PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16

nikos1234
16-11-12, 14:45
γενικα προτιματε σουπερ σετ στον ιδιο μυ ή σε ανταγωνιστες?

ποια η χρησιμοτητα του καθενος?

Χριστοφορος123
16-11-12, 14:47
γιατι ομως να μην τα δοκιμασει?Μια χαρα κανουν ΚΑΙ για ογκο ξαναλεω

Και απο που το εβγαλες το συμπερασμα;
Το διαβασες πουθενα
Απαντηση στη Lila..δηλαδη ειναι αναγκη οταν καποιος φτανει σε μικρο πλατω να κανει τετοιες μεθοδους;
Δε μπορει απλα να αλλαξει καποιες ασκησεις η να προσπαθησει να εχει ενα progress στις βασικες;

nikos1234
16-11-12, 15:06
ρε συ πες μου γιατι τα σουπερ σετ να μην κανουν για ογκο?

δεν βρηκα ποστ αλλα βρηκα αυτο εδω απο τον muscleboss.....http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=78:2009-09-25-06-30-23&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

Χριστοφορος123
16-11-12, 15:09
ρε συ πες μου γιατι τα σουπερ σετ να μην κανουν για ογκο?

δεν βρηκα ποστ αλλα βρηκα αυτο εδω απο τον muscleboss.....http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=78:2009-09-25-06-30-23&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

Καλα αυτο και εγω το εχω δει...προσωπικα εχω δοκιμασει σουπερσετ .. εκεινη τη στιγμη οι μυς μου ητανε αγνωριστη αλλα δεν ειδα κανενα αποτελεσμα στο χρονικο διαστημα που το εκανα...

Καποιος που παει για ογκο πρεπει να παιξει σοβαρα κιλα και με ενταση
Με σουπερσετ τι κιλα νομιζεις μπορει να σηκωσει καποιος και με τι ενταση να παιξει;
Στον ογκο θελει βαρη κανονικα ισως reverse pyramid η straight reps και ισως καποιο ντροπ σετ στο τελος..
Στον ογκο συνηθως πολυαρθρικες παιζουμε 6-8 ρεπς ας πουμε...στην πλατη τι θα κανεις..θα κανεις μονοζυγο με βαρος για 8 ρεπς και μετα θα πας να κανεις χωρις διαλειμμα κωπηλατικη στο μηχανημα με ποσα κιλα;

nikos1234
16-11-12, 15:20
ρε χριστοφορε ειπα εγω να κανω σουπερ σετ πλατη-στηθος?Τα σουπερ σετ πιστευω πως πρεπει να γινονται σε ασκησεις για δικεφαλα και τρικεφαλα μια φορα τον μηνα....τωρα σουπερ σετ σε ασκησεις πλατη δεν λεει και πολυ.παντως γιατι να μην το δοκιμασεις μια φορα?Που ξερεις πως αντιδρα ο καθε οργανισμος?

Χριστοφορος123
16-11-12, 15:22
Καλα τωρα να μην παιξουμε την κωλοκυθια..γνωμη μου πως στον ογκο ειναι καλυτερο να κανεις κανονικα βαρη χωρις τετοιες μεθοδους.
Η reverse pyramid η straight reps

aris99
16-11-12, 15:28
Εγω παντως τα κανω ολα κανονικα δηλαδη πιεσεις στηθους στο μηχανημα που εκανα εχθες εβαλα απο το πρωτο σετ 50 κιλα και εκανα 3 σετ και γενικα σε ολες τις ασκησεις με οτι κιλα αρχισω με αυτα τελειωνω και τα σετ αλλα τα κιλα τα βαζω για να ζοριζομαι αρκετα τωρα δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο η κακο

nikos1234
16-11-12, 15:31
οταν εχεις σταθερες επαναληψεις να φτανεις μεχρι κοπβση στο τελευταιο σετ....οταν εχεις πυραμιδα(πχ12-10-8-6)κοπωση σε ολα τα σετ...

nikos1234
16-11-12, 15:32
Καλα τωρα να μην παιξουμε την κωλοκυθια..γνωμη μου πως στον ογκο ειναι καλυτερο να κανεις κανονικα βαρη χωρις τετοιες μεθοδους.
Η reverse pyramid η straight reps

οκ και γω την γνωμη μου ειπα

aris99
16-11-12, 15:34
οταν εχεις σταθερες επαναληψεις να φτανεις μεχρι κοπβση στο τελευταιο σετ....οταν εχεις πυραμιδα(πχ12-10-8-6)κοπωση σε ολα τα σετ...

Δηλαδη ειναι καλυτερο αυτο που κανω η καλυτερα pyramid;;;Στο τελευταιο σετ ναι φτανω πολυ

Χριστοφορος123
16-11-12, 15:35
Εξαρταται τι θες να πετυχεις

aris99
16-11-12, 15:37
Εξαρταται τι θες να πετυχεις

Δηλαδη με αυτο που κανω τι θα πετυχω και αν κανω pyramid τι θα πετυχω;;;

nikos1234
16-11-12, 15:40
νομιζω πως η πυραμιδα ειναι καλυτερη σε ογκο...γιατι φτανεις μεχρι κοπωση σε ολα τα σετ και παιζεις σε ολο το ευρος το=ων επαναληψεων (6-12)χτυπας δηλαδη ολες τις μυικες ινες.

Η γνωμη μου.

Χριστοφορος123
16-11-12, 15:43
νομιζω πως η πυραμιδα ειναι καλυτερη σε ογκο...γιατι φτανεις μεχρι κοπωση σε ολα τα σετ και παιζεις σε ολο το ευρος το=ων επαναληψεων (6-12)χτυπας δηλαδη ολες τις μυικες ινες.

Η γνωμη μου.

Και με σταθερες επαναληψεις φτανεις τον μυ σε κοπωση αρκει να ελεγχεις τα διαλειμματα σου και να κανεις τις ιδιες reps και στο επομενο σετ..

lila_1
16-11-12, 15:43
Κ
Απαντηση στη Lila..δηλαδη ειναι αναγκη οταν καποιος φτανει σε μικρο πλατω να κανει τετοιες μεθοδους;
Δε μπορει απλα να αλλαξει καποιες ασκησεις η να προσπαθησει να εχει ενα progress στις βασικες;
Μπορείς με πολλούς τρόπους να ξεκολλήσεις. Ενας απ αυτούς είναι και τα σουπερσετ, τα ντροπ σετ κλπ
Γιατί αναφέρεσαι λες και είναι η έσχατη λύση?
Είναι πολύ οκ, σου δίνουν και καλά παμπς


ρε συ πες μου γιατι τα σουπερ σετ να μην κανουν για ογκο?


ΔΕν υπάρχει θέμα να τα έχεις όταν κάνεις "όγκο"
Εξάλλου αυτό το παραμύθι με τα πολλά βάρη= όγκος έχει καταρριφθεί
Είπαμε είναι ένα εργαλείο για να ξεκολλάς ή να παίζεις με πιο ελαφριά κιλά διατηρώντας την ένταση

nikos1234
16-11-12, 15:46
Μπορείς με πολλούς τρόπους να ξεκολλήσεις. Ενας απ αυτούς είναι και τα σουπερσετ, τα ντροπ σετ κλπ
Γιατί αναφέρεσαι λες και είναι η έσχατη λύση?
Είναι πολύ οκ, σου δίνουν και καλά παμπς



ΔΕν υπάρχει θέμα να τα έχεις όταν κάνεις "όγκο"
Εξάλλου αυτό το παραμύθι με τα πολλά βάρη= όγκος έχει καταρριφθεί
Είπαμε είναι ένα εργαλείο για να ξεκολλάς ή να παίζεις με πιο ελαφριά κιλά διατηρώντας την ένταση

εγω στον χριστοφορο το ειπα....

nikos1234
16-11-12, 15:48
Και με σταθερες επαναληψεις φτανεις τον μυ σε κοπωση αρκει να ελεγχεις τα διαλειμματα σου και να κανεις τις ιδιες reps και στο επομενο σετ..

εγω παντως αμα εχω σταθερες επαναληψεις σε ολα τα σετ κρατωντας ιδια τα κιλα,αμα φτασω σε κοπωση στο πρωτο σετ στα υπολοιπα δεν μπορω με την καμια να βγαλω τις ιδιες επαναληψεις....

ΕΓΩ.....

Χριστοφορος123
16-11-12, 15:50
Τοτε κανε μεγαλυτερα διαλειμματα..εγω παντος μια χαρα τις βγαζω ιδιες αμα κανω 2 λεπτα σε καθε σετ στις πολυαρθρικες και 1,5 λεπτο στις απομονωτικες

lila_1
16-11-12, 15:54
εγω στον χριστοφορο το ειπα....
Το καταλαβα και απάντησα

Pappous
16-11-12, 17:53
Καλησπέρα ,είμαι νέος στο φόρουμ οπότε καλώς σας βρήκα :D

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την προπόνηση
Επειδή προπονούμαι σε δημοτικό γυμναστήριο και έχει μεγάλες ελλείψεις σε εξοπλισμό καταλήγω στο να γυμνάζω 2 φορές την εβδομάδα άνω κορμό και 2 φορές κάτω κορμό αλλά όλα μαζί.Δηλαδή δεν ακολουθώ πρόγραμμα τύπου δευτέρα στήθος-πλάτη κτλ αλλά όλον τον άνω κορμό σε μία μέρα και ολο τον κάτω σε μια άλλη.Έχω ακούσει πως δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός αλλά δεν έχω άλλη επιλογή.Να συνεχίσω θα έχω αποτελέσματα η ....;;
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό στο συγκεκριμένο θέμα αλλά πληροφοριακά είμαι 1.85 ,75 κιλά και 16 χρονών(στα 17 :P )

Χριστοφορος123
16-11-12, 17:55
Καλησπέρα ,είμαι νέος στο φόρουμ οπότε καλώς σας βρήκα :D

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την προπόνηση
Επειδή προπονούμαι σε δημοτικό γυμναστήριο και έχει μεγάλες ελλείψεις σε εξοπλισμό καταλήγω στο να γυμνάζω 2 φορές την εβδομάδα άνω κορμό και 2 φορές κάτω κορμό αλλά όλα μαζί.Δηλαδή δεν ακολουθώ πρόγραμμα τύπου δευτέρα στήθος-πλάτη κτλ αλλά όλον τον άνω κορμό σε μία μέρα και ολο τον κάτω σε μια άλλη.Έχω ακούσει πως δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός αλλά δεν έχω άλλη επιλογή.Να συνεχίσω θα έχω αποτελέσματα η ....;;
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό στο συγκεκριμένο θέμα αλλά πληροφοριακά είμαι 1.85 ,75 κιλά και 16 χρονών(στα 17 :P )

Που ακουσες πως δεν ειναι σωστος τροπος;
Μια χαρα τροπος ειναι για να κανεις μυς..
Πες πως ακριβως το εχεις

Pappous
16-11-12, 18:03
Απο γνωστούς κτλ,βασικά έχω ακούσει οτι δίνεται στα γυμναστήρια ως πρόγραμμα στους αρχάριους και στην συνέχεια τους δίνεται πρόγραμμα κάθε μέρα ξεχωριστές μυικές ομάδες.
Εγώ πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα 1 μέρα άνω κορμό επόμενη μέρα κάτω κορμό,μετά μια μέρα ρεπο ,την επομενη παλι ανω κορμο και την επόμενη πάλι κάτω κορμό(έχουνε περάσει 72 ώρες απο την στιγμη που γυμνασα την ιδια μυικη ομάδα οπότε πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα υπερπροπονησης)

lila_1
16-11-12, 18:44
:rolf:
Αυτό που κάνεις λέγεται upper/lower και υπάρχει ξεχωριστό θέμα για αυτό το πρόγραμμα εδώ μέσα εάν ψάξεις

Είναι και γαμώ τα προγράμματα και παίζει να χεις καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τα κλασσικά σπλιτ.

nikos1234
16-11-12, 22:16
:rolf:
Αυτό που κάνεις λέγεται upper/lower και υπάρχει ξεχωριστό θέμα για αυτό το πρόγραμμα εδώ μέσα εάν ψάξεις

Είναι και γαμώ τα προγράμματα και παίζει να χεις καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τα κλασσικά σπλιτ.

με το upper lower δινεις περισσοτερη εμφαση στα ποδια

lila_1
16-11-12, 22:22
me to upper/lower δίνεις περισσότερη έμφαση σε όλο το σώμα

Τέσπα η άποψή μου είναι ότι τα σπλιτ είναι τα λιγότερο αποτελεσματικά και τα πιο βαρετά προγράμματα που μπορεί να κάνει κάποιος

nikos1234
16-11-12, 22:25
εγω λεω οτι δινεις περισσοτερη εμφαση στο κατω σωμα δηλαδη τα ποδια διοτι τα γυμναζεις στην ιδια συχνοτητα με το πανω σωμα...

βασικα αυτο εξαρταται και απο το πσοες ασκησεις θα εχεις....

ο καθενας οτι προγραμμα βολευεται.....:green:

Pappous
16-11-12, 22:38
Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)
έχω μια ακόμα ερώτηση,αν αντι για αλτηράκια χρησιμοποιείς σκέτους τους δίσκους ,γυμνάζεσαι λιγότερο η έχει να κάνει με την σωστή θέση του καρπού κτλ;

nikos1234
16-11-12, 22:45
καταρψας δεν εχεις ισσοροπια...ειπειτα δεν εχει σωστη θεση ο καρπος...και μπρορει να σ πεσουν κατω!

Pappous
16-11-12, 23:04
Το είχα προσπαθήσει και με βόλευε αρκετά χωρις να μ πεσουν κατω οποτε σκέυτηκα γιατί όχι;
αλλά εφόσον υπάρχει πρόβλημα με καρπό κτλ λεω να μην το προσπαθήσω ξανά

Metropontix
17-11-12, 02:51
Θα ήθελα να ξαναρωτήσω το εξής. Κάνω βάρη 2 ή 3 φορές τη βδομάδα. Σηκώνω τόσο βάρος όσο ώστε να βγάλω 9 επαναλήψεις και 3 σετ σε 3 διαφορετικές ασκησεις ανα ΜΟ.. Το θέμα είναι το εξής. Παιδιά ΣΕΡΝΟΜΑΙ!! :( Δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο μετά. Δεν έχω κέφια για τίποτα άλλο από την κούραση. Θέλω μια βοήθεια τι πρέπει να κάνω; Προφανώς κάτι κάνω λάθος :( Διάλειμμα αν κάνω αισθάνομαι άσχημα μετά γιατί δεν έκανα το καθήκον μου. :(

Mikekan
17-11-12, 12:21
Θα ήθελα να ξαναρωτήσω το εξής. Κάνω βάρη 2 ή 3 φορές τη βδομάδα. Σηκώνω τόσο βάρος όσο ώστε να βγάλω 9 επαναλήψεις και 3 σετ σε 3 διαφορετικές ασκησεις ανα ΜΟ.. Το θέμα είναι το εξής. Παιδιά ΣΕΡΝΟΜΑΙ!! :( Δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο μετά. Δεν έχω κέφια για τίποτα άλλο από την κούραση. Θέλω μια βοήθεια τι πρέπει να κάνω; Προφανώς κάτι κάνω λάθος :( Διάλειμμα αν κάνω αισθάνομαι άσχημα μετά γιατί δεν έκανα το καθήκον μου. :(

Καλή διατροφη, καμία πολυ βιταμίνη και υδατάνθρακες! Και κανά Ηλεκτρολυτη την ώρα της προπόνησης!

nikos1234
17-11-12, 15:41
παιδια οταν κανω γαμπες κανω με 30 κιλα στο ποδι για να με πιασουν..νομιζω πως ειναι πολλα αλλα ειχα δοκιμασει λιγοτερα και δεν με επιαναν.Το πρβλημα ειναι οτι δεν εχω τοση δυνατη λαβη με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω τις απαιτουμενες επαναληψεις οχι γιατι δεν μπορω αλλα γιατι δεν μ[πορω να κρατησβ τους αλτηρες.

Επισης στα σκουατ με πονει ο αριστερος καρπος αλλα οχι σε ολα τα σετ..μονο στο 2 και 3 σετ....οχι στο 1 και 4 σετ.

Καμια λυση?

Ειμαι 14 χρονων,1.76,57.5 κλα

lila_1
17-11-12, 15:51
κάνε γάμπες στο σμίθ ή στην πρέσσα για να μην κρατάς αλτήρες

Στα σκούω κράτα τη μπάρα με άλλη λαβή και άλλαξε την απόσταση των χεριών

nikos1234
17-11-12, 15:53
κανω σπιτι γυμναστικη....στα σκουοτ τα χερια τα εχω μεγαλυτερα απο το ανοιγμα ωμων....τι να κανω?

lila_1
17-11-12, 16:16
να τα φέρεις πιο κοντά στους ώμους σου

Για τις γάμπες, πάρε μία τσάντα πλάτης, βάλε μέσα τους αλτήρες, φόρα τη και κάνε την άσκηση

nikos1234
17-11-12, 16:49
να τα φέρεις πιο κοντά στους ώμους σου

Για τις γάμπες, πάρε μία τσάντα πλάτης, βάλε μέσα τους αλτήρες, φόρα τη και κάνε την άσκηση

και αμα πεσουν?πιστευεις θα αντεξουν 30 κιλα και?καλα για 60 δεν το συζηταω...αλλα ενα ενα ποδι....και θα μου βγει και η μεση.....

