PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16

ippokratis
01-07-13, 15:36
Στα καθίσματα στο ανέβασμα πρέπει να γίνεται πλήρης έκταση του γονάτου ή αυτό μπορεί να προκαλέσει καμιά ρήξη χιαστού;

ΠανοςΒ
01-07-13, 19:07
Καλο ειναι να μην κλειδωνεις ουτε πανω ουτε κατω. Διατηρεις σταθερη ταση στο μυ που γυμναζεις.

nikos1234
02-07-13, 16:09
+οτι αποφευγεις τραυματισμο μιας κ αμα κλειδωσεις γονατα η γενικα χερια κλπ επιβαρυνεις αρθρωσεις κλπ....

κατεβα λιγο ακτω απο παραλληλο,μην πας ομως κατω κατω(ATG SQUAT))ΟΠΩς ειπε ο πανος

jannous44
02-07-13, 16:19
http://www.youtube.com/watch?v=vKZv8RkmUb8
εχω δει πολλους στο γυμναστηριο μου να κανουν αυτες τις πιεσεις στηθους.. σε πιο υψος πιανουν το στηθος? ειναι χρησιμη σαν ασκηση? ξερει κανεις?

nikos1234
02-07-13, 21:40
δεν εχω δοκιμασει αλλα ειναι οι γνωστες hammer press απ0ο τα λιγα χρησιμα μηχανματα στα γυμανστηρια..γυμανζουν τους ιδιους μυς με τις κλασικες πιεσεις (στηθος ωμοι τρικεφαλα)με εμφασησ ε στηθος..ανλογα με την πορεια που θα εχουν οι λαβες γυμανζεται αντιστοιχα κ το μερος στηθους π θες..πχ αν πιασεις την λαβη κ πιεζεις προς τα κατω θα γυμανσεις πιο πολυ κατω στηθος ενω αν την πας προς τα πανω ανω στηθος σαν επικλινη...κλπ..

καλη ασκηση λενε οτι ειναι..βεβαια δεν υπαρχει καλη κ καη οτι πιανει τον καθενα δοκιμασε κ δες

Ανδρεας
04-07-13, 13:00
παιδια, θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το θεμα του στηθους..ποιες ασκησεις γυμναζουν πανω-κατω-μεσαιο στηθος..οντως ετσι πρεπει να δουλευεται το στηθος? δηλαδη 1-2 ασκησεις πανω κτλ για τα υπολοιπα, ή δεν μετραει τοσο πολυ? (αναλογα με το ποιο μερος θελεις να αναπτυξεις?) επισης εγω κανω γυμναστικη στο σπιτι, οποτε πεστε μ αν υπαρχουν αυτες οι ασκησεις και για το σπιτι, ή αν χρειαζομαι παγκο,επικληνη κτλ?

Χριστοφορος123
04-07-13, 14:02
Δεν υπαρχει μεσα/εξω στηθος,,Πανω στηθος υπαρχει
Και απο τις ασκησεις σε ισιο παλι γυμναζεται το πανω το πως θα γεμισει ειναι αρκετα γενετικο απο κει και περα οι ασκησεις σε επικλινη(ολες οι πιεσεις..και οι καθετες δλδ πιεσεις ωμων κτλ) θα βοηθησουνε στην αναπτυξη του πανω μερους
Φοβερη ασκηση χωρις βαρη για στηθος που δε γυμναζει ομως το πανω μερος σχεδον καθολου ειναι οι βυθισεις(dips)..
Τα push ups με υψωμενα τα ποδια για upper chest..

Ανδρεας
04-07-13, 14:18
Δεν υπαρχει μεσα/εξω στηθος,,Πανω στηθος υπαρχει
Και απο τις ασκησεις σε ισιο παλι γυμναζεται το πανω το πως θα γεμισει ειναι αρκετα γενετικο απο κει και περα οι ασκησεις σε επικλινη(ολες οι πιεσεις..και οι καθετες δλδ πιεσεις ωμων κτλ) θα βοηθησουνε στην αναπτυξη του πανω μερους
Φοβερη ασκηση χωρις βαρη για στηθος που δε γυμναζει ομως το πανω μερος σχεδον καθολου ειναι οι βυθισεις(dips)..
Τα push ups με υψωμενα τα ποδια για upper chest..

φχαριστω χριστοφορε να σαι καλα :)

Christos97
13-07-13, 16:38
Καλησπερα παιδια,σχετικα με τις προπονησεις καθε φορα που πηγαινουμε στο γυμναστηριο στοχευουμε κατι καλυτερο να κανουμε απο την προηγουμενη φορα.Αυτο που θελω να ρωτησο ειναι οταν λεμε να κανουμε κατι καλυτερο απο την προηγουμενη φορα εννοουμε να ανεβασουμε κιλα ή επαναληψεις?

grtech
13-07-13, 22:26
Γεια σου Χρήστο :welcome:.
Μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα όπως αυτά τα δύο που έγραψες, να σηκώσεις λίγο περισσότερα κιλά, να κάνεις μια ή περισσότερες επαναλήψεις, να κάνεις λιγότερο χρόνο να τελειώσεις την ρουτίνα σου, να μεγαλώσεις την διάρκεια εκτέλεσης ενός σετ ακόμα και να κάνεις μια αλλαγή στο ασκησιολόγιό σου πχ μια νέα άσκηση ή μια διαφορετική τεχνική μπορεί να σε βοηθήσει να έχεις επίσης πρόοδο.

grtech
17-07-13, 17:39
Καλησπερα φιλε μου.Τι ειναι προτιμοτερο να ανεβαζεις κιλα σε καθε προπονηση που πας ι να ανεβαζεις επαναληψεις.Εγω προσωπικα ανεβαζω 1 επαναληψη σε καθε ασκηση καθε φορα που παω γυμναστιριο.Σορρυ για την ενοχληση:weights:
Γεια σου Χρήστο :welcome:, καμία ενόχληση φίλε.
Κάνε αυτό που βγαίνει σ' εσένα καλύτερο και για όσο συνεχίζεις να έχεις μυική ανάπτυξη. Υπάρχει και η θεωρία όλα αυτά να εναλλάσσονται ανά περιόδους για να μην προσαρμόζεται το σώμα.

panag
19-07-13, 22:20
καλησπέρα σας. Είμαι 24 χρονών, 1,72 και 101 κιλά. Πριν μερικές μέρες πήρα την απόφαση και από βδομάδα θα ξεκινήσω kick boxing. ο λόγος που το κάνω είναι και επειδή μου
αρέσει το kick boxing ως άθλημα, αλλά και για βελτιώσω αρκετά την φυσική μου κατάσταση και να αδυνατίσω. θα το συνδυάσω και με γυμναστήριο. αυτό που θέλω να μάθω,
μιας και έχετε μεγαλύτερη εμπειρία, τι πρόγραμμα θα μου συνιστούσατε? με τι συνδυασμό (γυμναστήριο και kick boxing) και τι είδος διατροφής? κάνω καλά που για τα κιλά μου
ξεκινάω kick boxing?

Mikekan
22-07-13, 09:21
Παίδες στα Romanian Deadlifts για να σε πιάσει πιο πολύ μηριαίος τα πόδια πρέπει να παραμένουν τεντωμένα όσο γίνεται σε όλο το εύρος της κίνησης? Νιώθω ότι γυμνάζεται πιο πολύ η μέση χαμηλά για αυτό ρωτάω.

morgoth
22-07-13, 09:22
κατεβαζεις τη μπαρα μεχρι εκει που νιωθεις οτι σε τραβαει με σχεδον τεντωμενα ποδια και κλειστα.

Mikekan
22-07-13, 09:26
Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ αυτό ένιωθα αλλά κάπου διάβασα ότι τα πόδια πρέπει να λυγίζουν και προβληματίστηκα!

Να είσαι καλά! :)

morgoth
22-07-13, 09:46
λυγιζουν πολυ ελαφρα. και η μεση βεβαια τοξο. οχι καμπουρα. ετσι σε τραβανε οι μηριαιοι και δουλευουν.
εγω κανω 10αρες-12αρες με αργο κατεβασμα μεχρι εκει που τραβαει. με πιανουν. και βεβαια γυμναζεις και μεση κοιλια. με ενα σμπαρο δυο τρυγονια. ;)

alex13
23-07-13, 03:06
θελω να μου πειτε παιδια ποιος αριθμος ασκησεων για καθε μυικη ομαδα για ογκο θεωρειται το καλυτερο να κανει καποιος..να σημειωσω πως τη καθε μυικη ομαδα τη κανω μια φορα τη βδομαδα..επισης τις μυικες ομαδες να μου τις γραψετε αναλυτικα για να καταλαβω

alex13
23-07-13, 03:24
ακομη θα μου ημουν ευγνωμων αν γραψετε και τις ασκησεις που θεωρειτε καλυτερες για το καθενα..για να φτιαξω το προγραμμα σωστα

grtech
23-07-13, 04:00
*** Τα μυστικά της Προπόνησης! (by Steve King Style) (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?3171-%CE%A4%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82%21-%28by-Steve-King-Style%29) *** :welcome:

alex13
23-07-13, 12:39
Ωραια μια χαρα

johnytheprez
24-07-13, 01:14
πηρα λοιπον ενα power bender οπως γραφει το οποιο ειναι ενα μακροστενο με σουστα στη μεση και το πιανεις απο τα ακρα και το λυγιζεις. Ξερετε οι περισσοτεροι τι ειναι. Πως μπορω να το χρησιμοποιησω για να φουσκωσω πηχη??

shazam
24-07-13, 17:06
To power bender χρησιμοποιηται κυριως για στηθος.Τωρα υπαρχει μια εκδοχη για να το πιασεις με το ενα χερι οπως στη φωτο 4 αλλα μαλλον καποιος θα χτυπησει.
Υπαρχουν αλλα για αυτο το σκοπο και ασφαλη.
70771

Ανδρεας
24-07-13, 17:15
εγώ έχω αυτό και είναι πιο μικρό και κατάλληλο για ασκηση του πηχη

70773

alexandros1976
24-07-13, 21:34
Κάλησπέρα. Σήμερα το πρόγραμμα είχε στήθος τρικέφαλα. Μετά το πέρας της προπόνησης όμως με έπιασε η πλάτη δεξιά και αριστερά στο πάνω πίσω μέρος. όσο περνά η ώρα με πονάει περισσότερο. συμβαίνει αυτό η κάτι δεν έκανα καλά; Ευχαριστώ.

alex13
25-07-13, 23:28
Παιδες θελω να ρωτησω το εξης πραγμα στα ποδια θελω να κανω συνολο 8 ασκησεις και η απορια μου ειναι τωρα, ποσες να κανω στις γαμπες στα μηριαια δικεφαλα στους τετρακεφαλους και στους γλουτους..πειτε μου νουμερο ακριβως

Χριστοφορος123
26-07-13, 00:10
Τωρα αν θες νουμερα 3 ασκησεις τετρακεφαλους, 2 μηριαιους δικεφαλους και 2 γαμπες δε χρειαζεται τπτ παραπανω.
Αν θες κ ασκησεις θα σου ελεγα
Βαθια καθισματα 4χ10-12
Πρεσσα 4χ12-15
Ετκασεις τετρακεφαλων 3χ15-20
Ρουμανικες αρσεις θανατου 3χ10-12
Καμψεις μηριαιων δικεφαλων 4χ15-20
Γαμπες ορθιος 4χ15
Γαμπες καθιστος 4χ15.

Γενικα τα ποδια για να δεις διαφορα ως προς τη μαζα θελουνε αρκετες επαναληψεις

alex13
26-07-13, 01:09
ωραια με βοηθησες αρκετα

jam
29-07-13, 20:08
παιδια με πια ασκηση μπορω να αντικαταστισω στο προγραμμα μου , για ωμους , τις κλασσικες πιεσεις στο smith?

ο λογος οτι εχω αρκετα σοβαρο προβλημα με τους ωμους οι και ασκησεις μου δεν πρεπει να ξεπερνουν τα χερια τις 90μοιρες
μεχρι αυτο το σημειο δλδ εαν δεν ημουν σαφης
http://i1.ytimg.com/vi/4pDHyBx9JZU/mqdefault.jpg

grtech
30-07-13, 00:21
Αν επιτρέπεται τι πρόβλημα έχεις με τους ώμους σου φίλε;

jam
30-07-13, 10:08
Αν επιτρέπεται τι πρόβλημα έχεις με τους ώμους σου φίλε;

Εχει περιπο 10 μηνες η κατασταση , στην αρχη διαγνωστηκε τενωντιτιδα και ειχα μεινει εκτος του χωρου για καιρο , ξαναρχισα σιγα σιγα με την κολυμβηση και ξαναμπηκα στο γυμναστηριο ξεκινωντας απο μονος μου σιγα σιγα ενδυναμωση για να μπω σε φορμα, ο πονος εμφανηστικε ξανα πριν περιπου 4 μηνες και η διαγνωση αυτη την φορα ηταν , υπερτρωφια υπερακανθιου κατι ετσι :unsure: οπως και να χει σταματησα για πολυ λιγο διαστημα ενω η φυσιοθεραπευτρια με συμβουλεψε αυτο με τα χερια να μην ξεπερνανε τις 90 μοιρες , ετσι απο τοτε οτι ασκησεις κανω προσεχω αυτο και πραγματικα ειμαι αρκετα καλυτερα αλλα δεν ρισκαρω ακομη..

grtech
31-07-13, 03:23
Μερική ρήξη Υπερακανθίου εννοείς jam;
Μπορείς να εκτείνεις το χέρι σου πρόσθια, μπροστά σου στο ύψος των ώμων, στις 90 μοίρες, με τεντωμένο τον αγκώνα και εκτείνοντας τον αντίχειρα να τον γυρίσεις να κοιτά προς τα κάτω χωρίς να νιώθεις πόνο στον ώμο;
Αποθεραπεία με πάγο χρησιμοποιείς μετά την προπόνηση;

Γνώμη μου είναι να κάνεις τις εξής ασκήσεις, με κάθε επιφύλαξη ''γιατι αμα υποτροπιάσει πάλι ίσως γίνει πολύ χειρότερη η κατάσταση''.
(http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/seated-bent-over-rear-delt-raise)Πρόσθιες άρσεις αλτήρων
Πλάγιες άρσεις αλτήρων
Πλάγιες άρσεις αλτήρων σε επίκυψη

Η δύο πρώτες μέχρι 90 μοίρες για την τελευταία έλεγξε αν σε ενοχλεί.

Για τέλος δοκίμασε να παίξεις όρθια κωπηλατική με μπάρα. Φυσικά το γνωρίζεις ήδη αμα νιώθεις τον παραμικρό πόνο τερματίζεις την άσκηση. Επίσης μην ξεχνάς τις διατάσεις παίζουν ρόλο στην αποκατάσταση και στην αύξηση του εύρους κίνησης.
Σου εύχομαι ταχεία επαναφορά και πλήρη αποκατάσταση. :welcome:

jam
31-07-13, 11:52
Μερική ρήξη Υπερακανθίου εννοείς jam;
Μπορείς να εκτείνεις το χέρι σου πρόσθια, μπροστά σου στο ύψος των ώμων, στις 90 μοίρες, με τεντωμένο τον αγκώνα και εκτείνοντας τον αντίχειρα να τον γυρίσεις να κοιτά προς τα κάτω χωρίς να νιώθεις πόνο στον ώμο;
Αποθεραπεία με πάγο χρησιμοποιείς μετά την προπόνηση;

Γνώμη μου είναι να κάνεις τις εξής ασκήσεις, με κάθε επιφύλαξη ''γιατι αμα υποτροπιάσει πάλι ίσως γίνει πολύ χειρότερη η κατάσταση''.
(http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/seated-bent-over-rear-delt-raise)Πρόσθιες άρσεις αλτήρων
Πλάγιες άρσεις αλτήρων
Πλάγιες άρσεις αλτήρων σε επίκυψη

Η δύο πρώτες μέχρι 90 μοίρες για την τελευταία έλεγξε αν σε ενοχλεί.

Για τέλος δοκίμασε να παίξεις όρθια κωπηλατική με μπάρα. Φυσικά το γνωρίζεις ήδη αμα νιώθεις τον παραμικρό πόνο τερματίζεις την άσκηση. Επίσης μην ξεχνάς τις διατάσεις παίζουν ρόλο στην αποκατάσταση και στην αύξηση του εύρους κίνησης.
Σου εύχομαι ταχεία επαναφορά και πλήρη αποκατάσταση. :welcome:


Λοιπον φιλε grtech σε ευχαριστω καταρχας για την ανταποκριση, ωστοσο αρχιζοντας με την πρωτη σου ερωτηση
- οχι δεν νιωθω κανενα ιδιαιτερο πονο , μια χαρα ! :)
- αποθεραπεια με παγο ναι κανω 1 τουλαχιστο φορα την μερα μετα την προπο και βαζω και αντιφλεγμονοδη κρεμα , perskindol συγκεκριμενα
- Οσο για ασκησεις ειναι οι εξης στο προγραμμα μου :

μπροστινες ανυψωσεις μπαρας >super set
μπροστινες ανυψωσεις με αναποδη λαβη >super set
ανοιγματα ωμων στον κρος οβερ
στο σμιθ εμπροσθολαιμιες ανυψωσεις
ανυψωσεις αλτηρων καθιστος σε παγκο (απο τα γονατα εκτινουμε τους αγκωνες προσ τα πανω σε γωνια 90`)


- ορθια κοπηλατικη ειχα στο τελευταιο μου προγραμμα που αλλαξα αυτη την βδομαδα θα κανω αυτο που σου ανεφερα, εαν την προσθεσω ωστοσο θα ειναι υπερβολικες ασκησεις:unsure:

Σε ευχαριστω για ολα παντως :bbbiceps::thumbup: παρολαυτα ειμαι αρκετα οκει δλδ σηκωνω τα μεγιστα βαρη , απλα προσεχω αρκετα γενικα και αποφευγω μερικες ασκησεις ! :green:

kwstasEV
06-08-13, 21:47
η ερωτηση μου μπορει να ειναι λιγο ''αστεια'' αλλα εχω παρατηρησει οτι απο τοτε που αρχισα προπονηση με βαρη σε γυμναστηριο εχουν αυξηθει κατα πολυ τα ''νευρα'' μου..τσατιζομαι πολυ πιο ευκολα και νευριαζω..μπορει να ωφειλετε αυτο στην αυξηση της τεστοστερονης που προκαλειτε απο τα βαρη η απλως ειναι τυχαιο? :unsure:

jam
07-08-13, 10:19
μηπος το pre workout σου , εαν χρησιμοποιηεις, εχει μεγαλη διαρκεια ? :P:green::turtle:

ΠανοςΒ
07-08-13, 11:29
Πολλές φορές οταν κανω βαριές προπονησεις ή πολυ συχνα έχω είτε νευρα είτε κάνω πεσσιμιστικές σκέψεις. Αυτό παίζει να οφείλεται σε υπερβολική κούραση ( κορτιζόλη). Μην ξεχνάς οτι η προπόνηση είναι ένα ειδος stress για τον οργανισμό μας. Ισως θες ενα break.

s0k0s
09-08-13, 14:15
71141

Βρήκα αυτη την εικόνα στο διαδικτυο, φαινεται ενδιαφερον. Ισως μας χρησιμευσει Εχει καποιος την τιμη να το μεταφραση;
Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΠανοςΒ
09-08-13, 15:17
Δε λεει τιποτα το νεο Σωκρατη.
Κανονικη λαβη κτυπαει δικεφαλο.
Αναποδη και σφυρι κτυπανε και πηχη.
Και οι αλλες δυο λεει οτι προσθετουν ποικιλια στην προπονηση χωρις να αναφερει λεπτομεριες

s0k0s
09-08-13, 15:40
:thumbup: Ok thanks Πανο!

aetosa
09-08-13, 16:04
η ερωτηση μου μπορει να ειναι λιγο ''αστεια'' αλλα εχω παρατηρησει οτι απο τοτε που αρχισα προπονηση με βαρη σε γυμναστηριο εχουν αυξηθει κατα πολυ τα ''νευρα'' μου..τσατιζομαι πολυ πιο ευκολα και νευριαζω..μπορει να ωφειλετε αυτο στην αυξηση της τεστοστερονης που προκαλειτε απο τα βαρη η απλως ειναι τυχαιο? :unsure:
Εγώ αυτό το 'χα παρατηρήσει όταν έκανα έντονα υποθερμιδική δίαιτα.
Όταν τη σταμάτησα, συνήλθα.
Προφανώς κάποιες ορμόνες επηρεάζονται, τώρα αν είναι η τεστοστερόνη δεν ξέρω.

