PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Luffy
03-08-10, 20:59
τι προπονηση συστηνεται για εκτομορφικους?

mg_24
03-08-10, 21:42
Δεν νομιζω οτι θα πρεπει να κανεις καποια ειδικη προπονηση...οι 6-7 βασικες ασκησεις(παγκος,βαθυ καθισμα,αρσεις θανατου,στρατιωτικες πιεσεις,διζυγο,μονοζυγο,κωπηλατικη με μπαρα) will do the trick.

Εκει που θα υπαρχει διαφοροποιηση,ειναι οι συνολικες θερμιδες που θα καταναλωνεις την ημερα!

κουλης
11-08-10, 17:14
γιατι οι ασκησεις για τα ποδια οπως squat ανεβαζουν τους παλμουσ στα υψη??:shock: τεινουν προς την αεροβια? (το ξερω πως ειναι ακουγετε χαζη ερωτηση αλλα πανντα την ειχα αυτη την απορια):P

Kostantinos
11-08-10, 17:27
Παιδια μπορειται να με βοηθησεται με τη τεχνικη στις αρσεις θανατου?
Πως ακριβως πρεπει να γινονται ?

κουλης
11-08-10, 17:42
Παιδια μπορειται να με βοηθησεται με τη τεχνικη στις αρσεις θανατου?
Πως ακριβως πρεπει να γινονται ?

http://www.youtube.com/watch?v=wBTTSiCglTI

Devil
11-08-10, 17:46
Παιδια μπορειται να με βοηθησεται με τη τεχνικη στις αρσεις θανατου?
Πως ακριβως πρεπει να γινονται ?

δες μερικα βιντεο του Mark Rippetoe στο youtube και θα σου δωσουν μια ιδεα.

Luffy
14-08-10, 10:01
οι βυθισεις για τρικεφαλο γινοντε απλα με κλειστη λαβη οι με αντιστροφη λαβη? εχει να κανει μονο με τους αγκωνες η και τη λαβη?

Devil
14-08-10, 17:43
οι βυθισεις για τρικεφαλο γινοντε απλα με κλειστη λαβη οι με αντιστροφη λαβη? εχει να κανει μονο με τους αγκωνες η και τη λαβη?

αντιστροφη λαβη τι εννοεις?

με κλειστη λαβη κρατας τους αγκωνες κοντα στο σωμα σου

Luffy
15-08-10, 09:29
αντιστροφη λαβη τι εννοεις?


http://www.fitnessbliss.com/en/exercises/gym-exercises.html#thumb

πηγαινε κατω εκει που λεει tricep exercises dip - reverse grip

Devil
15-08-10, 16:12
http://www.fitnessbliss.com/en/exercises/gym-exercises.html#thumb

πηγαινε κατω εκει που λεει tricep exercises dip - reverse grip

ενδιαφερον φαινετε αλλα το φοβαμε λιγο για τις αρθρωσεις

το κανονικο πιασιμο μου φαινετε πιο σιγουρο

αλλα μπορεις να δοκιμασεις αμα θες

kafros gate 7
15-08-10, 20:49
παιδια λογω του οτι αυτη την εβδομαδα θα κλεισει το γυμναστηριο τι μπορω να κανω σπιτι εννοω καμια καμψη τιποτα τετοιο σε συνδιασμο με κολυμπι στη θαλασσα για να μην πεσω???

giannis64
15-08-10, 21:05
μια εβδομαδα καλο θα σου κανει να μην κανεις τιποτα!!

να ξεκουραστεις και μετα την βδομαδα θα μπεις καλυτερα!!

Luffy
17-08-10, 16:38
εχετε καμια ιδεα για προγραμμα 3 ημερων? στοχος ογκος.. επειδη δεν προλαβαινω με την δουλεια

kafros gate 7
17-08-10, 16:38
μια εβδομαδα καλο θα σου κανει να μην κανεις τιποτα!!

να ξεκουραστεις και μετα την βδομαδα θα μπεις καλυτερα!!

οσο κανεις διακοπη για μια εβδομαδα αν τρως καλα υπαρχει περιπτωση να αυξησεις τη μυϊκη μαζα απο την προπονηση που εχεις ηδη κανει τις προηγουμενες εβδομαδες?

Lexo
17-08-10, 17:05
οχι απλα 8α ξεκουραστεις και 8α νιωσεις ετοιμος να μπεις παλι δυνατα για να αυξησεις την μυικη σου μαζα χρειαζεται και η διατροφη και η προπονηση οχι μονο το ενα απο τα 2

Johnn
20-08-10, 09:49
καλησπέρα,για ωμους τρισετ οι ακόλουθες ασκήσεις με καλύπτουν ;
πιέσεις με αλτήρες απο καθιστή θέση
προτάσεις αλτήρων
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/LVLateralRaise2.html
και για τραπεζοειδής
ορθια κωπηλατικη

επαναληψεις 12 και τα kg πρεπει να ειναι το 60% απο τα kg που βγάζω μαχ σε κάθε άσκηση;
μπορώ να τισ κάνω 8 τισ επαναλήψεις και τα κγ ναναι το 75-80%;
ελπίζω να γινα κατανοητός:P:P
ευχαριστω!

noz1989
20-08-10, 12:02
Κοιτα εγω προσωπικα ειμαι καταν των 3σετ κλπ! Ειναι τεχνικε για πολυ προχωρημενους και για ατομα ου εχουν κρεατα πανω τους και εχουν αλλους στοχους!

Τεσπα!

Εγω θα εβαζα:
1) πρωτα στρατιωτικες πιεσεις (και αν δεν εχεις προβλημα στον ωμο οπισθολεμιες)
2) μετα πιέσεις με αλτήρες απο καθιστή θέση ή πιεσεις σε καποιο μηχανημα
3) πλαγιες εκτασεις με αλτηρα
4) αναποδα ανοιγματα με αλτηρα σκυφτος για πισω δελτ.
5) shrugs με αλτηρες η και μπαρα αν θες!

Οσο για την ενταση παιξε απο 65% του Rm σου και πανω και εισαι κομπλε!

seroyjem
20-08-10, 13:36
το τρισετ μου ακουγεται υπερβολικο και μενα εκτος και αν κανεις καποιο αθλημα που χρειαζεται να κανεις τρισετ για ειδικη ενδυναμωση,τοτε αλλαζει!!!αν θες παιξε καλυτερα δισετ!!!:thumbup:
smith πισω-πλαγιες εκτασεις αλτηρων 4x8-10
smith μπροστα-πιεσεις αλτηρων καθιστα 4x8-10
τραπεζοειδες μπαρα-πλαγιες εκτασεις crossover3x8-10
:weights::weights::weights:

Johnn
20-08-10, 14:31
Κοιτα εγω προσωπικα ειμαι καταν των 3σετ κλπ! Ειναι τεχνικε για πολυ προχωρημενους και για ατομα ου εχουν κρεατα πανω τους και εχουν αλλους στοχους!

Τεσπα!

Εγω θα εβαζα:
1) πρωτα στρατιωτικες πιεσεις (και αν δεν εχεις προβλημα στον ωμο οπισθολεμιες)
2) μετα πιέσεις με αλτήρες απο καθιστή θέση ή πιεσεις σε καποιο μηχανημα
3) πλαγιες εκτασεις με αλτηρα
4) αναποδα ανοιγματα με αλτηρα σκυφτος για πισω δελτ.
5) shrugs με αλτηρες η και μπαρα αν θες!

Οσο για την ενταση παιξε απο 65% του Rm σου και πανω και εισαι κομπλε!οι στρατιωτικές ειναι εμπροσθολαίμιες μόνο,ε;
τις πιέσεις με αλτήρα μπορω να τις αντικαταστήσω με αυτήν εδώ;http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/BBFrontRaise.html,τν δοκίμασα τις προαλες και μου φάνηκε πολύ καλή.Οσο για τα τρισετ ήθελα να δοκιμάσω αυτά για να μαι σίγουρος οτι θα με πιανε γτ εχω κτ αμφιβολίες επειδή δε βάζω τα μαχ κγ που μπορω...αλλα το 60%,τεσπα θα δοκιμάσω και θα σ πω!ευχαριστω

Johnn
20-08-10, 14:33
το τρισετ μου ακουγεται υπερβολικο και μενα εκτος και αν κανεις καποιο αθλημα που χρειαζεται να κανεις τρισετ για ειδικη ενδυναμωση,τοτε αλλαζει!!!αν θες παιξε καλυτερα δισετ!!!:thumbup:
smith πισω-πλαγιες εκτασεις αλτηρων 4x8-10
smith μπροστα-πιεσεις αλτηρων καθιστα 4x8-10
τραπεζοειδες μπαρα-πλαγιες εκτασεις crossover3x8-10
:weights::weights::weights:
smith μπροστά και πιέσεις αλτήρων αν δεν κάνω λάθος δεν γυμνάζουν ακριβώς το ιδιο σημειο;
ποιες ειναι οι πλάγιες εκτάσεις crossover;:rolf:

kaiowas
20-08-10, 14:35
smith μπροστά και πιέσεις αλτήρων αν δεν κάνω λάθος δεν γυμνάζουν ακριβώς το ιδιο σημειο;
ποιες ειναι οι πλάγιες εκτάσεις crossover;:rolf:
ναι
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/CBLateralRaise.html

Johnn
20-08-10, 14:56
τότε πιο το νόημα να τις κάνω?:ρ

seroyjem
20-08-10, 16:46
καμια σχεση!!!!!!!!!μπροστα smith εννοω με αναποδη λαβη κλειστει περιπου στο ανοιγμα με τους ωμους με το καθησμα λιγο πιο επικλινη και πιανει ωμους μπροστα στυλ περιπου στρατιωτικων πιεσεων!!!!

seroyjem
20-08-10, 16:49
η μπαρα κατεβαινει κοντα στο στομα μας και ανεβαζουμε πανω!!!!!
πλαγιες εκτασεις crossover γραψε λαθος!!
τραπεζοειδης με εκτασεις σκυφτος ηθελα να πω!!!

Eddie
22-08-10, 18:32
Κοιτα εγω προσωπικα ειμαι καταν των 3σετ κλπ! Ειναι τεχνικε για πολυ προχωρημενους και για ατομα ου εχουν κρεατα πανω τους και εχουν αλλους στοχους!

Τεσπα!

Εγω θα εβαζα:
1) πρωτα στρατιωτικες πιεσεις (και αν δεν εχεις προβλημα στον ωμο οπισθολεμιες)
2) μετα πιέσεις με αλτήρες απο καθιστή θέση ή πιεσεις σε καποιο μηχανημα
3) πλαγιες εκτασεις με αλτηρα
4) αναποδα ανοιγματα με αλτηρα σκυφτος για πισω δελτ.
5) shrugs με αλτηρες η και μπαρα αν θες!

Οσο για την ενταση παιξε απο 65% του Rm σου και πανω και εισαι κομπλε!

Aφου εχεις ηδη τις στρατιωτικες η τις οπισθολεμιες,γιατι να βαλεις και αλλες πιεσεις με αλτηρες η μηχανημα?Αφου κτο 80% χονδρικα στοχευει στους ιδιους μυες.Το προγραμμα που γραφεις το εκανα την προηγουμενη περιοδο και μου αρεσε αρκετα.Χωρις την 2 ασκηση ομως,4 ασκησεις απο 4 σετ.

arisfwtis
22-08-10, 18:38
στρατιωτικες ορθις μπροστινη μοιρα
ορθα κωπηλατικη μεσαια μοιρα
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/BBRearDeltRaise.html πισω μοιρα
και shrugs με μπαρα
αυτα κανω εγω:thumbup:

Swthrhs
25-08-10, 01:57
Καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για τις πολυτιμες πληροφοριες που δινετε μεσω του forum σας.
Θα ηθελα να κανω μια πολυ συντομη ερωτηση.Εχω ως μονο στοχο την αυξηση δυναμης στα χερια.Αμα γυμναζω 4 φορες την εβδομαδα δικεφαλους/τρικεφαλους θα ανεβω κιλα(=θα σηκωνω περισσοτερα,οχι αυξηση του ογκου)γρηγοροτερα απ' οτι αν το εκανα 1-2 φορες per week?H' για να το θεσω πιο απλα οταν σε ενδιαφερει καθαρα η δυναμη δεν εχει σημασια αν δεν περασουν οι 72 ωρες απο τοτε που γυμνασες μια συγκεκριμενη μυικη ομαδα?Η' κατι τετοιο δεν ισχυει?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Eddie
25-08-10, 02:53
Κατ αρχας καλως ηρθες!!

Αυτο που λες δεν ισχυει.4 προπονησεις δικεφαλων μονο κακο μπορουν να κανουν.Επισης η δυναμη των χεριων βρισκεται κυριως στους τρικεφαλους και λιγοτερο στους δικεφαλους.

Εαν κανεις μια το πολυ δυο προπονησεις τη βδομαδα,δε θα εχεις κουραγιο για τριτη.

Swthrhs
25-08-10, 03:25
Οκ φιλε μου σ' ευχαριστω πολυ!

Και μια αλλη ερωτηση,αν κανεις μια μερα ασκησεις για δικεφαλους/τρικεφαλους,μπορεις την επομενη να κανεις μπαρα?Γιατι απο οσο ξερω παρολο που ειναι ασκηση για στηθος,ο κινητηριος μοχλος επιτευξης της ασκησης ειναι οι τρικεφαλοι

Eddie
25-08-10, 03:41
Το καλυτερο θα ηταν να αποφευγονται οι προπονησεις στηθους-πλατης μια μερα μετα τα χερια.Καλυτερα να εβαζες ποδια η κενο.Οι δικεφαλοι μου ξεκουραζονται πιο γρηγορα,ενω οι τρικεφαλοι εαν κανω την τριτη,την πεμπτη δε μπορω να κανω στηθος.Κανω πλατη και την παρασκευη στηθος.

Eddie
25-08-10, 15:46
κατα ποσο καλες ειναι οι ακησεις με το βαρος του σωματος? καμψεις βυθισεις μονοζυγο κτλπ για προπονηση σπιτι? αντε ρε απαντηστε ελεος 3 φορες το ποσταρα.


Τι απαιτησεις ειναι αυτες ρε?Πληρωνεις κανεναν εδω μεσα και μιλας ετσι?

Θα σου πω εγω,καλες ειναι.Νταξ τωρα??

Luffy
26-08-10, 05:19
οκ σορρυ γραψε λαθος απλα καθε μερα τ ποσταρα κ τπτ.. ;)

Eddie
26-08-10, 21:22
οκ σορρυ γραψε λαθος απλα καθε μερα τ ποσταρα κ τπτ.. ;)

:toast:

aaabasilis
28-08-10, 21:52
ειναι "τρομερο λαθος" να κανεις αρσεις θανατου με απλη μπαρα και 10αρες πλακες?δλδ υψος μπαρας απο το εδαφος 15εκ?

-beba-
28-08-10, 21:59
ειναι "τρομερο λαθος" να κανεις αρσεις θανατου με απλη μπαρα και 10αρες πλακες?δλδ υψος μπαρας απο το εδαφος 15εκ?

Δεν νομίζω ότι είναι λάθος. Απλά μεταξύ των επαναλήψεων δεν ακουμπάς την μπάρα στο πάτωμα.

Devil
28-08-10, 22:48
εξαρτατε απο το αν κανεις ολοκληρη την ασκηση δλδ στυλ powerlifter η' αν την κανεις σε στυλ bb

αν κανεις pl τοτε ναι καλητερα να την εχεις στα 22,5

thegravijia
28-08-10, 23:07
εξαρτατε απο το αν κανεις ολοκληρη την ασκηση δλδ στυλ powerlifter η' αν την κανεις σε στυλ bb

αν κανεις pl τοτε ναι καλητερα να την εχεις στα 22,5
οπως και να το κανεις τις 20κιλες θελει
εκανα την προηγουμενη με 10κιλες και στα 130 μου βγηκε η μεση ..
μονο με 20κιλες και εννοητε ακουμπας την μπαρα στο εδαφος

Devil
28-08-10, 23:11
οπως και να το κανεις τις 20κιλες θελει
εκανα την προηγουμενη με 10κιλες και στα 130 μου βγηκε η μεση ..
μονο με 20κιλες και εννοητε ακουμπας την μπαρα στο εδαφος

ναι εννοητε πως αν ακουμπας μπαρα κατω μονο 20 κιλες

σε περιπτωση που κανεις μιση κινηση (τεντομενα ποδια) και η μπαρα φτανει μεχρι λιγο κατω απο τα γονατα τοτε δεν εχει σημασια αν ειναι 10 κιλη η' 20κιλη

Eddie
28-08-10, 23:19
Eμεις που στο γυμναστηριο δεν εχουμε δαπεδο για να πετας τα κιλα πως να τα ακουμπαω γαμωτο?Φορτωσα πολλα προχθες και μου φυγε το κλαπετο.

Devil
28-08-10, 23:22
Eμεις που στο γυμναστηριο δεν εχουμε δαπεδο για να πετας τα κιλα πως να τα ακουμπαω γαμωτο?Φορτωσα πολλα προχθες και μου φυγε το κλαπετο.

2 στροματακια για κοιλιακους στις ακρες εκει που ακουμπανε τα κιλα κατω

Eddie
28-08-10, 23:29
2 στροματακια για κοιλιακους στις ακρες εκει που ακουμπανε τα κιλα κατω

Θα λιωσουνε ρε,δε βαζω απο 10 κιλα :P


Ειπα στον υπευθυνο να φερει 2 κομματια ξυλο κοντρα πλακε μεχρι να φτιαξει το πατωμα οπως πρεπει.

MichalisPorke
31-08-10, 18:55
Καθε φορα που παω γυμναστηριο την επομενη μερα θα ειμαι πιασμενος στο σημειο που γυμνασα..Σχεδον καθε φορα..Οταν ομως κανω δικεφαλα δεν ξερω γιατι ειμαι σχεδον τελειος οκ..Δεν ειναι σχεδον τιποτα πιασμενα..Δεν ξερω τι φταιει δοκιμασα διαφορες ασκησεις..Και ναι σωστα τις κανω..Αυτο σημενει κατι?Η απλα ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και γιαυτο δεν ειμαι πιασμενος?:unsure:

Montews
31-08-10, 19:13
Μια ερωτηση στις αρσεις ακουμπας την μπαρα κατω για περιπου 0.5 sec?η' με το που ακουμπησει την ανεβαζεις απευθειας?

AGGELOS.K
01-09-10, 17:38
Μια ερωτηση στις αρσεις ακουμπας την μπαρα κατω για περιπου 0.5 sec?η' με το που ακουμπησει την ανεβαζεις απευθειας?

Καλό θα είναι να μην περιμένεις καθόλου γιατί ξεκουράζετε ο μυς αυτό ισχύει για όλες τις ασκήσεις όσο πιο πολύ στρεσάρεις τον μυ τόσο καλύτερα

Luffy
01-09-10, 19:27
σπλιτ 3 ημερων καποιος ? με 2 βασικες ασκησεις ποδιων μονο λογου οτι κανω και kick box

noz1989
01-09-10, 20:43
σπλιτ 3 ημερων καποιος ? με 2 βασικες ασκησεις ποδιων μονο λογου οτι κανω και kick box

1η μερα - ωμους, τρικεφαλα, στηθος,

2η μερα - πλατη, δικεφαλα, μιροιαια

3η μερα - τετρακεφαλους, γαμπες

geo28
04-09-10, 00:26
μια ερωτηση:στις ρουμανικες αρσεις θανατου η μπαρα μεχρι κατω απ το γονατο πηγαινει η μεχρι το εδαφος?
:toast:

Polyneikos
04-09-10, 00:47
Η μπαρα κατω από τα γόνατα.

PAPA_JOHN
04-09-10, 12:20
καλησπερα,παιδια οταν λεμε καμψεισ αυτοσυγκεντρωσεις τι ακριβωσ ενοουμε????

arisfwtis
04-09-10, 12:27
:thumbup:

MM3REno4u6U

ledis
04-09-10, 16:12
μπορει καποιος να μου δωσει λινκ με ισομετρικες ασκησεις αν εχει ?

El Topo
05-09-10, 00:28
Μια ερώτηση κι απο'μένα.

Παλαιότερα, γύμναζα τα εξής μέρη με την παρακάτω σειρά:

1) στήθος
2) πλάτη ώμους (ώμους κάνω 3 ασκήσεις μόνο)
1 μέρα κενή
3)δικέφαλους τρικέφαλους
4)πόδια
2 μέρες κενό

Τώρα, κάνω τα ίδια ακριβώς, απλά επειδή υστερώ σε δικέφαλους σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη, τους κάνω μόνους τους και μόνους τους τρικέφαλους. Πάω δηλαδή 5 φορές γυμναστήριο τη βδομάδα αντί για 4 (εκτός και αν δεν προλαβαίνω που πάω 4 και γυμνάζω λιγάκι τα πόδια μαζί με το στήθος).