Metropontix
17-11-12, 18:13
Τρωω 6 φορές τη μέρα και πάντα έχω 30 γραμμάρια πρωτεινης αρκετο υδατανθρακα και καλά λιπαρά...
Παίρνω βιταμίνη..
Μερικές μέρες τη βδομάδα δυστυχώς κοιμάμαι 5 ώρες τη βδομάδα υποχρεωτικά καθώς δε προλαβαίνω τις δουλειές μου. :( Αυτό θα συμβεί 1 ή 2 φορές τη βδομάδα. Τις υπόλοιπες θα κοιμηθώ 8 ώρες ή 10 ώρες.
Ηλεκτρολύτες δεν έχω δοκιμάσει. Θα δοκιμάσω όμως.

Άλλες ιδέες ώστε να σταματήσει αυτό το πράγμα; :unsure:

Steloukos
18-11-12, 03:31
Τρωω 6 φορές τη μέρα και πάντα έχω 30 γραμμάρια πρωτεινης αρκετο υδατανθρακα και καλά λιπαρά...
Παίρνω βιταμίνη..
Μερικές μέρες τη βδομάδα δυστυχώς κοιμάμαι 5 ώρες τη βδομάδα υποχρεωτικά καθώς δε προλαβαίνω τις δουλειές μου. :( Αυτό θα συμβεί 1 ή 2 φορές τη βδομάδα. Τις υπόλοιπες θα κοιμηθώ 8 ώρες ή 10 ώρες.
Ηλεκτρολύτες δεν έχω δοκιμάσει. Θα δοκιμάσω όμως.

Άλλες ιδέες ώστε να σταματήσει αυτό το πράγμα; :unsure:

Κανε εξετασεις αιματος ισως βρεις καποια τιμη μειωμενη ή αυξημενη ποιος ξερει.

nikos1234
18-11-12, 16:49
καλησπερα παιδια...εχω 2 ερωτησεις....


1.εχω ως στοχο 12-10-8-6 επαναληψεις και εγω κανω 12-10-7-6 δηλαδη μια λιγοτερη επαναληψη στο τριτο σετ....θα ατξησω κιλα στην επομενη προπονηση ή θα περιμενω να βγαλω και την 8η στο τριτο σετ?

2.και εχοντας παλι ως στοχο 12-10-8-6 και εγω κανω 14-9-6 με 14-15-16 κιλα στις καμψεις δικεφακλου πχ....στο πρωτο σετ βγηκαν περισοτερες επαναληψεις απο οτι εχω ως στοχο(12),αλλα στο δευτερο και στο τριτο βγηκαν λιγοτερες..τι θα κανω?

GeoDask
18-11-12, 17:54
καλησπερα παιδια...εχω 2 ερωτησεις....


1.εχω ως στοχο 12-10-8-6 επαναληψεις και εγω κανω 12-10-7-6 δηλαδη μια λιγοτερη επαναληψη στο τριτο σετ....θα ατξησω κιλα στην επομενη προπονηση ή θα περιμενω να βγαλω και την 8η στο τριτο σετ?

2.και εχοντας παλι ως στοχο 12-10-8-6 και εγω κανω 14-9-6 με 14-15-16 κιλα στις καμψεις δικεφακλου πχ....στο πρωτο σετ βγηκαν περισοτερες επαναληψεις απο οτι εχω ως στοχο(12),αλλα στο δευτερο και στο τριτο βγηκαν λιγοτερες..τι θα κανω?

Eφόσον έχεις στόχο 12 εσύ γιατί έκανες 14 ? :unsure:

nikos1234
18-11-12, 20:36
Eφόσον έχεις στόχο 12 εσύ γιατί έκανες 14 ? :unsure:

γιατι δεν περιμενα οτι θα βγουνε τοσες....τεσπα μπορει κανεις να μου απαντησει?:unsure:

Steloukos
19-11-12, 02:09
γιατι δεν περιμενα οτι θα βγουνε τοσες....τεσπα μπορει κανεις να μου απαντησει?:unsure:

1.Ρε Νικο στην 1 επαναληψη θα κολλησουμε τωρα?Το προγραμμα λεει 8 εσυ καταφερες 7 ε και λοιπον τι εγινε χαθηκε η γη κατω απο τα ποδια μας?Απλα προσπαθησε την αλλη φορα να βγαλεις 8.Μην κολλας σου εχω ξαναπει σε τετοιες λεπτομερειες.
2.Στο δευτερο σου ερωτημα δν νομιζω οτι μπορει να σου δωσει καποιος την λυση,εσυ ο ιδιος δοκιμασε να ανεβασεις ή να κατεβασεις κιλα προκειμενου να βγαλεις τις απαιτουμενες επαναληψεις:toast:.

nikos1234
19-11-12, 14:57
1.Ρε Νικο στην 1 επαναληψη θα κολλησουμε τωρα?Το προγραμμα λεει 8 εσυ καταφερες 7 ε και λοιπον τι εγινε χαθηκε η γη κατω απο τα ποδια μας?Απλα προσπαθησε την αλλη φορα να βγαλεις 8.Μην κολλας σου εχω ξαναπει σε τετοιες λεπτομερειες.
2.Στο δευτερο σου ερωτημα δν νομιζω οτι μπορει να σου δωσει καποιος την λυση,εσυ ο ιδιος δοκιμασε να ανεβασεις ή να κατεβασεις κιλα προκειμενου να βγαλεις τις απαιτουμενες επαναληψεις:toast:.

αρα κραταω ιδια τα κιλα

leodo
19-11-12, 15:13
Παιδια καλησπερα,
Εχω ενα θεματακι με το προγραμμα προπονησης μου και θελω να ακουσω γνωμες!!
Επεδη παιρνω πολυ ευκολα στο στηθος το γυμναζω καθε δευτερη εβδομαδα και δινω περισσοτερο εμφαση στα χερια επειδη αυτο ειναι το αδυνατο μου σημειο...
-Μια εβδομαδα κανω: Δευτερα:Πλατη- τρικεφαλα, Tριτη:Στηθος δικεφαλα, Τεταρτη:Ποδια, Πεμπτη:Ωμους, Παρασκευη:Τρικεφαλα-Δικεφαλα
-Την επομενη εβδομαδα: Δευτερα:Πλατη, Tριτη:Δικεφαλα-Τρικεφαλα, Τεταρτη:Ωμους, Πεμπτη:Ποδια, Παρασκευη:Τρικεφαλα-Δικεφαλα

Σκεφτομαι να γυμναζα το στήθος καθε τριτη εβδομαδα αλλα ειναι λαθος...
Επισης σκεφτομαι να το γυμναζω μονο του καθε εβδομαδα και μετα να κανω 40' τρεξιμο... τι λετε?

nikos1234
19-11-12, 17:57
ολες τις μυικεσ ομαδες απο 1 φορα την εβδομαδα...καλα αυτο που γυμναζεις το στηθος 1 στις 2 εβδομαδες ειναι τελειως λαθος.σε λιγο θα ειναι το στηθος το αδυνατο σημειο σου.

Αν θες να δωσεις εμφαση σε χερια βαλτα μαζι...κατα την γνωμη μου μην τα γυμναζεις και 2η φορα μεσα στην εβδομαδα.....

ποσο καιρο ασχολεισαι?

lila_1
19-11-12, 19:25
Παιδια καλησπερα,
Εχω ενα θεματακι με το προγραμμα προπονησης μου και θελω να ακουσω γνωμες!!
Επεδη παιρνω πολυ ευκολα στο στηθος το γυμναζω καθε δευτερη εβδομαδα και δινω περισσοτερο εμφαση στα χερια επειδη αυτο ειναι το αδυνατο μου σημειο...
-Μια εβδομαδα κανω: Δευτερα:Πλατη- τρικεφαλα, Tριτη:Στηθος δικεφαλα, Τεταρτη:Ποδια, Πεμπτη:Ωμους, Παρασκευη:Τρικεφαλα-Δικεφαλα
-Την επομενη εβδομαδα: Δευτερα:Πλατη, Tριτη:Δικεφαλα-Τρικεφαλα, Τεταρτη:Ωμους, Πεμπτη:Ποδια, Παρασκευη:Τρικεφαλα-Δικεφαλα

Σκεφτομαι να γυμναζα το στήθος καθε τριτη εβδομαδα αλλα ειναι λαθος...
Επισης σκεφτομαι να το γυμναζω μονο του καθε εβδομαδα και μετα να κανω 40' τρεξιμο... τι λετε?

Τη δεύτερη εβδομάδα βάλε 2 ασκήσεις στήθους μαζί με τα χέρια τη Παρασκευή
Κάνε κάτι τέτοιο
2 στήθος
2δικεφαλα
2 τρικέφαλα

tyler_durden
19-11-12, 20:04
Παιδια καλησπερα,
Εχω ενα θεματακι με το προγραμμα προπονησης μου και θελω να ακουσω γνωμες!!
Επεδη παιρνω πολυ ευκολα στο στηθος το γυμναζω καθε δευτερη εβδομαδα και δινω περισσοτερο εμφαση στα χερια επειδη αυτο ειναι το αδυνατο μου σημειο...
-Μια εβδομαδα κανω: Δευτερα:Πλατη- τρικεφαλα, Tριτη:Στηθος δικεφαλα, Τεταρτη:Ποδια, Πεμπτη:Ωμους, Παρασκευη:Τρικεφαλα-Δικεφαλα
-Την επομενη εβδομαδα: Δευτερα:Πλατη, Tριτη:Δικεφαλα-Τρικεφαλα, Τεταρτη:Ωμους, Πεμπτη:Ποδια, Παρασκευη:Τρικεφαλα-Δικεφαλα

Σκεφτομαι να γυμναζα το στήθος καθε τριτη εβδομαδα αλλα ειναι λαθος...
Επισης σκεφτομαι να το γυμναζω μονο του καθε εβδομαδα και μετα να κανω 40' τρεξιμο... τι λετε?
ενδιαφερον θα χε να μας ανεφερες τη μονη σου σε οριζοντιο παγκο μιας και το "στηθος σου παιρνει ευκολα"..
γενικα η οριζοντια πιεση ειναι πολυ σημαντικη ασκηση για να γινεται μια φορα στις 15..γυρω απο οριζοντια πιεση,καθετη πιεση,οριζοντια ελξη,καθετη ελξη και καθισματα χτιζεις το προγραμμα σου..δεν το προσανατολιζεις γυρω απο στραβομπαρα και κικμπακς..

leodo
19-11-12, 22:20
Φιλε Νικο ασχολουμε 3 χρονια με το Gym απλα φετος το εχω παρει πιο ζεστα το θεμα
πιστευω και μια φορα το μηνα να εκανα στηθος δεν θα γινοταν το αδυνατο μου σημειο, οπτικα τουλαχιστον.... διοτι εχω ενα στηθος τουμπανο και ο υπολοιπος ειμαι κανονικος
αλλα ξερω οτι αυτο ειναι λαθος και πρεπει να γυμναζουμε ολο το σωμα το ιδιο, κι επειδη εμενα μου αρεσει η ομοιομορφια θελω να το φερω στα ισια του.
Tyler οταν κανω στηθος ξεκιναω με επικληνη παγκο 4 σετ, πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη 4 σετ, οριζοντιο παγκο 4 σετ, και 4 σετ βυθισεις στο διζυγο, και στο καπακι ξεκιναω δικεφαλα.
Lila μου αρεσε η ιδεα σου την εβδομαδα που δεν κανω στηθος να κανω 2 σετ μαζι με δικεφαλα και τρικεφαλα την Παρασκευη ;)

Steloukos
20-11-12, 00:24
Φιλε Νικο ασχολουμε 3 χρονια με το Gym απλα φετος το εχω παρει πιο ζεστα το θεμα
πιστευω και μια φορα το μηνα να εκανα στηθος δεν θα γινοταν το αδυνατο μου σημειο, οπτικα τουλαχιστον.... διοτι εχω ενα στηθος τουμπανο και ο υπολοιπος ειμαι κανονικος
αλλα ξερω οτι αυτο ειναι λαθος και πρεπει να γυμναζουμε ολο το σωμα το ιδιο, κι επειδη εμενα μου αρεσει η ομοιομορφια θελω να το φερω στα ισια του.
Tyler οταν κανω στηθος ξεκιναω με επικληνη παγκο 4 σετ, πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη 4 σετ, οριζοντιο παγκο 4 σετ, και 4 σετ βυθισεις στο διζυγο, και στο καπακι ξεκιναω δικεφαλα.
Lila μου αρεσε η ιδεα σου την εβδομαδα που δεν κανω στηθος να κανω 2 σετ μαζι με δικεφαλα και τρικεφαλα την Παρασκευη ;)

Καλα κανεις και εχεις το στηθος βδομαδα παρα βδομαδα αφου αυτο υπερτερει των αλλων μυικων ομαδων,το ιδιο εκανε και ο branch waren με τα ποδια του τα οποια υπερτερουσαν και να κοιτας να χρησιμοποιεις τα ιδια κιλα στο στηθος.Επισης κανε λιγοτερες ασκησεις πιεσης και βαλε ασκησεις με ανοιγματα για να δωσεις περισσοτερο σχημα στο στηθος και οχι ογκο.Ας πουμε κανε το εξης προγραμμα για παραδειγμα->α)Πιεσεις επικλινη με μπαρα 4x12 β)Πιεσεις παγκου με αλτηρες 4x12 γ)Ανοιγματα παγκου με αλτηρες 4x12 δ)Cross over 4x12.Δεν χρειαζεται να πεσεις κατω απο τις 12 επαναληψεις αφου δεν θες ογκο στη συγκεκριμενη περιοχη.Τωρα για να αναπτυχθουν τα αλλα μερη του σωματος προσπαθησε να φορτωνεις κιλα,να κανεις βασικες ασκησεις και υπερθερμιδικη διατροφη.

leodo
20-11-12, 20:01
θα συνεχισω να γυμναζω το στηθος καθε δευτερη εβδομαδα, και την εβδομαδα που δεν θα το γυμναζω ισως βαλω 2 ασκησεις μαζι με τα δικεφαλα και τρικεφαλα την τελευταια μερα του προγραμματος.
Ευχαριστω για το χρονο σας και τις απαντησεις σας!:thumbup:

6pack
22-11-12, 19:53
Ποιες είναι οι καλύτερες ασκήσεις για ραχιαίους;:unsure:

Χριστοφορος123
22-11-12, 19:54
Ποιες είναι οι καλύτερες ασκήσεις για ραχιαίους;:unsure:

Αρσεις θανατου,υπερεκτασεις ραχιαιων με βαρος

6pack
22-11-12, 20:04
Αρσεις θανατου,υπερεκτασεις ραχιαιων με βαρος

Οι άρσεις θανάτου είναι από τις καλύτερες ασκήσεις για ραχιαίους αλλά σίγουρα και η πιο απαιτητική. Οι υπερεκτάσεις με βάρος δεν είναι η κλασσική άσκηση ραχιαίων με βάρος στην πλάτη;

Χριστοφορος123
22-11-12, 20:13
Οι άρσεις θανάτου είναι από τις καλύτερες ασκήσεις για ραχιαίους αλλά σίγουρα και η πιο απαιτητική. Οι υπερεκτάσεις με βάρος δεν είναι η κλασσική άσκηση ραχιαίων με βάρος στην πλάτη;

Ναι...ειναι στον παγκο ραχιαιων με βαρος...μια χαρα δουλεια κανει και αυτη και ειναι πιο ακινδυνη γι'αυτους που δεν ξερουνε την τεχνικη στις αρσεις...
Οποιος ομως θελει μπορει να αρχισει με αδεια μπαρα deadlifts και να προσεχει την εκτελεση του προσθετοντας σιγα σιγα βαρος

6pack
22-11-12, 20:39
Ναι...ειναι στον παγκο ραχιαιων με βαρος...μια χαρα δουλεια κανει και αυτη και ειναι πιο ακινδυνη γι'αυτους που δεν ξερουνε την τεχνικη στις αρσεις...
Οποιος ομως θελει μπορει να αρχισει με αδεια μπαρα deadlifts και να προσεχει την εκτελεση του προσθετοντας σιγα σιγα βαρος

Φυσικά και δεν είναι επικίνδυνη άσκηση για όποιον την ξέρει. Όσον αφορά τις υπόλοιπες ασκήσεις των ραχιαίων ψάχνω για ασκήσεις που να γίνονται κυρίως στο πάτωμα...

Χριστοφορος123
22-11-12, 20:48
Στο πατωμα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποδοτικες..καλυτερα κανε αρσεις

nikos1234
22-11-12, 21:01
Στο πατωμα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποδοτικες..καλυτερα κανε αρσεις

εγω κανω τους κανονικους ραχιαους στο πατωμα....απο το τιποτα κατι κανουν....