Johnnys1996
09-08-13, 23:38
Καλησπέρα...Για κάμποσους μήνες έπαιρνα κορτιζόνη,λόγω ενός προβλήματος υγείας...Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω πολλά κιλά,τα οποία όμως σε 1 χρόνο τα έχασα...Το πρόβλημα μου τώρα είναι το πολύ λίπος στους γοφούς που δεν λέει να φύγει με διατροφή.Επίσης σε αυτές τις περιοχές έχουν δημιουργηθεί ραγάδες..Η ερώτηση μου είναι:Για να φύγουν λίπος και ραγάδες τι πρέπει να κάνω?Διατροφή,άσκηση,αλοιφή,βιταμίνες?Είμαι 17 χρονών..1,87 ύψος και 78 κιλά...Είμαι αρκετά αδύνατος,αλλά δε μαρέσει το σώμα μου,γιατί εκτός από το πρόβλημα που ανέφερα,έχω και γυναικομαστία,η οποία μπορεί να αντιμετωπιστεί με επέμβαση μετά τα 20 μου..Ευχαριστώ εκ των προτέρων(Αν δεν ξέρετε μην απαντήσετε,να πάω καλύτερα σε έναν δερματολόγο.)

MikePalier
16-08-13, 21:44
Παιδια θα μπορουσατε να κοιταξετε το προγραμμα μου εδω (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?27646-%CE%A3%CF_%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF_%CE%BB%CE%B5%CF_-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF_%CE%B9%CF_%CF_%CE%B7%CF_-%CF_%CE%BF%CF_-%CF_%CF_%CE%BF%CE%B3%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF_%CE%BF%CF_-%CE%BC%CE%BF%CF_&p=736971#post736971) και να μου πειτε γνωμες?

strong(er)
17-08-13, 00:03
Καλησπέρα...Για κάμποσους μήνες έπαιρνα κορτιζόνη,λόγω ενός προβλήματος υγείας...Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω πολλά κιλά,τα οποία όμως σε 1 χρόνο τα έχασα...Το πρόβλημα μου τώρα είναι το πολύ λίπος στους γοφούς που δεν λέει να φύγει με διατροφή.Επίσης σε αυτές τις περιοχές έχουν δημιουργηθεί ραγάδες..Η ερώτηση μου είναι:Για να φύγουν λίπος και ραγάδες τι πρέπει να κάνω?Διατροφή,άσκηση,αλοιφή,βιταμίνες?Είμαι 17 χρονών..1,87 ύψος και 78 κιλά...Είμαι αρκετά αδύνατος,αλλά δε μαρέσει το σώμα μου,γιατί εκτός από το πρόβλημα που ανέφερα,έχω και γυναικομαστία,η οποία μπορεί να αντιμετωπιστεί με επέμβαση μετά τα 20 μου..Ευχαριστώ εκ των προτέρων(Αν δεν ξέρετε μην απαντήσετε,να πάω καλύτερα σε έναν δερματολόγο.)

με διατροφη κ ασκηση θα στρωσεις,μην αγχωνεσαι.
ειναι φυσικο να εχεις ραγαδες μετα απο μεγαλη μειωση λιπους, εισαι μικρος και θα επανελθει το δερμα σιγα σιγα;)

giannaras13
20-08-13, 10:59
Γεια σας... Χτες έκανα περίπου 250 άρσεις ποδιών 10 χ 25 επαναλήψεις,επειδή τα καλύτερα αποτελέσματα για τους κοιλιακούς τα βλέπω απο αυτή την άσκηση και απο την γέφυρα και τα ροκανισματα... Δε λέω τους δουλεψα πολύ πρίστηκαν λίγο λογικό αλλα με παραξενεύει ένα πρήξιμο και στα 2 πόδια,ακριβως πάνω απο τους τετρακέφαλους ,είναι φυσιολογικό ? ποιος μύς είναι αυτός ? έχω πρήξιμο σχεδόν ολες τις φορές στην προπόνηση,αλλα εκει δεν ξαναειχα ποτε,και το εχω απορία.. ευχαριστω

Ανδρεας
20-08-13, 11:19
περσι οταν για πρωτη φορα εκανα γυμναστηριο το καλοκαιρι..μετα απο τις 1-2 μερες δεν μπορουσα να περπατησω επειδη ημουν αρχαριος απο θεμα γυμναστικης και εκανα αυτην την ασκηση και διαφορα variation της αρκετα..για να ανεβω τις σκαλες του σπιτιου με βοηθουσε ο αδερφος μου 3 χρονια μικροτερος :P

ονομαζεται λαγονοψοϊτης ο μυς
ειναι φυσιολογικο (για μενα) διοτι οπως σου ειπα οποτε κανω αυτη την ασκηση εκει "πιανομαι"

giannaras13
20-08-13, 11:36
περσι οταν για πρωτη φορα εκανα γυμναστηριο το καλοκαιρι..μετα απο τις 1-2 μερες δεν μπορουσα να περπατησω επειδη ημουν αρχαριος απο θεμα γυμναστικης και εκανα αυτην την ασκηση και διαφορα variation της αρκετα..για να ανεβω τις σκαλες του σπιτιου με βοηθουσε ο αδερφος μου 3 χρονια μικροτερος :P

ονομαζεται λαγονοψοϊτης ο μυς
ειναι φυσιολογικο (για μενα) διοτι οπως σου ειπα οποτε κανω αυτη την ασκηση εκει "πιανομαι"

ευχαριστω πολυ αδερφε..τωρα πηρα και εγω σοβαρα το ολο θεμα,και δουλευω σοβαρα ενα μιση μηνα τωρα! διατροφη με ελαχιστοτατο λιπος,5 φορες βαρη,4 αεροβικο... μπορει να ειμαι καθε μερα πιασμενος αλλα εχω δει αποτελεσματα.. περπαταω και νιωθει οτι εφυγε βαρος απο την κοιλια και χωρις να ημουν χοντρος... δεν μπορω αν δεν κανω την προπονηση νιωθω λες και χανω πολυ εδαφος,ισως ειναι καλυθτερα ετσι να συνηθισα :P

Ανδρεας
20-08-13, 11:44
ευχαριστω πολυ αδερφε..τωρα πηρα και εγω σοβαρα το ολο θεμα,και δουλευω σοβαρα ενα μιση μηνα τωρα! διατροφη με ελαχιστοτατο λιπος,5 φορες βαρη,4 αεροβικο... μπορει να ειμαι καθε μερα πιασμενος αλλα εχω δει αποτελεσματα.. περπαταω και νιωθει οτι εφυγε βαρος απο την κοιλια και χωρις να ημουν χοντρος... δεν μπορω αν δεν κανω την προπονηση νιωθω λες και χανω πολυ εδαφος,ισως ειναι καλυθτερα ετσι να συνηθισα :P

μια χαρα οπως τα λες..αμα βλεπεις αποτελεσματα και δεν σε νοιαζει για τα πιασιματα εισαι μπομπα :P
αν και για να δεις αποτελεσμα δεν ειναι απαραιτητο να εισαι πιασμενος..και γω οταν δεν κανω προπονηση το ιδιο νιωθω :green:

giannaras13
20-08-13, 11:52
μια χαρα οπως τα λες..αμα βλεπεις αποτελεσματα και δεν σε νοιαζει για τα πιασιματα εισαι μπομπα :P
αν και για να δεις αποτελεσμα δεν ειναι απαραιτητο να εισαι πιασμενος..και γω οταν δεν κανω προπονηση το ιδιο νιωθω :green:

χαχαχα δεν τα συνδεω.. απλα τις περισσοτερες ειμαι πιασμενος.. :) αφου βλεπω αποτελεσμα καλα ειμαι... εχω φιλους τις πατατες,το ρυζι,το βακαλαο και το μοσχαρι... εγιναν κολλητοι :P

Ανδρεας
20-08-13, 12:07
χαχαχα δεν τα συνδεω.. απλα τις περισσοτερες ειμαι πιασμενος.. :) αφου βλεπω αποτελεσμα καλα ειμαι... εχω φιλους τις πατατες,το ρυζι,το βακαλαο και το μοσχαρι... εγιναν κολλητοι :P

χαχαχαχα :P εγω εχω περισσοτερους φιλους..(και τα γλυκα μεσα :green:)
εντομεταξυ αν δεν κανω λαθος ο λαγονοψοϊτης ειναι υπευθυνος για τα λεγομενα v-lines

Χριστοφορος123
20-08-13, 13:16
καταλαβα ποιο σημειο εννοεις ειναι λογικο κι εγω οποτε την κανω αυτη την ασκηση πριζομαι εκει.Αυτη η ασκηση δουλευει πολυ τους κατω κοιλιακους και εκεινο το σημειο θεωρουνται κατω κοιλιακοι γι'αυτο πριζομαστε(και πιανομαστε ισως κ ολας)

giannaras13
20-08-13, 14:35
καταλαβα ποιο σημειο εννοεις ειναι λογικο κι εγω οποτε την κανω αυτη την ασκηση πριζομαι εκει.Αυτη η ασκηση δουλευει πολυ τους κατω κοιλιακους και εκεινο το σημειο θεωρουνται κατω κοιλιακοι γι'αυτο πριζομαστε(και πιανομαστε ισως κ ολας)

ευχαριστώ ..ηξερα ότι δουλεύει το κατω μέρος αλλά δεν πίστευα ότι μετράνε μεχρι εκεί κατω οι κοιλιακοί !!!!! Η γέφυρα πάλι μου δίνει καλό τράβηγμα

giannaras13
20-08-13, 14:37
χαχαχαχα :P εγω εχω περισσοτερους φιλους..(και τα γλυκα μεσα :green:)
εντομεταξυ αν δεν κανω λαθος ο λαγονοψοϊτης ειναι υπευθυνος για τα λεγομενα v-lines

κοιτα 45 μέρες τώρα γλυκά,ψωμιά,τυριά,μακαρόνια,φρούτα υψηλού γλυκαιμικου δείκτη,παγωτά,σπιτικές πίτες κλπ ουτε γραμμαριο

Ανδρεας
20-08-13, 17:54
τα μακρος και τις θερμιδες τις κοιταξες?

Χριστοφορος123
20-08-13, 17:55
Το βασικο ειναι να ξερεις ΠΟΣΟ φαι τρως οχι ΤΙ..εννοειται μετραει και το τι φαγητο τρως απλα λιγοτερο πχ αν κανεις γραμμωση και με καθαρο φαι σου βγαινει ισοθερμιδικα καταλαβαινεις..

giannaras13
20-08-13, 22:09
Το βασικο ειναι να ξερεις ΠΟΣΟ φαι τρως οχι ΤΙ..εννοειται μετραει και το τι φαγητο τρως απλα λιγοτερο πχ αν κανεις γραμμωση και με καθαρο φαι σου βγαινει ισοθερμιδικα καταλαβαινεις..

ναι είναι λιγότερες θερμίδες..αλλα οταν τρως τροφές χωρίς λίπος,ελαχιστοτατο εννοω,βοηθαει τα μέγιστα... Αφού χάνω λίπος καλα παω,αν δω και κολλήσει κατεβάζω την ποσοτητα.. 5 γεύματα τρώω με μικρή ποσοτητα..γενικα μόνο το γάλα έχει λίπος πιστεύω που το πίνω το πρωί με βρωμη

Ανδρεας
20-08-13, 22:26
αν θες παιρνε γαλα με χαμηλα λιπαρα ;)

giannaras13
21-08-13, 00:47
αν θες παιρνε γαλα με χαμηλα λιπαρα ;)

σιγα σιγα θα παω και εκει στο 1.5 % ..μονο το γαλα μου εχει ληψει,επινα 1 + λιτρο την ημερα.. υπολογισα θερμιδες δεν ειναι πολλες.. και το λιπος ειναι λιγα γραμμαρια καθε μερα,, νομιζω ειμαι καλα... επισης τρωω πιπεριες σε μερικα γευματα αλλα αφαιρω ρυζι για να μην μεγαλωνει το γευμα,γιατι διαβασα,οτι τα πρασινα λαχανικα επηρεαζουν την ευαισθησια των μυων στην ινσουλινη και κανει καλο ;) μισο κιλο ρυζι ειναι 1800 θερμιδες μισο κιλο ειναι 2 μπολ :P 100 θερμιδες ειναι τα 100 γρ βακαλαου...

Co0022
21-08-13, 13:27
Για ωμους κανω 4 ασκησεις απο 3 σετ. Θα ηταν υπερβολη να εβαζα shrugs 3 σετ στο τελος;

Χριστοφορος123
21-08-13, 13:43
Τα shrugs ειναι για τραπεζοειδης οχι για ωμους..

Co0022
21-08-13, 13:48
Τα shrugs ειναι για τραπεζοειδης οχι για ωμους..

Το ξέρω ρε συ. Απλά ρωτάω επειδή κάνω και εκτάσεις ώμων και όρθια κωπηλατική που πιάνει τραπεζοειδή αν είναι υπερβολή να βάλω στο τέλος shrugs.

Χριστοφορος123
21-08-13, 13:53
Οχι δεν ειναι.

Co0022
21-08-13, 13:56
Oκ θα βάλω τότε :)

alexandros1976
21-08-13, 19:49
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΚΑΝΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑ 10 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ. χΤΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΉΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΜΠΑΝΙΖΕΙ. " ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΤ, ΔΗΛ 3ΣΕΤ * 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΟΓΚΟ; ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΖΕΣΤΑΜΑΤΑΚΗ ΜΕ 12 -15 ΕΠΑΝ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙς ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΑ ΚΙΛΑ ΠΧ ΓΙΑ ΩΜΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕς ΠΙΕΣΕΙΣ 3 *10 ΜΕ 30 ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ 35 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΝΕ ΚΑΙ 2 * 7 ΕΠΑΝΑΛΉΨΕΙΣ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ;

*** Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με κεφαλαία γράμματα, είναι κάνονας του φόρουμ. Mods Team ***

giannaras13
22-08-13, 07:10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΚΑΝΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑ 10 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ. χΤΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΉΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΜΠΑΝΙΖΕΙ. " ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΤ, ΔΗΛ 3ΣΕΤ * 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΟΓΚΟ; ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΖΕΣΤΑΜΑΤΑΚΗ ΜΕ 12 -15 ΕΠΑΝ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙς ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΑ ΚΙΛΑ ΠΧ ΓΙΑ ΩΜΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕς ΠΙΕΣΕΙΣ 3 *10 ΜΕ 30 ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ 35 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΝΕ ΚΑΙ 2 * 7 ΕΠΑΝΑΛΉΨΕΙΣ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ;

*** Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με κεφαλαία γράμματα, είναι κάνονας του φόρουμ. Mods Team ***

εγώ πιστεύω πρόοδο σε μια άσκηση εχεις αν πχ.. Στις κάμψεις δικεφαλων έκανες 10 κιλά και μετά πας στα 15 γιατί τα 10 θα τα εχεις για πλακα

stef25
22-08-13, 14:00
Παίδες αυτόν τον καιρό είναι κλειστό το gym μου λόγω διακοπών και ρώτησα τη γυμνάστριά μου τι μπορώ να κάνω στο σπίτι για συντήρηση...
Μου πρότεινε λοιπόν για μέρα παρά μέρα 3 είδη push ups, σχετικά κλειστά τα χέρια και παράλληλα, οριζόντια οι παλάμες (δλδ τα δάχτυλα να είναι αντικρυστά) και ανοιχτά λίγο περισσότερο από τους ώμους και παράλληλα....
Μου πρότεινε 3 σετ για κάθε άσκηση όσες επαναλήψεις βγαίνουν στο κάθε σετ....
Εντάξει παίδες τρομερό πιάσιμο στο στήθος, που είναι το δύσκολο σημείο (1,92 γαρ) και πρώτη φορά το βλέπω να αρχίζει να γεμίζει στο πάνω μέρος....
Τραπεζοειδής και δελτοειδής επίσης φοβερό τουμπάνιασμα...
Το μόνο θέμα είναι ότι αρχίζει να διαμαρτύρεται ο δεξιός καρπός, αν και φοράω γάντια που δένουν γύρω-γύρω στον καρπό...:unsure:

Alex3a
22-08-13, 20:50
λογικα ο παγος θα βοηθησει.δοκιμασε να βαζεις αμεσως μετα την προπονηση για κανα 15-20λεπτο

Co0022
23-08-13, 12:26
Παίδες αυτόν τον καιρό είναι κλειστό το gym μου λόγω διακοπών και ρώτησα τη γυμνάστριά μου τι μπορώ να κάνω στο σπίτι για συντήρηση...
Μου πρότεινε λοιπόν για μέρα παρά μέρα 3 είδη push ups, σχετικά κλειστά τα χέρια και παράλληλα, οριζόντια οι παλάμες (δλδ τα δάχτυλα να είναι αντικρυστά) και ανοιχτά λίγο περισσότερο από τους ώμους και παράλληλα....
Μου πρότεινε 3 σετ για κάθε άσκηση όσες επαναλήψεις βγαίνουν στο κάθε σετ....
Εντάξει παίδες τρομερό πιάσιμο στο στήθος, που είναι το δύσκολο σημείο (1,92 γαρ) και πρώτη φορά το βλέπω να αρχίζει να γεμίζει στο πάνω μέρος....
Τραπεζοειδής και δελτοειδής επίσης φοβερό τουμπάνιασμα...
Το μόνο θέμα είναι ότι αρχίζει να διαμαρτύρεται ο δεξιός καρπός, αν και φοράω γάντια που δένουν γύρω-γύρω στον καρπό...:unsure:

Για τον καρπό που λες μπορεί να φτέει η θέση που τον έχεις . Άλλαξε του γωνία, άνοιξε λίγο τα χέρια, κλέισε τα χέρια. Βασικά πειραματίσου και βρες την θέση που δεν σε πονάει. Επίσης δεν ξέρω μπορεί να θέλει ενδυνάμωση ο καρπός σου.... Α επίσης κάνε ζέσταμα, τεντώματα.

tsergos629
23-08-13, 17:12
ΠΑIΔIΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΜIΑ ΑΠΟ ΤIΣ ΚΛΕIΔΕΣ ΜΟY ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΛΕIΔΕΣ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΑΓΚΟ ΜΠΑΡΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΝΑΕI Η ΜIΑ ΕΠIΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤI ΔΕΝ ΓYΜΝΑΖΩ ΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤIΝΟ ΔΕΛΤΟIΔΗΕΠΕIΔΗ ΝΟΜIΖΩ ΟΤI ΓYΜΝΑΖΕΤΑI ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΚYIΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΓYΜΝΑΖΩ ΤΡΑΠΕΖΟIΔΗΣ ΔIΟΤI ΕΧΟYΝ ΑΝΑΠΤYΧΘΕI ΠΑΡΑ ΠΟΛY ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ ΠΕIΤΕ ΜΟY ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

Hairy_Bear
23-08-13, 23:00
Όταν κάνεις πιέσεις οριζόντια, να κατεβάζεις την μπάρα κάτω από την ρώγα. Μάλλον κατεβάζεις την μπάρα πολύ ψηλά και για αυτό σε πονάει.

Co0022
24-08-13, 13:57
Παιδιά στα shrugs σήμερα που έκανα δεν ανασήκωνα τους ώμους ευθεία πάνω αλλά τους ανασήκωνα και ταυτόχρονα τους κινούσα προς τα πίσω. Δεν ξέρω αν καταλάβατε. anw τι διαφορά έχει αυτό από το απλό ανασήκωμα των ώμων ευθεία πάνω? Είναι λάθος?

