PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16

nikos1234
04-01-13, 14:47
παιδια οταν κανεις μια ασκηση και δεν νιωθεις κατα κυριο λογο τον βασικο μυ σημαινει οτι δεν θα μεγαλωσει οσο αν τον ενιωθες?

Συγκεκριμενα στις πιεσεις στηθους και στο μονοζυγο νιωθω πιο πολυ τρικεφαλα,ωμους και δικεφαλα αντιστοιχα...

Τι μπορω να κανω?

?Ξερει κανεις?

loukiss
04-01-13, 14:57
muscle mind connection το εχεις ακουσει? .... το οτι κανεις εσυ μια ασκηση δν σημαινει οτι την κανεις σωστα επειδη απ το σημειο Α καταληγεις στο σημειο Β.... αυτο , αν κυνηγας υπερτροφια, ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις.. Αν κυνηγας επιδοσεις και δυναμη δν εχει τοσο σημασια γτ απλα θα κανεις μια ασκηση με τον δυνατοτερο σου τροπο ωστε να καταφερεις να τη βγαλεις πιο ευκολα...

στις πιεσεις στηθους συγκεντρωσου στο στηθος, στην κορυφη κανε ενα squeeze σαν να πηγαινουν τα χερια σου να κανουν ενα νοητο dumbell fly, μην κλειδωνεις τα χερια στην κορυφη και ολοκληρωσε την επαναληψη σου εκει που σταματαει το chest contraction σου, ελεγχε περισσοτερο τις αρνητικες 2-3 secs (προσοχη και εδω , οχι με τα χερια σου!)


μονοζυγο , στον πατο θα πηγαινεις μεχρι κατω , να ανοιγουν οι πλατες σου και θα ξεκινας με αυτην ! το πρωτο σταδιο του "μονοζυγου" ειναι το μαζεμα της πλατης με ΙΣΙΑ χερια και επειτα σηκωνεις με τα χερια (καλα οχι ακριβως ετσι αλλα στα αρχαρια επιπεδα που δν νοιωθουν την πλατη τους , καλο ειναι να τ μαθαινουν ετσι .. επειτα τους βγαινει ταυτοχρονα με τον καιρο)...

magavaTOUT
04-01-13, 14:58
Αν καταλαβα καλα λες οτι πρωτα νιωθεις να ερχονται σε κοπωση τα τρικεφαλα παρα το στηθος.
Κανε πρωτα τις πιεσεις στηθους και μετα βαλε μια απομονωτικη οπως πεκ-ντεκ ή ανοιγματα. Επισης δωσε εμφαση στις προπονησης τρικεφαλων/δικεφαλων ωστε να δυναμωσουν.

nikos1234
04-01-13, 15:38
muscle mind connection το εχεις ακουσει? .... το οτι κανεις εσυ μια ασκηση δν σημαινει οτι την κανεις σωστα επειδη απ το σημειο Α καταληγεις στο σημειο Β.... αυτο , αν κυνηγας υπερτροφια, ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις.. Αν κυνηγας επιδοσεις και δυναμη δν εχει τοσο σημασια γτ απλα θα κανεις μια ασκηση με τον δυνατοτερο σου τροπο ωστε να καταφερεις να τη βγαλεις πιο ευκολα...

στις πιεσεις στηθους συγκεντρωσου στο στηθος, στην κορυφη κανε ενα squeeze σαν να πηγαινουν τα χερια σου να κανουν ενα νοητο dumbell fly, μην κλειδωνεις τα χερια στην κορυφη και ολοκληρωσε την επαναληψη σου εκει που σταματαει το chest contraction σου, ελεγχε περισσοτερο τις αρνητικες 2-3 secs (προσοχη και εδω , οχι με τα χερια σου!)


μονοζυγο , στον πατο θα πηγαινεις μεχρι κατω , να ανοιγουν οι πλατες σου και θα ξεκινας με αυτην ! το πρωτο σταδιο του "μονοζυγου" ειναι το μαζεμα της πλατης με ΙΣΙΑ χερια και επειτα σηκωνεις με τα χερια (καλα οχι ακριβως ετσι αλλα στα αρχαρια επιπεδα που δν νοιωθουν την πλατη τους , καλο ειναι να τ μαθαινουν ετσι .. επειτα τους βγαινει ταυτοχρονα με τον καιρο)...

Στο μονοζυγο πρεπει δηλαδη να μην κουναω καθολου τους πηχεις...???

nikos1234
04-01-13, 15:39
Αν καταλαβα καλα λες οτι πρωτα νιωθεις να ερχονται σε κοπωση τα τρικεφαλα παρα το στηθος.
Κανε πρωτα τις πιεσεις στηθους και μετα βαλε μια απομονωτικη οπως πεκ-ντεκ ή ανοιγματα. Επισης δωσε εμφαση στις προπονησης τρικεφαλων/δικεφαλων ωστε να δυναμωσουν.

μηπως εννοειτς το αντιθετο για να κανω μυικη προκοπωση στηθους?

magavaTOUT
04-01-13, 16:26
Οχι, εννοω αυτο που γραψα. Πρωτα την βασικη και μετα την απομονωτικη.

loukiss
04-01-13, 16:34
σε πιο advanced που εχουν θεμα στο feel ή υποχωρουν αλλοι μυς πριν απ το target muscle, εφαρμοζεται η προ-κοπωση του μυ με μια isolation (πχ dumbell flys , crossover πριν απο bench press) δηλαδη οπως το λεει ο νικος ..

αν κανει αυτο που λες πoιο το νοημα , τι αλλαζει? παλι στα bench press δν θα πηγαινει το στηθος σε failure.. μιλαμε παντα για υπερτροφια στηθους σαν στοχο.

nikos1234
04-01-13, 16:47
σε πιο advanced που εχουν θεμα στο feel ή υποχωρουν αλλοι μυς πριν απ το target muscle, εφαρμοζεται η προ-κοπωση του μυ με μια isolation (πχ dumbell flys , crossover πριν απο bench press) δηλαδη οπως το λεει ο νικος ..

αν κανει αυτο που λες πoιο το νοημα , τι αλλαζει? παλι στα bench press δν θα πηγαινει το στηθος σε failure.. μιλαμε παντα για υπερτροφια στηθους σαν στοχο.

Φιλε Ευχαριστω!

στο μονοζυγο δηλαδη δεν πρεπει να κουνω καθολου πηχεις?

Και κατι αλλο...πειραζει αν στα φουλ σκουατ τα γονατα περνανε τις μυτες των ποδιων?

Φουλ σκουατ ειναι οταν κατεβαινουμε κατω κατω οσο παει μεχρι σχεδον ο κολος να ακουμπησει το πατωμα ή στις 90 μοιρες τα γονατα?

magavaTOUT
04-01-13, 16:50
με την προκοπωση θα κανεις 80κιλα bp και 10κιλα ανοιγματα ενω με την μετακοπωση(αν την ονομασουμε ετσι) θα κανεις 90κιλα bp και 8 κιλα ανοιγματα. Το δευτερο, μου στεκει καλυτερα.
+ οτι δεν θα κουραζομουν ποτε με αλλη ασκηση πριν την βασικη ασκηση στηθους μου.

loukiss
04-01-13, 16:58
μονοζυγο : http://www.youtube.com/watch?v=0Ig8DQXLeD0

α και καλυτερα ο αντιχειρας να ειναι εκει που το εχει ο τυπος στο βιντεο και οχι να τυλιγει τα υπολοιπα δαχτυλα..

magava σου επαναλαμβανω οτι μιλαμε για υπερτροφια στηθους... εσυ μιλας καθαρα για επιδοσεις στη συγκεκριμενη ασκηση..ο μυς που μας ενδιαφερει πρεπει να φτανει σε κοπωση σε καθε ασκηση κατι που δν θα συμβαινει στην πρωτη ασκηση στο bench press στο παραδειγμα σου επειδη ακριβως αυτο ειναι το προβλημα του...προφανως και αν θες να κανεις περισσοτερα κιλα στον παγκο , θα τ κανεις πρωτα... αλλο πραγμα ρωταει τ παιδι και γι αλλο ενδιαφερεται ομως...

loukiss
04-01-13, 17:01
να προσθεσω για το μονοζυγο... ειναι αρκετα εως πολυ δυσκολο να τ κανει κανεις καθαρα για πλατη και να αποτυγχανει εκει.. αν καποιος που προπονειται ειναι πολυ αδυναμος λογω προπονητικης ηλικιας ή εμπειριας καλο θα ηταν να πηγαινει στο μηχανημα για pull downs και να εφαρμοζει εκει την τεχνικη που εδωσα και στ link.. αν φυσικα στοχος του ειναι να γυμνασει την πλατη μεσω των ελξεων..

nikos1234
04-01-13, 18:09
Λουκη ωραιος!!!

Αλλα θα ηθελα αν μπορεσεις να μου απαντησεις και σε καποιες αλλες ερωτησεις...

.πειραζει αν στα φουλ σκουατ τα γονατα περνανε τις μυτες των ποδιων?

Φουλ σκουατ ειναι οταν κατεβαινουμε κατω κατω οσο παει μεχρι σχεδον ο κολος να ακουμπησει το πατωμα ή στις 90 μοιρες τα γονατα?

loukiss
04-01-13, 19:48
full squat συνηθως εννοουμε κατω απ το παραλληλο .. τωρα αν εσυ εισαι flexible και μπορεις να κανεις olympic style squat (ass to grass οπως λες) καντο...
και οχι δν πειραζει να περνανε λιγο πιο μπροστα.. αυτο μπορεις να το ελεγχεις καλυτερα αμα κανεις front squat...

nikos1234
04-01-13, 22:38
full squat συνηθως εννοουμε κατω απ το παραλληλο .. τωρα αν εσυ εισαι flexible και μπορεις να κανεις olympic style squat (ass to grass οπως λες) καντο...
και οχι δν πειραζει να περνανε λιγο πιο μπροστα.. αυτο μπορεις να το ελεγχεις καλυτερα αμα κανεις front squat...

Αα καταλαβα.

Αν ειναι τα ποδια παραλληλα με το πατωμα τι θεωρειται κανονικα?Το παραλληλο ειναι οταν τα γονατα ειναι 90 μοιρες δηλαδη πριν την παραλληλο..???

Χριστοφορος123
04-01-13, 23:26
Αα καταλαβα.

Αν ειναι τα ποδια παραλληλα με το πατωμα τι θεωρειται κανονικα?Το παραλληλο ειναι οταν τα γονατα ειναι 90 μοιρες δηλαδη πριν την παραλληλο..???

Παραλληλο ειναι οταν ειναι 90 μοιρες δηλαδη πριν το παραλληλο;;;;
Οτι να'ναι ειναι βασικα αυτο που γραφεις..ξαναδιαβασε το..
Ρε συ απλα οταν το σωμα σου σχηματισει 90 μοιρες τοτε ειναι παραλληλο.

magavaTOUT
05-01-13, 00:12
http://i.imgur.com/6Sish.jpg

magavaTOUT
05-01-13, 00:22
magava σου επαναλαμβανω οτι μιλαμε για υπερτροφια στηθους... εσυ μιλας καθαρα για επιδοσεις στη συγκεκριμενη ασκηση..ο μυς που μας ενδιαφερει πρεπει να φτανει σε κοπωση σε καθε ασκηση κατι που δν θα συμβαινει στην πρωτη ασκηση στο bench press στο παραδειγμα σου επειδη ακριβως αυτο ειναι το προβλημα του...προφανως και αν θες να κανεις περισσοτερα κιλα στον παγκο , θα τ κανεις πρωτα... αλλο πραγμα ρωταει τ παιδι και γι αλλο ενδιαφερεται ομως...
Αυξανοντας τις επιδοσεις ομως αυξανεται και η μαζα. Η' για να το πω καλυτερα, στον μεσο αθλουμενο και σε ενα παιδι 15-16 χρονων οπως ειναι ο 1234 αυξανοντας τις επιδοσεις θα δει προκοπη. Επισης εχεις καποιο paper που να λεει οτι η αστοχια σε καθε σετ ειναι ο μονος δρομος για την υπερτροφια? Και αν ξεχωριζει την myofibrillar απο την sarcoplasmic. Δεν σου κανω επιθεση απλα θελω κι εγω να διαβασω κατι παρεμφερες. Τελικα νομιζω οτι περισσοτερο κερδος θα εχει αν προσπαθησει να ανεβασει κιλα στον ισιο παρα να προσπαθει και σε αυτον να φτασει σε αστοχια το στηθος.

nikos1234
05-01-13, 00:44
[QUOTE=Χριστοφορος123;669161]Παραλληλο ειναι οταν ειναι 90 μοιρες δηλαδη πριν το παραλληλο;;;;
Οτι να'ναι ειναι βασικα αυτο που γραφεις..ξαναδιαβασε το..
αχχαχααααααααααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ:P

οχι τελικα οαν ειναι 90 μοιρες δνε ειναι παραλληλο...παραλληλο ειναι ακριβως παραλληλο με το πατωμα...

εγω σταματαω ακριβως στο παραλληλο ή μαλλον λιγο πιο κατω...

magava αναλυτικοτατο αυτο αλλα σε ολα τα βθιντεο σχεδον στο yotube παταω φουλ σκουατ και σταματανε στις 90 μοιρες και ελαχιστα πιο κατω...δηλαδη στην παραλληλο...

??http://www.youtube.com/watch?v=nFAscG0XUNY

nikos1234
05-01-13, 00:46
Αυξανοντας τις επιδοσεις ομως αυξανεται και η μαζα. Η' για να το πω καλυτερα, στον μεσο αθλουμενο και σε ενα παιδι 15-16 χρονων οπως ειναι ο 1234 αυξανοντας τις επιδοσεις θα δει προκοπη. Επισης εχεις καποιο paper που να λεει οτι η αστοχια σε καθε σετ ειναι ο μονος δρομος για την υπερτροφια? Και αν ξεχωριζει την myofibrillar απο την sarcoplasmic. Δεν σου κανω επιθεση απλα θελω κι εγω να διαβασω κατι παρεμφερες. Τελικα νομιζω οτι περισσοτερο κερδος θα εχει αν προσπαθησει να ανεβασει κιλα στον ισιο παρα να προσπαθει και σε αυτον να φτασει σε αστοχια το στηθος.

αν δεν νιωθω εναν κυριο μυ ομως οταν γυμναζεται οσο πρεπει και νιωθω περισσοτερο δευτερευοντες μυς σημαινει οτι δε θα αναπτυχθει τοσο?:(

πχ στις πιεσεις που ειχα προβλημα...??:unsure:

Εσυ τι μου προτεινεις να κανω για να νιωθω στηθος πειρσσοτερο στις πιεσεις?

loukiss
05-01-13, 01:02
Αυξανοντας τις επιδοσεις ομως αυξανεται και η μαζα. Η' για να το πω καλυτερα, στον μεσο αθλουμενο και σε ενα παιδι 15-16 χρονων οπως ειναι ο 1234 αυξανοντας τις επιδοσεις θα δει προκοπη. Επισης εχεις καποιο paper που να λεει οτι η αστοχια σε καθε σετ ειναι ο μονος δρομος για την υπερτροφια? Και αν ξεχωριζει την myofibrillar απο την sarcoplasmic. Δεν σου κανω επιθεση απλα θελω κι εγω να διαβασω κατι παρεμφερες. Τελικα νομιζω οτι περισσοτερο κερδος θα εχει αν προσπαθησει να ανεβασει κιλα στον ισιο παρα να προσπαθει και σε αυτον να φτασει σε αστοχια το στηθος.

δν εχω ιδεα ποσο χρονων ειναι το παιδι αλλα τεσπα :D .. εγω σου λεω κατι πολυ λογικο χωρις paper χωρις τπτ.. ο φιλος θελει υπερτροφια στο στηθος και παρατηρει το εξης.. τα χερια μου και οι ωμοι μου υποχωρουν πριν απ το στηθος στις πιεσεις στηθους.... πως μπορει η αυξηση του φορτιου να βοηθησει στο να αναπτυχθει το στηθος του?


Αυξανοντας τις επιδοσεις ομως αυξανεται και η μαζα
Αυτο μπορει να συμβαινει οσο υπαρχει linear progression στα noob gains ή genetics.. Η σχεση υψηλο φορτιο και bb-ing δν συσχετιζονται πλεον τοσο ευκολα πιστεψε με το χω ψαξει πολυ και γω ;) .


Επισης εχεις καποιο paper που να λεει οτι η αστοχια σε καθε σετ ειναι ο μονος δρομος για την υπερτροφια?
Προσεξε , δν ειπα πουθενα οτι καθε σετ θελει μυικη αστοχια αυτο ειναι προτιμηση.. Εν κατακλειδη μυικη αστοχια πρεπει να υπαρχει αυτη μπορει να προκυπτει και στο τελευταιο σετ... Εγω μιλησα για failure του target muscle σε ασκηση που προοριζεται για το muscle αυτο..(δηλαδη για τ στηθος στις πιεσεις παγκου).


Σε εναν αρχαριο καλα ειναι τα προγραμματα που ανεβαζουν τις επιδοσεις για τους πρωτους λογους που εγραψα.. Θα εχει και καλες βασεις για το μελλον, θα συνηθισει στα υψηλα φορτια στις big αλλα σε καποια φαση θα stall-αρει οσων αφορα την υπερτροφια.. Επιλογη του ειναι τι δρομους θα ακολουθησει...

Μν μπλεξουμε τωρα με σαρκοπλασμικη και myofibrilar γτ συνεχως εχουμε και απ τις 2 απλα σε καποια δινεται βαρυτητα... το οτι εχεις καλυτερες επιδοσεις δν σημαινει οτι εχεις myofibrial γτ καλλιστα θα μπορουσα να εχω σαν στοχο τα 100 x 20 σε παγκο ..δν σημαινει οτι εδω θα εχουμε σαρκομερικη ...εσυ προφανως για καποιο λογο εννοεις "επιδοσεις"=low rep PR και δν το πιανω..

nikos1234
05-01-13, 12:32
παιδια ειμαι 14 χρονων...

loukis το σχεδιαγραμμα απο πανω με το δεικτη για τα σκουατ ειναι σωστο?

nikos1234
05-01-13, 12:33
και στο λινκ που εχω βαλει στο παραπανω ποστ ειναι φουλ σκουατ του scotherman?κατβαινει μεχρι την παραλληλο...

tyler_durden
05-01-13, 13:03
αν δεν νιωθω εναν κυριο μυ ομως οταν γυμναζεται οσο πρεπει και νιωθω περισσοτερο δευτερευοντες μυς σημαινει οτι δε θα αναπτυχθει τοσο?:(

πχ στις πιεσεις που ειχα προβλημα...??:unsure:

Εσυ τι μου προτεινεις να κανω για να νιωθω στηθος πειρσσοτερο στις πιεσεις?


κατ αρχην βεβαιωσου πως εκτελεις ΣΩΣΤΑ την ασκηση,και δεν την κανεις ντικαπιτεισιον οπως αρκετοι..
αυτος την κανει σωστα http://www.youtube.com/watch?v=PXLEa1OlzAY&list=UUsdB0XmFlvBIDyre3D7zyiw&index=19
σημαντικο ειναι στην κορυφη της θετικης,να ΜΗΝ κλειδωνεις του αγκωνες,αλλα να τους κρατας ελαφρα λυγισμενους..

απο κει και περα,στον παγκο οι τρικεφαλοι παιζουν σημαντικοτερο ρολο απο τους ωμους,ειδικοτερα οσο κλεινεις το γκριπ..
η καλυτερη ασκηση για να δυναμωσεις τρικεφαλο ειναι οι καθετες βυθισεις..