μπορεις να βαλεις και βαρος.....

Χριστοφορος123
22-11-12, 21:03
εγω κανω τους κανονικους ραχιαους στο πατωμα....απο το τιποτα κατι κανουν....

μπορεις να βαλεις και βαρος.....

Στο πατωμα πως θα βαλεις βαρος ρε;;;
Υπαρχουνε πολλα κολπα για να φτιαξεις παγκο ραχιαιων..ενα σκαμπο με κατι απο πισω να σε στηριζει τα ποδια και εισαι κομπλε

6pack
23-11-12, 01:05
Στο πατωμα πως θα βαλεις βαρος ρε;;;
Υπαρχουνε πολλα κολπα για να φτιαξεις παγκο ραχιαιων..ενα σκαμπο με κατι απο πισω να σε στηριζει τα ποδια και εισαι κομπλε

Και σε έναν απλό πάγκο γυμναστικής δεν γίνεται δουλειά??:unsure:

FITNESS GIRL
23-11-12, 01:18
εγω κανω και καλημερες για ραχιαιους

6pack
23-11-12, 01:31
εγω κανω και καλημερες για ραχιαιους

Αυτές δεν είναι κυρίως για τα πόδια;

FITNESS GIRL
23-11-12, 01:53
Oxi http://www.youtube.com/watch?v=s1krHEP-4ws εγω τισ κανω χωρις κιλα γιατι φοβαμαι τη μεση

Steloukos
23-11-12, 02:56
εγω κανω και καλημερες για ραχιαιους

+1 Δεν ειναι υποχρεωτικο να κανεις ραχιαιους σε παγκο,υπαρχουν και αλλες ασκησεις να τους γυμνασεις οπως καλημερες και αρσεις θανατου.

TRIANTAFYLLOU
23-11-12, 03:00
κατα την γνώμη μου μια καλή άσκηση και αποτελεσματική για ραχιαίους είναι αυτη που γίνετε σε πάγκο και το σώμα να πέφτει μπροστα και να σηκώνετε μέχρι την ευθεία χωρίς να κάνει υπερέκταση
η άλλη που γίνετε στο έδαφος που κρατάνε τα πόδια και σηκώνουν τον κορμό επειδη ακριβως έχει υπεράκταση καπου ζορίζει τους σπονδύλους και δεν είναι τοσο σωστη η κίνηση
τωρα για άρσεις θανάτου και καλημέρες καλησπέρες ενω γυμνάζουν τις θεωρώ άχρηστο να τις κάνει κάποιος εφόσον υπάρχει καλύτερος τρόπος χωρίς να ζορίζει τον σκελετό
εγω με αυτούς τους ραχιαίους είχα δεί να πετάγονται οι ραχιαίοι μου σαν να είχα σαμάρι πίσω στη μεση , ακόμα και τωρα που δεν τους γυμνάζω καθόλου ξεχωρίζουν έντονα , απίστευτη ανάπτυξη και όλες τις άλλες απλα τις έκανα σαν μέρος της προπόνησης αλλα όχι αποκλειστικα για τούς ραχιαίους , σιγα μην έκανα άρση θανάτου για να γυμνάσω ραχιαίους , απλα έκανα πρίν την άρση θανάτου στον πάγκο ραχιαίων για προθέρμανση
η σε ενα μεσο γυμναζόμενο σιγα να μην τον έλεγα να κάνει άρση θανάτου να γυμνάσει ραχιαίους , μεγάλη χαζομάρα είναι εκτός αν θέλει να εκπαιδευτεί για χαμάλης , αυτα τα έκανα για χρόνια και κατάλαβα πόσο χαζομάρα έκανα αργότερα

απλα είχα στο πρόγραμμα της πλάτης τελευταία άσκηση ραχιαίους στον πάγκο και απο ένα σημείο και μετα να μην κάνω κανα εκατομύριο επαναλήψεις που λέει ο λόγος , χρησιμοποιούσα βάρος ενα δίσκο 10-20 κιλα για να βγάζω καμια 15-20 επαναλήψεις με το ζόρι

Steloukos
23-11-12, 03:10
κατα την γνώμη μου μια καλή άσκηση και αποτελεσματική για ραχιαίους είναι αυτη που γίνετε σε πάγκο και το σώμα να πέφτει μπροστα και να σηκώνετε μέχρι την ευθεία χωρίς να κάνει υπερέκταση
η άλλη που γίνετε στο έδαφος που κρατάνε τα πόδια και σηκώνουν τον κορμό επειδη ακριβως έχει υπεράκταση καπου ζορίζει τους σπονδύλους και δεν είναι τοσο σωστη η κίνηση
τωρα για άρσεις θανάτου και καλημέρες καλησπέρες ενω γυμνάζουν τις θεωρώ άχρηστο να τις κάνει κάποιος εφόσον υπάρχει καλύτερος τρόπος χωρίς να ζορίζει τον σκελετό
εγω με αυτούς τους ραχιαίους είχα δεί να πετάγονται οι ραχιαίοι μου σαν να είχα σαμάρι πίσω στη μεση , ακόμα και τωρα που δεν τους γυμνάζω καθόλου ξεχωρίζουν έντονα , απίστευτη ανάπτυξη και όλες τις άλλες απλα τις έκανα σαν μέρος της προπόνησης αλλα όχι αποκλειστικα για τούς ραχιαίους , σιγα μην έκανα άρση θανάτου για να γυμνάσω ραχιαίους , απλα έκανα πρίν την άρση θανάτου στον πάγκο ραχιαίων για προθέρμανση
η σε ενα μεσο γυμναζόμενο σιγα να μην τον έλεγα να κάνει άρση θανάτου να γυμνάσει ραχιαίους , μεγάλη χαζομάρα είναι εκτός αν θέλει να εκπαιδευτεί για χαμάλης , αυτα τα έκανα για χρόνια και κατάλαβα πόσο χαζομάρα έκανα αργότερα

απλα είχα στο πρόγραμμα της πλάτης τελευταία άσκηση ραχιαίους στον πάγκο και απο ένα σημείο και μετα να μην κάνω κανα εκατομύριο επαναλήψεις που λέει ο λόγος , χρησιμοποιούσα βάρος ενα δίσκο 10-20 κιλα για να βγάζω καμια 15-20 επαναλήψεις με το ζόρι

Βασικα ναι εχεις δικιο ακυρο αυτο που ειπα.Καταρχας οι αρσεις θανατου ειναι και πολυμυικη ασκηση και δεν μπορεις να πεις σε καποιον να την κανει σαν ασκηση για να προπονησει αποκλειστικα ραχιαιους.Ακυρο.

tyler_durden
23-11-12, 12:02
εγω κανω και καλημερες για ραχιαιους

οne way ticket to snap city..

κατα την γνώμη μου μια......

:clap:

6pack
23-11-12, 14:55
Oxi http://www.youtube.com/watch?v=s1krHEP-4ws εγω τισ κανω χωρις κιλα γιατι φοβαμαι τη μεση

Ναι στο βίντεο που δείχνεις αυτό που κάνει ο τύπος είναι το λιγότερο ριψοκίνδυνο... Πάντως οι καλημέρες επικεντρώνονται κυρίως στο σημείο hamstrings και μετά στους ραχιαίους.


κατα την γνώμη μου μια καλή άσκηση και αποτελεσματική για ραχιαίους είναι αυτη που γίνετε σε πάγκο και το σώμα να πέφτει μπροστα και να σηκώνετε μέχρι την ευθεία χωρίς να κάνει υπερέκταση
η άλλη που γίνετε στο έδαφος που κρατάνε τα πόδια και σηκώνουν τον κορμό επειδη ακριβως έχει υπεράκταση καπου ζορίζει τους σπονδύλους και δεν είναι τοσο σωστη η κίνηση
τωρα για άρσεις θανάτου και καλημέρες καλησπέρες ενω γυμνάζουν τις θεωρώ άχρηστο να τις κάνει κάποιος εφόσον υπάρχει καλύτερος τρόπος χωρίς να ζορίζει τον σκελετό
εγω με αυτούς τους ραχιαίους είχα δεί να πετάγονται οι ραχιαίοι μου σαν να είχα σαμάρι πίσω στη μεση , ακόμα και τωρα που δεν τους γυμνάζω καθόλου ξεχωρίζουν έντονα , απίστευτη ανάπτυξη και όλες τις άλλες απλα τις έκανα σαν μέρος της προπόνησης αλλα όχι αποκλειστικα για τούς ραχιαίους , σιγα μην έκανα άρση θανάτου για να γυμνάσω ραχιαίους , απλα έκανα πρίν την άρση θανάτου στον πάγκο ραχιαίων για προθέρμανση
η σε ενα μεσο γυμναζόμενο σιγα να μην τον έλεγα να κάνει άρση θανάτου να γυμνάσει ραχιαίους , μεγάλη χαζομάρα είναι εκτός αν θέλει να εκπαιδευτεί για χαμάλης , αυτα τα έκανα για χρόνια και κατάλαβα πόσο χαζομάρα έκανα αργότερα

απλα είχα στο πρόγραμμα της πλάτης τελευταία άσκηση ραχιαίους στον πάγκο και απο ένα σημείο και μετα να μην κάνω κανα εκατομύριο επαναλήψεις που λέει ο λόγος , χρησιμοποιούσα βάρος ενα δίσκο 10-20 κιλα για να βγάζω καμια 15-20 επαναλήψεις με το ζόρι

Οι ραχιαίοι δεν μπορούν να γίνουν και σε πάγκο ο οποίος χρησιμοποιείται και σαν πάγκος κοιλιακών;

Χριστοφορος123
23-11-12, 15:00
Ναι στο βίντεο που δείχνεις αυτό που κάνει ο τύπος είναι το λιγότερο ριψοκίνδυνο... Πάντως οι καλημέρες επικεντρώνονται κυρίως στο σημείο hamstrings και μετά στους ραχιαίους.



Οι ραχιαίοι δεν μπορούν να γίνουν και σε πάγκο ο οποίος χρησιμοποιείται και σαν πάγκος κοιλιακών;

Οχι μαν οι καλημερες επικεντρωνονται κυριως στους ραχιαιους και μετα μηριαια..αρκει να ξες να απομονωνεις τους ραχιαιους

nikos1234
23-11-12, 15:21
παιδια σκεφτομαι να παρωορθοστατες(αν με το καλο πουληθει ο παγκος)αλλα δε ξερω αν αυτοι που εχω διαλεξει σε καλη τιμη σχετικα ειναι καλοι και αν αξιζει....ή θα πανε τζαμπα λεφτα.....


http://www.christinsport.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1506&category_id=180&option=com_virtuemart&Itemid=1

6pack
23-11-12, 15:28
παιδια σκεφτομαι να παρωορθοστατες(αν με το καλο πουληθει ο παγκος)αλλα δε ξερω αν αυτοι που εχω διαλεξει σε καλη τιμη σχετικα ειναι καλοι και αν αξιζει....ή θα πανε τζαμπα λεφτα.....


http://www.christinsport.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1506&category_id=180&option=com_virtuemart&Itemid=1

Μια χαρά φαίνονται και από τιμή και από ποιότητα. Φαντάζομαι ότι πήρες νέο πάγκο έτσι?

manhell
23-11-12, 16:18
τριτη-ωμοι,τρικεφαλοι
πεμπτη-πλατη
σαββατο-ποδια
κυριακη-στηθος,δικεφαλοι

ειναι καλο αυτο το σπλιτ?ρωτω γιατι διαβασα οτι οι δευτερευουσες μυικες ομαδες πρεπει να επονται των μεγαλων..(αναφερομαι στους ωμους που ειναι πρωτοι του στηθους)

nikos1234
23-11-12, 16:32
Μια χαρά φαίνονται και από τιμή και από ποιότητα. Φαντάζομαι ότι πήρες νέο πάγκο έτσι?

οχι....αλλα οταν με το καλο πουληθει(ελπιζω να τον αγορασει αο αλλοσ)θα παρω....αλλα ξερεις τι.... αν παρω ξεχωριστους ορθοστατες δεν θα χρειαστω ο παγκος να εχει ορθοστατες...αλλα ειδα οτι ο παγκος http://www.apothema.gr/viking_mod-pfid-125-p ειναι μονο 10 ευρω πιο φθηνιος απο αυτον που εχει και ορθοστατες και μηχανημα ποδιων.http://www.apothema.gr/viking_mod-518qz-p


εσυ τι λες?

lila_1
23-11-12, 16:50
τριτη-ωμοι,τρικεφαλοι
πεμπτη-πλατη
σαββατο-ποδια
κυριακη-στηθος,δικεφαλοι

ειναι καλο αυτο το σπλιτ?ρωτω γιατι διαβασα οτι οι δευτερευουσες μυικες ομαδες πρεπει να επονται των μεγαλων..(αναφερομαι στους ωμους που ειναι πρωτοι του στηθους)

Μια χαρά είναι
Αυτό που λές το αναφέρουμε για μυικές ομάδες μέσα στην ίδια προπόνηση

manhell
23-11-12, 17:05
Μια χαρά είναι
Αυτό που λές το αναφέρουμε για μυικές ομάδες μέσα στην ίδια προπόνηση


ωραια!!ευχαριστω παρα πολυ :)

TRIANTAFYLLOU
23-11-12, 18:06
Ναι στο βίντεο που δείχνεις αυτό που κάνει ο τύπος είναι το λιγότερο ριψοκίνδυνο... Πάντως οι καλημέρες επικεντρώνονται κυρίως στο σημείο hamstrings και μετά στους ραχιαίους.



Οι ραχιαίοι δεν μπορούν να γίνουν και σε πάγκο ο οποίος χρησιμοποιείται και σαν πάγκος κοιλιακών;

με πολλους τρόπους μπορούν να γίνουν αλλα έτσι όπως λές και φαντάζομαι στον πάγκο κοιλιακών , ισχύει αυτο που είπα δεν γίνετε σωστα και στρεσάρει τους σπονδύλους όταν γίνετε υπερέκταση , ενω αν φεύγει το σώμα κάτω και σηκώνετε μέχρι την ευθεία εκεί γυμνάζουμε ραχιαίους χωρίς να στρεσάρουμε την μεση , στον πάγκο κοιλιακών μπρούμητα θέλουμε δεν θελουμε υπερέκταση θα κάνουμε
εκτός αν γίνουν σε ενα κανονικό πάγκο και κραταει κάποιος τα πόδια να μην φέρει τούμπα

manhell
23-11-12, 21:09
ωραια!!ευχαριστω παρα πολυ :)

και το οτι οι κοιλιακοι θα γινονται τριτη και πεμπτη μονο πειραζει?αντι ας πουμε τριτη ,σαββατο που φαινεται πιο σωστο στην μεταξυ τους αποσταση

Χριστοφορος123
23-11-12, 21:10
και το οτι οι κοιλιακοι θα γινονται τριτη και πεμπτη μονο πειραζει?αντι ας πουμε τριτη ,σαββατο που φαινεται πιο σωστο στην μεταξυ τους αποσταση

Μια χαρα ειμαι τριτη και πεμπτη.

manhell
23-11-12, 21:14
Μια χαρα ειμαι τριτη και πεμπτη.

το σπλιτ που ανεφερα απο πανω πως το κρινεις?

Χριστοφορος123
23-11-12, 21:17
Μαι χαρα ειναι ο διαχωρισμος:thumbup:

manhell
23-11-12, 21:19
Μαι χαρα ειναι ο διαχωρισμος:thumbup:

ευχαριστωωω :green:

nikos1234
24-11-12, 22:53
παιδια καλησπερα....ο πατερας μου ειναι 57 χρονων και εχει καποιους πονους στην πλατη στο πανω μερος...μου ειπς να του φτιαξω ενα προγραμμα...αλλα του ειπα να του φτιαξω για ολο το σωμα(πιεσεις-κωπηλατικη-μονοζυγο,πιεσεις ωμων κλπ)αλλα θελει να γυμνασει προς το πρων μονο τα σημεια οπου νιωθει πονους.....συγκεκριμενα.

ανω πλατη-πισω ωμοι-ανω τραπεζοειδης(κατω απο τον λαιμο)-πλαγιους ωμους και λιγο την εμπροθιους ωμους.....

αλλα θελε προς το παρων οπως μου ειπς να κανει μονοα σκησεις για τις παραπανω ομαδες και αν του αρεσει θα συνεχισει και με το υπολοιπο σωμα.....

σκεφτομαι καπως ετσι.