Κάνω καλά που γυμνάζω δικέφαλους τρικέφαλους διαφορετική μέρα? Γιατί απ'ότι είδα κανείς άλλος δεν το κάνει έτσι. Σημειωτέον, κάνω 4 ασκήσεις για δικέφαλους (εντωμεταξύ ποτέ δεν έκανα ίσια μπάρα γιατί πίστευα ότι είναι ευκολότερη απ'τη στραβόμπαρα!, αλλά μετά απ'όσα είπε ο φίλος eddie λέω να αντικαταστήσω τη στραβόμπαρα με την ίσια) και 5 για τρικέφαλους.
Επίσης, όταν τους έκανα μαζί γύμναζα πρώτα τρικέφαλους και μετά δικέφαλους. Σωστό ή λάθος?

Τι λέτε λοιπόν, συνεχίζω μεμονωμένα τρικέφαλους-δικέφαλους, ή τους κάνω ίδια μέρα και βάζω από 1 άσκηση λιγότερη στον καθένα για να τις βγάζω όλες?

Ramrod
05-09-10, 00:41
Μια ερώτηση κι απο'μένα.

Παλαιότερα, γύμναζα τα εξής μέρη με την παρακάτω σειρά:

1) στήθος
2) πλάτη ώμους (ώμους κάνω 3 ασκήσεις μόνο)
1 μέρα κενή
3)δικέφαλους τρικέφαλους
4)πόδια
2 μέρες κενό

Τώρα, κάνω τα ίδια ακριβώς, απλά επειδή υστερώ σε δικέφαλους σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη, τους κάνω μόνους τους και μόνους τους τρικέφαλους. Πάω δηλαδή 5 φορές γυμναστήριο τη βδομάδα αντί για 4 (εκτός και αν δεν προλαβαίνω που πάω 4 και γυμνάζω λιγάκι τα πόδια μαζί με το στήθος).

Κάνω καλά που γυμνάζω δικέφαλους τρικέφαλους διαφορετική μέρα? Γιατί απ'ότι είδα κανείς άλλος δεν το κάνει έτσι. Σημειωτέον, κάνω 4 ασκήσεις για δικέφαλους (εντωμεταξύ ποτέ δεν έκανα ίσια μπάρα γιατί πίστευα ότι είναι ευκολότερη απ'τη στραβόμπαρα!, αλλά μετά απ'όσα είπε ο φίλος eddie λέω να αντικαταστήσω τη στραβόμπαρα με την ίσια) και 5 για τρικέφαλους.
Επίσης, όταν τους έκανα μαζί γύμναζα πρώτα τρικέφαλους και μετά δικέφαλους. Σωστό ή λάθος?

Τι λέτε λοιπόν, συνεχίζω μεμονωμένα τρικέφαλους-δικέφαλους, ή τους κάνω ίδια μέρα και βάζω από 1 άσκηση λιγότερη στον καθένα για να τις βγάζω όλες?

Το έχω δοκιμάσει να κάνω διαφορετική μέρα δικέφαλους διαφορετική τρικέφαλους κάνοντας 3 superset για τον κάθε μυ. Προσωπικά δε πιστευω πως έχει ιδιαίτερο νόημα να το καθιερώσεις έτσι. Αν θες να πετύχεις περισσότερο όγκο γύμναζε τα 2 φορες την εβδομάδα...ίσως σε βοηθησει.

Τους ώμους καλύτερα κάνε τους ξεχωριστή ημέρα....

El Topo
05-09-10, 01:35
Το έχω δοκιμάσει να κάνω διαφορετική μέρα δικέφαλους διαφορετική τρικέφαλους κάνοντας 3 superset για τον κάθε μυ. Προσωπικά δε πιστευω πως έχει ιδιαίτερο νόημα να το καθιερώσεις έτσι. Αν θες να πετύχεις περισσότερο όγκο γύμναζε τα 2 φορες την εβδομάδα...ίσως σε βοηθησει.

Τους ώμους καλύτερα κάνε τους ξεχωριστή ημέρα....

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν κάνω και τους ώμους άλλη μέρα, πάλι πρέπει να πάω 5 μέρες γυμναστήριο και δεν προλαβαίνω πολλές φορές. Πάντως σε αυτό το μέρος δεν έχω πρόβλημα. Οι ασκήσεις που κάνω πιάνουν καλά χωρίς ιδιαίτερη κόπωση μάλιστα.

Αυτό με τους δικέφαλους και τους τρικέφαλους με προβληματίζει αρκετά. Αν κάνω από δύο φορές και τις δύο μυικές ομάδες μαζί, δεν είναι επικίνδυνο να υπερκοπωθούν μιας και κάνω βαρύ πρόγραμμα?

Επισης, μου κάνει εντύπωση που βγάζω αρκετά κιλά τώρα που τις κάνω μεμονωμένα και επίσης, πιάνομαι ελάχιστα σε σχέση με όταν τις έκανα μαζί, κάτι που είναι καλό μεν γιατί φαίνεται ότι ο μυς δεν τραυματίζεται, αλλά και κακό γιατί μου δίνει την αίσθηση ότι δεν "πιάνουν" οι ασκήσεις όπως παλιά.
Σκέφτηκα να αυξήσω κιλά, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτή η λύση, μιας και τα κιλά που κάνω γι'αυτλη τη φάση είναι σχεδόν οριακά για εμένα.
Μάλλον από βδομάδα θα κάνω μαζί δικέφαλους τρικέφαλους μια φορά τη βδομάδα και αν δω ότι δεν τα καταφέρνω, θα συνεχίσω όπως τώρα.
Ελπίζω να συμφωνείτε.

Και κάτι τελευταίο, σχετικό με σετ και επαναλήψεις.
Προσωπικά, στις περισσότερες ασκήσεις για χέρια, πλάτη και στήθος, κάνω 4 σετ, 12, 10, 8, 8 ή αν δεν τα καταφέρνω, τελειώνω με 6.
Από κλιμάκωση πάλι, με λιγότερα κιλά στο πρώτο σετ, περισσότερα στο δεύτερο, μάξιμουμ στο τρίτο και στο τέταρτο λίγο λιγότερα από το μάξιμουμ.

Πως το βλέπετε? Οι επαναλήψεις είναι καλές ή να μειώσω-αυξήσω?
Επίσης, η κλιμάκωση της έντασης είναι σωστή?
Ενδιαφέρομαι για όγκο και μόνο, μιας και η διατροφή μου προς τα εκεί στοχεύει.

Ramrod
05-09-10, 01:47
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν κάνω και τους ώμους άλλη μέρα, πάλι πρέπει να πάω 5 μέρες γυμναστήριο και δεν προλαβαίνω πολλές φορές. Πάντως σε αυτό το μέρος δεν έχω πρόβλημα. Οι ασκήσεις που κάνω πιάνουν καλά χωρίς ιδιαίτερη κόπωση μάλιστα.

Απλά αν κάνεις ώμους μετά το στήθος πιθανότατα τους υπερποπονείς. Δεν έχουν αρκετό χρόνο να επανέλθουν. Καλύτερα κάνε τους με πόδια που δεν επηρεάζουν καθόλου....

Να ξέρεις πως για να έχεις ένα ογκώδες χέρι πρέπει να έχεις καλή δυαντή βάση (ώμος)


Επισης, μου κάνει εντύπωση που βγάζω αρκετά κιλά τώρα που τις κάνω μεμονωμένα και επίσης, πιάνομαι ελάχιστα σε σχέση με όταν τις έκανα μαζί, κάτι που είναι καλό μεν γιατί φαίνεται ότι ο μυς δεν τραυματίζεται, αλλά και κακό γιατί μου δίνει την αίσθηση ότι δεν "πιάνουν" οι ασκήσεις όπως παλιά.
Σκέφτηκα να αυξήσω κιλά, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτή η λύση, μιας και τα κιλά που κάνω γι'αυτλη τη φάση είναι σχεδόν οριακά για εμένα.
Μάλλον από βδομάδα θα κάνω μαζί δικέφαλους τρικέφαλους μια φορά τη βδομάδα και αν δω ότι δεν τα καταφέρνω, θα συνεχίσω όπως τώρα.
Ελπίζω να συμφωνείτε.

Τα δουλευεις την ίδια μέρα...

πως τα δουλευεις? Απλά σετ, σουπερ σετ? Πρώτα το ένα και μετά το άλλο... Τι ακριβως κάνεις?

Πόσο καιρό μονοκόμματα κάνει προπόνηση?


Και κάτι τελευταίο, σχετικό με σετ και επαναλήψεις.
Προσωπικά, στις περισσότερες ασκήσεις για χέρια, πλάτη και στήθος, κάνω 4 σετ, 12, 10, 8, 8 ή αν δεν τα καταφέρνω, τελειώνω με 6.
Από κλιμάκωση πάλι, με λιγότερα κιλά στο πρώτο σετ, περισσότερα στο δεύτερο, μάξιμουμ στο τρίτο και στο τέταρτο λίγο λιγότερα από το μάξιμουμ.

Πως το βλέπετε? Οι επαναλήψεις είναι καλές ή να μειώσω-αυξήσω?
Επίσης, η κλιμάκωση της έντασης είναι σωστή?
Ενδιαφέρομαι για όγκο και μόνο, μιας και η διατροφή μου προς τα εκεί στοχεύει.

σωστό είναι να κάνεις πυραμίδα, κυρίως για να αυξήσεις τη δυναμή σου...αλλά να ξέρεις πως δε γίνεται να το κάνεις για πάντα...πρέπει να αλλάζεις τη μορφή προπόνησης

El Topo
05-09-10, 04:17
Απλά αν κάνεις ώμους μετά το στήθος πιθανότατα τους υπερποπονείς. Δεν έχουν αρκετό χρόνο να επανέλθουν. Καλύτερα κάνε τους με πόδια που δεν επηρεάζουν καθόλου....

Να ξέρεις πως για να έχεις ένα ογκώδες χέρι πρέπει να έχεις καλή δυαντή βάση (ώμος)



Τα δουλευεις την ίδια μέρα...

πως τα δουλευεις? Απλά σετ, σουπερ σετ? Πρώτα το ένα και μετά το άλλο... Τι ακριβως κάνεις?

Πόσο καιρό μονοκόμματα κάνει προπόνηση?


σωστό είναι να κάνεις πυραμίδα, κυρίως για να αυξήσεις τη δυναμή σου...αλλά να ξέρεις πως δε γίνεται να το κάνεις για πάντα...πρέπει να αλλάζεις τη μορφή προπόνησης

Tους ώμους τους κάνω μετά την πλάτη, όχι μετά το στήθος. Πλάτη-ώμους κάνω την ίδια μέρα και μπορώ να πω πως τα βγάζω σχετικά άνετα, αφού τώρα τελευταία αυξάνω συνεχώς κιλά χωρίς να αισθάνομαι κόπωση.

Για δικέφαλους-τρικέφαλους, όχι δεν κάνω σουπερ σετ. Όταν τους έκανα μαζί, έκανα πρώτα 4-5 ασκήσεις για τρικέφαλους και μετά άλλες 3-4 για δικέφαλους.
Μήπως πρέπει να δοκιμάσω και κανα σουπερ σετ? Απλά έχω ακούσει ότι τα σούπερ σετ επί μονίμου βάσεως υπερκοπώνουν τον μυ, οπότε καλό είναι να γίνονται κυκλικά, δηλαδή για 4-5 προπονήσεις, άλλες τόσες off, μετά πάλι για 4-5 προπονήσεις κοκ. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται λογικό, καθώς τα σουπερ σετ είναι αρκετά κουραστικά και δε γνωρίζω αν βοηθούν στον όγκο (στη δύναμη βοηθούν σίγουρα), ωστόσο περιμένω εσείς να μου πείτε τι ισχύει ως οι πλέον γνώστες.

Όταν λες πυραμίδα εννοείς να ξεκινάω και να τελειώνω με λιγότερα κιλά απ'ό,τι στα ενδιάμεσα σετ, με λιγότερες επαναλήψεις ή και τα δυο?
Απλά είδα πως πολλοί εδώ ξεκινάτε τα σετ σας με αρκετές επαναλήψεις (12-15) και έτσι καθιέρωσα κι εγώ 12 με σχετικά λίγα κιλά.
Θεωρείς καλύτερο να έκανα πχ 10-12-12-10 σετ με τα μεσαία να έχουν περισσότερα κιλά?
Τι επαναλήψεις προτείνεις και πόσα σετ? Γιατί είδα πολλά προγράμματα με πάρα πολλές επαναλήψεις, πχ ένα έλεγε 15-8-4-6, τα οποία μου φαίνονται υπερβολικά, αφού οι διαφορές ανάμεσα στις επαναλήψεις των σετ είναι πάρα πολλές. Άσε που όγκο θεωρώ πως πάνω από 12 επαναλήψεις, κυρίως για χέρια, είναι λάθος.

Περιμένω γνώμες, γιατί βάζω αρκετά κιλά γενικά και κάνω προσεγμένες ασκήσεις, απλά δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα σετ και επαναλήψεων και δεν θέλω να κάνω εύκολα λάθη στον τρόπο οργάνωσης της γυμναστικής μου και να πάει ο κόπος χαμένος.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Ramrod
05-09-10, 16:52
Tους ώμους τους κάνω μετά την πλάτη, όχι μετά το στήθος. Πλάτη-ώμους κάνω την ίδια μέρα και μπορώ να πω πως τα βγάζω σχετικά άνετα, αφού τώρα τελευταία αυξάνω συνεχώς κιλά χωρίς να αισθάνομαι κόπωση.

δε με κατάλαβες...οι μυες χρειάζονται συνήθως 48 ώρες για να επανέλθουν πλήρως μετά απο άσκηση. Αντενδείκνυται λοιπόν να τους γυμνάσεις 2 φορές συνεχόμενα... Όταν κάνεις στήθος ενεργοποιούνται σε πολύ μεγάλο ποσοστό τα τρικέφαλα και οι δελτοειδής (ώμοι). Άρα όταν τους ξαναγυμνάζεις την επόμενη μέρα δεν έχουν επανέλθη απο την προπόνηση στήθους και τους επιβαρύνεις...οπότε ή δε θα αναπτυχθούν σωστά, ή θα πάθεις τραυματισμό ή δεν κάνεις σκληρές προπονήσεις σε 1 ή περισσότερες ομάδες...

Ξαναλέω, αφού δε θες να πηγαίνεις εξτρα μέρα στο γυμναστήριο γύμνασε ώμους την ίδια μέρα με τα πόδια. Είναι το πιο στανταρ. Αν θες πάρε και άλλη γνώμη...


Για δικέφαλους-τρικέφαλους, όχι δεν κάνω σουπερ σετ. Όταν τους έκανα μαζί, έκανα πρώτα 4-5 ασκήσεις για τρικέφαλους και μετά άλλες 3-4 για δικέφαλους.
Μήπως πρέπει να δοκιμάσω και κανα σουπερ σετ? Απλά έχω ακούσει ότι τα σούπερ σετ επί μονίμου βάσεως υπερκοπώνουν τον μυ, οπότε καλό είναι να γίνονται κυκλικά, δηλαδή για 4-5 προπονήσεις, άλλες τόσες off, μετά πάλι για 4-5 προπονήσεις κοκ. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται λογικό, καθώς τα σουπερ σετ είναι αρκετά κουραστικά και δε γνωρίζω αν βοηθούν στον όγκο (στη δύναμη βοηθούν σίγουρα), ωστόσο περιμένω εσείς να μου πείτε τι ισχύει ως οι πλέον γνώστες.

Ναι, δεν ακολουθείς διαρκώς το ίδιο σύστημα προπόνησης. Αφού έκανες απλά set μπορείς να περάσεις σε 2σετ και να παίζεις τον ένα μυ και στο καπάκι τον άλλο...δηλαδή, κάνεις κανονικό σετ 3κέφαλο και στο καπάκι χωρίς καθόλου ξεκούραση σετ δικέφαλο.

Τα σουπερ σετ βοηθούν στο να σοκάρεις το μυ σε περίοδο πλατώ! Έτσι συνεχίζει την ανάπτυξή του. Αν βοηθούν στον όγκο? Φυσικά! Αν τα χρησιμοποιείς σωστα...την κατάλληλη στιγμή.

Μη ξεχνάς πως ο όγκος, η γράμμωση είναι κυρίως θέμα διατροφής. Η προπόνηση έχει να κάνει με το να "ξαφνιάζεις" το μυ διαρκώς και να δυναμώνει.

Επίσης περισσότερη δύναμη=περισσότερα κιλά=μεγαλύτερη ανάπτυξη=περισσότερος όγκος! ;)


Όταν λες πυραμίδα εννοείς να ξεκινάω και να τελειώνω με λιγότερα κιλά απ'ό,τι στα ενδιάμεσα σετ, με λιγότερες επαναλήψεις ή και τα δυο?
Απλά είδα πως πολλοί εδώ ξεκινάτε τα σετ σας με αρκετές επαναλήψεις (12-15) και έτσι καθιέρωσα κι εγώ 12 με σχετικά λίγα κιλά.
Θεωρείς καλύτερο να έκανα πχ 10-12-12-10 σετ με τα μεσαία να έχουν περισσότερα κιλά?

Καμία σχέση. Πυραμίδα είναι αυτό που λέει η λέξη!

Μια πυραμίδα που με βοήθησε πολύ εμένα ήταν 10-8-6-4-2-10

Ξεκινάς με λίγα κιλά και αυξάνεις...στις 2 επαναλήψεις ουσιαστικά κάνεις τα μέγιστα κιλά που μπορείς. Και μετά ξαναρίχνεις και κάνεις πάλι 10. Εγώ συνήθως μπορούσα και λίγο περισσότερα σε κάθε δευτερο δεκάρι.

Βέβαια αυτό το εφάρμοσα σε μεγάλες μυϊκές ομάδες και σε συνδυασμό με superset, drop set κλπ.
Στα χέρια δε το έχω δοκιμάσει. Αλλά το τι δουλευει στον καθένα δεν ισχύει για όλους. Δοκίμαζε...


Τι επαναλήψεις προτείνεις και πόσα σετ? Γιατί είδα πολλά προγράμματα με πάρα πολλές επαναλήψεις, πχ ένα έλεγε 15-8-4-6, τα οποία μου φαίνονται υπερβολικά, αφού οι διαφορές ανάμεσα στις επαναλήψεις των σετ είναι πάρα πολλές. Άσε που όγκο θεωρώ πως πάνω από 12 επαναλήψεις, κυρίως για χέρια, είναι λάθος.

αφού θες όγκο μη κάνεις πάνω απο 10 επαναλήψεις κατά την άποψή μου. Δοκίμαζε 8άρια ή και 6άρια...και φόρτωνε κιλά.


Περιμένω γνώμες, γιατί βάζω αρκετά κιλά γενικά και κάνω προσεγμένες ασκήσεις, απλά δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα σετ και επαναλήψεων και δεν θέλω να κάνω εύκολα λάθη στον τρόπο οργάνωσης της γυμναστικής μου και να πάει ο κόπος χαμένος.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

γενικά η πρότασή μου είναι να δοκιμάζεις διαφορετικές τεχνικές προπόνησης να δεις πως επηρεάζουν το σώμα σου. Κάθε 5-6 εβδομάδες να αλλάζεις το προγραμμά σου και το στυλ προπόνησης. Άλλες ασκήσεις, διαφορετικό αριθμό επαναλήψεων, σετ κλπ.

El Topo
06-09-10, 03:35
Kατατοπιστικότατος.

Όσο γι'αυτό με τον όγκο και τις μέχρι 10 επαναλήψεις συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ έτσι έκανα, απλά είδα πως ορισμένοι εδώ προτείνουν για όγκο σετ με πάνω από 12 πολλές φορές επαναλήψεις και είχα αναθεωρήσει.
Αλλά μάλλον θα ξαναρχίσω τις λιγότερες επαναλήψεις και τα περισσότερα κιλά, μαζί με σούπερ σετ για κάποιο διάστημα.
Μάλλον 4 σετ, 10-8-6-10 και άλλες φορές 10-10-8-8, δηλαδή στυλ πυραμίδα τη μια και γραμμικά την άλλη.

Ευχαριστώ.

Kosmas_7
06-09-10, 14:40
γεια σας μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια καλι ασκηση για καψιμο λιπους στο στηθος(ειμαι 15 χρονων)

Ramrod
06-09-10, 18:46
Kατατοπιστικότατος.

Όσο γι'αυτό με τον όγκο και τις μέχρι 10 επαναλήψεις συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ έτσι έκανα, απλά είδα πως ορισμένοι εδώ προτείνουν για όγκο σετ με πάνω από 12 πολλές φορές επαναλήψεις και είχα αναθεωρήσει.
Αλλά μάλλον θα ξαναρχίσω τις λιγότερες επαναλήψεις και τα περισσότερα κιλά, μαζί με σούπερ σετ για κάποιο διάστημα.