Στο μονοζυγο πρεπει δηλαδη να μην κουναω καθολου τους πηχεις...???

στο μονοζυγο θα πηγαινεις ΠΑΝΤΑ φουλ ρομ,και θα κρατας τον κορμο σου αταλαντευτο σε μια νοητη καθετη γραμμη..
συνηθως οταν "σπαρταρας" βαζεις ωμους-πηχεις ή οτιδηποτε αλλο.

nikos1234
07-01-13, 14:31
παιδια κανει εναν πιασμενο μυ να τον γυμναζουμε?Ειναι η 3η μερα που ειμαι φοβερα πιασμενος στις γαμπες επειτα απο προπονηση ποδιων και σημερα ελεγα να κανω 6 σετακια γαμπες στο τελος της προπονησης μετα απο πλατη-τρικεφαλα-πηχεις...

Τι να κανω?

loukiss
07-01-13, 14:36
καντα αυριο.. δν σημαινει οτι δν ειναι ετοιμος μια χαρα ετοιμος μπορει να ειναι, απλα το πιασιμο θα παραμεινει αν τ ξανακανεις..

nikos1234
07-01-13, 14:40
και στις ελξεις κλειστη λαβη που λεμε για την πλατη τα χερια πρεπει να κοιτανε εμας και να ειναι λιγο μικροτερο τοα νοιγμα απο ωμους ή να κοιτανε αντιθετα?

Στις ελξεις κελιστη δικεφαλων τα χερια ειναι λιγο πιο κλειστα απο ωμους ή πολυ πιο κλειστα απο ωμους?

nikos1234
07-01-13, 14:42
καντα αυριο.. δν σημαινει οτι δν ειναι ετοιμος μια χαρα ετοιμος μπορει να ειναι, απλα το πιασιμο θα παραμεινει αν τ ξανακανεις..

αυριο δεν χω προπονηση....ή λες να κανω μονο γαμπες αυριο?τεταρτη εχω...και μετα παρασκευη ποδια...οποτε απο τεταρτη-παρασκευη ειναι μικρος ο χρονος ξεκουρασης...

καλα δνε με πειραζει αν παραμεινει το πιασιμο απλα λεω μηπως κανω κακο γιατι ειναι πολυυυυυ πιασμενες...

nikos1234
08-01-13, 23:09
παιδια αν κανω πηχεις 3 φορες την εβδομαδα πειραζει?στο τελος καθε προπονησης...

1η προπο καμψεις -εκτασεις καρπου απο 3 σετ η καθεμια
2η προπο κρατημα αλτηρων 3 σετ για 30 δευτερα
3η προπο κρατημα δισκων 3 σετ για 30 δευτερα

nikos1234
09-01-13, 20:52
???κανεις?

SOSTARAS
09-01-13, 20:54
παιδεσ καμια ασκηση για προσαγωγουσ απαγωγουσ ....δεν εχω μηχανημα στο γυμ μου καποια ασκηση με ελευθερα κιλα εστω για προσαγωγουσ

kall1as
12-01-13, 14:22
hammer curls vs concetration ξερω οτι οι πρωτες οι γυμναζουν το forearm πιο πολυ αλλα για τις concetration λενε ειναι πιο εξειδικευμενες κτλ.. εσεις τι προτιματε για μαζα στο δικεφαλο για τελευταια ειμαι αναμεσα σ αυτες τις 2..Καθε αλλη προταση δεκτη και θα χαρω να την ακουσω..Παντα μιλαμε για 3 και τελευται ασκηση..

Χριστοφορος123
12-01-13, 14:24
hammer curls vs concetration ξερω οτι οι πρωτες οι γυμναζουν το forearm πιο πολυ αλλα για τις concetration λενε ειναι πιο εξειδικευμενες κτλ.. εσεις τι προτιματε για μαζα στο δικεφαλο για τελευταια ειμαι αναμεσα σ αυτες τις 2..Καθε αλλη προταση δεκτη και θα χαρω να την ακουσω..Παντα μιλαμε για 3 και τελευται ασκηση..

Εγω θα ελεγα να τις εχεις και τις 2 ... αν ειναι να διαλεξεις 1 εξαρταται πως το εχεις τωρα το προγραμμα δικεφαλων//πχ αμα εχεις ασκηση μαξιλαρι μπαρα η αλτηρα δε χρειαζεται η αυτοσυγκεντρωσης...

kall1as
12-01-13, 14:27
κοιταξε εχω βαλει ez-bar ορθιος..μετα εχω seated dumbell curls και τελος εβαλα αυτοσυγκεντρωσης εκανα 2 βδομαδες αλλα κατι δν μ αρεσει σ αυτες και ψαχνομαι..

Χριστοφορος123
12-01-13, 14:55
κοιταξε εχω βαλει ez-bar ορθιος..μετα εχω seated dumbell curls και τελος εβαλα αυτοσυγκεντρωσης εκανα 2 βδομαδες αλλα κατι δν μ αρεσει σ αυτες και ψαχνομαι..

Καλο ειναι...γενικα στις αυτοσυγκεντρωσης πρεπει να κοιτας στο τελος την αςρνητικη το χερι να τεντωνει και στο τελος της θετικης να νιωθεις ενα squeeze δηλαδη μια πιεση στο δικεφαλο..και εννοειται να κανεις αρκετες επαναληψεις μιας και ειναι τελειως απομονωτικη..αν θες μπορεις να την αλλαξεις με σφυρια στο αντιθετο στηθος για να χτυπησεις και σε μια ασκηση περισσοτερο την εξω κεφαλη

grtech
13-01-13, 02:36
παιδεσ καμια ασκηση για προσαγωγουσ απαγωγουσ ....δεν εχω μηχανημα στο γυμ μου καποια ασκηση με ελευθερα κιλα εστω για προσαγωγουσ

Γεια σου SOSTARAS. :welcome:

Για προσαγωγούς προτιμάς ασκήσεις ποδιών σαν το sumo squat, sumo DL κλπ... με close stance squat εστιάζεις περισσότερο στο μεσαίο και έξω τμήμα του τετρακέφαλου, και πάει λέγοντας.

Γενικά το άνοιγμα των ποδιών και ο τρόπος που κοιτάνε οι μύτες των ποδιών και ακολουθούν πορεία τα γόνατα σε μια άσκηση, επηρεάζει το σημείο στο οποίο δίνεται έμφαση πάνω στον μυ.

Επίσης αν έχεις λάστιχο μπορείς να γυμνάσεις προσαγωγούς, απαγωγούς με πλάγια ανοίγματα.

π.χ. για απαγωγούς http://www.youtube.com/watch?v=pvnR8CDb4BU

για προσαγωγούς χρησιμοποίησε το άλλο πόδι με την ίδια ακριβός φορά κίνησης.

NASSER
14-01-13, 21:02
παιδεσ καμια ασκηση για προσαγωγουσ απαγωγουσ ....δεν εχω μηχανημα στο γυμ μου καποια ασκηση με ελευθερα κιλα εστω για προσαγωγουσ

3 σετ βαθύ σκουωτ επί 20 επαναλήψεις και θα δέσουν όλα! Προσαγωγοί, απαγωγοί, γλουτοί και μέση.

nikos1234
15-01-13, 00:13
παιδια στα scullcrusher πισω απο το κεφαλι να κατεβαζω την μπαρα μεχρι τα χερια να ειναι σχεοδν καθετα στο πατωμα?Να ξεκιναω εχοντας την μπαρα ακριβως πανω απο το μετωπο οπως και στα κανονικα scullcrusher η πιο πισω?

Επειδη στα βιντεο ολοι κατεβαινουν μεχι σχεοδν κατω κατω θελω να ρωτησω δεν φευγει η ενταση?

στα κανονικα γιατι ομως κατεβαινουν μεχρι λιγο κατω απο 90 μοιρες?

oblivion
15-01-13, 16:37
Καλησπερα παιδια θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να με βοηθησει με τις προπονησεις... δηλαδη μπορω να βαλω 2 προπονησεις τη μερα ..?? μια πρωι για μια μυικη ομαδα και αλλη μια απογευμα/βραδυ ?? παντα με σωστη διατροφη και σωστη ξεκουραση ?? θα με οφελησει η απλα θα καιγομαι ?? ευχαριστω!

warrior s
15-01-13, 16:45
Καλησπερα παιδια θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να με βοηθησει με τις προπονησεις... δηλαδη μπορω να βαλω 2 προπονησεις τη μερα ..?? μια πρωι για μια μυικη ομαδα και αλλη μια απογευμα/βραδυ ?? παντα με σωστη διατροφη και σωστη ξεκουραση ?? θα με οφελησει η απλα θα καιγομαι ?? ευχαριστω!

Όχι δεν είναι καλή ιδέα.. Θα αντέξεις μια δυο βδομάδες και μετά θα καείς..
Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο κάποιος που έχει χημική υποστήριξη ;)

oblivion
15-01-13, 17:13
εε για κανα μηνα θα το βαζα και μετα θα το αλλαζα παλι.. δηλαδη καλυτερα να συνεχισω με μια προπονηση ? τωρα κανω 2 μυικες ομοδες τη μερα 5-6 φορες τη βδομαδα

Alkean
17-01-13, 18:22
Γεια σας παλι!αυτο το διαστημα ειμαι σε 3μερο fullbody προγραμμα εδω και 3 μιση μηνες,τα αποτελεσματα ηταν καλα αν και πιστευω η διατροφη ηταν που εκανε εμφανη τα αποτελεσματα!Το θεμα ειναι οτι ψιλοβαρεθηκα με το fullbody τοσο καιρο τις ιδιες ασκησεις...και θα ηθελα να μου προτεινεται το επομενο προγραμμα σωματοδομησης απο προσωπικη εμπειρια που πιστευτε οτι θα με βοηθησει :-) (ειμαι 19 χρονων,1,78 υψος 9% λιπος,62 κιλα)

ΥΓ:Προτιμω 3 μερα προγραμματα γιατι πιστευω οτι αποδιδουν καλυτερα σε μενα,ειδικα σε φαση ογκου που η ξεκουραση ειναι σημαντικος παραγοντας
(εγω σκεφτομαι προγραμμα ανω σωμα/κατω σωμα ή κλασσικο μπιλντερικο σπλιτ)

oblivion
17-01-13, 21:52
Καλησπερα .. θα ηθελα καποιος να με διαφωτηση γιατι δε βγαζω ακρη πανω σ αυτο το θεμα.. αλλα ακουω απ τον εναν αλλα απ τον αλλον!! Οποτε δε βγαζω ακρη!! Ποση ωρα πρεπει να κανω αεροβιο (περιπου) μιλαμε για περιοδο γραμμωσης αλλα χωρισ την απωλεια ι εστω την λιγοτερη απωλεια μυικης μαζας. Υψος : 1,92 κιλα : 93 λιπος περιπου 10-11% . αυτη τη στιγμη κανω γυρω στα 3-4 χμ διαδρομο ( 16 λ διαλειματικο) και 5-6 χμ ποδηλατο ..Και μια διευκρινηση οσο αφορα το "διαλειματικο" αεροβιο .. ποσο δουλευουμε στο 70-80% και ποσο σε πιο χαλαρους ρυθμους. ?? Ευχαριστω!!

nikos1234
19-01-13, 00:14
Πιαδια καλησπερα...

Ραχαιους ποσα σετ ειναι αρκετα την εβδομαδα?Καλυτερα να τα κανω ολα σε μια προπονηση η να τα χωρισω σε δυο?5 σετ ολα σε μια προπονηση ειναι οκ?
Κοιλιακοι εεγω που κανω 1 φορα την εβδομαδα,κανω 3 σετ ροκανισματα,3 ποδηλατο,3 αρσεις σε μονοζυγο..ειναι αρκετα?στα ροκανσιματα τι επαναληψεις να κανω?20-15-12 ειναι οκ?ή 15-12-10?
ή να κανω κοιλιακους δυο προπονησεις?την μια 12-10-8 και την αλλη 25-20-15?

loukiss
19-01-13, 00:38
Γεια σας παλι!αυτο το διαστημα ειμαι σε 3μερο fullbody προγραμμα εδω και 3 μιση μηνες,τα αποτελεσματα ηταν καλα αν και πιστευω η διατροφη ηταν που εκανε εμφανη τα αποτελεσματα!Το θεμα ειναι οτι ψιλοβαρεθηκα με το fullbody τοσο καιρο τις ιδιες ασκησεις...και θα ηθελα να μου προτεινεται το επομενο προγραμμα σωματοδομησης απο προσωπικη εμπειρια που πιστευτε οτι θα με βοηθησει :-) (ειμαι 19 χρονων,1,78 υψος 9% λιπος,62 κιλα)

ΥΓ:Προτιμω 3 μερα προγραμματα γιατι πιστευω οτι αποδιδουν καλυτερα σε μενα,ειδικα σε φαση ογκου που η ξεκουραση ειναι σημαντικος παραγοντας
(εγω σκεφτομαι προγραμμα ανω σωμα/κατω σωμα ή κλασσικο μπιλντερικο σπλιτ)

ανω/κατω σωμα πιστευω ειναι το επομενο βημα και το ιδανικο ειτε 3μερο ειτε 4μερο ανα βδομαδα..

Alkean
19-01-13, 02:20
ανω/κατω σωμα πιστευω ειναι το επομενο βημα και το ιδανικο ειτε 3μερο ειτε 4μερο ανα βδομαδα..

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!!
Αν μπορεις να μου πεις και τις ασκησεις για το προγραμμα ειμαι κομπλε :-)

loukiss
19-01-13, 16:55
Upper1
Military Press
Chin Ups/Pull Ups
Dips
Rows
Tricep Overhead Extension
Preacher Curs/Dumbell Curls

Upper2
Bench Press
Chin Ups/Pull ups
Incline Dumbell Bench Press
Rows
Tricep
Bicep

Lower1
Back/Front Squat
Romanian Deadlift
1-leg press
Leg Curls
Calves

Lower2
Deadlift
Bulgarian Split Squat
Leg Curls
Calves
Seated Calves

nikos1234
19-01-13, 23:47
Παιδια καλησπερα...

Ραχαιους ποσα σετ ειναι αρκετα την εβδομαδα?Καλυτερα να τα κανω ολα σε μια προπονηση η να τα χωρισω σε δυο?5 σετ ολα σε μια προπονηση ειναι οκ?
Κοιλιακοι εεγω που κανω 1 φορα την εβδομαδα,κανω 3 σετ ροκανισματα,3 ποδηλατο,3 αρσεις σε μονοζυγο..ειναι αρκετα?στα ροκανσιματα τι επαναληψεις να κανω?20-15-12 ειναι οκ?ή 15-12-10?
ή να κανω κοιλιακους δυο προπονησεις?την μια 12-10-8 και την αλλη 25-20-15?

gretyl666
20-01-13, 19:25
Λοιπόν:αυτή την Τρίτη που μας πέρασε στις πιεσεις με αλτηρες από καθιστη θεση για ώμους ,πρέπει να τράβηξα λιγο τη μέση καθώς ανέβαζα τους αλτηρες προς τα πανω και από την τεταρτη έχω έναν ελαφρύ πόνο/αδυναμία/πιάσιμο στους ραχιαιους.
Γενικά προσπαθώ να έχω καλή τεχνικη στις ασκησεις
Τη Δευτερα έχω να κανω τα εξής : 1αρσεις θανατου,2κωπηλατικη μπαρας ,3 κωπηλατικη με ανάποδη λαβη, 4κωπηλατικη αλτηρα.Εννοειται ότι κανω το λιγοτερο 6επ στις αρσεις. Να τις κανω κι ας έχω αυτη την αδυναμία από την Τρίτη?

gretyl666
20-01-13, 20:30
Παιδια καλησπερα...

Ραχαιους ποσα σετ ειναι αρκετα την εβδομαδα?Καλυτερα να τα κανω ολα σε μια προπονηση η να τα χωρισω σε δυο?5 σετ ολα σε μια προπονηση ειναι οκ?
Κοιλιακοι εεγω που κανω 1 φορα την εβδομαδα,κανω 3 σετ ροκανισματα,3 ποδηλατο,3 αρσεις σε μονοζυγο..ειναι αρκετα?στα ροκανσιματα τι επαναληψεις να κανω?20-15-12 ειναι οκ?ή 15-12-10?
ή να κανω κοιλιακους δυο προπονησεις?την μια 12-10-8 και την αλλη 25-20-15?

δεν νομίζω να εχει μεγάλη διαφορα αν θα κανείς 20-15-12 η κάτι άλλο .15-12-10 δεν ξέρω ... Φαίνονται λιγες για κοιλιακούς εφόσον δεν κανείς κοιλιακούς με βαρη .
Τωρα δεν νομιζω να επηρεάσει άμα δεν κανεις 2 προπονήσεις και κανεις 1 η το ανάποδο.

loukiss
20-01-13, 20:33
Λοιπόν:αυτή την Τρίτη που μας πέρασε στις πιεσεις με αλτηρες από καθιστη θεση για ώμους ,πρέπει να τράβηξα λιγο τη μέση καθώς ανέβαζα τους αλτηρες προς τα πανω και από την τεταρτη έχω έναν ελαφρύ πόνο/αδυναμία/πιάσιμο στους ραχιαιους.
Γενικά προσπαθώ να έχω καλή τεχνικη στις ασκησεις
Τη Δευτερα έχω να κανω τα εξής : 1αρσεις θανατου,2κωπηλατικη μπαρας ,3 κωπηλατικη με ανάποδη λαβη, 4κωπηλατικη αλτηρα.Εννοειται ότι κανω το λιγοτερο 6επ στις αρσεις. Να τις κανω κι ας έχω αυτη την αδυναμία από την Τρίτη?

αναλογως δες πως παει.. αν εχεις ακομα ενοχλησεις/πονους απεφυγε τη γυμναστικη.. η μεση συμμετεχει σε ΟΛΕΣ τις ασκησεις..

gretyl666
20-01-13, 21:07
Σε ευχαριστώ . Οπότε δοκιμάζω στο ζέσταμα αν νιώθω δυνατή και δεν ποναω ε? Μετά να ξαναρχίσω οταν ηρεμήσει ,λογικά,ετσι ? Δεν νομίζω να ειναι κάτι σοβαρό πάντως,θα δείξει...

loukiss
20-01-13, 21:23
να σου πω την αληθεια αμα μπεις στη διαδικασια ζεσταματος πολυ πιθανον να μην νοιωθεις τπτ (επειδη ακριβως εκανες ζεσταμα).. δες πως αισθανεσαι εσυ τη μερα της προπονησης και ψυχολογησε το :thumbup:

gretyl666
20-01-13, 21:45
Οκ , εύχομαι να μαι ντάξει ....(αυριο ειναι η μέρα)

nikos1234
20-01-13, 23:24
δεν νομίζω να εχει μεγάλη διαφορα αν θα κανείς 20-15-12 η κάτι άλλο .15-12-10 δεν ξέρω ... Φαίνονται λιγες για κοιλιακούς εφόσον δεν κανείς κοιλιακούς με βαρη .
Τωρα δεν νομιζω να επηρεάσει άμα δεν κανεις 2 προπονήσεις και κανεις 1 η το ανάποδο.

