PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για γραμμωση-μεταπροπ. σταδιο



Teodoro
15-06-10, 20:04
Γεια σας.. Ειμαι νεο μελος στο φορουμ σας και ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις για το προγραμμα γραμμωσης μου και για το μεταπροπονητικο του σταδιο...

Εδω κανω paste το μηνυμα που εγραψα στην κατηγορια για νεα μελη, αλλα μαλλον εδω ειναι η θεση του :) :

Το προγραμμα μου για γραμμωση και διατηρηση μυων ειναι Δευτερα-Σαββατο και είναι το εξης:

#Τις μονες μερες κυκλικο προγραμμα υψηλης εντασης με 15 λεπτα ελιπτικο στην αρχη και 15 λεπτα ελλιπτικο στο τελος.

#τις ζυγες μερες προγραμμα κοιλιακών στο γυμναστηριο διαρκειας 40 λεπτων, με 15 λεπτα ελιπτικο στην αρχη και 15 λεπτα ελλιπτικο στο τελος.

Μετα την προπονηση παιρνω το ροφημα πρωτεινης μου.


Θελω να σας κανω εδω τις πρωτες μ ερωτησεις!

1. στην πρωτεινη βαζω στο μπλεντερ μου 2 scoop πρωτεινη, μια μπανανα, μισο μηλο,και νερο. ειναι καλο που βαζω μπανανα και μηλο? επισεις πριν πιω την πρωτεινη τρωω και 1 κουταλια της σουπας μελι. Σωστο?

2. μετα την προπονηση και αφου πιεις την πρωτεινη ποσο χρονο πρεπει τελικα να κατσεις χωρις να φας τιποτα? 1 ωρα καθολου τροφη,και μετα το γευμα? Η 2 ωρες , και μετα το γευμα?

3. με το προγραμμα μ πιστευτε πως θα χασω και μυες εκτος απο λιπος? μπορω να το ελλαχιστοποιησω αυτο? αν ναι πως? Ξερω πως θα ειναι αναπόφευκτο να χασω και λιγους μυες σε κατασταση γραμμωσης... αλλα πρεπει να γινει αλλαγη στο προγραμμα για να ελαχιστοποιηθει αυτο? η ειναι θεμα μονο διατροφης?

4. Η πιο σημαντικη μ απορια: οκ, ξερουμε οτι το μεταπροπονητικο σταδιο λεει πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση, και μετα αδειο στομαχι για 1(η 2?) ωρες και μετα το γευμα σου... ΟΜΩΣ, αν ΔΕΝ παιρνεις ροφημα πρωτεινης? πως γινεται το μεταπροπονητικο σταδιο? μετα την προπονηση τρως γευμα πλουσιο σε πρωτεινη, η περιμενεις 1-2 ωρες μονο με νερο, και μετα απο αυτες τις 1-2 ωρες τρως το γευμα
σου?

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.. Ελπιζω να μ λυθουν πολλες μ αποριες σε αυτο το φορουμ... Να στε καλα!!

Zylo
15-06-10, 20:10
Γεια σας.. Ειμαι νεο μελος στο φορουμ σας και ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις για το προγραμμα γραμμωσης μου και για το μεταπροπονητικο του σταδιο...

Εδω κανω paste το μηνυμα που εγραψα στην κατηγορια για νεα μελη, αλλα μαλλον εδω ειναι η θεση του :) :

Το προγραμμα μου για γραμμωση και διατηρηση μυων ειναι Δευτερα-Σαββατο και είναι το εξης:

#Τις μονες μερες κυκλικο προγραμμα υψηλης εντασης με 15 λεπτα ελιπτικο στην αρχη και 15 λεπτα ελλιπτικο στο τελος.

#τις ζυγες μερες προγραμμα κοιλιακών στο γυμναστηριο διαρκειας 40 λεπτων, με 15 λεπτα ελιπτικο στην αρχη και 15 λεπτα ελλιπτικο στο τελος.

Μετα την προπονηση παιρνω το ροφημα πρωτεινης μου.


Θελω να σας κανω εδω τις πρωτες μ ερωτησεις!

1. στην πρωτεινη βαζω στο μπλεντερ μου 2 scoop πρωτεινη, μια μπανανα, μισο μηλο,και νερο. ειναι καλο που βαζω μπανανα και μηλο? επισεις πριν πιω την πρωτεινη τρωω και 1 κουταλια της σουπας μελι. Σωστο?ποσο ειναι το σκουπ???πες μας κιλα υψος και λιπος που εχεις!!οσο για το τι να βαλεις η καλιτερη επιλογη για μενα ειναι να βαλεις δεξτροζη....και αυτο που κανεις μπανανα+μελι+μηλο ειναι λαθος.....1 απο ολα αυτα.......αλλα καλιτερα δεξτροζη

2. μετα την προπονηση και αφου πιεις την πρωτεινη ποσο χρονο πρεπει τελικα να κατσεις χωρις να φας τιποτα? 1 ωρα καθολου τροφη,και μετα το γευμα? Η 2 ωρες , και μετα το γευμα?1 ωρα ειναι μια χαρα!!!