μονοζυγο ανοιχτη λαβη(αν και δεν γυμναζεται βγαζει 2 επαναληψεις)για ανω πλατη κυριως
μονοζυγο κλειστη λαβη] για ανω πλατη κυριως
προτασεις με αλτηρες για εμπροσθιους ωμους
πλαγια ανοιγματα ορθιος για πλαγιους ωμους
πλαγια ανοιγματα σε επικλινη για πισω ωμους

Πιστευετε οτι αν κανει αυτο το προγραμμα θα του φυγουν οι πονοι που εχει στην πλατη-πισω ωμοι-τραπεζοειδης-πλαγιοι ωμοι-μπροστινοι ωμοι?

oblivion
25-11-12, 14:55
καλησπερα παιδια δεν ξερω αν ειναι η σωστη ενοτηατα εδω για να ρωτησω κατι ειμαι καινουργιος στο σιτε.. θα ηθελα τι γνωμη σας για τις διπλες τριπλες προπονησεις γ καλυτερα αποτελεσματα.. γινεται ?? ειναι εφικτο?? εννοω πρωινη προπονηση βαρη/αεροβιο και απογευματινη εννοειται παντα με μεγαλη προσληψη θερμιδων και ξεκουραση.. γινεται?? θελω να ακουσω γνωμες.! ευχαριστω

nikoskaz
27-11-12, 20:36
Μεχρι τωρα κανω τον εξης .
1η μερα στηθος - δικεφαλα
2η μερα πλατη - τρικεφαλα
3η μερα ωμοι - ποδια
Ειναι καλυτερα να το αλλαξω σε
1η μερα στηθος - ωμοι
2η μερα πλατη - δικεφαλα- τρικεφαλα
3η μερα ποδια . θελω να δωσω εμφαση στα ποδια ειμαι πολυ πισω εκει , οποτε ειπα να τα βαλω μονα τους και να κανω περισσοτερες ασκησεις . τωρα κανω 3ασκησεις για ποδια και 1 γαμπες και λεω να κανω 4 ποδια 2 γαμπες > τι λετε??
επισης ισχυει αυτο που λενε πολλοι οτι δεν συνδιαζονται τα ποδια με ασκησεις αλλης μυικης ομαδας? για να επιτυγχανεται η καλυτερη δυνατη αιματωση τοπικα ( να μη στελνουμε το αιμα μια πανω , μια κατω )

Χριστοφορος123
27-11-12, 20:45
Βαλε ποδια μονα τους και κανε 3 ασκησεις τετρακεφαλο απο 3-4 σετ καθε ασκηση, 2-3 ασκησεις μηριαιο δικεφαλο 3-4 σετ καθε ασκηση (αμα κανεις 2 ασκησεις βαλε 4 σετ καθε ασκηση) και 1-2 γαμπες

Steloukos
27-11-12, 20:53
Βαλε ποδια μονα τους και κανε 3 ασκησεις τετρακεφαλο απο 3-4 σετ καθε ασκηση, 2-3 ασκησεις μηριαιο δικεφαλο 3-4 σετ καθε ασκηση (αμα κανεις 2 ασκησεις βαλε 4 σετ καθε ασκηση) και 1-2 γαμπες

+1 και να ξεκινας με βασικες ασκησεις ωστε να εχεις ενεργεια να βαζεις πολλα κιλα.

nikoskaz
27-11-12, 21:13
Ευχαριστω παιδια για τις γρηγορες απαντησεις :)

polo0
28-11-12, 17:03
κωπηλατική με μπάρα κανονική λαβή...με κωπηλατικη με μπάρα ανάποδη λαβή,ποια η διαφορά ? και η 2 ξερω πως ειναι για μαζα αλλα απο εκει και πέρα πια η διαφορα? :unsure:

Metropontix
29-11-12, 13:19
Το γυμναστηριο μ εκλεισε επ' αόριστον. :( Δεν έχω λεφτά δυστυχώς για άλλο.
Αν κάνω μονόζυγο-πουσ απς και κοιλιακους θα μπορέσω να διατηρηθώ μέχρι να ξανανοίξει σε κάνα μήνα; :(

nikos1234
29-11-12, 16:24
Το γυμναστηριο μ εκλεισε επ' αόριστον. :( Δεν έχω λεφτά δυστυχώς για άλλο.
Αν κάνω μονόζυγο-πουσ απς και κοιλιακους θα μπορέσω να διατηρηθώ μέχρι να ξανανοίξει σε κάνα μήνα; :(

ναι.κανε μονοζυγο ανοιχτη-κλειστη,καμψεις ανοιχτα-κανονικα-κλειστα-επικλινη καμψεις-κατακλινη καμψεις-αναποδες πιεσεις ωμων-βυθισεις στηθος-βυθισεις τρικεφαλα-ροκανισματα-πλαγιοι κοιλιακοι ποδηλατο -κατω κιλιακοι μονοζυγο

και σκουοτ-προβολες-ανυψωεις γαμπων με το βαρος του σωματος σου....

kwstasgr90
01-12-12, 00:09
Ποσταρω εδο μια ερωτησουλα γιατι πιστεύω ότι δεν θέλει τεράστια ανάλυση :
Λοιπόν, είμαι σε περίοδο γραμωσης και σε μια ερώτηση που έκανα στο φόρουμ για τις επανάληψης των ασκήσεων μου απάντησαν ότι για γραμωση κάνουμε 6-12 επανάληψης με αρκετα κιλα, τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής :
Κάνω 5 άσκησης σε μέρα που έχω πόδια με 12χ "κόκκινα"κιλα για εμένα αλλα δεν νιώθω το κάψιμο που νιώθω σε λιγότερα κιλα με περισσότερες επανάληψης, μήπως δεν γυμνάζονται καλα οι μυς μου ; Μήπως είναι καλύτερο να ανεβασω επανάληψης (με λιγότερα κιλα) για να νιώσω το κάψιμο;
Σας ευχαρηστω πολυ εκ των προτέρων .
P.s μόλις κατάλαβα ότι το ποσταρα σε λάθος τοπικ, παρακαλω να μεταφερθεί αν είναι εύκολο.

panakos
01-12-12, 10:36
6 με 12 επαναληψεις μαλλον εννοεις οτι κανεις ογκο και οχι γραμμωση για να λες κιολας κοκκινα κιλα!
φυσικα με λιγοτερα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις θα νιωσεις το καψιμο!
μαλλον μπερδευτηκες λιγο κωστα!η στα ειπαν λιγο λαθος:toast:

sobral
01-12-12, 15:15
6 με 12 επαναληψεις μαλλον εννοεις οτι κανεις ογκο και οχι γραμμωση για να λες κιολας κοκκινα κιλα!
φυσικα με λιγοτερα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις θα νιωσεις το καψιμο!
μαλλον μπερδευτηκες λιγο κωστα!η στα ειπαν λιγο λαθος:toast:

Δεν υπάρχουν αυτά πουθενά. Μόνο στην Ελλάδα της ασχετοσύνης κυκλοφορούν τέτοιες μ@λ@κίες. ΔΕΝ υπάρχει το "λίγα κιλά όγκος πολλά γράμμωση". ΚΑΙ στην γράμμωση θες κιλά (όσο γίνεται γιατί σε υποθερμιδική αναγκαστικά θα χάσεις λίγο από τη δύναμη σου) αλλά προσπαθείς όσο μπορείς να κρατήσεις τα κιλά σου. Με 15+ επαναλήψεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καείς...8-10 πιστεύω είναι ιδανικές για γράμμωση. Και το πρήξιμο, η αιμάτωση δεν είναι σημάδι ότι σε <πιάνει> η άσκηση απαραίτητα.;)

kwstasgr90
01-12-12, 15:58
Δηλαδη να συνεχίσω με 6-12 επανάληψης στα κιλα που μπορω και ας μην νιώθω κάψιμο;
Αναφέρομαι πάντα σε γραμωση..

sobral
01-12-12, 16:02
Δηλαδη να συνεχίσω με 6-12 επανάληψης στα κιλα που μπορω και ας μην νιώθω κάψιμο;
Αναφέρομαι πάντα σε γραμωση..

το 6 με 12 απέχει πάρα πολύ. Άλλα κιλά στις 6άρες άλλα στις 12άρες. Όσο ανεβαίνουν οι επαναλήψεις χαμηλώνουν και τα κιλά. Εγώ θα σου πρότεινα 8-10. Στο 70-75%.

kwstasgr90
01-12-12, 16:26
το 6 με 12 απέχει πάρα πολύ. Άλλα κιλά στις 6άρες άλλα στις 12άρες. Όσο ανεβαίνουν οι επαναλήψεις χαμηλώνουν και τα κιλά. Εγώ θα σου πρότεινα 8-10. Στο 70-75%.

Η αλήθεια είναι ότι εγω τις έβγαζα στις 12 με 90% +-
Θα δοκιμάσω αυτο που μου λες να δω αν θα φανει κάποια διαφορα.

sobral
01-12-12, 16:31
Η αλήθεια είναι ότι εγω τις έβγαζα στις 12 με 90% +-
Θα δοκιμάσω αυτο που μου λες να δω αν θα φανει κάποια διαφορα.

με 90% δεν τις έβγαζες με την καμία. Δεν ξέρεις τα όρια σου τότε...;)

kwstasgr90
01-12-12, 16:37
με 90% δεν τις έβγαζες με την καμία. Δεν ξέρεις τα όρια σου τότε...;)

Οταν λέω για 90% εννοω τη συγκεκριμένη στιγμη δηλαδη μπορει να κάνω leg extensions με 100kg σαν 1η ασκηση αλλα αν την βάζω σαν 4η να παίρνω 50kg δεδομένου του ότι έχω κάνει 3 ασκήσεις απο 4-5 σετ νωρίτερα.
(ίσως το διατυπωσα λάθος στην αρχη αλλα με το παράδειγμα που έδωσα πιστεύω να κατάλαβες πως το εννοω)
:)

s0k0s
01-12-12, 23:19
Δεν ειστε λιγο οφ τοπικ; :unsure:

kwstasgr90
02-12-12, 00:12
Δεν ειστε λιγο οφ τοπικ; :unsure:

Ναι συγνώμη, ζήτησα μεταφορά του ποστ αλλα μάλλον δεν το είδε κάποιος mod.

6pack
02-12-12, 19:44
Η άσκηση dumbbell pullover είναι περισσότερο για το κάτω στήθος ή για την πλάτη(φτερά)??

Χριστοφορος123
02-12-12, 20:09
Η άσκηση dumbbell pullover είναι περισσότερο για το κάτω στήθος ή για την πλάτη(φτερά)??

Eξαρταται πως θα την εκτελεσεις

6pack
02-12-12, 20:18
Eξαρταται πως θα την εκτελεσεις

Πχ εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=Qy6dn2i1lyI) κι δω (http://www.youtube.com/watch?v=6_3TJ_x-kzg) λέει ότι είναι και για τα 2 σημεία του σώματος... Δηλαδή από ότι κατάλαβα μπορείς να το εκτελείς είτε την ημέρα στήθους ή της πλάτης...:unsure:

nikos1234
02-12-12, 22:14
Πχ εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=Qy6dn2i1lyI) κι δω (http://www.youtube.com/watch?v=6_3TJ_x-kzg) λέει ότι είναι και για τα 2 σημεία του σώματος... Δηλαδή από ότι κατάλαβα μπορείς να το εκτελείς είτε την ημέρα στήθους ή της πλάτης...:unsure:

στο 1ο βιντεο πιανει πιο πολυ φτερα,ενω στο δευτερο πιο πολυ στηθος...γενικα οταν εχεις τα χερια τεντωμενα θεωρειται ασκηση πλατης ενω οταν τα εχεις λυγισμενα οπως τα εχει στο δευτερο βιντεο ο τυπος ειναι ασκηση στηθους.....

επισης συμμετεχουν οι ωμοι,τα τρικεφαλα-τα δικεφαλα +πλατη,στηθος.....ειναι η τοπ πολυαρθρικη,αλλα εγω δεν την εχω στο προγραμμα μου και γενικα πολυ λιγοι την εχουν

Χριστοφορος123
04-12-12, 16:58
Γεια σας παιδια..εχω μια ερωτηση..
Αμα καποιος πχ που κανει 3 φορες την εβδομαδα σκουωτ (δηλαδη κατι σαν προγραμμα δυναμης) βγαλει τα σκουωτ 5αρες επαναληψεις και κανει προβολες μπαρας 5αρες επαναληψεις θα μπορεσει να αποκτσει παρομοια μυικοτητα με απ'οτι θα αποκτουσε απο τα σκουωτ;

BlooDdeaD_MefiSt
04-12-12, 17:42
Γεια σας παιδια..εχω μια ερωτηση..
Αμα καποιος πχ που κανει 3 φορες την εβδομαδα σκουωτ (δηλαδη κατι σαν προγραμμα δυναμης) βγαλει τα σκουωτ 5αρες επαναληψεις και κανει προβολες μπαρας 5αρες επαναληψεις θα μπορεσει να αποκτσει παρομοια μυικοτητα με απ'οτι θα αποκτουσε απο τα σκουωτ;

Οχι καμια σχεση το ενα με το αλλο..Αν βγαλεις τα σκουοτ θα πρεπει να τα συμπληρωσεις με 3-4 ασκησεις και παλι το ιδιο αποτελσμα δυσκολο να το εχεις. Ειναι πολυ σημαντικη ασκηση για τα ποδια οπως και να το κανουμε καμια δεν την πλησιαζει. :turtle:

fatals
04-12-12, 18:34
Αν αλλαξω τα σφυρια με αυτο εδω θα ναι καλυτερα? Πιστευω στο μηχανημα ειναι καλυτερα, γιατι εχω μια σταθερη κινηση...

http://www.youtube.com/watch?v=pM7uyP6cXgY

nikos1234
04-12-12, 21:46
Αν αλλαξω τα σφυρια με αυτο εδω θα ναι καλυτερα? Πιστευω στο μηχανημα ειναι καλυτερα, γιατι εχω μια σταθερη κινηση...

http://www.youtube.com/watch?v=pM7uyP6cXgY
στο βιντεο εχει σκουατ....

fatals
04-12-12, 22:20
στο βιντεο εχει σκουατ....

Οπα εβλεπα λιγο lightweight baby. Αυτο ηθελα να δειξω

http://www.youtube.com/watch?v=n4OEwrT6J0k

nikos1234
04-12-12, 23:09
Οπα εβλεπα λιγο lightweight baby. Αυτο ηθελα να δειξω

http://www.youtube.com/watch?v=n4OEwrT6J0k

κομπλε εισα...αλλα ισως πεσεις λιγο σε κιλα.αυτη μου φαινεται πιο απομονοτικη.

fatals
04-12-12, 23:57
κομπλε εισα...αλλα ισως πεσεις λιγο σε κιλα.αυτη μου φαινεται πιο απομονοτικη.

Δεν με πολυ νοιαζουν τα κιλα, θα πειραματιστω :green:

fatals
05-12-12, 13:21
Η ορθια κωπηλατικη για ωμους με στραβομπαρα τι διαφορα εχει αμα την κανουμε με ισια μπαρα?

nikos1234
05-12-12, 15:22
Η ορθια κωπηλατικη για ωμους με στραβομπαρα τι διαφορα εχει αμα την κανουμε με ισια μπαρα?

λογικα δεν ενχολεισαι στους καρπους...

nikos1234
07-12-12, 17:50
παιδια,οταν εκανα πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη με ποναγαν οι ωμοι κατα την διαρκεια του σετ και στο διαλειμμα...αυτο τον πονο τον ενιωθα παντα οταν εκανα με αλτηρες πιεσεις...με την μπαρα δεν εχω προβλημα.

τι να κανω?

lila_1
07-12-12, 17:51
να κάνεις με μπάρα

nikos1234
07-12-12, 21:42
να κάνεις με μπάρα
δηλαδη δεν διορθωνεται?δεν μπορω να κανω κατι?

Χριστοφορος123
08-12-12, 01:33
Για ποιο λογο να κανεις κατι αφου σε πονανε;;
Κανε με μπαρα καλα λεει η Λιλα:thumbup:

spartan77
08-12-12, 01:43
παιδια,οταν εκανα πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη με ποναγαν οι ωμοι κατα την διαρκεια του σετ και στο διαλειμμα...αυτο τον πονο τον ενιωθα παντα οταν εκανα με αλτηρες πιεσεις...με την μπαρα δεν εχω προβλημα.

τι να κανω?

μηπως βαζεις πολλα κιλα στους αλτηρες?...δοκιμασε με λιγοτερα κιλα...αλλιως οπως λενε και οι υπολοιποι....κανε με μπαρα!

nikos1234
08-12-12, 17:58
μηπως βαζεις πολλα κιλα στους αλτηρες?...δοκιμασε με λιγοτερα κιλα...αλλιως οπως λενε και οι υπολοιποι....κανε με μπαρα!
εκανα με 12 κιλους 13 ρεπς μαι μετα αλλα 3 σετ με 14κιλους για 7 ρεπς...

στην μπαρα επικλινη βαζω 28 κιλα περιπου για 10....

αν βαλω λιγοτερα δεν θα με πιανει στο στηθος....οποτε...μαλλον θα κανω μονο μπαρα....αν και εχω καποια ασσυμετρια εμφανη σε μενα στο στηθος....

magavaTOUT
08-12-12, 18:11
Να "πιεζεις"/squeeze τους τραπεζοειδης και την ανω πλατη για να πιανεις περισσοτερο στηθος και οχι ωμους.

nikos1234
08-12-12, 21:32
Να "πιεζεις"/squeeze τους τραπεζοειδης και την ανω πλατη για να πιανεις περισσοτερο στηθος και οχι ωμους.