με βαρος κανω εννοιτα...ξερει κανεις?

alex13
21-01-13, 17:47
Ποσες ασκησεις ειναι καλα να κανω για καθε μυικη ομαδα καθε φορα στην προπονηση;

nikos1234
21-01-13, 18:13
3-4 ασκησεις απο 3-4 σετ στις μεγαλες ομαδες και 3 ασκησεις απο 3 σετ στις μικρες

βαλε μεσα βασιεκς ασκησεις...πιεσεις στηθους,ωμων,τρικεφαλων κωπηαλτικες μονοζυγο σκουατ αρσεις προβολες κλπ

αυτο εξαρταταει και απο τ καρο π προπονησει ηλικια κλπ...

gretyl666
21-01-13, 19:33
Οκ , εύχομαι να μαι ντάξει ....(αυριο ειναι η μέρα)
τελικά , έκανα σημερα πλάτη και μπορω να πω ότι καλυτερεψε κάπως ...

nitri796
21-01-13, 20:18
παιξε με compound ασκησεις

squat
deadlift
bench press
military press
skullcrushers
μονοζυγο
dips
προβολες
κωπηλατικη με μπαρα
upright rows
κτλ κτλ κτλ..

ArgoSixna
21-01-13, 20:24
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9265-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-1

alexandros1976
22-01-13, 17:54
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Πιο μέρος του σώματος (μυική ομάδα) παίρνει πιο γρήγορα;

Χριστοφορος123
22-01-13, 18:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Πιο μέρος του σώματος (μυική ομάδα) παίρνει πιο γρήγορα;

Σε οποιο σημειο εχεις προδιαγραφες για να παιρνεις πιο γρηγορα

alexandros1976
22-01-13, 18:07
δηλαδη δεν εξαρταται απο κάτι;

gretyl666
22-01-13, 18:44
Απ' τα γονίδια αλλά άμα ας πούμε θές να πάρεις σε ενα οποιοδήποτε σημείο εξαρτάται και από το ποσο ενταση θα δωσεις ,νομιζω.bbbiceps

gretyl666
22-01-13, 18:45
Μα καλα , γιατι δεν εμφανιζεται το εικονίδιο/ανθρωπάκι που εβαλα?

nikos1234
22-01-13, 23:32
οι πιεσεις κλειστη για στηθος εχουν διαφορετικη εκετελση απο τις πιεσεις τρικεφαλων κλειστη?

αν ναι μπορω να την βαλω μερα στηθους?με πια εκετελση?

COBRA_STYLE
22-01-13, 23:47
Δεν κανει σχεδον(?) κανεις πιεσεις στηθους κλειστη λαβη για στηθος,για τρικεφαλα το κανουν.Η εκτελεση γινεται ειτε με ισια μπαρα ειτε με στραβομπαρα.Δεν υπαρχει κατι ξεχωριστο σε αυτο που ρωτας.

Στη μερα τρικεφαλων βαλτη την ασκηση

nikos1234
23-01-13, 14:50
Δεν κανει σχεδον(?) κανεις πιεσεις στηθους κλειστη λαβη για στηθος,για τρικεφαλα το κανουν.Η εκτελεση γινεται ειτε με ισια μπαρα ειτε με στραβομπαρα.Δεν υπαρχει κατι ξεχωριστο σε αυτο που ρωτας.

Στη μερα τρικεφαλων βαλτη την ασκηση

oκ,αλλα μπορω να κανω κατι αν θελω να γυμανσω με την συγκεκριμηνη ασκηση το εσωτειρικο στηθος παρα τα τρικεφαλα?:unsure:

COBRA_STYLE
23-01-13, 15:19
τι να σου πω καντην,αλλα θα πρηστουν πολυ τα τρικεφαλα λογικα...εμενα τουλαχιστον ετσι γινεται.Για γεμισμα στο στηθος και το πεκ-ντεκ κανει δουλιτσα.

nikos1234
23-01-13, 15:55
τι να σου πω καντην,αλλα θα πρηστουν πολυ τα τρικεφαλα λογικα...εμενα τουλαχιστον ετσι γινεται.Για γεμισμα στο στηθος και το πεκ-ντεκ κανει δουλιτσα.

κανω γυμανστικη σπιτι...

μπορω να κανω πιεσεις κλκειστη και να εχω τους αγκωνες ρπος τα εξω(οπως στις κανονικες πιεσεις)?
τα ανοιγματα στηθους κανουν δουλεια στο εσωτερικο?οταν κατεβαζω τους αλτηρες ποιανει πιο πολυ ξεωτερικο νομιζω και οταν τους ανεβαζω εσωτερικο?

Χριστοφορος123
23-01-13, 16:04
Ρε Νικο τι ερωτησεις κανεις κι εσυ ελεος..
Κανε τη γυμναστικη σου και μην την πλεκεις τοσο πολυ λες και εισαι pro γιατι στο τελος θα τη σταματησεις κι ολας

COBRA_STYLE
23-01-13, 16:12
κανω γυμανστικη σπιτι...

μπορω να κανω πιεσεις κλκειστη και να εχω τους αγκωνες ρπος τα εξω(οπως στις κανονικες πιεσεις)?
τα ανοιγματα στηθους κανουν δουλεια στο εσωτερικο?οταν κατεβαζω τους αλτηρες ποιανει πιο πολυ ξεωτερικο νομιζω και οταν τους ανεβαζω εσωτερικο?

μη το ψυριζεις μεχρι αηδιας φιλε...κατανταει κουραστικο.Αυτα.

MRN
25-01-13, 01:30
θα ηθελα τη γνωμη σας για το παρακατω προγραμμα πλατης

μονοζυγο 4set
κωπηλατικη μπαρας αναποδη λαβη 4 set
Tbar rows 4 set (ελευθερα )
κωπηλατικη τροχαλιας ισια λαβη 3 set
ελξεις τροχαλιας λαβη V 4set

επαναληψεις από 15-6..
θελω να δοσω εμφαση στα κατω lats..

nikos1234
26-01-13, 16:59
πολλα σετ...κανε 4 κωπηαλτικη μπαρα,4 αλτηρας η μηχνηαμα,ελξεις ανοιχτη,ελξεις κλειστη

πρωτα κανε ελξεις και μετα κωπξλατικες

spirus
28-01-13, 14:47
μια ερωτησουλα για δικεφαλα..
τα προπωνω 2 φορες την εβδομαδα..
αυτο που παρατηρω ειναι οτι στο συγκεκριμενο σημειο περνω ογκο αλλα δεν "πεταγεται" ο δικεφαλος..
δεν "ξεχωριζει"..
δεν ξερω αν καταλαβενετε τι λεω..
υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ασκησεις για να γινει αυτο ή ειναι θεμα αεροβιας..? (αν και στο συγκεκριμενο σημειο δεν υπαρχει λιπος)
ευχαριστω

loukiss
28-01-13, 15:02
ειναι θεμα κορυφωσης (γενετικο)..

οσο πιο πολυ μυς εχεις ομως τοσο πιο πολυ θα φαινεται..

MRN
28-01-13, 17:24
μια ερωτησουλα για δικεφαλα..
τα προπωνω 2 φορες την εβδομαδα..
αυτο που παρατηρω ειναι οτι στο συγκεκριμενο σημειο περνω ογκο αλλα δεν "πεταγεται" ο δικεφαλος..
δεν "ξεχωριζει"..
δεν ξερω αν καταλαβενετε τι λεω..
υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ασκησεις για να γινει αυτο ή ειναι θεμα αεροβιας..? (αν και στο συγκεκριμενο σημειο δεν υπαρχει λιπος)
ευχαριστω


1 φορα τη βδομαδα ειναι αρκετη..

η κορυφωση ειναι οντως γενετικο θεμα..

αλλα οι καμψεις αυτοσυγκεντρωσης και preacher curls θα σε βοηθησουν για το συγκεκριμενο σημειο..

nikos1234
28-01-13, 23:59
οι καμψεις με μπαρα αλλα 21 δηλαδη μσιες μσιες επαναληψεις κ μετα οοκληρες βοηθανε στο peak louki?

Varg83
29-01-13, 17:37
Καλησπερα μαγκες, μπορειτε να με βοηθησετε λεγοντας μου μια εναλλακτικη ασκηση αντι για GOODMORNINGS ΜΠΑΡΑΣ;

tolis93
29-01-13, 17:40
deadlifts (http://www.youtube.com/watch?v=U1H1VG9Uh50) :thumbup:

κωπηλατικη σε τροχαλια με κλειστη λαβη καθιστη θεση (http://www.youtube.com/watch?v=7pqPJuBfsA8):toast:

loukiss
29-01-13, 18:55
οι καμψεις με μπαρα αλλα 21 δηλαδη μσιες μσιες επαναληψεις κ μετα οοκληρες βοηθανε στο peak louki?


το peak αμα δν εισαι γενετικα προικισμενος (ως προς αυτο το σημειο) δν θα φανει παρα μονο αν μεγαλωσει ΓΕΝΙΚΑ ολος ο δικεφαλος.. και παλι δεν θα φαινεται τοσο πολυ αλλα σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερα.. την ασκηση 21 την βλεπω πιο πολυ σαν μεθοδο εντασης οχι τοσο πολυ σαν ασκηση ....

gretyl666
29-01-13, 19:48
επεδη και ο πατερας μου το ειχε αυτο ,δηλαδη εχει μακρια χερια και δεν πολυειναι κορυφωμενα , μπορω να πω οτι οταν εσφιγγε τους δικεφαλους και εκανε διπλη δικεφαλων φαινονταν πολυ κορυφωμενα , ακριβως γιατι ειχε πολυ μαζα σε αυτο το σημειο . σωστος ο λουκιςςς:)

gretyl666
29-01-13, 19:54
παιδια ξαναεπαθα αυτο που ειχα παθει ! ειχα μια μικρη ελαχιστη ενοχλησουλα στη μεση ,και δε με ποναει καθολου , εκτος οταν παω να τη σφιξω η οταν παω να κανω τη κινηση της κωπηλατικης ( με τα χερια μονο την εκανα για να τεσταρω εαν ποναω αφου χτες εκανα πλατη) . το εχω παθει 2 ηδη φορες αυτο και ενιωθα ετσι πιασμενη πολυ .μετα απο 1 μβδομαδα ειχε περασει. ετρεξα κιολας σημερα και δεν με πονουσε καθολου. μονο στις συγκεκριμενες κινησεις . δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ετσι ;

nikos1234
29-01-13, 23:44
στους κοιλιακους μπορω να βαζω αντι για δισκους μια μπαρα με δισκους στο στηθος?

gretyl666
30-01-13, 07:53
Παιδιά άκυρο το δικό μου ποστ γιατι μου απαντησε κάποιος με πμ...

... Νικό και γω αυτο σκέφτομαι να κανω γιατι με τους δίσκους ειναι κάπως άβολο και άμα τους βάλω πανω μου ούτε μιση κίνηση δεν μου φτάνει ο χώρος να κανω.
Παρόλα αυτα μπορείς να βάλεις και κανενα 10κιλο-20κιλο δίσκο πανω απτο κεφαλι ,δλδ πισω και να κρατάς με τα χέρια . Ετσι γίνεται πιο δύσκολο.

nikos1234
30-01-13, 10:41
Παιδιά άκυρο το δικό μου ποστ γιατι μου απαντησε κάποιος με πμ...

... Νικό και γω αυτο σκέφτομαι να κανω γιατι με τους δίσκους ειναι κάπως άβολο και άμα τους βάλω πανω μου ούτε μιση κίνηση δεν μου φτάνει ο χώρος να κανω.
Παρόλα αυτα μπορείς να βάλεις και κανενα 10κιλο-20κιλο δίσκο πανω απτο κεφαλι ,δλδ πισω και να κρατάς με τα χέρια . Ετσι γίνεται πιο δύσκολο.

ok...

μπορεις να μ πεςις τι σου ειπε ο φιλος στο πμ για να ξερω και γω το παθαινω καμια φορα...

TAKI BOY
30-01-13, 11:00
Ένας άλλος τρόπος να κάνεις κοιλιακούς με βάρη, είναι με αλτηράκια. Εγώ παίρνω δύο 10κιλα και τα τοποθετό πάνω στους τραπεζοειδείς, δεξιά και αριστερά του λαιμού. Σχεδόν δεν χρειάζεται να τα κρατάω καθόλου με τα χέρια.

gretyl666
30-01-13, 11:50
ok...

μπορεις να μ πεςις τι σου ειπε ο φιλος στο πμ για να ξερω και γω το παθαινω καμια φορα...
όλοι το παθαίνουμε μαλλον ! Δεν ειναι τίποτα ανησυχητικό, απλά ειναι ίσως μια μικρή θλάση , ένας μυϊκός πόνος στους ραχιαιους . Πρέπει να πεθαίνεις στον πόνο για να εχει να κάνει κάτι σοβαρό με σπονδυλικες στήλες κι αυτα . Παρόλ αυτα θελει οπωσδήποτε να προσεχείς τεχνικη στη ντεντλιφτ και γενικά σε όλες τις ασκησεις ,αλλά εφόσον προσεχείς είσαι οκ. Εμένα προσωπικά μου περνάει μετα από μια βδομάδα γενικά .

AlexakisKon
30-01-13, 13:09
παιδια μια συντομη ερωτηση:
στο σκουατ αν και δεν βαζω την μπαρα στον λαιμο αλλα πιο ακτω στους ομους, παλι με ποναει απο την πιεση, μηπως θελει να αποκτησω πιο πολυ μαζα στην πλατη?
επισης κανω στο smith machine, με σκετη μπαρα χανω την ισσοροπια μου, να συνεχισω στο smith μεχρι να αυξησω κιλα και μετα θα μπορω στο κανονικο?

loukiss
30-01-13, 13:17
παρατα το σμιθ και πηγαινε στη μπαρα... δν θα σε βοηθησει καθολου στην ισορροπια.. ειναι θεμα χρονου... αν δν εξασκηθεις σ αυτο δν θα γινεις ποτε καλος.

αρχισε με λιγα κιλα, καλο βαθος, εμφαση στην τεχνικη...

nikos1234
30-01-13, 14:02
παιδια εμενα στα σκουατ οταν βαζω την μπαρα στους τραπς κυλαει προς τα κατω...τι μπορω να κανω?
επισης ακουσα οτι ειναι επικινδυνο να βαω το βαρος πισω απο το κεφαλι στα ροκανισμτα αφου στις τελευταιοες επαναληψεις θα μετακινησω το κεφαλι και θα υξηθει η πιεσει στον αυχενα..εσεις τι λετε?

magavaTOUT
30-01-13, 16:26
Στους κοιλιακους απλα κοιτα τα μην το πιεζεις προς τα κατω. Απλα αν χαλαρωνει πολυ ο αυχενας τοτε τον κρατας σε ευθεια με το υπολοιπο σωμα αλλα σε καμια περιπτωση δεν τον σπρωχνεις. Τωρα για να σκουοτ τι να σου πω. Απλα κοιτα οταν βγαζεις απο το ρακ τα κιλα να εχει κουμπωσει καλα οι μπαρα στους traps.

nikos1234
30-01-13, 23:51
να μην πιεζω προς τα κατω τι εννοεις?τους δισκους?

αν βαλω μια μπαρα στο στηθος με μπολικα κιλα πειραζει?

και κατι αλλο..οταν τελειννω τις καμψεις αλτηρωνσε επικλινη,κανω preacher curl αλλα ενα ενα χερι γτ δεν εχω λαρι σκοτ μηχανημα και κανω στον επικλινη ορθιος..το θεμα ειναι οτι ξεκιναω με το αριστερο κ κανω μετα απο 1 λεπτο το δεξι(αφου 1 λεπτο ειναι η εκετελση του αλλου χεριου)με αποτελσμα το δξι αφου θα ειναι πιο ξεκουαρστο να βγαζει πιο ευκολα τις επαναληψεις και ας εναι και το αδυνατο χερι απο αποψη δυναμης...τι να κανω?

Χριστοφορος123
30-01-13, 23:58
Πω ρε Νικο κατι ερωτησεις..τι να κανεις;
Να αυτοκτωνησεις.
Λες και μονο σε σενα γινεται αυτο.
Η μονη λυση ειναι να κανεις και με τα 2 χερια

Christos97
31-01-13, 16:54
Καλησπερα παιδια, εχουν περασει 2 μηνες με το προγραμμα που χρησιμοποιο και πλεον ηρθε ο καιρος να δοκιμασω αλλο. Για να αλλαξεις νεο προγραμμα, για να μην συνιθισει ο μυς τες ιδιες ασκησεις,πρεπει να αλλαξω μερικες η ολες τες ασκησεις? Επισης πρεπει να αλλαξω σετ,επαναληψεις?

aris1994
31-01-13, 17:10
Το πρόγραμμα θα το κρατάς όσο θες εσύ.Αν έχεις βαρεθεί την μονοτονία ή βλέπεις στασιμότητα τότε ναι άλλαξε το πρόγραμμα.Όσο γα τις ασήσεις αυτό δεν είναι απαραίτητο αν κάνεις μια άσκηση και θεωρείς ότι σε πιάνει ακόμα και δεν την έχεις βαρεθεί δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις.Εδώ άλλοι κρατάνε 2 βασικές ασκήσεις και τις υπόλυπες τις αλλάζουν ανα βδομάδα.Όσο για τις επαναλήψεις και τα σετ δεν είναι απαραίτητο.Το πρόγραμμα θα το διαμορφώσεις όπως νομίζεις εσύ

nikos1234
02-02-13, 17:54
1.παιδια καλησπερα....η μια γαμπα(η δεξια)πιανετα περισσοτερο απο την αριστερη επειτα απο προπονηση γαμπων...μηπως σημαινει οτι γυξμναζεται κλαυτερα?
κανω γυμανστικη σπιτι κ κανω ορθιος με αλτηρα ενα ενα ποδι κ καθιστος με μπαρα στα γονατα....
2.και η δεξια τεντωνει και καλυτερα απο την αριστερη...στον ογκο ειναι λιγο μεγαλυτερη δεξια κ παλι...μπορω να κανω κατι η ας πιανεται περισσοτερο η δεξια απο την αριστερη...?
3.οταν εκανα 2 φορες την εβδομαδα ειχα δει καλα αποτελσματα στις γαμπες αλλα οταν το γυρισα στην μια φορα,εμεινα στασιμος..το θεμα ειναι οτι οταν εκανα 2 φορες την εβδομαδα εχανα λιγο σε δυναμη...να κανω 2 φορες και θα συνηθισω?με 6 σετ καθε φορα?

Ευχαριστω...

gretyl666
02-02-13, 19:00
Πολύ της λεπτομέρειας εισαι... Δε γίνεται να χεις απολυτη συμμετρία ... Για το 3 δεε εσύ τι σε βολεύει και με τι εχεις καλύτερα αποτελεσματα αλλά δώσε χρόνο για να δεις αν ειναι καλύτερα 1 η 2 φορες.

ΝΙΚΟΣ ΝΑΞ
02-02-13, 21:58
καλησπερα παιδια.ειμαι καινουριοσ στο forum.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα πυραμιδας,5 ημερων προπονησησ.προσπαθω να βρω καποιο ετοιμο αλλα τιποτα.εχει καποιοσ να μου προτεινει ενα.
ευχαρηστω

Χριστοφορος123
02-02-13, 22:02
καλησπερα παιδια.ειμαι καινουριοσ στο forum.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα πυραμιδας,5 ημερων προπονησησ.προσπαθω να βρω καποιο ετοιμο αλλα τιποτα.εχει καποιοσ να μου προτεινει ενα.
ευχαρηστω

Μαλλον δεν εψαξες καλα man

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9262-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-3

ΝΙΚΟΣ ΝΑΞ
02-02-13, 22:15
Μαλλον δεν εψαξες καλα man

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9262-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-3

σ ευχαρηστω καταρχην.το ειχα δει αυτο αλλα δεν μου αρεσαν οι επαναληψεισ.βασικα εγω ξερω(δεν ξερω αν ειναι σωστο βεβαια) οτι παει 12 10 8 6.και να σου πω την αληθεια ειναι το μονο που ειχα βρει.ξερεισ και καποιο αλλο προγραμμα?

