PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16

Co0022
15-06-12, 08:53
Καλησπέρα παιδιά! Προπονούμαι στο σπίτι και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να αλλάζουμε το πρόγραμμα προπόνησης;Αν ναι κάθε πόσο;
Ευχαριστώ:clap:

GeoDask
15-06-12, 12:40
Καλησπέρα παιδιά! Προπονούμαι στο σπίτι και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να αλλάζουμε το πρόγραμμα προπόνησης;Αν ναι κάθε πόσο;
Ευχαριστώ:clap:

Όταν σταματήσεις να βλέπεις αποτέλεσμα ή το βαρεθείς υπερβολικά.

Co0022
15-06-12, 12:59
Όταν σταματήσεις να βλέπεις αποτέλεσμα ή το βαρεθείς υπερβολικά.

Δηλαδή να αλλάζω τις ασκήσεις;

COBRA_STYLE
15-06-12, 13:01
ασκησεις,επαναληψεις,σειρα ασκησεων...μεθοδους,πχ drop set,jump set,αρνητικες,ascending-descending pyramid κτλ.

Co0022
15-06-12, 13:09
ασκησεις,επαναληψεις,σειρα ασκησεων...μεθοδους,πχ drop set,jump set,αρνητικες,ascending-descending pyramid κτλ.

Οκ ευχαριστώ!!:)

polo0
15-06-12, 15:55
ασκησεις,επαναληψεις,σειρα ασκησεων...μεθοδους,πχ drop set,jump set,αρνητικες,ascending-descending pyramid κτλ.

jump set τι ειναι?:unsure::unsure:

GeoDask
15-06-12, 16:26
jump set τι ειναι?:unsure::unsure:

Google is your friend. :turtle:

polo0
15-06-12, 16:46
Google is your friend. :turtle:

σωστα δν το σκεφτηκα:green:

COBRA_STYLE
15-06-12, 17:45
jump set τι ειναι?:unsure::unsure:

για παραδειγμα κανεις 1 σετ πιεσεις στηθους,μετα πας 1 σετ μονοζυγο ξερω γω,μετα παλι στηθος κοκ

vaggos@
15-06-12, 20:15
θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τι σημαινει προγραμμα split .....

johny_8
15-06-12, 20:52
θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τι σημαινει προγραμμα split .....

το σώμα αποτλείται απο μια σειρά μυικών ομάδων, άλλες μεγαλύτερες άλλες μικρότερες. Επείδη είνια αδύνατο να τις γυμνάσουμε εξίσου αποτελεσματικά την ίδια μέρα, τις μοιράζουμε μέσα στη βδομάδα, τις σπλιτάρουμε(χωρίζουμε δηλ). Αυτό βέβαια γίνεται με ένα ορθολογικό τρόπο βάζοντας συνήθως μια μεγαλύτερη μυική ομάδα μαζεί με μια μικρότερη(λ.χ πλάτη δικ), αλλά δεν είναι πάντα αυτός ο κανόνας.

vaggos@
16-06-12, 21:55
α οκ καταλαβα thanks!!

Co0022
17-06-12, 10:56
Γεια σας παιδιά! Είμαι σε ένα μήνα 14 χρονών και 163 ύψος και 49-50 κιλά. Θα ήθελα να μου πείτε απόψεις για το πρόγραμμα μου..
Μέρα Α
Δικέφαλα και στήθος
έλξεις σε μονόζυγο με πρόσθετο βάρος 3 σετ 10-15 επαν.
κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης με αλτήρες 3 σετ 10-15 επαναλ.
κάμψεις σφυριά με αλτήρες 3 σετ 10-15 επαναλ.
κάμψεις με το βάρος του σώματος στο πάτωμα 3 σετ 15-20 επαναλ. (κάτω από αυτές τις επαν. θα είναι πολύ λίγες..)
Πιέσεις στήθους με αλτήρες αλλά όχι σε πάγκο γιατί δεν έχω 3 σετ 10-15 επαν.
Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε ημικλινή(βάζοντας κάτω από την πλάτη μου μαξιλάρια ή κάτω άλλο πιο σκληρό) 3 σετ 10-15 επαν. ή pull over 3 σετ.10-15 επαν.

Μέρα Β
Πλάτη και τρικέφαλα+Κοιλιακοί
έλξεις σε μπάρα(μονόζυγο) με ανοιχτά τα χέρια και φτερά 3 σετ 5-6 επαν.
Reverse cable cross 3 σετ 10-15 επανλ.
Straight arm pull down 3 σετ 10-15
Πιέσεις στην τροχαλία για τρικέφαλους tower200 3 set 10-15
Βασικές ασκήσεις για κοιλιακούς(ροκανίσματα, ασκήσεις με ιμάντες, ποδήλατο)
Μέρα Γ
Πόδια και ώμοι
πιέσεις ώμων με αλτήρες(πλάγια τα χέρια) 3σετ 10-15 επαν.
πιέσεις ώμων με αλτήρες(μπροστά τα χέρια) 3σετ 10-15 επαν.
leg raises στο πάτωμα με βάρος 3 σετ. 10-15 επαν.
σκουοτ 3 σετ. 10-15 επαν.
και ακόμη μια που δεν ξέρω το όνομά της 3 σετ. 10-15 επαν.

Κάνω προπόνηση όλες τις μέρες εκτός Τετάρτη και Σάββατο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:)

NASSER
17-06-12, 17:42
Δηλαδή κάνεις προπόνηση 5 φορές την εβδομάδα όλα όσα αναφέρεις? Για δώσε διευκρινήσεις .

Co0022
17-06-12, 18:22
Δηλαδή κάνεις προπόνηση 5 φορές την εβδομάδα όλα όσα αναφέρεις? Για δώσε διευκρινήσεις .

Συγνώμη αν δεν εξήγησα κάτι καλά. Κάνω 5 φορές την εβδομάδα προπόνηση. Κάθε φορά κάνω και μία μέρα. Π.χ.Δευτέρα Μέρα Α, Τρίτη Μέρα Β, Τετάρτη ξεκούραση, Πέμπτη Μέρα Γ, Παρασκευή Μέρα Α, Σάββατο ξεκούραση, Κυριακή Μέρα Β...Δηλαδή κάνω τις μέρες Α, Β, Γ εναλλάξ κάθε φορά.
Ευχαριστώ:)

NASSER
17-06-12, 19:02
Σε γενικές γραμμές αυτό που κάνεις είναι καλό για την ηλικία σου και τις δυνατότητες σου. Συνδύασε το και με μια καλή διατροφή και θα είναι μια χαρα. Στόχος σου θα είναι να ανεβάσεις κιλά και επαναλήψεις.

Co0022
17-06-12, 22:16
Σε γενικές γραμμές αυτό που κάνεις είναι καλό για την ηλικία σου και τις δυνατότητες σου. Συνδύασε το και με μια καλή διατροφή και θα είναι μια χαρα. Στόχος σου θα είναι να ανεβάσεις κιλά και επαναλήψεις.

Οκ Ευχαριστώ για την βοήθεια! Χρειάζεται μια απλά προσεκτική διατροφή απλά ή καμιά εξοιδικευμένη για να έχω μυική ανάπτυξη;
Ευχαριστώ:thumbup:

NASSER
17-06-12, 22:34
Οκ Ευχαριστώ για την βοήθεια! Χρειάζεται μια απλά προσεκτική διατροφή απλά ή καμιά εξοιδικευμένη για να έχω μυική ανάπτυξη;
Ευχαριστώ:thumbup:

Διάβασε άρθρα διατροφής του φόρουμ που απευθύνονται σε αρχάριους και όσο μπορείς να εφαρμόσεις .

Co0022
18-06-12, 08:29
Διάβασε άρθρα διατροφής του φόρουμ που απευθύνονται σε αρχάριους και όσο μπορείς να εφαρμόσεις .

Ευχαριστώ πολύ!

Jart
19-06-12, 00:12
Καλησπερα.. το βασικα προγραμμα πλατης μου στο γυμναστηριο ειναι 1.Εμπροσθολεμιες 2.Οπισθο 3..Κωπηλατικη σε μηχανιμα με δισκους. Θεωρω το μονοζυγο πολυ βασικη ασκηση και εκανα που και που λιγο στο σπιτι αλλα ηταν βαρετα και ηθελα να το βαλω στο προγραμμα της πλατης μου.. Οποτε αν κανω 1.εμπροσθολεμιες (τροχαλια) 2. Οπισθο (τροχ.) 3Κωπηλατικη σε μηχανιμα με δισκους και 4. μονοζυγο εμπρος.

Θα ειναι καλα ετσι? η θα παθω καμια υπερκοπωση?

kokolakis
19-06-12, 00:24
Καλησπερα.. το βασικα προγραμμα πλατης μου στο γυμναστηριο ειναι 1.Εμπροσθολεμιες 2.Οπισθο 3..Κωπηλατικη σε μηχανιμα με δισκους. Θεωρω το μονοζυγο πολυ βασικη ασκηση και εκανα που και που λιγο στο σπιτι αλλα ηταν βαρετα και ηθελα να το βαλω στο προγραμμα της πλατης μου.. Οποτε αν κανω 1.εμπροσθολεμιες (τροχαλια) 2. Οπισθο (τροχ.) 3Κωπηλατικη σε μηχανιμα με δισκους και 4. μονοζυγο εμπρος.

Θα ειναι καλα ετσι? η θα παθω καμια υπερκοπωση?

αμα ηταν να παθαινουμε ετσι ευκολα υπερκοπωση....
εγω θα σου ελεγα να βαλεις αλλη μια κωπηλατικη....

polo0
19-06-12, 09:25
ειναι αληθεια πως στον επικλινη πρεπει να εχουμε πιο μικρο ανοιγμα απο οτι στον ισιο?σημερα το διαβασα και δν το ειχα ξανα ακουσει,τοσο καιρο ειχα το ιδιο ανοιγμα!:unsure:

Galthazar
19-06-12, 09:59
αναλογα πως σε βολευει εσενα, ποια κινηση στοχευει περισσοτερο στηθος και οχι τοσο ωμους

polo0
19-06-12, 10:11
αναλογα πως σε βολευει εσενα, ποια κινηση στοχευει περισσοτερο στηθος και οχι τοσο ωμους

οσο πιο κλειστη λαβη εχεις τοσο περισσοτερο εμπλεκονται και αλλη μυς(τρικεφαλο,ωμοι)αυτοειναι στανταρ σε αλλους,αλλα το οτι στον επικλινη πρεπει να εχεις πιο κλειστη λαβη αποοτι στον ισιοδν το ηξερα..!

Χριστοφορος123
19-06-12, 11:18
οσο πιο κλειστη λαβη εχεις τοσο περισσοτερο εμπλεκονται και αλλη μυς(τρικεφαλο,ωμοι)αυτοειναι στανταρ σε αλλους,αλλα το οτι στον επικλινη πρεπει να εχεις πιο κλειστη λαβη αποοτι στον ισιοδν το ηξερα..!

Βασικα η κλειστη λαβη βοηθαει περισσοτερο στο εσωτερικο του στηθους!

Galthazar
19-06-12, 13:54
η πολλη κλειστη λαβη στοχευει τρικεφαλα η πολλη ανοικτη ωμους...

Jart
19-06-12, 15:45
αμα ηταν να παθαινουμε ετσι ευκολα υπερκοπωση....
εγω θα σου ελεγα να βαλεις αλλη μια κωπηλατικη....


Δεν θελω να βαλω αλλη κωπηλατικη. Χρειαζομαι το μονοζυγο να το βαλω στο προγραμμα της γυμναστικης μου..

polo0
19-06-12, 16:31
και κατι αλλο,στο γυμναστηριο μου,δεν εχουμε μηχανημα για γαμπες καθιστος εχουμε μονο ορθιος,πως μπορω να κανω καθιστος?:P

billys15
19-06-12, 16:46
Δοκιμασε στο smith.Βαλε κατι στις μυτες να πατας και δες αν σε βολευει.Στην τελικη κανε μονο ορθιος! :)

CapoFighter
19-06-12, 18:28
και κατι αλλο,στο γυμναστηριο μου,δεν εχουμε μηχανημα για γαμπες καθιστος εχουμε μονο ορθιος,πως μπορω να κανω καθιστος?:P

Καθεσαι σε εναν παγκο και βαζεις μια μπαρα λιγο πιο πισω απο τα γονατα... Βαλε και κατι στις πατουσες σου να ειναι υπερηψωμενες και κανε ...

polo0
19-06-12, 21:12
Δοκιμασε στο smith.Βαλε κατι στις μυτες να πατας και δες αν σε βολευει.Στην τελικη κανε μονο ορθιος! :)
μπαα ειναι πιο καλη ασκηση,στο παλιο το γυμναστηριο που ημουν,αποτελεσματα ειδα απο αυτην την ασκηση!

Καθεσαι σε εναν παγκο και βαζεις μια μπαρα λιγο πιο πισω απο τα γονατα... Βαλε και κατι στις πατουσες σου να ειναι υπερηψωμενες και κανε ...

τωρα ναι η εστι θα το κανω,η σκεφτηκα π.χ να βαλω 2 πλακες επανω στα γονατα,και βαζω και κτ στις πατουσες και ειμαι οκ,θα δωωω! :):)

!HARDCORE TRAINING!
20-06-12, 16:52
ρε παιδια πως λεγεται αυτη την ασκηση βυθισεις στο διζυγο


στα αγγλικα???

CapoFighter
20-06-12, 17:11
ρε παιδια πως λεγεται αυτη την ασκηση βυθισεις στο διζυγο


στα αγγλικα???

Οι βυθισεις λεγονται dips , για το διζυγο δεν ξερω αλλα βρες το!:thumbup:

!HARDCORE TRAINING!
20-06-12, 17:18
Οι βυθισεις λεγονται dips , για το διζυγο δεν ξερω αλλα βρες το!:thumbup:

:thumbup:

polo0
24-06-12, 02:29
ρρ παιδια εκεινες οι γραμμες που ειναι διπλα στους κατω κοιλιακους πως λεγονται?και πως γυμναζονται?ξερω δν υπαρχει ασκηση που να ειναι μονο γι αυτους αλλα με ποιες ασκησεις βελτιωνεις εκεινο το σημειο?:P

neso
25-06-12, 13:24
Καλησπέρα.Έχω την την εξής απορία.Εάν σε οριζόντιο πάγκο κατεβάζουμε την μπάρα ψηλά στο στήθος (όπως στον επικληνή)
θα πίασει καθόλου το πάνω μέρος ή μόνο με επικληνή μπορεί να γίνει αυτο;


Ευχαριστώ:)

Devil
25-06-12, 13:27
δες εδω.... http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20370-reverse-bench-press&highlight=reverse+bench

NASSER
25-06-12, 13:29
Θα πιάσει και τον άνω θωρακικό όπως πολύ καλά κατάλαβες. Απλά στον επικλινή δεν αποφεύγεται η πίεση στον άνω θωρακικό.
Έπειτα πολλούς δεν τους βολεύει να κατεβάζουν την μπάρα τόσο ψηλά, γιαυτό επιλέγουν τον επικλινή.
Προσωπικά απο ασκήσεις με μπάρα για στήθος με βολεύει μόνο ο επικλινής καθώς έχω ενοχλήσεις στον ώμο όταν κάνω οριζόντιο. Με αλτήρες όμως προσπαθώ να παίζω όσο γίνεται πιο ψηλά.

CapoFighter
25-06-12, 14:05
Η ασκηση λεγεται Guillotine Bench press και ειναι για να εστιασεις στον πανω στηθος... Οπως ειπε και o Nasser καποιους τους ενοχλει στο ωμο λογο της στροφης που κανει. Δοκιμασε την και αμα σου αρεσει τοτε βαλτην στο προγραμμα!

neso
25-06-12, 15:26
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.Θα δοκιμασω και θα σας πω εντυπώσεις!:)

Eddie
25-06-12, 16:14
Με τη μπαρα κοντα στο λαιμο ζοριζονται υπερβολικα οι ωμοι καθως οι βραχιονες με τον κορμο σχηματιζουν ορθη γωνια.Ετσι η ασκηση εστιαζει περισσοτερο στο στηθος χωρις να εμπλεκονται τοσο πολυ οι τρικεφαλοι (ετσι νομιζω δλδ) αλλα τους ωμους μου προσωπικα τους τσακιζει.

neso
25-06-12, 17:58
Με τη μπαρα κοντα στο λαιμο ζοριζονται υπερβολικα οι ωμοι καθως οι βραχιονες με τον κορμο σχηματιζουν ορθη γωνια.Ετσι η ασκηση εστιαζει περισσοτερο στο στηθος χωρις να εμπλεκονται τοσο πολυ οι τρικεφαλοι (ετσι νομιζω δλδ) αλλα τους ωμους μου προσωπικα τους τσακιζει.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Μια δοκιμή θα μας πείσει:):):):)

Co0022
26-06-12, 13:32
Καλησπέρα! Είμαι 14 χρονών ύψος 163-4 και 49,5 κιλά. Γυμνάζομαι στο σπίτι και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία πρέπει να προσέξω ή και κάποιες ασκήσεις που θα πρέπει να αποφύγω/να προσέξω για την ηλικία μου και όχι μόνο. Σε δύο εβδομάδες θα πάω και γυμναστήριο και έτσι θα με ελέγχει ο γυμναστής εκεί. Αλλά εγώ ρωτάω για το σπίτι..
Ετχαριστώ!