ετσι λες δεν θα με πονανε οι ωμοι?Με ποναγαν και κατα την διαρκεια του διαλειμματος....

sAVAZz
10-12-12, 21:53
ta rack deadlifts πιανουν το ιδιο με τις κλασικες αρσεις???ποια ειναι η διαφορα τους?εκτος του οτι δν καταπονουν τοσο την μεση να φανταστω..

6pack
10-12-12, 22:17
ta rack deadlifts πιανουν το ιδιο με τις κλασικες αρσεις???ποια ειναι η διαφορα τους?εκτος του οτι δν καταπονουν τοσο την μεση να φανταστω..

Κοίτα οι άρσεις θανάτου οι γνωστές είναι πρωτίστως για ραχιαίους ενώ με τεντωμένα πόδια πιάνει περισσότερο τους μηριαίους. Τώρα από παραλλαγές υπάρχουν αρκετές όπως η romanian deadlifts... η καθεμία παραλλαγή της βοηθά σε κάτι...

sAVAZz
10-12-12, 22:34
Ναι τα ξερω αυτα..απλα ρωτάω αμα σε ρακ κανει την ίδια δουλειά η οχι και ποια διαφορα τους με τις κανονικεσ..μιλάω πάντα για πλατη

Redbul
10-12-12, 23:50
Πώς μπορώ να μάθω να φτιάχνω δικά μου προγράμματα; Υπάρχει κάποιος οδηγός;

nikos1234
10-12-12, 23:58
βαζεις βασικες ασκησεις(σκουατ-αρσεις-πιεσεις στηθους-πιεσεις τρικεφαλων,πιεσεις ωμων,κωπξηλατικη,μονοζυγο κλπ)
και καποιες απομονοτικες...χωριζεις το σπλιτ σου σε οσες μερες μπορεις για προπονηση..1 φορα καθε εβδομαδα την μυικη ομαδα...
δες ετοιμα απο το φορυμ και κανες κανε παραλλαγες.

COBRA_STYLE
11-12-12, 00:25
Ναι τα ξερω αυτα..απλα ρωτάω αμα σε ρακ κανει την ίδια δουλειά η οχι και ποια διαφορα τους με τις κανονικεσ..μιλάω πάντα για πλατη

εννοεις που ξεκινας την εκτελεση απο καποιο υψος ε?

sAVAZz
11-12-12, 00:39
ναι ακριβως

COBRA_STYLE
11-12-12, 00:48
η διαφορα τους με τις κανονικες ειναι οτι αυτες πιανουν λιγοτερο τα ποδια,ειναι πιο ευκολες και ειναι και πιο ασφαλεις για τη μεση...δλδ δυσκολα θα κλεψεις και θα καμπουριασεις τη μεση.Ειναι κυριως για ραχιαιους-πλατη χαμηλα και μπορεις να φορτωσεις παραπανω κιλα.

sAVAZz
11-12-12, 00:53
σε ευχαριστω πολυ:)

giorgis12
11-12-12, 07:56
Παιδια για προγραμμα ογκου καλιτερα ειναι να κνεις 4χ12 η πυρ;μιδα 12-10-8-8
?

NASSER
11-12-12, 09:37
Δεν υπάρχει καλύτερο ή μη καλό πρόγραμμα. Μπορείς με συνδυασμό και προγραμματισμό να κάνεις και τα δυο και να πετύχεις ποιοτικό όγκο βάση προπόνησης.

nikos1234
11-12-12, 15:40
παιδια στην πυραμιδα 12-10-8-6 να φτανω σε ολα τα σετ μεχρι πληρη κοπωση(1 ρεπ πριν fail) ΄η 1 επαναληψη πριν την πληρη κοπωση?

στο μονοζυγο στην τελευταια ρεπ ειναι καλυτερο να κλεβω ανυψωβνοντας λιγο τα ποδια για να γινει ολοκληρη ή να κανω μιση επαναληψη?

κανω γυμνασιτκη σπιτι και ειμαι 14.

nikos1234
11-12-12, 23:22
και κατι ακομα παιδια...στις βυθισεις και στις καμψεις στηθους τα χερια να ειναι τελειως τεντωμενα οταν κανω την θετικη επαναληψη ή να μην τα τεντωνω τελειως για να μην φευγει η ενταση απο τους θωρακικους?

alexandro7
12-12-12, 22:47
na sas ρωτήσω αξίζει να γραφτώ σε ένα γυμναστήριο δίπλα απο τ σπίτι μ με 120 ευρώ τ χρόνο και τ πολύ 3 άτομα δλδ δεν θα πετυχένω πολύ κόσμο στα βάρη??μ λέει πως μ έκανε και χάρη και να μην πολυχρησιμοποιώ τον διάδρομο...ενώ 10λεπτά από τ σπίτι μ είναι ένα με 90 ευρώ τ χρόνο...αλλά τίγκα στον κόσμο...

warrior s
12-12-12, 23:05
na sas ρωτήσω αξίζει να γραφτώ σε ένα γυμναστήριο δίπλα απο τ σπίτι μ με 120 ευρώ τ χρόνο και τ πολύ 3 άτομα δλδ δεν θα πετυχένω πολύ κόσμο στα βάρη??μ λέει πως μ έκανε και χάρη και να μην πολυχρησιμοποιώ τον διάδρομο...ενώ 10λεπτά από τ σπίτι μ είναι ένα με 90 ευρώ τ χρόνο...αλλά τίγκα στον κόσμο...

Εξαρτάται από τα οικονομικά σου... Δεν είναι μεγάλη διαφορά τα 30 ευρώ πιστεύω. Εγώ να φανταστείς πληρώνω πάνω από 300 το χρόνο :( :weights: Εμείς από επαρχία έχουμε αυτό το πρόβλημα και πληρώνουμε περισσότερα πάντα

Tolis 1989
13-12-12, 17:41
Στο γυμναστήριο που πηγαίνω, ενώ έκανα κάποιες ασκήσεις, ήρθε ο γυμναστής και με διόρθωσε.Επειδή μου έκαναν εντύπωση οι παρατηρήσεις του θα τις γράψω εδώ για να μου πείτε την γνώμη σας αν θέλετε.

1) Έκανα στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα στο smith και την κατέβαζα μέχρι το στέρνο (να ακουμπάει) για να γίνει ολοκληρωμένη η άσκηση, και μου είπε να μην την κατεβάζω τόσο χαμηλά επειδή έτσι ήταν σαν να έκανα για στήθος.Το σωστό είπε είναι να την κατεβάζω μέχρι το πιγούνι.

2) ίδια περίπτωση και όταν έκανα εκτάσεις αλτήρων στον πάγκο για στήθος.Τα κατέβαζα όσο πιο χαμηλά μπορούσα με ελαφρά λυγισμένους τους αγκώνες κι εκείνος ήρθε και μου είπε να μην τα κατεβάζω τόσο χαμηλά. Όταν δοκίμασα με τον τρόπο τον δικό του είδα ότι γινότανε μισή δουλειά και δεν δούλευε ο μύς.

3)Επίσης όταν με είδε και έκανα τροχαλία οπισθολαίμια, μου είπε : Ποιός στην έχει μάθει αυτήν την άσκηση ?. . .θέλεις να τραυματίσεις τους ώμους σου?. . .Να κάνεις μόνο μπροστά!
Αυτό για τις οπισθολαίμιες το είχα ξανά ακούσει και στο γυμναστήριο του χωριού μου ότι έχουν καταργηθεί πλέον.

Υ.Γ
O μπαμπάς μου που του τα είπα, δεν συμφωνεί σε καμία απο τις 3 περιπτώσεις.Εσείς τι λέτε?. . . .μήπως είναι κάτι καινούριο και δεν το ξέρουμε?

NASSER
13-12-12, 18:01
Εγώ θα συμφωνήσω με τον πατέρα σου Τόλη.
Οι στρατιωτικές πιέσεις για ώμους με μπάρα, αν έχεις σωστή θέση την κατεβάζεις μέχρι εκεί που νιώθεις πως δουλεύει σωστά σε σένα. Παίζει ρόλο και η κλίση του πάγκου.Επίσης το ίδιο για τις οπισθολαίμιες που είτε τις κατεβάζεις μέχρι τέρμα κάτω στον αυχένα είτε στο ύψος των αυτιών.
Εκτάσεις για στήθος είμαι και εγώ της άποψης όσο μεγαλύτερη κίνηση τόσο το καλύτερο. Ουσιαστικά είναι άσκηση που ο μυς αντιστέκεται στη διάταση.

Ο Γυμναστής μάλλον ήταν νέας σχολής που μαθαίνουν να γίνονται οι ασκήσεις όσο γίνεται με πιο ασφαλή τρόπο για να μην υπάρξουν τραυματισμοί. Δεν είναι λάθος αλλά το κάτι παραπάνω όπως διαπιστώνεις και ο ίδιος δουλεύει τη λεπτομέρεια.

COBRA_STYLE
13-12-12, 18:59
Στο γυμναστήριο που πηγαίνω, ενώ έκανα κάποιες ασκήσεις, ήρθε ο γυμναστής και με διόρθωσε.Επειδή μου έκαναν εντύπωση οι παρατηρήσεις του θα τις γράψω εδώ για να μου πείτε την γνώμη σας αν θέλετε.

1) Έκανα στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα στο smith και την κατέβαζα μέχρι το στέρνο (να ακουμπάει) για να γίνει ολοκληρωμένη η άσκηση, και μου είπε να μην την κατεβάζω τόσο χαμηλά επειδή έτσι ήταν σαν να έκανα για στήθος.Το σωστό είπε είναι να την κατεβάζω μέχρι το πιγούνι.

2) ίδια περίπτωση και όταν έκανα εκτάσεις αλτήρων στον πάγκο για στήθος.Τα κατέβαζα όσο πιο χαμηλά μπορούσα με ελαφρά λυγισμένους τους αγκώνες κι εκείνος ήρθε και μου είπε να μην τα κατεβάζω τόσο χαμηλά. Όταν δοκίμασα με τον τρόπο τον δικό του είδα ότι γινότανε μισή δουλειά και δεν δούλευε ο μύς.

3)Επίσης όταν με είδε και έκανα τροχαλία οπισθολαίμια, μου είπε : Ποιός στην έχει μάθει αυτήν την άσκηση ?. . .θέλεις να τραυματίσεις τους ώμους σου?. . .Να κάνεις μόνο μπροστά!
Αυτό για τις οπισθολαίμιες το είχα ξανά ακούσει και στο γυμναστήριο του χωριού μου ότι έχουν καταργηθεί πλέον.

Υ.Γ
O μπαμπάς μου που του τα είπα, δεν συμφωνεί σε καμία απο τις 3 περιπτώσεις.Εσείς τι λέτε?. . . .μήπως είναι κάτι καινούριο και δεν το ξέρουμε?

Εγω απο την αλλη θα συμφωνησω με το γυμναστη στο 2ο σιγουρα.Δεν υπαρχει κανενας λογος να κατεβαζεις τους αλτηρες κατω απο την ευθεια των ωμων.Με το να πηγαινεις τοσο κατω σε αυτη την ασκηση δεν γυμναζεις παραπανω το στηθος...οταν φτανεις τοσο κατω,κατα το ανεβασμα ολο το βαρος σχεδον το παιρνουν οι ωμοι και τα δικεφαλα μετα,γιαυτο πολλοι εχουν κοψει δικεφαλο σε βαριες εκτασεις.

NASSER
13-12-12, 19:19
COBRA_STYLE δεν είναι όλες οι ασκήσεις για βαριά κιλά. Εκεί γίνεται το λάθος. εσυ λες πως κόψανε δικέφαλα, εγω σου λέω και τρικέφαλα, όσο τρελό και να ακούγεται.

COBRA_STYLE
13-12-12, 19:24
συμφωνω,δεν ειναι ολες για πολλα κιλα.Το παραδειγμα το εδωσα για να δειξω οτι ζοριζονται πολυ και τα δικεφαλα πηγαινοντας τοσο κατω και σε συνδυασμο με τα πολλα κιλα γινονται οι τραυματισμοι.

alexandro7
13-12-12, 22:11
η κωπηλατική με αλτήρες σε επιληνη πάγκο είναι καλύτερα απο όρθια ???

COBRA_STYLE
13-12-12, 22:16
αλλη ασκηση η μια αλλη ασκηση η αλλη.

alexandro7
13-12-12, 22:25
αλλη ασκηση η μια αλλη ασκηση η αλλη.

pia einai h diafora??και τι να κάνω καλύτερα ανοίγματα αλτήρων σε οριζόντιο ή επίκλινη??

COBRA_STYLE
13-12-12, 22:52
η διαφορα ειναι οτι δεν πιανουν ακριβως το ιδιο κομματι της πλατης.

Οσο για την αλλη ερωτηση,εγω προτιμω τις εκτασεις σε οριζοντιο.

tyler_durden
14-12-12, 12:35
παιδια,οταν εκανα πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη με ποναγαν οι ωμοι κατα την διαρκεια του σετ και στο διαλειμμα...αυτο τον πονο τον ενιωθα παντα οταν εκανα με αλτηρες πιεσεις...με την μπαρα δεν εχω προβλημα.

τι να κανω?

λογικα κατεβαζεις τον αλτηρα στο υψος των ωμων σου και οχι λιγο πανω απο τη ρογα οπως πρεπει στον επικλινη..
τον αλτηρα μην τον κοψεις,ειναι ανωτερη ασκηση απο τη μπαρα!




Ναι τα ξερω αυτα..απλα ρωτάω αμα σε ρακ κανει την ίδια δουλειά η οχι και ποια διαφορα τους με τις κανονικεσ..μιλάω πάντα για πλατη

με τα ρακ λιφτς αποκλειεις αυτοματα τη μιση κινηση,για αυτο και φορτωνεις περισσοτερα..λιγοτερη δουλεια για τα ποδια σου δλδ..

na sas ρωτήσω αξίζει να γραφτώ σε ένα γυμναστήριο δίπλα απο τ σπίτι μ με 120 ευρώ τ χρόνο και τ πολύ 3 άτομα δλδ δεν θα πετυχένω πολύ κόσμο στα βάρη??μ λέει πως μ έκανε και χάρη και να μην πολυχρησιμοποιώ τον διάδρομο...ενώ 10λεπτά από τ σπίτι μ είναι ένα με 90 ευρώ τ χρόνο...αλλά τίγκα στον κόσμο...
προσεχε μη βαρεσει κανονι το φθηνο-αδειο,και μεινεις με την αποδειξη στο χερι!

sAVAZz
14-12-12, 13:33
εχω δει αρκετους τυπους στο μηχανημα για πιεσεις ωμους να κα8ονται αναποδα και να παιζουν τις πιεσεις....τι μοιρα του ωμου πιανει η συγκεκριμενη 8εση???

NASSER
14-12-12, 13:47
Εξαρτατάται τι μοίρα πιάνει αρχικά το μηχάνημα, αν και πλέον τα περισσότερα ρυθμίζονται να πιάνουν τις δυο ακριανές.

sAVAZz
14-12-12, 14:01
συγκεκριμενα λεω αυτο http://www.youtube.com/watch?v=cr2j5Wigopw...το κλασικο δλδ...οποτε τι το κανω τι το κανω αναποδα πιανουν ακριβως τις ιδιες μοιρες?

NASSER
14-12-12, 14:14
Θα έλεγα να την κάνεις κλασικά την άσκηση. Δεν χρειάζεσαι παραλλαγές. Για δεύτερη άσκηση πιέσεων διάλεξε πιέσεις με αλτήρες.

Efthimis__
14-12-12, 17:26
Αυτή η άσκηση πώς ονομάζεται στα ελληνικά;;; (http://www.muscleandstrength.com/exercises/reverse-grip-one-arm-tricep-pushdown.html)
Ευχαριστώ in advance...

nikos1234
14-12-12, 18:11
πιεσεις σε τροχαλια με αναποδη λαβη

nikos1234
15-12-12, 01:31
παιδια,οπως ειχα πει πιεσεις με αλτηρες οταν κανω με πονανε οι ωμοι...και οταν κανω με μπαρα νιωθω πολυ τους τρικεφαλους μου....

και εχω και ασσυμετρια στο στηθος....τι να κανω?

επιπλεον,γαμπες καθιστος δεν με πιανουν(ή μαλλον ακομη και αν με πιασουν θελω 50-60 κιλα)...και κανω γυμναστικη σπιτι...κανω με λυγισμεντα τα ποδια...τ εχω δει σε ενα βιβιλιο,οτι με λυγισμενα ποδια πιανει χαμηλα την γαμπα κοντα στο αστραγαλο...ισχυει?δηλαδη μπορω αντι για καθιστος να κανω με λυγισμενο το πόδι?

υγ.βαζω παντα 1 2.5 κιλο δισκο κατω απο την φτερνα μου....οταν κανω γαμπες...ειναι οκ?