Καθένας βλέπει τι πιάνει στο σώμα του. Σου είπα, όγκος είναι κυρίως θέμα διατροφής. Απλά με αυτό το σύστημα δυναμώνεις και κατ' επέκταση αποκτάς και όγκο. Όλα έχουν το σύστημά τους.


Μάλλον 4 σετ, 10-8-6-10 και άλλες φορές 10-10-8-8, δηλαδή στυλ πυραμίδα τη μια και γραμμικά την άλλη.

Ευχαριστώ.

Τα έχω δοκιμάσει και τα 2 και μάλιστα και ταυτόχρονα. Μια χαρά είναι, απλά εγώ όταν κάνω πυραμίδα κατεβαίνω μεχρι 4 ή ακόμα και μέχρι 2 επαναλήψεις, να τσιτωθώ!

Μια φορά είχα δοκιμάσει 1ο σετ πυραμίδα 2ο 8-8-6-6 τρίτο δισέτ και 4ο drop S.S
δηλαδή 10 επαναλήψεις, αλλαγή κιλών 10επαναλήψεις, αλλαγή κιλών 10 επαναλήψεις(χωρίς ξεκούραση ενδιάμεσα).

KATERINI 144
06-09-10, 21:11
γεια σας μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια καλι ασκηση για καψιμο λιπους στο στηθος(ειμαι 15 χρονων)η ερωτηση σου μεταφερθηκε εδω, παρόμοιου τυπου ερωτήσεις κανε τες σε θεματα οπως αυτο,

δεν υπαρχει τετοια ασκηση οπως και για οποιοδηποτε αλλο μερος του σωματος, το λιπος χανεται με υποθερμιδικη διατροφη, αν λογο σωματότυπου εχεις προβλημα με το στηθος απο αυτο θα φύγει τελευταίο.

El Topo
08-09-10, 00:49
γεια σας μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια καλι ασκηση για καψιμο λιπους στο στηθος(ειμαι 15 χρονων)

To μόνο που μπορείς ίσως να κάνεις, είναι να βάζεις σχετικά λίγα κιλά και πολλές (γύρω στις 15-17) επαναλήψεις. Έτσι λογικά καις λίπος από το στήθος γραμμώνοντάς το.

Παίζε περισσότερο με όργανα γυμναστικής όπου οι ασκήσεις είναι πιο ελεγχόμενες και όχι απευθείας με ελεύθερα βάρη, μιας και είσαι μικρός και πιθανόν να κάνεις λάθη και να τραυματιστείς.


Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ακόμα?
Με το χρονικό διάστημα ανάμεσα από κάθε σετ της ίδιας άσκησης, αλλά και μόλις τελειώνουμε τη μια άσκηση και πάμε στην άλλη, τι παίζει?

Προσωπικά, αφήνω από 1 μέχρι 2 λεπτά (όταν έχω βάλει τα max κιλά) ανάμεσα στα σετ της ίδιας άσκησης και όταν αλλάζω άσκηση αφήνω περίπου 2-3 περίπου λεπτά αν πρόκειται για το ίδιο μέρος του σώματος. Αν πρόκειται για διαφορετικό (πχ από στήθος πάω σε τρικέφαλους), αφήνω3-5, ανάλογα το πόσο κουρασμένος αισθάνομαι.

Ποια είναι η γνώμη σας? Είναι καλά τα διαστήματα αυτά?
Μιλάω πάντα για όγκο, μιας και για γράμμωση τα διαστήματα θα είναι λιγότερα.

Luffy
08-09-10, 01:17
να κανω και εγω την εξης ερωτηση κανω στο γυμναστηριο 10 8 6 6 για ογκο αμα στις 6 οι 2 τελευταιες επαναληψεις βγαινουν μισες στρετσαρετε ο μυς? εχω διαβασει οτι πρεπει να σηκωνεις πολλα μεχρι κοπωση.. γενικα αμα στις τελευταιες επαναληψεις βγαινουν μισες στρετσαρετε ο μυς οσο πρεπει?

sogoku
08-09-10, 20:43
Ρε μαγκες σκεφτομαι απο εβδομαδα να αλλαξω λιγο το προγραμμα.
Λεω να βαλω 2 μερες στηθος 2 μερες πλατη και μια μερα ωμους ποδια.
Ισως ειναι λιγο ανορθοδοξο αλλα το κανω και για αλλαγη και για να δω πως αντιδρα το σωμα μου και να τονισω τα 2 αυτα σημεια.
Μια προπονηση θα ειναι βαρια και μια πιο μετρια.
Ειναι εντελως λαθος η να πειραματιστω?

thegravijia
08-09-10, 20:56
ντιπ για ντιπ λαθος για μενα

θα μπορουσες να κανεις
legs push pull δευτερα τριτη τεταρτη αντιστοιχα και να αραζεις για 1-2 μερες και αντε παλι απο την αρχη μετα

sogoku
08-09-10, 21:06
Περα απο το σπλιτ να πειραματιστω λες σε 2 στηθος 2 πλατη με 2 μερες ξεκουραση?.
Πχ δευτερα πεμπτη στηθος τριτη παρασκευη πλατη.

The Rock
08-09-10, 21:58
Περα απο το σπλιτ να πειραματιστω λες σε 2 στηθος 2 πλατη με 2 μερες ξεκουραση?.
Πχ δευτερα πεμπτη στηθος τριτη παρασκευη πλατη.
Όχι αγόρι για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχει λογική να κάνεις μια δυνατή και μια μέτρια προπόνηση στην ίδια εβδομάδα, που πλην το χάσιμο το χρόνου-όχι αποτελέσματα θα έχεις και δυσκολία στην ανάρρωση.
Αυτό που ο περισσότερος κόσμος αδυνατεί, δεν θέλει να καταλάβει είναι ότι το περισσότερο δεν σημαίνει και καλύτερα.
Αντί να κάνει κάποιος μια μυική ομάδα η οποία είναι πεισματάρα και δεν αναπτύσσεται 2 φορές την εβδομάδα, θα μπορούσε απλά να διαβάσει και να πειραματιστεί στο τι μπορεί να του δουλέψει. Και τι εννοώ με αυτό ? Εννοώ, να δοκιμάσει να παίξει με το rep-range, να δοκιμάσει άλλη τεχνική, να δοκιμάσει να παίξει/συνδιάσει προπονητικές τεχνικές διαφορετικές. Με λίγα λόγια less is more και η πιο λογική απόφαση/στρατηγική είναι στην προκειμένη να προσπαθήσεις να κάνεις αυτό που κάνεις σωστά, στην ποιότητά του να σταθείς πάρα στην ποσότητά του.

loukiss
09-09-10, 16:14
παιδες να ρωτησω 2 πραματα και γω
1) τα εσωθερμικα φανελακια ή τουλαχιστον το να φορας φανελακι αμανικο μεσα απο το φανελακι σε τι βοηθαει και αν ειναι ιδιαιτερα χρησιμο....
2) Στα barbell row (κωπηλατικη με μπαρα ) εχει διαφορα το τι γυμναζεις οταν οι αντιχειρες κοιτανε εξω και οι αγκωνες κολλητα στο σωμα ή μεσα και οι αγκωνες να μην ακουμπανε???οταν οι αντιχειρες ειναι εξω μπορω να κανω πολυ περισσοτερα κιλα....

sogoku
09-09-10, 19:16
Όχι αγόρι για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχει λογική να κάνεις μια δυνατή και μια μέτρια προπόνηση στην ίδια εβδομάδα, που πλην το χάσιμο το χρόνου-όχι αποτελέσματα θα έχεις και δυσκολία στην ανάρρωση.
Αυτό που ο περισσότερος κόσμος αδυνατεί, δεν θέλει να καταλάβει είναι ότι το περισσότερο δεν σημαίνει και καλύτερα.
Αντί να κάνει κάποιος μια μυική ομάδα η οποία είναι πεισματάρα και δεν αναπτύσσεται 2 φορές την εβδομάδα, θα μπορούσε απλά να διαβάσει και να πειραματιστεί στο τι μπορεί να του δουλέψει. Και τι εννοώ με αυτό ? Εννοώ, να δοκιμάσει να παίξει με το rep-range, να δοκιμάσει άλλη τεχνική, να δοκιμάσει να παίξει/συνδιάσει προπονητικές τεχνικές διαφορετικές. Με λίγα λόγια less is more και η πιο λογική απόφαση/στρατηγική είναι στην προκειμένη να προσπαθήσεις να κάνεις αυτό που κάνεις σωστά, στην ποιότητά του να σταθείς πάρα στην ποσότητά του.



Ροκ ευχαριστω για την γνωμη σου αλλα νομιζω οτι υπαρχει αυτο σαν θεωρια μια μυικη ομαδα να την χτυπας 2 φορες και μαλιστα οπως ανεφερα μια δυνατη και μια πιο μετρια εννοειται με ενδιαμεσες μερες ξεκουρασης.

Devil
09-09-10, 19:21
Ροκ ευχαριστω για την γνωμη σου αλλα νομιζω οτι υπαρχει αυτο σαν θεωρια μια μυικη ομαδα να την χτυπας 2 φορες και μαλιστα οπως ανεφερα μια δυνατη και μια πιο μετρια εννοειται με ενδιαμεσες μερες ξεκουρασης.

γινετε ανετα αυτο λες

2 φορες την μυικη ομαδα κα8ε βδομαδα αλλα με διαφορετικους ογκους προπονησης

sogoku
09-09-10, 19:23
γινετε ανετα αυτο λες

2 φορες την μυικη ομαδα κα8ε βδομαδα αλλα με διαφορετικους ογκους προπονησης


Για πες ενα παραδειγμα φιλος....

Devil
09-09-10, 19:30
Για πες ενα παραδειγμα φιλος....

ενα απλο

Δ--upper body
Τ--lower body
Τ--
Π--upper body
Π--lower body
Σ--
Κ--

απο εκει και περα μπορεις να παιξεις οπως γουσταρεις δηλαδη

ρυθμιζεις την ενταση/ογκο προπονησης μια προπονηση light/medium μια heavy

αλλο

μπορεις να παιξεις με τις μυικες ομαδες
πχ
lower body quads dominant την μια hams dominant την αλλη
δηλαδη μια δινεις εμφαση σε μια μυικη ομαδα και κανεις απλα λιγα πραγματα στην αλλη και την αλλη το αντιθετο

κερδος... αντι για 52 προπονησεις τον χρονο σε μια μυικη ομαδα κανεις τις διπλες

και αμα γουσταρεις βαζεις και μια vanity day για εξτρα ασκησεις αν θες κατι παραπανω σε καποια μικρη μυικη ομαδα

sogoku
09-09-10, 19:39
ενα απλο

Δ--upper body
Τ--lower body
Τ--
Π--upper body
Π--lower body
Σ--
Κ--

απο εκει και περα μπορεις να παιξεις οπως γουσταρεις δηλαδη

ρυθμιζεις την ενταση/ογκο προπονησης μια προπονηση light/medium μια heavy

αλλο

μπορεις να παιξεις με τις μυικες ομαδες
πχ
lower body quads dominant την μια hams dominant την αλλη
δηλαδη μια δινεις εμφαση σε μια μυικη ομαδα και κανεις απλα λιγα πραγματα στην αλλη και την αλλη το αντιθετο

κερδος... αντι για 52 προπονησεις τον χρονο σε μια μυικη ομαδα κανεις τις διπλες

και αμα γουσταρεις βαζεις και μια vanity day για εξτρα ασκησεις αν θες κατι παραπανω σε καποια μικρη μυικη ομαδα



Ωραιος αγορι αλλα καπου σε χανω.
Πες μου πχ στηθος τι ασκησεις τι ενταση θα δουλεψω την μια φορα και τι την δευετρη φορα μεσα στην εβδομαδα?

Devil
09-09-10, 19:51
Ωραιος αγορι αλλα καπου σε χανω.
Πες μου πχ στηθος τι ασκησεις τι ενταση θα δουλεψω την μια φορα και τι την δευετρη φορα μεσα στην εβδομαδα?

εδω ειναι δικο σου το θεμα ψηλε

κοιτα εγω θα το εκανα το εξεις

δηλαδη

1 big και 1-2 συμπληρωματικες για τις μεγαλες μυικες ομαδες

ο διαχωρισμος μπορει να γινει και σε push/pull οριζοντιο και καθετο δηλαδη

στηθος,πλατη,δελτ

1 upper-οριζοντιο

bench press--στηθος+μπροστα δελτ+τρικεφαλα
inclinate--στηθος+μπροστα δελτ+τρικεφαλα
fly (cables)--στηθος+μπροστα δελτ
barbel row--πλατη+πισω δελτ+δικεφαλα
dumbell row--πλατη+πισω δελτ
rear deltoids--πισω δελτ

2-upper-καθετο

chinup--πλατη+δικεφαλα
pullup--πλατη+δικεφαλα
military press--δελτ+τρικεφαλα
lateral raises--δελτ
dips--στηθος+τρικεφαλα

sogoku
09-09-10, 20:01
εδω ειναι δικο σου το θεμα ψηλε

κοιτα εγω θα το εκανα το εξεις

δηλαδη

1 big και 1-2 συμπληρωματικες για τις μεγαλες μυικες ομαδες

ο διαχωρισμος μπορει να γινει και σε push/pull οριζοντιο και καθετο δηλαδη

στηθος,πλατη,δελτ

1 upper-οριζοντιο

bench press--στηθος+μπροστα δελτ+τρικεφαλα
inclinate--στηθος+μπροστα δελτ+τρικεφαλα
fly (cables)--στηθος+μπροστα δελτ
barbel row--πλατη+πισω δελτ+δικεφαλα
dumbell row--πλατη+πισω δελτ
rear deltoids--πισω δελτ

2-upper-καθετο

chinup--πλατη+δικεφαλα
pullup--πλατη+δικεφαλα
military press--δελτ+τρικεφαλα
lateral raises--δελτ
dips--στηθος+τρικεφαλα

Ευχαριστω φιλος αν και ειμαι απο χωριο και δεν τα πιανω και πολυ καλα.
Εγω αν το δουλεψω σκεφτομαι στην μια προπονηση να παιζω βαρια κιλα βασικες ασκησεις και στην επομενη πιο πολλες επαναληψεις λιγοτερα κιλα και δευτερευοντες ασκησεις.
Ειδωμεν.

Devil
09-09-10, 20:05
μπορεις να κανεις και αυτο

εχεις απειρες επιλογες στο πως μπορεις να δουλεψεις με αυτο

δηλαδη

κανεις την μια προπονηση τις big με ενα 4-5χ4-6 με buffer
και την δευτερη κανεις τις ιδιες ομαδες με 4-5χ8-12 χωρις buffer πηγαινοντας failure

sogoku
09-09-10, 20:21
μπορεις να κανεις και αυτο

εχεις απειρες επιλογες στο πως μπορεις να δουλεψεις με αυτο

δηλαδη

κανεις την μια προπονηση τις big με ενα 4-5χ4-6 με buffer
και την δευτερη κανεις τις ιδιες ομαδες με 4-5χ8-12 χωρις buffer πηγαινοντας failure



Θενκς να δω τωρα το σπλιτ πως θα βγαλω σε 5 μερες 2 στηθος 2 πλατη συν τα αλλα.

Devil
09-09-10, 20:22
Θενκς να δω τωρα το σπλιτ πως θα βγαλω σε 5 μερες 2 στηθος 2 πλατη συν τα αλλα.

τιποτα ρει

αν θες τιποτα πες μου

thegravijia
09-09-10, 20:34
Θενκς να δω τωρα το σπλιτ πως θα βγαλω σε 5 μερες 2 στηθος 2 πλατη συν τα αλλα.
σου απαντησαμε πιο πανω αλλα μαλλον δεν τα κοιτας

και τι λογικη ειναι αυτη ?
σε 5 μερες 2 φορες?
δηλ αν εισαι πιασμενος εσυ θα πας για προπονηση απλα και μονο για να τα κανεις 2 φορες?

Devil
09-09-10, 20:39
σου απαντησαμε πιο πανω αλλα μαλλον δεν τα κοιτας

και τι λογικη ειναι αυτη ?
σε 5 μερες 2 φορες?
δηλ αν εισαι πιασμενος εσυ θα πας για προπονηση απλα και μονο για να τα κανεις 2 φορες?

λογικη upper-lower split, ειναι που ειναι το περιεργο?

δεν ειναι και οι δυο προπονησεις failure

αλλα και να ηταν παλι δυσκολο να πας πιασμενος

thegravijia
09-09-10, 21:06
λογικη upper-lower split, ειναι που ειναι το περιεργο?

δεν ειναι και οι δυο προπονησεις failure

αλλα και να ηταν παλι δυσκολο να πας πιασμενος
δηλαδη εσυ αμα εισαι αμα εισαι πιασμενος και παλι θα πας για προπονηση επειδη κανεις upper / lower split ????
δηλ να σκεφτεις να κατσεις καμια μερα παραπανω να αναρωσεις δεν παιζει .

απλα διαφωνω στο 2 φορες την βδομαδα οπωσδηποτε.
πες καλυτερα μια καθε 3-5 μερες αναλογως το πως νιωθω

geo28
09-09-10, 21:14
δηλαδη εσυ αμα εισαι αμα εισαι πιασμενος και παλι θα πας για προπονηση επειδη κανεις upper / lower split ????
δηλ να σκεφτεις να κατσεις καμια μερα παραπανω να αναρωσεις δεν παιζει .

απλα διαφωνω στο 2 φορες την βδομαδα οπωσδηποτε.
πες καλυτερα μια καθε 3-5 μερες αναλογως το πως νιωθω

Μα και στο στο push pull legs η μια προπονα ειναι 2 φορες τη βδομαδα..κσι στα πεισσοτερα πανω/κατω πλιτς που εχουν 2 φορες τη βδομαδα με διαφορετικη ενταση αυτο γιατι το βρισκεις λαθος αν εχουν 4-5 μερες διαφορα?

Montews
09-09-10, 22:20
Παιδια σε προγραμματα δυναμης τα σκουωτ πρεπει να τα κανουμε με βαθυ καθισμα?η' δεν εχει σημασια?

Devil
09-09-10, 22:48
Παιδια σε προγραμματα δυναμης τα σκουωτ πρεπει να τα κανουμε με βαθυ καθισμα?η' δεν εχει σημασια?

κατω απ το παραλληλο

loukiss
09-09-10, 22:51
παντα βαθυ ανεξαρτητα το προγραμμα γτ πιανει ολο το ποδι και ειναι πιο ασφαλες για το γονατο...

Devil
09-09-10, 22:53
δηλαδη εσυ αμα εισαι αμα εισαι πιασμενος και παλι θα πας για προπονηση επειδη κανεις upper / lower split ????
δηλ να σκεφτεις να κατσεις καμια μερα παραπανω να αναρωσεις δεν παιζει .

απλα διαφωνω στο 2 φορες την βδομαδα οπωσδηποτε.
πες καλυτερα μια καθε 3-5 μερες αναλογως το πως νιωθω

μα δεν γινετε να εισαι πιασμενος

κανεις δευτερα lower με buffer και ξανα πεμπτη με failure
στην πρωτη δεν πας off και στην δευτερη πας μεχρι τελους απο την 1η μεχρι την 2η προπονηση εχεις 2μερες αλλα δεν εχεις βγει off και απο την 2η μεχρι την 1η εχεις 3μερες να αναρωσεις

και στο κατω κατω τι εγινε και να κανεις προπονηση με doms?

beefmeup
09-09-10, 22:53
κατω απ το παραλληλο

αουτς...:pale:

loukiss
09-09-10, 22:53
παιδες να ρωτησω 2 πραματα και γω
1) τα εσωθερμικα φανελακια ή τουλαχιστον το να φορας φανελακι αμανικο μεσα απο το φανελακι σε τι βοηθαει και αν ειναι ιδιαιτερα χρησιμο....
2) Στα barbell row (κωπηλατικη με μπαρα ) εχει διαφορα το τι γυμναζεις οταν οι αντιχειρες κοιτανε εξω και οι αγκωνες κολλητα στο σωμα ή μεσα και οι αγκωνες να μην ακουμπανε???οταν οι αντιχειρες ειναι εξω μπορω να κανω πολυ περισσοτερα κιλα....

κανεις δν ειδε την απορια μου?? :( :(

The Rock
09-09-10, 22:55
λογικη upper-lower split, ειναι που ειναι το περιεργο?