Galthazar
26-06-12, 16:27
οχι αν φροντιζεις ετσι ωστε να υπαρχει σωστη τεχνικη μπορεις να κανεις ολες τις ασκησεις...καλη τεχνικη λιγα κιλα στην αρχη

Co0022
26-06-12, 17:07
οχι αν φροντιζεις ετσι ωστε να υπαρχει σωστη τεχνικη μπορεις να κανεις ολες τις ασκησεις...καλη τεχνικη λιγα κιλα στην αρχη

Πόσο είναι η αρχή 1 μήνα λίγα κιλά και μετά να ανεβάζω; Όταν τα βγάζω με άνεση να μην ανεβάσω κιλά; κάμψεις δικεφάλων κάνω με 10 κιλά αλτήρες καλά είναι;

Χριστοφορος123
26-06-12, 17:22
Πόσο είναι η αρχή 1 μήνα λίγα κιλά και μετά να ανεβάζω; Όταν τα βγάζω με άνεση να μην ανεβάσω κιλά; κάμψεις δικεφάλων κάνω με 10 κιλά αλτήρες καλά είναι;

Καμψεις δικεφαλων ειναι απομονωτικη ασκηση...οι ασκησεις κυριως που θελουνε τελεια τεχνικη ειναι η πολυαρθρικη...
Οι ασκησεις που θελουνε τελεια τεχνικη ειναι αρσεις θανατου (deadlifts) καθισματα (squat) μονοζυγο κωπηλατικη μπαρα-αλτηρα (barbell-dumbbell row)

CapoFighter
26-06-12, 18:03
Καμψεις δικεφαλων ειναι απομονωτικη ασκηση...οι ασκησεις κυριως που θελουνε τελεια τεχνικη ειναι η πολυαρθρικη...
Οι ασκησεις που θελουνε τελεια τεχνικη ειναι αρσεις θανατου (deadlifts) καθισματα (squat) μονοζυγο κωπηλατικη μπαρα-αλτηρα (barbell-dumbbell row)

Οι καμψεις δικεφαλων ειναι βασικη ασκηση.

Galthazar
26-06-12, 18:19
Πόσο είναι η αρχή 1 μήνα λίγα κιλά και μετά να ανεβάζω; Όταν τα βγάζω με άνεση να μην ανεβάσω κιλά; κάμψεις δικεφάλων κάνω με 10 κιλά αλτήρες καλά είναι;
αυτο το ξερεις εσυ με το σωμα σου..οταν ερχεται η αναγκη να ανεβαζεις θα το καταλαβαινεις ολα θεμα εξοικιωσης ειναι


Οι καμψεις δικεφαλων ειναι βασικη ασκηση.

ακριβως!:thumbup:

Co0022
26-06-12, 21:14
αυτο το ξερεις εσυ με το σωμα σου..οταν ερχεται η αναγκη να ανεβαζεις θα το καταλαβαινεις ολα θεμα εξοικιωσης ειναι



ακριβως!:thumbup:

Οκ! Δηλαδή να κάνω όλες τις ασκήσεις χωρίς να υπάρχει πρόβλημα; απλά με σωστή τεχνική και όχι με υπερβολικά κιλά που να χαλάνε την τεχνική; Την τεχνική μπορώ να την μάθω σωστά παρακολουθώντας ένα βίντεο;(πχ στα σκουοτ).
Ευχαριστώ.

powerbuilder
26-06-12, 22:48
Να ρωτησω κατι το χειμωνα π.χ. κανουμε πρωτα επλκλινη μπορει και 2 ασκησεις η καποιοι και παραπανω για να φτιαξουμε το πανω στηθος που μας λειπει στη γραμωση το συνεχιζουμε ετσιη δεν παιζει ρολο αφου απλα συντηρουμε

CapoFighter
26-06-12, 23:08
Να ρωτησω κατι το χειμωνα π.χ. κανουμε πρωτα επλκλινη μπορει και 2 ασκησεις η καποιοι και παραπανω για να φτιαξουμε το πανω στηθος που μας λειπει στη γραμωση το συνεχιζουμε ετσιη δεν παιζει ρολο αφου απλα συντηρουμε

Αυτο που λες ειναι πολυ γενικο...Αν εννοεις οτι στον ογκο παιζουμε 1η ασκηση στο σημειο που θελουμε να δωσουμε παραπανω εμφαση τοτε ναι αλλα η περιοδος ογκου δεν ειναι μονο ενα προγραμμα, μπορει να αλλαξεις πολλα προγραμματα και στο ενα να βαζεις επικλινη και στο αλλο ισιο ή στο αλλο κατακλινη ή οτι θες... Ειναι αναλογα πως αλλαζει ο καθενας το προγραμμα του! (πχ στην γραμμωση εγω παιζω 3 μυικες ομαδες μαζι, εσυ μπορει απλα να αλλαζεις ασκησεις και να κρατας το ιδιο προγραμμα).

powerbuilder
26-06-12, 23:17
να το θεσω λιγο διαφορετικα αν στο τελος του ογκου βλεπουμε οτι αομα οι πισω ομοι υστερουν συνεχιζω να εστια;ζω σε αυτους π.χ. τους κανω πρωτη ασκηση η δεν παιζει ρολο

moikan
28-06-12, 20:37
παιδια μια βοηθεια
ειμαι 88 κιλα 1.84
γυμναζομαι κοντα 2 χρονια και το τελευταιο ετος εντατικα
κανω σωστη διατροφη με 5 γευματα την μερα,και χρηση συμληρωματων,μια γουει και 4 φορες τον χρονο κυκλο με κρεατινη
ενω εχω δει αναπτυξη σε ολο το κορμι,σε ολες τις μυικες μοναδες τα χερια δεν λενε να αναπτυχθουν
και πραγματικα εχω απηυδησει,ειμαι σε απογνωση
το προγραμμα μου ειναι το εξης:Δ:πλατη-δικεφαλα(κανω μονο 5 σετ για δικεφαλα και πλατη 13)Τ:κενο Τ:στηθος-τρικεφαλα(8σετ για 3κεφαλα και για στηθος 12) Π:ποδια,Σ:ωμοι

giannis_ex
29-06-12, 17:36
Mια ακομα ερωτηση απο εμενα, χωρις να θελω να ακυρωσω τους απο πανω μου που δεν εχουν παρει απαντηση ακομα:

στα squats σε μηχανημα smith, εχει σημασια αν τα ποδια θα ειναι στημενα στο κεντρο, πιο μπροστα ή πιο πισω και ποιες οι διαφορες? ρωταω επειδη εχω ενα θεμα με το ενα μου γονατο, με τραβαει στα πολλα κιλα στο υψος περιπου της παραλληλου στα σκουοτς. ποια θεση να επιλεξω για να επιβαρυνω οσο λιγοτερο γινεται τα γονατα??

Ευχαριστω.

CapoFighter
29-06-12, 18:47
παιδια μια βοηθεια
ειμαι 88 κιλα 1.84
γυμναζομαι κοντα 2 χρονια και το τελευταιο ετος εντατικα
κανω σωστη διατροφη με 5 γευματα την μερα,και χρηση συμληρωματων,μια γουει και 4 φορες τον χρονο κυκλο με κρεατινη
ενω εχω δει αναπτυξη σε ολο το κορμι,σε ολες τις μυικες μοναδες τα χερια δεν λενε να αναπτυχθουν
και πραγματικα εχω απηυδησει,ειμαι σε απογνωση
το προγραμμα μου ειναι το εξης:Δ:πλατη-δικεφαλα(κανω μονο 5 σετ για δικεφαλα και πλατη 13)Τ:κενο Τ:στηθος-τρικεφαλα(8σετ για 3κεφαλα και για στηθος 12) Π:ποδια,Σ:ωμοι

Κανεις καιρο το προγραμμα? Αν ναι αλλαξε το τοτε! Κανε κατι σε πλατη-τρικ. , στηθ-δικε., ή μπορεις να βαλεις Δικ.-τΡΙΚΕ. ξεχωριστα σε μια μερα , ή να κανεις ωμους-τρικ. , ή μπορεις να κανεις τα χερια μονο με superset ή dropset΄ή να φορτωνεις πολλα κιλα και να κλειβεις και λιγο. Τοσα παραδειγματα σου εδωσα...οταν τα κανεις ολα και ακομα δεν εχεις δει αναπτυξη στα χερια σου τοτε βλεπουμε τι αλλο μπορεις να κανεις.

Bellerophont
29-06-12, 21:31
Σχετικά με πιέσεις και ανοίγματα στήθους με αλτήρες... Είμαι καλυμμένος με επικληνή-οριζόντιο πάγκο ή πρέπει να κάνω και κατακλινή? Εννοώ έχει να δώσει κάτι παραπάνω ο κατακλινής ή μόνο κανέναν τραυματισμό αν δεν βγουν σωστά οι επαναλήψεις?

Χριστοφορος123
29-06-12, 22:05
Σχετικά με πιέσεις και ανοίγματα στήθους με αλτήρες... Είμαι καλυμμένος με επικληνή-οριζόντιο πάγκο ή πρέπει να κάνω και κατακλινή? Εννοώ έχει να δώσει κάτι παραπάνω ο κατακλινής ή μόνο κανέναν τραυματισμό αν δεν βγουν σωστά οι επαναλήψεις?

Μπορεις να κανεις διζυγο αντι για κατακλινη

CapoFighter
30-06-12, 01:17
Σχετικά με πιέσεις και ανοίγματα στήθους με αλτήρες... Είμαι καλυμμένος με επικληνή-οριζόντιο πάγκο ή πρέπει να κάνω και κατακλινή? Εννοώ έχει να δώσει κάτι παραπάνω ο κατακλινής ή μόνο κανέναν τραυματισμό αν δεν βγουν σωστά οι επαναλήψεις?

Πρεπει να γυμνασεις και την κατω μοιρα του στηθους και αυτο θα γινει ειτε με κατακλινη, ειτε με βυθισεις, ειτε με πουλοβερ, ειτε με crossover ειτε με ....κτλ! Οτι ασκηση και να κανεις λαθος ειναι πιθανον να σου προκαλεσει τραυματισμο!

billys15
30-06-12, 04:06
Αν υποθεσουμε οτι δεν γυμναζεται αρκετα το κατω στηθος,οι αλλες 2 πιεσεις που κανει το παιδι για τι ειναι? Εστιαζουν μονο πανω?

Μην τρελαινομαστε με τις λεπτομερειες.Μπορει να γυμναστει πολυ καλα με τον ισιο.Αν παλι θελει να δωσει περισσοτερη ΓΕΝΙΚΗ πιεση στο στηθος,ας κανει βυθισεις,cross-over κλπ.

Bellerophont
30-06-12, 07:37
Νιώθω πως οι πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο αρκούν για την εκγύμναση της κάτω μοίρας του στήθους.. Έχει κάνει κανείς ανοίγματα σε κατακλινή??

CapoFighter
30-06-12, 11:19
Αν υποθεσουμε οτι δεν γυμναζεται αρκετα το κατω στηθος,οι αλλες 2 πιεσεις που κανει το παιδι για τι ειναι? Εστιαζουν μονο πανω?

Μην τρελαινομαστε με τις λεπτομερειες.Μπορει να γυμναστει πολυ καλα με τον ισιο.Αν παλι θελει να δωσει περισσοτερη ΓΕΝΙΚΗ πιεση στο στηθος,ας κανει βυθισεις,cross-over κλπ.

Λοιπον οντως αλλαζει απο ατομο σε ατομο, σε σενα μπορει να γυμναζεται αρκετα το κατω στηθος μονο με τις αλλες ασκησεις...Οχι σε μενα ομως
! Δεν ημαστε ενα και το αυτο;)


Νιώθω πως οι πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο αρκούν για την εκγύμναση της κάτω μοίρας του στήθους.. Έχει κάνει κανείς ανοίγματα σε κατακλινή??

Εχω κανει εγω...ασχημη ασκηση!!! Ειναι παραξενη, δεν την ξανακανα ποτε...

s0k0s
02-07-12, 21:05
Στο Pullover για να γυμνασουμε την πλατη πρεπει να εχουμε τεντομετα τα χερια οσο παει, κ οταν κανουμε στηθος λυγισμενα; ή παιζει ρολο κ κατι αλλο;

NASSER
02-07-12, 21:31
Στο Pullover για να γυμνασουμε την πλατη πρεπει να εχουμε τεντομετα τα χερια οσο παει, κ οταν κανουμε στηθος λυγισμενα; ή παιζει ρολο κ κατι αλλο;

Στη πλάτη λυγισμένα- σταθερά κάθετη γωνία κατά τη διάρκεια όλης της κίνησης.
Στο στήθος τεντώνουμε όσο πάει τα χέρια, με σπασμένους λίγο τους αγκώνες.

s0k0s
02-07-12, 21:40
Στη πλάτη λυγισμένα- σταθερά κάθετη γωνία κατά τη διάρκεια όλης της κίνησης.
Στο στήθος τεντώνουμε όσο πάει τα χέρια, με σπασμένους λίγο τους αγκώνες.

Στο στηθος με μπερδευεις που λες σπασμενους τους αγκωνες :unsure:
Αμα υπαρχει καμια φωτογραφια ή εικονα. :toast:

NASSER
02-07-12, 21:44
Όποια άσκηση που συμμετέχουν τα χέρια, δεν κλειδώνεις τους αγκώνες. Αν πας να τεντώσεις τα χέρια τελειως και να εκτελέσεις την άσκηση, θα σου προκαλέσει πόνο στους αγκώνες.

s0k0s
03-07-12, 07:32
Μαλιστα.
Τοτε η διαφορα που λες με της πλατης και στηθους; Λυγισμενα χερια κ στο αλλο σπασμενοι αγκωνες, στην ουσια το ιδιο δν ειναι;

βρηκα αυτην για στηθος http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/bent-arm-dumbbell-pullover
και αυτην για στηθος http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/front-raise-and-pullover
και αυτην για πλατη http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/bent-arm-barbell-pullover

με μπερδευει ομως οτι το 1ο με το 3ο λινκ ειναι σχεδον ιδια; ή κανω λαθος;

Χριστοφορος123
03-07-12, 10:50
παιδια αμα γυμναζουμε τον καθε μυ 1 φορα την εβδομαδα τι ειναι προτιμοτερο...να κανουμε σε καθε ασκηση 3 η 4 σετ;;

NASSER
03-07-12, 11:12
Αν θέλουμε να εξαντλούμε μια μυική ομάδα, ανάλογα επιλέγουμε τα σετ και τις ασκήσεις. Θα ήταν υπερβολή να κάνεις πχ στο δικέφαλο 4 ασκήσεις και στο στήθος μόνο 3 ασκήσεις.
Λέμε στις μικρές μυικές ομάδες κάνουμε λιγότερα σετ από ότι στις μεγάλες. Στα πόδια καλό είναι να κάνουμε διαχωρισμό δια δυο και να παίζουμε αναλόγως τα σετ. Τους μηριαίους δικέφαλους είναι λάθος να τους παραμελούμε και να κάνουμε μόνο 4 σετ. Θέλουν τουλάχιστον 8 σετ.
Τελος στα αδύναμα σημεία δίνουμε περισσότερη έμφαση και εκεί σίγουρα θα κάνουμε περισσότερα σετ και ασκήσεις απ'οτι σε άλλες μυικές ομάδες.

NASSER
03-07-12, 11:17
Μαλιστα.
Τοτε η διαφορα που λες με της πλατης και στηθους; Λυγισμενα χερια κ στο αλλο σπασμενοι αγκωνες, στην ουσια το ιδιο δν ειναι;

βρηκα αυτην για στηθος http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/bent-arm-dumbbell-pullover
και αυτην για στηθος http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/front-raise-and-pullover
και αυτην για πλατη http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/bent-arm-barbell-pullover

με μπερδευει ομως οτι το 1ο με το 3ο λινκ ειναι σχεδον ιδια; ή κανω λαθος;

Στο πρώτο λινκ τα χέρια είναι λυγισμένα ελαφρά για τον λόγο που σου εξήγησα.
Στο τρίτο λινκ τα χέρια κάνουν ορθή γωνία και χρησιμοποιεί μπάρα για να μπορεί να εκτελεί την κίνηση.
Καλό θα ήταν στο γυμναστήριο αν ο γυμναστής είναι έμπειρος να στα δείξει.

s0k0s
03-07-12, 14:14
Στο πρώτο λινκ τα χέρια είναι λυγισμένα ελαφρά για τον λόγο που σου εξήγησα.
Στο τρίτο λινκ τα χέρια κάνουν ορθή γωνία και χρησιμοποιεί μπάρα για να μπορεί να εκτελεί την κίνηση.
Καλό θα ήταν στο γυμναστήριο αν ο γυμναστής είναι έμπειρος να στα δείξει.