NASSER
15-12-12, 01:35
Εγώ θα έλεγα να ασχοληθείς με άλλο σπορ.. πολύ προβληματικός μας βγήκες ... :P

Χριστοφορος123
15-12-12, 11:36
Εγώ θα έλεγα να ασχοληθείς με άλλο σπορ.. πολύ προβληματικός μας βγήκες ... :P

χαχαχαχααχ:green::green:
Ναι ρε Νικο κι εσυ μην το ζαλιζεις πολυ και κανεις συνεχεια ερωτησεις αφου ξερεις την απαντηση...
Μην κανεις με αλτηρες
Και με τη μπαρα μαθε να απομονωνεις το στηθος οσο πιο καλα γινεται..θεμα εμπειριας ειναι θα το καταλαβεις σιγα σιγα
Και σιγα την ασυμμετρια που εχεις..τετοια ασυμμετρια εχει το 95% του πληθυσμου.
Επισης για να δεις ασυμμετρια πρεπει πρωτα να εχεις χτισει καποια χ μαζα που εσυ ακομη δεν την εχεις..(οχι οτι δεν εισαι γυμνασμενος..καταλαβαινεις τι ενοω)

nikos1234
15-12-12, 17:36
Εγώ θα έλεγα να ασχοληθείς με άλλο σπορ.. πολύ προβληματικός μας βγήκες ... :P
χαχαχα και πουσε ακομα:PΧθες εκανα ποδια και πιαστηκα μονο απο την δεξια μερια των ραχιαιων....πως γινεται αυτο?:unsure:

παιζει να εκανα καμια μαλακια στην προπονηση?

nikos1234
15-12-12, 17:42
χαχαχαχααχ:green::green:
Ναι ρε Νικο κι εσυ μην το ζαλιζεις πολυ και κανεις συνεχεια ερωτησεις αφου ξερεις την απαντηση...
Μην κανεις με αλτηρες
Και με τη μπαρα μαθε να απομονωνεις το στηθος οσο πιο καλα γινεται..θεμα εμπειριας ειναι θα το καταλαβεις σιγα σιγα
Και σιγα την ασυμμετρια που εχεις..τετοια ασυμμετρια εχει το 95% του πληθυσμου.
Επισης για να δεις ασυμμετρια πρεπει πρωτα να εχεις χτισει καποια χ μαζα που εσυ ακομη δεν την εχεις..(οχι οτι δεν εισαι γυμνασμενος..καταλαβαινεις τι ενοω)

:thumbup:

alexandro7
15-12-12, 23:07
κάνει καλό να σφίγγω στα διαλείμματα των σετ στους αντοίστιχους μυς σε περίοδο όγκου????δηλαδή να κάνω ένα μικρό ποζάρισμα

dorita
15-12-12, 23:37
κάνει καλό να σφίγγω στα διαλείμματα των σετ στους αντοίστιχους μυς σε περίοδο όγκου????δηλαδή να κάνω ένα μικρό ποζάρισμα

κανεις πλακα ετσι;;

warrior s
15-12-12, 23:41
κάνει καλό να σφίγγω στα διαλείμματα των σετ στους αντοίστιχους μυς σε περίοδο όγκου????δηλαδή να κάνω ένα μικρό ποζάρισμα

Τι εννοείς να κάνει καλό? Δηλαδή θες ανάμεσα στα σετ να πηγαίνεις στους καθρέφτες να σφίγγεις τους μυς? Ούτε κακό ούτε καλό κάνει. Απλά κάποιοι μπορεί να σε κοιτάξουν περίεργα. Κάθε curl monkey το κάνει αυτό σχεδόν σε κάθε προπόνηση :bodybuilder2:

NASSER
16-12-12, 00:41
κάνει καλό να σφίγγω στα διαλείμματα των σετ στους αντοίστιχους μυς σε περίοδο όγκου????δηλαδή να κάνω ένα μικρό ποζάρισμα

Βοηθάει στο μυικό διαχορισμό. Αμα μπορείς το κάνεις αλλά δεν χρειαζεσαι καθρέφτη... διακρητικά ..

nikos1234
16-12-12, 00:48
Βοηθάει στο μυικό διαχορισμό. Αμα μπορείς το κάνεις αλλά δεν χρειαζεσαι καθρέφτη... διακρητικά ..

Αληθεια Nasser?Πρωτη φορα το ακουω...με ποια λογικη ομως!?

Και να σε ρωτησω και κατι ακομα...χθες εκανα ποδια και πιαστηκα στους ραχιαους αλλα μονο απο την δεξια πλευρα...πως γινεται?

παιζει να εκανα καμια βλακεια στην προπονηση?

για μυικη αναπτυξη τι τεμπο λες?2-1-2?:unsure:

Χριστοφορος123
16-12-12, 00:51
Βοηθάει στο μυικό διαχορισμό. Αμα μπορείς το κάνεις αλλά δεν χρειαζεσαι καθρέφτη... διακρητικά ..

Σοβαρα μιλας τωρα η μας δουλευεις;; :green::green:

Nikolas_mk2
16-12-12, 01:00
Βοηθάει στο μυικό διαχορισμό. Αμα μπορείς το κάνεις αλλά δεν χρειαζεσαι καθρέφτη... διακρητικά ..

Πραγματι,το εχω ακούσει απο πολλους αυτό,οχι όμως στα κενα των σετ,απλως στο τελος της προπονησης ενα δυνατό ποζαρισμα(συσφιξη δλδ)των μυων που δουλεψαν... :thumbup:

nikos1234
16-12-12, 01:02
Πραγματι,το εχω ακούσει απο πολλους αυτό,οχι όμως στα κενα των σετ,απλως στο τελος της προπονησης ενα δυνατό ποζαρισμα(συσφιξη δλδ)των μυων που δουλεψαν... :thumbup:

μονο στον βασικο μυ ή και στους δευτερευων?πχ εκανα στηθος,θα κανω και στο στηθος και τρικεφαλους-ωμους ή μονο στηθος?

που το στηρθζετε αυτο ομως?:unsure:ξερει καποιος?

sAVAZz
16-12-12, 02:37
εννοειται πως βοη8αει το ποζαρισμα μετα τα σετ....γτ νομιζετε οτι οι επαγγελματιες στα βιντεο μετα απο κα8ε σετ ποζαρουν????για να το παι3ουν καποιοι στους γυρω τους...???:P:P

NASSER
16-12-12, 13:25
Αληθεια Nasser?Πρωτη φορα το ακουω...με ποια λογικη ομως!?

Και να σε ρωτησω και κατι ακομα...χθες εκανα ποδια και πιαστηκα στους ραχιαους αλλα μονο απο την δεξια πλευρα...πως γινεται?

παιζει να εκανα καμια βλακεια στην προπονηση?

για μυικη αναπτυξη τι τεμπο λες?2-1-2?:unsure:

Προσπάθησε να περιορίσεις τις ανούσιες απορίες σου. Η απάντησ που έλαες πριν είχε μια σοβαρότητα. Τωρα να πόνεσε ο ραχιαίος σου ή το κεφάλι σου ή οτιδηποτε άλοο δεν είναι θέμα δικου σου λάθους. Μην κάνεις τετοιες απορίες που δεν κολλάνε στην αναγνώριση του λάθους που έχεις κάνει.

Χρήστος Τριανταφύλλου
16-12-12, 14:12
Πραγματι,το εχω ακούσει απο πολλους αυτό,οχι όμως στα κενα των σετ,απλως στο τελος της προπονησης ενα δυνατό ποζαρισμα(συσφιξη δλδ)των μυων που δουλεψαν... :thumbup:

Ναι...πραγματικα βοηθαει ,μετα την προπονηση μερικες ποζες .
Η γνωμη μου ειναι να γινεται πιο εντατικα πριν απο καποιο αγωνα ,η εστω οταν ειναι καποιος σε περιοδο γραμωσης κ θελει να βγει στην παραλια πιο τονισμενος.
Αυτο το αιτιολογω γιατι το διαστημα που θελεις να δηξεις κατι ,το σωμα δεχεται κατι καινουργιο εντονα κ αντιδρα πιο θετικα απο το να ποζαρεις εντονα συνεχεια ολο τον χρονο. Οπως ειπα ,γνωμη μου φυσικα.
Εξαλλου οταν ποζαρεις σε σταδιο βελτιωσης ανεβαζει κ την ψυχολογια σου ,οποτε το τερπνον μετα του ωφελιμου;)

nikos1234
16-12-12, 14:17
Ναι...πραγματικα βοηθαει ,μετα την προπονηση μερικες ποζες .
Η γνωμη μου ειναι να γινεται πιο εντατικα πριν απο καποιο αγωνα ,η εστω οταν ειναι καποιος σε περιοδο γραμωσης κ θελει να βγει στην παραλια πιο τονισμενος.
Αυτο το αιτιολογω γιατι το διαστημα που θελεις να δηξεις κατι ,το σωμα δεχεται κατι καινουργιο εντονα κ αντιδρα πιο θετικα απο το να ποζαρεις εντονα συνεχεια ολο τον χρονο. Οπως ειπα ,γνωμη μου φυσικα.
Εξαλλου οταν ποζαρεις σε σταδιο βελτιωσης ανεβαζει κ την ψυχολογια σου ,οποτε το τερπνον μετα του ωφελιμου;)
Καλησπερα!

μονο μετα την προπονηση ή και κατα την διαρκεια των σετ?
για ποση ωρα περιπου?
μονο τις βασικες μυικες ομαδες που γυμνασουμε ή και τις δευτερευων?δηλαδη αμα εγω εχω κανει στηθος-τρικεφαλο να κανω ποζαρισμα στο τελος και σε ωμους?

alexandro7
16-12-12, 14:53
μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η διαφορά πιέσεων στήθους σε ίσιο πάγκο,σε επικλινή και κατακλινή?? ποια να κάνω για να μου κατέβει πιο κάτω το στήθος και να γεμίσει το πάνω μέρος???

NASSER
16-12-12, 15:04
Γυμνάζεται το στήθος από τρεις διαφορετικές γωνίες και μακροπρόθεσμα μπορεί να επιφέρει γέμισμα από τη γωνία που το γυμνάζεις συνέχεια. Εδώ από προσωπική άποψη θα πω πως δεν θεωρώ απαραίτητο να γίνονται και οι τρεις κινήσεις. Σίγουρα ο ίσιος πάγκος βοηθάει να ανεβάσουμε κιλά και αυτό κατά επέκταση σημαίνει περισσότερος όγκος. Ο επικλινής είναι ο πιο δύσκολος αλλά τα αποτελέσματα του είναι τα πιο επιθυμητά, δηλαδή γεμίζει το στήθος ψηλά.
Με διαφορετική τεχνική κατέβασμα της μπάρας στον ίσιο πάγκο επίσης μπορεί κάποιος να πετύχει διόγκωση του μυ στην άνω πλευρά αλλά και στην κάτω επίσης με διαφορετική τεχνική.
Το bodybuilding που ουσιαστικά στοχεύει στο να μεγαλώσουν οι μυς με με καλή αισθητική και αναλογία, βασίζεται στο γυμναστήριο στην επιλογή σωστής τεχνικής προπόνησης, που είναι διαφορετική για τον καθένα. Αυτό το κάνει να ξεχωρίζει ουσιαστικά από την προπόνηση με βάρη άλλων αθλημάτων.

Χρήστος Τριανταφύλλου
16-12-12, 16:13
Καλησπερα!

μονο μετα την προπονηση ή και κατα την διαρκεια των σετ?
για ποση ωρα περιπου?
μονο τις βασικες μυικες ομαδες που γυμνασουμε ή και τις δευτερευων?δηλαδη αμα εγω εχω κανει στηθος-τρικεφαλο να κανω ποζαρισμα στο τελος και σε ωμους?

Συνηθως μετα την προπονηση ,αλλα κ καμια ενδιαμεσα να πατας ,δεν χαθηκε κ ο κοσμος. Γενικα δεν χρειαζεται να διυλιζουμε κ τον κωνωπα για το θεμα ,αμα σου βγαινει καποια στιγμη ανεξαρτητα τι μερος του σωματος προπονεις εκεινη την ημερα ριχνεις κ κανενα σφιξιμο;)

alexandro7
16-12-12, 17:24
Γυμνάζεται το στήθος από τρεις διαφορετικές γωνίες και μακροπρόθεσμα μπορεί να επιφέρει γέμισμα από τη γωνία που το γυμνάζεις συνέχεια. Εδώ από προσωπική άποψη θα πω πως δεν θεωρώ απαραίτητο να γίνονται και οι τρεις κινήσεις. Σίγουρα ο ίσιος πάγκος βοηθάει να ανεβάσουμε κιλά και αυτό κατά επέκταση σημαίνει περισσότερος όγκος. Ο επικλινής είναι ο πιο δύσκολος αλλά τα αποτελέσματα του είναι τα πιο επιθυμητά, δηλαδή γεμίζει το στήθος ψηλά.
Με διαφορετική τεχνική κατέβασμα της μπάρας στον ίσιο πάγκο επίσης μπορεί κάποιος να πετύχει διόγκωση του μυ στην άνω πλευρά αλλά και στην κάτω επίσης με διαφορετική τεχνική.
Το bodybuilding που ουσιαστικά στοχεύει στο να μεγαλώσουν οι μυς με με καλή αισθητική και αναλογία, βασίζεται στο γυμναστήριο στην επιλογή σωστής τεχνικής προπόνησης, που είναι διαφορετική για τον καθένα. Αυτό το κάνει να ξεχωρίζει ουσιαστικά από την προπόνηση με βάρη άλλων αθλημάτων.

ok

procop
16-12-12, 21:38
σκεφτομαι να βαλω στο προγραμμα μου αυτη την ασκηση, καθισματα με μεγαλο ανοιγμα, θεωρειται οτι προκαλει στρες στην μεση?(καθως πασχω απο σπονδυλολισθηση) ,γενικα δουλευω με 60% της μεγιστης στα καθισματα.

το προγραμμα ποδιων μου ειναι το εξης

ποδηλατο 5 λεπτα
καθισματα σμιθ μεσσαιο ανοιγμα 3*12
λεγ εξτ ενα ποδι 3*12
καθισματα σμιθ η ελευθερα με μεγαλο ανοιγμα (το σκεφτομαι) 3*10
καρλ 4*12 (γενικα τα καρλ τα βαριεμαι αλλα τα κανω)
προσαγωγους 3*12
γαμπες 5 *15
διατασεις 3-5 λεπτα

γενικα τον τελευταιο καιρο με την ζωνη δεν εχω ενοχλησεις στη μεση, αλλα κατεβαινω μεχρι παραλληλο,αν παω πιο κατω με χτυπαει..προχτες μετα απο 8 μηνες εκανα 110 8 αρα σμιθ και δεν με ενοχλησε,περισσοτερο τεστ ηταν να δω που βρισκομαι και απο δυναμη και απο μεση!!

grtech
16-12-12, 22:08
Γεια σου Προκόπη. :welcome:

Λογικά όσο πιο πολύ κρατάς οριζόντια τον άνω κορμό κατα την διάρκεια της κίνησης τόσο περισσότερο εξαλείφεις τις πιέσεις που δέχεται η μέση, αλλα όλα αυτά είναι θεωρητικά.

Ξεκίνα με λίγα κιλά σαν προθέρμανση την άσκηση πριν τα βασικά καθίσματα που παίζεις συνήθως και αν δεν σε ενοχλεί ανεβάζεις κιλά σιγά σιγά.

grtech
16-12-12, 22:26
Διόρθωση: αντικατέστησε την λέξη οριζόντια με κάθετα

procop
16-12-12, 22:29
θενκς γιωργο

καπω ετσι λεω να το κανω, αν και σε αρθρα υποστηριζουν οτι το μεγαλο ανοιγμα περιοριζει το στρεσ στην μεση..αλλα οπως λες ειναι ολα θεωρητικα

warrior s
16-12-12, 22:34
θενκς γιωργο

καπω ετσι λεω να το κανω, αν και σε αρθρα υποστηριζουν οτι το μεγαλο ανοιγμα περιοριζει το στρεσ στην μεση..αλλα οπως λες ειναι ολα θεωρητικα

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τα γόνατα..Δοκίμασε να κάνεις low bar squat το οποίο το θεωρώ ασφαλέστερο για τα γόνατα αλλά και για τη μέση :)

nikos1234
16-12-12, 22:54
Συνηθως μετα την προπονηση ,αλλα κ καμια ενδιαμεσα να πατας ,δεν χαθηκε κ ο κοσμος. Γενικα δεν χρειαζεται να διυλιζουμε κ τον κωνωπα για το θεμα ,αμα σου βγαινει καποια στιγμη ανεξαρτητα τι μερος του σωματος προπονεις εκεινη την ημερα ριχνεις κ κανενα σφιξιμο;)

ωραια!Να σαι καλα....