Χριστοφορος123
02-02-13, 22:17
σ ευχαρηστω καταρχην.το ειχα δει αυτο αλλα δεν μου αρεσαν οι επαναληψεισ.βασικα εγω ξερω(δεν ξερω αν ειναι σωστο βεβαια) οτι παει 12 10 8 6.και να σου πω την αληθεια ειναι το μονο που ειχα βρει.ξερεισ και καποιο αλλο προγραμμα?

Κοιτα δες στην πυραμιδα οι επαναληψεις δεν ειναι στανταρ..υπαρχουνε διαφοροι συνδιασμοι..μπορεις να παρεις αυτο ετσι οπως ειναι τις ασκησεις και απλα να αλλαξεις τις επαναληψεις οπως θες...εγω αν το εκανα πυραμιδα για να εχω και πολλες και χαμηλες επαναληψεις θα εκανα 15/12/8/6

nikos1234
03-02-13, 00:06
Πολύ της λεπτομέρειας εισαι... Δε γίνεται να χεις απολυτη συμμετρία ... Για το 3 δεε εσύ τι σε βολεύει και με τι εχεις καλύτερα αποτελεσματα αλλά δώσε χρόνο για να δεις αν ειναι καλύτερα 1 η 2 φορες.

καλησπερα...οντω ειμαι της λεποτιμερειας...αλαφοβαμαι μην μ δημιορηγησει μεγλη ασσυμετρια..εσυ παθαινεις αυτα π νιωθω στα 2 πρωτα ερωτηματα μου?

τελικα αποφασισα να κανω γαμπες 2 φορες την εβδομαδα..αλλα καθιστος λεω να μην κανω γτ για να με πιασουν θελω καμια 40 κιλα και σε λιγο καιρο δε θα μπορω να την βαλω στα ποδια μου..εκτος αν βαλω κατι μεγαλο απο κατω για να εχω ευρος κινησης....

magavaTOUT
03-02-13, 01:49
να μην πιεζω προς τα κατω τι εννοεις?τους δισκους?

αν βαλω μια μπαρα στο στηθος με μπολικα κιλα πειραζει?

και κατι αλλο..οταν τελειννω τις καμψεις αλτηρωνσε επικλινη,κανω preacher curl αλλα ενα ενα χερι γτ δεν εχω λαρι σκοτ μηχανημα και κανω στον επικλινη ορθιος..το θεμα ειναι οτι ξεκιναω με το αριστερο κ κανω μετα απο 1 λεπτο το δεξι(αφου 1 λεπτο ειναι η εκετελση του αλλου χεριου)με αποτελσμα το δξι αφου θα ειναι πιο ξεκουαρστο να βγαζει πιο ευκολα τις επαναληψεις και ας εναι και το αδυνατο χερι απο αποψη δυναμης...τι να κανω?

να μην πιεζεις τον αυχενα

ξεκινα αφου νιωσεις οτι και τα δυο χερια ξεκουραστηκαν τελειως. Με αυτες τις ερωτησεις δειχνεις οτι ψαχνεις το δεντρο και εχεις χασει το δασος. Τα βασικα μετρανε!

nikos1234
03-02-13, 11:48
να μην πιεζεις τον αυχενα

ξεκινα αφου νιωσεις οτι και τα δυο χερια ξεκουραστηκαν τελειως. Με αυτες τις ερωτησεις δειχνεις οτι ψαχνεις το δεντρο και εχεις χασει το δασος. Τα βασικα μετρανε!

ευχαριστω magava...
αν βαλω μια μπαρα στο στηθος με μπολικα κιλα ειναι και αυτο καλο?
για το preacher curl κανω μικρο διαλειμμα για να μην φυγει η ενταση...μπορω να κανω κατι αλλο?
και στις γαμπες,η μια τεντωνει καλυτερα απο την αλλη στις αρσεις γαμπων ορθιος..και εχει κ περισσοτερο ποιασιμο την επομενη μερα(αν κ πιο γυμνασμνη)

ΝΙΚΟΣ ΝΑΞ
03-02-13, 12:08
Κοιτα δες στην πυραμιδα οι επαναληψεις δεν ειναι στανταρ..υπαρχουνε διαφοροι συνδιασμοι..μπορεις να παρεις αυτο ετσι οπως ειναι τις ασκησεις και απλα να αλλαξεις τις επαναληψεις οπως θες...εγω αν το εκανα πυραμιδα για να εχω και πολλες και χαμηλες επαναληψεις θα εκανα 15/12/8/6

θα το ξεκινησω απο την αλλη βδομαδα.σ ευχαριστω για τισ πληροφοριες.

gretyl666
03-02-13, 13:43
καλησπερα...οντω ειμαι της λεποτιμερειας...αλαφοβαμαι μην μ δημιορηγησει μεγλη ασσυμετρια..εσυ παθαινεις αυτα π νιωθω στα 2 πρωτα ερωτηματα μου?

τελικα αποφασισα να κανω γαμπες 2 φορες την εβδομαδα..αλλα καθιστος λεω να μην κανω γτ για να με πιασουν θελω καμια 40 κιλα και σε λιγο καιρο δε θα μπορω να την βαλω στα ποδια μου..εκτος αν βαλω κατι μεγαλο απο κατω για να εχω ευρος κινησης....

,δε νομιζω να υπάρξει τόση μεγάλη ασσυμετρια .
φυσικά και παθαινω . πχ στους δικεφαλους . Αλλά δε με απασχολει .Δλδ δεν ειναι κάτι το τραγικό.

Gorgojola
03-02-13, 15:12
Σε προγραμμα με σπλιτ που εχει πχ ασκησεις pull-push ιδια μερα πιστευεται οτι πρεπει να εκτελουνται με σειρα οι ασκησεις? πρωτα pull και μετα push (ή το αναποδο)
ή να εναλλασουμε τις ασκησεις για να γινω πιο κατανοητος παρτε παραδειγμα
- εναλλαγη ακησεων πλατη στηθος αντι να κανουμε πλατη και μετα στηθος
ή - εναλλαγη ασκησεων για δικεφαλα και τρικεφαλα αντι να κανουμε πρωτα τις ασκησεις για τη μια ομαδα και μετα αυτες για την αλλη...κλπ

Χριστοφορος123
03-02-13, 15:43
Σε προγραμμα με σπλιτ που εχει πχ ασκησεις pull-push ιδια μερα πιστευεται οτι πρεπει να εκτελουνται με σειρα οι ασκησεις? πρωτα pull και μετα push (ή το αναποδο)
ή να εναλλασουμε τις ασκησεις για να γινω πιο κατανοητος παρτε παραδειγμα
- εναλλαγη ακησεων πλατη στηθος αντι να κανουμε πλατη και μετα στηθος
ή - εναλλαγη ασκησεων για δικεφαλα και τρικεφαλα αντι να κανουμε πρωτα τις ασκησεις για τη μια ομαδα και μετα αυτες για την αλλη...κλπ

Οπως σε βολευει εσενα..αμα βαζεις πλατη μαζι με στηθος σε μια μερα ειναι καλο να τις κανεις ενναλαξ..
Αλλωστε ειναι ενας λογος που πολλοι βαζουνε σε μια μερα πλατη-στηθος

AlexakisKon
05-02-13, 01:18
ρε παιδια στα squat πως να αποκτησω ισσοροπια, τα ποδια μου αντεχουν αλλα χανω την ισσοροπια μου, δεν θελω να κανω στο smith...
επισης στην πρεσα ποδιων παιζει καποιο ρολο η κλιση του καθισματος(της πλατης δηλαδη), η μονο για βολικοτητα αλλαζει?

sAVAZz
05-02-13, 01:19
λεω να δοκιμασω ενα τετοιο σπλιτ πως σας φενεται:

1η μερα Lower Back, Hamstrings
2η μερα Chest and Triceps
3η μερα Quads and Calves
4η μερα Front Delts, Traps, and Upper Back
5η μερα Rear Delts, Biceps

περιμενω τις αποψεις σας! ¨)

lila_1
05-02-13, 12:47
Th 2η μέρα βάλε αλλού τους 3κεφάλους (βάλε 2κεφαλα)
Την 5η μέρα βάλε αλλού τους πίσω ώμους (καλύτερα με την πλάτη), είναι πολύ δύσκολο σημείο τόσο για να απομονωθεί όσο και να πρηστεί, οπότε καλύτερα να μπαίνει με συνεργατική ομάδα όπως ώμοι ή πλάτη (καλύτερα)
την 5η βάλε Triceps+Delts

An και δε μ αρέσει καθόλου το σπλιτ, ειδικά αν έχεις 5 διαθέσιμες μέρες

sAVAZz
05-02-13, 12:59
βασικα οντως το εχω γραψει λα8ος..πισω ωμους με πλατη και οχι δικεφαλα...σωστες οι προτασεις σ ομως....8α το εφαρμοσω ετσι...λεω να εφαρμοσω αυτο το σπλιτ απο τα κλασικα ετσ για αλλαγη...για κανα μηνα τουλ.

AlexakisKon
05-02-13, 19:48
μπορει καποιος να απαντησει και σε μενα, ευχαριστω

gretyl666
05-02-13, 19:54
ρε παιδια στα squat πως να αποκτησω ισσοροπια, τα ποδια μου αντεχουν αλλα χανω την ισσοροπια μου, δεν θελω να κανω στο smith...
επισης στην πρεσα ποδιων παιζει καποιο ρολο η κλιση του καθισματος(της πλατης δηλαδη), η μονο για βολικοτητα αλλαζει?
αν θές τα ποδια σου να αποκτησουν ισσοροπια στο σκουτ, πρέπει να κανείς σκουτ και με την εξάσκηση θα φτιάχνεται και η τεχνικη .
(και στη ντεντλιφτ συμβαινει αυτο)
Για την πρέσσα δεν ξέρω αν παίζει αλλά αυτο ειναι λεπτομέρεια ,σιγά

manos24
06-02-13, 11:03
Καλημέρα σας έχω μια ερώτηση τον τελευταίο καιρό πήγαινα στο γυμναστήριο 4 το πολύ 5 φορές μιας και είμουν ελεύθερος και έκανα τις κλασικές προπονήσεις με σειρά, τώρα όμως ξεκίνησα δουλειά και ο ελεύθερος χρόνος που έχω στην διάθεσή μου είναι ελάχιστος με αποτέλεσμα να γυρνάω αργά το βράδυ να τρώω και να πέφτω για ύπνο τώρα η ερώτηση μου είναι έτσι όπως το υπολογίζω μπορώ να πηγαίνω μονο ΣΚ και άντε μια παρασκευη τι μου προτείνετε να κάνω μπορώ ας πούμε να συνδυάσω ασκήσεις μυικών ομάδων σε 1 προπόνηση? ας πούμε πλάτη με δικέφαλο+ πόδια με ώμο η όχι δεν θέλω να χαλαρώσω γιατί έκανα προσπάθεια και ξέρετε πόσο εύκολα σου φεύγει η συνήθεια... όλες η απαντήσεις καλοδεχούμενες...ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

lila_1
06-02-13, 14:04
Δηλαδή θα κάνεις 3 μέρες κολλητά προπονήσεις??

Μπορείς να κάνεις μία προπόνηση lower, μία upper και την τρίτη προπόνηση να την αφιερώσεις σε ομάδες όπως χέρια, κοιλιακούς, γάμπες κ αερόβια που δε χρειάζονται μαξιμουμ ενέργεια
Δες εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13019-Upper-Lower-split!)το πρόγραμμα

manos24
06-02-13, 17:38
Δηλαδή θα κάνεις 3 μέρες κολλητά προπονήσεις??

Μπορείς να κάνεις μία προπόνηση lower, μία upper και την τρίτη προπόνηση να την αφιερώσεις σε ομάδες όπως χέρια, κοιλιακούς, γάμπες κ αερόβια που δε χρειάζονται μαξιμουμ ενέργεια
Δες εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13019-Upper-Lower-split!)το πρόγραμμα

ε ναί αφού δεν βλέπω άλλη λυση νομίζω καλύτερα απο το να μην κάνω καθόλου σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!!!:):):shock::shock:

nikos1234
06-02-13, 22:18
παιδια καλησπερα..σημερα ειχα δικεφαλα(καμψεις μπαρα,επικλινη αλτηρες,preacher curl)αλλα εγινε ακομη πιο εμφανης η διαφορα δυναμης στα δυο χερια..το δεξι αν και εχει περισσοτερο ογκο ειναι αρκετα πιο αδυναμο απο το αριστερο..ειδικα στις καμψεις επικλινη ειχε ηδη κουραστει ενω το αριστερο ανετχε αρκετες ακομη...λετε ειναι απο τις καμψεις π κανω με μπαρα η διαφορα?

Γινεται να κανω κατι αλλο εκτος απο το να βγαλω την μπαρα!?(η αγαπημενη μ ασκηση..):(

Και επιπλεον μετα τις καμψεις επικλινη εχω preacher curl incline ενα ενα χερι(δεν εχω λαρι σκοτ)..εδω λετε να ξεκιναω με το δεξι η ρτο αριστερο η εναλλαξ?(ρωταω επειδη αναφερω κ την διαφορα δυναμης απο πανω..)

Ευχαριστω..

alexandros1976
07-02-13, 19:25
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ (ΓΙΑ ΠΛΑΤΗ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ

ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΑΒΗ ΓΙΑ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΧΑΜΗΛΑ (ΠΛΕΥΡΑ); ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ(ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΕΙΤΕ ΑΛΤΗΡΕΣ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΧΑΜΗΛΑ;

gretyl666
07-02-13, 20:05
παιδια καλησπερα..σημερα ειχα δικεφαλα(καμψεις μπαρα,επικλινη αλτηρες,preacher curl)αλλα εγινε ακομη πιο εμφανης η διαφορα δυναμης στα δυο χερια..το δεξι αν και εχει περισσοτερο ογκο ειναι αρκετα πιο αδυναμο απο το αριστερο..ειδικα στις καμψεις επικλινη ειχε ηδη κουραστει ενω το αριστερο ανετχε αρκετες ακομη...λετε ειναι απο τις καμψεις π κανω με μπαρα η διαφορα?

Γινεται να κανω κατι αλλο εκτος απο το να βγαλω την μπαρα!?(η αγαπημενη μ ασκηση..):(

Και επιπλεον μετα τις καμψεις επικλινη εχω preacher curl incline ενα ενα χερι(δεν εχω λαρι σκοτ)..εδω λετε να ξεκιναω με το δεξι η ρτο αριστερο η εναλλαξ?(ρωταω επειδη αναφερω κ την διαφορα δυναμης απο πανω..)

Ευχαριστω..

αχαχα τα ίδια παθαίνουμε τελικα ! Δεν ξέρω άμα ειναι σωστο αυτο που θα σου πω αλλά εγώ ετσι κανω : έχω πχ κάμψεις αλτήρων εναλλάξ να κανω ,ε κανω τις επανα λήψεις και φτάνω σε αποτυχια στο δεξί (το κακό μου χερι) , μετα συνεχίζω κανονικότατα μέχρι να φτάσω σε αποτυχια και στο αριστερό και μεχρι να φτάσω και στο αριστερό, κανω μισές επαναλήψεις στο δεξί . Δε ξέρω αν ειναι σωστο ,εγώ πάντως αυτο κανω.

Δεν εχει σημασία πιο θα κανείς πρώτο πιστεύω ,απλα να ειναι σε όλα τα σετ με την ιδια σειρα .

gretyl666
07-02-13, 20:07
...
Για πλάτη χαμηλά πολύ καλή ειναι η αντιστροφη κωπηλατικη μπαρας που κάνει ο Yates.

johny_8
07-02-13, 22:09
...
Για πλάτη χαμηλά πολύ καλή ειναι η αντιστροφη κωπηλατικη μπαρας που κάνει ο Yates.
+1

lila_1
07-02-13, 22:32
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ (ΓΙΑ ΠΛΑΤΗ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ

ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΑΒΗ ΓΙΑ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΧΑΜΗΛΑ (ΠΛΕΥΡΑ); ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ(ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΕΙΤΕ ΑΛΤΗΡΕΣ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΧΑΜΗΛΑ;

Όσο πιο κλειστή η λαβή της κωπηλατικής τόσο περισσότερο απομακρύνεσαι από το κέντρο της πλάτης και δουλεύεις πιο εξωτερικούς μυες
Για τους ραχιαίους που λες κάνεις deadlifts, googmornings ή ραχιαίους στην ρωμαική

προτείνω deadlifts

nikos1234
08-02-13, 00:01
αχαχα τα ίδια παθαίνουμε τελικα ! Δεν ξέρω άμα ειναι σωστο αυτο που θα σου πω αλλά εγώ ετσι κανω : έχω πχ κάμψεις αλτήρων εναλλάξ να κανω ,ε κανω τις επανα λήψεις και φτάνω σε αποτυχια στο δεξί (το κακό μου χερι) , μετα συνεχίζω κανονικότατα μέχρι να φτάσω σε αποτυχια και στο αριστερό και μεχρι να φτάσω και στο αριστερό, κανω μισές επαναλήψεις στο δεξί . Δε ξέρω αν ειναι σωστο ,εγώ πάντως αυτο κανω.

Δεν εχει σημασία πιο θα κανείς πρώτο πιστεύω ,απλα να ειναι σε όλα τα σετ με την ιδια σειρα .

μπα ρε συ δεν νομζιω να ειναι κ το καλυτερο αυτο π κανεις..να δω τι θα κανω τωρα ομως ρε πουστη..βασικα φοβαμαι οτι δεν θα εχει την αναλογη αναπτυξη αφου δεν πιεζεται τοσο...

lila εσυ μπορεις να μ απαντησεις?

SkillBill
08-02-13, 02:38
ρε παιδια στα squat πως να αποκτησω ισσοροπια, τα ποδια μου αντεχουν αλλα χανω την ισσοροπια μου, δεν θελω να κανω στο smith...
επισης στην πρεσα ποδιων παιζει καποιο ρολο η κλιση του καθισματος(της πλατης δηλαδη), η μονο για βολικοτητα αλλαζει?


για να μαθεις την ασκηση καλα δοκιμασε να βαλεις απο πισω σου ενα παγκο (τους κλασσικους που εχει κατω απο τα σμιθ η που κανεις πιεσεις κτλ) και κανεις σκουοτ σαν να πας να κατσεις εκει.αυτη ειναι η σωστη τεχνικη.δεν θα φοβασαι να πεσεις,θα κατεβαινεις μεχρι ισα ισα να νιωθεις οτι ΠΑΣ να ακουμπησεις και πανω παλι.με τον καιρο θα συνηθισεις και τον βγαζεις.παιζει επισης πολυ ρολο για την ισορροπια σου αν εχεις δυνατη μεση και εξασκημενα ποδια.αν δεν εχεις κανει καποιους μηνες στο σμιθ μην αρχισεις κατευθειαν αν δν σου βγαινει.