Οκ Νασσερ, ευχαριστω :toast:

s0k0s
05-07-12, 15:21
Μια ερωτηση δεν ξερω βασικα αμα το ποσταρω σε σωστο θεμα.
Αμα καποιος μπαινει π.χ. 25 σετακια στηθος. Δεν πεφτει επειτα σε καταβολισμο; ή οχι καταβολισμο αλλα αντι να μεγαλωνουν οι μυς μικραινουν που λενε;;; ή ειμαι λαθος;
ή εξαρτιεται καθαρα απο την διατροφη αυτο; Αμα καλυπτει τα ποσοστα πρωτεινης τοτε ειναι οκ...;
ή και το αλλο αμα παιρνει φαρμακα τοτε ειναι καλυμενος;

NASSER
05-07-12, 17:05
s0k0s δεν ξέρω τι ψάχνεις και τι ακούς αλλά είναι λάθος το σκεπτικό σου. Οταν τρως σωστά και ξεκουράζεσαι σωστά, καλό είναι να κάνεις προπόνηση έως να μην βγαίνει άλλο. Καταβολισμό θα έχεις άμα είσαι σε υποθερμιδική διατροφή, κάνεις πολύ αερόβια και δεν ξεκουράζεσαι σωστά σε συνδυασμό με την προπόνηση. Άμα τα κάνεις σωστά το μόνο που χάνεις είναι νερά και λίπος.

s0k0s
05-07-12, 17:07
s0k0s δεν ξέρω τι ψάχνεις και τι ακούς αλλά είναι λάθος το σκεπτικό σου. Οταν τρως σωστά και ξεκουράζεσαι σωστά, καλό είναι να κάνεις προπόνηση έως να μην βγαίνει άλλο. Καταβολισμό θα έχεις άμα είσαι σε υποθερμιδική διατροφή, κάνεις πολύ αερόβια και δεν ξεκουράζεσαι σωστά σε συνδυασμό με την προπόνηση. Άμα τα κάνεις σωστά το μόνο που χάνεις είναι νερά και λίπος.

Ωραια αυτο ηθελα να ακουσω Νασερ! Απλα ακουσα λαθος απο 1-2 ατομα (εκτος φορουμ).. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

procop
06-07-12, 01:07
λογω οτι υστερω στα ποδια,και δεν με πιανουν οι προπονησεις(δεν διαρκει το πιασιμο,αντε μια μερα το πολυ) σκεφτηκα να τα προπονω ως εξης και θελω να ακουσω γνωμες
πριν απο καθε μυικη ομαδα,να κανω 3 σετ καθισματα με λιγα κιλα ,πολλες επαναλ(μην ξεχνατε εχω θεμα με την μεση ),καθως με το σμιθ βρηκα πως να βαζω το σωμα και δεν εχω ενοχληση στη μεση..ετσι θα μου βγαίνει περιπου 3-4 φορες την εβδομαδα απο 3 σετ,συνολο ογκου προπονησης για τα ποδια,9-12 σετ.Αν κανω σε μια μερα πολλα σετ,το στρες που ισως τραβηξει η μεση θα ειναι μεγαλυτερο και χειροτερο απο οτι αν το σπασω σε 3 φορες.Τι λετε?

ΠανοςΒ
06-07-12, 11:00
Mια ακομα ερωτηση απο εμενα, χωρις να θελω να ακυρωσω τους απο πανω μου που δεν εχουν παρει απαντηση ακομα:

στα squats σε μηχανημα smith, εχει σημασια αν τα ποδια θα ειναι στημενα στο κεντρο, πιο μπροστα ή πιο πισω και ποιες οι διαφορες? ρωταω επειδη εχω ενα θεμα με το ενα μου γονατο, με τραβαει στα πολλα κιλα στο υψος περιπου της παραλληλου στα σκουοτς. ποια θεση να επιλεξω για να επιβαρυνω οσο λιγοτερο γινεται τα γονατα??

Ευχαριστω.

Πιστευω οτι θα πρεπει να παρεις φυσιολογική στάση σαν το ελευθερο σκουώτ. Ουτε μπρος ούτε πίσω. Αν σε τραβάει και επιμενεις να κανεις, βάλε επιδεσμους στα γόνατα σου.

average_joe
06-07-12, 11:35
λογω οτι υστερω στα ποδια,και δεν με πιανουν οι προπονησεις(δεν διαρκει το πιασιμο,αντε μια μερα το πολυ) σκεφτηκα να τα προπονω ως εξης και θελω να ακουσω γνωμες
πριν απο καθε μυικη ομαδα,να κανω 3 σετ καθισματα με λιγα κιλα ,πολλες επαναλ(μην ξεχνατε εχω θεμα με την μεση ),καθως με το σμιθ βρηκα πως να βαζω το σωμα και δεν εχω ενοχληση στη μεση..ετσι θα μου βγαίνει περιπου 3-4 φορες την εβδομαδα απο 3 σετ,συνολο ογκου προπονησης για τα ποδια,9-12 σετ.Αν κανω σε μια μερα πολλα σετ,το στρες που ισως τραβηξει η μεση θα ειναι μεγαλυτερο και χειροτερο απο οτι αν το σπασω σε 3 φορες.Τι λετε?

τηρουμενων των αναλογιων και το προβλημα της μεσης δεν το βρισκω ασχημη λυση.
τα ποδια σου θα παρουν αν τα χεις 3 φορες τη βδομαδα για καποιες επαναληψεις.

εξαλλου πρεπει να πειραματιστεις λιγο αφου θελεις να προπονεισαι.

να ρωτησω κατι.
front ελευθερα εχεις δοκιμασει?
προσωπικα για τα ποδια αυτα κανω αλλα δεν εχω θεμα με μεση οποτε οτι και να προτεινω take it with a grain of salt.
απλα εχω δει αναφορες παιδιων οτι δεν τσιμπανε στη μεση. για ψαξτο λιγο.

tyler_durden
06-07-12, 12:17
προπονηση ποδιων.


ζεσταμα στην αρχη 3Χ15 ραχιαιοι στον παγκο..διατασεις,20 επιτοπια αλματα και βουρ στο ψητο.

ρομανιαν ντεντ 2Χ10 ζεσταμα,4Χ8 γουορκινγκ.
σκουατ 2χ10 ζεσταμα,4Χ8 γουορκινγκ.
λεγκ κερλ 3Χ8 γουορκινγ
λεγκ εξτενσιον 3Χ8 γουορκινγκ

προτασεις,κριτικες ευπροσδεκτες..

procop
06-07-12, 12:25
τηρουμενων των αναλογιων και το προβλημα της μεσης δεν το βρισκω ασχημη λυση.
τα ποδια σου θα παρουν αν τα χεις 3 φορες τη βδομαδα για καποιες επαναληψεις.

εξαλλου πρεπει να πειραματιστεις λιγο αφου θελεις να προπονεισαι.

να ρωτησω κατι.
front ελευθερα εχεις δοκιμασει?
προσωπικα για τα ποδια αυτα κανω αλλα δεν εχω θεμα με μεση οποτε οτι και να προτεινω take it with a grain of salt.
απλα εχω δει αναφορες παιδιων οτι δεν τσιμπανε στη μεση. για ψαξτο λιγο.

για τα front μου εχουν ξαναπει,το θεμα ειναι οτι εχει παρουσιαστει μια δυσκαμψια στην μεση,δεν δεν παω με τιποτα vertical,οποτε οταν κατβαινω υπαρχει μια ταση να ειναι οι ώμοι-μπαρα μακρια απο την μεση(σε ευθεια),οποτε παει στρεσσ στη μεση..

απο την ερχομενη εβδομαδα θα το δοκιμασω να κανω καθισματα πριν απο καθε ομαδα,

FindTheMissing
06-07-12, 13:20
Η προπόνηση των κοιλιακών πόσο περίπου πρέπει να διαρκεί; Πρέπει να είναι 10λεπτη αλλά έντονη ή 20λεπτη; Μιλάω για ΜΗ αρχάριους!

NASSER
06-07-12, 17:01
Η προπόνηση κοιλιακών μπορεί να είναι 8 σετ μέχρι 20 επαναλήψεις το καθένα και αυτό μπορεί να μεταφραστεί ανάλογα από την ένταση σε χρόνο.Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο χρόνο...

Predator1995
09-07-12, 12:17
Τώρα είμαι αθήνα και στην περιοχή που μένω είναι κλειστό το γυμναστήριο και δεν έχω βαράκια μαζί μου γιατί τα ξέχασα. αυτό που έχω είναι ενα μονόζυγο και μετά μπορώ να κάνω πους απς και κοιλιακούς.Έχει κανείς ασκήσεις που να μπορώ να τις κάνω χωρίς βάρη θα με βοηθήσει πάρα πολυ..

Obelix
10-07-12, 17:00
ειμαι 15 χρονων 1.73 57 κιλα ποσα κιλα βαρακια να παρω?

magavaTOUT
10-07-12, 17:29
http://i.imgur.com/Pe7M3.jpg

Χριστοφορος123
11-07-12, 16:25
Παιδια το πουλ οβερ για στηθος δουλευει το κατω στηθος;;

BaamBam
11-07-12, 16:28
Καλησπερα,


Ειδα μια μια κωπιλατικη σημερα σε χαμηλη τροχαλια καθιστος αλλα με την ανοιχτη λαβει που κανουμε εμπροσθολαιμιες ελξεις!!Που στοχευει αυτη η κωπιλατικη?
Εγω συνηθως την κανω στο ανοιγμα τον ωμουν μου!!! Να την δοκιμασω πιανει πιο ψηλα ισως??

johny_8
11-07-12, 17:10
στοχευει πιο πολύ στο ανω μέρος της πλάτης λογω της ανοιχτης λαβής. Σε αντίθεση με την κλειστη που δουλεύει περισσότερο οδοντοτους. Με την ανοιχτη κωπηλατική γυμνάζεις τραπεζοειδη, πισω δελτοειδή, ρομβδοειδη και εμπλέκονται δευτερευόντος και οι οδοντοτοί

johny_8
11-07-12, 17:15
Παιδια το πουλ οβερ για στηθος δουλευει το κατω στηθος;;
δες εδω σελ.28 http://utopia.duth.gr/~ifatouro/%CE%9C%CE%91%CE%98%CE%97%CE%9C%CE%91%203%20-%20%CE%91%CE%A3%CE%9A%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3%20%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%98%CE%9F%CE%A5%CE%A3.pdf

procop
11-07-12, 19:30
βασικα σκεφτομαι να αλλαξω προπονητικη φιλοσοφια,καθως εχω μεινει στασιμος σε αναπτυξη,παρολο που η διατροφη μου ειναι καλη.Επίσης έχω μείνει στασιμος και σε δύναμη.Αυτο που παρατηρώ είναι ότι υπάρχουν πολλές μερες που νιώθω οτι οσο γυμναζομαι "μικραίνω".Λόγ του καλοκαιριού ,καθώς η ζεστη μου την σπαει,λεω να το γυρισω σε 3ημερο,και να παιξω με υψηλή ενταση,μικρο ογκο προπονησης,τύπου doggcrapped.Ο υψηλός ογκος προπονησης δεν μ ταιριαζει,ιδιαίτερα σε upper/lower ξεφευγω σε σετ(ογκο προπονησης ανα εβδομαδα)
Τι πιστευετε?
edit
δευτερα πανω σωμα,τεταρτη κατω,παρασκευη πανω και παει λεγοντας

MRN
12-07-12, 11:23
παιδια 23 σετ για προπονηση πλατης θεωρουνται πολλλα ??? :weights:

NASSER
12-07-12, 11:28
παιδια 23 σετ για προπονηση πλατης θεωρουνται πολλλα ??? :weights:

Για άλλους ναι και για άλλους όχι. Εξαρτάται πως τα κάνεις και τι κάνεις.
Τι περιλαμβάνεις στα 23 σετ?

ΠανοςΒ
12-07-12, 11:29
Aνάλογα με το επιπεδο σου μπορει να ειναι απο λίγα μεχρι υπερβολικα.

lila_1
12-07-12, 11:34
παιδια 23 σετ για προπονηση πλατης θεωρουνται πολλλα ??? :weights:

Ναι είναι πολλά
Ακόμα και αν τα κιλά που παίζεις είναι για 20άρες επαναλήψεις...
εκτός αν κρατάς μπάφερ σε κάθε σετ για να κάνεις μηδαμινά διαλλείματα αλλά και πάλι δεν έχει λογική

MRN
12-07-12, 12:20
μεχρι στιγμης κανω

μονοζυγο
οπισθολαιμιες τροχαλια
κωπηλατικη μπαρας αναποδη λαβη
κωπηλατικη αλτηρα 1-1 χερι
straight arm pulldown (ορθιος )
ολα απο 4 σετ δηλαδη συνολο 20 σετ

εχω αποτελεσματα αλλα επειδη το κανω καιρο σκεφτομουν να κανω καποιες αλλαγες στο προγραμμα! να βαλω ας πουμε αλλα 3 σετ επιπλεον ελξεις κλειστη λαβη ..

johny_8
12-07-12, 12:34
μια χαρά είσαι. τωρα και 3 έλξη εμένα μου φαίνεται πολύ πέα απο το μονοζυγο και τις οπισθολαιμιες. Αν είναι να βάλεις κλειστη λαβή θα έβγαζα τις οπισθολαιμιες. Μπορεις να κρατήσεις τη δομή αλλά να αλλάξεις τις ασκήσεις λ.χ
εμπροσθολαίμιες τροχαλία
κλειστη λαβη μονοζυγο.....κ παει λεγοντας...

giannis_ex
12-07-12, 14:57
Για off gym και συντηρηση ενα μηνα (αυγουστος) τι προτεινετε? Μεχρι 2-3 φορες τη βδομαδα. Λαστιχο, βαρακια (μεχρι 10 κιλα), ασκησεις μονο με το βαρος μας, ολα μαζι ή τιποτα?

Eddie
12-07-12, 15:32
παιδια 23 σετ για προπονηση πλατης θεωρουνται πολλλα ??? :weights:

Αν δεν εισαι αρχαριος και τα σετ σου γινονται με ελεγχομενη κινηση και μετριο βαρος τοτε εισαι οκ.. :thumbup:

polo0
13-07-12, 00:31
σε αυτην τν ασκηση εδω,οι ωμοι πρεπει να ειναι πισω που λεει και το βιντεο?η κνκα ? στο γμνστηριο μου ειπαν πως ειναι λαθος με πισω τους ωμους που ρωτησα,εγω τν κανω κανονικα παντως!:unsure::unsure:

goldenera
13-07-12, 01:25
Παιδια το πουλ οβερ για στηθος δουλευει το κατω στηθος;;

Χριστόφορε γυμνάζει συνολικά το στήθος, αλλά πρόσεχε και μην χρησιμοποιήσεις πολλά κιλά όπως επίσης μην πας τον αλτήρα πολύ πίσω, μέχρι την ευθεία του κεφαλιού γιατί αν κατεβάσεις παρακάτω είναι επίφοβο για τους ώμους. Επίσης τα χέρια ελαφρώς λυγισμένα και όχι τεντομένα. Με τα χέρια τεντομένα χρησιμοποιείται ως άσκηση για πλάτη με αλτήρα ή και μπάρα;)

polo0
13-07-12, 03:22
σε αυτην τν ασκηση εδω,οι ωμοι πρεπει να ειναι πισω που λεει και το βιντεο?η κνκα ? στο γμνστηριο μου ειπαν πως ειναι λαθος με πισω τους ωμους που ρωτησα,εγω τν κανω κανονικα παντως!:unsure::unsure:

http://www.youtube.com/watch?v=EXZVCfmF_Zw
εδω ειναι το βιντεο εκει που κανει πλαγια ανοιγματα δειτε :unsure:

venom1987
13-07-12, 09:31
μεχρι στιγμης κανω

μονοζυγο
οπισθολαιμιες τροχαλια
κωπηλατικη μπαρας αναποδη λαβη
κωπηλατικη αλτηρα 1-1 χερι
straight arm pulldown (ορθιος )
ολα απο 4 σετ δηλαδη συνολο 20 σετ

εχω αποτελεσματα αλλα επειδη το κανω καιρο σκεφτομουν να κανω καποιες αλλαγες στο προγραμμα! να βαλω ας πουμε αλλα 3 σετ επιπλεον ελξεις κλειστη λαβη ..