δεν ειναι και οι δυο προπονησεις failure

αλλα και να ηταν παλι δυσκολο να πας πιασμενος
Δεν έχει καμία λογική να παίζει όλες τις μυικές από 2 φορές ή οποιαδήποτε ξεχωριστά. Ο οργανισμός αναπτύσσεται εκ νέου εφόσον λάβει ερέθισμα πιο έντονο από πριν, δλδ αναπτύσσεται κάθε φορά που βρίσκει αντίξοες συνθήκες και πρέπει να αναπτυχθεί έτσι ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει ακόμα καλύτερα την επόμενη φορά. Εννοείται ότι η ανάπτυξη καθορίζεται από πολλές διαφορετικές μεταβλητές αλλά θεωρητικά έτσι πάει. Δεν έχει κανένα λόγο να αναπτυχεί περισσότερο εφόσον δεν δέχεται νέα πρόκληση. Το να παίζει κάποιος 2 φορές μια ομάδα την εβδομάδα, και μόνο μια να είναι failure ενώ ή άλλη μέτρια απλά καθυστερεί την ανάρρωση του σώματος και στρεσσάρει το ΚΝΣ τζάμπα εφόσον αποτέλεσμα δεν θα υπάρξει περισσότερο.
Από την άλλη όμως αυτή η θεωρία ίσως να λειτουργούσε σε άνθρωπο που χρησιμοποεί φαρμακολογία, τρώει άσχημα πολλές θερμίδες και ξεκουράζεται παραπάνω από ικανοποιητικά που και πάλι αμφιβάλλω κάποιος που φτύνει αίμα σε μια προπόνηση να παίξει μια τέτοιου τύπου ακόμα την εβδομάδα, πάλι δύσκολο να ανταπεξέλθει ικανοποιητικά και μιλάμε και για ένα κάποιο χρονικό διάστημα δεν μιλάμε για καμιά βδομάδα.
Στην προκειμένη συμφωνώ με τον thegravijia και θεωρώ ότι το less is more αποδίδει.

loukiss
09-09-10, 22:55
αουτς...:pale:

σπαρτιατες ειμαστε ωρε :P dont feel no pain

The Rock
09-09-10, 23:00
σπαρτιατες ειμαστε ωρε :P dont feel no pain

Βασικά ή don't feel pain ή feel no pain:green:

loukiss
09-09-10, 23:03
αυτο που εγραψα ειναι πιο gangster σε στυλ I don know nothing :P

Devil
09-09-10, 23:06
Δεν έχει καμία λογική να παίζει όλες τις μυικές από 2 φορές ή οποιαδήποτε ξεχωριστά. Ο οργανισμός αναπτύσσεται εκ νέου εφόσον λάβει ερέθισμα πιο έντονο από πριν, δλδ αναπτύσσεται κάθε φορά που βρίσκει αντίξοες συνθήκες και πρέπει να αναπτυχθεί έτσι ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει ακόμα καλύτερα την επόμενη φορά. Εννοείται ότι η ανάπτυξη καθορίζεται από πολλές διαφορετικές μεταβλητές αλλά θεωρητικά έτσι πάει.

μια αρκετα μεγαλη μεταβλητη ειναι τα κιλα που σηκωνει καποιος
το βλεπω εντελως ακυρο να παει failure με κιλα τις πλακας

Δεν έχει κανένα λόγο να αναπτυχεί περισσότερο εφόσον δεν δέχεται νέα πρόκληση.

προκληση υπαρχει... το να κανεις μια ομαδα 2 φορες την βδομαδα ειναι μια προκληση για τον οργανισμο

Το να παίζει κάποιος 2 φορές μια ομάδα την εβδομάδα, και μόνο μια να είναι failure ενώ ή άλλη μέτρια απλά καθυστερεί την ανάρρωση του σώματος και στρεσσάρει το ΚΝΣ τζάμπα εφόσον αποτέλεσμα δεν θα υπάρξει περισσότερο.

το ΚΝΣ δεν επιρεαζετε αν εισαι με buffer

Από την άλλη όμως αυτή η θεωρία ίσως να λειτουργούσε σε άνθρωπο που χρησιμοποεί φαρμακολογία, τρώει άσχημα πολλές θερμίδες και ξεκουράζεται παραπάνω από ικανοποιητικά που και πάλι αμφιβάλλω κάποιος που φτύνει αίμα σε μια προπόνηση να παίξει μια τέτοιου τύπου ακόμα την εβδομάδα, πάλι δύσκολο να ανταπεξέλθει ικανοποιητικά και μιλάμε και για ένα κάποιο χρονικό διάστημα δεν μιλάμε για καμιά βδομάδα.
Στην προκειμένη συμφωνώ με τον thegravijia και θεωρώ ότι το less is more αποδίδει.

ναι σε μερικους αποδιδει δεν διαφονω σε αυτο

απο εκει και περα

το κερδος ειναι αν κανεις buffer την μια προπονηση με προγραματισμο 4x6,5x5,6x4,7x3,8x2 θα εχεις και αυξηση στην δυναμη

κατι που δεν εχεις με ενα 4x10-12

δηλαδη δουλευεις δυναμη (%RM) και υπετροφια (failure) μαζι

The Rock
09-09-10, 23:28
ναι σε μερικους αποδιδει δεν διαφονω σε αυτο

απο εκει και περα

το κερδος ειναι αν κανεις buffer την μια προπονηση με προγραματισμο 4x6,5x5,6x4,7x3,8x2 θα εχεις και αυξηση στην δυναμη

κατι που δεν εχεις με ενα 4x10-12

δηλαδη δουλευεις δυναμη (%RM) και υπετροφια (failure) μαζι
Όταν λέω μεταβλητές εννοώ (πλην των κιλων που ανέφερες) διατροφή, γενική υγεία, επαναλήψεις/σετς/ασκήσεις/προπονητικά συστήματα(= όγκος προπόνησης, ποιότητα προπόνησης) αυτά κατά βάση.
Συγνώμη αλλά το γέμισμα του μυος το θεωρείς πρόκληση ? Δλδ αυτό είναι το λεγόμενο ζέσταμα, καλή κυκλοφορία αίματος στον μυ + ενεργοποίηση μυικών ινών. Με αυτή την λογική το ζέσταμα αποτελεί πρόκληση ανάπτυξης ? Αν είναι έτσι σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν θα έπρεπε να κάνουμε προπονήσεις σε failure με κιλά αλλά το ζέσταμα να αρκούσε για μια κάποια ανάπτυξη(δεν ξέρω πως την εννοείς για αυτό την αναφέρω και έτσι ).

Το buffer δεν επηρεάζει ιδιαίτερα τον ΚΝΣ γιατί απλά δεν είναι πρόκληση.
Πως γίνεται (σε natural και μη καταστάσεις) να παίζει κάποιος 2 προπονήσεις την εβδομάδα μια failure για ανάπτυξη και μια για δύναμη ? Δλδ στην μια θέλουμε ανάπτυξη μέσω των επαναλήψεων και στην άλλη αύξηση δύναμης σε χαμηλές επαναλήψεις που προφανώς είναι εξίσου καταπονητικό για το ΚΝΣ με την failure προπόνηση, γτ για να λέμε προπόνηση δύναμης θέλω να πιστεύω ότι εννούμε περισσότερα κιλά από την failure προπόνηση σε λιγότερες επαναλήψεις.

Devil
09-09-10, 23:53
Όταν λέω μεταβλητές εννοώ (πλην των κιλων που ανέφερες) διατροφή, γενική υγεία, επαναλήψεις/σετς/ασκήσεις/προπονητικά συστήματα(= όγκος προπόνησης, ποιότητα προπόνησης) αυτά κατά βάση.

Συγνώμη αλλά το γέμισμα του μυος το θεωρείς πρόκληση ? Δλδ αυτό είναι το λεγόμενο ζέσταμα, καλή κυκλοφορία αίματος στον μυ + ενεργοποίηση μυικών ινών. Με αυτή την λογική το ζέσταμα αποτελεί πρόκληση ανάπτυξης ? Αν είναι έτσι σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν θα έπρεπε να κάνουμε προπονήσεις σε failure με κιλά αλλά το ζέσταμα να αρκούσε για μια κάποια ανάπτυξη(δεν ξέρω πως την εννοείς για αυτό την αναφέρω και έτσι ).

σου φαινετε ζεσταμα ενα προγραμμα για peaking?
ποιος μιλησε για ζεσταμα? δηλαδη το buffer το εχεις μονο για ζεσταμα???
σορρυ αλλα εδω εισαι λαθος
εχεις δει τους pl/wl πως ειναι? γιατι στις προπονησεις τους δεν παει κανενας failure?
δηλαδη αυτη οι τυποι κανουν ζεσταμα και ειναι ετσι?
κατι εχεις καταλαβει λαθος απο αυτα που ειπα νομιζω, ισως να μην εκφραστικα και εγω σωστα

Το buffer δεν επηρεάζει ιδιαίτερα τον ΚΝΣ γιατί απλά δεν είναι πρόκληση.
Πως γίνεται (σε natural και μη καταστάσεις) να παίζει κάποιος 2 προπονήσεις την εβδομάδα μια failure για ανάπτυξη και μια για δύναμη ? Δλδ στην μια θέλουμε ανάπτυξη μέσω των επαναλήψεων και στην άλλη αύξηση δύναμης σε χαμηλές επαναλήψεις που προφανώς είναι εξίσου καταπονητικό για το ΚΝΣ με την failure προπόνηση, γτ για να λέμε προπόνηση δύναμης θέλω να πιστεύω ότι εννούμε περισσότερα κιλά από την failure προπόνηση σε λιγότερες επαναλήψεις.

και γιατι να μην γινετε? υπαρχουν προπονησεις περα απο τα κλασσικα σπλιτ του bb που σου δινουν κερδη και σε δυναμη και σε ογκο

ενα παραδειγμα παρε το hst 3 προπονησεις την εβδομαδα και οι 3 full body αλλα δουλευει
παρε το upper-lower του lyle mcdonald 3/4 φορες την εβδομαδα
αλλο ενα ειναι το DoggCrap 3/4 φορες την εβδομαδα, δουλευει (σχεδον) ,(αν ειναι on cycle δουλευει και πολυ καλα)

αυτα ειναι τα λεγομενα προγραμματα hybrid δηλαδη μισο στυλ pl μισο στυλ bb
και ναι στο βαθος του χρονου εχεις κερδη και στα 2

περισσοτερα κιλα ειναι αλλα η προπονηση ειναι σε buffer δεν αγγιζει το failure
το ΚΝΣ το επιρεαζει αλλα δεν το βγαζει off

The Rock
10-09-10, 00:36
και γιατι να μην γινετε? υπαρχουν προπονησεις περα απο τα κλασσικα σπλιτ του bb που σου δινουν κερδη και σε δυναμη και σε ογκο

ενα παραδειγμα παρε το hst 3 προπονησεις την εβδομαδα και οι 3 full body αλλα δουλευει
παρε το upper-lower του lyle mcdonald 3/4 φορες την εβδομαδα
αλλο ενα ειναι το DoggCrap 3/4 φορες την εβδομαδα, δουλευει (σχεδον) ,(αν ειναι on cycle δουλευει και πολυ καλα)

αυτα ειναι τα λεγομενα προγραμματα hybrid δηλαδη μισο στυλ pl μισο στυλ bb
και ναι στο βαθος του χρονου εχεις κερδη και στα 2

περισσοτερα κιλα ειναι αλλα η προπονηση ειναι σε buffer δεν αγγιζει το failure
το ΚΝΣ το επιρεαζει αλλα δεν το βγαζει off
Όσον αφορά το buffer εγώ από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι προς κάτι τέτοιο αντιστοιχεί.
Δεν ξέρω τι εννοείς με το αν γίνεται, το να βγάζει κάποιος 2 προπονήσεις μια δύναμης μια failure την εβδομάδα για την ίδια μυική ομάδα(για ίδιους μύες μιλάω) και μάλιστα σωστά τεχνικά αλλά και με κέρδη ? Το να τις βγάζει απλά ανεξαρτήτου αποτελέσματος ή κερδών ? Δεν ξέρω και τι ... τέσπα.

Αρχικά να πω ότι προγράμμα/μέθοδοι προπόνησης υπάρχουν ένα σωρό, δεν σημαίνει ότι λειτουργούν και μάλιστα αποτελεσματικά τόσο στα κέρδη όσο και στην διάρκειά τους.
Η HST για πολλά μέλη σε ξένα φόρουμς αποδείχτηκε μπαρούφα, πιο πολύ για PL κάνει παρά για ΒΒ.
Για την μέθοδο του Lyle Mcdonald, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γτ ονομαστικά την γνωρίζω και δεν την έχω ψάξει περαιτέρω.
Όσον αφορά την DC τα κλασσικά 2 ή 3 μερών σπλιτ RP δεν έχουν μέσα στην εβδομάδα 2 φορές κάποια μυική ομάδα. Και όταν εννοώ μυική ομάδα μην μου πεις για διαχωρισμούς τύπου back width & thickness ή ώμοι (μπροστά & πλάγιο κεφάλι) & πίσω. Διαφορετικές ασκήσεις για διαφορετικούς μύες, παρόλο που ανήκουν στην ίδια μυική.

Κοίτα αν είναι να παίξουμε με τις λέξεις, βαριέμαι :green:
Αν εξαιρέσουμε την θεωρία περί ζεστάματος failure ή όχι προπόνηση επηρεάζει το CNS, το πόσο εξαρτάται, άρα παρατράγουδα μην λέμε, ή μιλάμε για ζέσταμα type προπόνηση ή όχι :green:

sogoku
10-09-10, 01:21
σου απαντησαμε πιο πανω αλλα μαλλον δεν τα κοιτας

και τι λογικη ειναι αυτη ?
σε 5 μερες 2 φορες?
δηλ αν εισαι πιασμενος εσυ θα πας για προπονηση απλα και μονο για να τα κανεις 2 φορες?



Ρε αγορινα αλλο ρωταω μην μπερδευεσαι και μη εισαι επιθετικος χαλαρωσε.Ποιος σου ειπς οτι θα ειμαι πιασμενος και ποιος σου ειπε οτι αυτο που λεω ειναι τοσωστο?
Δοκιμαζω και βλεπω αν κανω δευτερα στηθος πεμπτη δεν νομιζω να ειμαι πιασμενος που θα κανω μια πιο ελαφρια προπονα στηθους.Βλεπω και δοκιμαζω

Devil
10-09-10, 10:15
Όσον αφορά το buffer εγώ από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι προς κάτι τέτοιο αντιστοιχεί.

σορρυ ψηλε λαθος διατυπωση

Δεν ξέρω τι εννοείς με το αν γίνεται, το να βγάζει κάποιος 2 προπονήσεις μια δύναμης μια failure την εβδομάδα για την ίδια μυική ομάδα(για ίδιους μύες μιλάω) και μάλιστα σωστά τεχνικά αλλά και με κέρδη ? Το να τις βγάζει απλά ανεξαρτήτου αποτελέσματος ή κερδών ? Δεν ξέρω και τι ... τέσπα.

μην κολλας στην δυναμη και στο failure γενικα σου μιλαω για 2 προπονησεις μιας μυικης ομαδας σε 1 εβδομαδα
αν ηταν και οι 2 failure?(για να το κανουμε πιο bb το προγραμμα)
δεν νομιζω οτι θα ειχε καμια διαφορα
περα τις πρωτης αντε και τις δευτερης εβδομαδας μετα μπορεις να προσαρμοστεις στην συχνοτητα τις προπονησεις
κερδη... τα βλεπεις αν εχεις κερδη το κρατας αν δεν εχεις το στελνεις...
απο τα περισσοτερα log που εχω δει δουλευουν (ασχετος αν ειναι νατουραλ η' οχι)


Αρχικά να πω ότι προγράμμα/μέθοδοι προπόνησης υπάρχουν ένα σωρό, δεν σημαίνει ότι λειτουργούν και μάλιστα αποτελεσματικά τόσο στα κέρδη όσο και στην διάρκειά τους.

αυτο το βλεπεις πρωτα στα χαρτια και μετα στο gym

Η HST για πολλά μέλη σε ξένα φόρουμς αποδείχτηκε μπαρούφα, πιο πολύ για PL κάνει παρά για ΒΒ.

δεν συμαινει οτι δεν ειχαν κερδη σε μαζα και δυναμη

Για την μέθοδο του Lyle Mcdonald, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γτ ονομαστικά την γνωρίζω και δεν την έχω ψάξει περαιτέρω.

οκ, μπορει να την ποσταρω σε καποια φαση
σε γενικες γραμμες ειναι 3/4 lower-upper την εβδομαδα

Όσον αφορά την DC τα κλασσικά 2 ή 3 μερών σπλιτ RP δεν έχουν μέσα στην εβδομάδα 2 φορές κάποια μυική ομάδα. Και όταν εννοώ μυική ομάδα μην μου πεις για διαχωρισμούς τύπου back width & thickness ή ώμοι (μπροστά & πλάγιο κεφάλι) & πίσω. Διαφορετικές ασκήσεις για διαφορετικούς μύες, παρόλο που ανήκουν στην ίδια μυική.

εχουν, οι μερες ειναι 2, το ενα σπλιτ ειναι 3 φορες την εβδομαδα και το αλλο 4
ασχετος αν εχουν διαφορετικες ασκησεις
πχ στηθος bench-incl.bench-declin.bench

Κοίτα αν είναι να παίξουμε με τις λέξεις, βαριέμαι :green:

δηλαδη????

Αν εξαιρέσουμε την θεωρία περί ζεστάματος failure ή όχι προπόνηση επηρεάζει το CNS, το πόσο εξαρτάται, άρα παρατράγουδα μην λέμε, ή μιλάμε για ζέσταμα type προπόνηση ή όχι :green:

οπα wait
τι ειναι το ζεσταμα type?
αν εννοεις το buffer δοκιμασε ενα 7Χ3 85%RM και μετα μιλαμε για ζεσταμα
το cns ναι το ειπα οτι το επηρεαζει αλλα το θεμα ειναι ποσο?
αλλο ειναι το να βγαζεις οφφ το cns με επαναληψεις στο failure και μετα απο αυτο και αλλο να εχεις συγκεκριμενο προγραμματισμο με σταθερη ανοδο των κιλων και ουτε μια ρεπ στο failure...

The Rock
10-09-10, 12:16
οπα wait
τι ειναι το ζεσταμα type?
αν εννοεις το buffer δοκιμασε ενα 7Χ3 85%RM και μετα μιλαμε για ζεσταμα
το cns ναι το ειπα οτι το επηρεαζει αλλα το θεμα ειναι ποσο?
αλλο ειναι το να βγαζεις οφφ το cns με επαναληψεις στο failure και μετα απο αυτο και αλλο να εχεις συγκεκριμενο προγραμματισμο με σταθερη ανοδο των κιλων και ουτε μια ρεπ στο failure...
My bad:green:
Κοίτα γτ επαναλαμβανόμαστε χωρίς λόγο, θεωρώ δύσκολο από κάθε άποψη την εκγύμναση της ίδια μυικής ομάδας(και ίδιων μυών αυτής) 2 φορές μέσα στην εβδομάδα, λαμβάνοντας υπόψη ότι η 1η θα είναι failure και η άλλη δύναμη ή και failure σύμφωνα με τα λεγόμενά σου θεωρώ ότι τεχνικά δεν βγαίνει και μόνο θα μπλέξει η ανάρρωση του σώματος, αφού το ΚΝΣ θα χαζέψει.

Εγώ απλά όσον αφορά το σχόλια σου περι χαρτιών να πω ότι από όλα τα προγράμμα τα που έχουν γει κατακαιρούς, πλην το κλασσικό πυραμίδα με διαφόρες τεχνικές μέσα και και και, η HIT & η DC είναι οι μόνες που είχαν αποτέλεσμα σε κόσμο σε φόρουμς περισσότερο από όλες τις άλλες.

HST: Μα αυτό εννοώ μπαρούφα, όχι τόσο στα κέρδη όσο στο ότι αυξήθηκε η δύναμη, με βασικό σχόλιο ότι δεν κάνει τόσο για ΒΒ.

L.M. Ντάξει αν θες πόσταρε το τι να πώ :green:

Το ζέσταμα type είναι χιουμοράκι πραφανώς, μου ρθε καπάκι στο μυαλό και λέω να μαστε :green:

Όπως είπα και πριν ότι και να παίξεις είτε αυτό είναι για δύναμη είτε για ΒΒ(ή failure ή 75% Rm, το θέμα είναι ότι αποτελούν στρεσσάρισμα εξτρά με αμφιβόλου αποτελεσματικότητα όσον αφορά τα κέρδη γιατί σου εξήγησα παραπάνω το σκηνικό με την πρόκληση.
Το πόσο το επηρεάζει προφανώς δεν μπορώ να το γνωρίζω αν υπάρχει κάποια έρευνα δεν γνωρίζω γιατί στο προκείμενο θέμα δεν έπαιξα με αυτό το στυλ της έρευνας. Παρόλα αυτά μια προπόνηση ανεξαρτήτου τι είδους είναι εφόσον είναι πάνω από την μετριότητα και πολύ πάνω να προσθέσω σύμφωνα με αυτά που προτείνεις, θα αποτελέσουν αναμφίβολλα στρες στο ΚΝΣ και θα παίζουν σημαντικό παράγοντα στην συνολική αποκατάσταση του οργανισμού και στις περεταίρω επιδόσεις εφόσον μίλησες ότι προπονήσεις όπως αυτές που ανέφερες μπορούν να γίνουν και για μια Α χρονική περίοδο.

sogoku
10-09-10, 12:20
παντα βαθυ ανεξαρτητα το προγραμμα γτ πιανει ολο το ποδι και ειναι πιο ασφαλες για το γονατο...