το σημαντικο ειναι αν βαλεις καποιον να σε κοιταει απ τα πλαγια να διατηρεις την καμαρα της μεσης σου (γιαυτο κοιτα μπροστα και λιγο προς τα πανω και σφιξε κοιλιακους ραχιαιους) ΚΑΙ πολυ σημαντικο τα γονατα να μην βγαινουν εξω απο τα τα δαχτυλα των ποδιων σου.οταν εισαι παραλληλα με το πατωμα πρεπει αυτος που σε κοιταει να βλεπει μια περιπου ορθη γωνια μπουτι-καλαμι και μια μπουτι-μεση.

στην πρεσσα παντα οι πατουσες να βγαινουν πιο εξω απο τα γονατα,και βαζε το καθισμα ετσι ωστε να διατηρεις ουδετερη σταση στην σπονδυλικη σου στηλη.αν νιωσεις ποτε πονο/τραβηγμα κατω χαμηλα στην σπονδυλικη στηλη,δεν φταινε τα πολλα κιλα,καθεσαι λαθος.

αυτα :P




ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ (ΓΙΑ ΠΛΑΤΗ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ

ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΑΒΗ ΓΙΑ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΧΑΜΗΛΑ (ΠΛΕΥΡΑ); ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ(ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΕΙΤΕ ΑΛΤΗΡΕΣ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΧΑΜΗΛΑ;

αν εχω καταλαβει καλα το σημειο που θες,αν κανεις ενα γοογλε για posterior chain exercises θα σου βγαλει πολλες και σιγουρα θα βρεις καποια για σενα :) αρχισε με τις ευκολες γιατι δν ειναι καλο σημειο για τραβηγμα :)

lila_1
08-02-13, 03:01
lila εσυ μπορεις να μ απαντησεις?


παιδια καλησπερα..σημερα ειχα δικεφαλα(καμψεις μπαρα,επικλινη αλτηρες,preacher curl)αλλα εγινε ακομη πιο εμφανης η διαφορα δυναμης στα δυο χερια..το δεξι αν και εχει περισσοτερο ογκο ειναι αρκετα πιο αδυναμο απο το αριστερο..ειδικα στις καμψεις επικλινη ειχε ηδη κουραστει ενω το αριστερο ανετχε αρκετες ακομη...λετε ειναι απο τις καμψεις π κανω με μπαρα η διαφορα?

Γινεται να κανω κατι αλλο εκτος απο το να βγαλω την μπαρα!?(η αγαπημενη μ ασκηση..):(

Και επιπλεον μετα τις καμψεις επικλινη εχω preacher curl incline ενα ενα χερι(δεν εχω λαρι σκοτ)..εδω λετε να ξεκιναω με το δεξι η ρτο αριστερο η εναλλαξ?(ρωταω επειδη αναφερω κ την διαφορα δυναμης απο πανω..)

Ευχαριστω..

βάλε την μπάρα τελευταία ή 2η άσκηση
Θα κάνεις κυρίως με αλτήρες
Κάτι ακόμα που μπορείς να κάνεις είναι να σταματάς τις επαναλήψεις στο αριστερό όταν σε αφήσει το δεξί και να βγάλεις άλλες 3-4 επαναλήψεις υποβοηθούμενες στη θετική κίνηση με το δεξί.
θα βοηθάς δηλαδή με το αριστερό τη θετική και στην αρνητική το δεξί μόνο του.
Αν δηλαδή εκτελέσεις 10 επαναλήψεις με κάθε χέρι και το δεξί σ αφήσει, σταματάς και παίζεις άλλες 3 με το δεξί

sAVAZz
08-02-13, 22:56
t bar row πιανει low back??

nikos1234
08-02-13, 23:12
t bar row πιανει low back??

οπως και οι κανονικες κωπηλατικες..δηλαδη το μεσο της πλατης...

sAVAZz
08-02-13, 23:41
επειδη ειναι κωπηλατικη δν σημαινει οτι πιανει το ιδιο με ολες....κανας αλλος?

Χριστοφορος123
08-02-13, 23:52
Ειδικα η t-bar row θα πιασει παρα πολυ καλα χαμηλα τα φτερα.
Ειναι ασκηση που δουλευουνε αθλητες πριν τους αγωνες για να αναπτυξουνε περισσοτερο το κατω μερος των φτερων

SkillBill
09-02-13, 03:15
Ειδικα η t-bar row θα πιασει παρα πολυ καλα χαμηλα τα φτερα.
Ειναι ασκηση που δουλευουνε αθλητες πριν τους αγωνες για να αναπτυξουνε περισσοτερο το κατω μερος των φτερων
:thumbup:


εμενα προσωπικα ειναι η μονη,πολυ καλη ασκηση και δουλευει και μεση,πολυ καλη αλλα αν δεν εχεις κανει υπερεκτασεις για μερικους μηνες μην την αρχισεις :)

SkillBill
09-02-13, 14:17
οταν κανετε αρσεις θανατου για hams τα ποδια τα κρατατε τελειως τεντωμενα και ακινητα η λυγιζετε ελαφρα γονατα?

Χριστοφορος123
09-02-13, 14:21
οταν κανετε αρσεις θανατου για hams τα ποδια τα κρατατε τελειως τεντωμενα και ακινητα η λυγιζετε ελαφρα γονατα?

Κατα τη διαρκεια της αρνητικης πρεπει να λυγιζουνε ελαφρως τα γονατα

Rocknrolla
09-02-13, 15:41
Μερικες ερωτησεις και απο μενα!

Για δικεφαλα κανω καμψεις μπαρας ( ανοιχτη λαβη) , καμψεις αυτοσυγκεντρωσης και σφυρια.

Το προβλημα ειναι οτι οι αυτοσυγκεντρωσεις ( με αλτηρα) δεν με πιανουν καθολου. Δλδ οσες επαναληψεις και να κανω πιο πολυ πιανονται οι αγκωνες μου και οχι οι δικεφαλοι.

Μπορω να την αντικαταστησω με μια αλλη ασκηση?

Επισης ρωτησα τη γυμναστρια για μονοζυγο και μου ειπε οτι επειδη ειμαι πολλα κιλα δεν εχει νοημα να κανω γιατι θα μπαλαντζαρει και το σωμα μου στο σμιθ και κατι τετοια... Εχει δικιο? Εχω διαβασει πως αμα δε κανεις μονοζυγο δεν γυμναζεις καλα την πλατη αλλα αμα ειναι να κανω 5 επαναληψεις τι νοημα εχει :unsure:

Στις πιεσεις αλτηρων παγκο για στηθος (ισιο) , το γυμναστηριο εχει 25 κιλα μονο ( αντε πες 26 αμα βαλεις και την λαβη) .

Προς το παρον κανω πχ 8 επαναληψεις με τον καθενα αλλα αργοτερα που θα θελω παραπανω θα πρεπει να παω σε παγκο η μπορω απλα να ανεβασω επαναληψεις?

Αυτα!
Θενκς!:)

Χριστοφορος123
09-02-13, 15:50
Τις αυτοσυγκεντρωσης μαλλον δεν τις κα νεις σωστα...δοκιμασε με ελευθερο χερι (standing concentration curls) και στην αρνητικη το χερι να τεντωνει τελειως και να νιωθεις το squeeze στο τελος της αρνητικης
Κανε μονοζυγο...ειναι φοβερη ασκηση..τι πειραζει που βγαζεις 5 επαναληψεις;;
Οσο το εξασκεις θα βελτιωνεσαι..σε καθε προπονηση προσπαθησε να εχεις προοδο 1 ελξης...ξεκινα το προγραμμα πλατης σου με αυτο και μετα κανε τροχαλιες κ.τ.λ

Rocknrolla
09-02-13, 15:56
Τις αυτοσυγκεντρωσης μαλλον δεν τις κα νεις σωστα...δοκιμασε με ελευθερο χερι (standing concentration curls) και στην αρνητικη το χερι να τεντωνει τελειως και να νιωθεις το squeeze στο τελος της αρνητικης
Κανε μονοζυγο...ειναι φοβερη ασκηση..τι πειραζει που βγαζεις 5 επαναληψεις;;
Οσο το εξασκεις θα βελτιωνεσαι..σε καθε προπονηση προσπαθησε να εχεις προοδο 1 ελξης...ξεκινα το προγραμμα πλατης σου με αυτο και μετα κανε τροχαλιες κ.τ.λ

Οκ θα δοκιμασω ορθιος μπας και δω διαφορα θενκς! ! !

Χριστοφορος123
09-02-13, 15:58
Το πιο βασικα δεν ειναι το ορθιος αλλα το τελευταιο δηλαδη να τεντωνει το χερι τελειως και στη θετικη να νιωθεις το squeeze

Rocknrolla
09-02-13, 16:00
Το πιο βασικα δεν ειναι το ορθιος αλλα το τελευταιο δηλαδη να τεντωνει το χερι τελειως και στη θετικη να νιωθεις το squeeze

Ναι ετσι το κανα και μεχρι τωρα αλλα δεν ξερω γιατι δεν ενιωθα τον δικεφαλο, ισως πρεπει να βαζω λιγοτερα κιλα και να κανω 15 επαναληψεις για να παρει μπρος.

Σε κανα 15λεπτο θα παω για προπονηση να δω τωρα αν νιωσω διαφορετικα;)

theoklis13
10-02-13, 11:23
παιδιά το προγραμμα μου ειναί στήθως-δικέφαλα,πλάτη-τρικέφαλα,ωμοι-πόδια αυτος που μου δωσε το πρόγραμμα μου αν πραλαβενω να κανω τον κύκλο 2 φορες την εβδομάδα για πιο δυνατά αποτελεσματα ιδικά στο στήθως και στην πλάτη ειναι σωστό?

gretyl666
10-02-13, 13:57
παιδιά το προγραμμα μου ειναί στήθως-δικέφαλα,πλάτη-τρικέφαλα,ωμοι-πόδια αυτος που μου δωσε το πρόγραμμα μου αν πραλαβενω να κανω τον κύκλο 2 φορες την εβδομάδα για πιο δυνατά αποτελεσματα ιδικά στο στήθως και στην πλάτη ειναι σωστό?

λάθος ειναι ...
Εχεις στηθος-δικεφαλα τη μια και την αμέσως επόμενη πλατη-τρικ.
τα δικεφαλα δεν θα μπορούνε να ειναι παρα πολύ δυνατά στην πλάτη γιατι συμμετεχουνε στις ασκησεις ...
Τα τρικεφαλα συμμετέχουν στις ασκησεις στήθους !
Αυτο σημαίνει ότι δε γίνεται να το κανείς αυτο όλο 2 φορές την εβδομάδα γιατι δε θα αποδίδει αρκετά.
Κανε το μια φορα τη βδομάδα και είσαι τέλεια !

theoklis13
10-02-13, 14:21
π.χ τορα οταν τελιωσω τον κύκλο να μη ξανακάνω δικε-τρικέ να κάνω π.χ μόνο πλάτη ή στηθωςαυτό ειναι σωστο?

nikos1234
10-02-13, 14:45
ο μονος τροπς για να κανεις αυτο π ειπες ειναι....

στηθος-τρικεφαλα,πλατη -δικεφαλα,ωμοι-ποδια

με την λογικη οτι στην ιδια προπο βαζεις τους μυς π παιζουν δευτερυονα ρολο(τρικεφαλα με στηθος κ δικεφαλα με πλατη)

gretyl666
10-02-13, 17:17
Γίνεται αυτο που λεει ο Νίκος , οποτε δοκίμασε ενα απ'τα 2 .αλλα οπωσδήποτε να απέχουν οι 2 προπονήσεις .

NASSER
10-02-13, 17:50
Τα πόδια είμαι δυο μεγάλες μυικές ομάδες και το σωστό είναι να γίνονται μόνα τους. Έπειτα να ματώνεις τους ώμους και μετά τα πόδια ή το αντίστροφο είναι κάπως...
Εγώ θα επέλεγα στήθος-ώμους-τρικέφαλα, πλάτη -δικέφαλα, πόδια μόνα τους
Έπειτα σε κάθε προπόνηση θα έδινα προτεραιότητα σε διαφορετική ομάδα που θα είναι ξεκούραστη και θα μπορείς να πιάσεις καλύτερο στόχο στη προπόνηση της.

polo0
10-02-13, 22:38
5 ασκήσεις για το στήθος θεωρείται οτι είναι υπερβολή ?:unsure:

NASSER
10-02-13, 23:06
Αν οι 5 ασκήσεις περιορίζονται στα 12-14 σετ, δεν είναι υπερβολή.

nikos1234
10-02-13, 23:50
παιδια με ποναει λιγο ο αυχενας απο τοτε π εκανα κοιλιακους με βαρος πισω απο το κεφαλι..αμα μ περασει να κανω κανονικα κ με λιγοερα κιλα?η καλυτερα οχι?

Και δεν εχω και πανω απ 10 κιλα ναβαλω στο στηθος...ειναι πολυ ευκολο με βαρος στο στηθος...

swimmer_90
11-02-13, 00:05
οταν κανετε αρσεις θανατου για hams τα ποδια τα κρατατε τελειως τεντωμενα και ακινητα η λυγιζετε ελαφρα γονατα?Οι αρσεις για hams ουσιαστικα χωριζονται σε 2 ασκησεις...σε Stiff leg deadlifts (ποδια ισια και το βαρος πεφτει μπροστα) και romanian deadlifts (ποδια ελαφρως λυγισμενα και η λεκανη πεφτει πισω).Και οι 2 για hams ειναι,πιανουν και λιγο μεση,αλλα προσωπικα βρισκω οτι οι ρουμανικες χτυπανε καλυτερα το δικεφαλο...δοκιμαζεις και βλεπεις...αλλα οτι κι αν κανεις ΙΣΙΑ ΠΛΑΤΗ!!!:)

swimmer_90
11-02-13, 00:09
παιδια με ποναει λιγο ο αυχενας απο τοτε π εκανα κοιλιακους με βαρος πισω απο το κεφαλι..αμα μ περασει να κανω κανονικα κ με λιγοερα κιλα?η καλυτερα οχι?

Και δεν εχω και πανω απ 10 κιλα ναβαλω στο στηθος...ειναι πολυ ευκολο με βαρος στο στηθος...Γενικα δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να βαζεις εξτρα βαρος στους κοιλιακους...αν νομιζεις οτι ειναι ευκολοι κανε παραπανω επαναληψεις...αν αυτο που θες ειναι να φαινονται κανε διατροφη για να χασεις λιπος...παντως βαρος πισω απ'το κεφαλι δεν ειναι καλη ιδεα οπως καταλαβες :P

nikos1234
11-02-13, 17:36
Οι αρσεις για hams ουσιαστικα χωριζονται σε 2 ασκησεις...σε Stiff leg deadlifts (ποδια ισια και το βαρος πεφτει μπροστα) και romanian deadlifts (ποδια ελαφρως λυγισμενα και η λεκανη πεφτει πισω).Και οι 2 για hams ειναι,πιανουν και λιγο μεση,αλλα προσωπικα βρισκω οτι οι ρουμανικες χτυπανε καλυτερα το δικεφαλο...δοκιμαζεις και βλεπεις...αλλα οτι κι αν κανεις ΙΣΙΑ ΠΛΑΤΗ!!!:)
οι διαφορες μεταξυ αυτων των δυο ειναι οτι στα stif leg deadlift η μπαρα επρναει τελιως ξυστα απο το γονατο και κατεβαινει τερμα κατω μεχρι σχεδον να αουμπησει το πανω μερος του παουτσιου...ακομη στα stif elg deadlift περνουμε και ξεκιναμε με την μπαρα στο εδαφος...τελος στα stif leg deadlift εχουμε λιγο πιο λυγισμενα τα ποδια απο οτι στις ρουμανικες...

οι ρουμανικες χτυπανε καλυτερα δικεφαλα,αφου δεν κατεβαινεις μεχρι κατω κατω και η εντασ δεν παει στην μεση(ραχιουας)οπως γινεται στα stif leg deadlift

billys15
11-02-13, 18:55
Φιλε Νικο ισα ισα στις ρουμανικες εχουμε τα ποδια πιο λυγισμενα απο τις stiff.

swimmer_90
11-02-13, 19:33
οι διαφορες μεταξυ αυτων των δυο ειναι οτι στα stif leg deadlift η μπαρα επρναει τελιως ξυστα απο το γονατο και κατεβαινει τερμα κατω μεχρι σχεδον να αουμπησει το πανω μερος του παουτσιου...ακομη στα stif elg deadlift περνουμε και ξεκιναμε με την μπαρα στο εδαφος...τελος στα stif leg deadlift εχουμε λιγο πιο λυγισμενα τα ποδια απο οτι στις ρουμανικες...

οι ρουμανικες χτυπανε καλυτερα δικεφαλα,αφου δεν κατεβαινεις μεχρι κατω κατω και η εντασ δεν παει στην μεση(ραχιουας)οπως γινεται στα stif leg deadliftμαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο...αυτο που λες για το εδαφος (η οχι) δεν ειναι φιξ...εγω πχ εχω την ευλιγισια και κανω ρουμανικες (και stiff leg) μεχρι κατω...αλλος μπορει να μην την εχει...αυτο δε λεει κατι...ετσι κι αλλιως πρεπει να κατεβαινεις "μεχρι εκει που μπορεις εχοντας ισια πλατη"...δε σου λεει κανεις ποσο ειναι αυτο...στις ρουμανικες οπως ειπε και ο billy εξ'ορισμου τα ποδια ειναι πιο λυγισμενα...

nikos1234
11-02-13, 22:59
Οπα παιδια ναι σορρυ σε αυτο π ειπες billy εχεις δικιομπερδευτηκα ετσι οπως εγραφα..αλλα swimmer η ασκηση ΚΑΝΟΝΙΚΑ ετσι ειναι..το εχω ψαξει πολυ..αλλο τι ευλυγισια εχεις...

Εγω προσωπικα(οπως κοι επρισοστεροι νομιζω)αν κατεβαω κατω απο την παραλληλο δενε χω ισια πλατη..για αυτο κ κανω ρουμανικες...

SkillBill
12-02-13, 15:46
αα υπερεκτασεις για δικεφαλουσ ναι την ειχα ξεχασει αυτη! ευχαριστω :bowdown:
ξερεις τι γινεται επειδη εχω περιεργα γονατα ειμαι ψειρας με τα ποδια γιαυτο και προσεχω τοσο πολυ την ισσοροπια δικεφ τετρακ.

grtech
12-02-13, 17:26
αα υπερεκτασεις για δικεφαλουσ...............
...............ξερεις τι γινεται επειδη εχω περιεργα γονατα............

Πάνω σε αυτό που λες, τα γόνατα εφάπτονται στο έδαφος σε όλη την διάρκεια της εκτέλεσης στην συγκεκριμένη άσκηση, επιβαρύνονται όλο το σωματικό βάρος και την πίεση απο τις ασκούμενες κινητικές δυνάμεις.

Για αυτό καλό είναι να βάλεις σαν βάση κάτι που να προστατεύει τα γόνατα.

Εγώ τυλίγω ρολό τα mat για τους κοιλιακούς που έχουν συνήθως τα γυμναστήρια. ;)

SkillBill
13-02-13, 13:57
το σκεφτηκα αυτο και εψαξα και βρηκα μια παραλλαγη αυτης που γινεται στο μηχανημα των ραχιαιων!θα την δοκιμασω αλλιως θα κανω αυτο που λες με το ρολακι!

SkillBill
15-02-13, 15:59
χμμμμ φιλε grtech τελικα αυτη η ασκηση ειναι ζορικη και τη σνομπαρα εγω! να σε ρωτησω στο ανεβασμα σπρωχνεις το πατωμα για ν ανεβεις ετσι?γιατι αλλιως εγω δεν ανεβαινω εκει μενω :P

grtech
15-02-13, 16:22
Επειδή έχουμε βγει πολύ off topic στα τελευταία 5 μηνύματα, σου απαντάω εδώ τώρα και μετά θα το μεταφέρω στις ασκήσεις.