ΠανοςΒ
24-08-13, 14:29
Ετσι την κανει και ο Κεφαλιανός.
Η σωστη κινηση ειναι να προσπαθεις να ενωσεις τους ωμους σου.
Ψαξε λιγο στο youtube εχει ενδιαφεροντα πραγματα.

Co0022
24-08-13, 15:05
Ετσι την κανει και ο Κεφαλιανός.
Η σωστη κινηση ειναι να προσπαθεις να ενωσεις τους ωμους σου.
Ψαξε λιγο στο youtube εχει ενδιαφεροντα πραγματα.

Οκ αρα μια χαρα ειναι η εκτελεση. Ευχαριστω! Θα δω και στο youtube!

Ανδρεας
25-08-13, 10:58
γενικα στο στηθος μου λειπει μαζα απο το πανω μερος, ομως αυτο θα το διορθωσω με τις ασκησεις σε κατακλινη (decline push ups)
ομως με νοιαζει περισσοτερο οτι μου λειπει μαζα σ αυτο το μερος:
(αν και εχει 2-3 εβδομαδες που εβγαλα τις φωτο εξηγουν το προβλημα μου)
τι ασκησεις μπορω να κανω για να το διορθωσω?

7142071421

ΠανοςΒ
25-08-13, 11:27
Αντρικο, γενικά σου λειπει μαζα. Συγκεντρωσου σε βασικες ασκησεις σε αυτη τη φαση και οταν βαλεις καμια 10αρια κιλα, τοτε να σε απασχολησει αυτο.

Ανδρεας
25-08-13, 12:16
Αντρικο, γενικά σου λειπει μαζα. Συγκεντρωσου σε βασικες ασκησεις σε αυτη τη φαση και οταν βαλεις καμια 10αρια κιλα, τοτε να σε απασχολησει αυτο.

σ ευχαριστω πανω για την απαντηση σου..
δλδ με τα κιλα που θα βαλω (γιατι ειμαι σε ογκο) υπαρχει περιπτωση να διορθωθει μονο του ή θα πρεπει να το δουλεψω? :P

ΠανοςΒ
25-08-13, 13:45
Παιζει και να ρθει. Αλλιως το δουλευεις μετα.

loukiss
25-08-13, 13:49
ειναι γενετικο αυτο φιλε.. δεν θα γεννηθουν μυς απο το πουθενα... κοιτα να μεγαλωσεις γενικα τους μυς σου γενικα αυτο θα φτιαξει την εικονα σου.


71424

Ανδρεας
25-08-13, 15:26
Παιζει και να ρθει. Αλλιως το δουλευεις μετα.

θα δειξει στην πορεια..ευχαριστω για την απαντηση Πανο :)


ειναι γενετικο αυτο φιλε.. δεν θα γεννηθουν μυς απο το πουθενα... κοιτα να μεγαλωσεις γενικα τους μυς σου γενικα αυτο θα φτιαξει την εικονα σου.


71424

το ξερω οτι δεν θα δημιουργηθουν απλα οπως λες και συ θα προσπαθησω να μεγαλωσω τους μυς μπας και φτιαξει η εικονα..ευχαριστω :)

procop
25-08-13, 16:14
Κανω 4 ημερες προπονησεις.Θελω να ακουσω προτασεις ποιες μερες να παιζω ποιες ομαδες για μεγιστη ξεκουραση, με βαση το παρακατω διαχωρισμο.

Στηθος και δικεφαλα
Πλατη και τρικεφαλα
Ποδια
Ωμοι και τραπεζιοι

Συνηθως παω

Δευτερα
Στηθος και δικεφαλα

Τριτη
Ποδια

Πεμπτη Π

Πλατη και τρικεφαλα

Παρασκευη

Ωμοι και τραπεζιοι

loukiss
25-08-13, 18:26
Καντο ετσι

Δευτερα: Στηθος-Δικεφαλα (πιανεις και ωμους και τρικεφαλα)
Τριτη: Ποδια
Τεταρτη: off
Πεμπτη: Ωμοι-Τρικεφαλα
Παρασκευη: Πλατη - Τραπεζοειδεις

Co0022
25-08-13, 20:23
γενικα στο στηθος μου λειπει μαζα απο το πανω μερος, ομως αυτο θα το διορθωσω με τις ασκησεις σε κατακλινη (decline push ups)
ομως με νοιαζει περισσοτερο οτι μου λειπει μαζα σ αυτο το μερος:
(αν και εχει 2-3 εβδομαδες που εβγαλα τις φωτο εξηγουν το προβλημα μου)
τι ασκησεις μπορω να κανω για να το διορθωσω?

7142071421

Ρε μην ασχολεισαι με τετοια θεματα... βαλε παντου ογκο και μετα βλεπουμε. Επισης μια διορθωση... Ο κατακλινης παγκος ειναι για κατω στηθος οχι για πανω.Για πανω ειναι ο επικλινης.

Ανδρεας
25-08-13, 20:25
Ρε μην ασχολεισαι με τετοια θεματα... βαλε παντου ογκο και μετα βλεπουμε. Επισης μια διορθωση... Ο κατακλινης παγκος ειναι για κατω στηθος οχι για πανω.Για πανω ειναι ο επικλινης.

ναι εχεις δικαιο..τα συγχισα επειδη εγω κανω κατακλινες καμψεις (πουσ απς)
decline push-ups που αφορουν το πανω στηθος :P
οσο για το θεμα μου, απλα επειδη το δεξι μερος γεμιζει εκει λιγοτερο απο το αριστερο και γι αυτο ειχα την απορια :green:

procop
25-08-13, 23:04
Καντο ετσι

Δευτερα: Στηθος-Δικεφαλα (πιανεις και ωμους και τρικεφαλα)
Τριτη: Ποδια
Τεταρτη: off
Πεμπτη: Ωμοι-Τρικεφαλα
Παρασκευη: Πλατη - Τραπεζοειδεις

σωστος! :thumbup:

TheWorst
26-08-13, 11:43
Στις βυθυσεις οταν βαζω το επιπλεον +25 κιλα βαρος νιωθω εντονο πονο στο κεφαλι ειναι ετοιμο να σκασει και αυτο συνεχιζει και 25-30 δευτερα μετα την ολοκληρωση του σετ.Ο πονος εινια ανυποφορος.Εχει συμβει σε καποιον και τι κανετε σε αυτη τη περιπτωση?

billy89
26-08-13, 12:23
σ ευχαριστω πανω για την απαντηση σου..
δλδ με τα κιλα που θα βαλω (γιατι ειμαι σε ογκο) υπαρχει περιπτωση να διορθωθει μονο του ή θα πρεπει να το δουλεψω? :P

Καθαρά γενετικό. Το έχω κι εγώ αυτό το θέμα. Δούλεψε αν θέλεις cross over αλλά πάντα θα είναι πιο πίσω, απλώς όταν μετά από χρόνια βάλεις μάζα και ολοκληρώσεις την εικόνα σου δε θα είναι τόσο έντονο, και τότε θα σκεφτείς να δώσεις βάση εκεί πηγαίνοντας λίγο πίσω τα υπόλοιπα.

Ανδρεας
26-08-13, 12:26
Καθαρά γενετικό. Το έχω κι εγώ αυτό το θέμα. Δούλεψε αν θέλεις cross over αλλά πάντα θα είναι πιο πίσω, απλώς όταν μετά από χρόνια βάλεις μάζα και ολοκληρώσεις την εικόνα σου δε θα είναι τόσο έντονο, και τότε θα σκεφτείς να δώσεις βάση εκεί πηγαίνοντας λίγο πίσω τα υπόλοιπα.

σ ευχαριστω! :)

TheWorst
26-08-13, 16:02
Βαλε μαζα παντου.. Δε μπορεις να λες οτι ειναι πισω καποια μυϊκη ομαδα πριν εχεις αναλογη μαζα. Δηλαδη εινια σαν εμενα που το στηθος μου ειναι πιο μπροστα απτα αλλα να ειμαι 50 κιλα και να λεω οτι ειναι πισω , αφου τα κιλα μου ειναι υψος -130 πως να ειναι μεγαλο ? Κανε υψος - 100 και μετα δες τι παει πισω και μπροστα. Και παλι εξαρταται , δε πρεπει να'σαι 25-30 λιπος.

Ανδρεας
26-08-13, 16:49
Βαλε μαζα παντου.. Δε μπορεις να λες οτι ειναι πισω καποια μυϊκη ομαδα πριν εχεις αναλογη μαζα. Δηλαδη εινια σαν εμενα που το στηθος μου ειναι πιο μπροστα απτα αλλα να ειμαι 50 κιλα και να λεω οτι ειναι πισω , αφου τα κιλα μου ειναι υψος -130 πως να ειναι μεγαλο ? Κανε υψος - 100 και μετα δες τι παει πισω και μπροστα. Και παλι εξαρταται , δε πρεπει να'σαι 25-30 λιπος.

σ ευχαριστω για την απαντηση σου..
φετος εχω στοχο στον ογκο να φτασω 75-80 αν καταφερω και λιγα παραπανω..
και να μην λιπωσω πολυ αλλιως παω παραπανω κιλα και μετα μπορει να παω για γραμμωση :green:
αλλα μεχρι τοτε βλεπουμε,
θελω κι αλλο "κρεας" πανω μου

procop
26-08-13, 18:12
Καντο ετσι

Δευτερα: Στηθος-Δικεφαλα (πιανεις και ωμους και τρικεφαλα)
Τριτη: Ποδια
Τεταρτη: off
Πεμπτη: Ωμοι-Τρικεφαλα
Παρασκευη: Πλατη - Τραπεζοειδεις

γενικα ακολουθω ενα προγραμμα που εχει τον εξης διαχωρισμο

1) Πλατη και τρικεφαλα

2) Στηθος και δικεφαλα

3) Ωμοι και τραπεζιοι

4) Ποδια μονα τους

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω σε αυτο που λες.

το καλυτερο που βλεπω ειναι το εξης

Να κανω

Μερα 1 Στηθος και δικεφαλα

Μερα 2 Ποδια

Μερα 3 Πλατη και τρικεφαλα

Μερα 4 Ωμοι και τραπεζιοι

Με την διαφορα οτι μεταξυ μερα 3 και μερα 4 να υπαρχει τουλαχιστον ενα οφ

να μην σκεφτομαι το προγραμμα σε εβδομαδιαια βαση, αλλα οι προπονησεις να βγαινουν αναλογα με το επιπεδο ξεκουρασης

Δηλαδη
αν κανω πλατη και δεν εχω αναρρωσει για να κανω τραπεζοειδης και πισω μοιρα δελτοειδη, να παω την επομενη ημερα

Δεν θελω να το βλεπω ως δευτερα , τριτη πεμπτη παρασκευη στανταρ ημερες προπονησεις βρεξει χιονισει! μου δημιουργει και αγχος!!

Τι λες

loukiss
26-08-13, 19:05
@procop δεν υπαρχει θεμα σε αυτο που λες.

Απλα ετσι οπως τα εχεις και τα βλεπω το 3κεφαλο σου "δουλευει" 3 φορες τη βδομαδα.. Κοιτα οι φορες που θα χτυπηθει (push muscles) να μην ειναι κοντα μεταξυ τους. Δλδ να υπαρχει κενο εστω 1 μερα οπως ειπες. Ετσι οπως τα βλεπω λεω το εξης

Πλατη - Τρικεφαλα
Ποδια
Οφφ
Στηθος-Δικεφαλα
Οφφ
Ωμοι-Τραπεζοειδεις
οφφ

οι μερες αυτες ετσι οπως στισ γραφω ειναι καλες ως προς την ξεκουραση. Πιο αναλυτικα (επειδη σε βλεπω το ψανχεις) :
Τρικεφαλα παιζεις Δευτερα "πολυ" , 3 μερες μετα "μετρια" (στηθος), και 2 μερες μετα "ελαχιστα" (ωμοι).
Δικεφαλα εχεις ξεκαθαρα 2 φορες με σωστη ξεκουραση ετσι οπως στα γραφω (1 μετρια με πλατη και μια πιο πολυ με καθαρα δικεφαλα)
Ωμους χτυπας εξισου balanced μεσω πλατης (μεσαια,και λιγο πισω μοιρα), στηθους(μπροστινη μοιρα), και ωμων.

Εισαι gg ετσι μην το σκεφτεις καν! Καλες προπονησεις :)

procop
26-08-13, 23:20
ok:clap:

rambo1
27-08-13, 20:01
ειμαι 12 χρονων και ενδιαφερομαι να κανω προγραμμα γυμναστικης στο σπιτι..
μεχρι τωρα εκανα διαφορα αλλα ποτε κατι σταθερο..
τι μου προτεινετε για την ηλικια μου και αν μπορειτε να μου πειτε ενα προγραμμα να κανω στο σπιτι με ασκησεις με το βαρος του σωματους και βαρακια των 3kg
:) (και μονοζυγο)

περιπου μπορω να κανω 10-15 καμψεις

rambo1
28-08-13, 12:55
καποιος που να μπορει να με βοηθησει να κανω ενα προγραμμα με ασκησεις χωρις βαρη και με μονοζυγο?
απλα θελω να ειναι ισορροπημενο γι αυτο ζητω τη βοηθεια σας :)
δλδ αν ηταν να εκανα τα δικα μου μπορει να εδινα περισσοτερη εμφαση σε καποιο σημειο και καπου αλλου οχι

Redbul
28-08-13, 23:19
Ποιο είναι το πλεονέκτημα στο να κάνεις μία άσκηση εξαντλητικά, δλδ όσες επαναλήψεις βγούνε, σε σχεση με το να την κάνεις σε σετ;

aetosa
29-08-13, 11:05
Με τα σετ φροντίζεις να βγει συγκεκριμένος αριθμός επαναλήψεων που θα σου εξασφαλίσουν το μέγιστο όγκο.
Θεωρούμε ότι ο μέγιστος όγκος επιτυγχάνεται με σετ που 'χουν 8-12 επαναλήψεις.

Έστω ότι κάνεις κάμψεις δικεφάλων με 5κιλο αλτήρα. Και καταφέρνεις να κάνεις 16 επαναλήψεις. Δεν μας κάνει.

Προσθέτεις ένα κιλό, και καταφέρνεις μέγιστο αριθμό επαναλήψεων 12. Μας κάνει.
Άρα τα κανονικά σου κιλά είναι τα 6 κι όχι τα 5.
Θα κάνεις 4 σετ: 12, 10, 9, 8 επαναλήψεις.

Άρα το πλεονέκτημα των σετ έναντι του "να κάνεις μία άσκηση εξαντλητικά, δλδ όσες επαναλήψεις βγούνε" είναι η μέγιστη εκγύμναση, η επίτευξη του μέγιστου όγκου. Και ο στόχος του bodybuilding είναι αυτός ακριβώς, η διόγκωση των μυών, το χτίσιμό τους.

kg19083
30-08-13, 17:00
Ειμαι 17 χρονων 1.88 98 kιλα kαι θα θελα βοηθεια . Σχετιkα δεν εχω ξαναγυμναστει με βαρη kαι τετοια σοβαρα . Διαθετω βαραkια που τους προσθετεις βαρος kαι ειναι απο 5-10 kιλα . Εχω αρχισει με τα 5 ειναι kαλα η θα πρεπει να αυξησω ? Επισης θα θελα ενα προγραμμα το οποιο θα ναι περιπου 1 ωρας kαθως φετος δινω πανελληνιες kαι δεν θα χω αρkετο χρονο . Χρειαζομαι ενα προγραμμα για διkεφαλους τριkεφαλους πλατη ωμους kαι τα σχετιkα

nikos1234
30-08-13, 23:10
Καλσπερα παιδια...οταν κανω προβολες με η χωρις βαρος με μπαρα η αλτηρεες δεν νιωθω σχεδον καθολου το αριστερο ποδι αλλα μονο δεξι τετρακεφαλο...ενω οταν κανω σκουατ νιωθω πιο πολυ δεξι τετρακεφαλο οταν κανω με μπαρα...σε ογκο ειναι περιπου τ ιδια....τι τρεχει?καποια εμπειρη απαντηση σας παρακαλω..ευχαριστω..

Mikekan
31-08-13, 11:15
Tετρακέφαλο χτυπάς στο πόδι που μένει πίσω όχι σε αυτό που κάνει το βήμα μπροστά. Πρόσεξε να εκτελείς την άσκηση ακριβώς με τα ίδια ανοίγματα και ισορροπία σώματος είτε με το δεξί είτε με το αριστερό. Με σχετικά μικρό βήμα χτυπάς τετρακέφαλο, με μεγάλο γλουτιαίους και μηριαίους.

Co0022
31-08-13, 15:18
Παιδιά τι μπορώ να αλλάξω στο πρόγραμμα μου εκτός από ασκήσεις εδώ και ένα χρόνο σχεδόν που ξεκίνησα έχω πυραμίδα σε επαναλήψεις και απλά αλλάζω 1-2 ασκήσεις. Ξέρω ότι μπορώ να κάνω λιγότερο διάλειμμα ανάμεσα στα σετ. Κάτι άλλο?:unsure:

Co0022
31-08-13, 15:23
Ειμαι 17 χρονων 1.88 98 kιλα kαι θα θελα βοηθεια . Σχετιkα δεν εχω ξαναγυμναστει με βαρη kαι τετοια σοβαρα . Διαθετω βαραkια που τους προσθετεις βαρος kαι ειναι απο 5-10 kιλα . Εχω αρχισει με τα 5 ειναι kαλα η θα πρεπει να αυξησω ? Επισης θα θελα ενα προγραμμα το οποιο θα ναι περιπου 1 ωρας kαθως φετος δινω πανελληνιες kαι δεν θα χω αρkετο χρονο . Χρειαζομαι ενα προγραμμα για διkεφαλους τριkεφαλους πλατη ωμους kαι τα σχετιkα

Αν θα γυμνάζεσαι σπίτι υποθέτω πως αερόβια δεν θα κάνεις άρα 1 ώρα μόνο βάρη είναι πολλή. 30-40 λεπτά την ημέρα είναι καλά για σενα. Τώρα που ρωτάς αν είναι αρκετά τα 5kg ή να αυξήσεις δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε καθώς δεν ξέρουμε το επίπεδο σου και τι άσκηση κάνεις με εκείνα τα 5 κιλά. Για πρόγραμμα δεν θα σου πει κάποιος αυτό να κάνεις και τελείωσε... Ψάξε εσύ στο φόρουμ και κάνε το δικό σου και πόσταρε το για διορθώσεις. :)

nikos1234
31-08-13, 15:30
μιχαλη το ποδι που βρισκεται μπροστα πρπεει να νιωθεις στις προβολες.....ειμαι σχεδον σιγουρος..ευχαριστω παντω για απαντηση..καποιος αλλος?

kotsoum
31-08-13, 15:48
Tετρακέφαλο χτυπάς στο πόδι που μένει πίσω όχι σε αυτό που κάνει το βήμα μπροστά. Πρόσεξε να εκτελείς την άσκηση ακριβώς με τα ίδια ανοίγματα και ισορροπία σώματος είτε με το δεξί είτε με το αριστερό. Με σχετικά μικρό βήμα χτυπάς τετρακέφαλο, με μεγάλο γλουτιαίους και μηριαίους.