Αυτο δεν ειναι κανονας.Αν κοπανιεσαι λαθος στα καθισματα εστω και με με πολυ λιγο λυγισμα μπορεις να κανεις ζημια ενω με σωστο βαθυ οχι τοσο αλλα δεν μπορεις να λες κανε βαθια ειναι πιο ασφαλη.Πιο αποδοτικα ναι πιο ασφαλη ισως υπο προυποθεσεις.

loukiss
10-09-10, 14:58
Αυτο δεν ειναι κανονας.Αν κοπανιεσαι λαθος στα καθισματα εστω και με με πολυ λιγο λυγισμα μπορεις να κανεις ζημια ενω με σωστο βαθυ οχι τοσο αλλα δεν μπορεις να λες κανε βαθια ειναι πιο ασφαλη.Πιο αποδοτικα ναι πιο ασφαλη ισως υπο προυποθεσεις.

ε τοτε οι περισσοτερες ασκησεις αν δν γινονται σωστα ειναι κ αρκετα επικινδυνες....το βαθυ ειναι πολυ πιο βολικο για το γονατο οταν κατεβαινεις κατω κατω ενω οταν σταματας πιο πανω τοτε βαζεις επιπλεον πιεση στο γονατο για να σταθει εκει ....προσωπικα επειδη τ φοβομουνα το βαθυ καθισμα (λανθασμενα βεβαια) το εψαξα πολυ καιρο και απο αυτα π διαβασα αλλα και εφαρμοσα πανω μου συμπαιρανα οτι απαξ και τι κανει οποιοσδηποτε σωστα ειναι πιο ασφαλες και απο biceps curl....για την αποδοση το ξερεισ κ εσυ οπως προανεφερες...για την ασφαλεια ειναι απλα να το κανεις σωστα...και θελει περισσοτερη ευλιγισια την οποια αποκτας (τουλαχιστον εγω ετσι απεκτησα) κανοντας αρχικα λιγα κιλα και πηγαινα οσο πιο κατω μπορουσα .μετα απο λιγες βδομαδες ηρθε απο μονο του

thegravijia
10-09-10, 15:36
αν δυσκολευεστε να πατε χαμηλα στο σκουοντ βαλτε πλακες η κανα ξυλο κατω απο τα πελματα στα ποδια

για τους καινουργιους το λεω -που μπορει ναμην ξερουν

Eddie
10-09-10, 15:44
αν δυσκολευεστε να πατε χαμηλα στο σκουοντ βαλτε πλακες η κανα ξυλο κατω απο τα πελματα στα ποδια

για τους καινουργιους το λεω -που μπορει ναμην ξερουν

Nαι αλλα ετσι θελει μεγαλυτερη προσοχη για να μην φυγετε με τα μουτρα.Επισης με τακο,τα γονατα βγαινουν εξω απ τις μυτες των ποδιων.

sogoku
10-09-10, 15:47
ε τοτε οι περισσοτερες ασκησεις αν δν γινονται σωστα ειναι κ αρκετα επικινδυνες....το βαθυ ειναι πολυ πιο βολικο για το γονατο οταν κατεβαινεις κατω κατω ενω οταν σταματας πιο πανω τοτε βαζεις επιπλεον πιεση στο γονατο για να σταθει εκει ....προσωπικα επειδη τ φοβομουνα το βαθυ καθισμα (λανθασμενα βεβαια) το εψαξα πολυ καιρο και απο αυτα π διαβασα αλλα και εφαρμοσα πανω μου συμπαιρανα οτι απαξ και τι κανει οποιοσδηποτε σωστα ειναι πιο ασφαλες και απο biceps curl....για την αποδοση το ξερεισ κ εσυ οπως προανεφερες...για την ασφαλεια ειναι απλα να το κανεις σωστα...και θελει περισσοτερη ευλιγισια την οποια αποκτας (τουλαχιστον εγω ετσι απεκτησα) κανοντας αρχικα λιγα κιλα και πηγαινα οσο πιο κατω μπορουσα .μετα απο λιγες βδομαδες ηρθε απο μονο του



Συμφωνω απλα δεν μπορεις να λες καντε βαθια και οχι ημι ειναι πιο ασφαλη.

loukiss
10-09-10, 16:03
Συμφωνω απλα δεν μπορεις να λες καντε βαθια και οχι ημι ειναι πιο ασφαλη.

αρα συμφωνουμε οτι αν τ κανεις σωστα το βαθυ ειναι και πιο πρακτικο σε θεμα γυμναστικης αλλα και ασφαλειας...αρκει να γινεται προσεκτικα :thumbup::thumbup:

να ρωτησω τωρα και γω κατι ενας παλιος power lifter στο gym μου μου ειπε καλυτερα για το σκουωτ να φοραω παπουτσια με ενα τακουνακι απο πισω ...εσεις π ασχολειστε κιολας τι λετε?κ ποιος ο λογος...το χω δει κ απο αλλους επαγγελματιες.

Eddie
10-09-10, 16:15
Νομιζω τι ετσι δινεις περισσοτερη εμφαση στους μυες που ειναι χαμηλα,πανω απ το γονατο δλδ.

sogoku
10-09-10, 16:16
αρα συμφωνουμε οτι αν τ κανεις σωστα το βαθυ ειναι και πιο πρακτικο σε θεμα γυμναστικης αλλα και ασφαλειας...αρκει να γινεται προσεκτικα :thumbup::thumbup:

να ρωτησω τωρα και γω κατι ενας παλιος power lifter στο gym μου μου ειπε καλυτερα για το σκουωτ να φοραω παπουτσια με ενα τακουνακι απο πισω ...εσεις π ασχολειστε κιολας τι λετε?κ ποιος ο λογος...το χω δει κ απο αλλους επαγγελματιες.

Εγω βαζω πισω υψωμα για να ειναι το κεντρο βαρους ισορροπημενο και να μην γερνεις μπροστα επιβαρυνοντας γονατα αλλα και για να εστιαζεις καλυτερα στον μυ.

Devil
10-09-10, 22:28
My bad:green:
Κοίτα γτ επαναλαμβανόμαστε χωρίς λόγο, θεωρώ δύσκολο από κάθε άποψη την εκγύμναση της ίδια μυικής ομάδας(και ίδιων μυών αυτής) 2 φορές μέσα στην εβδομάδα, λαμβάνοντας υπόψη ότι η 1η θα είναι failure και η άλλη δύναμη ή και failure σύμφωνα με τα λεγόμενά σου θεωρώ ότι τεχνικά δεν βγαίνει και μόνο θα μπλέξει η ανάρρωση του σώματος, αφού το ΚΝΣ θα χαζέψει.

οκ καλως αλλα ποσες μερες χρειαζετε μια μυικη ομαδα για να αναρωσει???

Εγώ απλά όσον αφορά το σχόλια σου περι χαρτιών να πω ότι από όλα τα προγράμμα τα που έχουν γει κατακαιρούς, πλην το κλασσικό πυραμίδα με διαφόρες τεχνικές μέσα και και και, η HIT & η DC είναι οι μόνες που είχαν αποτέλεσμα σε κόσμο σε φόρουμς περισσότερο από όλες τις άλλες.

HST: Μα αυτό εννοώ μπαρούφα, όχι τόσο στα κέρδη όσο στο ότι αυξήθηκε η δύναμη, με βασικό σχόλιο ότι δεν κάνει τόσο για ΒΒ.

μα η αυξηση της δυναμης ειναι πολυ βασικο κυριως σε νατουραλ αθλητες

L.M. Ντάξει αν θες πόσταρε το τι να πώ :green:

Το ζέσταμα type είναι χιουμοράκι πραφανώς, μου ρθε καπάκι στο μυαλό και λέω να μαστε :green:

:green::green::green::green:

Όπως είπα και πριν ότι και να παίξεις είτε αυτό είναι για δύναμη είτε για ΒΒ(ή failure ή 75% Rm, το θέμα είναι ότι αποτελούν στρεσσάρισμα εξτρά με αμφιβόλου αποτελεσματικότητα όσον αφορά τα κέρδη γιατί σου εξήγησα παραπάνω το σκηνικό με την πρόκληση.
Το πόσο το επηρεάζει προφανώς δεν μπορώ να το γνωρίζω αν υπάρχει κάποια έρευνα δεν γνωρίζω γιατί στο προκείμενο θέμα δεν έπαιξα με αυτό το στυλ της έρευνας. Παρόλα αυτά μια προπόνηση ανεξαρτήτου τι είδους είναι εφόσον είναι πάνω από την μετριότητα και πολύ πάνω να προσθέσω σύμφωνα με αυτά που προτείνεις, θα αποτελέσουν αναμφίβολλα στρες στο ΚΝΣ και θα παίζουν σημαντικό παράγοντα στην συνολική αποκατάσταση του οργανισμού και στις περεταίρω επιδόσεις εφόσον μίλησες ότι προπονήσεις όπως αυτές που ανέφερες μπορούν να γίνουν και για μια Α χρονική περίοδο.

οκ αν πιστευεις οτι θα προκαλουσε παραπανω στρες στο ΚΝΣ και αυτο θα ειχε αποτελσμα μικροτερα στα κερδη

απο εκει και περα θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι λεμε τα ιδια πραγματα σε καθε ποστ
αυτο που πιστευω ειναι οτι εχουμε 2 διαφορετικες οπτικες γωνιες πανω πανω σε αυτο το θεμα
δλδ η δικια σου ειναι περισσοτερο απο την πλευρα ββ ενω η δικια μου οχι και τοσο

αρα δεν νομιζω οτι προκητε να βγαλουμε ακρη:green:

απλα ειναι 2 διφορετικες φιλοσοφιες

Devil
10-09-10, 22:31
αν δυσκολευεστε να πατε χαμηλα στο σκουοντ βαλτε πλακες η κανα ξυλο κατω απο τα πελματα στα ποδια

για τους καινουργιους το λεω -που μπορει ναμην ξερουν

:thumbup::thumbup::thumbup:


Nαι αλλα ετσι θελει μεγαλυτερη προσοχη για να μην φυγετε με τα μουτρα.Επισης με τακο,τα γονατα βγαινουν εξω απ τις μυτες των ποδιων.

οχι απλα κανεις καθησμα προς τα πισω

εχεις μεγαλητερη ισορροπια

αν δεις ολοι οι pl εχουν ειδικα παπουτσια με τακο καπου στα 4cm αν δεν κανω λαθος

loukiss
11-09-10, 00:39
:thumbup::thumbup::thumbup:



οχι απλα κανεις καθησμα προς τα πισω

εχεις μεγαλητερη ισορροπια

αν δεις ολοι οι pl εχουν ειδικα παπουτσια με τακο καπου στα 4cm αν δεν κανω λαθος

ναι κ γω ετσι τ ξερω...απλα δν καταλαβαινα σε τι αποσκοπουσε περα απο ισσοροπια

The Rock
11-09-10, 00:48
οκ αν πιστευεις οτι θα προκαλουσε παραπανω στρες στο ΚΝΣ και αυτο θα ειχε αποτελσμα μικροτερα στα κερδη

απο εκει και περα θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι λεμε τα ιδια πραγματα σε καθε ποστ
αυτο που πιστευω ειναι οτι εχουμε 2 διαφορετικες οπτικες γωνιες πανω πανω σε αυτο το θεμα
δλδ η δικια σου ειναι περισσοτερο απο την πλευρα ββ ενω η δικια μου οχι και τοσο

αρα δεν νομιζω οτι προκητε να βγαλουμε ακρη:green:

απλα ειναι 2 διφορετικες φιλοσοφιες
:green::green::green::green::green::green::green::green::green::green:

loukiss
11-09-10, 01:27
παιδια ξαναρωταω γτ πραγματικα το χω απορια...Στα barbell row (κωπηλατικη με μπαρα ) εχει διαφορα στο τι γυμναζεις οταν οι αντιχειρες κοιτανε εξω και οι αγκωνες κολλητα στο σωμα ή μεσα και οι αγκωνες να μην ακουμπανε???οταν οι αντιχειρες ειναι εξω μπορω να κανω πολυ περισσοτερα κιλα....

geo28
11-09-10, 02:37
Εγω ξερω στη κωπιλατικη με μπαρα οι αγκωνες πρεπει να ρχονται σ επαφη με τα πλευρα κατα τη κινηση,δλδ να ναι κολλητα με το σωμα..

ioannis1
11-09-10, 23:22
ενα καλο σαιτ για ασκησεις ειναι αυτο
http://www.bodybuilding.com/exercises/list/muscle/selected/abdominals

beefmeup
11-09-10, 23:28
παιδια ξαναρωταω γτ πραγματικα το χω απορια...Στα barbell row (κωπηλατικη με μπαρα ) εχει διαφορα στο τι γυμναζεις οταν οι αντιχειρες κοιτανε εξω και οι αγκωνες κολλητα στο σωμα ή μεσα και οι αγκωνες να μην ακουμπανε???οταν οι αντιχειρες ειναι εξω μπορω να κανω πολυ περισσοτερα κιλα....

διαφορετικη γωνια..


Εγω ξερω στη κωπιλατικη με μπαρα οι αγκωνες πρεπει να ρχονται σ επαφη με τα πλευρα κατα τη κινηση,δλδ να ναι κολλητα με το σωμα..

εδω εχε υποψιν σου το ανοιγμα της λαβης σου.αν πιανεις την μπαρα με μεγαλο ανοιγμα πιανουν οι εσωτερικοι μυς της πλατης(κεντρο).
αν την πιανεις με μικρο ανοιγμα πιανουν οι εξωτερικοι(φτερα).
το ιδιο ισχυει κ για κοπηλατικη σε μηχανημα.ανοιχτη λαβη,πιανει εσωτερικα,κλειστη εξωτερικα.
καλο ειναι να εναλασεις λαβες,κ γωνιες ειδικα για πλατη.


.

loukiss
11-09-10, 23:42
δλδ εγω π θελω να πιασω τους εσωτερικους μυς και την πυκνοτητα της πλατης θεωρωντας το ανοιγμα της πλατης μου ικανοποιητικο να το κανω με μεγαλο ανοιγμα?

beefmeup
11-09-10, 23:51
δλδ εγω π θελω να πιασω τους εσωτερικους μυς και την πυκνοτητα της πλατης θεωρωντας το ανοιγμα της πλατης μου ικανοποιητικο να το κανω με μεγαλο ανοιγμα?

ναι.

αν το δοκιμασεις θα καταλαβεις τι εννοω.

loukiss
12-09-10, 00:08
παντως το στανταρ ειναι οτι θα πεσω στην ασκηση γυρω στα 10 κιλα >.< ειναι εμφανεστατη η διαφορα δυσκολευομαι πλ περισσοτερο...

beefmeup
12-09-10, 00:09
παντως το στανταρ ειναι οτι θα πεσω στην ασκηση γυρω στα 10 κιλα >.< ειναι εμφανεστατη η διαφορα δυσκολευομαι πλ περισσοτερο...

μην σε απασχολει αυτο.απλα να ξερεις με τι τραβας(το εσωτερικο της πλατης κυριως κ οχι με τα χερια σου)

loukiss
12-09-10, 00:11
με τι κλιση το προτεινεις για να πιανει κ εκει πανω...45 μοιρες ειναι το ιδανικο απ οτι εχω ακουσει?

beefmeup
12-09-10, 00:15
με τι κλιση το προτεινεις για να πιανει κ εκει πανω...45 μοιρες ειναι το ιδανικο απ οτι εχω ακουσει?

αυτο συνηθιζετε,αλλα καλο ειναι αν μπορεις να αλλαζεις γωνιες,λαβες κλπ..αλλα θελει προσοχη με την μεση.

κ αν θες γιαυτο που λες δοκιμασε κ αναποδο πεκ ντεκ,με κλειστους(οχι τεντωμενους)αγκωνες.

loukiss
12-09-10, 00:19
τελεια χαιρομαι π τα ξεκαθαρισα αυτα...ευχαριστω μαν .

noz1989
12-09-10, 14:33
αυτο συνηθιζετε,αλλα καλο ειναι αν μπορεις να αλλαζεις γωνιες,λαβες κλπ..αλλα θελει προσοχη με την μεση.

κ αν θες γιαυτο που λες δοκιμασε κ αναποδο πεκ ντεκ,με κλειστους(οχι τεντωμενους)αγκωνες.

οι αγκωνες να κοιτανε κατω?

Luffy
12-09-10, 14:40
τελικα οι αρσεις θανατου ειναι για πλατη η για ποδια? επισης επηρεαζουν το υψος στην αναπτυξη;

loukiss
12-09-10, 14:47
τελικα οι αρσεις θανατου ειναι για πλατη η για ποδια? επισης επηρεαζουν το υψος στην αναπτυξη;

οι αρσεις θανατου δυναμωνουν πολυ την πλατη,γυμναζουν κυριως το κατω μερος της ,και τα ποδια δικεφαλα και τετρακεφαλα λιγοτερα μεν απο full squat αλλα τα γυμναζει..

just chris
12-09-10, 15:25
ενα καλο σαιτ για ασκησεις ειναι αυτο
http://www.bodybuilding.com/exercises/list/muscle/selected/abdominals

εγραψες!!!!!!!!!εχει μπει ηδη στους σελιδοδεικτες!!!!!:toast::toast::clap:

hOMeR4
12-09-10, 21:23
Για σας παιδια,εχω μερικες αποριες και θα ηθελα να ρωτησω...
Παω γυμνασ. εδω και 4 μηνες αλλα,τωρα λογο χειμωνα δεν θα εχω τον ιδιο χρωνο οποτε θελω να αλαξω το προγραμ. μου...
Αλλα δεν ξερω πως να βολεψω τις ημερες μου...:banghead:
Ωποτε ηθελα να ρωτισο αμα κανω ενα προγραμμα καπος ετσι..
Δευτ:Στηθος-Αεροβια , Τριτ:Πλατη-Αεροβια , Πεμπ:Χερια-Αεροβια , Παρα:Ομη-Αεροβια και Σαβ:Ποδια-Αεροβια

Θα εχω αποτελεσματα η λογω του οτι ολα ειναι απο μια φορα δεν θα εχω τα αποτελεσματα που θελω...

KATERINI 144
12-09-10, 21:39
το θέμα μετακινήθηκε εδω.




Θα εχω αποτελεσματα η λογω του οτι ολα ειναι απο μια φορα δεν θα εχω τα αποτελεσματα που θελω...το 90% όσων κανουν ββ μια φορα τη βδομάδα γυμναζουν το καθε μερος του σώματος, δεν εχεις προβλημα.

Montews
13-09-10, 20:47
Παιδια καλημερα,μια ερωτιση θα ηθελα
Κανω το προγραμμα 5χ5 και επειδη ειναι προγραμμα για ενδυναμωση δεν ακουμπαω την μπαρα στο στηθος.Παρολα αυτα το στηθος γυμναζεται καθολου?

Ευχαριστω και για οσες αποριες μου εχετε λυσει μεχρι τωρα καθως λογω ηλικιας(14)δεν γνωριζω και παρα πολλα

Devil
13-09-10, 21:43
ποιο 5x5 ?

μπαρα για ποιο λογο δεν ακοουμπαει στηθος?

μηπως εισαι λιγο μικρος?????????

beefmeup
13-09-10, 21:46
ποιο 5x5 ?

μπαρα για ποιο λογο δεν ακοουμπαει στηθος?

μηπως εισαι λιγο μικρος?????????

δλδ να ακουμπαει λες??

Montews
13-09-10, 22:13
απλα μου ειπε ο γυμναστης οτι επειδη κανω προγραμμα δυναμης δεν ειναι απαραιτητο να ακουμπαει στηθος η μπαρα,οτι τοτε παει πιο πολυ σε ασκηση απομονωσης

Devil
13-09-10, 22:19
δλδ να ακουμπαει λες??


απλα μου ειπε ο γυμναστης οτι επειδη κανω προγραμμα δυναμης δεν ειναι απαραιτητο να ακουμπαει στηθος η μπαρα,οτι τοτε παει πιο πολυ σε ασκηση απομονωσης

σε προγραμμα δυναμης ειναι που θα πρεπει να ακουμπαει

beef κοιτα αν πας για δυναμη την θες σωστα την τεχνικη αλλιως δεν σε ενδιαφερει και τοσο

αλλα καλο ειναι να ακουμπαει

δοκιμασε 4/1/Χ/1 οπου 4σεκ ειναι η αρνητικη, 1σεκ pause στο στηθος, εκρηκτικη θετικη και ενα σεκ pause επανω ....

adior
14-09-10, 18:13
καλησπερα, σαν νεοσ στο φορουμ κ γω θα κανω δυο ερωτισουλες.

σε ποσουσ παλμουσ αρχιζουμε να καιμε λιπος?