Τα Glute Hamstring raises με υποβοήθηση (http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/floor-glute-ham-raise) τα ξεκίνησα πριν 2 μήνες.

'Άρχισα με υποβοήθηση με τα χέρια δίνοντας έμφαση στην αρνητική κίνηση, τώρα έχω φτάσει στο σημείο να παίζω 3 σετ των 5 ρεπ και τα πρώτα 2 με 3 ρεπ να βγαίνουν χωρίς βοήθεια έτσι θα δεις οτι ο χρόνος εκτέλεσης αρνητικής - θετικής κίνησης θα ισορροπήσει, μου βγαίνει τέμπο 313.

Το τέμπο δηλώνει τον ρυθμό της κίνησης μιας άσκηση σε δευτερόλεπτα. Ο πρώτος αριθμός είναι η αρνητική κίνηση, ο δεύτερος είναι η ενδιάμεση κίνηση και ο τρίτος η θετική κίνηση. Όταν υπάρχει αυτό το σύμβολο ( * ) σημαίνει ότι η κίνηση γίνετε πολύ γρήγορα.

nikos1234
18-02-13, 17:40
Επειδή έχουμε βγει πολύ off topic στα τελευταία 5 μηνύματα, σου απαντάω εδώ τώρα και μετά θα το μεταφέρω στις ασκήσεις.

Τα Glute Hamstring raises με υποβοήθηση (http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/floor-glute-ham-raise) τα ξεκίνησα πριν 2 μήνες.

'Άρχισα με υποβοήθηση με τα χέρια δίνοντας έμφαση στην αρνητική κίνηση, τώρα έχω φτάσει στο σημείο να παίζω 3 σετ των 5 ρεπ και τα πρώτα 2 με 3 ρεπ να βγαίνουν χωρίς βοήθεια έτσι θα δεις οτι ο χρόνος εκτέλεσης αρνητικής - θετικής κίνησης θα ισορροπήσει, μου βγαίνει τέμπο 313.

Το τέμπο δηλώνει τον ρυθμό της κίνησης μιας άσκηση σε δευτερόλεπτα. Ο πρώτος αριθμός είναι η αρνητική κίνηση, ο δεύτερος είναι η ενδιάμεση κίνηση και ο τρίτος η θετική κίνηση. Όταν υπάρχει αυτό το σύμβολο ( * ) σημαίνει ότι η κίνηση γίνετε πολύ γρήγορα.

Καλησπερα φιλε..μπορω να την βαλω την ασκηση αυτη στο προγραμμα ποδιων μου τελευταια ασκηση για δικεφαλα3 σετ η καλυτερα οχι?

grtech
18-02-13, 18:49
Γεια σου Νίκο, εγώ θα σου πρότεινα σιγά σιγά να σταματήσεις τα off topic και τις τρολο ερωτήσεις, γιατί έχεις φτάσει τα 700 και μηνύματα αλλά συνεχίζεις σε πολλά θέματα να κάνεις ερωτήσεις άσχετες με το περιεχόμενο ή που δεν βγάζουν νόημα και εκτροχιάζεται η κουβέντα αλλού.

Έχεις ανοίξει ένα κάρο θέματα με απορίες, έχεις κάνει εκατοντάδες ερωτήσεις πάντα τα ίδια και τα ίδια. Έχουμε βαρεθεί όλο το team να σβήνουμε μηνύματα σου που είναι άσχετα με το topic.

Στο λέω απο τώρα για οταν αρχίσουν τα infraction να μην αναρωτιέσαι. Η χειρότερα να μην καταλήξεις κάπως έτσι. Γενικες απορίες Deluxe (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17734-Γενικες-απορίες-Deluxe).

mrmrandreas2000
18-02-13, 23:28
παιδία θέλω μια βοήθεια όσο αναφορά την γυμναστική και τα βάρη πιο συγκεκριμένα. Είμαι 17 χρονών 55 κιλά και 178 ύψος και θέλω να γυμνάσω χέρια στήθος και κοιλιακούς…… τι πρέπει να κάνω ;

grtech
19-02-13, 01:09
Γεια σου mrmrandreas2000 :welcome:,
Παρακάτω παραθέτω συνδέσμους πλούσιους σε πληροφορίες ως προς τις απορίες σου.

Οδηγός ασκήσεων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?698-Οδηγός-ασκήσεων)
Τα μυστικά της Προπόνησης! (by Steve King Style) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3171-Τα-μυστικά-της-Προπόνησης!-(by-Steve-King-Style))
Πρόγραμμα ασκήσεων με βάρη για σπίτι (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9984-Πρόγραμμα-ασκήσεων-με-βαρη-για-σπίτι)
Κοιλιακοί (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?943-Κοιλιακοί)
32 Ασκήσεις Για Τέλειους Κοιλιακούς
(http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:32-&catid=2&Itemid=3)Στήθος (http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?20436-Στήθος-!!)

Πρόγραμμα αρχαρίων #1 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9265-Πρόγραμμα-αρχαρίων-1)

Γενικά άμα ψαχτείς λίγο έχουν γραφτεί τα πάντα ακόμη και εδώ που έστειλες το μήνυμά σου Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9035-Γενικές-Ερωτήσεις-Ασκησεων-Προγραμματων-Προπόνησης).

Τρόποι αναζήτησης θεμάτων στο φόρουμ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11515-Τρόποι-αναζήτησης-θεμάτων-στο-φόρουμ)

Καλή μελέτη.

SkillBill
19-02-13, 17:46
Τα Glute Hamstring raises με υποβοήθηση τα ξεκίνησα πριν 2 μήνες.

'Άρχισα με υποβοήθηση με τα χέρια δίνοντας έμφαση στην αρνητική κίνηση, τώρα έχω φτάσει στο σημείο να παίζω 3 σετ των 5 ρεπ και τα πρώτα 2 με 3 ρεπ να βγαίνουν χωρίς βοήθεια έτσι θα δεις οτι ο χρόνος εκτέλεσης αρνητικής - θετικής κίνησης θα ισορροπήσει, μου βγαίνει τέμπο 313.

Το τέμπο δηλώνει τον ρυθμό της κίνησης μιας άσκηση σε δευτερόλεπτα. Ο πρώτος αριθμός είναι η αρνητική κίνηση, ο δεύτερος είναι η ενδιάμεση κίνηση και ο τρίτος η θετική κίνηση. Όταν υπάρχει αυτό το σύμβολο ( * ) σημαίνει ότι η κίνηση γίνετε πολύ γρήγορα.[/URL].

επειδη δεν εχω δει καπου το προγραμμα σου,εχεις ποδια σε σπλιτ χωριστα μπρος πισω η σε 1 μερα?
την κανω τελευταια ασκηση και πρεπει να βαλω τα χερια κατω για να μην σκασω στο πατωμα στην αρνητικη (το υπολοιπο γυμναστηριο μαλλον θα με περναει για ηλιθιο).τριτη φορα που θα την κανω σημερα,θα σου δωσω update σε δυο 5 βδομαδες :P

mrmrandreas2000
19-02-13, 18:25
ευχαριστω :)

AlexakisKon
20-02-13, 01:05
ρε μαγκες ξερω οτι σας ζαλισα λίγο με τα σκουοτ, αλλα οταν κανω ποναει η κατω πλάτη μου, τι κάνω λάθος?

SkillBill
20-02-13, 02:23
σιγουρεψου οτι :

α) κρατας την καμαρα της μεσης σου σταθερη χωρις να καμπουριαζει η μεση σου δλδ (κυρτη μεση)
β)στηθος εξω
γ)κοιτας ψηλα


πρεπει να νιωθεις οτι το βαρος το σπρωχνουν και το κατεβαζουν ελεγχομενα τα ποδια σου.βεβαιωσου οτι μπαινεις ζεσταμενος στην ασκηση,αλλιως αν ολα αυτα τα κανεις,τοτε εχεις αδυναμη μεση σε σχεση με το υπολοιπο σωμα και πρεπει να κανεις ασκησεις που γυμναζουν την μεση για να διορθωθει η ανισσοροπια σιγα σιγα και μετα να αρχισεις τα σκουοτ.
βεβαιωσου οπωσδηποτε για την τεχνικη σου στην ασκηση

grtech
20-02-13, 02:31
επειδη δεν εχω δει καπου το προγραμμα σου,εχεις ποδια σε σπλιτ χωριστα μπρος πισω η σε 1 μερα?
την κανω τελευταια ασκηση και πρεπει να βαλω τα χερια κατω για να μην σκασω στο πατωμα στην αρνητικη (το υπολοιπο γυμναστηριο μαλλον θα με περναει για ηλιθιο).τριτη φορα που θα την κανω σημερα,θα σου δωσω update σε δυο 5 βδομαδες :P

Τα πόδια τα έχω σε μία μέρα.
Καλά κάνεις και βάζεις μπροστά τα χέρια σου και έτσι πρέπει αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστείς σοβαρά στο πρόσωπο.

Τώρα το τι νομίζει το γυμναστήριο για εσένα δεν παίζει ρόλο, το θέμα είναι να γνωρίζεις εσύ τι κάνεις.;)
Μόνο ότι θες σχετικά με ασκήσεις ρώτα με εδώ μην το μεταφέρεις στο πρόγραμμα όγκου γιατί βγαίνουμε off topic.:welcome:

grtech
20-02-13, 02:36
ρε μαγκες ξερω οτι σας ζαλισα λίγο με τα σκουοτ, αλλα οταν κανω ποναει η κατω πλάτη μου, τι κάνω λάθος?
Στο link μπορείς να δεις ένα απο τους σωστούς τρόπους να εκτελείς την κίνηση.

http://v.youku.com/v_show/id_XODk4NTE2NzY=.html

COBRA_STYLE
20-02-13, 02:40
τους ραχιαιους εννοει μαλλον...μηπως εννοεις οτι πιανονται?γιατι αυτο ειναι λογικο.

AlexakisKon
20-02-13, 15:07
τους ραχιαιους εννοει μαλλον...μηπως εννοεις οτι πιανονται?γιατι αυτο ειναι λογικο.

ακριβως αυτο φίλε, είναι φυσιολογικο δηλαδη?

COBRA_STYLE
20-02-13, 15:14
να πιανονται ναι ειναι φυσιολογικο,γιατι δουλευουν στην συγκεκριμενη ασκηση.

AlexakisKon
20-02-13, 15:18
α οκ τοτε, επισης η μεση το σωστο δεν ειναι να ειναι λυγισμενη ωστε να πεταγεται το στηθος προς τα εξω και ο κολος προς τα πισω ή να παραμενει ίσια?

COBRA_STYLE
20-02-13, 18:48
ναι ετσι οπως το λες,αυτο πρεπει να πετυχαινεις οσο γινεται περισσοτερο.Πετας τον πωπο πισω και βγαζεις το στηθος εξω οσο μπορεις.

loukiss
21-02-13, 00:08
δεν κοιταμε ψηλα στ squat αυτο ειναι ενα πολυ συνηθισμενο λαθος ...

πιο καλα ειναι να κοιτα μπροστα ή κατω...

liveris
21-02-13, 00:19
ναι κατω αν θες να σκοτωθεις...

loukiss
21-02-13, 00:20
ναι κατω αν θες να σκοτωθεις...

οταν κοιτας κατω εστιαζεις καλυτερα στο βαθος και στο να κατεβαινεις σωστα πραγμα πολυ σημαντικο στα καθισματα

liveris
21-02-13, 00:27
οταν κοιτας κατω εστιαζεις καλυτερα στο βαθος και στο να κατεβαινεις σωστα πραγμα πολυ σημαντικο στα καθισματα

αυτα που λες δεν υπαρχουν ...ευθεια κοιταμε μπροστα.

SkillBill
21-02-13, 15:21
σκουοτ κοιτας μπροστα και προς τα πανω για να ενθαρρυνεις την σωστη σταση της σπονδυλικης σου τελος..

loukiss
21-02-13, 19:32
ευθεια η προς τα κατω ειπα...

το προς τα πανω ειναι εντελως stressfull για τον αυχενα

SkillBill
22-02-13, 16:03
δεν ειπα να κοιτας ταβανι :)
απλα προσεξε και τωρα οπως καθεσαι στην καρεκλα αν ανεβασεις το βλεμμα σου με κινηση του λαιμου 20-30 εκ, θα νιωσεις οτι κανεις την σπονδυλικη σου να παρει τη σωστη καμπυλη..

gretyl666
24-02-13, 18:18
Καθε ποτέ πιστευετε οτι πρεπει/μπορούμε να αλλάζουμε πρόγραμμα ; δε θέλω να κανω ριζικές αλλαγές ,απλά να αλλαξω κάποιες ασκησεις που δε με βολευουνε. 2-3 μήνες ειναι εντάξει ;

magkakos
24-02-13, 18:30
το έχει κάνει κανείς?πως σας φαίνετε?

http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size-training.html

grtech
24-02-13, 19:46
Καθε ποτέ πιστευετε οτι πρεπει/μπορούμε να αλλάζουμε πρόγραμμα ; δε θέλω να κανω ριζικές αλλαγές ,απλά να αλλαξω κάποιες ασκησεις που δε με βολευουνε. 2-3 μήνες ειναι εντάξει ;
Και στον ένα μήνα να τις άλλαζες πάλι πρόβλημα δεν θα είχες. Για ποιο λόγο δεν σε βολεύουν; Δώσε ένα παράδειγμα.

gretyl666
24-02-13, 20:35
μιλάω για 2 ασκησεις : πιεσεις στον επικλινη με μπαρα και πιεσεις με κλειστη λαβη . Δε ξέρω γιατι ,αλλα μόνο σε αυτες τις ασκησεις φτάνω πολύ κοντά στο failure μπορει βέβαια και να πηγαινω σε φαιλυρε σε κάποια σετ,αλλα στο πολύ ζόρι με ενοχλουνε οι ωμοι . για αυτο σκέφτηκα πχ στήθος να κάνω πιεσεις μόνο με αλτηρες και στους τρικεφαλους να κανω ως βασική ασκηση τo skullcrusher με στραβομπαρα αντί για την αλλη .
σωστά έπραξα ; ποια ειναι η γνώμη σου για αυτο που παθαίνω;

billys15
24-02-13, 20:47
Ισως να μην σου επιτρεπει η κινηση του σωματος σου να τις κανεις σωστα και γι'αυτο να πονας.Ισως παλι να πιανεις πολυ ανοιχτα ή πολυ κλειστα.Αφου σ'ενοχλουν ομως καλα εκανες και αλλαξες.Δοκιμασε αυτες που ειπες.;)

gretyl666
24-02-13, 20:54
Στις πιεσεις στον επικλινη δοκιμασα και ανοιχτη και κανονική λαβη αλλά δεν υπήρξε ιδιαιτερη διαφορα οποτε θα κανω αυτο που είπα .

gretyl666
24-02-13, 20:55
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις.

billys15
24-02-13, 21:12
Και γω αυτο σκέφτηκα ,αλλα επισης μου ήρθε και μια άλλη ερώτηση σχετική που ήθελα να κανω στις γενικές ερωτησεις :Αν δε μπορείς να εκτελέσεις ενα σετ με τα κιλα και τις επαναληψεις που έκανες στο προηγούμενο πάει να πει αυτόματα οτι έφτασες και σε φαιλυρε ή μπορει και να μην εχεις φτάσει ;

Γραφω εδω...

Εγω ετσι το βλεπω.Οταν αρχισα να κανω 1 σετ στις ασκησεις,ειχα δοκιμασει να παω και για 2ο αλλα εβλεπα οτι δεν εβγαινε,οποτε το αφαιρεσα.Ας πουνε και τα αλλα παιδια την αποψη τους.:thumbup:

gretyl666
24-02-13, 21:23
Εγώ πχ στη κωπηλατικη αλτηρα η μπάρα βγάζω ενα σετ με 10επ , μετα στο επόμενο βγάζω 8 η 7. Κάτι τέτοιο.

grtech
24-02-13, 22:30
μιλάω για 2 ασκησεις : πιεσεις στον επικλινη με μπαρα και πιεσεις με κλειστη λαβη . Δε ξέρω γιατι ,αλλα μόνο σε αυτες τις ασκησεις φτάνω πολύ κοντά στο failure μπορει βέβαια και να πηγαινω σε φαιλυρε σε κάποια σετ,αλλα στο πολύ ζόρι με ενοχλουνε οι ωμοι . για αυτο σκέφτηκα πχ στήθος να κάνω πιεσεις μόνο με αλτηρες και στους τρικεφαλους να κανω ως βασική ασκηση τo skullcrusher με στραβομπαρα αντί για την αλλη .
σωστά έπραξα ; ποια ειναι η γνώμη σου για αυτο που παθαίνω;
Δεν κατανοώ τι εννοείς στο πρώτο σκέλος με το failure αλλά θα στο ξεδιαλύνω στο τέλος του μηνύματος σαν έννοια.
Γενικά πάνω σε αυτό που γράφεις δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν γνωρίζω αν έχεις σωστή τεχνική κατα την εκτέλεση, αν έχεις κάνει σωστή προθέρμανση, προηγούμενο ιστορικό τραυματισμών κλπ.


Και γω αυτο σκέφτηκα ,αλλα επισης μου ήρθε και μια άλλη ερώτηση σχετική που ήθελα να κανω στις γενικές ερωτησεις :Αν δε μπορείς να εκτελέσεις ενα σετ με τα κιλα και τις επαναληψεις που έκανες στο προηγούμενο πάει να πει αυτόματα οτι έφτασες και σε φαιλυρε ή μπορει και να μην εχεις φτάσει ;

Ότι αφορά το failure, ευνοούμε την μυική αστοχία που φτάνουν οι μυς και στις τρεις φάσεις μιας κίνησης. Υπάρχει η αρνητική φάση, η ενδιάμεση φάση και η θετική φάση.

Συνήθως όταν οι ασκούμενοι λένε οτι φτάσανε σε μυική κόπωση, μιλάνε μόνο για την θετική φάση όπου είναι και η πρώτη που σημειώνει αποτυχία και σημαίνει οτι δεν μπορούν π.χ. στις πιέσεις να σηκώσουν τα κιλά. Αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωση πλήρους failure.

magkakos
24-02-13, 22:40
shortcut to size by jimmy stopani
το έχει κάνει κανείς?πως σας φαίνετε?

http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size-training.html

grtech
24-02-13, 22:47
το έχει κάνει κανείς?πως σας φαίνετε?

http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size-training.html

Έκανες την ίδια ακριβώς ερώτηση πριν μερικές ώρες, δείξε υπομονή και αν κάποιος γνωρίζει θα σου λύσει την απορία.

Δεν κάνουμε spam για να πάρουμε μια απάντηση.

pikolis
26-02-13, 15:30
shortcut to size by jimmy stopani
το έχει κάνει κανείς?πως σας φαίνετε?

http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size-training.html

Φιλε το προγραμμα το ακολουθω τον τελευταιο μηνα και κατι και δουλευει ικανοποιητικα. Προειδοποιηση!! Απαιτειται προχωρημενο επιπεδο διαφορετικα δεν υπαρχει νοημα να ταλαιπωρηθεις για ελλειπη και μη εμφανη αποτελεσματα.

nikos1234
28-02-13, 17:04
Καλησπερα παιδια..Ειμαι 14 χρονων.. θελω να ρωτησω αν κανει να φτανω σε φαιλ σε ολα τα σετ στις γαμπες και στις δυο προπονησεις(6 σετ η καθεμια,σε στυλ αναποδη πυραμιδα)..μηπως ειναι υπερβολικο για το ΚΝΣ?