Το ποδι μπροστα γυμναζεις, οχι το πισω. ;-)

Co0022
31-08-13, 15:54
Παιδιά στις προβολές στο μπροστινό πόδι γυμνάζεις δικέφαλο και γλουτό και στο πίσω τετρακέφαλο. Σωστός είναι ο Mike :thumbup:

nikgreek
01-09-13, 02:22
γεια σας φιλοι υο φορουμ! επειδη ασκουμαι σε δημοσιο γυμ οπου δν εχει ελευθερα βαρη και τα μηχανηματα(κυριως αυτα για πολυαρθρικες ακησεις) δεν εχουν μεγαλες αντιστασεις(εκτος απο τροχαλια για πλατη) θα μπορουσα σε καποιες προπονησεις να αλλαζω το στυλ του προγραμματος(απο κλασσικο σπλιτ οπου κανω μια-μια τις ασκησεις να εφαρμοζω κ αλλες τεχνικες οπως σουπερσετς, ντροπσετ ακομη κ giantσετ) γτ οι αντιστασεις οταν τερματισουν σε καποια μηχανηματα δν γινεται να βαλω παραπανω....επομενως δν νιωθω να γυμναζομαι οπως πρεπει σε βασικα σημεια(στηθος,ποδια,ωμοι) κατα συνεπεια μικροτερη μυικη αναπτυξη.να πω οτι μια φορα στο στηθος δοκιμασα giantset και τετοιο πρηξιμο ομολογω δν το εχχω δει ποτε με ελευθερα κιλα :P αλλα αυτο θα με βοηθησει να φτιαξω νεους μυες(εννοειτε με καλη διατροφη κ σωστη ξεκουραση)?οποιος μπορει ας βοηθησει!!

nikos1234
01-09-13, 02:37
Παιδιά στις προβολές στο μπροστινό πόδι γυμνάζεις δικέφαλο και γλουτό και στο πίσω τετρακέφαλο. Σωστός είναι ο Mike :thumbup:

ρε συ δεν γινεται αυτο που λες....

Mikekan
01-09-13, 07:23
71639

Grigoris Tsiaousis
02-09-13, 17:58
Γεια σας παιδια,

Σημερα μιλησα με εναν αθλητιατρο στο γυμναστηριο και με εβλεπε που εκανα το προγραμμα 10-8-6 και αυξηση των κιλων σε καθε σετ αντιστοιχα και μου ειπε πως δεν χρειαζεται να ανεβαζεις τα κιλα και να κανεις λιγες επαναληψεις αλλα να κανεις μια 12αρα σε καθε σετ, γιατι σε λιγο καιρο μου ειπε πως θα "κρεμασω" και δεν θα φαινεται ωραια το σωμα μου. Τι εχετε να πειτε για αυτο;;

magavaTOUT
02-09-13, 18:25
Εχω να πω οτι 2 χρονια τωρα δεν εχω κρεμασει καθολου ;)

Ανδρεας
02-09-13, 20:29
τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο για τον ογκο?
5 μερες σπλιτ? (μια μυικη ομαδα καθε μερα)
ή 4 μερες (upper/lower)

και ποια ειναι τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα? :)

Mikekan
02-09-13, 20:40
Upper/Lower, το split είναι για πιο προχωρημένους. Να μην σου ότι είναι καλύτερα 4 μέρες full body.

Ανδρεας
02-09-13, 20:43
Upper/Lower, το split είναι για πιο προχωρημένους. Να μην σου ότι είναι καλύτερα 4 μέρες full body.

σ ευχαριστω για την απαντηση σου..
βρηκα ενα upper/lower και μαλλον αυτο θα κανω
:P

(δεν το νομιζω 4 μερες full body, γενικα τετοιου ειδους προπονηση δεν μου αρεσει :green:)

Mikekan
02-09-13, 20:45
Mια χαρά είναι τo upper/lower, θα σε βολέψει πιστεύω! Τρέξτο κανά χρόνο και του χρόνου το Σεπτέμβριο το βλέπεις για split.

Eγώ όλη τη χρονιά είχα upper/lower και έχω ξεκινήσει split 2 εβδομάδες τώρα.

Ανδρεας
02-09-13, 20:47
Mια χαρά είναι τo upper/lower, θα σε βολέψει πιστεύω! Τρέξτο κανά χρόνο και του χρόνου το Σεπτέμβριο το βλέπεις για split.

Eγώ όλη τη χρονιά είχα upper/lower και έχω ξεκινήσει split 2 εβδομάδες τώρα.

ναι οσα διαβαζα ελεγαν οτι τα σπλιτ ειναι για πιο προχωρημενους (πραγμα που δεν αντιπροσωπευει εμενα :green:)
το σπλιτ πως το βλεπεις εσενα σε βολευει?

Mikekan
02-09-13, 20:49
Nαι, μου πάει πολύ καλά και θα πάει ακόμα καλύτερα. Γιατί πλέον ξέρω τι θέλω να κάνω και έχω μάθει τι δουλεύει πάνω μου. Τουλάχιστον πολύ περισσότερο από πέρυσι το καλοκαίρι που ξεκίναγα.

Ανδρεας
02-09-13, 20:51
Nαι, μου πάει πολύ καλά και θα πάει ακόμα καλύτερα. Γιατί πλέον ξέρω τι θέλω να κάνω και έχω μάθει τι δουλεύει πάνω μου. Τουλάχιστον πολύ περισσότερο από πέρυσι το καλοκαίρι που ξεκίναγα.

ωραια, παντως σ ευχαριστω για τη βοηθεια..
θα βολευτω μια χαρα με το upper/lower και του χρονου βλεπουμε αν αλλαξει κατι

trans
03-09-13, 12:42
Παντα με ενδιεφερε το powerlifting για αυτα που προσεφερε,δυναμη εκρηκτικοτητα κ.λ.π. αλλα ειχα ενδοιασμους αφου δεν ηθελα να αναπτυχθουνε ανομοια οι μυικες μου ομαδες.Ψαχνοντας λοιπον τα προγραμματα πολλων επαγγελματιων σε αυτο το αθλημα και βλεποντας τα σωματα τους αντιστοιχα παρατηρησα οτι εχουν ολοι τρομερα σωματα και οι μυικες τους ομαδες ειναι ομοια ανεπτυγμενες,παρολο που πχ η πλειοψηφια αυτων δεν κανουν προπονηση των ωμων τους.Τι λετε λοιπον?αξιζει να ξεκινησω ενα τετοιο προγραμμα αναζητωντας και ομοια ανεπτυγμενες μυικες ομαδες και δυναμη?ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)

ArgoSixna
03-09-13, 13:29
τι προγραμμα σκεφτεσαι να ακολουθησεις?

Το θεμα ειναι κατα κανονα το φαγητο. Τρως καλα - ανεβαζεις κιλα - ανεβαινεις σωματικα

trans
03-09-13, 17:26
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ και ειμαι αυτης της λογικης,αυτο που ηθελα να πω ομως ειναι οτι δεν θελω π.χ. το στηθος μου να εχει μαζα πολυ κανοντας τους ωμους να φαινονται ασχημη,γτ αλλωστε γι αυτο λεγεται bodybuilding γτ προσπαθουμε να πετυχουμε το ομορφοτερο δυνατον σωμα:)

ArgoSixna
03-09-13, 18:27
military press , αρσεις . δεν θα υστερουν οι ωμοι πιστεψε με! :welcome:

Dakonblackblade
03-09-13, 18:43
http://jtsstrength.com/wp-content/uploads/2013/05/64053_467045983332421_1322805638_n.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=W35GtZdgffM

Powerlifter o Dan green. Νοτ μπαντ

grtech
03-09-13, 21:39
Dakonblackblade γνωρίζεις πιο είναι το ασκησιολόγιο που ακολουθεί καθημερινά όλα αυτά τα χρόνια για να είναι σε αυτή την κατάσταση;

Redbul
05-09-13, 12:24
Τελικά είναι εφικτό να κάνει κανείς όγκο παράλληλα με γράμμωση; Στη μια περίπτωση η διατροφή που πρέπει να ακολουθήσει είναι υπερθερμιδική και στην άλλη υποθερμιδική.

Mikekan
05-09-13, 12:40
Nαι είναι εφικτό με ελαφρά υποθερμιδική διατροφή, η με carb cycling όπου έχουμε πρόσληψη High Carb τις μέρες προπόνησης.

Redbul
05-09-13, 13:39
Nαι είναι εφικτό με ελαφρά υποθερμιδική διατροφή, η με carb cycling όπου έχουμε πρόσληψη High Carb τις μέρες προπόνησης.
Μα πώς λειτουργεί; Ο οργανισμός προσλαμβάνει τις πρωτεϊνες για τον όγκο και ταυτόχρονα καίει τα αποθέματα λίπους για την επίτευξη της γράμμωσης;

loukiss
05-09-13, 14:06
απο ενα σημειο και μετα ειναι απειροελαχιστες οι διαφορες!

ναι γινεται απλα ειναι πιο εντονο σε αρχαριους και μετα σχεδον δεν φαινεται και ειναι σαν να εισαι κολλημενος στο ιδιο σημειο.. Καλυτερα χασε μια και καλη τα κιλα που θες και μετα ανεβαινε αν εισαι πιο προχωρημενος απο καποιον που κανει 1-2 χρονια βαρη..

loukiss
05-09-13, 14:08
Καλα dakon μιλαμε τωρα για τον world record holder στην κατηγορια του ετσι και πιτα στα φαρμακια οπως ολοι με ΤΟΠ genetics. Δεν μιλαμε καν για το μεσο ασκουμενο...

Redbul
06-09-13, 21:07
Στις εκτάσεις ώμων σηκώνω πλέον 16 κιλά αλτήρα. Έχει νόημα να ανεβάσω άλλο ή να το κρατήσω εκεί;

Nikolas_mk2
06-09-13, 21:20
Εξαρταται με το πως βγαινει η επαναληψη....Αν απομονωνεις σωστά και σηκωνεις με τον ωμο μπορεις να δεις λιγο παραπανω τι γινεται,αλλιως μεινε στα 15 και βελτιωσε την απομονωση-επισης δεν ειναι απαραιτητο να ανεβαζεις κιλά σε μια ασκηση συνεχεια,μπορεις επισης για να αυξησεις το ερεθισμα να προσθεσεις ενταση στην εκτελεση με τα ιδια κιλα,πχ προσπαθησε να αυξησεις την αρνητική κινηση,κρατα στο κατεβασμα λιγο παραπανω με τα ιδια κιλά να δεις πως θα αλλαξει στο τελος η πίεση ;)

nikos1234
07-09-13, 02:07
παιδια για αντυξη ποδιων μ σωματικο βαρος καλυετρα σκουατ 30αρες κ προβολες η σπριντακια?η και τα δυο?κ σε εξχωριστες προπονησεις η στην ιδια?

Sotos BR.
07-09-13, 03:42
Προβολές αφού εννοείς με σωματικό βάρος. Πολύ καλή άσκηση που γυμνάζει σχεδόν όλο το πόδι. Μπορείς όμως να κρατάς κάτι ως έξτρα βάρος.

ΠανοςΒ
07-09-13, 09:00
παιδια για αντυξη ποδιων μ σωματικο βαρος καλυετρα σκουατ 30αρες κ προβολες η σπριντακια?η και τα δυο?κ σε εξχωριστες προπονησεις η στην ιδια?

Αναπτυξη και ΣΒ χλωμο το βλέπω γιατι τα ποδια στηριζουν ολο το σωμα εξ'όρισμου. Συνδυασε τα όλα οσα είπες και ο θεος βοηθός.
Αν θες να δωσεις βάρος στα ποδια, κάντα σε ξεχωριστες προπονησεις. Ρίξε μια ματια και στα Sissy squat.

Mikekan
07-09-13, 10:37
Ρε παίδες μία ερώτηση. Επειδή έχω ένα μικρό πρόβλημα από παλιά στο ένα γόνατο (κάκωση μηνίσκου) φοβάμαι να βάλω πολλά κιλά σε squat, προβολές, romanian κτλ.

Θα δω προκοπή με λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις (25-35)? Έχω κάψιμο και πιάσιμο και 2-3 μέρες. Για πείτε! :unsure:

ΠανοςΒ
07-09-13, 11:39
Πρωτα απο όλα τις προβολές ξέχνα τες. Μεγάλη επιβάρυνση. Μετα πάρε ενα ζευγαρι straps για γόνατα και μην κάνεις τιποτα χωρις αυτά. Ξεκίνα με bodyweight squat και βλεπεις. Διαβασε για ενδυνάμωση τενόντων κλπ κλπ.
Στα ρομανιαν λογικα θα είσαι οκ. Στα σκουωτ θελει προσεκτικό ανέβασμα και να ακους τα γονατα σου. Στην αρχή μπορεί να αντιδρουν αλλά ενδυναμωνοντας τα θα στρώσουν. Φυσικα μιλησε και με τον doctor Σου.

TheWorst
07-09-13, 12:08
Squat atg (να ελεγχεις τα κιλα ομως)
romanian deadlift(δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα)

:thumbup:

Mikekan
07-09-13, 12:27
Πάνο, Δημήτρη σας ευχαριστώ!

Πιο πολύ προληπτικά ρωτάω, 3 μήνες τώρα που γυμνάζω εντατικά πόδια δεν είχα κάποια ενόχληση.

Και τη κάκωση μηνίσκου την είχα πάθει πριν 17 χρόνια.

Γενικά όμως τα φοβάμαι. Straps θα πάρω σίγουρα

nikos1234
07-09-13, 14:19
Αναπτυξη και ΣΒ χλωμο το βλέπω γιατι τα ποδια στηριζουν ολο το σωμα εξ'όρισμου. Συνδυασε τα όλα οσα είπες και ο θεος βοηθός.
Αν θες να δωσεις βάρος στα ποδια, κάντα σε ξεχωριστες προπονησεις. Ρίξε μια ματια και στα Sissy squat.

α οκ σκεφτομαι να κανω 1 φορα τη βδομαδα σκουατ με αλμα κλπ σωματικο βαρος κ την αλλη μοο σπριντακια συνολο 20 απο 40-50 μετρα..τι λες?

ΠανοςΒ
07-09-13, 14:26
Ξεκινα και βλεπεις!

nikos1234
07-09-13, 16:05
Ξεκινα και βλεπεις!

οκ..λογω οτι κανω 2 προπονησεις ποδιων την προπονηση με σπριντ θα την εμτραω σαν hitt ,σωστα?+2 αεροιες θα κανω...

Redbul
07-09-13, 21:58
Για στους δικέφαλους πιάνεται πάντα το κομμάτι κοντά στους τένοντες;

polo0
10-09-13, 17:04
ακούω γνώμες :P
αυτην τν περίοδο δν κάνω πόδια επειδή εχω τραυματιστεί :unsure:
στηθος
οφφ
πλατη
ομους
χερια
το εχω το πρόγραμμα τωρα και σββτκυριακο ξεκούραση..
τι προτείνετε να βάλω το οφφ τν τετάρτη η τν τρίτη?:green:

nikos1234
10-09-13, 17:21
Για στους δικέφαλους πιάνεται πάντα το κομμάτι κοντά στους τένοντες;
εννοεις τενοντα πηχη δικεφαλου τι ακριβως?κατω μερος δικεφαλ?

Redbul
10-09-13, 18:42
εννοεις τενοντα πηχη δικεφαλου τι ακριβως?κατω μερος δικεφαλ?
Ναι ακριβώς εκεί. Τένοντα πήχη-δικέφαλου.

Ανδρεας
10-09-13, 18:43
ακούω γνώμες :P
αυτην τν περίοδο δν κάνω πόδια επειδή εχω τραυματιστεί :unsure:
στηθος
οφφ
πλατη
ομους
χερια
το εχω το πρόγραμμα τωρα και σββτκυριακο ξεκούραση..
τι προτείνετε να βάλω το οφφ τν τετάρτη η τν τρίτη?:green:

βαλε πλατη την τριτη και οφφ τεταρτη
τι τραυματισμο εχεις στα ποδια?

nikos1234
10-09-13, 21:40
Ναι ακριβώς εκεί. Τένοντα πήχη-δικέφαλου.

https://www.google.gr/search?q=brachialis&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vGgvUq_tIojUtQaTwoD4Dg&ved=0CC4QsAQ&biw=1366&bih=667#facrc=_&imgdii=_&imgrc=zyNd9KsSHWMlpM%3A%3BIiJbvlmLhZakgM%3Bhttp%253A%252F%252Fvonblancofitness.com%252Fwordpress%252Fwp-content%252Fuploads%252F2011%252F01%252Fbrachialis.jpeg%3Bhttp%253A%252F%252Fvonblancofitness.com%252Ftraining%252Fquick-tip-of-the-day-do-hammer-curls-to-develop-your-outer-biceps-brachialis%252F%3B293%3B300 ναι γυμανζει τα σημεια που βλεπεις κ στην φωτο

polo0
11-09-13, 01:39
βαλε πλατη την τριτη και οφφ τεταρτη
τι τραυματισμο εχεις στα ποδια?

λες να το κάνω ετσι? γιατι το θεωρείς κλτρο ομως? :thumbup:
θα τον αναφέρω στν κατάλληλη ενότητα σε λιγο καιρό οταν θα έχω χρόνο να το γράψω και αναλυτικά :bbbiceps:

Redbul
11-09-13, 12:34
https://www.google.gr/search?q=brachialis&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vGgvUq_tIojUtQaTwoD4Dg&ved=0CC4QsAQ&biw=1366&bih=667#facrc=_&imgdii=_&imgrc=zyNd9KsSHWMlpM%3A%3BIiJbvlmLhZakgM%3Bhttp%253A%252F%252Fvonblancofitness.com%252Fwordpress%252Fwp-content%252Fuploads%252F2011%252F01%252Fbrachialis.jpeg%3Bhttp%253A%252F%252Fvonblancofitness.com%252Ftraining%252Fquick-tip-of-the-day-do-hammer-curls-to-develop-your-outer-biceps-brachialis%252F%3B293%3B300 ναι γυμανζει τα σημεια που βλεπεις κ στην φωτο
Άρα στην ουσία πιάνεται ο brachioradialis.

Ανδρεας
11-09-13, 14:26
λες να το κάνω ετσι? γιατι το θεωρείς κλτρο ομως? :thumbup:
θα τον αναφέρω στν κατάλληλη ενότητα σε λιγο καιρό οταν θα έχω χρόνο να το γράψω και αναλυτικά :bbbiceps:


ακούω γνώμες :P
αυτην τν περίοδο δν κάνω πόδια επειδή εχω τραυματιστεί :unsure:
στηθος
οφφ
πλατη
ομους
χερια
το εχω το πρόγραμμα τωρα και σββτκυριακο ξεκούραση..
τι προτείνετε να βάλω το οφφ τν τετάρτη η τν τρίτη?:green:

επειδη στην πλατη χρησιμοποιεις δικεφαλα, και θελουν χρονο για να ξεκουραστουν και να αναρρωσουν
και επειδη ειναι η ενδιαμεση μερα μεταξυ των προπονησεων

giannaras13
16-09-13, 12:33
ξερει κανενας αν αξιζει να κρατησω στο πρωινο 10 λεπτο προπονησης των κοιλιακων πριν το πρωτο γευμα την γεφυρα που τοσο παινευουν σε ξενα σαιτ και βιντεο για τους πλαγιους κοιλιακους? και αν ναι ποσο χρονο πρεπει να δινω σε καθε σταση?