3. με το προγραμμα μ πιστευτε πως θα χασω και μυες εκτος απο λιπος? μπορω να το ελλαχιστοποιησω αυτο? αν ναι πως? Ξερω πως θα ειναι αναπόφευκτο να χασω και λιγους μυες σε κατασταση γραμμωσης... αλλα πρεπει να γινει αλλαγη στο προγραμμα για να ελαχιστοποιηθει αυτο? η ειναι θεμα μονο διατροφης?ειναι θεμα διατροφης και αεροβιας....πρεπει να κανεις σε σωστους ρυθμους!!

4. Η πιο σημαντικη μ απορια: οκ, ξερουμε οτι το μεταπροπονητικο σταδιο λεει πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση, και μετα αδειο στομαχι για 1(η 2?) ωρες και μετα το γευμα σου... ΟΜΩΣ, αν ΔΕΝ παιρνεις ροφημα πρωτεινης? πως γινεται το μεταπροπονητικο σταδιο? μετα την προπονηση τρως γευμα πλουσιο σε πρωτεινη, η περιμενεις 1-2 ωρες μονο με νερο, και μετα απο αυτες τις 1-2 ωρες τρως το γευμα
σου?παιρνεις μολις τελειωσεις το μεταπροπονητικο....οχι στερεο γευμα...χρειαζεσε ορο γαλακτος(whey) για γρηγορη απορροφηση!!!γιαυτο δεν βαζεις στερεο γευμα μολις τελειωσεις και βαζεις 1 ωρα μετα..

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.. Ελπιζω να μ λυθουν πολλες μ αποριες σε αυτο το φορουμ... Να στε καλα!!

:welcome:καλωσηρθες!!!

giannis64
15-06-10, 20:11
το προγραμα προπονησης δεν εχει καμια σχεση με το αν θα γραμμωσεις η οχι. ολα αιζουν στην διατροφη και την αεροβια!!

μετεπροπονητικα αφου εισαι σε γραμμωση καλα ειναι να βγαλεις την μπανανα.

το στερεο γευμα σου μετα απο 1.5 ωρα!!

Teodoro
15-06-10, 20:23
Zylo KAI giannis64, σας ευχαριστω πολυ!

Ζylo ειμαι 1.80 και 83 κιλα! αλλα εχω αρκετο λιπος, δεν ξερω ποσο ακριβως...

Οποτε βαζω η μπανανα η μηλο η μελι πριν την πρωτεινη!

Και δλδ αν καταλαβα, αν ειναι να μην παρεις πρωτεινη, τοτε μετα την προπονηση δεν τρως τιποτα, δεν παιρνεις πρωτεινη, και μετα απο 1 χρονο τρως?

deluxe
15-06-10, 20:24
το προγραμα προπονησης δεν εχει καμια σχεση με το αν θα γραμμωσεις η οχι. ολα αιζουν στην διατροφη και την αεροβια!!

μετεπροπονητικα αφου εισαι σε γραμμωση καλα ειναι να βγαλεις την μπανανα.

το στερεο γευμα σου μετα απο 1.5 ωρα!!Μετραει και το τι προγραμμα θα κανεις, αλλα οχι πολυ.

Αλλο να κανεις 15-10-12 ή κυκλικο ή dropset ή τρισετ και αλλο να κανεις προγραμμα 10-8-6 ή αρνητικες επαναληψεις.




Zylo KAI giannis64, σας ευχαριστω πολυ!


Οποτε βαζω η μπανανα η μηλο η μελι πριν την πρωτεινη!

Και δλδ αν καταλαβα, αν ειναι να μην παρεις πρωτεινη, τοτε μετα την προπονηση δεν τρως τιποτα, δεν παιρνεις πρωτεινη, και μετα απο 1 χρονο τρως?
Οχι μελι πριν, ουτε μπανανα. Καλυτερα μηλο.

Αν δε παρεις πρωτεινη, απλα θα φας αμεσως το γευμα σου. Μπορεις εναλλακτικα να φας και 6 ασπραδια.

Teodoro
15-06-10, 20:25
σε γενικες γραμμες πως βρισκετε το προγραμμα? ειναι καλο?

Teodoro
15-06-10, 20:26
Μετραει και το τι προγραμμα θα κανεις, αλλα οχι πολυ.