Τελος,θα ηταν καλη ιδεα να φτανω σε φαιλ σε ολα τα σετ σε ολες τις ασκησεις που μπορω(ασκησεις δικεφαλων,τρικεφαλων,πηχη,γαμπες,μονοζυγο,ωμοι)η να φτανω σε φαιλ μονο στο τελευταιο σετ?

grtech
28-02-13, 17:27
Γεια σου Νίκο.:welcome:

Θα βοηθούσε αν έχεις κάπου αναρτημένη την προπονητική σου ρουτίνα αλλιώς δεν μπορούν να δοθούν σαφείς απαντήσεις.

Eugene Gen
28-02-13, 21:12
Καλησπέρα παιδιά! ίδα και πριν που μιλούσατε για ένα θέμα με το στήθος που eixai ένας ... αλά δεν αναφερόταν σε αυτό που έχω εγώ ! λοιπόν ασκούμε 7 μίνες έντονα και όχι για πλακά ... λοιπόν έχω ένα πρόβλημα με το στήθος δεν φουσκoni πρήζετε πολύ αλά μετά όλα φεύγουν.. σηκώνω πολλά κιλά στο στήθος έχω ala3i πολλές φορές προπόνηση έχω κάνει drop sets τα πάντα πρήζετε αλά μετά tpt... τι πρέπει να κάνω ;;; Ι τι πρέπει να προσέξω κάνω αργά επανάληψις για καλύτερο αιμάτωμα αλά πάλι... bara τα πάντα έχω δοκιμάσει αλτήρες αλά τίποτα .. τι μπορώ να κάνω για να δω βελτίωση στο στήθος... ευχάριστε ελπίζω να vohthisete
3erw pws einai kai thema diatrofis kanw 6 geumata tin imera kanokina pernw sibliroma proteinis + creatini .. + nitriko polla pri3imara ala mono gia 1 wra p eimai sto gym meta ola pane kato....

grtech
28-02-13, 21:24
Eugene Gen ο μόνος λόγος που δεν σβήνω το μήνυμά σου είναι γιατί έχει γράψει οτι έχεις πρόβλημα με το λειτουργικό σου σύστημα και γράφει μόνο αγγλικούς χαρακτήρες.

Αλλά όπως καταλαβαίνεις όποιος αντέξει να διαβάσει τις αράδες που γράφεις και χωρίς παραγράφους θα είναι ήρωας.

Κάνε άλλη μια προσπάθεια με αυτό τον μετατροπέα. (http://services.innoetics.com/Greeklish/)

Eugene Gen
28-02-13, 21:26
Eugene Gen ο μόνος λόγος που δεν σβήνω το μήνυμά σου είναι γιατί έχει γράψει οτι έχεις πρόβλημα με το λειτουργικό σου σύστημα και γράφει μόνο αγγλικούς χαρακτήρες.

Αλλά όπως καταλαβαίνεις όποιος αντέξει να διαβάσει τις αράδες που γράφεις και χωρίς παραγράφους θα είναι ήρωας.

Κάνε άλλη μια προσπάθεια με αυτό τον μετατροπέα. (http://services.innoetics.com/Greeklish/)

Καλησπέρα παιδιά! ίδα και πριν που μιλούσατε για ένα θέμα με το στήθος που είχε ένας ...
αλά δεν αναφερόταν σε αυτό που έχω εγώ ! λοιπόν ασκούμε 7 μίνες έντονα και όχι για πλακά ...
λοιπόν έχω ένα πρόβλημα με το στήθος δεν φουσκόηι πρήζετε πολύ αλά μετά όλα φεύγουν..
σηκώνω πολλά κιλά στο στήθος έχω αλλάξει πολλές φορές προπόνηση έχω κάνει drop sets τα πάντα πρήζετε αλά μετά tpt... τι πρέπει να κάνω ;;;
Ι τι πρέπει να προσέξω κάνω αργά επανάληψις για καλύτερο αιμάτωμα αλά πάλι... μπάρα τα πάντα έχω δοκιμάσει αλτήρες αλά τίποτα ..
τι μπορώ να κάνω για να δω βελτίωση στο στήθος... ευχάριστε ελπίζω να βοηθήσετε
ξέρω πως είναι και θέμα διατροφής κάνω 6 γεύματα την ημερα "κανοκινα" περνώ συμπλήρωμα πρωτεΐνης + κρεατίνη .. + νιτρικό πολλά "πριξιμαρα" αλλα μονο για 1 ώρα p είμαι στο gym μετά όλα πάνε κάτω.

gretyl666
28-02-13, 21:27
,θα ηταν καλη ιδεα να φτανω σε φαιλ σε ολα τα σετ σε ολες τις ασκησεις που μπορω(ασκησεις δικεφαλων,τρικεφαλων,πηχη,γαμπες,μονοζυγο,ωμοι)η να φτανω σε φαιλ μονο στο τελευταιο σετ?

αν φτάνεις μόνο στο τελευταίο σετ τα αλλά θα ειναι ζέσταμα ;

nikos1234
28-02-13, 23:12
Γεια σου Νίκο.:welcome:

Θα βοηθούσε αν έχεις κάπου αναρτημένη την προπονητική σου ρουτίνα αλλιώς δεν μπορούν να δοθούν σαφείς απαντήσεις.

Ευχαριστω Γιωργο!

Συγνωμη αλλα ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να στλω λινκ..γενικα ομως εχω στηθος 14 σετ,πλατη 16 δικεφαλα 9,τρικεφαλα 9,ωμοι 12 κ 5 τραπς,ποδια 16,γαμπες 6 αλλα δυο φορες.την.εβδομαδα..

Οι ρεπς ειναι παντου 12-10-8-6 εκτος αν ειναι 3 σετ που παει 12-10-8 .φαιλ φτανω σε λιγες ασκησεις..δικεφαλων τρικεφαλων στα τελευταια σετ γαμπες σε ολα τα σετ..αν δεν σου ειναι κοπος περνα και απο το ημερολογιο μου..Αυτα.

grtech
01-03-13, 14:23
Νίκο είδα και το log σου, θα σου πρότεινα να παίζεις την πρώτη άσκηση, κάθε κύριου μυ και να φτάνεις ολα τα σετ σε μυική κόπωση, αλλα μόνο στη πρώτη άσκηση.

Αυτό όμως συνεπάγεται και κάποιους άλλους παράγοντες, όπως πρέπει να παίζεις με ασφάλεια π.χ. μέσα σε ρακέρα με μπάρες ασφαλείας, απο την στιγμή που προπονείσαι μόνος σου στο σπίτι.
Η άσκηση να είναι σύνθετη.
Να κάνεις πολύ καλή προθέρμανση πριν μπεις στα βασικά σετ.
Στις επόμενες ασκήσεις να μην φτάνεις σε fail.
Τα βαθιά καθίσματα θα τα έχεις πάντα με buffer ποτέ με fail.
Για τις γάμπες παίξε τα 2 με 3 τελευταία σετ της τελευταίας άσκησης σε fail.

Σκοπός σου είναι να ανεβαίνεις σε κάθε προπόνηση στο σύνολο των ρεπ σε κάθε πρώτη άσκηση κάθε κύριου μυ.
π.χ. Μέρα Στήθος - Τρικέφαλα
Βασική άσκηση στήθους, πιέσεις επικλινής πάγκος 4 σετ 12 έως 6 ρεπ... αν κατάφερες να βγάλεις σύνολο 29 ρεπ την επόμενη φορά στοχεύεις στα 29+ ρεπ
Βασική άσκηση τρικέφαλα, βυθίσεις σε δίζυγο 4 σετ 8 - 6 ρεπ.... αν κατάφερες να βγάλεις σύνολο 24 ρεπ την επόμενη φορά στοχεύεις στα 24+ ρεπ κλπ.

Καν το έτσι και αμα σου αρέσει κράτα το για 4 βδομάδες και έπειτα γύρνα το στην κλασική πυραμίδα που έπαιξες μέχρι τώρα.

gretyl666
01-03-13, 19:38
Να σε ρωτήσω και γω κάτι ... Στις άλλες ασκησεις θα μπορει να αυξάνει κιλα αφού δεν θα φτάνει σε φαιλ ; στις άλλες ασκησεις ποσο κοντα στο φαιλ θα πηγαινει; αφου δεν θα πηγαινει σε φαιλ τότε γιατι να τις κανει ;
Επίσης για να σε ρωτήσω κάτι άλλο , εγω φτάνω σε φαιλ σε όλες σχεδόν τις ασκησεις κ σετ απλά στις επικλινης πιεσεις αλτήρων (2η ασκηση στήθους) και στο πουλ οβερ ,δε φτάνω σε όλα τα σετ ,παραμονο 2 το πολυ.Καμψεις αυτοσυγκεντρωσης το ιδιο. Σε όλες τις άλλες ασκησεις κ σετ ειναι φαιλ. Πως το βρισκεις το δικο μου ;

grtech
01-03-13, 21:08
Και για πιο λόγο δεν θα αυξάνει κιλά αφού δεν φτάνει σε fail στις άλλες ασκήσεις; Απο που έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα;

1 με 2 ρεπ buffer.

Όλοι οι αθλητές που πηγαίνουν σε fail στα τελευταία σετ στο σύστημα πυραμίδας γιατί να ασχολούνται τότε με τα πρώτα που κρατάνε buffer;

Το θέμα δεν είναι πως το βρίσκω εγώ αλλα εσύ. Πως αισθάνεσαι με την ρουτίνα και τον τρόπο που την εκτελείς; Δουλεύει πάνω σου; έχεις συχνά τραυματισμούς; κλπ.

Και τέλος όπως σου έχω ξανά γράψει σε άλλο μήνυμα, θεωρείτε οτι φτάνετε σε μυική κόπωση αλλα είναι μερική και όχι πλήρης.

gretyl666
01-03-13, 21:38
ευχαριστώ πολύ για την απαντηση ,είσαι πολυ κατατοπιστικός.

grtech
01-03-13, 21:55
Να σαι καλά ευχαρίστησή μου.

nikos1234
01-03-13, 23:58
Νίκο είδα και το log σου, θα σου πρότεινα να παίζεις την πρώτη άσκηση, κάθε κύριου μυ και να φτάνεις ολα τα σετ σε μυική κόπωση, αλλα μόνο στη πρώτη άσκηση.

Αυτό όμως συνεπάγεται και κάποιους άλλους παράγοντες, όπως πρέπει να παίζεις με ασφάλεια π.χ. μέσα σε ρακέρα με μπάρες ασφαλείας, απο την στιγμή που προπονείσαι μόνος σου στο σπίτι.
Η άσκηση να είναι σύνθετη.
Να κάνεις πολύ καλή προθέρμανση πριν μπεις στα βασικά σετ.
Στις επόμενες ασκήσεις να μην φτάνεις σε fail.
Τα βαθιά καθίσματα θα τα έχεις πάντα με buffer ποτέ με fail.
Για τις γάμπες παίξε τα 2 με 3 τελευταία σετ της τελευταίας άσκησης σε fail.

Σκοπός σου είναι να ανεβαίνεις σε κάθε προπόνηση στο σύνολο των ρεπ σε κάθε πρώτη άσκηση κάθε κύριου μυ.
π.χ. Μέρα Στήθος - Τρικέφαλα
Βασική άσκηση στήθους, πιέσεις επικλινής πάγκος 4 σετ 12 έως 6 ρεπ... αν κατάφερες να βγάλεις σύνολο 29 ρεπ την επόμενη φορά στοχεύεις στα 29+ ρεπ
Βασική άσκηση τρικέφαλα, βυθίσεις σε δίζυγο 4 σετ 8 - 6 ρεπ.... αν κατάφερες να βγάλεις σύνολο 24 ρεπ την επόμενη φορά στοχεύεις στα 24+ ρεπ κλπ.

Καν το έτσι και αμα σου αρέσει κράτα το για 4 βδομάδες και έπειτα γύρνα το στην κλασική πυραμίδα που έπαιξες μέχρι τώρα.

Ευχαριστω πολυ! Καποιες διευκρινισεις...

Μυικη κοπωση να φανταστω εννοεις μυικη αστοχια,φαιλ δηλαδη?

Τι εννοεις buffer?

Εγω βασικα κανω πυραμιδα 12-10-8-6 και προσπαθω να αυξανω σε καθε προπονηση μια ρεπ σε ενα αποτα 3-4 σετ της ασκησης..μολις βγαλω τις επαναληψεις που θελω η και καμια φορα αμα τυχει παραπανω τοτε αυξανω 1 κιλο σε καθε σετ...Πως σου φαινεται αυτο?

Και κατι ακομα..στο παραδειγμα λες πχ πιεσεις επικλινης 4χ 12-6 ρεπς.ουσιαστικα ομως πυραμιδα δεν ειναι αυτο?Και ειναι ενα παραδειγμα σαντο δικο μου απο πανω...οπου αυξανω οσο μπορω ρεπ σε καθε προπονηση...

Τελος,γιατι ομως προτιμας να φτανω την βασικη ασκηση σε μυικη κοπωση?επεδη εχει να μου προσφερει περισσοτερα? Βασικα δεν εχω και απαραιτητο εξοπλισμο για τετοια.αν εξαιρεσουμε καποιες ασκησεις οπου μπορω να ξεκιναω με την μπαρα ομως στην κατω θεση και να γινεται πρωτα η θετικη..(πχ πιεσεις)

Και στις γαμπες ουτως η αλλως εχω μια ασκηση 6 σετ ορθιος αφου μονο αυτη με πιανει...και υπαρχει και ανισοροπια στις δυο γαμπες την δυναμη οποτε καλυτερα να το αποφυγω ετσι?απλα να φτανω στα ορια του φαιλ?(σορρυ,ξεχασα να το ανφερω αυτο πριν)

Χριστοφορος123
02-03-13, 00:18
οταν λεει buffer 1-2 reps εννοει 1-2 επαναληψεις πριν φτασεις σε αστοχια
Στις βασικες ασκησεις εχει νοημα να φτανεις σε κοπωση περισσοτερο..δηλαδη στις πρωτες.εφοσον τις βασικες τις κανουμε πρωτες συνηθως!
Και ο Γιωργος ειπε να φτανεις σε failure μονο στην πρωτη ασκηση

Rocknrolla
02-03-13, 00:23
Μια ερωτηση.

Σημερα ειχα στηθος αλλα λογο προβληματος δεν πηγα.

Αυριο μπορω να κανω στηθος + το κανονικο μου που ειναι χερια? (Κυριακη ειναι κλειστα το γυμ οποτε αμα κανω αυριο στηθος μετα χαθηκαν τα χερια)

grtech
02-03-13, 00:41
Ναι φίλε μου, μπορείς, περιόρισε μερικά σετ για να μην σου πάρει πολύ ώρα η προπόνηση.:thumbup:

grtech
02-03-13, 01:09
Ότι σου είπε ο Χριστόφορος.


Και κατι ακομα..στο παραδειγμα λες πχ πιεσεις επικλινης 4χ 12-6 ρεπς.ουσιαστικα ομως πυραμιδα δεν ειναι αυτο?Και ειναι ενα παραδειγμα σαντο δικο μου απο πανω...οπου αυξανω οσο μπορω ρεπ σε καθε προπονηση...
Ποοο αδελφέ σκας γάιδαρο με την υπερανάλυση :bowdown:... Ναι για το παράδειγμα που σου έδωσα και μόνο για αυτό είναι μια απο τα ίδια αλλα το έγραψα για συντομία.


Τελος,γιατι ομως προτιμας να φτανω την βασικη ασκηση σε μυικη κοπωση?επεδη εχει να μου προσφερει περισσοτερα? Βασικα δεν εχω και απαραιτητο εξοπλισμο για τετοια.αν εξαιρεσουμε καποιες ασκησεις οπου μπορω να ξεκιναω με την μπαρα ομως στην κατω θεση και να γινεται πρωτα η θετικη..(πχ πιεσεις)
Είναι δικιά μου προτίμηση γιατί όποτε έχω επιχειρήσει να πάω σε αστοχία σε όλες τις ασκήσεις και σε όλα τα σετ μετά απο δυο βδομάδες δεν θέλω να κάνω αλλά ούτε να ακούω ούτε για προπόνηση.

Τώρα όπου δεν έχεις εξοπλισμό μην επιχειρείς fail αλλιώς σε βλέπω σαν και αυτόν στο βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=5BmU8PCq5h0 και πίστεψέ με ο στραγγαλισμός είναι ένας απο τους πιο αγωνιώδης θανάτους.


Και στις γαμπες ουτως η αλλως εχω μια ασκηση 6 σετ ορθιος αφου μονο αυτη με πιανει...και υπαρχει και ανισοροπια στις δυο γαμπες την δυναμη οποτε καλυτερα να το αποφυγω ετσι?απλα να φτανω στα ορια του φαιλ?(σορρυ,ξεχασα να το ανφερω αυτο πριν)
Στις γάμπες αν έχεις ανισορροπία παίξε τα δύο τελευταία σετ με την αδύναμη γάμπα μόνο, παίξε όπως σου είπα ''Για τις γάμπες παίξε τα 2 με 3 τελευταία σετ της τελευταίας άσκησης σε fail''.

Νίκο το κανονικό σύστημα πυραμίδας έχει σαν γενικό σκεπτικό να φτάνεις σε εξάντληση στο τελευταίο η τελευταία σετ.
Τα πρώτα σετ είναι στην ουσία κάτι περισσότερο για προθέρμανση και ενεργοποίηση του ΚΝΣ και λιγότερο λειτουργικά.

Λες οτι θες να πας fail σε όλα τα σετ, αυτό σημαίνει στην πράξη οτι θα βγάλεις 12 ρεπ με χ κιλά και δεν θα μπορείς να κάνεις άλλο ρεπ.

Εαν προσπαθήσεις να παίξεις με το στάνταρ σκεπτικό της πυραμίδας θα ανεβάσεις αντίσταση για το επόμενο και το μεθεπόμενο σετ αλλα παράλληλα θα το πας μέχρι fail... τότε θα δεις ότι τα επόμενα σετ θα βγουν στην καλύτερη 9 5 4... μακριά απο τον αρχικό σου στόχο των 10 8 6 ρεπ.

Στην επόμενη προπόνηση μπορεί να σου βγει κάτι σαν 13 8 7 5 οπότε κάποιος που έχει το συνήθειο να τα ψειρίζει και να θέλει να πηγαίνει με μπούσουλα αλλιώς μπερδεύεται και αφου θέλει σώνει και καλά να κάνει παραλλαγή στο σκεπτικό της πυραμίδας ''σου θυμίζει κάποιον Νίκο;'':P , καλύτερα να έχει στο νου του το τελικό σύνολο των επαναλήψεων σαν σημάδι ελέγχου προόδου.