Nikodimos
16-09-13, 16:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΚΑΨΗ ΛΙΠΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΓΚΟ!!ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΠΕΜΠΤΗ 1 ΩΡΑ ΓΕΜΑΤΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!!ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΤΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΟΠΩΣ ΑΕΡΟΒΙΑ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΤΕ!!

nikos1234
16-09-13, 20:55
ξερει κανενας αν αξιζει να κρατησω στο πρωινο 10 λεπτο προπονησης των κοιλιακων πριν το πρωτο γευμα την γεφυρα που τοσο παινευουν σε ξενα σαιτ και βιντεο για τους πλαγιους κοιλιακους? και αν ναι ποσο χρονο πρεπει να δινω σε καθε σταση?
δεν αξιζει

giannaras13
16-09-13, 22:34
δεν αξιζει

χμ..μαλλον μας κοροιδευουν τοτε :P

Co0022
18-09-13, 20:57
Παιδιά τη διαφορά έχει η πρέσα με κλίση από την οριζόντια πρέσα? Ποια είναι προτιμότερη?

papagias++
19-09-13, 14:48
παλιοτερα ημουν αρκετα παχουλος μιλαω ως ηλικια 13 χρονων τρ ειμαι 20 και ειμαι στα κιλα που ημουν τοτε και στο ιδιο υψος. 1,73 80 κιλα αλλα το σωμα μου ειναι πλεον γυμνασμενο
εχω να θεσω 3 ερωτηματα
αρχικα. επειδη ειχα παραπανω κιλακια το κατω μερος του στηθους δεν λεει να σφηξει.οσο και αν προσπαθω ενω το υπολοιπο μερος ειναι πολυ γυμνασμενο και φαινεται/ ποιες σκησεις πιανουν κατω μερος του στηθους?
2. τι ασκησεις θα μου κανουν τους ομους πιο γεματους,τραπεζοιδης συγκεκριμενα.
3.για ποδια κανω σκουοτ,και τα μηχανιματα για τετρακεφαλα,το πισω μερος του ποδιου (δν θυμαμαι πως λεγεται, και μηχανη για γαμπες) εδω και ενα μηνα κανω ποδια δυστηχως χω μεινει πισω γιατι βαριομουν :Ρ
οι ασκησεις αυτες ειναι αρκετες? απλα για να εχω ελαφτα γυμνασμενα ποδια δνε με ενδιαφερει κτ αλλο για τα ποδια

Redbul
19-09-13, 17:43
Θέλω να κάνω μια ερώτηση Φυσικής: Το βάρος που αναγράφουν πάνω τα βαρίδια των μηχανημάτων αντιστοιχεί στο πραγματικό τους βάρος ή στη δύναμη που ασκούμε εμείς με το σώμα μας βοηθούμενη και από τα συστήματα τροχαλιών; Στην πρώτη περίπτωση πώς υπολογίζεται η δύναμη που ασκεί ο bodybuilder;

Ανδρεας
19-09-13, 18:36
παλιοτερα ημουν αρκετα παχουλος μιλαω ως ηλικια 13 χρονων τρ ειμαι 20 και ειμαι στα κιλα που ημουν τοτε και στο ιδιο υψος. 1,73 80 κιλα αλλα το σωμα μου ειναι πλεον γυμνασμενο
εχω να θεσω 3 ερωτηματα
αρχικα. επειδη ειχα παραπανω κιλακια το κατω μερος του στηθους δεν λεει να σφηξει.οσο και αν προσπαθω ενω το υπολοιπο μερος ειναι πολυ γυμνασμενο και φαινεται/ ποιες σκησεις πιανουν κατω μερος του στηθους?
2. τι ασκησεις θα μου κανουν τους ομους πιο γεματους,τραπεζοιδης συγκεκριμενα.
3.για ποδια κανω σκουοτ,και τα μηχανιματα για τετρακεφαλα,το πισω μερος του ποδιου (δν θυμαμαι πως λεγεται, και μηχανη για γαμπες) εδω και ενα μηνα κανω ποδια δυστηχως χω μεινει πισω γιατι βαριομουν :Ρ
οι ασκησεις αυτες ειναι αρκετες? απλα για να εχω ελαφτα γυμνασμενα ποδια δνε με ενδιαφερει κτ αλλο για τα ποδια

Ποσο % λιπος εχεις δλδ?

1) για το κατω μερος του στηθους δοκιμασε βυθισεις και κατακλινη πιεσεις
2) για να ειναι πιο γεματοι χρειαζονται ογκο, τραπεζοειδης ειναι αυτη η ασκηση http://www.pro-weight-training.com/Big/dumbell_shoulder_shrugs%20copybig.jpg
3) εξαρταται απο τις επαναληψεις που παιζεις και τον ογκο της προπονησης
(επισης δεν νομιζω να θελεις να εχεις chicken legs οποτε μην τα παραμελεις) ;)
ελπιζω να βοηθησα :welcome:

RAMBO
19-09-13, 18:46
παλιοτερα ημουν αρκετα παχουλος μιλαω ως ηλικια 13 χρονων τρ ειμαι 20 και ειμαι στα κιλα που ημουν τοτε και στο ιδιο υψος. 1,73 80 κιλα αλλα το σωμα μου ειναι πλεον γυμνασμενο
εχω να θεσω 3 ερωτηματα
αρχικα. επειδη ειχα παραπανω κιλακια το κατω μερος του στηθους δεν λεει να σφηξει.οσο και αν προσπαθω ενω το υπολοιπο μερος ειναι πολυ γυμνασμενο και φαινεται/ ποιες σκησεις πιανουν κατω μερος του στηθους?
2. τι ασκησεις θα μου κανουν τους ομους πιο γεματους,τραπεζοιδης συγκεκριμενα.
3.για ποδια κανω σκουοτ,και τα μηχανιματα για τετρακεφαλα,το πισω μερος του ποδιου (δν θυμαμαι πως λεγεται, και μηχανη για γαμπες) εδω και ενα μηνα κανω ποδια δυστηχως χω μεινει πισω γιατι βαριομουν :Ρ
οι ασκησεις αυτες ειναι αρκετες? απλα για να εχω ελαφτα γυμνασμενα ποδια δνε με ενδιαφερει κτ αλλο για τα ποδια

Τα ποδια θελουν λιωσιμο γυρω στις 6 ασκησεις με καλες επαναληψεις σωστη τεχνικη θα εισαι κομπλε,τραπεζοειδης ειναι οπως και τα υπολοιπα,κανε μια ασκηση που θα σε πιανει,πολυ καλες ειναι οι μπροστινες ανασηκωσει στο smith

Αστεριος
22-09-13, 13:43
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε ασκήσεις με βαρακια που να μην χρειάζονται πάγκο. πείτε μ γενικά κάποιες ασκήσεις αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει για στήθος!

giorgakis123
22-09-13, 16:34
Καλησπέρα θα ήθελα να με συμβουλέψετε σχετικά με το τι προπόνηση να κάνω ώστε να μειώσω το σωματικό μου βάρος.
Τα χαρακτηριστικά μου ειναι 23 χρονών υψος 1.84 περίπου βάρος 108 κιλά.Πηγαινα παλιότερα γυμνάστηριο αλλά το σταμάτησα.η προπόνηση
θα περιοριστεί στο σπίτι λόγο έλλειψης χρημάτων.Διαθέτω αλτιράτια 2χ12 κιλά,διάδρομο γυμναστικής,σχοινάκι,μονόζυγο και μημάνημα κοιλιακών για το έδαφος.Έχω μυική μάζα και θα ήθελα να μειωθεί το λίπος στην περιοχή της κοιλιάς κυριως που είμαι περισσότερο παχύς.περιμένω τις απαντήσεις σας.2-3 φορές την εβδομάδα θέλω να γυμνάζομαι.επίσης συμβουλές για διατροφή και πρόγραμμα διατροφης είναι ευπρόσδεχτες.ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.περιμένω τις απαντήσεις σας.:)

ActiveLifestyle
22-09-13, 23:29
σαν δραστηριότητα, πχ ενα παιχνίδι 6χ6 διάρκειας 1μιση ώρας χωρίς διάλειμμα, κάνει κακό σε ένα πρόγραμμα αύξησης μυικής?

αποτι μου έχει πει ο γυμναστής στο γυμναστήριο , κάτι τέτοιο έχει πολλές καύσεις που είναι κακό όταν θες να αυξήσεις την μυική σου

Gamatos
23-09-13, 15:47
Παιδια σορρυ αν δεν ειμαι στην σωστη κατηγορια για το συγκεκριμενο θεμα απλα το εχω απορια... Για να κανει καποιος ογκο αυτο που χρειαζεται ειναι πολυ φαγητο με οσο γινεται λιγοτερα λιπη και ενα καλο προγραμμα ογκου... Για γραμμωση τωρα αν ξερει καποιος να μου πει... Διαβαζω συνεχεια οτι χρειαζεται κυριως σωστη διατροφη και πολυ αεροβια ασκηση ωστε να πεσει το ποσοστο λιπους απο 14% και κατω... Οποτε λογικα δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος αλλα λογικα καποιος δεν μπορει να αποκτησει γραμμωση και με ενα απλο προγραμμα ογκου; Εννοω αντι για κατι σετ με 15 επαναληψεις και λιγα κιλα που διαβασα να κανει σετ με 8 επαναληψεις και πολλα κιλα

Αν ξερει καποιος ας με κατατοπισει σε αυτο το θεμα γτ σκεφτομαι απο χριστουγενα να ασχοληθω με γραμμωση απο αποψη διατροφης και αεροβιας ασκησης αλλα σαν προγραμμα γυμναστηριου να παραμεινω στα σετ και τις επαναληψεις που κανει καποιος για ογκο

grtech
24-09-13, 14:40
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε ασκήσεις με βαρακια που να μην χρειάζονται πάγκο. πείτε μ γενικά κάποιες ασκήσεις αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει για στήθος!Γεια σου Αστέριε. :welcome:
Πρόγραμμα ασκήσεων με βάρη για σπίτι
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9984-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9)

Καλησπέρα θα ήθελα να με συμβουλέψετε σχετικά με το τι προπόνηση να κάνω ώστε να μειώσω το σωματικό μου βάρος.
Τα χαρακτηριστικά μου ειναι 23 χρονών υψος 1.84 περίπου βάρος 108 κιλά.Πηγαινα παλιότερα γυμνάστηριο αλλά το σταμάτησα.η προπόνηση
θα περιοριστεί στο σπίτι λόγο έλλειψης χρημάτων.Διαθέτω αλτιράτια 2χ12 κιλά,διάδρομο γυμναστικής,σχοινάκι,μονόζυγο και μημάνημα κοιλιακών για το έδαφος.Έχω μυική μάζα και θα ήθελα να μειωθεί το λίπος στην περιοχή της κοιλιάς κυριως που είμαι περισσότερο παχύς.περιμένω τις απαντήσεις σας.2-3 φορές την εβδομάδα θέλω να γυμνάζομαι.επίσης συμβουλές για διατροφή και πρόγραμμα διατροφης είναι ευπρόσδεχτες.ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.περιμένω τις απαντήσεις σας.:)
Γεια σου Γιώργο :welcome:. Δεν υπάρχει τρόπος τοπικής λιπόλυσης με βάρη και αερόβια. Το ερώτημά σου έχει αναλυθεί και απαντηθεί άπειρες φορές. Επίσης δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάτσει κάποιος να σου φτιάξει εξειδικευμένο πρόγραμμα διατροφής βάρη. Υπάρχουν έτοιμα μέσα στο φόρουμ και άλλα τόσα παραδείγματα απο τις ρουτίνες των μελών.

πως να χασω το λιπος απο την κοιλια ??? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15455-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B1)
Λίπος στην κοιλία (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12462-%CE%9B%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1)
ΚΑΥΣΗ ΠΕΡΙΤΤΟΥ ΛΙΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?23210-%CE%9A%CE%91%CE%A5%CE%A3%CE%97-%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%A4%CE%A4%CE%9F%CE%A5-%CE%9B%CE%99%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9B%CE%99%CE%91)

Διατροφή Γράμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82)

Πρόγραμμα ασκήσεων με βάρη για σπίτι (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9984-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9)



σαν δραστηριότητα, πχ ενα παιχνίδι 6χ6 διάρκειας 1μιση ώρας χωρίς διάλειμμα, κάνει κακό σε ένα πρόγραμμα αύξησης μυικής?

αποτι μου έχει πει ο γυμναστής στο γυμναστήριο , κάτι τέτοιο έχει πολλές καύσεις που είναι κακό όταν θες να αυξήσεις την μυική σουΓεια σου ActiveLifestyle :welcome:.
Διαμορφώνεις έτσι την ρουτίνα σου με τα βάρη ώστε να μην επιβαρύνεις τον οργανισμό σου σε σημείο που να μην μπορεί να ανταπεξέλθει των δραστηριοτήτων σου.


Παιδια σορρυ αν δεν ειμαι στην σωστη κατηγορια για το συγκεκριμενο θεμα απλα το εχω απορια... Για να κανει καποιος ογκο αυτο που χρειαζεται ειναι πολυ φαγητο με οσο γινεται λιγοτερα λιπη και ενα καλο προγραμμα ογκου... Για γραμμωση τωρα αν ξερει καποιος να μου πει... Διαβαζω συνεχεια οτι χρειαζεται κυριως σωστη διατροφη και πολυ αεροβια ασκηση ωστε να πεσει το ποσοστο λιπους απο 14% και κατω... Οποτε λογικα δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος αλλα λογικα καποιος δεν μπορει να αποκτησει γραμμωση και με ενα απλο προγραμμα ογκου; Εννοω αντι για κατι σετ με 15 επαναληψεις και λιγα κιλα που διαβασα να κανει σετ με 8 επαναληψεις και πολλα κιλα

Αν ξερει καποιος ας με κατατοπισει σε αυτο το θεμα γτ σκεφτομαι απο χριστουγενα να ασχοληθω με γραμμωση απο αποψη διατροφης και αεροβιας ασκησης αλλα σαν προγραμμα γυμναστηριου να παραμεινω στα σετ και τις επαναληψεις που κανει καποιος για ογκοΓεια σου και σε εσένα :welcome:.
Δες τα παρακάτω.
Την Γράμμωση και τον όγκο την κάνει η διατροφή, το πρόγραμμα μπορεί να παραμείνει ίδιο ή να έχει ελάχιστες αλλαγές ανάλογα με το πόσο υποθερμιδικά ή υπερθερμιδικά θα παίξεις, τους στόχους κλπ. Έχουμε αναφερθεί πάρα πολλές φορές σε αυτά.


το θεμα είναι οτι θές απ ότι λές γράμμωση και αυτο το πρόγραμμα απο μόνο του δεν θα σε γραμώσει αλλα η διατροφή , σίγουρα για να επιλέξεις να κάνεις ενα πρόγραμμα όπως αυτο κάτι έχεις στο μυαλό σου και κάποιο στόχο θέλεις να πετύχεις , πολυ απλα ενα πρόγραμμα σαν αυτο με τοσα πολλα σετ των 8 με μισο λεπτο διάλειμμα ανάμεσα εκείνο που θα προάγει είναι η αντοχή και αντοχή στη δύναμη

ενω ένα πρόγραμμα καθαρα σωματοδομησης που ακόμη και για όγκο να το κάνεις αν κάνεις διατροφή γράμμωσης και προσθέσεις αερόβια πάλι την ίδια δουλεια θα σε κάνει και χωρίς απώλεια μυών συρίκνωση δηλαδή , αλλα δεν σημαίνει ότι αισθητικα δεν θα έχεις ένα ωραίο σώμα όχι όμως με την μεγιστη δυνατη μάζα γιατι με αυτο τον τρόπο δεν προάγετε καθαρα

είναι που λέμε τι αρέσει στον καθένα και που στοχεύει αλλιως κάθε μορφη άσκησης που γίνετε σωστα και με προυποθέσεις έχει να προσφέρει

Διατροφή Γράμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82)

Προγράμματα προπόνησης (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?31-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82)

nikos1234
24-09-13, 15:38
Παιδιά τη διαφορά έχει η πρέσα με κλίση από την οριζόντια πρέσα? Ποια είναι προτιμότερη?


και εγω εχω απορια σε αυτο

nikos1234
24-09-13, 15:39
παιδια ιαμντες προπονησης σανα υτους μπροω να τους χρησιμοποιω κ στο μονοζυγο?http://www.buyeasy.gr/ell/product/%CE%9B%CE%B1%CE%B2%CE%AD%CF%82_%CE%99%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82_%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82_Ramos

Gamatos
24-09-13, 15:48
Ωραια ευχαριστω για την απαντηση... Τωρα μια αλλη ερωτηση. Επειδη το προγραμμα μου ειναι λιγο επιβαρυμενο απο αποψη διατροφης για τις θερμιδες αν παιρνω μια πρωτεινη ογκου με 10% total fat στα 220gr δλδ 4 σκουπ η δοσολογια μια φορα την ημερα και να εχω και μια whey μπορω ή δεν θα κανω τπτ το σπουδαιο;

TheWorst
24-09-13, 16:05
Τι σπουδαια πραματα θες απο μια πρωτεινη ?
Αν θες σπουδαια πραματα κοιτα τη προπονηση και τη διατροφη σου

Redbul
24-09-13, 16:07
Θέλω να κάνω μια ερώτηση Φυσικής: Το βάρος που αναγράφουν πάνω τα βαρίδια των μηχανημάτων αντιστοιχεί στο πραγματικό τους βάρος ή στη δύναμη που ασκούμε εμείς με το σώμα μας βοηθούμενη και από τα συστήματα τροχαλιών; Στην πρώτη περίπτωση πώς υπολογίζεται η δύναμη που ασκεί ο bodybuilder;

????????????????

Gamatos
24-09-13, 16:30
Απο προπονηση μια χαρα ειμαι δεν εχω κανενα θεμα αλλα επειδη ολοι λενε για whey ειδικα σε περιοδο γραμμωσης και σωστη διατροφη εγω ομως δεν μπορω να κανω σωστη διατροφη απο αποψη να τρωω συγκεκριμενες ωρες και καθε 3 ωρες που χρειαζεται γτ δουλευω κιολας. Απο αποψη να τρωω οτι χρειαζεται και μακρια απο σαβουρα που δινουν μονο λιπος μπορω να κανω. Οποτε λεω αν με μια πρωτεινη ογκου μπορω να καταφερω κατι; Να την παιρνω οσο χρειαζεται για να κρατιεμαι στις θερμιδες μου οσες δεν μπορω να παρω απο την διατροφη μου οχι για παραπανω κιλα

TheWorst
24-09-13, 16:41
Ριξε μια ματια τοτε στο ιφ... Πρωτεινη ογκου ειναι το τελευταιο που θα προτεινα.. παρε 4-5 κιλα ζαχαρη ιδια δολεια κανουν..
Τελικα γκουει και δεξτροζη/γλυκοζη θα ηταν μια καλυτερη λυση ..

Gamatos
24-09-13, 16:54
Ναι σε αυτο εχεις δικιο αλλα γενικα ειναι πολλα τα λεφτα γτ και οι whey ειναι ακριβες :/

TheWorst
24-09-13, 17:11
Καλυτερα τοτε τρωγε μεγαλυτερες ποσοτητες φαγητου.. ογκου ειναι 5χ πιο ακριβη απο γλουει ,μη κοιτας γραμματια ,κοιτα τι εχει. Οι περρισοτερεε 12 λιβρες τελειωνουν ε 10 μερες και λιγοτερο

Gamatos
24-09-13, 19:48
Κοιτα εγω που παιρνω αυτη που ανεφερα πιο πριν ειναι 4μιση κιλα και κραταει περιπου κανα 20ημερο και κατι παραπανω και κανει μονο 48€
Καλα ειναι για την ποσοτητα που εχει πιστευω η τιμη ενω η whey απο οσο γνωριζω η 1 κιλου κραταει κανα 10ημερο

Ανδρεας
24-09-13, 19:57
Κοιτα εγω που παιρνω αυτη που ανεφερα πιο πριν ειναι 4μιση κιλα και κραταει περιπου κανα 20ημερο και κατι παραπανω και κανει μονο 48€
Καλα ειναι για την ποσοτητα που εχει πιστευω η τιμη ενω η whey απο οσο γνωριζω η 1 κιλου κραταει κανα 10ημερο

φιλε κανεις ενα λαθος ομως
οταν γραφουν στις πληροφοριες οτι συνολο χρειαζομαστε καθημερινα 100-150+ γρ πρωτεινης δεν σημαινει οτι θα τα παιρνουμε ολα απο την whey ;)
θα παιρνεις 1 ή 2 σκουπ μετα την προπο και αυτη του 1 κιλου (1 σκουπ την ημερα) θα σου παρει 1 μηνα αν πινεις καθε μερα
σκεφτου να αφαιρεσουμε μερες που δεν κανεις προπο (σαββατοκυριακα)
οποτε 1-1μιση μηνα τον βγαζεις με 1 κιλο whey :welcome:

Υ.Γ
προσπαθουμε να παρουμε οσο πιο πολλα γραμμαρια πρωτεινης γινεται απο την διατροφη
η whey ερχεται να καλυψει τις αναγκες μας και να συμπληρωσει το φαγητο
αλλα επισης την χρησιμοποιουμε για την αμεση αφομιωση της στον οργανισμο μας

Gamatos
25-09-13, 10:30
Ναι εχεις ενα δικιο αν και για μενα που δουλευω δυσκολα θα κανω διατροφη γτ το μονο που μπορω ειναι να τρεφομαι οσο γινεται πιο υγειηνα αλλα οχι με προγραμμα καθε ποσες ωρες και τα σχετικα... Για αυτο αναφερομουν σε πρωτεινη ογκου γτ δεν με συμφερει να χανω κιλα ή τουλαχιστον οχι πολλα και οταν μαλιστα ειμαι σε περιοδο ογκου

Ανδρεας
25-09-13, 14:42
Ναι εχεις ενα δικιο αν και για μενα που δουλευω δυσκολα θα κανω διατροφη γτ το μονο που μπορω ειναι να τρεφομαι οσο γινεται πιο υγειηνα αλλα οχι με προγραμμα καθε ποσες ωρες και τα σχετικα... Για αυτο αναφερομουν σε πρωτεινη ογκου γτ δεν με συμφερει να χανω κιλα ή τουλαχιστον οχι πολλα και οταν μαλιστα ειμαι σε περιοδο ογκου

εε τοτε ριξε μια ματια στο ιφ (φαστινγκ) οπως ειπε και ο theworst

Grigoris Tsiaousis
25-09-13, 22:25
Παιδια ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη ωρα για Γυμναστικη;;

Gamatos
26-09-13, 00:08
εε τοτε ριξε μια ματια στο ιφ (φαστινγκ) οπως ειπε και ο theworst

Τι ακριβως ειναι το φαστινγκ;

Ανδρεας
26-09-13, 15:06
Τι ακριβως ειναι το φαστινγκ;

δες εδω και αν δεν καταλαβεις ψαξε στο google γραφωντας intermittent fasting
εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_fasting)
:welcome:

grtech
28-09-13, 20:02
Χαιρετισμούς στην παρέα. :welcome:


Παιδια ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη ωρα για Γυμναστικη;;
72611

παιδια ιαμντες προπονησης σανα υτους μπροω να τους χρησιμοποιω κ στο μονοζυγο?http://www.buyeasy.gr/ell/product/Λαβές_Ιμάντες_Προπόνησης_Ramos
Yeah buddy! (http://www.youtube.com/watch?v=lf9Kev9CUi0) :thumbup:

Παιδιά τη διαφορά έχει η πρέσα με κλίση από την οριζόντια πρέσα? Ποια είναι προτιμότερη?