λογο του οτι ειναι μεγαλη μυικη ομαδα μπορεις να παιζεις 4-5 ασκησεις μαξιμουμ........οποτε εισαι κομπλε

οχι να μην βαλεις, παιξε 2 σετ καλυτερα..ογκο κανεις????

Χριστοφορος123
13-07-12, 10:00
Χριστόφορε γυμνάζει συνολικά το στήθος, αλλά πρόσεχε και μην χρησιμοποιήσεις πολλά κιλά όπως επίσης μην πας τον αλτήρα πολύ πίσω, μέχρι την ευθεία του κεφαλιού γιατί αν κατεβάσεις παρακάτω είναι επίφοβο για τους ώμους. Επίσης τα χέρια ελαφρώς λυγισμένα και όχι τεντομένα. Με τα χέρια τεντομένα χρησιμοποιείται ως άσκηση για πλάτη με αλτήρα ή και μπάρα;)

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

MRN
13-07-12, 14:29
λογο του οτι ειναι μεγαλη μυικη ομαδα μπορεις να παιζεις 4-5 ασκησεις μαξιμουμ........οποτε εισαι κομπλε

οχι να μην βαλεις, παιξε 2 σετ καλυτερα..ογκο κανεις????


ογκο .. :thumbup: στα σετ κανω πυραμιδα 12-8-6-6

makaros
15-07-12, 20:04
Καλησπέρα. Γίνεται να χάσω λίπος με αερόβια ενώ ακολουθώ πρόγραμμα γυμναστικής για αύξηση όγκου; Πρέπει να είχα ρωτήσει και παλαιότερα αλλά δε πήρα σαφή απάντηση. Σκέφτομαι να ακολουθήσω ένα απλό πρόγραμμα 5 ημερών (το όποιο μου είχατε προτείνει και το ακολούθησα μέχρι την περασμένη εβδομάδα), με βάρη στην αρχή και στο τέλος να προσθέσω μισή ώρα διάδρομο. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε με ένα ναι ή ένα όχι. Αν γίνεται αυτό, να αρχίσω διάδρομο γιατί παλιά δεν έκανα. Είχα διαβάσει ότι δε γίνεται να πάρεις όγκο, αν θες να χάσεις λίπος (σε ξένο site).

Χριστοφορος123
15-07-12, 20:09
Καλησπέρα. Γίνεται να χάσω λίπος με αερόβια ενώ ακολουθώ πρόγραμμα γυμναστικής για αύξηση όγκου; Πρέπει να είχα ρωτήσει και παλαιότερα αλλά δε πήρα σαφή απάντηση. Σκέφτομαι να ακολουθήσω ένα απλό πρόγραμμα 5 ημερών (το όποιο μου είχατε προτείνει και το ακολούθησα μέχρι την περασμένη εβδομάδα), με βάρη στην αρχή και στο τέλος να προσθέσω μισή ώρα διάδρομο. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε με ένα ναι ή ένα όχι. Αν γίνεται αυτό, να αρχίσω διάδρομο γιατί παλιά δεν έκανα. Είχα διαβάσει ότι δε γίνεται να πάρεις όγκο, αν θες να χάσεις λίπος (σε ξένο site).

Ποσο υψος και ποσα κιλα εισαι;
Ο ογκος και η γραμμωση καθοριζεται αποκλειστικα στην κουζινα και οχι στο προγραμμα...βεβαια αν θες να καψεις περισσοτερες θερμιδες μπορεις να κανεις και σουπερ σετ ντροπ σετ και αλλα....αμα εισαι αδυνατος καλο ειναι να πας για ογκο και αφου τελειωσεις πας για γραμμωση για να καθαρισεις

** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός .Mods Team **

makaros
15-07-12, 20:23
Είμαι 181εκ ύψος και 72 κιλά βάρος. Έχω λίγο λίπος στα χέρια, στο στήθος και στη κοιλιά που θέλω να φύγει. Επίσης να σημειώσω ότι φεύγω φέτος Θεσσαλονίκη για να σπουδάσω και δεν ξέρω αν έχω την δυνατότητα να συνεχίσω γυμναστήριο (δεν ξέρω πότε φεύγω, μάλλον μέσα Σεπτέμβρη). Εμένα ο στόχος μου είναι να χάσω το λίπος που έχει μείνει πριν φύγω (αν γίνεται, όσο το δυνατό περισσότερο) και στο τέλος να μην φαίνομαι πετσί και κόκαλο. Δηλαδή να φαίνεται ότι γυμνάζομαι. Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ. :) Γυμνάζομαι από αρχές Ιούνη και έχω δει διαφορά στο σώμα μου. Αδύνατος δεν είμαι και την διατροφή μου την προσέχω αρκετά.

Χριστοφορος123
15-07-12, 20:34
Βασικα πρεπει να βαλεις μπολικα κιλακια.....εισαι πολυ αδυνατος ..... φαε περισσοτερο περιορισε την αεροβια......κ εγω Θεσσαλονικη μενω αμα θες μπορω να σου προτεινω μερικα καλα γυμναστηρια..

s0k0s
17-07-12, 22:37
Εχει κανενας να προτινει ασκηση που μπορω να αντικαταστησω για της πιεσεις με κλειστη λαβη σε ισιο παγκο με μπαρα για τρικεφαλα;
Με πονανε οι καρποι μου μετα απο καιρο που την κανω. Εκει που φορτωνα π.χ. 70kg τωρα ουτε με 30kg δεν μπορω.
:(

vaggan
17-07-12, 22:52
Εχει κανενας να προτινει ασκηση που μπορω να αντικαταστησω για της πιεσεις με κλειστη λαβη σε ισιο παγκο με μπαρα για τρικεφαλα;
Με πονανε οι καρποι μου μετα απο καιρο που την κανω. Εκει που φορτωνα π.χ. 70kg τωρα ουτε με 30kg δεν μπορω.
:(μαλλον παρα ειχες στενη λαβη ανοιξε την πανω απο 25 ποντους μην την εχεις πολυ στενη...παντως αυτη η ασκηση ειναι αναντικαταστατη για εμενα.

aepiskeptis
17-07-12, 23:01
διαμεντενια πουσ απς
και
διζυγο

gym
17-07-12, 23:14
Εχει κανενας να προτινει ασκηση που μπορω να αντικαταστησω για της πιεσεις με κλειστη λαβη σε ισιο παγκο με μπαρα για τρικεφαλα;
Με πονανε οι καρποι μου μετα απο καιρο που την κανω. Εκει που φορτωνα π.χ. 70kg τωρα ουτε με 30kg δεν μπορω.
:(

παιζει να ειχες σε λαθος θεση τους καρπους?κανονικα πρεπει σε ευθεια με την παλαμη μην παθεις και καμια τενοντιτιδα...το παθαινουν πολυ συχνα ειδικα με πολλα κιλα...

anyway...δοκιμασε να εχεις περικαρπια γερα,τεχνικη κ μετα δουλεψε η με αλτηρες παλι κλειστα η οπως λεει ο αεπισκεπτης διζυγο πολυ κλειστα και αυστηρα βαλε κ βαρος,μετα μπορεις και καμψεις πολυ κλειστα και εκει με βαρος και diamond push ups...εχεις πολλες επιλογες....

δοκιμασε και με στραβομπαρα μηπως και δεν πονεσεις εκει...αν και πιστευω ειναι λογω καρπου;)

gym
17-07-12, 23:15
μαλλον παρα ειχες στενη λαβη ανοιξε την πανω απο 25 ποντους μην την εχεις πολυ στενη...παντως αυτη η ασκηση ειναι αναντικαταστατη για εμενα.

βαγγο δεν το πιστευω αυτο για καμια ασκηση...παντα μπορεις να βρεις παραλλαγες κ να δουλεψεις το ιδιο καλα...
πολλες φορες υπαρχουν εμποδια οπως πχ τωρα στον σοκο πονος,τραυματισμος...τι κανεις εκει?
βρισκεις κατι αλλο κ δουλευεις,.,.;)

s0k0s
18-07-12, 14:10
Η λαβη μου το πρωτο καιρο χωρις να ξερω φυσικα, ηταν αρκετα κλειστη, επειτα την ανοιξα την εκανα κ τεχνικα πολυ σωστα, αλλα με το καιρο δεν ξερω αρχισε να με ποναει.. θα δοκιμασω αυτα που ειπατε, να στε καλα παιδια ! ;)
Ευχαριστω...!!!

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
19-07-12, 16:18
Τα πους απς είναι καλό να τα κάνουμε όταν κάνουμε πλάτη ή στήθος;

NASSER
23-07-12, 01:00
τα πους απς είναι άσκηση στήθους και με μια διαφοροποίηση μπορεί να πιάσει και τρικέφαλους αρκετά έντονα. Επομένως μπορείς να τα κάνεις για στήθος ή τρικέφαλος.
Αν σαν άσκηση σου είναι εύκολη και όχι τόσο αποδοτική, μπορείς να την κάνεις με πλάτη για διάταση.
Όλα έχουν να κάνουν με το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι προπονητικά.

giorgosss
23-07-12, 16:33
με calisthenics και σωστη διατροφη φυσικα, θα μπορουσα να διατηρηθω στο επιπεδο που ειμαι για κανα μηνα , χωρις γυμναστηριο ??????????

Nikoskom
23-07-12, 17:31
με calisthenics και σωστη διατροφη φυσικα, θα μπορουσα να διατηρηθω στο επιπεδο που ειμαι για κανα μηνα , χωρις γυμναστηριο ??????????

Λογικα ναι..καλα και χωρις καλισθενικς βεβαια,με σωστη διατροφη ομως,μν περιμενεις να πεσεις πολυ σε επιπεδο..!!

Bellerophont
23-07-12, 21:30
Καλησπέρα. Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα.

Θέλω τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο πρόγραμμα :

Κάμψεις με τα χέρια ανοιχτά και τα πόδια ψηλά. 3x12 επαναλήψεις

Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε επικληνή πάγκο superset με ανοίγματα στήθους σε επικληνή πάγκο. 3x8 επαναλήψεις κάθε σετ

Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε οριζόντιο πάγκο superset με ανοίγματα στήθους σε οριζόντιο πάγκο. 3x8 επαναλήψεις κάθε σετ

Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε κατακληνή πάγκο superset με ανοίγματα στήθους σε κατακληνή πάγκο. 3x8 επαναλήψεις κάθε σετ

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες καθιστός superset με κάμψεις δικεφάλων με μπάρα όρθιος. 3x10 επαναλήψεις κάθε σετ

Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες σε επικληνή πάγκο superset με κάμψεις δικεφάλων με μπάρα σε μαξιλάρι. 3x10 επαναλήψεις κάθε σετ

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Κάμψεις μπάρας με ανάποδη λαβή superset με κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες σφυροειδής λαβή. 3x10 επαναλήψεις κάθε σετ

Ανάστροφες κάμψεις βραχιόνων με μπάρα superset με κάμψεις βραχιόνων με μπάρα. 3x10 επαναλήψεις κάθε σετ

1 λεπτό διάλειμμα μετά από κάθε σετ. Συνολικός χρόνος προπόνησης 45'.

Είπα να αλλάξv το πρόγραμμα προπόνησης μου και να το γυρίσω σε inset supersets. Ακούω γνώμες..

billys15
24-07-12, 04:34
Μπορει να σε βοηθησει να καψεις αρκετες θερμιδες στο γυμναστηριο,αλλα αν ο σκοπος σου ειναι αναπτυξη,δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.Εχει μικρα διαλειμματα,superset και η πιεση που επαναλαμβανεται δεν ειναι ιδανικη (επικλινης-οριζοντιος-κατακλινης με ανοιγματα).Τι θελεις να πετυχεις? Εισαι σε γραμμωση?

Bellerophont
24-07-12, 08:05
Μπορει να σε βοηθησει να καψεις αρκετες θερμιδες στο γυμναστηριο,αλλα αν ο σκοπος σου ειναι αναπτυξη,δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.Εχει μικρα διαλειμματα,superset και η πιεση που επαναλαμβανεται δεν ειναι ιδανικη (επικλινης-οριζοντιος-κατακλινης με ανοιγματα).Τι θελεις να πετυχεις? Εισαι σε γραμμωση?

Ελαχιστοποίηηση του ποσοστού λίπους και καλή φυσική κατάσταση. Μπορεί να φαίνεται δύσκολο το πρόγραμμα αλλά μην φανταστείς ότι σηκώνω πάρα πολλά κιλά..

polo0
25-07-12, 02:09
για πλατη τι λετε καλο ειναι?απο αποψη ασκησεις!
μονοζυγο ανοιχτη λαβη
τροχαλια κλειστη λαβη (τριγωνικη)
κωπηλατικη σε χαμηλη τροχαλια ανοιχτη λαβη
κωπηλατικη με αλτηρες
υπερεκτασεις
τι λετεε καλο ?:P

Χριστοφορος123
25-07-12, 11:55
Πολυ καλο απλα θα αλλαζα την προπροτελευταια με κωπηλατικη μπαρας

polo0
25-07-12, 14:01
Πολυ καλο απλα θα αλλαζα την προπροτελευταια με κωπηλατικη μπαρας

τν χαμηλη κωπηλατικη με ανοιχτη λαβη,με κωπηλατικη μπαρας?

ακης ψαρακας
26-07-12, 21:11
για ανω στηθος εχετε να προτεινετε μερικες πολυ δυνατες ασκησεις ??

Χριστοφορος123
26-07-12, 21:41
για ανω στηθος εχετε να προτεινετε μερικες πολυ δυνατες ασκησεις ??

Πιεσεις μπαρας στον επικλινη,πιεσεις αλτηρων στον επικλινη,ανοιγματα στον επικλινη.

angus young
26-07-12, 22:17
για ανω στηθος εχετε να προτεινετε μερικες πολυ δυνατες ασκησεις ??


Δοκιμασε και πιεσεις σε επικλινες μηχανημα,αλλα να πιανεις τη λαβη οσο γινεται πιο μεσα,για να γεμισεις το ανω μερος του στηθους σου και πιο μεσα...

smile7
27-07-12, 14:35
γεια σας ειμαι 18 χρονων 1.68 βαρος! θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε ενα προγραμμα για ογκο στο στηθος που να λεει και ποσα βαρη να σηκωνω. ευχαριστω!

s0k0s
27-07-12, 14:40
γεια σας ειμαι 18 χρονων 1.68 βαρος! θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε ενα προγραμμα για ογκο στο στηθος που να λεει και ποσα βαρη να σηκωνω. ευχαριστω!

Καλησπερα, προγραμμα ογκου δν υπαρχει αλλα διατροφη.
Επισης αυτο που λες για το ποσα βαρη να σηκωνεις, δεν γνωριζουμε εδω μεσα την δυναμη σου.
Εδω λεμε επαναληψεις και εσυ μετα υπολογιζεις τα κιλα.
Προγραμματα υπαρχουν πολλα ετοιμα αμα ψαξεις.

smile7
27-07-12, 14:42
εχω βρει προγραμμα διατροφης...σε ευχαριστω για το χρονο σου!

Muaithai
28-07-12, 23:32
Καλησπέρα!
Το τόπικ αυτο το άνοιξα γιατι έχω την απορία για το ποση ωρα πρεπει να κανουμε διαλειματα αναμεσα σε επαναληψεις και ασκήσεις..
Και η αλλη μου ερώτηση..
Να μου εξηγήσει κάποιος συντομα τί ειναι το superset και αν πρεπει να το χρησημοποιω στις προπονησεις μου σε αυτην την ηλικια που βρίσκομαι..(14 χρονων)

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
30-07-12, 00:27
Δες αυτό...http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11668-Μελετη-ερευνων-για-τα-διαλειματα-αναμεσα-σε-σετ.