κ δευτερη : κανω καθε μερα διαδρομο σε ολεσ τισ κλισεισ , μια τρεχιμο, και μια γριγορο βαδιν. το κανω αυτο καθε μερα. ειναι καλο για παρουν τα ποδια μου λιγο πρηξιμο η ισωσ ηταν καλιτερα μερα παρα μερα?

thnks in advance.

nektarios_2
14-09-10, 19:14
γιατι οταν κανω γυμναστικι τα χερια μ μεγαλονουν και μετα ξαναερχοντε στο κανονικο τους επιπεδο ποιοα ωρα της μερασ μεγαλονουν τα χερια :turtle::P

Devil
14-09-10, 20:31
γιατι οταν κανω γυμναστικι τα χερια μ μεγαλονουν και μετα ξαναερχοντε στο κανονικο τους επιπεδο ποιοα ωρα της μερασ μεγαλονουν τα χερια :turtle::P

εεεε???

σοβαρα μιλας η' κανεις πλακα???

nektarios_2
14-09-10, 23:19
na rotiso τα χερια μ οταν κανο γθμναστικι μεγαλονοθν οταν τελιοσο ξανα γινονται οποσ πριν ποτε μεγαλονοθν τα χερια!!!:turtle:

loukiss
14-09-10, 23:20
μηπως μιλαει για πρηξιμο απλο??? λογικα.....

Devil
14-09-10, 23:23
na rotiso τα χερια μ οταν κανο γθμναστικι μεγαλονοθν οταν τελιοσο ξανα γινονται οποσ πριν ποτε μεγαλονοθν τα χερια!!!:turtle:


μηπως μιλαει για πρηξιμο απλο??? λογικα.....

μαλλον για pump μιλαει

τα χερια σου μεγαλωνουν σιγα σιγα οσο θα αναιβαζεις κιλα στις ασκησεις

Αντωνης
15-09-10, 19:42
Kαλησπερα παιδες,μια ερωτηση οι κοιλιακοι/ραχαιοι οπως και ολες οι αλλες οι μυικες ομαδες δεν θελουν 72 ωρες για να αναρρωσουν?Γιατι σε ολα τα προγραμματα βλεπω στο τελος καθε προπονητικης ημερας κοιλιακους και ραχαιους

loukiss
15-09-10, 21:00
ειναι κοινως αποδεχτο πως τους κοιλιακους ειτε θα τους γυμναζεις 3 φορες την εβδομαδα γυρω στις 25 ρεπσ την φορα 3 σετ (δλδ χαμηλα κιλα) ειτε 1 φορα την βδομαδα με υψηλα κιλα λιγες επαναληψεις....και θα ρωτησεις ... ποιο ειναι το ιδανικοτερο??? well... το ιδανικοτερο για τον οργανισμο σ θα το βρεις εσυ....κανε αρχικα το ενα μετα το αλλο...για μενα το καλυτερο να κανεις απ ολα...δλδ για ενα διαστημα το ενα για ενα διαστημα το αλλο.....

Αντωνης
15-09-10, 21:09
Eυχαριστω loukiss για την απαντηση!!!Και φανταζομαι για τις 3 φορες δεν εννοεις και τις 3 μερες ροκανισματα,αλλα καθε μερα διαφορετικες οπως ασκησεις πλαγιων κοιλιακων,αρσεις ποδιων κτλ ετσι?

nasos
16-09-10, 20:55
ρε παιδια το να γυμναζουμε 2 φορες την εβδομαδα την ιδια μυικη ομαδα λχ ειναι
too much?θεωρειται υπερπροπονηση?
(αν κ εφοσον κανεις διατροφη,παιρνεις την πρωτεινουλα σου,κοιμασαι καλα κοκ?)
γιατι ακουω στη γυρα καποιους να λενε για 24 με 36 ωρες αποκατασταση μυων κ καποια αλλα παιδια θεωρουν τις 72 ωρες.

pan0z
16-09-10, 21:29
ρε παιδια το να γυμναζουμε 2 φορες την εβδομαδα την ιδια μυικη ομαδα λχ ειναι
too much?θεωρειται υπερπροπονηση?
(αν κ εφοσον κανεις διατροφη,παιρνεις την πρωτεινουλα σου,κοιμασαι καλα κοκ?)
γιατι ακουω στη γυρα καποιους να λενε για 24 με 36 ωρες αποκατασταση μυων κ καποια αλλα παιδια θεωρουν τις 72 ωρες.

ακου πολυ απλα το σωμα σου τιποτα δεν ειναι στανταρ για ολους αν νιωθεις οτι εχεις ξεκουραστει αρκετα απο την πρωτη φορα που την γυμνασες τοτε καντο.

loukiss
16-09-10, 23:40
εξαρταται...αν πας μεχρι αποτυχιας ή οχι πχ....και γενικα το προγραμμα π θα επιλεξεις και κατ'επεκταση ο στοχος σ

Montews
17-09-10, 08:00
Kαλημερα παιδια,μηπως μπορει καποιος να μου δειξει video η' φωτογραφια των ασκησεων 1)εκτασεις στην τροχαλια προς τα κατω και 2)κωπηλατικη στην καθιστη τροχαλια?
Η' απλα να μου πει πως λεγονται στα αγγλικα για να το βρω μονος μου απο κανα youtube

lokoo
17-09-10, 11:13
Οσον αφορα τις ελξεις στο μονοζ. με ανοιχτη λαβη στο MD διαβασα, οτι η πλατη γυμναζεται καλυτερα οταν το ανοιγμα χεριων ειναι λιγο μεγαλυτερο απο αυτο των ωμων και οτι οσο πιο ανοιχτη ειναι η λαβη απο αυτο το σημειο κ μετα τοσο πιο πολυ εμπλεκονται οι ωμοι και λιγοτερο η πλατη.
Επιπροσθετα, οι ελξεις με κλειστη λαβη συμβαλλουν περισσοτερο στην αναπτυξη πλατης απο οτι με ανοιχτη λαβη.
Συμφωνειτε?

loukiss
17-09-10, 15:27
οχι....οσο πιο κλειστα τα κανεις τοσο πιο πολυ εμπλεκονται τα χερια.........το μονο μερος των ωμων που γυμναζεται με Pull ασκησεις ειναι η πισω μοιρα των ωμων..σ αυτο π λες ομως δν θα συμφωνησω δοκιμασε να κανεις μονοζυγο με τερμα ανοιχτη λαβη ...εκει πιανει πολυ περισσοτερο τα φτερα απ οτι με κλειστη λαβη ...γνωμη μ ειναι να κανει κανεις και τα 2 γτ λογο της διαφορετικης φυσης π εχουν αυτες οι ασκησεις πιανουν την πλατη με διαφορετικο τροπο απο αλλη "γωνια" αν θες....

loukiss
17-09-10, 15:40
Kαλημερα παιδια,μηπως μπορει καποιος να μου δειξει video η' φωτογραφια των ασκησεων 1)εκτασεις στην τροχαλια προς τα κατω και 2)κωπηλατικη στην καθιστη τροχαλια?
Η' απλα να μου πει πως λεγονται στα αγγλικα για να το βρω μονος μου απο κανα youtube


1) http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/CBPushdown.html
2)http://www.exrx.net/WeightExercises/BackGeneral/CBSeatedRow.html


Και με την σειρα μου να ρωτησω και γω κατι....χθες εκανα σκουωτ και αρσεις καθολου γαμπες....σημερα οι γαμπες μ ειναι κατα πιασμενες...μηπως το σκουωτ πιανει καθολου και γαμπεσ???και οχι δν σηκωνω καθολου τις φτερνες ή κατι τετοιο ..

nasos
17-09-10, 22:42
ακου πολυ απλα το σωμα σου τιποτα δεν ειναι στανταρ για ολους αν νιωθεις οτι εχεις ξεκουραστει αρκετα απο την πρωτη φορα που την γυμνασες τοτε καντο.
ναι ρε Πανο αυτην την απαντηση περιμενα γιατι ετσι πρπ ενοιωθα.οπως ειπε κ ο λουκης περι στοχων.thanks a million.-

jimmy007
20-09-10, 14:47
οχι....οσο πιο κλειστα τα κανεις τοσο πιο πολυ εμπλεκονται τα χερια.........το μονο μερος των ωμων που γυμναζεται με Pull ασκησεις ειναι η πισω μοιρα των ωμων..σ αυτο π λες ομως δν θα συμφωνησω δοκιμασε να κανεις μονοζυγο με τερμα ανοιχτη λαβη ...εκει πιανει πολυ περισσοτερο τα φτερα απ οτι με κλειστη λαβη ...γνωμη μ ειναι να κανει κανεις και τα 2 γτ λογο της διαφορετικης φυσης π εχουν αυτες οι ασκησεις πιανουν την πλατη με διαφορετικο τροπο απο αλλη "γωνια" αν θες....


Το ίδιο ακριβώς έχω παρατηρήσει και εγώ...:thumbup:

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανένας το εξής πρόγραμμα:
1. Ώμοι-Πλάτη(Super-Sets)
2.Δικέφαλοι-Τρικέφαλοι(Super-Sets)
3.Στήθος
4.Πόδια

Devil
20-09-10, 17:55
Το ίδιο ακριβώς έχω παρατηρήσει και εγώ...:thumbup:

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανένας το εξής πρόγραμμα:
1. Ώμοι-Πλάτη(Super-Sets)
2.Δικέφαλοι-Τρικέφαλοι(Super-Sets)
3.Στήθος
4.Πόδια

στηθος-πλατη super set θες να πεις????

εχω δοκιμασει κατι περιπου σαν αυτο αλλα τελικα δεν μου αρεσουν και τοσο τα superset

Θανασης
26-09-10, 09:37
Παιδια μπορειτε να μου πειτε καμια ασκηση για το κατω μερος του στηθους πλην του κατακλινη παγκου?

thegravijia
26-09-10, 12:08
Παιδια μπορειτε να μου πειτε καμια ασκηση για το κατω μερος του στηθους πλην του κατακλινη παγκου?
βυθισεις
ανοιγματα σε κατακλινη
πιεσεις με αλτηρες κατακλινη

Eddie
26-09-10, 16:05
βυθισεις
ανοιγματα σε κατακλινη
πιεσεις με αλτηρες κατακλινη

+Πουλοβερ.

geo28
26-09-10, 17:19
πειραζει αν βαλω σε πush pull legs προγραμμα αρσεις θανατου κανονικες τη μερα των ποδιων(μετα απο σκουωτ) και ρουμανικες αρσεις τη μερα της πλατης...ειναι υπερβολικο 2 παρραλαγες των αρσεων σε ενα προγραμμα κατα τη γνωμη σας?

sTeLaKoS
26-09-10, 17:22
Το έχεις δοκιμάσει και μπορείς;
Εγώ μετά από 4-5 δυνατά σετ, κουράζομαι και χάνω τη τεχνική.

Μη τραυματιστείς πρόσεχε.

geo28
26-09-10, 17:27
Το έχεις δοκιμάσει και μπορείς;
Εγώ μετά από 4-5 δυνατά σετ, κουράζομαι και χάνω τη τεχνική.

Μη τραυματιστείς πρόσεχε.

οχι δεν εχω ξανακανει και τις δυο αρσεις σ ενα προγραμμα...απλα ελεγα επειδη θα χουν τις περισοτερες φορες 4 μερες διαφορα να το δοκιμαζα..παντως δε ξερω μπορει να ναι και υπερβολικο...δε ξερω μπορει στη μια να μην παιζω με μεγιστα κιλα..

Devil
26-09-10, 18:29
οχι μην τις βαλεις μετα απο squat θα εισαι κομματια για να κανεις αρσεις

βαλτες πρωτη ασκηση την ημερα που κανεις pull

geo28
26-09-10, 18:48
Kai πω λες να χωρεσω και ρουμανικες αρσεις μεσα.?..θελω να την κανω τη θεωρω απ τις καλυτερες ασκιησεις για posterior chain.

Devil
26-09-10, 19:13
Kai πω λες να χωρεσω και ρουμανικες αρσεις μεσα.?..θελω να την κανω τη θεωρω απ τις καλυτερες ασκιησεις για posterior chain.

οπα περιμενε

ρουμανικες με τα ποδια τεντομενα η' κανονικα?

δεν κανεις κανονικο dl??

Luffy
26-09-10, 19:32
H μέση, o κορμός και οι γλουτοι. Οταν όλοι αυτοί οι μύες είναι πιο αδύναμοι απ� όσο πρέπει, δρουν σαν φρένα στο μέγεθος και τη δύναμη των χεριών σου. ισχυει?????

geo28
27-09-10, 13:12
οπα περιμενε

ρουμανικες με τα ποδια τεντομενα η' κανονικα?

δεν κανεις κανονικο dl??

Μα αλλη ασκηση romanian deadlifts kαι αλλη stiff legged...αυτη εδω εννοω ..http://www.youtube.com/watch?v=PnBREGM7pE0...απλα το παω λιγο κατω απ το γονατο και τα ποδια λυγιζουν ελαχιστα...αυτο ειπα,τη μια μερα να κανω κανονικες(στα ποδια) και στις μερες ελξης να κανω ρουμανικες ,που ειναι καθαρα για πλατη....γινεται η ειναι υπερβολικο?

Devil
27-09-10, 14:10
αν κανεις αυτες δεν εχεις θεμα μπορεις να τις βαλεις και μετα το squat

εγω μιλαγα για κανονικο dl http://www.youtube.com/watch?v=Syt7A23YnpA

geo28
27-09-10, 14:12
αν κανεις αυτες δεν εχεις θεμα μπορεις να τις βαλεις και μετα το squat

εγω μιλαγα για κανονικο dl http://www.youtube.com/watch?v=Syt7A23YnpA

μαλλον δε με καταλαβες..ελεγα να βαλω κανονικες αρσεις μετα απο σκουατ στη μερα των ποδιων και ρουμανικες σα πρωτη ασκηση στη μερα της πλατης,..γινετε?

Devil
27-09-10, 14:16
καλητερα να τα βαλεις αναποδα απ οτι λες

κανονικα dls μετα απο squat ειναι πολυ βαρυ

βεβαια εξαρτατε απο τα κιλα και τις ρεπς που θες να χρησιμοποιησεις

geo28
27-09-10, 14:29
κι ας ειναι push pull legs το προγραμμα?μπορω να βαλω τη μερα των ποδιων romanians?

loukiss
27-09-10, 14:34
μαν τις κανονικες αρσεις βαλτες pull , αυτες με τεντωμενο ποδι βαλτες μετα το σκουωτ... και ναι μπορεις να βαλεις τις romanian οπως σ ειπα μετα τ σκουωτ ...καλα στα λεει εκει ο μητσος ..

Devil
27-09-10, 14:36
κι ας ειναι push pull legs το προγραμμα?μπορω να βαλω τη μερα των ποδιων romanians?

αφου χτυπανε και τα ποδια ναι

προσωπικα θα εβαζα μονο τα κλασσικα dls στη μερα pull και τιποτα αλλο

thegravijia
27-09-10, 15:54
τι της θελετε τις αρσεις με τεντομενα ποδια?
να γραμωσετε τους γλουτους??:P

Devil
27-09-10, 15:59
τι της θελετε τις αρσεις με τεντομενα ποδια?
να γραμωσετε τους γλουτους??:P

εστι τους γραμμωνεις ρε gravijia???!!! lol:P

δεν μ αρεσει σαν ασκηση καλητερα dls

thegravijia
27-09-10, 16:01
εστι τους γραμμωνεις ρε gravijia???!!! lol:P

δεν μ αρεσει σαν ασκηση καλητερα dls
εγω δεν την εχω κανει ποτε...:P

προτιμω κανονικες αρσεις :weights:

loukiss
27-09-10, 16:01
χτυπαει περισσοτερο τα μοιριαια δικεφαλα...και ειναι και πιο αμεση ασκηση για τους ραχιαιους..

geo28
27-09-10, 16:02
οι ρουμανικες δεν εχουν παντως καμια σχεση με ποδια,μονο πλατη...

Devil
27-09-10, 16:12
οι ρουμανικες δεν εχουν παντως καμια σχεση με ποδια,μονο πλατη...

δυσκολο να μην παιρνουν και τα ποδια

αλλα αμα τις θες για πλατη γτ δεν κανεις τις κανονικες μονο

beefmeup
27-09-10, 16:14
τι της θελετε τις αρσεις με τεντομενα ποδια?





προτιμω κανονικες αρσεις:weights:

αυτη αν ξερεις τι κανεις εχει τεραστια διαφορα απο αυτη

thegravijia
27-09-10, 16:14
αυτη αν ξερεις τι κανεις εχει τεραστια διαφορα απο αυτη
αυτη τι ακριβως κανει εκτος απο αυτο που ειπα πιο πανω (για γλοτους δηλ)?

geo28
27-09-10, 16:16
δυσκολο να μην παιρνουν και τα ποδια

αλλα αμα τις θες για πλατη γτ δεν κανεις τις κανονικες μονο

οχι δε πιανουν καθολου ποδια ,αμα το ψαξεις και βν δεις την κινηση της ασκησης..βασικα σε αυτη με ευνοει και το σωματοτυπο μου και φορτωνω πολλα κιλα σε σχεση με τς κανονικες αρσεις...και ελεγα να κανω και αρσεις κανονικες για να χω και αλλη μια βαρια ασκηση για ποδια (πλην των σκουωτ)/

Devil
27-09-10, 16:19
τοτε βγαλε εντελος αυτες και βαλε κανονικες αρσεις στη μερα pull και βαλε και κατι αλλο για τα ποδια στη μερα leg

geo28
27-09-10, 16:21
τοτε βγαλε εντελος αυτες και βαλε κανονικες αρσεις στη μερα pull και βαλε και κατι αλλο για τα ποδια στη μερα leg

αρα ακυρο να τς βαλω και τς 2 ε? για ποδια τι να βαλω,πλην σκουωτ(κανω σπιτι και δεν εχω πρεσσες και τετοια.)

Devil
27-09-10, 16:25
glut ham raise και lunges

beefmeup
27-09-10, 16:28
τι της θελετε τις αρσεις με τεντομενα ποδια?
να γραμωσετε τους γλουτους??:Pποιος ηρθε??δλδ τους γλουτους ετσι τους γραμμωνεις εσυ??


χτυπαει περισσοτερο τα μοιριαια δικεφαλα...και ειναι και πιο αμεση ασκηση για τους ραχιαιους..

σου απαντησε ο λουκις.

loukiss
27-09-10, 18:09
οχι δε πιανουν καθολου ποδια ,αμα το ψαξεις και βν δεις την κινηση της ασκησης..βασικα σε αυτη με ευνοει και το σωματοτυπο μου και φορτωνω πολλα κιλα σε σχεση με τς κανονικες αρσεις...και ελεγα να κανω και αρσεις κανονικες για να χω και αλλη μια βαρια ασκηση για ποδια (πλην των σκουωτ)/

ποιος ηρθε?? φιλε μου κατι λαθος κανεις / εψαξες...την ασκηση την εκανα και γω και θεωρειται απ τις τοπ για lower back και κυριως για μοιριαια δικεφαλα....

Και ενα τιπ: τα ποδια δν ειναι τελειως τεντωμενα αλλα και ελαχιστα λυγισμενα...

geo28
27-09-10, 20:06
ποιος ηρθε?? φιλε μου κατι λαθος κανεις / εψαξες...την ασκηση την εκανα και γω και θεωρειται απ τις τοπ για lower back και κυριως για μοιριαια δικεφαλα....

Και ενα τιπ: τα ποδια δν ειναι τελειως τεντωμενα αλλα και ελαχιστα λυγισμενα...

Kaνενας δεν ηρθε φιλε μου.... καθαρα ασκγηση για posterior chain ,μονο πλατη τπτ αλλο.. αλλη ασκηση ξαναλεμε η stiff legged deadlifts kai allh h romanian deadlifts,,esy αναφερεσαι στη stiff legged μαλλον..

Αντωνης
28-09-10, 20:09
Παιδια τα ανοιγματα με αλτηρες(στηθος)ποιο ακριβως μερος γυμναζουν που δεν το γυμναζουν ο οριζοντιος,επικλινης,κατακλινης?Μηπως ειναι περιττο για μενα που ειμαι σχετικα αρχαριος(4 μηνες gym) να κανω 4 ασκησεις για στηθος?

Devil
29-09-10, 04:08
ειναι λιγο περιτο

αν δεν εχεις αρκετα κιλα παγκο

δεν νομιζω οτι αξιζει

mekefi
29-09-10, 04:19
ειναι λιγο περιτο

αν δεν εχεις αρκετα κιλα παγκο

δεν νομιζω οτι αξιζει

α????

Devil
29-09-10, 12:48
α????

ε???:green:

mekefi
29-09-10, 13:37
ε???:green:

(ν)χαα..

Devil
30-09-10, 05:54
(ν)χαα..