και εγω εχω απορια σε αυτο
Η διαφοροποίηση που έχουν κυρίως ως προς την γωνία κλίσης μετατοπίζει και τα σημεία των μυών που θα επιφορτιστούν το μεγαλύτερο έργο εκτέλεσης, επίσης αλλάζει και την κινησιολογία του σώματος που επιτρέπει σε κάποιους με τραυματισμούς πχ στην μέση να μπορούν να κάνουν τις πιέσεις στη μια πρέσα και όχι στην άλλη.


Θέλω να κάνω μια ερώτηση Φυσικής: Το βάρος που αναγράφουν πάνω τα βαρίδια των μηχανημάτων αντιστοιχεί στο πραγματικό τους βάρος ή στη δύναμη που ασκούμε εμείς με το σώμα μας βοηθούμενη και από τα συστήματα τροχαλιών; Στην πρώτη περίπτωση πώς υπολογίζεται η δύναμη που ασκεί ο bodybuilder;
Στο βάρος τους συνδυαζόμενο απο την υποβοήθηση του συστήματος τροχαλίας συν την κινησιο-εργονομία του μηχανήματος.

Για να μην μπερδεύεσαι γιατί αυτό αλλάζει από μηχάνημα σε μηχάνημα. Εσύ να έχεις ως μπούσουλα τις επαναλήψεις που μπορείς να βγάλεις με συγκεκριμένα κιλά.

kostian
01-10-13, 17:30
καταρχάς καλήσπέρα σε όλους! είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ζητήσω τις γνώσεις και τη βοήθειά σας.

είμαι 1,84 μισο και 74-75 κιλά.

ο κύριος στόχος μου είναι να πάρω όγκο δίνοντας έμφαση σε πλάτη και χέρια(όλο το χέρι μέχρι και πήχη), αν γίνεται χωρίς συπμληρώματα και τέτοια.Δε τα θεωρώ κακά απλά δε θα ήθελα να πάρω.Απλά επειδή είμαι καινούριος στο γυμναστήριο ο καθένας μου λέει τα δικά του.και έχω μπερδευτει.Μπορείτε να μου πε΄τε μερικές συμβουλές για ασκήσεις και διατροφή;
Τέλος να επισημάνω πως δε θέλω πάρα πολύ όγκο, για να μπορώ μετά να κάνω γράμμωση!

ευχαριστώ :)

Kagias
01-10-13, 17:48
Διάβασε το φόρουμ καταρχήν και βγάλε απορίες. Υπάρχουν πάρα πολλά ποιοτικά άρθρα για να μάθεις τα βασικά.

Κατά δεύτερον αν δεν έχεις ξανακάνει γυμναστήριο, ξεκίνα με απλά πράγματα και μάθε πολύ καλά τις τεχνικές, πάντα δίνε προτεραιότητα στη σωστή τεχνική και όχι στο να φορτώνεις άσκοπα κιλά και να κάνεις ότι να ναι. Ασκήσεις βασικές (για μένα) όπως πιέσεις ώμων, δίζυγο, έλξεις, κάμψεις αλτήρων εναλλάξ κ.ο.κ. και διατροφή καθαρή και απλή, αυγά, γάλα (το πράσινο αν πίνεις πολύ), ενα δυο φρουτάκια, ρύζι, ψάρι, κοτόπουλο, κρέας, βρώμη, κότατζ κ.λ.π.

kostian
01-10-13, 17:59
σωστό αυτό για την τεχνική και αυτό είναι που προσπαθώ να κάνω. Το forum το διαβάζω απλά τώρα έτυχε να γράψω.
έχεις να μου προτείνεις κάποιες ασκήσεις;

Kagias
01-10-13, 18:07
Κλασσικές για πλάτη π.χ. είναι κωπηλατική (με αλτήρες ή μηχάνημα), εμπροσθολαίμιες και οπισθολαίμιες έλξεις, μονόζυγο, σταυρός (T-bar νομίζω θα την βρείς στα αγγλικά) γενικά αυτές για αρχή είναι καλές, διάλεξε 2-3 και ξεκίνα σιγά σιγά.
Ψάξου γενικά λίγο, δες τι σε πιάνει καλύτερα, τσέκαρε και εδώ : http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

Χριστοφορος123
01-10-13, 18:13
Γυμναζε ποδια..ποτε μην τα ξεχνας.
Τωρα οσο αφορα τον ογκο φαι.

DeFragi
10-10-13, 17:53
Καλησπερα παιδια ,με τη σειρα μου και εγω ηθελα να ζητησω τη βοηθεια σας .
Με λενε Δημητρη ,ειμαι 20 χρονων, ασχολουμαι περιπου εδω και 2 χρονια με τα βαρη , εχοντας πλεον φτασει σε ενα επιθυμητο επιπεδο , κατα το οποιο μπορω και διατηρουμαι σε καλη κατασταση με μια 'μετρια' διατροφη -δλδ προσπαθω να λαμβανω τις πρωτεινες μου οσο μπορω και αποφευγω τις υπερβολες και το 'κακο' φαγητο , ενω δε οταν αποφασιζω και μπαινω δυνατα στις προπονησεις (γιατι υπαρχουν και περιοδοι που μπορει απλα να κανω συντηρηση η λιγα πραγματα) ,βλεπω το σωμα μου με τη μια να πρηζεται και να επανερχεται γρηγορα σε δυνατα επιπεδα .Πιστευω ειναι θεμα σωματοτυπου, μεταβολισμου, αλλα και λογω της δουλειας που εχω κανει .

Το ζητημα ειναι πως , οταν ανα περιοδους ασχολουμαι δυνατα βλεπω το σωμα μου ολοενα και να 'ανοιγει' σε πλατος ας πουμε και οταν σταματαω τις δυνατες προπονησεις συντηρηται σε αυτο το σημειο και μετα ξανα λιγο παραπανω κ.ο.κ. Αυτο ειναι κατι το οποιο δεν επιθυμω , καθως δε θελω να γινω πολυ ανοιχτος , ουτε bodybuilder ,ουτε τπτ απο αυτα. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το ηδη υπαρχων σωμα μου να το πρηξω στο φουλ και να το κομματιασω μεχρι οσο δε παει ,χωρις ομως να ανοιξω..
Πιστευω πως με την κλασσικου τυπου προπονηση μια μυικη τη μερα κτλπ δε θα εχω το αποτελεσμα που θελω ,θα εχω τα ιδια..Ρωτησα το γυμναστη μου για βοηθεια αλλα το μονο που καταλαβα ειναι οτι το παιδι δεν γνωριζει αλλα και βαριεται καθως τα μονα που μου ελεγε ηταν τα κλασσικα λες και μιλαει σε καποιον αρχαριο.

Θελω τη γνωμη σας τι προγραμμα να ακολουθησω για να πετυχω το σκοπο μου??εχω την εντυπωση πως τα μικρα διαλλειματα ενδιαμεσα απο τις ασκησεις βοηθανε προς αυτο ,καθως και οτι η γυμναστικη με το ιδιο μου το σωμα (ελξεις ,βυθισεις ,καμψεις) βοηθανε στο σκοπο μου.Αλλα αυτο δεν αρκει , χρειαζομαι ενα δυνατο προγραμμα..Σκευτομαι πως το cross-fit θα ταιριαζε απολυτα σε αυτο που ψαχνω ,αλλα καθως εχω θεμα με τα γονατα μου δε μπορω να ακολουθησω ευκολα.

Σας ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας καθε γνωμη επιθυμητη , με συγχωρειτε για οποιαδηποτε ασαφεια η λαθος γνωση.

Eugene Gen
12-10-13, 16:18
Γείας σας παιδιά,χρειάζομαι λίγο βοήθεια να φτιάξω ένα πρόγραμμα γραμμώσεις, έχω φτιάξει τι διατροφή μου 2500 θερμίδες, και είμαι 84 κιλά. θα κάνω 3 φορες την εβδομάδα 30 λεπτά αερόβια, κάποιος να βοηθήσει να φτιάξω ένα πρόγραμμα προπόνησης ?

Ανδρεας
12-10-13, 16:56
Υπαρχουν αρκετα ετοιμα στο φορουμ
στα προγραμματα προπονησης
μπορεις να διαλεξεις ενα και να το διαμορφωσεις στις αναγκες σου :welcome:

Eugene Gen
12-10-13, 18:53
Υπαρχουν αρκετα ετοιμα στο φορουμ
στα προγραμματα προπονησης
μπορεις να διαλεξεις ενα και να το διαμορφωσεις στις αναγκες σου :welcome:



λες να μην ξέρω ότι έχουν έτοιμα, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποσα set,πόσες είναι κατάλληλες μην βάζω υπερβολικά η ελάχιστα! k πόσες άσκησις να κάνω. Θέλω να έναν που να ξέρει καλά,εσύ τώρα δεν μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου από τι photo που βλέπω όχι εμενα! με λίγα λόγια άμα δεν ξέρεις μην πετάς εξυπνάδες χαλάς το Threat!

Ανδρεας
12-10-13, 19:20
φιλε μου εγω σου το εγραψα με την λογικη οτι μπορεις να βρεις απο το φορουμ και να το διαμορφωσεις οπως μπορεις εσυ και τοτε να σου πουν γνωμες
κανεις δεν μπορει να σου δωσει ετοιμο προγραμμα
εγω ξερω να βοηθησω τον εαυτο μου, πριν μιλησεις καλο θα ηταν να δεις την προοδο μου στις φωτογραφιες και το ημερολογιο μου, και να μην μιλας χωρις να ξερεις
και κατι τελευταιο δεν σημαινει οτι για να ξερεις πραγματα οτι εισαι ο πιο φουσκωτο ανθρωπος στον πλανητη

shazam
12-10-13, 19:32
+1000 Αντρεα :thumbup::thumbup:

Χριστοφορος123
12-10-13, 22:51
λες να μην ξέρω ότι έχουν έτοιμα, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποσα set,πόσες είναι κατάλληλες μην βάζω υπερβολικά η ελάχιστα! k πόσες άσκησις να κάνω. Θέλω να έναν που να ξέρει καλά,εσύ τώρα δεν μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου από τι photo που βλέπω όχι εμενα! με λίγα λόγια άμα δεν ξέρεις μην πετάς εξυπνάδες χαλάς το Threat!

Εισαι τραγικος δν εχω τιποτα αλλο να πω..

Eugene Gen
13-10-13, 16:08
φιλε μου εγω σου το εγραψα με την λογικη οτι μπορεις να βρεις απο το φορουμ και να το διαμορφωσεις οπως μπορεις εσυ και τοτε να σου πουν γνωμες
κανεις δεν μπορει να σου δωσει ετοιμο προγραμμα
εγω ξερω να βοηθησω τον εαυτο μου, πριν μιλησεις καλο θα ηταν να δεις την προοδο μου στις φωτογραφιες και το ημερολογιο μου, και να μην μιλας χωρις να ξερεις
και κατι τελευταιο δεν σημαινει οτι για να ξερεις πραγματα οτι εισαι ο πιο φουσκωτο ανθρωπος στον πλανητη

τι να ξέρω ρε φιλε δεν συγκρίνεσαι μαζί μου πρώτον. bravo για τι πρόοδο σου αλλα πάλι είσαι σαν αγύμναστος ετσι ήμουν όταν άρχισα να γιμαναζομε. άμα δεν ξέρεις να βοηθήσεις τι μου πετάς εξυπνάδες λες να μην ξέρω, ηπα θέλω κάποιο να βοηθήσει, όχι κάποιον να μου pi που να βρω βοήθεια. εσύ τώρα είσαι δεν είσαι 60 κιλά φαίνεται πως γυμνάζεσαι 2-3 μήνες το πολύ, τι γνώσεις να έχεις πες μου?, εγώ θελω βοήθεια εδώ όχι σινβουλες από αγυμναστους!

ierapetra
13-10-13, 16:14
τι να ξέρω ρε φιλε δεν συγκρίνεσαι μαζί μου πρώτον. bravo για τι πρόοδο σου αλλα πάλι είσαι σαν αγύμναστος ετσι ήμουν όταν άρχισα να γιμαναζομε. άμα δεν ξέρεις να βοηθήσεις τι μου πετάς εξυπνάδες λες να μην ξέρω, ηπα θέλω κάποιο να βοηθήσει, όχι κάποιον να μου pi που να βρω βοήθεια. εσύ τώρα είσαι δεν είσαι 60 κιλά φαίνεται πως γυμνάζεσαι 2-3 μήνες το πολύ, τι γνώσεις να έχεις πες μου?, εγώ θελω βοήθεια εδώ όχι σινβουλες από αγυμναστους!

+1

Ανδρεας
13-10-13, 16:15
^
ουδεν σχολιο ... :unsure:

Arlond
15-10-13, 15:19
δευτερα στηθος με 3 ασκησεις ποδια και
τριτη ποδια με 3 ασκησεισ στηθοσ
μπορω να παιξω?

Redragon7
15-10-13, 15:25
Μπορείς, αλλά δεν είναι και το πιο σωστό...
Πρέπει να αφήνεις την κάθε ομάδα να ξεκουράζεται και να αναρρώνει για 2-3 ημέρες μετα απο την προπόνηση της.
Φτιάξε καλύτερα το προγραμμα σου.

SotosTheBoss
15-10-13, 15:25
Άμα παίρνεις μαζί και κανένα μισό κιλό γλουταμινη κάτι θα κάνεις.

Η κάθε μυϊκή ομάδα θέλει 48 ώρες για πλήρη ανάρρωση

Arlond
15-10-13, 15:29
υπαρχει δηλαδη κινδυνοσ ζημιας
η κινδυνοσ να μην κανω καθολου δουλεια?

Mikekan
15-10-13, 15:30
Τι σημαίνει "μπορώ"? Φυσικά μπορείς με την έννοια ότι δεν θα πάθεις τίποτα. Αλλά δεν είναι καθόλου σωστό για πολλούς λόγους.

SotosTheBoss
15-10-13, 15:47
Την ώρα που προπονησαι καταστρέφεις τον μυ.Τον διαλυεις.Η μυϊκή υπερτροφία έρχεται με την ανάρρωση η οποία με την σειρά της θέλει 48 ώρες....

kazos_GR
17-10-13, 22:06
πεδες μια βοηθεια οποιος γνωριζει καλα τι ακριβως πρεπει να κανω για να ανεβω σε κιλα στις ασκησης? παραδειγμα. βλεπω ατομα με λιγοτερο ογκο απο εμενα κανουν περιπου τα ιδια κιλα με εμενα στις ασκησης (βασικες) γιατι γινετε αυτο πως μπορω να ανεβω σε κιλα (απο σημπληρωματα μονο whey και ω3 Περνω). το βασικο ερωτιμα ειναι πως θα ανεβασω κιλα στις βασικες τι να αλλαξω για να γινει αυτο.:unsure:
θα ρωταγα τον γυμναστη στο gym που παω αλλα δινει παντου τα ιδια (κονσερβα προγραμμα).

morgoth
18-10-13, 08:55
υπομονή. φαϊ. ξεκουραση. και σποττερ στα λειτουργικα σετ

johny_8
18-10-13, 13:22
πεδες μια βοηθεια οποιος γνωριζει καλα τι ακριβως πρεπει να κανω για να ανεβω σε κιλα στις ασκησης? παραδειγμα. βλεπω ατομα με λιγοτερο ογκο απο εμενα κανουν περιπου τα ιδια κιλα με εμενα στις ασκησης (βασικες) γιατι γινετε αυτο πως μπορω να ανεβω σε κιλα (απο σημπληρωματα μονο whey και ω3 Περνω). το βασικο ερωτιμα ειναι πως θα ανεβασω κιλα στις βασικες τι να αλλαξω για να γινει αυτο.:unsure:
θα ρωταγα τον γυμναστη στο gym που παω αλλα δινει παντου τα ιδια (κονσερβα προγραμμα).

Μιλαμε για δεαδλιφτ παγκο και καθισμα

1.Έλεγξε την τεχνική σου
2.Μείωσε τις επαναλήψεις γύρω στις 5 για ένα δίαστημα.
3.Σιγουρέψου ότι τρως καλά
4.Για να είσαι σίγουρος ότι ζορίζεσαι έχε κάνα σποτερ
5.Αύξανε σταδιακά κιλά ανα προπόνηση (2 κιλά πάγκο,5 δεαδ κ σκουωτ, εξαρτάται βέβαια κ απο το επίπεδο π εισαι τώρα).

Muaithai
20-10-13, 22:49
Καλησπέρα παιδια :)
Ειμαι 15 χρονων 1,85 υψος 70 κιλα και ο σκοπος μου ειναι να βαλω μυικα κιλα :)
Το θεμα ειναι πως δεν ξερω ποτε να κανω τα βαρη και να τα συνδιασω με το muai thai.
Η προπονήσεις μου ειναι δευτερα,τριτη,τεταρτη,πεμπτη παρασκευη στις 5:30 ωρα.
Αφου γυρναω απο σχολειο στις 2:30-3 τρωω το μεσημεριανο και μετα μπορω να κανω γυμναστικη μετα απο 3 ωρες για να εχω χωνεψει αρα δεν προλαβαινω να κανω βρη γιατι εχω προπονηση στις 5:30,εχω ακουσει ακομη οτι τα βαρη πρεπει να γινονται πριν την αεροβια και αυτο ειναι το προβλημα μου 1-2 μερες προπονηση δεν πηγαινω για να ξεκουραστω,αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο προγραμμα δηλαδη πως να τα συνδιασω αυτα τα δυο μαζι,ακομη θελω να πω οτι θα αρχισω και την πρωτεινη ογκου true mass για να βαλω πιο ευκολα κιλα.

SotosTheBoss
20-10-13, 23:49
Ούτε καν για την πρωτεΐνη όγκου.

Καλύτερα πάρε whey και δεξτροζη.