Χριστοφορος123
01-08-12, 13:00
Παιδια χθες ηρθε στο εξοχικο μου ενας φιλος μου και τον εβαλα να κανει μια προπονηση πλατης...οταν εκανε ελξεις και κωπηλατικες μου ειπε οτι δεν ενιωθε πολυ τα φτερα και ενιωθε πιο πολυ πισω ωμους και δικεφαλα....αλλα σημερα που μιλησαμε μου λεει πως τα φτερα του ειναι φουλ πιασμενα και δε μπορει να κουνηθει..αυτο δεν ειναι περιεργο;;
Σημαινει πως δουλεψε η οχι;

goldenera
01-08-12, 13:33
Χριστόφορε εφόσον αισθάνεται τα 'φτερά' του πιασμένα σημαίνει πως τα δούλεψε. Τώρα γιατί δεν τα αισθάνονταν όταν τα γύμναζε είναι άλλο θέμα. Θέλει υπομονή και εμπειρία για να καταλάβεις και να συνδέσεις μυαλό και μυς κατά την εκτέλεση των ασκήσεων, όπως σου ξαναέγραψα;)

Χριστοφορος123
01-08-12, 13:37
Οντος ειναι θεμα εμπειριας...κι εγω οταν αρχισα μονοζυγο ενιωθα μονο δικεφαλα και οχι πλατη αλλα σιγα σιγα αφου εκανα σωστα την κινηση δηλαδη ολοκληρωμενη εμαθα να τραβαω με φτερα και τα ενιωθα....σημερα που θα καναερθει θα του δειξω εναν τροπο για να τραβαει καλυτερα με τα φτερα.επισης κατι αλλο..οταν κανω μονοζυγο αισθανομαι κυριως τον ρομβοειδη και οχι τοσο τον πλατυ ραχιαιο....στις ελξεις ο πλατης ραχιαιος δε γυμναζεται;;;
Μηπως μπορω να τον πιασω καλυτερα με κλειστη λαβη;;

Spyrous
03-08-12, 12:09
Χθες το σκεφτομουνα και ειπα να σας θεσω και εσας το ιδιο διλημμα..Λοιπον αν καποιος ειναι λιγο πισω στα χερια(εγω πιστευω το εχω..)να πεζει 2κεφαλο μαζι με πλατι ή ξεχωριστα?Πιστευω οτι ειναι πιο σωστο ετσι ωστε να δωσεις πιο μεγαλο ερεθισμα στο μυ ξεχωριστα τον 2κεφαλο αλλα απο την αλλη με την πλατη θα προπονιτε διπλα εκτος αμα ακολουθησεις ενα πιο ελαφρυ προγραμμα πλατης..Τι λετε?

Χριστοφορος123
05-08-12, 13:34
Kαλημερα παιδια..μπορει καποιος να μου πει ασκησεις για τη μεση;;
Οι πλαγιοι κοιλιακοι και οι ραχιαιοι θα βοηθησουνε;;

aepiskeptis
05-08-12, 14:21
Χριστόφορε εφόσον αισθάνεται τα 'φτερά' του πιασμένα σημαίνει πως τα δούλεψε. Τώρα γιατί δεν τα αισθάνονταν όταν τα γύμναζε είναι άλλο θέμα. Θέλει υπομονή και εμπειρία για να καταλάβεις και να συνδέσεις μυαλό και μυς κατά την εκτέλεση των ασκήσεων, όπως σου ξαναέγραψα;)

οχι, οχι, οχι..... οχι, οχι, και μαντεξε οχι.


το οτι αισθανεται τα φτερα του πιασμενα σημαινει οτι εχει DOMS εκει. και τα DOMS δε συνδεονται ουτε με μυικη αναπτυξη, ουτε με υπερκοπωση, ουτε...ουτε.... ουτε..... κ ουτε, ειναι κυριως φλεγμονη του συνδετικου ιστου.

Αυτο "να συνδέσεις μυαλό και μυς κατά την εκτέλεση των ασκήσεων"

δεν εχω καμια απολυτως ιδεα τι σημαινει. "ΜαστρΑλεεεεγκο πιασε ρε τη μπαλατεζα να κανουμε μια γεφυρα μυαλου-μυ"

ελεος.

motor units (https://www.google.gr/search?q=motor+units&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a) (click me)

η επομενη ερωτηση ειναι πως προπονειται καποιος για...ο,τιδηποτε, σχετικο με αυτα

click me (http://www.google.gr/search?q=motor+units&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a#hl=el&gs_nf=1&tok=FEYtE_5yGKTeaaY09aM-RA&pq=motor%20units&cp=23&gs_id=3sm&xhr=t&q=how+you+train+for+most+motor+units&pf=p&safe=off&client=firefox-a&hs=tZK&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&sclient=psy-ab&oq=how+you+train+for+most+motor+units&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=60280bd89c5d6915&biw=1280&bih=881)

προτεινω να κοιταξεις ο,τιδηποτε απο τον chad waterbury

Χριστοφορος123
05-08-12, 14:33
αεπιστεπτης οποτε γραφεις μου φτιαχνεις τη διαθεση..εχεις και καμια απαντηση για την τελευταια ερωτηση μου:;

aepiskeptis
05-08-12, 14:58
αμα ξερω...

για τη μεση?

τι εννοεις, πονας? τι θες να φτιαξεις ακριβως, τι θες να αναπτυξεις δλδ?

magavaTOUT
05-08-12, 16:22
Οσον αφορα τα motor units. Αν καταλαβα καλα, θεωρειται καλυτερο για υπερτροφια, το να κανεις 8x3 παρα 3x8 ? Και κατι ακομα, για την θετικη γραφει να ειναι γρηγορη με φορτια 60%-1RM. Στην αρνητικη μου εξηγεις το συγκεκριμενο? :

- Performing the eccentric (negative) phase of a movement slower works better for increasing muscle size
- Performing the eccentric (negative) phase of a movement faster and firing out of the transition works better for increasing motor unit recruitment

aepiskeptis
08-08-12, 14:38
muscle size => volume of the muscle cell => hypertrophy

motor unit recruitment => potential hypertrophy through increased strength


και με μεγαλυτερα φορτια απτο 60%. το προβλημα ειναι οτι ενα τετοιο φορτιο δε θα κινειται γρηγορα, στο ματι !!! αυτου που σε κοιταει, αλλα εσυ θα εχεις την προθεση να το κινησεις γρηγορα κι αυτο ειναι που μετραει.

που το χανουν οι γυμναστες.... F=ma λενε μεγαλυτερη επιταχυνση σε καθορισμενη μαζα, αρα εχεις μεγαλυτερη δυναμη συνεπως μεγαλυτερη ενεργοποιηση αυτων.

οχι ο τυπος δεν παει ετσι, μεγαλη δυναμη σε καθορισμενη μαζα δινει μεγαλη επιταχυνση, οχι το αντιστροφο.

σχετικα με το 3χ8 vs 8x3

το παρακατω κειμενο προερχεται απ τον κό Abadjiev

Consistent training with high intensity loadings can increase the density of nerve impulse that can be generated by the central nervous system. Over time this allows the athlete to recruit a greater percentage of their higher threshold muscle fibres and hence significantly improve power output. Additionally, there is evidence that Type IIa muscle fibres can actually be converted to the more powerful Type IIb fibre type. Abadjiev states that these adaptations are best achieved when loadings are near maximal.

magavaTOUT
13-08-12, 15:18
απορια: εστω οτι ενοργοποιουμε ολα τα μοτορ-units στην 1RM και ολα σε ενα σετ 1x6 με γρηγορες θετικες. Αυτο σημαινει οτι "καταπονουμε" το cns σε καθε προπονηση τοσο οσο αν θα καναμε 1RM?

aepiskeptis
13-08-12, 15:45
δεν νομιζω οτι μπορεις να τις ενεργοποιησεις ολες

γιατι δεν ενεργοποιουνται ετσι? ενεργοποιουνται καποιες αποτυγχανουν και μετα ενεργοποιουνται καποιες αλλες και μετα καποιες αλλες και μεχρι να γινει αυτο εχεις ηδη κουραστει και σταματησει, αλλα

A very heavy set, say your best set of 3-5, is going to recruit all available MUs right off the bat (at least, all the ones you can voluntarily recruit) because the weight is heavy. If you didn’t do that, the bar wouldn’t move. Those MUs have to be activated in order to create enough force to lift the weight. A lighter set of say 8-10 reps, that’s a different story. You’re only going to recruit a smaller sub-section of the total available MUs, because of the size principle – the smaller MUs are all that’s required to lift the weight. The thing is, during a longer set, more of those MUs are going to be fatigued, which is where the idea breaks down.

That’s the difference. A set with a very heavy weight is going to recruit a lot of MUs; a longer set with a moderate weight is going to fatigue a lot of MUs. It’s a subtle distinction, but very important – if you’re saying that a set should get easier if you recruit more MUs, you can’t just ignore the role of fatigue. A fatiguing set may not recruit more MUs simultaneously (as is the case with a very heavy weight) but it most certainly can fatigue more MUs over the course of a set.

τεσπα, εστω....

η απαντηση σε αυτο που ρωτας, απ οσο μπορω να ξερω και απ οσο μπορω να καταλαβω, ειναι εξαρταται απ το ατομο.


αν εχεις προσαρμοστει στο να τιναζεις τα ΚΝΣ πεταλα μερες στη σειρα εχεις μεγαλυτερη ικανοτητα να το κανεις απο ο,τι ειχες πριν προσαρμοστεις.

kwstasgr90
20-08-12, 11:49
Μια ερωτησουλα και απο εμένα, εχθές στο γυμναστήριο κάνοντας 3χ15 σε προγράμμα στήθους με σταματάει ένας γυμναστής και μου λέει ότι είμαι λάθος.. Οταν τον ρώτησα τι εννοεί μου λέει το εξής, "αν θέλεις να κανεις γραμωσης δεν πρέπει να κανεις 3χ15 με τα ίδια κιλά αλλα πρέπει να κανεις 3χ8-12 και κάθε φορά που κανεις 12 επαναλήψεις ανεβαζεις κιλά" , για παράδειγμα εγω έκανα πιέσεις επικλινη με αλτηρες 3χ15 με 10kg και αυτός μου λέει εφόσον έκανες 15 επαναλήψεις με 10kg τώρα ανεβαζεις κιλα αλλα το σειμειο που θα παίζω να είναι 8-12 επανηψεις δηλαδή κάθε φορα που βγάζω 12 επαναλήψεις ανεβαζω κιλα και να πω την αλήθεια το τελευταίο σετ το έκανα με 17,5kg κάτι το οποίο δεν το περίμενα. (12 επαναλήψεις βέβαια)
Τώρα κατα πόσο είναι σωστο αυτο ; Και τη διάφορα έχουν οι περισσότερες επαναλήψεις η οι λιγότερες αντίστοιχα ;
Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας..

s0k0s
20-08-12, 13:32
Ρωτα τον γιατι :green:

magavaTOUT
20-08-12, 13:43
http://i.imgur.com/Irdqy.jpg

kwstasgr90
20-08-12, 13:58
http://i.imgur.com/Irdqy.jpg

Αν κατάλαβα καλα πρέπει να κάνω 6-12 επαναλήψεις και 2-5 λεπτά ξεκούραση ανάμεσα στα σετ ;

magavaTOUT
20-08-12, 14:03
Η γνωμη μου ειναι 6-12 με γρηγορη θετικη και αργη αρνητικη κινηση. Αυτο που σου πε εχει καποια βαση. Και με τις 12+ σιγουρα θα υπαρξει αναπτυξη αλλα ψαχνουμε παντα το καλυτερο. Οσο για τον χρονο ξεκουρασης μπαινε οταν νιωθεις ετοιμος, αλλα να νιωσεις ετοιμος μεσα σε 2-3 λεπτα :P

kwstasgr90
20-08-12, 14:45
Η γνωμη μου ειναι 6-12 με γρηγορη θετικη και αργη αρνητικη κινηση. Αυτο που σου πε εχει καποια βαση. Και με τις 12+ σιγουρα θα υπαρξει αναπτυξη αλλα ψαχνουμε παντα το καλυτερο. Οσο για τον χρονο ξεκουρασης μπαινε οταν νιωθεις ετοιμος, αλλα να νιωσεις ετοιμος μεσα σε 2-3 λεπτα :P

Σε ευχαριστώ πολυ με καλυψες απόλυτα,συνήθως νιώθω έτοιμος στο 1-1,5 λεπτό αλλα τώρα που θα βάλω παραπάνω κιλα λογικά θα χρειαστω περισσότερο χρόνο.

procop
21-08-12, 17:02
εδω και 40 μερες ακολουθω upper lower με 3 προπο ανα εβδομαδα..
εχω ανεβει σημαντικα στα κιλα,ενω στα σωματικα κιλα εμεινα περιπου ιδιος(1 πανω περιπου κιλο)
αυτο που με προβλημαιζει ειναι οτι ενω εχω σπασει τα προηγουμενα ρεκορ μου,αντι να εχω μυικη αναπτυξη μικρυνα:(
ο ογκος προπονας ειναι μικρος με 10 σετ αλλα πολυ βαρια ανα προπονηση
τα χερια μου παιζει να εχασαν 1,5 ποντους
αλλα η δυναμη εκτοξευθηκε,περιπου 10 κιλα στις βασικες ανεβηκα
πως το εξηγειται?

humanoid
21-08-12, 17:24
αυτο ισως οφειλεται στο οτι πριν επαιζες υψηλοτερες επαναληψεις με χαμηλοτερα φορτια τα οποια σου εδιναν το pump με κατα κυριο λογο σαρκοπλασμικη υπερτροφια
ενω τωρα παιζοντας με πιο βαρυα φορτια σε χαμηλες επαναληψεις χανεται το pump και πας για κατα κυριο λογο για σαρκομερικη

procop
21-08-12, 20:08
αυτο ισως οφειλεται στο οτι πριν επαιζες υψηλοτερες επαναληψεις με χαμηλοτερα φορτια τα οποια σου εδιναν το pump με κατα κυριο λογο σαρκοπλασμικη υπερτροφια
ενω τωρα παιζοντας με πιο βαρυα φορτια σε χαμηλες επαναληψεις χανεται το pump και πας για κατα κυριο λογο για σαρκομερικη

δεν θα επρεπε να ειμαι πιασμενος την επομενη μερα γενικα? επειδη δεν εχω doms νομιζω οτι δεν γινεται δουλεια
κατι αλλο,μηπως παιζει ρολο οτι με μικροτερα φορτια χτυπουσα περισσοτερο τις αργες μυικες ινες,και τωρα με μεγαλυτερα φορτια, δρουν περισσοτερο οι γρηγορες και θελουν χρονο να φανουν τα αποτελεσματα?

humanoid
21-08-12, 23:11
το οτι δεν εχεις doms δεν σημαινει οτι δεν γινετε δουλεια
τα αποτελεσματα θελουν χρονο οτι ειδος προπονησης και να κανεις,απλα εχασες το Pump που σε φουσκωνε παραπανω ας πουμε
τα doms δεν ειναι ενδειξη οτι εκανες πραγματικη δουλεια,εφοσον εχεις αλλαξει την συχνοτητα και χτυπας πιο συχνα τις ιδιες μυικες θα σε ''εκοβε'' στις προπονησεις σου
απλα μπαινεις σε αλλο στυλ προπονησης

procop
22-08-12, 12:55
θα παραμεινω κανα 2μηνο ακομη σε αυτο το στυλ προπονησης.
θενκσ για τις διευκρινισεις

GeoDask
23-08-12, 16:47
εδω και 40 μερες ακολουθω upper lower με 3 προπο ανα εβδομαδα..
εχω ανεβει σημαντικα στα κιλα,ενω στα σωματικα κιλα εμεινα περιπου ιδιος(1 πανω περιπου κιλο)
αυτο που με προβλημαιζει ειναι οτι ενω εχω σπασει τα προηγουμενα ρεκορ μου,αντι να εχω μυικη αναπτυξη μικρυνα:(
ο ογκος προπονας ειναι μικρος με 10 σετ αλλα πολυ βαρια ανα προπονηση
τα χερια μου παιζει να εχασαν 1,5 ποντους
αλλα η δυναμη εκτοξευθηκε,περιπου 10 κιλα στις βασικες ανεβηκα
πως το εξηγειται?

Απο διατροφή πως πάς ;

Κάνε και ποστ το πρόγραμμα αν θές.