Εχεις μηπως κανα αλλο τοπικ μου να το αναλυει λιγο!?(δεν ξερω αν υπαρχει)

alexandro7
16-12-12, 23:06
δεν υπάρχει

procop
17-12-12, 16:22
Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τα γόνατα..Δοκίμασε να κάνεις low bar squat το οποίο το θεωρώ ασφαλέστερο για τα γόνατα αλλά και για τη μέση :)

low bar δεν μπορω να κανω,καθως κανω στο σμιθ καθισματα..επισης δεν κατεβαιω χαμηλα και δεν χρησιμοποιω μεγαλα φορτια..ανεβαζω ενταση με μικρα διαλειμματα και με φορτια γυρω στο 60-70% της μεγιστης..μεχτρι στιγμης κανενα προβλημα με την μεση μου, καποιες φορες ξεχναω οτι υπηρξε προβλημα.Αν κανω βαθυ αρχιζουν τα προβληματα.

alexandro7
18-12-12, 14:02
να σας ρωτήσω στα σουπερσετ παράδειγμα κάνω πιέσεις στήθους σε ίσιο και καπάκι επικλινή...δλδ κάνω ένα σετ ίσιο πάγκο αμέσως ένα σετ επικλινή και μετά ξεκούραση ή συνεχίζω πάλι ίσιο και μετά επικλινή και πάλι τα ίδια και μόλις τελειώσω 4 σετ για το καθένα ξεκουράζομαι...???

Arkouda
18-12-12, 14:31
'Eνα σετ ίσιο πάγκο αμέσως ένα σετ επικλινή και μετά ξεκούραση

nikos1234
18-12-12, 15:38
παιδια,στις εκτασεις θεωρειται καλυτερο να κατεβαινεται μεχρι κατω-κατω ή οπως συηνηθιζεται?(το χερι λιγο πιο κατω απο υο υψος ωμων)?

alexandro7
18-12-12, 15:44
παιδια,στις εκτασεις θεωρειται καλυτερο να κατεβαινεται μεχρι κατω-κατω ή οπως συηνηθιζεται?(το χερι λιγο πιο κατω απο υο υψος ωμων)?

ποιες εκτάσεις?

Χριστοφορος123
18-12-12, 15:44
ποιες εκτάσεις?

Λεγονται και ανοιγματα..

nikos1234
18-12-12, 21:26
Αυτοι οι ορθοστατες ειναι καλοι λετε για σπιτι τους θελω...?http://www.christinsport.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1506&category_id=180&option=com_virtuemart&Itemid=1

goldenera
18-12-12, 22:53
Καλοί φαίνονται αλλά για πολλά κιλά δεν τους 'κόβω'. Δες αν στα χαρακτηριστικά τους αναφέρεται το βάρος που μπορούν να υποστηρίξουν. Πάντως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει μεγάλη ποικιλία και προσιτές τιμές και ευκολίες, από ότι κατάλαβα όταν είχα αγοράσει παλαιότερα.

COBRA_STYLE
18-12-12, 22:58
παιδια,στις εκτασεις θεωρειται καλυτερο να κατεβαινεται μεχρι κατω-κατω ή οπως συηνηθιζεται?(το χερι λιγο πιο κατω απο υο υψος ωμων)?

οχι πιο κατω απο την ευθεια των ωμων,μεχρι την ευθεια.

nikos1234
19-12-12, 00:09
οχι πιο κατω απο την ευθεια των ωμων,μεχρι την ευθεια.

εννοεις ο αλτηρας να μην ειναι κατω απο την ευθεια των ωμων ή ο δικεφαλος?:unsure:

γιατι σε ολα τα βιντεο ο δικεφαλος ειναι πιο κατω απο τον ωμο...

nikos1234
19-12-12, 00:12
Καλοί φαίνονται αλλά για πολλά κιλά δεν τους 'κόβω'. Δες αν στα χαρακτηριστικά τους αναφέρεται το βάρος που μπορούν να υποστηρίξουν. Πάντως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει μεγάλη ποικιλία και προσιτές τιμές και ευκολίες, από ότι κατάλαβα όταν είχα αγοράσει παλαιότερα.

Στα χαρακτηρηστικα λεει οτι μπορουν να σηκωσουν πανω απο 250 κιλα!Και δεν φαινεται...

Το υψος ειναι απο 0.80 εως 1.20...Μαλλον δεν πολυκανει....?μου φαινονται κοντοι...

βασικα εγω θελω να κανω σκουατ-πιεσεις στηθους κλπ δηλαδη ολες τις ασκησεις...

warrior s
19-12-12, 00:24
Στα χαρακτηρηστικα λεει οτι μπορουν να σηκωσουν πανω απο 250 κιλα!Και δεν φαινεται...

Το υψος ειναι απο 0.80 εως 1.20...Μαλλον δεν πολυκανει....?μου φαινονται κοντοι...

βασικα εγω θελω να κανω σκουατ-πιεσεις στηθους κλπ δηλαδη ολες τις ασκησεις...

Mεχρι 1:20 :shock:. Πως θα κάνεις unrack? Δεν κάνουν ούτε για squat ούτε για press. Μόνο για bench κάνουν. :(. Κοίτα για κάτι άλλο..

nikos1234
19-12-12, 00:32
Mεχρι 1:20 :shock:. Πως θα κάνεις unrack? Δεν κάνουν ούτε για squat ούτε για press. Μόνο για bench κάνουν. :(. Κοίτα για κάτι άλλο..

τοτε μαλλον θα παρω παγκο με ενσωματωμενους ορθοστατες...κριμα γαμωτο...:(

warrior s
19-12-12, 00:35
τοτε μαλλον θα παρω παγκο με ενσωματωμενους ορθοστατες...κριμα γαμωτο...:(

Ωραία. Αλλά για το σκουότ τι θα κάνεις? :unsure:

COBRA_STYLE
19-12-12, 00:42
εννοεις ο αλτηρας να μην ειναι κατω απο την ευθεια των ωμων ή ο δικεφαλος?:unsure:

γιατι σε ολα τα βιντεο ο δικεφαλος ειναι πιο κατω απο τον ωμο...

ο αγκωνας να μην κατεβαινει κατω απο την ευθεια των ωμων.

nikos mitsaggas
19-12-12, 17:29
Θελω να σας ρωτησω τη προπονηση να κανω για να καψω το λιπος μου.Βεβε κανω και στην αρχη και στο τελος 20 λεπτα διαδρομο αλλα μετα δεν ξερω τι να κανω.

nikos1234
19-12-12, 17:38
Ωραία. Αλλά για το σκουότ τι θα κάνεις? :unsure:

στους ορθοστατες του παγκου...δε κανουν?αυτοι ειναι καλοι?http://xanoumis.gr/shop/216-%CE%A0%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%B9/1517-%CE%9F%CE%A1%CE%98%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%95%CE%A3-AMILA-43955.html

warrior s
19-12-12, 17:44
στους ορθοστατες του παγκου...δε κανουν?αυτοι ειναι καλοι?http://xanoumis.gr/shop/216-%CE%A0%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%B9/1517-%CE%9F%CE%A1%CE%98%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%95%CE%A3-AMILA-43955.html

Μπορείς να κάνεις και στους ορθοστάτες του πάγκου γιατί όχι. Αυτοί μου φαίνονται καλύτεροι από τους προηγούμενους

nikos1234
19-12-12, 17:49
Μπορείς να κάνεις και στους ορθοστάτες του πάγκου γιατί όχι. Αυτοί μου φαίνονται καλύτεροι από τους προηγούμενους

οι προηγουμενοι με το 1.20 λες δεν κανουν με την καμια?(ειμαι 1.77)....

warrior s
19-12-12, 17:57
οι προηγουμενοι με το 1.20 λες δεν κανουν με την καμια?(ειμαι 1.77)....

Μπορεί και να κάνουν οριακά

nikos mitsaggas
19-12-12, 18:04
Θελω να σας ρωτησω τη προπονηση να κανω για να καψω το λιπος μου.Βεβε κανω και στην αρχη και στο τελος 20 λεπτα διαδρομο αλλα μετα δεν ξερω τι να κανω.

μπορει καπιος να απαντισει και στην δικιμοθ ερωτηση.

nikos1234
19-12-12, 18:05
Μπορεί και να κάνουν οριακά
μμ,θα δω....

CoSTUMENATIONAL
20-12-12, 13:53
Γεια σας. Θα ήθελα κάποιο feedback σχετικά με το πρόγραμμα που κάνω και το οποίο δεν αποδίδει τα αναμενόμενα.
Έχω φάει κόλλημα γιατί μου αρέσει να κάνω μία ομάδα τη φορά και πολύ έντονα.

Το πρόγραμμα έχει περιληπτικά ως εξής:

Δευτέρα -
Πλάτη 6 ασκήσεις (5 σετ, 10-12 επαναλήψεις)
Ραχιαίοι

Τρίτη -
Δικέφαλοι 4-5 ασκήσεις (5 σετ, 10-12 επαναλήψεις)
Τρικέφαλοι 4 ασκήσεις (5 σετ, 10-12 επαναλήψεις)
Κοιλιακοί

Τετάρτη -
Ώμοι 4-5 ασκήσεις (5 σετ, 10-12 επαναλήψεις)
Κοιλιακοί

Πέμπτη -
Πόδια 3-4 ασκήσεις (5 σετ, 10-12 επαναλήψεις)

Παρασκευή -
Στήθος 5 ασκήσεις (5 σετ, 10-12 επαναλήψεις)
Ραχιαίοι

Σάββατο -
Χέρια ή πόδια και κοιλιακούς-ραχιαίους

Αν και κάθε ομάδα την "τελειώνω" και την αφήνω μία εβδομάδα να αποκατασταθεί σε γενικές γραμμές δεν είμαι ικανοποιημένος. Ανεβάζω κιλά και δύναμη αλλά όχι μυϊκό όγκο όπως θα περίμενα. Η διατροφή είναι στα όριά μου με την έννοια ότι δεν μπορώ να φάω περισσότερο (4 με 5 "καθαρά" γεύματα τη μέρα) και από συμπληρώματα, πρωτεϊνη και αυτές τις μέρες κρεατίνη.
Όταν έκανα 2 φορές κάθε ομάδα εβδομαδιαίως αλλά 3 σετ και λιγότερες ασκήσεις είχα "πάρει" πιο πολύ. Το θέμα είναι ότι μου αρέσει αυτό που κάνω τώρα, μου αρέσει να κάνω πλάτη 2 ώρες ας πούμε, το αισθάνομαι πιο ολοκληρωμένο σαν πρόγραμμα και αυτό φαίνεται και από τα κιλά που τραβάω που είναι αισθητά περισσότερα.

Υπάρχει κανείς που να προπονείται όπως εγώ και αν ναι, είναι ικανοποιημένος ή αναγκάστηκε να αλλάξει;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον κάνει τον κόπο.

Σπύρος 37 ετών, Αθήνα.

giorgis12
20-12-12, 15:32
Μια ερωτησουλα κι απο μενα μεγαλες μυικες ομαδες οπως στηθως ,πλατη μπορω να τις γυμναζω για καλιτερα αποτελεσμετα 2 φορες αντι γα 1?

Χριστοφορος123
20-12-12, 15:38
Μια ερωτησουλα κι απο μενα μεγαλες μυικες ομαδες οπως στηθως ,πλατη μπορω να τις γυμναζω για καλιτερα αποτελεσμετα 2 φορες αντι γα 1?

Αμα υστερεις σε καποια μεγαλη μυικη ομαδα (ποδια,πλατη,στηθος) ναι μπορεις να την γυμναζει 2χ αλλα πρεπει να απεχουνε οι μερες..πχ αν θες στηθος 2χ θα κανεις Δευτερα και Παρασκευη

alexandro7
20-12-12, 16:26
Αμα υστερεις σε καποια μεγαλη μυικη ομαδα (ποδια,πλατη,στηθος) ναι μπορεις να την γυμναζει 2χ αλλα πρεπει να απεχουνε οι μερες..πχ αν θες στηθος 2χ θα κανεις Δευτερα και Παρασκευη
αυτό που λες είναι σίγουρο???ισχύει και για πλάτη ε?

Χριστοφορος123
20-12-12, 16:35
αυτό που λες είναι σίγουρο???ισχύει και για πλάτη ε?

Ναι..αν κι εγω προτιμαω παντα 1 φορα την εβδομαδα αμα υστερεις καπου ναι μπορεις

alexandro7
20-12-12, 16:42
Ναι..αν κι εγω προτιμαω παντα 1 φορα την εβδομαδα αμα υστερεις καπου ναι μπορεις

δεν καταπονείται πολύ όμως??

Χριστοφορος123
20-12-12, 16:54
δεν καταπονείται πολύ όμως??

Γι'αυτο λεω να κανεις στις μεγαλες μυικες ομαδες..πχ αμα κανεις ποδια 2χ δυσκολο να καταπονεθουνε οπως και η πλατη..
Παντα με την προυποθεση πως τρως σωστα

basilakisamir
20-12-12, 18:23
καλησπέρα σας παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με καίει! όταν κάνω προπόνηση στα πόδια στο γυμναστήριο πόσες επαναλήψεις να κάνω??? έχω ακούσει ότι στις λίγες επαναλήψεις χάνεις ταχύτητα.....και εγώ χρειάζομαι την ταχύτητα για να μπορέσω να μπα στρατιωτικές σχολές! τι μου προτείνετε να κάνω??? και επιπλέον αν μπορείτε να μου πείτε αν ισχύει αυτό γι τις λίγες επαναλήψεις!!!! σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

nikos1234
22-12-12, 02:49
Παιδια καλησπερα...

Υπαρχει καμια καλη παραλλαγη στα σκουατ για να πιασω πιο πολυ μηριαια δικεφαλα?
Αν εχω ανοιχτα ποδια στα κανονικα σκουατ πιανω ακομη περισσοτερο μηριαια?

Επισης,στις προβολες παιζει ρολο το ανοιγμα για το ποσο θα πισω μηριαια δικεφαλα?Οσο πιο ανοιχτα τα ποδια τοσο πιο πολυ μηριαια..?

Καμψεις με αλτηρες σε επικλινη για δικεφαλα,ο παγκος απο ποσες μοιρες και πανω πρεπει να ειναι?44 ειναι καλα?

Στα σφυρια,στις καμψεις αλτηρωω ορθιος και καθιστος,στην αυτοσυγκεντρωσης πρεπει να τεντωνω τελειως τα χερια ή να αφηνω και ενα περιθωριο για να μεινει η ενταση στα δικεφαλα και να αποφυγω τραυματισμο?

Socratis100
23-12-12, 00:49
Καλη ασκηση για ογκο στην πλατη.Αν και ειμαι 7 κιλα πανω απο το υψος μου ,δεν μπορω με τιποτα να παρω ογκο στην πλατη.Δεν κανω deadlift και ουτε προκειται,ΒΟΒΑΜΑΙΙ:):)
[περα απο την πλακα ειχα τραυματιστει μια φορα και δεν εχω ξαναδοκιμασει].

kall1as
23-12-12, 21:05
Γεια χαρα εχω μια απορια σε ενα προγραμμα μια μυικης ομαδας,π.χ στηθος ,αν κανουμε ανοιγματα με μπαρα κ μετα μηχανημα πεκ ντεκ ή ανοιγματα σε επικλινη και ανοιγματα σε ευθεια δεν ειναι το ιδιο πραγμα,δεν γυμναζεται το ιδιο κομματι του μυ..γενικοτερα εχω ενα θεματακι με τα κομματια των μυων που γυμναζονται με τις ασκησεις και με τον συνδυασμο των ασκησεων,μηπως εχετε κανα καλο βιβλιο ή σαιτ να προτεινετε..

STIVAS
23-12-12, 21:30
Το στήθος είναι μία μυϊκή ομάδα. Δεν είναι τρεις ξεχωριστές ούτε χωρίζονται ξεχωριστά σε τρεις κεφαλές ανω, κάτω και μέση. Έτσι αυτά περί κάτω μέρος και πάνω μέρος του στήθος αποδείχτηκαν μύθος τα τελευταία χρόνια. Είναι ένας μυς το στήθος και όχι τρεις κεφαλές όπως ο τρικέφαλος. Το μόνο που αλλάζει είναι η γωνία που χτυπάς το μυ του στήθους,δηλαδή ανω ,κατω, μέση με πιέσεις και ανοίγματα (λεπτομέρεια) . Είναι και θέμα μορφολογίας και το τι βολεύει στον καθένα (λόγο τραυματισμού). Αλλά οι ασκήσεις του στήθος χωρίζονται σε πιέσεις και ανοίγματα. Για παράδειγμα υπάρχουν ακόμα και διάσημοι επαγγελματίες bodybuilders που δεν κάνουν ποτέ πιέσεις σε ίσιο πάγκο λόγο μορφολογίας που έχουν και τραυματισμού. Ο πάγκος απαιτεί σωστή τεχνική για να μην μεταφέρονται οι πιέσεις στους ώμους ενώ κάποιοι με χρόνια προβλήματα στους ώμους μένουν στα ανοίγματα και τις βυθίσεις. Αλλά θα δεις άτομα που είναι πιο προικισμένα στο κάτω μέρος του στήθους ή το πάνω χωρίς να δώσανε ποτέ ξεχωριστή έμφαση εκεί όταν κάνανε στήθος, δηλαδή να κάνανε μόνο κατακλινή ή επικλινή.

nikos1234
24-12-12, 00:40
Παιδια καλησπερα...

Υπαρχει καμια καλη παραλλαγη στα σκουατ για να πιασω πιο πολυ μηριαια δικεφαλα?
Αν εχω ανοιχτα ποδια στα κανονικα σκουατ πιανω ακομη περισσοτερο μηριαια?