Ανδρεας
21-10-13, 15:11
φαι, φαι, φαι :welcome:

giannaras13
21-10-13, 19:34
Γεια σας εκανα χερια καθε μερα απο την τριτη μεχρι την παρασκευη..οποτε παρασκευη ειχα φοβερο πρηξιμο... φαι και υπνος το σαββατοκυριακο...και σημερα ειχε φυγει το πρηξιμο αλλα πηγα να κανω χερια..και ηταν αδυνατο ..ενα σετ εβγαλα!!!! τα παρατησα και εκανα ποδια και κοιλιακους... μηπως το παρακανα?? να τους δωσω λιγες μερες μα ξεκουραστουν?

liveris
21-10-13, 19:37
για πιο λογο εκανες 4 μερες συνεχομενα χερια?

Mikekan
21-10-13, 19:44
Γεια σας εκανα χερια καθε μερα απο την τριτη μεχρι την παρασκευη..οποτε παρασκευη ειχα φοβερο πρηξιμο... φαι και υπνος το σαββατοκυριακο...και σημερα ειχε φυγει το πρηξιμο αλλα πηγα να κανω χερια..και ηταν αδυνατο ..ενα σετ εβγαλα!!!! τα παρατησα και εκανα ποδια και κοιλιακους... μηπως το παρακανα?? να τους δωσω λιγες μερες μα ξεκουραστουν?

Δεν το παράκανες απλά, κάνεις πράγματα που θα έχουν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θες. Τα χέρια θέλουν λίγα σετ την εβδομάδα και εσύ έκανες τέσσερις συνεχόμενες μέρες!

giannaras13
21-10-13, 20:52
ωχ..βλακεια.. μονο παρασκευη θα κανω αυτη την εβδομαδα για να ξεκουραστουν... επειδη δεν εκανα πολυ στα χερια την προηγουμενη βδομαδα..ειπα να το αναπληρωσω.. μαλον αμα κανω ετσι μυικη καταστροφη θα προκαλεσω παρα υπερτροφια.. δηλαδη 3 φορες/εβδομαδα ..4 σετ των 8 ειναι με μια μερα ενδιαμεσα κενη ειναι καλα?

liveris
21-10-13, 20:58
με τη λογικη οτι δεν εκανα την προηγουμενη εβδομαδα κ κανω τωρα χ4 δεν προκειτε να πας πουθενα..βασικος κανονας της αναπτυξης ειναι η αναρρωση..
εσυ τα τσακισες ..:green:

leftis
21-10-13, 21:21
Γεια σας εκανα χερια καθε μερα απο την τριτη μεχρι την παρασκευη..οποτε παρασκευη ειχα φοβερο πρηξιμο... φαι και υπνος το σαββατοκυριακο...και σημερα ειχε φυγει το πρηξιμο αλλα πηγα να κανω χερια..και ηταν αδυνατο ..ενα σετ εβγαλα!!!! τα παρατησα και εκανα ποδια και κοιλιακους... μηπως το παρακανα?? να τους δωσω λιγες μερες μα ξεκουραστουν?


Αυτό που έκανες μπορεί να δουλέψει, αλλά είναι προχωρημένη τεχνική. Λέγεται overreaching ή strategic overtraining. Εγώ κάνω κάτι παρόμοιο τώρα. Κάνω full body κάθε μέρα και πέρνω rest days μόνο όταν αισθάνομαι ότι χρειάζομαι.

Καλό είναι όμως αν είσαι αρχάριος να μην μπλέκεις με τέτοια, γιατί αν δεν τα έχεις όλα στην εντέλεια (ξεκούραση, φαγητό) τότε θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Αρκέσου στα βασικά.

giannaras13
21-10-13, 21:35
Αυτό που έκανες μπορεί να δουλέψει, αλλά είναι προχωρημένη τεχνική. Λέγεται overreaching ή strategic overtraining. Εγώ κάνω κάτι παρόμοιο τώρα. Κάνω full body κάθε μέρα και πέρνω rest days μόνο όταν αισθάνομαι ότι χρειάζομαι.

Καλό είναι όμως αν είσαι αρχάριος να μην μπλέκεις με τέτοια, γιατί αν δεν τα έχεις όλα στην εντέλεια (ξεκούραση, φαγητό) τότε θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Αρκέσου στα βασικά.

καθε μερα παω γυμναστηριο..εκτος απο το σαββατοκυριακο.. και δεν κανω πανω απο 50 λεπτα..αλλα τα διαλλειματα ειναι πολυ μικρα... περνω την πρωτεινη που χρειαζομαι αλλα υποθερμιδικα... εχω καψει πολυ λιπος απο τοτε που ξεκινησα..δεν εχω ψωμακια κλπ καθολου τωρα,εχουν σφιξει ολα.....λιγο λιπος μενει χαμηλα στην κοιλια... και σε κιλα εχω ανεβει αρκετα πχ.. στους αλτηρες... τωρα δοκιμασα και ενα μηχανημα που κανεις σαν ροκανισμα για τους κοιλιακους αλλα βαζεις βαρος για αντισταση... θα κανω αυτο που λενε τα παιδια.. δηλαδη ποσες φορες μπορω να γυμναζω καθε μυικη ομαδα και ειδικοτερα τα χερια την εβδομαδα?

Rigell
21-10-13, 21:50
Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πειράζει που παίζω 6 ασκήσεις στήθος αλλά μόνο στηθος ?
πιέσεις μπάρα επικλινή 4χ8
πιέσεις μπάρα οριζόντιο 4χ8
πιέσεις αλτήρες επικλινή 4χ8
πιέσεις αλτήρες οριζόντιο 4χ8
εκτάσεις οριζόντιο 4χ8
με δισετ Push-ups
και εκτάσεις επικλινή 4χ8

johny_8
21-10-13, 23:29
Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πειράζει που παίζω 6 ασκήσεις στήθος αλλά μόνο στηθος ?
πιέσεις μπάρα επικλινή 4χ8
πιέσεις μπάρα οριζόντιο 4χ8
πιέσεις αλτήρες επικλινή 4χ8
πιέσεις αλτήρες οριζόντιο 4χ8
εκτάσεις οριζόντιο 4χ8
με δισετ Push-ups
και εκτάσεις επικλινή 4χ8

3 κανε 2 πιεσεις (ισιο επικληνη) και μια απομονωτική.

kickboxerhk
28-10-13, 16:48
γεια χαρα !! μπηκα εδω για να ρωτησω κατι που αφορα τις μερες και τα διαλλειματα που κανω στην γυμναστικη μου ....κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα δουλευω σωστα τους συνδυασμους των μυικων ομαδων και στοχευω στον ογκο. παρασκευη συγκεκριμενα κανω ωμους τρικεφαλα το πρωι και το βραδυ παιζω ποδοσφαιρο (=50 λεπτα αεροβια) ...το σαββατο κυριακο δν κανω κατι και θελω να βαλω στο προγραμμα μου μια μερα που θα κανω ασκησεις με το σωμα μου(ασκησεις μονο για το πανω μερος του σωματος π.χ. καμψεις-ελξεις κ.τ.λ.) γιατι μου αρεσουν και απολαμβανω αυτον τον τροπο ασκησης και σκεφτομαι να κανω την κυριακη ασκησεις με το σωμα μου και την δευτερα να ξεκιναω την πρωτη μερα βαρη με μυες των ποδιων ετσι ωστε να αφηνω μια μερα ελευθερη να ξεκουραζονται οι μυες του πανω σωματος(τα χερια η πλατη και το στηθος κοιλιακοι) και τριτη-πεμπτη-παρασκευη να συνεχιζω κανονικα με τις υπολοιπες μυικες ομαδες (τεταρτη κανω διαλειμα) . ειναι καλο;

andreas x
28-10-13, 23:42
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΛΑΤΗΣ.ΚΑΝΩ ΕΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ,ΕΛΞΕΙΣ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ,ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΧΑΜΗΛΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ,ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΣΕ ΠΟΛΥΟΡΓΑΝΟ ΣΤΟ ΣΠΗΤΙ [ΕΚΕΙ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ] ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΙΟΘΩ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ .ΤΙ ΦΤΕΕΙ Κ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

*** Γράφε με μικρούς Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με κεφαλαία γράμματα, είναι κάνονας του φόρουμ. Mods Team ***

SotosTheBoss
28-10-13, 23:52
Οι επαναλήψεις σου βγαίνουν χαλαρά;

Μήπως βάζεις περισσότερη πίεση στα Δικέφαλα;

johny_8
28-10-13, 23:57
Γενικά το πρήξιμο δεν είναι κ ο συπερ δείκτης ότι έκανες σκληρή προπόνηση. Παρόλα αυτά μάθε να τραβάς με τη πλάτη

kickboxerhk
29-10-13, 00:20
στελνω για να ρωτησω κατι περι μερες γυμναστικης....κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα δουλευω τους συνδυασμους των μυικων ομαδων (πλατη-τραπεζοειδης-πισω ωμοι.....στηθος-δικεφαλα.....ποδια....ωμους τρικεφαλα) και στοχευω στον ογκο. παρασκευη συγκεκριμενα κανω ωμους τρικεφαλα το πρωι και το βραδυ παιζω ποδοσφαιρο (=50 λεπτα αεροβια) ...το σαββατο κυριακο δνε κανω κατι και θελω να βαλω στο προγραμμα μου μια μερα που θα κανω ασκησεις με το σωμα μου(ασκησεις μονο για το πανω μερος του σωματος π.χ. καμψεις-ελξεις κ.τ.λ.) γιατι μου αρεσουν και απολαμβανω αυτον τον τροπο ασκησης και σκεφτομαι να κανω την κυριακη ασκησεις με το σωμα μου και την δευτερα να ξεκιναω την πρωτη μερα βαρη με μυες των ποδιων ετσι ωστε να αφηνω μια μερα ελευθερη να ξεκουραζονται οι μυες του πανω σωματος(τα χερια η πλατη και το στηθος κοιλιακοι) και τριτη πεμπμπτη παρασκευη να συνεχιζω κανονικα με τις υπολοιπες μυικες ομαδες.......ειναι καλο να το κΑνω αυτο;;;;

giannaras13
29-10-13, 18:29
Τα εχει δοκιμασει κανεις? αποδιδουν?

guardsman
29-10-13, 23:25
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα την γνωμη σας για το ακολουθο προγραμμα:

Δευτερα:Στηθος-Τρικεφαλα.
Τριτη:Πλατη-Δικεφαλα.
Τεταρτη:Ωμοι-Ποδια.
Πεμπτη:Στηθος-Τρικεφαλα.
Παρασκευη:Πλατη-Δικεφαλα.
Σαββατο:Ωμοι-Ποδια.
Κυριακη:Ρεπο.

Η βασικη μου απορια ειναι η εξης:Ενω ολοι λενε οχι προπονηση του πανω μερους πανω απο 3-4 μερες την εβδομαδα και τα περισσοτερα προγραμματα προπονησης ειναι φτιαγμενα πανω σε αυτο, το συγκεκριμμενο προγραμμα ερχεται σε αντιθεση με αυτο κανοντας βαρη για το πανω μερος ακομα και 6 μερες την εβδομαδα! Ελεος! Γιατι μου φαινεται οτι ειναι η υπερβολη της υπερβολης! Ξερω και το λενε ολοι οτι μεγαλο ρολο στην αναπτυξη των μυικων ομαδων παιζει και η ξεκουραση και σε αυτο το προγραμμα το να κανεις 6 μερες προπονηση και να ξεκουραζεσαι μονο μια μερα νομιζω οτι αυτο μονο ξεκουραση δεν ειναι.
Θα ηθελα απλα να μου πειτε αν θεωρειται σωστο κατι τετοιο η λαθος.
Σας ευχαριστω για τις οποιες γνωμες σας και συγνωμη που το ρωταω αυτο εδω αλλα λογο φορτου εργασιας δεν εχω τον χρονο να ψαξω το σαιτ για απαντησεις που πιθανον να υπαρχουν.

johny_8
29-10-13, 23:41
απο τις αρχές του 90 κυριάρχησε η προπόνηση κάθε μυικής ομάδας 1 φορά την βδομάδα και συνεχιζει να ισχύει κατα κανονα μέχρι κ σήμερα.Οπότε ναι το πρόγραμμα είναι υπερβολικό

Mikekan
29-10-13, 23:44
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις στήθος τρικέφαλα δύο φορές με τόση λίγη απόσταση. Αν κάνεις σωστή προπόνηση στήθους δεν προλαβαίνει να αναρρώσει και επομένως να αναπτυχθεί σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Χριστοφορος123
29-10-13, 23:45
Καθολου υπερβολικο.Δεν ειναι τυχαιο που τα splits αρχισαν απο τοτε που βγηκανε τα φαρμακα..Πριν απο αυτα, οι περισσοτεροι εκαναν Upper/lower, fullbody, push/pull/legs κτλ με φοβερα αποτελεσματα δεν καταλαβαινω γιατι η μονη λυση πρεπει να ειναι το split.
Μπορεις να κανεις τετοιο προγραμμα με την προυποθεση βεβαια πως τρως/ξεκουραζεσαι καλα

primordial
29-10-13, 23:56
+1 @ Χριστόφορος...

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, παρόλ' αυτά δεν μπορούμε να είμαστε αιρετικοί και να καθαιρούμε τα πάντα.
Αν έχεις μια καλή διατροφή, με τις βασικές ώρες ξεκούρασης καθημερινά τότε πιστεύω ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτό το είδος προπόνησης.
Ούτως η άλλως η ένταση θα πρέπει να κυμαίνεται στο 60% με 70% των δυνατοτήτων σου.
Στην τελική δοκιμάζεις και καταλήγεις.
Προσωπικά την προτιμώ....

guardsman
30-10-13, 00:12
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες γνωμες σας παντως το συγκεκριμμενο προγραμμα εξακολουθω να πιστευω οπως και οι υπολοιποι οτι ειναι υπερβολικο γιατι μια μερα ξεκουραση την εβδομαδα ειναι πολυ λιγο.Θεωρω οτι 5 μερες βαρη και 2 μερες ρεπο ειναι το ιδανικο και περναω και ετσι 2 φορες τον καθε μυ την εβδομαδα.Αλλα στην τελικη οτι βολευει τον καθενα και ας ειναι και λαθος.Και παλι ευχαριστω.

FitnessPower
30-10-13, 21:11
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω για το πρόγραμμα ασκήσεων μου...Είμαι 1,85 - 67 κιλά :/ εδώ και 3 χρόνια κάνω βάρη και έχω δει μεγάλη διαφορά στο σώμα μου μέχρι στιγμής (μάλιστα τελευταία βάζω και κιλά)....Το ερώτημα μου είναι να κάνω κάθε μέρα μια μυική ομάδα δλδ δευτέρα χέρια(τρικέφαλο-δικέφαλο)τρίτη ώμους κτλ....ή να κάνω για παράδειγμα δευτέρα στήθος+τρικέφαλο ,τρίτη πλάτη +δικέφαλο κτλ....?

andreas x
30-10-13, 21:14
Οι επαναλήψεις σου βγαίνουν χαλαρά;

Μήπως βάζεις περισσότερη πίεση στα Δικέφαλα;


Γενικά το πρήξιμο δεν είναι κ ο συπερ δείκτης ότι έκανες σκληρή προπόνηση. Παρόλα αυτά μάθε να τραβάς με τη πλάτη
Κανω 4 χ15 επαναλειψεις στις τελευταιες επαναλειψεις μετα τα 2 σετ βγαινουν δυσκολα.οντος τα δικεφαλα μετα τα εσθανομαι πρισμενα.μηπως καληπτουν την πλατη?

kazos_GR
30-10-13, 22:13
πεδες εχω 2 αποριες...
1ον) γιατι ενω οταν ξεκινησα gym πριν 7-8 μηνες εβγαζα περισοτερα κιλα στης ασκησης της πλατης ενω τωρα βγαζω ποιο λιγα ( να πω οτι εχω μειωση θερμιδες στην διατροφη μου απο τοτε) αλλα και απο την αλλη εχω αυξηση κιλα σε ασκησης στο στηθος
2ον) ποια ασκηση προτεινετε για το κεντρο της πλατης και γενικα εκει χαμηλα?74003

johny_8
30-10-13, 23:53
@kazos

το ότι αυξάνεις πιο εύκολα κιλά στο στήθος απο την πλάτη ωφείλεται ή σε καλύτερη τεχνική ή στο ότι είσαι πιο δύνατος στις pushing ασκήσεις
τώρα για τα κιλά που έπεσαν στην πλάτη μήπως βελτίωσες το εύρος της κίνησης?
για άσκηση προτείνω κωπηλατική μπάρας με αντίστροφη λάβη γιατί εστιάζει στους οδοντωτους χαμηλά κ εσωτερικά

grtech
31-10-13, 00:27
@kazos
Για χαμηλά πλάτη και μέση είναι οι άρσεις θανάτου και οι παραλλαγές αυτών για πλατύ ραχιαίο και πάνω είναι όπως γράφει και ο johny οι κωπηλατικές σε επίκυψη και παραλλαγές τους, σε μηχάνημα, τροχαλία, μπαρα Τ κλπ.

kazos_GR
31-10-13, 00:29
ευχαριστο για της απαντισης θα τα βαλω στο προγραμα μου απο δευτερα και βλεπουμε

FitnessPower
31-10-13, 10:37
Καποιος να απαντησει και σε εμενα?

johny_8
31-10-13, 11:45
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω για το πρόγραμμα ασκήσεων μου...Είμαι 1,85 - 67 κιλά :/ εδώ και 3 χρόνια κάνω βάρη και έχω δει μεγάλη διαφορά στο σώμα μου μέχρι στιγμής (μάλιστα τελευταία βάζω και κιλά)....Το ερώτημα μου είναι να κάνω κάθε μέρα μια μυική ομάδα δλδ δευτέρα χέρια(τρικέφαλο-δικέφαλο)τρίτη ώμους κτλ....ή να κάνω για παράδειγμα δευτέρα στήθος+τρικέφαλο ,τρίτη πλάτη +δικέφαλο κτλ....?