Για τα doms ισχύει ότι είπε ο humanoid.

procop
24-08-12, 19:57
γιωργο ειμαι σε υπερθερμιδικη διατροφη,αλλα λογω διακοπων ισως τα μακρο μου δεν ειναι σταθερα.
μερα 1 πανω σωμα (υψηλη ενταση)

επικληνη παγκο(12-8-4) 2λειτουργικα 6-8
βυθισεις με κιλα (1 ζεσταμα) 2 λειτουργικα 6-8
μονοζυγο με κιλα( 1 σετ ζεσταμα) 2*6-8
κωπηλατικη μπαρας ξαπλωτος 2*6-8

μερα 2 κατω σωμα μεσσαιος ογκος προπο,μεσσαια ενταση
καθισματα με μπαρα ,3*15
προβολες με μπαρα 3*12

γαμπες καθισμτος 4*15
πλαγιες εκτασεις ωμων 3*12

μερα 3 πανω σωμα επαναληψεις
επικληνη 3*10-12
οριζοντιο 3*10-12
μονοζυγο 3*φαιλ
κωπηλατικη αλτηρα 3*12
δικεφαλα στραβομπαρα 3*12
τρικεφαλα πιεσεις τροχαλιας 3*12

οταν ανεβω αθηνα θα κανω και εχτ και καρλ την μερα ποδιων,εδω δεν εχω απο αυτα

ska
25-08-12, 10:47
Γεια σας παιδια,θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα θεμα που εχω με το προγραμμα μου.Καταρχας κανω το split στηθος-δικεφαλο/ποδια/πλατη/ωμοι-τρικεφαλοι....Επειδη τελευταια προσεξα οτι στον τρικεφαλο εχω μεινει στασιμος εδω και καιρο αποφασισα χτες να κανω τις ασκησεις για τρικεφαλο πριν απο αυτες των ωμων.Πραγματι απο τη πρωτη κιολας προπονηση ανεβασα κιλα στις πιεσεις με κλειστη λαβη,εκανα περισσοτερες επαναληψεις στις βυθισεις και γενικα πηγε αρκετα καλα.Οταν ομως πηγα να συνεχισω με τους ωμους ειδα οτι δεν μπορουσα να πιεσω τα κιλα που εκανα συνηθως στις στρατιωτικες πιεσεις.Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω να συνεχισω με πρωτα τους τρικεφαλους για ενα διαστημα ή με τους ωμους για να μην πεσω στις στρατιωτικες που ειναι βασικη?

angus young
25-08-12, 10:59
Καλημερα φιλε...
μπρος γκρεμος,και πισω ρεμα δηλαδη.......;)
για μενα το ιδανικο θα ηταν να κανεις 5 προπονησεις και να αλλαξεις το σπλιτ σου,αλλα μαλλον αυτο δεν γινεται,γιατι θα το ειχες ηδη κανει....
οποτε,η γνωμη μου ειναι,συνεχισε με τα τρικεφαλα πρωτα,αφου βλεπεις οτι πηραν τα πανω τους,και στην πορεια,ξαναβαλε τους ωμους στην αρχη...:toast:

giorgosss
25-08-12, 22:42
ξερετε αν υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις για να αποκτησει το χερι φαρδος μπροστα και πισω , αν καταλαβαινετε τι εννοοω

angus young
25-08-12, 22:53
Θελεις να γινεις λιγο πιο σαφης??

giorgosss
26-08-12, 13:58
Θελεις να γινεις λιγο πιο σαφης??

εννοω ,οχι το πλαινο μερος του χεριου να αποκτησει μηκος , απλα οπως με βλεπεις face to face το μπροστινο μερος του χεριου που ειναι ο δυκεφ και αντιστοιχος το πισω μερος που ειναι παραλληλα στην πλατη. η ερωτηση μ ειναι αν υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις που να σου δινουν φαρδος στις περιοχες αυτες?????????

angus young
26-08-12, 14:03
Για κορυφωση του δικεφαλου,πολυ καλη ασκηση ειναι οι αυτοσυγκεντρωσης του arnold....
για τρικεφαλο,στο σημειο που λες,ειναι οι πιεσεις στον παγκο με κλειστη λαβη βεβαια.
αλλα αποψη μου ειναι και για τα δικεφαλα και για τα τρικεφαλα,να κανεις ασκησεις που πιανουν ολες τις μοιρες,για να μεγαλωσουν ομοιομορφα...:toast:

giannis_ex
26-08-12, 14:07
Ας το ποσταρω στο σωστο τοπικ:

Το μηχανημα upper back υποκαθιστα τις ασκησεις για πισω δελτοειδεις, πχ αναποδα στο peck deck? Αν ναι, τι ειναι καλυτερο?

angus young
26-08-12, 14:11
σιγουρα πιανει λιγο και πισω δελτοειδεις,αλλα καλυτερα να τους απομονωνεις με την γνωστη ασκηση αλτηρων,ή στην τροχαλια....
αποψη μου βεβαια!;)

giannis_ex
26-08-12, 14:39
Tροχαλια? Πως?

angus young
26-08-12, 14:57
σε μια τροχαλια που μπορεις να αυξομοιωσεις το υψος της,βαζεις την λαβη που κανεις crossover...
φερνεις την τροχαλια στο υψος των ωμων σου και εσυ εισαι παραλληλα με την τροχαλια,με αποσταση που θα την βρεις μονος σου,αλλα να ειναι αρκετη για να γινει η κινηση σωστα...
τραβας λοιπον,με τετοιο τροπο ωστε ωμος-αγκωνας-χερι,να σχηματιζουν ορθη γωνια....
στην αρνητικη επαναληψη,αφηνεις την τροχαλια να σε "τραβηξει" για να πιασεις ολο το ευρος της κινησης.
σου το εξηγησα οσο καλυτερα μπορουσα....

giannis_ex
26-08-12, 15:04
Noμιζω οτι καταλαβα, θα το δοκιμασω! :thumbup:

tyler_durden
26-08-12, 16:27
Ας το ποσταρω στο σωστο τοπικ:
Αν ναι, τι ειναι καλυτερο?

εκτασεις με αλτηρες σκυφτος..εννοειται με ρεπς γυρω στις 10..δεν υπαρχει λογος για βαρια κιλα σε τετοιου ειδους ασκησεις..

aepiskeptis
26-08-12, 17:03
καλα κρασα....:green::P


δεν εχω κατι με τις ασκησεις που λετε, προφανως, αλλα εχω ενα προβλημα

τραπεζια, μεγαλα τραπεζια.


κανω πλαγιες εκτασεις σκυφτος και αναβοκατεβαινουν οι τραπεζιοι κ οι πισω ωμοι δεν ασκουνται για κανενα λογο

φυσικα το ιδιο ισχυει κ οταν κανω εκτασεις ωμων ορθιος ή κωπηλατικη με μπαρα ή σταυρο ή ο,τιδηποτε στο οποιο συμμετεχουν οι τραπεζιοι


ειναι η θεωρια του τραμπουκου του σχολειου, που κλεβει το κολατσιο απ τα μικρα παιδακια.

δλδ?

κανουμε πιεσεις παγκου εγω κι ο φιλος μου ο Μακης. εγω εχω πιο αναπτυγμενο στηθος κ ο Μακης ωμους απο τρι ειμαστε καπου στα ιδια.
Οι πιεσεις παγκου θα "πιασουν" στηθος, ωμους, τρι (σταθεροποιητες, ανταγωνιστες δε με ενδιαφερουν). Ετσι στον Μακη θα παρουν πιο πολυ φορτιο οι ωμοι του, ενω σε εμενα το στηθος κι ενω κανουμε την ιδια ασκηση στην ιδια ενταση μας πιανει πολυυυυυυυ διαφορετικα.



Η μονο ασκηση με την οποια οι τραπς μου δεν τρωνε το φαγητο των παλγιων και πισω ωμων ειναι η behind the neck press ορθιος ελευθερα, σε ο,τι αλλο κυριαρχουν. Προσοχη μονο ειναι τεχνικη ασκηση και θελει αρκετη προπο για να προσγειωνεται παντα στο σωστο σημειο κ οχι πιο πανω στον αυχενα ή πιο πισω γιατι θα παρει δικεφαλα, ωμους, "θα τα παρει" και αν ειναι πολλα κιλα μπορει "να τα σηκωσει".

angus young
26-08-12, 17:24
οπως το ειπες........
καλα κρασα..............

Stavros76
26-08-12, 17:28
Μια ερωτησουλα και απο εμένα, εχθές στο γυμναστήριο κάνοντας 3χ15 σε προγράμμα στήθους με σταματάει ένας γυμναστής και μου λέει ότι είμαι λάθος.. Οταν τον ρώτησα τι εννοεί μου λέει το εξής, "αν θέλεις να κανεις γραμωσης δεν πρέπει να κανεις 3χ15 με τα ίδια κιλά αλλα πρέπει να κανεις 3χ8-12 και κάθε φορά που κανεις 12 επαναλήψεις ανεβαζεις κιλά" , για παράδειγμα εγω έκανα πιέσεις επικλινη με αλτηρες 3χ15 με 10kg και αυτός μου λέει εφόσον έκανες 15 επαναλήψεις με 10kg τώρα ανεβαζεις κιλα αλλα το σειμειο που θα παίζω να είναι 8-12 επανηψεις δηλαδή κάθε φορα που βγάζω 12 επαναλήψεις ανεβαζω κιλα και να πω την αλήθεια το τελευταίο σετ το έκανα με 17,5kg κάτι το οποίο δεν το περίμενα. (12 επαναλήψεις βέβαια)
Τώρα κατα πόσο είναι σωστο αυτο ; Και τη διάφορα έχουν οι περισσότερες επαναλήψεις η οι λιγότερες αντίστοιχα ;
Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας..

Οι επαναληψεις απο 8-12 οριζονται ως επαναληψεις για προγραμμα υπερτροφιας.
Υπαρχουν απειρες τεχνικες κ προγραμματα. Οι μυς δνε καταλαβαινουν κ δεν ξερουν να μετρησουν ουτε ποσα κιλα βαζεις ουτε ποσες επαναληψεις κανεις.Οι μυς καταλαβαινουν μονο απο ενταση.Αυτο μπορεις να το πετυχεις με πολλους τροπους.Απο εκει κ περα προσπαθησε να επικεντρωσεις την καυση λιπους μεσω της διατροφης σου σε συνδιασμο με τηνα εροβικη προπονηση.Τα βαρη ναι μεν θα σου ανεβασουν τον μεταβολισμο σου ακομα περισσοτερο αλλα προτιμω κατα την γνωμη μου να τα χρησιμοποιω για να κραταω τους μυς τονισμενους κ να μου δινουν αναπτυξη.

Απο εκει κ περα πρεπει να τσεκαρεις κ τον χρονο ξεκουρασης αναμεσα στα σετς αλλα κ το τεμπο των επαναληψεων ωστε να εχεις ενα πιο ολοκληρωμενο προπονητικο προγραμμα.Οπως υπαρχουν επαναληψεις που ανηκουν σε προγραμματα δυναμης,υπερτροφιας, αντοχη στη δυναμη, μεγιστη δυναμη κ μυικης σταθεροποιησης ετσι υπαρχουν κ διαφορα τεμπο που ανηκουν σε ολες αυτες τις κατηγοριες κ διαφορες τεχνικες.Ολα αυτα μαζι μας προσφερουν απειρα προπονητικα προγραμματα που μπορουμε κ πρεπει ομως να τα προσαρμοζουμε παντα στο δικο αμς σωμα κ επιπεδο με βαση την ημερα μας .Δηλ το πως τρεφομαστε κ το πως κοιμομαστε.Αυτη ειναι κ η ομορφια του σπορ μας κ για αυτο δνε το βαριομαστε ποτε γιατι ειναι 24 ωρες το 24ωρο ;)

καλη συνεχεια φιλε!

aepiskeptis
26-08-12, 17:41
οπως το ειπες........
καλα κρασα..............

δλδ θες να συγκρινεις την ασκηση που περιγραφεις με τη behind the neck press ή με την snatch grip behind the neck press

αυτο μου λες? angus....:wave:

angus young
26-08-12, 17:48
πρωτον,δε νομιζω οτι στην πρωτη σου απαντηση,χρειαζοταν να γραψεις 10 παραγραφους,για να προτεινεις μια ασκηση στο τελος....
και δευτερον,αν σε πιανει εσενα αυτη η ασκηση,θα σου την αλλαξω εγω???????
keep going!!!!!!!!!:clap:

aepiskeptis
26-08-12, 17:53
η διαφορα ειναι οτι προτεινω μια ασκηση και δικαιολογω το γιατι και ποιο προβλημα εχω με αυτη που προτεινεις εσυ


επιπλεον το να τις συκρινουμε ειναι σαν να συγκρινουμε τις εκτασεις τετρακεφαλων με τα μπροστινα καθισματα.


τωρα, καλη συνεχεια και σε σενα

angus young
26-08-12, 17:55
νιαου...........

s0k0s
26-08-12, 19:07
η διαφορα ειναι οτι προτεινω μια ασκηση και δικαιολογω το γιατι και ποιο προβλημα εχω με αυτη που προτεινεις εσυ


επιπλεον το να τις συκρινουμε ειναι σαν να συγκρινουμε τις εκτασεις τετρακεφαλων με τα μπροστινα καθισματα.


τωρα, καλη συνεχεια και σε σενα

Απο την στιγμη που δεν εισαι σωστος, πως μπορεις να κατευθύνεις καποιον για καποια ασκηση.

ΦΙΛΙΠΠΟΣΣΣ
27-08-12, 19:53
ποσες επαναληψεις να κανω στις ασκησεις?κανω 4 σετ και 12 επαναληψεις...ευχαριστω

Nikolas_mk2
27-08-12, 20:03
Καλησπέρα,λόγω διακοπών εχω ξεμείνει με τους αλτήρες και ψάχνω ασκήσεις για την πλάτη,πέρα απο την γνωστή κωπηλατική με αλτήρα-υπάρχουν αλλες που μπορουν να γινουν ανευ μηχανημάτων και μπάρας? :unsure:

magavaTOUT
27-08-12, 20:37
3-4 σετ, 8-12 επαναληψεις
Οταν αρχισεις να ψαχνεσαι περισσοτερο αλλαζεις..

ΕΠΙΣΗΣ μπορουσες να το γραψεις στις γενικες ερωτησεις και να μην ανοιξεις ολοκληρο θεμα!

alani1995
29-08-12, 14:40
γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ! ειμαι 17 ετων και κανω προγραμμα ογκου. φετος λογω πανελληνιων θα μειωσω τις προπονησεις με βαρη σε 3-4 ομως θα συνεχισω την διατροφη ογκου!
σκεφτομαι για να μην μεινω πισω να κανω καθε πρωι γυρω στα 15 λεπτα προπονηση κανοντας ελξεις και μονοζυγο και μετα ενα καλο πρωινο!
πιστευετε οτι μπορει να εχει θετικη επιδραση ή απλα θα χανω τον χρονο μου??


Υ.Γ πολυ καλο το φορουμ σας συγχαρητηρια εχω μαθει παρα πολλα!

billys15
29-08-12, 16:56
Αφου θα κανεις βαρη 3-4 φορες,δεν χρειαζεται να κανεις καθε πρωι αυτο που λες.Ισα ισα,3-4 φορες τη βδομαδα ειναι ο,τι πρεπει,ειδικα για την ηλικια σου.Καλα ποσες φορες εκανες δηλαδη,5-6? :)

Επισης,για να εχεις προοδο θα πρεπει να ανεβαζεις την αντισταση καθε φορα.Αν εσυ ξυπνας και κανεις προπονηση νηστικος,εννοειται δεν θα εχεις ανοδο γιατι δεν θα εχεις ενεργεια.

alani1995
29-08-12, 17:22
οχι παλι 3-4 εκανα (βαρη) αλλα υπηρχαν και 1-2 μερες μεσα στην εβδομαδα που εκανα μπουλγουρκερ,καμψεις και μονοζυγο και τωρα αυτα κομμενα!!
παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

giannis_ex
01-09-12, 01:19
Η αρση μπαρας μεχρι ωμους αρχικα και μετα πανω απο το κεφαλι ειναι καλη ασκηση? Εμενα μου αρεσει, αλλα θελω να ακουσω και καμια αλλη γνωμη! Μαζι με ποια μυικη ομαδα ειναι καλυτερο να προστεθει στο προγραμμα?

billys15
01-09-12, 03:02
Εννοεις την κινηση του ζετε? Αν εννοεις αυτο,ναι ειναι καλη ασκηση.Αν θελεις να κανεις μονο απο κατω μεχρι τους ωμους και να την σταθεροποιεις (hang cleans),τοτε μπορεις να την βαλεις ειτε για πλατη ειτε για ωμους,προτιμουνται και τα 2.Αν ομως κανεις πιεση,σιγουρα την βαζεις με ωμους.

tyler_durden
01-09-12, 10:29
Η αρση μπαρας μεχρι ωμους αρχικα και μετα πανω απο το κεφαλι ειναι καλη ασκηση? Εμενα μου αρεσει, αλλα θελω να ακουσω και καμια αλλη γνωμη! Μαζι με ποια μυικη ομαδα ειναι καλυτερο να προστεθει στο προγραμμα?

πολυ σοβαρη και τεχνικη ασκηση..http://www.youtube.com/watch?v=7SU0tmbsIQc
σε full body προγραμμα μπαινει ανετα..σε σπλιτ καλυτερα ποδια ή πλατη..

giannis_ex
01-09-12, 10:46
H κινηση που λεω μοιαζει με την επολε-ζετε της αρσης βαρων, αλλα εχει διαφορες γιατι δεν ειναι μια αρση και τελος αλλα 6-8, απο τη μπαρα με τα χερια κατω (ορθιος, οχι στο εδαφος) με περιστροφικη κινηση μεχρι τους ωμους και μετα πανω, μετα η αντιστροφη κινηση μεχρι τα χερια κατω και επιτοπου απ'την αρχη. Οποτε μεση και ποδια δουλευουν το λιγοτερο σε αυτη την ασκηση, σε αντιθεση με την επολε-ζετε που τραβανε χοντρο λουκι! Επολε-ζετε δε με ψηνει γιατι θα με κοιταει ολο το γυμναστηριο σα να ειμαι ο Πυρρος Δημας! :green: Οποτε ναι, με πλατη-πισω ωμους λογικα θα τη βαλω...