Επισης,στις προβολες παιζει ρολο το ανοιγμα για το ποσο θα πισω μηριαια δικεφαλα?Οσο πιο ανοιχτα τα ποδια τοσο πιο πολυ μηριαια..?

Καμψεις με αλτηρες σε επικλινη για δικεφαλα,ο παγκος απο ποσες μοιρες και πανω πρεπει να ειναι?44 ειναι καλα?

Στα σφυρια,στις καμψεις αλτηρωω ορθιος και καθιστος,στην αυτοσυγκεντρωσης πρεπει να τεντωνω τελειως τα χερια ή να αφηνω και ενα περιθωριο για να μεινει η ενταση στα δικεφαλα και να αποφυγω τραυματισμο?

kall1as
24-12-12, 21:58
οταν λεμε quadruple drop set εννουμε σε μια ασκηση σ ενα σετ κατεβαζουμε το βαρος και φτανουμε failure και τερμα ή κανουμε 3 σετ κανονικα και μετα το drop set??
Α και γενικα επειδη ειναι επιπονη τεχνικη ποσες φορες την εβδομαδα θεωρειται ιδανικο,μετα απο καλη αναπτυξη θελω καποια αλλαγη να γινει το μπαμ π λεμε..

Χριστοφορος123
25-12-12, 00:26
Παιδια αυτος ο παγκος διπλωνει;

http://www.bestprice.gr/item/2150221976/amila-44755

kall1as
25-12-12, 00:44
Μια ερωτησουλα ακομη ,στην πυραμιδα που αυξανουμε το βαρος μειωνουμε ρεπς εχω μια απορια π.χ σε καποια ασκηση σηκωνω τα Χ κιλα ειναι το βαρος που φτανω στις 10 επαναληψεις με δυσκολια..τι κανουμε σ αυτη την φαση βαζουμε στο 1 σετ μικροτερο απ αυτο στο 2ο πιο μεγαλο στο 3ο το Χ βαρος κ 4ο πιο μεγαλο???

kall1as
28-12-12, 17:53
κανεις να απαντησει??

NASSER
28-12-12, 18:56
Μια ερωτησουλα ακομη ,στην πυραμιδα που αυξανουμε το βαρος μειωνουμε ρεπς εχω μια απορια π.χ σε καποια ασκηση σηκωνω τα Χ κιλα ειναι το βαρος που φτανω στις 10 επαναληψεις με δυσκολια..τι κανουμε σ αυτη την φαση βαζουμε στο 1 σετ μικροτερο απ αυτο στο 2ο πιο μεγαλο στο 3ο το Χ βαρος κ 4ο πιο μεγαλο???

Αυτο σημαίνει πως οι 10 επαναλήψεις είναι στο τρίτο σετ? Αν ναι τοτε καλά κατάλαβες όσο αφορά τα κιλά σε κάθε σετ.

ZAGLI
28-12-12, 20:13
Μονοζυγο με κλειστη λαβη και τα οι παλαμες να κοιτανε απεναντι, γυμναζει δικεφαλα;

οχι αμα θες να γυμνασεις τα δικεφαλα στο μονοζυγο πρεπει οι παλαμες να κατανε προς εσενα ετσι δουλευει πλατη πιο πολυ

magavaTOUT
28-12-12, 22:22
οχι αμα θες να γυμνασεις τα δικεφαλα στο μονοζυγο πρεπει οι παλαμες να κατανε προς εσενα ετσι δουλευει πλατη πιο πολυ

απαντηση σε ποστ του '10, good job :thumbup:
on topic: στο μονοζυγο με τις παλαμες να ΜΗΝ κοιτανε προς τα εσενα, το ποσο θα πιασει δικεφαλο εχει να κανει και με την θεση του αντιχειρα. Μπορει να κανω λαθος αλλα οταν βαζω αντιχειρα γυρω απο την λαβη πιανει περισσοτερο απ οτι να τον εχω εξω. Για full δικεφαλα chin-ups οπως ειπες.

nikos1234
28-12-12, 22:42
καλησπερα κ χρονια πολλα!

αν κοιτανε αντιθετααπο σενα κ ειναι λιγο πιο κλειστα απο ωμους πιανει περισσοτερο πλατη απο οτι οταν κοιτανε εσενα κ εινι λιγο πιο κλειστα απο.ωμους?

πως λεγεται αυτη η ασκηση με κλειστη π κοιτανε αντιθρτα απο σενα?

οταν ο αντιχειρας τυλιγεταιστο μονοζυφγο σε πιανει περισσοτερο πλατη η διξεφαλα?

kall1as
28-12-12, 22:45
Αυτο σημαίνει πως οι 10 επαναλήψεις είναι στο τρίτο σετ? Αν ναι τοτε καλά κατάλαβες όσο αφορά τα κιλά σε κάθε σετ.

ξερεις τι με αφορα π.χ πιεσεις στηθους σηκωνω 60 κιλά θελω να κανω πυραμιδα την συγκεκριμενη ασκηση 12 10 8 6 τι θα βαλω στο 1ο σετ,λογικα θα βαλω αναγκαστικα λιγοτερα σωστα και θα φτασω στα 60 στο 4ο σετ ή στο 3ο?

ZAGLI
29-12-12, 12:54
Η αρσεις θανατου για την πλατη εχουν απογορευτει ως ασκηση???

Χριστοφορος123
29-12-12, 12:55
Η αρσεις θανατου για την πλατη εχουν απογορευτει ως ασκηση???

:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:
Απο τις καλυτερες ασκησεις για πλατη ειναι

alexandro7
29-12-12, 14:00
Να σας ρωτήσω αν χωρίσω την προπόνηση για πλάτη σε 2 μέρες
1η ΜΕΡΑ ΠΛΑΤΗ(ΣΧΗΜΑ)
1.ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ
2. ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ
3.ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΠΑΛΑΜΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ 3χΜΑΧ
4.ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΠΑΛΑΜΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΡΟΣΩΠΟ
5.STRAIGHT-ARM PULLDOWN

2η ΜΕΡΑ ΠΛΑΤΗ(ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ)
1. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ(ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΛΑΒΗ)
2. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΑΛΤΗΡΑ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
3. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΕΠΙΚΛΙΝΗ
4. HORIZONTAL BARBELL PULL UP 4χ12
5. ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ 4Χ15
έτσι δηλαδή...θα της κάνω ζημιά????

kall1as
29-12-12, 15:08
10 ασκησεις την εβδομαδα δεν ειναι παρα πολλες?

alexandro7
29-12-12, 15:14
10 ασκησεις την εβδομαδα δεν ειναι παρα πολλες?

Η πλάτη όμως όπως και τα πόδια είναι οι μεγαλύτερες μυικές ομάδες του σώματος...επιβάλλεται να τις χωρίσουμε σε 2 μέρες...

Χριστοφορος123
29-12-12, 16:07
Η πλάτη όμως όπως και τα πόδια είναι οι μεγαλύτερες μυικές ομάδες του σώματος...επιβάλλεται να τις χωρίσουμε σε 2 μέρες...

Ναι μπορεις..αλλα 3 ασκησεις καθε φορα..οχι 5

alexandro7
29-12-12, 16:11
Ναι μπορεις..αλλα 3 ασκησεις καθε φορα..οχι 5
χριστόφορε 6 κάνεις και σε μία μέρα δν χρειάζεται να χωρίσεις την προπόνησή σου άμα ειναι να κάνεις 3 και 3

Χριστοφορος123
29-12-12, 16:15
χριστόφορε 6 κάνεις και σε μία μέρα δν χρειάζεται να χωρίσεις την προπόνησή σου άμα ειναι να κάνεις 3 και 3

Ακριβως..κανε τες σε μια μερα.!
Αμα ειναι και τα ποδια να τα χωρισουμε σε 3 μερες..
1 φορα την εβδομαδα αλλα σωστα...
Αμα θες πανω απο 1 φορα την εβδομαδα δες για upper/lower

magavaTOUT
29-12-12, 16:17
Η αρσεις θανατου για την πλατη εχουν απογορευτει ως ασκηση???
Να κανεις πολυ καλες δατασεις και να εχεις σωστη τεχνικη!!

giorgis12
29-12-12, 18:50
Γεια, σας θελω να αυξήσω τα πους απς που κάνω ποσες φορες την εβδομαδα πόσα σετ α δεν θέλω να υπάρξει θέμα υπερπροπονησης τι να κάνω?

ZAGLI
30-12-12, 14:52
:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:
Απο τις καλυτερες ασκησεις για πλατη ειναι

γιατι αυτος που εχει το γυμναστηριο μου ειπε οτι εχουν απαγορευτει γιατι επιβαρηνουν πολυ την μεση

Χριστοφορος123
30-12-12, 14:58
γιατι αυτος που εχει το γυμναστηριο μου ειπε οτι εχουν απαγορευτει γιατι επιβαρηνουν πολυ την μεση

Οτι να'ναι λεει..
Μαθε να την εκτελεις σωστα απλα

warrior s
30-12-12, 15:05
γιατι αυτος που εχει το γυμναστηριο μου ειπε οτι εχουν απαγορευτει γιατι επιβαρηνουν πολυ την μεση

Είναι μια άσκηση που δυναμώνει, δουλεύει αλλά ταλαιπωρεί, στρεσάρει τη μέση. Μπορεί να συνηθίζουμε να λέμε ότι αν έχεις καλή τεχνική δε θα πάθεις κάτι αλλά αυτό αφορά άτομα απόλυτα υγιεί που δεν έχουνε ευαισθησία στη μέση. Αν κάποιος έχει ευαισθησία στη μέση και τις κάνει, κάποια μέρα θα βγει ζημιά και ας έχει καλή τεχνική. Και τότε θα αναγκαστεί να σταματήσει να τις κάνει όπως τόοοοσος κόσμος

ZAGLI
30-12-12, 15:19
ευχαριστω πολυ παιδια!!!

ZAGLI
31-12-12, 03:37
Είναι μια άσκηση που δυναμώνει, δουλεύει αλλά ταλαιπωρεί, στρεσάρει τη μέση. Μπορεί να συνηθίζουμε να λέμε ότι αν έχεις καλή τεχνική δε θα πάθεις κάτι αλλά αυτό αφορά άτομα απόλυτα υγιεί που δεν έχουνε ευαισθησία στη μέση. Αν κάποιος έχει ευαισθησία στη μέση και τις κάνει, κάποια μέρα θα βγει ζημιά και ας έχει καλή τεχνική. Και τότε θα αναγκαστεί να σταματήσει να τις κάνει όπως τόοοοσος κόσμος

παλια οταν ειμουν μικροτερος ειχα ενα μικρο προβλιματακι με την μεση μου για να το ξεπερασω επρεπε να μην σηκονω τιποτα ουτε την τσαντα του σχολειου ειχα φτασει σε τετοιο σημειο λες να της σταματησω για να μην το ξαναπαθω???

lila_1
31-12-12, 11:53
Θα τις κανεις με λίγα κιλά, πολύ αυστηρή τεχνική και πολλές επαναλήψεις(15+). Λογικά η μέση σου θα δυναμώσει, εμένα τουλάχιστον είχε περάσει τελείως όταν τις άρχισα
Αν δεις ότι σε τσιμπάνε έστω και λίγο τις κόβεις

Χριστοφορος123
31-12-12, 12:01
Θα τις κανεις με λίγα κιλά, πολύ αυστηρή τεχνική και πολλές επαναλήψεις(15+). Λογικά η μέση σου θα δυναμώσει, εμένα τουλάχιστον είχε περάσει τελείως όταν τις άρχισα
Αν δεις ότι σε τσιμπάνε έστω και λίγο τις κόβεις

:thumbup::thumbup:

ZAGLI
31-12-12, 13:02
Θα τις κανεις με λίγα κιλά, πολύ αυστηρή τεχνική και πολλές επαναλήψεις(15+). Λογικά η μέση σου θα δυναμώσει, εμένα τουλάχιστον είχε περάσει τελείως όταν τις άρχισα
Αν δεις ότι σε τσιμπάνε έστω και λίγο τις κόβεις

ok θα εφαρμώσο αυτό που μου είπες ευχαριστώ πολύ :):):):):):)

Κωστας12
31-12-12, 20:01
Παραδειγμα: Ειναι δευτερα και ειμαι πιασμενος μεχρι την τεταρτη πρεπει να παω εκεινη την μερα ή να παω την πεμπτη που θα εχω ξεπιαστει; (διοτι πιστευω, αν εισαι πιασμενος οτι οι μυες ακομα φτιαχνονται και δεν χρειαζεται να τους επιβαρινεις και αλλο)

ZAGLI
02-01-13, 18:00
Παραδειγμα: Ειναι δευτερα και ειμαι πιασμενος μεχρι την τεταρτη πρεπει να παω εκεινη την μερα ή να παω την πεμπτη που θα εχω ξεπιαστει; (διοτι πιστευω, αν εισαι πιασμενος οτι οι μυες ακομα φτιαχνονται και δεν χρειαζεται να τους επιβαρινεις και αλλο)

εγώ πάντος πάω κανονικά απλά αμα πχ είμαι πιασμένος στο στήθος κάνω περισότερες διατάσεις στο στήθος και δεν νιώθο κάμοια ενώχλησει

sAVAZz
03-01-13, 03:05
Τροχαλια σκοινι από κάτω για δικέφαλο δν πιανει ακριβως όπως τα σφυρια;

beefmeup
03-01-13, 12:30
ναι,το ιδιο ειναι αν πιανεις το σχοινι με την ιδια λαβη που εχεις στα σφυρια.

nikos1234
03-01-13, 16:56
παιδια οταν κανεις μια ασκηση και δεν νιωθεις κατα κυριο λογο τον βασικο μυ σημαινει οτι δεν θα μεγαλωσει οσο αν τον ενιωθες?

Συγκεκριμενα στις πιεσεις στηθους και στο μονοζυγο νιωθω πιο πολυ τρικεφαλα,ωμους και δικεφαλα αντιστοιχα...

Τι μπορω να κανω?

RED
03-01-13, 17:40
Για περίοδο όγκου είναι καλύτερα να συνδυάσω στήθος με δικέφαλα, ώμους τρικέφαλα , και πλάτη σκέτη και πόδια σκέτα, η στήθος με τρικέφαλα και πλάτη με δικέφαλα και τα υπόλοιπα μόνα τους?

ZAGLI
04-01-13, 02:59
Για περίοδο όγκου είναι καλύτερα να συνδυάσω στήθος με δικέφαλα, ώμους τρικέφαλα , και πλάτη σκέτη και πόδια σκέτα, η στήθος με τρικέφαλα και πλάτη με δικέφαλα και τα υπόλοιπα μόνα τους?

πιστευω οτι δεν εχει διαφορα με πως θα γυμναζεις καθε μθικη ομαδα εγω στο προηγουμενο προγραμα μου εκανα στηθος-δικεφαλο πλατη-τρικεφαλο ωμους-ποδια και τωρα δικεφαλω-τρικεφαλω ωμους-πωδια στηθος πλατη αυτη ειναι η γνωμη και ειμαι και εγω σε περιοδο ογκου

tyler_durden
04-01-13, 14:11
Θα τις κανεις με λίγα κιλά, πολύ αυστηρή τεχνική και πολλές επαναλήψεις(15+).
δεν μιλαμε για αρμ κερλς και κοιλιακους,αλλα για αρσεις..15+ ρεπς περα απο το οτι ειναι κοντρα στη φυση της ασκησης,ασκηση ενδυναμωσης,ειναι και αδυνατο να εκτελεστουν σωστα με αψογη τεχνικη οπως λες..θεωρητικα πρεπει σε καθε επαναληψη να ακουμπα το βαρος το πατωμα,και να γινεται ρεσετ για επαναληψη της αρσης..διαφορετικα ειναι κλεψιμο..

http://www.youtube.com/watch?v=2rKvoLu5Isk

απο το 3:00 μεχρι το 5:45...
προτιμοτερο για τον πρωταρη ειναι το 15Χ1,παρα το 2Χ15..
μπορει να ξεκινησει με 10 κιλα π.χ. σε καθε μερια της μπαρας κανωντας 15 σετ μονες για να μαθει την κινηση.
θεωρητικα στις επομενες προπονησεις το βαρος θα ανεβαινει προοδευτικα..

lila_1
04-01-13, 14:18
Φίλε υπάρχουν παραλλαγές των άρσεων (όπως και των σκουωτ), αν δε κάνει pl δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να φορτώνει κιλά σα να μην έχει άυριο, ούτε και να ακουμπάνε τα κιλά στο πάτωμα...
Τα πάντα τα προσαρμόζεις στα δεδομένα του σώματός σου
Το παιδί είπε ότι έχει ιστορικό με τη μέση του

Μια χαρά θα του δυναμώσουν οι άρσεις τη μέση με πολλές ρεπς. Και οι ρουμάνικες (που δε χρειάζεται να πηγαίνεις μέχρι χαμηλά) προσφέρονται περισσότερο για πολλές ρεπς

Επίσης δε κατάλαβα γιατί είναι αδύνατο να εκετελεστούν με σωστή τεχνική στα λίγα κιλά (??!)
Και γιατί είναι κόντρα στη φύση της άσκησης?