μουχαχαχα:P

jessie pavelka
02-10-10, 23:43
παιδια η ασκηση pullover γινεται και με παγκο επικλινη με καλωδιο? το εχει επιχειρησει κανεις γτ στο gym που παω δεν εχει τετοιο μηχανημα.. και τελικα γυμναζει στηθος ή πλατη? για περισσοτερο ογκο στο μεσα και πανω μερος του στηθους τι πρεπει να προσεξω? καλα τα pec flies αλλα δεν βλεπω και τρομερα αποτελεσματα... καποια tips για καλυτερη τεχνικη? ευχαριστω.

Eddie
02-10-10, 23:47
παιδια η ασκηση pullover γινεται και με παγκο επικλινη με καλωδιο? το εχει επιχειρησει κανεις γτ στο gym που παω δεν εχει τετοιο μηχανημα.. και τελικα γυμναζει στηθος ή πλατη? για περισσοτερο ογκο στο μεσα και πανω μερος του στηθους τι πρεπει να προσεξω? καλα τα pec flies αλλα δεν βλεπω και τρομερα αποτελεσματα... καποια tips για καλυτερη τεχνικη? ευχαριστω.

Οπως θες γινεται,η κινηση ειναι μια.Σε επικληνη με καλωδιο δεν εχω κανει,αλλα εχω δοκιμασει σε επικληνη 25* με αλτηρα και με επιασε καλα.Γυμναζει και στηθος και πλατη,αναλογως την τεχνικη.

Αν θες ογκο εκει μεσα,καλα θα ηταν να βαλεις επικληνεις πιεσεις με μπαρα με κλειστη λαβη,λιγο πιο κλειστη απ το ανοιγμα των ωμων και επικληνεις αλτηρες παλι με μια πιο μαζεμενη κινηση απ οτι συνηθως,δλδ οι αλτηρες να κατεβαινουν κοντα στο σωμα.

kafros gate 7
04-10-10, 14:31
παιδια να σας ρωτησω...τις μερες που ταλαιπωρειστε απο μια ιωση πατε γυμναστηριο?εχω εδω και 3 μερες μια γριπη αλλα αισθανομαι οτι μπορω να παω γυμναστηριο.πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να κατσω να ξεκουραστω μια εβδομαδα?

Eddie
04-10-10, 14:53
παιδια να σας ρωτησω...τις μερες που ταλαιπωρειστε απο μια ιωση πατε γυμναστηριο?εχω εδω και 3 μερες μια γριπη αλλα αισθανομαι οτι μπορω να παω γυμναστηριο.πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να κατσω να ξεκουραστω μια εβδομαδα?

Θα πρεπει να κατσεις μεχρι να καταλαβεις οτι εισαι 100% ετοιμος και εχεις αναρρωσει πληρως.Μπορει να ειναι 3 μερες μπορει και 10!Παντως καλο ειναι να μην πηγαινεις γυμναστηριο οταν εισαι εστω και λιγο αρρωστος γιατι το ανοσοποιητικο σου ειναι πεσμενο και μπορει να γινεις χειροτερα.

kaftosomos
04-10-10, 16:52
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα την αποψη καποιων εμπειρων στο εξης...

καταρχην ειμαι 96κιλα 1.86 υψος και περιπου 20%bf. Και γυμναζομαι 5 χρονια.
Σε μια παροδο 3 μηνων θα ηθελα να δυναμωσω σε στηθος,χερια,ωμους,πλατη.
Πως να το χωρισω ωστε να γινει σταδιακα και να μη παθω κανα τραυματισμο σε κανα τενοντα ή καπου αλλου;

π.χ. Το πρωτο μηνα,πρωτη βδομαδα αυξηση δυναμης στον ισιο παγκο στηθος.
Την επομενη βδομαδα αυξηση δυναμης στη πλατη.
Την επομενη απλα συντηρηση των νεων κιλων.
Την επομενη αυξηση στα τρικεφαλα.
Το δευτερο μηνα πρωτη βδομαδα αυξηση στους ωμους
Επομενη βδομαδα συντηρηση νεων κιλων
κτλ κτλ

ρωταω επειδη την εχω πατησει ηδη 2 φορες και γιαυτο θελω την αποψη απο πολυ εμπειρο ατομο.

kaftosomos
05-10-10, 10:54
Κανεις δε ξερει ρε παιδια;;;

GEORGEXX1
05-10-10, 10:58
γινε λιγο πιο σαφης αν θες
θα κανεις για μια εβδομαδα μια μυικη ομαδα;;
και αν ναι για πες μας τη ασκησεις θα κανεις καθε μερα;;

GiannhsLar
05-10-10, 11:34
δλδ... βδομαδα με βδομαδα θα μενουν η υπολοιπες μυικες ομαδες εξω εαν καταλαβα καλα... οχι, μην το κανεις.

kaftosomos
05-10-10, 16:05
Οχι ρε παιδια, θα κανω καθε βδομαδα κανονικα το προγραμμα μου

π.χ. Δευτερα Στηθος-τρικεφ
τεταρτη Ποδια-ωμους
Παρασκευη πλατη-δικεφ

Και θελω να ανεβασω κιλα σιγα σιγα σε ΟΛΕΣ τισ παραπανω μυικες ομαδες σε παροδο 3 μηνων. Πως προτεινετε να γινει;

Π.χ. οταν οταν ανεβασω δυναμη στο παγκο, να ανεβασω ταυτοχρονα την ιδια μερα και στα τρικεφαλα ή καλυτερα την επομενη βδομαδα;
ή μηπως πρεπει πρωτα να ανεβασω κιλα σε τρικεφ και ωμους και την επομενη βδομαδα να δοκιμασω να αυξησω τον παγκο;

loukiss
05-10-10, 18:43
ανεβαζεις οσο περισσοτερο μπορεις την ενταση ειτε εχει να κανει με κιλα, ειτε με σετσ , ειτε με ρεπς ειτε με μικροτερα διαλειματα.... δν υπαρχει πρεπει εκτος κ αν ακολουθεις καποιο συγκεκριμενο συστημα κατι π δν κανεις,...και μην σκεφτεσαι σημερα θα αυξησω παγκο...σκεψου σημερα θα αυξησω γενικα σ ολα...

kaftosomos
05-10-10, 19:53
Ναι οκ απλα ρωταω αν υπαρχει κανα τιπ για βελτιστα αποτελεσματα γιαυτην την φαησ που θελω να δυναμωσω παντου...
π.χ. πρωτα να δωσω εμφαση να δυναμωσουν τρικεφαλοι-ωμοι και μετα στηθος.

GEORGEXX1
05-10-10, 20:26
Ναι τωρα καταλαβα τη ενοεις,και εχεις δικιο ετσι οπως το θετεις,π.χ για να κανεις ποδια,και πλατη πρεπει να εχεις δυνατη μεση,απο την αλη ομως σκεψου οτι η καθε μυικη ομαδα εχει αντιστροφα την δικη της δυναμικη λογω του μεγεθους της, αν περνεις 50 κιλα στην μπαρα για δικεφαλα δεν σημαινει οτι θα παρεις και πολα κιλα στην μπαρα για πλατη λογω δυναμης των χεριων.
Η δικη μου γνωμη ειναι να κανεις την καθε ομαδα ξεχωριστα και να ξεκινησεις με το 60% απο τα μεγιστα που μπορεις να σηκωσεις σε καθε ασκηση κανωντας πολες επαναληψεις(12-15).

kaftosomos
05-10-10, 21:55
Η δικη μου γνωμη ειναι να κανεις την καθε ομαδα ξεχωριστα

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις. ενα π.χ. please?

GEORGEXX1
06-10-10, 11:27
Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις. ενα π.χ. please?

Δ-στηθος
Τ-πλατη
Τ-ομοι
Π-χερια
Π-ποδια

για μενα αυτο ειναι το πιο καλο προγραμμα,αφου σου επιτρεπει να επικεντρωνεσαι σε μια μυικη ομαδα την φορα και να την φτανεις στα ορια.

skiadis
08-10-10, 10:08
μπορει καποιος να να μου πει την διαφορα αναμεσα στο superset και στο δισετ αν υπαρχει?
ευχαριστω

thegravijia
08-10-10, 13:11
^^το ιδιο ειναι

thegravijia
08-10-10, 13:12
μπορει καποιος να μου πει λιγα πραγματα για την προπονηση MAX-OT
?

noz1989
08-10-10, 14:24
μπορει καποιος να μου πει λιγα πραγματα για την προπονηση MAX-OT
?

1 σημειο την φορα
6-9 σετ
4-6 reps
2-3 lepta rest

Αυτα πολυ γενικα!!

Για details διαβασε το βιβλιο..

Eddie
08-10-10, 15:34
μπορει καποιος να να μου πει την διαφορα αναμεσα στο superset και στο δισετ αν υπαρχει?
ευχαριστω


^^το ιδιο ειναι

Εισαι σιγουρος οτι ειναι το ιδιο?

Εχω την εντυπωση οτι super set λεγονται τα σετ μεταξυ ανταγωνιστων μυικων ομαδων και δισετ της ιδιας μυικης ομαδας.

The Rock
08-10-10, 16:01
Εισαι σιγουρος οτι ειναι το ιδιο?

Εχω την εντυπωση οτι super set λεγονται τα σετ μεταξυ ανταγωνιστων μυικων ομαδων και δισετ της ιδιας μυικης ομαδας.
Yeap αγόρι, το ίδιο είναι :lift2hand:

Ramrod
08-10-10, 16:20
Εχω την εντυπωση οτι super set λεγονται τα σετ μεταξυ ανταγωνιστων μυικων ομαδων και δισετ της ιδιας μυικης ομαδας.

Αυτά λέγονται compound sets :thumbup:

Eddie
08-10-10, 16:21
Ok!!!!:thumbup:

xristos1body
08-10-10, 19:27
παιδια καμια ασκηση για τραπεζωιδης??

Ramrod
08-10-10, 22:28
παιδια καμια ασκηση για τραπεζωιδης??

δεν υπάρχουν και οι χιλιάδες...κλασικά πράγματα. Πιάσε 2 αλτήρες και ανασήκωνε...

El Topo
09-10-10, 13:48
Δ-στηθος
Τ-πλατη
Τ-ομοι
Π-χερια
Π-ποδια

για μενα αυτο ειναι το πιο καλο προγραμμα,αφου σου επιτρεπει να επικεντρωνεσαι σε μια μυικη ομαδα την φορα και να την φτανεις στα ορια.

Είναι πολύ μικρό το χρονικό που αφήνεις μεταξύ πλάτης και ώμων, με αποτέλεσμα να μην γυμνάζονται σωστά οι δεύτεροι. Θέλει οπωσδήποτε 24 ώρες κενό ακόμα.

Eddie
09-10-10, 13:55
Είναι πολύ μικρό το χρονικό που αφήνεις μεταξύ πλάτης και ώμων, με αποτέλεσμα να μην γυμνάζονται σωστά οι δεύτεροι. Θέλει οπωσδήποτε 24 ώρες κενό ακόμα.

Bαζει τα ποδια την Τεταρτη τοτε.

GEORGEXX1
09-10-10, 14:23
Είναι πολύ μικρό το χρονικό που αφήνεις μεταξύ πλάτης και ώμων, με αποτέλεσμα να μην γυμνάζονται σωστά οι δεύτεροι. Θέλει οπωσδήποτε 24 ώρες κενό ακόμα.

Δεν πιστευω οτι η πιεση ειναι τοσο μεγαλη που θα πρεπει να απομακρυνθει περισοτερο απο την πλατη,εξαλου οι ωμοι ως γνωστον εμπλεκονται στο μεγαλυτερο μερος της προπονησης ολη την εβδομαδα.

Eddie
09-10-10, 14:38
Δεν πιστευω οτι η πιεση ειναι τοσο μεγαλη που θα πρεπει να απομακρυνθει περισοτερο απο την πλατη,εξαλου οι ωμοι ως γνωστον εμπλεκονται στο μεγαλυτερο μερος της προπονησης ολη την εβδομαδα.

Eτσι:thumbup:

Επισης οι ωμοι το περισσοτερο ζορι το τρωνε στο στηθος.Στην πλατη εμπλεκονται λιγο οι οπισθιοι δελτοειδεις.

Eddie
10-10-10, 13:52
Εδω και καιρο εχω εναν προβληματισμο και θα ηθελα τη γνωμη σας.

Ποσο πισω μπορει να με παει το γεγονος οτι δεν αλλαζω το προγραμμα μου σχεδον ποτε??Εννοω το σπλιτ και τις ασκησεις.Στα χρονια που κανω βαρη εχω κατασταλαξει σε ποιες ασκησεις ακουει το σωμα μου,ποιες μου αρεσουν,ποιες προκαλουν καλα DOMS και ποιες μου ειναι ευχαριστες δλδ δεν ενοχλουν τις αρθρωσεις μου και δεν εχω ενοχλησεις.Βεβαια κινουμε γυρω απο τις βασικες και υστερα αλλαζω τις δευτερευουσες!Πχ στην πλατη θα κανω παντα ελξεις σε μονοζυγο και κοπηλατικη με αλτηρα,επειδη νιωθω οτι με πιανουν πολυ.

Αλλαζω τον τροπο προπονησης συχνα,δλδ τις επαναληψεις την ενταση,τα κιλα,βαζω super set,drop set κλπ!!Αυτο πιστευετε ειναι αρκετο για να δινει το καταλληλο ερεθισμα στους μυες?Η πρεπει ντε και καλα να αλλαζω το σπλιτ και τις ασκησεις?

Πιασιματα εχω καλα και αποτελεσματα το ιδιο,επισης κανω οφ μιας βδομαδας ανα 3 μηνες περιπου.

The Rock
10-10-10, 14:15
Εδω και καιρο εχω εναν προβληματισμο και θα ηθελα τη γνωμη σας.

Ποσο πισω μπορει να με παει το γεγονος οτι δεν αλλαζω το προγραμμα μου σχεδον ποτε??Εννοω το σπλιτ και τις ασκησεις.Στα χρονια που κανω βαρη εχω κατασταλαξει σε ποιες ασκησεις ακουει το σωμα μου,ποιες μου αρεσουν,ποιες προκαλουν καλα DOMS και ποιες μου ειναι ευχαριστες δλδ δεν ενοχλουν τις αρθρωσεις μου και δεν εχω ενοχλησεις.Βεβαια κινουμε γυρω απο τις βασικες και υστερα αλλαζω τις δευτερευουσες!Πχ στην πλατη θα κανω παντα ελξεις σε μονοζυγο και κοπηλατικη με αλτηρα,επειδη νιωθω οτι με πιανουν πολυ.

Αλλαζω τον τροπο προπονησης συχνα,δλδ τις επαναληψεις την ενταση,τα κιλα,βαζω super set,drop set κλπ!!Αυτο πιστευετε ειναι αρκετο για να δινει το καταλληλο ερεθισμα στους μυες?Η πρεπει ντε και καλα να αλλαζω το σπλιτ και τις ασκησεις?

Πιασιματα εχω καλα και αποτελεσματα το ιδιο,επισης κανω οφ μιας βδομαδας ανα 3 μηνες περιπου.

Εddie προσωπικά θεωρώ λανθασμένο τον τρόπο σκέψης κάποιων ατόμων που λένε "κάθε" τόσο θα κάνεις αλλαγές "κάθε" τόσο θα ανεβάζεις ή θα κατεβάζεις θερμίδες. Τι θέλω να πω ? Στην προκειμένη, η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα DOMS είναι πολύ καλός δείκτης όσον αφορά την μυική ανάπτυξη και υπάρχει και αρκετή θετική βιβλιογραφία πίσω από αυτή την θεωρία.
Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις αλλαγές στο πρόγραμμα σου όποτε νιώθεις εσύ ότι χρειάζονται, γτ τέτοιου είδους θέματα είναι 101% υποκειμενικά και η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη κάτι που στην προκειμένη όπως βλέπεις δεν θα σε βοηθήσει.
Όταν λέω αλλαγές εννοώ από τις πιο μικρές (πχ αλλαγές στις επαναλήψεις, χρήση διαφόρων τεχνικών όπως ανέφερες και συ πχ supersets, αρνητικές, drop-sets, r/p κλπ) μέχρι αλλαγές στο πρόγραμμα σου όσον αφορά τις ασκήσεις, την σειρά αυτών, ή αλλαγή σε άλλους είδους προγράμματα(HST, DC, PRRS, HIT κλπ).

Πολύ σωστό:thumbup:

Eddie
10-10-10, 14:19
Εddie προσωπικά θεωρώ λανθασμένο τον τρόπο σκέψης κάποιων ατόμων που λένε "κάθε" τόσο θα κάνεις αλλαγές "κάθε" τόσο θα ανεβάζεις ή θα κατεβάζεις θερμίδες. Τι θέλω να πω ? Στην προκειμένη, η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα DOMS είναι πολύ καλός δείκτης όσον αφορά την μυική ανάπτυξη και υπάρχει και αρκετή θετική βιβλιογραφία πίσω από αυτή την θεωρία.
Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις αλλαγές στο πρόγραμμα σου όποτε νιώθεις εσύ ότι χρειάζονται, γτ τέτοιου είδους θέματα είναι 101% υποκειμενικά και η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη κάτι που στην προκειμένη όπως βλέπεις δεν θα σε βοηθήσει.
Όταν λέω αλλαγές εννοώ από τις πιο μικρές (πχ αλλαγές στις επαναλήψεις, χρήση διαφόρων τεχνικών όπως ανέφερες και συ πχ supersets, αρνητικές, drop-sets, r/p κλπ) μέχρι αλλαγές στο πρόγραμμα σου όσον αφορά τις ασκήσεις, την σειρά αυτών, ή αλλαγή σε άλλους είδους προγράμματα(HST, DC, PRRS, HIT κλπ).

Πολύ σωστό:thumbup:

Ωραιος:thumbsup:

Αυτο θελω να πω!!Βλεπω πολλους που αλλαζουν ασκησεις,σπλιτ κλπ ανα μηνα η διμηνο και λεω γιατι ρε γαμωτο,τοσο ευκολα συνηθιζουν?

Μερικες ασκησεις απλα τις αγαπαω και δε θελω να τις αλλαξω!Για δικεφαλο πχ ισια μπαρα ορθιος,δε την αλλαζω!Μπορει να παιξω με το ανοιγμα της λαβης και τις επαναληψεις αλλα οπως και να χει δε την αλλαζω,η σκουοτ,βυθισεις,πιεσεις με κλειστη λαβη για τρικεφαλους κλπ κλπ..

Τnx:green:

GEORGEXX1
10-10-10, 14:43
Βασιλη και για μενα η ενια των αλαγων ειναι ως προς την εκτελεση της ασκησης με διαφορετικο τροπο και οχι με αλλη ασκηση οταν βλεπω οτι αυτη αποδιδει,δηλ:αντι για μπαρα αλτηρες,αντι για αλτηρες,μηχανημα,αποσκοπωντας στην διαφορετικη γωνια ασκησης του μυ.
Τωρα για τις επαναληψεις εδω νομιζω οτι ειναι καλο να τις παιξεις ποτε περισοτερες με λιγοτερα κιλλα,και ποτε λιγοτερες με πιο βαρια κιλα,και η εξηγηση στο σκεπτικο μου βρισκετε στις διαφορετικες μυικες ινες,στο νευρικο συστημα,στο καρδιοαγγεικο(αιματωση) κ.τ.λπ.

Eddie
10-10-10, 15:30
Βασιλη και για μενα η ενια των αλαγων ειναι ως προς την εκτελεση της ασκησης με διαφορετικο τροπο και οχι με αλλη ασκηση οταν βλεπω οτι αυτη αποδιδει,δηλ:αντι για μπαρα αλτηρες,αντι για αλτηρες,μηχανημα,αποσκοπωντας στην διαφορετικη γωνια ασκησης του μυ.
Τωρα για τις επαναληψεις εδω νομιζω οτι ειναι καλο να τις παιξεις ποτε περισοτερες με λιγοτερα κιλλα,και ποτε λιγοτερες με πιο βαρια κιλα,και η εξηγηση στο σκεπτικο μου βρισκετε στις διαφορετικες μυικες ινες,στο νευρικο συστημα,στο καρδιοαγγεικο(αιματωση) κ.τ.λπ.

Ναι,οπως προανεφερα γυμναζω απο διαφορετικες γωνιες και με εναλλαγη στα κιλα-επαναληψεις αλλα δεν αλλαζω ασκησεις.

Θανασης
10-10-10, 18:44
Παιδια στην κωπηλατικη πλατης το σωμα πρεπει να κανει ορθη γωνια η' κατι τετοιο δεν ειναι απαραιτητο?και η μπαρα πρεπει να ακουμπαει στο κατω μερος της κοιλιας?

Devil
11-10-10, 04:39
δεν ξερω για ορθη γωνια βασικα εξαρταται απο την λαβη νομιζω...