Irriversible
01-09-12, 15:41
Ισχυει οτι για να "πλεξουν" οι μυες της πλατης με τους ομους πρεπει να γυμναζονται μαζι?

humanoid
01-09-12, 15:54
Ισχυει οτι για να "πλεξουν" οι μυες της πλατης με τους ομους πρεπει να γυμναζονται μαζι?

δεν ειναι απαραιτητο

billys15
01-09-12, 18:44
Μπα οχι φιλε,μου φαινεται σαν νεοφερτος μυθος.:)

Arnold1996
02-09-12, 01:28
Τι γνωριζεται για το αιματωμα?

TToni Shark
02-09-12, 13:35
@Cortivo: Οχι φιλε,δεν χρειαζεται ντε και καλα να κανεις γραμμωση τους καλοκαιρινους μηνες.Αν θελεις να καθαρισεις το κανεις,αλλα δεν ειναι αναγκαιο να γινει το καλοκαιρι,μπορεις να καθαρισεις οποιαδηποτε περιοδο.

@Teoman: Δεν καταλαβαινω τι λες για να σε βοηθησω! :) Εννοεις μηπως ειναι κακο να κανεις τους ωμους αλλη μερα εκτος Δευτερας?

@Croxnox: Το ειπες και μονος σου,δεν ακολουθεις σοβαρο προγραμμα προπονησης και διατροφης,αρα τα αποτελεσματα δεν ειναι σοβαρα.Αν φτιαξεις αυτα τα 2 και αρχισεις να υπολογιζεις θερμιδες,τοτε θα μπορεσεις να χασεις λιγο λιπος οπως λες και να δυναμωσεις.

+ 100:thumbup:

tyler_durden
02-09-12, 19:55
Παιδια ριξτε μια γνωμη...Ενας φιλος μου θελει να ξεκινησει προπονηση μαζι μας..αυτα κανουν οι κακες παρεες:green:
στο προκειμενο..εχει μηδενικη εμπειρια στα βαρη..λογικα θα του δωσει ο γυμναστης τη γνωστη κονσερβα 2Χ12 ολες οι μυικες σε οργανα στο τζυμ..αφου τελειωσει την προσαρμογη ελεγα σε πρωτη φαση να του δωσω ενα μπλιντερικο σπλιτ μια μυικη ομαδα τη μερα,4-5 μερες την εβδομαδα 4Χ10-12..εγω και τ αλλο ατομο που προπονουμαστε μαζι ειμαστε σε προγραμμα σσ εδω και αρκετο καιρο και η κατασταση αυτη μου φαινεται καπως μακρινη..

αν καποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο ας το κανει..

billys15
03-09-12, 02:07
Καλυτερα προτεινε του full body,upper-lower ή push-pull.

spafspaf
10-09-12, 16:47
παιδια....τι ειναι καλητερο?
να φτιαξω ενα προγραμμα μονος βαζοντας ασκησεις που μαρεσουν και βλεπω οτι με πιανουν καλα η ενα προγραμμα ετημο?

Χριστοφορος123
10-09-12, 16:51
παιδια....τι ειναι καλητερο?
να φτιαξω ενα προγραμμα μονος βαζοντας ασκησεις που μαρεσουν και βλεπω οτι με πιανουν καλα η ενα προγραμμα ετημο?

Το πρωτο ειναι καλυτερο αρκει να το τοποθετησεις σωστα.

spafspaf
10-09-12, 16:54
Το πρωτο ειναι καλυτερο αρκει να το τοποθετησεις σωστα.

τι εννοεις?
το να μην ειναι ιδιες η το νανε με την σωστη σειρα στο προγραμμα?

Χριστοφορος123
10-09-12, 17:01
τι εννοεις?
το να μην ειναι ιδιες η το νανε με την σωστη σειρα στο προγραμμα?

Ενοω να το εχεις χωρισει σωστα τις μερες και κανεις με σωστη σειρα τις ασκησεις με σωστη τεχνικη και επαναληψεις αναλογα το στοχο σου.

Χριστοφορος123
11-09-12, 13:23
Παιδια μια βοηθεια οποιος μπορει..
Ενας φιλος μου θελει να δυναμωσει στο brat de fair... τι προπονηση να κανεις για να εχει περισσοτερη δυναμη στο brat de fair;;

john john
11-09-12, 14:01
Παιδια μια βοηθεια οποιος μπορει..
Ενας φιλος μου θελει να δυναμωσει στο brat de fair... τι προπονηση να κανεις για να εχει περισσοτερη δυναμη στο brat de fair;;

..μμμ υπαρχει μια προπονηση που λογικα θα την κανει καιρο τωρα....;)

billys15
11-09-12, 14:17
Ωραια απαντηση η απο πανω..

Θα τον βοηθησει η ενδυναμωση ωμου και πηχη.

Χριστοφορος123
11-09-12, 14:22
..μμμ υπαρχει μια προπονηση που λογικα θα την κανει καιρο τωρα....;)

Κατι καταλαβα αλλα δεν ξερω αν ενοεις αυτο (:green:)

Μπορεις να το πεις με μια λεξη;;

john john
11-09-12, 16:40
Κατι καταλαβα αλλα δεν ξερω αν ενοεις αυτο (:green:)

Μπορεις να το πεις με μια λεξη;;

oxi γιατι με βλεπω εκτος forum!

Χριστοφορος123
11-09-12, 16:49
oxi γιατι με βλεπω εκτος forum!

Ε πες το ετσι ρε:rolf::P:P
Βασικα αυτο δυναμωνει μονο τον εναν πηχη....για παραδειγμα αυτοι που κατεβαινουνε σε αγωνες brat de fair ξερει κανεις τι προπονηση κανουνε;;

Apollo
14-09-12, 02:51
Καλησπερα παιδια!2 ερωτησεις εχω αν γνωριζει καποιος..1ον: Υπαρχει καποια ειδικη μπαρα για τις αρσεις θανατου και μονο? και 2ον: ειχε παρει το ματι μου πιο παλια κατι σαν βοηθητικο εξαρτημα το οποιο το φορας ωστε να κανεις ασκησεις δικεφαλων ορθιος χωρις να κλεβεις και να φευγουν πιο πισω οι αγκωνες.Ειχε κατι σαν μαξιλαρακια που εμποδιζαν τα χερια να φυγουν πιο πισω απο την μεση..

billys15
14-09-12, 03:55
Ειδικη μπαρα για αρσεις οχι δεν υπαρχει.Γινονται με την κλασσικη ισια μπαρα.

Το μηχανημα που το λες δεν το γνωριζω.Οπως το περιγραφεις μου φαινεται ακομα ενα τρικ για πωλησεις εταιρειας.Δεν χρειαζεται μηχανημα για να κανεις καμψεις δικεφαλων.Και να κλεβεις και λιγο στις τελευταιες 1-2 επαναληψεις δεν υπαρχει θεμα.

humanoid
14-09-12, 04:32
υπαρχει η trap bar αλλα δεν πιστευω να την βρεις καπου

Apollo
14-09-12, 11:30
Οκ παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια! :)

giorgosss
15-09-12, 12:28
2 ερωτησεις :-P
1ον ειναι καλυτερα να γυμναζομαστε το απογευμα κατα τις 5-6 η το βραδυ κατα τις 9 η δεν παιζει ρολο η ωρα ???

2ον τι διαφορα εχουν οι βυθισεις στη λαβη που εχει γωνια , με τις βυθισεις που εχουν παραλληλες λαβες ?

το ξερω οτι ειναι ακυρα μεταξυ τους... :-P

thegravijia
15-09-12, 14:30
2 ερωτησεις :-P
1ον ειναι καλυτερα να γυμναζομαστε το απογευμα κατα τις 5-6 η το βραδυ κατα τις 9 η δεν παιζει ρολο η ωρα ???

2ον τι διαφορα εχουν οι βυθισεις στη λαβη που εχει γωνια , με τις βυθισεις που εχουν παραλληλες λαβες ?

το ξερω οτι ειναι ακυρα μεταξυ τους... :-P

1ο οποτε σε βολευει -εγω κανω το πρωι πχ

2ο οσο πιο ανοιχτη λαβη τοσο πιο πολυ πιανει στηθος
κλειστει πιανει τρικεφαλο πιο πολυ...

αν και πιστευω αυτη η ασκηση θελει λιγο εμπειρια για να γινει σωστα -να καταφερεις δηλ να απομονωσεις τελειως το στηθος ασχετα με το τι λαβη θα χρησιμοποιησεις ...

giorgosss
15-09-12, 15:11
2ο οσο πιο ανοιχτη λαβη τοσο πιο πολυ πιανει στηθος
κλειστει πιανει τρικεφαλο πιο πολυ...

αν και πιστευω αυτη η ασκηση θελει λιγο εμπειρια για να γινει σωστα -να καταφερεις δηλ να απομονωσεις τελειως το στηθος ασχετα με το τι λαβη θα χρησιμοποιησεις ...

δλδ ειναι ακριβως το ιδιο , αν πιανεις τη λαβη με γωνια στο ιδιο ανοιγμα που εχουν και οι παραλληλες λαβες...????

billys15
15-09-12, 18:56
Δεν ειναι ακριβως το ιδιο,οταν αλλαζεις λαβη αλλαζει οσο να 'ναι.Προσεξε ομως να μην τραυματισεις τους ωμους γιατι δεν ειναι και πολυ δυσκολο να συμβει.Κατεβαινε μεχρι εκει που δεν νιωθεις πιεση σ'αυτους.

MRN
18-09-12, 17:35
Σε ενα προγραμμα στηθους οι εκτάσεις έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω ως απομονωτικές ασκήσεις ? σε συγκριση με κρος οβερ παντα και πεκ ντεκ? και επισης τι ειναι καλυτερο σε ισιο η επικλινη ? απο την αποψη αν εχει να σου προσφερει κατι η διαφορα στην κλιση ( περα οτι χτυπαει διαφορετικο σημειο στο στηθος ...) Το προγραμμα μου για στηθος ειναι πιεσεις με μπαρα σε ισιο μετα σε επικλινη απο 4 σετ , μετα αλλα 3 σετ βυθισεις και κλινω με εκτασεις σε επικλινη παγκο... σκεφτομουν να βαλω μια ακομη ασκηση απομονωσης εκτασεων η κροσοβερ/πεκντεκ..

giorgosss
18-09-12, 21:06
Μου ειπε ο γυμναστης στο gym οτι το πρωινο αεροβιο κανει ''θαυματα'' (σε συνδυασμο παντα με λακη διατροφη) , και οτι ο οργανισμος το πρωι ενεργοποιει αυτοματα τη λιποδιαλυση επειδη το στομαχι ειναι τελεις αδειο...και οτι αυτες οι βλακειες οτι και το στο αεροβιο καις και μυικο ιστο δεν ισχυει...ειναι σκοπιμα λαθος πληροφορηση για να πουλανε bcaa και γλουταμινη . Αλλα μου ειπε οτι γενικα δεν καις μυ στο αεροβιο επειδη θα πρεπει να καει πρωτα ολο το λιπος για να προχωρηση ο οργανισμος σε καυση του μυ , και αν φτασουμε σε αυτο το σημειο , λογω της εντονης(δε θυμαμαι ακριβως τη λεξη που ειπε) καυσης θα αισθανομαστε ζαλαδα , εως και μπορει να λιποθημησουμε... ολα αυτα μου ακουστηκαν πολυ λογικα και σαν σκεπτικο και απο οτι εχω μαθει στη βιολογια στο σχολειο...απλως θελω να ρωτησω αν ισχυουν !!! :unsure:

magavaTOUT
18-09-12, 21:31
Το πρωινο αεροβιο ειναι οντως αποδοτικο. Οι μυς δεν ειναι σπιρτο να καουν! Η αληθεια σε γενικες γραμμες ειναι οτι τρεχοντας καις θερμιδες, κατι το οποιο σε περιοδο ογκου που θες να τρως υπερθερμιδικα δεν σε βοηθαει αυτο. Επισης με το τρεξιμο "κουραζεις" το οργανισμο σου με αποτελεσμα να "δυσκολευεις" την αποκατασταση που χρειαζεσαι μετα απο τα βαρη. Αν δεν εχεις βλεψεις για αντοχη θα σου προτεινα ισα ισα 5-10λεπτα χαλαρα για αποκατασταση.

thegravijia
18-09-12, 21:49
^^σωστος αλλα πιστευω καις και μυς εκτος απο λιπος...

βασικα ειναι στο ατομο
μπορεις να παρεις 2 ατομα με ιδια κιλα να κανουν ιδια διατροφη κτλ κ οι δυο να κανουν αεροβιο το πρωι κ ο ενας να χανει λιπος κ οχι μαζα και ο αλλος να μην εχει τα ιδια αποτελεσματα

giorgosss
18-09-12, 21:54
^^σωστος αλλα πιστευω καις και μυς εκτος απο λιπος...

βασικα ειναι στο ατομο
μπορεις να παρεις 2 ατομα με ιδια κιλα να κανουν ιδια διατροφη κτλ κ οι δυο να κανουν αεροβιο το πρωι κ ο ενας να χανει λιπος κ οχι μαζα και ο αλλος να μην εχει τα ιδια αποτελεσματα

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινετε να καψεις μυ απο τη στιγμη που καθε οργανισμος πρεπει πρωτα να εξαντλησει ολα του τα αποθεματα σε λιπος πρωτα...

chili
19-09-12, 19:57
παιδες στο starting strength o rippetoe "απαγορευει" αεροβικη και απομοτικες ασκησεις. Πιστευεται κοιλιακους ραγχιαιους οπως σε αλλα προγραμματα δυναμης και αεροβικη θα με πανε πισω?

chili
19-09-12, 22:04
παιδες στο starting strength o rippetoe "απαγορευει" αεροβικη και απομοτικες ασκησεις. Πιστευεται κοιλιακους ραγχιαιους οπως σε αλλα προγραμματα δυναμης και αεροβικη θα με πανε πισω?

κανεις που να το χει κανει?

nikos1234
19-09-12, 23:31
εχουν διαφορα οι εμπροθολαιμιες λεξεις απο τις οπισθολαιμιες?Εχω ακουσει οτι ειναι επικινδυνες για τοξ αυχενα αν δνε ειναι ισια η πλατη...

billys15
20-09-12, 00:53
Οι εμπροσθολαιμιες γενικα ειναι πιο φυσικη κινηση απ'ο,τι οι οπισθολαιμιες.Τραυματισμο μπορεις να παθεις σε οποιαδηποτε ασκηση αν δεν εχεις ισια την πλατη.

nikos1234
20-09-12, 17:44
Αρα γυμανζουν τον ιδιο μυ της πλατης?

magavaTOUT
21-09-12, 00:15
βασικα ναι, εχουν διαφορες σε συνεργαστικους μυς

Χριστοφορος123
21-09-12, 14:11
Παιδια πριν κατι μερες που εκανα πλατη την επομενη μερα ειχα doms στα φτερα αλλα το ενα φτερο ειχε πιαστει περισσοτερο απο το αλλο!
Eιναι φυσιολογικο αυτο;

σφιχτερμαν
21-09-12, 14:22
δοκιμασε πουλ οβερ και αυξησε τα κιλα στις μπαρες (οριζοντια, επικλινη, κατακλινη)! και φυσικα κανε διατροφη ογκου!
εγω παιδια θελω μια γνωμη για αυτο το προγραμμα:

1η μερα:
ΣΤΗΘΟΣ
πιεσεις οριζοντιου παγκου
πιεσεις επικλινη παγκου
εκτασεις με αλτηρες
pec-dec
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
καμψεισ ισιας μπαρας
καμψεισ αυτοσυγκενρωσης
καμψεις Larry Scott

2η μερα:
ΠΛΑΤΗ
ελξεις σε μονοζυγο
εμπροσθολαιμιες τροχαλιας αναστροφη λαβη
χαμηλη κωπηλατικη κλειστη λαβη
κωπηλατικη σταυρος
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
πιεσεις παγκου
γαλλικες πιεσεις με ισια μπαρα
πιεσεις τροχαλιας με το σχοινι

3η μερα:
ΜΗΡΟΙ
Squat
Leg-extension
leg-curl
πιεσεισ προσαγωγων
πιεσεισ απαγωγων
προβολες με αλτηρες
ΓΑΜΠΕΣ
αρσεις γαμπων στη μηχανη, ορθιος

