιά ,.. με μόνιμο "σύντροφο" την πετσέτα :) .

- Λόγο του ότι το καλοκαίρι καταβάλετε περισσότερο ο οργανισμός σε κλίματα όπως στην Ελλάδα , για να αποφύγω την ανορεξία , έχω ανεβάσει την λήψη της βιταμίνης C ,.. με μικρές δόσεις κάθε 3-4 ώρες ,. μιάς και αυτή η βιταμίνη (απ' όσο ξέρω) δεν αποθυκεύεται στο οργανισμό για να είναι έτοιμη προς χρήση από αυτόν , αλλά αποροφάται διαρκός ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός ,.....

- Τα γεύματά μου παραμένουν τα ίδια όλη τη διάρκεια του χρόνου (αφού πάω για συνεχή όγκο) ,.. 6-7 γεύματα την ημέρα (εκτόμορφος είπαμε , χα χα ) ,.. καλά θα ήταν να μπορούσα να μένω με το στόμα ανοιχτό και να τρωω με χονί :) ,..

- Θάλασσα ,.. γιόκ ,.. εκτός και αν είναι η ημέρα της ξεκούρασης ,.. και πάλι θα μείνω όσο γίνεται πιό αδρανής ,.. ξέρω τι μπορεί να κάνει η Θάλασσα (14 χρόνια Κέρκυρα) ,.. οπότε την αφίνω εκεί που είναι :)

Γιατί τα λέω όλα αυτά ;
Όχι βέβαια για να τα ακολουθήσει κάποιος ,.. αλλά επειδή όλα αυτά που κάνουμε έχουν σχέσει με το τι ζητάμε από τον εαυτό μας ,..

Ανάλογα με τους στόχους που έχω θέσει ,.. και τις προσδοκίες που έχω ,.. "πρέπει" να βρώ τρόπους και να "προσαρμόσω" τον εαυτό μου στις εκάστοτε συνθήκες (να είμαι πάνω από τις συνθήκες δηλ. , και όχι να δρώ "υπο τις συνθήκες") και κάνω αυτό που χρειάζεται ,.. αυτό είναι το τίμημα ,...

Ευχαριστώ :)

PMalamas
20-06-10, 18:34
Σωστος ο gas!
Εγω παντως παιδα εχω να πω να μην τρελενομαστε ιδιαιτερα το καλοκαιρι ετσι κι αλλιως εκτος απο τις προπονησεις που δε βγαινουν οπως το χειμωνα ουτε και πολυ φαι μπορουμε να μπουκωσουμε και παιζει και αυτο πολυ σημανικο ρολο..
Σιγουρα οχι ογκος τωρα κατα τη γνωμη μου.

Να πω οτι δε με εχει επειρεασει ακομα η ζεστη, ισα ισα μαλιστα...
Αν συνεχιζα μεσα στο καλοκαιρι θα εκανα κατι σαν συντηρηση.

Παρολαυτα δε θα προπονηθω λογω πολυωρης εργασιας,
αλλα εχω ολο το χρονο για να προετοιμαστω ψυχολογικα και να θεσω τους ΝΕΟΥΣ στοχους μου απο Σεπτεμβρη.

drago
20-06-10, 20:02
εγω το προβλημα της ζεστης στην προπονηση το ξεπερναω.

αυτο που μου τη σπαει ειναι οτι δεν μπορω να φαω τις ποσοτητες που πρεπει, οποτε η προπονηση μετα ειναι λιγο δυσκολοτερη.

δεν κατεβαινει το φαι με τιποτα.

chaniotis.manos
20-06-10, 20:50
εχει δικιο ο ramrod.κατεβασε κιλα και δουλεψε με καλυτερη τεχνικη.αν δεν νιωθεις καλα...δεν χρειαζεται να κανεις πυραμιδες σε βασικες ασκησεις.μπορεις καλλιστα αν θες να κανεις και αργες δεκαρες επαναληψεις με αριστη τεχνικη.και παλι θα σε πιασει καλα.και αν θες και αλλο κομματι απο την προσωπικη μου αποψη πηγαινε μερα παρα μερα.μπορεις να μετριασεις τα κιλα στις βασικες ασκησεις και να δουλεψεις περισσοτερο τις απομωνοτικες με καλη τεχνικη.εδω ακομα και αθλητες pro το καλοκαιρι δουλευουνε τον ογκο τους,και δεν τον φορτωνουνε.οι προτασεις για φραπεδες ειναι για μενα αηδιες.το να φορτωνεις καφεινη τον οργανισμο σου δεν ειναι και οτι καλυτερο.εξαλλου κ σε πολλα ατομα ο καφες δεν εχει ενεργειακη ταση.οπως κ σε μενα.και πεντε τη μερα να πιω....δεν με πιανει.για μενα....πινε αφθονο νερο,οπως ειπανε κ καποιοι φιλοι του φορουμ,οσο μπορεις,παιρνε μια πολυβιταμινη τη μερα,τα αμινοξεα σου πριν την προπονηση κ θα πανε ολα καλα.αν και εγω εδω και παρα πολλα χρονια....ακομα και σε καυσωνα...τα κιλα που παιζω ειναι τα ιδια.και ας κανω βαρια εργασια ολη μερα.ισως εχω συνηθισει ετσι απο μικρος.απο το να το αφησεις εκεινη τη μερα παντως που δεν νιωθεις καλα το προγραμμα,για μενα καλυτερα να κανεις ενα προγραμμα με καλη τεχνικη απο το καθολου.δεν μπορω να γραψω παραπανω για να σε βοηθησω γιατι δεν ειναι καλο κ για το φορουμ.ελπιζω να σε βοηθησα κ να βγαλεις τις προπονησεις σου μια χαρα κ αποδοτικες!!!

thanosz
23-06-10, 10:23
λογω του καλοκαιριου και λογω της ζεστης αδυνατο να βγαλω δυνατες πρπονησεις........ξεκιναω (κανω προγραμα ογκου) και μολις ανεβασω την ενταση στο 85% κανω 2 ασκησεις και κομματιαζομαι και σταζω απο ιδρωτα!!! με λιγα λογια δε βγαινει σωστη προπονηση!! να μειωσω την ενταση στο 60% και να παιζω τις μεγαλες μυικες ομαδες 2 φορες την εβδομαδα επειδη θα εχω χαμηλη ενταση? τι προτινετε αγαπητοι φιλοι?

Φιλε μου,λογω υψηλης θερμοκρασιας οι μυες ειναι ηδη χαλαρωμενοι οταν κανεις προπονηση και λογω μειωμενου αερα στην ατμοσφαιρα(μιας και τον χειμωνα εχουμε υγρασια αρα περισσοτερο οξυγονο) δεν μπορεις να καταφερεις πολλα πραγματα ειδικα για ογκο το καλοκαιρι..

ισα ισα μονο κακο κανεις στην καρδια σου επιβαρυνοντας την..προσπαθησε οσο το δυνατον να μην χασεις την μυικοτητα που εχεις με λιγοτερα κιλα
:)