η μπαρα ακουμπαει αφαλο αν δεν κανω λαθος

BON
13-10-10, 03:51
Λοιπον μια ερωτηση απλη και κατανοητη: Τι σημαινει γαλακτωνομαι? Το εχω διαβασε κανα δυο φορες και μου εκανε ενυπωση. Αν γινεται καποια εξηγηση του τι παθαινει καποιος οταν γαλακτωνεται? Πως το παθαινει κτλ. Ευχαριστω.....

andag
13-10-10, 04:09
παιδιά θέλω μια καλή άσκηση για να δώσω όγκο στον τετρακέφαλο και στους γλουτούς. μπορεί να βοηθήσει και το τρέξιμο? θεώρω πως είναι λίγο αδύνατα σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου και μου είναι και πολύ χρήσιμα στο κικ μπόξιγκ. να πώ οτι η πρπόνησ που κάνω τώρα σε πόδια είναι
1.ΣΚΟΥΩΤ ΣΤΗ ΣΜΙΘ ΜΕ ΜΕΣΑΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΔΙΩΝ
2.ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
3 ΑΠΑΓΩΓΟΙ
4.LEG CURL
5.ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ
ξαναλέω ο στόχος μου είναι μάζα κ δύναμη απο αντοχή είμαι καλά...

The Rock
13-10-10, 12:14
Λοιπον μια ερωτηση απλη και κατανοητη: Τι σημαινει γαλακτωνομαι? Το εχω διαβασε κανα δυο φορες και μου εκανε ενυπωση. Αν γινεται καποια εξηγηση του τι παθαινει καποιος οταν γαλακτωνεται? Πως το παθαινει κτλ. Ευχαριστω.....

Έχω την αίσθηση ότι μιλάς για το γαλακτικό οξύ, το οποίο είναι ένα υπο-προϊόν της άσκησης. Αν θυμάμαι καλά όταν έχεις ψιλοτελειώσει από ενέργεια(υδατάνθρακες&λιπαρά) και δεν υπάρχει διαθέσιμότητα σε οξυγόνο, τότε παράγεται το γαλακτικό οξύ. Κάποτε υπήρχε μια θεωρία ότι τα DOMS έχουν σαν κύρια αιτία την συσσώρευση γαλακτικού οξέος στον μυ από 15 μέχρι και 30 λεπτά μετά την άσκηση, κάτι που τώρα δεν φαίνεται πιθανό σαν εξήγηση με πολύ καλύτερες να έχουν βρεθεί.


παιδιά θέλω μια καλή άσκηση για να δώσω όγκο στον τετρακέφαλο και στους γλουτούς. μπορεί να βοηθήσει και το τρέξιμο? θεώρω πως είναι λίγο αδύνατα σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου και μου είναι και πολύ χρήσιμα στο κικ μπόξιγκ. να πώ οτι η πρπόνησ που κάνω τώρα σε πόδια είναι
1.ΣΚΟΥΩΤ ΣΤΗ ΣΜΙΘ ΜΕ ΜΕΣΑΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΔΙΩΝ
2.ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
3 ΑΠΑΓΩΓΟΙ
4.LEG CURL
5.ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ
ξαναλέω ο στόχος μου είναι μάζα κ δύναμη απο αντοχή είμαι καλά...

Βγάλε 2+3+5 και βάλε αντίστοιχα Πιέσεις σε πρέσσα ποδιών(επαναλήψεις 10-25), βάλε leg extension(10-20).
Παίξε σκουοτ 6-12 επαναλήψεις και curl 10-20. Αυτά από μένα.

COBRA_STYLE
15-10-10, 15:43
αααα... οκ then

και τελικα τι εμαθες???? γιατι εγω δεν καταλαβα τπτ....:P
κοιτα...εδω που τα λες δεν εχεις και αδικο....ουτε γω καταλαβα πολλα....

το διαβαζω συνεχια απο το πρωι...αλλα κανει ο ΗΙΤ αλλα λενε καποιοι προπονητες απο κατω...εχασα το μπουσουλα με τα σετ-επαναληψεις και ποτε πρεπει να τα κανουμε:P

και το θεμα ειναι οτι ψαχνομαι να κανω καποιο διαφορετικο προγραμμα τωρα για να δω πως θα αντιδρασει το σωμα μου αλλα δεν βρισκω:(

COBRA_STYLE
15-10-10, 15:50
ποσο διαφορετικο??? τι ψαχνεις στο περιπου??
κατι αλλο εκτος απο πυραμιδα!!!!Δεν αντεχω αλλο!!!Κανω και σουπερ σετ-δισετ ανα καιρους αλλα νταξ!!

κατι αλλα που ανεφερε χθες ο ΗΙΤ που ουτε καν τα ξερω!!!ο,τι εχεις δωσε:green:

Devil
15-10-10, 15:54
κατι αλλο εκτος απο πυραμιδα!!!!Δεν αντεχω αλλο!!!Κανω και σουπερ σετ-δισετ ανα καιρους αλλα νταξ!!

κατι αλλα που ανεφερε χθες ο ΗΙΤ που ουτε καν τα ξερω!!!ο,τι εχεις δωσε:green:

ειναι πολλα ρε συ που μπορεις να κανεις

απο rest pause, jump set, super set, striping, pre exhaust

γενικα ειναι απειρα...

COBRA_STYLE
15-10-10, 16:03
ειναι πολλα ρε συ που μπορεις να κανεις

απο rest pause, jump set, super set, striping, pre exhaust

γενικα ειναι απειρα...
διαβαζα εδω για το rest pause http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_best_reps
αλλα δεν εβγαλα ακρη!!!Αν δε βαριεσαι μπορεις να μου εξηγησεις λιγο το συγκεκριμενο??:green::toast:

Devil
15-10-10, 16:10
διαβαζα εδω για το rest pause http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_best_reps
αλλα δεν εβγαλα ακρη!!!Αν δε βαριεσαι μπορεις να μου εξηγησεις λιγο το συγκεκριμενο??:green::toast:

rest/pause η αλλιως cluster

κανεις ενα σετ με ενα βαρος πχ 100 κιλα με αυτα τα κιλα μπορεις να κανεις 5 επαναληψεις
σε ενα cluster κανεις παραπανω επαναληψεις ... πως?

κανεις της 5 σταματας για 20" κανεις αλλες 3-4 σταματας αλλα 20" κανεις και τις υπολοιπες μεχρι οσο θες να φτασεις εσυ το σετ

ειναι καλο κυριως για δυναμη

COBRA_STYLE
15-10-10, 16:21
rest/pause η αλλιως cluster

κανεις ενα σετ με ενα βαρος πχ 100 κιλα με αυτα τα κιλα μπορεις να κανεις 5 επαναληψεις
σε ενα cluster κανεις παραπανω επαναληψεις ... πως?

κανεις της 5 σταματας για 20" κανεις αλλες 3-4 σταματας αλλα 20" κανεις και τις υπολοιπες μεχρι οσο θες να φτασεις εσυ το σετ

ειναι καλο κυριως για δυναμη
αυτο το ειχα καταλαβει,αλλα εκει που μπερδευομαι ειναι αν αυτο ειναι ενα σετ της ασκησης που επιλεγεις ή τελειωνει ετσι με μια φορα η ασκηση!!

και σε ποσες ασκησεις μπορω να το κανω??

Devil
15-10-10, 16:24
αυτο το ειχα καταλαβει,αλλα εκει που μπερδευομαι ειναι αν αυτο ειναι ενα σετ της ασκησης που επιλεγεις ή τελειωνει ετσι με μια φορα η ασκηση!!

και σε ποσες ασκησεις μπορω να το κανω??

συνηθως κανεις μια κυριως την πιο βαρια...bench,deadlift,squat(το νου σου εδω)

θελει σποττερ σε ολες

μπορεις να κανεις οσα σετ/cluster θες παει αναλογα με τον ογκο τις προπονησης

COBRA_STYLE
15-10-10, 16:31
συνηθως κανεις μια κυριως την πιο βαρια...bench,deadlift,squat(το νου σου εδω)

θελει σποττερ σε ολες

μπορεις να κανεις οσα σετ/cluster θες παει αναλογα με τον ογκο τις προπονησης
ωραιος ευχαριστω:thumbup: !!!

θα το δοκιμασω τη δευτερα στο στηθος!!!εχει να πεσει γελιο:green:
Θα εχω σποτερ τον γυμναστη ο οποιος σιγουρα θα με κοροιδεψει γτ σιγουρα δε θα ξερει το προγραμμα..αχχαχχα

Υ.Γ:θα παω με 3 σκουπ Σοκ Θεραπι και 2 πακ Μ-στακ:turtle:

geo28
15-10-10, 17:56
rest/pause η αλλιως cluster

κανεις ενα σετ με ενα βαρος πχ 100 κιλα με αυτα τα κιλα μπορεις να κανεις 5 επαναληψεις
σε ενα cluster κανεις παραπανω επαναληψεις ... πως?

κανεις της 5 σταματας για 20" κανεις αλλες 3-4 σταματας αλλα 20" κανεις και τις υπολοιπες μεχρι οσο θες να φτασεις εσυ το σετ

ειναι καλο κυριως για δυναμη

δεν ειναι ακιβως το ιδιο ta cluster sets με το rest pause...sta cluster εκτελεις ορισμενα mini sets με συγκεκριμενο αριθμο επαναληψεων πχ 2/2/2/2/2/2 χωρις failure συνηθως..στο rest pause κανεις και κει μινι σετς αλλα οχι με συγκεκριμενο αριθμο επαναληψεων και συνηθως φτανεις σε failure ap to 1o kiolas σετ και παει κατι σαν 5/3/2/1...

Devil
15-10-10, 18:06
δεν ειναι ακιβως το ιδιο ta cluster sets με το rest pause...sta cluster εκτελεις ορισμενα mini sets με συγκεκριμενο αριθμο επαναληψεων πχ 2/2/2/2/2/2 χωρις failure συνηθως..στο rest pause κανεις και κει μινι σετς αλλα οχι με συγκεκριμενο αριθμο επαναληψεων και συνηθως φτανεις σε failure ap to 1o kiolas σετ και παει κατι σαν 5/3/2/1...

η θεωρια ειναι η ιδια απλα ειναι δυο διαφορετικες σχολες... bb και pl

στο cluster δεν πας failure (λογο του οτι παιζεις σε μικρες reps με πολλα κιλα)

στο rest/pause πας μεχρι failure*

*και αμα θες να το κανεις πιο DC κρατας και μερικα δευτερολεπτα την αρνητικη και μετα streching:green:

geo28
15-10-10, 18:16
η θεωρια ειναι η ιδια απλα ειναι δυο διαφορετικες σχολες... bb και pl

στο cluster δεν πας failure (λογο του οτι παιζεις σε μικρες reps με πολλα κιλα)

στο rest/pause πας μεχρι failure*

*και αμα θες να το κανεις πιο DC κρατας και μερικα δευτερολεπτα την αρνητικη και μετα streching:green:

μπα μη το λες εγω νομιζω στο rest pause χρησιμοποιεις περισσοτερα κιλα εγω τουλ ετσι το κανω...αν ειναι να κανω cluster θα πεσω καμια 10αρια κιλα απ το μεγιστο μ σετ για να βγακω αθροισμα 10-15 επαν. σε στυλ 2/2/2/2/2...οταν κανω ρεστ θα το κανω στο τελευταιο σετ με τα περισσοτερα κιλα...και καπως ετσι προτεινεται αν δε κανω λαθος...

Polyneikos
15-10-10, 21:06
Στo rest/pause χρησιμοποιουμε από το πρωτο σετ τα μεγιστα (ή σχεδόν τα μεγιστα μας κιλα) για 2-3 επαναλήψεις.
Κανουμε ενα διαλειμμα 15 sec και ξαναμπαίνουμε για 1-2 επαναλήψεις.
Προσπαθουμε να κανουμε αυτη την διαδικασία για περιπου 10 διαλείμματα.
Τα μεγιστα κιλα χρησιμοποιουνται από τπ πρωτο σετ.
Από το 4-5 σετ αν δεν βγαζουμε τα αρχικα κιλα μόνοι μας ή με spotter,μειωνουμε κατα ενα 10-15% το βαρος(εφόσον είμαστε χωρις βοηθο).Ετσι μου το εχουν μεταφερει.:thumbup:

noz1989
15-10-10, 21:10
Στo rest/pause χρησιμοποιουμε από το πρωτο σετ τα μεγιστα (ή σχεδόν τα μεγιστα μας κιλα) για 2-3 επαναλήψεις.
Κανουμε ενα διαλειμμα 15 sec και ξαναμπαίνουμε για 1-2 επαναλήψεις.
Προσπαθουμε να κανουμε αυτη την διαδικασία για περιπου 10 διαλείμματα.
Τα μεγιστα κιλα χρησιμοποιουνται από τπ πρωτο σετ.
Από το 4-5 σετ αν δεν βγαζουμε τα αρχικα κιλα μόνοι μας ή με spotter,μειωνουμε κατα ενα 10-15% το βαρος(εφόσον είμαστε χωρις βοηθο).Ετσι μου το εχουν μεταφερει.:thumbup:

Πολυεικε αν ξεκινησεις με κιλα που παιζεις 3 επαναληψεις δεν βγαζεις 3 ''σετ''! Μονο αρνητικες...

Polyneikos
15-10-10, 21:13
Η λογικη αυτης της προπονητικης μεθόδου είναι σκληρη και για προχωρημενους.Βγαινει αλλα όχι ευκολα.;)

Devil
15-10-10, 21:14
στο dc για παραδειγμα κανουν μονο ενα σετ

το οποιο παει συνηθως 8 reps - 20''- 6 reps -20''- 4 reps

παραδειγμα ειναι

μετα στην επομενη προπονηση ανεβαζεις το βαρος μεχρι να περασεις τις 18-20 reps

Polyneikos
15-10-10, 21:17
Θεωρητικα ο μυς μπορεί να ανανηψει κατα 75% σε 15-20'' δευτερολεπτα,αρα μπορει να ξαναφορτιστει.Αυτη ειναι η λογικη αυτης της μεθόδου.Επειδη τα μεγιστα κιλα δεν μπορείς να τα κανεις σερι για 8-10 επαναλήψεις ,τα κανεις κατ΄αυτον τον τρόπο και το εργο που παραγεται είναι εξίσου αποτελεσματικο.

Devil
15-10-10, 21:25
γενικα απο οτι καταλαβαινω ο καθενας κανει διαφορετικη χρηση του rest pause

και λογικο μου φαινετε εφοσον δεν υπαρχει καποια σωστη μεθοδος

ειναι μια τεχνικη που κανεις πανω στο σετ και ο καθενας το προσαρμωζει αναλογα με τις αναγκες του

Polyneikos
15-10-10, 21:29
Παντως θελουν συνεση αυτες οι μεθοδοι γιατι αν το παρακανεις ευκολα περνας το κατωφλι του καταβολισμου,πρεπει γενικα να ξερεις τι κανεις και να το επενδυεις και με αναλογη διατροφη,συμπληρωματα,κτλ και όχι σε καθε προπονηση,φυσικα,δεν μιλαω για Powerlifting,εκει ειναι αλλα κολπα κ απαιτησεις.

Devil
15-10-10, 21:33
Παντως θελουν συνεση αυτες οι μεθοδοι γιατι αν το παρακανεις ευκολα περνας το κατωφλι του καταβολισμου,πρεπει γενικα να ξερεις τι κανεις και να το επενδυεις και με αναλογη διατροφη,συμπληρωματα,κτλ και όχι σε καθε προπονηση,φυσικα,δεν μιλαω για Powerlifting,εκει ειναι αλλα κολπα κ απαιτησεις.
:thumbup:

καλα περα απο αυτο θελει και μια Α τεχνικη και εμπειρια

σκεψου να κανεις bench σε rest pause με αρκετα κιλα επανω και χωρις σποτερ...

...αυτοκτονια...

θελουν προσοχη;)

Mitsos_
16-10-10, 18:01
λοιπον ειπα να γραψω και εγω το προγραμμα που ακολουθω.
γραφω τα βασικα μιας και σχεδον ποτε δεν κανω οτι ακριβως και την προηγουμενη.


δευτερα:ΠΟΔΙΑ

ζεσταμα στο εχτε 2*15
λεγκ καρλ 2*15
σκουωτ στν σμιθιερα σε σουπερσετ με ρουμανικες αρσεις.
3*6+6
πρεσσα σουπερσετ ανοιχτο και κλειστο πατημα
3*6+6
γαμπες σουπερσετ στν χακ με τακο και καθιστος μηχανημα
3*15
στν πρεσσα η στην σμιθ(αλλαγη και πελματος)
3*8


τριτη:ΠΛΑΤΗ

ζεσταμα μ λιγα κιλα στν τροχαλια
σουπερσετ οπισθολαιμιες με εμπροσθιες στν τροχαλια
4*6+6
Δ λαβη στν τροχαλια την ψηλη
3*10
ισια λαβη στην καθιστη κωπηλατικη
4*12
με αλτηρα σε παγκο
3*8

τεταρτη:ΣΤΗΘΟΣ

σουπερσετ ισιος παγκος πιεσεις με αλτηρες - επικληνης παγκος
4*6+6
σουπερσετ επικληνη ανοιγματα με αλτηρες με κατακλινεις πιεσεις αλτηρων
4*7+7
κροσοβερ
3*15

πεμπτη:ΩΜΟΥΣ

σουπερσετ οπισθολαιμιες με μπροστινες
4*10
τρισετ πλαγιες εκτασεις-καθιστος ανοιγματα(για τν πισω μερια ωμου που καθεσαι σκυφτος)-μπροστινες εκτασεις
1*12 -1*10 -1*8(σετ επαναλ.)

παρασκευη:ΧΕΡΙΑ

σουπερσετ ισια μπαρα με πιεσεις λαβη Λ
4*12
σουπερσετ λαρυ σκοτ παγκος με γαλλικες ξαπλωμενος με στραβομπαρα
3*10
σουπερσετ αλτηρες με σχοινια
3*10
σφυρια
3*15
με μονη λαβη αναποδη για τρικεφαλο απο τροχαλια
3*15 καθε χερι



κοιλιακους βαζω αναλογα την ορεξη βγαινει καπου στις 2-3 φορες τν βδομαδα
που και εκει ποικιλουν οι ασκησεις
αρσεις ποδιων δυζιγο
αρσεις ποδιων απο παγκο ξαπλωμενος
πιεσεις στον παγκο στηθους τα ποδια οριζοντια και να δινεις προσ τα πανω
σε παγκο επικληνη τους κλασικους
σε ιατρικη μπαλα
με σκοινια απο τροχαλια
ροκανισματα
με 1 αλτηρα για πλαινους
με μονη λαβη στν ψηλη τροχαλια γ πλαγιους
με ολυμπιακη μπαρα οπισθολαιμια στριφογυρνοντας μονο το κορμο
με σχοινια απο τροχαλια τραβοντας τν μια μερια καθε φορα γ πλαγιους.


καθε φορα βαζω καποιες απο αυτες για να χτηπησω διαφορες γωνιες μιας και εχω δει πως αυτες μου τους σκιζουν.

αεροβιο 3-4 φορες τν βδομαδα για 45 λεπτα πολυ γρηγορο περπατημα η ποδηλατο η στεπ η και τα τρια.

οι ασκησεις δεν ειναι στανταρ.ασ ποουμε στν πλατη ανα δυο βδομαδες βαζω αρσεις.η αλλαζω τν καθιστη κωπηλατικη με ορθια κωπ με μπαρα.η στο στηθος μπορει να κανω μια μερα ολο αλτηρες η μια μερα ολο μπαρες.
γενικα ποτε δεν κανω ιδιο προγραμμα.συνεχεια κοιταω να αλλαζει.

υποψην σε κανα μηνα θα φαει σουτ και αυτο(τα σουπερσετ)

και θα μπουν μονες ασκησεις παλι σπλιτ ομως μια μυηκη τν μερα.

Για να αποκτησεις ογκο.. οκ χρειαζεται και διατροφη. Αλλα ειναι αρκετο μια φορα την εβδομαδα να γυμναζεις τη καθε περιοχη; :unsure:

Eddie
16-10-10, 18:04
Για να αποκτησεις ογκο.. οκ χρειαζεται και διατροφη. Αλλα ειναι αρκετο μια φορα την εβδομαδα να γυμναζεις τη καθε περιοχη; :unsure:

Ναι,φτανει και περισσευει αν τη γυμνασεις οπως πρεπει!!Αναλογως και τον τυπο μυικων ινων στον καθενα,αλλος μπορει να κανει μια προπονηση και σε 2 μερες να ειναι ξεκουραστος και αλλος πιασμενος για μια βδομαδα.

jimmy007
16-10-10, 18:36
Mία ερώτηση από εμένα. Προτείνεται καθώς κάποιος είναι σε πρόγραμμα όγκου να κάνει κάθε 4-5 εβδομάδες ένα διάλλειμα μία εβδομάδας με κυκλικό πρόγραμμα και μετά να ξαναμπεί σε κανονικό πρόγραμμα για να μην "κολλήσει". Ποια είναι η γνώμη σας?