Αλλο να κανεις 15-10-12 ή κυκλικο ή dropset ή τρισετ και αλλο να κανεις προγραμμα 10-8-6 ή αρνητικες επαναληψεις.




Οχι μελι πριν, ουτε μπανανα. Καλυτερα μηλο.

Αν δε παρεις πρωτεινη, απλα θα φας αμεσως το γευμα σου. Μπορεις εναλλακτικα να φας και 6 ασπραδια.

Α deluxe αν δεν παιρνεισ πρωτεινη τοτε τρως κατευθειαν μετα την προπονηση το γευμα σου?

Zylo
15-06-10, 20:27
Zylo KAI giannis64, σας ευχαριστω πολυ!

Ζylo ειμαι 1.80 και 83 κιλα! αλλα εχω αρκετο λιπος, δεν ξερω ποσο ακριβως...

Οποτε βαζω η μπανανα η μηλο η μελι πριν την πρωτεινη!

Και δλδ αν καταλαβα, αν ειναι να μην παρεις πρωτεινη, τοτε μετα την προπονηση δεν τρως τιποτα, δεν παιρνεις πρωτεινη, και μετα απο 1 χρονο τρως?

η πρωτεινη που πρεπει να τρως μετα τν προπονηση ειναι 0,55 ανα κιλο απαχης μαζας.....τωρα αν εισαι εσυ 83 κιλα και εχεις αρκετο λιπος...δεν νομιζω οτι 2 σκουπ ειναι κανονικα....πιστευω ειναι πολλα....ποσα g πρωτεινης εχει ενα σκουπ απο αυτην που περνεις?

Teodoro
15-06-10, 20:30
η πρωτεινη που πρεπει να τρως μετα τν προπονηση ειναι 0,55 ανα κιλο απαχης μαζας.....τωρα αν εισαι εσυ 83 κιλα και εχεις αρκετο λιπος...δεν νομιζω οτι 2 σκουπ ειναι κανονικα....πιστευω ειναι πολλα....ποσα g πρωτεινης εχει ενα σκουπ απο αυτην που περνεις?

μου φαινεται 50 γρ zylo αλλα δεν ειμαι σιγουρος και δεν την εχω εδω...μπορει να λεω και βλακειες ...

giannis64
15-06-10, 20:35
Μετραει και το τι προγραμμα θα κανεις, αλλα οχι πολυ.

Αλλο να κανεις 15-10-12 ή κυκλικο ή dropset ή τρισετ και αλλο να κανεις προγραμμα 10-8-6 ή αρνητικες επαναληψεις.

σχεδον καθολου, για να μηνπω καθολου!!




Οχι μελι πριν, ουτε μπανανα. Καλυτερα μηλο.

αυτο παλι ποιος το λεει? γιατι οχι μελι??

Αν δε παρεις πρωτεινη, απλα θα φας αμεσως το γευμα σου. Μπορεις εναλλακτικα να φας και 6 ασπραδια.

..

deluxe
15-06-10, 21:07
Απο τις 3 επιλογες, το καλυτερο ειναι το πρασινο μηλο. Οχι πως δε κανει και το μελι, αλλα δε το προτεινουν και πολλοι.

Οσο αφορα τα προγραμματα, δλδ οι πρωταθλητες που βγαζουν προγραμματα γραμμωσης-ογκου-δυναμης, δε ξερουν;

Zylo
15-06-10, 21:10
μου φαινεται 50 γρ zylo αλλα δεν ειμαι σιγουρος και δεν την εχω εδω...μπορει να λεω και βλακειες ...

δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι 50 γραμμαρια....αυτο δεν θα ηταν σκουπ...φτυαρι θα ηταν.....κοιτα και πες μας....2 σκουπ παντως για τα κιλα σου ειναι υπερβολικα....εγω ειμαι 90 κιλα και παιρνω λιγοτερο απο 2 σκουπ!!!(και δεν εχω και πολυ λθιπος.....

giannis64
15-06-10, 21:14
Απο τις 3 επιλογες, το καλυτερο ειναι το πρασινο μηλο. Οχι πως δε κανει και το μελι, αλλα δε το προτεινουν και πολλοι.

Οσο αφορα τα προγραμματα, δλδ οι πρωταθλητες που βγαζουν προγραμματα γραμμωσης-ογκου-δυναμης, δε ξερουν;


ναι και εγω ρωταω..... γιατι το μηλο ειναι καλυτερο απο το μελι στο μεταπροπονητικο?

deluxe
15-06-10, 21:32
Βασικα μπερδευτηκα. Για πριν την προπονηση νομιζα λεγαμε. Εννοειται μεταπροπονητικα το μελι ειναι πολυ καλυτερο απο το μηλο και απο οποιοδηποτε φρουτο.