συνδύασε μικρες μυικές ομάδες με με μεγαλύτερες για να έχεις κ εξτρα μέρες ξεκούρασης. μέχρι 4 μέρες προπόνησης είναι μια χαρά . Μια μέρα ξεκούραση μέσα στη βδομάδα και το σκ οφ. Τώρα να πας μέχρι το γυμναστήριο να κάνεις μόνο ώμους πχ δν πολυαξίζει

FitnessPower
31-10-13, 18:03
Εχω γυμναστηριο στο σπιτι... Δηλαδι ειναι ποιο αποτελεσματικος αυτος ο τροπος ασκησης απο αυτο που εκανα πριν?

aristotelis3646
01-11-13, 01:01
γεια σας,

ηθελα να ρωτησω για κατι που μου ειπε ενας γυμναστης στο γυμναστηριο.λοιπον οταν κανω στηθος κανω τις εξης ασκησεις:μπαρα οριζοντιο
αλτηρες επικληνη
peckdeck
ανοιγματα επικληνη

λοιπον εγω βαζω οσα περισσοτερα κιλα μπορω σε καθε ασκηση.
ο γυμναστης μου ειπε οτι πρεπει να βαζω οσα πιο πολλα μπορω μονο στην πρωτη ασκηση.δηλαδη εκει που εγω σηκωνω 36(18+18) κιλα ανοιγματα επικληνη αυτος μου ειπε να παρω 28κιλα(14+14).παρομοια συμβουλη μου εδωσε για ολες τις μυικες ομαδες.ειναι σωστο αυτο?

aggelos74
03-11-13, 21:31
Είμαι ο Άγγελος 39χρ και αποφάσισα και εγώ να γραφτώ σε γυμναστήριο προκειμένου να κάψω μερικά έξτρα λίπη που έχω στη περιοχή της κοιλιάς και στο στήθος!
Ο γυμναστής βέβαια μου έδωσε ένα πρόγραμμα αλλά νομίζω ότι είναι ένα πατρόν που το δίνει σε όλους και επίσης λόγω ότι είμαι αγύμναστος με μηδενική εμπειρία σε βάρη στην ουσία και δεν ξέρω
τα όργανα ενός γυμναστηρίου δεν φιλοτιμήθηκε να μου δείξει τι να κάνω πως να το κάνω με πόσα κιλά κτλ με αποτέλεσμα να κάνω αλχημείες. Στο γυμναστήριο μπορώ
να πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδακαι τα λοιπά χαρακτηριστικά μου είναι 1.83 ύψος 83 κιλά. Ποιό θεωρείτε οτι είναι το κατάλληλο πρόγραμμα για να ξεκινήσω;

johny_8
03-11-13, 22:16
Είμαι ο Άγγελος 39χρ και αποφάσισα και εγώ να γραφτώ σε γυμναστήριο προκειμένου να κάψω μερικά έξτρα λίπη που έχω στη περιοχή της κοιλιάς και στο στήθος!
Ο γυμναστής βέβαια μου έδωσε ένα πρόγραμμα αλλά νομίζω ότι είναι ένα πατρόν που το δίνει σε όλους και επίσης λόγω ότι είμαι αγύμναστος με μηδενική εμπειρία σε βάρη στην ουσία και δεν ξέρω
τα όργανα ενός γυμναστηρίου δεν φιλοτιμήθηκε να μου δείξει τι να κάνω πως να το κάνω με πόσα κιλά κτλ με αποτέλεσμα να κάνω αλχημείες. Στο γυμναστήριο μπορώ
να πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδακαι τα λοιπά χαρακτηριστικά μου είναι 1.83 ύψος 83 κιλά. Ποιό θεωρείτε οτι είναι το κατάλληλο πρόγραμμα για να ξεκινήσω;

για αρχή κάνε κυκλικό πρόγραμμα για να πάρουν μπρος οι μυες σου. Αφού ξεκινάς τώρα εκμετάλλευσου το και μάθε σωστά την εκτέλεση των ασκήσεων. Ξεκίνα με λίγα κιλά χωρίς ντροπή. Στη συνέχεια ανάλογα με τι σε ενδιαφέρει για το σώμα σου κάνεις σπλιτ

Kimbo2012
03-11-13, 22:52
Γεια σας παιδια,ανοιγω αυτο το τοπικ καθως θελω να μου λυσετε τις παρακατω απορριες.Κανω γυμναστικη ενα χρονο τωρα εντατικα και εχω δει αρκτεα καλα αποτελεσματα ομως τωρα ειναι που θελω να παχυνω λιγο παραπανω..Ειμαι 1.86 79 κιλα 16 χρονων και στοχος μ ειναι η αυξηση...Οσον αφορα το προγραμμα η γυμναστρια απο το gym μου εχει βγαλει προγ για μυικη υπερτροφια ομως οι ασκησεις μ φαινοταν πολλες και αρχησα να ρωτω σχετικους με το αθλημα,συγκεκριμενα μ ειχε 5 ασκησεις απο 5 σετ στις μεγαλες μυιικες ομαδες και 4 ασκησεις απο 4 σετ στις μικρες(οι επαναληψεις 10-8-8-6-6) ενα αλλο παλικαρι μ ειπε πως στην ηλικια π ειμαι το καλυτερο ειναι να κανω 4 σετ και να παιζω στις 8-10 επαναληψεις και ο τελευταιος σχετικος με τα βαρη μ ειπε οτι για καλυτερη αναπτυξη να κανω μεγαλες μυικες ομαδες 3 ασκησεις απο 4 σετ(6-10 επαναληψεις) και στις μικρες 2 ασκησεις απο 3 σετ!Μαγκες-ισες τα φωτα σας!

nikos1234
06-11-13, 22:17
καλησπερα παιδια...δυο ερωτησεις... Επειδη κανω μονο καλισθενικη προπονηση,ειναι καλα τα wall squats ν τα ενταξω?ειναι η ασκηση που εισαι με την πλατη κ κεφαλι στον τοιχο κ κανεις 5 πασεις διτηρωντας 10 δευτερα την καθε μια(να πω πως κανω κ σκουατ μ αλμα και προβολες με αλμα επιπλεον για ποδια απο 4 σετ)
επισης καλυτερα να κανω αρνητικες ρεπς σε glute ham raise στο πατωμα που κανω η να κανω αρσεις με ενα ποδι(one leg deadlift),ως 4η ασκηση.

Τελος,οι διαταεις αν γινονται το πρωι κ τ βραδυ(χωρια απο τις διατασεις μετα την γυμανστικη) θα με βοηθησουν εστω κ λιγο στην βελτωση σταση του σωματος σε σνδιασμο κ με την προσοχη μ κατα την διαρκεια της μερας?
Αν κανω διατασεις εκτος απο τις ομαδες που γυμανσα και στις ανταγωνιστικες π γυμανστηκαν,πχ αν εκανα στηθος-δικεφαλα να κανω κ πλατη-τρικεφαλα?αν εκανα πλατη-τρικεφαλα να κανω κ στηθος-τρικεφαλα ευχαριστω,ζηταω καθαρα την γνωμη σας

AmpleShizZz
09-11-13, 21:08
γεια σας, εχω σκοπο αυτον τον καιρο να εφαρμοσω μια διατροφη με ενα προγραμμα που βρηκα και μου φαινεται ενταξει, αλλα το θεμα ειναι οτι κανω και προπονησεις 3 φορες την βδομαδα σε πολεμικη τεχνη που παω(παγκρατιο μαζι με ju jitsu) και κανουμε φυσικες ασκησεις, οπως τρεξιμο, διατασεις, ασκησεις που τεντωνομαστε και διαφορες ασκησεις με τα ποδια και διαφορα αλλα για να ειμαστε πιο ελαστικοι ξερω γω, οπως κανουμε και διπλους κοιλιακους, πλαγιους και με τα ποδια ορθια, και καμψεις. Ξερω οτι αν κανω και το προγραμμα γυμναστικης για ογκο που βρηκα εδω σε ενα τοπικ θα πεσουν πολλα, οποτε θα ηθελα προτασεις....επισης θελω να επισημανω οτι ειμαι 16 χρονων, ευχαριστω!

grtech
09-11-13, 22:11
γεια σας,

ηθελα να ρωτησω για κατι που μου ειπε ενας γυμναστης στο γυμναστηριο.λοιπον οταν κανω στηθος κανω τις εξης ασκησεις:μπαρα οριζοντιο
αλτηρες επικληνη
peckdeck
ανοιγματα επικληνη

λοιπον εγω βαζω οσα περισσοτερα κιλα μπορω σε καθε ασκηση.
ο γυμναστης μου ειπε οτι πρεπει να βαζω οσα πιο πολλα μπορω μονο στην πρωτη ασκηση.δηλαδη εκει που εγω σηκωνω 36(18+18) κιλα ανοιγματα επικληνη αυτος μου ειπε να παρω 28κιλα(14+14).παρομοια συμβουλη μου εδωσε για ολες τις μυικες ομαδες.ειναι σωστο αυτο?
Γεια σου Αριστοτέλη :welcome:, το βέλιστο είναι σε πρόγραμμα που παίζεις στήθος μια φορά την βδομάδα και σύστημα πυραμίδας στα ρεπ να παίζεις τόσα κιλά όσα σου επιτρέπουν να βγουν οι απαιτούμενες επαναλήψεις ανα σετ.


Γεια σας παιδια,ανοιγω αυτο το τοπικ καθως θελω να μου λυσετε τις παρακατω απορριες.Κανω γυμναστικη ενα χρονο τωρα εντατικα και εχω δει αρκτεα καλα αποτελεσματα ομως τωρα ειναι που θελω να παχυνω λιγο παραπανω..Ειμαι 1.86 79 κιλα 16 χρονων και στοχος μ ειναι η αυξηση...Οσον αφορα το προγραμμα η γυμναστρια απο το gym μου εχει βγαλει προγ για μυικη υπερτροφια ομως οι ασκησεις μ φαινοταν πολλες και αρχησα να ρωτω σχετικους με το αθλημα,συγκεκριμενα μ ειχε 5 ασκησεις απο 5 σετ στις μεγαλες μυιικες ομαδες και 4 ασκησεις απο 4 σετ στις μικρες(οι επαναληψεις 10-8-8-6-6) ενα αλλο παλικαρι μ ειπε πως στην ηλικια π ειμαι το καλυτερο ειναι να κανω 4 σετ και να παιζω στις 8-10 επαναληψεις και ο τελευταιος σχετικος με τα βαρη μ ειπε οτι για καλυτερη αναπτυξη να κανω μεγαλες μυικες ομαδες 3 ασκησεις απο 4 σετ(6-10 επαναληψεις) και στις μικρες 2 ασκησεις απο 3 σετ!Μαγκες-ισες τα φωτα σας!
Γεια σου Kimbo :welcome:. Δες αυτό το πρόγραμμα Πρόγραμμα αρχαρίων #1 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9265-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-1) που είναι απο έμπειρο μποντιμπιλντερ και ακολούθα το για κανένα δίμηνο.



καλησπερα παιδια...δυο ερωτησεις... Επειδη κανω μονο καλισθενικη προπονηση,ειναι καλα τα wall squats ν τα ενταξω?ειναι η ασκηση που εισαι με την πλατη κ κεφαλι στον τοιχο κ κανεις 5 πασεις διτηρωντας 10 δευτερα την καθε μια(να πω πως κανω κ σκουατ μ αλμα και προβολες με αλμα επιπλεον για ποδια απο 4 σετ)
επισης καλυτερα να κανω αρνητικες ρεπς σε glute ham raise στο πατωμα που κανω η να κανω αρσεις με ενα ποδι(one leg deadlift),ως 4η ασκηση.

Τελος,οι διαταεις αν γινονται το πρωι κ τ βραδυ(χωρια απο τις διατασεις μετα την γυμανστικη) θα με βοηθησουν εστω κ λιγο στην βελτωση σταση του σωματος σε σνδιασμο κ με την προσοχη μ κατα την διαρκεια της μερας?
Αν κανω διατασεις εκτος απο τις ομαδες που γυμανσα και στις ανταγωνιστικες π γυμανστηκαν,πχ αν εκανα στηθος-δικεφαλα να κανω κ πλατη-τρικεφαλα?αν εκανα πλατη-τρικεφαλα να κανω κ στηθος-τρικεφαλα ευχαριστω,ζηταω καθαρα την γνωμη σας
Γεια σου Νίκο :welcome:. Επειδή κάνεις καλλισθενική προπόνηση και δεν δίνασε να αυξήσεις την ένταση με επιπλέον αντίσταση τα πόδια θα πρέπει να έχουν πολύ μεγάλο όγκο προπόνησης για αυτο θα βάλεις επιπλέον και τις δύο ασκήσεις που λες.

Τις διατάσεις μπορείς να τις κάνεις ενδιάμεσα των ασκήσεων ή και αμέσως μετά τα βάρη που είσαι ζεστός και γενικά μόνο όταν το σώμα είναι ζεστό γιατι αλλιώς πιο πολύ ζημιά θα κάνεις παρά καλό. Να σκέφτεσαι ότι και αυτές ασκήσεις είναι και θέλουν μια γενική προθέρμανση πριν εκτελεστούν. Το πώς θα τις συνδυάσεις είναι δικό σου θέμα πειραματίσου και δες τι σε βοηθάει καλύτερα.


γεια σας, εχω σκοπο αυτον τον καιρο να εφαρμοσω μια διατροφη με ενα προγραμμα που βρηκα και μου φαινεται ενταξει, αλλα το θεμα ειναι οτι κανω και προπονησεις 3 φορες την βδομαδα σε πολεμικη τεχνη που παω(παγκρατιο μαζι με ju jitsu) και κανουμε φυσικες ασκησεις, οπως τρεξιμο, διατασεις, ασκησεις που τεντωνομαστε και διαφορες ασκησεις με τα ποδια και διαφορα αλλα για να ειμαστε πιο ελαστικοι ξερω γω, οπως κανουμε και διπλους κοιλιακους, πλαγιους και με τα ποδια ορθια, και καμψεις. Ξερω οτι αν κανω και το προγραμμα γυμναστικης για ογκο που βρηκα εδω σε ενα τοπικ θα πεσουν πολλα, οποτε θα ηθελα προτασεις....επισης θελω να επισημανω οτι ειμαι 16 χρονων, ευχαριστω!
Γεια σου AmpleShizZz :welcome:, τι θες να πετύχεις με τα βάρη, πχ Θες να σε υποβοηθήσουν στις πολεμικές τέχνες για αύξηση δύναμης, θες να ανεβάσεις την μυική σου μάζα σαν προτεραιότητα και έπονται πολεμικές τέχνες κλπ;

AmpleShizZz
10-11-13, 15:36
γεια σου φιλε μου, με την γυμναστικη την οποια και λατρευω, θελω να πετυχω να εχω ενα αξιοπρεπεστατο σωμα, αρκετα ογκομενο και γραμμωμενο, αλλα οχι υπερβολικο, πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω :). Εχω μιλησει με τον φιλο Ανδρεα απο την λεμεσο, ο οποιος μου εστειλε ενα πολυ ενδιαφερον προγραμμα τριων ημερων για το σπιτι που πιστευω οτι ειμαι καλλυμενος, αν και εχουμε να πουμε ακομα διαφορα:P, απλα ειχα την απορια, διοτι κανω και 3 φορες τν βδομαδα πολεμικη τεχνη, και κανουμε ενα σχετικα εξαντλητικο ζεσταμα με φυσικες ασκησεις, και δεν ειμαι σιγουρος ακομα για διατροφη, γτ βρηκα μια που πιστευω ειναι καλη(απο ενα παιδι 16 χρονων jimmys λεγεται νομιζω που εψαχνε διατροφη κ του απαντησε ενα αλλο παιδι)αλλα ναι, δν ειμαι σιγουρος:P....

grtech
10-11-13, 16:04
Φίλε μου αν με το πρόγραμμα γυμναστικής στο σπίτι εννοείς καλλισθενική ρουτίνα χωρίς βάρη τότε δεν έχεις πρόβλημα να το τρέξεις τρεις φορές την βδομάδα.

Για διατροφή διάβασε τα πλούσια άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ ξεκίνα με αυτό Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...) σαν πρώτο βοήθημα. :welcome:

Ανδρεας
10-11-13, 19:22
^^
γιωργο και γω αυτο το αρθρο θα του προτεινα..
το προγραμμα γυμναστικης ειναι αυτο που εχει για γυμναστικη στο σπιτι με αλτηρες κλπ
:welcome:

kazos_GR
10-11-13, 20:10
πεδες μια βοηθεια λεω να κανω 6ημερο σπλιτ ποδια-ωμους/ στηθος-δικεφ/ πλατη-τρικε και ξανα απο την αρχη απο δευτερα μεχρι σαββατο κυριακη οφφ τι λετε αξιζει ο κωπος για πειτε καμια γνωμη.

johny_8
10-11-13, 21:26
πεδες μια βοηθεια λεω να κανω 6ημερο σπλιτ ποδια-ωμους/ στηθος-δικεφ/ πλατη-τρικε και ξανα απο την αρχη απο δευτερα μεχρι σαββατο κυριακη οφφ τι λετε αξιζει ο κωπος για πειτε καμια γνωμη.

πολυ δουλεία. μ ξεχνάς εξάλλου ότι πιο σημνατική είναι η διατροφή και μετά η προπόνηση.3-4 μέρες σπλιτ είναι το καλύτερο για να ξεκουράζεσαι κιολάς.

nikos1234
10-11-13, 22:06
Γεια σου Αριστοτέλη :welcome:, το βέλιστο είναι σε πρόγραμμα που παίζεις στήθος μια φορά την βδομάδα και σύστημα πυραμίδας στα ρεπ να παίζεις τόσα κιλά όσα σου επιτρέπουν να βγουν οι απαιτούμενες επαναλήψεις ανα σετ.


Γεια σου Kimbo :welcome:. Δες αυτό το πρόγραμμα Πρόγραμμα αρχαρίων #1 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9265-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-1) που είναι απο έμπειρο μποντιμπιλντερ και ακολούθα το για κανένα δίμηνο.



Γεια σου Νίκο :welcome:. Επειδή κάνεις καλλισθενική προπόνηση και δεν δίνασε να αυξήσεις την ένταση με επιπλέον αντίσταση τα πόδια θα πρέπει να έχουν πολύ μεγάλο όγκο προπόνησης για αυτο θα βάλεις επιπλέον και τις δύο ασκήσεις που λες.

Τις διατάσεις μπορείς να τις κάνεις ενδιάμεσα των ασκήσεων ή και αμέσως μετά τα βάρη που είσαι ζεστός και γενικά μόνο όταν το σώμα είναι ζεστό γιατι αλλιώς πιο πολύ ζημιά θα κάνεις παρά καλό. Να σκέφτεσαι ότι και αυτές ασκήσεις είναι και θέλουν μια γενική προθέρμανση πριν εκτελεστούν. Το πώς θα τις συνδυάσεις είναι δικό σου θέμα πειραματίσου και δες τι σε βοηθάει καλύτερα.


Γεια σου AmpleShizZz :welcome:, τι θες να πετύχεις με τα βάρη, πχ Θες να σε υποβοηθήσουν στις πολεμικές τέχνες για αύξηση δύναμης, θες να ανεβάσεις την μυική σου μάζα σαν προτεραιότητα και έπονται πολεμικές τέχνες κλπ;

να σαι καλα φιλε,απλα εχω δει οτι συστηνουν διατασεις πρωι για νιωθεις καλυτερα μεσα στην μερα...αππλα εγω εχω κ λιγο κυφωση και λογω το τι δεν μπορω ν παω σε γιατρο για εναν λογο προσπαθω να την αντιμετωπισω μονος μου...αν κανω λοιπον διατασεις απο 2 σετ σε ολες τις ομαδες πρωι,με το που ξυπνησω,ελεγχοντας να γινεται σιγα σιγα η καθε διαταση,μιας κ δε ειναι ζεστος ο μυς θα υπαρξει προβλημα?

Μια ακομη διευκρινηση για τα wall squat...σκεφτομαι να τα κανω ενα ενα ποδι για να αυξησω βαθμο δυσκολιας κ να την ενταξω ως πρωτη ασκηση για βγαζω λιγοτερες ρεπς στις υπολοιπες ασκησεις μιας κ θα εχω κουραστει...(σκουατ με αλμα τωρα που την εχω πρωτη κανω 20-15-12-10 ρεπς ενω τωρα θα πεσω αρκετα και θα με βοηθησει ν κινουμε σε πιο ευνοικο ευρος επαναληψεων για ογκο),αυτο ειναι σωστο?

Petros_gls
12-11-13, 01:39
Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια στην πολυ καλή δουλειά που γίνεται στο σάιτ..αυτήν την βδομάδα ξεκινάω γυμναστηριο και θέλω να μου προτείνετε ένα καλό προγραμματακι γενικό για όλες τις μυικες ομάδες εβδομαδιαιο και αν μπορείτε καμία διατροφή θα το εκτιμουσα..είμαι 20 χρόνων 1.85 ύψος 74 κιλά με πολυ καλό μεταβολισμό και ελάχιστες θα λέγα εμπειρίες με την γυμναστικη!Επίσης αν μπορείτε και κανά βιντεακι που να περιγράφει τις ασκήσεις...συγνωμη που ζητάω τόσα πολλά αλλα όπως καταλάβατε είμαι εντελώς αρχάριος :P

morgoth
12-11-13, 10:01
εφοσον εισαι εντελως αρχαριος εγω θα σου λεγα να ξεκινησεις με ενα 3μερο κυκλικο για κανα μηνα. Νομιζω στα προγραμματα εχει καποιο που εξηγει αναλυτικα τι και πως. Λιγο αεροβιο για φυσικη κατασταση και μετα απο ενα μηνα το αλλαζεις σε κατι πιο ζορικο.

giannaras13
14-11-13, 13:02
παιδια σε ασκησεις πυραμιδα 15-8-6-4 ..υπαρχει διαφορα που αλλαξα τις ορθιες εκτασεις για τους ωμους με τις πιεσεις arnold?