4η μερα:
ΩΜΟΙ
οπισθολαιμιες πιεσεις με ελευθερη μπαρα
πιεσεις αλτηρων
εκτασεις με αλτηρες
εκτασεις αλτηρων-σκυφτη θεση
προτασεις με μπαρα
ΤΡΑΠΕΖΙΟΙ
ορθια κωπηλατικη-κλειστη λαβη

ολα τα σετ ειναι 4x8! εγω ζητησα να ειναι 4 ημερων λογω ελλειψης χρονου! και παω 2 φορες την εβδομαδα για τζοκινγκ 5 χλμ! αυταααα...

nikos1234
21-09-12, 14:25
χριστοφορε και εγω το παθαινω αλλα συνηθως σε ωμους-στηθος...Κατι ακομα,εχετε καμια φωτογραφια που βρισκονται τα φτερα?Αμα ειναι γυμανσμενα τι σχημα εχουν?

nikos1234
21-09-12, 14:33
σφιχτερμαν,αντι για πεκ ντεκ βαλε καμψεις ή βυθισεις(τα πεκξ νετ ειναι ιδια ασκηση ε τις εκτασεις απλα ειναι σε μηχνιμα)...Δικεφαλα μπορεις να εναλλασεις ασκσηεις (πχ αντι για λαρι σκοτ να βαζεις καθε 2 εβδοαμδες στραβομπαρα)...Ωμοι βαλει πιεσεις(οπισθολαιμιες,δηλαδη τις κανονικες) βγαλε τελιως τις προτασις(γυμναζουν τους πλαγιους δελοειδης που γυμναζονται με τιςπλαγιες εκατσεις,πολυ καλυτερη ακσηση)Εκτασεις σκυφτος ναι καλξη ακσηση για πισω δελτοειδης....Και τρικεφαλα βαλε βυθισεις(αν δνε θα την βαλεις στο στηθος)αλλα οσο μπορεις το σωμα να ειναι ισιο και τα χερια να εχουν αναοιγμα ισο με αυτο τον ωμον)....Τελος,μπορις τις εκτασεις για στηθος να τις κανειςκαι σε οριζοντιο καισ ε επικλινη εναλλαξ καθε φορα....και στο μονοζυγο να αλλαζεις το ανοιγμα της λαβης αν θες(μεγαλο ανοιγμα πλατη,μικρο ανοιγμα φτερα)...Αυτα καλα αποτελεμστα

magavaTOUT
21-09-12, 17:25
χριστοφορε και εγω το παθαινω αλλα συνηθως σε ωμους-στηθος...Κατι ακομα,εχετε καμια φωτογραφια που βρισκονται τα φτερα?Αμα ειναι γυμανσμενα τι σχημα εχουν?
53869
53870

Χριστοφορος123
21-09-12, 17:35
53869
53870

Φιλε για τη δικη μου ερωτηση εχεις απαντηση;;
Ειναι λογικο οταν κανω πλατη την επομενη μερα να εχω περισσοτερα dons στο ενα φτερο και λιγοτερα στο αλλο;

magavaTOUT
21-09-12, 17:59
Μπορει να τραβας ασυνεσθητα περισσοτερο απο την μια πλευρα ή μπορει απλα να ειναι ετσι ο οργανισμος/το σωμα σου. Μιλαω με μπορει βλεπεις, υποθεσεις κανω. Εγω δεν θα δινα σημασια :thumbup:

Χριστοφορος123
21-09-12, 19:00
Μπορει να τραβας ασυνεσθητα περισσοτερο απο την μια πλευρα ή μπορει απλα να ειναι ετσι ο οργανισμος/το σωμα σου. Μιλαω με μπορει βλεπεις, υποθεσεις κανω. Εγω δεν θα δινα σημασια :thumbup:

Οκ να'σαι καλα!

billys15
21-09-12, 22:37
Χριστοφορε εισαι καινουργιος στον χωρο,οποτε αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να ελεγχεις οπως πρεπει ολους τους μυες σου.Αρα με το ενα φτερο δινεις περισσοτερο και με το αλλο λιγοτερο.Σιγα σιγα θα το στρωσεις ομως,προσπαθησε να δινεις σημασια και στις 2 πλευρες,ειτε ειναι φτερα ειτε στηθος κλπ.

Χριστοφορος123
21-09-12, 22:42
Χριστοφορε εισαι καινουργιος στον χωρο,οποτε αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να ελεγχεις οπως πρεπει ολους τους μυες σου.Αρα με το ενα φτερο δινεις περισσοτερο και με το αλλο λιγοτερο.Σιγα σιγα θα το στρωσεις ομως,προσπαθησε να δινεις σημασια και στις 2 πλευρες,ειτε ειναι φτερα ειτε στηθος κλπ.

Σε ολα τα υπολοιπα ειμαι οκ..μονο φτερα λιγο.δε μου συμβαινει παντα μονο καμια φορα
Θα προσπαθω να Χρησιμοποιω τα φτερα καλυτερα..

humanoid
21-09-12, 22:46
προσπαθησε να τραβας με τους αγκωνες κατα καποιο τροπο,ισσοποσα το βαρος κ απτις 2 πλευρες κ σιγα σιγα θα το βρεις.αν δεις οτι απτην μια πλευρα δεν τραβας το ιδιο καλα ριξε τα κιλα

nikos1234
22-09-12, 18:25
Παιδια,μια βοηθεια...Ποια η διαφορα(ποιον μυ ωμου πιανουν) πιεσεις και πεισεις αρνολοντ για ωμους?Και αυτοσυγκεντρωσης και αυτοσυγκεντρωσης αρνλοντ?Μπορω να τις εναλλασω με τις κανοικες πεισεις και συτοσυγκεντρωσης σε καθε προπονηση?Και τελος τις βασικες ακσησεις(πιεσεις,μονοζυγο,κωπηαλτικη,σκουατ,πεισεις ωμων) τις κραταμε οπωσδηποτε?Ή αν θελουμε μπορουμε να βγαλουμε 1-2 απο αυτες και να τις αντικαταστησουμε με κατι αλλο?Και τρικεφαλα να βαλω πιεσεις παγκου κλεισητ λαβη με αλτηρες?Και να βγαλω τις πιεσεις ξαπλωμενος(λεω να κρατησω τις πεισεις ορθιος γιατι εχω καλυτερη τεχνικη)?

fatals
22-09-12, 21:11
Καλησπερα μια ερωτηση ακομα:P

Γιατι ειναι καλυτερο για καποιον να ξεκινησει κυκλικο προγραμμα προσαρμογης και να μην παει κατεθειαν σε σπλιτ??

nikos1234
23-09-12, 04:06
Γιατι ετσι δυναμωνει καλυτερα με τις βασικες ακσηεις και ο οργανισμος του συνηθιζει και δεν μπανιενι απο την αρχη στα βασαναααα....

lila_1
23-09-12, 11:35
Παιδια,μια βοηθεια...
1.Ποια η διαφορα(ποιον μυ ωμου πιανουν) πιεσεις και πεισεις αρνολοντ για ωμους?Και αυτοσυγκεντρωσης και αυτοσυγκεντρωσης αρνλοντ?
2.Μπορω να τις εναλλασω με τις κανοικες πεισεις και συτοσυγκεντρωσης σε καθε προπονηση?
3.Και τελος τις βασικες ακσησεις(πιεσεις,μονοζυγο,κωπηαλτικη,σκουατ,πεισεις ωμων) τις κραταμε οπωσδηποτε?Ή αν θελουμε μπορουμε να βγαλουμε 1-2 απο αυτες και να τις αντικαταστησουμε με κατι αλλο?
4.Και τρικεφαλα να βαλω πιεσεις παγκου κλεισητ λαβη με αλτηρες?Και να βγαλω τις πιεσεις ξαπλωμενος(λεω να κρατησω τις πεισεις ορθιος γιατι εχω καλυτερη τεχνικη)?

1. ίδιες μυικές ομάδες, διαφορετικός τρόπος ενεργοποίησης από άσκηση σε άσκηση
2. Εννοείται
3. οπωσδήποτε όχι, αν κάποια δε σ αρέσει/βολεύει την βγάζεις. Αλλά ούτως ή άλλως υπάρχουν πολλές παραλαγές τους που μπορείς να κάνεις. Εξάλλου αν βγάλεις αυτές δεν μένει και τίποτα σπουδαίο να κάνεις για κάθε μυική....
4. Οτι πιστεύεις ότι σε πιάνει καλύτερα. Και ανά διαστήματα αλλάζεις.

nikos1234
23-09-12, 15:14
σε ευχαριστω πολυ!Καθε 1-2 μηνες θα φορντιζω να κανω παραλλαγες...(πιεσεις τρικεφαλων ξαπλωμενος,πιεσεις ορθιος κλπ)....Και κατι αλλο...Σκεφτομαι να εναλλασω στο στηθος τα πουσαπς με βυθισεις...το θεμα ειναι...οταν παιζω στηθος-τρικεφαλα και βαλω τις βυθισεις στο προγραμμα στηθους,δεν χρειαζεται να τις βαλω και μετα στα τρικεφαλα?(στα τρικεφαλα εχεις ισιο το σωμα και τα χερια ειναι σοτ ανοιγμα των μων και κατεβαινεις μεχρι οι αγκωνες να σχηματισουν ορθη γωνια)

lila_1
23-09-12, 16:29
Οι βυθίσεις ανάλογα το άνοιγμα σε πιάνουν περισσότερο στα τρικέφαλα ή περισσότερο στο στήθος....λίγο πολύ και τα 2 πιάνουν οπότε κάντες εκείνη τη μέρα (σαν μία άσκηση) εναλλάσσοντας προαιρετικά τα ανοίγματα στα σετ...
(αν κατάλαβα δηλαδή τί ρώτησες...)

marvin
23-09-12, 16:40
Τωρα Λιλα εχω απορια.Στο δικο μας διζυγο χρησιμοποιω την ιδια λαβη...μια εχει αλλα με την διαφορα οταν θελω για τρικεφαλα κατεβαινω ευθεια κατω ενω οταν θελω για στηθος γερνω ελαφρα μπροστα και εχω τα ποδια προς τα πισω.Ειναι λαθος;:unsure:

nikos1234
23-09-12, 16:41
Α οκ,καλα καταλαβες...Ανοιχτα χερια,το σωμα γερνει προς τα μπρος και κατεβαινουμε μεχρι να σηχματισοθμε ορθη γονια κ λθιγο πιο κατω και και χερια στο ανοιγμα ωμων,σωμα ισιο και κατεβαινομε μεχρι να σχηματισουν οι αγκωνε σορθη γνωια γγια τιρκεφαλα)????

Χριστοφορος123
23-09-12, 16:44
Τωρα Λιλα εχω απορια.Στο δικο μας διζυγο χρησιμοποιω την ιδια λαβη...μια εχει αλλα με την διαφορα οταν θελω για τρικεφαλα κατεβαινω ευθεια κατω ενω οταν θελω για στηθος γερνω ελαφρα μπροστα και εχω τα ποδια προς τα πισω.Ειναι λαθος;:unsure:

Οταν γερνεις το σωμα σου προς τα μπροστα τοτε πιανει περισσοτερο στηθος

marvin
23-09-12, 16:49
Αυτο ηξερα και εγω Χριστοφορε αλλα η Λιλα μιλαει για διαφορετικο ανοιγμα.

nikos1234
23-09-12, 16:53
Εγω το σκεφτομαι με την λοιγκη οτι οι βυθισεις θα ειναι τεελυταια ακσηση για στηθος και θα κανεισ 4σετ,2 που το ανοιγμα θα ειναι μεγαλο για στηθος και το σωμα θα εγρνει προσ τα εμπροσ και 2 που το ανοιγμ θα ειναι ισο με υτο τον ωμων και το σωμα θα ειναι ισιο για τρικεφαλα...

magavaTOUT
23-09-12, 16:55
http://www.youtube.com/watch?v=GeHRQhgcM48

μαρβιν καλα τα λες πιστευω! απλα υπαρχουν διζυγα που ειναι παραλληλα και αλλα που στις ακρες αν ανοιγουν και σχηματιζουν τοξο. Για στηθος καλυτερα ειναι τα δευτερα. Οσο πιο κοντα στο σωμα ειναι τα χερια, τοσο περισσοτερο χτυπας τρικεφαλο. Αν εχεις ανοιχτους αγκωνες, δηλαδη μακρια απο το σωμα, που το πετυχαινεις με τα διζυγα τοξο κατα κυριο λογο, πιανει καλυτερα στηθος.

Χριστοφορος123
23-09-12, 16:55
Εγω το σκεφτομαι με την λοιγκη οτι οι βυθισεις θα ειναι τεελυταια ακσηση για στηθος και θα κανεισ 4σετ,2 που το ανοιγμα θα ειναι μεγαλο για στηθος και το σωμα θα εγρνει προσ τα εμπροσ και 2 που το ανοιγμ θα ειναι ισο με υτο τον ωμων και το σωμα θα ειναι ισιο για τρικεφαλα...

Αναλογως το συνδιασμο που εχεις..αμα εχεις πχ στηθος δικεφαλα γιατι να κανεις 2 σετ βυθισεις για τρικ;

magavaTOUT
23-09-12, 16:59
http://www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/BWChestDip.html <-- chest dip

http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/BWTriDip.html <-- triceps dip

Αν δειτε στα instructions μιλαει για wide grip και για shoulder width grip. :thumbup:

lila_1
23-09-12, 17:00
Τωρα Λιλα εχω απορια.Στο δικο μας διζυγο χρησιμοποιω την ιδια λαβη...μια εχει αλλα με την διαφορα οταν θελω για τρικεφαλα κατεβαινω ευθεια κατω ενω οταν θελω για στηθος γερνω ελαφρα μπροστα και εχω τα ποδια προς τα πισω.Ειναι λαθος;:unsure:


Οταν γερνεις το σωμα σου προς τα μπροστα τοτε πιανει περισσοτερο στηθος

Naί παιδιά μαλακία έγραψα, είχα στο μυαλό μου το άνοιγμα στις πιέσεις με μπάρα (ότι να ναι) :turtle::turtle:

Είναι αυτό που λέτε με το προς τα που γέρνει το σώμα...

marvin
23-09-12, 17:00
http://www.youtube.com/watch?v=GeHRQhgcM48

μαρβιν καλα τα λες πιστευω! απλα υπαρχουν διζυγα που ειναι παραλληλα και αλλα που στις ακρες αν ανοιγουν και σχηματιζουν τοξο. Για στηθος καλυτερα ειναι τα δευτερα. Οσο πιο κοντα στο σωμα ειναι τα χερια, τοσο περισσοτερο χτυπας τρικεφαλο. Αν εχεις ανοιχτους αγκωνες, δηλαδη μακρια απο το σωμα, που το πετυχαινεις με τα διζυγα τοξο κατα κυριο λογο, πιανει καλυτερα στηθος.

:thumbup:magavaTOUT σε ευχαριστω,ναι εκει ηταν η απορια μου.Σε 3 γυμναστηρια που εχω αλλαξει το διζυγο ειναι παραλληλη η μια πλευρα με την αλλη.Δεν εχω δουλεψει σε τριγωνικο ποτε.Γιαυτο προσπαθουσα να καταλαβω την διαφορα στο ανοιγμα που λεει η Λιλα.:welcome:

nikos1234
23-09-12, 17:20
Αρα το ανοιγμα δνε παιζει ρολο για το αν πιανει τιρκεφλα ή στηθος?Μονο το πως ειναι το σωμα?

magavaTOUT
23-09-12, 17:32
http://www.youtube.com/watch?v=GeHRQhgcM48

μαρβιν καλα τα λες πιστευω! απλα υπαρχουν διζυγα που ειναι παραλληλα και αλλα που στις ακρες αν ανοιγουν και σχηματιζουν τοξο. Για στηθος καλυτερα ειναι τα δευτερα. Οσο πιο κοντα στο σωμα ειναι τα χερια, τοσο περισσοτερο χτυπας τρικεφαλο. Αν εχεις ανοιχτους αγκωνες, δηλαδη μακρια απο το σωμα, που το πετυχαινεις με τα διζυγα τοξο κατα κυριο λογο, πιανει καλυτερα στηθος.


http://www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/BWChestDip.html <-- chest dip

http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/BWTriDip.html <-- triceps dip

Αν δειτε στα instructions μιλαει για wide grip και για shoulder width grip. :thumbup:

Τα διζυγα δεν ειναι μπαρα να ρυθμισεις το ανοιγμα των χεριων. Εχουν στανταρ μηκος μεταξυ των παραλληλων. (Και αυτα που ειναι ρυθμιζομενα, στο μαξ μηκος ειναι σαν τα κανονικα, και στο minimum ειναι τελειως αβολα, τουλαχιστον ετσι εχω δει). Τωρα για το στηθος/τρικεφαλα , πρωτα θα εβαζα την κλιση σωματος, και μετα το ποσο κοντα στον κορμο ειναι οι αγκωνες(χερια). Αυτα.