Άντε αρκετές ερωτήσεις έκανες για αυτό τον μήνα, τον επόμενο πάλι, τώρα προπόνηση.:weights:

gretyl666
02-03-13, 13:36
Λοιπόν να σε ρωτήσω κάτι άλλο . Εδω και καιρο παω σε φαιλυρε σε όλα τα σετ ,αλλά τελευταία δεν αναρωνω καλα (παρολο που τρώω και κοιμάμαι πολύ)
και δυσκολεύομαι σε αύξηση δυναμης. Αυτή τη βδομάδα που μας πέρασε άλλαξα τις ασκησεις αλλά διατηρησα την ίδια τακτικη . Θα μπορουσα να μειώσω ελαχιστα τα σετ από δω και στο εξής ;

Χριστοφορος123
02-03-13, 13:52
Εννοειται οτι μπορεις...και ισως ειναι και καλυτερο ωστε να παιξεις με μεγαλυτερη ενταση..
Εγω πχ ειχα 4-5 ασκησεις για πλατη και τωρα τις εκανα 2 και επαιξα με μεγαλη ενταση μιας και εκανα και rest pause βεβαια.

gretyl666
02-03-13, 14:05
Κατά πόσο να τα μειώσω ; πλάτη κανω/εκανα 15 σετ , στήθος 11σετ, ώμους 11 σετ, δικεφαλους 8-10 σετ ,τρικεφαλους 8-10. Όλα τα εκανα μέχρι failure και φυσικά μειωνοτανε αρκετά τα κιλα απ' το 1 σετ στο άλλο.

Χριστοφορος123
02-03-13, 14:16
Το οτι πηγαινες σε ολα σε failure ειναι παραγοντας που ισως σε εμποδιζει στην αυξηση δυναμης!!
Πηγαινε μονο στο τελευταιο σετ σε failure στις 1-2 τελευταιες ασκησεις..στις αλλες αφηνε 1-2 buffer.
Πως το εχεις χωρισμενο το προγραμμα;
Αν εχεις πλατη μαζι με δικεφαλα μπορεις να μειωσεις λιγο τα σετ των δικεφαλων και να τα κανεις 6 οπως και τρικεφαλα.
Στα υπολοιπα ειναι καλα

gretyl666
02-03-13, 14:51
το χω χωρισμένο ετσι : 1η μερα Πλατη, 2η ώμοι ,τρικεφαλοι , 3η ποδια 5η στήθος,δικεφαλοι
αν πηγαινω στο τελευταίο σετ καθε άσκησης σε φαιλ αλλά δεν κρατάω buffer στα υπόλοιπα και κανω σετ προθέρμανσης αντι για buffer; εννοω η καθε ασκηση να ειναι ετσι : 1ο σετ 50-60% του βάρους του καλού σετ
. 2ο σετ 70-85% ||
. 3ο σετ fail
. 4o fail (στις μισές ασκησεις να υπαρχει 2ο μέχρι φαιλ)
Αυτο καλό ειναι ;

Χριστοφορος123
02-03-13, 14:53
Εγω δεν το εννοουσα ετσι....εννοειται πως θα εχεις κανει 2-3 σετ προθερμανσης και μετα πες οτι ακολουθουνε 4 σετ θα κανεις:
1ο σετ 1-2 buffer
2ο σετ 1-2 buffer
3ο σετ 1 buffer
4ο σετ failure

gretyl666
02-03-13, 15:07
Δεν ειναι το ιδιο πράγμα αυτό σχεδόν ;

Χριστοφορος123
02-03-13, 15:08
Οχι βεβαια...αλλο να εχεις 1 επαναληψη πριν το failure και αλλο με το 60% ...
Πχ εγω οταν κανω ζεσταμα πιεσεις κανω με 12κιλους αλτηρες στο χερι πιεσεις που μπορω να κανω συνολο 25 επαναληψεις ++ και ναω 12-15

gretyl666
02-03-13, 15:17
Ναι αλλα σε failure φτανεις σε 1 σετ, εγώ θα κανω πχ 2 και θα παραλειψω το buffer που κανεις εσύ . Τι παραπάνω κέρδος θα έχω δλδ να κανω buffer ;

nikos1234
02-03-13, 15:57
Ότι σου είπε ο Χριστόφορος.


Ποοο αδελφέ σκας γάιδαρο με την υπερανάλυση :bowdown:... Ναι για το παράδειγμα που σου έδωσα και μόνο για αυτό είναι μια απο τα ίδια αλλα το έγραψα για συντομία.


Είναι δικιά μου προτίμηση γιατί όποτε έχω επιχειρήσει να πάω σε αστοχία σε όλες τις ασκήσεις και σε όλα τα σετ μετά απο δυο βδομάδες δεν θέλω να κάνω αλλά ούτε να ακούω ούτε για προπόνηση.

Τώρα όπου δεν έχεις εξοπλισμό μην επιχειρείς fail αλλιώς σε βλέπω σαν και αυτόν στο βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=5BmU8PCq5h0 και πίστεψέ με ο στραγγαλισμός είναι ένας απο τους πιο αγωνιώδης θανάτους.


Στις γάμπες αν έχεις ανισορροπία παίξε τα δύο τελευταία σετ με την αδύναμη γάμπα μόνο, παίξε όπως σου είπα ''Για τις γάμπες παίξε τα 2 με 3 τελευταία σετ της τελευταίας άσκησης σε fail''.

Νίκο το κανονικό σύστημα πυραμίδας έχει σαν γενικό σκεπτικό να φτάνεις σε εξάντληση στο τελευταίο η τελευταία σετ.
Τα πρώτα σετ είναι στην ουσία κάτι περισσότερο για προθέρμανση και ενεργοποίηση του ΚΝΣ και λιγότερο λειτουργικά.

Λες οτι θες να πας fail σε όλα τα σετ, αυτό σημαίνει στην πράξη οτι θα βγάλεις 12 ρεπ με χ κιλά και δεν θα μπορείς να κάνεις άλλο ρεπ.

Εαν προσπαθήσεις να παίξεις με το στάνταρ σκεπτικό της πυραμίδας θα ανεβάσεις αντίσταση για το επόμενο και το μεθεπόμενο σετ αλλα παράλληλα θα το πας μέχρι fail... τότε θα δεις ότι τα επόμενα σετ θα βγουν στην καλύτερη 9 5 4... μακριά απο τον αρχικό σου στόχο των 10 8 6 ρεπ.

Στην επόμενη προπόνηση μπορεί να σου βγει κάτι σαν 13 8 7 5 οπότε κάποιος που έχει το συνήθειο να τα ψειρίζει και να θέλει να πηγαίνει με μπούσουλα αλλιώς μπερδεύεται και αφου θέλει σώνει και καλά να κάνει παραλλαγή στο σκεπτικό της πυραμίδας ''σου θυμίζει κάποιον Νίκο;'':P , καλύτερα να έχει στο νου του το τελικό σύνολο των επαναλήψεων σαν σημάδι ελέγχου προόδου.

Άντε αρκετές ερωτήσεις έκανες για αυτό τον μήνα, τον επόμενο πάλι, τώρα προπόνηση.:weights:

Χαχαχα,καλα το βιντεο φοβερο...

Αρα γω θα κανω φαιλο σε μερρικες ασκησεις που μπορω (κωπηλατικες,μοοζυγο,καμψεις μπαρα,σκουλκρασερ κλπ)

Στο μονοζυγο οως που ειναι πρωτη ασκηση πλατης αν κανω απο την αρχη φαιλ τοτε θα πεσω αρκετα σε ρεπς και ουτως η αλλως κανω λιγες οποτε αμα θα πεσω πολυ δεν θα παρω τα κερδη της μυικης υπερτροφιας σε μεγαλο βαθμο..για αυτο λεω μονο σε αυτην να φτανω μονο στο τελευταιο...

Επισης,σε ασκησεις οπου εχω πρωτε οπως ειπες και θα κανω φαιλ σε ολα τα σετ,τοτε θα μειωνω α κιλα στα επομενα σετ ,θα τα αφηνω ιδια?απο προσωπικη εμπειρια εχω δει πως για να βγαλω τις ρεπς 12-10-8-6 πρεπει να μειωσω τα κιλα αν εχω φτασει στο πρωτο σετ φαιλ για να βγαλω τις ρεπς στο δευτερο...

Σε ευχαριστω!

GiannisSilv
05-03-13, 01:52
Καλησπερα,ειμαι σχετικα νεος στην γυμναστικη και επειδη δν εχω καλο προγραμμα θα θελα να ρωτησω τι προγραμμα θα μπορουσα να κανω για να κρατησω οσο μυικη μαζα μπορω η να αυξησω σιγα σιγα σε υποθερμιδικη διατροφη.Να πω επισης οτι κανω αρκετη αεροβια και ειχα πολλα κιλα που τα χω χασει αλλα εχω αρκετο λιπος ακομα (στοχος ειναι η γραμμωση καποια στιγμη)Απλα δν θελω να παρω καποιο ρισκο μονος μου γτ ειμαι ακομα σε πολυ αρχαριο επιπεδο

MikePalier
05-03-13, 17:43
Καλησπερα παιδια, επειδη εχω μονο μονοζυγο,αλτηρες και μπαρα, τι αλλες ασκησεις για πλατη εκτος απο μονοζυγο και κωπηλατικη μπορω να κανω?Εκτος βεβαια εαν φτανουν αυτα (κανω 3σετ για καθε ασκηση, μονοζυγο ανοιχτη λαβη-κλειστη, και κωπηλατικη με αλτηρα-μπαρα).

Χριστοφορος123
05-03-13, 17:51
Μα δε χρειαζεσαι τιποτα αλλο για πλατη..πχ ενα παραδειγμα που μπορεις να κανεις με αυτα και δε χρειαζεασι τιποτα αλλο
Ελξεις ανοιχτη λαβη
Ελξεις κλειστη λαβη
Κωπηλατικη με αλτηρα
Κωπηλατικη μπαρας..


Κομπλε

sAVAZz
06-03-13, 01:01
επειδη πολλες φορες κραταω για αρκετη ωρα τον παγκο 8ελω να ρωτησω το εξης ..8α εχει κα8ολου νοημα να παιζω απο 1-5 επαν. στο smith ισιο με σκοπο την δυναμη??εννοειτα βεβαια πως δεν συγκρινεται με το ελευ8ερο απλα μ την λενε τωρα τελευταια και μ τα σκοτιζουν ασχημα...

AlexakisKon
06-03-13, 01:05
επειδη πολλες φορες κραταω για αρκετη ωρα τον παγκο 8ελω να ρωτησω το εξης ..8α εχει κα8ολου νοημα να παιζω απο 1-5 επαν. στο smith ισιο με σκοπο την δυναμη??εννοειτα βεβαια πως δεν συγκρινεται με το ελευ8ερο απλα μ την λενε τωρα τελευταια και μ τα σκοτιζουν ασχημα...

στον παγκο πιστευω το smith ειναι πολυ κατωτερο απο τον ελευθερο, αμα σου την λενε αγνωησε τους, τωρα γεμιζουν τα γυμναστηρια απο αυτους που θυμουνται τελευταια στιγμη οτι ερχεται καλοκαιρι, εσυ την δουλεια σου ομως :weights::weights:

sAVAZz
06-03-13, 01:13
Καλα ισχιει αλλά ειναι κουραστικο να σε ρωτανε κάθε φορά...για αυτο λέω να το γυρισω στο σμιτη για κάνα 3μηνο μπας και αδειασει καπως...απλα θελω να μ πείτε και εσείς την ποψη πάνω στο θέμα δυναμη...

ArgoSixna
06-03-13, 02:14
Στο θεμα δυναμης στο σμιθ θα ανεβεις πιο ευκολα κιλα , ειδικα αν δεν εχεις σποτερ! Δοκιμασε rest pause στο σμιθ!

*Το καλυτερο θα ητανε ελευθερο με ασφαλειες σε στυλ ρακ :thumbup:

nikos1234
06-03-13, 17:04
H βασικη διαφορα ειναι οτι με τα μηχανηματα δεν χρησιμοποιοεις σταθεροποιητες μυς που θα χρησιμοποιουσες με τα ελευθερα βαρη..

sAVAZz
08-03-13, 19:47
η μπαρα στο σμιτη 3ερει κανεις ποσο ζυγιζει???κανα 10 κιλο??

grtech
08-03-13, 20:22
Γεια σου sAVAZz.

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Συνήθως γράφει πάνω στα πλαϊνά της smith machine πόσο είναι η επιπλέον αντίσταση της μπάρας μαζί με τον μηχανισμό.

Υπάρχουν και περιπτώσεις που με ρύθμιση αυξομειώνεις την αντίσταση της μπάρας.

sAVAZz
08-03-13, 20:29
merci :welcome:

geomil
08-03-13, 23:10
Καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο φορουμ και γυμναζομαι 5 6 χρονια , ερασιτεχνικα βεβαια για να ειμαι σε καλη κατασταση.
Εχω ομως μια απορια.Λογω υποχρεωσεων αλλαξα τις μερες προπονησης και απο δευτερα(στηθος-δικεφαλοι) τριτη(πλατη-τρικεφαλοι) ,τεταρτη (αεροβια),πεμπτη(ποδια κοιλιακους) ,παρασκευη(ωμους) το εκανα

σαββατο(στηθος-δικεφαλους)
κυριακη(πλατη τρικεφαλους)
δευτερα(ρεπο)
τριτη(ποδια-κοιλιακους)
τεταρτη(αεροβια)
πεμπτη(ωμους)
παρασκευη(ρεπο)

το προγραμμα το αλλαξα προσφατα γιατι το ειχα ηδη 2μιση μηνες και το ειχα συνηθισει.Το νεο με τις μερες πριν την αλλαγη με ειχε πιασει πολυ καλα και ανησυχω μηπως αν βαλω τις μερες οπως σας εδειξα δεν εχει το ιδιο αποτελεσμα.Ισως λεω και βλακειες.Ευχαριστω παντως

grtech
09-03-13, 00:16
Γεια σου geomil.:welcome:
Και έτσι σωστό είναι.

gretyl666
12-03-13, 19:13
Να ρωτήσω κάτι,
Τελευταία δεν μπορω με τίποτα να αυξησω κιλα.
Θα βοηθούσε εαν αλλά ά τελείως πρόγραμμα και αν άρχιζα να φτιάχνω τη διατροφή μου;

Χριστοφορος123
12-03-13, 20:10
Δοκιμασες να μειωσεις τις βασικες κατα 20% και να αυξανεις 2,5 κιλα σε καθε workout;
Αν οχι κανε το

aris1994
12-03-13, 21:40
οταν ενωεις τελευταια;Αν ειναι να μην εχεις αυγηση κιλα τους τελευταιους 2 μηνες πχ ειναι προβλημμα αλλα αν δεν εχεις αυξηση τις τελευταιες 10-15 μερες υπομονη δε τρεχει κατι.Γενικα ειναι λογικο οταν προχορας τα κιλά να αυξάνονται ποιο αργα.μπαρα ας πουμε ειναι πολυ ποο ευκολο να πας απο τα 20 κιλα πχ στα 25-30 απο το να πας απο τα 50-60 στα 60-80.αυτο που λεει ο Χριστοφορος να σου πω την αληθεια δε το εχω δοκιμασει ομως για ανα το λεει κατι θα ξερει.ακομα ισος θα μπορουσες αν θες να αυξησεις λιγο τις θερμιδες ή τον υδατανθρακα στην διατροφή σου

nikos1234
12-03-13, 23:01
*** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***

Συμφωνω με τον Αρη αλλα το παραδειγμα που εδωσες εμενα δεν μ φαινεται πολυ σωστο..καια υτο γιατι πχ...

ενας αρχαριος κανει καμψεις δικεφαλα απο 20 κιλα,25 κιλα...αυξησε 5%
κ ενας προχωρημενος κανει απο 60 κιλα,75 κιλα..αυξησε 5%

Και οι δυο αυξησαν 5%,αλλα ο προχωρημενος αυξησε περισσοτερο αφου ειδη εκανε απραπανω κιλα....

magkakos
12-03-13, 23:49
*** Δεν επιτρέπετε η καταχώριση ίδιων μηνυμάτων σε διαφορετικά θέματα. Mods Team ***

Hiroteros
13-03-13, 03:50
*** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***

Συμφωνω με τον Αρη αλλα το παραδειγμα που εδωσες εμενα δεν μ φαινεται πολυ σωστο..καια υτο γιατι πχ...

ενας αρχαριος κανει καμψεις δικεφαλα απο 20 κιλα,25 κιλα...αυξησε 5%
κ ενας προχωρημενος κανει απο 60 κιλα,75 κιλα..αυξησε 5%

Και οι δυο αυξησαν 5%,αλλα ο προχωρημενος αυξησε περισσοτερο αφου ειδη εκανε απραπανω κιλα....

:unsure: Μαλλον τα μαθηματικά δεν ήταν το αγαπημένο σου μάθημα...:). Αν απο 20 κιλά πας 25 η αύξηση είναι 25%, το ίδιο και απο 60 σε 75.
Πάντως είναι σωστό ότι ένα ποσοστό δεν μπορεί να περιγράψει την πρόοδό μας γιατί σίγουρα όσο αναβαίνουμε σε κιλά θα πέφτει και το ποσοστό.

alex13
13-03-13, 14:08
Γεια σας παιδια θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε ποιο θεωρειτε καλυτερο σαιτ για να δειχνει την εκτελεση ολων των ασκησεων

nikos1234
13-03-13, 16:31
οχ,σωστος Hiroteros μεπρδευτηκα..οχι ρε καλοςειμαι μαθηματικα αλλα δνε εξρω τι εγινε...

δηαλδη συμφωνεις μαζι μ¨?

Χριστοφορος123
13-03-13, 18:55
Ρε Νικο γραφε πιο καθαρα.....μου βγαινουνε τα ματια καθε φορα

gretyl666
13-03-13, 19:42
Αυτο ξαναπεστο !!!!!!!!!

Hiroteros
14-03-13, 00:00
οχ,σωστος Hiroteros μεπρδευτηκα..οχι ρε καλοςειμαι μαθηματικα αλλα δνε εξρω τι εγινε...

δηαλδη συμφωνεις μαζι μ¨?

Ναι φίλε συμφωνώ, γιατί όντως όταν μιλάμε για ποσοστό στα πολλά κιλά το ποσοστό θα πέφτει αναλογικά όσο ανεβαίνουμε. Καλύτεο και πιο απλό είναι να μετραμε τις επιδόσεις μας και να βάζουμε στόχους με βάση τα κιλά που σηκώνουμε π.χ. να ανεβαίνουμε σε μια άσκηση 5 κιλά κάθε μήνα...

magkakos
14-03-13, 14:24
παιδιά να σας ρωτήσω για να φανεί η γραμμή στο θώρακα μέχρι τον λαιμό τι ασκήσεις πρέπει να κάνω για στήθος?ξέρετε τι λέω να φαίνεται με μπλουζίτσες που έχουν ένα κενό κάτω απο τον λαιμό...παίζει ρόλο αν είμαι σε περίοδο όγκου?

Χριστοφορος123
14-03-13, 15:46
Στη γραμμωση σιγουρα θα φαινεται καλυτερα..επισης ειναι γενετικο.
Κροσοβερ χιαστα και κλειστες λαβες ισως βοθησουνε λιιγο

nikos1234
14-03-13, 16:01
*** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***

συμφωνω,αυτες πιανουν κλα το εσωτερικο στηθος που θελεις να δωσεις εμφαση...

ομως,ζηταει μεχρι τον λαιμο...δεν νομιζω να ειναι εφικτο αυτο...τι λες χριστοφορε?

Χριστοφορος123
14-03-13, 16:03
μεχρι το λαιμο εννοει ανω στηθος..γενετικα..δε μπορεις να κανεις τιποτα αλλο.
Η διαφορα θα ειναι μικρη αν δεν το εχεις

magkakos
14-03-13, 16:11
cross over χιαστή πως το εννοείς?

magkakos
14-03-13, 16:28
http://worldfitnessnetwork.com/exercises/chest/cable-flyes.aspx

πιο απο όλα αυτά?